Poradna: Alík radí dětem

Na otázky odpovídají

pracovníci linky důvěry Modrá linka, Alíkova kamarádka BáraV, odborníci na boj proti kouření z projektu Nekuřátka a správci. Občas odpovídá i sám Alík.

Dotazy smí pokládat čtenáři mladší 15 let.

Moje tělo - holky

Ahoj mám dotaz teď jsem si četla na internetu o 13 lete preventivní prohlídce a dočetla jsem se že u dívek kontrolují prsa a ochlupení a já se docela vyděsila je to pravda? Vždy mi přijde trapné jak tam přijdu oni mě zváží a změří potom ještě změří tlak a potom se zaměřují na zrak a sluch vždy po dokončení tohohle řeknou větu mě strasnej vadí řeknou teď s vysvlékni že si mám nechat pouze spodní kalhotky a musím se svlékat před sestřičkou doktorkou i mamkou potom jdu na lehátko řekne lehni si a pokrčit nohy prohmata břich a potom se a kouká tam dolu a musím pokrčit nohy a pořád se stahnutyma kalhotkami potom řekne roztáhni nohy a vezme si rukavice a sahá mi tam a já se vždy stydím bude to takhle i na 13 lete preventivní prohlídce? Bude vyšetření letos probíhat stejně dočetla jsem se na internetu že se zaměří i na prsa a pubicke ochlupení ale, jaký tam dole nebo podpaží obojí už mám a stydím se a jinak jak to dal bude probíhat

holka, 12 let, 29. července

Ahoj,
chápu, že preventivní prohlídku nemusíš mít ráda a že se u ní stydíš, má to tak i hodně dalších děti, a dokonce i někteří dospělí. Na druhou stranu se tak lékaři starají o to, aby nezanedbali nějaký problém a měli Tvůj zdravotní stav pod kontrolou.

Každý lékař postupuje asi trochu jinak, ale máš pravdu, že se u prohlídky váží, měří výška a tlak, vyšetřuje zrak a sluch a podívají se, jestli se dobře vyvíjí prsa a máš již ochlupení. Běžně také vyšetřují pohmatem břicho, ale prohlídka pochvy stačí pohledem, pokud nemáš žádné potíže. Je možné, že na to vůbec nedojde. Podrobněji totiž pohlavní orgány dívky vyšetřuje spíše gynekolog. Myslím, že se můžeš dopředu s mamkou domluvit, aby lékařce řekla, že prohmatávat vnitřně nechceš, doktorka by to měla respektovat.

Můžeš si o tom, že se stydíš s mamkou více promluvit dopředu, aby věděla, co prožíváš a byla Ti při prohlídce oporou. Je dobré také myslet na to, že prohlídka trvá jen chvíli a když ji zvládneš, dlouho Tě žádná další nečeká.

Přejme Ti, abys to dobře zvládla.
Modrá linka

Moje tělo - holky

Ahoj Alíku, konce června jsem měla 13 a ještě jsem nebyla na preventivní prohlídce (vždycky mi doktorka posílala dopis ale letos nic) takže asi mám říct mamce aby té doktorce zavolala a domluvila se s ní na nějaký termín a lékaři mají povinnost dávat pacientům nějak vědět kdy mají přijít nebo to je jen jejich dobrá vůle
A ještě se chci zeptat co se dělá na 13ti leté prohlídce

holka, 13 let, 30. července

Ahoj,
je klidně možné, že paní doktorka na tvou preventivní prohlídku zapomněla. Ačkoli obvykle skutečně pediatři posílají pozvánky (nebo zvou pacienty telefonicky), i lékařka je jen člověk a samozřejmě má právo na to, aby občas něco pustila z hlavy. Proto určitě nic nezkazíte tím, když požádáš maminku, aby pediatričce zavolala a domluvila se s ní.
Jinak součástí preventivní prohlídky ve třinácti letech je vyšetření zraku, sluchu, krevního tlaku a pulsu. Poslechem lékař vyšetřuje a hodnotí činnost srdce a plic, pohmatem vyšetřuje břicho a uzlinový systém těla, pohledem pak sliznici ústní dutiny, barvu a charakter kůže. Čeká tě také vyšetření pohybového aparátu a lékař ti nabídne očkování proti rakovině děložního čípku. Toto očkování není povinné a záleží na tobě a tvých rodičích, jestli se ho rozhodnete využít.
Měj se hezky!
Bára

Moje tělo - holky

Ahoj Alíku,
Celkem mi vadí moje chlupy na nohou ráda bych si je oholila ale nějaké holky ze školy říkají že pokud si jednou ohlím nohy začnou mi růst černé chlupy je to pravda??

holka, 13 léto, 28. července

Ahoj,
ohledně holení se poraď s maminkou. Těžko říct, jak konkrétně tvé tělo zareaguje. U někoho opravdu platí, že po začátku holení rostou chloupky více.

Moje tělo - holky

Ahoj Alíku! Už docela dlouhou dobu se mi objevují průhledné skveny na nehtech. Půlku nehtu mám třeba bílý a pulku úplně průhledný. Nikde jsem pořádně nenašla co by to mohlo způsobovat. Tak se obracím na vás. Předem děkuji za odpověď.

holka, 14 let, 23. července

Ahoj,
skvrny na nehtech mohou mít celou řadu příčin od nesprávné životosprávy (často je na vině nedostatečné zásobení vápníkem, zinkem, nebo vitamíny ze skupiny B), přes plísňová kožní onemocnění, až po úraz. Nicméně bohužel na dálku a online nelze určit spolehlivě jejich příčinu. V první řadě zkus nejdříve upravit životosprávu (klidně si kup i nějaký potravinový doplněk, či multivitaminy) a pokud ani potom nedojde k úpravě stavu, navštiv kožního lékaře, který spolehlivě určí diagnózu a poradí ti i s léčbou.
Měj se hezky!
Bára

Moje tělo - holky

Ahoj vím že nejste zubaři ale, potřebuji poradit. Na konci července jdu k zubaři na opravování předních horních zubů těch uprostřed. Mám zkažené oba dva ze předu i ze zadu a vždy půlka zubu. Je to cca půlka zubu ze předu i ze zadu jde to opravit jakože klasickou bílou plombou? Jde o to jakože jestli by to tam nějak drželo? Že kdyby vybrousil půlku zubu tak jde tam dát bílá plomba? Kdyby ne tak jak by se to muselo opravit? Předem děkuji za odpověď AHOJ

holka, 12 let, 17. července

Ahoj,
bohužel, jak jsi správně napsala, nikdo z odborníků odpovídajících v této poradně není zubař. A i kdyby byl, obávám se, že by ti na dálku a online nedokázal poradit. Každý zdravotní problém je individuální a není dost dobře možné odhadnout pouze na základě popisu, jakým způsobem půjdou tvé zuby opravit. Jsem si ale jistá, že tvůj zubař udělá všechno pro to, aby zásah byl co nejšetrnější a co nejméně viditelný.
Měj se hezky!
Bára

Moje tělo - holky

Dobrý den,
mám pár otázek:

 1. Teď o prázdninách se mi začaly strašně mastit vlasy- večer si je umyju a ráno je mám zase mastné. Nevíte, co s tím dělat? A přestanou se mi mastit? Ve škole se totiž strašně řeší, jestli někdo má/nemá mastné vlasy. Nikdy jsem s tím neměla problém (s mastnotou vlasů) ale teď se bojím, že mě budou pomlouvat.
 2. Pod nosem mám takový "knírek" prostě pár chloupků. Zatím nejsou skoro vůbec vidět (jen zblízka) .Bojím se ale, že ztmavnou. Může se to stát? A existuje nějaký způsob (něco jako plastika), čím se to dá odstranit? Pokud ano, on kolika let se na tu "plastiku" může jít?
 3. U bradavek mám pár chlupů. Je to normální?
 4. Mám trochu problémy s plynatostí? Jak se toho zbavit??
Omlouvám se, že je těch dotazů tolik a předem děkuji za odpověď.
holka, 13 let, 18. července

Ahoj,

píšeš vlastně čtyři dotazy, stručně Ti na ně odpovíme.
To první, maštění vlasů - jsou období, kdy se vlasy víc mastí, což je zrovna období léta. Je dobré se zeptat na dobrý šampon, v drogerii, ale třeba i v lékárně, a vlasy umývat tak často, jak je potřeba (a mýt je ráno spíše než večer). Pro případ nouze existují i suché šampony - můžeš se po nich podívat.

Knírek, tedy pár světlých chloupků pod nosem, je zcela běžný (a vlastně i půvabný) a není třeba s ním nic dělat. Pokud by ztmavnul, určitě by se našly způsoby řešení, jako zesvětlení nebo i depilace, která může být dočasná i trvalá. Tu provádějí na vybraných kosmetických provozovnách. Tam by Ti také řekli, od kolika let se procedura dá absolvovat.

Chlupy u bradavek jsou normální, třeba i delší, tmavé, můžeš je tam klidně nechat, nebo sem tam vytrhnout. Ničemu nevadí.

Co se týká plynatostí, je to otázka spíše na Tvého lékaře. To, co můžeš udělat sama, je dobře vypozorovat, kdy se plynatost zvyšuje, a vyhnout se daným potravinám. V lékárně je možné koupit také preparáty, které se užívají při nebo po jídle, a které problémy s plyny řeší.

Pěkné léto,
Modrá linka

Moje tělo - holky

Ahoj poradno, chtěla bych poradit co dělat s celudytidou. Mám ji na stehnech a zadku, strašně mě to trápí. Cvičím na nohy, bruslím a běhám. Ale furt nemizí. Co mám dělat? Už je to dlouho, čekám, snažím se a ono nic. Měla bych přestat něco jíst nebo nějak nohy promazávat či zábaly? Prosím poradte.

holka, 14 let, 18. července

Ahoj,
s celulitidou je to poměrně složité. Týká se bohužel i žen štíhlých, které pravidelně cvičí, zdravě se stravují a přijímají dostatek tekutin. Ne vždy je možné se jí jednoduše zcela zbavit.

Pomoci zmírnit potíže může pravidelná masáž míst, kde se celulitida vyskytuje - žínkou nebo vhodným masážním kartáčem. Pomoci mohou i krémy podporující prokrvení (prohřívající) nebo krémy, které podporují udržení napětí pokožky (tonizující). Další možností je případně i lymfatická masáž, která podpoří proudění lymfy v tkáních.

Důležité je přijímat dostatek tekutin (ideální je čistá voda), nepít příliš tekutin s kofeinem (cola, káva) a nepřisolovat si moc jídla (a vyhýbat se např. slaným pochutinám jako jsou chipsy, solené ořechy) a konzumovat dostatek zeleniny a ovoce.

Hezké léto přeje Vím, co jím

Moje tělo - holky

Ahoj Alíku a spol. Mám na vás pár dotazů. Omlouvám se že jich je víc, nemohla jsem se rozhodnout na co chci odpověď nejvíc.

 • tam dole už mám docela dost chloupků a i tak3-5centimetrove delší. No a já se jich chci zbavit. Ale zase se mi to vůbec nechce říkat mámě. Připadala bych si strašně divně.No tak nevím co s nimi.
 • na čele mám docela velké akné a ve škole se mi za to smějí. Ještě nikdo ho nemá. Sice mám ofinu tak to trochu zakryji ale teď si ji nechávám dorůst, a nevím co potom. Mamka to sice ví ale nic s tím nedělá. Zkoušela jsem všemožné masky a většinou se to akorát zhoršilo. Nevíte jak se toho nějak zbavit?
 • četla jsem si potom hodně ale nikde jsem o tom nic nenašla. Mám takový dá se říct výtok ale je tmavě žlutý až do hněda. Nemám ho pravidelně ale tak obden.

To je vše a předem děkuji za odpověď!

Nataly, 10 let, 16. července

Ahoj,

posíláš vlastně tři Alíky, stručně Ti na ně odpovíme:

Pokud Ti rostou chloupky, můžeš se rozhodnout, zda je chceš nechat tak, nebo ne - obojí je v pořádku. Pokud se jich chceš zbavit, můžeš si v drogerii koupit potřeby k holení (například dámské žiletky) a velmi opatrně chloupky odstranit. Můžeš si pořídit i depilační krém. Existují i elektrické holící strojky, zkus hledat na internetu.

Pokud máš akné a nic, co sis pořídila, nezabírá, obrať se na lékaře - praktického, kožního - předepíše Ti účinné přípravky a možná doporučí i vhodné dietní opatření. Možná, že by Tvoje čelo potřebovalo také "větrat" - třeba doma je nechej nezakryté ofinou.

Co se týká výtoku, zdá se, že Tvůj hormonální systém začal pracovat a připravuje se první menstruaci - může přijít brzy, nebo později, to se uvidí. Pokud výtok nezapáchá, není ho mnoho, není třeba kromě dobré hygieny dělat nic. V případě, že si nejsi něčím jista, je lepší vyhledat gynekologickou ordinaci.

Přejeme, abys měla co nejméně starostí,

Modrá linka

Moje tělo - holky

Ahoj.
Sice je mi 12 let ale chtěla bych se zeptat na návštěvu gynekologie. Mám z toho docela strach. Mám několik otázek tak snad to nebude problém.

 • Kdy přibližně tam budu muset jít?
 • Je možné, že je i gynekološka?
 • Co si mám vzít na sebe aby to bylo nejlepší?
 • Jak dlouho to bude přibližně trvat?
 • Co mi tam budou vlastně dělat?
Předem děkuji za odpověď.
holka, 12 let, 25. června

Ahoj,

je naprosto běžné a přirozené, že máme strach nebo obavy jít někam, kam jdeme poprvé a nevíme, co nás tam čeká. Zadáš-li si na internetu do vyhledávače první návštěva gynekologa, najdeš spoustu servrů, které Ti nabídnou fundované, odborné odpovědi na vše, co s první návštěvou gynekologa souvisí. Zkoušej si průběžně odpovědi na své otázky vyhledávat sama - nejen na internetu! Co se týká gynekologa, je možné se obrátit i na mamku, starší sestru, máš-li ji, tetu, babičku a podobně.

Nyní k Tvým otázkám.
Termín není žádný stanovený jako povinný. Ke gynekologovi jdeš stejně jako k jinému lékaři a to tehdy, máš-li nějaké potíže s menses (bolestivost, nepravidelnost, zapáchající, zabarvené výtoky). Každá dívka by gynekologa měla navštívit nejpozději před zahájením sexuálního života.
Ano, jako ve všech oborech, i na gynekologii pracují lékaři muži, gynekologové, a lékařky ženy-gynekoložky, ke komu půjdeš si můžeš vybrat.
Nejlepší oděv na vyšetření jsou volné šaty nebo sukně, nestojíš pak před lékařem od pasu dolů nahá, jsi jen "naostro", připravená na vyšetření.
Délka vyšetření je samozřejmě individuální, záleží na potížích a na tom, co lékař/ka (ne)najde.
Budou Tě vyšetřovat, jako všude u lékaře, různé obory si všímají různých orgánů, gynekologie je o orgánech pohlavních, lékař/ka tedy vyšetřuje Tvé pohlavní orgány.

Modrá linka

Moje tělo - holky

Takze cusan
Jak si mam zvetsit prsa

holka, 12 let, 25. června

Takže čusan (abych použila tvůj způsob oslovení),
pokud budu chtít být stručná podobně jako ty, můžu napsat pouze: „Nijak!“ Kdybys to toužila rozepsat a vysvětlit, mohu dodat, že ve dvanácti letech skutečně neexistuje způsob, jak bys svá prsa mohla zvětšit. Jejich růst neurychlíš a vzhledem k tomu, že jsi na začátku dospívání, jejich velikost i tvar se budou ještě razantně měnit. Jestliže jsi měla na mysli plastiku, budeš si muset počkat minimálně do osmnácti let (pokud ti to ještě i poté bude připadat jako dobrý nápad).
Měj se hezky!
Bára

Moje tělo - holky

Ahoj Alíku, Za chvíli mi bude 15 let a mamka se mě už ptala na to jestli chci na gynekologii za paní doktorkou nebo jejím panem doktorem. Já se ale hrozně bojím a stydím. Jsou mi nepříjemné dotyky jako např. chycení za ruku od mého partnera na tanec a nevím jak to vyřešit nebo jestli je to zcela normální. \vminulosti sem nebyla nikdy sexuálně zneužitá či jinak ohrožená ale já se i přesto hrozně bojím. Jde to nějak řešit? Děkuji za odpověď

holka, 14 let, 19. června

Ahoj,
hned na začátku bych tě ráda uklidnila, že tvé pocity a strach z první návštěvy gynekologie je zcela normální a řekla bych, že i běžný. Přece jen se jedná o situaci, kdy se máš svléknout před cizím člověkem, nechat ho prohlédnout tvé intimní partie a snést i jeho doteky. To je situace, ve které se necítí komfortně asi žádná žena na světě.
Myslím, že je třeba, abys změnila své myšlenky a začala o návštěvě gynekologie uvažovat jako o nepříjemné povinnosti, která má ale svůj účel a musí být splněna. Neznám žádnou ženu, která by si návštěvu gynekologie užívala, ale zároveň je většině žen jasné, že preventivní prohlídky mají svůj smysl a dokáží zabránit do budoucna obrovským komplikacím a problémům. Pokud to mám hodně zjednodušit, představ si, že dáš na váhy proti sobě dvě „zla“ a vybereš si z nich to výrazně menší. Gynekologická prohlídka, byť ti může být psychicky nepříjemná, trvá jen několik málo minut, zatímco zdravotní komplikace, kterým dokáže předejít, klidně mohou trvat i několik let.
Navíc po první prohlídce velmi pravděpodobně zjistíš, že jsi se stresovala zbytečně. Preventivní prohlídka na gynekologii sice může být poněkud nepříjemná, ale rozhodně není bolestivá. Objednej se k lékaři s dobrými referencemi, který vyšetření provede citlivě a jsem si jistá, že sama uznáš, že to není zdaleka tak hrozné, jak sis myslela. Z vlastní zkušenosti pak doporučuji vzít si na prohlídku sukni. V kabince si pak sundáš jen spodní prádlo, sukni si necháš a na vyšetřovacím křesle pouze vyhrneš. Řekla bych, že pro tvůj vlastní pocit to pak bude mnohem příjemnější.
Měj se hezky!
Bára

Moje tělo - holky

Ahoj. Už dlouho jsem vám chtěla napsat že vaše poradna je super věc a hodně mi pomohla. Ale teď bych se chtěla zeptat na pár otázek, můžete odpovědět jen ano nebo ne (nechci vás moc zdržovat od mnohem důležitějších dotazů), ale na některé otázky bude potřeba rozvinutější odpověď.
• vím, že už se tady na to někdo ptal, ale můžete mi dát nějaký odkaz na nějakou knížku o dospívání/masturbaci/menstruaci atd.
• otěhotní se, když holka spolkne sperma? (Nebojte, zkoušet to nebudu)
• jak vyvolat příchod menstruace? Vím že by se to nemělo ale v ojedinělých případech by to bylo docela dobré
• moje kamarádka má bílý průhledný výtok nijak prý nezapáchá je to přirozené? ( o té kamarádce to vím, protože se mi svěřila)
• zanedlouho jedem na školu v přírodě a budeme se tam koupat, ještě nikdy jsem neměla tampony a docela se toho bojím, Mamka říkala, že mi je klidně koupí jenže já se ani tak nebojím toho nandavani a těch věcí okolo, ale spíš syndromu toxického šoku, dá se mu nějak zamezit?
• taky jsem slyšela, že s tampony by se nemělo koupat ve chlorované vodě?
• je normální aby holka dostala ve 13 první pusu?
• je možné, že žena nikdy v životě nedosáhne orgasmu?
• jak dosáhnout nejlepší masturbace ( vím že to tady nemůžete/nesmíte popisovat, ale nějaký odkaz nebo tak něco prosím)
• už od mala máme doma na zahradě pověšený provaz a šplhala jsem už asi v 5 letech je možné, že už v tu dobu jsem prožívala orgasmus? Vždycky jsem vylezla nahoru a tam jakoby šoupala nohama o sebe a bylo to nádherný
• čím je nejvhodnější si holit intimní místa?

Děkuji moc za brzkou odpověď a doufám, že jsem Vás moc nezdržela mými otázkami je jich trošku víc tak snad to nebude tolik vadit.

Veverka, 13 let, 13. června

Ahoj,
je dobře, že Ti poradna pomohla, od toho tu je :)
Stručně odpovím na Tvoje otázky:
• zkus si půjčit/pořídit třeba: Na co se holky ptají; Všechno, co by dívka měla vědět o svém menstruačním cyklu; Otázky a odpovědi pro holky - dospívání, láska, sex
• dívka určitě neotěhotní, když spolkne sperma – to se nemá jak dostat k vajíčku
• otázka vyvolání menstruace je otázkou pro Tvého gynekologa (jsou „babské rady“. Ale daleko bezpečněji a spolehlivěji to jde s odborníkem)
• bílý průhledný nezapáchající výtok je v pořádku, svědčí o tom, že všechno normálně funguje (ale při jakýchkoliv pochybách je lepší dotázat se gynekologa)
• syndromu toxického šoku se dá zamezit pravidelným vyměňováním tamponu (dle návodu) – jinak se není třeba tamponu bát
• domnívám se, že nevadí, když se s tamponem koupeš v chlorované vodě, ale je to opět otázka na Tvého gynekologa
• některé holky dostávají pusu ve 13, některé později nebo dříve, je to v pořádku (jde-li o pusu, ne třeba o francouzský polibek nebo sexuální aktivity)
• některé ženy orgasmu nedosáhnou, přesto si mohou sex užívat; je více „druhů“ orgasmu a cest, jak jej dosáhnout, někdy to může trvat delší dobu, než si žena najde svoji cestu a způsob
• návody na masturbaci ani odkazy opravdu nedáváme, můžeš hledat ve výše uvedené literatuře :)
• nevím, zda jsi při sportovní aktivitě dosáhla orgasmu, ale mohla jsi jistě pociťovat sexuální vzrušení spojené s tlakem na pohlavní orgány
• na nejvhodnější prostředky k holení intimních míst se zeptej například kamarádek, a pak hledej to, co Ti nejlépe vyhovuje – opět je možností více od depilace k elektrickému holicímu strojku; je také k dispozici vhodná kosmetika před a po – můžeš se informovat i v drogerii

Rádi jsme Ti odpověděli, ale je to vlastně jedenáct dotazů, což není vůči jiným i Alíkovi moc fér, je to lepší rozdělit.

Pěkné dny,

Modrá linka

Moje tělo - holky

Ahoj Alíku a spol. už asi přes půl roku, mám jakoby v rozkroku jakokdyby nad klitorisem v levo taková malá modrá boulička. Vůbec mě to nebolí, jenom když jsem se pokusila ji vymáčknout, tak mě to bolelo. Bojím se to říct mamce a na gyndu nepůjdu ani za nic, nechci tam.

holka, 13 let, 10. června

Ahoj,
bohužel nikdo na světě nedokáže na dálku určit zodpovědně diagnózu, proto se do toho nechceme pouštět ani v této poradně. Pokud máš jakýkoli zdravotní problém, který tě obtěžuje, nebo bolí, je potřeba ho řešit s lékařem. Strach z návštěvy gynekologie je úplně zbytečný a iracionální. Chápu, že se stydíš a je ti to třeba nepříjemné, ale z vlastní zkušenosti tě mohu ubezpečit, že návštěva gynekologa nebolí o nic víc než návštěva kteréhokoli jiného lékaře. Pro gynekologa jsou genitálie pouze orgánem, který vyšetří, zjistí, zda je všechno v pořádku a nijak dál se jimi nezabývá (neposuzuje je apod.). Stejně v průběhu dospívání budeš muset první preventivní gynekologickou prohlídku podstoupit (a v průběhu života potom pravidelně další), takže není důvod ji odkládat. Trvá jen pár minut a ty budeš mít poté jistotu, že je všechno v pořádku, případně ti pomůže s tvým zdravotním problémem (pokud se skutečně o problém jedná). Skutečně není potřeba se ničeho bát.
Měj se hezky!
Bára

Moje tělo - holky

Ahoj alíku myslím si že jsem moc malá na svůj věk,je mi 12 měřím 147cm a vážím 33kg

holka, 12 let, 4. června

Ahoj,
máš pravdu, že tvoje výška je vzhledem k tvému věku lehce pod průměrem, který ve dvanácti letech u dívek činí 154 cm. Nicméně to je pouze průměrný údaj a samozřejmě v rámci něho existuje spousta individuálních odchylek. Předpokládám, že chodíš na preventivní prohlídky, kde tě pediatr měří a váží. Kdyby mu připadalo, že s tvou výškou není něco v pořádku, určitě by na to upozornil tvé rodiče. Jsi teprve na začátku dospívání a v jeho průběhu se bude tvá výška ještě razantně měnit.
Měj se hezky!
Bára

Moje tělo - holky

Ahoj Alíku. Už delší dobu mě trápí zarudlé pupínky v oblaszi intimních partií a třísel. Vyrážku jsem mývala i dříve (vždy po holení). Ale poslední dva týdny je to výrazně horší. Pupínky jsou zarudlé, na nějakém je i bílá čepička přesně jako u „beďaru“. Holím se pořád stejně akorát jsem nedávno vystřídala jinou značku žiletek. Předem děkuju za odpověď.

holka, 14 let, 3. června

Ahoj,
zarudlé pupínky v oblasti, kde se holíš, jsou reakcí na podráždění pokožky. To může být způsobeno nevyhovujícím způsobem holení (například proti směru růstu chloupků), nevhodnou kosmetikou, nebo třeba právě změnou žiletek. Některé ženy mají pokožku v oblasti bikin natolik citlivou, že se na těchto místech nemohou žiletkou holit vůbec. Pokud by tvorba pupínků pokračovala, vyzkoušej místo žiletek například depilační krém na citlivou pokožku. Jeho používání je obvykle bez problémů i v citlivé oblasti bikin.
Měj se hezky!
Bára

Moje tělo - holky

Ahoj, mám takový problém mám strašně chlupaté nohy a všichni se mi za to smějí ale bojím se mamky zeptat na holení ale stejně se nechci holit každý den existuje něco po čem by mi chloupky vůbec nerostly? A mám strašně citlivou kůži a když nosím kosticovou podprsenku tak když jí po celém dnů sundám tak to mám úplně do krve takže, vyzkoušela jsem podprsenky z různých obchodů ale ještě jsem nenašla žádnou která by mi nevadila takže teď nosím spíše lambádu ale prsa mi jsou vidět přes tričko, taky jsem přemýšlela že bych podprsenku nenosula vůbec ale to by bylo asi nevhodný co myslíte? Děkuju za odpověď ��

holka, 14 let, 2. června

Ahoj,
ohledně tvého prvního dotazu tě bohužel zklamu, protože přípravek, který by dokázal zařídit, že ti chloupky vůbec růst nebudou, neexistuje. A soukromě si myslím, že až ho jednou někdo objeví, stane se miliardářem, protože depilace a holení „otravuje“ spoustu žen na celém světě. Jisté řešení představuje laserová depilace. Ale z vlastní zkušenosti ti mohu říci, že ačkoli na klinikách slibují, že po podstoupení laserové depilace chlupy už nikdy neporostou, není to pravda. Jsou sice řidší, ale k úplnému zastavení růstu bohužel nedojde - tedy rozhodně ne ve všech případech.
Co se týká tvého dotazu ohledně podprsenky; na tvém místě bych rezignovala na podprsenky s kosticemi a podívala se v obchodech po měkkých podprsenkách bez kostic. Jejich nabídka je velmi široká a pocitově jsou na těle stejné jako lambady. Na rozdíl od nich jsou ale jejich košíčky zesílené a prsa přes ně zcela určitě prosvítat nebudou.
Měj se hezky!
Bára

Moje tělo - holky

Ahoj Alíku mám moc chlupatý nohy ale mamka říkala že když si je oholím nebo když si je strhnu depilačními páskami tak mi naprostou tmavší.Už za cvíli bude léto a mi pojedem k moři tak nevím co mám dělat ?

holka 12 let, 2. června

Ahoj,
pověra, že po holení rostou tmavší chloupky nebo že jich roste víc, byla už mnohokrát vyvrácena. Chloupky vyrůstají z vlasových cibulek, kterých má člověk geneticky dáno určité množství, které se nijak nemění. Jejich barva je pak dána množstvím melaninu, tedy pigmentu, a ten se také holením nijak nemění. Tato pověra nejspíš vznikla na základě toho, že dorůstající chloupky jsou na oholené pokožce o něco viditelnější. Rozhodně se ale nemusíš obávat depilace. Pokud se potýkáš s tmavými chloupky a tato skutečnost je ti nepříjemná, neexistuje důvod, proč by ses nemohla depilovat, nebo oholit.
Měj se hezky!
Bára

Moje tělo - holky

Chci se zeptat protože 23.6.2019 jedeme na školu v přírodě a budeme mít pokoj s holkama. A chci se zeptat protože už mám ochlupení mezi nohama. Chápeme se. A já se strašně stydím. Žádná holka to ještě nemá. Tak se chci zeptat co mám delat. Předem děkuji za odpověď

holka, 10 let, 2. června

Ahoj,
ochlupení mezi nohama je přirozená věc, která se začíná objevovat u dospívající dívky. Není to něco, za co by ses měla stydět, každá dívka to může mít trochu jinak. Pokud je Ti nepříjemné, můžeš zkusit probrat např. s mámou možnost péče o sebe, např. i variantu holení, poradit se, jak to řeší ona nebo i jiné Tvé starší kamarádky. To, že můžeš být první ve třídě je možné, zároveň to tak také být nemusí. Nejsem si jistá, jestli si tyto věci upřímně sdělujete, to je věc každé z Vás. Věřím, že není nutné, aby Tě tam někdo viděl nahou, neboj se zajistit si např. při převlékání soukromí tak, aby ses nemusela cítit před nikým nepříjemně odhalená.

Přejeme Ti hezké dny,
Modrá linky

Moje tělo - holky

Ahoj, trápí mě moje výška zítra mi bude 14, měřím 158cm a vážím okolo 45kg, moji rodiče mají tak 166 cm. Myslíte že ještě vyrostu? Aspoň do těch 160cm?
Protože se říká že po nástupu menstruace už se přestane růst a to nemluvím ani o tom že mám výrazně menší prsa než moje spolužačky ale to mě ani tolik netrápí. Předem děkuju za odpověď.

holka, 14 let, 18. května

Ahoj,
jsi ve věku, kdy se tělo hodně vyvíjí a věřím, že se bude ještě hodně měnit. Ohledně správného růstu je důležité dodržovat zdravou stravu bohatou na vitamíny, vápník, abys dodávala tělu potřebnou výživu. Vhodný je také pravidelný pohyb, cvičení, sport. Tím můžeš podpořit správný růst, který je většinou předurčený genetickou výbavou od rodičů. Většinou děti své rodiče dorostou, často i přerostou. Také tvar a proporce těla jsou dané z velké části po rodiči. I prsa, boky a celkově ženské křivky se ještě budou tvarovat. Důležité je být vnímavá ke svému tělu, dopřát mu to, co potřebuje a také snažit se ho přijímat takové, jaké je.

Přejeme Ti hezké jarní dny,
Modrá linka

Moje tělo - holky

Ahoj,
chtěla bych se zeptat na jednu věc.Už za necelý měsíc jedeme s mojí třídou na ŠVP(na 4dny) a už mám bohužel ochlupení a nevím co s tím... Potřebovala bych se tam holit jenže jsem na pokoji s kamarádkami které jsou tak trochu"mršky"a bojím se, že mi při koupání budou chodit do koupelny či se dívat do dírky ve dveřích. Potřebovala bych od Vás nějakou radu, protože když se oholím tak za 1-2dny musím znova a, protože bude léto a teplo budu muset mít tričko s krátkým rukávem.Předem děkuji za Vaši odpověď.

holka, 12 let, 11. května

Ahoj,
růst ochlupení patří k průvodním projevům dospívání. Dospívání má individuální průběh a u každého probíhá jinou rychlostí. Je proto skutečně možné, že jsi první ze třídy, komu začalo růst ochlupení. Na druhou stranu jde ale o úplně normální součást lidského těla, za kterou není potřeba se stydět. Zkrátka se začínáš pomalu měnit v ženu a k tomu růst ochlupení patří. Stejně tak je normální holení z estetických i hygienických důvodů. Samozřejmě se pokus dělat to v soukromí a spolužačky na to zbytečně neupozorňovat, ale na druhou stranu není žádná ostuda, pokud se někdo ve sprše holí. Tedy nic, za co by ses měla stydět. Věřím, že to tvoje kamarádky pochopí.
Měj se hezky!
Bára