Poradna: Alík radí dětem

Na otázky odpovídají

pracovníci linky důvěry Modrá linka, Alíkova kamarádka BáraV, odborníci na boj proti kouření z projektu Nekuřátka a správci. Občas odpovídá i sám Alík.

Dotazy smí pokládat čtenáři mladší 15 let.

Moje tělo - kluci

Ahoj alíku mám problém předkožka mi de sice přetáhnout až za žalud ale vždycky když se snažím zase předkožku vrátit aby zase zakryvala žalud tak se mi ta předkožka shrnuje dovnitř k žaludu předem dík za odpoved.

kluk, 11 let, 23. dubna

Ahoj,
velmi ráda bych ti pomohla tvůj problém vyřešit, ale bohužel nikdo z nás (a nikdo na světě) nedokáže „ordinovat“ na dálku a online. I kdybychom na dálku dokázali odhadnout, kde je problém (což nedokážeme, protože nikdo z nás není urolog), stejně bychom si nemohli zodpovědně troufnout napsat ti na dálku diagnózu bez toho, aniž bychom tě viděli. Pokud máš tedy pocit, že s tvým tělem není něco v pořádku a to, o čem píšeš, ti způsobuje nějaké problémy, nebo tě to dokonce bolí, je potřeba objednat se k lékaři, který tě vyšetří a rozhodne o případné léčbě (samozřejmě v případě, že by byla potřeba).
Držím palce!
Bára

Moje tělo - kluci

ahoj alíku zase mám dotaz skrz mé tělo jak sem již říkal chodím do posilovny ale chci vědět jestli váhy které tam zdvihám jsou normální protože na cvik leg press mám 300kg na mrtvý tah mam 150kg vážím 67kg a je mi 14 za tři měsíce mi bude 15 tak bych chtěl vědět jestli váhy které zdvihám jsou normální ještě bych chtěl chtěl dodat že cvičím třetím rokem ale teprv 1,5 roku v posilovně děkuji za odpověď

anonymní kluk, 14 let, 24. dubna

ahoj,
váhy, se kterými cvičíš, se nám zdají hodně vysoké. S ohledem na stále probíhající růst a vývoj se spíše dospívajícím doporučuje cvičit s nižšími váhami.
Je to hodně specializovaná aktivita, o které ale nemáme až tak detailní informace, abychom Ti řekli přesněji jaké váhy jsou vzhledem k Tvému věku a kondici vhodné. Nejlépe by Ti v tomto poradil lékař, sportovní lékař nebo dobrý trenér, který se tréninku dospívajících věnuje.
Bylo by tak vhodné vše probrat s někým z těchto odborníků.
Ať se Ti vše daří přeje Vím, co jím

Moje tělo - kluci

Mám pro mě velký problém, nejde mi stáhnout předkožka přes žalud. Občas když masturbuji se mi natrhne. Existuje jiné řešení než obřízka?

kluk, 13 let, 26. března

Ahoj,
bohužel nikdo na světě nedokáže určit diagnózu na dálku a online. Příčinou tvého problému může být zúžená předkožka (odborně fimóza), ale myslím, že by se nenašel lékař, který by dokázal na základě pár slov zodpovědně určit, jaká léčba bude v tvém případě zapotřebí. Určitě by bylo ale dobré, aby ses objednal ke svému pediatrovi a svůj problém s ní zkonzultuješ. Možná se jedná o pouhou banalitu, ale pokud tvůj problém bude vyžadovat razantnější řešení, určitě nemá smysl to odkládat. A zcela jistě se uleví i tobě, když budeš vědět, na čem jsi a nebudeš pochybovat.
Měj se hezky!
Bára

Moje tělo - kluci

Ahoj

Mám 2 dotazy.

1.- Už nějakou dobu mám na obvodu penisu takové divné červené tečky a nevím čím by to mohlo být, vím, že po internetu to moc zjistit nejde, ale za zkoušku nic nedám.

2.- Na ruce mám jizvy, protože jsem si škrábal dříve strupy, jdou jizvy nějakým způsobem odstranit?

Předem děkuji za odpověď

Lukáš, 14 let, 23. března

Ahoj,
velmi ráda bych ti pomohla, ale jak sám píšeš, na dálku a online nedokáže stanovit diagnózu nikdo na světě. Nejlepší by bylo, kdyby ses objednal ke svému pediatrovi a problém s ním zkonzultoval. Možná se jedná jen o neškodnou banalitu, možná jde o dermatologický, nebo jiný problém. Rozhodně se však nejedná o nic, za co by ses měl stydět a čím dřív začneš svůj problém řešit, tím lépe.
Co se týká tvého druhého dotazu, určitě velmi záleží na tom, jak velké jsou ony jizvy, jestli jsou vystouplé nad povrch kůže i jejich stáří. Například na vystouplé a lehce zatuhlé jizvy výborně zabírá tlaková masáž vepřovým (nejlépe domácím) sádlem. Samozřejmě jizvám i přes masáž zůstane jiný barevný odstín, než má okolní pokožka, ale postupem času jizvy blednou a stanou se méně nápadnými. Některé jizvy lze zmírnit i použitím laseru a tuto službu většinou nabízí kliniky plastické chirurgie.
Měj se hezky!
Bára

Moje tělo - kluci

Ahoj alíku a spol.
Chtěl bych se zeptat jestli mám správnou délku penisu. V klidu měří asi 5 cm, při erekci asi 12 cm je to v pořádku?

kluk, 13 let, 23. března

Ahoj,
je to naprosto v pořádku. Už proto, že neexistuje nic jako „správná délka“ penisu. Rozměry penisu jsou velmi individuální a všechny jsou „správné.“ Je to podobné, jako kdybys hledal správnou barvu očí, nebo správnou barvu vlasů. Jakákoli délka penisu je v pořádku a navíc ve svém věku nejsou tyto rozměry definitivní. Jsi uprostřed dospívání a rozměry i vzhled tvého těla se bude ještě dramaticky změnit. Ale jak už jsem uvedla; nemusíš se ničeho bát, protože tvůj penis je zcela normální.
Měj se hezky!
Bára

Moje tělo - kluci

Ahoj. Chci se zeptat je mi 15 let a chtěl bych si na ruku dát tetování.. Může se mi něco stim tetováním stát? Tím že rostu prostě a tak protože bych ho vážně chtěl děkuji

kluk, 15 let, 15. března

Ahoj,
předně bych tě chtěla upozornit, že naprostá většina tetovacích salónů vyžaduje u nezletilých souhlas rodičů. A má to své opodstatnění. Tetování v dospívání sice není nijak zdravotně závadné, ale uvědom si, že se ti bude měnit vkus (pro ilustraci si například vzpomeň, jakou hudbu jsi poslouchal a jaké filmy se ti líbily před pěti lety - velmi pravděpodobně už jsi teď úplně někde jinde a tvůj vkus dozrál k jiným věcem, a je to tak v pořádku a zcela normální). Motiv, který se ti líbí teď, ti může za pár let připadat beznadějně trapný, ale už s tím nebudeš moci nic udělat. Tetování je v podstatě doživotní záležitost (jeho odstranění je složité a zdaleka ne vždy se povede) a kromě měnícího se vkusu můžeš také v dospělosti zjistit, že ti vadí v práci a celkově tě obtěžuje.
Zkus si o svém rozhodnutí ještě promluvit s rodiči a dopřej sluchu jejich argumentům. V každém případě bych se přimlouvala, abys ještě nějaký čas počkal a odložil vybraný motiv stranou. Až se na něj podíváš třeba v osmnácti a bude se ti stále ještě líbit, je mnohem pravděpodobnější, že z něj za pár let nebudeš nešťastný. V tomto případě skutečně nemá smysl cokoli uspěchat.
Měj se hezky!
Bára

Moje tělo - kluci

Ahoj ,mám takových pět problémů : 1. Já měřím 158cm a je mi 13 za tři měsíce 14 a vůbec nerostu je to normální ?
2. Vůbec mi neroste ochlupení podpaží ,ochlupení penisu mám ,ale podpaží ani jeden chlup . Je to normální ?
3. Mám penis o délce 5cm v klidu a 11cm při erekci . Co s tím ? Je to normální?
4. S mým hlasem se nic neděje každý z mě třídy má hluboký hlas a já jediný vysoký . Je to v pohodě ?
5. Když masturbuju tak vždycky že mě jen vyteče sperma ,ale nevistříkne . Neměl bych už stříkat ?

kluk, 13 let, 13. března

Ahoj,
z tvých dotazů je patrné, že máš o svém těle četné pochybnosti. Pokusím se ti na ně odpovědět postupně:

 1. Průměrná výška třináctiletých chlapců je 160 cm, takže bych řekla, že se svou výškou nemusíš znepokojovat. Samozřejmě zásadní je průběžný výškový přírůstek, který se sleduje na preventivních pediatrických prohlídkách. Předpokládám, že pokud by se tvému lékaři cokoli nezdálo, upozornil by tě na to a zahájil by patřičné kroky.
 2. Ano, je to naprosto normální. Růst ochlupení je velmi individuální záležitost.
 3. Jakákoli délka penisu je zcela normální. Stejně jako neexistuje ideální barva očí, nebo délka vlasů, neexistuje ani ideální délka penisu. Nemusíš se ničeho obávat.
 4. I záležitost s tvým hlasem je naprosto v pořádku. Průběh dospívání je velmi individuální. Někdo začne mutovat dříve, jiný později. A stejně tak je možné, že zkrátka budeš mít geneticky daný vyšší hlas.
 5. Jsi teprve na začátku dospívání. Tvé tělo a jeho reakce se budou v následujících měsících a letech ještě výrazně měnit. Dej mu čas a nesnaž se nic uspěchat. Tvé tělo samo nejlépe víc, kdy je připravené a určitě tě samo bez problémů dospíváním provede.
Měj se hezky!
Bára
Moje tělo - kluci

Ahoj mám na vás pár otázek.

 1. je normální že chodím na záchody ve škole masturbovat?
 2. proč mi semeno jenom vyteče ale nevystříkne?
 3. můj penis v klidu je 7 cm a v erekcí jenom 9 cm jde penis nějak zvětšit a prodloužit? Co když se mi nikdy nezvětší?

Předem vám děkuji, ahoj.
kluk, 14 let, 13. března

Ahoj,
pokusím se ti odpovědět na tvé otázky postupně:

 1. To mi nepřipadá vhodné. Sebeuspokojování je velmi intimní aktivita, kterou bys měl provádět v soukromí a rozhodně nikoli ve škole.
 2. Jsi teprve na začátku dospívání, tvé tělo i jeho reakce se ještě budou výrazně měnit.
 3. Platí to samé jako u předchozí otázky. Tvé tělo se bude v následujících měsících a letech ještě výrazně měnit. Navíc neexistuje nic jako ideální délka penisu. Je to podobné, jako kdybys hledal ideální délku vlasů. Jakékoli rozměry penisu jsou v pořádku a není důvod se s nimi znepokojovat.
Měj se hezky!
Bára
Moje tělo - kluci

Mám takový velký problém můj penis je velký asi 22cm zajímalo by mě jestli je to normální nebo je to nadprůměr

kluk, 13 let, 12. března

Ahoj,
neexistuje nic jako správná délka penisu. Je to podobné, jako kdyby ses ptal na to, jaká je správná barva očí. Délka penisu je velmi individuální a navíc se jeho velikost v průběhu dospívání ještě výrazně mění. Vzhledem k tomu, že jsi uprostřed dospívání, rozměry a vzhled tvých pohlavních orgánů se ještě bude měnit. Nemusíš se proto ničeho obávat.
Měj se hezky!
Bára

Moje tělo - kluci

Chtěl bych se zeptat. Je možné nějakým způsobem se zbavit (vyčistit) skvrnu od spermatu na matraci? Dělám to totiž "s postelí", protože se mi pak nechce utírat sparma, které na mě vyteče, ale když už jsem to dělal tak po 10, tak se tam začal objevovat jakýsi žlutý flek a já nechci, aby ho rodiče viděli. Poraďte!

kluk, 13 let, 3. března

No musíš si uvědomit, že ta matrace bude po čistících pokusech mokrá.
Budeš potřebovat starý ručník, dále si připrav třeba v nějakém lavoru teplou vodu a nějaký čistící prostředek - tekuté mýdlo, tekutý prací prášek, ...
Skvrnu nejprve trošku namoč pomocí ručníku. Pak nanes trošku čistícího neagresivního prostředku. Opět vezmi namočený a vyždímaný ručník a skvrnu vyčisti.
Mokré místo nech přes den odkryté, aby mělo šanci uschnout. Bude-li skvrna večer stále ještě mokrá, pak otoč matraci, ať nespíš na mokrém. Pokud máš válendu, kde není možné matraci otočit, dej si na noc přes matraci třeba deku.
Příště si zkus ulevovat po zakrytí matrace starou dekou, kterou je možné vyprat v pračce.

Moje tělo - kluci

Ahoj Alíku, mám problém, můj penis je dlouhý v pohodě, ale tloušťka mi přijde malá, už ho chci držet jako celou dlaní, ale držím ho jako pero. Díky za odpověď.

kluk, 13 let, 27. února

Ahoj,
je ti teprve 13 let, neboj se, ještě rosteš. ;-)

Co se týče způsobu držení, psací pero se obvykle drží mezi ukazováčkem a prostředníčkem, zapřené palcem – nehledě na to, jak je tlusté – protože jde takto nejlépe kontrolovat pozici hrotu. Jde ho samozřejmě držet celou dlaní, i když je tenké, i když je tlusté. Takže... no... příště bych možná doporučoval zvolit nějaké lepší přirovnání... :->

Alík

Moje tělo - kluci

Dobrý den, mám dotaz, přijde mi že trpím gynekomastii mám velká prsa a okolí se mi za to směje a já nevím co s tím zkoušel jsem hubnout a když jsem zhubl tak to nepomohlo mám asi 91kg a moje výška je asi 178cm prosím poraďte co s tím

kluk, 14 let, 27. února

Ahoj,
v takovém případě by bylo vhodné požádat mamku nebo taťku, aby s Tebou zašli k lékaři. Tvůj lékař pak může doporučit vyšetření u odborníka, který se touto problematikou speciálně zabývá - bývá to např. endokrinolog, který se zabývá žlázami produkujícími některé hormony v těle.
Sám nic dalšího či jiného pro řešení udělat nemůžeš, není nic, co bys mohl vyzkoušet nebo zařadit. Svěř se tedy rodičům se svými obavami a domluvte se, že se zajdete poradit s Tvým lékařem.

Držíme palce! Vím, co jím

Moje tělo - kluci

Ahoj Aliku, nedávno jsem slavil 12 let a mám 165 cm... Je to okay? A můj penis má v klidovém stavu 12 cm a při erekci 15,5 cm... je to ok?

Lukáš, 12 let, 23. února

Ahoj,
je to naprosto oukej. Jestli jsi omylem neproházel uvedená čísla, zřejmě vypadáš jako normální člověk po oslavě 12 let.

Alík

Moje tělo - kluci

Ahojda,
Chtěl jsem se zeptat na 2 věci:

 1. Když nám (muži) vystrikuje z penisu sperma, vytéká také něco z holek?
 2. Je bezpečné si ochutnat svoje vlastní sperma?

Díky za brzkou odpověď.

kluk, 13 let, 18. února

Ahoj,
ženské genitálie vylučují při vzrušení takzvaný poševní sekret. A z ochutnání vlastního spermatu žádné zdravotní riziko nevyplývá.
Měj se hezky!
Bára

Moje tělo - kluci

Ahoj Alíku, moc se mi líbí váš web děláte fakt dobrou práci��. Mám dotaz, jak mám masturbovat? Kluci ze třídy to dělají a smějí se mi, že nevím jak. Prosím pomoc.

kluk, 12 let, 18. února

Ahoj,
děkujeme za pochvalu. Jsme moc rádi, že se ti web líbí. Co se týká tvého dotazu ohledně masturbace; neexistuje nic jako jednotný a jediný způsob masturbace. Smyslem masturbace je navození příjemných pocitů (případně dosažení uspokojení) a vzhledem k tomu, že každému člověku je příjemné něco jiného, liší se i způsoby masturbace.
Pravděpodobně nejlepším způsobem, jak přijít na to, jaký způsob vyhovuje právě tobě, je seznámení se s reakcemi vlastního těla. Dotýkej se sám sebe a pozoruj, které doteky jsou ti příjemné a které méně. Jistě brzy přijdeš na to, co u tebe vyvolává pozitivní reakci a tudíž i jaký způsob masturbace je pro tebe tím nejlepším.
Měj se hezky!
Bára

Moje tělo - kluci

Dobrý den, mě je těžké o tom mluvit ale musím. Mě je 14 a 7 měsíců a ještě mi nezačalo růst ochlupení v podpaždí, mě je o tom fakt trapně mluvit ale je mi to divné protože spolužáci v mém věku už mají ale třeba a kamarád co je rok a půl mladší už má. Nevíte jestli se s tím dá něco dělat? A ještě jsem chtěl.... my jsme dneska byli na bazéně a ten mladší kamarád o kterém jsem psal jsme se právě sešli po koupání ve sprše a víte na můj věk mi přijde že mám docela malý penis; v mém věku je asi normální řešit tyto ,,problémy" ale on kamarád je skoro o rok a 3/4 mladší než já a má větší penis než já nevíte jestli se s tím dá něco dělat? Děkuji za odpověď

kluk, 14 let 7 měsíců, 15. února

Ahoj,
chápu, že tě znepokojuje představa, že by tvůj vývin měl být opožděný, ale mohu tě ujistit, že se nemusíš obávat. Dospívání je velmi individuální proces a neexistuje na něj žádný přesný vzorec. I když se u tvých vrstevníků už rozvinuly sekundární pohlavní znaky, jako je například růst ochlupení, neznamená to, že tomu tak musí být i u tebe. Dospívání se nedá nijak urychlit a musíš být trpělivý.
Stejně tak neexistuje žádné měřítko správné nebo špatné velikosti penisu. I to je velmi individuální. Navíc tvé dospívání ještě není ani zdaleka ukončeno a proporce tvého těla (včetně velikosti penisu) se budou ještě měnit. Nech věcem volný průběh a neboj se, tvé tělo si poradí samo a zcela jistě projde dospíváním bez problémů.
Měj se hezky!
Bára

Moje tělo - kluci

Ahojte:)
Chci se zeptat jak je to s mutací? Když například zpívám tak mi najednou přeskočí hlas na vysokou tóninu čím se to děje? Za jak dlouho přestanu mutovat?

kluk, 13 let, 12. února

Ahoj,
mutování je jedním z příznaků puberty a je způsobeno hormonálními změnami, které jsou pro dospívání typické. V pubertě dochází k výraznému zvýšení produkce mužského pohlavního hormonu testosteronu. A stejně jako u každého probíhá dospívání jinak, rozdílná je i doba, po kterou mutování trvá. Na otázku „za jak dlouho přestaneš mutovat“ ti tedy bohužel nedokáže odpovědět nikdo na světě - respektive mutovat přestaneš, až bude tvé dospívání dokončeno.
Měj se hezky!
Bára

Moje tělo - kluci

Ahoj mám na vás pár otázek. 1) jak zabránit tomu aby mi na obličeji rostli tzv. "jebáky"? A čím jsou způsobené?
2) Na mém penisu mi rostou takové bílé pupínky nevíte čím jsou způsobené a jak se jich zbavit
3) Myslíte že když mi v mém věku nejde přetáhnout kůžička že mi půjde přetáhnout za pár let. Existuje dočasná fimóza?
Děkuji za brzké odpovědi...

kluk, 13 let, 10. února

Ahoj,
pokusím se odpovědět na tvé otázky postupně:

 1. Akné je poměrně častým projevem puberty. Pupínky jsou způsobeny nadměrnou tvorbou kožního mazu, který ucpává póry a v kombinaci s bakteriemi způsobuje zanícení pokožky. S dospíváním jsou spojené výrazné hormonální změny, které se vznikem akné souvisí. Pro začátek můžeš zkusit omezit jejich tvorbu změnou životního stylu (to znamená omezit stres, soustředit se na zdravý jídelníček - někteří odborníci doporučují vynechání mléčných výrobků, ošetřovat pleť vhodnými přípravky). Pokud nenastane zlepšení, určitě není od věci, objednat se na konzultaci k dermatologovi, který ti doporučí léčbu, která je nejvhodnější pro tvůj případ.
 2. Bohužel netuším, jaké bílé pupínky máš na mysli a i v tomto případě by bylo nejlepší zkonzultovat tvůj problém přímo s lékařem. Může se samozřejmě jednat pouze o nějaký banální problém, ale to nikdo nedokáže říci na dálku.
 3. Na tuto otázku už jsem ti odpovídala 23. ledna a bohužel nemám, co víc bych k ní dodala.
Měj se hezky!
Bára
Moje tělo - kluci

Ahoj Alíku,
jaké jsou možnosti si co nejhladčeji oholit pokožku okolo penisu? Holím se pěnou a klasickou žiletkou, ale nikdy to není 100 %, ani když je žiletka úplně nová. Jsou na to nějaké fígle popřípadě, čím jiným se holit?
Díky moc za odpověď :)

kluk, 15 let, 9. února

Ahoj,
holení v intimní zóně se obvykle provádí žiletkou, nebo případně depilačním krémem. Epilátory, či vosky, nejsou vzhledem k citlivosti pokožky v těchto partiích vhodné. Holení žiletkou má výhodu v tom, že je rychle a levnější než holení depilačním krémem. Na druhou stranu někteří lidé jej špatně snášejí (objevují se jim například pupínky), nebo mají tendenci k zarůstání chloupků. Holení za pomoci depilačního krému je sice šetrnější, ale zase časově i finančně náročnější. Vzhledem k tomu, že u obou způsobů se odstraní pouze část chloupku, která je nad pokožkou, trvanlivost oholení je u obou stejná. Záleží tedy na tobě, jaký si zvolíš.
Měj se hezky!
Bára

Moje tělo - kluci

Ahoj, mám takový problém, nevím jak to napsat, Slepenou předkožku, mám prostě takovej kousek kůže který vede od předkožky až nahoru, nevím co mám dělat, svěřil jsem se s tím kamarádovi a ten mi něco málo poradil ale i tak potřebuji pomoct. Na netu se toho moc nedozvím. Rodiče říkají že je to úplně normální ale mě to normální nepřijde.

kluk, 11 let, 4. února

Ahoj,

je dobře, že ptáš, když Tě něco trápí - nebojíš se obrátit nejen na nás, ale i na kamarády a rodiče. Pravděpodobně popisuješ slepení předkožky se žaludem, které je u malých chlapců přirozené. S přibývajícím věkem by se však mělo uvolnit, aby nedošlo k onemocnění zvanému fimóza (to je zúžení předkožky penisu), které může působit obtíže při intimní hygieně nebo sexu. Pokud máš jakékoli pochybnosti nebo nepříjemné pocity, bylo by nejlepší zeptat se přímo svého lékaře, který jediný může odborně posoudit, zda je vše v pořádku a uklidnit Tě, nebo doporučit vhodný léčebný postup. Nemusíš se kvůli tomu cítit nijak trapně, penis je část těla jako každá jiná a někdy potřebuje lékařskou kontrolu.

Měj se dobře.
Modrá linka