Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Alík radí dětem

  Na otázky odpovídají

  pracovníci Modré linky, psycholožky BáraV a Péťa, poradenské centrum Locika, MUDr. Jiří Staněk, MVDr. Přemysl Rabas, bojovníci proti kouření z projektu Nekuřátka, vědecký novinář Pragmatik a správci. Občas odpovídá i sám Alík.

  Dotazy mohou pokládat pouze děti mladší 15 let.

  Moje tělo - holky

  Diagnostikovali mi astma

  Ahoj alíku mám na tebe jednu otázku.před týdnem jsem byla s mámou na plicním a rovnou jsem si řekla že se projistotu také nachám prohlédnout mámě řekli že je vše v pořádku ale MĚ řekli že jsem silná astmatička.Kazdy den běhám dělám balet a gymnastiku .já jsem vždycky ta která ani po běhu se nedusi . Nikdy sem neměla astmatický záchvat.A doktorka mi předepsala silné kortikoidy co si myslíte mám je brát.Docela se bojím nežádoucích účinků a že po vysazení kortikoidů se budu dusit.

  holka, 14 let, 12. května

  Ahoj,
  předem upozorňuji, že nejsem lékařka a tudíž ti mohu poskytnout pouze laický pohled. Nicméně z pohledu laika mi přijde poněkud podivné, že ti diagnostikovali silné astma bez jakýchkoli potíží. Kdybych byla na místě tvé maminky, určitě bych zkontaktovala ještě nějakého dalšího odborníka a poslechla bych si jeho názor. Promluv si s maminkou o tom, jestli byste nemohly navštívit ještě jiné odborné pracoviště. Přece jen se jedná o poměrně závažnou diagnózu a určitě by nebylo od věci poslechnout si názor více odborníků.
  Přeji ti hodně štěstí!
  Bára

  Moje tělo - holky

  Bradavky a růst prsů

  ahoj Alíku, Modrá linko, Báro....

  chtěla bych se zeptat na to co mi mamka jednou řekla. Řekla mi totiž že mi nesmí šahat u prsou na bradavky že by mi pak prsa neporostli. Je to pravda? Od té doby si dávám pozor aby sem si třeba nelehla na břicho.

  díky za odpověď
  L

  holka, 11 let, 11. května

  Ahoj,
  při vší úctě k tvé mamince tě mohu ubezpečit, že se jedná o naprostý nesmysl. Sahání na bradavky nemá s růstem prsou absolutně žádnou souvislost. Klidně se jich můžeš dotýkat, jak se ti bude chtít. Velikost prsů je geneticky zakódovaná a s dotýkáním se bradavek nijak nesouvisí. Ostatně spousta žen a dívek používá stimulaci bradavek například při masturbaci. Prsa a samozřejmě i bradavky jsou součástí tvého těla a rozhodně se jim nemusíš nijak „vyhýbat.“
  Měj se hezky!
  Bára

  Moje tělo - holky

  Jak přesvědčit rodiče na melíry?

  Dobrý den, nevím úplně jak začít ale poslední dobou strašně uvažuju nad tím že bych si nechala udělat melíry (nevím jak se to píše) konkrétně blond melíry (mám takovou tmavší hnědou) jenže se bojím že mi to rodiče nedovolí a nevím jak jim to mám říct:-(

  holka, 13 let, 10. května

  Ahoj,
  myslím, že neexistuje jiná varianta, než se rodičů zkrátka zeptat, jestli by ti to dovolili. Ohledně líčení, barvení vlasů a podobných kosmetických úkonů má každá rodina a každí rodiče jiná pravidla. Pro někoho je třináct let dostatečný věk, aby se dívka mohla tímto způsobem krášlit, jiní mají například hranici stanovenou, dokud neukončí základní školu a podobně. Je také potřeba vzít v úvahu skutečnost, jak na to budou reagovat učitelé ve škole. Někde je k tomuto tolerance větší, jinde se na podobné zkrášlování u dívek na základní škole učitelé s moc velkým respektem nedívají.
  Zkus to tedy probrat se svými rodiči a zeptat se jich, jestli by nebyli proti, případně za jakých podmínek a v jakém věku by byli ochotní ti to povolit. Jejich rozhodnutí potom budeš muset respektovat - ale třeba tě překvapí svou benevolencí.
  Měj se hezky!
  Bára

  Moje tělo - holky

  Podváha, vývoj pohlavních znaků a masturbace

  Ahoj,
  mám strašně moc otázek! A nemohla jsem se dočkat, až se jich na vás zeptám.

  1. Myslím si, že jsem tlustá. Je mi 12 měřím 146 cm a vážím 34 kg. Přibrala jsem o 3 kg a strašně toho lituju chci se teda zeptat, jestli moje váha je vpořádku.
  2. Je mi divné, že se ještě nevyvíjím jsem plochá a tam dole to taky ne, je to v mém věku v pořádku?
  3. Když masturbuji, tak hned po chvilce už se mi vůbec nechce, jsem v pořádku nebo je to v mém věku obvyklé?
  4. Mám strašnou touhu mít s někým pohlavní styk, co mám dělat?

  Jestli neodpovíte to pochopím, protože mám strašně moc otázek a je to složité :(
  Děkuji.

  holka, 12 let, 9. května

  Ahoj holko,

  1) Tvoje tělesná výška je vzhledem k tvému věku a pohlaví mírně podprůměrná, avšak tělesnou hmotnost máš také podprůměrnou. Index tělesné hmotnosti, který vyjadřuje poměr mezi hmotností a výškou, u tebe činí 15,95 (optimální hodnoty tohoto indexu pro dívky ve věku 12 let se pohybují v rozmezí 17 až 20,5). Závěr tedy zní, že tlustá rozhodně nejsi. Naopak, spíše trpíš mírnou podváhou.
  Pokud jsi přibrala 3 kg, je to spíše dobře. U dívek ve věku 11 až 14 let dochází k meziročnímu nárůstu tělesné hmotnosti v průměru o 5 kg, teprve ve věku 14 až 15 let se nárůst hmotnosti snižuje na 1,5 až 2 kg za rok, což trvá až do věku 17 – 18 let, kdy je růst ukončen.

  2) Vývoj prsů (ňader) začíná obvykle ve věku 10 – 11 let, avšak během prvního roku se zvětšují a vystupují pouze samotné prsní bradavky, zatímco hrudník zůstává ještě „dětsky“ plochý. Během dalších let se zvětšují i prsy, jejichž tvar se postupně mění a zvolna se přibližuje tvaru prsů u dospělé ženy, přičemž tento proces je nejčastěji dovršen ve věku 16 – 17 let. Avšak urychlení nebo opoždění tělesného vývoje o 1 až 2 roky je stále ještě normální.
  Pokud jde o vývoj pohlavních orgánů, jejich ochlupení se nejčastěji objevuje ve věku 10 až 11 let. Zpočátku vyrůstají pouze jednotlivé chloupky v okolí tzv. stydké štěrbiny, které mohou být rovné nebo mírně zvlněné. Souvislejší ochlupení ze zvlněných nebo kudrnatých chlupů se vytváří během následujících dvou až tří let. K nápadnějšímu zvětšování malých stydkých pysků a klitorisu dochází nejčastěji ve věku okolo 12 až 13 let.
  Pokud u tebe došlo k opoždění nástupu vývoje pohlavních znaků, mohla by být příčinou nízká tělesná hmotnost, respektive podváha. Tělesné dospívání je energeticky náročný proces, pro který si tělo musí nejprve vytvořit potřebné „zásoby“ (proto ve věku těsně před pubertou zpravidla dochází k nárůstu tělesné hmotnosti a ke zvýšení podílu tukové tkáně na celkové hmotnosti, čemuž se také někdy říká „období druhé plnosti“).

  3) Masturbaci vykonává většina dětí (přibližně dvě třetiny) už před začátkem puberty, protože citlivost pohlavních orgánů není vázána na dosažení určitého stupně pohlavní zralosti. Nicméně vzhledem k poměrně nízké hladině pohlavních hormonů a poměrně vysoké hladině hormonu prolaktinu většina dětí „vydrží“ masturbovat jen krátce (třeba několik minut), poté je tato činnost buď omrzí, nebo je jim dokonce nepříjemná. Během puberty, kdy dochází k prudkému nárůstu úrovně hladiny pohlavních hormonů v krvi, se prodlužuje doba masturbace a zároveň i zvyšuje četnost jejího vykonávání.
  Jinak řečeno, dospívající člověk zpravidla masturbuje déle a častěji, než dítě před pubertou. Pokud u tebe puberta nastoupila později, nebo teprve nastupuje, pak to, co v dotazu uvádíš, je v podstatě normální.

  4) Už na počátku dospívání narůstá sexuální apetence, což je doslova „chuť na sex“. Příčinou jsou hormonální změny, k nimž v tomto období v organismu dochází. V tomto věku se navíc mění i pohled dospívajícího člověka na svoje vrstevníky – více se zajímá o jejich tělo a tělesné projevy, touží s někým navázat důvěrný kontakt. Touha po sexuálním kontaktu je tedy celkem běžná a z biologického hlediska není nijak předčasná. Problém ovšem spočívá v tom, že z hlediska psychického a sociálního (společenského) většina dospívajících lidí není na navázání a udržování sexuálního vztahu připravena. To se týká zejména převzetí odpovědnosti za případné potomstvo, pokud by v důsledku pohlavního styku došlo k jeho početí, což nikdy nelze zcela vyloučit. Proto je pro dospívajícího člověka vhodnější uspokojovat svoji narůstající sexuální potřebu vykonáváním masturbace, případně tzv. nekoitálních párových aktivit, při nichž nedochází ke spojení pohlavních orgánů partnerů.

  Moje tělo - holky

  Jak být rychlejší a silnější?

  Ahoj Alíku a poradno, už zase já :-(
  Nejsem moc silná, každý mě vždycky přepere a předběhne a já nevím co s tím. Jsem strašně pomalá a když se snažím přidat o něco víc tak jsem sice rychlejší ale za pár vteřin už nemůžu běhat ani pomalu a jsem strašně rozdejchaná a i tak jsem vždycky poslední :(
  Jednou mi moje kamarádka vzala mobil a já jsem si ho chtěla vzít zpátky (protože je můj) ale nešlo mi to. Můžu za to tahat ze všech svých sil a vyčerpat na tom půlku energie a stejně nic stejně ten mobil má moje kamarádka. On je silnější skoro i můj malý brácha (na podzim mu budou 4) a můj mladší nevlastní brácha (8 let) mě přepere úplně v pohodě. Teda ne že bych se s někým prala ale prostě jsou VŠICHNI kolem mě silnější. Nedokážu nic těžšího uzvednout. Ptala jsem se kamarádů a ostatních lidí jak to dělají a oni mi dali rady třeba jako: „Já jsem vždycky tak rychlá, protože běhám pomalejic ale dělám velký kroky“ atd. ale stejně mě to nepomohlo. Nevím jestli by to nějak šlo, ale moje otázka zní: Jak můžu být víc rychlejší a silnější?
  Přeji hezký den $>@)->->X<-.

  holka, 11 let, 6. května

  Ahoj,
  myslím, že neexistuje žádný zázračný recept na to, aby člověk mohl být rychlejší a silnější. Každý člověk má jiné dispozice a někdo má větší fyzické předpoklady, což ale rozhodně neznamená, že by svoji kondici nemohla změnit a zlepšit. Cesta vede přes pravidelný trénink. Když budeš pravidelně běhat, časem budeš rychlejší. Pokud budeš pravidelně posilovat, zvýší se tvá síla. Nestane se to samozřejmě za týden, ale když budeš vytrvalá a důsledná, rozhodně se tvá kondice zlepší.
  Držím ti palce!
  Bára

  Moje tělo - holky

  Udělaly se mi strie

  Ahoj,
  potřebovala bych poradit. Letos mi bude 15, to znamená další preventivní prohlídka. Problém je, že se mi udělaly strie na zadku a stehnech, protože jsem vždycky byla hodně hubená, jenže teď už začínám mít i nějaké ty „ženské tvary.“ Myslíte, že je nějakým velkým problémem, že ty strie mám? Docela se za ně stydím... Děkuji za odpověď.

  holka, skoro 15 let, 6. května

  Ahoj,
  strie určitě nejsou žádným zdravotním problémem. Jedná se o vyloženě estetickou záležitost, která nemá na zdraví žádný vliv. Důležité je udržovat si zdravou váhu, ale máš naprostou pravdu, že někdy se strie udělají například v dospívání a rozhodně to nemusí automaticky znamenat, že by měl člověk nadváhu. Časem strie vyblednou a pokud bys je chtěla řešit ještě i jako dospělá, může ti pomoci některý ze zákroků estetické medicíny.
  Měj se hezky!
  Bára

  Moje tělo - holky

  Jsem moc malá

  Ahoj Alíku, ppotřebovala bych poradit jak víc růst nebo nevím jestli mám normální výšku mám 13 let 48kg a 150-155cm a podle mě je to celkem malá výška nevíte jak mám víc růst a víc zhubnout? Předem děkuju za odpověď.

  holka, 13 let, 2. května

  Ahoj,
  našla jsem si, že průměrná výška třináctiletých dívek je 160 centimetrů, což potvrzuje tvou domněnku, že jsi o trochu menší, než jsou v průměru tví vrstevníci. Nicméně to neznamená, že to i tak zůstane. Je možné, že se tvůj růst urychlí v průběhu dospívání - a stejně tak je samozřejmě možné, že zůstaneš menší než tví vrstevníci. Výška je daná geneticky a nelze jí nijak ovlivnit, stejně tak jako nelze ovlivnit rychlost růstu.
  Co se týká tvé hmotnosti, ta je vzhledem k tvému věku a výšce naprosto optimální a není potřeba si s ní dělat starosti.
  Měj se hezky!
  Bára

  Moje tělo - holky

  Líbí se mi starší

  Zdravím. Je mi čtrnáct let a myslím že jsem na starší (a ne třeba 16/17) myslím že se mi dost líbí jedna osoba které bude za zanedlouho 22....když se zamyslím tak už to mám od mala ve věku do šesti let se mi dost hodně (teď se za to stydím) líbil můj strejda....je to špatné? S tou osobou si i píšu máme stejné zajmy a tak..myslím že se líbím i já jemu ale nevím to jistě...trochu (trochu víc)mě ale trápy ten věkový rozdil. Předem díky za odpověď

  14 let, 2. května

  Ahoj,
  určitě se nedá říci, že je špatné, pokud se ti líbí starší muži. Těžko si někdo může vybrat, kdo se mu bude, nebo nebude líbit a kdo ho bude přitahovat. Je skutečně možné, že jsi mentálně vyspělejší než je tvůj biologický věk a proto si více rozumíš se staršími muži. Stejně tak je možné, že tě budou starší muži přitahovat už celý život. Některé ženy to zkrátka tak mají a preferují celoživotně starší muže. Je samozřejmé, že ve svém věku je vyloučené, aby váš vztah překročil hranice přátelství, ale pokud si na mentální úrovni rozumíte, nevidím jediný důvod, proč byste si nemohli psát a povídat si, pokud vám to oběma vyhovuje.
  Měj se hezky!
  Bára

  Moje tělo - holky

  Nechci být vysoká

  Dobrý den, měřím 162 cm a nechci být nějak hodně vysoká protože se mi to nelíbí, někde jsem četla že růst výšky ovlivňuje jak dlouho spím, je to pravda? Nevíte do kolikati let se roste? Dalo by se to zastavit? $>

  holka, 12 let, 29. dubna

  Ahoj,
  bohužel tě musím zklamat, ale růst se zastavit nedá. Výšku má každý geneticky zakódovanou a pokud nenastanou nějaké extrémní okolnosti (jako třeba vážná nemoc a podobně), také té výšky člověk dosáhne. Obvykle se uvádí, že by člověk své maximální výšky měl dosáhnout v osmnácti letech, ale to je skutečně jen orientační údaj. Někteří lidé přestanou růst už dříve, zatímco jiní se mohou ještě o kousek „vytáhnout“ i trochu později.
  Místo toho, abys přemýšlela nad tím, jak svůj růst zastavit, raději věnuj energii do toho, aby ses naučila mít ráda své tělo takové, jaké je. Každý člověk je originál a každý vypadá jinak - a to je na tom to nejlepší. Možná se výška stane tvým poznávacím znamením, nebo se naopak ukáže, že jsi zcela průměrně vysoká. A každá z těch variant bude v pořádku. Protože budeš vypadat přesně tak, jak máš a tak budeš jedinečná.
  Měj se hezky!
  Bára

  Moje tělo - holky

  Mám zánět močového měchýře

  Ahoj mám otázku co mám dělat když mám asi zánět močového měchýře ale nechci jít za doktorkou protožei to příjde strašně trapné a ponižující

  holka, 13 let, 28. dubna

  Ahoj,
  odpověď je velmi jednoduchá: Na nic nečekej a běž k doktorce. Především na jakýchkoli zdravotních problémech není nic ponižujícího, ani trapného. Ty si nevybíráš, kdy onemocníš a jaká to bude nemoc. Nemůžeš za to a je zcela normální, že lidé jsou čas od času nemocní. Předpokládám, že kdybys měla angínu, nepřipadalo by ti trapné dojít se nechat vyšetřit a zánět močového měchýře je úplně stejná situace. Jedná se zkrátka o nemoc a mohu tě ujistit, že lékař se na lidské tělo dívá jako na „objekt“, se kterým pracuje, a nezkoumá, jestli je nějaká nemoc trapnější než ostatní. Bere je zkrátka jako nemoci, které je potřeba vyléčit. Navíc jestli se skutečně jedná o zánět močového měchýře, bude nejspíš potřeba nasadit antibiotika (ale o tom samozřejmě rozhodne lékař) a to v domácích podmínkách a samoléčbou skutečně nezvládneš.
  Měj se hezky!
  Bára

  Moje tělo - holky

  Masturbace a menstruace

  Ahoj Alíku, nejsem divná když je mi 12 a půl a ještě jsem ani jednou nemasturbovala (jako kůže jsem se dotkla párkrát ale jinak nic)? A v létě máme jet na 10 dní k babičce, ale já se bojím jestli nedostanu menstruaci protože to mám hodně nepravidelné. Je to normální? A co mám dělat s bolestmi v podbřišku při menstruaci (hlavně první a druhý den)? Poslední věc je tahle:je normální že když mám menstruaci tak že vždycky když se probudím tak mám vložku celou od krve a musím si ji hned vyměnit? Mám sice víc dotazů ale snad nevadí. Děkuji předem :)

  holka, 12 let, 25. dubna

  Ahoj,

  pokusím se postupně odpovědět na všechny Tvoje dotazy. Je normální, že jsi ještě nemasturbovala, každý to má v tomhle trošku jinak. Je úplně v pořádku řídit se hlavně tím, jak to Ty sama cítíš. Nepravidelná menstruace je v prvních letech taky normální, je dost možné, že se to časem ustálí. Nevím, z jakého důvodu Ti dělá starosti, jestli nedostaneš menstruaci zrovna, když budeš u babičky - ale můžeš se se svými obavami někomu svěřit, třeba mamce nebo kamarádce. Bohužel, i bolesti v podbřišku bývají u žen během menstruace časté. Někomu pomáhá třeba položit si na břicho nahřívací polštářek, vzít si prášek na bolest anebo pomalu popíjet bylinkový čas nebo meltu. A k poslednímu dotazu: Ano, je normální, že ráno je vložka hodně od krve - po tom, co ji máš celou noc. Pokud bys kolem toho měla nějaké obavy, můžeš se s tím svěřit mamce anebo někomu jinému z rodiny, kdo je Ti blízký.

  Zdraví

  Moje tělo - holky

  Jak masturbovat?

  Dobrý den Alíku, Báro a další.
  Nemám tušení jak mám více dotaz rozvinout takže.. Jak bych měla masturbovat.. Je mi 14 takže je jasné že si nemůžu úplně jen tak zajít do obchodu a..Však víte co 😅
  Jak bych měla (správně) masturbovat?

  holka, 14 let, 26. dubna

  Ahoj,
  netuším, co má společného chození do obchodu s masturbací, protože předpokládám, že zřejmě nehodláš masturbovat mezi regály. Nicméně žádný univerzální návod jak masturbovat neexistuje. Každý člověk je originál, to znamená, že každému je příjemné něco jiného. Poznávej své tělo, experimentuj s různými druhy doteků a podněty, až zjistíš, které jsou ti nejpříjemnější a působí na tebe nejvíc vzrušivě. Z těch potom vychází masturbace. Ještě bych ráda podotkla, že masturbace rozhodně není povinností a chuť na ni, stejně jako její provedení, by měly přijít přirozeně.
  Měj se hezky!
  Bára

  Moje tělo - holky

  Podrážděná kůže po holení

  Ahoj. Oholila jsem se tam dole a teď tam mám červenou kůži. Byla jsem opatrná chloupky jsem si předtím umyla pak jsem si kůži namazala. Nesvědí to ale docela se bojím co to je. Jak se toho zbavit? Děkuji.

  holka, 14 let, 19. dubna

  Ahoj,
  nemusíš se ničeho obávat, podráždění kůže po holení je poměrně běžná záležitost. Někdo má kůži citlivější a po holení mu nepomůže ani namazání balzámem či krémem. Příště se zkus holit po směru růstu chloupků, to podráždění snižuje. A pokud ani to nepomůže, doporučuji vyměnit žiletku za depilační krém, který je v oblasti bikin obvykle mnohem lépe snášen.
  Měj se hezky!
  Bára

  Moje tělo - holky

  Červené „pohárky“ na jazyku

  Dobrý den, byla jsem nemocná a mám červené pohárky na jazyku, je to normální? Jinak vůbec to necítím a přišla jsem na to až teď.

  holka, 12 let, 15. dubna

  Ahoj,
  nevím, co přesně si mám představit pod pojmem „červené pohárky“, budu tedy předpokládat, že se jedná nejspíš o červené pupínky. Jejich původ může mít celou řadu příčin od stresu, přes zažívací potíže, alergii na jídlo, nebo třeba konzumaci dráždivých potravin. Pokud tě nebolí, ani jinak neobtěžují, dala bych jim nějaký čas na to, aby mohly zmizet. Je pravděpodobné, že půjde pouze o dočasnou záležitost.
  Měj se hezky!
  Bára

  Moje tělo - holky

  Bolest břicha a pálení při močení

  Ahoj Alexiku , je mi 11 let a mám výtok už půl roku , nic mě nebolelo ale za poslední dny mě bolelo břicho ale za 5-10 min to přestalo a výtok nějak moc nezapáchá ale když čůrám tak mě to pálí ale zase to přestane .. byla jsme s tím u doktorky ale zánět ani nic takového jsme neměla tak mi řekli ať piju takovej čaj co mi předepsali ,ale nepomáhá to ... Rostou mi chloupky tak jestli to nebude tím že budu mít zachvili menstruaci ..

  holka, 11 let, 15. dubna

  Ahoj,
  pokud jsi byla u lékařky a testy nepotvrdily zánět, ani neodhalily žádný jiný zdravotní problém, je možné, že se skutečně jedná o nějakou dočasnou banalitu, která časem sama vymizí. Osobně si nemyslím, že by pálení při močení souviselo a blížící se menstruací, ale důvěřovala bych tvé lékařce, že se nejedná o nic závažného. Dodržuj dál její doporučení a věřím, že se to brzy dá do pořádku.
  Měj se hezky!
  Bára