Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Alík radí dětem

  Na otázky odpovídají

  pracovníci Modré linky, psycholožka BáraV, poradenské centrum Locika, projekt Sbarvouven.cz, NL pro odvykání, student práv Yaboiii, MVDr. Přemysl Rabas, Škola Vitae, vědecký novinář Pragmatik a správci. Občas odpovídá i sám Alík.

  Dotazy mohou pokládat pouze děti mladší 15 let.

  Milování

  Chtěli bychom u sebe spát?

  Dobry den, mam o 2 roky starsiho kluka a chteli bychom u sebe spat jenze moje rodice mi to vubec nechteji dovolit a ja nevim co mam delat. Je to nejspis kvuli tomu, ze vi ze bychom treba neco delali jenze ja je vubec v tomhle nechapu, co je na tom tak spatneho kdyz mi 15 uz je a nejsem pod zakonem? Myslim si, ze jsme v tomhle ja a muj kluk dost zodpovedny a dame si pozor. Dekuju za odpoved

  holka, 15 let, 15. září

  Ahoj,
  máš naprostou pravdu, že už nejsi „pod zákonem“ a podle zákona už můžeš začít s intimním životem. Nicméně skutečnost, že za sexuální aktivitu nehrozí právní postih, rozhodně automaticky neznamená, že už je človek dostatečně zralý na to, aby sexuální život zahájil. Podle výzkumů začíná většina mladistvých pohlavně žít zhruba v sedmnácti letech. Není to tedy tak, že by dovršením patnácti let většina lidí automaticky začala se sexuálními aktivitami.
  Rozumím tomu, že byste u sebe s přítelem rádi spali, ale zkus se také vcítit do pozice svých rodičů. Určitě uvažují i o tom, co by se stalo, kdybys v tomto věku otěhotněla. Možná mají také pocit, že na zahájení sexuálního života ještě nejsi dostatečně zralá. Možná mají strach, že tě přítel, vzhledem k jeho věku, bude „tlačit“ tam, kam bys sama nechtěla. To jsou ale pouze dohady, které si nepotvrdíš, dokud se jich nezeptáš.
  Myslím, že nejlepší by bylo, kdybyste si všichni dohromady sedli a v klidu vyslechli argumenty druhé strany. Pak se vám bude mnohem snáze hledat kompromis. Možná by třeba mohli tví rodiče svolit k tomu, že se tvého přítele nejdřív pokusí více poznat a podle toho se dál rozhodnou. Každopádně se pokus jít do diskuse s nimi bez předsudků a pokus pochopit i jejich obavy. Věřím, že se vám poté podaří najít nějaký kompromis.
  Měj se hezky!
  Bára

  Milování

  Masturbace

  Ahoj, vím že si budete myslet že si to vymýšlím ale nevymyslim.

  Nemám nikoho, komu bych důvěřovala, tak píšu vám.

  Jde o to, že furt mastrubuji. Třeba až 4 krát denně, když bych to spočítala v minutách/hodinách tak přibližně jednu hodinu strávím mastrubací. Je mi to velmi příjemné, ale chtěla bych ještě nějak víc. Většinou si sroluji peřinu a „jezdím“ na ní (prostě si na ni sednu, a odjíždím jí). Jak sem říkala, tak je mi to příjemné, ale chtěla bych něco víc. Vím, že je to zakázané, ale nemohla bych si koupit (nebo bych poprosila mamku treba) takový ten „umělý penis“? Nevkládala bych ho do mého přirození jen bych ho měla u něho, a mírně bych si tam „tlačila“ nebo bych ho tam trochu strkala, ale jen trochu (třeba ten začátek).

  Jak lépe a intenzivněji mastrubovat?
  Nemohla bych mít ten umělý penis?
  Existuje nějaká mastrubační pomůcka pro děti 15-?
  Když mastrubuji, říkám třeba uhhhuhhhhh protože je mi to příjemný, je to normální?

  Omlouvám se za blbý dotaz ale nemůžu si pomoct
  Holka 10 (brzy 11) let

  holka, brzy 11 let, 4. září

  Ahoj z Modré linky,
  pokládáš několik otázek ohledně masturbace. Odpovím Ti na ně postupně. Úvodem jen chci napsat, že masturbace je přirozený způsob, jak pracovat se svou sexualitou a je v pořádku. Vše ale musí mít své meze. Příliš častá masturbace se jednak může časem omrzet, zároveň nám ale brání žít svůj život stejně intenzivně ve všech jeho oblastech, je tedy potřeba se věnovat stejně tak plnění svých povinností, dalším koníčkům, trávit čas se svou rodinou a kamarády.

  Neexistuje žádný zaručený recept, jak lépe masturbovat. Každému je příjemného něco jiného, a proto si každý hledá svůj vlastní způsob. Objevovat své tělo a co je Ti příjemné, je prima dobrodružství, chci Tě tedy podpořit, aby sis hledala svůj vlastní způsob.

  Pokud jde o vibrátor (tedy ten umělý penis, jak píšeš) a jiné masturbační pomůcky, mladí lidé do 18 let nemají přístup do specializovaných obchodů se sexuálními pomůckami (tzv. sexshopů), ani je nesmějí nakupovat přes internet. Je tedy potřeba si počkat. Celkově bych Tě chtěla podpořit v tom, abys se zaváděním jakýchkoli předmětů do pochvy nespěchala. Mimo to, že je to trochu rizikové a mohla by sis ublížit, by to pro Tebe mohlo být nepříjemné. Což je právě důvod, proč je stanovena věková hranice pro sexuální aktivity. Pokud bys opravdu chtěla, mohla bys pro začátek využít třeba dráždění proudem vody pod sprchou.

  Že je Ti masturbace příjemná, to je naprosto přirozené. A jak jsem psala už v odpovědi na první otázku, stejně jako je individuální to, co je komu příjemné, je individuální to, jak své příjemno prožívá.

  Prima dny Ti přeje
  Modrá linka

  Milování

  Jak řešit chuť na sex a jak se uspokojit?

  Ahoj Aliku prosím moc o radu.
  Je mi 12 a mám furt hroznou chuť na sex. Sice se uspokojuji ale někdy to nezabere. Občas zajdu tak daleko že vezmu plyšáka který má dlouhodobý a jednu nohu si dám do vagíny a pak si představuji že máme sex a líbám ho a prostě s ním "mám sex"
  Můj dotaz:

  1. Vadí ze používám plysaka?
  2. Já řešit chuť na sex
  3. Máte tip na nějaké extra uspokojení?

  Děkuji a hezký den

  holka, 3. září

  Ahoj z Modré linky,

  vážíme si Tvé důvěry a oceňujeme, že se dokážeš svěřit i s takto intimním dotazem. Je v pořádku sexuálně se uspokojovat (masturbovat) a mít různé sexuální představy. Jsi v období dospívání a tak je normální, že Tě takové věci zajímají. Píšeš, že je Ti 12 let, asi víš, že v tomto věku zatím není zákonem dovoleno, abys měla pohlavní styk. Chápu tedy, že pokud máš takové chutě, může Tě to trápit a napadá Tě, jak jinak se ještě uspokojit. Nemůžeme Ti dát radu, jak na extra uspokojení, protože každému se líbí něco jiného a každý může používat různé techniky. Je na Tobě, abys poznávala své tělo a co se mu líbí. Jsi teprve na začátku objevování a je v pořádku, že zatím úplně nevíš. Věřím, že na to časem přijdeš, je to součástí sexuálního vývoje.

  Chtěla bych k tomu ale ještě dodat, že není bezpečné, zavádět části plyšáka do vaginy, a to hlavně z hygienických důvodů. Mohla by sis tím způsobit nějakou infekci nebo zánět. Bezpečnější je k vnitřnímu uspokojení použít své prsty, které si nejprve umyješ.

  Přejeme Ti hezké dny.
  Modrá linka

  Milování

  Můj kluk nechce intimnosti

  Ahoj, potřebuji poradit ohledně vztahu mám kluka třeba V a on se nechce držet za ruce a objímat nebo si dat pusu nebo se líbat protože se boji já se taky bojím ale , chci to udělat protože mi přijde ze jsem na to připeravená a nevim co dělat ?? A také nevím jak mám udělat první krok v intimnostech ??

  holka, 12 let, 8. srpna

  Ahoj,
  v historii tvých dotazů vidím, že už jsi velmi podobný dotaz pokládala na začátku měsíce a Modrá linka ti na něj odpovídala, že nemáš nikam spěchat, netlačit na svého přítele a dát mu tolik času, kolik potřebuje, protože oba máte na intimnosti ještě spoustu času.
  A ani já ti neporadím nic jiného. Je potřeba uvědomit si, že se ti sice může zdát, že už jsi na intimnosti připravená, ale to nic nemění na skutečnosti, že je ti dvanáct let a na skutečné intimnosti si budeš muset ještě několik let počkat. Navíc i kdybys měla už dostatečný věk a cítila jsi se připravená, vůbec to neznamená, že musí být připravený i tvůj přítel. Funkční vztah je především o vzájemné toleranci, respektu a kompromisech. Pokud tvůj přítel nemá zatím potřebu posunout váš vztah do intimnější roviny, měla bys to skutečně respektovat a nechat věcem volný průběh.
  Měj se hezky!
  Bára

  Milování

  Chuť na sex

  Ahoj, mám takový trapný problém (spíše něco co mě trápí a nevím jestli je to normalni).

  Je mi 10 let. Za čtvrt roku 11. Jsem taková „úchylná“. Ptáte se asi v čem: Mám hrozný chuť na sex. Vždycky když není nikdo doma (1 za týden cca) tak si smotám peřinu aby byla taková úzká nebo jak to říct (prostě dlouhá a úzčí) a vždycky si na ní sednu nebo jak to říct (jsem ale normálně oblečená) a úplně do ní tlacim a vydávám různé zvuky třeba uchuchhh a je mi to hrozně příjemné. Ale fakt hodně hodně moc. Ten den sem většinou už taková spokojená. Kluci u nás ve třídě jsou hodně úchylný ještě víc než já. Kamarádky to mají stejně. Menstruaci jsme ještě nedostali.

  Je to normální?
  Čím to může být?
  Existuje třeba nějaký umělý (plastový apod. ) penis který bych mohla alespoň ted zavádět do pochvy (prirozeni)?

  Omlouvám se za tak ublbý dotaz

  holka, 10 let, 15. července

  Ahoj z Modré linky,

  ptáš se, jestli je normální mít chuť na sex a čím to může být. Sexuální pud je všem živočichům přirozený. Míra a intenzita (síla) chuti na sex se mohou lišit. Je v pořádku udělat si dobře, jak píšeš, prostřednictvím masturbace čili sebeuspokojení. Ale i s chutí na sex je potřeba učit se zacházet. To znamená, že je fajn občas si vyjít vstříc, ale je také potřeba jindy svou pozornost obrátit jinam, ať už k plnění svých povinností, či ke svým koníčkům, setkávání se s kamarády a tak podobně.

  Co se týká vibrátoru, mladí lidé do 18 let nemají přístup do specializovaných obchodů se sexuálními pomůckami (tzv. sex shopů), ani je nesmějí nakupovat přes internet. Nezbývá tedy, než počkat. Celkově bych Tě chtěla podpořit v tom, abys se zaváděním jakýchkoli předmětů do pochvy počkala, mimo to, že je to trochu rizikové a mohla by sis ublížit, by to pro Tebe mohlo být nepříjemné. Pokud bys opravdu chtěla, mohla bys pro začátek využít třeba dráždění proudem vody pod sprchou.

  Prima dny Ti přeje
  Modrá linka

  Milování

  Přítelkyně chce, abych vzal kondomy

  Alíku, potřebuji poradit s jednou věcí. Mám holku kterou mám moc rád a ve čtvrtek s ní jedu kempovat na zahradu jejího dědečka. No a problém je v tom že mi ona napsala, že si mám na ty tři noci vzít nějaké kondomy. Přišlo mi to divné, ale řekl jsem si, že jsme se stejně nahý viděli. Ale zároveň vim ze sex je povoleny až od patnácti let. Tak se tě ptám co s tím mám dělat nebo co ji odepsat.
  Díky za odpověď.

  František 14 let, 11. července

  Ahoj,
  na požadavek tvé holky ohledně kondomů existuje jediná možná odpověď: „Nezlob se, ale rozhodně ne.“ Jak správně píšeš, do patnácti let jsou jakékoli párové intimní aktivity nezákonné a neexistuje tedy důvod, proč bys měl kamkoli vozit kondomy. Věřím, že tvá přítelkyně je stejně rozumná jako ty a bude tuto situaci akceptovat, protože zahájení sexuálního života ve čtrnácti letech skutečně není dobrý nápad.
  Měj se hezky!
  Bára

  Milování

  Jak masturbovat?

  Ahoj Alíku aspol, mám takový ,problém".Kamarádka mi ukázala stránky s obsahem pro dospělé (p*rno). Já se na to koukat nechci, ale podvědomě ano. Koukám se na to pořád, když se nudím a mám nutkání to zkusit. Ale nechci mít sex s někým. Napadlo mě se z toho dostat, když bych masturbovala ,ale hledala jsem kde to šlo, ale nic ze způsobů na internetu mi nepřipadalo příjemné. Chtěla bych přitom mít orgasmus, abych si to užila.pomůžes mi kde najít nějaký způsob, kde nebo jak masturbovat, abych nemusela mít sex? Děkuji a omlouvám se za gramatiku :-(

  holka, 13 let, 18. května

  Ahoj,

  píšeš nám o své zkušenosti, kdy Ti kamarádka ukázala na internetu porno a od té doby na něj často koukáš a máš nutkání to zkusit. Pokud jsem Tě správně pochopila, na základě toho, co jsi viděla, bys ráda zažila orgasmus, ale nechceš mít s nikým sex. Proto sis na internetu hledala způsoby, jak masturbovat, ale nic z toho se Ti nezdá příjemné.

  Vážím si Tvé důvěry, může být obtížné svěřit se s intimním tématem. Je v pořádku, že objevuješ své tělo a ráda bys zažila i orgasmus. Co v pořádku není, je sledování porna, pokud nejsi plnoletá. Nepíšu to proto, abych Tě kárala za to, že jste se s kamarádkou dívaly. Vážím si toho, že jsi to upřímně napsala. Umím si představit, že je v dnešní době snadné se k takovému obsahu na internetu dostat a je přirozené, že jste zvědavé, není to Vaše chyba. Sledování porna je určeno výhradně lidem od 18 let a má to své důvody. Dospívající člověk není obvykle zralý na to, aby podobná videa sledoval, sexualita se teprve vyvíjí a taková videa mohou do budoucna vztah k sexu (negativně) ovlivnit. Sex zobrazený v pornu je značně zkreslený a může tak mezi dospívajícími vytvářet představy o sexu, které se nezakládají na realitě. Například jak by mělo vypadat lidské tělo, jak dlouho by měl sex trvat, jaké praktiky jsou jeho součástí. Píšeš, že se na to dívat nechceš, možná i sama cítíš, že to pro Tebe není dobré, možná se Ti ani nelíbí vše, co je tam zobrazené. Chápu, že podvědomě Tě to k tomu pořád táhne. Přesto bych Ti ráda doporučila, abys porno dál nesledovala a zkusila využít třeba svou fantazii. Můžeš díky tomu lépe přijít na to, co by se Ti líbilo, až sama začneš sexuálně žít.

  Nedokážu Ti poradit konkrétní postup, jak bys měla masturbovat, aby Ti to přivodilo orgasmus, to je totiž pro každou dívku a ženu jiné. Je v pořádku různě to zkoušet, objevovat své tělo a co se Ti líbí, nespěchat na sebe. Důležité je, abys na to měla klid, čas, vhodné prostředí a aby ses cítila příjemně. Myslím, že jdeš na to dobře, když si všímáš si, do čeho se Ti chce a do čeho ne. Je dobře věřit své intuici, nemusíš se do ničeho nutit. Věřím, že časem objevíš způsob, který Ti bude vyhovovat. Přemýšlím také o tom, jestli máš ve svém okolí někoho, s kým o takových otázkách můžeš mluvit. Kamarádku nebo jinou dívku, třeba i starší, které důvěřuješ. Podobným objevováním sexuality si projde každý z nás a někdy může být sdílení zkušenosti druhého úlevné.

  Držíme Ti palce
  Modrá linka

  Milování

  Způsoby početí

  Ahoj alíku,
  mám takovou divnou otázku, ale celkem by mě zajímala odpověď.
  Může žena otěhotnět, i když neměla pohlavní styk?

  Předem děkuji za odpověď ❤
  Anet

  Anet, 14 let, 22. dubna

  Ahoj Anet,

  K početí může dojít i bez pohlavního styku, a to při asistované reprodukci neboli „umělém oplodnění“. Při tomto zákroku je do těla ženy vpraveno embryo, které vzniká mimotělním oplodněním vajíčka spermií ve zkumavce, neboli, jak se odborně říká, „in vitro“ (doslova „ve skle“). Tímto způsobem může být žena přivedena do jiného stavu, aniž měla pohlavní styk.

  Někteří dospívající lidé se obávají, že k početí by mohlo dojít i při kontaktu dívčiných vnějších pohlavních orgánů s ejakulátem neboli spermatem. To sice nelze zcela a beze zbytku vyloučit, nicméně takovýto způsob početí představuje spíše jakýsi „malý zázrak“, když vezmeme v úvahu, kolik vnitřních i vnějších podmínek by při něm muselo být splněno. I kdyby bylo sperma po celou dobu v dostatečně vlhkém a teplém prostředí (mimo lidské tělo se totiž sperma velmi rychle vysušuje, v důsledku čehož spermie hynou) a i kdyby nějakým způsobem proniklo až do pochvy a odtud dále do dělohy, není jisté, zda by vůbec došlo k jeho spojení se zralým vajíčkem. Ostatně mnohé páry se o početí pokoušejí úmyslně a opakovaně, ale nedaří se jim.

  Například historky o tom, že dívka otěhotněla poté, co se vykoupala ve vaně, do které předtím ejakuloval její bratr, jsou z vědeckého hlediska nesmyslné. K úspěšnému oplodnění je zapotřebí koncentrace spermií v ejakulátu minimálně 50 milionů na 1 mililitr, čehož lze ve vaně plné vody dosáhnout dost těžko. Podobně i historky o tom, jak se dívka utírala do ručníku, do kterého někdo předtím ejakuloval, v důsledku čehož přišla do jiného stavu, patří spíše do říše fantazie.
  Určité riziko nechtěného početí by snad mohlo nastat při některých nekoitálních aktivitách, konkrétně při ejakulaci partnera na tělo partnerky, přesněji řečeno přímo na povrch jejích vnějších pohlavních orgánů, odkud by ejakulát přece jen mohl proniknout do dalších částí pohlavního ústrojí, nicméně ani v takovém případě by riziko nechtěného početí nebylo nijak zvlášť vysoké (každopádně by bylo nižší, než při klasickém vaginálním pohlavním styku).

  Milování

  Objevování intimity

  Ahoj
  Ráda bych se zeptala na takovou trapnou věc na kterou mi asi neodpovite ale skusim to. Nikdy jsem se nekoukal třeba na porno nebo líbání nebo nikdy jsem prostě neviděla něco se sexem nebo osahavani nahých lidí, teď si asi říkáte že co s tím jenže já prostě když se na někoho kouknu tak prostě si ho představuji nahého. Co s tím?

  holka, 10 let, 1. února

  Ahoj,

  ptáš se nás, co s tím, když si při pohledu na lidi představuješ, že jsou nazí. Děkujeme za otázku, budeme se snažit odpovědět tak, jak bys potřebovala.

  Jsi ve věku, kdy se probouzí sexualita a zvědavost týkající se pohlavního života. Tvoje myšlenky jsou tedy zcela přirozené a patří k věku. Pokud Ti to v životě jinak nevadí (třeba tak, že se nemůžeš soustředit a normálně fungovat), nemusíš se tím nijak moc zabývat.

  Přejeme pěkné dny,
  Modrá linka

  Milování

  Zájem o intimitu

  Zdravím, řekla bych, že jsem se ptala už hodněkrát, ale napadl mě nový dotaz.
  Na jednu stranu mi přijde dost nechutné, zvrhlé a postižené vše o pohlavním styku (+ s tím spojené věci). Na druhou stranu si o tom vyhledávám informace, čtu si o tom příběhy/povídky.
  Vždy když to udělám, cítím se pak špatně, slíbím si, že to znovu neudělám, ale udělám. Ale v tu chvíli tomu prostě neodolám.
  Nevím, co mám dělat. Děkuju

  holka, 14 let, 1. února

  Zdravíme Tě z Modré linky,

  napsala jsi nám dotaz v situaci, kdy nevíš, co dělat - všechno o sexu Ti připadá nechutné, ale na druhou stranu Tě to láká a snažíš se nacházet si informace a dozvědět se více. Máš z toho ale výčitky a ptáš, co máš dělat.

  Oceňujeme, že se umíš otevřeně zeptat na to, co se Ti honí hlavou a trápí Tě. Chci Tě ubezpečit, že je Tvoje chování naprosto přirozené. Jsi ve věku, kdy mladý člověk objevuje sexualitu a proniká více do toho, co je to pohlavní život. Přirozené je i to, že to člověka zároveň láká, a zároveň mu to přijde nechutné. Tvoje aktivity týkající se vyhledávání informací a dozvídání se více například v literatuře jsou tedy v pořádku. V pořádku by nebylo, kdybys například sledovala pornografii.

  Je tedy jen na Tobě, jestli se budeš rozumným způsobem seznamovat s intimní oblastí života, nebo ne, a pokud to uděláš, nemusíš se kvůli tomu cítit špatně.

  Přejeme pěkné dny,
  Modrá linka

  Milování

  Sexuální přitažlivost

  Ahoj Alíku. Mám otázku. Proč muže víc přitahují mladé dívky okolo 15?
  Protože je to většinou všude že úchyly právě nejvíc zajímají tyto dívky. A ještě jedna otázka. Proč se říká (aspoň jsem to tak slyšela) že muže hlavně přitahují panny? To s toho má ten muž nějaký větší požitek? Díky za odpověď.

  holka, 13 let, 26. ledna

  Ahoj holko,

  Nejsem si jistý, zda právě věk okolo 15 let je pro většinu mužů tím nejatraktivnějším věkem potenciální partnerky, nicméně je pravdou, že některé sexuologické výzkumy prokázaly, že naprostá většina heterosexuálních mužů, kteří netrpí žádnou sexuální deviací (poruchou sexuální preference), při sexuologickém vyšetření reaguje nejen na podněty (obrázky) dospělých žen, ale i dospívajících dívek. Avšak pouze v případě, že dospívající dívky přitahují muže mnohem více, než dospělé ženy, se jedná o poruchu (či deviaci) zvanou hebefilie. Jedná se o náklonnost k dospívajícím dívkám (název pochází z řeckých slov hébé = mladá dívka a filein = milovat, mít v oblibě). Jinou variantou je tzv. efebofilie, což je náklonnost dospělého jedince, ať muže nebo ženy, k dospívajícímu chlapci (z řeckého efébos = mladý chlapec a filein = viz výše). Obojí, tedy hebefilii i efebofilii, je třeba rozlišovat od pedofilie, což je náklonnost k dětem, tedy k takovým dětem, které ještě nemají vyvinuté tzv. sekundární pohlavní znaky (například nemají ochlupení, v případě dívek se jim ještě nezačala vyvíjet prsa a podobně).
  Problém je v tom, že efebofilní nebo hebefilní jedince se může zajímat o dospívající lidi jak ve věku do 15 let (dejme tomu 13 – 14 let), tak i ve věku nad 15 let (řekněme 15 – 17 let). Sexuální aktivity takovýchto lidí tudíž nemusí být vždy trestné. Pokud například dospělý muž souloží s dívkou, které už bylo 15 let, nebo pokud má dospělá žena styk s chlapcem, kterému už také bylo 15 let, nejedná se o pohlavní zneužití. Trestný je pohlavní styk s osobou mladší 15 let (pokud se jej dopustí někdo, komu už bylo 15 let, a tudíž je už trestně odpovědný).

  Pokud jde o náklonnost k „pannám“ (samotný termín je dost problematický, protože ve skutečnosti neexistuje žádný způsob, jak prokázat, zda dívka už měla pohlavní styk či nikoliv), opět si nejsem jistý, zda muže přitahují více než dívky či ženy, které už pohlavní styk měly. Neznám žádnou vědeckou studii, která by se touto otázkou zabývala. Především si ale nedovedu představit, jak by někoho mohly přitahovat hlavně „panny“. Každému sexuálnímu kontaktu zpravidla předchází fáze seznamování a sbližování, avšak pochybuji o tom, že by partner již během této fáze nějak „zjišťoval“, zda je dívka „pannou“ či nikoliv. K něčemu takovému docházelo snad jen kdysi ve středověku, kdy se před svatbami v panovnických rodinách provádělo takzvané „ohledávání nevěst“, kdy přivolaná porodní bába nebo jiná zkušená žena měla nastávající nevěstu prohlédnout, zda nemá porušený hymen (neboli tzv. „panenskou blánu“). Problém však spočívá v tom, že 1. porušení hymenu samo o sobě nemusí dokládat, že dívka již souložila, protože existují i jiné způsoby, jak k němu může dojít, 2. naproti tomu ani neporušený hymen nemusí vypovídat o tom, že dívka již pohlavní styk neměla, protože u některých dívek je otvor v hymenu natolik velký a pružnost stěn hymenu natolik vysoká, že k nějakému viditelnému porušení hymenu nedojde ani po pohlavním styku.
  Vůbec celá problematika „panenství“ spočívá na velmi vratkých a nejistých základech, a snad i proto už se v dnešní době, alespoň tedy v naší civilizaci, nepřikládá „neporušenému hymenu“ takový význam, jako kdysi.
  Na druhou stranu je jistě možné, že řadu mužů přitahují mladé dívky (ať už „panny“ nebo ostatní) proto, že tito muži mají ve vztahu s mladší partnerkou jakýsi pocit „převahy“, který je svým způsobem uspokojuje. Někteří muži (naštěstí zdaleka ne všichni) totiž mají potřebu nad svojí partnerkou „vynikat“, být starší, zkušenější, „chytřejší“, dominantnější atd. Pokud muž trpí nějakými komplexy (například komplexem méněcennosti), tak jej jistě vztah s výrazně mladší dívkou může uspokojovat a přinášet mu větší „požitek“, protože si může namlouvat, že má nad dívkou převahu. Ale člověk, který někoho doopravdy miluje, takovýmto způsobem neuvažuje, protože jeho partnerka je pro něj tou nejlepší, nejdokonalejší a nejmilovanější bytostí na celém světě. Já osobně se domnívám, že věkový rozdíl mezi partnery by měl být pokud možno co nejnižší, v ideálním případě by měli být vrstevníky, tedy osobami stejného věku. Také většina lékařů, sexuologů, psychologů a jiných specialistů se přiklání k názoru, že věkový rozdíl by měl činit nejvýše ±2 roky. Jenom v období dospívání je třeba dávat pozor na to, aby jednomu z partnerů nebylo méně než 15 let, pokud druhému již 15 let bylo.

  Milování

  Těhotná kamarádka

  Ahoj Alíku, mam kamarádku, nejlepší kamaradku No a ona je těhotná s jedním klukem. Vím že to rozhodně není správné ale vím že se oba miluji a bez sebe by nevydrželi. Jemu je 19 a jí 14. Chtěla bych vědět co se s nima stane protože oba mam strašně moc rada a bojim se o ně. Strašně moc se bojim on půjde do vězení a ona z toho bude v depresích já prostě jen bych ráda věděla co se s nimi stane nebo se stát může. Děkuji za odpověď

  Holka 14 let, 12. ledna

  Ahoj,

  chápu, že máš obavu o svou kamarádku v situaci, kterou jsi popsala. Ráda bys od nás věděla, co se s kamarádkou a jejím přítelem stane nebo co by se mohlo stát.

  Pokud je Tvá kamarádka těhotná, znamená to, že měli se svým přítelem pohlavní styk, což je v tomto věku bráno jako pohlavní zneužití. Jak píšeš, přítel Tvé kamarádky by za to opravdu mohl jít do vězení. Tvé kamarádce žádný trest nehrozí. Nedokážu Ti ale přesně říct, co se stane, jestli a na jak dlouho by šel její přítel do vězení, to by rozhodl soud. Říkám si, že Tvou kamarádku může napadat mnoho otázek o těhotenství. Připadá mi hodně důležité, aby ona i její přítel měli podporu a nebyli na to sami. Můžeš jim předat kontakt na nás nebo na jinou linku důvěry, mohou se na nás obrátit telefonicky, e-mailem nebo i přes chat (www.modralinka.cz). I Ty se na nás můžeš znovu obrátit, kdyby Tě to dál trápilo.

  Situace Tvé kamarádky je dost vážná, předpokládám, že o ní už ví nějací dospělí, a řeší ji. Pohlavní zneužití je také trestný čin, na který se ze zákona vztahuje povinnost ho překazit. To znamená, že kdokoliv se o tom dozví, by měl zajistit, aby se to už neopakovalo. Pokud o tom už ví nějací dospělí, je to v pořádku. Pokud ne, je velmi důležité, abys vše neprodleně řekla svým rodičům, nebo jinému dospělému, ke kterému máš důvěru, například pracovníkům školy.

  Přejeme Tobě i Tvým kamarádům hodně sil.
  Modrá linka

  Milování

  Věková hranice 15 let

  Ahoj. Proč muže být sex až od 15 ?
  Jenom tak me to zajima. Předem děkuji za odpověď.

  holka, 13 let, 9. ledna

  Ahoj holko,

  Pohlavní styk nebo jiné párové sexuální aktivity s osobou mladší patnácti let jsou trestným činem. Přesněji řečeno se jedná o trestný čin pohlavního zneužití. Zákon slouží k tomu, aby chránil osoby mladší patnácti let před zneužíváním. Věková hranice 15 let vychází z toho, že teprve od věku patnácti let je člověk uznáván za schopného poskytnout plnohodnotný souhlas k pohlavnímu styku a podobným aktivitám (zjednodušeně řečeno, „už na to má dost rozumu“).
  Z lékařského hlediska je stanovení „jednotné“ věkové hranice poněkud problematické, protože tělesný, psychický i sociální vývoj může u různých lidí probíhat různým tempem, jenže zákony mají tu vlastnost, že platí pro všechny, a proto se nějaká jednotná věková hranice zkrátka stanovit musí.
  V České republice je tato hranice stanovena na zmíněných 15 let, v sousedním Německu je to třeba jen 14 let, kdežto například ve Španělsku 16 let. V různých zemích tedy platí různé věkové hranice, přičemž pro každého platí věková hranice té země, v níž se právě nachází (tedy například i pro české chlapce a dívky platí hranice 16 let, pokud bydlí ve Španělsku nebo jsou tam třeba na zájezdu).
  Pokud spolu vykonávají pohlavní styk dvě osoby starší patnácti let, je všechno v pořádku (samozřejmě s výjimkou případů znásilnění a podobných násilných skutků). Jestliže je oběma partnerům méně než 15 let, nemůže být ani jeden z nich trestně stíhán, protože hranice trestní odpovědnosti činí rovněž 15 let. Problém nastává v situaci, kdy jednomu z partnerů už bylo 15 let, zatímco druhému ještě nikoliv. Tedy například pokud souloží patnáctiletá dívka se čtrnáctiletým chlapcem. V takovém případě by se starší z partnerů dopustil pohlavního zneužití mladšího, zatímco mladší by byl jeho obětí (v konkrétním případě, který jsem zde uvedl, by patnáctileté dívce hrozilo trestní stíhání, zatímco čtrnáctiletý chlapec by mohl být „potrestán“ snad jedině nějakým ochranným opatřením, například povinností docházet na nějakou psychologickou terapii a podobně).
  Podrobnější informace k tomuto tématu by Ti však mohl poskytnout spíše právník než lékař.

  Milování

  Pohlavní styk, antikoncepční prostředky

  Ahoj,
  Mám zajímavý dotaz. Sice na to mám 3-4 roky, ale toto téma mě zajímá. Téma sex. Vím o tom docela dost informací, ale pár věcí mě zajímá. Když kluk použije kondom a ještě spermicidní gel, jaká bude šance otěhotnění? A nebo kdyby kondom praskl, ale byl by použit spermicidní gel, jaká by byla šance otěhotnění? Asi vám přijde divné, že se ptám skoro ve 12, ale chci do 15 o tom vědět co nejvíce informací, abych pak nebyla překvapená.
  Tenhle dotaz není důležitý, takže můžete dát přednost důležitějším dotazům
  Děkuji $>

  holka, v červnu 12 let, 2. ledna

  Ahoj holko,

  Spolehlivost prostředků určených k zabránění nechtěnému početí je různě vysoká. Vyjadřuje se buď v procentech, nebo v počtu nechtěných početí na 100 párů za jeden rok. Pokud jde o kondom, na který se ptáš, jeho spolehlivost činí 98% (jinak řečeno, z jednoho sta párů, které kondom používají při každém pohlavním styku, dojde k nechtěnému početí u dvou párů ročně), avšak jen při správném použití. Při nesprávném použití klesá na 85%. Nesprávné použití může spočívat například v tom, že dojde k mechanickému poškození kondomu během jeho vyjímání z obalu či nasazování.
  Pokud jde o spermicidní prostředky, tedy gely či krémy, které hubí spermie, jejich účinnost je odhadována na 71 až 82 %. Při kombinaci dvou různých antikoncepčních prostředků (například kondom + spermicidy) se vychází ze spolehlivosti toho účinnějšího. Navíc některé druhy kondomů jsou už ve výrobě opatřeny tenkou vrstvou spermicidního prostředku.

  Důležité je především to, že spolehlivost antikoncepčních prostředků vždy závisí na správném způsobu jejich použití. Mnozí dospívající lidé mají obavy z toho, že kondom „praskne“. Něco takového je ovšem krajně nepravděpodobné, protože kondom „vydrží“ mnohem větší „zátěž“, než jaké je vystaven při pohlavním styku. Kondom může prasknout snad jedině v případě, že se používá k jinému účelu, než k němuž byl vyroben (například když jej někdo z legrace nafukuje a hází si s ním jako s balónkem).
  Správné použití kondomu spočívá 1) ve správném způsobu rozbalení obalu, 2) správném způsobu nasazení a 3) správném způsobu jeho snímání.

  1. Kondom je zabalen v sáčku, který je z jedné strany nastřižen. Sáček se rozbaluje výhradně ručně, tedy roztržením v místě, kde je nastřižen, a to bez použití nůžek nebo jiného ostrého předmětu.
  2. Před nasazením na penis se kondom nerozbaluje, ale nechává se srolovaný! Nasazování probíhá tak, že se srolovaný kondom položí na koncovou část penisu, špička kondomu se přidrží mezi prsty jedné ruky, zatímco pomocí prstů druhé ruky se kondom postupně „rozbaluje“ přímo na penisu. Pokud se stane, že se kondom nepodaří nasadit napoprvé, měl by se vyhodit a vzít nový. Opakované pokusy o nasazení mohou kondom poškodit.
  3. Po dosažení ejakulace (výronu semene) si partner přidrží kondom na penisu, aby se „nesvlékl“. Jinak by z něj mohlo zachycené sperma stéci a dostat se do kontaktu s pohlavními orgány partnerky.

  Při správném používání je spolehlivost kondomu několikanásobně vyšší, než při používání nesprávném (tedy například při jeho rozbalování před nasazením, při opakovaných pokusech o nasazení atd.).

  Samozřejmě je třeba počítat s tím, že i když riziko nechtěného početí je při použití kondomu poměrně malé, může k němu přesto dojít. Pokud se dva lidé rozhodnou, že spolu budou mít pohlavní styk v užším slova smyslu (jehož součástí je zavádění partnerova penisu do partnerčiny pochvy), měli by si být jisti, že se v případě neplánovaného početí budou schopni postarat o společného potomka, který by z jejich spojení mohl vzejít. Dvojice dospívajících lidí, která prozatím žádné potomstvo neplánuje, by se raději měla omezit na tzv. nekoitální sexuální aktivity, což jsou takové, při nichž nedochází ke spojení pohlavních orgánů partnera a partnerky (k tzv. nekoitálním sexuálním aktivitám patří například vzájemná masturbace a podobné aktivity, jejichž výčet zde neuvádím, protože by už přesahoval téma Tvého dotazu).

  Milování

  Trestnost mazlení (mezi holkami)

  Dobrý den,
  dnes mám zvláštní dotaz.
  Kdyby se spolu mazlily lesba se straight holkou pod 15, a ta lesba by to dejme tomu vzala sexuálně, porušil by někdo něco?
  Strašně děkuju za odpověď.

  Dobrý den,

  v případě obyčejného mazlení se, dle mého názoru, nejedná o porušení žádného zákona. Trestní čin pohlavní zneužití, který většinu lidí napadne, vyžaduje „takový zásah, který ohrozí nebo poruší mravní a tělesný vývoj dítěte“, což zde nehrozí. Jen doplním, že sexuální orientace obou zúčastněných nemá vliv na trestnost tohoto případu (a i celkově na trestnost pohlavního zneužití).

  Přeju hezký týden!


  Prosba od Alíka

  Podpořte prosím
  Modrou linku!