Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Mráček
  Jsi tu poprvé?

  Alíkova poradna

  Na otázky odpovídají

  pracovníci linky důvěry Modrá linka, psycholožka BáraV, MUDr. Jiří Staněk, bojovníci proti kouření z projektu Nekuřátka, český klub skeptiků Sisyfos a správci. Občas odpovídá i sám Alík.

  Dotazy mohou pokládat pouze čtenáři mladší 15 let.

  Moje tělo - holky

  Masturbace a výtok

  1.Ahoj Alíku je mi 13 a chtěla bych sex(Vím dělají to ty hormony ) ale není mi 15 a dělat si to sama taky nemůžu protože nemám menstruaci takže se uspokojuji tím že jsi většinou vezmu 2 nebo 3 prsty a rychlím tempem si tam kde nám rostou chloupky přejíždím. Hodně mě to uspokojuje ale nevím jestli je to taky masturbace a bojím se jestli jsi tak nemůžu nějak ublížit nebo bejt třeba neplodná. Prosím pomozte mi.

  2. Tůten rok jsem začala mýt bílí výtoky první měsíc jsem ani nevěděla že to jsou bílí výtoky ale potom mi to došlo ze začátku to docela smrdelo a mělo to bílou barvu což vím že smrdět nesmí tak jsem se bála jsetli nemám tu nemoc ale potom to přestalo smrdět a normálně jsem měla bílí až žlutý výtoky ale teď při posledních výrocích byli takový až nazelenalý ale nesmrdeli. Když jsou jednou zelený může to hned znamenat že mám nemoc a nebo že to je jenom náhoda??

  holka, 13 let, 15. června

  Ahoj,
  chápu, že se v Tvém věku objevují sexuální touhy, Tvoje tělo dospívá. Je dobře, že Tě zajímá, co s tím a také to, aby sis neublížila. Chování, které popisuješ, mi připadá bezpečné a dá se nazvat masturbací. Je hodně individuální, co člověku dělá dobře, je v pořádku být k sobě vnímavá a citlivá. Nemusíš mít obavy, že by to mělo nějak souviset s neplodností nebo menstruací.

  Ohledně výtoku je v pořádku sledovat jeho konzistenci, barvu a aroma. Máš pravdu, že výtok nemá zapáchat, ani by neměl svědit nebo být třeba hrudkovitý. Jak také píšeš, barva by měla být bílá nebo čirá. Pokud něco z toho pociťuješ, bylo by fajn říci o tom mamince, která Ti může poradit a případně objednat k lékaři. V tomto směru by se nemělo nic zanedbat, a je lepší si to ověřit, než mít v budoucnu nějaké potíže. Většina nemocí spojených s výtoky se dá jednoduše léčit.

  Přejeme hezké léto,
  Modrá linka

  Moje tělo - holky

  Holení

  Ahoj Alíku, mám problém, se kterým potřebuji pomoct: je mi 13 let a měla bych se oholit (podlaží, nohy, ruce a tam dole....). Už jsem se před tím holila, ale to jsem jen vzala žiletku a to je vše. Teď se mi ale udělali takové červené tečky po těle a hrozně to svědí a já nevím, co s tím. Myslela jsem, že bych měla použít nějakou pěnu nebo bych se nejdříve měla namidlit. Nevím, jak to mám říct mámě (ani jí to říkat nechci), ale potřebuji pomoct.
  S čím a jak bych se měla oholit?
  Děkuji.

  Holka, 13 let, 14. června

  Ahoj,

  z Tvého dotazu mi není úplně jasné, jestli se červené tečky, o kterých píšeš, objevily po holení, anebo s ním vůbec nesouvisí. Po holení se někdy stává, že je pokožka červenější a tam, kde ses oholila, se udělají „pupínky“. Před holením je vhodné použít k tomu učenou pěnu anebo gel, dají se sehnat v drogerii nebo obvykle i v supermarketu. Existují také prostředky (krémy, oleje), které se nanášejí po holení, aby se pokožka zklidnila. Pokud se Ti po těle objevily červené tečky, které nesouvisí s holením a které hodně svědí, chtěla bych Tě podpořit, aby ses s tím mamce svěřila – můžete společně zajít k lékaři, který by Ti poradil, jak se takové vyrážky zbavit a předepsal by Ti např. nějaký speciální krém. Mamka bych Ti také mohla předat něco ze svých zkušeností s holením a poradit Ti různé triky.

  Zdraví

  Modrá linka

  Moje tělo - holky

  Ahoj Alíku a poradno....
  vím že je to trochu divný dotaz ale nikde tady nepadl a ani na google není správně vysvětlený abych ho pochopila...

  Moje otázka zní 1: začaly mě často hodně bolet prsa, problém je ten že když si vezmu ,,lambádu,, tak to bolí když skáču nebo popoběhnu a když si vezmu normální podprsenku tak to je tak nepříjemné... VÍM je to v dospívání obvyklé ale já snáším bolest v pohodě ale na prsa jsem dost citlivá...

  2: Můj táta má vždycky nemístné poznámky o tom jak se měním v ženu...jak mu mám v celku slušně říct omluvte ten výraz, Ať UŽ DRŽÍ HUBU, ŽE BEJT HOLKOU JE SAKRA DŘINA??
  3: Jaká podprsenka je vhodná na koně?? , vím je to divné ale celé prázdniny jsem u koní, a nevím jaká podprsenka je vhodná...

  holka, 12 let, 12. června

  Ahoj,
  dovolím si tvou první a třetí otázku spojit do jedné odpovědi, protože spolu souvisí. Bolest prsů, jak správně píšeš, je průvodním znakem dospívání. Spolu s tím, jak prsa rostou, zároveň i bolí a jsou citlivé, Je to nepříjemné, ale bohužel se s tím nedá nic moc dělat. Určitou úlevu může přinést pevná podprsenka, která tlumí bolestivé otřesy prsů. Při jízdě na koni bych proto určitě doporučovala pevnou sportovní podprsenku, která ti bude pohodlná a zároveň udrží rostoucí prsa na místě.
  Co se týká tvého druhého dotazu, chápu, že je nepříjemné, pokud má tvůj táta nemístné poznámky na tvou adresu. Ale rozhodně není řešením nebo akceptovatelným chováním, aby ses o svém tátovi vyjadřovala takto vulgárně. Jednak se vulgaritou nikdy nic nevyřeší a jednak bys měla mít ke svým rodičům úctu už jen proto, že tě vychovali a poskytují ti zázemí. Navrhuji proto, aby sis s ním promluvila a požádala ho, aby byl ve svých komentářích citlivější, protože ti to není příjemné. Případně si o tom můžeš promluvit i se svou maminkou, která ti, coby žena, v tomto ohledu možná lépe porozumí a může si na to téma s tátou promluvit.
  Měj se hezky!
  Bára

  Moje tělo - holky

  Chloupky

  Před pár dněmi jsem oslavila svoje 13 narozeniny. Jenže s každým lichým číslem je poviná prohlídka u doktorky. No a mě taková prohlídka čeká za pár dní mám tedy nutný dotaz. "Tam dole" Mám hodně chloupků dlouhých a hustých. Potřebuju vědět jestli to nevadí protože se holit ještě nechci myslím si že by to bylo ještě horší a narostlo by jich ještě víc. Tedy otázka zní jestli nevadí že "tam dole" mám více chloupků a jestli doktorce nebudou vadit protože se mi tam bude koukat. Prosím o rychlou odpověď a předem děkuji.

  holka, 13 let, 9. června

  Ahoj,
  je dobře, že se ptáš, pokud chceš mít jasno, jak je to s chloupky u preventivní prohlídky. Je úplně přirozené, že je máš, lékařce to vadit nebude, je na to zvyklá. Hodně žen se holí, ale je také hodně těch, které si nechají chloupky narostlé. Takže je jen na Tobě, co Ti vyhovuje, doktorka to nijak neřeší, ani jí to není nepříjemné.

  Přejeme klidné dny.
  Modrá linka

  Moje tělo - holky

  Dobrý den😂
  Je to takove divné. Nechtela jsem se ptát mamky, protože mi to přišlo divné a tady je to anonymní.. Když rostou prsa.. Jsou bradavky už jako budoucí třeba v dospělosti? Jelikož mam celkem velké prsa, tak mě to furt zajímá, protože mi furt rostou žejo a ty bradavky se mi nelíbí, protože to je jak nafouklej nevim co... Tak jestli má růst prsou vliv na bradavky ? Doufám, že mi rozumíte. Mám hrozné vysvětlovací schopnosti🤣 Prostě jestli se můžou změnit počas toho růstu.. Tak.. Nějte pěkný den! a doufam, že jste se při tomto emailu trochu problémy. My děvčata občas řešime opravdu blbosti!💞 S pozdravem vaše věrná ...

  12 let.. Za uplnou chvilku 13, 31. května

  Ahoj,

  chápu, že Tě napadají různé otázky ohledně růstu prsou a bradavek, to je v dospívání normální. Přiznám se, že si nejsem jistá, jestli jsem Tvé otázce správně porozuměla a jestli na ni tedy dokážu odpovědět tak, aby Ti to pomohlo. Pochopila jsem to tak, že se ptáš, jestli se během toho, jak rostou prsa, obvykle nějak mění i bradavky. Ano, je normální, že se mění - zvětší se, vystoupí a zpevní se, "zduří". U každé dívky to ale může probíhat trošku jinak a jinak rychle. Obvykle ale potom nedochází k tomu, že by se bradavky zase zmenšily a znovu vypadaly jako předtím, než Ti začaly růst prsa. Podrobněji by Ti všechno kolem vývoje prsou popsal praktický lékař nebo gynekolog.

  Zdraví

  Modrá linka

  Moje tělo - holky

  Ahoj, včera jsem se podruhé holila tam dole. Bohužel jsem to ani u toho prvního neřekla mamce, nikomu. Jednou jsem mamce řekla že tam ty chloupky mít nechci, ale ona řekla ať to beru jako ochranu.. No a já jí neposlechla a oholila se tam dole. Protože to tam mít ty chloupky opravdu nechci. Neměla jsem žádný holítko/žiletku a ten nástavec na ní mi nešel nasadit tak jsem se (když jsem býka sama doma) tam dole oholila samotným nástavcem 🤦‍♀️prostě jsem si vzala gel na tělo a holila to tim nástavcem. Šlo to špatně, nějaký chloupky mi tam zůstali. A potom jsem tam dole měla takový pupínek. Měla jsem ho tam asi dva dny a pak jsem to řekla mamce. (už jsem chloupky měla dorostlý) a ona se na to podívala a potvrdila že to je jen pupínek. 🙏A potom zmizel. A jak už jsem psala, včera jsem byla sama doma a rozhodla jsem se že se zase oholím. Tak jsem si vzala nový nástavec a sedla jsem si do sprchy, trošku to namočila vodou, dala na to sprchový gel a holila tím nástavcem. Ale dnes když jsem se sprchovala, tak mě napadlo že bych si mohla dám tam dolů trošku kondicionéru. Ale když jsem vylezla že sprchy, tak tam mám okolo 20 pupínků.. Nebolí, jsou v pohodě, ale prostě je tam mám. Bojím se to říct mamce protože jsem oholená... Já se prostě chci holit a chci aby to mamka věděla, ale nevím jak jí to říct a taky kdy, aby to pochopila a třeba mi i pomohla. Moje maminka je hodná, máme spolu skvělý vztah, ale já o těhlech věcech nesnáším a stydím se mluvit. Prosím o pomoc ❤️❤️

  holka, 11 let, 29. května

  Ahoj,
  chápu, že s dospíváním přicházejí starosti s chloupky. Píšeš, že sis je „tam dole“ oholila jen nástavcem bez žiletky – to mě překvapilo, že se tak vůbec podařilo některé chloupky oholit. Nedivím se, že to šlo špatně, pravděpodobně jsi musela hodně přitlačit. Pokožka se tak mohla dost podráždit. S tím můžou souviset i pupínky, o kterých píšeš. Někdy se stane, že chloupky po holení „zarůstají“ do pokožky, v takovém případě se taky často udělá pupínek. Po druhém holení se Ti pupínků objevilo hodně – možná by to mohlo souviset s kondicionérem (nejsem si jistá, jestli sis ho „tam dolů“ nakonec nanesla anebo ne). Kondicionér je určený na vlasy, ne na pleť. Umím si představit, že mohl pokožku, která je po holení citlivá, dost podráždit. Nedoporučovala bych Ti, abys ho takhle příště používala. Existují speciální přípravky (krémy, vody), které se používají po holení, aby se pokožka zklidnila a zahojila. Ty se dají sehnat v lékárně anebo v drogerii.
  Je moc fajn, že máš mamku, se kterou máte skvělý vztah – strach jí o holení povědět je tedy spíš o stydlivosti. Chápu, že někomu se o chloupkách a holení nemluví snadno. Říkám si, že bys mohla za mamkou zkusit zajít ve chvíli, kdy bude mít dobrou náladu, a upřímně jí popsat, proč je pro Tebe důležité tam „tam dole“ nemít chloupky. Pokud se hodně stydíš o tom mluvit, můžeš jít to třeba napsat (podobně, jako jsi to popsala nám). Myslím si, že by mohlo být prima mít v mamce parťáka, který Ti může se vším ohledně chloupků poradit, nemusela bys pak všechno zkoušet jen na vlastní pěst. Mamka má pravděpodobně s holením vlastní zkušenosti, může Ti doporučit různé tipy a triky. Je pravda, že ve Tvém věku ještě není třeba s holením nikam spěchat. Je taky možnost neholit se "tam dole" všude, ale jen v tříslech, tedy na místě, které nezakrývají kalhotky nebo plavky.

  Zdraví
  Modrá linka

  Moje tělo - holky

  Dobrý den poradno, můj první dotaz byl že mám chlupaté nohy. Tak jsem si je oholila a je to lepší, co když to moje mamka pozná?

  holka, 11 let skoro 12 let, 26. května

  Ahoj,
  to je velmi těžká rada. Když jsi se na to ptala před necelými dvěma týdny, radila jsem ti, že by bylo nejlepší, aby sis o tom s maminkou promluvila a pokusily jste se společně najít řešení. Pokud ses oholila i přes její zákaz, je samozřejmě možné, že si toho všimne a bude se kvůli tomu na tebe zlobit - a ty se jí nemůžeš divit, když jsi ji neposlechla a místo toho jsi obešla její nařízení. Každé chování má své důsledky, které musí člověk nést. Alespoň budeš pro příště vědět, že komunikace a hledání kompromisu je vždy lepší cesta než tajné jednání za zády.
  Měj se hezky!
  Bára

  Moje tělo - holky

  Dobrý den poradno, od mala už jsem větší a vyšší než ostatní děti. Pořád nemůžu se odhodlat cvičit. Poraďte mi jak se mám přinutit. Předem děkuji za odpověď.

  holka, 11 let, 25. května

  Ahoj,
  nejsem si jistá, co myslíš tím „vyšší a větší“, pokud máš na mysli skutečně pouze svou výšku, ta je daná geneticky a žádné cvičení ani nic jiného ji nezmění. Je dost možné, že tě s výškou tvoji vrstevníci v průběhu dospívání „doženou“, ale samozřejmě je také možné, že budeš vždy nadprůměrně vysoká. Na tom není vůbec nic špatného a naopak určitě postupem času zjistíš, že to má spoustu výhod.
  Pokud výrazem „větší“ myslíš, že máš vyšší hmotnost, než bys měla mít, určitě je skvělé, že se chceš začít víc hýbat. Celkem chápu, že cvičení ve smyslu klasického „tělocvikového cvičení“ tě příliš neláká. Ale existuje obrovské množství druhů pohybu a určitě se mezi nimi najde nějaký, který by tě bavil. Právě objevení pohybu, který tě bude bavit a naplňovat, je totiž základním předpokladem k tomu, abys u sportování vydržela dlouhodobě a nemusela se k němu přemáhat. Zkus experimentovat a klidně si přizvat na pomoc kamarády. Když vás bude víc, budete se navzájem motivovat a bude vás to víc bavit. Zkus se také ve svém okolí podívat po nějakých pohybových kroužcích, které by tě bavily - nemusí jít nutně o sportování. Stejnou službu tvému zdraví udělá například i tanec. Věřím, že když budeš opravdu chtít, objevíš pohyb, který tě bude bavit, přinášet ti radost a nebudeš se k němu muset přemlouvat.
  Měj se hezky!
  Bára

  Moje tělo - holky

  Dobrý den, mám takový problém, mám strašně chlupaté nohy, ale mamka mi nikdy nedovolí si je oholit. Co mám dělat?

  holka, 11 let, 17. května

  Ahoj,
  nedokáži bohužel na dálku posoudit, do jaké míry jsou chloupky na tvých nohou viditelné, ani nevím, proč ti maminka nechce dovolit holit se. Předpokládám ale, že důvodem bude nejspíš tvůj nízký věk, anebo to, že jí nepřipadá situace tak dramatická. Zkus si s ní promluvit o tom, že jsou ti chlupaté nohy nepříjemné a zda by nebylo možné dosáhnout alespoň nějakého kompromisu, kdy by ses holila například jen v létě, když nosíš krátké sukně a kalhoty. Stejně tak je ale samozřejmě možné, že objektivně není pro holení žádný důvod a viditelné chloupky sis pouze vsugerovala. Nebylo by proto určitě od věci zeptat se několika spolehlivých kamarádek, jestli by se na tvém místě holily, či nikoli. Věřím, že se s maminkou dokážete dohodnout. vyslechnout navzájem své argumenty a dospět ke kompromisu.
  Měj se hezky!
  Bára

  Moje tělo - holky

  Ahoj, sice to neni úplně dotaz, jako spíš můj postřeh :), ale když se mužům líbí úplně vyholená vagína, tak nemají trochu sklony k tomu být pedofilové? Přece jenom je hladká vagína bez chlupů znakem nevyvinutých malých dívek...

  holka, 16. května

  Ahoj,
  vzhled genitálií, ať už se jedná o styl vyholení (respektive úpravy), nebo o jejich vzhled, je velmi individuální záležitost a řídí se subjektivním vkusem. Někomu se líbí zcela vyholené (ať už u mužů, nebo u žen), někomu jen částečně a někdo jakékoli holení zcela zavrhuje a preferuje naprosto přírodní vzhled. Všechny tyto varianty jsou v pořádku a není důvod se nad nimi pozastavovat. A už vůbec nejsou znakem pedofilie... Zastánci kompletního oholení například často argumentují tím, že jde o mnohem hygieničtější variantu. Takže jakoukoli úpravu do budoucna zvolíš, bude to v pořádku.
  Měj se hezky!
  Bára

  Moje tělo - holky

  Ahoj, jak poznám, jestli jsem se neodpanila tamponem?

  holka, 10. května

  Ahoj,

  obávám se, že to nepoznáš, pozná to lékař na gynekologii, pokud k tomu došlo. Jinými slovy, pokud jsi tampon zaváděla neopatrně, nešetrně, cítila jsi bolest a po zavedení tamponu krvácela, pak je tu možnost, že sis protrhla panenskou blánu. Pokud nedošlo k bolesti a krvácení, je nejspíš vše v pořádku. Zeptat a ujistit se můžeš, jak píšu výše, na gynekologii při vyšetření.

  Příjemné jaro Ti přeje
  Modrá linka

  Moje tělo - holky

  Ahoj, už delší dobu mám strašný křeče břicha, prášky nezabírají a mamka říká že to bude kvůli měsíčkům, ale bolí to i když je nemám... Prosím, co mám dělat?

  holka, 13 let, 4. května

  Ahoj,
  obávám se, že ti nemohu napsat nic jiného, než tady všichni radíme, když se jedná o zdravotní dotazy. Bohužel nikdo z nás není lékař a i kdybychom lékařem byli, nemohli bychom ti stanovit diagnózu na dálku a online. Bylo by to od nás velmi nezodpovědné a mohlo by to být i nebezpečné. Pokud máš zdravotní problém, zejména pokud se jedná o problém dlouhodobý, je nutné navštívit lékaře, který tě vyšetří a stanoví diagnózu i léčbu. Objednej se proto k němu co nejdříve.
  Měj se hezky!
  Bára

  Moje tělo - holky

  Ahoj Alíku, a spol.....
  Mám takový řekněme až divný dotaz....
  Moje kamarádky se neustále baví jak si musí holit podpaždí.... a to kolikrát nemají ani prsa a menstruaci.... Ale je divné že mi chloupky v podpaždí vůbec nerostou ani ty miniaturní bílé?? Nohy a tam ,,dole,, se normálně holím a chlupy mi tam rostou normálně....
  Moje dotazy zní : 1- Ty nerostoucí chlupy v podpaždí jsou normální?
  : 2- Škodí nebo je nějak nevhodné holení tam ,,dole,, u takhle
  malých holek?? ( nenosím nějak krajkové prádlo ale vadí mi když jdeme s mím ,,klukem,, do bazénu a nejsem oholená...nebo když mě vidí třeba se na rychlo převlékat když máme někam jít a nestíhám)
  PŘEDEM DÍKY ZA ODPOVĚĎ

  holka, 12 let, 2. května

  Ahoj,

  je normální a přirozené, že přemýšlíš o holení a chloupkách a máš kolem toho různé otázky. Mnoho holek Tvého věku to má stejně. K Tvému prvnímu dotazu – nejsem lékař, ale řekla bych, že to normální je. Možná se to ještě časem změní, jak budeš dospívat. Ale i v dospělosti některým lidem na některých místech rostou chloupky méně anebo vůbec. Kdybys ohledně toho měla obavy, můžeš se na to zeptat svojí lékařky třeba na další preventivní prohlídce.
  Co se týče holení „tam dole“, také by Ti to lépe řekl lékař, ale myslím si, že je to podobné jako u dospělých žen. Kůže po holení může někdy svědět a trochu zčervenat, chloupky také obvykle začnou růst o něco rychleji a jsou tvrdší (ne tak jemné), když se žena začne holit. Říkám si, že ve Tvém věku není potřeba holit se „tam dole“ úplně, ale možná by stačila jen třísla, tedy místa po stranách, která jsou vidět i když máš kalhotky anebo plavky. Můžeš se na to zkusit zeptat mamky anebo nějaké ženy ve svém okolí, můžete se bavit třeba o tom, jak to má anebo měla ona.

  Zdraví

  Modrá linka

  Moje tělo - holky

  Ahoj aliku a spol. Mám takovou zvláštní otázku když holka masturbujea strká si prsty do pohlaví a pak ji z toho pohlaví vyteče voda je to normální? Předem děkuji za odpověď 😁

  holka 11 let, 24. dubna

  Ahoj,
  ano, je to zcela normální. Nejedná se ale o „vodu“ ale o takzvaný poševní sekret, který doprovází pohlavní vzrušení. Nemusíš se ničeho obávat, protože tvoje tělo reaguje naprosto normálně.
  Měj se hezky!
  Bára

  Moje tělo - holky

  Muže se jít na labioplastiku už v 15???

  holka, 14 let, 24. dubna

  Ahoj,
  většina klinik, které jsem našla na internetu, má pro tento zákrok věkový limit osmnácti let. Je tomu tak proto, že se čeká na dokončení vývinu těla.
  Měj se hezky!
  Bára