Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Alík radí dětem

  Na otázky odpovídají

  pracovníci Modré linky, psycholožka BáraV, poradenské centrum Locika, MUDr. Jiří Staněk, projekt Sbarvouven, MVDr. Přemysl Rabas, vědecký novinář Pragmatik, student práv Yaboiii, Škola Vitae, bojovníci proti kouření z projektu Nekuřátka a správci. Občas odpovídá i sám Alík.

  Dotazy mohou pokládat pouze děti mladší 15 let.

  Moje tělo - kluci

  Masturbace

  Dobrý den chci se zeptat jestli je v pohodě že když masturbuji tak třeba po 1 minutě cítím jako když to přichází ale pak najednou nic protože jakoby zatlačím (doufám že chápete) takhle to dělám potom třeba ještě 2x ale furt nic, předem děkuji. :/

  kluk, 11 let, 24. ledna

  Ahoj kluku,

  Doba, kterou tělo potřebuje k dosažení pohlavního vyvrcholení (neboli orgasmu) při masturbaci, může být různě dlouhá. Někteří lidé dosahují vyvrcholení již po několika vteřinách, což je však extrémně krátká doba. Za normální lze považovat několik minut, nejvýše několik desítek minut.

  Podle toho, co v dotazu popisuješ, se nejedná o žádnou poruchu. „Zatlačení“, o němž se v dotazu zmiňuješ, je zřejmě způsobeno stažením svalstva malé pánve, což je však naprosto normální a nemělo by Tě to ani znepokojovat, ani vést k přerušení vykonávání masturbace.

  Vzhledem k Tvému věku je docela dobře možné, že se u tebe dosud nevyvinul tzv. ejakulační reflex, avšak to neznamená, že bys při masturbaci nemohl cítit příjemné pocity a dosáhnout alespoň tzv. suchého orgasmu (tj. takového, při němž ještě nedochází k výronu semene neboli k ejakulaci).

  Důležité je, aby sis zbytečně nedělal starosti. Masturbace slouží mimo jiné i k poznávání vlastního těla a vlastních pocitů. Přitom výsledek nemusí být pokaždé takový, jaký očekáváš. Rada zní, abys neztrácel trpělivost, protože dříve nebo později se Ti podaří překonat všechny obtíže a dosáhnout toho, o co usiluješ.

  Moje tělo - kluci

  Častá erekce, nepříjemné pocity při erekci

  Dobrý den, chtěl bych se zeptat, proč skoro furt mám erekci a to se nedívam na něco hezkého a ještě k tomu mám zanořený penis 2. stupně a tím pádem to trošku bolí, co s tím?

  kluk, 14 let, 19. ledna

  Ahoj kluku,

  K tomu, aby se dostavila erekce, nemusí se dospívající člověk dívat (nebo myslet) na něco „hezkého“. Častá a dlouhou dobu přetrvávající erekce je v období dospívání projevem narůstající hladiny pohlavních hormonů a jedná se o naprosto normální jev. Odborně se označuje jako prolongovaná („prodloužená“) erekce a může trvat několik desítek minut, nebo dokonce i několik hodin, aniž by během této doby došlo k ochabnutí penisu a odeznění erekce. Zatímco v dospělosti se prolongovaná erekce vyskytuje spíše zřídka, většina dospívajících chlapců ji zažívá téměř pravidelně. Důvodem je, že hladina pohlavních hormonů v krvi dosahuje v období dospívání svého maxima.

  Nepříjemné pocity, které mohou erekci provázet, nemusí přímo souviset se zanořením penisu. Podobné obtíže má i řada chlapců, jejichž penis zanořený není. Většinou bývají způsobeny natažením závěsných vazů, na nichž je penis v těle zavěšen. Možnou příčinou je příliš těsné a přiléhavé oblečení, prudké a „neopatrné“ tělesné pohyby či nevhodná tělesná poloha, při níž je penis stlačován v nepřirozeném úhlu. Poměrně vzácně se u některých chlapců při erekci může dostavit i bolestivá křeč nervosvalového původu v oblasti malé pánve.

  Jestliže erekci provázejí nepříjemné pocity či bolest, můžeš zkusit například změnit tělesnou polohu („srovnat“ se tak, aby penis nebyl stlačován například mezi břichem a oblečením), nosit méně upnuté oblečení (pokud jsi sám a nikdo se na Tebe nedívá, můžeš si třeba i rozepnout kalhoty) a podobně. Pokud se dostaví křeč, může pomoci stisknutí penisu v ruce, případně alespoň změna tělesné polohy.

  Moje tělo - kluci

  Disproporce postavy v dospívání + ejakulace

  Vím že se ptá na tyhle otázky hodně lidí ale i tak mám dva dotazy

  1. Mám 47 kg a 162 cm a mám panděro :-( a doktorka mi řekla že jsem hubený a měl bych víc jíst ale mě to panděro vadí co s tím .a občas se snažím cvičit jenže vždycky se stejně přejím a cvičení hodím za hlavu
  2. když masturbuji tak sperma jen vyteče a vyteče třeba jen kapička a víc nic může to být věkem ? nebo čím to může být
  kluk, 12 let, 18. ledna

  Ahoj kluku,

  1) Vzhledem k Tvému věku, pohlaví a tělesné výšce je Tvoje tělesná hmotnost naprosto normální (hodnota indexu tělesné hmotnosti u Tebe činí 17,9, přičemž za optimální se u chlapců Tvého věku považuje rozsah 16,5 až 19,5). Poměr mezi výškou a hmotností je u Tebe dokonce přímo ideální. To, že máš větší břicho, tedy není způsobeno nadváhou.
  S největší pravděpodobností se jedná spíše o projev hormonálních změn, jimiž prochází organismus každého dospívajícího člověka. Tyto hormonální změny mohou dočasně způsobovat, že tělesný tuk se na některých částech těla ukládá více, než na jiných. U některých chlapců to může být na bocích, u jiných třeba na hýždích a u některých – jako například u tebe – na břiše (vzpomínám si, že když mi bylo 11 – 12 let, také jsem měl na břiše více tuku, ačkoliv ruce, nohy i obličej jsem měl „hubené“).
  Odborně se takovéto nerovnoměrné ukládání tuku nazývá „disproporce“. Zejména na počátku puberty se vyskytuje poměrně často. Ale s tím, jak se hormonální hladina vyrovnává, tyto disproporce postupně mizí. Je tedy velmi pravděpodobné, že i kdybys nedělal nic, disproporce postavy u Tebe dříve či později vymizí. Svoji hormonální hladinu ovlivnit nemůžeš.
  Pokud jde o cvičení, záleží na tom, jaké cviky vykonáváš. Například posilovací cviky vedou ke zpevnění svalstva, to však nemusí být na pohled patrné, jestliže jsou svaly zakryty vrstvou tuku. Namísto posilovacích cviků bych doporučoval některou z komplexních pohybových aktivit, například plavání.
  Pokud jde o stravování, pak nejhorší, co můžeš udělat, je dlouho hladovět a pak se přejíst. Denní příjem potravy by měl být rozložen pokud možno do pěti jídel. Raději jez menší porce a častěji, než větší porce a méně často. Vyhýbej se konzumaci světlého pečiva (první a hlavní příčinou tloustnutí v naší populaci jsou „bílé“ housky, rohlíky, žemle či toastový chléb stejné barvy) a snaž se jej nahradit tmavým (tmavý chleba, dalamánky a podobně).

  2) U chlapců Tvého věku nebývá ejakulace příliš prudká, pokud jí vůbec už dosahují. Zatímco u dospělého se během ejakulace uvolňuje zpravidla okolo 3 až 5 mililitrů spermatu, u dospívajících chlapců to zpočátku bývá „jen“ okolo 1 mililitru, často i méně a někdy třeba jen pár kapek. Navíc není jisté, zda už se jedná přímo o sperma, nebo zatím „jen“ o tzv. preejakulační tekutinu.
  Kvůli relativně malému objemu ejakulátu se tedy nemusíš znepokojovat. To platí i pro způsob uvolňování této tekutiny. Někteří chlapci si představují, že při ejakulaci musí příslušná tekutina přímo „vystříknout“, přičemž jsou velmi zklamaní, když nakonec „jen“ vyteče. Ve skutečnosti je prudkost výronu semene dána silou stahování určitých svalů v oblasti malé pánve, k němuž během ejakulace dochází. Je pochopitelné, že u velmi mladého chlapce tyto svaly zpravidla nejsou tak velké a silné, jako u dospělého člověka, a proto i prudkost ejakulace je u něj nižší. Nicméně ani ve zralém věku nemusí být ejakulace tak prudká, jak by si někteří lidé představovali.

  Pro oba Tvé problémy tedy platí, že do značné míry souvisí s věkem, přesněji řečeno se stupněm tělesného vývoje, na němž se nyní nacházíš. Tvoje tělo prochází a ještě několik let bude procházet různými změnami, z nichž některé Tě možná nemile překvapí, nebo Ti budou připadat nějakým způsobem nedostatečné. Puberta ale není žádný závod, každý se může vyvíjet trochu jinak a nic z toho, o čem se v dotazu zmiňuješ, není ze zdravotního hlediska natolik závažné, aby ses kvůli tomu musel znepokojovat.
  Pokud jsi sám se sebou a se svým tělem nespokojený, neměl by ses kvůli tomu trápit, protože nikdo není povinen být naprosto „dokonalý“, ať už to znamená cokoliv.

  Moje tělo - kluci

  Bolest v krku

  Dobrý den,
  když jsem se včera probudil a měl jsem bolesti v krku tak jsem to ignoroval, ale večer jsem na to šel podívat. V krku mám nějaké bílé tečky, můžou to být čepy na mandlích ale v to já i rodiče pochybují, protože to mám někde v krku, ne na mandlích, nevíte co by to mohlo být?

  Dotaz č2:
  Dneska jsem se probudil asi třikrát kvůli bolesti v krku, jednou ve 12, podruhé ve 2 a potřetí v 6 (v 6 normálně vstávám, takže 2x a ne 3x). Společně s bolestí krku teď mám i bolest v očích, když se zaměřím na jiný objekt a neotočím hlavou tak na okamžik cítím bolest v horní části oka?

  Dá se říct, že tyto dva dotazy patří do jednoho.

  Děkuji za odpověď.

  Petr, 12 let, 17. ledna

  Ahoj,
  bohužel nejsem lékařka a i kdybych byla, nemohla bych ti provést diagnózu na dálku a online. Pokud tě bolí v krku, a to dokonce tak, že ses kvůli bolesti budil, nabízí se logické řešení, aby sis došel k lékaři, který tě prohlédne, stanoví diagnózu a určí léčbu. Jestliže jde o angínu, dostaneš velmi pravděpodobně antibiotika, pokud se jedná „jen“ o nějakou virózu, nejspíš ti doporučí klidový režim a léky proti bolesti. Nicméně je to je skutečně pouze na posouzení lékaře, který tě bude vyšetřovat. Bolest v očích potom může doprovázat řadu onemocnění a určitě se o ni lékaři zmiň.
  Měj se hezky!
  Bára

  Moje tělo - kluci

  Žalud a předkožka

  Dobrý den, chtěl bych se zeptat jestli je v pohodě, že v 11 letech mám při klidném stavu penisu skrytý žalud a nejde vidět ? a při erekci když nemasturbuju jde vidět jen trošku.. pokud to neni v pohodě, řekněte mi prosim co mám dělat.. Děkuji předem za odpověď.

  David, 11 let, 17. ledna

  Ahoj Davide,

  V klidovém stavu i při erekci může být odkrytá větší nebo menší část žaludu. U většiny chlapců je předkožka v klidovém stavu natažena na žaludu, pokud si ji sami nepřetáhnou. Při nástupu erekce může docházet k samovolnému shrnutí předkožky za žalud, ale u některých chlapců je předkožka dostatečně dlouhá a pružná na to, aby i při erekci zakrývala větší či menší část žaludu.

  Přibližně u poloviny chlapců Tvého věku může úplnému přetažení předkožky a obnažení žaludu bránit takzvaná konglutinace. Jedná se o „slepení“ mezi žaludem a předkožkou. K uvolnění tohoto „slepení“ dochází u někoho dříve, u někoho později. Rozhodně by ses neměl pokoušet „odlepit“ předkožku násilím, protože by sis mohl způsobit její poranění. Nesnaž se strhnout předkožku za žalud násilím. Přetahuj si ji vždy jen tak daleko, abys při tom necítil bolest.

  Proces uvolňování předkožky může trvat různě dlouhou dobu a není nijak časově limitovaný. Zatímco u některých chlapců lze žalud zcela obnažit (odkrýt) již v dětství, u jiných to jde až během puberty, nebo dokonce až v jejím závěru.
  Proces uvolňování předkožky lze podpořit jejím pravidelným zvlhčováním pomocí vhodné masti nebo krému (například panthenolové masti), ale při pokusech o její přetažení je třeba postupovat pomalu a zvolna.

  Podrobnější informace o přetahování předkožky najdeš v příručce „Moje knížka o předkožce“.

  Moje tělo - kluci

  Rozměry penisu ve 14 letech

  Ahoj,
  Chtěl bych se zeptat, jestli je průměrné mít ve 14ti 15cm při erekci dlouhý penis? Potom bych se chtěl zeptat ještě pro kamaráda (14 let), jestli je dobré mít penis 10cm v erekci.

  kluk, 14 let, 16. ledna

  Ahoj kluku,

  Průměrná délka penisu u chlapců ve věku 14 let činí 6 až 8 cm (tj. 7 ± 1 cm) v klidovém stavu a 13 až 15 cm (tj. 14 ± 1 cm) při erekci. Z uvedených údajů vyplývá, že délka penisu je u Tebe průměrná, zatímco u kamaráda mírně podprůměrná.

  Kvůli délce penisu se však kamarád nemusí trápit. Průměrný neznamená totéž, co správný nebo normální. Rozhodně neplatí, že čím je penis delší, tím by měl být „lepší“ nebo „dokonalejší“. Za abnormálně malý penis (tzv. mikropenis) se u chlapců ve věku 14 let považuje pouze takový penis, jehož délka při erekci činí méně než 5,2 cm. V kamarádově případě se tedy o abnormálně malý penis zdaleka nejedná.

  Moje tělo - kluci

  Rozměry penisu v 11 letech

  Dobrý den, chtěl bych se zeptat jestli je v pohodě že v klidovém stavu penisu mám 5 cm a při erekci mám 9 cm. Je mi 11, předem děkuji za odpověď.

  kluk, 11 let, 11. ledna

  Ahoj kluku,

  Uvedené rozměry penisu jsou vzhledem k Tvému věku naprosto normální a plně odpovídají údajům o průměrných rozměrech tohoto orgánu ve Tvojí věkové skupině

  Průměrná délka penisu u chlapců ve věku 11 let činí podle různých výzkumů 3 až 5 cm (tj. 4 ± 1 cm) v klidovém stavu a 6,5 až 9,5 cm (tj. 8 ± 1,5 cm) při erekci. Ve věku 12 let je to v průměru 4 až 6 cm (tj. 5 ± 1 cm) v klidovém stavu a 9 až 11 cm (tj. 10 ± 1) cm při erekci.

  „Průměrný“ však neznamená totéž, co „správný“ nebo „normální“. I penis mírně podprůměrných či mírně nadprůměrných rozměrů může být naprosto normální. Průměr je jenom součet číselných hodnot vydělený jejich počtem, nic víc a nic méně.

  Moje tělo - kluci

  Masturbace

  Ahoj!

  Chtěl bych se zeptat, jestli můj doktor nemůže poznat že masturbuji. V květnu jdu na preventivní prohlídku a byl bych nerad kdyby to zjistil.

  Honza, 10 let, 11. ledna

  Ahoj Honzo,

  Nemusíš si dělat starosti, protože neexistuje žádný způsob, jak by lékař mohl při preventivní prohlídce zjistit, že masturbuješ.

  Moje tělo - kluci

  Postoj vůči masturbaci

  Mám takový dotaz. Občas mě popadne strašná chuť masturbovat a tak to udělám. Jenže občas k tomu cítím odpor a vůbec se mi nelíbí, že to dělám a chci se toho zbavit. Jenže pak se mi zase strašně chce. Co s tím mám dělat?

  kluk, 12 let, 9. ledna

  „Chuť masturbovat“, o níž se zmiňuješ, je naprosto normální. Právě se nacházíš ve věku, kdy dochází k výraznému nárůstu hladiny pohlavních hormonů, přičemž jedním z projevů tohoto nárůstu je i zvýšená sexuální potřeba. Masturbace představuje nejsnazší, nejpřirozenější a zároveň nejbezpečnější způsob, jímž může dospívající člověk svoji sexuální potřebu uspokojit.

  Nějaký „odpor“ vůči masturbaci nemá z lékařského a vědeckého hlediska žádné rozumné opodstatnění, protože vykonávání masturbace slouží k uspokojování jedné z přirozených potřeb. Stejně tak bys totiž mohl cítit odpor i k uspokojování ostatních biologicky daných potřeb. Důležité však je, abys vůči svému tělu a svým pocitům dovedl zaujmout kladný vztah.

  Jestliže tedy pociťuješ potřebu vykonávat masturbaci, neměl by ses snažit tuto potřebu za každou cenu potlačovat. Naopak, nějaké zásadní omezování masturbace by mohlo narušit Tvé duševní zdraví. Při masturbaci se totiž mimo jiné též uvolňuje psychické napětí (tenze), zatímco při neustálém odkládání masturbace se tato tenze hromadí.
  Jedinou podmínkou je, abys masturbaci vykonával v soukromí, protože se jedná o intimní, tj. vysoce důvěrnou činnost (ostatně podobně jako u některých dalších biologických potřeb, které se rovněž vykonávají pouze v soukromí).

  Moje tělo - kluci

  Bolest močového měchýře

  Dobrý den, včera jsem byl venku velmi nalehko, a nastydl jsem, celý den mě bolí močový měchýř, ale ne když si na to sahám, ale když třeba jdu, a přijde mi, že mě přestal bolet močový měchýř, ale varlata, nebolí to když močím, ale když chodím, nebo si sednu, měl bych s tim jít k doktorce nebo ne ?

  kluk, 13 let, 7. ledna

  Ahoj kluku,

  Podle popisu se nejedná o běžné příznaky zánětlivých onemocnění močového měchýře ani močových cest. Především chybí hlavní příznak, jímž je bolest či pálení při močení. Bolest v dolní krajině břišní při chůzi nebo při změně pohybu může být například svalového nebo nervosvalového původu, a tudíž nemusí nijak souviset s nastydnutím.

  Při zánětlivých onemocněních močového ústrojí se doporučuje dostatečný příjem tekutin a klid na lůžku. Jestliže je Tvoje bolest svalového původu (což je pravděpodobnější), opět platí doporučení klidu na lůžku. Návštěvu lékaře bych zvažoval v případě, že by bolesti trvaly několik dní a nepolevovaly.

  Moje tělo - kluci

  Masturbace, lubrikant, tělesná výška

  Ahoj Alíku,
  Mám dva problémy.

  1. Jeden spočívá s tím, že v poslední době mám velké nutkání masturbovat. Což taky dělám, ale problém je to že se mi z toho udělal strup na předkožce(z té časté masturbace). Za sucha mě to také docela bolí a chtěl bych si kvůli tomu koupit lubrikant, ovšem nevím jak, kde a jestli mi ho vůbec prodají? Případně co udělat jinak?
  2. Jsem docel malý (asi 148 cm) Všichni se mi kvůli tomu smějí. Vyrostu někdy?

  Děkuji za odpověď

  Kluk - 14 let, 7. ledna

  Ahoj kluku,

  1) „Velké nutkání masturbovat“ je v Tvém věku naprosto normální. Důvodem je narůstající úroveň hladiny pohlavních hormonů v krvi.
  Poranění při masturbaci jsou velmi vzácná, a pokud už k nim dochází, jedná se spíše o drobné oděrky. Jestliže k oděrce došlo na předkožce, doporučuji celou předkožku ošetřovat panthenolovým krémem či mastí (např. bepanthen, panthenol, calcium pantothenicum a podobně). Tyto krémy a masti jsou v lékárnách volně prodejné, ceny se pohybují okolo 60 – 70 Kč.
  Jestliže při vykonávání masturbace dochází k nadměrnému tření, které zvyšuje riziko vzniku oděrek a podobných drobných poranění, lze toto nadměrné tření snížit použitím lubrikantu. Prodejnost lubrikačního gelu není omezena žádnou věkovou hranicí, protože se jedná o kosmetický přípravek, nikoli „erotické“ zboží.
  Pokud si tedy koupíš lubrikační gel, bylo by to totéž, jako kdyby sis kupoval třeba pastu na zuby. Pokud by Ti prodejce odmítl gel prodat, dopustil by se diskriminace zákazníka, za kterou hrozí pokuta od České obchodní inspekce. Pokud se stydíš kupovat si gel „u pultu“, můžeš využít například samoobslužné pokladny v některých větších supermarketech.
  Jako náhražku za lubrikační gel bys mohl použít například výše zmíněnou panthenolovou mast, čímž bys navíc spojil příjemné s užitečným. Nicméně u opravdového lubrikačního gelu je lubrikační účinek mnohem vyšší.

  2) U chlapců ve věku 14 let se normální tělesná výška pohybuje v rozmezí 152 až 183 cm, průměrná tělesná výška činí 168 cm. Tělesná výška 148 cm je již pod hranicí normy, avšak nemusí se nutně jednat o poruchu. Příčinou výrazně podprůměrné tělesné výšky totiž mohou být i dědičné dispozice (jedná se tedy o nízkou výšku „po rodičích“), což se odborně označuje jako „varianta short–normal“.
  O poruchu růstu by se jednalo při nedostatku tzv. růstového hormonu. Vzhledem k tomu, že Tvoje tělesná výška nedosahuje spodní hranice normy podle růstového grafu pro chlapce, bys měl (přesněji řečeno jeden z Tvých rodičů by měl) požádat praktického lékaře pro děti a dorost o vystavení poukazu na vyšetření na endokrinologii. Pokud vyšetření prokáže deficit růstového hormonu, připadá v úvahu hormonální léčba.
  Svému rostoucímu tělu můžeš pomoci i Ty sám. K produkci růstového hormonu totiž dochází převážně ve spánku, zejména pak v jeho hluboké fázi. Tělesný růst tedy můžeš alespoň do určité míry podpořit tím, že budeš více spát. Dospívající člověk ve věku 14 let by měl spát 8 až 10 hodin denně.
  Je smutné, když se Ti někdo kvůli nízké tělesné výšce posmívá. Je to totéž, jako kdyby se někdo někomu posmíval třeba kvůli barvě očí nebo vlasů. Lidé nejsou a nemohou být stejní. Pokud je někdo tak zlý, že mu dělá radost, když se může druhému vysmívat, těžko takového člověka můžeš nějak napravit. Důležité však je, aby něčí hloupý posměch nenarušil Tvoje kladné sebepojetí. Na svém těle se nesnaž hledat nedostatky, raději si více všímej svých předností, kterých máš jistě dost. Nedopusť, abys kvůli něčím zlým a hloupým posměškům přestal mít sám sebe rád. Nejsi povinen líbit se ostatním, důležité je, aby ses líbil sám sobě.

  Moje tělo - kluci

  Částečné zanoření penisu v důsledku cirkumcize

  Dobrý den.
  Je mi 14 let, asi už od 2 let mám obřízku. Mám také zanořený penis, kdybych toto neměl tak mám třeba i o 2-3 cm víc (teď mám 13 a bojím se, že je to málo) a já se ptám, jestli s tím jde něco dělat, nebo jestli je to způsobeno obřízkou nebo něčím jiným.
  Měřím 174 cm a 63 vážím.
  Poradíte mi prosím jak se toho zbavit?

  Martin, 14 let, 7. ledna

  Ahoj Martine,

  V důsledku cirkumcize neboli tzv. „obřízky“ skutečně může dojít k částečnému zanoření penisu (například podle výzkumu provedeného v Austrálii a na Novém Zélandu dochází v důsledku cirkumcize k zanoření penisu v průměru o 0,9 cm, zatímco podobný výzkum provedený v Turecku prokázal průměrné zanoření o 1 cm). Pravděpodobnou příčinou je, že cirkumcize představuje ztrátu značné části kožního pokryvu penisu, přičemž částečným zanořením penisu se tělo snaží tento deficit „vyrovnat“. Avšak zanoření penisu může mít i jiné důvody, například extrémně vysokou pružnost závěsných vazů, na nichž je penis upevněn uvnitř těla.

  Poměrně častou příčinou zanoření penisu je obezita, avšak tu můžeme v Tvém případě vyloučit, protože při tělesné výšce 174 cm a hmotnosti 63 kg u Tebe činí index tělesné hmotnosti 20,8 (přičemž optimální hodnoty u chlapců ve věku 14 let se pohybují v rozmezí 18 až 21). Nadváhou ani obezitou tudíž netrpíš, a proto je nepravděpodobné, že by byl penis zanořen v nadměrné vrstvě tělesného tuku.

  Částečné zanoření penisu je tudíž v Tvém případě nejpravděpodobněji opravdu způsobeno cirkumcizí, případně v kombinaci s vyšší pružností závěsných vazů penisu. Odstranění tkáně, k němuž dochází při cirkumcizi, je nevratné, a pružnost závěsných vazů je dána vrozenými předpoklady, které nelze měnit.

  Někteří muži s podobným problémem sice podstupují chirurgický zákrok, při němž se částečně přetínají závěsné vazy, aby došlo k „vysunutí“ penisu více z těla ven, avšak podstupování takovéhoto zákroku nelze doporučovat, protože velmi často končí ztrátou schopnosti dosahovat erekce. Navíc takovéto „prodloužení“ penisu se většinou projevuje pouze v klidovém stavu, kdežto při erekci (pokud je jí vůbec dosaženo) zůstává jeho délka stejná.

  Navíc i přes částečné zanoření je délka Tvého penisu naprosto normální, a tudíž se nemusíš trápit kvůli tomu, že by mohl být větší. Průměrná délka penisu u chlapců ve věku 14 let činí při erekci 13 až 15 cm, tj. 14 ± 1 cm, a v klidovém stavu („bez erekce“) 6 až 8 cm. V dotazu uvádíš délku 13 cm (předpokládám, že platí pro erekci), což je vzhledem k Tvému věku normální rozměr.

  Moje tělo - kluci

  Bolest penisu

  Dobrý den, rád bych se zeptal na otázku ohledně možného poranění penisu. Bolest pociťuji jen při tom, když mám erekci a žalud se dotkne oblečení a také když erekci nemám a když se oblečení přilne na mě, např. když se posunu a oblečení zůstane na místě a moje tělo se posune, doufám že rozumíte. Stalo se mi to tak, že jsem měl erekci a při tom jsem na sobě měl oblečení, ležel jsem, bolest jsem necítil a poté mě najednou penis začal bolet. Děkuji za odpověď.

  kluk, 14 let, 4. ledna

  Ahoj kluku,

  K poranění penisu dochází jen vzácně, a pokud už k němu dojde, jedná se nejčastěji o povrchová poranění. Avšak podle toho, co popisuješ, u Tebe k žádnému poranění penisu dojít nemuselo. Bolesti, o nichž se zmiňuješ, mají zřejmě jiné důvody.

  Jak uvádíš v dotazu, bolest pociťuješ při erekci a při kontaktu žaludu s oblečením. To může mít dva důvody.

  1) Nepříjemné až bolestivé pocity při otírání žaludu o nějaký povrch (oblečení, spodní prádlo) mohou být způsobeny jeho přecitlivělostí. Přecitlivělost žaludu lze zmírnit jeho pravidelným oplachováním v čaji. K tomu se používá silnější odvar z černého nebo zeleného čaje. Čaj se nechá louhovat 5 až 10 minut, poté musí zcela vychladnout, aby nedošlo k opaření. Oplachování se provádí jednou denně, a to buď ponořením koncové části penisu s obnaženým žaludem do nádobky s čajem, nebo přikládáním obkladů namočených v čaji. První výsledky by se měly dostavit přibližně po týdnu.

  2) Další možnou příčinou bolesti, která nastává obzvláště při erekci, může být natažení závěsných vazů, na nichž je penis upevněn uvnitř těla. Tyto závěsné vazy mohou být různě dlouhé a různě pružné, přičemž délka i pružnost vazů jsou vrozené a nelze je měnit. Zejména u mužů a chlapců, kteří mají krátké a méně pružné vazy, se mohou dostavovat nepříjemné až bolestivé pocity, když při erekci dochází ke kontaktu s oblečením, přikrývkou a podobně. Řešením je změna polohy, případně nošení volnějšího oblečení. U některých mužů a chlapců se při erekci mohou dostavit křeče. V takovém případě se doporučuje penis uchopit do ruky a stisknout, dokud křeče nepoleví.

  Podle toho, co popisuješ, souvisí Tvé obtíže s otíráním penisu o přiléhavé oblečení či jiné povrchy. Pokud cítíš bolest v žaludu, může být její příčinou jeho přecitlivělost. V takovém případě doporučuji oplachování v čaji. Pokud se bolest projevuje při změně polohy (například při posunutí těla vleže na posteli), lze dosáhnout úlevy změnou polohy, případně i uchopením penisu.

  Tvé obtíže s největší pravděpodobností nesouvisí s nějakým poraněním, ale spíše jde o to, že Tvoje tělo dosud není zvyklé na určité pocity, které vznikají při otření penisu o oblečení či jiný povrch a mohou být vnímány jako nepříjemné. Je pravděpodobné, že postupem času přestaneš určité podněty vnímat jako nepříjemné, protože tělo si na ně zvykne.

  Moje tělo - kluci

  Rozměry penisu, erekce, stud před ostatními

  Ahoj potřebuji opět poradit.
  Za měsíc jedeme na lyžák a mají tam společné sprchy, jenže vždy když jsem před někým nahý tak se hrozně stydím a dostanu erekci.
  Jenže se bojím že když můj penis měří při erekci jenom 14,5 cm že je to málo a kdyby to kluci viděli tak se mi začnou posmívat.
  Co mám dělat abych se přestal stydět a nedostal erekci.
  Díky

  kluk, 12 let, 28. prosince 2021

  Ahoj kluku,

  V období dospívání se erekce může dostavit v podstatě kdykoliv, a to i bez nějaké viditelné příčiny. Důvodem je narůstající úroveň hladiny pohlavních hormonů v krvi. Nástupu erekce v podstatě nelze zabránit, avšak na druhou stranu k tomu ani není důvod. Jedná se totiž o naprosto normální a přirozený fyziologický jev.

  Nemusíš se obávat, že by erekce sama o sobě vzbudila přehnanou pozornost ostatních. Většinou jsou to spíše různé krkolomné pokusy o její zakrytí či „zamaskování“, které působí nápadně. Jestliže se tedy erekce během sprchování dostaví, uděláš nejlépe, když se budeš tvářit, jako kdybys žádnou erekci neměl. Tím vzbudíš mnohem méně pozornosti, než kdyby ses snažil erekci zakrývat, například hlubokým předklonem, jinými nepřirozenými tělesnými polohami, nebo nápadným zakrýváním pohlavních orgánů oběma rukama. Kvůli případnému posměchu ostatních by ses neměl předem znepokojovat. Nikdy předem nevíš, co se stane nebo nestane, navíc je pravděpodobné, že ostatní chlapci, s nimiž budeš společné sprchy používat, budou mít podobný „problém“.

  Pokud jde o rozměry penisu, v žádném případě se nemusíš obávat, že délka 14,5 cm při erekci je „málo“. Naopak, vzhledem k Tvému věku se jedná o rozměr nadprůměrný (průměrná délka penisu u chlapců ve věku 12 let činí při erekci 9 až 11 cm, v klidovém stavu 4 až 6 cm). Ale i kdyby u Tebe byla délka penisu podstatně kratší, rozhodně by se nejednalo o nějaký Tvůj nedostatek, nebo dokonce důvod k tomu, aby se Ti někdo posmíval.

  Rozměry penisu jsou totiž dány převážně vrozenými předpoklady, které nikdo nemůže ovlivnit. Rozhodně není pravdou, že penis větších rozměrů by měl být považován za „lepší“ nebo „dokonalejší“ než penis běžných rozměrů. A naopak, ani penis podprůměrných rozměrů nelze považovat za „horší“ nebo „méně dokonalý“, protože i takový penis je uzpůsoben k plnění všech svých funkcí. Zdravotní problém představuje pouze tzv. mikropenis, což je abnormálně malý penis, jehož délka při erekci je alespoň dvaapůlkrát nižší, než průměrná délka pro danou věkovou skupinu. Avšak ani abnormálně malé rozměry penisu nejsou důvodem k posměchu (ostatně bylo by krajně nevhodné, kdyby se někdo někomu posmíval kvůli nějakému tělesnému nedostatku).

  Ptáš se, co máš dělat, aby ses přestal stydět a nedostal erekci. Odpověď na druhou část Tvé otázky bude stručná – ať už budeš dělat cokoliv, nástupu erekce tím nezabráníš. To ale neznamená, že se erekce nutně dostaví.

  Složitější je odpověď na otázku, co máš dělat, aby ses přestal stydět. Určitá míra studu či ostychu je normální, protože člověka chrání před různými riziky. Nicméně ve společných sprchách Ti žádné riziko nehrozí, ponecháme-li stranou riziko uklouznutí po mokré podlaze a následného úrazu.
  Případný smích a posměch ze strany ostatních sice představuje určité riziko, protože by Tě mohl zraňovat a způsobovat Ti psychickou újmu, avšak tomu se můžeš bránit dostatkem zdravého sebevědomí. Podstatné totiž je, abys ty sám měl vůči sobě a svému tělu kladný vztah. Například s rozměry svého penisu určitě nemusíš být nespokojený, stejně jako se skutečností, že se občas (neřku-li často) dostavuje erekce, protože obojí je normální. Na svém těle bys neměl hledat žádné „nedostatky“, které na něm nejsou. Za svoje tělo se totiž stydí právě takoví lidé, kteří na sobě neustále hledají nějaké „závady“ a pohlížejí na sebe přehnaně kriticky. Pokud tedy chceš překonat ostych, měl by ses naučit na sebe pohlížet pozitivně a ocenit svoje přednosti, kterých máš jistě celou řadu.

  Z Tvého dotazu vyplývá, že 14,5 cm při erekci Ti připadá „málo“, a že máš obavy z nástupu erekce v „nesprávný“ čas na „nesprávném“ místě. Zkus se ale na tuto věc podívat pozitivně – jsi majitelem penisu nadprůměrných rozměrů, který je plně funkční (tj. nečiní mu problémy dosáhnout erekce). A to přece není důvod k nějaké nespokojenosti a k nízkému sebehodnocení.

  Moje tělo - kluci

  Zanořený penis

  Dobrý den, můj penis je strašné malý, že mi jen čouhá předkožka a penis je jako kdyby pořad zalezlý a to mi je už skoro 14 let a při erekci mám tak 3 cm, co mám dělat? :-c

  kluk, 13 skoro 14 let, 20. prosince 2021

  Ahoj kluku,

  Podle popisu se jedná o tzv. zanořený penis. Většinou má zanoření penisu jednu ze dvou základních příčin, popřípadě se mohou vyskytovat i obě současně. První a hlavní příčinou bývá obezita spojená s nadměrně vyvinutou tukovou tkání v okolí kořene penisu, tedy místa, kde penis vychází na povrch těla. Druhá základní příčina spočívá ve vysoké pružnosti závěsných vazů, na nichž je penis uvnitř těla upevněn. Méně častou příčinou zanoření penisu může být poranění pohlavních orgánů, případně poranění pánve.

  Rozlišujeme tři stupně zanoření penisu:

  1. stupeň - na povrch těla vystupuje předkožka, žalud a jen velmi krátký úsek topořivých těles; vzdálenost mezi kořenem penisu a okrajem žaludu (směrem k tělu) je kratší, než délka samotného žaludu;

  2. stupeň - na povrch těla vystupuje předkožka a žalud, zatímco topořivá tělesa jsou celou svojí délkou zanořena v měkkých tkáních; vzniká optický dojem, jako by byl žalud „nasazený“ přímo na tělo;

  3. stupeň - na povrch těla vystupuje pouze předkožka, zatímco v měkkých tkáních jsou zanořena nejen topořivá tělesa, ale i žalud; pokud chlapec nemá předkožku (tj. byla mu provedena obřízka), tak se na místě penisu při tomto stupni zanoření nachází pouze jakási štěrbina, v jejímž nitru je skrytý žalud.

  Podle toho, co v dotazu popisuješ, se u Tebe jedná o zanořený penis 3 stupně, neboť v klidovém stavu („bez erekce“) na povrch těla vystupuje pouze předkožka a při erekci je délka penisu výrazně podprůměrná.

  Pro větší názornost připojuji odkaz na ilustraci.

  Zanořený penis ve skutečnosti vůbec nemusí být sám o sobě abnormálně malý, protože „malá“ je pouze ta jeho část, která vystupuje na povrch těla, zatímco větší část je skryta uvnitř (většinou pod vrstvou tělesného tuku). Jestliže příčina zanoření penisu spočívá v obezitě, pak řešení tohoto problému spočívá v odbourání nadměrné tukové tkáně, tedy ve zhubnutí. S tím, jak se vrstva tělesného tuku ztenčuje, se i penis postupně „vysvobozuje“ z tukového zajetí.

  Složitější situace nastává v případě, že je zanoření penisu způsobeno extrémně vysokou pružností jeho závěsných vazů. Pružnost vazů je totiž vrozená a nelze ji měnit. Někteří muži si v dospělosti nechávají provést operaci, při níž se závěsné vazy zkrátí, aby penis „nezalézal“ dovnitř do těla, avšak toto řešení nelze příliš doporučovat, protože v důsledku zmíněné operace může dojít ke ztrátě schopnosti dosahovat erekce (jinak řečeno, penis bude v klidovém stavu delší, avšak erekce bude slabší, pokud se vůbec dostaví).