Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Alík radí dětem

  Na otázky odpovídají

  pracovníci Modré linky, psycholožka BáraV, poradenské centrum Locika, projekt Sbarvouven.cz, NL pro odvykání, student práv Yaboiii, MVDr. Přemysl Rabas, Škola Vitae, vědecký novinář Pragmatik a správci. Občas odpovídá i sám Alík.

  Dotazy mohou pokládat pouze děti mladší 15 let.

  Problém s varlaty?

  Moje tělo - kluci

  Ahoj, Uz je to tak mesic co jsem si proste ve sprse sahal na varlata a to jak se propojuje s tim telem to varle ( nevim jak tomu rict ale proste to vede od varlete jakoby nahoru) tak u praveho to je vlastne takovej uzkej jeden jakoby provazek ale u leveho to je o dost tlustši. je to normalni? mel bych s tim neco delat?

  kluk, 13 let, 4. dubna

  Ahoj,
  chápu, že tě to trápí, ale bohužel nikdo z těch, kteří odpovídají v poradně není lékař, tudíž by bylo nezodpovědné udílet lékařské rady. Coby laik vím, že varlata mají rozdílnou velikost, proto bych předpokládala, že tento jev bude nejspíš normální, ale jde skutečně jen o názor laika.
  Nicméně protože je ti třináct, měl bys jít na preventivní prohlídku k pediatrovi a to je ideální příležitost zeptat se, zda se jedná skutečně o normální stav. Součástí preventivní prohlídky by měla být i kontrola pohlavních orgánů a případné problémy by měl lékař odhalit.
  Mej se hezky!
  Bára

  Strach z obřízky

  Moje tělo - kluci

  Ahoj alíku a spol, Je mi 12 let a bojím se že ve 13 půjdu na 13 letou prohlídku a budu muset potom na obřízku. Takže mám tři otázky

  1. Bolí to?
  2. Bude s tím žít normálně nebose něco změní?
  3. bude v narkoze nebo mi to místo jenom udělaj abych to necítil
  kluk, 12 let, 30. března

  Ahoj z Modré linky,

  píšeš s tím, že máš obavu z obřízky při lékařské prohlídce. Chtěla bych Tě ujistit, že obřízka se nedělává jen tak při preventivní prohlídce, toho se nemusíš bát. Obřízka se provádí nejčastěji z náboženských důvodů (již u mladších chlapců), anebo někdy ze zdravotních důvodů (když nejde předkožka přetáhnout přes žalud penisu, což nebývá časté). Mužů s obřízkou je na světě spousta a v běžném životě to vůbec není znát. Pokud by ses k tomu potřeboval ještě na něco zeptat, můžeš oslovit paní doktorku během prohlídky anebo i teď před návštěvou někoho dospělého v Tvém okolí (tátu, strejdu), věřím, že Ti i oni obavy z prohlídky pomůžou rozptýlit.

  Přejeme co nejhezčí jarní dny.

  Modrá linka

  Posměšky kvůli vzrůstu

  Moje tělo - kluci

  ;-DAhoj Alíku, potřebuji poradit nevím co se děje ale nějak se mi zastavil růst měřím jen 163 cm a ostatní že třídy přes 170 a vždy slyším seš moc malej a další takové věci ostatní vyrostou o 10 cm za rok a já jen 1 - 2 cm. Jak mám vyrůst?:-(

  kluk, v červnu 14 let, 23. března

  Ahoj z Modré linky,

  chápu, že Tě trápí, že jsou spolužáci kolem Tebe vyšší a u sebe si vnímáš, že rosteš pomaleji. Zvlášť, když Ti to ostatní připomínají, možná se i smějí, si dokážu představit, že Ti v tom není dobře. Bohužel neexistuje způsob, jak urychlit nebo změnit proces růstu. Pro růst je důležitá vyvážená strava, dostatek pohybu, spánku apod. Každý to má ale jinak a jeho cílová výška i celý proces může vypadat různě. Zvlášť u kluků bývá růst do určitého věku pomalý a pak se velmi rapidně zrychluje. Nedokážu Ti říct, jak to bude u Tebe, ale moc bych Ti přála, aby ses ve svém těle cítil dobře a mohlo Ti být fajn, ať už dorosteš do jakékoli výšky.

  Doporučila bych Ti to probrat i s Tvou dětskou lékařkou/lékařem a tak zjistit, zda se vše ve Tvém těle vyvíjí správně. Taky bych Tě podpořila v tom, abys o tom i mluvil s někým, komu věříš, abys na to nezůstával sám.

  Přejeme Ti příjemnější dny.

  Modrá linka

  Erekce při sportování

  Moje tělo - kluci

  Dobrý den,
  mám tu takový problém.
  Už dlouho dělám můj oblíbený sport, triatlon. Jaro přichází a konečně budu moci dělat triatlon ve velkém. Jenomže při posledím závodu (podzim) když jsem běžel lesem tak jsem dostal erekci. Naštěstí to nikdo neviděl, ale trápí mě to. Když jsem se kouknul dolů, viděl jsem můj penis. Mám totiž černou kombinézu, kterou když natáhnete, je úplně průhledná a je vidět vše i na velkkou vzdálenost. Můj penis měří 12,5 cm, při erekci 17 cm . Řešení by bylo možná vzít si větší kombinézu, ale ta je bílé barvy (náš tým má jako barvy černou a bílou). Když běžíte s bílou kombinézou do vody, tak se stane průhledná. Můj kamarád v bílé kombinéze vyběhl z vody, a bylo mu vidět ochlupení (z malé vzdálenosti, z velké to vidět není). Trenér nám ale říkal, že příští sezónu dostaneme dospělácké kombinézy, ty jsou naštěstí bezproblémové. Prostě mám strach, že tuhle sezónu se mi stane nějaký trapas. Potřeboval bych poradit, co s tím
  Děkuji za radu

  kluk, 13 let, 1. března

  Ahoj z Modré linky,

  je fajn, že se nebojíš zeptat i na intimní dotaz. Rozumím tomu, že se obáváš trapasu, když jsi měl na podzim takovou zkušenost. Průhledné kombinézy, to by mě teda nenapadlo, a věřím, že to může způsobit mnohé nečekané situace. Líbí se mi, že přemýšlíš o tom, jak to vyřešit, jestli si vzít kombinézu bílou, ale i ta má svá úskalí ve vodě. Já se přiznám, že vůbec triatlon neznám a nevím, jak to s kombinézami funguje, je třeba možné si pod ni vzít plavky nebo spodní prádlo?

  Zároveň si říkám, že možná nejsi jediný, komu se tohle někdy stalo nebo to někdy řešil. Jsi ve věku, kdy se může stát, že erekce přijde v nečekané chvíli. Je možné, že už takový problém řešil i jiný kluk. Máš v týmu někoho, komu věříš a s kým bys o tom mohl mluvit? Případně kdyby Váš trenér byl diskrétní, třeba by i s ním o tom šlo mluvit.

  Držíme Ti palce, ať se to vyřeší.

  Modrá linka

  Délka penisu a společná masturbace

  Moje tělo - kluci

  Dobrý den,
  Chtěl bych se zeptat.Měřil jsem si penis a v klidovém stavu ho mám 10 cm a při erekci ho mám 16 cm je to normální??
  A je legální když kluk s holkou společně masturbují ale každý si dělá to svoje?? Děkuji předem za odpověď. :-):->

  kluk, 13 let, 2. března

  Ahoj,
  u chlapců ve věku 13 let se délka penisu v klidovém stavu pohybuje nejčastěji v rozmezí 5 až 7 cm. Délka 10 cm by odpovídala průměrným rozměrům pro věk cca 15 let. Avšak v období dospívání probíhá vývoj pohlavních znaků individuálním tempem, přičemž rozdíl 2 roky oproti „běžnému průměru“ je stále ještě normální.
  Co se týká tvého druhého dotazu, nejsem právník, proto ti mohu odpovědět jen dle „selského rozumu“. Vzhledem k tomu, že pohlavní styk a vzájemná sexuální stimulace je u lidí mladších patnácti let nelegální, společná masturbace podle mého názoru do této kategorii jednoznačně spadá, tudíž by ji ve tvém věku rozhodně nedoporučovala.
  Měj se hezky!
  Bára

  Růžový žalud

  Moje tělo - kluci

  Teď me vyděsila taková věc že žalud penisu je takový růžový a nevím co s tím dělat a je to normální?jo a nevím jestli to s tím souvisí ale včera jsem měl horečka rýmu a kašel.

  kluk, 11 let, 4. února

  Ahoj z Modré linky,

  žalud penisu může klidně být narůžovělý. Kůže se dle různých okolností zabarvuje a prokrvuje, a tak se Ti barva může zdát možná proměnlivá. Pokud jsi ale zaznamenal výrazně změněnou barvu žaludu oproti tomu, jak jsi zvyklý anebo jiné nezvyklé příznaky, tak se s tím co nejdřív svěř rodičům. Předpokládám, že když jsi měl horečku, rýmu a kašel, tak o tom doma už vědí a můžeš jim popsat i tuto obavu ohledně penisu, pokud se to nebude lepšit. Domluvíš se s vašima/někým jiným dospělým, koho máš na blízku a možná navštívíte pro jistotu lékaře, ať Ti nastaví účinnou léčbu. O intimních částech těla se někdy nemluví snadno, ale je to součást našeho těla a je normální řešit i takové potíže a nejistoty.

  Držíme palce a přejeme brzké uzdravení,

  Modrá linka

  Přetahování předkožky

  Moje tělo - kluci

  Ahoj Je mi 13let
  Všimnout jsem si že nemohu přetáhnout předkožku při erekci zjistil jsem že by se mělo jednat o Phiomis který je v mém věku celkem neobvyklý tak jsem začal pomalu a postupně přetahovat a teď to při erekci jde bez námahy né ale samo při erekci se stáhne jen zhruba do půlky

  Kluk 13 let, 2. února

  Ahoj z Modré linky,

  je fajn, že si všímáš, jak Tvé tělo funguje a hledáš odpovědi na s tím související otázky. Ve Tvém věku se může stát, že předkožka ještě nejde zcela přetáhnout přes žalud. Nejsem ale lékař a takto na dálku nemohu posoudit, zda je to v pořádku nebo ne. Je důležité ji nepřetahovat na sílu, aby sis nezpůsobil nějaké poškození nebo poranění. Z Tvé zprávy chápu, že se to snažíš dělat postupně, což je dobře. V pubertě se předkožka ještě uvolňuje, takže je možné, že bude s přibývajícím věkem pro Tebe jednodušší ji přetáhnout úplně. Pokud bys ale stále měl nějaké obavy nebo pochybnosti, zkus to probrat s dospělým mužem, kterému věříš nebo i přímo s Tvým lékařem, který Ti bude nejspíše schopen dát konkrétnější odpověď.

  Přejeme klidné dny.

  Modrá linka

  Otazníky okolo penisu

  Moje tělo - kluci

  Ahoj Alíku, jenom jsem se chtěl zeptat.

  1. Je normální aby mi v klidovém stavu nesměřoval penis přímo dolů ale skoro až do 90 stupňů?
  2. Je normální mit na penisu znaménko? Jak moc to je vzácné?

  Děkuji za odpověď.

  kluk, 14 let, 3. února

  Ahoj z Modré linky,

  je fajn, že si kladeš otázky ohledně svého těla. Nedokážu Ti říct, jestli je směřování penisu, které popisuješ, normální nebo ne. Obecně může penis mít různá zakřivení v klidovém stavu, z nichž některá jsou problematická. To však dokáže správně posoudit jen lékař (urolog) na vyšetření.

  Pokud je znaménko na penisu hnědé, nezvětšuje se, nečervená nebo nebolí, je to v pořádku. V opačném případě by bylo dobré vyhledat lékaře. Nedokážu Ti říct, jak moc je to vzácné, ale nebývá to asi úplně běžné.

  Přejeme klidné dny.

  Modrá linka

  Po masturbaci mě pálí žalud

  Moje tělo - kluci

  Ahoj Alíku a spol. Chtěl bych se zeptat, na takovou otázku k masturbaci...
  Vysvětlím vám o co jde tedy, párkrát za čas se mi stane, že po vyvrcholení, potřebuji na záchod. To samozřejmě myslím že je v pořádku, ale jde mi spíš o to, že potom co se vyčůrám, mě začne strašně pálit žalud a mám pocit že potřebuji pořád čůrat, ale přitom ne. Po nějakých 20 minutách tohohle trápení, to přestane a vše je zase v pohodě. Proto bych se chtěl zeptat, jestli nevíte jak tomu předejít a nebo, jak to zastavit když už se tak stane. Předem moc děkuji za odpověď, hezký den. :-)

  Jirka, 13 let, 4. února

  Ahoj Jirko,

  je dobře, že si všímáš takových věcí a hledáš odpovědi, čím by to mohlo být. Svědění a pálení mohou být způsobené podrážděním pokožky, možná právě tou masturbací. Píšeš, že se Ti to stává někdy, ne po každé masturbaci. Je tedy možné, že v některých případech dojde k podráždění Tvého penisu mechanicky - například nadměrným třením.

  Jsi ve věku, kdy je také možné, že u Tebe teprve dochází k uvolňování slepení mezi předkožkou a žaludem a i to může být příčinou toho, co popisuješ. Někdy je příčinou svědění a pálení kožní onemocnění, avšak v Tvém případě to tak nevypadá, protože píšeš, že se to stalo jen párkrát a také to po určité době přestane. Kdyby se Ti však zdálo, že se to děje častěji anebo by to pro Tebe bylo příliš nepříjemné či Tě to nějak více ovlivňovalo, je vhodné vyhledat radu lékaře. Nemusí to nic znamenat, můžeš to pouze zmínit své dětské lékařce (nebo lékaři).

  Přejeme Ti hezké dny.

  Modrá linka

  Bílé tečky na předkožce

  Moje tělo - kluci

  Ahoj !
  Chci se zeptat ohledně bílích teček v předkožce proč tam jsou ?
  A nekdy se mi objeví tečky i na žaludu.
  Chci se zeptat vadí to něčemu ?
  Muže odpovědet kdokoli :)
  Dekuji Za Vaši odpověd :-)

  kluk, 12 let, 1. února

  Ahoj,
  s největší pravděpodobností se jedná o papily a mazové žlázy, které jsou zcela normální součástí penisu a není potřeba je nijak řešit. Jde o jakési drobné uzlíky doprovázející nervová zakončení. Bílá barva je způsobena tím, že uzlíky jsou převážně tvořeny tukem. Vznikají zcela přirozeně a jejich zvýraznění nastává právě v době dospívání. Rozhodně je nevymačkávej nebo se je nesnaž jinak odstranit, jsou skutečně přirozenou součástí penisu.
  Měj se hezky!
  Bára

  Při cvičení mě bolí močová trubice

  Moje tělo - kluci

  Co znamená když mě u cvičení (ptřeba u kliků) bolí tak jakoby bodavě močová trubice (myslím)?
  Četl sem že to u cvičení může ta bolest být všude když jsou tam zvětšené žíly nebo cévky.
  Je to pravda?

  kluk, 14 let, 29. ledna

  Ahoj z Modré linky,

  přiznám se, že Ti na Tvou otázku nedokážu zcela přesně odpovědět. O bolesti během cvičení, vlivem zvětšených cév a žil, jsem neslyšela. Domnívám se ale, že cvičení samotné by pro Tebe nemělo být takto bolestivé. Je možné, že pokud cvičíš různé cviky, nebo posiluješ, může u Tebe dojít ke svalové únavě, a třeba i k namožení svalů, které poté vnímáš jako bolest v oblasti močové trubice. Samotná bodavá bolest v močové trubici by ale také mohla nasvědčovat přítomnosti zánětu močového měchýře či jiných zdravotních potíží.

  Bohužel ale nejsem lékař, a skrze internet také nejde zcela přesně určit, jestli Tebou popisované potíže souvisí s nějakým zdravotním problém či nikoliv. Pokud je pro Tebe cvičení bolestivé, doporučím Ti si od něho dát na chvíli (alespoň na 2-3 dny) pauzu. V případě, kdy by bolest přetrvávala i po několika dnech klidového režimu, je na místě, abys vyhledal lékaře, který tak lépe zhodnotí Tvůj zdravotní stav. Zkus se proto nejprve svěřit s bolestí, kterou pociťuješ, některému ze svých rodičů, abyste případně mohli lékaře společně navštívit.

  Pěkné dny,

  Modrá linka

  Štípnutí hmyzem do varlat

  Moje tělo - kluci

  Ahoj doufám, že vás dotaz nebude nějakým způsobem zatěžovat...
  Jen jsem se chtěl zeptat (zajímalo mě to) co by se mohlo stát kdyby někoho štípla moucha nebo komár, hovado,... Do varlat co by se mohlo stát ?

  kluk, 14 let, 31. ledna

  Ahoj z Modré linky,

  ptáš se, co by se mohlo stát, kdyby někoho štípl hmyz do varlete. Nemusíš se bát, že nás Tvůj dotaz zatěžuje. Je moc dobře, že se ptáš, když Tě něco zajímá.

  Varle je orgán, který je chráněn kůží. V případě štípnutí hmyzem do této oblasti by tak na kůži pravděpodobně došlo ke stejné reakci, jako kdekoliv jinde po těle. Místo bodnutí by tak mohlo zarudnout a lehce svědit. Mohl by se tam objevit pupínek, případně mírné napuchnutí. Někteří lidé štípnutí od hmyzu hůře snáší, může se tak u nich objevit silnější alergická reakce, kdy dochází například k větším otokům. K zmírnění těchto projevů je proto vhodné využít chladivých gelů nebo jiných mastí určených po poštípání hmyzem. V takové chvíli by bylo dobré poradit se s lékařem nebo s lékárníkem, jaký konkrétní přípravek je vhodné použít v oblasti intimních partií.

  Pěkné dny,

  Modrá linka

  Jak dlouho trvá mutování?

  Moje tělo - kluci

  Ahoj Alíku a spol, Chci se zeptat jak dlouho mutuje hlas a jestli to nejde ještě nějak urychlit?Chci zkusit dělat parodie k videím ale boužel můj hlas to neužmožnuje.:-(

  kluk, 13 let, 2. února

  Ahoj,
  bohužel tě musím zklamat, ale nedá se říci, jak dlouho budeš mutovat a nelze to ani uspíšit. Mutování je projevem dospívání a to u každého člověka probíhá jinak a jiným tempem. Obecně ti mohu říci, že se uvádí, že nejintenzivněji trvá mutování dva až tři roky, ale to vůbec neznamená, že tomu tak bude i v tvém případě. Je to skutečně velmi individuální záležitost. Nicméně definitivní hloubka hlasu se ustálí až v dospělosti a do té doby se může (ale také nemusí) měnit. A bohužel jeho průběh skutečně nelze urychlit, protože nelze urychlit ani průběh dospívání.
  Měj se hezky!
  Bára

  Malý penis

  Moje tělo - kluci

  Ahoj Alíku.
  Mám takový *menší* dotaz.
  Trpím tím, že mám malý penis. Podle mě je až nepřirozeně malý. Je mi skoro 13 let a můj penis je v klidu veliký asi 3 cm. Při erekci asi 8-9.
  Chtěl bych se zeptat, jestli je to normální, popřípadě jak se to dá řešit.
  Předem děkuji za odpověď.
  Lukáš

  kluk, 12 let, 26. ledna

  Ahoj z Modré linky,

  svěřuješ se nám, že Tě trápí, že máš malý penis. Délka penisu je dána tempem vývoje během dospívání a genetickými předpoklady, se kterými souvisí i pružnost vazů, na kterých je penis upevněn, penis může být i částečně zanořený. U chlapců ve věku 12 let činí průměrná délka penisu 4 až 6 cm v klidovém stavu a 9 až 11 cm při erekci. Tvůj popis délky se nijak výrazně nevymyká. Délka penisu v klidovém stavu se může měnit v závislosti na různých prostředích, například v chladu nebo po sprchování ve studené vodě je penis v klidovém stavu kratší. Není doporučováno si zkoušet penis nějak zvětšit. Chtěla bych Tě podpořit, abys zkusil být trpělivý a dal prostor dozrávání, které k dospívání patří. I když to může být dlouhé, je to přirozené a je to cesta, která je jen Tvoje a Tvého těla, které dělá tak dobře, jak umí.

  Ať máš hezké dny s co nejméně starostmi přeje

  Modrá linka

  Úraz varlat při jízdě na kole

  Moje tělo - kluci

  Ahoj Alíku, vždycky si mi dobře poradil a tak se na Tebe obracím znovu. Mám dotaz ohledně karambolu, který se mi stal. Jel jsem na kole. Když jsem se postavil ze sedla a chtěl zabrat do pedálů, sjela mi z nich noha a já skončil kuličkami na štangli. Byla to obrovská bolest, až jsem se málem pozvracel. Může to mít nějaký vliv do budoucna? Myslím tím, jestli budu po tom mít děti? A ještě trochu blbý dotaz. Kdy můžu zase masturbovat? Mám z toho trochu strach, protože jsem ještě nedávno měl úplně modrý pytlík. Děkuji

  kluk, 14 let, 31. ledna

  Ahoj z Modré linky,

  píšeš nám kvůli karambolu na kole, při kterém sis způsobil hodně bolestivý úraz varlat. Ptáš se, jestli to nebude mít vliv na Tvou budoucí plodnost, a taky, kdy můžeš začít masturbovat.

  Umím si představit, jak moc takový úraz bolí a i to, že se Ti hlavou honí všelijaké obavy. Je moc dobře, že se dokážeš zeptat na to, co Tě trápí. Jsme linka důvěry, dostaneš tedy spíše obecnou odpověď.

  Předpokládám, že úraz vedl nejen k modřinám (modrý pytlík), ale i možná otoku. Pokud ale všechno funguje normálně (například můžeš normálně močit), mělo by se vše po úraze v pořádku zahojit. Protože se ale zřejmě jednalo o silný náraz s velkými bolestmi, bylo by lepší, kdyby sis zašel na vyšetření, nejlépe co nejdříve, ke svému praktickému lékaři*ce. Může se podívat, zda je vše v pořádku a dát Ti jistotu, že se vše bez následků zahojilo.

  Ptáš se na i masturbaci - není to vůbec blbý dotaz, je naprosto přirozený. Pokud Tě nebude erekce a manipulace s penisem bolet, neměl by být problém masturbovat.

  Držíme palce,

  Modrá linka


  Prosba od Alíka

  Podpořte prosím
  Modrou linku!