Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Alík radí dětem

  Na otázky odpovídají

  pracovníci Modré linky, psycholožky BáraV a Péťa, poradenské centrum Locika, MUDr. Jiří Staněk, MVDr. Přemysl Rabas, bojovníci proti kouření z projektu Nekuřátka, vědecký novinář Pragmatik a správci. Občas odpovídá i sám Alík.

  Dotazy mohou pokládat pouze děti mladší 15 let.

  Milování

  Jak je to s antikoncepcí?

  No ahoj alíku nebo kdo mi odpoví chtěla bych se zeptat když holka a kluk mají sex i s ochranou jako že i z kondomem i antikoncepcí tak se nic nemůže stát?A jak často by se měla brát antikoncepce každý den nebo jen když dojde na pohlavní styk? Někdy se holt zabívam blbostma asi😂. Přeji všem hezky nový rok a ahoj🙂👋🏻

  Nějaká holka12 let, 28. prosince 2020

  Ahoj,
  nevím, co přesně myslíš tím, že se „nemůže nic stát.“ Pokud tím myslíš přenos pohlavních chorob, tak tomu by měl zabránit prezervativ. Jestliže tím myslíš nechtěné otěhotnění, potom stačí buď antikoncepce, nebo prezervativ. Dvojitá ochrana (samozřejmě za předpokladu, že je prezervativ, či antikoncepce používána správně) není potřeba.
  Co se týká hormonální antikoncepce; ta se užívá denně, kromě týdne, když žena menstruuje. Nicméně předpokládám, že je ti známá skutečnost, že veškeré intimní aktivity jsou zakázány, dokud oběma partnerům není minimálně patnáct let. Tudíž podobné problémy ještě několik let nebudeš muset řešit.
  Měj se hezky!
  Bára

  Milování

  Kamarádka je těhotná

  Ahoj Alíku a spol. Chci se zeptat na jednu otázku kamarádka je z toho slušně psychicky na dně a neví co se bude dít dál zkusím ten dotaz nějak srozumitelně rozvést...
  Mému nejlepšímu kamarádovi je 15 a mojí kamarádce 16. Dali se dohromady....Problém je ten že i když si dávali pozor prasknul jim kondom a kamarádka to už 3 měsíce nedostala a ano překvapivě má pozitivní těhotenský test (dokonce dva nebo tři). Jejich rodiče by je zabili kdyby to zjistili. A hnali by jí na potrat. Mohla by na něj jít případně sama? A nebo je ještě jiná možnost než potrat nebo adopce např. splnoletnění?
  předem diky za odpověď

  holka, 12 let, 9. října 2020

  Ahoj,
  to, co popisuješ, je velmi prekérní situace. Obávám se, že tvým kamarádům nezbývá nic jiného, než se svěřit rodičům a rozhodně je nutné, aby jim to řekli co nejdříve. To je situace, kterou nemohou vyřešit sami. Nejsou plnoletí, takže na interrupci bez vědomí rodičů tvoje kamarádka určitě jít nemůže a to samé platí o případné adopci. Respektive pokud je starší šestnácti let, může si o svém těhotenství rozhodnout sama, ale zdravotnické zařízení bude o provedeném zákroku rodiče informovat. Navíc je otázkou, zda půjde případná interrupce ještě provést, protože obvykle se provádí pouze do dvanáctého týdne těhotenství. Ale to všechno je potřeba vyřešit s lékařem a v první řadě s rodiči. Čím dříve se jim svěří, tím lépe. Odkládáním nic nevyřeší a problémy naopak budou ještě horší. Rozhodně bys jí proto měla přesvědčit, aby to rodičům řekla.
  Bára

  Milování

  Těhotenství a lež o věku

  Ahoj Alíku a spol. Můj kamarád má takový menší problém. Jeho přítelkyně je pod zákonem (kamarád to zjistil až včera) a je pravděpodobně těhotná. Kamarádovi je 19 let a rozhodně nechce jít do vězení jen kvůli tomu, že mu dívka lhala s věkem. Řekla mu, že jí je 15 let a kamarád na to naletěl, je fyzicky celkem dost vyspělá, takže se mu ani nedivím že jí na to naletěl. Sice není jistý jestli je na 100% těhotná, ale pořád má strach. Prosím vás, nevíte jaký by z toho mohl mít problém kdyby se přiznala že přítelovi lhala s věkem a on by to potvrdil? Děkuji.

  Ahoj,

  popisuješ situaci, kdy se Tvůj devatenáctiletý kamarád obává, že s ním jeho přítelkyně, které je méně než 15 let, otěhotněla. Ptáš se, jaký by z toho mohl mít problém. Sex pod 15 let je zákonem zakázaný. Pokud tedy Tvůj kamarád měl sex s dívkou mladší 15 let, může za to být trestně stíhaný. Nedokážu předem odhadnout, jak velký "problém" by z toho měl, tedy jaký trest by dostal, hodně záleží na posouzení soudu. Stejně tak nedokážu předem odhadnout, jakým způsobem by posoudili přiznání dívky, že svému příteli lhala o svém věku - něco takového se poměrně špatně dokazuje, soud to může vnímat jako tvrzení proti tvrzení.

  Zdraví

  Modrá linka

  Milování

  kde bych mohl masturbovat?protože jedině kdy mohu masturbovat je když jse sprchuji a bydlíme s rodiči v garzonce nebo něco takového kde bychl mohl masturbovat

  kluk, 12 let, 10. srpna 2020

  Ahoj,

  Tvoji otázku jsem pochopila tak, že hledáš další místo, kromě sprchy, kde bys mohl masturbovat. Přiznám se, že mě taky nenapadá jiné místo, kde bys pro to mohl mít soukromí. Snad jen někde jinde v bytě, když rodiče nejsou doma.

  Zdraví

  Modrá linka

  Milování

  Prstění se

  Ahoj vždycky jsem si myslela že si do sebe můžu strkat prsty až když dostanu menstruaci ale před pár dny jsem četla že nemusím že pokud chci tak to můžu smísit. Tak jsem tu skusila ale nejdřív jsem se uspokojila aby to potom šlo líp a vzala jsem si prostředníček a hledala tu díru. Nejdřív to trošičku štípalo ale potom dobrý. Byla jsem tam asi na centimetr a půl a zatím mi to není příjemný ale čekám kdy mi to začne bejt příjemný zatím se uspokojuji jinsk a chtěla jsem se zeptat jestli by jste mi v něčem neporadila jestli ned3lám něco špatně či jestli si nemůžu ublížit. Děkuju za odpoveď

  holka, 13 let, 7. srpna 2020

  Ahoj,

  ptáš se, jak účinně a bezpečně masturbovat. Je dobře, že se chceš ke svému tělu chovat citlivě a s péčí.
  Nikdy jsem neslyšela o tom, že by spolu masturbace a menstruace nějak souvisely, spíše mě napadá, že zavádění i prstů do pochvy může a nemusí způsobit protržení panenské blány. Nikdo neví, jak pevnou nebo jak velký přirozený otvor v ní má. Tak bys s touto možností měla počítat, až třeba jednou půjdeš na první gynekologickou prohlídku. Zejména při tomto způsobu uspokojování je hlavně důležité dodržovat hygienu, tzn. mít pečlivě umyté ruce i genitálie a jemně ostříhané nehty, aby sis nezanesla nějakou infekci. Rozhodně nezkoušej používat nějaké předměty. Zároveň Tě chci ujistit, že Ti to nutně příjemné být nemusí. Tvé tělo třeba zatím není připravené a časem přijdeš sama na to, jak je Ti to nejpříjemnější. Jsou i ženy, kterým tento způsob nevyhovuje celoživotně a nebrání to jejich spokojenému sexuálnímu životu.

  Hezké dny přeje
  Modrá linka

  Milování

  Proč se musí na sex čekat?

  Ahojky všem mám dotaz, proč se sex a jiné intimní věci můžou až od 15let?

  holka 12 let, 6. srpna 2020

  Ahoj,
  hranice patnácti let pro zahájení pohlavního a intimního života je stanovená na základě poznatků odborníků, podle nichž nejsou děti dříve psychicky ani fyzicky dostatečně zralé na to, aby mohly intimně žít. To samozřejmě neznamená, že všichni patnáctiletí jsou automaticky dostatečně zralí, ale tato věková hranice byla zkrátka stanovena na základě předpokladu, že většina dospívajících, už by v tomto věku měla mít alespoň základní předpoklady pro zahájení intimního života.
  Měj se hezky!
  Bára

  Milování

  Ahoj Alíku a spol!
  Před pár měsíci jsem si našel přítelkyni a ze začátku jsem sní byl spokojený, ale nedávno mi řekla že by chtěla zkusit sex. Řekl jsem jí že si to musím promyslet, Vím že je pohlavní styk až od 15 let a to je na tom to nejhorší, protože je o rok mladší než já. Nevím co jí mám na to říct. Nechci o ní přít. :(

  kluk, 13 let, 26. července 2020

  Ahoj,
  odpověď na tvůj dotaz je úplně jednoduchá a vlastně sis odpověděl sám: Sex a jakékoli intimní partnerské aktivity jsou ze zákona povoleny až od patnácti let - a tím je řečeno vše. Neexistuje žádná diskuse o tom, že by mohla mít sex dvanáctiletá dívka s třináctiletým chlapcem. Jednoduše své přítelkyni řekni, že ani jeden z vás není na něco takového dostatečně zralý a pokud spolu chcete trávit čas, určitě to nemůže být podmiňováno podobnými věcmi. V tomto případě skutečně neexistují žádné výjimky.
  Měj se hezky!
  Bára

  Milování

  Můj kluk chce sex

  Ahojte, prosím pomozte mi . Můj kluk chce po mě sex říká, že by to chtěl zkusit a hrozně mě o to prosi . Sama nevim jestli to chci a jestli jsem na to připravena . Prosím co mám dělat . Co mu mám říct . Mám strach ,že když mu řeknu že to nechci ,tak se se mnou rozejde

  holka, 12 let, 18. července 2020

  Ahoj,
  mohu tě ujistit, že naprosto jistě na sex připravena nejsi a ještě dlouho nebudeš. Do patnácti let jsou jakékoli intimní partnerské aktivity zakázány zákonem a pokud jej porušíte, vystavujete se riziko postihu. Jednoduše řekni svému příteli, že musí počkat minimálně do patnácti let a neexistuje o tom žádná diskuse. Pokud se s tebou rozejde, alespoň uvidíš, že váš vztah nestál na pevných základech a neměl by žádnou budoucnost.
  Měj se hezky!
  Bára

  Milování

  Může uškodit masturbace?

  Ahoj, chtěl bych se zeptat jestli nevadí když každý den masturbuji. Nemůže mi to nějak uškodit? Nevadí to?

  kluk, skoro 13 let, 22. června 2020

  Ahoj,
  rozhodně to nevadí. Masturbace není zdraví (ani fyzickému, ani psychickému) nikterak škodlivá a pokud ti to vyhovuje, nemusíš se nijak omezovat. Navíc zvýšená intenzita masturbace je s dospíváním často spojena a je jeho zcela normálním projevem. Nemusíš mít proto vůbec strach.
  Měj se hezky!
  Bára

  Milování

  Ahoj, chtěla bych se zeptat :
  Když se masturbuje, tak se strkají prsty (nebo cokoli jiného) do vagíny, no a já to skousela ale vždy když jsem jenom na milimetr strčila prsty "tam" tak to štípalo, tal jsem zůstala jen u uspokojování jen kolem. Jinak to bylo vážně příjemné, jen prostě jsem se chtěla zeptat jestli je normální že me to štípalo

  holka, 11 let, 15. května 2020

  Ahoj z Modré linky,

  ve Tvém věku Ti tento způsob masturbace může skutečně být nepříjemný, a to ze zcela přirozených příčin. Cílem masturbace je být sama k sobě hodná, uvolňovat sexuální napětí a poznávat své tělo, zjišťovat, co Ti je a není příjemné. Rádi bychom Tě tedy podpořili, abys své tělo poznávala pomalu, opatrně, něžně, není kam spěchat.

  Přejeme Ti hezké slunečné dny.
  Modrá linka

  Milování

  Dobrý den, mám zvláštní dotaz tak doufám,že mi aspoň trochu porozumíte. Stejně na to vím odpověď,ale potřebuji od vás ujistit či co🤦🏽‍♀️. Každý člověk by si pamatoval,pokud by měl už v životě pohlavní styk,že ano? Já ho samozřejmě neměla,protože mi není víc jak patnáct a stejně bych ho vůbec nechtěla. Dospívám a přemýšlím často tak nelogicky,divně a zvláštně,že mám pak v hlavě úplný zmatek a nevím,jestli jste mi vůbec porozumněli. Ale děkuji.💜

  Ahoj,

  je přirozené, že Tě napadá spousta myšlenek a otázek ohledně sexuality. Jak sama píšeš - dospíváš, a pro tohle období je podobný zmatek v hlavě do jisté míry normální. Myslím si, že řada dívek to má podobně, jako Ty.
  Nejsem si jistá, jestli jsem Tvoji otázku správně pochopila a jestli Ti na ni tedy dokážu dát odpověď, kterou potřebuješ. Ano - obvykle si pamatujeme, že už jsme měli pohlavní styk. Napadá mě několik situací, kdy si to někteří lidé teoreticky pamatovat nemusí, a to např. pokud při něm byli opilí nebo pod vlivem drog anebo, a to ve výjiměčnějších případech, pokud u nich došlo k výpadku paměti např. po poranění mozku. Někdy se může stát, že si někteří lidé nepamatují nějaký hodně ošklivý, traumatický zážitek, jako je znásilnění.
  Říkám si, jestli kolem sebe máš někoho, s kým se o podobných věcech můžeš bavit, svěřit se s tím, co se Ti honí hlavou. Často to může přinést trochu úlevy.

  Zdraví

  Modrá linka

  Milování

  Co se stane, kdyby se spolu vyspali dva 13ti-letí a chtěli by sex oba? Byl by z toho nějaký problém, kdyby se na to přišlo? Díky

  Holka, 10-15 let, 28. dubna 2020

  Ahoj,
  ano, byl by z toho opravdu velký problém. Je úplně jedno, jestli by chtěli sex oba dva, ze zákona jsou jakékoli intimní aktivity dětem mladším patnácti let zapovězeny a hrozí za ně trest.
  Bára

  Milování

  Ahoj aliku a spol, mam tkovou divnou otazku. Je normalni masturbovat a neb skoušt tyhle věci na někom jiném? Předem dekuji za odpověd. PS: nikdy nic z toho jsem nedělala.

  holka 11 let, 24. dubna 2020

  Ahoj,

  chápu, že Tě kolem masturbace a sexuality obecně napadají různé otázky. Sexuální aktivity (nejen pohlavní styk, ale i dotýkání se intimních míst druhého člověka) je zákonem zakázáno těm, kterým ještě nebylo 15 let - to znamená, že pod 15 let ani zkoušení masturbace na někom jiném není zákonem dovoleno. Ptáš se, jestli je taková věc normální - u lidí nad 15 let záleží na tom, jestli něco takového chtějí dělat oba dva. Normální není dělat druhému něco, co si ten druhý člověk nepřeje.

  Zdraví
  Modrá linka

  Milování

  Ahoj Alíku mám takovej problém . Hodně myslím na sex a masturbuji nevím co mám dělat a chci na to přestat myslet . Představuji si jak to s někým
  Dělám . Poradil bys mi co mám dělat ?

  holka 12 let, 12. dubna 2020

  Ahoj,

  hodně myslíš na sex a není Ti to úplně příjemné, také masturbuješ a ráda bys toho zanechala. To půjde jenom tak, že svou energii a své myšlenky upřeš k něčemu jinému. Mohlo by to být něco, co Tě hodně zajímá a baví. Malovat, číst, chodit běhat, jezdit na kole, neznám Tě, je na Tobě, aby sis aktivity vybrala sama, můžeš to probrat i s rodiči, jak nejlépe naplnit svůj čas. Své jednání máme ve svých rukou, na nás záleží, na co myslíme a co děláme. Myšlenky na sex není dobré potlačovat, ale spíš si jich nevšímat, jak přišly, tak i odejdou, jako oblaka, jen je nechat být a nesoustředit se na ně. Nedávat jim svoji energii.

  V dospívání jsou sexuální představy i masturbace, která slouží k poznání vlastního těla běžné, ovšem čeho je moc, toho je příliš. Není dobré, pokud takové aktivity zaberou hodně času nebo dokonce brání v normálním fungování.

  Pokud bys to nezvládala sama, pak by ses moha obrátit na odborníka, třeba školního psychologa.

  Příjemné a pohodové jaro přejeme z Modré linky.

  Milování

  Ahoj nebo spíš dobrý den mám tak divný dotaz no prostě když bych šla ke ginekologovy tak by mě zajímalo jestli pozná že si to dělám samam je to trochu divné ale jsem pana tak nikam nestrkam prsty jen si "šaham" (nevím jak to napsat )na klitoris tak by mě zajímalo jestli to ginekolog pozná omlouvám se za divnou otázku a předem díky za odpověď

  holka, 14 let, 2. dubna 2020

  Ahoj z Modré linky,

  tentokrát se nás ptáš, jestli gynekolog pozná, že masturbuješ tak, že si saháš na klitoris. Pokud není porušená panenská blána, není tahle aktivita na těle viditelná a poznatelná.

  Přejeme Ti hezké dny,
  Modrá linka