Poradna: Alík radí dětem

Na otázky odpovídají

pracovníci linky důvěry Modrá linka, Alíkova kamarádka BáraV, odborníci na boj proti kouření z projektu Nekuřátka a správci. Občas odpovídá i sám Alík.

Dotazy smí pokládat čtenáři mladší 15 let.

Menstruace a výtok

Ahoj aliku chtěla bych poradit jestli je nějaký lék po kterém nepřijde menstruace ,potřebovala bych to vědět mi totiž pojedeme že školou na týden do bazenu a já to mám dostat,a ty léky nesmějí být na předpis lékaře.Předem děkuji

holka, 13 let, 30. listopadu 2018

Ahoj,
bohužel žádné takové léky neexistují. Do jisté míry je možné menstruaci posouvat s pomocí hormonální antikoncepce. Nicméně ta je jednak na předpis a jednak si na její předepsání budeš muset ještě pár let počkat. Pokud chtějí jít menstruující ženy do bazénu, většinou to řeší s pomocí menstruačních tampónů. Je však potřeba uvědomit si, že během menstruace je nutné mnohem více dbát na hygienu.
Měj se hezky!
Bára

Menstruace a výtok

Ahoj,
je normální nedostat od konce srpna menstruaci? Mám ji asi rok a půl, vždycky byla trochu nepravidelná, ale opozdila se tak maximálně o měsíc, spíš bylo častější, že jsem třeba dostala dvě. Pak se to trochu ustálilo a poslední jsem dostala v nemocnici před operací žlučníku, kde jsem zhubla asi tři kila (55/164) a pak se mi zase „spustila" bulimie, což trvalo asi měsíc. Hodně váhových výkyvů, divný jídelníček, zvracení. Třeba to může být tím, teď už by snad nepravidelná být neměla.
Nemám zrovna v lásce doktory, ráda bych se tomu vyhla, prostě mě zajímá, jestli je to nutné a jestli mě akorát nepošlou domů, že se to srovná.

holka, 14 let, 29. listopadu 2018

Ahoj,
všechny důvody, které uvádíš jako možné příčiny vynechání menstruace, jsou skutečně relevantní a na tvůj cyklus mohou mít doopravdy vliv. Bohužel nikdo na světě nedokáže určit na dálku a online, kde je problém. Nicméně, pokud už jsi rok a půl menstruovala a teď menstruaci nemáš už od srpna, myslím, že je to rozhodně důvod k návštěvě gynekologie. Gynekologická prohlídka nijak nebolí a bylo by dobré, aby lékař zkontroloval, že je s tvým zdravím všechno v pořádku.
Měj se hezky!
Bára

Menstruace a výtok

Ahoj Alíku mám jeden problém a to že mám výtok. Ano vím že to má skoro každá holka ale někdy mi přijde jako kdybych dostala ms. Nevím jak si mám koupit nějaký vložky na výtok ani kolik stojí. Prosím odpověz co nejdřív.

holka, 11 let, 28. listopadu 2018

Ahoj,
pokud je tvůj výtok tak silný, že tě to obtěžuje, můžeš ochranu spodního prádla řešit takzvanými intimkami. Ty jsou mnohem tenčí než klasické vložky a slouží právě tomuto účelu. Ohledně jejich ceny ti nedokáži jednoznačně odpovědět, protože ta se liší podle značky i velikosti balení. Velmi orientačně se pohybuje kolem sedmdesáti korun, ale je to skutečně jen velmi orientační údaj. Nejlépe uděláš, když se v drogérii podíváš na přesnou cenu těch, které by ti vyhovovaly.
Měj se hezky!
Bára

Menstruace a výtok

Mám takový problém. Mívám trošku neobvyklý menstruační cyklus a je to nanejvíš otravné. Menstruaci mívám 2× do měsíce a už jsem z toho kolikrát i slušně vydeptatá. Když sem to takto měla poprvé tak jsem si říkala že je to třeba jen nějaká náhoda ale už to takhle mám půl roku. Je to v pořádku? Menstruaci mívám 8-10 dní ale poslední rok spíše 9 a ten desátý den je už jen takový poslední odbytek, který už se snad ani nemusí nazývat menstruace. No tak to tedy dostanu na začátku měsíce (9 dní) a většinou se už opravdu nemohu dočkat až to zkončí. Menstruaci mívám většinou bezbolestnou, ale docela silnou. No a když ten horor konečně zkončí tak jsem takových 12 dní "svobodná" a je to tu zase. Takže v podstatě já si za 1 měsíc musím vytrpět dohromady 18 dní menstruace a jen 12 dní mám pokoj. To je tak nespravedlivé! Tak moc závidím holkám co to mají třeba jen 3 dny.......

holka, 14 let, 25. listopadu 2018

Ahoj,
naprosto chápu, že takové problémy s menstruací jsou otravné a znepříjemňují ti život. Zároveň jsem přesvědčená, že by ses rozhodně měla objednat na gynekologii a konzultovat svůj menstruační cyklus s lékařem, protože takovýto průběh rozhodně není standardní. Průměrná délka menstruační cyklu je dvacet osm dní a určitě není normální, abys osmnáct dnů v měsíci menstruovala. Lékař určí příčinu tvých problémů a určitě najde i adekvátní řešení.
Přeji ti hodně štěstí!
Bára

Menstruace a výtok

Ahoj, už před měsíce jsem psala že jsem po prázdninách začala zase chodit na gymnastiku a nedostala jsem měsíčky tak jsem to po vaší radě nechala být a asi tak den potom co jste mi odpověděly jsem měla slabé jednodení krvácení a tenhle měsíc pořád nic, nechci to s nikým řešit. Nevíte co s tím ?

holka, 13 let, 24. listopadu 2018

Ahoj,
bohužel ti nedokáži poradit nic jiného, než ti napsala před měsícem kolegyně z Modré linky. Na dálku a online ti nikdo diagnózu nedokáže udělat. Proto pokud chceš situaci řešit a chceš znát příčinu nepravidelného krvácení, musíš se poradit se svou gynekoložkou. Na druhou stranu se jedná o stav, který je ve tvém věku poměrně běžný. Stejně jako moje kolegyně se proto domnívám, že klidně můžeš nějaký čas počkat a dát svému menstruačnímu cyklu možnost, aby se srovnal a zpravidelnil.
Měj se hezky!
Bára

Menstruace a výtok

Ahoj, trápí mě hnědý výtok. Mám ho docela dlouho, kolem týdnu a docela dost. Ještě nemám měsíčky, tak prosím poraď, jestli to je nemoc nebo je to normalní. Díky předem.

holka, 12 let, 15. listopadu 2018

Ahoj, mohlo by jít o první menstruaci. Tady to ale nezjistíme. Poraď se s maminkou, babičkou, starší sestrou, tetou... Prostě s někým dospělým ve tvém okolí.
Také si zkus přečíst odpovědi na stajné dotazy v poradně v podtématu „Menstruace - výtok“:
www.alik.cz/p/menstruace-a-vytok#dotazy

Menstruace a výtok

Je mi 11 a na spodnom prádle som mala takú hnedu tekutinu, je to výtok?

holka, 11 let, 14. listopadu 2018

S největší pravděpodobností půjde o výtok, ale mohlo by jít již o první menstruaci.
Přečti si odpovědi na podobné dotazy v poradně v tématu „Menstruace-výtok“:
www.alik.cz/p/menstruace-a-vytok#dotazy

Menstruace a výtok

Ahojky aliku. Mam problem. Menstruace Mi vzdy konci spinenim. No a Tak man to spinenim a najednou MI zacne znova tect krev. Docela Se bojim

holka, 13-14 let, 8. listopadu 2018

Ahoj,
bohužel nerozumím tvému dotazu. Není mi jasné, jestli popisuješ krvácení mimo cyklus, nebo kde je problém. Nicméně s případnou poruchou menstruace ti bohužel stejně online neporadíme, natož abychom ji na dálku vyřešili. Jestliže tedy dlouhodobě trpíš poruchou menstruace, určitě je na místě objednat se na gynekologii, kde tvůj problém posoudí odborníci.
Měj se hezky!
Bára

Menstruace a výtok

Ahoj Alíku. Omlouvám se ,že vás zase otravuji ,ale potřebovala bych se vás na něco zeptat. Každý den už několik měsíců mám výtok ,nějak nesmrdí ,je bílý a vždycky mi tam uschne (jakoze nejdříve je normální bílý,tekutý-takový hustší) a potom zaschne.
Vůbec nevím co to je ,přijde mi divné že to mam proste každý den..... . Chtěla bych se tedy zeptat jesli to třeba není něco společného s menstruací ,nebo vůbec co to je. Mluvila jsem o tom i s mími kamarádkami ve stejném věku jako jsem já a některé to prý mají taky. Ale stejně mě proste zajímá , co to je. Předem Děkuji za odpověď.

holka, 13 let, 30. října 2018

Ahoj,
četnost výtoků je v období dospívání vyšší a jedná se o zcela normální jev, který souvisí s hormonálními změnami, které se ve tvém těle odehrávají. Pokud výtok nezapáchá, nesvědí a nepálí, většinou není důvod ke znepokojení a skutečně se může (ale také nemusí) jednat o předzvěst blížící se menstruace.
Měj se hezky!
Bára

Menstruace a výtok

Ahoj Alíku, od včerejška mám první menstruaci a mám takovej problém s vložkou. Nevím jak to popsat ale vždycky když se podívám do kalhotek, tak je schmoustaná a já mám špinavé kalhotky. Ráno jsem měla krev i na košili. Poraď mi prosím jak si jí mám nalepit aby seděla? Nebo jaké značky jsou dobré? Docela se v tom ztrácím.

holka, 12 let, 25. října 2018

Ahoj,
obávám se, že pro tvůj dotaz neexistuje univerzální odpověď. Každé ženě vyhovuje jiná značka vložek nebo tampónů a musíš si sama vyzkoušet, jaké ti budou nejlépe „sedět.“ Nicméně dokonalou ochranu ti, zejména v prvních dnech menstruace, nezaručí pravděpodobně žádná značka. Tím, jak se pohybuješ, mají vložky tendenci k posunutí, nebo i lehkému zmačkání. Zkus si tedy vložky měnit častěji, aby nedošlo k jejich prosáknutí. Nicméně občasné znečištění spodního prádla, nebo pyžama či noční košile, je zcela normální a potýká se s ním většina žen.
Měj se hezky!
Bára

Menstruace a výtok

Ahojte je možné že ked moje mama mnela menstruaci ve dvanáctich letech tak že ju aj ja dostanem v dvanástich dekuji za odpoved

holka, 11 let, 25. října 2018

Ahoj,
věk, kdy se objeví první menstruace, závisí na mnoha faktorech. Někdy je skutečně stejný, nebo podobný, jako věk, kdy začala menstruovat matka té které ženy. Ale rozhodně to není pravidlem, na které by ses mohla spolehnout. Je to pouze jeden z faktorů, který by nástup první menstruace mohl potenciálně ovlivnit.
Měj se hezky!
Bára

Menstruace a výtok

Ahoj, omlouvám se, ale už zase otravuju a zatěžuju s novým problémem!
Je to tak, že mám takový výtok který voní jako marshmallow, máslový popcorn a vanilka dohromady. Nevím jestli moje dýchací díry nejsou tak trochu postižené, nebo to tak fakt voní. Je bílý, někdy se tam objeví i hnědá čára. Někdy to zežloutne apod. Mám náladu a lá houpačka (časté výkyvy nálad) a bolí mi v podbříšku, štípe, mám hrozný hlad apod. Je to příznak menstruace nebo nějaká vážná nemoc?

Charlotte

Charlotte, 11 let, 19. října 2018

Ahoj Charlotte,

příznaky, které popisuješ, můžou opravdu znamenat menstruaci. Pocity hladu, změny nálad, štípání v podbřišku, zabarvený a jinak aromatický výtok patří k projevům blížící se menstruace. Můžeš si o tom, co se s Tebou děje, promluvit s mamkou nebo nějakou jinou starší dívkou / ženou, která má nejspíš podobné zkušenosti. Pokud by to nepřestávalo a příčinou nebyla menstruace, můžeš se o tom pro jistotu poradit se svojí praktickou lékařkou.

Přejeme Ti hezký podzim,
Modrá linka

Menstruace a výtok

Ahoj chtěla bych se zeptat.... menstruaci jsem měla 2x a od té doby nic.... minulý týden jsem asi 6 dní měla něco hnědého myslíš že to byl výtok nebo menstruace a měla jsem nedostatek krve???? A ještě jestli je v pořádku že vážím 48kg a měřim 164 cm. Se školou chodíme plavat a já se vždycky bojím že to dostanu. Jo a ještě promiň že otravuju co se dělá na 13ti leté prohlídce? A když jsem to dostala myslíš že bychom s mamkou měly jít ke gynekologovi?

holka, 12 let;), 22. října 2018

Ahoj,
ve tvém věku je nepravidelná menstruace zcela normální. Cyklus potřebuje nějaký čas, aby se „usadil“ a rozhodně se nemusíš obávat, že bys měla nedostatek krve.
Tvá váha je vzhledem k tvému věku a výšce zcela optimální, nemusíš mít vůbec obavy.
Na třináctileté prohlídce bude lékař vyšetřovat tvůj sluch, zrak. Pohmatem ti vyšetří břicho, poslechne srdce, změří tlak a vyptá se tě na menstruaci.
Měj se hezky!
Bára

Menstruace a výtok

Ahoj,

  1. Prosim poraďte mi nějaké znaky kdy přijde první menstruace.
  2. Už od sedmi jsem měla výtok a pak to bylo stále silnější a silnější.Je to normální?Vím ,že každý je jiný ale není tohle až moc brzo?
  3. Moje maminka měla menstruaci ve 13,3 a v tom věku měla stejně velká prsa jako já mám teď.Dá se nějak odhadnout kdy budu mít první menstruace já?
  4. Někde jsem četla,že několik měsíců před první menstruací máte silnější výtok,což jsem měla.Vím ,že nikdo nedokáže diagnózu stanovit na dálku,myslíte si ale ,že to ,že jsem včera měla nahnědlý výtok a trochu červený a oranžové mohla být menstruace?A jak se pozná menstruace od výtoku?(Nechci přesnou odpověď ,,Ano byla to menstruace"vím že to takhle nejde jen čistě teoreticky jestli to MOHLA být menstruace)
MOC VAM DEKUJI.DEKUJI ,ZE JSTE ME OTAZCE VENOVALI SVUJ CAS.MOC MI TO POMAHA .S POZDRAVEM HEZKEHO DNE AnonymA
P.S.:Moc prosim o brzkou odpověd.

Ahoj,
děkujeme za tvůj dotaz a pokusím se na něj odpovědět popořadě:

  1. Obvykle jsou předzvěstí menstruace četnější výtoky, růst prsů, ochlupení - zkrátka průvodní znaky dospívání. Ale i toto je velmi individuální, protože například velmi štíhlým dívkám často začínají růst prsa později. Jde skutečně jen o velmi obecné znaky.
  2. Ohledně tvého výtoku bohužel nedokáži situaci adekvátně posoudit. Obecně lze říci, že pokud výtok nezapáchá, nesvědí a nepálí, většinou není důvod k obavám. Nicméně na dálku se „diagnóza“ stanovit nedá.
  3. Ne. Podle toho, jak velká prsa měla ve tvém věku tvá maminka, se nedá určit, kdy dostaneš svou první menstruaci.
  4. Správně jsi sama uvedla, že na dálku to nelze určit. Nicméně pokud byl výtok lehce zabarvený, spíš se jednalo o špinění než o menstruaci. Až dostaneš skutečnou menstruaci, zcela určitě to bezpečně poznáš, protože krvácení se od výtoku velmi razantně liší. Menstruačnímu krvácení sice může předcházet špinění (stejně tak jako na konci menstruace), ale při menstruačním krvácení je přítomná jasná krev.
Měj se hezky!
Bára
Menstruace a výtok

Ahoj, měsíčky jsem měla vždy pravidelné ale od té doby co jsem zase začla chodit na gymnastiku tak jsem to už po druhé nedostala, mohlo by to mít spojitost a i kdyby jak by se to řešilo. Jsem z toho vystresovaná a to tomu taky vůbec nepomáhá.

holka, 13 let, 13. října 2018

Ahoj,
je možné, že nepravidelnost v menstruaci může být způsobená změnou životního stylu, cvičením i stresem a dalšími okolnostmi, zároveň je to něco, co je u mladých dívek celkem běžné. Pro zjištění příčiny by bylo nejlepší poradit se s Tvou gynekoložkou. Pokud v tom není nějaký zdravotní problém, není nutné nepravidelnost menstruace nějak řešit a léčit ji, dá se s ní normálně žít. Pokud vnímáš, že za tím může být spíše psychická nepohoda a stres, bylo by dobré pracovat spíše na tom, např. dopřát si více odpočinku, relaxace, dostatek výživy a tekutiny, promluvit si s někým blízkým o tom, co prožíváš.

Přejeme Ti hezké podzimní dny,
Modrá linka

Menstruace a výtok

Ahoj, chtěla jsem se zeptat, jestli je normální, když jsem dostala svou první menstruaci před 2 měsíci a od té doby nic? Jen vím, ze jsem měla na čas hnědý výtok, ale tento měsíc ani ten výtok nebyl :D.

holka, 14 let, 18. října 2018

Ahoj,
nepravidelná menstruace bývá v počátcích poměrně běžná, než se cyklus „nastartuje.“ Pokud nemáš žádné zdravotní problémy, myslím, že klidně můžeš ještě několik týdnů počkat. Jestliže však máš o svém zdravotním stavu jakékoli pochybnosti, určitě se objednej na gynekologii, kde tě vyšetří a zjistí, zda se nejedná o nějaký problém.
Měj se hezky!
Bára

Menstruace a výtok

Ahoj! Potřebuju poradit s tim co mam dělat. Uz asi měsíc mam velmi silný výtok, je bílý a nijak nezapacha. Je jenom strašně silny, protika mi pres kalhotky takze si kalhotky musim menit minimalne dvakrat denně nebo nosit intimku. Krámy ještě nemám proto mi je trapné aby mamka v koši videla. Mohl by ten vytok být předzvěstí krámů? Nebo nejake kvasinky ci bakterialni infekce?
Vaše NaNy

holka, 12 let, 18. října 2018

Ahoj,
bohužel nikdo na světě nedokáže určit diagnózu na dálku a online. Období dospívání je na výtoky velmi hojné a intenzivní výtok skutečně může být předzvěstí menstruace, ale online to skutečně není možné určit. Rozhodně na tom není nic trapného a neexistuje důvod, proč by ses měla před svou maminkou stydět. Je to naprosto přirozené a je to podobné, jako kdyby ses styděla za to, že máš rýmu. Velmi obecně se dá říci, že pokud výtok nezapáchá, nesvědí a nepálí, většinou není důvod k obavám. Nicméně pokud je skutečně intenzivní do té míry, že tě to obtěžuje, určitě není od věci poprosit maminku, ať tě objedná na gynekologii, kde stanoví diagnózu.
Přeji ti hodně štěstí!
Bára

Menstruace a výtok

Ahoj Alíku, proč kluci nemenstruují a holky jo? Přijde mi to nefér.

holka, 11 let, 12. října 2018

Ahoj,
nemenstruují, protože v jejich těle nesvádí neoplodněné vajíčko boj o přežití. Menstruace není běžná ani u zvířat – jen u lidí a netopýrů se vyvinulo toto řešení. U ostatních savců se nepoužité vajíčko většinou bezbolestně vstřebává, podobně jako se vstřebávají nepoužité spermie.

U lidí zřejmě kdysi poskytlo lepší šance na přežití druhu to, že lidské vajíčko má silnější pud sebezáchovy (plod může během těhotenství i ovlivňovat myšlení ženy) a ani když není oplodněné, nechce se vzdát bez boje. Aby neohrožovalo život své nositelky, našlo si ženské tělo drsné řešení – utrhnout materiál, kterého se vajíčko drží. Což je právě menstruace.

Máš pravdu, že to vypadá trochu nefér. Totéž by šlo říct i o těhotenství, pro otce je čekání na potomka určitě snadnější. Ale přírodě je nějaká naše lidská spravedlnost docela ukradená. :-D

V době, kdy se tento mechanismus vyvinul, ženy moc menstruací nezažívaly, protože strávily většinu dospělého života těhotné. Většina dětí se nedožívala dospělosti, takže pokud měl rod přežít, musela žena téměř celý život rodit. Až teprve v posledních pár staletích se situace změnila k lepšímu... není to dokonalý stav, ale buďme za něj vděční. ;-)

Alík

Menstruace a výtok

Zrovna je na alikovi (tady) clanek o dospivani (holky), takže se to tyka i mne. A tam je zrovna kolonka ,,menstruace“ no a tam je neco ze kalisek pro panny (nebo nevim jak se tomu rika) nemuzou uzivat panny no a zrovna jsem videla (nepustila) reklamu o tom ze i pro panny jsou tampony. To jako panny nemohli mit tampony? Nebo ja faakt nevim. A jakt to je s pannou a menstruaci? Prosim o radu. Predem dekuji za odpoved.

holka, 11 let, 6. října 2018

Ahoj,
nejsem si jistá, jestli jsem správně porozuměla tvému dotazu, ale pokud se ptáš na to, zda mohou používat panny tampóny, mohu tě ujistit, že naprosto bez problémů, Panny menstruují úplně stejně jako jiné ženy. Panenská blána je pružná a je v ní otvor, kterým menstruační krev odtéká. Co se týká používání menstruačního kalíšku ženami, které jsou ještě panny, je to poněkud problematičtější. Někteří lékaři jeho používání totiž doporučují pouze ženám, které již měly pohlavní styk. Zatímco jiní tvrdí, že jeho používání nedělá problém ani pannám. V této oblasti zkrátka nejsou ve svých doporučeních jednotní ani odborníci.
Měj se hezky!
Bára

Menstruace a výtok

Ahoj, za dva týdny mám gymnastické závody avychází mi že to mám ten týden dostat a tak se chci zeptat jak si mám menses přivalat třeba o týden dřív.

holka, 13 let, 29. září 2018

Ahoj z Modré linky,

chápu, že menstruace při gymnastických závodech není něco, o co stojíš. Domnívám se však, že ovlivňovat menstruaci není pro tělo příliš vhodné. Zvláště, pokud se věnuješ nějakému sportu, pravděpodobně to nebude výjimečná situace, kdy bude Tvá menstruace přicházet nevhod. Dle mého mínění by spíše stálo za to zjistit si od trenérky (pokud nemáte trenéra) či od spoluzávodnic, jak to se svojí menstruací zvládají ony, jak se jim daří sladit svůj cyklus se závody. Sice by nejvhodnější bylo v čase menstruace být spíše v klidu a nepřetěžovat se, což se Ti asi líbit nebude. I tak se mi zdá zdravější závodit i přesto, že menstruuješ, než svoji menstruaci uměle ovlivňovat. Další možností je konzultovat vše se svojí gynekoložkou. A to i v případě, že bys dostala nějaké rady, jak menstruaci ovlivňovat. Je bezpečnější vše konzultovat s odborníky. A to z toho důvodu, aby sis ověřila, zda daná rada skutečně může fungovat, ale hlavně, aby sis byla jistá, že je to zdravotně nezávadné. Umím si představit, že jsou pro Tebe závody důležité. Avšak nestojí za zdravotní komplikace. A i proto, abys mohla podávat dobré výkony, je Tvé zdraví na prvním místě.

Ať se Ti daří nejen při závodech.
Modrá linka