Poradna: Alík radí dětem

Na otázky odpovídají

pracovníci linky důvěry Modrá linka, Alíkova kamarádka BáraV, odborníci na boj proti kouření z projektu Nekuřátka a správci. Občas odpovídá i sám Alík.

Dotazy smí pokládat čtenáři mladší 15 let.

Milování

Ahoj Alíku, prosím tě já už nevím co mám dělat můj kluk pořád mluví jen o mazlení a milování! A já nevím co s tím mám dělat nevíš jak bych mu mohla říct aby o tom nemluvil pokaždý když se vidíme?? ale nějak aby se neurazil. Mě je 15 a jemu 20.

Kamiluška-eluška13, 24. listopadu 2010

Ahoj,
z Tvého dotazu a z podpisu si nejsem jistá, jestli Ti je 13 nebo 15. Nicméně, bez ohledu na Tvá skutečná léta, asi víš, že ze zákona je v naší republice možné mít intimní styk až po 15tém roce věku, ovšem mnohem lepší je vydržet, dokud nevíš, že kluk vedle Tebe je ten pravý, že se máte opravdu rádi, že bude ohleduplný a bude ho zajímat nejen to, jak se cítí on, ale zejména to, jak se cítíš Ty v jeho blízkosti.

Ty se ale ptáš na něco jiného, a to, jak mu říct, aby se pořád neopakoval a nemluvil jen o milování. Jak mu to říct? Nejlépe úplně normálně, upřímně. Komu jinému než svému klukovi bys měla upřímně říkat, co si myslíš? Mělo by ho zajímat, zda Tě svými řečmi nudí a unavuje. Můžeš mu to říct, popřípadě i napsat, osobní forma je ale podle mne mnohem lepší, protože tak uvidíš i jeho bezprostřední reakci.

Mít otevřený vztah a nebát se říct si to podstatné, je hodně důležité. Není v mých silách do e-mailu psát, co vše se dá vyzkoušet, je toho spousta, ostatně se můžeš i poradit s někým blízkým, komu důvěřuješ. Můžeš třeba nadhodit - "Mluvíš často o mazlení a milování, chápu, že je to pro Tebe nějak důležité, ale já bych si ráda povídala i o něčem jiném", nebo "Co takhle změnit téma?". Nebo se zeptat - "Zajímá Tě i něco jiného? Já jsem včera viděla kouzelný film o...." nebo - "Jaký máš názor na...".

Můžeš sama změnit téma hovoru či neodpovídat, třeba se sám dovtípí. Opakování je sice matka moudrosti, ale na druhé straně všeho moc škodí. Můžeš si přečíst vtipné citáty a ty pak ve vhodné situaci použít, či nějaké přísloví, pokus se i sama něco tvořivě vymyslet. Může to být i docela hezká hra, hledat různé odpovědi pro Tvého kluka.

Přejeme Ti pěkné chvíle ve dvou. Modrá linka www.modralinka.cz

Milování

ahojky alíku....vím že mám k sexu ještě dost daleko,ale slyšela jsem že se prý při sexu může polykat sperma,a hrozně by mě zajímalo jak to chutná...předem děkuji za odpověď

Anonymka 12 let, 23. listopadu 2010

Ahoj Anonymko,
souhlasím s Tebou, že vzhledem k Tvému věku máš na sex opravdu ještě několik let čas (konkrétně - naše zákony povolují sexuální aktivity až od 15ti let). Chuť spermatu Ti však v naší poradně bohužel popsat nemůžeme - naše poradna totiž není zaměřená tímto směrem. Pokud bys opravdu chtěla znát odpověď na svůj dotaz, zkus třeba zalistovat v knížkách o sexuálním vývoji a sexualitě.

Jinou možností je poptat se na tyto věci například starších kamarádek nebo jiných lidí ve Tvém okolí. Je však dobré mít na paměti, že se jedná o poměrně soukromé a pro řadu lidí i citlivé téma. Proto je potřeba si s rozvahou zvolit, s kým a jak o tom budeš mluvit.

Přejeme Ti pohodové dny. Modrá linka www.modralinka.cz

Milování

Moje holka 13 let mi říkala že mi ho klidně vykouří je to v mém věku povolené?kouření-felace

bezejmený 13 let, 22. listopadu 2010

Ahoj,
zákony naší země zakazují jakékoliv sexuální aktivity u osob, kterým ještě nebylo 15 let. Do sexuálních aktivit se počítá - kromě vlastního pohlavního styku - mimo jiné jakékoliv mazlení se a dotýkání se za účelem sexuálního vzrušení a samozřejmě taky orální sex (kam patří i felace).

To znamená, že v Tvém věku není felace dovolená. Je proto nutné, abyste jakékoliv sexuální aktivity s přítelkyní odložili až do doby, kdy bude Vám oběma 15 let. V případě porušení tohoto zákona hrozí (pokud by se o tom někdo dozvěděl), že budete nejen vy oba, ale i Vaše rodiny, vyšetřováni sociálními úřady a pravděpodobně i policií.

S pozdravem Modrá linka www.modralinka.cz

Milování

Ahoj Alíku je mi 13 a jsem chlapec chtěl jsem se zeptat jestli dívce při sexu stačí 15 cm délka penisu..? předem děkuji za odpověď

Ahoj z Modré linky,
vzhledem k Tvému věku Tě musím jen upozornit, že sexuální aktivity jsou u nás do věku patnácti let zakázány. Pokud jde o Tvůj dotaz - při sexu jsou mnohem důležitější jiné věci, než je délka penisu, jako je vztah mezi dvěma lidmi, důvěra a tak podobně. Jinak průměrná délka penisu je přibližně šest centimetrů, v klidovém stavu.

Hezký podzim Ti přeje Modrá linka www.modralinka.cz

Milování

hoj Alíku, Tamaro a všichni tady. Mám takový dotaz, i když si nejsem jistá jestli tady skutečně patří, avšak ať jsem hledala jak hledala tak důvěrnější místo pro svůj dotaz jsem nenašla, takže k věci. Mám přítele, se kterým si zkoušíme sexuálně hrát.. kráceno

Evelín(17let), 23. listopadu 2010

Dobrý den Evelín,
Alík je dětský server a tento dotaz sem skutečně nepatří. Odpovědět Vám mohu tedy jen velmi obecně a stručně - v intimní oblasti je důležitá důvěra, naladění se na partnera i na to, co se děje, schopnost uvolnit se a postupné hledání toho, co je příjemné oběma partnerům. Také je nezbytné na téma sexu otevřeně komunikovat, hledat informace, například v literatuře, kterou je možné číst společně s partnerem.

Jestliže máte intimní dotazy či dotazy osobní, kdy byste si přála soukromí a anonymitu, můžete se obracet spíše na linky důvěry, ať už je to naše Modrá linka či jakákoli jiná linka důvěry. V případě Vašeho dotazu však pravděpodobně dostanete obecnou, byť obšírnější odpověď i na každé lince důvěry, neboť toto téma je dosti specifické. Další možností je, obrátit se na odborníka - tedy na sexuologa.

Hezké podzimní dny Vám přeje Modrá linka www.modralinka.cz

Milování

Ahoj chtěla bych se zeptat je mi 15 a mám 19tiletého přítele máme se velmi rádi ale problém je že by chtěl sex. To by mě nevadilo protože o něj také stojím. ale mám hrozný strach že to bude bolet nebo nám nepude protrhnout moje panenská blána prosím poraďte mi co mám dělat mazlímese spolu občas to zabolí ale jinak je vše v pohodě. mám strach i ze zavádění tamponu ale když mě prstí tak mi to nevaní ODPOVĚZTE PROSÍM

Protržení panenské blány někdy trochu bolí a někdy ne. Je to vyloženě individuální záležitost. Každá dívka si tím projde. Pokud budeš dostatečně vzrušená, možná to ani neucítíš. Nezapomeňte na antikoncepci!!!! Tamara Cenková, Psychologická poradna Sluníčko

Milování

Dobrý den chtěla jsem se zeptat je mi 15 a měla jsem pohlaví styk s mim klukem a on se do mě udělal už beru antikoncepci 36dní a chci se teda zeptat jestli je to už bezpečné.Děkuji

Kristýna, 11. listopadu 2010

Dobrý den, Kristýno,
pokud už 36 dní pravidelně užíváte hormonální antikoncepční pilulky, je velmi nepravděpodobné, že byste při pohlavním styku otěhotněla. Tyto informace bývají součástí návodu na použití hormonálních tablet, stejně tak Vás o nich měl poučit Váš gynekolog/gynekoložka - respektive jste si tyto informace u něj měla vyžádat. I další Vaše otázky ohledně užívání hormonální antikoncepce byste měla konzultovat s ní/m - je to přeci jen odborník, více, než naše poradna.

S pozdravem Modrá linka www.modralinka.cz

Milování

Zdravim Alíka a všechny !! Chci se zeptat jestli se může provádět pohlavní styk při menstruaci???

Ahoj anonyme, ano, pohlavní styk lze uskutečnit i při menstruaci, většina partnerů se však této zkušenosti vyhýbá. Modrá linka www.modralinka.cz

Milování

ahoj aliku.Chci se vyspat s moji pritelkyni ale nevim co mam pri tom sexu delat protoze to bude moje poprve. prosim porad.

Dobrý den,
dovolujeme si Vám vzhledem k povaze otázky, se kterou se na nás obracíte, vykat.

Ve svém dotazu se nás ptáte na věci, které souvisí se sexem a pohlavním stykem jako takovým. Naše poradna není tímto směrem zaměřená. Proto by bylo vhodnější se o těchto věcech poradit buď s odborníkem, který se zabývá sexualitou (tedy sexuologem) nebo s nějakou Vám blízkou osobou, ke které máte důvěru, protože se jedná o poměrně intimní téma (například s někým z rodiny, s kamarádem, praktickým obvodním lékařem...). Důležité informace byste mohl najít také v knížkách o sexu, pohlavním životě, vztazích nebo dospívání.

Obecně však v těchto chvílích (podobně, jako když děláme poprvé cokoliv jiného) platí, že je dobré věci neuspěchat, nenutit se k něčemu, co nám nesedí, a naslouchat vlastním pocitům a tělu.

Přejeme Vám pohodový podzim. Modrá linka www.modralinka.cz

Milování

Dobrý den, nedávno sem měla sex, a všechno v pohodě, ale akorát se chci zeptat, .. jesli z toho můžu mít pak v 15 na gynekologii náký problémy. Děkuji.

Petra 14, 31. října 2010

Ahoj Petro,
pokud na gynekologii zjistí, že dívka, které ještě nebylo 15 let, už měla pohlavní styk, je jejich povinností to hlásit jako podezření z pohlavního zneužívání. Pokud bys na prohlídku šla až v 15ti letech, pak lékař nezjistí, kdy k pohlavnímu styku došlo (pokud mu to sama neřekneš).

Ovšem to, zda to doktor zjistí nebo ne, není to hlavní nebezpečí předčasného sexu. Tím je hlavně riziko otěhotnění, na které dívka v tomto věku ještě není připravená, a taky nakažení se pohlavními nemocemi. Toto všechno je zapotřebí před začátkem sexuálního života zvážit. Zároveň Tě musíme upozornit, že ten, kdo s Tebou měl pohlavní styk před Tvými 15. narozeninami, se dopustil trestného činu.

S pozdravem Modrá linka www.modralinka.cz

Milování

Dobrý den.Mám přítelkyni a chtěli jsme spolu mít sex.Jenomže přítelkyni nešla protrhnou panenská blána.Mohl bych se zeptat čím to je a jestli se to dá něják léčit?

Daniel (17), 20. října 2010

Dobrý den, Danieli,
nemyslím si, že by bylo třeba něco léčit. Jste stručný, domnívám se ale, že šlo o vaši první společnou zkušenost. Něco takového se stává velmi často, jen se o tom lidé mezi sebou nebaví. Vzhledem k tomu, že Vám odpovídáme na dětském serveru, budu v naší odpovědi stručnější a odkazujeme Vás na literaturu, jíž je v dnešní době dostatek.

Důvodů, proč se někdy sex nedaří, může být mnoho. Jde např. i o tak běžné záležitosti jako spěch, obava, že by vás mohl někdo překvapit, či jiné rušivé vlivy, ale také třeba o větší potřebu uvolnění se a jiné další okolnosti, ať už na straně ženy nebo muže. Je možné, že dáte-li vašemu vzájemnému poznávání více času, nebudete-li se snažit o styk právě tehdy, když si to přesně naplánujete, ale půjde-li spíše "jen" o vzájemné mazlení, pak to, na co čekáte, přijde samo.

Je možné se také obrátit na gynekologa a tyto otázky s ním řešit. V mimořádných případech, kdy je panenská blána opravdu příliš pevná, je možný drobný, nerizikový chirurgický zákrok.

Přejeme Vám pěkné chvíle s Vaší přítelkyní. Modrá linka www.modralinka.cz

Milování

Dobrý den je mi 21 a furt jsem to nedělal se svou holkou (je jí 20) oba dva se stydíme a nevíme co s tím ikdyž to chceme .. děkuji předem za odpověď ;)

Luwexi, Alík je poradna pro náctileté. Možná byste si mohli pustit nějaký zamilovaný film a dívat se. Hezká instruktáž je ve filmu Modrá laguna. Je to milý film a velmi příjemně vás oba naladí. P.S.: nehoupáš mě se svým věkem? Tamara Cenková, Psychologická poradna Sluníčko

Milování

Dobrý den je mi 15 let a moji pritelkyni 14let.chodime splu uz 1rok.na narozeninove oslave kamose sme to nevydrzeli a stalo se.ona mi ho vykou**** a ja ji vy****** je to nejak moc zavažné??bojm se aby s toho nemela velke trable diky moc za odepsani.

Ahoj,
pokud to dobře chápu, měli jste s Tvojí přítelkyní nekoitální sexuální aktivity. Jinak řečeno - nedošlo k pohlavnímu styku, ale uspokojovali jste se jinak.

Bojíš se, aby z toho ona neměla velké trable, ale mě napadá, že trable bys mohl mít spíš Ty, jelikož jsi provozoval sexuální aktivity s osobou mladší 15-ti let, což je trestné. Na jednu stranu je fajn, že jste neměli pohlavní styk, při tom by hrozilo otěhotnění, na které, předpokládám, ještě nejste ani jeden z vás připravení, na druhou stranu, i takové sexuální hrátky nejsou ve vašem věku vhodné a jsou trestné, jak je uvedeno výše. Zkuste počkat, alespoň do doby, kdy bude Tvojí přítelkyni nad 15 let. A pokud počkáte ještě déle, myslím, že i tak Vám nic neuteče.

S přáním pěkných dnů, Modrá linka www.modralinka.cz

Milování

dobry den je mi 12 let a chci se zeptat kdyz jsem zazila sex uz 3 krat proc ho najednou nenavidim a nechci o nem ani slyset?prosim odpovezte mi co nejdrive dekuji vam moc za vas cas a mejte se pekne naschledanou a dekuji :-)

Julienko, čemu říkáš sex? Ty jsi ve svém věku měla pohlavní styk? Jsi ještě příliš mladá a tvoje tělo není ještě připravené. Takže je v pořádku, že "sex" nechceš. Počkej ještě pár let. Tamara Cenková, Psychologická poradna Sluníčko

Milování

Ahoj Alíku chtěl by sem se zeptat už sem v šesté třídě a nevím jak mamce že chci vědět že chci vědět o hodně víc o sexu.Předem děkuji za odpověď. :-)

Artur Kokstejn, 30. září 2010

Arture, myslím, že bys měl - pokud ho máš - o sexu spíš mluvit s tátou. Pokud to nejde, řekni mamce jednoduše, že bys chtěl, aby ti doporučila nějakou knížku o sexu, kterou by sis mohl přečíst. Myslím ale, že ve škole by ti kamarádi také poradili. Tamara Cenková, Psychologická poradna Sluníčko

Milování

Ahoj aliku je mi 12 let a vyspala jsme se s klukem kteremu je 17 let a mam problem v tom ze uz jsem to 3 mesice nedostala a zacina se mi zvedsovat bricho co mam delat prosim ?

Anonymka, 28. září 2010

Ahoj z Modré linky,
podle toho, co píšeš, a co už Tě nejspíš taky napadlo, je možné, že jsi těhotná. Abys zjistila, zda opravdu těhotná jsi, můžeš si zakoupit v drogerii či lékárně těhotenský test. Tyto testy však nejsou úplně spolehlivé. Spolehlivější by bylo gynekologické vyšetření. Určitě to ale neodkládej.

Je přirozené, že můžeš mít obavy, ale odkládáním se nic nevyřeší, naopak, většinou se vše spíše jen a jen komplikuje. Pokud těhotná nejsi, alespoň si budeš moci dříve oddechnout. A pokud těhotná jsi, dříve či později to stejně vyjde najevo.

Pokud bys opravdu těhotná byla, bylo by důležité, aby o tom Tví blízcí věděli co nejdříve, abyste mohli celou situaci společně řešit. Zkus proto o tom všem říct někomu dospělému z Tvého okolí, nejlíp tomu, komu nejvíc věříš - mámě, tetě, babičce, učitelce...

Asi Ti nemusím psát, že jste překročili zákon, když jsi měla pohlavní styk a nebylo Ti ještě patnáct let. Tvůj kluk by dokonce mohl být stíhaný, protože jemu již patnáct let bylo, za Tebe nesou zodpovědnost rodiče.
Hodně štěstí Ti přeje Modrá linka www.modralinka.cz

Milování

chtěla bych se zeptat je mi 16 let a vyspala jsem se se svým bratrancem (jemu je 17 let) a vyspala jsem se s ním asi 4 ale jednou nás načapala moje babička a řekla at to neděláme že pokud s ním otěhotním dítě může mít nějakou vadu a být postižené, ale nám to nedalo pořád si píšem a od té doby co nám to babička řekla jsme měli spolu sex ještě asi 3 ted se bojím protože jsem neměla menses a naposledy jsme si zapoměli kondom poradte můžu být těhotná?

Lalinko,
napsala jste dva dotazy, které spolu souvisejí. Pokud jde o sex s bratrancem, nejlépe by Vám poradili v genetické poradně, po vyšetření Vás obou. Jestli jste těhotná takto po internetu na dálku také určit neumíme, je možné zkusit těhotenský test, přesněji by Vám ale odpověděl/a po gynekologickém vyšetření lékař/ka.

Pokud se nepoužije kondom, je možné užití antikoncepce následně, co nejdříve po styku, také v tom byste se mohla obrátit na gynekologa/gynekoložku. Mohla by pomoci i rada zkušené ženy ve Vašem okolí, které důvěřujete. Více si můžete zjistit spolu s bratrancem na internetu, po zadání příslušných hesel.

Zklidnění přeje Modrá linka www.modralinka.cz

Milování

Ahoj Alíku je mi 13 let a mému příteli je 19 on na mě furt naléhá že chce abych mu ho kouřila ale ja nechci protože jsem ještě pod zákonem.Jak mu mam že nechci ? Dik za odpoved.

Ahoj Selly,
chápu, že jsi nejistá v tom, jak odmítnout vyhovět klukovi, kterého máš ráda. Je však dobře, že víš, co chceš a znáš svoje hranice. V těchto věcech totiž hodně platí, že když se na někoho tlačí a on se pak podvolí, do budoucna to napáchá víc škody, než užitku. Proto na sebe nespěchej a dej si čas, který potřebuješ.

Jak mu to tedy říct? Třeba stejně, jako nám. V nějaké klidné chvíli mu řekni, že nechceš dělat tyto sexuální praktiky, protože jsi ještě pod zákonem. Nebo si můžeš rozmyslet i další důvody, proč to odmítáš - třeba že se na to ještě necítíš. Někdy kluci berou odmítnutí sexu jako odmítnutí zájmu o ně - pak jej můžeš ujistit, že zájem o něj máš, ale některé věci ještě dělat nechceš a nebo nemůžeš.

Kdyby Tě k sexuální aktivitě přemluvil a někdo informoval policii či někoho jiného, bude Tvůj přítel za vše trestně odpovědný. Jedná se o docela vážnou trestnou činnost, tak by si to měl rozmyslet i ve svém vlastním zájmu. Bude to možná zkouška vašeho vztahu, uvidíš, jak v ní obstojí.

Pěkné dny Ti přeje Modrá linka www.modralinka.cz

Milování

Ahoj alíku hele chtěl bych se zeptat co musim udělat aby se ségra semnou šla milovat mě se moc líbí je mi 16 a prosim dej to do poradny milování čau anonym.

Anonyme, mezi sourozenci je sex zakázaný. Najdi si jinou holku. Soulož mezi příbuznými se nazývá incest a je trestná!!! Mohl by si být odsouzený!!!! Tamara Cenková, Psychologická poradna Sluníčko

Milování

Ahoj Alíku či Tamaro..! Mám takévý problém..Mám kluka.. sem snim štastná..Jenže moje kamarádka mi pořát říká že když se snim líbám že od něj chytnu ajc.. je to pravda..? prej se mám nechat očkovat.. jen že jestli to je pravda nevím co dělat.. strašně se bojím a rozejít se snim nechcu..on nemá ajc..ale prej se to přenáší slinami..:( já fakt nevím potřebuji pomoct děkuji..:)

Ahoj Domí,
při líbání bys AIDS chytit neměla. Naprosto výjimečně by k tomu mohlo dojít při takzvaném francouzském líbání, kdy dochází ke kontaktu sliznice jazyka a úst, a to jen v případě, že by v puse obou byly nezhojené - otevřené - rány (trhání zubu, kousnutí, afta, piercing...) a jeden z partnerů AIDS měl. Očkovat proti AIDS nejde, zatím není vakcína, i když se o to odborníci intenzivně snaží.

AIDS se přenáší především pohlavním stykem, tam je riziko vysoké. Více o nemoci AIDS můžeš najít např. na http://aids-pomoc.cz/ca_prenos_hiv.htm.

Modrá linka www.modralinka.cz