Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Alíkova poradna

  Na otázky odpovídají

  pracovníci linky důvěry Modrá linka, psycholožka BáraV, bojovníci proti kouření z projektu Nekuřátka a správci. Občas odpovídá i sám Alík.

  Dotazy mohou pokládat pouze čtenáři mladší 15 let.

  Moje tělo - váha

  Je má váha v pořádku?

  Ahoj alíku, mám 14 let, měřím 155 cm a mám 41 kilo. Nejsem moc tlustý?

  Honza, 14 let, 18. června

  Ahoj,
  podle BMI kalkulačky je tvá hmotnost vzhledem k tvému věku a výšce naprosto optimální. Nemusíš si vůbec dělat žádné starosti. Dodržuj zásady zdravého životního stylu, nezapomínej na pohyb a nebudeš svou hmotnost muset řešit ani v budoucnu.
  Měj se hezky!
  Bára

  Moje tělo - váha

  Je moje váha v pořádku?

  Ahoj, chci se zeptat na mojí váhu. Měřím okolo 155 cm a vážím něco okolo 55 kilo. Je to ma můj věk v pořádku? Dělají si ze mě srandu že jsem tlustá. Mám hrozně malý sebevědomí.

  Ája, 11 let, 18. června

  Ahoj,
  bohužel podle BMI kalkulačky je tvoje váha vzhledem k tvému věku a výšce skutečně vyšší, než by měla být. To je problém nejen z estetického hlediska, ale především z hlediska zdravotního, protože s vyšší váhou je spojena řada zdravotních problémů a komplikací. Bylo by potřeba, aby ses zamyslela nad složením svého jídelníčku a výrazně jsi ho upravila. Stejně tak bys měla do svého denního programu přidat mnohem víc pohybu. Je potřeba uvědomit si, že dodržování zdravého životního stylu je program na celý život a nikoli jen na dva týdny. Jen v případě, že budeš žít zdravě, budeš i sama zdravá a nebudeš své tělo zbytečně zatěžovat. Možná by také nebylo od věci domluvit se například s maminkou, aby s tebou navštívila výživového poradce, který by ti s upravením životního stylu a následně i váhy pomohl.
  Držím ti palce!
  Bára

  Moje tělo - váha

  Váha a jídelníček

  Ahoj, dobrý den.

  Mám malý problém. Je mi 12, měřím 170 cm a vážím 63 kg. Vím sama, že to není úplně ideální. Během karantény jswem začla pravidelně cvičit (ale přiměřeně, ne že bych cvičila 24/7). Začla jsem na sobě už vidět i trochu výsledky, ale chtěla bych něco ještě udělat se svým jídelníčkem. I přes to že se snažím jíst hodně ovoce a zeleniny, pít jen vodu a tak, ale přesto to není ideální. Chtěla bych si koupit takový ten „flexibilní“ jídelníček, ale nemám na to peníze. Přesto že jsem to probírala s rodiči, brali to spíše jako vtip. Co s tím? (jak se jídeelníčkem tak s rodiči, jak jim to říct,....).

  Děkuju za odpověď.

  holka, 12 let, 15. června

  Ahoj z Modré linky,

  chápu, že bys ráda získala jídelníček, který si přeješ. Jestliže Ti jej musí zaplatit rodiče, je to však jejich rozhodnutí, zda to pro Tebe udělají nebo ne. Můžeme Ti tedy doporučit s nimi o tom, co si přeješ, mluvit. Můžeš si třeba i sepsat argumenty, proč si jídelníček přeješ, co si myslíš, že Ti přinese. Zároveň je třeba vyslechnout si i rodiče, jejich argumenty. Jestliže o ten jídelníček stojíš hodně, můžeš rodičům například navrhnout, že si vezmeš na starosti nějaké domácí práce navíc, nebo si jej můžeš přát jako dárek k narozeninám, k Vánocům. Také můžeš rodičům zkusit dát přečíst naši komunikaci, aby viděli, že je to pro Tebe důležité. Další možností, pokud by rodiče přece jen nesouhlasili, je probrat zdravý jídelníček třeba se svou obvodní lékařkou.
  Zaujalo mě, když píšeš, že Ti Tvá váha nepřipadá ideální. Podle BMI kalkulačky (můžeš si sama ověřit na internetu) je však Tvá váha k výšce naprosto ideální. Je skvělé, že zdravě jíš, žiješ a cvičíš, i to, že to není 24/7, což je jen přirozené. Je na Tobě, zda usoudíš, zda bys ještě další nástroj (jídelníček) vůbec potřebovala. Podle váhy ne, ale určitě může být fajn si tím třeba rozšířit obzory, když budeš chtít.

  Přejeme Ti hezké dny
  Modrá linka

  Moje tělo - váha

  Chci zhubnout

  Ahoj mám problém s tím že jsem "trochu" při těle a hrozně mi to vadí. Držela bych dietu ale knížek o anorexii jsem četla už dost. Často se nevejdu do kalhot a nemůžu třeba nosit krátký trička a nebo bikiny. Jak mám zdravě zhubnout a nedostat při tom anorexii? Zkoušela jsem cvičit ale nejde to, nezhubnu díky tomu.
  DĚKUJI, JULČA

  holka, 13 let, 14. června

  Ahoj,
  je skvělé, že o své váze přemýšlíš, chceš s ní něco dělat a zároveň si uvědomuješ, že klasické diety jsou k ničemu. Zdravé hubnutí není vůbec složité a v podstatě k němu stačí pouhé dvě věci - dodržování zdravého jídelníčku a dostatek pohybu. Samozřejmě problém je spíš v tom, že mnoho lidí není důsledných a dlouhodobě je dodržování zdravého životního stylu nebaví.
  Pro začátek bych určitě doporučovala, aby sis vedla pár dní podrobný jídelníček, kam napíšeš všechno (ale skutečně úplně všechno - i pár soust, nebo loků), co jsi snědla a vypila. Pak budeš mít lepší přehled, kde hřešíš a co je tvůj největší stravovací problém. Možná to jsou sladkosti, polotovary, smažené jídlo, nebo sladké nápoje... anebo něco úplně jiného. Až identifikuješ ty největší stravovací hříchy, můžeš se zamyslet nad tím, čím bys je mohla nahradit. Například sladké nápoje nahradit vodou s citrónem či bylinkami. Místo hranolek si dát jako přílohu vařené brambory a podobně.
  Současně s tím se zamysli nad tím, jaký pohyb bys do svého programu mohla přidat. Jestli se třeba můžeš domluvit s kamarádkou na běhání, dlouhé procházky, přihlásit se do nějakého sportovního kroužku a podobně.
  Věřím, že když k hubnutí přistoupíš rozumně a budeš důsledná i vytrvalá, výsledek se dostaví.
  Měj se hezky!
  Bára

  Moje tělo - váha

  Dobrý den, mám otázku ohledně mé váhy.
  Měřím 164 cm je mi 12 let a vážím 64 kg, myslíte že jsem tlustá?

  holka, 12 let, 14. června

  Ahoj,
  podle BMI kalkulačky je tvoje váha vzhledem k tvému věku a výšce skutečně vyšší, než by měla být. Bylo by dobré, kdybys to probrala s rodiči a společně jste se zamysleli nad tvým jídelníčkem i pohybovým režimem. Můžete také zkusit navštívit nějaké odborníka - například výživového poradce (ale odborníka vám doporučí určitě i tvůj pediatr) - který vám s úpravou tvého životního stylu pomůže. Je skvělé, že nad svou váhou přemýšlíš a určitě si i uvědomuješ, že nadváha představuje velké riziko pro tvé zdraví. Věřím, že když budeš skutečně chtít, určitě se ti podaří zhubnout a váhu si poté i udržet.
  Přeji ti hodně štěstí!
  Bára

  Moje tělo - váha

  Ahoj, mám pocit že jsem strašně tlustá. Měřím 158 cm, vážím 57 kg a je mi 10 let. Je to normální nebo jsem tlustá? A další věc: po každém jídle mám výčitky. Co s tím mám dělat? Už z toho fakt zešílím.

  holka, 10 let, 1. června

  Ahoj,

  určitě nemáš důvod se cítit tlustě, tvé tělo se stále ještě vyvíjí.
  Pokud máš výčitky z jídla, zkus k jídlu přistupovat spíše jako k něčemu pozitivnímu a ne nepříteli. Jídlo je přece super, třeba když uvaří mamka nebo si můžeš dát něco s kamarády a strávit s nimi čas. Kdyby výčitky nepřestávaly, můžeš se obrátit na Centrum Anabell http://www.anabell.cz/.

  Moje tělo - váha

  Dobrý den, jsem holka 14 let, měřím 160 cm a vážím 65 kilo. Podle BMI mám nadváhu, ale dle mého nazoru nevypadám jako člověk s nadváhou. Mamka mi říkala, že možná vážím tolik z toho důvodu, že hodně cvičím a tím pádem mám více svalové hmoty, která váží více než tuk. Myslíte, že je to možné? Nebo bych měla nějaké to kilo radši shodit? Předem děkuji za odpověď :)

  holka, 14 let, 24. května

  Ahoj,
  tvůj dotaz je velmi „záludný“ a je těžko ho zodpovědět. Máš pravdu, že vzhledem k tvému věku a výšce je tvoje hmotnost opravdu výrazně vyšší, než by podle tabulek měla být. Ale na druhou stranu má pravdu i tvoje maminka v tom, že svaly jsou skutečně těžší než tuk - a to je právě i úskalí měření BMI, protože jde o pouhý matematický vzoreček, který nikdy nemůže zohlednit poměr svalů a tuku. Nicméně to, jestli je tvá vyšší hmotnost skutečně zapříčiněna velkým množstvím svalů, nikdo z poradny na dálku nedokáže posoudit. Bylo by proto určitě dobré, kdyby ses objednala k odborníkovi (například výživovému poradci, ale klidně i pediatrovi), který posoudí, jaká je tvá situace. Orientační přehled můžeš získat i na měření InBody, které nabízí vybrané lékárny, a které ukazuje, kolik tuku a svalové hmoty máš v těle.
  Měj se hezky!
  Bára

  Moje tělo - váha

  Ahoj Alíku...
  Je mi 13 mám 157cm a 42kg nějak jsem si přes karanténu do hlavy vsugerovala, že jsem tlustá, začala jsem ze začátku nehubnout, ale jen jíst zdravě no zmenšila, jsem porce jídel tak, že budu jíst 5× denně, no jenže pak jsem si začala říkat, že ty svá svačiny jsou jen kalorie navíc.... takže jsem byla schopná sníst za den jen kolem 500kcal. Nevím co mám dělat tak bych zase chtěla jíst jako dříve jenže to nedokážu, dneska jsem si dala na večeři grahamový rohlík a hned jsem měla výčitky.Prosím poraďte mi jak s tím bojovat. Rodiče si toho všimli, že jsem prý v obličeji schudla... jenže já si myslím, že jsem jen tlustější. Dneska jsem o tom s nima mluvila a rozhodli se, že prostě budu muset jít větší porce a budou mi dávat pečivo jenže já se bojím, že mi ještě více "přeskočí" a začnu tak s anorexií.Moc předem děkuji za radu.

  holka, 13 let, 15. května

  Ahoj,

  je moc dobře, že sis uvědomila, že se něco zásadního událo v souvislosti s tím, jak vnímáš jídlo a že si nepřeješ mít anorexii.

  Ráda bych Tě pochválila za to, že se snažíš jíst zdravě, ale zmenšování porcí jídel a přijímání jen kolem 500 kcal je opravdu něco, co je na hraně s možnou poruchou příjmu potravy. Moc Tě musím také ocenit, že jsi se svěřila rodičům, je důležité mít od nich podporu a nyní i trochu kontrolu. Můžete se domluvit, že se u Vás doma bude jíst zdravěji, hodně zeleniny, mléčných výrobků apod., pečivo nemusí být zrovna to nejdůležitější, pokud Ti nechutná, nebo jsou i zdravější alternativy pečiva. Také můžete doma přemýšlet o tom, jak zařadit pohyb, společné sportování apod. Tak budeš mít pěknou postavu a zároveň zdravé tělo bez omezování jídla.

  Mohla bys také navštívit stránky organizace Anabell (www.anabell.cz/cz/pribehy-klientu), kde najdeš příběhy dívek a žen, které se anorexií nechaly pohltit, to je taky dobrá motivace, jak s tím bojovat. V této organizaci mají také nejrůznější formy pomoci, pokud byste to doma sami nezvládli. Anabell je i na Instagramu. Doporučit bych Ti mohla i články a příspěvky #zanormalniholky# a knihu Bez filtru, kde se řeší spokojenost sama se sebou bez ubližování si dietami nebo dalšími věcmi.

  Přejeme Ti hezké květnové dny.
  Modrá linka

  Moje tělo - váha

  ahoj,
  Chtěl bych se zeptat. Je mi 12 a měřím 156 cm a vážím 44 kg. Je to normální, vzhledem k mému věku a výšce? Díky za odpověď a přeji hezký den.

  Petr 12 let, 18. května

  Ahoj,
  tvoje váha je vzhledem k tvému věku a výšce naprosto optimální. Není důvod se tím jakkoli znepokojovat. Dodržuj dál pravidla zdravého životního stylu - to znamená pestrý a vyvážený jídelníček a dostatek pohybu - a nebudeš muset mít obavy ze své váhy ani v budoucnu.
  Měj se hezky!
  Bára

  Moje tělo - váha

  Ahoj Alíku (a ostatní) mám dotaz ohledně jídla . Myslím si že teď mám problém s příjmem potravy . Asi půl roku zpátky jsem měla normální váhu . Vážila jsem 48 kg a měřila 162 Cm , ale potom mi asi v hlavě nějak přeplo a já se snažila co nejvíce a nejrychleji zhubnout. Tak jsem začala držet ,,dietu“ , ale nepomohlo to tak jsem začala jíst zase normálně . Asi po týdnu jsem dostala strašný chutě na jídlo a jedla jsem vše co mi přišlo pod ruku . Samozřejmě mi potom nebylo dobře a tak jsem vše co jsem snědla jsem vyzvracela. Druhý den jsem se šla zvážit a má váha klesla o 0,8 kg a tak jsem si řekla že to bude tím zvracením . Usmyslela jsem si že v tom budu pokračovat tak jsem jedla ve velkých parcích a následně to vyzvracela . Váha mi klesla na 36,5 a. výška je stále stejná co mám dělat abych byla zase OK s váhou ? Snažila jsem se přestat zvracet , ale nejde to .

  holka, 13 let, 5. května

  Ahoj,
  to, co popisuješ, je velmi závažné a jedná se o typické projevy poruchy příjmu potravy. Je skvělé, že si uvědomuješ, že tvoje chování není v pořádku, není dlouhodobě udržitelné a poškozuješ si jím zdraví. A ještě lepší je, že ho chceš změnit a snažíš se s ním něco dělat. To je vždy základem úspěchu.
  Poruchy příjmu potravy jsou však závažnou diagnózou, kterou se často vlastní vůlí nedaří zvládnout a je k tomu potřeba odborné pomoci. Není to vůbec žádná ostuda obrátit se na odborníka, který ti nejen pomůže projevy tvé nemoci zvládnout, ale pomůže ti i najít lepší vztah ke svému tělu a porozumět sama sobě, abys v budoucnu už podobné problémy neměla. Osobně ti mohu doporučit centrum Anabell (www.anabell.cz/), které se poruchami příjmu potravy zabývá a má i telefonní linku, na které ti odborníci pomohou a poradí.
  Moc ti držím palce a věřím, že svůj boj zvládneš!
  Bára

  Moje tělo - váha

  Ahoj, asi se to zdá jen mě ale připadám si tlustá. (12 let, 159 cm a 42kg) sportuji, jím zdravě a cvičím ale furt nic😞 prosím poraďte!

  holka, 12 let, 29. dubna

  Ahoj z Modré linky,

  v Tvém věku je úplně přirozené, že Tě více zajímají otázky vzhledu a že se zabýváš svou postavou. Chci ocenit, že to bereš rozumně - jíš zdravě, cvičíš, a taky se umíš zeptat, když si nejsi něčím jistá.

  Píšeš o své váze a výšce, ta je jistě při určení toho, jestli jsi "tlustá" nebo ne, důležitá. Jednou možností, jak zjistit, jak na tom s váhou člověk je, je zjistit Body Mass Index. Je to číslo, které se vypočítává podle věku z váhy a výšky a dá se stanovit i online. Pokud si toto číslo spočítáš, vyjde Ti Tvoje BMI, které je přibližně 16,6, co je úplně v pořádku, a spíše je to podváha, než nadváha. Hubnout bys tedy určitě neměla.

  Pokud si chceš BMI spočítat sama, můžeš třeba tady: www.childrenbmi.com/cs/. Zadává se tam přesné datum narození, proto Ti výsledné číslo může vyjít o trochu jinak.

  Ještě více než BMI vypovídá o postavě například poměr tuků a svalů, nebo tělesné míry, a také samozřejmě kondice. Doporučila bych Ti, abys pomocí rodičů kontaktovala výživového poradce nebo poradkyni, kteří Ti mohou přesně "na tělo" odpovědět na Tvé otázky, a na speciální váze Tě zvážit, a doporučit, co dále dělat, aby ses cítila ve svém těle dobře. Určitě ale dále pokračuj ve zdravé životosprávě a rozumném pohybu.

  Svoje pocity a obavy můžeš také probrat se svými blízkými, zeptat se, jak Tě vidí oni. Může jít o rodiče, příbuzné, kamarádky. Určitou roli v tom, jakou má člověk postavu, hraje i dědičnost, můžeš to probrat s mamkou, podívat se na fotky, vyptat se, jak to měla ona v Tvém věku - pokud to je možné.

  Držíme palce a přejeme pěkné dny,

  Modrá linka

  Moje tělo - váha

  Ahoj, mám tu dotaz ohledně mojí váhy a výšky. Je mi 14 let, měřím asi 168 cm a vážím 46 kg. Je to v pořádku? Bojím se, že mám podvahu. Všichni mi říkají že jsem hrozně vysoká, jsem nejvyšší holka ze třídy. Snažím se jíst zdravě a hodně sportuju, od ty doby, co uzavřely školy jsem přibrala asi 3 nebo 4 kila a chtěla bych v tom pokračovat. Jsou třeba i nějaký tipy, jak přibrat?
  Předem děkuji moc za odpověď. :)

  holka, 14 let, 2. května

  Ahoj,
  dala jsem si tu práci a spočetla, že od doby, kdy jsi se do poradny zaregistrovala, je to už pátý dotaz, který se týká tvé váhy. Odpovídala jsem ti už já, kolegyně z Modré linky i výživová poradkyně z „Vím, co jím.“ Chápu, že tě tvá hmotnost trápí, ale obávám se, že ani když se budeš ptát každé dva měsíce na to samé, už ti nikdo z nás nedokáže poradit nic jiného, než jsme už napsali. Přečti si, prosím, ještě jednou všechny naše odpovědi a věřím, že ti pomohou.
  Měj se hezky!
  Bára

  Moje tělo - váha

  Dobrý den, je mi 13 (za pár dní 14 let), měřím cca 170cm a vážím přes 90kg. 😐 Potřebuji zhubnout, alespoň na 70kg, jenže se mi to nedaří. Pohybu mám dost, sportuji, běhám, cvičím. Jíst nejím nějak špatně ani moc, myslím že to bude tím že jsem dřív strašně moc pila... V 10ti letech jsem byla schopna vypít o 4l za den, teď jsem přestala a piju max 1l čisté vody za den... Jak mám říct mamce že chci zhubnout? Bojím se, že mě s tím pošle někam... 😐

  holka, 13 let, 28. dubna

  Ahoj,
  chápu, že by sis přála zhubnout a je dobře, že se zajímáš o to, jak bys to mohla udělat. Musím Tě pochválit za to, že sportuješ, jíš dobře, už jsi pro to mnohé udělala.
  Nemyslím, že pití by byl ten hlavní problém. Naopak, pít pouze litr denně se mi zdá velmi málo. Optimální dávka tekutiny je kolem 2 litrů za den. To, že jsi hodně pila, mohl způsobit i nějaký zdravotní problém, velkou potřebu pít mají třeba lidé, kteří trpí cukrovkou. Neříkám, že máš tuto nemoc, ale myslím, že by stálo za to se nechat vyšetřit lékařem, který by Ti řekl, v čem může být problém. Není nic špatného na tom poprosit mamku, že Tě to trápí a že bys chtěla vědět, proč Ti nejde hubnutí. Můžeš ji také ukázat naši odpověď, možná by to mohlo pomoci.

  K jakému odbornému lékaři jít, by Ti mohl poradit Tvůj dětský lékař, který by vypsal žádanku ke specialistovi - například k dietologovi. Není čeho se bát, budeš vědět, jak na to, abys mohla být ve svém těle spokojená a aby Ti bylo dobře.

  Přejeme klidné dny.
  Modrá linka

  Moje tělo - váha

  Ahoj všichni,
  Už nějakou dobu mám celkem velký problém. Jde o PPP (poruchy příjmu potravy). Nemám problém s tím, celý den nejíst, a když mám hlad, tak se napít, abych pocit hladu zahnala. Nejsem schopná jíst snídani, oběd, večeři, a dvě svačiny. To je na mě hrozně moc jídla. Ví o tom jen moje dobrá kamarádka B, která mě každý den kontroluje co všechno jsem snědla, ale já mám tendenci jí lhát, aby mě nechala být. Rodičům nic říkat nechci, protože by měli kecy, a tahali mě k psychologům, se kterými nemám dobré zkušenosti. Nejvíc se ale děsím toho, že to řekne K, protože jí má na výchovu ke zdraví, a já jsem fakt zmatená, protože na jednu stranu si přeju, aby jí všechno řekla, protože mám pocit, že bez kontaktu s ní asi zešílím. Ale zase si nejsem vůbec jistá, jestli to chci, protože se bojím, že bych s ní o tom nedokázala mluvit, už jen proto, že se to zase týká jí. Nevím jak to vysvětlit, ale prostě já se snažím hubnout kvůli ní. Taky cvičím jak to jen jde,.a dřív jsem chodila i běhat (klidně 10, km, abych toho dost spálila, a téměř nic jsem za ten den nesnědla. Ovšem teď nemůžu chodit běhat, protože mam problémy s nohama, což znamená, že nejím už téměř nic. Rodiče nejsou přes den doma, takže jim to je jedno. Krom toho se vážím asi 10x denně. Prostě já už nevím co mám dělat. U nás doma to vypadá jako střídavá péče, až na to, že místo děti se stěhují rodiče. Jsem z toho zoufalá. Taky mi strašně moc chybí K, a čím víc se snažím zapomenout na její existenci, tím radši hi mám. Objevuje se mi ve snech, a dovedu si představit naši společnou budoucnost, i když nikdy nebude. Co mám dělat? Děkuji moc ❤️

  holka, 14 let, 20. dubna


  Ahoj z Modré linky,

  zapomenout na někoho, koho milujeme, není snadné, vím, že to zní jako klišé, ale skutečně to chce čas. Cílem není pocity potlačovat. Je důležité najít vhodnou míru, kdy jim dát průchod a kdy přesunout pozornost jinam. Když je člověk smutný, klidně si může poplakat, když má vztek, je třeba ho – rozumným způsobem – ventilovat, uvolnit ho. Zároveň je však třeba žít dál svůj život, věnovat se svým koníčkům i povinnostem.

  Píšeš o tom, že máš poruchy přijmu potravy. To je problém, který může být skutečně závažný, mnohdy končí smrtí. Na internetu i ve filmech můžeš najít spoustu příběhů, které poukazují na to, že odmítat potravu opravdu není řešením vůbec ničeho. Naopak, pouze přináší další a další problémy. Je tedy skutečně důležité najít si pro sebe pomoc. Vím, žes psala, že máš špatné zkušenosti. Chápu, že je to nepříjemné, ale chci Tě podpořit v tom, abys to nevzdávala. Někdy se skutečně může stát, že pomoc, které se nám dostalo, byla sice dobře míněna, avšak nešikovná. Mnohdy se nám může zdát, že pomoc, kterou nám někdo nabídl, pomocí nebyla, neboť s sebou přinesla i něco, o co jsme nestáli, avšak v dlouhodobém horizontu se ukáže, že to pro nás bylo vlastně dobré. Rozhodně tím nechci popírat, že máš zkušenosti, které pro Tebe byly nepříjemné. Avšak je třeba umět si pro sebe vyhledat či si říct o pomoc, když ji člověk potřebuje. Zvaž si tedy, komu dospělému ve svém okolí se můžeš svěřit, případně se můžeš obrátit rovnou na odborníky. V Brně je organizace, která se specializuje přímo na poruchy přijmu potravy, Anabell: www.anabell.cz/. Pokud bys potřebovala podpořit, můžeš se obrátit i přímo na Modrou linku: www.modralinka.cz/, lépe přes telefonické kontakty či chat, neboť prostřednictvím e-mailu nelze vést plynulou komunikaci, doptávat se.

  Přejeme Ti bezstarostné jaro.
  Modrá linka

  Moje tělo - váha

  Ahoj Alíku a další,
  Nechci hubnout ani nic takového, ale snažím se jíst zdravě proto mám dvě otázky ohledně kalorií.1)Kolik bych měla denně asi přijmout kalorií? (je mi 13, vážím 47kg a měřím 157cm) 2)Kolik kalorií člověk vyprodukuje za den normální činností?
  Předem moc děkuju za odpovědi.

  holka, 13 let, 18. dubna

  Ahoj,
  denní příjem kalorií je velmi individuální záležitost a záleží na tom, kolik pohybové aktivity a jak moc fyzicky náročná je. Údaje jsou proto skutečně jen orientační, ale uvádí se, že dospívající mezi třinácti a patnácti lety by měli denně zkonzumovat přibližně 2200 - 2500 kcal. Nicméně, jak už jsem uvedla, se sportováním a fyzickou aktivitou toto množství vzrůstá, zatímco se sedavým stylem života zase naopak klesá.
  Na tvou druhou otázku bohužel odpovědět neumím, protože takový údaj je velmi sporný i u dospělých a o to víc u dětí. Na internetu najdeš množství kalkulaček, které ti pomohou vypočítat denní výdej podle tvých aktuálních aktivit (například kaloricketabulky.cz), nicméně záleží na množství faktorů, jakými je třeba metabolismus a které jsou individuální. Pokud bys chtěla mít skutečně pravdivý údaj, který se týká tvého těla, musela bys podstoupit individuální měření, například inBody, které by odhalilo, kolik máš v sobě tuku, kolik svalů a další hodnoty, z nichž se dá odhadnout, jaký je tvůj bazální metabolismus.
  Měj se hezky!
  Bára