Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Alíkova poradna

  Na otázky odpovídají

  pracovníci linky důvěry Modrá linka, psycholožka BáraV, MUDr. Jiří Staněk, bojovníci proti kouření z projektu Nekuřátka, český klub skeptiků Sisyfos a správci. Občas odpovídá i sám Alík.

  Dotazy mohou pokládat pouze čtenáři mladší 15 let.

  Moje tělo - holky

  Výtok

  Ahoj Alíku a spol.
  Už přes 2 roky mám výtok, je takový nažloutlý, někdy i průhledný a často zapáchá, je jako jogurt, může to být něco vážnějšího?
  Stydím se to říct mamce.
  Předem děkuji za odpověď

  holka, 13 let, 20. srpna

  Ahoj,

  je škoda, že se o svých potížích stydíš promluvit s mamkou, která by Ti v těchto záležitostech měla být tou nejbližší osobou a měla by Ti předávat své zkušenosti. Tvůj stud je i pochopitelný, podle mne by iniciativa měla přijít od mamky. Pro začátek se tedy na mamku můžeš zkusit obrátit s obecnou otázkou, kterou objevíš někde v časopise, nebo s tím, že jsi někde něco slyšela, (TV, rozhlas, kamarádky).
  Takto na dálku po inteernetu se nedá stanovit, o co se jedná. Běžný výtok, který přichází před začátkem měsíčního krvácení by zapáchat neměl, takže by ses přece jenom měla poradit s mamkou o tom, zda nezajít k ženskému lékaři/lékařce na vyšetření.

  Obecně se doporučuje zdravá životospráva, ve stravě omezit koření, ostré a nadýmavé věci, sladkosti. Vždy je vhodný dostatek pohybu, nejlépe venku, na čerstvém vzduchu. Prádlo bys měla volit z přírodních materiálů, např. bavlny, volné, vzdušné, rozhodně nemá být těsné. Nákup prádla může být též dobrou záminkou k rozhovoru s mamkou. V létě je možné se obejít i bez prádla, čerstvý vzduch tak má přístup k intimním částem Tvého těla a to Ti udělá dobře a může to i zabránit výtoku.

  Přejeme Ti pohodový zbytek léta.
  Modrá linka

  Moje tělo - holky

  Gynekologie

  Ahoj mám ještě jeden dotaz musí se chodit na gynekologii když nemám problémy a o co tam jde

  Lenka 13 let, 19. srpna

  Ahoj Lenko,
  s gynekologií (ženským lékařstvím) je to podobné jako u jiných lékařů. Člověk tam chodí, když má nějaké potíže a jinak by se mělo chodit k lékaři jednou za rok až dva z preventivních důvodů. Na gynekologii, máš-li 13 let a nemáš potíže, chodit nemusíš, první návštěva je vhodná, když začínáš žít intimní život. Gynekolog/žka vyšetřuje pohlavní orgány, průběh gynekologického vyšetření dohledáš i na internetu, informace můžeš získat např. na www.sexus.cz. Neboj se také doptat dospělých žen nebo starších kamarádek, které mají s návštěvou gynekologa již své zkušenosti.

  Přejeme pohodový zbytek léta i prázdnin.
  Modrá linka

  Moje tělo - holky

  Růst prsou

  Ahoj Alíku a spol. Mám dotaz dostala jsem první menstruaci ale prsa žádný nemám za rok vyjdu ze školy a bojím se že žádný prsa do doby než půjdu na střední tak nevyrostou co mám dělat?

  Lenka 13 let, 19. srpna

  Ahoj Lenko,
  chápu, že máš trochu obavy z toho, zda Ti narostou prsa, než dokončíš základní školu. I když jsi už měla první menstruaci, neznamená to, že Tvoje prsa ještě neporostou, ale nedá se to nijak uspěchat. Prsa ukončují svůj růst ve věku od 15. do 18. let, a tak Ti určitě ještě porostou. Další změny ve velikosti prsou potom přichází v těhotenství a po porodu.

  Do jaké velikosti prsy nakonec dorostou a jaký budou mít tvar je u každé ženy ale individuální a je to dáno i geneticky. I kdybys je měla spíše menší, není to nic, co by Tě mělo trápit. Když se podíváš kolem sebe, jistě si všimneš, že je mnoho žen s menšími ňadry, stejně jako mnoho s těmi většími. K zvýšení sebejistoty pak může pomoci taky dobře zvolená podprsenka, kterých je na trhu velmi mnoho.

  Přejeme hezký zbytek léta.
  Modrá linka

  Moje tělo - holky

  Růst prsou po první menstruaci

  Ahoj,
  Před pár týdny jsem dostala první menstruaci, a jsem docela ráda, byla jsem poslední holka ze třídy co to ještě nemá, a taky, že nemám žádný problém. Ale teď k dotazu - zajímalo by mě, jestli, když už jsem to dostala, tak jestli budou furt růst prsa a prostě se dál vyvíjet. Protože zatím prsa nějak moc veliký nemám, jsou spíš malý - velikost A. Takže když jsem dostala menstruaci, znamená to,že ještě přijdou ty ,,velké" změny? Že jsem teprve na ,,začátku" dospívání? Bojím se, abych nezůstala takhle, nemám moc ženské tvary, chtěla bych mít větší prsa. Mám teď očekávat, že mi prsa vyrostou (i kdyby ne nějak moc)?
  Děkuju za odpověď a omlouvam se za tak divné dotazy :)

  holka, 14 let, 15. srpna

  Ahoj,

  chápu, že přemýšlíš nad tím, jak se Tvoje prsa a tělo celkově bude dál vyvíjet. Není to divný dotaz, hodně dívek si v dospívání klade podobné otázky. Růst prsou je hodně individuální. To, že jsi dostala menstruaci, nemusí znamenat, že už prsa zůstanou tak, jak jsou. Naopak je pravděpodobné, že se ještě nějakým způsobem vyvíjet budou, jsi teprve na začátku dospívání. Nedokážu ale předem říct, do jaké míry se zvětší, dívky se v tomto navzájem hodně liší. Můžeš si mezitím zamyslet nad tím, jaké jsou jiné části Tvého těla, které se Ti na sobě líbí, to mi připadá důležité.

  Pěkné léto,

  Modrá linka

  Moje tělo - holky

  Velká prsa a podprsenka

  Ahoj všichni,
  Nevíte jak si mám jakoby změřit prsa? Protože mi je 11 a přijde mi že je mám hrozně velký. Všude mi překážejí atd. Hodně holek si přeje mít větší prsa, ale já jsem pravý opak. Nechci nosit podprsenky, mám kvůli nim víc kilo (protože oni taky něco váží) třeba můj brácha (kterýmu bude v září 9) se mi za ně směje, třeba v pyžamu kde nemám podprsenku, tak jsou jakoby "vyboulený" protože celý tělo je jakoby v jedné rovině, ale prsa tam dělají takový obloučky a vypadá to divně..... A taky mě dost štve, že všechny moje kamarádky (mladší i větší) to ještě nikdo nemá....nemají menstruaci, nemají prsa, nemají prostě nic.... A mě je z toho blbě... Ne že by mi bylo špatně, ale prostě obrazně.... A otázky zní:.
  Jak si mám změřit prsa?
  Nevíte jak si je zmenšit protože mi překáží, kromě plastiky?
  Dekuju za odpověď

  holka, 11 let, 13. srpna

  Ahoj,

  umím si představit, že Tě trápí, že máš velká prsa, navíc když je nikdo z kamarádek zatím nemá, stejně jako menstruaci. Nejsem si úplně jistá, co máš na mysli tím "změřit si prsa", z jakého důvodu bys to potřebovala. Jednou z možnosti je změřit obvod hrudníku - obtočíš si kolem zad a prsou krejčovský metr. Další možností je vyzkoušet si několik podprsenek anebo se přímo poradit v obchodě s prádlem, jaká je Tvoje velikost prsou (konkrétně se tomu říkáš velikost "košíčku"). K Tvému druhému dotazu - neznám žádný trik na to, jak si přímo zmenšit prsa. Vím jen, že existují cviky, které prsa zpevní, aby vypadala dobře. Cvičení najdeš na internetu, nebo Ti je může ukázat mamka, nebo paní učitelka na tělocvik, pokud je znají. Zároveň si myslím, že hodně dokáže pomoci správný výběr podprsenky, existují i "zmenšovací podprsenky", které dokážou prsa správně stáhnout a opticky zmenšit. Vím, že jsi psala, že podprsenky nosit nechceš, kvůli tomu, že něco váží. Doporučila bych Ti vyzkoušet alespoň sportovní podprsenku, řekla bych, že váží jen velmi málo a myslím si, že by to pro Tebe mohlo být pohodlnější, než podprsenku nenosit vůbec. Navíc sportovní podprsenky obvykle prsa také o něco opticky zmenší.

  Pěkné léto,

  Modrá linka

  Moje tělo - holky

  Jak nevypadat mladší než jsem

  Ahoj aliku a spol,
  Je mi 13 a všichni mi tipují na 11-12 (vzhledově),
  Já vím není to moc velkej rozdíl ale mým kamarádkám zas tipují 14-15 a není to moc příjemné.
  Mě osobně nepřijde že vypadám na 11 ale tenhle názor sdílí asi 4 lidi (kterých jsem se ptala jinak asi víc) jako prsa malá mám (75/A) ale, nějak extrémně nízká nejsem (něco přes 160cm)
  Nemáš nějaké tipy jak vypadat alespoň na ten svůj věk? Vím že až budu mít 30 a budu vypadat na dvacet tak to bude skvělý ale já žiju teď já chci teď vypadat na 13.
  Btw. Maluju se trochu (connector někdy řasenku) a neoblíkam si nějaký Minnie oblečení.
  Opravdu by mi pomohly jakékoliv rady, děkuju.

  holka, 13 let, 10. srpna

  Ahoj,
  jsme rádi, žes nám s důvěrou napsala. Oceňuji Tvůj nadhled nad tím, co Tě trápí. Myslím, žes to vystihla úplně přesně - v dospívání chce člověk vypadat alespoň na tolik let, kolik mu je nebo na trošku víc. Někdy se toho snaží dosáhnout i méně vhodnými či nezdravými způsoby, třeba kouřením či oblékáním se vyzývavěji, než je věku vhodné. Je moc fajn, že sama nemáš potřebu stylizovat se tímto způsobem.

  Také je možné, že budeš vypadat o pár let mladší i v dospělosti, což může být naopak výhodou. Bohužel nelze přinutit své tělo, aby dospívalo rychleji. Dělá to jak nejlépe umí a někdy spíše skokově. Jak se budou vyvíjet Tvá prsa pak závisí na spoustě věcí, třeba menstruaci nebo dědičnosti, později na kojení atp. Můžeš se poradit se ženou, které jsi v rodině tělesně nejpodobnější, jak to měla v dospívání ona. Můžeš si zatím vypomoci malými triky - nosit trička s ne moc velkým výstřihem (nejlepší je lodičkový), ale třeba kapsami, zdobením nebo vzorem přes hrudník. Také zavazování za krkem udělá lepší dojem. Můžeš dělat ve svém vzhledu i jiné změny - nechat se jinak ostříhat, změnit náušnice, brýle atp. Na téma chytrého, efektního oblékání nebo líčení, které skrývá i zvýrazňuje, co je třeba, existuje hodně knih a také internet je plný inspirace.

  Hezký zbytek prázdnin přeje
  Modrá linka

  Moje tělo - holky

  Příliš dospěle velká prsa

  Dobrý den . Už jsem jednou psala,ale napsala jsem tu otázku špatně,takže píšu znovu. Doufám že to nebude vadit.
  Mám hrozně veliká prsa. Největší že třídy,všichni se mi smějou. Ještě jsem neviděla holku do 15ti,co by měla prsa jako já. Mám prsa jako dospělá žena. Strašně mě to trápí. Stydím se. Někdy se mi kvůli tomu chce i brečet. A ty prsa se pořád zvětšují. Na třinácté narozeniny budu asi muset mít místo podprsenky barely,pokud mi nepřestanou růst. Mají i takový dospělý vzhled. Hrůza. Prosím pomozte mi,co nám dělat ? Jak se s tím vyrovnat a zbavit se posměchu. Strašně mě to trápí,ale nedokážu se nikomu svěřit. A je to normální že mám takovýhle prsa? Mám prsa větší než nejtlustší holka tridy. Porostou mi ještě ? Jsem jinak hubená,cvičím.

  Děkuji za odpověď

  holka, 12 let, 8. srpna

  Ahoj,

  dovedu si představit, že Tě to trápí, když máš na svůj věk velká prsa, a že není vůbec příjemné, když se Ti za to ostatní smějí. Ptáš se, jestli je normální, že máš prsa takhle velká. Ano, je to normální, růst prsou je velmi individuální, některé dívky to mají podobně, jako Ty. Často nedokážeme úplně ovlivnit, jak se k nám druzí lidé chovají - jestli se nám budou dál smát nebo ne. Můžeme ale alespoň trošku změnit náš přístup k tomu, co nás trápí. Chápu, že sis velká prsa nevybrala a někdy je Ti z toho do breku. Myslím si, že docela dost dokáže pomoci správný výběr podprsenky, existují i takové, kterým se říká "zmenšovací". Doporučila bych zajít do nějakého obchodu s prádlem a nechat si poradit správnou velikost a tvar. Možná je to pro Tebe teď nepředstavitelné, ale spousta dospívajících dívek si naopak přeje mít velká prsa. Například v mnohých šatech a halenkách vypadá plnější hrudník lépe než s malými prsy. Chtěla bych Tě podpořit v tom, aby ses zkusila zaměřit i na jiné části svého těla - na ty, které se Ti na sobě líbí. Může to být třeba štíhlá postava, pěkné vlasy, oči a podobně.

  Pěkné léto,

  Modrá linka

  Moje tělo - holky

  Jak rychle přibrat

  Ahoj Alíku a spol.
  Mám takový dotaz... Všude na internetu píšou jak rychle zhubnou, ale já potřebuju rychle přibrat... Vím že je to riziko ale já to vážně potřebuju...a k různým nutričním poradcům a doktorům nepůjdu. Prosím poradili by jste mi nějaký web kde radí jak přibrat?? Už jsem trochu přibrala a moje postava je mnohem hezčí ale ještě to chce tak 5 kilo... Ale potřebuju těch 5 kilo přibrat za jedem měsíc...JAK??
  Díky za odpověď

  holka, 12 let, 6. srpna

  Ahoj,

  píšeš, že bys chtěla rychle přibrat 5 kilo. Nevím přesně, z jakého důvodu bys to potřebovala a bohužel Ti zaručenou radu dát nedokážu - nejsem lékař a také je to hodně individuální. Lidé se navzájem dost liší v tom, jak rychlý mají metabolismus, a co jim funguje a nefunguje, když se snaží přibrat anebo zhubnout. Neznám ani žádný takový web, kde by ses to dočetla. Obecně se dá říct, že příliš rychlé a drastické diety tělu neprospívají. Když chce někdo přibrat, obvykle o něco zvětší porce jídla. Byla by ale škoda, aby to bylo na úkor zdravé stravy anebo by ses kvůli tomu přehnaně přejídala. Sice bys možná něco přibrala, ale pravděpodobně bys už neměla tolik elánu a energie. Tělo dívek se v dospívání postupně mění samo od sebe, je docela možné, že za nějakou dobu několik kilo přibereš přirozeně a získáš ženské tvary. Chtěla bych Tě podpořit, aby sis o tom zkusila promluvit s někým, komu věříš. Třeba s mamkou, tetou anebo kamarádkou, můžou Ti předat svoje zkušenosti.

  Pěkné léto,

  Modrá linka

  Moje tělo - holky

  Vliv cvičení na postavu

  Ahojky poradno a Alíku,
  Je pravda, že když budu cvičit, tělo se mi zpevní a moje postava se tím zvýší?

  Děkuju za odpověď. :)

  holka, 14 let, 4. srpna

  Ahoj,
  pravidelným cvičením se tvé tělo bezpochyby zpevní, protože se zvýší podíl svalové hmoty a naopak sníží podíl tuku. Pokud budeš například posilovat střed těla, protahovat tělo jógou, pilatesem a podobně, je také pravděpodobné, že se změní držení tvého těla a opticky jakoby povyrosteš. Není to způsobené tím, že by cvičení urychlilo tvůj růst, nebo tě povytáhlo do výšky, ale tím, že naprostá většina lidí má špatné držení těla a různě se hrbí. Jestliže díky cvičení své držení těla srovnáš, přestaneš se hrbit a budeš působit vyšším dojmem.
  Měj se hezky!
  Bára

  Moje tělo - holky

  Černé tečky

  ahoj poradno! mám obrovský problém s četnými tečkami na nose a bradě. už fakt nevím, ptala jsem se všech, četla jsem vše, ale už fakt nevim co :( předem děkuji za odpověď 😌

  holka, 12 let, 31. července

  Ahoj,
  černé tečky, tedy komedony, se typicky objevují právě v pubertě, coby důsledek hormonálních změn probíhajících v těle. Předpokládám, že sis už nastudovala vše o vhodné kosmetice, nutnosti čištění, správné výživy, nebo třeba používání speciálních náplastí. Potom je určitě na místě objednat se ke kvalifikované kosmetičce, která pleť odborně vyčistí. Uvidíš, že po několika ošetřeních se stav tvé pleti výrazně zlepší.
  Měj se hezky!
  Bára

  Moje tělo - holky

  Mohu mít kvasinkovou infekci?

  Je možné, ze bych mohla mít kvasinkovou infekci?? I když jsem neměla pohlavní styk?? A co dělat aby to zmizelo?

  holka, 14 let, 11. července

  Ahoj,
  bohužel můžeš. Kvasinková infekce ze způsobena přemnožením kvasinek a nemá se zahájením pohlavního života vůbec žádnou souvislost. Trpět jí mohou už malé holčičky a faktorů, které k jejímu rozvoji přispívají, je hned celá řada. Může jít například o následek užívání antibiotik, nošení těsného oblečení, nevhodného spodního prádla, včasné nepřevlečení se z mokrých plavek, podchlazení pánve a řada dalších.
  V první řadě je potřeba, aby tě vyšetřil gynekolog a zjistil, zda se opravdu jedná o kvasinkovou infekci a není na vině jiný zdravotní problém. Pokud tomu tak opravdu bude, nejspíš ti doporučí nějakou mastičku, případně vaginální čípek. Obecně se potom doporučují systémová opatření, která léčbu podpoří. To je například nošení vzdušného, bavlněného spodního prádla a kalhot, nebo omezení jednoduchých cukrů a bílého pečiva v jídelníčku (místo něj se doporučuje zvýšit příjem zeleniny).
  Měj se hezky!
  Bára

  Moje tělo - holky

  Co je výtok?

  ahoj aliku mám takovou otázku na kterou nikde nemůžu najít odpověď, co je to výtok? všichni říkají že na to přijdu až budu starší ale říká mi to kamarádka které je 10 a mě je 11 budete proooosiiiiim tak hodní a odpovíte mi
  předem děkuji za odpověď 😉

  holka, 11 let, 10. července

  Ahoj,
  výtok je sekret (neboli výměšek), který slouží k samočištění a zvlhčování pochvy. V dospívání začíná být intenzivnější v důsledku probíhajících hormonálních změn a pravděpodobně si jeho stop začneš všímat i na spodním prádle.
  Měj se hezky!
  Bára

  Moje tělo - holky

  Ochlupení genitálií

  ahoj poradno mám dotaz
  mám "tam dole" chloupky což je v mém věku podle mě normální ale někdy jsou opravdu dlouhé třeba 6-7 cm je to normální?
  předem děkuji za odpověď 😉

  holka, 11 let, 10. července

  Ahoj,
  na tvou otázku existuje jednoduchá odpověď: ano, je to zcela normální. Každé tělo je originál. Někdo má chloupky delší, jiný kratší. Někdo jich má víc a jiný méně. Je to stejné, jako kdyby ses ptala, zda je normální tvá barva očí. Vzhled či intenzita ochlupení jsou dány geneticky a nedají se nijak ovlivnit. Časem se možná rozhodneš pro nějakou estetickou úpravu, jako je holení, ale chloupky ti porostou pořád stejně dlouhé.
  Měj se hezky!
  Bára

  Moje tělo - holky

  Intimní hygiena

  Ahoj doufám že nevadí že píšu. (Značně jsem omezila aktivitu v poradně abych neotravovala) Chci se zeptat na věci ohledně intimní hygieny.
  Mohu ve 13 letech používat lactacyd girl?
  Jakou bych měla mít intimní hygienu?

  holka, 13 let, 1. července

  Ahoj,
  ohledně intimní hygieny dívek existují dva názorové tábory, z nichž jeden tvrdí, že stačí důkladné omývání čistou vodou, zatímco druhý prosazuje intimní gely určené pro dívky. V každém případě je však jasné, že k intimní hygieně není vhodné používat běžné mýdlo, nebo intimní gel určený pro dospělé ženy. Co se týká lactacydu girl; jeho výrobce uvádí, že je vhodný pro dívky od tří let do první menstruace.
  Měj se hezky!
  Bára

  Moje tělo - holky

  Růst prsů

  Ahoj Alíku a spol, chtěla bych se zeptat jestly je normální když mi bolely bradavky vím že to znamená že mi rostou prsa ale ono to přestalo a bojím se že mi už nikdy neporostou moje máma má malé prsa myslíte že já budu mít taky? Holky ve třídě se mi smějou že nemám prsa oni je mají opravdu obrovské větší než moje máme nevím co dělat je nějaký spůsob přírodní aby se mi zvětšil? Díky za odpověď a ahoj

  holka, 11 let, 4. července

  Ahoj,
  předně bych si dovolila nesouhlasit s tím, že když tě přestaly bolet bradavky, přestala ti zároveň růst prsa. Tak to rozhodně není. Je možné, že budeš mít stejně malá prsa jako tvoje maminka, ale stejně tak to vůbec není podmínkou a můžeš mít prsa mnohem větší. To se ve tvém věku nedá odhadnout a jasno budeš mít teprve tehdy, až bude tvé dospívání ukončené. Stejně tak neexistuje způsob, jak bys mohla růst prsů urychlit, nebo zvětšit jejich velikost. Jsi teprve na začátku dospívání a musíš dát svému tělu několik let čas, aby se mohlo rozvinout. Pokud bys byla i v dospělosti s velikostí svých prsů nespokojená, lze uvažovat o plastické operaci, ale teď jsou takové úvahy skutečně předčasné. Dej svému tělu zkrátka čas a uvidíš, jaká velikost prsů ti byla geneticky dána.
  Měj se hezky!
  Bára