Poradna: Alík radí dětem

Na otázky odpovídají

pracovníci linky důvěry Modrá linka, Alíkova kamarádka BáraV, odborníci na boj proti kouření z projektu Nekuřátka a správci. Občas odpovídá i sám Alík.

Dotazy smí pokládat čtenáři mladší 15 let.

Moje tělo - holky

Ahoj Alíku
Mám takový problem. Holky ze třídy mi říkají, ze mám malý a hnusný zadek. Existují způsoby jak ho zvětšít a pokud ano funguje to? fakt mě to moc trápí.

holka, 11 let, 10. ledna

Ahoj,
především bych ráda řekla, že je mi líto, že se ti ostatní spolužačky posmívají. Každé tělo je jedinečné a krásné. Pokud se ti posmívají kvůli tomu, jak vypadá tvůj zadek, myslím, že půjde spíš o zástupný problém. Možná je baví provokovat tě, když vidí, že ti to vadí - děti to tak často dělávají. Nejdůležitější je, jestli se sama sobě líbíš ty a jsi sama se sebou spokojená.
Jestliže sama cítíš, že bys chtěla svůj zadek zpevnit, určitě ti neuškodí cvičení na posílení hýžďových svalů, jimiž své pozadí vytvaruješ. Nicméně jsi teprve na začátku dospívání a v průběhu následujících let se bude tvé tělo významně měnit. Jakékoli cvičení a sport ti samozřejmě bude prospěšné v jakémkoli věku, ale určitě si nemusíš dělat starosti s tím, že máš ve svém věku „malý“ zadek. Troufla bych si říci, že za pár let budeš za malý zadek velmi vděčná.
Měj se hezky!
Bára

Moje tělo - holky

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jestli se chodí na 12ti leté prohlídky. předem děluji za odpověď

holka, 11 let, 8. ledna

Ahoj,
standardně se chodí na preventivní pediatrické prohlídky v jedenácti a třinácti letech.
Měj se hezky!
Bára

Moje tělo - holky

Ahoj. Mám takovou divnou otázku a stydím se zeptat.
Řeknu to rychle...Zkoumala jsem svou vaginu..
nevím jak to přesně popsat,ale mám pocit že tam je něco špatně.
Proste mám normálně velké a malé stydké pysky. Pak klitoris atd.
Jde o pochvu. Mám tam jakoby močovou trubici.. Proste nemůžu najít vchod do pochvy. Nikdy jsem cizi vaginu neviděla ,takže nevím jak to mají ostatní, ale podle mě tam má být jakási díra. Jsem z toho hrozně ve stresu,vůbec to nechápu. Až budu mít jednou sex,kam se dává penis? Na dotek mě to všechno hrozně bolí

holka, 14 let, 8. ledna

Ahoj,
jsem si jistá, že tvoje genitálie jsou zcela normální. Anomálii, kterou popisuješ, by naprosto jistě odhalila preventivní pediatrická prohlídka už v porodnici. Vzhledem k tomu, že v předchozích dotazech uvádíš, že už jsi menstruovala, jednoduše řečeno menstruuješ ze stejného „otvoru,“ do kterého se při pohlavním styku zavádí penis. Stačí, když si na internetu najdeš nějaký nákres ženských pohlavních orgánů a zcela jistě to pochopíš.
Měj se hezky!
Bára

Moje tělo - holky

Ahoj,
Před třemi dny jsem začala cvičit (hlavně cviky na břicho), abych trochu zhubla, jenže včera večer mě začalo bolet (břicho), když si třeba sednu nebo lehnu. Není to teda nic extra nepříjemného, ale zajímalo by mě jestli je možné, že to jsou namožené svaly a ne nic horšího.

Děkuji za odpověď.

holka, 15 let, 6. ledna

Ahoj,
ačkoli na dálku a online samozřejmě nelze zodpovědně stanovit diagnózu, troufla bych si říci, že se jedná pouze o namožené svaly. Souvislost mezi začátkem cvičení, netrénovaným tělem a bolestí břišních svalů je velmi pravděpodobná.
Měj se hezky!
Bára

Moje tělo - holky

Ahoj. Je mi 14, za pár dní 15 a v posledním týdnu pociťuji mírný tlak na levé straně podbřišku, dá se říct blízko u pánve. Opravdu nevím čím to už je, rodiče mi řekli, že to může být kvůli tzv. zácpě nebo plynatostí. Nevím jestli to taky nemůže souviset s menstruací, před několika dny jsem ji měla dostat (nepravidelnou ji mám už od začátku). Omlouvám se jestli tento dotaz tady už byl, ale něco podobného jsem bohužel nenašla a ten tlak už je celkem nepříjemný. Předem děkuji za odpověď.

holka, 14 let, 5. ledna

Ahoj,
chápu tvé obavy a to, že je ti tento problém nepříjemný, ale obávám se, že ti nedokáži pomoci. Nikdo na světě nedokáže spolehlivě určitě diagnózu na dálku a online. Tvoji rodiče mají pravdu, že nepříjemný tlak může souviset se zácpou nebo plynatostí. Stejně tak se skutečně může vztahovat k blížící se menstruaci. Nicméně pokud tě bude tento zdravotní problém dál obtěžovat a ani za několik dnů nepoleví, nebo se k němu dokonce přidají další obtíže, určitě není od věci objednat se k lékaři, který tě prohlédne a zjistí, kde je problém.
Měj se hezky!
Bára

Moje tělo - holky

Ahoj mám pro tebe hned dva dotazy.
Co se dělá na 11leté prohlídce?
A ten druhý :
Jak moc bolí injekce proti tetanu?
Díky za odpověď.

holka, 4. ledna

Ahoj,
na jedenáctileté prohlídce tě nejprve změří a zváží a porovnají naměřené údaje s indexem hmotnosti a růstovými grafy. Vyšetří ti moč (tu si přineseš ve zkumavce už z domova). Prohlédnou celé tělo, zejména případné kožní změny, pohlavní orgány, ale například i držení páteře. Změří ti krevní tlak a puls. Vyšetří ti zrak a sluch. Lékař se ti také podívá do úst a případně doporučí návštěvu stomatologa. Na konci ti sdělí případná doporučení ohledně tvého zdravotního stavu.
Ráda bych ti odpověděla i na tvůj druhý dotaz ohledně bolestivosti injekce proti tetanu. Nevím však, jak bych ti měla popsat, jak moc taková injekce bolí. Bolest je subjektivní prožitek a i když ti například napíši, že mě injekce bolela málo, nevypovídá to vůbec nic o tom, jak a jestli bude bolet tebe.
Měj se hezky!
Bára

Moje tělo - holky

Ahoj, poslední dobou se snažím posilovat. Břicho mám už celkem zpevněné, ale takové místečko pod pupíkem mi nejde nijak zpevnit, pořád je to tam volné a tak... Nějaké tipy?
Předem díky.

holka, 16 let, 25. prosince 2018

ahoj,
pokud máš na mysli spodní část břicha, pro aktivaci a procvičení těchto svalů je velmi efektivní cvičení pilates.
Pomáhá i ke správnému držení těla.
Nicméně v okolí pupíku probíhají předěly jednotlivých svalových skupin - ne všechna místa tak lze zcela zpevnit.
Vše dobré do nového roku přeje Vím, co jím

Moje tělo - holky

Ahoj Alíku. Dneska jsem dostala první menstruaci a již dávněji jsem četla, že po menstruaci se přestává růst. Měřím jen 157 a rozhodne bych s takovou vyskou nebyla spokojená.. Proto se ptám : je to pravda? A neexistují nějaké cviky nebo rady, prášky, prostě cokoliv po čem bych vyrostla? Jakýkoli centimetr dobrý, nejradší bych měřila 170 a víc. Máma : 173, táta : 185

holka, 12 let, 23. prosince 2018

ahoj,
je pravda, že pokud dívka dostane menstruaci růst se zpomalí. Ale nezastaví se úplně, ještě dále pokračuje.
Nijak to ovlivnit nemůžeš, Tvoje tělo vše řídí samo dle hladin hormonů a podle toho, kdy a jak je připraveno.
Je tedy velmi pravděpodobné, že Tvoje současná výška není konečná a ještě dále porosteš - i když pomaleji.
Krásné a pohodové Vánoce přeje Vím, co jím

Moje tělo - holky

Ahoj,
asi jsem si protrhla panenskou blánu. Masturbovala jsem o okraj židle a když jsem šla na záchod, měla jsem na kalhotkách krev. Teď je to asi deset minut a pořád mám krev na toaletním papíru. Menstruace to je asi těžko, neměla jsem ji od srpna a navíc je večer. Přijde mi, že mám teď nějak otevřenou pochvu.
Strašně se bojím, je gynekologická prohlídka v patnácti povinná, když nechci začít sexuální život? Nechci, aby to řekl rodičům, nechci tam tak jako tak, ale teď ještě míň. Všechno je v háji, mamka se nesmí dozvědět, že masturbuju.
Jsem strašně zoufalá, asi se zblázním...
Děkuji za odpověď.

holka, 14 let, 21. prosince 2018

Ahoj,
předně bych ráda zdůraznila, že masturbace není nic divného, nebo ostudného, za co by ses měla stydět. Vzhledem k tomu, že masturbuje naprostá většina dospívajících (a také valná většina dospělých), tví rodiče velmi pravděpodobně minimálně tuší, že masturbuješ i ty. Nicméně znovu opakuji, že nejde o nic zavrženíhodného, nebo o něco, za co by ses měla stydět.

Co se týká tvého dotazu ohledně možného protržení panenské blány, při tomto způsobu masturbace se mi to jeví jako silně nepravděpodobné. Nedokáži si představit, jak by to bylo technicky možné, aby sis při masturbaci o okraj židle protrhla panenskou blánu, protože k tomu by sis musela do pochvy zavádět nějaké předměty apod. Jako pravděpodobnější se mi tedy spíš jeví varianta, že jsi dostala menstruaci, nebo sis způsobila nějaké povrchové zranění. Pokud po více než dni krvácení stále ještě pokračuje a ty jsi si jistá, že se skutečně nejedná o menstruaci, bylo by určitě vhodné, abys navštívila lékaře, který tě prohlédne. Skutečně se však nemusíš ničeho obávat. Ve svém věku nesmíš mít pohlavní styk, ale masturbace opravdu zakázaná není.
Měj se hezky
Bára

Moje tělo - holky

Ahoj, minulý dotaz jste moc nepochopili tak ještě jednou. V poslední době mi začali hodně křupat kosti ( myslím lupanií v kloubech). Asi to je normální ale já udělám jakýkoliv pohyb a začne to křupat a je to hodně nepříjemné ve třídě

holka, 12 let, 15. prosince 2018

Ahoj,
lupání v kloubech může být neškodné (například křupání v kloubech na prstech je způsobeno praskáním vzduchových bublinek v tekutině, která je součástí kloubů), ale samozřejmě na dálku a online nelze stanovit diagnózu. Zkus si o svém problému promluvit s rodiči a můžete se například domluvit, že tě objednají na konzultaci k lékaři, který tě vyšetří, stanoví diagnózu a případnou léčbu.
Měj se hezky!
Bára

Moje tělo - holky

Ahoj poradno , chtěla bych se zeptat , jestli při gymnastice se může protrhnout panenská blána,protože jsem dělala přemety a začalo mně bolet tam dole.
A ještě bych se chtěla zeptat kdy se chodí ke gynekologovi a jestli to jsou jenom muži nebo i ženy . Já bych nechtěla mít gynekologa muže!!!

holka, 12 let, 15. prosince 2018

Ahoj,
při gymnastice a běžném cvičení si panenskou blánu zcela jistě protrhnout nemůžeš. Na gynekologii pracují muži i ženy a zcela jistě si můžeš vybrat gynekoložku - lékařku, pokud nechceš chodit k lékaři.
Měj se hezky!
Bára

Moje tělo - holky

Ahoj Alíku!
Chtěla bych se tě zeptat na jedno téma,ale je mi to trapné..
Jde o to, že mám už dlouhodobou bolest při stolici..je to takové štípaní, když jsem na záchodě..dá se to vydržet, ale bolí to..Řekla jsem to své mamince,a ta se mi všemi silami snaží pomoct, už několikrát říkala že zajdeme k doktorovi,ale já se hrozně bojím, tak mi zkusila koupit mastičky na hemeroidy, jestli to není ono, ale mastičky nezabraly, tak mi koupila čípky, a ty čípky poprvé když jsem si je dala tak mě to tam chvíli bolelo, myslíš že je to normální, když to tam mám nějak poškozené? po každém čípku ta bolest trochu ustupuje..Mamča mi taky udělala sedací koupel s dubové kůry, fakt se snažím si to vyléčit, ted zkousíme ty čípky a řekla mi, že jestli to nepomůže půjdeme k doktorovi, myslíš že by to mohly být ty hemeroidy? bojím se...
Děkuju předem za odpověď!Ahoj :)

holka, 14 let, 14. prosince 2018

Ahoj,
bohužel není možné diagnostikovat zdravotní problém online a na dálku. Podle symptomů, které popisuješ, je skutečně možné, že se jedná o hemoroidy. Nicméně si skutečně netroufám odhadnout, jestli je tomu tak. Určitě si ale myslím, že není dobrý nápad odkládat návštěvu lékaře, protože i hemoroidy je potřeba zkontrolovat a zaléčit. Odborník zjistí, v čem je příčina tvých problémů a navrhne optimální léčbu. Čím dřív k lékaři zajdeš, tím dříve se ti uleví a nebudeš se muset trápit.
Měj se hezky!
Bára

Moje tělo - holky

Ahojky.
Vím divná otázka,ale já už nevím co mám dělat. Po obličeji mám jizvičky,akné a sem tam strupy. Jak se mám zbavit akné a jizviček? Na obličej si matlám vodičku proti akné, rycinový olej, občas masku, led, nešahám si na obličej. Já užfakt nevím co dělat. Určitě s tím nchci chodit k doktorce.

děkuji

holka, 12 let, 13. prosince 2018

Ahoj,
obávám se, že pro tebe nemám dobrou zprávu, ale pokud se svým zdravotním problémem odmítáš navštívit lékaře, nemůžeme ti nijak pomoci. Jestliže tě trápí akné a jeho tvorbu se ti nedaří korigovat běžnými režimovými opatřeními, jeho příčina bude nejspíš v nějakém zdravotním problému - a ten určitě nelze vyřešit na dálku, ani online. Nevidím však žádný smysl v tom zdráhat se navštívit dermatologa. Ten má mnohem víc prostředků a možností, jak ti pomoci, než je běžně dostupná kosmetika. Zkus se nad tím ještě zamyslet a zvážit, jestli je opravdu nutné bránit se tak razantně návštěvě odborníka, který by ti mohl pomoci.
Měj se hezky!
Bára

Moje tělo - holky

Ahojkky
Dnes jsem byla na preventivni prohlídce a pani doktorka mi nabídla očkování proti rakovine děložního čípku tedy HPV. S mamkou si nejsme jisté jestli se nechat očkovat nebo ne. Na internetu jsme četly ze jsou znami vedlejší účinky pri kterych dívky přišly o život. Ja bych nerada timto onemocněla, ale zároveň se strašně pojim těch vedlejších účinků. Mamce to našli těsně před vypuknutím rakoviny děložního čípku a malem i tak umřela. Konkrétně bych byla očkována vakcínou Gardasil. Jake jsou všechny nežádoucí účinky? Jaký názor na to máte vy osobně?

holka, 13 let, 11. prosince 2018

Ahoj,
je skvělé, že se tak zodpovědně stavíš ke svému zdraví a zvažuješ možná pro i proti. Obávám se ale, že na tvou otázku neexistuje jednoznačná odpověď. Každé očkování má určité vedlejší účinky a nese s sebou jistá rizika. Pokud se ptáš na můj osobní názor, musím říci, že já jsem velkou příznivkyní očkování. Domnívám se totiž, že rizika, která jsou s ním spojena, jsou mnohem menší než přínosy, které má. Nicméně to je jen můj osobní názor. Můžeš ještě své obavy zkonzultovat se svou lékařkou a například se zeptat na seriózní studie, které byly na toto téma provedené.
Přesto však budeš muset konečné rozhodnutí udělat ty sama (respektive ty a tvoji rodiče). Určitě se také informuj na možnou genetickou zátěž, pokud tvoje maminka měla takové zdravotní problémy, které uvádíš.
Přeji ti hodně štěstí!
Bára

Moje tělo - holky

Ahojky. Nevím do jaké části to zařadit, tak to zkusím sem.
Mám problém. Vždy jsem si přála ofinu a moje sestra se v létě osříhala, tak jsem včera udělala velkou chybu.
Takže jsem se včera ostříhala, jen trochu, jenže jsem zjistila že vypadám příšerně. Psala jsem kamarádce co s tím. A ta mi řekla že si z toho mám udělat ofinu, kratší, s více vlasy. Řekla jsem si proč ne, vždyt jsem ji vždy chtěla. Takže jsem se ostříhala.
Jeden z problemu je ten že jsou krátke abych je mohla sepnout a taky mám vlnité vlasy. Takže to dělá hroznej bordel. Ani jeden z rodičů to neví, takže se to snažím skrývat, ale nevím jak, ani nemám sponky a i kdybych měla jsou krátké.
Milovala jsem své dlouhé vlasy a mohla je nosit rozpuštěné, ale teď už nemůžu. Hledala jsem jsem různé prostředky jak rychle narůst vlasy. Potřebovala bych to fakt rychle, alespon pod obličej. Ale nevím co, chtěla bych t akt rychle max 1 měsím, vím že je to nemožné ale alespon pod ten obličej.
Děkuju

holka, 14 let, Jinak mi asi ruplo v bedně, 10. prosince 2018

Ahoj,

včera jsi udělala chybu, jak to zpětně hodnotíš, že ses ostříhala. Potřebuješ, aby vlasy rychle dorostly. Růst vlasů, jako vše ostatní, je individuální. Někomu rostou pomalu, jinému rychleji, většinou je to kolem 1-2 cm za měsíc, rychleji to asi nebude. Obecně platí vydatná, pestrá strava s vyšším obsahem ovoce a zeleniny, bohatým na vitaminy a minerály.

To, co se stalo, už nevrátíš, každý někdy uděláme něco, čeho později litujeme, to je lidské. Nemá smysl si to už vyčítat, spíše si to vzít jako zkušenost do budoucna. Mohlo by pomoci probrat to s někým blízkým, s mamkou nebo kamarádkou, poradit se, co s tím. Stejně to před rodiči nejspíš nezamaskuješ a věřím, že by Tě rádi podpořili a pomohli, když Tě to tak trápí. Může pomoci i návštěva kadeřnictví a poradit se s kadeřnicí, jak naložit se současnou úpravou Tvých vlasů, než vlasy dorostou, a čím je posílíš, aby rostly vydatněji, také Ti může pomoci je lépe upravit, skrýt nedostatky neodborného střihu.

Věřím, že existuje cesta, jak to napravit tak, aby ses i v novém účesu cítila dobře.

Přejeme Ti klidné prožití svátků vánočních.
Modrá linka

Moje tělo - holky

Ahoj Alíku a spol.!
Jste opravdu super poradna, a tak se na vás znovu obracím s takovým menším problémem.
Cca za dva měsíce mi bude 14 a stále se neholím, i když bych chtěla. Jde mi podstatě jen o podpaží. Přemýšlím nad tím už celý rok. Ale jde o to, že se tak trochu bojím. Jednou mi mamka oholila nohy, protože je mám opravdu hodně chlupaté, abych mohla nosit kraťasy. O podpaží se ani já ani ona ani nezmínila
V té době už to fakt chtelo. Vydrželo mi to dlouho oholené a potom, když už to chtělo zas, nebylo takové teplo na kraťasy, tak už se nic nedělo. Pak už mi je nikdy neoholila. Nohy mě tak netrápili, protože když bylo zase teplo, byly prázdniny a já byla jen na chatě s rodinou. Ale kvůli tomu podpaží jsem se ani nekoupala. Plánovala jsem to tak, že až mi bude zase holit nohy, že jí řeknu i o podpaží a pak už se to vše naučím sama a budu se normálně holit. Ale ona to ani nepomyslela a já se bála jí to říct. A bála jsem se oholit sama.
No a teď je to ještě horší, je zima tak mi určitě holit nohy nebude, tudíž ani podpaží. Ale na tělocviku je to podpaží docela vidět, když zvednu ruce a je to dost nepříjemné. Bojím se, že si toho někdo všimne. Teď ale přemýšlím o tom, jí to vážně řeknu. Řeknu jí, že bych chtěla oholit podpaží. Ale teď je problém v tom, že mi ho bude chtít oholit a uvidí ty chlupy. Když mi to holila na nohách, tak mi říkala, jak je to příšerný, jak to mám strašně chlupaté. A v tom podpaží je to úplně hrozné a hlavně mnohem více nechutné. Tak se bojím, že bude mít nějaké připomínky a to mi je hodně nepříjemné. Tak teď přemýšlím, že bych si to oholila sama. Trochu se bojím, ale to vem čert. Teď ale nevím, jak na to zareaguje, až uvidí, že jsem oholená. Třeba se bude zlobit, že k se nezeptala a že jsem se mohla říznout. Tak nevím. Já se úplně nebojím, že by mi to nedovolila, myslím, že by mi to dovolila, ale že to bude jakože blbé, když ji to řeknu. Ani nevím, co jí mám říct. Poradíte mi prosím, prosím?
Předem mockrát děkuji za váš čas a snad i za odpověď. :-)

holka, 13 let, 9. prosince 2018

Ahoj,

děkujeme Ti za uznání z první věty Tvého dopisu. V celých dvou odstavcích řešíš holení, je vidět, že o tom hodně zodpovědně a navíc už dlouho přemýšlíš. Je dobře, že Ti záleží na Tvém vzhledu i hygieně. Jsou i ženy, které se vůbec neholí, a neřeší to, zda si toho někdo všimne, každý to má jinak, každý má také jinak husté i tmavé ochlupení. To je věc, která je od přírody a neměl by se Ti za to nikdo posmívat nebo mít nepříjemné narážky.

Tobě se ale chlupaté nohy a podpaží nelíbí a holit se chceš, což je také v pořádku. Máš ale strach se holit sama, máš i strach říct mamce. Tvůj problém tedy možná nespočívá ani tak v holení, jako v komunikaci. A to je to nejdůležitější jak v rodině, tak ve společnosti. Umět své blízké oslovit, vyjádřit se, mluvit o tom, co potřebuji. Neumíš-li to vyjádřit, můžeš mamce přečíst tento e-mail i s naší odpovědí a od toho se "odpíchnout". Pokud je Ti komunikace o intimnějších věcech s mamkou nepříjemná, můžeš to probrat třeba i s kamarádkou, která se holí, příp. to opatrně zkusit sama podle návodu na internetu, i to je možné.

Promysli si, která z variant Ti připadá nejschůdnější a pak zkus překonat obavy a stud a vyřešit to. Věřím, že se Ti uleví, když budeš mít tohle dilema za sebou a budeš se cítit lépe i po těle, které bude upravené podle Tvých představ.

Přejeme Ti příjemný adventní čas.
Modrá linka

Moje tělo - holky

Ahoj, líbí se mi anorexie, chtěla bych být tak hubená, líbí se mi taková těla.

Ahoj z Modré linky,

lidé mají různý vkus, věřím Ti, že se Ti může líbit hubená postava. Avšak přílišná hubenost s sebou nese zdravotní obtíže. Anorexie je porucha příjmu potravy, která nezřídka končí i smrtí. Zkus si tedy zvážit, zda je pro Tebe důležitější mít postavu, jaká se Ti líbí, nebo žít. Žít a být zdravá, potkávat lidi, se kterými Ti bude hezky, věnovat se nejrůznějším koníčkům. Na postavě můžeš samozřejmě nějakým způsobem pracovat, je však důležité, aby ses stravovala zdravě. Můžeš tedy svůj způsob výživy probrat se svými rodiči, lékařkou či výživovým poradcem.

Přejeme Ti hezký adventní čas.
Modrá linka

Moje tělo - holky

Ahoj poradno, mam takový problém. Ještě nikdy jsem nemasturbovala, ale láká mě to, ale bojím se že když začnu budu mít chuť na sx , coš nechci,protože nesouhlasím s předmanželským sxem. Můžete mé obavu potvrdit nebo vyvrátit?
(12 let)

holka, Terka, 12 let, 28. listopadu 2018

Ahoj,
rozhodně se nemusíš obávat, že by se tím, že začneš masturbovat, spustila nějaká neovladatelná chuť na sex, které bys nemohla odolat. Masturbace je zcela přirozenou praktikou, která tě nijak nepoškodí. Ostatně příjemným dotykům na intimních partiích se věnují i úplně malé děti a činí tak pouze proto, že je jim to příjemné. Nijak to v nich neprobouzí chuť na zahájení pohlavního života. V tomto ohledu se tedy rozhodně nemusíš ničeho obávat.
Měj se hezky!
Bára

Moje tělo - holky

Ahoj Alíku a spol. Když se směji tak mi jdou vidět dásna, nevíte jak je skrýt ? Existuje nějaká operace nebo tak něco na to ? Předem děkuji.

holka, 12 let, 27. listopadu 2018

Ahoj,
tvůj dotaz spadá do oblasti stomatologie a bohužel nikdo z nás, co v poradně odpovídáme, stomatologem není. A obávám se, že i kdybychom byli, stejně bychom ti nedokázali na dálku a online poradit. Doporučuji ti proto objednat se ke stomatologovi a svůj problém s ním zkonzultovat. On zhodnotí situaci a případně tě může seznámit s možnostmi nápravy.
Měj se hezky!
Bára

Moje tělo - holky

Ahoj Alíku a spol. Chtěla bych se s vámi podělit o takovou zajímavou věc.
Mé tělo mi dává signály, kdy přijde menstruace. Jdu večer spát a zdá se mi sen, kde jdu třeba na záchod a hele menses. V tu chvíli se probudím a rychle si šáhnu tam dolú a krev. Ale kalhotky ještě zcela nepošpiněné, protože se spustí právě v ten daný moment, kdy se probudím. Zajímavé že? :D nebo třeba když se mi zdá takový trochu jiný sen, který se odehrává že už menstruaci normálně mám, tak to znamená, že následující den příjde. Takže se vzbudím, zamyslím se jaký se mi zdál sen a mám hned jasno. Pro jistotu se jdu samozřejmě hned zkontrolovat a když to ještě nepřišlo tak vím, že ještě ten den to dostanu :D Tohle se mi stalo už 6×. Samozřejmě na to na 100 % nespolíhám, ale ještě nikdy se to nezmýlilo :)

holka, 14 let, 20. listopadu 2018

Ahoj,
to je vskutku pozoruhodné. Zkoušel jsem trochu pátrat a rozhodně nejsi sama, komu menstruace ovlivňuje sny – byť obvykle nejsou tak konkrétní a související.

Během spánku existuje takzvaná REM fáze, během té se zdají sny, které člověk běžně zapomíná... vyjma případů, kdy se během REM fáze probudí. Před menstruací ti klesá hladina hormonu progesteronu, což způsobí zvýšení tělní teploty a vyšší teplota narušuje kvalitu spánku, vzroste tedy šance, že se (třeba i jen částečně) probudíš během REM fáze. To je vědecké vysvětlení, proč si sny během těchto dní lépe pamatuješ.

Proč mají i tak přesně pasující děj, to už je spíš psychologická otázka, zřejmě je tvé podvědomí schopné výstižně zareagovat na hormonální nerovnováhu a na to, že víš, že ten den brzy nastane. Sny ale bývají nahodilou směsicí vzpomínek, zkušeností a představ, takže se kdykoliv může stát, že nějaký jiný prvek bude intenzivnější než hormonální signály.

Alík