Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Alík radí dětem

  Na otázky odpovídají

  pracovníci Modré linky, psycholožka BáraV, poradenské centrum Locika, MUDr. Jiří Staněk, projekt Sbarvouven, MVDr. Přemysl Rabas, vědecký novinář Pragmatik, student práv Yaboiii, Škola Vitae, bojovníci proti kouření z projektu Nekuřátka a správci. Občas odpovídá i sám Alík.

  Dotazy mohou pokládat pouze děti mladší 15 let.

  Moje tělo - kluci

  Konglutinace

  Ahoj
  všiml jsem si, že mám trochu srostlu předkožku s vrškem penisu. Budu s tím muset na operaci nebo se to ještě stihne nějak samo opravit? Kdybych na operaci musel, jak to probíhá, bolí to apod.? Nechci to probírat s rodiči.

  kluk, 14 let, 28. května

  Ahoj kluku,

  Podle popisu se jedná o tzv. konglutinaci, což je přetrvávající „slepení“ mezi povrchem žaludu a vnitřním listem předkožky. Téměř všichni chlapci se rodí se „slepenou“ předkožkou, přičemž proces jejího uvolňování může trvat různě dlouhou dobu. V Tvém věku přetrvává částečná konglutinace přibližně u 15% chlapců, zatímco ve věku 18 let je to již jen u 1%.

  V naprosté většině případů dochází k uvolnění konglutinace zcela spontánně, tedy bez jakéhokoliv zásahu. To znamená, že i když nebudeš dělat nic, předkožka se dříve nebo později sama uvolní. Nebo se můžeš pokoušet o její postupné uvolnění, avšak v tom případě bys měl postupovat velmi opatrně (nikdy se nesnaž předkožku strhnout násilím, spíše ji jen jemně posunuj, ale pomalu a jenom tak daleko, abys necítil bolest), protože při násilném stržení by došlo k poranění.

  Pokud jde o chirurgické uvolňování konglutinace, to již v dnešní době většina renomovaných dětských urologů (např. Šmakal, Zeman, Rygl aj.) z různých důvodů nedoporučuje.

  Moje tělo - kluci

  Rozměry penisu

  Ahoj poradno,
  můj penis má v klidovém stavu +- 7 cm a při erekci +- 12.5 cm

  Příjde mi, že můj penis je malý. Může za to nadváha?

  kluk, skoro 15 let, 26. května

  Ahoj kluku,

  Délka penisu v klidovém stavu je u Tebe průměrná, při erekci sice mírně podprůměrná, avšak rozdíl oproti průměru činí pouze 0,5 cm, což je rozdíl zcela zanedbatelný.
  Jedná se tedy o penis normálních rozměrů, o němž bych rozhodně netvrdil, že je „malý“.

  Souvislost mezi nadváhou a délkou penisu sice existuje, avšak zřejmě se nejedná o Tvůj případ, protože pokud by byl penis zamořený v tuku, jeho délka by byla podprůměrná také (a především) v klidovém stavu, nejen při erekci.

  Kvůli rozměrům penisu se tudíž nemusíš nijak znepokojovat. Rozhodně se nejedná o abnormálně malý penis neboli tzv. mikropenis. U chlapců ve věku 14 až 15 let se za mikropenis považuje takový penis, jehož délka při erekci činí méně než 5,2 cm, což není Tvůj případ.

  Drobný rozdíl oproti průměrné délce při erekci se s vysokou pravděpodobností ještě „srovná" během několika dalších let vývoje (penis roste nejčastěji do věku 18 let).

  Moje tělo - kluci

  Masturbace

  Ahoj alíku a spol.
  Potřebuji poradit.
  Každý den mastubuju a chci s tím přestat, ale nevím jak.
  Předem děkuji za odpověď.

  kluk, 11 let, 25. května

  Ahoj kluku,

  Pokud možno nijak. Masturbace představuje naprosto normální, přirozenou a zdraví prospěšnou činnost (mimo jiné slouží k uvolnění psychického napětí, k důkladnějšímu prokrvení tkání pohlavních orgánů, navíc ještě snižuje riziko výskytu nádorových onemocnění předstojné žlázy neboli prostaty). Zdravotní problémy by Ti mohlo způsobit naopak její zásadní omezování.

  Ve vykonávání masturbace by ses tedy neměl nijak omezovat. Přesněji řečeno, jediné omezení spočívá v tom, že tuto činnost je třeba vykonávat v soukromí (stejně jako se na veřejnosti například nemočí, tak se na veřejnosti také nemasturbuje). Jinak ale neexistuje důvod, proč bys měl jednu ze svých přirozených potřeb nějakým zásadním způsobem potlačovat. Každodenní vykonávání masturbace je u dospívajícího jedince naprosto normální.

  Problém nastává tehdy, když dospívající člověk pociťuje vůči masturbaci jakousi nechuť, případně když sám sobě vyčítá, že ji vykonává. Příčiny takového problému mohou být různé, například nepřiměřeně přísná výchova v dětství (zejména tehdy, když rodiče trestají malé dítě za to, že se dotýká určitých částí svého těla), nebo přehnaně kritický vztah k vlastnímu tělu.

  Důležité je, abys věděl, že Tvoje tělo patří Tobě, a proto je masturbace výhradně Tvojí záležitostí, kterou by Ti nikdo neměl vyčítat (a neměl bys ji vyčítat ani sám sobě). Jestliže masturbaci vykonáváš v soukromí, tak do ní nikomu nic není a rozhodně by sis kvůli ní neměl dělat žádné výčitky. Tím, že masturbuješ, rozhodně neděláš nic „špatného“ ani „škodlivého“.

  Moje tělo - kluci

  Tělesná výška, rozměry penisu

  Ahoj aliku. Chtěl bych se zeptat. V srpnu mi bude 14 a moje tělesná výška je 171 cm. Není to málo? Můj penis měří v klidu cca 7 cm a v ekerci skoro 10 cm. To je celkem málo, je to v pohodě? Tato délka mi drží už hodně dlouho, celkově asi 5 let. A tak si říkám neměří můj penis málo? Jak docílim, aby rostl rychleji? Vážím 67 kg. Ano vím že to je hodně ale už na tom pracuji (za asi měsíc jsem zhubl 5kg) nemůže to být váhou?
  Předem děkuji za odpověď

  kluk, 13 let, 15. května

  Ahoj kluku,

  Průměrná tělesná výška u chlapců ve věku 14 let činí 168 cm (přičemž normální hodnoty tělesné výšky u chlapců ve věku 14 let se pohybují v rozmezí 152 až 183 cm). Určitě se tedy nemusíš obávat, že měříš „málo“, protože Tvoje výška je vzhledem k věku a pohlaví dokonce mírně nadprůměrná.

  Pokud jde o rozměry penisu, jeho délka v klidovém stavu je u Tebe průměrná, při erekci sice mírně podprůměrná, ale stále ještě normální (průměrná délka penisu u chlapců ve věku 13 let činí 5 až 7 cm v klidovém stavu a 11 až 14 cm při erekci, ve věku 14 let činí 6 až 8 cm v klidovém stavu a 13 až 15 cm při erekci). Aby se jednalo o abnormálně malý penis neboli tzv. mikropenis, musela by jeho délka při erekci u chlapce ve věku 14 let činit méně než 5,2 cm, což není Tvůj případ.

  Rozměry penisu jsou dány vrozenými dispozicemi a dosaženým stupněm tělesného vývoje. Růst rozměrů penisu nemůžeš nijak „urychlit“, ale ani to není nutné. Rozhodně neplatí, že penis větších rozměrů by měl být považován za „lepší“ nebo „hodnotnější“, než penis průměrných či mírně podprůměrných rozměrů.

  Tělesná hmotnost 67 kg je vzhledem k Tvému věku a pohlaví nadprůměrná, avšak i Tvoje výška je nadprůměrná. Hodnota indexu tělesné hmotnosti u Tebe činí 22,9 (optimální hodnoty pro chlapce Tvého věku se pohybují v rozmezí 18 až 21). Jedná se pouze o mírnou nadváhu, nikoli přímo obezitu. Tudíž je nepravděpodobné, že by u Tebe délka penisu byla nějak ovlivněna nadměrným množstvím tukové tkáně v jeho okolí (ve spodní části břicha a na podbřišku).

  Růst rozměrů penisu může probíhat různým tempem. První výraznější zvětšování penisu se sice u většiny chlapců dostavuje již ve věku okolo 12 let, avšak za normální lze považovat i „posun oběma směry“ přibližně o 2 roky. Důvod ke znepokojení by nastal snad jen v případě, že i po dosažení věku 15 let by měl penis stále tytéž rozměry, jaké měl v dětství před pubertou.

  Moje tělo - kluci

  Loupání kůže na pohlavních orgánech

  Ahoj poradno!
  Včera před sprchou jsem masturboval déle a silněji než normálně. Pak jsem šel do sprchy a pak spát. Dnes jsem se vzbudil, a všiml jsem si, že se mi oloupává předkožka na penisu. Chtěl bych se zeptat jestli je to normální, nebo s tím musím něco dělat.
  Předem děkuji za odpověd!

  kluk, 13 let, 13. května

  Ahoj kluku,

  Při vykonávání masturbace k podobným obtížím většinou nedochází, protože tkáně pohlavních orgánů jsou anatomicky uzpůsobeny k tomu, aby „vydržely“ i silnou stimulaci (neboli dráždění). Proto nemohu posoudit, zda „loupání“ svrchních vrstev pokožky přímo souvisí s razantnějším vykonáváním masturbace. Pokud ano, problémem by mohlo být nadměrné tření. To lze snížit použitím vhodného lubrikačního prostředku (gelu, krému).

  Podrážděnou pokožku doporučuji ošetřovat mastí calcium pantothenicum (vyslovuje se [kalcium pantotenikum]), kterou lze zakoupit v lékárně ve volném prodeji. Cena uvedené masti je vcelku přijatelná, obvykle se pohybuje okolo 60 – 70 Kč, takže i dospívající člověk si ji může pořídit z „kapesného“, pokud nechce rodičům složitě vysvětlovat, nač potřebuje peníze na mast.

  Moje tělo - kluci

  Uzdička, předkožka

  Ahoj poradno. trochu se obávám, že mám zkrácenou uzdičku. Předkožku si úplně stáhnout dolů neumím a když masturbuju tak k vyvrcholení dojde dost rychle. Tak se ptám že či ji mám fakt zkrácenou a když jo, tak či se to spraví samo nebo budu muset jít na nějaký zákrok. Předem děkuji za odpověď.

  kluk, 12 let, 5. května

  Ahoj kluku,

  V dětství a dospívání bývá uzdička kratší, než v dospělosti. I kdyby se však jednalo o krátkou uzdičku (frenulum breve), Tvé obtíže s přetahováním předkožky mohou mít i jiné příčiny, například částečnou konglutinaci (tj. „slepení“ mezi povrchem žaludu a vnitřním listem předkožky). Proces uvolňování předkožky však není nijak věkově limitován a může k němu dojít nejen v dětství před pubertou, ale i během puberty.
  Podstupování chirurgických zákroků na genitálu příliš nedoporučuji, protože v Tvém věku ještě existuje poměrně vysoká pravděpodobnost, že obtíže s přetahováním předkožky ustoupí i bez jakéhokoliv zásahu. Podrobnější informace najdeš v on-line příručce „Moje knížka o předkožce“.

  Krátkou uzdičku bys poznal podle toho, že při přetažení předkožky dojde k výraznému sklopení žaludu směrem dolů.

  Doba potřebná k dosažení orgasmu (pohlavního vyvrcholení) může být různá. Někteří chlapci se obávají, že dosahují orgasmu „moc rychle“, avšak pro dosažení vyvrcholení při masturbaci není stanoven žádný časový limit. Při pohlavním styku se za předčasnou ejakulaci (tj. předčasný výron semene) považuje ejakulace dosažená do 15ti vteřin od zahájení pohlavního styku.

  Moje tělo - kluci

  Rozměry penisu, relativní zúžení předkožky

  Ahoj Alíku mám dvě otázky
  1, Můj penis měří v klidu 6 cm a v erekci 12,5 cm, je to v pořádku?
  2, V erekci mi nejde přetáhnout předkožka, v klidu jde v pohodě. Půjde někdy přetáhnout?

  Tom, 13 let, 23. dubna

  Ahoj Tome,

  1) Rozměry penisu jsou u Tebe naprosto normální a odpovídají průměrným hodnotám u chlapců Tvého věku. Průměrná délka penisu ve věku 13 let činí 5 až 7 cm (tj. 6 ± 1 cm) v klidovém stavu a 11 až 14 cm (tj. 12,5 ± 1,5 cm) při erekci. Vzhledem k délce 6 cm v klidovém stavu a 12,5 cm při erekci jsou rozměry Tvého penisu průměrné.

  2) Pokud lze předkožku přetáhnout v klidovém stavu a její přetažení činí obtíže pouze při erekci, jedná se pouze o tzv. relativní zúžení, které se v Tvém věku vyskytuje přibližně u 15% chlapců. Proces uvolňování předkožky může trvat různě dlouhou dobu a není nijak časově limitován. Důležité je, aby ses nesnažil předkožku uvolnit násilím. Proces jejího uvolňování lze podpořit pravidelným zvlhčováním pomocí vhodné masti či krému. Podrobnější informace najdeš v on-line publikaci „Moje knížka o předkožce“.

  Moje tělo - kluci

  Ejakulace

  Ahoj Alíku, mám otázku, když masturbuji tak ejakulát jen v teče a nikdy nestříká. Jak mám udělat aby to tak bylo?

  kluk, 13 let, 19. dubna

  Ahoj kluku,

  Někteří dospívající chlapci jsou nespokojeni (ne-li přímo znepokojeni) z důvodu nízké prudkosti výronu semene neboli ejakulace. Obávají se, že když není výron semene „dost prudký“, něco s nimi není v pořádku. Ve skutečnosti je však naprosto normální, že u mladších chlapců ejakulát „pouze“ vytéká.
  Prudkost výronu semene je totiž dána silou svalstva v oblasti malé pánve. U dospívajících chlapců bývají tyto svaly poněkud slabší, než u mladých dospělých mužů, a tudíž jejich stahování během ejakulace dosud není tak intenzivní, aby došlo k nějakému „stříkání“ (ostatně ani ve vyšším věku nemusí být výron semene tak prudký, jak si možná někteří chlapci představují).
  Nejedná se o žádnou poruchu a rozhodně se nemusíš trápit kvůli tomu, že bys něco „dělal špatně“. Důležité je, abys nechal ejakulát (sperma) volně vytéci a nesnažil se jej nějak mechanicky zadržovat (například stisknutím penisu či položením prstu na ústí močové trubice), protože zadržování ejakulátu v těle během orgasmu a ejakulace (či snaha ejakulaci „na poslední chvíli zabrzdit“) může vyvolat křeč (tj. bolestivé stažení svalstva).

  Moje tělo - kluci

  Rozměry penisu, masturbace

  Dobrý den

  1. Můj penis se za poslední rok extrémně zvětšit je to normální?
  2. Pořád chci mít sex ale vím že to můžu až od 15.
  3. je masturbace stejná jako sex
  4. Je dobré masturbovat
  kluk 14, 20. dubna

  Ahoj kluku,

  1) Ano, právě ve věku 13 až 14 let (v Tvém případě tedy za poslední rok) je růst rozměrů penisu nejnápadnější, což se týká zejména jeho objemu, ale i délky. Naproti tomu ve věku 14 až 15 let nastává výrazné zpomalení až přerušení růstu penisu. Další růst rozměrů tohoto orgánu nastává ve věku 16 – 18 let.

  2) Touha po vykonávání sexuálních aktivit je v Tvém věku naprosto normální, neboť procházíš obdobím, kdy dochází k prudkému nárůstu úrovně hladiny pohlavních hormonů v krvi. Sexuální aktivity s osobou mladší 15ti let jsou sice zákonem zakázány, respektive jedná se o trestný čin, avšak samotná osoba mladší 15-ti let není trestně odpovědná. Přesto bych s uskutečněním pohlavního styku na Tvém místě raději počkal do doby, kdy už se budeš cítit připraven na převzetí rodičovské role, protože ani při použití antikoncepčních prostředků nelze zcela vyloučit možnost nechtěného početí.

  3) Ano i ne. Pohlavní vyvrcholení (neboli orgasmus) při masturbaci probíhá stejně, tj. je vyvoláno stejnou soustavou reflexů, jako pohlavní vyvrcholení při pohlavním styku či jiných sexuálních aktivitách. Oproti masturbaci tudíž při pohlavním styku nelze očekávat nějaký „jiný orgasmus“. Rozdíl ovšem spočívá v tom, že při sexuálních aktivitách, na rozdíl od masturbace, dochází ke kontaktu s milovanou osobou, což má značný psychosociální význam. Právě nejtěsnější blízkost milované osoby a společné sdílení příjemných pocitů je tím, co odlišuje pohlavní styk a podobné sexuální aktivity od masturbace.

  4) Masturbace představuje naprosto normální, přirozenou a zdraví prospěšnou činnost. Při jejím vykonávání dochází mimo jiné k uvolňování tenze (psychického napětí), což je důležité pro duševní zdraví jedince. Naproti tomu zásadní omezování masturbace může vyvolat různé psychické obtíže (neurózy a podobně). V zájmu péče o duševní zdraví tudíž lze vykonávání masturbace doporučit, zejména u dospívajících jedinců, jejichž potřeba sexuálního uspokojení se zvyšuje úměrně s nárůstem hladiny pohlavních hormonů v krvi. Masturbace má určitý význam i z hlediska péče o tělesné zdraví. Mimo jiné při ní dochází k důkladnějšímu prokrvení (a tím i okysličení) tkání pohlavních orgánů. Kromě toho je prokázáno, že u chlapců a mladých mužů, kteří pravidelně vykonávají masturbaci, se dvaapůlkrát snižuje riziko výskytu nádorových onemocnění předstojné žlázy (prostaty). Pravidelné vykonávání masturbace v období dospívání lze tudíž vnímat i jako součást prevence (předcházení) nádorových onemocnění.

  Moje tělo - kluci

  Rozměry penisu

  Ahoj, chtěl jsem se zeptat, jestli mám na svůj věk malý penis, když mám 4 cm v klidovem stavu a 7 centimetrů v erekci. Předem děkuji za odpověď.

  kluk, 12 let, 11. dubna

  Ahoj kluku,

  Rozměry penisu v klidovém stavu jsou u Tebe průměrné, při erekci mírně podprůměrné. Avšak bez ohledu na drobné rozdíly oproti průměru se stále ještě jedná o penis normálních rozměrů.

  Průměrná délka penisu u chlapců ve věku 12 let činí podle různých výzkumů 4 až 6 cm (tj. 5 ± 1 cm) v klidovém stavu a 9 až 11 (tj. 10 ± 1 cm) při erekci.

  „Průměrný“ však ještě neznamená totéž, co „normální“. Průměr vyjadřuje součet všech číselných hodnot vydělený počtem těchto hodnot. Dejme tomu, že u deseti vybraných chlapců Tvého věku by byla délka penisu v klidovém stavu 3,5 cm, 4 cm, 7 cm, 5 cm, 5,5 cm, 6 cm, 4,5 cm, 3 cm, 6,5 cm a 5 cm. Průměrná délka by pak činila 5 cm (součet všech hodnot je 50, počet chlapců 10, a tudíž 50 : 10 = 5). A přitom rozdíl mezi krajními hodnotami (3,5 a 7) je v tomto konkrétním případě dvojnásobný. „Průměrný“ je zkrátka jen průměrný. Je to výsledek matematické operace, který ještě sám o sobě nepředstavuje nějakou „přednost“ nebo „nedostatek“.

  „Podprůměrný“ neznamená totéž, co „abnormálně malý“. Pokud jde o rozměry penisu, za abnormálně malý penis neboli tzv. mikropenis se u dospělého muže považuje pouze takový penis, jehož délka při erekci činí méně než 5,6 cm. Tomu by u chlapce ve věku 12 let odpovídal penis o délce 3,6 cm při erekci. Pokud tedy u dvanáctiletého chlapce činí délka penisu při erekci alespoň 3,6 cm nebo více, znamená to, že je velký dost.

  Stručná odpověď tedy zní, že Tvůj penis s ohledem na tvůj věk není „malý“ .

  Moje tělo - kluci

  Rozměry penisu

  Ahoj, mám výšku 176 cm a 52 kg a dĺžka môjho penisu je 6 cm nepostavený ale 15,5 cm postavený je to v poriadku

  kluk, 13 let, 13. dubna

  Ahoj kluku,

  Délka penisu v klidovém stavu je u Tebe vzhledem k věku průměrná, délka při erekci mírně nadprůměrná. Relativně výrazný rozdíl mezi délkou penisu v klidovém stavu a při erekci je zřejmě dán vyšší mírou pružnosti závěsných vazů, na nichž je penis v těle upevněn. Nejedná se o nějakou poruchu, nýbrž o jednu z možných variant. Vazivové tkáně jsou u některých jedinců méně pružné, u jiných pružnější. Rozdíl je dán vrozenými dispozicemi. Obecně platí, že u mužů či chlapců, kteří mají pružnější vazy, je rozdíl v délce penisu v klidovém stavu a při erekci větší, než u těch, jejichž vazy jsou méně pružné.

  Moje tělo - kluci

  Lubrikační gel

  Ahoj, chtěl jsem se zeptat, jestli mohu jako lubrikační gel použít nějaký krém na ruce, třeba indulonu. Předem díky :D

  kluk, 13 let, 7. dubna

  Ahoj kluku,

  Při používání „náhražky“ za lubrikační gel je třeba vycházet z toho, jak na ni bude Tvoje tělo reagovat. Než si tedy jakýkoliv krém naneseš na penis, měl bys jej nejprve vyzkoušet na nějaké méně citlivé části těla, například na vnitřní straně předloktí. Pokud krém nezpůsobí zarudnutí, svědění a podobně, můžeš jej nanést i na pohlavní orgány.

  Lepších výsledků než s krémem bys dosáhl s opravdovým lubrikačním gelem. Krém se poměrně rychle „vmasíruje“ do pokožky, zatímco lubrikační gel vytvoří na jejím povrchu kluzký „film“, který se později snadno smyje vodou. Nicméně ke snížení nadměrného tření při vykonávání masturbace nakonec poslouží i pleťový krém.

  Moje tělo - kluci

  Orální sex pod 15 let

  Ahoj Alíku a spol, chtěl bych se zeptat, jestli, když nějaký kluk s klukem chtějí orální sex a je jim třeba 12 a není to zneužívání, tak se stát nic nemůže, ne? Nic si přenést nemůžou ne? Takže, kdyby si to dělali, tak by jim to nic neudělali, ale kdyby se potom někdo dozvěděl, tak by byl průser. Ale když to budou tajit, tak je to v poho, ne? Jo a myslím, že třeba by si kouřili pen*s.

  kluk, 11 let, 9. dubna

  Ahoj kluku,

  dovolím si rovnou odpovědět: mohlo by jim být uděleno výchovné opatření. Pořád se vztahuje má minulá odpověď.

  K tomu, že „to není zneužívání“ - pohlavní zneužití je název trestního činu. Ten nastane, pokud má někdo s dítětem mladší 15 let pohlavní styk (nebo jinak dítě zneužije) a dítě se proti tomu nebrání. Pokud dítě nesouhlasí, nejedná se o pohlavní zneužití, ale o znásilnění, neboť souběh pohlavního zneužití a znásilnění není možný. V případě, že má někdo s nezletilým mladší 15 let pohlavní styk, je jedno, jestli s tím souhlasí, nebo ne. Je jedno, jestli je to styk orální nebo přímo soulož, pořád se jedná o trestní čin.

  Pro jistotu dávám přímo citát z rozhodnutí Nejvyššího soudu:

  Pojmem „jiným způsobem pohlavně zneužije“ se chápe i jiné forma pohlavního zneužití než souloží, a to v podobě takových zásahů do pohlavní sféry osoby mladší patnácti let, jako je např. orální pohlavní styk, ohmatávání pohlavních orgánů, popřípadě i jiné formy ukájení pohlavního pudu na těle této osoby či na žádost pachatele na jeho
  vlastním těle.

  Je pravda, že pohlavní zneužití má těžký důkazní proces a často se ani neohlašuje. Z praxe ale říkám, může se to vymstít každému. Stačí, když si rodič přečte zprávu v telefonu dítěte a dál to jede jako lavina. Stejně tak se to může dozvědět někdo tím, že jeden z milenců řekne svému kamarádovi o tom, že měl orální sex. Ten to řekne dál, až to narazí u někoho, kdo se o to začne zajímat. Popsal bych tohle jako docela zbytečné nebezpečí a zbytečná nejistota.

  Co se týče toho, jestli si nemůžete navzájem něco „přenést“, tak lékařem nejsem, ale absolvoval jsem jsem soudní sexuologii/psychiatrii jako předmět, a strašně se mi líbila věta „[...] každý si musí chránit především sám sebe, a to tím, že se ke každému člověku, který není jeho trvalým, spolehlivě mu věrným a spolehlivě nenakaženým partnerem, chová sexuálně tak, jako kdyby se jednalo o osobu nakaženou.“ - BRZEK, Antonín a Právnická fakulta. Sexuologie pro právníky. Praha: Karolinum, 1997, strana 60.
  Orálním sexem lze hlavně přenést chlamydií, kapavky, syfilis, a žloutenky, menší šance je též na přenos HIV. Poté existují nemoci, které nejsou přímo sexuálně přenosnými chorobami, ale sexem se taky přenést dokáží (napadá mě kvasinková infekce).

  Moje tělo - kluci

  Hlasová mutace

  Zdravím (jsem v 6. té třídě za pár měsíců jdu do 7. mé) moji spolužáci mají už hrubý hlas úplně ne všichni ale víc jak půlka ano a já mam hrozně tenký hlas jako holka a posmívají se mi za to, je to dost nepříjemné chtěl bych vědět co mám udělat proto abych ho měl hrubší četl jsem že mutace hlasu může začít až v osmnácti letech a to nechci většina kluků v mém věku už začínají mutovat a já ještě vůbec většina kluků začíná mutovat v 11-13 letech, jestli tedy není něco nějaký „trik“ na to abych měl hrubší hlas. Na internetu je toho hodně jenže nic nepomáhá :-( tak jestli neznáte něco co by mi s tím pomohlo už fakt nevím co dělat i holky se mi smějí že mám hlas jak holka a skoro vůbec nechci mluvit. Děkuju za odpověď

  kluk, 12 let, 9. dubna

  Ahoj kluku,

  Hlasová mutace neboli změna hlasu z chlapeckého na mužský může nastoupit kdykoliv mezi jedenáctým a osmnáctým rokem věku, přičemž tento proces trvá půl roku až dva roky. Neexistuje způsob, jak nástup hlasové mutace urychlit, neboť je dán tělesnými změnami, konkrétně růstem hrtanu a hlasivek (hlasivky dospělého muže jsou přibližně dvakrát větší, než u chlapce před zahájením mutace).

  Především bys neměl považovat za nějaký svůj „nedostatek“, že zatím nemáš hrubší nebo hlubší hlas. Z jistých hledisek je to naopak spíše přednost. Tvůj hlas má větší rozsah a frekvenci, což mimo jiné znamená, že můžeš hezky zpívat. Když se někdy dostaneš do nebezpečí a budeš volat o pomoc, je mnohem větší pravděpodobnost, že Tě někdo uslyší.

  Také by sis neměl dělat starosti s tím, že máš hlas „jako holka“. Nemáš. Mezi dívčím a chlapeckým hlasem je rozdíl i v dětství před zahájením mutace. Chlapecký hlas má dokonce vyšší frekvenci, než hlas dívčí (proto kdysi v pěveckých sborech účinkovali více chlapci než dívky).

  Jestliže se Ti některé dívky smějí, jak uvádíš v dotazu, neznamená to nic jiného, že jsou to hlupačky, které toho o lidském hlasu a jeho vývoji moc neví. Když se Ti někdo chce smát, důvod si k tomu vždycky najde. Kdyby to nebyl hlas, bylo by to něco jiného. Rozhodně by sis takovým nejapným posmíváním neměl nechat narušit svoje kladné sebepojetí. Jistě máš krásný hlas, bez ohledu na to, co o Tobě říká nějaká spolužačka.

  Ani kvůli srovnání se spolužáky by ses neměl trápit a znepokojovat. Puberta není závod, a rozhodně není nějakým Tvým nedostatkem nebo „chybou“, že u Tvých spolužáků se určité známky dospívání vyskytly dříve, než u Tebe. To, že někteří ostatní chlapci Tvého věku (nedovedu posoudit, zda většina) už mají hlubší hlas, z nich nedělá nějak „lepší“ nebo „hodnotnější“ jedince, stejně jako by z nich nedělalo „lepší“ nebo „hodnotnější“ jedince, kdyby měli na těle více chlupů nebo větší penis. Nikdo by neměl být posuzován podle stupně tělesného vývoje, protože není ničí „zásluhou“, že se vyvíjí trochu rychleji, stejně jako není něčí „vinou“, že se vyvíjí trochu pomaleji, než většina ostatních.

  Samozřejmě by ses mohl pokusit svůj hlas nějakým způsobem modulovat, aby zněl „hruběji“, ale byla by to námaha, která by vyžadovala tolik času (rámcově roky), že mezitím by zřejmě nastoupila opravdová hlasová mutace.

  Moje tělo - kluci

  Je sex pod 15 trestný? Pohlavní zneužití navzájem

  Zdravím Alíka a spol. Vím že sex je od 15 let, ale co když má kluk s klukem sex před 15 rokem třeba jim je 12 je to trestné?

  kluk, 11 let, 8. dubna

  Ahoj,

  jakožto student práv si dovolím trošku podrobnější a snad přesnější odpověď. Navíc je tento dotaz poměrně častý, pojďme si ho tedy odborně rozebrat.

  Dítě nemá trestní odpovědnost, nemůže být za jakýkoliv čin trestně stíhané a ani trestané dle trestního zákoníku. Dítě může ale spáchat tzv. čin jinak trestný. Pokud tak učiní, neřídí se soudní řízení trestním řádem, ale občanským soudním řízení. K tomu se mění i sankce; mezi ně patří např. ochranná výchova, zařazení do psychologického, terapeutického či obdobného výchovného programu ve středisku výchovné péče. Je důležité zmínit, že i když dítě nemá trestní odpovědnost, neznamená to, že smí konat jinak protiprávné činy.

  Kdo vykoná soulož s dítětem mladším patnácti let nebo kdo je jiným způsobem pohlavně zneužije, bude potrestán [...],“ poměrně záludné ustanovení, ale vidíme v něm, že je naprosto jedno, kdo je pachatelem tohoto trestního činu; je jedno, jestli jsou to dva muži, muž a žena, dvě ženy mladší patnácti let. Zároveň není blíže specifikováno, co je „jiný způsob pohlavního zneužití“. Dle judikatury (tj. rozhodování soudů a v návaznosti na to rozhodnutí Nejvyššího soudu, které je sjednocuje) to však může být i (mimo jiné) „jednání v pohlavním vzrušení ve snaze své vzrušení jakýmkoliv způsobem uspokojit, aniž je přitom rozhodné, zda a do jaké míry takového uspokojení dosáhne“.
  V dotaze je sex, dovolím si ale zmínit i společnou masturbaci - tu bychom mohli, dle judikatury Nejvyššího soudu, řadit do kategorie jiného pohlavního zneužití.
  Omlouvám se za menší odbočení, ale pojďme se zaměřit znovu na pohlavní styk mezi dvěma osobami mladší patnácti let; znova je jedno, jestli jsou to dva muži. Je to znova pohlavním zneužitím (kvůli pohlavnímu styku). Pokud by jeden nechtěl a bránil by se sexu, jedná se o znásilnění (souběh pohlavního zneužití a znásilnění je vyloučen)
  Ač je to překvapení pro mnohé, děti skutečně můžou spáchat navzájem skutkovou podstatu pohlavního zneužití při různých sexuálních aktivitách. Samozřejmě, nejsem soudce, ale judikatura je poměrně přísná, když jde o zájem nezletilého, a stejně přísné jsou komentáře k zákoníku.

  Musím upozornit znova na věc, kterou jsem napsal v prvním odstavci: to, že není dítě trestně odpovědné, neznamená, že za např. vraždu nebude mít žádný postih. Sankce jsou mnohonásobně menší - např. ani za tu vraždu nebude mít dítě záznam v Rejstříku trestů. Ale, prosím, hlídejte si to, co můžete, nebo nemůžete, a to i když daná věc není tak přísně regulovaná státem - možná se to zrovna Vám vymstí. Rozumím chuti „zkoušet nové věci“, jsou však věci, které jsou kvůli veřejnému zájmu zakázané, a je nutné je respektovat.
  Znova - to, že dítě nemůže být trestně stíháno neznamená, že neexistují jiné zákonné prostředky, jak dítě ochránit.