Poradna: Alík radí dětem

Na otázky odpovídají

pracovníci linky důvěry Modrá linka, Alíkova kamarádka BáraV, odborníci na boj proti kouření z projektu Nekuřátka a správci. Občas odpovídá i sám Alík.

Dotazy smí pokládat čtenáři mladší 15 let.

Moje tělo - kluci

Ahoj, Chtěl bych se zeptat od kolikati let budu mít spermie, a napište mi prosím jak to poznám. Děkuji za odpověď :-)

David, 12 let, 9. listopadu 2018

Ahoj,
spermie se začínají tvořit v pubertě. Vzhledem k tomu, že nástup puberty je velmi individuální záležitostí, nelze přesně říci, od kolika let se spermie utvoří, ale obecně to bývá kolem třináctého a čtrnáctého roku. Jejich přítomnost nijak nepoznáš, lze ji odhadovat podle dalších znaků puberty, jako je například pubického ochlupení, mutování atd. Nicméně popravdě si nedokáži představit, proč by pro tebe mělo být důležité zjistit v konkrétní okamžik, zda se ti spermie už začaly tvořit či nikoli. Spermie potřebuješ v případě, že chceš zplodit dítě, což v průběhu puberty nepředpokládám.
Měj se hezky!
Bára

Moje tělo - kluci

Ahoj Alíku a spol mám velké obavy za necelý měsíc mi bude 14 a pořád na sobě nezastihuju viditelné ani slyšitelné známky puberty každý kluk v naší třídě kterému táhne na 14 má bud „pedoknír“ nebo mu mutuje hlas a to dokonce i kámoš který je o pět dní mladší? A také co mám dělat vůbec mi nerostou chlupy na nohou a zklízím kvůli tomu posměch a dokonce si o mě někteří lidé myslí že si nohy holím

kluk, 13 let, 6. října 2018

Ahoj,

umím si představit, že se ve srovnání s ostatními kluky necítíš dobře, když se u nich projevují známky puberty, ale u Tebe ne. Tělesné dospívání (ke kterému patří růst ochlupení, mutace, růst vousů apod.) se nedá urychlit. U někoho přichází dříve, u jiného později a oboje je v pořádku. Píšeš, že máš obavy - chci Tě uklidnit, že i u Tebe projevy dospívání budou časem viditelné.

Napadá mě, že by nebylo špatné zeptat se táty nebo jiných příbuzných mužů, kteří jsou už dospělí, kdy se u nich začala projevovat puberta - v této oblasti se často projevuje dědičnost. Pokud například u Tvého táty se puberta projevila později než u jeho vrstevníků, může to být podobné u Tebe. Můžeš se také (Ty, nebo Tvoji rodiče) zeptat Tvého praktického lékaře, nejspíš Tě ubezpečí, že všechno má svůj čas, ale třeba pro uklidnění nebo pro jistotu. Věřím, že je nepříjemné být "jiný", To, kdy u Tebe začnou být vidět projevy dospívání, neovlivníš, můžeš ale ovlivnit jiné věci: můžeš začít přiměřeně sportovat a mít vysportovanou postavu (budeš i vypadat mužněji), můžeš se věnovat nějakému koníčku, ve kterém bys byl dobrý, nebo vyniknout jinou cestou - pokud budeš chtít.

Je důležité si ale říct, že jsi stejně tak dobrý, jako ostatní, i když nemáš známky puberty, nebo i kdybys v ničem nevynikal. Každý člověk je jiný a má svoji hodnotu - a Ty samozřejmě také. Věřím, že opravdoví přátelé Tě přijmou takového, jaký jsi.

Přejeme hezký podzim,
Modrá linka

Moje tělo - kluci

Ahoj
Je mi 11 a kluci ve škole řikaj že už masturbovali a já nevím co to je a ja bych to chtěl zkusit němuže se mi něco stát?

kluk, 11 let, 1. října 2018

Ahoj,
masturbací se rozumí sebeuspokojování. To znamená, že sám sebe vzrušuješ a následně dovedeš k vyvrcholení nejčastěji vlastní rukou, případně nějakou pomůckou. Při masturbaci se ti zcela jistě nic stát nemůže a je naprosto zdraví neškodná.
Měj se hezky!
Bára

Moje tělo - kluci

Ahoj
Předem děkuju za předešlou odpověď.
Chci začít chodit do fitka, váhu a výšku psát nebudu, vidím že jsem při sobě. Mamka říkala že by mi to klidně zaplatila. Můj brácha byl taky při sobě a teď po roku cvičení zhubl a má formu, tak je pro mě motivace. (Začal ve 14ti) Každopádně se bojím ostatních ve fitku. Co si budou o mě myslet atd. Vždy jsem byl stydlivý a tichý právě kvůli tomu jak vypadám. Chtěl bych tam jít a nezajímat se o ostatní a hlavně se soustředit na sebe ale je jednodušší to říct než to uskutečnit. Nemáte nějaké rady jak se pouze soustředit na sebe a celkově se pořád nedívat kolem sebe jestli se náhodou na mě někdo nedívá?
Ďekuju.

kluk, 13 let, 25. září 2018

Ahoj,
je moc fajn, že chceš pracovat na tom, aby ses cítil dobře a byl zdravý. Bojíš se toho, jak se budeš ve fitku cítit, zda po Tobě nebudou ostatní koukat a budeš na to muset pořád myslet. Napadá mě, že by Ti mohlo pomoci jít tam poprvé třeba s bráchou nebo kamarádem, nemusel bys tam jít sám. Zároveň se dá očekávat, že do fitka chodí více lidí s motivací zhubnout, takže věřím, že v tom nejsi sám. Můžeš si také v boji proti strachu zkusit představit, co nejhoršího by mohlo nastat. I když by se po Tobě někdo díval, přestože bys z toho mohl být nervózní a nebylo by to příjemné, nejspíš se ve výsledku nic tak hrozného nestane a i za tuto zkušenost by to stálo podstoupit. Je to příležitost, jak se cvičit i v tom, stát si sám za sebou, umět se postavit tlaku okolí. Věřím, že ostatní lidé tam chodí také především kvůli sobě a soustředí se na cvičení, takže nepředpokládám, že bys musel být středem pozornosti. Můžeš si také najít stroj v nějakém více soukromém koutku posilovny, kde se budeš cítit dobře. Můžeš si ze začátku, než si koupíš permanentku, projít i více fitcenter a vybrat si to, které Ti bude prostorově i lidsky nejpříjemnější a tam pak chodit pravidelně.

Přejeme Ti vše dobré,
Modrá linka

Moje tělo - kluci

Ahoj, po masturbaci mě vždy rozbolí pravé varle a bolest pomalu odeznívá asi 5 dnů. Bolest střílí až směrem ke slepému střevu, a tak se bojím, jestli by to nemohla být rakovina varlat. A zajímalo by mě, když je mi 14 let, jestli rakovinu varlat vůbec mužů mít.

kluk, 14 let, 29. září 2018

Ahoj,
nikdo na světě nedokáže určit diagnózu na dálku a online, ale i přesto si troufám domnívat se, že o rakovinu varlat v tvém případě téměř s určitostí nepůjde. Nicméně bych ti rozhodně doporučovala navštívit lékaře a svůj problém s ním zkonzultovat.
Měj se hezky!
Bára

Moje tělo - kluci

Ahoj chtě bych něco udělat s mojí postavou chtěl bych začít posilovat prosim napište mi jak správně začít a co a sčím posilovat chtěl bych posílit ruce a břišáky děkuji předem

kluk, 14 let, 9. září 2018

Ahoj,
je určitě skvělé, že se snažíš se svou postavou něco udělat. Pokud ale s posilováním nemáš žádnou zkušenost, určitě by bylo dobré, kdybys několik prvních hodin absolvovat s trenérem, který ti ukáže správnou techniku. Pokud totiž nebudeš posilovat správně, můžeš si i ublížit a určitě ty se proto vyplatilo naučit se základy se skutečným odborníkem.
Měj se hezky!
Bára

Moje tělo - kluci
  1. Ahoj, je mi 13 let. Strašně rád masturbuji u nějakého péčka. Strašně rád bych ho už zasunul ale vím musím si počkat. Moje délka penisu je v klidu 6 cm a v erekci cca 15 je to dost na můj věk?
  2. Líbí se mi jedna holka ve třídě a vždy když vstane že židle nebo nějak je přede mnou tak se mi postaví a já pak.nevim co mám dělat. Máte nějakou radu?
kluk, 13 let, 9. září 2018

Ahoj,
je zcela normální, že v období dospívání pociťuje člověk intenzivnější sexuální touhy a je samozřejmě v pořádku, že masturbuješ. Nicméně je potřeba upozornit na to, že sledování pornofilmů je dovolené až od osmnácti let. Předpokládám, že je sleduješ na internetu a proto asi také dobře víš, že při vstupu na stránky musíš nejprve odsouhlasit, že je ti víc než osmnáct let - což ti není. Měl by sis tedy rozhodně při masturbaci vystačit s vlastní fantazií!
Co se týká délky tvého penisu, neexistuje nic jako ideální velikost a jeho délka je velmi individuální. Navíc jsi teprve na začátku dospívání a jeho délka se tedy bude ještě v následujících letech měnit. Ohledně nevhodné erekce je poměrně těžko radit; dospělí muži obvykle doporučují, že jim pomáhá začít intenzivně myslet na něco jiného, neutrálního a třeba i nepříjemného. Ale samozřejmě to není stoprocentní metoda.
Měj se hezky!
Bára

Moje tělo - kluci

Ahoj chtěl bych se zeptat jak se zbavit"strií" na zádech mam pocit že se mi udělali když jsem byl před 4lety tlustý a teď jsem hodně povyrostl a natáhla se mi kůže prosim napište mi jak se jich zbavit vypadají nepříjemně děkuji

kluk, 14 let, 9. září 2018

Ahoj,
obávám se, že pro tebe nemám dobrou zprávu. Strie sice časem vyblednou a stanou se méně nápadnými, ale úplně se jich zbavit nelze - alespoň ne v domácích podmínkách. Až budeš starší, můžeš zkonzultovat svůj problém na nějaké klinice estetické medicíny.
Měj se hezky!
Bára

Moje tělo - kluci

Ahoj Alíku chci se zeptat vždy když vidím moje krásné spolužačky nebo jiné holky tak mám vysokou erekci a jde to vidět je to nějaká porucha? předem díky za odpověď

kluk, 12 let, 1. září 2018

Ahoj,
to, co popisuješ, je zcela normální projev, který patří k dospívání. Nemusíš se obávat, že by se jednalo o nějakou poruchu, nebo nenormální reakci. Buď ujištěn, že se to stává i dospělým mužům, byť méně často. Nemusíš si s tím skutečně dělat žádné starosti.
Měj se hezky!
Bára

Moje tělo - kluci

Jak dlouho trvá mutování hlasů?

kluk, 12 let, 6. září 2018

Bývá uváděno, že hlas se výrazněji mění dva až tři roky a k definitivnímu ustálení by mělo dojít v dospělosti.

Tudíž až do věku 18 let se může výška hlasu měnit. To ale nutně neznamená, že pubertou procházející jedinec několik let podivně skřehotá – u někoho je změna plynulejší, u někoho méně. Záleží do jisté míry na genetice, můžeš se zkusit zeptat svého táty a svých dědečků, jak probíhala změna hlasu v jejich případě.

Moje tělo - kluci

Ahoj Alíku je mi 15 let a mám problém že jse mi ve třídě smějí i holky všichni za to že mám malej penis hodne malej a bez spermata merim 161cm a važím 53kg ne jenom ve tride i na fotbale moje rodice o problemu nevi a ja nevim jak se mam zachovat protoze kdyz se mi smeji tak se nerozbrecim ale doma probrecim celou noc. Neexistuje nejaky lek na urychleni vyvonu?

kluk, 15 let, 23. srpna 2018

Ahoj,
příliš nerozumím tomu, jak by mohli tví spolužáci a spolužačky vědět, že máš malý penis a nejsi schopen dosáhnout ejakulace. Nicméně žádný prostředek na jeho zvětšení, či urychlení vývoje neexistuje a budeš to muset nechat na přírodě. Jsi teprve na začátku dospívání a tvé tělo se v následujících letech bude ještě velmi výrazně měnit, proto buď trpělivý.
Měj se hezky!
Bára

Moje tělo - kluci

Ahoj Alíku a kamarádi. Mám otázku a to tuto : kdy člověk mutuje s hlasem ?
Děkuji za odpověd

kluk, 12 let, 21. srpna 2018

Ahoj z Modré linky,

mutace je jeden průvodních jevů puberty, tedy dospívání. Je to delší období, u každého začíná a probíhá trošku jinak. Nelze tedy říct, kdy přesně. Obecně mutace začíná zhruba někdy na druhém stupni základní školy, případně potom na střední škole.

Přejeme Ti hezké léto.

Modrá linka

Moje tělo - kluci

Jak dá zvětšit penis bez operaci?

kluk, Nezveřejněno, 13. srpna 2018

Ahoj,
pravděpodobně tě zklamu, ale prodloužení penisu není bez operace možné a i operativní metody mají celou řadu omezení a komplikací. U tvých předchozích dotazů však vidím, že je ti teprve dvanáct let, tudíž jsi teprve na začátku dospívání a tvé tělo se bude ještě výrazně měnit. Tudíž si s délkou svého penisu nemusíš dělat starosti.
Měj se hezky!
Bára

Moje tělo - kluci

Ahoj je mi skoro 14 let, a vždy masturbuji, tak nedojde k ejakulaci, nějaká rada?

kluk, 13 let, 6. srpna 2018

Ahoj,

je super, že se umíš zeptat na věci, které řešíš, i přesto, že jde o citlivé téma. To, že neejakuluješ, je v Tvém věku naprosto v pořádku. Tvé tělo se teprve sexuálně vyvíjí a jeho funkce se teprve ustálí. Je tak možné, že už prožíváš sexuální chuť nebo potěšení, ale ejakulaci zatím ne nebo třeba jen občas.

Přejeme hezké léto.
Modrá linka

Moje tělo - kluci

Ahoj alíku.
Už dlouho mě trápí moje zadní část těla. Je mi 13 měřím 150 cm a vážím 40 kg ale mám strašně velký zadek. Přitom sportuji 2× do týdne (hraju fotbal) ale opravdu nevím co s tím dělat...už i ve škole mi říkají že když si sednu tak se mi úplně rozvalí....i moje máma říkala něco o tom že je velký..nevím co s tím dělat prosím poraďte

kluk, 13 let, 4. srpna 2018

ahoj,
proporce našeho těla mohou být různé - částečně vše ovlivňuje i genetika - dispozice od našich rodičů a prarodičů. Také se mění s tím, jak rosteme v průběhu dospívání.
Je skvělé, že pravidelně sportuješ, můžeš zkusit navíc zařadit cviky zaměřené na svaly v této oblasti (hýžďové svaly), které by Ti mohly pomoci zpevnit svalstvo. Zkus takové cvičení navíc zařadit - využít můžeš třeba některé cviky, které používáte na tréninku, další cviky Ti může doporučit a ukázat třeba trenér.
Ať se Ti dobře daří a máš hezké léto přeje Vím, co jím

Moje tělo - kluci

Ahoj alíku nevíš jak a kdy začnu mutovat jei 14 četl jsem na internetu že to trvá třeba jen den nevim jestli jsem to už měl nebo ne poraď kdy to tak začne dík Alýku ;)

kluk, 14 let, 5. srpna 2018

Ahoj,
mutování patří k procesu dospívání a to u každého člověka probíhá trochu jinak, takže se jedná o velmi individuální záležitost. Mutování rozhodně netrvá jen jeden den, protože je spojeno s hormonálními i tělesnými změnami a mohu tě ujistit, že jej zcela jistě poznáš. Tudíž se nemusíš obávat, že proběhlo, aniž by sis toho všiml.
Měj se hezky!
Bára

Moje tělo - kluci

Čau mohu se zeptat jak urychlit růst vousů?
Furt si je holim a nic poraďte prosim

kluk, 15 let, 3. srpna 2018

Dobrý den,

bohužel nejsme experti na růst vousů a tak nedovedu odpovědět z odborného hlediska. Co o vousech vím, je to, že ne u každého muže rostou stejně a je to hodně individuální. Více se můžete dočíst například v tomto odkaze: styl.instory.cz/612-jak-urychlit-rust-vousu.html, ze kterého také vyplývá, že neplatí rozšířený mýtus, že čím se muži častěji holí, tím vousy rychleji rostou. Podrobnější informace na téma vousy byste mohl dostat také například v tzv. Barber shopu - což je síť klasických pánských holičství. Různé přípravky na urychlení růstu vousů můžete také najít na www.upravse.cz - pod odkazem vousy.

Přejeme hezké léto.
Modrá linka

Moje tělo - kluci

Dobrý den je mi 12,měl masturbaci ale nevím jak poznat jestli jsem měl orgasmus a od kolika je ejakulace ?

kluk, 12 let, 25. července 2018

Ahoj,
neexistuje číslo, které by udávalo věk, v něm se poprvé objeví ejakulace. Jde o velmi individuální faktor. Vyvrcholení navíc můžeš dosáhnout i bez ejakulace. Spolu s tím, jak bude tvé dospívání pokračovat a ty budeš stále více objevovat své tělo, určitě orgasmus poznáš a dostaví se i ejakulace.
Měj se hezky!
Bára

Moje tělo - kluci

Ahoj
Když mastirbuju tak neejakuluji neboli nevystriknu a někdy nemůžu dosáhnout ani orgasmu.jak to?
A někdy myslím na sexi holky
Je to v poho v mém veku? Diky

kluk, 11 let, 14. července 2018

Ahoj,
ano je to zcela normální. Jsi teprve na začátku dospívání a tvoje tělo se v následujících letech bude ještě výrazně měnit. Nemusíš mít strach, že by se s tebou dělo něco špatného.
Měj se hezky!
Bára

Moje tělo - kluci

Je normální mít na pinďourovi bílý pupínky? Jak se jich ma zbavit děkuju za odpověd ;)

kluk, 12 let, 14. července 2018

Ahoj,
nikdo na světě nedokáže stanovit diagnózu na dálku. Pokud máš jakékoli pochybnosti o svém zdravotním stavu, objednej se k lékaři, který tě vyšetří a případně navrhne adekvátní léčbu.
Měj se hezky!
Bára