Alík

  • Alíkoviny
  • Klubovna
  • Hry
  • Nástěnky
  • Soutěže
  • Vtipy
  • Poradna
  • Copak hledáme:
    Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
    Jsi tu poprvé?

    Alík radí dětem

    Na otázky odpovídají

    pracovníci Modré linky, psycholožka BáraV, poradenské centrum Locika, projekt Sbarvouven.cz, NL pro odvykání, student práv Yaboiii, MVDr. Přemysl Rabas, Škola Vitae, vědecký novinář Pragmatik a správci. Občas odpovídá i sám Alík.

    Dotazy mohou pokládat pouze děti mladší 15 let.

    Menstruace v těhotenství

    Menstruace a výtok

    Tento dotaz chci napojit k minulé otázce, zda je možné rozlišit krvácení v těhotenství od menstruace.


    Ahojky dost mě trápí jedna věc mám strach že jsem těhotná a teďkom mám mít menstruaci,kterou mám ale mám strach že i přesto můžu být těhotná, menstruaci mám teď silnou ale nevím jak poznát krvácení v těhotenství od menstruace :-(

    holka, 14 let, 18. května 2023

    Ahoj z Modré linky,

    píšeš, že máš strach z těhotenství, přestože máš zrovna menstruaci. V minulosti jsi Alíkovi posílala podobný dotaz. Pochopila jsem, že tento strach v Tobě pravděpodobně vyvolala informace ze sexuální výchovy, že i těhotná žena může mít menstruaci. Na minulý dotaz Ti neodpovídala naše poradna, odpověď jsem si přečetla, souhlasím s ní. Rozumím ale tomu, že i přesto dál cítíš strach z toho, že bys mohla být těhotná. Pokud jsi nejistá, můžeš si udělat těhotenský test, který koupíš v lékárně nebo v drogerii (stojí kolem 50 Kč), případně se můžeš objednat ke gynekologovi nebo gynekoložce. Jedině testem lze spolehlivě určit, zda jsi nebo nejsi těhotná. Kdybys chtěla více mluvit o tom, co se ve Tvém životě děje, jsme Ti nadále k dispozici na telefonu anebo na chatu, kde můžeme jít více do hloubky a lépe tak reagovat na to, co potřebuješ.

    Držíme Ti palce.
    Modrá linka

    Výtok

    Menstruace a výtok

    Ahoj,
    před asi cca třemi měsíci jsem dostala výtok. Na internetu jsem si o něm něco přečetla, a podle barvy a dalších věcí by měl být normální (mohl by být infekční atd. ale naštěstí není).
    Zajímají mě následující otázky:
    Za jak dlouho od výtoku můžu dostat menstruaci?
    Jsou doporučené intimky (popř. jak je užívat, jak dlouho je měnit)?
    Kolikrát můžu mít výtok před menstruací?
    Předem děkuji moc za odpověď.

    holka, 11 let, 18. května 2023

    Ahoj,

    je fajn, že se zajímáš o své tělo a jaké změny se s ním dějí. Oceňuji také, že ses snažila najít si nějaké informace na internetu. Výtok je skutečně normální u všech dívek a žen. Někdy může být známkou infekce, vypadá to, že jsi vyhodnotila, že to nebude Tvůj případ. Pokládáš nám ohledně výtoku několik otázek, hned na úvod mé odpovědi Tě chci upozornit, že podobné věci jsou u každé dívky a ženy velmi různé a neexistuje jedna univerzální odpověď. Alíkova poradna má omezené možnosti a podobné dotazy se těžko konzultují takto na dálku.

    Ptáš se, za jak dlouho po výtoku se může dostavit menstruace. To může být různé. Výtoky mají různou barvu nebo i strukturu. V průběhu menstruačního cyklu, i před jeho začátkem, se může vystřídat několik druhů výtoků. Nepíšeš, jaký výtok jsi měla, nevím ani, zda jsi už někdy menstruaci měla. Před menstruací se někdy objevuje takzvané „špinění“, kdy výtok může mít tmavší barvu, menstruace se pak může objevit do pár dní, ale také nemusí, to opravdu nejde spolehlivě určit. Pokud jsi měla výtok před třemi měsíci a od té doby nic, i to je v pořádku, Tvé tělo prochází změnami, může se na menstruaci teprve připravovat. To se týká i Tvého posledního dotazu, kolikrát před menstruací můžeš mít výtok. I to má každá žena a dívka jinak, a proto na to nedokážu odpovědět.

    Co se týče intimek, ty jsou opravdu vhodné, pokud máš zrovna výtok. Používají se tak, že se přilepí na kalhotky tak, aby Ti to bylo pohodlné, nikde Tě to netlačilo. Vyměňuješ je dle potřeby. Když jdeš během dne na záchod, uvidíš podle ušpinění intimky, jestli je již potřeba ji vyměnit.

    Přemýšlím o tom, jestli máš ve svém okolí nějakou ženu nebo dívku, se kterou bys mohla podobné otázky probrat. Napadá mě třeba máma, starší sestra, sestřenice, kamarádka, vedoucí kroužku, nebo jakákoliv žena, ke které máš důvěru a už má s menstruací zkušenosti. Připadá mi fajn, abys na to nebyla sama a měla o podobných dotazech s kým mluvit. Kdyby se Ti Tvůj výtok zdál nějak zvláštní (například by zapáchal) nebo bys měla jakékoliv pochybnosti, jestli je vše v pořádku, můžeš mámu poprosit, jestli by Tě mohla objednat ke gynekologovi/gynekoložce.

    Přejeme Ti hezké jarní dny.
    Modrá linka

    Struktura výtoku

    Menstruace a výtok

    Ahoj,
    Minule byl asi můj dotaz špatně pochopen.
    Ptala jsem se jakou strukturu má výtok, a myslela jsem výtok obyčejný. Takový který je ještě před začátkem menstruace.
    Chtěla jsem to jen objasnit, a možná se tedy odpověď změní.
    Stejně ale děkuji.

    holka, skoro 10 let, 11. května 2023

    Ahoj,

    nevím, čemu říkáš a co si vlastně představuješ pod obyčejným výtokem. Stojím plně za naší minulou odpovědí. Zkus si promluvit s mámou a pak hledejte řešení společně. Poslední slovo může mít gynekolog, odborník na tuhle problematiku, což my nejsme.

    Modrá linka

    Menstruace a výtok

    Ahoj všichni,
    mám 3 otázky:

    1. může se jít s menstruací popř. výtokem do bazénu?
    2. menstruaci jsem ještě nedostala ale bojím se že ji dostanu o prázdninách. Budeme bydlet na chatě celkem 7 dní ještě s jednou rodinou (našimi kamarády) a s dalším kamarádem (říkejme mu K). K je z Ukrajiny a skamarádili jsme se s ním protože jsme ho i s jeho rodinou ubytovali někdy loni v březnu. Na dovolené budeme chodit na celodenní túry (můžeme vyjít v 8 hodin a přijít až v 19 hodin). Má otázka zní: jestli menstruaci dostanu jak to mám vyřešit na túře? Na chatě nebudu moci zůstat. A co když si nevezmu vložky? V nějakém obchůdku je myslím neseženu a i tak by to bylo před kamarády trapné. K s námi bude jezdit všude. Nemám si vzít pro jistotu už z domu?
    3. co když se tak trochu bojím používat tampony?
    Lindor, 13 let, 10. května 2023

    Ahoj,
    vezmu to také postupně...
    1) S menstruací jen tak do bazénu určitě nechoď. Asi jediným řešením jsou tady tampony, ale pokud s nimi ještě nemáš zkušenosti a zároveň se jich bojíš, tak možná bude lepší zatím vyčkat.

    2) Dostat ji můžeš samozřejmě kdykoli, i třeba na chatě. Je to běžná věc a věř tomu, že tvé kamarádky, které tam budou s tebou, mají úplně stejné starosti. Asi nejlepší, co můžeš udělat, je vzít si s sebou dostatek vložek a pro jistotu i více spodního prádla, aby sis ho v případě potřeby mohla kdykoli vyměnit.

    Na túře je to pak složitější, předpokládám ale, že nebudete úplně mimo civilizaci, takže třeba někde zaběhnout do restaurace na záchod bys mohla zvládnout. Kdyby ti pak bylo zle, což se v takových dnech občas stává, pak by to určitě chtělo se svěřit aspoň mamce a domluvit se s ní. Určitě tě pochopí, tahle ženská trápení řeší také. ;-)

    3) Používání tamponů není žádná povinnost, takže pokud se bojíš, tak se tomu jednoduše můžeš vyhnout. V dnešní době existuje spousta pomůcek, aby si každá dívka i žena mohla vybrat, co zrovna jí bude vyhovovat. Některé používají jen vložky, jiné pouze tampony, další to kombinují. Dají se už sehnat i třeba menstruační kalíšky nebo takové houbičky, možností je opravdu mnoho a můžeš je časem vyzkoušet všechny.

    U mladých dívek jsou ale celkově nejoblíbenější určitě vložky, neboť je jejich používání nejjednodušší. Nevýhodou je u nich akorát to, že na sport nejsou zrovna praktické a do bazénu s nimi nemůžeš vůbec, ale to se vždycky dá nějak zvládnout. Časem si pak můžeš vybrat i jinou možnost.

    Jakou strukturu má výtok?

    Menstruace a výtok

    Ahoj, zajímalo by mě
    Jakou strukturu má výtok? A musím si brát vložky, pokud ho mám? Má výtok nějaký cyklus, jako menstruace?
    Myslím si totiž že výtok mám, nebojím se to říct mamce.
    Ale myslím že mamka se o takových věcech moc nechce bavit. Nebo to neumí dobře vysvětlit.
    Předem děkuji za odpověď $>

    Ahoj z Modré linky,

    je dobře, že se zajímáš o své tělo. Nejsme však lékaři, nemůžeme Ti tedy dát kvalifikovanou odpověď. Výtok může být projevem menstruačního cyklu, také ale může signalizovat nějakou zdravotní obtíž. Neměl by být příliš silný a neměl by zapáchat. Jestliže je to jinak, bylo by možná vhodné se pro jistotu obrátit na svou gynekoložku (gynekologa) a nechat se vyšetřit.
    Na to, zda používat vložku, také není jednoznačná odpověď. Záleží na tom, jak je silný a jak často ho máš. Pokud bys měla vložky používat vlastně pořád (v době cyklu kvůli menstruaci, mimo cyklus kvůli výtoku), zdravé by to určitě nebylo. Některé ženy však využívají v době výtoku intimky.

    Chci Tě tedy podpořit, abys o tom mamce řekla, i přesto, že si myslíš, že by se o tom moc bavit nechtěla. Když jde o zdraví, je potřeba hledat řešení. Můžeš mamce klidně dát přečíst i naši odpověď, pokud to pro Tebe bude snazší.

    Bezstarostné dny Ti přeje
    Modrá linka

    Menstruace na chalupě

    Menstruace a výtok

    Ahoj, nedávno jsem dostala svou první menstruaci. Zítra pojedu pryč na chatu a samozřejmě tam mám mít další menstruaci.. Nevím co mám dělat jestli nemám jet, nebo jestli jo. Samozřejmě používám vložky ale budeme celý den chodit po lesích. Je tam jenom stará dřevěná kadibudka přímo u chaty, kterou můžeme používat jen omezeně(máme málo vody). Moc se bojím že proteču, protože tam bude asi 15 spolužaček a spolužáků.. Mamka říká že si mám vzít vložky a že to zvládnu.. Na chatě bude jenom taťka který o tom sice bude vědět ale tomu to říkat nechci. Vím že mi do zítřka nejspíš nestihnete odpovědět ale i tak budu ráda, jestli mi odpovíte abych věděla co dělat příště... děkuju za odpověď. K.

    Ahoj z Modré linky,

    jsme rádi, že ses na nás s důvěrou obrátila. Píšeš nám o své menstruaci. Máš jet na chalupu se spolužáky a tátou, chodit po lesích a máš obavy, jak to zvládneš, abys neprotekla a jak to bude s toaletou, máte málo vody a kadibudku. Nevíš, jestli jet a žádáš o radu, kterou bys využila případně i příště.

    Obecně řečeno je menstruace přirozenou součástí života ženy a postupně se dá najít způsob, jak si s běžnými situacemi (dovolená, kroužek, chalupa) poradit a zařídit se tak, aby Ti to bylo pohodlné. Většina žen funguje v době menstruace stejně, jako když menstruaci nemá.

    Napadá mě, že určitě bude fajn to vyzkoušet, abys zjistila, jak to půjde. Je důležité, abys si sbalila dostatek vložek, náhradního spodního prádla a určitě i vlhčených ubrousků, které se budou na chalupě hodit, využít je můžeš právě ve chvíli, když máte málo vody, nebo když budeš chodit častěji na záchod, pro jistotu. Také něco (sáček, kapesník), do čeho můžeš použité vložky zabalit a popř. později vyhodit na určené místo mimo les.

    Je moc dobře, že jsi o svých obavách a menstruaci mluvila také s mámou. Přijde mi moc fajn, že Tě tak podpořila k tomu na chalupu odjet a je moc dobře, že tam bude i táta, když by to popřípadě nebylo dobré. Chápu, že může být nepříjemné mluvit o takových věcech s tátou.

    Pokud bys sis chtěla o situaci promluvit více podrobně, můžeš nám také zavolat, po telefonu, či zdarma po Skype nebo napsat na chat. Více informací najdeš na www.modralinka.cz.

    Držíme pěsti a přejeme pěkné dny na chalupě,
    Modrá linka

    Nepravidelná menstruace

    Menstruace a výtok

    Ahoj alíku a spol.Na nový rok jsem poprvé dostala měsíčky.
    A od té doby je dostalvám na konci/začátku měsíce. Minule jsem je měla od 24.2. do 1.3. To byli poslední od té doby jsem je nedostala. Vím že na začátku je to nepravidelné ale tohle je až moc podezdřelý. Nevíte náhodou co je to děje?

    holka, 12 let, 21. dubna 2023

    Ahoj holko,

    Jak správně uvádíš, menstruační cyklus bává zpočátku nepravidelný. Během prvních dvou let menstruačního věku, který se počítá od menarché neboli první menstruace, je nepravidelných až 50% cyklů. Za pravidelný se považuje cyklus trvající 3 až 5 týdnů, tj. 21 až 35 dnů. Pokud se menstruace nedostaví déle než po pěti týdnech, jednalo by se o poruchu zvanou amenorea – ovšem pouze v případě, že už bys byla dospělá žena. U dospívající dívky však nelze vynechání jednoho či více cyklů považovat za projev této poruchy.
    Také délka tzv. deskvamační fáze menstruačního cyklu, během níž dochází ke krvácení, je u Tebe normální. probíhala-li od 24. února do 1. března, činila její délka 6 dnů (únor má 28 dnů), přičemž za normální se považuje rozsah 1 až 7 dní.
    Pokud cítíš, že s menstruací u Tebe něco není v pořádku, pomůže Ti zásada „třikrát příliš“. Podle této zásady problém nastává, když:

    1. menstruace se dostavuje příliš často = dříve než po uplynutí 3 týdnů neboli 21 dnů,
    2. krvácení trvá příliš dlouho = déle než 7 dnů,
    3. krvácení je příliš silné = více než 1 mililitr krve na 1 kg tělesné hmotnosti za 1 den.

    Třetí z uvedených „příliš“ se někdy obtížně posuzuje, jakýmsi hrubým vodítkem může být počet spotřebovaných vložek (více než 7 za den). V ostatních případech, tedy není-li krvácení příliš časté, příliš dlouhé nebo příliš silné, se není třeba znepokojovat.

    Intimní hygiena při výtoku

    Menstruace a výtok

    Ahojj mám další dotaz ohledně výtoku.Už hrozně dlouho přemýšlím nad tím že bych si koupila intimky protože občas mám dost silný výtok ale nechci to říkat mámě jestli by mi je koupila přijde mi to divný.Mám se jí zeptat nebo ne a nebo jestli si je raději nemám kupovat.Předem děkuji za odpověď;-).

    holka, 11 let, 15. dubna 2023

    Ahoj holko,

    Při silném výtoku je samozřejmě nutné udržovat pohlavní orgány a jejich okolí v suchu a v čistotě, k čemuž mohou nejlépe posloužit buď zmíněné intimky, nebo i slabší menstruační vložky. Jako dospívající dívka máš plné právo svoje rodiče o zakoupení těchto hygienických pomůcek požádat, protože rodiče jsou přece povinni o Tebe pečovat. Na druhou stranu je pochopitelné, že se o určitých osobních záležitostech stydíš hovořit.
    Samozřejmě, že by sis vložky mohla kupovat i sama, což závisí na Tvých finančních možnostech. Za menší balení (10 ks) levnějších vložek bys zaplatila okolo 30,- Kč, ovšem při silnějším výtoku je třeba počítat se spotřebou nejméně 3 až 4, někdy až 7 kusů na den. Otázkou je, zda překonání ostychu hovořit o intimních záležitostech s někým z rodičů je pro Tebe tak velkým problémem, že bys kvůli němu byla ochotna každý měsíc utratit několik desítek korun.
    Určitou alternativou by byla častá výměna spodního prádla za čisté, a to několikrát denně. Rozhodně bys neměla chodit ve vlhkém, nebo dokonce mokrém spodním prádle, a to ani doma, ani mimo domov. Jinak hrozí, že se dříve či později dostaví nepříjemné kožní onemocnění (dermatitida), případně zánětlivé onemocnění dívčích vnějších pohlavních orgánů (vulvitida). A vysvětlování takovýchto obtíží rodičům by zřejmě představovalo mnohem „trapnější“ situaci, než pouhá žádost či prosba o zakoupení hygienických potřeb (vložek).
    Je naprosto pochopitelné, že o určitých osobních záležitostech není snadné mluvit, a to ani s nejbližšími rodinnými příslušníky (a někdy právě s nimi). Na druhou stranu to, že se u Tebe ve Tvém věku dostavuje výtok, je něco naprosto normálního, co by měl každý rozumně uvažující dospělý člověk (a tím spíše rodiče) pochopit. Pokud se tedy stydíš, měla by sis především opakovat, že 1) je naprosto normální, že máš výtok, 2) není to nějaká Tvoje „chyba“, vina nebo nedostatek, 3) máš právo na to, aby Ti rodiče koupili hygienické pomůcky, které potřebuješ pro svoji osobní hygienu, podobně jako máš právo na to, aby Ti kupovali jídlo, oblečení a jiné nezbytné věci. A když chceš maminku poprosit, aby Ti koupila něco k jídlu nebo k pití, nebo třeba balíček kapesníků nebo pastu na zuby, tak Ti jistě také nepřipadá nic „divného“ na tom, že žádáš o něco, co slouží k uspokojení Tvých přirozených potřeb a k péči o Tvoje zdraví a hygienu.

    Hygienické pomůcky

    Menstruace a výtok

    Zdravím po dlouhé době Alíka a jeho pomocníky/pomocnice...
    Píšu zase ohledně menstruace, pro kalíšek jsem se nakonec rozhodla že NE. Podle mě na můj věk je ještě do mé pochvy/vulvy dost velký, ale chtěla bych začít s tamponama. Akorát když jsem si zase zkusila tampon zavést, nešlo to, a pěkně to tak bolelo, použila jsem velikost mini od OB, a bylo to větší než snad aifelova věž. Četla jsem ale také že holky to ihned na poprvé nezavedou, což je normální, ale nic o bolesti, jen že je tlačil, ale to až uvnitř či ho cítili. Možná je to také tím, že mám asi blánu celou, nebo malou, ale taky mě bolí při tom zavádění toho tamponu už u té sípké části vaginy (nemyslím ohanbení, ale jako kdyby podtím, těžko říci)... Jako popravdě bych se na to chtěla vykašlat, ale vím že tento rok pojedu někam, a nechci si to zkazit menstruací ve vodě. A prášky polykat neumím, tak jestli by jste mi mohli pomoci i s polykáním prášků? A ještě nějaké informace ohledně tamponu a zavádění.
    Omlouvám se, že píši pozdě. Hezký večer a předem děkuji za odpověď.

    Holka 11-12 let, 12. dubna 2023

    Ahoj holko,

    Tvoje rozhodnutí považuji za rozumné, protože zavádění cizích těles (předmětů) do pochvy je téměř vždy spojeno s rizikem infekce, případně i poranění. Navíc kalíšek (a svým způsobem i tampon) může dívku „svádět“ k tomu, aby jej ponechávala v těle déle, než je ze zdravotního hlediska vhodné, protože je to pohodlnější, než jej opakovaně vyjímat z těla a opět zavádět do těla.
    Pokud jde o tampony, také ty představují cizí těleso, jehož zavedení není prosto určitých rizik, zejména pokud se jedná o tampon s tzv. aplikátorem, což je plastová trubička, která je v koncové části (té, kterou se zavádí do těla) nastřižena do tvaru křížku. Právě ostré konce tohoto nastřižení mohou v těle způsobit poranění (byl zaznamenán případ, kdy ostrá část aplikátoru způsobila čtrnáctileté dívce poranění, které si vyžádalo lékařské ošetření). Tampony bez aplikátoru se možná zpočátku obtížněji zavádí, zato jsou však bezpečnější.
    Samotný tampon se zavádí do tvoru v hymenu (neboli v „panenské bláně“). Nezáleží pouze na velikosti otvoru, nýbrž i na pružnosti hymenu. Problémem tedy nebývá ani tak příliš malý otvor v hymenu, jako spíše nízká pružnost této „blány“.
    Avšak nejvíce ze všeho záleží na tom, v jaké době si dívka tampon zavádí. Především není vhodné si tampon „cvičně“ zavádět v období mezi dvěma menstruacemi, tedy v té fázi menstruačního cyklu, kdy je pochva úzká a relativně suchá. Dokonce i pouhý „nácvik“ zavádění tamponu je nejvhodnější provádět nejdříve 3 až 4 dny před očekávaným termínem menstruace, i když je jasné, že u dospívajících dívek nemusí být cyklus zcela pravidelný. Nicméně právě během 3 až 4 dnů před menstruací a dále v jejím průběhu jsou pohlavní orgány nejlépe „připraveny“ přijmout nějaké cizí těleso.
    Dále je důležité, aby ses před zavedením tamponu dostatečně uvolnila. Úspěch jeho zavedení totiž do značné míry závisí na uvolnění svalstva v oblasti tzv. malé pánve. K uvolnění svalů může posloužit i sedací koupel v teplé vodě. Dále je třeba si najít takovou tělesnou polohu, ve které se tampon snadněji zavádí. Obecně platí, že pochva je v těle uložena pod úhlem okolo 45° (a to směrem vzhůru, jak si můžeš prohlédnout na různých anatomických kresbách), nicméně je třeba počítat s různými individuálními anatomickými zvláštnostmi. Rovněž je důležité, aby při zavádění tamponu byly pohlavní orgány snadno přístupné, a přitom nedocházelo k napínání svalů v určité části malé pánve. Je obtížné takovou vhodnou polohu přesněji popsat, navíc každé dívce může vzhledem k individuální tělesné stavbě vyhovovat něco jiného. Záleží tedy především na Tobě, aby sis našla takovou tělesnou polohu, ve které se Ti tampon bude snadno zavádět.
    Pokud jde o bolest po zavedení tamponu, ta je způsobena tím, že tampon je zpočátku tvrdý (to ostatně umožňuje jeho zavedení do těla, protože měkký, nasáklý tampon by se do těla zaváděl dost těžko). Teprve uvnitř pochvy tampon postupně „změkne“, a to tím, že do sebe nasaje tekutiny, které se tvoří v pohlavních orgánech. U dospívajících dívek je však třeba počítat s tím, že objem těchto poševních tekutin je zpravidla nižší, než u dospělých žen (dívčí tělo jich zkrátka „vyrábí“ méně, než tělo dospělé ženy). Proto u dívky může trvat delší dobu, třeba i několik desítek minut, než tampon zvlhne a změkne. Pak už v těle většinou netlačí a dívka jej postupně přestává cítit.
    Kromě toho je důležité, aby nebyla překročena určitá doba pro nošení jednoho tamponu. U dospělé ženy to může být 3 až 6 hodin, avšak u dospívající dívky by měl být interval pro výměnu tamponu pokud možno kratší, zhruba 2 až 4 hodiny (což je maximum). Jednotliví odborníci mohou mít na používání tamponů různé názory, někteří jej doporučují, jiní nikoliv, avšak vždy záleží především na tom, jak používání tamponů snáší nebo nesnáší samotná dívka. Pokud však tampon používáš, je důležitá jeho pravidelná výměna, aby nedocházelo k retenci (zadržování) menstruační krve uvnitř pohlavních orgánů. V ideálním případě by měla menstruační krev volně vycházet z těla, čemuž však tampony (stejně jako kalíšky) brání.
    Jinak pokud hledáš nějakou alternativu k nošení menstruačních vložek, mohu Ti doporučit ještě jeden z nejnovějších druhů hygienických pomůcek, a to menstruační kalhotky. Vypadají jako obyčejné kalhotky, ale mají speciální vlastnosti, díky nimž plně nahrazují vložky. Mnoha ženám či dívkám připadá jejich nošení „nehygienické“, avšak tyto kalhotky lze prát, a to i opakovaně. Tudíž se jedná o hygienickou pomůcku, která má řadu předností – je účinná, přitom nevyžaduje nijak složité „zacházení“, a přitom je dostatečně hygienická. V nejnovější době se dokonce začaly vyrábět a prodávat i menstruační plavky, které umožňují hygienický pobyt ve vodě během menstruace (právě plavání je důvodem, proč některé dívky uvažují o používání tamponu, i když jinak používají vložky).
    Pokud jde o obtíže s polykáním prášků, ty mohou být způsobeny buď nějakou mechanickou překážkou (bariérou), nebo se může jednat o problém psychický, respektive neuropsychický. Někteří lidé mají zkrátka jakýsi psychický „blok“, který jim brání v polykání pilulek. V lehčích případech takovéto „poruchy polykání“ lze vyzkoušet polykání prášků s jídlem (kdy se pilulka v ústech „obalí“ jídlem), v závažnějších případech by bylo třeba vyhledat lékařskou pomoc. Nicméně vzhledem k Tvému věku nepovažuji hormonální antikoncepci za vhodný způsob, jak zabránit menstruaci. Než dívka začne takovéto „prášky“ užívat, měla by mít plně vyvinutý menstruační cyklus, což v Tvém věku ještě nelze očekávat. Předčasné nasazení hormonální antikoncepce pak rozhodně nepřispívá k normálnímu a přirozenému vývoji dospívajícího organismu, ba právě naopak. Pokud nechceš „zažít menstruaci ve vodě“, jak píšeš, doporučuji buď menstruační plavky, nebo tampon, pokud Ti jeho zavádění a „nošení“ nebude způsobovat žádné obtíže.

    Nepravidelná menstruace

    Menstruace a výtok

    Ahoj.
    Když jsem měla naposledy menstruaci ,tak přišla o týden dřív než měla a logicky i skončila o týden dřív (mám v telefonu menstruační kalendář). A teď mám znova menstruaci ale prošla 19 dni po tě minule. Je to normalni takhle nepravidelně ? A mužů používat vlozku na menstruacnich kalhotkách ?(mam tak větší jistotu)
    Predem děkuji za odpověď.

    holka, 13 let, 18. března 2023

    Ahoj holko,

    U dospělé ženy se délka jednoho cyklu pohybuje v rozmezí 3 až 5 týdnů, tedy 21 až 35 dní. Dostaví-li se dříve než za 21 dní, jedná se o poruchu zvanou polymenorea, zatímco prodloužení cyklu nad 35 dní se nezývá oligomenorea. To však platí pro dospělé ženy, případně pro starší dívky, které již mají stabilizovaný cyklus. Pro dospívající platí, že během prvních dvou let od první menstruace je až 50% cyklů nepravidelných, aniž by se muselo jednat o poruchu.
    Pokud jde o menstruační kalendář, ten si samozřejmě můžeš vést různou formou, ať již klasickou rukopisnou, nebo elektronickou. U mobilních aplikací je však třeba počítat s tím, že jsou nastaveny na pravidelný cyklus, tedy na výše uvedených 21 až 35 dní (některé jsou dokonce nastaveny přesně na 28 dní). Obávám se, že aplikaci pro dospívající dívky nelze vyvinout, protože doba prodlevy mezi jednotlivými cykly a jejich fázemi je zcela nevyzpytatelná, neboť je ovlivněna řadou vnitřních i vnějších podmínek (namátkou – kolísající hladinou pohlavních hormonů v krvi, která může být opět dána jak vnitřními, tak i vnějšími faktory). Přesto je správné si termíny poznamenávat, protože v případě, že by bylo třeba provést vyšetření na gynekologii, by pro Tvoji lékařku byly velmi důležitým zdrojem poznatků.
    Nicméně vzhledem k Tvému věku (a vzhledem k tzv. „menstruačnímu věku“, o němž předpokládám, že u Tebe není vyšší než dva roky) není třeba za každou nepravidelností hledat poruchu. Důvody ke znepokojení (a zároveň i důvody k návštěvě gynekologie) jsou u dospívajících dívek tři. Označují se také jako „zásada třikrát příliš“, což znamená, že deskvamační fáze menstruačního cyklu, což je fáze, při níž dochází ke krvácení, trvá (1.) příliš dlouho, tedy déle než 7 dní, nebo se dostavuje (2.) příliš často, tj. dříve než po dvou týdnech od skončení deskvamační fáze předchozího cyklu, nebo je krvácení (3.) příliš silné, tj. více než 1 mililitr krve na 1 kilogram tělesné hmotnosti (tento objem je sice těžké odhadnout, ale určitým vodítkem může být množství použitých vložek, které při příliš rozsáhlém krvácení přesahuje počet 7 za den).
    Pokud používáš menstruační kalhotky, pak současné používání vložky není nutné. V podstatě je to totéž, jako kdybys používal tampóny a k nim ještě vložky, případně tampóny a k nim ještě menstruační plavky. Nicméně pokud Ti současné používání obou hygienických pomůcek pomáhá v tom smyslu, že se cítíš důkladněji chráněná, nevidím důvod, proč bych Ti to měl rozmlouvat. Používání vložky v kombinaci s menstruačními kalhotkami Ti však v takovém případě pomůže spíše „psychicky“, protože tyto speciální kalhotky představují plnohodnotnou náhradu vložek.

    Výtok a jeho zbarvení

    Menstruace a výtok

    Ahoj, mám takový dotaz. Je normální dostat vytok v 10 letech? (Je mi deset let). A když mám bílý až žlutý výtok tak je to v pohodě? Děkuji

    holka, 10 let, 14. března 2023

    Ahoj holko,

    Výtok ve věku okolo deseti let je naprosto normální. U většiny dívek se první výtok dostavuje mezi devátým a dvanáctým rokem věku, i když to může být i o něco dříve nebo naopak později.
    Zbarvení výtoku, které popisuješ, je rovněž normální. Výtok může být čirý (tedy bezbarvý), bělavý, zcela bílý nebo nažloutlý. Důvodem ke znepokojení je jasně žluté až nazelenalé zbarvení výtoku, které bývá projevem infekčního onemocnění.

    Výtok a menstruace

    Menstruace a výtok

    Ahoj Alíku,poradno.Chtěla bych se zeptat na takový dotaz.Už aspoň 4 roky mám výtok jenže všichni mi říkají že výtok se může dostat 2-3 roky před menstruací.Je to vpohodě že ho mám tak dlouho??

    holka, 11 let, 12. března 2023

    Ahoj holko,

    Doba, která uplyne mezi prvním výtokem a menarché (tj. první menstruací), může být různě dlouhá. Nejčastěji se tato doba pohybuje v rozmezí půl roku až dva roky, avšak u některých dívek může být kratší nebo naopak delší. Výtok je normální, pokud je buď čirý (bezbarvý), nebo má bělavé až bílé zbarvení, případně může být i mírně nažloutlý. Projevem bakteriální či jiné infekce by bylo jasně žluté až nazelenalé zbarvení výtoku.
    Pokud jde o první menstruaci neboli menarché, ta se dostavuje nejčastěji ve věku 12 až 14 let, přičemž za normální věkové rozmezí jejího nástupu se považuje 10 až 15 let. Podle doby nástupu výtoku však nelze přesněji „spočítat“, kdy se první menstruace dostaví. Může to být několik měsíců, ale třeba i několik let po prvním výtoku. Údaj půl roku až dva roky vyjadřuje pouze nejčastější rozmezí, které platí pro většinu dívek, avšak zdaleka ne pro všechny. Důvod ke znepokojení by nastal až v případě, že by se první menstruace (menarché) nedostavila ani mezi čtrnáctým a patnáctým rokem věku.

    Intimní hygiena na táboře

    Menstruace a výtok

    Ahoj,
    o prázdninách mám jet na tábor daleko od civilizace, kde jsou latríny, koupeme se ve studené vodě v řece.... a mě vychází termín měsíčků zrovna na tento tábor. Jsem zvyklá nosit vložky a nechci to ještě pár let měnit. Můžu jet vůbec na tábor? A pokud ano, jak to mám udělat s hygienou a koupáním?

    holka, 13 let, 3. března 2023

    Ahoj holko,

    Je pravdou, že na klasických stanových táborech sice nebývají podmínky pro vykonávání dívčí intimní hygieny právě ideální, nicméně i v relativně ztížených podmínkách ji lze vykonávat, a to i bez kohoutků s teplou vodou. Problémem bývá spíše nedostatek soukromí.
    Když používáš vložky, měla by sis jich zajistit dostatečné množství, abys je mohla častěji vyměňovat. Především však doporučuji přibalit vlhčené ubrousky pro dospělé (Tena, Molicare a podobně), které se prodávají v lékárnách a v prodejnách zdravotnických potřeb. Tyto ubrousky neobsahují alkohol, parfémy ani jiné dráždivé látky, lze jimi omývat i pohlavní orgány a plně nahrazují mytí mýdlem a vodou. Jak už jsem výše naznačil, problém může spočívat spíše v tom, aby sis našla nějaké klidné místo, kde bys měla dostatek soukromí k používání těchto hygienických potřeb.
    Pokud jde o koupání či plavání ve volné přírodě, bez použití tampónu jej nelze příliš doporučovat. Na druhou stranu není nutné, abys začínala s používáním tampónů jen proto, aby ses mohla dvakrát nebo třikrát vykoupat v potoce. Alternativou k použití tampónu mohou být tzv. menstruační plavky (vypadají přibližně takto – viz odkaz), které se vyrábějí nejen v dospělých, ale i „dětských“ velikostech pro dospívající dívky. Při silném krvácení bys však neměla do vody vstupovat vůbec, a to ani v těchto plavkách.

    Dysmenorea

    Menstruace a výtok

    Ahoj Alíku,
    potřebuji tvou radu. Je to ohledně menstruace.

    Mám ji pravidelnou a za týden jedeme na lyžák. Nevím co mám dělat protože mi tam má začít a ja vždy první den mám strašné křeče, celá zblednu a bolí mě břicho. Je to doopravdy skoro k nevydržení. Už jsem ty křeče měla třikrát jednou jsem je měla až druhý den a dvakrát první den. Když mám ty křeče tak mám pocit že to nepřežiju protože jsou fakt silné. Bojím se to říct učitelce, protože bych se nejspíš ztrapnila. Alíku poradíš mi jak oddálit menstruaci nebo jak tomuto zabránit? Ani prášky na bolest nepomáhají.

    Předem děkuji za odpověď.
    Anet

    Anet, 14 let, 16. února 2023

    Ahoj Anet,

    Jestliže jsou bolesti natolik silné, že ani volně prodejná analgetika (léky tlumící bolest) na ně neúčinkují, je pravděpodobné, že se jedná o poruchu menstruačního cyklu zvanou dysmenorea. V úvahu připadá hormonální léčba, avšak nelze očekávat, že její výsledky by se dostavily tak rychle, jak potřebuješ (tedy do týdne).
    Kdyby existoval nějaký zaručený způsob, jak menstruaci oddálit, nebo alespoň jak zmírnit projevy poruchy menstruace bez několik týdnů či měsíců trvající léčby, rád bych Ti takový způsob poradil. Ale nástupu menstruace zabránit nemůžeš, ponecháme-li stranou málo pravděpodobnou možnost, že bys přišla do jiného stavu. Další možností by bylo užívání hormonální antikoncepce, avšak stejně jako v případě hormonální léčby, i zde by mohlo trvat několik měsíců (respektive několik menstruačních cyklů), než by obtíže zcela vymizely.
    Bohužel Ti tedy nemohu poradit, jak očekávaný termín menstruace oddálit, protože neexistuje žádný způsob řešení tohoto problému, který by účinkoval do týdne, tedy ještě předtím, než pojedeš na zmíněný lyžařský výcvik.
    Na jednu stranu je pochopitelné, že Tě přivádí do rozpaků už jen pomyšlení na to, že by ses měla s bolestmi či jinými nepříjemnými projevy menstruace svěřovat učitelce, pokud vůči ní nechováš potřebnou důvěru (případně pokud si Tvoji důvěru z nějakých důvodů nezaslouží). Druhá věc ovšem je, že učitelka je žena, a tudíž i ona si jistě dovede představit, že menstruace může být někdy velmi nepříjemná, pokud je provázena bolestmi, nevolností a podobně. Navíc je velmi pravděpodobné, že se během doby, kdy vykonává svoje povolání, už nejméně jednou nebo opakovaně setkala s dívkou, která měla podobné obtíže jako Ty. Možná, že ani nebude nutné jí něco dopodrobna vysvětlovat, a že bude docela dobře stačit, když jí příčiny svých obtíží nějak naznačíš (dospělá osoba disponující běžnými rozumovými schopnostmi by měla v určitých souvislostech pochopit, když dospívající dívka řekne, že jí břicho bolí „kvůli tamté věci“).

    Hnědý výtok

    Menstruace a výtok

    ahoj, mám výtok skoro každý den už dlouho. Normálně mám vždy bílý výtok ,ale včera jsem dostala nějaký hnědý trochu dočervena a je hrozne silny musim si na nej brat vlozky i kdyz vím ze to menstruace neni ale jakoby ale to je jedno. Mě zajima co to znamena -hnědý výtok

    holka, 13 let, 15. února 2023

    Ahoj holko,

    Hnědé zbarvení výtoku je způsobeno příměsí krve. Ta má sice červenou barvu, ale když dojde k zadržení (retenci) krve uvnitř dělohy či pochvy, třeba i jen po dobu několika dní, zbarvení krve se změní z důvodu rozkladu červeného krevního barviva. Jedná se o podobný proces, ke kterému dochází například na polštářku náplasti. Možná sis už někdy všimla, že když se náplast odlepí, zaschlá krev není červená, ale hnědá. Totéž platí i pro skvrny od krve na oblečení a podobně. Červené krevní barvivo se totiž poměrně rychle rozkládá.
    Nejedná se o poruchu, nýbrž o projev normálně fungujícího samočisticího mechanismu dělohy a pochvy. Krev mohla zůstat uvnitř těchto orgánů od minulé menstruace, přičemž výtok slouží mimo jiné i k tomu, aby tělo „pročistil“.
    Takto zbarvená krev se někdy objevuje i ve výtoku u dívek, které ještě „normální“ menstruaci neměly. Někdy může trvat delší dobu, než se menstruační cyklus vyvine do takové podoby, kterou považujeme za „normální“. Nicméně kvůli uvedenému zbarvení výtoku není třeba se znepokojovat.


    Prosba od Alíka

    Podpořte prosím
    Modrou linku!