Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Alík radí dětem

  Na otázky odpovídají

  pracovníci Modré linky, psycholožka BáraV, poradenské centrum Locika, MUDr. Jiří Staněk, projekt Sbarvouven, MVDr. Přemysl Rabas, vědecký novinář Pragmatik, student práv Yaboiii, Škola Vitae, bojovníci proti kouření z projektu Nekuřátka a správci. Občas odpovídá i sám Alík.

  Dotazy mohou pokládat pouze děti mladší 15 let.

  Moje tělo - holky

  Mám celiakii

  Dobrý den, omlouvám se, že už píši zase, ale celkem hodně mě to teď trápí, tak bych se potřebovala zeptat na váš názor.
  Kromě toho že teda mám nějaký problém s jídlem, mám šílenou podváhu a nedaří se mi dlouhodobě přibrat, mám hodně pozitivní protilátky na lepek (zjistili mi to asi v listopadu), čili že jsem celiak, ale od té doby mi nikdo - ani doktorka nenařídil bezlepkovou dietu, což chápu, protože se teď snažím začít jíst zase svá "fear foods" a většina z nich je s lepkem, takže by to byly moje fear foods napořád už kdybych musela držet bezlepkovou dietu a Kromě toho, můj jídelníček je hodně založený na pečivu a celkově věcech s lepkem, zkoušela jsem i bezlepkový chleba, dalo se to jíst, ale rozhodně se to chuťově ani texturou a už vůbec ne cenou dalo stovnat s normálním pečivem, takže kdybych musela držet bezlepkovou dietu, musela bych přestat jíst velkou část věcí, které jím každodenně a zvlášť teď "in recovery" - kdy už je konečně mohu jíst a doslova je miluji se jich nehodlám vzdát (Např. Tousty, rohlíky, různé sladké zákusky atd...),četla jsem ale taky nějaké články, kde psali, že neléčená celiakie může vyústit ve velké problémy a dokonce až v brzkou smrt a že většina lidí s celiakii o ní ani neví.

  Otázka teda zní, co nejhoršího se mi může v budoucnu stát, když budu dál jíst lepek a úplně zapomenu na to, že mi někdy vyšli pozitivní protilátky na lepek a jsem celiak.

  Další otázka je, jak je možné, že mám celiakii, když jsem četla, že je dědičná a v naší rodině nikdo celiakii ani žádné "závažné" zdravotní problémy nemám. Takže je možnost jen taková, že ji někdo z mé rodiny má, ale ani o ní neví a celý život normálně lepek jedl a nemá žádný názor ani rakovinu..

  Na jednu stranu mi přijde, že hazarduju se svým zdravím, když jím lepek a přitom vím, že mi to "ubližuje", ale zase mi přijde zbytečné ho přestat jíst jen kvůli tomu, že mi vyšly nějaký pozitivní testy, protože lepek jím normálně každý den a žádné bolesti břicha, průjmy nebo tak nemám.

  holka, skoro 14 let, 12. března

  Ahoj,
  děkujeme ti za tvůj dotaz a naprosto chápu, že tě to trápí a tvůj zdravotní stav v tobě probouzí spoustu otázek, na které neznáš odpovědi. Moc ráda bych ti pomohla, ale bohužel nikdo z odpovídajících v poradně není lékařem s patřičnou specializací a nikdo neznáme tvou anamnézu a tvůj zdravotní stav. Bylo by tudíž velmi nezodpovědné, radit ti, ať klidně jíš lepek dál, nebo ho naopak úplně vyřadíš ze svého jídelníčku.
  Selským rozumem mi připadá zvláštní, že ti lékařka diagnostikovala celiakii, ale zároveň ti nenařídila bezlepkovou dietu, ale jak už jsem uvedla, nepřísluší mi, abych její rozhodnutí hodnotila. Předpokládám, že podobné otázky si kladou i tví rodiče, kteří o výsledcích testů určitě ví. Proto by bylo určitě nejlepší, aby tě k lékařce znovu objednali a vyptali jste se jí společně na všechny otázky, které se v souvislosti s tvým zdravotním stavem vynořily. Vzhledem k tomu, že ona je s tvou anamnézou i diagnózou nejlépe obeznámena, také ti poskytne nejrelevantnější odpovědi.
  Měj se hezky!
  Bára

  Moje tělo - holky

  Menstruace, soustředění, masturbace, poruchy cyklu

  Ahoj Alíku,
  mám více dotazů...

  1. Když má žena menstruaci, může jít ke gynekologovi? Mně se to zdá takové divné, tak jsem se zeptala.
  2. Jak se mám více soustředit na učení písemek? Když píšeme nějakou písemku, tak já se na ni nemůžu pořádně naučit, protože se moc nesoustředím.
  3. V poslední době chci stále masturbovat a nevím, jak s tím mám přestat...
  4. A ještě poslední- moje kamarádka, měla menstruaci asi dva měsíce v kuse a mně se to zdá divné. Myslíte, že je to nebezpečné, a že by s tím měla něco dělat?

  Děkuji

  holka, 11 let, 11. března

  Ahoj holko,

  1) Gynekologa lze navštívit kdykoliv, bez ohledu na probíhající fázi menstruačního cyklu. Některé ženy či dívky navštěvují gynekologa právě proto, že krvácení trvá příliš dlouho, tedy déle než 1 den až 7 dní.

  2) První a hlavní zásadou pro zvýšení soustředění je dostatek kvalitního spánku. Dospívající ve věku 11 let by měli spát 9 až 10 hodin denně. Pokud si nejsi jistá, v kolik hodin máš chodit spát, můžeš využít tuto tabulku.
  Dále je vhodné si učení rozdělit do několika bloků o délce nejvýše 15 až 20 minut. Mezi jednotlivými bloky by měly být alespoň stejně dlouhé přestávky. Většina lidí totiž nedovede udržet dostatečnou pozornost déle než 15 – 20 minut.

  3) Rozhodně není nutné, abys přestávala masturbovat. Omezování masturbace ani nelze doporučovat, protože tato činnost mimo jiné prospívá duševnímu zdraví, protože při masturbaci se mimo jiné uvolňuje psychické napětí neboli tenze. Naopak omezování masturbace by vedlo k hromadění psychického napětí.
  Častá potřeba masturbovat je v Tvém věku dána zvyšováním úrovně hladiny pohlavních hormonů, což je naprosto normální a přirozený proces. Jediné omezení masturbace spočívá v tom, že je třeba ji vykonávat pouze v soukromí. Jinak nezáleží na tom, zda masturbuješ denně, nebo dokonce několikrát denně. Tvoje tělo si samo řekne, jak často tuto činnost potřebuje.

  4) Normální doba deskvamační fáze menstruace, tedy té fáze menstruačního cyklu, při níž dochází ke krvácení, činí 1 den až 7 dní. Pokud krvácení trvá déle než 7 dní po sobě, jedná se o poruchu zvanou hypermenorea. V takovém případě by bylo namístě, kdyby kamarádka navštívila pracoviště dětské gynekologie.

  Moje tělo - holky

  Výběr podprsenky

  Ahoj
  Mám takový dotaz o kterém nechci mluvit s mamkou. Oproti mým vrstevníkům mám velká prsa. Pro tělocviku (např. Při skákání) mě bolí nosím jen takové ty látkové podprdy protože kdybych si vzala tu košíčkovou nejspíše by se mi kluci smály. Nejhorší je když jdu na koně a ten kůň jakoby naskakuje myslím že se tomu říká klus. Tak mě to bolí.
  Otázky

  • jak předejít bolesti prsou při skákání?
  • jak začít nosit košíčkové podprsenky? ( Nějaké mám)

  Předem děkuji za odpověď

  holka, 11 let, 8. března

  Ahoj,

  je dobře, že hledáš odpovědi na otázky, které se Tě trápí, ale obtížně se Ti řeší s mamkou. Větší prsa opravdu mohou někdy způsobovat bolest, zejména při sportu. Volba správné podprsenky je důležitá, nejen abys předešla bolesti, ale i kvůli správnému držení těla. Existují i vhodné sportovní podprsenky, které nemusí mít přímo košíčky, ale je dobré, aby Ti s výběrem poradil někdo, kdo tomu rozumí. Je fajn zkusit podprsenek v obchodě více, zkusit si v nich i například zaskákat. Myslím, že by Ti mohlo pomoct, kdybys šla do specializované prodejny, kde je školený personál. Nevím, odkud jsi a jestli máte někde poblíž takovou prodejnu. Tady mají i online poradnu, která by Ti mohla trošku napovědět: https://www.spravnapodprsenka.cz/poradna/ . Chtěla bych Tě ale podpořit v tom, abys alespoň okrajově o všem řekla mamce, aby Tě mohla do obchodu doprovodit.

  Nejsem si jistá, proč myslíš, že by se Ti kluci smáli, kdybys měla košíčkovou podprsenku. Podprsenka nemusí mít vycpávky, ani push up efekt, takže myslím, že by to kluci možná ani nepoznali. Rozumím Ti, že se možná cítíš nesvá, pokud máš větší prsa než všechny holky ve třídě. Pokud by tak kluci ve třídě měly přeci jen nevhodné poznámky ohledně podprsenky, chci Tě ujistit, že se nemáš za co stydět. Každé tělo je jedinečné a je v pořádku, že jsme různí.

  Modrá linka

  Moje tělo - holky

  Obavy z masturbace

  Ahoj Alíku
  Mám dotaz je mi 12 a masturbuji, nemám menstruaci a bojím se že masturbace mi může ublížit, bojím se že až poprvé půjdu na gyndu tak zjistí že masturbuji a řeknou to rodičům, může vlastně ginekolog zjistit že dotyčný člověk masturbuje?

  holka, 12 let, 27. února

  Ahoj holko,

  Rozhodně se nemusíš obávat, že by Ti vykonávání masturbace nějak ublížilo. Žádné negativní dopady vykonávání masturbace na lidské zdraví nejsou prokázány. Naopak, jedná se o zdraví prospěšnou činnost, při níž dochází mimo jiné k uvolňování psychického napětí (tenze) a také k důkladnějšímu prokrvení, a tím i okysličení tkání pohlavních orgánů. Vykonávání masturbace tedy prospívá tělesnému i duševnímu zdraví. Jedná se o naprosto normální a přirozenou činnost, zejména v období dospívání, kdy prudce narůstá hladina pohlavních hormonů v krvi. Jediná výhrada spočívá v tom, že masturbaci je třeba vykonávat v soukromí, neboť se jedná o velmi důvěrnou záležitost.

  Neexistuje způsob, jak by lékař mohl poznat, že jsi vykonávala masturbaci (pokud tedy nebudeš masturbovat přímo před ním, což jistě nebudeš). Vzhled pohlavních orgánů se v důsledku masturbace nijak nemění. Většina žen a dívek se při masturbaci dotýká pouze svých vnějších pohlavních orgánů, zejména klitorisu a záhybu nad klitorisem.
  K viditelnému poranění by mohlo dojít snad jen při zavádění cizích těles do pochvy, což však již nelze považovat za běžný způsob vykonávání masturbace (většina žen a dívek, jak je prokázáno výzkumy z oblasti sexuálního chování, považuje za hlavní zdroj svého pohlavního vzrušení dráždění klitorisu a okolí, nikoliv dráždění v hloubce pochvy).

  Moje tělo - holky

  Problémy s nadýmáním

  Ahoj všichni, už dlouhodobě mne trápí jeden problém.
  Furt se nadýmám ve škole. Pokud vím tak nejím ani nic závadného, ale stejně se to děje. Začíná to trochu před obědem, ale to pravé utrpení nastane v odpoledním vyučování. Tuze mě bolí břicho a chce se mi ulevovat, jenže to ve škole dělat nemůžu tak to pořád zadržuju a to je nepříjemné. Párkrát se stalo že ten zvuk posunu plynů nebo idk uvnitř střev byl hlasitý a všichni ve třídě se smáli, to bylo tak trapné. Někdy se mi stane ale i to, že nějaký zvuk je jakoby v jícnu, nebo prostě v tom horním tráv. traktu a to se pak děje každou chvilinku a je to slyšet. Bojím se jít chodit ale i na záchod si ulevit, protože tam pořád někdo je, často z naší třídy páč ta je hned vedle a holky se tam i líčí a cosi a ty zvuky se tam hrozně moc rozléhají. Jinak beru na to i nějaké prášky, jenže ty mi přijde že na to moc nepomáhají a jsou i pro vypuzení plynů což mi není žádoucí. Co mám tedy dělat abych se nenadýmala?

  holka 13 let, 12. února

  Ahoj,
  naprosto rozumím tomu, že problémy, které popisuješ, jsou velmi nepříjemné a obtěžující. Bohužel ti na dálku můžeme poradit jen obecné tipy na úpravu životního stylu, které už však nejspíš znáš. Důležité je nespěchat a nehltat při jídle, vyhnout se nadměrnému množství pečiva, nebo například mléka a sycených nápojů, mít dostatek pohybu.
  Jenže nadměrná plynatost a nadýmání může být způsobeno i některými zdravotními problémy, jako je například potravinová intolerance či alergie. A vzhledem k tomu, že se u tebe jedná o dlouhodobý problém, rozhodně bych ti doporučovala navštívit lékaře, který zjistí, kde je problém a pomůže ti s řešením. Budeš tak mít jistotu, že jsi nic nezanedbala.
  Držím ti palce!
  Bára

  Moje tělo - holky

  Masturbace

  Ahoj, chci se zeptat na otázky ohledně masturbace. Je mi 12 let a masturbuji hodne často a nevím jak přestat. Kazdy den se tesim do postele až se zase udělám. A chci přestat už to je až moc. A taky se chci zeptat jestli mi nějak neublíží, že místo nějakého krému nebo lubrikantu používám slinx jestli mi to nejak neublizi. Dekuji za odpovedi a cus.

  Elen, 12 let, 7. února

  Ahoj Elen,

  Odpověď na otázku, jak přestat s masturbací, zní: Nijak. Žádné zásadní omezování masturbace nelze doporučovat, neboť vykonávání masturbace je naprosto normální, přirozená a zdraví prospěšná činnost. Zásadní omezování masturbace může vést k výskytu psychických obtíží (například v důsledku hromadění tenze neboli psychického napětí).

  Rozhodně by sis neměla dělat žádné výčitky kvůli tomu, že masturbuješ, protože Tvoje tělo patří Tobě. Možná máš pocit, že masturbuješ „až moc“, ale ve skutečnosti neexistuje žádná hranice „normální“ četnosti vykonávání této činnosti. Zejména v období dospívání, kdy dochází k výraznému nárůstu úrovně hladiny pohlavních hormonů, je naprosto normální vykonávat masturbaci denně, případně i více než jednou denně.

  Pokud jde o náhražky lubrikantu, vždy záleží na tom, jak na ně tělo reaguje. Pokud jejich používání nevyvolává podráždění, zarudnutí, svědění či pálení, měly by být neškodné.

  Moje tělo - holky

  Hormonální antikoncepce

  Hezký den všem, dnes jsem tu s dotazem ohledně sexu. Zajímá mě jestli je možné, pár dní, nebo třeba po 2 měsích od 15. narozenin, jít na gynekologickou prohlídku a poprosit si tam o předepsání antikoncepce. Jestli se na tebe ten gynekolog nebude třeba divně koukat že mi je 15 a už chci sexuálně žít.

  holka, skoro 14 let, 6. února

  Ahoj holko,

  Ve věku 15 let již antikoncepci předepsat lze. Avšak její užívání bych přece jen zvážil, a to ze dvou důvodů:

  1) V období dospívání ještě nemusí být menstruační cyklus plně vyvinut a stabilizován, přičemž užívání hormonální antikoncepce k přirozenému vývoji cyklu rozhodně nepřispívá. Pro dospělé uživatelky, které již mají ustálený menstruační cyklus, je antikoncepce neškodná, avšak pokud se vy cyklu ještě objevují nepravidelnosti, doporučoval bych její užívání alespoň odložit.

  2) Hormonální antikoncepce představuje zátěž pro životní prostředí, protože odpadní látky v podobě estrogenů z hormonální antikoncepce se společně s močí uživatelek dostávají do koloběhu vody. Mimo jiné je prokázáno, že odpadní látky z hormonální antikoncepce způsobují vymírání některých druhů vodních živočichů a dále je velmi pravděpodobné, že přispívají k vyššímu výskytu vrozených vývojových poruch pohlavních orgánů u dětí.

  Gynekolog Ti samozřejmě antikoncepci předepsat může, ale předtím, než této možnosti využiješ, prosím, ještě jednou uvaž, zda opravdu tento druh antikoncepce potřebuješ.

  Moje tělo - holky

  Zdravím, trápí mě dost strašný problém.
  Je mi 13 a na svůj věk bych řekla, že mám v porovnání s ostatními celkem velká prsa (vel. podprsenky 70c), ale zároveň nejsou vůbec pevná. Jsou prostě taková rozteklá a nedrží moc tvar bych řekla. Prostě takový kozy, jak mají starý babky... Dost se tím trápím, protože to vypadá divně a když pomyslím na to, že se to bude věkem ještě zhoršovat, jsem z toho uplně v depkách. Potřebovala bych nějakou radu, jak mít hezký prsa.
  Další problém je, že mám hrozně malou prdel, v podstatě žádnou dalo by se říct a to mě taky velice trápí, naroste mi postupem času ještě nějak?
  To je asi všechno... jsem taky špekatá, váhu mám normální, ale postavu ne. Každopádně tento problém se snažím ignorovat, protože ráda papám.
  Předem díky za odpovědi <3

  holka, 13 let, 5. února

  Ahoj,
  některé proporce našeho těla se dají upravit stravou a cvičením. Nikdy si ale nevymodelujeme tělo tak, jak bychom chtěli. Některé věci zkrátka nejsou možné zařídit, protože naše tělo na to není stavěné. Prsa mohou trochu změnit velikost vlivem stravy a cvičení, ale tvar se úplně měnit nedá, stejně jako pevnost. Zároveň ale není jisté, že se s věkem „roztečou“ ještě víc, každý stárne trochu jinak. Podobně je to i se zadkem, trochu to jde upravit cvičením a stravou, ale opět je to limitované naší genetickou výbavou.
  Zkus si užívat své tělo takové jaké je. V jeho jedinečnosti je dokonalost, kdybychom vypadali všichni stejně, byla by to pěkná nuda.
  Měj se krásně,
  Péťa

  Moje tělo - holky

  Masturbace, vývoj pohlavních orgánů, hygiena

  Ahoj
  je mi to blbý ale hrozně se ráda se dělám u klitorisu ale všimla jsem si že se mi začaly zvětšovat takový pysky a mám kolem nich něco bílýho a nevím co dělat ale nebolí mě to >X<-

  Anonym 12 let, 5. února

  Ahoj,

  Způsob, jímž vykonáváš masturbaci, je naprosto normální. Část pohlavního ústrojí, o níž se v dotazu zmiňuješ, si totiž při masturbaci dráždí (stimuluje) většina žen a dívek. Masturbace je naprosto normální, přirozená a zdraví prospěšná činnost.

  Pokud jde o zvětšování „takových pysků“, zřejmě se jedná o malé stydké pysky, které se nacházejí po obou stranách poševního vchodu a táhnou se vzhůru ke klitorisu, přesněji řečeno k záhybu nad ním. Zatímco v dětství před pubertou jsou malé stydké pysky opravdu „malé“ (a vypadají spíše jen jako dva drobné záhyby pod velkými stydkými pysky), během období dospívání dochází k jejich výraznému růstu. Tato změna Tě však nemusí znepokojovat, protože je naprosto normální.

  „Něco bílého“ kolem malých stydkých pysků je tzv. smegma. Jedná se o hmotu, která vzniká odlučováním buněk ze svrchní vrstvy tkáně na povrchu pohlavních orgánů. K uvolňování odumřelých kožních buněk dochází na celém těle, jenže o tom nevíme, protože odloučené buňky z těla „opadají“ nebo je setře oblečení. V oblasti pohlavních orgánů to však buňky mají trochu složitější, protože malé stydké pysky k sobě přiléhají a navíc jsou ještě zakryté velkými stydkými pysky. Proto se stává, že smegma se hromadí v záhybech kolem stydkých pysků, ale také v záhybu nad klitorisem.
  Proto je důležité věnovat pozornost hygieně vnějších pohlavních orgánů. Při každém koupání nebo sprchování by sis měla důkladně umýt všechna místa, na nichž se „něco bílého“ ukládá, a potom si je šetrně osušit. Je dobré k tomu používat jiný ručník, než kterým si utíráš zbytek těla. Pohlavní orgány by sis měla umývat každý den.

  Moje tělo - holky

  Sexuální apetence, menstruace, podprsenka aj.

  Ahoj Alíku, mám tady pro tebe rovnou víc dotazů... Poslední dobou mám chuť na sex. Nevím jak se uspokojit aby to bylo dobré... Také se bojím, že dostanu menstruaci, ostatním kamarádkám lžu že to mám... Taky mají všechny holky prsa a já se stydím se svlékat na tělocviku před nimi když nemám podprsenku... Už mi rostou bradavky, ale JENOM bradavky a jsou mi pod tričkem hodně vidět. Jednou jsme s mamkou probíraly oblečení a ona narazila na podprsenky... Ptá se: Nechceš je nosit? Já na to že ne... A možná jsem taky lesba... Nevím proč ale místo kluků se koukám na nahé fotky holek... nevím co s tím. Děkuji za odpověď

  holka, 11 let, 3. února

  Ahoj holko,

  1) „Chuť“ na sexuální aktivity neboli sexuální apetence je v Tvém věku naprosto normální. Jedná se o jeden z projevů hormonálních změn, které probíhají v organismu každého dospívajícího člověka. Nejsnazším, nejpřirozenějším a nejbezpečnějším způsobem, jak může dospívající člověk uspokojit svoji narůstající sexuální potřebu, je vykonávání masturbace. Masturbace spočívá v dotýkání se (dráždění) vlastních pohlavních orgánů za účelem dosažení příjemných pocitů. Způsob, jak ji nejlépe vykonávat, si však každý musí najít sám, protože každý člověk je trochu jiný a mohou jej uspokojovat trochu jiné doteky.

  2) Nejčastější věk první menstruace se pohybuje v rozmezí 12 až 14 let, i když u některých dívek se menarché (tj. první menstruace) dostavuje dříve a u jiných později. Rozhodně si nemusíš připadat nijak trapně kvůli tomu, že ve věku 11 let jsi menstruaci ještě nedostala – naprostá většina dívek Tvého věku ji také ještě nemá (průměrný věk nástupu menarché ve středoevropské populaci činí v současné době 12 let a 4 měsíce). Některé dívky se cítí „dospělejší“, když už menstruaci mají a mohou se tím „pochlubit“ kamarádkám, ale takový pohled je poněkud zkreslený. To, že dívka už dostala menstruaci, z ní ještě nedělá dospělou ženu. Být dospělý znamená především dosáhnout určitého stupně psychického a sociálního vývoje. Kromě toho není žádnou „zásluhou“ dívky, když už menstruaci má, a zároveň ani žádnou „chybou“ nebo „ostudou“, když ji ještě nemá. Nástup tohoto procesu totiž nelze ovlivnit vůlí, a tudíž se nejedná o žádnou „zásluhu“, nýbrž jen o přirozený proces, který jde svojí cestou bez ohledu na to, co si dívka přeje nebo o co usiluje.

  3) Vývoj prsů u Tebe zřejmě probíhá normálně. V prvním stádiu vývoje prsů se opravdu zvětšují pouze prsní bradavky a prsní dvorce (tj. kroužky kolem bradavek, které mají stejné zbarvení, jako samotné bradavky). Během prvních několika měsíců vývoje prsů je tudíž naprosto normální, že rostou „jenom“ bradavky, zatímco hrudník ještě zůstává „dětsky“ plochý. Toto stádium vývoje se nazývá „poupětový prs“.
  Teprve v dalším stádiu vývoje dochází k růstu mléčných žláz a začíná se ukládat větší množství tuku na hrudníku v místech bradavek. Dochází k tzv. elevaci (doslova „vyzdvižení“) prsů, jejichž tvar je nejprve hrotitý, teprve v dalším stadiu se prsy „zaoblují“. Jednotlivá stádia mohou nastupovat s různým časovým odstupem, neboť tělesný vývoj v období dospívání probíhá individuálním tempem. Zatímco některé dívky v Tvém věku mají stejný hrudník, jako chlapci (tj. bradavky jsou přibližně stejné velikosti, jako v dětství před pubertou), u většiny se již objevuje „poupětové“ stádium a u některých už dokonce dochází k elevaci prsů.
  Samozřejmě záleží na Tobě, kdy začneš nosit podprsenku. Některé dívky ji nosí už v Tvém věku, protože se stydí, že zvětšené bradavky jsou vidět přes tričko. Obecně však platí, že opora, kterou podprsenka prsům poskytuje, je zapotřebí až v době, kdy už dochází k elevaci prsu. Pochopitelně i pak záleží na přání každé dívky. Některým dívkám připadá podprsenka nepohodlná a berou si ji třeba jen do školy nebo ji nenosí vůbec, jiným naopak připadá nepohodlné chodit bez podprsenky, kdy prsy postrádají oporu, což může „vadit“ třeba při sportu.

  4) Kvůli zájmu o dívčí tělo se nemusíš znepokojovat. Je prokázáno, že v období dospívání je zájem o tělo vrstevníků téhož pohlaví stejně normální, jako zájem o tělo vrstevníků opačného pohlaví. Dospívajícího jedince zkrátka může přitahovat kde co, aniž by se muselo jednat o projev té či oné sexuální orientace. Ostatně sexuální orientaci lze z vědeckého hlediska spolehlivě určit nejdříve ve věku 16 let. Do té doby nelze tu či onu sexuální orientaci spolehlivě prokázat, ať už se dospívající člověk cítí jakkoliv a přitahuje jej cokoliv.
  Pokud jde o „koukání na nahé fotky“, to je v pořádku jen v případě, že fotografie zachycují běžné situace, v nichž se lidé zpravidla pohybují nazí. Avšak nemělo by se jednat o fotografie pornografické, které jsou určeny pouze dospělým osobám. Ne každý snímek znázorňující nahé lidské tělo musí být nutně pornografický – existují fotografie umělecké, osvětové, dokumentární a podobně. Rozdíl mezi pornografií a „obyčejnými“ fotografiemi spočívá v tom, že účelem pornografie je navození pohlavního uspokojení, a proto pornografie znázorňuje osoby buď při různých sexuálních aktivitách, nebo alespoň v sexuálně vyzývavých pozicích. Sledování pornografie může být pro dospívajícího jedince škodlivé, avšak sledování „normálních“ snímků znázorňujících lidské tělo nikoliv.

  Moje tělo - holky

  Velikost podprsenky

  Zdravím;-)
  Mam velikost podprsenky 70A a je mi 11 let, takové ty jen látkové podprsenky mi byli už malé. Tak jsme včera koupily tři 70A. A chtěla by jsem se zeptat, mám na svůj věk normální prsa? Nebo velké? Nebo naopak malé?
  Ještě mam jeden dotaz, ve škole mam spolužačku, která si určitě bude myslet, že mám malá prsa, a tou podprsenkou si je jen chci zvětšit. Ona má malou podprsenku s tou „pěnou, výplní“, no a podle mě to vůbec nepotřebuje, a já nevím, jak jí mám třeba vysvětlit, že mam takovou podprsenku a že mi je dobrá, a že ty menší mi jsou malé.

  Simik, 11 let, 29. ledna

  Ahoj Simiku,

  I když to tak na první pohled nemusí vypadat, podprsenka 70A patří k menším velikostem. Číslo vyjadřuje obvod hrudníku v centimetrech. Ten činí u dívek Tvého věku 67 až 74 cm, a tudíž velikost 70 je normální. Pokud jde o písmeno, to vyjadřuje velikost tzv. košíčku, což je část podprsenky, která přiléhá k ňadru. Existuje 10 velikostí košíčku, které jsou označovány písmeny A až J, přičemž A je nejmenší (rozdíl mezi obvodem hrudníku těsně pod prsy a obvodem prsů měřeným přes prsní bradavky činí u velikosti A 5 až 7 cm, u velikosti B 8 až 10 cm, u velikosti C 11 až 13 cm atd.). Velikost podprsenky 70A tudíž není nijak abnormální. Vývoj prsů probíhá značně individuálním tempem. Proto některé dívky začínají nosit podprsenku dříve, jiné později.

  Na jednu stranu je pochopitelné, že názor spolužačky je pro Tebe důležitý, třebaže se jedná o Tvoje tělo a Tvoji podprsenku, nikoliv její. Kdyby Tě spolužačka opravdu podezírala z toho, že si chceš nošením podprsenky opticky „zvětšit“ prsa, můžeš její podezření snadno vyvrátit při převlékání na tělocvik (některé dívky si nechávají stejnou podprsenku, ale po cvičení a vůbec po fyzické námaze spojené s vyšším pocením je určitě vhodné ji vyměnit, protože potem nasáklá podprsenka by mohla nepříjemně dřít tělo – některé dívky používají i speciální „sportovní“ podprsenky).
  Pokud si spolužačka sama „pomáhá“ různými nadbytečnými vycpávkami, s jejichž pomocí se chce dělat „hezčí“, je to její problém. Navíc pokud Tvoje spolužačka trpí pocitem méněcennosti a cítí potřebu si dokazovat, že je nějak „lepší“ než Ty, stejně si k tomu najde nějakou záminku, a když to nebude podprsenka, bude to něco jiného (třeba tvrzení, že se na ní usmál nějaký oblíbený spolužák, nebo že dostala lepší známku z testu a podobně).

  Moje tělo - holky

  Zjistí gynekolog, že dívka masturbovala?

  Ahoj, zjistí gynekolog, že dívka masturbovala? Já jsem nikdy nemasturbovala ale zajímá mě to.

  Angelka3, 27. ledna

  Ahoj,
  pokud se jedná o klasickou masturbaci, tak gynekolog nemá možnost (ani důvod) ji zaznamenat. Muselo by jít o tak extrémní případy, kdy by při masturbaci došlo k nějakému zranění genitálií apod. To by byl ale skutečně zcela výjimečný případ. Běžnou masturbaci gynekolog nezjistí.
  Měj se hezky!
  Bára

  Moje tělo - holky

  Bolesti v podbřišku + sprchování na táboře

  Dobrý den.O prázdninách pojedu na tábor, ale už nepojede moje sestra.Vetsinou se tam sprchuje 2-3.No a já mám výtok a chlupy tam dole(celkem dost)a taky prsa(na můj věk asi velké)no a fakt se tam po 2 sprchovat nechci☹️2. Dotaz-uz asi měsíc mě bolí v podbřišku a píchá mě tam.Taky mám už asi 2 roky výtok,a nevím jestli to může být menstruacs

  holka, 11 let, 10. ledna

  Ahoj,

  chápu Tvé obavy a nechuť jet na tábor, kde se sprchujete většinou po dvou, třech. Píšeš, že nyní s Tebou již sestra nepojede a že máš výtok a chlupy a velké prsa na svůj věk. Každý z nás máme jiné ochlupení či prsa a je přirozené, že nám může být nepříjemné být ve sprše s někým cizím. Říkám si, že pokud bysi na tábor přeci jen chtěla jet, zda by bylo v pořádku např. vedoucí tábora říct o svých obavách jako teď tady Alíkovi a domluvit se, že by ses koupala jako poslední. Napadá mne i spoustu dalších řešení (např. koupání se v plavkách), ale i jiné, které bys mohla probrat s někým blízkým (maminka, sestra).

  Bolest v podbřišku a píchání musí být velmi nepříjemné a bolestivé. Je zcela přirozené a běžné, že i jiným děvčatům či ženám se takové věci dějí a je dobře, že je chceš řešit. Myslím si, že by bylo nyní vhodné obrátit se na dospělou osobu ve svém okolí a svěřit se jí s Tvým problémem. Je nyní důležité také navštívit lékaře, který dokáže rozpoznat menstruaci a výtok nebo jinou příčinu potíží a zejména Ti ulevit od bolesti a píchání. Není v pořádku, aby Tě to trápilo již měsíc, jak píšeš.
  Menstruace přichází obvykle 1x za měsíc a trvá v průměru cca 5-7 dnů. Více informací můžeš najít například i v knize Malá velká cyklická dívka Sára.

  Přejeme hodně štěstí
  Modrá linka

  Moje tělo - holky

  Masturbuace a výtok

  Dobrý den,
  může masturbuace vyvolat silnější výtok?

  holka, 12 let, 5. ledna

  Ahoj holko,

  Vykonávání masturbace zpravidla nemá na výtok žádný vliv. Bezbarvý nebo bělavý výtok se u dívek dostavuje půl roku až dva roky před první menstruací. Množství uvolněné tekutiny může kolísat, a to v závislosti na hladině pohlavních hormonů v krvi.
  Snad jen v případě, že došlo k zavádění cizích těles do pochvy, by se mohl objevit silnější výtok. Avšak většina dívek si při masturbaci žádná cizí tělesa do pochvy nezavádí.
  Stimulace (dráždění) vnějších pohlavních orgánů nemá na výtok žádný vliv, může však vyvolat uvolňování jiných tekutin, konkrétně tekutin, které se vytvářejí v tzv. přídatných žlázách (tj. v Bartholiniho a Skeneho žlázách) a jejichž úkolem je zvlhčení pohlavních orgánů při sexuálních aktivitách (včetně masturbace). Uvolňování zmíněných tekutin je však naprosto normální a nejedná se o projev žádného onemocnění.

  Moje tělo - holky

  Masturbace a hymen

  Dobrý den, mám takový intimní problém...:-|
  Každý den se uspokojuji... Je to normální...?
  A také se bojím, že jsem si při tom nejspíš protrhla panenskou blánu...Vadí to? Bude to problém, jestli to pak zjistí gynekolog?
  Děkuji za odpověď...

  holka 14 let, 4. ledna

  Ahoj holko,

  V období dospívání je každodenní vykonávání masturbace naprosto normální. Důvodem je narůstající úroveň hladiny pohlavních hormonů.
  Masturbace má velký význam pro uchování duševního zdraví, neboť při jejím vykonávání dochází k uvolňování psychického napětí neboli tenze. Rozhodně bych tedy nedoporučoval tuto činnost nějak zásadně omezovat. Jestliže cítíš potřebu vykonávat masturbaci, pak není důvod, proč bys ji nevykonávala.

  Riziko poškození hymenu (neboli tzv. „panenské blány“) při vykonávání masturbace je poměrně nízké, protože většina dívek si při masturbaci stimuluje (dráždí) pouze vnější pohlavní orgány, nikoli pochvu. K porušení hymenu může dojít snad jen při zavádění cizích těles do pochvy (z tohoto důvodu je vhodné při masturbaci používat výhradně ruku, přesněji řečeno prsty ruky).

  K nějakému „protržení“ hymenu dochází spíše vzácně – ostatně i při prvním pohlavním styku se hymen zpravidla nijak „neprotrhne“, nýbrž dochází k rozšíření otvoru v hymenu do všech stran. Po obvodu poševního vchodu pak zůstávají výběžky hymenu, odborně zvané carunculae hymenales.

  Tím samozřejmě nelze vyloučit, že k poškození hymenu mohlo dojít. Nicméně případné reakce lékaře při gynekologické prohlídce se nemusíš obávat. Lékař nebo lékařka jistě ví, že k narušení hymenu může dojít různými způsoby. Zřejmě se Tě ani nebude ptát, jakým způsobem k narušení hymenu došlo, a pokud ano, jistě se spokojí s odpovědí, že k němu došlo při zavádění cizích těles do pochvy.


  Prosba od Alíka

  Podpořte prosím
  Modrou linku!