Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Alík radí dětem

  Na otázky odpovídají

  pracovníci Modré linky, psycholožky BáraV a Péťa, poradenské centrum Locika, MUDr. Jiří Staněk, MVDr. Přemysl Rabas, bojovníci proti kouření z projektu Nekuřátka, vědecký novinář Pragmatik a správci. Občas odpovídá i sám Alík.

  Dotazy mohou pokládat pouze děti mladší 15 let.

  Milování

  ahoj Alíku, mohu se zeptat? zajímalo by mě jaktože je povolena masturbace ale pohlavní styk ne. Někde jsem to četla a kamarádky se o tom baví ve škole a říkají že je masturbace opravdu povolená pod 15let. Nevím ale proč je tedy povolena když je to v podstatě také sexuální aktivita.. Předem děkuji za odpověď

  Mary 14 let, 6. června 2019

  Ahoj Mary,
  je dobře, že se nebojíš zeptat, když Ti něco není jasné. Masturbace, která je součástí poznávání svého těla a seznamování se s vlastní sexualitou, toho, co se Ti líbí, co je příjemné, je v pořádku i ve věku pod 15 let. Je důležité ji však odlišit od masturbace v rámci sexuálního kontaktu s někým dalším (zákonem povolený až od 15 let), sledování pornografie (až od 18 let), nebo závislosti na masturbaci, která už je nezdravá. Obecně to má v této oblasti každý trochu jinak, důležité je být vnímavá sama k sobě, do ničeho se nenutit a netlačit na sebe, dát těmto věcem svůj čas. Sexuální zrání je velice individuální věc a každý má v této oblasti jiné představy a potřeby.

  Přejme Ti hezké letní dny,
  Modrá linka

  Milování

  Ahoj Alíku,
  Mám takovou otázku která mi vrtá už dlouho v hlavě. Když budou mít sex dva nezletilý a bude to zcela dobrovolné budou za to potrestáni? Popř. Budou potrestáni jejich rodiče ? Děkuji

  Ahoj,
  sexuální styk není legální do patnácti let v žádném případě. Nezáleží na tom, zda se jedná o dobrovolné rozhodnutí, či nikoli. Základními charakteristikami legálního pohlavního styku je to, že oba účastníci dovršili věk patnácti let a pohlavní styk je dobrovolný.
  Měj se hezky!
  Bára

  Milování

  Trestní odpovědnost od 14 let?

  Ahoj, mám dotaz. Od kolika let jsem trestně odpovědná? Poslední dobou se setkávám s tím, že se to posouvalo na 14 let. I sex a tyhle věci. Zkoušela jsem si to vyhledat i na internetu, ale tam jsem všude viděla články, že to tak opravdu je, ovšem všechny ty články byly už starší, například z roku 2005 a tak. A tak tedy chci vědět, jak to tedy všechno je?

  holka, 14 let, 18. dubna 2019

  Ahoj,
  to jsi hledala špatně, nikdo tuto hranici v ČR nesnížil, viz třeba:
  cs.wikipedia.org/wiki/Trestní_odpovědnost
  Je to stále patnáct let, už strašně moc dlouho. Ani v roce 2005 nebyla nižší.

  Mám pro tebe tip O=: Hledáš-li takové věci vyhledávačem, příště začni tím, že zkusíš vyhledat opačné tvrzení k tomu, které chceš prověřit (v tomto případě třeba „hranice trestní odpovědnosti 15 let“). Jinak se ti může snadno stát, že uvěříš naprosté pitomosti, jen proto, že ti připadá na první pohled správná a někdy ji někdo někam napsal. Jakmile najdeš, že se někde píše to a jinde ono, pak musíš přemýšlet nad tím, který zdroj je lepší autorita. (Ne nutně, který je novější.)

  Přestože Wikipedii může upravovat kdokoliv, na změny v jejím obsahu dohlíží poměrně dost lidí, kteří opravují případné chyby. Navíc tam bývá spousta informací důkladně ozdrojovaná (i když zrovna u té trestní odpovědnosti ne :-)).

  Alík

  Milování

  Ahoj chtěl bych se ze zajímavostí zeptat sex může být od 15 když je předčasný sex u kluka s holkou a on otehotni tak je průser. Ale kdyby spal kluk s klukem a jednomu by bylo 13 a druhému např 20 let a měli by sex oni otěhotnět nemohou takže by ho mohli mýt kdyvby oba šli dobrovolne?

  kluk, 12 let, 28. března 2019

  Ahoj,
  legální hranice partnerských intimních aktivit (tedy nejen pouze pohlavního styku) není stanovena na patnáct let pouze z důvodu nechtěného otěhotnění. Ostatně ani případné těhotenství v patnácti letech samozřejmě není v pořádku. Před patnáctým rokem nejsou legální žádné partnerské intimní aktivity především proto, že většina dospívajících před tímto věkem není dostatečně zralá ani po tělesné, ani po psychické stránce. Což samozřejmě neznamená, že úderem patnáctého roku, je člověk automaticky zralý a připravený na tento typ aktivit. Spíš se jedná o hranici, která je určena na základě statistické většiny. Takže k tvému dotazu: ani pokud by s tím oba dva partneři (lhostejno, zda dva muži, nebo muž a žena) souhlasili, pokud není oběma z nich minimálně patnáct let, dopouští se trestného činu.
  Měj se hezky!
  Bára

  Milování

  Ahoj Alíku, je orálni sex povolen už před 15tým rokem? Každý mi říka něco jiného, a dle mého to neni nejaký zásah do těla a nejsou tu taková rizky různých nemocí.

  holka, 13 let, 23. března 2019

  Ahoj,
  ne, orální sex a jakékoli další partnerské sexuální praktiky nejsou před dosažením patnáctého roku povoleny. Nejde pouze o riziko přenosu pohlavních chorob, nebo zásahu do těla, jak píšeš, ale zásadním problémem (respektive důvodem) je to, že do patnácti let nejsou dospívající dostatečně zralí na to, aby navazovali tento druh vztahů. To samozřejmě neznamená, že dosažením patnáctého roku se člověk automaticky stává dostatečně zralým a mentálně vyspělým (nebo že někteří dospívající nevyspějí o něco dříve), ale hranice byla stanovena na patnáctý rok, protože se týká většiny dospívajících.

  A i když ti to může znít nepříjemně moralisticky, není kam spěchat a v záležitosti intimity se rozhodně vyplatí počkat, až potkáš někoho, kdo za to bude stát. První intimní zkušenosti jsou velmi důležité a ovlivní tě na celý život, nemá smysl spěchat a snažit se získat je co nejdřív. Tohle opravdu není závod s časem nebo se spolužáky, ale postupné vzájemné poznávání těl by sis měla vychutnávat s partnerem, se kterým máš pevný vztah, můžeš se na něj spolehnout, důvěřovat mu a samozřejmě, s kterým vás pojí vzájemné silné city.
  Měj se hezky!
  Bára

  Milování

  Ahoj, chtela bych se zeptat, jestli jde nějak treba doma zjistit, zda jsem pořád ještě panna nebo ne. Jestli mam panenskou blánu protrhlou nebo ne. Bojím se že už ji mam protrhlou, ale jeste jsem s žádným klukem nespala. Bojím se, že kdybych šla na gynekologii a tam by zjistili ze mam protrhlou panenskou blánu, tak ze by z toho byl problem a ani by mi treba neveřili to ze jsem ještě s nikým nespala. Potřebuju poradit. Mam z toho celkem strach a pořád o tom přemýšlím :(

  Betty, 14 let, 21. března 2019

  Ahoj,
  dovolím si zrekapitulovat tvé dotazy za poslední měsíc: Na začátku března jsi psala, že jsi byla na gynekologii a že ti řekli, že máš panenskou blánu neporušenou. Za týden poté jsi psala, že jsi měla pohlavní styk a že se bojíš prozrazení skutečnosti, že už nejsi panna. A nyní píšeš, že jsi ještě s nikým nespala a bojíš se, že bys mohla mít protrženou panenskou blánu. Je mi líto, ale jistě sama uznáš, že tvé dotazy nepůsobí důvěryhodně. Prosím tě proto, aby sis ujasnila, jak se tedy věci vlastně mají a nezabírala jsi zbytečně prostor a čas odborníkům, kteří by se mohli věnovat dotazům těch, kteří to skutečně potřebují.
  Měj se hezky.
  Bára

  Milování

  Dobrý den, chci se zeptat, jestli existuje něco jako "gynekologické tajemství" už jsem spala s jedním klukem a měla bych jít na gynekologii, ale bojím se że až to zjistí tak z toho bude problém. Nevím co mam dělat. Sex sice proběhl v pořádku a měli jsme kondom a menstruaci mam normálně takže těhotná nejsem, ale bojím se mámy a i doktorky. Tim "gynekologickým tajemnstvím" jsem myslela, jestli kdybych o tom pověděla tý doktorce a vše ji řekla a poprosila jí ať to neříká mámě, jestli by to udělala nebo by jí to musela říct. Předem děkuji za odpověď.

  holka, 14 let, 7. března 2019

  Ahoj,

  něco jako "gynekologické tajemství" neexistuje v takovém smyslu, jak si to nejspíš představuješ Ty. Existuje lékařské tajemství, závazné pro lékaře jakéhokoliv oboru, ale jemu nadřazené jsou zákony ČR, kterými je vázán povinností hlášení trestného činu každý občan našeho státu. Vzhledem k tomu, že sexuální styk (ale nejen on, jakékoliv sexuální chování) s osobou, která dosud nedosáhla 15 let svého věku je trestný čin, gynekoložka by měla věc ohlásit na OSPOD (Orgán sociální a právní ochrany dětí). Takže problém by to být mohl. Pokud má Tvůj partner víc než 15 let, byl by za trestný čin zodpovědný on, v opačném případě za vás zodpovídají rodiče. Je sice dobře, že jste byli natolik zodpovědní, že jste mysleli na ochranu před otěhotněním i infekcí, přesto není Tvé tělo dosud dost zralé pro předčasné sexuální aktivity. Zahájení sexuálního života tak brzy může vést k pozdějším komplikacím v intimních vztazích. Za Tvé zdraví zodpovídají Tví rodiče, měli by tedy vědět, co se s Tebou a kolem Tebe děje.

  Přejeme Ti příjemné předjaří.
  Modrá linka

  Milování

  Je trestné když moje spolužačka měla orální sex už ve 13

  holka, 12 let, 4. února 2019

  Ahoj z Modré linky,

  jakékoli sexuální aktivity jsou do 15 let zakázány, tedy i orální sex. A to z toho důvody, aby byl chráněn zdravý vývoj mladých lidí, aby zbytečně neprožívali něco, na co ještě nejsou zcela připravení a zralí.

  Klidné zimní dny přeje
  Modrá linka

  Milování

  Ahoj aliku
  Mám dotaz mám ve třídě mám spolužačku je ji 12 let chodí s klukem kterýmu je 16 a pry už meli spolu sex ale prý měli kondomktery jim nepraskl a nikdo o tom neví ale otázku mám takovou že jestli to nikdo vedet nebude a ani nedozví ani rodiče to nevi tak jestli z toho bude průser když se to nikdo nedozví

  kluk, 11 let, 18. ledna 2019

  Ahoj z Modré linky,

  ptáš se, jestli může být průšvih z předčasného sexu, když to nikdo nezjistí. Pokud se na to nepřijde, potom samozřejmě žádný průšvih být nemůže. Avšak spoléhat se na to, že to projde, není dobrý nápad. Často to v případech, kdy se lidé snaží něco utajit, nevyjde, nějak se to pokazí. Mnohem důležitější, než to, zda na to někdo přijde a bude následovat trest, je však fakt, že zákaz sexuálních aktivit pod 15 let je odůvodněný. Mladí lidé nejsou na sex dostatečně vyzrálí, psychicky ani fyzicky, nemluvě o případném nechtěném těhotenství. Předčasný sex může mladým lidem zkomplikovat pozdější partnerské vztahy. Domnívám se tedy, že fakt, zda se na předčasný sex přijde nebo ne, je to nejméně podstatné.

  Klidné zimní dny Ti přeje
  Modrá linka

  Milování

  Ahoj, chtěla bych se zeptat, proc je sex dovolen od 15 let a porno od 18?

  holka, 13 let, 15. ledna 2019

  Ahoj,

  sex je od 15 let povolen, protože se vychází z toho, že člověk je už fyzicky a psychicky zralý na tuto aktivitu. Výchozím bodem je také to, že sex je jednou ze základních potřeb člověka. Je důležité, že se v tomto věku chlapec nebo dívka už umí rozhodovat o tom, zda bude mít pohlavní styk či ne a s kým, jakou zvolí antikoncepci a rozumí všem důsledkům, které s z toho vyplývají. Je však pravdou, že průměrný věk, kdy Češi začínají se sexem je mnohem vyšší a to 18 let, takže patnáct let je ta nejnižší hranice, kterou zákon povoluje, ale o všem dalším se rozhoduje každý jednotlivec podle sebe.

  S pornografií je to trochu složitější, protože nejde jen o zobrazení sexu (což patří do soukromí každého z nás), ale často jde o tzv. tvrdou pornografii - kde je zobrazováno násilí, neúcta ke člověku, sex se zvířaty či dokonce s dětmi a jde vlastně o nereálnou podobu sexu. Zákon tedy počítá s tím, že je třeba ochránit děti a mladistvé od těchto materiálů do té doby, než budou dospělí a než porozumí všem souvislostem.

  Modrá linka

  Milování

  Ahoj Alíku, mám veliké trauma. viděl jsem svou 15ti letou sestru, která dělala sex se svým přítelem. Mám velké trauma a jsem v rozpacích, protože se mi to na půl líbilo ale když si představím že to je vlastně moje sestra tak se mi to zhnusí. Jak na to mám zapomenout??? Je špatně že se mi to líbilo???

  kluk, 12 let, 11. ledna 2019

  Ahoj,
  mrzí mě, že jsi byl vystaven nepříjemné situaci. Chápu, že z toho máš teď rozporuplné pocity, možná směsice studu, trapnosti, zvědavosti, tajemství. Píšeš, že z toho máš trauma, nejspíš se Ti to pořád vrací na mysl, možná nevíš, co si o tom myslet.
  Mohlo by pomoci si o tom s někým promluvit, pokud máš někoho, komu důvěřuješ, ať už s rodiči nebo s jiným blízkým či diskrétně se školní psycholožkou. Nevím, za jakých podmínek k této nepříjemné situaci "přistižení" došlo, pro příště by bylo fajn se domluvit se sestrou na nějakých podmínkách, aby se to už neopakovalo ve Tvé přítomnosti a nemusel jsi se tím pak dál trápit. To, že se Ti to zároveň líbilo a přitahovalo a zároveň se Ti to hnusilo, je přirozená věc. Asi nikdo si nechce představovat své blízké a příbuzné při takto intimních chvílích při sexu, je to něco, co by mělo zůstat ostatním očím skryto. Nemusíš se však kvůli tomu cítit trapně nebo vinně, je to spíš věc těch dvou, aby si pro sex dokázali najít vhodné místo i čas a neomezovali tím nějak ostatní.

  Přejeme Ti vše dobré,
  Modrá linka

  Milování

  Ahoj, je mi 14 za chvíli 15 a už asi 4 měsíce chodím s klukem a mám ho moc ráda on mě nejspíš taky ale bojím se protože za chvilky mi přijde 1.sex a i když bych ho chtěla stydím se za to že sem tak trochu tlustci než on... A přijde mi to trochu trapné a nevím jestli jsem pro něj dost přitažlivá sice bych s ním ráda o tom mluvila ale o sexu jsme se ještě nebavil skoro vůbec a nevím jak mám začít... Promiňte že zdržují vaší práci temy typickými dotazy ale děkuji

  holka, 14 let, 5. ledna 2019

  Ahoj,

  chci Tě ujistit, že vůbec nezdržuješ a Tvůj dotaz je naprosto v pořádku, lidský, pochopitelný. Oceňuji, že jsi vnímavá ke svým pocitům a snažíš se ke vztahu i sexualitě přistupovat zodpovědně. To, jestli první sex budete mít brzy, po pár měsících vztahu a překročení hranice Tvých patnácti let, nebo tomu dáte více času, prohloubíte nejprve vzájemné sblížení, důvěru, pocit bezpečí, jistotu mezi vámi, záleží jen na vás dvou. Věřím, že není kam spěchat a je důležité ve vztahu pracovat především na vzájemné komunikaci, umět spolu mluvit i o intimních nebo nepříjemných věcech, pocitech, obavách.

  Je důležité, aby ses u prvního sexu cítila uvolněně, bezpečně, byl pro Tebe příjemný a přišel ve správnou chvíli, až na něj budeš fyzicky i psychicky připravená. V tom může pomoci prohlubování i jiných oblastí vztahu, mluvit spolu o svých pocitech a potřebách, postupně se poznávat i fyzicky, věnovat se líbání, mazlení, postupnému odhalování se před sebou, vyjasňovat si určité věci mezi sebou, co byste jak chtěli. To vše Ti může napovědět a ujistit, zda jsi pro něho přitažlivá, co se mu na Tobě líbí, čeho si váží, co je pro vás dva opravdu důležité. Píšeš, že on Tě nejspíš má také rád. Cítím z té věty určitou pochybnost, nejistotu, na které byste spolu mohli také pracovat, dát tomu čas. Věřím, že pokud se odhodláš k otevřenému rozhovoru o svých myšlenkách a pocitech, i jeho reakce Ti napoví, jak to má on, co od něho můžeš čekat.

  Věř, že některá témata, která se zdají být zpočátku trapná, a člověk by se u nich červenal, ztrácí svou nepříjemnost právě tehdy, když je člověk přijme, vysloví, přizná je, protože jsou lidská, nejsi v tom sama. Můžeš si o tom promluvit také s nějakou kamarádkou nebo mamkou, věřím, že řešily něco podobného.

  Přejeme Ti vše dobré.
  Modrá linka

  Milování

  Zdravím, aliku a spol
  Mám takovou otázku zdal se mi sen o tom jak jsem se svou přítelkyní v mém pokoji a tam jsem ji roztáhl nohy jak nejvíc to šlo a začal ji lizat a prstit. Mám otázku jestli je to vůbec hygienické.. a jestli to není náhodou až od 18 let. Prostě chápete chtěl bych si taky něco užít jako dospělí s tím že to není 18 / 15+. Kdyžtak poraďte jak na to.
  Děkuji s pozdravem Fifa.

  kluk, 13 let, 29. prosince 2018

  Ahoj,
  techniky, které popisuješ, nejsou omezeny na věk osmnácti let. Nejsem odborník na právo, ale pokud je mi známo, na minimální věk patnácti let je omezeno provádění pohlavního styku. Nicméně to, že to není zákonem přímo zakázáno, neznamená, že bys něco podobného měl provádět ve třinácti letech. Intimní a milostné praktiky předpokládají, že budeš mít s někým partnerský vztah, budete si navzájem důvěřovat a souznět spolu. Minimální věk prvního pohlavního styku je stanoven na patnáct let právě z toho důvodu, že naprostá většina dospívajících je před touto věkovou hranicí ještě příliš nezralá.
  A popravdě řečeno, tvoje věta „chtěl bych si taky užít něco jako dospělí“ vypovídá spíše o tom, že na navázání tak intimního vztahu ještě nejsi dostatečně zralý. Partnerské vztahy nevznikají kvůli tomu, aby si „člověk něco užil,“ ale na základě mnohem hlubších hodnot, jejichž následným prohloubením je potom intimní kontakt. Nespěchej a nesnaž se všechno urychlit jen proto, že máš chuť předčasně vstoupit do světa dospělých.
  Měj se hezky!
  Bára

  Milování

  Ahoj Alíku a spol.,
  Chtěla bych se zeptat jestli je ilegální, když se patnáctiletá holka vyspí s dvaadvacetiletým mužem. Jedná se o mou kamarádku a začínám si o ní dělat starost. Vím, že osoba 15+ může mít pohlavní styk, ale s dospělým člověkem?! To mi už moc nepřijde v pořádku. A neudělala to poprvé. O panenství přišla ve čtrnácti s nějakým rusem (26 let), což mi už VŮBEC nepřijde normální. Dost se o tom spolu hádáme, ona říká, že to není zakázaný, když už jí je patnáct, ale já si myslím úplný opak. Prosím, ujasněte mi, kdo z nás má pravdu.

  holka, 14 let, 30. prosince 2018

  Ahoj,
  je dobře, že se ptáš na to, co vyvolává hádky mezi Tebou a kamarádkou, aby sis celou věc ujasnila. Máš pravdu, že osoba 15+ může mít legální pohlavní styk. Pravdu má i Tvoje kamarádka, která tvrdí, že může spát s dospělým mužem. Od patnácti už zákon neřeší, zda spolu spí lidé s velkým věkovým rozdílem nebo vrstevníci. Takže kamarádčino současné chování je podle zákona v pořádku, i když Tobě to úplně nesedí.

  To, co v pořádku nebylo je, že kamarádka přišla o panenství ve čtrnácti letech, protože to zákon zakazuje. Pokud by se to řešilo například s policií, její sexuální partner by mohl být trestně stíhán za pohlavní zneužití, i když s tím ona souhlasila. I v tomto případě by nezáleželo na tom, o kolik byl muž starší.

  Je dobré také vědět, že každý má právo se v oblasti sexu rozhodovat podle svého uvážení, pokud je to v mezích zákona, a tak není nic špatného na tom, že Ty to máš postavené jinak a máš jiné priority než Tvoje kamarádka. Sex by neměl být jenom o pohlavním styku, ale také o zodpovědnosti, která s ním souvisí, jako je například bezpečné chování, antikoncepce, důvěra apod. Hodně potom záleží na osobnosti každého z nás.

  Přejeme klidné dny.
  Modrá linka

  Milování

  Ahoj, je tohle normální:....
  Čtrnáctiletá holka má sex s klukem (13) na koupališti. Čtrnáctiletá holka je těhotná s sesnactiletym. Čtrnáctiletá holka spi s dvacetiletým klukem. Čtrnáctiletá holka spi rok pravidelně se svým osmnáctiletým klukem. Čtrnáctiletá holka spi několikrát denně s klukem 22. Čtrnáctiletá holka má sex se svým klukem od svých 12ti let. Čtrnáctiletá holka spi každý měsíc s jiným klukem. Čtrnáctiletá holka hledá kluka na sex,protože ji bude brzo 15. Šestnáctiletá holka spi se svým klukem 13..
  Mají smysl nějaké zákony,když většina lidi to nedodrží? Ty lidi,který jsem vypsala moc dobře znám a jsou to moji kamarádi (některý bývali).
  Všechny ty holky mi řekli „vztah bez sexu není vztah“. Přitom já měla dva takové „vztahy“. Jeden trval dva měsíce a oba jsme měli ten názor ze je brzo. Druhy trval týden a to proto,ze kluk říkal „vztah bez sexu není vztah“..
  To se lidi nemůžou mít radi normálně? Podle mě,holka stará jako já nemůže poznat kluka, se kterým by měla přijít o panictvi.. Možná ho budu milovat,ale později zjistim ze to nebylo dostatečně na sex..

  A jak toto řeší zákon? Od kdy je povinna gynekologie a co když někdo holce ve 14 zjisti ze není panna?

  holka, 14 let, 27. prosince 2018

  Ahoj,
  chápu tvoje znechucení, ale troufám si říci, že většina tvých vrstevníků si spíš své sexuální zkušenosti vymýšlí, aby vypadala v očích svých kamarádů zajímavější, než aby to byla skutečně pravda. Seriózní výzkumy a statistiky ukazují, že naprostá většina Čechů má první sex až kolem osmnáctého roku. A naopak jsou, podle odborníků, mladí Češi v otázkách sexu čím dál tím zodpovědnější a informovanější. Tvůj přístup, který popisuješ, je rozhodně zodpovědný a není na něm nic výjimečného, ani nic, nad čím bys musela cítit beznaděj. Vztah bez intimního soužití je ve tvém věku naprosto normální a je to tak správné, protože na sexuální život nemůžete být v tomto věku dostatečně zralí. Co se týká tvé otázky; pokud se někdo dozví o tom, že kdokoli mladší patnácti let měl pohlavní styk, má takzvanou ohlašovací povinnost. Došlo totiž k trestnému činu. Jestliže tedy píšeš, že tvá čtrnáctiletá kamarádka s někým otěhotněla, musela tento případ zcela jistě řešit policie.
  Měj se hezky!
  Bára