Poradna: Alík radí dětem

Na otázky odpovídají

pracovníci linky důvěry Modrá linka, Alíkova kamarádka BáraV, odborníci na boj proti kouření z projektu Nekuřátka a správci. Občas odpovídá i sám Alík.

Dotazy smí pokládat čtenáři mladší 15 let.

Moje tělo - holky

Ahoj Alíku. Už delší dobu mě trápí zarudlé pupínky v oblaszi intimních partií a třísel. Vyrážku jsem mývala i dříve (vždy po holení). Ale poslední dva týdny je to výrazně horší. Pupínky jsou zarudlé, na nějakém je i bílá čepička přesně jako u „beďaru“. Holím se pořád stejně akorát jsem nedávno vystřídala jinou značku žiletek. Předem děkuju za odpověď.

holka, 14 let, 3. června 2019

Ahoj,
zarudlé pupínky v oblasti, kde se holíš, jsou reakcí na podráždění pokožky. To může být způsobeno nevyhovujícím způsobem holení (například proti směru růstu chloupků), nevhodnou kosmetikou, nebo třeba právě změnou žiletek. Některé ženy mají pokožku v oblasti bikin natolik citlivou, že se na těchto místech nemohou žiletkou holit vůbec. Pokud by tvorba pupínků pokračovala, vyzkoušej místo žiletek například depilační krém na citlivou pokožku. Jeho používání je obvykle bez problémů i v citlivé oblasti bikin.
Měj se hezky!
Bára

Moje tělo - holky

Ahoj, mám takový problém mám strašně chlupaté nohy a všichni se mi za to smějí ale bojím se mamky zeptat na holení ale stejně se nechci holit každý den existuje něco po čem by mi chloupky vůbec nerostly? A mám strašně citlivou kůži a když nosím kosticovou podprsenku tak když jí po celém dnů sundám tak to mám úplně do krve takže, vyzkoušela jsem podprsenky z různých obchodů ale ještě jsem nenašla žádnou která by mi nevadila takže teď nosím spíše lambádu ale prsa mi jsou vidět přes tričko, taky jsem přemýšlela že bych podprsenku nenosula vůbec ale to by bylo asi nevhodný co myslíte? Děkuju za odpověď ��

holka, 14 let, 2. června 2019

Ahoj,
ohledně tvého prvního dotazu tě bohužel zklamu, protože přípravek, který by dokázal zařídit, že ti chloupky vůbec růst nebudou, neexistuje. A soukromě si myslím, že až ho jednou někdo objeví, stane se miliardářem, protože depilace a holení „otravuje“ spoustu žen na celém světě. Jisté řešení představuje laserová depilace. Ale z vlastní zkušenosti ti mohu říci, že ačkoli na klinikách slibují, že po podstoupení laserové depilace chlupy už nikdy neporostou, není to pravda. Jsou sice řidší, ale k úplnému zastavení růstu bohužel nedojde - tedy rozhodně ne ve všech případech.
Co se týká tvého dotazu ohledně podprsenky; na tvém místě bych rezignovala na podprsenky s kosticemi a podívala se v obchodech po měkkých podprsenkách bez kostic. Jejich nabídka je velmi široká a pocitově jsou na těle stejné jako lambady. Na rozdíl od nich jsou ale jejich košíčky zesílené a prsa přes ně zcela určitě prosvítat nebudou.
Měj se hezky!
Bára

Moje tělo - holky

Ahoj Alíku mám moc chlupatý nohy ale mamka říkala že když si je oholím nebo když si je strhnu depilačními páskami tak mi naprostou tmavší.Už za cvíli bude léto a mi pojedem k moři tak nevím co mám dělat ?

holka 12 let, 2. června 2019

Ahoj,
pověra, že po holení rostou tmavší chloupky nebo že jich roste víc, byla už mnohokrát vyvrácena. Chloupky vyrůstají z vlasových cibulek, kterých má člověk geneticky dáno určité množství, které se nijak nemění. Jejich barva je pak dána množstvím melaninu, tedy pigmentu, a ten se také holením nijak nemění. Tato pověra nejspíš vznikla na základě toho, že dorůstající chloupky jsou na oholené pokožce o něco viditelnější. Rozhodně se ale nemusíš obávat depilace. Pokud se potýkáš s tmavými chloupky a tato skutečnost je ti nepříjemná, neexistuje důvod, proč by ses nemohla depilovat, nebo oholit.
Měj se hezky!
Bára

Moje tělo - holky

Chci se zeptat protože 23.6.2019 jedeme na školu v přírodě a budeme mít pokoj s holkama. A chci se zeptat protože už mám ochlupení mezi nohama. Chápeme se. A já se strašně stydím. Žádná holka to ještě nemá. Tak se chci zeptat co mám delat. Předem děkuji za odpověď

holka, 10 let, 2. června 2019

Ahoj,
ochlupení mezi nohama je přirozená věc, která se začíná objevovat u dospívající dívky. Není to něco, za co by ses měla stydět, každá dívka to může mít trochu jinak. Pokud je Ti nepříjemné, můžeš zkusit probrat např. s mámou možnost péče o sebe, např. i variantu holení, poradit se, jak to řeší ona nebo i jiné Tvé starší kamarádky. To, že můžeš být první ve třídě je možné, zároveň to tak také být nemusí. Nejsem si jistá, jestli si tyto věci upřímně sdělujete, to je věc každé z Vás. Věřím, že není nutné, aby Tě tam někdo viděl nahou, neboj se zajistit si např. při převlékání soukromí tak, aby ses nemusela cítit před nikým nepříjemně odhalená.

Přejeme Ti hezké dny,
Modrá linky

Moje tělo - holky

Ahoj, trápí mě moje výška zítra mi bude 14, měřím 158cm a vážím okolo 45kg, moji rodiče mají tak 166 cm. Myslíte že ještě vyrostu? Aspoň do těch 160cm?
Protože se říká že po nástupu menstruace už se přestane růst a to nemluvím ani o tom že mám výrazně menší prsa než moje spolužačky ale to mě ani tolik netrápí. Předem děkuju za odpověď.

holka, 14 let, 18. května 2019

Ahoj,
jsi ve věku, kdy se tělo hodně vyvíjí a věřím, že se bude ještě hodně měnit. Ohledně správného růstu je důležité dodržovat zdravou stravu bohatou na vitamíny, vápník, abys dodávala tělu potřebnou výživu. Vhodný je také pravidelný pohyb, cvičení, sport. Tím můžeš podpořit správný růst, který je většinou předurčený genetickou výbavou od rodičů. Většinou děti své rodiče dorostou, často i přerostou. Také tvar a proporce těla jsou dané z velké části po rodiči. I prsa, boky a celkově ženské křivky se ještě budou tvarovat. Důležité je být vnímavá ke svému tělu, dopřát mu to, co potřebuje a také snažit se ho přijímat takové, jaké je.

Přejeme Ti hezké jarní dny,
Modrá linka

Moje tělo - holky

Ahoj,
chtěla bych se zeptat na jednu věc.Už za necelý měsíc jedeme s mojí třídou na ŠVP(na 4dny) a už mám bohužel ochlupení a nevím co s tím... Potřebovala bych se tam holit jenže jsem na pokoji s kamarádkami které jsou tak trochu"mršky"a bojím se, že mi při koupání budou chodit do koupelny či se dívat do dírky ve dveřích. Potřebovala bych od Vás nějakou radu, protože když se oholím tak za 1-2dny musím znova a, protože bude léto a teplo budu muset mít tričko s krátkým rukávem.Předem děkuji za Vaši odpověď.

holka, 12 let, 11. května 2019

Ahoj,
růst ochlupení patří k průvodním projevům dospívání. Dospívání má individuální průběh a u každého probíhá jinou rychlostí. Je proto skutečně možné, že jsi první ze třídy, komu začalo růst ochlupení. Na druhou stranu jde ale o úplně normální součást lidského těla, za kterou není potřeba se stydět. Zkrátka se začínáš pomalu měnit v ženu a k tomu růst ochlupení patří. Stejně tak je normální holení z estetických i hygienických důvodů. Samozřejmě se pokus dělat to v soukromí a spolužačky na to zbytečně neupozorňovat, ale na druhou stranu není žádná ostuda, pokud se někdo ve sprše holí. Tedy nic, za co by ses měla stydět. Věřím, že to tvoje kamarádky pochopí.
Měj se hezky!
Bára

Moje tělo - holky

Ahoj ��, mám pár problémů.

  1. Strašně se potím, ale jakože prostě neskutečně. Jednou jsem měla u lněné halenky kruhy až k loktum... Jediný co tak můžu nosit hodně barevná tílka ale pak mi po rukách setkají kapky vody... Používám antiperspirant, holim se a všechno. Četla jsem že to může být kvůli hormonální nerovnováze, což by mohlo odpovídat protože jsem měla zatím jednu menstruaci v lednu. Ale prostě nevím jak to omezit. Určitě to není stresem.
  2. Když mám na sobě spodní díl plavek který nemusí být nijak hodně vykrojený, koukají mi z nich chlupy. Nechci se dole holit, není mi to příjemné ale už si s tím fakt nevím rady. Párkrát jsem si boky zastrihla jen nuztickami ale moc se tam nedostanu.
  3. mám pravý malý stydký pysk 3x (to doopravdy nepřeháním) větší než ten druhý. Je možný že ten druhý aspoň doroste?
holka, 15 let, 3. května 2019

Hezký den,

oceňuji, že dokážete otevřeně napsat o tom, co Vás trápí a zajímá, i když se jedná o intimní záležitosti. I to k životu přirozeně patří a většina z nás se s podobnými problémy potýká. Chápu, že jsou to věci, které Vám znepříjemňují každodenní život a ráda byste je řešila.

Pokud se nadměrně potíte, bylo by fajn to probrat s Vaší dětskou lékařkou, ona může zvážit, zda je vše v pořádku a tělo funguje, jak má. Také může dát nějaké praktické tipy, jak pocení zmírnit, případně i řešit možnou hormonální nerovnováhu.

Ohledně ochlupení intimních partií, které je běžné, je možné zvolit např. variantu částečného holení pouze v oblasti třísel, která jsou v plavkách viditelná, kdy je zapotřebí použít pěnu na holení a nejlépe i zklidňující krém po holení, abyste předešla jakékoli zvýšené citlivosti či bolesti těchto partií. Také je možné zvolit jiný střih plavek, existují např. i plavky s kalhotkovými kraťasy, které by mohly ochlupení lépe překrýt.

Nerovnoměrnost stydkých pysků je mezi ženami normální a častý jev, u každé v různé míře. Pokud je rozdíl výrazný a nějak by Vás obtěžoval, opět doporučuji poradit se s praktickou lékařkou či gynekologem. Jste ve věku, kdy se tělo ještě vyvíjí a tvaruje, je možné, že se budou proporce ještě měnit. Zároveň že se to takto může ustálit a pak je možné k tomu přistoupit jako k Vaší jedinečnosti, něčemu, co k Vám přirozeně patří, nebo to případně v dospělosti řešit po poradě s odborníky např. lékařským zákrokem.

Nevím, zda máte v této intimní ženské oblasti nějakou dospělou ženu v okolí, které důvěřujete, ať už mamku či někoho jiného. Věřím, že by stálo za to probrat to s někým, kdo má třeba podobnou zkušenost a můžete tak také získat inspiraci k tomu, jak by se to dalo řešit. Nebojte se poradit i se svým lékařem.

Přejeme Vám vše dobré,
Modrá linka

Moje tělo - holky

Ahoj Alíku,
u dívek mého věku jsou bohužel poměrně běžné poruchy příjmu potravy. Má kamarádka mi nedávno přiznala, že si „pohrává“ s bulimií. Začalo to, když se jí kluci ve škole smáli, že je tlustá atd., ačkoli to v žádném případě není pravda. Ona od té doby jí poměrně málo a ne po všech, ale po spoustě jídel zvrací. Řekla mi také, že už si zvracení ani nemusí vždy vyvolávat, protože není zvyklá trávit normální porce jídla, a tak je jí špatně samo od sebe.
Mám pocit, že bych ji zradila, kdybych to řekla jejím rodičům, ale zároveň si nemyslím, že jí můžu sama pomoci. Sama jsem málem spadla do anorexie a kdyby mí rodiče nezaregistrovali, že už skoro nejím, a nedávali pozor na mé stravování, sama bych se z toho nedostala.
Je nějaký způsob, jakým bych jí mohla pomoci?
Děkuju za odpověď.

holka, 15 let, 2. května 2019

Ahoj,
oceňuji Tvou starost o kamarádku, chceš jí podpořit. Věřím, že Ti v empatii a také dalším postupu může pomoci i Tvá vlastní zkušenost s poruchami příjmu potravy.
Nevím, jak kamarádka vychází se svými rodiči, zda by jí podpořili a nabídli pomoc, ale v každém případě mají za její zdraví zodpovědnost, dokud není plnoletá a tak by měli vědět, co se s ní děje, co ji trápí. Za sebe můžeš dát kamarádce najevo, že máš o ni strach, popsat i svou vlastní zkušenost a nabídnout odbornou pomoc zdarma, kterou nabízí např. organizace Anabell (www.anabell.cz). Tam může najít i další praktické informace a kontaktovat poradnu i elektronicky. Poradit se můžeš i se svými rodiči, učitelem, kterému důvěřuješ či školním psychologem a zvážit další postup. Neboj se na to i Ty nebýt sama, věřím, že i pro Tebe je to náročná a nepříjemná situace.

Přejeme Ti vše dobré,
Modrá linka

Moje tělo - holky

Ahoj, chápu že nedokážete určit diagnózu na dálku ale chci znát váš názor. Když jsem dneska přijela domů ze školy začlo mě to dole svědit a pálit a pak jsem zjistila že mám extrémě oteklý stydký pisk a nevím co s tím bolí to a pálí když dám nohy k sobě nebo když chodím, nechci to s nikým řešit a na gynekologii ještě nechodím, může to souviset s tím že masturbuji? Můžete mi prosím poradit co mám dělat?

holka, 13 let, 15. dubna 2019

Ahoj,
bohužel sis na svůj dotaz odpověděla sama, protože skutečně nikdo na světě ti s tvým problémem nedokáže pomoci online. Rozhodně je potřeba, abys navštívila lékaře, který stanoví diagnózu a následně i odpovídající léčbu. Neexistuje jediný důvod, proč by ses měla stydět. Předpokládám, že kdybys měla angínu, také by ses nestyděla jít k lékaři a tvé genitálie jsou stejnou součástí tvého těla jako třeba krk, nebo noha. Určitě se svěř se svým problémem mamince a požádej ji, aby tě vzala k lékaři (nebo k němu jdi sama). Ale tvůj problém na dálku nevyřešíme a je nutné, aby jej viděl lékař.
Přeji ti hodně štěstí!
Bára

Moje tělo - holky

Ahojky mám další problém... A to s kluky .... Ve třídě se bavím normálně s holkama a pár kluky .. jenže jsem se pohádala s "kamarádkou" která mi dost ublížila a už se sní bavit nikdy nechci... Tak mi napsala že jsem hnusná proto jsem nikdy neměla kluka narozdíl od ní... Teď mi to strašně mrzí protože chci mít děti ale nevím co mám dělat chtěla bych aby se se mnou kluci více bavili atd. Jen si myslím že se se mnou bavit nechtějí protože jsem hnusná ... Je mi třeba smutno na hudebce když se tancuje tak kluci jdou k ostatním holkám a já tam jsem sama a učitelka mě vždy k někomu přiřadí ... Nevím co mám dělat chci být hezká jako jiné holky a chci aby se se mnou bavit kluci a tancovali se mnou porad co mám dělat děkuji

holka, 14, 12. dubna 2019

Ahoj,
z Tvojí zprávy vnímám smutek a nespokojenost sama se sebou, že nejsi taková, jako jiné holky. Mrzí mě, co Ti řekla "kamarádka", která Tě nejspíš chtěla zranit. Chápu, že Tě to zabolelo, obecně sebepřijetí a sebevědomí jsou pro dospívající dívku citlivá témata. Chci Tě podpořit v tom, aby sis dokázala více vážit sama sebe, než urážek ostatních, které jsou nesmyslné.

Věřím, že každá dívka je krásná svým originálním způsobem a každému klukovi se na dívkách také líbí něco jiného. Je potřeba přijmout i fakt, že člověk se nemůže zavděčit a líbit všem. Chci Tě povzbudit v tom, aby ses teď spíš zaměřila na svůj pohled na sebe, zkusila si třeba i sepsat, co se Ti na sobě líbí (tělesně i povahově), co bys chtěla podtrhnout a s čím zase moc spokojená nejsi a případně co by se s tím dalo dělat tak, aby ses cítila lépe. Můžeš v tom požádat o pomoc i blízké, kteří Tě mají rádi takovou, jaká jsi, rodiče, příbuzné, opravdové kamarády.

Procházíš nelehkým věkem, kdy je běžná soutěž mezi dívkami, porovnávání se mezi sebou, hodnocení, za kterým často stojí i závist nebo žárlivost. Neboj se využít podpory svých blízkých ke sdílení svých pocitů a potřeb, přání. Věřím, že společně najdete cestu např. k tomu, jak se více sblížit s kluky ve třídě, jak se třeba s někým domluvit na tanec, více si povídat. Věřím, že časem se objeví někdo, kdo Tě bude mít rád právě pro to, jaká jsi, jedinečná, i s nedokonalostmi. Před tím je však důležité, abys takto měla ráda samu sebe.

Přejeme Ti hezké jarní dny,
Modrá linka

Moje tělo - holky

Ahoj Alíku,(Modrá linko),chtěla jsem se zeptat, mám a vždycky jsem měla po těle strašně moc strií, protože jsem jednou strašně moc přibrala, pak jsem teda opravdu hodně zhubla a teď zase přibrala. Jen jsem se chtěla zeptat, protože kromě mé váhy a těla mě ničí i to, že mám všude strie-prsa,lýtka,stehna,hýždě,záda. Jak se jich mám zbavit? Krémy jako je Erevit apod. nezapírají už roky a já se tak stydím. Moje váha je cca 64 kg na 165 cm. Další věc je,že mám dojem,že jak jsem všechno znovu přibrala, začali se o mě znovu zajímat kluci a je mi trapné mít před nimi strie.

holka, 14 let, 15. dubna 2019

ahoj,

strie jsou vlastně jizvičky na kůži - objevují se, když někdo výrazně přibere na váze, ale třeba i když rychle vyroste do výšky. Zda se strie vytvoří nebo ne hodně ovlivňuje "kvalita" naší pokožky - kdo má kůži více suchou, méně elastickou, u toho se strie vytvoří s větší pravděpodobností. Předejít jejich tvorbě můžeme částečně péčí o pokožku - promazáváním.

Když se strie jednou objeví, obyčejnê už není możné se jich jednoduše zbavit prostřednictvím speciálních krémů - aby byly jizvičky méně viditelné může pomoci speciální ošetření u kožního lékaře. Laserové ošetření může částečně pomoci, aby jizvičky nebyly tak nápadné a viditelné. Čím dříve se ošetří, tím lepší to je. Nejde ale docílit toho, aby úplně zmizely.

Nejsi jediná, koho strie trápí - potýká se s nimi řada lidí (a to jak kluků, tak holek). A další lidé zase řeší jiné tělesné problémy - někdo má odstávající uši, někdo velký nos, někdo je až moc malý, někdo je naopak hodně vysoký. Každý jsme nějaký a věř nám, že asi nikdo není sám se sebou spokojený na 100 %. Strie nejsou nic, za co by ses měla stydět.

Ať se Ti dobře daří přeje Vím, co jím

Moje tělo - holky

Ahoj čeká mně návštěva zubaře ale, bude mi opravovat přední zuby asi jeden nebo dva a chtěla bych se zeptat jak to bude probíhat a jak to bude opravovat. Předem děkuji za odpověď a omlouvám se za pravopisné chyby ahoj.

holka, 12 let, 13. dubna 2019

Ahoj,
bohužel nikdo z odborníků, kteří odpovídají v Alíkově poradně, není stomatolog - a i kdyby byl, stejně by ti velmi pravděpodobně nedokázal na dálku a online odpovědět. Netušíme, co máš za problém se zuby. Zda se jedná o „pouhý“ kaz, který se vyvrtá a na jeho místo se umístí plomba, nebo jestli se jedná o jiný problém, který bude vyžadovat jiné řešení. Samozřejmě, že například zanícené kanálky, nebo ulomený zub, se opravují jinak než kazy. Pokud však budeš chtít, tvůj zubař ti to určitě bez problémů a rád vysvětlí.
Měj se hezky!
Bára

Moje tělo - holky

Ahoj
Mám takový ,,problém“ mám 13 let (7.třída) a mám předčasnou pubertu (potvrdila to doktorka)už o 9.let mám menstruaci a za necelý rok jsem vyrostla přes 12cm byla jsem největší ze třídy ale jelikož když holka dostane menstruaci roste poslední 2 roky a pak už ne.Mám 158cm a jsem malá a nejhorší na tom je že už nevyrostu.Bojím se že až budu starší budu nejmenší a budou se mi za to smát nechci aby říkali „ta mála holka“.To není až takový problém že by se mi smály ale prostě se cítím vyspělejší než ostatní holky v mém věku.Nebo hodně toužím po nějakém klukovi vztahu atd.Vždycky jsem se spíš bavila s klukama ale když jsem přešla na jinou školu všechno skončilo a navíc si s holkama moc nerozumím jelikož se chovají až moc jako ,,decka“
Nemohla by si mi poradit co s tím ?
Děkuji za odpověd��

holka 13 let, 7. dubna 2019

Ahoj,
nikdy jsem neslyšela o tom, že by dívka přestala růst, když dostane menstruaci a mohu tě ujistit, že je to nesmysl. Dívky rostou po celou dobu dospívání, takže se nemusíš vůbec obávat, že by tvá výška musela být definitivní. Samozřejmě je možné, že budeš menší než ostatní spolužáci, ale to je záležitost, která je podmíněna geneticky (rozhodně nikoli nástupem menstruace) a kterou nemůžeš nijak ovlivnit. Nicméně vzhledem k tomu, že jsi teprve na začátku dospívání, obavy tohoto typu jsou velmi předčasné.
Dospívání a jeho průběh je proces velmi individuální, takže je opravdu klidně možné, že jsi vyspělejší než ostatní spolužáci a kvůli tomu si s nimi nerozumíš. Zkus se proto poohlédnout po nových kamarádech i mimo třídu. Ve třídě jsi „svázaná“ tím, že jste všichni podobně staří, ale například v kroužcích, sportovních týmech a podobně máš větší šanci potkat i starší lidi, se kterými si budeš více rozumět.
Měj se hezky!
Bára

Moje tělo - holky

Ahoj, asi před 10 dny se mi stala taková věc, masturbovala jsem a zavedla jsem jenom ukazováček jinak nic a v okamžiku když jsem přestala jsem si povšimla krve na prstech, ihned jsem vzala kapesník a otřela jsem se a pořad tam bylo docela dost krve pak jsem si to ještě asi dvakrát utřela a už tma nic nebylo. Byla jsem si jistá že už nemůžu být panna. Řekla jsem to asi o 20 minut pozdeji mamce a ta řekla že jsem mohla dostat měsíčky ale pardon ale to by musela být hodně velká náhoda že zrovna když to dělám mám svoje první mesicky a pak mi řekla že se mi ta blána mohla trosku natehnout ale že při úplném protržení by mě to bolelo a já říkala že mě to nebolelo a že některé holky při prvním sexu nemají bolest ani krev občas. Druhy den jsem žádnou krev neměla a po škole jsem krvacela na toaletaku a to docela dost. Mamka mi řekla že to už budou definitivně mesicky a já už fakt myslela že to jsou ony, trvalo to tak do večera ale už to nebylo vůbec silné a večer protože mě zajimalo jestli to opravdu teče z pochvy jsem se tam dolu podívala malým zrdcadkem. Přišlo mi že mi ta krev teče z kůže pod pochvou ale prakticky to tam mohlo i stékat a od té doby jsem žádnou „menstruaci“ nedostala :( bojím se že nejsem panna co mám dělat? Jakto poznám?

holka, 13 let, 3. dubna 2019

Ahoj,
ačkoli je nemožné stanovit „diagnózu“ a dálku a online, přikláněla bych se k názoru tvé maminky, že se nejspíš jednalo o menstruační krvácení. Rozhodně není běžné, aby krvácení po protržení panenské blány trvalo dva dny. Průběh menstruace je velmi individuální a zejména v začátcích, než se menstruační cyklus „usadí“, může mít i charakter krátkého a slabého krvácení. Souhlasím proto s tvou maminkou, že si nemusíš dělat starosti.
Měj se hezky!
Bára

Moje tělo - holky

Ahoj Alíku je normální že mě jeden kluk ze třídy plácá po zadku jako on se mi líbí takže mi to ani nějak extra nevadí ale on se ke mě snaží pořád přibližovat nebo na mě šahat a už mi to začíná být trochu blbé když dem ve škole po chodbě a on mě tam plácne

holka, 12 let, 29. března 2019

Ahoj z Modré linky,

je hezké, když se Ti líbí kluk ze třídy. Z toho, co píšeš, to může působit, že asi líbíš i Ty jemu. Avšak, ať už je to jakkoli, Tvé tělo patří Tobě a Ty rozhoduješ, kdy se Tě kdo bude jakým způsobem dotýkat, obzvláště na intimních partiích. Nikdo nemá právo v tomhle rozhodovat za Tebe, a to ani, když se tváří, že jde o legraci. Říkám si, že pro Tebe může být i zvláštní to, že se k Tobě ten kluk sice jinak nemá, ale dovolí si tohle. Možná pak ani nevíš, jak reagovat. Je úplně normální, že i když Ti to třeba nevadí nebo Ti to i lichotí, stejně můžeš cítit stud a nemusí to být úplně příjemné. Je proto velmi důležité, abys mu dala najevo své hranice. Mohlo by být fajn mu říct o tom, že před lidmi se Ti takové chování nelíbí. Můžeš dodat i to, že jinak Ti je sympatický a třeba se můžete víc bavit, než aby Tě jen takhle poplácával. Klidně mu to můžeš i napsat, kdyby pro Tebe bylo těžké říct mu to do očí.
Pokud by s tím nepřestal, obrať se na někoho dospělého ve škole, komu důvěřuješ.

Přejeme Ti hezké jarní dny
Modrá linka

Moje tělo - holky

Ahoj, v úterý mám jít na operaci se zlomenou klíční kostí. Hrozně se bojím, a nikde nemůžu najít jak probíhá operace a tak. Doktorů a nemocnic se hrozně bojím, a co když se neprobudím? Furt nad tím přemýšlím a i když mi někdo řekne, že je to v pohodě, tak se stresuju pořád stejně. Já vím, že jsou i horší operace, ale tím že mám velký strach z injekcí a všeho, co se týká nemocnice tak se bojím te operace.

holka, 15 let, 29. března 2019

Ahoj,
operace (a vlastně jakýkoli zdravotní problém) je samozřejmě velmi nepříjemná záležitost a není divu, že máš obavy a bojíš se. Rozumím i tomu, že tvůj strach nezmenší pouhé konstatování, že to bude v pohodě. Zkrátka se bojíš a tyto emoce se nedají jen tak vytěsnit tím, že si řekneš, že se ti nelíbí.
Zkus se ale místo toho, aby ses soustřeďovala na negativní myšlenky, zaměřit na pozitivnější emoce. Mysli na to, jak se ti uleví, až bude po operaci. Až nebudeš myslet na to, že máš před sebou nepříjemný výkon, ale budeš se moci soustřeďovat na jiné věci. Zkus si vybavit příjemné záležitosti, akce a aktivity, které tě čekají po operaci a právě k těm upínej své myšlenky. Vždycky, když tě popadne strach, snaž se převést své myšlenky na to, co příjemného tě čeká.
Držím ti palce a přeji hodně štěstí!
Bára

Moje tělo - holky

Ahoj, vím že je to divná otázka, ale dá se masturbací protrhnout panenská blána?

holka, 12 let, 26. března 2019

Ahoj,
záleží na tom, jakým způsobem by masturbace probíhala. Pokud by do ní byly zapojeny i nějaké předměty, které by žena do sebe zaváděla, k protrhnutí panenské blány může skutečně dojít.
Měj se hezky!
Bára

Moje tělo - holky

Ahoj,je mi to hodně trapný ale je normální že ve 13 letech masturbuji?
A chtela jsem se zeptat jestli se dá panenska blána protrhnout tamponem?
Děkuji za odpověď

holka 13 let, 5. března 2019

Ahoj,
oceňuji, že se dokážeš otevřeně zeptat na to, co Tě zajímá. I intimní věci patří k životu a je v pořádku se o ně zajímat, brát je jako součást života.
Jsi ve věku, kdy postupně začíná sexuální zrání, je to zcela přirozené a zároveň není třeba na to spěchat. Masturbace, tedy poznávání vlastního těla, toho, co je nám příjemné, být všímavá k vlastním pocitům, je v pořádku. Můžeš se věnovat tomu, co Ti dělá dobře, výjimkou by byly jen sexuální aktivity s druhým člověkem (ty jsou zákonem povolené až od 15 let) nebo kdybys cítila, že začínáš být na tom závislá, což může ohrozit zdravý vývoj. Pokud je to ale ve zdravé míře, není se čeho bát.
K Tvému druhému dotazu, panenská blána má svoji pružnost a otvor bývá dostatečný pro zavedení tamponu, může se však stát, že se během toho protrhne. Tyto věci jsou hodně individuální a každá žena je může mít trochu jinak, obecně to však možné je.

I když chápu, že není snadné překonat stud a rozpaky, mohlo by být užitečné probrat to, co Tě z intimní oblasti zajímá, s mamkou či jinou dospělou ženou ve svém okolí, které důvěřuješ a mohla by Ti předat třeba i svou zkušenost. Pro více informací můžeme odkázat např. na www.sexus.cz.

Přejeme Ti vše dobré,
Modrá linka

Moje tělo - holky

Hezký den. Mám oční vadu krátkozrakost a pořád vidím hůř a hůř. Táta říkal že mě pošle na nějakou operaci. Já bych se chtěla zeptat jestli nevíte zda se to vyplatí, na jednom oku mám dvě dioptrie a na druhém 1 a tři čtvrtě dioptrie. A jestli je operace v mém věku vhodná. Předem děkuji za odpověď.

holka, 12 let, 9. března 2019

Ahoj,
velmi ráda bych ti odpověděla a moc bych ti chtěla pomoct, ale bohužel jednak nejsem oční lékařkou (a mezi mými kolegy v poradně se žádný oční lékař nenachází) a jednak nikdo nedokáže určit diagnózu na dálku a online. Proto bych ti určitě doporučila objednat se k odborníkovi, který s tebou a tvými rodiči probere, jakým typem vady trpíš a jaké navrhuje v tvém případě řešení. Případně, jestli ještě navrhuje počkat. Velmi všeobecně se dá říci, že s operacemi se obvykle čeká do doby, než se oči přestanou vyvíjet a růst, ale jak jsem řekla, záleží na typu tvé vady a na tvé konkrétní situaci. Odborník vám určitě poradí a pomůže vám rozhodnout se.
Přeji ti hodně štěstí!
Bára

Moje tělo - holky

Ahoj ráda bych se zeptala, když praskne panenská blána jestli "něco" vyteče?

holka, 15 let, 9. března 2019

Ahoj,
u většiny dívek při protržení panenské blány dojde k drobnému krvácení. Nicméně neplatí to úplně stoprocentně. V některých případech se první pohlavní styk obejde bez krvácení (ať už z důvodu chybějící panenské blány, nebo kvůli tomu, že je velmi pružná a při prvním pohlavním styku nedojde k jejímu protržení).
Je to tedy velmi individuální, stejně jako podoba panenské blány.
Měj se hezky!
Bára