Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Poradna: Alík radí dětem

  Na otázky odpovídají

  pracovníci linky důvěry Modrá linka, psycholožka BáraV, odborníci na výživu z centra Anabell, odborníci na boj proti kouření z projektu Nekuřátka a správci. Občas odpovídá i sám Alík.

  Dotazy mohou pokládat pouze čtenáři mladší 15 let.

  Moje tělo - kluci

  Zdravím
  Mám otázku je mi 13 let a můj penis měří cca 15,5 cm. Pořád rostu, poroste mi ještě??

  kluk, 13 let, 25. prosince 2019

  Ahoj,

  vzhledem k tomu, že je Ti teprve 13 let, je možné, že se Tvůj penis ještě zvětší. Protože ale průměrná délka penisu u nás je 12, 9 - 15 cm a Ty jsi už překročil horní hranici, nemáš se čeho bát, Tvůj penis je spíše větší. Pobavit se o tom můžeš s tátou či nějakým dospělým mužem, můžete společně vyhledat statistiky na internetu a probrat tuto záležitost jako muž s mužem.

  Přejeme Ti zdraví a pohodu do roku 2020.
  Modrá linka

  Moje tělo - kluci

  Dobrý den,
  nějaký ten týden cvičím (kliky, sedy-lehy, dřepy, otočky, boxování s 1 kg čínkou) a jako novoroční předsevzetí mám, abych držel správnou životosprávu. Tedy nevěřím žádným dietám či půstům, prostě si chci hlídat zdravé a dietní jídlo, nejíst sladkostí, tučná jídla apod. Mám jediný problém. Nedokážu odhadnout hmotnost, které chci docílit. Chtěl bych mít takové ty náznaky břišních svalů neboli vyrýsovaný pekáč buchet. Mám 175 cm, 68 kg a cca 86 cm obvod pasu. Spousta mých spolužáků onen pekáč buchet má a nevím, kolik tak vážit, abych ho měl taky.
  Vím, je to přihlouplá otázka, ale potřeboval bych radu, jak to zjistit. BMI index jsem již zkoušel a ještě jen tak tak mám ideální hmotnost, ikdyž hubený nejsem, vyloženě tlustý taky ne, ale špeky mám.
  Kolik bych tedy měl vážit, abych měl vidět břišní svaly?
  Děkuji.

  kluk, 14 let, 27. prosince 2019

  Ahoj,
  je skvělé, že přemýšlíš o své životosprávě a dal jsi si předsevzetí, že budeš dodržovat zdravý životní styl. Také bych ráda ocenila, že k tomuto tématu přistupuješ rozumně a je ti jasné, že přes diety a půsty žádná cesta nevede.
  Bohužel na tvou otázku nedokáži odpovědět a obávám se, že by to nedokázal nikdo na světě. Viditelnost břišních svalů, respektive jejich vyrýsování, závisí nejen podílu tělesného tuku, ale i na spoustě dalších faktorů. Jedná se o velmi individuální záležitost a nelze říci, že když budeš vážit například pětašedesát kilo, budeš mít „břišní pekáč.“ Někdo k němu má lepší předpoklady a stačí mu právě jen ideální hmotnost, jiný k jeho získání potřebuje vyvinout mnohem větší úsilí.
  Dle mého názoru vede nejjistější cesta k jeho získání právě přes zdravý životní styl. Během něj poznáš své tělo, zjistíš, na co reaguje a co mu naopak nedělá dobře. Když budeš vytrvalý a zároveň trpělivý, jsem si jistá, že za čas přijdeš sám na tu nejlepší kombinaci cvičení a stravování tak, aby se tvé svaly vyrýsovaly.
  Měj se hezky!
  Bára

  Moje tělo - kluci

  Ahoj,
  Mám tady otazku:
  Škodí častá masturbace?
  Má nějaký vliv na tělo (do budoucnosti)?

  kluk, 13 let, 20. prosince 2019

  Ahoj,
  na stručnou otázku se nabízí stručná odpověď: ne a ne! Pokud bych to měla rozepsat, tak masturbace (ani častá, ani občasná) rozhodně neškodí a nemá na tělo (ani v přítomnosti, ani v budoucnu) žádný negativní vliv. Nemusíš se tedy ničeho obávat a můžeš v poznávání svého těla pokračovat bez problémů dál.
  Měj se hezky!
  Bára

  Moje tělo - kluci

  Ahoj Alíku a spol.
  Mam takový problém a strašně se bojím jestli nejsem nějaký který se špatně vyvíjí ale vždy když masturbuji a dojde k vyvrcholení tak se nic nestane jenom mám takový divný prijemno nepříjemný pocit ale ejakulat prostě nevyteče.
  Předem děkuji za odpověď kluk, 12 let

  kluk, 12 let, 11. prosince 2019

  Ahoj,
  nemusíš se vůbec ničeho obávat. K první ejakulaci dochází u většiny chlapců mezi dvanáctým a čtrnáctým rokem. Je to součást dospívání a ejakulace se dostavuje tehdy, když je tělo chlapce připraveno. Ve tvém věku je naprosto normální, že k ejakulaci ještě nedochází a nemusíš se tím znepokojovat. Až přijde ten správný čas, určitě tvé tělo zareaguje správně.
  Měj se hezky!
  Bára

  Moje tělo - kluci

  Ahoj, mám takový dotaz když masturbuji a dojde k ''vyvrcholení'' tak ještě chvíli potom vytékají kapky ejakulátu jestli tomu tak můžu říkat, můžete mi prosím nějak poradit, nebo říct co to je?
  Předem děkuji za odpověď

  kluk, 13 let, 9. prosince 2019

  Ahoj,
  myslím, že sis odpověděl sám. To, co vytéká po vyvrcholení, je skutečně ejakulát. Je to zcela normální a naopak nenormální by bylo, kdyby k tomu nedocházelo. Předpokládám, že už jste ve škole v přírodopisu probírali, že součástí ejakulátu u dospělých mužů jsou spermie, které jsou nezbytné k tomu, abys jednou mohl mít děti. Nemusíš se tím tedy nijak zneklidňovat.
  Měj se hezky!
  Bára

  Moje tělo - kluci

  Škodí nějak křupání prstů, krku a ostatních kloubů? Moc by mě to zajímalo, protože táta mi říká ať to nedělám.
  Předem vám moc děkuji za odpověď, vždy vím na koho se obrátit když mám problém

  kluk, 13 let, 27. listopadu 2019

  Ahoj,
  křupnutí vzniká jako následek uvedení kloubů do krajního ohnutí. Vznikne podtlak, který se projeví zvukem při pohybu zpět. Tvrzení, že křupání klouby vede v dlouhodobém důsledku k artróze, nebo třesu rukou, je staré už několik desítek let. Ať je ale jeho původ jakýkoli, nezakládá se na pravdě a vědci potvrdili, že křupání klouby nemá žádné zdravotní následky. Nicméně možná je tvému tátovi tento zvuk nepříjemný a asi se shodneme, že ve společnosti ostatních lidí by sis měl skutečně křupání odpustit. Ze zdravotního hlediska se ovšem nemusíš obávat.
  Měj se hezky!
  Bára

  Moje tělo - kluci

  Ahoj aliku, mám takový problém s mým přirozením. Poslední dobou mě hodně píchá úplně náhodě třeba ve škole. Myslíš že to může být z časté masturbace? A pokud jo, mám přestat honit?

  kluk, 13 let, 19. listopadu 2019

  Ahoj,
  ačkoli nikdo na světě nedokáže určit diagnózu na dálku a online, jsem si naprosto jistá, že tvé problémy nemají s masturbací žádnou souvislost a klidně se jí můžeš věnovat dál. Spíš bych si dovolila „vsadit“ na nějaký urologický problém, ale je to pouze laický odhad. Pokud budou tvé problémy pokračovat, je nutné, aby ses objednal k lékaři, který tě kvalifikovaně vyšetří a zjistí, co je příčinou tvých obtíží.
  Měj se hezky!
  Bára

  Moje tělo - kluci

  Zdravím všechny z poradny,
  chtěl bych se zeptat, jestli je normální, že po masturbaci vypouštím sperma po celou dobu erekce, dokud se zase můj penis nevrátí do normálního stavu. Příjde mi to divné a nevím, jestli to je tak v pořádku, protože takhle to někdy trvá i třeba 10 minut. Taky bych se chtěl zeptat jestli po masturbaci ve vaně a následném vypuštění vany, bych měl vanu z hygienických důvodů i mýt, nebo jestli je to zbytečné. Předem díky

  kluk, 12 let, 9. listopadu 2019

  Ahoj,
  dovolila bych si pochybovat o tom, že ejakuluješ deset minut, protože dle mého názoru bys v takovém případě byl světovým unikátem. Před ejakulací někdy můžeš zaznamenat výskyt takzvané preejakulační tekutiny, což je čirá tekutina vylučovaná nějakou dobu předtím, než muž dosáhne vyvrcholení. Troufla bych si říci, že jsi ji pravděpodobně zaměnil za ejakulaci.
  Co se týká umytí vany po masturbaci, rozhodně bych ho doporučovala. Respektive připadá mi normální umýt vanu po každém koupání a pokud ve vaně masturbuješ, jeví se mi to ještě případnější.
  Měj se hezky!
  Bára

  Moje tělo - kluci

  Ahoj, chci se zeptat, obyčejně masturbuji, ale někteří spolužáci si myslí že jsem ÚCHYL, znám pár lidí co si masturbují a rozhodně se za to nestydí, co si o tom myslíte? Předem děkuji za odpověď.

  kluk, 12 let, 28. října 2019

  Ahoj,

  masturbace je přirozená a v pořádku, není potřeba se za ni stydět. Je to aktivita, která by měla zůstávat v soukromí, a není třeba o ní také přehnaně mluvit na veřejnosti - pak se člověk vyhne případným odsuzujícím hodnocením a nálepkám.

  Pokud Ti spolužáci říkají, že jsi úchyl, klidně jim řekni, že jim do Tebe a Tvého chování v soukromí nic není, a dál si jich nemusíš všímat. Pokud máš někoho ze spolužáků, kdo stojí při Tobě, může se Tě zastat. Kdybys měl pocit, že Tě spolužáci až šikanují, můžeš se obrátit na školního psychologa, výchovného poradce, třídního učitele apod.

  Měj se co nejlépe,

  Modrá linka

  Moje tělo - kluci

  Ahoj Alíku

  Začnu z příma mám na penisu bílé vřídky (něco jako akné) pokoušel jsem to vymačknout a šlo to vylezla z toho bílá "věc" bojím se co to je. Nemám to jako na jednom místě ale na celém penisu a i na pytliku. (asi 100 a vic)

  Asi předpokládám že řeknete že se to na dálku nedá říct a že mám zajít k doktorovi.
  Předem děkuji za odpověď

  kluk, 13 let, 22. října 2019

  Ahoj,
  ano, předpokládáš zcela správně. Samozřejmě rozumím tomu, že máš obavy z případných zdravotních komplikací a stejně tak bychom ti pochopitelně rádi pomohli. Bylo by moc fajn, kdybychom dokázali zadat tvé (nebo číkoli) zdravotní příznaky do nějakého speciálního programu a on by okamžitě „vyplivl“ spolehlivou diagnózu i s možností léčby. My bychom jeho závěry jen přepsali do poradny a všichni by byli spokojení. Ale asi rozumíš tomu, že by to bylo nejen nezodpovědné, ale i nebezpečné. Přirozeně ti mohu napsat, že se pravděpodobně jedná jen o nějaký kožní problém, který může mít souvislost s hormonálními výkyvy spojenými s dospíváním, ale co když se jedná o něco jiného? Něco, co potřebuje důkladnější léčbu? Chtěl bys, aby se léčba zanedbala a tvůj problém se třeba tak ještě víc zkomplikoval? Sám proto jistě uznáš, že ti bohužel ani já, ani nikdo z mých kolegů, nemůže poradit nic jiného, než aby ses objednal na lékařskou prohlídku a nechal se kvalifikovaně vyšetřit.
  Měj se hezky!
  Bára

  Moje tělo - kluci

  Ahoj!
  Mám jeden problém. Na lavej nohe pri nechtu palca sa mi zapálilo nechtové lôžko (aspoň myslím že to mám zapalené). Moje lôžko vylučuje nejakú divnú bielu alebo občas priesvitnú tekutinu. Všetko to začalo tak že som si tam s prstom rýpol. Mal som tam otvorenú ranu a keď tá rana bola otvorená tak sa mi tam asi niečo dostalo. Potom mi to opuchlo. Uz to mám týždeň takto opuchnuté. Každý deň si to s dezinfekčním vydezifikujem. Prosím poraďte mi čo mám robiť, rodičom to nechcem povedať pretože by to asi začalo fackou (pretože ja si na rukách okusujem nechty). Je aj nejaký spôsob ako by som to mohol sám vyriešiť? A ešte sa chcem opýtať, pomôže mi na zmenšenie opuchu Fenistil? Ďakujem za odpoveď
  S pozdravom, anonymus.

  kluk, 12 let, 21. října 2019

  Ahoj,
  podle tvého popisu je zřejmé, že jsi „chytil“ do prstu nějakou infekci a na to ti rozhodně Fenistil nepomůže. Je naprosto nutné, abys to řekl svým rodičům (určitě se nemusíš bát, že by se na tebe zlobili, už proto, že nehty na nohou si zcela jistě nekoušeš), kteří posoudí, jestli je potřeba návštěva lékaře. Čím déle budeš účinnou léčbu odkládat, tím horší to bude a můžeš si „zadělat“ na obrovské komplikace.
  Měj se hezky!
  Bára

  Moje tělo - kluci

  Ahoj Alíku a spol!

  Když masturbuju tak to dělám až dokuď mi z toho nevyteče taková bílá tekutina znamená to že je to orgasmus? A můžu to utřít do kapesník?

  Předem díky za odpověď.

  kluk, 12 let, 20. října 2019

  Ahoj,
  přesně tak. To, co popisuješ, je ejakulace, která doprovází vyvrcholení u chlapců. Časem bude tento ejakulát obsahovat spermie a až budeš dospělý a rozhodneš se mít rodinu, právě prostřednictvím tohoto ejakulátu (respektive spermií) oplodníš svou partnerku. Přirozeně je možné po vyvrcholení utřít ejakulát papírovým kapesníkem, umýt ho ve sprše, nebo cokoli uznáš za vhodné.
  Měj se hezky!
  Bára

  Moje tělo - kluci

  Je častá masturbace škodlivá?

  fantomas, 14 let, 16. října 2019

  Ahoj,
  ne není. Masturbovat můžeš tak často, jak chceš a jak je ti to příjemné bez jakýchkoli zdravotních následků.
  Měj se hezky!
  Bára

  Moje tělo - kluci

  Ahoj všichni chtěl bych se zeptat na jednu věc.
  Vím že jedno varle má být níže, ale já mám i jedno o trochu menší než to druhé.
  Je to od začátku puberty. Je to normální?

  kluk, 13 let, 15. října 2019

  Ahoj,
  varlata bývají asymetrická, jak co se týká jejich uložení, tak co se týká jejich velikosti. Otázkou samozřejmě je, o jak velký rozdíl ve velikosti se jedná - a to bohužel po internetu opravdu posoudit nelze. Bylo by proto určitě lepší, aby ses se svými pochybnostmi svěřil svému pediatrovi (třeba na preventivní prohlídce), který tě prohlédne a budeš mít jistotu, že je všechno v pořádku.
  Měj se hezky!
  Bára

  Moje tělo - kluci

  Ahoj, chtěl bych začít posilovat.
  Jenže aby to bylo nějak vidět (hlavně na břiše), říká se, že musí být jen nízké procento tuku - asi kolem 8%. Neznáte nějakou spolehlivou kalkulačku tuku zdarma? Na jedné se mi totiž ukazuje, že mám 14% tuku (tady: chci-zhubnout.eu/kalkulacka-na-vypocet-telesneho-tuku/)
  což mi přijde jako reálné číslo. Na jiné ale vidím čislo 29% (zde: fityou.cz/kalkulacky/telesny-tuk/
  ) což je extrémně moc a vzhledem k tomu, že mám BMI 21,7 je to asi i nereálné. Obvod pasumám 96 což je nadprůměr Dále mám hodnotu ABSI - nějaké zdravotní riziko 0.09 a to také je vzhledem k průměru 0.077 v mé kategorii nadprůměr. Takže bych se chtěl zeptat,

  1. Kde najdu spolehlivou kalkulačku pro změření obsahu tuku v těle
  2. Jak a jak ho mám snížit, než začnu posilovat, pokud mám těch 14 nabo 16 alespoň na tak 9 %.
  3. Jestli musím mít nějakou dietu, aby svaly byly vidět - třeba kolik denně musím sníst gramů bílkovin apod.
  Děkuji
  kluk, 16 let, 16. září 2019

  Ahoj,

  posilování je určitě spolu s jinými aktivitami dobrým způsobem, jak pracovat na své zdatnosti a kondici! Protože ale ještě stále rosteš, neměl bys zvedat příliš vysoké váhy - a bylo by také dobré se poradit s někým, kdo posilování rozumí. Abys cviky prováděl správně a ideálně abys celkově procvičil všechny hlavní svalové skupiny (a nezatěžoval zvýšeně jen jednu část těla).

  1) Všechny kalkulačky, které výsledek jen počítají z hodnot výšky, váhy a obvodu pasu, budou založeny na teoretických výpočtech a mohou být zatíženy vyšší chybovostí. Neznáme žádnou ověřenou, která by byla nejblíže realitě. Mnohem přesnější je stanovení tělesného složení pomocí bioimpedance - např. přístroje Bodystat nebo InBody. Tyto přístroje dokážou určit kolik máme svalů a kolik máme tělesného tuku - a kolik ho je pod kůží a kolik uvnitř těla mezi orgány (nitrobřišní tuk - ten je více nebezpečný než tuk pod kůží).

  Přístroje InBody bývají dnes celkem dostupné v řadě sportovních center, měření může stát cca 150-200,- Kč. Je potřeba ale dodržet určitou přípravu (nemít den před měřením a v dni měření extrémní aktivitu, dodržovat běžný pitný režim a naopak se vyvarovat vyššího příjmu nápojů s obsahem kofeinu).

  Tak nízké množství tělesného tuku (pod 10 %) mají obvykle zejména velmi aktivní sportovci.

  2) Je otázka, jestli vůbec potřebuješ množství tuku v těle opravdu snižovat - nejlépe by bylo nejprve ho správně zhodnotit. Za ideální se považuje množství cca 10-20 % (u mužů do 30 let). Tuk se využívá jako zdroj energie pokud více energie vydáme než přijmeme a vhodně se stravujeme - pro Tebe ale s ohledem na růst není ideální příjem stravy nijak omezovat a ideální by bylo spíše zaměřit se na pravidelné vhodné stravování a udržování hmotnosti díky pravidelnému cvičení a kombinaci aerobního cvičení (např. běh nebo jízda na kole, rychlá chůze, veslování, apod.) a vhodného posilování. Budeš určitě ještě růst, takže stačí, když váhu budeš udržovat ve vhodných hodnotách - s tím ti může poradit i pan doktor nebo paní doktorka, kteří se o Tebe starají.

  3) Abys ze cvičení obecně měl užitek, je určitě vhodná strava důležitá. Neovlivní ale zase tolik to, jak moc budou svaly viditelné. Dostatek bílkovin je určitě potřeba, ale zase to s nimi nesmíme moc přehánět - nadbytek pak zatěžuje ledviny (neměl bys přijímat více než 1,5 g bílkovin na kilogram hmotnosti).Snaž se mít zdroj kvalitních bílkovin ve všech hlavních denních jídlech a zařadit je i do svačin. Vhodnými zdroji jsou vejce (bílky), libová masa, ryby (a to i ty tučnější, mořské), mléko a mléčné výrobky (spíše polotučné), luštěniny (tofu nebo tempeh, čočka, fazole, cizrna) v kombinaci s obilovinami.

  Ať se Ti dobře daří přeje Vím, co jím!