Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Alík radí dětem

  Na otázky odpovídají

  pracovníci Modré linky, psycholožka BáraV, poradenské centrum Locika, MUDr. Jiří Staněk, projekt Sbarvouven, MVDr. Přemysl Rabas, vědecký novinář Pragmatik, student práv Yaboiii, Škola Vitae, bojovníci proti kouření z projektu Nekuřátka a správci. Občas odpovídá i sám Alík.

  Dotazy mohou pokládat pouze děti mladší 15 let.

  Moje tělo - kluci

  Uvolňování předkožky

  Ahoj, mám problém. Nejde mně přetahovat předkožka. Chtěl bych jí přetáhnout, ale nejde to. Byl jsem i u urologa. Nepřetáhl mi jí a řekl, že mám malý penis. A teď pojedu do Plzně aby mně to tam vyšetřily. A moc se bojím. Není něco abych si ho přetáhl doma sám a nikam nemusel jezdit. Byl bych moc rád. Děkuji:-3

  kluk, 13 let, 1. srpna

  Ahoj kluku,

  U naprosté většiny chlapců se předkožka uvolňuje postupně. Pokusy o její násilné stržení a přetažení nedoporučuji, protože mohu vést k poranění. Pokud je předkožka zúžená, používá se k jejímu uvolnění kortikoidní mast (např. Triamcinolon), která se však vydává pouze na lékařský předpis. Pokud tedy navštívíš lékaře, popros jej o předepsání kortikoidní masti.

  Veškeré potřebné informace o přetahování předkožky najdeš v on-line publikaci „Moje knížka o předkožce“, která je dostupná zde.

  Moje tělo - kluci

  Tělesná výška, růst

  Ahoj, mám dotaz je mi 14 a za pár měsíců 15. Měřím 166 cm a vážím 58 kg myslíš si že ještě vyrostu? Výška mého otce je 180 cm a výška matky 160 cm děkuji za odpověď

  kluk, 14 let, 28. července

  Ahoj kluku,

  Normální hodnoty tělesné výšky u chlapců ve věku 14 a půl roku se pohybují v rozmezí 156 až 186 cm, střední hodnota činí 172 cm. Se svojí výškou 166 cm se nacházíš na 25. percentilu. To znamená, že 25% ostatních chlapců Tvého věku je nižších než Ty. Nejedná se o poruchu růstu, protože zde je hranicí 3. percentil (což znamená, že nejvýše 3% ostatních chlapců daného věku mají nižší tělesnou výšku, než posuzovaný jedinec).

  Na základě dosažené tělesné výšky rodičů lze odhadovat, že Tvoje cílová výška se bude pohybovat okolo 176,5 ± 10 cm, tj. v rozmezí 166,5 až 186,5 cm. Vzhledem k tomu, že již nyní dosahuješ normální (i když mírně podprůměrné) tělesné výšky, lze očekávat, že ještě porosteš. U naprosté většiny chlapců je růst do výšky ukončen ve věku okolo 18 let.

  Moje tělo - kluci

  Konglutinace

  Ahoj poradno,
  Chtěl bych se zeptat co mám dělat když mám konglutinaci?
  Kdybych měl jít na operaci jak to probíhá?
  Děkuji za odpověď

  kluk, 12 let, 29. července

  Ahoj kluku,

  Naprostá většina chlapců se rodí s konglutinací (tj. „slepením“ mezi povrchem žaludu a vnitřním listem předkožky). Proces uvolňování konglutinace není nijak časově limitován, u některých chlapců k němu dochází již v dětství, u jiných až během puberty či v jejím závěru.

  Konglutinace nevyžaduje žádnou léčbu, protože k oddělování obou „slepených“ povrchů dochází spontánně, tedy i bez jakéhokoliv vnějšího zásahu. Rozhodně pak nelze doporučit násilné strhávání předkožky ze žaludu.
  V minulosti se při konglutinaci prováděl zákrok zvaný disoluce, při němž byly oba povrch násilně odděleny pomocí kovového nástroje, avšak v dnešní době již většina renomovaných dětských urologů tento zákrok nedoporučuje, protože při něm dochází k poškození „slepených“ tkání.

  I kdybys nedělal nic, k uvolnění konglutinace by dříve či později došlo zcela spontánně. Pokud bys chtěl celý proces nějak podpořit, můžeš si předkožku opatrně shrnovat, ale vždy jen tak, abys necítil bolest.

  Moje tělo - kluci

  Vykonávání masturbace, navazování vztahů

  Ahoj poradno, viděl jsem na internetu že při časté masturbaci třeba 4-5 týdně nebo třeba jednou tak výronem sperma se vylučují i hormony na růst. Je to pravda ? A velmi často se bojím že v životě si nenajdu žádnou holku, že na mě není nic přitažlivého. Děkuji za odpověď

  kluk, 13 let, 25. července

  Ahoj kluku,

  Přímá souvislost mezi úrovní hladiny růstového hormonu a četností vykonávání masturbace není spolehlivě prokázána. Je tudíž vysoce pravděpodobné, že častější masturbace Tvůj růst ani neurychlí, ani nezpomalí.
  Nicméně pravidelné vykonávání masturbace (rozumí se alespoň 5x týdně nebo častěji) je prokazatelně prospěšné v jiných ohledech, zejména působí jako prevence výskytu nádorových onemocnění předstojné žlázy neboli prostaty. Je prokázáno, že u dospívajících chlapců a mladých mužů, kteří vykonávali masturbaci alespoň 5x týdně, je v pozdějším věku dvaapůlkrát nižší riziko výskytu rakoviny prostaty, než u těch, kteří v dospívání a v mládí masturbovali méně často.

  Tvé obavy z navazování budoucích partnerských vztahů nechci zlehčovat, ale domnívám se, že jejich hlavní příčinou je přehnaně kritický pohled na sebe samotného. Uvádíš, že na Tobě není nic přitažlivého. Jak ale můžeš vědět, co pro Tvoji budoucí partnerku bude nebo nebude přitažlivé? Možná, že na sobě hledáš jen samé nedostatky a nevšímáš si svých předností.
  Jistě máš celou řadu kladných vlastností a jiných předností. Naprostá většina dívek dovede na chlapci ocenit především upřímnost (nedělá ze sebe něco, čím není), ohleduplnost (nemyslí jen na sebe a dovede své chování přizpůsobit potřebám dívky), čestnost, dodržování daného slova a podobně.

  Pokud jde o záležitosti týkající se vzhledu, ty pro naprostou většinu dívek (a tím méně pak dospělých žen) nemají zásadní význam, pokud se nejedná přímo o nějakou tělesnou vadu (i když ani ta nemusí být zásadní překážkou navázání kvalitního dlouhodobého vztahu, jak ukazují četné příklady). Naprostá většina dívek si vybírá partnera na základě jeho osobních vlastností, nikoli na základě vzhledu.

  Pouze některým dívkám jde při výběru chlapce o to, aby vypadal hezky, jenže takové dívky používají chlapce jen jako jakýsi „módní doplněk“, kterým se mohou chlubit, když jdou společně po ulici. Vysoký, urostlý chlapec s atletickou postavou je pro ně zkrátka jakousi „ozdobou“, podobně jako například značková kabelka nebo zlatý řetízek, jenže problém spočívá v tom, že pokud si dívka volí chlapce podle vzhledu, její vztahy zpravidla nemají dlouhé trvání a brzy se rozpadají, protože jsou založeny právě jen na tělesném vzhledu, což rozhodně není dostatečný základ pro budování opravdu kvalitního partnerského vztahu. Takové dívky vlastně vedou velmi chudý citový život, protože na druhého člověka nedovedou pohlížet jinak, než jako na věc a podle toho s ním i jednají. Předpokládám, že o takovou dívku bys ani neměl zájem, a tudíž Tě nemusí mrzet, pokud nepatříš k tomu typu chlapců, kteří se u tohoto druhu dívek těší zájmu.

  Moje tělo - kluci

  Mytí mýdlem, sklon penisu při erekci

  Ahoj Alíku, je to pro mě nepříjemné téma, ale není nebezpečný si dávat prsty s mýdlem zezadu? Vím že na žalud to nevadí, ale nevím jestli se to nemá.
  2. Když mám erekci tak se mi penis zvedne jen sotva vodorovně jako rovně a víc ne. Je to špatně?

  kluk, 12 a půl let, 20. července

  Ahoj kluku,

  1) Mýdlo je určeno pro mytí všech částí těla s výjimkou vlasů, očí a ústní dutiny. Pohlavní orgány (včetně žaludu) se myjí mýdlem, stejně tak je třeba používat mýdlo i pro mytí v okolí řitního otvoru. Důležité je pouze to, aby ses po namydlení důkladně opláchl. Důkladně znamená tak, aby na povrchu těla nezůstávaly viditelné zbytky mýdla, přesněji řečeno mýdlové pěny. Pokud by totiž pokožka (na jakékoliv části těla) zůstala namydlená, zbytky mýdla by ji vysušovaly.

  2) Při erekci může penis svírat s tělem různě velký úhel. U některých mužů a chlapců (přibližně u poloviny) směřuje penis při erekci vzhůru, u jiných rovně dopředu (to je druhá nejčastější varianta) a u některých dokonce i mírně dolů.
  Úhel sklonu penisu při erekci závisí především na délce a pružnosti závěsných vazů, na nichž je tento orgán v těle upevněn. Jestliže penis směřuje dopředu, nikoliv vzhůru, nejedná se o žádnou vadu či poruchu, nýbrž o jednu z možných variant toho, co je normální.

  Moje tělo - kluci

  Zbarvení žaludu

  Zdravím
  Chci se zeptat jestli je v pořádku že mám lehce fialový žalud.Nijak mě to neomezuje ani nebolí,jenom je hodně citlivý.Je to v pořádku nebo bych to měl řešit?

  kluk, 14 let, 18. července

  Ahoj kluku,

  Povrch žaludu může být zbarven dorůžova, dofialova, u některých chlapců je dokonce až mírně promodralý. Důvodem je, že tkáň na povrchu žaludu neobsahuje žádné kožní barvivo, a tudíž jeho zbarvení mnohem více než u jiných částí těla závisí mimo jiné i na míře prokrvení žaludu a podobně. Přitom okraje ústí močové trubice (tj. okraje otvoru, jímž z těla vychází moč) bývají zbarveny výrazněji, než další části žaludu. Důvodem je, že tkáň v okolí tohoto otvoru je zásobena krví přímo z tzv. frenulární tepny, která prochází uzdičkou na spodní straně žaludu, a tudíž je prokrvena důkladněji, než ostatní části žaludu. V každém případě se kvůli „lehce fialovému“ zbarvení žaludu nemusíš znepokojovat.

  Pokud jde o nadměrnou citlivost, ta může být buď dočasná a brzy se sníží i bez jakéhokoliv zásahu, nebo se může jednat o dlouhodobější záležitost. Pokud Ti přecitlivělost žaludu vadí (může to být problém například při jeho otírání o spodní prádlo či jiný textil), můžeš si jej oplachovat v čaji. K tomu se používá silnější odvar z černého nebo zeleného čaje, který se nechá louhovat alespoň 5 – 8 minut. Poté se musí nechat zcela vychladnout, aby nedošlo k opaření. Oplachování lze provést buď ponořením obnaženého žaludu do kelímku s čajem, nebo přiložením obkladu ze savé látky namočené do čaje. Provádí se jednou denně, výsledek by se měl dostavit přibližně po týdnu. Pro jistotu připomínám, že čaj se musí nechat vystydnout! A také je třeba počítat s tím, že čaj barví, a tudíž se mohou objevit skvrny od čajového barviva na spodním prádle, na pyžamu a podobně.

  Moje tělo - kluci

  Ejakulace, orgasmus

  Ahoj Alíku, chci se zeptat na to kdy přijde první ejakulace. Zatím nejakuluju A jak vypadá dosažení orgasmu při masturbaci .
  Předem díky za odpověď:-)

  kluk, 13 let, 12. července

  Ahoj kluku,

  První ejakulace (tj. první výron semene) se u chlapců dostavuje nejčastěji ve věku 12 až 14 let, i když za normální se považuje i širší věkové rozmezí 11 až 15 let. Prozatím se tedy nemusíš znepokojovat tím, že se u Tebe ejakulace dosud nedostavila. Důvod ke znepokojení by nastal až v případě, že by se nedostavovala ani po dovršení věku 15 let.

  Pokud jde o orgasmus (neboli pohlavní vyvrcholení), jeho průběh je při masturbaci v podstatě stejný, jako při jiných sexuálních aktivitách. Pohlavní vyvrcholení lze vyvolat drážděním (stimulací) pohlavních orgánů. Dostavuje se jako výsledek působení několika složitých reflexů. U dospívajícího chlapce může trvat různě dlouhou dobu, než se všechny potřebné reflexy plně vyvinou, i když na druhou stranu je pravdou, že některé děti dosahují vyvrcholení již před pubertou. Vývoj je v tomto ohledu značně individuální.

  Během orgasmu dochází v první řadě k silnému stahování svalstva v oblasti malé pánve, kde jsou uloženy pohlavní orgány. Kromě toho se stahují i svaly velké pánve a většinou i dolních končetin. Toto stahování však není nijak nepříjemné, spíše naopak. Po určité době tohoto stahování (může se jednat o několik minut) se dostavuje velmi intenzivní příjemný pocit, tedy orgasmus v užším slova smyslu (ten obvykle trvá jen několik vteřin). U mužů a dospívajících chlapců, kteří už mají vyvinutý ejakulační reflex, je dosažení orgasmu zpravidla provázeno ejakulací, i když tomu tak nemusí být úplně pokaždé.

  Moje tělo - kluci

  Kožní onemocnění a masturbace

  Ahoj,
  chtěl se zeptat, když mám na žaludu penisu ekzém, mohu masturbovat?

  kluk, 13 let, 11. července

  Ahoh kluku,

  Kožní onemocnění samo o sobě nemusí být překážkou pro vykonávání masturbace. Vždy záleží na tom, aby masturbace nebyla bolestivá. Nicméně předpokládám, že kdyby bylo vykonávání masturbace bolestivé, tak bys ji nevykonával.
  Jedná-li se skutečně o ekzém, který se léčí kortikoidními mastmi, je důležité, aby sis po vykonání masturbace a po omytí genitálu opět nanesl vrstvu masti na postižená místa.

  Moje tělo - kluci

  Preventivní prohlídka

  Ahoj rád bych se zeptal co se děje na 15leté prohlídce. Předem děkuji za odpověď

  kluk, 14 let, 8. července

  Ahoj kluku,

  Obsahem všeobecných preventivních prohlídek ve věku 15 let podle vyhlášky č. 70/2012 Sb. je aktualizace údajů pacienta, kontrola a případné doplnění chybějícího očkování, měření hmotnosti a výšky, posouzení naměřených údajů podle růstového grafu, kompletní vyšetření, vyšetření zraku a sluchu, vyšetření ústní dutiny, kontrola pohlavních znaků, měření krevního tlaku a pulsu, laboratorní vyšetření moči, celkové zhodnocení zdravotního stavu a vývoje a vyjádření k pracovnímu, případně studijnímu zaměření dítěte.
  V podstatě tedy můžeš očekávat přibližně totéž, jako na předchozí preventivní prohlídce ve věku 13 let.

  Moje tělo - kluci

  Tělesná výška a hmotnost

  Ahoj. Měřím 173 cm a vážím 58 kg. Je moje váha v pořádku? Přijdu si moc hubený, nelíbí se mi moje postava. Když jsem byl malý (ve školce...), byl jsem spíše trochu tlustší, než ostatní a teď jsem zase moc hubený. Myslíte, že se to může srovnat, že je to třeba pubertou?
  Děkuju za odpověď. :-)

  kluk, 14 let, 1. července

  Ahoj kluku,

  Tvoje tělesná výška je mírně nadprůměrná, ale stále ještě normální. Mezi ostatními čtrnáctiletými chlapci se nacházíš na 75. percentilu, což znamená, že 75% ostatních chlapců Tvého věku je nižších než Ty, zatímco 25% je vyšších. Střední hodnota tělesné výšky u chlapců ve věku 14 let činí 168 cm.

  Tělesná hmotnost je u Tebe rovněž mírně nadprůměrná. Nacházíš se zhruba na 70. percentilu, což znamená, že 70% chlapců Tvého věku má nižší hmotnost než Ty, zatímco 30% má hmotnost vyšší. Střední hodnota tělesné hmotnosti čtrnáctiletých chlapců činí 52,3 kg.

  Důležitější než samotná výška a hmotnost je jejich vzájemný poměr. Ten se vyjadřuje pomocí tzv. indexu tělesné hmotnosti. V Tvém případě hodnota indexu tělesné hmotnosti činí 19,38 kg/m2. Za normální se u chlapců ve věku 14 let považují hodnoty 15,75 až 25,4. Naprosto optimální je hodnota 19,2 (to je dokonce ještě o 0,18 méně, než u Tebe).

  Jestliže si připadáš „moc hubený“, je to jistě Tvůj pocit, na který máš právo a který Ti rozhodně nechci brát, ale rozhodně se nemusíš obávat, že by Tvé zdraví bylo ohroženo nízkou tělesnou hmotností, neboť z hlediska lékařské vědy netrpíš podváhou. Problém tedy spočívá spíše v tom, že se svojí postavou nejsi spokojený, což se dá řešit dvěma způsoby.

  1) Samozřejmě se můžeš pokusit trochu „spravit“, čehož se u zdravého jedince dá dosáhnout úpravou stravovacích návyků. Neměl by ses však přejídat, protože nadměrný příjem potravin u osob se štíhlou postavou obvykle nevede ke zvýšení hmotnosti, nýbrž k zažívacím obtížím, v jejichž důsledku značná část potravy doslova „proletí“ zažívacím traktem (ať už jedním nebo druhým „směrem“) bez valného užitku. Jinak řečeno, přejídání by u Tebe mohlo vyvolat spíše průjem a zvracení než očekávaný přírůstek hmotnosti. Mnohem spolehlivějším způsobem je konzumace takových potravin, které jsou i v malém množství energeticky vysoce hodnotné. Jedná se například o plnotučné mléčné výrobky (plnotučné mléko, plnotučný jogurt, tvaroh – ovšem pouze pokud nemáš obtíže s trávením laktózy), dále sušené ovoce (to je v podstatě taková „energetická konzerva“) či ořechy všeho druhu.

  2) Nebo se můžeš pokusit svůj pohled na vlastní tělo a postavu přehodnotit. Možná, že se na sebe díváš moc kriticky a hledáš na sobě spíše nedostatky než přednosti. Až na to budeš mít dost soukromí a nebude hrozit riziko, že Tě někdo nešetrným způsobe vyruší, zkus si svoji postavu prohlédnout v zrcadle, pokud možno jen v plavkách nebo v trenýrkách. Když se na sebe budeš dívat pozitivně, možná zjistíš, že vlastně nejsi „hubený“, ale „štíhlý“, což může být významný rozdíl.
  Také je možné, že bys byl se svojí postavou více spokojený, kdyby se na Tvém štíhlém trupu a končetinách výrazněji rýsovalo svalstvo. Toho lze dosáhnout pravidelným cvičením tzv. posilovacích cviků, k nimž patří především kliky (na posilování paží), dřepy (na posilování dolních končetin) a sedy-lehy (na posilování trupu). Nejvyšší přiměřenou denní zátěž pro dospívajícího jedince Tvého věku představuje 5 sestav cviků po dvaceti provedeních, tj. celkem 100 cviků za den. Jedna taková sestava může mít například 10 kliků, 5 dřepů a 5 sedů-lehů, ale samozřejmě si můžeš vytvořit i nějakou vlastní sestavu, podle toho, kterou část těla chceš více posílit. Nezapomeň na to, že před cvičením cviků posilovacích bys měl udělat několik cviků protahovacích (ty se do celkové denní dávky 100 cviků nepočítají), v opačném případě by svalstvo bylo vystaveno náhlé zátěži, na níž by nebylo připraveno.

  Máš pravdu, že změny (či přímo disproporce) ve vývoji postavy jsou dány mimo jiné i „pubertou“, konkrétně hormonálními změnami, které probíhají v období dospívání. Typický vývoj postavy, pokud není narušen obezitou či naopak podvýživou, probíhá zhruba následovně:

  1. Období první plnosti – v raném dětství, kdy je dítě „baculaté“.
  2. Období první vytaženosti – většinou v době prvních let školní docházky, tj. okolo 6 – 10 let, kdy se dítě „vytáhne“, tj. je vyšší a štíhlejší a jeho končetiny jsou ve srovnání s trupem delší.
  3. Období druhé plnosti – jeden až dva roky před nástupem puberty – tělo si dělá „tukové zásoby“, protože dospívání je energeticky náročný proces, na který se musí tělo připravit.
  4. Období druhé vytaženosti – je to v podstatě období dospívání, kdy výrazně rostou paže a nohy, zatímco trup již téměř neroste.

  Tudíž je naprosto normální, že ve školce jsi byl „trochu tlustší“, zatímco nyní jsi naopak štíhlý a „vytažený“. Kvůli srovnání s některými kamarády či spolužáky se nemusíš znepokojovat, protože vývoj jejich postavy může být zkreslený větší či menší nadváhou. Možná, že máš kolem sebe větší množství chlapců, kteří trpí obezitou, ale to není Tvůj problém. „Normální“ postavu máš Ty, ne oni.

  Moje tělo - kluci

  Masturbace, erekce, používání společných WC

  Ahoj Alíku, chci se zeptat proč nebo co by se stalo když bych nemasturboval, protože po nějaké době si myslím že bych to nevydržel a jestli nevadí, že když mám erekci, tak se mi shrne předkožka, protože pak se bojím že se udělám, protože mi to dráždí žalud. 2. Jak můžu na záchodě vyndat penis tak, aby jako ostatním nebyl vidět?

  kluk, 12 let, 28. června

  Ahoj kluku,

  Předpokládám, že první otázka je pouze teoretická, protože stejně tak dobře by ses mohl ptát, co by se stalo, kdybys přestal uspokojovat některou jinou ze svých základních biologicky daných potřeb, nežli potřebu sexuálního uspokojení. Nějaké zásadní omezování masturbace rozhodně nedoporučuji, neboť jediné rozumné omezení této činnosti spočívá v tom, že se vykonává v soukromí (ostatně stejně jako i některé jiné činnosti spojené s uspokojováním tělesných potřeb, které zde jistě nemusím přímo jmenovat). Jinak masturbace představuje naprosto normální, přirozený a zdraví prospěšný způsob, jímž může (nejen) dospívající jedinec svoji biologickou potřebu uspokojit.

  Pokud bychom teoreticky připustili možnost, že bys delší dobu masturbaci nevykonával, s vysokou pravděpodobností by se to negativně odrazilo přinejmenším na Tvém duševním zdraví (lze očekávat například zvyšování a hromadění psychického napětí neboli tenze, což rozhodně neprospívá ani duševnímu zdraví jedince, ani harmonickému rozvoji jeho sociálních vztahů – když je člověk mrzutý, naštvaný, neuspokojený a hromadí se v něm psychické napětí, může se k ostatním lidem chovat hodně nepříjemně, což jistě nepřispívá k jeho oblibě).
  Dopady na tělesné zdraví by alespoň zpočátku byly spíše nepřímé. Klasická poučka z biologie praví, že orgán, který se dlouhodobě nepoužívá, může postupně „zakrnět“. V případě pohlavních orgánů to sice nelze brát doslova, protože jejich činnost je do určité míry nezávislá na lidské vůli (například k tvorbě spermatu neboli ejakulátu dochází i u jedince, který po určitou dobu nemá možnost vykonávat činnosti, při nichž by došlo k ejakulaci, přičemž v nejhorším případě se tělo zbaví „přebytečného“ ejakulátu jeho samovolným výronem), nicméně delší „nečinnost“ jim neprospívá. Nelze předem odhadnout, k čemu by mohlo nebo nemohlo vést například nedostatečné prokrvení tkání pohlavních orgánů (přičemž zajištění důkladnějšího prokrvení a tím i okysličení tkání pohlavních orgánů patří k nesporným a vědecky prokázaným přínosům masturbace, a mimo jiné i proto působí pravidelné vykonávání masturbace jako prevence vzniku a výskytu některých závažných onemocnění včetně nádorových), nicméně přesto bych s nějakým zásadním omezováním vykonávání masturbace nedoporučoval příliš experimentovat. Stručně řečeno: Když si nejsi jistý, co to s Tvým tělem a s Tvojí myslí udělá, raději to ani nezkoušej.

  Zatímco u některých chlapců zůstává předkožka i při erekci ve své výchozí pozici na žaludu, u jiných dochází k jejímu přetažení přes žalud, což závisí především na pružnosti vazivových tkání (včetně podkožního vaziva) pohlavních orgánů. Jestliže během nástupu erekce dochází ke spontánnímu stažení předkožky a obnažení žaludu, je to stejně normální, jako kdyby předkožka naopak zůstávala natažená na žaludu, dokud si ji sám nepřetáhneš a nebrání-li tomu nějaká mechanická překážka (například v podobě srůstu či „slepení“).
  Kvůli nějakému dráždění žaludu, které by mohlo vyvolat orgasmus „v nesprávnou dobu na nesprávném místě“, se nemusíš znepokojovat, protože k dosažení pohlavního uspokojení zpravidla nedochází v důsledku stimulace (dráždění) žaludu, nýbrž jiných částí penisu, konkrétně prstence na rozhraní vnitřního a vnějšího listu předkožky, v jehož tkáni se nachází několikanásobně vyšší množství nervových zakončení, než v tkáni žaludu. Navíc žalud neobsahuje vysoce specializovaná nervová zakončení (tzv. Meissnerova tělíska), jaká se nacházejí například právě v tkáni prstence předkožky, nýbrž pouze jednodušší mechanoreceptory. Mechanické otírání žaludu (například o oblečení či spodní prádlo) může být proto spíše nepříjemné, zvláště pak při erekci, než aby přímo vedlo k nějakému uspokojení.
  Nadměrnou citlivost až přecitlivělost povrchu žaludu lze snížit jeho pravidelným oplachováním v čaji, avšak z pochopitelných důvodů je vždy třeba počkat, až čaj zcela vychladne. Také sáček s čajem je třeba nechat louhovat delší dobu, než je běžné při přípravě čaje určeného k pití. Oplachování se provádí jednou denně po dobu několika týdnů.

  Problémy s používáním společných WC mohou mít různé příčiny. Někteří chlapci, ale i dospělí muži, si při používání pisoárů neboli „mušlí“ připadají příliš odhalení, a proto i příliš zranitelní, což je ještě umocněno skutečností, že stojí čelem ke zdi, tedy zády k potenciálnímu útočníkovi, a navíc mají obě ruce „zaměstnané“ držením penisu, takže je v případě náhlé potřeby nemohou použít ke své obraně. Již tato „strategicky nevýhodná pozice“ vyvolává u mnohých jedinců skrytý pocit ohrožení, který se může projevit tím, že se při používání společných WC cítí nepříjemně. A protože si nedovedou vysvětlit skutečné příčiny těchto nepříjemných pocitů, vytvářejí si jakýsi „zástupný problém“ z toho, že jejich penis „je vidět“.
  Především tedy záleží na tom, zda Tvé případné potíže s používáním společných WC skutečně souvisí s obnažením penisu „před zraky ostatních“, nebo zda se cítíš nepříjemně proto, že si na WC připadáš bezbranný a snadno napadnutelný (ve druhém případě by řešení bylo obtížnější, nikoli však nemožné). Jestliže problém spočívá pouze v tom, že nechceš, ani někdo, kdo používá „sousední“ pisoár, nemohl ani na krátký okamžik spatřit to, co by podle Tvého názoru spatřit neměl, můžeš se samozřejmě pokusit uchopit penis již při jeho „vyndavání“ (spisovněji řečeno obnažování) tak, abys zároveň zakryl co největší část tohoto orgánu. Prsty jedné ruky použiješ k přidržení penisu, zatímco dlaň a prsty druhé ruky Ti poslouží jako „clona“ nastavená z té strany, odkud Ti hrozí největší „nebezpečí“ spatření (podobně jako když ruka slouží k zaclonění plamene při zapalování svíčky ve větru). Hřbet ruky je obrácen směrem k osobě, která stojí vedle Tebe. Problém by mohl nastat tehdy, pokud bys právě používal pisoár uprostřed řady, protože máš vždy pouze jednu volnou ruku na zaclonění penisu, zatímco druhou musíš použít k jeho přidržování, aby sis nakonec obě ruce nepomočil.
  Především bys však neměl podléhat pocitu, že když používáš pisoár, tak se zraky všech přítomných upírají právě na Tvůj penis. Naopak, naprostá většina uživatelů „mušlí“ se při jejich používání nerozhlíží napravo ani nalevo, protože podstatnou část svojí zrakové pozornosti věnuje správnému nasměrování vlastního proudu moči. Problém by nastal v případě, že by se například některý z Tvých spolužáků na společných WC úmyslně zdržoval delší dobu, než je nutné, aby tam mohl „zbytečně okounět“. Odradit by jej mohl přímý a pevný pohled do očí, jímž bys mu dal najevo, že o jeho chování víš, a že Ti není příjemné. Dotyčný se nejspíš zastydí a začne se dívat jinam.

  Moje tělo - kluci

  Zbarvení ejakulátu

  Ahoj, chci se zeptat jak mužů dosáhnout toho že budu mít sperma v mléčné barvě, zatím ho mám spíš v takové průhledné barvě. Diky za radu :-)

  kluk, 13 let, 25. června

  Ahoj kluku,

  Vzhledem k Tvému věku (a s ním volně spojenému předpokládanému dosaženému stupni tělesného vývoje) je naprosto normální, že ejakulát neboli sperma dosud nemá mléčně bílé zbarvení, nýbrž je čirý (bezbarvý, průhledný). Zbarvení ejakulátu doběla je totiž dáno podílem bílkovin na celkovém obejmu ejakulátu, respektive spermatické tekutiny.

  Zatímco u dospělého muže či staršího chlapce tvoří 90 – 95% objemu ejakulátu voda, u mladšího dospívajícího chlapce činí podíl vody nejméně 99%. Z toho vyplývá, že na „pevnou složku“ ejakulátu zbývá v nejlepším případě pouhé 1%, a proto není divu, že je ejakulát čirý. S tím, jak chlapec pohlavně dospívá, se podíl bílkovin na celkovém obejmu ejakulátu postupně zvyšuje, a právě tím sperma postupně získává svoje charakteristické bělavé zbarvení.

  Ptáš se, jak můžeš dosáhnout toho, aby Tvoje sperma získalo mléčně bílou barvu. Tvůj dotaz celkem chápu. Dospívající lidé totiž často mají pocit, že když na jejich těle něco nefunguje tak, jak by podle jejich názoru fungovat mělo, tak by s tím měli „něco dělat“, tj. udělat něco pro to, aby dosáhli změny. Jenže tělesné dospívání je výsledkem celé řady složitých procesů, jejichž průběh můžeš ovlivnit jen v nepatrné míře, tedy pokud je vůbec můžeš nějak ovlivnit.

  Samozřejmě, že svému dospívajícímu organismu můžeš „pomoci“ například tím, že budeš dostatečně dlouho spát, budeš se vyhýbat návykovým látkám se škodlivými dopady na lidské zdraví a tělesný vývoj a tak podobně. Svému tělu tedy můžeš poskytnout jakousi „nepřímou podporu“. Ale neexistuje způsob, jímž bys mohl nějak zásadně urychlit procesy, k nimž dochází působením okolností, které nejsou závislé na Tvojí vůli.

  Praktickou radu či návod, jak dosáhnout bílého zbarvení ejakulátu, Ti tedy poskytnout nemohu. Je to stejné, jako kdybys chtěl například nějakou radu či návod, jak dosáhnout růstu delšího a hustějšího tělesného ochlupení, nebo jak zařídit, aby Tvůj hlas byl hlubší a hrubší, případně aby Tvůj penis byl větší a silnější. V tělesném vývoji během dospívání zkrátka existují věci, které nijak neovlivníš. Avšak puberta není závod, ve kterém by se soutěžilo o to, kdo dosáhne určitého stupně tělesné vyspělosti dříve a rychleji, než většina ostatních.

  Rada tedy spíše zní, abys respektoval svoje individuální tempo tělesného vývoje, obzvláště pokud se nijak zásadně neliší od běžné normy. Důvod ke znepokojení by nastal v případě, že by se u Tebe určité tělesné změny vůbec neobjevily, případně by se objevily až v podstatně vyšším věku, než je v současné středoevropské populaci obvyklé. To však nejspíš není Tvůj případ, a tak mi nakonec nezbývá, než Ti popřát dostatek trpělivosti a mnoho radosti z každé další změny či posunu, k němuž v Tvém vývoji dochází a jistě ještě dojde.

  Kvůli tomu, že zatím ještě nejsi úplně tělesně vyspělý, se nemusíš trápit, ani si kvůli tomu nemusíš připadat nijak „méněcenný“. V Tvém věku od tebe přece nikdo nemůže vyžadovat, aby Tvoje tělesné funkce byly vyvinuty na stejné úrovni, jako, dejme tomu, u osmnáctiletého mladého muže. Nakonec to také přijde, ale není možné (a ani nutné), abys proces svého tělesného vývoje nějak urychloval. Rozhodně se nemusíš cítit trapně kvůli tomu, jak Tvoje tělo v současné době funguje nebo nefunguje, zvláště pokud netrpíš žádnou poruchou tělesného vývoje.

  Moje tělo - kluci

  Nepříjemné pocity po dosažení orgasmu

  Ahoj, píšu kvůli jednomu problému. Šel jsem normálně masturbovat, když jsem to dodělal, tak jsem si sedl, a tak 3 min po tom mě začal pálit penis, jakoby špička. Za nejakou dobu to defacto přešlo. Neví někdo co to bylo? Nechci s tím jít k doktorovi a ani to říkat rodičům. předem dík za odpověď.

  kluk, 13 let, 23. června

  Ahoj kluku,

  Pocity, které v dotazu popisuješ, zřejmě nepředstavují projev žádné poruchy ani onemocnění, nýbrž se jedná o jeden z běžných projevů dočasného a krátkodobého vychýlení hormonální rovnováhy, k němuž v lidském těle dochází krátce po dosažení pohlavního vyvrcholení neboli orgasmu.

  Zjednodušeně řečeno jde o to, že bezprostředně po dosažení orgasmu se v těle zdravého a přiměřeně pohlavně vyvinutého jedince spustí chemický proces, v jehož rámci nastane dočasný nárůst hladiny hormonu prolaktinu. K účinkům působení zmíněného hormonu patří mimo jiné i dočasný pokles o další pokračování v sexuálních aktivitách, který souvisí i s nadměrnou citlivostí či přecitlivělostí pohlavních orgánů, která rovněž patří k účinkům náhlého zvýšení hladiny prolaktinu.

  O těchto účincích prolaktinu jsem se zmiňoval v odpovědi na Tvoji otázku z 15. prosince 2021 (dotaz „Pocity po masturbaci“), v níž ses ptal, proč po výronu semene „nejde znova“ dosáhnout příjemných pocitů, tedy alespoň ne hned. Příroda zkrátka potřebovala nějak zařídit, aby si tělo po podání náročného fyzického výkonu v podobě sexuálních aktivit (ať už se jedná „jen“ o individuální sexuální aktivitu jakou představuje masturbace, nebo tzv. párové sexuální aktivity) odpočinulo. A zařídila to tak, že po dosažení orgasmu je pokračování v další stimulaci pohlavních orgánů spíše nepříjemné než příjemné, alespoň dokud působí uvolněný prolaktin, což zpravidla trvá několik minut až několik desítek minut.
  Přitom platí, že u dospívajícího jedince bývá tato doba spíše kratší než delší. Někteří dospívající chlapci, zejména ve věku okolo 14 – 15 let, mají dokonce natolik vysokou úroveň hladiny pohlavního hormonu testosteronu v krvi, že nějaký prolaktin na ně téměř nijak neúčinkuje, a tudíž jsou k vykonávání další sexuální aktivity připraveni bezprostředně či spíše téměř bezprostředně po vykonání té předchozí. Zmiňuji to zde proto, aby se někteří návštěvníci poradny, kteří se právě nacházejí ve výše uvedeném věku, zbytečně neznepokojovali kvůli tomu, že se u nich žádná „časová prodleva“ nedostavuje.

  A odkud se bere zmiňované „pálení“ či jiné nepříjemné pocity? Může se stát, že množství prolaktinu, které se po dosažení orgasmu uvolní do krevního oběhu, je najednou natolik vysoké, že pohlavní orgány jsou přecitlivělé nejen na přímý dotek, ale že nepříjemné pocity může vyvolat třeba již jen pouhý tlak vzduchu (neboli atmosférický tlak), jemuž je povrch lidského těla neustále vystavován.
  To platí zejména v současném horkém počasí, které je spojeno s výkyvy atmosférického tlaku. Ono je to něco podobného, jako když člověk při změnách tlaku vzduchu najednou „cítí“ třeba staré jizvy, aniž by se jich nutně musel dotýkat.

  Jistě existují i jiné možné důvody Tvých obtíží. Většinu lidí by nejspíš napadlo, zda svědění či pálení nějak nesouvisí s příliš silným uchopením pohlavního orgánu při masturbaci nebo s příliš razantním vykonáváním masturbačních pohybů (tedy pohybů ruky při vykonávání masturbace), což je však jen málo pravděpodobné. Kromě toho se v dotazu nezmiňuješ o tom, že bys tentokrát vykonával masturbaci nějakým razantnějším způsobem, než ji obvykle vykonáváš (soudím tak z věty „Šel jsem normálně masturbovat, když ...“).

  Na základě informací, které v dotazu uvádíš, tedy v podstatě můžeme vyloučit možnost, že by sis při masturbaci nějak ublížil. Zkrátka jen musíš počítat s tím, že nějakou dobu po dosažení vyvrcholení (3 minuty, 5 minut, 10 minut…) se mohou objevit různé nepříjemné pocity v pohlavních orgánech, tedy například svědění, pocit tlaku, někdy i mírná bolest a podobně.
  Pro snadnější překonání těchto nepříjemností, pokud se dostaví, doporučuji po vykonání masturbace zůstat v klidu ležet, případně vleže pokrčit dolní končetiny a přitáhnout je k mírně směrem k tělu tak, aby vnější pohlavní orgány sice získaly ze spodní strany určitou oporu, avšak zároveň aby nebyly nijak stlačeny (např. mezi břichem a stehny), což by také mohlo být nepříjemné.
  Po několika minutách, maximálně po několika desítkách minut, kdy účinky zvýšené hladiny hormonu prolaktinu odezní, se tělo opět vrátí ke svému „normálnímu provozu“ a případné nepříjemné pocity odezní. Je to jen otázka času a trpělivosti.

  Moje tělo - kluci

  Ejakulace, tělesná hmotnost

  Zdravím, chci se zeptat na dvě věci

  1. Je v pořádku že při masturbaci mi sperma vyteče jen jednou nebo může víckrát?
  2. Je moje váha v pořádku, měřím cca 178 cm a vážím cca 57 kilo.

  Díky moc za pomoc

  kluk, 13 let, 4. června

  Ahoj kluku,

  1) Obojí je v pořádku. Výron semene je umožněn rytmickým stahováním svalstva v oblasti malé pánve, k němuž dochází v důsledku tzv. ejakulačního reflexu. U dospělých mužů a starších dospívajících chlapců se ejakulát (sperma) uvolňuje z těla během posledních dvou až tří svalových stahů, tedy ve dvou až třech „dávkách“. Avšak u mladších chlapců, kteří dosud nemají plně vyvinutý ejakulační reflex, dochází k výronu semene většinou jen při jednom jediném svalovém stahu, tedy v jedné „dávce“. Platí tedy obě možnosti, které uvádíš v dotazu.

  2) Tvoje tělesná výška je vzhledem k Tvému věku a pohlaví nadprůměrná, ale stále ještě normální. Hodnota indexu tělesné hmotnosti činí 17,99 (optimální hodnoty pro chlapce Tvého věku se pohybují v rozmezí 18 až 20). Z uvedených údajů (výška 178 cm, hmotnost 57 kg) vyplývá, že poměr mezi tělesnou hmotností a tělesnou výškou je v Tvém případě nejen normální, ale přímo ideální.

  Moje tělo - kluci

  Chci chodit do posilovny

  Zdravím, chtěl bych se na něco zeptat. Můj spolužák a kamarád mi nabídl že by jsme začali chodit do posilovny ale já nevím jestli je to vůbec možné, jak se na to moji rodiče budou tvářit protože třeba taťka mně vždycky říkal ať jim ať nejsem hubenej jako lunt a případně jak jim to říct. Děkuju moc

  kluk, 13 let, 24. května

  Ahoj,

  je moc fajn, že máš kamaráda, který přichází s dobrými návrhy. Proč bys nemohl chodit do posilovny? Myslíš si, že rodičům by se ten nápad nelíbil? To netuším, jak budou reagovat Tví rodiče, neznám je, nezbývá, než se jich zeptat. A jak to rodičům říct? Úplně normálně, někdy v klidné chvíli, popř. jim můžeš dát přečíst tohoto Alíka. Můžeš si také zkusit opatřit co nejvíc informací o tom, jak fungují posilovny, abys měl argumenty pro rodiče, až se budou ptát, proč máš zájem chodit do fitka. Také by Ti mohl pomoci kamarád, který s návrhem chodit společně do posilovny přišel.
  Pokud máš v rodině někoho, kdo by Tě v tomto zájmu podpořil (děda, strýc), neváhej si jim o podporu říct.
  V posilovně se nehubne, v posilovně posiluješ, jak vyplývá z názvu, tedy rostou svaly. Ale chodit do posilovny není jen tak. Je potřeba vědět, jak se má cvičit správně, aby Ti cvičení bylo k užitku a mělo smysl, je tedy třeba se poradit s trenéry.

  Přejeme Ti pohodové společné chvíle s kamarádem, ať už v posilovně nebo kdekoliv jinde.

  Modrá linka


  Prosba od Alíka

  Podpořte prosím
  Modrou linku!