Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Poradna: Alík radí dětem

  Na otázky odpovídají

  pracovníci linky důvěry Modrá linka, psycholožka BáraV, odborníci na výživu z centra Anabell, odborníci na boj proti kouření z projektu Nekuřátka a správci. Občas odpovídá i sám Alík.

  Dotazy mohou pokládat pouze čtenáři mladší 15 let.

  Moje tělo - kluci

  Ahoj Alíku,
  jaké jsou možnosti si co nejhladčeji oholit pokožku okolo penisu? Holím se pěnou a klasickou žiletkou, ale nikdy to není 100 %, ani když je žiletka úplně nová. Jsou na to nějaké fígle popřípadě, čím jiným se holit?
  Díky moc za odpověď :)

  kluk, 15 let, 9. února 2019

  Ahoj,
  holení v intimní zóně se obvykle provádí žiletkou, nebo případně depilačním krémem. Epilátory, či vosky, nejsou vzhledem k citlivosti pokožky v těchto partiích vhodné. Holení žiletkou má výhodu v tom, že je rychle a levnější než holení depilačním krémem. Na druhou stranu někteří lidé jej špatně snášejí (objevují se jim například pupínky), nebo mají tendenci k zarůstání chloupků. Holení za pomoci depilačního krému je sice šetrnější, ale zase časově i finančně náročnější. Vzhledem k tomu, že u obou způsobů se odstraní pouze část chloupku, která je nad pokožkou, trvanlivost oholení je u obou stejná. Záleží tedy na tobě, jaký si zvolíš.
  Měj se hezky!
  Bára

  Moje tělo - kluci

  Ahoj, mám takový problém, nevím jak to napsat, Slepenou předkožku, mám prostě takovej kousek kůže který vede od předkožky až nahoru, nevím co mám dělat, svěřil jsem se s tím kamarádovi a ten mi něco málo poradil ale i tak potřebuji pomoct. Na netu se toho moc nedozvím. Rodiče říkají že je to úplně normální ale mě to normální nepřijde.

  kluk, 11 let, 4. února 2019

  Ahoj,

  je dobře, že ptáš, když Tě něco trápí - nebojíš se obrátit nejen na nás, ale i na kamarády a rodiče. Pravděpodobně popisuješ slepení předkožky se žaludem, které je u malých chlapců přirozené. S přibývajícím věkem by se však mělo uvolnit, aby nedošlo k onemocnění zvanému fimóza (to je zúžení předkožky penisu), které může působit obtíže při intimní hygieně nebo sexu. Pokud máš jakékoli pochybnosti nebo nepříjemné pocity, bylo by nejlepší zeptat se přímo svého lékaře, který jediný může odborně posoudit, zda je vše v pořádku a uklidnit Tě, nebo doporučit vhodný léčebný postup. Nemusíš se kvůli tomu cítit nijak trapně, penis je část těla jako každá jiná a někdy potřebuje lékařskou kontrolu.

  Měj se dobře.
  Modrá linka

  Moje tělo - kluci

  Ahoj Alíku, bojím se, že mám rakovinu pravého varlete, jelikož mě občas bolí a našel jsem si tam bulku. Chtěl jsem to říct rodičům, ale prostě mi to nešlo. Potřeboval bych vědět, jak jim to říct. Děkuji.

  kluk, 14 let, 10. února 2019

  Ahoj, jakkoliv!

  Pardon, že to řeknu takhle natvrdo, ale: I kdybys to rodičům oznámil tím úplně nejtrapnějším možným způsobem, tak je pořád mnohem lepší být trapně naživu než nechat se důstojně pohřbít. Je to sice choulostivé téma k rodinné diskusi, ale nemá smysl předstírat, že varlata neexistují. Těžko se na tebe budou zlobit za to, že sis všiml možného zdravotního problému. Možná je to vyděsí, třeba i zbytečně (jsou i jiné možné diagnózy než rakovina), ale není jiná cesta. Takže prosím posbírej odvahu a rozum a jednej. Hned!

  Přeji ti, ať ti to dobře dopadne.

  Alík

  P. S.: Můžeš si také zajít k doktorovi sám bez rodičů, ale to nedoporučuji...

  Moje tělo - kluci

  Ahoj Aliku, nedavno mi bylo 15 let a kamaradi se mi smeji ze mam maly penis (v klidovem stavu ma 6cm a pri erekci 9cm) a jsem stale panic. Ale ja se necitim ze jsem na sex připraven. Co mam delat? A je moje délka penisu na muj vek normalni? Predem děkuji za odpoved :)

  Sejfa, 15 let, 28. ledna 2019

  Ahoj,
  mohu tě ujistit, že délka tvého penisu je zcela normální. Neexistuje totiž nic jako „optimální“ délka, protože velikost penisu je velmi individuální. Navíc tvé dospívání není ani zdaleka u konce. Proporce tvého těla se budou ještě výrazně měnit a s nimi i velikost penisu.

  Ohledně tvého dotazu ohledně sexu tě mohu rovněž ujistit, že je zcela správné, že se ještě necítíš na sex připravený. V patnácti letech je na sexuální život připravených a zralých jen minimum lidí a nevěř tomu, že tví kamarádi jsou na tom jinak. Jejich posměšky a případné vychloubání je naopak projevem nezralosti, zatímco z tvého dotazu je patrné, že o tomto tématu přemýšlíš a nepřistupuješ k němu lehkomyslně. Tvůj zodpovědný přístup je rozhodně mnohem lepší než chování tvých kamarádů. Nenech se proto vyprovokovat a zůstaň takový, jaký jsi.
  Měj se hezky!
  Bára

  Moje tělo - kluci

  Ahoj Alíku chci se zeptat je mi 15 let a jako měl bych mít větší ochlupení což si myslím třeba v podpaží jako nevadí mi to ale jako v mojem věku už bych měl mít jako něco mi tam roste ale i tak to samé třeba kluci ve třídě mají knirky a já prostě nic ���� děkuji

  kluk, 15 let, 23. ledna 2019

  Ahoj,
  průběh puberty i její projevy jsou velmi individuální. Růst pubického ochlupení a vousů patří právě k symptomům dospívání a obávám se, že ti nikdo neporadí nic jiného, než abys byl trpělivý a dal svému tělu dostatek času. Stejně jeho dospívání žádným způsobem neurychlíš a ochlupení a vousy ti začnou růst tehdy, až na to bude tvé tělo připravené.
  Měj se hezky!
  Bára

  Moje tělo - kluci

  Ahoj, můj kamarád říkal, že si honí 4-5× denně a někdy i více, ale nemohlo by se mu něco stát?

  kluk, 12 let, 25. ledna 2019

  Ahoj,
  nemusíš se o svého kamaráda bát. Pokud se mu to líbí, nepozoruje na sobě žádné fyzické potíže, nezdržuje ho to od důležitějších činností a neobtěžuje tím ostatní ve svém okolí, nic mu nehrozí.

  Alík

  Moje tělo - kluci

  Ahoj poradno. Chci se zeptat. Dříve když jsem byl malý tak mi předkožka šla přetáhnout a teď jde jenom z části. Proč už mi nejde přetáhnout celá?
  A proč si ta doktorka toho nevšimla???

  kluk, 13 let, 20. ledna 2019

  Ahoj,
  bohužel nikdo na světě nedokáže spolehlivě určit diagnózu na dálku a online. Pokud máš pochybnosti o svém zdravotním stavu, je potřeba to řešit s lékařem, který tě vyšetří, stanoví diagnózu i léčbu. Netuším, proč si tvého problému nevšimla lékařka na preventivní prohlídce. Samozřejmě je možné, že je všechno normální a o žádný problém se nejedná, nebo si ho možná nevšimla, protože i lékaři jsou lidé, kteří mají právo na omyly a chyby. Nejlepší bude objednat se k pediatričce ještě jednou a svůj problém s ní zkonzultovat.
  Měj se hezky!
  Bára

  Moje tělo - kluci

  Ahoj Alíku chtěl bych se zeptat kolik je délka ztopořeného pyje ve 12 letech a odkad se to měří vím že by mě to asi nemělo zajímat ale zajímá mě to a ještě jeden dotaz co mám dělat když jednu holku mám strašně moc rád ale ona se chce jenom kamarádit díky za odpověď

  kluk, 12 let, 7. ledna 2019

  Ahoj,
  neexistuje nic jako ideální nebo normální délka penisu v určitém věku. Délka penisu je velmi individuální a navíc v průběhu dospívání se výrazně mění. Tudíž, ať je délka tvého penisu jakákoli, rozhodně si nemusíš dělat starosti. Nicméně jeho délka se obvykle měří od kořene penisu.
  K tvému druhému dotazu mohu jen říci, že bohužel neexistuje způsob, jak druhého člověka přinutit nebo přimět k tomu, aby měl někoho rád, nebo ho dokonce miloval. Pokud ona dívka trvá na tom, že s tebou chce být pouze kamarádka, nezbývá ti nic jiného než to respektovat. Je možné, že se její city k tobě časem promění v něco víc, ale prozatím tomu musíš nechat volný průběh a respektovat to, že k tobě aktuálně zkrátka nechová stejné city jako ty k ní.
  Měj se hezky!
  Bára

  Moje tělo - kluci

  Ahoj, sám o sobě vím, že jsem bisexual. Ale již od 12ti let se rád převlékám do silonek a punčocháčů. Je to normální? Rodiče o tom nevědí. Mám jim to říct? Popřípadě jak jim to mam říct? Když jsem byl ve školce tak jsem punčocháče nesnášel, teď je miluji, dokonce v nich i spím. Děkuji za odpověď

  kluk, 15 let, 6. ledna 2019

  Dobrý den z Modré linky,

  svěřujete se nám, že se rád převlékáte do punčocháčů a rád byste věděl, jestli je to normální. Takto po internetu Vám nedokážu říci, zda Vaše záliba v punčocháčích může být známkou něčeho "nenormálního", obzvláště ve Vašem věku, kdy fyzický i psychický vývoj, včetně toho sexuálního je bouřlivý. Bylo by tedy fajn si zatím jen uvědomovat, co s Vámi děje a soustředit se na svůj běžný život, tedy školu, kamarády, koníčky.
  Také se ptáte, jestli se svěřit rodičům. Je nápomocné, když člověk může své pocity a to, o čem přemýšlí, s někým sdílet. Pokud máte s rodiči dobrý vztah a důvěřujete jim, potom Vám sdílení s nimi mohu jen doporučit. Navíc jsou za Vás zodpovědní a je proto dobré, aby věděli, co se s Vámi děje. Případně se můžete svěřit někomu jinému z rodiny, či opravdu dobrému kamarádovi - někomu, komu skutečně věříte. Další možností je najít si podporu u odborníka, tedy psychologa, psychoterapeuta, s nímž můžete vše sdílet a také s ním hledat možnosti, jak situaci prostě přijmout takovou, jaká je a zbytečně se netrápit. Jestliže máte psychologa na škole, může tou osobou být právě on (ona). V pozdějším věku, pokud byste měl nějaké pochybnosti, se můžete obrátit na sexuologa.

  Klidné zimní dny Vám přeje
  Modrá linka

  Moje tělo - kluci

  Ahoj Alíku chci se zeptat jelikož mi je 15 tak máš i jiné tělesné změny jako je třeba pubicke ochlupení na různých částech těla, chci se tě spíš zeptat přijde mi divne říct mamce nebo taťkovi že se potřebuju oholit nebo tak přijde mi to nechutné o tom mluvit třeba nevím jestli mi rodiče ví že se holím vždy použiju ziletku co byla třeba jednou použita po někom znich nebo třeba nebyla použita vůbec ale vždy ji důkladně očistím aby nikdo nic nepoznal jak si snema mám promluvit o tom že si třeba koupím žiletky a řeknu du se oholit přijde mi to divné a nechutné to samé mi přijde nechutné když se někdo baví o potu nebo prostě o podpaží nwm přijde mi to divné děkuji a snad mi nějak poradíš.

  kluk, 15 let, 3. ledna 2019

  Dobrý den,

  klientům od 15 let vykáme, budu tedy v naší odpovědi vykat i Vám.
  To, co popisujete, jsou přirozené věci, které patří k životu i dospívání. Je v pořádku, že o sebe chcete pečovat tak, abyste se ve svém těle cítil dobře a dodržoval hygienu. Víte, že i rodiče se holí, předpokládám, že by v tom nemuseli vidět žádný problém, pokud byste to s nimi chtěl probrat, poradit se. Věřím, že i táta ve Vašem věku řešil stejný problém a mohli byste spolu probrat možnosti, které muž v péči o sebe má. Zároveň, pokud je Vám představa společného rozhovoru nepříjemná, můžete si i sám pořídit vlastní žiletky a do koupelny si je dát a normálně používat. Na tom také není nic špatného. Určitě to není nic, za co byste se měl stydět nebo se skrývat, i když chápu, že se jedná o intimnější téma, které nemusí být každému příjemné rozebírat. Dospíváte, a tak některé volby o péči o sebe už záleží především na Vaší potřebě a vkusu.

  Přejeme Vám vše dobré.
  Modrá linka

  Moje tělo - kluci

  Ahojda,
  nedoporučili byste mi nějaké masturbační pomůcky, nástroje, předměty apod.? Ruka mě sice uspokojí, ale chtěl bych vyzkoušet něco nového. Vzrušujícího! Děkuji za brzkou odpověď.

  kluk, 15 let, 6. ledna 2019

  Ahoj,
  asi spíš ne. Toto je poradna pro děti, ne sex shop. :-)

  Moje tělo - kluci

  Ahoj,
  Jen se chci zeptat je normální že masturbuju deně?
  Děkuju za odpověď.

  kluk, 13 let, 3. ledna 2019

  Ahoj,
  ujišťuji tě, že neexistuje nic jako „normální frekvence masturbace.“ Lidé se obvykle milují, či masturbují tehdy, kdy se jim to líbí a přináší jim uspokojení. Jestliže ti aktuálně vyhovuje každodenní masturbace, je to zcela v pořádku. Ostatně je pravděpodobné, že tato potřeba se bude během tvého života měnit.
  Měj se hezky!
  Bára

  Moje tělo - kluci

  Ahoj,jsem závislí na masturbaci,co s tím mám dělat? díky

  kluk, 12 let, 3. ledna 2019

  Ahoj,
  z tvého dotazu, respektive z této jedné věty, se nedá poznat, z čeho usuzuješ, že jsi závislý na masturbaci. Ani odborníci nemají jasno v tom, zda závislost na masturbaci vůbec existuje a zda se nejedná pouze o výmysl médií. Nicméně v případě, že by závislost na masturbaci skutečně existovala a ty bys jí trpěl, znamenalo by to, že bys ztratil kontrolu nad svým životem a ztratil kontakt s realitou. V podstatě bys žil pouze masturbací a pro masturbaci, nic jiného by tě nezajímalo. V takovém případě by bylo samozřejmě potřeba, aby vyhledal odbornou pomoc.
  Měj se hezky!
  Bára

  Moje tělo - kluci

  Ahoj Alíku,
  V blízké době půjdu ke svému lékaři na preventivní prohlídku. co mě tam čeká?
  Podívají se také na můj penis?
  Ptám se proto protože můj penis měří v klidovém stavu 2cm a při erekci 4cm není to málo?
  Lékař se mě také dívá na žaludy u penisu a občas mi přetáhne i předkožku přijde mi to trapné.

  Kluk 10 let, 10. prosince 2018

  Ahoj,
  běžnou součástí preventivní prohlídky je změření a zvážení. Pak ti lékař změří tep, poslechne srdce, změří zrak, sluch a prohmatá břicho. Její součástí je obvykle i prohlídka genitálií. Mohu tě však ujistit, že na ní není nic trapného a lékař k ní přistupuje profesionálně. Zároveň tě mohu ujistit, že neexistuje nic jako „špatná“ nebo „ideální“ délka penisu. Jeho délka je velmi individuální a navíc se bude během tvého dospívání ještě výrazně měnit, tudíž nemusíš mít z ničeho strach.
  Měj se hezky!
  Bára

  Moje tělo - kluci

  Ahoj Alíku, mám na tebe a spol pár otázek. Zjistil jsem, že mám chuť na sex. Je to normální?? Nevím proč, ale asi mám závislost na masturbování. Jde to??? Hrozně rád koukám na porno(u toho nejraději masturbuji) Vadí to??? Asi jsem zjistil, že jsem bisexuál a kamarádi se mi za to smějí a já nevím co mám dělat??? K tomu poslednímu bodu patří i to, že se mi líbí jedem kluk, ale zároveň i jedna holka. Jak se mám rozhodnout, protože miluji oba naráz. Předem děkuji za odpověď. Věřím, že mi poradíte správně.

  kluk, 12 let, 11. prosince 2018

  hoj,

  obracíš se na nás s více otázkami. Ptáš se, zda je normální chuť na sex. V Tvém věku se v člověku probouzí a je to v pořádku, otázkou ovšem je, jak často přichází, jak dlouho Tě drží. Pokud Ti zasahuje moc do života, natolik, že Tě omezuje v běžném životě a zaměstnává Tě příliš, pak je to špatně.

  Píšeš, že hrozně rád koukáš na porno. Porno stránky jsou podle našich zákonů povolené až od 18ti let, tedy na porno máš ještě 6 let čas, sexuální aktivity jsou také do 15ti let zakázané. Podobně je tomu u sexuální orientace, která se dotváří až během dospívání, kterou Ty máš ještě před sebou. Snaž se věci neuspěchat, nespěchej do světa dospělých a porno je jednoznačně určeno dospělým. Napadá mne, zda máš dost pohybu a sportu, obojí výrazně dnešním mladým chybí a může také prospět v odbourání a vybití sexuální tenze. Budeš-li vydávat hodně energie pohybem a při sportu a různých sportovních disciplinách, nebude Ti zbývat tolik času i energie přemýšlet o sexu.

  Ano, závislost na masturbování je možná. Je to tehdy, kdy Ti tyto činnosti narušují Tvůj denní program a režim. Zároveň to může vést k předčasné sexualitě, která je nezralá. Pokud vnímáš, že Ti přerostlo přes hlavu, je namístě řešit to s rodiči příp. školním psychologem.

  V Tvém věku je možné, že se Ti líbí jak kluk, tak holka, aniž by bylo možné klasifikovat jako bisexualitu. Tvoje sexuální orientace, jak už jsem psala, se teprve vytváří. Bylo by fajn, kdyby ses o těchto věcech pobavil s tátou či jiným dospělým mužem, kterému důvěřuješ. Věřím, že se Ti může ulevit a také může prospět, pokud tomu dáš svůj čas, nebudeš na sebe tlačit.

  Přejeme Ti pohodové vánoční svátky.
  Modrá linka