Poradna: Alík radí dětem

Na otázky odpovídají

pracovníci linky důvěry Modrá linka, Alíkova kamarádka BáraV, odborníci na boj proti kouření z projektu Nekuřátka a správci. Občas odpovídá i sám Alík.

Dotazy smí pokládat čtenáři mladší 15 let.

Moje tělo - kluci

Bojím se, že mám opravdu krátký penis. Při ztopornění má pouze 7 cm.
Předem děkuji za odpověď, Adam

kluk, 12 let, 5. března 2018

Ahoj,
nic jako ideální velikost penisu neexistuje. Jeho délka je velmi individuální záležitost, která je geneticky podmíněná. Vzhledem ke tvému věku se navíc rozhodně nejedná o definitivní rozměr, ale během dospívání ještě dále poroste. Navíc (i kdybys nebyl jako dospělý s délkou svého penisu spokojený) neexistuje způsob, jak penis prodloužit. Buď trpělivý a neměj obavy, naprosto jistě v budoucnu najdeš partnerku, které budou vyhovovat přesně tvé rozměry.
Měj se hezky!
Bára

Moje tělo - kluci

Ahoj Alíku.
Mám pár dotazů na 13-ročnou přehlídku.
Co se tam bude dělat?
Kdo všechno tam bude?
Jak dlouho to trvá?
Děkuji za odpověď.

kluk, 12 let, 4. března 2018

Ahoj,
na třináctileté prohlídce tě nejprve změří a zváží a porovnají naměřené údaje s indexem hmotnosti a růstovými grafy. Vyšetří ti moč (tu si přineseš ve zkumavce už z domova). Prohlédnou celé tělo, zejména případné kožní změny, pohlavní orgány, ale například i držení páteře. Změří ti krevní tlak a puls. Vyšetří ti zrak a sluch. Lékař se ti také podívá do úst a případně doporučí návštěvu stomatologa. Na konci ti sdělí případná doporučení ohledně tvého zdravotního stavu. Je při ni přítomen minimálně jeden rodič a trvá odhadem kolem půl hodiny.
Měj se hezky!
Bára

Moje tělo - kluci

Ahoj Alíku
Mám problém s váhou , je mi 14 let a mám jen 35 Kg a měřím 151 cm , ve škole se nejvíc kamarádím s kluky kteří posilují a jsou o dvě hlavy větší jak já (jsem v 8 třídě) a když jím tak nepřibírám a to si myslím že jím fakt hodně. Jednou za rok jezdim do lazni kvuli svalům , prosim poraďte mi co s tím ten kamarád co posiluje mi říkal že by byl rád kdyby byl takhle malej že by byl mohutnej , ale já ani nemám co posilovat , prosím poraďte co s tím.

kluk, 14 let, 13. března 2018

ahoj,
s postavou je to složité - částečně naši postavu ovlivňují i geny - to, jak vypadají naši rodiče, prarodiče - pokud jsou všichni v rodině štíhlí, drobnější, hůře přibývají na váze, může být tvoje nízká váha tímto ovlivněna. (Jiní lidé jsou třeba robustní nebo naopak lehce přibývají na váze - třeba i rodiče, prarodiče mají vyšší hmotnost, než je norma.)

Je těžké Tvou situaci takhle na dálku posoudit, když nemáme více informací (jak se stravuješ, jak se vyvíjela váha, jak vypadají rodiče, sourozenec, apod.). Ale pokud máš pocit, že jíš opravdu hodně a nepřibíráš na váze, bylo by dobře to třeba probrat i s Tvým lékařem - může se případně blíže poptat, jak se konkrétně stravuješ (jaké potraviny, jak velkou porci ujíš), a případně i doporučit nějaké změny, které by mohly pomoci váhu zvýšit.
Držíme palce, Vím, co jím

Moje tělo - kluci

Je na muj věk penis dlouhý 7 cm optimální nebo ne?

kluk, 14 let, 14. února 2018

Ahoj,
nic jako optimální či normální délka penisu neexistuje. Jeho délka, respektive míry obecně, jsou velmi individuální a nelze je ničím ovlivnit. Navíc jsi uprostřed dospívání, takže se rozměry tvého penisu budou ještě měnit. Rozhodně si proto s jeho délkou nedělej starosti.
Měj se hezky!
Bára

Moje tělo - kluci

Ahoj,
Neporadili by jste mi kde mám masturbovat? Mám problémy s tim, že když masturbuju, tak na konci "vypustím" spermie. Ty většinou dopadnou na postel a když jdu potom spát, tak je na te postele cítím a je mi to nepříjemné.
Dekuji za brzkou odpověď.

kluk, 12 let, 11. února 2018

Ahoj,
možností masturbace je celá řada. Můžeš dál masturbovat na posteli, ale ejakulát zachytit například do papírového kapesníku. Mnoho lidí také masturbuje například ve vaně, nebo ve sprše. Neznám tvůj domov, takže nedokáži odhadnout, kde máš dostatečné soukromí, ale věřím, že určitě objevíš místo, které ti bude vyhovovat.
Měj se hezky!
Bára

Moje tělo - kluci

Ahoj. Myslite ze je ve ctrnacti letech 13cm optimalni delka?

kluk, 14 let, 10. února 2018

Ahoj,
neexistuje nic jako optimální délka penisu. Tato míra je u každého velmi individuální, geneticky daná a neexistuje ani způsob, jak ji změnit. Navíc jsi uprostřed dospívání a určitě to ještě není definitivní rozměr. Nemusíš si proto s délkou svého penisu dělat vůbec žádné starosti.
Měj se hezky!
Bára

Moje tělo - kluci

Ahoj,
mohu se zeptat co se děje na třináctileté prevenivní prohlídce u pediatra. Moc Vám děkuji za odpověď
Hezký den

holka, 12 let, 2. února 2018

Ahoj,
na třináctileté prohlídce tě nejprve změří a zváží a porovnají naměřené údaje s indexem hmotnosti a růstovými grafy. Vyšetří ti moč (tu si přineseš ve zkumavce už z domova). Prohlédnou celé tělo, zejména případné kožní změny, pohlavní orgány, ale například i držení páteře. Změří ti krevní tlak a puls. Vyšetří ti zrak a sluch. Lékař se ti také podívá do úst a případně doporučí návštěvu stomatologa. Na konci ti sdělí případná doporučení ohledně tvého zdravotního stavu.
Měj se hezky!
Bára

Moje tělo - kluci

Dobrý den,
chtěl bych se zeptat, jestli je ve 13 letech normální častá erekce... Je to celkem nepříjemné, být ve škole s erekcí, nebo ráno apod. Doufám, že to je normální a ne nějak divné.

kluk, 13 let, 4. února 2018

Je to naprosto normální.

Pokud se chceš erekce zbavit, zkus myslet na něco nepříjmeného a stresujícího. Někde jsem také četl, že pomáhá, když napneš stehenní svaly, nebo jakékoliv jiné větší svalstvo... prostě nahnat krev jinam.

Moje tělo - kluci

Ahoj Alíku, chci se jen zeptat: Mám jít za pár měsíců na 13 náctiletou prohlídku ale trápí mě jedna věc a to že mám chlupatý penis. Mám si ho oholit nebo s tím něco dělat nebo si toho nemusím všímat, předem Děkuji za odpověď.

kluk, 13 let, 22. ledna 2018

Ahoj,
s ochlupením v oblasti genitálií si rozhodně nemusíš dělat starosti a zcela určitě se nemusíš před lékařskou prohlídkou holit. Každé tělo je jiné a množství ochlupení je podmíněno geneticky a nedá se prakticky nijak ovlivnit. Nedělej si s tím starosti, zcela jistě není potřeba to řešit.
Měj se hezky!
Bára

Moje tělo - kluci

Ahoj vim co ke dospivani u divek menzes a vyvoj postavy atd. Ale co dospivani u chlapcu jak to vypada?

holka, 11 let, 20. ledna 2018

Ahoj,
během dospívání se začne tvé tělo měnit, přestane ztrácet svou dětskou podobu a začne se přibližovat tělu dospělého muže. Začnou se zvětšovat varlata, svou velikost také zvětší tvůj šourek. Okolo kořenu penisu ti začnou růst chloupky a chloupky ti vyrostou také v podpaží. Pod nosem se ti objeví první vousy a tvůj obličej získá více dospělé rysy. Tvůj hlas bude hrubší a hlubší, čemuž se říká, že dospívající chlapci mutují. Tvá ramena a hrudník budou mohutnější než doposud. Samozřejmě také nejspíš výrazně vyrosteš.
Přeji ti hodně štěstí!
Bára

Moje tělo - kluci

Ahoj Alíku, je mi 12 a mám penis v klidném stavu 8 cm dlouhý a obvod 8 cm a při erekci 11 cm dlouhý a 9 cm obvod. Je vše v pořádku?

Vojta, 12 let, 19. ledna 2018

Ahoj,
ujišťuji tě, že je vše naprosto v pořádku. Vzhledem k tomu, že neexistuje žádný ideální, nebo předepsaný, rozměr penisu, jakákoli délka je zcela v pořádku. Navíc ve tvém věku rozhodně není tvůj tělesný vývoj ukončen a stejně jako bude i nadále růst tvoje tělo, bude růst i tvůj penis. Nemusíš se však obávat, ať už doroste do jakékoli délky, bude to naprosto v pořádku a zcela jistě s tím nebudeš mít nikdy do budoucna problémy.
Měj se hezky!
Bára

Moje tělo - kluci

Ahoj, chtěl bych se zeptat, jak charakterizovat genitální bradavice. Jak jsou velké, jak se projevují.

kluk, 13 let, 19. ledna 2018

Ahoj,
velikost genitálních bradavic se velmi liší a může se pohybovat mezi téměř neviditelnými výrůstky až po útvary, které se podobají jakémusi malému květáku. Stejně tak jsou odlišné i jejich projevy. Zatímco některé mohou být zcela bezbolestné, jiné mohou svědit, bolet, nebo dokonce krvácet. Genitálních bradavic je totiž mnoho druhů a podle toho se liší i jejich velikost a projevy.
Měj se hezky!
Bára

Moje tělo - kluci

Ahoj. Na penisu mám takové vřídky, něco jako akné na tváři, ale nejdou vymáčknout, když je chci vymáčknout, tak to dost bolí a jsou hodně tvrdé. Bojím se, co to je.
Děkuju.

kluk, 13 let, 15. ledna 2018

Ahoj, svěř se rodičům, asi pro tebe bude jednodušší říct o svém problému tatínkovi. Určitě bude také vhodné navštívit dětského lékaře.

Moje tělo - kluci

Ahaj Aliku mam problém bojím se zda mi začla puberta ano je mi 13,ale kámoš stejně starej má skoro červenej obličej od beďarů a já nic rostou mu vousy už i na bradě a mě nerostou vousy ani pod nosem. Mutuje mu hlas a já nic. Opravdu se bojí zda nejsem opožděnej. Je pravda že dneska jsem něco povídal a najednou bum šeptal jsem jemným hlasem (myslím si ale že to je zpíš že jsem trochu nachlazenej).

kluk, 13 let, 3. ledna 2018

Ahoj,
děkujeme za tvůj dotaz. Nástup puberty je velmi individuální záležitost a u každého probíhá jinak. To, že tvému kamarádovi už rostou vousy, vůbec nic neznamená. U tebe tomu může být zcela jinak a bude to zcela v pořádku. Rozhodně se nemusíš obávat, že bys byl „opožděný“ a zcela jistě se svého dospívání také dočkáš. Navíc tě v patnácti letech čeká preventivní prohlídka u pediatra a kdyby bylo s tvým vývojem cokoli v nepořádku (což ale skutečně nepředpokládám), určitě by to lékař zaregistroval a začal řešit.
Buď trpělivý. Přeji ti hodně štěstí!
Bára

Moje tělo - kluci

Ahoj Alíku, kolik % lidí ve věku 14 let masturbuje?

kluk, 14 let, 7. ledna 2018

Podle statistik z dotazníku na webu MUDr. Jiřího Staňka www.strankyprokluky.cz/ankety-a-dotazniky/dotaznik-c-1/ je odpověď u kluků přibližně 99,6 %.

Holčičí statistiky nevím, kde najít.

Moje tělo - kluci

Ahoj Alíku. Trápí mě jedna věc. Bojím se, že jsem homosexuál, jelikož když vidím nějakého muže například v nějakém letáku s oblečením, tak se mi líbí, ale říkám jestli to není tím, že mu závidím krásu. Je pravda, že už jsem s jednou holkou chodil, myslím, že jsem ji i miloval, ale pořád jsme se hádali a tak jsem se rozhodl to ukončit. Vztah trval 2 měsíce. A ještě když vidím nějakou nahou ženu tak mě vzrušuje. Takže si nejsem jistý čím jsem a hodně se tím poslední dobou trápím.

kluk, 13 let, 3. ledna 2018

Ahoj,
jsi ve věku, kdy se více začínají projevovat sexuální touhy a orientace. Nejsi si jistý, jak to máš a trápí Tě to, což chápu, že je nepříjemné a oceňuji, že se nebojíš říct si o radu. Zkus na sebe netlačit a dopřej si čas, věřím, že časem sám poznáš, které pohlaví Tě přitahuje. Je normální, že heterosexuálům se líbí i lidé stejného pohlaví, jak píšeš, může to být závist, inspirace, zvědavost apod. To samo o sobě neznamená homosexualitu. Homosexuálům se neděje to, že by je vzrušovala nahá žena. Věřím, že pokud budeš vnímavý k fyzickým reakcím svého těla, sám časem uvidíš, jak to opravdu máš.

Měj se hezky,
Modrá linka

Moje tělo - kluci

Ahoj Alíku
Mam takový problém,když jsem ve škole vedle jedné spolužačky tak se mi postaví penis. Nevim co mam dělat jenom vedle jední jediný holce se mi postaví.
Poradíš mi prosim co mam dělat?
Ps: předem děkuji za odpověd

Ahoj,
to, že se Ti postaví penis, když jsi poblíž dívky, která je pro Tebe třeba nějakým způsobem přitažlivá, je normální fyziologická reakce a těžko se dá vůlí ovlivnit. Svědčí to o tom, že jsi zdravý dospívající kluk. Chápu, že to někdy může být nepříjemné nebo nevhodné vzhledem k situaci. Můžeš se snažit to nějak zamaskovat (např. sednout si, do lavice, dát před sebe batoh, sešit apod.), zaměřit se na něco jiného. Po nějaké době to zase přirozeně odezní. Podobný problém má asi většina mladých kluků a mužů, nejsi v tom sám. Pokud bys sebral odvahu, můžeš to zkusit probrat třeba s tátou nebo nějakým jiným blízkým člověkem, třeba Ti poradí i něco dalšího z vlastní zkušenosti.

Měj se hezky,
Modrá linka

Moje tělo - kluci

Ahoj Alíku, dost by mě zajímalo na co se koukají holky jestliže se kluci koukají holkám na prsa a na zadek. Děkuji :)

kluk, 13 let, 11. prosince 2017

Ahoj z Modré linky,

nedokážu asi úplně odpovědět za všechny děvčata obecně. Tak jako vkus a zájem každého chlapce je jiný, tak i děvčata preferují u chlapců jiné přednosti. Dokážu si představit, že některým dívkám se může líbit postava, některé preferují oči. Napadá mě, že některým dívkám vůbec o vzhled chlapce nejde a zajímá je jeho charakter a zájmy. Je to opravdu individuální.

Zdravíme z Modré linky

Moje tělo - kluci

Ahoj
Alíku jak mám mít velký penis když mi stojí co je mi 10 let

kluk, 10 let, 11. prosince 2017

Ahoj,
velikost penisu je velmi individuální parametr a neexistuje žádný údaj, který by udával „správný“ nebo „špatný“ rozměr. Navíc vzhledem k tvému věku jeho velikost rozhodně není definitivní a v průběhu tvého dospívání bude dál růst. Nemá tedy vůbec cenu řešit, kolik centimetrů tvůj penis v současné době měří. A nemusíš se obávat, že by nesplňoval nějaké „parametry“, protože nic takového neexistuje.
Měj se hezky.
Bára

Moje tělo - kluci

Ahoj Alíku, někde jsem slyšel, že si můžu „zlomit“ penis, je to pravda? A může se mi to stát při masturbaci?

kluk, 12 let, 16. prosince 2017

Není to přímo skutečná zlomenina, protože pokud jsi člověk (nebo slon, ptakopysk, hyena, delfín), tak nemáš v penisu kost (ostatní druhy zvířat ji mají), ale ano, můžou se přetrhnout měkké tkáně uvnitř, takovým způsobem, že je nutný chirurgický zásah.

Co jsem vyčetl na anglické Wikipedii (pod heslem Penile fracture), k tomuto poranění dochází jen při extrémně nešikovném zacházení. Představ si, že se snažíš zlomit propisku vejpůl a ono se to při vyvinutí dostatečné síly povede... tak něco takového se svým mužstvím nedělej :-)