Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Poradna: Alík radí dětem

  Na otázky odpovídají

  pracovníci linky důvěry Modrá linka, psycholožka BáraV, odborníci na výživu z centra Anabell, odborníci na boj proti kouření z projektu Nekuřátka a správci. Občas odpovídá i sám Alík.

  Dotazy mohou pokládat pouze čtenáři mladší 15 let.

  Moje tělo - váha

  Ahoj, chtěla bych se zeptat na moji váhu, jestli je v pohodě. Mám 10 let, měřím okolo 152 a mám váhu okolo 47,3 kila. Chci se zeptat jestli to je v pohodě. Díky

  holka, 10 let, 10. června 2019

  Ahoj,
  nejlépe by Tvou váhu s ohledem na růst posoudil lékař, který o Tebe pečuje a má k dispozici všechny záznamy o tom, jak rosteš a přibýváš na váze, jaké potíže tě kdy trápily nebo trápí. Vždy je ideální hodnotit celkový vývoj v čase, ne jen jednu hodnotu samu o sobě.
  Pokud bychom zhodnotili současnou váhu a výšku vzhledem k věku, tak vážíš více je Tvoje váha o něco vyšší než u většiny dívek stejného věku.
  Ideální by bylo zajít se poradit s lékařem, který se o Tebe stará - ten posoudí, zda máš třeba více robustní postavu nebo zda více sportuješ a máš více svalů a nebo zda by doporučil nějak změnit stravu a pohyb, abys více rostla, ale váha se zvyšovala pomaleji.

  Hezké léto přeje Vím, co jím

  Moje tělo - váha

  Ahoj Alíku a kamarádi, už nějakou dobu řešíme s kamarádkou jeden problém...Moje kamarádka má potíže s nadváhou, hodně rychle přibírá,přitom ani moc nejí...Docela se za to stydí a já doopravdy nevím jak jí pomoct ��...Ptala jsem se i svojí mamky, která cvičí už 8 let, doporučila mi,abych jí řekla ať zkusí odstranit bílé pečivo a začne snídat a cvičit.... Problém je,že není moc typ,který by rád cvičil a měl nějaké speciální předepsané jídelníčky... Nemáte nějaké typy nebo rady?Moc prosím o odpověď,kamarádka je z toho nešťastná,i její doktorka ji na prohlídkách říká jak by měla zhubnout....

  Ahoj,
  je od tebe moc hezké, že se snažíš pomoci kamarádce s nadváhou. Obávám se ale, že nejprve si to bude muset srovnat v hlavě právě tvá kamarádka. Protože hubnutí a zdravý životní styl začíná právě v přehodnocení postojů a uvědomění si, že člověk hubne sám pro sebe a pro své zdraví.
  Nemá cenu hledat žádné zázračné tipy nebo diety, které jí přihrají pouze jojo efekt a nabere ještě víc kilogramů, než původně měla. Princip hubnutí je jednoduchý: kalorický výdej musí lehce přesahovat kalorický příjem (je důležité, aby deficit nebyl příliš velký, protože příliš rychlé hubnutí je právě základem jojo efektu). Bez pravidelného pohybu a zdravého a vyváženého jídelníčku se dlouhodobého váhového úbytku zhubnout nedá. To ovšem předpokládá, že kamarádka přestane hledat výmluvy, proč to nejde a skutečně se do hubnutí a zdravého životního stylu pustí. Druhů pohybu jsou na výběr stovky a určitě se mezi nimi najde i nějaký, který bude tvou kamarádku bavit - samozřejmě pokud bude skutečně chtít. Stejně tak existuje nespočet zdravých potravin, které může zařadit do svého jídelníčku. Můžeš jí nabídnout svou podporu (například, že jí budeš dělat při sportování společnost), ale ten hlavní díl práce zůstane na ní a především musí chtít ona sama.
  Držím jí palce!
  Bára

  Moje tělo - váha

  Ahoj aliku máma chce abych šla na psychiatrii protože moc nejím asi tak buchtu ráno a něco malýho večer ale ono to není tím že bych nechtěla jíst nebo tak ale není doma nic co mi chutná a už jsem jim to říkala prostě jsem veganka a u nás jsou pořád jogurty mléko a tak.... Každý den se tu vaří maso takže tu nemám co jíst a na druhou stranu si mama stěžuje že nic nejím říká to rodině že s ním 2 lžičky jidla za den nevím jak to vůbec může říkat vůbec neví co za ten den jim aliku pomoc mi co nejdřív máma tak chce jít už ve čtvrtek a dnes je úterý :((( nevím co mám dělat

  holka, 14 let, 4. června 2019

  Ahoj,
  pokud jsi náhle změnila způsob stravování, vyřadila jsi ze svého jídelníčku více druhů potravin a třeba jsi i výrazně zhubla, pak je logické, že se o Tebe maminka bojí (aby se nejednalo o poruchu příjmu potravy). Pokud bys totiž jedla jen 2x denně (a strava by nebyla vyvážená - aby obsahovala dostatek energie, bílkovin, tuků a sacharidů), tak by to mohlo mít negativní vliv na Tvůj růst a vývoj.
  Mohla bys s maminkou probrat, co vše jíst můžeš - např. ovoce, zelenina, luštěniny, ořechy, obiloviny, apod. - a domluvit se s ní, že se třeba zajdete o vhodném složení stravy poradit s pediatrem. Jistě společně přijdete na různé varianty, které budete moci doma vyzkoušet. I pediatr Ti může pomoci alespoň trochu v prvních krocích k vyvážené stravě, aby Ti nic nechybělo. S veganskou stravou je to složitější, aby byla dobře sestavená, z odborného hlediska musíme připustit, že jednodušší by bylo nastavení stravy vegetariánské.

  Pokud by s Tebou maminka opravdu chtěla jít k psychiatrovi a vše konzultovat s ním, nemáš se ani tak čeho obávat. Je to lékař, podobně jako zubař nebo pediatr, jen se stará o duši. Prostě si otevřeně popovídáte si o Tvém vztahu k jídlu, co Tě zajímá, co Tě trápí - můžeš s ním probrat i ten problém, že doma není příliš vhodných potravin v rámci veganské diety. Můžete to prodiskutovat všichni - i společně s maminkou.
  Cílem by mělo být nastavit vše tak, abys dostávala vyváženou stravu, kterou potřebuješ, a vyloučit, že by Ti mohla hrozit porucha příjmu potravy.

  Držíme palce, ať se Ti dobře daří! Vím, co jím.

  Moje tělo - váha

  Mám takový problém,mám obezitu 1.stupně,stydím se za sebe.Už jsem přemýšlel a přemýšlím že musím zhubnout.Přemýšlel jsem i o výživovém poradcovi ale nevím co by na to řekla mamka bojím se jí to říct. Ona chce abych zhubnul ale nějak to neřeší.
  Jak by to u toho výživového poradce chodilo,co školní obědy?

  kluk, 12, 5 let, 29. května 2019

  Ahoj,

  je dobře, že jsi odhodlaný svou váhu snížit, abys nebyl obézní. Nemusíš jít hned k výživovému poradci, poradit Ti může i lékař, ke kterému chodíš. Můžeš se domluvit s jedním z rodičů a zajdete se poradit k lékaři. Ten s Tebou probere, jak se momentálnê stravuješ, jakým aktivitám se věnuješ a co bys mohl zmênit. Také Tě změří a zváží.

  Základem hubnutí je totiž nejen vhodné stravování, ale i dostatek pohybu. Pokud máte ve škole možnost výběru oběda, může třeba změna spočívat jen v tom, že se budeš snažit vyhnout smaženým jídlům nebo smetanovým omáčkám. Stravování při hubnutí v dospívání je hlavnê o tom nepřejídat se, jíst dostatek zeleniny a ovoce (ovoce cca 2-3 porce denně), omezit nebo vynechat sladkosti, smažená jídla a jídla rychlého občerstvení, slané pochutiny a sladké nápoje či limonády. Naopak je vhodné pravidelně konzumovat mléko a ménê tučné mléčné produkty, luštěniny, celozrnné pečivo, libové maso, ryby, vejce. Měl bys jíst pravidelně, alespoň 3x denně - sniídat, obědvat a večeřet a mezi těmito hlavními jídly mít malé svačiny.

  Taky se zkus zamyslet jaký sport nebo jaká aktivita by Tě bavila. Co můžeš zkusit nebo čemu by ses chtêl věnovat - protože je nutné řešit i výdej energie.

  Promluv si s rodiči o tom, že Tě vysoká hmotnost trápí a rád bys zapracoval na změnê. Třeba budeš překvapen, že budou mít zájem Tě podpořit ve snaze o zhubnutí.

  Držíme palce, ať se Ti dobře daří! Vím, co jím

  Moje tělo - váha

  Ahoj Alíku, je mi 14 let a před několika měsíci jsem si řekla, že bych měla shodit nějaké to kilo, jelikož jsem měla nadváhu. Začala jsem jíst zdravěji a v ničem nebyl problém, začala jsem více cvičit a jídlo, co jsem jedla mi chutnalo, jídelníček jsem měla pestrý (ořechy, maso, ovoce, zelenina, mléčné výrobky...) úplně jsem vyřadila pečivo, jím jen knäckebroty. Něco jsem určitě zhubla, řeklo mi to dost lidí, ale celou tu dobu jsem se nevážila, tak nevím co přesně. Před několika týdny, nastal v mém životě zlom, já jsem totiž celou tu dobu klasické sladkosti skoro vůbec nejedla (např.trochu kvalitní hořké čokolády jsem si dala) Najednou, jako by moje tělo po všem sladkém, co jsem předtím nejedla zatoužilo, nikdy předtím jsem na to nějak extra chuť neměla. A teď jsem schopna otevřít nutellu a jen tak ji jíst lžičkou, nebo jíst velké množství čokolády, sušenek, ořechů, arašídového másla...prostě něco sladkého nebo tučného. Bojím se toho, nechci zas přibrat. Teď je moje váha asi dobrá (jak říkám nevážila jsem se, tak nevím), ale ještě bych chtěla trochu zhubnout a vytvarovat si postavu. Už jsem s tím zkoušela přestat, ale pořád mi to nějak nejde a pak se cítím hrozně provinile, když sním hodně sladkého...jak s tím přestat jednou provždy?
  Omlouvám se, že je dotaz tak dlouhý a předem děkuju za odpověď.

  holka, 13 let, 22. května 2019

  Ahoj,
  máš pravdu, že větší množství sladkého není ideální jíst často. Kousek kvalitní hořké čokolády (ale výjimečně třeba i mléčné čokolády), dát si trochu arašídového nebo ořechového másla je úplně v pořádku.

  Ideálně ale bychom měli být schopni se v určitém okamžiku zastavit, přestat jíst - s tím, že už jsme mlsali dost Těžko říci, proč se ta chuť na sladké u tebe objevila, může to souviset s řadou faktorů. Může za tím být to, že sis třeba sladké opravdu dost odpírala i přes silnou chuť, může to souviset se stresem nebo nepříjemnými pocity (člověk jí, aby se cítil lépe), může to souviset ale třeba i s nudou (nevím, co dělat, tak mě honí mlsná). Někdy se sladkým člověk i povzbuzuje, když se cítí unavený - je tak otázka, zda třeba i nejíš málo, zda dostatečně dlouho spíš a odpočíváš, jestli hodně aktivně nesportuješ, apod.

  Zkus tak popřemýšlet, kdy se ta chuť na sladké objevuje a jak se v tu dobu cítíš (zda je tam nuda, nějaké nepříjemné pocity, apod.). Podle toho se pak s tím dá pracovat dále - při nudě může člověk jít např. skládat puzzle, jít se projít. Když se člověk cítí nepříjemně, může zkusit přemýšlet co ten nepříjemný pocit vyvolalo a zkusit s ním pracovat jinak - svěřit se někomu, popovídat si o tom, apod.

  Může být dobré třeba nemít sladkost doma příliš jednoduše k dispozici a nebo preferovat menší balení - tam totiž nehrozí, že by člověk snědl více. Můžeš zkusit také dát si místo čokolády nebo arašídového másla malou hrst nesolených nepražených ořechů. A když už je jíš, tak si tu chvíli opravdu vychutnej, nedělej u toho nic jiného.

  Držíme palce, ať se Ti vše daří! Vím, co jím

  Moje tělo - váha

  Ahoj, chtěla bych se zeptat na mou váhu. Měřím okolo 164 centimetrů, vážím 48 kg. Je mi 16.
  Předem díky!

  holka, 16 let, 16. května 2019

  Ahoj,
  Tvoje váha je vzhledem k výšce a věku v pořádku (i když spíše na nižší hranici normy). S ohledem na věk ještě nejspíše dále porosteš i do výšky a tak váha ani nemůže být stabilní...

  Ať se Ti dobře daří přeje Vím, co jím

  Moje tělo - váha

  Ahoj alíku a spol. Poslední dobou mě trápí hmotnost když jsem byla u lekářky řekla že má hmotnost je zcela v pořádku, ale zajímá mě váš názor. Měřím 170 cm a vážím 70kg. Je to v pořádku? A jěště jedna věc jak si poradit se striemi. Co znamenají strie. znamená to že jsem tlustá nebo je to normální jako menstruace?
  předem děkuji za odpověd.

  holka, 13 let, 18. května 2019

  Ahoj,

  pokud lékařka Tvoji hmotnost s ohledem na dlouhodobý vývoj označila za normální, v pořádku, pak s ní samozřejmě souhlasíme. Váha a výška (a BMI) hodnotí jen jedinou hodnotu, zatímco lélař obvykle hodnotí současnou váhu a výšku s ohledem na celou řadu předchozích záznamů a sleduje tak i trend, vývoj všech hodnot.

  Strie (pajizévky) vznikají při příliš rychlém růstu (jak nárůstu váhy, tak ale i do výšky). Rozhodně tak nesvědčí o tom, zda má nebo nemá člověk nadváhu. Záleží nejen na tempu růstu, ale i na vlastnostech pokožky - suchá pokožka má větší tendenci ke tvorbě strií, je méně flexibní. Když už jednou vzniknou, tak už nezmizí, tvorbě dalších lze částečně předcházet promazáváním rizikových míst jako jsou např. boky, paže. Lze je případně ošetřit laserem u specializovaného kožního lékaře, aby byly méně viditelné. Pak ovšem platí čím dříve, tím lépe. Ne každý strie má - zaleží jak na vlastnostech pokožky, tak i na tempu růstu. Ale jsou poměrně dost běžné.

  Ať se Ti dobře daří přeje Vím, co jím

  Moje tělo - váha

  Ahoj alíku a všechny ostatní.
  Chtěl bych se zepta zda-li je normální moje váha.
  Za týden mi bude už 14 let, měřím 179cm a vážím 65Kg.
  Chtěl bych se zeptat jestli je to v mém věku normální.
  Děkuji za odpověď :).

  Jakub, 13 let, 15. května 2019

  Ahoj Jakube,

  Tvoje váha je s ohledem na věk i výšku zcela v pořádku.
  Ještě lépe může přïpadně Tvůj růst posoudit lékař, který se o Tebe stará a má k dispozici více informací.
  Ať se Ti dobře daří přeje Vím, co jím.

  Moje tělo - váha

  Ahoj
  Mám otázku je mi 12 let a vážím 27kg vysoká jsem 150 cm hodně sportuju plavu, běhám chodím na gimnastiku a balet spolužáci mi říkají že jsem podviživená dříve jsem byla obézní a teď jsem za to co jsem dokázala velmi pyšná měla bych přibrat ale bojím se že bych přibrala zase moc co mám dělat ?

  holka, 12 let, 9. května 2019

  Ahoj,
  je pochopitelné že nechceš být obézní, jde tak o to najít nějakou váhu, která pro Tebe bude optimální, a k tomu přizpůsobit i stravování. Samozřejmě se váha bude měnit s tím, jak rosteš - v dospívání nemůže být hmotnost stejná jako je tomu třeba u dospělých, kteří už nerostou.
  Nejlépe by tak bylo zajít se - společně s jedním z rodičů - poradit s lékařem, který se o Tebe stará - ten může posoudit jak rosteš a jak se mění Tvoje váha a také jaká váha by teď byla ideální. Můžete se i pobavit o tom, jak by ses měla při všech svých sportovních aktivitách stravovat - abys měla dostatek energie a živin (nejen sacharidů, tuků a bílkovin, ale i vitamínů, minerálních látek) nejen pro sport, ale i pro růst a vývoj.
  Podpora lékaře a jeho rady by právě měly být takovou pojistkou toho, abys nepřibrala zase příliš.

  Držíme palce, ať se Ti dobře daří! Vím, co jím

  Moje tělo - váha

  Ahoj, mám dotaz, já osobně mám 170 cm a 67 kg a je mi 14 let a 9 měsíců, podle X BMI kalkulaček mám BMI 23,18, což je normální váha, těch kalkulaček jsem zkusila hodně, abych si byla naprosto jistá, všechny mi řekly přibližně to samé, některé zaokrouhlily na 23,2, některé ukázaly 23,1 a mým vlastním výpočtem mi vyšlo 23 celých a dalších x desetiných čísel počínaje 18. A taky si myslím, že vypadám celkem pěkně, mám velká prsa, velký zadek, úzký pas a ploché břicho, mám prostě postavu přesýpacích hodin, mimo školní tělocvik cvičím 2x-3x týdně a jím zdravě. A klukům se líbím celkem dost. A teď mi prosím vysvětlete, jak to, že kluk, který je přibližně starý, jako já, který měří stejně a váží jenom o jedno kg víc, má podle vás nadváhu? Neberte to jako urážku, jen mě to vážně zajímá. Děkuji za odpověď.

  holka, 14 let skoro 15, 7. května 2019

  ahoj,
  u dětí a dospívajících se hodnota BMI neposuzuje stejně jako u dospělých. Protože na rozdíl od dospělých děti i dospívající průběžně rostou a tak je nutné vše hodnotit trochu jinak - pomocí speciálních percentilových grafů vytvořených na základě výzkumů a statistiky. V rámci těchto grafů se pak hodnotí kolik vrstevníků stejného pohlaví a stejného věku má výšku, váhu nebo BMI shodnou/nižší/vyšší než dítě či dospívající, jehož data se zadávají.A na základě výzkumů byla stanovena pásma "normy" (běžně se vyskytujících hodnot), nízké hmotnosti a podváhy a naopak i nadváhy a obezity. A kluci a holky mají odlišné grafy, protože i jejich růst je odlišný, rostou jinak rychle, dosahují jiných hodnot, a proto je nemůžeme srovnávat. Holky dříve přestávají růst, kluci rostou déle.
  Máš samozřejmě pravdu, že takto na dálku, kdy se posuzuje jen jediná hodnota váhy a výšky nemusí vždy vypovídat zcela správně - např. sportovec, který má vyšší hmotnost s ohledem na vyšší množství svalové hmoty by také mohl spadat do pásma nadváhy. Od toho je tu mimo jiné posouzení vývoje výšky i hmotnosti a lékař, který vše sleduje, aby to vyhodnotil. Ten má k dispozici veškeré údaje o růstu i zdravotním stavu.

  Ať se Ti vše daří přeje Vím, co jím.

  Moje tělo - váha

  Ahoj všichni,
  poslední dobou jsem byla z různých důvodů hodně nervózní, ve stresu a tak...
  No, a řešila jsem to tím, že jsem jedla sladké. Prostě mě sladké dokázalo uklidnit a soustředit se. Jde o to, že když jsem byla v březnu u lékaře, vážila jsem něco kolem 53-55, nepamatuji si to přesně. A teď vážím 58 kg, někdy i 59. Měřím něco mezi 166-168 cm. Hlavně jsem si všimla, že mám víc "špeků" a bohužel i moje mamka, která mi teď říká, jak jsem tlustá. Nebo mi zakazuje jíst po 19 hodině.
  Vím, že to asi ještě není úplná nadváha, ale chtěla bych vážit alespoň o trochu míň. Pohybu mám až až - 3h týdně tanec a 1,5h tělocvik ve škole. Chodím do školy i že školy pěšky, mám to cca. 1 km. Hlavně bych se ale chtěla zbavit "špeků" na břiše.
  Nic se mi nezměnilo, až na to moje jezení sladkého. Teď když jsem nervozní nebo ve stresu, uvědomila jsem si, že bych to tolik neměla jíst, tak jsem si našla nový způsob, jak se uklidnit - kreslení.

  Jak se zbavit vyšší váhy a "špeků"?
  Jak se zbavit stresu a nervozity?
  Narostl mi zadek, myslíte, že to má nějaký vliv?

  Děkuji za každou radu, co mi dáte.

  holka, 13 let, 6. května 2019

  ahoj,

  jak se zbavit stresu a nervozity - to je těžká otázka. Nejdříve člověk vlastně musí zjistit, z čeho je ve stresu, co v něm vzbuzuje nervozitu. Vždy, když se člověk necítí dobře, měl by se zkusit zamyslet proč se tak cítí, kdy to vzniklo, co to vyvolává, co to způsobuje. Pak je možné s tím dál pracovat - zkusit řešit tu příčinu, která nepříjemné pocity vyvolává, zkusit změnit situaci.

  Určitě je dobře zkusit řešit stres a nervozitu řešit jiným způsobem než jídlem (ať už sladkým, slaným) - každému ale může pomoci něco jiného. Někomu třeba funguje kreslení nebo jen vybarvování zajímavých omalovánek, někomu pomůže jóga, meditace, nebo cvičení (pohyb pomůže uvolňovat látky, které nám působí pocit štěstí, také se uvolníme)...

  Co se týká váhy - vzhledem k tomu, že máš dostatek pohybu, jsi aktivní, tak by mělo stačit, když už dále nebudeš sladké jíst. Bude to nějakou dobu trvat, ale váha by se měla zastavit a případně i lehce o něco snížit právě díky sportovním aktivitám a jinak běžnému stravování (bez toho vyššího příjmu sladkostí). Nepotřebuješ tak dělat nic speciálního, jen to bude chtít nějaký čas.

  V tomto věku se postava dívek mění, zaoblují se boky, změní se tvar pozadí - to je ale s ohledem na průběh puberty normální. Nemusí to nutně souviset jen s tou vyšší konzumací sladkostí.

  Držíme palce, ať se Ti dobře daří! Vím, co jím

  Moje tělo - váha

  Ahoj Alíku a ostatní,
  mám na Vás dotaz ohledně mé váhy.Už dlouho mě trápí můj vzhled,spíše váha.Je mi 12 a mám 58kg a měřím 165cm.Když dávám tyto údaje do BMI kalkulačky tak mi tam píše že to nadváha ještě není,ale když se na sebe podívám do zrcadla tak vidím že vše není úplně OK. Bohužel žádný sport nedělám , protože většinou nic kde jsem byla tak nevyšlo.Snažím se také alespoň každý den nachodit 5.000 kroků a také chodit pěšky do školy i ze školy a udělat každý den třeba 10dřepů a pár sedů-lehů.Také už moji rodiče spolu nejsou od mých 4let,ale s taťkou se vídám jenomže táta nemá ještě hotový byt takže jezdíme k babičce a dědovi a babi opravdu hodně vyvařuje a všechno zahušťuje moukou takže to není úplně nejzdravější a dělá vždy 2 chody a peče.Předem děkuji za odpověď.

  holka, 12 let, 5. května 2019

  Ahoj,
  asi málokterý člověk je sám se sebou zcela spokojený. Každý jsme trochu jiný, navíc jsme k sobě často mnohem kritičtější než ostatní - náš odraz "v zrcadle" řešíme až příliš.
  Je skvělé, že se snažíš pravidelně se hýbat. Nemusíš chodit přímo na nêjaký kroužek, skvělá je třeba i jízda na kole, tanec nebo třeba procházka svižnou chůzí. Vhodná je třeba i jen půlhodinka.
  U babičky netrávíš každý den, takže i ten vliv stravy "od babičky" je menší. Babičky jsou takové, že rády svým blízkým dopřejí dobré jídlo. Jsou rády, když ostatním chutná.
  Ale určitě máš možnost si třeba s babičkou promluvit o tom, co by sis ráda dala - můžeš třeba babičku poprosit, aby třeba nedělala smažené jídlo, aby třeba připravila jídlo jen se šťávou z masa (bez omáčky). Nebo aby přidala k jídlu dušenou zeleninu nebo zeleninovou oblohu, malý salát. Moučníku si můžeš dát třeba jen jeden kousek nebo můžeš navrhnout, aby byl místo pečeného moučníku např. tvaroh nebo jogurt s ovocem. Určitě se s babičkou dá mluvit a věřím, že najdete nějaké možnosti.

  Také můžeš ve dnech, kdy jsi s taťkou u babičky, zařadit více pohybu - společná procházka, výlet, kolo, práce na zahradě...

  Také je možné, že ještě porosteš do výšky, ale je dobře, že se snažíš pravidelně hýbat a stravovat.

  Ať se Ti vše daří přeje Vim, co jím

  Moje tělo - váha

  Ahoj, mám 14 měřím 170cm a mám 68kg. Je to nadváha?

  Ahoj,
  podle indexu BMI, který bere v úvahu věk, váhu a výšku, je tvá váha skutečně nad normálem a trpíš nadváhou. Bylo by potřeba, abys do svého denního režimu zařadil více pohybu a zamyslel se nad složením svého jídelníčku. Zkus si třeba týden zapisovat, co všechno jsi snědl a vypil (včetně pár soust „uzobávání“ přes den). To je většinou dobrá metoda, jak člověk zjistí, kterých dietních hříchů se nejčastěji dopouští. Když potom budeš dodržovat zdravý a pestrý jídelníček, určitě nebude dlouho trvat a tvá váha se pohne směrem dolů.
  Přeji ti hodně štěstí!
  Bára

  Moje tělo - váha

  Ahoj je mi 10 let vážím 50 kg a měřím 154cm. Mám nadváhu? Diky za odpověď.

  holka, 10 let, 1. května 2019

  Ahoj,
  podle indexu BMI je zřejmé, že tvoje váha je skutečně vyšší, než by měla být. Z historie tvých dotazů vidím, že ses na stejný dotaz ptala už před rokem a i tehdy jsi měla nadváhu. Měla by ses rozhodně zamyslet nad svým životním stylem a pokusit se svou váhu upravit. Nejde pouze o estetické hledisko, ale především o tvůj zdravotní stav. S nadváhou je spojeno velké množství zdravotních rizik a celá řada z nich je velmi závažná. Uvědom si, že je ti pouhých deset let a pokud se o své tělo nebudeš správně starat a budeš mu „ubližovat“ nadbytečnými kily, za pár let budeš řešit bolesti kloubů, dušnost. Zvýší se ti pravděpodobnost vysokého krevního tlaku, kardiovaskulárních onemocnění, cukrovky, nebo artrózy. Když zařadíš do svého programu víc pohybu (klidně to mohou být jen dlouhé procházky, pokud se zatím necítíš na sportování) a pokusíš se sestavit zdravý a pestrý jídelníček, určitě na sobě uvidíš pokroky rychle a sama zjistíš, že se cítíš mnohem lépe.
  Přeji ti hodně štěstí a věřím, že uspěješ!
  Bára

  Moje tělo - váha

  ahoj je mi 13 měřím 157 cm a vážím 50 . Před ani ne čtvrt rokem jsem vážila 35 kg nevíte jak mít zase tak hezky málo a přitom nebýt anorektičkou ??

  holka, 13 let, 26. dubna 2019

  Ahoj,
  vážit jen 35 kg je při Tvé výšce velice málo. Nebylo by to zdravé a není ani reálné toho nějakým normálním, zdravým způsobem dosáhnout.
  Určitě by to neměl být nějaký Tvůj cíl. Možná máš pocit, že to tehdy bylo hezké a bylo Ti tak dobře - ale pro Tvé tělo a metabolismus to opravdu není ani zdravá, ani normální váha při této výšce.

  Ať se Ti dobře daří přeje Vím, co jím