Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Alík radí dětem

  Na otázky odpovídají

  pracovníci Modré linky, psycholožky BáraV a Péťa, poradenské centrum Locika, MUDr. Jiří Staněk, MVDr. Přemysl Rabas, vědecký novinář Pragmatik, Škola Vitae, bojovníci proti kouření z projektu Nekuřátka a správci. Občas odpovídá i sám Alík.

  Dotazy mohou pokládat pouze děti mladší 15 let.

  Moje tělo - kluci

  Vzhled pohlavních orgánů

  Dobrý den.
  Vsiml jsem si, že ze spodu penisu mam barvu tmavší, i varlata mam takové hnědé, ale jen na některých místech.
  Často mě i svědí.

  Kluk, 14 let, 31. ledna

  Ahoj kluku,

  Je naprosto normální, že na určitých částech povrchu vnějších pohlavních orgánů je pokožka tmavší nebo světlejší. Na spodní straně penisu se nachází šev zvaný raphe (vyslovuje se [rafé]), jehož zbarvení je obvykle tmavší. Tento „proužek“ může být u jednotlivých mužů či chlapců různě široký a různě výrazný. Vytváří se již během vývoje plodu před narozením.

  Pigmentace neboli ztmavnutí šourku (to je váček, v němž jsou uložena varlata) je jedním z projevů tělesného dospívání. Dospívající chlapci a dospělí muži mají šourek výrazně tmavší, než malí chlapci před pubertou. Pigmentace šourku však nemusí být (alespoň zpočátku) zcela rovnoměrná, a proto není nic nenormálního na tom, že toto ztmavnutí zatím pozoruješ „jen na některých místech“.

  Zbarvení spodní strany penisu a šourku tedy nepředstavuje žádný problém a nemusíš se kvůli němu znepokojovat. Problémem je pouze svědění šourku. S tím se chlapci setkávají poměrně často, zejména v období dospívání, kdy dochází ke zvýšenému pocení.
  Povrch šourku je velmi členitý, obsahuje velké množství „vrásek“ či záhybů, v nichž se může udržovat zaschlý pot a další nečistoty. Proto je třeba si při každodenním koupání či sprchování pečlivě umýt vnější pohlavní orgány. Po namydlení je třeba jejich povrch důkladně opláchnout, protože i zbytky mýdla by mohly po určité době způsobit podráždění.
  Důležitá je rovněž pravidelná výměna spodního prádla. To by sis měl brát každé ráno čisté a mělo by být vyrobeno ze 100% bavlny.

  Moje tělo - kluci

  Rozměry penisu

  Dobrý den, chtěl bych se zeptat, jaká je průměrná velikost penisu ve 12 letech, protože v ochablém stavu mám pouze 4 cm a při erekci jen 7 cm. A bojím se že se mi budou kamarádi smát.
  Předem děkuji za odpověď.

  kluk, 12 let, 27. ledna

  Ahoj kluku,

  Průměrná délka penisu u chlapců ve věku dvanácti let činí podle různých výzkumů 4 až 6 cm v klidovém stavu a 9 až 11 cm při erekci, průměrný obvod penisu při erekci se v tomtéž věku pohybuje okolo 7,5 cm. Avšak „průměrný“ ještě neznamená totéž, co „normální“. I rozdíl několika centimetrů oproti průměrné délce či obvodu penisu může být stále ještě normální.

  Délka penisu v klidovém stavu je u Tebe vzhledem k Tvému věku průměrná, při erekci sice mírně podprůměrná, avšak rozdíl pouhých dvou centimetrů je zanedbatelný, nehledě k tomu, že procházíš obdobím dospívání, v němž dochází k růstu a vývoji tohoto orgánu. Rozhodně se nejedná o abnormálně malý penis, navíc během následujících několika let můžeš očekávat jeho další růst.

  Kvůli rozměrům penisu se tedy nemusíš trápit. Představa, že velký penis je nějakým způsobem „lepší“ nebo „hodnotnější“ než penis menších rozměrů, je naprosto mylná. To platí i pro jiné části těla – těžko můžeme někoho považovat za dokonalejšího nebo lépe vybaveného člověka jen proto, že má velké uši nebo dlouhý nos.

  Kamarádi se Ti kvůli rozměrům penisu smát nebudou, protože kdyby se Ti kvůli něčemu takovému smáli, nebyli by to opravdoví kamarádi. Kdyby se Ti přece jen někdo posmíval kvůli tomu, jaký máš penis, není to kamarád, ale zlomyslný člověk, který toho o normálních rozměrech penisu asi moc neví. Někdy stačí takovému šťouralovi položit otázku: „Máš s tím nějaký problém?“ a dá Ti pokoj, protože kdyby odpověděl kladně, vypadalo by to, že se o tuto část Tvého těla nějak moc zajímá.

  Pokud by někdo přece jen kritizoval rozměry nebo vzhled Tvého penisu, rozhodně bys neměl podléhat jeho názoru a začít si o sobě myslet něco špatného. Nějaký škodolibý posměváček přece nemůže narušit Tvůj kladný vztah k vlastnímu tělu! Ať se stará o svůj penis, a ten Tvůj nechá na pokoji. Patří přece Tobě, a ne jemu.

  Moje tělo - kluci

  Hrbolek na šourku

  Dobrý den, mám problém. Mám nĕco na koulích, připadá mi to jako bulka,nebo něco na ten styl. Když se to snažím vymačknout, dost to bolí (mám to číct rodičum ?)

  kluk, 13 let, 26. ledna

  Podle toho, co popisuješ, se „bulka“ nenachází přímo na varlatech - tedy „na koulích“, jak říkáš - nýbrž na šourku. To je váček pod penisem, v němž jsou varlata uložena.

  Kůže na pohlavních orgánech obsahuje velké množství mazových žlázek, jejichž úkolem je bránit pokožku před vysušováním. Během puberty se občas stává, že dojde k ucpání vývodu některé z těchto žlázek. V takovém místě se vytvoří zánětlivá reakce, které mají podobu menších či větších pupínků či boláků.

  Zmíněný hrbolek by ses rozhodně neměl snažit „vymáčknout“. Ostatně už bolest, kterou při tom cítíš, je jakési varování, které dostáváš od svého těla, abys nedělal to, co bolest vyvolává.

  Se zanícenou mazovou žlázkou nemusíš dělat nic, tvoje tělo si s ní poradí samo. Zánětlivá reakce s největší pravděpodobností do dvou týdnů sama vymizí a budeš mít pokoj.

  Pouze v případě, že by se hrbolek začal zvětšovat, by bylo namístě svěřit se rodičům a požádat o doprovod ke kožnímu lékaři. Existuje určitá pravděpodobnost, i když jen velmi malá, že by se mohlo jednat o mazovou cystu, s jejímž odbouráním by si tělo nemuselo samo poradit.

  Důležité je, aby sis pohlavní orgány si udržoval v čistotě, pravidelně si vyměňoval spodní prádlo a pokud možno nosil takové prádlo, které je vyrobeno ze 100% bavlny. Tím vším si do budoucna snížíš pravděpodobnost výskytu dalších podobných pupínků či hrbolků.

  Moje tělo - kluci

  Masturbace

  Ahoj Alíku, mám takový asi divný dotaz, ale přeci se chci zeptat. Můj dotaz se týká ohledně masturbace. Mám na ni chuť a chci ji vykonávat, ale nechce se mi. Žádný problém s ní jsem nikdy neměl. Vím, že to zní blbě, ale příjde mi divné, že mám chuť dosáhnout orgasmu, ale nechce se mně. Je to normální?

  kluk, skoro 15 let, 22. ledna

  Ahoj kluku,

  Smíšené pocity podobné těm, které popisuješ, se občas dostavují u většiny dospívajících lidí tvého věku. Mladí chlapci i dívky mají sklon o všem přemýšlet, rozvažovat, porovnávat různá „pro“ a „proti“, a tudíž je pro ně někdy dost obtížné se vůbec odhodlat k nějakému rozhodnutí nebo obecně k nějaké činnosti. Příčiny takové nerozhodnosti mohou být jak vnitřní (například změny nálad spojené s kolísáním hormonální hladiny), tak i vnější (například nátlak ze strany okolí).

  „Chuť“ na masturbaci, o níž se v dotazu zmiňuješ, je naprosto normálním projevem změn, k nimž v tvém těle dochází. Právě se nacházíš ve věku, kdy úroveň hladiny pohlavních hormonů v krvi zpravidla dosahuje jedné ze svých maximálních hodnot, což se mimo jiné projevuje i zvýšenou sexuální potřebou. A právě vykonávání masturbace je tím nejběžnějším, nejpřirozenějším, nejsnazším a nejbezpečnějším způsobem, jímž může dospívající člověk svoji sexuální potřebu uspokojit.

  Kolísání hladiny pohlavních hormonů, tedy její střídavé snižování a opět zvyšování, se samozřejmě může projevit také v poklesu nebo naopak nárůstu zájmu o masturbaci. Tvůj problém však zřejmě s nějakým prudkým poklesem hladiny pohlavních hormonů nesouvisí, protože jak sám uvádíš, „chuť“ na masturbaci máš.

  Na rozdíl od některých jiných dospívajících zřejmě netrpíš žádnými nevědeckými předsudky vůči masturbaci, ani si kvůli ní neděláš zbytečné výčitky, protože sám píšeš, že jsi s ní nikdy neměl žádný problém. Tvůj problém tedy zřejmě spočívá jen v nedostatku odhodlání k činnosti. Samozřejmě, že k vykonávání masturbace se nemusíš za každou cenu nutit, ale možná by ti pomohlo, kdyby sis například stanovil nějakou dobu, kdy ji budeš vykonávat (třeba večer před spaním nebo ráno po probuzení).

  Dále by ti mohlo pomoci, kdyby ses na vykonávání masturbace (nebo obecně na jakoukoliv činnost, kterou chceš dělat, ale nemůžeš se k ní odhodlat) podíval z racionálního hlediska. Když už ji nechceš vykonávat „jen tak pro radost“, zkus si připomenout její zdravotní prospěšnost. Tak například je prokázáno, že pravidelné vykonávání masturbace u dospívajících chlapců a mladých mužů snižuje riziko výskytu nádorových onemocnění předstojné žlázy neboli prostaty.

  Důvody, proč lidé dělají jednu a tutéž věc, mohou být u každého trochu jiné. A péče o své zdraví spojená s prevencí nádorového onemocnění, to už je přece dost dobrý důvod k tomu, aby ses touto činností zabýval.

  Moje tělo - kluci

  Masturbace a rozměry penisu

  Dobrý den, chtěl by se zeptat, zda častá masturbace (4-5x týdně) může ovlivnit růst a délku penisu v budoucnu. Jak se zbavit nadměrné touhy po masturbaci? Děkuji za odpověď.

  kluk, 14 let, 14. ledna

  Ahoj kluku,

  Mezi vykonáváním masturbace a růstem rozměrů penisu neexistuje žádná souvislost. Rozměry penisu jsou dány převážně vrozenými předpoklady a dosaženým stupněm tělesného vývoje.
  Frekvence (ve smyslu četnost) vykonávání masturbace, kterou v dotazu uvádíš, není nijak zvlášť vysoká. Pro dospívajícího jedince je spíše běžná, a tudíž ji sotva lze označit za „častou“.

  Jestliže masturbaci vykonáváš čtyřikrát až pětkrát týdně, rozhodně bych tvoji „touhu po masturbaci“ neoznačoval jako „nadměrnou“. Četnost vykonávání masturbace souvisí s úrovní hladiny pohlavních hormonů v krvi, která u naprosté většiny dospívajících jedinců prochází více či méně prudkým nárůstem. Vzhledem k tomu, že se právě nacházíš ve věku, kdy nárůst hladiny pohlavních hormonů v krvi dosahuje svého celoživotního maxima, by i častější vykonávání masturbace, než jaké zmiňuješ v dotazu, bylo stále ještě normální.

  Častější vykonávání masturbace v období dospívání je reakcí dospívajícího jedince na hormonální změny, k nimž v jeho těle dochází. Přitom pro dospívajícího jedince představuje masturbace nejsnazší, nejpřirozenější a zároveň nejbezpečnější způsob, jímž může svoji narůstající sexuální potřebu, která patří k biologicky daným potřebám, uspokojit.

  Samotná masturbace není nijak „škodlivá“, naopak se jedná o zdraví prospěšnou činnost, a to jak z hlediska zdraví duševního (při vykonávání masturbace dochází k uvolňování psychického napětí neboli tenze), tak i tělesného (zajišťuje důkladnější prokrvení a tím i důkladnější okysličení tkání pohlavních orgánů). Navíc u dospívajících chlapců a mladých mužů pravidelné vykonávání masturbace přispívá ke snížení rizika výskytu nádorových onemocnění předstojné žlázy neboli prostaty. Naproti tomu nejsou prokázány žádné negativní dopady masturbace na lidské zdraví.

  Pravidelné vykonávání masturbace tvé zdraví tedy nijak nepoškodí, spíše naopak. Zásadní omezování masturbace ze zdravotního hlediska rozhodně nelze doporučit. Důležité je pouze to, abys měl pro vykonávání této činnosti dostatek soukromí.

  Moje tělo - kluci

  Předkožka a žalud, konglutinace, relativní zúžení

  Ahoj,
  mám pár problémů:

  1. Mám srostlou předkožku s žaludem a jelikož jdu za pár týdnů na 15-ti letou prohlídku, myslím že mě někam pošle, aby mi to nějak odtrhli. Jak se to dělá?
  2. Na žaludu mám takovou modrou tečku, na kterou když si šáhnu, tak to bolí - je to něco nenormálního, nebo je to nějaký citlivý nerv?
  3. Normálně mi předkožka přetahovat jde, ale při erekci to jde hodně ztuha a někdy to i bolí, může to být způsobeno tím srůstem a povolí někdy?
  4. Na předkožce mám takové pupínky (něco na způsob akné), je na to nějaké řešení, mimo mazání krémem?
  kluk, 14 let, 12. ledna

  Ahoj Kluku,

  1) Zřejmě se nejedná o srůst (k tomu dochází až druhotně, zpravidla v důsledku poranění penisu), nýbrž o tzv. konglutinaci (neboli „slepení“) mezi vnitřním listem předkožky a povrchem žaludu. V tvém případě je konglutinace pouze částečná, protože v dalších dotazech se zmiňuješ o tom, že si předkožku přetahuješ. To by znamenalo, že u tebe již dochází k uvolňování konglutinace.

  S konglutinací se rodí téměř všichni chlapci (podle různých výzkumů přibližně 96%), přičemž proces oddělování předkožky od žaludu může trvat různě dlouhou dobu. Zatímco u některých chlapců se předkožka od žaludu odděluje již v dětství, u jiných až během puberty. Ve věku 13 až14 let se konglutinace vyskytuje ještě přibližně u 13% chlapců, zatímco ve věku 16 až 17 let je to již jen u 3%.

  Proces oddělování „slepené“ předkožky není nijak časově limitován. Provádění tzv. disoluce (tj. násilného oddělení či „odtržení“ předkožky od žaludu) v dnešní době již většina urologů nedoporučuje, protože v důsledku disoluce může dojít k druhotným srůstům, které představují větší problém, než samotná konglutinace.

  Někteří chlapci mylně považují za „srůst“ také tzv. frenulum, což je uzdička na spodní straně penisu. Frenulum spojuje spodní stranu vnitřního listu předkožky se spodní stranou žaludu, někdy přechází až ke spodnímu okraji ústí močové trubice. Frenulum nevzniká srůstem, nýbrž se jedná o normální součást penisu, která vzniká již během nitroděložního vývoje plodu.

  2) Zbarvení žaludu může být různé, což je dáno tím, že tkáň na jeho povrchu neobsahuje žádné barvivo neboli pigment. Různé odstíny povrchu žaludu jsou dány odlišnou mírou jeho prokrvení.
  Drobná tečka by mohla představovat například rozšířenou žilku, čemuž by odpovídala i bolestivost na dotek. Vyloučit nelze ani přecitlivělost žaludu, která se mnohdy vyskytuje u chlapců, u nichž právě dochází či v nedávné době došlo k uvolňování konglutinace.
  Pokud jde o nervová zakončení v tkáni žaludu, většina z nich se nachází na rozšířeném okraji žaludu (směrem k tělu).

  3) Pokud lze předkožku přetahovat alespoň v klidovém stavu a její přetažení činí obtíže pouze při erekci, jedná se pouze o tzv. relativní zúžení. K uvolnění úzkého či těsného prstence předkožky dochází v naprosté většině případů spontánně, tedy i bez jakéhokoliv vnějšího zásahu.
  Důležité je, aby sis při erekci nesnažil uvolňovat předkožku násilím. Jestliže je přetahování bolestivé, znamená to, že už přetahuješ „moc daleko“.
  Proces uvolňování předkožky lze podpořit jejím pravidelným zvlhčováním pomocí vhodné masti či krému (volně prodejná je například panthenolová mast, na lékařský předpis se vydávají kortikoidní masti), avšak při pokusech o její uvolnění je třeba postupovat pomalu a opatrně.

  4) Pravděpodobně se jedná o zduřelé (zvětšené) mazové žlázky, které nepředstavují zdravotní problém. Ke zvětšení mazových žlázek dochází v důsledku hormonálních změn v pubertě, určitý vliv na jejich zvětšení může mít i nedostatečná, případně naopak přehnaná hygiena (kdy opakované vysušování pokožky častým mytím vyvolává „obrannou“ reakci v podobě zvýšení produkce kožního mazu).
  Při mytí pohlavních orgánů bys sice měl používat mýdlo, avšak veškeré jeho zbytky je třeba důkladně opláchnout.

  Moje tělo - kluci

  Gynekomastie

  Dobrý den,

  jsem tlusté postavy a jako většina tlustých lidí mám docela velké bradavky. Chtěl bych se proto zeptat, zda se bradavky po zhubnutí zmenší a budou vypadat stejně jako u jiných hubených kluků. Děkuji.

  kluk, 14 let, 8. ledna

  Ahoj kluku,

  Zvětšení prsou a prsních bradavek u dospívajících chlapců může být projevem nepravé nebo pravé gynekomastie. Nepravá gynekomastie je způsobena obezitou, pravá gynekomastie hormonální nerovnováhou v důsledku pronikání ženských pohlavních hormonů (estrogenů) do chlapcova těla.
  Při nepravé gynekomastii dochází v důsledku zvýšeného ukládání tuku v oblasti hrudníku k rozšíření prsních bradavek, které však zpravidla zůstávají ploché. U pravé gynekomastie dochází také k elevaci („vyzdvižení“) bradavek.

  V případě, že by se u tebe jednalo o nepravou gynekomastii, by se vzhled prsních bradavek po zhubnutí vrátil k normě, avšak pokud by se jednalo o pravou gynekomastii, její projevy by ustoupily až po obnovení hormonální rovnováhy. Pravou gynekomastii lze léčit podáváním antiestrogenů (tj. léčiv tlumících účinky ženských pohlavních hormonů), např. Tamoxifenu (vydává se pouze na lékařský předpis).

  To, že jsi „tlusté postavy“, ještě nemusí znamenat, že se v tvém případě jedná o nepravou gynekomastii. Pokud by tedy nedošlo ke zmenšení prsních bradavek ani po odbourání nadbytečného tělesného tuku, bylo by namístě svěřit se praktickému lékaři, který může vystavit poukaz na vyšetření na endokrinologii. Pouze vyšetřením lze spolehlivě prokázat, zda se skutečně jedná o pravou gynekomastii.

  Rada tedy zní, aby ses nejprve pokusil zhubnout, a teprve v případě, že by nedošlo ke zmenšení prsních bradavek, se obrátil na lékaře.

  Moje tělo - kluci

  Vývoj tělesných znaků

  Zdarec, je mi 14 a mám malý penis, dejme tomu 7 cm při erekci a není to úplně příjemné, když si tu čtu, že někdo má 14 cm ve dvanácti a ještě se ptá, jestli to není málo. Další problém je ten, že úplně nedochází k výronu semene, což mi logicky vadí + zním jak holka a to taky není příjemné, chlupy v podpaží zatím nemám, ale už tam takovej pocit že tam něco začíná rašit, což je pro mě jediný pozitivum

  kluk, 14 let, 7. ledna

  Ahoj kluku,

  Uvedená délka penisu je vzhledem k tvému věku sice podprůměrná, avšak stále ještě se nejedná o abnormálně malý penis (neboli tzv. mikropenis). Průměrná délka penisu při erekci u chlapců ve věku 14 let činí 13 až 15 cm, avšak za mikropenis se v tomto věku považuje pouze takový penis, jehož délka při erekci činí méně než 5,2 cm, což však není tvůj případ.

  Délka penisu je tedy u tebe stále ještě normální a neměla by tě trápit ani znepokojovat. Zřejmě se nejedná o projev žádné vady či poruchy. Rozměry penisu jsou dány vrozenými předpoklady a dosaženým stupněm tělesného vývoje, přičemž obojí je značně individuální.

  Rozhodně není pravdou, že větší penis je nějakým způsobem „lepší“ nebo „hodnotnější“, než penis menších rozměrů. Navíc současné rozměry tvého penisu s největší pravděpodobností nejsou konečné, protože růst rozměrů tohoto orgánu probíhá nejčastěji do věku 18 let.

  Věk první ejakulace (tj. prvního výronu semene) je u chlapců značně individuální a pohybuje se v poměrně širokém věkovém rozmezí, podobně jako věk první menstruace (menarché) u dívek.
  U většiny chlapců se první ejakulace dostavuje ve věku 12 až 14 let. Avšak za normální se považuje i širší věkové rozmezí od 11 do 15 let. Pouze v případě, že by se první ejakulace nedostavila ani po dovršení věku 15 let, by se mohlo jednat o projev poruchy vývoje, avšak prozatím není důvod ke znepokojení.

  Je celkem pochopitelné, že ti vadí nebo tě znepokojuje, že někteří jiní chlapci (a třeba i o něco mladší než ty) už první ejakulaci měli, zatímco ty dosud nikoliv. Ale těšit se na něco nového je přece také hezké. Je velmi pravděpodobné, že se u tebe ejakulace dříve či později dostaví.

  Hlasová mutace (tj. proces změny hlasu z chlapeckého na mužský) může nastoupit kdykoliv mezi dvanáctým a osmnáctým rokem, přičemž probíhá zpravidla po dobu půl roku až 2 roky. Společně s růstem a vývojem vousů patří hlasová mutace k těm změnám, které mohou nastoupit v podstatě kdykoliv během puberty, aniž by se muselo jednat o projev nějaké poruchy. To, že máš dosud vysoký hlas, může být v určitých situacích spíše výhodou (třeba při zpěvu, nebo když voláš o pomoc). Důvod ke znepokojení by nastal pouze v případě, že by hlasová mutace nezačala ani po dovršení věku 18 let.

  Poslední z tělesných znaků, o němž se zmiňuješ, je ochlupení v podpaží (neboli tzv. axilární ochlupení). To se u většiny chlapců začíná vyvíjet okolo čtrnáctého roku věku, a tudíž by nebylo nic neobvyklého na tom, kdyby se u tebe začalo rozvíjet právě v současné době. Stejně tak by ovšem nebylo nic nenormálního, kdyby se u tebe začalo rozvíjet o rok dříve nebo o rok později.

  Závěrem lze shrnout, že vývoj tělesných znaků u tebe možná probíhá poněkud mírnějším tempem, než jsi možná zaznamenal u některých ostatních chlapců, avšak stále ještě v mezích normy pro středoevropskou populaci.
  Nástup vývoje jednotlivých pohlavních znaků není pevně vázán na nějaký konkrétní věk, nýbrž k němu může dojít v širším časovém rozmezí, přičemž rozdíl 2 až 2,5 roku oproti „běžné populaci“ se stále ještě považuje za normální.

  Rozhodně by tě tedy nemělo znepokojovat, že někteří chlapci tvého věku (nebo i o něco mladší) jsou tělesně vyvinutější než ty. Puberta není závod a rozhodně nelze považovat za něčí „přednost“ nebo „zásluhu“, když se jeho tělo vyvíjí rychleji, stejně jako nelze považovat za něčí „chybu“ nebo „nedostatek“, když se jeho tělesné znaky vyvíjí pomaleji.

  Moje tělo - kluci

  Nosím ženské šaty a šperky

  Začalo to ve školce když mi bylo cca 6 vždycky jsem přišel jako první do školky a měli jsme tam koutek pro holky kde byly nějaké šperky jako korále prstýnky atd... Vždycky jsem si je nandaval a vzrušovalo mě to ale čím jsem byl starší tím se to "zhoršovalo". Občas jsem mamce že skříně vzal oblečení a oblékal jsem se do něj. Furt to dělám ale ne tak často. Občas když nikdo doma není tak zase mamce "ukradnu" nějaké šaty a podprsenky a zkouším si je a furt mě to vzrušuje. Nedá se tomu odolat když si prostě na to vzpomenu když nikdo doma není tak třeba 2 minuty se přemalouvám ale stejně jdu a zase si obleču nějaké šaty. Potřeboval bych vědět jestli s tím mám nějak bojovat nebo prostě být čím jsem. Ale furt se mi líbí holky, ale bojím se že si nikdy takhle žádnou holku nenajdu. A furt to nikdo neví a bojím se to někomu říct že by se mi smál.

  Předem děkuji za odpověď.

  kluk, 13 let, 2. ledna

  Ahoj,

  chápu, že přemýšlíš, jak se postavit k tomu, že asi od 6 let pozoruješ, že Tě vzrušuje zkoušet si ženské oblečení a šperky. Je moc fajn, že jsi napsal a nechceš na to být sám. Moc bych Ti přála, abys mohl být tím, kým jsi - i když chápu, že to pro Tebe v některých situacích nemusí být vůbec snadné. Ptáš se, jestli s tím máš nějak bojovat. Z mého pohledu takový boj s něčím, co je nám přirozené a silně nás přitahuje, většinou moc nefunguje - alespoň ne tak, abychom se v tom cítili dobře. Řekla bych, že by to spíše mohlo být o tom hledat cestu, jak tohle chování víc prozkoumat a jak k němu přistupovat tak, aby ses mohl cítit sám sebou. K tomu často dokáže pomoci třeba psychoterapie - což by pro Tebe mohl být bezpečný prostor, kde bys mohl všechny tyhle pocity a myšlenky sdílet aniž by ses musel bát, že se Ti bude někdo smát. Kdybys chtěl, můžeš to nejdříve také ještě probrat anonymně s námi na Modré lince - na chatu, telefonu, Skypu anebo WhatsAppu. Kontakty najdeš na našich stránkách www.modralinka.cz.

  Zdraví

  Modrá linka

  Moje tělo - kluci

  Žíla na penisu

  Zdravím!
  Mam problém. Na penisu mam takovou žílu, na které je boule, cca 5 mm dlouhá.
  Mám to už tak 2 roky, dřív jsem si toho nevšiml. Nechci to říkat rodičům ani nechci chodit k doktorce. Myslím si, že jestlu to neni červené, nebo se to nezvětšuje, tak to asi nic nebude, ale chci se ujistit.

  Anonym, 14 let, 30. prosince 2020

  Ahoj Anonyme,

  Pokud se zmíněná žíla nachází na horní straně penisu, jedná se o tzv. dorzální žílu penisu, která probíhá od kořene penisu k žaludu. Do této dorzální žíly se sbíhají ostatní žíly penisu, a proto je pod kůží na horní straně penisu většinou dobře viditelná. Před okrajem žaludu se tato žíla poněkud rozšiřuje, což by odpovídalo přibližně 5 mm dlouhé „bouli“, o níž se zmiňuješ.

  Dorzální žíla tvoří normální součást penisu a na tvém těle jistě byla i dříve, když si jí nevěnoval tolik pozornosti. Navíc v dětství a na počátku puberty nemusela být tak nápadná, jako je nyní. V období dospívání mohou žíly zřetelněji vystupovat, i když jejich hmatnost či viditelnost samozřejmě závisí i na množství podkožního tuku a na dalších okolnostech.

  Moje tělo - kluci

  Kudrnaté vlasy

  Zdravím Alíka a ostatní, netuším jestli tento dotaz jsem zařadil do správné sekce, pokud ne omlouvám se.
  Vždy se mi líbily kudrnaté vlasy u holek i kluků, co jsem tak sledoval nejčastěji kudrnaté vlasy mají lidé s hnědýma vlasama a já mám blond. Otázka je: Je nějaký způsob jak mít kudrnaté vlasy, nebo změnit růst vlasů? Děkuji za odpověd :) Jinak přeji všem Veselé Vánoce.

  kluk, 14 let, 23. prosince 2020

  Ahoj Kluku,

  Vzhled vlasů je dán jejich tvarem v příčném průřezu. Kdybychom mohli nakrájet vlas jako salám, byl by jeho průřez buď kruhový, oválný, nebo zploštělý. Jestliže je vlas v průřezu kruhový, znamená to, že je rovný. Vlasy s oválným profilem jsou zvlněné. Vlasy zploštělého profilu jsou kudrnaté.

  Pokud jde o zbarvení vlasů, to je dáno množstvím a vnitřní strukturou obsaženého barviva. Pravdou je, že u osob s tmavšími vlasy se zploštělý profil (a tím i „kudrnatost“) vyskytuje častěji, než u osob s vlasy světlejšími. U jedinců s plavými vlasy se zploštělé, a tudíž i kudrnaté vlasy, vyskytují jen zřídka.

  Tvar a zbarvení vlasů jsou dány dědičnými předpoklady, tedy genetickou výbavou každého jednotlivce. Tmavší a kudrnaté vlasy se častěji vyskytují v zeměpisných oblastech s horkým podnebím, protože z kudrnatých vlasů se oproti rovným vlasům snadněji odpařuje pot, což přispívá k udržení stálé teploty. Naproti tomu husté a rovné vlasy poskytují tepelnou izolaci v chladnějším podnebí. Samozřejmě, že vlivem dlouhodobé migrace a výměny genetických informací mezi různými populacemi se různé tělesné znaky vyskytují i mimo oblasti, kde se původně vyvinuly.

  Zajímavé je, že ochlupení na určitých částech lidského těla je téměř u všech dospívajících či dospělých jedinců zvlněné či přímo kudrnaté, bez ohledu na to, že titíž lidé mají rovné vlasy. Také u kudrnatých lidí mají tyto chlupy zpravidla ještě plošší profil, než jejich vlasy. Důvodem je, že tělesné ochlupení roste nejvíce v místech, kde dochází také k největšímu pocení. Zvlněné až kudrnaté ochlupení tedy napomáhá odpařování potu v podpaží a v okolí pohlavních orgánů.

  Dědičné dispozice, na nichž závisí tvar a zbarvení tvých vlasů, měnit nemůžeš. Zbývá „dodatečná“ úprava vlasů, například ondulováním (natáčením). Někteří lidé si vlasy ondulují, protože zvlněné vlasy jim připadají hezčí nebo přitažlivější, než vlasy rovné. Jiní lidé naopak používají speciální „žehličky“ na vlasy, s jejichž pomocí lze narovnat zvlněné či přímo kudrnaté vlasy.

  Než se však pustíš do nějaké zásadní úpravy vlasů, měl bys zvážit, do jaké míry je pro tebe jejich vzhled důležitý. Každá úprava (ondulace, barvení a podobně) totiž pro vlasy představuje určitou zátěž. Časté natáčení samozřejmě zvyšuje lámavost vlasů a může vést i k jejich většímu třepení. Pokud si chceš přesto vlasy ondulovat, měl by ses poradit s kadeřníkem, který ti může doporučit nejvhodnější postup. Pokud si budeš vlasy natáčet podomácku a bez předchozích zkušeností, nemusel by výsledek odpovídat tvému očekávání.

  Moje tělo - kluci

  Hůře se mi dýchá

  Ahoj,
  mám menší problém. Poslední 3 dny se mi malinko hůře dýchá. Lepšeji se mi dýchá ve studeném vzduchu (venku atd.). Chci se zeptat, jestli mě to může nějak ohrozit nebo tak, a ještě, může to být třeba astma, nebo něco takového? Je nutná návštěva lékaře? Nechci, aby si mě tam nechali na Vánoce.
  P.S. Při tom horším dýchání mě i celkem malinko bolí v krku, může například bolest v krku způsobit i horší dýchání?
  Děkuji za odpověď.

  kluk, 13 let, 22. prosince 2020

  Ahoj,
  bohužel nikdo z nás není praktický lékař a i kdybychom byli, nedokázali bychom na základě několika řádků stanovit dignózu. Horší dýchání může být způsobeno celou řadou možných příčin - můžeš například prodělávat nějakou virózu. Předpokládám ale, že od té doby, co jsi dotaz položil, už se tvůj zdravotní stav nějak vyvinul - a snad se změnil k lepšímu. Pokud by došlo k nějakému výraznému zhoršení, nejspíš už jsi se svěřil svým rodičům, kteří tě vzali k lékaři - ale věřím, že si s tímto zdravotním problémem mezitím tvé tělo poradilo a všechno už je v pořádku.
  Měj se hezky!
  Bára

  Moje tělo - kluci

  Spermie

  Ahoj, já vím je to divná otázka, ale nicméně, bylo by možné, že kdybych třeba masturboval a pak to utřel do kapesníku, který bych pak dal po třeba 24 vyprat spolu s dalším oblečením, mohly by spermie přežít?

  kluk, 13 let, 20. prosince 2020

  Ahoj kluku,

  Někteří dospívající chlapci se obávají, že spermie obsažené v jejich ejakulátu by mohly „přežít“ a způsobit nějakou „neplechu“. Avšak obavy, že by sperma po masturbaci mohlo nějakým krkolomným způsobem posloužit k oplodnění, jsou zbytečné, protože v prostředí mimo lidské tělo spermie poměrně brzy ztrácejí svoji schopnost pohybu a poměrně rychle dochází k jejich poškození. Navíc pro úspěšné oplodnění je zapotřebí určitá koncentrace spermií (přibližně 100 milionů spermií na 1 mililitr ejakulátu).

  Na internetu sice občas kolují příběhy o dívkách, které údajně otěhotněly poté, co se například utřely do ručníku, který před nimi použil chlapec pro osušení svých pohlavních orgánů po masturbaci, avšak takovéto příběhy patří do říše pohádek.

  „Přežití“ spermií samozřejmě závisí na podmínkách vnějšího prostředí, v němž se nacházejí, avšak i v relativně příznivém (tj. dostatečně teplém a dostatečně vlhkém) prostředí jejich kvalita poměrně rychle klesá. Zatímco v těle ženy spermie „přežívají“ až 72 hodin (tj. 3 dny) od pohlavního styku, v prostředí mimo lidské tělo klesá jejich „trvanlivost“ na pouhých několik minut, nejvýše několik desítek minut.

  Moje tělo - kluci

  Masturbace

  Jak správně masturbovat, aby to bylo co nejpříjemnější? Nejspíš odpovíte, že to záleží na každém, ale zkouším to.

  kluk, 13 let, 16. prosince 2020

  Ahoj kluku,

  Za „správný“ lze považovat takový způsob vykonávání masturbace, který vede k očekávanému cíli, tedy k dosažení příjemných pocitů. Tvá úvaha o tom, že „záleží na každém“, je tudíž správná, protože každému může být příjemné něco jiného.

  Je v pořádku, že „zkoušíš“ různé způsoby, jak uvádíš v závěru dotazu. Masturbace totiž mimo jiné představuje i jeden ze způsobů, jimiž dospívající člověk poznává své tělo a svoje pocity. A to je něco, co za tebe nikdo jiný neudělá, protože ty sám nakonec nejlépe zjistíš, jak tvé vlastní tělo reaguje na různé druhy doteků či pohybů.

  Důležité je, abys pro vykonávání masturbace používal výhradně ruku, protože používání různých umělých „pomůcek“ (tj. cizích těles) může vést až k poranění s trvalými následky. Ostatně samotný výraz masturbace vznikl z latinských slov manus (= ruka) a turbō, turbāre (= dráždit). Jedná se tedy o „dráždění rukou“, což je nejen nejsnazší a nejpřirozenější, ale zároveň také nejbezpečnější způsob, jak tuto činnost vykonávat.

  Dalším z problémů, který se při vykonávání masturbace může dostavit, je nadměrné tření. To může být způsobeno například nedostatkem kožní rezervy, kdy kůže na pohlavním orgánu je příliš silně napnutá. Ve většině případů však lze tento problém celkem snadno vyřešit nanesením vhodného krému (například pleťového krému pro citlivou pleť, tělového mléka a podobně), jímž se nadměrné tření sníží.

  Jinak však záleží opravdu jen na tom, čemu ty sám dáš přednost. Každý dospívající člověk je vlastně velký „objevitel“, protože objevuje nové možnosti, které mu jeho měnící se tělo nabízí. Kdyby existoval jediný „správný“ a zaručený recept na to, jak si navodit příjemné pocity, byl bys připraven právě o toto objevování, které dělá z dospívání velmi zajímavé období lidského života.

  Moje tělo - kluci

  Vzhled penisu

  Ahoj Alíku,
  mám na penisu červenou čáru od zdola až nahoru a na žaludu mám nějaké červené cosi, prostě to vypadá jak takový červený kruh a jde i do výšky trochu a někdy mě penis i bolí a nevím, co s ním mám, ale neřekl jsem to rodičům a ani to říkat nechci, protože mi to přijde divné. Děkuji za odpověď.

  kluk, 13 let, 15. prosince 2020

  Ahoj kluku,

  Pokud se „červená čára“ nachází na spodní straně penisu, jedná se o tzv. raphe (vyslovuje se [rafé]) neboli šev na spodní straně penisu. Vzniká již během vývoje dítěte v matčině těle a tvoří normální součást penisu, která je jakousi připomínkou toho, že mužské i ženské pohlavní orgány se během vývoje plodu vytvářejí ze stejného základu. Kůže na tomto švu je obvykle tmavší a drsnější, než na okolních částech penisu, někdy je i mírně vystouplá.

  Také „červený kruh“ na žaludu může být normální, pokud se nachází podél okraje žaludu směrem k tělu. Kůže na povrchu žaludu je tenká a neobsahuje žádné kožní barvivo (neboli pigment), a proto má žalud poněkud jiné zbarvení než kůže na většině ostatních částí těla.

  Bolestivost penisu může mít různé příčiny, počínaje poraněním a konče kožním onemocněním. Pokud tvé bolesti připomínají pálení či svědění, může být jejich příčinou nedostatečná hygiena. V takovém případě doporučuji věnovat více pozornosti mytí pohlavních orgánů při koupání či sprchování (včetně spodní strany penisu, která přiléhá k šourku a na kterou mnozí chlapci při mytí zapomínají, protože si penis myjí pouze „shora“ a ne „zespoda“). Pokud je bolest spíše „tupá“ a připomíná spíše nepříjemný tlak, může souviset s růstem penisu, který je v tvém věku normální.

  Jestliže je bolest provázena otokem, lze ji zmírnit přiložením studeného obkladu z kousku savé látky namočené do vody. Pokud je bolest provázena neobvyklými kožními projevy (zarudnutím), může být způsobena vysušením pokožky, které lze zmírnit nanášením vhodné masti či krému, například panthenolové masti. Pro léčbu opruzenin či mírnějších zánětlivých onemocnění lze využít například mast Calcium pantothenicum (vyslovuje se [kalcium pantotenikum]), kterou lze zakoupit v lékárně i bez lékařského předpisu a jejíž cena činí jen pár desítek Kč. O něco dražší je krém Bepanthen, který lze k ošetření pohlavních orgánů rovněž použít.

  Pokud by se však na kůži objevily puchýřky nebo mokvající ranky, bylo by přece jen lepší, kdyby ses svěřil alespoň jednomu z rodičů (například toho, před nímž se méně stydíš) a požádal jej, aby tě doprovodil ke kožnímu lékaři.