Poradna: Alík radí dětem

Na otázky odpovídají

pracovníci linky důvěry Modrá linka, Alíkova kamarádka BáraV, odborníci přes výživu z projektu Vím, co jím, odborníci na kouření z projektu Nekuřátka a správci. Občas odpovídá i sám Alík.

Dotazy smí pokládat čtenáři mladší 16 let.

Moje tělo - holky

Ahoj Alíku, ve čtvrtek mám jít na kardiologii a pravděpodobně si budu muset sundat podprsenku, ale před tátou. Jsem hrozně stydlivá a stydím se před tátou, aby mě takhle viděl, nevím co mám dělat

holka, 14 let, 30. dubna 2018

Ahoj,
chápu, že máš pocity studu, když se máš svléknout na vyšetření před tátou. Nevím úplně přesně, jak vyšetření bude vypadat, ale je také možné, že v ordinaci budeš sama a tátu si lékař zavolá až na závěrečný rozhovor. Možná by také šlo tátu požádat, aby na Tebe počkal a přišel za doktorem po vyšetření, nemusíš mluvit o studu, ale třeba o tom, že už jsi velká a zvládneš to tam sama. Napadlo mne také, že o všem můžeš promluvit i s mamkou, která tátovi může naznačit, že se trochu stydíš a on se třeba nebude na Tebe při svléknutí podprsenky dívat, Je také možné, že i on se v tom necítí úplně nejlépe a sám to nějak vyřeší například tím, že se postaví stranou nebo něco podobného. Je jasné, že i on vnímá, že dospíváš, na druhou stranu Tě zná úplně od malička a přemýšlí o tom, jak se se má táta v podobných situacích chovat.

Přejeme Ti, aby vše dobře dopadlo.

Modrá linka

Moje tělo - holky

Dobrý den, chtěla jsem se zeptat, zda je možné "přijít" o pannenskou blánu bez pohlavního styku, případně jak. Také by mě zajímalo, pokud lze přijít o panenskou blánu bez pohlavního styku, jestli se nedá nějak zjistit bez navstevy gynekologa jestli panenskou blánu ještě mám. Předem dekuji.

Holka 11 let, 24. dubna 2018

Ahoj,
ano, je možné panenskou blánu ztratit i jinak než sexem, třeba při sportu nebo zavádění tamponu. Nicméně každá žena má tuto blánu jinak vyvinutou - některé pevnější, jiné skoro žádnou. Proto je těžké poznat, zda ji stále máš i Ty. Nejspíš by to poznal právě jen gynekolog vyšetřením.
Kdyby sis o tom, proč se o to zajímáš, chtěla promluvit víc, můžeš zavolat na linku důvěry zcela anonymně.

Přejeme hezké dny.
Modrá linka

Moje tělo - holky

Ahoj všichni...
Mám takový, pro vás asi úplně zbytečný, ale pro mě obrovský problém. Jde o to, že je mi 13 a asi 2 roky mi rostou chlupy v podpaží. Jsou dost viditelné a hrozně mi to vadí. Mamka je viděla když mě "učila" stříkat se deodorantem. Což bylo nedávno, cca před měsícem. Nič na to neřekla. Chtěla bych se oholit, ale já vůbec nevím jak. Neumím vzít ani žiletku do ruky. Chtěla bych to říci mamce, ale nevím jak. Já jsem totiž hodně vyvinutá, ale chovám se jako malá. Mozek mi ještě asi nevyspěl. A tak se ke mě mamka tak nějak chová. Moje kámoška je na tom podobně. Prostě se nechovame jako mladé ženy. A já právě nevím, jak by to pojala. Je mi také úplně jedno co nosím a jak vypadá. Myslim, že by se divila, kdyby jsem ji řekla: chtěla bych se holit. Teď mě to tolik netrápí, ale chtěla bych to vyřešitt, až bude teplo a já budu nosit trička s krátkým rukávem. To by bylo vidět. Dokonce i podprsenku mi nabídla ona a ja si o ní neřekla, jako většina holek. Napadlo mě, že by mi to taky mohla nabídnout. Ale nevím no. Prosím, pomozte mi, jak to mám mamce říci. Nebo myslíte, že by mi to mohla také nabídnout?

Tohle jsem vám už jednou psala a pořád jsem můj problém nevyřešila. Hodně nad tím přemýšlím a trápím se. Nevím pořád, jak to mamce říci. Mohli by jste mi prosím napsat, kde jí to mám třeba říct a jakým způsobem? Nějaké frázičky třeba.
Asi před týdnem mi mamka řekla, jestli bych si nechtěla oholit nohy. Mám je hodně chlupaté a chtěla bych. Stejně jako to podpaží. Já se zaradovala a řekla jsem, že asi jo. Potom nic neříkala a nic se nedělo. Nevím co si o tom myslet. Myslela jsem si, že když řeknu, že jo tak mi s tím pomůže a já jí při tom řeknu, že bych si chtěla oholit i podpaží. tak jsem i myslela že by to mohlo dopadnout. Ale nic. Jsem z toho opravdu nešťastná. Bojím se v tričku s krátkým rukávem zvednout ruce. Ba i lehce. A až bude tepleji a začnu nosit kraťasy, to bude horor. Bojím se i toho, co na to řeknou mí spolužáci. Budou se mi mát...
Moc prosím, pomozte mi co nejdříve. Předem mockrát děkuji za odpověď. Vaši poradu mám moc ráda a už několikrát mi pomohla. A omlouvám se, že vás s takovouhle blbostí otravuju. Děkuji za Váš čas.

holka, 13 let, 24. dubna 2018

Ahoj,
je přirozené, že se ostýcháš. Teprve si na tyto holčičí věci zvykáš. Nicméně je fajn, že je mamka v tomto ohledu vstřícná a máš u ní asi oporu, že by Ti pomohla, když si řekneš. Bude dobře, když jí připomeneš, na čem jste se domluvily. Studu se zbavíš ve chvíli, kdy to vyslovíš, do té doby se tak budeš nejspíš cítit tak jako tak, to je normální. Klidně jí třeba ukaž tuhle svoji otázku a naši odpověď, nejspíš to pochopí.

Přejeme hodně štěstí.
Modrá linka

Moje tělo - holky

Ahoj....
Měřim 175 cm a vážim 60 kg. Je to v pořádku?

Od minulého roku co jsem byla v nemocnici kvůli bolení hlavy a problémy s žalůdkem (který se nevyřešil) moc nejim. Ne že bych nechtěla... Už dřív to tak trochu bylo. Vždy když něco snim tak se cítim plná a nedokážu do sebe nic víc narvat. Jinak bych se asi pozvracela... Ale když můžu tak jim. Je to vlastně takový můj koníček. Jim často taky čokolády a ták ale jim i hodně ovoce a zeleniny..... Nevíš proč to tak všechno je? Předem díky.....

holka, 13 let, 23. dubna 2018

Ahoj,
podle indexu BMI je tvá váha naprosto optimální. Bohužel nejsem lékař a neodvážím se provádět diagnózu tvých žaludečních problémů. Nicméně napadlo mě, jestli problém nemůže být právě ve složení tvého jídelníčku. Pokud jíš hodně čokolád a ovoce, dost možná, že si jimi „zaplácneš“ žaludek a sacharidy, které jsou v nich v hojné míře obsaženy, ti dodají pocit sytosti. Zkus se zaměřit na vyvážený a pestrý jídelníček s dostatkem bílkovin a omezit trochu příjem sacharidů. Zkrátka si nejdříve dát kvalitní jídlo a teprve potom nějakou drobnou sladkost (třeba ovoce, nebo kousek čokolády) na závěr.
Přeji ti hodně štěstí!
Bára

Moje tělo - holky

Ahoj Alíku, nemáš nějaké babské rady proti nadměrnému pocení

holka, 13 let, 21. dubna 2018

Ahoj,
v první řadě vynechej z jídelníčku kořeněná a velmi slaná jídla. Doporučuje se i pití šalvějového čaje (alespoň litr denně). Pomoci by údajně mělo i užívání jablečného octa (malé množství přidané do sklenice vody). Určitě si oblékej vzdušné, volnější oblečení z přírodních materiálů.
Měj se hezky!
Bára

Moje tělo - holky

Dobrý den, už jste mi jednou poradili a dobře, chtěla bych se zeptat co mě čeká na 13tileté prohlídce u doktora. Mamka mě chce očkovat proti rakovině děložního čípku a mě by zajímalo kam se píchá ta injekce, já bych chtěla do ramene je to možné?

holka, 12 let, 21. dubna 2018

Ahoj,
běžnou součástí třináctileté prohlídky je změření a zvážení. Pak ti lékař změří tep, poslechne srdce, změří zrak, sluch a prohmatá břicho. Injekce s vakcínou proti rakovině děložního čípku se obvykle skutečně aplikuje do ramene.
Měj se hezky!
Bára

Moje tělo - holky

Ahoj. Mám takový problém. U nás ve třídě mi příjdou všichni hubení a já si příjdu nejtlustší. Vážím 58 kg a 165cm. Břicho mám jak v těhotenství, hýždě mám malý a stehna akorát. Jak může někdo měřit jak já a má pod 50?!?
Chci zhubnout, ale mám strašný vztah k jídlu. Bojím se ale taky, abych nebyla jak vyžle. Všichni mají v pase 60 cm a já (skoro jediná) 75 cm.(přes boky 90cm).
Myslíte, že z toho vyrostu?

holka, 13 let, 19. dubna 2018

Ahoj,
podle indexu BMI je tvá váha naprosto optimální a nemáš důvod toužit po nějakém zásadním váhovém úbytku. Je ale samozřejmě možné, že i v případě, že máš štíhlou postavu, se můžeš potýkat s vyklenutým bříškem. To je většinou způsobeno nedostatečně posíleným středem těla. Zkus se zaměřit právě na posilování středu těla (výborná je například power jóga, nebo pilates), to by mohlo pomoci. Pak je tu ale samozřejmě tělesná konstituce, která je daná geneticky, a nedá se s ní nic dělat. A to je právě případ širokého pasu. Já sama se potýkám se stejným problém, kdy je trup v podstatě rovný a pas v podstatě nemám. To je bohužel věc, se kterou se nedá vůbec nic dělat, protože takovou tělesnou konstituci jsi zkrátka dostala do vínku. Na druhou stranu lze široký pas zamaskovat šikovným oblékáním, takže myslím, že nemusíš propadat depresi.
Měj se hezky!
Bára

Moje tělo - holky

Ahoj Alíku, prosím. Vlastně celý život jsem hodně přecitlivělá. Mám trochu problémy s jídlem, bojím se nadváhy. Třeba i když se na mě někdo nechtěně zamračí, tak na to pořád myslím. Moje emoce jsou hodně intenzivní. Prostě stačí aby na mě někdo jen zvýšil hlas a já na to musím pořád myslet. Léčím se s anxiózní poruchou a anorexií (s tou se zatím neléčím, je mi trapně). Děkuji moc.

holka, 14 let, DžungaráčekChlupáček, 18. dubna 2018

Ahoj,
děkujeme, že jsi napsala. Trápí Tě víc věcí a určitě je fajn vložit to do slov a třeba takhle napsat. Jde o strach z nadváhy, intenzivně prožíváš, jak se k Tobě druzí lidé chovají, znáš úzkostné myšlenky.
Chceme moc podpořit to, že se léčíš a přejem Ti, abys měla psychoterapeuta, který Ti bude vyhovovat, kterému se svěříš se vším, co prožíváš (včetně anorexii) a který Ti tak bude moct být oporou. Už jen to, že se sobě takhle věnuješ, je podle mě znak toho, že jsi na dobré cestě k větší spokojenosti.
Nepíšeš žádnou konkrétní otázku, spíše vnímám, že ses možná potřebovala někomu svěřit. To je dobře, sdílení může hodně ulevit.

Přejeme hodně štěstí
Modrá linka

Moje tělo - holky

Nedokážu se smířit s tím že jsem se narodila jako holka...
Vždycky když vidím nějakého kluka, říkám si jak bych si přála být na jeho místě...
Furt se modlím ať se druhý den probudím jako kluk...
Nezvládám to, prostě tak nedokážu žít.
Pomoc Te mi, prosí... :(

holka, 13 let, 17. dubna 2018

Ahoj,
píšeš o tom, že bys chtěla být kluk. Z Tvých slov mám pocit, že se Tím hodně trápíš, a tak chci ocenit, že Tě vůbec napadlo napsat a našla jsi odvahu se s tím svěřit.
To, že si někdy přejeme být někým jiným, potká v životě skoro každého z nás. Nicméně vypadá to, že Tvoje prožitky jsou v tom hodně silné. Proto by bylo nejspíš moc fajn, kdybys o tom s někým mohla mluvit, víc to probrat, třeba i zjistit, co za tím stojí nebo jak s takovými pocity naložit. Skvělý je na to psycholog, se kterým můžeš mluvit úplně otevřeně a o všem.
Napadá mě, že jsi ve věku, ve kterém jsme hodně citliví na to, kým jsme a kým se stáváme (jak se vyvíjíš) a proto by mohlo pomoct i obyčejné sdílení s blízkými ženami nebo kamarádkami. Možná některá prožívá něco podobného anebo trochu jinak v jiné oblasti.
Určitě si zasloužíš nebýt na své prožitky sama.

Přejeme hodně štěstí
Modrá linka

Moje tělo - holky

Ahoj!
Několikrát jste mi už dobře poradili, a tak se chci zeptat.
Myslím, že většina teenagerů chce "poznat" svoje tělo, s čím, jestli dobře vím, souvisí masturbace. Na těchto stránkách jsem se dočetla, že to je zcela normální a té "chuti" neodolala a nedávno to zkusila. Během toho jsem ale dostala pocit, že je něco špatně. Když jsem se podívala na prsty, tak jsem na nich viděla trochu krve. Napadlo mě, jestli jsem nedostala menstruaci, ale to by mi krev tekla, ale tahle netekla. Když jsem se večer sprchovala, už tam žádná nebyla. Četla jsem, že holkám při tom poprvé může téct krev. Je to tedy normální nebo s tím mám jít k doktorovi?
Předem děkuji za odpověď.
Andy

Andy, 14 let, 14. dubna 2018

Ahoj Andy,

nedokážeme se takto po internetu vyjadřovat ke zdravotní problematice. Při masturbaci je samozřejmě možné poškodit panenskou blánu. Zda to byla příčina krvácení, však nedokážeme posoudit. Pokud krvácení ustalo a nemáš žádné zdravotní problémy, možná můžeš zkusit vyčkat. Jestliže však chceš mít jistotu, můžeš gynekologa navštívit. Domnívám se, že by Ti mohlo pomoci svěřit se třeba mamce nebo jiné ženě ve Tvé blízkosti, které věříš, nebýt se svými obavami sama.

Bezstarostnější dny Ti přeje Modrá linka.

Moje tělo - holky

Ahoj Alíku, Modrá linka a všichni co to čtete. Mám takový problém (nečekaně). Jsem chlupatá jako opičák. Na Vánoční vystoupení s mažoretkami jsem poprosila mamku zda bych si mohla oholit podpaží. Od té doby si ho, ale holím jejím strojkem. Chtěla bych mít svůj vlastní, ale bojím se že řekne NE. A taky bych si chtěla začít holit nohy protože je mám chlupatější než většina kluků. A navíc se blíží léto a já nechci chodit v kalhotách :( Děkuji za odpovědi :)

TERUNKA, 12 A TŘIČTVRTĚ (:), 6. dubna 2018

Ahoj Terunko,

rozumím tomu, že si přeješ v létě vypadat pěkně, zejména, když budeš mít na sobě sukni nebo šaty. Zatím si holíš podpaží maminčiným strojkem, ráda by ses soustředila i na nohy, ale chceš mít svůj vlastní strojek, nevíš, zda Ti ho mamka povolí.
Jsi v péči rodičů, kteří se o Tebe starají a jedná se o jejich finanční prostředky, za které se kupují věci pro ně, do domácnosti, i pro Tebe. Záleží tedy v tomto případě zejména na Tvé mamce, jak bude na celou tu věc nahlížet a jak se rozhodne. Domnívám se, že nohy Ti holit povolí, když jste už spolu zvládly podpaží a to je asi pro Tebe zásadní. Budeme Ti držet palce, ať se brzy domluvíte.

Přejeme Ti příjemné prožití propukajícího jara.
Modrá linka

Moje tělo - holky

Ahoj aliku je normální že měřím asi 173 cm a vážím 52-53 kg. Je mi 13 let, ale furt si myslím že jsem tlustá poradis mi prosím jak zhubnout?

holka, 13 let, 15. dubna 2018

ahoj,
Tvoje váha je vzhledem k Tvému věku i výšce úplně v pořádku (optimální). Hubnout tedy rozhodně nepotřebuješ, není to nutné. Často jsme sami k sobě mnohem více kritičtí než k našemu okolí, hledáme na sobě chyby, nevidíme se zcela reálně - tak i Ty sama sobě přijdeš „tlustá“, i když máš váhu zcela v normě.
Neboj se, hubnout opravdu nepotřebuješ - jen se stravuj zdravě a pravidelně se hýbej.
Ať se Ti vše daří, hezké dny přeje Vím, co jím

Moje tělo - holky

Ahoj Alíku.
Poslední dobou vůbec se nechovám jak já, připadám si jako v novém ale obnošeném těle a vůbec nevím čím to může být ...
Pokouším se zhubnout ale prostě přičichnu si k jídlu a přiberu 2 kila a vůbec nevím jak to zastavit. Moje tělo pořád přibírá i když se snažím denně cvičit, v pondělí a středu mám tancování a ve čtvrtek dvouhodinový tělocvik. Žádné fastfoody nejím. Připadám si pořád tlustější a tlustější a to mi rodina i doktorka říkají že moje váha je normální nebo v průměru (175cm, 75-76 kg) Mám prostě nutkání sníst jídlo když ho mám u sebe a vůbec nad tím nepřemýšlím jestli přiberu nebo ne, ale prostě pak si to uvědomím a jakobych to nebyla já upadám do depresí, už jsem také kvůli tomu vzala jednou do ruky žiletku ale prostě já to nejsem, nechápu to.

holka, 12 let, 9. dubna 2018

ahoj,

podle toho, co píšeš, Tě opravdu jídlo a Tvoje váha a výška hodně trápí a stresují. Pokud jsou rodiče vyšší, mohutnější postavy, nebudeš zřejmě nikdy malá a drobný - určitou dispozici k tělesné stavbě (výšce, váze) dědímě od rodičů. Vyšší váha automaticky neznamená, že má člověk v těle nadměrné množství tuku (a je „tlustý“) - někteří sportovci mají také vyšší váhu (a tím i vyšší body mass index) a to z důvodu vyššího množství svalové hmoty. Jsou lidé, kteří svalovou hmotu nabírají lehčeji než jiní, a zase naopak jsou i tací, kteří mají problém nějakou svalovou hmotu nabrat.

S velkou pravděpodobností ještě dále porosteš do výšky, není tedy potřeba, aby se Tvoje váha nutně snižovala. „Nejíst“ nebo si odpírat jídlo a cíleně hladovět není vůbec dobrým řešením - naopak to obvykle spíše vede k větším problémům s nárůstem váhy. Je normální jíst 5-6x denně (snídaně, oběd, večeře a mezitím menší svačiny). Jídlo by pro nás nemělo být zdrojem stresu - i když samozřejmě je správné snažit se jíst zdravě - nejíst příliš sladkostí, nejíst smažená jídla a pít pravidelně slazené nápoje. Naopak jíst pravidelně, zařazovat zeleninu, ovoce, mléčné výrobky, ryby, libové maso, vejce, obiloviny (celozrnné pečivo, ovesné vločky, aj.), luštěniny.

Je skvělé, že se pravidelně věnuješ pohybu - nejen ve škole, ale i ve volném čase. Pokud si nejsi jistá složením svojí stravy, můžeš si pár dní zapisovat všechno, co sníš a vypiješ a poté to probrat s pediatrem, který Ti případně může doporučit, co změnit. Změny se také neprojeví hned, ale třeba až za 1,5 měsíce - není tak vhodné se denně vážit, změna potřebuje čas.
Také si myslím, že by Ti mohlo pomoci promluvit si o tvých pocitech spojených s jídlem, s váhou s psychologem. Věřím, že byste společně mohli najít cestu k tomu, abys byla spokojenější.

Držíme moc palce, Vím, co jím

Moje tělo - holky

Ahoj, mám takový dotaz. Je mi 12 let a mám příšerně velké boky. Přitom si troufám říct že nejsem nějak zvlášť tlustá (159cm a 49kg). Připadá mi, že nikdo mého věku tak velké boky jako mám já nemá. Navíc ty boky nejsou zaoblené, ale takové hranaté. V plavkách to vypadá hrozně. Já vím, nejspíš je to dědičné a proto se chci zeptat, jestli se s tím dá i přes to něco udělat. Jsem z toho hrozně nešťastná. Předem moc děkuji za odpověď.

Anna, 12 let, 9. dubna 2018

Ahoj Anno,

každý člověk je trochu jiný a nikdo nejsme stejný - jak tělesně, tak i povahově. Částečně dědíme podobu po rodičích - pokud jsou oni drobní, štíhlí, asi ani my nebudeme robustní, vysocí, s vyšší váhou - a naopak. Holky se mohou podobat tvarem postavy mamince, babičce, takže máš pravdu, je to trochu i "dědičné". V průběhu puberty se navíc u holek i kluků postava mění, holkám rostou prsa, zaoblují se boky. Váha s tím příliš nesouvisí - i štíhlá dívka může mít širší boky.

Vzhled postavy (např. šířku pánve a tím i boků) můžeme ovlivnit jen minimálně. Cvičení a ani změna stravy rozměry pánve nezmění, ale je možné, že se Ti ještě tvar a zaoblení boků mírně změní. Tak, jak Tebe trápí "hranaté, výraznější" boky, jiné dívce se na její postavě zase nemusí líbit boky zaoblené nebo úzké. Docela často jsme sami k sobě mnohem více kritičtí, než vůči ostatním lidem.

Ať se Ti dobře daří přeje Vím, co jím

Moje tělo - holky

Ahoj. Potřebovala bych pomoct s řezáním.
Dřív jsem se řezala každý druhý den,ale teď už měsíc ne...Ale každý měsíc mám večer takovou špatnou náladu a nejraději bych si něco udělala (trvá to asi týden)..
Dneska jsem se zase chtěla říznout,ale nemám nic ostrého.
Většinou jsem se řezala kvůli klukům. Vím že jsem malá na to abych byla zamilovaná,ale v dnešní době mi to přijde normální..
Asi dvakrát jsem si vzala holítko a vyndala jsem z něj žiletky (předtím jsem měla z ořezávátka)..Sice už je všechno tupé,ale jak se mám zbavit toho pocitu že se chci řezat.
Celý měsíc když mi něco bylo tak jsem brečela ale teď se chci řezat.

holka, 13 let, 7. dubna 2018

Ahoj z Modré linky,

nepíšeš víc o tom, co Ti řezání přináší. Ať už je to cokoli, řezání rozhodně není řešením. To důležité je naučit se řešit problémy, najít příčinu, proč člověku není dobře, a vyrovnat se s ní. Pokud se nedokážeš se svými problémy vyrovnat sama, je potřeba se obrátit na někoho dospělého, komu věříš a kdo Ti pomůže.

Při chuti se pořezat může pomoci soustředit se na něco jiného, zaměstnat ruce, případně se zaměstnat nějakou činností, která Tě baví. Tedy například kreslit, tančit, zpívat, něco tvořit, zacvičit si, zajít si s kamarádkou ven, zatelefonovat někomu blízkému, komu věříš, sdílet, svěřit se. Prožíváš-li nějaké nepříjemné pocity, pomáhá o nich s někým mluvit.

Přejeme klidnější dny.
Modrá linka

Moje tělo - holky

Ahoj Alíku,
Je mi to blbé,ale já mám celkem chlupaté nohy a nevím jak to mám mamce říct,že bych si je už měla holit.Možná se jí stydím nebo nevím,ale je to moje mamka tak bych se jí stydět neměla,ale jenom nevím jak jí to mám říct.:-/
Předem děkuji za odpověď.

holka, 11 let, 2. dubna 2018

Ahoj z Modré linky,

nepíšeš, z jakého důvodu se před mamkou stydíš. Chci Tě ujistit, že za nic, co se týká Tvého těla, zdraví či pocitů, se není třeba stydět. Naopak, o tom, co Tě trápí, je důležité s někým, komu věříš, a kdo Ti může pomoci, mluvit. Zkus se tedy prostě nadechnout a úplně normálně mamce říct, co jí říct potřebuješ. Může to být vlastně docela fajn příležitost, jak si s mamkou popovídat o ženských věcech. Ty můžeš pokládat otázky, mamka Ti odpovídat, jak to má ona, jak ona prožívala své dospívání.

Přejeme Ti fajn popovídání s mamkou.
Modrá linka

Moje tělo - holky

Ahoj
1/Je normální váha 46,3kg u výšky 168,5cm a 15let?
2/jsem štíhlá a chtěla bych přibrat jenže se mi to nedaří, jím hodně ale prostě nepřiberu(štítnou žlázu nemám -byla jsem u doktorky) máte nějaké tipy co by mi mohlo pomoct a čím by to mohlo být že mám takovej problém? Děkuju za odpověď

holka, 15 let, 10. dubna 2018

ahoj,
Tvoje hmotnost je vzhledem k věku a výšce nižší, než by měla být (většina dívek Tvého věku má vyšší hmotnost) - důležité je ale sledovat i vývoj hodnot v čase, nejen hodnotit jen jednu hodnotu. Dispozice k tomu, jakou máme postavu, dědíme částečně po rodičích - pokud jsou všichni v rodině štíhlí, pak i Ty můžeš mít dispozici ke štíhlosti. (Naopak pokud jsou v rodině všichni robustnější, mají spíše vyšší hmotnost, jen zřídka se pak v rodině objeví někdo drobnější, štíhlé postavy.) Pokud jsi tedy štíhlá a už od dětství máš nižší váhu než vrstevníci, může to být zcela v pořádku

Pokud jíš hodně a netrápí tě žádné potíže, s ničím se neléčíš a přesto nepřibýváš na váze, může to být i tím, že máš rychlý metabolismus - že Tvoje tělo rychleji spaluje kalorie, vydává energii. Energie se také vydává pohybem - pokud pravidelně sportuješ, vydáš rozhodně více energie než ten, kdo sedí doma a kouká na televizi nebo hraje na počítači.
Můžeš se třeba domluvit s lékařem, že bys pár dní zapisovala, co všechno sníš a vypiješ - lékař pak může zhodnotit Tvoje stravování a pokud bys jedla málo, tak Ti doporučí, jaké změny bys mohla zkusit.
Ať se Ti dobře daří přeje Vím, co jím

Moje tělo - holky

Jak uz jsem sem jednou psala, mam problemy s achilovkami. Nemam je nejlepe protazene a v mem sportu je to velmi blbe. Kvuli tomu, ze je mam spatne protahovane a nedovedu napr.drep bez toho, abych zvedla patu....tak zacinam vbocovat kolena dovnitr. Delam bojovy sport, kde potrebuju byt dole a dellat prechody, ktere mi prave nejdou kvuli achilovkam, a proto tam vbocuji kolena dovmitr. Delam to tak uz pres rok a nikdy jsem s tim takhle nemela problem. Jenze me zacinaji cim dal vicr bolet kolena, prave z vnitrni strany. Co bych s tim mela delat? Vi to jenom muj trener.

holka, 15 let, 3. dubna 2018

Ahoj,
bohužel tě zklamu, ale jednak nejsem ortoped a i kdybych byla, stejně bych nedokázala určit tvou diagnózu na dálku. Rozhodně je potřeba, aby ses objednala k odborníkovi, který se na tebe podívá a rozhodne o tom, jaký postup by byl pro tebe nejlepší. Vzhledem k tvým bolestem ale návštěvu odborníka rozhodně neodkládej!
Přeji ti hodně štěstí!
Bára

Moje tělo - holky

Ahoj Alíku. Chtěla bych zhubnout do léta (plavek) už jsem ti sem jednou na tohle téma psala. Je mi 13 vážím ehm 70 :( a měřím 156 cca. V pondělí mám trénink v úterý také trénink a tělocvik ve středu mám florbal a ve čtvrtek mám dalsi trénink a o víkendu si pravidelně chodím zaběhat nebo na kole nebo máme zápas. Celkově jim pravidelně a zdravě. Nejím chipsy (no jo občas a málo) a žádné moc sladké, ale občas si něco dám ;) Nevíš jak bych prostě nějak zhubla nebo něco děkuji

holka, 13 let, 6. dubna 2018

ahoj,
pokud se takto pravidelně hýbeš (skoro denně) a přesto se nedaří, aby váha stála a nezvyšovala se (zatímco ty rosteš do výšky), bylo by dobře zkusit se ještě tedy blíže podívat na stravu - společně s rodiči a lékařem nebo nutričním terapeutem. Jde nejen o složení stravy, ale i o velikost porcí. Můžeš si zkusit třeba týden zapisovat všechno, co sníš a vypiješ, snažit se také odhadnout porci jednotlivých potravin, jakou sníš.

S takovým zápisem pak společně s některým z rodičů zajdi k Tvému lékaři - ten Ti může pomoci zhodnotit, zda jsou v Tvojí stravě nějaké „rezervy“ a zda by bylo dobře stravu nějak upravit, aby se váha zastavila. (Jaké jíš porce, kolik sníš ovoce a zeleniny, a tak.)
Tvůj lékař může také nejlépe posoudit jak rosteš a jak se vyvíjí Tvoje váha. Částečně u naší postavy záleží také na stavbě našeho těla (kterou „dědíme“ po rodičích) - někdo je drobný, menší postavy, jiný člověk je více rozložitý, robustní.

Držíme palce, ať se Ti dobře daří! Vím, co jím

Moje tělo - holky

Ahoj už od mala jsem hubená a hodně lidí mi to taky říká a taky mi už pár lidí řeklo že mi moji postavu závidí (nejsem žádná vychrtlina). Cvičím, sportuju, ale jím nepravidelně a hodně nezdravě... Myslíš že když mi to teď nic nedělá, že by to do budoucna mohlo mít nějaké následky?
I přes to že mám hubené nohy, ruce a obličej tak břicho mám takové nafouklé.. Jaké cviky mám dělat když sedy-lehy nepomáhají? A je to vůbec v pořádku? (mám 155 cm je mi 12 a vážím 44,3kg)
Taky mám dotaz na střední školu se sportovním zaměřením v Ostravě. Hledala jsem už nějaké informace na internetu ale nikde nejsou. Všichni mí spolužáci mají už vybranou školu i přes to že jsme teprve v 7 třídě. Mě ale nic nebaví kromě sportu ve kterém jsem taky dobrá ale jen v některých věcech třeba kdybych chtěla dělat atletiku tak na krátkých tratích (60m, 100m) jsem vždy nejlepší ale když se běží třeba dálkové běhy (2km) jsem vždy poslední. Takže mám strach že bych nedala ty testy co se tam dělají. No a kdybych tu školu zvládla dodělat tak jaké práce bych mohla dělat? A kdybych se tam nedostala jakou další školu bych mohla dělat když mě nic nebaví a rodiče mi gympl zakázali?
Předem děkuji za odpověď
Čau

holka, 12 let, 7. dubna 2018

ahoj,
mírně vyklenuté bříško mají i štíhlí lidé - je to úplně normální, běžná věc. Neznamená to, že bys měla na bříšku více tuku, není potřeba to řešit speciálním cvičením. Samozřejmě můžeš kromě jiného cvičit i sedy-lehy, ale mírné vyklenutí bříška zůstane pořád. Není běžné mít bříško vyrýsované. Tvoje váha je vzhledem k věku a výšce je úplně v pořádku, ideální. :)
Pokud jíš nepravidelně a nezdravě, není to ideální - přestože se to třeba neodráží na váze, může to být špatně, protože možná nepřijmeš dostatek vitamínů a minerálních látek. Krátkodobě to třeba tolik nevadí, ale dlouhodobě se to pak může na organismu odrazit. A protože si stravovací návyky do života vytváříme právě v dětství a v dospívání, může být pro Tebe později i složitější stravování změnit. Zkus se třeba už teď na svoji stravu zaměřit a postupně ji zlepšit. Důležité je i to, aby byla strava pestrá, aby obsahovala různé typy potravin - právě pestrost je zárukou, že člověk přijme všechny potřebné živiny.

Jestliže jsi zatím v 7. třídě, máš ještě třeba rok čas, než si rozmyslíš, co bys chtěla dělat. Můžeš se třeba zkusit blíže podívat na informace o přijímacích zkouškách na tu sportovní školu, která by Tě zajímala. A vyzkoušet si třeba některé z těch aktivit, které u přijímaček budou - změřit si čas i při delším běhu, apod.. Tak bys získala lepší představu, co by Tě u přijímaček čekalo. Jak je výuka v takové škole pojatá a kam mohou směřovat její absolventi, jaká povolání mohou vykonávat, to opravdu nevím - ale můžeš se třeba domluvit s rodiči, že byste společně napsali email do této školy s prosbou o více informací. Tak by ses mohla dozvědět, co potřebuješ.

Během roku ještě můžeš přijít na to, že by se Ti líbilo i něco jiného - jsou třeba i školy obchodní (ekonomické), zaměřené na cestovní ruch, můžeš se ale třeba věnovat i nějakému řemeslu. Pomoci s výběrem budoucího povolání Ti může třeba výchovný poradce ve škole - můžeš ho požádat o informace o oborech nabízených na středních školách v okolí města, kde žiješ.

Držíme palce, vše dobré přeje Vím, co jím