Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Alík radí dětem

  Na otázky odpovídají

  pracovníci Modré linky, psycholožky BáraV a Péťa, poradenské centrum Locika, MUDr. Jiří Staněk, MVDr. Přemysl Rabas, vědecký novinář Pragmatik, Škola Vitae, bojovníci proti kouření z projektu Nekuřátka a správci. Občas odpovídá i sám Alík.

  Dotazy mohou pokládat pouze děti mladší 15 let.

  Moje tělo - holky

  Červené „pohárky“ na jazyku

  Dobrý den, byla jsem nemocná a mám červené pohárky na jazyku, je to normální? Jinak vůbec to necítím a přišla jsem na to až teď.

  holka, 12 let, 15. dubna 2021

  Ahoj,
  nevím, co přesně si mám představit pod pojmem „červené pohárky“, budu tedy předpokládat, že se jedná nejspíš o červené pupínky. Jejich původ může mít celou řadu příčin od stresu, přes zažívací potíže, alergii na jídlo, nebo třeba konzumaci dráždivých potravin. Pokud tě nebolí, ani jinak neobtěžují, dala bych jim nějaký čas na to, aby mohly zmizet. Je pravděpodobné, že půjde pouze o dočasnou záležitost.
  Měj se hezky!
  Bára

  Moje tělo - holky

  Bolest břicha a pálení při močení

  Ahoj Alexiku , je mi 11 let a mám výtok už půl roku , nic mě nebolelo ale za poslední dny mě bolelo břicho ale za 5-10 min to přestalo a výtok nějak moc nezapáchá ale když čůrám tak mě to pálí ale zase to přestane .. byla jsme s tím u doktorky ale zánět ani nic takového jsme neměla tak mi řekli ať piju takovej čaj co mi předepsali ,ale nepomáhá to ... Rostou mi chloupky tak jestli to nebude tím že budu mít zachvili menstruaci ..

  holka, 11 let, 15. dubna 2021

  Ahoj,
  pokud jsi byla u lékařky a testy nepotvrdily zánět, ani neodhalily žádný jiný zdravotní problém, je možné, že se skutečně jedná o nějakou dočasnou banalitu, která časem sama vymizí. Osobně si nemyslím, že by pálení při močení souviselo a blížící se menstruací, ale důvěřovala bych tvé lékařce, že se nejedná o nic závažného. Dodržuj dál její doporučení a věřím, že se to brzy dá do pořádku.
  Měj se hezky!
  Bára

  Moje tělo - holky

  Je to výtok?

  Ahoj,
  Vím že je to chvíle co jsem psala dotaz ohledne mích prsou, ale potřebuji znovu poradit.
  Nedávno jsem zjistila že se mi,, tam dole " loupe kůže nebo co. To bych chápala, ale teť se mi tam začala tvořit taková bílá tužší,, mast" když to tak řeknu a každý den mám na kalhotkách něco žlutého. Je to výtok nebo se špatně utírám? (Já osobně jsem obojí vyloučila, protože na výtok je to málo tekuté a utírám se důkladně). Co by to teoreticky mohlo být?
  Neměla bych o tom na jedenáctileté prohlídce říct doktorovi?
  Děkuji

  A pardon jestli mi někde chybí čárka nebo mám špatně i/y.

  holka, téměř 11 let, 14. dubna 2021

  Ahoj,
  obávám se, že nikdo není schopný na dálku a online zodpovědně stanovit „diagnózu.“ Podle tvého popisu je možné, že se skutečně jedná o výtok, nicméně pouze na základě popisu to skutečně není možné stanovit. Není proto vůbec špatný nápad zkonzultovat to s pediatrem na jedenáctileté prohlídce.
  Měj se hezky!
  Bára

  Moje tělo - holky

  Holení intimních míst

  Dobrý den, zachvilku tu bude léto, takže bazény atd, mamka mi nechce dovolit abych se holila, potají se asi neoholím protože to neumím a bojím se že bych se pořezala jenže v létě budu nosit plavky a bojím se že to bude vidět, nevíte jak bych zabránila tomu aby nešlo vidět že mám tam dole chlupy? Mám si je zastřihnout? Předem děkuji za odpoveď.

  holka, 12 let, 14. dubna 2021

  Ahoj,

  ptáš se na holení intimních míst - "tam dole". Nedivím se, že se tím zabýváš, je to úplně přirozené, zvláště s nadcházejícími teplými měsíci.

  K holení mají ženy (muži samozřejmě také) různé přístupy. Někdo je zastáncem přírodní cesty, kdy nezáleží na tom, že je "něco vidět", ochlupení se nechává přirozeně růst. Jiní se zase důsledně holí, další "tak něco mezitím" - ochlupení si zkracují.

  Ty se můžeš rozhodnout, jak sama chceš, ale máš pravdu, že ve Tvém věku Ti do toho mají právo zasahovat rodiče. Můžeš zkusit se s mamkou domluvit, říci, čeho se obáváš a co nechceš (aby Ti chloupky byly vidět v plavkách). Možná se s mamkou domluvíte.

  Jak sama píšeš, chloupky si můžeš zastřihnout - nůžkami, ale také i strojkem, který buď úplně vyholí, nebo chloupky zastříhne na požadovanou délku. K odstranění ochlupení slouží také depilační pasty a vosky (dají se koupit v drogerii nebo lékárně). Pasty chloupky chemicky odstraní, vosky vytrhnou (je to tedy bolestivější).

  Holení žiletkou patří k těm méně bezpečným způsobům, opravdu může hrozit pořezání, zvláště, než se to člověk naučí. Lepší jsou zmíněné strojky, můžeš se zkusit po nich podívat, je jich dost i cenově dostupných. Je třeba hledat strojek určený speciálně pro ženy.

  Je také možnost pořídit si takové plavky, které intimní místa natolik zakryjí, že případné ochlupení vidět není - ale to je samozřejmě na Tobě, jestli bys to tak chtěla.

  Přejeme příjemné dny,

  Modrá linka

  Moje tělo - holky

  Vlasy - jak se rozhodnout

  Ahoj poradno, asi vím že mi s tím nemůžete pomoci úplně protože nevíte jak vypadám. Ale už mám dlouho v plánu si ostříhat vlasy lehce pod ramena, teď mám vlasy asi 5 cm od zadku😅. Vím že to bude velký šok pro mě si na to zvyknout i pro okolí protože jsem nikdy neměla tak krátké vlasy, nevím jestli to mám udělat mám cca dva týdny si to rozmyslet😕. Nejspíše bych chtěla dodat odvahu, vlasy mi rostou rychle takže vím že by za půl roku byly stejně dlouhé, jen prostě nevím jestli se mám odvážit. Vím že je to takový divný dotaz ale já se nemůžu rozhodnout. Předem děkuji za odpověď.

  Ellie, 12 let, 13. dubna 2021

  Ahoj Ellie,

  píšeš nám s dotazem ohledně Tvých vlasů. Váháš, jestli si nechat vlasy ostříhat. Teď je máš dlouhé a myslíš, že zkrácení by byl možná velký šok pro Tebe i pro okolí. Možná, že chceš dodat odvahu, na rozhodnutí máš ještě 14 dní.

  Napadá mě, že jsi o změně Tvých vlasů začala uvažovat z nějakého důvodu. Možná jsi po čase chtěla vyzkoušet něco nového, možná jsi zvědavá, jaké by to bylo a jak by to změnilo Tvůj vzhled, možná jsi to u někoho viděla a líbilo se Ti to aj. Důvodů může být spousta. Je normální, že Tě láká z času na čas udělat nějakou změnu, trochu zariskovat, ať už třeba „jen“ ve vzhledu, anebo v různých životních oblastech. K takovým změnám, i když se nezdají být tak velké, je vždycky potřeba odvaha.
  Rozumím, že nad tím uvažuješ ze všech stran a že nemáš jistotu, které rozhodnutí by bylo „to správné“. O vlasy asi pečuješ každý den a máš k nim přirozeně nějaký vztah. Možná máš obavy i z toho, co by se dělo, kdyby to nedopadlo podle Tvých představ. Přijde mi proto důležité, jaký z toho máš celkový dojem a pocity kolem. Říkám si, že v některých případech je zajímavé se na věci podívat tak jakoby vlastně žádná „správná rozhodnutí“ neexistovala. Často nebývá nejdůležitější to, jak jsme se rozhodli, ale jak s celou situací zacházíme potom, co se změna udála.
  Uvažuji, že možná máš někoho blízkého v okolí (kamarádku, někoho z rodiny), kdo by Ti mohl říct svůj názor a pomoct Ti tak zvážit pro a proti. Nakonec je ale opravdu jen na Tobě a Tvé chuti, jestli si vlasy ostříháš.

  Ať jsi se svými rozhodnutími spokojená přeje,
  Modrá linka

  Moje tělo - holky

  Červená tečka na kůži

  Ahoj, mám dotaz nikde jsem nenašla jak se zbavit mého problému. Na obličeji nějak mezi okem a nosem mám takovou červenou tečku ale úplně červenou celkem mě to štve. A nevím jak se toho zbavit, mám to celkem dlouho a ocenila bych radu. PŘEDEM DĚKUJI;-)

  Ahoj,
  ačkoli nejsem dermatolog, troufla bych si tipnout, že se bude jednat o hemangion (soudím tak proto, že jsem jimi také trpěla), který se dá velmi snadno a bezbolestně odstranit laserem. Nicméně to je samozřejmě pouze můj soukromý odhad a určitě je nutné, aby ses objednala na dermatologii, kde tvůj problém uvidí a posoudí lékař a ten také navrhne léčbu. To, čím jsem si ale naprosto jistá, je to, že se určitě oné tečky nezkoušej zbavit sama vymačkáváním a podobnými metodami. Protože je velmi pravděpodobné, že bys problém jen zhoršila a zůstaly ti třeba i jizvy. Objednej se k lékaři a ten ti to pomůže vyřešit.
  Přeji ti hodně štěstí!
  Bára

  Moje tělo - holky

  Mám jeden bok větší než druhý

  Ahoj Alíku, promin ze zase otravuju, ale mám jeden dotaz. Je vpořádku když mám jedem bok větší než ten druhý? Je možné že mi třeba ještě doroste? Prosím odpověz, docela mě to trápí, nevypadá to hezky.
  Přeji peěkně prožité dopoledne

  holka, 13 let, 8. dubna 2021

  Ahoj,
  musím přiznat, že mě tvůj dotaz překvapil, protože jsem se s ničím podobným ještě nesetkala a nevím, co si pod tím mám představit. Dost dobře nechápu, co znamená, že máš jeden bok větší než druhý. Lidské tělo není dokonale souměrné a je známé, že například každá polovina obličeje je lehce jiná. Stejně tak se některé ženy potýkají s tím, že mají jedno ňadro o něco větší než druhé. Nicméně se stížností na jeden bok větší než druhý jsem se ještě nesetkala a popravdě nevím, co ti mám poradit.
  Je možné, že ve skutečnosti není tvůj „problém“ viditelný pro nikoho dalšího a vlastně je zveličený jen v tvé hlavě. Je poměrně běžné, že člověk se upne na něco, co považuje za svou slabou stránku a čím víc se na to soustředí, tím viditelnější, nápadnější a ošklivější mu to připadá. Když o tom pak ale mluví s někým nezaujatým, je překvapený, že si ten člověk žádného „problému“ vůbec nevšiml. Zkus se proto zamyslet nad tím, jestli už tě na nesouměrnost boků někdo upozornil, nebo někdo něco naznačil. Dost možná, že pro ostatní je to opravdu neviditelné.
  Pokud by nesouměrnost boků byla skutečně reálným problémem, můžeš to zkusit zkonzultovat s pediatrem, jestli se nejedná o nějakou zdravotní komplikaci (ale jak říkám, skutečně si neumím představit, co přesně tím máš na mysli). Každopádně je naprosto jisté, že tvé tělo se bude v průběhu dospívání ještě dramaticky měnit a jeho současná podoba není definitivní.
  Měj se hezky!
  Bára

  Moje tělo - holky

  Třináctiletá prohlídka

  Ahoj Alíku, vím, že tento dotaz už tu byl zmiňován, ale ráda bych aby jste to trochu rozvinuli máte lepší věci na práci než odpovídat malejm dětem na dotazy, a trápí mě to...
  Před pár dny mi bylo 13 a tím pádem se blíží třináctiletá prohlídka. Naprosto nevím co mi tam budou dělat a docela se bojim, protože minule jsem si musela sundat kalhotky, ale táta ani neodešel. Budou se mi dívat na ochlupení a na prsa? Strašně se bojim. Stalo by se něco kdybych se tam oholila? Nemuseli by to říct rodičům? Mám na svůj věk poměrně dost hodně dlouhejh černejch chlůpů a jsou mi nepříjemné. Snad by nepoznala kdyby jsem si je jenom zastřihla.
  Pak mám ještě jeden dotaz. Před pár měsíci jsem dostala něco jako menstruaci nebo spíš jsem špinila. Jenomže já jsem řekla mámě, že jsem to dostala a ta to řekla tátovi(říkala mi že to zůstane jenom mezi náma, ale mluvili spolu o tom hned jak jsem jí to řekla). Co mám na prohlídce říct? Že to mám nebo ne? Asi tam se mnou půjde táta, a je mi před ním všechno trapné. Co když mě pošlou na gynekologii? Já jsem si totiš při prstění nejspíš protrhla pannenskou blánu. Trochu to bolela a byla tam kapka krve. Musel by to oznámit mým rodičům, nemohla by jsem prostě říct, že nevim jak se mi to stalo, že jsem musela někdě blbě spadnou?
  Omlouvám se za gramatiku, ale přeji pěkný zbytek večera.

  holka, 13 let, 8. dubna 2021

  Ahoj,

  ptáš se podobně jako víc kamarádů Alíka na třináctiletou prohlídku. Rozumím tomu, že nahota a prohlížení intimních partií není zrovna příjemná věc.
  Někteří lékaři na svlékání netrvají a stačí jim informace, že nepociťuješ potíže, roste ti pubické ochlupení atp. Jiní se chtějí na vlastní oči přesvědčit, že vše má správný tvar, stydké pysky nejsou srostlé, růst není ani pomalý ani zrychlený. I tyto části těla si zaslouží péči. (U zubaře je to také nepříjemné, ale nutné.) O své menstruaci můžeš říct, žes už ji měla v podobě špinění, uvést den začátku a že se zatím neopakovala. Možná s Tebou lékařka probere vedení menstruačního kalendáře. Nikdo tě nebude prohmatávat zevnitř, to je už práce gynekologa. Na gynekologii však nezbytně nemusíš okamžitě jen proto, že menstruuješ. Doporučuje se to kolem patnáctých narozenin. Kdyby to bylo někdy v budoucnu nutně třeba, lékař se Tě přímo ptal, můžeš se lékaři svěřit, že jsi zkoušela prstění nebo zavádění tamponu a nejsi si jistá, jestli sis panenskou blánu neporušila. Obojí - menstruační potřeby i masturbace - patří k životu, gynekolog potřebuje znát velmi intimní detaily a je na to zvyklý. Je to lepší než si vymýšlet těžko uvěřitelné historky o pádech na cokoli.
  Úplně chápu, že bys tyhle věci nechtěla podstupovat před tátou. Můžeš se však připravit předem - promluvit s mamkou v klidu o tom, zda by opravdu nešlo zařídit, aby s Tebou šla na prohlídku ona. Můžeš s mamkou také promluvit o vzájemné důvěře, že víš o tom, že svůj slib porušila a jestli stojí o to, aby ses jí i nadále svěřovala. Ona by také neměla radost, kdybys porušovala své sliby. Na důvěře musí pracovat obě strany. Jen mě ještě napadá, že je praktičtější, když o menstruaci žen v domácnosti vědí i muži - nejsou překvapeni výkyvy nálad, neplánují vyčerpávající sporty, koupání atp. Může pomoci i magnetka "cyklická žena" na lednici, která se dá otočit podle fáze cyklu a všichni vědí na co se připravit. Rozhodně to ale neměla dělat mamka Tobě za zády.
  Kdyby bylo potřeba, aby šel na prohlídku s Tebou táta, můžeš ho předem doma na rovinu poprosit, aby před vysvlékáním opustil ordinaci a na zavolání se vrátil. I jemu taková situace nemusí být dvakrát příjemná, ale do 15 let obvykle děti do ordinace rodiče doprovází. S domluvou může pomoci i mamka. Máš plné právo říci si, co a jak potřebuješ.

  Hezké jarní dny přeje
  Modrá linka

  Moje tělo - holky

  Bulky v prsou

  Ahoj,
  Mám pár problémů a špatně se s tím svěřuje.No co.

  Ten první je ze mi začali růst prsa. V obou mám takovou kuličku a když se do ní bouchnu dost to bolí. Je to normální? Nejspíše bych potřebovala vystuženou (sportovní) podprsenku, ale nevím jak o tom říct mamce. Poradte mi prosím. Myslíte že by to mohlo mít něco společného s menstruací?Zatím ji nemám. Jen jestli to může být příznak menstruace, nebo tak něco.
  Díky za odpověď

  Moc díky že tu pro nás jste. Veliký potlesk pro všechny, kdo odpovídají na dotazy a prostě všem co se starají o Alika. ❤️

  holka, 10 let, 2. dubna 2021

  Ahoj,

  chápu, že máš různé otázky kolem počínajícího růstu Tvých prsou. Je docela možné, že už si toho všimla i mamka a nebude ani tolik překvapená, když se s ní budeš chtít poradit o podprsence, pokud vnímáš, že by ses v ní cítila lépe. Dospívající dívky nejčastěji používají sportovní podprsenky (někdy nazývané bolerko), můžeš si třeba najít obrázek nějaké, která by se Ti líbila, na internetu a mamce ho rovnou ukázat. Není to nic divného, je to stejné jako kupovat ponožky. Až se otevřou obchody, mohly byste zajít i do specializovaného obchodu, kde umí prodavačka poradit tak, aby Ti podprsenka seděla jako druhá kůže.
  Máš pravdu v tom, že tvar a citlivost prsů se může měnit i vlivem menstruačního cyklu. Neurčuje ale nijak nástup menstruace. Bolestivé bulky v prsou by neměly být, je více možností jakého jsou původu, nemusí to být nic vážného, ale přijde mi důležité říci to mamce a lékaři. Jednoduchým, nebolestivým vyšetřením pomocí ultrazvuku se dá zjistit, o co jde, jestli je možnost, že se bulky časem samy vstřebají apod.
  Pokud by to bylo pro Tebe jednodušší, můžeš mamce ukázat i tuto naši odpověď. Kdybys to chtěla ještě probrat, můžeš se nám ozvat, všechny kontakty najdeš na www.modralinka.cz .

  Pevné zdraví přeje
  Modrá linka

  Moje tělo - holky

  Holení intimních míst

  Ahoj Alíku a spol.. Poslední dobou mi začíná takové to období kluci tělo atd. 😅
  Dostala jsem se až do fáze holení noh, ale vzhledem k tomu že mám k rodičům takový ten přístup že po nich skoro nic nechci, protože se bojím odmítnutí a ztrapnění že jsem to vůbec chtěla tak jakože nejsem v té nejlepší situaci.
  Problém je ten že se mě matka už asi před dvěma měsíci ptala jestli si nechci holit intimní místa... Já jakožto člověk který se o tomhle s rodiči nerad baví tak... huh jsem jí to rozmluvila :D
  Ještě tady skoro ,,umírám,, protože mi ráno řekla že až jednou budu mít kluka tak mě nebude chtít celou dobu vidět oblečenou -_-.
  Měla bych se jí na to zeptat? Po případně jak?

  holka 11, 12 let, 7. dubna 2021

  Ahoj z Modré linky,
  Tvoje otázka se týká holení intimních míst. Vůbec se nedivím, že se tímto tématem zabýváš, je přirozené, že v období dospívání přichází.
  Ptáš se, jestli by ses „na to mamky měla zeptat“, „popřípadě jak“. Vlastně nevím, na co se chceš zeptat. Na to, co říkala o klukách? Na to, jak se holit? Nebo na něco jiného? z Tvého textu to nevyplývá, odpovím tedy spíše obecně.
  Pro většinu dospívajících holek nebo kluků nastává období, kdy se rozhodují, kdy ochlupení na intimních místech nechají přirozeně růst, nebo jej budou částečně nebo úplně odstraňovat. Tak to je asi teď u Tebe.
  Úplně chápu, že „umíráš“, když máš s rodiči mluvit o tak citlivých věcech. Je jenom na Tobě, jestli to chceš s nimi (nebo jen s matkou) probírat. Pokud nebudeš chtít, nemusíš. Pokud chceš ohledně tohoto tématu poradit, můžeš si vybrat klidnou chvíli, kdy budete mít dost času a nerušeného prostoru, a zeptej se úplně přirozeně a otevřeně. Klidně můžeš říct, že se Ti o tom špatně mluví, že Ti to není příjemné, pak se napětí trochu uvolní. Můžeš také jít rovnou na věc a poprosit ji (třeba i smskou), zda by ti nekoupila nějakou věc (krém nebo strojek, apod.), abys to mohla provést.

  Co se týká holení obecně, je jen na Tobě, jak se rozhodneš, je to jenom Tvoje věc. Kdyby se Ti chtělo, můžeš zkusit vše probrat třeba s kamarádkami a zjistit, jak to mají ony.
  Přejeme pěkné jarní dny,
  Modrá linka

  Moje tělo - holky

  Ahoj poradno,
  Chtěla bych se zeptat jak mám tátovi vysvětlit, že se mi nelíbí když mě plácá přes zadek? Nepřijde mi v pohodě když mě 24/7 plácá a budí mě tak, že mi zajíždí rukou do kalhotek, nelíbí se mi to a nevim jak mu to mám říct

  holka, 12 let, 6. dubna 2021

  Ahoj z Modré linky,

  díky za důvěru, se kterou se nám svěřuješ. Chtěla bys poradit, jak tátovi vysvětlit, aby Tě neplácal přes zadek. Nelíbí se Ti taky to, že Ti zajíždí rukou do kalhotek. Ptáš se nás, jak mu to říct. Představuji si, že nemuselo být lehké napsat tyto řádky. Je ale moc dobře, že jsi to udělala a svěřila ses nám. Zasloužíš si, aby se tyto věci, co se Ti nelíbí, neděly a abys na to nezůstávala sama.

  Píšeš, že to, co se Ti děje, Ti nepřijde v pohodě. Chtěla bych moc ocenit, jak jsi k sobě vnímavá. Poznáš na sobě uvnitř i na svém těle, že způsob, jak se Tě Tvůj táta dotýká není v pořádku. Každý má vlastní tělo, které nejlépe zná, a ví, co mu je příjemné a co není. Naše tělo má totiž své hranice. Jsou místa, kde se běžně dotýkáme s ostatními a třeba se zdravíme, objímáme (tvář, ruce aj.) a pak existuje naše intimní oblast (od ramen po kolena). V těchto partiích jsme na dotek druhého citlivější a může se dít jen s naším souhlasem. Kdokoliv překračuje tyto hranice musí mít Tvé potvrzení, i když se jedná o Tvého rodiče. Mrzí mě, že se to děje, nezasloužíš si to. Máš proto právo říct, když Ti dotyk druhého vadí. Máš právo se vymezit a obrátit se pro pomoc, aby to přestalo.
  Tátovi můžeš úplně normálně říct: „Tohle, tati, nedělej. Je mi to nepříjemné.“ Přemýšlím, že to tátu možná překvapí, ale měl by to respektovat. Umění říkat „Ne.“ se Ti bude v životě hodit. Pokud by táta nereagoval, jak si přeješ, bylo dobré vyhledat podporu v Tvém okolí třeba od někoho dospělého, komu věříš, a kdo by Ti pomohl celou věc řešit. Může být těžké o tom začít mluvit, ale je to moc důležité. Možná by Ti ulehčilo, kdybys na začátku dala druhému přečíst naše zprávy, co jsme si vyměnili. Přemýšlím teď, s kým bys to mohla začít řešit. Možná si umíš představit svěřit se mamce, tetě, starší kamarádce, paní učitelce anebo někomu jinému blízkému. Pokud máte na škole školního psychologa, taky by měl být připravený Tě vyslechnout, klidně i online. Jsme tu pro Tebe i na Modré lince, kde bude prostor vše podrobněji probrat a pomůžeme Ti naplánovat další kroky. Můžeš zavolat, anebo napsat do chatu (https://www.modralinka.cz/). Non-stop pak funguje Linka bezpečí (https://www.linkabezpeci.cz/). Neboj se ozvat.

  Chtěla bych Tě ještě jednou podpořit v tom, ať se s celou věcí svěříš. Z tohoto krátkého popisu na nás působí, že by se mohlo jednat i o trestný čin, opravdu by se to nemělo dít. Zasloužíš si jen takové doteky, které jsou Ti příjemné a které respektují intimní oblasti Tvého těla.

  Hodně sil do dalších kroků přeje
  Modrá linka

  Moje tělo - holky

  Slepé střevo, zpevnění prsů a chození se starším

  Ahoj,
  mám pár dotazů.

  1. Jak poznám že musím na operaci se slepým střevem? Nevím jak se tomu říká, ale vím že se musí vyoperovat aby nedělalo problémy. Trochu mě tlačí břicho. Bojím se, že je to ono. :-(
  2. Potřebovala bych zpevnit prsa. Pravidelně cvičím a posiluju. Moje prsa jsou dost měkká a špičatá.:-E Potřebuju poradit jak je zpevnit či co jiného dělat.
  3. Potkala jsem kluka, je do mě zamilovaný a já do něj. Ale jemu je 16 let. Myslíte že to není žádné porušení, když spolu chodíme ven?

  Děkuju moc. Mějte se hezky$>

  holka, 13 let, 31. března 2021

  Ahoj,
  pokusím se na tvé dotazy odpovědět postupně:

  1. Nevím, proč si myslíš, že se slepé střevo musí vyoperovat, ale je to nesmysl. Naopak mnohem víc lidí prožije celý život bez operace slepého střeva než těch, kteří si jej musí nechat vyoperovat. Operace slepého střeva se operuje pouze v případě, že se zanítí, jinak k tomu není důvod. Zánět slepého střeva se u každého může projevovat trochu jinak, ale obvykle ho lidé popisují jako intenzivní bolest na pravé straně břicha, která neustupuje. Lehké tlačení břicha bych automaticky slepému střevu nepřičítala, ale vzhledem k tomu, že jsi dotaz položila už před šesti dny, předpoklám, že v současné době už víš, jestli se o slepé střevo jednalo, či nikoli.
  2. Co se týká zpevnění prsů - to není dost dobře možné. Je možné posílit prsní sval (například prováděním kliků), ale na tvar prsů nebo na to, že jsou „měkká“ to nebude mít žádný vliv, protože v samotných prsech žádné svaly nejsou, ale jsou tvořeny tukovou tkání. Proto je nemůžeš zpevnit, ani posílit. Nicméně ve třinácti letech jejich tvar a vzhled rozhodně není definitivní, takže buď trpělivá a vyčkej ještě pár let, než bude tvé dospívání u konce.
  3. Ohledně tvého dotazu, zda vadí, že chodíš ven se starším klukem ti mohu odpovědět, že pokud spolu jen chodíte na procházky, sportovat a podobně, rozhodně to ničemu nevadí. V případě, že byste plánovali nějaké intimnější aktivity, už by to problém, vzhledem k tvému věku, byl.

  Měj se hezky!
  Bára

  Moje tělo - holky

  Panenství

  Ahoj Alíku a spol,
  mám malou otázku a je to trochu zvláštní:
  Co to znamená když někdo přijde o panenství?
  Nikdo mi na to ještě nechtěl odpovědět a ptát se rodičů je mi divný, tak se ptám vás. Asi je to hodně zvláštní otázka, když kamarádky na ní nechtěli odpovědět.
  Předem děkuji a přeji vám hezký den

  holka, 12 let, 3. dubna 2021

  Ahoj holko,

  Jako panna se – i když poněkud nepřesně – označuje dívka, která dosud neměla pohlavní styk. Slovní spojení „přijít o panenství“ tedy znamená „mít první pohlavní styk“.

  U dívek je poševní vchod (tedy otvor, který vede do pochvy) částečně překrytý blánou zvanou hymen, která se někdy také ne zcela přesně nazývá „panenská blána“. V hymenu se nachází kruhový či oválný otvor, někdy může být takových otvorů i více.
  Nejčastěji při prvním pohlavním styku se otvor v hymenu rozšiřuje všemi směry, tedy nahoru, dolů i do stran. Přitom dochází ke vzniku trhlinek na okrajích hymenu, z něhož poté zůstávají tzv. carunculae hymenales, což jsou drobné výběžky po obvodu poševního vchodu.

  Některé dívky mají z porušení hymenu obavy, protože očekávají, že pro ně bude bolestivé. Avšak hymen neobsahuje takřka žádná nervová zakončení, a tudíž jeho porušení samo o sobě bolestivé není. Pokud už dívka při prvním pohlavním styku cítí bolest, její příčinou je spíše nedostatečné zvlhčení pohlavních orgánů během tzv. milostné předehry.

  V minulých dobách (a v některých částech světa dodnes) se „neporušený“ hymen považoval za „důkaz“ toho, že dívka dosud neměla pohlavní styk. Avšak k rozšíření otvoru v hymenu může dojít i jinak než při pohlavním styku, například při lékařském zákroku nebo při masturbaci, takže není pravdou, že dívka, která dosud neměla pohlavní styk, musí mít hymen neporušený.

  V dnešní době již pojem „panenství“ nemá v podstatě žádný praktický význam, jedná se spíše o přežitek z dávných dob, kdy byla žena zcela podřízena muži a před vstupem do manželství musela být „počestná“ (což tehdy znamenalo především vyhýbat se předmanželskému pohlavnímu styku), zatímco u mužů nikdo neřešil, zda před vstupem do manželství s někým souložili či nikoliv. Nicméně ve slovníku širších lidových vrstev se výraz „panenství“ dodnes udržuje.

  Moje tělo - holky

  Přijdu si ošklivá

  Ahoj Alíku, mám problém. Přijdu si strašně ošklivá. Mám obrovské kruhy pod očima a obličej samá vyrážka. K tomu se dnes objevily strie. Snižuje mi to sebevědomí. Nemůžu se na sebe ani podívat do zrcadla. Vždycky na sobě najdu něco ošklivého a chce se mi brečet. Aby toho nebylo málo, mám sestru, o které všichni říkají jak je krásná a každý kluk se do ní hned zamiluje. Když to řeknu mámě, řekne mi že jsem trubka, že jsem pěkná. Jenže to ona říká jen proto, že je to moje mamka. Alíku, prosím pomoc. Už toho mám dost. Nevím co si počít.

  Ahoj,

  trápí Tě to, jak vypadáš - připadáš si ošklivá, protože máš kruhy pod očima, vyrážku na obličeji a všimla sis u sebe strií. Mrzí mě, že se ve svém těle teď necítíš úplně dobře a věřím, že srovnávání se sestrou to celé dělá ještě horší. Dospívání v tomhle umí být často náročné - stává se mnoha dívkám, že se jim objeví vyrážka a zároveň se jim začíná měnit tělo, což může přinášet příjemné i nepříjemné pocity a obavy. Napsala jsi, že na sobě vždycky najdeš něco ošklivého. Říkám si, že v tom možná bude ten zakopaný pes, že se soustředíš jen na to, co se Ti nelíbí. Připadá mi důležité, aby ses učila hledat si na sobě i to, co se Ti na sobě líbí. Sebevědomí je hlavně o tom mít sebe sama ráda i s tím, že nejsme perfektní - a to není nikdo. Můžeš si dát takový úkol, sepsat si seznam alespoň 10 věcí, co máš na sobě ráda - jednak na vzhledu (třeba hezké oči, nohy, nehty...), ale i na tom, jaká jsi a co umíš. Byla by škoda omezovat svoje sebevědomí jen na vzhled. Pupínky, kruhy pod očima a strie má spousta žen - a i tak se o nich dá říct, že jsou krásné.

  Zdraví

  Modrá linka

  Moje tělo - holky

  Velká modřina na ruce

  Dobrý den. Chtěla bych, aby jste mi někdo pomohl. Před 3 týdny se mi udělala obrovská modřina, přes půlku ruky. Jelikož se to rodičům nezdálo, tak jsme jeli k mé obvodní lékařce. Paní sestřička ani paní doktorka nic podobného nikdy neviděly ( a to tam pracují několik let). Obě nevěděly, co s tím, tak mě poslaly na chirurgii. Doktor, který mi měl udělat rentgen se na mojí ruku ani nepodíval. Tak jsme se vrátili zpátky k obvodní doktorce a ta nás poslala na kožní. Na kožní mi doktorka řekla, že taky nic podobného v životě neviděla. Myslela si, že mám něco s cévami nebo autoimunitní onemocnění. Předepsala nám mastičku a ruku mi obvázala obvazem. Řekla, že pokud se to bude horšit, je ochotná nás poslat do nemocnice. Jelikož se to zhoršovalo, šli jsme zpátky k obvodní doktorce, ta mi odebrala krev a poslala nás do nemocnice. Poslala mě na Sono. V nemocnici mi nic nenašli (byla jsem u dvou doktorů, ti řekli že to v životě neviděli jak jinak :/ ) Udělali mi další odběr krve. Jelikož se to stále zhoršovalo tak nás následně poslali do Fakultní nemocnice. Byla jsem na kožní ti mě poslali na rentgen a nic nenašli. Řekli, jestli se to nezlepší ať si zajdeme k obvodní doktorce a pak se uvidí co dál (jestli si mě třeba nechají v nemocnici pár dní) Jelikož se to zlepšilo nebylo třeba nic dělat. Ale dnes se mi zase pomalu dělá modřina na té samé ruce a dělají se mi tam tvrdé hrbolky. Mám strach, co se se mnou děje. Mohli by jste mi zkusit poradit, co dál?
  Děkuji za odpověď.

  holka, 14 let, 23. března 2021

  Ahoj,
  je mi moc líto, že máš takové zdravotní problémy. Naprosto chápu, že je to nepříjemné, jsi z toho zmatená a bojíš se. Bohužel se obávám, že pro tebe nemůžeme po zdravotní stránce nic udělat. Chodíš k lékařům, kteří jsou odborníky a předpokládám, že máš tu nejlepší péči. Dle tvého popisu je vidět, že jste nic nezanedbali a lékaři se snaží odhalit příčinu tvých potíží. Pokud by sis chtěla popovídat o svých pocitech a třeba i o svém strachu a nejistotě, kontaktuj Modrou linku, kde tě vyslechnou a proberou s tebou třeba i způsoby, jak se svým strachem pracovat. Protože už jen to, že se někomu svěříš, že se bojíš, ti může hodně ulevit a pomoci ti. Držím ti palce, aby se to co nejdřív zlepšilo a měla jsi klid!
  Hodně štěstí!
  Bára


  Prosba od Alíka

  Podpořte prosím
  Modrou linku!