Poradna: Alík radí dětem

Na otázky odpovídají

pracovníci linky důvěry Modrá linka, Alíkova kamarádka BáraV, odborníci na boj proti kouření z projektu Nekuřátka a správci. Občas odpovídá i sám Alík.

Dotazy smí pokládat čtenáři mladší 15 let.

Moje tělo - kluci

Ahoj Alíku, bojím se, že mám rakovinu pravého varlete, jelikož mě občas bolí a našel jsem si tam bulku. Chtěl jsem to říct rodičům, ale prostě mi to nešlo. Potřeboval bych vědět, jak jim to říct. Děkuji.

kluk, 14 let, 10. února

Ahoj, jakkoliv!

Pardon, že to řeknu takhle natvrdo, ale: I kdybys to rodičům oznámil tím úplně nejtrapnějším možným způsobem, tak je pořád mnohem lepší být trapně naživu než nechat se důstojně pohřbít. Je to sice choulostivé téma k rodinné diskusi, ale nemá smysl předstírat, že varlata neexistují. Těžko se na tebe budou zlobit za to, že sis všiml možného zdravotního problému. Možná je to vyděsí, třeba i zbytečně (jsou i jiné možné diagnózy než rakovina), ale není jiná cesta. Takže prosím posbírej odvahu a rozum a jednej. Hned!

Přeji ti, ať ti to dobře dopadne.

Alík

P. S.: Můžeš si také zajít k doktorovi sám bez rodičů, ale to nedoporučuji...

Moje tělo - kluci

Ahoj Aliku, nedavno mi bylo 15 let a kamaradi se mi smeji ze mam maly penis (v klidovem stavu ma 6cm a pri erekci 9cm) a jsem stale panic. Ale ja se necitim ze jsem na sex připraven. Co mam delat? A je moje délka penisu na muj vek normalni? Predem děkuji za odpoved :)

Sejfa, 15 let, 28. ledna

Ahoj,
mohu tě ujistit, že délka tvého penisu je zcela normální. Neexistuje totiž nic jako „optimální“ délka, protože velikost penisu je velmi individuální. Navíc tvé dospívání není ani zdaleka u konce. Proporce tvého těla se budou ještě výrazně měnit a s nimi i velikost penisu.

Ohledně tvého dotazu ohledně sexu tě mohu rovněž ujistit, že je zcela správné, že se ještě necítíš na sex připravený. V patnácti letech je na sexuální život připravených a zralých jen minimum lidí a nevěř tomu, že tví kamarádi jsou na tom jinak. Jejich posměšky a případné vychloubání je naopak projevem nezralosti, zatímco z tvého dotazu je patrné, že o tomto tématu přemýšlíš a nepřistupuješ k němu lehkomyslně. Tvůj zodpovědný přístup je rozhodně mnohem lepší než chování tvých kamarádů. Nenech se proto vyprovokovat a zůstaň takový, jaký jsi.
Měj se hezky!
Bára

Moje tělo - kluci

Ahoj Alíku chci se zeptat je mi 15 let a jako měl bych mít větší ochlupení což si myslím třeba v podpaží jako nevadí mi to ale jako v mojem věku už bych měl mít jako něco mi tam roste ale i tak to samé třeba kluci ve třídě mají knirky a já prostě nic ���� děkuji

kluk, 15 let, 23. ledna

Ahoj,
průběh puberty i její projevy jsou velmi individuální. Růst pubického ochlupení a vousů patří právě k symptomům dospívání a obávám se, že ti nikdo neporadí nic jiného, než abys byl trpělivý a dal svému tělu dostatek času. Stejně jeho dospívání žádným způsobem neurychlíš a ochlupení a vousy ti začnou růst tehdy, až na to bude tvé tělo připravené.
Měj se hezky!
Bára

Moje tělo - kluci

Ahoj, můj kamarád říkal, že si honí 4-5× denně a někdy i více, ale nemohlo by se mu něco stát?

kluk, 12 let, 25. ledna

Ahoj,
nemusíš se o svého kamaráda bát. Pokud se mu to líbí, nepozoruje na sobě žádné fyzické potíže, nezdržuje ho to od důležitějších činností a neobtěžuje tím ostatní ve svém okolí, nic mu nehrozí.

Alík

Moje tělo - kluci

Ahoj poradno. Chci se zeptat. Dříve když jsem byl malý tak mi předkožka šla přetáhnout a teď jde jenom z části. Proč už mi nejde přetáhnout celá?
A proč si ta doktorka toho nevšimla???

kluk, 13 let, 20. ledna

Ahoj,
bohužel nikdo na světě nedokáže spolehlivě určit diagnózu na dálku a online. Pokud máš pochybnosti o svém zdravotním stavu, je potřeba to řešit s lékařem, který tě vyšetří, stanoví diagnózu i léčbu. Netuším, proč si tvého problému nevšimla lékařka na preventivní prohlídce. Samozřejmě je možné, že je všechno normální a o žádný problém se nejedná, nebo si ho možná nevšimla, protože i lékaři jsou lidé, kteří mají právo na omyly a chyby. Nejlepší bude objednat se k pediatričce ještě jednou a svůj problém s ní zkonzultovat.
Měj se hezky!
Bára

Moje tělo - kluci

Ahoj Alíku chtěl bych se zeptat kolik je délka ztopořeného pyje ve 12 letech a odkad se to měří vím že by mě to asi nemělo zajímat ale zajímá mě to a ještě jeden dotaz co mám dělat když jednu holku mám strašně moc rád ale ona se chce jenom kamarádit díky za odpověď

kluk, 12 let, 7. ledna

Ahoj,
neexistuje nic jako ideální nebo normální délka penisu v určitém věku. Délka penisu je velmi individuální a navíc v průběhu dospívání se výrazně mění. Tudíž, ať je délka tvého penisu jakákoli, rozhodně si nemusíš dělat starosti. Nicméně jeho délka se obvykle měří od kořene penisu.
K tvému druhému dotazu mohu jen říci, že bohužel neexistuje způsob, jak druhého člověka přinutit nebo přimět k tomu, aby měl někoho rád, nebo ho dokonce miloval. Pokud ona dívka trvá na tom, že s tebou chce být pouze kamarádka, nezbývá ti nic jiného než to respektovat. Je možné, že se její city k tobě časem promění v něco víc, ale prozatím tomu musíš nechat volný průběh a respektovat to, že k tobě aktuálně zkrátka nechová stejné city jako ty k ní.
Měj se hezky!
Bára

Moje tělo - kluci

Ahoj, sám o sobě vím, že jsem bisexual. Ale již od 12ti let se rád převlékám do silonek a punčocháčů. Je to normální? Rodiče o tom nevědí. Mám jim to říct? Popřípadě jak jim to mam říct? Když jsem byl ve školce tak jsem punčocháče nesnášel, teď je miluji, dokonce v nich i spím. Děkuji za odpověď

kluk, 15 let, 6. ledna

Dobrý den z Modré linky,

svěřujete se nám, že se rád převlékáte do punčocháčů a rád byste věděl, jestli je to normální. Takto po internetu Vám nedokážu říci, zda Vaše záliba v punčocháčích může být známkou něčeho "nenormálního", obzvláště ve Vašem věku, kdy fyzický i psychický vývoj, včetně toho sexuálního je bouřlivý. Bylo by tedy fajn si zatím jen uvědomovat, co s Vámi děje a soustředit se na svůj běžný život, tedy školu, kamarády, koníčky.
Také se ptáte, jestli se svěřit rodičům. Je nápomocné, když člověk může své pocity a to, o čem přemýšlí, s někým sdílet. Pokud máte s rodiči dobrý vztah a důvěřujete jim, potom Vám sdílení s nimi mohu jen doporučit. Navíc jsou za Vás zodpovědní a je proto dobré, aby věděli, co se s Vámi děje. Případně se můžete svěřit někomu jinému z rodiny, či opravdu dobrému kamarádovi - někomu, komu skutečně věříte. Další možností je najít si podporu u odborníka, tedy psychologa, psychoterapeuta, s nímž můžete vše sdílet a také s ním hledat možnosti, jak situaci prostě přijmout takovou, jaká je a zbytečně se netrápit. Jestliže máte psychologa na škole, může tou osobou být právě on (ona). V pozdějším věku, pokud byste měl nějaké pochybnosti, se můžete obrátit na sexuologa.

Klidné zimní dny Vám přeje
Modrá linka

Moje tělo - kluci

Ahoj Alíku chci se zeptat jelikož mi je 15 tak máš i jiné tělesné změny jako je třeba pubicke ochlupení na různých částech těla, chci se tě spíš zeptat přijde mi divne říct mamce nebo taťkovi že se potřebuju oholit nebo tak přijde mi to nechutné o tom mluvit třeba nevím jestli mi rodiče ví že se holím vždy použiju ziletku co byla třeba jednou použita po někom znich nebo třeba nebyla použita vůbec ale vždy ji důkladně očistím aby nikdo nic nepoznal jak si snema mám promluvit o tom že si třeba koupím žiletky a řeknu du se oholit přijde mi to divné a nechutné to samé mi přijde nechutné když se někdo baví o potu nebo prostě o podpaží nwm přijde mi to divné děkuji a snad mi nějak poradíš.

kluk, 15 let, 3. ledna

Dobrý den,

klientům od 15 let vykáme, budu tedy v naší odpovědi vykat i Vám.
To, co popisujete, jsou přirozené věci, které patří k životu i dospívání. Je v pořádku, že o sebe chcete pečovat tak, abyste se ve svém těle cítil dobře a dodržoval hygienu. Víte, že i rodiče se holí, předpokládám, že by v tom nemuseli vidět žádný problém, pokud byste to s nimi chtěl probrat, poradit se. Věřím, že i táta ve Vašem věku řešil stejný problém a mohli byste spolu probrat možnosti, které muž v péči o sebe má. Zároveň, pokud je Vám představa společného rozhovoru nepříjemná, můžete si i sám pořídit vlastní žiletky a do koupelny si je dát a normálně používat. Na tom také není nic špatného. Určitě to není nic, za co byste se měl stydět nebo se skrývat, i když chápu, že se jedná o intimnější téma, které nemusí být každému příjemné rozebírat. Dospíváte, a tak některé volby o péči o sebe už záleží především na Vaší potřebě a vkusu.

Přejeme Vám vše dobré.
Modrá linka

Moje tělo - kluci

Ahojda,
nedoporučili byste mi nějaké masturbační pomůcky, nástroje, předměty apod.? Ruka mě sice uspokojí, ale chtěl bych vyzkoušet něco nového. Vzrušujícího! Děkuji za brzkou odpověď.

kluk, 15 let, 6. ledna

Ahoj,
asi spíš ne. Toto je poradna pro děti, ne sex shop. :-)

Moje tělo - kluci

Ahoj,
Jen se chci zeptat je normální že masturbuju deně?
Děkuju za odpověď.

kluk, 13 let, 3. ledna

Ahoj,
ujišťuji tě, že neexistuje nic jako „normální frekvence masturbace.“ Lidé se obvykle milují, či masturbují tehdy, kdy se jim to líbí a přináší jim uspokojení. Jestliže ti aktuálně vyhovuje každodenní masturbace, je to zcela v pořádku. Ostatně je pravděpodobné, že tato potřeba se bude během tvého života měnit.
Měj se hezky!
Bára

Moje tělo - kluci

Ahoj,jsem závislí na masturbaci,co s tím mám dělat? díky

kluk, 12 let, 3. ledna

Ahoj,
z tvého dotazu, respektive z této jedné věty, se nedá poznat, z čeho usuzuješ, že jsi závislý na masturbaci. Ani odborníci nemají jasno v tom, zda závislost na masturbaci vůbec existuje a zda se nejedná pouze o výmysl médií. Nicméně v případě, že by závislost na masturbaci skutečně existovala a ty bys jí trpěl, znamenalo by to, že bys ztratil kontrolu nad svým životem a ztratil kontakt s realitou. V podstatě bys žil pouze masturbací a pro masturbaci, nic jiného by tě nezajímalo. V takovém případě by bylo samozřejmě potřeba, aby vyhledal odbornou pomoc.
Měj se hezky!
Bára

Moje tělo - kluci

Ahoj Alíku,
V blízké době půjdu ke svému lékaři na preventivní prohlídku. co mě tam čeká?
Podívají se také na můj penis?
Ptám se proto protože můj penis měří v klidovém stavu 2cm a při erekci 4cm není to málo?
Lékař se mě také dívá na žaludy u penisu a občas mi přetáhne i předkožku přijde mi to trapné.

Kluk 10 let, 10. prosince 2018

Ahoj,
běžnou součástí preventivní prohlídky je změření a zvážení. Pak ti lékař změří tep, poslechne srdce, změří zrak, sluch a prohmatá břicho. Její součástí je obvykle i prohlídka genitálií. Mohu tě však ujistit, že na ní není nic trapného a lékař k ní přistupuje profesionálně. Zároveň tě mohu ujistit, že neexistuje nic jako „špatná“ nebo „ideální“ délka penisu. Jeho délka je velmi individuální a navíc se bude během tvého dospívání ještě výrazně měnit, tudíž nemusíš mít z ničeho strach.
Měj se hezky!
Bára

Moje tělo - kluci

Ahoj Alíku, mám na tebe a spol pár otázek. Zjistil jsem, že mám chuť na sex. Je to normální?? Nevím proč, ale asi mám závislost na masturbování. Jde to??? Hrozně rád koukám na porno(u toho nejraději masturbuji) Vadí to??? Asi jsem zjistil, že jsem bisexuál a kamarádi se mi za to smějí a já nevím co mám dělat??? K tomu poslednímu bodu patří i to, že se mi líbí jedem kluk, ale zároveň i jedna holka. Jak se mám rozhodnout, protože miluji oba naráz. Předem děkuji za odpověď. Věřím, že mi poradíte správně.

kluk, 12 let, 11. prosince 2018

hoj,

obracíš se na nás s více otázkami. Ptáš se, zda je normální chuť na sex. V Tvém věku se v člověku probouzí a je to v pořádku, otázkou ovšem je, jak často přichází, jak dlouho Tě drží. Pokud Ti zasahuje moc do života, natolik, že Tě omezuje v běžném životě a zaměstnává Tě příliš, pak je to špatně.

Píšeš, že hrozně rád koukáš na porno. Porno stránky jsou podle našich zákonů povolené až od 18ti let, tedy na porno máš ještě 6 let čas, sexuální aktivity jsou také do 15ti let zakázané. Podobně je tomu u sexuální orientace, která se dotváří až během dospívání, kterou Ty máš ještě před sebou. Snaž se věci neuspěchat, nespěchej do světa dospělých a porno je jednoznačně určeno dospělým. Napadá mne, zda máš dost pohybu a sportu, obojí výrazně dnešním mladým chybí a může také prospět v odbourání a vybití sexuální tenze. Budeš-li vydávat hodně energie pohybem a při sportu a různých sportovních disciplinách, nebude Ti zbývat tolik času i energie přemýšlet o sexu.

Ano, závislost na masturbování je možná. Je to tehdy, kdy Ti tyto činnosti narušují Tvůj denní program a režim. Zároveň to může vést k předčasné sexualitě, která je nezralá. Pokud vnímáš, že Ti přerostlo přes hlavu, je namístě řešit to s rodiči příp. školním psychologem.

V Tvém věku je možné, že se Ti líbí jak kluk, tak holka, aniž by bylo možné klasifikovat jako bisexualitu. Tvoje sexuální orientace, jak už jsem psala, se teprve vytváří. Bylo by fajn, kdyby ses o těchto věcech pobavil s tátou či jiným dospělým mužem, kterému důvěřuješ. Věřím, že se Ti může ulevit a také může prospět, pokud tomu dáš svůj čas, nebudeš na sebe tlačit.

Přejeme Ti pohodové vánoční svátky.
Modrá linka

Moje tělo - kluci

Ahoj Aliku, už dospívám, spoluzaci říkají že už masturbovali, taky mě to trochu laka ale nevím jak. Jak vidím tak to moc není divné, co?
Děkuji

kluk, 12 let, 5. prosince 2018

Ahoj,
na masturbaci není nic divného, ani zakázaného. Je to úplně normální a přirozená součást lidského života, za kterou se nemusíš stydět. Každému vyhovuje jiný způsob masturbace a neexistuje nic jako správný, nebo doporučený styl. Jediným měřítkem je to, aby ti masturbace byla příjemná a samozřejmě, aby neohrožovala tvé zdraví (například při použití nebezpečných pomůcek). Klidně můžeš experimentovat se svým tělem, zjišťovat, jaké doteky jsou ti příjemné a podle toho přizpůsobit své sebeuspokojování.
Měj se hezky!
Bára

Moje tělo - kluci

Ahoj Alíku. Co si myslíš o tom, když si kluk (myslím sebe) v 15 letech holí ochlupení, které roste nad penisem (i varlata) a v podpaží? Nemůže to někomu připadat zženštilé a úchylné? Nechci, abych vypadal jako homosexuál.
Moc díky!

EOS1300, 15 let, 28. listopadu 2018

Dobrý den,

od 15 let na Alíku klientům vykáme, budu tedy vykat i Vám.

Vypadat budete vždy tak, jak to budete sám dávat najevo. Budete-li se chovat velmi jemně a zženštile, pak si někteří lidé mohou myslet něco o homosexualitě. To, jak vypadáme, nehraje takovou roli, jako to, jak se chováme, a co svým chováním dáváme najevo. Navíc myslet si může každý, co chce - a někdy to ani neovlivníme. Pokud tedy vidíte k vyholování důvod a rozhodnete se k němu, je to jen Vaše rozhodnutí.

Určitou otázkou je, jak holení případně jednou (ne)osloví Vaše potenciální intimní partnerky. Zatímco u "cizích" lidí na názoru v tomto Vašem případě příliš nesejde, názory nejbližších, to už je potřeba brát jako "bernou minci."

Přejeme Vám příjemný adventní čas.

Modrá linka

Moje tělo - kluci

Dobrý den chtěl bych se zeptat že posiluji asi 3 krat denně v posilovně a zbytek dnu vlastní váhou a když cvičím tak dokážu zvedat až o 2x víc váhy než moji vrstevníci a také při cvičení mi velmi vyskakuji žíly při tepu nad 90 tepu za minutu jen se chci zeptat jestli to je v pohodě protože jsem slyšel že když hodně vyskakují žíly značí to to že mám méně tuku v těle je se chci zeptat předem děkuji za odpověď

kluk, 13 let, 27. listopadu 2018

Ahoj,
asi jsi měl na mysli, že 3x týdně (nikoliv denně) chodíš cvičit do posilovny a jinak cvičíš doma. Obecně se u dospívajících spíše doporučuje jen posilování s vlastní váhou než se zátěží (a to zejména větší zátěží) - v tomto by bylo lépe poradit se s nějakým sportovním lékařem nebo certifkovaným trenérem, aby sis nějak neškodil (byť s dobrým úmyslem). Protože stále rosteš, neměl by ses soustředit na to, abys dokázal zvednout co nejvyšší váhu, a porovnávání se s ostatními. Myslíme si, že je pro Tebe mnohem důležitější, abys cvičil pravidelně a správným způsobem - aniž by sis škodil. Pro každého člověka může být vhodná mírně jiná intenzita cvičení a zátěž, protože každý jsme jiný, máme jinou kondici.

Množství tělesného tuku a výraznost vystoupení žil pod kůží takhle na dálku nijak nemůžeme zhodnotit - v tomto by Ti mohl lépe poradit lékař, který Tě má v péči. Může posoudit Tvou tělesnou stavbu (a její vývoj v průběhu několika posledních let) a jestli je množství tuku odpovídající normě dle Tvého věku.
Ať se Ti dobře daří přeje Vím, co jím

Moje tělo - kluci

Ahoj alíku.
V blízké době půjdu ke svému lékaři,a vždy mě prohlíží.Podívá se taky na můj penis.Bojím se že se mi postaví penis a paní doktorka to uvídí,příjde mi to trapné.

A ještě když si ho vyhoním,tak mi ráno stojí jako věž takže si ho asi nemám honit?

kluk, 12 let, 20. listopadu 2018

Ahoj,
chápu tvé obavy i to, že by ti bylo trapně v situaci, kdy bys měl při lékařské prohlídce erekci. Nicméně jsem si jistá, že i kdyby k tomu došlo, paní doktorka to bez problémů pochopí. Ona, jako lékařka, nejlépe ví, že erekci lze jen velmi těžko ovládat vůlí a že je to normální tělesná reakce. Určitě tě proto nebude nijak zesměšňovat, nebude se pro to na tebe zlobit, ani ti to vyčítat.
Co se týká tvého druhého dotazu, osobně se domnívám, že tvoje ranní erekce nemá s tvou masturbací nic společného. Ranní erekci má naprosto většina mužů a ani odborníci se ještě úplně neshodli, čím je to způsobeno. Pravděpodobně nejoblíbenější je teorie o zvýšené hladině testosteronu, který dosahuje svého maxima právě v ranních hodinách. V masturbaci se tedy z tohoto důvodu rozhodně nemusíš omezovat.
Měj se hezky!
Bára

Moje tělo - kluci

Ahoj Alíku a jeho kamarádi.
Nedávno jsem napsal tento dotaz :
„Ahoj Alíku a jeho kamarádi,
mám dva problémy, které mě trápí, je mi to trapné ale rozhodl jsem napsat, protože mě to trápí už opravdu delší dobu. Můj penis měří v klidovém stavu cca 6 - 6,5 cm a při erekci 9-9,5 cm. Je mi 13 let (23.5. 2005) Vpodstatě mám vše vyvinuté, až na penis. Ochlupení u penisu mám jako dospělý člověk, vousy mi začínají růst (ještě býlé chloupky) a v podpaží mám už pát chlupů v délce cca 3 cm. Dále mě trápí to, že mám lepkavý žalud, tento problém můžu mít asi tak rok až rok a půl. Při erekci se tento problém postupně jakoby zklidňuje a nakonec není lepkavý vůbec, avšak má takovou jakoby suchou strukturu. Dále mám také asi rok až rok a půl preejakulát, ale to mě netrápí. Mohl by jsi mi prosím poradit s tím žaludem a s délkou penisu, vždy jsem si myslel, že se penis začíná vyvíjet v pubertě mezi prvními věcmi, avšak žádnou změnu jsem vpodstatě nikdy nepozoroval. Předem děkuji za odpověď. Pepa“.

Takže bych měl otázku, poroste ještě alespoň trochu pravděpodobně? A s tím problémem jen co by to asi mohlo být, opravdu k lékaři nechci. Prosím, poraďte mi online, jestle pravděpodobně ještě poroste i s problémem se žaludem. Děkuji moc. Pepa

Ahoj,
vidím, že jsi stejný dotaz pokládal před čtyřmi dny a moje kolegyně ti na něj už odpovídala. Radila ti, abys svůj zdravotní problém zkonzultoval s lékařem, protože online skutečně není možné dělat diagnózy. Ani já ti nemohu dát jinou radu, protože nikdo na světě neumí spolehlivě stanovit diagnózu na dálku.
Co se týká délky tvého penisu; ta je velmi individuální. Vzhledem k tomu, že je ti teprve třináct let, jsi na začátku dospívání a tvé tělo se bude v následujících letech ještě výrazně měnit. Nikdo ti ale v současné době neřekne, o kolik tvůj penis ještě povyroste a jaká bude jeho finální délka. To zjistíš teprve tehdy, až bude tvůj vývoj u konce.
Měj se hezky.
Bára

Moje tělo - kluci

Jak ovládat erekci? (Prosím zařadit do "Moje tělo - kluci)

Matěj, 13 let, 10. listopadu 2018

Ahoj,
děkujeme za tvůj dotaz, ale bohužel se obávám, že pro tebe nemám dobrou zprávu, protože erekce se zdaleka ne ve všech situacích dá ovládnout. Mužům někdy pomáhá, pokud se v myšlenkách zaměří na něco jiného než na to, co je vzrušuje, ale i dospělí muži přiznávají, že ne vždy je tato metoda účinná. Až budeš starší a začneš žít sexuálním životem, pravděpodobně se situace trochu zlepší, ale určitě tvůj „problém“ zcela nevymizí, protože jej řeší muži na celém světě.
Měj se hezky!
Bára

Moje tělo - kluci

Dobrý den rád bych se zeptal jestli je normální ve třinácti letech mít tmavé chlupy okolo penisu

kluk, 13 let, 9. listopadu 2018

Ahoj,
růst publického ochlupení je průvodním znakem dospívání. Jeho začátek je velmi individuální a klidně může probíhat už ve třinácti letech. Nemusíš se obávat, znamená to jen, že dospíváš a je to zcela normální.
Měj se hezky!
Bára