Poradna: Alík radí dětem

Na otázky odpovídají

pracovníci linky důvěry Modrá linka, Alíkova kamarádka BáraV, odborníci na boj proti kouření z projektu Nekuřátka a správci. Občas odpovídá i sám Alík.

Dotazy smí pokládat čtenáři mladší 15 let.

Moje tělo - holky

Ahoj Alíku a spol.!
Jste opravdu super poradna, a tak se na vás znovu obracím s takovým menším problémem.
Cca za dva měsíce mi bude 14 a stále se neholím, i když bych chtěla. Jde mi podstatě jen o podpaží. Přemýšlím nad tím už celý rok. Ale jde o to, že se tak trochu bojím. Jednou mi mamka oholila nohy, protože je mám opravdu hodně chlupaté, abych mohla nosit kraťasy. O podpaží se ani já ani ona ani nezmínila
V té době už to fakt chtelo. Vydrželo mi to dlouho oholené a potom, když už to chtělo zas, nebylo takové teplo na kraťasy, tak už se nic nedělo. Pak už mi je nikdy neoholila. Nohy mě tak netrápili, protože když bylo zase teplo, byly prázdniny a já byla jen na chatě s rodinou. Ale kvůli tomu podpaží jsem se ani nekoupala. Plánovala jsem to tak, že až mi bude zase holit nohy, že jí řeknu i o podpaží a pak už se to vše naučím sama a budu se normálně holit. Ale ona to ani nepomyslela a já se bála jí to říct. A bála jsem se oholit sama.
No a teď je to ještě horší, je zima tak mi určitě holit nohy nebude, tudíž ani podpaží. Ale na tělocviku je to podpaží docela vidět, když zvednu ruce a je to dost nepříjemné. Bojím se, že si toho někdo všimne. Teď ale přemýšlím o tom, jí to vážně řeknu. Řeknu jí, že bych chtěla oholit podpaží. Ale teď je problém v tom, že mi ho bude chtít oholit a uvidí ty chlupy. Když mi to holila na nohách, tak mi říkala, jak je to příšerný, jak to mám strašně chlupaté. A v tom podpaží je to úplně hrozné a hlavně mnohem více nechutné. Tak se bojím, že bude mít nějaké připomínky a to mi je hodně nepříjemné. Tak teď přemýšlím, že bych si to oholila sama. Trochu se bojím, ale to vem čert. Teď ale nevím, jak na to zareaguje, až uvidí, že jsem oholená. Třeba se bude zlobit, že k se nezeptala a že jsem se mohla říznout. Tak nevím. Já se úplně nebojím, že by mi to nedovolila, myslím, že by mi to dovolila, ale že to bude jakože blbé, když ji to řeknu. Ani nevím, co jí mám říct. Poradíte mi prosím, prosím?
Předem mockrát děkuji za váš čas a snad i za odpověď. :-)

holka, 13 let, 9. prosince 2018

Ahoj,

děkujeme Ti za uznání z první věty Tvého dopisu. V celých dvou odstavcích řešíš holení, je vidět, že o tom hodně zodpovědně a navíc už dlouho přemýšlíš. Je dobře, že Ti záleží na Tvém vzhledu i hygieně. Jsou i ženy, které se vůbec neholí, a neřeší to, zda si toho někdo všimne, každý to má jinak, každý má také jinak husté i tmavé ochlupení. To je věc, která je od přírody a neměl by se Ti za to nikdo posmívat nebo mít nepříjemné narážky.

Tobě se ale chlupaté nohy a podpaží nelíbí a holit se chceš, což je také v pořádku. Máš ale strach se holit sama, máš i strach říct mamce. Tvůj problém tedy možná nespočívá ani tak v holení, jako v komunikaci. A to je to nejdůležitější jak v rodině, tak ve společnosti. Umět své blízké oslovit, vyjádřit se, mluvit o tom, co potřebuji. Neumíš-li to vyjádřit, můžeš mamce přečíst tento e-mail i s naší odpovědí a od toho se "odpíchnout". Pokud je Ti komunikace o intimnějších věcech s mamkou nepříjemná, můžeš to probrat třeba i s kamarádkou, která se holí, příp. to opatrně zkusit sama podle návodu na internetu, i to je možné.

Promysli si, která z variant Ti připadá nejschůdnější a pak zkus překonat obavy a stud a vyřešit to. Věřím, že se Ti uleví, když budeš mít tohle dilema za sebou a budeš se cítit lépe i po těle, které bude upravené podle Tvých představ.

Přejeme Ti příjemný adventní čas.
Modrá linka

Moje tělo - holky

Ahojkky!

  1. za chvíli mě čeká 13 léta prohlidka a docela se bojím toho, ze mi paní doktorka bude prohlížet moje pohlavní orgány. Vím, ze se tomu nevyhnu, ale i tak bych rada vedela co mi s nimi bude dělat. Bude je nějak osahával a zkoumat? Minule mi chytla velké pysky, roztahla je a dívala se mi do pipiny. Tehdy jsem jeste tam dole neměla chloupky, ale teď tam mám tzv. bobra. Mega moc se stydím. A bude mi kontrolovat prsa?
  2. uz asi půl roku masturbuju. Dělám se sprchou. Máme pulzacni sprchu. Každý den si sednu do vany, roztahnu nohy, zapnu sprchu na co nejrychlejší proud (je to takový ten co voda strika jenom jedbou dirkou ve sprse, jestli chapete) a začnu si stříkat nejdrive na bradavky, pak na chlupy na podbřišku a pak prejdu na klitoris a pak na celou pipinu. Myslíte ze tím, ze si strikam vodi do vaginy bych mohla přijít o panenství?
  3. když se chlap udělá do ženské tak to sperma se vevnitř nějak rozpustí nebo co se s ním stane?
  4. jak poznám ze jsem měla orgasmus?
Vím, jsou to hrozné otázky, ale strašně mě to zajímá. Děkuji za odpověď!
holka, 13 let, 6. prosince 2018

Ahoj,
děkujeme za tvé dotazy. Pokusím se je zodpovědět postupně:

  1. Pokud je mi známo, detailní prohlídka pohlavních orgánů není standardní součástí preventivní prohlídky ve třinácti letech. Samozřejmě záleží především na tvém pediatričce, ale většinou se v případě podezření na nějaký zdravotní problém, doporučuje konzultace na gynekologii.
  2. Domnívám se, že tímto způsobem masturbace je prakticky vyloučené, aby jsi přišla o panenství.
  3. Naprostá většina spermatu vyteče ven. Proto se také většina žen po sexu sprchuje.
  4. To je velmi složitá otázka, protože prožívání a vnímání orgasmu je velmi individuální. Velmi obecně se to dá popsat jako nejintenzivnější pocity, kterých v průběhu sebeuspokojování nebo sexu člověk dosáhne. Ale zatímco někdo popisuje orgasmus například jako vlny tepla, jiný o něm mluví jako o pocitech euforie a ještě další ženy při orgasmu pod vlivem silných emocí třeba pláčou. Každopádně se jedná o nejintenzivnější a velmi příjemné pocity, které se v rámci intimní aktivity dostaví.
Měj se hezky!
Bára
Moje tělo - holky

Ahoj, líbí se mi anorexie, chtěla bych být tak hubená, líbí se mi taková těla.

Ahoj z Modré linky,

lidé mají různý vkus, věřím Ti, že se Ti může líbit hubená postava. Avšak přílišná hubenost s sebou nese zdravotní obtíže. Anorexie je porucha příjmu potravy, která nezřídka končí i smrtí. Zkus si tedy zvážit, zda je pro Tebe důležitější mít postavu, jaká se Ti líbí, nebo žít. Žít a být zdravá, potkávat lidi, se kterými Ti bude hezky, věnovat se nejrůznějším koníčkům. Na postavě můžeš samozřejmě nějakým způsobem pracovat, je však důležité, aby ses stravovala zdravě. Můžeš tedy svůj způsob výživy probrat se svými rodiči, lékařkou či výživovým poradcem.

Přejeme Ti hezký adventní čas.
Modrá linka

Moje tělo - holky

Ahoj poradno, mam takový problém. Ještě nikdy jsem nemasturbovala, ale láká mě to, ale bojím se že když začnu budu mít chuť na sx , coš nechci,protože nesouhlasím s předmanželským sxem. Můžete mé obavu potvrdit nebo vyvrátit?
(12 let)

holka, Terka, 12 let, 28. listopadu 2018

Ahoj,
rozhodně se nemusíš obávat, že by se tím, že začneš masturbovat, spustila nějaká neovladatelná chuť na sex, které bys nemohla odolat. Masturbace je zcela přirozenou praktikou, která tě nijak nepoškodí. Ostatně příjemným dotykům na intimních partiích se věnují i úplně malé děti a činí tak pouze proto, že je jim to příjemné. Nijak to v nich neprobouzí chuť na zahájení pohlavního života. V tomto ohledu se tedy rozhodně nemusíš ničeho obávat.
Měj se hezky!
Bára

Moje tělo - holky

Ahoj Alíku a spol. Když se směji tak mi jdou vidět dásna, nevíte jak je skrýt ? Existuje nějaká operace nebo tak něco na to ? Předem děkuji.

holka, 12 let, 27. listopadu 2018

Ahoj,
tvůj dotaz spadá do oblasti stomatologie a bohužel nikdo z nás, co v poradně odpovídáme, stomatologem není. A obávám se, že i kdybychom byli, stejně bychom ti nedokázali na dálku a online poradit. Doporučuji ti proto objednat se ke stomatologovi a svůj problém s ním zkonzultovat. On zhodnotí situaci a případně tě může seznámit s možnostmi nápravy.
Měj se hezky!
Bára

Moje tělo - holky

Ahoj Alíku a spol. Chtěla bych se s vámi podělit o takovou zajímavou věc.
Mé tělo mi dává signály, kdy přijde menstruace. Jdu večer spát a zdá se mi sen, kde jdu třeba na záchod a hele menses. V tu chvíli se probudím a rychle si šáhnu tam dolú a krev. Ale kalhotky ještě zcela nepošpiněné, protože se spustí právě v ten daný moment, kdy se probudím. Zajímavé že? :D nebo třeba když se mi zdá takový trochu jiný sen, který se odehrává že už menstruaci normálně mám, tak to znamená, že následující den příjde. Takže se vzbudím, zamyslím se jaký se mi zdál sen a mám hned jasno. Pro jistotu se jdu samozřejmě hned zkontrolovat a když to ještě nepřišlo tak vím, že ještě ten den to dostanu :D Tohle se mi stalo už 6×. Samozřejmě na to na 100 % nespolíhám, ale ještě nikdy se to nezmýlilo :)

holka, 14 let, 20. listopadu 2018

Ahoj,
to je vskutku pozoruhodné. Zkoušel jsem trochu pátrat a rozhodně nejsi sama, komu menstruace ovlivňuje sny – byť obvykle nejsou tak konkrétní a související.

Během spánku existuje takzvaná REM fáze, během té se zdají sny, které člověk běžně zapomíná... vyjma případů, kdy se během REM fáze probudí. Před menstruací ti klesá hladina hormonu progesteronu, což způsobí zvýšení tělní teploty a vyšší teplota narušuje kvalitu spánku, vzroste tedy šance, že se (třeba i jen částečně) probudíš během REM fáze. To je vědecké vysvětlení, proč si sny během těchto dní lépe pamatuješ.

Proč mají i tak přesně pasující děj, to už je spíš psychologická otázka, zřejmě je tvé podvědomí schopné výstižně zareagovat na hormonální nerovnováhu a na to, že víš, že ten den brzy nastane. Sny ale bývají nahodilou směsicí vzpomínek, zkušeností a představ, takže se kdykoliv může stát, že nějaký jiný prvek bude intenzivnější než hormonální signály.

Alík

Moje tělo - holky

Ahoj
je 12 let, měřím 162 cm a vážím 40 kg. Je to normálni váha?
Cítim se hrozně tlustě přestože všichni říkaj že jsem hubená.
Vždy když se kouknu do zrcadla jsem tlustá. Mám hubené ruce ale tlusté břicho a stehna.Nechci hubnout. spíš chci být spokojená tak, jak jsem. Prostě se chci cítit dobře tak jak vypadám teď. Nevím jak na to

holka, 12 let, 16. listopadu 2018

ahoj, Tvoje váha je vzhledem k výšce i věku zcela v pořádku, je optimální. Na svůj věk jsi poměrně vysoká a nejspíš ještě dále o něco vyrosteš.
Velká řada lidí je při pohledu do zrcadla se svým tělem nespokojená - přestože k tomu často není vůbec důvod. Každý jsme nějaký - někdo je drobnější, menší postavy, někdo je podsaditější, rozložitější, silnější. Někdo má větší nos, někdo větší uši. Kdyby ses zeptala kamarádů a kamarádek, věřím tomu, že by mluvili o spoustě věcí, které jsou na Tobě hezké.
Vzhledem k Tvojí váze a výšce je velmi málo pravděpodobné, že bys měla tlusté břicho (nadbytek tuku uloženého v oblasti břicha). V období puberty se může oblast boků a stehen zvýrazňovat, souvisí to s ženskými hormony. Je to zcela běžná věc, u každé dívky se to v určité míře odrazí.
Myslím si tak, že by pro Tebe bylo nejlepší se při pohledu do zrcadla nekritizovat, nezaměřovat se jen na oblast břicha a stehen, se kterou nejsi úplně spokojená. Zkus na sobě najít něco, co se Ti líbí, co je na Tobě hezké - můžeš se o tom třeba pobavit i s kamarádkami a kamarády. Věřím, že se pak budeš cítit ve svém těle lépe.

Držíme palce, ať jsi spokojenější a šťastnější. Vím, co jím

Moje tělo - holky

Ahoj Aliku, už jsem jednou psala o mých problémech s mými prsami,ale nenapsala jsem to tak jakoby „dobře“:(. Ne že by mi rostli obě prsa ,ale roste jenom jedno. Musim rict ze si toho vážně všimnout jde (začala jsem nosit takové podprsenky pod kterými to moc videt nejde). Nevim jesli zrovna tohle je normální ,ale když jsem to na internetu hledala tak ze prý to proste normální je, ale nevim proste jesli i v mem případě... jedno prso jde videt ze už roste, ale to druhé nic.
Moje kamarádky to tak neměli, oni už mají normální prsa ,ale já si s toho nic moc nedělám. Nemohli by jste mi prosím poradit proste jesli něco k tomu nepomáhá nebo já už fakt nevim .. trosku se i bojím ze to 1 prso proste neporoste.

holka, 13 let, 164cm, 40 kg, 7. listopadu 2018

Ahoj,
chápu tvoje obavy z toho, že budeš mít nesouměrná prsa, ale obávám se, že ti online nebude nikdo schopný napsat víc, než jsem ti napsala na tvůj minulý dotaz. Tvé tělo se v průběhu dospívání bude ještě výrazně měnit. Stoprocentní jistotu, že budeš mít po ukončení dospívání obě prsa stejně velká, ti samozřejmě nemůže dát nikdo. A také bohužel nikdo na dálku a online není schopný určit, zda je růst prsů právě ve tvém případě normální či nikoli. Pokud máš tak výrazné pochybnosti, zkus se objednat na konzultaci ke svému pediatrovi, který situaci posoudí lépe.
Přeji ti hodně štěstí!
Bára

Moje tělo - holky

Dobrý den,
Chtěla bych poprosit o radu k docela osobní věci, ale když je to tu anonymní snad se mohu svěřit. Už asi od 11ti let, co mi začali růst prsa jsem si všímala, že mi pravé prso roste víc. Četla jsem na internetu, že se to ještě spraví, ale uběhly dva roky, a je to furt stejný, možná i horší a více viditelné. Poradili by jste mi prosím, co s tím?

holka, 14 let, 5. listopadu 2018

Ahoj,
chápu, že ti vzhled tvého těla dělá starosti a určitě je pro tebe velmi nepříjemné, že je jedno tvé prso viditelně větší než druhé. Jsi ale teprve na začátku dospívání a tvé tělo se bude v následujících letech ještě měnit. I když chápu, že je to pro tebe obtížné, obávám se, že aktuálně ti nikdo neporadí nic jiného, než že musíš mít trpělivost a počkat, až bude tvůj vývoj ukončen. Pokud by tvůj problém přetrvával i v dospělosti, určitě je možné řešit jej za pomoci plastické chirurgie, ale nic takového v současné době určitě nepřipadá v úvahu.
Měj se hezky!
Bára

Moje tělo - holky

Ahoj můžu se zeptat co se se mnou bude dít když si protrhnu panenskou blánu (jestli to bolí, jestli u toho krvácim popř. Jako dlouho)

holka, 12 let, 5. listopadu 2018

Ahoj,
to je velmi individuální záležitost. Některé ženy ani protrhnutí panenské blány nepocítí a vůbec při něm nekrvácí. Jiné popisují tento prožitek jako lehce bolestivý, který doprovází jednorázové krvácení. Skutečně není možné tento prožitek zevšeobecnit.
Měj se hezky!
Bára

Moje tělo - holky

Ahoj Alíku a všichni kdo čtete tento dotaz.Ráda bych se zeptala zda každá holka ve 14 letech může mít jiný tvar vagíny.Přijde mi že mám moc velké pysky.Je to normální?��předem mockrát děkuji za odpověď jsem ráda že tato stránka existuje a může pomoct dětem s otázkami.

Ahoj,
děkujeme za pochvalu. Jsme samozřejmě rádi, že můžeme alespoň některým dětem pomoci. Co se týká tvého dotazu, vzhled pohlavních orgánu je velmi individuální. Neexistuje nic jako normální, či nenormální vzhled. Určitě si nemusíš dělat starosti. Pokud netrpíš nějakou vyloženou anomálií, například v důsledku nějakého onemocnění, určitě jsou tvé genitálie naprosto v pořádku.
Měj se hezky!
Bára

Moje tělo - holky

Ahok Alíku, já vím, zase píšu. Omlouvám se za můj poněkud trapný dotaz. No.. Prostě potřebuji "na velkou" odpoledne, ale je to pro mě problém, protože se tam bojím chodit na velkou, kvůli tomu, že tam není zámek. Chodím až o opolední přestávce, kdy jsou všichni na obědu. Pak chodím večer. Tak se chci prosím zeptat, jak mám udělat abych chodila na velkou ráno. Jestli na to nejsou nějaký fígly, pomohlo by mi to. Díky moc.

holka, 15 let, 5. listopadu 2018

Ahoj,
tvůj dotaz není vůbec trapný a chápu, že je ti nepříjemné chodit na velkou na toaletu, kde není zámek. Bohužel se obávám, že biorytmy těla a čas, kdy potřebuješ na toaletu, se příliš ovlivnit nedají. Někteří lidé z tohoto důvodu pijí každé ráno sklenici vlažné vody, ale samozřejmě se nejedná o metodu, na kterou by se dalo stoprocentně spolehnout. Nicméně můžeš ji vyzkoušet.
Měj se hezky!
Bára

Moje tělo - holky

Jdou nějak zastavit růst prsou je mi 13 a nebo je nejlépe nějak přirozené zmenšit

Ahoj,
chci moc ocenit, že jsi napsala. Vždycky je dobré se umět svěřit, zeptat... a právě to jsi udělala.
Nevím o tom, že by se prsa dala nějak zmenšit nebo jejich růst zastavit. Na internetu nebo mezi lidmi nejspíš najdeš nějaké "tipy" nebo "babské rady", ale musím, bohužel, říct, že nic z toho opravdu nepomáhá.
Říkám si, co je za tím, že se na to ptáš. Týká se to Tebe? Je Ti to nějak nepříjemné, že Ti rostou prsa? Nebo to řešíš kvůli někomu z okolí?
Chci Tě ujistit, že to, že třeba teď prsa rychle vyrostla, nemusí znamenat, že to takto bude pokračovat. Navíc Tvoje tělo se celé vyvíjí - Tvoje prsa teď můžou působit velká vzhledem k tělu, ale to časem tak být vůbec nemusí. Navíc větší ňadra se mnohým klukům i holkám líbí, třeba z toho časem může být i Tvá přednost.
Nicméně nevím, co z toho se Ti opravdu děje. Proto Tě chci podpořit v tom, abys své otázky, myšlenky, pochybnosti sdílela s lidmi kolem sebe, kterým věříš. Starší kamarádka nebo máma by mohly mít zajímavé postřehy.

Přejeme co nejhezčí dny.
Modrá linka

Moje tělo - holky

ahoj ,, mam takovy problem ve skole mi rikaji ze mam vycpane prsa a obrovsky zadek dokonce mi to rekl i kluk :( a ja nevim co mama delat ve tride jsem jedina kdo ma prsa a holky mi rikaji ze je mam vycpane a to skoro kazdy den co mam delat ?? predem dekuju za odpoved

holka, 11 let, 28. října 2018

Ahoj,
většinou se stává, že vývoj dospívání, proměna dětské postavy v ženskou, probíhá u každé dívky jinak a některým začnou růst prsa i zadek dříve, některým později. Chápu, že pokud jsi ve třídě první, nemáš to snadné a můžou s tím být spojené i nepříjemnosti. Mrzí mě, že Tě tím provokují a mají hloupé narážky. V každém případě na tom, jak se mění Tvé tělo, není nic špatného nebo divného, je to v pořádku. Neboj se bránit, dát jim najevo, že Tě mrzí to, co Ti říkají, a ať s tím přestanou. Věřím, že až se to bude dít i dalším dívkám, stane se to více běžné, normální, už na to nebudou tolik upozorňovat a časem to odezní. Pokud by s tím nepřestali, můžeš požádat o podporu někoho ve třídě, s kým kamarádíš a kdo Tě přijímá takovou, jaká jsi. Poradit se můžeš také s rodiči, třídní učitelkou nebo školní psycholožkou, pokud ji ve škole máte. Neboj se na to nebýt sama. Možná má i někdo z dospělých ve Tvém okolí podobnou zkušenost s "posměváčky" a povzbudí Tě.

Přejeme Ti brzké uklidnění situace,
Modrá linka

Moje tělo - holky

Ahoj, Alíku...
Mám takový problém, že jsem bruneta a nad horním rtem mi jsou strašně vidět chloupky... Nevíš, jak je odstranit aspoň na měsíc a půl? A aby mi neztmavly a nebyly vidět ještě víc? Bojím se, že když si je vytrhám/oholím, tak to bude vidět ještě víc až narostou... Už jsem to zkoušela odstranit nití, ale hodně to bolí a bojím se pokračovat...

holka, 12 let, 22. října 2018

Ahoj,
dřív, než se začneš pouštět do jejich vytrhávání, doporučovala bych ti poradit se s kvalitní kosmetičkou, která ti poradí nejšetrnější metodu vhodnou právě pro tvůj typ pokožky. Protože zatímco někdo může při odstraňování chloupků nad horním rtem používat bez problémů například vosk, u jiné ženy s citlivější pokožkou může vosk způsobit podráždění.
Až budeš starší a budeš chtít do depilace investovat, můžeš si zaplatit laserovou depilaci, která tvůj problém odstraní dlouhodobě. Právě u tmavých chloupků má lepší výsledky než u světlých.
Měj se hezky!
Bára

Moje tělo - holky

Ahoj Alíku. Už asi půl roku mě trápí strie na zadku. Mají takovou tmavě fialovou barvu. Pomůže na ně (kromě plastiky a laseru) něco?

holka, 13 let, 16. října 2018

Ahoj,
bohužel se obávám, že tě musím zklamat, protože žádný zázračný prostředek proti striím neexistuje. Ačkoli reklamy na různé kosmetické prostředky slibují pravý opak, žádný z nich nedokáže zázraky. Tmavá barva strií je typická pro ty, které vznikly nedávno, a lze očekávat, že postupem času vyblednou a budou méně nápadné. Nicméně budou tam stále, pokud se nerozhodneš podstoupit některý ze zákroků estetické medicíny, jimiž se v některých případech podaří strie odstranit, nebo je učinit méně viditelné.
Přeji ti hodně štěstí!
Bára

Moje tělo - holky

Ahoj, mám menší problém. Když si lednu na nohy, jako do bobku tak mě při nádechu trochu bolý pod žebrem. Mamka mi řekla že jsem si asi něco skřípla. Ale nevím. Bojím se... Předem děkuji za odpověď.

holka, 13 let, 6. října 2018

Ahoj,
nikdo na světě nedokáže určitě diagnózu na dálku a online. Pokud tvůj problém stále přetrvává a je pro tebe omezující, nejjistější bude objednat se k lékaři, který tě vyšetří a určí diagnózu. Přikláním se sice k názoru tvé maminky, že sis nejspíš skutečně jen něco „skřípla“, ale jak už jsem říkala/psala, nikdo nedokáže určitě diagnózu online.
Měj se hezky!
Bára

Moje tělo - holky

Ahoj poradno, je mi to trapne ale tak k veci: tyden-dva zpatky jsem zacala mit intenzivnejsi vytok(mam ho uz asi rok, ne-li dele) tak jsem si to proste vylozila jako predzvest ms, i me trochu bolelo v podbrisku. Pote ale bolest ustoupila. Ja jsem ted nemocna, nejaka viroza coz je spojene s chladnejsim pocasim, ale co mi hodne vadi je to, ze si musim nekolikrat denne menit spodni kalhotky. Nejdriv jsem si myslela ze je to od vytoku ale ted se mi zda se spis pocuravam nebo tak neco... Je to dost neprijemne, nikdy predtim jsem zadny takovy problem nemela... Nevite cim to muze byt zpusobene? Mamce je mi to trapne rikat..

holka, 12 let, 3. října 2018

Ahoj,
bohužel nikdo na světě nedokáže určit diagnózu na dálku a online, ale osobně bych řekla, že tvé problémy klidně mohou být spojeny se zánětem močových cest, či močového měchýře. Je to ale pouhý odhad, protože spolehlivě na dálku skutečně nedokáže diagnózu určit ani lékař. Rozhodně je ale potřeba, abys se svými potížemi navštívila lékaře. Vůbec se není za co stydět a klidně se svěř své mamince, která tě někam objedná. Jde o naprosto regulérní zdravotní problém, za který navíc nemůžeš. Je to podobné, jako kdyby ses styděla za to, že máš chřipku nebo zlomenou nohu. Opravdu nemáš důvod se stydět!
Přeji ti hodně štěstí.
Bára

Moje tělo - holky

Ahojte chtěla bych se zeptat jak by mi mohli rychleji růst vlasy mám je kousek pod ramena a jsou Kudrnaté mám to tak asi už rok.Prosím poraďte!!

holka, 11 let, 2. října 2018

Ahoj,
obávám se, že tě bohužel zklamu, ale neexistuje žádný prostředek, který by zrychlil růst vlasů. Ačkoli mnoho reklamních inzerátů tvrdí pravý opak a slibuje zázraky, ve skutečnosti je rychlost růstu vlasů daná geneticky a nelze ji nijak zvýšit. Průměrně povyrostou vlasy patnáct centimetrů za rok, ale jedná se opravdu pouze o průměrný údaj, který se může člověk od člověka lišit. Musíš mít tedy trpělivost.
Měj se hezky!
Bára

Moje tělo - holky

Ahoj Alíku pardon že zase otrvuji ale chci si to ujasnit... Takže když budu jíst zdravě sportovat prostě dodržovat zdraví styl tak se mi to břicho časem zmenší .( Ano je mi jasný že to bude dlouho trvat ) děkuji mockrát

Holka 14, 30. září 2018

Ahoj,
ano, při dodržování zdravého životního stylu (to znamená vyváženého jídelníčku a dostatku pohybu) se tvoje břicho postupem času zmenší. Pro ploché břicho je také důležité mít dostatečně posílený střed těla, který zajišťuje správné držení těla. Určitě proto do svého programu zařaď i cviky pro posílení středu těla.
Měj se hezky!
Bára