Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Alík radí dětem

  Na otázky odpovídají

  pracovníci Modré linky, psycholožky BáraV a Péťa, poradenské centrum Locika, MUDr. Jiří Staněk, MVDr. Přemysl Rabas, vědecký novinář Pragmatik, Škola Vitae, bojovníci proti kouření z projektu Nekuřátka a správci. Občas odpovídá i sám Alík.

  Dotazy mohou pokládat pouze děti mladší 15 let.

  Moje tělo - kluci

  Pupínek na penisu

  Ahoj,
  dneska večer jsem na svém penisu objevil pupínek velký asi jako štípanec od komára s krvavou čepičkou. Nikdy předtím jsem podobný neměl. Nevíte, co by to mohlo být?

  Tomáš, 14 let, 4. září 2020

  Ahoj Tomáši,

  Jestliže ti pupínek na kůži připomíná hmyzí bodnutí, není vyloučeno, že se opravdu jedná o hmyzí bodnutí, například od komára.
  Další možností je, že se jedná o mírnou zánětlivou reakci v místě, kde došlo k ucpání vývodu mazové žlázky, tedy o jakousi obdobu akné, které se může tvořit nejen v obličeji, ale i na jiných částech lidského těla včetně pohlavních orgánů.
  Postižené místo doporučuji udržovat v čistotě. Pupínek si pokud možno nemačkej ani neškrábej. K vyhojení by mělo dojít během několika dnů.

  Moje tělo - kluci

  Hlasová mutace

  Dobrý den, bude mi 14 let a všichni kluci ve třídě už mutujou, akorát já nemutuju, ani mi nepřeskakuje hlas.Ochlupení, akné a takové věci mám, takže nemůžu mít opožděnou pubertu, tudiž se ptám. Je možne, že mutovat nebudu? Už od přírody mám hlubší hlas, ale za dva roky budu znít mezi vrstevníkama jako holka. Předem mockrát děkuji za odpověd.

  kluk, 13 let, 2. září 2020

  Ahoj kluku,

  Hlasová mutace, tedy změna hlasu z chlapeckého na mužský, může nastoupit kdykoliv mezi dvanáctým a osmnáctým rokem věku. Probíhá zpravidla po dobu půl roku až dva roky.

  Ze všech změn, k nimž u chlapců v období dospívání dochází, má hlasová mutace zřejmě nejširší věkové rozmezí nástupu (srovnatelně široké věkové rozmezí má již snad jen počátek vývoje vousů). Kvůli srovnání se spolužáky, jimž se hlas již mění, se tedy nemusíš nijak znepokojovat.

  Moje tělo - kluci

  Růst penisu

  Ahoj Aliku a spol.,

  Bude mi 13 a už nějaký půlrok pozoruji, že se můj penis nezvětšuje. Při erekci měří 14-14,5cm, bez erekce 8-9, netuším přesně. Každopádně se bojím, že se už nikdy nebude zvětšovat, je to normální?

  kluk, 12 let, 1. září 2020

  Ahoj kluku,

  Kvůli rozměrům penisu se nemusíš znepokojovat. Vzhledem k tvému věku jsou dokonce mírně nadprůměrné.
  Dočasné zpomalení nebo přerušení růstu penisu do délky je naprosto normální a trvá přibližně jeden rok. Během této doby se rozvíjejí jiné pohlavní znaky, dochází také ke zvětšování obvodu penisu, avšak jeho délka se mění jen nepatrně nebo zůstává stejná.
  U většiny chlapců sice k tomuto dočasnému zpomalení až přerušení růstu penisu do délky dochází mezi čtrnáctým a patnáctým rokem (průměrná délka penisu je u čtrnáctiletých chlapců v podstatě stejná, jako u patnáctiletých), avšak rozdíl jednoho až dvou let není podstatný. Pohlavní znaky se u tebe zřejmě vyvíjejí o něco rychleji než u většiny ostatních chlapců, avšak ne tak rychle, aby se jednalo o poruchu vývoje.
  K pokračování růstu penisu do délky ještě dochází ve věku 15 až 18 let.

  Moje tělo - kluci

  Rád chodím bos

  Ahoj,měl bych jeden dotaz. Hrozně rád chodím bosky,a chtěl bych bosky chodit i ve škole,ale bojím se že by mi třeba spolužáci nadávali nebo se mi smáli :( co mám dělat?

  kluk, 12 let, 28. srpna 2020

  Ahoj,
  z toho, že by se ti spolužáci smáli, bych si nedělala hlavu, ale jako větší problém vidím zdravotní otázku toho, že bys chodil bos ve škole. Nejsem lékařka, ale shodou okolností navštěvuji se svým synem podiatrii (to jsou odborníci, kteří pečují o zdraví nohou) a pak doktor mu opakovaně zdůrazňuje, že pro chodidla - a následně i páteř a celé tělo - je velmi nezdravé chůze naboso po tvrdých rovných površích, jako jsou plovoucí podlahy, dlaždice, beton atd. Chůze naboso je velmi zdravá a skvělá na přírodních površích, ale otřesy, které jsou spojené s tím, když chodí člověk naboso na rovných tvrdých površích údajně škodí chodidlům i páteři. Na tvém místě bych tedy raději ještě zvážila, jestli si nenechat chůzi naboso do přírody, kde tvým chodidlům rozhodně prospěje, a na tvrdé podlahy si nekoupit kvalitní přezůvky, které budou nezdravé otřesy tlumit.
  Měj se hezky!
  Bára

  Moje tělo - kluci

  Vousy

  Ahoj, mým kamarádům už ve 12 letech začal rašit knír, zatímco já mám pořád jen takové bílé chloupky. Můžu nějak ovlivnit růst vousů?

  kluk, 12 let, 29. srpna 2020

  Ahoj kluku,

  Obávám se, že růst vousů nemůžeš nijak ovlivnit. Nástup vývoje vousů nezávisí jen na věku či dosaženém stupni vývoje, ale především na dědičných dispozicích, které jsou u každého trochu jiné.
  Kvůli tomu, že některým kamarádům už rostou vousky pod nosem, zatímco tobě ještě ne, by ses neměl trápit. Neznámá to nic jiného, než že mají trochu odlišnou genetickou výbavu než ty.

  Moje tělo - kluci

  Délka penisu

  Ahoj, je normální délka penisu 10 cm?
  Díky za odpověď

  kluk, 12 let, 30. srpna 2020

  Ahoj kluku,

  V dotazu neuvádíš, zda se jedná o délku v klidovém stavu, nebo při erekci. Průměrná délka penisu u chlapců ve věku dvanácti let činí 4 až 6 cm v klidovém stavu a 9 až 11 cm při erekci. Avšak za normální se považuje i širší rozmezí.
  V každém případě se u tebe nejedná o abnormálně malý ani abnormálně velký penis.

  Moje tělo - kluci

  Rozměry penisu

  Ahoj Alíku, nevím, ale bojím se o můj penis. Bez erekce mám 4 a s erekcí 6 cm. Bojím se, že nemám normál. velikost.

  kluk, 12 let, 27. srpna 2020

  Milý kluku,

  Uvedené rozměry penisu jsou vzhledem k tvému věku sice mírně podprůměrné, avšak stále ještě naprosto normální. Rozhodně se nejedná o abnormálně malý penis neboli tzv. mikropenis.

  Mírně podprůměrná délka penisu může být dána dědičnými dispozicemi, avšak v tvém věku připadá v úvahu i mírný časový posun v nástupu rozvoje pohlavních znaků. K prvnímu výraznějšímu růstu penisu totiž dochází nejčastěji ve věku okolo dvanácti let, avšak za normální se považuje i širší věkové rozmezí. O projev poruchy by se jednalo pouze v případě, že i po dovršení věku čtrnácti let by pohlavní orgány měly stále ještě stejné rozměry, jako v dětství před pubertou.

  Vzhledem k tomu, že jsi teprve na počátku vývoje pohlavních znaků, se kvůli mírně podprůměrným rozměrům penisu nemusíš nijak znepokojovat. Puberta není závod a různé tělesné změny mohou probíhat různým tempem.

  Moje tělo - kluci

  Ochlupení

  Zdravím.
  Můj dotaz bude znít možná zvláště, ale i tak... Existuje nějaký způsob jak rychleji zahájit růst chlupů na těle?
  Příjde mi to svým směrem jako takový důkaz větší dospělosti, navíc když jsme byli někdy s kámoši u vody, všichni měli aspoň chlupy v podpaží a už se jim naznačoval proužek na břiše, který vede k pupíku a já nic, ani jedno, ani náznak.

  kluk, 15 let, 21. srpna 2020

  Milý kluku,

  Rozsah tělesného ochlupení není dán pouze věkem či dosaženým stupněm tělesného vývoje, ale také dědičnými dispozicemi, které jsou u každého jedince odlišné. Zatímco někteří lidé mají „od přírody“ výrazně rozšířené tělesné ochlupení, u jiných je ochlupení méně rozvinuté nejen v období dospívání, ale i v dospělosti.

  Ochlupení v podpaží (neboli tzv. axilární ochlupení) se u chlapců začíná vyvíjet nejčastěji ve věku okolo čtrnácti let, avšak rozdíl až dva a půl roku v nástupu vývoje určitého sekundárního pohlavního znaku (v tomto případě tělesného ochlupení) je považován za normální.

  Pokud jde o „proužek na břiše, který vede k pupíku“, jedná se o tzv. mužský typ pubického ochlupení, který představuje pátý a nejvyšší stupeň jeho vývoje. U většiny chlapců je tento stupeň vývoje pubického ochlupení dosažen ve věku šestnácti let, avšak i zde platí širší časové rozmezí (± 2,5 roku). Avšak u části mužské populace zůstává pubické ochlupení i v dospělosti vodorovně ohraničeno a směrem k pupíku již nevybíhá. Opět záleží na genetické výbavě každého jedince, jak moc se u něj ochlupení rozšíří.

  V každém případě by ses kvůli méně rozšířenému či méně vyvinutému tělesnému ochlupení neměl trápit, protože ve skutečnosti se nejedná o žádný „důkaz dospělosti“, nýbrž pouze o projev dědičných předpokladů, které nemůžeš nijak ovlivnit. Žádný zázračný prostředek „na růst chlupů“ neexistuje. Pro skutečnou dospělost však rozhodně není podstatné množství či chlupů či jejich hustota. Někteří dospělí jedinci se nedovedou chovat jako dospělí (tedy rozumně, zodpovědně, ohleduplně atd.), ani když mají větší část těla porostlou hustými chlupy.

  Moje tělo - kluci

  Předkožka

  Dobrý den, chtěl bych se zeptat, jak velký je problém, že mi ve 13 letech nejde stáhnout předkožka? Co to znamená? A může se to spravit samo, nebo se to musí nějak řešit, popřípadě jak? (asi chápete že se o tom stydím doma nebo před lékařem mluvit)

  kluk, 13 let, 26. srpna 2020

  Milý kluku,

  Téměř každý chlapec se rodí se zúženou nebo „slepenou“ předkožkou. Proces jejího uvolňování může trvat různě dlouhou dobu. Zatímco u některých chlapců se předkožka uvolňuje již v dětství před pubertou, u jiných až v průběhu období dospívání, případně až v jeho závěru. Ve věku 13 až 14 let má obtíže s přetahováním předkožky ještě okolo 15% chlapců, avšak ve věku 18 let je to již jen necelé 1%.

  Jestliže ti zúženi či „slepení“ předkožky nebrání v močení, nemusíš se nijak znepokojovat. Je velmi pravděpodobné, že během následujících let se u tebe předkožka uvolní spontánně, tedy i bez jakéhokoliv vnějšího zásahu. Pokud by ti zúžení nebo „slepení“ předkožky nějaké obtíže způsobovalo, připadala by v úvahu léčba pomocí kortikoidní masti (například Triamcinolonu), která se však vydává pouze na lékařský předpis.

  Proces uvolňování předkožky můžeš podpořit zvlhčováním jejího prstence („okraje“) vhodným krémem či mastí (například panthenolovou mastí nebo hydratačním pleťovým krémem pro citlivou pleť) a následným jemným posunováním směrem k tělu. Předkožku by sis však měl posunovat vždy jen tak, abys necítil bolest. Jedná se o pomalý a postupný proces, který vyžaduje trpělivost.

  Naproti tomu násilné pokusy o přetažení předkožky (například její jednorázové „stržení“ za žalud) nelze doporučit, protože by mohlo dojít k poranění a následnému zjizvení jejího prstence. Většina obtíží spojených se zúžením či „slepením“ předkožky totiž není způsobena samotným zúžením nebo „slepením“, ale s nešetrnými pokusy o její uvolnění a přetažení.

  Moje tělo - kluci

  Velikost penisu

  Ahoj Alíku a spol.,
  Chtěl bych se zeptat jestli je normální že můj penis má 16 cm a je mi teprve 13. Předem děkuji za odpověď

  kluk, 13 let, 20. srpna 2020

  Ahoj,
  je to naprosto normální. Velikost penisu je individuální. Navíc jsi teprve v průběhu dospívání a během něj se bude tvoje tělo i jeho rozměry ještě měnit. Není proto potřeba dělat si starosti.
  Měj se hezky!
  Bára

  Moje tělo - kluci

  Masturbace

  Ahoj Alíku a spol, Mám dva problémy. Ten první je že je mi 13 a všichni kamarádi v mém věku už masturbují, ale (...) normálně. Předem dekuji za odpověd

  kluk, 13 let, 23. srpna 2020

  Milý Kluku,

  Nemusíš se trápit kvůli tomu, zda je tvůj způsob vykonávání masturbace normální. „Správný“ a normální je každý způsob masturbace, který vede k dosažení příjemných pocitů. Pokud tvoji kamarádi vykonávají tuto činnost jiným způsobem než ty, je to jejich věc, protože každému může vyhovovat něco jiného.

  Jediné, čemu je třeba se při vykonávání masturbace vyhýbat, je používání různých umělých „pomůcek“, tedy všelijakých cizích předmětů, ať již koupených, nebo vyrobených „podomácku“. Při používání takových „pomůcek“ totiž hrozí poranění s trvalými následky. Jinak se však nemusíš obavat, že by tvůj způsob vykonávání masturbace byl nějak „divný“ nebo škodlivý.

  Moje tělo - kluci

  Délka penisu

  Ahoj, mám dotaz. Je ve 13 letech 6,5 cm při ztopořeném stavu o.k.? Díky.

  Milý Kluku,

  Délka penisu při erekci, kterou uvádíš v dotazu, je vzhledem k tvému věku sice mírně podprůměrná, avšak stále ještě normální. Rozhodně se nejedná o abnormálně malý penis neboli tzv. mikropenis.
  Je možné, že u tebe dosud nedošlo k výraznějšímu růstu penisu, který však lze v nejbližší době očekávat. První výraznější růst rozměrů penisu nastává ve věku dvanácti až třinácti let, k dokončení jeho růstu dochází nejčastěji ve věku osmnácti let.

  Moje tělo - kluci

  Nepřetažená předkožka

  Ahoj mám dva dotazy, první dotaz je ohledně předkožky je mi 11 let a stále mi nejde přetáhnout předkožka, 18 nebo 19 srpna mám jít na preventivní prohlídku u lékařky a ona si už asi myslí že jí mám přetaženou bojím se že mě skřikne co mám dělat?

  Dá se masturbovat bez přetažené předkožky?

  kluk 11 let, 7. srpna 2020

  Ahoj,

  chápu, že máš obavy, jaké to bude na preventivní prohlídce. Nevím přesně, z jakého důvodu si myslíš, že Tě lékařka kvůli nepřetažené předkožce "skřikne" (jestli už se to někdy stalo anebo je to spíš taková obecná obava, jak na to bude reagovat). Každopádně si myslím, že to, že se Ti nedaří přetáhnout předkožku, není něco, za co by na Tebe měla lékařka křičet. Jejím úkolem je naopak dát Ti dostatek informací a vysvětlit Ti, co bys měl dělat, aby Ti to pomohlo a mohl ses zdravě vyvíjet. Neboj se jí doptat na všechno, co Tě kolem předkožky zajímá - pravděpodobně je na podobné dotazy zvyklá od jiných dětí.

  Rozumím taky, že přemýšlíš, jestli nepřetažená předkožka nějak brání masturbaci. Nejsem lékař, ale řekla bych, že to masturbaci i sexuální život nějakým způsobem ovlivnit může. Opět bude fajn, když budeš vycházet z toho, co Ti doporučí na preventivní prohlídce.

  Zdraví

  Modrá linka

  Moje tělo - kluci

  Stydím se za své tělo

  Ahoj Aliku, mám takový problém.
  V pátek odjíždím na tábor, ale bojím se tam jet, protože se tam myjeme nazí v potoce. Už minulý rok si ze mě dělali moji kamarádi srandu za velikost mého penisu, a kvůli tomu jsem se týden nemyl. :-$ Můj penis měří pouhé 3,5 centimetru. Nechci se s tím nikomu otevřeně svěřovat, protože je mi to dost trapný :-| Ale tábor už se nevyhnutelně blíží a já nevím co mám dělat, prosím odpovězte rychle. Mám se třeba koupat v plavkách?

  kluk, 14 let, 1. srpna 2020

  Ahoj,
  naprosto rozumím tomu, že je ti koupání bez plavek nepříjemné a nechceš poslouchat posměšné poznámky. Podobná situace by nebyla příjemná nikomu a nevidím důvod, proč by ses nemohl koupat v plavkách. Zkrátka řekni vedoucímu, že je ti nepříjemné koupat se nahý a že budeš nosit plavky. Na to máš rozhodně právo a nikdo tě nemůže nutit, aby ses před ostatními ukazoval nahý, pokud je ti to nepříjemné. Stejně tak se můžeš domluvit, že se půjdeš mýt v jiný čas než ostatní. Nemusíš nikomu vysvětlovat své důvody - skutečnost, že ti to není příjemné, je sama o sobě dostatečným důvodem.
  Měj se hezky a věřím, že si tábor užiješ!
  Bára

  Moje tělo - kluci

  Je můj penis normální?

  Zdravím,
  Mám dotaz ohledně mého penisu
  Momentálně měří zhruba necelých 18 cm při erekci a v klidu okolo 8 cm, je mírně zahnutý doleva a taky nahoru, je to normální?
  Děkuji za odpověď.

  kluk, 14 let, 28. července 2020

  Ahoj,
  v historii tvých dotazů vidím, že už je to čtvrtý dotaz, který jsi ohledně délky svého penisu položil - je tedy vidět, že je to pro tebe mimořádně důležité téma. A nemohu ti odpovědět nic jiného než v případě tvých předešlých dotazů: Ano, je to naprosto v pořádku a navíc se rozměry a vzhlede tvého penisu v průběhu dospívání budou ještě měnit. Jen pro pořádek si dovolím ještě podotknout, že je zbytečné pokládat na toto téma další dotazy, protože jinou odpověď ti nikdo z nás (ani nikdo jiný) nemůže dát.
  Měj se hezky.
  Bára