Poradna: Alík radí dětem

Na otázky odpovídají

pracovníci linky důvěry Modrá linka, Alíkova kamarádka BáraV, odborníci na boj proti kouření z projektu Nekuřátka a správci. Občas odpovídá i sám Alík.

Dotazy smí pokládat čtenáři mladší 15 let.

Milování

Ahoj Alíku. Moc by mě zajímalo, jak dlouho by měla žena brát antikoncepci, aby měla chráněný pohlavní styk a jestli francouzák se může až od patnácti let nebo dřív. Děkuji moc za tvou odpověd a přeji krásné léto.Ahoj a měj se hezky.

Holka 14 let, 12. července 2011

Ahoj,
měla bys vědět, že žádná antikoncepční metoda, tedy ani hormonální antikoncepce, neznamená 100% ochranu před otěhotněním, proto někteří partneři metody kombinují, ochranu si tím ještě pojistí. Co se týká užívání antikoncepce, vše o tom se dozvíš od svého lékaře, gynekologa, který Ti předepíše antikoncepci Tobě na míru. Odpoví Ti i na Tvé otázky, i v příbalovém letáku najdeš informace o správném užívání toho kterého přípravku.

Francouzák patří mezi sexuální aktivity, na tyto všechny se vztahuje zákaz do 15ti let věku. To ovšem neznamená, že dnem, kdy Ti bude 15 let začneš sexuálně žít. Začít se sexuálními aktivitami se má až tehdy, když cítíš, že máš správného partnera, s kterým se doopravdy milujete, s kterým jsi také schopná se bavit o intimních věcech, jako o antikoncepci, svých prožitcích a pohledu na intimní záležitosti.
I my Ti přejeme krásné léto. Modrá linka www.modralinka.cz.

Milování

Ahoj Alíku jemi 13. a moje 12. letá holka by se semnou chtěla milovat. Co mám dělat ? Předem děkuju Merid.

Merid 13let, 14. června 2011

Ahoj Meride, holce vysvětli, že na skutečné milování máte ještě moře času. Začněte společně sportovat, třeba přijde na jiné myšlenky :-) Ve 12 letech není tělo, duše a vůbec... celý člověk připraven ... na milování. Tento akt si nechte opravdu na pozdější dobu. Neokrádejte se o krásné chvilky "chození", které rozhodně velikému milování musí předcházet. Přeji krásné léto Alík

Milování

Dobrý den. Chtěla bych se zeptat, jak je to se sexem. Všude se píše, že se můžete poprvé milovat až od 15ti let. Ale četla jsem, že od roku 2010 je to dovoleno už od 14ti let. Jak je to doopravdy ?.. A kdybych se vyspala se svým klukem ( jenom otázka ) už ve 14ti, stalo by se něco závažného ? .. Předem děkuji za odpověď.

Ahojky, stále platí věková hranice 15 let. K žádné změně nedošlo. Odpověď na tvou otázku je jasná, porušila by jsi zákon a nastal by trest. Můžeš si pročíst poradnu, téma Milování. Mimo jiné zjistíš, že to pravé milování nenastane překročením hranice 15 let. Že jde spíše o duševní připravenost dvou lidí, nikoliv razítko v občance. Přeji ti krásné léto Alík

Milování

Jsem homosexuál a mám partnera je mi 14_ a mám obavy že se do mě můj partner nevejde a když jo bude to bolet _ diky za odpověď

Ahoj, neměl bych asi začínat hned káráním, tak to, PROSIM, ber jako dobrou radu. Je ti teprve 14 let, takže na milování, je opravdu ještě hodně času. Možná i na zjištění, zda jsi skutečně homosexuál, ale to asi řešit nechceš... Každopádně až nastane ten správný čas, nemyslím jen kalendářní věk 15 let, měla by milování předcházet důvěra. Období, kdy s partnerem probereš i své obavy, o kterých nám tu píšeš. A pokud to klapat nebude, obrátit se můžeš na odborníka - sexuolog. Přeji ti hodně rozvahy a méně strachu. No... a hlavně nechvátej :-) Zdraví Alík

Milování

Ahoj Alíku a celá poradno, mám takovej problém že masturbuju ale chci už strašně sex..docela mě to trápí všichni mi říkaj že sem nadržená a chtivá ale já si nemůžu pomoct...co mám dělta? :(

Dominika ,11 let, 4. června 2011

Ahoj Dominiko,
dělat nemůžeš nic jiného, než si trpělivě počkat na své patnácté narozeniny, od kdy teprve jsou sexuální aktivity povoleny. Většina dětí nezačíná ani v těch patnácti, ale později, datum prvních sexuálních aktivit se pohybuje mezi sedmnácti a osmnácti lety.

Jak vidíš, máš ještě spoustu času. Všechno totiž má svůj čas. Sex je dětem zakázaný, protože tyto aktivity jsou určeny dospělému věku, kdy je nejen organismus, ale i psychika každého jedince dost zralá pro tyto aktivity, které, pokud se s nimi začne v nezralém věku, mohou ublížit.

Můžeš si zatím prostudovat nějaké odborné publikace, určené dospívajícím, kde najdeš spoustu zajímavých názorů, nápadů, otázek a odpovědí na ně, můžeš si také s někým starším či dospělým, komu věříš, třeba rodiči, na toto téma promluvit, čím víc budeš mít informací, tím víc budeš do tohoto problému vidět a tím samozřejmější bude pro Tebe přijetí zákazu sexu a smíření se s touto situací.
Přejeme Ti pěkné chvíle s Tvými kamarády. Modrá linka www.modralinka.cz

Milování

Ahoj Alíku,zamiloval jsem se do jedné krásné a přesto dobře vychované dívky.Rad si s ni píšu,již jsem se s ní viděl a myslím že je to ta pravá,ale vůbec necítím potřebu s ní mít sex,jelikož sex-to je takové vyvrcholení vztahu a já s ní ještě ani nezačal chodit.Již jsem ji řekl co k ní cítím,ale ona odpověděla že by tady i ňeaká šance byla,ale né hned. Bojím se že bych se jí třeba nelíbil a to i přesto že řiká že jde o to co má člověk uvnitř a né o to jak vypadá (plně s ní souhlasim). Prosím Alíku poraď jak si získat její krásné srdce :-)

Zenaro, trochu jsi mi nenapsal kolik ti je vlastně roků. Ale oba cítíte správně, že sex je vyvrcholení vztahu. Nejdřív byste spolu měli hodně chodit a hodně si povídat a teprve až po určité době přijde i chuť na sex. Ale, já nevím, kolik ti je!!!?Možná že na sexuální touhu, jsi ještě nedospělý..... a ona také. Dejte vašemu vztahu čas.... Tamara Cenková, Psychologická poradna Sluníčko

Milování

Ahoj, když je mi 10 muzu se líbat? Jako třeba Francouzáka a tak?

Anonymka, 6. června 2011

Ahoj,
něco jiného je dát někomu jen tak přátelskou či kamarádskou pusu nebo políbení a něco jiného je takzvaný Francouzák, který už patří k sexuálním aktivitám a jako takový patří do patnácti let věku mezi zákonem zakázané aktivity.

Pusu s někým si tedy dávat bez obav můžeš, patří k běžným projevům mezi blízkými lidmi, kteří si chtějí dát najevo lásku, na Francouzáka si budeš muset ještě minimálně 5 let počkat, protože se sexuální aktivitou je vhodné začít nikoliv při dosažení zákonem povolené hranice patnácti let, ale až když najdeš partnera, kterého budeš milovat, budeš si jistá, že on je ten pravý, budeš s ním sdílet a budeš schopná s ním probírat i své prožitky, city, svá trápení, své sny a v neposlední řadě i ochranu.
Pěkné léto Ti přejeme. Modrá linka www.modralinka.cz

Milování

Ahoj. Je mi 14 let, mám kluka, kterýmu je 15. Mě bude už taky brzo 15 a až dovrším věku a doktor mi předepíše antikoncepci, chceme se s přítelem milovat. Ale máme problém, že ani jeden nemáme zkušenosti a každý to bude dělat poprvé .. Jsme oba nervózní. Bude v tom nějaký problém?

Ahoj Peggy,
nedokážu říct, jestli bude nějaký problém v tom, když se budete chtít poprvé milovat a oba budete nezkušení a nervózní. To, že si "poprvé" člověk není jistý, je úplně normální, a vlastně to k tomu patří a je to na tom i to hezké a jedinečné.

Pokud se oba milujete (a není to jen "zamilování"), znáte se dost dlouho, rozumíte si a věříte si, myslím, že i ten ostych snáze překonáte. Někdy může hodně nervozity znamenat i to, že ještě nejste na takové intimní věci tak úplně připravení. Myslím si, že pak se vyplatí nespěchat, sbližovat se pomaleji a postupně jen tak, jak je vám to oběma příjemné.
Pěkné dny Ti přeje Modrá linka www.modralinka.cz

Milování

Ahoj Alíku! Mám problém . Je mi 15 a chci sex s mojí přítelkiní kde mam sehnat kondom ?

Lukáš (15), 17. května 2011

Ahoj Lukáši a můžu odpovědět nejdříve na něco úplně jiného? Já tedy nechci moc moralizovat... Vím, že to nemají 15 letí moc rádi, ale přesto si dovolím tvrdit, že pokud chceš jen sex, tak je to špatně. Možná jsi to jen v rychlosti napsal. Probírali jste s přítelkyní její antikoncepci? Souhlasí jen s kondomem? A ty opravdu nevíš, že ho mají v každé drogerii i větším supermarketu? Pokud jsi skutečně na sex připraven, jistě budeš připraven jít si hrdě koupit ochranu. Tak přeji hodně rozvahy, štěstí a kráčej na té sexuální cestě pomalu a s citem... Alík

Milování

Ahoj Alíku, V den svých 15 narozenin bych chtěla s přítelem mít sex :) Chtěla jsem se zeptat jestli je nějaká možnost aby mi doktor předepsal antikoncepci již ve 14..?

Ahoj, já tě tedy musím veřejně pochválit, že přemýšlíš s prvním milováním i o antikoncepci. To je moc dobře a je vidět, že jsi rozumná holka. Máš pravdu - ve 14 letech ti hormonální antikoncepci ještě lékař nenapíše. Můžete použít prezervativ ALE... já bych chvilku počkal. Víš, ona ta hranice 15 let je daná zákonem, ale určitě to prostě na den přesně být nemusí :-)Je mi jasné, že by to pro tebe bylo slavnostní, rozhodně tu nebudu moralizovat, ale přesto... Mrkni se do poradny, téma Milování. Někdy se čekat prostě vyplatí... Hodně štěstí a všechno nejlepší k narozeninám ti přeje Alík

Milování

Ahoj poradno, mám otázku, myslíte si, že existuje bisexualita? Já jsem četla nějaké články o tom, že ne a zajímalo by mě proč vlastně. Myslím si, že ne každý člověk musí být jenom a jenom na určité pohlaví. Někoho třeba přitahují kluci, ale třeba se mu (jí) trochu líbí i holky. Mám kamarádku (starší), která to tak má a nepochybuje o její existenci. Proto se ptám jestli někdo může být bisexuálem celý život.

ahoj :-), 9. února 2011

Jsem také spíše zastáncem, že sexuální orientace je vrozená, ale opravdu existují lidé, kteří jsou schopni mít sexuání styk s partnery obého pohlaví, jenomže jedno pohlaví preferují..... nejsem ovšem odborník na lidskou sexualitu. Tamara Cenková, Psychologická poradna Sluníčko

Milování

Dobrý den. Chtěla jsem se zeptat, jestli může mít žena sex i před 1. menstruací. Myslím jestli to vůbec jde. Jestli ho mít nemůže protože neni dostatečně "otevřená". Nechápu to. A jestli ano může i otěhotnět? nebo to jde jen když má pravidelně menstruaci?

somename, 8. února 2011

Ahoj z Modré linky,
ono možná ani tak nejde o to, zda žena může mít sex před první menstruací, jako o to, že sex je do patnácti let věku, kdy už převážná většina žen menstruaci má, zakázaný. A to mj. i proto, že mladé dívky nejsou na pohlavní styk ještě dostatečně ani tělesně, ani duševně, zralé.

Nejsem odborník na tuto problematiku, ale žena může otěhotnět tehdy, když má ve svém těle zralé vajíčko, které může být spermií oplodněno. Při menstruaci se již vajíčko, které prozatím oplodněno nebylo, vylučuje z těla ven. Domnívám se tedy, že teoreticky je možné, aby žena (tedy spíše dívka) otěhotněla před první menstruací. Ale jak jsem již psala, Tvoje otázka je velmi teoretická, protože sexuální aktivity nejsou do věku patnácti let povoleny.
Hezký den přeje Modrá linka www.modralinka.cz

Milování

Ahoj, zdravím všechny! Chtěla bych se zeptat, jestli je kromě kondomů k dostání nějaká antikoncepce bez lékařského předpisu a jestli je její koupě nějak omzená věkem... Děkuju, mějte se fajn :)

Kristýna, 15, 20. ledna 2011

Dobrý den, Kristýno,
kondom je z antikoncepčních prostředků, které se dají koupit bez předpisu, z více hledisek tím nejspolehlivějším - krom zabránění početí chrání také proti přenosu pohlavních chorob. V lékárnách či v drogeriích je možné také zakoupit chemickou antikoncepci - spermicidní čípky, krémy či gely. Měly by být v dnešní době poměrně hodně spolehlivé, avšak neposkytují takovou ochranu proti pohlavním nemocem jako kondom. Více se můžete dozvědět na internetu, nebo se zeptat gynekologa, který Vám může povědět více o výhodách i nevýhodách jednotlivých druhů antikoncepce.
Modrá linka www.modralinka.cz

Milování

ahoj, je mi 13 a chodim asi 2 mesice s klukem 17.mám ho moc ráda.ale když jsme spolu sami a libáme tak se nenapadne ... kráceno vedoucím poradny - Alíkem :-)

Katulinka, 19. ledna 2011

Milá Katulinko, naše poradna není zaměřená na sexuologickou problematiku, lépe by bylo, kdyby jsi o svém problému mluvila s odborníkem - sexuologem. Ten s tebou může probrat, co v takových chvílích dělat... Děkuji za tvou důvěru, ale skutečně není v dětské poradně možnost, ani prostor, takové věci rozebírat a řešit. S přáním hezkého dne zdraví Alík

Milování

Ahoj...Je mi 16 let a tak trochu se bojím sexu...pořád musím myslet na první sex bez kondomu...Když holka bude mít první sex i já můžeme chytit nějakou pohlavní nemoc? Děkuji za odpověď.

Dobrý den, Josefe,
určité obavy před "poprvé", ať se to týká čehokoliv, jsou naprosto běžné a normální. Člověk nikdy přesně neví, do čeho jde. Obavy před prvním milováním se dají docela šikovně zmírnit tím, když se budete s partnerkou dostatečně dobře znát, budete si věřit a budete umět spolu mluvit - nejen o příjemných věcech, ale i třeba o tom, co tak příjemné není - o vašich obavách, o tom, kdo zajistí antikoncepci, zda někdo z vás nemůže být nakažený pohlavní nemocí apod.

Pokud jste Vy panic a ona panna, je téměř vyloučené, že byste byli nakažení pohlavní nemocí (i když naprosto to vyloučit nelze nikdy). Nicméně i přesto se - pokud neplánujete počít dítě - doporučuje užívat (i při prvním styku) ochranu - kondom, hormonální antikoncepci, či jinou.

O tom byste se víc dočetli v různých knihách o antikoncepci, na internetu nebo by Vám řekl Váš praktický lékař nebo partnerce její gynekoložka. Za zamyšlení taky stojí, zda, pokud jsou vaše obavy a nejistota silné, by nestálo za to s prvním sexem ještě nějaký ten čas počkat.
Pěkné zimní dny Vám přeje Modrá linka www.modralinka.cz

Milování

Ahoj Alíku,mooooockrát si mi strašně moc pomohl a mooooc ti děkuju za to,že toto vůbec funguje..:) Nuže,obracím se k tobě zas,protože myslím,že ty jedíný mi dokážeš pomoci:) Je mi 15 let a chodil jsem už s dcl dost holkama a u každý jsem si představoval a snil o tom,jak s ní budu mít sex!:)Teď jsem se ale seznámil s úplně jinou holkou,do který jsem se nehorázně zamiloval a nedokážu si to tu bez ní představit!U týhle jediný...opravdu JEDINÝ holčiny na sex vůbec nemyslim...zdá se mi to trošku divnééé...u Všech ano a u téhle jediné NE!Mohl by jsi to nějak vysvětlit..?Mě napadá jedině to,že třeba si jenom namlouvám,že jí miluju a proto na sex s ní tolik nemyslim a nebo proto,že mam pocit že je to ta pravá....Nuže,zajímá mě i tvůj názor!:) Předem díky..:)

Nehorázněj zamilovanej, 2. ledna 2011

Zamilovanej, je dost možné, že s předcházejícími holkami si chtěl mít SEX, ale s tou svojí současnou by ses chtěl milovat. Pokud nám v životě na něčem hodně záleží, bojíme se, že to z nějakého důvodu nevyjde. Tvůj postoj k dívce je asi poprvé zodpovědný a nejde ti jenom o sex, ale i o dívku. Pokud vaše milování odložíte třeba o půl roku a nebo o rok, nic se nestane. K milování by se měl člověk připravit a možná, že ona dotyčná je ta, která v tobě probudila zodpovědnoat za vztah. Děkuji ti za milá slova a přeji úspěch v lásce a hlavně nikam nechvátej. Tamara Cenková, Psychologická poradna Sluníčko

Milování

Zdravím. Já... nejsem si jistá, jestli to tam moc patří do dětské poradny, ale já nevím kde se zeptat a dost se tím trápím. Když se tajně mazlím (necking) s klukem, kterému je nad patnáct a dělám to zcela dobrovolně, jaký mu hrozí trest kdyby nás někdo chytil?

Ania, 13,5 let, 26. prosince 2010

Ahoj Anio,
je fajn, že si hledáš odpovědi na to, s čím si lámeš hlavu. Jak jistě víš, mít sexuální aktivity s osobou mladší 15 let je trestné. Jaký konkrétní trest hrozí, to závisí od povahy celého případu. Jinak je posuzováno sexuální zneužití proti vůli dotyčného, jinak mazlení s osobou téměř 15 letou. Jak by to bylo ve vašem konkrétním případě nevím, to by Ti spíš řekli v právní poradně. Pokud by však nedošlo k pohlavnímu styku (který s sebou nese ve vašem věku i mnohá další rizika, než jen porušení zákona), myslím, že případný trest by byl mírný.
Pěkné dny Ti přeje Modrá linka www.modralinka.cz

Milování

Ahoj alíku. Masturbuju každý den, ale už to nemůžu vydržet. Chi mít sex!!!!!!!Cos tím mám dělat, když mi je11? A jak nejlépe masturbovat, abych se toho zbavila?A načem bych to měla dělat? Díky za odpověď

magda zázvorníková, 7. prosince 2010

Ahoj Magdo,
ještě v nedávné době byl sex tabu a nemluvilo se o něm. Dnes se o něm mluví zase zbytečně mnoho a zdá se, že v mnohých mladých lidech vzniká pocit, že je to něco jako zboží, že sex je nutné mít, konzumovat, stejně jako jiné prožitky.

Tak tomu ale není. Sex patří nezastupitelně k lásce a hlubokému vztahu, nelze jej koupit a čas nelze předběhnout. Zákon povoluje sex až lidem nad patnáct let a ví dobře proč. Mladší lidé totiž nejsou ještě vůbec dost zralí na to, aby mohli navázat hluboký vztah se vším, co k tomu patří.

V 11 letech teprve začínáš dospívat, hledáš, učíš se s kluky a jejich povahou, odlišnou od té holčičí, teprve seznamovat, není to ještě doba hlubokého vztahu s někým, s kým bys mohla zplodit dítě. To, že antikoncepce osvobodila ženy a umožnila prožívat sex naplno bez obavy z nechtěného těhotenství, ještě neznamená, že lze sex oddělit od lásky a užívat si ho jako zmrzliny nebo něčeho, co máme rádi.

Na dětském servru samozřejmě radit, jak masturbovat, nemůžeme a nebudeme. Je na Tobě, abys hledala svou cestu a seznamovala se se svým tělem sama. Také bys měla hledat jiné cesty k vybití své energie, jako náročné sporty, třeba i tanec, různé zájmy a koníčky, které by Tvou pozornost odvedly od sexu také někam jinam.

Modrá linka www.modralinka.cz

Milování

Ahojiicek. ,,Chodim" s jednim klukem. Teda skoro, no ja jeste nechci mit sex, nebo spis nemuzu no muj kluk taky ne (co jinyho=)) no ale dneska sme delali takovyho fakt BIG snehulaka no a kluci to ze srandy jako to no... no a ja tam prisla, no a jako zeptala sem se jako ,,co???" byla sem uplne zmatena no a muj kluk na to: ,,Nemusim to prece delat jenom s tebou... no rekl to tak nastvane, ja fakticky nevim co tim myslel... poradte, zaradte do HOLKY-LÁSKA... Diky

Zuza11let, 7. prosince 2010

Ahoj Zuzo,
opravdu platí, že v 11 letech je v naší zemi zakázáno mít sex nebo provozovat jakékoliv jiné sexuální aktivity (zákon to povoluje až od 15 let). Nepíšeš, co kluci vlastně se sněhulákem dělali. Ale ať to bylo cokoliv a Tobě to vrtá hlavou a nerozumíš tomu, bude nutné si s tím klukem prostě zkusit promluvit - jinak se odpověď na svou otázku nedozvíš.

Je dobré si k tomu vybrat nějakou klidnější chvíli, kdy budete mít dostatek času. Uvidíš, co Ti řekne. Ale je důležité mít na paměti, že pokud se o celé věci nebude chtít bavit, nezbude Ti nic jiného, než se s tím smířit. Také se ale můžeš ještě o celé věci poradit s někým blízkým ve Tvém okolí - třeba s kamarádkou, mámou, babičkou...

Přejeme Ti pohodový předvánoční čas. Modrá linka www.modralinka.cz

Milování

můžu mít sex když mi je 11

Milá Andreo, tvůj dotaz je jen krátká otázka, tak napíši krátkou odpověď - NE!!! Pokud chceš vědět více, pročti si poradnu, téma Milování. Sex je vlastně hodně podivný výraz... Důležitá je láska, důvěra a připravenost duše a těla. V 11 je fakt brzo. Neboj, nic ti neuteče! Krásné dny přeje Alík