Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Alík radí dětem

  Na otázky odpovídají

  pracovníci Modré linky, psycholožky BáraV a Péťa, poradenské centrum Locika, MUDr. Jiří Staněk, MVDr. Přemysl Rabas, bojovníci proti kouření z projektu Nekuřátka, vědecký novinář Pragmatik a správci. Občas odpovídá i sám Alík.

  Dotazy mohou pokládat pouze děti mladší 15 let.

  Moje tělo - váha

  Ztloustla jsem - dle BMI podváha

  Ahoj, měřím 164 cm a vážím 40kg. Váha mi přijde optimální, ale moje tělo ne. Vždycky jsem byla hrozně hubená, nikdy jsem neřešila jak vypadám a tak, ale všimla jsem si že jsem hrozně ztloustla, Máma si prý ničeho nevšimla, ale taky mi říkala že to může být tím, že pravidelně cvičím a že to jsou svaly... Prosím o radu čím by to mohlo být, a jestli mám se cvičením pokračovat, protože nechci být tlustá...

  holka, 12 let, 29. března

  Ahoj z Modré linky,

  ptáš se, jestli cvičit, protože nechceš být tlustá. Tomu, že nechceš být tlustá, rozumím. Jenže mnohé ženy a dívky mají naprosto zkreslený pohled na svou postavu, nevidí ji takovou, jaká skutečné je. Nemohu posoudit, jestlis přibrala, protože Tě neznám. Avšak Tvoje váha 40 kg při výšce 164 není ani optimální, je nízká. Zdravý pohyb je dobrý, zdaleka nejen kvůli hubnutí, ale prostě pro kondičku a proto, že tělu prospívá. Stejně tak důležitá je však zdravá strava. A to v obou pólech, nesmí jí být ani moc, ale ani málo. Jestliže člověk cvičí a energii vydává, musí mít dostatek výživné stravy, aby tělo nestrádalo. Chci Tě tedy podpořit v tom, aby žila zdravě – tedy zdravá míra pohybu ano, ale také zdravá a dostatečně výživná strava. Ty sama píšeš, žes byla moc hubená. Pokud jsi tedy přibrala, je to jen dobře. Může to být i tím, že se Tvoje dětská postava začíná měnit v ženskou, neboť pomalu vyspíváš. A na tom není nic špatného. Každá žena je jiná a také má každý člověk jiný vkus a líbí se mu něco jiného. Hubenost ale není ani nijak krásná, ale ani zdravá. Přirozeně štíhlá, třeba i vypracovaná postava může být Tvým cílem, rozhodně ne však na úkor Tvého zdraví. Klidně se s mamkou můžete na Tvou postavu zeptat paní doktorky, až půjdeš na nějakou, třeba preventivní kontrolu.

  Hezké dny Ti přeje Modrá linka

  Moje tělo - váha

  Jak zhubnout?

  Ahoj všem,
  Nejprve bych chtěla poděkovat za radu u mého předchozího dotazu. Radu jsem pozměnila trochu po svém a postupem času se to lepší a snad i nadále bude.

  Mým dnešním dotazem je : jak zhubnout? Nebo alespoň jak se vydat na správnou cestu?
  Já mám bohužel problém se svým tělem. Měřím 185cm a vážím 85kilo. Už jen kvůli výšce moc nikam nezapadám a v minulosti kvůli šikaně jsem musela přestoupit na jinou školu. Moc bych se chtěla ve svém vlastním těle cítit lépe. Bohužel po několika nezdařených pokusech už nevím, jak u hubnutí vydržet. Bohužel občasné deprese mi moc nepomáhají. Nejraději bych se furt přejidala nezdravým jídlem, ale když už se hecnu, abych vydržela zdravě, tak mamča jde nakoupit a vezme sušenky a co se dá a na to já nemám dost silnou vůli to nesníst. Často poslouchám, že mám třeba velký zadek, stehna.. Nechci si to brát vše k srdci, ale když to posloucháte dennodenně, tak už to ignorovat nejde a člověku dochází, že slova umějí pěkně bolet.
  Děkuji za případnou odpověď a přeji krásné Velikonoce.

  holka, 15 let, 4. dubna

  Ahoj,
  jsme moc rádi, že ti naše rada pomohla a že se situace lepší!
  Co se týká tvého dotazu o hubnutí; naprosto rozumím tomu, že se můžeš kvůli své výšce cítit poněkud vyřazená a odstrčená. Dospívání je velmi citlivý věk, kdy člověk hledá vztah sám k sobě i své místo ve světě. Je proto mimořádně citlivý na jakékoli posměšné poznámky a i relativní drobnosti ho mohou znejistět. Se svou výškou samozřejmě nic neuděláš, ale jsem přesvědčena, že časem ji začneš vnímat jinak. Až za nějakou dobu zjistíš, že je velká spousta lidí, kterým tvá výška připadá atraktivní a přitažlivá, určitě se začneš ve svém těle cítit lépe.
  Trochu jiná situace je ohledně váhy. Vzhledem k tvé výšce a věku je tvá váha skutečně vyšší, než by měla být. A v případě nadváhy už nejde zdaleka jen o estetické hledisko, nebo dobrý pocit z vlastního těla, ale do hry vstupují už i zdravotní rizika.
  Bohužel neexistuje žádný zázračný způsob, jak zhubnout - a i když je cesta k hubnutí v postatě jednoduchá, vyžaduje důslednost a pevnou vůli (právě proto ji také tolik lidí nezvládne). Nikdo jiný než ty sama nemůže dokázat, aby ses stravovala zdravě a měla dostatek pohybu. Nejprve si to proto musíš srovnat v hlavě ty sama. Zkus nevnímat zdravý životní styl jako omezení, ale jako způsob, jak získat víc energie, zdravější tělo a v neposlední řadě radost z toho, jak vypadáš.
  Než sáhneš po sušenkách, cole, nebo čokoládě, představ si všechny ty prázdné a neužitečné kalorie, které do sebe spolu s nimi dostaneš a zkus místo toho sáhnout po jablku, mrkvi, nebo hrsti oříšků. Pokud to vydržíš pár týdnů, stane se z toho zvyk a tvoje tělo přestane cukr tolik vyžadovat. Přidej k tomu ještě pravidelný pohyb, na který si tělo také rychle zvykne, a výsledky se určitě brzo začnou dostavovat.
  Přeji ti hodně štěstí!
  Bára

  Moje tělo - váha

  Je moje váha v pořádku?

  Ahoj, je mi 12 a mám cca 154 cm a vážím 48 kg. Je to normální na můj věk nebo jsem „tlustý?“

  Děkuji

  kluk, 12 let, 27. března

  Ahoj,
  vzhledem k tvému věku a výšce je tvá váha naprosto v pořádku a nemusíš se vůbec ničeho obávát. Dodržuj dál pravidla zdravého životního stylu, tzn. zdravý a vyvážený jídelníček a dostatek pohybu, a nebudeš si se svou váhou muset dělat starosti ani v budoucnu.
  Měj se hezky!
  Bára

  Moje tělo - váha

  Je moje váha v pořádku?

  Ahoj, předem děkuji za odpověď.
  Je mi 13 let měřím 159 cm a vážím 41 kg. Moji rodiče říkájí že jsem hrozně hubená, ale já si myslím že mám normální váhu. Je moje váha v pořádku?

  holka, 13 let, 24. března

  Ahoj,
  vzhledem k tvému věku a výšce je tvá váha naprosto optimální a nemusíš si s ní dělat žádné starosti. I když se tvým rodičům zdáš příliš hubená, tvé „hodnoty“ jsou v pořádku. Nerezignuj na zdravý životní styl a určitě bude všechno v pořádku i v budoucnu.
  Měj se hezky!
  Bára

  Moje tělo - váha

  Nevážím moc?

  Ahoj Alíku a spol.,je mi skoro 12 vážím 40 kg
  a měřím 149 cm nemám nadváhu?Ostatní holky
  v mém věku mají třeba 36 kg :(

  holka, 12 let, 24. března

  Ahoj,
  mohu tě ujistit, že nadváhu rozhodně nemáš. Vzhledem k tvému věku a výšce je tvá váha naprosto optimální a nemusíš si s ní vůbec dělat starosti. To, že tvé kamarádky váží o něco méně, není vypovídající, protože mohou být například menší - navíc neexistuje jediné správné číslo, kolik by měl člověk vážit, ale optimální hmotnost se pohybuje v určitém rozmezí „od - do.“ Tvá váha je skutečně v pořádku a nemusíš o žádném hubnutí přemýšlet.
  Měj se hezky!
  Bára

  Moje tělo - váha

  Kamarádka má problém s váhou

  Ahoj, poradno, jde o moji kamaradku, ktera ma problemy s vahou, Je ji 17 a meri 167 a pouhych 39 kilo v jejim veku maji holky okolo 60kg, jeji mamku to nezajima a nevi co ma delat...Porodite mi prosim kam se ma obratit?

  holka, 13 let, 23. března

  Ahoj,
  je moc hezké, že ti není kamarádka lhostejná a že se jí snažíš pomoci. Takováto váha skutečně není v pořádku a je smutné, že to jejím rodičům nepřijde divné a nemají potřebu to řešit. Z tvého dopisu není patrné, jestli kamarádka trpí poruchou příjmu potravy, nebo je problém jindy, nicméně určitě bych doporučila, aby kontaktovala centrum Anabell.cz, které se zabývá jak poruchami příjmu potravy, tak dokáže pomoci i se stravovacími návyky. Věřím, že tvé kamarádce pomohou.
  Měj se hezky a držím palce.
  Bára

  Moje tělo - váha

  Jsem tlustá

  Ahoj, mám opět dotaz:
  Jsem hodně tlustá (nebudu psát kolik vážím atd, ale mám to potvrzený, že mám nadváhu). Vím, že je to špatně, snažím se proti tomu bojovat. Problém je v tom, že já, i když vím, že to není zdravé, tak si nedokážu pomoc a něco sladkého sním, i když vím, že bych měla víc cvičit, tak to nedělám ;-(. Něco jsem už udělala, například ráno máme rozcvičku nebo jím takové suchary, které jsou zdravé. Pořád to ale podle mě nestačí aspoň na to, abych dál netloustla.

  Už jsem z toho naprosto bezradná, budu ráda za každou odpověď :-3

  holka, 10 let, 18. března

  Ahoj,

  svěřila ses nám s tím, že si připadáš tlustá. Trápí Tě to a jsi smutná, že se Ti nedaří omezit sladké a cvičit tak, jak by sis přála. Nejsi na to sama, podobné věci trápí spoustu dívek a žen. Říkám si, že často moc nefunguje, když se na sebe snažíme být hodně přísní. Myslím si, že by nemělo smysl trápit se s nějakou přísnou dietou a není to ani o tom, že si nikdy nemůžeš dát žádné sladké. Je dobré jít krůček po krůčku, nejdřív se pokusit nejíst tolik večer a celkově jíst pravidelněji. Potom si třeba můžeš říct, že si nějakou sladkou dobrotu dáš méně často, a naopak přidáš víc zeleniny a ovoce. Chtěla bych Tě podpořit, abys to celé probrala s rodiči. Jsou to oni, kdo nakupuje jídlo a kdo by Ti mohl ve Tvé snaze pomoci. Co se týče cvičení, je hodně důležité, aby sis našla takový druh pohybu, který Tě bude bavit. Můžeš si různé sporty zkoušet a postupně si vybírat, co se Ti líbí. Ať už je to tanec (najdeš spoustu různých lekcí třeba na Youtube), delší procházky v lese, kolo a podobně. Chtěla bych Tě taky podpořit, aby sis na svém těle zkusila najít i to, co se Ti líbí. Můžeš si zkusit sepsat seznam alespoň 5 takových věcí (třeba hezké oči, pěkné vlasy a tak dále). Je prima, když se nesoustředíme jen na to, co se nám na sobě nelíbí.

  Držíme Ti palce,

  Modrá linka

  Moje tělo - váha

  Je moje váha v pořádku?

  Ahoj poradno
  Chtěla bych se zeptat jestli je váha 34,1 normální na můj věk
  Měřím 144 cm
  Děkuji Vaše.......

  holka, 11 let, 23. března

  Ahoj,
  vzhledem k tvé výšce a věku je tvá váha naprosto optimální a nemusíš si dělat vůbec žádné starosti. Soustřeď se i nadále na dodržování zásad zdravého životního stylu, jako je například vyvážený jídelníček a dostatek pohybu, a určitě se ti podaří udržet si optimální váhu i do budoucna.
  Měj se hezky!
  Bára

  Moje tělo - váha

  Nemám nadváhu?

  Ahoj , chci se ujistit jestli nemám nadváhu protože je mi 11 let a vážím 48kg a měřím 165 cm .

  holka, 11 let, 20. března

  Ahoj,
  vzhledem k tvému věku a tvé výšce je tvá váha naprosto optimální a o žádné nadváze nemůže být ani řeči. Nemusíš se o svou váhu strachovat. Dodržuj pravidla zdravého životního stylu - tedy především vyvážený jídelníček a dostatek pohybu - abys nemusela nadváhu řešit ani v budoucnu.
  Měj se hezky!
  Bára

  Moje tělo - váha

  Nejsem moc hubená?

  Ahoj je normální moje váha když mi v červnu bude 11 let, měřím 140 cm a vážím 27,8? mamka mi říká že jsem štíhlá ale jiní lidé mi říkají že jsem hubená. Je moje váha normální? Předem děkuji za odpověď.

  holka, 10 let, 17. března

  Ahoj,
  vzhledem k tvému věku a výšce je tvá váha skutečně nižší, než by měla být. Mnoho lidí si neuvědomuje, že zdravé přibírání může být stejně složité jako zdravé hubnutí. Zaměř se proto na zdravý a vyvážený jídelníček, pravidelné stravování a dostatek pohybu, kterým si vybuduješ svalovou hmotu.
  Měj se hezky!
  Bára

  Moje tělo - váha

  Podváha

  Ahoj Alíku a spol je mi 11 a vážím a měřím 31,7 kg 146 cm ,a to je podváha. Chci přibrat, ale nedaří se mi přibrat. Ať sním cokoliv, tak vážím pořád stejně. Nemůžete mi nějak pomoct? Předem díky.

  kluk, 11 let, 16. března

  Ahoj kluku,

  Tvoje tělesná výška téměř odpovídá průměru pr tvůj věk a pohlaví, který činí 147 cm, zatímco tělesná hmotnost je podprůměrná (u chlapců ve věku 11 let činí průměrná tělesná hmotnost 37,4 kg). Hodnota indexu tělesné hmotnosti u tebe činí přibližně 14,9. Jedná se tedy o mírnou podváhu (optimální hodnoty indexu tělesné hmotnosti u chlapců ve věku 11 let se pohybují v rozmezí 16 až 19). Vzhledem k tvému věku, pohlaví a tělesné výšce by tvoje tělesná hmotnost měla činit alespoň 34,1 kg. Do „normální“ hmotnosti ti tedy v současné době chybí 2,4 kg.

  Přestože rozdíl mezi „normální“ a tvojí tělesnou hmotností není nijak zvlášť vysoký, je pravdou, že dosažení i poměrně nízkého přírůstku hmotnosti (třeba jen 2 až 3 kg) může být nesnadné, zejména pokud u tebe působí určité dědičné předpoklady, které mají na tělesnou hmotnost velký vliv. Možná by stálo za to se zeptat rodičů či prarodičů, zda i oni neměli v dětství a dospívání podobně nízkou tělesnou hmotnost. Pokud ano, jednalo by se o tzv. dědičnou konstituční podváhu, která nepředstavuje žádný zdravotní problém. Někteří lidé jsou zkrátka „od přírody“ hubení, i když jejich tělo „normálně funguje“.

  Někdy je podváha způsobena poruchou metabolismu. To znamená, že tělo nedovede účinně zpracovat některé látky z potravy, například cukry nebo bílkoviny. Konkrétní druh poruchy metabolismu však lze zjistit pouze na základě vyšetření v metabolické poradně (doporučení na toto vyšetření vystavuje v případě potřeby praktický lékař pro děti a dorost). Teprve na základě vyšetření lze pacientovi předepsat takovou dietu, při jejímž dodržování se dostaví kýžený nárůst hmotnosti.

  Jestliže potřebuješ přibrat, mohu ti doporučit konzumaci určitých potravin s vyšší výživnou hodnotou, k nimž patří například plnotučné mléčné výrobky (jogurty, tvaroh, plnotučné mléko), dále některé obiloviny (rýže, kukuřice), sušené ovoce, mandle a ořechy všeho druhu (včetně kokosu).
  Kromě toho je třeba jíst pravidelně, tedy alespoň pětkrát denně. Problém s podváhou bys však rozhodně neměl „řešit“ přejídáním, protože namísto očekávaného zvýšení hmotnosti by sis způsobil spíše zažívací obtíže. Když chceš jíst více, neměl bys jíst velké porce jídel, ale „normální“ porce a častěji, aby mělo tvoje tělo dost času na zpracování přijaté potravy.

  Nedojde-li ke zvýšení tělesné hmotnosti ani po úpravě jídelníčku, můžeš poprosit jednoho z rodičů, aby tvoji nízkou tělesnou hmotnost konzultoval s tým praktickým lékařem (lékařkou) pro děti a dorost. Předpokládám však, že pokud by tvůj lékař měl podezření na to, že tvoje nízká hmotnost je způsobena některou z poruch metabolismu, jistě by už tvým rodičům sám doporučil návštěvu metabolické poradny (součástí každé preventivní prohlídky je měření tělesné výšky a hmotnosti, přičemž lékař tyto údaje porovnává a sleduje v čase, a to nejen kvůli posouzení růstu a vývoje, ale mimo jiné také z důvodu odhalení případné poruchy).

  Moje tělo - váha

  Je moje váha v pořádku?

  Ahoj Alíku a spol.
  Chtěla bych se zeptat jestli je má váha v pořádku.Je mi 13 let,měřím 160 cm a vážím 51 kg.

  Předem děkuji za odpověď.A všem přeji pěkný den.❤

  holka, 13 let, 10. března

  Ahoj,
  vzhledem k tvé výšce a věku je tvá váha naprosto optimální a není potřeba si s ní dělat starosti. Pokud budeš dál dodržovat zásady zdravého životního stylu - soustředíš se na vyvážený jídelníček a dostatek pohybu - nebudeš muset svou váhu řešit ani v budoucnu.
  Měj se hezky!
  Bára

  Moje tělo - váha

  Během epidemie jsem přibrala

  Ahoj Alíku, tento dotaz se týká mé váhy. Když nebyl koronavirus, věnovala jsem se sportovní gymnastice to se moje váha pohybovala kolem 40-43 kg. Teď za ten rok co jsme doma jsem začala cvičit (posilovat) a teď se moje váha pohybuje kolem 49-50 kg. Měřím teda 157 cm. Přijde mi že je to docela hodně kg ale když jsem si to hledala tak prý je to takhle optimální. Když jsem si četla dotazy tady na ALÍKOVY které se týkaly váhy, tak někdo ve 12 vážil třeba 40 kg. A to mě trápí jsem hubená, jím zdravě a nevím proč najednou vážím tolik. Napadlo mě, jestli to není z toho jak posiluju, že mám svaly? Opravdu nevím a docela nad tím přemýšlím. Předem Vám moc děkuji.

  holka, 12 let, 10. března

  Ahoj,
  v první řadě tě musím ujistit, že vzhledem k tvé výšce a věku, je tvá váha naprosto optimální a vůbec se nemusíš trápit tím, že bys snad měla zhubnout. Naopak bych chtěla ocenit tvé úsilí, že jsi ani v téhle složité situaci nerezignovala na pohyb a snažíš se sportovat. To je totiž další z velkých problémů epidemie, kdy se spousta dětí přestala úplně hýbat...
  To, že jsi přibrala může být skutečně způsobeno posilováním, protože svalová hmota váží více než tuk, ale jeji objem je ve srovnání s tukem menší. Takže svalnatý člověk sice může vážit více, ale jeho postava bude vypadat mnohem lépe (o zdravotní přínosech ani nemluvě). Stejně tak může být příčinou to, že už zkrátka dospíváš a tvé tělo se začíná měnit.
  Každopádně se skutečně nemusíš obávat, že by tvá hmotnost byla přiliš vysoká.
  Měj se hezky!
  Bára

  Moje tělo - váha

  Jak mám přibrat?

  Ahoj Alíku a spol je mi 11 a vážím 31,7 Kg,a to je podváha. Chci přibrat ale nedaří se mi přibrat ať sním cokoliv tak tak vážím pořád stejně nemůžete mi nějak pomoct. Předem díky.

  PS Nevím jestli mi poradíte.
  A promiňte za chyby jestli jsem udělal.

  kluk, 11 let, 8. března

  Ahoj,
  bohužel jsi ve svém dotazu neuvedl svou výšku, takže se nedá vypočítat, jestli je tvá hmotnost skutečně podváhou, ale v případě, že ano, platí pro přibírání stejná pravidla jako pro hubnutí. Mnoho lidí si to neuvědomuje, protože většinou řešíme váhový úbytek, ale přibírání může být stejně „složité“ jako hubnutí. Cesta vede přes zdravý životní styl, pravidelnost a důslednost. Proto se zamysli nad svým jídelníčkem a dbej na to, aby obsahoval dostatek bílkovin, zdravých tuků, sacharidů i vitamínů. Stejně tak je důležitý dostatek pohybové aktivity. Může ti to znít trochu zvláštně, když se přece snažíš přibrat a nikoli zhubnout, ale je potřeba uvědomit si, že pohybem si buduješ aktivní svalovou hmotu. Věřím, že když budeš vytrvalý a důsledný, určitě se ti to podaří.
  Držím ti palce!
  Bára

  Moje tělo - váha

  Je moje váha normální?

  ahoj. jsem Vláďa. je mi 11 let. Měřím 152cm a vážím 49,5 kg ale všichni si myslí že mám méně protože to na mě nejde vidět. je tato váha normální a je normální že to na mě nejde vidět?

  kluk, 11 let, 7. března

  Ahoj,
  vzhledem k tvému věku a výšce je tvá váha bohužel vyšší, než by měla být. Je celkem nepodstatné, zda je na tobě nadváha na první pohled vidět, nebo ne. Problém nadváhy je především v tom, že má velmi nepříznivý vliv na zdraví člověka a když to řeknu jednoduše: Tvé tělo o kilogramech navíc moc dobře ví a je s nimi pro něj spojena spousta komplikací, s nimiž se musí vyrovnávat. Měl by ses proto určitě zamyslet nad svým životním stylem - upravit jídelníček a přidat pohybovou aktivitu. Ne kvůli svému okolí, ale především sám kvůli sobě a svému zdraví.
  Měj se hezky!
  Bára