Poradna: Alík radí dětem

Na otázky odpovídají

pracovníci linky důvěry Modrá linka, Alíkova kamarádka BáraV, odborníci na boj proti kouření z projektu Nekuřátka a správci. Občas odpovídá i sám Alík.

Dotazy smí pokládat čtenáři mladší 15 let.

Moje tělo - váha

Ahoj ctěla bych se zeptat jestli moje váha je v normě když vážím 48 a měřím 160
___Předem děkuji___

holka, 11 let, 23. března

Ahoj,
vzhledem k tvému věku a výšce je tvá váha naprosto optimální a není důvod, proč bys měla hubnout. Dodržuj dál zdravý jídelníček, zařaď dostatek pohybu a ani v budoucnu nebudeš muset svou váhu nijak řešit.
Měj se hezky!
Bára

Moje tělo - váha

Zdravím Alíku,
mám takový problém, je mi tady těžký o tom mluvit, protože tohle asi moc kluků neřeší - asi jsem nějaká výjimka. Vážím 67 kg a měřím 168 cm. Dřív jsem už posílal dotazy ohledně hubnutí atd. tak to sem nechci psát znova, ale mám takový problém, který s tím taky souvisí. Ten problém je v tom že narozdíl od ostatních kluků kteří třeba váží podobně jako já, já mám docela dost velký zadek a stehna jakože že jsem v téhle partii docela tlustý. Vím že každému se tuk ukládá jinam, mužům na břicho a ženám na stehna a zadek. Většina kluků v mém věku a asi i starší zrovna tohle moc neřeší - proto se mi o tom moc nechce mluvit. Ale i přesto bych se Vás chtěl zeptat, nebo požádat o nějakou radu jak prostě zhubnout zadek a stehna. Navíc už si toho začali všímat i ostatní někteří kluci ve škole mi říkají že mám velký zadek a říkalo to i pár holek a mě to fakt hodně vadí a nevím co s tím mám dělat.
Díky za odpověď Honza

kluk, 15 let, 22. března

Ahoj,
obávám se, že tě musím zklamat, protože neexistuje způsob, jak by člověk mohl zhubnout jen v určité partii těla. Samozřejmě můžeš zadek a stehna určitými cviky zpevnit, ale co se týká podílu tuku, jedinou možností je zhubnout celkově a poté se zmenší i objem problematických partií. Je to poněkud nepříjemné, protože spousta lidí je například nespokojená se svým břichem, boky, zadkem, nebo stehny, což jsou nejčastější problematické partie. Ale člověk si opravdu nemůže vybrat, kde zhubne nejvíc, protože rozložení tuku je dáno geneticky. V první řadě bych ti proto doporučila, aby ses zamyslel nad svým jídelníčkem a přeskupil ho tak, aby splňoval zásady zdravého životního stylu a abys ho byl schopný dlouhodobě dodržovat. Rozhodně je také nutné zařadit do denního programu dostatek pohybu. Poté se podíl tuku zcela jistě zmenší a výsledky uvidíš i na svých problematických partiích.
Držím ti palce.
Bára

Moje tělo - váha

Ahoj Alíku, a ostatní zdá se mi že jsem tlustá.Třeba když si sednu tak se mi rozplácnou stehna. Vážím 36kilo měřím 155cm a je mi 13,ale každý den cvičím, jím jídlo jen podle jídelníčku,sportuji ale furt se mi zdá že jsem tlustá a nevím co s tím:( .Předem děkuji za odpověď a snad neotravuji.

holka, 13 let, 15. března

Ahoj,
k Tvém dotazu mě napadá, že každý, když si sedne, tak se mu trochu stehna rozplácnou, nemusí to být proto, že je tlustý, ale právě tím, že to umožní tato poloha těla. Zkusila jsem zadat Tvoje míry a váhu do BMI kalkulačky a vyšlo mi, že Tvoje hmotnost, je mnohem nižší, než by k Tvému věku a výšce měla být. Můžeš si to ověřit na na těchto stránkách vyzivadeti.cz/kalkulacka-bmi/. Je moc dobře, že zdravě jíš a sportuješ, víc už dělat opravdu nemusíš. Tvoje tělo se teprve vyvíjí a snižování váhy by mohlo být velmi nebezpečné a přehnaná dieta by mohla sklouznout lehce k nějaké poruše příjmu potravy. Proto Ti doporučuji se nesoustředit tolik na váhu a na vzhled, ale dělat především to, co Tě baví a s u čeho si i odpočineš a strávíš čas třeba se svými blízkými.

Přejeme klidné dny,
Modrá linka

Moje tělo - váha

Dobrý den, měla bych dotaz na MUDr. Jiřího Staňka . měřím 169-170cm a vážím 100kg a je mi 11 jaké je mé BMI?

holka, 11 let, 12. března

Ahoj,
dovolím si na dotaz odpovědět. Podle BMI kalkulačky je tvé BMI 34,5, což odpovídá obezitě. V historii tvých dotazů vidím, že už jsme téma tvé váhy řešili několikrát, takže sama dobře víš, že je nutné, abys upravila svůj životní styl. Soustředila se na zdravý a vyvážený jídelníček a přidala do svého denního programu výrazně víc pohybu. Kromě estetického hlediska má obezita především celou řadu velmi negativních dopadů na zdravotní stav, tudíž je potřeba, abys svou váhu redukovala.
Držím ti palce!
Bára

Moje tělo - váha

Ahoj,
Mám dotaz na to jestli je v pořádku má váha a výška. Takže vážím 38 kg a měřím 143 cm a je mi 13 let. Je to normální???
Děkuji za odpověď a přeji hezký zbytek dne...

holka 13 let, 7. března

Ahoj,
vzhledem k tvému věku a výšce je tvá váha naprosto optimální a není potřeba se jí jakkoli znepokojovat. Dodržuj dál pravidla zdravého životního stylu a nebudeš si s ní muset dělat starosti ani do budoucna.
Měj se hezky!
Bára

Moje tělo - váha

Ahoj,
Chtěla bych se zeptat na mou váhu, je mi 13 měřím 159 cm a vážím 38 kg Hodně lidí říkají, že jsem hrozně hubená a ze mi zavidi. Už jsem byla na preventivní prohlídce v říjnu, to sem měla 158 cm a 37,5 kg ale doktor ohledne vahy nic nerikal. Nevíte jestli je váha na můj věk a výšku v pohodě, nebo bych s tím měla něco dělat? Nikdy jsem se nesnazila hubnout, jsem tak od mala vzdycky jsem ve srovnani ve stejnym věku měla o 1-3 kg miň než sourozenci. Jím pravidelně a poměrně dost, ale vyváženě. Sportuji téměř každý den. Baví mě to. A ještě jeden dotaz, může mít podváha později nějaké následky? A nemůže to nějak opozdit menstruaci? Ještě sem ji nedostala, vím že mám na to čas, ale slyšela sem, že na to může mít vliv podváha.
Děkuji za odpověď.

holka, 13 let, 19. února


Ahoj,

ptáš se na svou aktuální váhu. Podle BMI vzorce, čili body mass kalkulačky, máš podváhu. Nicméně nevěš hlavu. Málokdy čteme na tomto servru tak zodpovědný dotaz jako je Tvůj. Ráda Tě ocením za to, jak opravdu zodpovědně přistupuješ ke svému zdraví. Jíš dost a pravidelně a hlídáš si vyváženou stravu, také sportuješ. Dokonce jsi nezapomněla ani na preventivní prohlídku u praktického pediatra, který se k Tvé váze nijak znepokojivě nevyjádřil. Zdá se tedy, že je vše v nejlepším pořádku.

Je prostě docela dobře možné, že jsi jen rychle vyrostla, vytáhla se, což je v Tvém věku běžné. Možné také je, že je Tvá váha nižší v souvislosti s genetickými předpoklady. Pokud to vydrží do dospělosti, budeš za to vděčná.

Proto si myslím, abys vše dál dělala jako dosud a vše bude v pořádku. Toho, že bys nedostala včas menstruaci, se bát nemusíš, pokud máš takovou zdravou životosprávu, jakou popisuješ, a snažíš si to vše hlídat. Navíc máš ještě zdravé názory, které jsou vždy třeba a nikdy jich není dost. Nedomnívám se, že by Tvá případná podváha měla mít nějaké následky, pochopitelně to můžeš zkonzultovat se svým pediatrem.

Přejeme Ti, ať prospíváš stejně dobře jako dosud i nadále.
Modrá linka

Moje tělo - váha

Ahoj poradno.
Mám 50 kilo a 160 centimetrů. Podle tabulek co jsem našla v nějakém časopise jsem na hranici s normou a podváhou. Ale když se podívám do zrcadla mám pocit, že bych měla zhubnout. Ne nějak hodně ale pár kilo. (Když jsem měla 45 kilo a 150 centimetrů tak jsem si připadala normální)
Myslíte že bych měla zhubnout? Sice necvičím, ale hodně se věnuji spoustě sportů

holka, 14 let, 18. února

Ahoj,
chápu, že se chceš cítit dobře ve svém těle. Zkusila jsem podle Tvého věku, výšky a váhy zadat čísla do BMI kalkulačky, která je uveřejněná na stránkách vyzivadeti.cz/kalkulacka-bmi/ a které se zabývá zdravým životním stylem dětí a dospívajících. Vyšlo, že máš naprosto ideální váhu. Proto nedoporučuji žádné diety, Tvoje tělo se ještě vyvíjí a lehce se vše může zvrhnout do různých potíží s jídlem.

To, co můžeš udělat pro sebe, je soustředit se na vyvážený a zdravý jídelníček. K tomu je moc fajn, že se věnuješ různým sportům. Můžeš zvážit, že bys zařadila nějaké pravidelné cvičení, které pomáhá vyrýsovat a zpevnit svaly. Je jen na Tobě, zda to bude něco ve stylu pilates, jógy nebo třeba posilování či cokoliv dalšího, co Tě bude bavit. Tak bys mohla být se svým tělem spokojenější a cítit se dobře.

Přejeme klidné dny.
Modrá linka

Moje tělo - váha

Dobrý den Alíku a všichni ostatní milý lidi,dneska mám otázku jsem hodně tlustá a nevím jak zhubnout .Mám s tím velké trápení protože všechny holky jsou hubené jenom jedna širší ale polovina mě. Prosila bych o pomoc s hubnutím , nějakou radu a nebo nějaké cviky ale nemůžu dělat gymnastické cviky atd. Kvůli kostem poprosila bych o nějakou radu. Předem děkuji za odpověď

holka, 11 let, 7. února

Ahoj,
hubnutí je v podstatě velmi snadnou záležitostí: stačí dodržovat vyvážený a zdravý jídelníček a zahrnout do svého programu dostatek pohybu. Rozhodně není nutné dělat nutně gymnastické cviky. Naopak pro člověka s nadváhou by ani nebyly vhodné. V první řadě se tedy zaměř na svůj jídelníček a odstraň z něj nezdravé potraviny a klasické „hříchy“, jako jsou sladkosti, sladké limonády, fast foody, polotovary a podobně. Nahraď je zdravými potravinami, vodou (třeba ochucenou citrónem, bylinkami, okurkou....), ovocem a zeleninou. Zároveň zvyš množství pohybu. Zpočátku úplně stačí „obyčejná“ chůze. Choď na dlouhé procházky a až získáš větší fyzičku, začni zrychlovat tempo, prodlužuj vzdálenosti a třeba můžeš chůzi začít prokládat i během. Když budeš vytrvalá a důsledná, výsledky se jistě brzo dostaví.
Přeji ti hodně štěstí!
Bára

Moje tělo - váha

Ahoj,
je normalní mít ve 14 letech 70 kg ?

kluk, 5. února

Ahoj,
bohužel na tvou otázku nedokáži odpovědět, protože neznám tvou výšku. Ta je potřeba pro vypočtení BMI, který slouží jako orientační ukazatel pro ideální váhu.
Měj se hezky!
Bára

Moje tělo - váha

Ahoj Alíku,
píšu tu poprvé, takže se omlouvám jestli dělám něco špatně. Už do malička mám hrozně tlusté prsty. Měrím 165cm a vážím 61kg (včera jsem přibral 2kg po snězení jedné pizzy). Nevím co s tím dělat, pokouším se už dlouho hubnout, ale nic se neděje. Nějak by mi třeba i břicho bylo jedno, protože to nemám nějak moc tlusté, ale ty prsty mě opravdu štvou.

kluk, 15 let, 5. února

Ahoj,
podle kalkulačky BMI je tvá váha v souvislosti s tvou výškou, věkem a pohlavím naprosto optimální. Je tedy zbytečné snažit se hubnout. Stačí, když budeš dodržovat zdravý a vyvážený jídelníček, zařadíš do svého programu pravidelnou sportovní aktivitu a tvá váha bude i nadále bez problémů. Co se týká tvých prstů, obávám se, že ti v tomto ohledu ti nikdo nepomůže. Rozložení tuku a tělesná konstituce je velmi individuální. Někdo má například postavu typu „jablko“, to znamená, že se mu tuk usazuje především v oblasti pasu, zatímco jiný má postavu typu „hruška“, což znamená, že se mu tuk usazuje především na hýždích. Tyto charakteristiky jsou vrozené a bohužel se s nimi nedá nic dělat. Na druhou stranu ty jsi ještě uprostřed dospívání a tvoje tělesná konstituce se bude ještě měnit, takže ani tvar tvých prstů, respektive jejich vzhled, nemusí být definitivní.
Měj se hezky!
Bára

Moje tělo - váha

Ahoj, moc děkuji za zodpovězení předchozích dotazů, máte se mnou velkou trpělivost. :D
Dnes mám jeden dotaz, který se ani tak netýká mě. Ale každopádně, máme ve třídě jednu holku, která závodně tančí. A všimla jsem si, že poslední dobou je pořád unavená, někdy nejde do školy, protože se prý nemohla ani postavit na nohy a hlavně, hrozně zhubla, má kostnaté ruce, vyhublé tváře a tak.Nechodí na obědy, ale tak to může třeba jíst doma, že, ale neviděla jsem jí v poslední době ani se svačinou, nebo tak. Pochopitelně s ní nejsem pořád, ale i tak...
Bojím se, jestli nemůže mít nějakou poruchu příjmu potravy - anorexii, bulimii, nebo tak něco. Moc se spolu nebavíme, ale rozhodně nejsme rozhádané nebo tak, takže asi můžu zkusit opatrně vyzvídat, ale chtěla bych vědět váš názor.
Jak se jí třeba opatrně zeptat? Co mám dělat? Upozornit učitele, výchovné poradce, nebo třeba rodiče? Vůbec netuším, každopádně je to skvělá holka a nechtěla bych a by si něčím takovým musela procházet a už vůbec ne sama.
Děkuji za odpověď! <3

holka, 14 let, 16. ledna

Ahoj,

je moc fajn, že se nezajímáš jen sama o sebe, ale že Tě zajímá i osud ostatních lidí, myslíš na kamarádku, máš obavy o její zdraví, bojíš se, aby v tom nebyla sama. Palec nahoru, jsi skvělá.

Co se týká zdraví Tvé kamarádky, za to zodpovídají její rodiče, a je-li tak pohublá a unavená, že ani občas nepřijde do školy, je docela možné, že to vidí i její rodiče a snad podnikají potřebné kroky.

Můžeš tu dívku oslovit, nejlépe, když u toho nebudou další svědci, abys ji neuvedla do rozpaků, a říct jí to, co nám píšeš. Čeho sis všimla, že Ti na ní záleží, zeptat se, zda ji něco netrápí a jestli jí můžeš nějak pomoci. To je ale asi tak všechno, co Ty můžeš udělat. Pokud máš pocit, že situace je dost napjatá, bude se Ti zdát, že něco není tak, jak má být, můžeš se obrátit na třídní učitelku nebo výchovnou poradkyni na škole, popřípadě školního psychologa, máte-li ho na škole.

Přejeme Ti, ať Ti zájem o lidi okolo Tebe vydrží,
Modrá linka

Moje tělo - váha

Ahoj. Chtěla jsem se zeptat na jednu takovou. Věc. Spočítala jsem si BMI a vychází mi, že jsem podvyživená, ale táta (a i další členové rodiny) mi říká, že jsem tlustá, měla bych víc sportovat atp. Tréninky mám dvakrát týdně, denně jsem venku se psem plus tělocvik. Nemyslím si, že bych jedla nějak nezdravě, jasně že si tu a tam dam sladkosti nebo teď o vánocich cukroví, ale jinak jim pravidelně a vyváženě.
Co si o tom myslíte? Dřív jsem byla mnohem podvyzivenější, teď jsem to vyhoupla skoro k normálu, ale všichni mi říkají že jsem hrozně tlustá. Pomoc!

holka, 14 let, 30. prosince 2019

Ahoj,
ačkoli bych ti velmi ráda pomohla, bohužel na základě tvého popisu nedokáži poznat, na čí straně je pravda. Tedy bys skutečně měla zhubnout, nebo je tvá váha v normálu. V první řadě je nutné, aby sis spočítala BMI index určený pro děti - a tedy ten, který zohlední tvůj věk, protože BMI u dospělých a u dětí je zcela odlišný. Dále je potřeba vzít v úvahu, že BMI je pouze orientační hodnotou, která nezohledňuje poměr tuku a svalů (svaly jsou těžší, ale mají menší objem, proto také svalnatý člověk obléká menší velikost oblečení než stejně vážící člověk, který má podíl svalové hmoty výrazně menší). Stejně tak je ale samozřejmě možné, že je k tobě tvá rodina přehnaně kritická.
Jak už jsem ale řekla, to se bohužel na základě jednoho dopisu poznat nedá. Proto by bylo nejlepší objednat se ke kvalitnímu výživovému poradci, nebo alespoň na měření InBody (nabízí ho například některé lékárny, či poradci - jejich seznam snadno najdeš na internetu). To by ti mělo s větší přesností než index BMI říci, jak jsi na tom s podílem tuku a svalů v těle a jestli je tedy žádoucí hubnout, či nikoli.
Měj se hezky!
Bára

Moje tělo - váha

Ahoj, chci se zeptat. Nemáte nějaké tipy na to, jak zhubnout? Mám nadváhu a měla bych zhubnout. Ovšem ale sporty mi moc nejdou. Nějaké tipy na to, jak zhubnout bez větší fyzické námahy?

holka, 12 let, 30. prosince 2019

Ahoj,
až někdo vymyslí recept, jak zhubnout bez větší námahy, myslím, že bude stoprocentně nominovaný na Nobelovu cenu. Kdyby nějaký podobný návod existoval, zcela jistě by byla většina populace štíhlá a tudíž i bez chorob způsobených nadváhou. Ale vzhledem k tomu, jak obrovským a celosvětovým problémem je nadváha, je evidentní, že nic podobného neexistuje... ačkoli jak se to vezme. Recept na to, jak zhubnout, je ve své podstatě skutečně jednoduchý a spočívá v pestrém, zdravém a vyváženém jídelníčku a dostatku pohybu. Jenže k tomu je potřeba pevná vůle a vytrvalost, kterou zdaleka ne každý člověk má a je ochoten pro dosažení svého cíle něco obětovat. Omlouvám se za svou upřímnost, ale argument, že ti nejdou sporty a proto se nemůžeš hýbat, je pouhou výmluvou. Nemusíš se přece věnovat žádnému kolektivnímu sportu, nebo sportování na profesionální úrovni. Pro začátek úplně stačí, když do svého programu zařadíš dlouhé procházky, případně chůzi kombinovanou s pomalým klusem. K tomu nepotřebuješ vůbec žádný pohybový talent, ani žádné speciální vybavení. Základem ke každé změně (nejen té hubnoucí) je skutečná vůle chtít a vytrvalost.
Přeji ti hodně štěstí!
Bára

Moje tělo - váha

Ahoj, jen bych se chtěla ujistit o své váze protože většina holek v mem věku váží více než já.Myslite že je normální když mám 163cm a vážím 46,5kg.Je mi 13let.
Předem děkuji za odpověď.

holka, 13 let, 26. prosince 2019

Ahoj,

zadala jsem Tvou výšku i váhu do BMI kalkulačky (vyzivadeti.cz/kalkulacka-bmi/). Tam uvedli k Tvému výsledku, že hodnota přes 17, která Ti vychází, je pro Tvoji věkovou skupinu nižší než je normální rozmezí. Může to mít různé důvody. Ovšem hodnota BMI je pouze orientační. Každý jsme úplně jiný, záleží také na tom, jak je Tvá váha rozložená. Ideální by bylo, kdyby ses domluvila s maminkou, a poradila se se svou dětskou lékařkou, která Tě zná, popř. s odborníkem na výživu.

Přejeme Ti hodně zdraví a energie do roku 2020.
Modrá linka

Moje tělo - váha

Ahoj aliku,mám takové trápení s mojí váhou..
Dnes jsme se v kroužku měli nosit na zádech a šla jsem s holkou která je hubenější,sice mě unesla ale slyšela jsem jak úplně vzdychá že mě pomaly neunesla :((Cítím se hrozně..Jako nemyslím si,že jsem obézní ale žádná vychrtlina??Chtěla bych zhubnout ale problém že dělám sport u kterého jsem nabrala svalovou hmotu a moje váha hodně stoupla ..před rokem jsem vážila 42 a začala jsem dělat jeden sport a moje váha stoupla na hrozných 52kg...Citim se hrozně...Chtěla bych vážit 45kg jsem nejtlustší i ze třídy a říkají mi to..Nevím co s tím..Jak bych mohla shodit svalovou hmotu ? (Moje výška je 151cm..)

holka, 13 let, 27. prosince 2019

Ahoj,
v první řadě bych si dovolila tvrdit, že je nesmysl snažit se zbavovat svalové hmoty, protože svaly jsou právě to, co formuje postavu a zvyšuje metabolismus. Je pravda, že svaly váží víc než tuk, ale prostorově zabírají mnohem méně místa, takže dva lidé mohou vážit stejně, ale ten, který má větší podíl svalové hmoty, bude mít menší velikost oblečení a bude vypadat mnohem lépe, o zdraví ani nemluvě. Proto je skutečně nesmysl snažit se zbavit svalové hmoty. Spíš se soustřeď na svůj jídelníček, aby byl zdravý, pestrý a vyvážený. V kombinaci s dostatečným množstvím pohybu ti přihraje zdravé, štíhlé tělo.
Měj se hezky!
Bára

Moje tělo - váha

Ahoj Alíku,
mám takové trápení. Už jsem ti psala ohledně toho, že jsem měla anorexii a nešlo mi přibrat. Tak jsem svůj energetický příjem zvětšila co to šlo a podařilo se mi přibrat. Přibrala jsem 5 kilo, pak dalších 5 kilo a dosáhla jsem cílové váhy. Postupně jsem začala stravu snižovat, abych přestala přibírat, ale váha přesto pořád stoupala. Hrozně jsem se lekla a udělala velkou chybu. Prostě jsem snížila příjem stravy na úplné minimum. Najím se pouze trochu ráno a sním něco málo k obědu. A to je vše. Myslím, že to nedá víc jak 2500 Kj. Jsem kvůli tomu hladová a protivná a stejně pomalu přibírám. Zkoušela jsem jíst 6 krát denně po menších porcích, ale přibrala jsem jen rychleji. Nevím co s tím. Ještě 3 kila a už to bude nadváha :'(. Vypadám tlustě a to jím málo a cvičím 3 krát týdně. Jsem z toho nešťastná. Mohl bys mi prosím poradit, jak bych si mohla váhu držet a trochu zhubnout? Necítím se takhle vůbec dobře

holka, 13 let, 22. prosince 2019

Ahoj,

dovedu si představit, že si teď se stoupající váhou nevíš rady. Z Tvé zprávy vnímám - a sama to i píšeš, že se teď necítíš dobře. Nejdříve bych chtěla ocenit a vyzdvihnout, že už jsi jednou anorexií porazila – to určitě chtělo dost síly a odhodlání.
Nejsem lékař, proto nedokážu s jistotou říct, jak bys měla jídelníček anebo cvičební režim upravit tak, aby váha tolik nekolísala. Napadá mě, že po boji s anorexií může Tvůj metabolismus nějakou dobu fungovat trochu jinak než obvykle a může chvíli trvat, než se vše srovná. Určitě bych Ti doporučila obrátit se na odborníky – lékaře, kteří se tímto tématem zabývají a kteří Ti pomohou sestavit vhodný jídelníček tak, abys byla zdravá a zároveň byla se svým tělem spokojená. Na tom můžeš pracovat i s psychologem. Připadá mi důležité, abys pro sebe v tuhle chvíli měla pomoc, kterou si zasloužíš. Sama píšeš, že nyní býváš a „hladová a protivná“, pravděpodobně tedy sama tušíš, že hladovění není ta nejlepší cesta k tomu, aby ses cítila lépe. Přála bych Ti, abys měla kolem sebe dostatek podpory, abys ses ve svém těle cítila dobře, nezávisle na tom, kolik vážíš.
Nevím, jestli znáš centrum Anabell, možná už si s nimi byla v kontaktu. Nabízí různé služby dívkám, které mají zkušenost s poruchou příjmu potravy. Můžeš jim klidně přeposlat tento dotaz, který jsi poslala nám, nebo se obrátit na jejich telefonickou linku, kde můžete vše probrat (zde je odkaz, kde najdeš telefonní číslo i provozní dobu během vánočních svátků: www.anabell.cz/cz/nabizime/linka-anabell). Je možné se domluvit i na osobní schůzce, kde Ti nutriční terapeut pomůže sestavit vhodný jídelníček (www.anabell.cz/cz/nabizime/nutricni-poradny). Také Modrá linka je Ti nadále otevřena, a to lépe na chatu, telefonu, Skypu anebo WhatsAppu, kde lze vše probrat podrobněji.

Hodně síly a klidné Vánoce přeje

Modrá linka

Moje tělo - váha

Dobrý den, nemůžu si pomoci, už delší dobu mám problémy se svojí váhou a moc mě frustruje, když vidím nějakou hubenou holku, jak říká, že je tlustá, nebo i tady, dotazy v poradně, jak vidím, že někdo kdo má 2krát tak menší váhu, než já, a přitom říká jak moc potřebuje zhubnout. Mám i kamarádku která zhubla asi 20 kilo, a ten je tak hubená ale chce stále hubnout( bohužel má bulimii i anorexii - vše řeší i s psychologem),ale to o co mi tu jde, je to, že všude kolem jsou jen hubení lidé, kteří říkají jak jsou tlustí a když oni jsou tak štíhlí, tak já jsem kdo? Asi velryba! PS: mám cca 64 kg na 165 cm, jsem z toho strašně nešťastná, pořád hubnu a pak se zase přejím( i když jím jen trochu, jsem na míru plná), už to kolo potřebuji zastavit, nejradši bych to všechno zhubla a potom už nikdy nic nepřibrala. Vadí mi jak si všichni o tomto povídají, mně přijde divné, bavit se o tom kolik mám kg se svými spolužačkami, proč bych měla říkat že mám o patnáct kg víc než druhá?!Já už nevím, co mám dělat, už prostě nechci.
Mám takový malý problém, mám nějaké problémy s tím, že mi střeva špatně tráví a proto mám také zužený jídelníček o několik potravin od doktora, a nesnáším, když mám jíst na veřejnosti, to radši budu o hladu, (Když jsem byla na dně, pouštěla jsem si viděla, zle řečeno korpulentních lidí jak jedí a možná to mi říká, že jíst je něco co se mi nelíbí.)Zkrátka si dám kousek snídaně cca před sedmou ráno a potom jím až třeba ve 4 odpoledne, a ten problém, je ,že já nikdy nemám hlad, někdy mi kručí v břiše, ale to proto, že mám ty trávící problémy, ale mít hlad, jako tak? Stačí mi voda a celkem se mi líbí, že mám pak hubené břicho, jenže potom si dám něco málo, co musím, a to břicho tak hubené jako předtím už není. Poraďte mi, prosím, už nevím co mám dělat.

holka, 14 let, 13. prosince 2019

Ahoj z Modré linky,

váha je něco, co dívky a ženy velmi často trápí. Avšak když si spočítáš svůj BMI index - na dětské BMI kalkulačce, zjistíš, že je Tvoje váha optimální, tedy naprosto v pořádku. Tyto hodnoty jsou samozřejmě orientační, jde také o rozložení tuku a svalů. Vypadá to ale, že se možná srovnáváš s moc hubenými dívkami a spíše by měly ony přibrat, než Ty hubnout. Závažnější mi připadá, že máš možná nějaké zdravotní potíže. Je tedy třeba obrátit se nejprve na svou obvodní lékařku, která Tě případně může odeslat na další vyšetření, pokud zjistí, že opravdu není vše v pořádku. Můžeš s ní i probrat zdravou životosprávu a zásady zdravého stravování. Možná by stačila úprava stravovacích návyků i ke zmírnění zdravotních obtíží.

Přejeme Ti hezké svátky.
Modrá linka

Moje tělo - váha

Ahoj Alíku a všichni tady,
Potřebovala bych se zeptat jestli je ma váha v pořádku , je mi 14let, vážím 53kg a merim 159, zdá se mi ze je to trochu víc než by mělo....takže...co myslíš/myslíte jo to v pořádku? Mela bych se vice hýbat? Děkuju za odpověď

holka, 14 let, 17. prosince 2019

Ahoj,
podle indexu BMI je vzhledem k tvému věku, pohlaví a výšce tvá váha naprosto v pořádku a neexistuje jediný důvod, proč bys měla hubnout. Samozřejmě pohyb (pokud není v extrémní formě) nikdy neškodí, takže od přiměřeného sportování tě rozhodně zrazovat nebudu. Pokud budeš dodržovat zdravý a vyvážený jídelníček, který doplníš vhodným množstvím pohybu, zcela jistě nebudeš muset nadváhu řešit ani v budoucnu.
Přeji ti příjemné předvánoční dny.
Bára

Moje tělo - váha

Ahoj, potřebuji pomoct před měsícem mi bylo 12 a měřím 138 cm a vážím 29 kg potrebuji ztloustnout
Děkuji

kluk, 12 let, 25. listopadu 2019

Ahoj,
nevím, z čeho jsi usoudil, že potřebuješ ztloustnout. Pokud jsi uvedl správné údaje, podle indexu BMI je tvoje váha naprosto optimální vzhledem k věku, pohlaví a výšce. Jestliže budeš dál dodržovat pestrý a vyvážený jídelníček, který zkombinuješ s vhodným množstvím pohybu, nemusíš si dělat se svou hmotností žádné starosti.
Měj se hezky!
Bára

Moje tělo - váha

Ahoj trápí mě má váha. Je mi 13 let mám 165 cm a 54 kg chci zhubnout jelikož je vidět jak jsem samej tuk a tlustá prostě samej špek. Chtěla bych mít tak 50 kg je to v pořádku vzhledem k věku a výšce mít 54 kg a můžu mít 50 kg.

holka, 13 let, 14. listopadu 2019

Ahoj,
podle indexu BMI je tvá váha vzhledem k tvému věku a výšce naprosto optimální a neexistuje žádný důvod, proč bys měla hubnout. Pokud nejsi se svým tělem spokojená a připadá ti, že jsi „samý tuk“, problém může být například v držení těla a nedostatečném zpevnění postavy. Zkus se proto zaměřit na posilování středu těla, které tvé tělo zpevní a upraví jeho držení. Samozřejmě další možností je to, že „problém“ je jen ve tvé hlavě. To znamená, že tvá postava je naprosto bez problémů, ale ty jsi přesto nespokojená a vidíš ji jinak, než jaká ve skutečnosti je. Vhodným cvičením určitě nikdy nic nezkazíš, ale pokud by tvá nespokojenost dlouhodobě pokračovala, nebo se dokonce zvětšovala a nebyl k ní žádný objektivní důvod, bylo by potřeba řešit to s odborníkem.
Měj se hezky!
Bára