Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Alíkova poradna

  Na otázky odpovídají

  pracovníci linky důvěry Modrá linka, psycholožka BáraV, bojovníci proti kouření z projektu Nekuřátka a správci. Občas odpovídá i sám Alík.

  Dotazy mohou pokládat pouze čtenáři mladší 15 let.

  Menstruace a výtok

  Ahoj poradno včera večer jsem zjistila že mám asi špinění a nevím jak to mám říct mamce. Přijde mi to trapné jí to říkat. Předem děkuji za odpověď.

  holka, 11 let, 11. listopadu 2019

  Ahoj,
  rozumím tomu, že je pro tebe téma blížící se menstruace citlivé a nové, proto nevíš, jak o něm mluvit. Ale mohu tě ujistit, že tvé mamince to stoprocentně trapné připadat nebude. Menstruace patří k tělu a životu ženy jako cokoli jiného a je to naprosto přirozená věc. Naopak když to mamince řekneš a požádáš jí o radu, získáš v ní v tomto ohledu zkušeného spojence. Může ti v mnoha věcech poradit a pomoci a rozhodně pro tebe bude příjemnější projít začátkem menstruace s někým, na koho se můžeš spolehnout. Neboj se a zkrátka mamince řekni, že jsi začala špinit a ráda bys ji požádala o radu. Určitě tě pochopí, uklidní a poradí ti.
  Měj se hezky!
  Bára

  Menstruace a výtok

  Ahoj.
  Asi vám to bude připadat trochu jako debilní dotaz, ale proč se při menstruaci nesmí koupat???
  Předem děkuji za odpověď...

  Ahoj,
  určitě se nedá říct, že se koupat nesmí. Je pravda, že se to z hygienických důvodů moc nedoporučuje, ale vyloženě zakázané to není. Pokud si vezmeš tampon, tak klidně bez problému můžeš jít i do bazénu, akorát to samozřejmě nejde, pokud máš klasickou vložku.

  Menstruace a výtok

  Ahoj, nejspíš brzy budu mít menstruaci. Už mám náznaky. A mamka to potvrzuje. To je ještě ok. Ale já se bojím až ji budu mít tak budu muset ke gynekology. (omlouvám se ale nevím jak se to píše) a já jsem o tom něco četla.
  Četla jsem že si budu muset svléknout kalhoty a kalhotky. Už tohle mě vyděsilo. Já jsem strašně stydliva. Stydím se před rodiči. A pak jsem četla že budu muset roztáhnout nohy. Strašně se stydím. Budu to, muset opravdu dělat? Bojím se...

  holka, 10 let, 5. listopadu 2019

  Ahoj,
  vzhledem k tomu, že gynekolog vyšetřuje pohlavní orgány, myslím, že je zřejmé, že se na něj musí podívat, což by přes kalhoty šlo dost těžko. Rozhodně se ale vyšetření nemusíš bát. Pro lékaře je to zcela rutinní záležitost a vyšetření trvá jen pár minut. Určitě vyberete s maminkou takovou lékařku, která bude mít citlivý přístup, vysvětlí ti, co bude součástí vyšetření a proč je důležité, abys ho podstoupila. Pokud nebudeš chtít, tvoje maminka nemusí být u vyšetření přítomna a lékařka si ji pozve až pro sdělení výsledků.
  Měj se hezky!
  Bára

  Menstruace a výtok

  Ahoj..
  Menstruaci mám od svých 11ti let. Menstruace byla pravidelná...každých 28 dni..
  Minuly rok jsem dělala nějaký blbosti s jídlem a kvůli tomu jsem menstruaci neměla 3 měsíce. (To doktor ví). Od té doby ji mám v podstatě každých 17 dni..
  Vždy to trvá 4 dny. Ten 4. den už je to takový slabší. Menstruační bolesti nemívám. Občas mě břicho bolí, když to mám dostat, ale nic hrozného.
  Dlouho jsem si toho nevsimala a neřešila, ale nedávno jsem se divala a zjistila jsem, že to je často.
  Řekla bych to mamce, ale problém je ten, že já už nejsem panna a moje máma by byla hrozně naštvaná. 15 mi bylo a všechno v pohodě, ale stejně by byla naštvaná. Co to muže být?

  holka, 15 let, 2. listopadu 2019

  Ahoj,
  máš naprostou pravdu, že tvá menstruace je příliš častá. Za takzvanou polymenoeru označují odborníci menstruační krvácení, které se dostavuje po méně než třiadvaceti dnech. Nicméně, co je příčinou právě tvého nepravidelného cyklu, ti bohužel nikdo na dálku nedokáže spolehlivě sdělit. Je absolutně nutné, aby ses objednala ke svému gynekologovi a svěřila se mu se svými potížemi. On zjistí, co je jeho příčinou a navrhne adekvátní léčbu.
  Měj se hezky!
  Bára

  Menstruace a výtok

  Ahoj chci se zeptat na věci ohledně dospívání.
  Prsa mi rostou. Ochlupení jsem dlouhou dobu měla jenom tam dole teď už mi roste i když v podpáží. Menstruaci nemám a strašně se bojim že ji nedostanu.
  Jaké Jakub příznaky brzké menstruace?

  holka, 13 let, 29. října 2019

  Ahoj,
  ve třinácti letech je opravdu velmi předčasné dělat si starosti s tím, že nedostaneš menstruaci. Máš ještě minimálně tři roky (někteří gynekologové uvádí i čtyři) k dobru, než by se tento problém měl začít řešit. Ohledně příznaků přicházející menstruace se bohužel nedá uvést nic konkrétního. Jedná se o velmi individuální záležitost. Některé dívky mají několik měsíců před první menstruací intenzivnější výtok, ale ani to není pravidlem. Menstruace je zkrátka součástí dospívání a až bude tvé tělo připravené, naprosto jistě se dostaví. Nedělej si starosti.
  Měj se hezky!
  Bára

  Menstruace a výtok

  Ahoj všichni, vím že sem pokládám už asi třetí dotaz ale snad to nevadí??.

  Před půl rokem jsem začala menstruovat. Mamka mi včera řekla že asi za 14 dní půjdeme za dětskou gynekoložkou. Já se toho strašně bojím.
  Mám se bát, nebo nebude to bolet? Protože jsem celkem stydlivá.
  Předem děkuji za odpověď.

  holka, 12 let, 16. října 2019

  Ahoj,
  můžu tě ujistit, že se vůbec nemáš čeho bát. Gynekologická preventivní prohlídka nebolí a pokud je gynekolog citlivý (což dětský gynekolog zcela jistě bude), není ani nepříjemná. Je skvělé, že tě maminka ke gynekologovi objednala, protože po začátku menstruace by dívky skutečně první preventivní prohlídku měly absolvovat. Ještě jednou tě ale ujišťuji, že se opravdu není čeho obávat. Prohlídka trvá jen pár minut a není nijak bolestivá.
  Měj se hezky!
  Bára

  Menstruace a výtok

  Ahoj Alíku a spol. prosím vás o rychlou odpověď!!
  Kazdy rok jezdíme se školou na školu v přírodě a ja to mám dostat! Jedeme ve čtvrtek a jsme tam až do neděle. Mám to mít v pátek, a bojím se. Nějaká rychlá rada jak to oddálit?!!!! Ja bych tak chtěla hrozně moc jet protože mám spoustu kamarádů a je to jenom 1x do roka. Něco přírodního. Antikoncepci a léky ne, doktorka mi to nedoporučuje.

  holka, 14 let, 15. října 2019

  Ahoj,
  vzhledem k tomu, že na dotazy se odpovídá ve stejném pořadí, ve kterém do poradny dorazily, není možné odpověď uspíšit a nejspíš už tvůj dotaz nebude adekvátní. Nicméně i kdybychom zvládli odpovědět dřív, nemohli bychom ti napsat nic jiného, než že menstruace se dá oddálit pouze léky, či antikoncepcí. Žádná zaručená přírodní cesta neexistuje. Ale v současné době, kdy existují tampóny, či téměř neviditelné vložky, nevidím důvod, proč bys kvůli menstruaci neměla na školu v přírodě jet. Menstruující ženy normálně sportují, cestují a zkrátka žijí svým běžným životem.
  Měj se hezky!
  Bára

  Menstruace a výtok

  Ahoj, mám takovou osobní otázku. Za necelý měsíc mi bude 17 let a menstruaci jsem měla naposledy na konci června, od té doby nic. Vadí to? Měřím něco málo přes 160cm a vážím mezi 45kg a 50kg.
  Předem děkuju!

  holka, 16 let, 30. září 2019

  Ahoj,
  nejsem sice gynekolog, ale obvykle se jako hraniční věk pro první menstruaci uvádí sedmnáct let. Na druhou stranu jsou nepravidelnosti cyklu v jeho počátcích zcela normální. Cyklus potřebuje nějakou dobu na to, aby se „usadil.“ Nepíšeš ale, zda už jsi předtím měla menstruaci pravidelnou, nebo se jednalo o tvou první menstruaci.
  Jestliže jsi měla už pravidelný cyklus a najednou zničehonic došlo k tříměsíčnímu „výpadku,“ určitě by bylo na místě kontaktovat gynekologa, který tě vyšetří a zjistí příčinu.
  Měj se hezky!
  Bára

  Menstruace a výtok

  Ahoj všichni,

  Asi před půl rokem jsem začala občas masturbovat a asi měsíc potom se mi objevila první menstruace. Chci se zeptat. Může ta hodně brzká první menstruace na můj věk se může týkat i masturbace? Má to na to nějaký vliv?
  Celkem jsem se totiž zalekla že v 11ti letech jsem dostala první menstruaci. Je to v pořádku? Někde jsem totiž četla že když je první menstruace pod 12 let že je něco v nepořádku. A nevím jestli tomu mám věřit.
  Ahojky a přeji vám hezké Babí léto

  holka, 11 let, 11. září 2019

  Ahoj,
  mohu tě ujistit, že masturbace nemá na nástup menstruace absolutně žádný vliv. Stejně tak je nesmysl domnívat se, že pokud dostaneš menstruaci dřív než ve dvanácti letech, je něco v nepořádku. Menstruovat dívka začíná tehdy, kdy její tělo začne produkovat patřičné hormony a její tělo je na zahájení menstruace připravené. To je u každé ženy jiné a zatímco některé dívky začínají menstruovat brzy, jiné mají stres z toho, že například ještě v šestnácti letech se menstruace nedostavila. Skutečně se nemusíš ničeho obávat, jsem si jistá, že je s tvým tělem všechno naprosto v pořádku.
  Měj se hezky!
  Bára

  Menstruace a výtok

  Ahoj. Menstruaci mám už přes rok a půl, ale poslední dobou (cca 3/4 měsíce) je strašně silná a trvá až 8 dní. Vložku si musím vměniť i po půl hodině, ačkoliv mám vložku na noc. Při menstruaci mám také obrovské krevní sraženiny o velikosti až cca 4-5 cm. Menstruace je na štěstí téměř bezbolestná a opakuje se po 27 - 29 dnech. Říkala jsem to mamce a ona říkala, že pokud se to nezlepší, tak mě vezme k doktorovi. Může to být způsobeno nějakou nemocí? Konkrétně jakou? Vyšetření se opravdu moc bojím. Předem děkuji za odpověď.

  holka, 13 let, 6. září 2019

  Ahoj,
  některé dívky a ženy můžou mít menstruaci silnější, můžou se tvořit i sraženiny. Uvidíš, jak se postupně ustálí, je možné, že se jedná jen o nějaké období. Je moc dobře, žes to probrala s mamkou, nejsi na to sama, můžete se poradit i s Tvojí lékařkou, abys měla jistotu, že je vše v pořádku. Nejsme lékaři, ale nenapadá mě žádná nemoc, která by měla silnější menstruaci způsobovat, vliv může mít i celkový životní styl, stres, nachlazení, hladina hormonů a vitamínů v těle apod. Věřím, že nejde o nic vážného a nemusíš se bát ani vyšetření, nejspíš se s lékařkou jenom poradíte, příp. Ti může preventivně zkontrolovat správné hladiny látek v krvi.

  Přejeme Ti hezké dny,
  Modrá linka

  Menstruace a výtok

  Ahoj, 13.ledna 2019 jsem dostala svoji první menstruaci. Hned zpočátku jsem ji měla docela pravidelnou cca po 27 dnech. Když jsem měla naposled menstruaci tak jsem poprvé zkusila tampon, všechno bylo v pohodě a tampon jsem asi po 2 a půl hodinách vyndala. A když jsem si ho vyndala už jsem měla slabší a slabší menstruaci a asi 4 den už jsem ji neměla. Obvykle ji mívám 6 dní. Tak jsem to nijak neřešila a čekala až přijde další menstruace. Jenže je to teď asi 35 den a pořád nic a už se docela bojím. Myslíte že to může být reakce na ten tampon? Nebo se mi prostě jen zpozdila? Děkuji za odpověď.

  P. S. :omlouvám se za předchozích mnoho dotazů tak nějak jsem si to neuvědomila.

  holka, 13 let, 2. září 2019

  Ahoj,
  nepravidelná menstruace v dospívání je běžnou věcí, nemusíš se obávat, nejsi v tom sama. Používání tampónů je v pořádku a pokud na ně nemáš nějakou alergickou reakci, nemělo by způsobovat žádný problém. Menstruace se může běžně zpozdit o pár dní, týdnů, někdy i měsíců, vliv na to má např. i stres nebo nachlazení. Věřím, že časem se nějak postupně ustálí, některé ženy ji mají nepravidlenou i několik let. Pokud bys kolem toho měla nějaké obavy či otázky, neboj se svěřit a zeptat i jiných dívek či žen ve svém okolí, mamky či kamarádek, možná i ony mají podobnou zkušenost a můžou Tě podpořit.

  Přejeme Ti hezké dny,
  Modrá linka

  Menstruace a výtok

  Ahoj Alíku.
  Menstruaci jsem dostala už před rokem a půl a byla vždy pravidelná. Nikdy se mi nestalo, že by se mi zpozdila nebo nepřišla. Akorát teď v létě jsem brala prášky na posunutí, jelikož mi zrovna vycházela na dovolenou. Prášky jsem brala už po několikáté a nikdy s nimy žádný problém nebyl, vždy, když jsem je vysadila tak se mi hned dostavila menstuace, ale teď jak jsem je brala naposledy (konkrétně na začátku srpna kvůli té dovolené) tak se mi po vysayení žádná menstuace nadostavila. Je to už měsíc co jsem je nedostala, a celkem se bojím, protože jsem slyšela něco o tom, že tyhle prášky můžou rozhodit celý cyklus a může se jít i na vyvolávací injekci na gynekologii. Proto moc prosím o radu. Předem děkuji za odpověď.

  holka, 14 let, 7. září 2019

  Ahoj,
  naprosto rozumím tomu, že máš obavy z toho, že ti prášky tvůj menstruační cyklus rozhodily, ale bohužel ti nemůžeme nijak pomoci. Nikdo na světě není schopný stanovit diagnózu na dálku a online a bylo by ode mě velmi nezodpovědné, kdybych vyjadřovala nějaké domněnky (a byly by to skutečně pouze domněnky) o tvém zdravotním stavu. Pokud se menstruace stále nedostavila, určitě je nutné, aby ses objednala na gynekologii, kde tě vyšetří, zjistí, kde je problém a stanoví adekvátní léčbu.
  Měj se hezky!
  Bára

  Menstruace a výtok

  Ahoj, už asi 4 měsíce mám výtok. Je žlutý až hnědý (podle toho kdy). Někdy hodně zapáchá, někdy míň. Bojím se aby jsem neměla nějákou nemoc. Menstruaci jsem ještě nedostala. Stydím se říct o pomoc mamce. Sice ji mám hodně ráda a důvěřuji jí, ale přesto se stydím. Když výtok zaschne, je bílý až žlutý.

  Předem moc děkuji za odpověď.

  holka, za měsíc 12, 26. srpna 2019

  Ahoj,
  je dobře, že se nebojíš zeptat na to, co Tě zajímá a trápí, přestože se jedná o intimní věc. Aroma i větší hustota a zabarvení výtoku je v průběhu ženského cyklu v pořádku a běžné a nemusí znamenat nemoc. Někdy se v jeho podobě odrazí např. i nachlazení, stres, může se jednat právě i o počínající menstruaci - ta často začíná tzv. špiněním, tmavším, výraznějším výtokem.
  Nejsme ale lékaři a nedokážeme takto na dálku posoudit, co Tvůj výtok znamená. Je v pořádku se poradit s mámou a případně i svým dětským lékařem nebo gynekologem. Pokud se stydíš o tom začít mluvit, můžeš zkusit mámě např. ukázat zprávu, kterou jsi poslala nám. Jde o přirozené věci, které patří k ženskému tělu a životu, není zač se stydět. Můžeš zkusit mamce dopředu říct, že bys chtěla probrat něco důležitého, kolem čeho se stydíš, vyhradit si na to klidný čas i místo. Neboj se i upřímně dát najevo, jak se kolem toho cítíš a co bys potřebovala, co Ti leží v hlavě.

  Přejeme Ti vše dobré,
  Modrá linka

  Menstruace a výtok

  Ahoj poradno,
  Mám dotaz. Jak mám při menstruačních bolestech použít voltarenovou mast?

  Kocourek, 23. srpna 2019

  Ahoj,

  nejsme lékařská poradna, ale voltarenová mast, jak vyplývá z příbalového letáku, není určená pro zmírnění menstruačních bolestí. Pomáhá při bolestech svalů, kloubů a svalových zánětech po úrazech nebo např. vymknutí kloubu. Pro zmírnění menstruačních bolestí fungují léky na bolest typu Paralen, Ibalgin aj., užívané v tabletách či kapkách. Jak jsme už uvedli, nejsme odborníci na dotazy tohoto typu, proto je nezbytné poradit se s rodiči či v lékárně a přečíst si příbalový leták, kde je doporučený způsob užívání i možná rizika. Samozřejmě, nejlépe Vám může pomoci gynekolog/gynekoložka.

  Přejeme Ti hezký den,
  Modrá linka

  Menstruace a výtok

  Ahoj!
  Vím, ze moje menstruace je sice na začátku, ale i tak se pro jistotu ptám. Svoji první menstruaci jsem dostaka v prosinci 2018, druhou v březnu 2019 a třetí v květnu 2019, od května jsem ji nedostala. Podle kalendáře menstruačního to je uz víc než 90 dní co jsem ji nedostala. Je to v pohodě zatím nebo bychom s mamkou měli zajít k doktorce?
  Předem děkuji za odpověď!

  holka, 13 let, 10. srpna 2019

  Ahoj z Modré linky,

  je pravda, že nepravidelnost Tvé menstruace může být dána tím, žes začala menstruovat ne tak dávno. Na druhou stranu, pokud chceš mít jistotu, že je vše v pořádku a funguje tak, jak má, můžeš se ke gynekoložce či gynekologovi objednat. V klidu to proberte s mamkou a dohodněte, zda ještě vyčkáte, nebo lékaře navštívíte.

  Bezstarostné léto Ti přeje
  Modrá linka