Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Alík radí dětem

  Na otázky odpovídají

  pracovníci Modré linky, psycholožka BáraV, poradenské centrum Locika, projekt Sbarvouven.cz, NL pro odvykání, student práv Yaboiii, MVDr. Přemysl Rabas, Škola Vitae, vědecký novinář Pragmatik a správci. Občas odpovídá i sám Alík.

  Dotazy mohou pokládat pouze děti mladší 15 let.

  Neobvyklý podkožní útvar

  Moje tělo - kluci

  Ahoj poradno,
  mám problém. Na svém penisu jsem našel bílou podkožní kapslicku, dlouhou asi dva milimetry. S odhrnutou předkožkou je asi 1cm pod žaludem, z mého pohledu zespodu, v normálním stavu (zakrytý žalud) je na špicce penisu. Při doteku to nebolí, při zatlacení to štípe, při masturbaci to taky nebolí. Hygienu mám perfektní. Mám se bát a jít k doktorovi, nebo to je normální, nebo to je jenom neškodný pupínek?
  Díky za odpověd’.

  kluk, 14 let, 26. února 2023

  Ahoj kluku,

  Vzhledem k umístění by se mohlo jednat o tzv. epiteliální depo, které se tvoří v místech, kde dochází k uvolňování („odlepování“) předkožky od žaludu. Nejedná se o žádnou vadu ani onemocnění, nýbrž o normální fázi procesu uvolňování „přilepené“ předkožky. Obsah depa se dříve či později buď vstřebá, nebo (při větším objemu) dojde k jeho uvolnění. To by ses však neměl snažit nijak „urychlit“ (například mačkáním, „vytlačováním“), protože by sis mohl způsobit poranění. Další možnost by vzhledem k relativně malým rozměrům popisovaného útvaru mohla představovat zvětšená (zduřelá) mazová žlázka. Ke zduření některé z mazových žlázek dochází v pubertě z důvodu zvýšení produkce kožního mazu. I v takovém případě se však jedná o problém spíše kosmetický nežli zdravotní.

  Moje tělo - kluci

  Ahoj Alíku, mám furt problém s něčím..

  1. Můj penis měří 2,5 cm při klidovém stavu a 5 cm při erekci, je to normální?
  2. Mám extrémní chuť na sex.
  3. Necítím ty příjemné pocity když masturbuji.
  4. Je normální že v mém věku se masturbuje?

  Předem děkuji za odpověď.

  kluk, 11 let, 20. února 2023

  Ahoj kluku,

  1) Uvedené rozměry penisu jsou sice mírně podprůměrné, ale jinak naprosto normální. Průměrná délka penisu u chlapců ve věku 11 let činí 3 až 5 cm v klidovém stavu (bez erekce) a 6 až 9 cm při erekci. Ale „průměrný“ ještě neznamená „jediný správný“. Mírně podprůměrná délka je stále ještě normální a vůbec se nejedná o nějakou „vadu“ nebo „poruchu“. Rozhodně neplatí, že větší penis by měl být považován za „lepší“ nebo „hodnotnější“, než penis průměrných nebo mírně podprůměrných rozměrů. Naopak, mírně podprůměrná délka penisu má řadu výhod (například když máš erekci, není to tak nápadné).

  2) Vysoká sexuální apetence (doslova „chuť na sex“) je v období dospívání normální. Je způsobena tím, že v těle dochází k prudkému nárůstu pohlavních hormonů. Možná, že „chuť na sex“ Tě bude občas znervózňovat nebo Tě dokonce obtěžovat (když se dostaví ve chvílích, kdy bys ji nejméně potřeboval), na druhou stranu je dokladem toho, že se vyvíjíš v podstatě normálně.

  3) Je možné, že se u Tebe dosud plně nevyvinuly potřebné reflexy (tedy reakce nervové soustavy na stimulaci neboli dráždění určitých částí těla). také je možné, že sis zatím ještě nenašel takový způsob vykonávání masturbace, který by tě uspokojoval. Každý dospívající člověk je vlastně takovým velkým „objevitelem“, protože objevuje svoje tělo a pocity, které si může navodit dotýkáním určitých jeho částí. To za Tebe nikdo jiný neudělá, a záleží tedy na Tobě, abys zkoušel různé způsoby, až si „vyhmátneš“ ten, který Ti bude nejlépe vyhovovat.

  4) Ano, je to naprosto normální. Podle řady vědeckých výzkumů přibližně dvě třetiny chlapců i dívek začínají masturbovat ještě v dětství před pubertou (tedy přibližně ve věku devíti až jedenácti let nebo i dříve), zbývající třetina pak „objevuje“ masturbaci v průběhu dospívání. Rozhodně se tedy nemusíš znepokojovat, že bys masturboval moc brzy.

  Preventivní prohlídka + růst a rozměry penisu

  Moje tělo - kluci

  Dobrý den poradno, mám pár otázek.

  1. za 3 dny mě čeká 15 léta prohlídka, co od ní očekávat.
  2. můj penis meri bez erekce ±9,5 cm a s erekci ± 14,7 - 15,3 cm je tato délka v pořádku? Na skoro 15 let?
  3. odkud mám svůj penis měřit, od korene nebo mám měřící nástroj primacknout do kůže.
  4. vážím 82,7 kg a měřím 183 cm pokud bych zhubl je možnost že se mi optický zvětší penis?
  5. do kolika let přibližně roste penis

  Děkuji moc za odpovědi

  kluk, 14 let, 20. února 2023

  Ahoj kluku,

  1) Součástí preventivní prohlídky ve věku 15 let je rozhovor s lékařem týkající se možných zdravotních rizik, kontrola a případné doplnění očkování, zjištění tělesné hmotnosti a výšky, kontrola pohybového aparátu, prohlídka kůže, mízních uzlin, štítné žlázy a pohlavních znaků, vyšetření moči, vyšetření krevního tlaku a pulzu, vyšetření zraku včetně barvocitu, vyšetření sluchu, řeči a hlasu, zhodnocení psychosociálního vývoje a motorických dovedností a zhodnocení zdravotních rizik do dalšího života. Také je možné, že se Tě lékař zeptá, na jakou školu se budeš hlásit, případně jaké povolání bys chtěl vykonávat, aby mohl Tvoji volbu zhodnotit z hlediska zdravotního stavu (například zda nemáš nějakou vrozenou vadu či vývojovou poruchu, která by mohla být překážkou pro vykonávání zvoleného povolání). V podstatě tedy můžeš očekávat něco podobného, jako na předchozí preventivní prohlídce ve věku 13 let.

  2) Délka penisu v klidovém stavu je u Tebe mírně nadprůměrná, při erekci průměrná. U chlapců ve věku 15 let činí průměrná délka penisu v klidovém stavu 7 ± 1 cm (tj. 6 až 8 cm) a při erekci 14 ± 1 cm (13 až 15 cm). Samozřejmě je třeba počítat s tím, že zejména v klidovém stavu je délka penisu ovlivněna vyšší či nižší pružností závěsných vazů, na nichž je tento orgán upevněn uvnitř těla, a dále na různých vnitřních i vnějších okolnostech. K těm vnějším patří například nízká teplota okolního prostředí (vzduchu, případně vody), k vnitřním například stres a psychické napětí – v obou případech dochází ke stahování svalstva v oblasti malé pánve, čímž se penis částečně „zasune“ směrem do těla.

  3) Délka penisu se měří od kořene, tedy od místa, kde penis vystupuje na povrch těla. V podstatě se tedy měří pouze ta část penisu, která vystupuje „z těla ven“, zatímco větší část penisu, která se nachází uvnitř těla, se nezapočítává. Pokud by tedy například 2 – 3 cm penisu byly zanořené v tuku mezi stydkou kostí a povrchem těla v oblasti okolo kořene penisu, pak by se tyto 2 – 3 cm do délky penisu nepočítaly.

  4) K vizuálnímu zvětšení („prodloužení“) penisu by mohlo dojít v případě, že je v současné době částečně zanořený v tuku, tedy v tukové tkáni v oblasti podbřišku. Avšak nejsem si jistý, zda je právě u Tebe penis částečně zanořený v tuku, protože soudě dle vztahu mezi Tvojí výškou a hmotností (hodnota BMI se pohybuje okolo 24,7) netrpíš obezitou, nýbrž pouze mírnou nadváhou. Záleželo by rovněž na tom, jak pružné máš závěsné vazy, které tvoří závěsný aparát penisu. Zhubnutí by se na viditelné délce penisu projevilo spíše v případě, že by tyto vazy byly spíše tuhé, zatímco u jedinců s vysoce pružnými vazy by „optické prodloužení“ penisu po odbourání tuku v oblasti podbřišku bylo méně nápadné.

  5) U většiny chlapců probíhá růst penisu do věku 18 let, přičemž v posledním roce (tj. ve věku 17 – 18 let) zpravidla roste již jen obvod penisu, nikoli jeho délka. Avšak u některých chlapců (přibližně u 10 – 15%) s ohledem na individuálně dané rozdíly v tempu tělesného vývoje pokračuje růst penisu až do věku 19 – 21 let. Nejčastěji je však růst penisu ukončen ve věku okolo 18 let.

  Moje tělo - kluci

  Ahoj poradno! Mám dva dotazy

  1. Je v pořádku, že moje předkožka, když je penis bez erekce, je 1,5 cm dlouhá? Můžu ji nějak zmenšit?
  2. Můj penis měří bez erekce 3 cm a s erekcí 6 cm, je to normální ? (Všechny údaje bez té předkožky)

  Děkuju za odpověď 👍

  kluk, 12, 5 let, 7. února 2023

  Ahoj kluku,

  1) Nevím, odkud kam jsi předkožku měřil, nicméně předpokládám, že máš na mysli pouze tu její část, která přesahuje vrchol žaludu (část předkožky, která „pokračuje“ před penis, se odborně nazývá akroposthion). Ve skutečnosti je předkožka zřejmě mnohem delší. Její vnitřní list totiž začíná za okrajem žaludu a pokračuje přes žalud až k tzv. prstenci, kde přechází do vnějšího listu, který je viditelný i tehdy, když je předkožka natažená na žaludu. Na vnější list předkožky pak navazuje další kožní pokryv penisu, který vede až k tzv. kořeni penisu, tedy k místu, kde penis „vystupuje“ ven z těla. Tudíž skutečná délka předkožky u Tebe jistě činí více než 1,5 cm. Pro větší názornost připojuji schematickou kresbu (dostupné na https://imgway.cz/v/91jI.jpg), kde červenou barvou je vyznačen vnitřní list předkožky a tmavě modrou vnější list.
  Pokud jde o nějaké „zmenšení“ předkožky, o to se raději nepokoušej, protože by sis mohl způsobit poranění, které by mohlo vést až k deformaci penisu. Navíc předkožka tvoří určitou „kožní rezervu“ pro pokrytí rozdílu v délce penisu během jeho růstu a vývoje. Tudíž je pravděpodobné, že s tím, jak Tvůj penis dále poroste do délky, se „přesahující“ část předkožky (neboli akroposthion) bude relativně „zkracovat“ („relativně“ znamená, že ve skutečnost se nezkrátí, ale spíše se bude posouvat směrem ke kořeni penisu s tím, jak penis poroste). Předkožka se totiž během vývoje v období dospívání postupně uvolňuje a rozšiřuje. Zatímco v dětství před pubertou téměř u všech chlapců „pokračuje“ před žalud, v dospělosti takto přesahuje již jen přibližně u poloviny mužů, zatímco u ostatních pokrývá buď jen samotný žalud, nebo dokonce jen jeho větší či menší část.

  2) Uvedené rozměry penisu jsou sice podprůměrné, avšak stále ještě normální. U chlapců ve věku 12 let činí průměrná délka penisu 5 ± 1 cm (tj. 4 až 6 cm) v klidovém stavu a 10 ± 1 cm (tj. 9 až 11 cm) při erekci. Ale „průměrný“ neznamená totéž, co „normální“. Normální může být i podprůměrná délka. za abnormálně malý penis neboli mikropenis se považuje pouze takový penis, jehož délka při erekci je v dospělosti (po dokončení růstu a vývoje penisu) menší než 5,6 cm, čemuž by v případě dvanáctiletého chlapce odpovídala délka přibližně 4 cm. Délka penisu v klidovém stavu není rozhodující, protože se může měnit v závislosti na různých okolnostech (například v chladném prostředí nebo po sprchování ve studené vodě je penis v klidovém stavu relativně kratší, jak už sis možná někdy všiml).
  Podprůměrná délka penisu může být dána buď pomalejším tempem jeho vývoje během dospívání, nebo určitými vrozenými předpoklady, k nimž patří například vyšší pružnost vazů, na nichž je penis uvnitř těla upevněn. Dále je možné, že penis je u Tebe částečně zanořený. Částečné zanoření penisu může být způsobeno buď obezitou, konkrétně pak příliš silnou vrstvou tuku v oblasti podbřišku, nebo extrémně vysokou pružností závěsných vazů. V prvním případě lze optického „zvětšení“ penisu dosáhnout zhubnutím, tedy odbouráním nadměrné vrstvy tuku, v níž je penis zanořen. Ve druhém případě nemůžeš jeho zvětšení dosáhnout nijak, protože pružnost vazů je vrozená a nelze ji měnit. Rozhodně nedoporučuji snažit se penis „zvětšit“ nějakým násilným natahováním, které by mohlo vést k poškození závěsných vazů, které by mělo právě opačný účinek, tj. penis by pak byl ještě více zanořen.
  Právě částečné zanoření penisu by také mohlo být příčinou většího přesahování předkožky, o němž se zmiňuješ v prvním dotazu. Pokud je totiž penis částečně zanořený v těle, znamená to, že celý jeho kožní pokryv je „posunutý“ směrem dopředu. Nicméně tento „problém“ (pokud lze vůbec hovořit o nějakém problému) se časem vyřeší sám, protože s tím, jak penis v následujících letech poroste do délky, se zároveň bude „spotřebovávat“ výše zmíněná kožní rezerva.
  Jinak se kvůli rozměrům penisu nemusíš znepokojovat. Nic z toho, co v dotazech uvádíš, nenasvědčuje tomu, že bys trpěl nějakou vývojovou vadou či poruchou. Mírně podprůměrné rozměry penisu nemusí v období dospívání znamenat nic, protože tento orgán se u jednotlivých chlapců může vyvíjet různým tempem. I když jsou u Tebe rozměry penisu v současné době podprůměrné, ještě to neznamená, že budou podprůměrné už navždy. Zejména mezi třináctým a čtrnáctým rokem věku dochází u většiny chlapců k výraznému růstu penisu do délky, během něhož se řada rozdílů mezi jednotlivými chlapci do jisté míry „stírá“. Navíc růst penisu zpravidla pokračuje až do věku okolo osmnácti let.
  Kromě toho rozhodně neplatí, že „velký“ penis by měl být nějakým způsobem „lepší“ nebo hodnotnější, než penis průměrných či mírně podprůměrných rozměrů. Naopak, pokud už se u muže dostavují nějaké obtíže v pohlavním životě (konkrétně při pohlavním styku), jejich příčinou bývá spíše abnormálně velký penis.

  Masturbace, ranní erekce

  Moje tělo - kluci

  Ahoj Alíku

  1. Chtěl jsem se zeptat, když masturbuji tak mám i s předkožkou, nebo ne??
  2. Je normální, že když se vzbudím, tak se mi postaví??
  kluk, 13 let, 5. února 2023

  Ahoj kluku,

  1) Samozřejmě záleží především na Tobě, jaký způsob vykonávání masturbace Ti bude nejlépe vyhovovat. Většina chlapců a mužů si při masturbaci střídavě přetahuje předkožku přes žalud a opět natahuje na žalud, čímž dochází ke stimulaci (tj. dráždění) několika tisíc nervových zakončení, která se nacházejí právě na rozhraní vnitřního a vnějšího listu předkožky, zatímco jiní si ponechávají předkožku nataženou na žaludu. Pokud Ti přetahování předkožky zatím činí obtíže, můžeš si ji ponechat ve výchozí poloze. Důležité je, aby Ti vykonávání masturbace bylo příjemné, což nakonec dovedeš posoudit nejlépe Ty sám.

  2) Ranní erekce je naprosto normální jev. Často se dostavuje již krátce před probuzením, případně krátce po něm. Důvodem ranní erekce je to, že právě v ranních hodinách dosahuje hladina mužského pohlavního hormonu testosteronu svého celodenního maxima. Testosteron, podobně jako většina dalších hormonů, se totiž v těle „vyrábí“ především během spánku. Ranní erekce je tudíž projevem „nahromadění“ většího množství tohoto hormonu během noci. Jestliže se tedy ráno při probuzení pravidelně dostavuje erekce, není to důvod ke znepokojení, ale právě naopak, jedná se o projev toho, že Tvoje tělo funguje tak, jak má. Proto se také říká, že ranní erekce je „vizitka mužského zdraví“.

  Jak dosáhnu při masturbaci vyvrcholení?

  Moje tělo - kluci

  Ahoj poradno,
  je mi to tu trapné psát, ale mám problém při masturbaci, až domasturbuji, tak žádné skvělé pocity na rozdíl od ostatních nepociťuju.

  kluk, 12 let, 30. ledna 2023

  Ahoj kluku,

  Zřejmě máš na mysli pohlavní vyvrcholení (cizím slovem orgasmus), což je velmi prudký a intenzivní pocit, který se dostavuje v závěru masturbace nebo jiných sexuálních aktivit. To jsou ty zmiňované „skvělé pocity“, které se liší „od ostatních“, jak píšeš v dotazu.
  Jestliže při vykonávání masturbace zatím nedosahuješ vyvrcholení, může to mít různé příčiny. Nejpravděpodobnější je, že se u Tebe dosud plně nevyvinul tzv. ejakulační reflex, což je vlastně soustava reflexů (tj. reakcí těla na určité podněty) vedoucích k dosažení pohlavního vyvrcholení a u starších chlapců a mužů také k výronu semene neboli k ejakulaci. Zjednodušeně řečeno je možné, že tyto reflexy u tebe zatím ještě „nefungují“. Nemusí se však jednat o nějakou „poruchu“. U některých dospívajících se zkrátka tyto reflexy vyvinou dříve, zatímco u jiných později. I bez nich může být masturbace docela příjemná (ostatně řada chlapců i dívek masturbuje již v dětství před pubertou, protože je jim příjemné už to, že se pohlavních orgánů různým způsobem dotýkají).
  Dalším možným důvodem je, že masturbaci přerušuješ (ukončuješ) dříve, než se příslušné reflexy mohou „spustit“, tedy že doba trvání masturbace je moc krátká na to, aby bylo vyvrcholení dosaženo. U některých dospívajících se totiž při masturbaci mohou objevit nepříjemné pocity (například nadměrný tlak či nadměrné tření), které je donutí, aby masturbaci přerušili, případně jsou už moc unavení, nebo je další masturbace už zkrátka „nebaví“, a tak ji přeruší nebo ukončí, aniž by dosáhli orgasmu.
  Jediné, co Ti mohu poradit, je trpělivost. Ty sám nejlépe víš, co je Ti příjemné a co už nikoliv. Každý dospívající člověk je vlastně takový „velký objevitel“, protože prozkoumává svoje tělo a objevuje nové pocity, které si může sám vyvolat. To za Tebe nikdo jiný neudělá. Je možné, ba dokonce velmi pravděpodobné, že už brzy budeš pohlavního vyvrcholení dosahovat. Jak se říká, trpělivost přináší ovoce, a Tobě jistě dříve nebo později přinese kýžené uspokojení.

  Masturbace

  Moje tělo - kluci

  Ahojky, mám 2 otázky

  1. Nevím kde doma mastrubovat, chtěl bych doporučení na nějaká místa.
  2. Co je to společná masturbace?

  Děkuji předem ♥️

  kluk, 11 let, 30. ledna 2023

  Ahoj kluku,

  1. Masturbace je sice normální, přirozená a zdraví prospěšná činnost, avšak je třeba ji vykonávat v soukromí. Pokud máš pokoj jen pro sebe, neměl by být dostatek soukromí problémem. Jestliže sdílíš společný pokoj například se sourozencem, budeš mít dostatek klidu snad jen v případě, že sourozenec buď nebude doma, nebo se bude nacházet v nějaké jiné místnosti. Z dalších částí bytu, které mohou být vhodné pro vykonávání masturbace, lze uvést například koupelnu.
  2. Společná masturbace je masturbace, kterou vykonávají nejméně dvě osoby na stejném místě a ve stejném čase. Jedná se o velmi důvěrnou aktivitu, kterou zpravidla vykonávají pouze lidé, kteří si navzájem důvěřují. Někdy také dochází k vykonávání společné masturbace tehdy, když v jedné místnosti přespává více dospívajících jedinců, kteří masturbují (například na internátních školách, letních prázdninových táborech či na podobných místech).

  Nicméně bych příliš nedoporučoval někoho o vykonávání společné masturbace žádat, protože dotyčná osoba by takový požadavek nemusela „správně pochopit“ a mohla by Tě považovat za jakéhosi „zvrhlíka“, kterému už „nestačí“, že masturbuje sám.

  „Předčasná“ ejakulace

  Moje tělo - kluci

  Ahoj, mám takový problém, vždy když masturbuji, tak se udělám prostě „až moc rychle“, trapí mě to, protože to bývá pod 1 minutu, bojím se, že až budu mít pohlavní styk, tak si to partnerka neužije nebo se mi vysměje. Není tu nějaký způsob jak to prodloužit? Bez mastiček atd.

  /kluk, 14 let, 27. ledna 2023

  Ahoj kluku,

  Doba potřebná pro dosažení orgasmu a ejakulace při pohlavním styku bývá zpravidla podstatně delší, než doba potřebná pro dosažení téhož při masturbaci. Pokud už se při pohlavním styku vyskytnou nějaké obtíže s předčasnou ejakulací, pak hlavní a nejčastější příčinou je nízká frekvence (četnost) pohlavního styku. Proto se předčasná ejakulace častěji vyskytuje u páru, který vykonává pohlavní styk méně než třikrát týdně. Další možnou příčinou předčasné ejakulace při pohlavním styku je nadměrný stres, který bohužel často bývá způsoben právě obavami z toho, že partner „něco udělá špatně“, nebo že nenaplní očekávání partnerky.
  Za předčasnou ejakulaci se při pohlavním styku považuje pouze ejakulace dosažená do 15ti vteřin od zahájení soulože (tj. do 15 vteřin od zavedení partnerova penisu do partnerčiny pochvy). Pro vykonávání masturbace žádná podobná časová hranice není stanovena (jinak řečeno, ejakulace při masturbaci nikdy není předčasná), nicméně za normální lze považovat poměrně široké časové rozmezí od několika vteřin do několika minut. Opět však platí, že ať už je doba potřebná k dosažení ejakulace při masturbaci jakkoliv „krátká“ nebo naopak „dlouhá“, tento časový údaj ještě nic nevypovídá o tom, jak dlouhou dobu bude muž či chlapec jednoho dne potřebovat k dosažení ejakulace při pohlavním styku.
  Kdyby se Ti přece jen v budoucnu stalo, že by Tvoje partnerka nebyla spokojena s délkou pohlavního styku, je velmi pravděpodobné, že chyba bude spíše na její straně (buď vůči Tobě bude mít přehnaná očekávání, nebo Tě bude stresovat, případně s Tebou nebude mít pohlavní styk tak často, jak by bylo zapotřebí, aby k předčasné ejakulaci nedocházelo). Pokud by se Ti partnerka navíc ještě „vysmála“, jak píšeš, tak by to už samo o sobě znamenalo, že taková partnerka pro tebe není vhodná. Lidé, kteří se doopravdy milují, totiž jeden druhého neponižují posměchem.
  Pokud jde o „prodloužení“ doby pro dosažení ejakulace při masturbaci, to není nijak nutné, i když samozřejmě možné je. Například vyšší četností vykonávání masturbace (obecně platí, že po delší „přestávce“ se doba potřebná k dosažení ejakulace zkrátí, zatímco u jedinců, kteří vykonávají masturbaci častěji a pravidelněji, se prodlouží).

  Rozměry penisu, předkožka

  Moje tělo - kluci

  Ahoj Alíku@)->-, mám asi problémy s mým penisem (Nevím jak to napsat slušně). 1. Nevím jestli je 5,5 cm penisu málo nebo akorát. 2. Mám stáhnutou kůži jak se otevírá penis. Pomůžete mi prosím? Děkuju.>X<-

  kluk, 13 let, 23. ledna 2023

  Ahoj kluku,

  1) Průměrná délka penisu u chlapců ve věku 13 let činí 5 až 7 cm (tj. 6 ± 1 cm) v klidovém stavu a 11 až 14 cm (tj. 12,5 ± 1,5 cm) při erekci. V dotazu neuvádíš, zda 5,5 cm platí pro klidový stav nebo pro erekci. V prvním případě by tato délka byla průměrná, ve druhém případě podprůměrná. Ani tehdy by se však nejednalo o abnormálně malý penis neboli tzv. mikropenis. V každém případě je tedy u Tebe délka penisu normální.

  2) Kůže v místech, „jak se otevírá penis“, je předkožka. Zatímco u některých chlapců předkožka i v klidovém stavu pokrývá celý žalud, u jiných je její prstenec „otevřený“ a větší či menší část žaludu zůstává obnažena. To je dáno nejen délkou samotné předkožky, ale i šířkou jejího prstence, dále větší či menší pružností vazivových tkání kožního pokryvu penisu a dalšími okolnostmi. Někdy se předkožka samovolně „stahuje“ směrem dozadu. Nejedná se však o žádnou vadu či poruchu.

  Ochabnutí po dosažení orgasmu

  Moje tělo - kluci

  Ahoj alíku, chci se tě zeptat, že po prvním orgasmu tudíž i ejakulaci (při každé masturbaci) je můj penis jako nějaká vlhká hranolka a už to nejde dál dělat. Píšu abych věděl proč se to vlastne deje a proč to posléze nejde dál.

  kluk, 13 let, 19. ledna 2023

  Ahoj kluku,

  Důvodem je, že po dosažení orgasmu a ejakulace se do krve uvolňuje větší množství hormonu zvaného prolaktin. K jeho účinkům patří mimo jiné také pokles sexuální výkonnosti, celková únava či ochablost a u mužů a chlapců většinou také odeznění erekce. Prolaktin může tímto způsobem účinkovat několik minut, nejvýše několik desítek minut. Příroda to tak zařídila proto, že dosažení orgasmu je spojeno s velkým energetickým výdejem, po kterém si tělo zkrátka musí alespoň na chvíli odpočinout.

  Erekce v období dospívání

  Moje tělo - kluci

  Ahoj alíku,
  poradno, mám takovu otazku, je normální, že mám erekci i když nechci? je to pubertou dospívaním? nevim co mám delat :-(

  kluk, 12 let, 19. ledna 2023

  Ahoj kluku,

  Ano, častý nástup erekce je v období dospívání naprosto normální. Důvodem je nárůst hladiny pohlavních hormonů v krvi.
  Erekce se dostavuje během dne, ale i v noci ve spánku, i když o ní nevíš, protože spíš. Téměř pravidelně se erekce dostavuje ráno při probuzení, neboť právě tehdy dosahuje úroveň hladiny pohlavních hormonů v těle svého celodenního maxima. Nicméně se může dostavovat i kdykoliv během dne, obvykle vícekrát za den. Pro období dospívání je rovněž typická tzv. prolongovaná erekce, tedy taková, která přetrvává dlouhou dobu (třeba až několik desítek minut).
  Nezáleží na tom, zda erekci mít chceš nebo nechceš, protože se dostavuje na základě složitých reflexů, které nelze ovládat vůlí. „Dělat“ s tím nemusíš nic, protože se jedná o naprosto normální a přirozený projev, který naopak vypovídá o tom, že Tvoje tělo se vyvíjí tak, jak se vyvíjet má.

  Rozměry penisu

  Moje tělo - kluci

  Ahoj,
  mám takový problém, v klidovém stavu měří můj penis pouhých 6 centimetrů, můžu se zeptat, kdy se něco konečně změní?
  Děkuji

  kluk, 14 let, 17. ledna 2023

  Ahoj kluku,

  Jestliže u Tebe délka penisu v klidovém stavu činí 6 cm, pak slovo „pouhých“ není na místě. Průměrná délka penisu u chlapců ve věku 14 let činí 6 až 8 cm v klidovém stavu a 13 až 15 cm při erekci. Délka penisu v klidovém stavu u Tebe tudíž odpovídá průměru pro Tvůj vek. Pro posouzení rozměrů penisu je však významnější jeho délka při erekci, kterou neuvádíš, a tudíž ji nemohu posoudit.
  Ale i kdyby rozměry penisu byly mírně podprůměrné, ještě to nemusí být projev nějaké tělesné vady či vývojové poruchy. Navíc rozhodně neplatí, že větší penis by měl být nějakým způsobem „lepší“ nebo „hodnotnější“. Pokud už se v souvislosti s velikostí penisu vůbec objevují nějaké obtíže, například v pohlavním životě, pak se zpravila jedná o případy, kdy má penis abnormálně velké rozměry.

  Pokud jde o běžný průběh růstu a vývoje penisu, pak velmi zhruba platí, že jeho první růst do délky nastává přibližně v rozmezí 11 až 13 let věku, ve věku 14 až 15 let se u většiny chlapců tento růst zpomalí až zastaví, a poté ještě pokračuje ve věku 16 až 17, respektive 18 let (i když v posledním roce se zpravidla zvětšuje již jen obvod penisu, nikoli jeho délka). Samozřejmě se jedná o určitý model, který platí pro větší část chlapecké populace, avšak zdaleka ne pro všechny. Odchylka ± 2 roky oproti „běžnému“ vývoji je stále ještě naprosto normální.

  Směřování penisu při erekci

  Moje tělo - kluci

  Ahoj Alíku, chtěl bych se zeptat, zda není nějaká vada, když je můj penis při erekci mírně zatočený doleva? Prostě není pri pohledu z hora rovný. Co to způsobuje? Děkuji

  kluk, 13 let, 11. ledna 2023

  Ahoj kluku,

  Mírné směřování penisu na jednu či druhou stranu je normální, pokud nepřesahuje úhel 20 až 25° (oproti směru rovně dopředu). Pro lepší představu, jak velký je úhel 20°, připojuji odkaz na náčrtek.
  Možná Tě to překvapí, ale zhruba jen u poloviny mužů a chlapců směřuje penis rovně kupředu, zatímco zhruba u 30% se odchyluje mírně doleva a přibližně u 12% mírně doprava. Zbývající dvě až tři procenta tvoří muži a chlapci, u kterých je sklon penisu na jednu či druhou stranu větší, než uvedených 20 až 25°.
  Důvodem více či méně mírného směřování (odklonu) penisu na jednu či druhou stranu je nestejná délka či nestejná pružnost závěsných vazů, na nichž je tento orgán upevněn uvnitř těla, v oblasti tzv. malé pánve. Délka a pružnost závěsných vazů jsou dány vrozenými dispozicemi (tedy genetickou výbavou každého jednotlivce) a nelze je měnit. V naprosté většině případů to však ani není nutné.
  Pokud odklon penisu nepřesahuje zmíněný úhel, je všechno v pořádku a není třeba se obávat žádných komplikací při pohlavním styku či jiných sexuálních aktivitách. Někteří muži s výrazně odkloněným penisem sice podstupují plastiku závěsných vazů (tj. operaci, při níž se delší z vazů zkrátí), avšak podobné zákroky příliš nedoporučuji, protože při nich může dojít k nechtěnému narušení určitých nervových spojení, což může vést až ke ztrátě schopnosti dosažení a udržení erekce. Právě schopnost dosahovat kvalitní erekce je přitom mnohem důležitější, než úhel sklonu penisu, ať již v rovině horizontální (do stran) nebo vertikální (tj. směrem nahoru, nebo naopak dolů).

  Zduřelá mazová žlázka na pohlavních orgánech

  Moje tělo - kluci

  Ahoj Alíku,
  V poslední době se mi na penisu pod žaludem vytvořil takový bílý pupínek, na kterém je na špičce taková dírka. Na dotek bolí. Co to může být?
  Díky, hezký den

  kluk, 14 let, 8. ledna 2023

  Ahoj kluku,

  Bílý „pupínek“ pod žaludem může být s největší pravděpodobností zduřelá (zvětšená) mazová žlázka. „Dírka na špičce“ zmíněného kožního útvaru je vývod mazové žlázky.
  Tkáň pohlavních orgánů obsahuje velké množství mazových žlázek, které produkují kožní maz. V období dospívání produkce kožního mazu narůstá, což někdy vede k tomu, že se některá z mazových žlázek zvětší. Často se to stává právě na těch částech pohlavních orgánů, kde k sobě přiléhají povrchy dvou tkání (u chlapců pod žaludem, u dívek uvnitř záhybu nad klitorisem nebo po stranách malých stydkých pysků).
  Zduření mazové žlázky nepředstavuje zdravotní problém, jedná se spíše o problém „kosmetický“. Někteří dospělí lidé si nechávají zduřelé mazové žlázky vypalovat laserem, jenže takový zákrok považuji za poněkud problematický, protože jizvička po vypálené mazové žlázce může být nakonec větší, než byla původní zduřelá žlázka (což záleží na procesu hojení, jehož výsledek může být u každého člověka trochu jiný).
  Nejlépe bys tedy udělal, kdybys zduřelé mazové žlázce pokud možno nevěnoval pozornost. Zpočátku může být na dotek velmi citlivá až bolestivá, avšak tento problém by měl časem ustoupit. Když totiž mozek často a opakovaně dostává podněty vyvolané bolestivým podrážděním určité části těla, postupem času si na tyto podněty „zvykne“ a přestane je vnímat.
  V žádném případě se nepokoušej zduřelou žlázku nějak „odstranit“, ať už „vymačkáváním“, škrábáním nebo jiným způsobem. Poranění, které by sis při tom mohl způsobit, by zřejmě na těle zanechalo stopy, které by byly výraznější a nápadnější, než samotná zduřelá mazová žlázka.

  Rozměry penisu, věkový rozdíl

  Moje tělo - kluci

  Dobrý den, vím že je to velmi trapné, ale bojim se o tom mluvit a tady mi to přišlo bezpečnější. Muj penis má bez erekce 7cm a s ní asi 13. ale bojim se, že je to na muj věk hodně málo. Taktéž se mi zalíbila jedna holka z 9 třídy a vypadá, že já se jí líbim také, akorát že jí je 15 a mně 13... Děkuji za odpověď. :)

  kluk, 13 let, 6. ledna 2023

  Ahoj kluku,

  Rozhodně se nemusíš obávat, že Tvůj penis měří „hodně málo“. Rozměry, které v dotazu uvádíš, jsou vzhledem k Tvému věku naprosto normální. Průměrná délka penisu u chlapců ve věku 13 let činí 6 ± 1 cm (tj. 5 až 7 cm) v klidovém stavu a 12,5 ± 1,5 cm (tj. 11 až 14) cm při erekci. Délka 7 cm v klidovém stavu a 13 cm při erekci tudíž odpovídá průměru pro Tvůj věk.

  Pokud jde o starší spolužačku, nedovedu posoudit, zda by měla zájem s Tebou navázat nějaký důvěrný vztah, avšak dospívající dívky se v tomto ohledu zpravidla zajímají o stejně staré nebo starší chlapce. Samozřejmě existují i výjimky, zejména pokud je chlapec sice věkově mladší, avšak svým chováním a vzhledem působí dojmem staršího. Nicméně pokud bys se starší spolužačkou začal chodit, měli byste se vyhýbat párovým sexuálním aktivitám, protože dívce již bylo 15 let, zatímco Tobě nikoliv.