Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Alíkova poradna

  Na otázky odpovídají

  pracovníci linky důvěry Modrá linka, psycholožka BáraV, bojovníci proti kouření z projektu Nekuřátka a správci. Občas odpovídá i sám Alík.

  Dotazy mohou pokládat pouze čtenáři mladší 15 let.

  Moje tělo - váha

  Ahoj všichni, chci se zeptat.... je mi 12 let, měřím 169 cm a vážím 44,7 kg je to v pohodě??

  Kája, 12 let, 2. dubna

  Ahoj,
  tvá váha je vzhledem k tvé výšce a věku naprosto optimální a není potřeba si kvůli ní dělat žádné starosti. Dál dodržuj pravidla zdravého životního stylu, tedy pestrý a vyvážený jídelníček a dostatek pohybu. Potom svou váhu nebudeš muset řešit ani v budoucnu.
  Měj se hezky!
  Bára

  Moje tělo - váha

  Ahoj ctěla bych se zeptat jestli moje váha je v normě když vážím 48 a měřím 160
  ___Předem děkuji___

  holka, 11 let, 23. března

  Ahoj,
  vzhledem k tvému věku a výšce je tvá váha naprosto optimální a není důvod, proč bys měla hubnout. Dodržuj dál zdravý jídelníček, zařaď dostatek pohybu a ani v budoucnu nebudeš muset svou váhu nijak řešit.
  Měj se hezky!
  Bára

  Moje tělo - váha

  Zdravím Alíku,
  mám takový problém, je mi tady těžký o tom mluvit, protože tohle asi moc kluků neřeší - asi jsem nějaká výjimka. Vážím 67 kg a měřím 168 cm. Dřív jsem už posílal dotazy ohledně hubnutí atd. tak to sem nechci psát znova, ale mám takový problém, který s tím taky souvisí. Ten problém je v tom že narozdíl od ostatních kluků kteří třeba váží podobně jako já, já mám docela dost velký zadek a stehna jakože že jsem v téhle partii docela tlustý. Vím že každému se tuk ukládá jinam, mužům na břicho a ženám na stehna a zadek. Většina kluků v mém věku a asi i starší zrovna tohle moc neřeší - proto se mi o tom moc nechce mluvit. Ale i přesto bych se Vás chtěl zeptat, nebo požádat o nějakou radu jak prostě zhubnout zadek a stehna. Navíc už si toho začali všímat i ostatní někteří kluci ve škole mi říkají že mám velký zadek a říkalo to i pár holek a mě to fakt hodně vadí a nevím co s tím mám dělat.
  Díky za odpověď Honza

  kluk, 15 let, 22. března

  Ahoj,
  obávám se, že tě musím zklamat, protože neexistuje způsob, jak by člověk mohl zhubnout jen v určité partii těla. Samozřejmě můžeš zadek a stehna určitými cviky zpevnit, ale co se týká podílu tuku, jedinou možností je zhubnout celkově a poté se zmenší i objem problematických partií. Je to poněkud nepříjemné, protože spousta lidí je například nespokojená se svým břichem, boky, zadkem, nebo stehny, což jsou nejčastější problematické partie. Ale člověk si opravdu nemůže vybrat, kde zhubne nejvíc, protože rozložení tuku je dáno geneticky. V první řadě bych ti proto doporučila, aby ses zamyslel nad svým jídelníčkem a přeskupil ho tak, aby splňoval zásady zdravého životního stylu a abys ho byl schopný dlouhodobě dodržovat. Rozhodně je také nutné zařadit do denního programu dostatek pohybu. Poté se podíl tuku zcela jistě zmenší a výsledky uvidíš i na svých problematických partiích.
  Držím ti palce.
  Bára

  Moje tělo - váha

  Ahoj Alíku, a ostatní zdá se mi že jsem tlustá.Třeba když si sednu tak se mi rozplácnou stehna. Vážím 36kilo měřím 155cm a je mi 13,ale každý den cvičím, jím jídlo jen podle jídelníčku,sportuji ale furt se mi zdá že jsem tlustá a nevím co s tím:( .Předem děkuji za odpověď a snad neotravuji.

  holka, 13 let, 15. března

  Ahoj,
  k Tvém dotazu mě napadá, že každý, když si sedne, tak se mu trochu stehna rozplácnou, nemusí to být proto, že je tlustý, ale právě tím, že to umožní tato poloha těla. Zkusila jsem zadat Tvoje míry a váhu do BMI kalkulačky a vyšlo mi, že Tvoje hmotnost, je mnohem nižší, než by k Tvému věku a výšce měla být. Můžeš si to ověřit na na těchto stránkách vyzivadeti.cz/kalkulacka-bmi/. Je moc dobře, že zdravě jíš a sportuješ, víc už dělat opravdu nemusíš. Tvoje tělo se teprve vyvíjí a snižování váhy by mohlo být velmi nebezpečné a přehnaná dieta by mohla sklouznout lehce k nějaké poruše příjmu potravy. Proto Ti doporučuji se nesoustředit tolik na váhu a na vzhled, ale dělat především to, co Tě baví a s u čeho si i odpočineš a strávíš čas třeba se svými blízkými.

  Přejeme klidné dny,
  Modrá linka

  Moje tělo - váha

  Dobrý den, měla bych dotaz na MUDr. Jiřího Staňka . měřím 169-170cm a vážím 100kg a je mi 11 jaké je mé BMI?

  holka, 11 let, 12. března

  Ahoj,
  dovolím si na dotaz odpovědět. Podle BMI kalkulačky je tvé BMI 34,5, což odpovídá obezitě. V historii tvých dotazů vidím, že už jsme téma tvé váhy řešili několikrát, takže sama dobře víš, že je nutné, abys upravila svůj životní styl. Soustředila se na zdravý a vyvážený jídelníček a přidala do svého denního programu výrazně víc pohybu. Kromě estetického hlediska má obezita především celou řadu velmi negativních dopadů na zdravotní stav, tudíž je potřeba, abys svou váhu redukovala.
  Držím ti palce!
  Bára

  Moje tělo - váha

  Ahoj,
  Mám dotaz na to jestli je v pořádku má váha a výška. Takže vážím 38 kg a měřím 143 cm a je mi 13 let. Je to normální???
  Děkuji za odpověď a přeji hezký zbytek dne...

  holka 13 let, 7. března

  Ahoj,
  vzhledem k tvému věku a výšce je tvá váha naprosto optimální a není potřeba se jí jakkoli znepokojovat. Dodržuj dál pravidla zdravého životního stylu a nebudeš si s ní muset dělat starosti ani do budoucna.
  Měj se hezky!
  Bára

  Moje tělo - váha

  Ahoj,
  Chtěla bych se zeptat na mou váhu, je mi 13 měřím 159 cm a vážím 38 kg Hodně lidí říkají, že jsem hrozně hubená a ze mi zavidi. Už jsem byla na preventivní prohlídce v říjnu, to sem měla 158 cm a 37,5 kg ale doktor ohledne vahy nic nerikal. Nevíte jestli je váha na můj věk a výšku v pohodě, nebo bych s tím měla něco dělat? Nikdy jsem se nesnazila hubnout, jsem tak od mala vzdycky jsem ve srovnani ve stejnym věku měla o 1-3 kg miň než sourozenci. Jím pravidelně a poměrně dost, ale vyváženě. Sportuji téměř každý den. Baví mě to. A ještě jeden dotaz, může mít podváha později nějaké následky? A nemůže to nějak opozdit menstruaci? Ještě sem ji nedostala, vím že mám na to čas, ale slyšela sem, že na to může mít vliv podváha.
  Děkuji za odpověď.

  holka, 13 let, 19. února


  Ahoj,

  ptáš se na svou aktuální váhu. Podle BMI vzorce, čili body mass kalkulačky, máš podváhu. Nicméně nevěš hlavu. Málokdy čteme na tomto servru tak zodpovědný dotaz jako je Tvůj. Ráda Tě ocením za to, jak opravdu zodpovědně přistupuješ ke svému zdraví. Jíš dost a pravidelně a hlídáš si vyváženou stravu, také sportuješ. Dokonce jsi nezapomněla ani na preventivní prohlídku u praktického pediatra, který se k Tvé váze nijak znepokojivě nevyjádřil. Zdá se tedy, že je vše v nejlepším pořádku.

  Je prostě docela dobře možné, že jsi jen rychle vyrostla, vytáhla se, což je v Tvém věku běžné. Možné také je, že je Tvá váha nižší v souvislosti s genetickými předpoklady. Pokud to vydrží do dospělosti, budeš za to vděčná.

  Proto si myslím, abys vše dál dělala jako dosud a vše bude v pořádku. Toho, že bys nedostala včas menstruaci, se bát nemusíš, pokud máš takovou zdravou životosprávu, jakou popisuješ, a snažíš si to vše hlídat. Navíc máš ještě zdravé názory, které jsou vždy třeba a nikdy jich není dost. Nedomnívám se, že by Tvá případná podváha měla mít nějaké následky, pochopitelně to můžeš zkonzultovat se svým pediatrem.

  Přejeme Ti, ať prospíváš stejně dobře jako dosud i nadále.
  Modrá linka

  Moje tělo - váha

  Ahoj poradno.
  Mám 50 kilo a 160 centimetrů. Podle tabulek co jsem našla v nějakém časopise jsem na hranici s normou a podváhou. Ale když se podívám do zrcadla mám pocit, že bych měla zhubnout. Ne nějak hodně ale pár kilo. (Když jsem měla 45 kilo a 150 centimetrů tak jsem si připadala normální)
  Myslíte že bych měla zhubnout? Sice necvičím, ale hodně se věnuji spoustě sportů

  holka, 14 let, 18. února

  Ahoj,
  chápu, že se chceš cítit dobře ve svém těle. Zkusila jsem podle Tvého věku, výšky a váhy zadat čísla do BMI kalkulačky, která je uveřejněná na stránkách vyzivadeti.cz/kalkulacka-bmi/ a které se zabývá zdravým životním stylem dětí a dospívajících. Vyšlo, že máš naprosto ideální váhu. Proto nedoporučuji žádné diety, Tvoje tělo se ještě vyvíjí a lehce se vše může zvrhnout do různých potíží s jídlem.

  To, co můžeš udělat pro sebe, je soustředit se na vyvážený a zdravý jídelníček. K tomu je moc fajn, že se věnuješ různým sportům. Můžeš zvážit, že bys zařadila nějaké pravidelné cvičení, které pomáhá vyrýsovat a zpevnit svaly. Je jen na Tobě, zda to bude něco ve stylu pilates, jógy nebo třeba posilování či cokoliv dalšího, co Tě bude bavit. Tak bys mohla být se svým tělem spokojenější a cítit se dobře.

  Přejeme klidné dny.
  Modrá linka

  Moje tělo - váha

  Dobrý den Alíku a všichni ostatní milý lidi,dneska mám otázku jsem hodně tlustá a nevím jak zhubnout .Mám s tím velké trápení protože všechny holky jsou hubené jenom jedna širší ale polovina mě. Prosila bych o pomoc s hubnutím , nějakou radu a nebo nějaké cviky ale nemůžu dělat gymnastické cviky atd. Kvůli kostem poprosila bych o nějakou radu. Předem děkuji za odpověď

  holka, 11 let, 7. února

  Ahoj,
  hubnutí je v podstatě velmi snadnou záležitostí: stačí dodržovat vyvážený a zdravý jídelníček a zahrnout do svého programu dostatek pohybu. Rozhodně není nutné dělat nutně gymnastické cviky. Naopak pro člověka s nadváhou by ani nebyly vhodné. V první řadě se tedy zaměř na svůj jídelníček a odstraň z něj nezdravé potraviny a klasické „hříchy“, jako jsou sladkosti, sladké limonády, fast foody, polotovary a podobně. Nahraď je zdravými potravinami, vodou (třeba ochucenou citrónem, bylinkami, okurkou....), ovocem a zeleninou. Zároveň zvyš množství pohybu. Zpočátku úplně stačí „obyčejná“ chůze. Choď na dlouhé procházky a až získáš větší fyzičku, začni zrychlovat tempo, prodlužuj vzdálenosti a třeba můžeš chůzi začít prokládat i během. Když budeš vytrvalá a důsledná, výsledky se jistě brzo dostaví.
  Přeji ti hodně štěstí!
  Bára

  Moje tělo - váha

  Ahoj,
  je normalní mít ve 14 letech 70 kg ?

  kluk, 5. února

  Ahoj,
  bohužel na tvou otázku nedokáži odpovědět, protože neznám tvou výšku. Ta je potřeba pro vypočtení BMI, který slouží jako orientační ukazatel pro ideální váhu.
  Měj se hezky!
  Bára

  Moje tělo - váha

  Ahoj Alíku,
  píšu tu poprvé, takže se omlouvám jestli dělám něco špatně. Už do malička mám hrozně tlusté prsty. Měrím 165cm a vážím 61kg (včera jsem přibral 2kg po snězení jedné pizzy). Nevím co s tím dělat, pokouším se už dlouho hubnout, ale nic se neděje. Nějak by mi třeba i břicho bylo jedno, protože to nemám nějak moc tlusté, ale ty prsty mě opravdu štvou.

  kluk, 15 let, 5. února

  Ahoj,
  podle kalkulačky BMI je tvá váha v souvislosti s tvou výškou, věkem a pohlavím naprosto optimální. Je tedy zbytečné snažit se hubnout. Stačí, když budeš dodržovat zdravý a vyvážený jídelníček, zařadíš do svého programu pravidelnou sportovní aktivitu a tvá váha bude i nadále bez problémů. Co se týká tvých prstů, obávám se, že ti v tomto ohledu ti nikdo nepomůže. Rozložení tuku a tělesná konstituce je velmi individuální. Někdo má například postavu typu „jablko“, to znamená, že se mu tuk usazuje především v oblasti pasu, zatímco jiný má postavu typu „hruška“, což znamená, že se mu tuk usazuje především na hýždích. Tyto charakteristiky jsou vrozené a bohužel se s nimi nedá nic dělat. Na druhou stranu ty jsi ještě uprostřed dospívání a tvoje tělesná konstituce se bude ještě měnit, takže ani tvar tvých prstů, respektive jejich vzhled, nemusí být definitivní.
  Měj se hezky!
  Bára

  Moje tělo - váha

  Ahoj, moc děkuji za zodpovězení předchozích dotazů, máte se mnou velkou trpělivost. :D
  Dnes mám jeden dotaz, který se ani tak netýká mě. Ale každopádně, máme ve třídě jednu holku, která závodně tančí. A všimla jsem si, že poslední dobou je pořád unavená, někdy nejde do školy, protože se prý nemohla ani postavit na nohy a hlavně, hrozně zhubla, má kostnaté ruce, vyhublé tváře a tak.Nechodí na obědy, ale tak to může třeba jíst doma, že, ale neviděla jsem jí v poslední době ani se svačinou, nebo tak. Pochopitelně s ní nejsem pořád, ale i tak...
  Bojím se, jestli nemůže mít nějakou poruchu příjmu potravy - anorexii, bulimii, nebo tak něco. Moc se spolu nebavíme, ale rozhodně nejsme rozhádané nebo tak, takže asi můžu zkusit opatrně vyzvídat, ale chtěla bych vědět váš názor.
  Jak se jí třeba opatrně zeptat? Co mám dělat? Upozornit učitele, výchovné poradce, nebo třeba rodiče? Vůbec netuším, každopádně je to skvělá holka a nechtěla bych a by si něčím takovým musela procházet a už vůbec ne sama.
  Děkuji za odpověď! <3

  holka, 14 let, 16. ledna

  Ahoj,

  je moc fajn, že se nezajímáš jen sama o sebe, ale že Tě zajímá i osud ostatních lidí, myslíš na kamarádku, máš obavy o její zdraví, bojíš se, aby v tom nebyla sama. Palec nahoru, jsi skvělá.

  Co se týká zdraví Tvé kamarádky, za to zodpovídají její rodiče, a je-li tak pohublá a unavená, že ani občas nepřijde do školy, je docela možné, že to vidí i její rodiče a snad podnikají potřebné kroky.

  Můžeš tu dívku oslovit, nejlépe, když u toho nebudou další svědci, abys ji neuvedla do rozpaků, a říct jí to, co nám píšeš. Čeho sis všimla, že Ti na ní záleží, zeptat se, zda ji něco netrápí a jestli jí můžeš nějak pomoci. To je ale asi tak všechno, co Ty můžeš udělat. Pokud máš pocit, že situace je dost napjatá, bude se Ti zdát, že něco není tak, jak má být, můžeš se obrátit na třídní učitelku nebo výchovnou poradkyni na škole, popřípadě školního psychologa, máte-li ho na škole.

  Přejeme Ti, ať Ti zájem o lidi okolo Tebe vydrží,
  Modrá linka

  Moje tělo - váha

  Ahoj. Chtěla jsem se zeptat na jednu takovou. Věc. Spočítala jsem si BMI a vychází mi, že jsem podvyživená, ale táta (a i další členové rodiny) mi říká, že jsem tlustá, měla bych víc sportovat atp. Tréninky mám dvakrát týdně, denně jsem venku se psem plus tělocvik. Nemyslím si, že bych jedla nějak nezdravě, jasně že si tu a tam dam sladkosti nebo teď o vánocich cukroví, ale jinak jim pravidelně a vyváženě.
  Co si o tom myslíte? Dřív jsem byla mnohem podvyzivenější, teď jsem to vyhoupla skoro k normálu, ale všichni mi říkají že jsem hrozně tlustá. Pomoc!

  holka, 14 let, 30. prosince 2019

  Ahoj,
  ačkoli bych ti velmi ráda pomohla, bohužel na základě tvého popisu nedokáži poznat, na čí straně je pravda. Tedy bys skutečně měla zhubnout, nebo je tvá váha v normálu. V první řadě je nutné, aby sis spočítala BMI index určený pro děti - a tedy ten, který zohlední tvůj věk, protože BMI u dospělých a u dětí je zcela odlišný. Dále je potřeba vzít v úvahu, že BMI je pouze orientační hodnotou, která nezohledňuje poměr tuku a svalů (svaly jsou těžší, ale mají menší objem, proto také svalnatý člověk obléká menší velikost oblečení než stejně vážící člověk, který má podíl svalové hmoty výrazně menší). Stejně tak je ale samozřejmě možné, že je k tobě tvá rodina přehnaně kritická.
  Jak už jsem ale řekla, to se bohužel na základě jednoho dopisu poznat nedá. Proto by bylo nejlepší objednat se ke kvalitnímu výživovému poradci, nebo alespoň na měření InBody (nabízí ho například některé lékárny, či poradci - jejich seznam snadno najdeš na internetu). To by ti mělo s větší přesností než index BMI říci, jak jsi na tom s podílem tuku a svalů v těle a jestli je tedy žádoucí hubnout, či nikoli.
  Měj se hezky!
  Bára

  Moje tělo - váha

  Ahoj, chci se zeptat. Nemáte nějaké tipy na to, jak zhubnout? Mám nadváhu a měla bych zhubnout. Ovšem ale sporty mi moc nejdou. Nějaké tipy na to, jak zhubnout bez větší fyzické námahy?

  holka, 12 let, 30. prosince 2019

  Ahoj,
  až někdo vymyslí recept, jak zhubnout bez větší námahy, myslím, že bude stoprocentně nominovaný na Nobelovu cenu. Kdyby nějaký podobný návod existoval, zcela jistě by byla většina populace štíhlá a tudíž i bez chorob způsobených nadváhou. Ale vzhledem k tomu, jak obrovským a celosvětovým problémem je nadváha, je evidentní, že nic podobného neexistuje... ačkoli jak se to vezme. Recept na to, jak zhubnout, je ve své podstatě skutečně jednoduchý a spočívá v pestrém, zdravém a vyváženém jídelníčku a dostatku pohybu. Jenže k tomu je potřeba pevná vůle a vytrvalost, kterou zdaleka ne každý člověk má a je ochoten pro dosažení svého cíle něco obětovat. Omlouvám se za svou upřímnost, ale argument, že ti nejdou sporty a proto se nemůžeš hýbat, je pouhou výmluvou. Nemusíš se přece věnovat žádnému kolektivnímu sportu, nebo sportování na profesionální úrovni. Pro začátek úplně stačí, když do svého programu zařadíš dlouhé procházky, případně chůzi kombinovanou s pomalým klusem. K tomu nepotřebuješ vůbec žádný pohybový talent, ani žádné speciální vybavení. Základem ke každé změně (nejen té hubnoucí) je skutečná vůle chtít a vytrvalost.
  Přeji ti hodně štěstí!
  Bára

  Moje tělo - váha

  Ahoj, jen bych se chtěla ujistit o své váze protože většina holek v mem věku váží více než já.Myslite že je normální když mám 163cm a vážím 46,5kg.Je mi 13let.
  Předem děkuji za odpověď.

  holka, 13 let, 26. prosince 2019

  Ahoj,

  zadala jsem Tvou výšku i váhu do BMI kalkulačky (vyzivadeti.cz/kalkulacka-bmi/). Tam uvedli k Tvému výsledku, že hodnota přes 17, která Ti vychází, je pro Tvoji věkovou skupinu nižší než je normální rozmezí. Může to mít různé důvody. Ovšem hodnota BMI je pouze orientační. Každý jsme úplně jiný, záleží také na tom, jak je Tvá váha rozložená. Ideální by bylo, kdyby ses domluvila s maminkou, a poradila se se svou dětskou lékařkou, která Tě zná, popř. s odborníkem na výživu.

  Přejeme Ti hodně zdraví a energie do roku 2020.
  Modrá linka