Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Alík radí dětem

  Na otázky odpovídají

  pracovníci linky důvěry Modrá linka, psycholožka BáraV, MUDr. Jiří Staněk, bojovníci proti kouření z projektu Nekuřátka, český klub skeptiků Sisyfos a správci. Občas odpovídá i sám Alík.

  Dotazy mohou pokládat pouze čtenáři mladší 15 let.

  Moje tělo - váha

  Váha

  Ahoj Alíku. Chci se zeptat jestli je moje váha v pořádku. Vážím 50 kg a měřím 164 cm. Je mi 12 let. Když jsem si dělala BMI kalkulačku, tak mi vyšlo, že mám optimální váhu, ale všichni v okolí mi říkají, že jsem tlustá. Takže si nejsem úplně jistá. Vždycky, když se ptám rodičů, tak mi řeknou, že jsem krásná taková jaká jsem. Kvůli tomu se teď ptám tady. Předem moc děkuji za odpověď.

  holka 12 let, 13. ledna

  Ahoj z Modré linky,

  ano, Tvoje BMI vychází jako optimální. Jestliže máš pochyby, můžeš se zeptat u příležitosti nějaké kontroly své obvodní lékařky. Píšeš, že je Ti 12 let, Tvoje tělo se bude ještě hodně vyvíjet, růst, postava bude dostávat ženské tvary. Každý jsme nějaký, a pokud nemáš nadváhu, která by nebyla dobrá pro Tvé zdraví, je důležité umět přijmout sama sebe takovou, jaká jsi. Jestliže se Ti ostatní posmívají nebo Tě urážejí, je dobré zaměřit se na řešení toho, že se Ti děje něco, co není v pořádku, a nenechat si to líbit. Zdá se, že v rodičích máš podporu, chci Tě tedy povzbudit, abys s nimi sdílela, jak se cítíš, co Tě trápí a jak se s tím vším vyrovnat. Je také možné, že některá z Tvých kamarádek řeší podobné potíže - není vždy snadné přijmout sebe samu, je přirozené kolem toho mít různé pocity a je dobré na ně nebýt sama, mít to s kým probrat, i to může pomoci ulevit.

  Přejeme Ti více spokojenosti sama se sebou,
  Modrá linka

  Moje tělo - váha

  Je v pořádku zhubnout deset kilo za týden?

  Je v pořádku zhubnout za týden 10 kg ? Hodně lidi mi říkalo ze jsem tlustá 158 Cm 59 kg a teď mam 158 Cm a 49 kg

  holka, 14 let, 25. prosince 2020

  Ahoj,
  bohužel zhubnout deset kilo za týden zcela jistě v pořádku není. Takto razantní a rychlý váhový úbytek není v žádném případě zdravý, ani dlouhodobě udržitelný a nejspíš po něm bude následovat jojo efekt. Pokud chceš, aby tvůj váhový úbytek byl dlouhodobě udržitelný, je potřeba hubnout pozvolna, s rozmyslem a za pomoci zdravého životního stylu - a nikoli diet, nebo dokonce hladovek. Druhou věcí však je, že tvá původní váha byla vzhledem k tvému věku a výšce naprosto optimální a nebyl jediný důvod, proč bys měla takto dramatickým důvodem hubnout. Zamysli se raději nad svým životním stylem a snaž se žít zdravě místo toho, aby ses snažila hubnout způsobem, který je nejen nesmyslný, ale může ti i poškodit zdraví.
  Měj se hezky!
  Bára

  Moje tělo - váha

  Je moje váha v pořádku?

  Dobrý den,
  měřím zhruba 166 cm a vážím 55 kg
  je to ideální váha?
  Děkuji.

  kluk, 13 let, 27. listopadu 2020

  Ahoj,
  vzhledem k tvému věku a výšce je tvá váha naprosto optimální a nemusíš si s ní dělat žádné starosti. Dodržuj zásady zdravého životního stylu a určitě svou hmotnost nebudeš muset řešit ani v budoucnu.
  Měj se hezky!
  Bára

  Moje tělo - váha

  Jsem podvyživená

  Ahoj Alíku a spol, už od malička jsem podvíživena a vždycky když se najím du na záchod a nemůžu vůbec stloustnout a příde mi že mi nic nechutná a bojím se že mám asi nějak cvrklej žalůdek když jsi vezmu 1párek tak už nemůžu prostě sem úplně plná, nevím co s tím dělat. Je mi 12 skoro už 13 a vážím 29kg. Není nějaký způsob jak rychleji stloustnout??

  holka, 12 let, 26. listopadu 2020

  Ahoj,
  sice nepíšeš, kolik měříš, ale i kdys měla například 150 cm (přičemž nejspíš měříš víc), byla by tvá váha skutečně velmi nízka. Nedokáži posoudit, čím je to způsobeno, nicméně předpokládám, že jsi v jedenácti letech byla na preventivní prohlídce u pediatra a že zkontroloval, zda je s tebou všechno v pořádku. Možná tě tvá genetická výbava předurčuje k tomu, aby byla hodně hubená celý život. Nicméně u udržování zdravé váhy (ať už člověk potřebuje zhubnout, nebo naopak přibrat) je nutné, aby se člověk soustředil na dodržování zdravého a vyváženého jídelníčku. Nesoustřeďuj se na to, abys do sebe „cpala“ kaloricky prázdná jídla, ale naopak abys jedla zdravě. Určitě se nepřecpávej, jez klidně i malé porce, ale pravidelně (minimálně bys měla jít pětkrát denně) a takové potraviny, které tvému tělu dodají všechny živiny, které potřebuje.
  Měj se hezky!
  Bára

  Moje tělo - váha

  Jsem obézní?

  Dobrý den, měla bych dotaz ohledně mé váhy. Je mi 14let za 3 měsíce 15let a měřím asi kolem 170 cm a vážím 85kg. A chtěla bych se zeptat jestli je to moc na mojí postavu.
  Často slyším, že jsem moc obézní.
  Předem děkuji za odpověď. Kristý 🙂

  holka, 14 let, 23. listopadu 2020

  Ahoj,
  vzhledem k tomu, že tvůj index BMI spadá už do úrovně obezity, nemohu ti říct nic jiného, že tvá váha je výrazně vyšší, než by vzhledem k tvému věku a výšce měla být. Předpokládám ale, že to musíš sama vědět a že tě tvá nadváha musí v mnoha ohledech omezovat. Zamysli se nad tím, jaký je tvůj životní styl a co bys mohla udělat pro to, abys začala hubnout. Nejen kvůli vzhledu, ale především kvůli svému zdraví, které obezita nadměrně zatěžuje a časem nutně povede k množství zdravotní komplikací.
  Měj se hezky!
  Bára

  Moje tělo - váha

  Chtěla bych zhubnout

  Ahoj Alíku mám dotaz ohledně váhy.
  Je mi 13 let a vážím 61 kg mám 156 cm snažila jsem se nějak zkusit zhubnout ale nejde to. Mohl by jsi mi prosím poradit jak bych mohla aspoň trošku zhubnout? Děkuji.

  Ahoj,
  máš pravdu, že vzhledem k tvému věku a výšce je tvá váha výrazně vyšší, než by měla být. Nevím, co si mám představit pod tím, když napíšeš, že ses pokoušela alespoň trochu zhubnout, ale nejde to. Troufám si říci, že není možné, abys delší dobu dodržovala zdravý a vyvážený jídelníček, zařadila do svého programu dostatek pohybu - a přesto se to na tvé váze nijak neprojevilo. To považuji za vyloučené.
  Tudíž je velmi pravděpodobné, že jsi se buď nesnažila dostatečně dlouho, nebo jsi ve své snaze nebyla důsledná. Neexistuje žádný zázračný způsob, který by tě zbavil nadbytečných kilogramů a jestli chceš zhubnout (nejen kvůli estetickému hledisku, ale především kvůli svému zdraví), musíš se zkrátka zaměřit na svůj jídelníček a pohybový režim. Vyloučit ze svého jídelníčku prázdné kalorie (nebo je alespoň výrazně omezit), které tvému tělu nedodávají žádné kvalitní živiny, ale pouze jej zatěžují a ukládají se ve formě tuku. A zvýšit množství pohybu. Jestliže svou snahu myslíš vážně a ve svém úsilí vytrváš, kila půjdou postupně dolů - a navíc si váhový úbytek udržíš a nedostaví se jojo efekt.
  Měj se hezky!
  Bára

  Moje tělo - váha

  Nevím, jak zhubnout

  Ahoj Alíku doufám že neruším,
  Ale mám problém s jednou věcí vůbec nevím jak zhubnout
  Protože mám 99kg a měřím 173 cm a v pase mám 121cm.
  Trápí mě to protože nedokážu udělat ani sedy lehy.
  To břicho je opravku velký že nevidím ani na špičky prstů. A mám velké strie. Všichni se mi ve škole smějí.
  Taky nechápu jednu věc a to je že nejím vůbec sladkosti a jím málo
  Nevím co mám dělat.

  kluk, 14 let, 15. listopadu 2020

  Ahoj,
  obávám se, že tvá hmotnost už je natolik vysokou obezitou, že bude potřeba spolupráce s odborníkem. Předpokládám, že ve třinácti letech jsi byl na preventivní prohlídce a tvůj pediatr s tebou tvou nadváhu určitě musel řešit. Požádej ho (nebo ji, pokud chodíš k pediatričce), aby ti doporučila odborníka, na kterého by ses mohl obrátit.
  Držím ti palce.
  Bára

  Moje tělo - váha

  Jak zhubnout stehna a břicho?

  Ahoj mám dotaz na váhu.
  Jsem holka a je mi 12.5 měřím 162 a vážím asi 60.5.
  Jsem nespokojená s mím tělem hlavně stehna a Břicho.
  Tak mám dotaz jak zhubnout.?(PS:běhat nemůžu)
  Každý den chodím ven , částo sportuji.Sice hodně jim ale já jídlo miluju , snažím. Se jíst hodně ovoce,zeleniny...Jaa už fakt nevím a chci to stihnou do otevření škol protože se mi líbí kluk a já chci zhubnout kvůli němu a i sobě abych si mohla vzít třeba croptop nebo tak ....otázka je tedy Jak zhubnout /zpevnit břicho a stehna rychle?Moc předem děkuji za odpověď... ahoj

  holka, 12.5, 11. listopadu 2020

  Ahoj,
  děkujeme za tvůj dotaz, ale obávám se, že tě nepotěším hned dvakrát. Jednak neexistuje způsob, jak by si člověk mohl vybrat, kterou část svého těla zhubne - když hubneš, hubneš všude, po celém těle a nemůžeš si říct, že bys ráda zhubla třeba jen na břiše. A jednak neexistuje způsob, jak bys mohla zhubnout rychle - respektive zhubnout velmi rychle můžeš třeba tak, že přestaneš úplně jíst, ale myslím, že se shodneme na tom, že by to bylo devastující pro tvé zdraví a jakmile bys začala znovu jíst, dostavil by se jojo efekt. Tvé tělo by si ukládalo „zásoby“ a nabrala bys zpátky ještě víc kilo, než jsi shodila.
  Vzhledem k tvému věku a výšce je tvá váha skutečně vyšší než by měla být a je skvělé, že si to uvědomuješ a chceš s tím něco dělat. Ale uvědom si, že tyto kilogramy jsi nenabrala během dvou týdnů a tudíž je ani během dvou týdnů nemůžeš shodit. To, co potřebuješ, je důslednost a trpělivost. A především zdravý, vyvážený jídelníček a dostatek pohybu. Může ti to znít nudně, nebo otřepaně, ale tak to je. Neexistuje jednoduchý, rychlý a zázračný způsob, jak by člověk mohl zhubnout - ať už se ti reklamy na hubnoucí prostředky snaží namluvit cokoli.
  Soustřeď se zkrátka na dodržování zdravého životního stylu a výsledky se dostaví. Běh k tomu skutečně není nutný, klidně vystačíš se svižnějšími nebo delšími procházkami, nebo jakoukoli jinou adekvátní pohybovou aktivitou.
  Měj se hezky!
  Bára

  Moje tělo - váha

  Obavy o svou váhu

  Zdravím. Není to sice urgentní otázka, ale i tak bych se ráda zeptala. Spousta lidí mi říká že jsem dost hubená... (mám 13 let, 161cm, 42kg a už menstruuji.) Dívala jsem se na BMI kalkulačku a ta mi řekla že mám podvýživu. Já právě vím, že se tomu nedá úplně věřit a tak jsem poprosila mámu, zda bych se na to nemohla zeptat doktora.. Jenže ta mi odvětila, že s takovými hloupostmi se k doktorovi nechodí. Proto bych se tedy ráda zeptala vás, jestli je má váha normalní.
  Předem děkuji za odpověď.

  holka, 13 let, 4. listopadu 2020

  Ahoj z Modré linky,

  píšeš nám s informacemi o své váze. Hodně lidí Ti řeklo, že jsi hubená, BMI kalkulačka Ti ukázala podváhu, chtěla jsi to konzultovat i s doktorem. Ptáš se nás, jestli je Tvá váha v normě.

  Rozumím, že se u Tebe objevily pochybnosti o Tvé váze, když jsi z více stran slyšela, že jsi hubená. Přijde mi cenné, že přemýšlíš nad svým tělem a nebála ses ozvat, když máš nějaké pochybnosti. Během růstu a dozrávání těla je normální, že hmotnost různě kolísá. Neumíme Ti proto dát to nejlepší doporučení a radu ohledně Tvé hmotnosti. To můžou Ti, kteří jsou s Tebou často v kontaktu a vidí Tvůj vývoj. Naše tělesná hmotnost záleží na spoustě věcí – na tom, co jsme zdědili, jak jsme se od mala vyvíjeli, co jíme, jak se hýbeme aj. Nejdůležitější ale je, jak se ve svém těle cítíš Ty. Ty sama nejlíp víš, jestli jíš během dne dostatečně a pravidelně dobrou stravu, jestli nemíváš pocit hladu přes den, jestli nebýváš unavená (to taky souvisí s tím, že Tvé tělo má málo živin). Nápad zeptat se paní doktorky mně přijde v pořádku a na místě, proto pokud budeš chtít, tak se při nejbližší návštěvě lékaře určitě můžeš poptat. Dál by Ti na Tvou otázku mohlo dát názor Tvé okolí. Píšeš, že ses ptala mamky, možná by stálo za to pobavit se s ní o tom znova v době, kdy víš, že Tě dobře poslouchá a budete v nějakém příjemném prostředí. Možná máš někoho jiného blízkého z rodiny anebo z kamarádů, koho by ses mohla zeptat, není to nic neobvyklého. Můžeš se taky pobavit s kamarádkami o jejich zkušenostech s váhou a jídelníčkem a získat tak srovnání. Pokud přijdeš na něco, co by se podle Tebe v Tvém stravování mohlo zlepšit, můžeš se o to sama, anebo s pomocí blízkých pokusit.

  Hezké podzimní dny přeje
  Modrá linka

  Moje tělo - váha

  Měla bych zhubnout?

  Zdravím poradno a předem děkuji ze odpověď. Mám 165cm a 85kilo a nejsem si jistá jestli to je hodně , protože rodiče říkají ze jsem krásná a hubena ,ale doktorka řekla ze bych měla zhubnout . Jednou jsem to zkoušela snažila jsem se cvičit , ale do pokoje přišla Mamka a rekla ze jdem do mekace od te doby jen jim a jim . Ještě když teď přišla karantena tak nechodím ani ven jsem jen doma učím se a máma mi do pokoje nosí jídlo . Nevím co si počít, se svým tělem jsem spokojena , ale nevím jak to bude dlouho době . Moji rodiče mě vždy po jidle pochvali ze jsem sikovna a muzu si dat dezert . Doufám že mi pomůžete . Díky Barunka.

  holka, 14 let, 9. listopadu 2020

  Ahoj,
  dovol mi, abych zrekapitulovala tvou historii dotazů: Za poslední rok a půl jsi položila pět dotazů ohledně své váhy (jen tak mimochodem, tvrdíš, že už je ti téměř dva roky stále čtrnáct let). V lednu v roce 2019 jsi údajně měřila 170cm, opět v lednu 160cm, nicméně v únoru téhož roku 165cm a teď o víc než rok a půl později zase 165cm. Moje kolegyně, výživová poradkyně, ti pětkrát odpovídala, že tvoje váha je vysoká, měla by ses zamyslet nad svým životním stylem a rozhodně zhubnout. Naposledy to bylo v lednu 2019, kdy jsi tvrdila, že vážíš 69 kilogramů. Každá z odpovědí výživové poradkyně byla velmi obsáhlá a plná tipů, jak změnit životní styl, i vysvětlení, proč je to naprosto nutné. Teď tvrdíš, že vážíš 85 kilogramů, což by byla naprosto zřejmá obezita.
  Nevím, jestli tvé dotazy jsou pokusem o nepodařený vtip, nebo se chceš neustále ujišťovat, že tvé stravovací návyky a nedostatek pohybu jsou naprosto v pořádku. Nicméně takového ujištění se ti tady nedostane. Jestliže to myslíš vážně a chceš se svým stavem něco dělat, doporučuji ti znovu si důkladně přečíst všechny odpovědi, které si již na své dotazy dostala.
  Měj se hezky!
  Bára

  Moje tělo - váha

  Pokles váhy

  Dobrý den, můj dotaz pravděpodobně navazuje na ty minulé, týká se toho cvičení a váhy, dle BMI jsem na práhu normální váhy a podváhy. Začal jsem cvičit a z původních nějakých cca 55ti kilo jsem se dostal za nějaký měsíc až dva na 50,7 kg. Trochu mě děsí ten pokles a nechci, aby to šlo ještě níže, ale aby to šlo výše a aby to nebyl tuk, ale svaly a zatím to moc podle mých plánů nejde, ale nejsem si jistý. Jím celkem pravidelně a normální jídlo, sice žádné saláty atd. ale ani žádné čokolády, Mekáče atd. Byl bych rád za Vaši radu a děkuji Vám.

  kluk, 14 let, 1. listopadu 2020

  Ahoj,
  moc ráda bych ti poradila, ale obávám se, že nemá dostatek informací na to, abych mohla posoudit, čím je tak razantní úbytek váhy způsobený. Nevím, jestli děláš kardio (v tom případě by úbytek váhy mohl být způsoben právě jím), jestli jsi v poslední době nějak výrazně nevyrostl (v takové období většinou dochází k váhovému úbytku), nebo jsi třeba změnil jídelníček. Nepíšeš ani kolik měříš - a jestli už je tedy tvá váha výrazně podprůměrná. Ale takto výrazný váhový úbytek určitě bude mít nějakou konkrétní příčinu. Zkus se tedy zamyslet nad tím, co se v poslední době v tvém životě změnilo a s čím by to mohlo souviset. Od toho se potom můžeš „odrazit“ a pracovat s tím do budoucna.
  Měj se hezky!
  Bára

  Moje tělo - váha

  Nízká váha?

  Ahoj Alíku,
  někteří mi říkají že mám malou váhu na svůj věk.
  Jím normálně, ale na mé postavě to vidět není.
  Vážím 31,6 kg je to na můj věk dobrá váha ?
  Moji kamarádi váží většinou mnohem víc..

  holka, 11 let, 3. listopadu 2020

  Ahoj z Modré linky,

  váháš, zda máš odpovídající váhu, protože Ti někteří lidé říkají, že vážíš málo a kamarádi váží víc. Nedokážeme Ti, bohužel, odpovědět, protože nezáleží tak moc na věku, ale spíše na výšce. Můžeš si zjistit takzvaný BMI index - tedy vhodný poměr Tvé výšky a váhy, s přihlédnutím k věku buď sama nebo za pomocí rodičů například zde: https://vyzivadeti.cz/kalkulacka-bmi/. V případě, že bys měla dojem, že něco není v pořádku, je dobré obrátit se na svou obvodní lékařku.

  Přejeme Ti bezstarostný podzim
  Modrá linka

  Moje tělo - váha

  Hubnutí

  Zdravím,
  píšu téměř po roce a půl opět do poradny.
  Před necelými dvěmi lety jsem zde psal zprávu, že se mi nedaří zhubnout, tehdy jsem měřil 158cm a vážil dobrých 60kg..
  A za skoro 2 roky jsem sice vyrostl na 168cm, ale taky jsem přibral na 80kg, což je šílené.
  Naštěstí jsem si to před měsícem a něco uvědomil a začal hubnout, to znamená že nyní mám 75kg.
  Ale teď už k věci, proč tady píšu..
  Začínám se potýkat s menší „krizovkou“, přesněji že už to nejde tak lehce jako na začátku.
  Ze začátku to šlo dobře, hubl jsem klidně kilo za týden, neměl jsem chuť na nezdravé a prostě v pohodě.
  Ale za poslední dva týdny teda hrůza, zhubnul jsem ztěží půl kila, mám dost chutě, hlavně na večer, ale jelikož doma nic moc nezdravého nemáme, tak se někdy až přejim pečiva [chleba apod.].
  Cvičím pořád a taky nepiju už od začátku sladké nápoje, ale toto mě štve.
  Ale vím, že přestat nemůžu, protože už jsem dle mě daleko.
  Bojím se, že to takhle půjde dál a já začnu přibírat, čímž s hubnutím skončím.
  Proto žádám nějaké tipy, rady co dělat, aby se tento scénář nenaplnil.
  Děkuji :).

  kluk, 13 let, 2. listopadu 2020

  Ahoj,

  je moc fajn, že se Ti daří jíst zdravě a pravidelně cvičit - umím si představit, že to chtělo hodně odhodlání, ne každému se povede mít takovou disciplínu.
  To, co popisuješ, je během procesu snižování váhy úplně normální - že se v určité fázi hubnutí na nějakou dobu zastaví nebo zpomalí, spousta lidí to má podobně. Nejsem lékař, proto Ti k tomu nedokážu dát odborné vysvětlení, proč se to tak děje. Na to by Ti lépe odpověděl praktický lékař anebo nutriční poradce, můžeš se poradit s nimi, nemusíš na to být sám - neboj se v tom také požádat o pomoc rodiče, probrat s nimi možnost nákupu zdravějších svačin apod. Řekla bych, že svou roli může hrát i stres - současná situace je náročná i sama o sobě, natož když člověk neustále sleduje váhu. Doporučila bych nezapomínat se věnovat věcem, které Ti přinášejí radost, najít si čas na relaxaci. Říkám si, že by byla škoda zaměřit se jen na váhu samotnou. To, že jíš zdravě a cvičíš, má i hodně jiných výhod než jen samotné hubnutí. Budují se Ti svaly a pravděpodobně jsi na dobré cestě mít spoustu energie, kterou nezdravé jídlo často člověku bere. Taky si celkově posiluješ imunitu, což Tě chrání před řadou onemocnění. Kdybys chtěl podrobněji probrat, co teď prožíváš, můžeš se nám ozvat na Modrou linku - na chatu, telefonu, Skypu. Kontakty a provozní dobu najdeš na našich webových stránkách www.modralinka.cz.

  Zdraví

  Modrá linka

  Moje tělo - váha

  Hubnutí

  Ahoj,

  Mám jeden takový dotaz... Jak mám přestat počítat kalorie, a začít mít ráda jídlo? Před ostatními sice dělám, jako bych jídlo milovala jako dřív, ale teď si nedokážu představit, že bych si dala třeba hrnek kakaa, a pak hodinu necvičila. Rodiče vědí, že cvičit musím, abych natrénovala na talentovky (pokud tedy vůbec budou...), takže jim nevadí, když hodně cvičím. Krom toho vědí, že je pro mě sport důležitý i kvůli těláku, protože všechny své sportovní aktivity posílám do Google classroom do těláku, za což mám potom hezké známky (a abych byla upřímná, nesnažím se jen kvůli tomu abych měla hezké známky, ale i kvůli jisté učitelce...). Ale abych neodbíhala od tématu, vždy když něco sním, tak mi v hlavě běží pomyslná kalkulačka, která od rána do večera počítá kolik jsem snědla kalorií, a pokud je to moc a ještě není večer, tak to občas jdu vyzvracet, pokud vím, že to rodiče nezjistí. Maximálně jím 1200 kcal, a každý den se snažím abych alespoň tolik spálila. Na jednu stranu si uvědomuji, že to není úplně dobré řešení jak zhubnout (což tedy rozhodně potřebuju, měřím 155 cm, a vážím 45 kg), ale zase se bojím, abych zvládla ty talentovky, protože když jsem se na talentovky ptala K., tak mi řekla, že budu potřebovat hodně síly, pokud jr chci zvládnout. Ale zase nemůžu přijít na ty talentovky neskutečně tlustá, jako jsem teď... Napadá vás co s tím?

  Děkuju moc, a přeju vám hodně zdraví

  Mája, 14 let (v prosinci 15), 22. října 2020

  Ahoj Májo,

  píšeš nám o tom, jak to teď máš s jídlem a cvičením. Z toho, co jsi napsala, vnímám, že sama cítíš, že neustálé počítání kalorií není úplně nejlepší cestou - to mi připadá moc důležité. Chtěla bych ocenit, jaký na to máš náhled. Pokud jsi aktivní sportovec a máš před sebou talentovky, souhlasím s tím, že k tomu budeš potřebovat hodně síly. Mít "kalkulačku v hlavě" musí být dost vyčerpávající, stejně jako předstírání před ostatními, že máš jídlo ráda stejně, jako dřív. Věřím, že to člověka dovede dost unavit. Nemluvě o zvracení, které taky bere tělu dost síly. Píšeš, že si připadáš neskutečně tlustá, ačkoli to neodpovídá realitě. Měříš 155 cm a vážíš 45 kg - podle výpočtu BMI máš tedy normální, zdravou váhu, avšak na hranici podváhy. Chtěla bych Tě moc podpořit, abys na to teď nebyla sama a našla si pro sebe podporu. Doporučuji ozvat se organizaci Anabell, kde Ti pomůžou nastavit správný jídelníček a zároveň s nimi můžeš probrat, co teď prožíváš - co a jak bys mohla zkusit, aby Ti to pomohlo přestat počítat kalorie a začít mít ráda jídlo. Tady posílám odkaz na jejich webové stránky: http://www.anabell.cz/. Říkám si taky, jestli by o tom šlo říct rodičům, připadá mi důležité, aby věděli, jak Ti teď je - i oni by pro Tebe mohli být před talentovkami oporou. Kdybys to celé ještě chtěla probrat podrobněji, můžeš se nám ozvat na Modrou linku - na chatu, telefonu, Skypu. Kontakty a provozní dobu najdeš na našich webových stránkách www.modralinka.cz.

  Držíme palce,
  Modrá linka

  Moje tělo - váha

  Je moje váha v pořádku?

  Ahoj Aliku jednou jsem to sem už psala vážím 30 a je mi 10 , měřím 146 zajimalo by mě jestli je moje váha v pohodě děkuji :D

  holka, 10 let, 18. října 2020

  Ahoj,
  vzhledem k tvému věku, pohlaví a výšce je tvoje váha naprosto optimální a není důvod k obavám. Dbej na zdravý životní styl, to znamená vyvážený jídelníček a dostatek pohybu, a nebudeš se muset o svou váhu strachovat ani v budoucnu.
  Měj se hezky!
  Bára