Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Alík radí dětem

  Na otázky odpovídají

  pracovníci Modré linky, psycholožky BáraV a Péťa, poradenské centrum Locika, MUDr. Jiří Staněk, MVDr. Přemysl Rabas, vědecký novinář Pragmatik, Škola Vitae, bojovníci proti kouření z projektu Nekuřátka a správci. Občas odpovídá i sám Alík.

  Dotazy mohou pokládat pouze děti mladší 15 let.

  Moje tělo - holky

  Bolest hlavy

  Dobrý den,
  Můj bratr mě dnes omylem kopl do zadní části hlavy nebylo to moc silné to kopnuti asi jako když se děti v malé rychlosti srazí hlavami ale potom to dvě vteřiny bolelo pak nic a za 6-7hodin možná víc mě při ležení začala bolet hlava na úrovni kde mě kopl ale ne na tom místě jsem už dva týdny nemocná párkrat mě už takhle před tím hlava bolela je to takové že chvilku to bolí pak chvilku ne .Je to stesitelné . Co to muže být ? Je to vàžne bojím se jit spát!!?

  holka, 14 let, 28. října 2021

  Ahoj,
  na zdravotní dotazy podobného typu obvykle odpovídáme, že nejsme lékaři a i kdybychom byli, nedokázali bychom stanovit diagnózu na dálku a online. Nicméně podle toho, co popisuješ, bych si troufla tvrdit, že se nejedná o nic vážného. Občasnou bolestí hlavy trpí snad každý člověk na světě a příčin může být celá řada - od dehydratace, změny počasí, přes psychické faktory, až po onemocnění. Pro tvůj klid můžeš své obtíže probrat se svou lékařkou/lékařem, až půjdeš na prohlídku. Budeš tak mít jistotu, že se nejedná o nic vážného a budeš klidnější.
  Měj se hezky!
  Bára

  Moje tělo - holky

  Masturbace

  Ahoj Alíku je mi to trochu trapné ale chci se zeptat proč když zkouším masturbovat ze mně nic neteče? A je normální že mě uspokojuje jenom klitoris, ale prstění ne?

  holka, 13 let, 25. října 2021

  Ahoj holko,

  Vše, o čem se v dotazu zmiňuješ, je naprosto normální.

  Je pravdou, že při stimulaci neboli dráždění pohlavních orgánů, tedy například i při masturbaci, dochází k uvolňování tekutin, které se vytváří ve specializovaných žlázkách (jedná se o tzv. Skeneho žlázy a Bartholiniho žlázy, jejichž vývody v podobě drobných otvůrků či spíše pórů se nacházejí v okolí malých stydkých pysků).
  Avšak množství tekutin, které se ve zmíněných žlázách tvoří, bývá relativně malé. Zpravidla se uvolňuje jedna nebo několik kapek, které se navíc bezprostředně po svém uvolnění roztírají po povrchu pohlavních orgánů. Pouze přibližně u 15 - 20% žen a dívek se tyto tekutiny uvolňují ve větším množství (až několik mililitrů), zatímco na druhé straně, tedy přibližně u dalších 15 - 20%, se neuvolňují vůbec nebo jen výjimečně.

  Rozhodně se tedy nemusíš znepokojovat kvůli tomu, že při vykonávání masturbace z tebe „nic neteče“. Možná, že jsi už někde na internetu četla něco o tzv. „mokrém orgasmu“, při němž dochází ke zvýšenému až nadměrnému uvolňování tekutin z výše zmíněných žláz, avšak tento jev se vyskytuje pouze u několika procent žen a jedná se spíše o výjimku nežli pravidlo.

  Naprosto normální je i to, že tě při masturbaci uspokojuje pouze nebo především stimulace (dráždění) klitorisu. Jak vyplývá z dlouhodobých výzkumů našich předních odborníků na lidské sexuální chování (Weiss, Zvěřina), pro naprostou většinu žen a dívek představuje hlavní zdroj sexuálního uspokojení stimulace klitorisu, nikoliv stimulace v hloubce pochvy. To je dáno i rozložením nervových zakončení v oblasti genitálu, kdy největší množství eroticky citlivých nervových zakončení (uvádí se šest až osm tisíc) se nachází právě v klitorisu a v kožním záhybu nad klitorisem, který se též označuje jako „předkožka klitorisu“ (s předkožkou u chlapců má společné to, že obsahuje velké množství nervových zakončení). Naproti tomu množství nervových zakončení v pochvě je podstatně nižší, navíc většina z nich je soustředěna v oblasti blíže k poševnímu vchodu, nikoli v hloubce pochvy.

  Z uvedených důvodů je pochopitelné, že žena či dívka si při masturbaci stimuluje právě ty nejcitlivější části svého pohlavního ústrojí, a nikoliv ty méně citlivé. Ostatně výraz „prstění“, který jsi v dotazu použila, se nevztahuje pouze na zavádění prstu do pochvy, ale také (a vlastně především) na stimulaci klitorisu pomocí jednoho nebo více prstů.

  Způsob vykonávání masturbace, o němž se v dotazu zmiňuješ, je u žen a dívek nejčastější a zároveň nejpřirozenější. Některé dívky se obávají, že při pohlavním styku s partnerem nedosáhnou uspokojení, protože z masturbace nejsou „zvyklé“ na stimulaci v hloubce pochvy. Avšak i při pohlavním styku, i když to tak na první pohled nevypadá, dochází především ke stimulaci klitorisu (naprostá většina žen totiž dosahuje uspokojení při pohlavním styku především tím, že dochází ke tření mezi klitorisem a horní stranou partnerova penisu).

  Moje tělo - holky

  Bolest podbřišku

  Ahoj,
  už delší dobu (možná víc než rok) mě bolí v podbříšku předtím než si dojdu na velkou.. Pak už je to uplně bez bolesti. Je to ok? Stávalo se mi to většinou tak jsem to neřešila, ale napadlo mě se zeptat..8-D

  holka, 14 let, 11. října 2021

  Ahoj,
  nejsem bohužel lékař a i kdybych byla, nemohla bych stanovovat diagnózu na dálku a online. Samozřejmě největší jistotu budeš mít, pokud se objednáš k lékaři a svůj problém s ním probereš.
  Nicméně vzhledem k tomu, že tvůj problém trvá už tak dlouho, určitě by nebylo od věci nejprve vyzkoušet změnu životního stylu. Možná jsou tvé problémy způsobeny zácpou - a potom by bylo dobré soustředit se na dodržování pitného režimu a zvýšit příjem potravin s vysokým obsahem vlákniny. Blahodárný vliv má v těchto případech i pravidelný pohyb. Zkus tedy několik týdnů dodržovat tyto zásady a možná, že se tvé problémy upraví samy. Pokud by i nadále přetrvávaly, určitě by nebylo od věci objednat se k lékaři a nechat na něm, aby stanovil diagnózu.
  Měj se hezky!
  Bára

  Moje tělo - holky

  Jak zhubnout stehna?

  Ahoj,
  Vim ze pisu pomerne casto ale... Nejsem spkojena.
  Jsem mala a Mam tlusta stehna a vsichni ze tridy maji hubenejsi a me to stve.
  Necitim se dobre ve svem tele. Mamka rikala ze je mam normalni, ale co bych dala za to kdybych je mela aspon o trochu hubenejsi... Nevíte nejake cviky na hubnuti stehen? Treba behani?

  holka, 12 let, 10. října 2021

  Ahoj,
  je samozřejmě nepříjemné, pokud se člověk ve svém těle necítí dobře, ale obávám se, že neexistuje způsob, jak by se dala zhubnout pouze vybraná část těla. Je to odvěké přání všech žen, které si například přejí zhubnout pouze břicho, ale rády by zachovaly velká prsa. Bohužel to nejde. Tělo neumí hubnout jen to, co bychom si přáli. Buď hubne jako celek, nebo jako celek přibírá.
  Samozřejmě můžeš svá stehna zpevnit (ať už běháním, nebo třeba posilováním), ale pokud se rozhodneš zhubnout (a otázkou je, jestli bys to opravdu potřebovala, což nedokáži posoudit, protože jsi nenapsala, kolik vážíš a měříš), zhubneš nejen stehna, ale celé tělo. Jako rozumnější se mi tedy jeví soustředit se na zdravý životní styl - dodržovat pestrý a vyvážený jídelníček i pohybový režim. Pak bude tvé tělo zdravé a v kondici a věřím, že se v něm budeš cítit dobře.
  Měj se hezky!
  Bára

  Moje tělo - holky

  Problémy s vlasy

  Hezký den všem,
  mám menší dotaz a předem děkuju za odpověď.
  Nosím vlasy pořád stažené do francouzského copu, češu se deset minut ráno, a drží mi přes celou školu a večer s ním jdu spát. Občas mě pobolívá pokožka hlavy, kdyz mě někdo pohladí, nebo když se češu, tak to bolí fakt fest, jsem z toho úplně šílená.;-(.
  Holky ze třídy říkají, že bych měla chodit více rozpuštěná, že prý to vlasů prospívá, tak nevím.
  Mám také hodně lupy, vlasy se mi ani moc nemastí, myju si je dvakrát do týdne. Mám je hodně dlouhé, asi deset centimetrů pod pasem. Chtěla bych je možná trošku kratší, tak pod lopatky, ale je mi to líto, mám je takhle dlouhé odjakživa. Taky nevím, jak bych s kratšími vlasy vypadala, všichni jsou tak zvyklí, nevím, jaká by byla jejich reakce. Je to takový můj malý sen, mít je kratší, nikdo o tom neví.
  Moje vlasy jsou hodně husté, a jakoby huňaté, nebo jak bych řekla. Je to těžké na popsání. Také se pořád vlní...;-(. A neleží rovně. Mě se to taaak nelíbí a mamka to naopak zbožňuje... Chtěla bych je rovné, ale nechci používat žehličku. Nevíte jak je vyrovnat?
  Je lepší spát s gumou, nebo ne? Je lepší mít delší vlasy nebo tak pod lopatky? Mám dál nosit 24 hodin denně cop? Nekazí se mi tím vlasy?
  Moc děkuju za odpověď. Jste všichni moc super, jste hodní a pomáháte denně mnoha dětem. Moc za všechno děkuji 💓💛💚.

  Krásné zářijové (skoro říjnové) dny přeju všem🍀.

  holka, 14 let, 29. září 2021

  Ahoj,
  řekla bych, že tvé spolužačky mají pravdu a bolest pokožky je skutečně způsobena příliš přitaženými vlasy v copu. Určitě by vlasům také prospělo, kdybys občas změnila účes, aby si mohly „odpočinout“ vlasy i pokožka hlavy.
  Co se týká lupů; existuje spousta šampónů, které si s nimi dokáží poradit. Určitě se vyplatí do nich investovat.
  Píšeš také, že bys chtěla mít vlasy kratší, ale bojíš se reakce okolí. K tomu bych ráda podotkla, že se jedná o tvou osobu a o tvé vlasy. Takže pokud toužíš po tom vyzkoušet kratší sestřih, nevidím nejmenší důvod, proč bys měla brát ohled na to, že jsou na tebe ostatní zvyklí s jiným účesem. Přepokládám, že například tví spolužáci se tě také neptají, jestli se mohou ostříhat. Jestliže si chceš tedy vyzkoušet kratší sestřih, klidně se nech ostříhat. Třeba budeš s kratšími vlasy skutečně spokojenější - a pokud náhodou ne, budeš alespoň vědět, že to není sestřih pro tebe.
  Kromě toho píšeš, že bys chtěla mít rovné vlasy. Obávám se, že pokud máš přirozeně vlnité, rovné už mít nikdy nebudeš, protože to zkrátka nemáš v genech. Jedinou možností jsou skutečně zásahy, které ti vlasy narovnají, jako je třeba žehlení vlasů. To ale zase není pro zdraví vlasů příliš dobré a vlasy se tím vysušují a ničí. Takže je potřeba zvážit, jestli a jak často k němu chceš případně přistupovat.
  Měj se hezky!
  Bára

  Moje tělo - holky

  Porucha menstruačního cyklu

  zdravím, menstruaci jsem dostala cca pred dvema a pul lety. Jenže už ji nemam 8 mesicu a začíná mě to docela desit. Mamine to zatim rikat uplne nechci. Budu jen rada jestli mi řeknete ,zda jeste pockat nebo to uz nejak resit. Predem dekuji za odpoved!

  Ahoj Ahojky,

  Během prvních dvou let menstruace je přibližně 50% cyklů nepravidelných, avšak vzhledem k tomu, že jsi měla první menstruaci (menarché) již před dvěma a půl lety, by se v tvém případě již mohlo jednat o poruchu menstruačního cyklu zvanou amenorea. Jelikož od předchozí menstruace již uplynulo několik měsíců, spíše bych doporučoval, aby ses mamince svěřila a požádala ji o doprovod k lékaři, pokud možno přímo ke gynekologovi (poukaz od praktického lékaře není v tomto případě nutný).

  Moje tělo - holky

  Růst prsů

  Ahoj Alíku. Mám dotaz ohledně dospívání:
  Prostě jsem hrozně špatná na popisování něčeho tak to nějak zkusím a otázka se týká růstu prsou: Jak mi rostou prsa tak třeba běhání skákání a prostě co se týká těchto aktivit mne poskakují prsa a dost to bolí. Já osobně podprsenku nenosím i když už mi mamča říkala že si myslí že by to tak bylo lepší. Řeším to tak že si beru trička kde mi nejdou vidět bradavky, (což skoro ve všech až na ty se vzorečkama a s neprůsvitnou látkou a taky ucesem mám delší vlasy). Další věc je že všechny holky ze třídy to nosí a to je mají cca stejné ale mne to přijde prostě takové trapné třeba když jdou vidět ty ramínka a i když ne. A taky by bylo divné to začít nosit po začátku školního roku. (Teda jen pro mne mám takové zbytečné stresy). Omlouvám se že otravuji, nashledanou.

  holka, 12 let, 7. září 2021

  Ahoj holko,

  Bolesti či podobné nepříjemné pocity v prsou souvisí s jejich růstem. Na počátku dospívání, tedy přibližně ve věku 10 až 12 let, se dostavují téměř u všech dívek a není třeba se kvůli nim znepokojovat.

  Je pochopitelné, že změny, jimiž tvé tělo právě prochází, ti nemusí být vždy jen příjemné, a že potřebuješ určitý čas na to, aby sis zvykla na svoje nové tělesné proporce (větší prsa, širší boky a podobně). Zpočátku ti větší prsa mohou "překážet", ale jistě si na ně časem zvykneš.

  Začátek nošení podprsenky představuje jeden z hlavních předělů v životě každé dívky. Zatímco některé dívky se na svoji první podprsenku vysloveně těší a začínají ji nosit dokonce ještě mnohem dříve, než ji doopravdy potřebují, pro jiné, jako například pro tebe, není zařazení tohoto kusu prádla do šatníku jednoduché.

  Některé dívky se kvůli nošení podprsenky cítí trapně, pro jiné znamená obléknutí první podprsenky jakýsi symbolický "konec dětství", s nímž se však ještě nechtějí rozloučit. Jiné dívky se v podprsence naopak cítí sebevědoměji, protože si připadají dospělejší.
  Záleží však výhradně na tobě, zda a kdy začneš podprsenku nosit. Pokud se na její nošení necítíš být připravena, nemusíš se do jejího oblékání za každou cenu nutit.

  Nošení podprsenky má výhody i nevýhody. Podprsenka poskytuje ňadrům oporu, takže při sportu by ti tolik "neposkakovaly". Na druhou stranu není pravdou, jak tvrdí někteří lidé, že bez podprsenky by ňadra ztratila svůj tvar. Rozhodně se tedy nemusíš bát například toho, že když nebudeš nosit podprsenku, budou tvoje prsa v pozdějším věku "povislá" či přímo "vytahaná". Tato změna jejich tvaru je u starších žen dána hormonálními změnami v období tzv. přechodu, nikoliv tím zda v mládí nosily nebo nenosily podprsenku.

  Moje tělo - holky

  Sama se sobě nelíbím

  Ahoj poradno,

  mám na Vás další dotaz. Měřím 175cm a vážím asi 62kg. Asi nemám nadváhu, jenže se sama době zkrátka nějak nelíbím. Přijde mi, že mám moc velká stehna, široká ramena a nezpevněné břicho. Problém ale je, že jsem na sporty úplně nemožná a ani mě to moc neláká. Co mám dělat? Mám se prostě přemoct a začít cvičit? Nebo mám omezit stravu?

  Děkuji Vám moc za odpověď.

  holka, 14 let, 3. září 2021

  Ahoj,
  máš naprostou pravdu, že vzhledem k tvé výšce a věku rozhodně nadváhou netrpíš. Pokud tedy nejsi spokojená se svou postavou, bude sport zřejmě jedinou možností, co s tím dělat.
  Samozřejmě, že každý člověk má nějaký typ postavy, který se nikdy nezmění. To znamená, že pokud se ti nelíbí široká ramena, musíš se smířit s tím, že tento rys se už nikdy nezmění. Na druhou stranu existuje spousta triků v oblékání, které ho dokáží opticky kompenzovat.
  Co se týká stehen a nezpevněného břicha; to jsou věci, které se pravidelným cvičením upravit dají. Naprosto rozumím tomu, že tě sportování moc neláká, protože osobně jsem to měla úplně stejně. Pokud člověku něco nejde, zároveň ho to ani neláká a neumí si představit, že by ho to bavilo. Nicméně stejně tak ti z vlastní zkušenosti mohu říci, že stoprocentně někde existuje druh pohybu, který bude vyhovovat zrovna tobě a bude tě bavit. Jde jen o to, abys ho objevila. Neboj se tedy experimentovat a zkoušet nové věci. Klidně můžeš začít třeba jen rychlou chůzí, která časem může přejít v klus. Nebo zkus navštívit nějaký otevřený trénink sportovního klubu (teď v září je na to ideální doba) a možná sama s překvapením zjistíš, že ti ten který sport vyhovuje a baví tě. Jsem přesvědčená, že pokud budeš chtít, určitě se to podaří!
  Držím ti palce!
  Bára

  Moje tělo - holky

  Je dobře, že cvičím s činkami?

  Ahoj,
  mám dotaz ke sportu, je dobře když cvičím s 2kg těžkými činkami ráno a k večeru?? Jenom bych se chtěla ujistit, každopádně dělám 3x týdně atletiku.

  Lída, 11 let, 1. září 2021

  Ahoj,
  na tvůj dotaz se bohužel nedá odpovědět, protože je příliš obecný. Netuším, jaká je tvá tělesná konstituce, zdravotní stav a jeho případná omezení. Nevím, jakým způsobem cvičíš, jestli ti někdo ukázal, jak cviky správně provádět (případně jejich provedení zkontroloval) a jestli jsou přiměřené tvému věku. Sama vidíš, že tady existuje příliš mnoho otázek, na které neznáme odpověď.
  Je ale určitě skvělé, že pravidelně sportuješ. To je pro zdravý životní styl mimořádně důležité. Je častým předsudkem, že by dívky s činkami cvičit neměly. Naopak; posilování a budování svalů je pro kondici a zdraví klíčové. Spíš jde o to, abys vhodně zvolila strukturu a intenzitu tréninku. Pokud máš ve svém okolí někoho, kdo se v této oblasti orientuje (například trenéra, nebo alespoň vášnivého sportovce), zkus s ním zkonzultovat přímo tvůj konkrétní trénink, abys měla jistotu, že jednotlivé cviky provádíš dobře.
  Měj se hezky!
  Bára

  Moje tělo - holky

  Změna barvy výtoku

  Ahoj,
  Tato otázka je ohledně výtoku. Vždycky byl takový průhledný nebo bílý, ale teď nedávno je žlutý. Menstruaci jsem ještě pořád nedostala.
  Napadlo že by to mohlo být nějak způsobenou slanou vodou z moře. Je to možné? Je to normální, nebo bych to měla nějak řešit?

  holka, 14 let, 27. srpna 2021

  Ahoj,
  změna konzistence i zabarvení výtoku je běžná nejen v dospívání, ale i v průběhu dospělosti, kdy se vzhled a charakter výtoku během menstruačního cyklu mění. Je samozřejmě těžké radit online a na dálku, ale obecně se uvádí, že pokud výtok nesvědí, nepálí, výrazně nezapáchá, nebo není spojen s bolestmi v podbřišku, obvykle není důvod se znepokojovat. Možná, že je změna barvy a konzistence výtoku předzvěstí přicházející menstruace. Osobně si nemyslím, že by měla souvislost s koupáním v moři. Každopádně hlídej, aby se k výtoku nepřidaly nějaké z popsaných problémů, protože pak by bylo určitě vhodné navštívit lékaře, ale v současné situaci si nemyslím, že je to nutné.
  Měj se hezky!
  Bára

  Moje tělo - holky

  Zelená moč

  Zdravím všechny, co mám dělat když jsem měla zelenou moč? Poprvé se to stalo třeba měsíc zpátky a teď se to stalo podruhé.

  holka, 13 let, 26. srpna 2021

  Ahoj,
  bohužel nejsem lékařka, a i kdybych byla, nedokázala bych ti poradit online a na dálku. Nicméně z různých zdrojů jsem zjistila, že nazelenalá barva moče může být způsobena mnoha příčinami. Jednou z nich je konzumace některých potravin, například chřestu, ale příčinou může být i bakteriální infekce. Pokud tvůj problém přetrvává, bylo by určitě dobré, aby ses objednala k lékaři, který zjistí jeho příčinu a navrhne i řešení.
  Měj se hezky!
  Bára

  Moje tělo - holky

  Ahoj, chtěla bych se zeptat, je mi 12 let, cvičím cca 5-6x týdně 20-30 min + cvičím gymnastiku (třeba jen 10-15 min) a stravuji se zdravě. Chtěla bych nabrat svaly a proto jím hodně bílkovin (např. si do nějakého jídla přidávám protein) a je možné vidět za 1-2 měsíce nějakou změnu, svaly? Samozřejmě jím i dostatek sacharidů, tuků, vlákniny a hlavně těch bílkovin. Předem děkuji za pomoc8-D.

  Ahoj,
  na budování svalů je třeba dostatek živin a nějaký pohyb. Pokud se pravidelně stravuješ, jíš všechny živiny a sportuješ, není ani nutné přidávat do jídla protein, aby se svaly zpevňovaly. Efekt může být vidět klidně už za 1-2 měsíce. S posilováním to ale nepřeháněj, ve tvém věku jsou živiny potřeba hlavně na dovyvinutí těla.
  Kdyby tě ještě něco zajímalo, klidně zase napiš
  Péťa

  Moje tělo - holky

  Bolesti v podbřišku, první sexuální kontakty

  Zdravím, jsem tu zase a potrebovala by jsem poradit. Uz delsi dobe me boli v podbřišku a mam velky vytok. Nwvite co to muze byt? A jeste jeden dotaz, znam jednu divku a ta rika ze mela 2 sex a je ji čerstvě 13
  Je to vporadku? Co by se stalo kdyby jsem mela sex treba ve 12-13? Bolelo by to hodne? A jeste takovy trapny dotaz stoji ten sex za neco ve 12-13 letech? Jako jestli uz kluci maji svoje prirozeni větší? U holky mi to je asi jedno vetsinou holka ma v takovem veku uz ma nejake prsa a prirozeni je skoro stejne jako treba v 10(treba krome ochlupeni) 👉👈

  Holčička??, 18. srpna 2021

  Ahoj holčičko,

  Bolesti v podbřišku mohou být projevem nastupující menstruace, případně nastupujícího výtoku. Jestliže tyto bolesti trvají vždy jen po dobu 3 – 4 dny, není třeba se kvůli nim znepokojovat. Pokud by však trvaly delší dobu, bylo by na místě svěřit se rodičům a navštívit lékaře.

  Pokud jde o zahájení pohlavního života, to je ve věku 13 let spíše neobvyklé. Je otázkou, zda si tvoje kamarádka nevymýšlí, aby byla „zajímavá“. Průměrný věk prvního pohlavního styku se podle různých výzkumů sexuálního chování pohybuje okolo 18 let.

  Pohlavní styk či jiné sexuální aktivity s dítětem mladším patnácti let jsou sice trestným činem, avšak samotné dítě mladší patnácti let nelze trestně stíhat. Stíhání hrozí v případě, že jednomu z partnerů již bylo 15 let, zatímco druhému dosud nikoliv. V takovém případě se starší dopouští pohlavního zneužití mladšího. Pokud jsou oba partneři mladší patnácti let, nelze trestně stíhat ani jednoho z nich, protože dosud nedosáhli věkové hranice trestní odpovědnosti.

  První pohlavní styk nemusí být (a většinou ani není) bolestivý, pokud během tzv. milostné předehry dojde k dostatečnému zvlhčení partnerčiných pohlavních orgánů. Rozhodující nejsou rozměry pohlavních orgánů, nýbrž uvolnění dostatečného množství tekutin, které se vytvářejí v těle ženy či dívky za účelem zvlhčení pohlavních orgánů při pohlavním styku.

  Ze všeho nejdůležitější však je, aby partner i partnerka svolili k pohlavnímu styku až v době, kdy se cítí připraveni přijmout rodičovskou roli pro případ, že by spolu počali dítě. Samozřejmostí by mělo být důkladné vzájemné poznání partnerů před uskutečněním sexuálního kontaktu. Navazování náhodných a krátkodobých známostí nelze doporučit, protože je vysoce rizikové. Kromě zmíněného rizika neplánovaného početí jsou takové náhodné a krátkodobé vztahy spojeny i se zvýšeným rizikem přenosu pohlavních a jiných infekčních nemocí včetně HIV/AIDS.

  Moje tělo - holky

  Strach z třináctileté prohlídky

  Ahoj Aliku a spol.
  Tady Eliška 💫💍
  Potřeboval bych poradit jde o to že jdu za chvíli na 13 letou prohlídku a já se toho bojím potřebovala bych předem vědět na co se asi tak budou ptát a co budou kontrolovat já jsem totiž četla že se někdy koukají do kalhotek jestli mají holky chlupy na vagíně,....

  holka, 13 let, 16. srpna 2021

  Ahoj,
  třináctileté prohlédky se vůbec bát nemusíš. Neděje se na ní nic výjimečného, nebo strašného. Většinou se na ni nosí ranní moč, která se vyšetří. Pediatr tě změří, zváží, vyzkouší tvůj zrak a sluch. Zkontroluje pohybové ústrojí i držení těla. Poslechne si srdce, podívá se ti do krku. Někteří lékaři na svlékání netrvají a stačí jim informace, že nepociťuješ potíže, roste ti pubické ochlupení a podobně. I v případě, že by však pediatr chtěl tvé pohlavní orgány vidět, je potřeba uvědomit si, že i ony jsou součástí tvého těla a zaslouží si tedy péči. Pro lékaře jde o úplně běžnou rutinu a je to pro ně úplně stejné, jako kdyby ti dělali například prohlídku zubů, nebo poslouchali srdce. Není proto skutečně potřeba dělat si s tím starosti. Celkově trvá prohlídka jen několik minut a výsledkem je jistota, že je tvé tělo zdravé a vyvíjí se správně - což je to nejpodstatnější.
  Měj se hezky!
  Bára

  Moje tělo - holky

  Chloupky na zadku

  Dobrý den,
  před měsícem jsem si všimla že v zadku mezi půlkama mám pár černých chloupků a strašně mi to vadí. Zkoušela jsem je i holit ale moc to nešlo a řízla jsem se, a po týdnu se mi blbě sedělo. Zajímalo by mě jestli to někdy někomu bude vadit (chápete..) nebo jak to mám udělat aby tam nebyli? Nebo jestli by šli i permanentně odstranit. Hledala jsem i na internetu ale nic moc, jsem už z toho zoufalá :((

  Holka, 13 let, 16. srpna 2021

  Ahoj,
  ochlupení v genitální oblasti - a i v okolí řitního otvoru, je zcela normální a má ho každý člověk (samozřejmě je řeč o dospívajících a dospělých, malé děti toto ochlupení nemají). Samozřejmě chápu, že z estetického hlediska jsi s nimi nespokojená a ráda by ses jich zbavila. Ohledně permanentního odstranění si popravdě nejsem úplně jistá, zda se provádí i v těchto oblastech. To by určitě musel rozhodnout odborník. Nicméně pokud je mi známo, většina žen si tyto nežádoucí chloupky odstraňujě pomocí depilačního krému. Tam nehrozí riziko pořezání jako právě u použití žiletky, nebo holícího strojku. Ty jsou naopak k holení v intimních partiích nevhodné právě kvůli špatné přístupnosti a možnému pořezání. Některé ženy také volí depilaci voskem, která se provádí v kosmetických salónech, ale ta je v těchto partiích značně bolestivá, nicméně její efekt je dlouhodobější než při depilaci krémem.
  Měj se hezky.
  Bára