Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Alík radí dětem

  Na otázky odpovídají

  pracovníci Modré linky, psycholožka BáraV, poradenské centrum Locika, MUDr. Jiří Staněk, projekt Sbarvouven, MVDr. Přemysl Rabas, vědecký novinář Pragmatik, student práv Yaboiii, Škola Vitae, bojovníci proti kouření z projektu Nekuřátka a správci. Občas odpovídá i sám Alík.

  Dotazy mohou pokládat pouze děti mladší 15 let.

  Moje tělo - váha

  Dobrý den. Potřebovala bych poradit, nebo říct co mám dělat... je mi 14, měřím 158 cm a vážím 38kg... je to hodně málo, ale nejím maso.. mám k tomu odpor. Jím strašně málo i vajíčka nebo nějaké fazole. Co mám dělat? Jak se donutit jíst? Děkuju za odpověď:-(

  naty, 14 let, 1. května

  Ahoj,
  s jídlem je to trochu složité, zvlášť v dětském věku. Každé tělo se vyvíjí jinak, něco jiného nám chutná, jinak rychle přibíráme. Pokud máš starost, že jsi moc hubená, domluv se s mamkou a stavte se spolu za lékařem, aby ti pomohl přijít na to, proč nepřibíráš. Důležité je, abys nehladověla a měla pestrou stravu.
  Držím palce, ať se to brzy vyřeší.
  Péťa

  Moje tělo - váha

  Ahoj,
  od začátku roku mám problém s jídlem. Začalo to úplně nevinně, nejdříve jsem jen upravila svůj jídelníček a snažila se si udržet zdravý životní styl. Jen se to trochu zvrtlo. Začala jsem si hlídat více svou váhu, postavu a taky začala hubnout. Snažím se sníst za den minimum jídla a přestala jsem si do školy nosit svačiny. Když toho sním víc, třeba větší porci, mám hrozné výčitky svědomí. Kontroluju kalorie, porce, kolikáté jídlo to v daném dni je. Často se vážím, pokaždé, když moje váha klesne, mám z toho radost. Maminka i doktorka si mého úbytku na váze všimly, a hlavně mamka se o mě strachuje, ale pořád jsem neklesla k podváze a podle BMI kalkulačky mám ještě zdravou váhu. Příliš jsem si to neuvědomovala, jenže teď jsem několikrát toho snědla víc než jsem chtěla. Hrozně jsem si to vyčítala a snažila se to úmyslně vyzvracet. Vím, že je to špatně, ale já s tím nemůžu přestat. Zhubla jsem od začátku problému skoro šest kilo a líbí se mi to, i když by nemělo. Co mám dělat?

  Anonym, 28. dubna

  Ahoj,
  potíže s jídlem trápí řadu holek ve tvém věku. Pokud se jim nepodaří vypěstovat si zdravý vztah ke svému tělu a dát mu to, co potřebuje, mohou mít starosti se zdravotními potížemi. Může být proto účinné vyhledat odborníka už v počáteční fázi potíží. Domluv se s maminou a vyhledejte pomoc psychologa nebo specializované zařízení, které se věnuje poruchám příjmu potravy.
  Měj se krásně a držím palce, ať je tvá váha zdravá!
  Péťa

  Moje tělo - váha

  Dobrý den, chtěl jsem se zeptat jestli je má váha v pořádku jsem kluk 13 let měřím 175 cm a vážím 72 kg. Kolik kilo by jsem měl zhubnout? Předem děkuji za odpověď.

  kluk, 13 let, 17. dubna

  Ahoj,
  tvoje váha je úplně v pořádku a k hubnutí není důvod.
  Měj se krásně,
  Péťa

  Moje tělo - váha

  Ahoj Alíku a spol.
  Chtěla bych se tě zeptat jestli je moje váha a břicho v pořádku. Měřím cca 150 cm a vážím asi tak 39. Což tohle mi přijde v pořádku s váhou nijak nespokojená nejsem ale na břiše mi připadá že jsem tlustá. Ale nejsem nijak jako do strany to ne jenom jako že se mi to břicho roste víc do předu. Vím že jsem ve vývinu ale jiné holky od nás ze třídy jsou krásně hubený a nevím jak to dělají:-D;-D Tady je i problém že já mám pořád nutkání jenom jíst:-D;-D Prosím o radu jak bych alespoň trošku mohla zhubnout. BMI kalkulátor mi ukázal že jsem sice normální... Ale i tak mi připadá moje břicho docela že by mohlo ještě zhubnout... (P.s. Chci zhubnout na břicho ne na váze;-))
  Předem děkuji za odpověď
  Holka ve vývinu$>

  Holka 10 let, 17. dubna

  Ahoj,
  hubnutí se u dětí nedoporučuje, pokud nemají výraznou nadváhu. Ty jsi podle hodnot (pokud ses nepřepsala) dokonce ve výrazné podvýživě, takže k hubnutí opravdu není důvod. Důležitá je pro tvé zdraví především pravidelná strava v dostatečném množství.
  Péťa

  Moje tělo - váha

  Zdravím, chtěla bych vědět jestli mám váhu v pořádku. Je mi 10 let, měřím 147cm a vážím 37 kg. Normálně v pořádku jím vynechávám pouze snídani, ale živiny si doplňuju ve velké svačině co mám ve škole.Jezdím každé pondělí na plavání a taky jezdím motokáry.

  PS.: ptám se, protože mi BMI kalkulačka ukázala že mám podváhu, ale mě to nepřijde

  holka, 10 let, 15. dubna

  Ahoj,
  u dětí se BMI kalkulačka obvykle nepoužívá, protože jejich tělo se teprve vyvíjí a váha se může poměrně rychle měnit. Váhu ti kontroluje lékař na pravidelných preventivních prohlídkách, takže kdyby bylo něco v nepořádku, dozvěděla by ses to. Kdybys měla starost, že vážíš málo, domluv se s rodiči a můžete lékaře navštívit pro kontrolu.
  Měj se krásně,
  Péťa

  Moje tělo - váha

  Je moje váha v pořádku?

  Ahoj, je moje váha normální?
  Vážím 39,8 kg a měřím 148 cm.
  A je mi 11 let.
  Děkuji za odpověď:-)

  holka, ee let, 11. dubna

  Ahoj,
  mohu tě ujistit, že vzhledem k tvému věku a výšce, je tvá váha naprosto optimální. Není potřeba, abys svůj životní styl nějak zásadně upravovala. Do budoucna si dávej pozor na to, abys dodržovala zdravý a vyvážený jídelníček a měla dostatek pohybu. Tak si zajistíš, že nebudeš muset svou hmotnost řešit ani v budoucnu.
  Měj se hezky!
  Bára

  Moje tělo - váha

  Zdravím

  Potřebovala bych poradit se situací u mě doma. Abych nějak uvedla do děje, tak mám rozvedené rodiče, bydlím u mamky a k tátovi jezdím jednou za 14 dní na víkend. S oběma rodiči mám skvělý vztah, kromě mnou zbytečně vyvolaných hádek jsem s nimi v pohodě. A to, co mě trápí je táta.. jak jsem psala, mám s ním dobrý vztah, asi momentálně trošku lepší, než s mamkou, ale problém je, že mě neustále zesměšňuje. A tím konkrétně myslím,že si utahuje z mojí postavy. Samozřejmě, já sama si uvědomuji, že nejsem úplně nejhubenější, ale zas tak tlustá taky nejsem, ale on má neustále narážky. Doslova si nemůžu obléct nějaké obtáhlé oblečení, protože si to, podle jeho slov, nemůžu dovolit s mojí postavou. Dále mi pak kecá do jídla. Ale to si pořád protiřečí, protože jednou mě nenápadně upozorňuje, abych si třeba nešla přidat porci, a jidny do mě to jídlo, obrazně řečeno, rve. (Pak když jsem doma, tak se máma diví, proč toho sním tak málo, nebo proč nechci jíst s ní a jejím přítelem u stolu, a já nevím jak jí říct, že to mám takhle vsugerované od táty) Prostě kecá mi do toho tak, jak se mu to zrovna hodí. Hlavně, když jsme někde i s jeho přítelkyní (mám s ní přátelský vztah), tak mě neustále zesměšňuje, furt do mě rýpe a cokoliv, co udělám je špatně. A mě to fakt bolí. Zrovna od něj. Asi bych to brala od někoho jiného, ale když on je můj otec. (Takový, asi vtipný, poznatek: on sám nemá úplně postavu modela)
  Navíc, on je takový typ člověka, který sype jeden vtip za druhým a skoro nic nebere vážně. Minimálně v tomto ohledu ne. A když jsem ho v slzách prosila, aby mi tyto věci neříkal, že mě to bolí, tak mi řekl, že to dělá pro mě, a dokud nebudu mít postavu 90-60-90 tak to budu slýchat furt. Což mě úplně odrovnalo. Já tohle fakt nechápu. Navíc to řekl tónem, že bych mu snad za to měla poděkovat.

  Takový příklad toho, co mi říká: ve škole jsme měli psát úvahu na porochu příjmu potravy, já jsem si vybrala anorexii když jsem mu o tom řekla, tak mi odpověděl: „napiš tam, že bys sis přála mít anorexii tak na půl roku a pak se jen udržovala hubená“ já jsem neměla slov, strašně se mě to dotklo.

  Fakt nevím, co bych s tím měla dělat. Nějak řešit to s ním nedokážu, protože to je pro mě citlivý téma a skoro vždy u tohoto brečím.
  Mámě jsem to potom řekla, a ta, protože tátu nesnáší, tak řekla, že tohle ať si vyřeším sama.

  Takže se ptám, jestli by mi alespoň tady nemohl někdo poradit nebo pomoct. Byla bych opravdu vděčná.

  Přeji pěkný den :)

  holka, 13 let, 31. března

  Milá dívko, 

  děkujeme za důvěru, svěřuješ se poradně s tím, že tě táta neustále zesměšňuje kvůli tvé postavě a mluví ti kvůli tomu i do jídla. Neustále do tebe rýpe a vůbec nebere vážně to, když ho prosíš ať to nedělá, že tě to bolí. On má pocit, že to dělá pro tebe ale ty víš, že tě to naopak ponižuje a rozhodně nemotivuje k tomu, abys svou postavu měnila. Způsob, jakým se k tobě táta chová určitě není dobrý a je pochopitelné, že tě to takto trápí, je to pro tebe citlivé a cítíš to jako zesměšňování. Z toho, co píšeš, vnímám, že táta je pro tebe v současné době bližší osoba než máma, že si s ním rozumíš trochu lépe než s ní a o to víc tě to od něj bolí. Opravdu, moc to nejde dohromady. Pokud k někomu máme důvěru, ale ten druhý nám neustále dělá něco, co nás zraňuje, tak nás to hodně zasáhne. Nedivím se ti, že to  v tobě vzbuzuje tolik lítosti a často kvůli tomu pláčeš. Vše, co se týká našeho vzhledu a těla je často velice citlivé téma, protože se dotýká přímo pocitu přijetí a nepřijetí. Otec ti tím v podstatě ukazuje, že tě nepřijímá takovou jaká jsi. A to samo o sobě rozhodně není motivace ke změnám. Mnohem více by pro tebe udělal, kdyby ti už nyní dal najevo, že tě má rád, takovou jaká jsi. To by tě rozhodně povzbudilo ke změně váhy víc než to kritizování. Můžeš to otci takto říci. Že ti jeho shazování rozhodně nepomáhá a pokud to myslí upřímně, tak ať tě raději povzbudí, že to zvládneš, že tím pro tebe udělá víc.  A případně mu také můžeš říci, že je to prostě tvoje věc, ať to nechá na tobě, že si s tím poradíš sama a on sám také nemá úplně štíhlou postavu. Můžeš mu to prostě vrátit, v duchu „ať se podívá na sebe“. Neboj se, za sebe postavit. Myslím si, že to je právě v tom to nejdůležitější. A nyní i ty sama potřebuješ najít sebepřijetí a získat pozitivní vztah sama k sobě, včetně toho, že tvoje tělo není zrovna ideální. Tak není, no a co. V tom hodnota člověka není. Zkus ale přijít i ty sama pro sebe na to, jaký vztah vlastně ke svému tělu a sama k sobě máš. A pokud tu je něco, co tě samotnou trápí (i bez toho, co ti zrovna říká otec), tak si zkus o tom s někým promluvit a přijít na to, co za tím stojí. Doporučila bych ti vyhledat školního psychologa aby ti pomohl se v tom v sobě vyznat. To tvůj otec vůbec nemusí vědět. Ale uvidíš, že když najdeš pozitivní vztah sama k sobě, že ti pak přestanou tolik vadit ty řeči, které má otec. Domnívám se, že táta s tím sám u sebe má problém a pak to přenáší i na tebe. I to si můžeš sama pro sebe říci a vnímat, že ani on není v tom takový „borec“, jak se to může jevit, když ti to neustále připomíná. Prostě zkus najít způsob, jak se těch jeho řečí tolik nebát. Necítit se v tom méněcenná oproti jemu. I on má své zákulisí, ve kterém může být hodně vlastních  pochybností a emocí. Ano, rozumím tomu, že tu může být i částečně nějaká jeho snaha tě povzbudit k tomu, abys na sobě pracovala. Možná v tom je něco pravdy. Ale ponižování rozhodně není způsob, jak někoho povzbudit ke změnám. Najdi si svou vlastní motivaci, proč bys chtěla případně na svém těle pracovat a měnit ho. A to otci zkus říci.  Moc rozumím tomu, jak líto ti to je, když tě otec ponižuje tím poukazováním na tvou vyšší váhu. Ale nejlepší způsob, jak tomu čelit je najít svou sílu a sebejistotu a otevřeně to otci ukázat. Zkus se o tom třeba pobavit i se svými kamarádkami a uvidíš, že i ony ti v tom dodají víc sebedůvěry. Tvoje hodnota nespočívá ve tvé váze a to, jaká jsi pramení z tvého nitra, ne pouze vzhledu. Navrhni otci, ať spolu  hledáte, mluvíte o tom a oceňujete, to  co vás spojuje a co vidíte na sobě dobrého, jiného než je tělo a vzhled. Tak ti v tom držím palce. Poradce Centra Locika. 

  Moje tělo - váha

  Zdravím mám problém že mám nadváhu nebo si to aspoň myslím mám 64 kg, 170 cm a 13 let. Chtěl bych vědět kolik kilo mám nadváhu a jak ty kila zhubnout. Už jsem se hubnout pokoušel několikrát ale vždy jsem to vzdal protože jsem neměl žádnou motivaci. Snažím se jíst zdravě a mít dostatek pohybu. Hraji fotbal a jezdím na kole takže nevím proč nejdou kila dolů.
  Předem děkuji za odpověď.

  kluk, 13 let, 29. března

  Ahoj,
  tvoje váha není mimo normu, nadváhou netrpíš a s nějakým hubnutím si nemusíš dělat starosti. Je fajn, že se snažíš mít dostatek pohybu a jíst zdravě, to je základ správného fungování těla. V tom pokračuj a tvé tělo si udrží optimální hmotnost.
  Měj se krásně,
  Péťa

  Moje tělo - váha

  Ahoj, teta pracuje v lékárně a říká mi že když nebudu jíst maso a budu hubená že budu mít něco se střevama a anorexii ani jedno nevím co tím myslela a nevím co jí mám říct. Říká to jenom taťkovi a ten je z toho na nic. Nejím protože nemám hlad a vůbec ale vůbec netuším PROČ nemám hlad. Prostě když je večeře tak vůbec nemám hlad ale třeba v 22:00 už zas hlad mám a ráno zas nic. Moje otázky zní:

  1. Co mám dělat abych nemusela jíst maso ale aby mi pak nebylo špatně?
  2. Můžu mít opravdu nějakou nemoc z toho že nejím maso?
  3. Co se stane když nebudu jíst a budu moc hubená? Přestane mi fungovat tělo?
  4. Proč nemám hlad?

  Předem moc děkuji za odpověď

  12 let holka, 23. března

  Ahoj,
  maso nejí poměrně hodně lidí a to z různých důvodů. Vynechání masa z jídelníčku samo o sobě škodlivé není, je ale třeba, aby si potřebné živiny získala jinde, třeba z mléčných výrobků a dalších potravin. Pokud vím, tak žádná nemoc, která by byla způsobena nejezením masa neexistuje. Když budeš mít váhu od normou, tvé tělo nebude mít z čeho brát živiny, bude strádat, bude slabé a nebude fungovat tak, jak má. Z toho už nemoci být mohou. Na otázku proč nemáš hlad odpovědět nedokážu, je ale důležité, aby ses minimálně 3x denně najedla, alespoň malou porci.
  Měj se krásně,
  Péťa

  Moje tělo - váha

  Mám dál hubnout?

  Zdravím poradnu, před asi rokem a půl jsem zde pokládal dotaz o moji váze.
  Psal jsem, že jsem začal hubnout z 80kg, a v tu dobu jsem měl asi 75 a ptal jsem se na nějaké rady, tipy, protože jsem měl potíže.

  Nyní mám asi 66kg, takže jsem 14kg zhubnul. A teď mě zajímá, jestli mám pokračovat dále, nebo to změnit.
  [Změnit myslím, že jestli už mám správnou váhu nebo bych měl jít ještě níž.]
  Jinak je mi 14 let, měřím asi 175cm a mám asi těch 66kg

  kluk, 14 let, 24. března

  Ahoj,

  je fajn, že hledáš informace o tom, jak správně hubnout. Vidím, že se Ti to podařilo, to je skvělé, dokázal jsi dosáhnout svého cíle. Jsem moc ráda, že se informuješ o tom, jestli bys měl hubnout dál, anebo už to nechat tak. Podle Tvého věku, výšky a váhy, lze spočítat, že Tvá váha je teď v pořádku. Můžeš si to sám ověřit pomocí této kalkulačky: https://www.bezhladoveni.cz/bmi-kalkulacka/

  Nadváhu nemáš, takže bych řekla, že hubnutí není dál potřeba. Měl bys to poznat i podle toho, jak se sám ve svém těle cítíš. Pokud bys přece jen měl pocit, že bys měl hubnout dál, anebo měl další nejasnosti, nejlepší je konzultovat to s odborníkem (nutriční terapeut/terapeutka). Odborník může přesně změřit Tvé hodnoty, jestli máš dost všech živin a dokáže Ti i doporučit, jak se stravovat, i pro případ udržení váhy. Pokud jsi spokojený, myslím, že už to nemusíš dál řešit a v jídle se řiď podle signálů Tvého těla.

  Přejeme Ti pohodové jaro.

  Modrá linka

  Moje tělo - váha

  Dobrý den, chtěla jsem se zeptat ohledně poruchy s příjmem potravy. Vážím kolem 43 kil a měřím kolem 172 cm. Celkově se snažím moc nejíst. Většinou vynechávám snídaně a obědy. Takže tak půl dne nejím, ale potom si vezmu nějaké tousty a večeři už jíst musím, protože rodiče nic neví. Nechci nic dramatizovat. Nikomu to říct úplně nechci. Ale chci vědět jestli dramatizuji nebo ne. Předem děkuji za odpověď.

  holka, 14 let, 22. března

  Ahoj,
  vážíš opravdu hodně málo, dokonce tak málo, že by z toho mohly být závažné zdravotní potíže. Když nemáš dostatek jídla, tvé tělo nemá živiny, díky kterým by mohlo normálně fungovat. V podstatě trpí nedostatkem všeho. Pak se lámou nehty i vlasy, jsi náchylnější ke zlomenině, můžeš být unavená nebo přijít o menstruaci. Zkus si o tom prosím promluvit s někým komu věříš. Nebo klidně i s nějakým odborníkem, třeba s psychologem ve škole.
  Přála bych si, abys to někomu pověděla, na takové věci člověk nemá být sám.
  Budu na tebe myslet,
  Péťa

  Moje tělo - váha

  Ahoj, babička i rodiče mi říkají, že jsem strašně hubená a myslí to strašně vážně...:-| Vážím 33-35 kg mám 154 cm. Přijde mi, že se mi váha strašně rychle mění:-$. Zvážím se a mám třeba 34 ale za týden už mám třeba 35. Můžu mít podváhu? Nechutná mi žádné maso. Může to být tím? Kolik mám přibrat a jak to mám udělat??? Děkuji za odpověď

  holka, 12 let, 21. března

  Ahoj,
  váha se v dětském věku opravdu rychle mění, tvé tělo roste a sílí a je to tak naprosto v pořádku. Kdyby tvoje váha v pořádku nebyla, zjistí to lékař na pravidelné preventivní prohlídce a poví ti, co s tím máš dělat. Kdybys chtěla ujištění, že je s tvou váhou vše v pořádku, můžeš s rodiči navštívit lékaře i teď. Normální váhu si tělo udrží, pokud jíš pravidelně a pestře. To, že nejíš maso nemusí být problém, pokud máš potřebné živiny odjinud, třeba z mléčných výrobků.
  Měj se krásně,
  Péťa

  Moje tělo - váha

  ahoj Alíku a všichni ostatní, chci se zeptat jestli mám váhu v pořádku. Je mi 10 let (za chvíli 11) měřím 143 cm a vážím 33 kg. Ze třídy jsem největší holka, což mi připadá divné. Mějte se hezky >X<-

  holka, skoro 11 let, 14. března

  Ahoj,
  zda je váha v pořádku se na dálku hodně těžko posuzuje, pokud máš pocit, že vážíš moc nebo málo, domluv se s rodiči a navštivte společně praktického lékaře, který to může posoudit. Ten to také kontroluje na pravidelných preventivních prohlídkách, kde tě váží a měří. Kdyby bylo něco v nepořádku, řekl by ti o tom.

  Moje tělo - váha

  Je moje váha v pořádku? - falešný dotaz

  Ahoj mám 12let,160cm a 63-64kg. Jak jsem na tom prosím popravdě.$>

  Váha, 6. března

  Ahoj,
  chceš po nás, abychom ti odpověděli popravdě, zda je tvá váha v pořádku, ale sama s námi příliš fér nehraješ. Dovol mi, abych zrekapitulovala tvé dotazy týkající se váhy, které jsi položila za poslední měsíce. Na konci loňského listopadu, tedy před třemi a půl měsíci, jsi měřila 170 cm a vážila 103 kilogramů. Na konci letošního ledna byla tvoje výška stejná, ale váha vzrostla už na 107 kilogramů. Ale teď v půlce března, to znamená za měsíc a půl, už vážíš 64 kilogramů a měříš 160 cm.
  Z toho plynou jediné dva možné závěry: Buďto jsi se za měsíc a půl zmenšila o deset centrimetrů a podařilo se ti zhubnout neuvěřitelných 43 kilogramů. Nebo si jednoduše vymýšlíš.
  A protože první možnost logicky není možná, znamená to, že zneužíváš poradnu pro hloupé vtípky a blokuješ tak prostor pro ostatní, kteří pomoc opravdu potřebují. Musím tě tedy upozornit, že pokud budeš v podobném jednání pokračovat, administrátor tě bude muset zablokovat.
  Bára

  Moje tělo - váha

  Dobrý den,
  Je mi 12, měřím 157 cm a vážím 37 kg. Mám podváhu?
  Děkuji za odpověď

  holka, 12 let, 5. března

  Ahoj,
  vážíš opravdu hodně málo na to, kolik měříš a kolik je ti let. Už s tebou rodiče navštívili praktického lékaře? Pokud ne, domluv se s nimi na tom, podvýživa je velmi nebezpečná a mohla bys s tím mít starosti, pokud se to nevyřeší.
  Péťa


  Prosba od Alíka

  Podpořte prosím
  Modrou linku!