Poradna: Alík radí dětem

Na otázky odpovídají

pracovníci linky důvěry Modrá linka, Alíkova kamarádka BáraV, odborníci na boj proti kouření z projektu Nekuřátka a správci. Občas odpovídá i sám Alík.

Dotazy smí pokládat čtenáři mladší 15 let.

Moje tělo - holky

Ahoj mám takovouhle blbou otázku, no prostě jestli můžu otěhotnět když třeba nějaký kluk masturboval a já si pak do toho sednu jo já vím že to je hodně divný ale zajímá mě to

holka, 12 let, 14. září 2018

Ahoj,
tímto způsobem naprosto jistě otěhotnět nemůžeš. K tomu by byla potřeba taková obrovská souhra okolností, že si dovoluji tvrdit, že je to vyloučené.
Měj se hezky!
Bára

Moje tělo - holky

Ahoj,mám dotaz ohledně mé krve.
Občas se řežu (už pracuji na tom abych přestala),a poslední dobou mám tu krev takovou jinou.
Nevím jak přesně bych to popsala,ale jak vím,krev má být telutina. Moje krev je ale nějaká jiná,je občas taková hustší a když se ji snažím otrit tak se jakoby táhne. Nevím,jak přesně to popsat. Možná je to jako takový řídký sliz.
Nikdy jsem nic takového neměla tak mě to celkem děsí...

holka, 13 let, 27. srpna 2018

Ahoj,

píšeš, že Tě děsí změna konzistence krve, která se u Tebe objevuje po řezání. Je dobře, že pracuješ na tom, abys s tímto sebepoškozováním přestala, to chci moc ocenit a podpořit Tě v tom. To je totiž cesta, jak být v klidu a nemuset se bát o své zdraví. Těžko můžeme odpovědět na to, zda je tento druh krve v pořádku, když není v pořádku, abys vůbec krvácela. Řezání může být i život ohrožující a neměla bys ve snaze s ním přestat být sama, zasloužíš si podporu. Můžeš zkusit zajít za školní psycholožkou, pokud ji ve škole máte, nebo za jiným psychologem, doporučit Ti ho může i praktická lékařka, ke které chodíš na kontroly. V případě akutní chuti se pořezat můžeš volat např. na nonstop zdarma Linku bezpečí 116 111, abys to lépe ustála a neublížila si. Neboj se využít podporu ostatních, která tu pro Tebe je.

Držíme Ti palce.
Modrá linka

Moje tělo - holky

Ahoj.
Mám otázku. Mutaci hlasu můžou mít jen kluci?
A jak dlouho ta mutace hlasu trvá?
(Jsem holka a už od osmi mi přeskakuje hlas. A nejen to. Někdy chraptim,
někdy nedokážu říct ani slovo protože se mi hlas zasekne na dobu. Nebo
když nemluvim tak na 15 minut a pak najednou ano, tak musim šeptat a
hlas mi tak jako tak přeskakuje a zní pisklavě. Je to normální?)
Zatim děkuju

holka, 14 let, 26. srpna 2018

Ahoj z Modré linky,
byť na hlas nejsme odborníci, chceme ocenit, že píšeš s tím, co Tě trápí, a hledáš si tak informace. To je moc dobře. Mutace je pojem, který se užívá obvykle pro změny hlasu u kluků. Nicméně je pravda, že i hlas dívek prochází v průběhu dospívání a pak i během celého života změnami. Těžko říct, jestli Tvoje příznaky časem zmizí. S tím by Ti mohl pomoci spíš odborník na hlas - foniatr. Je to doktor, který pracuje přes zdravotní pojišťovnu, tak jako ostatní lékaři, a ten může dělat různá vyšetření, testy, doporučit Ti jazyková cvičení a podobně.

Přejeme hezké podzimní dny.
Modrá linka

Moje tělo - holky

Dobrý den, mám dva dotazy.

  1. Je možné, abych nemohla vůbec posilovat břišní svaly? Při jakémkoli cviku na břicho, nebo i když se břicho jen minimálně zapojuje, mě hrozně bolí záda. Už je mi 14 a nepřišla jsem na to, jak ty svaly posilovat. Vím, že mi asi řeknete, že to dělám špatně a tahám to zadáma, ale já se chci zeptat, jestli je možné, že schopnost posilovat břišní svaly nemám.
  2. Druhý dotaz je : jak je možné, že jsem přibrala asi 3 kg během toho co se snažím zhubnout (cca 2 týdny) ? Jím méně, než jsem jedla dřív a cvičím tak obden. Ale není to nic moc posilování, takže svaly to podle mě nebudou. Mám hodinky fitbit versa a měří mi, že denně spálím průměrně 2000 kcal. Tak jak je možné že přibírám?
Vážím teď už 58,5 kg ráno, 164 cm mám a čerstvě je mi 14 let. DĚKUJI ŽE TU PRO NÁS JSTE...
holka, 14 let, 4. září 2018

ahoj,
dosud jsem se nesetkala s nikým, kdo by nemohl posilovat břišní svaly. Pokud máš špatný tělesný postoj a svaly břicha se nezapojují správně, jak by měly, mohou být cviky, které nyní cvičíš, pro Tebe příliš těžké a nebo je neprovádíš správně. Obojí může vést k bolestem zad.
Mohla bys zkusit třeba cvičení pilates, které je v tomto ohledu skvělé - pomáhá předcházet bolestem zad, posiluje svaly břicha i svaly kolem páteře, pánevní dno. Zkus zjistit, zda ve Tvém okolí tento typ cvičení neběží. Zpočátku může být nutné cvičit pod dohledem zkušeného instruktora, později (až se člověk naučí základní principy) lze cvičit i samostatně doma.

U žen bývá častý výkyv v hmotnosti v souvislosti s proměnami v rámci menstruačního cyklu (zadržení vody v těle před nástupem menstruace). 2-3 kg hmotnosti bývají pohyblivé právě s ohledem na pohyb tekutin. Protože se jedná o 2 týdny, nejedná se nejspíše ani o svaly, ani o tuk. Rozhodně bych doporučila nevážit se každý den nebo každý týden, ale třeba každý měsíc. Navíc číslo na váze není rozhodující - neodráží skutečné složení těla (zastoupení svalů a tuku).
Ať se Ti dobře daří přeje Vím, co jím.

Moje tělo - holky

Ahoj můžu se zeptat co mě čeká na 13ti leté preventivní prohlídce? Jestli se budu muset svlíkat nebo tak, a když mám menstruaci a budou kontrolovat moč, vadí to? Díky.

holka, 12 let, 14. srpna 2018

Ahoj,
v rámci třináctileté preventivní prohlídky ti vyšetří zrak, sluch, krevní tlak a puls. Pohmatem ti lékař vyšetří břicho a uzliny, poslechne si tvé srdce a plíce. Zkontroluje sliznici úst, vyšetří pohybový systém kloubů, páteře a nohou. Pravděpodobně také tvým rodičům, respektive tobě, nabídne očkování proti rakovině děložního čípku. Při odběru moči při menstruaci je potřeba předtím důkladně omýt genitálie a vzorek moči by měl vždy pocházet ze středního proudu. Zároveň je vhodné na tuto skutečnost lékaře upozornit.
Měj se hezky!
Bára

Moje tělo - holky

Ahoj Aliku a Týme ještě jsem nedobrala první platicko HA dnes jsem měla 12 prášek a zjistila jsem,že mírně krvácím (vypadá to jako MS ale tu jsem už měla ) je možné abych ji dostala dvakrát?předem děkuji za odpověď

Terka, 15 let, 8. srpna 2018

Ahoj,
jak už ti odpovídala moje kolegyně, v průběhu prvního měsíce užívání HA se může objevit krvácení i špinění. Nicméně nikdo na světě ti nedokáže se zdravotními problémy poradit na dálku, protože online se žádná porucha či nemoc diagnostikovat nedá. Pokud by tvoje problémy přetrvávaly i další měsíce, určitě se objednej ke svému gynekologovi, který stanoví diagnózu a případně navrhne léčbu.
Měj se hezky!
Bára

Moje tělo - holky

Ahoj Alíku,
Mám takový dotaz, nechci se považovat za hloupou ale tohle nevím a rodičů je mi se blbé ptát... Když se holka dělá, pozná to gynekolog? Může si u toho poškodit panenskou blánu?

holka, 14 let, 4. srpna 2018

Ahoj,
záleží na tom, jakým způsobem masturbuješ, respektive zda přitom používáš jen svou ruku, nebo i nějaké pomůcky. Při zavádění různých předmětů do pochvy samozřejmě k protržení panenské blány dojít může a gynekolog pochopitelně pozná, zda je panenská blána neporušená, nebo vcelku. Samotný akt masturbace (tedy například masturbaci rukou) gynekologická prohlídka neodhalí. Ráda bych však ještě zdůraznila, že masturbace je zcela normální lidské chování a není na něm nic ostudného, nebo něco, kvůli čemu bys měla mít výčitky svědomí, nebo se stydět.
Měj se hezky!
Bára

Moje tělo - holky

Ahoj
Mohla bych se zeptat jak je přibližně panenská blána od vstupu do pochvy? Díky předem za odpověď��

holka, 13 let, 2. srpna 2018

Ahoj,
umístění panenské blány je individuální, ale obecně lze říci, že se nachází jen několik málo centimetrů od poševního vchodu.
Měj se hezky!
Bára

Moje tělo - holky

Ahoj poradno nebo kdo odpovídá mám takovej menší problém mám jedno prso větší než to druhé když nosím vycpavky tak je to vpoho ale když mám plavky s vystřihem tak to vypada blbě.. myslis ze sw mi do 15 srovnaji a budou stejně velké to větší prso(pravé) tak mám kousek od bradavky něco jako strie ale jsou takové světle červené (růžové) a na tom menším (levém) ne muže to něco znamenat? A správi se mi velikost u toho levého ? Do15? Dekuju moc za odpověď jsem z toho celá špatná :((

holka 13 let, 6. srpna 2018

Ahoj,

nemusíš být špatná z toho, že máš jedno prso větší než druhé. Hodně žen má nějak asymetrická prsa, a i jiné části těla nejsou vždy úplně stejné. Protože ještě rosteš, může se to srovnat a celkově se vzhled prsou určitě ještě promění. Ženám se prsa mění v těhotenství i po porodu, takže nebudou celý život stejná. Nedovedu však odpovědět na to, jestli se to srovná na sto procent či ne, nebo kdy to přesně bude. Je moc dobře, že máš zkušenost s tím, že vycpávky v podprsenkách vše srovnají, stejně tak existují i plavky, které mají vycpávky.

Také takto na dálku nevím, zda jde na prsu o strie či něco jiného, to by mohl posoudit lékař/ka, pokud chodíš už pravidelně na gynekologii, tam lékaři prsa prohlížejí nebo by Ti odpověděl i praktický lékař. Strie se samozřejmě mohou objevit kdekoliv a to i na prsou. Konzultace s lékařem je na Tobě, ale měla by být samozřejmostí, pokud by Tě prsa nějak hodně bolely nebo jsi s nimi měla jiné potíže.

Přejeme hezký zbytek léta.
Modrá linka

Moje tělo - holky

Ahoj Aliku!
Mam na tebe dost intimni otazku. Jedna se o holení intimnich partii. Chlupy mi tam rostou uz asi rok, ted jsou dlouhe cca 7cm. Minuly tyden jsme byli na dovolene a ja musela nosit plavky, vzdy kdyz jsem vylezla z more tak mi vsechny chloupky trceli ven a byly videt, strasne jsem se za to stydela a bylo mi trapne se na plazi hrabat v kalhotkach a upravovat ty chlupy tak aby nebyly videt a byly zastrcene v kalhotkach. Chtela bych poradit jak se tam mam oholit. Stydim se to rict mamce, jak by jsem ji to mela rict ze se tam dole chci holit, co kdyz rekne ne?
Predem dekuji za radu�� vase Nany��

holka, 12 let, 28. července 2018

Ahoj,
na holení v oblasti bikin není nic ostudného a rozhodně se nemusíš bát probrat to se svou maminkou. Zcela jistě pochopí tvé důvody a bude souhlasit s tím, že zejména do plavek je potřeba se v této oblasti upravit. Co se týká metod holení v intimních partiích, každé ženě vyhovuje něco jiného. Zatímco některým nedělá problém holit se v oblasti bikin žiletkou, jiné mají v této oblasti velmi citlivou pokožku a po použití žiletky jim naskakují červené pupínky. Pro ty je potom lepší použití depilačního krému. A ještě jiné ženy nedají dopustit na depilační vosk. Je potřeba vyzkoušet, která depilační metoda bude vyhovovat právě tobě.
Měj se hezky!
Bára

Moje tělo - holky

Ahoj mam takový problém za který se dost stydím a s mamkou to řešit nechci protože nemáme zrovna dobry vztah takže se jí svěřovat nedokážu. Už 2 roky mne trápí ochlupeni okolo pupíku pod nim a nad nim i na prsou holit to nechci protože by to rostlo ještě víc. Depilace se bojím a netu psali že to taky moc nepomáhá. Prosím o jakoukoliv radu co s tím

Týnka, 15 let, 4. srpna 2018

Dobrý den,

rozumím tomu, že je obtížné řešit s mamkou ochlupení, protože jde o intimní téma, a pokud spolu nemáte dobrý vztah, chápu že to nejde.

Ochlupením kolem pupíku i na prsou se trápí hodně žen a je i hodně možností, jak to řešit. Holení pomáhá opravdu jen na pár dní a chloupky po něm sílí. Můžete použít různé depilační pásky, které se prodávají v drogerii. Chloupky sice nezmizí úplně, ale postupně slábnou a hladká pokožka vydrží déle. Existují i elektrické epilační strojky, které chloupky rovněž vytrhávají. Trvale lze chloupky odstranit laserem, je to ale nákladnější. Napadlo mne, že to můžete udělat až v dospělosti a zatím používat jinou alternativu. Nebo se dá takový zákrok přát například k narozeninám apod. Pokud vše nemůžete řešit s maminkou, můžete hledat jinou ženu ve svém okolí, které důvěřujete a která by Vám mohla také poradit svoje zkušenosti.

Přejeme hezký zbytek prázdnin.
Modrá linka

Moje tělo - holky

Ahoj Alíku a spol. Dneska odpoledne jsem pomáhala přesunout z auta na zem bedny, bylo jich přesně 221 (nikdo mi nepomáhal). Pak jsem udělala zhruba 50 přítahů (s odpočinkama), a pak jsem s taťkou nosila těžkou plechovou bednu se který se čepuje pivo (nevím jak se to jmenuje), máme to jen na akci (moje mamka s taťkou pracují v hospodě), jen aby ste si nemyslely že jsme alkoholici. Bylo to docela dost těžký, a takové bedny jsme nesli dvě. Jedna vážila asi 25 kg a ta druhá asi 35 kg. Každý jsme si to chytli za jedno ucho a nesli jsme to do auta. O chvíli později mě začalo píchat v pravé plíci. Píchalo mě to tam asi 5 hodin a pak mě to přešlo. Myslíte si že jsem se přetížila ? Nebo mám nějakou nemoc (např. rakovinu plic nebo zápal plic) ? Moc vám děkuji.

holka, 12 let, 26. července 2018

Ahoj,
rozhodně si nemyslím, že by tvé zdravotní problémy byly způsobeny rakovinou plic. Jako nejpravděpodobnější se mi jeví skutečně přílišná fyzická námaha, případně nějaká blokáda páteře, kterou jsi si při ní mohla způsobit. Nicméně pokud by tvé problémy i nadále přetrvávaly, určitě vyhledej lékaře a situaci s ním zkonzultuj.
Měj se hezky!
Bára

Moje tělo - holky

Ahoj,
Vážím 44 kg a měřím 164 cm. Myslím že moje váha je celkem normální, ale jde o to co vlastně jím. Mám pocit že žiju jenom z nezdravých věcí. Jsem schopná sníst balíček brambůrek najednou a k tomu tabulku čokolády. K obědu pak nesním třeba skoro nic. Nedávno jsem se pokoušela jídelníček změnit. Snídaně- musli, svačina-ovoce, zelenina, oběd se nedá přesně určit a večeře chleba z máslem nebo jogurt.
Akorát že musli mi rozedralo dásně a ovoce a zelenina se mi za chvíli zhnusili.
také se sportem to není tak dobré. maximálně jednou za dva dny si vyjedu šest km na kole a občas se projdu. Na kole pravidelně jezdíme ob týden přes 40 km.

ahoj,

máš pravdu v tom, že nejde jen o naši váhu, ale i o živiny, které ze stravy získáváme. Chipsy (brambůrky) a čokoláda obsahují hodně tuku, ale na bílkoviny, vitamíny a minerální látky příliš bohaté nejsou. Určitě by taková nezdravá strava neměla nahrazovat běžné jídlo.

Je skvělé, že jsi se odhodlala a pokusila se jídelníček změnit. Musli je ideální dát si s mlékem nebo s jogurtem a nechat ho chvíli namočit, aby změklo - pak Ti nebude rozdírat dásně. Můžeš zkusit i střídat různé druhy - např. se sušeným ovocem, s kousky čokolády. Ovoce a zelenina - zkoušej zařazovat různé druhy, aby to bylo pestré. Pokud člověk jí hlavně jeden druh, za chvíli ho to samozřejmě může omrzet - ale těch druhů zeleniny a ovoce je celá řada. Navíc teď v horkých letních dnech je ovoce a zelenina skvělým osvěžením - můžeš testovat, které druhy Ti chutnají nejvíce. Ideálně bys měla denně sníst 2 kousky ovoce a cca 3 porce zeleniny. Můžeš začít třeba i pomaličku a zkoušet to postupně. K večeři se dej třeba chléb s máslem a sýrem nebo se žervé či lučinou, i jogurt je dobrá varianta.
Pohyb je také důležitý, můžeš třeba každý den zařadit vycházku 30 min. nebo protahovací cviky, jako znáš třeba ze školy z tělocviku.

Ať se Ti dobře daří přeje Vím, co jím

Moje tělo - holky

Ahoj.
Trápí mě moje výška. Mám jen 145 cm a vážím 33 kg. Jsem vážně drobná. Všichni se mi smějí. Například jsme měli říct, jakou práci bychom chtěli dělat. Já bych chtěla být mikrobioložkou. Smáli se, že bych se mezi mikroby ztratila. Často dělají, že mě nevidí. A já jsem hned smutná. Nechci být ovlivněná mou výškou, ale nikdo si neřekne: "Hmm, to je ale chytrá slečna", ale spíš: "Jestli pak její máma ví, kde se toulá". Jde z toho i těžit. Třeba v divadle hrají i 7-mi leté holčičky. Ale je mi vážně nepříjemné jak si ze mne utahují. Chci aby si lidi všímali toho jak jsem zpracovala referát a ne na mě pořválali ať si stoupnu na židli, že mě nevidí. Srandu si ze mne dělají i učitele. Říkají třeba:" Jdi do kabinetu pro mapy. Ale ty tam vlastně nedosáhnaš. " A pak se smějí.
Nevím čím to je. Je pravda, že moje mamka je malá (154cm), ale můj táta má téměř dva metry. Jím hodně. Více než spolužáci.
Aby toho nebylo málo, dělat bojové umění. Dělala jsem judo, teď capoeiru. V judu jsem vicemistrině Čr. Jsem silnější než všechny holky a většina kluků. Vyskočím výše. Udělám více kliků. Bojím se, že moc cvičím a tak mé tělo nemá z čehokoliv růst. Momentálně mám tréninky 2x týdně, jinak jen tělocvik. Je pravda, že jsem hodně venku, ale nevím.
Prosím poraďte mi. Jak vyrůst? Menstruaci jsem ještě neměla, tak těch 150 cm snad stihnu. Jak odolat náporu spolužáků a jak se přes to přenést? Předem děkuji.

holka, 13 let, 24. července 2018

ahoj,
je vidět, že Tě posměšky spolužáků i učitelů hodně trápí. Věřím, že určitě ještě dále budeš růst (i vzhledem k výšce maminky a tatínka), urychlit se to ale nedá - naše tělo má svou vlastní rychlost, s jakou se rozvíjí a roste. Je super, že pravidelně sportuješ a že jsi v dobré kondici. Pokud se obáváš, že třeba jíš moc málo, můžeš si zkusit několik dní zapisovat, jak jíš - zapíšeš si prostě všechno, co sníš a vypiješ v průběhu dne - co to bylo, jak velká zhruba porce. Můžeš se pak s tímto zápisem zajít společně s jedním z rodičů poradit s pediatrem - ten zhodnotí, zda Ti takové porce stačí, když kromě běžných aktivit ještě sportuješ.

Zkus si promluvit s třídním učitelem či učitelkou, zmínit se, že Tě mrzí, že si z Tvé výšky učitelé utahují. Může je požádat, aby s takovými poznámkami přestali. U spolužáků je situace těžší, zkus se zamyslet nad běžnými situacemi, kdy poukazují na Tvou malou výšku a najít nějaký způsob slovní obrany. Třeba pokud dělají, že Tě nevidí, zkus jim říci, že by měli jít k očnímu lékaři/ pořídit si brýle. Bylo by i dobré, kdyby se Tě někdo ze spolužáků nebo spolužaček zastal. Zkus se zamyslet, zda je ve třídě někdo takový, kdo se k nim nepřidá.

Držíme palce, ať se Ti dobře daří!
Hezké léto přeje Vím, co jím

Moje tělo - holky

Ahoj aliku a ostatní,behem posledních 3 měsíců jsem došla k názoru že bych chtěla být tlustá, feeding mě přitahuje ,už jsem přibrala 9,5 kg ale mojí rodině se to nelíbí. Na štěstí mám jednu kamarádku která ráda peče sladké dorty atd. takže na sádlíčko se zadělává dobře. Můj kluk ma taky pár kilo navíc takže se navzájem krmíme ,miluji to. Hraji si se svimi špeky ,beru si na sebe uplá trika a kaltohy ,které si co nejvíc utáhnu aby špeky lezly ven . Měrím 156 ,vážím 54,5 , pas mám 79 a boky 80.

Vím še je to takova úchylka hodně jsem o ní četla, muj cíl je 65.
Mám pár otazek

  1. Je to hodně špatné ?
  2. měla bych se tomu dál věnovat?
  3. myslíte že špeky mohou někomu slušet?
  4. Mám šanci ještě více stloustnout?
holka, 12 let, 22. července 2018

Ahoj z Modré linky,

píšeš o tom, že se Ti líbí špeky a chceš přibrat. Pokládáš nám několik otázek. První z nich zní, zda je to hodně špatné. Dle mého názoru ano. Nadváha rozhodně není zdravá a z toho důvodu Tě rozhodně nemohu podporovat v zálibě, která Ti škodí. Otázka, zda mohou špeky někomu slušet, je otázkou vkusu. Jde spíše o to, že by se člověk měl snažit mít rád sám sebe takového, jaký je. Jestliže tedy má nadváhu proto, že má nějaké zdravotní potíže, případně se mu nedaří zhudbnout, i když se o to snaží, je důležité přijmout sám sebe, i pokud s tím není zcela spokojený. Stejně tak je tomu i naopak, je-li člověk příliš hubený. Je-li jeho hubenost nezdravá, měl by se pokusit přibrat natolik, aby mu to zdravotně prospělo. Pokud se mu to nedaří, je opět potřeba to přijmout. Zcela jistě však není dobré si s přibíráním a hubnutím zbytečně svévolně jen tak zahrávat.

Přejeme Ti prima léto.
Modrá linka

Moje tělo - holky

Ahoj, už dva dny mě hrozně bolí v podbřišku a jsem strašně ospalá i když jsem spala 10 hodin a mám pořád hlad, jsou to projevy přicházejíci menstruace ( ještě ji nemám ) nebo by to mohlo být něco jiného ?

holka, 13 let, 9. července 2018

Ahoj,
to, co popisuješ, by skutečně mohly být příznaky přicházející menstruace, ale stejně tak i nějakého zdravotního problému. Pokud tvé potíže (především bolest v podbřišku) stále přetrvávají, bylo by určitě vhodné navštívit co nejdříve lékaře, který určí diagnózu a navrhne případnou léčbu.
Přeji ti hodně štěstí!
Bára

Moje tělo - holky

Ahojky Alíku.
Chtěla bych se zeptat,někdy po masturbaci když si to dlouho nedělám,třeba po menstruaci tak ze mě vyteče taková lepkavá průhledná tekutina když se udělám,výtok to není,dělá mě to jen po masturbaci zrovna tak jako dneska,nevíš co to je,kamarádkám to nedělá,mamky sem se na to zatím neptala aby nevěděla že tak často masturbuju,díky za odpověd,ahojky

holka, 14 let, 8. července 2018

Ahoj,
nemusíš se ničeho obávat. Při vzrušení je poševní sliznice zvlhčená a vylučuje sekret, který může připomínat výtok. Je to zcela normální reakce zdravého lidského těla, kterou není potřeba se nijak znepokojovat.
Měj se hezky!
Bára

Moje tělo - holky

Ahoj chtěla bych se zeptat od kolika let se chodí ke gynekologovi, Děkuji

holka, 15 let, 6. července 2018

Ahoj,
obvykle se na první gynekologickou prohlídku chodí kolem patnáctého roku. Jedná se o preventivní prohlídku, kterou je vhodné absolvovat před zahájením sexuálního života (což samozřejmě neznamená, že by měla dívka začít žít sexuálním životem okamžitě po dovršení patnácti let). Samozřejmě, v případě, že má dívka jakékoli zdravotní problémy, nebo má podezření, že s jejím tělem či dospíváním není cokoli v pořádku, je potřeba objednat se na gynekologii dříve.
Měj se hezky!
Bára

Moje tělo - holky

Ahoj Alíku co mě čeká jak půjdu na Gynekologii co my tam budou dělat atd.. nevíte co se tam dělá

holka, 17 let, 2. července 2018

Dobrý den,

vzhledem k věku Vám v této odpovědi budeme vykat.

Gynekologická prohlídka je zaměřena na zevní i vnitřní vyšetření ženských orgánů. Prohlídka probíhá na speciálním vyšetřovacím lehátku. Gynekolog/gynekoložka vyšetřuje manuálně (ručně), pohmatem břicha a zevnitř pochvou nebo konečníkem (pokud je dívka panna, to znamená, že neměla pohlavní styk).

Většina gynekologů přistupuje k první prohlídce velmi citlivě, na vše dívku připraví. Pokud byste si byla nejistá, styděla se, měla obavy, je možné to říci - jednak se Vám tím uleví a také lékař/ka mohou na to vzít ohled.

Gynekologické vyšetření nebolí, bývá prováděno šetrně. Pro ženu je výhodou, když si na první vyšetření vezme sukni, je to komfortnější, než kalhoty.

Určitě není potřeba se prohlídky bát, i když jsou obavy z neznámého přirozené. Může je rozptýlit nějaká blízká žena, která už má prohlídku za sebou a ví, o co jde. Může Vám také doporučit vhodnou gynekologickou ordinaci.

Přejeme pěkné prázdninové dny,

Modrá linka

Moje tělo - holky

Ahoj Alíku,
mám problémy s akné, zkoušela jsem toho hodně ale nic moc nepomáhá. Máš nějakou radu?

holka, 13 let, 28. června 2018

Ahoj,
bohužel nemám dermatologické vzdělání a nedokáži ti poradit, zejména pokud uvádíš, že už jsi toho na akné vyzkoušela hodně. Určitě je nutné objednat se k dermatologovi, který určí tvou diagnózu (akné je několik druhů) a podle toho stanoví adekvátní léčbu. Možná jich budeš muset vyzkoušet několik, než najdeš takovou, která ti bude vyhovovat.
Měj se hezky!
Bára