Poradna: Alík radí dětem

Na otázky odpovídají

pracovníci linky důvěry Modrá linka, Alíkova kamarádka BáraV, odborníci na boj proti kouření z projektu Nekuřátka a správci. Občas odpovídá i sám Alík.

Dotazy smí pokládat čtenáři mladší 15 let.

Moje tělo - holky

Ahooj,
mám takový problém. Každý čtvrtek mě bolí hlava.
Nechápu, čím to je. Jinak je mi úplně vpohodě ale ve čtvrtek ne.
Ale jenom ve škole, doma ne. Napíšu rozvrh hodin-čtvrtek
Tělocvik, zeměpis, čeština, matematika, informatika a konverzace anglického jazyka.

holka, 12 let, 7. března 2019

Ahoj,
na dálku a online lze jen velmi těžko stanovovat diagnózu, ale pokud se tvá bolest hlavy objevuje skutečně jen ve čtvrtek, je skutečně dost možné, že souvisí s něčím, co se děje pravidelně v tento den. Možná je tvá bolest psychického původu a v tom případě by bylo potřeba, abys odhalila její zdroj. Zkus se soustředit na to, co v tobě ten den vyvolává stres. Možná je to nějaký předmět, nějaký vyučující, nebo někdo, s kým se ten den stýkáš, nebo něco, co děláš. V první řadě proto zapátrej v paměti, co se právě ve čtvrtek děje. Jakmile odhalíš příčinu, budeš s ní moci lépe pracovat a ovlivnit ji.
Vnímej také, kdy se tvá bolest hlavy objeví. Není to třeba po tělocviku? Nepodceňuješ pitný režim a neumocní tělocvik tvou dehydrataci? Věřím, že se ti podaří odhalit příčinu a tím i lépe zvládnout své potíže.
Měj se hezky!
Bára

Moje tělo - holky

Ahoj,potřebovala bych se zeptat jaký mám typ pleti. Hledala jsem různě, taky jsem si dělala test a dívala na videa na youtube ale řeklo mi to každý jiný výsledek.
Když se umyji tak mám nos sušší. V místech lícních kostí se jemně zaleskne.
S beďary nemám velký problém někde se mi vytvoří. Pory mám na nose nejsou
moc viditelné. Když se odílčím tak pleť je jemně růžová ale za pár vteřin jí mám zase normální. Když si sahnu na pleť tak je jemná a pružná.

Budu ráda za odpověď ☺

holka, 14 let, 3. března 2019

Ahoj,
takto na dálku ti opravdu nikdo nebude umět odpovědět. Požádej maminku, aby tě vzala s sebou, až půjde ke své kosmetičce. Ta ti na tvůj dotaz odpoví. Případně se zkus zeptat i přímo v drogerii, kde prodávají kosmetiku. Tam bývají příjemné a ochotné prodavačky.

Moje tělo - holky

Ahoj, má otázku.
Jak dlouho trvá, než se v člověku projeví nemoc zvaná Bechtěrevova? Před 3 měsíci jsem byla u své lékařky, brala mi krev z prstu, později z ruky. Prý jsem zdravá. Myslíte, že kdybych měla Bechtěrova chorobu, viděla by to tam? Myslíte, že jsem stále zdravá, jak před těmi 3 měsíci a nic se (po této stránce) nezměnilo? Jinak mám od 13 let skoliózu s rotací, naposled jsem byla na rentgénu začátkem roku 2017. K lékaři jsem objednaná na příští měsíc. Mám strach. Bechtěrev je v naší rodině jenom jeden, a to nejspíš má prateta. (nejsem si tím 100% jistá, vím jen, že má silné bolesti zad a jezdí po lékařích.) Mně poslední týden bolí záda, hlavně v noci, a to kvůli nesprávnému držení těla. Díky, za odpověď. Tato nemoc je má noční můra. Zatím, pa.

holka, 17 let, 2. března 2019

Ahoj,
chápu tvé obavy z nemoci, ale ačkoli nejsem lékař a na dálku nedokáže spolehlivě stanovit diagnózu nikdo, troufám si říci, že pravděpodobnost, že bys trpěla Bechtěrevovo nemocí je velice malé. Jednak postihuje mnohem více muže než ženy a jednak je otázka dědičnosti ve vaší rodině velmi sporná. Skutečnost, že tvoje prateta má silné bolesti zad, vůbec nemusí souviset s Bechtěrevovo nemocí. Nechci nijak bagatelizovat tvou bolest zad, ale to, že tě týden bolí záda, bude skutečně spíše způsobeno špatným držením těla, než nějakým onemocněním. A konečně; Bechtěrevova nemoc se dá poznat z krevních testů, které vykazují ukazatele zánětu. Pokud ti lékařka sdělila, že je všechno v pořádku, nemusíš se ničeho obávat.
Měj se hezky!
Bára

Moje tělo - holky

Ahoj nechci otravovat ale, mám na vás pár otázek sice nevím jestli to jsme patří ale, to je teď asi jedno mamka mi řekla že když do 13 let nedostanu menstruaci tak půjdu k lékaři asi myslela gyndu a když mi to řekla že mně vezme na gyndu tak ve mně projel strach teď na ty otázky ať zbytečně nezdržuju. 1) Co bych na gyndě dělala myslím tim popis vyšetření co bych musela dělat a koukal by mi mezi nohy? 2) Je pravda že když nedostanu menstruaci tak budu neplodná a jde to nějak udělat abych dyštak mohla mít dítě myslím tím abych dostala menstruaci jestli to dyštak nijak jde abych ji prostě dostala a mohla mít děti? 3) čeká mně 13 léta preventivní prohlídka co mně tam čeká postup vyšetření bude mi koukat na prsa a mezi nohy jinak mi prosím napište postup vyšetření? Ahoj vím že mám takový divný otázky ale, předem děkuji za odpověď.

holka, 12 let, 1. března 2019

Ahoj,
vůbec neotravuješ, chápu, že Tě zajímají otázky ohledně gynekologických a lékařských vyšetření. Na Modré lince nepracují lékaři, ale obecně Ti odpovědět můžeme. Každý lékař však postupuje trochu jinak, a proto se je potřeba s tím počítat.

Obecně se doporučuje navštívit gynekologa, pokud dívka nemenstruuje nejpozději v 15 letech, to znamená, že to nutně nemusí být právě ve třinácti letech, ale záleží samozřejmě na Tvoji mamince a na Tobě, jak se dohodnete.

Z první gynekologické prohlídky nemusíš mít strach, lékař od maminky bude vědět, že jdeš na vyšetření poprvé, a proto bude postupovat co nejvíce šetrně. Někdy použije ultrazvuk, jindy jen šetrné vyšetření pochvy, tedy potom by se Ti díval mezi nohy. Maminka by Ti mohla vše také více vysvětlit, protože i ona nejspíš na prohlídky, jako každá žena, pravidelně dochází. Můžeš se jí na cokoliv doptat, je to úplně přirozené a patří to k životu.

To, že nedostaneš menstruaci je velmi nepravděpodobné, jak jsem psala, je ještě čas a to do 15 ti let. I kdyby se to stalo, nemusí to znamenat neplodnost, lékař by zvolil vhodnou léčbu, abys ji měla a mohla mít děti. Neplodnost často vůbec nesouvisí s menstruací a je to mnohem složitější problém, kterého se zatím vůbec nemusíš obávat. Na vše se také můžeš zeptat lékaře nebo lékařky přímo při vyšetření, je na takové otázky zvyklý a je odborníkem na tato témata.

Ani preventivní prohlídka ve třinácti letech není nic, čeho by ses musela bát. Vyšetřuje se moč, zrak, sluch, tlak a lékař/ka se zeptá, zda už máš menstruaci nebo ne. Prsa se obvykle nevyšetřují, a to samé platí pro pohlavní orgány. Pokud máš starší kamarádky, můžeš se jich zeptat, jak proběhla prohlídka u nich, abys měla větší jistotu, co Tě čeká.

Přejeme Ti, klidné dny.
Modrá linka

Moje tělo - holky

Dobrý den, chtěla bych se na něco zeptat. Jezdím na koni a kamarádky mi říkaly, že je možné protrhnout panenskou blánu ježděním na koni. Nevím co je na tom pravdy, ale kdyby tomu tak bylo, co bych měla říct na gynekologii a co když mi nebudou věěřit? Před 4 měsíci jsem na gynekologii byla řekli mi, že mam panenskou blánu v pořádku, ale bojím se že se mi nějakým jiným způsobem než pohlavním stykem protrhla. Předem děkuji za odpověď.

Adel, 14 let, 2. března 2019

Ahoj,
situace, kdy si mimoděk (a nikoli pohlavním stykem nebo masturbací) protrhneš panenskou blánu, jsou velmi vzácné. A možnost, že by sis panenskou blánu protrhla jízdou na koni, mi připadá prakticky vyloučená. Jsem si jistá, že se nemusíš ničeho obávat.
Měj se hezky!
Bára

Moje tělo - holky

Ahoj poradno :)
Kamarádka mě požádala,abych zde napsala....
jde o to že....no nevím jak to napsat.....
má trochu víc chlupatější břicho,nohy,ruky......
stydí se za to,takže se prý nemůže ani převlíkat s holkama v tělocviku..
jo a taky ji rostou chloupky nad horním rtem....všichni se ji za to smějou..
a tak se chci zeptat,čí je to normální...je ji 11 let..
a pokuď není...měla by jít k doktorovi nebo tak?

holka, 11 let, 28. února 2019

Ahoj,
naprosto chápu, že je tento stav tvé kamarádce nepříjemný. Na nadměrný růst ochlupení u žen má vliv celá řada faktorů; od genetiky, přes fenotyp kůže, až po zdravotní problémy. Nadměrným růstem ochlupení se dokonce mohou projevovat i některé choroby (například porucha štítné žlázy a mnohé další). Určitě by proto nebylo od věci, aby poprosila své rodiče, zda by ji neobjednali k pediatrovi, který zváží, zda je na místě například endokrinologické vyšetření.
Přeji tvé kamarádce hodně štěstí!
Bára

Moje tělo - holky

Ahoj Alíku, mám takový osobní dotaz, nikomu jsem se to neodvážila ještě říct, ale už dlouho mě to docela dost trápí, a tak jsem se rozhodla se obrátit na tebe ! :)
Já totiž vždycky když se dívám na televizi třeba na nějaký film a začnou se tam dva lidi líbat nebo tak něco tak dole cítím takový divný pocit, takové šimrání, ale ten pocit cítím tak trochu celý den, není silný, je slabý ale furt ho cítím. Kvůli tomu nechci ani nikam chodit nebo tak, hrozně mě to trápí. Vubec nevím co by to mohlo být, proto tě prosím o odpověd? Je to nějaká nemoc nebo tak? Dá se to nějak zastavit? Je to jen pubertou ? Nebo až vyrostu přejde to? Bojím se, že až budu velká a budu mít třeba přítele, tak díky tomuto nebudu moct mít ani normální vztah..Opravdu ses toho bojím není to nějak že by mě to bolelo nebo tak, ale šímrá to a mě je to nepříjemné, protože to nechci :( Předem ti mockrát děkuju za odpověd a zatím ahoj! :)

holka, 14 let, 27. února 2019

Ahoj,
řekla bych, že to, co popisuješ, je běžný projev vzrušení. Vzhledem k tomu, že jsi uprostřed dospívání, tvoje tělo se mění z dětského v dospělé a reaguje tedy i na erotické podněty. Nemusíš se ničeho obávat a rozhodně se nejedná o žádnou nemoc, nebo něco, co by ti v budoucnu znemožňovalo normální partnerský vztah. Naopak bych tyto projevy tvého těla považovala za důkaz toho, že se vyvíjíš zcela normální a tvoje tělo reaguje tak, jak má.
Měj se hezky!
Bára

Moje tělo - holky

Ahoj Alíku a spol.,
Mám problém mám velký zadek a stehna nevím co s tím mám dělat ,cvičím každý den a čtyři hodiny týdně mám trénink (dělám atletiku) jsem jinak malá měřím (152cm)
, děkuji za odpověď ��

holka, 12 let, 23. února 2019

ahoj,

s naším tělem je to složitá věc, každý jsme trochu jiný - každý je jinak velký/malý, jinak rozložitý/drobný, máme jiné rysy obličeje, velikost a tvar nosu, uší, apod. Částečně je to, jak vypadáme, ovlivněno i dispozicí zděděnou po rodičích a prarodičích. Také se ale naše postava vyvíjí v čase - u dívek se právě v období puberty vlivem hormonů začínají boky, zadeček zaoblovat, i stehna často bývají plnější. Působení hormonů je přirozené, nejde se mu nijak bránit nebo ho zastavit.
Zároveň jsou tyto změny poměrně náhlé, řada dívek je třeba vnímá velmi výrazně (i když z pohledu ostatních se o tak velkou změnu nejedná a vnímají svůj vzhled jako méně atraktivní, než jak je hodnotí jejich okolí.
Je tak otázka, zda máś opravdu větší zadeček a stehna, nebo zda je to spíše Tvůj dojem pod vlivem změn v pubertě. To na dálku nijak zhodnotit nemůžeme.
Můžeš si zkusit na youtube najít videa s cvičením zaměřeným specificky na tyto problematické partie a zařadit některá do svých pravidelných aktivit. Najdeš je např. pod hesly "thigh workout" "butt workout" ale určitě jsou k dispozici i v češtině (cviky na stehna a hýždě). Cvičení rozhodně může pomoci ke zpevnění.

Držíme palce, ať jsi spokojená a vše se Ti daří, zdraví Vím, co jím

Moje tělo - holky

Doufám že neotravuju ale, chci se zeptat jestli je dobré nosit sportovní podprsenku když je mi 12 let a prsa rostou aby mi to neuškodilo. Ahoj

holka, 12 let, 20. února 2019

Ahoj,

v žádném případě nás nijak neobtěžuješ, i když Tvůj dotaz patří spíše do oblasti obchodu s prádlem, kde by Ti prodavačky mohly skvěle poradit. Také mamka by Ti jistě uměla říct, co pro Tebe bude lepší, v době, kdy se vyvíjíš. Podle mne Ti ale sportovní podprsenka nijak uškodit nemůže a velmi dobře "sedí", proto se také užívá při sportu.

Přejeme správný výběr prádla.
Modrá linka

Moje tělo - holky

Ahoj nevím zda to jsem patří ale, chtěla bych poradit kolik litrů pití mám vypít když je mi 12 let a vážím cca 52 kg. Předem děkuji za odpověď. Ahoj

holka, 12 let, 20. února 2019

Ahoj,
ve tvém věku odborníci doporučují jako denní příjem tekutin dva až dva a půl litru. To však neznamená, že bys měla vypít dva litry vody každý den. Jedná se o souhrn všech tekutin (tedy například i polévky, voda obsažená v potravinách a podobně).
Měj se hezky!
Bára

Moje tělo - holky

Dobrý den, dnes jsem byla na prohlídce u doktorky a ta mi řekla, že mám ve svých 13 letech ještě jeden mléčný zub, a pak mi dala rengen, aby zjistila jesli mi vůbec druhý zub roste a zjistila že ne. Je to můj prní kaz, tak se ptám bude to hodně bolet, rozvine se to hodně, když jsem objednaná až za dva měsíce? Dá se tomu nějak zabránit? Nemůžu kaz zničit aniž by mi museli vrtat? Jakmile mi přestane mléčnák fungovat a vypadne mi tak mi budou muset znova velmi hluboko vrtat, a dát umělí zub.
Jak dlouho trvá a bolí to moc? Kolik to přibližně stojí? Rodiče mi řekli že si to sama zaplatím a já mám asi dvou půl tisíce, a stojí to asi až 20 000 kč, tak mi to říkal tatka.
Děkuji za odpoved

holka, 13 let, 19. února 2019

Ahoj,
popravdě jsem z tvého dotazu trochu zmatená a nevím, zda jsem jej pochopila správně. Problém je v tom, že máš zatím jen mléčný zub, neroste ti pod ním druhý a ten mléčný je ještě ke všemu zkažený? Pokud to tak je, v první řadě bych se chtěla pozastavit nad tím, že po tobě rodiče chtějí, aby sis implantát, tedy umělý zub, zaplatila sama. Nechápu, proč by to tak mělo být. To, že ti neroste druhý zub, není přece tvoje chyba. Není to nic, co by sis způsobila nějakým zanedbáním, nedostatečnou péčí a podobně. Navíc je dost možné, že část nákladů bude hradit i pojišťovna. Proto určitě není od věci si na toto téma s rodiči, konstruktivně a bez emocí, promluvit. Zeptej se jich, co je vede k tomu, že po tobě chtějí, aby sis případný implantát sama hradila. A jaké by byly další možné způsoby řešení.
Na většinu tvých dalších otázek ohledně kazu bohužel odpovědět nedokáži, protože jde o velmi individuální záležitosti. Zatímco někdo snáší vrtání zubů bez problémů, pro jiného je bolest tak velká, že si nedokáže představit, že by vrtání absolvoval bez umrtvující injekce. Stejně tak nedokáži odhadnout, o kolik se může kaz za dva měsíce rozšířit, ale předpokládám, že pokud tě zubař objednal na vrtání až za tak dlouhou dobu, dokáže odhadnout závažnost situace. Na tvůj dotaz, zda se dá kaz odstranit jinak než vrtáním, musím bohužel odpovědět, že nikoli. Jakmile se jednou kaz objeví, jediná možnost je vyvrtání.
Měj se hezky!
Bára

Moje tělo - holky

Ahoj nevím jak to vysvětlit ale, ve středu prsou je u každé holky ťupka klasicky ale, nevím zda je normální že je občas vystouplá a občas ne. Nevím zda je to normální nebo ne.

holka, 12 let, 14. února 2019

Ahoj,
předpokládám, že máš na mysli bradavku. A je zcela normální, že bradavky reagují například na chlad tím, že „vystoupnou“ a ztvrdnou. Za „běžných“ podmínek, v klidovém stavu, jsou potom méně vystouplé.
Měj se hezky!
Bára

Moje tělo - holky

Ahoj, omlouvám se že obtěžuji dalším dotazem. Chtěla bych se zeptat, co používat na pupínky (beďary) na obličeji?
Předem Děkuji

holka 12 let, 9. února 2019

Ahoj,
obávám se, že na tvůj dotaz nedokáži odpovědět, protože akné existuje hned několik druhů a podle nich se liší i léčba. Pokud tedy trpíš na akné dlouhodobě, určitě by bylo lepší objednat se na konzultaci k dermatologovi, který stanoví přesnou diagnózu a doporučí ti i léčbu přesně tobě na míru.
Měj se hezky!
Bára

Moje tělo - holky

Je to divná otázka, ale jak poznám že jsem ve svém těle šťastná? cVÍČÍM A VŠICHNI ŘÍKAJÍ ŽE AŽ DOSÁHNU NĚJAKÉ MÍRY TAK POZNÁM, ŽE JE TO TA PRAVÁ.

holka 12 let, 9. února 2019

Ahoj,
tvoje otázka je velmi složitá na zodpovězení, protože žádný objektivní ukazatel spokojenosti s vlastním tělem neexistuje. Samozřejmě neexistuje ani žádný žebříček nebo nic podobného, podle kterého by ses mohla orientovat. Osobně se však domnívám, že nejdůležitější je pocit, že tvé tělo je tvým kamarádem a nikoli nepřítelem. Lidé, kteří své tělo nemají rádi, se je neustále snaží „přeprat“ (například drastickými dietami, plastickými operacemi a podobně). Myslím, že na světě neexistuje člověk, který by byl sám se sebou dokonale spokojený a nechtěl by na sobě vůbec nic změnit. Ale stejně tak se domnívám, že pokud převažují věci, které máš na sobě ráda a vnímáš tedy své tělo jako spojence a kamaráda, jsi ve svém těle šťastná.
Měj se hezky!
Bára

Moje tělo - holky

Ahoj, chtěla bych se zeptat jestli neznáte nějaké učiné cviky hlavně na břicho? Po případně videa či cokoli, co funguje? A také za jak dlouho mám očekávat výsledky, pokud cvičí každý den hodinu až dvě doma se svojí váhou?
Děkuji

holka 12 let, 9. února 2019

Ahoj,
cviků na břicho je celá řada a určitě zde není prostor na to, abychom je všechny popisovali. Stačí, když například na YouTube zadáš heslo „belly workout“ a budeš si moci vybírat ze stovek různých tréninků zaměřených na břišní svaly.
Co se týká tvého druhého dotazu, za jak dlouho budou vidět výsledky tvého cvičení, už jsem ti před pár dny odpovídala, že odpověď na tuto otázku nezná nikdo na světě a nelze na ni odpovědět. Příliš tedy nerozumím tomu, co opakováním stejné otázky sleduješ. Obávám se, že už nemám co víc k tomu dodat.
Měj se hezky!
Bára

Moje tělo - holky

Ahoj chci se zeptat jestli je normální až ve 12 letech nosím podprsenku číslo 152 a jestli vůbec mám nosit podprsenku ve svém věku děkuji za odpověď.

holka, 12 let, 30. ledna 2019

Ahoj,
bohužel na tvůj dotaz nedokáži odpovědět. Netuším, jak vypadáš, jak velká máš prsa a tudíž, jestli potřebuješ podprsenku. Podprsenka se obvykle začíná nosit v okamžiku, kdy prsa už vyrostla do takové velikosti, že se zřetelně rýsují pod tričky, což je dívkám obvykle nepříjemné. Navíc větší prsa už potřebují oporu, protože často při prudších pohybech bolí.
Měj se hezky!
Bára

Moje tělo - holky

Ahoj Alíku.
Někdy mě hrozně bolí holeň. Říkali mi že mi roste noha, ale nedávno ta bolest byla neskutečná a já nemohla v noci spát. Mám nějaký problém nebo to je běžné?

holka 12 let, 29. ledna 2019

Ahoj,
i když je velmi těžké radit se zdravotními problémy na dálku, jsem si téměř jistá, že ve tvém případě se opravdu jedná o růstové bolesti. Ty se právě typicky objevují u dlouhých kostí, jako je například kost holenní. Nejčastěji se růstové bolesti objevují v noci, nebo po velké fyzické námaze. Odborníci většinou doporučují nohy promasírovat eukalyptovou nebo mentolovou mastí, která tkáň prohřeje a může bolesti ulevit.
Měj se hezky!
Bára

Moje tělo - holky

Ahoj Alíku a spol. ..chtěla bych se zeptat jestli je možné přijít o panenství třeba při sportu, protože kamarádka mi kdysi vyprávěla, že byla na tělocviku tak se prý nějak špatně pohnula a praskla jí panenská blána...Tak se jen chci zeptat jestli je to možné, že při sportu může holka přít o panenskou blánu...

Adél, 15 let, 25. ledna 2019

Ahoj Adél.
panenská blána je slizniční řasa, která více či méně zakrývá poševní vchod. U některé dívky je silnější, u jiné zase jen naznačena. Je velmi pružná, dokáže se přizpůsobit určitému tlaku (například je možné do pochvy vložit tampon, aniž by se panenská blána porušila). Opravdu výjimečně se stane, že se panenská blána poruší při sportu - například při jezdectví, sportovní gymnastice aj. Možné, i když velmi málo, to tedy je. Není ale pravděpodobné, že panenská blána praskne, když se dívka "špatně pohne". Porušení panenské blány je obvykle provázeno drobným krvácením.

Přejeme pěkné dny,
Modrá linka

Moje tělo - holky

Ahoj Alíku.

  1. Mám problém. Moje malé pysky u v***ny jsou takové vytahané. Mám je takhle už rok. Nevíš co to je?
  2. Mám předmenstruační výtok už 1rok a 3 měsíce. Někdy mě bolí v podbřišku a když si myslím že už jsem to dostala, zjistím že nic. Je mi 13 a všechny moje kamarádky už to dostaly. Nevíš za jak dlouho bych to mohla dostat (menses) já???
holka, 13 let, 17. ledna 2019

Ahoj,
vzhled genitálií je velmi individuální a nelze říct, proč tomu tak je. Je to podobné, jako kdyby ses ptala, proč máš právě ty takový tvar rtů, nebo nosu, jaký právě máš. Každé genitálie zkrátka vypadají trochu jinak.

Ohledně tvé menstruace tě mohu ujistit, že máš ještě spoustu času a nemusíš se ničeho obávat. Za normální se považuje nástup menstruace do šestnácti (někteří odborníci dokonce uvádějí do sedmnácti) let. A stejně jako v případě tvé první otázky se jedná o velmi individuální záležitost, která se nedá ničím ovlivnit, ani uspěchat. Dle intenzity výtoků lze skutečně soudit, že nejspíš začneš brzo menstruovat, ale ani to není spolehlivý ukazatel. Nelze říct, že když má někdo četné výtoky rok, začne poté menstruovat. Zkrátka každé tělo reaguje jinak a tak i tomu svému musíš nechat čas a prostor, až bude připravené.
Měj se hezky!
Bára

Moje tělo - holky

Ahoj poradno...mám na vás otázky:

  1. Je normální že mi je 11 let a měřím 139 cm?není to nějaká porucha?
  2. celá má třída skoro nemá žádná prsa,jenže já je mám jako 13 letá holka..stydím se za to..a docela hodně..je to v pořádku?
už jsem dostala menstruaci,tak..nemůže to být tím?
3.co se dělá na prev.prohlídce v 11 letech?a musím jít na prev.prohlídku,když nechci?
Předem děkuji za odpověď
Adéla, 11 let, 17. ledna 2019

Ahoj,
děkujeme za tvé dotazy. Pokusím se na ně odpovědět postupně:

  1. Tvá současná výška je skutečně menší než průměrná výška tvých vrstevnic. Nicméně nikdo na světě nedokáže online a na dálku určit, zda se jedná o nějakou poruchu, nebo je všechno v pořádku. Právě k tomu slouží preventivní prohlídky, na kterých tě pediatr mimo jiné změří a zváží a pokud shledá, že je cokoli v nepořádku, odešle tě na specializované vyšetření.
  2. To, že máš větší prsa než spolužačky, je naprosto v pořádku a nemusíš si kvůli tomu dělat starosti. Rychlost a průběh dospívání je u každého individuální a o tom, že jsi vyspělejší než většina tvých spolužaček svědčí i skutečnost, že už jsi začala menstruovat.
  3. Na jedenáctileté preventivní prohlídce tě pediatr zváží, změří, vyzkouší ti zrak (někdy i sluch), prohlédne, jestli nemáš křivou páteř, poslechne ti srdce a vyšetří moč. Preventivní prohlídka je povinná a neexistuje jediný důvod, proč by ses jí měla obávat. Tím spíš, že si nejsi jistá, jestli je vše v pořádku s tvým růstem.
Měj se hezky!
Bára