Poradna: Alík radí dětem

Na otázky odpovídají

pracovníci linky důvěry Modrá linka, Alíkova kamarádka BáraV, odborníci na boj proti kouření z projektu Nekuřátka a správci. Občas odpovídá i sám Alík.

Dotazy smí pokládat čtenáři mladší 15 let.

Moje tělo - váha

Ahoj po prázdninách jsem přibral na 70 kilo a předtim jsem měl 66 kg prosim aliku poraď mi jak zhubnout buď nakednou nebo postupně Děkuju ;)

kluk, 15 let, 9. ledna

Ahoj,
princip hubnutí je pořád stejný pro každého a ve všech případech: kalorický příjem musí být o něco menší než kalorický výdej. Neexistuje bohužel žádný zázračný recept, nebo metoda, která by zařídila, že člověk jednoduše a bez práce zhubne. Určitě je lepší hubnout pozvolna a postupně, protože tak snížíš riziko jojo efektu, tedy stavu, kdy člověk po zhubnutí nabere ztracená kila zpátky a s nimi často i nějaká kila navíc. Jednoduše se soustřeď na svůj jídelníček. Vyřaď z něj většinu hříchů (občas si samozřejmě něco nezdravého nebo kalorického dát můžeš) a poskládej jej tak, aby byl co nejrůznorodější, pestrý a zdravý. Zařaď do svého programu pravidelný pohyb (můžeš třeba cvičit doma podle internetu, chodit pravidelně běhat, nebo na dlouhé procházky - k tomu nepotřebuješ žádné speciální vybavení, ani peníze) a výsledky se zcela jistě dostaví.
Přeji ti hodně štěstí!
Bára

Moje tělo - váha

Ahoj poradno. Chci se zeptat jestli je v pořádku že vážím 54 a měřím 162.Dala jsem si předsevzetí že začnu se sebou něco dělat, ze začátku to šlo ale teď mi příjde že mě nikdo nebere vážně. Nikdy jsem to neřešila, ale poslední dobou nerada nakupují oblečení, připadám si tlustá. Nerada se dívám do zrcadla, zase si připadám tlustá. Taky už nerada nosím věci ve kterých jsem se sama sobě líbila. Mrzí mě to že mě nikdo nebere vážně, nechci držet žádnou dietu jen chci shodit nějaká kila a zlepšila si fyzičku. Také se chci začít pořádně hýbat, protože jsem v létě chodila na rehabilitace a tam mi sestřička řekla, že jsem sportovně založený tip, jen to neviniká, protože se nevěnuji žádnému sportu. Příjde mi že mi to ale nikdo nevěří, jsem v tělocviku jak poleno. Ráda bych se sportu věnovala, ale zpívám ve sboru a mám tam už dost dobře vybudované místo a nechci to zahodit, také mamka chce ať chodím na hodiny klavíru a do školy se taky potřebuji učit. Proto mi nevycházely žádné sportovní kroužky. Jo, jsou u nás i tlustší holky ale ty umí dobře házet míčkem. Poslední dobou jsem si všimla, že v tělocviku se mi spolužačky hihňají a ukazují si na mne a to mě mrzí. Předem moc děkuji za rady.

holka, 12 let, 8. ledna

Ahoj,
mrzí mě, že se kvůli svému tělu tak trápíš, ale podle indexu BMI je tvá váha zcela optimální a určitě není důvod, proč bys měla hubnout. Je určitě skvělé, že chceš zapracovat na své fyzičce. Nejen z hlediska zdraví a například obratnosti při tělocviku, ale i kvůli zpevnění těla. Když budeš pravidelně sportovat, určitě se budeš ve svém těle cítit lépe a budeš s ním spokojenější, protože skrze sport a pohyb k němu najdeš cestu a lepší vztah. Je smutné, že ti nikdo nevěří a nemáš dostatečnou podporu svého okolí, ale tím se určitě nenech odradit. Nejdůležitější ze všeho je to, že chceš ty sama a až ostatní uvidí, že to bereš vážně, určitě také změní svůj postoj.
Chápu, že je těžké vtěsnat do tvého nabitého programu ještě nějaký sportovní kroužek, ale nemyslím si, že je to nezbytně nutné. Klidně můžeš pravidelný pohyb zvládnout i sama doma. Můžeš doma cvičit podle internetu, nebo začít pravidelně běhat. Je to určitě méně časově náročné než pravidelný sportovní kroužek a pokud budeš trpělivá a vytrvalá, určitě dosáhneš skvělých výsledků.
Držím ti palce!
Bára

Moje tělo - váha

Dobrý den, mám takový problém s váhou. Měřím asi 162 cm. Na začátku školního roku se mi povedlo přibrat na 46 (někdy i skoro 47) kilo. Teď ale znova vážím jenom něco na rozmezí 44-45 kg. Nikdy jsem neměla problém s jídlem, vždycky jsem jedla hodně a hlavně poslední rok toho sním někdy i více než můj taťka. Už jsem zkoušela snad všechno, ale pořád nepřibírám. Ráda sportuju a dlouho jsem doma i posilovala (teď už jsem se na to posilování vykašlala, protože mi to stejně nepomáhá), ale pořád vypadám jako tintítko a hodně lidí mi to i říká. Přitom mi příjde, že sílu mám celkem velkou, ale absolutně to teda nejde vidět. Doktorka se na preventivce jenom mojí mamky zeptala, jestli dobře jím a jestli nemám problém s jídlem a když jí mamka řekla že jím hodně, tak řekla, že mám nejspíš jenom hodně rychlý metabolismus. Už od mala jsem vždycky byla taková hodně drobná, tehdy jsem to neřešila, ale teď s tím začínám mít dost velký problém. Mám hlavně hubené ruce a dost i nohy a vůbec se mi to nelíbí. Mám pořád pocit, že se na mě lidé dívají, jakobych držela nějáké diety, přitom to vůbec není pravda. Budu ráda za jakoukoliv radu, jak přibrat.

holka, 15 let, 8. ledna

ahoj,
rozumíme tomu, že Tě nižší váha trápí - ale prakticky jsi již zkusila vše, co můžes sama udělat (zvýšení příjmu energie a živin stravou, zařazení posilování).

Pokud jste v rodině všichni štíhlí a spíše vyšší, pak nejspíše v průběhu života nebudeš robustní a řešit vyšší hmotnost - částečně dědíme dispozici k tomu, jak bude vypadat naše postava (výška, hmotnost) po našich rodičích. Každý jsme nějaký - kdyžbse podíváš kolem sebe, někdo je dlouhý, vytáhlý, jiný je malý, robustní, někdo má malé uši, někdo velký nos, apod.

Pokud Tě nižší váha opravdu hodně trápí, promluv si o tom s mamkou - můžete se domluvit, že se zajdete s paní doktorkou poradit detailněji, že byste to přece jen chtěly více probrat.
Můžeš si třeba zkusit cca týden zapisovat vše, co jíš a piješ - aby paní doktorka pak měla k dispozici záznamy, které může blíže posoudit. Zkus upřesnit i konzumované porce stravy (např. 1 plátek chleba nebo 1 rohlík, apod.).
Opravdu za tím, že se Ti nedaří přibrat na váze, může stát jen dědičná dispozice a rychlé spalování (metabolismus).

Držíme palce, ať se Ti v novém roce vše daří!
Vím, co jím

Moje tělo - váha

Ahoj vím co jím, modrá linko, Báro, Alíku, Julesi a Jime a Mari1
poslední dobou se hodně trápím, kvůli své postavě. Měřím 165 cm a vážila jsem 52 kg. Mám starší sestru, která začala hubnout a neustále srovnávala své tělo s mým. I když jsem byla hubenější než ona, tak mi rodičové furt naznačujovali docela nepříjemnými způsoby, abych zhubla. Jednou mi dokonce máma řekla, že bych měla míň jíst a že mi chybí pohyb. A tím to začalo. Přestala jsem jíst obědy a večeře. Za celý den jsem snědla třeba jen čtyři rýžový chlebíčky, pak jen tři a teď jen jeden. Vyloučila jsem úplně všechna jídla. Začala jsem každý den dvakrát denně dvě hodiny cvičit. To všechno trvá už měsíc a to až doteď. Vyšplhala jsem se na váhu 40 kg. Moje rodina je ráda, že jsem zhubla, ale oni nevědí jak se trápím. Nevědí, že mám deprese a nejspíš i anorexii. Poznám to, protože mi jdou hrozně vidět žebra, připadám si jako kostlivec. Sice se mi to líbí, že už nejsem tlustá, ale nemyslím si, že to vydržím. Začíná mi z toho fakt hrabat. Ale nechci zase svou rodinu zklamat, když přiberu. Taky mi dělá dobře, jak mi má sestra závidí. Nevím jestli v tom mám pokračovat, protože už to nedávám.

holka, 14 let, 8. ledna

ahoj,
určitě bys neměla v hubnutí nebo udržování nízké váhy hladověním a nadměrným cvičením pokračovat. Tvoje váha je vzhledem k věku i výšce velmi nízká a sama cítíš, že Ti takto vůbec není - ani na těla, ani na duši - dobře.
Určitě je vhodné pečovat o své zdraví a snažit se jíst zdravě a pravidelně cvičit, ale rozhodně to není o hladovění a nadměrném cvičení.
Nyní by ses měla snažit opět postupně příjem stravy navyšovat a také snížit četnost, délku a intenzitu cvičení.

Myslím si, že by pro Tebe bylo nejvhodnější probrat své pocity a potíže se školním psychologem nebo výchovným poradcem. Může Ti pomoci i s komunikací s rodiči a nasměrovat Vás společně k řešení tohoto problému. Můžeš se podívat třeba i na webové stránky tvořené odborníky na léčbu poruch příjmu potravy Healthy and free, kde najdeš řadu informací - www.healthyandfree.cz/
Určitě bude potřeba, abys s rodiči mluvila o tom, jak se cítíš, - že máš pocit, že jim záleží hodně na Tvé váze, že je Ti nepříjemné porovnávání se sestrou.

Věřím, že společně (třeba zpočátku i s pomocí psychologa nebo výchovného poradce) postupně najdete společnou řeč a rodinné vztahy se budou zlepšovat - a s nimi se postupně zlepší i Tvoje stravování.
Držíme moc palce, ať se vše podaří!
Vím, co jím

Moje tělo - váha

Ahoooj Alíku a spol,
Mám otázku, která mi věčně běží hlavou.
Může člověk zhubnout když má v genech malinkou obezitu?
Vážím 44 kg a měřím 159 cm

holka, 12 let, 4. ledna

ahoj,
Tvoje váha je vzhledem k věku a výšce úplně optimální - není tak vůbec potřeba, abys nějak hubla.
Částečně dispozici k tomu, jaká bude naše postava a naše hmotnost dědíme po předcích - po rodičích a prarodičích. Ale hodně záleží i na tom, jak se chováme my samotní - jestli se nepřejídáme a nejíme příliš jídel s prázdnými kaloriemi, jestli se pravidelně hýbeme. Vliv genetiky je rozhodně menší než vliv našeho vlastního chování.

Ať se Ti dobře daří přeje Vím, co jím

Moje tělo - váha

Ahoj Alíku omlouvám se že zase otravuji ale měla jsem asi PPP ... Když jsem začala hubnout na začátku prázdnin měla jsem 71 kilo 157 cm děti mě ve škole neustále každý den otravovali že jsem tlustá měli narážky na mě a mojí postavu ... Řekla jsem si že zhubnu začala jsem pomalu vyřadila nezdravá jídla začala jsem se více hýbat ale čím více se blížila škola tak jsem na sebe chtěla na sebe upozornit že jsem zhubla tak jsem si čím dál tím víc ubírala jídlo a nakonec mi zbyly jen dva suchary 52 kcal nebo půl okurky nakrájené na drobno a "večeřela" jsem ve 3 odpoledne nejhorší je na tom že mi to přišlo v pohodě sníst jen půl okurky v září jsem měla 57 ( momentálně mám ještě o 10 míň) řekla jsem si že si tu váhu chci udržet ale tak jsem si řekla že to zaokrouhlím na 55 a pak ještě míň a takhle to šlo dál ... Ve škole jsem se vůbec nedokázala soustředit na učení neustále jsem myslela na jídlo učitelka si zavolala mámu a řekla jí ( učitelka) že mám špatný známky že vůbec neodpovídají na tělocviku a na florbale nemám žádnou energii ještě hraju fotbal a v něm jsem se dost zhoršila ... Byli jsme za doktorkou a ta mi otevřela oči a domluvila mi řekla ať si zapisuji co za den sním a že mám za ní zajít za týden aby se mi převážila ... Čtyřikrát mi řekla že jím málo že mám ještě jíst více a přijít za týden když jsem tam byla na posledy řekla že už je to v pořádku jenže nastaly vánoce měly jsme cukroví a já si řekla že se nebudu vážit protože vím že kdybych měla více tak se budu strašně omezovat a neužiju si to tak jsem měla salát chlebíčky rybu hoooodně cukroví po svátcích jsem si řekla že se zvážím a měla jsem o kilo méně nechápu to a teď když jím docela normálně tak mám po jídle průjem bojím se že to moje tělo to jídlo nějak nepřijímá momentálně můj jídelníček vypadá nějak takto snídaně : jogurt ,musli s mlékem, ovesná kaše,+ovoce ve škole: pečivo se zeleninou (1kaiserka) oběd ve škole odpoledne: ovoce chystám se navyšovat večeře : zelenina a dva chleby co ty si o tom všem myslíš ?? Nemáš nějaké typy na snídaně svačiny večeře děkuji

ahoj,
máš naprostou pravdu, nejspíše se jednalo o poruchu příjmu potravy (PPP) a je dobře, že nyní pracuješ na tom, abys jedla více a zase se vracela k normálnímu množství i složení stravy.
Je možné, že jak jsi delší dobu hladověla a nejedla třeba potraviny s vyšším množstvím tuku, tak si teď tělo bude nějakou chvíli na ně opět zvykat. To se stává. I proto je vhodné navyšovat porce postupně.
Pokud by průjem přetrvával, určitě bude vhodné znovu se zajít poradit s paní doktorkou.

Nezapomeň si ke svačině do školy vzít třeba plátkový sýr nebo šunku, namazat si chleba žervé nebo lučinou. Podobně i u večeře. Můžeš si udělat pomazánku z tvarohu nebo sardinek a žervé nebo si dát vařené vajíčko. I ve svačině potřebuješ zdroj kvalitních bílkovin.
Na odpolední svačinu si dej třeba jogurt ještěnk ovoci. Jinak je složení stravy celkem vhodné.
Tipy, jak může vypadat snídaně, oběd, večeře, svačiny jsme Ti již psali v předchozí odpovědi, i s tipem na rámcový jídelníček - můžeš se k nim vrátit.
Další tipy najdeš na webových stránkách Vím, co jím - www.vimcojim.cz

Držíme palce, ať je Ti brzy lépe a dobře se Ti daří!
Vím, co jím

Moje tělo - váha

Ahoj Alíku a ostatní,
Mám pocit že mám nadváhu, měřím 151cm a vážím 50 kg. Klidně bych držela dietu ale mamka mi to nechce dovolit a říká že jsem normální a ona za mlada vážila ještě víc. Jenže mě to strašně trápí a ostatní holky má jí kolem 40 Kg. Zkoušela jsem různé cviky na břicho a tak, sice ho mám zpevněné ale že by ho ubylo tak to vůbec... Ještě mám problém k té dietě - jsem hodně vybíravá v jídle takže moc nejím zeleninu ale ovoce docela jo. Na mojí postavě mě nejvíc trápí břicho... Mám velké stehna a břicho, ale ty stehna se mi líbí... A vím že buď ne zhubnu nic nebo všechno (i boky, zadek atd.) ale já prostě chci zhubnout.... A tak prosím poraďte mi jak mám v mojí situaci zhubnout... Předem děkuju za odpověď.
(PS omlouvám se kdyby tam byly chyby)

holka, 11 let, 31. prosince 2018

ahoj,
Tvoje mamka má pravdu s tím, že opravdu nemá smysl, abys držela diety - pořád ještě rosteš a nevhodně složená strava (nižší příjem energie a důležitých živin, jako jsou bílkoviny, tuky i sacharidy, vitamíny a minerální látky) by mohla mít špatný vliv na Tvůj další růst a vývoj.
Je pravda, že Tvoje hmotnost je vyšší než by bylo vzhledem k Tvému věku a výšce ideální. Dispozici k tomu, jak budeme vysocí, kolik budeme vážit, částečně dědíme i od rodičů a prarodičů - pokud jsou tak maminka nebo tatínek, babička nebo dědeček robustnější, mohutnější, tak nebude člověk nikdy úplně drobný a štíhlý. Samozřejmě to ale můžeme ovlivnit tím, co děláme.

Nejlépe by pro Tebe tak bylo, aby ses pravidelně hýbala. Různé druhy pohybu Ti velmi mohou pomoci hmotnost korigovat - aby nestoupala tak rychle, zatímco budeš růst. Vyzkoušej různé sportovní aktivity - samostatně nebo třeba i s kamarády a vybírej si takový pohyb, jaký Ti bude přinášet radost.
Kromě toho se nesoustřeď na žádnou dietu - jen by ses měla stravovat zdravě. To znamená se nepřejídat, ale ani nehladovět, jíst pravidelně (3 hlavní jídla a mezi nimi menší svačiny) a to i dostatek ovoce a také zeleniny. Zkus najít nějaké druhy zeleniny, které by Ti přeci jen aspoň trochu chutnaly - zařazuj zeleninu čerstvou, ale třeba i vařenou nebo pečenou, dušenou, někdy třeba i sterilovanou nebo kvašenou. Určitě si nějaké druhy postupně oblíbíš.
Snaž se vyhýbat jídlům rychlého občerstvení, většímu množství sladkostí, sladkých napojů a džusů nebo slaných pochutin.

Tyto změny - zdravá strava a pravidelný pohyb - mají ohromný smysl, i když se to nezdá!
Držíme palce, ať se Ti v novém roce dobře daří!
Vím, co jím

Moje tělo - váha

Ahoj aliku chtěla bych poradit,kolik mám přijmout kalorií za týden abych za týden zhubla 2 kg , vážím 66,5 a měřím 172.5 ,je mi 13 let prosím pořád .
Predem děkuji ��❤️

holka 13 let, 17. prosince 2018

ahoj,
Tvoje váha je vzhledem k výšce i věku v pořádku, přestože vážíš více než většina dívek tvého věku. Není tak důvod, aby ses snažila zhubnout. Zhubnout 2 kg tuku během 1 týdne není možné - prostě to fyziologicky nejde. Lze ztratit 2 kg vody, to ale je jen krátkodobé a nepřináší nám to nic pozitivního, naopak různé striktní diety mohou organismus i poškodit. Nejde takto na dálkj určit kolik bys měla přijmout kalorií, jsou sice obecná doporučení, ale je potřeba je přizpůsobit dle současné stravy, množství pohybu, aj.
Pro Tebe by tak měla být zásadní pravidelná a pestrá strava plus pravidelný pohyb.
Hezké adventní dny přeje Vím, co jím

Moje tělo - váha

Ahoj Alíku. Mám pár otázek. Myslím si že moje kamarádka má podváhu a já mám spíš trochu nadváhu. Moje kámoška váží 45kg je jí 12 meří 162 cm a když vidím na tělocviku její břicho je strašně hubená. Trošku se bojím že pojede do nemocnice tak bych chtěla vědět jestli je to v pohodě a kdyby ne tak co by měla dělat. Mě je 11 vážím 47kg meřím 150 cm a mám pocit že mám nadváhu. Prosím poraďte předem děkuju

kámoška 12 let, já 11 let, 16. prosince 2018

ahoj,
přestože dívky stejného věku jako tvojr kamarádka obvykle váží více, je její váha s ohledem na věk a výšku v pořádku, normální. Pokud však kamarádka v poslední době výrazněji zhubla, velmi málo jí, bylo by lépe, aby se poradila (společně s rodiči) se svým lékařem.
Tvoje váha je již na hraně nadváhy (s ohledem na věk a výšku), dívky stejného věku jako ty obvykle váží méně kilogramů. Společně s Tvým lékařem byste mohli probrat, jak se stravuješ (a jak případně stravu upravit) a také by bylo potřeba, aby ses pravidelně věnovala nějaké pohybové aktivitě.

Hezký advent přeje Vím, co jím.

Moje tělo - váha

Ahoj, mám tokový problém že se mi udělaly no bokách strie a nejspíš proto že jsem byla pořád taková malá, plochá a hodně bubená a od 13 let jsem se začla trochu pomalu vyvíjet, tak se chci zeptat jestli je to normální a jestli to časem samo zmizí nebo to tam zůstane ?
A je normální že na svůj věk měřím 155 cm a vážím 49 kg. předem děkuju za odpověď.

holka, 13 let, 15. prosince 2018

ahoj,
Tvoje váha je vzhledem k výšce i věku úplně v pořádku, optimální.
Strie se mohou objevit při rychlém růstu nebo při rychlém přibývání na váze. Více trápí toho, kdo má sušší, křehčí a méně elastickou pokožku. Pokud už jedou strie vzniknou, už nezmizí, jen mohou být méně patrné. Preventivně proti vzniku dalších strií je vhodné pokožku promazávat hutnějším krémem nebo tělovým mlékem.
Hezký advent přeje Vím, co jím

Moje tělo - váha

Dobrý den

Pomooooc má nejlepší kamaradka ma nejspiše anorexii. Je jí 12 měří 154 cm važí 23 kg. Je to vpořádku? A když ne co mám dělat. Chtěla bych ji pomoc. Už jsem to řešila s jejími rodiči. Oni řekly že ještě je hodně tlustá. Jí jenom oběd a to má jablko ne jiné ovoce.
Poraďte prosím. :'(

holka, 12 let, 15. prosince 2018

Ahoj,

je velmi zvláštní, že by rodiče kamarádky prohlásili, že je příliš tlustá, pokud by opravdu měřila a vážila tolik, co píšeš. Trochu se mi spíše zdá, že si ze zdejší poradny utahuješ.
Pokud opravdu máš kamarádku, která je takto velmi štíhlá a téměř nejí, můžeš si o tom promluvit s třídním učitelem nebo výchovným poradcem ve škole. Ti se pak budou snažit řešit vše s kamarádkou a a jejími rodiči.
Anorexie je nemoc a kamarádka musí vyhledat (spolu s rodiči) odbornou pomoc lidí, kteří se specializují na tyto choroby.

Hezký advent přeje Vím, co jím

Moje tělo - váha

Ahoj alíku a spol. Mám asi určitě nadváhu je mi 10 vážím 47,5 kg měřím 153cm
Vůbec se mi to nelíbí :( Co mám dělat když začnu jíst zdravě tak zase potom přestanu :(

kluk 10 let, 11. prosince 2018

ahoj,
tvoje váha je vzhledem k tvé výšce a věku stále ještě normální, i když se již blížíš k hranici nadváhy. Záleží ale i na naší tělesné konstituci (dispozici po rodičích) i průběžném vývoji hmotnosti a výšky.

Možná, že jsi na sebe ve snaze o zdravé stravování moc přísný a jíš třeba až moc málo. Také je možné, že je změna na zdravé stravování od toho současného moc velká. Pak může být složité zdravou stravu dlouhodobě dodržet.
Bohužel nepíšeš nic o tom, jak se momentálně stravuješ, a tak není možné konkrétněji posoudit, kde třeba děláš největší chyby.
Zkus jíst pravidelně - 3 hlavní jídla denně a mezi nimi menší svačiny.
Ke každému hlavnímu jídlu si přidej porci zeleniny, na svačinu zařaď kousek ovoce a k němu mléčný výrobek - třeba jogurt nebo hrníček kefíru, apod. Jez ryby, vejce, libové maso, luštěniny a mléčné produkty. Do hlavních jídel patří také příloha - chléb nebo brambory nebo rýže, kuskus či těstoviny, luštěniny, jáhly, apod.
Když budeš mít chuť mlsat, zkus si dát jen malý kousek čokolády. Snaž se vyhnout jídlům rychlého občerstvení, smaženým jídlům a sladkostem (sušenky, tyčinky, aj), slaným pochutinám (slané ořechy, chipsy, aj.).
Zkus změnit třeba nejprve jen jednu věc, a za týden či dva další. Pokud se ti nebude dařit zdravé stravování dodržovat, můžeš zkusit si zapisovat, co jíš a společně s rodiči se zajít poradit s tvým lékařem. Ten ti může dát další konkrétnější tipy, jak tvoji stravu upravit.

Kromě snahy se zdravě stravovat by ses měl také snažit pravidelně hýbat. Zkus najít nějakou pohybovou aktivitu, která tě bude bavit - vyzkoušej různá cvičení, některým se můžeš věnovat i společně s kamarády.

Držíme palce, ať se Ti dobře daří přeje Vím, co jím

Moje tělo - váha

Ahoj alíku a spol. Měřím 153 cm a vážím 40kg. Mám deset. Myslíš že je to na můj věk dobrá váha??

Holka, 10 let, 28. listopadu 2018

Ahoj,
podle indexu BMI je tvá váha vzhledem ke tvé výšce a věku naprosto optimální. Snaž se dál dodržovat zdravý a vyvážený jídelníček, dbát na dostatečný pohybový režim a nebudeš muset svou váhu řešit ani v budoucnu.
Měj se hezky!
Bára

Moje tělo - váha

Ahoj, v prosinci mi bude 12 let, měřím 159 cm a vážím 39 kg. Myslím, že ta váha je málo. Je to tak? Pokud ano, kolik bych měla vážit?
Děkuji za odpověď.

holka, 11 let, 29. listopadu 2018

Ahoj,

Tvoje váha je vzhledem k věku i výšce zcela v pořádku - i když je pravda, že většina tvých vrstevnic (dívky stejného věku) váží více. Každý jsme ale trochu jiný - záleží na našich tělesných dispozicích zděděných po rodičích i na vývoji váhy a výšky v čase.
Pokud si nejsi jistá, zda je Tvoje váha v pořádku, můžeš se zajít s někým z rodičů poradit se svým lékařem. Ten má k dispozici veškeré záznamy o Tvém růstu a může nejlépe posoudit, jak postupně rosteš a jak se mění Tvá hmotnost.
Hezký advent přeje Vím, co jím

Moje tělo - váha

Ahoj Alíku a spol. Myslíte si, že je v pořádku, když mi je 12 let (za měsíc 13), měřím 153 cm a vážím 45 kg ?

holka, 12 let, 20. listopadu 2018

Ahoj,
Tvoje váha je vzhledem k věku i výšce úplně optimální - je tak zcela v pořádku.

Ať se Ti dobře daří přeje Vím, co jím

Moje tělo - váha

Ahoj, je normalni ze mi je 12 let a vážím 53 kg? Měřím 158 cm. Chtěla bych radu jestli to je normální a když tak co mám dělat.

holka, 12 let, 24. listopadu 2018

Ahoj, Tvoje váha je vzhledem k věku i výšce v pořádku, je optimální.
Nemusíš tak dělat nic více než se pravidelně hýbat a snažit se zdravě stravovat (dostatek zeleniny a ovoce, mléčné produkty, ryby, libové maso, ořechy, aj.). Celkově může případně Tvůj růst i vývoj váhy (i s ohledem na dispozice zděděné po rodičích) posoudit detailněji Tvůj lékař.

Ať se Ti dobře daří, zdraví Vím, co jím.

Moje tělo - váha

Ahoj Alíku. Tohle se mi píše tezko a vim, ze si budes myslet, ze jsem opravdu blba. Taky ze jsem. Z mych predchozich dotazu vis, ze je mi 16, merim 157 cm a ted vazim, pozor, jenom 39 kg. Nevim, co s tim. Vice jsem si hlidala vahu, co jim, jedla (a stale) jim zdrave, hodne se omezovala, taky hodne sportuju (2× tydne horolezectvi, 1x tydne sport. gymnastika a 1x tydne plavani-treba 2km. To ale protoze sport proste miluju, hodne me bavi). Posledni dobou je mi ale porad zima. Taky vidim, jak mi plandaji dziny. Nedokazu ale jist vic. Mam hrozne vycitky. Nedokazu si treba ve skole objednat k obedu ovocne knedliky, nebo svickovou... a pak to snist. Nedokazu si dat po obede jogurt (kdyz ho ve skole dostaneme). Nedokazu si ani na obede dat salat s jogurtovou zalivkou. Nezvladnu snidat vice jak 3 lzice ovesnych vlocek. A takhle bych mohla jeste dlouho pokracovat. Navic jsem nejakou dobu nedostala mesicky a bojim se, ze je to nizkou hmotnosti a nebudi moct mit deti. Co mam delat? Mimochodem rodicum to opravdu rict nemuzu (ale to by bylo na delsi vypraveni. Proste nemuzu). Dekuju za radu, pokud jde nejak poradit

holka, 16 let, 21. listopadu 2018

ahoj,
opravdu si o Tobě nikdo nemyslí, že bys byla hloupá. Podle toho, co píšeš, zřejmě trpíš poruchou příjmu potravy - a nízký příjem stravy se objevuje často u velmi inteligentních lidí, kteří mají sklony k perfekcionismu (tj. dávají velký důraz na detaily, mají potřebu vše dělat správně).
Určitě je dobře, že se pravidelně hýbeš, ale abys měla dost energie pro pohyb a taky pro růst, tak je potřeba, abys více jedla. Pokud cítíš obavy z většího množství jídla i některých potravin, nedokážeš jíst více, opravdu nejspíše trpíš poruchou příjmu potravy - konkrétně mentální anorexií. Tvoje váha je opravdu k Tvému věku i výšce velmi nízká a je tak pravděpodobné, že proto menstruace vynechala. (Více jak 97 % dívek Tvého věku má vyšší hmotnost než máš Ty.) Aby menstruace správně probíhala, musí mít dívka/žena určité množství tělesného tuku (alespoň kolem 13-15 %) a dostatečnou tvorbu/příjem cholesterolu, z kterého se tvoří pohlavní hormony, které menstruační cyklus ovlivňují.
Poruchy příjmu potravy jsou nemocí těla i duše a je potřeba jak psychologická léčba, tak postupné zvýšení příjmu stravy (a odstranění strachu z navýšení váhy, příjmu jídla a konzumace některých potravin). Jedná se o nemoc, kterou je třeba léčit - a čím dříve se s léčbou začne, tím lépe - pokud trvá dlouho, může mít opravdu i trvalé následky, dá se na ni i zemřít.

Pokud se nemůžeš svěřit rodičům, můžeš si o tom promluvit s učitelem či učitelkou, výchovným poradcem - s někým, komu důvěřuješ. Bude potřeba začít tento problém řešit s odborníky - s psychologem se zkušeností s poruchou příjmu potravy, s lékařem nebo odborníkem na výživu.
Můžeš se podívat na webové stránky Healthy and free (www.healthyandfree.cz) nebo Ideální.cz (www.idealni.cz), kde najdeš řadu informací o těchto nemocech a i tipů. Tyto stránky tvoří přední čeští odborníci na tato onemocnění.
Na webu Healthy and free je i diskusní fórum, kde je možné řešit částečně třeba i otázky výživy, ptát se na poruchy příjmu potravy. Mají tu i možnost případného chatu s psychologem.
healthyandfree.cz/index.php/forumhf
www.healthyandfreechat.com/cs/Home/Contact

Zkus se na stránky podívat, přečíst si více informací a určitě bude nutné řešit vše společně s dospělými.

Držíme palce! Vím, co jím

Moje tělo - váha

Ahoj, chtěla bych se zeptat jestli máte nějaké jídelníčky pro holky ve věku 12 let. Všimla jsem si že je tu pár odkazů na jídelníčky ale našla jsem jen pro dívky ve věku 13-15 let tak jestli jsou i pro 12 let. Předem děkuji za odpověď

holka, 12 let, 20. listopadu 2018

ahoj,

ano, existují i rámcový jídelníček pro dívky ve věku 10-13 let. Je určený pro dívky s normální váhou, najdeš ho na tomto odkaze:
vyzivadeti.cz/wp-content/uploads/2013/05/jidelnicek-divky-10-13let.pdf

Jídelníček je vhodné brát spíše jako inspiraci a rámec pro stravování, pokud bys potřebovala řešit nízkou nebo naopak vysokou váhu, měla nějaké alergie či jiné zdravotní potíže, je nutné se poradit s Tvým lékařem. Každý jsme jiný, máme mírně jiný stravovací režim, výdej energie - a tak někdo může potřebovat jíst více, někdo naopak méně. To už je pak potřeba řešit individuálně s lékařem nebo odborníkem na výživu.

Ať se Ti dobře daří přeje Vím, co jím

Moje tělo - váha

Ahoj, můžu zhubnout když budu cvičit, ale nebudu držet žádné diety? Děkuji za odpověď.

holka, 14 let, 20. listopadu 2018

Ahoj,
na tvůj dotaz neexistuje jednoznačná odpověď. Zcela určitě není nutné držet při hubnutí dietu, naopak je to nežádoucí, protože pak hrozí riziko jojo efektu, při kterém se ti ztracená kila vrátí zpět (a mnohdy i jich bude i víc, než jsi původně zhubla). Ale nedá se jednoznačně říci, jestli lze zhubnout bez úpravy jídelníčku. K tomu, aby člověk zhubl, je potřeba, aby jeho příjem kalorií byl nižší než jeho výdej. To znamená, že pokud se stravuješ rozumně jen s občasnými prohřešky proti zdravému životnímu stylu, stačí ti přidat pohyb a kila budou ubývat. A naopak, pokud valnou část tvého jídelníčku tvoří nezdravé a kaloricky vydatné potraviny, nepomůže ti ani každodenní cvičení, protože zkrátka bude tvůj kalorický příjem stále vyšší než výdej.
Určitě není správnou cestou držet diety nebo dokonce hladovky, ale pokus se upravit svůj jídelníček tak, aby většinově respektoval zásady zdravého životního stylu. Pokud k němu potom přidáš pohyb, výsledky se zcela jistě musí dostavit.
Přeji ti hodně štěstí!
Bára

Moje tělo - váha

Ahojky Alíku chtěla bych trochu zpevnit tělo břicho a nohy ... Zredukovat tuk trochu poradíš mi nějaké rady a tipy nějaké cviky na břicho na nohy atd.

Ahoj,
v historii tvých dotazů vidím, že už jsi ohledně většího břicha položila několik dotazů a obávám se, že už ti nikdo z nás nedokáže napsat nic víc, než co už zaznělo. Je potřeba uvědomit si, že při hubnutí si člověk nikdy nemůže vybrat, jestli zhubne jen břicho, nebo nohy. Redukce tuku probíhá plošně, tudíž jestli potřebuješ zredukovat tuk na břiše, musíš zhubnout celkově. A pak, jak už jsme ti psali, je určitě potřeba zaměřit se na posílení středu těla, což jsou cviky, na které se při posilování často zapomíná. Nicméně právě ty hrají podstatnou roli při držení těla a celkovém postoji, což břicho také opticky zeštíhlí. Konkrétních cviků na posílení středu těla, břicha i nohou najdeš například na youtube desetitisíce. Když budeš trpělivá a půjdeš si za svým cílem vytrvale, určitě dosáhneš takové postavy, po jaké toužíš.
Přeji ti hodně štěstí!
Bára