Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Poradna: Alík radí dětem

  Na otázky odpovídají

  pracovníci linky důvěry Modrá linka, psycholožka BáraV, odborníci na výživu z centra Anabell, odborníci na boj proti kouření z projektu Nekuřátka a správci. Občas odpovídá i sám Alík.

  Dotazy mohou pokládat pouze čtenáři mladší 15 let.

  Milování

  Ahoj Alíku mám kluka a chtěla bych se zeptat že až nám bude 15 a budeme moci mít sex tak když nebudeme mít kondom tak můžu otěhotnět??Ale taky sem slyšela že když nemám kondom dostala bych třeba nemoc.Tak jak to máme udělat když budeme chtít dítě s kondomem nebo bez??Děkuji Elena14

  Ahoj Eleno,
  máš pravdu v obou věcech - při nechráněném pohlavním styku (tedy nechráněném kondomem či jinou antikoncepcí) může žena otěhotnět a hrozí také riziko přenosu pohlavních nemocí. Nejlepší prevencí pohlavních nemocí, tedy jak se nenakazit, je vzájemná věrnost dvou zdravých partnerů - tedy pokud ani jeden z vás není nakažený pohlavní nemocí (můžete si nechat udělat testy), a budete si věrní, můžete mít pohlavní styk bez obavy z nákazy.

  Nevím, zda jsem pochopila správně, jestli plánuješ otěhotnět již v tomto věku? Rozhodnutí, kdy mít dítě, je samozřejmě na každé ženě, je však také dobré zvážit pro a proti - např. pokud tělo ještě není dostečné zralé, je těhotenství výraznou zátěží, komplikace také mohou nastat ohledně školy a přípravy na budoucí povolání, leckdo také zvažuje otázku finančního zajištění budoucí mladé rodiny. Mít dítě je krásné, zvláště, pokud je chtěné a rodiče jsou na jeho příchod dostatečně připraveni.
  S přáním pěkného léta, Modrá linka www.modralinka.cz

  Milování

  Ahoj Alíku,chtěla bych se tě zeptat.Když jsem měla první sex měla bych to říct rodičům?A jak?Moc předem díky

  Anonymka-15let, 4. července 2012

  Dobrý den,
  je fajn, že na to myslíte. Rodiče za Vás a Vaše zdraví budou zodpovědní ještě tři roky. Je důležité, aby věděli, s kým se stýkáte, jak trávíte svůj volný čas. První sex znamená jakýsi předěl, vstup do dospělého života. Ne vždy se děti svým rodičům svěřují. Ale tam, kde převládá důvěra, je ale takové svěřování na místě a rodiče bývají za takovou důvěru vděční.

  Nemůže se pak stát, že by Vás nebo je zaskočila nějaká nepříjemnost, která se může přihodit kdykoliv. V takovém případě, když se svým rodičům svěříte, máte cestu k nim otevřenou a všechno je jednodušší. Například v případě, že byste přišla do jiného stavu nebo se nakazila nějakou infekční nemocí a podobně. Vzhledem k Vašemu věku je lékař stejně povinen rodiče informovat, pokud by k něčemu takovému došlo.

  A jak? Třeba v nějaké pohodové chvilce, kdy máte k rodičům (nebo třeba jenom mámě) blízko, můžete nadhodit téma vztahů a lásek a to, že byste se ráda s něčím svěřila. Můžete začít povídáním o svém vztahu nebo do toho skočit po hlavě a rovnou to vyklopit. Záleží, jak Vám to je příjemnější. Jak už jsem psala, takové sdílení pokládám za důležité pro vztah mezi rodiči a potomky a pro vytvoření pevných pout a vzájemné důvěry.
  Přejeme Vám příjemné a naplněné léto. Modrá linka www.modralinka.cz

  Milování

  Ahoj alíčku. Je mi 12 a chodím se 14-tiletým klukem už 6 a půl měsíce. Vím že ještě nesmíme mít sex, ale v časopisu jsem četla, že můžeme provozovat petting a necking. Je to pravda? Nechceme mít problémy... Děkuji za odpověď, anonymka.

  Anonymka 12 let, 3. července 2012

  Milá Anonymko,
  před několika dny Modrá linka www.modralinka.cz na podobný dotaz v Alíkově poradně odpovídala. Dovolím si tedy citovat pár slov, ze kterých je patrno vše podstatné...

  Jestliže je ti 12 let, jsou jakékoliv sexuální aktivity - kam patří i osahávání, hlazení prsou apod. zákonem zakázané. A to i přes to, že je ti to příjemné a sama to chceš. Proto bych doporučovala tobě i tvému klukovi ještě počkat a hranice zákona nepřekračovat. Chodit spolu můžete, zakázány jsou jakékoliv sexuální aktivity. V tomto případě je lepší mít trpělivost do 15ti let...
  Hezké prázdniny přeje Alík

  Milování

  Ahoj ako nemysliet na sex? dik

  sasuagzaudsgadsugdsuzdusdgdsuz, 3. července 2012

  Ahoj, já si myslím, že je dobré mít v hlavě spoustu jiných věcí. Když se zaměstnáš sportem, prací, manuální dřinou, zájmovou činností... prostě tím, co tě baví, nebudeš myslet stále na sex. Není zakázané nad tím přemýšlet, ale měl/a bys myslet i na něco jiného. Jen nevím, zda odpovídám správně. Moc jsi toho totiž nenapsal/a. Zdraví Alík

  Milování

  Ahoj. Už měsíc chodím s klukem, kterému je 17 let. Předtím to byl roky můj nejlepší kamarád, takže se opravdu dobře známe. Když jsme spolu, líbáme se jazykem, různě na sebe saháme, on mi sahá teď už i na nahá prsa a hladí mě v rozkroku, ale to jen přes kalhoty. Chtěla jsem se zeptat, není to nezákonné? Strašně moc nás to vzrušuje... Zajímalo by mě, co všechno je kromě pohlavního styku do 15ti let věku nezákonné, když spolu dva chodí. A taky, co by se stalo, kdybychom tento zákon porušili? Můj kluk se na to ptal svého táty a ten mu řekl, že by měl problémy. Bojí se ho požádat o konkrétnější odpověď... Jaké problémy by mu tedy přesně nastaly? A jak by to bylo se mnou? Děkuju za odpověď.

  Bára, 14 let, 30. června 2012

  Ahoj Báro,
  je dobře, že píšeš s tímto tématem a že se chceš dozvědět co nejvíc. Jde o důležitou věc a proto je dobře mít co nejvíce informací. Jestliže je Ti 14 let, jsou jakékoliv sexuální aktivity - kam patří i osahávání, hlazení prsou apod. zákonem zakázané.

  A to i přes to, že je Ti to příjemné a sama to chceš. Tvůj kluk je už trestně odpovědný, je mu sedmnáct let a tak by mohl být trestně stíhaný - vyšetřovala by ho policie a mohl by být obviněn ze sexuálního zneužívání. S Tebou by mluvila sociální pracovnice, která by vše řešila i s Tvými rodiči, kteří jsou za Tebe v tomto ohledu zodpovědní. Určitě by to nebyla jednoduchá situace.

  Proto bych doporučovala Tobě i Tvému klukovi ještě počkat a hranice zákona nepřekračovat. Chodit spolu můžete, zakázány jsou jakékoliv sexuální aktivity. V tomto případě je lepší mít trpělivost do 15ti let.
  Přejeme klidné dny. Modrá linka www.modralinka.cz

  Milování

  Ahoj poradno. Já vím, že tato poradna je do 15ti let, ale nenašla jsem jinou poradnu, ke které bych měla takovou důvěru, tak se omlouvám. Je mi 15 let, mám přítele, tak jsem šla s mamkou na gynekologii. Vyšetření proběhlo celkem v klidu, ale gynekolog mě dost vystrašil, že mám panenskou blánu na špičku prstu, je pravda, že jsem si v životě nemohla zavést ani tampón, strašně se bojím, že mě to bude bolet, když mám tu blánu tak dole. S přítelem jsem mluvila, o těchto věcech mluvíme často a bez zábran, ví, že se bojím a říkal, že bude opatrný, ale stejně se moc bojím .. Je to opravdu tak bolestivé, když je to poprvé?

  Biggi (15), 12. května 2012

  Dobrý den, Biggi,
  oceňuji, že s přítelem mluvíte otevřeně o svých pocitech, to je ve vztahu velmi důležité. A je to také jeden z předpokladů, abyste překonali případné nepříjemnosti spojené s prvním milováním. Uvádí se, že určitá bolest či nepříjemný pocit provází první styk u téměř každé dívky či ženy.

  Na druhou stranu, tuto drobnou nepříjemnost může vyvážit krásný pocit z přítomnosit milovaného člověka, jeho něha a láska. Je proto opravdu důležité, aby první milování bylo v době, kdy jsou na něj oba připravení, věří si, dokáží spolu otevřeně mluvit a tato vzájemná blízkost jim vynahradí i případné tělesné nepohodlí.

  Netuším, jak moc bolestivé to může být u Vás. Pokud máte pochybnosti, zkuste se opět poradit se svým lékařem. Případně si můžete pročíst i publikace o milování, kde je prvnímu styku a předcházení problémům při něm často také věnována pozornost.
  Hezké chvíle s Vaším přítelem Vám přeje Modrá linka www.modralinka.cz

  Milování

  Ahoj chtěla jsem se zeptat,jestli se před sexem holí vagína?

  Ahoj Kate, to je soukromé rozhodnutí každé dívky. Záleží jen a JEN na ní. Je to spíše otázka intimní hygieny, nikoliv sexu. Opravdu nejde odpovědět jen strohé NE x ANO. Záleží na dívce samotné, zda přistoupí k holení intimních partií. Hezké dny přeje Alík

  Milování

  Ahoj alíku a modrá linko , chodím do 5. třídy a chtěla bych se tě na něco zeptat . Jednou jsme scela výjmečně šli na hodinu do jiné třídy , a o přestávce jsme tak po ní chodily a na poličkách jsme našli občanskou výchovu pro 9. třídu . Začali jsme si jí prohlížet a na konci byla kapitola o sexuální výchově , (všichni víme co to je) a byly tam takový ty věci a i to jak nasadit kondom . Všichni jsme se tomu začali smát . Nebo jsme jednou řešily jestli to bolí když to tam chlap strká . A např. jak to dělali lidé ve středověku !! Myslíš že je normální že už v 5. třídě jsme takový a myslíme na ,,dospělácké" věci ? ?

  Míša, 2. dubna 2012

  Ahoj Míšo, myslím si, že je to normální. Pokud tě takové věci zajímají, jistě budou mít v knihovně literaturu na dané téma. Sexuální výchova není zakázaná věc. Jen je potřeba ji vnímat přiměřeně ke svému věku. Zdraví Alík

  Milování

  Zdravím, mám takový menší problém, jsem kluk, je mi čtrnáct ( za chvíly 15) let a asi čtyři roky chodím s jednou holkou (14), která po mě chce sex, jsme spolu často, líbáme se atp, nevím co mám dělat. Já bych to s ní taky chtěl protože je moc pěkná a mám jí rád. Prosím o radu :)

  Ahoj Honzo, zřejmě sis už přečetl naši poradnu, téma milování. Víš, není to jen o sexu. Jde o důvěru, něžnost, lásku, dávání a braní navzájem... Dva lidé by se měli na milování připravit. Probrat spolu antikoncepci, pořešit otázky "kdy, kde..". Připravit se na to. Jasně, pak může dojít ke spontálnímu milování, ale předcházet by tomu mělo spoustu věcí. Zákonem je stanovený věk - 15 let. Mnozí začínají však později. Průměr je kolem 17-18 let. Není opravdu kam spěchat. Začni tím, že si spolu promluvíte, třeba o té antikoncepci. Pokud spolu nedokážete o takových věcech upřímně mluvit, je na "akci" ještě brzo, to mi věř. Vzájemná důvěra je základ! Počkej si tedy těch pár chvil do 15 let. Prober s dívkou spoustu věcí a nespěchej. Není kam a není proč... Hodně štěstí v lásce ti přeje Alík

  Milování

  Ahoj poradno, již v minulosti jsem Vám psala o vztahu mého15-ti letého přítele a mě. Máme ještě jednu otázku. Když jsme na bazéně (v plavkách) potápíme se, nosí mě na zádech, hází do vody a podobné věci, ale nikdy neudělá něco, co nechci, tak to není porušování zákona, že? A nevadí nějak, že když ležíme, tak si na něj položím hlavu? Mám ho opravdu ráda a jsem si jistá, že by mě nikdy k něčemu nevyužil. Mí rodiče k němu mají také velice kladný vztah, ale přesto se občas bojím, že porušujeme zákon. Děkuji za to, že mi odpovíte. Hezký zbytek dne!!!

  Lili (13 let), 18. února 2012

  Ahoj Lili,
  nemusíš mít obavy, pokud jen "řádíte" v bazénu, je vše v pořádku, zákon určitě neporušujete, jen možná pravidla, platící v bazénu, pokud jiným překazíte svým živějším přístupem plavání. Je dobře, že se máte rádi a že máš jistotu, že by Tvůj kluk nevyužil příležitosti, aby dělal něco, co Ty nechceš nebo co nedovoluje zákon. Stejně fajn je, že ho znají a dokonce i mají rádi Tví rodiče, to je moc důležité a je prima, že k vašemu vzájemnému vztahu přistupujete takto odpovědně.
  I my Ti přejeme příjemné dny. Modrá linka www.modralinka.cz

  Milování

  Ahoj Alíku. Je normální že je mi 10 a myslím na sex. A ještě co je to kouřit a prstit. Moc děkuji za odpověď hlavně Tamaře Cenkové(zařaď to do milování nebo moje tělo holky)

  vanovaanna, 23. ledna 2012

  Ahoj, normální to je, pokud tě slůvko "sex" zajímá ze zvědavosti. Každý normální člověk v období dospívání pátrá po jeho pravém významu... Začni ale tím, že si zajdeš do knihovny a poučíš se z moudrých knih. Sex nejde vysvětlit na několika řádcích. V knihách také zjistíš, že je obrovský rozdíl mezi slovem sex a milování. Různé sexuální praktiky v poradně popisovat nebudeme. Pokud tě to skutečně zajímá, možná by bylo dobré promluvit si o tom s dospělákem, kterému věříš a který ti vše vysvětlí tak, abys pochopila. Mnohé jsme psali již v poradně, téma milování, kterou ty sama zmiňuješ. Hodně štěstí při hledání odpovědí na vše, co tě zajímá, ti přeje Alík

  Milování

  Ahoj.... chci se zeptat jestly může dívka otěhotnět když nemá menstruaci a má pouze výtok..........předem děkuji za odpověď a omlouvám se za hloupou otázku..... :(

  Anonimka, 17. ledna 2012

  Ahojky, možnost otěhotnění je po pohlavním styku vždy. Nikdy nemá dívka jistotu, že u ní již neproběhla první ovulace a menstruační cyklus by následoval. Není to hloupá otázka. Je dobře, když se ptáš na to, co tě zajímá. Pokud se chce dívka chránit před otěhotněním, je nutné probrat před prvním pohlavním stykem možnosti antikoncepce. Ale to by bylo na dlouhé povídání... Klidně se mrkni do poradny, téma milování. Přeji ti hezké dny Alík

  Milování

  Ahoj Alíku, zajímalo by mě, co může čekat osobu, která poruší zákon, a to tak, že je jí např. 16 let ( má již občanku) a má pohlavní styk s osobou mladší 15-ti let? Jaké může tato osoba ( starší ) za to nést následky? Děkuji za odpověď.

  Ahoj Katy,
  bohužel ti nedokážu odpovědět úplně přesně, nejsme právní poradna. Postihy za trestně činy jsou uvedené v Trestním zákoně (najdeš např. na http://www.trestni-rizeni.com/seznamzakonu). U každého trestu je určité rozpětí, soud přihlíží k okolnostem při spáchání trestného činu - polehčujícím nebo přitěžujícím.

  V případě pohlavního styku s osobou mladší 15ti let by to nejspíš bylo to, zda tento styk proběhl dobrovolně či ne, zda měly osoby mezi sebou vztah (a jaký), jaký byl mezi nimi věkový rozdíl, kolik let bylo osobě mladší 15ti let, apod. U nezletilých a mladistvých je o všem informován taky Odbor sociálně-právní ochrany dětí a samozřejmě rodiče.
  S přáním klidných vánočních svátků Modrá linka www.modralinka.cz

  Milování

  Zdravím, chtěla bych se zeptat... jaká je pravděpodobnost, že při pohlavním styku dojde k prasknutí kondomu? Chceme to poprvé zkusit, ale já nechci prášky a bojím se, že by nám praskl třeba kondom... Nevím jestli je to vhodná otázka, ale nevím koho se zeptat... všichni mi říkají, že jsem na TO moc mladá :/ Děkuji za odpověď...

  Richeli, 16, 16. listopadu 2011

  Dobrý den, Richeli,
  máte už šestnáct let a Váš dotaz patří do okruhu otázek pro dospělejší, proto Vám budu ve své odpovědi vykat.
  Statistiku, jak často může dojít k prasknutí kondomu či jinému selhání neznám ani netuším, byla-li dělána. Myslím, že mnohem častější může být sklouznutí kondomu při jeho špatném nasazení či upevnění. Pojistit se proti prasknutí kondomu lze tak, že použijete při jednom styku kondomy dva, navléknete je na sebe, dále lze kondom nakombinovat s nějakou spermicidní látkou, která ochromí pohyb spermií.

  Jsou k zakoupení v lékárnách či drogeriích v různých formách, například krémů, čípků, pěny, gelu, globulí. Informace si také můžete opatřit u někoho staršího a zkušenějšího, komu důvěřujte a s kým se dokážete bavit o intimních věcech, ideálními partnery jsou rodiče.

  Takový stav přispívá k důvěře mezi dospívajícím potomky a rodiči. Další možností, kde získat informace je internet a odborné publikace, s výběrem Vám pomohou knihkupci či knihovníci.

  Čas, který zvolit pro první sexuální styk, je velmi individuální. Zákon povoluje sexuální styky od 15let, to ale neznamená, že by v tomto věku měl člověk automaticky s intimním životem začít. Záleží to zejména na jeho zralosti a na výběru partnera.

  Mělo by se jednat o dlouhodobou známost s člověkem, kterého opravdu milujete, dokážete si představit, že právě s takovým člověkem byste žila a jednou měla i děti. Také by mezi takovými dvěma lidmi měla být určitá důvěra, kdy jsou schopni se spolu bavit nejen o ochraně při styku, ale i o svých pocitech, které mají v jejich vztahu i při styku, to je velmi důležité a často se to zanedbává. Věkový průměr, kdy dochází k prvnímu styku u nás nejčastěji je období 17let.
  Přejeme Vám příjemné chvíle ve dvou. Modrá linka www.modralinka.cz Odpověděli jsme staršímu čtenáři, protože tento dotaz je velmi zajímavý a jistě pomůže i 15 letým, kteří se rozhodují... Alík

  Milování

  Ahoj Alíku, mám sestru a té je 19let a má kluka. Vím ,že spolu mají sex, ale sestra si myslí ,že to nevím. Začalo to tak ,že začala hrozně divně mluvit se svou nejlepší kamarádkou a to stylem: ,,No jo ,ale já to musím koupit, ale co když to nebudeme mít ,že?" Hned mi bylo jasné a co jde.Potom klukovi mé sestry vypadla krabička od kondomu.Teda první mu jen trčela z kapsy a potom mu vypadla. Já jsem dělala, jako ,že to nevidím.Poté začala říkat tyto věci: ,,no nesmím si ho unavit na tamto ,že?" apod.. Hned jsem věděla o čem zase mluví.Dělala jsem jako ,že nevím. Poté jsem byla u sestry v pokoji a její kluk odkrýval spacák a v tom byla opět ta krabička od kondomu. Porádíš mi prosím, jak mám k této věci přistupovat a jak se mám chovat? Je mi 13let. Děkuji za odpověď

  Ahoj,
  rozumím Tvé nejistotě, pokud jde o téma sexu. Je ve Tvém věku naprosto přirozená. I z toho důvodu naše zákony nepovolují sexuální aktivity lidem mladším patnácti let. Je to pro jejich ochranu, neboť pro tyto aktivity ještě nejsou psychicky zralí.

  Pro toho, kdo je již zralejší a potkal člověka, kterého miluje, se kterým je mu hezky a touží po jeho blízkosti a intimitě s ním, je však sex samozřejmou součástí partnerského života. A je to tak v pořádku. Ptáš se, jak se v této situaci chovat. Možností je víc. Jestliže je pro Tebe nepříjemné, když sestra o sexu mluví, můžeš jí o tom například říct.

  Myslím si, že nemáš žádný důvod před sestrou tajit, že o tom, co se děje, víš. Neděje se totiž nic špatného nebo nepřirozeného. Jde jen o to, abyste se sestrou našly způsob, jak ona bude moci žít svůj partnerský život, a pro Tebe na tom nebude nic, co by Tě znejišťovalo. Kdybys nevěděla, jak začít rozhovor se sestrou, můžeš jí dát klidně přečíst svůj dotaz a naši odpověď, případně jí napsat dopis. O všem si můžeš také promluvit se svojí dobrou kamarádkou, které důvěřuješ.
  Klidný vstup do nového školního roku Ti přeje Modrá linka www.modralinka.cz.