Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Alíkova poradna

  Na otázky odpovídají

  pracovníci linky důvěry Modrá linka, psycholožka BáraV, bojovníci proti kouření z projektu Nekuřátka a správci. Občas odpovídá i sám Alík.

  Dotazy mohou pokládat pouze čtenáři mladší 15 let.

  Moje tělo - holky

  Ahoj, chtěla bych se zeptat je mi 13 let a stydim se s mamkou mluvit o intimních věcech a potrabovala bych radu jak se nestydet.... Dále když chci masturbovat tak když skusím strčit prst tak to hodně bolí prosím poraďte jak to udelat s prstem ale aby to hlavně nebolelo dekuju za pripadnou odpověď💘

  holka, 13 let, 22. dubna

  Ahoj,

  věřím, že mluvit s mamkou o intimních věcech je docela náročné. Pomoci může říct třeba "mami, chtěla bych s Tebou mluvit o intimních věcech, ale stydím se", nebo "je mi to trapné". Snížíš tak pocit napětí a mamka Ti může nějak pomoci, třeba tím, že bude povídat o tom, jak to měla s mamkou ona.

  Taky pomáhá, když si lidé spolu déle povídají, jsou si blíže a pak se otvírají i citlivá témata. Někomu pomůže, když si udělá "černou hodinku" a povídá si ve tmě; nebo také, když jsou lidé spolu jinde, než doma, třeba na výletě nebo na dovolené. Některým dívkám to nejde moc dobře nikdy a intimní témata sdílí s někým jiným.

  Masturbovat můžeš různými způsoby, pokud Tě průnik do pochvy bolí, dělat to nemusíš a můžeš si hledat jiné způsoby masturbace. Pokud bys ale chtěla jít touto cestou, pomáhá si prst navlhčit, existují například lubrikační krémy, nebo třeba čistou vazelínou apod. Pomoci může postupné zavádění, od nejužšího prstu, tak jak to bez bolesti jde. Pokud Tě zavádění prstu bolí, pravděpodobně dochází k porušování - protrhávání panenské blány, nevím, jestli to tak chceš.

  Přejeme pěkné dny,

  Modrá linka

  Moje tělo - holky

  Ahoj Alíku
  Měla bych takový dotaz. Myslím že v 11 letech jsem byla na gynekologii z důvodu předčasné puberty. Paní doktorka mi dělala vaginální vyšetření, zaváděla do mě různé železné věci aby se ujistila že nemám nádor. Opravdu mě to bolelo. Takže moje otázka zní jestli mi mohla protrhnou panenskou blánu? Poté jsem se chtěla zeptat. Jednou jsem dělala blbosti a z výšky asi 3 metrů jsem spadla na kuželovitou hranu přímo mezi nohy. Opravdu moc to bolelo a když jsem se šla podívat na záchod měla jsem na kalhotkách krev. Takže mohlo dojít k protrhnutí panenské blány nebo třeba při používání menstr. Kalisku?Na tyhle dotazy se ptám, protože mám jít ke gynekologovi a bojím se že bude protržená a potom se mamka bude vyptávat jestli jsem masturbovala a k tomu se jí opravdu bojím přiznat..
  Předem děkuji za odpověď.

  holka, skoro 15 let, 21. dubna

  Ahoj,

  ptáš se Alíka na to, jestli se Ti mohla protrhnout panenská blána jiným způsobem, než je běžné - vyšetřením, úrazem, používáním menstruačního kalíšku. Panenská blána je průžná membrána, která obklopuje, nebo částečně zakrývá vstup do pochvy. Její porušení se děje za specifických okolností, většinou v souvislosti se sexuálními aktivitami.

  Co se týká gynekologického poševního vyšetření u menších dívek, mělo by být prováděno velmi šetrně, tak, aby panenská blána nebyla porušena. Věřím, že bylo vyšetření bolestivé, jestli ale došlo k porušení panenské blány, nevím.

  Pokud se Ti stal úraz, jaký popisuješ, tedy pád ze tří metrů na kuželovitou hranu, a následně jsi měla na kalhotkách krev, mohlo k porušení panenské blány dojít. Říkám si, že jsi měla velké štěstí, že Ti pád, jak ho popisuješ, nezpůsobil nic dalšího.

  Pro zavádění menstruačního kalíšku, stejně jako tamponu, je třeba, aby byl do pochvy dobrý přístup. Některá panenská blána je hodně pružná, jiná může být hodně nevýrazná, nebo nemusí být vůbec, takže je možné kalíšek bez problému zavést. Při nešetrném zavádění kalíšku nebo tamponu je ale možné panenskou blánu poranit.

  Je dost možné, že u gynekologického vyšetření ani mamka nebude a podrobnosti z vyšetření se nedozví, ale nevím. Nikdo by se Tě vyptával neměl, jestli masturbuješ, nebo jak to máš s panenskou blánou, a kdyby, máš možná vysvětlení, jak k tomu došlo. Také nemusíš odpovídat na otázky, zda masturbuješ, nebo ne, je to Tvoje intimní věc.

  Držíme palce,
  Modrá linka

  Moje tělo - holky

  Ahoj
  Chtěla bych se zeptat mam už menstruaci a masturbují a taky už jsem si strčila rukojeť od hřebenů do pochvy cca 10 cm dlouhá a na šířku asi 3-4 cm strčila jsem si to tam celé ale necítila jsem žádné prasknutí nic uběhly 3 dny a vůbec mi netekla krev tedy otázka myslíte si že jsem si mohla protrhnout panenskou blánu??
  A ještě 2 otázka jak jsme si strkala do pochvy ten hřeben tak jsem necítila žádné uspokojení ani bolest prostě nic je to normální ?? Předem děkuji za odpověď ?

  holka, 12 let, 12. dubna

  Ahoj,

  chápu, že objevuješ vlastní tělo a snažíš se přijít na to, co je Ti příjemné a co ne. Z toho, co popisuješ, nedokážu s jistotou určit, jestli sis panenskou blánu protrhla anebo ne. Mohlo se to stát, ale také nemuselo - síla a odolnost panenské blány bývá mezi dívkami velmi různá. Přesněji by Ti to dokázal říct gynekolog/gynekoložka potom, co by Tě prohlédl.

  K Tvé druhé otázce - to, že jsi nic necítila, mi připadá normální, někdy to tak je. Lidé se liší v tom, co je uspokojuje, záleží také na momentální náladě. Je tedy možné, že to prostě nebyla pro Tebe ta správná metoda anebo chvíle. Možná také ve Tvém věku. Tvoje tělo ještě není připravené na podobné sexuální aktivity a pocity uspokojení se budou postupně vyvíjet. U masturbace je důležité pamatovat na hygienu a také zvážit, jestli některé předměty nemohou pochvu nějak zranit anebo do ní zanést infekci.

  Zdraví

  Modrá linka

  Moje tělo - holky

  Dobrý den, už třetí den mě bolí pravý vaječník a je mi trochu nevolno. Mám těsně po ovulaci, nikdy dřív jsem bolesti při ovulaci neměla, ale teď jsem začala žít sexuální život. Může to s tím nějak souviset? Nebo je možné že by to bylo něco jiného, nějaký zdravotní problém?
  Předem děkuji za odpověď.

  holka, 15, 19. dubna

  Ahoj,
  bohužel ti musím odpovědět to, co odpovídáme u většiny zdravotních dotazů: nikdo z nás není lékař a i kdyby byl, stejně by ti nedokázal zodpovědně stanovit diagnózu na dálku a online. Bylo by od nás velmi nezodpovědné dávat lékařské rady na dálku a mohlo by to být i nebezpečné. Potíže, které popisuješ, mohou mít souvislost s ovulací, ale mohou být i příznakem nějakého onemocnění, například zánětu apod. Pokud by i nadále přetrvávaly, určitě je vhodné objednat se k lékaři, který tě odborně vyšetří, stanoví diagnózu a navrhne léčbu.
  Měj se hezky!
  Bára

  Moje tělo - holky

  Ahoj poradno.
  Mám opět problém. Tentokrát ale docela vážný. Hledala jsem v poradně ale nenašla jsem nic. Každopádně můj problém je takový, že mě už asi 3 týden bolí břicho (podbřiško). Tak jakoby mě to píchá, a nejdřív to ještě bylo v pohodě, ale od předvčerejška mě to bolí tak, že němužu skoro chodit, dýchat a mluvit. Rodičům jsem to říkala a oni mi řekli jen že to bude asi menstruací. Řekla jsem to i babičce a ta řekla ať jdu s mamkou na gyndu. Mamka řekla že jestli se to nejlepší tak půjdeme. Výtok nemám ale myslím že to asi fakt bude menstruace. Řeknete mi prosím proč mě to tak bolí? A jestli je to opravdu menstruace? Dekuju za odpověď.

  evzuulka 11 let, 18. dubna

  Ahoj,
  obávám se, že ti bohužel musím odpovědět to samé, co odpovídáme u většina zdravotních dotazů - a totiž, že nikdo z nás není lékař a i kdyby byl, stejně bychom ti nedokázali pomoci, protože na dálku a online se diagnóza stanovovat nedá. Myslím, že je v pořádku, že tvá maminka uvažuje, že tě objedná gynekologii. Potom budeš určitě moudřejší a budete vědět, kde může být příčina tvých obtíží.
  Měj se hezky!
  Bára

  Moje tělo - holky

  Ahoj Alíku a spol.
  Mám problém s výraznými kruhy pod očima. Vypadá to strašně a já nevím, jak se toho mám zbavit. Podle mě to nebude tím, že bych málo spala, protože i když je všední den a já musím normálně do školy, tak spím min. 9 hodin. A k doktorovi se mi s tím taky chodit nechce, protože si myslím, že to není problém, který bych měla řešit s doktorem.
  Jestli máte na to nějaký typ, jak se toho mám zbavit, tak mi ho prosím napište. A jestli to je věc, která se do poradny nehodí, tak se vám moc omlouvám.
  Předem děkuji za odpověd, Valča.

  Valča, 11 let, 13. dubna

  Ahoj Valčo,

  umím si představit, že kruhy pod očima dokážou potrápit, protože je to něco, co je na člověku hned vidět. Máš pravdu, že je to otázka spíše pro lékaře, či kosmetičky, ale budu se snažit obecněji odpovědět.

  Kůže pod očima je jednou z nejtenčích, kterou na těle máme. Proto je dost citlivá a skoro průhledná. Je protkaná velkým množstvím žilek a žlázek. Když se něco v těle děje, je to na ní brzy vidět. Může to být ale dáno dědičně - pokud má někdo z rodiny sklon ke kruhům pod očima, mohla jsi to zdědit po něm.

  Příčin může být celá řada, a pokud máš dlouhodobě výrazné kruhy pod očima, poraď se s lékařem. Může se za nimi skrývat třeba nedostatek některých živin či vitamínů, popřípadě něco jiného, co může zjistit pouze on.

  Máš pravdu, že kruhy pod očima jsou způsobeny často nedostatkem spánku, ale také i nevyváženou životosprávou (třeba málo ovoce, zeleniny, příliš soli ve stravě apod.), stresem.

  Proto je důležité pro každého z nás, aby žil podle možností co nejzdravěji, zdravě jedl, pil, hýbal se na čerstvém vzduchu, dobře spal a snažil se nestresovat, pokud to jde. To je takový obecný základ.

  Dobrá zpráva je, že kruhy pod očima jdou docela dobře "maskovat" - existují speciální krémy a masti. Některé kruhy nejen zakryjí, ale také i zesvětlují, léčí. Zeptej se nejlépe v lékárně nebo v drogerii. Věřím, že Ti dobře poradí. Pokud je to možné, prober to taky s mamkou nebo jinou dospělou ženou, ke které máš důvěru.

  Přejeme co nejhezčí jaro,

  Modrá linka

  Moje tělo - holky

  Dobrý den na obou prsou se mi objevili dvě modré čáry nevíte co to může být? Dekuji za odpověď.

  holka, 13 let, 11. dubna

  Ahoj,
  bohužel ti musím odpovědět to, co odpovídáme u všech zdravotních dotazů. A totiž, že nikdo z nás není lékař a i kdybychom lékařem byli, stejně bychom ti nedokázali poradit na dálku a online. Vydávat jakékoli zdravotní soudy by bylo proto nezodpovědné a mohlo by to být i nebezpečné. Pokud tě tedy trápí nějaký zdravotní problém, je nutné objednat se k lékaři, který tě vyšetří a stanoví diagnózu i léčbu.
  Měj se hezky!
  Bára

  Moje tělo - holky

  Ahoj aliku a spol,
  Puberta u mě začala velmi brzo (v 9ti letech) a tak teď když mi je 10 měřím 162cm a vazm okolo 50kg, všechny holky ve třídě (krom mě) jsou úplně vyhublé a já jediná tam jsem (jestli to tak mohu říct) jediná "pořádná" holka (rostou mi boky, mám menstruaci chlupy v podpaží a na vagině atd.) Jaktoze já jediná jsem v "pořádný" pubertě a ony ne?
  Předem děkuji za odpověď
  Lucka 10 let

  holka, 10 let, 10. dubna

  Ahoj,
  to, co popisuješ, jsou skutečně znaky dospívání. Nevím, co si představuješ pod pojmem „pořádná puberta“, ani nedokáži posoudit, jak jsou na tom tvé spolužačky. Nicméně pokud máš menstruaci a objevilo se ti pubické ochlupení, očividně už u tebe dospívání začalo.
  Měj se hezky!
  Bára

  Moje tělo - holky

  Ahoj Alíku omlouvám se že píšu tak často ale já se doma nudím, a nevím co mám dělat, tak jsem to využila aspoň tak že se zeptám na všechno co mě zajímá. No moje otázka je taková : Asi už půl roku když čtu, písmenka se mi jakoby rozplívaj na tom papíře. Byla jsem s tím na očním a tam mi řekli že jsem v pohodě a dali mi nějaky kapky po kterých jsem nic neviděla. Od té doby co jsem se z těch kapek rozkoukala , když se na cokoliv podívám začne se mi to rozdvojovat. Vlastně něco podobného jsem měla už v první třídě, když jsem se dlouho divala na něco tak se mi to začalo rozmazávat. Teď kvůli karanténe nemůžu k očnímu takže když třeba čtu úkoly nebo na něco koukám tak mám u toho tyhle problémy. Kamarádka mi říkala že když si zkusím brýle a vidím v nich normálně že budu moct brýle nosit a já jsem v nich viděla krásně. Je to normální? Nepotřebuju brýle? Dekuju za odpověď.

  Help me 11 let, 7. dubna

  Ahoj,
  bohužel nikdo z odborníků, kteří radí v poradně, není oční lékař a i kdyby byl, stejně by ti nemohl stanovit diagnózu na dálku a online. Ohledně rad typu „moje kamarádka povídala“ bych byla velmi opatrná, protože pokud tvoje kamarádka není oční lékařka, skutečně nemůže stanovovat podobné diagnózy a soudy. K očnímu lékaři můžeš zcela jistě i v karanténě - vím to zcela jistě, protože jsem sama byla minulý týden na kontrole na očním. Samozřejmě je otázkou, jestli tě bude chtít objednat, pokud jsi u něj nedávno byla se stejným problémem a neshledal žádný problém, ale rozhodně to vyzkoušej a minimálně mu tví rodiče mohou popsat tvé problémy po telefonu.
  Měj se hezky!
  Bára

  Moje tělo - holky

  Ahoj,
  už jsem sem psala ohledně několika problémů spojených s anorexií (už je to asi půlrok) a vy jste mi vždycky dokázali pomoct a podpořit mě. Moc vám za to děkuji.
  Bohužel bych se na vás chtěla obrátit ještě s jedním problémem. Jak jsem přibrala, vytvořili se mi na prsou a stehnech strie, hodně ošklivé a výrazné strie. Je mi to hrozně nepříjemné, nejen jak vypadám, ale docela to i svědí. Za chvíli začne léto a já se bojím s tím vlézt do kratasů nebo dokonce do plavek. Existuje nějaký způsob jak se jich alespon trochu zbavit nebo je zesvětlit? Pomůže, když se opálím nebo se naopak ještě více ydůrazní? Jsem z toho hrozně neštastná, všechny dívky, které znám, mají tělo bez těchto ošklivých jizev. Jsem hodně vysazená na své tělo a dostávám z toho deprese a z depresí znovu ztrácím chut k jídlu a přestávám jíst. Nechci, abych to zase zkončilo jako minule..
  Budu moc vděčná za jakoukoliv radu.

  Anička

  Anna 14 let, 8. dubna

  Dobrý den, Aničko,

  píšete, že jste přibrala a teď řešíte problém se striemi.

  Vlastně je to dobrá zpráva, že se Vaše tělo vrací k normálu a nabírá určitou hmotu.
  Chápu ale, že Vám vadí, že se Vám vytvořily strie. Hodně žen strie má, jsou úplně přirozené, ale berou se jako určitá kosmetická vada a jak píšete, mohou i nepříjemně svědit.
  Strií se zbavit úplně nedá, ale dají se používat různé kosmetické a dermatologické prostředky. Nejlépe je zeptat se v lékárně, nebo v drogerii, popřípadě v kosmetickém salonu. Je možné navštívit i kožního lékaře. Jsou i různé "babské rady", jak na strie – ty můžete najít na internetu.

  Myslím si, že najdete prostředek, jak strie zvládnout. Důležité je si uvědomit, že strie neznamenají nic strašného, některým klukům připadají i sexy. Důležité je naučit se svoje tělo mít ráda takové, jaké je. Přejeme Vám, aby to tak bylo - a i problémy se striemi budou menší.

  Přeje pěkné, prosluněné dny.

  Modrá linka

  Moje tělo - holky

  Milý Aliku,tenhle dotaz ti přijde asi směšný ale co no :/Mám trápení s mojí výškou..Mam 13,5 let a jsem poměrně malá.. četla jsem, že své výšky dosáhnu ve 14 (2roky po menstruaci kterou jsem už měla ve 12,5) Nevím čemu věřit.Moji rodiče nejsou žádný velikáni,ale chtěla bych mít výšky aspoň jako moje mamka tak ze těch 165cm.(mám 152) Je to jeste možné?PS:nejsem typ který chodí spát brzo tudíž přes školní dny spím tak 6-7h, jídlo jsem taky lajdak(tak že se potom precpavam sladkým :(((,ale mám tělesnou aktivitu 4tydne 1,5h...Jestli si nepochopil z mého dotazu tak to mělo být jestli jde nějak vyrůst nebo jaká je ještě spíše šance že vyrostu??Dekuji

  holka, 13, 5 let, 22. března

  Ahoj,
  Tvůj dotaz není vůbec směšný, věřím, že je pro Tebe to, jak vyrosteš, důležité. Nejsem ale specialista na růst dětí, proto Ti nedokáži jednoznačně odpovědět, jestli ještě porosteš. Obecně se uvádí, že dívky rostou zhruba do 15 let. Takže určitě máš ještě nějaký čas, kdy tělo může růst. Také se uvádí, že záleží na dědičnosti, ale je to i hodně individuální a někdy jsou děti vyšší než rodiče a jindy menší.

  Je dobře, že uvažuješ o životosprávě a pohybu, je určitě důležité pro dobrý vývoj těla jíst zdravě, spát dostatečně dlouho a sportovat. To, co ještě můžeš udělat, abys dostala odpověď na svoji otázku, je zkusit vše zkonzultovat s Tvým praktickým lékařem. Ten umí porovnat Tvoji výšku s tabulkami růstu a případně Ti doporučit další vyšetření nebo kontrolu u nějakého specialisty.

  Také mne napadlo, že i kdybys už moc nevyrostla, není na tom nic špatného, Existuje spoustu zajímavých a úspěšných žen, které také nepatří k nejvyšším. Například Shopaholic Nicol (155 cm), Billie Eilish (161 cm) nebo Ariana Grande (151 cm).

  Přejeme klidné dny.
  Modrá linka

  Moje tělo - holky

  Ahoj vím že jsem se na něco podobného ptala minule. Já vím že si o mě myslíte bůh ví co a možná mi ani nevěříte.., ale já mám dva horní přední zuby opravdu hodně skazene.. (prostě jsem dříve na čištění zubů kaslala, teď už ne) je náročné dát oba přední zuby umělé? Já mám zdravotní pojišťovnu 205 uhradí dva přední zuby nebo se něco doplácí a nebo nehradi nic.. Já mám ty dva zuby už opravdu ve špatném stavu už mi i praskají ze zadu i zepředu jakože kousicky.. už je i dost černý jakože vždy polovina zubu... nevypadnou mi? Strašně se bojím ještě ke všemu když je karanténa.... chce se mi i často brečet... jde aby mi zub vypadl nebo upadla třeba polovina najednou??? Umely zub lte udělat na pockani nevi se na nej musi cekat a to jak delaji ten umely zub??? By mi je vytrhli a hned dali nové? Jinak hodne se kvuli tem zuvum trapim mam pocitove delat ze nic tskoveho neni a netrapit se ? Samozrejme se to musi vyresit to vim doufam ze hned po karantene..prosim odpovezte na všechno a hlavně na ty věci s tou pojišťovnou děkuji Prosím odpovězte

  holka, 13 let, 24. března

  Ahoj,
  chápu, že tě tvé zuby trápí a tvoje starosti jsou o to horší, že nemůžeš svůj stav hned řešit kvůli přetrvávající karanténě, ale bohužel musím zopakovat odpověď své kolegyně. Nikdo z nás není zubař a nedokážeme tudíž odhadnout, jak je tvůj problém vážný, co je jeho příčinou a jaké jsou možnosti jeho nápravy. Cena možného řešení se bude zcela určitě odvíjet podle toho, jaký zákrok bude potřeba udělat, v jakém rozsahu, z jakého materiálu a tak dále. Zkrátka konečná cena bude zcela jistě záviset na mnoha faktorech, které musí v rámci konkrétního případu posoudit pouze a jen zubař, který bude zákrok provádět. Bylo by od nás nezodpovědné prezentovat tu nějaké své domněnky, které nebudou založené na ničem konkrétním. Pokud tě zuby nebolí, vydrž do konce karantény a poté se objednej na stomatologii. Jestliže máš nějaký akutní problém spojený s bolestí, zubní pohotovost tě vezme i v době karantény.
  Držím ti palce!
  Bára

  Moje tělo - holky

  ahojte neviete prečo mam pod bradavkami ako keby take guličky ktore ma trochu bolia? A či je to sučasť puberty a prejde to?

  kluk, 13 let, 24. března

  Ahoj,
  v každém zdravotním dotazu zdůrazňujeme, že nikdo z odborníků, kteří v poradně odpovídají, není lékař a i kdyby byl, nedokázal by určit diagnózu na dálku a online. Podle toho, jak to popisuješ, bych si dovolila tipnout, že se může jednat o žlázy, které jsou normální součástí prsů. Bolest prsů je potom zcela běžnou součástí dospívání. Ale jak říkám, skutečnou diagnostiku může provést jen lékař při vyšetření.
  Měj se hezky!
  Bára

  Moje tělo - holky

  Milý Aliku,tenhle dotaz ti přijde asi směšný ale co no :/Mám trápení s mojí výškou..Mam 13,5 let a jsem poměrně malá.. četla jsem, že své výšky dosáhnu ve 14 (2roky po menstruaci kterou jsem už měla ve 12,5) Nevím čemu věřit.Moji rodiče nejsou žádný velikáni,ale chtěla bych mít výšky aspoň jako moje mamka tak ze těch 165cm.(mám 152) Je to jeste možné?PS:nejsem typ který chodí spát brzo tudíž přes školní dny spím tak 6-7h, jídlo jsem taky lajdak(tak že se potom precpavam sladkým :(((,ale mám tělesnou aktivitu 4tydne 1,5h...Jestli si nepochopil z mého dotazu tak to mělo být jestli jde nějak vyrůst nebo jaká je ještě spíše šance že vyrostu??Dekuji

  holka, 13, 5 let, 22. března

  Ahoj,
  tvůj dotaz rozhodně není směšný a chápu, že máš se svou výškou starosti. Bohužel ti nedokáži pomoci, protože výška je geneticky daná a pokud máš menší rodiče, dá se předpokládat, že budeš také menší postavy (i když to není vždy pravidlem). Rozhodně se však nedá říci, že od čtrnácti let už neporosteš, protože i tohle je velmi individuální a klidně můžeš růst ještě několik let poté. Předpokládám, že chodíš na preventivní prohlídky k pediatrovi, kde tě také měří, a pokud by lékaři připadalo, že je s tvou výškou něco v nepořádku, určitě už by to začal řešit. Proto ti doporučuji trpělivost a vyčkat, než tvé dospívání nebude ukončeno a nedosáhneš své definitivní výšky. Pokud nemáš nějakou poruchu (což předpokládám, že nemáš, protože by to pediatr velmi pravděpodobně odhalil) a zkrátka máš geneticky danou menší výšku, stejně se s tím nedá nic dělat a budeš tuto skutečnost muset respektovat.
  Měj se hezky!
  Bára

  Moje tělo - holky

  Ahoj,
  Nejdříve bych vám chtěla poděkovat za tuto službu. Vaše odpovědi mi pomáhají a ostatním určitě taky. Velice si vaší služby vážím.
  A teď k dotazům.
  Slabé výtoky už mám asi rok, možná i více, ale už měsíc mám hnědo-oranžový a ještě bílý výtok. Den ode dne ho mám silnější a vždy mám pocit že to půjde vidět na legínách a štve mě že mám stále mokré spodní prádlo. Doma to není tak hrozný, ale v tělocviku se vždy bojím aby to nebylo vidět. Nevíte co s tím mám dělat? Měsíčky sem ještě nedostala a k těm se váže další problém. Až to dostanu, jak mám mamince říct, že jsem to dostala? Asi před rokem se mnou mluvila obecně o dospívání i o měsíčkách, ale prostě nevím, jak jí to řeknu. Už mám chloupky na nohách i dole a v podpaží. V zimě je to v pohodě, ale bojím se až bude léto a budu nosit tílka a plavky, tak aby se mi někdo nesmál nebo tak. Jak se mám začít holit? Nebo jak to říct mamce? sama to zkoušet určitě nebudu, chtěla bych aby o tom věděla mamka. A můj poslední dotaz. Poslední dobou se začínám docela dost potit? Jak říct mamce, jestli by mi nekoupila deodorant? nebo mi ho časem koupí sama?
  Děkuji Vám moc

  holka, 13 let, 15. března

  Ahoj z Modré linky,

  chápu, že výtok je nepříjemný. Nejsme tu lékaři, nemůžeme Ti tedy říci, zda se jedná o předzvěst menstruace či jde o něco jiného. Za běžných okolností podporujeme k návštěvě lékaře, neboť jen on může nejspolehlivěji odhalit příčinu. V současné situaci jsou však běžná vyšetření minimalizována, avšak můžete s maminkou zavolat ke Tvé, případně její gynekoložce, možná poskytuje konzultace po telefonu. Případně můžete zkusit on-line poradenství, například zde: www.ulekare.cz/. V každém případě je třeba důsledně dodržovat hygienu a přes den můžeš používat takzvané intimky - což jsou malé vložky, které se používají na začátku či konci menstruace, kdy již není silná, případně právě při výtoku.

  Také se ptáš, jak mamce říct, až to dostaneš. Menstruace je naprosto přirozenou součástí života ženy. Chápu, že ta představa může vyvolávat stud a obavy, ale jedná se o normální věc. Je moc dobře, že už o tom s Tebou mluvila, tím lépe teď na to můžeš navázat. A stejným způsobem s ní můžeš probrat fakt, že přemýšlíš o tom, že by ses chtěla holit a potřebuješ deodorant. Kdyby bylo těžké začít, můžeš jí ukázat třeba i zprávu, kterou jsi poslala nám, nebo jí předem říct, že bys chtěla probrat něco důležitého, o čem se Ti hůř mluví, abyste si na sebe udělaly čas a klidný prostor. Komunikace je velmi důležitou součástí vztahů, lidé spolu potřebují sdílet, jak se cítí, co potřebují, co si přejí, stejně tak i to, co se jim nelíbí. Chceme Tě tedy podpořit v tom, aby ses nebála a otevřeně s maminkou i ostatními svými blízkými mluvila.

  Klidné dny Ti přeje
  Modrá linka