Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Alík radí dětem

  Na otázky odpovídají

  pracovníci Modré linky, psycholožka BáraV, poradenské centrum Locika, projekt Sbarvouven.cz, NL pro odvykání, student práv Yaboiii, MVDr. Přemysl Rabas, Škola Vitae, vědecký novinář Pragmatik a správci. Občas odpovídá i sám Alík.

  Dotazy mohou pokládat pouze děti mladší 15 let.

  Menstruace a výtok

  Nepravidelná menstruace a tzv. „špinění“

  Dobrý den je možné ze bych špinila 3 dny a pak se nedostavila menstruace ? Špinila jsem 3 dny stím že ze mě vytékala hnědá a hnědočervená tekutina po třech dnech to skončilo teď mám normálně průhledný nebo bílý nezapachajicí výtok.Ale menstruace nikde . Mám ji nepravidelnou ale vždy přijde někdy dřív někdy později než mi píše aplikace .

  Ahoj holko,

  Především je třeba počítat s tím, že během prvních dvou let od první menstruace je až 50% cyklů anovulačních. To znamená, že při nich nedochází ani k dozrání a uvolnění vajíčka, ani ke krvácení. Zjednodušeně řečeno, menstruační cyklus sice proběhne, ale jaksi „naprázdno“.
  Rovněž prodleva mezi dvěma cykly může být různě dlouhá. Běžně se uvádí 28 dní (4 týdny), avšak v praxi kolísá v rozmezí 21 až 35 dní (tj. 3 až 5 týdnů). Zejména v období dospívání tudíž nelze spoléhat na aplikace typu menstruačních kalendářů.

  Pokud jde o tzv. „špinění“ (i když tento výraz nepovažuji za právě nejvhodnější, protože vyvolává představu, že v době menstruace je žena či dívka nějak „nečistá“, což je dle mého názoru překonaný středověký názor), to vzniká tak, že menstruační krev je po delší dobu zadržována v těle, a tudíž odchází z těla až v době, kdy už došlo k rozkladu červeného krevního barviva. V důsledku postupného rozkladu červeného barviva se zbarvení krve mění na hnědou (podobně jako když krev zaschne třeba na náplasti). Nejedná se však o žádnou poruchu, která by snad vyžadovala nějakou léčbu.
  Rovněž výtok, pokud je bezbarvý nebo zbarvený doběla, je v tomto případě normální. Jedná se o přirozenou součást „samočisticího“ mechanismu pohlavních orgánů.

  Menstruace a výtok

  Menstruace, zbarvení krve

  Ahoj Alíku a spol, včera jsem psala zprávu, že mám hnědý výtok:
  (...)
  Dnes v tom začali být nějaké cucky tak jsem si četla poradnu a dozvěděla jsem se že se může jednat o menstruaci která v těle byla dýl než měla a tak je ta krev tmavá.Pred chvíli jsem to řekla mámě a ta řekla že jsou to asi první měsíčky nebo něco takového,a dala mi vložku a ať si zápišu do telefonu kdy jsem to poprvé dostala .

  1. otazka:byla to pravdu menstruace?(bolí mě v podbřišku,byly tam cucky a je mi trošku špatně a nemám vůbec hlad)
  2. otazka: jaká je první gynekologická prohlídka,co se tam dělá?
  3. otazka:kdyby to tedy menstruace nebyla , dostaví se brzy?
  Slečna, 11 let, 15. srpna 2022

  Ahoj holko,

  Hnědé zbarvení je způsobeno rozkladem červeného krevního barviva. Někdy se stává, že mezi uvolněním menstruační krve uvnitř těla a jejím odchodem z těla ven uplyne delší doba, třeba až několik dní, přičemž během této doby se červené zbarvení krve změní na zahnědlé. Je to podobné, jako se zahnědlou krví na vnitřní straně náplasti.

  1. V tomto případě se zřejmě již jednalo o menarché neboli první menstruaci.
  2. Obsahem první preventivní gynekologické prohlídky je založení zdravotnické dokumentace, rozhovor s lékařkou či lékařem, prohlídka kůže pohlavních orgánů a kontrola mízních uzlin v tříslech (u dívek, které ještě neměly pohlavní styk, se prohlíží pouze to, co „je vidět zvenku“, a tudíž se nemusíš obávat, že by Ti lékařka zaváděla do pochvy nějaké „přístroje“). Součástí první prohlídky může být i nácvik samovyšetřování prsů, kdy Ti lékařka vysvětlí, jak si máš prohlížet ňadra z důvodu včasného odhalení případných nádorových onemocnění. První preventivní gynekologická prohlídka se provádí ve věku 15 let.
  3. Věk první menstruace se pohybuje v rozmezí 11 až 15 (nejčastěji však 12 až 14) let. Další podrobnosti najdeš v odpovědi na dotaz ze dne 20. června. Tentokrát se však s největší pravděpodobností již o první menstruaci (menarché) jednalo.
  Menstruace a výtok

  Menstruace, antiko, výtok, gynekologická prohlídka

  Ahoj, mám dotazy, pardon že se zase ptám. Menstruaci mám od 22. května 2022 a nevadí, že jsem ji 3 měsíce nedostala?

  2. Nelíbí se mi menstruace. Je to otrava když si pořád musím měnit vložku. Nechci vůbec mít dítě, nechci být těhotná. Nevím jestli chci mít sex ale mám strach, že otěhotním. Jsou nějaké ochrany abych jsem neotěhotněla?

  3. Třetí dotaz se týká gynekologie a mámy. Moje máma každý den sleduje výtok a mě už to štve. Nedávno jsem jí říkala že to má každá holka a že to nic není a že je to v pořádku a ona mi řekla: Ne, to se má řešit, půjdeš za gynekoložkou, žádný výtok nemá být!“ Je to hrůza. Mám strach a stydím se. Takže mám otázku: Co všechno mi bude dělat gynekoložka? Jak to probíhá? Já mám strach... Ach jo nic nepomůže to jí vysvětlit. Ona si stejně bude říkat to svoje. Několikrát jsem jí říkala že mi nic není a ona pořád říká že ne že to není v pořádku. :-o:-|ko :-(. Děkuji za odpověď a přeji vám hezký den

  holka, 11 let, 8. srpna 2022

  Ahoj holko,

  1) Kvůli nepravidelné menstruaci se nemusíš znepokojovat. Během prvních dvou let menstruačního věku (tj. během prvních dvou let od první menstruace) je přibližně 50% cyklů nepravidelných, a tudíž vůbec nevadí, když se krvácení nedostaví po jednom měsíci, ale třeba až po dvou nebo po třech měsících.

  2) Na jednu stranu je pochopitelné, že menstruace pro Tebe představuje něco nového, na co sis zatím ještě nestačila zvyknout. Ale takto zkrátka lidské (přesněji řečeno dívčí a ženské) tělo funguje. Výměna hygienických pomůcek (vložek) je snadná a se vším všudy většinou nezabere ani celou minutu času. Dospívající dívka během menstruace „spotřebuje“ v průměru 7 vložek denně, ale ta fáze menstruace, při níž dochází ke krvácení, naštěstí trvá jen několik dní.
  Jinak je pochopitelné, že ve Tvém věku nechceš přijít do jiného stavu, nicméně Tvoje obavy ohledně sexuálního života jsou přece jen poněkud předčasné, protože vzhledem k Tvému věku ještě nejméně pár let potrvá, než potkáš chlapce, s nímž se budeš chtít milovat.
  Ochranné prostředky proti nechtěnému početí samozřejmě existují. Říká se jim antikoncepční prostředky a v dnešní době se o nich učí dokonce i ve škole. Pro více informací o početí, antikoncepci a všem, co s tím souvisí, doporučuji pořídit si (nebo vypůjčit) některou z ilustrovaných knížek pro dospívající, kde najdeš veškeré informace i s obrázky.

  3) Tvoje matka se mýlí. Výtok je naprosto normální, pokud je čirý, nebo zbarvená doběla. Příčinou k obavám je pouze silně zažloutlý až nazelenalý výtok, který může být projevem bakteriální či jiné infekce. Možná by bylo dobře, kdybyste s maminkou přece jen navštívili gynekologii, protože lékařka by alespoň mamince potvrdila, že je s Tebou vše v pořádku, a že pravdu máš Ty, a ne ona.
  Pokud jde o gynekologické prohlídky u dospívajících dívek, v první řadě zdůrazňuji, že pokud dívka dosud neměla pohlavní styk a má neporušený hymen (neboli tzv. „panenskou blánu“), tak lékařka vyšetřuje pohlavní orgány pouze zrakem (tj. podívá se na to, co je normálně vidět), ale dovnitř těla – tedy do pochvy – nezavádí žádný lékařský nástroj ani přístroj. Nemusíš se tedy obávat, že by Ti lékařka cokoliv zaváděla do pochvy (to bývá největší obava dívek, které se chystají poprvé navštívit gynekologii).
  Největší část prohlídky zabere rozhovor s lékařkou. Bude se Tě ptát, zda už máš menstruaci (neměl by být problém říci „Ano“) a položí Ti i další otázky ohledně zdravotního stavu (například zda máš nějaké bolesti v břiše a v podbřišku). Samotná prohlídka zabírá jen menší část času stráveného v ordinaci, přičemž u dívek Tvého věku spočívá převážně jen v kontrole pohledem. Jediné, čeho se gynekolog či gynekoložka na první prohlídce dotýká, jsou většinou jen slabiny (neboli třísla), protože je třeba pohmatem zjistit, zda v nich nejsou oteklé mízní uzliny. Nemusíš se tedy obávat, že by se při gynekologické prohlídce odehrávalo kdo ví co strašného.

  Menstruace a výtok

  Dřívější nástup menstruace, zbarvení krve

  Ahoj, potřebuju prosím rychle poradit. Vůbec nevím co mám dělat ;-(
  Dneska jsem měla jet ke kamarádce ale asi nepojedu. Asi jsem dostala menstruaci nebo nevím. Měla jsem jí dostat až za týden až dva. Nikdy jsem jí nedostala brzy, spíš vždy opožděně. Barva byla vždy červená. Teď je tmavě hnědá až krvavá. Výtok je slabý, spíše jen takové špinění. Vůbec nevím co se děje. Mám hrozný strach. Nechci to říkat rodičům ani nikomu, jenom vám jsem se dokázala svěřit. Nevím, zda by to taky mohlo mít souvislost se střevními potížemi které jsem včera a v úterý měla. Zvracení a průjem. Prosím, poraďte mi ;-(;-(

  holka, let, 28. července 2022

  Ahoj holko,

  Podle toho, co popisuješ, je vše v pořádku. Délka jednoho menstruačního cyklu sice činí přibližně 4 týdny (28 dní), ale za normální se považuje rozmezí 3 až 5 týdnů (21 až 35 dnů). Zejména v období dospívání není nic neobvyklého na tom, že interval mezi dvěma menstruacemi kolísá.

  Pokud jde o zbarvení menstruační krve, to závisí na době, po kterou je krev zadržována v těle, než dojde k jejímu vyloučení. Při rychlejším průběhu tzv. deskvamační fáze menstruačního cyklu (což je ta fáze, při níž dochází ke krvácení) je krev čerstvá, a tudíž červená. Avšak může se stát, že během deskvamační fáze dojde k retenci (zadržení) krve ve vnitřních pohlavních orgánech, v důsledku čehož se v uvolněné krvi začne rozkládat červené krevní barvivo. Když takto zadržená krev opouští tělo, není už zbarvena jasně červené, ale více či méně dohněda. Je to podobné, jako se zaschlou krví na náplasti, která také ztrácí svoji červenou barvu, až zcela zhnědne.

  Ani zkrácená doba mezi dvěma menstruacemi, ani zbarvení krve tudíž nejsou důvodem ke znepokojení. Skutečný problém by v souvislosti s menstruací představovalo příliš dlouhé krvácení, tedy více než 7 dní po sobě (fáze menstruačního cyklu, při níž dochází ke krvácení, trvá nejčastěji 3 až 4 dny, za normální se považuje i širší rozmezí 1 až 7 dní).

  Menstruace a výtok

  Menarché, hygienické pomůcky

  Ahoj,
  Svoje první měsíčky jsem dostala 19.7.2022. Styděla jsem se to říct mamce a po dvou dnech objevila moje kalhotky od krve tak se mě zeptala: „Tobě začala menstruace?“ A já řekla, že jo. No akorát mám takový problém. Já si včera myslela, že mi menstruace skončila tak jsem si nevzala vložku a pak jsem zjistila, že mám na kalhotkách zase krev. Tak jsem si vzala jen intimku. A dneska to samé. Takže potřebuju poradit s tímhle:

  • Jak “vychytat“ kdy mi skončí měsíčky
  • Jak se nebát vzít si vložku*
  • Jak se přestat stydět za měsíčky (stydím se za to, že to zase nevychytám a budu mít špinavé kalhotky)

  •*Bojím se vzít si vložku, že ji celou nepošpiním a budu “plýtvat"

  Předem děkuji za odpověď

  holka, 11 let, 22. července 2022

  Ahoj holko,

  První menstruace (menarché) se dostavuje ve věku 11 až 15 let, z tohoto hlediska je tedy vše v pořádku. Pokud jde o krvácení, k tomu dochází během tzv. deskvamační fáze menstruačního cyklu. Tato fáze může trvat různě dlouhou dobu. Nejčastěji jsou to 3 až 4 dny, přičemž za normální se považuje 1 den až 7 dnů. Důvodem ke znepokojení je pouze situace, kdy by ke krvácení docházelo déle než 7 dní po sobě. Pokud se však krev objevuje 3, 4, 5 nebo 6 dní po sobě, je to stále ještě v normě.
  Postupem času jistě sama vypozoruješ (neboli, jak píšeš, „vychytáš“), jak dlouho u Tebe tato fáze menstruačního cyklu trvá, i když je pravdou, že její délka se s věkem může měnit. Většinou platí nepřímá úměrnost – dívky, u nichž v dospívání trvá krvácení kratší dobu, mívají v dospělosti delší deskvamační fázi a naopak, u dívek s delším krvácením se v dospělosti délka deskvamační fáze cyklu zkracuje.
  Zároveň je ovšem třeba počítat s tím, že během prvních dvou let od první menstruace je až 50% cyklů nepravidelných. Zkrátka je třeba počítat s tím, že v nejbližším období bude menstruace ještě poněkud „rozházená“, protože k ustálení menstruačního cyklu dochází zpravidla až dva roky po nástupu menarché.

  Pokud jde o používání hygienických potřeb (vložek), vůbec nebude vadit, když jich „spotřebuješ“ o něco více, než by bylo nezbytně nutné. Podobný problém má většina dívek, které zatím nemají s menstruací dlouhodobější zkušenosti. Průměrná „spotřeba“ během deskvamační fáze cyklu činí u dospívající dívky 7 vložek denně. Jednu vložku bys neměla nosit déle než 3 – 4 hodiny, i když je ještě relativně „čistá“ (i do čisté vložky se vsakuje pot či jiné tekutiny, navíc při neustálém otírání o povrch těla vložka postupně ztrácí svůj tvar a její struktura postupně „zdrsňuje“, takže její delší nošení může být nepříjemné i z mechanických důvodů). Příliš dlouhé nošení jedné a téže vložky může vést k výskytu dermatologických (kožních) obtíží. Rozhodně si tedy nemusíš dělat výčitky kvůli tomu, že s vložkami „plýtváš“.

  Stydět se můžeš kvůli něčemu, co jsi sama zavinila a čemu jsi mohla zabránit. Ale průběh menstruačního cyklu je zcela mimo dosah Tvojí svobodné vůle a svobodného rozhodování, a tudíž by ses neměla stydět kvůli něčemu, co nemůžeš ovlivnit. Že sis nevzala vložku, si nemusíš vyčítat, protože menstruace u Tebe teprve začala, a tudíž od Tebe nikdo nemůže vyžadovat, že odhadneš délku jejího trvání (přesněji řečeno délku trvání té fáze, při níž dochází ke krvácení). Ostatně to platí i pro několik prvních měsíců až let, než se cyklus ustálí na relativně pravidelných časových intervalech (říkám relativně, protože i u dospělé ženy může z různých důvodů docházet ke kolísání, obvykle v horizontu 2 až 3 dny, někdy až týden).
  Lidské tělo není stroj, který lze předem „nařídit“, nebo alespoň předem odhadnout jeho chod. Nestyď se za to, že Tvoje tělo funguje tak, jak funguje. Když někam jedeš, přibal si na „tajné“ místo v zavazadle rezervní vložku či dvě, i když právě neočekáváš termín menstruace. Což je nejen praktické, ale zároveň to může poněkud utlumit Tvé obavy z toho, že tě menstruace někde nenadále „přepadne“.

  Menstruace a výtok

  Menstruace

  Ahoj, omlouvám se že zase píšu..
  Minulý týden v úterý mi skončila menstruace a dnes jsem jí dostala zase, ale má nějakou hnědší barvu, nebo je spíš do růžova. Je to v pořádku?
  (menstruaci mám od srpna 2020)

  holka, 12 let, 12. července 2022

  Ahoj holko,

  Zbarvení menstruační krve závisí na tom, jak dlouho trvá tzv. deskvamační fáze menstruace (to je fáze, při níž dochází k uvolňování krve). Její délka činí nejčastěji 3 až 4 dny, ale může se pohybovat i v širším rozmezí 1 až 7 dnů.

  Souvislost se zbarvením krve spočívá v tom, že jakmile se tato tekutina ocitne mimo oběh krevní, nastane v ní proces rozkladu červeného krevního barviva.
  Možná si vzpomeneš, že „čerstvá“ krev vytékající z rány má červenou barvu, zatímco zaschlá krev třeba na kapesníku nebo na vnitřní straně náplasti má hnědé zbarvení. Podobné je to s krví, která se uvolňuje během menstruace.
  Pokud je tzv. deskvamační fáze menstruačního cyklu krátká (trvá třeba jen 1 - 2 dny) a krev rychle opustí tělo, pak je barva krve červená. Naproti tomu v případě, že krev odchází z těla až po několika dnech, už bývá zbarvena dohněda.

  Někteří lidé používají hovorový výraz „špinění“, což má vyjadřovat uvolňování krve jiné než červené barvy, avšak tento výraz nepovažuji za zcela vhodný, protože vyvolává dojem, jako kdyby dívka byla během menstruace nějakým způsobem „nečistá“. Ve skutečnosti se jedná o naprosto normální proces, i když je pravdou, že během menstruace je třeba věnovat zvýšenou pozornost hygieně pohlavních orgánů, což by však měla být samozřejmost i u dívky, jejíž krev má červené zbarvení.

  Menstruace a výtok

  Menstruace, bazén, tampóny

  Ahoj poradno,mám problém,svou první menstruaci jsem měla v 10 letech,mám ji pořád dost nepravidelnou,ale 17.cervence pojedu na taneční soustředění a bojím se že to tam dostanu,budeme se i koupat v bazénu,a nevím co bych dělala kdybych to měla :-(,tampony nepoužívám, používám vložky,tampony by mi asi mamka nedovolila :(

  Áďa, 11 let, 9. července 2022

  Ahoj Áďo,

  Je naprosto normální, že během prvních dvou let od první menstruace (menarché) jsou cykly nepravidelné. Proto nelze předem odhadnout, v jaké fázi cyklu se budeš nacházet, až pojedete na soustředění. Pokud menstruaci mít nebudeš, nemusíš si kvůli koupání v bazénu dělat starosti.

  Kdyby se u tebe ale přece jen dostavila, měla bys návštěvu bazénu raději vynechat. Bazén sice lze navštěvovat i během menstruace, avšak pouze s tampónem. Jestliže jsi tampóny až dosud nepoužívala, nemyslím si, že bys s nimi měla začít jenom kvůli tomu, že je možná budeš potřebovat v bazénu. Zavádění tampónu by totiž vyžadovalo určitý nácvik a jistě by nebylo dobré nechat první pokus o jeho zavedení na dobu těsně před vstupem do bazénu. Navíc zejména u tampónu s plastovým aplikátorem by mohlo ve spěchu a ve stresu dojít k poranění při rozevírání koncové části aplikátoru uvnitř těla. Až si jednou budeš nacvičovat zavádění tampónů, ať už to bude dříve nebo později, měla bys mít na tento nácvik dost času a klidu, nespěchat a nejednat v časové tísni.

  Jestliže se příslušná fáze menstruačního cyklu dostaví během soustředění, můžeš se klidně omluvit, že do bazénu nemůžeš. Když dívka řekne, že do bazénu nemůže, tak by to vedoucí měl(-a) pochopit i bez vysvětlování. Narazíš-li na méně chápavou osobu, můžeš na případné dotazy odpovědět, že se necítíš dobře. Možná, že se Tě ostatní účastnice soustředění budou vyptávat, proč jsi nešla do bazénu, ale i v tom případě můžeš použít stejnou odpověď: nebylo Ti dobře. Nejsi povinna ostatním vysvětlovat podrobnosti týkající se Tvého těla a jeho fungování (samozřejmě za předpokladu, že se nechceš svěřit například nejlepší kamarádce nebo lékařce a podobně).

  Menstruace a výtok

  Menarché, zdravotní prohlídka

  Ahoj,
  V srpnu pojedu na tábor a potřebuju zdravotní způsobilost od doktorky, jenže mi už neplatí. Problém je, že to doktorka chce spojit s 15. letou prohlídkou (15 mi bude v srpnu). A já se bojím, co a jak bude řešit (případně co budou dělat na gynekologii) když jsem nedostala menstruaci... Výtok mám už asi 2 roky a poslední půlrok (myslím) je žlutý, jsou v něm červené „tečky“ a trochu smrdí a to se mi taky nezdá normální...

  Takže dotazy jsou:

  1. Jak by se řešilo, když bych nedostala menstruaci po dovršení 15 let?
  2. Je normální můj výtok? Nebo bych to měla řešit s doktorem?

  Moc děkuju za pomoc

  holka, 14 let, 27. června 2022

  Ahoj holko,

  Jestliže od předchozí preventivní prohlídky dosud neuplynuly celé dva roky, měla by Ti lékařka na žádost rodičů potřebné potvrzení vystavit, aniž by jeho vystavení podmiňovala současným provedením preventivní prohlídky. Jiná situace by nastala, kdyby od poslední prohlídky uplynula delší doba, než dva roky. V takovém případě by lékařka mohla trvat na provedení preventivní prohlídky ještě před vydáním potvrzení.

  1) Součástí preventivní prohlídky může být i dotaz na menstruační cyklus (ten dle vyhlášky č. 70/2012 Sb. tvoří součást preventivní prohlídky u dívek již ve věku 13 let, ovšem v praxi záleží na konkrétním lékařovi, zda dotaz skutečně položí či nikoliv).
  Jestliže se menstruace nedostaví ani po dovršení 15 let věku, připadá v úvahu vyšetření na endokrinologii, nicméně přednostně tuto problematiku řeší gynekolog. Zřejmě nebude nutné, aby Ti praktická lékařka hned vystavovala poukaz na vyšetření u lékaře-specialisty, protože vzhledem ke svému věku bys už tak jako tak měla brzy absolvovat preventivní gynekologickou prohlídku (dle uvedené vyhlášky se provádí ve věku 15 let a dále jedenkrát ročně). Tudíž je nepravděpodobné, že praktická lékařka by s Tebou tento problém chtěla přímo řešit, spíše Ti doporučí co nejdříve absolvovat preventivní gynekologickou prohlídku.

  2) Výskyt výtoku je normální. Běžný výtok je obvykle čirý nebo bělavý, zbarvení dožluta sice může být projevem bakteriální infekce, nicméně by se mohlo jednat například i o projev nedostatečného příjmu tekutin, což takto nemohu posoudit. Červené „tečky“ by mohly být drobné stopy krve, která se odlučuje z vnitřních stěn vnitřních pohlavních orgánů (tedy o jakýsi velmi slabý náznak „menstruačního krvácení“).
  Vzhledem k blížícímu se termínu první gynekologické preventivní prohlídky, o níž předpokládám, že ji absolvuješ někdy na podzim tohoto roku, bych nepovažoval za nutné obracet se na gynekologa či gynekoložku zvlášť s tímto problémem, nýbrž počkat právě na první preventivní gynekologickou prohlídku. Zřejmě se totiž nejedná o problém, který by vyžadoval okamžité zahájení nějaké léčby (na rozdíl od problému opačného, tedy příliš častého nebo příliš silného krvácení, při němž by se návštěva lékaře naopak odkládat neměla).

  Menstruace a výtok

  Bolestivá menstruace - nechci ženské orgány

  Ahoj poradno,
  Mám problémy s věcí, která je u žen a holek normální. Nelíbí se mi menstruace, mám totiž ty stavy kdy mě to břicho strašně moc bolí, je mi na omdlení a často si tak myslím že to jsou poslední chvíle v mém životě. Sice používám prášky a termoláhev ale co když jsem ve škole nebo na nějaké akci kde si toho nemusím všimnout včas. Takhle potom nastává nepříjemná chvíle kdy mě musí učitelé zachraňovat. Často když vím že to mám dostat, tak zůstávám doma, jenže to mi pak tvoří absenci v hodinách, někdy i zbytečnou. Nejhorší den kdy jsem to dostala byl na základní škole kole při výtvarce, kdy mi začalo být blbě a to jsme tam zrovna měli přísnou učitelku u které by byla malá šance že by mi nějak pomohla. Naštěstí mě ale zachránil anděl a to moje školní asistentka která tam jen tak z ničeho nic přišla, ta mě zachránila a do dnes jí za to žehnám. Bojím se toho že to může být i horší, třeba že to dostanu někde na nějaké akci nebo tak a nebaví mě se za to furt omlouvat. Nejhorší je na tom to, že já tu menstruaci mám úplně zbytečně. Nechci mít děti a už vůbec ne ze mě! Máma říká že si to časem rozmyslím, ale jak si můžu rozmyslet něco co mě vážně děsí. Děsí mě ta představa že mám v těle něco co ve mě roste, bliju kvůli tomu, jsem kvůli tomu znevíhodněná a pak se o to budu muset ještě starat? Já dítě nechci a menstruaci taktéž. Mám jí od 11 a od té doby mě ničí, nezvykla jsem si na ní, navíc se chystám na jednu mojí kariéru a tohle by mě v ní jen brzdilo. Chci na operaci, já dělohu ani vaječníky nechci.
  Předem děkuji za odpověď

  holka, 14 let, 26. června 2022

  Ahoj,
  děkujeme za dotaz Alíkovi.
  Píšeš o tom, že se Ti nelíbí menstruace, a že když přijde, docela Ti komplikuje život - zažíváš velké bolesti, je Ti na omdlení - proto zůstáváš doma, někdy i preventivně, a potom máš zbytečnou absenci. Byla bys raději, kdybys menstruaci neměla, ničí Tě a uvažuješ nad tím, že nechceš děti a nejraději by sis nechala vyoperovat ženské orgány.

  Tvůj text je vlastně sdělením, popisem situace, nekladeš nám žádnou otázku. Odpovíme tedy celkově na to, co jsi Alíkovi napsala. Je moc dobře, že s tím, co prožíváš, nezůstáváš sama.

  Věřím, že stavy, které ohledně menstruace zažíváš, jsou velmi náročné a přinášejí Ti těžkosti. Myslím, že pomoci by měl především lékař - nejlépe gynekolog. Ten by Tě měl vyšetřit a zjistit, proč je pro Tebe menstruace tak bolestivá, a navrhnout léčení a cestu k tomu, abys nemusela trpět tak, jak popisuješ. Potom by Ti i s menstruací mělo být lépe.

  Některé ženy si opravdu neumí představit, že by se staly matkami, a jistě je to jen na nich, jak to ve svém životě udělají. Pokud však vím, ženské orgány se odstraňují v případě, že je žena nemocná, nebo preventivně, když onemocnění (rakovina) hrozí. Více Ti ale může říct i gynekolog, Umím si představit, že nyní je pro Tebe ženský cyklus obtížný a zbytečný, že máš svoji představu o životě, ale samozřejmě se to může dále vyvíjet; navíc nejsi dospělá a o vážných záležitostech rozhoduji Tvoji zákonní zástupci. Odbornou lékařskou pomocí se Ti ale může od bolestí a nepříjemných stavů ulevit.

  Pokud bys měla i dále těžkosti s přijetím menstruace, může Ti pomoci psycholog, třeba i školní. Pokud máš školní asistentku, můžeš to probrat i s ní, zná Tebe i Tvoji situaci a může Ti být nápomocna třeba i ve vyhledání psychologa.

  Přejeme Ti, aby Ti bylo lépe, zvláště ve dnech, kdy máš menstruaci.

  Modrá linka

  Menstruace a výtok

  Tělesný růst, menstruace

  Ahoj, jsem čerstvě po hospitalizaci s anorexií a mám pár otázek, které mě asi nejvíc zajímají, protože si nejsem jistá, jestli jsou vůbec možné.
  Je mi čerstvě 14 a měsíčky nemám už půl roku a začaly mi cca před rokem a půl. Asi půl roku jsem nic moc nejedla a asi se mi zastavil vývoj- spolu s měsíčky. Teď už mám normální váhu, Jim pravidelně a v hlavě to mám také lépe uspořádané. Moje otázky jsou:
  1. Můžu ještě vyrůst anebo zůstanu se svými 158cm už navždy?
  (Oba moji rodiče jsou vysocí, jediný z mé rodiny, kdo je nízký, je moje babička co má asi 158 taky)
  2. Kdy se mi tak asi vrátí měsíčky? Vrátí se vůbec?
  Děkuji za odpověď.

  holka, 14 let, 24. června 2022

  Ahoj holko,

  Pokud Ti stačí velmi stručná odpověď, mohu Tě ujistit, že ani ukončení tělesného růstu, ani ukončení (přesněji řečeno neobnovení) menstruačního cyklu u Tebe nehrozí. Nyní podrobněji k jednotlivým otázkám:

  1) Růst postavy může probíhat tak dlouho, dokud nedojde k uzavření tzv. růstových štěrbin dlouhých kostí končetin. U dívek k tomu dochází nejčastěji mezi 16. a 17. rokem věku (u chlapců přibližně o rok později). Konkrétní věk, v němž dojde k uzavření růstových štěrbin, se sice může lišit, avšak nějaký zásadní posun v podobě předčasného ukončení možnosti růstu u Tebe není pravděpodobný. Nejčastějším důvodem předčasného ukončení růstu je nadměrná fyzická námaha spojená například se zvedáním těžkých břemen, například u dětí či dospívajících, kteří se profesionálně věnují některým (těžko-)atletickým disciplínám.
  Dosažená tělesná výška je dána vrozenými předpoklady a ovlivněna působením vnějšího prostředí. Pakliže rodiče dosáhli normálních hodnot tělesné výšky, je pravděpodobné, že jich dosáhneš také. U dívek ve věku 14 let se normální hodnoty tělesné výšky pohybují v rozmezí 152 až 176 cm, do kterého se se svojí současnou výškou vejdeš, a tudíž nic nenasvědčuje tomu, že bys trpěla nějakou vrozenou poruchou růstu. Dočasné zdravotní problémy, které se u Tebe v nedávné minulosti vyskytovaly, sice mohly způsobit dočasné zpomalení tempa růstu, ale samy o sobě nemohly způsobit jeho úplné zastavení.
  Cílovou výšku, které bys mohla dosáhnout, lze odhadnout s pomocí údajů o dosažené tělesné výšce obou rodičů. Výpočet se u dívek a u chlapců liší. Pro dívky platí vzorec, podle něhož se sečte výška otce a výška matky v centimetrech, od takto získaného součtu se odečte číslo 13 a výsledek se ještě vydělí dvěma. Příklad: Kdyby otec měřil 179 cm a matka 176 cm, nejprve bychom sečetli 179 + 176 = 355, od výsledku bychom odečetli 13, tj. 355 – 13 = 342 a tento výsledek bychom ještě vydělili dvěma, tj. 342 : 2 = 171. K tomu je ale ještě třeba připojit důležitý dodatek v podobě „± 10 cm“. To znamená, že cílová výška dívky, jejíž otec měří 179 cm a matka 176, se může pohybovat kdekoliv v rozmezí 161 až 181 cm. Kdyby se místo dívky jednalo o chlapce, tak by se číslo 13 neodečítalo, nýbrž přičítalo. Pak by rozsah očekávané výšky činil 174 - 194 cm. Spolehlivost takto vypočítaného odhadu se pohybuje okolo 96%, což znamená, že 96 dětí ze 100 se svojí tělesnou výškou v dospělosti nakonec „trefí“ do takto vypočítaného rozmezí. Jedinou nevýhodou je, že rozmezí je natolik široké, že toho dospívajícímu jedinci o jeho budoucí výšce až tak mnoho nenapoví.
  Ale ať už v Tvém případě nějaký odhad vyjde nebo nevyjde, vzhledem k věku 14 let je vysoce pravděpodobné, že pokud Tvůj růst nebude narušen nějakou velmi závažnou okolností (např. úrazem páteře a podobně), tak bys mohla růst ještě nejméně dva až tři roky.

  2) Menstruační cyklus patří k hormonálně řízeným procesům. U dospívajících dívek její nástup či vývoj závisí mimo jiné na dosažení určitého kritického poměru mezi tělesnou výškou, hmotností a objemem tukové tkáně. Zjednodušeně řečeno, aby dívka mohla „mít menstruaci“, musí nejprve dosáhnout nejen určité hladiny pohlavních hormonů v krvi, ale také určitého poměru mezi tělesnou výškou a hmotností. U dívky ve věku 14 let, tedy v Tvém věku, takovou kritickou hranici činí hodnota indexu tělesné hmotnosti 18. Nějaký – alespoň přibližný – termín obnovení menstruačního cyklu tudíž lze odhadnout na základě údajů o Tvojí tělesné výšce. Postup je následující:
  Tvoji tělesnou výšku, která je v současné době 158 cm, si nejprve převedeme na metry, což nám vychází 158 : 100 = 1,58. Toto číslo si nyní umocníme na druhou, tj. 1,58 × 1,58 = 2,4964. Výsledek si pro usnadnění výpočtu můžeme zaokrouhlit na jedno desetinné místo, čímž získáme 2,5. Nyní už zbývá toto číslo vynásobit osmnácti, tj. 2,5 × 18 = 45. Výsledný odhad tudíž zní, že kritická hodnota pro zahájení či obnovení menstruačního cyklu u dívky ve věku 14 let, která měří 158 cm, činí 45 kg.
  Tento odhad však vyžaduje dvě poznámky:

  1. Není na 100% zaručeno, že jakmile bys dosáhla uvedené hmotnosti, tak by okamžitě došlo k obnovení menstruačního cyklu. To závisí také na úrovni hladiny pohlavních hormonů v krvi, která může v období dospívání velmi výrazně kolísat. Dosažení určité hmotnosti v poměru k tělesné výšce představuje jednu ze základních podmínek, nikoli však jedinou.
  2. Kritická hodnota 45 kg platí pro Tvůj současný věk a tělesnou výšku, přesněji řečeno pro jejich kombinaci. Nejedná se tudíž o nějakou pevnou a neměnnou hodnotu, nýbrž o hodnotu „volně plovoucí“. To znamená, že třeba už za měsíc nebo za dva může být tato hodnota odlišná, protože se mění s tím, jak rosteš (tedy s tím, jak se mění Tvůj věk a výška).

  Tak například ve Tvých čtrnácti letech činí kritická hodnota indexu tělesné hmotnosti pro zahájení menstruace 18, avšak ve věku 13 let by to bylo „jen“ 17, zatímco třeba ve věku 15 let už 18,5. Kromě toho je třeba počítat s tím, že rosteš, případně že ještě budeš růst. Kritická hodnota 45 kg tudíž platí pouze pro kombinaci věku 14 let a tělesné výšky 158 cm. Za několik měsíců už může být všechno jinak.
  Jistě si tedy dovedeš představit, jak nesmírně obtížné je odhadnout, kdy u Tebe k zahájení - přesněji řečeno k obnově - menstruačního cyklu dojde. Přesto by bylo předčasné se obávat, že k obnovení cyklu už nedojde. To by se totiž muselo stát něco opravdu velmi závažného, jako například nějaký závažný úraz pánve nebo zhoubné nádorové onemocnění vnitřních pohlavních orgánů a podobně. Jistě se však nemusíš obávat, že by u Tebe jednou provždy ustal menstruační cyklus jen proto, že jsi v nedávné minulosti prošla obtížemi, o nichž se v dotazu zmiňuješ.

  Menstruace a výtok

  Výtok a menstruace

  Ahoj poradno, mám tu opět další dotaz. Poslední dobou mě často bolí v podbřišku a mám křeče, taky mám už asi 2 roky výtok a občas je takový tmavý,menstruaci už jsem měla, ale nevím jestli se tomu dá říkat menstruace když jsem ji měla před 1rokem asi jen jednou(🩸mi tekla jenom jednou)a pak zase nic,moje mamka to ví ale neví o výtoku. Chtěla bych se zeptat jestli to znamená že mě čeká menstruace. Předem děkuji za odpověď$>

  holka, 11 let, 20. června 2022

  Ahoj holko,

  Doba, která uplyne mezi prvním výtokem a menarché (tj. první menstruací), může být různě dlouhá, přičemž za normální se považuje půl roku až dva roky. Samozřejmě existují i výjimky, a tudíž není zcela vyloučeno, že se menarché dostaví třeba hned měsíc po prvním výtoku, avšak časová prodleva mezi prvním výtokem a první menstruací se může v některých případech protáhnout i na několik let.
  Počátek výtoku tedy sice lze považovat za jistý „signál“ toho, že v horizontu několika měsíců až let se dostaví menarché, avšak nelze předem odhadnout, jak dlouhá doba mezi prvním výtokem a první menstruací uplyne.

  V Tvém případě se menarché (tj. první menstruace) již dostavila, a to před rokem. První výtok se dostavil před dvěma lety, to jest jeden rok před první menstruací, což je naprosto normální časový odstup. Z tohoto hlediska je vše v pořádku.
  Sice nelze zcela vyloučit, že krvácení, k němuž u Tebe před rokem došlo, ještě nebyla první menstruace, nýbrž tzv. metrorágie (tedy krvácení z pochvy způsobené něčím jiným než menstruací, například zánětlivým onemocněním vnitřních pohlavních orgánů), avšak v tomto konkrétním případě je přece jen pravděpodobnější, že se skutečně jednalo o první menstruaci. Ta se sice nejčastěji dostavuje až v období mezi jedenáctým a patnáctým rokem (u středoevropské dívčí populace je to dle nejnovějších údajů v průměru ve věku 12,4 roku), nicméně rozdíl jednoho roku není nijak zvlášť závažný.

  Pokud jde o interval mezi jednotlivými menstruačními cykly, ten může v období dospívání výrazně - třeba i několikanásobně - překračovat obvyklou dobu 3 až 5 týdnů (= 21 až 35 dní), aniž by se jednalo o projev nějaké poruchy menstruačního cyklu. Během prvních dvou let „menstruačního věku“ (tedy během prvních dvou let od první menstruace) se u dívek v průměru dostavuje pouze 50% cyklů. Číselně vyjádřeno, zatímco starší dívka či dospělá žena „má menstruaci“ v průměru třináctkrát za rok, u mladší dívky se menstruační krvácení během prvních dvou let od menarché dostavuje v průměru „jen“ šestkrát až sedmkrát za rok.

  Ve zbývajících („vynechaných“) termínech sice menstruační cyklus probíhá také, ovšem pouze „naprázdno“, tedy bez dozrání a uvolnění vajíčka, čemuž se odborně říká „anovulační menstruační cyklus“. To vysvětluje, proč se u dívky někdy mohou dostavovat například bolesti ve spodní části břicha či jiné doprovodné jevy menstruace, přestože k nejvýraznějšímu projevu menstruačního cyklu - tj. ke krvácení - přitom nedochází.

  Menstruace a výtok

  Návštěva bazénu a používání hygienických pomůcek

  Ahoj poradno a spol. Mám problém a to s menstruací,chtěla bych používat kalíšek. Protože v vložkách se nemůžu koupat v bazéně ale jen přeci že jsem na to malá je mi 11 ale když už jsou takové velikosti? Nebo co mám v mém věku používat abych mohla jít do bazénu? Já na svůj věk totiž vytýkám moc takže bych tam stejně tak i tak nemohla... Předem děkuji za odpověď

  holka, 11 let, 19. června 2022

  Při běžném průběhu nemusí být menstruace překážkou návštěvy bazénu, pokud dívka použije tampon. Avšak vzhledem k tomu, že v předposlední větě dotazu zmiňuješ příliš silné krvácení, bych v Tvém případě doporučil návštěvu bazénu v té fázi cyklu, kdy dochází ke krvácení, raději vynechat.

  Zavádění cizích těles do pochvy je vždy spojeno s větším či menším rizikem infekce, což závisí nejen na dodržování hygieny rukou, ale rovněž na okolnosti, zda je zaváděný předmět sterilní či nikoliv. Pokud jde o riziko poranění, pak hygienické pomůcky jsou uzpůsobeny k tomu, aby riziko poranění při jejich zavádění bylo co nejnižší, i když zcela jej vyloučit nelze (v nedávné minulosti byly zaznamenány případy poranění například při použití aplikátoru tamponu).

  Pokud jde o kalíšek, jeho zavedení do těla může být u mladších dívek poněkud komplikováno dosud úzkým tvarem pánve. Obecně platí, že dívka může různé hygienické pomůcky, které se zavádějí do pochvy (tampon nebo kalíšek), používat v případě, že jí jejich zavádění nečiní obtíže a nezpůsobuje jí bolest.
  Přitom u kalíšku nemusí být podstatná ani tak jeho velikost (rozměry), nýbrž pružnost, respektive tvrdost či měkkost použitého materiálu. Vzhledem k anatomickým charakteristikám pánevní oblasti u dospívajících dívek se doporučuje kalíšek z měkkého materiálu, avšak právě jeho zavedení může být komplikovanější, než je tomu u kalíšku z tvrdého materiálu, jehož zavedení do těla je technicky vzato snadnější.

  Některé dívky mají obavy, že při nesprávném zavádění tamponu či kalíšku dojde k poranění, avšak mnohem pravděpodobnější je, že dojde k deformaci zaváděné hygienické pomůcky. Jinak řečeno, riziko „pokaženého“ tamponu nebo zdeformovaného kalíšku je vyšší, než riziko poranění hymenu (neboli tzv. „panenské blány“).
  Přesto nelze poranění vyloučit, i když jeho riziko vždy závisí na pevnosti materiálu aplikované hygienické pomůcky a na pružnosti tkáně pohlavních orgánů. Čím tvrdší je povrch hygienické pomůcky, tím vyšší je riziko poranění. A naopak, čím pružnější je tkáň hymenu a dalších částí pohlavního ústrojí, tím je riziko poranění nižší.
  U dospívajících dívek nebývá problémem pružnost tkáně, protože ta je v dětství a v mládí zpravidla poměrně vysoká. Záleží tedy především na tom, aby hygienická pomůcka, kterou si zavádíš do těla, nebyla příliš tvrdá a neměla žádné ostré hrany (což je problém především u aplikátoru od tamponu, zatímco kalíšek žádné hrany nemá, tedy alespoň pokud se nejedná o výrobní vadu).

  Kalíšek můžeš používat v případě, že se Ti jej podaří zavést otvorem v hymenu do pochvy, aniž by při tom došlo k jeho poškození. Pro výměnu kalíšku pak platí totéž, co pro výměnu tamponu – neměl by se ponechávat v těle déle, než několik hodin (u dospívající dívky by interval mezi jednotlivými výměnami měl být raději kratší než delší, maximálně však 5 – 6 hodin). Pokud budeš hygienickou pomůcku používat při plavání, měla bys ji z těla vyjmout vždy co nejdříve poté, co „doplaveš“. Jinak řečeno, z bazénu bys měla po skončení plavání jít rovnou na nejbližší WC, kde si po umytí rukou tampon či kalíšek vyjmeš.

  Menstruace a výtok

  Menstruace

  Chtěla jsem se zeptat, jestli je v pořádku to, že moje menstruační krev smrdí jako nějaký kov

  holka, 12 let, 5. června 2022

  Ahoj holko,

  „Kovový“ zápach krve je naprosto normální a není třeba se kvůli němu znepokojovat. Lidská krev totiž obsahuje železo.

  Menstruace a výtok

  Intimní záležitosti

  Milý Alíku, dneska jsem se rozhodla jsem napsat s dvěmi otazkami, A ta prvni je tahle : Já a moje bff si vždycky říkáme úplně všechno, no a já mám už asi 1-2 měsíce nejspíš výtok, ( podle toho co jsem tady četla tak to bude nejspíš výtok ) no svojí bff jsem to řekla a ta mi poradila že to mám říct mamce...No a tady je ten poblém, nevím jestli to mám mace říct, nebo jak jí to říct. No a ta druhá otázka je, že až pujdu na 13. letou prohlidku k doktorce tak se bojim, že doktorka muze zjistit a rict mamce, že mám výtok...( teda pokud už samozřejmě neřeknu mamce že mám výtok ). Předem děkuji za odpověd.

  holka, 11 skoro 12 let, 2. června 2022

  Ahoj holko,

  Právě procházíš obdobím, kdy nastává celá řada tělesných změn spojených s dospíváním. Záleží výhradně na Tobě, zda a komu se chceš svěřovat s tím, jaké změny se u Tebe už dostavily. Je pochopitelné, že své pocity a dojmy chceš sdílet například se svojí nejlepší kamarádkou. Pokud jde o svěřování rodičům, to vždy záleží na tom, jak důvěrný vztah mezi vámi panuje. V některých rodinách se rodiče a dospívající potomkové bez problémů baví i o těch nejdůvěrnějších tématech, naproti tomu v jiných vládnou určité předsudky či přehnaný ostych a uzavřenost, které podobnému svěřování brání.

  Jednou ze změn, které se u dívek dostavují na počátku období dospívání je i nástup výtoku. Nejedná se o onemocnění, se kterým by ses musela za každou cenu svěřovat rodičům, nýbrž o naprosto normální projev dospívání. Něco jiného by bylo, kdybys trpěla opravdovými zdravotními obtížemi, avšak čirý nebo bělavě zbarvený výtok není projevem nemoci. Opravdu tedy záleží pouze na Tobě, s čím vším se chceš rodičům svěřovat. Nástup výtoku nepředstavuje takovou informaci, jejíž znalost by pro rodiče byla bezpodmínečně nutná (jinak řečeno – mohou o tom vědět, ale nemusí).

  Pokud jde o případné „zjištění“ výtoku během preventivní lékařské prohlídky, k tomu by mohlo dojít snad jedině v případě, že by výtok nastal právě během této prohlídky, což není až tak dalece pravděpodobné.
  Ale i v případě, že by k němu došlo právě během prohlídky a lékařka by tuto informaci poskytla rodičům, by se ještě nedělo nic strašného. Kdyby totiž lékařka upozornila maminku na výtok, jistě by k tomu nezapomněla také dodat, že se nejedná o žádné onemocnění, nýbrž o naprosto normální proces, k němuž dochází u každé normálně se vyvíjející dívky na počátku období dospívání.

  Určitě se nemusíš trápit tím, že by Ti konstatování výtoku při preventivní lékařské prohlídce udělalo nějakou „ostudu“. A především by sis neměla vyčítat, že Tvoje tělo funguje tak, jak funguje, obzvláště když funguje naprosto normálně.

  Menstruace a výtok

  Omezení při menstruaci

  Dobrý den,
  maminka mi nedávno říkala, že bych při menstruaci neměla sportovat, protože se mi rozproudí krev. Taky bych neměla být v bazénu. A tak mě zajímá, co smím a co nesmím při menstruaci dělat?
  Děkuji předem za odpověď.

  holka, 11 let, 29. května 2022

  Ahoj holko,

  Při normálním průběhu nemusí menstruace představovat zásadní omezení rekreačně sportovních aktivit. Důvodem pro případné vynechání sportu může být spíše únava, která se u některých dívek dostavuje v určité fázi menstruačního cyklu. Nicméně menstruace nemá na krevní oběh takový vliv, aby zásadním způsobem ovlivnila schopnost organismu snášet přiměřenou fyzickou námahu (mám na mysli rekreační sport, nikoli sport vrcholový, kde k určitému omezení samozřejmě docházet může).

  Nemusíš se obávat, že by tělesný pohyb přímo vedl například k zesílení menstruačního krvácení. Pokud je krvácení silnější, důvody jsou zpravidla hormonální (příliš silné nebo příliš dlouho trvající krvácení je v naprosté většině případů způsobeno hormonální nerovnováhou).

  Pokud jde o plavání v bazénu, ani to není během menstruace vyloučeno, avšak pouze v případě, že dívka používá tampón. Ten je však třeba po opuštění bazénu co nejdříve vyjmout (pokud možno třeba hned na WC u bazénu) a vyměnit.

  Především však záleží na tom, jak menstruaci prožíváš Ty sama. Zatímco některé dívky snášejí deskvamační fázi cyklu (tj. fázi, během níž dochází ke krvácení) bez obtíží, u jiných se dostavuje výrazná únava, někdy i nevolnost či bolesti. V takovém případě ani není třeba dívce zdůrazňovat, že by neměla sportovat, protože ona sama se na nějaké sportování zkrátka necítí.

  Případné omezení sportu během menstruace tedy vždy záleží na tom, jak se Ty sama budeš cítit. Tvoje tělo Ti vždy vyšle dostatek signálů, abys mohla posoudit, zda se na nějaké sportování cítíš nebo ne. Samozřejmě vždy platí zásada, kterou by se měly řídit nejen dívky a nejen během menstruace - Nikdy nepřeceňuj své síly a při sportu (včetně plavání) dělej jen to, co zvládneš.


  Prosba od Alíka

  Podpořte prosím
  Modrou linku!