Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Alík radí dětem

  Na otázky odpovídají

  pracovníci Modré linky, psycholožky BáraV a Péťa, poradenské centrum Locika, MUDr. Jiří Staněk, MVDr. Přemysl Rabas, bojovníci proti kouření z projektu Nekuřátka, vědecký novinář Pragmatik a správci. Občas odpovídá i sám Alík.

  Dotazy mohou pokládat pouze děti mladší 15 let.

  Menstruace a výtok

  Může mít veganství vliv na menstruaci?

  Ahoj Alíku a ostatní postupně jsem se stala vegankou a už je to 12 dní co nejím maso a 6 dní co nejím nic živočišného ale asi před dvěma týdny jsem měla mít menstruaci a už jí mám půl roku pravidelnou a teď se prostě nedostavila, jinak se cítím dobře. Nevíte co mám dělat?

  holka, 13 anonym, 18. října 2020

  Ahoj,
  na dálku a online nikdo na světě nedokáže spolehlivě stanovit diagnózu. Nicméně ačkoli nejsem lékař, troufám si říci, že šestidenní veganství se na tvém menstruačním cyklu, respektive na zpoždění menstruace, nemohlo odrazit. Příčinou zpoždění menstruace bude něco jiného, ale jak jsem již napsala, bylo by velmi nezodpovědné snažit se hádat, jaká by mohla být příčina. Pokud se menstruace nedostaví ani v dalších týdnech, nebylo by určitě od věci, abys zavolala svému gynekologovi a domluvila se na dalším postupu.
  Měj se hezky!
  Bára

  Menstruace a výtok

  Mám výtok

  Ahoj,
  Mám takový dotaz. (Docela se stydím)
  Já jsem dostala výtok asi cca koncem léta a tak se ptám jestli je to normální. Protože mám každý den od toho špinavé kalhotky.

  holka, 10 (za půl roku 11) let, 14. října 2020

  Ahoj,
  četnější a intenzivní výtoky k období dospívání patří. Pokud nejsou spojeny s pálením, svěděním, bolestmi podbřišku, nebo výrazným zápachem obvykle se jimi není potřeba znepokojovat.
  Měj se hezky!
  Bára

  Menstruace a výtok

  Kdy končí menstruace?

  Ahoj, je to asi dost divná otázka, ale chtěla bych se zeptat jestli jako den konce měsíčků se počítá den kdy jsem je dostala naposledy nebo až další den, kdy jsem je nedostala vůbec.

  holka, 13 let, 3. října 2020

  Ahoj,
  tvoje otázka vůbec není divná, ale nedá se na ní dost dobře odpovědět, protože právě konec menstruace je poměrně těžko určitelný. Spousta žen na konci menstruace špiní několik dní a špinění ustává pomalu a postupně. Právě proto se u gynekologa ptají vždy na první den menstruace, který je jasně určitelný, a nikoli na poslední. Délka menstruace se udává u lékaře vždy orientačně, kdy se například gynekolog ptá, kolik dní obvykle menstruuješ - ale nečeká, že udáš pevný a přesný údaj.
  Měj se hezky!
  Bára

  Menstruace a výtok

  Od kolika let je menstruace?

  ahoj od kolika let jsou menstruace .předem děkuji.

  holka 12, 25. září 2020

  Ahoj,
  na tvou otázku není možné odpovědět, protože neexistuje žádná magická hranice, od které by bylo možné říct, že teď dostaneš menstruaci. Menstruace a její nástup je velmi individuální záležitost a záleží na tom, jak probíhá tvé dospívání a kdy je tvé tělo připraveno. Jsou dívky, které začnou menstruovat v deseti letech (dokonce znám osobně i případy, kdy začaly menstruovat osmileté dívky) a stejně tak jsou dívky, které začnou menstruovat až v šestnácti letech. Nelze tedy říci nic jiného, než že menstruaci dostaneš tehdy, až bude tvé tělo připraveno.
  Měj se hezky!
  Bára

  Menstruace a výtok

  Už dlouho mám výtok

  Zdravím, mám dotaz.. Už je to přibližně rok a 6 měsíců co mám čirý, občas i bílý výtok. Objevuje se každý den bez přestávky, v jiném množství ale stále jsem nedostala svou první menstruaci.. Je normální aby výtok trval tak dlouho a menstruace stále nepřišla?
  Předem děkuji za odpověď.

  holka, 13 let, 21. září 2020

  Ahoj,
  ačkoli nejsem lékař, dovolím si tvrdit, že je to zcela normální. Zvýšená intenzita výtoků k dospívání patří a je způsobena probíhajícími hormonálními změnami. Pokud není výtok spojen se svěděním, pálením, bolestmi v podbřišku, nebo výrazným zápachem, obvykle není potřeba jej řešit.
  To, že ve třinácti letech nemáš menstruaci, je také zcela normální. Podle gynekologů máš čas do šestnácti (podle některých zdrojů dokonce do sedmnácti) let, takže se nemusíš stresovat. Dej svému tělu čas a nech věcem volný průběh. Tohle se nedá nijak uspěchat, ani urychlit. Tvoje tělo začne menstruovat tehdy, až na to bude připraveno.
  Měj se hezky!
  Bára

  Menstruace a výtok

  Těhotenství po prstění?

  Dobrý den,
  Mám dotaz ohledně MS. Mám ji od 12 let a už ji normálně mívám pravidelnou, jenže teď má už 5 dní zpoždění. Myslíte si, že to je kvůli antibiotikám co beru kvůli angíně? Já totiž jsem byla trošku ve stresu, když se Ms už druhý den nedostavovala, protože mě jeden kluk (blbě se to říká, jsem pořád pod zákonem) no prostě mě uspokojoval prsty a nejsem si úplně jistá jestli na nich neměl sperma takže se ptám. Je možné z tohodle otěhotnět?
  Já pevně doufám, že se mensky co nejrychleji dostaví a že to všechno je jenom kvůli angíně. Předem děkuju za odpověď :3

  holka, 14 skoro 15 let, 8. září 2020

  Ahoj,

  každopádně je dobře, že jsi přišla do poradny a nezůstáváš se svými starostmi sama. Menstruaci míváš pravidelně, proto je pro Tebe zpoždění nápadné a stresující. Může být zaviněné průběžnou angínou a užíváním léků, stejně jako může být způsobeno těhotenstvím, pravý důvod odhalí pouze ženský lékař/ka, kam by ses měla dostavit na vyšetření co nejdříve. (Uspokojování prsty, potřísněnými spermatem, může způsobit těhotenství.) Co se s Tebou děje, by měli vědět i Tvoji rodiče, kteří za Tvé zdraví zodpovídají.

  Přejeme Ti brzké uzdravení z nemoci, stejně jako brzké dostavení menstruačního krvácení.

  Modrá linka

  Menstruace a výtok

  Výtok

  Mám dotaz každý den mám výtok. Je to normální?

  holka, skoro 11, 18. srpna 2020

  Ahoj,

  je dobře, že se zajímáš o to, jak Tvé tělo funguje a co je pro něj v pořádku. Výtok je v Tvém věku zcela normální věc. Tělo ho vytváří, aby se pročistilo a zvlhčilo tvé intimní partie, což je dobře. Kdyby výstelka pochvy zůstala suchá, byla bys náchylná k vaginálním infekcím. Normální výtok je čirý, jemný nebo krémovitý a je velmi slabě cítit.Když se ti někdy objeví na spodním prádle a je vystaven vzduchu, může na povrchu trochu ztvrdnout, ale i to je v pořádku. Pokud by se ale výtok změnil například v barvě nebo zapáchal a svědil by, je dobré navštívit s mamkou lékaře, který by Ti předepsal vhodnou léčbu.

  Přejeme klidný zbytek léta.
  Modrá linka

  Menstruace a výtok

  Menstruace

  Ahoj poradno
  1.Není to úplně problém, ale chtela bych vědět vse co mám dělat při menstruaci a výtoku (výtok mám jinak něco od začátku ukončení škol. Takže cirka 6 měsíců )
  Děkuji za odpověď, přeji hezký zbytek prázdnin

  holka, 12 let, 13. srpna 2020

  Ahoj,

  je moc fajn, že se zajímáš o to, co správně dělat při menstruaci a výtoku. Tvoje otázka je ale hodně široká a vlastně nevím, co Tě nejvíce zajímá a informací je k tomuto tématu opravdu mnoho. Asi je důležité říci, že jak výtok, tak menstruace jsou přirozenou součástí každé zdravé ženy. Není třeba dělat nic zvláštního, jen spíš dbát na hygienu a najít si pro sebe nejlepší formu vložek, tamponů nebo dalších prostředků, aby ses cítila dobře a pohodlně. Více si o menstruaci můžeš přečíst zde . https://www.idnes.cz/jenproholky/sex-vztahy/fakta-o-menstruaci.A200213_093751_jph-sex-vztahy_pet, Článek pěkně shrnuje všechna důležitá témata. Na mnohé Ti může také odpovědět máma nebo nějaká jiná žena, která má s menstruací svoje zkušenosti.

  Přejeme i Tobě hezký zbytek léta.
  Modrá linka

  Menstruace a výtok

  Nepravidelnost v menstruaci

  ahoj, mám takový dotaz.
  letos v únoru jsem dostala svoji první menstruaci. dostávala jsem ji pravidelně po třech týdnech. teď jsem ale svoji poslední menstruaci dostala někdy v červnu a od té doby už ne, tak se chci jen zeptat, jestli je to normální a jestli s tím mám něco dělat..? btw mamka o tom ví.
  předem díky za odpověď.

  holka, 12 let, 10. srpna 2020

  Ahoj,

  stává se, že ze v prvních měsících menstruace může přijít nějaká nepravidelnost, i když obvykle měsíčky přicházejí pravidelně. Takto na dálku, bohužel, nedokážu odhadnout, do jaké míry to může být problém, doporučila bych raději zajít ke gynekologovi a pro jistotu se nechat prohlédnout. Je prima, že jsi o tom mamce řekla a můžete to řešit společně.

  Zdraví

  Modrá linka

  Menstruace a výtok

  První menstruace

  Ahoj poradno,
  dnes ráno (11.8.) jsem na kalhotkách objevila zaschlou krev. Ještě jsem nemensturovala, takže si nejsem s tímhle problémem jistá.
  Už po celý den mi teče krev (dokonce se i prosákla kalhotkama). Je hnědá, místy červená a docela ,,vodová´´. Nebolí ani nepálí mě nic. Už cca. 2 roky mám výtok. Zkoušela jsem hledat na internetu, ale s žádným problémem jsem se úplně neztotožnila. Také jsem již zkusila online lékaře/poradnu, ale bohužel jsem narazila jen na zpoplatněné stránky. S mamkou momentálně v kontaktu nejsem a nemám nikoho jiného s kým bych to probrala. Proto bych prosila o radu. Předem děkuji.

  holka, 13 let, 11. srpna 2020

  Ahoj,
  po internetu je těžké hodnotit zdravotní záležitosti, proto by bylo lepší, kdyby ve skutečnosti někdo opravdu viděl, co se s Tebou děje - mohla by to být třeba i kamarádka, která už menstruuje. Podle toho, co píšeš, jen odhaduji, že by se skutečně mohlo jednat o první menstruaci. Krev může mít během menstruace různou hustotu i barvu - tmavá je starší, světlá čerstvá, může se objevit i hlen. Menstruace by měla trvat za normálních okolností nejvýše 7 dní. Určitě si poznamenej první den do kalendáře, od něj se počítá těch 28 dní do příštího krvácení (i když v začátcích menzes tomu tak ideálně být nemusí). Začít si vést skutečný menstruační kalendář, kam se zaznamenávají i bolesti nebo výtok, můžeš už teď. Nepíšeš, s kým bydlíš nebo kdo se o Tebe stará, když nejsi v kontaktu s mámou - tento člověk potřebuje mít přehled o důležitých věcech týkajících se Tvého zdraví včetně toho, že menstruuješ. Chápu, že to může být nepříjemné říkat, pokud jde třeba o tátu, ale je v pořádku a na místě o tom mluvit. Dospělí vědí, že menstruace je normální, zdravou součástí života. Také budeš řešit i jiné věci, např. pořídit si různé vložky, abys zjistila, které Ti vyhovují.
  Pokud by ses potřebovala poradit podrobněji co a jak, můžeš zavolat přímo nám na Modrou linku.

  Klidné dny přeje
  Modrá linka

  Menstruace a výtok

  Výtok a bolesti v podbřišku

  Dobrý den, chtěla bych se na něco zeptat. První ms ještě nemám ale v poslední době mám bílý výtok nezapacha a bolesti v podbřišku spíše na levé straně myslíte ze jsou to příznaky ms ?

  holka/ 11 let za par dni 12, 9. srpna 2020

  Ahoj,
  příznaky, které popisuješ mohou souviset s přicházející menstruací. Než se k Tobě dostane naše odpověď, možná už budeš vědět, jak to dopadlo. Pokud bolesti pociťuješ dál a menstruace nepřišla nebo se výtok nějak změnil barvou nebo zápachem, navštiv raději lékaře, který jediný může zjistit, jestli nemáš například nějaký zánět, který by mohl být opravdu nebezpečný.
  Rozhodně se svěř s tím, co pociťuješ, mámě, je za Tvé zdraví odpovědná a potřebuje vědět, co se s Tebou děje. Také Ti může pomoci připravit se na to co bude - první menstruaci nebo návštěvu lékaře.

  Brzkou úlevu přeje
  Modrá linka

  Menstruace a výtok

  Jde nějak urychlit menstruaci?

  Ahoj poradno,
  jsem tady nová a potřebuji poradit. Menstruaci mám už skoro rok a pravidelná začala být zhruba v dubnu/květnu. Trvá týden, někdy i šest dní. A já jedu příští týden (dnes ji mám třetí den) na několik dní někam přespat. Potřebovala bych poradit, jestli není možnost menstruaci nějak urychlit, není mi příjemné o tom totiž mluvit s lidmi (a taky spát v tom prostředí... je to trochu složitější), u kterých mám být.
  Děkuji za případnou odpověď. 💚

  holka, 14 let, 7. srpna 2020

  Ahoj,

  chápu, že v prvních letech menstruace často není příjemné o tom s někým mluvit. Taky si umím představit, že je to komplikace, když máme odjet někam na výlet nebo na dovolenou. Obávám se, že ve chvíli, kdy k Tobě dorazí naše odpověď, už budeš asi pryč a nebude to pro Tebe aktuální. Tak alespoň obecně - nenapadá mě žádný způsob, jak menstruaci urychlit, když už probíhá. Je možné trošku posunout cyklus pomocí léků, k tomu by Ti víc řekl gynekolog/gynekoložka. Je ale možné, že takové léky nejsou vhodné pro každého a mohou mít i vedlejší účinky. I to je potřeba zvážit.

  Zdraví

  Modrá linka

  Menstruace a výtok

  Koupání při menstruaci

  Ahoj,
  chtěla bych se zeptat, jak se mám koupat, když si místo tamponů dávám vložky? Vložky mě právě hrozně štvou, protože jsou mi hrozně nepohodlné. Jenže tampóny se celkem bojím používat, ještě jsem to nezkoušela. A právě s vložkami jsem taková... jak to nazvat, zašpiněná. A opravdu nevím, jak se s tím mám koupat, protože ta krev bude snad všude, ne? (protože mám celkem silnou menstruaci)

  holka, 14 let, 7. srpna 2020

  Ahoj,
  nevím, jaké koupání máš přesně na mysli. Pokud myslíš koupání například v bazénu, moři, nebo rybníku, to bez tampónů nepřipadá v úvahu. A i v případě, že budeš používat tampón, je potřeba si před koupáním zavést nový a hned po koupání ho vyjmout. Koupání při menstruaci v rybnících navíc mnoho odborníků příliš nedoporučuje kvůli možnému zavlečení infekce (bazény, či moře jsou v tomto ohledu o něco méně rizikové).
  Jestliže jsi měla na mysli koupání ve vaně, to se při menstruaci nedoporučuje ze stejných důvodů. Ideální je pouze se osprchovat.
  Měj se hezky!
  Bára

  Menstruace a výtok

  Co je to intimka

  Ahoj Alíku a spol.
  Mám otázku, na kterou se nemohu jinde zeptat:

  1. Co je to intimka? (Už jsem si o tom něco hledala, ale stále to nechápu)
  2. Intimka by se měla nosit během doby kdy nemám menstruaci pořád a nebo jen někdy?

  Snad to chápeš.
  Děkuji 💗😅

  holka, 13 let, 27. července 2020

  Ahoj z Modré linky,

  intimka je vložka, která je používána na začátku či konci (nebo obojí) menstruace, kdy již krvácení není silné, jde spíše o špinění a klasická vložka již není potřeba, neboť intimka postačí. Také je možné ji používat při výtoku.
  Ráda bych Tě však povzbudila, aby ses přece jen obrátila třeba na mamku nebo jinou ženu v rodině, které věříš, a s intimními, zdravotními záležitostmi, i jakýmikoli jinými otázkami se na ni obracela, protože je důležité mít možnost se o někoho opřít, mít možnost s někým mluvit o tom, o čem potřebuješ.

  Přejeme Ti bezstarostné léto.
  Modrá linka

  Menstruace a výtok

  Je má menstruace v pořádku?

  Ahoj Jsem tu nová a moc se mi tu líbí. 🙂 Mám pár otázek, včera jsem dostala první menstruaci, včera bych řekla že to bylo spíše špinění a dnes normální menstruace podstatě bezbolestná.
  Používám vložky, a přijde mi divně že jich spotřebuji tolik.. 4-6 za den.. je to normální? Za jakou dobu se má měnit vložka? Ahoj

  holka, 13 let, 25. července 2020

  Ahoj,
  ano, je to zcela normální. Každé tělo je individuální a stejně tak je individuální i průběh menstruace. Některá žena ji má silnější, jiná zase slabší. Někdo při ní cítí silné bolesti, někdo ji má naopak zcela bezbolestnou. Navíc se tvůj menstruační cyklus bude dál upravovat a měnit, takže se nemusí jednat o definitivní stav. Vložka se obvykle mění poté, co je nasáklá krví, stane se nepohodlnou, nebo začne být dokonce cítit - a to je u každé ženy také individuální.
  Měj se hezky!
  Bára