Poradna: Alík radí dětem

Na otázky odpovídají

pracovníci linky důvěry Modrá linka, Alíkova kamarádka BáraV, odborníci přes výživu z projektu Vím, co jím, odborníci na kouření z projektu Nekuřátka a správci. Občas odpovídá i sám Alík.

Dotazy smí pokládat čtenáři mladší 16 let.

Milování

chtěla bych se zeptat je mi 16 let a vyspala jsem se se svým bratrancem (jemu je 17 let) a vyspala jsem se s ním asi 4 ale jednou nás načapala moje babička a řekla at to neděláme že pokud s ním otěhotním dítě může mít nějakou vadu a být postižené, ale nám to nedalo pořád si píšem a od té doby co nám to babička řekla jsme měli spolu sex ještě asi 3 ted se bojím protože jsem neměla menses a naposledy jsme si zapoměli kondom poradte můžu být těhotná?

Lalinko,
napsala jste dva dotazy, které spolu souvisejí. Pokud jde o sex s bratrancem, nejlépe by Vám poradili v genetické poradně, po vyšetření Vás obou. Jestli jste těhotná takto po internetu na dálku také určit neumíme, je možné zkusit těhotenský test, přesněji by Vám ale odpověděl/a po gynekologickém vyšetření lékař/ka.

Pokud se nepoužije kondom, je možné užití antikoncepce následně, co nejdříve po styku, také v tom byste se mohla obrátit na gynekologa/gynekoložku. Mohla by pomoci i rada zkušené ženy ve Vašem okolí, které důvěřujete. Více si můžete zjistit spolu s bratrancem na internetu, po zadání příslušných hesel.

Zklidnění přeje Modrá linka www.modralinka.cz

Milování

Ahoj Alíku je mi 13 let a mému příteli je 19 on na mě furt naléhá že chce abych mu ho kouřila ale ja nechci protože jsem ještě pod zákonem.Jak mu mam že nechci ? Dik za odpoved.

Ahoj Selly,
chápu, že jsi nejistá v tom, jak odmítnout vyhovět klukovi, kterého máš ráda. Je však dobře, že víš, co chceš a znáš svoje hranice. V těchto věcech totiž hodně platí, že když se na někoho tlačí a on se pak podvolí, do budoucna to napáchá víc škody, než užitku. Proto na sebe nespěchej a dej si čas, který potřebuješ.

Jak mu to tedy říct? Třeba stejně, jako nám. V nějaké klidné chvíli mu řekni, že nechceš dělat tyto sexuální praktiky, protože jsi ještě pod zákonem. Nebo si můžeš rozmyslet i další důvody, proč to odmítáš - třeba že se na to ještě necítíš. Někdy kluci berou odmítnutí sexu jako odmítnutí zájmu o ně - pak jej můžeš ujistit, že zájem o něj máš, ale některé věci ještě dělat nechceš a nebo nemůžeš.

Kdyby Tě k sexuální aktivitě přemluvil a někdo informoval policii či někoho jiného, bude Tvůj přítel za vše trestně odpovědný. Jedná se o docela vážnou trestnou činnost, tak by si to měl rozmyslet i ve svém vlastním zájmu. Bude to možná zkouška vašeho vztahu, uvidíš, jak v ní obstojí.

Pěkné dny Ti přeje Modrá linka www.modralinka.cz

Milování

Ahoj alíku hele chtěl bych se zeptat co musim udělat aby se ségra semnou šla milovat mě se moc líbí je mi 16 a prosim dej to do poradny milování čau anonym.

Anonyme, mezi sourozenci je sex zakázaný. Najdi si jinou holku. Soulož mezi příbuznými se nazývá incest a je trestná!!! Mohl by si být odsouzený!!!! Tamara Cenková, Psychologická poradna Sluníčko

Milování

Ahoj Alíku či Tamaro..! Mám takévý problém..Mám kluka.. sem snim štastná..Jenže moje kamarádka mi pořát říká že když se snim líbám že od něj chytnu ajc.. je to pravda..? prej se mám nechat očkovat.. jen že jestli to je pravda nevím co dělat.. strašně se bojím a rozejít se snim nechcu..on nemá ajc..ale prej se to přenáší slinami..:( já fakt nevím potřebuji pomoct děkuji..:)

Ahoj Domí,
při líbání bys AIDS chytit neměla. Naprosto výjimečně by k tomu mohlo dojít při takzvaném francouzském líbání, kdy dochází ke kontaktu sliznice jazyka a úst, a to jen v případě, že by v puse obou byly nezhojené - otevřené - rány (trhání zubu, kousnutí, afta, piercing...) a jeden z partnerů AIDS měl. Očkovat proti AIDS nejde, zatím není vakcína, i když se o to odborníci intenzivně snaží.

AIDS se přenáší především pohlavním stykem, tam je riziko vysoké. Více o nemoci AIDS můžeš najít např. na http://aids-pomoc.cz/ca_prenos_hiv.htm.

Modrá linka www.modralinka.cz

Milování

Dobrý den. Potřebovala bych poradit. Stala se mi hrozná věc a já jsem z ní úplně v šoku. Vím, že je sex v ČR dovolený až od 15 let. Mám kluka, jemu už 15 bylo. Chdíe spolu dva měsíce a nikdy nic víc než pusa neproběhla. Jenže asi před 4- mi dny se stalo to, že jsme se navzájem tak nějak začali uspokojovat, i když jsem věděla, že bych neměla stalo se to. Problém je v tom, že přítel ejakuloval a protože jsem od toho měla špinavou celou ruku, utřela jsem si ji do hadru, jenže já jsem si tou rukou potom tak nějak šáhla mezi nohy. V tom šoku z toho co se stalo, jsem si to nějak neuvědomila, TeĎ se hrozně bojiím abych nebyla těhotná. Prosím poraĎ

Pavla 14 let, 25. srpna 2010

Ahoj Pavlo,
pravděpodobnost toho, že by se sperma dostalo z Tvé otřené ruky do pochvy dotekem, je poměrně dost malá. Přesto se to však nedá úplně vyloučit (záleží na více věcech například na tom, jak moc sis ruku otřela, jakým způsobem ses potom dotýkala vlastního těla a jak brzy po otření ruky).

V případě, že by se Ti výrazněji opozdila následující menstruace, by bylo nutné navštívit Tvého gynekologa a poradit se s ním. Pokud zatím vlastního gynekologa nemáš, mohla by ses pak zeptat na kontakty na gynekology blízkých žen ve Tvém okolí nejlépe mámy nebo babičky, tety, vzhledem k Tvému věku by Tě stejně musela za lékařem doprovodit nějaká dospělá osoba z rodiny. Za těchto okolností by pak bylo už na Tobě, nakolik a jak bys vysvětlila svůj zájem o gynekologické vyšetření.

Jinak opravdu platí to, že zákony naší země povolují sexuální aktivity a pohlavní styk až u osob od 15ti let. Ty i Tvůj přítel jste tento zákon porušili. Navíc, pokud Tobě ještě nebylo 15 let, a Tvému klukovi už ano, tak se on dopouští trestného činu, za který může být stíhaný policií a postavený před soud. Vám oběma a i vašim rodičům hrozí (v případě, že by vaše sexuální aktivity vyšly najevo) vyšetřování ze strany sociálních úřadů a policie. Proto by bylo nejlepší, kdybyste vaše společné sexuální kontakty odsunuli až na dobu, kdy i Tobě bude 15 let.
Přejeme Ti pohodové babí léto. Modrá linka www.modralinka.cz

Milování

Dobrý den, nejprve Vám moc děkuji za předešlou odpověď. Jestli si pamatujete, je mi 13 let a mému přítelovi 17 let. Není mi úplně jasné, jestli mazlení nebo uspokojování patří, mezi sexuální aktivity. Můj přítel, na mě se sexem netlačí a já bych ho sama ještě nechtěla. Upřímně i cítím že na něj nejsem ani připravená. Dost mě vyděsilo že jsme porušili nějaký zákon. Nechci mít žádné problémy. Jenže, mě se to opravdu moc líbí když mi prstí. Nebo já jemu naopak kouřím. Co když s tím nebudeme umět přestat? A jak by mazlení nebo uspokojování mohlo vyjít najevo? Ke gynekologovy se nechystám. Mamka říkala že až tak v 15-16ti jestli nebudu mít žádné problémy. Mohla bych se Vás prosím zeptat, kdyby jste měla takovou dceru a věděla o tom že se se 17letým klukem mazlí, zakázala by jste, aby sním chodila? Děkuji za odpověď a za Vaší ochotu. Přeji pěkný den.

__SIMONA__, 27. srpna 2010

Simonko, dceři jsem nikdy nic nezakazovala kromě drog, ale ani to nebylo potřeba, protože k nim má od malinka odpor. Mazlení patří do sexuálních praktik, ale není to pohlavní styk. Líbí se mi, že jste oba zodpovědní a čekáte na milování až přijde ten správný věk. Neděláte nic protizákonného. Tamara Cenková, Psychologická poradna Sluníčko

Milování

dobrý den, jak bych svého se staršího bratra mohl zeptat jesli by mi dal kondom? se svojí holkou bych se chtěl vyspat.Ale svého bratra se stydím zeptat tak jestli mi prosím pradíš jak se ho mám zeptat předem díky

chris.15let, 24. srpna 2010

Ahojky, tak já tě asi zklamu, ale má odpověď bude znít krapet jinak, než bys asi chtěl. Rozhodně je prima, že máš staršího bráchu. Protože se s ním dá téma "milování" dobře probrat. Pokud se ale stydíš zeptat se na kondom, jak chceš mluvit o tom ostatním? Víš, zní mi to tak nějak divně... Chceš se s holkou "vyspat", nebo hlavně být s ní a milovat se? V tom je totiž mega rozdíl. Pokud se lidé opravdu milují, mají k sobě tak blízko a tolik si věří, že spolu začnou sexuálně žít, tak by neměl pro ně být problém zajít si kondom koupit. Třeba i společně. To je totiž zodpovědný přístup k sexu a na to buď hrdý, není proč se stydět. Pročti si prosím poradnu, téma Milování. Přeji hodně zdaru, síly, zodpovědnosti, lásky a hlavně... buď chlap. Zdraví Alík

Milování

Ahoj já nwm jestli to sem patri ale chtel bych se zeptat na trochu intimnejsi dotaz Se svoji holkou jsem spolu spali (prez kondom kterej nepraskl) asi v cervnu no jenomze pak dostala mentruaci nejak jako pozde a ted ji nedostala nebo tak rikala mi ze to muze bejt tehotestvi ale kdyz kondom neprasknul nemuze bejt tehotná ne? pak je tak yproblem ze nam je 14 no me za 9 dni 15 ale moji hocle bude 15 za rok tak bych se chel zeptat jestli by to byl velkej problem kdyby otehotnela?

Dobrý den, Robine,
s ohledem na téma Vašeho dotazu a blížící se 15. narozeniny, si Vám dovolujeme vykat.

Píšete, že Vaší holce je 14 let. To je věk, kdy řada dívek ještě nemusí mít menstruaci úplně pravidelně. Navíc, někdy se může stát, že se menstruace výrazně opozdí nebo vynechá i bez toho, že by hrozilo těhotenství. Na zpoždění menstruace může mít vliv i spousta jiných věcí - stres, špatná životospráva, běžné onemocnění, nebo třeba zahájení sexuálního života.

Píšete, že jste při sexu použili kondom. V tom případě je riziko otěhotnění opravdu minimální. Na druhou stranu - jistotu, že je vše v pořádku, získáte až po odborném vyšetření dívky gynekologem, nebo ve chvíli, kdy dostane menstruaci.

V případě, že se menstruace opravdu nedostaví, bylo by dobré, aby Vaše přítelkyně navštívila svého gynekologa co nejdříve. Pokud zatím žádného nemá, může požádat některou z dospělých žen v rodině (mámu, babičku, tetu), aby jí dohodla návštěvu u jejího gynekologa. Bude už na ní, nakolik rozvede své důvody ke gynekologickému vyšetření.

Co se týká věku vás obou, sexuálního života a případného těhotenství- v naší zemi zákony zakazují pohlavní styk i jakékoliv jiné sexuální aktivity u osob, kterým je méně než 15 let. S Vaší přítelkyní jste tento zákon porušili. V případě, že by váš sexuální poměr vyšel najevo, začaly by se o celou věc zajímat sociální úřady a případně i policie. Pokud Vám bude 15 let a Vaše přítelkyně bude ještě nezletilá, a pokračovali byste v sexuálních aktivitách, dopustil byste se tím trestného činu, za který byste byl vyšetřován policií a mohl být i souzen. Tato fakta by samozřejmě platila i v případě potvrzení těhotenství vaší přítelkyně. Proto by bylo dobré odložit vaše společné sexuální aktivity až na dobu, kdy vám oběma bude 15 let.

Přejeme Vám hodně štěstí. Modrá linka www.modralinka.cz

Milování

Dobrý den, je mi 13 let a chtěla jsem se vás zeptat. Už 2 měsícem chodím se 17letým klukem a je to můj první kluk. Rozumíme si a všechno. Děláme stejný sport, máme stejné zájmy, zvyky....atd...a ted k věci. Mazlíme se spolu uplně nahatý, líbáme se, navzájem se uspokojujem (já mu i kouřím) a už jsme i zkoušeli s kondomem jako na kousek ho za sunout do pochvy. Víme oba že sex je povolen až od 15. (Nevím jestli to není ted povoleno už od těch 14 let) .A že nesmím mít protrhlou panenskou blánu. Jenže...je mi teprve 13 a sestra říká, ikdyž neví co děláme, že se připravuju o dětství. Líbí se mi to a jemu věřim. Nikdy by mi neublížil. Myslíte že má sestra pravdu a že je na to všechno moc brzo? ...Předem děkuji za odpověd. Přeji pěkný den

_SIMONA_, 22. srpna 2010

Ahoj Simono,

stále platí, že zákony naší země zakazují pohlavní styk i jakékoliv jiné sexuální aktivity (mazlení se, vzájemné uspokojování) u osob, kterým ještě nebylo 15 let. Ty i Tvůj přítel jste tento zákon porušili. Navíc, pokud Tobě ještě nebylo 15 let, a Tvému klukovi už ano, tak se on dopouští trestného činu, za který může být stíhaný policií a postavený před soud.

Vám oběma a i vašim rodičům hrozí (v případě, že by vaše sexuální aktivity vyšly najevo) vyšetřování ze strany sociálních úřadů a policie. Proto by bylo nejlepší, kdybyste vaše společné sexuální kontakty odsunuli až na dobu, kdy i Tobě bude 15 let.

Hranice 15ti let není v tomto případě určená náhodně. Hodně mladých dívek je tělesně natolik vyspělých už před patnáctým rokem věku, že po fyzické stránce mohou mít sex. Ale je dobré vědět, že ani náhodou není v tomto věku tělo dívky připravené na případné nechtěné těhotenství. Co se týká duševní stránky věci - ve 13ti letech (a řada dívek ani v 15ti letech) není na sex a těhotenství dostatečně psychicky zralá. Tvoje sestra má pravdu v tom, že se sexem není kam spěchat.

Na druhou stranu, mezi Tebou a Tvým přítelem je věkový rozdíl 4 roky. I když je to jen pár let, v období dospívání to může znamenat mnoho. Dá se totiž předpokládat, že v 17ti letech je jeho zájem o sex úplně přirozený. Bylo by dobré, kdybyste si s přítelem společně otevřeně promluvili o tom, nakolik jdou vaše sexuální potřeby a přání dohromady s vašimi skutečnými možnostmi věnovat se sexu (který je podle zákonů pro Tebe zatím zakázaný). Cenné postřehy k celé věci bys mohla získat nejen od Tvé sestry, ale třeba i od kamarádek, nebo z knížek o dospívání a sexuálním vývoji.

Přejeme Ti pohodový konec prázdnin. Modrá linka www.modralinka.cz

Milování

Dobrý den, mám jeden dotaz. Můžou se kvůli větší bezpečnosti používat dva kondomy najednou? Děkuji

anonymmo, 19. srpna 2010

Ahoj Anonymmo,
je dobře, že se zajímáš o bezpečný sex. Dva kondomy se však nepoužívají, z technického hlediska to totiž není nejvhodnější řešení. Daleko účinnější je využít dva (či více) různé způsoby antikoncepce. Nejčastěji to bývá kombinace kondomu u muže a hormonální antikoncepce u ženy. Jednak se tak lidé chrání před přenosem pohlavních chorob a zároveň brání nechtěnému těhotenství.

Dále to může být třeba kondom a pesar, nebo jeden z těchto prostředků spolu s metodou neplodných dnů. Každý pár si hledá takový způsob, který mu vyhovuje a také podle svých zkušeností. Každopádně je dobré se o vhodné kombinaci s někým zkušeným poradit, třeba s nějakým přítelem, který má přehled, nebo s gynekologem.

Klidný zbytek prázdnin přeje Modrá linka www.modralinka.cz

Milování

Ahoj Alíku,já se svým přítelem jsme se milovali a on mi strčil jeho penis do mé pusy a on se při tom cvrkl si do mojí pusy.Byla jsem v šoku a je mi blbě.. Co mám dělat?? mám jít na gynekologii?? nebo to spíš říct mamce?? prosím odpověz díky =)

Pavla 15, 7. srpna 2010

Dobrý den, Pavlo,
v případě, že je Váš přítel fyzicky zdravý, tak Vám žádné zdravotní komplikace nehrozí. Věřím však tomu, že psychicky Vás mohla tato situace "rozhodit" a způsobit, jak sama píšete, šok. V tom případě by bylo dobré si o celé věci s někým blízkým promluvit (což je postup, který obvykle pomáhá řadě lidí při zvládání duševní nepohody).

Protože se jedná o velmi intimní téma, je vhodné mluvit s někým, ke komu máte důvěru (máma, blízká kamarádka,..). Pokud by Vám takový rozhovor nepomohl, mohla byste kontaktovat například psychologa nebo sexuologa.

Zcela jistě je ale potřeba probrat situaci s Vaším přítelem. Jednak by bylo škoda, kdyby vám oběma tato zkušenost nepříjemně ovlivnila váš další společný sexuální život. Ale zejména proto, abyste si společně zkusili vyjasnit, jaké věci či praktiky jsou pro každého z vás v sexu přijatelné, a jak případně postupovat příště, když bude některý z vás cítit, že mu nějaká praktika nesedí.

Užitečné rady a nápady byste mohli najít také v knížkách o sexualitě. Podobně by vám mohli poradit i vaši přátelé a kamarádi - je možné, že někdo z nich řešil nebo řeší podobnou věc.

Přejeme hodně štěstí. Modrá linka www.modralinka.cz

Milování

Ahojky poradno. Mám dotaz. S přítelem už jsme tři roky a už jsme nejednou spolu něco měli a taky nás napadloněco trošku vyzkoušet. a jeho napadlo, že mi bude do vagíny strkat led nemám nic proti ale nemůže se mi něco stát? předem děkuju

holka, 16, 4. srpna 2010

Dobrý den,
vzhledem k Vámi uvedenému věku a charakteru dotazu Vám budu vykat. Je dobře, že se předem zajímáte o možné následky některých experimentů. Takto obecně je těžké se k Vašemu dotazu vyjádřit, protože netuším, jaký led chce Váš partner používat, jakého tvaru nebo formy a tak dále. Budou-li například hrany ledu ostré, mohou Vás na citlivých místech poranit.

Modrá linka www.modralinka.cz

Milování

ahoj alíku je mi 14 a půl a se svým klukem se už skoro 3 týdny milujeme. Předtím než jsme se milovali poprví jsem o tom hodně četla na internetu. Samozdřejmě se chráníme kondomem, ale dočetla sem se že kondom může prasknout. Kamarádka mi říkala ať si nechám předepsat antikoncepci že prej normálně šla ke gynekologovi a on jí řekl že chce souhlas rodičů. Jí to mamka dovolila, ale moje mamka je trochu jiná a rozhodně se kvůli tomu nechceme přestat milovat ani na nic čekat. Proto se chci zeptat jestli to nejde i bez souhlasu rodičů a nebo jaká jiná ochrana než kondom která se dá normálně koupit v obchodě existuje ??

Ahoj Aky,
je dobře, že přemýšlíš o účinné ochraně před otěhotněním. Kondom opravdu není 100%ní, občas praskne, může se smeknout apod. Antikoncepční prášky, pokud je bereš pravidelně, Ti opravdu můžou dát větší jistotu. Největší jistotu bys pak měla při používání kondomu i prášků zároveň.

Jak však jistě dobře víš, v naší zemi není dovoleno mít sexuální styk s osobou mladší 15ti let. Proto většina gynekologů nepředepisuje antikoncepci dívkám pod 15. O tom, jestli by bylo možné Ti antikoncepční prášky předepsat i bez souhlasu rodičů, by ses však nejlépe dozvěděla přímo od Tvého gynekologa/gynekoložky.

V případě, že už sexuálně žiješ, a ještě jsi na první prohlídce nebyla, tak by bylo dobré nechat se prohlédnout a poradit se (třeba i o dalších formách antikoncepce). Dobrou gynekologii si nech doporučit třeba od svých kamarádek či jejich maminek.

Další volně dostupnou antikoncepcí (kromě kondomu) jsou např. spermicidy. Více se o nich můžeš dozvědět např. na: http://www.gyn.cz/tree.php?up=165, nebo na: http://www.gynekologie-brno.cz/antikoncepce-brno.html. Spermicidy samy o sobě nejsou zrovna moc spolehlivé, proto je lepší používat je spolu s kondomem.

Asi to nebudeš chtít slyšet, nicméně napsat to musím - myslím, že lépe než řešit případné nechtěné těhotenství ve 14ti letech je lepší sex si ještě na nějaký čas odpustit (případně se zatím věnovat jen nekoitálním aktivitám - to znamená hlazení a mazlení při pettingu, i když ani to zákon nedovoluje).

S přáním pěkných letních dnů Modrá linka www.modralinka.cz

Milování

jak dostanu sexuologa? a když ho budu mít musí tam semnou chodit rodiče? Děkuju za odpověď

třeba Karel :-), 1. srpna 2010

Ahoj Karle,
nejsem si úplně jistá, co přesně myslíš slovy "dostat sexuologa". Ale předpokládám, že Tě zajímá, jak si můžeš najít svého sexuologa. Kontakty na sexuology najdeš telefonním seznamu, na internetu nebo Ti poradí Tvá praktická obvodní lékařka/lékař. Protože se jedná o dost intimní a citlivou oblast života, je důležité vybrat si dobrého odborníka. Proto by Ti měl s výběrem sexuologa pomoct někdo dospělý z Tvého okolí (rodiče, prarodiče).

Co se týká druhé části Tvého dotazu - pokud nejsi plnoletý, je potřebné, aby Tě k lékaři doprovodili rodiče. Ale bude záležet na okolnostech a domluvě vás všech (Tebe, rodičů a lékaře), jestli budou chtít být celou dobu s Tebou v ordinaci, nebo zda umožní lékaři, aby s Tebou mluvil i bez jejich přítomnosti.

V případě, že si svým dotazem myslel něco jiného, zkus ho napsat jasněji a pošli nám ho znovu. Rádi odpovíme.

Pěkné prázdniny. Modrá linka www.modralinka.cz

Milování

Ahoj alíku...Mám takový problém. Je mi 15 let a asi před 3 měsíci jsem se vyspala se svojím nevlastním bráchou.Vím že to byla blbost ale byli jsme zvědaví jaké to je. Můžu být těhotná?? Nepoužili jsme žádnou ochranu. Nevím jesli je to možné ale zdá se mi že jsem nějaká tlustší0. Bojím se říct to mamce nebo komukoliv jinému. prosím odpověz

Kristulka,15, 23. července 2010

Dobrý den, Kristulko,
vzhledem k věku, který uvádíte, si Vám dovolujeme vykat.
V případě, že jste měla nechráněný pohlavní styk, nelze těhotenství vyloučit. Avšak jedině gynekolog Vám bude schopen dát na základě odborného vyšetření spolehlivou odpověď na to, zda jste nebo nejste těhotná. Proto by bylo vhodné, abyste co nejdříve navštívila svého gynekologa a nechala se vyšetřit, obzvláště, pokud Vaše obavy vyplývají ze skutečnosti, že jste nedostala menstruaci.

Stud a odklady nejsou v této situaci na místě. Pokud svého gynekologa zatím nemáte, zkuste požádat některou z žen ve Vašem okolí, zda by Vám nějakého nedoporučila (mámu, babičku, tetu, kamarádku, některou z učitelek na škole).

Bude už na Vás, jestli se rozhodnete uvést pravý důvod svého zájmu o vyšetření. Na druhou stranu, pokud byste měla někoho, s kým byste si mohla o celé situaci s důvěrou a otevřeně promluvit, mohla by Vám tato osoba být při řešení celé situace oporou, doprovodit Vás za lékařem a poradit Vám. Máte kolem sebe někoho takového?

V souvislosti s Vaším dotazem je důležité vědět, že naše zákony nepřipouští pohlavní styk nebo jiné sexuální kontakty mezi sourozenci (ať už vlastními nebo nevlastními). A to nejen ze společenských, ale hlavně ze zdravotních důvodů (u blízce příbuzných osob je větší riziko, že jejich děti budou mít závažná onemocnění nebo jiná postižení). Proto by měl být Váš gynekolog okamžitě informován o tom (pokud by se Vaše těhotenství potvrdilo), že otcem dítěte by byl Váš blízký příbuzný.
Držíme Vám palce. Modrá linka www.modralinka.cz

Milování

Za půl roku mi bude 15. Chci jít pak hned ke gynekologovi. Myslíte že je rozumné předepsat si hormonální antikoncepci? Co na to řekne máma? Kluka mám ve Francii kterého vídám párkrát za rok.Takže místy budu brát antikoncepci jen tak pro nic. Miluji ho. S tím jsem si naprosto jistá. A vím, že právě tohle bych chtěla s ním. Neříkám že hned po 15 narozeninách ale chci být chráněná když budeme chtít a jen kondomu moc nedůvěřuji. Děkuji

DDDenisa54, 19. července 2010

Ahoj DDDeniso54,
líbí se mně, že přemýšlíš a zvažuješ vše kolem intimního styku i to, že nespěcháš a víš, že ten Tvůj kluk je ten jeden, jediný, ten pravý, na kterém Ti záleží. Vše, co píšeš, je fajn. Kondom jako ochrana, je-li správně používán, je bezpečný a ochrání i před infekcí, 100% ochrana to sice není, ale stoprocentní není nic.

Kondom lze použít v kombinaci třeba ještě s nějakým ochranným gelem, to vše můžeš probrat s gynekologem. Je správné, že se k němu chystáš před začátkem vašeho společného sexuálního života. On Ti také poradí vše kolem hormonální antikoncepce.

Co na to řekne Tvá máma, to netuším, vždyť ji neznám. To bys spíš měla vědět Ty. Můžeš s ní na to téma zkusit někdy v klidu pohovořit třeba obecně, zeptat se jí, kdy ona se poprvé zamilovala, jaké to bylo, kolik roků bylo jí, kolik partnerovi, uvidíš, jak bude reagovat. Je také možné, že by Tě u mámy, pokud by ses setkala s nepochopením, podpořil někdo z rodiny, komu důvěřuješ.

Přejeme Ti krásné chvíle ve dvou s Tvým přítelem. Modrá linka www.modralinka.cz

Milování

Ahoj. Je mi 13 a přistěovala jsem se do jedné vesnice, a tam jsem si našla kamarádku a tak jsme chodili ven, a ona mi představila jejího kamaráda. často chodíme ven, ale nedávno jsem zjistila, že po mě pořád pokukuje a když se na něj podívám, tak uhne pohledem. Včera se mě zeptal, jestli bych s ním nehtěla chodit a já ekla že ne, a teď jsem zjistila, že jsem se do něj zamilovala ale vážně hodně. Bojím se ale, že kdybychom se potom rozešli, skončilo by naše přátelství. Měla bych do toho jít a skusit to, nebo radši zůstat v přátelství? a taky by mě zajímalo, jestli je teď sex povolen opravdu od 14, nebo ne. velice by mě to zajímalo.

Katka13let, 11. července 2010

Katko, klidně s ním zůstaň jako kamarádka. Uvidíš, zda svůj návrh bude opakovat, nebo to bylo jen tak. Dost často se stává, že láska zničí přátelství, ale s tím je potřeba počítat. Málokdo dokáže udržet přátelství, když byl zamilovaný. Sexuální styk je stále povolen až od 15 let, ale měl by být důsledkem lásky, takže mít styk, jen tak pro pobavení, není úplně ideální vztah k sexuálnímu životu. Tamara Cenková, Psychologická poradna Sluníčko

Milování

Dobrý den,potřebovala bych poradit.Je mi 16let.Mám divný pocit,že jsem těhotná .. Nic tomu ale nenasvědčuje .. Není mi nevolno,nemění se mi ani chutě,nemám změny nálad,mám menstruaci .. Ale strašně se bojím od té doby,co jsem četla,že divka otěhotněla,když svého kluka pustila "jenom na krajíček", a on jí rukou zanesl sperma.Nebo otření o nějaký předmět,kde byl zbytek spermatu.Nebo třeba i v bazénu.Mám divné pocity v břiše,mám pocit,že se mi na něm začíná napínat kůže a je pevnější a bolí mě v podbřišku .. Mám hrozný strach .. Říct to doma se dost bojím,bojím se toho,že nejsem panna (pohlavní styk jsem neměla),ale že budu mít poškozenou panenskou blánu například používáním tampónů a nikdo mi nebude věřit mojí nevinnu .. Jak jí mám v nejhorším případě dokázat? Těhotenský test se bojím koupit,už jenom ze strachu že vyjde pozitivně .. Co může mě a moje rodiče postihnout ? Mě výchovný ústav a rodiče vězení ? Moc vás prosím o radu,děkuji,Tygr

Dobrý den,
z vašeho dotazu vnímám, že máte opravdu velké obavy z možného těhotenství. Jak píšete - otěhotnět z kapičky spermatu zanesené na začátek pochvy je sice možné, ale jen velmi málo pravděpodobné. Pokud nemáte žádné příznaky těhotenství, pokračuje Vám menstruace, tak je možnost, že byste byla těhotná, opravdu velmi mizivá.

Napětí v břiše může být způsobené i stresem a psychickým napětím - to se často v oblasti břicha projevuje. Píšete, že přemýšlíte i nad možností těhotenského testu, který by Vám dal odpověď, i když se jej zároveň obáváte. Co horšího, než na co myslíte teď, by Vám test mohl ukázat?

Pokud by byl pozitivní, bylo by to sice nepříjemné zjištění, měla byste však možnost zareagovat na situaci takovou, jaká je, a ne jen na své myšlenky. Naopak - pokud by byl test negativní - což ve velké pravděpodobnosti bude - budete moci své obavy odložit.

Jak dokázat, že jste panna? Pokud k poškození panenské blány došlo pouze používáním tamponu, budou tato poškození spíš menší a gynekolog pozná, že se nejednalo o pohlavní styk. A jde samozřejmě i o důvěru, kterou ve Vás Vaši rodiče a blízcí vloží.

V případě, že byste byla v 16ti letech těhotná, nehrozí Vám žádný právní postih (bereme-li v úvahu, že jste neměla styk s klukem mladším 15ti let), ani Vašim rodičům. Je pak hodně na rodině, jak se k situaci postaví, jak podpoří mladou nastávající maminku v její mateřské roli.
Brzké dobré zprávy a méně obav Vám přeje Modrá linka www.modralinka.cz

Milování

Dobrý den, už dva roky chodím s jedním klukem a moje mamka (rozvedená) si teď chce vzít jeho otce můžeme dál uddržovat vztah?je to považováno za incest?jsem zoufalá prosím poraď Áňa (ještě chci dodat že vaše poradna je úžasná děkuju za to jak všem pomáháte)

Áňa(16let), 5. července 2010

Dobrý den, Áňo,
vzhledem k uvedenému věku a povaze dotazu Vám budu vykat. Jsme rádi, že se Vám poradna líbí, ještě raději čteme, že někomu pomohla.

Incest neboli krvesmilstvo, jak lze již z tohoto druhého názvu vyvodit, je pohlavní styk mezi blízkými příbuznými, kterým zákon neumožňuje uzavřít manželství. Pokud máte každý jinou mámu a jiného otce, pak mezi vámi k incestu nedochází, leda by rodiče po sňatku některého z vás (či oba) osvojili (adoptovali), pak byste se stali sourozenci a sexuální vztah mezi vámi by incestem byl.

Pokud ale máte každý své dva rodiče a osvojení se nechystá, pak ani sňatek mezi vašimi rodiči nedělá z vašeho vztahu vztah incestní. Podle pravidel matričního úřadu se v dospělosti můžete bez obav i vzít (pokud vám to vydrží a budete chtít ;-) ).

Modrá linka však není právní poradnou. Proto bych Vám doporučila obrátit se spíše na právníka nebo alespoň nejbližší občanskou poradnu (www.obcanskeporadny.cz), kde Vám právník poskytne bezplatnou radu. Zkuste se mámě svěřit se svými pocity, měla by Vám v tom pomoci a podpořit Vás ve vyhledání odborníka, který se zabývá právem.
Přejeme Vám pěkné chvíle ve dvou, krásné léto. Modrá linka www.modralinka.cz

Milování

Ahoj Alíku, mám na tebe dotaz. Je možné, že bych měla nějakou supersilnou panenskou blánu? :D zní to dost hloupě, já vím :D ale už jsem se o sex snažila už s třemi kluky a žádný z nich se do mě nemůže dostat :D vždycky, když se do mě snažil dostat, tak to bolelo, snažila jsem se i odpanit sama a to se taky nepodařilo.. jak daleko od začátku pochvy je vlastně panenská blána? předem díky

Ahoj Domčo,
panenská blána neboli hymen je slizniční řasa ve vchodu do pochvy s malým, většinou kruhovým otvorem pro odchod menstruační krve. Otvor bývá většinou tak malý, že nestačí k proniknutí mužského údu, proto dochází při prvním dokonaném intimním styku k protržení této blány.

Blána je pružná, může být různě silná. Ve svém e-mailu neuvádíš svůj věk. V mnoha případech hraje spíše roli celková nepřipravenost zahájit pohlavní život. Sex není nějaká zábava nebo sport, která/ý se zkouší s různými kluky.

Sex patří neoddělitelně k lásce. Až když víš, že právě tento kluk je ten pravý, s kterým chceš být, s kterým se máte rádi, s kterým můžeš probrat i všechny intimní dotazy a své pocity, pak teprve nastává ta chvíle, kdy má dívka začít sexuálně žít.

Také se před začátkem sexuálního života doporučuje návštěva gynekologa, který Tě vyšetří, doporučí eventuálně vhodnou antikoncepci, on zároveň se může také vyjádřit ke stavu Tvé panenské blány. Po internetu vyšetřovat nelze. Důležitá je ještě poznámka, že začít pohlavní život lze nejdříve po patnáctém roku věku, v průměru u nás dívky začínají sexuálně žít v 17-18 letech svého života. Teprve s určitou osobní zkušeností a tou pravou láskou se dá sex patřičně vychutnat.
S přáním pěkného léta Modrá linka www.modralinka.cz