Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Alík radí dětem

  Na otázky odpovídají

  pracovníci Modré linky, psycholožky BáraV a Péťa, poradenské centrum Locika, MUDr. Jiří Staněk, MVDr. Přemysl Rabas, bojovníci proti kouření z projektu Nekuřátka, vědecký novinář Pragmatik a správci. Občas odpovídá i sám Alík.

  Dotazy mohou pokládat pouze děti mladší 15 let.

  Moje tělo - holky

  Růst

  Ahoj, nevím co se děje ale docela mě to děsí, nedávno jsem za jednu noc vyrostla z 160 na 163,5 :-c . Vím že to zní vymyšleně ale opravdu! Nebyla jsem nijak nemocná ale najednou jsem nemohla usnout, v noci jsem měla pocit že se mi blbě dýchá a šla jsem za mamkou, měla jsem velkou teplotu bolavou hlavu a na zvracení. Další den jsem už byla úplně normální ale měla o 3,5 cm vyšší! Nevím co to bylo a ne že jsem měla horečku neznamená koronavirus. Bylo to i víc jak před dvěmi týdny.

  Taky mám velký břicho a hodně velké tváře, cítím se jako hroch. Můžu se zeptat jestli je moje váha normální? (61,0 kg na 163,5) no stejně mě máma cpe dobrotami a říká že jsou diety blbost, ale že klidně můžu zkusit jíst zdravě ale diety ne!

  Moje noha má velikost 40-41 což mě taky trápí, už jsem přerostla mamku (37) a snad dorostu tátu ;-( (45) což nechci! Mám ráda růžové dětské oblečení, Disney trička, dětské barevné! Ale ve všech obchodech mám na výběr jak boty tak i oblečení jen tmavé a seriózní na nějaké dospělé lidí :-| nevím jak zastavít růst a nebo se s tím aspoň vyrovnat ;-(

  Taky není moje velikost merche mojí oblíbené youtuberky ;-( úplně nejvíce oblíbené, té které jsem spamovala komentáře aby udělala Merch, té kterou sledují už 5 let, od samého začátku, ta která je pro mě vzorem a ještě ve druhé třídě jsem si přála aby si udělala Merch. Ale teď ho kvůli sve blbé velikosti ani nemůžu mít! (Není z Česka a má už 8,57 milionů odběratelů)

  holka, odnedávna už 13 let ??, 13. března

  Ahoj,

  píšeš nám o tělesných změnách, kterých si u sebe všímáš a které Tě trápí. Bojíš se, jak to u Tebe bude dál s růstem. Přemýšlíš taky, jestli je Tvoje současná váha v pořádku, připadáš si jako hroch. Mrzí Tě to taky proto, že v Tvé velikosti si nejde pořídit oblečení od Tvojí nejoblíbenější youtuberky.

  Chápu, že si s tím vším najednou nevíš rady. V dospívání je normální, že se nám tělo mění, i to, že nás takové změny mohou překvapit. Co se týče výšky, nejsem lékař, proto Ti na to nedokážu odpovědět úplně přesně. Nepřipadá mi ale pravděpodobné, že by horečka a pocit na zvracení souvisely s tím, že jsi byla ráno o tolik vyšší. Je normální, že výška trošku může kolísat - hodně taky záleží, jak zrovna stojíme, jak jsme narovnaní a taky, jaký máme metr a jak ho přikládáme. I to může být někdy příčina rozdílných výsledků měření.

  Co se týče Tvojí váhy, spočítala jsem si pomocí BMI kalkulačky (je to zkratka pro Body Mass Index - ukazatel, jestli má člověk normální váhu, nadváhu, nebo podváhu), že vzhledem ke Tvé výšce máš zdravou váhu, která je úplně O.K. Pokud se ve svém těle ani tak necítíš dobře, myslím si, že můžeš dát na mamčinu radu, a zkusit jíst více zdravě (pravidelně, přidat zeleninu a trošku ubrat sladkostí a podobných dobrot). Můžeš se taky zamyslet nad tím, jaký sport by Tě mohl bavit. Pravidelný pohyb dokáže často přispět k tomu, že se ve svém těle začneme cítit lépe. Souhlasila bych s Tvojí mamkou, že nějaké přísné diety nejsou vhodné.

  K velikosti noh - určitě v tom nejsi sama. Některé dívky to tak mají, že mají velikost bot přes 40, není to nic nenormálního. Nemyslím si, že bys jednou v tomhle "přerostla" i tátu. Věřím, že velkou roli může mít výběr bot, některé typy bot dokážou nohu opticky trošku zmenšit. Na druhou stranu, nejčastější velikosti bot - 38 a 39 bývají velmi rychle vyprodané. To pro Tebe může být i určitá výhoda, že snadněji seženeš i nějaké krásné boty.

  Pokud by Tě změny Tvého těla nadále trápily, doporučila bych Ti se obrátit na lékaře, který Ti vše může vysvětlit mnohem podrobněji.

  Zdraví
  Modrá linka

  Moje tělo - holky

  Gynekologická prohlídka, menstruace a nuda

  Ahoj,
  potřebuju poradit s pár věcmi. Doufám že vás neotravuji

  1. hrozně se bojím gynekolicke prohlídky.:-c Dost se stydím. Říkají že když tam bude mamka že to bude lepší. Ale před mamkou se stydím. Mám jít už příští rok. Nevíte co mám dělat abych se nebála?
  2. nikdy nevím kdy budu mít menstruaci. Čekám celé týdny. A pak mě to překvapí. Nevíte jak to mám odhadnout?
  3. hrozně se nudím v této době. Už nevím co mám dělat.

  Děkuju, mějte se krásně.

  holka, 13 let, 11. března

  Ahoj,
  předem bych chtěla zdůraznit, že rozhodně neotravuješ. Jsme tady proto, abychom dětem a dospívajícím pomohli. A teď k tvým dotazům:

  1. Zcela chápu, že se stydíš - tím spíš, že to bude tvá první gynekologická prohlídka. Navíc si nemyslím, že v přítomnosti maminky to musí být automaticky lepší. Domnívám se, že jde o dost individuální záležitost a zatímco někomu přítomnost maminky pomáhá, jiný se před ní může naopak víc stydět. Zkus se proto s maminkou domluvit, že by po dobu samotného vyšetření počkala v čekárně a doktor by ji zavolal dovnitř až poté, co bude vyšetření vyhodnocovat. Pokud k tomu maminka dá souhlas (a věřím, že tvé argumenty pochopí a bude je respektovat), neměl by s tím být problém.
  2. Ohledně nepravidelné menstruace ti bohužel nedokáži pomoci. Nepíšeš, jak dlouho už menstruuješ, ale v začátcích cyklu je nepravidelná menstruace normální a nedá se dělat nic jiného, než počkat, až se ustálí a zpravidelní. V takovém případě nezbývá, než abys měla po ruce hygienické potřeby, aby tě právě taková situace nezaskočila.
  3. Co se týká tvého posledního dotazu; úplně rozumím tomu, že tahle doba je mimořádně náročná na psychiku. Všichni už jsou unavení, podráždění a otrávení. Je těžké udržet si dobrou náladu a pozitivní naladění. Zkus tohle období využít k tomu, abys vyzkoušela nového koníčka, nebo třeba si zlepšila kondici. Děti a dospívající z mého okolí například aktuálně plní takzvanou švihadlovou výzvu, kdy mezi sebou online soutěží, kdo dokáže naskákat více. Znám děti, které se učí podle internetu kreslit, dospívající, kteří se vrhli na výuku cizího jazyka (například prostřednictvím cizojazyčných filmů), nebo začali třeba pravidelně běhat. Vím, že je to těžké, ale když se zamyslíš, určitě objevíš nějakou aktivitu, kterou by ses třeba mohla naučit, nebo se v ní zlepšit - a která tě bude bavit.

  Měj se hezky!
  Bára

  Moje tělo - holky

  Velikost a tvar prsou

  Ahoj, mám tak trošku divnej dotaz. Je to ohledně mých prsou. Je velikost košíčků C na 11 let moc velká?. A ještě jsem si všimla, že mám mezi prsy takovou mezeru. Akorát, že se mě ta mezera nelíbí 😓... Dá se s tím mimo plastickou operaci něco dělat?
  PS: podle internetu mám tvar plnější, ale prsa dál od sebe. Předem dík za odpověď ❤

  holka, 11 let, 7. března

  Ahoj,
  Tvůj dotaz není divný, je úplně přirozené, že se zajímáš o svoje tělo. To se v poslední době docela bouřlivě vyvíjí, hlavně jeho některé oblasti, jako je to nyní u Tebe.
  Zkusíme odpovědět na Tvoje otázky: Růst prsou je velmi individuální. Některá dívka má velmi brzy plná prsa, jiná zase naopak - je to stejné, jako v dospělosti, kdy je velikost prsou (a tím i košíčků) u každé ženy jiná.
  Každá prsa jsou i jinak rostlá, jinak sedí na hrudníku. Někdy jsou s nimi ženy spokojeny, jindy ne. Posunovat prsa k sobě asi přirozenou cestou nejde, ale tvar prsou (i to, jak jsou u sebe) je možné vizuálně ovlivnit dobrou podprsenkou. Je také docela možné, že se Tvoje prsa budou ještě tvarově měnit.

  Přejeme co nejhezčí jaro,
  Modrá linka

  Moje tělo - holky

  Chtěla bych mít větší prsa

  Dobrý den, poslední dobou se mi zdá, že kluci myslí jen na prsa a zadek. Já vím že bych se podle nich neměla řídit, a že nejdůležitější je povaha. Ale I tak bych chtěla hlavně pro sebe a ne pro kluky mít větší prsa. Co mám dělat? Mám velikost BB a chci mít aspoň do léta AA. :-|:-(

  holka, 12 let, 6. března

  Ahoj,
  obávám se, že neexistuje způsob, jak by se dala zvětšit prsa (samozřejmě vyjma plastické operace, na kterou by sis ale musela počkat minimálně do dosažení plnoletosti). Každé tělo je originál a někdo má geneticky dána větší prsa, zatímco jiný menší - a nedá se s tím nic moc dělat. Nicméně jsi teprve na začátku dospívání a tvoje tělo se v následujících letech bude ještě velmi razantně měnit, takže se klidně může stát, že až budeš dospělá, budeš mít prsa mnohem větší, než bys chtěla.
  A co se týká tvé poznámky, že se ti poslední dobou zdá, že kluci myslí jen na zadek a prsa - myslím, že takové uvažování je typické pro dospívající kluky. Až budou starší, dokáží ocenit i jiné charakteristiky. Měj proto trpělivost se svými vrstevníci i se svým tělem.
  Měj se hezky!
  Bára

  Moje tělo - holky

  Omylem protržená panenská blána

  Dobrý den, už dlouho mi vrtá hlavou to , že jestli bych masturbovala a omylem si protrhla panenskou blánu a poté šla ke gynekologovi, on by poznal že ji mám protrženou, věřil by mi že jsem neměla pohlavní styk a nebo by to byl problém?
  Děkuji😁

  holka, 13 let, 6. března

  Ahoj,
  pokud bys šla ke gynekologovi teď, muselo by to být v doprovodu zákonného zástupce a pouze s jeho souhlasem bys mohla vyšetření absolvovat sama. Gynekolog samozřejmě pozná, zda je panenská blána protržená, ale nepozná, zda k tomu došlo při pohlavním styku, nebo například při masturbaci, či zavádění menstruačního tampónu apod. Vzhledem k tomu, že ti ještě nebylo patnáct let, velmi pravděpodobně by se tě tedy zeptal, jestli jsi už měla pohlavní styk. A lze očekávat, že by to, že máš protrženou panenskou blánu, nahlásil i tvým rodičům. Na druhou stranu, jako panna se označuje taková dívka, která ještě neměla pohlavní styk - a pokud k protržení panenské blány došlo při masturbaci, měli by si to tví rodiče nechat vysvětlit.
  Měj se hezky!
  Bára

  Moje tělo - holky

  „Kopání“ v podbřišku

  Dekuji moc modré lince báře atd jak mi radi moc vam dekuji! A mam nový dotaz.. nejsem těhotná je mi 12 let a potrebuju poradit v levém podbrisku citim jakdyby me tam nekdo kopal a nevim cim to muze byt... těhotná nemuzu ani byt takze bych poprosila jestli by jste mi rekli co to znamena :-( dekuji moc všem @)->->X<-

  holka, 12 let, 4. března

  Ahoj,
  bohužel ti musím odpovědět to, co odpovídáme téměř u všech dotazů, které po nás chtějí zdravotní diagnózu na dálku - a totiž, že by bylo velmi nezodpovědné pokoušet se suplovat lékaře online. „Kopání“ v podbřišku může být způsobeno například bublinkami plynu, drobnými křečemi, ale může mít i celou řadu dalších příčin. Netroufám si odhadnout, která z nich by mohla být ta správná. Pokud tě to obtěžuje, nebo dokonce bolí, promluv si o tom s maminkou a požádej ji, aby tě objednala lékaři, s nímž svoje problémy probereš.
  Měj se hezky!
  Bára

  Moje tělo - holky

  Bojím se třináctileté prohlídky

  Dobry den;)mam jeste jeden dotaz ohledne trinactilete prohlidky...je to takove dost intimni a stydim se ale nechci to probirat s mamkou...ja mam jakoby asi kazdy den vytok,a kdyby se mi nahodou na te trinactilete prohlidce divali ,,tam dolu"🙈tak co mam delat kdyz budu spinava..? nevím jestli chápete..

  holka, skoro13 let, 3. března

  Ahoj,
  chápu tvé obavy i to, že je ti tato představa nepříjemná. Mohu tě ale ujistit, že se nemusíš bát. V první řadě si nemyslím, že pokud nemáš nějaké zdravotní problémy, byla by detailní prohlídka genitálií standardní součástí preventivní prohlídky u pediatra. Ale i v případě, že bys například šla na gynekologickou prohlídku, lékař samozřejmě ví a „počítá“ s tím, že lidské tělo má nějaké přirozené projevy, které nemají s nedodržováním hygieny nic společného. Když se před prohlídkou osprchuješ a umyješ, je to naprosto dostatečné opatření a nemusíš se strachovat.
  Měj se hezky!
  Bára

  Moje tělo - holky

  Masturbace

  Dobrý den, je mi 12 a mam chvilka i chuť na masturbaci. Když se teda rozhodnu ze budu dráždit klitoris(jako vzdy) tak asi po minutě a pul uz nemůžu. Ne ze by mne bolely prsty, ale mam takový divný pocit a když chci třeba ještě pokračovat, tak už to není moc příjemný a nevím moc jak to popsat. Nevíte jak se to da ovlivnit? Jakože ja mam chuť a užívám si to, ale po chvíli už to boli nebo nevím jak to popsat a i teče z takové ty trubky taková ta stava(no teď nevím jak se to jmenuje). Takže je to spatne ze vydržím tak krátce? Nebo se to da ovlivnit?$>

  holka, 12 let, 28. února

  Ahoj z Modré linky,

  díky za důvěru, se kterou se nám svěřuješ v tomhle osobním tématu. Píšeš o masturbaci, kdy podle Tebe vydržíš krátce a pak už Ti to není příjemné. Ptáš se nás, jestli je to špatně a jestli se to dá ovlivnit.
  Říkám si, že může být hezké, že takhle postupně poznáváš svoje tělo. Učíš se, co Ti je příjemné a co už není. Do toho, co už není podle Tvých představ, se rozhodně nenuť. Chtěla bych Tě povzbudit v tom, abys na sebe a na své tělo nespěchala. Určitě není špatně, že podle Tebe vydržíš jen krátce. To je v pořádku, stejně jako to, že při tom vytéká tekutina z pohlaví. Není univerzální recept na to, jak by se mělo či nemělo masturbovat. Je důležité vnímat, jak to chceš Ty, jak Ti to je příjemné. Není to nic divného, že to asi bude ještě nějakou dobu trvat, než zjistíš, co je pro Tebe fajn. Tvé tělo se vyvíjí a bude i průběhem času různě reagovat. Nemáš kam spěchat.

  Napadá mě, že podobné věci řeší hodně Tvých vrstevníků. I když se to může zdát těžké, možná by stálo za to o tom začít povídat s nějakou Tvou hodně dobrou kamarádkou, třeba i starší. Můžete si spolu sdílet věci, které jsou pro vás zatím nejasné. Zároveň jsme tu pro Tebe, pokud bys potřebovala, na Modré lince na chatu i telefonu (https://www.modralinka.cz/).

  Hezké jarní dny přeje
  Modrá linka

  Moje tělo - holky

  Zvláštní „úchylka“

  Ahoj.
  Nejdřív bych chtěla ujasnit, že ačkoliv dotaz může znít, že si z poradny dělám legraci, není to pravda. Chápu, že máte na práci i lepší věci, než odpovídat dětem na dotazy, proto si vážím, že tu pro nás jste.

  Také se omlouvám, že píšu sem, protože je to možná nevhodný dotaz, ale nevím, na koho se mám obrátit.

  Už docela dlouho mě vzrušuje zvláštní věc, a to, když si někdo krkne. Většinou u holek. Když se dívám na taková videa, udělám se u toho. Přitom v normálním životě vyhledávám vztah s kluky, ale ze sexu mám pořád respekt - možná je to věkem. Jsem asexuál? Třeba líbání s klukem je vzrušující, ale žádný erotičtější kontakt moc ne.

  Předem moc děkuji za odpověď. Je to pro mě hodně choulostivé téma, popravdě jste úplně první, komu o tom říkám. Trvá tu už takové tři roky.

  holka, 14, skoro 15 let, 25. února

  Ahoj,
  děkujeme za tvůj dotaz a ujišťuji tě, že není potřeba omlouvat se za pokládání dotazů. Jsme tu od toho, abychom pomáhali dětem a dospívajícím s jejich trápením a problémy. Děláme to rádi a když naše odpověď někomu pomůže, je to pro nás ta nejlepší odměna.

  Co se týká tvého dotazu; „úchylka“, kterou popisuješ, se týká tisíců lidí na celém světě, je odborníky popsaná a spadá do fetišistického spektra. Obecně lze říci, že člověk nemůže ovlivnit to, co ho vzrušuje, a pokud svou „úchylkou“ nikomu neubližuje, nikoho neohrožuje, nebo třeba neničí ničí majetek, je to jeho soukromá věc. Někdy se mu podaří najít partnera, s nímž své zaměření sdílí, jindy zůstane jeho tajemstvím navždy.

  To, že ve tvém věku neshledáváš „erotické“ kontakty s kluky za vzrušující a máš z nich respekt, je zcela v pořádku. Jsi uprostřed dospívání a tvá sexualita se bude ještě výrazným způsobem vyvíjet. Dej svému tělu i své psychice čas, aby mohly dospět. Až bude ten správný čas, sama zjistíš, kterým směrem se tvoje sexualita ubírá. Dospívání je typické zmatením, tápáním a nejistotou. Je to úplně normální a jsem si jistá, že za pár let se sama v sobě vyznáš už mnohem lépe.
  Měj se hezky!
  Bára

  Moje tělo - holky

  Svědí mě po holení chloupků

  Ahoj,
  je mi 14 a už se nějakou dobu holím, vždycky když mi trochu vyrostou chloupky „tam dole“ tak mě to tam začíná svědět (není to tak hrozné)..Když se znovu oholím tak pak už je to v pořádku nesvědí nic.. A potřebovala bych poradit jestli je to normální popřípadě nějaké typy jak se toho zbavit.. Děkuji :-3

  holka, 14 let, 18. února

  Ahoj z Modré linky,

  ptáš se, co dělat, aby Tě to nesvědilo, když se holíš. Nejsme odborníci, každý člověk je jiný a vyhovuje mu něco jiného. Bylo by asi fajn svěřit se nějaké dospělé ženě, které věříš, a probrat s ní i způsob, jakým se holíš, zda dodržuješ bezpečné zásady, zda neděláš nějakou chybu. To by bylo dobré vyloučit, aby sis nepřivodila nějaké závažnější potíže. Stejně tak se jí můžeš zeptat, zda má stejné obtíže jako Ty. Případně se můžeš zeptat své lékařky, až budeš na nějaké kontrole.

  Přejeme Ti hezké dny
  Modrá linka

  Moje tělo - holky

  Menstruace a krém na obličej

  Ahoj, poradno. Vím že jsem jeden dotaz psala už včera. Ale tenhle je taky hodně důležitý. 🤷🏻‍♀️
  Nedávno mi začaly měsíčky a potřebují poradit.

  1. Jak často se musí měnit vložka? Včera jsem na to úplně zapomněla a neměnila celý den, teď se bojím že to tam mohlo něco způsobit a jestli je to nějak škodlivý. Že bych z toho třeba mohla mít nějaké nakažení!
  2. Je normální když jsou moje měsíčky ne červený ale opravdu hodně hnědý a i trochu černý?
  3. Když se myju tak jsem viděla že mi odtud kromě krve teče nějaký sliz? A na podlaze vanny potom je nějakymy většímu kusy. Nechci to googlit protože bych mohla najít něco co není pravda a být ještě více vylekaná
  4. Když ty vložky, kolem 7 dnů jsou tam pořád tak jestli to není škodlivé a nemůže spusobit rakovinu (třeba když se přes noc nesundává podprsenka tak prý může)
  5. Holky říkají že poprvé měli menstruaci jen trochu špinění nebo měli ale trvala tak 3 dny! Mě trvá osm dnů, teď už končí že je jen trochu ten osmý den ale stejně je to hrozně moc. Taky byla hodně silná že jsem potřebovala maminčiny velké vložky
  6. Když jí mám tak silnou tak jestli to není škodlivý! Že bych ztratila moc krve.
  7. Přes den mě břicho skoro nebolelo ale když jsem šla spát tak jsem cítila jak bolí dole a jako by to tak nepříjemně táhlo a bylo hodně těžké usnout. Co se dá dělat aby nebolelo. NECHCI LÉKY a taký mám občas migrény a nechci na ně brát léky, paní doktorka říkala že mě přejdou až mi začnou měsíčky ale ne....
  8. Den před měsíčky vypadám hrozně jsem celá jako by oteklá. A já mám občas nějaké focení a tak tak jak tomu předejít a vypadat normálně?
  9. Mám při měsíčkách hroznou náladu a chce se mi brečet a prostě se otočit mamce kolem nohou ležet tam a celý den brečet. A třeba když zavolám na mamku že něco potřebují a ona říká že mám vydržet pět minut protože něco dělá. Tak mám pocit že mě nemá ráda že jsem blbá a nikdo mě nepotřebuje (vím že je to úplná blbost ale v tu chvíli to tak cítím) chtěla bych buď být veselejší při měsíčkách nebo aspoň aby mě mamka podpořila a uklidnila. Ona mi ale říká že: jsou to jen měsíčky musíš se sebrat a přestat brečet.
  10. Když mám měsíčky tak začnu hodně moc jíst a prostě jsme pořád hladová nebo naopak skoro celé měsíčky nesnim skoro nic
  11. Vím že někdy budu muset ale hrozně se bojím jít za gynekologžkou. Kdy opravdu budu muset?

  11. Tento dotaz není o měsíčkách ale nechápu když - kdybych snědla krém na obličej tak mám otrávení nebo prostě to není zdravé ale když se nanese na obličej tak ho kůže "vcucne" a když to jde i do buněk a krve přes kůži? Je vůbec krém zdravý? Nějak se začínám bát jím mazat.

  Vím že tady je psychologická poradna a ne zdravotní ale viděla jsem že se tady na podobné věci ptá hodně lidí tak doufám že mi poradíte 🤷🏻‍♀️
  Děkuji.

  holka, 13 let, 21. února

  Ahoj,

  je úplně v pořádku, že máš otázky kolem menstruace, mnoho dívek to má podobně. K Tvým dotazům:

  Co se týče měnění vložek, hodně záleží na síle krvácení. Obecně se dá říct, že by se vložka měla měnit přibližně po 4 až 6 hodinách. Co se týče spánku – ženy obvykle používají jednu vložku na celou noc, ale je to individuální. Celý den s jednou vložkou už je hodně a nemělo by se to dít opakovaně. Nemyslím si ale, že pokud se to takhle stalo jednou, mělo by Ti to přinést nějaké zdravotní komplikace. Zároveň nejsem lékař, ten by Ti to dokázal popsat podrobněji. Je fajn nastavit si například budík na mobilu, který Ti výměnu připomene.

  Tmavá barva i sliz, které popisuješ, bývají během menstruace časté. Bohužel, Ti nedokážu podrobněji popsat, proč to tak je. To by svedl nejlépe gynekolog.

  Přiznám se, že jsem zatím nezaznamenala názor, podle kterého by časté nošení vložek mohlo způsobovat rakovinu. Umím si představit, že se v tomto názory odborníků můžou dost lišit. Opět bych doporučila zeptat se na to lékaře.

  Síla první menstruace se u dívek dost liší – někdo to má stejně, jako Ti to popsaly kamarádky (kratší a slabší), jiné dívky zase podobně jako Ty. Není to nic nenormálního. Ani silnější menstruace by neměla vést k tomu, že bys ztratila až moc krve. Opět bych ale doporučila promluvit si o tom s lékařem, který by Ti mohl poradit, co by se s tím dalo dělat.

  Bolest břicha je během měsíčků, bohužel, taky normální. Někomu kromě léků pomáhá třeba přiložit si na břicho něco teplého (existují přímo nahřívací polštářky), někdo pije různé bylinkové čaje anebo třeba meltu. Můžeš se zkusit zeptat v lékárně, co by Ti doporučili.

  Během menstruačního cyklu se nám někdy trošku mění vzhled, nálady i chuť k jídlu. Jak jsi popsala, typické může být právě to, že těsně před menstruací si připadáme oteklejší, mohou se i trošku zvětšit prsa a celkově můžeme vážit o trošku víc. Je to v pořádku, během menstruace samotné se to zase upraví. Gynekolog by Ti mohl poradit, jestli je nějaký způsob, jak otoky zmírnit. Plačtivost, rychlé změny nálad a další nepříjemné pocity jsou typické, spousta žen to má podobně. Chápu, že je to pro Tebe něco nového, s čím si zatím nevíš rady. Postupně, jak to u sebe budeš sledovat, budeš taky lépe vědět, co Ti pomáhá, aby ses během menstruace cítila alespoň o trošku líp. Každý to má trošku jinak. Můžeš si říct, že jsou to jenom emoce, které jsou navíc dočasné. Je v pořádku si v takové chvíli říct o podporu – třeba právě od mamky. Podobně je to i s chutí k jídlu, můžeš pozorovat, jak se to bude vyvíjet a hledat pro sebe cestu, jak to udělat, aby Ti bylo dobře. Chce to trošku času.

  Návštěva gynekologa je důležitá – jako prevence různých onemocnění. Chápu, že to pro Tebe teď může být představa, která Tě děsí a nevíš, co od toho máš čekat. Spousta dívek to má podobně. Gynekologové s tím obvykle počítají, jsou zvyklí, že je to pro mladé dívky citlivá záležitost. Můžeš si o tom promluvit s mamkou, svěřit se jí se svým strachem. Není určený věk, kdy dívka musí na první vyšetření. Obecně je vhodné aby první vyšetření proběhlo ještě předtím, než dojde k prvnímu pohlavnímu styku. Říkám si, že by Ti taková návštěva umožnila zeptat se na všechno, co Tě k menstruaci zajímá a s čím si nevíš rady. Gynekolog / gynekoložka by Ti vše mohla podrobněji vysvětlit.

  Ohledně krému: Když si mažeme krém na obličej, dostává se nám do těla úplně jiným způsobem, než kdybychom ho snědli. Proto to také poté má jiné důsledky. Krémy se mezi sebou mohou velmi lišit v kvalitě. Pravděpodobně existují i takové, které tělu moc neprospívají, zatímco ty kvalitní jsou pro pokožku naopak zdravé. Můžeš se na to podrobněji zeptat v lékárně anebo lékaře.

  Zdraví

  Modrá linka

  Moje tělo - holky

  Masturbace a uvolňování tekutin

  Ahoj alíku je mi 14 a už od minulího roku masturbuju klitoris protože mi není nějak extra příjemný když si dávám prsty dovnitř. Prostě tak nedosáhnou konce oproti masturbaci klitorisu. Mám otázku ;-) Jak se nazývá tekutina která z holky vyteče po dosažení konce při masturbaci? Jak vzniká a co to vůbec je?

  holka, 14 let, 15. února

  Ahoj holko,

  To, o čem se zmiňuješ, je nejčastější a nejběžnější způsob, jímž dívky vykonávají masturbaci. Hlavním zdrojem příjemných pocitů totiž pro naprostou většinu žen a dívek není stimulace (dráždění) v hloubce pochvy, nýbrž dotýkání vnějších pohlavních orgánů – malých stydkých pysků, záhybu nad klitorisem, případně i klitorisu samotného, pokud není na přímé doteky až příliš citlivý. Při masturbaci se žena nebo dívka dotýká těchto částí vnějších pohlavních orgánů svými prsty, kdežto při pohlavním styku jsou stimulovány (drážděny) horní stranou partnerova penisu.

  Tekutina, o které se zmiňuješ, vzniká v tzv. přídatných žlázách, které tvoří součást pohlavních orgánů ženy a dívky. Jsou to dvě Skeneho žlázy (zvané též parauretrální žlázy), které se nacházejí v blízkosti otvoru močové trubice, a dvě Bartholiniho žlázy (zvané též vestibulární žlázy), které se nacházejí v blízkosti poševního vchodu. Tyto žlázy jsou párové, jedna z nich je vždy umístěna na levé straně a jedna na pravé. S povrchem těla je spojují drobné otvůrky, které mohou být tak nenápadné, že při zběžném pohledu ani nemusí být vidět.

  Tekutina, kterou tyto žlázy produkují, bohužel nemá žádný jednoslovný název, a proto se označuje jen opisně – buď jako „sekret vestibulárních žláz“, nebo jako „sekret Bartholiniho žlázy“ a „sekret Skeneho žlázy“. Tyto tekutiny se ve zmíněných žlázách vytvářejí tehdy, když dívka nebo žena pociťuje pohlavní vzrušení, někdy k jejich tvorbě dochází až tehdy, když se žena nebo dívka dotýká svých pohlavních orgánů a dráždí si je.

  Sekret slouží ke zvlhčení pohlavních orgánů při sexuálních aktivitách, ať už se jedná o pohlavní styk či o masturbaci. U některých žen a dívek však dochází k výraznějšímu uvolňování sekretu parauretrální žlázy až poté, co dosáhne orgasmu (neboli vyvrcholení). Příčina toho, proč dochází ke zvýšenému uvolňování sekretu až po dosažení vyvrcholení, není dosud zcela objasněna. Podle některých názorů je „dodatečné“ zvlhčení pohlavních orgánů po dosažení vyvrcholení důležité proto, že po orgasmu jsou pohlavní orgány velmi citlivé na dotek a pokračování v jejich stimulaci už může být nepříjemné. Při pohlavním styku se však někdy stává, že žena již dosáhla vyvrcholení, zatímco její partner ještě ne, a proto v pohlavním styku ještě chvíli pokračuje, než i on dosáhne orgasmu. A právě díky tomu, že partnerčiny pohlavní orgány jsou zvlhčeny sekretem, pro ni pokračování v pohlavním styku po dosažení orgasmu není nepříjemné.

  Někdy se prudké uvolnění sekretu Skeneho žláz označuje jako tzv. „ženská ejakulace“, avšak toto označení je nepřesné, protože sekret parauretrálních žláz u žen a dívek není totéž, co ejakulát u mužů nebo chlapců. Označení „ženská ejakulace“ tedy můžeme považovat spíše za jakýsi básnický obrat, nikoli za odborný medicínský pojem. Pro zvýšené uvolňování sekretu při vyvrcholení nebo krátce po něm se někdy také používá označení „mokrý orgasmus“.

  Ať už ale budeš vytékání tekutiny z výše zmíněných žláz nazývat jakkoliv, jedná se o naprosto normální proces. Tělo ženy či dívky zkrátka takto funguje. Přitom množství sekretu, které se naráz uvolní, může být různé, protože i velikost přídatných žláz je u každé ženy či dívky trochu jiná. U některých dívek je každá z těchto žlázek velká jako špendlíková hlavička, u jiných dosahují velikosti hrášku. Proto mezi jednotlivými ženami či dívkami existují větší či menší rozdíly v objemu tekutiny, která se v jejich těle tvoří. Někdy je to jen pár kapek, jindy to může být třeba i několik mililitrů.

  Moje tělo - holky

  Jsou to strie?

  Dobrý den,
  před pár měsíci jsem začala mít na stehnech, na bocích a na zadku takové žilky. Hledala jsem na internetu a myslím si že to jsou strie. Psali že v počátku strie svědí a já jsem se škrábala furt. Mamka si myslí že jsem se škrabala až do krve a proto tam mám teď ty jizvy. Taky psali že může a nemusí se strie objevit váhou. Ale já si myslím že jsem nějak hodně neztloustla ani nezhubla. Jsou to fakt strie?Je to dost výrazný a já nevím co s tím. Prosím poraďte.
  Děkuji.

  holka, 10 let, 14. února

  Ahoj,
  bohužel nikdo z nás není kožní lékař a i kdybychom byli, stejně bychom nebyli schopni stanovit diagnózu na dálku a online. Je možné, že to, co popisuješ, jsou strie a stejně tak je možné, že se jedná o něco jiného (viditelné žilky se objevují například i při takzvaných metličkových žilách apod.). Pokud by se jednalo o strie, ty se skutečně nemusí objevovat jen s dramatickým výkyvem váhy, ale jejich příčinou mohou být i hormonální změny, rychlý růst, nebo genetické dispozice. Nejlepší by určite bylo, kdyby tě maminka objednala na dermatologie a poradili jste se o tvém problému s odborníkem. Protože takto na dálku se vždy bude jednat pouze o dohady.
  Měj se hezky!
  Bára

  Moje tělo - holky

  Mám potíže s dýcháním

  Ahoj poradno,
  Moji rodiče jsou rozvedení. Od té doby co se rozvedli tak jsem nervóznější, plačtivější atd. Myslím že to by bylo docela normální. Ale poslední dobou mám takový divný problém. Hrozně rychle se vysílím, mám potíže s dýcháním a píchá mě pod žebry tak silně, že si musím lehnout a počkat až to přebolí. A taky nevím jestli to souvisí s tím rozvodem, nebo to je prostě tím nošením roušek.
  Děkuji.
  M

  holka, jméno začínající na M, 9 let, 5. února

  Ahoj,
  je mi líto, že tě trápí takové zdravotní problémy a moc ráda bych ti pomohla, ale bohužel nejsme lékaři a i kdybychom byli, nemohli bychom zodpovědně stanovit diagnózu na dálku a online. Je samozřejmě možné, že tebou popisované potíže souvisí s tvou psychikou a jejich původ leží právě tam. Stejně tak je možné, že máš někde něco zablokovaného a pomohla by ti třeba fyzioterapie a cvičení. Anebo je problém úplně někde jinde... Nicméně to musí posoudit lékař, který stanoví odbornou diagnózu. Pokud tedy tvé problémy přetrvávají už delší dobu, určitě se svěř rodičům a popros je, aby tě k lékaři objednali.
  Měj se hezky!
  Bára

  Moje tělo - holky

  Častý výtok

  Dobrý den,
  chtěla bych se zeptat, je v pořádku, že mám průměrně vytok až dvakrát denně? (Je mi skoro dvanact)

  holka, skoro 12 let, 2. února

  Ahoj,
  musím říci, že mě na tvém dotazu zaujala formulace „až dvakrát denně.“ Je zcela normální, že dospívající dívky mají intenzivnější výtoky, protože se v jejich těle odehrávají výrazné hormonální změny. Nedokáži si však představit, jak by bylo možné, abys měla výtok dvakrát denně. Výtok není krátkodobě časově ohraničená záležitost, jako je třeba bolest hlavy, abys mohla říci, že ho máš dejme tomu dvakrát denně hodinu. Tvé formulaci tudíž příliš nerozumím. Předpokládám spíše, že máš výtok v průběhu celého dne - a jak už jsem napsala, to je v průběhu dospívání zcela normální.
  Měj se hezky!
  Bára