Poradna: Alík radí dětem

Na otázky odpovídají

pracovníci linky důvěry Modrá linka, Alíkova kamarádka BáraV, odborníci na boj proti kouření z projektu Nekuřátka a správci. Občas odpovídá i sám Alík.

Dotazy smí pokládat čtenáři mladší 15 let.

Moje tělo - váha

Ahoj Alíku, je mi skoro 14 let, vážím 39 kg a měřím 155 cm. Mám nadváhu?

holka, 13 let, 23. dubna 2019

Ahoj,
vzhledem k tvému věku a výšce je tvoje váha podprůměrná, tudíž je naprosto neopodstatněné mluvit o nadváze. Naopak by bylo dobré zaměřit se na pestrý a vyvážený jídelníček a pravidelné stravování, aby se tvoje váha upravila. Protože přibírání na váze může být někdy stejně složité a problematické jako hubnutí. Každopádně jakékoli hubnutí rozhodně není na místě.
Měj se hezky!
Bára

Moje tělo - váha

Dobrý den,
Vážím 103 kg,měřím 185 a je mi 14 let.Všichni spolužáci se mi smějou,že jsem tlustej a tak.Ale já si vždy řeknu v hlavě „jenom ti závidí“.Ale sám chci se svou váhou něco dělat protože chci být hubený a chci jim ukázat,že to dokážu,ale nevím jak.A ještě k tomu mám křivá záda a s tím bych chtěl taky něco dělat.
Poradíte mi prosím ?

kluk, 14 let, 18. dubna 2019

ahoj,
Tvoje váha je opravdu s ohledem na Tvůj věk i výšku poměrně vysoká. Jsi ale také vyšší než kluci v Tvém věku obvykle bývají a ještě dále nejspíše porosteš.
Ideální by tak bylo váhu udržovat, zatímco dále porosteš. K tomu nejlépe přispívá pravidelný pohyb - alespoň 30 minut pohybu denně. Může to být jakýkoliv pohyb, který Tě bude bavit - jízda na kole, koloběžce, skateboardu, plavání, procházka svižnou chůzí, lehké posilování s vlastní váhou, apod. Zkus si promyslet, co by Tě bavilo.
Kromě pohybu je ale nutná i vhodná strava - protože pořád rosteš, neměl bys rozhodně hladovět, naopak jez pravidelně. Měj denně 3 hlavní jídla a mezi nimi menší svačinky.

Zkus ze svého jídelníčku vyřadit jídla rychlého občerstvení, slané pochutiny jako jsou např. slané oříšky nebo tyčinky či chipsy, zkus omezit sladkosti a když Tě honí mlsná, dát si např. jen kousek čokolády. Zařazuj ovoce a zeleninu, mléko a mléčné výrobky (jogurty, tvaroh, sýry), ryby a libové maso, luštěniny a obiloviny (ovesné vločky, chleba, žitný chléb, těstoviny, rýže - třeba i celozrnný kuskus), brambory, malé porce nepražených a nesolených ořechů.
Tipy na svačiny a na další vhodná jídla (a také recepty) můžeš najít na webu Vím, co jím:
www.vimcojim.cz/magazin/clanky/o-vyzive/Idealni-svaciny-pro-deti-i-dospele.-A-co-si-radeji-nedat%5f%5fs10010x11127.html
www.vimcojim.cz/magazin/clanky/o-vyzive/Projezme-se-ke-zdravi---jak-na-pestry-a-vyvazeny-jidelnicek%5f%5fs10010x10935.html

Ohledně křivých zad - tady nemůžeme poradit na dálku. Bude nejlepší, když společně s jedním z rodičů zajdeš k Tvému lékaři a zeptáte se na více informací. Lékař Vám jistě vše vysvětlí a doporučí, co je možné s tímto zdravotním problémem dělat. Někdy mohou být vhodné speciální cviky, které člověka naučí odborník - fyzioterapeut.

Držíme palce, ať se Ti dobře daří!
Vím, co jím

Moje tělo - váha

Milá poradno
mám takový problém s mojí váhou .
Moc mně to mrzí , vážím 52,8 kg a měřím 161- 165 vůbec se dobře necítím .
Poraď co s tím.
Sladké a slané jsem omezila , ale na oslavách atd si dám ( nejde odolat ).
S pohybem je to tak , že třeba cvičit začnu , ale nevidržím u toho .
Můžete mi prosím poradit ?

holka 13, 17. dubna 2019

ahoj,
Tvoje váha je ve vztahu k Tvému věku a výšce úplně v pořádku, je optimální. Otázkou pak tedy je, proč se necítíš dobře.
V průběhu dospívání, kdy se tělo mění, člověk roste, na sobě řada holek i kluků hledá chyby. Ale realita je taková, že nikdo není dokonalý. Každý by na sobě asi našel něco, s čím není spokojený, co se mu nelíbí.

Není cílem nedat si ani trochu něčeho sladkého nebo slaného. Ale hlavní je, aby to tvořilo jen malou část našeho stravování - aby většinu mělo běžné jídlo, které je i bohaté na živiny. Je normální dát si pár bonbonů nebo kousek čokolády občas, ale už není v pořádku dát si každý den sáček bonbonů. Většinu by mělo tvořit "normální jídlo", kde bude zastoupena zelenina, ovoce, mléko a mléčné výrobky, luštěniny, obiloviny (ideálně celozrnné), libové maso a ryby, menší množství ořechů...

Co se týče pohybu, zkus hledat nějakou aktivitu, která Tě bude bavit - když Ti bude pohyb přinášet i radost, bude to jednodušší. Můžeš třeba sportovat i společně s kamarádkou - ve dvou je vždy větší zábava než třeba samostatně. Nemusí se jednat vždy jen o cvičení. můžete si vyrazit na výlet na kole, jít na procházku svižnější chůzí, můžete třeba i tančit... Možností je spousta a věříme, že nakonec najdeš nějakou aktivitu, kterou si oblíbíš.

Ať se Ti dobře daří přeje Vím, co jím

Moje tělo - váha

Ahoj, prijde mi ze tloustnu
merim 163cm a vážím okolo 58 kilo. Nevadilo by mi, kdyby to nebylo vidět, ale minule prázdniny jsem měl asi tak 43 kilo a byl jsem normálně hubenej-vlastně tak odjakživa. Přiznávám ze teď nejim moc zdrave(občas zajdu do mekace nebo kfc). Od prázdnin tak do října to bylo ok, ale pak jsem si zlomil prst a nic jsem nedelal. Jedl jsem furt stejně a když jsem se mohl začít hýbat, tak byly Vánoce a tréninky už nebyly... na Mikuláše jsem dostal hodně sladkého a snědl jsem to vsechno do Vánoc, a na Vánoce jsem jedl dost cukroví a všeho možného...no a jak jsem se na sebe Koukal do zrcadla, tak jsem viděl, že trošku přibírám.Nejak mi to nevadilo a tak jsem jedl furt stejně a už jsem i začal trenovat. Jenže poslední dobou vidím, jak se mi zvětšuje bricho a boky...když sedím, tak mi bricho „přetéká“ přes kalhoty a boky také. Když stojím tak mám takové zaoblené kulatší břicho... nikomu to nevadi, jen třeba už nezapnu košili, kterou jsem minuly rok zapnul a byla mi ještě velká...teď jsem schopný sníst celou čokoládu, nebo balík chipsu, nebo dokonce 2 pizzy sám během par minut! Teď ve třídě mi kluci říkají ze jsem se pěkně zprasil, ale taky rikaj jestli s nima nechci někdy zajít do kfc...jelikož teď bude léto a budu chodit v plavkách, tak nevim, jestli se na to vykašlu a normálně budu jist nezdravě furt(mne to totiž ani nevadi) nebo jestli mám začít hubnout kvůli holkam ať si o mne nemyslí ze jsem nejakej spekoun

kluk, 14 let, 11. dubna 2019

Ahoj,

ve svém dotazu píšeš, že Ti přibývání na váze vlastně nevadí, přemýšlíš ale, jak budeš vypadat v létě v plavkách.

Přejídání a častá konzumace jídel rychlého občeratvení ale nemá "jen" vliv na to, jak vypadáme, kolik vážíme - hodně to ovlivňuje i naše zdraví. Čím více jíme těch méně vhodných potravin, tím méně prostoru máme v jídelníčku pro ty vhodné potraviny, jejichž prostřednictvím přijímáme důležité živiny - bílkoviny, sacharidy, zdravé tuky, vitamíny a minerální látky, stopové prvky a i řadu dalších látek - jako je např. vláknina, aj.
Chipsy, pizza, jídla z fast foodu, sladkosti jsou obvykle hodně kaloricky vydatné, ale na důležité živiny jsou dost chudé. Pokud se takto stravujeme dlouhodobě, preferujeme spíše méně vhodné a zdravé potraviny (které bychom měli konzumovat jen občasně, spíše výjimečně a v menším množství), mohou pak našemu organismu chybět právě ty důležité živiny. Naše tělo není dokonalé a nedokáže si všechny potřebné látky vyrobit, musíme jich řadu přijmout ve stravě
Pořád rosteš - a tak je Tvoje potřeba kvalitní stravy s dostatkem všech živin ještě více důležitá než u dospělých. V tuhle chvíli třeba to, jaké množství vápníku ve stravě přijímáš, ovlivňuje to, jak budou Tvoje kosti pevné v dospělosti.
Navíc, pokud se pravidelně přejídáš velkými porcemi jídla, nutíš svůj žaludek, aby se zvětšil - aby se do něj vešlo více jídla. A tohle zvětšení se ale pak už nedá jednoduše změnit tím, že bude člověk jíst zdravě. Žaludek není sval, už se nezmenší sám - proto se třeba u lidí s vysokým stupněm obezity někdy v rámci její léčby přistupuje k operaci, kdy se žaludek musí zmenšit chirurgicky.

Rozhodnutí, jak se stravovat dál, je na Tobě. Z hlediska zdraví by ale bylo lépe, kdyby ses přejídat přestal a změnil bys své stravování, více bys konzumoval zeleninu, ovoce, mléko a mléčné výrobky, libové maso a ryby, luštěniny, brambory, rýži, těstoviny, třeba i ovesné vločky, ořechy. A ty méně zdravé potraviny si dal jen občas a v menším množství.

Ať se Ti dobře daří přeje Vím, co jím

Moje tělo - váha

Ahoj promiň že otravuju:( ale denně přijímám 1900-2000 kcal a na tom příjmu strašně moc přibírám není to moc ? Sportuju skoro denně hraju fotbal 2-3 týdně florbal 1 týdně tělák 1 týdně a chodím běhat 1-3 týdně když se mi nechce tak se nenutím ale alespoň 1 týdně chodím o víkendu jsem také aktivní buď máme zápas nebo jak začalo skoro léto tak hoooodně jezdíme na kolech nebo chodíme na procházky měřím 157 vážím 54 cca já vím že je to hodně :( ale chci najít takovou tu rovnováhu chvíli se udržovat a pak o trochu snížit příjem a zdravě zhubnout a ne na půlce okurky jako dříve.... Já vím že strašně moc otravuju moc se omlouvám �� mrzí mě to

ahoj,
pokud jsi dříve pravidelně hladověla a jedla opravdu hodně málo, tak nějaký čas zabere, než se hmotnost stabilizuje. Určitě je dobře, že se snažíš pracovat na tom, abys jedla normálně (a v rámci možností zdravě) - podle toho, co píšeš, tak poměrně dost aktivně sportuješ, takže si nemyslím, že by příjem 2000 kcal byl na Tebe moc vysoký. V tomto věku běžně dívky mívají i vyšší příjem - protože je potřeba více energie pro růst a vývoj. Obecně 2000 kcal by měla přijmout za den průměrná žena se stabilní váhou a celkem běžnými aktivitami.
Snaž se nesoustředit se jen na to číslo, které vidíš na váze. Ono totiž nevypovídá nic moc o složení našeho těla. Pokud má někdo více svalové hmoty, váží o něco více, než bychom třeba odhadem předpokládali. Ale samozřejmě vypadá více "zformovaně" než ten, kdo má více tuku v těle.
Zkus si nyní dát cíl, že se budeš hlavně pravidelně a dobře stravovat a také se aktivně dle možností hýbat (ale není třeba denně, stačí 3-4x týdně). Nezaměřuj se na to, že chceš zase začít hubnout - poruchy příjmu potravy jsou zrádné, někdy do nich člověk může znovu sklouznout, když se příliš soustředí na váhu a na jídlo. Zkus si vzpomenout, jak to u Tebe začalo - podle toho, co jsi psala, jsi původně chtěla zhubnout trochu (na nějakou rozumnou váhu), ale pak se Ti to najednou vymknulo z ruky a chtěla jsi hubnout dál a dál, dosáhnout ještě nižší váhy. To se bohužel může stát i znovu, když se do hubnutí pustíš...
Tvůj cíl je teď uzdravit se a přestat mít váhu a jídlo jako hlavní bod života - jídlo by neměl být stres, nemělo by být spojeno s obavami o váhu - to vede jen ke stresu, který je pro tělo negativní (a některé lidi může stres dovést až k přejídání). Zdravé stravování a pohyb Ti pomohou, aby sis zvládla udržovat přiměřenou hmotnost - ale aby se vše stabilizovalo, bude to chtít nějaký čas.
Paní doktorka, která s Tebou řešila stravu, může nejlépe zhodnotit, jaká váha je pro Tebe přiměřená. Pokud jsi dříve vážila až 71 kg, tak váha 54 kg může být v současné době v pořádku... Cítíš-li obavy, že je nárůst váhy příliš rychlý, domluv se s mamkou nebo s taťkou a zajděte to s paní doktorkou probrat.

Držíme palce, ať se ti dobře daří! Vím, co jím

Moje tělo - váha

Ahoj Alíku a spol.
Mám pro vás jednu otázku je mi 11 skoro 12, meřím 163 cm a vážím 34 kg. Vím že je to málo i doktorka mi to říkala ale prostě mi nejde přibrat, ať se snažím jak se snažím i když sním dost jídla za den stejně vůbec nepřiberu:( prosím poraďte mi

holka, 11 let, 4. dubna 2019

Ahoj,
částečně dispozici k tomu, jaká bude naše postava, dědíme po rodičích. Někdo je tedy štíhlý a vysoký, někdo je naopak menší, někdo je mohutnější. Svou roli také může hrát nastavení metabolismu (jak naše tělo pracuje s energií přijatou ve stravě) - něčí metabolismus pracuje rychleji, něčí pracuje běžnou rychlostí. Člověk s rychlým metabolismem bude mít větší pravděpodobnost, že bude štíhlý.
Pokud se již delší dobu snažíš přibrat, ale vůbec se to nedaří, bylo by nejlepší zkusit si zapsat, jak jíš - stačí např. 2-3 dny, kdy zapíšeš vše, co sníš a vypiješ, zkusíš i upřesnit porce, čas, kdy jídlo jíš.
Pak by bylo vhodné zajít se společně s rodiči poradit s Tvojí doktorkou - ta může pomoci zhodnotit, zda je množství jídla, které za den sníš, dostatečné.
Pokud by opravdu množství bylo dostatečné (vzhledem k věku, aktivitám, předchozímu stravování), ale ani tak se nedaří dlouhodobě hmotnost zvýšit, může paní doktorka navrhnout např. krevní testy, které pomohou ověřit, jestli za tou nízkou hmotností nestojí nějaký zdravotní problém (který by bránil navýšení hmotnosti).

Držíme palce, ať se Ti dobře daří přeje Vím, co jím

Moje tělo - váha

Ahoj aliku, chtěla bych se zeptat jestli jsem hodně hubena . Věřím 167cm a vážím 40kg ,ale nejde mi vůbec přibrat. Jsem taková už od malička, ale mamka ani taťka nejsou nějak moc hubení .nevíš jak je to možné???

holka, 13 let, 31. března 2019

ahoj,
Tvoje váha je opravdu nižší, než by k Tvému věku a výšce měla být. Důvodů proč to tak je, ale může být více - dispozici k tomu, jak budeme vypadat, dědíme částečne po rodičích (a třeba i prarodičích, prostřednictvím genů našich rodičů). Můžeš se zkusit s mamkou a taťkou podívat na jejich fotky z dětství - možná, že byli třeba do určitého věku také spíše hubení nebo štíhlí. Naše postava se v průběhu života může měnit - ne vždy zůstaneme i v dospělosti stejní, jako v době dospívání.
Pokud jsi byla takto drobnější, štíhlá již od raného dětství, může to být i zcela v pořádku a nemusí být nutné, aby ses snažila přibrat. To by mohl nejlépe posoudit Tvůj lékař, který má přesné záznamy o tom, jak jsi rostla a jak se měnila Tvoje váha.
Můžeš se domluvit s rodiči, že byste se s ním zašli poradit. Lékař zhodnotí, zda je váha v normě, nebo by bylo vhodné, aby se zvýšila - a může i poradit, co byste pro to mohli udělat.
Hezké jaro přeje Vím, co jím

Moje tělo - váha

AHOJ Chtěla jsem se zeptat kolik mám mít kg ve 12 letech. Měřím 152 cm mám 52 kg mám trochu nadváhu teda aspoň co jste mi posledně psali cvičím a opravdu se stravuji zdravě jeden den a zhubla jsme 100g je to vpohodě ale, chci nosit kroptopi v létě a potřebuji ty moje špeky do léta potřebuji zhubnout a nechci špeky poradíte mi jak nejrychleji a nejzdravěji zhubnout předem děkuji za odpověď AHOJ

holka, 12 let, 28. března 2019

Ahoj,
nemusíš přímo hubnout, ale bylo by vhodné aktuální hmotnost udržovat (abys dále rychle nepřibývala na váze) - protože ještě porosteš do výšky. Hmotnost v tomto věku se může pohybovat od 37 až do cca 48 kg.
Je skvělé, že se snažíš cvičit a stravovat zdravě - buď ale trpělivá, hubnutí není věc dnů, ale týdnů nebo měsíců. Když se hubne rychle, není to zdravé, ale hubne se zejména voda a svaly. Proto je potřebná pomalá a postupná změna - a tak dále cvič a stravuj se zdravě. Tak dosáhneš postupně nejlepších výsledků, jen je potřeba v tom pokračovat.

Držíme palce! Vím, co jím

Moje tělo - váha

Ahoj Alíku a poradno, mám jeden takový problém... Všechno to začalo před přibližně dvěma měsíci. Skončili Vánoce a já jsem za tu dobu hrozně přibrala. Rozhodla jsem se s tím něco udělat a ze svého jídelníčku jsem úplně vynechala sladké. Nejdřív bylo všechno v pořádku, nejedla jsem jen sladkosti, ale potom jsem začala přijímat i menší porce jídla. Každý den míň a míň... Jedla jsem kolem 800 kalorií denně, někdy ještě méně. Pak se mi začaly dostavovat zdravotní problémy. Měla jsem suchou pleť a ruce, přestala mi menstruace, pořád se mi chtělo spát a bolela mě hlava. A to je můj problém. Trvá to tak pořád. Nechci skončit v nemocnici s anorexií nebo mít nějaké trvalé zdravotní komplikace. Moji rodiče si toho samozřejmě všimli, nejméně desetkrát o tom se mnou mluvili, ale já prostě nedokážu sníst víc než tisíc kalorií za den. Mám z jídla strach. Pořád mám sušší pleť a dělají se mi černé kruhy pod očima. Rodiče říkají že vypadám strašně a nemocně. Je to pořád horší. A já nevím jak se mám přinutit normálně jíst.
Nevíš, jak bych to mohla zastavit a jíst zase normálně? Jsem z toho hrozně nešťastná. Nechci, aby se ze mě stala anorektička.

Anička, 13 let, 24. března 2019

Milá Aničko,
pokud cítíš obavy z běžných potravin, z jídla a ráda bys znovu začala jíst, ale nejde Ti tento pocit překonat, tak už se s největší pravděpodobností jedná o poruchu příjmu potravy.
Rozhodně je dobře, že si uvědomuješ, že Ti teď není dobře na těle a ani na duši a že to chceš změnit. 1000 kcal je jen 4200 kJ - abys měla dost energie pro růst a vývoj, potřebuješ denně cca 9400 kJ - vidíš tedy jak velký rozdíl je mezi tím, kolik energie skutečně potřebuješ, a kolik přijímáš.

Porucha příjmu potravy je nemoc a to nejen těla (které strádá), ale hlavně duše, psychiky. Proto je třeba ji léčit komplexně a pracovat na těle i na duši.
Zkus si v první řadě promluvit otevřeně o své obavě z jídla s rodiči - společně byste se pak měli zajít poradit s lékařem nebo psychologem či psychoterapeutem, který se léčbou poruch příjmu potravy zabývá. Pomoci s nasměrováním na vhodného odborníka může třeba i školní psycholog - často mají k dispozici vhodné kontakty. Je potřeba nejen postupně pomalu zase začít jíst, ale i pracovat na tom, aby se odstranila obava z jídla, z čísla na váze. Pracuje se i na tom, aby se člověk viděl reálně (takový, jaký opravdu je), protože tento typ nemocí mění i náhled na vlastní tělo...

Ty sama i rodiče si můžete o problematice poruch příjmu potravy najít informace např. na webových stránkách Healthy and free, které pomáhají tvořit odborníci, kteří se těmito specifickými zdravotními problémy zabývají. www.healthyandfree.cz/

Je zde i možnost zarezervovat si chat s psychologem, v některé vyhrazené dny - www.healthyandfreechat.com/cs/Home/Home

Společně s odborníkem pak jak Ty, tak rodiče začnete pracovat na tom, aby ses vrátila zpátky ke zdraví, měla jsi dost energie pro všechny svoje zájmy a aktivity a bylo Ti dobře.

Držíme palce, ať je Ti brzy lépe a dobře se Ti daří! Vím, co jím

Moje tělo - váha

Ahoj Alíku a ostatní.
Mám 2 dotazy.

1. Od 3. třídy jsem začala hodně přibírat na váze.
Je mi jedenáct, měřím kolem 142 cm a vážím 39,5.
Mám nadváhu nebo jsem těsně v limitu?

2. Sama sobě se nelíbím a snažím se jíst zdravě.
Jenže doma toho tolik zdravého nemáme.
A i když si dám jablko ztloustnu.
Prosím poradíte mi nějaké recepty?

Děkuji že se mnou plýtváte svůj čas a snažíte se nám pomoci.
Lenka

Holka 11 a čtvrt, 17. března 2019

ahoj Lenko,
Tvoje váha je vzhledem k věku a výšce normální. Nejlépe by mohl Tvůj vývoj hmotnosti posoudit lékař, který se o Tebe stará a má k dispozici všechny informace o Tvém zdraví a záznamy z pravidelných kontrol.
Protože ještě stále rosteš, nemůže Tvoje hmotnost zůstat stabilní (jako je tomu u dospělých) - jak rosteš do výšky, i váha se mírně mění.

Můžeš se zkusit domluvit s rodiči, aby bylo doma k dispozici více ovoce a zeleniny, také třeba jogurty, sýry, chléb, aj. Není pravda, že když sníš jablko, že přibereš. Záleží celkově na našem příjmu energie a skladbě jídelníčku, i na tom, zda se pravidelně hýbeme a vydáváme tak energii.

Recepty na zdravé pokrmy (polévky, pomazánky, svačiny, aj.) můžeš najít zde: www.vimcojim.cz/magazin/recepty/

Ať se Ti dobře daří přeje Vím, co jím

Moje tělo - váha

Ahoj je mi 12 let a mám 153 cm a vážím cca 55 kg ano celkem v pohodě ale, mám špeky a jsem tlustá jak mám zhubnout?

holka, 12 let, 15. března 2019

ahoj,
Tvoje váha je vzhledem k věku a výšce o něco vyšší, než by měla být. Z jedné hodnoty je ale těžké usuzovat, jak jsi rostla a jak se Tvoje váha vyvíjela, zda se jedná opravdu o nadbytek tuku v těle. Nejlépe by to mohl posoudit Tvůj lékař, který má všechny potřebné záznamy a dobře Tě zná.

Abychom si udrželi vhodnou hmotnost, je velmi důležitý pravidelný pohyb, sport. Každý den bychom měli pohybem strávit alespoň 30 min. Může se jednat o jakékoliv cvičení - posilování s vlastní vahou, jízda na kole, rychlá chůze, bruslení, běh na lyžích, apod. Cokoliv, co tě bude bavit. Můžeš třeba sportovat i společně s kamarády, aby bylo více zábavy ;)
Ve svém věku bys neměla hladovět ani držet nějaké diety - abys nenarušila svůj růst. Ideální je stravovat se zdravě a pravidelně, nepřejídat se, snažit se vyhýbat slazeným nápojům, jídlům rychlého občerstvení, slaných pochutinám jako jsou chipsy, tyčinky, aj. a sladkostem. Denně bychom měli mít 5-6 jídel, 3 hlavní jídla a mezi nimi menší svačinky, 2 porce ovoce a 3-5 porcí zeleniny. Jíst bychom měli pravidelně libové maso a ryby, vejce, mléko a mléčné výrobky, celozrnné pečivo a ovesné vločky, brambory, těstoviny, rýže, luštěniny.
Pokud bys chtěla se stravováním poradit detailněji, nejlepší by bylo zajít se společně s jedním z rodičů poradit s lékařem, se zapsaným jídelníčkem za posledních několik dní. Lékař ti může poradit, jak případně stravování upravit, pokud by nebylo úplně ideální.

Při zdravém stravování a dostatku pohybu se postupně může dařit, abys dál rostla a váha se nezvyšovala příliš rychle. Výsledky se ale nedostaví hned, je potřeba se zdravě stravovat a pravidelně se hýbat dlouhodobě.

Držíme palce, ať se Ti dobře daří! Vím, co jím

Moje tělo - váha

Ahoj, chtela bych poprosit o radu.
Jsem moc hubena a nevim jak pribrat, kdyz jim za chvili uz nechci.
Predem dekuji za radu.

holka, 12 let, 9. března 2019

ahoj,
dispozice k tomu jak bude vypadat naše postava částečně dědíme po rodičích a prarodičích. Pokud jsou tak v rodině všichni štíhlí a drobní, i Ty nejspíše budeš spíše hubenější, drobnější a nebudeš mít v životě potíže s vyšší váhou.
Pokud je Tvoje váha výrazně nižší než by vzhledem k věku a výšce měla být, je potřeba přijmout více energie, než jí vydáš. Tedy zvýšit příjem stravy - doporučuje se jíst častěji menší porce - právě aby se člověk necítil přiliš plný, přejedený. Jíst kdykoliv má člověk chuť. Je ale také důležité, CO člověk jí.
Při potřebě zvýšit hmotnost je potřeba zařazovat dostatek zdrojů kvalitních bílkovin - ryby, libové maso, vejce, třeba i tučnější mléko a mléčné výrobky. Také je vhodné nejíst nadměrné množství vlákniny - ta totiž pomůže lépe zasytit a naplnit žaludek, abychom neměli hlad. Může pak omezovat příjem další stravy, který je při snaze o zvýšení hmotnosti důležitý.
Proto je lépe nekonzumovat jen žitný chléb nebo celozrnné pečivo, nepřehánět to s vysokým příjmem ovoce a zeleniny (výrazně více nad doporučený počet porcí - měly by být 2 porce ovoce, 3-5 porcí zeleniny).
Poradit se o svém stravování i váze můžeš - spolu s rodiči - se svým lékařem. Ten může nejlépe zhodnotit vývoj Tvojí váhy i to, jak se nyní stravuješ, a poradit Ti, jak dále postupovat.

Držíme palce, ať se Ti dobře daří! Hezké jaro přeje Vím, co jím

Moje tělo - váha

Ahoj Alíku a ostatní.
Kluci ve škole se mi smějí že sem řízek jen kvůli tomu že jsem byl tlustý. Vážil jsem 84kg a po shubnutí vážím 75kg... Nevím co mám dělat aby s tím přestali. Přemýšlím o tom že skočím z okna. Hubnutí už mně nebaví protože to okolí nezajímá a přemýšlím že na truc začnu opět hodně jíst, aby se mi měli proč smát. Děkuji.

Ahoj,
je mi moc líto, že se ti kamarádi smějí a chápu, že jsi z toho znechucený a ztrácíš motivaci k dalšímu hubnutí. Ale zároveň bych chtěla vyjádřit svůj obdiv k tomu, že jsi dokázal zhubnout celých devět kilogramů. To vůbec není málo a určitě jsi k tomu potřeboval spoustu sil a energie.
I když chápu tvé zklamání, že posměšky tvých kamarádů trvají, rozhodně se nenech otrávit natolik, aby ses začal znovu přejídat a rezignoval jsi na zdravý životní styl. Ačkoli ti to může znít jako klišé, především si uvědom, že nehubneš kvůli svým kamarádům, ale kvůli sobě. Nadváha je spojena se spoustou zdravotních problémů a po tak výrazném váhovém úbytku sám musíš cítit, že ti dělá pohyb menší problém, jsi obratnější, máš víc energie a spoustu dalších výhod. Když se naučíš dodržovat zdravý životní styl, za nějaký čas ti to nebude připadat jako oběť ale jako investice, kterou věnuješ sám sobě.
Rozumím tomu, že je to těžké, ale pokus se své spolužáky ignorovat a jdi si dál za svým cílem. Ty sám nejlépe víš, čeho chceš dosáhnout a také, že to zvládneš. Nakonec to budeš ty, kdo se bude smát poslední. Pokud dopustíš, aby tě posměšky ostatních odklonily od tvé cesty, úplně zbytečně prohraješ. A především prohraješ sám se sebou. Ale já jsem naprosto přesvědčená, že to dokážeš. Už jsi projevil velkou sílu a sebedisciplínu a jsem si jistá, že zvládneš vítězně dojít do cíle.
Moc ti držím palce!
Bára

Moje tělo - váha

Dobrý den. Vážím 49kg a měřím 154cm. Přijde mi, že jsem za poslední rok hodně přibrala (hlavně na bocích). Je moje váha v pořádku, případně jak netloustnout? Předem díky.

holka, 12 let, 25. února 2019

ahoj,
Tvoje váha je vzhledem k věku a tělesné výšce v pořádku. Důvodem změn postavy nemusí být vždy jen změna váhy - u dívek se v průběhu puberty objevují změny - boky se více zaoblují, stejně tak lehce i zadeček, zvětší se prsa.
Přiměřenou hmotnost nám pomáhá udržovat to, že se zdravě stravujeme a také se pravidelně hýbeme. Ideální je tak jíst pravidelně v průběhu dne (mít 5-6 denních jídel - 3 hlavní jídla - snídaně, oběd a večeře, mezi nimi menší svačiny a případně ještě druhou večeři), nepřejídat se a nejíst moc často sladkosti, smažená jídla a jídla rychlého občerstvení, nepít větší množství slazených nápojů. Naopak bychom měli jíst pravidelně ovoce, zeleninu, mléčné výrobky, vejce, libové maso a ryby, luštěniny a celozrnné obiloviny.
Náš příjem energie a výdej energie (pohybem, aktivitami) by měl být v rovnováze.
Hezké dny přeje Vím, co jím

Moje tělo - váha

Dobrý den, ještě jsem chtěl dodat k minulému dotazu, zda mohu kombinovat hubnutí a cvičení svalů? Jakože budu jíst více zeleniny ovoce atd. a třeba odpoledne nějak cvičit popř. posilovat, nebo že budu např. 2 měsíce hubnout bez cvičení a po těch 2 m. budu další třeba 3 měsíce budovat svaly? Která s těchto variant je lepší?
Děkuji za odpověď

kluk, 14 let, 8. února 2019

Ahoj,
dlouhodobě udržitelný úbytek váhy je vždy možný pouze za předpokladu, že kombinuješ zdravý jídelníček s pohybovým režimem. Samozřejmě můžeš pouze hubnout, ale výsledkem hubnutí bez pohybu bude povolená postava a zdravotní potíže (například bolest zad) související s nedostatečně posíleným středem těla. Takže rozhodně hlasuji pro úpravu jídelníčku společně se cvičením.
Měj se hezky!
Bára

Moje tělo - váha

Ahoj, chtěla bych se zeptat na něco kolem mojí váhy a postavy. Je mi 14 let, měřím 168cm a vážím 59 kg. Nezdá se mi, že bych byla nějak hubená, ikdyž mi hodně lidí říká, že jsem. Tréninky 5 - 7krát týdně (hraju basketbal), tak 2krát týdně doma posiluji na břicho a zadek. Ale pořád se mi nezdá, že bych dosahovala nějakých výsledků. A ještě mám hrozně velký stehna. Jím celkem zdravě, alespoň si to myslím (snažím se nejíst sladkosti a smažený jídla, fast foody, atd ). A teď ten hlavní problém, včera jsem ve škole omdlela a jela pro mě do školy sanitka. Měla jsem to prý z toho, že jsem fyzicky vyčerpaná, něco na mě leze a ještě jsem byla ve stresu. Ale to co mě nejvíc překvapilo, bylo to, že mi doktorka řekla, že musím víc jíst a pít, ale já nechápu proč, vždyť bych pak měla nadváhu. Nebo snad ne? Je moje váha a zatížení v pořádku?

holka, 14 let, 8. února 2019

Ahoj,
podle indexu BMI je tvá váha naprosto ideální, nicméně to neznamená, že by lékařka neměla pravdu. Pokud máš takto intenzivní pohybový režim a velký výdej, musíš svému tělu také dodávat patřičné množství živin, aby bylo schopné fungovat. To samozřejmě neznamená, že pokud začneš víc jíst, povede to nutně k nadváze. Nevím, čím bylo způsobené tvé omdlení, ale určitě by nebylo od věci navštívit výživového poradce, který ti pomůže s optimálním jídelníčkem i pitným režimem vzhledem k tvé fyzické zátěži.
Měj se hezky!
Bára

Moje tělo - váha

Ahoj Alíku promiň že zase otravuju s váhou ale zhubla jsem na 50 kilo a nic jsem nejedla teď už jím normálně zdravě nejím nezdravá jídla a když jsem se zvážila měla jsem 52 bojím se že budu mít jojo efekt nechci přibírat už víc strašně moc se tím trápím přitom mám velký výdej hraju fotbal florbal cvičím ve škole máme tělocviky moc se tím trápím

Rodiče o tom ví a říkají že se v tom nevyznají úplně ale prý je normální že něco naberu když jsem nic nejedla jako já s tím počítám ale bojím se že mi váha bude čím dál tím víc růst přitom jím jen zdravě od Vánoc jsem nezhřešila jinak jsme byli i u doktorky a metodika ve škole

Děkuji za odpověď:(

Ahoj,
děkujeme za tvůj dotaz. Naprosto chápu tvé obavy z jojo efektu a přesto, že nejsem výživový poradce, troufám si říci, že právě jojo efekt je příčinou tvých potíží. Cesta k trvalému zhubnutí, štíhlému a zdravému tělu nikdy nevede přes hladovění, nebo extrémní dietu. Tak si jen rozházíš metabolismus, ohrozíš své zdraví a způsobíš si právě jojo efekt. Tvoje tělo si totiž zvykne na to, že nedostává dostatečné množství živin a jakmile dostane nějaké kalorie navíc, uloží je do tukových rezerv, aby mělo z čeho čerpat, až se ho zase budeš snažit vyhladovět. A s každým další dietou a každým dalším jojo efektem je hubnutí těžší a těžší.
Cesta z tohoto bludného kruhu není jednoduchá a budeš se muset obrnit trpělivostí. Zapomeň na hladovění a diety a dodržuj vyvážený, zdravý a pestrý jídelníček. Pokračuje v dodržování svého pohybového režimu. Počítej s tím, že to může trvat i několik měsíců, než se tvůj rozházený metabolismus zpátky srovná, ale jiná cesta k dlouhodobě udržitelnému úbytku váhy neexistuje.
Držím ti palce a věřím, že to zvládneš.
Měj se hezky!
Bára

Moje tělo - váha

Dobrý den paní Laštovičková, již v dřívějším dotazu jsem se vám svěřila se svou nemocí (mentální anorexie). Vaše rady mi moc pomohly, rodiče mě vzali k lékaři, začala jsem víc jíst apod. Už nejsem vyhublá, ale zase začínám hodně přibírat (domnívám se, že se jedná o tzv. Jojo efekt). Poradíte mi prosím jak shodit ta přebytečná kila, ale tentokrát zdravější cestou? Počítat kalorie nechci, té závislosti jsem se mileráda zbavila. Předem děkuji za odpověď. S pozdravem __________

holka, 14 let, 4. února 2019

Ahoj,
jsme moc rádi, že se podařilo Tvůj stav zlepšit a více jíš. Pokud jsi dříve jedla jen velmi málo, je navýšení hmotnosti v první fázi normální. Tvoje tělo se potřebuje v první fázi stabilizovat, přijímat dostatek živin, aby mohlo vše v těle probíhat tak, jak je nutné.
Po této první fázi nárůstu hmotnosti by se ale měla pak hmotnost na určité hodnotě, která bude odsouhlasená i s lékařem, stabilizovat. Zvýšení příjmu jídla - na normální příjem - by ale nemělo vést k nějakému přejídání.

Těžko to hodnotit takto na dálku, když nevíme bližší informace (jak se váha vyvíjela, kolik nyní vážíš, jak vypadá stravování). Bude potřeba řešit to osobně a přímo - mnohem lépe by Ti v tomto poradil Tvůj lékař, se kterým bys mohla probrat nejen současnou váhu, ale i současné stravování (skladbu jídla, množství jídla) a mohli byste se dohodnout na nějakém dalším sledování a postupu. Stabilizace hmotnosti může chtít nějaký čas, není to nic, co by bylo možné uspěchat.
A pokud bys cíleně pak snižovala váhu - protože bys třeba opravdu dosáhla vyšší hmotnosti, která by pro Tebe nebyla vhodná - je nutné postupovat velmi opatrně a pomalu, aby se anorexie opět nerozvinula. Tohle onemocnění může propuknout znovu v určité situaci - a to je potřeba mít na paměti a zabránit tomu.

Obecně se dá říci, že se pak dále vhodná hmotnost udržuje prostřednictvím zdravého - normálního - stravování a pravidelného (rozumného množství) pohybu (např. 3-4x týdně hodina pohybu kromě běžného denního pohybu).

V tuto chvíli by tak bylo nejlepší zajít se znovu poradit s lékařem, probrat současnou váhu, současnou stravu. Lékař posoudí, zda je momentální váha v pořádku nebo je již příliš vysoká, a domluvíte se, jak dále budete pokračovat.

Držíme moc palce, aby se Ti i dále dobře dařilo a byla jsi spokojená a zdravá!
Vím, co jím

Moje tělo - váha

Dobrý den nebo ahoj to bude asi jedno ale důležitější je to co chci zdělit. Mě je teď 14 a půl a před cca 3 roky jsem měl úraz páteře a díky tomu jsem nemohl provozovat žádný sport (dělal jsem fotbal a pingpong) takže jsem docela dost nabral na váze, kvůli tomu se dostavil další problém - jak jsem nabral tak jsem měl další problém s nohou bylo to pod kolenem nějak zánět kosti na úponu stehenního svalu a takhle šly problémy asi 2 roky a tak jak jsem byl vždy nejmenší a nejhubenější tak jsem teď vážil asi ze 35 kg na cca 47, 48 kg a do teď je to docela poznat. Já vim že mi napíšete že mé BMI nebo jak se to píše je normální ale já bych chtěl zhubnout tuk a nabrat svaly takže jsem se chtěl zeptat jaké cvičení popř. nějaký jídelníček nebo alespoň nějakou radu o tom jak bych měl cvičit co bych měl a na co posilovat prostě nějaké cviky na zhubnutí.
Děkuji Honza

kluk, 14 let, 3. února 2019

Ahoj,
pokud už Ti zdraví dovoluje opět se věnovat pohybu, je to bezva a určitě Ti to velmi pomůže pomalu se zase dostat do dobré kondice a formy.
Máš úplnou pravdu v tom, že není vhodné se zaměřovat pouze na číslo na váze, že je to také o kondici a množství svalové hmoty - kdo má více svalů, ten obvykle i více váží.

Pokud se nepřejídáš a nejíš pravidelně hodně sladkostí nebo jídel rychlého občerstvení, pak si nemyslím, že bys měl dodržovat nějaký speciální jídelníček. Bude stačit, když budeš jíst pestře a zdravě - budeš zařazovat do stravy pravidelně zeleninu a ovoce, mléčné výrobky (jogurty, tvaroh, mléko, sýry) a libové maso, ryby, vejce a celozrnné obiloviny, luštěniny. Můžeš se případně částečně inspirovat jídelníčkem pro kluky ve Tvém věku, který najdeš zde:
vyzivadeti.cz/wp-content/uploads/2013/05/jidelnicek-chlapci-13-15let.pdf
Tipy na svačiny ale najdeš třeba i na stránkách Vím, co jím:
www.vimcojim.cz/magazin/clanky/o-detech/Svaciny-jsou-dulezitou-soucasti-detske-vyzivy.-Co-by-mely-obsahovat%5f%5fs10013x11143.html

Co se týká pohybu, ideální pro Tebe bude kombinace cvičení aerobního (např. rychlá chůze, běh, běh na lyžích, jízda na kole nebo na bruslích, veslování, apod.) a anaerobního - posilování s vlastní vahou. Cviky se můžeš inspirovat dle hodin tělocviku, můžeš požádat o radu třeba i učitele tělocviku (a nebo případně fyzioterapeuta - po dohodě s rodiči se s ním můžete zajít poradit). Vhodné může být třeba i cvičení pilates - v minulosti ho používali třeba i vojáci, kteří se po zranění potřebovali dostat zpět do formy (pomáhá aktivovat a posílit hluboko uložené svaly, které nám pomáhají držet stabilitu). Velmi komplexní je např. cvik „prkno“ (plank) - když je správně prováděný, je skvělý. Je potřeba střídat zatěžované svalové skupiny - abys posiloval komplexně - zařadit cviky na svaly na nohou, na rukou, na střed těla.

Protože ještě vzhledem ke svému věku porosteš, neměl bys cvičit s větší zátěží, ideální je právě jen cvičení s vlastní vahou. Jde o to, aby sis negativně neovlivnil svůj růst.

Výsledky se budou dostavovat postupně, je potřeba, abys byl trpělivý a vše hodnotil až třeba po 3 měsících od doby, kdy začneš. Jak úbytek tuku, tak i budování svalů zabere nějaký čas, nejde to ze dne na den.

Držíme palce, ať se Ti dobře daří! Určitě změnu skvěle zvládneš! Vím, co jím

Moje tělo - váha

Ahoj píšu jsem zase po tom co jsem opět neúspěšně zkoušela zhubnout.
Zdrava strava a cvičení mi vydrželo asi 2dny.
Potom jsem dostala ohromný hlad tak jsem vyjedla celou lednici.
A další den jsem s kamoskou sla na procházku no usli jsme asi 500m ona se zadychala a řekla jestli zajdeme do mekace.
No zašli jsme každá z nás si dala spousty jidla a jedli jsme .
No nakonec mě ještě premluvila ať přestanu hubnout ze mám dobrou postavu.
Nakonec jsem si to řekla i já ze na to kašlu sice mám spoustu špičku a speku na břiše ale nevadí mi to.
Stejně když budu chtit urcite kdykoliv zhubnu.
A v dospělosti to zmizí a budu hubena. Teď vážím 72kg a měřim 160cm.
Můj bratr o kterém jsem psala ze hodne ji tak začal jist ještě více a v jeho 12letech ma ted60kg a 145cm .
Naštěstí z toho oba vyrosteme ale pohyb mě vůbec nebaví ,protože se vždycky zadycham i kamoska tak ten mekac je lepší.
Rodiče říkají ze máme dobrou postavu tak je budeme poslouchat.
A moje otázka je jestli moje vaha je v pořádku jestli to není obezita? protože nadvaha to asi bude.
A jestli můj bratr není obezni?
A jestli je v pořádku mít názor? ze tu zhubnu kdykoliv v dospělosti
A také mít názor ze pohyb je nuda a jídlo je super zábava? Předem děkuji za odpovědi Anit

holka, 14 let, 5. února 2019

Milá Anit,
podle toho, co píšeš, chceš nejspíše slyšet potvrzení, že je vlastně správné, že se přejídáš a nesportuješ a že Tvůj problém vyřeší dospělost. Jenže to, co píšeš, prostě v pořádku a správně není a s největší pravděpodobností si vyšší váhu poneseš z dospívání i do dospělosti (řada výzkumů, kde se sledovaly děti a dospívající dále v dospělosti, to potvrzuje). Stejně tak pokud je pro Tebe nyní složité přestat s přejídáním, je hodně pravděpodobné, že to bude stejně složité i později. Nedá se čekat, že se to samo přes noc změní jako mávnutím kouzelného proutku. (Pokud bys ale Ty sama v sobě objevila nějakou silnou motivaci, proč chceš svoje stravování změnit, je to ale možné.)

Ne vždy je člověk spokojen s pravdou, protože ne vždy je pro něj příjemná. Příjemná ale není totéž, co prospěšná - v tuhle chvíli by pro Tebe třeba bylo příjemné slyšet, že je to v pořádku tak, jak to je. Ale z dlouhodobého hlediska by to pro Tebe rozhodně nebylo prospěšné. Neposlouží to dobře Tvému zdraví - ani teď, ani v budoucnosti.
Proto Ti nemůžeme takové potvrzení dát - protože bychom prostě neříkali pravdu. Je ale samozřejmě na Tobě a Tvém rozhodnutí, jak se k tomuto postavíš a co dál budeš dělat.

Zdá se nám divné, že bys Ty přibrala během dvou týdnů 3 kg
a Tvůj bratr 5 kilogramů - v minulém dotazu z ledna jsi u Vás obou uváděla jinou váhu. Spíše to trochu vypadá, že si z poradny děláš legraci.
Jak Ty sama, tak i Tvůj bratr jste nyní se svou současnou hmotností vzhledem k věku a výšce v pásmu obezity.

Ať se Ti dobře daří přeje Vím, co jím