Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Alík radí dětem

  Na otázky odpovídají

  pracovníci Modré linky, psycholožky BáraV a Péťa, poradenské centrum Locika, MUDr. Jiří Staněk, MVDr. Přemysl Rabas, bojovníci proti kouření z projektu Nekuřátka, vědecký novinář Pragmatik a správci. Občas odpovídá i sám Alík.

  Dotazy mohou pokládat pouze děti mladší 15 let.

  Moje tělo - kluci

  Prodejnost kondomu a rozměry penisu

  Ahoj od kolika let si můžu koupit kondom? Potřebuji ho na školní projekt.
  A jaké rozměry penisu jsou okolo 10 let.

  Ahoj kluku,

  Prodejnost kondomu není omezena žádnou věkovou hranicí. V České republice neexistuje žádný zákon, vyhláška ani jiný právní předpis, který by prodejnost kondomu podmiňoval dosažením jakékoliv věkové hranice. Může si jej tedy koupit každý, bez ohledu na to, zda jej potřebuje na školní projekt nebo na cokoliv jiného. Pokud by ti v obchodě odmítli kondom prodat, dopustili by se diskriminace zákazníka, za což prodávajícímu hrozí poměrně vysoká pokuta od České obchodní inspekce.

  Průměrná délka penisu u chlapců ve věku 10 let činí podle různých antropometrických výzkumů 3 až 5 cm v klidovém stavu a 6 až 9,5 cm při erekci. Avšak průměrný neznamená totéž, co normální. Drobné rozdíly oproti průměru jsou stále ještě normální. Rozměry penisu jsou dány vrozenými předpoklady a dosaženým stupněm tělesného vývoje.

  Moje tělo - kluci

  Preventivní prohlídka a kontrola pohlavních znaků

  Dobrý den, mám jeden dotaz ohledně 13ti leté preventivní prohlídky. Nedávno jsem byl na jedenáctileté preventivní prohlídce, a tím mi doktorka zkontrolovala varlata. Nic víc. A můj dotaz teda je, jestli mi na tři části leté prohlídce bude doktorka nějak důkladněji prohlížet pohlavní orgány a jeho součásti. Pro
  předem děkuji.

  kluk, 11 let, 12. května

  Ahoj kluku,

  Součástí preventivní prohlídky ve věku 13 let je podle vyhlášky č. 70/2012 Sb. (vyhlášky o preventivních prohlídkách) rozhovor s rodičem dítěte, kontrola a plán dalšího očkování, zjištění tělesné hmotnosti a výšky, kontrola pohybového aparátu, prohlídka kůže, mízních uzlin, štítné žlázy a pohlavních znaků, vyšetření moči, vyšetření krevního tlaku a pulzu, vyšetření zraku včetně barvocitu, vyšetření sluchu, řeči a hlasu, zhodnocení psychosociálního vývoje a motorických dovedností a zhodnocení zdravotních rizik do dalšího života. Preventivní prohlídka ve věku 13 let tedy probíhá v podstatě stejně, jako předchozí prohlídka ve věku 11 let.

  Kontrolu pohlavních znaků lze provádět různým způsobem, přičemž jednotliví praktičtí lékaři pro děti a dorost k ní přistupují odlišně. Zatímco někteří kontrolují pohlavní orgány pouze pohledem, jiní provádějí vyšetření pohmatem. Při vyšetření varlat se někdy kontroluje tzv. kremasterový reflex. Spočívá v tom, že při dotyku na vnitřní stranu stehna se varle na příslušné straně poněkud nadzdvihne (reflex nemůžeš vyvolat sám u sebe, podnět musí přijít zvnějšku). Někteří praktičtí lékaři však tento reflex nekontrolují, protože ve vyhlášce není výslovně uvedeno, že by se měl kontrolovat. V podstatě tedy záleží na přístupu lékaře či lékařky, co všechno bude v rámci prohlídky pohlavních znaků kontrolovat.

  Moje tělo - kluci

  Tělesné disproporce v období dospívání

  Zdravím poradno.. Mám jeden takový dotaz. Je mi brzy již 15. To není nic zvláštního. To se spíš týče mého těla. Je normální když jsem chlapec ,že mám boky jak holka? Nohy taky a zadek taky? Úzký pas ,úzká ramena. Malý vzrůst...ve škole se mi za to dost smějou.. není to 2x příjemné. A hlavně podle všech si s tímhle fakt holku nenajdu :/ Jsem divný nebo za to můžou jen hormony nebo tak? Děkuji předem za odpověď.

  kluk, 14 let, 13. května

  Ahoj kluku,

  Zvýšené ukládání tuku na určitých částech těla, na nichž se u většiny chlapců tuk ve větším množství neukládá (hýždě, boky, prsa), může být skutečně projevem hormonální nerovnováhy. Uvedenou příčinu disproporcí postavy však lze potvrdit pouze vyšetřením na endokrinologii, jehož součástí je i stanovení hladiny hormonů v krvi. Poukaz na vyšetření na endokrinologii vystaví praktický lékař pro děti a dorost. Pokud by se skutečně jednalo o projev hormonální nerovnováhy, lze při léčbě využít antiestrogeny.
  Kvůli případným obtížím při vyhledávání vhodné partnerky se netrap. Naprostá většina dívek na chlapci neoceňuje jeho vnější vzhled, nýbrž jeho chování a vlastnosti. Pro dívku je důležité, aby byl chlapec spolehlivý, čestný, upřímný, ohleduplný a aby ze sebe nedělal někoho, kým není. Jistě se najde i taková dívka, která na chlapci obdivuje především jeho zevnějšek, ale o tak povrchní dívku bys jistě nestál, nehledě k tomu, že vztahy, které jsou založeny pouze na obdivu k tělesné schránce partnera či partnerky většinou nemívají dlouhé trvání, protože v nich mnohdy chybí dostatek vzájemného respektu a porozumění.
  Jistě máš celou řadu kladných vlastností a jiných předností, které na tobě může dívka ocenit. Pokud tě bude mít ráda takového, jakým jsi, jistě jí nebude vadit, že máš trochu výraznější hýždě nebo boky.

  Moje tělo - kluci

  Holicí strojek

  Ahoj, mám menší problém. Je mi 13 (teď když to čtete mi je 14) let, takže pubické ochlupení mě už potkalo, ale teď k věci. Potřebuju se nutně oholit tam dole, důvod je, že mi to prostě vadí když jsem se neholil dlouhou dobu. Je lehké říct, že si mám půjčit tátův holící strojek nebo tak, ale s tátou se nestýkám. Bydlím s mamkou a s dvěma sestrami, není pro mě jednoduché jen tak ji požádat o koupení holícího strojku. Zkušenost se strojkem už mám. Napadlo mě si ho sehnat tajně, podle mě to není nic špatného. Ale od vás bych chtěl jen vědět kde takové věci seženu a taky bych to chtěl sehnat nejlevněji. Samozřejmě vím i o žiletkách, ale o těch vím málo, že jsou na jedno použití atd. Ale myslím si že strojek je docela univerzální. Předem díky za odpověď :D

  kluk, 13 let, 12. května

  Ahoj kluku,

  Ruční holicí strojek lze zakoupit v drogerii, případně v drogistickém oddělení některého z větších supermarketů. K ručnímu holicímu strojku budeš potřebovat ještě pěnu nebo gel na holení. Při používání ručního holicího strojku „nasucho“, bez pěny, hrozí poranění.
  Ceny holicích strojků mohou být různé a závisí na jejich značce a provedení. Nejlevnější lze zakoupit za cenu okolo 150 Kč, dražší modely stojí třeba i 800 – 900 Kč. Záleží i na tom, kolik břitů obsahuje hlavice strojku (jednorázové holicí strojky mívají 1 až 2 břity, strojky s výměnnými hlavicemi mají 3, 4, nebo dokonce 5 břitů). Pěna na holení může stát 70 až 150 Kč. Na nákup by sis tedy měl připravit nejméně 220,- Kč, raději však o něco více.

  Pokud jde o jednotlivé žiletky (tedy klasické „plátky“ plechu s ostřím po obou stranách a s otvory uprostřed), ty nejsou určeny k samostatnému použití „v ruce“, nýbrž se vkládají do klasických „šroubovacích“ ručních holicích strojků. Ceny těchto strojků se pohybují nejčastěji okolo 500 Kč. Jejich používání však vyžaduje určitou zručnost, a to vzhledem ke sklonu ostří, který je zpravidla strmější, než u moderních ručních holicích strojků se žiletkovými hlavicemi.

  Kromě holicího strojku a pěny doporučuji zakoupit také pleťový krém, pokud jej doma nemáte. Po oholení totiž dochází k zarůstání dorůstajících chloupků pod spodní vrstvu pokožky, což vede k tvorbě drobných zánětlivých reakcí v podobě červených pupínků. Pokud si po oholení budeš pokožku ošetřovat pleťovým krémem, riziko zarůstání dorůstajících chloupků se sníží, čímž se omezí i případná tvorba zmíněných červených „pupínků“.

  V dotazu píšeš, že se nutně potřebuješ oholit. Ve skutečnosti není holení nutné, většina lidí si nechává chloupky volně růst, nebo si je pouze zastřihává. Pokud ti však z nějakých důvodů vadí, překážejí ti nebo se ti zkrátka jen nelíbí, můžeš si je samozřejmě oholit, avšak je třeba počítat s výše naznačenými finančními výdaji.

  Moje tělo - kluci

  Předčasná ejakulace

  Zdravím, mám takový dotaz co se týče předčasného vyvrcholení při masturbaci, jelikož vydržím nejdéle 2 min.

  kluk, 14 let, 10. května

  Ahoj kluku,

  Jestliže dosahuješ orgasmu (vyvrcholení) a ejakulace (výronu semene) po dvou minutách vykonávání masturbace, je vše v pořádku. Za předčasnou ejakulaci se považuje ejakulace dosažená do patnácti vteřin od zahájení pohlavního styku. Pro masturbaci není žádný časový limit stanoven, a tudíž v souvislosti s vykonáváním masturbace vůbec nelze o nějaké „předčasné“ ejakulaci hovořit.

  Pokud dochází k předčasné ejakulaci během pohlavního styku, její nejčastější příčinou je nízká frekvence pohlavního styku (britské výzkumy z minulého desetiletí prokázaly, že u párů, které vykonávají pohlavní styk alespoň třikrát týdně nebo častěji, je riziko předčasné ejakulace přibližně dvaapůlkrát nižší než u párů, které vykonávají pohlavní styk méně často). K dalším příčinám předčasné ejakulace patří stres a psychické napětí, případně i nedostatek porozumění mezi partnery.

  Moje tělo - kluci

  Žalud a předkožka

  Dobrý den, mám pár dotazů.

  1) Je lepší nosit předkožku přetaženou přes žalud nebo staženou za žaludem? Jaké jsou (+ a -) u obou?

  2) Když bych se rozhodl nosit předkožku za žaludem, jak mám začít a co dělat? Je tam jiná hygiena?

  3) Kdybych se rozhodl nosit předkožku za žaludem na stálo, je lepší si udělat obřízku nebo to nechat být?

  4) Můžu chodit bez spodního prádla i když budu mít předkožku za žaludem? Nevadí to nějak?

  5) Má nošení odhaleného žaludu nějaký vliv na délku masturbace a sexu? Jako že bude méně citlivější?

  Děkuji.

  kluk, 13 let, 10. května

  Ahoj kluku,

  1) Předkožka je anatomicky uzpůsobena k tomu, aby se po přetažení přes žalud dříve či později opět vrátila do výchozí pozice na žaludu. Její umělou fixaci v pozici za žaludem nedoporučuji, protože může vést k omezení průtoku krve tkáněmi penisu. V klidovém stavu i při erekci může předkožka pokrývat různě velkou část žaludu, což závisí především na pružnosti vazivových tkání penisu, dále na pružnosti samotného kožního pokryvu penisu, na délce a pružnosti uzdičky na spodní straně žaludu a na dalších okolnostech.

  2) Pokud by sis předkožku uměle fixoval v pozici za žaludem, zřejmě by docházelo k retenci smegmatu, tedy k jeho hromadění v záhybech přetažené předkožky, což by kladlo zvýšené požadavky na hygienu. Nicméně jak jsem již uvedl, umělou fixaci předkožky v pozici za žaludem nedoporučuji z výše uvedeného důvodu.

  3) Provádění cirkumcize (neboli „obřízky“) rozhodně nedoporučuji, a to s ohledem na rozsah a strukturu tkáně, která je tímto zákrokem nevratně odstraněna. Jedná se o chirurgický zákrok, při němž je zlikvidována větší část kožního pokryvu penisu (dle rozsahu se může jednat o 50 až 70% celkového kožního pokryvu penisu). Navíc předkožka obsahuje až dvacet tisíc nervových zakončení, což je více, než ostatní části penisu dohromady.

  4) Neustálé otírání obnaženého žaludu by zřejmě vedlo k hyperkeratinizaci (tj. tvorbě silné zrohovatělé vrstvy) na povrchu žaludu. Rizikem je rovněž stenóza ústí močové trubice, tj. chorobné zúžení otvoru, jímž z těla vychází moč.

  5) V důsledku hyperkeratinizace by sice došlo k poklesu citlivosti žaludu, avšak tento pokles by na délku masturbace či jiných sexuálních aktivit zřejmě neměl žádný nebo téměř žádný vliv. Eroticky nejcitlivější částí penisu totiž není žalud, nýbrž předkožka (zatímco tkáň předkožky obsahuje mnoho tisíc nervových zakončení, žalud patří k nejméně inervovaným částem penisu a podle některých výzkumů dokonce obsahuje ještě méně nervových zakončení než kůže na zádech, která je obecně považována za málo citlivou).

  Moje tělo - kluci

  Nadváha, strie, erekce, penis, ejakulace, prostata

  Ahoj, mám nějaké otázky, doufám že mi odpovíte :D :

  1. mám 52kg, měřím 165cm a je mi 13 let. Mám nadváhu? Protože já jsem byl hubenej a teď jsem strašně vyrostl a udělali se mi strie :(
  2. Dají se nějak léčit strie? Mám je na stehnech
  3. Dá se nějak ovládat erekce? Ve škole se mi občas stane že se mi postaví a přijde mi to trapný
  4. Můj penis měří 13cm. je to v pohodě?
  5. Nevím jestli je to divný, ale sperma mi občas jen vyteče a nevystříkne. Je to normální?
  6. Co je to prostata? Pořád o tom slyším v televize a nevím co to je
  7. Jak se mám starat o svůj penis?

  Předem Děkuji za odpověď

  kluk, 13 let, 8. května

  Ahoj kluku,

  1) Tvoje tělesná výška je vzhledem k tvému věku mírně nadprůměrná, což platí i pro hmotnost. Poměr mezi tělesnou výškou a hmotností je však u tebe naprosto optimální a nadváhou rozhodně netrpíš (hodnota indexu tělesné hmotnosti u tebe činí 19,1, přičemž optimální hodnoty pro chlapce ve věku 13 let se pohybují v rozmezí 17 až 20).

  2) Pokud jde o strie, ty se nemusí tvořit pouze v důsledku obezity, ale také při relativně rychlém růstu, k němuž dochází v období dospívání. Strie jsou drobné jizvičky ve vazivových tkáních tvořících spodní vrstvu kůže. Odstranit je nelze, ale časem vyblednou tak, že budou mnohem méně nápadné.

  3) Erekci nelze ovládat vůlí, protože se dostavuje na základě reflexu. Vzhledem k tvému věku je naprosto normální, že se u tebe erekce dostavuje. Trapně si připadat nemusíš, protože častá a přetrvávající erekce je naprosto normálním projevem hormonálních změn, k nimž dochází v těle každého normálního dospívajícího chlapce. Erekce nemusí být tak nápadná, jak se možná obáváš. Zejména když sedíš, je nepravděpodobné, že by si jí někdo všiml. Pokud se při erekci budeš chovat stejně nenuceným způsobem, jako kdybys žádnou erekci neměl, neupozorníš na sebe nápadným chováním. Často to totiž bývá právě krkolomná snaha „zamaskovat“ erekci, která vzbuzuje v okolí více pozornosti, než erekce samotná. Aby nebyla erekce tak nápadná, můžeš nosit volnější oblečení. Když se erekce dostaví a ty se z nějakých důvodů nemůžeš posadit, zkus si vložit obě ruce do kapes. Celá přední část kalhot se tím nadzvedne, a tudíž erekce nebude tak nápadná.

  4) Průměrná délka penisu u chlapců ve věku 13 let činí 5 až 7 cm v klidovém stavu a 11 až 14 cm při erekci. Pokud uvedených 13 cm platí pro erekci, jedná se o naprosto normální rozměr.

  5) Ano, je to normální. Prudkost ejakulace závisí mimo jiné na intenzitě stahování určitých svalů v oblasti malé pánve. U dospívajících chlapců bývají tyto svaly poněkud slabší než u dospělých mužů, a proto i intenzita jejich stahování a tím i prudkost ejakulace bývá nižší.

  6) Prostata neboli předstojná žláza tvoří součást mužských pohlavních orgánů, patří mezi tzv. přídatné pohlavní žlázy. Nachází se mezi močovým měchýřem a konečníkem, přičemž obepíná močovou trubici. Při zánětlivých nebo jiných onemocněních dochází k jejímu zvětšení, což znesnadňuje močení. Tento problém se poměrně často vyskytuje u starších pánů, a proto se v televizi často vysílají reklamy na různé uměle vyráběné doplňky stravy, jejichž výrobci prohlašují, že užíváním těchto doplňků stravy lze výše naznačeným obtížím předejít.

  7) Péče o vnější pohlavní orgány spočívá v jejich každodenním mytí teplou vodou a menším množstvím mýdla. Větší množství mýdla by příliš vysušovalo pokožku, samotná voda by však pohlavní orgány neumyla dostatečně. Samozřejmě, že veškeré mýdlo je třeba důkladně opláchnout. Pokud možno každý den by sis měl brát čisté spodní prádlo, pokud možno vyrobené ze 100% bavlny. Pohlavní orgány by sis měl také chránit před poraněním.

  Moje tělo - kluci

  Četnost masturbace

  Ahoj Alíku,
  Když budu masturbovat třeba 5x denně, tak se mi něco stane?
  Děkuji za odpověď

  kluk, 13 let, 8. května

  Ahoj kluku,

  Není prokázáno, že by masturbace nějak poškozovala zdraví, bez ohledu na to, jak často ji vykonáváš. Tvé obavy jsou tudíž zbytečné.

  Moje tělo - kluci

  Preventivní prohlídka

  Ahoj, potřeboval bych poradit, co se bude dít na 13-leté preventivní prohlídce, jestli se mi podívá i na penis, mám paní doktorku, tak by to bylo takové, jak to říct trapné... Co s tím?

  kluk, 12 let, 4. května

  Ahoj kluku,

  Podle vyhlášky č. 70/2012 Sb. (vyhlášky o preventivních prohlídkách) je součástí preventivní prohlídky ve věku 13 let rozhovor s rodičem dítěte, kontrola a plán dalšího očkování, zjištění tělesné hmotnosti a výšky, kontrola pohybového aparátu, prohlídka kůže, mízních uzlin, štítné žlázy a pohlavních znaků, vyšetření moči, vyšetření krevního tlaku a pulzu, vyšetření zraku včetně barvocitu, vyšetření sluchu, řeči a hlasu, zhodnocení psychosociálního vývoje a motorických dovedností a zhodnocení zdravotních rizik do dalšího života.

  Je možné, že v rámci kontroly pohlavních znaků bude lékařka prohlížet i penis. Kvůli této části prohlídky se však nemusíš cítit trapně, protože pro lékaře či lékařku jsou pacientovy pohlavní orgány součást lidského těla jako každá jiná. Když lékař prohlíží pohlavní orgány, je to z jeho hlediska totéž, jako když prohlíží například uši nebo krk. Pokud se přece jen budeš cítit trapně, snaž se během prohlídky nemyslet na to, že ti lékařka zrovna prohlíží penis. Mysli raději na něco příjemného, například na to, co budeš dělat o prázdninách. Nebo se zaměř na nějaký předmět v ordinaci (obrázky na stěně, plyšové hračky, které mají někteří dětští lékaři vystavené na skříňkách a podobně).

  Když se ti nepodaří soustředit se na něco jiného, než na to, že ti lékařka kontroluje pohlavní orgány, řekni si, že vlastně dělá svoji práci, a že dotyčnou část těla musí zkontrolovat.
  Prohlídka pohlavních znaků obvykle netrvá dlouho a pokud by pro tebe byla spojena s nepříjemnými pocity, můžeš se po návratu domů „vzpamatovat“ například pomocí nějaké své oblíbené činnosti, například poslechem tvojí oblíbené hudby nebo hraním tvé oblíbené počítačové hry.

  Moje tělo - kluci

  Akné, preventivní prohlídka, erekce a „pupínky“

  Ahoj poradno a čtenáři,

  Mám 3 otázky:

  1. Nedávno mi bylo 13 a beďary mám od 12 chci se zeptat jestli až mi skončí puberta odejdou mi sami ty beďary nebo pro to budu muset něco dělat?
  2. Chci se zeptat ohledně 13ti leté prohlídky, musí tam být můj rodič? Vim co se tam bude konat, a bojím se že když mi doktor/ka bude kontrolovat penis tak se bojím že mi příjde erekce, co mám dělat když přijde při prohlídce?
  3. Na celým penisu mám bílé pupínky jsou vystouplé a jsou malé, mám je i na pytlíku, nijak to nebolí, ale mám to od dětství. Já si myslím že to je sperma v pokožce ale to je asi blbost. Asi si toho doktor/ka všimne na 13ti leté prohlídce. A kdybych to měl říct rodičům tak nevím jak a stydím se, jak bych jim to měl kdyžtak říct?
  kluk, 13 let, 3. května

  Ahoj kluku,

  1) K tvorbě akné dochází převážně během dospívání. Příčinou je, že v důsledku hormonálních změn, jimiž dospívající organismus prochází, se pleť stává mastnější. Svého vrcholu dosahuje tvorba akné ve věku 15 – 16 let, poté zpravidla dochází k ústupu. V dospělosti se akné vyskytuje již jen vzácně.

  2) Doprovod alespoň jednoho z rodičů se u preventivní prohlídky vyžaduje do věku 18 let. Bez doprovodu lze jít na preventivní prohlídku nejdříve ve věku 15 let, avšak pouze v případě, že k tomu rodiče dají písemné svolení. To však neplatí pro návštěvu lékaře-specialisty (například kožního lékaře, chirurga a podobně), kde se doprovod vždy vyžaduje až do 18ti let.
  Kvůli erekci si nemusíš dělat starosti. I kdyby k ní během prohlídky došlo, lékaři nebo lékařce to jistě vadit nebude a zřejmě se k erekci ani nebude nijak vyjadřovat. Lékař ví, jak funguje lidské tělo, a také ví, že v období dospívání se erekce může dostavit i bez viditelného důvodu. Není pravděpodobné, že by k erekci došlo při prohlídce, nicméně i kdyby se přece jen dostavila, nemusíš dělat nic. Tvař se a chovej se stejně, jako kdybys žádnou erekci neměl.

  3) Malé bílé pupínky na penisu a na šourku (neboli, jak říkáš, na „pytlíku“) jsou zduřelé neboli zvětšené mazové žlázky. Se spermatem nemají nic společného. Tyto žlázky se na pohlavních orgánech objevují celkem běžně a nejedná se o žádný zdravotní problém, který by bylo třeba jakýmkoliv způsobem řešit. Kvůli jejich výskytu se tedy není třeba nijak znepokojovat.

  Moje tělo - kluci

  Masturbace

  Ahoj Alíku a spol.

  Mám otázky na trochu divné téma teda alespoň pro mě. Jedná se o masturbaci.

  1. Co to vlastně je?
  2. Musí to dělat každý nebo to je prostě kdo chce. Myslím tím jako jestli to není přirozené.
  3. Je mi 12 a ani nevím jak se to dělá nebo proč to lidi dělají. Mámy, táty nebo kamarádů se nechci zeptat protože je to asi divné.

  Děkuji za odpověď předem.

  kluk 12, 20. dubna

  Ahoj kluku,

  1) Masturbace je dráždění pohlavních orgánů za účelem dosažení příjemných pocitů. Při masturbaci se lidé různým způsobem dotýkají svých pohlavních orgánů, protože je jim to příjemné. Dostatečně dlouhé dráždění pohlavních orgánů vede k dosažení tzv. orgasmu neboli pohlavního vyvrcholení, při němž člověk prožívá velmi prudký a intenzivní příjemný pocit, po němž následuje uvolnění a uklidnění.

  2) Masturbace je normální, přirozená a zdraví prospěšná činnost, kterou vykonává naprostá většina dospívajících, ale i řada dětí a dospělých. Masturbovat tedy lze v každém věku, i když nejvíce masturbují právě dospívající, což je dáno hormonálními změnami, k nimž dochází v lidském těle v období dospívání. Nárůst hladiny pohlavních hormonů v krvi vede ke zvýšení sexuální potřeby, přičemž nejsnadnější, nejpřirozenější a nejbezpečnější způsob, jak narůstající sexuální potřebu uspokojit, je pro dospívajícího člověka právě masturbace.
  Dospívající chlapci také často masturbují kvůli silné a dlouho trvající erekci. Pokud erekce přetrvává delší dobu, může být nepříjemná a provází ji pocit napětí, ale masturbace přináší uvolnění.

  3) Každý má trochu jiné tělo a trochu jiné pocity, a proto univerzální „návod“ na vykonávání masturbace neexistuje. Záleží opravdu na každém jednotlivci, aby objevil takový způsob jejího vykonávání, který mu bude nejlépe vyhovovat. Součástí dospívání je i objevování vlastního těla a vlastních pocitů, což za tebe nikdo jiný neudělá.
  Dospívající člověk „prozkoumává“ své pohlavní orgány a sleduje, jak reagují na různé doteky. Postupně zjišťuje, že dráždění pohlavních orgánů je mu příjemné. Existují různé způsoby, jak masturbaci vykonávat. Zatímco někteří chlapci při ní svůj penis sevřou v celé ruce, jiní používají pouze dva nebo tři prsty. Také rychlost pohybu ruky při masturbaci může být různá. Každému zkrátka vyhovuje něco jiného. Každý dospívající je vlastně velký „objevitel“, protože objevuje nové a krásné pocity, které mu přináší dráždění určitých částí jeho těla.

  Moje tělo - kluci

  Četnost vykonávání masturbace, společná masturbace

  Zdravím, mám pár otázek.

  1. masturbuji většinou 2 krát denně. Není to moc často? Nemůžu si tím ublížit? Závislý na masturbaci nejsem.
  2. nejsem gay, jen mě zajímá, jestli je legální, když bych s kamarádem masturboval například na školním výletě ve sprše, která je pro dva, ale není mezi nimi žádná příčka tak, že by sme masturbovali a koukali na sebe u toho a oba by nás to vzrušovalo. (nemám to ani v plánu, jen mě to zajímá)
  kluk, 14 let, 19. dubna

  Ahoj kluku,

  1) Je naprosto normální, když dospívající člověk masturbuje každý den, případně i více než jednou denně. Důvodem je narůstající hladina pohlavních hormonů v krvi. Není prokázáno, že by vykonávání masturbace bylo jakkoliv škodlivé.
  Rozhodně se nemusíš obávat, že masturbaci vykonáváš „moc často“, neboť se blížíš věku, kdy úroveň hladiny pohlavních hormonů dosahuje svého maxima. Vykonávání masturbace je pro dospívajícího člověka nejpřirozenější, nejsnazší a nejbezpečnější způsob, jak uspokojit narůstající sexuální potřebu, která patří mezi základní biologické potřeby.

  2) Zájem o tělo vrstevníků téhož pohlaví není v období dospívání projevem homosexuální orientace (tu lze ostatně spolehlivě určit nejdříve ve věku 16 let). Tvůj zájem o společnou masturbaci tedy nepředstavuje nic abnormálního. Jedná se však o velmi důvěrnou aktivitu, k níž bys neměl nikoho nutit. Navíc je třeba počítat s tím, že kamarád by nemusel tvůj zájem o vykonávání společné masturbace správně pochopit, a že by jej mohl mylně považovat za projev homosexuality (kterým – už vzhledem k tvému věku – s největší pravděpodobností není).

  Společná či vzájemná masturbace s osobou mladší 15 let by sice mohla být hodnocena jako pohlavní zneužití, avšak vzhledem k tomu, že jsi dosud nedosáhl věkové hranice trestní odpovědnosti, která činí rovněž 15 let, nemůžeš být trestně stíhán, ani kdyby ses dopustil jednání, které by u osoby starší 15 let již trestné bylo. Pokud jsi ty ani tvůj kamarád ještě nedosáhli věku 15 let, nelze trestně stíhat ani jednoho vás. Ani v případě, že by vám oběma již bylo 15 let, byste se nedopustili trestného činu, protože už by se nejednalo o zneužití osoby mladší 15 let. Problém by mohl nastat jedině v případě, že jeden z vás by dosud nedosáhl věku 15 let, zatímco druhý už ano. V takovém případě by starší zneužil mladšího.

  Moje tělo - kluci

  Uvolňování předkožky a věk zahájení masturbace

  Ahoj Alíku a spol. Mám na vás pár otázek:

  1. Je mi 13 let a ještě jsem si nedokázal přetáhnout předkožku přes žalud, asi jen jednou když mi bylo 6 let. Kdy k tomu dojde?
  2. Masturbuji už od 10ti let, je to normální?

  Předem děkuji za odpovědi.

  kluk, 13 let, 19. dubna

  Ahoj kluku,

  1) Proces uvolňování předkožky může trvat různě dlouhou dobu. Někteří chlapci si mohou předkožku přetáhnout již v dětství, jiní až v období dospívání. Přesný věk jejího uvolnění nelze stanovit.
  Předkožku se nesnaž přetáhnout násilím, jinak by mohlo dojít k poranění. Proces jejího uvolňování lze podpořit nanášením vhodné masti nebo krému, například panthenolové masti.

  2) Ano, je. Přibližně dvě třetiny chlapců i dívek začínají vykonávat masturbaci již v dětství před pubertou, protože citlivost pohlavních orgánů není vázána na dosažení určitého stupně tělesného vývoje.

  Moje tělo - kluci

  Pubické ochlupení

  Ahoj poradno,
  chtěl bych se zeptat kdy začínají rust chlupy u penisu?
  Ptám se protože jsem šel s kamarádem ze školy a on chtěl na záchod. Měl u penisu celkem dlouhé chlupy a já nemám žádné a je mladší než já.

  kluk, 11 let, 13. dubna

  Ahoj kluku,

  Pubické ochlupení, tj. ochlupení v okolí pohlavních orgánů, se u chlapců začíná vyvíjet nejčastěji ve věku okolo 12 let, avšak může to být i o dva roky dříve nebo o dva roky později. Je naprosto normální, že zatímco některým chlapcům začínají tyto chloupky růst již ve věku 10 let, jiným až ve věku okolo 14 let.

  Puberta není závod, a proto tě nemusí znepokojovat, že tvému mladšímu kamarádovi už chlupy rostou, zatímco tobě zatím ještě ne. Možná, že u tebe začnou růst za několik týdnů nebo měsíců, možná až za rok nebo za dva, ale to vůbec nevadí. Každý dospívající se může vyvíjet trochu jiným tempem.

  Pokud jde o délku chlupů, u dospělého dorůstají do délky okolo 6 cm (u dospívajícího jsou o něco kratší). Přibližně po půl roce chlup vypadne a na jeho místě začne růst nový. Tím se ochlupení postupně obměňuje, a proto u jednoho a téhož chlapce (ale i dívky) ve stejném okamžiku rostou chloupky různé délky – některé jsou kratší, jiné delší.

  Moje tělo - kluci

  Rozměry penisu

  Ahoj alíku, už zhruba 5 měsíců je mi dvanáct let, mám citlivou otázku.
  Trochu se to bojím napsat. Ale k věci. Bojím se že můj penis je moc malý. Ještě by jsem se chtěl zeptat kdy začne růst?
  Normální stav: 6,5 cm
  Erekce: 9,8 cm.
  Předem děkuji za odpověď.

  kluk, 12 let, 12. dubna

  Ahoj kluku,

  Kvůli rozměrům svého penisu se nemusíš nijak znepokojovat, protože jeho délka je naprosto normální. Průměrná délka penisu u chlapců ve věku 12 let činí podle různých výzkumů 4 až 6 cm v klidovém stavu a 9 až 11 cm při erekci. V klidovém stavu je tedy délka tvého penisu dokonce mírně nadprůměrná, při erekci pak zcela průměrná.

  První výraznější růst penisu nastává u většiny chlapců ve věku okolo 12 let, může to však docela dobře být i o 2 roky dříve nebo o 2 roky později. V oblasti vývoje pohlavních znaků se rozdíl 2 let (oběma směry) oproti běžné populaci považuje za normální. U naprosté většiny chlapců či mladých mužů probíhá růst rozměrů penisu do věku 18 let.

  Možná, že tvé obavy ohledně rozměrů penisu souvisí s úhlem pohledu. Mnozí chlapci či muži se domnívají, že jejich penis je „moc malý“, případně že jej mají menší, než jejich kamarádi či vrstevníci. Příčinou těchto pocitů je známý vizuální klam, kdy předměty nebo části těla pozorované shora se zdají být menší, než předměty nebo části těla pozorované zepředu.
  Zatímco na svůj vlastní penis se díváš shora dolů, penisy ostatních vidíš zepředu, a proto ti tvůj penis může připadat menší. Kdyby ses ale na svůj penis podíval zepředu, například před zrcadlem, zřejmě už by ti nepřipadal tak malý.

  V každém případě jsou rozměry, které v dotazu uvádíš, s ohledem na tvůj současný věk naprosto normální. Navíc lze očekávat, že během následujících několika let se jeho rozměry ještě výrazně zvětší, a tudíž jeho současná délka zdaleka není konečná.