Poradna: Alík radí dětem

Na otázky odpovídají

pracovníci linky důvěry Modrá linka, Alíkova kamarádka BáraV, odborníci na boj proti kouření z projektu Nekuřátka a správci. Občas odpovídá i sám Alík.

Dotazy smí pokládat čtenáři mladší 15 let.

Menstruace a výtok

Zdravím. Chtela bych se zeptat na muj vytok.
Ma hnedou barvu a to me vydesilo. Cetla jsem si, ze obvikle byva pred zacatkem menstruace, presto se chci ujistit, zdali to neni vazne. Nezapacha ani nesvedi.

holka, 13 let, 30. září 2018

Ahoj,
hnědá barva výtoku bývá obvykle způsobena příměsí malého množství sražené krve. Obvykle se nejedná o nic vážného (může jít skutečně o předzvěst menstruace, nebo naopak o doznívající menstruaci, případně o droboučké krvácení z nějaké prasklé cévky). Nicméně pokud bys měla jakékoli pochybnosti, bolesti, či přidružené problémy (pálení, svědění, zápach...), rozhodně se objednej k lékaři, který tě vyšetří a stanoví diagnózu.
Měj se hezky!
Bára

Menstruace a výtok

Jemi 13 let ms mám dostat na horách že školou, chtěla bych se zeptat jestli mohu používat tampony, a jaká je pravděpodobnost že něco dostanu (nemoc)prosím , při nejlepším by se tomu chtěla vyhnout, dnes v pátek mi bolí v podbřišku a mám pořád hlad na hory jedeme příští sobotu,myslíš když mne bolí v podbřišku dnes v pátek je mi trochu špatně tak že to dostanu ?? Nevím co mám dělat máme se tam i chodit koupat a já se chci koupat prosím pořád děkuju

Ahoj,
vychází Ti dny menstruace na výlet na hory a ptáš se, jestli můžeš používat tampony. Většina dívek s nimi nemá problém a můžou je v klidu používat, nehrozí při tom nějaká rizika a onemocnění. Někdy se může vyskytnout potíž se zaváděním (je dobré zvolit vhodnou velikost tamponu, která Ti bude vyhovovat) nebo výjimečně alergická reakce. Je důležité dodržovat intimní hygienu, v období menstruace obzvlášť. Výhodou tamponu je to, že se s ním můžeš koupat, ale je nutné si hlídat pravidelné výměny a správnou techniku zavádění a používání. O tom se můžeš poradit např. s mamkou nebo kamarádkou, případně si pročíst návody na internetu. Zkus k sobě být vnímavá, u každé ženy se nástup menstruace projevuje trochu jinak, bolest v podbřišku a pocit hladu jí můžou předcházet. To, jak menstruaci žena prožívá, může ovlivnit i psychický stav, zkus pro sebe v tomto období udělat něco, co je Ti příjemné, více odpočívat, dopřát si spánek a klid.

Měj se hezky,
Modrá linka

Menstruace a výtok

Ahoj,chtěla bych se zeptat,
asi od 7let jsem vždy mívala vytoky teď je mi 12 a asi čtvrt roku jsem je neměla, ale před měsícem mi to zádě začlo a mívám je i dost silné. Dále mě hodně bolí když mě například někdo omylem bouchne do prsa nebo tak. Myslíte si že je to například dospivanim a nebo něco s menstruací(tu jsem ještě nemela).

Dále bych se chtěla zeptat, je moc divne když už chci mít menstruaci? Většina mých kamarádek už ji totiž má, i ty které jsou mladší než já.
Předem dekuji za odpověď.

holka, 12 let, 24. září 2018

Ahoj,
příznaky, které popisuješ, se skutečně nejspíš váží k dospívání. Bolest prsů se často objevuje při jejich růstu a stejně tak četné výtoky patří k období dospívání. Obecně se dá říci, že pokud nejsou spojeny s bolestí, svěděním, pálením, nebo zápachem, obvykle není důvod se jimi znepokojovat. Stejně tak je normální, že už bys chtěla mít menstruaci, zejména pokud ji tvé kamarádky už mají. Nástup menstruace je ale velmi individuální a nedá se nijak uspěchat. Vzhledem k tvému věku je klidně možné, že ji dostaneš až za několik let, ale nemusíš se obávat, zcela určitě se dostaví.
Měj se hezky!
Bára

Menstruace a výtok

Ahoj aliku nevím kdy dostanu další menstruaci , hrají fotbal a v každém případě musím chodit na zápasy i na tréninky , nevím co budu dělat až to budu mýt , bojím se že když si vezmu tampon , ikdyz jsem ji ho ještě neměla že vypadne , může mi dobře zavedeny tampon vypadnout ,i když budu dělat jaký koliv pohyb děkuji

holka, 13 let, 10. září 2018

Ahoj,
správně zavedený tampón ti při sportování určitě vypadnout nemůže. Poševní svaly ho „obejmou“ a nemusíš se obávat, že by mohl samovolně vyklouznout. Stát se to může snad jedině v případě, že bys tampóny neměnila dostatečně často a byly příliš „nasáklé.“ Jinak s nimi ale můžeš sportovat zcela bez problémů.
Měj se hezky!
Bára

Menstruace a výtok

Už rok mám bílý výtok a před pár měsíci nebo i dýl jsem si všimla že to jde s velký jakoby boule a když se kouknu tam dolů tak to jde vidět..
Nevíte co to je??? Docela se bojím....

holka, 13 let, 5. září 2018

Ahoj,
období dospívání je obecně na výtoky hojnější, nicméně nikdo na světě nedokáže určit diagnózu na dálku a online. Jednak bohužel nejsem gynekolog a i kdybych byla, pouze na základě dvou vět bych stejně nebyla schopná určit příčinu tvých problémů. Pokud máš tedy jakékoli pochybnosti o svém zdravotním stavu, rozhodně se objednej k lékaři a své problémy s ním zkonzultuj.
Měj se hezky!
Bára

Menstruace a výtok

Ahoj můžu se zeptat jestli je normální že mám menstruaci po 19ti až 23 dnů? (takhle to mám už od 1. menstruace) Předem děkuju

Jana, 13 let, 26. srpna 2018

Ahoj Jano,
je prima, že si hledáš informace ohledně svého zdraví, to je moc důležité. Každá žena má průběh menstruačního cyklu jiný, některá delší, jiná kratší - tak jako Ty. Jestli nemáš pocit, že kromě délky nic neprobíhá neobvykle, mělo by být úplně v pořádku, že máš kratší menstruační cyklus.
Doporučujeme zajít časem ke gynekologovi, abys byla v péči ženského lékaře - tam se pak na všechno můžeš vyptat.

Hezké dny z Modré linky

Menstruace a výtok

Ahoj Alíku,
Za chvíli mě bude 15 a ještě jsem nedostala menstruaci. Nevím proč. Vážím 50kg. Je něco jak to třeba urychlit? Nevím co na to řeknou na 15ti leté prohlídce.

holka, 14 let, 31. srpna 2018

Ahoj,
nástup menstruace je velmi individuální a u každé dívky je to trochu jinak. V patnácti letech je ještě spousta času na to, aby menstruace nastoupila a nemusíš si s tím dělat starosti. Na patnáctileté prohlídce tě pediatr vyšetří a můžeš s ním zkonzultovat své obavy. Případně tě pošle na gynekologické vyšetření. Nicméně osobně se domnívám, že není potřeba se znepokojovat.
Měj se hezky!
Bára

Menstruace a výtok

Ahoj Alíku.
Je normální, ze při délce 35 dnů menstruačního cyklu se někdy dostaví menstruace se 14 denním zpožděním? Když jsem jela na dovolenou tak jsem ji zase měla o 14 dni dříve :-) díky

holka, 15 let, 18. srpna 2018

Hezký den,
stává se, že menstruační cyklus se dostavuje nepravidelně a nevychází přesně na 28 dní. Některé dívky zpočátku menstruují méně často, např. jen několikrát do roka. Časem by se měla pravidelnost ustálit, i když stále může hrát roli např. stres, cestování, nemoc apod. Není to důvod k obavám, zkuste to dál pozorovat a být vnímavá i ke svým pocitům a průběhu cyklu. Pokud byste měla nějaké obtíže a nebyla si jistá, můžete se poradit se svou gynekoložkou.

Přejeme pěkné září,
Modrá linka

Menstruace a výtok

Dobrý den. Vím, že jste už na hodně podobnou otázku odpověděli, ale u mě to je komplikované. S přítelem budeme spolu skoro 3 roky a doma mají bazén. Za chvíli oslaví narozeniny a mám si vzít plavky, jenže mě tak zhruba vychází že to mám dostat. A říct mu to nebude možné protože(za)- 1. Se stydím, i když to je normální. 2. Nebude čas kámoši ho obklopí. 3. Mamka mi tampon nedovolí.4. bojím se, že mě tam hodí. 5. Bude tam jeho rodina, kterou moc dobře znám a i oni mě. Takže jak mu to naznačit, že nemohu? Předem moc děkuji za odpověď.

holka, 11 let, 25. srpna 2018

Ahoj,
máš pravdu v tom, že je menstruace zcela normální a neexistuje jediný důvod, proč by ses za ni měla stydět. Buďto můžeš svému kamarádovi (nebo třeba jeho mamince říci), že se bohužel v tomto termínu ze zdravotních důvodů koupat nemůžeš, nebo se zkus se svou maminkou domluvit na používání tampónu. Jsem si jistá, že obě varianty jsou naprosto v pořádku. Kamarád či jeho maminka zcela jistě pochopí, že se v dané situaci nechceš koupat. A stejně tak neexistuje nic špatného na používání tampónů. Používají je denně miliony žen bez jakýchkoli komplikací.
Měj se hezky!
Bára

Menstruace a výtok

Ahoj aliku dostala jsem prvni mensztuci 24.7 a ted je 25.7 a nemám menstruaci je to hodně blbí ?

holka, 13 let, 24. srpna 2018

Ahoj,
je to naprosto normální, rozhodně nemusíš mít strach. Jednak jsi teprve na začátku dospívání a menstruační cyklus může být klidně i několik měsíců nepravidelný, než se ustálí. A především denní zpoždění menstruace je zcela normální i u dospělých žen. Jen málokterá má menstruaci tak přesnou, aby si podle ní mohla „řídit hodinky.“ Takže se skutečně nemusíš ničeho obávat.
Měj se hezky!
Bára

Menstruace a výtok

Ahoj
Před rokem jsem měla v pohodě pravidelnou ms 24.8.2017zrovna když jsem jí měla tak jsem si zlomila ruku a Od tý doby jí už nemám myslíte že je to tou rukou? Předem děkuji za odpověď

holka, 12 let, 22. srpna 2018

Ahoj,
troufám si říci, že zastavení menstruace nemá se zlomenou rukou žádnou souvislost. Vzhledem k tvému věku je klidně možné, že jde o normální nepravidelnost cyklu, který se ještě nerozběhl. Nicméně pokud jsi předtím menstruovala skutečně pravidelně a dlouhodobě, určitě neuškodí, pokud se objednáš na gynekologii a zkonzultuješ svůj problém s lékařem.
Měj se hezky!
Bára

Menstruace a výtok

Ahoj když píšou na internetu že můžu dostat menstruaci za 14. Dní tak se to počítá od konce nebo začátku menstruace

holka, 12 let, 19. srpna 2018

Ahoj,
menstruace se vždy počítá od prvního dne krvácení. Vzhledem k tomu, že v následujících dnech postupně krvácení ustává a přechází až do špinění, bylo by poměrně obtížné (pokud ne přímo nemožné) stanovit, kdy menstruace skončila.
Měj se hezky!
Bára

Menstruace a výtok

Ahoj 9.8 jsem dostala menstruaci dnes je 17.8 a nevím jestli špiním nebo mám pořád menstruace jak mám poznat špinění

holka, 12 let, 17. srpna 2018

Ahoj,
nikdo na světě bohužel nedokáže spolehlivě stanovit diagnózu na dálku, tudíž nemůžu říci, jestli ještě stále menstruuješ. Obecně se dá říci, že špinění je velmi slabé krvácení, obvykle jen několik kapek a krev většinou není jasná, ale má hnědý nádech. Pokud se tvé problémy zatím nespravily, určitě by bylo lepší navštívit gynekologii a konzultovat je s lékařem.
Měj se hezky!
Bára

Menstruace a výtok

Ahoj Alíku,
potřebuji poradit, jak mám říct klukovi, že mám menstruaci, protože se může stát že půjdeme do bazénu a nevím jak mu mám říct, že tam nemůžu.
Děkuji za odpověď

holka, 12 let, 17. srpna 2018

Ahoj,

komunikace je důležitá a přitom poměrně jednoduchá. Řekneš mu to prostě tak, jak to píšeš nám - že se nemůžeš koupat. Můžeš také říct, že se Ti nechce, nebo se s ním o tom nebavit, je to Tvá volba, jak to pojmeš. Také záleží na tom, co je to za kluka, a jaký má vztah k Tobě. Pochopitelně si o tom můžeš povykládat i s mámou, jak ona to řeší v podobných případech, nebo s kamarádkami. Další možností, pokud nekrvácíš moc, je zavedení tamponu s možností koupání.

Modrá linka

Menstruace a výtok

Dobrý den, chtěla jsem se ještě zeptat ohledně menstruačního kalíšku. Moc ráda bych ho používala. ( nemusí se tak často vyměňovat, můžu s ním do moře, i spát s ním atd.) avšak je mi 14 a jsem samozřejmě panna. Asi mám bohužel malý otvor v panenské bráně, a asi ani není moc pružná, protože se mi tam vejde pouze jeden prst. A kalíšek je asi větší než 2 cm a také na vyndávání jsou potřeba tam strčit min. 2 prsty. Nevíte zda by se dalo udělat něco abych mohla ty vysněné kalíšky používat?? MOC BYCH SI TO PŘÁLA

holka, 14 let, 13. srpna 2018

Ahoj z Modré linky,

Tvému přání dobře rozumím. Myslím, že porozumíš tomu, že takto na dálku, po internetu, Ti mohu těžko poradit, jaký typ kalíšku je právě pro Tebe nejvhodnější. Nejjednodušším řešením je poradit se s dospělou ženou, která má s menstruačními kalíšky osobní zkušenosti, třeba mamkou nebo tetou, popřípadě zajít na gynekologii a poradit se tam. Gynekolog/gynekoložka Ti poradí přesně na míru.

Modrá linka

Menstruace a výtok

Ahoj Alíku!
Jsem holka, ke konci roku oslavím své 14. narozeniny.
Můj dotaz se týká menstruace. Před jeho odesláním jsem si pečlivě pročetla vaši poradnu na toto téma, abych třeba našla odpoveď v již zodpovězených dopisech. Má otázka je opravdu velice častá, ale přeci jen jsem obdobnou situaci nenašla.
Datum mých prvních měsíčků je velmi snadno zapamatovatelné; 1.ledna 2017. Do té doby jsem mývala všelijaká špinění, ale zde se jednalo již o "opravdovou menstruaci". Byla velmi silná a trvala až 9 dní, ačkoli bolestivá vůbec nebyla.
Od té doby se po ní jako by slehla zem. Nijak jsem to neřešila, ale čas tak rychle letí, že jsem si nedávno uvědomila, že to budou skoro 2 roky. Nemám ani špinění či podobné "příznaky". Jen čiré až nažloutlé výtoky. Někdy bývají silné, občas až tak, že cítím, jak ze mě "něco" intenzivně teče, a hned si myslím, že by to mohly být druhé měsíčky, ale na záchodě pak objevím jen čerstvou čirou skvrnu v kalhotkách.
V internetových článcích, na školní přednášce pro dospívajicí dívky a i u vás v poradně se píše (říká), že pauza po první menstruaci může být klidně půl roku, ale pak je třeba začít to nějak řešit.
Moje hmotnost nijak nekolísá (jako třeba že bych výrazně zhubla a měsíčky se vytratily nebo tak něco) - pravidelně se měřím a vážím, a snažím se udržet si zdravou hmotnost optimální ke své výšce. Mám zdravý jídelníček, který si pečlivě hlídám, vhodný pitný režim. Každý den, pokud možno, sportuji. Žádné léky neberu, už vůbec ne antikoncepci.
Proto jsem se rozhodla vám napsat. Předpokládám, že mi odpovíte "buď trpělivá, cyklus je v prvních rocích velmi nepravidelný, všechno má svůj čas" a podobně, ale mně se zdá rok a tři čtvrtě již podezřelé. Přesto budu ráda za jakoukoli radu :-)
Děkuji mnohokrát.
Anonymka

holka, 13 let, 14. srpna 2018

Ahoj,
moc se mi líbí, že Ti tvé zdraví není jedno, že si sama hledáš informace. Musela jsem se smát, když jsem četla Tvou představu, co Ti asi odpovíme.
V podstatě je to tak, perioda se Ti teprve ustaluje a nejspíš se není čeho bát. Nicméně zároveň je úplně v pořádku, když zajdeš ke gynekologovi a probereš to s ním. Alespoň budeš mít jistotu a budeš klidnější. Návštěva gynekologa Tě stejně tak jako tak čeká, takže je úplně na místě požádat mamku, aby s Tebou šla.

Přejeme hezké léto.
Modrá linka

Menstruace a výtok

Dobrý den, trápí mě obavy z toho že dostanu menstruaci u moře. Mám ji hodně nepravidelnou. Naposledy jsem ji měla 5. 4. Tedy před 4 měsíci. Před tím jsem ji mívala buď koncem nebo začátkem měsíce. Už se mi to jednou stalo, vynechala 4 měsíce a pak zase přišla. Bojím se tedy že právě teď koncem srpna na dovolený ji dostanu, jako minule přesně po 4 měsících. A ještě když bude taková ta změna ovzduší atd tak by určitě přišla(zákon schválnosti.)Ráda bych si dovču s rodinou užila. Tě vůbec nemáme s rodinou čas a peníze na výlety. (Stavíme dům) tak si chceme aspoň tu jednu dovolenou užít. A jestli tu menstruaci dostanu zrovna tam, tak fakt bych se z toho asi složila. Poradíte mi prosím co by se dalo udělat? Abych ji buď dostala teď a potom tedy ne, a nebo naopak abych ji ješte nedostala. :'( HROZNĚ SE BOJÍM : '(

holka, 14 let, 13. srpna 2018

Ahoj,
jako žena rozumím tomu, že se Ti cestovat s menstruací nechce. Nicméně nejsou přirozené cesty, jak to ovlivnit.
Zkus si tím nenechat kazit dny, kdy zatím menstruaci nemáš, protože situace, o které píšeš, nemusí vůbec nastat. Navíc, když přijde, vždycky je možné přečkat první dny s tamponem nebo menstruačním kalíškem. Mnoho žen se s nimi i koupe.

Přejeme co nejhezčí dovolenou.

Modrá linka

Menstruace a výtok

Ahoj Báro, chtěla jsem se zeptat na jednu otázku. Jsem trošku opožděnější a svou první menstruaci jsem dostala včera. Mám dotaz na větu mé mamky. Je jasné, že ze začátku budu používat vložky-ostatně na noc se nic jiného snad ani nemíva, ale mamka mi řekla, že bude raději, když se budu tamponum vyhýbat kvůli odtoku krve a zastavení menstruace. Moc jsem nepochopila, jak v tom může tampon hrát roli. Je to pravda?
Děkuji za odpověď :-).

Niki, 14 let, 14. srpna 2018

Ahoj,
nevím přesně, jak to tvá maminka myslela, ale mohu tě ujistit, že pokud dodržuješ všechna doporučení (zejména ohledně frekvence výměny tampónů) a hygienu, při používání tampónů rozhodně žádné nebezpečí nehrozí. Rozhodně jejich používání nemůže způsobit zastavení menstruace.
Měj se hezky!
Bára

Menstruace a výtok

Ahoj mám menstruaci právě když jsme odjeli do Krkonoš ,je to moje druhá menstruace .už to mám od neděle a v sobotu mám zápas fotbalový .A nevím jestli mně to přejde . Menstruaci nemám silnou. Děkuji

holka, ?? 13, 13. srpna 2018

Ahoj,
nechápu, na co přesně se ptáš. Pokud po poradně chceš vyjádření, jak dlouho bude trvat tvá menstruace, nejspíš tušíš, že to samozřejmě nemůžeme vědět. V případě, že bys měla o průběhu své menstruace jakékoli pochybnosti, určitě vyhledej gynekologa a své problémy s ním konzultuj.
Měj se hezky!
Bára

Menstruace a výtok

Ahoj. Chci se zeptat na otázku ohledně menstruace. Nedávno jsem měla tak jakoby trochu do hněda kalhotky a to vepředu. Nikdy jsem to neměla, tak jsem se zeptala kamarádky jestli si myslí že to už mám a ona řekla že jo. Den potom jsem to měla stejně a potom asi dva dny jsem měla na kalhotkách narůžovělé tečky. Myslíte si také že už to mám? A ještě něco. Slyšela jsem, že panny (znamení zvěrokruhu) mohou od začátku nosit tampony. Je to pravda??

holka, 11 let, 13. srpna 2018

Ahoj,
špinění, které popisuješ, může být skutečně předzvěstí menstruace, ale může mít i jiné důvody. Na dálku a online to nezvládne určit nikdo na světě. Uvidíš sama, zda se v následujících měsících menstruace dostaví, či nikoli. Ohledně tvé otázky znamení zvěrokruhu a používání tampónů, mohu tě ujistit, že tyto dvě věci spolu absolutně nijak nesouvisí. Tampóny může používat kterákoli žena, ať se narodila v jakémkoli znamení zvěrokruhu. A pokud to dívkám vyhovuje, mohou tampóny používat klidně i při prvních menstruacích.
Měj se hezky!
Bára