Poradna: Alík radí dětem

Na otázky odpovídají

pracovníci linky důvěry Modrá linka, Alíkova kamarádka BáraV, odborníci přes výživu z projektu Vím, co jím, odborníci na kouření z projektu Nekuřátka a správci. Občas odpovídá i sám Alík.

Dotazy smí pokládat čtenáři mladší 16 let.

Moje tělo - kluci

Ahoj Alíku je mi 12 chci se zeptat je v pořadku že jsem nikdy nemasturboval a ani se k tomu v blízké budoucností nechystám .
předem děkuji za odpověď

kluk, 12 let, 26. června 2018

Ahoj,
ano, je to naprosto v pořádku. Nikde není psáno, že každý člověk musí masturbovat. Možná začneš masturbovat později a třeba nebudeš masturbovat nikdy. A i to bude zcela v pořádku.
Měj se hezky!
Bára

Moje tělo - kluci

Ahoj Alíku, je normální, že se mi líbí spíše ženy, které mají kolem 25 let, jelikož se mi na nich líbí jejich prsa a tak?
A je normální, že se mi občas zdají sexuální sny, a když se vzbudím, tak vyvrcholím?

kluk, 13 let, 1. července 2018

Ahoj,
obojí je normální.

Alík

Moje tělo - kluci

dobrý den,mám takový problém když si stahuji předkožku tak se mi zdá že kousek žaludu je k předkožce přirostlý co mám dělat?

kluk, 12 let, 22. června 2018

Ahoj,
obávám se, že nikdo na světě ti pouze na základě popisu nedokáže říci, zda je to normální, nebo je důvod k obavám. Pokud máš obavy, že s tvým tělem není něco v pořádku, nebo ti anatomie tvého penisu způsobuje jakékoli problémy, určitě se objednej na prohlídku ke svému pediatrovi. Během pár minut budeš mít jasno a nebudeš si muset dělat starosti.
Přeji ti hodně štěstí!
Bára

Moje tělo - kluci

Zdravím chtěl bych se zeptat... Narovinu bych chtěl říct že mě to trápí i když jsem už v podstatě dospělý, studuji na střední škole a všichni v mém okolí mladší i starší (no prostě všichni: bratr, spolužáci, mladší kluci z ulice) se vychloubají svojí ejakulací a sexem s ostatními holkami. Já jsem do teď neejakuloval a zdá se mi že jsem něco zameškal... již jsem masturboval ale vždy jsem se u vyvrcholení začal bát (ani nevím čeho) a zastavil jsem. Nevím co mám dělat na jednu stranu nechci být za špatného v posteli až se o to rozhodnu přijít (protože nevím co od sebe můžu čekat) a na druhou mám strach z vyvrcholení (slyšel jsem že pár klukům tam ty stěny nějak praskly a oni museli do nemocnice). Nevím jsem z toho zmatený... A ještě bych se chtěl zeptat (pokud mohu) kdo na tyhle otázky odpovídá... (nějaký odborník, nebo jakýkoli rodič???) prosím o dlouhou rozvedenou odpověď

kluk, 16 let, 23. června 2018

Ahoj,
píšeš, že jsi ještě neejakuloval a bojíš se, abys něco nezmeškal. Vyvrcholení je individuální prožitek, můžou ho doprovázet různé pocity, ať už příjemné napětí a uvolnění, ale i strach a strnulost. Nemusíš na sebe nijak tlačit, každý svou sexualitu prožívá jinak, má různé preference toho, co se mu líbí a co potřebuje a také každý v jiném věku, stále se ještě vyvíjíš. Zkus k sobě být vnímavý, všímat si svých pocitů, toho, co je Ti příjemné, uvolnit se, nenutit se do něčeho, co nechceš. Nikdo není při své první sexuální zkušenosti "mistr", to je něco, co se nedá "nacvičit předem". Důležité bude, jaký spolu budete mít vztah, nakolik k sobě budete vnímaví a postupně se budete poznávat, jak psychicky, tak i tělesně, aby to přišlo přirozeně a mohl jsi být sám sebou. Pokud bys potřeboval více informací o sexualitě, můžeš se podívat např. na stránky www.sexus.cz, případně tam také napsat svůj dotaz přímo sexuologovi. Tady odpovídají konzultanti z linky důvěry, kteří mají základní psychosociální vzdělání. Nepíšeš, jestli míváš poluci, tedy zda ejakuluješ samovolně např. ve spánku (tzv. mokré sny), nebo vůbec, pokud bys měl podezření, že tělo nefunguje, jak má, můžeš to dál řešit s praktickým lékařem nebo sexuologem.

Hezké letní dny přeje
Modrá linka

Moje tělo - kluci

Dobrý den mám takový problém. Můj problém je že mám strašně dlouhý penis a překáží mi v pohybu. Je to k něčemu dobré mít dlouhý penis? Není nějaký způsob jak ho zkrátit? (Je mi 13 a můj penis v erekci měří 20 Cm)

kluk, 13 let, 20. června 2018

Ahoj,
délka penisu je velmi individuální a obávám se, že se s ní nedá nic dělat. Můžeš svůj problém zkonzultovat se svým pediatrem, ale domnívám se, že ti potvrdí, že se budeš muset s délkou svého penisu smířit.
Měj se hezky!
Bára

Moje tělo - kluci

Dobrý den, chci se zeptat na zajímavou otázku, která nezajímá jen mě.
Může kluk otěhotnět?

kluk, 10 let, 22. června 2018

Ahoj, to je skutečně zajímavá otázka.
Nemůže. Nemá vaječníky, ve kterých by se mohlo vytvořit vajíčko, a nemá ani dělohu, kde by se oplodněné vajíčko mohlo vyvíjet.

Tuším, že jedinou výjimkou z říše přírody je mořský koník, kde samička samcovi oplodněná vajíčka předá k donošení... a on je pak vlastně těhotný, i když je kluk. Ale to je jen taková zajímavost.

Moje tělo - kluci

Ahoj
Chtěl bych se zeptat jestli je normální že můj penis měří v klidu 5 cm a v erekci 7 cm je mi 15 let

kluk, 15 let, 3. června 2018

Ahoj,
neexistuje nic jako ideální míry penisu. Nacházíš se uprostřed dospívání, takže délka tvého penisu se bude ještě měnit. A navíc délka penisu je velmi individuální záležitost a neexistuje žádná tabulka, podle které by bylo možné změřit, co je a co není normální. Nedělej si proto starosti. Jakákoli délka penisu je zcela normální.
Měj se hezky!
Bára

Moje tělo - kluci

Ahoj
Mám trochu víc dotazů. 1) Trochu jsem si to tady pročítal a zjistil jsem že ostatní masturbují kolem deseti. Když jsem byl ve školce tak jsme si normálně ukazovali na záchodech penisy a masturbovali. 2) Taky si pamatuji že si ho kluci uchopili a stáhli tu kůži až dolů a objevil se jim tam růžoví žalud, ale mně to vůbec nešlo a tak to do teď skoušim a stejně mi to jde jenom trochu tak jestli je vše normální předem díky za odpověď

kluk, 13 let, 27. května 2018

Ahoj,
tvůj první dotaz bohužel nechápu a nerozumím tomu, na co se vlastně ptáš. Věk, kdy člověk začne masturbovat, je velmi individuální a už úplně malé děti často objevují své tělo prostřednictvím masturbování. Neexistuje nic jako ideální věk, kdy začít masturbovat.
Ohledně tvého druhého dotazu; nejčastějším důvodem toho, proč se nedá předkožka přetáhnout, je její zúžení. Obvykle také odborníci uvádí, že pokud není zúžení spojeno s bolestí nebo dalšími problémy, není potřeba ho během dospívání řešit. Nicméně na dálku a po internetu ti nikdo na světě nedokáže říci, zda je všechno v pořádku. Pokud tedy chceš mít stoprocentní jistotu, zkonzultuj své pochybnosti se svým pediatrem.
Měj se hezky!
Bára

Moje tělo - kluci

Ahoj
Chtěl bych se zeptat jestli je normální když se dotknu žaludu na penisu tak to trochu bolí předkožka jde přetáhnout.
Předem díky za odpověď

kluk, 13 let, 25. května 2018

Ahoj,
obávám se, že ti na dálku a online nedokáži poradit. „Trochu bolí“ je velmi neurčitý pojem a myslím, že ani lékař na základě této informace nedokáže rozhodnout, jestli jde o normální stav, nebo příznak nějakého zdravotního problému. Pokud tedy bude bolest přetrvávat, raději se objednej k lékaři a zkonzultuj s ním své obtíže.
Přeji ti hodně štěstí!
Bára

Moje tělo - kluci

Čau hele někde jsem četl že kluci v mém věku po masturbaci ejakulují sperma, zatím se my to nestalo furt ze mě „teče“ to samé co jsem ejakulovak roky spátky.Už je to skoro půl roku od mých narozenin a furt nic mam teda otázku jestly je to normalní nebo kdy se to projeví.

kluk, 14 let, 20. května 2018

Ahoj,
nevím, podle čeho soudíš, že se složení tvého ejakulátu za poslední roky nezměnilo. Přítomnost spermií v ejakulátu rozhodně nepoznáš pouhým zrakem. Tím, že se vzhled tvého ejakulátu za poslední roky nezměnil, se tedy rozhodně nemusíš trápit.
Měj se hezky!
Bára

Moje tělo - kluci

Ahoj.
Zdá se mi že mám moc malý a dětský penis když jsme byly se školou na koupání nenápadně jsem se koukal na ostatní a měli je takové hnědé a velké zatím co já jsem měl malého a bílého nevím jestli je to v tomto věku normální předem díky za odpověď

kluk, 13 let, 15. května 2018

Ahoj,
nemusíš si dělat žádné starosti. Neexistuje nic jako ideální délka či velikost penisu. Jeho rozměry a vzhled jsou velmi individuální záležitostí. Navíc jsi teprve na začátku dospívání a jeho velikost i vzhled se budou v průběhu nadcházejících rozhodně ještě výrazně měnit. Skutečně se tím nemusíš znepokojovat.
Měj se hezky!
Bára

Moje tělo - kluci

Dobrý den chtěl bych se zeptat na par veci Jestli kdyz budu cvičit tzv. Workout (posilování vlasnti váhou těla) jestli to nemuze se mnou neco udelat za dalsi jak bych si mohl zvolit zdravejsi jidelnicek jedinou mou zmenou bylo zatim to ze jsem z pravidelneho piti tzv. Šťávy presel na vodu a predem se omlouvam na gramaticke chyby v texty a predem dekuji za odpověď totiz nepisu moc hacky a carky

Tazav, kluk, 13 let, 3. května 2018

Ahoj,
pokud budeš dbát na správnou techniku a provádění cviků, určitě nebude mít cvičení žádné negativní účinky. Ty se však mohou dostavit při jejich nesprávném provádění. Proto je vždy vhodnější alespoň v začátcích požádat o radu odborníka a nechat si ukázat správnou techniku (například najmout si trenéra v posilovně).
Co se týká zdravého jídelníčku, určitě moc dobře víš, co je zdravé a co nikoli. Jednoduše se snaž nezdravé věci jíst co nejméně a naopak zařadit do svého jídelníčku víc těch zdravých. Je prima, že jsi nahradil sladké pití čistou vodou. Stejně tak můžeš například čokoládu a bonbóny nahradit oříšky, či čerstvým ovocem. Místo hranolek si dát jako přílohu salát a podobně.
Měj se hezky!
Bára

Moje tělo - kluci

Ahoj Alíku , můj dotaz je velmi komplikovaný.
Je mi 13 jak je již dole uvedeno. Většina lidí ze třídy (7. ročník) už má alespoň 160 cm a váží alespoň 40kg. Já mám jen 154cm a vážím jen 37kg.
Je možné že je to kvůli tomu že míň jím? Nemám anorexii ani nic jiného ale , prostě když toho moc sním je mi blbě.
Vím že je to záležitost puberty a právě o tom se chci bavit.
Hodně lidí z naší třídě už má akné ale já ne. Jsem 3 nejmenší ze třídy :(
Myslíš že je v pohodě kdyby mi začla puberta teď v 13 nebo 14? :( (narodil jsem se 8.4 2005)
Všichni se mi vysmívají že jsem malý přitom každý z naši rodiny z dospělích má 185cm a to je hodně.
Myslíš že by bylo normální kdyby me začla puberta ve 14?

kluk, 13 let, 27. dubna 2018

ahoj,
chápeme, že Tě téma růstu/výšky trápí, ale každý kluk nebo i holka roste trochu jinou rychlostí, puberta u něj začíná v trochu jiném věku, je to hodně individuální věc. Zároveň každý z nás zdědil nějakou dispozici po rodičích (jestli budeme malí nebo větší, robustnější nebo štíhlí). Je možné, že další fáze puberty, kdy se objeví růstový výšvih, akné, u tebe začne ve 13 letech nebo před dosažením 14. roku věku, o něco později než třeba u ostatních. Začátek puberty je závislý na hladinách pohlavních hormonů a my ho úplně sami neovlivníme. Je možné, že tak teprve pořádně růst začneš - kluci rostou déle než dívky.

Na růst může mít vliv, pokud člověk jí málo (a to zejména málo kvalitních bílkovin, železa) - neznamená to ale, že by se člověk nutně musel přecpávat. Lépe je jíst častěji, menší porce - aby se člověk nepřejedl, ale přitom za celý den ujedl trochu více než běžně. Co se týče stravy, můžeš se poradit i s lékařem nebo nutričním terapeutem, zda jíš dostatečně.

Držíme palce, Vím, co jím

Moje tělo - kluci

vím že je to hodně blbá otázka ale zajímá mě to
od kolika let začínají děti basturbovat cca
děkuji za odpověď :)

kluk, 12 let, 3. dubna 2018

Ahoj,
to je poměrně složitá otázka. Už úplně malé děti se dotýkají na intimních místech a je jim to příjemné. Samozřejmě v tomto případě nelze ještě mluvit o záměrné masturbaci. Je jim to příjemné, tak to zkrátka dělají. S tímto příjemným drážděním mají zkušenosti už batolata, takže lze jen těžko říci, kdy přesně začínají děti masturbovat záměrně a cíleně.
Měj se hezky!
Bára

Moje tělo - kluci

Ahoj , je mi 14 a mám problém ... Víte pořád myslím na sex ... Neustále jsem "nadržený" a kdykoli vidím nějakou pěknou holku nebo pěkný zadek tak jsem úplně mimo ... Někdy to není hrozný ale někdy se to nedá nedá a nedá vydržet ... Je to k zblázneni... I když masturbuju 5x do týdne tak to nijak nepřejde ... Nemůže z toho být nějaká nemoc ? Nebo je to normální ?

Ahoj,
myšlenky na sex i časté vzrušení jsou v průběhu dospívání zcela normální a nemusíš se strachovat, že by se jednalo o jakoukoli nemoc. Masturbuj tolikrát, kolikrát potřebuješ a chceš a nedělej si z toho starosti.
Měj se hezky!
Bára

Moje tělo - kluci

Ahoj Alíku,
Chci se zeptat, zda je normální, že můj penis při erekci míří k břichu a je k němu ohnutý (jakákoli manipulace s ním ale nebolí). Pokud to normální není, chci se zeptat proč se mi to děje a co s tím můžu dělat.
Díky

kluk, 11 let, 19. března 2018

Ahoj,
tvar, velikost i případné zakřivení penisu je velmi individuální záležitost. Na dálku a online ti nikdo nemůže zodpovědně říci, zda je všechno v pořádku, ale dovolila bych si odhadovat, že pokud tě penis nebolí a jeho zakřivení ti nezpůsobuje žádné problémy, bude velmi pravděpodobně všechno v pořádku. Pokud však chceš mít stoprocentní jistotu, požádej rodiče, aby tě objednali na prohlídku k pediatrovi, který tě prohlédne a zkontroluje.
Přeji ti hodně štěstí!
Bára

Moje tělo - kluci

Ahoj Alíku, a jeho kamarádi ( :
Masturbuju třeba i sedmkrát denně. Můžu dostat rakovinu prostaty? Děkuji, mějte se hezky ( ;

kluk, 10 let, 21. března 2018

Ahoj,
před pár roky proběhla novinami zpráva, že naopak častější ejakulace snižuje riziko vzniku rakoviny prostaty, ale k tomuto závěru došla jen jedna dlouhodobá skupinová studie, není to považované za jednoznačně prokázaný fakt. Nikdo ale neprokázal ani opak, takže bych se tím neznepokojoval.

Alík

Moje tělo - kluci

Bojím se, že mám opravdu krátký penis. Při ztopornění má pouze 7 cm.
Předem děkuji za odpověď, Adam

kluk, 12 let, 5. března 2018

Ahoj,
nic jako ideální velikost penisu neexistuje. Jeho délka je velmi individuální záležitost, která je geneticky podmíněná. Vzhledem ke tvému věku se navíc rozhodně nejedná o definitivní rozměr, ale během dospívání ještě dále poroste. Navíc (i kdybys nebyl jako dospělý s délkou svého penisu spokojený) neexistuje způsob, jak penis prodloužit. Buď trpělivý a neměj obavy, naprosto jistě v budoucnu najdeš partnerku, které budou vyhovovat přesně tvé rozměry.
Měj se hezky!
Bára

Moje tělo - kluci

Ahoj Alíku.
Mám pár dotazů na 13-ročnou přehlídku.
Co se tam bude dělat?
Kdo všechno tam bude?
Jak dlouho to trvá?
Děkuji za odpověď.

kluk, 12 let, 4. března 2018

Ahoj,
na třináctileté prohlídce tě nejprve změří a zváží a porovnají naměřené údaje s indexem hmotnosti a růstovými grafy. Vyšetří ti moč (tu si přineseš ve zkumavce už z domova). Prohlédnou celé tělo, zejména případné kožní změny, pohlavní orgány, ale například i držení páteře. Změří ti krevní tlak a puls. Vyšetří ti zrak a sluch. Lékař se ti také podívá do úst a případně doporučí návštěvu stomatologa. Na konci ti sdělí případná doporučení ohledně tvého zdravotního stavu. Je při ni přítomen minimálně jeden rodič a trvá odhadem kolem půl hodiny.
Měj se hezky!
Bára

Moje tělo - kluci

Ahoj Alíku
Mám problém s váhou , je mi 14 let a mám jen 35 Kg a měřím 151 cm , ve škole se nejvíc kamarádím s kluky kteří posilují a jsou o dvě hlavy větší jak já (jsem v 8 třídě) a když jím tak nepřibírám a to si myslím že jím fakt hodně. Jednou za rok jezdim do lazni kvuli svalům , prosim poraďte mi co s tím ten kamarád co posiluje mi říkal že by byl rád kdyby byl takhle malej že by byl mohutnej , ale já ani nemám co posilovat , prosím poraďte co s tím.

kluk, 14 let, 13. března 2018

ahoj,
s postavou je to složité - částečně naši postavu ovlivňují i geny - to, jak vypadají naši rodiče, prarodiče - pokud jsou všichni v rodině štíhlí, drobnější, hůře přibývají na váze, může být tvoje nízká váha tímto ovlivněna. (Jiní lidé jsou třeba robustní nebo naopak lehce přibývají na váze - třeba i rodiče, prarodiče mají vyšší hmotnost, než je norma.)

Je těžké Tvou situaci takhle na dálku posoudit, když nemáme více informací (jak se stravuješ, jak se vyvíjela váha, jak vypadají rodiče, sourozenec, apod.). Ale pokud máš pocit, že jíš opravdu hodně a nepřibíráš na váze, bylo by dobře to třeba probrat i s Tvým lékařem - může se případně blíže poptat, jak se konkrétně stravuješ (jaké potraviny, jak velkou porci ujíš), a případně i doporučit nějaké změny, které by mohly pomoci váhu zvýšit.
Držíme palce, Vím, co jím