Poradna: Alík radí dětem

Na otázky odpovídají

pracovníci linky důvěry Modrá linka, Alíkova kamarádka BáraV, odborníci na boj proti kouření z projektu Nekuřátka a správci. Občas odpovídá i sám Alík.

Dotazy smí pokládat čtenáři mladší 15 let.

Moje tělo - holky

Ahoj ��, mám pár problémů.

  1. Strašně se potím, ale jakože prostě neskutečně. Jednou jsem měla u lněné halenky kruhy až k loktum... Jediný co tak můžu nosit hodně barevná tílka ale pak mi po rukách setkají kapky vody... Používám antiperspirant, holim se a všechno. Četla jsem že to může být kvůli hormonální nerovnováze, což by mohlo odpovídat protože jsem měla zatím jednu menstruaci v lednu. Ale prostě nevím jak to omezit. Určitě to není stresem.
  2. Když mám na sobě spodní díl plavek který nemusí být nijak hodně vykrojený, koukají mi z nich chlupy. Nechci se dole holit, není mi to příjemné ale už si s tím fakt nevím rady. Párkrát jsem si boky zastrihla jen nuztickami ale moc se tam nedostanu.
  3. mám pravý malý stydký pysk 3x (to doopravdy nepřeháním) větší než ten druhý. Je možný že ten druhý aspoň doroste?
holka, 15 let, 3. května

Hezký den,

oceňuji, že dokážete otevřeně napsat o tom, co Vás trápí a zajímá, i když se jedná o intimní záležitosti. I to k životu přirozeně patří a většina z nás se s podobnými problémy potýká. Chápu, že jsou to věci, které Vám znepříjemňují každodenní život a ráda byste je řešila.

Pokud se nadměrně potíte, bylo by fajn to probrat s Vaší dětskou lékařkou, ona může zvážit, zda je vše v pořádku a tělo funguje, jak má. Také může dát nějaké praktické tipy, jak pocení zmírnit, případně i řešit možnou hormonální nerovnováhu.

Ohledně ochlupení intimních partií, které je běžné, je možné zvolit např. variantu částečného holení pouze v oblasti třísel, která jsou v plavkách viditelná, kdy je zapotřebí použít pěnu na holení a nejlépe i zklidňující krém po holení, abyste předešla jakékoli zvýšené citlivosti či bolesti těchto partií. Také je možné zvolit jiný střih plavek, existují např. i plavky s kalhotkovými kraťasy, které by mohly ochlupení lépe překrýt.

Nerovnoměrnost stydkých pysků je mezi ženami normální a častý jev, u každé v různé míře. Pokud je rozdíl výrazný a nějak by Vás obtěžoval, opět doporučuji poradit se s praktickou lékařkou či gynekologem. Jste ve věku, kdy se tělo ještě vyvíjí a tvaruje, je možné, že se budou proporce ještě měnit. Zároveň že se to takto může ustálit a pak je možné k tomu přistoupit jako k Vaší jedinečnosti, něčemu, co k Vám přirozeně patří, nebo to případně v dospělosti řešit po poradě s odborníky např. lékařským zákrokem.

Nevím, zda máte v této intimní ženské oblasti nějakou dospělou ženu v okolí, které důvěřujete, ať už mamku či někoho jiného. Věřím, že by stálo za to probrat to s někým, kdo má třeba podobnou zkušenost a můžete tak také získat inspiraci k tomu, jak by se to dalo řešit. Nebojte se poradit i se svým lékařem.

Přejeme Vám vše dobré,
Modrá linka

Moje tělo - holky

Ahoj Alíku,
u dívek mého věku jsou bohužel poměrně běžné poruchy příjmu potravy. Má kamarádka mi nedávno přiznala, že si „pohrává“ s bulimií. Začalo to, když se jí kluci ve škole smáli, že je tlustá atd., ačkoli to v žádném případě není pravda. Ona od té doby jí poměrně málo a ne po všech, ale po spoustě jídel zvrací. Řekla mi také, že už si zvracení ani nemusí vždy vyvolávat, protože není zvyklá trávit normální porce jídla, a tak je jí špatně samo od sebe.
Mám pocit, že bych ji zradila, kdybych to řekla jejím rodičům, ale zároveň si nemyslím, že jí můžu sama pomoci. Sama jsem málem spadla do anorexie a kdyby mí rodiče nezaregistrovali, že už skoro nejím, a nedávali pozor na mé stravování, sama bych se z toho nedostala.
Je nějaký způsob, jakým bych jí mohla pomoci?
Děkuju za odpověď.

holka, 15 let, 2. května

Ahoj,
oceňuji Tvou starost o kamarádku, chceš jí podpořit. Věřím, že Ti v empatii a také dalším postupu může pomoci i Tvá vlastní zkušenost s poruchami příjmu potravy.
Nevím, jak kamarádka vychází se svými rodiči, zda by jí podpořili a nabídli pomoc, ale v každém případě mají za její zdraví zodpovědnost, dokud není plnoletá a tak by měli vědět, co se s ní děje, co ji trápí. Za sebe můžeš dát kamarádce najevo, že máš o ni strach, popsat i svou vlastní zkušenost a nabídnout odbornou pomoc zdarma, kterou nabízí např. organizace Anabell (www.anabell.cz). Tam může najít i další praktické informace a kontaktovat poradnu i elektronicky. Poradit se můžeš i se svými rodiči, učitelem, kterému důvěřuješ či školním psychologem a zvážit další postup. Neboj se na to i Ty nebýt sama, věřím, že i pro Tebe je to náročná a nepříjemná situace.

Přejeme Ti vše dobré,
Modrá linka

Moje tělo - holky

Ahoj, chápu že nedokážete určit diagnózu na dálku ale chci znát váš názor. Když jsem dneska přijela domů ze školy začlo mě to dole svědit a pálit a pak jsem zjistila že mám extrémě oteklý stydký pisk a nevím co s tím bolí to a pálí když dám nohy k sobě nebo když chodím, nechci to s nikým řešit a na gynekologii ještě nechodím, může to souviset s tím že masturbuji? Můžete mi prosím poradit co mám dělat?

holka, 13 let, 15. dubna

Ahoj,
bohužel sis na svůj dotaz odpověděla sama, protože skutečně nikdo na světě ti s tvým problémem nedokáže pomoci online. Rozhodně je potřeba, abys navštívila lékaře, který stanoví diagnózu a následně i odpovídající léčbu. Neexistuje jediný důvod, proč by ses měla stydět. Předpokládám, že kdybys měla angínu, také by ses nestyděla jít k lékaři a tvé genitálie jsou stejnou součástí tvého těla jako třeba krk, nebo noha. Určitě se svěř se svým problémem mamince a požádej ji, aby tě vzala k lékaři (nebo k němu jdi sama). Ale tvůj problém na dálku nevyřešíme a je nutné, aby jej viděl lékař.
Přeji ti hodně štěstí!
Bára

Moje tělo - holky

Ahojky mám další problém... A to s kluky .... Ve třídě se bavím normálně s holkama a pár kluky .. jenže jsem se pohádala s "kamarádkou" která mi dost ublížila a už se sní bavit nikdy nechci... Tak mi napsala že jsem hnusná proto jsem nikdy neměla kluka narozdíl od ní... Teď mi to strašně mrzí protože chci mít děti ale nevím co mám dělat chtěla bych aby se se mnou kluci více bavili atd. Jen si myslím že se se mnou bavit nechtějí protože jsem hnusná ... Je mi třeba smutno na hudebce když se tancuje tak kluci jdou k ostatním holkám a já tam jsem sama a učitelka mě vždy k někomu přiřadí ... Nevím co mám dělat chci být hezká jako jiné holky a chci aby se se mnou bavit kluci a tancovali se mnou porad co mám dělat děkuji

holka, 14, 12. dubna

Ahoj,
z Tvojí zprávy vnímám smutek a nespokojenost sama se sebou, že nejsi taková, jako jiné holky. Mrzí mě, co Ti řekla "kamarádka", která Tě nejspíš chtěla zranit. Chápu, že Tě to zabolelo, obecně sebepřijetí a sebevědomí jsou pro dospívající dívku citlivá témata. Chci Tě podpořit v tom, aby sis dokázala více vážit sama sebe, než urážek ostatních, které jsou nesmyslné.

Věřím, že každá dívka je krásná svým originálním způsobem a každému klukovi se na dívkách také líbí něco jiného. Je potřeba přijmout i fakt, že člověk se nemůže zavděčit a líbit všem. Chci Tě povzbudit v tom, aby ses teď spíš zaměřila na svůj pohled na sebe, zkusila si třeba i sepsat, co se Ti na sobě líbí (tělesně i povahově), co bys chtěla podtrhnout a s čím zase moc spokojená nejsi a případně co by se s tím dalo dělat tak, aby ses cítila lépe. Můžeš v tom požádat o pomoc i blízké, kteří Tě mají rádi takovou, jaká jsi, rodiče, příbuzné, opravdové kamarády.

Procházíš nelehkým věkem, kdy je běžná soutěž mezi dívkami, porovnávání se mezi sebou, hodnocení, za kterým často stojí i závist nebo žárlivost. Neboj se využít podpory svých blízkých ke sdílení svých pocitů a potřeb, přání. Věřím, že společně najdete cestu např. k tomu, jak se více sblížit s kluky ve třídě, jak se třeba s někým domluvit na tanec, více si povídat. Věřím, že časem se objeví někdo, kdo Tě bude mít rád právě pro to, jaká jsi, jedinečná, i s nedokonalostmi. Před tím je však důležité, abys takto měla ráda samu sebe.

Přejeme Ti hezké jarní dny,
Modrá linka

Moje tělo - holky

Ahoj Alíku,(Modrá linko),chtěla jsem se zeptat, mám a vždycky jsem měla po těle strašně moc strií, protože jsem jednou strašně moc přibrala, pak jsem teda opravdu hodně zhubla a teď zase přibrala. Jen jsem se chtěla zeptat, protože kromě mé váhy a těla mě ničí i to, že mám všude strie-prsa,lýtka,stehna,hýždě,záda. Jak se jich mám zbavit? Krémy jako je Erevit apod. nezapírají už roky a já se tak stydím. Moje váha je cca 64 kg na 165 cm. Další věc je,že mám dojem,že jak jsem všechno znovu přibrala, začali se o mě znovu zajímat kluci a je mi trapné mít před nimi strie.

holka, 14 let, 15. dubna

ahoj,

strie jsou vlastně jizvičky na kůži - objevují se, když někdo výrazně přibere na váze, ale třeba i když rychle vyroste do výšky. Zda se strie vytvoří nebo ne hodně ovlivňuje "kvalita" naší pokožky - kdo má kůži více suchou, méně elastickou, u toho se strie vytvoří s větší pravděpodobností. Předejít jejich tvorbě můžeme částečně péčí o pokožku - promazáváním.

Když se strie jednou objeví, obyčejnê už není możné se jich jednoduše zbavit prostřednictvím speciálních krémů - aby byly jizvičky méně viditelné může pomoci speciální ošetření u kožního lékaře. Laserové ošetření může částečně pomoci, aby jizvičky nebyly tak nápadné a viditelné. Čím dříve se ošetří, tím lepší to je. Nejde ale docílit toho, aby úplně zmizely.

Nejsi jediná, koho strie trápí - potýká se s nimi řada lidí (a to jak kluků, tak holek). A další lidé zase řeší jiné tělesné problémy - někdo má odstávající uši, někdo velký nos, někdo je až moc malý, někdo je naopak hodně vysoký. Každý jsme nějaký a věř nám, že asi nikdo není sám se sebou spokojený na 100 %. Strie nejsou nic, za co by ses měla stydět.

Ať se Ti dobře daří přeje Vím, co jím

Moje tělo - holky

Ahoj čeká mně návštěva zubaře ale, bude mi opravovat přední zuby asi jeden nebo dva a chtěla bych se zeptat jak to bude probíhat a jak to bude opravovat. Předem děkuji za odpověď a omlouvám se za pravopisné chyby ahoj.

holka, 12 let, 13. dubna

Ahoj,
bohužel nikdo z odborníků, kteří odpovídají v Alíkově poradně, není stomatolog - a i kdyby byl, stejně by ti velmi pravděpodobně nedokázal na dálku a online odpovědět. Netušíme, co máš za problém se zuby. Zda se jedná o „pouhý“ kaz, který se vyvrtá a na jeho místo se umístí plomba, nebo jestli se jedná o jiný problém, který bude vyžadovat jiné řešení. Samozřejmě, že například zanícené kanálky, nebo ulomený zub, se opravují jinak než kazy. Pokud však budeš chtít, tvůj zubař ti to určitě bez problémů a rád vysvětlí.
Měj se hezky!
Bára

Moje tělo - holky

Ahoj
Mám takový ,,problém“ mám 13 let (7.třída) a mám předčasnou pubertu (potvrdila to doktorka)už o 9.let mám menstruaci a za necelý rok jsem vyrostla přes 12cm byla jsem největší ze třídy ale jelikož když holka dostane menstruaci roste poslední 2 roky a pak už ne.Mám 158cm a jsem malá a nejhorší na tom je že už nevyrostu.Bojím se že až budu starší budu nejmenší a budou se mi za to smát nechci aby říkali „ta mála holka“.To není až takový problém že by se mi smály ale prostě se cítím vyspělejší než ostatní holky v mém věku.Nebo hodně toužím po nějakém klukovi vztahu atd.Vždycky jsem se spíš bavila s klukama ale když jsem přešla na jinou školu všechno skončilo a navíc si s holkama moc nerozumím jelikož se chovají až moc jako ,,decka“
Nemohla by si mi poradit co s tím ?
Děkuji za odpověd��

holka 13 let, 7. dubna

Ahoj,
nikdy jsem neslyšela o tom, že by dívka přestala růst, když dostane menstruaci a mohu tě ujistit, že je to nesmysl. Dívky rostou po celou dobu dospívání, takže se nemusíš vůbec obávat, že by tvá výška musela být definitivní. Samozřejmě je možné, že budeš menší než ostatní spolužáci, ale to je záležitost, která je podmíněna geneticky (rozhodně nikoli nástupem menstruace) a kterou nemůžeš nijak ovlivnit. Nicméně vzhledem k tomu, že jsi teprve na začátku dospívání, obavy tohoto typu jsou velmi předčasné.
Dospívání a jeho průběh je proces velmi individuální, takže je opravdu klidně možné, že jsi vyspělejší než ostatní spolužáci a kvůli tomu si s nimi nerozumíš. Zkus se proto poohlédnout po nových kamarádech i mimo třídu. Ve třídě jsi „svázaná“ tím, že jste všichni podobně staří, ale například v kroužcích, sportovních týmech a podobně máš větší šanci potkat i starší lidi, se kterými si budeš více rozumět.
Měj se hezky!
Bára

Moje tělo - holky

Ahoj, asi před 10 dny se mi stala taková věc, masturbovala jsem a zavedla jsem jenom ukazováček jinak nic a v okamžiku když jsem přestala jsem si povšimla krve na prstech, ihned jsem vzala kapesník a otřela jsem se a pořad tam bylo docela dost krve pak jsem si to ještě asi dvakrát utřela a už tma nic nebylo. Byla jsem si jistá že už nemůžu být panna. Řekla jsem to asi o 20 minut pozdeji mamce a ta řekla že jsem mohla dostat měsíčky ale pardon ale to by musela být hodně velká náhoda že zrovna když to dělám mám svoje první mesicky a pak mi řekla že se mi ta blána mohla trosku natehnout ale že při úplném protržení by mě to bolelo a já říkala že mě to nebolelo a že některé holky při prvním sexu nemají bolest ani krev občas. Druhy den jsem žádnou krev neměla a po škole jsem krvacela na toaletaku a to docela dost. Mamka mi řekla že to už budou definitivně mesicky a já už fakt myslela že to jsou ony, trvalo to tak do večera ale už to nebylo vůbec silné a večer protože mě zajimalo jestli to opravdu teče z pochvy jsem se tam dolu podívala malým zrdcadkem. Přišlo mi že mi ta krev teče z kůže pod pochvou ale prakticky to tam mohlo i stékat a od té doby jsem žádnou „menstruaci“ nedostala :( bojím se že nejsem panna co mám dělat? Jakto poznám?

holka, 13 let, 3. dubna

Ahoj,
ačkoli je nemožné stanovit „diagnózu“ a dálku a online, přikláněla bych se k názoru tvé maminky, že se nejspíš jednalo o menstruační krvácení. Rozhodně není běžné, aby krvácení po protržení panenské blány trvalo dva dny. Průběh menstruace je velmi individuální a zejména v začátcích, než se menstruační cyklus „usadí“, může mít i charakter krátkého a slabého krvácení. Souhlasím proto s tvou maminkou, že si nemusíš dělat starosti.
Měj se hezky!
Bára

Moje tělo - holky

Ahoj Alíku je normální že mě jeden kluk ze třídy plácá po zadku jako on se mi líbí takže mi to ani nějak extra nevadí ale on se ke mě snaží pořád přibližovat nebo na mě šahat a už mi to začíná být trochu blbé když dem ve škole po chodbě a on mě tam plácne

holka, 12 let, 29. března

Ahoj z Modré linky,

je hezké, když se Ti líbí kluk ze třídy. Z toho, co píšeš, to může působit, že asi líbíš i Ty jemu. Avšak, ať už je to jakkoli, Tvé tělo patří Tobě a Ty rozhoduješ, kdy se Tě kdo bude jakým způsobem dotýkat, obzvláště na intimních partiích. Nikdo nemá právo v tomhle rozhodovat za Tebe, a to ani, když se tváří, že jde o legraci. Říkám si, že pro Tebe může být i zvláštní to, že se k Tobě ten kluk sice jinak nemá, ale dovolí si tohle. Možná pak ani nevíš, jak reagovat. Je úplně normální, že i když Ti to třeba nevadí nebo Ti to i lichotí, stejně můžeš cítit stud a nemusí to být úplně příjemné. Je proto velmi důležité, abys mu dala najevo své hranice. Mohlo by být fajn mu říct o tom, že před lidmi se Ti takové chování nelíbí. Můžeš dodat i to, že jinak Ti je sympatický a třeba se můžete víc bavit, než aby Tě jen takhle poplácával. Klidně mu to můžeš i napsat, kdyby pro Tebe bylo těžké říct mu to do očí.
Pokud by s tím nepřestal, obrať se na někoho dospělého ve škole, komu důvěřuješ.

Přejeme Ti hezké jarní dny
Modrá linka

Moje tělo - holky

Ahoj, v úterý mám jít na operaci se zlomenou klíční kostí. Hrozně se bojím, a nikde nemůžu najít jak probíhá operace a tak. Doktorů a nemocnic se hrozně bojím, a co když se neprobudím? Furt nad tím přemýšlím a i když mi někdo řekne, že je to v pohodě, tak se stresuju pořád stejně. Já vím, že jsou i horší operace, ale tím že mám velký strach z injekcí a všeho, co se týká nemocnice tak se bojím te operace.

holka, 15 let, 29. března

Ahoj,
operace (a vlastně jakýkoli zdravotní problém) je samozřejmě velmi nepříjemná záležitost a není divu, že máš obavy a bojíš se. Rozumím i tomu, že tvůj strach nezmenší pouhé konstatování, že to bude v pohodě. Zkrátka se bojíš a tyto emoce se nedají jen tak vytěsnit tím, že si řekneš, že se ti nelíbí.
Zkus se ale místo toho, aby ses soustřeďovala na negativní myšlenky, zaměřit na pozitivnější emoce. Mysli na to, jak se ti uleví, až bude po operaci. Až nebudeš myslet na to, že máš před sebou nepříjemný výkon, ale budeš se moci soustřeďovat na jiné věci. Zkus si vybavit příjemné záležitosti, akce a aktivity, které tě čekají po operaci a právě k těm upínej své myšlenky. Vždycky, když tě popadne strach, snaž se převést své myšlenky na to, co příjemného tě čeká.
Držím ti palce a přeji hodně štěstí!
Bára

Moje tělo - holky

Ahoj, vím že je to divná otázka, ale dá se masturbací protrhnout panenská blána?

holka, 12 let, 26. března

Ahoj,
záleží na tom, jakým způsobem by masturbace probíhala. Pokud by do ní byly zapojeny i nějaké předměty, které by žena do sebe zaváděla, k protrhnutí panenské blány může skutečně dojít.
Měj se hezky!
Bára

Moje tělo - holky

Ahoj,je mi to hodně trapný ale je normální že ve 13 letech masturbuji?
A chtela jsem se zeptat jestli se dá panenska blána protrhnout tamponem?
Děkuji za odpověď

holka 13 let, 5. března

Ahoj,
oceňuji, že se dokážeš otevřeně zeptat na to, co Tě zajímá. I intimní věci patří k životu a je v pořádku se o ně zajímat, brát je jako součást života.
Jsi ve věku, kdy postupně začíná sexuální zrání, je to zcela přirozené a zároveň není třeba na to spěchat. Masturbace, tedy poznávání vlastního těla, toho, co je nám příjemné, být všímavá k vlastním pocitům, je v pořádku. Můžeš se věnovat tomu, co Ti dělá dobře, výjimkou by byly jen sexuální aktivity s druhým člověkem (ty jsou zákonem povolené až od 15 let) nebo kdybys cítila, že začínáš být na tom závislá, což může ohrozit zdravý vývoj. Pokud je to ale ve zdravé míře, není se čeho bát.
K Tvému druhému dotazu, panenská blána má svoji pružnost a otvor bývá dostatečný pro zavedení tamponu, může se však stát, že se během toho protrhne. Tyto věci jsou hodně individuální a každá žena je může mít trochu jinak, obecně to však možné je.

I když chápu, že není snadné překonat stud a rozpaky, mohlo by být užitečné probrat to, co Tě z intimní oblasti zajímá, s mamkou či jinou dospělou ženou ve svém okolí, které důvěřuješ a mohla by Ti předat třeba i svou zkušenost. Pro více informací můžeme odkázat např. na www.sexus.cz.

Přejeme Ti vše dobré,
Modrá linka

Moje tělo - holky

Hezký den. Mám oční vadu krátkozrakost a pořád vidím hůř a hůř. Táta říkal že mě pošle na nějakou operaci. Já bych se chtěla zeptat jestli nevíte zda se to vyplatí, na jednom oku mám dvě dioptrie a na druhém 1 a tři čtvrtě dioptrie. A jestli je operace v mém věku vhodná. Předem děkuji za odpověď.

holka, 12 let, 9. března

Ahoj,
velmi ráda bych ti odpověděla a moc bych ti chtěla pomoct, ale bohužel jednak nejsem oční lékařkou (a mezi mými kolegy v poradně se žádný oční lékař nenachází) a jednak nikdo nedokáže určit diagnózu na dálku a online. Proto bych ti určitě doporučila objednat se k odborníkovi, který s tebou a tvými rodiči probere, jakým typem vady trpíš a jaké navrhuje v tvém případě řešení. Případně, jestli ještě navrhuje počkat. Velmi všeobecně se dá říci, že s operacemi se obvykle čeká do doby, než se oči přestanou vyvíjet a růst, ale jak jsem řekla, záleží na typu tvé vady a na tvé konkrétní situaci. Odborník vám určitě poradí a pomůže vám rozhodnout se.
Přeji ti hodně štěstí!
Bára

Moje tělo - holky

Ahoj ráda bych se zeptala, když praskne panenská blána jestli "něco" vyteče?

holka, 15 let, 9. března

Ahoj,
u většiny dívek při protržení panenské blány dojde k drobnému krvácení. Nicméně neplatí to úplně stoprocentně. V některých případech se první pohlavní styk obejde bez krvácení (ať už z důvodu chybějící panenské blány, nebo kvůli tomu, že je velmi pružná a při prvním pohlavním styku nedojde k jejímu protržení).
Je to tedy velmi individuální, stejně jako podoba panenské blány.
Měj se hezky!
Bára

Moje tělo - holky

Ahooj,
mám takový problém. Každý čtvrtek mě bolí hlava.
Nechápu, čím to je. Jinak je mi úplně vpohodě ale ve čtvrtek ne.
Ale jenom ve škole, doma ne. Napíšu rozvrh hodin-čtvrtek
Tělocvik, zeměpis, čeština, matematika, informatika a konverzace anglického jazyka.

holka, 12 let, 7. března

Ahoj,
na dálku a online lze jen velmi těžko stanovovat diagnózu, ale pokud se tvá bolest hlavy objevuje skutečně jen ve čtvrtek, je skutečně dost možné, že souvisí s něčím, co se děje pravidelně v tento den. Možná je tvá bolest psychického původu a v tom případě by bylo potřeba, abys odhalila její zdroj. Zkus se soustředit na to, co v tobě ten den vyvolává stres. Možná je to nějaký předmět, nějaký vyučující, nebo někdo, s kým se ten den stýkáš, nebo něco, co děláš. V první řadě proto zapátrej v paměti, co se právě ve čtvrtek děje. Jakmile odhalíš příčinu, budeš s ní moci lépe pracovat a ovlivnit ji.
Vnímej také, kdy se tvá bolest hlavy objeví. Není to třeba po tělocviku? Nepodceňuješ pitný režim a neumocní tělocvik tvou dehydrataci? Věřím, že se ti podaří odhalit příčinu a tím i lépe zvládnout své potíže.
Měj se hezky!
Bára

Moje tělo - holky

Ahoj,potřebovala bych se zeptat jaký mám typ pleti. Hledala jsem různě, taky jsem si dělala test a dívala na videa na youtube ale řeklo mi to každý jiný výsledek.
Když se umyji tak mám nos sušší. V místech lícních kostí se jemně zaleskne.
S beďary nemám velký problém někde se mi vytvoří. Pory mám na nose nejsou
moc viditelné. Když se odílčím tak pleť je jemně růžová ale za pár vteřin jí mám zase normální. Když si sahnu na pleť tak je jemná a pružná.

Budu ráda za odpověď ☺

holka, 14 let, 3. března

Ahoj,
takto na dálku ti opravdu nikdo nebude umět odpovědět. Požádej maminku, aby tě vzala s sebou, až půjde ke své kosmetičce. Ta ti na tvůj dotaz odpoví. Případně se zkus zeptat i přímo v drogerii, kde prodávají kosmetiku. Tam bývají příjemné a ochotné prodavačky.

Moje tělo - holky

Ahoj, má otázku.
Jak dlouho trvá, než se v člověku projeví nemoc zvaná Bechtěrevova? Před 3 měsíci jsem byla u své lékařky, brala mi krev z prstu, později z ruky. Prý jsem zdravá. Myslíte, že kdybych měla Bechtěrova chorobu, viděla by to tam? Myslíte, že jsem stále zdravá, jak před těmi 3 měsíci a nic se (po této stránce) nezměnilo? Jinak mám od 13 let skoliózu s rotací, naposled jsem byla na rentgénu začátkem roku 2017. K lékaři jsem objednaná na příští měsíc. Mám strach. Bechtěrev je v naší rodině jenom jeden, a to nejspíš má prateta. (nejsem si tím 100% jistá, vím jen, že má silné bolesti zad a jezdí po lékařích.) Mně poslední týden bolí záda, hlavně v noci, a to kvůli nesprávnému držení těla. Díky, za odpověď. Tato nemoc je má noční můra. Zatím, pa.

holka, 17 let, 2. března

Ahoj,
chápu tvé obavy z nemoci, ale ačkoli nejsem lékař a na dálku nedokáže spolehlivě stanovit diagnózu nikdo, troufám si říci, že pravděpodobnost, že bys trpěla Bechtěrevovo nemocí je velice malé. Jednak postihuje mnohem více muže než ženy a jednak je otázka dědičnosti ve vaší rodině velmi sporná. Skutečnost, že tvoje prateta má silné bolesti zad, vůbec nemusí souviset s Bechtěrevovo nemocí. Nechci nijak bagatelizovat tvou bolest zad, ale to, že tě týden bolí záda, bude skutečně spíše způsobeno špatným držením těla, než nějakým onemocněním. A konečně; Bechtěrevova nemoc se dá poznat z krevních testů, které vykazují ukazatele zánětu. Pokud ti lékařka sdělila, že je všechno v pořádku, nemusíš se ničeho obávat.
Měj se hezky!
Bára

Moje tělo - holky

Ahoj nechci otravovat ale, mám na vás pár otázek sice nevím jestli to jsme patří ale, to je teď asi jedno mamka mi řekla že když do 13 let nedostanu menstruaci tak půjdu k lékaři asi myslela gyndu a když mi to řekla že mně vezme na gyndu tak ve mně projel strach teď na ty otázky ať zbytečně nezdržuju. 1) Co bych na gyndě dělala myslím tim popis vyšetření co bych musela dělat a koukal by mi mezi nohy? 2) Je pravda že když nedostanu menstruaci tak budu neplodná a jde to nějak udělat abych dyštak mohla mít dítě myslím tím abych dostala menstruaci jestli to dyštak nijak jde abych ji prostě dostala a mohla mít děti? 3) čeká mně 13 léta preventivní prohlídka co mně tam čeká postup vyšetření bude mi koukat na prsa a mezi nohy jinak mi prosím napište postup vyšetření? Ahoj vím že mám takový divný otázky ale, předem děkuji za odpověď.

holka, 12 let, 1. března

Ahoj,
vůbec neotravuješ, chápu, že Tě zajímají otázky ohledně gynekologických a lékařských vyšetření. Na Modré lince nepracují lékaři, ale obecně Ti odpovědět můžeme. Každý lékař však postupuje trochu jinak, a proto se je potřeba s tím počítat.

Obecně se doporučuje navštívit gynekologa, pokud dívka nemenstruuje nejpozději v 15 letech, to znamená, že to nutně nemusí být právě ve třinácti letech, ale záleží samozřejmě na Tvoji mamince a na Tobě, jak se dohodnete.

Z první gynekologické prohlídky nemusíš mít strach, lékař od maminky bude vědět, že jdeš na vyšetření poprvé, a proto bude postupovat co nejvíce šetrně. Někdy použije ultrazvuk, jindy jen šetrné vyšetření pochvy, tedy potom by se Ti díval mezi nohy. Maminka by Ti mohla vše také více vysvětlit, protože i ona nejspíš na prohlídky, jako každá žena, pravidelně dochází. Můžeš se jí na cokoliv doptat, je to úplně přirozené a patří to k životu.

To, že nedostaneš menstruaci je velmi nepravděpodobné, jak jsem psala, je ještě čas a to do 15 ti let. I kdyby se to stalo, nemusí to znamenat neplodnost, lékař by zvolil vhodnou léčbu, abys ji měla a mohla mít děti. Neplodnost často vůbec nesouvisí s menstruací a je to mnohem složitější problém, kterého se zatím vůbec nemusíš obávat. Na vše se také můžeš zeptat lékaře nebo lékařky přímo při vyšetření, je na takové otázky zvyklý a je odborníkem na tato témata.

Ani preventivní prohlídka ve třinácti letech není nic, čeho by ses musela bát. Vyšetřuje se moč, zrak, sluch, tlak a lékař/ka se zeptá, zda už máš menstruaci nebo ne. Prsa se obvykle nevyšetřují, a to samé platí pro pohlavní orgány. Pokud máš starší kamarádky, můžeš se jich zeptat, jak proběhla prohlídka u nich, abys měla větší jistotu, co Tě čeká.

Přejeme Ti, klidné dny.
Modrá linka

Moje tělo - holky

Dobrý den, chtěla bych se na něco zeptat. Jezdím na koni a kamarádky mi říkaly, že je možné protrhnout panenskou blánu ježděním na koni. Nevím co je na tom pravdy, ale kdyby tomu tak bylo, co bych měla říct na gynekologii a co když mi nebudou věěřit? Před 4 měsíci jsem na gynekologii byla řekli mi, že mam panenskou blánu v pořádku, ale bojím se že se mi nějakým jiným způsobem než pohlavním stykem protrhla. Předem děkuji za odpověď.

Adel, 14 let, 2. března

Ahoj,
situace, kdy si mimoděk (a nikoli pohlavním stykem nebo masturbací) protrhneš panenskou blánu, jsou velmi vzácné. A možnost, že by sis panenskou blánu protrhla jízdou na koni, mi připadá prakticky vyloučená. Jsem si jistá, že se nemusíš ničeho obávat.
Měj se hezky!
Bára

Moje tělo - holky

Ahoj poradno :)
Kamarádka mě požádala,abych zde napsala....
jde o to že....no nevím jak to napsat.....
má trochu víc chlupatější břicho,nohy,ruky......
stydí se za to,takže se prý nemůže ani převlíkat s holkama v tělocviku..
jo a taky ji rostou chloupky nad horním rtem....všichni se ji za to smějou..
a tak se chci zeptat,čí je to normální...je ji 11 let..
a pokuď není...měla by jít k doktorovi nebo tak?

holka, 11 let, 28. února

Ahoj,
naprosto chápu, že je tento stav tvé kamarádce nepříjemný. Na nadměrný růst ochlupení u žen má vliv celá řada faktorů; od genetiky, přes fenotyp kůže, až po zdravotní problémy. Nadměrným růstem ochlupení se dokonce mohou projevovat i některé choroby (například porucha štítné žlázy a mnohé další). Určitě by proto nebylo od věci, aby poprosila své rodiče, zda by ji neobjednali k pediatrovi, který zváží, zda je na místě například endokrinologické vyšetření.
Přeji tvé kamarádce hodně štěstí!
Bára