Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Alík radí dětem

  Na otázky odpovídají

  pracovníci Modré linky, psycholožky BáraV a Péťa, poradenské centrum Locika, MUDr. Jiří Staněk, MVDr. Přemysl Rabas, vědecký novinář Pragmatik, Škola Vitae, bojovníci proti kouření z projektu Nekuřátka a správci. Občas odpovídá i sám Alík.

  Dotazy mohou pokládat pouze děti mladší 15 let.

  Moje tělo - kluci

  Rozměry penisu ve 14 letech

  Ahoj,
  Chtěl bych se zeptat, jestli je průměrné mít ve 14ti 15cm při erekci dlouhý penis? Potom bych se chtěl zeptat ještě pro kamaráda (14 let), jestli je dobré mít penis 10cm v erekci.

  kluk, 14 let, 16. ledna

  Ahoj kluku,

  Průměrná délka penisu u chlapců ve věku 14 let činí 6 až 8 cm (tj. 7 ± 1 cm) v klidovém stavu a 13 až 15 cm (tj. 14 ± 1 cm) při erekci. Z uvedených údajů vyplývá, že délka penisu je u Tebe průměrná, zatímco u kamaráda mírně podprůměrná.

  Kvůli délce penisu se však kamarád nemusí trápit. Průměrný neznamená totéž, co správný nebo normální. Rozhodně neplatí, že čím je penis delší, tím by měl být „lepší“ nebo „dokonalejší“. Za abnormálně malý penis (tzv. mikropenis) se u chlapců ve věku 14 let považuje pouze takový penis, jehož délka při erekci činí méně než 5,2 cm. V kamarádově případě se tedy o abnormálně malý penis zdaleka nejedná.

  Moje tělo - kluci

  Rozměry penisu

  Dobrý den, chtěl bych se zeptat jestli je v pohodě že v klidovém stavu penisu mám 5 cm a při erekci mám 9 cm. Je mi 11, předem děkuji za odpověď.

  kluk, 11 let, 11. ledna

  Ahoj kluku,

  Uvedené rozměry penisu jsou vzhledem k Tvému věku naprosto normální a plně odpovídají údajům o průměrných rozměrech tohoto orgánu ve Tvojí věkové skupině

  Průměrná délka penisu u chlapců ve věku 11 let činí podle různých výzkumů 3 až 5 cm (tj. 4 ± 1 cm) v klidovém stavu a 6,5 až 9,5 cm (tj. 8 ± 1,5 cm) při erekci. Ve věku 12 let je to v průměru 4 až 6 cm (tj. 5 ± 1 cm) v klidovém stavu a 9 až 11 cm (tj. 10 ± 1) cm při erekci.

  „Průměrný“ však neznamená totéž, co „správný“ nebo „normální“. I penis mírně podprůměrných či mírně nadprůměrných rozměrů může být naprosto normální. Průměr je jenom součet číselných hodnot vydělený jejich počtem, nic víc a nic méně.

  Moje tělo - kluci

  Masturbace

  Ahoj!

  Chtěl bych se zeptat, jestli můj doktor nemůže poznat že masturbuji. V květnu jdu na preventivní prohlídku a byl bych nerad kdyby to zjistil.

  Honza, 10 let, 11. ledna

  Ahoj Honzo,

  Nemusíš si dělat starosti, protože neexistuje žádný způsob, jak by lékař mohl při preventivní prohlídce zjistit, že masturbuješ.

  Moje tělo - kluci

  Postoj vůči masturbaci

  Mám takový dotaz. Občas mě popadne strašná chuť masturbovat a tak to udělám. Jenže občas k tomu cítím odpor a vůbec se mi nelíbí, že to dělám a chci se toho zbavit. Jenže pak se mi zase strašně chce. Co s tím mám dělat?

  kluk, 12 let, 9. ledna

  „Chuť masturbovat“, o níž se zmiňuješ, je naprosto normální. Právě se nacházíš ve věku, kdy dochází k výraznému nárůstu hladiny pohlavních hormonů, přičemž jedním z projevů tohoto nárůstu je i zvýšená sexuální potřeba. Masturbace představuje nejsnazší, nejpřirozenější a zároveň nejbezpečnější způsob, jímž může dospívající člověk svoji sexuální potřebu uspokojit.

  Nějaký „odpor“ vůči masturbaci nemá z lékařského a vědeckého hlediska žádné rozumné opodstatnění, protože vykonávání masturbace slouží k uspokojování jedné z přirozených potřeb. Stejně tak bys totiž mohl cítit odpor i k uspokojování ostatních biologicky daných potřeb. Důležité však je, abys vůči svému tělu a svým pocitům dovedl zaujmout kladný vztah.

  Jestliže tedy pociťuješ potřebu vykonávat masturbaci, neměl by ses snažit tuto potřebu za každou cenu potlačovat. Naopak, nějaké zásadní omezování masturbace by mohlo narušit Tvé duševní zdraví. Při masturbaci se totiž mimo jiné též uvolňuje psychické napětí (tenze), zatímco při neustálém odkládání masturbace se tato tenze hromadí.
  Jedinou podmínkou je, abys masturbaci vykonával v soukromí, protože se jedná o intimní, tj. vysoce důvěrnou činnost (ostatně podobně jako u některých dalších biologických potřeb, které se rovněž vykonávají pouze v soukromí).

  Moje tělo - kluci

  Bolest močového měchýře

  Dobrý den, včera jsem byl venku velmi nalehko, a nastydl jsem, celý den mě bolí močový měchýř, ale ne když si na to sahám, ale když třeba jdu, a přijde mi, že mě přestal bolet močový měchýř, ale varlata, nebolí to když močím, ale když chodím, nebo si sednu, měl bych s tim jít k doktorce nebo ne ?

  kluk, 13 let, 7. ledna

  Ahoj kluku,

  Podle popisu se nejedná o běžné příznaky zánětlivých onemocnění močového měchýře ani močových cest. Především chybí hlavní příznak, jímž je bolest či pálení při močení. Bolest v dolní krajině břišní při chůzi nebo při změně pohybu může být například svalového nebo nervosvalového původu, a tudíž nemusí nijak souviset s nastydnutím.

  Při zánětlivých onemocněních močového ústrojí se doporučuje dostatečný příjem tekutin a klid na lůžku. Jestliže je Tvoje bolest svalového původu (což je pravděpodobnější), opět platí doporučení klidu na lůžku. Návštěvu lékaře bych zvažoval v případě, že by bolesti trvaly několik dní a nepolevovaly.

  Moje tělo - kluci

  Masturbace, lubrikant, tělesná výška

  Ahoj Alíku,
  Mám dva problémy.

  1. Jeden spočívá s tím, že v poslední době mám velké nutkání masturbovat. Což taky dělám, ale problém je to že se mi z toho udělal strup na předkožce(z té časté masturbace). Za sucha mě to také docela bolí a chtěl bych si kvůli tomu koupit lubrikant, ovšem nevím jak, kde a jestli mi ho vůbec prodají? Případně co udělat jinak?
  2. Jsem docel malý (asi 148 cm) Všichni se mi kvůli tomu smějí. Vyrostu někdy?

  Děkuji za odpověď

  Kluk - 14 let, 7. ledna

  Ahoj kluku,

  1) „Velké nutkání masturbovat“ je v Tvém věku naprosto normální. Důvodem je narůstající úroveň hladiny pohlavních hormonů v krvi.
  Poranění při masturbaci jsou velmi vzácná, a pokud už k nim dochází, jedná se spíše o drobné oděrky. Jestliže k oděrce došlo na předkožce, doporučuji celou předkožku ošetřovat panthenolovým krémem či mastí (např. bepanthen, panthenol, calcium pantothenicum a podobně). Tyto krémy a masti jsou v lékárnách volně prodejné, ceny se pohybují okolo 60 – 70 Kč.
  Jestliže při vykonávání masturbace dochází k nadměrnému tření, které zvyšuje riziko vzniku oděrek a podobných drobných poranění, lze toto nadměrné tření snížit použitím lubrikantu. Prodejnost lubrikačního gelu není omezena žádnou věkovou hranicí, protože se jedná o kosmetický přípravek, nikoli „erotické“ zboží.
  Pokud si tedy koupíš lubrikační gel, bylo by to totéž, jako kdyby sis kupoval třeba pastu na zuby. Pokud by Ti prodejce odmítl gel prodat, dopustil by se diskriminace zákazníka, za kterou hrozí pokuta od České obchodní inspekce. Pokud se stydíš kupovat si gel „u pultu“, můžeš využít například samoobslužné pokladny v některých větších supermarketech.
  Jako náhražku za lubrikační gel bys mohl použít například výše zmíněnou panthenolovou mast, čímž bys navíc spojil příjemné s užitečným. Nicméně u opravdového lubrikačního gelu je lubrikační účinek mnohem vyšší.

  2) U chlapců ve věku 14 let se normální tělesná výška pohybuje v rozmezí 152 až 183 cm, průměrná tělesná výška činí 168 cm. Tělesná výška 148 cm je již pod hranicí normy, avšak nemusí se nutně jednat o poruchu. Příčinou výrazně podprůměrné tělesné výšky totiž mohou být i dědičné dispozice (jedná se tedy o nízkou výšku „po rodičích“), což se odborně označuje jako „varianta short–normal“.
  O poruchu růstu by se jednalo při nedostatku tzv. růstového hormonu. Vzhledem k tomu, že Tvoje tělesná výška nedosahuje spodní hranice normy podle růstového grafu pro chlapce, bys měl (přesněji řečeno jeden z Tvých rodičů by měl) požádat praktického lékaře pro děti a dorost o vystavení poukazu na vyšetření na endokrinologii. Pokud vyšetření prokáže deficit růstového hormonu, připadá v úvahu hormonální léčba.
  Svému rostoucímu tělu můžeš pomoci i Ty sám. K produkci růstového hormonu totiž dochází převážně ve spánku, zejména pak v jeho hluboké fázi. Tělesný růst tedy můžeš alespoň do určité míry podpořit tím, že budeš více spát. Dospívající člověk ve věku 14 let by měl spát 8 až 10 hodin denně.
  Je smutné, když se Ti někdo kvůli nízké tělesné výšce posmívá. Je to totéž, jako kdyby se někdo někomu posmíval třeba kvůli barvě očí nebo vlasů. Lidé nejsou a nemohou být stejní. Pokud je někdo tak zlý, že mu dělá radost, když se může druhému vysmívat, těžko takového člověka můžeš nějak napravit. Důležité však je, aby něčí hloupý posměch nenarušil Tvoje kladné sebepojetí. Na svém těle se nesnaž hledat nedostatky, raději si více všímej svých předností, kterých máš jistě dost. Nedopusť, abys kvůli něčím zlým a hloupým posměškům přestal mít sám sebe rád. Nejsi povinen líbit se ostatním, důležité je, aby ses líbil sám sobě.

  Moje tělo - kluci

  Částečné zanoření penisu v důsledku cirkumcize

  Dobrý den.
  Je mi 14 let, asi už od 2 let mám obřízku. Mám také zanořený penis, kdybych toto neměl tak mám třeba i o 2-3 cm víc (teď mám 13 a bojím se, že je to málo) a já se ptám, jestli s tím jde něco dělat, nebo jestli je to způsobeno obřízkou nebo něčím jiným.
  Měřím 174 cm a 63 vážím.
  Poradíte mi prosím jak se toho zbavit?

  Martin, 14 let, 7. ledna

  Ahoj Martine,

  V důsledku cirkumcize neboli tzv. „obřízky“ skutečně může dojít k částečnému zanoření penisu (například podle výzkumu provedeného v Austrálii a na Novém Zélandu dochází v důsledku cirkumcize k zanoření penisu v průměru o 0,9 cm, zatímco podobný výzkum provedený v Turecku prokázal průměrné zanoření o 1 cm). Pravděpodobnou příčinou je, že cirkumcize představuje ztrátu značné části kožního pokryvu penisu, přičemž částečným zanořením penisu se tělo snaží tento deficit „vyrovnat“. Avšak zanoření penisu může mít i jiné důvody, například extrémně vysokou pružnost závěsných vazů, na nichž je penis upevněn uvnitř těla.

  Poměrně častou příčinou zanoření penisu je obezita, avšak tu můžeme v Tvém případě vyloučit, protože při tělesné výšce 174 cm a hmotnosti 63 kg u Tebe činí index tělesné hmotnosti 20,8 (přičemž optimální hodnoty u chlapců ve věku 14 let se pohybují v rozmezí 18 až 21). Nadváhou ani obezitou tudíž netrpíš, a proto je nepravděpodobné, že by byl penis zanořen v nadměrné vrstvě tělesného tuku.

  Částečné zanoření penisu je tudíž v Tvém případě nejpravděpodobněji opravdu způsobeno cirkumcizí, případně v kombinaci s vyšší pružností závěsných vazů penisu. Odstranění tkáně, k němuž dochází při cirkumcizi, je nevratné, a pružnost závěsných vazů je dána vrozenými předpoklady, které nelze měnit.

  Někteří muži s podobným problémem sice podstupují chirurgický zákrok, při němž se částečně přetínají závěsné vazy, aby došlo k „vysunutí“ penisu více z těla ven, avšak podstupování takovéhoto zákroku nelze doporučovat, protože velmi často končí ztrátou schopnosti dosahovat erekce. Navíc takovéto „prodloužení“ penisu se většinou projevuje pouze v klidovém stavu, kdežto při erekci (pokud je jí vůbec dosaženo) zůstává jeho délka stejná.

  Navíc i přes částečné zanoření je délka Tvého penisu naprosto normální, a tudíž se nemusíš trápit kvůli tomu, že by mohl být větší. Průměrná délka penisu u chlapců ve věku 14 let činí při erekci 13 až 15 cm, tj. 14 ± 1 cm, a v klidovém stavu („bez erekce“) 6 až 8 cm. V dotazu uvádíš délku 13 cm (předpokládám, že platí pro erekci), což je vzhledem k Tvému věku normální rozměr.

  Moje tělo - kluci

  Bolest penisu

  Dobrý den, rád bych se zeptal na otázku ohledně možného poranění penisu. Bolest pociťuji jen při tom, když mám erekci a žalud se dotkne oblečení a také když erekci nemám a když se oblečení přilne na mě, např. když se posunu a oblečení zůstane na místě a moje tělo se posune, doufám že rozumíte. Stalo se mi to tak, že jsem měl erekci a při tom jsem na sobě měl oblečení, ležel jsem, bolest jsem necítil a poté mě najednou penis začal bolet. Děkuji za odpověď.

  kluk, 14 let, 4. ledna

  Ahoj kluku,

  K poranění penisu dochází jen vzácně, a pokud už k němu dojde, jedná se nejčastěji o povrchová poranění. Avšak podle toho, co popisuješ, u Tebe k žádnému poranění penisu dojít nemuselo. Bolesti, o nichž se zmiňuješ, mají zřejmě jiné důvody.

  Jak uvádíš v dotazu, bolest pociťuješ při erekci a při kontaktu žaludu s oblečením. To může mít dva důvody.

  1) Nepříjemné až bolestivé pocity při otírání žaludu o nějaký povrch (oblečení, spodní prádlo) mohou být způsobeny jeho přecitlivělostí. Přecitlivělost žaludu lze zmírnit jeho pravidelným oplachováním v čaji. K tomu se používá silnější odvar z černého nebo zeleného čaje. Čaj se nechá louhovat 5 až 10 minut, poté musí zcela vychladnout, aby nedošlo k opaření. Oplachování se provádí jednou denně, a to buď ponořením koncové části penisu s obnaženým žaludem do nádobky s čajem, nebo přikládáním obkladů namočených v čaji. První výsledky by se měly dostavit přibližně po týdnu.

  2) Další možnou příčinou bolesti, která nastává obzvláště při erekci, může být natažení závěsných vazů, na nichž je penis upevněn uvnitř těla. Tyto závěsné vazy mohou být různě dlouhé a různě pružné, přičemž délka i pružnost vazů jsou vrozené a nelze je měnit. Zejména u mužů a chlapců, kteří mají krátké a méně pružné vazy, se mohou dostavovat nepříjemné až bolestivé pocity, když při erekci dochází ke kontaktu s oblečením, přikrývkou a podobně. Řešením je změna polohy, případně nošení volnějšího oblečení. U některých mužů a chlapců se při erekci mohou dostavit křeče. V takovém případě se doporučuje penis uchopit do ruky a stisknout, dokud křeče nepoleví.

  Podle toho, co popisuješ, souvisí Tvé obtíže s otíráním penisu o přiléhavé oblečení či jiné povrchy. Pokud cítíš bolest v žaludu, může být její příčinou jeho přecitlivělost. V takovém případě doporučuji oplachování v čaji. Pokud se bolest projevuje při změně polohy (například při posunutí těla vleže na posteli), lze dosáhnout úlevy změnou polohy, případně i uchopením penisu.

  Tvé obtíže s největší pravděpodobností nesouvisí s nějakým poraněním, ale spíše jde o to, že Tvoje tělo dosud není zvyklé na určité pocity, které vznikají při otření penisu o oblečení či jiný povrch a mohou být vnímány jako nepříjemné. Je pravděpodobné, že postupem času přestaneš určité podněty vnímat jako nepříjemné, protože tělo si na ně zvykne.

  Moje tělo - kluci

  Rozměry penisu, erekce, stud před ostatními

  Ahoj potřebuji opět poradit.
  Za měsíc jedeme na lyžák a mají tam společné sprchy, jenže vždy když jsem před někým nahý tak se hrozně stydím a dostanu erekci.
  Jenže se bojím že když můj penis měří při erekci jenom 14,5 cm že je to málo a kdyby to kluci viděli tak se mi začnou posmívat.
  Co mám dělat abych se přestal stydět a nedostal erekci.
  Díky

  kluk, 12 let, 28. prosince 2021

  Ahoj kluku,

  V období dospívání se erekce může dostavit v podstatě kdykoliv, a to i bez nějaké viditelné příčiny. Důvodem je narůstající úroveň hladiny pohlavních hormonů v krvi. Nástupu erekce v podstatě nelze zabránit, avšak na druhou stranu k tomu ani není důvod. Jedná se totiž o naprosto normální a přirozený fyziologický jev.

  Nemusíš se obávat, že by erekce sama o sobě vzbudila přehnanou pozornost ostatních. Většinou jsou to spíše různé krkolomné pokusy o její zakrytí či „zamaskování“, které působí nápadně. Jestliže se tedy erekce během sprchování dostaví, uděláš nejlépe, když se budeš tvářit, jako kdybys žádnou erekci neměl. Tím vzbudíš mnohem méně pozornosti, než kdyby ses snažil erekci zakrývat, například hlubokým předklonem, jinými nepřirozenými tělesnými polohami, nebo nápadným zakrýváním pohlavních orgánů oběma rukama. Kvůli případnému posměchu ostatních by ses neměl předem znepokojovat. Nikdy předem nevíš, co se stane nebo nestane, navíc je pravděpodobné, že ostatní chlapci, s nimiž budeš společné sprchy používat, budou mít podobný „problém“.

  Pokud jde o rozměry penisu, v žádném případě se nemusíš obávat, že délka 14,5 cm při erekci je „málo“. Naopak, vzhledem k Tvému věku se jedná o rozměr nadprůměrný (průměrná délka penisu u chlapců ve věku 12 let činí při erekci 9 až 11 cm, v klidovém stavu 4 až 6 cm). Ale i kdyby u Tebe byla délka penisu podstatně kratší, rozhodně by se nejednalo o nějaký Tvůj nedostatek, nebo dokonce důvod k tomu, aby se Ti někdo posmíval.

  Rozměry penisu jsou totiž dány převážně vrozenými předpoklady, které nikdo nemůže ovlivnit. Rozhodně není pravdou, že penis větších rozměrů by měl být považován za „lepší“ nebo „dokonalejší“ než penis běžných rozměrů. A naopak, ani penis podprůměrných rozměrů nelze považovat za „horší“ nebo „méně dokonalý“, protože i takový penis je uzpůsoben k plnění všech svých funkcí. Zdravotní problém představuje pouze tzv. mikropenis, což je abnormálně malý penis, jehož délka při erekci je alespoň dvaapůlkrát nižší, než průměrná délka pro danou věkovou skupinu. Avšak ani abnormálně malé rozměry penisu nejsou důvodem k posměchu (ostatně bylo by krajně nevhodné, kdyby se někdo někomu posmíval kvůli nějakému tělesnému nedostatku).

  Ptáš se, co máš dělat, aby ses přestal stydět a nedostal erekci. Odpověď na druhou část Tvé otázky bude stručná – ať už budeš dělat cokoliv, nástupu erekce tím nezabráníš. To ale neznamená, že se erekce nutně dostaví.

  Složitější je odpověď na otázku, co máš dělat, aby ses přestal stydět. Určitá míra studu či ostychu je normální, protože člověka chrání před různými riziky. Nicméně ve společných sprchách Ti žádné riziko nehrozí, ponecháme-li stranou riziko uklouznutí po mokré podlaze a následného úrazu.
  Případný smích a posměch ze strany ostatních sice představuje určité riziko, protože by Tě mohl zraňovat a způsobovat Ti psychickou újmu, avšak tomu se můžeš bránit dostatkem zdravého sebevědomí. Podstatné totiž je, abys ty sám měl vůči sobě a svému tělu kladný vztah. Například s rozměry svého penisu určitě nemusíš být nespokojený, stejně jako se skutečností, že se občas (neřku-li často) dostavuje erekce, protože obojí je normální. Na svém těle bys neměl hledat žádné „nedostatky“, které na něm nejsou. Za svoje tělo se totiž stydí právě takoví lidé, kteří na sobě neustále hledají nějaké „závady“ a pohlížejí na sebe přehnaně kriticky. Pokud tedy chceš překonat ostych, měl by ses naučit na sebe pohlížet pozitivně a ocenit svoje přednosti, kterých máš jistě celou řadu.

  Z Tvého dotazu vyplývá, že 14,5 cm při erekci Ti připadá „málo“, a že máš obavy z nástupu erekce v „nesprávný“ čas na „nesprávném“ místě. Zkus se ale na tuto věc podívat pozitivně – jsi majitelem penisu nadprůměrných rozměrů, který je plně funkční (tj. nečiní mu problémy dosáhnout erekce). A to přece není důvod k nějaké nespokojenosti a k nízkému sebehodnocení.

  Moje tělo - kluci

  Zanořený penis

  Dobrý den, můj penis je strašné malý, že mi jen čouhá předkožka a penis je jako kdyby pořad zalezlý a to mi je už skoro 14 let a při erekci mám tak 3 cm, co mám dělat? :-c

  kluk, 13 skoro 14 let, 20. prosince 2021

  Ahoj kluku,

  Podle popisu se jedná o tzv. zanořený penis. Většinou má zanoření penisu jednu ze dvou základních příčin, popřípadě se mohou vyskytovat i obě současně. První a hlavní příčinou bývá obezita spojená s nadměrně vyvinutou tukovou tkání v okolí kořene penisu, tedy místa, kde penis vychází na povrch těla. Druhá základní příčina spočívá ve vysoké pružnosti závěsných vazů, na nichž je penis uvnitř těla upevněn. Méně častou příčinou zanoření penisu může být poranění pohlavních orgánů, případně poranění pánve.

  Rozlišujeme tři stupně zanoření penisu:

  1. stupeň - na povrch těla vystupuje předkožka, žalud a jen velmi krátký úsek topořivých těles; vzdálenost mezi kořenem penisu a okrajem žaludu (směrem k tělu) je kratší, než délka samotného žaludu;

  2. stupeň - na povrch těla vystupuje předkožka a žalud, zatímco topořivá tělesa jsou celou svojí délkou zanořena v měkkých tkáních; vzniká optický dojem, jako by byl žalud „nasazený“ přímo na tělo;

  3. stupeň - na povrch těla vystupuje pouze předkožka, zatímco v měkkých tkáních jsou zanořena nejen topořivá tělesa, ale i žalud; pokud chlapec nemá předkožku (tj. byla mu provedena obřízka), tak se na místě penisu při tomto stupni zanoření nachází pouze jakási štěrbina, v jejímž nitru je skrytý žalud.

  Podle toho, co v dotazu popisuješ, se u Tebe jedná o zanořený penis 3 stupně, neboť v klidovém stavu („bez erekce“) na povrch těla vystupuje pouze předkožka a při erekci je délka penisu výrazně podprůměrná.

  Pro větší názornost připojuji odkaz na ilustraci.

  Zanořený penis ve skutečnosti vůbec nemusí být sám o sobě abnormálně malý, protože „malá“ je pouze ta jeho část, která vystupuje na povrch těla, zatímco větší část je skryta uvnitř (většinou pod vrstvou tělesného tuku). Jestliže příčina zanoření penisu spočívá v obezitě, pak řešení tohoto problému spočívá v odbourání nadměrné tukové tkáně, tedy ve zhubnutí. S tím, jak se vrstva tělesného tuku ztenčuje, se i penis postupně „vysvobozuje“ z tukového zajetí.

  Složitější situace nastává v případě, že je zanoření penisu způsobeno extrémně vysokou pružností jeho závěsných vazů. Pružnost vazů je totiž vrozená a nelze ji měnit. Někteří muži si v dospělosti nechávají provést operaci, při níž se závěsné vazy zkrátí, aby penis „nezalézal“ dovnitř do těla, avšak toto řešení nelze příliš doporučovat, protože v důsledku zmíněné operace může dojít ke ztrátě schopnosti dosahovat erekce (jinak řečeno, penis bude v klidovém stavu delší, avšak erekce bude slabší, pokud se vůbec dostaví).

  Moje tělo - kluci

  Sklon penisu při erekci

  Když mám erekci, tak penis mám zvednutý až k tělu, je to v pořádku?

  kluk, 11 let, 19. prosince 2021

  Ahoj kluku,

  Ano, je to v pořádku. Při erekci může penis svírat s tělem různý úhel. Zatímco u některých chlapců penis při erekci směřuje rovně kupředu, u jiných je jeho sklon výraznější. Většinou penis směřuje více či méně vzhůru. Někdy se může dokonce zdát, jako by penis směřoval téměř svisle nahoru. Sklon penisu při erekci závisí na délce a pružnosti závěsných vazů, na nichž je tento orgán upevněn. Na jeho funkci však nemá úhel sklonu vliv, takže se nemusíš obávat, že by ti výraznější sklon penisu někdy v budoucnu způsoboval obtíže.

  Moje tělo - kluci

  Přetahování předkožky

  Dobrý den, chci se zeptat
  když nemohu ohrnout předkožku penisu tak moc jenom asi tak 2 cm, co mám udělat pro to, abych mohl předkožku ohrnout celou?

  kluk, 13 let, 16. prosince 2021

  Ahoj kluku,

  Jestliže si můžeš stáhnout předkožku o 2 cm, znamená to, že u tebe již probíhá proces jejího uvolňování. Ten může u jednotlivých chlapců trvat různě dlouhou dobu – zatímco u některých chlapců je předkožka uvolněná (a tudíž lze ji přetáhnout až za okraj žaludu) již v dětství před pubertou, u jiných dochází k jejímu uvolňování až během puberty, nebo dokonce až v jejím závěru (pro ilustraci – zatímco ve věku 10 až 11 let lze předkožku přetáhnout až za okraj žaludu u 44% chlapců, ve věku 13 až 14 let už je to u 85% a ve věku 18 let u více než 99%).

  Proces přirozeného uvolňování předkožky lze podpořit jejím pravidelným (každodenním) zvlhčováním pomocí vhodné masti či krému. Nejlepších výsledků bys dosáhl s kortikoidní mastí (např. Triamcinolon), ta se však vydává pouze na lékařský předpis. Z volně prodejných přípravků můžeš použít například panthenolovou mast (Panthenol, Bepanthen nebo Calcium pantothenicum), měsíčkovou mast, nebo tzv. „Pinďa mast“ (ano, opravdu se tak jmenuje) – při nákupu poslední jmenované by však bylo všem jasné, na co ji potřebuješ, kdežto například Bepanthen nebo Calcium pantothenicum mají širší využití.

  Mast se nanáší na prstenec na rozhraní vnitřního a vnějšího listu předkožky, tedy do míst, kde se předkožka jakoby „otevírá“. Poté si předkožku jemně posunuješ směrem k tělu, avšak vždy jen tak daleko, abys necítil bolest. Je třeba postupovat doslova milimetr po milimetru. Při každodenním zvlhčování příslušnou mastí se předkožka postupně uvolňuje, přičemž proces jejího úplného uvolnění trvá přibližně 3 až 4 týdny, někdy i déle.

  Nejdůležitější ze všeho je, aby ses nesnažil předkožku násilím strhnout za žalud. Tím bys proces jejího uvolňování nejenže nijak neurychlil, ale navíc by hrozilo poranění a následné zjizvení, které by další uvolňování naopak znesnadnilo, v krajním případě i znemožnilo. Uvolňování vyžaduje velkou trpělivost.

  Podrobnější informace o předkožce a jejím přetahování najdeš v on-line publikaci „Moje knížka o předkožce“.

  Moje tělo - kluci

  Obtíže po přetažení předkožky

  Ahoj. Vždy když pretahnu předkožku penisu, nejde úplně vrátit zpátky do původního stavu. Také se mj vzdy žalud ohne směrem dolů. Nevíte čím by to mohlo být?? Dekuji

  kluk, 14 let, 15. prosince 2021

  Ahoj kluku,

  Předkožka je anatomicky uzpůsobena k tomu, aby se po přetažení přes žalud dříve či později opět vrátila do výchozí pozice na žaludu. U některých chlapců však může kratší či delší dobu zůstávat za okrajem žaludu, dokud si ji sami nenatáhnou zpět.

  Případné obtíže s navracením předkožky do původní pozice, tedy zpět na žalud, mohou být způsobeny:

  a) dočasným zvětšením objemu žaludu v důsledku přítoku většího množství krve do této části penisu – v takovém případě stačí na chvíli stisknout žalud z obou stran mezi ukazováčkem a palcem jedné ruky, díky čemuž se určité množství krve „vytlačí“ ze žaludu do jiných částí penisu, čímž se objem žaludu opět sníží a natažení předkožky zpět na žalud se tím usnadní,

  b) tzv. relativním zúžením předkožky, v jehož důsledku dojde k „uváznutí“ předkožky za okrajem žaludu – v tomto případě je repozice předkožky (tj. její navrácení do původní pozice na žaludu) o něco složitější, protože vyžaduje obě ruce. Tělo penisu (za žaludem) se z obou stran uchopí mezi ukazováčky a prostředníčky obou rukou, žalud se stiskne mezi oběma palci a poté se předkožka natáhne do výchozí pozice na žaludu. Protože slovní popis nemusí být zcela srozumitelný, připojuji odkaz na názornou ilustraci.

  Pokud si chceš sám udělat repozici, nesnaž se natahovat předkožku na žalud (mohla by se poranit), ale spíše jakoby zatlačit žalud zpátky „do předkožky“. Obrazně řečeno: nenatahuješ povlak na polštář, ale „nacpáváš“ polštář do povlaku.

  Problém by mohl nastat jedině v případě, že by předkožka uvázla za okrajem žaludu na tak dlouhou dobu, že by došlo k jejímu zaškrcení. Následný otok žaludu by byl natolik silný, že ani při jeho stisknutí mezi prsty by se Ti nepodařilo vrátit žalud do předkožky. V takovém případě by repozici musel provést lékař na pohotovosti.

  Pokud jde o sklopení žaludu směrem dolů při přetahování, to je způsobeno krátkou uzdičkou. Na spodní straně penisu, mezi dolním okrajem žaludu a spodní částí vnitřního listu předkožky, se nachází tzv. uzdička neboli frenulum (podobná uzdička se na lidském těle nachází například pod jazykem, i když tam je samozřejmě o něco větší).
  V dětství a dospívání bývá tato uzdička krátká, což vede k tomu, že při přetahování předkožky se žalud poněkud sklopí směrem dolů. Nicméně během dalšího růstu a vývoje penisu by toto „sklápění“ mělo postupně přestat s tím, jak určité části penisu porostou.

  Moje tělo - kluci

  Pocity po masturbaci

  Ahoj všem. Vždy když masturbuji, tak ze mne vyteče sperma. (To je normální a pocit je to velmi příjemný). Ale vždy když ze mne vyteče, tak už to pak v tu chvili nejde znova. Ani ten příjemný pocit už není. Dokázal by mi s tím někdo poradit? Předem díky.

  kluk, 13 let, 15. prosince 2021

  Ahoj kluku,

  To, co v dotazu popisuješ, je naprosto normální. Velmi příjemný pocit, o němž se zmiňuješ, se nazývá orgasmus (neboli pohlavní vyvrcholení). Lidské tělo ovšem funguje tak, že po dosažení orgasmu se do krve začne vyplavovat větší množství hormonu prolaktinu, který mimo jiné způsobuje dočasný pokles zájmu o pokračování v sexuálních aktivitách včetně masturbace.

  Prolaktin může tímto způsobem účinkovat různě dlouhou dobu, většinou se jedná o několik minut, maximálně několik desítek minut. Po tuto dobu mohou být pohlavní orgány natolik citlivé (až přecitlivělé), že jejich další dotýkání může být až nepříjemné. U mužů a chlapců se po dosažení orgasmu také často stává, že na chvíli ztratí schopnost opět dosáhnout erekce. V důsledku vyplavení většího množství prolaktinu se také může dostavit únava.

  Stručně shrnuto, po dosažení pohlavního vyvrcholení může trvat určitou dobu, než je tělo opět připraveno na další sexuální aktivity.

  Takto zkrátka lidské tělo funguje. Příroda tímto způsobem zařídila, aby si člověk poté, co podá sexuální „výkon“,který je poměrně energeticky náročný a tělo při něm spotřebuje stovky kalorií (energetický výdej při sexuálních aktivitách je srovnatelný například s jízdou na kole nebo posilováním břišních svalů), alespoň na chvíli odpočinul, než se pustí do dalších sexuálních aktivit. Kdyby se prolaktin po dosažení orgasmu neuvolňoval, tak by někteří lidé stále jen masturbovali a masturbovali, až by se touto činností zcela vyčerpali.

  Rada tedy zní, abys po dosažení vyvrcholení zůstal ještě chvíli ležet (respektive aby sis na chvíli lehl, pokud masturbaci vykonáváš v jiné poloze) a odpočíval. Hladina prolaktinu v krvi se během několika minut opět sníží a veškeré případné obtíže ustoupí.

  Moje tělo - kluci

  Masturbace

  Ahoj poradno.chtěl bych se zeptat,jestli na mě častá masturbace v mém věku (1-3 denně) může zanechat nějáké zdravotní následky.
  Předem děkuji za odpověď.

  kluk, 13 let, 8. prosince 2021

  Ahoj kluku,

  Není prokázáno, že by vykonávání masturbace mělo nějaké „zdravotní následky“, tedy negativní dopady na lidské zdraví. Naopak, jedná se o zdraví prospěšnou činnost, která mimo jiné přispívá ke snížení psychického napětí (tenze) a zajišťuje důkladnější prokrvení (a tím i okysličení) tkání pohlavních orgánů. Kromě toho je prokázáno, že častější vykonávání masturbace u dospívajících chlapců a mladých mužů výrazně snižuje riziko výskytu nádorových onemocnění předstojné žlázy neboli prostaty.

  Četnost masturbace, kterou v dotazu uvádíš, je vzhledem k Tvému věku normální. Vzhledem k tomu, že v období dospívání dochází k výraznému nárůstu hladiny pohlavních hormonů v krvi, je naprosto normální, když dospívající jedinec vykonává masturbaci denně, případně i více než jednou denně.

  Vykonávání masturbace představuje normální, přirozený a zdraví prospěšný způsob uspokojování jedné ze základních biologických potřeb. Jediné, co by mohlo „zanechat nějaké zdravotní následky“ (zejména v oblasti duševního, ale do určité míry i tělesného zdraví), by bylo zásadní omezování této činnosti.