Poradna: Alík radí dětem

Na otázky odpovídají

pracovníci linky důvěry Modrá linka, Alíkova kamarádka BáraV, odborníci na boj proti kouření z projektu Nekuřátka a správci. Občas odpovídá i sám Alík.

Dotazy smí pokládat čtenáři mladší 15 let.

Moje tělo - kluci

Ahoj
Když mi stojí tak mám předkožku jen ve třetině žaludu co stím

kluk, 13 let, 12. ledna

Ahoj,
pokud u chlapce či muže dojde ke vzrušení a erekci, je přirozené, že se předkožka může shrnout a odhalit žalud. Z Tvojí zprávy mi není jasné, co bys kolem toho potřeboval. Pro více informací o svém těle a jeho fungování se můžeš podívat na stránky www.sexus.cz. Můžeš to také probrat s nějakým mužem, kterému důvěřuješ, ať už v rodině či mezi přáteli.

Zdravíme z Modré linky

Moje tělo - kluci

Ahoj Alíku chci se zeptat, 1) je mi 14 let a můj penis měří 11,5 Cm,je to na můj věk dobré nebo špatné?
2) Měřím 163 - 164 cm a vážím 55,3 KG je to na mojí výšku a věk dobré?

Děkuji za odpověď.

kluk, 14 let, 2. ledna

Ahoj,
neexistuje nic jako ideální a žádoucí velikost penisu. Délka penisu je velmi individuální záležitost a všechny velikosti (samozřejmě až na extrémní případy způsobené například onemocněním) jsou v pořádku. Navíc jsi uprostřed dospívání a tvé tělo, včetně tvého penisu, ještě prodělá zásadní změny, takže lze předpokládat, že tyto rozměry ještě nejsou definitivní.
Co se týká tvé váhy a výšky, podle indexu BMI je tvá váha vzhledem k tvé výšce, pohlaví a věku zcela optimální. Dodržuj dál zásady zdravého životního stylu a nebudeš se muset ani do budoucna obávat nadváhy.
Měj se hezky!
Bára

Moje tělo - kluci

Zdravím
Mám otázku je mi 13 let a můj penis měří cca 15,5 cm. Pořád rostu, poroste mi ještě??

kluk, 13 let, 25. prosince 2019

Ahoj,

vzhledem k tomu, že je Ti teprve 13 let, je možné, že se Tvůj penis ještě zvětší. Protože ale průměrná délka penisu u nás je 12, 9 - 15 cm a Ty jsi už překročil horní hranici, nemáš se čeho bát, Tvůj penis je spíše větší. Pobavit se o tom můžeš s tátou či nějakým dospělým mužem, můžete společně vyhledat statistiky na internetu a probrat tuto záležitost jako muž s mužem.

Přejeme Ti zdraví a pohodu do roku 2020.
Modrá linka

Moje tělo - kluci

Dobrý den,
nějaký ten týden cvičím (kliky, sedy-lehy, dřepy, otočky, boxování s 1 kg čínkou) a jako novoroční předsevzetí mám, abych držel správnou životosprávu. Tedy nevěřím žádným dietám či půstům, prostě si chci hlídat zdravé a dietní jídlo, nejíst sladkostí, tučná jídla apod. Mám jediný problém. Nedokážu odhadnout hmotnost, které chci docílit. Chtěl bych mít takové ty náznaky břišních svalů neboli vyrýsovaný pekáč buchet. Mám 175 cm, 68 kg a cca 86 cm obvod pasu. Spousta mých spolužáků onen pekáč buchet má a nevím, kolik tak vážit, abych ho měl taky.
Vím, je to přihlouplá otázka, ale potřeboval bych radu, jak to zjistit. BMI index jsem již zkoušel a ještě jen tak tak mám ideální hmotnost, ikdyž hubený nejsem, vyloženě tlustý taky ne, ale špeky mám.
Kolik bych tedy měl vážit, abych měl vidět břišní svaly?
Děkuji.

kluk, 14 let, 27. prosince 2019

Ahoj,
je skvělé, že přemýšlíš o své životosprávě a dal jsi si předsevzetí, že budeš dodržovat zdravý životní styl. Také bych ráda ocenila, že k tomuto tématu přistupuješ rozumně a je ti jasné, že přes diety a půsty žádná cesta nevede.
Bohužel na tvou otázku nedokáži odpovědět a obávám se, že by to nedokázal nikdo na světě. Viditelnost břišních svalů, respektive jejich vyrýsování, závisí nejen podílu tělesného tuku, ale i na spoustě dalších faktorů. Jedná se o velmi individuální záležitost a nelze říci, že když budeš vážit například pětašedesát kilo, budeš mít „břišní pekáč.“ Někdo k němu má lepší předpoklady a stačí mu právě jen ideální hmotnost, jiný k jeho získání potřebuje vyvinout mnohem větší úsilí.
Dle mého názoru vede nejjistější cesta k jeho získání právě přes zdravý životní styl. Během něj poznáš své tělo, zjistíš, na co reaguje a co mu naopak nedělá dobře. Když budeš vytrvalý a zároveň trpělivý, jsem si jistá, že za čas přijdeš sám na tu nejlepší kombinaci cvičení a stravování tak, aby se tvé svaly vyrýsovaly.
Měj se hezky!
Bára

Moje tělo - kluci

Ahoj,
Mám tady otazku:
Škodí častá masturbace?
Má nějaký vliv na tělo (do budoucnosti)?

kluk, 13 let, 20. prosince 2019

Ahoj,
na stručnou otázku se nabízí stručná odpověď: ne a ne! Pokud bych to měla rozepsat, tak masturbace (ani častá, ani občasná) rozhodně neškodí a nemá na tělo (ani v přítomnosti, ani v budoucnu) žádný negativní vliv. Nemusíš se tedy ničeho obávat a můžeš v poznávání svého těla pokračovat bez problémů dál.
Měj se hezky!
Bára

Moje tělo - kluci

Ahoj Alíku a spol.
Mam takový problém a strašně se bojím jestli nejsem nějaký který se špatně vyvíjí ale vždy když masturbuji a dojde k vyvrcholení tak se nic nestane jenom mám takový divný prijemno nepříjemný pocit ale ejakulat prostě nevyteče.
Předem děkuji za odpověď kluk, 12 let

kluk, 12 let, 11. prosince 2019

Ahoj,
nemusíš se vůbec ničeho obávat. K první ejakulaci dochází u většiny chlapců mezi dvanáctým a čtrnáctým rokem. Je to součást dospívání a ejakulace se dostavuje tehdy, když je tělo chlapce připraveno. Ve tvém věku je naprosto normální, že k ejakulaci ještě nedochází a nemusíš se tím znepokojovat. Až přijde ten správný čas, určitě tvé tělo zareaguje správně.
Měj se hezky!
Bára

Moje tělo - kluci

Ahoj, mám takový dotaz když masturbuji a dojde k ''vyvrcholení'' tak ještě chvíli potom vytékají kapky ejakulátu jestli tomu tak můžu říkat, můžete mi prosím nějak poradit, nebo říct co to je?
Předem děkuji za odpověď

kluk, 13 let, 9. prosince 2019

Ahoj,
myslím, že sis odpověděl sám. To, co vytéká po vyvrcholení, je skutečně ejakulát. Je to zcela normální a naopak nenormální by bylo, kdyby k tomu nedocházelo. Předpokládám, že už jste ve škole v přírodopisu probírali, že součástí ejakulátu u dospělých mužů jsou spermie, které jsou nezbytné k tomu, abys jednou mohl mít děti. Nemusíš se tím tedy nijak zneklidňovat.
Měj se hezky!
Bára

Moje tělo - kluci

Škodí nějak křupání prstů, krku a ostatních kloubů? Moc by mě to zajímalo, protože táta mi říká ať to nedělám.
Předem vám moc děkuji za odpověď, vždy vím na koho se obrátit když mám problém

kluk, 13 let, 27. listopadu 2019

Ahoj,
křupnutí vzniká jako následek uvedení kloubů do krajního ohnutí. Vznikne podtlak, který se projeví zvukem při pohybu zpět. Tvrzení, že křupání klouby vede v dlouhodobém důsledku k artróze, nebo třesu rukou, je staré už několik desítek let. Ať je ale jeho původ jakýkoli, nezakládá se na pravdě a vědci potvrdili, že křupání klouby nemá žádné zdravotní následky. Nicméně možná je tvému tátovi tento zvuk nepříjemný a asi se shodneme, že ve společnosti ostatních lidí by sis měl skutečně křupání odpustit. Ze zdravotního hlediska se ovšem nemusíš obávat.
Měj se hezky!
Bára

Moje tělo - kluci

Ahoj aliku, mám takový problém s mým přirozením. Poslední dobou mě hodně píchá úplně náhodě třeba ve škole. Myslíš že to může být z časté masturbace? A pokud jo, mám přestat honit?

kluk, 13 let, 19. listopadu 2019

Ahoj,
ačkoli nikdo na světě nedokáže určit diagnózu na dálku a online, jsem si naprosto jistá, že tvé problémy nemají s masturbací žádnou souvislost a klidně se jí můžeš věnovat dál. Spíš bych si dovolila „vsadit“ na nějaký urologický problém, ale je to pouze laický odhad. Pokud budou tvé problémy pokračovat, je nutné, aby ses objednal k lékaři, který tě kvalifikovaně vyšetří a zjistí, co je příčinou tvých obtíží.
Měj se hezky!
Bára

Moje tělo - kluci

Zdravím všechny z poradny,
chtěl bych se zeptat, jestli je normální, že po masturbaci vypouštím sperma po celou dobu erekce, dokud se zase můj penis nevrátí do normálního stavu. Příjde mi to divné a nevím, jestli to je tak v pořádku, protože takhle to někdy trvá i třeba 10 minut. Taky bych se chtěl zeptat jestli po masturbaci ve vaně a následném vypuštění vany, bych měl vanu z hygienických důvodů i mýt, nebo jestli je to zbytečné. Předem díky

kluk, 12 let, 9. listopadu 2019

Ahoj,
dovolila bych si pochybovat o tom, že ejakuluješ deset minut, protože dle mého názoru bys v takovém případě byl světovým unikátem. Před ejakulací někdy můžeš zaznamenat výskyt takzvané preejakulační tekutiny, což je čirá tekutina vylučovaná nějakou dobu předtím, než muž dosáhne vyvrcholení. Troufla bych si říci, že jsi ji pravděpodobně zaměnil za ejakulaci.
Co se týká umytí vany po masturbaci, rozhodně bych ho doporučovala. Respektive připadá mi normální umýt vanu po každém koupání a pokud ve vaně masturbuješ, jeví se mi to ještě případnější.
Měj se hezky!
Bára

Moje tělo - kluci

Ahoj, chci se zeptat, obyčejně masturbuji, ale někteří spolužáci si myslí že jsem ÚCHYL, znám pár lidí co si masturbují a rozhodně se za to nestydí, co si o tom myslíte? Předem děkuji za odpověď.

kluk, 12 let, 28. října 2019

Ahoj,

masturbace je přirozená a v pořádku, není potřeba se za ni stydět. Je to aktivita, která by měla zůstávat v soukromí, a není třeba o ní také přehnaně mluvit na veřejnosti - pak se člověk vyhne případným odsuzujícím hodnocením a nálepkám.

Pokud Ti spolužáci říkají, že jsi úchyl, klidně jim řekni, že jim do Tebe a Tvého chování v soukromí nic není, a dál si jich nemusíš všímat. Pokud máš někoho ze spolužáků, kdo stojí při Tobě, může se Tě zastat. Kdybys měl pocit, že Tě spolužáci až šikanují, můžeš se obrátit na školního psychologa, výchovného poradce, třídního učitele apod.

Měj se co nejlépe,

Modrá linka

Moje tělo - kluci

Ahoj Alíku

Začnu z příma mám na penisu bílé vřídky (něco jako akné) pokoušel jsem to vymačknout a šlo to vylezla z toho bílá "věc" bojím se co to je. Nemám to jako na jednom místě ale na celém penisu a i na pytliku. (asi 100 a vic)

Asi předpokládám že řeknete že se to na dálku nedá říct a že mám zajít k doktorovi.
Předem děkuji za odpověď

kluk, 13 let, 22. října 2019

Ahoj,
ano, předpokládáš zcela správně. Samozřejmě rozumím tomu, že máš obavy z případných zdravotních komplikací a stejně tak bychom ti pochopitelně rádi pomohli. Bylo by moc fajn, kdybychom dokázali zadat tvé (nebo číkoli) zdravotní příznaky do nějakého speciálního programu a on by okamžitě „vyplivl“ spolehlivou diagnózu i s možností léčby. My bychom jeho závěry jen přepsali do poradny a všichni by byli spokojení. Ale asi rozumíš tomu, že by to bylo nejen nezodpovědné, ale i nebezpečné. Přirozeně ti mohu napsat, že se pravděpodobně jedná jen o nějaký kožní problém, který může mít souvislost s hormonálními výkyvy spojenými s dospíváním, ale co když se jedná o něco jiného? Něco, co potřebuje důkladnější léčbu? Chtěl bys, aby se léčba zanedbala a tvůj problém se třeba tak ještě víc zkomplikoval? Sám proto jistě uznáš, že ti bohužel ani já, ani nikdo z mých kolegů, nemůže poradit nic jiného, než aby ses objednal na lékařskou prohlídku a nechal se kvalifikovaně vyšetřit.
Měj se hezky!
Bára

Moje tělo - kluci

Ahoj!
Mám jeden problém. Na lavej nohe pri nechtu palca sa mi zapálilo nechtové lôžko (aspoň myslím že to mám zapalené). Moje lôžko vylučuje nejakú divnú bielu alebo občas priesvitnú tekutinu. Všetko to začalo tak že som si tam s prstom rýpol. Mal som tam otvorenú ranu a keď tá rana bola otvorená tak sa mi tam asi niečo dostalo. Potom mi to opuchlo. Uz to mám týždeň takto opuchnuté. Každý deň si to s dezinfekčním vydezifikujem. Prosím poraďte mi čo mám robiť, rodičom to nechcem povedať pretože by to asi začalo fackou (pretože ja si na rukách okusujem nechty). Je aj nejaký spôsob ako by som to mohol sám vyriešiť? A ešte sa chcem opýtať, pomôže mi na zmenšenie opuchu Fenistil? Ďakujem za odpoveď
S pozdravom, anonymus.

kluk, 12 let, 21. října 2019

Ahoj,
podle tvého popisu je zřejmé, že jsi „chytil“ do prstu nějakou infekci a na to ti rozhodně Fenistil nepomůže. Je naprosto nutné, abys to řekl svým rodičům (určitě se nemusíš bát, že by se na tebe zlobili, už proto, že nehty na nohou si zcela jistě nekoušeš), kteří posoudí, jestli je potřeba návštěva lékaře. Čím déle budeš účinnou léčbu odkládat, tím horší to bude a můžeš si „zadělat“ na obrovské komplikace.
Měj se hezky!
Bára

Moje tělo - kluci

Ahoj Alíku a spol!

Když masturbuju tak to dělám až dokuď mi z toho nevyteče taková bílá tekutina znamená to že je to orgasmus? A můžu to utřít do kapesník?

Předem díky za odpověď.

kluk, 12 let, 20. října 2019

Ahoj,
přesně tak. To, co popisuješ, je ejakulace, která doprovází vyvrcholení u chlapců. Časem bude tento ejakulát obsahovat spermie a až budeš dospělý a rozhodneš se mít rodinu, právě prostřednictvím tohoto ejakulátu (respektive spermií) oplodníš svou partnerku. Přirozeně je možné po vyvrcholení utřít ejakulát papírovým kapesníkem, umýt ho ve sprše, nebo cokoli uznáš za vhodné.
Měj se hezky!
Bára

Moje tělo - kluci

Je častá masturbace škodlivá?

fantomas, 14 let, 16. října 2019

Ahoj,
ne není. Masturbovat můžeš tak často, jak chceš a jak je ti to příjemné bez jakýchkoli zdravotních následků.
Měj se hezky!
Bára

Moje tělo - kluci

Ahoj všichni chtěl bych se zeptat na jednu věc.
Vím že jedno varle má být níže, ale já mám i jedno o trochu menší než to druhé.
Je to od začátku puberty. Je to normální?

kluk, 13 let, 15. října 2019

Ahoj,
varlata bývají asymetrická, jak co se týká jejich uložení, tak co se týká jejich velikosti. Otázkou samozřejmě je, o jak velký rozdíl ve velikosti se jedná - a to bohužel po internetu opravdu posoudit nelze. Bylo by proto určitě lepší, aby ses se svými pochybnostmi svěřil svému pediatrovi (třeba na preventivní prohlídce), který tě prohlédne a budeš mít jistotu, že je všechno v pořádku.
Měj se hezky!
Bára

Moje tělo - kluci

Ahoj, chtěl bych začít posilovat.
Jenže aby to bylo nějak vidět (hlavně na břiše), říká se, že musí být jen nízké procento tuku - asi kolem 8%. Neznáte nějakou spolehlivou kalkulačku tuku zdarma? Na jedné se mi totiž ukazuje, že mám 14% tuku (tady: chci-zhubnout.eu/kalkulacka-na-vypocet-telesneho-tuku/)
což mi přijde jako reálné číslo. Na jiné ale vidím čislo 29% (zde: fityou.cz/kalkulacky/telesny-tuk/
) což je extrémně moc a vzhledem k tomu, že mám BMI 21,7 je to asi i nereálné. Obvod pasumám 96 což je nadprůměr Dále mám hodnotu ABSI - nějaké zdravotní riziko 0.09 a to také je vzhledem k průměru 0.077 v mé kategorii nadprůměr. Takže bych se chtěl zeptat,

  1. Kde najdu spolehlivou kalkulačku pro změření obsahu tuku v těle
  2. Jak a jak ho mám snížit, než začnu posilovat, pokud mám těch 14 nabo 16 alespoň na tak 9 %.
  3. Jestli musím mít nějakou dietu, aby svaly byly vidět - třeba kolik denně musím sníst gramů bílkovin apod.
Děkuji
kluk, 16 let, 16. září 2019

Ahoj,

posilování je určitě spolu s jinými aktivitami dobrým způsobem, jak pracovat na své zdatnosti a kondici! Protože ale ještě stále rosteš, neměl bys zvedat příliš vysoké váhy - a bylo by také dobré se poradit s někým, kdo posilování rozumí. Abys cviky prováděl správně a ideálně abys celkově procvičil všechny hlavní svalové skupiny (a nezatěžoval zvýšeně jen jednu část těla).

1) Všechny kalkulačky, které výsledek jen počítají z hodnot výšky, váhy a obvodu pasu, budou založeny na teoretických výpočtech a mohou být zatíženy vyšší chybovostí. Neznáme žádnou ověřenou, která by byla nejblíže realitě. Mnohem přesnější je stanovení tělesného složení pomocí bioimpedance - např. přístroje Bodystat nebo InBody. Tyto přístroje dokážou určit kolik máme svalů a kolik máme tělesného tuku - a kolik ho je pod kůží a kolik uvnitř těla mezi orgány (nitrobřišní tuk - ten je více nebezpečný než tuk pod kůží).

Přístroje InBody bývají dnes celkem dostupné v řadě sportovních center, měření může stát cca 150-200,- Kč. Je potřeba ale dodržet určitou přípravu (nemít den před měřením a v dni měření extrémní aktivitu, dodržovat běžný pitný režim a naopak se vyvarovat vyššího příjmu nápojů s obsahem kofeinu).

Tak nízké množství tělesného tuku (pod 10 %) mají obvykle zejména velmi aktivní sportovci.

2) Je otázka, jestli vůbec potřebuješ množství tuku v těle opravdu snižovat - nejlépe by bylo nejprve ho správně zhodnotit. Za ideální se považuje množství cca 10-20 % (u mužů do 30 let). Tuk se využívá jako zdroj energie pokud více energie vydáme než přijmeme a vhodně se stravujeme - pro Tebe ale s ohledem na růst není ideální příjem stravy nijak omezovat a ideální by bylo spíše zaměřit se na pravidelné vhodné stravování a udržování hmotnosti díky pravidelnému cvičení a kombinaci aerobního cvičení (např. běh nebo jízda na kole, rychlá chůze, veslování, apod.) a vhodného posilování. Budeš určitě ještě růst, takže stačí, když váhu budeš udržovat ve vhodných hodnotách - s tím ti může poradit i pan doktor nebo paní doktorka, kteří se o Tebe starají.

3) Abys ze cvičení obecně měl užitek, je určitě vhodná strava důležitá. Neovlivní ale zase tolik to, jak moc budou svaly viditelné. Dostatek bílkovin je určitě potřeba, ale zase to s nimi nesmíme moc přehánět - nadbytek pak zatěžuje ledviny (neměl bys přijímat více než 1,5 g bílkovin na kilogram hmotnosti).Snaž se mít zdroj kvalitních bílkovin ve všech hlavních denních jídlech a zařadit je i do svačin. Vhodnými zdroji jsou vejce (bílky), libová masa, ryby (a to i ty tučnější, mořské), mléko a mléčné výrobky (spíše polotučné), luštěniny (tofu nebo tempeh, čočka, fazole, cizrna) v kombinaci s obilovinami.

Ať se Ti dobře daří přeje Vím, co jím!

Moje tělo - kluci

Zdravím!
Mám problém, opět

Pár spolužáků už mi říkalo, že už masturbují, já bych to chtěl taky zkusit, ale ať se snažím sebe víc, tak prostě mi nic není příjemný. Bojím se že je semnou něco špatně. Svěřil jsem se o mém problému kamarádovi, ale ten bohužel mi moc neporadil. Zkouším nové a nové techniky, ale nic nezabírá. Doufám že mi nějak poradíte :/

kluk, 12 let, 30. srpna 2019

Ahoj,
vůbec se nemusíš bát, že je s tebou něco špatně, pokud ti není masturbace příjemná. Masturbace není povinnost a lidé jí dělají výhradně proto, že jim přináší příjemné pocity. Možná na ni ještě tvé tělo není připravené, nejsi v tom správném psychickém rozpoložení, nebo se zkrátka ještě musíš naučit se svým tělem zacházet. Rozhodně bych to nelámala přes koleno a do ničeho se nenutila. Dej si čas a nech věcem volný průběh. Mezitím pozoruj své tělo, zjišťuj, jaké doteky jsou ti příjemné a které méně. Některé části (nebo zóny) těla jsou na doteky citlivější, jiné tě budou „nechávat v chladu.“ Z toho můžeš časem při masturbaci vycházet a soustředit se výhradně na to, co je ti příjemné.
Měj se hezky!
Bára

Moje tělo - kluci

Čau poradno
Mám malý penis asi 11 cm. Co mám dělat?

kluk, 13 let, 25. července 2019

Ahoj,
pokud bych měla odpovědět velmi stručně, tak bych napsala, že nic. Velikost penisu je velmi individuální parametr, který nelze žádným způsobem ovlivnit. Nicméně ty jsi teprve na začátku dospívání a tvoje tělo se bude ještě významným způsobem měnit a vyvíjet. Lze tedy očekávat, že i rozměry tvého penisu se budou ještě měnit. Neexistuje žádný způsob, jak bys mohl jeho růst podpořit, nebo své dospívání urychlit. Musíš mít trpělivost a dát svému tělu dostatek času.
Měj se hezky!
Bára

Moje tělo - kluci

Ahoj lidi
Nejsem si jist kam zařadit tuto otázku tak jí píšu sem.
Za necelé tři měsíce mi bude 15 . (Vím ještě docela dlouhá doba ale i tak) No a mě pomalu naskakuje husí kůže z preventivní prohlídky. U doktorky se kolikrát stydím vůbec vyhrnout triko a nedokážu si představit že by mi kontrolovala genitálie a ještě třeba před mamkou. Dost se toho bojím. A proto se ptám co vše se kontroluje na preventivní prohlídce a je samozřejmostí i kontrola genitálií nebo to je jen ve vyjímečných případech ?

kluk, 14 let, 24. července 2019

Ahoj,
kontrola genitálií je skutečně standardní součástí preventivní prohlídky, ale zcela rozumím tomu, že je ti tato představa nepříjemná a stydíš se - zejména pokud by u ní měla být přítomna i tvoje maminka. Věřím tomu, že tomuto argumentu porozumí i tvoje maminka a nebude trvat na tom, aby musela být při tvé prohlídce přítomna. Popros ji, že bys chtěl jít k pediatričce sám a pokud s ní bude chtít maminka nutně mluvit, může počkat po dobu prohlídky v čekárně a přijít si vyslechnout až výsledek. Klidně jí řekni, že už jsi příliš velký na to, aby byla u tvé prohlídky přítomna a že se před ní stydíš. Máš na to plné právo a tvoje maminka to určitě pochopí.
Měj se hezky!
Bára