Poradna: Alík radí dětem

Na otázky odpovídají

pracovníci linky důvěry Modrá linka, Alíkova kamarádka BáraV, odborníci přes výživu z projektu Vím, co jím, odborníci na boj proti kouření z projektu Nekuřátka a správci. Občas odpovídá i sám Alík.

Dotazy smí pokládat čtenáři mladší 15 let.

Moje tělo - holky

Ahoj poradno , chtěla bych se zeptat , jestli při gymnastice se může protrhnout panenská blána,protože jsem dělala přemety a začalo mně bolet tam dole.
A ještě bych se chtěla zeptat kdy se chodí ke gynekologovi a jestli to jsou jenom muži nebo i ženy . Já bych nechtěla mít gynekologa muže!!!

holka, 12 let, 15. prosince 2018

Ahoj,
při gymnastice a běžném cvičení si panenskou blánu zcela jistě protrhnout nemůžeš. Na gynekologii pracují muži i ženy a zcela jistě si můžeš vybrat gynekoložku - lékařku, pokud nechceš chodit k lékaři.
Měj se hezky!
Bára

Moje tělo - holky

Ahoj Alíku!
Chtěla bych se tě zeptat na jedno téma,ale je mi to trapné..
Jde o to, že mám už dlouhodobou bolest při stolici..je to takové štípaní, když jsem na záchodě..dá se to vydržet, ale bolí to..Řekla jsem to své mamince,a ta se mi všemi silami snaží pomoct, už několikrát říkala že zajdeme k doktorovi,ale já se hrozně bojím, tak mi zkusila koupit mastičky na hemeroidy, jestli to není ono, ale mastičky nezabraly, tak mi koupila čípky, a ty čípky poprvé když jsem si je dala tak mě to tam chvíli bolelo, myslíš že je to normální, když to tam mám nějak poškozené? po každém čípku ta bolest trochu ustupuje..Mamča mi taky udělala sedací koupel s dubové kůry, fakt se snažím si to vyléčit, ted zkousíme ty čípky a řekla mi, že jestli to nepomůže půjdeme k doktorovi, myslíš že by to mohly být ty hemeroidy? bojím se...
Děkuju předem za odpověď!Ahoj :)

holka, 14 let, 14. prosince 2018

Ahoj,
bohužel není možné diagnostikovat zdravotní problém online a na dálku. Podle symptomů, které popisuješ, je skutečně možné, že se jedná o hemoroidy. Nicméně si skutečně netroufám odhadnout, jestli je tomu tak. Určitě si ale myslím, že není dobrý nápad odkládat návštěvu lékaře, protože i hemoroidy je potřeba zkontrolovat a zaléčit. Odborník zjistí, v čem je příčina tvých problémů a navrhne optimální léčbu. Čím dřív k lékaři zajdeš, tím dříve se ti uleví a nebudeš se muset trápit.
Měj se hezky!
Bára

Moje tělo - holky

Ahojky.
Vím divná otázka,ale já už nevím co mám dělat. Po obličeji mám jizvičky,akné a sem tam strupy. Jak se mám zbavit akné a jizviček? Na obličej si matlám vodičku proti akné, rycinový olej, občas masku, led, nešahám si na obličej. Já užfakt nevím co dělat. Určitě s tím nchci chodit k doktorce.

děkuji

holka, 12 let, 13. prosince 2018

Ahoj,
obávám se, že pro tebe nemám dobrou zprávu, ale pokud se svým zdravotním problémem odmítáš navštívit lékaře, nemůžeme ti nijak pomoci. Jestliže tě trápí akné a jeho tvorbu se ti nedaří korigovat běžnými režimovými opatřeními, jeho příčina bude nejspíš v nějakém zdravotním problému - a ten určitě nelze vyřešit na dálku, ani online. Nevidím však žádný smysl v tom zdráhat se navštívit dermatologa. Ten má mnohem víc prostředků a možností, jak ti pomoci, než je běžně dostupná kosmetika. Zkus se nad tím ještě zamyslet a zvážit, jestli je opravdu nutné bránit se tak razantně návštěvě odborníka, který by ti mohl pomoci.
Měj se hezky!
Bára

Moje tělo - holky

Ahojkky
Dnes jsem byla na preventivni prohlídce a pani doktorka mi nabídla očkování proti rakovine děložního čípku tedy HPV. S mamkou si nejsme jisté jestli se nechat očkovat nebo ne. Na internetu jsme četly ze jsou znami vedlejší účinky pri kterych dívky přišly o život. Ja bych nerada timto onemocněla, ale zároveň se strašně pojim těch vedlejších účinků. Mamce to našli těsně před vypuknutím rakoviny děložního čípku a malem i tak umřela. Konkrétně bych byla očkována vakcínou Gardasil. Jake jsou všechny nežádoucí účinky? Jaký názor na to máte vy osobně?

holka, 13 let, 11. prosince 2018

Ahoj,
je skvělé, že se tak zodpovědně stavíš ke svému zdraví a zvažuješ možná pro i proti. Obávám se ale, že na tvou otázku neexistuje jednoznačná odpověď. Každé očkování má určité vedlejší účinky a nese s sebou jistá rizika. Pokud se ptáš na můj osobní názor, musím říci, že já jsem velkou příznivkyní očkování. Domnívám se totiž, že rizika, která jsou s ním spojena, jsou mnohem menší než přínosy, které má. Nicméně to je jen můj osobní názor. Můžeš ještě své obavy zkonzultovat se svou lékařkou a například se zeptat na seriózní studie, které byly na toto téma provedené.
Přesto však budeš muset konečné rozhodnutí udělat ty sama (respektive ty a tvoji rodiče). Určitě se také informuj na možnou genetickou zátěž, pokud tvoje maminka měla takové zdravotní problémy, které uvádíš.
Přeji ti hodně štěstí!
Bára

Moje tělo - holky

Ahojky. Nevím do jaké části to zařadit, tak to zkusím sem.
Mám problém. Vždy jsem si přála ofinu a moje sestra se v létě osříhala, tak jsem včera udělala velkou chybu.
Takže jsem se včera ostříhala, jen trochu, jenže jsem zjistila že vypadám příšerně. Psala jsem kamarádce co s tím. A ta mi řekla že si z toho mám udělat ofinu, kratší, s více vlasy. Řekla jsem si proč ne, vždyt jsem ji vždy chtěla. Takže jsem se ostříhala.
Jeden z problemu je ten že jsou krátke abych je mohla sepnout a taky mám vlnité vlasy. Takže to dělá hroznej bordel. Ani jeden z rodičů to neví, takže se to snažím skrývat, ale nevím jak, ani nemám sponky a i kdybych měla jsou krátké.
Milovala jsem své dlouhé vlasy a mohla je nosit rozpuštěné, ale teď už nemůžu. Hledala jsem jsem různé prostředky jak rychle narůst vlasy. Potřebovala bych to fakt rychle, alespon pod obličej. Ale nevím co, chtěla bych t akt rychle max 1 měsím, vím že je to nemožné ale alespon pod ten obličej.
Děkuju

holka, 14 let, Jinak mi asi ruplo v bedně, 10. prosince 2018

Ahoj,

včera jsi udělala chybu, jak to zpětně hodnotíš, že ses ostříhala. Potřebuješ, aby vlasy rychle dorostly. Růst vlasů, jako vše ostatní, je individuální. Někomu rostou pomalu, jinému rychleji, většinou je to kolem 1-2 cm za měsíc, rychleji to asi nebude. Obecně platí vydatná, pestrá strava s vyšším obsahem ovoce a zeleniny, bohatým na vitaminy a minerály.

To, co se stalo, už nevrátíš, každý někdy uděláme něco, čeho později litujeme, to je lidské. Nemá smysl si to už vyčítat, spíše si to vzít jako zkušenost do budoucna. Mohlo by pomoci probrat to s někým blízkým, s mamkou nebo kamarádkou, poradit se, co s tím. Stejně to před rodiči nejspíš nezamaskuješ a věřím, že by Tě rádi podpořili a pomohli, když Tě to tak trápí. Může pomoci i návštěva kadeřnictví a poradit se s kadeřnicí, jak naložit se současnou úpravou Tvých vlasů, než vlasy dorostou, a čím je posílíš, aby rostly vydatněji, také Ti může pomoci je lépe upravit, skrýt nedostatky neodborného střihu.

Věřím, že existuje cesta, jak to napravit tak, aby ses i v novém účesu cítila dobře.

Přejeme Ti klidné prožití svátků vánočních.
Modrá linka

Moje tělo - holky

Ahoj Alíku a spol.!
Jste opravdu super poradna, a tak se na vás znovu obracím s takovým menším problémem.
Cca za dva měsíce mi bude 14 a stále se neholím, i když bych chtěla. Jde mi podstatě jen o podpaží. Přemýšlím nad tím už celý rok. Ale jde o to, že se tak trochu bojím. Jednou mi mamka oholila nohy, protože je mám opravdu hodně chlupaté, abych mohla nosit kraťasy. O podpaží se ani já ani ona ani nezmínila
V té době už to fakt chtelo. Vydrželo mi to dlouho oholené a potom, když už to chtělo zas, nebylo takové teplo na kraťasy, tak už se nic nedělo. Pak už mi je nikdy neoholila. Nohy mě tak netrápili, protože když bylo zase teplo, byly prázdniny a já byla jen na chatě s rodinou. Ale kvůli tomu podpaží jsem se ani nekoupala. Plánovala jsem to tak, že až mi bude zase holit nohy, že jí řeknu i o podpaží a pak už se to vše naučím sama a budu se normálně holit. Ale ona to ani nepomyslela a já se bála jí to říct. A bála jsem se oholit sama.
No a teď je to ještě horší, je zima tak mi určitě holit nohy nebude, tudíž ani podpaží. Ale na tělocviku je to podpaží docela vidět, když zvednu ruce a je to dost nepříjemné. Bojím se, že si toho někdo všimne. Teď ale přemýšlím o tom, jí to vážně řeknu. Řeknu jí, že bych chtěla oholit podpaží. Ale teď je problém v tom, že mi ho bude chtít oholit a uvidí ty chlupy. Když mi to holila na nohách, tak mi říkala, jak je to příšerný, jak to mám strašně chlupaté. A v tom podpaží je to úplně hrozné a hlavně mnohem více nechutné. Tak se bojím, že bude mít nějaké připomínky a to mi je hodně nepříjemné. Tak teď přemýšlím, že bych si to oholila sama. Trochu se bojím, ale to vem čert. Teď ale nevím, jak na to zareaguje, až uvidí, že jsem oholená. Třeba se bude zlobit, že k se nezeptala a že jsem se mohla říznout. Tak nevím. Já se úplně nebojím, že by mi to nedovolila, myslím, že by mi to dovolila, ale že to bude jakože blbé, když ji to řeknu. Ani nevím, co jí mám říct. Poradíte mi prosím, prosím?
Předem mockrát děkuji za váš čas a snad i za odpověď. :-)

holka, 13 let, 9. prosince 2018

Ahoj,

děkujeme Ti za uznání z první věty Tvého dopisu. V celých dvou odstavcích řešíš holení, je vidět, že o tom hodně zodpovědně a navíc už dlouho přemýšlíš. Je dobře, že Ti záleží na Tvém vzhledu i hygieně. Jsou i ženy, které se vůbec neholí, a neřeší to, zda si toho někdo všimne, každý to má jinak, každý má také jinak husté i tmavé ochlupení. To je věc, která je od přírody a neměl by se Ti za to nikdo posmívat nebo mít nepříjemné narážky.

Tobě se ale chlupaté nohy a podpaží nelíbí a holit se chceš, což je také v pořádku. Máš ale strach se holit sama, máš i strach říct mamce. Tvůj problém tedy možná nespočívá ani tak v holení, jako v komunikaci. A to je to nejdůležitější jak v rodině, tak ve společnosti. Umět své blízké oslovit, vyjádřit se, mluvit o tom, co potřebuji. Neumíš-li to vyjádřit, můžeš mamce přečíst tento e-mail i s naší odpovědí a od toho se "odpíchnout". Pokud je Ti komunikace o intimnějších věcech s mamkou nepříjemná, můžeš to probrat třeba i s kamarádkou, která se holí, příp. to opatrně zkusit sama podle návodu na internetu, i to je možné.

Promysli si, která z variant Ti připadá nejschůdnější a pak zkus překonat obavy a stud a vyřešit to. Věřím, že se Ti uleví, když budeš mít tohle dilema za sebou a budeš se cítit lépe i po těle, které bude upravené podle Tvých představ.

Přejeme Ti příjemný adventní čas.
Modrá linka

Moje tělo - holky

Ahoj, líbí se mi anorexie, chtěla bych být tak hubená, líbí se mi taková těla.

Ahoj z Modré linky,

lidé mají různý vkus, věřím Ti, že se Ti může líbit hubená postava. Avšak přílišná hubenost s sebou nese zdravotní obtíže. Anorexie je porucha příjmu potravy, která nezřídka končí i smrtí. Zkus si tedy zvážit, zda je pro Tebe důležitější mít postavu, jaká se Ti líbí, nebo žít. Žít a být zdravá, potkávat lidi, se kterými Ti bude hezky, věnovat se nejrůznějším koníčkům. Na postavě můžeš samozřejmě nějakým způsobem pracovat, je však důležité, aby ses stravovala zdravě. Můžeš tedy svůj způsob výživy probrat se svými rodiči, lékařkou či výživovým poradcem.

Přejeme Ti hezký adventní čas.
Modrá linka

Moje tělo - holky

Ahoj poradno, mam takový problém. Ještě nikdy jsem nemasturbovala, ale láká mě to, ale bojím se že když začnu budu mít chuť na sx , coš nechci,protože nesouhlasím s předmanželským sxem. Můžete mé obavu potvrdit nebo vyvrátit?
(12 let)

holka, Terka, 12 let, 28. listopadu 2018

Ahoj,
rozhodně se nemusíš obávat, že by se tím, že začneš masturbovat, spustila nějaká neovladatelná chuť na sex, které bys nemohla odolat. Masturbace je zcela přirozenou praktikou, která tě nijak nepoškodí. Ostatně příjemným dotykům na intimních partiích se věnují i úplně malé děti a činí tak pouze proto, že je jim to příjemné. Nijak to v nich neprobouzí chuť na zahájení pohlavního života. V tomto ohledu se tedy rozhodně nemusíš ničeho obávat.
Měj se hezky!
Bára

Moje tělo - holky

Ahoj Alíku a spol. Když se směji tak mi jdou vidět dásna, nevíte jak je skrýt ? Existuje nějaká operace nebo tak něco na to ? Předem děkuji.

holka, 12 let, 27. listopadu 2018

Ahoj,
tvůj dotaz spadá do oblasti stomatologie a bohužel nikdo z nás, co v poradně odpovídáme, stomatologem není. A obávám se, že i kdybychom byli, stejně bychom ti nedokázali na dálku a online poradit. Doporučuji ti proto objednat se ke stomatologovi a svůj problém s ním zkonzultovat. On zhodnotí situaci a případně tě může seznámit s možnostmi nápravy.
Měj se hezky!
Bára

Moje tělo - holky

Ahoj Alíku a spol. Chtěla bych se s vámi podělit o takovou zajímavou věc.
Mé tělo mi dává signály, kdy přijde menstruace. Jdu večer spát a zdá se mi sen, kde jdu třeba na záchod a hele menses. V tu chvíli se probudím a rychle si šáhnu tam dolú a krev. Ale kalhotky ještě zcela nepošpiněné, protože se spustí právě v ten daný moment, kdy se probudím. Zajímavé že? :D nebo třeba když se mi zdá takový trochu jiný sen, který se odehrává že už menstruaci normálně mám, tak to znamená, že následující den příjde. Takže se vzbudím, zamyslím se jaký se mi zdál sen a mám hned jasno. Pro jistotu se jdu samozřejmě hned zkontrolovat a když to ještě nepřišlo tak vím, že ještě ten den to dostanu :D Tohle se mi stalo už 6×. Samozřejmě na to na 100 % nespolíhám, ale ještě nikdy se to nezmýlilo :)

holka, 14 let, 20. listopadu 2018

Ahoj,
to je vskutku pozoruhodné. Zkoušel jsem trochu pátrat a rozhodně nejsi sama, komu menstruace ovlivňuje sny – byť obvykle nejsou tak konkrétní a související.

Během spánku existuje takzvaná REM fáze, během té se zdají sny, které člověk běžně zapomíná... vyjma případů, kdy se během REM fáze probudí. Před menstruací ti klesá hladina hormonu progesteronu, což způsobí zvýšení tělní teploty a vyšší teplota narušuje kvalitu spánku, vzroste tedy šance, že se (třeba i jen částečně) probudíš během REM fáze. To je vědecké vysvětlení, proč si sny během těchto dní lépe pamatuješ.

Proč mají i tak přesně pasující děj, to už je spíš psychologická otázka, zřejmě je tvé podvědomí schopné výstižně zareagovat na hormonální nerovnováhu a na to, že víš, že ten den brzy nastane. Sny ale bývají nahodilou směsicí vzpomínek, zkušeností a představ, takže se kdykoliv může stát, že nějaký jiný prvek bude intenzivnější než hormonální signály.

Alík

Moje tělo - holky

Ahoj
je 12 let, měřím 162 cm a vážím 40 kg. Je to normálni váha?
Cítim se hrozně tlustě přestože všichni říkaj že jsem hubená.
Vždy když se kouknu do zrcadla jsem tlustá. Mám hubené ruce ale tlusté břicho a stehna.Nechci hubnout. spíš chci být spokojená tak, jak jsem. Prostě se chci cítit dobře tak jak vypadám teď. Nevím jak na to

holka, 12 let, 16. listopadu 2018

ahoj, Tvoje váha je vzhledem k výšce i věku zcela v pořádku, je optimální. Na svůj věk jsi poměrně vysoká a nejspíš ještě dále o něco vyrosteš.
Velká řada lidí je při pohledu do zrcadla se svým tělem nespokojená - přestože k tomu často není vůbec důvod. Každý jsme nějaký - někdo je drobnější, menší postavy, někdo je podsaditější, rozložitější, silnější. Někdo má větší nos, někdo větší uši. Kdyby ses zeptala kamarádů a kamarádek, věřím tomu, že by mluvili o spoustě věcí, které jsou na Tobě hezké.
Vzhledem k Tvojí váze a výšce je velmi málo pravděpodobné, že bys měla tlusté břicho (nadbytek tuku uloženého v oblasti břicha). V období puberty se může oblast boků a stehen zvýrazňovat, souvisí to s ženskými hormony. Je to zcela běžná věc, u každé dívky se to v určité míře odrazí.
Myslím si tak, že by pro Tebe bylo nejlepší se při pohledu do zrcadla nekritizovat, nezaměřovat se jen na oblast břicha a stehen, se kterou nejsi úplně spokojená. Zkus na sobě najít něco, co se Ti líbí, co je na Tobě hezké - můžeš se o tom třeba pobavit i s kamarádkami a kamarády. Věřím, že se pak budeš cítit ve svém těle lépe.

Držíme palce, ať jsi spokojenější a šťastnější. Vím, co jím

Moje tělo - holky

Ahoj Aliku, už jsem jednou psala o mých problémech s mými prsami,ale nenapsala jsem to tak jakoby „dobře“:(. Ne že by mi rostli obě prsa ,ale roste jenom jedno. Musim rict ze si toho vážně všimnout jde (začala jsem nosit takové podprsenky pod kterými to moc videt nejde). Nevim jesli zrovna tohle je normální ,ale když jsem to na internetu hledala tak ze prý to proste normální je, ale nevim proste jesli i v mem případě... jedno prso jde videt ze už roste, ale to druhé nic.
Moje kamarádky to tak neměli, oni už mají normální prsa ,ale já si s toho nic moc nedělám. Nemohli by jste mi prosím poradit proste jesli něco k tomu nepomáhá nebo já už fakt nevim .. trosku se i bojím ze to 1 prso proste neporoste.

holka, 13 let, 164cm, 40 kg, 7. listopadu 2018

Ahoj,
chápu tvoje obavy z toho, že budeš mít nesouměrná prsa, ale obávám se, že ti online nebude nikdo schopný napsat víc, než jsem ti napsala na tvůj minulý dotaz. Tvé tělo se v průběhu dospívání bude ještě výrazně měnit. Stoprocentní jistotu, že budeš mít po ukončení dospívání obě prsa stejně velká, ti samozřejmě nemůže dát nikdo. A také bohužel nikdo na dálku a online není schopný určit, zda je růst prsů právě ve tvém případě normální či nikoli. Pokud máš tak výrazné pochybnosti, zkus se objednat na konzultaci ke svému pediatrovi, který situaci posoudí lépe.
Přeji ti hodně štěstí!
Bára

Moje tělo - holky

Dobrý den,
Chtěla bych poprosit o radu k docela osobní věci, ale když je to tu anonymní snad se mohu svěřit. Už asi od 11ti let, co mi začali růst prsa jsem si všímala, že mi pravé prso roste víc. Četla jsem na internetu, že se to ještě spraví, ale uběhly dva roky, a je to furt stejný, možná i horší a více viditelné. Poradili by jste mi prosím, co s tím?

holka, 14 let, 5. listopadu 2018

Ahoj,
chápu, že ti vzhled tvého těla dělá starosti a určitě je pro tebe velmi nepříjemné, že je jedno tvé prso viditelně větší než druhé. Jsi ale teprve na začátku dospívání a tvé tělo se bude v následujících letech ještě měnit. I když chápu, že je to pro tebe obtížné, obávám se, že aktuálně ti nikdo neporadí nic jiného, než že musíš mít trpělivost a počkat, až bude tvůj vývoj ukončen. Pokud by tvůj problém přetrvával i v dospělosti, určitě je možné řešit jej za pomoci plastické chirurgie, ale nic takového v současné době určitě nepřipadá v úvahu.
Měj se hezky!
Bára

Moje tělo - holky

Ahoj můžu se zeptat co se se mnou bude dít když si protrhnu panenskou blánu (jestli to bolí, jestli u toho krvácim popř. Jako dlouho)

holka, 12 let, 5. listopadu 2018

Ahoj,
to je velmi individuální záležitost. Některé ženy ani protrhnutí panenské blány nepocítí a vůbec při něm nekrvácí. Jiné popisují tento prožitek jako lehce bolestivý, který doprovází jednorázové krvácení. Skutečně není možné tento prožitek zevšeobecnit.
Měj se hezky!
Bára

Moje tělo - holky

Ahoj Alíku a všichni kdo čtete tento dotaz.Ráda bych se zeptala zda každá holka ve 14 letech může mít jiný tvar vagíny.Přijde mi že mám moc velké pysky.Je to normální?��předem mockrát děkuji za odpověď jsem ráda že tato stránka existuje a může pomoct dětem s otázkami.

Ahoj,
děkujeme za pochvalu. Jsme samozřejmě rádi, že můžeme alespoň některým dětem pomoci. Co se týká tvého dotazu, vzhled pohlavních orgánu je velmi individuální. Neexistuje nic jako normální, či nenormální vzhled. Určitě si nemusíš dělat starosti. Pokud netrpíš nějakou vyloženou anomálií, například v důsledku nějakého onemocnění, určitě jsou tvé genitálie naprosto v pořádku.
Měj se hezky!
Bára

Moje tělo - holky

Ahok Alíku, já vím, zase píšu. Omlouvám se za můj poněkud trapný dotaz. No.. Prostě potřebuji "na velkou" odpoledne, ale je to pro mě problém, protože se tam bojím chodit na velkou, kvůli tomu, že tam není zámek. Chodím až o opolední přestávce, kdy jsou všichni na obědu. Pak chodím večer. Tak se chci prosím zeptat, jak mám udělat abych chodila na velkou ráno. Jestli na to nejsou nějaký fígly, pomohlo by mi to. Díky moc.

holka, 15 let, 5. listopadu 2018

Ahoj,
tvůj dotaz není vůbec trapný a chápu, že je ti nepříjemné chodit na velkou na toaletu, kde není zámek. Bohužel se obávám, že biorytmy těla a čas, kdy potřebuješ na toaletu, se příliš ovlivnit nedají. Někteří lidé z tohoto důvodu pijí každé ráno sklenici vlažné vody, ale samozřejmě se nejedná o metodu, na kterou by se dalo stoprocentně spolehnout. Nicméně můžeš ji vyzkoušet.
Měj se hezky!
Bára

Moje tělo - holky

Jdou nějak zastavit růst prsou je mi 13 a nebo je nejlépe nějak přirozené zmenšit

Ahoj,
chci moc ocenit, že jsi napsala. Vždycky je dobré se umět svěřit, zeptat... a právě to jsi udělala.
Nevím o tom, že by se prsa dala nějak zmenšit nebo jejich růst zastavit. Na internetu nebo mezi lidmi nejspíš najdeš nějaké "tipy" nebo "babské rady", ale musím, bohužel, říct, že nic z toho opravdu nepomáhá.
Říkám si, co je za tím, že se na to ptáš. Týká se to Tebe? Je Ti to nějak nepříjemné, že Ti rostou prsa? Nebo to řešíš kvůli někomu z okolí?
Chci Tě ujistit, že to, že třeba teď prsa rychle vyrostla, nemusí znamenat, že to takto bude pokračovat. Navíc Tvoje tělo se celé vyvíjí - Tvoje prsa teď můžou působit velká vzhledem k tělu, ale to časem tak být vůbec nemusí. Navíc větší ňadra se mnohým klukům i holkám líbí, třeba z toho časem může být i Tvá přednost.
Nicméně nevím, co z toho se Ti opravdu děje. Proto Tě chci podpořit v tom, abys své otázky, myšlenky, pochybnosti sdílela s lidmi kolem sebe, kterým věříš. Starší kamarádka nebo máma by mohly mít zajímavé postřehy.

Přejeme co nejhezčí dny.
Modrá linka

Moje tělo - holky

ahoj ,, mam takovy problem ve skole mi rikaji ze mam vycpane prsa a obrovsky zadek dokonce mi to rekl i kluk :( a ja nevim co mama delat ve tride jsem jedina kdo ma prsa a holky mi rikaji ze je mam vycpane a to skoro kazdy den co mam delat ?? predem dekuju za odpoved

holka, 11 let, 28. října 2018

Ahoj,
většinou se stává, že vývoj dospívání, proměna dětské postavy v ženskou, probíhá u každé dívky jinak a některým začnou růst prsa i zadek dříve, některým později. Chápu, že pokud jsi ve třídě první, nemáš to snadné a můžou s tím být spojené i nepříjemnosti. Mrzí mě, že Tě tím provokují a mají hloupé narážky. V každém případě na tom, jak se mění Tvé tělo, není nic špatného nebo divného, je to v pořádku. Neboj se bránit, dát jim najevo, že Tě mrzí to, co Ti říkají, a ať s tím přestanou. Věřím, že až se to bude dít i dalším dívkám, stane se to více běžné, normální, už na to nebudou tolik upozorňovat a časem to odezní. Pokud by s tím nepřestali, můžeš požádat o podporu někoho ve třídě, s kým kamarádíš a kdo Tě přijímá takovou, jaká jsi. Poradit se můžeš také s rodiči, třídní učitelkou nebo školní psycholožkou, pokud ji ve škole máte. Neboj se na to nebýt sama. Možná má i někdo z dospělých ve Tvém okolí podobnou zkušenost s "posměváčky" a povzbudí Tě.

Přejeme Ti brzké uklidnění situace,
Modrá linka

Moje tělo - holky

Ahoj, Alíku...
Mám takový problém, že jsem bruneta a nad horním rtem mi jsou strašně vidět chloupky... Nevíš, jak je odstranit aspoň na měsíc a půl? A aby mi neztmavly a nebyly vidět ještě víc? Bojím se, že když si je vytrhám/oholím, tak to bude vidět ještě víc až narostou... Už jsem to zkoušela odstranit nití, ale hodně to bolí a bojím se pokračovat...

holka, 12 let, 22. října 2018

Ahoj,
dřív, než se začneš pouštět do jejich vytrhávání, doporučovala bych ti poradit se s kvalitní kosmetičkou, která ti poradí nejšetrnější metodu vhodnou právě pro tvůj typ pokožky. Protože zatímco někdo může při odstraňování chloupků nad horním rtem používat bez problémů například vosk, u jiné ženy s citlivější pokožkou může vosk způsobit podráždění.
Až budeš starší a budeš chtít do depilace investovat, můžeš si zaplatit laserovou depilaci, která tvůj problém odstraní dlouhodobě. Právě u tmavých chloupků má lepší výsledky než u světlých.
Měj se hezky!
Bára

Moje tělo - holky

Ahoj Alíku. Už asi půl roku mě trápí strie na zadku. Mají takovou tmavě fialovou barvu. Pomůže na ně (kromě plastiky a laseru) něco?

holka, 13 let, 16. října 2018

Ahoj,
bohužel se obávám, že tě musím zklamat, protože žádný zázračný prostředek proti striím neexistuje. Ačkoli reklamy na různé kosmetické prostředky slibují pravý opak, žádný z nich nedokáže zázraky. Tmavá barva strií je typická pro ty, které vznikly nedávno, a lze očekávat, že postupem času vyblednou a budou méně nápadné. Nicméně budou tam stále, pokud se nerozhodneš podstoupit některý ze zákroků estetické medicíny, jimiž se v některých případech podaří strie odstranit, nebo je učinit méně viditelné.
Přeji ti hodně štěstí!
Bára