Poradna: Alík radí dětem

Na otázky odpovídají

pracovníci linky důvěry Modrá linka, Alíkova kamarádka BáraV, odborníci přes výživu z projektu Vím, co jím, odborníci na boj proti kouření z projektu Nekuřátka a správci. Občas odpovídá i sám Alík.

Dotazy smí pokládat čtenáři mladší 15 let.

Menstruace a výtok

Ahoj
Před rokem jsem měla v pohodě pravidelnou ms 24.8.2017zrovna když jsem jí měla tak jsem si zlomila ruku a Od tý doby jí už nemám myslíte že je to tou rukou? Předem děkuji za odpověď

holka, 12 let, 22. srpna 2018

Ahoj,
troufám si říci, že zastavení menstruace nemá se zlomenou rukou žádnou souvislost. Vzhledem k tvému věku je klidně možné, že jde o normální nepravidelnost cyklu, který se ještě nerozběhl. Nicméně pokud jsi předtím menstruovala skutečně pravidelně a dlouhodobě, určitě neuškodí, pokud se objednáš na gynekologii a zkonzultuješ svůj problém s lékařem.
Měj se hezky!
Bára

Menstruace a výtok

Ahoj když píšou na internetu že můžu dostat menstruaci za 14. Dní tak se to počítá od konce nebo začátku menstruace

holka, 12 let, 19. srpna 2018

Ahoj,
menstruace se vždy počítá od prvního dne krvácení. Vzhledem k tomu, že v následujících dnech postupně krvácení ustává a přechází až do špinění, bylo by poměrně obtížné (pokud ne přímo nemožné) stanovit, kdy menstruace skončila.
Měj se hezky!
Bára

Menstruace a výtok

Ahoj 9.8 jsem dostala menstruaci dnes je 17.8 a nevím jestli špiním nebo mám pořád menstruace jak mám poznat špinění

holka, 12 let, 17. srpna 2018

Ahoj,
nikdo na světě bohužel nedokáže spolehlivě stanovit diagnózu na dálku, tudíž nemůžu říci, jestli ještě stále menstruuješ. Obecně se dá říci, že špinění je velmi slabé krvácení, obvykle jen několik kapek a krev většinou není jasná, ale má hnědý nádech. Pokud se tvé problémy zatím nespravily, určitě by bylo lepší navštívit gynekologii a konzultovat je s lékařem.
Měj se hezky!
Bára

Menstruace a výtok

Ahoj Alíku,
potřebuji poradit, jak mám říct klukovi, že mám menstruaci, protože se může stát že půjdeme do bazénu a nevím jak mu mám říct, že tam nemůžu.
Děkuji za odpověď

holka, 12 let, 17. srpna 2018

Ahoj,

komunikace je důležitá a přitom poměrně jednoduchá. Řekneš mu to prostě tak, jak to píšeš nám - že se nemůžeš koupat. Můžeš také říct, že se Ti nechce, nebo se s ním o tom nebavit, je to Tvá volba, jak to pojmeš. Také záleží na tom, co je to za kluka, a jaký má vztah k Tobě. Pochopitelně si o tom můžeš povykládat i s mámou, jak ona to řeší v podobných případech, nebo s kamarádkami. Další možností, pokud nekrvácíš moc, je zavedení tamponu s možností koupání.

Modrá linka

Menstruace a výtok

Dobrý den, chtěla jsem se ještě zeptat ohledně menstruačního kalíšku. Moc ráda bych ho používala. ( nemusí se tak často vyměňovat, můžu s ním do moře, i spát s ním atd.) avšak je mi 14 a jsem samozřejmě panna. Asi mám bohužel malý otvor v panenské bráně, a asi ani není moc pružná, protože se mi tam vejde pouze jeden prst. A kalíšek je asi větší než 2 cm a také na vyndávání jsou potřeba tam strčit min. 2 prsty. Nevíte zda by se dalo udělat něco abych mohla ty vysněné kalíšky používat?? MOC BYCH SI TO PŘÁLA

holka, 14 let, 13. srpna 2018

Ahoj z Modré linky,

Tvému přání dobře rozumím. Myslím, že porozumíš tomu, že takto na dálku, po internetu, Ti mohu těžko poradit, jaký typ kalíšku je právě pro Tebe nejvhodnější. Nejjednodušším řešením je poradit se s dospělou ženou, která má s menstruačními kalíšky osobní zkušenosti, třeba mamkou nebo tetou, popřípadě zajít na gynekologii a poradit se tam. Gynekolog/gynekoložka Ti poradí přesně na míru.

Modrá linka

Menstruace a výtok

Ahoj Alíku!
Jsem holka, ke konci roku oslavím své 14. narozeniny.
Můj dotaz se týká menstruace. Před jeho odesláním jsem si pečlivě pročetla vaši poradnu na toto téma, abych třeba našla odpoveď v již zodpovězených dopisech. Má otázka je opravdu velice častá, ale přeci jen jsem obdobnou situaci nenašla.
Datum mých prvních měsíčků je velmi snadno zapamatovatelné; 1.ledna 2017. Do té doby jsem mývala všelijaká špinění, ale zde se jednalo již o "opravdovou menstruaci". Byla velmi silná a trvala až 9 dní, ačkoli bolestivá vůbec nebyla.
Od té doby se po ní jako by slehla zem. Nijak jsem to neřešila, ale čas tak rychle letí, že jsem si nedávno uvědomila, že to budou skoro 2 roky. Nemám ani špinění či podobné "příznaky". Jen čiré až nažloutlé výtoky. Někdy bývají silné, občas až tak, že cítím, jak ze mě "něco" intenzivně teče, a hned si myslím, že by to mohly být druhé měsíčky, ale na záchodě pak objevím jen čerstvou čirou skvrnu v kalhotkách.
V internetových článcích, na školní přednášce pro dospívajicí dívky a i u vás v poradně se píše (říká), že pauza po první menstruaci může být klidně půl roku, ale pak je třeba začít to nějak řešit.
Moje hmotnost nijak nekolísá (jako třeba že bych výrazně zhubla a měsíčky se vytratily nebo tak něco) - pravidelně se měřím a vážím, a snažím se udržet si zdravou hmotnost optimální ke své výšce. Mám zdravý jídelníček, který si pečlivě hlídám, vhodný pitný režim. Každý den, pokud možno, sportuji. Žádné léky neberu, už vůbec ne antikoncepci.
Proto jsem se rozhodla vám napsat. Předpokládám, že mi odpovíte "buď trpělivá, cyklus je v prvních rocích velmi nepravidelný, všechno má svůj čas" a podobně, ale mně se zdá rok a tři čtvrtě již podezřelé. Přesto budu ráda za jakoukoli radu :-)
Děkuji mnohokrát.
Anonymka

holka, 13 let, 14. srpna 2018

Ahoj,
moc se mi líbí, že Ti tvé zdraví není jedno, že si sama hledáš informace. Musela jsem se smát, když jsem četla Tvou představu, co Ti asi odpovíme.
V podstatě je to tak, perioda se Ti teprve ustaluje a nejspíš se není čeho bát. Nicméně zároveň je úplně v pořádku, když zajdeš ke gynekologovi a probereš to s ním. Alespoň budeš mít jistotu a budeš klidnější. Návštěva gynekologa Tě stejně tak jako tak čeká, takže je úplně na místě požádat mamku, aby s Tebou šla.

Přejeme hezké léto.
Modrá linka

Menstruace a výtok

Dobrý den, trápí mě obavy z toho že dostanu menstruaci u moře. Mám ji hodně nepravidelnou. Naposledy jsem ji měla 5. 4. Tedy před 4 měsíci. Před tím jsem ji mívala buď koncem nebo začátkem měsíce. Už se mi to jednou stalo, vynechala 4 měsíce a pak zase přišla. Bojím se tedy že právě teď koncem srpna na dovolený ji dostanu, jako minule přesně po 4 měsících. A ještě když bude taková ta změna ovzduší atd tak by určitě přišla(zákon schválnosti.)Ráda bych si dovču s rodinou užila. Tě vůbec nemáme s rodinou čas a peníze na výlety. (Stavíme dům) tak si chceme aspoň tu jednu dovolenou užít. A jestli tu menstruaci dostanu zrovna tam, tak fakt bych se z toho asi složila. Poradíte mi prosím co by se dalo udělat? Abych ji buď dostala teď a potom tedy ne, a nebo naopak abych ji ješte nedostala. :'( HROZNĚ SE BOJÍM : '(

holka, 14 let, 13. srpna 2018

Ahoj,
jako žena rozumím tomu, že se Ti cestovat s menstruací nechce. Nicméně nejsou přirozené cesty, jak to ovlivnit.
Zkus si tím nenechat kazit dny, kdy zatím menstruaci nemáš, protože situace, o které píšeš, nemusí vůbec nastat. Navíc, když přijde, vždycky je možné přečkat první dny s tamponem nebo menstruačním kalíškem. Mnoho žen se s nimi i koupe.

Přejeme co nejhezčí dovolenou.

Modrá linka

Menstruace a výtok

Ahoj Báro, chtěla jsem se zeptat na jednu otázku. Jsem trošku opožděnější a svou první menstruaci jsem dostala včera. Mám dotaz na větu mé mamky. Je jasné, že ze začátku budu používat vložky-ostatně na noc se nic jiného snad ani nemíva, ale mamka mi řekla, že bude raději, když se budu tamponum vyhýbat kvůli odtoku krve a zastavení menstruace. Moc jsem nepochopila, jak v tom může tampon hrát roli. Je to pravda?
Děkuji za odpověď :-).

Niki, 14 let, 14. srpna 2018

Ahoj,
nevím přesně, jak to tvá maminka myslela, ale mohu tě ujistit, že pokud dodržuješ všechna doporučení (zejména ohledně frekvence výměny tampónů) a hygienu, při používání tampónů rozhodně žádné nebezpečí nehrozí. Rozhodně jejich používání nemůže způsobit zastavení menstruace.
Měj se hezky!
Bára

Menstruace a výtok

Ahoj mám menstruaci právě když jsme odjeli do Krkonoš ,je to moje druhá menstruace .už to mám od neděle a v sobotu mám zápas fotbalový .A nevím jestli mně to přejde . Menstruaci nemám silnou. Děkuji

holka, ?? 13, 13. srpna 2018

Ahoj,
nechápu, na co přesně se ptáš. Pokud po poradně chceš vyjádření, jak dlouho bude trvat tvá menstruace, nejspíš tušíš, že to samozřejmě nemůžeme vědět. V případě, že bys měla o průběhu své menstruace jakékoli pochybnosti, určitě vyhledej gynekologa a své problémy s ním konzultuj.
Měj se hezky!
Bára

Menstruace a výtok

Ahoj. Chci se zeptat na otázku ohledně menstruace. Nedávno jsem měla tak jakoby trochu do hněda kalhotky a to vepředu. Nikdy jsem to neměla, tak jsem se zeptala kamarádky jestli si myslí že to už mám a ona řekla že jo. Den potom jsem to měla stejně a potom asi dva dny jsem měla na kalhotkách narůžovělé tečky. Myslíte si také že už to mám? A ještě něco. Slyšela jsem, že panny (znamení zvěrokruhu) mohou od začátku nosit tampony. Je to pravda??

holka, 11 let, 13. srpna 2018

Ahoj,
špinění, které popisuješ, může být skutečně předzvěstí menstruace, ale může mít i jiné důvody. Na dálku a online to nezvládne určit nikdo na světě. Uvidíš sama, zda se v následujících měsících menstruace dostaví, či nikoli. Ohledně tvé otázky znamení zvěrokruhu a používání tampónů, mohu tě ujistit, že tyto dvě věci spolu absolutně nijak nesouvisí. Tampóny může používat kterákoli žena, ať se narodila v jakémkoli znamení zvěrokruhu. A pokud to dívkám vyhovuje, mohou tampóny používat klidně i při prvních menstruacích.
Měj se hezky!
Bára

Menstruace a výtok

Ahoj, je mi 16 let. Menstruaci mám 3 roky, ale vždy byla strašně nepravidelná, poslední půl rok však byla pravidelná na den. Ale teď o prázdninách jsem před dvěma týdny začala špinit, něco jako velmi slabá menstruace. Pak týden nic a včera se mi to objevilo znovu. Nevím zda to mám řešit nebo čím by to mohlo být. Na netu všichni píšou že jde asi o těhotenství, ale já těhotná nejspíš nebudu.

Králuška 16, 8. srpna 2018

Dobrý den,

na tento dotaz by Vám mohl/a odpovědět nejlépe gynekolog/žka, protože délka, ne/pravidelnost i síla menstruace se odvíjí od mnoha faktorů. Někdy může nepravidelnost způsobit třeba hormonální výkyv, jindy nějaká nemoc nebo třeba pouze stres. V těhotenství menstruace mizí. Jestliže by se špinění (slabá menstruace) opakovalo či nezmizelo, měla byste lékaře/lékařku navštívit a případně zvolit spolu s ním vhodnou léčbu. V 16 letech byste na pravidelné roční prohlídky měla stejně již docházet, jak se běžně doporučuje.

Přejeme klidný zbytek prázdnin.
Modrá linka

Menstruace a výtok

Ahoj Alíku chtěla jsem se zeptat jestli by jste mi prosím nemohli poradit včera jsem měla dostat třetí menstruaci ale nedostala jsem ji, ale už tři dny mě bolí břicho, je mi špatně a připadám si taková nafouknutá.

holka, 12 let, 31. července 2018

Ahoj,
myslím, že se nemusíš znepokojovat. Nepravidelnosti cyklu jsou na počátku dospívání zcela normální a běžné. Cyklus potřebuje určitý čas, aby se ustálil a zpravidelnil. Navíc třídenní zpoždění je velmi nepatrné a poměrně běžné i u dospělých žen.
Měj se hezky!
Bára

Menstruace a výtok

Ahoj. Chci se zeptat jestli je normální že jsem před 2 měsíci menstruaci nedostala a minulý měsíc taky ne (jen výtok, hnědý a s pár kapkami krve) tento měsíc jsem ji dostala skoro o 2 týdny dříve ( první den jsem měla návaly horka bylo mi strašně špatně a motala se mi hlava ) a mám je silné....je to normální,může se to stát?

holka, 15 let, 29. července 2018

Ahoj,
nepravidelná menstruace je běžná zejména na počátku dospívání. Cyklus potřebuje určitý čas, aby se ustálil. Ale samozřejmě nemohu na dálku a online rozhodnout o tom, zda jde o normální průběh menstruace, nebo o nějakou poruchu cyklu (navíc nejsem gynekoložka). Pokud bys měla podobné problémy i nadále, určitě by bylo dobré, aby ses objednala na gynekologii a podstoupila vyšetření.
Měj se hezky!
Bára

Menstruace a výtok

Ahoj, chtěla bych něco říct a zeptat se. Mamka mi řekla že mi koupí tampony a až přijedu z prázdnin ukáže mi jak se zavádí. Když jsem přijela krabička byla na stole, ale mamka je teď pořád naštvaná a bojím se jí zeptat jak se zavádí. Hledala jsem si různé návody. A pak jsem jeden zkusila, ale nenašla jsem tam žádnou dírku. Tampon jsem tedy potom vyhodila a nevím jestli to mám zkoušet dál. Taky se chci zeptat jestli mi to nějak nepošlou panenskou blanu. Mam tampony kotex a menstruaci mám 4dny, ale už skončila. A byla to má první menstruace

holka, 13 let, 28. července 2018

Ahoj,
myslím, že se vůbec nemusíš bát požádat maminku, aby ti vysvětlila, jak se tampóny zavádí. Určitě to pochopí a nebude s tím mít žádný problém. Zároveň je zcela normální, že první pokusy s aplikací tampónu nedopadnou příliš úspěšně. I zavádění tampónu vyžaduje určitý cvik a postupem času v něm zcela jistě získáš zručnost. Obecně lze říci, že tampón (ať už s aplikátorem, nebo bez něj) je potřeba zavést co nejhlouběji, abys ho při běžných každodenních činnostech vůbec necítila.
Měj se hezky!
Bára

Menstruace a výtok

Ahoj, už několikrát se mi stalo že po utreni mi na toaletním papíře zůstala krev, měla jsem ji i na kalhotkach atd., ale nic mě nebolelo co to může být?

holka, 14 ? let, 27. července 2018

Ahoj,
pro tuto skutečnost existuje celá řada vysvětlení. Může jít o mírné krvácení mimo cyklus, prasklou cévku, nebo třeba drobné krvácení z konečníku. Nicméně na dálku a online nedokáže stanovit diagnózu nikdo na světě. Pokud by se krvácení objevovalo častěji a pravidelně, nebo bylo spojeno s jakoukoli bolestí, bylo by určitě vhodné, abys vyhledala lékaře.
Měj se hezky!
Bára

Menstruace a výtok

Ahoj, za necelý měsíc jedu na tábor a budeme se tam koupat. Jenže tenhle měsíc jsem ještě nedostala menstruaci a bojím se že jidostanu na tom táboře, nosím vložky a tampony se mi špatně zavádí i když jsem uvolněna, co mam dělat?? ( na tom tabore se musim koupat)

holka, 12 let, 16. července 2018

Ahoj,

chápu, že by bylo nepříjemné, kdybys dostala menstruaci na táboře, kde se budete koupat. Předpokládám ale, že je možné se vždycky domluvit s vedoucími (lépe možná se ženou), že by ses pár dní nekoupala. Věřím, že vás tam může být i víc dívek s podobným problémem. Stává se, že některým dívkám tampon nejde moc zavést a v tom případě, pokud používají vložky, do vody několik dní nechodí. Uvidíš, jak to nakonec dopadne, třeba Ti menstruace zrovna vyjde mimo tábor a kdyby ne, všechno se dá řešit. Neboj se svěřit některé z vedoucích a věřím, že se domluvíte.

Přejeme Ti hezké prázdniny.
Modrá linka

Menstruace a výtok

Ahojky, měla bych dotaz:)
Pred pul rokem jsem mela poprve hnedy vytok (7 dní) pak ale byl ten půl rok klid a pred mesicem jsem dostala prvni menstruaci trvala presne 7 dní:) Konkretne jsem prvni menstruaci dostala 15 cervna, ocekavala jsem ji tedy i tento mesic ale nepřišla. 21. jsem ale dostala hnedy vytok i s takovym jak kdyby „slizem“ byli to proste „provazky“ slizu ktere jsem mela tedy i pred tim pul rokem hnedy vytok trval ale jen 2 dny (omlouvam se za popis ale snazim se to co nejlepe popsat.) nevite co by to mohlo znamenat??
Za par dni jedu na dovolenou a doufam ze to zrovna nedostanu... neznate nejake „triky“ jak bych mohla menstruaci posunout o týden?

Děkuji moc za odpoveď

holka 14 let za par dni 15, 24. července 2018

Ahoj,
zpočátku je zcela normální, že je menstruace nepravidelná a potřebuje nějaký čas k tomu, aby se cyklus ustálil a zpravidelnil. Chápu, že menstruace na dovolené je velmi nepříjemná, ale její posunutí lze udělat pouze s pomocí hormonální antikoncepce (pokud samozřejmě vyloučíme lékařské praktiky). Držím palce, aby se další menstruace dostavila až po dovolené.
Měj se hezky!
Bára

Menstruace a výtok

Ahoj,
Dnes jsem mněla první výtok ale jen jednou za tento den . Kdy se zase vrátí? nebo jak často se dostává výtok?

holka, 12 let, 21. července 2018

Ahoj,
frekvence výtoků se v průběhu dospívání zintenzivňuje a je možné, že klidně budeš mít výtok každý den. U každého je to však individuální, takže bohužel není možné na obecné rovině odpovědět.
Měj se hezky!
Bára

Menstruace a výtok

Ahoj, mám problém... při Ms mi strašně zapáchá vložka.Jsem čistotná ,myju se i dvakrát za den.Menim ji každou hodinu ale i po půl hodině začne strašně moc zapáchat.Potrebuji poradit co mám dělat...skusila jsem už hodně značek (Always,Siempre,Pamela,Kotex...) Ale je to pořád, myslím že to musí cítit někdo když kolem něho projdu . Prosím radu co nejrychleji

holka, 15 let, 20. července 2018

Ahoj,
nedokáži na dálku posoudit, čím by mohl být tvůj problém způsobem. Rozkládající se menstruační krev skutečně zapáchá, ale pokud dodržuješ pečlivě hygienu a měníš si vložku tak často, mělo by to být v pořádku. V první řadě by bylo proto dobré navštívit svého gynekologa, který ti provede preventivní prohlídku a zjistí, zda je všechno v pořádku. Můžeš také vyzkoušet tampóny, u kterých je obvykle problém se zápachem menší. Každopádně je určitě potřeba zjistit, zda je z tebe zdravotně všechno v pořádku.
Měj se hezky!
Bára

Menstruace a výtok

Ahoj, dostala jsem menstruaci a nevím jak to mamce říct chci jí to moc říct v mamce mám oporu vždycky mi vše vysvětlý ale je mi to trapné, ona se se mnou vždy pokouší bavit o těhle věcech ale mě je to trapné a vždycky odvětím mami !!!!!! Já vím a odejdu, tohle jí vážně moc chci říct ale nevím jak prosím poraďte mi.

holka, 13 let, 20. července 2018

Ahoj,
na menstruaci není vůbec nic ostudného nebo špatného a neexistuje důvod, proč by ses měla stydět probrat to s maminkou. Zejména, když si rozumíte a sama projevuje snahu s tebou podobná témata probírat. Zkrátka se jí zeptej, jestli by na tebe měla čas a mohla si s tebou popovídat na téma menstruace. Jsem si jistá, že ti dokáže odpovědět na všechny tvé dotazy a bude ti oporou.
Měj se hezky!
Bára