Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Alík radí dětem

  Na otázky odpovídají

  pracovníci Modré linky, psycholožky BáraV a Péťa, poradenské centrum Locika, MUDr. Jiří Staněk, MVDr. Přemysl Rabas, bojovníci proti kouření z projektu Nekuřátka, vědecký novinář Pragmatik a správci. Občas odpovídá i sám Alík.

  Dotazy mohou pokládat pouze děti mladší 15 let.

  Moje tělo - holky

  Ovlivňuje podprsenka růst prsů?

  Ahoj Alíku, vím, že je tohle docela hloupost a že plýtvám vaším časem, ale docela mě to zajíma. Projížděla jsem internet a našla jsem článek o tom, že nošení podrpsenky ovlivňuje růst prsou. Všude uvádějí něco jiného, tak jsem se obrátila na vás. Předem děkuji za odpověd a přeji hezký den:->

  holka, 13 let, 18. června

  Ahoj,
  ujišťuji tě, že tvrzení, že podprsenka může ovlivňovat růst prsů jakýmkoli způsobem (ať už urychlovat, nebo zpomalovat), je skutečně z oblasti fám. Velikost prsů je ovlivněna geneticky a není možné ji jakýmikoli přípravky (ani potravinami, či potravinovými doplňky - ačkoli to některé reklamy tvrdí) ovlivnit. Na vzhled a velikost prsů mohou mít vliv hormonální změny, jako je například těhotenství, ale podprsenka skutečně nikoli.
  Měj se hezky!
  Bára

  Moje tělo - holky

  Výtok z pupíku

  Ahoj vespolek, mám takovou otázku ohledně těla.... Mírně mi teče taková tekutina (asi voda) z pupíku a dělá to pak takové stroupky (vypadá to jako maz)..... Stalo se mi to už myslím po druhé většinou po nebo před menstruací ale nevím jestli to s ní vůbec nějak souvisí. A trvá to tak 2 max až 3 dny. :-E
  Proč se mi to děje?
  Musím jít k lékařovi?
  Nejsem nějak nemocná nebo tak?
  Hledala jsem na internetu a moc jsem se toho nedozvěděla proto píšu sem🌼🤕 Prosím nějaké stručné odpovědi 🙂
  Hholka
  Děkuji 😓

  Hholka, 12 let, 15. června

  Ahoj,
  výtok z pupíku je obvykle zapříčiněn špatnou hygienou, kdy v pupíku může vzniknout zánět a vytékat z něj hnis. Lidé totiž často zapomínají na to, že pupík je nutné pravidelně čistit stejně jako třeba uši. Přičinou ale může být i kvasinková infekce, nebo plíseň, proto je vždy lepší zajít k lékaři, který stanoví příčinu a navrhne léčbu.
  Měj se hezky!
  Bára

  Moje tělo - holky

  Menarché, vývoj pohlavních znaků, tělesná výška

  Hezký den, moc Vám děkuju za minulou odpověď moc pomohla$>:-).

  Mám dotaz, je mi 14 a 1 měsíc, pořád nemám měsíčky, jsem divná, všichni ze třídy už je mají, jen já né. Občas mě pobolívají prsa, ochlupení-skoro nic... Asi jen 3 chlupy v pravém podpaží (levé nic), a dole asi 20... Víc nic... Je to normální? Výtok mám asi od 11, 12. +-.. Každý den, je takový mléčně bílý, nezapáchá, nesvědí...

  Je to normální? Připadám si divná, všechny holky už se holí, povídají si o košíčkových podprsenkách (já nosím pořád lambádu pro věk 9-10let), měsíčkách, pak se zeptají mě, jestli už "to" mám, já řeknu, že je nemám, a ony: "Fakt?? Seš divná!".

  Mrzí mě to, nedá se to dospívání nějak urychlit? A navíc jsem fakt prťavá-jen 150 cm plus mínus..... Vypadám na 9 let.;-(.

  Díky za odpověď.:-)$>
  Krásné letní dny plné sluníčka přeju všem:-).

  holka, 14 let, 9. června

  Ahoj holko,

  Menarché (to je první menstruace) se u dívek dostavuje nejčastěji ve věku 12 až 14 let, avšak za normální se považuje i širší věkové rozmezí 11 až 15 let. O projev opožděného vývoje se jedná pouze v případě, že se menarché nedostaví ani po dovršení patnáctého roku věku. První výtok sice většinou nastupuje 1 až 2 roky před první menstruací, avšak tato časová prodleva může být i kratší nebo naopak delší. Proto nelze přesně odhadnout věk první menstruace na základě věku prvního výtoku. Bolesti v prsou u dospívajících dívek souvisí s jejich nastupujícím růstem a vývojem.

  Vývoj ochlupení u tebe už začal, i když množství chlupů ti zatím může připadat malé. Avšak rozvoj tělesného ochlupení je dán nejen dosaženým stupněm tělesného vývoje, ale také vrozenými předpoklady, které mohou být různé. Vlivem individuální genetické výbavy rostou chloupky u některých lidí více, u jiných méně. To se sice nápadněji projevuje u chlapců (zatímco někteří čtrnáctiletí chlapci mají chlupy na nohou a na hrudníku, u jiných vyrůstá teprve prvních pár chloupků okolo pohlavních orgánů), nicméně individuální rozdíly v rozsahu a hustotě ochlupení se samozřejmě mohou projevovat i u dívek.

  Tvoje tělesná výška je sice podprůměrná, avšak ještě se nachází na samotné hranici normy, která pro dívky ve věku 14 let činí 151 až 176 cm (přičemž střední hodnota tělesné výšky u dívek ve věku 14 let činí 163,5 cm). V naprosté většině případů je abnormálně nízká tělesná výška dána vrozenými předpoklady, nemusí se tedy nutně jednat o projev poruchy růstu. Tato varianta růstu se nazývá „short-normal“.
  Vyšší postava se v naší civilizaci sice považuje za společensky výhodnější, avšak nemusí to platit beze zbytku. Z hlediska zdravotního je spíše výhodou (ostatně některá onemocnění se častěji vyskytují u osob s nadprůměrně vysokou postavou). Rozhodně by však bylo škoda, kdyby ses trápila kvůli tomu, že jsi „prťavá“, protože taková nejsi. Mimochodem, průměrná tělesná výška devítiletých dívek v České republice činí 136 cm, musela bys tedy být zhruba o 15 cm nižší než jsi, aby tvá výška „vypadala na 9 let“. Určitou představu o tom, jaké tělesné výšky bys mohla nakonec dosáhnout, si můžeš udělat podle tělesné výšky obou rodičů.

  Především je však důležité, aby sis nedala od kamarádek či spolužaček namluvit, že jsi „divná“, protože nejsi. Puberta není žádný závod a není to žádná zásluha, že někdo se vyvíjí dříve a rychleji, stejně jako není žádná ostuda, když se někdo vyvíjí později či pomaleji. Ostatně pozdější či pomalejší nástup pohlavního dospívání je spíše výhodou, protože ten, kdo začíná dospívat později, vlastně startuje z lepší pozice. Tělesné dospívání je energeticky vysoce náročný proces, a pokud začne příliš brzy, může pro tělo představovat mnohem větší zátěž.

  Ani kvůli srovnání s „vyspělejšími“ spolužačkami či kamarádkami se netrap. Pokud jsou mezi vámi nějaké nápadné rozdíly, následujících několik let je dokonale srovná. Puberta může nastoupit dříve či později a může trvat kratší nebo delší dobu, avšak výsledek v podobě pohlavní dospělosti je v podstatě vždy tentýž.

  Samozřejmě, že dospívání se „urychlit“ dá, a to pomocí tzv. substituční hormonální léčby. Pokud se však tělo vyvíjí sice pomaleji, ale normálně, není žádná léčba zapotřebí. V tvém věku je lepší ponechat průběh tělesného vývoje přírodě, než do něj uměle zasahovat za použití medikamentů. To by bylo nutné snad jen v případě, že by se v tvém věku neobjevovaly vůbec žádné známky tělesného dospívání. U tebe se však tyto známky projevují, byť nejsou zatím tak rozvinuté, jako u některých jiných dívek.
  Pokud bys i přesto měla o nějaký umělý zásah do průběhu dospívání zájem, můžeš se svěřit alespoň jednomu z rodičů a požádat o doprovod k praktickému lékaři pro děti a dorost, který posoudí stav vývoje pohlavních znaků a na základě této kontroly buď doporučí, nebo nedoporučí vyšetření na endokrinologii. V rámci vyšetření na endokrinologii se provádí laboratorní test hladiny pohlavních hormonů v krvi, a pokud je tato hladina extrémně nízká, připadá v úvahu výše zmíněná substituční hormonální léčba.

  Moje tělo - holky

  Výška - jsem menší než ostatní

  Ahoj Alíku, mám dotaz
  je mi jedenáct let a měřím jen cca 135 cm a vážím 30 - 31 kg. Jsem o dost menší než mí vrstevníci a vadí mi to. Oblečení totiž nosím pro 8-9leté a cítím se blbě když vidím jak spadám do takové kategorie. Ve škole kvůli výšce mám také problémy, jak jsem nižší tak mě automaticky všichni berou jako slabší. Botu mám 37 což je myslím ale v pořádku. Připadám si blbě když jsou všichni kolem mě větší. Urovná se to? Za rok vyrostou asi jen dva centimetry ale četla jsem že bych měla alespoň 8 cm. Co si o tom myslíte?

  holka, 11 let, 3. června

  Ahoj,
  dělá Ti starosti, že jsi menší než Tvoji vrstevníci. Připadáš si kvůli tomu blbě. Chápu, že to dokáže člověka potrápit, když se něčím od ostatních liší. Umím si taky představit, že Ti běží hlavou, jak se to asi bude dál vyvíjet, jestli ostatní svou výškou "doženeš". Bohužel, nedokážu přesně předpovědět, jak to bude. V dětství a během dospívání se lidé mezi sebou hodně liší v tom, jak rychle a jak moc rostou. Věřím, že se Ti nelíbí, když Tě kvůli tomu ostatní automaticky považují za slabší. Zároveň to, jak fyzicky vypadáme, je jenom jedna část toho, kým jsme. Pro vztahy s ostatními a pro to, jak Tě vnímají, je mnohem důležitější, jak se k nim chováš a jaké máš vlastnosti. Vybavuji si hodně lidí, kteří jsou menšího vzrůstu, a kteří jsou moc šikovní a vnitřně i navenek silní a daří se jim spousta věcí. Může to být například i výhoda u některých sportů. Pokud Tě trápí, že rosteš příliš pomalu, můžeš to probrat s rodiči. Je dobře, když se tyto věci pro jistotu konzultují i s praktickým lékařem. Můžeš se taky svěřit někomu z kamarádů, to často přinese úlevu, když nás něco trápí.

  Zdraví,

  Modrá linka

  Moje tělo - holky

  Lokální zánětlivá reakce po oholení ochlupení

  Zdravím všechny, mé jméno je Natálie a je mi 13 let. Před včerejškem jsem si zkusila poprvé oholit mou intimní partii, protože se mi nelíbilo mít tam dlouhé chloupky. Oholila jsem se ostrou žiletkou, správnými směry a šetrným pěnícím prostředkem. Při holení mě to strašně bolelo. Den po holení jsem to tam začala mít červené pupínky, mám to tam celé zarudlé, nemůžu si ani na to šáhnout a mám tam i pupínky na vymačkání ve kterých je očividně hnis. Moc mě to tam dole bolí a jakkoliv se pohnu tak je to extrémně nepříjemné a nevím si s tím rady. Na internetu jsem se nic nedočetla. Zatím jsem si to namazala vazelínou. Bydlím sama jenom s mamkou a jsme velmi čistotné. Chtěla bych nějakou radu na to aby mi co nejrychleji narostly zpátky, aby mě to už nebolelo a aby mi ty chloupky nezarostly. Opravdu mě to moc trápí. Všem předem děkuji za odpověď. Mějte se hezky, s pozdravem uživatelka Natalejda.

  holka, 13 let, 28. května

  Ahoj Natálie,

  Červené pupínky vznikají jako lokální zánětlivá reakce v místech, kde dochází k zarůstání dorůstajících chloupků pod svrchní vrstvu pokožky (to jsou ty „pupínky na vymačkání ve kterých je hnis“, o nichž se zmiňuješ v dotazu). Jejich vzniku lze předejít zvlhčováním oholené pokožky pleťovým krémem nebo vhodnou mastí. Při silnějším podráždění bych doporučoval panthenolovou mast, například calcium pantothenicum (vyslovuje se [kalcijum pantotenikum]), kterou lze zakoupit v lékárně ve volném prodeji. Cena uvedené masti se pohybuje v rozmezí 50 – 80,- Kč.

  Chloupky v pubickém ochlupení dorůstají tempem přibližně 1 cm za měsíc a u dospělých jedinců dosahují délky okolo 6 cm. Každý chlup tedy roste přibližně půl roku, poté vypadne a na jeho místě začne růst nový. Tímto způsobem se ochlupení průběžně obměňuje, takže v jednom okamžiku vyrůstají chloupky různé délky.

  Růst ochlupení nelze nijak urychlit, avšak vzhledem k podráždění pokožky a zánětlivým reakcím v podobě hnisajících pupínků doporučuji na oholená místa dvakrát až třikrát denně nanášet výše zmíněnou panthenolovou mast, dokud obtíže neustoupí.

  Moje tělo - holky

  Bojím se, že budu mít malá prsa

  Ahoj Alíku, chtěla bych se zeptat. Mám malé prsa a bojím se, že v budoucnosti je budu mít taky malé. Na mamčině straně jsou prsa malé ale z taťkovy strany jsou zas velké. Myslíte, že by byla možnost mít velké prsa po babičce z taťkovy strany? Předem děkuji za odpověd:-)

  holka, 13 let, 27. května

  Ahoj,
  bohužel se obávám, že na tuto otázku neexistuje odpověď a nedokázal by ti ji dát nejspíš nikdo na světě. Velikost prsů je podmíněna geneticky a je to skutečně „padesát na padesát“, jestli budeš mít prsa malá, nebo větší. Takže možnost, že budeš mít velká prsa tu skutečně existuje. Skutečnost, že máš aktuálně prsa malá vůbec nic neznamená, protože jsi teprve na začátku dospívání a tvé tělo čeká bouřlivý vývoj. Nech svému tělu čas, aby jej mohlo dokončit a pak sama uvidíš, jestli jsi se v oblasti prsů přiklonila spíš na maminčinu, nebo na tátovu stranu.
  Ještě bych ráda dodala, že ačkoli ti to teď možná připadá nepředstavitelné, i v případě, že by ti zůstala malá prsa, postupem času zjistíš, že i s nimi jsi pro spoustu kluků a mužů nesmírně atraktivní a věřím, že se dokážeš mít ráda taková, jaká jsi.
  Měj se hezky!
  Bára

  Moje tělo - holky

  Ochlupení na zadku

  Ahoj, chci ze zeptat na trošinku trapnou věc. Teď, když jsem v pubertě, tak mi narostlo ochlupení v různých částech těla. Je normální že mi trochu roste i na prdeli? Slyšela jsem, že to mají jen kluci, ale je mi blbý se ptát.

  holka, 13 let, 25. května

  Ahoj,
  růst ochlupení - respektive jeho intenzita, vzhled, rychlost růstu, zbarvení, ale i místa růstu jsou bohužel dána geneticky a není jednoduché je změnit. Je sice pravda, že chlupy na zadku jsou typičtejší pro muže, ale věř mi, že spousta žen a dívek má podobný problém jako ty (spousta žen řeší například i nadměrný růst chloupků kolem bradavek apod.). Je zkrátka pravděpodobné, že máš geneticky danou větší intenzitu ochlupení a proto se ti objevují chloupky i na zadku. Nejběžnějším řešením, které se v takových případech používá, je laserová depilace, kterou provádí celá řada klinik specializovaných na kosmetické zákroky. Většinou se doporučuje podstoupit zákrok ve chvíli, kdy je fyzický vývoj dokončen, tedy na konci dospívání, ale určitě se o svém problému můžeš s nějakým odborníkem z takové kliniky poradit už teď a třeba ti doporučí podstoupit laserový zákrok dříve. Ženy si většinou účinky laserové depilace chválí. Ne u každého jsou výsledky trvalé a stoprocentní, ale minimálně ke zlepšení dochází ve většině případů.
  Měj se hezky!
  Bára

  Moje tělo - holky

  Mám velký zadek

  Zdravím, mám velký zadek a pár holek se mi za to ve škole smějí např. Dneska řekly hele podívejte (moje jméno) má nějak velký zadek a začaly se smát a asi dvě holky se na mě podívaly a taky se začali smát ale těm to odpustím protože vím že ony to tak nemyslely. Nemám ho kvuly tomu jak jim nebo tak něco ale máme ho prostě 3 ženy v rodině: Babička (maminky mamka), moje Maminka a já 😢😢. Nevím co mám dělat jestli se to nedá nějakým způsobem schodit já nevím ale někdy mi je z toho smutno a ty holky mi někdy přijdou ubohé protože neví jak se můžu cítit 🥺.

  Eli, 12 let, 25. května

  Ahoj,
  mrzí mě, že se ti děti smějí kvůli tomu, jak vypadáš a úplně rozumím tomu, jak je ti to nepříjemné. Lidé obecně (a nedělají to jen děti) zkrátka někdy vůbec nepřemýšlí nad tím, jak necitlivé mohou jejich poznámky být a jak mohou někomu ublížit.
  Rozumím také tomu, že tvůj větši zadek není vůbec způsoben tím, že bys byla obézní. Dívala jsem se do tvých předchozích dotazů a vidím, že už ses nedávno ptala, jestli je tvá váha v pořádku a dle tvých údajů je tvá váha naprosto optimální. Každý člověk má ale zakódovaný určitý typ postavy, k němuž se váže i rozložení tuků. Někdo má tedy tendence k usazování tuků spíše na břiše, jiný na bocích a v dolní polovině těla a tak dále. Tuto predispozici bohužel nelze nijak změnit a bohužel není možné zhubnout pouze na vybrané části těla. Pokud tedy budeš chtít zhubnout zadek, budeš muset zhubnout celá a je pravděpodobné, že určitá disproporce na tvém těle stejně zůstane.
  Vzhledem k tomu, že hubnout skutečně nepotřebuješ, spíš bych se, být tebou soustředila, na dostatek pohybu a sportování, aby byla pevná, protože pak má člověk ze svého těla vždycky lepší pocit (nehledě na věk, nebo na to, jaký typ postavy má).
  Jak už jsem uvedla, naprosto chápu, jak jsou ti podobné poznámky nepříjemné a můžeš si zkusit se spolužačkami o tom promluvit (to ale bohužel často nezabere a někdy to dotyčné vyprovokuje ještě k intenzivnější aktivitě), nebo je ignorovat a počkat, až je to přestane bavit. Ujišťuji tě však, že za pár let, až budeš řešit partnerské vztahy, se kolem tebe najednou objeví spousta kluků a později i mužů, kterým bude tvá postava připadat nesmírně přitažlivá a budeš se jim moc líbit.
  Přeji ti hodně štěstí!
  Bára

  Moje tělo - holky

  Ahoj aliku....
  Trápí mě jedna věc...je mi 12 let ale vypadám jak kdyby mi bylo 8.... nemám žádná prsa a úplně všechny kamarádky ze školy už mají prsa jak v 14....skoro všichni uz mají i menstruaci a všichni vypadaji vyspěle....jsem úplně plocha a kluci si ze mě dělají hodne srandu.... dokonce jsem se jednou ptala kamarádky jake to je byt vyspělá a deuha kámoška tam nabehla a řekla:jezisi to neni jeji problem ze nejses absolutne vubec vyspela tak ji nech byt....ja tam stala uplne jak oparena a nechapajici.... já kvůli timu brečím kazdy den že chci vyrůst a vypadat na svuj věk....i tohle píšu se slzama v očích...hledala jsem i různé články ale to je k ničemu...a push-up podprsenky nosut nemůžu kvůli rodičům...chci nosit výstřihy ale to bych dole musela něco mít....mama si kvuli me dela starosti a ja se snazim to neresit ale vubec to nejde....jsem zoufalá....prosim co mám dělat 😔😭

  holka 12 let, 22. května

  Ahoj,
  každé tělo se vyvíjí trošku jinak a v různou dobu. Zaslouží si čas na to, aby se mohlo změnit z těla „dětského“ na tělo „dospělácké“. Vezmi si, co všechno nám naše tělo umožňuje. Můžeme se hýbat, skákat běhat, učit se, smát se a mnoho a mnoho dalších činností. Za to si zaslouží naši úctu a přijetí. Naše tělo je naší součástí. Jasně, že bychom ho občas chtěli změnit a často to děláme. Třeba si holíme chloupky nebo barvíme vlasy, ale pořád je to naše skvělé tělo. Zkus najít 3 věci, které se ti na tvém těle líbí. Možná to bude tvar nosu nebo barva očí, možná něco úplně jiného. Soustřeď se na ty fajn věci, které máš na svém těle ráda. Dokonalosti těla nikdo nedosáhne, ale lásce ke svému tělu dosáhnout můžeme. A v těle, které máme rádi i přes jeho chyby, se můžeme cítit skvěle.
  Měj se krásně,
  Péťa

  Moje tělo - holky

  Ahoj,
  už nad nad touto otázkou přemýšlím déle, takže jsem se rozhodla napsat sem.
  Trvá menstruace jen do porodu, nebo ji mají ženy dál?
  Děkuji za odpověď.

  holka, 13 let, 24. května

  Ahoj,
  mají ji i dál, až do období tzv. přechodu, který bývá u většiny žen kolem 50 let (obvykle někdy mezi 45 a 55, ale je to individuální). Pokud by menstruace trvala jen do porodu, nemohly by ženy rodit vícekrát, což se děje celkem běžně.;-)

  Moje tělo - holky

  Kolik jíst cukrů?

  Ahoj,

  k minulému dotazu ve kterém jsem psala ohledně mojí stravy mi nutriční poradna řekla, že cukry musím jíst. Což je logický a celkem jsem se nad tím zamyslela, ale pokud mám jíst cukry, v jaké dávce? Protože kolik cukru by měl člověk sníst denně, nebo tak aby měl energii. Protože já nevím co si mám dát denně sladkého, aby mi to prostě dalo energii.

  Děkuji předem za odpověď.

  holka, 12 let, 20. května

  Ahoj,
  na tvou otázku nelze odpovědět konkrétně, protože každý člověk je jiný, má jiný metabolismus, jiný životní styl i jiný kalorický výdej. Lidí, kteří si živiny propočítávají na úplně přesné „dávky“, je rozhodně menšina a většina se řídí zdravým selským rozumem. To znamená, že je ti asi jasné, že bys neměla sníst na posezení tabulku čokolády a zapít to litrem coly, ale pokud žiješ normálním, aktivním životem, není důvod, proč bys měla počítat každý bonbón, nebo oslazený čaj. Pokud bys skutečně trvala na tom, že si budeš živiny propočítávat, doporučuji stránku kaloricketabulky.cz, kam zadáš své osobní údaje a zjistíš, kolik čeho bys měla jíst. Nicméně, jak už jsem uvedla, tím se obvykle řídí lidé, kteří se potřebují zbavit nadváhy, nebo třeba profesionální sportovci. V minulých dotazech jsi psala, že hubnout nepotřebuješ, proto si dovoluji vyjádřit názor, že přesné propočítávání živin mi v tvém případě připadá zbytečné.
  Měj se hezky!
  Bára

  Moje tělo - holky

  Starosti s pupíkem

  Ahoj poradno.
  Před asi 3 týdny jsem zjistila, že mám v pupíku takové hrudky, dalo by se říct, že to vypadá jako uschlá kůže... Trochu to i zapáchá. Tak jsem se to snažila několikrát vymýt, ale pak mi pupík zčervenal...
  A mám ho červenej i teď. Pročítala jsem si o tom nějaké články a psaly tam hodně příkladů co by to mohlo být, ale upřímně se trochu bojím...
  Nevíte co by to mohlo být, popřípadě jestli s tím mám jít k doktorovi? Prosím poraďte🙏🏼
  Předem děkuji.

  holka, 12 let, 18. května

  Ahoj,
  bohužel není možné na dálku a online stanovit diagnózu pouze na základě popisu, ale je možné, že příčinou je nedostatečná nebo nevhodně prováděná hygiena pupíku. Pupík, stejně jako všechny ostatní části těla, potřebuje pravidelně čistit. Je však potřeba provádět to opatrně a jemně, aby nedošlo k podráždění. Odborníci většinou doporučují čistit pupík pomocí vatové tyčinky namočené v dětském oleji. Opět zdůrazňuji jemné a šetrné čištění. Pokud bude pupík začervanalý, případně bolestivý, i poté, určitě není od věci navštívit s tímto problémem lékaře, který zjistí, kde je problém.
  Měj se hezky!
  Bára

  Moje tělo - holky

  Menstruace a vzhled těla

  Ahoj.8-D dotaz číslo 1.mám straně moc chlupů na rukou a moc se stydím a pořád nosím jen dlouhý rukáv, a chci se oholit ale nemůžu. Dotaz číslo 2. Cca před skoro rokem mi jednou v jeden den tekla menstruace a pak už nikdy, nevíš co to mohlo být? Dotaz číslo 3. Na svůj věk mám strašně velké prsa že mi i "visí dolů" Pořád musím nosit i podprsenku, je to v pořádku? :-c- předem děkuji za odpověď$>

  holka, 10 let, 12. května

  Ahoj,
  umím si představit, že Tě chlupy na rukou trápí. Píšeš, že máš chlupů strašně moc, možná se srovnáváš s jinými dívkami. Často jsme nejistí ohledně toho, čím se lišíme od ostatních. Představuji si, že si ruce nemůžeš oholit, protože Ti to zakazují rodiče. Je Ti 10 let, takže chápu, že se to Tvým rodičům zdá brzy a chtějí, abys ještě počkala. Rozumím, že asi nevíš, co dělat, pokud o tomhle rozhodují rodiče. Nevím, zda Ti chlupy vadí, protože se Tobě samotné nelíbí anebo na ně někdo v Tvém okolí poukazuje. Často na sobě nemáme rádi něco, co třeba naše okolí vůbec neřeší anebo si toho ani nevšimne. Navíc to, že se ženy holí, je záležitost teprve posledních pár desítek let. V západním světě společnost na ženy tlačí, že by se ochlupení měly zbavovat, ale jinde ve světě je v pořádku, aby žena chlupy měla. Dokonce už se u nás objevují ženy, které se holit odmítají a za své ochlupení se nestydí. Zkus si o tom najít něco na internetu, mohlo by Ti to dodat více sebevědomí.

  Ohledně menstruace Ti nemůžeme jednoznačně odpovědět. Menstruace se objevuje u každé dívky v jiném věku. Může se stát, že ji dívka dostane a potom několik dalších měsíců nepřijde, ještě nemusí být pravidelná. Pokud nemáš aktuálně nějaké potíže anebo bolesti, myslím, že si nemusíš dělat starosti. Stálou menstruaci dostaneš třeba až později. Pokud máš možnost, neboj se s takovým tématem svěřit i mámě, může Ti také mnohé vysvětlit. Kdyby se Ti přece jen něco nezdálo, může Tě máma objednat na gynekologii.

  I prsa se dívkám vyvíjí v různém věku. Některým dívkám už i tak brzy jako Tobě. Chápu, že Tě to může znepokojovat, když třeba ostatní holky v Tvém okolí ještě prsa nemají, anebo je mají menší, než Ty. Odlišnost v tomto směru je ale úplně normální, nemusíš si s tím dělat hlavu. I tvar prsou má každá dívka či žena jiný, stejně jako každý máme jiný tvar očí, nosu, každý jsme jinak vysoký apod. Důležité je, pokud už podprsenku potřebuješ, abys měla správnou velikost a aby Ti v podprsence bylo pohodlně. S výběrem Ti může pomoct zase třeba máma, ale i prodavačky v obchodech obvykle vědí, jakou velikost zvolit.

  Přejeme Ti hezké jarní dny,
  Modrá linka

  Moje tělo - holky

  Masturbace a náboženství

  Chci se zeptat ohledně gynekologii. Kdybych náhodou při masturbaci přišla o panenství a doktorka by na to přišla bude se to nějak zásadně řešit nebo se mě jen zeptá jestli jsem měla pohlavní styk a to by bylo celí. A taky jestli u prohlídky bude moje matka, neděsí mě samotná prohlídka ale představa že v ošetřovně bude i moje máma. Chtěla bych to tíž si s ní soukromě s paní doktorkou promluvit. A kdybych fakt měla narušenou panenskou blánu bude to říkat mámě. My máme náboženství kdy je něco jako masturbace hřích. I když co se týče požadavků co musíme v tom náboženství plnit tak je to tak že máme jen pokud jsme toho schopni.

  holka, 13 let, 16. května

  Ahoj,

  chápu, že máš různé otázky a obavy spojené s gynekologickou prohlídkou - a že ony obavy jsou navíc spojené s vaším náboženstvím, podle kterého je masturbace hřích. Nedokážu přesně předpovědět, jak bude gynekoložka postupovat. Zároveň si myslím, že pokud by zjistila, že je panenská blána přetržená a že k tomu pravděpodobně došlo při masturbaci, nebude to nějak více řešit; někdy také může být obtížné zjistit, zda narušena byla či ne. Masturbace je u dospívajících dívek i kluků normální a velmi častá, a doktorka je na to při své praxi zvyklá. Přiznám se, že nevím, jestli gynekoložka mámě řekne nebo neřekne, jestli je panenská blána narušená. Pokud by sis s doktorkou chtěla promluvit o samotě, napadá mě do ordinace předem zavolat a zkusit se domluvit, jak by to šlo vymyslet, aby ses jí soukromě mohla zeptat na to, co Tě zajímá. Případně napsat email. Pokud bys to celé chtěla probrat podrobněji, můžeš se nám ozvat na Modrou linku - na chatu, telefonu anebo Skypu. Kontakty a provozní dobu najdeš na našich stránkách www.modralinka.cz.

  Držíme palce,

  Modrá linka

  Moje tělo - holky

  Ahoj poradno,
  poslední dny jsem začala jíst zdravě. Není to tím, že bych chtěla zhubnout. Jen si myslím, že není nic špatného, když si člověk hlídá cukry. Ale teď nevím jestli si nemůžu zhoršit mojí váhu. Jelikož jsem měla podvýživu. Ale co jsem se vážila, tak si myslím že moje váha je dobrá. Jenže pravidelně mě váží doktoři kvůli štítné žláze. A bojím ae, že zhubnu. Jelikož nejím moc cukry. Každý den jím proteiny a co nejmíň cukru. To je první čeho se bojím. A dál mě trápí to, že všichni moji kamarádi a spolužáci mají věčně námitky a upomínky na to, že jím zdravě a nejím cukry. Když jsem s mamkou v obchodě a vybírám si jídlo, čtu u toho složení. Kolik to má vlákniny, cukru, bílkovin atd. Ale mamka mně za to nadává, že můžu jít co chci. Prostě bojím se o svoji váhu, ale nechci jíst cukry. Nebo v hodně malém množství. Každopádně jídlo jím pravidelně. K snídani mám věčně ovoce a bílkoviny, ale tento týden (v pondělí a úterý) se mi stalo ve skole to, že jsem neměla asi energii nebo nevím. A bylo mi straně zle. Neměla jsem energii asi, ale jak jsem najedla bylo to dobrý vše. Jinak dnes se mi to nestalo, protože jsem měla velkou svačinu i výživovou. Předem díky za odpověď. No jinak chci vědět, jestli že když mám hlad nemůže to se mnou seknout že bych přišla do bezvědomí.

  holka, 12 let, 12. května

  Ahoj,
  každá živina v naší stravě má svoji role. Sacharidy (vč. cukru) jsou hlavním zdrojem energie pro naše tělo, pro naše buňky. Zdroje sacharidů jsou zejména obiloviny (pečivo a přílohy), pak ovoce a zelenina a také v menší míře jsou luštěniny a ořechy. Věděla jsi, že některé buňky našeho těla využívají jako zdroj energie pouze cukr? Jsou to červené krvinky a buňky mozku! Hlavní úlohou červených krvinek je roznášet kyslík do všech orgánů našeho těla, aby ty orgány mohly fungovat. Pokud ve stravě máme nedostatek cukru či sacharidů, červené krvinky nemají energie a tak neroznášejí kyslík. Kvůli tomu člověk se cítí unavený a vyčerpaný, dlouho spí a nic se mu nechce dělat. Pokud člověk pak cukr ze stravy vůbec vynechá, začne mu bolet hlava, bušit srdce, bude cítit úzkost a strach - jsou to známky nedostatku energie pro mozek. Pokud v takové situaci nedodáme včas určitou dávku cukru, opravdu může dojít ke ztrátě vědomí. Mozek se prostě vypne podobně mobilu s vybitou baterkou. Všem těm velmi nepříjemným příznakům můžeme jednoduše předejít, pokud budeme mít dostatek sacharidů ve stravě. Pamatuj si, že denně bys si měla dát 3-6 porcí obilovin, tzn. vždycky mít nějakou přílohu na oběd v dostatečném množství, pak nějaké pečivo či kaše/vločky/musli na snídaně a večeře a také v menším množství na svačiny. Dále v jídelníčku by mělo být 2-4 porcí ovoce a 3-5 porcí zeleniny, 1 porce je kus velikosti tvé pěstí. Vidím, že sleduješ obsah bílkovin ve stravě. Bílkoviny jsou stavební látky našeho těla, ale pokud něco stavíme, potřebujeme energie, že jo? Takže fakt nezapomeň zařazovat sacharidy a cukry, je to palivo pro náš organizmus, které zajišťuje správný průběh všech procesů v těle. Měj se krásně! ;-)