Alík

  • Alíkoviny
  • Klubovna
  • Hry
  • Nástěnky
  • Soutěže
  • Vtipy
  • Poradna
  • Copak hledáme:
    Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
    Jsi tu poprvé?

    Alík radí dětem

    Na otázky odpovídají

    pracovníci Modré linky, psycholožka BáraV, poradenské centrum Locika, projekt Sbarvouven.cz, NL pro odvykání, student práv Yaboiii, MVDr. Přemysl Rabas, Škola Vitae, vědecký novinář Pragmatik a správci. Občas odpovídá i sám Alík.

    Dotazy mohou pokládat pouze děti mladší 15 let.

    Moje tělo - váha

    Tělesná hmotnost a tvorba pohlavních hormonů

    Dobrý den, mám tady jeden stručný dotaz. Chci se zeptat, jestli může hrát roli váha na množství hormonů? (například Testosteron...)

    Děkuji za odpověď, jen mě to zajímá. :-)

    kluk, 14 let, 6. března

    Ahoj kluku,

    Určitá souvislost mezi tělesnou hmotností a tvorbou pohlavních hormonů existuje, a to jak u chlapců, tak i u dívek.
    K tomu, aby tělo dospívajícího člověka začalo na počátku puberty produkovat větší množství pohlavních hormonů, je třeba dosáhnout určitého kritického poměru mezi věkem, tělesnou výškou a hmotností; zároveň je však prokázáno, že u jedinců s nadváhou či obezitou je produkce pohlavních hormonů nižší, než u jedinců s normální váhou. Platí tedy, že tvorba pohlavních hormonů může být snížena jak v důsledku nadváhy či obezity, tak i podváhy či přímo podvýživy.
    Produkce pohlavních hormonů může být snížená nejen v důsledku obezity, ale i následkem nedostatku spánku, případně působením vysoké psychické zátěže (stresu).

    Moje tělo - váha

    Hlad, chuť k jídlu a jejich nedostatek

    Zdravím všechny,

    mám problém s jídlem, už několikátý den vůbec nepociťuji hlad ani skoro žízeň. Nemám ani žádné chutě, dokázala bych být celý den bez jídla, ale to vím, že je špatně, takže se snažím každý den sníst nějaké vyvážené jídlo. Necpu do sebe nic slaného ani sladkého, jím normálně, vyjímečně si něco dám, ale většinou to je spíš třeba něco doma upečeného, než nějaké kupované sladkosti. Piju vodu, poslední dobou mi voda chutná mnohem více než šťáva. Tento stav, že nemám hlad několik dní jsem už asi 2x měla. Nevím čím je to způsobené. Předevčírem mě bolela hlava, tak jsem si dala jeden paralen a dočetla jsem se, že za to můžou léky na bolest, je to pravda? Nemám žádnou ppp. Tím jsem si jistá, nesnažím se přibrat ani zhubnout, ani nějak v hlavě nemám s jídlem žádný problém. Jím to na co mám chuť. Momentálně tak už přes dva týdny beru různý doplňky stravy jako vitamín E, C, B, biotin plus na vlasy, Omegu 3, multivitamín a tekutý vitamín D, protože mi krevní testy ukázaly, že mám velký nedostatek vitamínu D, tak mi paní doktorka předepsala kapky. Měřím 170 cm, bude mi 15 let a vážila jsem 55 a teď se pořád vážím, protože jak nejím, tak se snažím hlídat aby mi třeba váha nešla rapidně dolů nebo něco. A začala jsem ubírat na váze, momentálně mám 52 kg. Nevím čím je způsobené to, že nemám hlad. Prostě necítím takovou tu „bolest“ v žaludku že mám hlad. Ani mi nekručí v břiše. Nebo je to normální? že moje tělo má třeba teď nějaký stav kdy nepotřebuje živiny? Moc to nechápu.

    holka, 14 let, 4. března

    Ahoj holko,

    Důvodů, proč nepociťuješ hlad, může být celá řada. Vzhledem k tomu, že se nacházíš v období dospívání, připadá v úvahu například kolísání hladiny pohlavních hormonů v krvi. Většina dospívajících pociťuje v důsledku hormonálních změn, k nimž v těle během dospívání dochází, naopak spíše zvýšenou potřebu příjmu potravy, která někdy přerůstá až v jakousi „žravost“, kdy dospívající jedinec dokáže sníst takřka neuvěřitelné množství jídla. Avšak tytéž hormonální změny mohou u některých dospívajících vyvolat i pravý opak, tedy omezení pocitu hladu či přímo ztrátu „chuti k jídlu“.
    Z dalších možných příčin připadá v úvahu například akutní infekční onemocnění, chronické onemocnění trávicí soustavy, autoimunitní onemocnění, vedlejší účinky některých léků (včetně některých analgetik, jak uvádíš v dotazu), případně „předávkování“ velkým množstvím doplňků stravy, ale nelze vyloučit ani příčiny psychické, zejména stres a zvýšené psychické napětí. V posledním uvedeném případě opět záleží na tom, jak konkrétní člověk a jeho tělo reaguje na zvýšenou psychickou zátěž – u některých vede k přejídání, u jiných naopak ke ztrátě chuti k jídlu. V Tvém případě se však podle všeho nejedná o klasickou poruchu příjmu potravy.
    Logický předpoklad, že člověk pociťuje hlad, když jeho tělo potřebuje dodat energii, tedy nemusí vždy platit, protože pocit hladu může být ovlivněn všemi výše uvedenými okolnostmi. Pokud Ti tedy zrovna nekručí v břiše a nemáš ani jiné nepříjemné pocity, jimiž se hlad projevuje, ještě to nemusí znamenat, že jídlo nepotřebuješ. I když zrovna netrpíš hladem, bylo by dobré sníst „aspoň něco“, aby se trávicí soustava udržovala v činnosti. To ale neznamená, že bych Ti radil, aby ses přejídala, i když nemáš chuť k jídlu. Nikdo by se neměl do jídla nutit násilím, protože výsledkem by byly jen další zažívací obtíže (nevolnost, zvracení). Rada tedy zní, abys i při nedostatku pocitu hladu jedla přiměřeně, tedy tak, aby sis zajistila alespoň minimální příjem potravy, ale zároveň aby se Ti neudělalo tak špatně, že bys měla pocit na zvracení. Z potravin vhodných pro zajištění základních funkcí trávicí soustavy lze doporučit nízkotučné mléčné výrobky, obiloviny, případně ovoce a zeleninu (včetně luštěnin).
    Naprostou nezbytností je však dodržování pitného režimu. Každý den je třeba si zajistit dostatečný příjem tekutin, a to 40 až 80 mililitrů tekutin na 1 kg tělesné hmotnosti. Vzhledem k tomu, že Tvoje tělesná hmotnost činí 52 kg, měla bys „do sebe dostat“ minimálně 2,08 litru (2080 ml) tekutin denně, i když právě nemáš žízeň, jinak hrozí dehydratace a poškození organismu. Při sníženém příjmu „pevných“ potravin by se mělo množství vypitých tekutin zvýšit.
    Podle toho, co v dotazu uvádíš, věnuješ pozornost svojí výživě i tělesné hmotnosti, což samo o sobě není nic špatného. Na druhou stranu se nemusíš obávat, že bys trpěla nějakými nemocemi z hladu, nebo dokonce z podvýživy, protože poměr mezi tělesnou výškou a hmotností je u Tebe naprosto normální. Při výšce 170 cm a hmotnosti 52 kg činí index tělesné hmotnosti přibližně 17,99 (což je v podstatě 18), přičemž optimální hodnoty tohoto indexu u dívek ve věku 14 let se pohybují v rozmezí přibližně 17 až 23, a tudíž nejsi bezprostředně ohrožena nadváhou ani podvýživou. Pokud trpíš nějakým chronickým onemocněním, například onemocněním trávicí soustavy, Tvůj lékař či lékařka o něm jistě ví, a proto by Tě jistě předem upozornil(-a) na případná rizika s nimi spojená.

    Moje tělo - váha

    Nízká hmotnost

    Dobrý den. Mám takový problém.
    poslednou dobou sem hrozne vychudnutej snažím se i pořádňe jíst ale stále sem hrozne chudej. mám jen 40 kilo a 155 cm moje BMI je asi 17 nebo tak nejak. Vědeli by ste mi pomoct třeba s jedálníčkem nebo tak neco?
    Predem dekuji za odpoveď a nashledanou.

    kluk, 12 let, 1. března

    Ahoj kluku,

    Vzhledem k Tvému věku, výšce a pohlaví je Tvoje hmotnost sice relativně nízká, ale stále ještě se nejedná o podváhu. Štíhlá postava nemusí být projevem onemocnění (například poruchy metabolismu), ale může se jednat o projev vrozených dispozic, tedy genetické výbavy, která je u každého člověka trochu jiná.
    Nicméně pokud chceš přibrat, neměl bys tento problém řešit přejídáním, tedy zvyšováním příjmu potravin, protože v důsledku přejídání by se mohly dostavit zažívací obtíže, aniž bys dosáhl očekávaného nárůstu hmotnosti. Raději doporučuji jíst pravidelně (denní příjem potravin rozdělit alespoň do pěti jídel) a zařadit vhodné potraviny, k nimž patří například plnotučné mléčné výrobky (tvaroh, jogurty), světlé pečivo, obilniny včetně rýže, těstoviny, dále sušené ovoce všeho druhu, ořechy (včetně kokosu) a mandle.

    Moje tělo - váha

    Přejídání

    Zdravím všechny.
    Poslední dobou (cca od listopadu) se hrozně přejídám. Většinou sladkého. Dělám to i když vůbec nemám hlad a třeba jsem před chvílí jedla. Prostě, jak někde vidím nějaké jídlo, tak začnu jíst. Snažím se cvičit, ale protože jím právě sladké a tudíž nezdravé, nemám moc energie ani chuti do toho, něco dělat a hýbat se.
    Prosím poraďte, jak se přestat přejídat, nebo jak si udržet motivaci (v mém případě ohledně hubnutí).
    Děkuji<3

    holka, 13 let, 25. února

    Ahoj holko,

    Problém s přejídáním může mít různé příčiny. Píšeš, že se přejídáš, i když nepociťuješ hlad. V takovém případě by příčiny mohly být psychické, poněvadž nadměrná konzumace zejména sladkých jídel je jedním ze způsobů, jimiž lze čelit stresu a zvýšenému psychickému napětí (zejména čokoláda má prokazatelné antistresové účinky). Nicméně nadměrný příjem potravy může souviset také s hormonálními změnami v období dospívání. Proces pohlavního dospívání je vysoce energeticky náročný, což řadu dospívajících lidí vede k tomu, že jedí mnohem více, než by na první pohled potřebovali – avšak právě jen na první pohled, protože pohlavní dospívání je spojeno s vysokým výdejem energie, kterou je třeba odněkud „načerpat“. Setkal jsem se dokonce už i s hovorovým označením puberty jako „období žravosti“. Nejedná se přitom o nějakou nadávku nebo urážku, ale o vyjádření skutečnosti, že mnozí dospívající (většinou spíše chlapci, ale někdy i dívky) zkrátka „spotřebují“ takové množství jídla, že to jejich rodiče mnohdy až překvapuje.
    Problém nastává tehdy, když se dospívající lidé „rozjedí“ tak, že zvýšený přísun potravy nejenže pokryje zvýšený energetický příjem spojený s růstem a vývojem těla, ale nadto vede ke zvýšenému ukládání tukových zásob, jinak řečeno k tloustnutí. Pokud k tomu přistupuje ještě únava a „nechuť k pohybu“, hrozí nadváha a obezita.
    Důležité je, aby ses i při vyšším příjmu potravy udržovala v dobré kondici. Pokud Ti chybí „chuť a energie“ k pohybu, zkus si najít takovou pohybovou aktivitu, která by Tě bavila. Pohyb bys totiž neměla vnímat jako nějaké „nutné zlo“, nýbrž jako činnost, která Ti může přinášet radost a potěšení. I když se Ti nechce běhat nebo cvičit (což jsou zřejmě první dvě věci, které člověka v souvislosti s pohybem a hubnutím napadnou), stále ještě zbývá celá řada pohybových aktivit, které jsou spojeny buď se stejným, nebo dokonce i vyšším energetickým výdejem.
    Z komplexních pohybových aktivit lze doporučit například plavání (které na rozdíl do běhu nepředstavuje tak vysokou zátěž pro klouby dospívajícího jedince), ale také tanec, ať už se jedná o tance klasické nebo moderní. Bývaly doby, kdy mladí lidé chodili tancovat pravidelně. A dobře dělali, protože tímto způsobem si – mimo jiné – zajistili zdravý pohyb. Přitom jejich motivací nebyl jen pohyb samotný, ale i zábava s ním spojená. Pro mladé lidi je tanec kromě jiného i vhodnou příležitostí k navazování komunikace s vrstevníky opačného pohlaví. A rozhodně se nemusíš obávat, že bys musela někam chodit v krajkových šatech, a že bys tančila s nějakým učesaným chlapcem v obleku a polobotkách. Kromě klasických společenských tanců existují i tance moderní, případně sportovní, přičemž fyzický výkon spojený s těmito druhy tanců je srovnatelný s řadou běžných sportů. S otázkou případného partnera se nemusíš trápit, protože na tanečních kurzech nebo v tanečním kroužku či škole Ti určitě nějakého vhodného tanečního partnera přidělí.
    Samozřejmě, že tanec není jedinou formou pohybu, kterou bych Ti mohl doporučit. Spíše však záleží na Tobě, aby sis vybrala takový druh aktivit, které by Tě nejvíce bavily. V každém případě by se mělo jednat o takovou pohybovou aktivitu, která by pro Tebe byla natolik atraktivní, že by Ti již sama o sobě pomohla překonat „nechuť“ k pohybu.

    Moje tělo - váha

    Co dělat s přejídáním?

    Zdravím mám dotaz . Nevím co mám dělat ale i když nechci tak se prostě dojídám až to skoro neni zdraví sám to vím a nevím co stím ale jak řikám i když se snažim tak mám chuť a jdu něco sníst . Chodím na procházky 2 km 20 minut což je svižnější tempo si myslím a i tak přibírám. Takže otázka je co dělat s dojídáním/přejídáním

    kluk, 14 let, 21. února

    Ahoj z Modré linky,

    rád bys měl více pod kontrolou své „dojídání se“. Přijde Ti, že i když nechceš, dáváš si porce navíc. Uvažuješ, jestli to je ještě zdravé. Nedivím se, pokud bys to měl tak, že předchozí jídlo Tě nezasytí a potřebuješ se něčím dojíst. Tvoje tělo v dospívání potřebuje dostatek dobrých živin. Říkám si, že se můžeš zkusit zaměřit na kvalitní stravu – dostatek dobrých tuků, bílkovin, vlákniny a dalšího potřebného. Probrat s Tebou Tvůj jídelníček může praktická lékařka anebo výživový poradce, se kterým si můžete s rodiči domluvit schůzku. Možná máš teď větší výdej a potřebuješ zkrátka i získávat víc energie. Můžeš se zaměřit na to chystat si zdravou svačinu – kousky zeleniny/ovoce apod., když přijde chuť se něčím dojíst. Pokud máš pocit, že máš málo sportu, zkus ještě pravidelněji pohyb zařadit – možná se vydáš ještě na další procházku, možná rád plaveš, protáhneš se doma, máš rád nějaký sport ve skupině. Jako důležitý krok vnímám to, že si uvědomuješ, že je to něco, co bys potřeboval změnit, poupravit. To je moc dobrý začátek – můžeš se postupně učit vědomě se rozhodnout, co si chceš dát a co ne. Možná časem místo toho, že se půjdeš dojíst, zařadíš jinou aktivitu, která zrovna odkloní Tvou pozornost. Zkus popřemýšlet, co by to mohlo být. Můžeš si jídlo spojit i s nějakým rituálem, který zkusíš dodržovat – třeba můžeš být u jídla vždycky u stolu, zkusíš se zaměřit jen na jezení (nebudeš používat mobil, koukat na obrazovku), aby mohl být Tvůj zážitek z najezení se silnější. Vše potřebné kolem toho s Tebou může probrat i školní psycholog, pokud jej na škole máte anebo jiný psycholog - odborník, kterého Ti pomohou dohledat rodiče. Pro podrobnější povídání jsme tu pro Tebe i na Modré lince, můžeš se ozvat.

    Přejeme, aby ses mohl zase brzy cítit ve svém těle příjemně,
    Modrá linka

    Moje tělo - váha

    Nadváha, problémy s postavou, hubnutí

    Zdravím,
    moc se omlouvám, psala jsem sem tolikrát, pořád mě něco napadá.
    Ohledně váhy jsem sem už taky psala, ale dnes bych to chtěla pořádně rozebrat. Takže;
    Je mi čtrnáct, měřím 165 cm, a vážím 62 kg. Sama se sebou nejsem spokojená, ale když mi tři členové rodiny nezávisle na sobě řeknou, že vypadám jak těhotná, spolužačka se mi posmívala, když mě viděla v plavkách...
    Chci zhubnout už dlouho. Snažím se jíst zdravěji, i trochu jídla ubrat, snažím se cvičit, ale nikdy to nevyjde a po pár dnech se přejím a přestanu cvičit. Nejhorší je, že sourozenci se mi smějí když se pokouším cvičit, a tím pádem nemám ani žádný prostor. Chtěla jsem začít běhat, ale nejde to. Jak s dechem (to vůbec), tak se stydím a nechce se mi pak.
    Já vím, četla jsem to mnohokrát, patří to k vývinu, mám třeba jiný metabolismus, ale už je to prostě moc.
    Nevíte, co dělat? (Jak získat dlouhodobou motivaci...?
    Fakt moc děkuju, Oshoa

    holka, 14 let, 14. února

    Ahoj holko,

    Jak jsem již uvedl v odpovědi na jeden z Tvých předchozích dotazů, poměr mezi tělesnou výškou a hmotností je u Tebe na hranici nadváhy. Nerovnoměrné ukládání tuku, které může být podmíněno vrozenými dispozicemi či hormonálními změnami v pubertě, se u Tebe zřejmě projevuje výraznějším břichem, i když jiné části těla zůstávají na pohled „hubené“.

    Ale podle toho, co píšeš v tomto nejnovějším dotazu, bych za největší problém považoval nevhodné chování sourozenců a možná i některých spolužáků. Nechci Tvoje sourozence urážet, ale jestliže se Ti posmívají, když cvičíš, a ještě Ti vykládají, že vypadáš „jako těhotná“ (otázkou je, zda vůbec někdy viděli těhotnou ženu a zda vědí, co se v jejím těle odehrává...), vypovídá to nejen o jejich škodolibosti až zlomyslnosti, ale především o značné psychické a sociální nevyzrálosti těchto jedinců. Na jednu stranu je pochopitelné, že Ti podobné řeči vadí, ale rozhodně bys takové „názory“ (ve skutečnosti trapné posměšky a nejapné provokace) neměla přijímat za své a tím připouštět, aby Ti ničily kladné sebepojetí. Když Tě sourozenci provokují, stále si v duchu opakuj, že oni tomu nerozumí, že Tě jenom dráždí, a že nemají tak docela pravdu.

    Nechci Ti radit, abys cvičila před sourozenci, a tím jim poskytovala „zábavu“ a námět k nevhodným poznámkám. Jak jsem však vyrozuměl, problémem u Tebe bude spíše motivace, a právě o tu se Tě sourozenci zřejmě snaží připravit. Sama se však můžeš motivovat tím, že si připravíš jakýsi písemný „plán hubnutí“, který však musíš před sourozenci pečlivě ukrýt, protože kdyby jej na nějakém přístupném místě objevili, zřejmě by jej obratem zneužili pro svoji zvrhlou zálibu v psychickém týrání a zesměšňování sestry. Pro jistotu můžeš v plánu používat různé zkratky a šifry, kterým sourozenci nerozumí.

    Součástí plánu by měla být úprava stravovacích návyků a přiměřený pohyb. Některé rady a doporučení najdeš už v odpovědi na Tvůj dotaz ze dne 8. prosince 2022. Pokud jde o stravování, rady zní:

    • nahradit světlé („bílé“) pečivo tmavým
    • jíst více zeleniny, případně méně sladkých druhů ovoce
    • jíst pravidelně, ale v menších dávkách
    • denní příjem potravy rozdělit nejméně do pěti jídel
    • dodržovat pitný režim a pít raději více než méně
    • vyhýbat se příliš tučným a příliš sladkým pokrmům

    Pohybové aktivity mohou zpočátku činit obtíže, zvláště když „nevystačíš s dechem“. Právě proto je vhodné začít vždy s menší zátěží (menším počtem cviků, kratší dobou pohybu) a postupně ji zvyšovat. Pohyb, to nemusí být jen cvičení doma na koberci nebo běh na atletické dráze. Dokonce i tak „obyčejný“ druh pohybu, jakým je chůze, je spojen s výdejem energie, jejíž množství závisí na délce či tempu chůze. Kdyby Tě nenapadl žádný jiný způsob, jak si zajistit pohyb (jít plavat do bazénu, jezdit na kole a podobně), můžeš alespoň párkrát obejít blok domů v okolí bydliště. Nebo můžeš při cestě ze školy, pokud jezdíš nějakým prostředkem hromadné dopravy (autobusem, tramvají), vystoupit o stanici dřív a zbytek dojít pěšky. V zimě bys měla každý den ujít alespoň 2 km pěšky, v létě alespoň 4 km. Když se unavíš nebo zadýcháš, můžeš si vždy na chvíli odpočinout, než „nabereš dech“. Ideálním prostředkem k odpočinku jsou například parkové lavičky. V zimě na nich ale nezůstávej sedět moc dlouho.

    Svoji motivaci také můžeš zvýšit tím, že si koupíš permanentní vstupenku do nějakého sportovního zařízení, třeba do bazénu. Platnost permanentní vstupenky je totiž většinou časově ohraničená, to znamená, že aby se její nákup vyplatil, musí si návštěvník svoje „volné“ vstupy do bazénu nebo na jiné sportoviště vyčerpat do určitého termínu. Kdyby se Ti do příslušného sportoviště „nechtělo“ jít, bude Tě motivovat už skutečnost, že když návštěvu vynecháš, část ceny permanentky Ti „propadne“, což by přece byla škoda.

    Především se ale netrap tím, co si o Tobě myslí nebo říkají ostatní lidé, ať už sourozenci, spolužačky nebo kdokoliv jiný. Nenech si své sebepojetí deformovat různými posměváčky a zlomyslníky, kteří se jen chtějí pobavit na Tvůj účet a mají náramnou legraci z Toho, jak se jim zase podařilo Tě „dostat“ a potrápit. Když se Ti sourozenec bude posmívat, můžeš se usmát a v duchu si pomyslet: „Ty jsi ale hloupý, viď?“ Nahlas mu to ale neříkej, protože by měl radost z toho, že se mu povedlo tě vyprovokovat.

    Moje tělo - váha

    Jak zhubnout?

    Ahoj poradno a spol
    Jak zhubnout aby si toho nikdo nevšiml? Kdybych to řekla rodičům, že chci zhubnout, tak by mi začali nadávat a nutili mě jíst ještě víc. V poslední době se snažím jíst méně, ale někdy mě přepadnou chutě na sladké a to dost často. Doma totiž nemáme moc “zdravých “ jídel.
    PS: hodně jsem přes leden přibrala ;-(

    holka, 2. února

    Ahoj,

    píšeš, že by sis přála zhubnout tak, aby si toho nikdo nevšiml a že se o tom nemůžeš bavit s rodiči, protože by Tě nutili jíst ještě víc. Snažíš se jíst méně, ale někdy Tě přepadnou chutě na sladké. Přijde Ti, že doma nemáte moc zdravých jídel. Chápu, že je pro Tebe možná nepříjemné, že jsi přibrala a to je asi důvodem, proč chceš nyní zhubnout. Nevím o Tobě a Tvé situaci mnoho informací - například kolik vážíš nebo kolik je Ti let. Současně nejsme nutriční ani zdravotní poradna, takže Ti v tomto nedokážeme poradit. Napadá mě však, že příbytek váhy může být způsoben tím, že se stále ještě vyvíjíš a rosteš. Přírůstek váhy v období dospívání může být zcela přirozený.

    Zároveň oceňuji, že se zajímáš o to, jak jíš a chtěla bys mít doma spíše zdravější potraviny. Připadá mi důležité, jak píšeš, že s rodiči o tom nemůžeš mluvit. Také Ti nevyhovují potraviny, které doma máte. Vnímám, že by sis chtěla sama více řídit, jak se stravuješ. Protože nejsi plnoletá, je to zatím něco, co se bez konzultace s rodiči bohužel neobejde. Pokud s nimi o tom mluvit nejde, je někdo jiný dospělý, komu věříš a mohla bys to s ním probrat? Je důležité, abys na to nebyla sama a s jídelníčkem Ti někdo poradil, třeba i odborník, například nutriční terapeutka/terapeut.

    Držíme Ti palce,
    Modrá linka

    Moje tělo - váha

    Jsou mé míry normální?

    Ahoj, mam dotaz ohledne my vysky a vahy. Je mi 13 let, merim 173 cm a vazim 69 kg.

    1. Je moje vaha zas tak spatna jako si myslim?
    2. Je normalni i moje vyska? Jsem skoro nejvyssi ze tridy, vetsina mych vrstevniku je oproti mne mensi. A muze mit vetsi vyska i nejaky zdravotni rizika?
    holka, 13 let, 1. února

    Ahoj,

    píšeš nám dotaz ohledně své výšky a váhy. Je opravdu těžké takto na dálku posuzovat Tvé míry. Každý jsme jiný, každý máme jinou stavbu těla, jiné rodinné předpoklady. Rozumím, že je to nyní věc, které Tě napadá a možná trápí. Připadá mi důležité, jak se ve svém těle Ty sama cítíš. Píšeš o své váze, že je špatná. Pokud máš o své váze pochybnosti, zkus o tom promluvit s rodiči anebo s jiným dospělým, kterému věříš a případně s Tvojí/Tvým dětskou/dětským lékařkou/lékařem. Lékař dokáže posoudit, zda je všechno v pořádku. A může Ti i doporučit, jaké změny v jídelníčku udělat, jaký pohyb zařadit, vyloučí případné zdravotní důvody. Můžeš vyhledat i konzultaci u nutričního terapeuta, který dokáže zjistit, zda máš správný podíl živin v těle.

    Co se týká výšky, to je věc, kterou nikdo z nás nemůže ovlivnit. Někdo roste rychleji, jiný pomaleji. Obecně dívky vyspívají dřív než chlapci, ale růst se pak zastaví a ostatní Tě zase dorostou nebo i předrostou. Záleží i na tom, jak vysoké máš rodiče. Podle toho si můžeš udělat představu, jak asi vysoká budeš. Větší výška sama o sobě zdravotní rizika nepřináší.

    Přejeme Ti, ať se Ti daří
    Modrá linka

    Moje tělo - váha

    Optimální váha

    Dobrý den, chci se zeptat, jaká je optimální zdravá váha pro 14letou holku skoro 15letou. Je mi 14, skoro 15, měřím 170 cm a vážím 53 kg. Děkuji, Natálie.

    holka, 14 let, 31. ledna

    Ahoj Natálie,

    ptáš se na ideální váhu. Je dobře, že se zajímáš o svůj zdravý vývoj a umíš se zeptat na to, co potřebuješ vědět.

    Ideální nebo zdravá váha pro Tvůj věk a výšku může být různá. Každý člověk má jinou ideální hmotnost a záleží na více faktorech. Je možnost spočítat si tzv. BMI (body mass index), který může určit, jestli poměr Tvé výšky a váhy je v normě. Chci však upozornit, že BMI je pouze orientační a také se počítá jinak u dětí a dospělých. Optimální váhu Ti tady nesdělíme, jelikož nejsme odborníci na výživu a odpovědět tedy neumíme. Můžeš ji ale více probrat např. se svým praktickým lékařem, nebo s nutričním terapeutem.

    Pokud bys chtěla sama posoudit své BMI, můžeš například na těchto stránkách: https://www.childrenbmi.com/cs/.

    Pěkné dny,
    Modrá linka

    Moje tělo - váha

    Tělesná hmotnost

    Ahoj poradno mám dva dotazy jeden se týká vás a druhý mě. Tak začnu tím na vás: Vy jako poradna vidíte kolik kdo poslal dotazů když není zveřejněné jméno?
    A teď ten dotaz co se týká mě: Mám 157cm a 59kg, je mi 13 let, chodím do 7. třídy, a připadám si tlustá;-(. Chtěla bych zhubnout ale mám ASTMA takže žádný sport dělat nemůžu. Takže ten dotaz: Je má váha v pořádku nebo mám nadváhu?

    holka, 13 let, 31. ledna

    Ahoj holko,

    Když odpovídám na dotaz z poradny, vidím také všechny předchozí dotazy, které byly položeny stejným uživatelem. Jméno uživatele ale není vidět, pouze texty starších dotazů a odpovědi na ně, ale nic víc. Takže sice vidím, že jsi poslala předchozí dotaz 10. prosince 2022, ale nevidím, jak se na Alíkovi jmenuješ, ani žádné jiné údaje o Tobě. Nemusíš se tedy obávat, že bych podle Tvého dotazu poznal, kdo jsi.

    Nyní k Tvému dotazu, který se týká tělesné hmotnosti. Váha 59 kg je u dívky Tvého věku normální. Průměrná tělesná hmotnost třináctiletých dívek je sice poněkud nižší (47,5 kg), ale „průměrný“ rozhodně neznamená „správný“, protože průměr není nic jiného, než součet určitých číselných hodnot vydělený počtem těchto hodnot. Za normální rozsah tělesné hmotnosti u dívek ve věku 13 let se považuje 35 až 68 kg, což je rozmezí, do kterého se se svojí hmotností vejdeš. Tvoje tělesná výška je rovněž normální (normální tělesná výška se u dívek v Tvém věku pohybuje v rozmezí 147 až 173 cm).

    Důležitý je poměr mezi tělesnou výškou a hmotností, který se vyjadřuje pomocí indexu tělesné hmotnosti. Ten u Tebe činí 23,9. To je sice poměrně vysoká hodnota, ale stále ještě normální (rozsah normálních hodnot indexu tělesné hmotnosti u dívek ve věku 13 let činí přibližně 15 až 25). Rozhodně se nejedná o obezitu, nicméně už se jedná o nadváhu. Navíc některé dospívající dívky si připadají „tlusté“, protože v důsledku hormonálních změn, k nimž dochází během dospívání, se tělesný tuk ve větší míře ukládá na určitých částech těla – u většiny dívek je to v oblasti boků a hýždí, ale u některých stále ještě převážně na břiše.

    Pokud se z nějakých důvodů nemůžeš věnovat přímo sportu, můžeš alespoň vykonávat zdravotní procházky. Chůze je také pohyb a je zdraví prospěšná, i když nějakého zásadního úbytku tělesné hmotnosti díky ní nedosáhneš. Jestliže nemůžeš vykonávat nějakou fyzicky náročnější pohybovou aktivitu, můžeš dosáhnout redukce (snížení) hmotnosti alespoň úpravou stravovacích návyků. Jez častěji, ale v menších porcích (denní příjem potravy by měl být rozdělen alespoň do pěti jídel). Dodržuj pitný režim a zajisti si dostatečný příjem tekutin. Z potravin se vyhýbej především „bílému“ pečivu, tj. světlému pečivu z pšeničné mouky (rohlíky, housky a podobně), které je vhodné nahradit pečivem tmavým. Když budeš mít hlad, dobře Tě zasytí zelenina (některé druhy obsahují i více než 90% vody). Úplné vynechání živočišných tuků bych v období růstu a dospívání příliš nedoporučoval, ale například místo plnotučných výrobků můžeš jíst polotučné (mléko, jogurty a podobně, které obsahují nejvýše 1,5 % tuku). Především je však důležité, abys problémy s nadváhou neřešila hladověním. Příliš rychlé tempo hubnutí (což je více než 1 až 3 kg týdně) je zdraví škodlivé, obzvláště pak ve věku, kdy člověk roste a jeho tělo se vyvíjí.

    Moje tělo - váha

    Podváha

    Ahoj Alíku aspol,
    podle kalkulačky a i podle té na internetu jsem si počítala jestli jsem v podváze, nebo jsem na tom normálně. Na obou mi vyšla podváha, tak jsem to řekla mamce, ale ona mi řekla že tomu nemám věřit, ale já sama vím že v té podváze jsem, ona to už ale asi věděla jen nechtěla abych se stresovala asi. Pokoušela jsem se jí zeptat jestli by to nešlo vyřešit stravníkem nebo jak se mu říká, ale zase se jí nechce chodit po doktorech, stejně jak mně a brzo mě čeká očkování. Nevíte co kromě doktorů a odborníků na stravu by pomohlo?
    Předem děkuji za odpověď

    holka, 14 let, 29. ledna

    Ahoj,

    oceňuji, že se zabýváš tím, co potřebuje Tvé tělo a jak se v něm cítíš. Všimla sis, že máš asi podváhu, ráda bys to řešila, ale máma moc po doktorech chodit nechce. Ptáš se, co by pomohlo. Asi tím máš na mysli, jak přibrat.

    Myslím, že není ani tak podstatné, co říká kalkulačka, protože ta může opravdu někdy mást, zvláště u dětí, je spíše orientační. Podstatné mi připadá, jak se cítíš. Podle Tebe podváhu máš, chtěla bys přibrat. Je mi líto, že máma to moc řešit nechce, zasloužíš si, aby se zabývala tím, co potřebuješ. Alíkova poradna není zdravotní ani nutriční poradna, a proto Ti nemohu odpovědět, jak bys mohla přibrat. K tomu je důležité vyhledat odborníka, nutriční/ho terapeutku/terapeuta. Díky takové pomoci dokážeš zjistit, jestli Tvému tělo něco chybí, jak jinak bys měla nastavit jídelníček. Mohu Ti pouze obecně říci, že je důležité, abys jedla pravidelně, vyváženě a dle potřeb svého těla. Strava by měla mít správný poměr živin, například takto: http://nutricniordinace.cz/novinka/potravinova-pyramida-pomocnik-pro-spravne-stravovani.

    Chci Tě hlavně podpořit, abys zkusila mámu znovu poprosit a vyjádřit, že Tě podváha trápí, chceš ji řešit. Případně je někdo jiný dospělý, komu důvěřuješ a s kým to lze probrat? Třeba táta, babička, nebo někdo ve škole (třeba školní psycholožka/psycholog)? Je důležité, abys na to nebyla sama.

    Držíme Ti palce,
    Modrá linka.

    Moje tělo - váha

    Hubnutí

    Ahoj.

    Chtěla bych zkubnout protože si připadám strašně tlustá. Snažím se jist zdravé ale proste si někdy dam bramburky nebo něco sladkého. Ohledně sportu je to asi horší protože me žádný sport nebavi kromě tenisu ale ten je hodně drahý. Neumím ani běhat hned se zadycham. Jak by se dalo efektivně zhubnout aby si nikdo nevšiml ze se o to snažím? Rodičům ani nikomu jinému to říkat nechci. Je moje váha nebezpečná pro zdraví ? Mám strašný strach ze ano.

    Vážím : 61 kg ;-(;-(;-(
    Měřím : 164 Cm
    Je mi : 13 a půl roku
    Jsem : holka

    Předem děkuji za odpověď.

    Hezky den a ahoj.

    holka, 13 let, 30. ledna

    Ahoj holko,

    Nejprve k Tvojí výšce a hmotnosti. Tělesná výška 164 cm je mírně nadprůměrná, avšak naprosto normální (průměrná výška u dívek ve věku 13 let činí 160 cm, za normální se považuje výška v rozmezí 147 až 173 cm). Tělesná hmotnost 61 kg je rovněž ještě normální (rozsah normálních hodnot hmotnosti u dívek ve věku 13 let činí 35 až 68 kg). Důležitý je poměr mezi výškou a hmotností vyjádřený tzv. indexem tělesné hmotnosti. Hodnota indexu u Tebe činí přibližně 22,68. Za normální se u dívek Tvého věku považuje rozmezí přibližně 15 až 25. Stále ještě se tedy nejedná o nadváhu, i když se k ní svým způsobem blížíš.

    Samozřejmě záleží i na tom, jakým způsobem je na těle rozložen tuk. I když dívka netrpí zrovna nadváhou nebo obezitou, může si připadat „tlustá“, pokud se na některých částech těla hromadí více tuku než na jiných. To je dáno hormonálními změnami, jimiž dívčí tělo během puberty prochází. Zatímco u některých dívek se tuk ukládá převážně v oblasti boků a hýždí (v hovorové řeči se taková postava někdy označuje jako „hruška“), u jiných je to v oblasti břicha (takovou postavu naši předkové lidově označovali jako „jablko“).

    Pokud cítíš, že potřebuješ zhubnout, doporučuji kombinaci úpravy stravovacích návyků a zajištění přiměřeného pohybu. Z potravin by ses měla vyhýbat především „bílému“ pečivu, což je světlé pečivo z pšeničné mouky (světlé rohlíky, housky, toastový chléb). Vhodnější je tmavé pečivo z žitné mouky (dalamánky, chleba, v dnešní době se však vyrábějí dokonce i tmavé rohlíky nebo žemle). Jíst bys měla sice v menších porcích, ale častěji, a to nejméně 5× denně (snídaně – dopolední svačina – oběd – odpolední svačina – večeře). Dále se vyhýbej tučným pokrmům, k nimž patří i brambůrky neboli chipsy (smaží se v oleji, což je také tuk). Naproti tomu sladké pokrmy představují menší „zlo“, protože cukr je tělem zpracováván mnohem rychleji, než tuk, a proto jej lze snadněji „spálit“ pohybovou aktivitou.

    Pokud jde o cvičení a pohyb vůbec, doporučoval bych některou z komplexních pohybových aktivit. Především plavání, které je spojeno s velkým energetickým výdejem, a přitom nepředstavuje tak vysokou zátěž na klouby dospívajícího člověka, jakou je například běh. Pokud už ale chceš běhat, pak si najdi nějaký ne příliš tvrdý povrch (například štěrk, antuku, nebo polyuretanový běžecký „ovál“, který je dnes již běžnou součástí zrekonstruovaných školních hřišť). Naopak nevhodné je běhat na asfaltu, betonové dlažbě a podobně, protože otřesy kloubů jsou na tvrdém povrchu nepřiměřeně silné, zvláště pokud nemáš vhodnou běžeckou obuv vyrobenou speciálně pro běh.
    Kromě plavání lze doporučit v zimě lyžování, v ostatních ročních obdobích jízdu na kole. Obojí je již spojeno s v dnešní době poměrně vysokými výdaji, a tak by se možná vyplatilo si raději koupit nějakou zvýhodněnou permanentní vstupenku do plaveckého bazénu, který má otevřeno po celý rok.

    Pokud jde o „zadýchání“, to souvisí s jednorázovou fyzickou zátěží. Aby se tělo naučilo „hospodařit s kyslíkem“, měly by být pohybové aktivity pravidelné (například je vždy lepší chodit plavat dvakrát týdně na jednu hodinu, než jednou týdně na dvě hodiny). Pokud netrpíš astmatem či podobným onemocněním, mělo by ke zmírnění obtíží se zadýcháním přispět i každodenní cvičení. Nemusí se jednat přímo o nějaké sportovní „výkony“, stačí prostá rozcvička, jakou nejspíš znáš z tělocviku.

    Moje tělo - váha

    Chci zhubnout

    Ahoj Alíku, mám problém s obezitou a ať už pro to dělám cokoli tak nemohu zhubnout. :-(
    Prosím o radu jak zhubnout, protože se bojím, aby jsem nezačal pozdě.
    Děkuji.

    kluk, 11 let, 26. ledna

    Ahoj,

    je fajn, že se zajímáš o svůj zdravotní stav. Obezitu dětí by měli řešit rodiče spolu s praktickým lékařem/lékařkou. Nevím, jak jsi na tom Ty, neznám Tě, ve stručném e-mailu jsi neuvedl ani váhu a výšku a netuším ani, zda sám sebe vnímáš jako obézního nebo máš obezitu diagnostikovanou lékařem. Píšeš, že ať děláš cokoliv, zhubnout se Ti nedaří. Potřebovala bych vědět, co děláš pro to, abys zhubnul, ale zejména, zda spolupracuješ s rodiči, protože váhu většinou určuje celková životospráva v rodině, prostě to, jak rodina žije, stravuje se, jak moc se (ne)pohybuje, atd.

    Obecně lze ale k hubnutí říci, že velice důležitá je pestrá strava, co nejvíce zeleniny, také ovoce, minimum cukru, soli, hodně tekutin, stačí obyčejná voda, neslazené čaje. Je třeba vyhýbat se konzumaci kofol, coca coly, limonád apod.

    Mimo pestré stravy můžeš svou váhu ovlivnit i pomocí pohybu. Nevím, zdali se věnuješ nějakému sportu, pokud by se Ti však nějaký sport podařil zařadit do Tvého života, věřím, že hubnutí půjde zase o něco lépe. Pokud sportování není tvoje silná stránka, můžeš do svého programu zařadit alespoň dlouhé procházky. Kromě pohybu je však důležitý také kvalitní spánek.

    Velmi mi chybí Tvé základní údaje o výšce a váze, a proto Ti kromě obecných rad mohu poradit jen to, aby ses spolu s rodiči obrátil na svou dětskou praktickou lékařku/lékaře, která vám může nejlépe doporučit, jak postupovat, abys měl správnou váhu, popřípadě může doporučit i výživového poradce/poradkyni, pokud by si rodiče nevěděli rady.

    Můžeš se také znovu obrátit na nás a celou situaci s námi probrat více do hloubky. Všechny kontakty nalezneš na modralinka.cz

    Přejeme Ti, ať se Ti v životě daří.
    Modrá linka

    Moje tělo - váha

    Potíže s nízkou váhou

    Zdravím všechny z poradny. Již od mého „mladí“ se potýkám s potížemi s váhou. Například v 1. Třídě (6-7 let) jsem měřila kolem 125-130cm a vážila pouhých 16,5 kila. Donedávna jsem vážila 38 kilo což si myslím, že vzhledem k mé výšce (170cm) bylo celkem málo. Aktuálně měřím okolo 175 cm a vážím 45 kilo, a vypadám jako špejlička. Je tato váha pro můj věk a výšku vhodná? A popřípadě Jak přibrat když mám spalování které mi to nedovoluje?

    holka, 13 let, 16. ledna

    Ahoj z Modré linky,
    píšeš nám o své váze, se kterou máš dle sebe potíže již od mala. Ptáš se, zda je Tvá váha úměrná k výšce, popř. jak přibrat.

    Na otázku, zda je Tvá váha úměrná k výšce by Ti nejlépe odpověděli odborníci - praktický lékař/ka, výživový poradce apod. Můžeš si ale vypočíst svoje BMI (Body Mass Index), které orientačně určuje, jak na tom člověk s poměrem výšky a váhy je. Zkusit to můžeš například tady: https://www.childrenbmi.com/cs/ nebo třeba tady: https://prevodyonline.eu/cz/bmi-pro-deti-i-dospele.html.

    Když jsem zadala do tabulek Tvůj věk, váhu a výšku, vyšlo mi, že Tvoje váha je mírně nižší, než by mohla být. Říkám si, že by bylo dobré probrat toto téma i s rodiči a popř. se společně s nimi můžeš obrátit na praktickou lékařku/lékaře, která/ý Ti může dát i doporučení ohledně životosprávy. Může také vzít v úvahu i jiné důležité skutečnosti, které my nemůžeme hodnotit. Nebo se můžete společně obrátit na výživovou poradkyni, ta Tě může velmi přesně změřit a zvážit i včetně minerálů a podílu svalů a tuků v těle. Také s ní můžeš konzultovat svůj jídelníček, který může zásadně pomoct zvýšit Tvoji váhu.

    Poměr váhy a výšky se v dospívání často mění a někdo to má podobně jako Ty, že je přirozeně hubený, aniž by hladověl anebo hodně sportoval. V dospívání je hodně důležité jíst dostatečně a pestře, aby tělo dostalo všechny potřebné živiny k růstu a vývoji.

    Přejeme hodně štěstí,
    Modrá linka

    Moje tělo - váha

    Postava v období dospívání

    Ahoj Alíku.
    Mám dotaz, vážím 58 kg,mám 161 cm a v pase jsem hubená ale mám velké boky. Co mám s tím dělat a ještě se chci zeptat jestli je moje váha v pořádku. Předem děkuji za odpověď.

    holka, 11-12 let, 14. ledna

    Ahoj holko,

    Protože uvádíš věk 11 až 12 let, budeme počítat s hodnotami tělesné výšky a hmotnosti pro dívky ve věku 11 a půl roku. Normální tělesná výška dívek tohoto věku se pohybuje v rozmezí 138 až 164 cm, hmotnost pak v rozmezí 28 až 57 kg. To ale neznamená, že Tvoje hmotnost 58 kg už je „moc vysoká“, protože hmotnost musíme u každého jedince posuzovat ve vztahu k výšce. Index tělesné hmotnosti, který vyjadřuje vzájemný vztah mezi tělesnou výškou a hmotností, u Tebe činí přibližně 22,4. Přitom normální hodnoty indexu tělesné hmotnosti u dívek ve věku 11 a půl roku se pohybují v rozmezí přibližně 14 až 23,5. Tvůj index tělesné hmotnosti se sice blíží spíš horní než dolní hranici uvedeného rozmezí, avšak stále ještě se nejedná o nadváhu. Tvoje tělesná hmotnost ve vztahu k Tvé tělesné výšce je tudíž v pořádku.

    Pokud jde o tvar postavy, ten právě v období dospívání prochází určitými změnami. Vzhledem k tomu, že jsi dívka, je naprosto normální, že máš „velké boky“. Právě jsi totiž ve věku, kdy dívčí postava začíná získávat charakteristické ženské rysy. K tomu patří i širší boky. Příčiny rozšiřování boků v období puberty jsou dvě. Tou první je už tvar pánve, která se přibližně ve věku 9 až 10 let začíná u dívek postupně rozšiřovat, zatímco u chlapců zůstává relativně úzká (rozdíl mezi tvarem pánevních kostí u muže a ženy si můžeš prohlédnout pod odkazem zde – vlevo mužská, vpravo ženská). Druhou příčinou je zvýšené ukládání tuku na bocích. To je podmíněno hormonálními změnami, k nimž v dívčím těle dochází, konkrétně nárůstem hladiny estrogenů v krvi. Dělat s tím nic nemůžeš, ale ani to není nutné. Důležité je, abys svoje tělo dovedla přijímat i se všemi jeho přirozenými změnami. Vzhled Tvého těla se během puberty ještě více změní, ale pořád to budeš Ty.


    Prosba od Alíka

    Podpořte prosím
    Modrou linku!