Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Alík radí dětem

  Na otázky odpovídají

  pracovníci Modré linky, psycholožky BáraV a Péťa, poradenské centrum Locika, MUDr. Jiří Staněk, MVDr. Přemysl Rabas, vědecký novinář Pragmatik, Škola Vitae, bojovníci proti kouření z projektu Nekuřátka a správci. Občas odpovídá i sám Alík.

  Dotazy mohou pokládat pouze děti mladší 15 let.

  Menstruace a výtok

  Nemám menstruaci moc brzy?

  Ahoj
  Je mi 10 a v Červnu mi bude 11 no a už jsem měla první menstruaci asi před 2 nebo 1 týdnem. Je to normální? Vidím že u většina holek je to kolem 13-12... No jako nevím.
  Předem děkuji za odpověď. :-)

  holka, 10 let, 23. března 2021

  Ahoj,
  zahájení menstruace je velmi individuální záležitost, která záleží na mnoha faktorech. I když máš pravdu v tom, že obvykle začínají menstruovat o něco starší dívky, osobně znám také celou řadu těch, které začaly menstruovat také v jedenácti letech (nebo dokonce i dřív). V poslední době se často mluví o tom, že děti současné generace začínají dospívat dříve a s tím může souviset i časnější nástup menstruace. Někdy se dá také vysledovat genetický vliv, tzn. že například pokud maminka začala menstruovat brzy, má dcera také větší pravděpodobnost, že i u ní menstruace nastoupí časně. Každopádně si nemusíš dělat obavy, tvoje tělo začalo menstruovat tehdy, když na to bylo připravené.
  Měj se hezky!
  Bára

  Menstruace a výtok

  Tmavá krev při menstruaci

  Ahoj poradno mám otázku. Před měsícem jsem začla mít měsíčky. Teď je mám podruhé, ale ta krev je tmavě hnědá. Je to v pořádku? Dost mě to vyděsilo. Děkuji předem za odpověď a mějte se hezky.

  holka, 13 let, 20. března 2021

  Ahoj,
  na základě pouhého popisu bohužel nedokáži posoudit, co přesně máš na mysli tím, že krev je tmavě hnědá. Vzhled menstruační krve se liší i v průběhu krvácení, takže krev může mít světle i jasně červenou barvu, stejně tak může být i tmavá, nebo mít nahnědlý nádech (to je typické pro končící menstruaci). Ačkoli nejsem lékař, troufla bych si říci, že pokud netrpíš žádnými bolestmi, či zdravotními obtížemi, nebo nemá menstruace nějaký extrémní průběh (například netrvá velmi dlouho, nebo není extrémně silná), nemusíš si s tím dělat starosti.
  Měj se hezky!
  Bára

  Menstruace a výtok

  Problémy s výtokem

  Ahoj mám takový problém je mi 14 let menstruaci má nepravidelnou to je normální na začátku. Výtok má cca 3 roky a někdy ho mám někdy ne to jsem mamce jsem říkala vše a ta mi řekla že je to normální je průhledný někdy bílí a je jak nudle z nosu(konzistence) výtok nějak nesmrdí .Ale co mi přijde divné ze mi smrdí i kalhotky močí a někdy jsou mokré ne moc . Co to je ?Je to něco vážného .Nic mě nesvedí ani nepalí ani nebolí

  holka, 14 let, 15. března 2021

  Ahoj,
  bohužel nejsem lékař a i kdybych byla, nemohla bych na dálku a online zodpovědně stanovit diagnózu. Jak sama píšeš; nepravidelná menstruace i výtok jsou zcela normální. Co se týká mokrých kalhotek, opravdu není možné na dálku posoudit, zda jsou mokré kvůli výtoku, nebo kvůli úniku moči. A pokud se jedná o únik moči, zda se jedná jen o pár kapek, které mohou být zapříčiněny například špatným osušením po vykonání potřeby, nebo je na vině nějaký zdravotní problém, jako třeba zánět a podobně. Zkus se proto zaměřit v první řadě na důkladné osušení po močení a pokud budeš mít pocit, že se jedná o samovolný únik moči, který i nadále pokračuje, určitě nebude od věci objednat se k lékaři a svůj problém s ním prokonzultovat.
  Měj se hezky!
  Bára

  Menstruace a výtok

  Končící menstruace

  Zdravím všechny, měla bych dotaz ohledně menstruace. Mám menstruaci zhruba už tři měsíce a teď v březnu jsem dostala menstruaci, už mi končí ale teď už mám vložky zašpiněné jenom něčím hodně hnědým co by to mohlo být? Chtěla bych se zeptat mamky ale nevím jak. Děkuji

  holka, 12 let, 14. března 2021

  Ahoj,
  mohu tě ujistit, že to je zcela v pořádku. Na konci menstruace bývá krve už jen trochu a je zcela normální, že je má hnědý nádech - takže skutečně připomíná spíš špinění. Nemusíš se obávat, při končící menstruaci s tím má zkušenost prakticky každá žena.
  Měj se hezky!
  Bára

  Menstruace a výtok

  Není na menstruaci brzo?

  Ahoj,už jsem měla mens 2× ale chci se zeptat jestli je normální že je mám takhle brzo,je mi teprve 10 a bude mi 11 ale moje mamka je měla ve 14 a moje sestry ve 12
  2. Před ní jsem (krom výtoku a výkyvů nálad) neměla žádné příznaky jako např. Bolení podbřišku nebo pocit jako na lodi je to normální?? Kámoška co to ještě neměla mi popisuje jak jí bolí břicho a že se cítí hrozně.

  holka, 10-11 let, 3. března 2021

  Ahoj,
  lidské tělo je krásné a jedinečné v tom, že každý z nás je stoprocentní originál. Je pravda, že někdy mohou dcery dostat první menstruaci v podobném věku jako jejich matky, ale vůbec to není pravidlem. Tvoje tělo začne menstruovat v okamžiku, kdy je dostatečně vyvinuté a připravené. Pokud tento okamžik u tebe už nastal, je to zcela normální a v pořádku. A stejně tak je v pořádku, že k menstruaci nemáš žádné bolesti, nebo „příznaky.“ Jsou ženy, jejichž menstruaci doprovází opravdu silné bolesti, stejně tak jako ženy, které trpí jen mírnými obtížemi, nebo ty, které mají menstruaci zcela bez nepříjemných vedlejších příznaků. Je skvělé, pokud mezi ně patříš i ty a nemusíš si s tím vůbec dělat starosti, naopak buď ráda, že se právě tebe týká ta nejpříjemnější varianta.
  Měj se hezky!
  Bára

  Menstruace a výtok

  Strach z gynekologie

  dobrý den,
  už vím, že brzy příjde menstruace a spolužačky mi říkaly, že budu muset na gynekologii já jsem si zjístila co to znamená a ted se tam hrozně bojím :(
  můžete mi poradit jak se připravit??

  holka, 12 let, 1. března 2021

  Ahoj,

  děkujeme za dotaz - je to něco, co hodně zajímá dospívající holky, jako jsi Ty. Nejdříve Tě chci ubezpečit, že příchod první menstruace neznamená nutně jít na gynekologii. Pokud je všechno v pořádku, menstruace probíhá normálně - je normálně silná, trvá běžnou dobu, není nepřiměřeně bolestivá, není třeba na gynekologii chodit.
  Vyšetření v gynekologické ordinaci se ale není třeba bát. Je možné se gynekologa/gynekoložky na všechno vyptat, nechat si ukázat, kde a jak vyšetření probíhá, klidně mluvit o svém strachu - tím se člověku může ulevit. K vyšetření je lepší si vzít sukni, aby se dívka nemusela celá svlékat. V některé ordinaci mají na toaletě bidet, aby bylo možné se před vyšetřením umýt a cítit se komfortněji. Při samotném vyšetření je fajn být v klidu, dýchat klidně, zhluboka - za chvíli je vše hotové. Vyšetření není nějak extrémně nepříjemné.

  Držíme palce,
  Modrá linka

  Menstruace a výtok

  Tělocvik a menstruace

  Dobrý den,
  včera jsem dostala svojí první mentruaci, používám vložky, ale až půjdeme do školy a bude tělocvik, tak se bojím co budu dělat když budu mít mentruaci zrovna na tělocviku a jestli by jste mi prosím řekli co mám dělat až bude tělocvik a budu mít menstruaci. (tampony a kalíšky nosit nechci, protože si myslím že mi to nebude příjemné) Předem děkuji za odpověď

  holka, 12 let, 28. února 2021

  Zdravíme Tě z Modré linky,

  první menstruace je docela velká životní událost, kdy se dívčí tělo proměňuje v ženské. Přináší s sebou ale i starosti, třeba takové, o jakých píšeš Ty - co dělat, když mám menstruaci a potřebuju být fyzicky aktivní.
  Píšeš, že nechceš používat tampon nebo menstruační kalíšek, protože si nejsi jista tím, jestli by Ti to bylo příjemné. Pokud bys chtěla, můžeš něco z toho nejdřív vyzkoušet - například pořízení tamponu není finančně náročné a tampon bývá při sportu vyhovující. Jsou různé tvary a druhy, pro Tebe by se hodila zřejmě nejmenší velikost - třeba by Ti to nepříjemné nebylo. Ale je to jenom na Tobě, pokud to ani nechceš zkoušet, můžeš si pořídit pěkně sedící, anatomicky tvarovanou vložku. Ta může bezpečně zachytit menstruační krev a nemusí být vůbec vidět. Další možností jsou tzv. menstruační kalhotky, které by měly spolehlivě ochránit před protečením. Chce to vyzkoušet, co by vyhovovalo právě Tobě.
  Můžeš se zkusit zeptat spolužaček, které podobné situace zřejmě řeší, nebo třeba i blízkých dospělých žen kolem Tebe, co vyzkoušely a co jim vyhovuje.

  Držíme palce,
  Modrá linka

  Menstruace a výtok

  Tmavší výtoky

  Dobrý den. Mám výtoky už 2 roky a poslední dobou jsou tmavší. Chtěla bych se zeptat co to způsobuje. Také jsem spoustukrát slyšela o „špinění“ nikde nemůžu nají co to je.
  Předem děkuji za odpověd.:-):-)

  holka, 12 let, 28. února 2021

  Ahoj,
  nevím, co si přesně mám představit pod pojmem „tmavší výtoky.“ Zda se jedná právě o ono špinění (které je způsobené příměsí nepatrného množství krve), nebo tím míníš změnu „odstínu“ výtoku. Špinění může být například předzvěstí menstruace, ale to se samozřejmě nedá na dálku říci, je to pouze jedna z možností. Se špiněním má zkušenosti prakticky každá žena a často se objevuje právě na začátku, nebo na konci menstruace, kdy už je množství vylučované krve je nepatrné.
  Měj se hezky!
  Bára

  Menstruace a výtok

  Pouze jedna menstruace

  ahoj poradno pardon že píšu tak často :-)
  mám jeden dotaz.
  Jednou jsem našla na kalhotkách kapku krve a máma mi samozdřejmně dala vložky. Ale už to je asi 6 měsíců a za těch 6 měsíců se nedělo nic ale vůbec.
  nevíš čím to bylo že jsem měla „menstruaci“ jenom 1 měsíc a pak nic. Měto moc nepřipadá normální.
  děkuji předem a ahoj.

  holka, 11 let, 27. února 2021

  Ahoj,
  ačkoli nejsem lékařka, jsem přesvědčena, že se nemusíš znepokojovat. Pokud jsi před půl rokem našla na kalhotkách pouze jednorázově kapku krve, řekla bych, že se vůbec nemuselo jednat o menstruaci (menstruační krvácení trvá obvykle několik dní a je o dost intenzivnější, než je jedna kapka). V jedenácti letech má tvoje tělo spoustu času na „zahájení“ menstruačního cyklu. Nemusíš mít strach, jakmile bude připraveno, začneš menstruovat. Zpočátku však často bývá menstruační cyklus nepravidelný a nemusíš se tedy znepokojovat, když bude menstruace přicházet například v delších intervalech, než je měsíc.
  Měj se hezky!
  Bára

  Menstruace a výtok

  Mám strach z menstruace

  Ahoj Alíku a ostatní kamarádi,
  Brzo mi bude 13 a děsí mě jedna věc- menstruování. Mám proto hned několik důvodů:
  1, asi mám fobii z krve, když mi teče třeba z nosu, nebo se trochu zráním a teče cítím se nepříjemně a trochu úzkostně, nedělá mi na ní dobře pohled.
  2, necítím se úplně jak holka, Uh možná to ani nepochopíte, nevadí mi když mi někdo říká ženským rodem, nebo mě např. V škole dají do skupiny s holkama, ale uvnitř... Huh, nevím jak to popsat, dělám nebo nosím třeba věci co se mi líbí, bez ohledu na pohlaví.
  3, slyším o tom samé hrozné věci, někdy to prý teče hrozně moc, bolí z toho břicho, teče tam nějaký sliz, smrdí to nebo co, člověk je hrozně nevrlej, no brrrr...:-$
  Moje otázka teda zní: nedá se to nějak odstranit, nebo aspoň snížit na co nejmíň(nejlíp možná nějakou stravou nebo cvičením?)???
  Možná mi napíšete že se můj postoj může k tomu v pubertě změnit ugh Ale i tak, děsí mě to. Jo a nechci a stydím se o tom mluvit s rodiči nebo tak. Věřím vám.
  Děkuji předem za odpověď.
  Hezký denB-)

  holka asi, 12 let, 26. února 2021

  Ahoj,
  pokusím se odpověď na tvé argumenty postupně: 1. To, že ti nedělá dobře pohled na krev, není nic divného. Málokterému člověku je pohled na krev příjemný a je to logické, protože krev je spojena se zraněním, úrazem, nebo jiným ohrožením a jako živočišný druh v sobě máme zakódováno, že máme všemi způsoby chránit svůj život. To ještě neznamená, že máš fóbii z krve - i když vyloučeno to samozřejmě není - ale pouze na základě nepříjemných pocitů při pohledu na krev to nelze určit.

  1. Ohledně tvé sexuality či sexuální orientace nelze také usuzovat podle toho, že nosíš věci bez ohledu na pohlaví. Takových lidí je velká spousta a nevypovídá to nic o jejich orientaci. Myslím, že tento tvůj pocit se v průběhu dospívání ještě může razantně změnit... a přirozeně může i zůstat stejný, nebo se i prohloubit. Dej své psychice ještě nějaký čas, aby mohla dozrát a dospět. Uvidíš sama, jak to budeš cítit za pár let.
  2. Máš naprostou pravdu, že menstruace je opředená spoustou nehezkých zkazek, ale spousta z nich jsou jen fámy a polopravdy. Menstruace je velmi individuální záležitost a miliony žen menstruují bez jakékoli bolesti. V současné době je na trhu nepřeberné množství hygienických pomůcek, které činí menstruaci mnohem snesitelnější. Myslím, že až začneš menstruovat, zjistíš, že to vůbec není tak dramatické, jak sis představovala. Je úplně normální, že se člověk bojí toho, co nezná a pak je často překvapen, že byl jeho strach zbytečný.

  Čímž se dostávám k tvému poslednímu dotazu - nejsou mi známy žádné způsoby, jak by se menstruace dala úplně odstranit. Ženské tělo zkrátka funguje tak, že menstruuje, což je předpoklad k tomu, aby žena mohla mít děti. Pokud by tvá „fóbie“ přetrvávala, případně se zintenzivňovala, určitě by bylo dobré vyhledat odborníka, který s tebou tvé pocity probere a pomůže ti je zvládnout.
  Měj se hezky!
  Bára

  Menstruace a výtok

  Silný výtok

  Dobrý den/ahoj všichni, jako v každém dotazu chci říct že vím že nejste odborníci a také vím že bych si to mohla vyhledat. Některé dotazy jsou trapné ale pořád lepší než s tým chodit hned za mamkou. I když s mamkou máme dobrý vztah.

  1. Od začátku mé menstruace se někdy počůrám, konkrétně třeba včera jsem se probudila a spodní díl od pyžama jsem měla skoro celý mokrý. Nevím jestli to bylo počůrané nebo výtok, ale také nevím jestli může být výtok tak velký. A většinou přes den mám mokré kalhotky takže si je měním. Takže moje otázka zní: může být výtok velký nebo to bylo počůrané? Pokud počůrané tak proč? A poslední otázka ta mi přijde blbost ale...může být menstruace bílá? Jak to případně pozastavit aby to teklo méně?
  2. Pokud ten první dotaz byl výtok tak mám na to nosit vložky?

  Teď vám upřesním informace: je mi 12 let, měřím 160 cm, vážím něco kolem 45 kg, menstruaci jsem měla poprvé 1.12.2020

  holka, 12 let, 26. února 2021

  Ahoj,
  pouze na základě popisu nedokáži posoudit, zda se jednalo o únik moči nebo intenzivní výtok. Netuším, kolik tekutiny to bylo, jaký měla vzhled, případně zápach. Je možné, že se jednalo o únik moči (příčin takového problému může být celá řada - od zdravotních problémů až po psychiku) a stejně tak je možné mít i výtok, který promočí oblečení. Pokud trpíš intenzivními výtoky, doporučuji nosit slipové vložky, které v takových případech využívá spousta žen a dívek... A menstruace ze své podstaty nikdy bílá být nemůže, protože se jedná o krvácení a krev nikdy bílou barvu nemá.
  Měj se hezky!
  Bára

  Menstruace a výtok

  Menstruace a výtok

  Ahoj Alíku a ostatní. Jen bych na začátku chtěla říct že mi je 12 (píšu z účtu mojí ségry). Chtěla bych se zeptat. Menstruaci jsem ještě neměla a 18.,19. A 20 když jsem šla normálně na záchod jsem našla vždy výtok s trochou krve nebo zaoranžovělý výtok na toaletním papíru. Taky mi přijde že tyto 3 dny jsem měla výtoku méne. Asi poslední dva měsíce jsem měla také výtoku hodně že jsem neustále cítila mokro v kalhotkách. A trochu jsem se i strachovala ale našla jsem že pokud má výtok stejnou barvu a nejsou v nebo například hrudky nemusím se bát. Také mě dva dny před (16.,17.) bolelo v podbřišku. když si toto zkusím vyhledat na internetu nic podobného mě to nenajde, proto jsem sla sem. Mohla to být první menstruace? Předem děkuji za odpověď.

  holka, 12 let, 21. února 2021

  Ahoj,

  chápu, že Ti kolem první menstruace běží hlavou různé otázky a přemýšlíš, jestli výtok, který popisuješ, nemůže znamenat, že už přišla. Podle toho, co jsi napsala, by o první měsíčky jít mohlo. Nejsem ale lékař, proto Ti to nedokážu říct s jistotou. Chtěla bych Tě podpořit, abys to zkusila probrat s mamkou anebo někým dalším, komu věříš. Společně můžete sledovat, jak se to bude vyvíjet a případně se poradit s lékařem, kdybyste si nebyly jisté. Pro první menstruaci je obvyklé, že nejdřív začneš trošku „špinit“, začneš si všímat zabarveného výtoku na kalhotkách – ze začátku to může být dost nepravidelné. Typická je taky bolest v podbřišku. Doporučila bych do až příliš nespoléhat na to, co najdeš na internetu (nemusí to být vždycky pravdivé) ale spíše se obrátit na někoho konkrétního – mamku, tetu, lékařskou poradu apod.

  Zdraví

  Modrá linka

  Menstruace a výtok

  Nepravidelná menstruace

  Ahoj Alíku, mám dotaz ohledně menstruace. První jsem dostala před rokem a měla jsem jí nepravidelnou. Pak jsem jí dostala dvakrát za sebou pravidelně, a ted zase ne. Je to normální? Měla jsem jí dostat 19. února.

  holka, 1? let, 23. února 2021

  Ahoj,
  na počátku menstruačního cyklu jsou nepravidelnosti poměrně časté. Pokud nejsou spojeny se zdravotními problémy, setrvalými bolestmi a dalšími komplikacemi, obvykle se počáteční nepravidelnosti neřeší. Jestliže ale chceš mít stoprocentní jistotu, samozřejmě se můžeš objednat na gynekologickou prohlídku a probrat své obavy s lékařem.
  Měj se hezky!
  Bára

  Menstruace a výtok

  Mám s mamkou mluvit o menstruaci?

  Ahoj, mám takový asi divný dotaz :-> Nevím jestli mám mamce říkat o každé menstruaci... Takže se ptám na to jestli mám nebo ne.. (mám s mamkou dobrá vztah) Děkuji za odpověď.. Holka. :-)

  Ahoj,
  řekla bych, že není nutné, aby maminku informovala každý měsíc o tom, že menstruuješ. Určitě je dobré probrat s maminkou začátek menstruační cyklu - už proto, abyste si promluvily o praktických záležitostech, jako je například to, jaké hygienické pomůcky budeš používat, kdo je bude kupovat, kde budou uskladněné, jak zacházet s použitými a tak dále. Ale poté si myslím, že skutečně není nutné říkat mamince o každé menstruaci, pokud vše bude probíhat bez problémů.
  Měj se hezky!
  Bára

  Menstruace a výtok

  Nepravidelná menstruace

  Ahoj,
  potřebovala bych poradit prosím..Je mi 13 let a svoji první menstruaci jsem dostala koncem září minulého roku (2020).A druhou jsem dostala až v prosinci (zrovna 24. :-( ), trvala tak 7 dní.. Potřebovala bych poradit jestli je to normální? Protože už je únor a zase nic.. Jinak děkuji moc za odpověd!

  holka, 13 let, 11. února 2021

  Ahoj,
  ačkoli nejsem gynekoložka, dovolím si v tomto případě vyjádřit svůj názor - a totiž, že je to v pořádku. Nepravidelná menstruace je zpočátku zcela normální a cyklus potřebuje nějakou dobu, aby se „usadil.“ Vzhledem k tomu, že teprve začínáš menstruovat, jsou tyto výkyvy normální. Pokud k tomu nejsou přidružené nějaké zdravotní problémy, menstruační cyklus se časem zpravidelní.
  Měj se hezky!
  Bára


  Prosba od Alíka

  Podpořte prosím
  Modrou linku!