Poradna: Alík radí dětem

Na otázky odpovídají

pracovníci linky důvěry Modrá linka, Alíkova kamarádka BáraV, odborníci na boj proti kouření z projektu Nekuřátka a správci. Občas odpovídá i sám Alík.

Dotazy smí pokládat čtenáři mladší 15 let.

Moje tělo - holky

Ahoj Alíku a spol. ..chtěla bych se zeptat jestli je možné přijít o panenství třeba při sportu, protože kamarádka mi kdysi vyprávěla, že byla na tělocviku tak se prý nějak špatně pohnula a praskla jí panenská blána...Tak se jen chci zeptat jestli je to možné, že při sportu může holka přít o panenskou blánu...

Adél, 15 let, 25. ledna 2019

Ahoj Adél.
panenská blána je slizniční řasa, která více či méně zakrývá poševní vchod. U některé dívky je silnější, u jiné zase jen naznačena. Je velmi pružná, dokáže se přizpůsobit určitému tlaku (například je možné do pochvy vložit tampon, aniž by se panenská blána porušila). Opravdu výjimečně se stane, že se panenská blána poruší při sportu - například při jezdectví, sportovní gymnastice aj. Možné, i když velmi málo, to tedy je. Není ale pravděpodobné, že panenská blána praskne, když se dívka "špatně pohne". Porušení panenské blány je obvykle provázeno drobným krvácením.

Přejeme pěkné dny,
Modrá linka

Moje tělo - holky

Ahoj Alíku.

 1. Mám problém. Moje malé pysky u v***ny jsou takové vytahané. Mám je takhle už rok. Nevíš co to je?
 2. Mám předmenstruační výtok už 1rok a 3 měsíce. Někdy mě bolí v podbřišku a když si myslím že už jsem to dostala, zjistím že nic. Je mi 13 a všechny moje kamarádky už to dostaly. Nevíš za jak dlouho bych to mohla dostat (menses) já???
holka, 13 let, 17. ledna 2019

Ahoj,
vzhled genitálií je velmi individuální a nelze říct, proč tomu tak je. Je to podobné, jako kdyby ses ptala, proč máš právě ty takový tvar rtů, nebo nosu, jaký právě máš. Každé genitálie zkrátka vypadají trochu jinak.

Ohledně tvé menstruace tě mohu ujistit, že máš ještě spoustu času a nemusíš se ničeho obávat. Za normální se považuje nástup menstruace do šestnácti (někteří odborníci dokonce uvádějí do sedmnácti) let. A stejně jako v případě tvé první otázky se jedná o velmi individuální záležitost, která se nedá ničím ovlivnit, ani uspěchat. Dle intenzity výtoků lze skutečně soudit, že nejspíš začneš brzo menstruovat, ale ani to není spolehlivý ukazatel. Nelze říct, že když má někdo četné výtoky rok, začne poté menstruovat. Zkrátka každé tělo reaguje jinak a tak i tomu svému musíš nechat čas a prostor, až bude připravené.
Měj se hezky!
Bára

Moje tělo - holky

Ahoj poradno...mám na vás otázky:

 1. Je normální že mi je 11 let a měřím 139 cm?není to nějaká porucha?
 2. celá má třída skoro nemá žádná prsa,jenže já je mám jako 13 letá holka..stydím se za to..a docela hodně..je to v pořádku?
už jsem dostala menstruaci,tak..nemůže to být tím?
3.co se dělá na prev.prohlídce v 11 letech?a musím jít na prev.prohlídku,když nechci?
Předem děkuji za odpověď
Adéla, 11 let, 17. ledna 2019

Ahoj,
děkujeme za tvé dotazy. Pokusím se na ně odpovědět postupně:

 1. Tvá současná výška je skutečně menší než průměrná výška tvých vrstevnic. Nicméně nikdo na světě nedokáže online a na dálku určit, zda se jedná o nějakou poruchu, nebo je všechno v pořádku. Právě k tomu slouží preventivní prohlídky, na kterých tě pediatr mimo jiné změří a zváží a pokud shledá, že je cokoli v nepořádku, odešle tě na specializované vyšetření.
 2. To, že máš větší prsa než spolužačky, je naprosto v pořádku a nemusíš si kvůli tomu dělat starosti. Rychlost a průběh dospívání je u každého individuální a o tom, že jsi vyspělejší než většina tvých spolužaček svědčí i skutečnost, že už jsi začala menstruovat.
 3. Na jedenáctileté preventivní prohlídce tě pediatr zváží, změří, vyzkouší ti zrak (někdy i sluch), prohlédne, jestli nemáš křivou páteř, poslechne ti srdce a vyšetří moč. Preventivní prohlídka je povinná a neexistuje jediný důvod, proč by ses jí měla obávat. Tím spíš, že si nejsi jistá, jestli je vše v pořádku s tvým růstem.
Měj se hezky!
Bára
Moje tělo - holky

Ahoj, prosím poradíte mi? Je mi 14 let, vážím přibližně 46 - 47kg a měřím 164 cm. Jsem přirozeně hubená. Dřív jsem svou postavu ani jídlo absolutně neřešila, jedla jsem co jsem chtěla a měla dokonalou postavu. Ale asi poslední půlrok jsem se začala prohlížet a hledat na sobě nedokonalosti, hlavně na mé postavě. Jsem s ní naprosto spokojená až na jednu partii - zadek. První věc je, že ho mám prakticky dvojitý. Prostě mám pod zadkem výběžek. Nevím, jestli to není tuk, ale já jsem fakt přirozeně hubená, tak nevím. Ale co mě začalo hodně trápit poslední dobou je cellulitida. Když normálně stojím, tak je vidět jenom maličko jeden ďolíček, ale když zadek zatnu, z ďolíčku je delší prohlubeň a je tam i pár dalších ďolíčků a asi se to pořád zhoršuje.. jenže já nevím proč. Myslím, že jím opravdu zdravě. Vyřadila jsem sladkosti, sušenky atd. Občas si dám nějakou buchtu od babičky nebo tak, ale jinak jím fakt zdravě. Přijímám denně tak 1600kcal, někdy 1900kcal a mám pravidelný pohyb - ve všední dny okolo 10 000 kroků za den a většinou dvakrát týdně chodím do fitka, i dostatečně piju (už skoro jenom vodu) Takže opravdu nevím, proč tu cellulitidu mám a proč se zhoršuje. Vím, že lidi mají mnohem horší problémy a že cellulitidu má plno žen, ale já chci se sebou být spokojená a ten můj zadek mě fakt trápí. Nevíte, jak se cellulitidy nebo “dvojitého zadku” zbavit? Omlouvám se za tak dlouhý dotaz, potřebovala jsem se i vypsat, možná vám to připadá směšné, ale budu ráda za jakoukoliv radu :)

holka, 14 let, 19. ledna 2019

ahoj,

celulitida je záležitost složitější a netýká se jen těch, kteří mají nadváhu nebo jsou obézní. Objevuje se bohužel i u štíhlých žen - a to dokonce i u těch, které pravidelně cvičí, zdravě se stravují a přijímají dostatek tekutin.
Pokud celulitida trápí nebo trápila Tvoji maminku, je pravděpodobné, že i Ty s ní budeš bojovat více než Tvoje vrstevnice. Pomoci zmírnit potíže může pravidelná masáž míst, kde se celulitida vyskytuje - žínkou nebo vhodným masážním kartáčem. Pomoci mohou i krémy podporující prokrvení - prohřívající. Další možností je případně i lymfatická masáž, která podpoří proudění lymfy v tkáních.

Snaž se nehledat na sobě jen chyby a nezaměřovat se jen na ně. Každý nějakou chybu nebo nedokonalost máme, opravdu :) Zkus si všímat i toho, co je na Tobě hezké, nebo toho, co umíš, co Ti dobře jde. To je pro život a radost ze života důležité.
Přejeme, ať se Ti dobře daří a jsi šťastná a spokojená!

Vím, co jím

Moje tělo - holky

ahoj všichni, poslední dobou mi vrtá hlavou že i když pravidelně cvičím a jsem nejrychlejší ze třídy tak mám břicho takové „zaoblené“ a že ho mám tlustší než ostatní spolužačky. je to normální? vůbec nevím z čeho by to mohlo být.
budu ráda za odpověď :3

popokatepetl, 10. ledna 2019

Ahoj z Modré linky,

je fajn, že cvičíš. Nepíšeš, jakým způsobem, nemohu tak posoudit, zda toto cvičení ovlivňuje i partii břicha. Zároveň sportovní výkony, tedy i rychlost, nemusí nutně souviset pouze s postavou, jde i o techniku. Každý člověk je jiný, má jiný typ postavy, jiné předpoklady. I mezi sportovci jsou lidé, kteří nejsou vyloženě štíhlí, ne všichni mají vypracované břicho. Další z možných odpovědí (mimoto, zda Tvé cvičení je zaměřené na břicho) je, že máš možná typ postavy, ke kterému vyklenuté břicho prostě patří. Ještě jiným důvodem může být typ stravy, který jíš - možná jde o nadýmavé potraviny. Nedokážeme Ti na Tvou otázku dát jednoznačnou odpověď. Pokud bys chtěla, můžeš si o tom třeba popovídat s mámou, případně se můžeš zeptat své praktické lékařky, až půjdeš na nějakou kontrolu.

Hezké zimní dny Ti přeje
Modrá linka

Moje tělo - holky

Ahoj Alíku,
Mám pár otázek.

 1. Je normální, že mě jen tak bolí koleno, ani po fyzické námaze? Nebo že mám večer bílé koleno?
 2. Byla jsem na očním a mám +0,5 dioptrie na dálku. Když jsem si zvykla na brýle, začala jsem vidět hůř. Je to možné? A taky jsem si myslela, že dioptrie + jsou na blízku a - na dálku. Nikde na internetu to nemůžu najít.
 3. Mým posledním problémem je, že se bojím rodičům říkat o svých zdravotních problémech. Vždycky jim to chci říct, ale pak se začnu bát. Než jsem jim řekla o problémech s očima, trvalo mi to půl roku.
Vím, že mě nemůžeš vyšetřit na dálku, ale ráda bych znala odpověď na alespoň jednu z těchto otázek. Promiň, že je to trochu dlouhé, ale potřebovala jsem se zeptat.
Moc se mi líbí tahle stránka,
Andrea
Andrea, 12 let, 12. ledna 2019

Ahoj,
jak správně podotýkáš, nikdo nedokáže stanovit diagnózu na dálku, ale pokusím se ti ke každé tvé otázce napsat svůj názor:

 1. Dlouhodobá bolest kolene zcela určitě normální není a rozhodně je dobrým důvodem k tomu, aby tě tví rodiče objednali na ortopedii. Ohledně „bílého kolena“ nevím, co si pod tímto pojmem představit, takže ti nedokáži odpovědět.
 2. Ohledně nošení brýlí a toho, že si na ně oči zvyknou a „zleniví“ nejsou jednotní ani odborníci. Zatímco někteří to považují za nesmysl, existuje i poměrně početný tábor těch, kteří tvrdí, že nošením brýlí oči skutečně trochu „zleniví.“ Samozřejmě nevím, jak je tomu v tvém případě, ale je dost možné, že tím, že sis zvykla s brýlemi vidět ostře, jednoduše sis najednou uvědomila, jak špatně jsi viděla předtím.
 3. Tvůj třetí dotaz mi připadá nejzávažnější, protože pokud se skutečně bojíš svěřovat rodičům se svými zdravotními problémy, můžeš si zadělávat na problémy mnohem větší. V první řadě bys proto měla odpovědět sama sobě na otázku, proč se bojíš rodičům říci, že tě trápí nějaký zdravotní problém? Ty přece za své zdravotní problémy nemůžeš. Není to něco, co by sis vymyslela proto, abys je pozlobila nebo potrápila. A tví rodiče to zcela určitě ví. Každý má občas nějaké bolesti nebo zdravotní potíže a není potřeba se za ně stydět, nebo se je dokonce bát ventilovat. Zkus se proto zamyslet nad tím, z čeho tvůj strach pramení a proč se bojíš svým rodičům svěřit. Určitě také není od věci, aby sis s nimi o svých obavách promluvila. Možná je podněcují nějakým svým chováním nebo reakcemi a když je na to upozorníš, budou mít šanci to změnit.
Měj se hezky!
Bára
Moje tělo - holky

Ahoj Alíku,
omlouvám se že zatěžuju s novým problémem, ale tohle je vážné.
Vyrostla jsem 153 cm, nejdřív to bylo jako v poho, už jsem větší než vždy, ale po tak asi 2 prohlídkách podle doktorů jsem vůbec nevyrostla a že už možná neporostu. Docela se bojím, že tak zůstanu.......

POMOC!

Ahoj,
chápu tvoje obavy z toho, že už nevyrosteš, ale bohužel nikdo na světě nedokáže určit diagnózu na dálku a online. Poruchy růstu mohou mít celou řadu příčin, ale prvotní je samozřejmě diagnóza - tedy jestli se v tvém případě skutečně jedná o poruchu růstu. A na to ti dokáže odpovědět pouze specializovaný lékař. Jsem si jistá, že pokud tvůj pediatr na preventivní prohlídce shledat jakýkoli problém, odešle tě na speciální vyšetření, která zjistí, jak to s tebou ve skutečnosti je. I kdyby však nastala ta nejhorší varianta a porucha růstu se tě skutečně týkala, dnešní medicína už má velkou spoustu možností, jak i tyto poruchy vyléčit, nebo alespoň zmírnit a ovlivnit. Nejprve je však potřeba tvé obavy zkonzultovat s tvým pediatrem, který rozhodne o tom, jestli je potřeba odeslat je k specialistovi.
Měj se hezky!
Bára

Moje tělo - holky

Ahoj,
v březnu mi bude 13 a já bych se chtěla zeptat co se děje na třináctileté preventivní prohlídce... Cítím se hrozně trapně když mi paní doktorka hmatá na prsa nebo kouká do rozkroku. Zvlášť když už mám více ochlupení.
Čeká mě také nějaké očkování??
Předem děkuji za odpověď

holka, 12 let, 10. ledna 2019

Ahoj,
součástí preventivní prohlídky ve třinácti letech je vyšetření zraku, sluchu, krevního tlaku a pulsu. Poslechem lékař vyšetřuje a hodnotí činnost srdce a plic, pohmatem vyšetřuje břicho a uzlinový systém těla, pohledem pak sliznici ústní dutiny, barvu a charakter kůže. Čeká tě také vyšetření pohybového aparátu a lékař ti nabídne očkování proti rakovině děložního čípku. Toto očkování není povinné a záleží na tobě a tvých rodičích, jestli se ho rozhodnete využít.
Měj se hezky!
Bára

Moje tělo - holky

Ahoj Alíku
Mám takový problem. Holky ze třídy mi říkají, ze mám malý a hnusný zadek. Existují způsoby jak ho zvětšít a pokud ano funguje to? fakt mě to moc trápí.

holka, 11 let, 10. ledna 2019

Ahoj,
především bych ráda řekla, že je mi líto, že se ti ostatní spolužačky posmívají. Každé tělo je jedinečné a krásné. Pokud se ti posmívají kvůli tomu, jak vypadá tvůj zadek, myslím, že půjde spíš o zástupný problém. Možná je baví provokovat tě, když vidí, že ti to vadí - děti to tak často dělávají. Nejdůležitější je, jestli se sama sobě líbíš ty a jsi sama se sebou spokojená.
Jestliže sama cítíš, že bys chtěla svůj zadek zpevnit, určitě ti neuškodí cvičení na posílení hýžďových svalů, jimiž své pozadí vytvaruješ. Nicméně jsi teprve na začátku dospívání a v průběhu následujících let se bude tvé tělo významně měnit. Jakékoli cvičení a sport ti samozřejmě bude prospěšné v jakémkoli věku, ale určitě si nemusíš dělat starosti s tím, že máš ve svém věku „malý“ zadek. Troufla bych si říci, že za pár let budeš za malý zadek velmi vděčná.
Měj se hezky!
Bára

Moje tělo - holky

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jestli se chodí na 12ti leté prohlídky. předem děluji za odpověď

holka, 11 let, 8. ledna 2019

Ahoj,
standardně se chodí na preventivní pediatrické prohlídky v jedenácti a třinácti letech.
Měj se hezky!
Bára

Moje tělo - holky

Ahoj. Mám takovou divnou otázku a stydím se zeptat.
Řeknu to rychle...Zkoumala jsem svou vaginu..
nevím jak to přesně popsat,ale mám pocit že tam je něco špatně.
Proste mám normálně velké a malé stydké pysky. Pak klitoris atd.
Jde o pochvu. Mám tam jakoby močovou trubici.. Proste nemůžu najít vchod do pochvy. Nikdy jsem cizi vaginu neviděla ,takže nevím jak to mají ostatní, ale podle mě tam má být jakási díra. Jsem z toho hrozně ve stresu,vůbec to nechápu. Až budu mít jednou sex,kam se dává penis? Na dotek mě to všechno hrozně bolí

holka, 14 let, 8. ledna 2019

Ahoj,
jsem si jistá, že tvoje genitálie jsou zcela normální. Anomálii, kterou popisuješ, by naprosto jistě odhalila preventivní pediatrická prohlídka už v porodnici. Vzhledem k tomu, že v předchozích dotazech uvádíš, že už jsi menstruovala, jednoduše řečeno menstruuješ ze stejného „otvoru,“ do kterého se při pohlavním styku zavádí penis. Stačí, když si na internetu najdeš nějaký nákres ženských pohlavních orgánů a zcela jistě to pochopíš.
Měj se hezky!
Bára

Moje tělo - holky

Ahoj,
Před třemi dny jsem začala cvičit (hlavně cviky na břicho), abych trochu zhubla, jenže včera večer mě začalo bolet (břicho), když si třeba sednu nebo lehnu. Není to teda nic extra nepříjemného, ale zajímalo by mě jestli je možné, že to jsou namožené svaly a ne nic horšího.

Děkuji za odpověď.

holka, 15 let, 6. ledna 2019

Ahoj,
ačkoli na dálku a online samozřejmě nelze zodpovědně stanovit diagnózu, troufla bych si říci, že se jedná pouze o namožené svaly. Souvislost mezi začátkem cvičení, netrénovaným tělem a bolestí břišních svalů je velmi pravděpodobná.
Měj se hezky!
Bára

Moje tělo - holky

Ahoj. Je mi 14, za pár dní 15 a v posledním týdnu pociťuji mírný tlak na levé straně podbřišku, dá se říct blízko u pánve. Opravdu nevím čím to už je, rodiče mi řekli, že to může být kvůli tzv. zácpě nebo plynatostí. Nevím jestli to taky nemůže souviset s menstruací, před několika dny jsem ji měla dostat (nepravidelnou ji mám už od začátku). Omlouvám se jestli tento dotaz tady už byl, ale něco podobného jsem bohužel nenašla a ten tlak už je celkem nepříjemný. Předem děkuji za odpověď.

holka, 14 let, 5. ledna 2019

Ahoj,
chápu tvé obavy a to, že je ti tento problém nepříjemný, ale obávám se, že ti nedokáži pomoci. Nikdo na světě nedokáže spolehlivě určitě diagnózu na dálku a online. Tvoji rodiče mají pravdu, že nepříjemný tlak může souviset se zácpou nebo plynatostí. Stejně tak se skutečně může vztahovat k blížící se menstruaci. Nicméně pokud tě bude tento zdravotní problém dál obtěžovat a ani za několik dnů nepoleví, nebo se k němu dokonce přidají další obtíže, určitě není od věci objednat se k lékaři, který tě prohlédne a zjistí, kde je problém.
Měj se hezky!
Bára

Moje tělo - holky

Ahoj mám pro tebe hned dva dotazy.
Co se dělá na 11leté prohlídce?
A ten druhý :
Jak moc bolí injekce proti tetanu?
Díky za odpověď.

Ahoj,
na jedenáctileté prohlídce tě nejprve změří a zváží a porovnají naměřené údaje s indexem hmotnosti a růstovými grafy. Vyšetří ti moč (tu si přineseš ve zkumavce už z domova). Prohlédnou celé tělo, zejména případné kožní změny, pohlavní orgány, ale například i držení páteře. Změří ti krevní tlak a puls. Vyšetří ti zrak a sluch. Lékař se ti také podívá do úst a případně doporučí návštěvu stomatologa. Na konci ti sdělí případná doporučení ohledně tvého zdravotního stavu.
Ráda bych ti odpověděla i na tvůj druhý dotaz ohledně bolestivosti injekce proti tetanu. Nevím však, jak bych ti měla popsat, jak moc taková injekce bolí. Bolest je subjektivní prožitek a i když ti například napíši, že mě injekce bolela málo, nevypovídá to vůbec nic o tom, jak a jestli bude bolet tebe.
Měj se hezky!
Bára

Moje tělo - holky

Ahoj, poslední dobou se snažím posilovat. Břicho mám už celkem zpevněné, ale takové místečko pod pupíkem mi nejde nijak zpevnit, pořád je to tam volné a tak... Nějaké tipy?
Předem díky.

holka, 16 let, 25. prosince 2018

ahoj,
pokud máš na mysli spodní část břicha, pro aktivaci a procvičení těchto svalů je velmi efektivní cvičení pilates.
Pomáhá i ke správnému držení těla.
Nicméně v okolí pupíku probíhají předěly jednotlivých svalových skupin - ne všechna místa tak lze zcela zpevnit.
Vše dobré do nového roku přeje Vím, co jím

Moje tělo - holky

Ahoj Alíku. Dneska jsem dostala první menstruaci a již dávněji jsem četla, že po menstruaci se přestává růst. Měřím jen 157 a rozhodne bych s takovou vyskou nebyla spokojená.. Proto se ptám : je to pravda? A neexistují nějaké cviky nebo rady, prášky, prostě cokoliv po čem bych vyrostla? Jakýkoli centimetr dobrý, nejradší bych měřila 170 a víc. Máma : 173, táta : 185

holka, 12 let, 23. prosince 2018

ahoj,
je pravda, že pokud dívka dostane menstruaci růst se zpomalí. Ale nezastaví se úplně, ještě dále pokračuje.
Nijak to ovlivnit nemůžeš, Tvoje tělo vše řídí samo dle hladin hormonů a podle toho, kdy a jak je připraveno.
Je tedy velmi pravděpodobné, že Tvoje současná výška není konečná a ještě dále porosteš - i když pomaleji.
Krásné a pohodové Vánoce přeje Vím, co jím

Moje tělo - holky

Ahoj,
asi jsem si protrhla panenskou blánu. Masturbovala jsem o okraj židle a když jsem šla na záchod, měla jsem na kalhotkách krev. Teď je to asi deset minut a pořád mám krev na toaletním papíru. Menstruace to je asi těžko, neměla jsem ji od srpna a navíc je večer. Přijde mi, že mám teď nějak otevřenou pochvu.
Strašně se bojím, je gynekologická prohlídka v patnácti povinná, když nechci začít sexuální život? Nechci, aby to řekl rodičům, nechci tam tak jako tak, ale teď ještě míň. Všechno je v háji, mamka se nesmí dozvědět, že masturbuju.
Jsem strašně zoufalá, asi se zblázním...
Děkuji za odpověď.

holka, 14 let, 21. prosince 2018

Ahoj,
předně bych ráda zdůraznila, že masturbace není nic divného, nebo ostudného, za co by ses měla stydět. Vzhledem k tomu, že masturbuje naprostá většina dospívajících (a také valná většina dospělých), tví rodiče velmi pravděpodobně minimálně tuší, že masturbuješ i ty. Nicméně znovu opakuji, že nejde o nic zavrženíhodného, nebo o něco, za co by ses měla stydět.

Co se týká tvého dotazu ohledně možného protržení panenské blány, při tomto způsobu masturbace se mi to jeví jako silně nepravděpodobné. Nedokáži si představit, jak by to bylo technicky možné, aby sis při masturbaci o okraj židle protrhla panenskou blánu, protože k tomu by sis musela do pochvy zavádět nějaké předměty apod. Jako pravděpodobnější se mi tedy spíš jeví varianta, že jsi dostala menstruaci, nebo sis způsobila nějaké povrchové zranění. Pokud po více než dni krvácení stále ještě pokračuje a ty jsi si jistá, že se skutečně nejedná o menstruaci, bylo by určitě vhodné, abys navštívila lékaře, který tě prohlédne. Skutečně se však nemusíš ničeho obávat. Ve svém věku nesmíš mít pohlavní styk, ale masturbace opravdu zakázaná není.
Měj se hezky
Bára

Moje tělo - holky

Ahoj, minulý dotaz jste moc nepochopili tak ještě jednou. V poslední době mi začali hodně křupat kosti ( myslím lupanií v kloubech). Asi to je normální ale já udělám jakýkoliv pohyb a začne to křupat a je to hodně nepříjemné ve třídě

holka, 12 let, 15. prosince 2018

Ahoj,
lupání v kloubech může být neškodné (například křupání v kloubech na prstech je způsobeno praskáním vzduchových bublinek v tekutině, která je součástí kloubů), ale samozřejmě na dálku a online nelze stanovit diagnózu. Zkus si o svém problému promluvit s rodiči a můžete se například domluvit, že tě objednají na konzultaci k lékaři, který tě vyšetří, stanoví diagnózu a případnou léčbu.
Měj se hezky!
Bára

Moje tělo - holky

Ahoj poradno , chtěla bych se zeptat , jestli při gymnastice se může protrhnout panenská blána,protože jsem dělala přemety a začalo mně bolet tam dole.
A ještě bych se chtěla zeptat kdy se chodí ke gynekologovi a jestli to jsou jenom muži nebo i ženy . Já bych nechtěla mít gynekologa muže!!!

holka, 12 let, 15. prosince 2018

Ahoj,
při gymnastice a běžném cvičení si panenskou blánu zcela jistě protrhnout nemůžeš. Na gynekologii pracují muži i ženy a zcela jistě si můžeš vybrat gynekoložku - lékařku, pokud nechceš chodit k lékaři.
Měj se hezky!
Bára

Moje tělo - holky

Ahoj Alíku!
Chtěla bych se tě zeptat na jedno téma,ale je mi to trapné..
Jde o to, že mám už dlouhodobou bolest při stolici..je to takové štípaní, když jsem na záchodě..dá se to vydržet, ale bolí to..Řekla jsem to své mamince,a ta se mi všemi silami snaží pomoct, už několikrát říkala že zajdeme k doktorovi,ale já se hrozně bojím, tak mi zkusila koupit mastičky na hemeroidy, jestli to není ono, ale mastičky nezabraly, tak mi koupila čípky, a ty čípky poprvé když jsem si je dala tak mě to tam chvíli bolelo, myslíš že je to normální, když to tam mám nějak poškozené? po každém čípku ta bolest trochu ustupuje..Mamča mi taky udělala sedací koupel s dubové kůry, fakt se snažím si to vyléčit, ted zkousíme ty čípky a řekla mi, že jestli to nepomůže půjdeme k doktorovi, myslíš že by to mohly být ty hemeroidy? bojím se...
Děkuju předem za odpověď!Ahoj :)

holka, 14 let, 14. prosince 2018

Ahoj,
bohužel není možné diagnostikovat zdravotní problém online a na dálku. Podle symptomů, které popisuješ, je skutečně možné, že se jedná o hemoroidy. Nicméně si skutečně netroufám odhadnout, jestli je tomu tak. Určitě si ale myslím, že není dobrý nápad odkládat návštěvu lékaře, protože i hemoroidy je potřeba zkontrolovat a zaléčit. Odborník zjistí, v čem je příčina tvých problémů a navrhne optimální léčbu. Čím dřív k lékaři zajdeš, tím dříve se ti uleví a nebudeš se muset trápit.
Měj se hezky!
Bára