Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Alík radí dětem

  Na otázky odpovídají

  pracovníci Modré linky, psycholožka BáraV, poradenské centrum Locika, projekt Sbarvouven.cz, NL pro odvykání, student práv Yaboiii, MVDr. Přemysl Rabas, Škola Vitae, vědecký novinář Pragmatik a správci. Občas odpovídá i sám Alík.

  Dotazy mohou pokládat pouze děti mladší 15 let.

  Moje tělo - váha

  Je má váha a výška v pořádku?

  Alíku zdravím, chci se zeptat co říkáš na to že i když mi je 13 let tak měřím už 183 cm a vážím 48kg. Co mám v takovém případě dělat? Děkuji

  Tomáš, 13 let, 15. září

  Ahoj Tomáši,

  ptáš se nás na názor na Tvou výšku a váhu vzhledem k Tvému věku. Vlastně nevím, jak o tom přemýšlíš Ty sám a co Tě k dotazu vedlo. Možná Tě napadá, že je váha vzhledem k výšce nízká? Zkusila jsem zadat Tvé míry do BMI (body mass index) dětské kalkulačky a ta ukazuje, že máš podváhu. Můžeš se na to podívat tady: https://www.childrenbmi.com/cs/. Je to ale spíš orientační, protože ne vše se dá posuzovat podle tabulek, není tam zohledněn poměr svalů a tuků a celková tělesná konstituce, jak rychle jsi vyrostl apod. Lépe by Ti to dokázal říct dětský lékař nebo nutriční terapeut.

  Ptáš se nás, co máš dělat. Asi se ptáš, jak přibrat? Je dobré jíst vyváženou stravu, bohatou na všechny živiny. Jedno jídlo by mělo být složeno zhruba takto: https://www.margit.cz/files/2012/11/zdravy-talir.jpg Doporučila bych Ti však vyšetření u lékaře, aby mohl zhodnotit, zda Ti nechybí některé živiny nebo minerály a dát Ti podle toho doporučení. Někdy může být úbytek váhy nebo nemožnost přibrat spojený se zdravotními důvody. Přemýšlím také, jestli o tom můžeš mluvit s rodiči a zeptat se jich, co si o tom myslí oni a případně je poprosit o doprovod k lékaři nebo i k nutričnímu terapeutovi.

  Držíme Ti palce.
  Modrá linka

  Moje tělo - váha

  Změna stravovacích návyků

  Ahoj, omlouvám se za další dotaz (je jich hodně a uvědomuji si to).
  Jsem holka a je mi dvanáct let. Měřím 160 cm a vážím 33 kg.

  K snídani jím ovesnou kaši nebo křupíny (vyjímečně jogurt), k obědu nejím nic nebo jen velmi málo. Večer jsem schopná sníst i přes 1kg potravy.
  Ano, uznávám, že to není správně, ale já nejsem schopná jíst jinak.

  Prosím poraďte mi někdo, jak přibrat a změnit své stravovací návyky.

  Sry za (podle mě) zbytečný dotaz. Odpovídejte na důležitější a smysluplnější dotazy.

  holka-kostlivec, 13. září

  Ahoj z Modré linky,

  děkujeme za Tvůj dotaz, ve kterém nám píšeš o svých stravovacích návycích a o tom, že bys je chtěla změnit a přibrat.
  Chci opravdu ocenit, že se věnuješ svému tělu a hledáš, co je pro ně dobré, a hlavně to, že si uvědomuješ, že Tvůj přístup k jídlu potřebuje změnu.
  Pokud chceš změnit to, jak přistupuješ k jídlu, je velmi důležité vědět, jaká by ta změna měla být. Obecně lze říci, že strava by měla být pravidelná, vyvážená, obsahující všechny potřebné živiny, jako jsou bílkoviny, sacharidy, tuky, vitamíny a minerály. Jídel by mělo být více - snídaně, oběd a večeře, a mezitím vhodné svačinky. Nejlepší by ale bylo, kdyby se k Tvé váze i celkovému zdraví vyjádřil lékař, který zároveň může doporučit jídelníček, popřípadě navrhnout péči výživového poradce.
  Kromě toho, že je třeba vědět, jak jíst, je potřeba si vytvořit zdravý návyk. Věřím, že to není jednoduché, chce to zapojit jak vůli, tak i kreativitu a vytrvalost. Důležité je stanovit si dopředu časy jídla, které se budeš snažit dodržovat. Jídlo je dobré plánovat a připravovat předem - pokud máš připravené jídlo nebo občerstvení, je mnohem větší pravděpodobnost, že ho sníš ve stanovený čas. Čím víc budou jídla lákavá, tím lépe pro Tebe. S tím vším Ti mohou pomoci jak rodiče, tak již zmíněný odborník.
  Pokud chceme vytvořit nový návyk, nějakou chvíli to trvá a nemusí se to vždy dařit. Můžeš si stanovit určité cíle, a odměnit se, když jich dosáhneš.

  Držíme Ti palce.
  Modrá linka

  Moje tělo - váha

  Mám normální váhu?

  Ahoj, píšu ohledně mého zdraví, konkrétně hmotnosti a postavy.

  Je mi 10 let, v prosinci mi bude 11. Měřím 157 cm a vážím 37 kg. Nejsem nějak tlustá, ale necítím se ve svém těle dobře. Třeba když sem měla o tři kilogramy méně, tak sem se cítila mnohem lépe.

  Je moje váha normální nebo nadprůměrná?
  Jak trochu zhubnout?

  Určitě jsou tu i mnohem důležitější dotazy, můj dotaz nespěchá.

  Děkuji za zodpovězení na všechny moje dotazy

  holka, 10 let, 5. září

  Ahoj z Modré linky,

  píšeš ohledně Tvé hmotnosti a s otázkou, jak trochu zhubnout. Podle BMI výpočtu dle Tvého věku, výšky a váhy se jedná o podprůměrnou váhu. Říkám si proto, že ještě o tři kilogramy méně by nemuselo Tvému tělu svědčit zdravotně. Potřebuješ teď v dospívání dostatečné množství dobrého a kvalitního jídla pro Tvůj další dobrý vývoj. Nemusíš se v jídle omezovat, naopak dopřej si dost výživné stravy, můžeš se zkusit domluvit i doma, co bys chtěla kupovat/vařit častěji, co Ti chutná. Pro to, aby ses ve svém těle mohla cítit lépe často pomáhá pravidelný fyzický pohyb, procházky, oblíbený sport, ale i dost odpočinku a právě dobré jídlo. Se svým dotazem se také můžeš obrátit na dětskou lékařku.

  Ať máš co nejhezčí dny přeje
  Modrá linka

  Moje tělo - váha

  Trable s váhou

  Ahoj Alíku a spol.

  Nevím to jistě, ale asi mám problém se svojí váhou. Je mi 11, měřím 158cm a vážím 41kg. Nevím, jestli je to hodně, ale trápí mě to hodně z toho důvodu že si připadám hodně tlustá a navíc, mám pár kamarádek co jsou v mém věku a měří taky tak jako já, ale váží třeba 36kg. Nebo mám kamarádku co je asi o 2 roky starší jak já (měří taky tak jako já) a váží 38/39kg. Je moje váha nadměrná nebo ne? Už hrozně dlouho se s tím trápím. :-($>
  Předem moc děkuji za odpověď $>

  holka, 11 let, 31. srpna

  Ahoj z Modré linky,

  trápí Tě Tvá váha, proto je moc dobře, že ses rozhodla se nám, prostřednictvím Alíka, svěřit. A nezůstáváš tak na své potíže sama.

  Udáváš své údaje ohledně výšky a váhy a ptáš se, jestli je Tvá váha nadměrná. Skrze internet je však obtížné Tvou váhu hodnotit. Navíc celkovou váhu člověka určuje kromě tělesného tuku i tíha našich kostí a svalů - jejich podíl na váze je u každého člověka zcela jiný. Proto nejde usuzovat na to, zda je Tvá váha v normě či nikoliv, pouze z porovnání s tím, kolik váží Tvé kamarádky stejného věku a výšky.

  Existují tzv. tabulky zaznamenávající průměrnou váhu u lidí dle věku, najdeš je například ve svém očkovacím průkazu. Pokud porovnám Tvé údaje s těmi uvedenými v tabulce, vidím, že je Tvá váha naopak ještě nižší, než je pro děti ve Tvém věku běžné. (Tyto hodnoty jsou pouze orientační, vždy záleží na zhodnocení Tvého celkového zdravotního stavu Tvým praktickým lékařem.)

  Důležité ale je, jak se ve svém těle cítíš ty sama. Zmiňuješ, že si připadáš tlustá. Mrzí mě, že Tě tyto myšlenky dlouhou dobu trápí. Říkám si, jestli ses se svými pocity ohledně své váhy zkusila už někomu, kromě nás, svěřit? Někdy totiž může být úlevné svěřit se lidem, kterým důvěřujeme (ať už kamarádům, nebo třeba rodičům). A získat tak podporu ve chvílích, kdy se trápíme. Zkus tak zvážit, s kým ze svého okolí bys mohla své myšlenky probrat.

  Pěkné dny,

  Modrá linka

  Moje tělo - váha

  Jak zhubnout

  Ahoj Alíku a všichni, je mi 12 a vážím okolo 62kg, já vím že je to moc a že bych měl cvičit, ale mě to nebaví, už piju jen vodu (popřípadě kakao) a moc to nepomáhá, jediný kdo se mi zatím směje je moje máma, co mám dělat abych zhubl bez cvičení a bez nějaký extrémní diety, předem děkuji za odpověď

  kluk, 12 let, 25. srpna

  Ahoj z Modré linky,

  je dobře, že si všímáš toho, jak se Tvé tělo mění a co potřebuje. Píšeš nám svou váhu, ale neuvádíš výšku, takže si nedokážu přesně představit, jak asi Tvá postava vypadá. Navíc, každý máme jinou tělesnou konstituci danou geneticky a roli hrají také svaly. Důležité mi připadá, že Ty sám si myslíš, že bys měl zhubnout, že vážíš moc, takže si říkám, že se ve svém těle možná necítíš dobře a rád bys to změnil.

  Rád bys zhubnul bez cvičení a bez extrémní diety, cvičení Tě nebaví. Oceňuji, že jsi změnil pitný režim a piješ už pouze vodu. Pokud jsi pil hodně sladkého pití, už to samo o sobě může časem udělat velký rozdíl. Jsem také ráda, že nechceš držet žádnou extrémní dietu, to bych Ti rozhodně nedoporučovala, obvykle to není cesta k trvalému zhubnutí, ale spíš k poškození vztahu k jídlu a vlastnímu tělu. Spíše než dietu bych Ti doporučila učit se vnímat potřeby svého těla a uvědomovat si, z jakých důvodů vlastně jíš. Jestli má Tvé tělo skutečně hlad anebo někdy jíš třeba i z nudy anebo protože se necítíš dobře. Pokud je to z hladu, je v pořádku se najíst. Pak by strava měla být vyvážená, například takto: https://www.healthyplate.eu/cz/.

  Pokud bys měl touhu jíst z nudy anebo nepříjemných pocitů, je dobré se zkusit zastavit a říct si, co v danou chvíli potřebuješ, co by Ti pomohlo spíš než jídlo. Co se týče pohybu, je důležité, aby Tě bavil. Pokud Tě nebaví cvičit jen tak doma, možná by Tě zaujal nějaký sportovní kroužek, kam bys pravidelně chodil do kolektivu dalších dětí. Ale efektivní může být třeba i jen rychlá chůze anebo změnit návyky například tak, že budeš místo výtahu chodit po schodech, místo autobusem chodit více pěšky apod. Mohou to být opravdu malé změny, které za čas mohou udělat velký rozdíl.

  Kdyby se Ti to nedařilo samotnému, je v pořádku vyhledat pomoc odborníka, nejlépe nutriční terapeutky (terapeuta). Může Ti změřit hodnoty v Tvém těle - podíl svalů a tuku, a pobavit se s Tebou ohledně toho, jaké věci bys mohl v jídelníčku změnit, aby ses ve svém těle cítil lépe. To mě také přivádí k Tvé mámě, protože schůzku by Ti pravděpodobně domlouvala ona. Je mi líto, že se Ti máma posmívá. Zasloužíš si, aby Ti pomohla a podpořila Tě v tom, co Tě trápí. Říkám si proto, jestli s ní o tom můžeš mluvit a říct jí, jak se cítíš? A pokud by to nešlo s ní, co třeba táta anebo nějaká jiná blízká osoba, které věříš? Kdyby nikdo takový nebyl, někdy ve škole bývá školní psycholožka (psycholog), tam se o tom dá také mluvit. I my jsme Ti otevřeni, lépe však na telefonu nebo chatu, kde můžeme jít více do hloubky (více na www.modralinka.cz)

  Držme Ti palce.
  Modrá linka

  Moje tělo - váha

  Podváha?

  Ahoj všichni potřebuji se zeptat na jednu věc.
  Mám podváhu? Je mi 12 let, měřím 148cm a vážím 32kg.
  A ještě něco: bojím se přibrat i jedno kilo že se mi budou ve třídě smát že jsem tlustá.

  holka, 12 let, 26. července

  Zdravíme z Modré linky,

  obracíš se na nás s dotazem, zda trpíš podváhou. Je dobře, že se zajímáš o své zdraví.
  Píšeš své údaje o výšce, váze a věku a ptáš se, jestli máš podváhu. Existují sice tzv. tabulky zaznamenávající průměrnou váhu u lidí dle věku (najdeš je například ve svém očkovacím průkazu). Při porovnání Tvých údajů s těmi v nich uvedených je vidět, že Tvá váha je opravdu velmi nízká, nižší, než je u ostatních dětí ve Tvém věku běžné. Nejsme ale odborníci na dané téma, není tedy možné toto odpovědně posoudit, navíc prostřednictvím internetu.
  Tyto tabulky jsou také pouze orientační. Každý máme trochu jinak stavěné tělo. A kromě zmiňovaných údajů závisí i na Tvém celkovém zdraví - na tom, jak se ve svém těle Ty sama cítíš a zda Tvé tělo funguje tak, jak má.
  Pokud chceš mít jistotu, zda je či není tvá váha v pořádku, doporučím Ti obrátit se na svého praktického lékaře.
  Zároveň píšeš o svých obavách z přibrání a strachu, že se Ti spolužáci za Tvou váhu budou smát. Nevím, zda ze strany spolužáků k posměškům na Tvou váhu skutečně dochází či nikoliv. Každopádně není na místě, aby názory druhých lidí ovlivňovaly naše zdraví. Proto přemýšlím, jestli ses s tímto svým strachem zkusila už někomu svěřit? Přijde mi důležité, abys měla možnost si o důvodech, které Ti brání v úpravě Tvé váhy, s někým popovídat, ať už s rodiči nebo jinou dospělou osobou, které důvěřuješ. Popřípadě jsme Ti k dispozici i my na Modré lince www.modralinka.cz.

  Přejeme Ti bezstarostné léto,

  Modrá linka

  Moje tělo - váha

  Mám podváhu?

  Dobrý den
  Je mi deset mám 150 cm a vážím 33 kilo

  Je to normální anebo mám pod váhu?
  Bojím se jestli se mnou není něco špatně.
  Předem děkuji za odpověď.

  Holka 10 let, 17. července

  Ahoj z Modré linky,

  je dobře, že se zajímáš o své zdraví. Bohužel nejsme odborníci a takto na dálku se špatně určuje to, zda je Tvá hmotnost v pořádku nebo ne. Poměr výšky a hmotnosti je možné spočítat pomocí BMI, tento údaj je ale pouze orientační a nebere v úvahu některé další parametry. Každý jsme totiž jiný a máme jinou stavbu těla. Více důležité je to, jak se cítíš a zda nemáš nějaké zdravotní problémy spojené třeba s nedostatkem výživy. Pokud chceš mít jistotu, zda je vše v pořádku, můžeš se na to zeptat svého praktického lékaře. Případně spolu s rodiči zajít za nutričním terapeutem, který Ti může poradit, co s tím.

  Bezstarostné léto Ti přeje

  Modrá linka

  Moje tělo - váha

  Na soustředění jsem přibrala

  Ahojky mám dotaz ohledně mé váhy..
  Včera jsem přijela ze soustředění (měli jsme 3 krát denně 2 hodinový tréninky) 8 dní a před tím jsem vážila 60,1 kg a teď vážím 60,6 kg. Babička mi řekla že mám 10 kg nadváhu. Měřím 158 cm a je mi 13 let. Předem moc děkuji:->

  holka, 13 let, 16. července

  Ahoj z Modré linky,

  nejprve Tě chci podpořit v tom, že nemusí být na závadu, když jsi na soustředění malinko přibrala. Svaly jsou totiž těžší než tuk. Když člověk začne cvičit, na váhu může tedy klidně i trochu přibrat. Dle takzvaného BMI, tedy body mass indexu (který je orientační, protože nebere v potaz poměr svalů a tuku ani žádné jiné okolnosti), máš však váhu zcela v normě. A jestliže cvičíš a dodržuješ pravidla zdravé životosprávy, tak se domnívám, že není třeba nic řešit. Pokud bys chtěla mít jistotu, můžeš to probrat se svou obvodní lékařkou. Chtěla bych Tě současně povzbudit, že je i důležité budovat si, třeba krůček pro krůčku, ke svému tělu pozitivní vztah, ocenit, co na sobě máš ráda, co se Ti na sobě líbí. Píšeš také o babičce, nejsem si jistá, jaký spolu máte vztah a zda si spolu povídáte o všem, ale napadá mě, že je třeba i možné si s ní o tom znovu promluvit, jestliže bys chtěla, nebo jí i třeba ukázat tento svůj e-mail a naši odpověď. Stejně tak může být úlevou sdílet své pocity s dalšími blízkými lidmi, rodiči nebo kamarádkami.

  Přejeme Ti hezké léto
  Modrá linka

  Moje tělo - váha

  Jak zhubnout?

  Ahoj jak zhubnout z 34 kilo na 28-30 kilo

  Předem díky za odpověd.:-3:-)

  holka, 9 let, 13. července

  Ahoj z Modré linky,

  děkujeme za Tvůj dotaz. Ptáš se, jak zhubnout, a to z 34 kg na 30-28 kg. Je dobře, že se umíš zeptat na to, co potřebuješ vědět.

  Váhový úbytek, který sis určila, je docela vysoký. Nevím, co Tě vede k tomu, že chceš zhubnout, souhlasit by s tím měl odborník - dětský lékař, výživový poradce apod. Ten by Ti také měl dát odbornou radu, jak zhubnout a dohlédnout na to, že hubnutí bude v souladu s Tvým zdravím.
  Celkově je dobré hubnout pozvolně, tak, že se upraví životospráva a zvýší se pohybová aktivita. Denní příjem jídla by měl být rozdělen nejméně do pěti porcí z kvalitních potravin s omezením živočišných tuků, bílé mouky a cukru, s dostatečným množstvím zeleniny a ovoce. Důležitý je i přiměřený pitný režim.
  Pohyb by měl být pravidelný, v souladu s Tvou kondicí a možnostmi, může být i rozložený do několika denních sestav. Teď o prázdninách je spousta možností - turistika, plavání, kolo, kolečkové brusle apod., které můžeš využívat.

  Hubnutí není dobré uspěchat, váha se pak obvykle vrací a rychlý úbytek váhy také neprospívá zdraví. Jak jsme již psali, nejlepší je poradit se s odborníkem, který Ti může dát rady „na míru“.

  Přejeme klidné léto,
  Modrá linka

  Moje tělo - váha

  Problémy s váhou

  Ahoj Alíku a spol. Mám problém se svojí váhou vážím 45 kilo a holky se mi smějí že jsem tlustá . Co s tím mám dělat?

  Dík za odpověď.
  Pája

  Holka 11, 15. června

  Ahoj Pájo,

  mrzí mě, že zažíváš posměšky od holek ohledně váhy. To určitě není v pořádku. Nikdo nemá právo se druhým smát za to, jak vypadají.

  Nevím, jestli jsi to už neudělala, ale napadá mě, že je možné zkusit s holkami promluvit a říct jim, že Tě jejich posmívání zraňuje. V některých případech druhým lidem nedochází, jak moc nám svými slovy mohou ublížit. Zkus jim tak dát jasně najevo, že se Ti jejich poznámky nelíbí a nepřeješ si, aby se k Tobě takto chovaly.

  Pokud by rozhovor s holkami nezabral, zkus se s tím svěřit nějakému dospělému ve svém okolí, kterému důvěřuješ. Ať už rodičům, oblíbené paní učitelce, nebo třeba školní psycholožce. Společně byste tak mohli přijít na to, jak dále s posměšky naložit. Jestliže bys chtěla, můžeš se pro začátek obrátit i na nás, třeba prostřednictvím chatu.

  Nejdůležitější ale je, jak se Ty sama ve svém těle cítíš. Z Tvých řádku mi není úplně jasné, zda i Tebe samotnou váha trápí. Nepíšeš nic o své výšce, současně si říkám, že 45 kilo zní jako přiměřená váha, pro někoho vyššího spíše i nízká. I když každý jsme jiný a tak určitě více než kilogramy je důležité, zda se cítíme zdravě ve svém těle a dokážeme ocenit to, co je na nás hezké. Může být fajn promyslet, co máš sama na sobě ráda, ocenit se za to. Kdyby Tě však celá situace i nadále trápila, mohla by případně pomoci Tvá dětská lékařka, která může zhodnotit přiměřenost Tvé váhy vzhledem k Tvému věku při preventivní prohlídce či jiné kontrole. Může Tě pak případně poslat do nutriční poradny, kde je možné probrat vhodný jídelníček tak, abys měla dostatek síly a všeho, co potřebuješ ke svému růstu.

  Přejeme Ti hezké dny,

  Modrá linka

  Moje tělo - váha

  Nevydržím hubnout a cvičit

  Ahoj Alíku, už chvíli se snažím zhubnout, ale vždycky když se snažím cvičit tak to dlouho nevydržím tak jsem se snažila alespoň zkusit nějakou dietu, ale problém je že i když nemám hlad tak mám vždycky na něco chuť a potom se prostě neudržím a sním to i když bych neměla. Takže se chci zeptat jestli by jste mi nějak poradili jak zahnat chutě popřípadě jak mít motivaci cvičit tak aby to alespoň chvíli vydrželo?

  holka, 3. června

  Ahoj z Modré linky,

  pravidelný pohyb je zdravý a prospěsný, v tom Tě ráda podpořím. Nápomocné může být pořídit si nějaký diář, kalendář v mobilu, či si sestavit nějaký pravidelný plán, který budeš mít před očima, do kterého si budeš i zapisovat značky, když cvičení dodržíš. Napadá mě, že je důležité vybrat si pohyb, který Tě bude bavit a který Ti bude přinášet příjemné pocity, tak je větší šance, že u něj vydržíš. Prima bývají také procházky, kdy mimo pohyb můžeme také něco zažít, pobavit se, být venku na čerstvém vzduchum.Také může být povzbudivé, když se domluvíš na společném cvičení ještě s někým, s kým se budete vzájemně hecovat, povzbuzovat a s kým byste mohli své pocity sdílet. Současně však uvažuji nad tím, že je vlastně přirozené, že někdy se nám i nechce, takové pocity zažívá asi každý, kdo se o pravidelné cvičení snaží.

  Co se týká hubnutí, tam mi přijde velmi důležité, zda opravdu hubnout potřebuješ. Hubnout jen proto, že nejsme úplně spokojení s některými partiemi své postavy, že se srovnáváme s někým jiným či nám někdo řekl nějakou hloupou poznámku, není zdravé. V tom případě Tě chci povzbudit, aby ses na svou váhu klidně zeptala ně nějaké kontrole či preventivní prohlídce své paní doktorky. A hlavně na to, jestli by Ti doporučila hubnout či spíše dodržovat zdravou životosprávu. Chutě na nezdravé můžeš kontrolovat tak, že si připravíš něco zdravého, tedy namísto, aby sis koupila chipsy, nakrájíš si třeba mrkev, kterou můžeš křoupat místo nich. Také můžeš poprosit mamku, aby Tě trochu hlídala. Také pomáhá jíst všímavě, tedy u jídla nedělat vůbec nic jiného. A u televize zaměstnat ruce třeba navlékáním korálků, malováním nebo čímkoli jiným, ne jídlem. Je i v pořádku občas si nějaké to mlsání dopřát, plánovaně nebo si třeba vzít menší kousek a vychutnat si ho.

  Hezké dny Ti přeje
  Modrá linka

  Moje tělo - váha

  Dobrý den.
  Vždycky když skončí víkend a je neděle večer tak se ve mně probudí pocit s tím že do školy nechci a taky se mi nad tou myšlenkou chce brečet. Vždycky jdu říct mamce že se mi vůbec nechce do školy a taky že se mi tam nechce jenže vykulí oči a řekne „ježiši marja“. Možná to zní otravně jenže když jsem v tý škole tak se na mě vždycky všichni podívají a začnou si něco šuškat. Vždycky zrychlím na kroku a peláším do třídy. Taky mám více objemnou stavbu těla a kvůli tomu nosím oblečení aby mi to to tělo neodhalovalo. Stydím se za svojí váhu a za to jak vypadám. Vždycky na tělocviku jak vydím jak jsou ostatní hubený a krásný tak se mi chce akorát brečet. Když máme dělat cvik např na žebřinách a začne mi to odhalovat jen trošku mého břicha tak řeknu že se mi dělá špatně aby se mi neodhalilo ještě víc mého těla. Teď by si člověk řekl „bože tak máš menší nadváhu no a co?“ jenže vážím 94.8 :((. Snažím se s tím něco dělat ale vůbec to nejde. Je mi to strašně moc líto. Strašně moc chci vědět jaký to je být hubená jenže jediný co svedu tak je ležet v posteli. Nechci jenom ležet v posteli je to nudný jenže mojí kamarádce jsem úplně šumák. Jednou jsem si na vycházku zašla ven sama jenže to byla nuda a taky jsem se bála že potkám svého spolužáka či spolužačku. Bojím se taky být ve městě kde mám školu protože tam taky mám spolužáky. Bojím se vyjít ven protože se bojím že někoho potkám. Minulý ročník na mě dělali znechucený obličeje a smáli se mi. Teď se bojím že se to bude znovu opakovat. Jeden kluk mi řekl že jsem hnusná (v tomhle ročníku). Řekl mi to v jídelně a mě to bylo natolik líto že se mi znechutilo jídlo které jsem měla na talíři a šla to rychle odnést abych se rovnou nerozbrečela v jídelně. Vím že je to pravda že vypadám hnusně a jak furt přibírám ale je to jen moje chyba. Jako malá jsem jedla nezpočet sladkostí a teď jsem tlustá. Někdo by řekl že mám možná fajn postavu jenže když mi praskají stehna, břicho a v jednom místě na rukách tak si to nemyslím. Občas když se sprchuju tak se nemůžu ani na mé tělo podívat protože se hned rozbrečím. Nejradši bych se někde zamkla a byla bych tam sama na věky věků a mít od toho všeho klid. Chci si dát pauzu a nebo začít nový a lepší život ale to prostě nejde. Nemůžu se nikam zavřít protože musím vstávat do toho celotýdeního horroru. Bojím se chodit do školy a bojím se mluvit s ostatními.

  holka, 13 let, 29. května

  Milá dívko,

  děkujeme za důvěru. Je dobře, že píšeš. Svěřuješ se poradně s tím, že tě trápí tvoje nadváha a máš pocit, že tě kamarádi odmítají kvůli tomu. Ty sama své tělo vnímáš velmi negativně a máš dojem, že i druzí tě takto vidí a jsi kvůli tomu terčem posměchu. Začíná to ovlivňovat i tvůj vztah ke škole, bojíš se tam chodit, nerada chodíš ven, bojíš se sociálního kontaktu. To, jak vnímáme svou váhu a své tělo, je velmi subjektivní věc. Jsou lidé, kteří přestože mají nadváhu, tak to tzv. neřeší, vnímají sami sebe v pořádku a podobně tak vystupují vůči druhým, se vztahy nemají obtíže. A naopak mohou být lidé, kteří jsou hubení a mají pocit, že jejich tělo není v pořádku, protože je příliš hubené. Tělesná váha a to, jak své tělo vnímáš je úzce spojené s tím, jaký vztah máš sama k sobě. Jsou to spojené nádoby. Samozřejmě to, že se necítíš dobře, ve svém těle, nemáš ho ráda ovlivňuje to, jaký máš vztah sama k sobě. Ale je to i opačně. Tělo odráží tvůj vztah sama k sobě. A možná tady je pravý důvod, proč se ti nedaří dělat něco s tvou nadváhou i toho, proč vůbec vznikla. Psala jsi o tom, že jsi jako dítě jedla hodně sladkostí. To většinou odráží nějakou nespokojenost. Možná ses necítila dostatečně přijímaná, nedostávala jsi „emoční sladkost“ od svých nejbližších, prožívala si více napětí, pocit nepřijetí toho, kdo opravdu jsi, nepřijetí tebe jako dívky a podobně. Tělo pak reaguje tím, že potřebuje více sladkého, aby tyto nepříjemné pocity nějak utlumilo. To, jak píšeš, že se ti druzí hodně posmívají, vede to k tomu, že už ani nechceš chodit do třídy, bojíš se chodit ven, nemáš dobrou kamarádku, to je určitě moc nepříjemné a rozumím tomu, že se ti stále méně mezi vrstevníky chce chodit. A že pak vnímáš školu jako horor. Máš tendenci trávit volný čas zalezlá v posteli a celkově se skrývat před světem. Domnívám se, že původ těchto pocitů není ta nadváha, přestože je s tím úzce spojená. Možná tu je i něco dalšího, třeba tvoje velká nejistota, uzavřenost, nízká sebedůvěra, ze které pak pramení ta tendence kompenzovat napětí jídlem a tendence držet se stranou. Vnímám, že ti nejspíš není moc dobře a chápu, že se takto můžeš cítit. Je to opravdu velmi nepříjemné a může to být takový zamotaný kruh pocitů. Přijetí a otevřené kontakty s druhými by ti mohly pomoci najít správnou motivaci a energii k úpravě své váhy. Ale jak toho dostáhnout, když vnímáš, že ti nadváha brání v tom, abys kontakty s druhými měla. Moc bych ti doporučila začít právě u těch skrytějších kořenů tvého nepřijetí svého těla. Možná necítíš přijetí u rodičů nebo tu je nějaký sourozenec, který je přijímaný víc apod. To jsou domněnky, jaké bývají nejčastější psychické příčiny nadváhy u dětí. Možná tě rodiče naučili hodně jíst sladké, v rodině se hodně jí a je to takový zvyk v rodině. I to bývá časté. Doporučila bych ti si o tom s někým pořádně popovídat. Nejlépe s někým, kdo je mimo tvou rodinu a pomůže ti najít trochu odstup a nadhled k tomu, co se u vás v rodině děje a jaké máš s rodiči a sourozenci vztahy. Bylo by dobré si najít i dětského psychologa a s ním o tom promluvit. Pomohl by ti najít příčiny jak nadváhy, tak tvých obtíží ve vztazích s druhými a správnou motivaci k úpravě váhy. To by dalo věci do pohybu a mohla bys se svou situací dělat něco, co je v tvých rukách. To bývá velmi posilující a dává sílu k dalším krokům. Jako první krok může sloužit i případně chat, ten je anonymní a můžeš zde otevřeně a podrobně mluvit o všem, co tě trápí. Zde by si o tom s tebou někdo promluvil a mohli by jste společně najít další možné kroky k tomu, aby se tvá situace uvolnila a ty ses mohla cítit lépe. Můžeš použít i náš chat, najdeš ho na www.detstvibeznasili.cz. Mluvit je možné o všem, je otevřený každý den, od 13ti do 17.30 a v sobotu, dopoledne, od 9ti do 13ti. Tak se neboj a klidně se ozvi. Držím ti palce, abys brzy našla cestu k přijetí sebe sama a k lepšímu pocitu ze sebe. Poradce Centra Locika

  Moje tělo - váha

  Jsem tlustý?

  Ahoj Alíku,
  je mi 14 let a chci se zeptat na váhu, připadá mi že jsem tlustý. Měřím 193 cm a mám 97 kg, jsem tlustý nebo jsem normální?
  Děkuji ahoj

  jelda, 14 let, 28. května

  Ahoj z Modré linky,

  je dobře, že se zajímáš o své tělo. Ptáš se nás, jestli jsi tlustý nebo normální na základě výšky a váhy, kterou jsi uvedl. Na to není snadné odpovědět takto na dálku, protože nemám dostatek informací. Na základě výšky a váhy se dá spočítat body mass index (BMI), který dokáže zhruba říct, zda je člověk v normě nebo má nadváhu. U Tebe to podle uvedených údajů vypadá, že jsi s váhou v normě, jsi totiž poměrně vysoký. Samotný BMI údaj ale nemusí být vždy vypovídající o realitě. Když má například někdo hodně svalů, může to BMI vyhodnotit jako nadváhu. Jen podle váhy se nedá poznat, jaké je rozložení svalů a tuků v Tvém těle. Navíc někdo je obecně mohutnější a nemusí to znamenat tloušťku.

  Důležitější než číslo na váze je, jak se ve svém těle cítíš, jestli Ti dobře funguje a cítíš se zdravě. Napsal jsi nám, že si připadáš tlustý, máš o svém těle pochybnosti. K dospívání takové pochybnosti patří, tělo se mění a můžeme mít tendenci i porovnávat se s ostatními, snažit se zapadnout. Je v pořádku, že jsme každý jiný. Jsme různě vysocí, máme jiný tvar postavy, jinou barvu vlasů a i povahově se lišíme. Každý z nás je něčím jedinečný. Pokud by se Ti i dál zdálo, že by Tvá váha měla být nižší, je dobré, abys na to nezůstával sám. Máš někoho, komu věříš, s kým o tom můžeš mluvit? Rodiče, sourozenec, někdo jiný příbuzný anebo třeba i oblíbený učitel nebo vedoucí kroužku? Je dobré svěřit se někomu dospělému s tím, co prožíváš a pokud by ses rozhodl hubnout, nejlepší je obrátit se na odborníka, nutričního terapeuta (terapeutku), ke kterému Tě mohou objednat rodiče. Tam by ses přesně dozvěděl, jaké je rozložení svalů a tuků v Tvém těle, zda je Tvá váha optimální a pokud ne, jak ji změnit a především, jak mít vyvážený jídelníček. Pokud bys z nějakého důvodu k takovému odborníkovi jít nemohl, můžeš se obrátit i na svého dětského lékaře (lékařku), který by Ti měl dát základní doporučení. Důležité je, aby strava byla vyvážená, pestrá a abys měl pohyb, který Tě baví.

  Přejeme Ti, abys byl ve svém těle spokojený.
  Modrá linka

  Moje tělo - váha

  Připadám si tlustá

  Ahoj, mám problém se svojí váhou. Je mi 13 let a vážím něco okolo 41.5 kg. Podle bmi kalkulačky pro děti to je normalní váha, ale já si připadám tlustá. Fun fact je že když se najím je mi dole vidět jakoby zakulacené břicho nebo jak to říct, ale přitom mi jsou vidět žebra. Když se nenajím tak jsem úplně plochá. Pravidelně sportuju a cvičím, ale nic se nemění, vždy když se najím tak se jakoby nafouknu. (A teď nemyslím plynnatost.) Kvůly tomu jsem přestala jíst a jím jenom večeři. Z oběda si vždycky dám kousek ...je mi líto ho vyhodit když ho moje mamka platí. Třeba když je něco s bramborovým knedlikem, tak jeden sním. Někdy mám strasný hlad, ale i tak se nenajím, protože se bojím že budu vypadat tlustě. Když jsem nad tím tak přemýšlela, napadlo mě že to asi není normální. Když už jsem u toho, všechny ostatní moje kamarádky nosí crop-topy se stašné velkými vystřihy, já je nemůžu nosit kvůly velikosti mích prsou. (A ani bych je nenosila do školy, protože mi přijdou moc odvážné). Teď to bude znít blbě... Prostě řekněme že ony už jakoby mají prsa jako normální ženy. Já se docela dost stydím, jednou jsem si vzala přiléhavější tričko a bylo vidět že moje prsa jsou malá (ani se nedotýkají jako jim) a jedna holka se mi začala posmívat a pak i další až nakonec skoro vsechny. Od te doby nosím všechno větší. Já si ale myslím že jsem hold opožděnější ve vývoji. Taky se ale bojím, aby to nebylo z nedostatku jídla. To je stejný jako to že jsem v lednu dostala svoje první měsíčky, pak jsem je měla v únoru a pak už nic. Chtěla bych vědět jestli je normální takhle jíst a zároveň nemít narozdíl od ostatních holek v mém věku žádná prsa. No a nemohla se moje menstruace nějak oddálit tím nejezenín?
  Děkuji

  holka, 13 let, 23. dubna

  Ahoj,
  to, co ve svém dotazu popisuješ, je velmi závažné a určitě není dobré brát to na lehkou váhu. Předně bych chtěla zdůraznit, že 41 kilogramů je dolní hranicí průměrné výšky třináctiletých dívek, takže rozhodně nejsi tlustá, ale spíše spadáš do váhového podprůměru.
  To, co se mi však jeví jako velmi vážné, je tvůj vztah k jídlu a k tvému tělu. Píšeš, že nejíš, protože se po jídle „nafoukneš“ a zakulatí se ti břicho. To je ale úplně normální. Pokud do svého těla dopravíš nějaké jídlo, musíš mu dát čas na to, aby potravu strávilo. Nemůžeš čekat, že ve stejném okamžiku, kdy jídlo sníš, se najednou rozplyne. Takže to, co vidíš, jako zakulacení je logický důsledek toho, že jsi se najedla. Je to úplně normální, mají to tak všichni lidé na světě a bez toho by naše tělo nemohlo fungovat.
  I když se na nás ze všech stran hrnou vyretušované fotky influencerek a modelek, které se nás snaží přesvědčit, že ideálem krásy je absolutně a neustále ploché břicho, je to nesmysl. Nikdo na světě nemá neustále ploché břicho - a už vůbec ne zdravý člověk.
  Z toho, co ve svém dotazu popisuješ, mám obavy, že tvůj vztah k vlastnímu tělu je poškozený a je možné, že už se dokonce jedná i o poruchu příjmu potravy. Když se trápíš hladem z obavy, abys nepřibrala, tvoje tělo nemůže správně fungovat. S tím ostatně souvisí i tvůj dotaz na malá prsa a nepravidelnou menstruaci. Je skutečně klidně možné, že obojí je důsledkem hladovky, kterou ses rozhodla držet.
  Bohužel málokterý člověk, který se dostane do spirály poruchy příjmu potravy, si dokáže pomoci sám a většinou je potřeba rady odborníka. To bych určitě doporučovala i ve tvém případě. Nevím, nakolik máte otevřený vztah s rodiči a jestli by ses jim například dokázala svěřit a poprosit je, aby tě objednali na psychologickou konzultaci. Další možností je popovídat si o svých problémech například se školním psychologem nebo zavolat na linku důvěry, kde spolu s odborníkem můžete tvé problémy probrat.
  Moc ti držím palce!
  Bára

  Moje tělo - váha

  Jsem tlustá?

  Ahoj Alíku a spol.,
  příjde mi, že jsem tlustá. ;-( Mám hodně velká stehna, ale pas je podle mě v pohodě. Je moje váha v pořádku? Vážím něco kolem 45kg a měřím zhruba 158cm.
  S pozdravem
  Kremrole.
  PS: Omlouvám se za pravopisné chyby.

  holka, 12 let, 24. května

  Ahoj z Modré linky,

  děkujeme za Tvůj dotaz, ve kterém řešíš svoji váhu. Je přirozené, že se tímto tématem zabýváš, otázky tělesného vzhledu (a s tím související otázky zdravé tělesné váhy) začínají být v Tvém věku důležité.

  Podle toho, co jsi uvedla, nevypadá, že by Tvoje váha nebyla v pořádku. Velmi orientačně Ti napoví takzvaný BMI index, který si můžeš spočítat například zde: https://www.childrenbmi.com/cs/; celkově ale záleží na tělesné konstituci, na poměru tuku, vody a svalů v těle. Zcela přesně by Ti mohl poradit specializovaný výživový poradce, nebo třeba i Tvoje praktická lékařka, která může vzít v úvahu více faktorů.

  Co se týká velikosti stehen, bývá to většinou dáno geneticky, tedy sklon k silným stehnům se dá „podědit“. Jejich tvar se dá ale do určité míry ovlivnit cvičením, stejně tak jako další části těla. Vhodná cvičení si můžeš najít na kvalitních webech, nebo třeba u trenérů fitness apod.

  Přejeme hezký začátek léta.

  Modrá linka


  Prosba od Alíka

  Podpořte prosím
  Modrou linku!