Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Alík radí dětem

  Na otázky odpovídají

  pracovníci Modré linky, psycholožka BáraV, poradenské centrum Locika, projekt Sbarvouven.cz, NL pro odvykání, student práv Yaboiii, MVDr. Přemysl Rabas, Škola Vitae, vědecký novinář Pragmatik a správci. Občas odpovídá i sám Alík.

  Dotazy mohou pokládat pouze děti mladší 15 let.

  Moje tělo - holky

  Masturbace

  Ahoj Alíku a spol.
  Chtěla bych se zeptat na pár otázek. Hrozně ráda masturbuji ale chtěla bych zkusit i něco jiného (třeba hračky) i když jsem si tady pročítala co tady psali ostatní a vy jste jim hračky nedoporučovali tak bych se stejně chtěla zeptat v kolika letech je možné si koupit vybrátor. Nebo mě ještě napadlo že máme doma elektrický kartáček na zuby tak že bych si ho jen přiložila na vagínu jestli by tohle nevadilo. Předem děkuji za odpověď:-)

  Sabina, 13 let, 22. listopadu 2022

  Ahoj Sabino,

  Je naprosto v pořádku, že „hrozně ráda masturbuješ“, protože vykonávání masturbace je naprosto normální a jedná se o nejsnadnější, nejpřirozenější a také nejbezpečnější způsob, jímž může dospívající člověk uspokojit svoji narůstající sexuální potřebu. Avšak používání jakýchkoliv umělých pomůcek pro vykonávání masturbace nedoporučuji, a to z následujících důvodů:

  1. Tyto pomůcky (neboli „hračky“) jsou určeny dospělým lidem. Nejde jen o to, že se smějí prodávat jen lidem starším 18 let, ale i o to, že jsou už samy o sobě navrženy tak, aby odpovídaly parametrům těla dospělého člověka, které se od těla dospívajících přece jen liší. Žádné erotické „pomůcky“, které by byly určeny dospívajícím, se nevyrábějí a neprodávají.
  2. Zavádění cizích těles do pochvy je spojeno s rizikem poranění a infekce. Zde je třeba si uvědomit, že existuje podstatný rozdíl mezi částí lidského těla a umělým předmětem. Při stimulaci (tj. dráždění) pohlavních orgánů rukou, respektive prstem, případně určitou částí těla partnera, přichází do kontaktu s pohlavními orgány „živá tkáň“, tedy součást lidského těla. Ta má určitou pružnost, ohebnost a také určitý cit, což jsou vlastnosti, které žádný uměle vyrobený předmět („pomůcka“) zkrátka nemá. Riziko poranění umělým předmětem je tudíž nesrovnatelně vyšší, než případné riziko poranění například prsty (ostatně pokud už k němu dojde, příčinou zpravidla nejsou samotné prsty, nýbrž dlouhé a ostré nehty). Nehledě k tomu, že pokud je „hračka“ poháněna elektrickým proudem, hrozí riziko přehřátí, zkratu, případně i vzplanutí předmětu, což bylo už mnohokrát zaznamenáno (týká se to především levnějších výrobků pochybného původu).
  3. Pro ženy jsou určeny převážně „pomůcky“, které se zavádějí do pochvy, které mají částečně „simulovat“ pohlavní styk. Jenže sexuologické výzkumy prokázaly, že pro naprostou většinu žen a dívek není hlavním zdrojem uspokojení dráždění v hloubce pochvy, nýbrž dráždění vnějších pohlavních orgánů (zejména klitorisu a záhybu nad klitorisem). Při pohlavním styku dochází ke stimulaci těchto částí ženských pohlavních orgánů díky tření o horní stranu partnerova penisu, při vykonávání masturbace slouží ke stimulaci většinou jeden nebo více prstů.

  Zavádění cizích těles do pochvy tudíž nejenže není bezpečné, ale pro naprostou většinu dívek není k dosažení příjemných pocitů ani nutné. Už samotný výraz masturbace je odvozen z latinských slov manus, což znamená ruka, a turbō, což (mimo jiné významy) znamená dráždit. To je také ten nejpřirozenější a nejbezpečnější způsob, jak tuto činnost vykonávat.
  Samozřejmě, že existuje celá řada různých způsobů, jak masturbaci vykonávat, aby byla co nejpříjemnější. Jenže v tomto směru může každému jedinci vyhovovat něco jiného, a tudíž záleží na každém, aby si sám pro sebe objevil takovou masturbační techniku, která mu bude nejlépe vyhovovat. Představa experimentování s různými umělými předměty (ať už se jedná o zmíněný kartáček na zuby, nebo jakoukoliv jinou umělou věc) sice může dospívajícího člověka přitahovat, avšak ve skutečnosti nemusí používání takovýchto „hraček“ vést k očekávaným „lepším“ pocitům. Naopak, mnozí dospívající, kteří zkoušeli používat různé „pomůcky“, byli výsledkem poněkud zklamáni, a tak se raději vrátili k osvědčenému způsobu vykonávání masturbace.
  Pokud tedy chceš „zkusit i něco jiného“, jak uvádíš v dotazu, bylo by lepší, kdyby ses místo používání „hraček“ zaměřila například na objevování různých masturbačních technik, které lze vykonávat bez umělých pomůcek. Přitom rozdíl mezi různými způsoby vykonávání masturbace nemusí spočívat pouze v konkrétních pohybech ruky či prstů, ale může se týkat například i různých tělesných poloh, v nichž se tato činnost vykonává. Více konkrétních informací Ti nemohu poskytnout, protože zde už opravdu záleží pouze na Tobě, abys sama objevila to, co Ti bude nejlépe vyhovovat.

  Moje tělo - holky

  Můžu mít vibrátor?

  Ahoj poradno. Dostala jsem od mého kamaráda vibrátor. Řekla jsem mu že ať si ho nechá zatím u sebe.můžu si ho vzít? Nevím co by na to řekli rodiče. A ani nevím od kolika let smím používat vibrátor. Předem děkuji za odpověď

  holka, 14 let, 9. listopadu 2022

  Ahoj,

  čistě teoreticky mě napadá, že je vibrátor (stejně jako obdobné sexuální pomůcky) věcí, která může vést k „posunutí sexuálního života mimo obvyklé normy“, což by byl přečin ohrožování výchovy dítěte ze strany Tvého kamaráda. Zároveň by tedy byla porušená rodičovská odpovědnost, kdy se rodiče mají starat o „péči zdraví dítěte, jeho tělesný, citový, rozumový a mravní vývoj, v ochraně dítěte“.

  Jedná se ale o spornou věc, neboť je otázkou, zda se právě jedná o posunutí obvyklé normy; přeci jen doktoři a sexuální psychologové se shodují, že masturbace v dětství je normální. I tak se jedná o způsob masturbace, který může vést k různým poraněním, zvlášť u dětí, a proto se na něj nejspíše nebude hledět jako na „obvyklý“, proto můj názor, že se jedná o porušení právních předpisů, a proto bych ho nedoporučoval vlastnit.

  Hezký zbytek podzimu!

  Moje tělo - holky

  Endometrióza

  Dobrý den co je to endometrioza? Dekuji za odpověď
  Muže být kvůli tomu menstruace nepravidelná?Jako je mi 14 ms mám tři roky a furt je nepravidelná? Nemůže to být tohle ?

  Ahoj holko,

  Endometrióza je onemocnění či vada, při níž děložní sliznice (to je speciální druh tkáně, z jejíhož povrchu dochází k menstruačnímu krvácení) vybíhá do dalších částí ženského pohlavního ústrojí, tedy například do vejcovodů či vaječníků. V dospělosti se vyskytuje přibližně u pětiny žen (je to nejčastější gynekologické onemocnění), v dětství a dospívání je vzácnější.
  Je pravdou, že některé poruchy menstruačního cyklu mohou být způsobeny tímto onemocněním, avšak v Tvém věku je mnohem pravděpodobnější, že nepravidelná menstruace souvisí s hormonální nerovnováhou v dospívajícím organismu. Běžně se uvádí, že menstruace je nepravidelná během prvních dvou let od menarché (tj. od první menstruace), avšak tato doba může být u různých dívek různě dlouhá. Tři roky ještě nepředstavují nějakou abnormalitu ve vývoji.
  Na jednu stranu je pochopitelné, že Tě nepravidelnost cyklu znepokojuje, ale na druhou stranu bys neměla hned myslet na nějaké vážnější onemocnění. Existuje řada mnohem pravděpodobnějších příčin těchto obtíží. Nicméně pokud chceš mít jistotu, popros jednoho z rodičů o doprovod do gynekologické ambulance. První preventivní gynekologická prohlídka se sice provádí ve věku 15 let, ale pokud máš nějaké obtíže, které Tě zneklidňují a které bys chtěla řešit, můžeš gynekologii navštívit i dříve. Pokud Ti v letošním roce už bude 15 let, můžeš se zaregistrovat na gynekologii pro dospělé. V opačném případě můžeš navštívit i dětskou gynekologii.

  Moje tělo - holky

  Růst ochlupení

  Ahoj Alíku, rostou mi takové divné chloupky okolo pusy a některé děti se mi kvůli toho posmívají. Může to být ňáká nemoc? Jde to sundat?
  Předem děkuji za odpověď.

  holka, 10 let, 15. listopadu 2022

  Ahoj holko,

  „Divné chloupky okolo pusy“ mohou být projevem hormonální nerovnováhy v době, kdy nastupuje období dospívání neboli puberta.
  Hormony jsou látky, které se „vyrábějí“ v určitých částech lidského těla, které nazýváme endokrinní žlázy. U dívek se tvoří převážně ženské pohlavní hormony neboli estrogeny, které postupem času způsobují, že dívčí tělo získává ženskou podobu (zvětšují se ňadra a podobně). Ale i v dívčím těle se tvoří malé množství mužských hormonů neboli androgenů. Ty sice mají větší význam pro chlapce, jejichž tělo jich také „vyrábí“ mnohem větší množství, ale androgeny se tvoří i u dospívajících dívek (mimo jiné umožňují růst ochlupení okolo pohlavních orgánů).

  Někdy se stane, že dívčino tělo „vyrábí“ větší množství androgenů, než je obvyklé. To se může projevit právě růstem chloupků nad horním rtem, které připomínají chlapecké „vousky“. Nejedná se přímo o nemoc, nýbrž o projev dočasné hormonální nerovnováhy (tedy nerovnováhy mezi „ženskými“ a „mužskými“ hormony). Zpravidla trvá jen několik týdnů, nanejvýš několik měsíců, než se rovnováha opět obnoví. Pak by měly chloupky postupně vypadat a zmizet.
  Pokud se chceš nežádoucích chloupků zbavit hned, připadalo by v úvahu jejich odstraňování pomocí depilátoru, což je jakási obdoba holicího strojku, určená pro holení ochlupení. Možná, že Tvoje maminka depilátor má a používá (například pro holení v podpaží). Nebo ji můžeš poprosit, zda by Ti takový strojek nepořídila.

  Kdyby chloupky okolo úst vyrůstaly delší dobu (třeba půl roku nebo déle), případně kdyby se rozšiřovaly na tváře či na bradu, bylo by vhodné navštívit lékaře pro děti a dorost a požádat o poukaz na vyšetření na endokrinologii. To je specializované lékařské pracoviště, které se zabývá vším, co souvisí s tvorbou hormonů. Kdyby vyšetření prokázalo nějakou hormonální poruchu, připadala by v úvahu hormonální léčba.

  Moje tělo - holky

  Strie, masturbace, hymen, zavádění tampónu

  Ahoj. Mám takových pár dotazů.

  1. Jak se zbavit strií. Za posledni rok se mi prsa zvětšili asi tak o 90% a tím jak rychle rostly se mi vytvořili strie. Prsa mi stále rostou a já nevím co s tím. Používám na to nějaký olejíček aviril baby.
  2. Masturbace. Je mi 14 a ještě jsem nikdy neprstila, chtěla bych to zkusit, ten prst tam strčím ale jen vlhký. Vlastně ani pořádně nevím jestli to je dotaz ale potřebovala jsem to říct.
  3. Na internetu jsem se dočetla že i při prstění může dojít k přetrhnutí hymenu a tak se bojím, hlavně aby na to potom nepřišli a nenysleli jsi že jsem to už dělala.
  4. Mám problém si tam dolů strčit tampón. Je moc suchý a já to prostě nedokážu. Když se o to pokouším strašně to bolí, sekne se a nechce se hnout dál, zpátky jde vytáhnout s přehledem ale tak ani omylem. Potřebuju radu co mám dělat, a ptát se maminy se mi moc nechce. Blbě se mi s ní o takových věcech mluví
  Klára, 14 let, 14. listopadu 2022

  Ahoj Kláro,

  1) Strie jsou vlastně drobná poranění podkožní vazivové tkáně v místech, kde dochází k rychlému rozpínání pokožky, zpravidla při zvýšeném ukládání tukové tkáně. U dospívajících se vyskytují poměrně často, a to právě z důvodu rychlého růstu určitých částí těla. Způsob, jak strie odstranit, v podstatě neexistuje. Časem však tyto „žilky“ vyblednou a nebudou tolik nápadné (budou jen o něco málo světlejší, než okolní pokožka). Nicméně zvlhčování pokožky vhodným krémem či olejem, ať už se jedná o aviril, případně pathenol nebo i jiný krém, působí jako prevence vzniku nových strií. Pokud se už v minulosti vytvořily nějaké strie, pleťový krém či olej je sice „nevymaže“, ale jeho používáním zabráníš vzniku nových.

  2) Používání prstu při masturbaci je naprosto v pořádku, neboť se jedná o nejsnazší, nejpřirozenější, ale i nejbezpečnější způsob, jak uvedenou činnost vykonávat. Nicméně není nutné zavádět prst přímo do pochvy. Pro většinu dívek není hlavním zdrojem uspokojení stimulace (tj. dráždění) v hloubce pochvy, nýbrž stimulace vnějších pohlavních orgánů (zejména pak klitorisu a záhybu nad klitorisem, což se obojí nachází v horní části vulvy mezi malými stydkými pysky). Pokud už chceš zavádět prst přímo do pochvy, dbej na čistotu a na to, abys neměla dlouhé a ostré nehty.

  3) Je velmi nepravděpodobné, že by při zavádění prstu do pochvy došlo k porušení hymenu. Při razantním zavádění prstu může dojít k většímu či menšímu rozšíření otvoru v hymenu, což však závisí na míře jeho pružnosti, která může být různá (ostatně u některých dívek je hymen natolik pružný a otvor v něm natolik prostorný, že dokonce ani při pohlavním styku nedochází k žádnému „protržení“, nýbrž jen k rozšíření příslušného otvoru). Poškození hymenu by hrozilo v případě, že by sis do pochvy zaváděla nějaká cizí tělesa, což však nedoporučuji.

  4) Zavádění tampónu vyžaduje určité zkušenosti, přičemž by bylo spíše neobvyklé, kdyby se podařilo hned na první pokus. Může trvat delší dobu, než objevíš správný úhel, pod kterým půjde tampón snadněji zavést. Tampón bys však neměla zavádět násilím. Pokud jej nelze zavést bez bolesti, znamená to, že pokus nevyšel.
  Důležité je, abys pokusy o zavedení tampónu nechala vždy jen na těch několik dní, které předcházejí termínu očekávané menstruace. Naproti tomu v období uprostřed mezi dvěma menstruačními cykly může být jeho zavedení velmi nesnadné, nebo dokonce takřka nemožné. Pohlavní orgány totiž v průběhu měsíčního cyklu procházejí různými změnami. V době mezi dvěma cykly je pochva zpravidla užší a méně zvlhčená, což zavedení tampónu (nebo obecně čehokoliv) poněkud znesnadňuje. K uvolnění svalstva malé pánve před zavedením tampónu může pomoci koupání v teplé vodě. Tělesná poloha, v níž se tampón zavádí, by měla být taková, aby pohlavní orgány byly co nejpřístupnější. Vyzkoušet lze například tzv. gynekologickou polohu (vleže na zádech s nohama pokrčenýma v kyčlích a kolenou), případně tzv. polohu žáby, což je poloha v sedě, při níž jsou dolní končetiny pokrčené tak, aby plochy obou chodidel k sobě navzájem přiléhaly. Samozřejmě existují i jiné polohy (například vestoje s jednou nohou ohnutou a položenou např. na židli) a záleží na Tobě, aby sis našla takovou, která Ti bude nejlépe vyhovovat.
  Pokud mohu radit, nedoporučoval bych používat tampóny s tzv. aplikátorem (to je plastová trubička s koncem nastřiženým do tvaru křížku). Při roztahování konce aplikátoru uvnitř těla totiž může dojít k poranění ostrými hranami.

  Moje tělo - holky

  Myšlenky na sex, masturbace

  Ahoj jsem holka je mi 14 let nevím co mám dělat asi dva měsíce pořád myslím na sex ve škole doma venku chodím běhat a proběhne nějaký běžec a už plánuju jak mám s ním sex a když masturbuju tak mi to bolí nevíte co dělat sex mít ještě nemůžu ale ráda bych ho měla 8=

  holka, 14 let, 6. listopadu 2022

  Ahoj holko,

  Vzhledem k Tvému věku je normální, že o takových věcech přemýšlíš. Právě procházíš obdobím, kdy probíhá prudký růst úrovně hladiny pohlavních hormonů v krvi, přičemž právě ve věku okolo 14 – 15 let tato hladina zpravidla dosahuje svého celoživotního maxima. Přemýšlení o sexuálních tématech je tudíž naprosto normální.
  Je dobře, že víš, že nemůžeš souložit s každým, kdo kolem Tebe proběhne a kdo se Ti líbí, nicméně sexuálním představám a fantaziím se meze nekladou, a tudíž není vůbec nic špatného, když například sníš o milování s nějakým chlapcem, který se Ti líbí.
  Pokud jde o vykonávání masturbace, to by nemělo být bolestivé. Případná bolest může být způsobena zaváděním cizích těles do pochvy, avšak takovýto způsob vykonávání masturbace není u dospívajících dívek běžný a ani jej nelze doporučovat. Hlavním zdrojem pohlavního uspokojení u žen a dívek je stimulace (tj. dráždění) vnějších pohlavních orgánů (zejména klitorisu a záhybu nad klitorisem), nikoliv stimulace v hloubce pochvy.
  Pokud Ti doteky, které při masturbaci vykonáváš, připadají nepříjemné, nebo jsou dokonce bolestivé, zkus se svým tělem zacházet jemněji. Pro dosažení kýženého uspokojení mohou stačit i docela lehké doteky, ovšem na příslušných citlivých místech. Možná, že jsi na svém těle (konkrétně na pohlavních orgánech) taková místa dosud neobjevila. Ale význam masturbace spočívá mimo jiné právě i v tom, že jejím prostřednictvím lidé poznávají své vlastní tělo a své tělesné pocity. To je něco, co za Tebe nikdo neudělá, a proto je výhradně na Tobě, abys sama objevila takový způsob vykonávání této činnosti, který Ti bude nejlépe vyhovovat.

  Moje tělo - holky

  Poranění při masturbaci

  Ahoj poradno. Mám dotaz. Včera jsem masturbovala a skoušela jsem si strčit dva prsty do vagíny. Začalo to bolet a krvácet tak jsem toho nechala. Za chvilku mně to štípalo. Při masturbování jsem měla dlouhé nehty. Mohla jsem si vagínu poranit?
  Nevím co mám dělat asi jsem si protrhla panenskou blánu.
  Předem děkuji za odpověď

  holka, 14 let, 6. listopadu 2022

  Ahoj holko,

  Je možné, že došlo k povrchovému poranění dlouhými či ostrými nehty. Nějaké „protržení“ hymenu neboli tzv. „panenské blány“ je méně pravděpodobné. Dokonce i při razantním zavedení prstů by došlo spíše k rozšíření otvoru v hymenu, než k jeho protržení. Také při pohlavním styku dochází zpravidla pouze k rozšíření otvoru v hymenu všemi směry, přičemž na obvodu poševního vchodu po hymenu zůstávají více či méně výrazné výběžky zvané carunculae hymenales. Spíše bych tedy předpokládal drobná poranění na stěnách pochvy, která sice mohou krvácet, avšak k jejich hojení dochází poměrně rychle.
  Je v pořádku, že při vykonávání masturbace používáš prsty, avšak jejich zavádění do pochvy není nutné. Pro většinu žen a dívek není hlavním zdrojem uspokojení stimulace (tj. dráždění) v hloubce pochvy, nýbrž stimulace vnějších pohlavních orgánů (klitorisu, záhybu nad klitorisem, okolí poševního vchodu). V tom také spočívá nejčastější a nejběžnější způsob vykonávání masturbace u dívek. Samozřejmě, že i při tomto způsobu masturbace mohou příliš dlouhé či příliš ostré nehty představovat určitou překážku, případně mohou způsobit drobná poranění. Pokud už si chceš pěstovat dlouhé nehty, je třeba při vykonávání masturbace postupovat s přiměřenou opatrností.

  Moje tělo - holky

  Masturbace

  Ahoj Alíku a všichni ostatní, potřebuji se Vás na něco nutného zeptat. Začala jsem cca před 2 měsíci masturbovat (ale ne každý den) a je to strašně příjemný pocit a taky mi to dělá i dobře a vzbuzuje to ve mně pocit štěstí a radosti, ale abych přešla k tomu, na co se chci zeptat, je to, jestli bych mohla k tomu využívat i nějaké hračky? Mě teď hrozně moc láká vibrátor, ale samozřejmě si ho pořídit nemůžu, tak například místo něj využít sprchu (proud vody)? A nevadí, když ten proud vody si budu pouštět na to? Nechci si tím nějak poničit panenskou blánu nebo tak… a s tím vibrátorem, chci si ho vážně pořídit, alespoň nějaký malý, i když vím, že by se to asi dozvěděli právě moji rodiče… tak co bych mohla využít místo něho? Děkuji moc za odpověď a přeji krásný zbytek dne/večera.

  holka, 13 let, 29. října 2022

  Ahoj holko,

  Vykonávání masturbace je naprosto normální, přirozená a zdraví prospěšná činnost. Avšak používání různých umělých pomůcek („hraček“) při jejím vykonávání rozhodně nelze doporučit. Už samotné označení masturbace pochází z latinských slov manus (= ruka) a turbō, turbāre (= dráždit), jedná se tedy o dráždění (neboli stimulaci) pohlavních orgánů rukou, i když ještě přesnější by bylo říci, že ke stimulaci dochází pomocí prstů. Používání vlastní ruky, respektive jednoho či více prstů, je také ten nejbezpečnější způsob, jak můžeš masturbaci vykonávat.

  Stimulace pohlavních orgánů proudem vody ze sprchy je také v pořádku, přičemž se nemusíš obávat, že by tímto způsobem došlo k narušení celistvosti hymenu (neboli „panenské blány“), protože k něčemu takovému by musel být proud vody mnohem razantnější, než je u koupelnových sprch obvyklé. Navíc sprcha má tu nespornou výhodu, že rozděluje vodu do několika desítek paprsků, které působí bodově (nejedná se tedy o jeden velký proud). Konečně takovýto způsob stimulace pohlavních orgánů představuje spojení příjemného s užitečným, protože pohlavní orgány - včetně těch nejdrobnějších záhybů - se při něm zároveň důkladně čistí.

  Naproti tomu zavádění cizích těles (předmětů) do pochvy je nebezpečné, protože může vést k poranění a následně k infekci. Je třeba brát v úvahu, že žádné umělé těleso nemá vlastnosti lidského těla, a tudíž stimulace pohlavních orgánů umělým předmětem nemůže nahradit stimulaci pomocí ruky či prstů, ale ani stimulaci pomocí pohlavních orgánů partnera. Nehledě k tomu, že pro naprostou většinu dívek a žen není hlavním zdrojem pohlavního uspokojení stimulace v hloubce pochvy, nýbrž stimulace vnějších pohlavních orgánů (zejména pak klitorisu a záhybu nad ním). Při pohlavním styku dochází k této stimulaci pomocí horní strany partnerova penisu, při masturbaci pomocí prstů.

  Hned na začátku dotazu uvádíš, že máš při masturbaci strašně příjemný pocit. To je v pořádku, ale od používání nějakých „hraček“ (pomůcek) by sis neměla slibovat, že by tento pocit měl být ještě příjemnější. Použití takovýchto „pomůcek“ by nakonec mohlo vést k určitému zklamání, nehledě k výše zmíněným rizikům. Jestliže jsi už objevila takový způsob stimulace pohlavních orgánů, jímž si můžeš navodit zmíněné „strašně příjemné pocity“, pak není důvod, abys na tomto způsobu vykonávání masturbace něco měnila.

  Moje tělo - holky

  ahoj Aliku a spol.
  je v pořádku si člověk “užívá” pocit bolesti sype si sůl na škrábance atd.?

  holka, 11 let, 18. října 2022

  Milá dívko,

  děkujeme za důvěru, je dobře, že píšeš svůj dotaz do poradny. Ptáš se, zda-li je to v pořádku, že si člověk užívá pocit bolesti. Když se děje to, co popisuješ a dítě (či dospívající, vycházím z toho, že toto je dětská poradna) potřebuje cítit bolest, kterou si samo způsobuje, tak to ukazuje na to, že má nějakou „bolest“ i ve své duši. Může jít o nějaké velké napětí, úzkost, vztek na někoho či sebe sama nebo další silné pocity, které si tímto způsobem uvolňuje. Říká se tomu sebepoškozování. Může sloužit i třeba k tomu, že dítě cítí své pocity a tělo tak málo, že tímto způsobem alespoň něco prožívá. Ale i to vyplývá z toho, že ho uvnitř něco moc trápí. Ta bolest může přinášet úlevu od napětí. A právě proto tam pak může vzniknout velká potřeba si tu bolest způsobovat stále dokola. Přirozená úloha bolesti je to, aby ukazovala na to, že je něco poškozeného, zraněného, má to být takový signál, že něco není v pořádku. Přirozená reakce na bolest by proto měla být snaha jí odstranit. Pokud si jí někdo způsobuje a užívá, tak to ukazuje na to, že s ním něco v pořádku není. Je potřeba porozumět té hlubší příčině, proč tomu tak je. A najít jiný, pro tělo i duši zdravější způsob, jak si ulevit jinak, než tímto způsobem. Většinou tu jsou nějaké ne moc dobré vztahy s druhými. Konflikty doma nebo ve škole. Strach z nějakého neúspěchu. A tak podobně. Bylo by moc dobře si o tom s někým promluvit. Případně je možné využít chat pro děti, který je anonymní a kde jsou dětští poradci, kteří si o tom s dítětem popovídají a případně i najdou možné kroky k úlevě. Je možné o tom napsat i na chat náš, ten je na www.detstvibeznasili.cz. Je otevřený každý všední den (pondělí-pátek) od 13ti do 17ti. Poradce Centra Locika.

  Moje tělo - holky

  Poranění genitálu

  Ahoj,
  Píšu další dotaz, protože si myslím, že jsem to minule nepopsala dost jasně.
  V létě jsem skočila do bazénu asi ze 3 metrů. Potom co jsem dopadla do vody (já blb jsem skočila na plocho), tak mě to tam dole hodně bolelo. No a nedávno jsem zjistila že mám natrhlý poševní vchod. Může to mýt nějaké následky? Mám si na něco dávat pozor? Mám s tím jít k doktorovi?

  Moc děkuji 💘

  holka, 12 let, 24. října 2022

  Ahoj holko,

  Děkuji za upřesnění. Poranění v podobě trhlin(-ek) v oblasti poševního vchodu mohou vznikat například při nárazu obkročmo na tvrdý předmět. Při skoku do vody by takové poranění bylo spíše vzácné, nicméně pokud jsi neutrpěla žádný jiný úraz, nelze vyloučit, že se skutečně jedná o důsledek neopatrného dopadu z výšky do vody. Při skoku „na placáka“, kdy se tělo do vody „nezanoří“ postupně, nýbrž naráz dopadne svojí plochou na vodní hladinu, skutečně může dojít k různým vnitřním poraněním.
  Tkáň v okolí poševního vchodu bývá u mladých dívek dostatečně pružná, aby „snesla“ určitou zátěž. Pokud už dojde k jejímu poškození, objevují se trhlinky směřující kolmo k otvoru v hymenu (neboli „panenské bláně“). Komplikaci může představovat zánětlivá reakce v podobě zarudnutí, bolesti či pálení, která je provázena zvýšenou teplotou. Další možnou komplikací by byla stenóza (tj. chorobné zúžení) poševního vchodu v důsledku poranění. Vzniká nadměrným smrštěním tkání během procesu hojení.
  Při vaginální stenóze je vchod do pochvy jakoby „zarostlý“ a tkáň v jeho okolí je tvrdá. To je způsobeno růstem vazivové tkáně během hojení předchozího poranění. Avšak není jisté, zda u Tebe k podobným komplikacím došlo, protože u každého člověka se mohou drobná i větší poranění hojit trochu jinak. U některých, zejména mladých lidí, mají tkáně vysokou regenerační schopnost a hojí se prakticky bez trvalých následků, zatímco u jiných se vytvářejí výrazné a „ztvrdlé“ jizvy. Pokud by u Tebe došlo k takovému zjizvení, které by Ti v budoucnu způsobovalo nějaké komplikace (například při pohlavním styku), připadala by v úvahu plastická operace, nicméně v současné době je obtížné posoudit, zda někdy v budoucnu podobný zákrok bude nutný.
  I v případě poranění platí to, co jsem minule uvedl o šetrné, avšak důkladné hygieně pohlavních orgánů. Proces hojení případných jizev lze podpořit jejich zvlhčováním pomocí vhodné masti či krému (panthenol a podobně). Návštěvu lékaře doporučuji v případě, že bolest přetrvává i déle než několik týdnů, případně pokud rána stále ještě hnisá nebo je zarudlá, a dále při podezření, že došlo k výše zmíněné stenóze poševního vchodu.

  Moje tělo - holky

  Růst a vývoj prsů

  Ahoj mám takový problém od 12 let mi nerostou prsa nevím co mám dělat vím asi je to normální ale každý večer se trápím brečím ráda bych je chtěla větší moje kamarádky mají veliký a závidím ji píšou ji Kluci atd. a mě nikdo nevíte jak je mít větší děkuju 😔

  holka 14 let, 16. října 2022

  Ahoj holko,

  Růst a vývoj ňader probíhá v pěti fázích, přičemž jejich postupný nástup nelze spojit s konkrétním věkem. Pokud jde o velikost ňader, ta je dána celou řadou faktorů, počínaje úrovní hladiny pohlavních hormonů v krvi a konče množstvím (objemem) tělesného tuku ve vztahu k tělesné hmotnosti a výšce.
  Kromě toho nemusí vývoj probíhat plynule, nýbrž „skokově“. Může se stát, že růst ňader se zdánlivě zastaví či výrazně zpomalí, nicméně to neznamená, že by jejich vývoj měl být ukončen.
  S kamarádkami se nesrovnávej, protože každý dospívající člověk se může vyvíjet poněkud jiným tempem. Ani v dospělosti nemají všechny ženy stejně velká ňadra, ostatně i proto se vyrábějí podprsenky různých velikostí. Je velmi důležité, abys na své tělo nepohlížela přehnaně kriticky a nehledala na sobě jen samé „nedostatky“. Možná, že některé z Tvých kamarádek mají opačný problém (může jim připadat, že jejich ňadra jsou „moc velká“, takže vzbuzují nežádoucí pozornost kolemjdoucích a navíc jim mohou „překážet“, když se objímají s nějakým chlapcem).
  Možná, že větší prsa by Ti dodala „sebevědomí“, ale neudělala by z Tebe „lepšího“ člověka. Ani zájem ze strany chlapců by nemusel být takový, jaký bys možná očekávala. Ačkoliv to možná zní jako poněkud nevěrohodné „utěšování“, domnívám se, že když už ne všichni, tak alespoň určitá část chlapců dovede na dívkách ocenit jiné vlastnosti, než bujné poprsí. I když Ti to tak možná nepřipadá, většina chlapců není zas až tak omezená, aby bylo možné je snadno „ulovit“ na „vyvinutá“ ňadra. Předpokladem pro kvalitní partnerský vztah (dokonce i v rovině pouhého „chození“) je vzájemné porozumění mezi chlapcem a dívkou, a to nelze „nahradit“ žádnými tělesnými parametry. Ostatně ani Ty sama by sis jistě nepřála, aby se o Tebe chlapec zajímal jen kvůli velkým prsům.
  Nějaký zaručený „návod“ na zvětšení ňader neznám. Některé dívky si „dodávají sebevědomí“ nošením speciálních podprsenek s vycpávkami nebo s tzv. „push-up efektem“, ovšem je otázkou, zda takové „sebevědomí“ není falešné. A nakonec i dívky, které se snaží „vylepšit“ svoji postavu takovouto podprsenkou a „napravit“ to, čím je „příroda neobdařila“, po čase tyto podprsenky odkládají na dno šatníku, protože jim samotným začíná vadit, že se stávají středem nežádoucí pozornosti.

  Moje tělo - holky

  Poranění/onemocnění pohlavních orgánů

  Ahoj,
  Mám problém tam dole. Pravděpodobně se mi udělala trhlina pochvy a dle mého názoru je docela velká. Může mi způsobit nějaké problémy?
  Navíc tam mám něco jako řezné rány z kterých vylézá nějaká bílá tekutina. To asi není moc v pořadku, co?

  Vím že je to divný dotaz, ale hrozně mě to stresuje 😰
  Díky moc za odpověď 💘

  holka, 12 let, 14. října 2022

  Ahoj holko,

  Nejsem si jistý, zda část pohlavních orgánů, o níž hovoříš, je přímo pochva. Stěny pochvy jsou natolik pevné, a přitom zároveň i pružné, že poranění typu trhlin jsou velmi vzácná. Navíc je nepravděpodobné, že bys mohla takovéto poranění pochvy pozorovat bez speciálního nástroje – vaginoskopu. Na základě výše řečeného se tudíž domnívám, že popisované obtíže se nevztahují přímo k pochvě, nýbrž k vnějším pohlavním orgánům, které se u žen a dívek nazývají vulva.
  Praskliny, o nichž se zmiňuješ, sice mohly vzniknout v důsledku poranění (například pádu obkročmo na ostrou hranu), avšak předpokládám, že pokud bys nějaké takové zranění utrpěla, jistě by ses o něm zmínila. Zmíněné praskliny se s největší pravděpodobností vytvořily jako projev některého z kožních onemocnění, která mohou postihnout vnější pohlavní orgány v důsledku bakteriální či jiné infekce.
  Kožní onemocnění (dermatitida, v případě pohlavních orgánů u dívek též vulvitida) vznikají nejčastěji v důsledku nedostatečné hygieny, případně nošení příliš těsného a neprodyšného oblečení nebo prádla. Tato onemocnění představují pro postiženou pokožku či sliznici vysokou zátěž spojenou s vysoušením a narušením struktury svrchních vrstev tkáně, což se může projevit mimo jiné i zmíněnými prasklinami. Zpravidla následuje zánětlivá reakce. Bílá tekutina, o níž se zmiňuješ, je pravděpodobně hnis, který je tvořen odumřelými bílými krvinkami a dalšími látkami.
  Především doporučuji provádět sice šetrnou, nicméně důkladnou hygienu pohlavních orgánů. Po umytí je třeba pohlavní orgány také šetrně osušit. Dále doporučuji po dobu trvání popisovaných obtíží ošetřovat pohlavní orgány vhodnou mastí či krémem (z volně prodejných například imazol, betadine, bepanthen a podobně). Pokud by obtíže do týdne nezačaly ustupovat, pak bych doporučoval navštívit lékaře. Také do budoucna, i po vyléčení současného onemocnění, doporučuji provádět důkladnější hygienu pohlavních orgánů. Kromě běžného mýdla lze používat speciální intimní mycí gely, které lze zakoupit v drogerii nebo lékárně.

  Moje tělo - holky

  Nástup menarché, růst ňader

  Hezký den,
  mát takový dotaz.

  1. Jsou nějaké znaky že dostanu menstruaci (výtok už mám asi 6 let ) ?
  2. Asi před půl rokem mi začala růst prsa, moc se nezvětšila, ale když si vezmu dobrou podprsenku tak jsou vidět, jenomže poslední 2 měsíce mám jedno prso větší. Je to v pořádku ?
  holka, 13 let, 13. října 2022

  Ahoj holko,

  1) Časový odstup mezi prvním výtokem a první menstruací (neboli menarché) činí nejčastěji půl roku až dva roky, avšak u některých dívek může být i kratší, nebo naopak delší. Proto nelze na základě výtoku přesněji odhadnout, kdy se dostaví menarché. U většiny dívek je to mezi dvanáctým a čtrnáctým rokem, přičemž normální věkové rozmezí činí přibližně 10 až 15 let.

  Jistě by bylo praktické, kdyby se nastupující menarché projevovala nějakými jednoznačnými „příznaky“. Avšak žádné projevy, které nástupu menarché předcházejí, nejsou natolik zvláštní (specifické), aby je bylo možné jednoznačně spojovat právě s menstruací. Existuje sice vzorec pro výpočet kritického poměru mezi tělesnou výškou, hmotností a podílem tukové tkáně na tělesné hmotnosti, při němž se může dostavit první menstruace, avšak výpočet je poměrně obtížný a výsledek pouze přibližný. Rád bych Ti poskytl nějakou přesnější odpověď, ale to bych si musel vymýšlet. V každém případě by ses kvůli tomu, že jsi dosud neměla menstruaci, neměla znepokojovat. Je vysoce pravděpodobné, že se dostaví během následujících několika měsíců, nejpozději během následujících několika let.

  2) Růst a vývoj ňader nemusí být zcela rovnoměrný. U dívek dochází nejprve ke zvětšení prsních bradavek, o něco později též ke zvýšenému ukládání tukové tkáně na hrudníku. Je naprosto normální, že jedno ňadro je o něco větší než druhé, přičemž za normální se považuje rozdíl v objemu do 20 až 25% (většinou je to samozřejmě mnohem méně, toto je pouze „horní hranice“). Během několika týdnů až měsíců vývoje se případný rozdíl sníží, i když ani u dospělé ženy nemusí mít obě ňadra naprosto shodný objem (rozdíl je však patrný pouze při velmi pečlivém pozorování či měření, na první pohled mohou být ňadra stejná).

  Jinak vývoj prsů probíhá v pěti stádiích, přičemž v prvním vypadá hrudník dívky stejně, jako hrudník chlapce. Na druhém stupni vývoje zřetelně vystupují zvětšené prsní bradavky, ale samotný hrudník je ještě „dětsky“ plochý. Pro třetí stupeň vývoje je charakteristický zahrocený tvar ňader, která se teprve později „zaoblují“. Ve čtvrtém stupni je kromě bradavky vystouplý i prsní dvorec (což je tmavší „kroužek“ kolem bradavky), zatímco v pátém a závěrečném stupni vývoje dochází opět k poklesu prsních dvorců na úroveň základního obrysu prsu. Jednotlivé fáze vývoje však nelze přesně spojit s určitým věkem, a tudíž je naprosto normální, že u dívek Tvého věku se lze setkat s druhým, třetím, někdy dokonce i čtvrtým stádiem vývoje. S rostoucím věkem se však rozdíly vyrovnávají, což platí i pro případné výraznější rozdíly v objemu levého a pravého prsu.

  Moje tělo - holky

  Masturbace

  Ahoj Alíku a spol. !
  Už dlouho mě trápí jedna věc a to je masturbace. Něco jsem si o tom i hledala a tak, a všude bylo, že je to normální a přirozené. Já ale i tak když mám zrovna období kdy masturbuji hodně, mám poté hrozný pocit viny, jako bych udělala něco špatného, jako bych měla pocit, že kdyby se to dozvěděli rodiče, budou hrozně naštvaní. Hrozně bych chtěla přestat masturbovat, nebo alespoň méně často. Myslíte, že by pomohla třeba meditace, joga, nebo něco takového ?
  Děkuji moc

  holka, 14 let, 13. října 2022

  Ahoj holko,

  Vykonávání masturbace je nejen normální a přirozené, ale také zdraví prospěšné. Při vykonávání masturbace totiž dochází k uvolňování psychického napětí (tenze), což má význam pro udržování duševního zdraví. Masturbace je prospěšná i z hlediska zdraví tělesného, neboť při ní dochází k důkladnějšímu prokrvování a tím i okysličování tkání pohlavních orgánů. Naproti tomu nějaké zásadní omezování masturbace nelze doporučovat, protože může vést k narušení duševního zdraví.

  Jediný problém, který může být s masturbací spojený, představují právě pocity „viny“, které u některých dospívajících vznikají. Především je důležité si uvědomit, že vykonáváním masturbace neděláš nic „špatného“. Samozřejmě se jedná o intimní (tedy velmi důvěrnou) činnost, kterou je třeba vykonávat v soukromí. To je však také naprosto normální, protože určité aktivity se zkrátka vykonávají „o samotě“, protože druhé lidi (například rodiče, sourozence) by mohlo přivést do rozpaků, kdyby je viděli. Ostatně když se muž se ženou milují (mají spolu pohlavní styk), také tuto činnost vykonávají v soukromí, nikoliv před svými dětmi nebo jinými lidmi.

  Úvaha o nahrazení masturbace nějakou jinou činností (cvičení, meditace a podobně) sice zní logicky, avšak masturbace slouží především k uspokojení biologicky dané sexuální potřeby. Přitom platí, že sexuální potřeby lze uspokojit pouze sexuálními aktivitami (tedy například vykonáváním masturbace, což je pro dospívajícího člověka ta nejsnazší, nejpřirozenější a zároveň nejbezpečnější sexuální aktivita), podobně jako potřebu přijímání potravy lze uspokojit pouze přijímáním potravy. Úvaha o tom, že potřeba vykonávat masturbaci by se mohla snížit například jógou nebo meditací, je tudíž stejně „logická“, jako představa, že běháním a cvičením lze zahnat hlad nebo žízeň. Pro každou z biologicky daných potřeb zkrátka existuje způsob, jak ji uspokojit.

  Pocity strachu či viny spojené s vykonáváním masturbace mohou být někdy způsobeny narušeným vztahem vůči vlastnímu tělu. Zejména u dívek (ale i u některých citlivějších chlapců) se někdy stává, že vztah k vlastnímu tělu není tak pozitivní, jaký by měl být. Pod vlivem přísné výchovy nebo zkreslených informací z okolí (kamarádky, spolužačky, média) některé dívky považují svoje tělo za něco „nečistého“, což se mnohdy vztahuje konkrétně na pohlavní orgány. Důležité je si uvědomit, že pohlavní orgány zkrátka patří k tělu, stejně jako kterákoliv jiná jeho část. Žádná část lidského těla není od přírody „nečistá“ nebo „nepočestná“, protože každá část těla k něčemu slouží a vyvinula se tak, jak to příroda potřebovala.
  Ani na tom, že stimulací (tj. drážděním) pohlavních orgánů lze dosáhnout příjemných pocitů, není nic „špatného“. Pohlavní orgány zkrátka takto fungují. A stejně jako si nevyčítáš, že „používáš“ i jiné části svého těla (asi by Tě nenapadlo si například vyčítat, že při jídle cítíš příjemnou chuť nebo vůni Tvých oblíbených pokrmů...), neměla by sis vyčítat, že stimulací pohlavních orgánů si lze navodit příjemné pocity, protože příslušná část těla zkrátka takto funguje.

  Moje tělo - holky

  Masturbace

  Dobrý den, mám jeden dotaz. Právě jsem začala masturbovat prstem, říkala jsem si, ale že bych chtěla vyzkoušet i něčím jiným, prstem mě to moc nevzrušuje. Vibrátory si, ale kupovat nechci, abych to třeba nemusela vysvětlovat rodičům a navíc je to asi až od 18. Napadlo mě třeba umytý a vydezinfikovaný pravítko, který bych si tam strčila. Je to dobrý nápad? Nebo nenapadá Vás něco jiného, co bych si tam mohla strčit. A taky třeba nějaké polohy? Moooc děkuji předem za odpověď a snad Vám můj dotaz nevadí

  holka, 13 let, 3. října 2022

  Ahoj holko,

  Masturbace je sice normální a přirozená činnost, avšak zavádění (nebo, jak říkáš, „strkání“) cizích těles neboli předmětů do pochvy rozhodně nelze doporučovat. Kromě infekce totiž hrozí i poranění, zejména pokud cizí těleso má nějaké hrany (jako právě například pravítko, o němž se v dotazu zmiňuješ).
  Kromě toho je prokázáno, že naprostá většina žen a dívek nedosahuje příjemných pocitů a pohlavního uspokojení stimulací (tj. drážděním) v hloubce pochvy, nýbrž stimulací vnějších pohlavních orgánů (patří k nim zejména klitoris, záhyb nad klitorisem, malé stydké pysky a další tkáně v okolí poševního vchodu). Z tohoto důvodu je celkem pochopitelné, že zavádění prstu do pochvy Tě, jak sama píšeš, „moc nevzrušuje“.
  Samotné slovo masturbace pochází z latinského manus (= ruka) a turbō, turbāre (= dráždit). Jedná se tedy o dráždění pohlavních orgánů rukou, i když by bylo přesnější hovořit spíše o prstu či více prstech, nežli o ruce jako takové. Některé dívky se domnívají, že si při masturbaci musí za každou cenu něco zavádět do pochvy, protože jsou přesvědčeny, že jedině tak se jim podaří „napodobit“ pohlavní styk. Obávají se, že kdyby vykonávaly masturbaci jiným způsobem, tak by to mohlo nějakým způsobem komplikovat jejich pozdější pohlavní život. Taková představa však neodpovídá skutečnosti, neboť ke stimulaci vnějších pohlavních orgánů dívky či ženy dochází i při pohlavním styku, byť trochu jiným způsobem. Navíc masturbace zdaleka není jen nějaké napodobování pohlavního styku.
  Význam masturbace mimo jiné spočívá i v tom, že při ní dospívající člověk poznává své vlastní tělo a jeho pocity. A to je něco, co za Tebe nikdo jiný neudělá. Záleží tedy na Tobě, abys Ty sama objevila takový způsob jejího vykonávání, který Ti bude nejlépe vyhovovat. To platí nejen pro různé způsoby dotýkání či jiné stimulace pohlavních orgánů, ale i pro tělesné polohy při vykonávání masturbace, na které se v dotazu ptáš. Poloha by jistě měla být pohodlná, zároveň však taková, ve které budou pohlavní orgány dobře přístupné. Není nutné zde zacházet do podrobností, protože Ty sama nejlépe zjistíš, v jaké tělesné poloze se můžeš svých pohlavních orgánů nejsnáze a nejpohodlněji dotýkat. Záleží tedy opět na Tobě, abys vyzkoušela všechny možné polohy, které Tě napadnou, a na základě vlastní zkušenosti pak dávala přednost té, která Ti bude nejlépe vyhovovat.