Poradna: Alík radí dětem

Na otázky odpovídají

pracovníci linky důvěry Modrá linka, Alíkova kamarádka BáraV, odborníci na boj proti kouření z projektu Nekuřátka a správci. Občas odpovídá i sám Alík.

Dotazy smí pokládat čtenáři mladší 15 let.

Moje tělo - váha

Ahoj je mi 12 let a mám 153 cm a vážím cca 55 kg ano celkem v pohodě ale, mám špeky a jsem tlustá jak mám zhubnout?

holka, 12 let, 15. března

ahoj,
Tvoje váha je vzhledem k věku a výšce o něco vyšší, než by měla být. Z jedné hodnoty je ale těžké usuzovat, jak jsi rostla a jak se Tvoje váha vyvíjela, zda se jedná opravdu o nadbytek tuku v těle. Nejlépe by to mohl posoudit Tvůj lékař, který má všechny potřebné záznamy a dobře Tě zná.

Abychom si udrželi vhodnou hmotnost, je velmi důležitý pravidelný pohyb, sport. Každý den bychom měli pohybem strávit alespoň 30 min. Může se jednat o jakékoliv cvičení - posilování s vlastní vahou, jízda na kole, rychlá chůze, bruslení, běh na lyžích, apod. Cokoliv, co tě bude bavit. Můžeš třeba sportovat i společně s kamarády, aby bylo více zábavy ;)
Ve svém věku bys neměla hladovět ani držet nějaké diety - abys nenarušila svůj růst. Ideální je stravovat se zdravě a pravidelně, nepřejídat se, snažit se vyhýbat slazeným nápojům, jídlům rychlého občerstvení, slaných pochutinám jako jsou chipsy, tyčinky, aj. a sladkostem. Denně bychom měli mít 5-6 jídel, 3 hlavní jídla a mezi nimi menší svačinky, 2 porce ovoce a 3-5 porcí zeleniny. Jíst bychom měli pravidelně libové maso a ryby, vejce, mléko a mléčné výrobky, celozrnné pečivo a ovesné vločky, brambory, těstoviny, rýže, luštěniny.
Pokud bys chtěla se stravováním poradit detailněji, nejlepší by bylo zajít se společně s jedním z rodičů poradit s lékařem, se zapsaným jídelníčkem za posledních několik dní. Lékař ti může poradit, jak případně stravování upravit, pokud by nebylo úplně ideální.

Při zdravém stravování a dostatku pohybu se postupně může dařit, abys dál rostla a váha se nezvyšovala příliš rychle. Výsledky se ale nedostaví hned, je potřeba se zdravě stravovat a pravidelně se hýbat dlouhodobě.

Držíme palce, ať se Ti dobře daří! Vím, co jím

Moje tělo - váha

Ahoj, chtela bych poprosit o radu.
Jsem moc hubena a nevim jak pribrat, kdyz jim za chvili uz nechci.
Predem dekuji za radu.

holka, 12 let, 9. března

ahoj,
dispozice k tomu jak bude vypadat naše postava částečně dědíme po rodičích a prarodičích. Pokud jsou tak v rodině všichni štíhlí a drobní, i Ty nejspíše budeš spíše hubenější, drobnější a nebudeš mít v životě potíže s vyšší váhou.
Pokud je Tvoje váha výrazně nižší než by vzhledem k věku a výšce měla být, je potřeba přijmout více energie, než jí vydáš. Tedy zvýšit příjem stravy - doporučuje se jíst častěji menší porce - právě aby se člověk necítil přiliš plný, přejedený. Jíst kdykoliv má člověk chuť. Je ale také důležité, CO člověk jí.
Při potřebě zvýšit hmotnost je potřeba zařazovat dostatek zdrojů kvalitních bílkovin - ryby, libové maso, vejce, třeba i tučnější mléko a mléčné výrobky. Také je vhodné nejíst nadměrné množství vlákniny - ta totiž pomůže lépe zasytit a naplnit žaludek, abychom neměli hlad. Může pak omezovat příjem další stravy, který je při snaze o zvýšení hmotnosti důležitý.
Proto je lépe nekonzumovat jen žitný chléb nebo celozrnné pečivo, nepřehánět to s vysokým příjmem ovoce a zeleniny (výrazně více nad doporučený počet porcí - měly by být 2 porce ovoce, 3-5 porcí zeleniny).
Poradit se o svém stravování i váze můžeš - spolu s rodiči - se svým lékařem. Ten může nejlépe zhodnotit vývoj Tvojí váhy i to, jak se nyní stravuješ, a poradit Ti, jak dále postupovat.

Držíme palce, ať se Ti dobře daří! Hezké jaro přeje Vím, co jím

Moje tělo - váha

Ahoj Alíku a ostatní.
Kluci ve škole se mi smějí že sem řízek jen kvůli tomu že jsem byl tlustý. Vážil jsem 84kg a po shubnutí vážím 75kg... Nevím co mám dělat aby s tím přestali. Přemýšlím o tom že skočím z okna. Hubnutí už mně nebaví protože to okolí nezajímá a přemýšlím že na truc začnu opět hodně jíst, aby se mi měli proč smát. Děkuji.

kluk, 28. února

Ahoj,
je mi moc líto, že se ti kamarádi smějí a chápu, že jsi z toho znechucený a ztrácíš motivaci k dalšímu hubnutí. Ale zároveň bych chtěla vyjádřit svůj obdiv k tomu, že jsi dokázal zhubnout celých devět kilogramů. To vůbec není málo a určitě jsi k tomu potřeboval spoustu sil a energie.
I když chápu tvé zklamání, že posměšky tvých kamarádů trvají, rozhodně se nenech otrávit natolik, aby ses začal znovu přejídat a rezignoval jsi na zdravý životní styl. Ačkoli ti to může znít jako klišé, především si uvědom, že nehubneš kvůli svým kamarádům, ale kvůli sobě. Nadváha je spojena se spoustou zdravotních problémů a po tak výrazném váhovém úbytku sám musíš cítit, že ti dělá pohyb menší problém, jsi obratnější, máš víc energie a spoustu dalších výhod. Když se naučíš dodržovat zdravý životní styl, za nějaký čas ti to nebude připadat jako oběť ale jako investice, kterou věnuješ sám sobě.
Rozumím tomu, že je to těžké, ale pokus se své spolužáky ignorovat a jdi si dál za svým cílem. Ty sám nejlépe víš, čeho chceš dosáhnout a také, že to zvládneš. Nakonec to budeš ty, kdo se bude smát poslední. Pokud dopustíš, aby tě posměšky ostatních odklonily od tvé cesty, úplně zbytečně prohraješ. A především prohraješ sám se sebou. Ale já jsem naprosto přesvědčená, že to dokážeš. Už jsi projevil velkou sílu a sebedisciplínu a jsem si jistá, že zvládneš vítězně dojít do cíle.
Moc ti držím palce!
Bára

Moje tělo - váha

Dobrý den. Vážím 49kg a měřím 154cm. Přijde mi, že jsem za poslední rok hodně přibrala (hlavně na bocích). Je moje váha v pořádku, případně jak netloustnout? Předem díky.

holka, 12 let, 25. února

ahoj,
Tvoje váha je vzhledem k věku a tělesné výšce v pořádku. Důvodem změn postavy nemusí být vždy jen změna váhy - u dívek se v průběhu puberty objevují změny - boky se více zaoblují, stejně tak lehce i zadeček, zvětší se prsa.
Přiměřenou hmotnost nám pomáhá udržovat to, že se zdravě stravujeme a také se pravidelně hýbeme. Ideální je tak jíst pravidelně v průběhu dne (mít 5-6 denních jídel - 3 hlavní jídla - snídaně, oběd a večeře, mezi nimi menší svačiny a případně ještě druhou večeři), nepřejídat se a nejíst moc často sladkosti, smažená jídla a jídla rychlého občerstvení, nepít větší množství slazených nápojů. Naopak bychom měli jíst pravidelně ovoce, zeleninu, mléčné výrobky, vejce, libové maso a ryby, luštěniny a celozrnné obiloviny.
Náš příjem energie a výdej energie (pohybem, aktivitami) by měl být v rovnováze.
Hezké dny přeje Vím, co jím

Moje tělo - váha

Dobrý den, ještě jsem chtěl dodat k minulému dotazu, zda mohu kombinovat hubnutí a cvičení svalů? Jakože budu jíst více zeleniny ovoce atd. a třeba odpoledne nějak cvičit popř. posilovat, nebo že budu např. 2 měsíce hubnout bez cvičení a po těch 2 m. budu další třeba 3 měsíce budovat svaly? Která s těchto variant je lepší?
Děkuji za odpověď

kluk, 14 let, 8. února

Ahoj,
dlouhodobě udržitelný úbytek váhy je vždy možný pouze za předpokladu, že kombinuješ zdravý jídelníček s pohybovým režimem. Samozřejmě můžeš pouze hubnout, ale výsledkem hubnutí bez pohybu bude povolená postava a zdravotní potíže (například bolest zad) související s nedostatečně posíleným středem těla. Takže rozhodně hlasuji pro úpravu jídelníčku společně se cvičením.
Měj se hezky!
Bára

Moje tělo - váha

Ahoj, chtěla bych se zeptat na něco kolem mojí váhy a postavy. Je mi 14 let, měřím 168cm a vážím 59 kg. Nezdá se mi, že bych byla nějak hubená, ikdyž mi hodně lidí říká, že jsem. Tréninky 5 - 7krát týdně (hraju basketbal), tak 2krát týdně doma posiluji na břicho a zadek. Ale pořád se mi nezdá, že bych dosahovala nějakých výsledků. A ještě mám hrozně velký stehna. Jím celkem zdravě, alespoň si to myslím (snažím se nejíst sladkosti a smažený jídla, fast foody, atd ). A teď ten hlavní problém, včera jsem ve škole omdlela a jela pro mě do školy sanitka. Měla jsem to prý z toho, že jsem fyzicky vyčerpaná, něco na mě leze a ještě jsem byla ve stresu. Ale to co mě nejvíc překvapilo, bylo to, že mi doktorka řekla, že musím víc jíst a pít, ale já nechápu proč, vždyť bych pak měla nadváhu. Nebo snad ne? Je moje váha a zatížení v pořádku?

holka, 14 let, 8. února

Ahoj,
podle indexu BMI je tvá váha naprosto ideální, nicméně to neznamená, že by lékařka neměla pravdu. Pokud máš takto intenzivní pohybový režim a velký výdej, musíš svému tělu také dodávat patřičné množství živin, aby bylo schopné fungovat. To samozřejmě neznamená, že pokud začneš víc jíst, povede to nutně k nadváze. Nevím, čím bylo způsobené tvé omdlení, ale určitě by nebylo od věci navštívit výživového poradce, který ti pomůže s optimálním jídelníčkem i pitným režimem vzhledem k tvé fyzické zátěži.
Měj se hezky!
Bára

Moje tělo - váha

Ahoj Alíku promiň že zase otravuju s váhou ale zhubla jsem na 50 kilo a nic jsem nejedla teď už jím normálně zdravě nejím nezdravá jídla a když jsem se zvážila měla jsem 52 bojím se že budu mít jojo efekt nechci přibírat už víc strašně moc se tím trápím přitom mám velký výdej hraju fotbal florbal cvičím ve škole máme tělocviky moc se tím trápím

Rodiče o tom ví a říkají že se v tom nevyznají úplně ale prý je normální že něco naberu když jsem nic nejedla jako já s tím počítám ale bojím se že mi váha bude čím dál tím víc růst přitom jím jen zdravě od Vánoc jsem nezhřešila jinak jsme byli i u doktorky a metodika ve škole

Děkuji za odpověď:(

Ahoj,
děkujeme za tvůj dotaz. Naprosto chápu tvé obavy z jojo efektu a přesto, že nejsem výživový poradce, troufám si říci, že právě jojo efekt je příčinou tvých potíží. Cesta k trvalému zhubnutí, štíhlému a zdravému tělu nikdy nevede přes hladovění, nebo extrémní dietu. Tak si jen rozházíš metabolismus, ohrozíš své zdraví a způsobíš si právě jojo efekt. Tvoje tělo si totiž zvykne na to, že nedostává dostatečné množství živin a jakmile dostane nějaké kalorie navíc, uloží je do tukových rezerv, aby mělo z čeho čerpat, až se ho zase budeš snažit vyhladovět. A s každým další dietou a každým dalším jojo efektem je hubnutí těžší a těžší.
Cesta z tohoto bludného kruhu není jednoduchá a budeš se muset obrnit trpělivostí. Zapomeň na hladovění a diety a dodržuj vyvážený, zdravý a pestrý jídelníček. Pokračuje v dodržování svého pohybového režimu. Počítej s tím, že to může trvat i několik měsíců, než se tvůj rozházený metabolismus zpátky srovná, ale jiná cesta k dlouhodobě udržitelnému úbytku váhy neexistuje.
Držím ti palce a věřím, že to zvládneš.
Měj se hezky!
Bára

Moje tělo - váha

Dobrý den paní Laštovičková, již v dřívějším dotazu jsem se vám svěřila se svou nemocí (mentální anorexie). Vaše rady mi moc pomohly, rodiče mě vzali k lékaři, začala jsem víc jíst apod. Už nejsem vyhublá, ale zase začínám hodně přibírat (domnívám se, že se jedná o tzv. Jojo efekt). Poradíte mi prosím jak shodit ta přebytečná kila, ale tentokrát zdravější cestou? Počítat kalorie nechci, té závislosti jsem se mileráda zbavila. Předem děkuji za odpověď. S pozdravem __________

holka, 14 let, 4. února

Ahoj,
jsme moc rádi, že se podařilo Tvůj stav zlepšit a více jíš. Pokud jsi dříve jedla jen velmi málo, je navýšení hmotnosti v první fázi normální. Tvoje tělo se potřebuje v první fázi stabilizovat, přijímat dostatek živin, aby mohlo vše v těle probíhat tak, jak je nutné.
Po této první fázi nárůstu hmotnosti by se ale měla pak hmotnost na určité hodnotě, která bude odsouhlasená i s lékařem, stabilizovat. Zvýšení příjmu jídla - na normální příjem - by ale nemělo vést k nějakému přejídání.

Těžko to hodnotit takto na dálku, když nevíme bližší informace (jak se váha vyvíjela, kolik nyní vážíš, jak vypadá stravování). Bude potřeba řešit to osobně a přímo - mnohem lépe by Ti v tomto poradil Tvůj lékař, se kterým bys mohla probrat nejen současnou váhu, ale i současné stravování (skladbu jídla, množství jídla) a mohli byste se dohodnout na nějakém dalším sledování a postupu. Stabilizace hmotnosti může chtít nějaký čas, není to nic, co by bylo možné uspěchat.
A pokud bys cíleně pak snižovala váhu - protože bys třeba opravdu dosáhla vyšší hmotnosti, která by pro Tebe nebyla vhodná - je nutné postupovat velmi opatrně a pomalu, aby se anorexie opět nerozvinula. Tohle onemocnění může propuknout znovu v určité situaci - a to je potřeba mít na paměti a zabránit tomu.

Obecně se dá říci, že se pak dále vhodná hmotnost udržuje prostřednictvím zdravého - normálního - stravování a pravidelného (rozumného množství) pohybu (např. 3-4x týdně hodina pohybu kromě běžného denního pohybu).

V tuto chvíli by tak bylo nejlepší zajít se znovu poradit s lékařem, probrat současnou váhu, současnou stravu. Lékař posoudí, zda je momentální váha v pořádku nebo je již příliš vysoká, a domluvíte se, jak dále budete pokračovat.

Držíme moc palce, aby se Ti i dále dobře dařilo a byla jsi spokojená a zdravá!
Vím, co jím

Moje tělo - váha

Dobrý den nebo ahoj to bude asi jedno ale důležitější je to co chci zdělit. Mě je teď 14 a půl a před cca 3 roky jsem měl úraz páteře a díky tomu jsem nemohl provozovat žádný sport (dělal jsem fotbal a pingpong) takže jsem docela dost nabral na váze, kvůli tomu se dostavil další problém - jak jsem nabral tak jsem měl další problém s nohou bylo to pod kolenem nějak zánět kosti na úponu stehenního svalu a takhle šly problémy asi 2 roky a tak jak jsem byl vždy nejmenší a nejhubenější tak jsem teď vážil asi ze 35 kg na cca 47, 48 kg a do teď je to docela poznat. Já vim že mi napíšete že mé BMI nebo jak se to píše je normální ale já bych chtěl zhubnout tuk a nabrat svaly takže jsem se chtěl zeptat jaké cvičení popř. nějaký jídelníček nebo alespoň nějakou radu o tom jak bych měl cvičit co bych měl a na co posilovat prostě nějaké cviky na zhubnutí.
Děkuji Honza

kluk, 14 let, 3. února

Ahoj,
pokud už Ti zdraví dovoluje opět se věnovat pohybu, je to bezva a určitě Ti to velmi pomůže pomalu se zase dostat do dobré kondice a formy.
Máš úplnou pravdu v tom, že není vhodné se zaměřovat pouze na číslo na váze, že je to také o kondici a množství svalové hmoty - kdo má více svalů, ten obvykle i více váží.

Pokud se nepřejídáš a nejíš pravidelně hodně sladkostí nebo jídel rychlého občerstvení, pak si nemyslím, že bys měl dodržovat nějaký speciální jídelníček. Bude stačit, když budeš jíst pestře a zdravě - budeš zařazovat do stravy pravidelně zeleninu a ovoce, mléčné výrobky (jogurty, tvaroh, mléko, sýry) a libové maso, ryby, vejce a celozrnné obiloviny, luštěniny. Můžeš se případně částečně inspirovat jídelníčkem pro kluky ve Tvém věku, který najdeš zde:
vyzivadeti.cz/wp-content/uploads/2013/05/jidelnicek-chlapci-13-15let.pdf
Tipy na svačiny ale najdeš třeba i na stránkách Vím, co jím:
www.vimcojim.cz/magazin/clanky/o-detech/Svaciny-jsou-dulezitou-soucasti-detske-vyzivy.-Co-by-mely-obsahovat%5f%5fs10013x11143.html

Co se týká pohybu, ideální pro Tebe bude kombinace cvičení aerobního (např. rychlá chůze, běh, běh na lyžích, jízda na kole nebo na bruslích, veslování, apod.) a anaerobního - posilování s vlastní vahou. Cviky se můžeš inspirovat dle hodin tělocviku, můžeš požádat o radu třeba i učitele tělocviku (a nebo případně fyzioterapeuta - po dohodě s rodiči se s ním můžete zajít poradit). Vhodné může být třeba i cvičení pilates - v minulosti ho používali třeba i vojáci, kteří se po zranění potřebovali dostat zpět do formy (pomáhá aktivovat a posílit hluboko uložené svaly, které nám pomáhají držet stabilitu). Velmi komplexní je např. cvik „prkno“ (plank) - když je správně prováděný, je skvělý. Je potřeba střídat zatěžované svalové skupiny - abys posiloval komplexně - zařadit cviky na svaly na nohou, na rukou, na střed těla.

Protože ještě vzhledem ke svému věku porosteš, neměl bys cvičit s větší zátěží, ideální je právě jen cvičení s vlastní vahou. Jde o to, aby sis negativně neovlivnil svůj růst.

Výsledky se budou dostavovat postupně, je potřeba, abys byl trpělivý a vše hodnotil až třeba po 3 měsících od doby, kdy začneš. Jak úbytek tuku, tak i budování svalů zabere nějaký čas, nejde to ze dne na den.

Držíme palce, ať se Ti dobře daří! Určitě změnu skvěle zvládneš! Vím, co jím

Moje tělo - váha

Ahoj píšu jsem zase po tom co jsem opět neúspěšně zkoušela zhubnout.
Zdrava strava a cvičení mi vydrželo asi 2dny.
Potom jsem dostala ohromný hlad tak jsem vyjedla celou lednici.
A další den jsem s kamoskou sla na procházku no usli jsme asi 500m ona se zadychala a řekla jestli zajdeme do mekace.
No zašli jsme každá z nás si dala spousty jidla a jedli jsme .
No nakonec mě ještě premluvila ať přestanu hubnout ze mám dobrou postavu.
Nakonec jsem si to řekla i já ze na to kašlu sice mám spoustu špičku a speku na břiše ale nevadí mi to.
Stejně když budu chtit urcite kdykoliv zhubnu.
A v dospělosti to zmizí a budu hubena. Teď vážím 72kg a měřim 160cm.
Můj bratr o kterém jsem psala ze hodne ji tak začal jist ještě více a v jeho 12letech ma ted60kg a 145cm .
Naštěstí z toho oba vyrosteme ale pohyb mě vůbec nebaví ,protože se vždycky zadycham i kamoska tak ten mekac je lepší.
Rodiče říkají ze máme dobrou postavu tak je budeme poslouchat.
A moje otázka je jestli moje vaha je v pořádku jestli to není obezita? protože nadvaha to asi bude.
A jestli můj bratr není obezni?
A jestli je v pořádku mít názor? ze tu zhubnu kdykoliv v dospělosti
A také mít názor ze pohyb je nuda a jídlo je super zábava? Předem děkuji za odpovědi Anit

holka, 14 let, 5. února

Milá Anit,
podle toho, co píšeš, chceš nejspíše slyšet potvrzení, že je vlastně správné, že se přejídáš a nesportuješ a že Tvůj problém vyřeší dospělost. Jenže to, co píšeš, prostě v pořádku a správně není a s největší pravděpodobností si vyšší váhu poneseš z dospívání i do dospělosti (řada výzkumů, kde se sledovaly děti a dospívající dále v dospělosti, to potvrzuje). Stejně tak pokud je pro Tebe nyní složité přestat s přejídáním, je hodně pravděpodobné, že to bude stejně složité i později. Nedá se čekat, že se to samo přes noc změní jako mávnutím kouzelného proutku. (Pokud bys ale Ty sama v sobě objevila nějakou silnou motivaci, proč chceš svoje stravování změnit, je to ale možné.)

Ne vždy je člověk spokojen s pravdou, protože ne vždy je pro něj příjemná. Příjemná ale není totéž, co prospěšná - v tuhle chvíli by pro Tebe třeba bylo příjemné slyšet, že je to v pořádku tak, jak to je. Ale z dlouhodobého hlediska by to pro Tebe rozhodně nebylo prospěšné. Neposlouží to dobře Tvému zdraví - ani teď, ani v budoucnosti.
Proto Ti nemůžeme takové potvrzení dát - protože bychom prostě neříkali pravdu. Je ale samozřejmě na Tobě a Tvém rozhodnutí, jak se k tomuto postavíš a co dál budeš dělat.

Zdá se nám divné, že bys Ty přibrala během dvou týdnů 3 kg
a Tvůj bratr 5 kilogramů - v minulém dotazu z ledna jsi u Vás obou uváděla jinou váhu. Spíše to trochu vypadá, že si z poradny děláš legraci.
Jak Ty sama, tak i Tvůj bratr jste nyní se svou současnou hmotností vzhledem k věku a výšce v pásmu obezity.

Ať se Ti dobře daří přeje Vím, co jím

Moje tělo - váha

Ahoj Alíku, vážím 57kg, měřím 165cm a je mi 12 let. Chci se zeptat jestli to není moc?
Také se chci zeptat , kdy budou vidět výsledky? Cvičím každý den kolem hodinky a dvakrát týdně mám plavecký trénink. Cvičím hlavně na břicho.
Předem děkuji

holka 12 let, 29. ledna

Ahoj,
vzhledem ke tvému věku a výšce je tvoje váha naprosto optimální a není důvod, aby měla hubnout. Dodržuj dál zdravý životní styl a nebudeš se muset obávat nadváhy.
Ohledně tvého druhého dotazu; netuším, jaké „výsledky“ máš na mysli? Chceš hubnout (jak už jsem psala výše; to by bylo v tvém případě zbytečné)? Nebo chceš zpevnit? Či snad vyrýsovat svaly? Navíc každý člověk reaguje na cvičení jinak. Záleží na tvém metabolismu, genetických dispozicích a samozřejmě i intenzitě a provedení tréninku. Přirozeně obrovský vliv má také složení jídelníčku. Takže odpověď na tvou otázku „kdy budou vidět výsledky“ ti nedokáže dát nikdo na světě. Sportuj tak, abys měla ze cvičení radost, dodržuj zdravý a vyvážený jídelníček a odměnou ti bude zdravé, štíhlé a pevné tělo,
Měj se hezky!
Bára

Moje tělo - váha

Ahoj, mám problém.
Je mi 11 let, měřím 151 cm a vážím 49 kg. Nevím co mám dělat, snažím se dobře jíst, sportovat... K tomu mám asi nějákou ,,baculatou“ postavu, protože i když mám 2x týdně téninky (disco dance), plavání + tělocvik ve škole pořád mám baculaté břicho. Není to úplně baculaté břicho, vypadám jako kdybych byla tlustá... A ne jen břicho, ale i tváře mám baculatější než kamarádky nebo stehna mám o dost větší něž kamarádky (jejich stehna jsou jako moje lýtka!). Mamka mi řekla že stehna mám větší, protože v nich mám svaly.

I moje nejlepší kamarádka si zřejmě myslí že jsem tlustá, protože mi už párkrát řekla: .....a ta holka byla asi tak tlustá jako ty......
Jenže já se s tím pak hrozně trápím.

Když se vrátím k tancování, tak nedávdo jsme měli zkoušku kostýmů. Byl to pro mě šok, protože jsme měli crop top (tričko u kterého je vidět část břicha).

Odjakživa byly moje noční můra bikiny nebo crop top.
V obchodě se mi líbí třeba 5 věcí jenže si nevezmu ani jednu, protože v nich vypadám ještě tlustčí.

Myslím si že jím docela dobře i když si někdy dám něco sledkého nebo něco slaného. Ještě lépe jím od doby kdy taťka měl problémi s kolenem a začal držet malou dietu.

Prosím o pomoc, už nevím co mám dělat.
Mám kamarádku kterou trápil podobný problém, ale i když nic nedělala tak se to zlepšilo.
Mě to trápí už docela dlouho.
Odpovězte mi prosím.

(sice nejsem Agáta ale oslovujte mě tak)

Předem moc díky.

holka, 11 let, 2. února

Ahoj Agáto,

z toho, co píšeš, je opravdu zřejmé, že Tě postava a váha trápí a hodně o tom všem přemýšlíš.
Je skvělé, že se pravidelně hýbeš a navíc jíš zdravě. To je moc dobře a je to to nejlepší, co pro sebe můžeš udělat.

V určitém věku se někdy baculatost u holek, ale i kluků objevuje - ale jak dále rostou do výšky, tak mizí. Je to poměrně častá věc.
Tobě je 11 let, určitě ještě dále porosteš, vytáhneš se do výšky.

Tvoje váha je o trochu vyšší, než by měla normálně být. Když ale člověk hodně sportuje, může být vyšší váha i vzhledem k tomu, že má opravdu více svalů než ten, kdo tolik nesportuje. Zda je tomu tak v Tvém případě by nejlépe posoudil Tvůj lékař, který má veškeré informace o tom, jak rosteš do výšky, jak se mění Tvoje hmotnost.

Určitě nemá smysl, abys ve svém věku držela nějakou dietu - naprosto stačí, že jíš zdravě. Potřebuješ energii a živiny pro růst i pro tréninky. Můžeš zkusit případně přidat třeba ještě nějaký pohyb každý den - např. 30 minut procházky, jízdy na kole, apod. Tento jiný typ pohybu může být pro tělo dobrým impulsem. Tohle je něco, co ještě Ty sama můžeš pro sebe udělat.

Zkus se také zaměřit i na to, co je na Tobě hezké, co se Ti daří. Každý jsme trošku jiný (máme jiné dispozice od rodičů), máme talent na trochu jiné veci.

Držíme palce, ať se Ti dobře daří! Vím, co jím

Moje tělo - váha

Ahoj, mám takový problém.
Vážím 60kg a měřím 158 cm a chci zhubnout. Už jsem to několikrát zkoušel, ale nevyšlo to kvůli tomu že jsem neměl motivaci, proto po cca 1 měsíci to hubnutí jsem ukončil. Nevím co mám dělat, snažím např myslet na to co by se stalo kdybych nezhubnul atd. Ale pořád to moc nepomáhá. Jak jsem zkusil zhubnout poprvé, tak jsem za asi 2 měsíce zhubnul 4,5 kilo, ale pak se mi váha vrátila. Teď už mám asi 4 pokus ale nevím jak to dopadne.

kluk, 11 let, 27. ledna

Ahoj,
podle BMI indexu je tvá váha skutečně výrazně vyšší, než by měla být. A správně píšeš, že problémem (nejen tvým, ale většiny lidí, kteří se snaží zhubnout) je nedostatek silné vůle a motivace. I když je motivace velmi individuální záležitostí a na každého funguje něco jiného, obecně se doporučuje začínat pomalu a pozvolna. Jednak se tím vyvaruješ jojo efektu a jednak nebudeš zklamaný, když se ti hned nepodaří dosáhnout velkých cílů. Dej si třeba předsevzetí, že za měsíc zhubneš jedno kilo a půjdeš třikrát týdně za půlhodinovou procházku. Příští měsíc k tomu přidáš například to, že si sladký nápoj dovolíš jen dvakrát týdně a zbytek týdne budeš pít jen vodu (například s citrónem, pomerančem, nebo bylinkami...). Zkrátka budeš postupně do svého života zařazovat malé změny životního stylu tak, abys sis na ně zvykl a začaly ti připadat přirozené. Když budeš postupovat krůček po krůčku, jsem přesvědčená, že to zvládneš!
Držím ti palce a přeji hodně štěstí!
Bára

Moje tělo - váha

Ahoj je mi 14.
vážím zhruba 72kilo
a merim 170cm. Nevím jestli je to v pohodě.
Mám zlomenou nohu takže nemůžu mít pohyb a poslední dobou jsem se začal hodne jist sladké a slané z nudy.
Jedl jsem už přes Vánoce hodne když jsem přes svátky přibral 8kilo což je dost ale nevadilo mi to.
Vsiml jsem si ze už neudělám ani jeden sedleh což je spatny ale také mi to nevadí.
A jak mám zlomenou nohu tak mi rodiče furt nosí sladké a já to vždy snim včera jsem dostal hlad v noci a dal jsem si proste čokoládu .
Musím jist každých 20-30minut jinak mám hlad.
Nechápu kde se ve mě ta zravost objevila.
Doteď také nechápu jak jsem mohl přes svátky přibrat 8kilo.
Dost se mi v poslední době zvětšila bricho je měkké a velke a nezohnu se prez na zem jsem rad ze se dotknu kolen.
Včera večer jsem hodne jedl až jsem začal dýchat z hluboká a za 30minut jsem opět dostal hlad.
Musím uznat ze nejim zdravě.
Jak rikam přes den jim v hojném počtu sladké a později večer už se sladkym a slanym bohužel precpavam
Prosím o radu jak přestat pribirat.
A kolik má kluk v mem věku vážit?

kluk, 14 let, 27. ledna

ahoj,

Tvoje váha je opravdu o něco vyšší, než by vzhledem k Tvému věku a výšce měla být. Není to jen o čísle na váze, ale i o kondici, obecně by však váha chlapce (14 let, 170 cm) mohla být v rozmezí 50 - 68 kg.

Určitě je dobře, že si uvědomuješ, že nejíš zdravě a přejídáš se - a že s tím chceš něco dělat.
Zkus jíst pomalu a najít okamžik, kdy máš plný žaludek (jsi sytý), ale nejsi přejedený. Určitě nejez co 20-30 minut - to by bylo Tvoje tělo unavené už jen proto, že by muselo neustále trávit jídlo a nemělo by čas na odpočinek. Obvykle nebývá problém jíst po 2-3 hodinách.
Zkus si raději místo sladkostí a slaného mlsání dát kousek ovoce, zeleniny nebo třeba jogurt. A sladkosti nebo slaného mlsání si dej jen malé množství - můžeš si zkusit dát např. 2 kousky čokolády nebo malou hrst nepražených ořechů.
Můžeš se také domluvit s rodiči, aby Ti sladkosti nenosili pravidelně, aby doma nebyly sladkosti nebo slané mlsání běžně k dispozici.

Když se chystáš něco sníst, zkus se sám sebe zeptat, zda cítíš hlad nebo se nudíš. Tak si nejlépe uvědomíš, kdy jen jídlem zaháníš nudu. Můžeš se zkusit zabavit jiným způsobem - vyber si nějakou knížku, která Tě zajímá, můžeš začít sledovat nějaký seriál, pozvat kamarády, aby se zastavili a zahráli si s Tebou třeba karty nebo nějakou deskovou hru
Až Ti sundají sádru, budeš moci pomalu a postupně začít znovu s pohybem a jinými aktivitami, což Ti pomůže nemyslet tolik na jídlo.

Ať se Ti dobře daří přeje Vím, co jím

Moje tělo - váha

Ahoj chci se jen zeptat jestli je má vyska s mou vahou v pohodě vážím 63kg a měřím 170cm je my 14 let a hodne času trávím v posilovně cvičim celé tělo ale hlavně ruky �� (furt mam pocit jak kdybych byl tlustý a nemůžu se toho pocitu zbavit) jak ho dat pryč? Ostatni my říkají ze sem hubeny ale ja si tak nepřipadám��

Ja-to-jsem, 14 let, 23. ledna

Ahoj,
mohu tě ujistit, že vzhledem ke svému věku a výšce je tvá váha naprosto normální a nadváhy se rozhodně nemusíš obávat. Nicméně ani lidé s optimální váhou nemusí mít ke svému tělu dobrý vztah. Je potřeba, aby ses naučil mít své tělo rád, rozuměl mu a „skamarádil“ se s ním. Dbej na zdravý životní styl, sportuj a vůbec se o své tělo starej. Postupem času se určitě tvůj vztah k němu zlepší.
Měj se hezky!
Bára

Moje tělo - váha

Ahoj. Moc dekuju za minulou radu.
Ale když jsem se snažila cvičit okamžitě jsem se zadychala a skončila ,ale budu se snažit něco dělat diky vaši radě.A ještě pokoj mám v patře počítá se chození do schodů jako cvičení? Protože já se u toho zadycham.
Další problém je babicka která bydlí ve stejném domě. Každý den mě zásobuje chipsy,sladkostmi,dorty,buchtami a spousty dalšími výborným jidly ,která jsou také bohužel nezdrava a když řeknu babičce ze jsem tlustá řekne ze vůbec ze jsem vyhubla a donese toho více a více.
Další problém je můj bratr kterému je 12 a vazi55kg a meri145cm .
Ji hodne sladkosti,fastfoodu a slaného jidla a je bohužel hodný a furt mi nabízí a já si proste musím dat.
Další problém diky bratrovi máme doma spoustu nezdraveho jidla a diky babičce mám v pokoji obrovskou skříň plnou sladkosti,slaného jidla a limonad.
Takže nevím co dal.
Bojím se ze se speku už nikdy nezbavím.
V minule radě bylo řečeno ze nemám hubnout proto abych se mohla přejist.
Bohužel přejídani mě naplňuje takže tak.
A kolik má dívky v mem věku vážit?
Ještě říkám ze vazim69kg a merim160cm.
Předem diky

holka, 14 let anit, 24. ledna

Ahoj Anit,
bežný pohyb doma nebo chůze do školy je také výdej energie, ale není dostatečný. Samozřejmě je chůze do schodů určitá námaha - a když nejsme fit, může nás unavit, můžeme se zadýchat. Když člověk ale cvičí pravidelně, jeho kondice se zlepšuje a nezadýchá se tak rychle, zvládne cvičit déle nebo intenzivněji - zkus tak na své kondici pravidelným pohybem pracovat. Samozřejmě to bude chtít nějaký čas, výsledky se nedostaví hned za den nebo za týden.

Můžeš si zkusit s babičkou, bratrem i rodiči promluvit o tom, že bys chtěla jíst více zdravě - aby Ti třeba babička místo sladkostí nabídla raději ovoce nebo zeleninu, jogurt nebo třeba mléko, obložený chleba, apod. Pokud Tě sladkosti, sladké limonády lákají, zkus se domluvit s rodinou, že byste je dali z pokoje pryč, abys je neměla tak na očích. I takhle malá změna může pomoci, aby se Tvoje chuť na tyhle nezdravé potraviny snížila.
Stejně tak můžeš poprosit bratra, aby Ti nezdravá jídla rychlého občerstvení nenabízel - že se snažíš je nyní nejíst tak často.

Není v Tvém životě nic jiného, co by Tě zajímalo, bavilo, naplňovalo? Mít jako hlavní životní radost přejídání není ideální - z dlouhodobého hlediska Ti to nepřinese nic pozitivního.
V tomto věku a při výšce 160 cm by byla odpovídající váha od 47 do cca 58 kilogramů.

Ať se Ti dobře daří přeje Vím, co jím

Moje tělo - váha

Ahoj aliku je mi 14let. Vždy jsem byla hubena ,ale jednoho dne po mě kamarádka chtěla abych sla s ni do mekace bylo mi 12 a nikdy jsem to neměla už nevím co jsem si tehdy dala ,ale vím ze jsem si nic neměla dávat zacla jsem tam občas chodit a teď chodím do fastfoodu aspoň 2tydne a zacla jsem se dost precpavat na noc hlavně sladkym úplně to miluju ale dostala jsem se na takovou váhu ze už s tím chci skončit takhle chtěla jsem s tím skončit už před par měsíci. Bohužel to neslo dietu jsem vydržela asi 1den potom jsem sla s kamoskou do mekace. Pohyb dříve jsem dost behala,chodila ven a delala gymnastiku. Dnes jsem rada ze se dotknu kolen přes svoje bricho. Většinu dne sedím ve škole a potom jdu doma na počítač.Moje vaha je 69kg a výška 160:( Můj jídelníček snídaně: většinou palačinky s nutelou a kakao
Svacina:cokoladova tyčinka a nějaká slazena limonáda
Školní obed to co zrovna je a potom si dam obed doma například palačinky z snídaně a k tomu Colu svacina:čokoláda večeře: 2rohliky,voda, mlsani na noc:cokoliv co najdu a je to sladké nebo slané. Ve škole se mi nikdo nesmeje. Moje kamarádky taky jsou tlustejsi jedna má dokonce 72kg a měří 165cm. Zatím se mi stalo pouze jedno ze mi nějak moje bricho vadilo a to když jsem se ohybala pro chipsy tak jsem měla problém. Prosím o radu. Nevím kolik mám v mem věku vážit ale chtěla bych být hubena.Rodice říkají ze z toho vyrostu sami rodiče nejsou úplně hubení. Ještě chci dodat ze dle mého nejsem moc tlustá jenom trosku proste potrebuju par kilo dolu abych se potom zas mohla prejidat bohužel přejidani mě hrozně bavi a já nevím co s tím.

holka, 14 let, Anit, 23. ledna

Ahoj Anit,

určitě je dobře, že se nad tím, co jíš, zamýšlíš. Podle toho, co píšeš, tak moc nejíš ovoce, zeleninu, mléčné výrobky, ryby - z dlouhodobého hlediska by Ti tak mohla chybět vláknina, plnohodnotné bílkoviny a vitamíny a minerální látky. Jídla rychlého občerstvení, sladkosti, slané mlsání mají hodně výraznou chuť a tím jsou pro nás lákavé. Zároveň jsou bohaté na energii a tuk (často i na cukry nebo sůl) a naopak chudé na vitamíny a minerální látky, vlákninu.

Není úplně ideální, že se Ti líbí přejídání. Měli bychom jíst tak abychom byli sytí, ale nepřejedení. Přejídání může přejít až do poruchy příjmu potravy, dlouhodobé přejídání navíc zvětšuje objem žaludku (a ten už se pak nezmenší, ani když člověk zhubne). Není rozumné snažit se zhubnout jen s tím cílem, aby ses mohla znovu začít přejídat. Tím ničeho dobrého nedosáhneš - sice krátkodobě zhubneš, ale když se pak začneš přejídat, zase se Tvoje váha zvýší. A často nejen, že nezůstane člověk na té původní váze, ale váha se šplhá výš. A tak hubne a tloustne a vlastně nakonec váží víc a víc. Navíc to neustálé hubnutí a tloustnutí pro naše tělo vůbec není zdravé. Lepší by byl cíl zlepšit svoji stravu (a jíst pestře, nehladovět, ani nedržet diety) a pravidelně se hýbat.

Často se říká, že dítě vyroste z tloušťky, ale bohužel je to jenom pověra - naopak se ukazuje, že dále do dospělosti si nese vyšší hmotnost a často se z nadváhy stává obezita. Čím dříve člověk zlepší svoje stravování a zařadí pravidelný pohyb, tím lépe.

Neznamená to, že už si jídlo z fast foodu nebo něco sladkého či slaného nesmíš vůbec dát - ale měla by ses snažit, aby v tvém stravování tvořilo jen malou část. Zpočátku můžeš zkusit jít s kamarádkou na fast food třeba jen 1x týdně nebo jen 1x za 14 dní. A zkus si dát jen menší porci.
Zkus si dát k snídani třeba ovocný jogurt se sypaným müsli (občas si dej třeba palačinku s polotučným tvarohem a pár lžičkami marmelády nebo s ovocem), ke svačině třeba obložený chléb se žervé a k tomu nakrájenou zeleninu. Dej si oběd ve škole a doma pak už jen menší svačinku - třeba hrníček mléka a ovoce. K večeři už si nedávej sladká jídla, ale spíše třeba libové maso s přílohou a k tomu zeleninu nebo obložený chléb s pomazánkou z polotučného tvarohu nebo žervé, či plátkovým sýrem nebo šunkou a se zeleninou. Můžeš si třeba dát pár cherry rajčátek, listů ledového salátu nebo kousek salátové okurky či mrkve, kedlubny.
Snaž se taky každý den alespoň 30 minut hýbat - běžte se třeba s kamarádkou projít nebo proběhnout. Můžeš si ale zacvičit i sama doma.

Ať se Ti dobře daří přeje Vím, co jím

Moje tělo - váha

ahoj Alíku,
chci se ujistit jestli je má váha v pořádku vážím 44kg a měřím 152cm. Je to v pořádku????

holka, 11 let, 16. ledna

ahoj,
můžeš být úplně klidná - Tvoje váha je vzhledem k věku i výšce úplně v pořádku.

Hezké dny přeje Vím, co jím.

Moje tělo - váha

Dobrý den, ahoj,
poslední dobou mám pocit, že už to není takové jaké to dřív bývalo, dříve jsem strašně zhubla a měla jsem okolo 50 kg(163cm)(-asi ještě před necelým rokem),za tu dlouhou dobu mi na imunologii zjistili histaminovou intoleranci,(a špatně mi funguje trávení) tolik jídel, které jsem dřív jedla jsou tu tam a nesmím je jíst. K té době se přidala i několika- násobná hyperventilace, motanice -po tělocviku. Dnes už mám 60 kg (cca 165 cm), strašně jsem přibrala a každý mi to z rodiny říká, mají samé narážky že jsem baculatá, oplácaná, tlustá a já nevím co ještě. Strašně mě to užírá, chci zase zhubnout, ale jak, když to co mám jíst, bývá většinou strašně tučné a sacharidové (+ jsem vegetariánka, ale to sem asi nepatří)a můj pohyb?-Rodina mě pořád hlídá, protože se mi po cvičení vždycky udělá špatně-cítím tlak v hlavě -zamotá se mi hlava, halucinace, přestanu vidět(ne, že bych viděla mžitky, světlo, nebo černo, já prostě nevidím nic, ani to černo) a spoustu jiných věcí. Je to nepříjemné, teď ještě chodím po vyšetřeních. Ráda bych doma cvičila a jedla víc k hubnutí, jak mám zhubnout, nelíbí se mi moje tělo a jak vypadám, potřebuju to změnit. Prosím,...jak mám zhubnout ?Jsem z toho zničená....

holka, 13 let, 10. ledna

Ahoj,
rozumíme tomu, že Tě změna stravování, omezení pohybu a i změna váhy stresuje a cítíš se nepříjemně.
Omezení ve stravě rozhodně je velkou změnou, která člověku komplikuje život. U úpravy stravy při histaminové intoleranci je ale cílem dosažení toho, abys byla v pořádku a konzumované jídlo Ti nezpůsobovalo nebo nezhoršovalo zdravotní obtíže. Úprava stravy je u tohoto typu onemocnění skutečně naprosto nutná a celoživotní - současná medicína neumí zařídit, aby toto onemocnění zmizelo.

Co se týká stravy a histaminové intolerance, ideální by bylo probrat Tvé současné stravování s lékařem specialistou (alergologem) a nebo s nutričním terapeutem. Tito odborníci mohou Tvé současné stravování posoudit a doporučit, o jaké další potraviny bys mohla rozšířit svou stravu, aby byla pestřejší (zejména se zaměřením na zdravé a pestré stravování). Samozřejmě s ohledem na vegetariánství je to složitější, protože výběr potravin je užší než při smíšené stravě - a dál jej zužuje vyřazení potravin s vyšším množstvím histaminu.

Momentálně bude nutné počkat na výsledky všech vyšetření zaměřených na hledání příčiny Tvých potíží po pohybu. Až po nalezení příčiny nebo vyloučení některých příčin, kdy Ti třeba lékaři doporučí, jaké aktivity jsou vhodné nebo nevhodné a jak třeba preventivně těmto problémům bránit, můžeš znovu pohyb zařazovat.

Jak se budeš moci pravidelně hýbat a podaří se zpestřit stravování (s dostatkem zeleniny a ovoce), mělo by vše být lepší a mělo by se Ti dařit hmotnost stabilizovat a zastavit její další růst. Ještě možná dále porosteš do výšky, takže by stačilo, aby hmotnost zůstávala stejná - zatímco výška se bude měnit. Nemusíš nutně hubnout, aby byla váha nižší.

Konkrétní rady a doporučení ohledně stravování však musíš řešit (ideálně se zápisem svého stravování) s odborníkem - není možné Ti poradit detailně takto na dálku.

Držíme palce, ať jsou již brzy vyšetření za Tebou a můžeš zase aktivně sportovat! Přejeme hodně zdraví! Vím, co jím

Moje tělo - váha

Ahoj Modrá Linko,Alíku,Báro a všichni,
Mám takový dotaz,týkající se ohledně mé váhy.Chodím do 7. třídy a mám jenom 29kg:(.Všichni mi říkají že abych jedla,že jsem hrozně hubená,ale já přes den jím celkem dost. Vždy sním všechno.Ve škole mi to pořád říkají a mně už to leze na nervy,nevím co jim mám říct. Myslím si že mám rychlý metabolismus.Byla bych ráda kdybych přibrala,není to jenom kvůli mým spolužákům,ale i tak.Nemáš nějaké rady,typy jak přibrat?
Omlouvám se za pravopisné chyby,jestli tam nějaké jsou.
Předem děkuji za odpověď:-)

holka,, 9. ledna

Ahoj,
pokud trpíš podváhou, domnívám se, že by určitě nebylo od věci objednat se k pediatrovi, který rozhodne, jestli by nebylo potřeba udělat například endokrinologické vyšetření.
Jinak ale málokdo ví a uvědomuje se, že nabírání kilogramů může být stejně obtížné a vyžaduje stejnou sebedisciplínu jako hubnutí. Základem je opět, stejně jako u hubnutí, pestrý a vyvážený jídelníček, v němž budou zastoupeny bílkoviny, sacharidy i zdravé tuky. Soustřeď se i na pravidelné jídlo, stejně jako na dostatečnou pohybovou aktivitu, díky které nabereš svalovou hmotu.
Věřím, že se výsledky dostaví a držím ti palce!
Bára