Poradna: Alík radí dětem

Na otázky odpovídají

pracovníci linky důvěry Modrá linka, Alíkova kamarádka BáraV, odborníci na boj proti kouření z projektu Nekuřátka a správci. Občas odpovídá i sám Alík.

Dotazy smí pokládat čtenáři mladší 15 let.

Moje tělo - holky

Ahoj,
mám šílený strach - chci se ostříhat ale bojím se a můj důvod je takový: Mám vlasy dlouhé asi deset centimetrů pod bradavky, a problém je v tom že vlasy mi za rok narostou tak max o 6 centimetrů. Chci si dát asi malinko delší mikádo - holky ve škole se vždy bláznivě na krátko ostříhají a za dva měsíce mají vlasy stejně dlouhé jako já i delší. Přece jenom budou prázdniny a bude mi vedro. Pere se mi to v hlavě už od vánoc a stejně se pořád bojím. Budu moc ráda za veškeré odpovědi. Děkuji a hezký zbytek dne.

holka, 11 let, 20. června 2018

Ahoj,
rychlost růstu vlasů je bohužel velmi individuální a nelze ji příliš ovlivnit. Chápu, že se bojíš ostříhat se zcela nakrátko, když víš, že ti vlasy rostou pomalu. Na druhou stranu mi přijde jako dobrý nápad vyzkoušet delší mikádo. Není to krátký účes, takže vlasy v pohodě sepneš například do culíku a zároveň si vyzkoušíš změnu a třeba zjistíš, že ti kratší vlasy vyhovují více než úplně dlouhé.
Měj se hezky!
Bára

Moje tělo - holky

Ahoj,
poslední zhruba měsíc mi začaly vystupovat žíly na hřbetech rukou (hlavně levé). Nevíte, čím by to mohlo být? Mám celkem obavy, aby to nebylo kvůli menší průchodnosti žil nebo tak něco. Ale je možné, že to je jen z toho, že jsem na brigádě nosila celkem těžké věci.
Každopádně děkuji za odpověď.

holka, 15 let, 11. června 2018

ahoj,
Tvůj problém nejde příliš detailně posoudit takto na dálku, nejlépe vše probrat osobně s lékařem.
Pokud by byl problém s průchodností žil na ruce, byly by prsty studenější nebo by naopak bylo nějaké místo výrazně teplejší než okolí (třeba i zarudlé), ruka by také mohla být oteklá.
Cévy na hřbetu ruky také mohou vystupovat více po fyzické námaze, záleží to i na množství tělesného tuku (štíhlejší lidé pracující fyzicky mají cévy více vystouplé než lidé s vyšší hmotností, kteří mají jiný typ práce). Pro prevenci je důležitý i dostatečný příjem tekutin - v horkých dnech bys tak ideálně měla vypít 2,5-3 litry tekutin.
Pokud si nejsi jistá, máš nějaké potíže - ukaž ruce nejprve rodičům a společně pak případně můžete zajít za lékařem.

Ať se Ti dobře daří přeje Vím, co jím

Moje tělo - holky

Ahoj všichni je mi 11 a mám 2 dioptrie je to hodně na můj věk?

Holka 11 let, 14. června 2018

Ahoj,
neexistuje nic jako ideální počet dioptrií vzhledem k věku. Oční vady jsou velmi individuální a stejně individuální je i jejich vývoj. Většinou se vyvíjí až do plnoletosti a často i po jejím dosažení. U někoho pomaleji a u jiného naopak rychleji. Takže na tvou otázku bohužel skutečně nejde odpovědět. Navíc, i kdyby existovala nějaká tabulka ideálního poměru věku a dioptrií, stejně svou oční vadu nemůžeš nijak ovlivnit a musíš čekat, jak se tvé tělo bude vyvíjet.
Měj se hezky!
Bára

Moje tělo - holky

Ahoj, toto se bude týkat mých prsou.
Chtěla bych si koupit vycpanou podprsenku, ale bojím, aby to najednou nebyl takový ,,šok", protože by to bylo větší. Nemám je už tak malý, ale ani ne tak velký. Tu podprsenku bych chtěla mít aspoň do zásoby.
A taky nemám bradavky, prostě je nevidím. Jsou tam jenom někdy, když si je třeba hladím nebo když je mi zima. Je to normální?
A ještě mám jeden dotaz, je normální, když si sahám na prsa? Je mi to vždycky tak příjemné.
Děkuji za odpověď.

holka, 12 let, 11. června 2018

Ahoj,
vzhledem k tomu, že je ti dvanáct let a tvá prsa ještě zcela jistě porostou, rozhodně bych ti nedoporučovala nakupovat podprsenku „do zásoby.“ Vždy je nutné vybírat podprsenku tak, aby dokonale padla a poskytla prsům kvalitní oporu. Místo push-up podprsenky tak spíš investuj do kvalitní podprsenky, která poskytne prsům oporu a dobře ti padne.
To, co popisuješ, jsou velmi pravděpodobně takzvané vpáčené bradavky. Tento „problém“ řeší spousta žen a vlastně ničemu nevadí. Řešit jej budeš, až budeš kojit své děti, protože s vpáčenými bradavkami je kojení složitější (ale bez problémů řešitelný tzv. kloboučky). Existují i plastické operace vpáčených bradavek, ale tu bys stejně nemohla podstoupit dřív, než budeš plnoletá - a jak jsem už uvedla, jde vlastně jen o estetickou záležitost, která ničemu nepřekáží.
A k tvému posledním dotazu; příjemné pocity při dotýkání se prsů jsou zcela normální.
Měj se hezky!
Bára

Moje tělo - holky

ahoj alíku. chtěla jsem se zeptat jestli chlór vadí na pupínky neboli akné. Začíná totiž sezóna a já se ráda potápím ale narozdíl od minulého roku mám už celkem hodně beďarů a bojím se aby se to nezhoršilo. Koupeme se poměrně často u babičky v bazéně a ta tam mám poměrně hodně chlóru a ostatní chemie. Děkuji

holka, 13 let, 6. června 2018

Ahoj,
i když je to velmi individuální, většinou se uvádí, že chlórovaná voda má na akné spíše pozitivní vliv. Vysouší totiž pokožku a někteří lidé si libují, že jim pravidelné plavání v chlórovaném bazénu akné výrazně zlepšilo. Nicméně samozřejmě nic není stoprocentní a je potřeba vyzkoušet, jaký vliv bude mít právě na tebe.
Měj se hezky!
Bára

Moje tělo - holky

Ahoj,
Mám takový problém. Holky u nás ve třídě mají už všechny prsa. Mě už taky rostou ale mám je malé. Mamka mi puhs-up (nevim jestli jsem to napsala dobře) podprsenku nekoupí a já sama taky ne. Prosím dejte mi rady jak bych to mohla vyřešit. Moc dik (s tim věkem pardon)

Ahoj,
velikost prsů a rychlost jejich růstu je velmi individuální záležitostí, která se nedá nijak ovlivnit. Pokud lze věřit tvým předchozím dotazům, je ti mezi deseti a dvanácti lety, takže jsi teprve na začátku dospívání a na růst prsů máš ještě spoustu času. Stejně tak souhlasím s tvou maminkou, že je naprosto zbytečné kupovat ti push-up podprsenku. Každý věk s sebou nese nějaké typické atributy, buď proto trpělivá a nech tomu volný průběh. V průběhu dospívání se ti prsa ještě určitě zvětší.
Měj se hezky!
Bára

Moje tělo - holky

Ahoj Alíku,
toto je můj první dotaz, tak jsem trochu nervozní. Nechtěla jsem to ještě nikomu říkat, ale už to nemůžu vydržet. Můj problém je tento: díra se ZAVŘELA. Ostatní holky tam mají díru, ale já prostě NE. Co mám dělat? Je možné, že jsem mutant?
Dost mě to trápí. Děkuji za odpověď

holka, 12 let, 28. května 2018

Ahoj,

Tvůj dotaz není tak úplně srozumitelný a takto na dálku po internetu si nemám jak ověřit, jak na tom ve skutečnosti jsi, co se s Tebou děje. Máš-li na mysli vstup do pochvy, tak tento otvor se sám od sebe neuzavře. Pokud Tě tato situace, o které my nic nevíme, a kterou si nemůžeme nijak ověřit, opravdu trápí, obrať se na svou obvodní lékařku, svěřit se můžeš i rodičům, kteří jsou za Tebe a Tvé zdraví zodpovědní, měli by Ti umět pomoci.

Modrá linka

Moje tělo - holky

Zdravím,
v poslední době mi padají vlasy více, než by měly. V únoru jsem si je sice barvila, ale po nabarvení mi nepadaly. Asi před měsícem jsem měla vši a ničili jsme je octem apod., takže si myslím, že by to mohlo být tímto. Moje otázka však zní: Jak zastavit to padání? Mám totiž strach, abych o ně nepřišla.
Děkuji za odpověď a mějte se hezky.

Natka, 15 let, 27. května 2018

Ahoj,
padání vlasů může mít celou řadu příčin - od stresu, přes onemocnění, až po sezónní padání (celá řada žen si stěžuje na padání vlasů na podzim, nebo právě na jaře). Většinou je to pouze dočasná záležitost a nemusíš se bát, že bys o vlasy přišla. Ohledně zastavení padání je velmi těžko radit, protože i když je na trhu celá řada přípravků, které slibují zázraky, většinou se jedná pouze o reklamní trik. Navíc každému vyhovuje něco jiného a samozřejmě také velmi záleží na tom, jaká je příčina padání. Určitě nic nezkazíš, když vlasům dodáš výživu - mě osobně například vyhovuje Panthenol v tabletách, který vlasy vyživí. Musíš být ale trpělivá, protože účinek se dostaví až po několika měsících. Možná se ale do té doby tvůj problém vyřeší sám a vlasy přestanou padat samy od sebe.
Měj se hezky!
Bára

Moje tělo - holky

Nejde mi stáhnout předkožka pls help me

Kolomaz, 12 let, 19. května 2018

Ahoj,
nejčastějším důvodem toho, proč se nedá předkožka přetáhnout, je její zúžení. Obvykle také odborníci uvádí, že pokud není zúžení spojeno s bolestí nebo dalšími problémy, není potřeba ho během dospívání řešit. Nicméně nejlepší by bylo, kdybys svůj problém zkonzultoval se svým pediatrem, který posoudí aktuální stav a podle toho případně navrhne další postup.
Měj se hezky!
Bára

Moje tělo - holky

Ahoj, hrozně mě bolí pod břichem...
Co to může být?

Prostě a jednoduše holka 1111111 let, 20. května 2018

Ahoj,
může jít o bolest v podbřišku, která často provází menstruaci. Může však jít i o jiný problém. Pokud ti bolest k dnešnímu dni neustala, pak rozhodně zajdi k lékaři.

Moje tělo - holky

Chtěla bych se zeptat proč se mi dělá krupicka po nohou. Když mám dostat menstruaci tak se mi objevuje.Ale když to nemám tak jí mám.
Budu moc ráda že mi poradite / poradiš.☺

holka, 13 let, 15. května 2018

Ahoj,
v období menstruace jsou kožní změny a projevy poměrně časté. Řada žen trpní například v tomto období na akné nebo zvýšenou tvorbu pupínků vůbec, citlivěji reagují na krémy, nebo na slunění. Nedokáži posoudit, zda může být výskyt krupičky na nohou podmíněn právě hormonálními změnami v průběhu menstruačního cyklu, ale je to klidně možné. Nejjistější by bylo, kdyby ses objednala k dermatologovi a svůj problém mu popsala a hlavně ukázala. On stanoví diagnózu a pomůže ti s léčbou.
Měj se hezky!
Bára

Moje tělo - holky

Jsem lesba??

holka, 11 let, 18. května 2018

Jsi stručná.

Moje tělo - holky

Ahoj Alíku, chtěla bych pomoct :(.... Už od začátku školního roku jsem se začala řezat, takže 9 měsíců už se řežu :( a chtěla bych přestat, bylo to neboť je ohledně jednoho kluka, do které ho jsem se zamilovala, a on do mne, byli jsme spolu 1 měsíc ale pak byl konec... A od té doby se řežu... Teď už mám kluka a jsem šťastná ale...? On se taky řeže :( neboť se řezal... A já jsem mu slíbila že přestanu, ale nepřestala jdu v tom kole dál a dál, řežu se kwůli tomu že jsem hnusná a jsem strašně tlustá ( vážím 41kg) což je na mne moc.... A řezání mne docela i baví ale zas to je už otravné, mám celé ruce obě dvě pořezané ;... A už nevím jak dál chtěla jsem si vzít i Život ale žiju tu pro svoji rodinu atd... Mám také ve škole problémi a i doma takže to nemám lehké... Taky i pro to se řežu... Chtěla bych prosím pomoct :( nevím už jak dál.... Je to na mne moc už.... Řezání není špatné aspoň pro mne už jsem si zvykla ale chci už stím přestat... Tak tě prosím o radu nebo o pomoct prosím :(
Děkuji sebepoškozování

Mína, 12 let, 13. května 2018

Ahoj Míno,

je dobře, žes napsala. Prvním a tím nejdůležitějším krokem k tomu, aby člověk s něčím přestal, je opravdu to chtít. Z toho, co píšeš, bohužel moc pocit, že s řezáním chceš přestat, nemám. Rozhodně s Tebou nesouhlasím v tom, že řezání není špatné. Vidím to jinak. Řezání může být i nebezpečné. A mimoto nic neřeší. Naopak Tě od řešení toho, co Tě trápí, odvádí. Jizvy na rukou Ti asi nepomohou k tomu, aby ses sama sobě více líbila. Jsem tedy ráda, že snad alespoň nějaká část Tebe si tohle uvědomuje a vede Tě k tomu, že si hledáš pomoc. Proti řezání pomáhá odvrátit pozornost jinam. Tedy namísto toho, aby ses řízla, dělat cokoli jiného, například jít si zacvičit, zaběhat, dělat něco rukama, jako třeba navlékat korálky, tančit, zpívat, jít si s někým popovídat. Jestliže to nezvládáš sama, je potřeba se obrátit na někoho dospělého, komu věříš. Na mamku či někoho jiného z rodiny, školní psycholožku nebo nějakou oblíbenou paní učitelku.

Přejeme Ti, aby s řezáním skutečně skončila.
Modrá linka

Moje tělo - holky

Ahoj všichni...
Mám takový, pro vás asi úplně zbytečný, ale pro mě obrovský problém. Jde o to, že je mi 13 a asi 2 roky mi rostou chlupy v podpaží. Jsou dost viditelné a hrozně mi to vadí. Mamka je viděla když mě "učila" stříkat se deodorantem. Což bylo nedávno, cca před měsícem. Nič na to neřekla. Chtěla bych se oholit, ale já vůbec nevím jak. Neumím vzít ani žiletku do ruky. Chtěla bych to říci mamce, ale nevím jak. Já jsem totiž hodně vyvinutá, ale chovám se jako malá. Mozek mi ještě asi nevyspěl. A tak se ke mě mamka tak nějak chová. Moje kámoška je na tom podobně. Prostě se nechovame jako mladé ženy. A já právě nevím, jak by to pojala. Je mi také úplně jedno co nosím a jak vypadá. Myslim, že by se divila, kdyby jsem ji řekla: chtěla bych se holit. Teď mě to tolik netrápí, ale chtěla bych to vyřešitt, až bude teplo a já budu nosit trička s krátkým rukávem. To by bylo vidět. Dokonce i podprsenku mi nabídla ona a ja si o ní neřekla, jako většina holek. Napadlo mě, že by mi to taky mohla nabídnout. Ale nevím no. Prosím, pomozte mi, jak to mám mamce říci. Nebo myslíte, že by mi to mohla také nabídnout?

Tohle jsem vám už jednou psala a pořád jsem můj problém nevyřešila. Hodně nad tím přemýšlím a trápím se. Nevím pořád, jak to mamce říci. Mohli by jste mi prosím napsat, kde jí to mám třeba říct a jakým způsobem? Nějaké frázičky třeba.
Asi před týdnem mi mamka řekla, jestli bych si nechtěla oholit nohy. Mám je hodně chlupaté a chtěla bych. Stejně jako to podpaží. Já se zaradovala a řekla jsem, že asi jo. Potom nic neříkala a nic se nedělo. Nevím co si o tom myslet. Myslela jsem si, že když řeknu, že jo tak mi s tím pomůže a já jí při tom řeknu, že bych si chtěla oholit i podpaží. tak jsem i myslela že by to mohlo dopadnout. Ale nic. Jsem z toho opravdu nešťastná. Bojím se v tričku s krátkým rukávem zvednout ruce. Ba i lehce. A až bude tepleji a začnu nosit kraťasy, to bude horor. Bojím se i toho, co na to řeknou mí spolužáci. Budou se mi mát...
Moc prosím, pomozte mi co nejdříve. Předem mockrát děkuji za odpověď. Vaši poradu mám moc ráda a už několikrát mi pomohla. A omlouvám se, že vás s takovouhle blbostí otravuju. Děkuji za Váš čas.

Už jsem Vám tuhle zprávu psala 2x. Pořád jsem však nenašla odvahu. Moc prosím, napište mi nějaké větičky, které bych jí mohla říct. A kde bych jí to mohla říct, kdy, jakým stylem... Vůbec nevím jak. Takovéhle věci jsme nikdy neřešili. Moc Váš prosím, napiště mi to. :( Jsem opravdu hodně zoufalá.
Neumm si představit, že budeme v létě na chatě v plavkách, já jen lehce roztáhnu ruce a...
Děkuji moc za Váš čas. :)

holka, 13 let, 10. května 2018

Ahoj,
píšeš opakovaně o tom, že nemůžeš najít odvahu, aby sis s mamkou promluvila o tom, co Tě trápí a co bys potřebovala. Nevím, jaký spolu máte vztah, jestli si rozumíte, jestli k ní máš důvěru, čeho se vlastně bojíš. Jestli je to to, že to bude trapné, že by nesouhlasila, že by Ti nepomohla, nebo něco dalšího? Ty sama znáš mamku a váš vztah lépe, než my, věřím, že dokážeš najít způsob, jak spolu obvykle mluvíte, jaké k tomu máte příležitosti. Pokud už Ti dříve sama mamka navrhla, že by sis mohla oholit nohy, můžeš na to rovnou navázat a požádat ji o radu, jak to provést. Dříve ses bála, že by se asi divila, ale teď vidíš, že Ti to sama navrhla, že s tím počítá, že je to v pořádku a normální. Můžete se sejít třeba v koupelně, kde by Ti mohla ukázat, jak na to. Chápu, že jsou Ti chloupky nepříjemné a je zbytečné, aby ses jimi obzvlášť teď v létě zbytečně trápila. Věřím, že když překonáš počáteční stud, společně to vyřešíte a bude po problému, možná vás to spolu více sblíží. Můžeš si to zkusit říct sama nanečisto bez mamky, nějak si to zformulovat nebo napsat na papír a dát jí vzkaz třeba na postel. Neboj se dávat najevo, co bys potřebovala, je to lidské a potřebné.

Držíme Ti palce,
Modrá linka

Moje tělo - holky

Dobrý den, potřebuju poradit ohledně mého obličeje...
Na obličeji mám hodně pih a vůbec se mi to nelíbí, chtěla bych se jich zbavit jinak než chirurgickým zákrokem (kvůli jizvám). Nemáte, prosím, nějakou radu? Připadám si kvůli tomu ošklivá a hrozně mi to vadí.
Předem děkuji za radu!

Jana, 14 let, 1. května 2018

Ahoj Jani,
věř mi, že pihy nejsou na závadu. Vždyť vznikla i velice pěkná písnička o dívce pihovaté .
Pokud ti ovšem pihy tak moc vadí, tak zajdi do lékárny. Nech si tam poradit krém, který pihy zesvětluje. Také se moc nevystavuj sluníčku, to pihy zvýrazňuje.

Moje tělo - holky

Ahoj Alíku, ve čtvrtek mám jít na kardiologii a pravděpodobně si budu muset sundat podprsenku, ale před tátou. Jsem hrozně stydlivá a stydím se před tátou, aby mě takhle viděl, nevím co mám dělat

holka, 14 let, 30. dubna 2018

Ahoj,
chápu, že máš pocity studu, když se máš svléknout na vyšetření před tátou. Nevím úplně přesně, jak vyšetření bude vypadat, ale je také možné, že v ordinaci budeš sama a tátu si lékař zavolá až na závěrečný rozhovor. Možná by také šlo tátu požádat, aby na Tebe počkal a přišel za doktorem po vyšetření, nemusíš mluvit o studu, ale třeba o tom, že už jsi velká a zvládneš to tam sama. Napadlo mne také, že o všem můžeš promluvit i s mamkou, která tátovi může naznačit, že se trochu stydíš a on se třeba nebude na Tebe při svléknutí podprsenky dívat, Je také možné, že i on se v tom necítí úplně nejlépe a sám to nějak vyřeší například tím, že se postaví stranou nebo něco podobného. Je jasné, že i on vnímá, že dospíváš, na druhou stranu Tě zná úplně od malička a přemýšlí o tom, jak se se má táta v podobných situacích chovat.

Přejeme Ti, aby vše dobře dopadlo.

Modrá linka

Moje tělo - holky

Dobrý den, chtěla jsem se zeptat, zda je možné "přijít" o pannenskou blánu bez pohlavního styku, případně jak. Také by mě zajímalo, pokud lze přijít o panenskou blánu bez pohlavního styku, jestli se nedá nějak zjistit bez navstevy gynekologa jestli panenskou blánu ještě mám. Předem dekuji.

Holka 11 let, 24. dubna 2018

Ahoj,
ano, je možné panenskou blánu ztratit i jinak než sexem, třeba při sportu nebo zavádění tamponu. Nicméně každá žena má tuto blánu jinak vyvinutou - některé pevnější, jiné skoro žádnou. Proto je těžké poznat, zda ji stále máš i Ty. Nejspíš by to poznal právě jen gynekolog vyšetřením.
Kdyby sis o tom, proč se o to zajímáš, chtěla promluvit víc, můžeš zavolat na linku důvěry zcela anonymně.

Přejeme hezké dny.
Modrá linka

Moje tělo - holky

Ahoj všichni...
Mám takový, pro vás asi úplně zbytečný, ale pro mě obrovský problém. Jde o to, že je mi 13 a asi 2 roky mi rostou chlupy v podpaží. Jsou dost viditelné a hrozně mi to vadí. Mamka je viděla když mě "učila" stříkat se deodorantem. Což bylo nedávno, cca před měsícem. Nič na to neřekla. Chtěla bych se oholit, ale já vůbec nevím jak. Neumím vzít ani žiletku do ruky. Chtěla bych to říci mamce, ale nevím jak. Já jsem totiž hodně vyvinutá, ale chovám se jako malá. Mozek mi ještě asi nevyspěl. A tak se ke mě mamka tak nějak chová. Moje kámoška je na tom podobně. Prostě se nechovame jako mladé ženy. A já právě nevím, jak by to pojala. Je mi také úplně jedno co nosím a jak vypadá. Myslim, že by se divila, kdyby jsem ji řekla: chtěla bych se holit. Teď mě to tolik netrápí, ale chtěla bych to vyřešitt, až bude teplo a já budu nosit trička s krátkým rukávem. To by bylo vidět. Dokonce i podprsenku mi nabídla ona a ja si o ní neřekla, jako většina holek. Napadlo mě, že by mi to taky mohla nabídnout. Ale nevím no. Prosím, pomozte mi, jak to mám mamce říci. Nebo myslíte, že by mi to mohla také nabídnout?

Tohle jsem vám už jednou psala a pořád jsem můj problém nevyřešila. Hodně nad tím přemýšlím a trápím se. Nevím pořád, jak to mamce říci. Mohli by jste mi prosím napsat, kde jí to mám třeba říct a jakým způsobem? Nějaké frázičky třeba.
Asi před týdnem mi mamka řekla, jestli bych si nechtěla oholit nohy. Mám je hodně chlupaté a chtěla bych. Stejně jako to podpaží. Já se zaradovala a řekla jsem, že asi jo. Potom nic neříkala a nic se nedělo. Nevím co si o tom myslet. Myslela jsem si, že když řeknu, že jo tak mi s tím pomůže a já jí při tom řeknu, že bych si chtěla oholit i podpaží. tak jsem i myslela že by to mohlo dopadnout. Ale nic. Jsem z toho opravdu nešťastná. Bojím se v tričku s krátkým rukávem zvednout ruce. Ba i lehce. A až bude tepleji a začnu nosit kraťasy, to bude horor. Bojím se i toho, co na to řeknou mí spolužáci. Budou se mi mát...
Moc prosím, pomozte mi co nejdříve. Předem mockrát děkuji za odpověď. Vaši poradu mám moc ráda a už několikrát mi pomohla. A omlouvám se, že vás s takovouhle blbostí otravuju. Děkuji za Váš čas.

holka, 13 let, 24. dubna 2018

Ahoj,
je přirozené, že se ostýcháš. Teprve si na tyto holčičí věci zvykáš. Nicméně je fajn, že je mamka v tomto ohledu vstřícná a máš u ní asi oporu, že by Ti pomohla, když si řekneš. Bude dobře, když jí připomeneš, na čem jste se domluvily. Studu se zbavíš ve chvíli, kdy to vyslovíš, do té doby se tak budeš nejspíš cítit tak jako tak, to je normální. Klidně jí třeba ukaž tuhle svoji otázku a naši odpověď, nejspíš to pochopí.

Přejeme hodně štěstí.
Modrá linka

Moje tělo - holky

Ahoj....
Měřim 175 cm a vážim 60 kg. Je to v pořádku?

Od minulého roku co jsem byla v nemocnici kvůli bolení hlavy a problémy s žalůdkem (který se nevyřešil) moc nejim. Ne že bych nechtěla... Už dřív to tak trochu bylo. Vždy když něco snim tak se cítim plná a nedokážu do sebe nic víc narvat. Jinak bych se asi pozvracela... Ale když můžu tak jim. Je to vlastně takový můj koníček. Jim často taky čokolády a ták ale jim i hodně ovoce a zeleniny..... Nevíš proč to tak všechno je? Předem díky.....

holka, 13 let, 23. dubna 2018

Ahoj,
podle indexu BMI je tvá váha naprosto optimální. Bohužel nejsem lékař a neodvážím se provádět diagnózu tvých žaludečních problémů. Nicméně napadlo mě, jestli problém nemůže být právě ve složení tvého jídelníčku. Pokud jíš hodně čokolád a ovoce, dost možná, že si jimi „zaplácneš“ žaludek a sacharidy, které jsou v nich v hojné míře obsaženy, ti dodají pocit sytosti. Zkus se zaměřit na vyvážený a pestrý jídelníček s dostatkem bílkovin a omezit trochu příjem sacharidů. Zkrátka si nejdříve dát kvalitní jídlo a teprve potom nějakou drobnou sladkost (třeba ovoce, nebo kousek čokolády) na závěr.
Přeji ti hodně štěstí!
Bára

Moje tělo - holky

Ahoj Alíku, nemáš nějaké babské rady proti nadměrnému pocení

holka, 13 let, 21. dubna 2018

Ahoj,
v první řadě vynechej z jídelníčku kořeněná a velmi slaná jídla. Doporučuje se i pití šalvějového čaje (alespoň litr denně). Pomoci by údajně mělo i užívání jablečného octa (malé množství přidané do sklenice vody). Určitě si oblékej vzdušné, volnější oblečení z přírodních materiálů.
Měj se hezky!
Bára