Poradna: Alík radí dětem

Na otázky odpovídají

pracovníci linky důvěry Modrá linka, Alíkova kamarádka BáraV, odborníci na boj proti kouření z projektu Nekuřátka a správci. Občas odpovídá i sám Alík.

Dotazy smí pokládat čtenáři mladší 15 let.

Moje tělo - kluci

Dobry deň mam 13 rokov a meriam 148 cm a chcem sa vas spytať či to neni málo . Lebo všetci mi hovoria že som velmi malý. A ešte sa vas chcem spytať či neexistuju niake potraviny ktore keby som jedol tak by som viac rástol.

kluk, 13 let, 30. března

Ahoj,
podle tabulek je tvá výška skutečně menší, než je průměr. Což ale vůbec nic neznamená, protože jsi teprve na začátku dospívání a tvoje výška se ještě určitě bude měnit. V každém případě neexistují žádné přípravky nebo potraviny, po kterých bys začal zázračně růst. Chodíš na preventivní pediatrické prohlídky, kde tě lékař pravidelně měří a pokud by mu tvoje výška připadala natolik problematická, že by ji bylo potřeba řešit, určitě už by to udělal. Měj proto trpělivost, je klidně možné, že začneš růst později a v budoucnu ještě přerosteš i většinu svých vrstevníků.
Měj se hezky!
Bára

Moje tělo - kluci

Dobrý den, mám mírně zakřivený penis. Jde s tím něco dělat? Popřípadě srovná se to?

kluk, 12 let, 27. března

Ahoj,
vzhled penisu je velmi individuální záležitost a neexistuje nic jako „správný tvar.“ Muži mají penisy krátké, dlouhé, tlusté, tenké, rovné i zakřivené. Neexistuje žádný zákrok, cvičení, nebo prostředek, který by vzhled penisu změnil, ale ujišťuji tě, že není potřeba se tím nijak trápit. Jednak jsi na začátku dospívání a vzhled tvého těla (včetně penisu) se bude ještě razantně měnit a i kdyby zůstal mírně zakřivený, vůbec ničemu to nevadí.
Měj se hezky!
Bára

Moje tělo - kluci

Ahoj, mám dotaz. Mám posledních pár dní problém s tím, že se mi na hlavě mezi čelem a vlasy objevily takové šupiny a celkem to svědí,nevím jestli je to nějaký druh lupů, ale to vy jistě víte. Co je podle vás řešení se to zbavit?
Děkuji za odpověď

kluk, 13 let, 16. března

Ahoj,
k tvé větě „vy to jistě víte“ mohu jen podotknout, že my to jistě nevíme a na dálku a online to neví jistě nikdo na světě. Je možné, že se jedná o lupy, možná, že ti nevyhovuje šampón, možná, žes ho po mytí špatně opláchl a možná že se jedná o nějaké dermatologické onemocnění. To však dokáže poznat pouze lékař, k němuž se objednáš. Zkus změnit šampón (můžeš sáhnout po šampónu určenému speciálně pro vlasy s lupy), umýt si vlasy ještě jednou a pořádně je opláchnout. Pokud bude problém přetrvávat i po několika umytích, budeš se muset objednat na dermatologii a nechat řešení odborníkovi.
Měj se hezky!
Bára

Moje tělo - kluci

Ahoj poradno
Potřebuju ještě jednu radu. Mám trochu propadlý hrudník a dost se stydím.
Nevíte jak bych to mohl zlepšit?

kluk, 13 let, 12. března

Ahoj,
pro korekci propadlého hrudníku se často doporučují cviky, které zlepší vadné držení těla a uvolní zkrácené prsní svaly. Spoustu takových cviků najdeš na internetu. Stačí, když do vyhledávače zadáš heslo „propadlý hrudník cviky.“ Nicméně určitě by bylo vhodné, aby ses nejprve objednal k fyzioterapeutovi. Existují různé typy i intenzita propadlého hrudníku a bylo by vhodnější, aby tě nejprve prohlédl odborník a řekl ti, které cvičení je pro tebe vhodné a které nikoli, aby sis neublížil a svůj problém třeba ještě nezhoršil.
Měj se hezky!
Bára

Moje tělo - kluci

Ahoj , zdravím zde všechny co tady odpovídají ba dotazy , tohle je můj první dotaz , sice trošku "trapný" , ale i tak se zeptám:) Nevěděl jsem do jaké kategorie to mám zařadit , ale chci se tedy zeptat , jestli je normální teplota 35,3 -35 jestli nejsem např. podchlazený , promiňte že otravuji s docela zbytečným dotazem , ale i tak díky za odpověď ??

VYKROUCENEY, 11. března

Ahoj,
přiznám se, že to je velmi záludný dotaz. Snažila jsem se najít odpověď na odborných stránkách i v diskusích, ale kromě toho, že se tělesná teplota mění v průběhu dne a může se mírně lišit i v rámci jednotlivých lidí, jsem bohužel žádnou relevantní informaci ohledně tělesné teploty 35 stupňů nenašla. V první řadě se proto ujisti, že si teplotu měříš dobře a funkčním teploměrem. Zejména bezdotykové teploměry mohou měřit nepřesně. V každém případě, pokud nemáš žádné zdravotní problémy či komplikace, bude tvá tělesná teplota nejspíš v pořádku.
Měj se hezky!
Bára

Moje tělo - kluci

Ahoj když jsem byl malý udělali mi rodiče obřízku na pinďourovi z hygienických důvodů. No ze začátku to bolelo ale postupně jsem si zvykl ale teď jsme se na sportovním soustředění společně sprchovaly a mně se kluci docela vysmáli za to že nemám předkožku a je mi vidět žalud. Můžu se tedy zeptat jestli jde ta kůže natáhnout spátky předem děkuji

kluk, 12 let, 4. března

Ahoj,
nikdo z nás bohužel není lékař, ale pokud je mi známo, způsob, jak plně obnovit předkožku neexistuje. Chápu, že je ti posměch ostatních kluků nepříjemný, ale ubezpečuji tě, že obřezaných mužů je značné množství a jsem si jistá, že čím budeš starší, tím méně ti to bude vadit. Posmívání v tomto věku je spíš dané tím, že je to pro tvé kamarády nezvyklá věc, kterou neznají a proto na ní reagují takto nezralým způsobem. Je to podobné, jako se když se malé děti posmívají někomu, kdo nosí brýle, nebo rovnátka. Obřízka je součástí tvého těla a pokud tě nijak zdravotně neomezuje, je zcela v pořádku. Až budeš starší, zjistíš, že se nad ní nepodivuje vůbec nikdo.
Měj se hezky!
Bára

Moje tělo - kluci

Ahoj Aliku mal bych dotaz zitra du na očkovani tetanus a nevim čo me tam bude čekat a dost se bojim prezradiš mi prosim te čo me tam bude čekat ? s pozdravem Patrik :)

Patrik, 26. února

Ahoj,
možná už máš očkování za sebou, protože na dotazy se v poradně obvykle odpovídá s časovou prodlevou. A v tom případě víš, že tě na očkování nečekalo vůbec nic speciálního. Zkrátka je píchne jehla do svalu (nejčastěji se očkuje do hýžďového svalu) a tím je to hotové.
Měj se hezky!
Bára

Moje tělo - kluci

Čauťe. Chcem sa spýtať. Dal som si neodborne prepichnúť nos (septum) a už týždeň mi to hnisá. Čo môžem spraviť aby sa to zahojilo čo najrýchlejšie? Stačilo by mi keby to nehnisá. Predom ďakujem za odpoveď.

kluk, 13 let, 12. února

Ahoj,
jediné, co ti v tvé situaci mohu zodpovědně poradit, je okamžitá návštěva lékaře. Neodborné propíchnutí jakékoli části těla je velmi nebezpečné a je potřeba, aby se na to podíval opravdový lékař, který rozhodne o dalším postupu. A neodpustím si poznámku, že by ses měl pro příště poučit a už se do podobných podniků nikdy nepouštět.
Měj se hezky!
Bára

Moje tělo - kluci

Ahoj poradno.
Měl bych dotaz. Můj žalud je ze zadní strany srostlý s předkožkou, je to normální? A zmizí to?

kluk, 13 let, 13. února

Ahoj,

ano, zúžení předkožky a její „přilepení“ ze zadu k žaludku je běžná věc a zpravidla se to většinou "spraví" časem. Pokud Tě nic nebolí a nemáš s předkožkou další problémy, tak se zatím nemusíš ničeho obávat. Pokud by Tě to bolelo nebo bys kvůli tomu měl jiné problémy, doporučuji zajít se poradit za svým lékařem.

Modrá linka

Moje tělo - kluci

Dobrý den,
dnes se ke mně dostalo, že prý nejsem nijak moc hezký. Alespoň podle jedné holky, která to řekla mému nejlepšímu kamarádovi. Jsem si jist, že mi kamarád nelže. Každopádně prý mám rovnátka, pupínky a chmýří (vousy). Podle toho nejsem atraktivní. Prestože použila jiné slovo pro vousy/knír, tak ho nebudu používat.

Chtěl bych se holkám líbit, ale s rovnátky nic nenadělám. Nechápu, co je na nich tak špatného.

Na pupínky používám speciální mýdlo z Mrtvého moře.

Chtěl bych se zeptat, jak být atraktivnější. Také, jak nemít pupínky. A jestli je dobrý nápad, se ve 14 letech poprvé holit. Přijde mi, že jsem na to moc malý. Navíc žádný knír nemám, možná nějaké to chmýří. Celé je mi to trapné.

kluk, 14 let, 13. února

Dobrý den,

dokážu si představit, že může být hodně zraňující slyšet od nejlepšího kamaráda, že o Vás někdo řekl, že nejste moc hezký. Každý chceme být přijímaný a chceme se i líbit. Myslím si, že to nebylo od té dívky správné to takto říct za Vašimi zády.
Je důležité nezapomínat na to, že je to názor pouze jednoho člověka. To, že se o Vás takto ta dívka vyjádřila, ještě vůbec neznamená, že opravdu nejste hezký nebo že se nelíbíte holkám.

Pupínky, rovnátka a růst vousů jsou všechno věci, které patří do puberty a mohou být pouze dočasné. Je dobře, že pečujete o svoji pokožku a používáte speciální mýdlo. Pokud máte pocit, že to nezabírá, můžete se poradit např. s rodiči nebo někým známým, co by mohlo lépe fungovat. Pokud pleť potřebuje odborně vyčistit, můžete se také objednat na kosmetiku, tam Vám mimo jiné poradí, jak můžete o svoji pleť pečovat ještě lépe.

Myslím si, že není důvod, proč byste se nemohl holit už ve čtrnácti, pokud už Vám začínají růst vousy. Rozumím tomu, že jsou to věci, o kterých se těžko mluví a můžete se kvůli tomu cítit trapně. Zároveň je to něco, co v nějakém věku zažívá skoro každý muž. Můžete to zkusit probrat např. s tátou či dědečkem, nebo jiným blízkým mužem, kterému důvěřujete. Oni Vám můžou poradit, jestli podle nich má cenu se ve Vašem případě už holit, případně jak na to.

Ptáte se nás, jak být atraktivnější. To je opravdu náročná otázka. Každému se líbí něco jiného a neexistuje jednoduchý recept na atraktivitu. Myslím si, že jste na dobré cestě s tím, že o sebe a svůj vzhled pečujete. Atraktivita souvisí i s vnitřními vlastnostmi, takže můžete zkusit dále pracovat na sobě i zevnitř a volit činnosti, které budou budovat Vaše sebevědomí. Můžete zkusit např. četbu, sport, meditaci, něco co Vás baví a obohacuje.

Přejeme Vám, ať se Vám daří.

Modrá linka

Moje tělo - kluci

Ahoj, je mi 13 let a při masturbace nestříkam výteče mi vždy jenom taková průhledná lepkavá voda něco jako slina bojím se že jsem bezdětný.

klučina 13 let, 29. ledna

Ahoj,
to, co popisuješ, je zcela normální a přiměřené tvému věku. S neplodností to nemá nic společného. Až bude tvoje tělo připravené a budeš dospělý, zcela jistě bude všechno v pořádku.
Měj se hezky!
Bára

Moje tělo - kluci

Ahoj Alíku, jmenuju se Kuba a asi tak od začátku mých 14 let se mi pod bradavky začali dělat jakési tvrdé bulky, které se pořád zvětšují něco jsem o tom hledal na internetu dočetl jsem se, že by to mohly být mléčné žlázy, které se prý z neznámého důvodu objeví občas u kluka, ale také jsem se dočetl, že to může být i rakovina prsou což jsem si vždycky myslel, že to kluk mít nemůže, slyšel jsem o tom v jednom videu na youtube. Prosím poraď co to může být a jestli je to opravdu vážné měl bych si zajít k doktorovi?
Děkuju, Kuba 14 a půl let

Kuba, 14 let, 19. ledna

Ahoj,
už v předchozím zdravotním dotazu, který jsi pokládal, jsme psali, že na dálku není možné stanovovat diagnózu. Neudělal by to ani lékař, nehledě na to, že nikdo z odborníků, kteří v poradně odpovídají, lékařem není. Přesně, jak sám píšeš, může mít tento zdravotní problém celou řadu příčin. Rakovinu prsu sice skutečně mohou mít i muži, ale jsem si prakticky jistá, že příčinou bude něco jiného. Rozhodně se objednej ke svému pediatrovi a svůj problém s ním zkonzultuj. On ti řekne, co je jeho příčinou i to, zda je potřeba nasadit nějakou léčbu.
Měj se hezky!
Bára

Moje tělo - kluci

Když masturbuju reflex se snaží zadržet ejakulát v domnění že jde o moč a po chvilce to začne i bolet.
Je to normální nebo ne? Bojím se aby mi to v budoucnu nezkazilo život. Děkuji za odpověď

Kluk, 13 let, 18. ledna

Ahoj z Modré linky,

je dobře, že hledáš odpovědi na otázky týkající se Tvého těla. My však nedokážeme posoudit takto po internetu, zda jde o příčinu psychickou či fyziologickou. Rádi bychom Tě tedy podpořili v tom, aby ses obrátil na někoho z rodičů, či blízkých příbuzných, kdo by Tě doprovodil k obvodní/mu lékařce/lékaři.

Přejeme bezstarostné zimní dny
Modrá linka

Moje tělo - kluci

Je normální, když mám předkožku staženou za žaludem (nejenom při čurání, erekci, atd., ale pořád)?

Anonym, 13 let, 18. ledna

Ahoj,

na to by Ti nejlépe poradil lékař, takto na dálku nelze s jistotou určit závažnost toho, co popisuješ. Důležitým faktem pravděpodobně bude, jestli to u sebe pozoruješ nově (a dřív to tak nebylo) - pokud je navíc penis nateklý, měl bys určitě co nejdříve navštívit lékaře. Pokud to tak máš už dlouho, napadá mě, jestli jsi dříve neprošel tzv. obřízkou. Je to malý chirurgický zákrok, při kterém je předkožka odstraněna. Určitě bych Tě chtěla podpořit, aby ses s tím svěřil rodičům, společně to můžete probrat a vymyslet, co podniknete.

Zdraví
Modrá linka

Moje tělo - kluci

Ahoj
Když mi stojí tak mám předkožku jen ve třetině žaludu co stím

kluk, 13 let, 12. ledna

Ahoj,
pokud u chlapce či muže dojde ke vzrušení a erekci, je přirozené, že se předkožka může shrnout a odhalit žalud. Z Tvojí zprávy mi není jasné, co bys kolem toho potřeboval. Pro více informací o svém těle a jeho fungování se můžeš podívat na stránky www.sexus.cz. Můžeš to také probrat s nějakým mužem, kterému důvěřuješ, ať už v rodině či mezi přáteli.

Zdravíme z Modré linky

Moje tělo - kluci

Ahoj Alíku chci se zeptat, 1) je mi 14 let a můj penis měří 11,5 Cm,je to na můj věk dobré nebo špatné?
2) Měřím 163 - 164 cm a vážím 55,3 KG je to na mojí výšku a věk dobré?

Děkuji za odpověď.

kluk, 14 let, 2. ledna

Ahoj,
neexistuje nic jako ideální a žádoucí velikost penisu. Délka penisu je velmi individuální záležitost a všechny velikosti (samozřejmě až na extrémní případy způsobené například onemocněním) jsou v pořádku. Navíc jsi uprostřed dospívání a tvé tělo, včetně tvého penisu, ještě prodělá zásadní změny, takže lze předpokládat, že tyto rozměry ještě nejsou definitivní.
Co se týká tvé váhy a výšky, podle indexu BMI je tvá váha vzhledem k tvé výšce, pohlaví a věku zcela optimální. Dodržuj dál zásady zdravého životního stylu a nebudeš se muset ani do budoucna obávat nadváhy.
Měj se hezky!
Bára

Moje tělo - kluci

Zdravím
Mám otázku je mi 13 let a můj penis měří cca 15,5 cm. Pořád rostu, poroste mi ještě??

kluk, 13 let, 25. prosince 2019

Ahoj,

vzhledem k tomu, že je Ti teprve 13 let, je možné, že se Tvůj penis ještě zvětší. Protože ale průměrná délka penisu u nás je 12, 9 - 15 cm a Ty jsi už překročil horní hranici, nemáš se čeho bát, Tvůj penis je spíše větší. Pobavit se o tom můžeš s tátou či nějakým dospělým mužem, můžete společně vyhledat statistiky na internetu a probrat tuto záležitost jako muž s mužem.

Přejeme Ti zdraví a pohodu do roku 2020.
Modrá linka

Moje tělo - kluci

Dobrý den,
nějaký ten týden cvičím (kliky, sedy-lehy, dřepy, otočky, boxování s 1 kg čínkou) a jako novoroční předsevzetí mám, abych držel správnou životosprávu. Tedy nevěřím žádným dietám či půstům, prostě si chci hlídat zdravé a dietní jídlo, nejíst sladkostí, tučná jídla apod. Mám jediný problém. Nedokážu odhadnout hmotnost, které chci docílit. Chtěl bych mít takové ty náznaky břišních svalů neboli vyrýsovaný pekáč buchet. Mám 175 cm, 68 kg a cca 86 cm obvod pasu. Spousta mých spolužáků onen pekáč buchet má a nevím, kolik tak vážit, abych ho měl taky.
Vím, je to přihlouplá otázka, ale potřeboval bych radu, jak to zjistit. BMI index jsem již zkoušel a ještě jen tak tak mám ideální hmotnost, ikdyž hubený nejsem, vyloženě tlustý taky ne, ale špeky mám.
Kolik bych tedy měl vážit, abych měl vidět břišní svaly?
Děkuji.

kluk, 14 let, 27. prosince 2019

Ahoj,
je skvělé, že přemýšlíš o své životosprávě a dal jsi si předsevzetí, že budeš dodržovat zdravý životní styl. Také bych ráda ocenila, že k tomuto tématu přistupuješ rozumně a je ti jasné, že přes diety a půsty žádná cesta nevede.
Bohužel na tvou otázku nedokáži odpovědět a obávám se, že by to nedokázal nikdo na světě. Viditelnost břišních svalů, respektive jejich vyrýsování, závisí nejen podílu tělesného tuku, ale i na spoustě dalších faktorů. Jedná se o velmi individuální záležitost a nelze říci, že když budeš vážit například pětašedesát kilo, budeš mít „břišní pekáč.“ Někdo k němu má lepší předpoklady a stačí mu právě jen ideální hmotnost, jiný k jeho získání potřebuje vyvinout mnohem větší úsilí.
Dle mého názoru vede nejjistější cesta k jeho získání právě přes zdravý životní styl. Během něj poznáš své tělo, zjistíš, na co reaguje a co mu naopak nedělá dobře. Když budeš vytrvalý a zároveň trpělivý, jsem si jistá, že za čas přijdeš sám na tu nejlepší kombinaci cvičení a stravování tak, aby se tvé svaly vyrýsovaly.
Měj se hezky!
Bára

Moje tělo - kluci

Ahoj,
Mám tady otazku:
Škodí častá masturbace?
Má nějaký vliv na tělo (do budoucnosti)?

kluk, 13 let, 20. prosince 2019

Ahoj,
na stručnou otázku se nabízí stručná odpověď: ne a ne! Pokud bych to měla rozepsat, tak masturbace (ani častá, ani občasná) rozhodně neškodí a nemá na tělo (ani v přítomnosti, ani v budoucnu) žádný negativní vliv. Nemusíš se tedy ničeho obávat a můžeš v poznávání svého těla pokračovat bez problémů dál.
Měj se hezky!
Bára

Moje tělo - kluci

Ahoj Alíku a spol.
Mam takový problém a strašně se bojím jestli nejsem nějaký který se špatně vyvíjí ale vždy když masturbuji a dojde k vyvrcholení tak se nic nestane jenom mám takový divný prijemno nepříjemný pocit ale ejakulat prostě nevyteče.
Předem děkuji za odpověď kluk, 12 let

kluk, 12 let, 11. prosince 2019

Ahoj,
nemusíš se vůbec ničeho obávat. K první ejakulaci dochází u většiny chlapců mezi dvanáctým a čtrnáctým rokem. Je to součást dospívání a ejakulace se dostavuje tehdy, když je tělo chlapce připraveno. Ve tvém věku je naprosto normální, že k ejakulaci ještě nedochází a nemusíš se tím znepokojovat. Až přijde ten správný čas, určitě tvé tělo zareaguje správně.
Měj se hezky!
Bára