Poradna: Alík radí dětem

Na otázky odpovídají

pracovníci linky důvěry Modrá linka, Alíkova kamarádka BáraV, odborníci na boj proti kouření z projektu Nekuřátka a správci. Občas odpovídá i sám Alík.

Dotazy smí pokládat čtenáři mladší 15 let.

Moje tělo - holky

Ahoj Aliku, už jsem jednou psala o mých problémech s mými prsami,ale nenapsala jsem to tak jakoby „dobře“:(. Ne že by mi rostli obě prsa ,ale roste jenom jedno. Musim rict ze si toho vážně všimnout jde (začala jsem nosit takové podprsenky pod kterými to moc videt nejde). Nevim jesli zrovna tohle je normální ,ale když jsem to na internetu hledala tak ze prý to proste normální je, ale nevim proste jesli i v mem případě... jedno prso jde videt ze už roste, ale to druhé nic.
Moje kamarádky to tak neměli, oni už mají normální prsa ,ale já si s toho nic moc nedělám. Nemohli by jste mi prosím poradit proste jesli něco k tomu nepomáhá nebo já už fakt nevim .. trosku se i bojím ze to 1 prso proste neporoste.

holka, 13 let, 164cm, 40 kg, 7. listopadu 2018

Ahoj,
chápu tvoje obavy z toho, že budeš mít nesouměrná prsa, ale obávám se, že ti online nebude nikdo schopný napsat víc, než jsem ti napsala na tvůj minulý dotaz. Tvé tělo se v průběhu dospívání bude ještě výrazně měnit. Stoprocentní jistotu, že budeš mít po ukončení dospívání obě prsa stejně velká, ti samozřejmě nemůže dát nikdo. A také bohužel nikdo na dálku a online není schopný určit, zda je růst prsů právě ve tvém případě normální či nikoli. Pokud máš tak výrazné pochybnosti, zkus se objednat na konzultaci ke svému pediatrovi, který situaci posoudí lépe.
Přeji ti hodně štěstí!
Bára

Moje tělo - holky

Dobrý den,
Chtěla bych poprosit o radu k docela osobní věci, ale když je to tu anonymní snad se mohu svěřit. Už asi od 11ti let, co mi začali růst prsa jsem si všímala, že mi pravé prso roste víc. Četla jsem na internetu, že se to ještě spraví, ale uběhly dva roky, a je to furt stejný, možná i horší a více viditelné. Poradili by jste mi prosím, co s tím?

holka, 14 let, 5. listopadu 2018

Ahoj,
chápu, že ti vzhled tvého těla dělá starosti a určitě je pro tebe velmi nepříjemné, že je jedno tvé prso viditelně větší než druhé. Jsi ale teprve na začátku dospívání a tvé tělo se bude v následujících letech ještě měnit. I když chápu, že je to pro tebe obtížné, obávám se, že aktuálně ti nikdo neporadí nic jiného, než že musíš mít trpělivost a počkat, až bude tvůj vývoj ukončen. Pokud by tvůj problém přetrvával i v dospělosti, určitě je možné řešit jej za pomoci plastické chirurgie, ale nic takového v současné době určitě nepřipadá v úvahu.
Měj se hezky!
Bára

Moje tělo - holky

Ahoj můžu se zeptat co se se mnou bude dít když si protrhnu panenskou blánu (jestli to bolí, jestli u toho krvácim popř. Jako dlouho)

holka, 12 let, 5. listopadu 2018

Ahoj,
to je velmi individuální záležitost. Některé ženy ani protrhnutí panenské blány nepocítí a vůbec při něm nekrvácí. Jiné popisují tento prožitek jako lehce bolestivý, který doprovází jednorázové krvácení. Skutečně není možné tento prožitek zevšeobecnit.
Měj se hezky!
Bára

Moje tělo - holky

Ahoj Alíku a všichni kdo čtete tento dotaz.Ráda bych se zeptala zda každá holka ve 14 letech může mít jiný tvar vagíny.Přijde mi že mám moc velké pysky.Je to normální?��předem mockrát děkuji za odpověď jsem ráda že tato stránka existuje a může pomoct dětem s otázkami.

Ahoj,
děkujeme za pochvalu. Jsme samozřejmě rádi, že můžeme alespoň některým dětem pomoci. Co se týká tvého dotazu, vzhled pohlavních orgánu je velmi individuální. Neexistuje nic jako normální, či nenormální vzhled. Určitě si nemusíš dělat starosti. Pokud netrpíš nějakou vyloženou anomálií, například v důsledku nějakého onemocnění, určitě jsou tvé genitálie naprosto v pořádku.
Měj se hezky!
Bára

Moje tělo - holky

Ahok Alíku, já vím, zase píšu. Omlouvám se za můj poněkud trapný dotaz. No.. Prostě potřebuji "na velkou" odpoledne, ale je to pro mě problém, protože se tam bojím chodit na velkou, kvůli tomu, že tam není zámek. Chodím až o opolední přestávce, kdy jsou všichni na obědu. Pak chodím večer. Tak se chci prosím zeptat, jak mám udělat abych chodila na velkou ráno. Jestli na to nejsou nějaký fígly, pomohlo by mi to. Díky moc.

holka, 15 let, 5. listopadu 2018

Ahoj,
tvůj dotaz není vůbec trapný a chápu, že je ti nepříjemné chodit na velkou na toaletu, kde není zámek. Bohužel se obávám, že biorytmy těla a čas, kdy potřebuješ na toaletu, se příliš ovlivnit nedají. Někteří lidé z tohoto důvodu pijí každé ráno sklenici vlažné vody, ale samozřejmě se nejedná o metodu, na kterou by se dalo stoprocentně spolehnout. Nicméně můžeš ji vyzkoušet.
Měj se hezky!
Bára

Moje tělo - holky

Jdou nějak zastavit růst prsou je mi 13 a nebo je nejlépe nějak přirozené zmenšit

Ahoj,
chci moc ocenit, že jsi napsala. Vždycky je dobré se umět svěřit, zeptat... a právě to jsi udělala.
Nevím o tom, že by se prsa dala nějak zmenšit nebo jejich růst zastavit. Na internetu nebo mezi lidmi nejspíš najdeš nějaké "tipy" nebo "babské rady", ale musím, bohužel, říct, že nic z toho opravdu nepomáhá.
Říkám si, co je za tím, že se na to ptáš. Týká se to Tebe? Je Ti to nějak nepříjemné, že Ti rostou prsa? Nebo to řešíš kvůli někomu z okolí?
Chci Tě ujistit, že to, že třeba teď prsa rychle vyrostla, nemusí znamenat, že to takto bude pokračovat. Navíc Tvoje tělo se celé vyvíjí - Tvoje prsa teď můžou působit velká vzhledem k tělu, ale to časem tak být vůbec nemusí. Navíc větší ňadra se mnohým klukům i holkám líbí, třeba z toho časem může být i Tvá přednost.
Nicméně nevím, co z toho se Ti opravdu děje. Proto Tě chci podpořit v tom, abys své otázky, myšlenky, pochybnosti sdílela s lidmi kolem sebe, kterým věříš. Starší kamarádka nebo máma by mohly mít zajímavé postřehy.

Přejeme co nejhezčí dny.
Modrá linka

Moje tělo - holky

ahoj ,, mam takovy problem ve skole mi rikaji ze mam vycpane prsa a obrovsky zadek dokonce mi to rekl i kluk :( a ja nevim co mama delat ve tride jsem jedina kdo ma prsa a holky mi rikaji ze je mam vycpane a to skoro kazdy den co mam delat ?? predem dekuju za odpoved

holka, 11 let, 28. října 2018

Ahoj,
většinou se stává, že vývoj dospívání, proměna dětské postavy v ženskou, probíhá u každé dívky jinak a některým začnou růst prsa i zadek dříve, některým později. Chápu, že pokud jsi ve třídě první, nemáš to snadné a můžou s tím být spojené i nepříjemnosti. Mrzí mě, že Tě tím provokují a mají hloupé narážky. V každém případě na tom, jak se mění Tvé tělo, není nic špatného nebo divného, je to v pořádku. Neboj se bránit, dát jim najevo, že Tě mrzí to, co Ti říkají, a ať s tím přestanou. Věřím, že až se to bude dít i dalším dívkám, stane se to více běžné, normální, už na to nebudou tolik upozorňovat a časem to odezní. Pokud by s tím nepřestali, můžeš požádat o podporu někoho ve třídě, s kým kamarádíš a kdo Tě přijímá takovou, jaká jsi. Poradit se můžeš také s rodiči, třídní učitelkou nebo školní psycholožkou, pokud ji ve škole máte. Neboj se na to nebýt sama. Možná má i někdo z dospělých ve Tvém okolí podobnou zkušenost s "posměváčky" a povzbudí Tě.

Přejeme Ti brzké uklidnění situace,
Modrá linka

Moje tělo - holky

Ahoj, Alíku...
Mám takový problém, že jsem bruneta a nad horním rtem mi jsou strašně vidět chloupky... Nevíš, jak je odstranit aspoň na měsíc a půl? A aby mi neztmavly a nebyly vidět ještě víc? Bojím se, že když si je vytrhám/oholím, tak to bude vidět ještě víc až narostou... Už jsem to zkoušela odstranit nití, ale hodně to bolí a bojím se pokračovat...

holka, 12 let, 22. října 2018

Ahoj,
dřív, než se začneš pouštět do jejich vytrhávání, doporučovala bych ti poradit se s kvalitní kosmetičkou, která ti poradí nejšetrnější metodu vhodnou právě pro tvůj typ pokožky. Protože zatímco někdo může při odstraňování chloupků nad horním rtem používat bez problémů například vosk, u jiné ženy s citlivější pokožkou může vosk způsobit podráždění.
Až budeš starší a budeš chtít do depilace investovat, můžeš si zaplatit laserovou depilaci, která tvůj problém odstraní dlouhodobě. Právě u tmavých chloupků má lepší výsledky než u světlých.
Měj se hezky!
Bára

Moje tělo - holky

Ahoj Alíku. Už asi půl roku mě trápí strie na zadku. Mají takovou tmavě fialovou barvu. Pomůže na ně (kromě plastiky a laseru) něco?

holka, 13 let, 16. října 2018

Ahoj,
bohužel se obávám, že tě musím zklamat, protože žádný zázračný prostředek proti striím neexistuje. Ačkoli reklamy na různé kosmetické prostředky slibují pravý opak, žádný z nich nedokáže zázraky. Tmavá barva strií je typická pro ty, které vznikly nedávno, a lze očekávat, že postupem času vyblednou a budou méně nápadné. Nicméně budou tam stále, pokud se nerozhodneš podstoupit některý ze zákroků estetické medicíny, jimiž se v některých případech podaří strie odstranit, nebo je učinit méně viditelné.
Přeji ti hodně štěstí!
Bára

Moje tělo - holky

Ahoj, mám menší problém. Když si lednu na nohy, jako do bobku tak mě při nádechu trochu bolý pod žebrem. Mamka mi řekla že jsem si asi něco skřípla. Ale nevím. Bojím se... Předem děkuji za odpověď.

holka, 13 let, 6. října 2018

Ahoj,
nikdo na světě nedokáže určitě diagnózu na dálku a online. Pokud tvůj problém stále přetrvává a je pro tebe omezující, nejjistější bude objednat se k lékaři, který tě vyšetří a určí diagnózu. Přikláním se sice k názoru tvé maminky, že sis nejspíš skutečně jen něco „skřípla“, ale jak už jsem říkala/psala, nikdo nedokáže určitě diagnózu online.
Měj se hezky!
Bára

Moje tělo - holky

Ahoj poradno, je mi to trapne ale tak k veci: tyden-dva zpatky jsem zacala mit intenzivnejsi vytok(mam ho uz asi rok, ne-li dele) tak jsem si to proste vylozila jako predzvest ms, i me trochu bolelo v podbrisku. Pote ale bolest ustoupila. Ja jsem ted nemocna, nejaka viroza coz je spojene s chladnejsim pocasim, ale co mi hodne vadi je to, ze si musim nekolikrat denne menit spodni kalhotky. Nejdriv jsem si myslela ze je to od vytoku ale ted se mi zda se spis pocuravam nebo tak neco... Je to dost neprijemne, nikdy predtim jsem zadny takovy problem nemela... Nevite cim to muze byt zpusobene? Mamce je mi to trapne rikat..

holka, 12 let, 3. října 2018

Ahoj,
bohužel nikdo na světě nedokáže určit diagnózu na dálku a online, ale osobně bych řekla, že tvé problémy klidně mohou být spojeny se zánětem močových cest, či močového měchýře. Je to ale pouhý odhad, protože spolehlivě na dálku skutečně nedokáže diagnózu určit ani lékař. Rozhodně je ale potřeba, abys se svými potížemi navštívila lékaře. Vůbec se není za co stydět a klidně se svěř své mamince, která tě někam objedná. Jde o naprosto regulérní zdravotní problém, za který navíc nemůžeš. Je to podobné, jako kdyby ses styděla za to, že máš chřipku nebo zlomenou nohu. Opravdu nemáš důvod se stydět!
Přeji ti hodně štěstí.
Bára

Moje tělo - holky

Ahojte chtěla bych se zeptat jak by mi mohli rychleji růst vlasy mám je kousek pod ramena a jsou Kudrnaté mám to tak asi už rok.Prosím poraďte!!

holka, 11 let, 2. října 2018

Ahoj,
obávám se, že tě bohužel zklamu, ale neexistuje žádný prostředek, který by zrychlil růst vlasů. Ačkoli mnoho reklamních inzerátů tvrdí pravý opak a slibuje zázraky, ve skutečnosti je rychlost růstu vlasů daná geneticky a nelze ji nijak zvýšit. Průměrně povyrostou vlasy patnáct centimetrů za rok, ale jedná se opravdu pouze o průměrný údaj, který se může člověk od člověka lišit. Musíš mít tedy trpělivost.
Měj se hezky!
Bára

Moje tělo - holky

Ahoj Alíku pardon že zase otrvuji ale chci si to ujasnit... Takže když budu jíst zdravě sportovat prostě dodržovat zdraví styl tak se mi to břicho časem zmenší .( Ano je mi jasný že to bude dlouho trvat ) děkuji mockrát

Holka 14, 30. září 2018

Ahoj,
ano, při dodržování zdravého životního stylu (to znamená vyváženého jídelníčku a dostatku pohybu) se tvoje břicho postupem času zmenší. Pro ploché břicho je také důležité mít dostatečně posílený střed těla, který zajišťuje správné držení těla. Určitě proto do svého programu zařaď i cviky pro posílení středu těla.
Měj se hezky!
Bára

Moje tělo - holky

Ahoj Aliku, je mi 13, merim 163cm a vážím 40kg. Mam takový problém s mým růstem prsou.... Jedno prso je větší než to druhé.. stydím se za to i v tělocviku ze si toho někdo všimne.. Je to normální?

holka, 13 let, 26. září 2018

Ahoj,
nesouměrný růst prsů se během dospívání skutečně může vyskytovat. Vzhledem k tomu, že je ti teprve třináct let a tvé dospívání je na začátku, nemusíš si s tím dělat vůbec žádné starosti. Během dospívání se tvé tělo bude ještě výrazně měnit a s ním i tvé tělesné proporce. Je velmi pravděpodobné, že na konci dospívání budou mít obě tvá prsa stejnou velikost.
Měj se hezky!
Bára

Moje tělo - holky

Ahoj Alíku, je mi to celkem trapné a divné, ale zdá se mi, že moje stydké malé pysky jsou velmi velké, jako by trochu plandaly a jsou větší než mé stydké velké pysky, nepřipadám si vůbec hezká, zdá se mi, že moje stydké malé pysky jsou takové řekla bych až odporné, popravdě nevím, jak mají ženské genitálie vypadat, protože každá je má jiné. Mně se ty moje zdají nehezké a mám strach, že se to nebude líbit mému přítelovi, až někdy dojde na pohlavní styk. Mám strach, co mi řeknou na gynekologii, připadám si tam dole jako stará paní.

holka, 14 let, 24. září 2018

Ahoj,
máš naprostou pravdu v tom, že vzhled genitálií je velmi individuální záležitostí a neexistuje nic jako hezké a ošklivé genitálie. Stejně jako se liší penisy délkou, tloušťkou a vzhledem, liší se i ženské genitálie. Pokud bys byla v budoucnu ze vzhledu svých stydkých pysků hodně nešťastná, existují určité možnosti korekce v rámci plastické chirurgie. Nicméně tě mohu ujistit, že až najdeš partnera, který tě bude mít skutečně rád, budeš se mu stoprocentně líbit úplně celá, včetně každé části tvého těla.
Měj se hezky!
Bára

Moje tělo - holky

Už mne bolí tři dny v podbřišku, ten třetí den spíše jako by píchá. Děkuju

Ahoj,
nikdo na světě nedokáže stanovit diagnózu na dálku a online. Pokud máš zdravotní problém, který tě obtěžuje, je potřeba navštívit lékaře, s nímž svůj problém zkonzultuješ. On stanoví diagnózu a navrhne adekvátní řešení. Jestliže tedy tvůj zdravotní problém bude přetrvávat i další dny, popros rodiče, aby tě objednali k tvému pediatrovi.
Měj se hezky!
Bára

Moje tělo - holky

Ahoj mám takovouhle blbou otázku, no prostě jestli můžu otěhotnět když třeba nějaký kluk masturboval a já si pak do toho sednu jo já vím že to je hodně divný ale zajímá mě to

holka, 12 let, 14. září 2018

Ahoj,
tímto způsobem naprosto jistě otěhotnět nemůžeš. K tomu by byla potřeba taková obrovská souhra okolností, že si dovoluji tvrdit, že je to vyloučené.
Měj se hezky!
Bára

Moje tělo - holky

Ahoj,mám dotaz ohledně mé krve.
Občas se řežu (už pracuji na tom abych přestala),a poslední dobou mám tu krev takovou jinou.
Nevím jak přesně bych to popsala,ale jak vím,krev má být telutina. Moje krev je ale nějaká jiná,je občas taková hustší a když se ji snažím otrit tak se jakoby táhne. Nevím,jak přesně to popsat. Možná je to jako takový řídký sliz.
Nikdy jsem nic takového neměla tak mě to celkem děsí...

holka, 13 let, 27. srpna 2018

Ahoj,

píšeš, že Tě děsí změna konzistence krve, která se u Tebe objevuje po řezání. Je dobře, že pracuješ na tom, abys s tímto sebepoškozováním přestala, to chci moc ocenit a podpořit Tě v tom. To je totiž cesta, jak být v klidu a nemuset se bát o své zdraví. Těžko můžeme odpovědět na to, zda je tento druh krve v pořádku, když není v pořádku, abys vůbec krvácela. Řezání může být i život ohrožující a neměla bys ve snaze s ním přestat být sama, zasloužíš si podporu. Můžeš zkusit zajít za školní psycholožkou, pokud ji ve škole máte, nebo za jiným psychologem, doporučit Ti ho může i praktická lékařka, ke které chodíš na kontroly. V případě akutní chuti se pořezat můžeš volat např. na nonstop zdarma Linku bezpečí 116 111, abys to lépe ustála a neublížila si. Neboj se využít podporu ostatních, která tu pro Tebe je.

Držíme Ti palce.
Modrá linka

Moje tělo - holky

Ahoj.
Mám otázku. Mutaci hlasu můžou mít jen kluci?
A jak dlouho ta mutace hlasu trvá?
(Jsem holka a už od osmi mi přeskakuje hlas. A nejen to. Někdy chraptim,
někdy nedokážu říct ani slovo protože se mi hlas zasekne na dobu. Nebo
když nemluvim tak na 15 minut a pak najednou ano, tak musim šeptat a
hlas mi tak jako tak přeskakuje a zní pisklavě. Je to normální?)
Zatim děkuju

holka, 14 let, 26. srpna 2018

Ahoj z Modré linky,
byť na hlas nejsme odborníci, chceme ocenit, že píšeš s tím, co Tě trápí, a hledáš si tak informace. To je moc dobře. Mutace je pojem, který se užívá obvykle pro změny hlasu u kluků. Nicméně je pravda, že i hlas dívek prochází v průběhu dospívání a pak i během celého života změnami. Těžko říct, jestli Tvoje příznaky časem zmizí. S tím by Ti mohl pomoci spíš odborník na hlas - foniatr. Je to doktor, který pracuje přes zdravotní pojišťovnu, tak jako ostatní lékaři, a ten může dělat různá vyšetření, testy, doporučit Ti jazyková cvičení a podobně.

Přejeme hezké podzimní dny.
Modrá linka

Moje tělo - holky

Dobrý den, mám dva dotazy.

  1. Je možné, abych nemohla vůbec posilovat břišní svaly? Při jakémkoli cviku na břicho, nebo i když se břicho jen minimálně zapojuje, mě hrozně bolí záda. Už je mi 14 a nepřišla jsem na to, jak ty svaly posilovat. Vím, že mi asi řeknete, že to dělám špatně a tahám to zadáma, ale já se chci zeptat, jestli je možné, že schopnost posilovat břišní svaly nemám.
  2. Druhý dotaz je : jak je možné, že jsem přibrala asi 3 kg během toho co se snažím zhubnout (cca 2 týdny) ? Jím méně, než jsem jedla dřív a cvičím tak obden. Ale není to nic moc posilování, takže svaly to podle mě nebudou. Mám hodinky fitbit versa a měří mi, že denně spálím průměrně 2000 kcal. Tak jak je možné že přibírám?
Vážím teď už 58,5 kg ráno, 164 cm mám a čerstvě je mi 14 let. DĚKUJI ŽE TU PRO NÁS JSTE...
holka, 14 let, 4. září 2018

ahoj,
dosud jsem se nesetkala s nikým, kdo by nemohl posilovat břišní svaly. Pokud máš špatný tělesný postoj a svaly břicha se nezapojují správně, jak by měly, mohou být cviky, které nyní cvičíš, pro Tebe příliš těžké a nebo je neprovádíš správně. Obojí může vést k bolestem zad.
Mohla bys zkusit třeba cvičení pilates, které je v tomto ohledu skvělé - pomáhá předcházet bolestem zad, posiluje svaly břicha i svaly kolem páteře, pánevní dno. Zkus zjistit, zda ve Tvém okolí tento typ cvičení neběží. Zpočátku může být nutné cvičit pod dohledem zkušeného instruktora, později (až se člověk naučí základní principy) lze cvičit i samostatně doma.

U žen bývá častý výkyv v hmotnosti v souvislosti s proměnami v rámci menstruačního cyklu (zadržení vody v těle před nástupem menstruace). 2-3 kg hmotnosti bývají pohyblivé právě s ohledem na pohyb tekutin. Protože se jedná o 2 týdny, nejedná se nejspíše ani o svaly, ani o tuk. Rozhodně bych doporučila nevážit se každý den nebo každý týden, ale třeba každý měsíc. Navíc číslo na váze není rozhodující - neodráží skutečné složení těla (zastoupení svalů a tuku).
Ať se Ti dobře daří přeje Vím, co jím.