Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Alík radí dětem

  Na otázky odpovídají

  pracovníci Modré linky, psycholožka BáraV, poradenské centrum Locika, MUDr. Jiří Staněk, projekt Sbarvouven, MVDr. Přemysl Rabas, vědecký novinář Pragmatik, student práv Yaboiii, Škola Vitae, bojovníci proti kouření z projektu Nekuřátka a správci. Občas odpovídá i sám Alík.

  Dotazy mohou pokládat pouze děti mladší 15 let.

  Moje tělo - holky

  Masturbace a dosažení orgasmu

  Drahý Alíku a spol.,
  snazila jsem se masturbovat a použít dva prsty, ale neudělala jsem se. Přijde mi, ze je to málo. Nevim, co pouzit, abych se udělala a jestli si mám na to koupit nějaké pomůcky.

  holka, 14 let, 30. prosince 2021

  Ahoj holko,

  Především nedoporučuji používání různých „pomůcek“, tedy jakýchkoliv cizích těles (předmětů) pro vykonávání masturbace. Výraz masturbace pochází z latinských slov manus (= ruka) a turbō, turbāre (= dráždit). Masturbace tedy spočívá v dráždění pohlavních orgánů rukou. To je také ten nejpřirozenější a zároveň nejbezpečnější způsob, jak masturbaci vykonávat. Naproti tomu používání „pomůcek“ a zejména pak zavádění cizích těles do pochvy, může vést až ke způsobení poranění.

  Význam masturbace spočívá mimo jiné i v tom, že dospívající člověk při ní důkladněji poznává svoje tělo a objevuje pocity, jichž může dosáhnout. Přitom každému může vyhovovat něco trochu jiného, a proto nelze poskytnout jakýsi univerzálně platný „návod“ na to, jak masturbaci vykonávat.
  Dívka může někdy prožívat zklamání, když se jí během masturbace nepodaří dosáhnout orgasmu, tj. pohlavního vyvrcholení. Někdy se domnívá, že masturbovala „málo“, nebo že by měla svoje pohlavní orgány stimulovat (dráždit) silněji. Avšak silnější stimulace nemusí vždy vést k očekávanému výsledku a někdy může být až bolestivá.

  Především jde o to, aby dívka sama objevila, které části jejích pohlavních orgánů jsou eroticky nejcitlivější. U naprosté většiny žen a dívek je hlavním zdrojem příjemných pocitů stimulace klitorisu a záhybu nad klitorisem, který obsahuje několik tisíc (v odborné literatuře se uvádí 6 000 až 8 000) nervových zakončení. K dalším citlivým částem vnějších pohlavních orgánů ženy či dívky patří malé stydké pysky a okolí poševního vchodu. Naproti tomu dráždění v hloubce pochvy (která již patří k vnitřním pohlavním orgánům) nemusí být tolik příjemné a většina žen a dívek jej při masturbaci nevykonává.

  Pravdou je, že klitoris někdy může být (zejména při silném pohlavním vzrušení) natolik citlivý, že jeho dotýkání může být až nepříjemné. Při vykonávání masturbace tedy rozhodně nejde o to vyvinout co největší sílu! Mnohem lépe je začít s lehkými doteky a postupně je stupňovat, dokud jsou ještě příjemné.

  Obecně platí, že pro dosažení orgasmu není třeba nic zavádět do pochvy. Rozhodující je stimulace vnějších pohlavních orgánů. Ostatně k té dochází i při pohlavním styku, kdy naprostá většina žen nedosahuje orgasmu v hloubce pochvy, nýbrž tím, že horní strana partnerova penisu se během kopulačních pohybů tře o partnerčin klitoris (to potvrzuje i výzkum našich předních sexuologů a odborníků na sexuální chování, Jaroslava Zvěřiny a Petra Weisse, podle něhož naprostá většina žen dosahuje orgasmu drážděním klitorisu, zatímco pouze 13% jej dosahuje stimulací v hloubce pochvy).

  Moje tělo - holky

  Chci menses

  Ahoj poradno
  Za tenhle dotaz se cítím trochu trapně ale co už....
  Jde o to že by jsem chtěla už menses, protože se vsichni ze třídy vyhloubají a ja jsem úplně zapomenutá.A myslím že kdyby jsem to řekla třeba 2 holkám tak nebudu tak zapomenutá.A další důvod je že by jsem už chtěla nějakou povinnost hlidat se atd....
  Nedá se to nějak vyvolat?

  Holka, 11 let, 6. prosince 2021

  Ahoj z Modré linky,

  umím si představit, že pokud většina Tvých spolužaček má menstruaci a Ty ne, můžeš si připadat vyčleněná. S menstruací je to podobně jako třeba s růstem prsou, výškou, tvarem postavy - příroda nám něco nadělila, některá holka dospívá rychleji, má větší prsa, někdo naopak.

  Urychlení menstruace bych Ti určitě nedoporučila, neboť máš ještě dost času, aby přišla sama od sebe, až Tvé tělo bude vyzrálé a připravené. Vyvolávání menstruace je cesta v případě, že nefunguje dobře a její absence způsobuje zdravotní komplikace.

  Naopak Tě chci podpořit v tom, aby ses soustředila na jiné cesty, jak být v kolektivu začleněná. Můžeš si zkusit popovídat s rodiči, bližšími kamarádkami či spolužačkami, kterým věříš, nebo také s nějakou oblíbenou paní učitelkou či psycholožkou, pokud ji ve škole máte, jak se cítíš, co Tě trápí. Toto povídání by Tě mohlo inspirovat právě k tomu, jak se zapojit do kolektivu.

  Přejeme Ti hezký advent.
  Modrá linka

  Moje tělo - holky

  Masturbace

  Ahoj Alíku a spol., chtěla bych se zeptat, jestli je normální, že mě někdy po masturbaci bolí klitoris, a taky jestli je vůbec dobré masturbovat? Předem moc děkuji za odpověď protože rodině se s tím moc svěřovat nechci :-(

  holka, 12 let, 6. prosince 2021

  Ahoj holko,

  Nepříjemné pocity až bolestivost pohlavních orgánů po vykonávání masturbace či jiných sexuálních aktivit jsou obvykle způsobeny vyplavováním většího množství hormonu prolaktinu, k němuž dochází po dosažení orgasmu neboli pohlavního vyvrcholení.
  Hormon prolaktin způsobuje dočasný pokles zájmu o další pokračování v sexuálních aktivitách, celkovou únavu organismu, ale také zvýšenou citlivost až přecitlivělost pohlavních orgánů na dotek. Zmíněná citlivost je natolik vysoká, že další dotýkání těchto částí těla je nepříjemné až bolestivé. Prolaktin tímto způsobem „účinkuje“ zpravidla několik minut, nejvýše několik desítek minut. Poté jeho hladina v krvi opět poklesne, únava odezní a citlivost pohlavních orgánů se vrátí do normálu.
  Zvýšené vyplavování prolaktinu slouží k tomu, aby si tělo po dosažení orgasmu „odpočinulo“. Sexuální aktivity včetně masturbace jsou totiž spojeny s poměrně vysokým výdejem energie (který je srovnatelný například s energetickým výdejem při běhu či plavání), a proto příroda zařídila, aby jedinec po dosažení orgasmu alespoň na dobu několika minut či desítek minut dočasně ztratil zájem o jejich pokračování. Jakmile si tělo odpočine a načerpá dost energie, je opět na vykonávání těchto fyzicky náročných aktivit připraveno.
  Nepříjemné pocity v oblasti pohlavních orgánů po dosažení orgasmu Tě proto nemusí nijak znepokojovat, nejedná se o projev nějaké poruchy ani onemocnění, nýbrž o normální proces.

  Vykonávání masturbace je naprosto normální a přirozený způsob, jímž lze uspokojovat biologicky danou sexuální potřebu. Obzvláště v období dospívání, v němž by navazování párových sexuálních vztahů a vykonávání párových sexuálních aktivit bylo poněkud předčasné, má vykonávání masturbace v sexuálním vývoji jedince naprosto nezastupitelnou úlohu.
  Masturbace navíc představuje zdraví prospěšnou činnost, protože při ní dochází k uvolňování nahromaděného psychického napětí (neboli tenze), což je důležité pro upevnění duševního zdraví a udržení psychické rovnováhy, a v neposlední řadě i k důkladnějšímu prokrvení tkání pohlavních orgánů, což má nemalý význam pro jejich funkci a vývoj.
  Naproti tomu nějaké zásadní omezování masturbace nelze doporučit, neboť by mohlo vést mimo jiné k výskytu psychických obtíží, v krajním případě až k rozvoji stresových poruch či jiných duševních onemocnění. Pravidelné vykonávání masturbace lze tudíž svým způsobem považovat za součást tzv. psychické hygieny, tedy péče o uchování duševního zdraví.

  Moje tělo - holky

  Připadám si jako kluk

  Ahoj Alíku,
  Přišla jsem na to, že se stydím za to že jsem holka. Kdykoli někdo řekne, třeba že když holka škrábe tak se pere. Já se naštvu. Vlastně jsem si vždy připadala spíš jako kluk. Chodila jsem na fotbal, na kickbox, chodila jsem na rybářský kroužek a za každou známku toho že jsem holka jsem se styděla a stydím. Vždy jsem si více rozuměla s klukama a s holkama jsem se nikdy moc nebavila. Nebo třeba nesnáším náhrdelníky a náramky, moje mamka si začala myslet že mě v minulém nulem životě někdo oběsil. Dřív to bylo v pohodě, ale teď si toho začaly jak rodiče, tak většina lidí se kterými se stýkám všímat.
  Proč se mi tohle stalo a je pro to název?
  Jak to mám řešit? Nechci to, jde spíše o to že jsem se nesmířila s tím že jsem holka. Za doktorem chodit nechci.

  Ps: omlouvám se za pravopis

  Děkuji moc za odpověď ❤️

  holka, 11 let, 2. prosince 2021

  Ahoj,

  ve svém dopisu se nám svěřuješ s tím, že sis vždy připadala spíše jako kluk, máš klučičí zájmy, víc sis vždy rozuměla s kluky a neumíš se smířit s tím, že jsi holka.

  Je moc dobře, že nad tím vším přemýšlíš a hledáš odpovědi na své otázky, že jsi napsala. Každý z nás je jiný/á, Ty to máš nastaveno prostě takhle. Nemyslím si, že pro Tvůj stav, pokud se dále ještě něco nezmění, je nějaký název. Nejsi v tom sama, je spousta holek, které to mají nastavené podobně jako Ty, například ty, co vyrůstají s klučičími sourozenci.

  Jsi ve věku zrání, dospívání, a dospívající organismus se velmi rychle mění. Nedochází pouze ke změnám fyzickým, tedy tělesným, a ke změnám tělesných proporcí, ale mění se i psychika dospívajícího člověka. Začíná si pomalu uvědomovat své postavení v životě, svou zodpovědnost za sebe a svou budoucnost, zabývá se vším, co se děje kolem něho a začíná se zabývat i stavem světa, ve kterém žijeme.

  Ptáš se, jak to řešit, k odborníkovi jít nechceš. Přemýšlím nad tím, že nejlepší asi je, neuzavírat se do sebe, zkusit si najít někoho, komu věříš, a s ním sdílet a tyto věci probírat. Ideální je, jedná-li se o někoho staršího a zkušenějšího, nežli jsi Ty. Můžeš se pokusit poznávat samu sebe do hloubky, hledat odpovědi na své otázky, ať už se týkají Tebe nebo čehokoliv jiného, to vše zkus pozorovat trošku s odstupem. Můžeš si také začít psát deník. To také přináší úlevu, a při formulaci toho, co Tě trápí, lépe pak sobě porozumíš. Jde o Tvůj postoj k sobě, svému tělu, své osobnosti, jde o otázky kolem sebejistoty, sebedůvěry, přijetí svého těla, sebe. Je to běh na dlouhou trať, celoživotní práce na sobě. Umět se přijmout taková, jaká jsem, učit se mít se ráda, učit se oceňovat, občas se umět pohladit, být na sebe hodná…

  Je moc dobře, že přemýšlíš nad svými pocity a hledáš cestu, jak se nimi vyrovnat.

  Přejeme Ti, aby se Ti podařilo najít si svou cestu, jak se přiblížit k pochopení sama sebe.
  Modrá linka

  Moje tělo - holky

  Holení

  Ahoj Alíku.
  Mám takový problém. Vím že to tu už řešilo dost holek, ale stejně potřebuju poradit. Je mi dvanáct a už mi trochu hodně rostou chlupy na nohách, v podpaží, na rukách a na "pipince". Chtěla bych se začít holit (depilovat ne, bolí to), ale je mi trapné to říct mamce a tak. S mamkou mám moc dobré vztahy. Každé odpoledne ji povídám, co a jak ve škole. Ale tohle mi prostě přijde trapné to takhle řešit. Jednou mamce taky můj brácha řekl, že smrdím (bylo to ze srandy a já jsem se na něj nezlobila), tak se mamka ptala, jestli už mi rostou chlupy v podpaží, že to může být tím, tak jsem odpověděla že jo a ona odpověděla že mě teda podpaží bude každou neděli holit. Bylo to před dovolenou a přes dovolenou mě neholila. A pak mi bylo už trapné ji to připomínat. Klidně bych si žiletku, nebo jak se tomu říká, koupila sama, ale chci aby věděla co dělám atd.
  Nevíš jak se mám třeba opatrně mamky zeptat v kolika letech se začala holit ona a jestli je v mém věku v pořádku se už začít holit.
  Díky za odpověď a omlouvám se za tak dlouhý dotaz "o ničem" :-);-)

  holka, 12 let, 1. prosince 2021

  Ahoj,

  je dobře, že přemýšlíš o tom, jak to udělat s holením tak, aby to nebylo mamce za zády. Zároveň chápu, že je ti hloupé se s ní o tom bavit. Vypadá to, že tvoje mamka nemá problém s tím, aby ses holila a to je fajn, už jste o tom i mluvily. Chci tě podpořit v tom, aby ses nebála mamce to připomenout a taky navrhnout, že by ses chtěla holit sama. Mamka ti může ukázat, jak to dělat tak, aby ses neřízla. Pokud si chceš holit i nohy a intimní partie, neboj se svěřit mamce i to. Každá dívka se začíná holit v jiném věku, protože každá se vyvíjí jinak rychle, někomu rostou chloupky dříve, někomu později a každý k nim má jiný postoj, někomu třeba ani nevadí. Je dobře, že ty už v tom máš za sebe jasno.

  Přejeme ti hezký advent.
  Modrá linka

  Moje tělo - holky

  Ahoj,
  moc bych Vám chtěla poděkovat za zodpovězení na moje dotazy. :-)
  Nyní mám menší "problém."
  Od letošního dubna jsem začala menstruovat, vždycky jsem to měla každý měsíc. Od září mi ale začala vadit má postava, začala jsem omezovat sladkosti, jíst zdravě 5krát denně a sportovat. Úspěšně se mi podařilo shodit skoro 5 kg. Jenže poslední menstruaci jsem měla na konci srpna a on už je skoro prosinec! Mamka říkala, že je to tím, že jsem hodně změnila svůj životní styl (v minulosti jsem dokázala sníst celou bonbonieru) a říkala mi, že její kolegyně z práce mà taky dceru, která taky úplně změnila svou životosprávu a že také několik měsíců nemenstruovala. Ale já se toho začínám trochu obávat, nikde po doktorech se mi chodit nechce. Nevíte čím je to zapříčiněno? Mou novou životosprávou nebo to prostě k menstruaci patří. Předem Vám děkuji za odpověď. :-)

  holka, 11 let, 26. listopadu 2021

  Ahoj,
  menstruace někdy může zvlášť v mladém věku „vypadávat“ - to znamená, že nemusí být pravidelná. Ale vzhledem k tak častému cvičení a omezování ve stravě to skutečně může být způsobeno novou životosprávou. V dětském věku není žádoucí hubnout, pokud netrpíš obezitou. Chápu, že se ti nechce chodit po doktorech, ale bylo by to třeba. Když tě zkontroluje odborník, budeš mít jistotu, že je vše v pořádku.
  Měj se hezky,
  Péťa

  Moje tělo - holky

  Ahoj, mam takový problem... Ve svém věku neumím udělat hvězdu, stojku, prostě nic... Ve škole si z toho děláme srandu tak společně, ale je to takový blbý, když všechny holky jí umí a předhání se, kdo jich udělá víc a já neudělám žádnou... Jak říkám, ve škole je kolektiv dobrej a tak mě za to "nevěsej" a dělám si tak srandu sama ze sebe, ale doma se mi za to posmívaj. Mamka s tátou i prarodiče mi furt říkají, že i oni to v mým věku uměli skvěle a že to je ostuda, když to holka neumí...

  holka, 13 let, 6. listopadu 2021

  Milá pisatelko, 

  svěřuješ se poradně s tím, že neumíš udělat hvězdu či stojku, pozoruješ, že jiné dívky to umí a ty se kvůli tomu cítíš nepříjemně. Navíc, ten, do se ti kvůli tomu především směje jsou tví rodiče, ani ne kamarádi ve škole. Moc tomu rozumím, jak ti to může být nepříjemné a je dobře, že ses rozhodla o tom napsat do poradny. Napadá mě, že rodiče by tě měli spíš povzbudit, ukázat ti jak na to, pochválit tě i za menší úspěch. A pokud se ti smějí, tak tě to rozhodně nemotivuje a ani ti to nepřidá sebejistotu, která by ti pak pomohla ta cvičení zvládnout. Pokud je tvé tělo jinak v pořádku, nejsi po úraze nebo nemáš třeba vyšší váhu, tak se domnívám, že důvod bude právě v té sebejistotě. Že si prostě nevěříš a máš v sobě nějaký strach, který tě tzv. svazuje. Možná se tolik bojíš, že se ti to nepovede, že se tvé tělo už předem "počítá s tím", že se mu to nepovede. Nebo může v tobě třeba být strach, že se ti něco stane nebo, že to nebude takové, jaké to předvedou druzí. Možná se podvědomě srovnáváš s druhými a už do předu se tolik bojíš, se ti to "vyplní". Prostě těch vnitřních, psychických příčin, proč se to tělu nepovede, může být hodně. Ono se to totiž nejdřív "nepovede" ve tvé mysli a ta to přenese na tvé tělo. Zkus si proto všímat toho, jaké myšlenky se ti honí hlavou, těsně než to zkusíš. Zkus si to třeba  když budeš sama, bez kamarádů či rodičů. A vnímej své pocity a myšlenky. A možná přijdeš na to, že máš podobné pocity a myšlenky i v jiných oblastech, kterým se věnuješ, nejenom v tělocviku.  Třeba v učení nebo nějakém jiném sportu nebo třeba ve vztazích s druhými. I tam si můžeš podvědomě říkat, "to nebude dobré, oni mě nepřijmou, to se mi nepodaří"...On takový ten náš fyzický úspěch hodně souvisí se "sociálním úspěchem". A je možné, že ti rodiče od mala nějakým způsobem sráželi sebejistotu a sebevědomí nebo tě s někým srovnávali. A ono se to, co je "na duši "teď takto projevuje na těle.  Doporučila bych ti si o tom popovídat třeba s vašim školním psychologem. A zkus si o tom promluvit i s těmi rodiči, jestli to je možné. Nebo s jinou osobou, která ti je blízká a dobře tě zná.  A vedle toho si třeba najdeš nějakou příjemnou příležitost ta cvičení trénovat. Třeba požádej někoho, komu důvěřuješ aby ti to ukázal a ty to budeš sama pro sebe zkoušet. Případně si řekni o pomoc v tom cvičení, aby si v tom ze začátku měla podporu a někdo tě trochu jistil. To ti pomůže překonat strach a třeba ti to dá víc kuráže to prostě zkusit. Uvidíš, že se ti to brzy povede. Moc ti v tom držím palce a neboj se znovu ozvat, pokud by jsme ti v tom mohli ještě něco dalšího poradit.

  Poradce Centra Locika

  Moje tělo - holky

  Protrhla jsem si panenskou blánu tamponem

  Ahoj alíku nějakou dobu už používám tampony a bylo vše v pořádku ale minulý týden jsem si tím tampónem 100% protrhla panenskou blánu 😬nebylo to schválně akorát jsem pospíchala tak jsem to tam nějak "narvala" jsem si jistá jelikož jsem si dokázala panenskou blánu nahmatat a vím že když jsem dala ten tampón tak to bolelo a cítila jsem prostě pocit že jsem se nikam dostala. Takže jsem si jistá jelikož už můžu tam dávat tampon normálně😬tohle by mě ale ani tak netrápilo ale za 2 měsíce mi bude teprve 15 takže kdyby mě někdo kontroval tak by zjistil že nejsem ve 14 panna a asi by byl průser ne ? Ptala jsem se kamarádek jestli je povinný jít v 15 ke gynekologovy jelikoz jsem tam ještě nebyla a všechny řekli že tam museli v 15. Je to teda povinný ? Případné co mám říct když se budou ptát jestli jsem panna ?

  holka, 14 let, 7. listopadu 2021

  Hezký den a děkujeme za dotaz do naší poradny,
  Píšeš, že sis tamponem protrhla panenskou blánu a máš teď obavu, co na to řekne gynekolog na případné první prohlídce. Panenská blána je hodně pružná a její protržení tamponem je spíš nepravděpodobné, ale asi není nemožné. Ve výjimečných případech se dokonce stává, že se blána protrhne i při sportu nebo nějakém úrazu. Nemusíš se proto bát, že by to byl u gynekologa problém. Lékaři podobné situace znají. Na první prohlídce se Tě bude na pohlavní styk ptát, určitě mu odpověz popravdě, můžeš říct i svou obavu, jestli sis tamponem blánu neprotrhla. Problémy z toho mít nebudeš.
  Ptáš se také, zda je prohlídka povinná. Není to tak, že by ji někdo nařídil a kontroloval to, ale je to součást pravidelné prevence u žen, takže ti bude pravděpodobně doporučena i dětskou lékařkou. Není to ale tak, že úderem patnáctých narozenin se musíš hned objednat. Obvykle bývá důvodem první návštěvy jeden z těchto důvodů: máš zdravotní problémy, je ti 15 let a ještě jsi nedostala menstruaci (nebo máš s menstruací jiný problém), chceš konzultovat možnosti antikoncepce anebo začínáš se sexuálním životem (z důvodu prevence rakoviny děložního čípku). Pokud máš z první prohlídky obavy, je fajn promluvit si o tom s mámou a zeptat se, jak to u gynekologa chodí. Tady jsou případně odpovědi na další otázky: https://proslecny.cz/krok-za-krokem-poprve-na-gynekologii/ Věřím, že ti bude článek užitečný.

  Přejeme hezký listopad.
  Modrá linka

  Moje tělo - holky

  Jak zdravě zhubnout?

  Dobrý den, mám takový menší problém a vím že tohle řeší asi většina holek v mém věku, ale...
  Takže, chodím teď do 6. Třídy takže 2.stupen, nový kolektiv a prostě všechno nové... Já jsem se se svou postavou nikdy netrápila a na vnějším vzhledu mi až tak moc nezáleželo. Ale teď v 6.třídě je to prostě všechno jinak a mě přijde, že u nás ve třídě jsou všechny (nebo skoro všechny) holky hubené a já jsem taková "silnější" nebo jak to říct. Já jsem totiž nikdy nebyla nijak tlustá, ale ani ne úplně hubená a teď mi přijde že to je prostě víc a víc vidět😩přijde mi že se mi strašně"zvětšil" zadek a mám mnohem tlustší nohy😣ale od pasu nahoru jsem hubená, tak nevím čím to je...neměli byste nějakou radu jak aspoň trochu zdravě zhubnout v mém věku(11)? A ještě něco.... Je teda normální, že když je mi 11 let, měřím asi 158 cm tak vážím 49kg????docela mě to trápí....
  Děkuji moc předem za odpověď

  holka, 11 let, 7. listopadu 2021

  Ahoj,

  poslední dobu tě trápí tvoje postava, zdá se ti, že jsi jiná než ostatní holky, že se ti zvětšil zadek a nohy. Je fajn, že nám píšeš, když si nevíš rady a hlavně jsem moc ráda, že se ptáš na to, jak zdravě zhubnout, místo toho, aby ses do toho pouštěla sama. Ptáš se taky, jestli je normální poměr tvé výšky a váhy. Vezmu to postupně.
  Především je mi líto, že své tělo začínáš vnímat negativně a že se porovnáváš s ostatními holkami. Jsi ve věku, kdy nastupuje puberta a s ní i změny vzhledu. Zvětšení zadku a i dalších častí těla k tomu patří. Je možné, že tvé kamarádky si tímto teprve projdou, ale především, je úplně normální, že jsme každá jiná a máme různé tělesné proporce. Stejně jako je někdo vyšší a někdo menší, někomu se více tuku ukládá v oblasti zadku, někomu zase v oblasti břicha atd. Píšeš, že od pasu nahoru si připadáš hubená. Možná budeš mít takový typ postavy, širší boky a úzký pas. Někdy může být těžké se přijmout, máme-li pocit, že se nějak lišíme od okolí. Chci tě podpořit v tom, abys své tělo měla ráda takové, jaké je, třeba mu i poděkovala za to, že ti dobře slouží. Myslím, že poměr tvé výšky a váhy je v normě, hlavně se to ještě bude měnit, než se ti váha ustálí. Pokud si přece jen nejsi jistá, zkus se svěřit mámě nebo tátovi a poprosit je, jestli by tě vzali na nutriční terapii, třeba i jen na jedno ujišťovací setkání. Tam ti odborník pomůže nastavit vyvážený jídelníček.

  Držíme ti palce a přejeme hezký listopad.
  Modrá linka

  Moje tělo - holky

  Působím vyspělejší

  Ahoj, rozumím si nejvíce s lidma 13-15 let, a oni mi taky tipujou tak na 14,15..moc se jim nedivím jelikož vypadám poměrně starší, měřím 168cm, nejsem tak dětinská a docela vyspělá oproti ostatním s mém věku.. proč jsem tak, nevím jak to říct..vyspělá ve 12ti a nejsem už tak dětinská? (Jako ne že by mi to vadilo-naopak jsem za to ráda.. ale zajímalo by mě to tak píšu sem)

  holka, 12 let, 4. listopadu 2021

  Ahoj,

  kladeš nám otázku, na kterou Ti není snadné odpovědět. Je naprosto běžné, že někdo je vyspělý už ve 12 letech, obzvláště tomu tak je u holek. Jiní naopak třeba ještě v 16 letech vypadají jako děti. Každý prostě vyspívá jiným tempem. Většinou to souvisí s genetickým zázemím, ale nemusí tomu tak být vždy. Pokud se tedy zeptáš mámy či babičky, jak ony to měly ve svých 12 letech, možná se dozvíš, že byly také vyspělé a zralé.
  Nevadí Ti to, naopak jsi za to ráda, takže je vlastně vše v pořádku. Promluvit si o všem, co Tě zajímá, můžeš nejen s rodiči, ale i se svojí praktickou lékařkou/lékařem. Jistě chodíš na náctileté prohlídky, a to je právě prostor pro tyto dotazy.
  Každý jsme prostě jiný a každý vyspívá jiným, svým vlastním tempem. Vše se srovnává později v dospělosti.

  Přejeme Ti příjemný podzim.
  Modrá linka

  Moje tělo - holky

  Otok mozku?

  Bolí mě hlava na místě kde si dělám culík co to je ? Mám vlasů hodně a jsou těžké.Na místě kam mě kopl bratr.Nezvracim nemota se mi hlava jen mě bolí když mám culik a pak ho sundam? Může to být otok mozku ?Vždy mě ta hlava den nebo dva nebolí a pak jeden večer začne pak jdu spát a pak zase nebolí ! Žádnou bouli na tom místě nemám ?Můze to být otok mozku ???

  holka, 14 let, 1. listopadu 2021

  Ahoj,
  v historii tvých dotazů vidím, že je to už čtvrtý dotaz, který posíláš ohledně rány do hlavy a již počtvrté ti odpovídáme, že pokud chceš mít stoprocentní jistotu, že se nejedná o nic vážného, máš jít k lékaři. Popravdě úplně nerozumím tomu, co očekáváš, že by ses dalšího mohla dozvědět, ale mohu to ještě jednou shrnout: Je velmi nepravděpodobné, že by měl malý náraz do hlavy nějaké závažné následky - zejména pokud nemáš žádné problémy. Mohu tě ujistit, že bolest hlavy na místě, kde si děláš culík, naprosto jistě nesouvisí s otokem mozku. Je to naprosto normální jev, který znají všechny majitelky dlouhých vlasů, které si dělají culík. Ale pokud chceš ujištění od lékaře, musíš se k němu jednoduše vypravit.
  Měj se hezky!
  Bára

  Moje tělo - holky

  Ahoj alíku a spol.
  Mám takový trochu trapnější problém.
  Bude mi skoro 12 a vůbec mi nejsou vidět bradavky (prsa už nějak velké mám) a to holkám z mojí třídy, jsou vidět hrozně moc a já nemám vidět nic. Přijde mi trapný se ptát mamky.
  A ještě jeden dotaz.
  Ochlupení mi začíná lézt z plavek ale mamka mi furt říká že to není vidět ale je to vidět docela dost. Naposledy jsem se koupala na začátku prázdnin a všimla si toho věrná kámoška když jsme blbly na vodě. No tak jsem prostě šla a už se od tý doby koupu jen ve sprše. Prosím poraď mi jak se toho zbavit je to dost otravný když se ostatní koupou a ty nemůžeš :(

  holka, 11 let, 22. října 2021

  Milá pisatelko, 

  děkujeme za důvěru s jakou se svěřuješ se svým poměrně osobním, citlivým dotazem.  S tvým tělem je pravděpodobně vše v pořádku, každé tělo se vyvíjí jinak a v tvém věku to zatím není problém, že nemáš ještě tolik vidět bradavky.  Některá prsa jsou tak stavěná, že mají pouze malé bradavky. Může to být i výhoda při oblékání. Pokud tě to opravdu trápí, tak bych ti doporučila se zeptat své dětské lékařky. Ale dobrý by byl i rozhovor s  mámou. Můžeš se k tomu dostat  nenápadně, třeba tak, že jí požádáš o koupi dívčí podprsenky. Můžeš se zeptat jí, kdy začala podprsenku nosit, jak se vyvíjela ona, jak se v tvém věku cítila ona a podobně. Určitě také najdeš nějakou knížku o vývoji dívčího těla. Zkus se podívat v knihovně či knihkupectví.  A pak k druhému dotazu ohledně ochlupení. Pokud ti chloupky, co lezou ven z plavek vadí, můžeš je zkusit zkrátit nůžtičkami. Ale opatrně, ať se neřízneš. A jen ty, které opravdu lezou ven. A také doporučuju je zkracovat pouze v době, kdy máš v plánu se jít koupat ven. Ony začnou pak docela rychle dorůstat a je potřeba je zkracovat pravidelně. V době, kdy víš, že tě nikdo neuvidí, to nech být. Další možnost je ta, že zkusíš jiný tvar plavek. Třeba ten jiný tvar chloupky udrží přikryté. A pak ti chci napsat, že věřím, že tě to trápí ale také to zkus vzít víc jako přirozenou věc. Prostě máš chloupky a ty k dívčímu tělu patří. Určitě je mají i tvé další kamarádky. Můžeš si s nimi o tom popovídat, jak to řeší ony a dát si vzájemně rady. 

  Tak ti držím palce, ať si začneš zase bez obav užívat koupání,

  Poradce Centra Locika

  Moje tělo - holky

  Bolest hlavy

  Dobrý den,
  Můj bratr mě dnes omylem kopl do zadní části hlavy nebylo to moc silné to kopnuti asi jako když se děti v malé rychlosti srazí hlavami ale potom to dvě vteřiny bolelo pak nic a za 6-7hodin možná víc mě při ležení začala bolet hlava na úrovni kde mě kopl ale ne na tom místě jsem už dva týdny nemocná párkrat mě už takhle před tím hlava bolela je to takové že chvilku to bolí pak chvilku ne .Je to stesitelné . Co to muže být ? Je to vàžne bojím se jit spát!!?

  holka, 14 let, 28. října 2021

  Ahoj,
  na zdravotní dotazy podobného typu obvykle odpovídáme, že nejsme lékaři a i kdybychom byli, nedokázali bychom stanovit diagnózu na dálku a online. Nicméně podle toho, co popisuješ, bych si troufla tvrdit, že se nejedná o nic vážného. Občasnou bolestí hlavy trpí snad každý člověk na světě a příčin může být celá řada - od dehydratace, změny počasí, přes psychické faktory, až po onemocnění. Pro tvůj klid můžeš své obtíže probrat se svou lékařkou/lékařem, až půjdeš na prohlídku. Budeš tak mít jistotu, že se nejedná o nic vážného a budeš klidnější.
  Měj se hezky!
  Bára

  Moje tělo - holky

  Masturbace

  Ahoj Alíku je mi to trochu trapné ale chci se zeptat proč když zkouším masturbovat ze mně nic neteče? A je normální že mě uspokojuje jenom klitoris, ale prstění ne?

  holka, 13 let, 25. října 2021

  Ahoj holko,

  Vše, o čem se v dotazu zmiňuješ, je naprosto normální.

  Je pravdou, že při stimulaci neboli dráždění pohlavních orgánů, tedy například i při masturbaci, dochází k uvolňování tekutin, které se vytváří ve specializovaných žlázkách (jedná se o tzv. Skeneho žlázy a Bartholiniho žlázy, jejichž vývody v podobě drobných otvůrků či spíše pórů se nacházejí v okolí malých stydkých pysků).
  Avšak množství tekutin, které se ve zmíněných žlázách tvoří, bývá relativně malé. Zpravidla se uvolňuje jedna nebo několik kapek, které se navíc bezprostředně po svém uvolnění roztírají po povrchu pohlavních orgánů. Pouze přibližně u 15 - 20% žen a dívek se tyto tekutiny uvolňují ve větším množství (až několik mililitrů), zatímco na druhé straně, tedy přibližně u dalších 15 - 20%, se neuvolňují vůbec nebo jen výjimečně.

  Rozhodně se tedy nemusíš znepokojovat kvůli tomu, že při vykonávání masturbace z tebe „nic neteče“. Možná, že jsi už někde na internetu četla něco o tzv. „mokrém orgasmu“, při němž dochází ke zvýšenému až nadměrnému uvolňování tekutin z výše zmíněných žláz, avšak tento jev se vyskytuje pouze u několika procent žen a jedná se spíše o výjimku nežli pravidlo.

  Naprosto normální je i to, že tě při masturbaci uspokojuje pouze nebo především stimulace (dráždění) klitorisu. Jak vyplývá z dlouhodobých výzkumů našich předních odborníků na lidské sexuální chování (Weiss, Zvěřina), pro naprostou většinu žen a dívek představuje hlavní zdroj sexuálního uspokojení stimulace klitorisu, nikoliv stimulace v hloubce pochvy. To je dáno i rozložením nervových zakončení v oblasti genitálu, kdy největší množství eroticky citlivých nervových zakončení (uvádí se šest až osm tisíc) se nachází právě v klitorisu a v kožním záhybu nad klitorisem, který se též označuje jako „předkožka klitorisu“ (s předkožkou u chlapců má společné to, že obsahuje velké množství nervových zakončení). Naproti tomu množství nervových zakončení v pochvě je podstatně nižší, navíc většina z nich je soustředěna v oblasti blíže k poševnímu vchodu, nikoli v hloubce pochvy.

  Z uvedených důvodů je pochopitelné, že žena či dívka si při masturbaci stimuluje právě ty nejcitlivější části svého pohlavního ústrojí, a nikoliv ty méně citlivé. Ostatně výraz „prstění“, který jsi v dotazu použila, se nevztahuje pouze na zavádění prstu do pochvy, ale také (a vlastně především) na stimulaci klitorisu pomocí jednoho nebo více prstů.

  Způsob vykonávání masturbace, o němž se v dotazu zmiňuješ, je u žen a dívek nejčastější a zároveň nejpřirozenější. Některé dívky se obávají, že při pohlavním styku s partnerem nedosáhnou uspokojení, protože z masturbace nejsou „zvyklé“ na stimulaci v hloubce pochvy. Avšak i při pohlavním styku, i když to tak na první pohled nevypadá, dochází především ke stimulaci klitorisu (naprostá většina žen totiž dosahuje uspokojení při pohlavním styku především tím, že dochází ke tření mezi klitorisem a horní stranou partnerova penisu).

  Moje tělo - holky

  Bolest podbřišku

  Ahoj,
  už delší dobu (možná víc než rok) mě bolí v podbříšku předtím než si dojdu na velkou.. Pak už je to uplně bez bolesti. Je to ok? Stávalo se mi to většinou tak jsem to neřešila, ale napadlo mě se zeptat..8-D

  holka, 14 let, 11. října 2021

  Ahoj,
  nejsem bohužel lékař a i kdybych byla, nemohla bych stanovovat diagnózu na dálku a online. Samozřejmě největší jistotu budeš mít, pokud se objednáš k lékaři a svůj problém s ním probereš.
  Nicméně vzhledem k tomu, že tvůj problém trvá už tak dlouho, určitě by nebylo od věci nejprve vyzkoušet změnu životního stylu. Možná jsou tvé problémy způsobeny zácpou - a potom by bylo dobré soustředit se na dodržování pitného režimu a zvýšit příjem potravin s vysokým obsahem vlákniny. Blahodárný vliv má v těchto případech i pravidelný pohyb. Zkus tedy několik týdnů dodržovat tyto zásady a možná, že se tvé problémy upraví samy. Pokud by i nadále přetrvávaly, určitě by nebylo od věci objednat se k lékaři a nechat na něm, aby stanovil diagnózu.
  Měj se hezky!
  Bára


  Prosba od Alíka

  Podpořte prosím
  Modrou linku!