Poradna: Alík radí dětem

Na otázky odpovídají

pracovníci linky důvěry Modrá linka, Alíkova kamarádka BáraV, odborníci na boj proti kouření z projektu Nekuřátka a správci. Občas odpovídá i sám Alík.

Dotazy smí pokládat čtenáři mladší 15 let.

Menstruace a výtok

Ahoj.. Mám už druhou menstruaci.. Ta první vůbec nebolela a ta druhá taky ne.. Bojím se že nebudu moct mít děti.. A nebo že mám nějaký problém ��

Holka 11 let, 27. června 2018

Ahoj,
ne všechny dívky mívají bolestivou menstruaci, neznamená to, že je něco špatně, může to být naopak výhoda. Může se to také časem změnit, jak pravidelnost, tak průběh, to bývá u mladých dívek běžné. Pokud bys měla pocit, že s Tebou není něco v pořádku, můžeš začít navštěvovat gynekoložku.

Přejeme hezké prázdniny,
Modrá linka

Menstruace a výtok

Ahoj Alíku a spol,
mám malý problém. Moji rodiče jsou rozvedení a já mám být u taťky 3 týdny a zrovna to mám dostat, ale on to neví, že mám měsíčky. A já se chci zeptat, jestli to mám říct taťkové manželce (tetě) nebo si to mám nechat pro sebe. Já to nechci říkat zrovna před taťkou, protože by to bylo divný, ale já se to prostě bojím říct. Poradíš mi prosím, co mám dělat? Děkuji za odpověď.

Nelli, 12 let, 3. července 2018

Ahoj,
chápu, že se nechceš svěřit tatínkovi. Určitě se svěř jeho nové partnerce. Pokud jí říkáš teto, tak s ní jistě vycházíš. Určitě bude lepší, když bude o tvé menstruaci vědět.

Menstruace a výtok

Ahoj, výtok mám už něco přes rok a měla jsem jednou i špinění, taky už mi rostou chlupy a docela i prsa ale menstruaci pořád nemám, mohla by menstruace přijít až později ?

holka, 13 let, 1. července 2018

Ahoj,
tvé dospívání je teprve na začátku a na nástup první menstruace máš spoustu času, takže se rozhodně nemusíš znepokojovat tím, že zatím nedorazila. U každého je věk, kdy začne menstruovat, jiný a neexistuje nic jako ideální věk pro první menstruaci. Buď trpělivá a jistě se brzy dočkáš.
Měj se hezky!
Bára

Menstruace a výtok

Ahoj, dostala jsem jenom jednu menstruaci a už je to půl roku a pořád nic, proč

holka, 13 let, 26. června 2018

Ahoj,
jsi teprve na začátku dospívání a zpočátku nemusí být menstruace vůbec pravidelná. Menstruační cyklus potřebuje čas, aby se ustálil a zpravidelnil. Buď trpělivá, postupem času bude tvá menstruace určitě pravidelná.
Měj se hezky!
Bára

Menstruace a výtok

Ahoj Alíku
Mám jeden dotaz. Je už mi 17 a pořád jsem neměla menstruaci. Za 14 dní jdu na gynekologii a mám trochu obavy. Mohla bych se zeptat, co mě tam čeká? Dostanu nějaké tabletky? Také jsem slyšela, že vám píchnou injekci. Je to pravda? Děkuji předem za odpověď a přeji hezký zbytek dne.

holka, 17 let, 23. června 2018

Ahoj,
bohužel nedokáži na tvůj dotaz odpovědět, protože je velmi těžké, respektive nemožné, na dálku posoudit, v čem je problém a tedy jaké bude řešení. Lékař tě určitě prohlédne. Zejména pokud je to tvá první návštěva gynekologie, udělá ti určitě preventivní prohlídku. Posoudí, v čem je problém a podle toho navrhnu řešení. S injekcí na vyvolávání menstruace nemám žádnou zkušenost. U žen z mého okolí se aplikovala tehdy, pokud bylo potřeba vyvolat menstruaci poté, co už žena několik let menstruovala. Skutečně nedokáži posoudit, zda ti ji lékař může předepsat už při první menstruaci. Určitě se ale nemusíš obávat a gynekolog tvůj problém vyřeší.
Přeji ti hodně štěstí!
Bára

Menstruace a výtok

ahoj Alíku. chtěla bych se zeptat na tři věci. ještě nemám menstruaci, ale zhruba před měsícem se u mě objevil výtok. zpočátku byl hodně světlý, postupem doby začal být žlutý. přečetla jsem si, že by se mělo dbát na hygienu, aby se zabránilo infekci nebo zánětu...
moje první otázka je, zdali je normální změna barvy.
druhá otázka, kdybych měla zánět, jak silný zápach by to byl
a poslední dotaz, jestli je normální že výtok mám každý den.
předem děkuji za odpověď.Takovíhle věcí se fakt bojím, takže chci vědět jestli se něco neděje

holka, 13 let, 23. června 2018

Ahoj,
konzistence i barva výtoku se může měnit v průběhu času i menstruačního cyklu. Na tvou otázku ohledně zápachu nedokáži odpovědět, protože nevím, jak definovat silný zápach. Při zánětu je však zapáchající výtok obvykle spojený se svěděním, nebo pálením. Četnost výtoků v průběhu dospívání je obvykle větší v důsledku probíhajících hormonálních změn, takže každodenní výtok je zcela normální. Pokud bys však měla jakékoli pochybnosti či problémy, určitě se objednej na gynekologii, kde tě vyšetří, stanoví diagnózu a případně ti doporučí i léčbu.
Měj se hezky!
Bára

Menstruace a výtok

Ahoj aliku na toaletnim papiru jsem mela trochu krve ale nevim jestli to byly mesicky mamka si mysli ze jo ale ja si myslim ze ne.byly to mesicky?nebo ne ?

holka, 11 let, 21. června 2018

Ahoj,
nikdo na světě ti nedokáže poradit se zdravotním problémem na dálku a online. Je samozřejmě možné, že šlo o první menstruační krvácení. Stejně tak to ale mohl být důsledek nějakého drobného poranění, prasklé žilky a podobně. Uvidíš sama, jestli se krvácení za cca měsíc zopakuje a jaký bude mít průběh.
Měj se hezky!
Bára

Menstruace a výtok

Ahoj Alíku a spol. Jednou jsem se rozhodla že vyzkouším tampon. Nechtěla jsem mamce o tom říkat tak jsem si vzala ten její. Byl celkem velký. Není možné že jsem si nějakým nedopatřením protrhla panenskou blánu? Žádnou bolest jsem ale necítila, jen takovou malou, když se ten tampon zavádí.

holka, 13 let, 20. června 2018

Ahoj,

Chápu, že jsi chtěla vyzkoušet zavádění tamponu do pochvy, a rozumím i Tvé otázce. Zodpovědět tuto otázku, bohužel, prostřednictvím internetu nelze. Nemohu Ti tedy sdělit, zda ses nějak neporanila. To Ti může sdělit dětský gynekolog/gynekoložka, po vyšetření. Každopádně platí veškerá obecná pravidla pro vkládání předmětů, tedy i tamponu do pochvy, že když předmět zavádíme do pochvy, tak za hygienických podmínek, pouze věci, k tomu určené, bez jakýchkoli hrotů, ostrých hran, apod., kde hrozí poranění. Pokud sis zaváděla tampon určený pro dospělou ženu, byl větší velikosti, to mohlo způsobit obtíže při zavádění. Pro dívky jsou určeny jiné velikosti tamponu než pro ženy dospělé. Podle intenzity bolesti nepoznáme nic, protože každá z nás má jinak silnou panenskou blánu, také jinak utvořenou a s různě velikým otvorem, či otvůrky. Napadá mne také, proč by mamka neměla vědět o tom, že máš chuť si vyzkoušet tampon? Mohly byste spolu sdílet společné ženské záležitosti a to sbližuje. Neboj se jí svěřit s tím, co Tě trápí. Můžeš jí to třeba i napsat a dát přečíst, máš-li ostych.

Přejeme Ti otevřenou komunikaci s mámou, sdílení ženských záležitostí, jak to má i být.
Modrá linka

Menstruace a výtok

Ahoj Alíku, dnes jsem dostala první menstruaci, není to nějak brzo? Narodila jsem se (datum smazáno), děkuji za odpověď.

holka, 11 let, 23. června 2018

Ahoj, není to brzo.

Příště prosím nepiš datum narození, jinak ti smažu celý dotaz (nesmím uchovávat tvé osobní údaje bez prokazatelného souhlasu rodiče). Stačilo napsat, že ti bude zhruba za tři měsíce dvanáct.

Menstruace a výtok

Ahoj Alíku já když mám menstruaci tak normálně sportuju myslíte že to při menstruaci nevadí že sportuju?

holka, 17 let, 14. června 2018

Ahoj,
sportování při menstruaci určitě nevadí, pokud to nevadí tobě samotné. Některé ženy mají menstruaci natolik bolestivou, že pro ně sportování nepřipadá v úvahu. Ale pokud se s těmito problémy nepotýkáš a sportování ti menstruační bolesti nezhoršuje, není důvod, proč by ses měla sportu vzdávat. Spousta žen sportuje i při menstruaci stejně jako kdykoli jindy.
Měj se hezky!
Bára

Menstruace a výtok

Ahoj, musím říct, že poslední dobou mám docela zvláštní výtok. Mění barvy. Ráno je třeba průhledný, odpoledne je bílý a večer žlutý.
Je to takhle normální?
Předem dík za odpověď.

holka, 12 let, 11. června 2018

Ahoj,
je fajn, že se umíš zeptat na to, co potřebuješ. Nejsme lékaři, jen obecně lze říci, že to, co popisuješ, je nejspíš normální, výtok může měnit barvu.
Pokud bys měla pochyby, obrať se na blízkou ženu ve svém okolí nebo přímo na doktora.

Přejeme hezké dny.
Modrá linka

Menstruace a výtok

Ahoj Alíku a Modrá Linko, omlouvám se, že zase píšu, ale chci vám moc poděkovat. Snažila jsem se jíst trochu víc a celkem to jde. Prostě si to musím přerovnat v hlavě. Dnes se mi asi po těch 2 týdnech vrátila menstruace, když jsem se trochu víc najedla a skoro necvičila. Celkem se bojím aby se mi to nevratilo zpátky. Taky se chci zeptat, že mám celkem velké bolesti při menstruaci, ale prášky moc nepomáhají. Možná i to by mohl být začátek mé anorexie. Co by mi pomohlo utišit bolest, prosím? Moc děkuji

holka, 14 let, 9. června 2018

Dobrý den z Modré linky,

je moc dobře, že jsi začala jíst a vrátila se Ti menstruace. Na Tvou otázku však nedokážeme odpovědět, nevíme, z jakého důvodu máš bolesti, zda to souvisí s anorexií, jinými zdravotními potížemi či jsou to prostě menstruační bolesti, které je potřeba přijmout. Obecně je dobré v době menstruace zvolnit, více odpočívat, pomáhá například termofor, teplo na břicho. Více Ti může poradit gynekolog. Také stojí za to sdílet s jinými ženami, ptát se na jejich zkušenosti a způsoby, jimiž zvládají svou menstruaci. Také je důležité hledat si podporu mezi svými blízkými, případně i u odborníků, abys vytrvala a zvládla možné těžkosti.

Přejeme více klidu.
Modrá linka

Menstruace a výtok

Ahoj Alíku, chtěla bych se zeptat co pomáhá na menstruační bolesti? Já si vždy první tři dny menstruace musím brát prášky, abych ve škole vůbec přežila.

holka, 14 let, 10. června 2018

Ahoj,
zkus se poradit s lékařem. Jistě ti poradí. Můžeš ale také zkusit cvičit:

Menstruace a výtok

Ahoj, zeptám se na takovou choulostivější otázku. Je normální, když mám každý den výtok? Někdy je silnější, někdy slabší. Menstruaci už mám. Ten výtok trochu zapáchá. Děkuji :)

holka, 13 let, 7. června 2018

Ahoj,
výtoky jsou zcela normální a v dospívání jejich četnost navíc stoupá. Nicméně neměly by svědit, pálit, ani zapáchat. Obávám se, že nikdo na světě nedokáže zodpovědně stanovit diagnózu online a na dálku, proto by bylo rozhodně nejlepší, aby sis došla na konzultaci k lékaři na gynekologii. Ten posoudí, zda je tvůj výtok „v normě“, nebo se jedná například o projev kvasinkové infekce a předepíše ti patřičné léky.
Měj se hezky!
Bára

Menstruace a výtok

Ahoj mám takový problém mám asi výtok, musím nosit intimky? Nebo ne. Taky bych chtěla nosit podprsenku takovou tu normální nosím zatím lambádu jenom nevím jak to mám říct mamce. Ty intimky bych si koupila mamce přijde mi trapný jí to říkat. A je ten výtok pravidelný. Jak je často vůbec nic o tom nevím mám ho asi týden. A mám hodně pevné prsa je něco špatně? Tu podprsenku (normální) nosím vżdycky když jsem bez mamky. Jak poznám intimky od normálních vložek. Chtěla bych ochutnat cigaretu sice se mi to hnusí ale zajímá mě jak to chutná opravdu to nenávidím ale nevím kde jí mám sehnat.

holka, 13 let, 6. června 2018

Ahoj,
položila jsi množství otázek a pokusím se na ně odpovědět popořadě. To, zda budeš nosit intimky při výtoku, záleží jen na tobě a množství výtoku. Některým ženám je nepříjemný pocit mokrých kalhotek, takže tuto situaci řeší právě intimkami, jiné je při výtoku nepoužívají. Jako intimky se označují „minivložky“, které jsou velmi tenké a zadrží jen malé množství tekutiny, proto se například při menstruaci vůbec nepoužívají. O jejich nákup, stejně jako o nákup podprsenky klidně maminku požádej. Je to zcela normální součást dospívání a není důvod, proč by ses za to měla stydět. Maminka to stoprocentně pochopí.
Ohledně cigarety skutečně nevidím důvod, proč bys ji měla ochutnávat. Kouření je už dávno přežitkem, od kterého upouští čím dál tím víc lidí a bez kterého se klidně obejdeš. Dehtové zplodiny se usazují na plicích už po vykouření jedné cigarety a zkoušet to jen kvůli tomu, aby ses dozvěděla, jak cigareta chutná, je skutečně úplně zbytečné.
Měj se hezky!
Bára

Menstruace a výtok

Ahoj Alíku a spol. Tuhle sobotu (2.6. Tedy ve stejný den jako Alík ^^) budu mít 13.Chta bych se zeptat na pár věcí.

  1. výtok mám cca 10 měsíců
  2. růst prsou už taky nějaké ty 3 roky
Chtěla bych se zeptat co všechno se musí stát abych měla menses? (Menstruaci)
Měla bych to očekávat v blízké době?
Jak se mám zachovat když u sebe nemám vložky?
Předem moc a moc děkuji za odpověďhezký den. ^^ <3
holka, 12 let, 31. května 2018

Ahoj,
nástup první menstruace je velmi individuální záležitost, která se jen velmi těžko předem odhaduje. Někdy jí předchází právě intenzivnější výtoky, ale některé dívky uvádí, že zvýšené množství výtoku před první menstruací nepozorovaly. Tělesné změny, jako je právě růst prsů nebo ochlupení, také mohou ukazovat na blížící se menstruaci, ale bohužel ani z nich se nedá odvodit, kdy se první menstruační krvácení objeví.
Každopádně určitě neuškodí, když si s sebou do školní tašky přibalíš jednu (sterilně zabalenou) vložku, abys měla po ruce řešení, kdybys začala nečekaně krvácet ve škole.
Měj se hezky!
Bára

Menstruace a výtok

Ahoj chci se zeptat do kolika let je normální nemít menstruaci a v kolika letech by se to mělo začít řešit s doktorem ?

holka, 13 let, 31. května 2018

Ahoj,
názory na toto téma se poněkud mezi odborníky různí. Někteří uvádí šestnáct a někteří až sedmnáct let. Tudíž máš ještě na „rozběhnutí“ pravidelného menstruačního cyklu spoustu času.
Měj se hezky!
Bára

Menstruace a výtok

Ahoj Aliku... je mi 13 let a na svuj vek jsem docela nevyspela. Pred par dny jesem dostala takovy zluty vytok. Nepachne, ale je zluty docela jsem se vydesila a tak se chci zeptat co tim a jestli se mam obavat.

holka, 13 let, 31. května 2018

Ahoj,
frekvence výtoků v dospívání je v důsledku hormonálních změn obvykle větší. Obecně se uvádí, že pokud výtok nepálí, nesvědí a nezapáchá, není důvod k obavám.
Měj se hezky!
Bára

Menstruace a výtok

Ahoj, chtěla bych se zeptat, jestli když se zvětšuje množství výtoku, znamená to že je menstruace čím dál tím blíž? Nebo množství výtoku nehraje žádnou roli?
Doufám, že jste můj dotaz pochopili. Předem děkuji za odpověď.

holka, 12 let, 28. května 2018

Ahoj,
to je velmi individuální. U někoho skutečně je intenzivnější výtok předzvěstí přicházející menstruace, ale rozhodně se nedá říci, že je tomu tak vždycky. Je to opravdu velmi individuální.
Měj se hezky!
Bára

Menstruace a výtok

Ahoj kdokoliv, kdo mi pomůže s mým nepříjemným problémem, kterým je výtok. Trvá to asi od září, někdy je to dost silný a i přes intimku mám strach, že to bude vidět na legínách, ta intimka je mokrá zvrchu, myslíte že to bude vidět?
A dneska jsem měla mimo intimku na kalhotkách mokrou skvrnu, zdálo se mi, jestli není pod konečníkem, což by byl fakticky problém. ( hledala jsem si to , ale není nepravděpodobné, že bych měla toto onemocnění ve dvanácti letech?)
A myslíte, že by se normální výtok mohl dostat někam trochu vedle, když se mi posunou kalhotky? Že by to bylo jen tím.....
Každopádně je to strašně nepříjemné, mít mokré kalhotky, nebo spíš tu intimku...
Jak často si ji mám měnit? Často se mi to stává při sportu. Je to hrozný a prostě
se bojím, že to bude vidět( no to by mě zajímalo, jak přežju menstruaci, když tak blázním jen z výtoku). Mám ještě jednu informaci; Doma, bez intimky, mám malý výtok, kalhotky skoro suché, že to ani nepoznam, a jen co jsem napr. Ve škole, výtok jak nevím co a intimka úplně mokrá. Čím to?
A prosím, mohla by mi odpovědět nějaká žena, která bude chápat líp můj mokrý problém?
A mám poslední dotaz; vždycky když sním víc chipsů nebo tak tak se mi chce hrozně prdět, je to strašný. Myslíte, že se to vyřeší, když prostě nebudu jíst chipsy
A bonbony ( jen trochu, to mi nevadí) ??
Díky.

12, skoro 13, 27. května 2018

Ahoj,
nikdo na světě nedokáže na dálku a online posoudit, jestli je tvůj výtok v normě, nebo zda máš mokré kalhotky proto, že se ti posunula intimka. Nicméně je to velmi pravděpodobné, protože vložka se samozřejmě hýbe spolu s tím, jak se hýbeš ty a žádná vložka neposkytuje stoprocentní ochranu. Ohledně množství tvého výtoku lze podotknout, že v období dospívání obvykle bývají výtoky četnější a intenzivnější. Obecně se uvádí, že pokud výtok nesvědí, nepálí, nebo nezapáchá, je nejspíš všechno v pořádku.
A konečně; jestliže ti konzumace chipsů způsobuje plynatost, nejlepším řešením je zkrátka jejich konzumaci omez, nebo je přestaň jíst úplně.
Měj se hezky!
Bára