Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Alík radí dětem

  Na otázky odpovídají

  pracovníci Modré linky, psycholožky BáraV a Péťa, poradenské centrum Locika, MUDr. Jiří Staněk, MVDr. Přemysl Rabas, bojovníci proti kouření z projektu Nekuřátka, vědecký novinář Pragmatik a správci. Občas odpovídá i sám Alík.

  Dotazy mohou pokládat pouze děti mladší 15 let.

  Moje tělo - kluci

  Častá erekce

  Zdravím. Mám takový nevhodný problém.
  Z nějakého důvodu mám skoro neustále erekci.
  Pořádně nepomáhá ani častá masturbace

  kluk, 15 let, 10. června

  Ahoj kluku,

  Častá a dlouho přetrvávající erekce je u dospívajícího chlapce naprosto normální. Je způsobena nárůstem hladiny mužských pohlavních hormonů v krvi. Právě se nacházíš ve věku, kdy úroveň hladiny pohlavních hormonů dosahuje svého celoživotního maxima. Nárůst hladiny pohlavních hormonů je nutný k tomu, aby v těle mohly probíhat určité změny spojené s pohlavním dospíváním.

  V souvislosti s hormonálními změnami, jimiž prochází tělo dospívajícího chlapce, se může stát, že erekce neodeznívá po dobu až několika hodin. Zatímco u dospělého by se už mohlo jednat o projev poruchy zvané priapismus (což je abnormálně dlouho trvající erekce), u dospívajícího je tento stav normální a není třeba se kvůli němu znepokojovat.

  Po vykonání masturbace zpravidla erekce alespoň na několik minut ustupuje, což je dáno tím, že po dosažení orgasmu a ejakulace se do krve uvolní větší množství hormonu prolaktinu, který mimo jiné způsobí dočasný sexuální útlum. Avšak u dospívajícího chlapce, který má relativně vysokou hladinu mužských pohlavních hormonů, mohou být účinky prolaktinu jen nepatrné. Proto se někdy stává, že u dospívajícího chlapce přetrvává erekce dokonce i po dosažení orgasmu a ejakulace.

  Kvůli časté a dlouhou dobu přetrvávající erekci by ses neměl trápit, protože se jedná o naprosto přirozený doprovodný jev změn, k nimž dochází v těle každého zdravého dospívajícího chlapce. Skutečný problém by v tvém věku představovala naopak úplná absence erekce („absence“ v tomto případě znamená, že erekce by se nedostavovala, podobně jako žák, který má ve škole absenci, se nedostavil na vyučování). Naproti tomu častá a silná erekce je jakousi vizitkou chlapcova zdraví a dokládá, že z hlediska pohlavního dospívání probíhá jeho vývoj naprosto normálně.

  Někdy může být nepříjemné, když se erekce dostaví v příliš těsném oblečení, které stlačuje penis k tělu. V takovém případě je vhodné zaujmout takovou tělesnou polohu, v níž je toto stlačování minimalizováno (například vsedě). Pomoci může i vložení obou dvou rukou do kapes u kalhot, čímž se celá přední část kalhot vysune směrem dopředu. Díky tomu má penis v kalhotách více místa, navíc erekce není tak nápadná. Nošení volnějšího oblečení sice nezabrání nástupu erekce, ale sníží pocity nepohodlí, které mohou být s erekcí spojeny.

  Moje tělo - kluci

  Zanícená mazová žlázka na penisu

  Dobrý den, chtěl bych se zeptat co to znamená když mám na penisu velkou bouli plnou hnisu. Ráno mě to začalo bolet a tak jsem se šel osprchovat. Sprchuju se každý týden. Po osprchování jsem se to snažil vymáčknout. A když jsem učinil tak vytekl hnusný hnis. Bojím se že budu muset do nemocnice ;-( ;-(

  kluk, 13 let, 7. června

  Ahoj kluku,

  Jedná se o lokální (místní) zánětlivou reakci v místě, kde došlo k ucpání vývodu mazové žlázky. V období dospívání se v důsledku hormonálních změn zvyšuje produkce kožního mazu, který chrání kůži před vysušováním. Tvoří se ve speciálních žlázkách, které jsou součástí kůže.
  Občas se ale stává, že některá z mazových žlázek „vyrobí“ tohoto mazu moc, přičemž dojde k ucpání póru, jímž maz ze žlázky vychází na povrch těla. V místě ucpání nastane zánětlivá reakce a vytvoří se hnis. Po několika dnech jeho ložisko vyhnisá a postižené místo se opět zahojí.
  U tebe již došlo k vyhnisání, nyní tedy probíhá hojení. Kvůli tomu ale nemusíš do nemocnice. Důležité je, aby sis udržoval pohlavní orgány v čistotě, protože s případnými nečistotami by do hojící se ranky mohla proniknout infekce.
  Pohlavní orgány by sis měl mýt alespoň jednou denně (v případě potřeby i dvakrát denně, například v horkém počasí, kdy dochází ke zvýšenému pocení).

  Moje tělo - kluci

  Přetahování předkožky

  Dobrý den mám trochu divný dotaz, ještě mi pořád nejde přetáhnout celý žalud a doktorka říká že pokud to nepůjde budu muset jít na obřízku. Chtěl bych se zeptat, jestli poté je potřeba zvýšena hygiena a jestli by se to časem náhodou nepřetáhlo celé samo nebo nějaký jiný způsob protože na obřízku se mi nechce.

  kluk, 12 let, 3. června

  Ahoj kluku,

  Proces uvolňování předkožky může trvat různě dlouhou dobu. Zatímco u některých chlapců dochází k jejímu uvolnění v dětství před pubertou, u jiných až během puberty. Uvolňování zúžené předkožky lze podpořit jejím každodenním zvlhčováním pomocí vhodné masti či krému (např. panthenolové masti), avšak je třeba se vyhýbat pokusům o její násilné přetažení, při němž by mohlo dojít k poranění a následnému zjizvení.

  Chirurgický zákrok, o němž se zmiňuje tvoje lékařka, je až poslední možností. Pokud zúžení předkožky přetrvává a způsobuje nějaké zdravotní obtíže, je třeba nejprve vyzkoušet konzervativní léčbu pomocí kortikoidní masti (např. Triamcinolon). Kortikoidní mast se vydává na lékařský předpis, který může vystavit například urolog nebo kožní lékař.

  Podrobnější informace o předkožce a o řešení obtíží s jejím přetahováním najdeš v knížce, která je on-line dostupná zde: „Moje knížka o předkožce“ .

  Moje tělo - kluci

  Mám nadváhu

  Ahoj jsem drobet nadváhou a ve škole se mě smějí ,že jsem tlustý co mám dělat?

  kluk, 12 let, 2. června

  Ahoj,
  mrzí mě, že musíš kvůli své váze snášet posměšky spolužáků, ale nadváha není zdaleka jen estetickým problémem. Mnohem větší riziko představuje pro zdravotní stav a právě zdraví by mělo být tvou motivací ke zhubnutí. Když se ti podaří udržovat si zdravou váhu, ulevíš svému tělu, budeš mít lepší kondici a určitě i lepší pocit ze svého těla.
  Návod k hubnutí je velmi jednoduchý, ale zároveň není nic jednoduchého ho dodržet, protože vyžaduje důslednost a sebedisciplínu. Neexistuje žádný zázračný způsob jak zhubnout a cesta vždy vede přes zdravé stravování a dostatek pohybu. A nesmí jít samozřejmě pouze o krátkodobou snahu, ale celoživotní styl. Zamysli se proto nad tím, jak se stravuješ a hýbeš a kde bys v těchto oblastech mohl udělat změny. Když si to „srovnáš v hlavě“ a najdeš motivaci sám v sobě, určitě se ti podaří zdravé váhy dosáhnout.
  Měj se hezky!
  Bára

  Moje tělo - kluci

  Rozměry penisu

  Ahoj Alíku, můj kamarád se mě zeptal jestli je normální, že v jeho věku 12 let má jeho penis při erekci 10-11 cm a v klidovém stavu 5 cm, ale já nevěděl odpověď, tak se ptám vás. Předem děkuji za odpověď.

  kluk, 13 let, 2. června

  Ahoj kluku,

  U chlapců ve věku 12 let činí průměrná délka penisu v klidovém stavu 4 až 6 cm (tj. 5 ± 1 cm) a při erekci 9 až 11 cm (tj. 10 ± 1 cm). Rozměry penisu tvého kamaráda tedy odpovídají průměrným údajům pro chlapce jeho věku.

  Moje tělo - kluci

  Ahoj všichni....
  Od toho, co jsme se zase vrátili do škol, se mi lidi posmívají za to, jak vypadám :/
  Např. čekám u školy a holky si sednou vedle na lavičku a já zaslechnu : "podívej se, ten má zadek jako holka"
  Přemýšlím, že bych začal běhat a tím pádem i držet jídelníček (potřeboval bych nějaké rady :))
  Předem děkuji za odpověď :-)

  kluk, 13 let, 31. května

  Milý pisateli,
  Svěřuješ se poradně s tím, že se ti spolužáci posmívají kvůli tvé postavě. Nejspíš to pro tebe není vůbec jednoduchá situace a tak moc oceňuju tvou odvahu, že jsi napsal do poradny. Přemýšlíš o tom, že by tvoje tělo nejspíš potřebovalo více pohybu a změnu jídelníčku. Určitě je to dobrý nápad a možná ale bude nejlepší, když si to začneš dělat sám podle sebe. Ty nejlépe víš, co bys potřeboval. Myslím si, že když ti nyní někdo poradí, kolik čeho máš sníst a jak dlouho běhat, že to bude vytvářet tlak, který ti nebude příjemný. Samozřejmě je mnoho různých způsobů jak mají vypadat různé diety. Ale ono to všechno může být i klidně jednoduché. Ty sám nejlépe víš, kde tě tlačí bota. A kde máš ubrat a kde přidat. Tak bych tě chtěla nyní spíš povzbudit v tom, abys věřil sobě a začal s tím, co cítíš, že nyní potřebuješ. Myslím si, že tak to bude i nejlepší motivace pro tebe. Když tam bude tvoje vlastní vůle a rozhodnutí o tom, co a jak budeš nyní dělat jinak.
  Redukce váhy má také svoji psychologickou stránku, která jde to ruku v ruce s tím tělesným. A tvoje nadváha či nějak málo mužská postava má nejspíš i svoje psychické důvody, proč to tak je. Proto bych ti doporučila si o tom, co tě trápí poradit i s nějakým, třeba školním psychologem. Případně můžeš napsat víc do této poradny a my tě zkusíme v tom dál nasměrovat nebo ti dát základní rady. Myslím si, že by bylo dobré i lépe pochopit ty vnitřní, emoční, tedy tzv. psychické příčiny. I to ti pomůže najít pravou motivaci a tedy i způsob co a jak s tím uděláš.
  Pokud bys přeci jenom potřeboval nějaké rady, tak ti doporučuju aby ses v tomto obrátil spíš na nějakého výživového poradce. Ten ti sestaví jídelníček přesně podle tvých fyzických potřeb.
  Přeju ti hodně sil ve tvém odhodlání, budu ti držet palce,
  Srdečně zdraví Poradce Centra Locika

  Moje tělo - kluci

  Podráždění pokožky po holení

  Ahoj,
  Včera jsem si holil penis žiletkou. Používal jsem holicí pěnu, holil se nejdřív po směru a potom proti směru a dělal jsem to ve sprše. Ale teď k věci, dneska mě to strašně svědí :-c a mám tam malé červené pupínky. Nevíte co s tím?
  Předem děkuji za odpověď

  kluk, 13 let, 31. května

  Ahoj kluku,

  Červené pupínky vznikají jako lokální zánětlivá reakce v místech, kde dochází k zarůstání dorůstajících chloupků pod svrchní vrstvu pokožky. Jejich vzniku lze předejít zvlhčováním oholené pokožky pleťovým krémem nebo panthenolovou mastí (panthenol, bepanthen, calcium pantothenicum). Krém nebo mast si na oholená místa nanášej dvakrát denně po dobu 2 – 3 dny, v případě potřeby i déle.

  Moje tělo - kluci

  Bolí mě oko

  Ahoj.

  Nikde jsem nenašel odpověď týkající se přesně mého problému, takže se ptám tady. Včera mě začalo bolet právé oko, způsobem, že když hnu víc doleva, doprava, nahoru nebo dolů, prostě kamkoli, cítím bolest v tom oku. Bojím se, že to je něco závažného, a kdyby to nějak pomohlo s odpovědí, tak brýle nosím. Díky předem za odpověď.

  kluk, 13 let, 29. května

  Ahoj,
  bohužel nikdo z odborníků, kteří v poradně odpovídají, není očním lékařem - a i kdyby byl, nebyl by schopný na dálku a online stanovit diagnózu. Dotaz jsi pokládal před třemi dny a pokud za tu dobu nenastala žádná změna a oko tě bolí pořád stejně (nebo dokonce víc), určitě by nebylo od věci objednat se k lékaři, který tě vyšetří, zjistí příčinu tvých problémů a navrhne i řešení.
  Měj se hezky!
  Bára

  Moje tělo - kluci

  Délka penisu

  Ahoj, mám takovou otázku, je mi 13 let a můj penis měří v klidovém stavu 9 cm a při erekci 13 cm a chci se zeptat, jestli je tato délka v mém věku normální. Předem děkuji za odpověď.

  kluk, 13 let, 30. května

  Ahoj kluku,

  Uvedené rozměry penisu jsou naprosto normální. Délka penisu v klidovém stavu je u tebe mírně nadprůměrná, při erekci průměrná.
  Průměrná délka penisu u chlapců ve věku 13 let činí 5 až 7 cm (6 ± 1 cm) v klidovém stavu a 11 až 14 cm (12,5 ± 1,5 cm) při erekci. „Průměrný“ však neznamená totéž, co „normální“. Mírné rozdíly oproti průměru jsou stále ještě normální.

  Moje tělo - kluci

  Spermie, první ejakulace

  Dobrý den, chodím do 7. třídy a zrovna probíráme pohlavní orgány žen a mužů. Už jsme probírali i to kdy se kluk stává mužem. Skoro všichni kluci ze třídy říkají nebo dávají najevo že už mají spermie atd... Já je ještě nemám... Já vím že je na to ještě dost času ale hrozně mě to trápí a přijde mi to trapné... Po masturbaci nemám ani preejakulační tekutinu. Mám na to ještě hodně času? Děkuji za odpověď

  kluk, 12 let, 26. května

  Ahoj kluku,

  První ejakulace neboli výron semene se u chlapců dostavuje nejčastěji ve věku 12 až 14 let, přičemž za normální lze považovat i širší věkové rozmezí 11 až 15 let. Navíc zpočátku nemusí ejakulát obsahovat žádné nebo téměř žádné zralé spermie. Přítomnost spermií v ejakulátu lze spolehlivě ověřit pouze pod mikroskopem, a to při zvětšení 300× nebo větším. Nechápu tedy, kde tvoji spolužáci berou jistotu, že už „mají spermie“, tedy alespoň pokud si neprohlíželi vzorek svého spermatu pod mikroskopem.

  U chlapců se mohou z močové trubice uvolňovat různé tekutiny. Ponecháme-li stranou moč, již na počátku puberty se u většiny chlapců při silném pohlavním vzrušení uvolňuje menší množství (zpravidla několik kapek) tzv. preejakulační tekutiny, jejímž účelem je zvlhčení stěn močové trubice. Preejakulační tekutina se tvoří v tzv. Cowperových žlázách a její produkce není vázána na dosažení pohlavní zralosti. K výronu preejakulační tekutiny může docházet dokonce již krátce před pubertou, byť jen v nepatrném množství. V období dospívání i v dospělosti může být objem vyloučené preejakulační tekutiny různý. U některých chlapců a mužů je její množství natolik malé, že sotva stačí na zvlhčení vnitřních stěn močové trubice, zatímco u jiných se může uvolnit až několik mililitrů této tekutiny.

  Samotné sperma (ejakulát) se uvolňuje při dosažení orgasmu (pohlavního vyvrcholení) či bezprostředně po něm. U dospívajících chlapců bývá objem ejakulátu relativně malý, nejčastěji 1 až 2 ml (u dospělých mužů je to více, obvykle 2 až 5 ml). Zpočátku je ejakulát tvořen až z 99% vodou, postupně se podíl vody snižuje na 90 až 95%, zbývající část objemu ejakulátu tvoří převážně bílkoviny. Z toho vyplývá, že u mladších chlapců je ejakulát téměř čirý (průhledný) nebo jen mírně zbarvený doběla. Proto si někteří chlapci nejsou jisti, zda se opravdu jedná o sperma, protože v různých knížkách o biologii či pohlavním životě se mohou dočíst, že sperma má bílou barvu (což je jistě pravda, platí to však spíše pro starší chlapce a pro dospělé muže).

  Rozhodně se nemusíš znepokojovat kvůli tomu, že jsi dosud neměl ejakulaci. Jak jsem již uvedl, první ejakulace se nejčastěji dostavuje ve věku 12 až 14 let. O projev opožděného vývoje by se jednalo pouze v případě, že by se nedostavila ani po dovršení věku 15 let.

  Moje tělo - kluci

  Sperma

  Dobrý den, potřeboval bych pomoct. Otázka zní: Co musím udělat pro to abych měl zdravé sperma/spermie. Nedávno jsme se totiž na přírodovědě učili o sperma a spermiích a proto by mě zajímalo jak mít zdravé sperma. Předem Děkuji!

  kluk, 12 let, 26. května

  Ahoj kluku,

  Kvalitu spermatu (ejakulátu) ovlivňuje řada faktorů, z nichž pouze některé můžeš ovlivnit. Vrozené předpoklady (dispozice) ovlivnit nemůžeš, avšak můžeš omezit vliv některých škodlivých faktorů z vnějšího prostředí. Především bys neměl kouřit, a konzumovat alkohol, protože alkohol a kouření patří k největším „zabijákům“ spermií. Důležitý je rovněž dostatek kvalitního spánku. Aby nedocházelo k přehřívání varlat, neměl bys nosit příliš úzké a přiléhavé kalhoty a na noc do spaní by sis neměl oblékat žádné spodní prádlo (a pokud možno ani kalhoty od pyžama).
  Vzhledem k tvému věku je však málo pravděpodobné, že u tebe již dochází k tvorbě spermií. Uvedené rady tedy směřují spíše do blízké budoucnosti.

  Moje tělo - kluci

  Bolesti lýtek

  Dobrý den, mám v posledních cca 2 týdnech potíže s lýtky. Celkem mě bolí, je to snesitelná bolest, ale je to cítit. Zajímalo by mě, co to může být, jestli třeba rostou nebo je to tím, jak jsem se teď dlouho pořádně nehýbal. Děkuji moc za odpověď

  kluk, 14 let, 24. května

  Ahoj,
  bohužel nejsem lékařka a i kdybych byla, stejně bych ti na dálku a online nedokázala určit diagnózu. Bolesti lýtek mohou mít spoustu příčin. Je možné, že se skutečně jedná o takzvané růstové bolesti, nebo jsi třeba změnil něco ve svém životním stylu (zařadil jsi do něj jiný druh pohybu, vyměnil jsi boty atd.), co bolesti způsobuje. V první řadě bych ti tedy doporučila soustředit se pár dní na důkladné protahování lýtek. Adekvátní cviky najdeš na internetu - stačí zadat heslo „cviky na protahování lýtek.“ Pokud ani poté, co budeš lýtka pravidelně protahovat, nedojde ke zlepšení stavu, určitě by nebylo od věci navštívit s tvým problémem lékaře, který odhalí jeho příčinu a navrhne řešení.
  Měj se hezky!
  Bára

  Moje tělo - kluci

  Erekce, předkožka

  Čau alíku aspol. mám takovej problém, přijde mi že mám až moc často erekci, třeba ve škole stačí pomyslet na třeba na sex tak už mi stojí. Absolutně tomu nerozumím a je nějaký způsoby jak mít míň erekcí? Už od mala se mi to stává třeba kvůli tomu nikdy nejdu na ostro. Taky to, že se mi ani jednou nepodařilo stáhnout předkožku za žalud.

  kluk, 12 let, 24. května

  Ahoj kluku,

  Častá erekce je v tvém věku naprosto normální a nepředstavuje žádný zdravotní ani jiný problém. Je známkou toho, že tvoje tělo funguje tak, jak má.
  Příčinou časté a dlouhou dobu přetrvávající erekce je nárůst hladiny mužských pohlavních hormonů v krvi. Chlapec může mít již v dětství před pubertou (nejčastěji se dostavuje ve věku okolo 3 – 6 měsíců a ve věku 3 – 4 let, kdy dochází k dočasnému nárůstu hladiny pohlavních hormonů, ale dostavit se samozřejmě může v jakémkoliv věku), avšak během období dospívání se erekce dostavuje přece jen o něco častěji, než kdykoliv dříve i později. Mnozí dospívající chlapci dokonce mají pocit, že erekci mají (téměř) neustále.
  Kvůli erekci se netrap. Nemůžeš ji nijak ovlivnit, protože se dostavuje nezávisle na tvé vůli. U dospívajícího chlapce nemusí mít erekce žádný „viditelný“ důvod, mnohdy se dostavuje zcela spontánně, tedy samovolně.

  Ani větší či menší obtíže při přetahování předkožky by neměly být důvodem ke znepokojení. Proces uvolňování předkožky může probíhat různě dlouhou dobu. Zatímco u některých chlapců dochází k jejímu postupnému uvolnění již v dětství, u jiných až během dospívání.
  Ve věku 12 let je předkožka uvolněna a lze ji bez obtíží přetáhnout až za okraj žaludu přibližně u 60% chlapců, zatímco u zbývajících 40% ji lze přetáhnout pouze zčásti nebo vůbec. Ve věku 16 let činí přetažení předkožky obtíže již jen přibližně u 5% chlapců, zatímco 95% ji může zcela přetáhnout bez obtíží.
  Proces uvolňování předkožky probíhá postupně a není nijak časově limitován. Důležité je, aby ses nesnažil přetáhnout předkožku násilím, protože nešetrné pokusy o její přetažení mohou způsobit poranění a následně zjizvení, které může proces uvolňování předkožky narušit. Předkožku si přetahuj vždy jen tak daleko, jak to půjde bez použití hrubé síly a bez bolesti. Nejvhodnější doba je při koupání nebo krátce po něm, kdy je předkožka pružnější a vláčnější.
  Proces uvolňování předkožky lze podpořit pravidelným nanášením vhodné masti či krému, například panthenolové masti. Po jejím nanesení na prstenec předkožky následuje pomalé a jemné posouvání směrem k tělu, vždy však jen tak daleko, aby nebyla cítit žádná bolest. Násilným „roztahováním“ předkožky se proces jejího uvolňování neurychlí, spíše naopak.

  Moje tělo - kluci

  Sperma

  Ahoj, mám otázku co se stane když muž sní sperma? A nebo co se stane když bych já své sperma ochutnal? (neláká mě to a ani to nechci zkoušet jen mě to zajímá)

  kluk, 11 let, 21. května

  Ahoj kluku,

  Nestane se nic. Sperma (neboli ejakulát) je z větší části tvořeno vodou, která u dospívajících představuje 95 až 99% jeho objemu (u dospělých 90 - 95%). Zbývající část objemu ejakulátu je tvořena pevnými látkami, především bílkovinami, dále obsahuje menší množství sacharidů, kyseliny citronové, vitaminu C, zinku a dalších látek a prvků.
  Sperma samo o sobě není toxické (jedovaté) ani jinak škodlivé, alespoň za předpokladu, že nepochází od osoby infikované pohlavní nebo jinou chorobou.
  Na druhou stranu nevidím důvod, proč bys měl své sperma konzumovat či ochutnávat. Sice ti to nijak neublíží, ale ani nijak neprospěje.

  Moje tělo - kluci

  Prodejnost kondomu a rozměry penisu

  Ahoj od kolika let si můžu koupit kondom? Potřebuji ho na školní projekt.
  A jaké rozměry penisu jsou okolo 10 let.

  Ahoj kluku,

  Prodejnost kondomu není omezena žádnou věkovou hranicí. V České republice neexistuje žádný zákon, vyhláška ani jiný právní předpis, který by prodejnost kondomu podmiňoval dosažením jakékoliv věkové hranice. Může si jej tedy koupit každý, bez ohledu na to, zda jej potřebuje na školní projekt nebo na cokoliv jiného. Pokud by ti v obchodě odmítli kondom prodat, dopustili by se diskriminace zákazníka, za což prodávajícímu hrozí poměrně vysoká pokuta od České obchodní inspekce.

  Průměrná délka penisu u chlapců ve věku 10 let činí podle různých antropometrických výzkumů 3 až 5 cm v klidovém stavu a 6 až 9,5 cm při erekci. Avšak průměrný neznamená totéž, co normální. Drobné rozdíly oproti průměru jsou stále ještě normální. Rozměry penisu jsou dány vrozenými předpoklady a dosaženým stupněm tělesného vývoje.