Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Alík radí dětem

  Na otázky odpovídají

  pracovníci Modré linky, psycholožky BáraV a Péťa, poradenské centrum Locika, MUDr. Jiří Staněk, MVDr. Přemysl Rabas, vědecký novinář Pragmatik, Škola Vitae, bojovníci proti kouření z projektu Nekuřátka a správci. Občas odpovídá i sám Alík.

  Dotazy mohou pokládat pouze děti mladší 15 let.

  Moje tělo - kluci

  Podivný útvar nad kostrčí

  Dobrý den, začnu hned. Nad zadkem kde by měl být zakrnělý ocásek člověka mi něco vzniklo, netuším co to je ale když se tam utřu toaletním papírem, tak tam je docela dost špíny, možná pot, a když si to tam čistím nějakou chvíli tak mi začné z tama lehce téci krev, netuším jestli bych to měl řešit s rodiči a pediatrem. Bolí mě to tam skoro pořád, když sedím tak nejvíce. Možná to je akné které se ocitlo na špatném místě, ale já fakt netuším co by to mohlo být.. Mám to tam asi měsíc.. Děkuji za odpověď.

  kluk, 12 let, 9. prosince 2020

  Ahoj,
  velmi ráda bych ti pomohla, ale bohužel nejsem lékařka a i kdybych byla, nedokázala bych zodpovědně, jen na základě popisu, stanovit diagnózu na dálku a online. Určitě svůj zdravotní problém prober s rodiči a oni se potom rozhodnou, zda je nutné konzultace s lékařem, nebo se jedná o nějakou banalitu.
  Držím ti palce!
  Bára

  Moje tělo - kluci

  Masturbace

  Zdravím,
  Chtěl bych se zeptat, jestli je normální, že masturbuju 4x - 5x za den, protože mě pak bolí a bojím se, že to tak bude i v budoucnu.

  Předem děkuji za odpověď.

  kluk, 13 let, 27. listopadu 2020

  Ahoj,

  masturbace je obecně normální a přirozená věc a kluci se mezi sebou různě liší v tom, jak často masturbují. Není na to nějaké pravidlo, jak často je to normální. Problém to může být ve chvíli, kdy to právě třeba začne bolet anebo kdybys měl pocit, že už Ti to nějakým způsobem narušuje každodenní fungování. Nejsem lékař, proto Ti to nedokážu popsat úplně přesně, ale umím si představit, že když masturbuješ čtyřikrát až pětkrát za den, už to opravdu může být bolestivé a pohlavní orgány tak nemají dost času se mezitím dostatečně "zotavit". Můžeš to zkusit trošku omezit a uvidíš, jak to bude s bolestí. Důležité je pamatovat na hygienu.

  Zdraví

  Modrá linka

  Moje tělo - kluci

  Jak cvičit doma?

  Dobrý den, rád bych si zeptal, zda byste mi mohli dát radu anebo případně poslat na nějakou stránku například. Jde o to, že jsem začal pravidelně cvičit doma, ale ještě nevím, kolikrát cvičit, za jak dlouho budou vidět výsledky a všechny tyto věci ohledně toho. Chci dát pozor jestli to dělám správně, a chci, aby to na mé tělo nemělo negativní vliv.
  Děkuji moc za odpověď a Vaši pomoc

  kluk, 14 let, 21. listopadu 2020

  Ahoj,
  tvůj dotaz je bohužel příliš obecný, aby se na něj dalo odpovědět v několika řádcích. O tom, jak cvičit, jsou napsány celé knihy. Záleží na tom, jaké cvičení si zvolíš, s jakou frekvencí a intenzitou budeš cvičit jaká je tvoje tělesná stavba, jaký životní styl, čeho přesně chceš dosáhnout - a od toho se budou odvíjet výsledky. Doporučuji ti zadat do vyhledávače heslo „Jak cvičit doma“ a vyjede ti víc než patnáct milionů odkazů. Pokud jsi schopný číst v angličtině heslo „How to exercise at home“ je spojeno s víc než miliardou odkazů). Mezi nimi se určitě dočteš všechno, co tě konkrétně zajímá a najdeš tam i konkrétní příklady tréninků včetně jejich detailního provedení.
  Měj se hezky!
  Bára

  Moje tělo - kluci

  Jak často masturbovat?

  Ahoj, chcel by som sa opýtať,ako často by som masturbovať. Príde mi že som až prehnane nadržaný, a nechcem aby to malo následky aj v budúcnosti.

  kluk, 14 let, 5. listopadu 2020

  Ahoj,
  neexistuje nic jako doporučená frekvence masturbování pro určitou věkovou skupinu. V obecné rovině bys měl masturbovat tak, aby ti to bylo příjemné a tak, aby tě masturbace neomezovala v každodenním fungování. Někteří lidé mají potřebu masturbace jednou za měsíc, někteří masturbují i několikrát denně. Navíc se tato potřeba mění podle aktuálních podmínek, rozpoložení, zdravotního stavu a podobně. Takže masturbuj tak často, jak sám chceš - pokud tě potřeba masturbace neodvádí od každodenního fungování, jako je plnění povinností, nebo koníčků.
  Měj se hezky!
  Bára

  Moje tělo - kluci

  Čas od času omdlím

  Ahoj Alíku, stává se mi, že třeba jednou za půl roku, z ničeho nic mívám na chvíli mdlobu, co s tím?

  kluk, 13 let, 30. října 2020

  Ahoj,
  z tvého popisu není bohužel možné určit (a to ani v případě, že bych byla lékařkou, což nejsem), jaká je příčina toho, že jednou za čas omdlíš. Může jít o pouhé zamotání hlavy a krátkou mdlobu v důsledku nízkého tlaku (třeba když rychle vstaneš). To lze jednoduše vyřešit tím, že budeš vstávat pomalu, aby se ti hlava nemotala. Stejně tak je ale možné, že mají tvoje obtíže nějakou jinou příčinu. Nejjistější by bylo, kdyby je popsal lékaři, až půjdeš na prohlídku. Určitě bude chtít vědět, při jakých příležitostech se ti to stává, jak dlouho mdloby trvají, jestli jsou spojeny s nějakými jinými obtížemi a podobně. Snaž se tedy o svých mdlobách shromáždit co nejvíc informací, abys potom mohl na otázky lékaře odpovědět.
  Měj se hezky!
  Bára

  Moje tělo - kluci

  Jak se mi změní obličej?

  Dobrý den chtěl bych vědet jak moc se změní můj obličej v pubertě.

  kluk, 14 let, 22. října 2020

  Ahoj,
  popravdě příliš nevím, jak mám na tvůj dotaz odpovědět. Předpokládám, že si nemyslíš, že máme křišťálovou kouli, z níž bychom mohli vyčíst, jestli ti naroste výraznější nos, nebo se ti o trochu zvětší spodní ret. V dospívání ti začnou růst vousy a je možné, že budeš trpět na tvorbu akné... a to je tak asi všechno, co se dá všeobecně k proměnám chlapeckého obličeje v dospívání říct. Podoba obličejů a jejich proporce jsou přece individuální a nelze říci, že všem chlapcům mezi patnácti a osmnácti lety například povyroste nos o dva centimetry. Každý člověk vypadá jinak, má jiné rysy a ty se v průběhu života mění různým způsobem.
  Měj se hezky!
  Bára

  Moje tělo - kluci

  Jak změnit postavu?

  Dobrý den, mám postavu 'skinny-fat', tedy pod trikem vypadám Hubeně, ale bez trika vypadám tlustě, nevím jestli bych měl dietovat nebo cvičit.

  Tomáš, 14 let, 22. října 2020

  Ahoj,
  z tvého stručného popisu mi bohužel není příliš jasné, jaký problém tedy vlastně se svou postavou máš. Pouze mohu odhadovat, že pokud oblečený působíš hubeně, bez šatů budeš spíš vypadat „povolený“ než přímo tlustý. Pokud tomu tak skutečně je, určitě by ti mělo pomoci, když svou postavu zpevníš. Zpevňování však není pouze o klasickém posilování, ala zvedání činek, ale i posilování středu těla, v němž ti může například pomoci power jóga, či speciální cviky. Pevný střed těla velmi prospívá držení těla, která tak působí vyšší, štíhlejším a pevnějším dojem. Místo diet bych potom rozhodně doporučila spíše zdravý a vyvážený jídelníček, který je dlouhodobě udržitelný a tvému zdraví prospěje určitě víc.
  Měj se hezky!
  Bára

  Moje tělo - kluci

  Kluk se cítí spíš jako holka

  Ahoj Alíku, už přes rok a půl se mi nelíbí moje pohlaví a spíš jsem taková holka, potřebuju poradit, je to normální, jde s tím něco udělat?

  kluk, 14 let, 16. října 2020

  Ahoj z Modré linky,

  umím si představit, že když se necítíš být v souladu se svým pohlavím, můžeš prožívat dost nepříjemných pocitů. V dnešní době se však rozdíly mezi pohlavími stále zmírňují. I kluci mohou být více upravení, zajímat se o to, jak se oblékají, být jemnější. Existuje unisex oblečení. I co se týká zájmů, často mají dívky zájmy klučičí a kluci naopak více holčičí, stejně tak je čím dál méně povolání genderově vyhraněných. Ráda bych Tě tedy podpořila, abys v rámci možností co nejvíce naslouchal sám sobě, dělal, co Tě baví a těší, oblékal se tak, aby to pro Tebe bylo co nejpohodlnější. Neboj se také o tom, jak se cítíš, mluvit se svými blízkými, kterým důvěřuješ, v rodině, mezi přáteli, probrat to můžeš diskrétně např. i se školním psychologem. Je v pořádku být k sobě vnímavý, je možné, že jde o přirozený proces, kdy není snadné v dospívání přijímat všechny tělesné i hormonální změny. Pokud by Tvoje nespokojenost s pohlavím však přetrvala do dospělosti, můžeš pak zvážit i operaci a změnu pohlaví.

  Přejeme Ti krásný podzim
  Modrá linka

  Moje tělo - kluci

  Ejakulace

  Ahoj Alíku, je mi 12 a přesně ve 12 mi začal téct ejakulát při masturbaci. Je to normální? Je to takové husté a trochu kalno bílé.

  kluk, 12 let, 15. října 2020

  Ahoj kluku,

  První ejakulace (tj. první výron semene) se dostavuje nejčastěji ve věku 12 až 14 let. Za normální se považuje i širší věkové rozmezí 11 až 15 let. Dosažení ejakulace ve věku dvanácti let je tudíž naprosto normální.

  Objem ejakulátu a jeho zbarvení závisí nejen na dosaženém stupni tělesného vývoje, ale i na způsobu, jímž tělo hospodaří s tekutinami. Ejakulát dospívajícího chlapce může být čirý nebo zbarvený více či méně doběla, což je dáno poměrně nízkým podílem bílkovin na jeho celkovém objemu (u dospívajícího se podíl bílkovin pohybuje v rozmezí 1 až 5 %). U dospělého muže je podíl bílkovin na celkovém obejmu ejakulátu oproti dospívajícímu chlapci přibližně dvojnásobný, a tudíž i zbarvení této tělesné tekutiny doběla je výraznější.

  Množství ejakulátu při jedné ejakulaci je u dospívajícího zpravidla nižší než u dospělého. Z těla dospívajícího chlapce se při jedné ejakulaci uvolňuje přibližně 1 až 3 mililitry ejakulátu, zatímco u dospělého muže to bývá 2 až 5 mililitrů.

  Menší objem nebo vyšší hustota ejakulátu mohou být projevem nedostatečného příjmu tekutin. Při dodržování pitného režimu by měl dospívající člověk denně přijmout 50 až 70 mililitrů tekutin na 1 kilogram tělesné hmotnosti (například při tělesné hmotnosti 40 kg by měl dospívající člověk přijmout 2 až 2,8 litru tekutin denně).

  Moje tělo - kluci

  Délka penisu, doba masturbace a zbarvení ejakulátu

  Ahoj Alíku a spol. Mám takový problém, je mi 14let a můj penis při erekci měří jen 10 cm a to si myslím, že je na můj věk málo.

  No když už masturbuji, tak to trvá nejdéle jen 3 min než dojde k výronu semene a to si myslím, že je taky málo.

  No když už ejakuluju, tak to není bílé jako by mělo být, ale jen průhledné a lepkavé.

  Děkuji.

  Kluk 14lwr, 8. října 2020

  Ahoj Kluku 14lwr,

  1) Délka penisu, kterou uvádíš, je sice mírně podprůměrná, ale stále ještě normální. Průměrná délka penisu u chlapců ve věku čtrnácti let sice činí 6 až 8 cm v klidovém stavu a 13 až 15 cm při erekci, avšak průměrný neznamená totéž, co normální. Za abnormálně malý penis (neboli tzv. mikropenis) se u chlapců ve věku čtrnácti let považuje pouze takový penis, jehož délka při erekci činí méně než 5,2 cm.
  Délka tvého penisu je ve srovnání s mikropenisem téměř dvojnásobná, což znamená, že je velký dost. V každém případě dost velký na to, aby mohl plnit všechny svoje funkce. Vzhledem k tvému věku lze navíc očekávat jeho další růst během několika následujících let.

  2) Rovněž doba, která je potřebná k dosažení ejakulace, je u tebe normální. Při párových sexuálních aktivitách se za předčasnou považuje ejakulace dosažená do patnácti vteřin od zahájení pohlavního styku, avšak pro masturbaci žádný časový limit není stanoven. Navíc většina mužů či chlapců dosahuje ejakulace při masturbaci za kratší dobu, než při vykonávání párových sexuálních aktivit.
  K dosažení ejakulace může při masturbaci dojít po různě dlouhé době, která se může pohybovat v poměrně širokém rozmezí od několika desítek vteřin až po několik desítek minut.

  3) Bílé zbarvení ejakulátu je dáno podílem bílkovin na jeho celkovém objemu. Přitom existuje dost podstatný rozdíl mezi dospívajícím chlapcem a dospělým mužem.
  Ejakulát je složen převážně z vody, dále z bílkovin a nepatrného množství dalších látek (např. enzymů, kyseliny citronové, vitaminu C, zinku aj.). Zatímco u dospělého muže tvoří voda 90 až 95 % objemu ejakulátu a 5 až 10 % připadá na jeho „pevnou“ složku, u dospívajícího chlapce tvoří voda 95 až 99 % objemu ejakulátu, zatímco na bílkoviny může připadat necelých 5 %, ale třeba také jen necelé 1 %.
  Ze srovnání těchto údajů je zřejmé, že ejakulát mnoha dospívajících chlapců ještě nemá charakteristické bělavé zbarvení, které „by měl mít“ – ovšem jen u dospělého muže nebo u staršího a vyvinutějšího dospívajícího chlapce.
  Jestliže je ejakulát dospívajícího chlapce čirý (bezbarvý), nejedná se o projev žádné poruchy. Kvůli „průhlednému“ ejakulátu se tedy nemusíš nijak znepokojovat.

  Podle všeho, co uvádíš, se vyvíjíš v podstatě normálně. Jediný problém spočívá v tom, že průběh tělesného vývoje chlapce nemusí vždy odpovídat (a většinou ani neodpovídá) obecně rozšířeným a ne zcela přesným představám o tom, co je a co není normální. Důležité je, abys byl trpělivý a myslel na to, že proces pohlavního dospívání probíhá několik let, a tudíž některé tělesné znaky či projevy nemusí být u mladého chlapce tvého věku natolik „rozvinuté“, jako je tomu u běžného dospělého jedince.

  Moje tělo - kluci

  Ahoj, proč mám dole "vytahanou" kůži? Nebo prostě se dá hodně natáhnout.

  kluk, 13 let, 5. října 2020

  Ahoj kluku,

  „Dole“ je poměrně široký termín. Nejsem si jistý, zda máš na mysli dolní část těla včetně dolních končetin, nebo spodní část břicha či pohlavní orgány. Vzhledem k tomu, že slovo „dole“ se často používá jako „náhradí výraz“ pro pohlavní orgány, se budu nejprve držet této možnosti.

  Kožní pokryv mužských pohlavních orgánů je poměrně pružný, což odpovídá tvému popisu, že se „dá hodně natáhnout“. Penis je od přírody vybaven kožní rezervou, která slouží nejen k pokrytí rozdílu v délce mezi klidovým stavem a erekcí, ale také k vykonávání pohybů při různých sexuálních aktivitách. Pokud by kůže na penisu byla příliš napnutá, docházelo by při těchto aktivitách k nadměrnému tření, což by nebylo příjemné.

  Podobně pružná je kůže na povrchu šourku (která mimochodem tvoří nejsvrchnější z celkového počtu devíti vrstev tkáně, z nichž jsou stěny šourku tvořeny). Ke smršťování nebo naopak uvolňování šourku dochází pod vlivem tělesné teploty i teploty okolí. Smršťování a uvolňování šourku slouží k udržování stálé teploty varlat.

  Zdánlivý „nadbytek“ kůže na povrchu mužských pohlavních orgánů je nejen naprosto normální, ale také nutný pro jejich správné fungování, což se týká penisu i šourku.

  Pokud jde o kůži na jiných částech lidského těla, tedy například na stehnech nebo na břiše, její uvolněnost a povislost může být způsobena rychlým odbouráváním tělesného tuku při drastickém hubnutí. Kůže se v tomto případě nedovede tak rychle přizpůsobit úbytku tukové tkáně, a proto se v důsledku příliš rychlého hubnutí zdá, že na těle „visí“.

  Moje tělo - kluci

  Jsem silně věřící, ale pořád myslím na sex

  Zdravím. Mohli by ste mi poradiť ? Viete, ja som kresťan a silno veriaci, ale veľmi ma to ťahá ku sexu. Proste si nemôžem pomôcť. Určite by som niekedy chcel mať sex, ale kresťanstvo zakazuje predmanželský sex. Nikdy som nepozeral porno, nemasturboval a nerobil iné veci proti Bohu. Ale k tomu sexu má to neskutočne ťahá, vkuse naňho myslím a musím sa niekedy prekonávať aby som nemasturboval, nepozeral erotické filmy a podobne. Čo mám robiť ? Chcem aj vkuse pozerať porno ale nerobím to. Naozaj neviem čo mám robiť. Mám obrovskú túhu po sexe.

  kluk, 15 let, 29. září 2020

  Ahoj z Modré linky,

  díky za důvěru, se kterou se nám svěřuješ. Věřím, že psát o intimních věcech není vždycky jednoduché. Píšeš, že míváš velkou chuť na sex, musíš se překonávat, abys nemasturboval anebo se nedíval na erotické filmy. Jsi věřící a podle tebe bys tyto věci dělal proti tomu, co káže víra. Zkouším si představit, jaké to je, když máš myšlenky na sex tak intenzivní a zároveň přemýšlíš o rovině víry. Přijde mi důležité, že o těchto věcech uvažuješ, ne každý patnáctiletý si pokládá tyto otázky. Je dobře, že na ně nechceš zůstat sám.

  Říkám si, že v tvém věku je naprosto normální, že myslíš na sex a masturbaci. Naopak by to bylo trochu zvláštní, kdyby ne, zvláště v období dospívání, ve kterém jsi. Měnící se hladiny hormonů a plno tělesných změn posilují myšlenky a touhy, které míváš. Z tvého popisu mi přijde, že tvé tělo by chtělo něco jiného, než říká tvé náboženské přesvědčení. Může být úlevné si uvědomit, že nejsi jediný věřící patnáctiletý a že podobné myšlenky měli a má většina kluků. Možná bys ses mohl zkusit pobavit s někým, komu opravdu věříš, a zeptat se na jeho zkušenosti a jeho pohled. Může to být starší kamarád, někdo z rodiny, možná máte ve škole školního psychologa, se kterým můžeš probrat to, co tě teď trápí, anebo máš v okolí i duchovního, který je ti blízko. Pokud bys měl zájem, můžeš využít i linky důvěry, kde je prostor anonymně, víc do hloubky probrat tvou situaci (Modrá linka 608 902 410, Linka bezpečí 116 111). V delším rozhovoru se ti spousta věcí může uležet a ujasnit.

  I když slýcháváš z různých stran „doporučení“, jak by to mělo a nemělo být, jen ty sám se můžeš rozhodnout a pocítit, jak by to pro tebe bylo nejlepší, abys byl dlouhodobě spokojený, zdravý a v souladu sám se sebou, protože to je moc důležité. Ve svém rozhodování najdeš vždycky svou svobodu, zodpovědnost i nejrůznější možnosti.

  Přejeme dny podle tvých představ.
  Modrá linka

  Moje tělo - kluci

  Nepřetažená předkožka

  Dobrý den, chtěl bych se zeptat na to jestli při sexu vadí nepřetáhnutá předkožka? Nebo jestli to bolí?

  kluk, 13 let, 21. září 2020

  Ahoj kluku,

  Představa, že při vykonávání sexuálních aktivit musí být předkožka přetažená přes žalud, je sice mezi mladými lidmi poměrně rozšířená, avšak není zcela přesná. Zatímco u některých mužů a chlapců se předkožka při erekci samovolně shrnuje za žalud, u jiných zůstává ve výchozí pozici na žaludu. Záleží nejen na samotné délce předkožky, která může být různá (u jednotlivých mužů a chlapců může tvořit 40, 50 ale i 80% kožního pokryvu penisu), ale také na pružnosti kožního pokryvu penisu a vazivových tkání tohoto orgánu, na délce a pružnosti uzdičky na spodní straně penisu a na dalších okolnostech, zda k takovému spontánnímu přetažení předkožky při erekci dochází či nikoliv. Obnažení žaludu však rozhodně nepředstavuje nutnou podmínku pro uskutečnění pohlavního styku či jiných sexuálních aktivit.

  Za určitých okolností by mohlo při vykonávání některých sexuálních aktivit působit obtíže výraznější zúžení předkožky (přesněji řečeno zúžení prstence na rozhraní jejího vnitřního a vnějšího listu), avšak opět záleží na řadě okolností, zda se nějaké obtíže dostaví. Při dostatku kožní rezervy pro pokrytí rozdílu mezi délkou penisu v klidovém stavu a při erekci by ani zúžení předkožky nemělo bránit relativně volnému posunování kožního pokryvu penisu, k němuž při vykonávání většiny sexuálních aktivit dochází. Snad jen v případě, že je kožní pokryv penisu extrémně napnutý a prstenec předkožky zúžený, by při pohlavním styku mohlo dojít k násilnému stržení předkožky za žalud, což by samozřejmě bylo provázeno nepříjemnými pocity a bolestí. Tomuto násilnému stržení zúžené předkožky však lze do značné míry předejít použitím těsnějšího kondomu (který bude předkožku fixovat v pozici na žaludu) a většího množství lubrikačního gelu (který sníží nadměrné tření, k němuž by jinak docházelo v důsledku extrémního napnutí kožního pokryvu penisu). Pokud by se však při pohlavním styku objevily bolesti, ať už u partnera či partnerky, bylo by samozřejmě vhodné soulož přerušit a věnovat se jiným sexuálním aktivitám, které rovněž mohou vést k uspokojení obou partnerů.

  V této souvislosti je ještě třeba připomenout, že proces uvolňování zúžené předkožky může probíhat různým tempem. Zatímco u některých chlapců dochází k jejímu uvolnění již v dětství před pubertou, u jiných až během puberty či v jejím závěru. Jestliže ti tedy v současné době činí přetahování předkožky obtíže, rozhodně to neznamená, že ti bude činit stejné obtíže i v době, kdy zahájíš pohlavní život. Naopak je pravděpodobné, že v době, kdy dojde k prvním párovým sexuálním aktivitám, bude zúžená předkožka již dávno uvolněná (pro upřesnění – podle výzkumů sexuálního chování české populace, které pravidelně provádí P. Weiss a J. Zvěřina ze Sexuologického ústavu v Praze, činí průměrný věk pohlavního styku 18 let, přesněji řečeno 17,85 roku u chlapců a 18,08 u dívek).

  Moje tělo - kluci

  Může bouchání způsobit rakovinu?

  Dobrý den můžu se zeptat když mě spolužák tahá za bradavky nebo bouchá mezi nohy může to mít nějaký následky třeba rakovinu?

  kluk, 12 let, 17. září 2020

  Ahoj,
  na tvůj dotaz je velmi jednoduchá odpověď: Nemůže. Pokud tvůj dotaz není pokusem o vtip (upřímně si nekáži při nejlepší vůli představit, jak by mohl člověk někoho jiného ve školní třídě tahat za bradavky bez jeho svolení), pak ovšem chování tvého spolužáka rozhodně není v pořádku a je potřeba ho řešit nejlépe s někým dospělým, který ti pomůže jeho agresivitě čelit. Jestliže se to skutečně děje a nedokážeš se sám bránit, neboj se svěřit někomu dospělému, který má více prostředků jak situaci vyřešit.
  Měj se hezky!
  Bára

  Moje tělo - kluci

  Cirkumcize

  Dobrý den, chtěl bych se zeptat na zvláštní otázku. Můj kamarád mi ve škole říkal, že když byl malý tak byl na obřízce. Co to přesně znamená? Neznamená to, že nemůže masturbovat?

  Děkuji za odpověd.

  kluk, 14 let, 17. září 2020

  Milý kluku,

  Cirkumcize neboli „obřízka“ je chirurgický zákrok spočívající v odstranění části kožního pokryvu penisu, konkrétně části vnitřního i vnějšího listu předkožky. V závislosti na rozsahu operace je „obřízkou“ nevratně odstraněno okolo 50% z celkového rozsahu kožního pokryvu penisu.

  Masturbaci lze vykonávat i v případě, že chlapec nebo muž podstoupil zmíněný zákrok, avšak s určitým omezením, které je dáno rozsahem a strukturou tkání, které byly cirkumcizí odstraněny. Tak například v důsledku nedostatku kožní rezervy může při masturbaci (ale i jiných sexuálních aktivitách) docházet k nadměrnému tření. Tento problém lze řešit používáním vhodného lubrikačního prostředku (gelu, krému) při vykonávání zmíněných aktivit.

  Stručně řečeno, i muži a chlapci, jimž byla provedena cirkumcize, vykonávají masturbaci, avšak zpravidla při ní používají poněkud odlišnou techniku než ostatní.