Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Alík radí dětem

  Na otázky odpovídají

  pracovníci Modré linky, psycholožky BáraV a Péťa, poradenské centrum Locika, MUDr. Jiří Staněk, MVDr. Přemysl Rabas, bojovníci proti kouření z projektu Nekuřátka, vědecký novinář Pragmatik a správci. Občas odpovídá i sám Alík.

  Dotazy mohou pokládat pouze děti mladší 15 let.

  Moje tělo - váha

  Optimální váha

  Ahoj/Dobrý den, chtěl bych se ještě zeptat,
  jaká by měla být zhruba moje byt ideální váha v 11letech s 158 centimetry.
  Protože z mé váhy mám poslední dobou debku.
  A ještě jestli je normální že jeden den mám 45 kg druhej 48 pak zase 46 a takto dokola.
  DÍKY za odpověď.

  kluk, 11 let a 8 měsíců, 18. května

  Ahoj,

  mám pro Tebe dobrou zprávu, “depku“ ze své váhy mít nemusíš, Tvá váha podle BMI indexu je optimální a Ty si ji na internetu můžeš sám kontrolovat. Kolísání váhy je normální, zejména pokud se nevážíš pravidelně ve stejnou dobu. Váha kolísá i během jednoho dne, má smysl se vážit jen tak 1x za 1-2 týdny vždy pravidelně ve stejnou dobu.

  Pokud něčemu v souvislosti se svou váhou nerozumíš, bude nejlepší, když se obrátíš na svého praktického lékaře/lékařku a nejdřív vše probereš se svými rodiči. Základem optimální váhy je správná životospráva, tedy způsob stravování, který v Tvém věku ovlivňují Tví rodiče, a dostatek pohybu na zdravém vzduchu.

  Modrá linka

  Moje tělo - váha

  Podváha

  Ahoj,chtěla bych se zeptat jestli nemám podváhu protože mi to už asi dvě kámošky řekly...Vážím 44-45 kg,Měřím 161 cm a je mi 11...Na jedenáctileté prohlídce jsem už byla a doktorka řekla jenom že jsem nejhubenější z jedenáctiletých holek co na ordinaci má ale nic víc. Je moje váha v pořádku? A jestli ne,potřebuju radu jak přibrat na váze ale bez toho abych ztloustla.

  Předem děkuji za odpověď a přeji dobrou noc.

  holka, 11 let, 12. května

  Ahoj z Modré linky,

  to, jak jsi na tom s váhou, si můžeš jednoduše zjistit pomocí BMI kalkulačky. Dle ní Ti skutečně vychází, že máš podváhu. Některé ženy a dívky jsou prostě hubenější a jiné jsou naopak silnější, než by si přály. Tělo každého z nás je jiné a je v pořádku, že třeba Tvoje je hubenější. Hlavní je, aby jsi byla zdravá a cítila se ve svém těle dobře. V období dospívání je také tělo ve vývoji a průběžná váha může být kolísavá třeba i v důsledku hormonů, přičemž se později bude ustalovat. Jestliže nemáš zdravotní potíže a paní doktorka o tom s Tebou nemluvila, možné je, že vše funguje tak, jak má.
  Ptáš se, jak přibrat a neztloustnout. Pokud na váhu přibereš, změní se i Tvoje postava. Pokud však budeš dobře jíst a zároveň cvičit, nabereš svalovou hmotu a to může být žádoucí. Ohledně svých stravovacích návyků se můžeš poradit s praktickou lékařkou anebo v nutričních poradnách.

  Přejeme klidné dny
  Modrá linka

  Moje tělo - váha

  Ahoj Alíku, chtěla bych pomoct. Mám problém, už asi od začátku dubna vůbec nesnídám, ani neobědvám a jenom večeřím, občas ani to ne. Já prostě nemám hlad. Poslední dobou jsem taky hodně vystresovaná kvuli problémům ve škole a to vede ke sklonům k sebepoškozování, ale tomu se naštěstí velkým obloukem vyhýbam. Mám i občas chuť utéct někam pryč, utéct před starostma a problémy. S tímhle problémem se bojím svěřit rodičům, protože se bojím jejich názoru na moje problémy, a taky se bojím, co se stane dál když budu jenom večeřet. Zkoušela jsem jíst normálně, ale potom mi z toho bylo nevolno. Mám i strach, že je to začátek anorexie, protože už od mala jsem hubená, a co jsem nastoupila na základku, tak jsem začala nabírat na váze, ale co jsem na druhém stupni, tak se to zhoršilo a řekla bych, že na můj věk jsem hrozně hubená. Mohli byste mi prosím poradit, co mám třeba dělat?

  Předem děkuji za odpověď :-)

  Holka, 12. května

  Ahoj,
  píšeš, že kvůli problémům ve škole nemáš chuť k jídlu a napadlo tě i sebepoškozování. Jsem moc ráda, že se sebepoškozování obloukem vyhýbáš a místo toho ses rozhodla říct si o pomoc. Jsi hvězda, že chceš své problémy řešit. Když má člověk problémy, dostává se pod tlak, do stresu a když stres trvá dlouho, může vést k potížím s duševním i tělesným zdravím. Ty teď díky stresu nemáš chuť k jídlu a z dlouhého hladovění bys mohla mít zdravotní potíže. Může ti hodně pomoci, když se o svých problémech poradíš s některým dospělým, kterému věříš. Není totiž moc fajn být na potíže samotná. Zkus se zamyslet, komu by ses mohla svěřit. Ideálně rodičům nebo učitelce ve škole nebo nějaké tetě? Řekni jim to, co jsi napsala sem nebo jim to dej přečíst. Věřím, že jakmile se ti podaří s podporou dospělých vyřešit problémy ve škole, chuť k jídlu se ti zase vrátí.
  Kdyby sis chtěla promluvit s nějakým odborníkem, můžeš zdarma zavolat na Linku bezpečí 116 111. Můžeš si s nimi třeba vyzkoušet, jak o svých potížích říct rodičům.
  Držím palce, ať své problémy vyřešíš!
  Péťa

  Moje tělo - váha

  Jak si udržet pevnou vůli na hubnutí?

  Dobrý den milá poradno, chtěla bych se zeptat na moji váhu (jesti ji mám v pořádku) měřím:153,5 cm vážím:47 kg let:12. Kdyby byla v pořádku byla bych moc ráda, ale trápí mě moje větší bříško,stehna a trochu i ruky. Vím že musím cvičit a jist zdravě a mít pohyb, ale já se neudržím a po 2 týdnech už necvičím a jím co se mi chce. Mohly byste mi dát nějaké rady abych si to udržela. děkuji

  holka, 12 let, 7. května

  Ahoj,
  vzhledem k tvému věku a výšce je tvá váha naprosto optimální a nemusíš si dělat žádné starosti, ani nemusíš přemýšlet nad tím, jak hubnout.
  Současně se ptáš, jak si udržet motivaci ke zdravému životnímu stylu. Jeho dodržování je samozřejmě žádoucí, i když má člověk zdravou váhu - v tomto případě skutečně nejde o hubnutí, ale o životní styl, který tělo nezatěžuje a pomáhá mu udržovat se ve formě. To je ale zároveň jedna z nejsložitějších otázek a věcí, které lidé řeší, protože pokud to má skutečně dlouhodobě fungovat a nemá jít jen o krátkodobou dietou, po které následuje jojo efekt, je nutné změnit celé myšlení. Člověk se musí naučit přemýšlet o zdravém životním stylu nikoli jako o krátkodobém omezení, na konci kterého se zase přejí a svalí se k televizi, ale jako o „programu“ na celý život, který mu za to stojí, protože si svého těla váží a ví, že mu tak prospívá.
  A to nikdy nebude fungovat, pokud nenajdeš motivaci sama v sobě. Zamysli se nad tím, proč chceš jíst zdravě a pravidelně se hýbat. Je jasné, že všichni chceme vypadat dobře, takže vzhled bude nejspíš jednou z věcí, která tě bude motivovat. Ve tvém věku to ještě nejspíš nebude zdraví (tato motivace většinou nastupuje až později), ale mohla by tě motivovat například kondice a dobrý pocit sama ze sebe. Jakmile si to „srovnáš v hlavě“ a najdeš svou vnitřní motivaci, bude to mnohem jednodušší, než když se musíš neustále přemáhat a nutit se do něčeho. Každý člověk má svou vlastní cestu, kterou si musí najít, ale mě osobně například pomáhá, když si před běháním představím ten pocit a dobrou náladu, kterou budu mít, až doběhnu. Zkrátka hledej motivaci sama v sobě a jsem si jistá, že když své předsevzetí budeš myslet vážně, určitě se ti ho podaří dodržet.
  Měj se hezky!
  Bára

  Moje tělo - váha

  Problémy s váhou

  Ahoj poradno,
  mám jeden takový velký problém, co se se mnou táhne celý život. Už od narození jsem byla trochu silnější než ostatní děti. Vždy si mě nějak vysmívali, ale já jsem se to snažila ignorovat. Minulý rok jsem si zlomila nohu, takže nemůžu nějak moc ještě běhat. Nevíte jak bych měla zhubnout, když nemůžu moc běhat? Na internetu jsou sice nějací výživový poradci, ale já na internetu platit nemůžu a mamka by mi to nikdy nedovolila. Mám něco třeba změnit v jídelníčku? (Jinak mám 167 cm a 86 kg, chtěla bych mít aspoň těch 60 kg)

  Jinak předem děkuji za odpověď a přeji krásný den @)->-

  holka, 12 let, 6. května

  Ahoj,

  děkujeme za přání krásného dne, přejeme Ti totéž. Píšeš nám, že máš problémy s váhou. Vysmívat by se Ti kvůli váze nikdo neměl. Snažit se posměšky ignorovat je jedna z mnoha možností, pokud se Tě ovšem poznámky vrstevníků opravdu nedotýkají. Pokud by Tě přece jenom mrzely, je dobré si uvědomit, že nikdo z nás není dokonalý, každý máme nějakou tu "chybu” či nedokonalost (a často právě posměváčci tu svou za posměch ostatním schovávají). Ale také máme každý dobré věci a vlastnosti, na kterých můžeme stavět své sebevědomí, mít sami sebe rádi takové, jací jsme, být sví. Pokud budeš chtít, můžeš si pro sebe takové věci i zkusit sepsat a mít je jako takový "štít" proti posměškům (může Ti ho doplnit třeba i nějaká kamarádka, někdo blízký, když ho poprosíš).

  Protože ale nadváha, kterou podle dětské kalkulačky BMI máš, není moc dobrá pro Tvé zdraví, je dobře že uvažuješ i o hubnutí. Zhubnout by ses ale měla snažit pomalu, postupně, nespěchat, netlačit na sebe. My nejsme lékaři ani není v Alíkovi prostor na rozebírání jídelníčku. Nejvhodnější postup by tedy byl začít u Tvé praktické lékařky/lékaře, který/á Tě dobře zná, tam se poradit, jak právě v Tvém případě nejlépe postupovat. Povede-li redukci Tvé váhy Tvá lékařka/lékař, bude to pro Tebe další motivace snažit se a dostát tomu, co jste si domluvili/y. Může Ti dát také doporučení ke specialistovi - nutričnímu poradci/poradkyni. V takovém případě je to zdarma, mohla bys tam s rodiči zajít a poradit se, jak sestavit plán stravování.

  Obecně je základem redukce váhy samozřejmě přijímat méně energie nežli vydáváš. Důležité ovšem je jíst i přesto stravu v dostatečném množství, bohatou na minerály a vitaminy, protože ještě stále se vyvíjíš. Právě proto je dobré hubnout s odborným dohledem. Podstatné také je zařadit do svého denního režimu dostatek pohybu, nejlépe venku, v přírodě, na zdravém vzduchu. Nemusí to být vůbec běh, stačí i rychlá chůze nebo jiný sport, kde nebudeš nohu tolik zatěžovat. Pokud to jenom trochu půjde, zkus vše probrat také s rodiči, protože to jsou oni, kdo mají veliký vliv na Tvůj jídelníček a mohou Tě také podpořit v dalších změnách ke zdravému a bezpečnému hubnutí, abys byla zdravá a spokojenější.

  K tomu Ti budeme držet pěsti.
  Modrá linka

  Moje tělo - váha

  Je moje váha v pořádku?

  Ahoj Alíku chtěla bych se zeptat jestli moje váha je v pořádku vážím 50 kg a měřím 150 cm . Už předem děkuji za odpověď ;-):-)

  holka, 11 let, 30. dubna

  Ahoj,
  bohužel vzhledem k tvému věku a výšce je patrné, že je tvá váha vyšší, než by měla být a určitě by bylo dobré, abys zhubla. Problém není jen v estetickém hledisku, ale především ve zdraví. Nadváha je spojená se spoustou zdravotních komplikací a udržování zdravé váhy je skutečně velmi důležité. Začni tím, že se zamyslíš nad svým životním stylem. Hubnout můžeš pouze za předpokladu, že se tvůj výdej vyšší než tvůj příjem. Je tedy potřeba upravit jídelníček a snížit množství prázdných kalorií (tedy především cukru a tuku), které zkonzumuješ. Zároveň zvyš množství pohybu. Snaž se hýbat co nejčastěji a využij k pohybu každou příležitost - choď po schodech místo toho, abys jezdila výtahem, choď co nejčastěji pěšky, pomáhej na zahradě atd. Když budeš odhodlaná hubnout a nebudeš se pro to bát něco udělat, určitě se ti to podaří a dosáhneš zdravé váhy.
  Držím ti palce!
  Bára

  Moje tělo - váha

  Hubnutí a soutěžení se ségrou

  Dobrý den,omlouvám se, že rušim, ale potřebovala bych poradit.
  Už je to delší doba co jsem začala méně jíst a více se hýbat, na jídlo myslím pořád. Zhubla už jsem hodně, ale nedokážu přestat. Uvědomuju si,že trpím poruchou příjmu potravy a také vím, že to co dělám je špatné. Nejhorší na tom je, že se mi líbí, že hubnu a všichni si toho všímají. Moje sestra taky začala méně jíst a hodně v tom soutěžíme, kdo toho sní méně a kdo více cvičí. A pro mě je těžké začít normálně jíst, když se sestrou takhle soutěžíme. Je to pro mě těžké, nevím co mám dělat. Vím, že bych to měla říct rodičům, ale před 4mi lety jsem anorexii trpěla taky a to jsem rodičům řekla a řešilo se to i s psycholožkou, ale to mi vůbec nepomohla, já jsem si cestu k jídlu zase našla sama, ale teďka mi to vůbec nejde. Děkuju moc za jakékoliv rady.

  holka, 15 let, 25. dubna

  Dobrý den,

  mladým lidem od 15 let obvykle vykáme, budu proto v odpovědi vykat i já Vám. Děkujeme za upřímnost, se kterou jste nám popsala to, jak to už delší dobu máte s jídlem a s cvičením. Někdy se to tak stane, že se problémy s příjmem potravy, které jsme před lety měly, po nějakém čase ozvou znovu. Připadá mi moc důležité, že si uvědomujete, jak vážné to může být, když se to nechá zajít příliš daleko. Dovedu si představit, že je to všechno ještě složitější kvůli soutěžení se sestrou. Je moc dobře, že jste na to nechtěla být sama a napsala jste. Zasloužíte si mít pro sebe podporu, někdy na to prostě člověk sám nestačí - i když jste si v minulosti cestu zpátky k jídlu našla sama, neznamená to, že si nyní nemůžete říct o pomoc. Píšete, že Vám tehdy psycholožka nepomohla - to se může stát, někdy stačí vyzkoušet někoho jiného, kdo Vám více sedne. Nevím, jestli Vám něco říká Centrum Anabell. Pracují tam psychologové, nutriční poradci i lidé, kteří dříve prožívali něco podobného, jako Vy a můžou s Vámi mluvit o svých zkušenostech. Tady posílám odkaz, kde najdete i kontakty, na kterých se jim můžete ozvat: http://www.anabell.cz/. Kdybyste chtěla, můžeme to celé ještě taky probrat podrobněji u nás na Modré lince - na chatu, telefonu, Skypu. Kontakty a provozní dobu najdete na našich webových stránkách www.modralinka.cz.

  Přeji Vám hodně síly,

  Modrá linka

  Moje tělo - váha

  Je moje váha v pořádku?

  Ahoj
  Chtěla bych se zeptat jestli je moje váha v pořádku měřím 135cm vážím 26,9
  Přeji hezký den

  holka, 10 let, 27. dubna

  Ahoj,
  vzhledem k tvému věku a výšce je tvá váha naprosto optimální, nemusíš se vůbec ničeho obávat. Dodržuj pravidla zdravého životního stylu - vyvážený a pestrý jídelníček a dostatek pohybu - a nebudeš muset problémy s váhou řešit ani v budoucnu.
  Měj se hezky!
  Bára

  Moje tělo - váha

  Je moje váha v pořádku?

  Ahoj, je mi 11, mám 156cm a 46,5 kila.
  Chtěl bych se zeptat, je to v pořádku?
  Krásný den tomu kdo mi odepíše :D.

  kluk, 11 let, 20. dubna

  Ahoj,
  vzhledem k tvému věku a výšce je tvoje váha naprosto optimální a neexistuje žádný důvod, proč by sis s ní měl starosti. Dodržuj dál zásady zdravého životního stylu a určitě se ti podaří ideální váhu udržet i v budoucnu.
  Měj se hezky!
  Bára

  Moje tělo - váha

  Velká chuť k jídlu

  Dobrý den mám takový problém s jídlem.Mám hrozně velkou chuť k jídlu a jím i když třeba nemám vůbec hlad nevím jak se této obrovské chuti k jídlu zbavit. Když jsem chtěl zhubnout a snažil jsem se nejíst když jsem neměl hlad tak jsem to už po čtyřech dnech nevydržel a dal si chipsy pak se to zase stupňovalo na to jak jsem jedl předtím opravdu nevím jak se této velké chuti k jídlu zbavit prý podle ostatních jím víc než bych měl, prosím o pomoc. Předem děkuji za odpověď ;-)

  kluk, 12 let, 21. dubna

  Ahoj kluku,

  Zvýšená chuť k jídlu je v období dospívání normální, protože tělo prochází řadou změn, které jsou energeticky náročné a vyžadují zvýšený přísun potravy. Nicméně záleží na tom, jakým způsobem svému tělu energii dodáváš. Chipsy, o nichž se zmiňuješ, rozhodně nepředstavují dobrou volbu.

  Jestliže chceš zhubnout, rozhodně bys neměl hladovět. Dlouhé hladovění je zdraví škodlivé, zejména v kombinaci s následným přejídáním. Denní příjem potravy by sis tedy měl rozdělit tak, abys toho nikdy nesnědl moc najednou, ale zároveň abys netrpěl hladem. Jíst bys měl alespoň pětkrát až šestkrát denně, ale menší porce. Snídaně by měla tvořit 25 až 30% denního příjmu potravy, dopolední svačina 10%, oběd 30%, odpolední svačina 10% a večeře zbývajících 20 až 25%.

  Dále by ses měl vyhýbat potravinám, které způsobují rychlý přírůstek hmotnosti. Patří k nim obzvláště bílé pečivo, tedy pečivo z pšeničné mouky (například rohlíky, housky, veky), živočišné tuky (sádlo, máslo) a veškerá smažená jídla.
  Naopak k potravinám, které lze při hubnutí doporučit, patří zelenina, ovoce, tmavé pečivo, ryby a drůbež.

  Zbytečnému hladovění se dá zabránit konzumací potravin, které sice dobře zasytí, ale přitom se po nich netloustne. Mezi takové potraviny patří například ovesná kaše, zelenina, ořechy a vejce.
  Při hubnutí je důležitý rovněž dostatečný příjem tekutin, pokud možno neslazených. Dospívající člověk by měl denně vypít alespoň 50 až 70 ml tekutin na 1 kg tělesné hmotnosti. Například dospívající, který váží 50 kg, by měl za den vypít přibližně 3 000 ml = 3 litry tekutin.

  Úpravu jídelníčku je vhodné spojit také s pohybem. Někteří lidé si myslí, že přebytečná kila je nejlepší "vyběhat". Avšak nejvhodnější pohybovou aktivitou není běh, nýbrž plavání. Při plavání totiž tělo vydává velké množství energie, a přitom na rozdíl od běhu tolik nezatěžuje klouby (zátěž způsobují zejména otřesy při běhu na příliš tvrdém povrchu, jakým je například beton nebo dlažba). Navíc plavání představuje pro tělo rovnoměrnou zátěž, kdežto při běhu jsou více zatěžovány dolní končetiny. Jakmile se tedy opět otevřou plavecké bazény, doporučuji začít s jejich pravidelnou návštěvou.

  Na závěr shrnuji, že problémy s nadváhou či „nadměrnou“ chutí k jídlu bys neměl řešit hladověním, ale úpravou stravovacích návyků, tedy:

  1. rozložením denního příjmu potravy do více jídel
  2. vynecháním potravin, které způsobují rychlý nárůst hmotnosti
  3. konzumací potravin, které zasytí, ale netloustne se po nich
  4. dodržováním pitného režimu.
  Moje tělo - váha

  Dobrý den, mám takový problém s mojí mamkou. Chce po mě a já sama chci abych začala cvičit a jíst zdravěji, protože jsem při těle, jenže mamka mě nedokáže nějakým způsobem podpořit. Stále na mě křičí kvůli tomu, že jsem tlustá, že si mě nebudou kluci všímat atd. Také mě srovnává sama se sebou a mě už to štve. A já nevím jak jí mám vysvětlit, že srovnávat mě s jejím mladším já fakt nemůže. Každá jsme totiž jiná. Poradíte mi jak jí to vysvětlit, aby na mě za to nekřičela a nenadávala mi?

  holka, 13 let, 17. dubna

  Milá pisatelko,
  Když si čtu, to co píšeš, tak mě napadá, že mezi tebou a mámou bude nejspíš ještě i něco dalšího, ve vašem vztahu. A je možné, že i ta tvá nadváha s tím souvisí. Nejspíš tě mamka nedokáže podpořit ani jinak, v jiných oblastech. A možná to všechno s mámou začalo už dřív než jsi měla problémy s nadváhou. Ale zpět k tomu, co se ptáš. No, určitě to není motivující chování z její strany. A souhlasím s tebou, že tě to může pěkně štvát, to co ti dělá. Já bych ti doporučila to právě takto té mámě otevřeně říci. Že tě to štve a sráží to tvou motivaci, když s tebou jedná takto. Máma z tebe ucítí ten tvůj vztek a takovou opravdovou sílu. A když uvidí, že se umíš sama za sebe postavit, tak to také může změnit její chování k tobě. To je to, co je teď v tvých možnostech, jak mámu přesvědčit aby se k tobě chovala jinak. Je potřeba jí ukázat své hranice a říci jí, „ne, tohle nechci“ a „tohle mi nevyhovuje“. Požádej jí, ať tě bere takovou jaká jsi a nesrovnává tě, ani se sebou ani s nikým jiným. Je moc dobře, že jsi napsala. A že si jasně uvědomuješ, jak ti to vadí a že cítíš velký vztek. To uvědomění je první krok. I to plnější spojení se sebou, s vlastními pocity je moc dobře. Protože i to pak působí na druhé a oni tě více berou vážně. Když bereš vážně ty sebe sama. Tak tě chci v tom povzbudit. Zkus jako první krok s mámou promluvit, otevřeně a upřímně, ukázat jí své emoce a požádat jí aby se k tobě chovala jinak. A když budeš potřebovat o tom mluvit dál, tak můžeš zase napsat nebo zkus napsat na nějaký chat pro děti, kde budeš mít možnost to rozebrat víc. Neboj se o tom všem, co tě kolem nadváhy trápí, dál mluvit.
  Držím ti palce, ať brzy najdeš cestu ke zlepšení,
  Poradce Centra Locika

  Moje tělo - váha

  Nemám podváhu?

  Dobrý den, je mi 12 (za 2 měsíce 13) měřím 162 cm a vážím 39 kg, je moje váha normální nebo bych měla přibrat?

  holka, 12 let, 14. dubna

  Ahoj,
  máš pravdu, že vzhledem k tvému věku a výšce je tvoje váha nižší, než by měla být. I když si to mnoho lidí neuvědomuje, přibírání může být podobně těžké jako hubnutí. Je potřeba při něm také vsadit na zdravý jídelníček, pravidelné stravování a dostatek pohybu, který ti „zajistí“ svalovou hmotu.
  Měj se hezky!
  Bára

  Moje tělo - váha

  Váha a menstruace

  Dobrý den,
  mám pár dotazů.
  Od konce února jsem zhubla asi 5 kg, měla jsem 42, ale teď mám 37. Počítala jsem si BMI, ale u každého se mi ukazuje něco jiného. U jednoho podváha, u druhého normální váha. Chtěla bych se zeptat, jestli je má váha k výšce 151 cm dobrá ;-).

  Mám ještě druhý dotaz, mamka si se mnou chtěla promluvit o tom, jak jsem zhubla, a říkala mi ať už neblbnu, že bych mohla dostat anorexii, a nebo nemusela dostat měsíčky. A taky mi řekla, že bych se měla naučit mít se ráda taková jaká jsem, považuje se sebeláska (nebo jak se to názývá :-)) za sobectví (nechci totiž, aby si o mě někdo myslel, že jsem sobecká a namyšlená)?

  Za měsíc mi bude 14, ale ještě jsem nedostala měsíčky, ale asi od 11 nebo 12 let mám skoro každý den výtok. Je možné, že nemám měsíčky kvůli té váze:-c?Je to normální?

  Moc Vám děkuju za odpovědi$>:-)$>:-)$>:-).
  Přeju Vám krásné sluníčkové dny:-):->:-)!!!!

  holka, 13 let, 15. dubna

  Ahoj,

  děkujeme za důvěru, s kterou nám kladeš své dotazy I za Tvé přání sluníčkových dnů.

  Hubnout bys rozhodně dále neměla, v tom má Tvoje mamka pravdu, naopak bys měla přibrat. Tvé BMI podle našich výpočtů je 16,1. BMI nižší než 18,5, spadá do kategorie podváha - tedy příliš nízká hmotnost vzhledem k Tvojí výšce.
  Podváha znamená zvýšené riziko zdravotních komplikací. Tělo nemá k dispozici dostatečné množství živin a energie, což zejména v období dospívání může mít zdravotní následky, jako jsou různé poruchy menstruačního cyklu, poruchy kůže, lámavost nehtů, padání vlasů a další.
  Je dobře, že to můžeš sdílet se svou mamkou, její názory jsou velmi moudré. Má pravdu i v tom, že člověk se má mít rád takový, jaký je, být svůj. Kdo neumí mít rád sám sebe, mívá problémy i v tom, mít rád ostatní lidi. Nejde o sobecký postoj. Jen člověk, který žije vyrovnaně v harmonii sám se sebou, je nejen schopen postarat se druhé, je-li to třeba, a i šířit kolem sebe pozitivní náladu.

  Proč jsi dosud nedostala měsíčky, na to Ti odpovědět neumím, hubnutí na to vliv mít může, ale zatím máš stále ještě čas, příchod tohoto ženského měsíčního krvácení je značně individuální, ve velikém rozpětí mezi 10. až 15 rokem dívek, tak jak vidíš, máš ještě čas. Hodně informací ohledně menstruace najdeš na internetu, mohla by sis je přečíst společně s mamkou, která Ti je hned okomentuje a okoření svými zkušenostmi a zážitky.
  Tyto věci bys mohla řešit i se svou praktickou lékařkou, která Ti také může poradit s Tvou váhou a správným jídelníčkem, popř. Ti doporučit výživového poradce.

  Přejeme Ti také pohodové dny prozářené sluncem.
  Modrá linka

  Moje tělo - váha

  Problémy s jídlem, postava, pohyb

  Ahoj,
  je mi 14, měřím 169cm a vážím 60kg. Vím, že to není nadváha, ale nelíbí se mi moje tělo. Úplně na začátku pandemie jsem začala žít jinak, začala jsem pravidelně běhat, jezdit na kole a cvičit i s rodiči, moc mě to bavilo, dokonce jsem změnila stravování mnohem lepším směrem a ačkoliv to nebylo lehké období ve světě, já jsem se cítila naprosto skvěle. Takhle jsem to měla bohužel jen do začátku září. V září jsem dostala na dva týdny antibiotika a úplně jsem vypadla z mého režimu. Po nemoci jsem byla strašně lína, nic mě nebavilo, jenom jsem ležela a chodila do školy. Po Vánocích, kdy jsem tláskala samé nezdravé dobrůtky a neměla téměř žádný pohyb jsem se cítila jako jedna velká koule. Já to mám bohužel tak, že různé stresy nebo i radosti řeším jídlem, pořád myslím jenom na jídlo, a začala jsem si uvědomovat, že opravdu není normální se každé ráno těšit na to co všechno přes den sním(opravdu na to myslím pořád). Na konci března tohoto roku se konečně začalo dělat hezky a tak jsem si říkala, že bych mohla opět začít běhat a cvičit. Běhat jsem byla zatím třikrát a je to moc fajn a doufám, že mi to zase vydrží. Cvičit bych chtěla třeba třikrát týdně, ale bojím se to mamce říct(ona neví, že zase cvičím, jenom, že spolu běháme), proto cvičím když je v práci, a to se mi povede maximálně jednou týdně. Mám moc ráda zdravé i nezdravé jídlo a ráda vařím i peču. Často dostávám čokolády a bonbony, a když doma nikdo není, sním to všechno naráz, ale pak si uvědomím, že jsem si to vůbec nevychutnala, a tak si jdu vzít další....a takhle stále dokola, třeba každý týden třikrát. Hledala jsem si na internetu, co dělat když se přejím...byly tam věci co jsem tak nějak tušila, ale pak jsem najednou narazila na takzvané záchvatovité přejídání, přečetla jsem si podrobnosti a příznaky a bohužel to na mě přesně sedí. V tu chvíli jsem si začala uvědomovat, že tím musím určitě trpět, protože tohle není něco, co by trvalo třeba rok-dva, ale takhle to mám celý život...nedokážu žádnému jídlu odolat, říct si NE, neustále se přejídám(ale necítím pocit sytosti), jedla bych dál a dál, pořád myslím jenom na jídlo(ale zase ne, že bych se chtěla nějak trestat cvičením, nebo držet po tzv. záchvatu hladovku), mám potom jenom výčitky svědomí. Moje kamarádka se už třetí rok snaží dostat z anorexie(jde jí to moc dobře, cvičí, dobře jí, má podporu), sama se mi s tím, ale nesvěřila, vždycky dávala různé náznaky, ale já to pochopila a vím, čím si prošla, bohužel se jí, ale s tímto mým problémem svěřit nechci.

  Omlouvám se za tak dlouhý dotaz, ale potřebuji pomoc, jak se dostat z tohoto zamotaného kruhu ven a jak to popřípadě říct mamce. Děkuji za odpověd.

  holka, 14 let, 12. dubna

  Ahoj z Modré linky,

  umím si představit, že pochybuješ o své postavě, spousta žen a dívek není se svou postavou úplně spokojená. Zdravá míra v pohybu je v pořádku, ale vzhledem k tomu, že píšeš, že cvičíš tajně, vyvolává to ve mně dojem, že s tím mamka nesouhlasí – a možná k tomu má nějaký důvod. Stejně jako je nezdravý nedostatek pohybu, je nezdravá i nepřiměřeně vysoká míra pohybu.

  Já osobně bych Tě raději povzbudila v tom, abys dokázala být se sebou spokojená taková, jaká jsi. A v tom by Tě mohl podpořit i někdo blízký, třeba právě mamka či kamarádka.

  Pokud jde o jídlo, jestliže je vnímáš jako problém a nedokážeš na ně přestat myslet, chci Tě podpořit, abys v tom nebyla sama. Svěř se mamce a společně můžete zajít za odborníkem (psychologem / psycholožkou nebo se můžete obrátit na Anabell, což je organizace, která je zaměřena právě na problémy s jídlem). A jak se mamce svěřit? Není potřeba nic zvláštního. Stačí jen najít nějakou klidnou chvilku a prostě jí říct, co prožíváš a jak se cítíš. Případně mamce můžeš dát přečíst naši komunikaci.

  Přejme Ti, abys na to vše nebyla sama
  Modrá linka

  Moje tělo - váha

  Nejsem moc tlustá?

  Zdravím kohokoliv kdo mě na tohle odpoví :-).
  Za 2 dny mi bude 11 no a vážím 45,1kg a moje kamarádka 30,1kg jsem já moc tlustá nebo je ona moc hubená?

  Předem děkuji za odpověď a přeji hezký den :-3 O:-)

  holka, 10 let, 7. dubna

  Ahoj,
  moc ráda bych ti na tvůj dotaz odpověděla, ale bohužel to není možné, protože jsi neuvedla výšku ani svou, ani své kamarádky (a u té navíc neznáme ani její věk). K tomu, aby bylo možné vypočítat index BMI, který se bere jako vodítko pro určení případné podváhy/nadváhy, je potřeba znát věk, pohlaví, výšku a váhu člověka. Uprav proto, prosím, svůj dotaz, aby bylo možné na něj odpovědět.
  Měj se hezky!
  Bára