Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Alíkova poradna

  Na otázky odpovídají

  pracovníci linky důvěry Modrá linka, psycholožka BáraV, bojovníci proti kouření z projektu Nekuřátka a správci. Občas odpovídá i sám Alík.

  Dotazy mohou pokládat pouze čtenáři mladší 15 let.

  Moje tělo - holky

  Ahoj Alíku a spol. Mám na vás pár dotazů. Omlouvám se že jich je víc, nemohla jsem se rozhodnout na co chci odpověď nejvíc.

  • tam dole už mám docela dost chloupků a i tak3-5centimetrove delší. No a já se jich chci zbavit. Ale zase se mi to vůbec nechce říkat mámě. Připadala bych si strašně divně.No tak nevím co s nimi.
  • na čele mám docela velké akné a ve škole se mi za to smějí. Ještě nikdo ho nemá. Sice mám ofinu tak to trochu zakryji ale teď si ji nechávám dorůst, a nevím co potom. Mamka to sice ví ale nic s tím nedělá. Zkoušela jsem všemožné masky a většinou se to akorát zhoršilo. Nevíte jak se toho nějak zbavit?
  • četla jsem si potom hodně ale nikde jsem o tom nic nenašla. Mám takový dá se říct výtok ale je tmavě žlutý až do hněda. Nemám ho pravidelně ale tak obden.

  To je vše a předem děkuji za odpověď!

  Nataly, 10 let, 16. července 2019

  Ahoj,

  posíláš vlastně tři Alíky, stručně Ti na ně odpovíme:

  Pokud Ti rostou chloupky, můžeš se rozhodnout, zda je chceš nechat tak, nebo ne - obojí je v pořádku. Pokud se jich chceš zbavit, můžeš si v drogerii koupit potřeby k holení (například dámské žiletky) a velmi opatrně chloupky odstranit. Můžeš si pořídit i depilační krém. Existují i elektrické holící strojky, zkus hledat na internetu.

  Pokud máš akné a nic, co sis pořídila, nezabírá, obrať se na lékaře - praktického, kožního - předepíše Ti účinné přípravky a možná doporučí i vhodné dietní opatření. Možná, že by Tvoje čelo potřebovalo také "větrat" - třeba doma je nechej nezakryté ofinou.

  Co se týká výtoku, zdá se, že Tvůj hormonální systém začal pracovat a připravuje se první menstruaci - může přijít brzy, nebo později, to se uvidí. Pokud výtok nezapáchá, není ho mnoho, není třeba kromě dobré hygieny dělat nic. V případě, že si nejsi něčím jista, je lepší vyhledat gynekologickou ordinaci.

  Přejeme, abys měla co nejméně starostí,

  Modrá linka

  Moje tělo - holky

  Ahoj.
  Sice je mi 12 let ale chtěla bych se zeptat na návštěvu gynekologie. Mám z toho docela strach. Mám několik otázek tak snad to nebude problém.

  • Kdy přibližně tam budu muset jít?
  • Je možné, že je i gynekološka?
  • Co si mám vzít na sebe aby to bylo nejlepší?
  • Jak dlouho to bude přibližně trvat?
  • Co mi tam budou vlastně dělat?
  Předem děkuji za odpověď.
  holka, 12 let, 25. června 2019

  Ahoj,

  je naprosto běžné a přirozené, že máme strach nebo obavy jít někam, kam jdeme poprvé a nevíme, co nás tam čeká. Zadáš-li si na internetu do vyhledávače první návštěva gynekologa, najdeš spoustu servrů, které Ti nabídnou fundované, odborné odpovědi na vše, co s první návštěvou gynekologa souvisí. Zkoušej si průběžně odpovědi na své otázky vyhledávat sama - nejen na internetu! Co se týká gynekologa, je možné se obrátit i na mamku, starší sestru, máš-li ji, tetu, babičku a podobně.

  Nyní k Tvým otázkám.
  Termín není žádný stanovený jako povinný. Ke gynekologovi jdeš stejně jako k jinému lékaři a to tehdy, máš-li nějaké potíže s menses (bolestivost, nepravidelnost, zapáchající, zabarvené výtoky). Každá dívka by gynekologa měla navštívit nejpozději před zahájením sexuálního života.
  Ano, jako ve všech oborech, i na gynekologii pracují lékaři muži, gynekologové, a lékařky ženy-gynekoložky, ke komu půjdeš si můžeš vybrat.
  Nejlepší oděv na vyšetření jsou volné šaty nebo sukně, nestojíš pak před lékařem od pasu dolů nahá, jsi jen "naostro", připravená na vyšetření.
  Délka vyšetření je samozřejmě individuální, záleží na potížích a na tom, co lékař/ka (ne)najde.
  Budou Tě vyšetřovat, jako všude u lékaře, různé obory si všímají různých orgánů, gynekologie je o orgánech pohlavních, lékař/ka tedy vyšetřuje Tvé pohlavní orgány.

  Modrá linka

  Moje tělo - holky

  Takze cusan
  Jak si mam zvetsit prsa

  holka, 12 let, 25. června 2019

  Takže čusan (abych použila tvůj způsob oslovení),
  pokud budu chtít být stručná podobně jako ty, můžu napsat pouze: „Nijak!“ Kdybys to toužila rozepsat a vysvětlit, mohu dodat, že ve dvanácti letech skutečně neexistuje způsob, jak bys svá prsa mohla zvětšit. Jejich růst neurychlíš a vzhledem k tomu, že jsi na začátku dospívání, jejich velikost i tvar se budou ještě razantně měnit. Jestliže jsi měla na mysli plastiku, budeš si muset počkat minimálně do osmnácti let (pokud ti to ještě i poté bude připadat jako dobrý nápad).
  Měj se hezky!
  Bára

  Moje tělo - holky

  Ahoj Alíku, Za chvíli mi bude 15 let a mamka se mě už ptala na to jestli chci na gynekologii za paní doktorkou nebo jejím panem doktorem. Já se ale hrozně bojím a stydím. Jsou mi nepříjemné dotyky jako např. chycení za ruku od mého partnera na tanec a nevím jak to vyřešit nebo jestli je to zcela normální. \vminulosti sem nebyla nikdy sexuálně zneužitá či jinak ohrožená ale já se i přesto hrozně bojím. Jde to nějak řešit? Děkuji za odpověď

  holka, 14 let, 19. června 2019

  Ahoj,
  hned na začátku bych tě ráda uklidnila, že tvé pocity a strach z první návštěvy gynekologie je zcela normální a řekla bych, že i běžný. Přece jen se jedná o situaci, kdy se máš svléknout před cizím člověkem, nechat ho prohlédnout tvé intimní partie a snést i jeho doteky. To je situace, ve které se necítí komfortně asi žádná žena na světě.
  Myslím, že je třeba, abys změnila své myšlenky a začala o návštěvě gynekologie uvažovat jako o nepříjemné povinnosti, která má ale svůj účel a musí být splněna. Neznám žádnou ženu, která by si návštěvu gynekologie užívala, ale zároveň je většině žen jasné, že preventivní prohlídky mají svůj smysl a dokáží zabránit do budoucna obrovským komplikacím a problémům. Pokud to mám hodně zjednodušit, představ si, že dáš na váhy proti sobě dvě „zla“ a vybereš si z nich to výrazně menší. Gynekologická prohlídka, byť ti může být psychicky nepříjemná, trvá jen několik málo minut, zatímco zdravotní komplikace, kterým dokáže předejít, klidně mohou trvat i několik let.
  Navíc po první prohlídce velmi pravděpodobně zjistíš, že jsi se stresovala zbytečně. Preventivní prohlídka na gynekologii sice může být poněkud nepříjemná, ale rozhodně není bolestivá. Objednej se k lékaři s dobrými referencemi, který vyšetření provede citlivě a jsem si jistá, že sama uznáš, že to není zdaleka tak hrozné, jak sis myslela. Z vlastní zkušenosti pak doporučuji vzít si na prohlídku sukni. V kabince si pak sundáš jen spodní prádlo, sukni si necháš a na vyšetřovacím křesle pouze vyhrneš. Řekla bych, že pro tvůj vlastní pocit to pak bude mnohem příjemnější.
  Měj se hezky!
  Bára

  Moje tělo - holky

  Ahoj. Už dlouho jsem vám chtěla napsat že vaše poradna je super věc a hodně mi pomohla. Ale teď bych se chtěla zeptat na pár otázek, můžete odpovědět jen ano nebo ne (nechci vás moc zdržovat od mnohem důležitějších dotazů), ale na některé otázky bude potřeba rozvinutější odpověď.
  • vím, že už se tady na to někdo ptal, ale můžete mi dát nějaký odkaz na nějakou knížku o dospívání/masturbaci/menstruaci atd.
  • otěhotní se, když holka spolkne sperma? (Nebojte, zkoušet to nebudu)
  • jak vyvolat příchod menstruace? Vím že by se to nemělo ale v ojedinělých případech by to bylo docela dobré
  • moje kamarádka má bílý průhledný výtok nijak prý nezapáchá je to přirozené? ( o té kamarádce to vím, protože se mi svěřila)
  • zanedlouho jedem na školu v přírodě a budeme se tam koupat, ještě nikdy jsem neměla tampony a docela se toho bojím, Mamka říkala, že mi je klidně koupí jenže já se ani tak nebojím toho nandavani a těch věcí okolo, ale spíš syndromu toxického šoku, dá se mu nějak zamezit?
  • taky jsem slyšela, že s tampony by se nemělo koupat ve chlorované vodě?
  • je normální aby holka dostala ve 13 první pusu?
  • je možné, že žena nikdy v životě nedosáhne orgasmu?
  • jak dosáhnout nejlepší masturbace ( vím že to tady nemůžete/nesmíte popisovat, ale nějaký odkaz nebo tak něco prosím)
  • už od mala máme doma na zahradě pověšený provaz a šplhala jsem už asi v 5 letech je možné, že už v tu dobu jsem prožívala orgasmus? Vždycky jsem vylezla nahoru a tam jakoby šoupala nohama o sebe a bylo to nádherný
  • čím je nejvhodnější si holit intimní místa?

  Děkuji moc za brzkou odpověď a doufám, že jsem Vás moc nezdržela mými otázkami je jich trošku víc tak snad to nebude tolik vadit.

  Veverka, 13 let, 13. června 2019

  Ahoj,
  je dobře, že Ti poradna pomohla, od toho tu je :)
  Stručně odpovím na Tvoje otázky:
  • zkus si půjčit/pořídit třeba: Na co se holky ptají; Všechno, co by dívka měla vědět o svém menstruačním cyklu; Otázky a odpovědi pro holky - dospívání, láska, sex
  • dívka určitě neotěhotní, když spolkne sperma – to se nemá jak dostat k vajíčku
  • otázka vyvolání menstruace je otázkou pro Tvého gynekologa (jsou „babské rady“. Ale daleko bezpečněji a spolehlivěji to jde s odborníkem)
  • bílý průhledný nezapáchající výtok je v pořádku, svědčí o tom, že všechno normálně funguje (ale při jakýchkoliv pochybách je lepší dotázat se gynekologa)
  • syndromu toxického šoku se dá zamezit pravidelným vyměňováním tamponu (dle návodu) – jinak se není třeba tamponu bát
  • domnívám se, že nevadí, když se s tamponem koupeš v chlorované vodě, ale je to opět otázka na Tvého gynekologa
  • některé holky dostávají pusu ve 13, některé později nebo dříve, je to v pořádku (jde-li o pusu, ne třeba o francouzský polibek nebo sexuální aktivity)
  • některé ženy orgasmu nedosáhnou, přesto si mohou sex užívat; je více „druhů“ orgasmu a cest, jak jej dosáhnout, někdy to může trvat delší dobu, než si žena najde svoji cestu a způsob
  • návody na masturbaci ani odkazy opravdu nedáváme, můžeš hledat ve výše uvedené literatuře :)
  • nevím, zda jsi při sportovní aktivitě dosáhla orgasmu, ale mohla jsi jistě pociťovat sexuální vzrušení spojené s tlakem na pohlavní orgány
  • na nejvhodnější prostředky k holení intimních míst se zeptej například kamarádek, a pak hledej to, co Ti nejlépe vyhovuje – opět je možností více od depilace k elektrickému holicímu strojku; je také k dispozici vhodná kosmetika před a po – můžeš se informovat i v drogerii

  Rádi jsme Ti odpověděli, ale je to vlastně jedenáct dotazů, což není vůči jiným i Alíkovi moc fér, je to lepší rozdělit.

  Pěkné dny,

  Modrá linka

  Moje tělo - holky

  Ahoj Alíku a spol. už asi přes půl roku, mám jakoby v rozkroku jakokdyby nad klitorisem v levo taková malá modrá boulička. Vůbec mě to nebolí, jenom když jsem se pokusila ji vymáčknout, tak mě to bolelo. Bojím se to říct mamce a na gyndu nepůjdu ani za nic, nechci tam.

  holka, 13 let, 10. června 2019

  Ahoj,
  bohužel nikdo na světě nedokáže na dálku určit zodpovědně diagnózu, proto se do toho nechceme pouštět ani v této poradně. Pokud máš jakýkoli zdravotní problém, který tě obtěžuje, nebo bolí, je potřeba ho řešit s lékařem. Strach z návštěvy gynekologie je úplně zbytečný a iracionální. Chápu, že se stydíš a je ti to třeba nepříjemné, ale z vlastní zkušenosti tě mohu ubezpečit, že návštěva gynekologa nebolí o nic víc než návštěva kteréhokoli jiného lékaře. Pro gynekologa jsou genitálie pouze orgánem, který vyšetří, zjistí, zda je všechno v pořádku a nijak dál se jimi nezabývá (neposuzuje je apod.). Stejně v průběhu dospívání budeš muset první preventivní gynekologickou prohlídku podstoupit (a v průběhu života potom pravidelně další), takže není důvod ji odkládat. Trvá jen pár minut a ty budeš mít poté jistotu, že je všechno v pořádku, případně ti pomůže s tvým zdravotním problémem (pokud se skutečně o problém jedná). Skutečně není potřeba se ničeho bát.
  Měj se hezky!
  Bára

  Moje tělo - holky

  Ahoj alíku myslím si že jsem moc malá na svůj věk,je mi 12 měřím 147cm a vážím 33kg

  holka, 12 let, 4. června 2019

  Ahoj,
  máš pravdu, že tvoje výška je vzhledem k tvému věku lehce pod průměrem, který ve dvanácti letech u dívek činí 154 cm. Nicméně to je pouze průměrný údaj a samozřejmě v rámci něho existuje spousta individuálních odchylek. Předpokládám, že chodíš na preventivní prohlídky, kde tě pediatr měří a váží. Kdyby mu připadalo, že s tvou výškou není něco v pořádku, určitě by na to upozornil tvé rodiče. Jsi teprve na začátku dospívání a v jeho průběhu se bude tvá výška ještě razantně měnit.
  Měj se hezky!
  Bára

  Moje tělo - holky

  Ahoj Alíku. Už delší dobu mě trápí zarudlé pupínky v oblaszi intimních partií a třísel. Vyrážku jsem mývala i dříve (vždy po holení). Ale poslední dva týdny je to výrazně horší. Pupínky jsou zarudlé, na nějakém je i bílá čepička přesně jako u „beďaru“. Holím se pořád stejně akorát jsem nedávno vystřídala jinou značku žiletek. Předem děkuju za odpověď.

  holka, 14 let, 3. června 2019

  Ahoj,
  zarudlé pupínky v oblasti, kde se holíš, jsou reakcí na podráždění pokožky. To může být způsobeno nevyhovujícím způsobem holení (například proti směru růstu chloupků), nevhodnou kosmetikou, nebo třeba právě změnou žiletek. Některé ženy mají pokožku v oblasti bikin natolik citlivou, že se na těchto místech nemohou žiletkou holit vůbec. Pokud by tvorba pupínků pokračovala, vyzkoušej místo žiletek například depilační krém na citlivou pokožku. Jeho používání je obvykle bez problémů i v citlivé oblasti bikin.
  Měj se hezky!
  Bára

  Moje tělo - holky

  Ahoj, mám takový problém mám strašně chlupaté nohy a všichni se mi za to smějí ale bojím se mamky zeptat na holení ale stejně se nechci holit každý den existuje něco po čem by mi chloupky vůbec nerostly? A mám strašně citlivou kůži a když nosím kosticovou podprsenku tak když jí po celém dnů sundám tak to mám úplně do krve takže, vyzkoušela jsem podprsenky z různých obchodů ale ještě jsem nenašla žádnou která by mi nevadila takže teď nosím spíše lambádu ale prsa mi jsou vidět přes tričko, taky jsem přemýšlela že bych podprsenku nenosula vůbec ale to by bylo asi nevhodný co myslíte? Děkuju za odpověď ��

  holka, 14 let, 2. června 2019

  Ahoj,
  ohledně tvého prvního dotazu tě bohužel zklamu, protože přípravek, který by dokázal zařídit, že ti chloupky vůbec růst nebudou, neexistuje. A soukromě si myslím, že až ho jednou někdo objeví, stane se miliardářem, protože depilace a holení „otravuje“ spoustu žen na celém světě. Jisté řešení představuje laserová depilace. Ale z vlastní zkušenosti ti mohu říci, že ačkoli na klinikách slibují, že po podstoupení laserové depilace chlupy už nikdy neporostou, není to pravda. Jsou sice řidší, ale k úplnému zastavení růstu bohužel nedojde - tedy rozhodně ne ve všech případech.
  Co se týká tvého dotazu ohledně podprsenky; na tvém místě bych rezignovala na podprsenky s kosticemi a podívala se v obchodech po měkkých podprsenkách bez kostic. Jejich nabídka je velmi široká a pocitově jsou na těle stejné jako lambady. Na rozdíl od nich jsou ale jejich košíčky zesílené a prsa přes ně zcela určitě prosvítat nebudou.
  Měj se hezky!
  Bára

  Moje tělo - holky

  Ahoj Alíku mám moc chlupatý nohy ale mamka říkala že když si je oholím nebo když si je strhnu depilačními páskami tak mi naprostou tmavší.Už za cvíli bude léto a mi pojedem k moři tak nevím co mám dělat ?

  holka 12 let, 2. června 2019

  Ahoj,
  pověra, že po holení rostou tmavší chloupky nebo že jich roste víc, byla už mnohokrát vyvrácena. Chloupky vyrůstají z vlasových cibulek, kterých má člověk geneticky dáno určité množství, které se nijak nemění. Jejich barva je pak dána množstvím melaninu, tedy pigmentu, a ten se také holením nijak nemění. Tato pověra nejspíš vznikla na základě toho, že dorůstající chloupky jsou na oholené pokožce o něco viditelnější. Rozhodně se ale nemusíš obávat depilace. Pokud se potýkáš s tmavými chloupky a tato skutečnost je ti nepříjemná, neexistuje důvod, proč by ses nemohla depilovat, nebo oholit.
  Měj se hezky!
  Bára

  Moje tělo - holky

  Chci se zeptat protože 23.6.2019 jedeme na školu v přírodě a budeme mít pokoj s holkama. A chci se zeptat protože už mám ochlupení mezi nohama. Chápeme se. A já se strašně stydím. Žádná holka to ještě nemá. Tak se chci zeptat co mám delat. Předem děkuji za odpověď

  holka, 10 let, 2. června 2019

  Ahoj,
  ochlupení mezi nohama je přirozená věc, která se začíná objevovat u dospívající dívky. Není to něco, za co by ses měla stydět, každá dívka to může mít trochu jinak. Pokud je Ti nepříjemné, můžeš zkusit probrat např. s mámou možnost péče o sebe, např. i variantu holení, poradit se, jak to řeší ona nebo i jiné Tvé starší kamarádky. To, že můžeš být první ve třídě je možné, zároveň to tak také být nemusí. Nejsem si jistá, jestli si tyto věci upřímně sdělujete, to je věc každé z Vás. Věřím, že není nutné, aby Tě tam někdo viděl nahou, neboj se zajistit si např. při převlékání soukromí tak, aby ses nemusela cítit před nikým nepříjemně odhalená.

  Přejeme Ti hezké dny,
  Modrá linky

  Moje tělo - holky

  Ahoj, trápí mě moje výška zítra mi bude 14, měřím 158cm a vážím okolo 45kg, moji rodiče mají tak 166 cm. Myslíte že ještě vyrostu? Aspoň do těch 160cm?
  Protože se říká že po nástupu menstruace už se přestane růst a to nemluvím ani o tom že mám výrazně menší prsa než moje spolužačky ale to mě ani tolik netrápí. Předem děkuju za odpověď.

  holka, 14 let, 18. května 2019

  Ahoj,
  jsi ve věku, kdy se tělo hodně vyvíjí a věřím, že se bude ještě hodně měnit. Ohledně správného růstu je důležité dodržovat zdravou stravu bohatou na vitamíny, vápník, abys dodávala tělu potřebnou výživu. Vhodný je také pravidelný pohyb, cvičení, sport. Tím můžeš podpořit správný růst, který je většinou předurčený genetickou výbavou od rodičů. Většinou děti své rodiče dorostou, často i přerostou. Také tvar a proporce těla jsou dané z velké části po rodiči. I prsa, boky a celkově ženské křivky se ještě budou tvarovat. Důležité je být vnímavá ke svému tělu, dopřát mu to, co potřebuje a také snažit se ho přijímat takové, jaké je.

  Přejeme Ti hezké jarní dny,
  Modrá linka

  Moje tělo - holky

  Ahoj,
  chtěla bych se zeptat na jednu věc.Už za necelý měsíc jedeme s mojí třídou na ŠVP(na 4dny) a už mám bohužel ochlupení a nevím co s tím... Potřebovala bych se tam holit jenže jsem na pokoji s kamarádkami které jsou tak trochu"mršky"a bojím se, že mi při koupání budou chodit do koupelny či se dívat do dírky ve dveřích. Potřebovala bych od Vás nějakou radu, protože když se oholím tak za 1-2dny musím znova a, protože bude léto a teplo budu muset mít tričko s krátkým rukávem.Předem děkuji za Vaši odpověď.

  holka, 12 let, 11. května 2019

  Ahoj,
  růst ochlupení patří k průvodním projevům dospívání. Dospívání má individuální průběh a u každého probíhá jinou rychlostí. Je proto skutečně možné, že jsi první ze třídy, komu začalo růst ochlupení. Na druhou stranu jde ale o úplně normální součást lidského těla, za kterou není potřeba se stydět. Zkrátka se začínáš pomalu měnit v ženu a k tomu růst ochlupení patří. Stejně tak je normální holení z estetických i hygienických důvodů. Samozřejmě se pokus dělat to v soukromí a spolužačky na to zbytečně neupozorňovat, ale na druhou stranu není žádná ostuda, pokud se někdo ve sprše holí. Tedy nic, za co by ses měla stydět. Věřím, že to tvoje kamarádky pochopí.
  Měj se hezky!
  Bára

  Moje tělo - holky

  Ahoj ��, mám pár problémů.

  1. Strašně se potím, ale jakože prostě neskutečně. Jednou jsem měla u lněné halenky kruhy až k loktum... Jediný co tak můžu nosit hodně barevná tílka ale pak mi po rukách setkají kapky vody... Používám antiperspirant, holim se a všechno. Četla jsem že to může být kvůli hormonální nerovnováze, což by mohlo odpovídat protože jsem měla zatím jednu menstruaci v lednu. Ale prostě nevím jak to omezit. Určitě to není stresem.
  2. Když mám na sobě spodní díl plavek který nemusí být nijak hodně vykrojený, koukají mi z nich chlupy. Nechci se dole holit, není mi to příjemné ale už si s tím fakt nevím rady. Párkrát jsem si boky zastrihla jen nuztickami ale moc se tam nedostanu.
  3. mám pravý malý stydký pysk 3x (to doopravdy nepřeháním) větší než ten druhý. Je možný že ten druhý aspoň doroste?
  holka, 15 let, 3. května 2019

  Hezký den,

  oceňuji, že dokážete otevřeně napsat o tom, co Vás trápí a zajímá, i když se jedná o intimní záležitosti. I to k životu přirozeně patří a většina z nás se s podobnými problémy potýká. Chápu, že jsou to věci, které Vám znepříjemňují každodenní život a ráda byste je řešila.

  Pokud se nadměrně potíte, bylo by fajn to probrat s Vaší dětskou lékařkou, ona může zvážit, zda je vše v pořádku a tělo funguje, jak má. Také může dát nějaké praktické tipy, jak pocení zmírnit, případně i řešit možnou hormonální nerovnováhu.

  Ohledně ochlupení intimních partií, které je běžné, je možné zvolit např. variantu částečného holení pouze v oblasti třísel, která jsou v plavkách viditelná, kdy je zapotřebí použít pěnu na holení a nejlépe i zklidňující krém po holení, abyste předešla jakékoli zvýšené citlivosti či bolesti těchto partií. Také je možné zvolit jiný střih plavek, existují např. i plavky s kalhotkovými kraťasy, které by mohly ochlupení lépe překrýt.

  Nerovnoměrnost stydkých pysků je mezi ženami normální a častý jev, u každé v různé míře. Pokud je rozdíl výrazný a nějak by Vás obtěžoval, opět doporučuji poradit se s praktickou lékařkou či gynekologem. Jste ve věku, kdy se tělo ještě vyvíjí a tvaruje, je možné, že se budou proporce ještě měnit. Zároveň že se to takto může ustálit a pak je možné k tomu přistoupit jako k Vaší jedinečnosti, něčemu, co k Vám přirozeně patří, nebo to případně v dospělosti řešit po poradě s odborníky např. lékařským zákrokem.

  Nevím, zda máte v této intimní ženské oblasti nějakou dospělou ženu v okolí, které důvěřujete, ať už mamku či někoho jiného. Věřím, že by stálo za to probrat to s někým, kdo má třeba podobnou zkušenost a můžete tak také získat inspiraci k tomu, jak by se to dalo řešit. Nebojte se poradit i se svým lékařem.

  Přejeme Vám vše dobré,
  Modrá linka

  Moje tělo - holky

  Ahoj Alíku,
  u dívek mého věku jsou bohužel poměrně běžné poruchy příjmu potravy. Má kamarádka mi nedávno přiznala, že si „pohrává“ s bulimií. Začalo to, když se jí kluci ve škole smáli, že je tlustá atd., ačkoli to v žádném případě není pravda. Ona od té doby jí poměrně málo a ne po všech, ale po spoustě jídel zvrací. Řekla mi také, že už si zvracení ani nemusí vždy vyvolávat, protože není zvyklá trávit normální porce jídla, a tak je jí špatně samo od sebe.
  Mám pocit, že bych ji zradila, kdybych to řekla jejím rodičům, ale zároveň si nemyslím, že jí můžu sama pomoci. Sama jsem málem spadla do anorexie a kdyby mí rodiče nezaregistrovali, že už skoro nejím, a nedávali pozor na mé stravování, sama bych se z toho nedostala.
  Je nějaký způsob, jakým bych jí mohla pomoci?
  Děkuju za odpověď.

  holka, 15 let, 2. května 2019

  Ahoj,
  oceňuji Tvou starost o kamarádku, chceš jí podpořit. Věřím, že Ti v empatii a také dalším postupu může pomoci i Tvá vlastní zkušenost s poruchami příjmu potravy.
  Nevím, jak kamarádka vychází se svými rodiči, zda by jí podpořili a nabídli pomoc, ale v každém případě mají za její zdraví zodpovědnost, dokud není plnoletá a tak by měli vědět, co se s ní děje, co ji trápí. Za sebe můžeš dát kamarádce najevo, že máš o ni strach, popsat i svou vlastní zkušenost a nabídnout odbornou pomoc zdarma, kterou nabízí např. organizace Anabell (www.anabell.cz). Tam může najít i další praktické informace a kontaktovat poradnu i elektronicky. Poradit se můžeš i se svými rodiči, učitelem, kterému důvěřuješ či školním psychologem a zvážit další postup. Neboj se na to i Ty nebýt sama, věřím, že i pro Tebe je to náročná a nepříjemná situace.

  Přejeme Ti vše dobré,
  Modrá linka