Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Alík radí dětem

  Na otázky odpovídají

  pracovníci Modré linky, psycholožky BáraV a Péťa, poradenské centrum Locika, MUDr. Jiří Staněk, MVDr. Přemysl Rabas, bojovníci proti kouření z projektu Nekuřátka, vědecký novinář Pragmatik a správci. Občas odpovídá i sám Alík.

  Dotazy mohou pokládat pouze děti mladší 15 let.

  Milování

  Je možné otěhotnět v deseti letech ?? Ja se na to nemam koho zeptat, jestli je to možný, vim že bych to dělat neměla, ale ptam se, díky,

  holka, 10 let, 19. listopadu 2018

  Ahoj,
  vidím, že stejný dotaz jsi položila už v červenci a odpovídala ti na něj pracovnice Modré linky. Popravdě nerozumím tomu, proč se ptáš znovu, ale mohu ti zopakovat to, co už jsi si jednou přečetla. Pohlavní styk s osobou mladší patnácti let je trestný a je tudíž vyloučené, abys mohla otěhotnět, pokud nebudeš mít sex. Čistě hypoteticky je otěhotnění možné v okamžiku, kdy žena začne menstruovat a vede sexuální život. Ale znovu opakuji, že ve tvém věku jsou to naprosto zbytečné obavy, protože minimálně dalších pět let si budeš muset na zahájení sexuálního života počkat. Je tudíž zcela bezpředmětné uvažovat o tom, zda bys mohla otěhotnět.
  Měj se hezky!
  Bára

  Milování

  Ahoj Alíku, poslední dobou jsem hrozně moc nadržený, když vidím hezkou holku, hned si představuju, jaké by to bylo s ní strávit noc. Masturbace mi vždy pomůže jenom na chvíli, dá se s tím něco udělat?

  kluk, 14 let, 30. října 2018

  Ahoj,
  zvýšený sexuální pud je zcela normální součástí dospívání, ale samozřejmě chápu, že jsou pro tebe podobné myšlenky značně obtěžující. Postupem času se je naučíš lépe ovládat a pracovat s nimi. Nejsem muž, takže ti mohu předat pouze reprodukované zkušenosti mužů z mého okolí. Nicméně ti tvrdí, že jim například pomáhá myslet v dané chvíli na nějaké neutrální téma. Masturbace je samozřejmě také vhodným prostředkem k úlevě. Zklidnění situace také zcela určitě napomůže, až začneš žít aktivním sexuálním životem. Prozatím však budeš muset vydržet a pomoci si popsanými metodami, ačkoli rozumím tomu, že je to pro tebe do značné míry nepříjemné.
  Měj se hezky!
  Bára

  Milování

  Ahoj alíku
  chtěla bych se zeptat jak moc bolí, když se při styku protrhne panenská blána a jestli se ta bolest dá k něčemu přirovnat.

  holka, 15 let, 22. října 2018

  Ahoj,
  to je velmi individuální. Existují ženy, které tvrdí, že při prvním milování žádnou bolest necítily. Jiné mluví o nepříjemné bolesti. Záleží na mnoha faktorech a především individuální anatomii, takže jednoznačná odpověď skutečně neexistuje.
  Měj se hezky!
  Bára

  Milování

  Dobrý den poradno. Mám kluka, jsme spolu týden, ale zdá se mi jako bychom spolu byli už celou věčnost. Miluji ho celým svým srdcem a on mě též. Hrozně nás to k sobě přitahuje a už jsme se i bavili na téma milování. Chtěla bych se s nim milovat, ale bylo by to moje poprvé.. nebojím se bolesti (miluji ho a je něžný a hodný), ale bojím se spíše toho že jsem na to moc mladá, aby mě to např. v budoucnu nemrzelo. Když se libame jsme oba hrozně vzrušení, nejradši bych se s ním milovala hned. On už zkušenosti má... Myslíte že není na milování příliš brzy? Předem děkuji za odpověď

  holka, 15 let, 9. října 2018

  Dobrý den z Modré linky,

  chci ocenit, že rozvažuješ nad tím, jestli se pustit do prvního milování, nebo ne. Pokud je Vám oběma více než patnáct let, podle zákona můžete sexuálně žít se vším všudy. Podle práva i vlastně podle zralosti těla jsi k tomu připravena. Je pravda, že s připraveností duše to může být trochu jiné. K prvnímu sexu by dívka měla přistoupit s někým, u koho si je jistá, že s ním chce první sex mít (na svoje "poprvé" dívka nezapomíná), taky za příznivých okolností a především, když ona sama chce. Zkuste si odpovědět na otázky, jestli je to opravdu ten "pravý", jestli ho už tak dobře znáte, nebo ne (někdy se partneři mohou opravdu poznat dobře už za týden, je to ale spíš výjimkou). Říkám si, že když se budete nyní více poznávat - po všech stránkách, když budete i v mazlení postupovat po malých krocích, než dojde k sexu, nic se nestane. První milování se dá odložit a uskutečnit vždy, vzít zpátky se nedá. Je to ale jen na Vás a Vašem rozhodnutí. Nebojte se se svým klukem promluvit si otevřeně i o svých pocitech a obavách i o tom, pokud potřebujete ještě čas. Pokud Vás má opravdu rád, věřím, že bude tolerantní a pochopí Vás, není kam spěchat, všechno máte ještě před sebou.

  Přejeme pěkný podzim,
  Modrá linka

  Milování

  Ahoj Alíku, zajímalo by mě co konkrétně se nesmí, když mi není 15(mě tedy 15 je). Myslím tím v sexuálním životě.

  holka, 15 let, 9. září 2018

  Ahoj,
  podle našeho právního řádu bude potrestán odnětím svobody na jeden rok až osm let každý, kdo vykoná soulož s osobou mladším patnácti let nebo kdo ji jiným způsobem pohlavně zneužije. Dopustil se tak totiž trestného činu pohlavního zneužití. Důležité je, že podmínku věku musí splňovat skutečně každý ze sexuálních partnerů (tedy dívka i chlapec, v případě heterosexuálního styku).
  Měj se hezky!
  Bára

  Milování

  Ahoj Alíku a ostatní, s přítelem bychom se chtěli milovat. Ale já mám problém že jsem z křesťanské rodiny a v přikázání je že dokud člověk nemá manžela/ku tak se nesmí ani milovat ani nic podobného. Rodičům by se to tím pádem nelíbilo a zakázali by mi se s ním vídat. Prosím vás moc o pomoc.

  P.S. Ano vím že poradna je pro děti do 15 let ale žádnou jinou neznám.

  Verča, 16 let, 17. srpna 2018

  Dobrý den, Verčo,

  od 15 let na serveru Alík dospívajícím mladým lidem vykáme, budu tedy vykat i Vám. To, co Vás tíží, je častým problémem potomků z křesťanských rodin, zejména v dnešní době, kdy se volně o sexu hovoří a sex už není tabu. Důležitý není jen názor rodičů, ale i přítele, jak on celou tu záležitost vidí, zda má též nějaké zábrany, z jaké rodiny je a jak je vychován.

  Vaše rodiče neznám. Komunikací, vedenou trpělivě a tolerantně se dá dosáhnout mnohé. Zkuste si tedy - opakovaně - s rodiči promluvit. Bylo by vhodné se na takový rozhovor připravit, vědět, co chci, proč to chci, jaké (ne)výhody jsou na mé straně, umět argumentovat. Jinak internetové poradenství neumožňuje jít do hloubky a probírat různé filozofie, týkající se náboženství a sexuálních tabu. Je možné se rodičů také zeptat, jak to měli oni, zda skutečně u nich došlo k prvnímu styku až po svatbě, protože dnes jsou takové intimní poměry již vzácné.

  Můžete se s přítelem milovat také tak, aby rodiče o tom nevěděli, ovšem to nepovažuji za nejlepší možnost. Člověk pak může mít výčitky svědomí, které mu mohou kalit radost a uspokojení ze sexuálního styku, a není vhodné rodiče klamat. Proto Vás za Vaši otázku velmi oceňuji, za to, že o všem přemýšlíte a hledáte nejlepší cestu. Pokud mají rodiče partnera tolerantnější názory, je možné nejdříve probrat vše s nimi, popřípadě s odborníky, psychologem, sexuologem nebo gynekologem.

  Přejeme Vám krásné společné chvíle a tolerantní a milující rodiče.
  Modrá linka

  Milování

  Dobrý den, je mi jasné, že to řeším nejspíš moc brzo, ale myslím si, že jsem asexuál. jak bych to prosím mohla zjistit? Mít někoho rád mi nedělá problém jakože se do někoho zamilovat, ale při představě spaní s ním mě opravdu přejde chut’. Myslím si, že to k životu nepotřebuji, je mi trapně jak se holky o tom baví a mě to vůbec nepřijde zajímavé. Nechci to nijak měnit jenom by mě zajímalo jak na tom opravdu jsem. Předem děkuji za odpověd’.

  holka, 15 let, 12. srpna 2018

  Dobrý den,
  je moc fajn, že píšete - vždycky je lepší popovídat si o tom, co nás trápí, než držet to v sobě.
  To, jestli Vás sex moc "nebere", se zjistí až časem. V dnešní době začínají mnozí lidé se sexem poměrně brzy, ale to ještě vůbec nemusí znamenat, že byste to tak měla mít i Vy. Sexuální chuť se vyvíjí nejen ve Vašem věku, ale i později v průběhu celého života. Nejvíc potom je odvislá od toho, s kým jsme a nakolik nás přitahuje. Je možné, že takového člověka teprve potkáte.
  Sex je příjemná složka života, ale ne pro všechny ve stejné míře. I kdybyste v budoucnu nebyla příliš sexuálně zaměřená, stejně můžete prožívat hezký život a i spokojený vztah s partnerem, který to třeba bude mít i podobně.
  Nicméně to všechno se teprve vyvíjí. Proto doporučujeme, abyste si zrovna teď užila to, co Vás baví. A jestli to časem bude i sex, to už se dozvíte, až to přijde - v tu chvíli si tím budete jistá.

  Hezké léto z Modré linky

  Milování

  Dobrý den, chtěla bych se zeptat zda je na letním táboře povolen pohlavní styk, samozřejmě pokud nám je přes 15 let a v soukromí. V řádku tábora se o tom nic nepíše, tak nevím. Ale radši to chci vědět, než abysme kvůli tomu měli nějaké nepříjemnosti.
  Děkuji

  holka, 16 let, 4. srpna 2018

  Dobrý den,

  na tento dotaz Vám neumím odpovědět přesně, to by zřejmě mohli pouze hlavní vedoucí tábora. Jak píšete, sex je dovolen od 15 ti let, takže byste neporušili žádný zákaz z hlediska zákona, a proto byste neměli být ani nijak potrestání. Navíc, jak píšete, řád tábora to nijak neřeší, což by pro Vás bylo důležité. Otázkou však je, jak se staví k sexu na táboře právě vedoucí, to asi záleží na jejich osobním postoji. Spíš si představuji, že by mohlo být velmi nepříjemné, pokud by Vás kdokoliv přistihl, zřejmě by se to po táboře rozneslo apod. Rozhodnutí je tedy spíše na Vás a Vašem partnerovi s tím, že zařídit si soukromí na táboře bývá spíše složitější, stejně jako zajistit si antikoncepci a celkově to, aby byl sex bezpečný.

  Přejeme klidné léto.
  Modrá linka

  Milování

  Dobrý den, mám jen dotaz..
  Když užívám antikoncepci a plánuju se vyspat s klukem.. Bude vědit trochou alkohol ?? Nechci otěhotnět...
  Budeme být jen víno u večeře..
  Děkuju

  holka, 15 let, 21. července 2018

  Ahoj,
  i když to nebudeš ráda slyšet, především bych na tvém místě uvažovala o tom, jestli první milování ještě o trochu neodložit. Podle tvých předchozích dotazů vidím, že je ti čerstvých patnáct let a i když z právního hlediska už pohlavní styk mít můžeš, raději si vše ještě promysli. První milování by mělo být skutečně výjimečné a proběhnout s člověkem, kterého opravdu miluješ. Zamysli se nad tím, jestli není na takový akt ještě příliš brzy. Pokud se máte skutečně rádi a jste si jisti, že je to to pravé, co chcete udělat, alkohol k tomu zcela jistě potřebovat nebudete.
  Měj se hezky!
  Bára

  Milování

  ahoj Alíku,
  mam kluka je mu deset jako mě . chodime spolu uz dost dlouho vím že je to ten praví a chteli by sme už zkusit ty víš co
  planujeme si miminko i kondomy nepotřebujem oba dva jsme zdraví
  akorát nevíme jak se to děla
  prosím nenapsal by si nám nějaký návod?
  (zařaď prosím do milování )
  děkuji moc

  laurinka pusinka, 10 let, 9. července 2018

  Ahoj,
  jsem si jistá, že v deseti letech rozhodně nechceš počít dítě a tvůj dotaz je jen hloupou legrací. Uvědom si, prosím, že jím zabíráš místo lidem, kteří mají skutečný problém a potřebují poradit. Zamysli se nad svým chováním a už jej příště neopakuj.
  Bára

  Milování

  Ahoj, mám dotaz. Co se stane, když dva lidé pod zákonem budou spolu mít pohlavní styk? Jen mě to zajímá a nehodlám to zkoušet do 15ti. Děkuji.

  Ann, 12 let, 2. července 2018

  Když pominu skutečnost, že je to protizákonné, tak i nezletilá dívka může otěhotnět. Dalším problémem je, že můžeš mít zdravotní problémy.

  Milování

  Ahoj,
  je v pořádku, když ve svých téměř 18ti letech nemám vůbec žádnou chuť na sex, fantazie, nic? Vztah už jsem měla a byla jsem i zamilovaná, ale prostě nejsem schopná mít sex, líbat se s chutí ani podobného, heterosexuální styk mi přijde hrozně cizí a hnusný, zato vím, že každý heterosexuální chlap sex potřebuje a když sex není, klidně se s holkou rozejde, což se stalo i mně.Všichni ostatní jsou zadaní a mně je smutno, protože si připadám divná. Od kdy má dívka toužit po sexu a tělesné lásce? A co to se mnou je?

  holka, 17 let, 3. června 2018

  Ahoj,
  sexuální touhy a jejich míra je hodně individuální. Je v pořádku, že každý z nás prožívá svou sexualitu jinak, jsou mu příjemné jiné věci. Někdy není snadné své představy skloubit s potřebami druhého partnera, ve vztahu je to o komunikaci, domluvě i toleranci, neboj se dávat najevo své pocity a potřeby. Neexistuje na to nějaký předpis, norma, jak často a odkdy má člověk mít sex, důležité je, aby to bylo svobodné, tak, jak to budeš sama cítit, nedá se do toho nutit. Sexuální aktivity ve vztahu vyjadřují blízkost a jsou pro každého různě důležité, záleží na pořadí priorit, pro někoho je to důvod k rozchodu, ale jsou i lidé, kteří nejsou příliš "dotykoví" a vztah zakládají na jiných hodnotách. Jestli Ti sex připadá hnusný a cizí, může to být např. nějakým psychickým blokem, špatnou zkušeností a podobně, což by Ti mohl pomoci vyřešit např. psycholog nebo sexuolog. Pokud máte ve škole školní psycholožku, můžeš se poradit s ní, třeba by Ti dala i další kontakty.

  Držíme Ti palce,
  Modrá linka

  Milování

  Čau hele mam otazku co se stane když kluk „panic“ a holka „pana“ mají první sex a kluk holce vlastně protehne panenskou blánu. Co to je ? Proč je ? A k čemu slouží ?

  kluk, 14 let, 20. května 2018

  Ahoj,
  panenská blána je miniaturní blanka, respektive jakási slizniční bariéra v poševním vchodu, která u mladých dívek slouží jako částečná obrana proti vstupu mikroorganismů. V řadě kultur je panenská blána spojována se sexuální nevinností, nicméně k jejímu protržení může dojít i při řadě jiných činností než je sex. Navíc některé dívky se narodí zcela bez panenské blány. Každopádně pokud k protržení panenské blány dojde při sexu, může to být spojeno s lehkou bolestivostí a několika kapkami krve (ale ani to není podmínka).
  Měj se hezky!
  Bára

  Milování

  Ahojky Alíku,
  Zařaď prosím mou otázku do kolonky ,,milování“. Chtěla bych se zeptat, jestli už se někomu stalo, že otěhotněl z ejakulátu na prstu, popř. špatně utřeného. Všude hledám, ale ještě jsem nikde nic nenašla. S přítelem jsme nikdy neměli pohlavní styk, jsem panna. Jednou jsem ho udělala, a on si utíral sperma, něco mu zbylo na prstech, to si utřel deky (Prej) a následně mě uspokojoval prsty. Dělali jsme to takto častěji a většinou to bylo v době ovulace, nebo po MS. Bojím se, že bych mohla být těhotná. Poslední dobou je mi špatně, bolí mě břicho. Za 2 dny mám mít MS, snažím se nebýt tak vystresovaná, abych si jí zbytečně neoddalovala (pokud by se dostavila). Mám tzv. ,,živé sny“. Taky se mi často nechce nic dělat, takže například když jdu po ulici, tak vyhledávám nejbližší lavičku, kde si můžu sednout. Zvětšila se mi prsa a bolí. Občas se mi motá hlava. Klukovi jsem řekla, že si MUSÍME dávat větší pozor, a on souhlasil. Často mám také průjmy a nějaké ty prdíky se také dostavují. Také často zničeho nic krkám, což se mi nikdy nestávalo. Všude na sobě cítím/vidím příznaky. Nevím jestli to není náhodou třeba že stresu. Tak či onak nemám dodělanou školu, a pokud bych byla těhotná, rodiče by ve mě ztratili důvěru.
  Potřebuji poradit/uklidnit.
  Děkuji

  holka, 13 let, 11. května 2018

  Ahoj,
  popisuješ sexuální aktivity s přítelem a bojíš se, zda jsi nemohla otěhotnět. Cítíš na sobě různé příznaky, které mohou svědčit kromě těhotenství také pro stres či premenstruační syndrom. Chápu, že jsi znejistila a honí se Ti hlavou, jak by to bylo, kdybys byla těhotná a potřebuješ uklidnit. Je dobře, že jsi o tom mluvila i s přítelem a došli jste k závěru, že je potřeba brát svou sexualitu zodpovědně. U dětí a mladých do 15 let jsou v ČR sexuální aktivity zákonem zakázané (v případě, že je jeden z partnerů starší nad 15 let i trestné) a má to svůj význam. Sperma může být do vaginy zavedeno i prsty, přestože je dívka panna, nelze vyloučit, že by se mohlo dostat k vajíčku a oplodnit ho. Více informací o sexu můžeš najít např. na stránkách www.sexus.cz. Větší jistotu, zda jsou nevolnosti spojené opravdu s těhotenstvím, Ti může dát těhotenský test, který je k zakoupení v lékárně nebo návštěva gynekologa. Zkus na svou nelehkou situaci teď nebýt sama a požádat o podporu přítele, rodiče nebo nějakou kamarádku a společně zajít do lékárny. Zkuste si s přítelem nastavit svůj intimní život tak, abyste předešli této nepříjemné nejistotě a riziku, nemusíte nikam spěchat.

  Držíme Ti palce,
  Modrá linka

  Milování

  Ahoj Alíku, bojím se takové jedné věci, která mě dost trápí, a to je ta, že se bojím sexu, bojím se toho, že až jednou budu mít kluka (teda jestli ho vůbec někdy budu mít) tak, že mě to bude bolet

  Ahoj,
  vzhledem k tomu, že je ti dvanáct let, nemusíš se takovými obavami vůbec zabývat. Za pár let, až vyspěješ a potkáš muže, do kterého se zamiluješ a bude tě zajímat, sama poznáš ten pravý okamžik, kdy po milování budeš sama toužit. Nemusíš se vůbec do ničeho nutit. Jsem přesvědčená, že za pár let potkáš muže, u kterého touhu po milování pocítíš a žádné obavy si vůbec nebudeš připouštět. Zjistíš, že pokud se dva lidé skutečně milují, intimnosti jsou jedním z přirozených a překrásných důvodů, jak si svou lásku projevují.
  Měj se hezky!
  Bára