Poradna: Alík radí dětem

Na otázky odpovídají

pracovníci linky důvěry Modrá linka, Alíkova kamarádka BáraV, odborníci přes výživu z projektu Vím, co jím, odborníci na kouření z projektu Nekuřátka a správci. Občas odpovídá i sám Alík.

Dotazy smí pokládat čtenáři mladší 16 let.

Moje tělo - váha

Ahoj stránko jak mam nabraz svalovou hmotu jsem hubenej važim 62 kilo měřim 175 je mi 15 jak mam posilovat ? Popřípadě mam chodit do posilovny prosim poraďte nechci bejt takový hubeňour .chtěl bych hlavně svaly břišáky... Prosim poraďte

kluk, 15 let, 11. srpna 2018

Ahoj,

v tvém věku je na chození do posilovny ještě brzy - bylo by lépe tak počkat, až budeš ještě trochu starší (např. 17-18 let). Pak bude důležité také to, aby Ti někdo poradil, jak správně cvičit, aby sis neškodil (není vhodné zvedat větší zátěže, přetěžovat klouby - je také nutné, aby se člověk naučil cvik správně provádět).

Zatím můžeš doma zařadit posilování s vlastní váhou - a bude dobře zařazovat nejen cviky zaměřené na břicho, ale i na další svalové skupiny (paže, záda, nohy). Potřebuješ, aby se Tvoje tělo rozvíjelo komplexně.

Nejprve můžeš zařadit cviky, které znáš z hodin tělocviku, další cviky by Ti pak mohl poradit učitel tělesné výchovy nebo trenér sportovního kroužku (pokud do nějakého chodíš).

Určitě by ses měl věnovat ale i sportovním aktivitám jiného typu, abys svoje tělo nezatěžoval jen jednostranně. Důležité je také vhodné stravování - pro tvorbu svalů potřebujeme dostatek kvalitních bílkovin (vejce, mléko a mléčné produkty, libové maso a ryby, luštěniny, ořechy). Není třeba jíst jich zase až příliš, ale pro svůj růst a vývoj bys měl denně přijmout 120 g bílkovin. Každé hlavní jídlo by mělo obsahovat zdroj bílkovin, podobně i větší svačiny.

Ať se Ti dobře daří přeje Vím, co jím.

Moje tělo - váha

Ahoj Alíku,
Mám takový dotaz, měřím 156 cm a váží 67 kg, ano možná si říkáš cože? Na tolik kolik měří a na to kolik má let docela velká váha... Ano je to tak, chtěla bych s tím něco dělat, protože nemůžu nosit dvoudílné plavky, uplé věci atd. Jenže diety je mi blbé držet k vůli tomu že by mi chodily ze všech stran urážky a posměchy... Snažím se více chodit, cvičit ale stejně to moc nepomáhá, za 2 měsíce jsem zhubla jen 4 kg... Což se mi zdá málo, chci to nějak urychlit, nemohli by jste mi prosím poradit?

holka, 14 let, 4. srpna 2018

ahoj,
máš pravdu, že je Tvoje váha vzhledem k výšce i věku vyšší, než by měla být. A je skvělé, že jsi se rozhodla s tím něco dělat a začala ses více hýbat.
Držet dietu v dospívání bys neměla, podstatné je, abys jedla zdravě a přijímala dostatek energie a živin pro každodenní aktivity i růst. Co udělat můžeš je omezit příjem prázdných kalorií (tedy potravin, které nám dodávají hlavně energii, ale téměř žádné živiny) - sladkostí, slazených nápojů a limonád, slaných pochutin (tyčinky, chipsy, krekry, apod.) a smažených pokrmů, pokrmů rychlého občerstvení (fast food).
Je skvělé, že se Ti podařilo snížit váhu o 4 kg za 2 měsíce! To je bezvadný výsledek, každý týden jsi zhubla o půl kilogramu. Zhubnout 1 kg tuku zabere docela dost času - musíš vydat energii odpovídající 38 000 kJ (opravdu tolik jí 1 kg tuku obsahuje). A to se urychlit nijak nedá - pokud člověk rychle významně sníží váhu (např. při hladovění), jedná se většinou o ztrátu vody.
Naopak se snížení váhy o 0,5 kg za týden považuje za ideální, protože je hubnutí postupné - což je lepší pro to, aby se pak také sníženou váhu dařilo lépe udržet (což ja také velmi důležité). Určitě zkus dál více chodit a třeba vyzkoušet i nějakou další pohybovou aktivitu, která by Tě mohla bavit.
Držíme palce, aby se Ti dobře dařilo! Hezké léto přeje Vím, co jím

Moje tělo - váha

Dobrý den je mi 13 let a nedaří se mi zhubnout a vážím 64kg

Ahoj,
vzhledem k tomu, že jsi nenapsala, kolik měříš centimetrů, netuším, jestli je tvoje současná váha v normě, nebo bys potřebovala zhubnout. Obecně však lze říci, že člověk hubne tehdy, pokud je jeho kalorický příjem menší než jeho výdej. Pokud se zaměříš na zdravý a vyvážený jídelníček a pravidelný pohyb, zcela jistě postupem času dosáhneš zdravé váhy. Rozhodně však nemá smysl držet žádné hladovky a jednostranně zaměřené diety, které vedou pouze ke zpomalení metabolismu, jojo efektu a zdravotním problémům.
Měj se hezky!
Bára

Moje tělo - váha

Ahoj je normální že vážím 55kg,měřím 163cm zdá se mi že jsem strašně tlustá protože některé holky ze třídy váží ani ne 35kg sice jsou o hlavu menší než já ale je to rozdíl 20kg nejradši bych byla na nějaké keto dietě ale mamka mi to nepovolí snažím se cvičit ale žádný rozdíl nevidím

holka, 12 let, 31. července 2018

Ahoj,
podle indexu BMI je tvá váha vzhledem k tvému věku a výšce naprosto optimální a neexistuje důvod, proč bys měla hubnout. Mohu tě ujistit, že pokud mají tvé spolužačky při jen nepatrně menší výšce o dvacet kilo méně, mají zcela jistě podváhu. Tvoje maminka má také naprostou pravdu, že přes dietu rozhodně žádná cesta nevede. Jediné, čeho tím docílíš, bude zpomalený metabolismus nebo jojo efekt, kterým se ti všechna kila vrátí zpátky. Zaměř se místo toho na zdravý a vyvážený jídelníček a pravidelný pohyb a o svou váhu se nebudeš muset strachovat.
Měj se hezky!
Bára

Moje tělo - váha

Ahoj, v jakém rozmezí váhy bych se měla pohybovat ve věku 13 a 14 let? :)

holka, 13 let, 25. července 2018

Ahoj,
na tuto otázku neexistuje jednoznačná odpověď. Váha se vždy posuzuje v kontextu věku, pohlaví a výšky. Základní vodítko ti může poskytnout BMI kalkulačka pro děti, kterou najdeš bez problémů na internetu.
Měj se hezky!
Bára

Moje tělo - váha

Ahoj Alíku, je mi 15 let, měřím 170 cm a vážím +- 75 kg. BMI mám 26, což je mírná nadváha. Měla bych zhubnout? Sportuji alespoň 3× týdně ale je pravdou, že jím asi trochu moc. Například můj včerejší jidelníček:
Snídaně: 5 středně velkých krajíčků chleba, 2 vajíčka, 4 plátky sýra
Oběd: 200 g masa (váženo za sirova), 4 velké brambory
Svačina: 1-2 rohlíky se 100 g šunky
Večeře: to samé co oběd
Do toho sním i hodně zeleniny. Vím že jím hodně masa, snažím se ubrat na porcích, ale pak mám večer prostě hlad a sním na večeři ještě větší porci než obvykle. Prosím o radu.

holka, 15 let, 29. července 2018

ahoj,
Tvoje váha je opravdu vzhledem k věku i výšce vyšší, než by měla být (a pokud výrazně aktivně nesportuješ, že bys měla více svalové hmoty, pak je velmi pravděpodobné, že je vyšší váha spíše vzhledem k vyššímu množství tuku). Nemusíš přímo zhubnout, úspěchem může být i jen zastavení nárůstu váhy a její dlouhodobé udržení + dobrá kondice.

Možná opravdu jíš o něco větší porce, než bys měla. Ale je možné, že ve snaze se omezit v jídle si porci zmenšíš až moc a pak se samozřejmě objeví hlad a chutě. Je potřeba najít nějaký rozumný „střed“, rozumnou velikost porce. Konkrétněji by Ti lépe poradil Tvůj lékař nebo odborník na výživu, takto na dálku můžeme my poradit spíše jen obecně.
K snídani si můžeš zkusit dát např. 3,5 krajíčku chleba, měla by ti stačit k zasycení 2 vajíčka nebo si dát např. 1 vajíčko a 2 plátky sýra. Porci masa u hlavního jídla zkus také zmenšit - na 120 g vepřového či hovězího, 150-180 g kuřecího či krůtího masa. Zařazuj také ryby, vhodné jsou i luštěniny.
Zkus si ke každému hlavnímu jídlu přidat porci zeleniny - denně jí můžeš sníst 300-500 g. K svačině si můžeš dát 1 kousek ovoce, 1 kelímek bílého jogurtu a kousek pečiva - k takové porci už stačí ale jen 1 ks.
Důležité je také jíst pomalu, vše dobře rozkousat - kdo rychle jí, hltá, ten sní větší porci než ten, kdo jí pomalu. Inspirovat se můžeš např. tímto rámcovým jídelníčkem, který je určen dívkám tvého věku s vyšší váhou - vyzivadeti.cz/wp-content/uploads/2013/05/jidelnicek-divky-13-15let.pdf

Kromě toho je podstatný i pravidelný pohyb - můžeš zařadit kromě sportu 3x týdně ještě v dalších dnech alespoň 30 min nějaké aktivity - třeba procházka, aerobik, apod. Určitě by bylo vhodné zkusit si promluvit s rodiči a zajít se konkrétněji poradit s Tvým lékařem. Ten Ti může více pomoci s nastavením rozumného režimu, aby se váha nezvyšovala.

Ať se Ti dobře daří přeje Vím, co jím!

Moje tělo - váha

Ahoj, snažím se jíst zdravě a chci být vegetariánka nebo spíš už napůl ji jsem, ale nevím jak to říct rodičům. A taky cvičím chci si udržet postavu, jenže se mi to jaksi nedaří, cvičím už asi rok. Ale furt nic. Poradíš mi prosím? Předem děkuju za radu.

holka, 11 let, 21. července 2018

ahoj,
nemusíš se stát vegetariánkou úplně, můžeš se domluvit s rodiči, že třeba maso/ryby občas jíst budeš. Nejlepší asi bude, když si s mamkou a taťkou promluvíš o tom, co pro Tebe vegetariánství znamená a proč se chceš stát vegetariánkou. Důležité ale bude, abys dál měla pestrou stravu - abys jedla mléko a mléčné výrobky, luštěniny, vejce, listové saláty lehce okyselené šťávou z citronu a také ovoce, pečivo (ideálně žitné nebo celozrnné), těstoviny, rýži a další potraviny - aby Ti nechyběly žádné živiny.

Máš pravdu, že pravidelný pohyb je důležitý pro to, abychom byli zdraví, ale i abychom si udrželi normální váhu. Záleží ale i na tom jakému pohybu se věnujeme a jak často. Protože ještě pořád rosteš, nemusí váha zůstávat stejná - rosteš do výšky a váha se také mírně mění. Těžko to takto na dálku posoudit. Možná jsi na sebe také příliš přísná a máš postavu úplně normální - často máme tendenci na sobě hledat i drobné chyby. Věnuj se dále pravidelnému pohybu, pomoci s posouzením, zda máš postavu normální, může třeba Tvůj lékař.
Můžeš se pak domluvit s rodiči a společně se s ním můžete zajít poradit.

Ať se Ti dobře daří! Hezké léto přeje Vím, co jím

Moje tělo - váha

Ahoj,
i když se snažím jíst zdravě, poslední dobou nějak sklouzávání zpátky. Vyhýbám se oleji, jsem schopná se skoro rozbrečet, když ho mamka někam dá. Nerada jím jídla, ve kterých je hodně ingrediencí. Neustále balancuji mezi snahou dodávat tělu veškeré potřebné živiny a touhou jíst co nejméně. Několik měsíců jím méně než 1200 kcal, některé dny třeba 900, prostě nechci jíst víc. Zásadně nesvačím. Strašně mě štve, že se váha zastavila na 60 kg a už několik týdnů se nehýbe dolů. Mám málo energie na cvičení. Vím, že bych měla jíst víc, ale jediné, co chci, je zhubnout aspoň dalších 10 kg...

holka, 14 let, 20. července 2018

ahoj,
podle toho, co píšeš se nejspíše jedná o opakovaní poruchy příjmu potravy, o kterém jsi psala již dříve. Cítíš sama, že nízký příjem stravy Ti nedává dostatek energie pro aktivity a běžný život, přesto máš potřebu dále hubnout a dosáhnout nižší váhy.
Myslím, že je nutné, aby sis o těchto pocitech a problémech popovídala s psychologem nebo jiným odborníkem, který se zaměřuje na léčbu těchto nemocí. Může Ti pomoci, aby se Tvůj přístup k jídlu a k Tvému tělu změnil k lepšímu.
Proto bych Ti doporučila promluvit o svých obavách a pocitech s rodiči, a abyste pak společně zašli za odborníkem. Můžete se podívat i na speciální webové stránky Healthy and free, které se na poruchy příjmu potravy zaměřují a byly vytvořené odborníky.
www.healthyandfree.cz

Ať je Ti brzy lépe, držíme moc palce!
Vím, co jím

Moje tělo - váha

Ahoj Aliku,
Muj byvali kamarad mi rekl, ze pry je mu ze me na bliti, protoze jsem hrozne hnusna a tlusta a tak se chci zeptat jestli je normalni mit ve veku11 let 68 kg a 143 cm? A taky se chci zeptat jedna kamaradka mi rekla ze mam zkusit anorexii a tak se chci zeptat mam?A co to je? Ona vazi 26 kg a meri asi tak jako ja a je stejne stara je v pohode? Neni moc hubena? Dik za co nejrychlejsi odpoved!!!!!!!!!!!

ahoj,
před pár měsíci jsi psala do poradny a uváděla jsi jinou váhu - a to o cca 30 kg nižší. Během takto krátké doby není možné, aby Tvoje váha takto stoupla. Buď jsi tedy omylem napsala špatné číslo, nebo si z poradny děláš legraci.

Pokud je kamarádka stejně vysoká a váží 26 kg, je její váha příliš nízká vzhledem k věku a výšce. Měla by se tak zajít poradit s lékařem.
Anorexie je závažně onemocnění těla i duše - její podstatou je vlastně cílené hladovění a nadměrné cvičení. Člověk sám sebe vidí jinak, než jaká je realita - přestože je štíhlý nebo má váhu normální, vidí sám sebe jako obézního, že má váhu vysokou.
Anorexie ani hladovění obecně není pro zdraví vhodné - lepší cestou je pravidelný pohyb a zdravé stravování. Anorexie poškozuje organismus, člověk nepřijímá dostatek živin - může se zpomalit nebo zcela zastavit růst, objevuje se vypadávání vlasů, suchá pokožka, zhoršený stav zubů, kostí, poruchy spánku i další potíže. Pokud se anorexie neléčí včas, mohou být následky i trvalé na anorexii lze i zemřít. Léčba anorexie je dlouhodobá a nemoc se může i opakovaně vracet. Rozhodně tak anorexie není dobrá volba pro nikoho.
Ať se Ti dobře daří přeje Vím, co jím

Moje tělo - váha

Ahoj Alíku, je mi 12, měřím 173 a vážím 70 kolik mám vážit na svuj vek a vysku?

holka, 12 let, 16. července 2018

ahoj,

jsi vyšší, než jsou běžně dívky Tvého věku. Tvoje váha je o něco vyšší, než je pro tento věk a výšku běžné.
Vhodná hmotnost pro tento věk a výšku by byla v rozmezí 50-65 kg.
Pokud pravidelně nesportuješ a třeba nejíš úplně zdravě, mohla bys svou stravu upravit a zařadit pohyb. Nemusíš hubnout, cílem by mělo být spíše zastavit váhu, aby nestoupala dále - ještě totiž budeš nejspíše růst do výšky.
Strava - důležité je jíst pravidelně, nehladovět, jíst ovoce a zeleninu (ovoce 2 porce denně, zeleninu 3-5x denně), zařazovat obiloviny (chléb nebo celozrnné pečivo, ovesné vločky, těstoviny aj.), luštěniny, libové maso, ryby, vejce. Pozor na sladkosti nebo slané pochutiny, jídla rychlého občerstvení, slazené nápoje či limonády - obsahují hodně energie, ale na živiny bohaté nejsou.
Ať se Ti dobře daří, hezké léto přeje Vím, co jím

Moje tělo - váha

Ahoj
Zajímalo by mě kolik kalorií bych měla sníst při výšce 170cm a 60-63 kg? A jaká váha by měla být při této výšce zcela normální, protože já sní nejsem spokojená. Váha mi pokaždé ujazuje něco jiného. Promiň jestli se ptám na víc otázek zároveň

holka, 13 let, 14. července 2018

ahoj,
Tvoje váha je vzhledem k věku i výšce zcela v pořádku, v normě. Jsi vyšší než je většina dívek Tvého věku (jen 10 % dívek stejného věku je stejně vysokých nebo vyšších než Ty) - s ohledem na to, že jsi více vysoká, je v pořádku i Tvoje váha. Byť se to tak Tobě nejeví.
Pro dívky s normální váhou ve věku 13-15 let se doporučuje denně přijmout cca 9400 kJ.
Hezké léto přeje Vím, co jím

Moje tělo - váha

Ahoj Alíku,
měřím 160cm a vážím 51kg. Můj obvod pasu je 60cm a obvod boků 86. Je to v pořádku? Předem moc děkuji za odpověď.

holka, 12 let, 11. července 2018

ahoj,
Tvoje váha je vzhledem k věku i výšce zcela v pořádku. Také obvod pasu i obvod boků jsou vzhledem k věku zcela normální, v pořádku :)
Hezké léto přeje Vím, co jím

Moje tělo - váha

Ahoj Aliku!
Merim 160cm
Vazim 43kg
Je mi 12let
Je to v poradku?

holka, 12 let, 11. července 2018

ahoj,
Tvoje váha je vzhledem k věku i výšce zcela v pořádku. :)
Hezké leto přeje Vím, co jím

Moje tělo - váha

+Je mi 11 let
+Měřím 155 CM
+Vážím 45 KG
+Dělám karate
+Jím zdravě
A
-Bojím se že jsem tlustá prosím poradíte mi jak zhunout

ahoj,
Tvoje váha je vzhledem k věku i výšce zcela v pořádku - není tak důvod, proč bys měla cíleně hubnout. Netrápí Tě nadváha nebo dokonce obezita, nemusíš se tak obávat.
Velmi dobře je, že jíš zdravě a také se hýbeš - to je důležité pro zdraví.
Ať se Ti dobře daří přeje Vím, co jím

Moje tělo - váha

Chťel bych se zeptat jestli je normální že vážím 64 kg a měřím 173 cm je mi 13

kluk, 13 let, 24. června 2018

ahoj,

Tvoje váha je vzhledem k věku i výšce zcela v pořádku. :)
Můžeš tak být klidný.

Hezk prázdninové dny přeje Vím, co jím

Moje tělo - váha

Je mi 12 let a vážím 50,6kg je to normální když nevim něco okki 150-156 cm

holčinaM 12 let, 26. června 2018

Ahoj,
podle indexu BMI je tvá váha, vzhledem k tvé výšce a věku, naprosto optimální. Dodržuj dál zdravý jídelníček, dostatek pohybu a nemusíš se o svou váhu strachovat.
Měj se hezky!
Bára

Moje tělo - váha

Ahoj Alíku a pomocníci, je mi 12, vážím tak 47 kg a měřím 151 cm. Podle dětské BMI kal. je má váha vzhledem k věku optimální, ale já moc dobře vím že to tak není, mám fakt tlusté břicho i nohy prostě samej špek - dokonce i kamarádi na to začali narážet. Občas mám takové období že se cítím fakt hodně tlustá, pár dní jsem zkoušela nejíst a pak jsem se zhroutila... Jsem z toho nešťastná, jím 3×-4× denně + nějaká ta sušenka a tak, jím hodně ovoce a zeleniny, sportuji... chodím se psem a tak, bylo období kdy jsem jedla hodne zdrave a míň, cvičila každý den a takhle asi 3-4 týdny... nic. Spíš jsem měla pocit že jsem ještě víc ztloustla. V únoru jsem se trochu spravila, zhubla jsem a tak... a pak BUM! Zlomená noha - 2 měsíce bez pohybu takže to bylo jako JOJO efekt... k tomu jak dost sportuji a jsem taková jaká jsem, mamka prostě říká že mám pomalý metabolismus. Myslíte že by mi pomohl nějaký výživový poradce nebo že se prostě mám snažit? Jsem z toho nešťastná a za 3 týdny jedu na tábor a bojím se že se mi tam budou všichni smát - jedu tam s drobnou kamarádkou a její štíhlou ségrou... prosím poraďte mi...

Tlustá holka, 12 let, 23. června 2018

Ahoj,

určitě se nesnaž nejíst - tudy cesta opravdu nevede. Naopak bys svému tělu jen škodila, mohla bys negativně ovlivnit svůj růst (pro který je potřeba energie a živiny).
Je skvělé, že pravidelně sportuješ a snažíš se jíst zdravě, jíš zeleninu a ovoce. Určitě se můžeš zkusit zamyslet, zda častěji nepřijímáš prázdné kalorie v podobě sladkostí, slazených nápojů nebo smažených jídel, jídel rychlého občerstvení. Můžeš zkusit sušenku vyměnit za malou hrst oříšků /nesolených, nepražených/ nebo čtvereček hořké čokolády /ideálně s podílem kakaové hmoty 60 % a více/.
Tvým cílem nemusí být hubnutí, ale jen stabilizace váhy, protože ještě dál porosteš do výšky. Je ale potřeba si uvědomit, že nestačí správný režim v jídle a pohybu držet měsíc - to je jen začátek, po takové době může být váha stejná a jen třeba ubyde 1 cm v pase. Je tak potřeba delší čas. V průběhu 3 týdnů - než pojedeš na tábor - tak můžeš zlepšit kondici, zhubnout ale nestihneš. Můžeš ale zavést změny, které Ti pomohou postupně dojít k cíli.

Pokud jsi měla úraz nohy a nemohla jsi se hýbat, tak je jasné, že kondice jde dolů a množství svalové hmoty také. Návrat pak musí být postupný - pomalé zvyšování zátěže. Pokud si s jídelníčkem nevíš rady, neumíš si ho sestavit, nejsi si jistá s velikostí porcí, mohla by Ti konzultace s nutričním terapeutem (odborníkem v oblasti výživy) pomoci a nasměrovat Tě k případným změnám. Bylo by tak nejlépe vše probrat s rodiči, kteří pak mohou najít vhodného odborníka a společně byste se pak zašli poradit.

Držíme palce, ať se Ti dobře daří. Zdraví Vím, co jím

Moje tělo - váha

Omlouvám se za předchozí dotaz. Přepsala jsem se. Mělo to být 56,6 kg. Dokonce dneska mi i mamka řekla, že mi nějak roste břicho. A ptám se furt na to samé dokola, protože fakt nevím co dělat. Asi zase začnu hubnout, tak jak se mi to dařilo minule. Což znamená maximálně 4000 kj denně :'(

holka, 13 let, 20. června 2018

ahoj,

je nám líto, že s odpovědí a radami nejsi spokojená a hledáš stále jiné možnosti a řešení, ale realita není vždy taková, jakou očekáváme nebo chceme. Snažili jsme se Tě nasměrovat i co se týká úprav stravování a vysvětlit, proč není nízký příjem energie vhodný a jaká má rizika, a proč by bylo dobré se pravidelně hýbat (a nemusí se jednat jen o skupinový sport).

Co se týče stravy, jak už jsme psali dříve. Ráno by bylo ideální dát si müsli s jogurtem nebo mlékem, na svačinu ovoce + obložený chléb - se sýrem, žervé nebo pomazánkou z tvarohu. Oběd v jídelně, občasně se zákuskem. Na svačinu doma např. jogurt a ovoce nebo mléko a obložený chléb (a když je chuť mlsat, tak si dát třeba hrst oříšků nebo kousek hořké čokolády).

Zkus tedy začít jíst pravidelně v průběhu celého dne, nepřejídat se večer přidej také zeleninu. Zeleninu nebo 1 kousek ovoce (1 jablko, malá miska jahod, apod.) si můžeš dát i když máš na něco chuť. Když se nudíš a přemýšlíš o jídle (mimo pravidelná jídla jako je snídaně, oběd, večeře a svačiny), zkus si najít nějakou aktivitu - přemýšlej o tom, co tě baví - může to být kreslení, skládání puzzle, jiné tvoření, můžeš si uklidit stůl a vytřídit oblečení ve skříni, apod.
Zkus přemýšlet i o nějaké pohybové aktivitě - nemusí se jednat jen o nějaký kroužek - procházka se psem, tanec, jízda na kole s kamarády, výlet s rodinou, apod.

Snižovat příjem na 4000 kJ určitě nedoporučujeme - pořád rosteš a proto je potřeba více energie i živin. Jak jsi sama poznala, tudy cesta opravdu nevede - pár dní nebo týdnů hladovíš, necítíš se dobře, trápí tě chutě a pak se vrátíš k původnímu stravování, kdy naopak více mlsáš.
Můžeš si o svých obavách promluvit s maminkou a můžete se zajít poradit s lékařem. I ten Ti může poradit se stravou nebo doporučit návštěvu u nutričního terapeuta (odborníka na výživu) a pomohl by s nastavením vhodného stravování.

Ať se Ti dobře daří přeje Vím, co jím

Moje tělo - váha

Ahoj,
potřebovala bych poradit s mým jídelníčkem, protože bych chtěla jíst zdravě a chtěla bych trochu zhubnout. Snídani vždycky ,,odfláknu''(dám si např. suchar nebo půlku suchého rohlíku). Ke svačině si dám vždy namazaný rohlík a nějakou zeleninu. K obědu jím to, co uvaří moje máma (většinou polévku a nějaké maso s přilohou). Občas si pak dám ještě nějakou malou svačinu, která se většinou skládá z ovoce a zeleniny a k večeři si dávám to, co ke snídani nebo nevečeřím vůbec. Vím, že to nejspíš není moc zdravé a chtěla bych s tím něco udělat a taky zhubnout, protože si připadám tlustá. Moc děkuji.

holka, 12 let, 18. června 2018

ahoj,
neuvádíš svou váhu ani výšku, tak není možné posoudit, jestli hubnout potřebuješ. Pokud nemáš nadváhu, pak by mělo být tvým cílem jen stravovat se zdravě a pravidelně, také se hýbat.
Je dobře, že se nad svým jídelníčkem zamýšlíš, protože podle toho, co píšeš, opravdu není ideální.
Tím, že snídani a večeři „odflákneš“ nebo večeři úplně vynecháš, nic pozitivního nezískáš, navíc je tu riziko, že ti mohou chybět některé velmi důležité živiny (např. bílkoviny, zdravé tuky, vitamíny a minerální látky).
Dej si k snídani např. jogurt a vločky a kousek ovoce nebo rohlík či chleba s tvrdým plátkovým sýrem nebo žervé nebo pomazánkou z tvarohu + trochu zeleniny (cherry rajčátka nebo kousek okurky, pár listů salátu).
Svačiny vypadají celkem dobře, pečivo ideálně namaž žervé nebo sýrem cottage nebo pomazánkou z tvarohu (nebo si ho oblož sýrem či šunkou) - abys přijala i bílkoviny.
Večeře může být podobná jako oběd (jen třeba o maličko menší porce) nebo může být i studená varianta - např. pomazánka z tvarohu a mrkve s pečivem a čerstvou zeleninou nebo rybičková pomazánka ze sardinek a žervé nebo třeba tuňák s vařenými těstovinami a zeleninou.
Nevyhýbej se mléčným výrobkům, rybám, libovému masu, jez dostatek zeleniny a ovoce. „Ošizení“ jídla není řešením, často pak vede spíš k následnému přejedení nebo sníženému příjmu živin. S hubnutím „šizení jídla“ příliš nepomáhá. Tvoje tělo v tomto věku potřebuje nejen dostatek energie, ale i kvalitních živin (bílkovin, ale i vitamínů a minerálních látek) pro růst.
Důležité je celkové složení stravy (zdravé stravování - dostatek energie, hlavních živin - bílkovin, sacharidů a tuků, ale i vitamínů a minerálních látek) pravidelný pohyb (navíc nevíme, jestli bys hubnout měla - jaká je současná výška a váha).

Držíme palce, ať se Ti dobře daří!
Vím, co jím

Moje tělo - váha

Dobrý den, je mi 13, měřím 164 cm a vážím 55 kg. Chtěla bych se zeptat na váš názor na můj (myslím si né moc dobrý) jídelníček. Vím že večer a odpoledne, když jsem doma, tak toho sním víc a proto se dopoledne snažím jíst méně. Můj jídelníček vypadá cca takhle: ráno asi 170 g ovoce (banán, jablko, jahody,...) ke svačině si nic neberu protože vím že to doženu doma, oběd školní jídelna + většinou nějaký zákusek(občas ovoce někdy nějaká tyčinka) a doma už jím víc, třeba 1 ks ovoce, 1 - 2 misky müsli s čokoládou, mléko, piškoty občas s marmeládou nebo nuttelou (cca 1 miska ), Mozart kugeln, k večeři krajíc chleba nebo rohlík se šunkou a sýrem a poté u televize ještě miska müsli nebo oříšky(cca 1 vrchovatá hrst), a par třešní nebo jahod.

A taky co říkáte na mojí váhu. Děkuji za odpověď.

dívka (tlustá), 10. června 2018

ahoj,

Tvoje váha je vzhledem k věku i výšce v pořádku, nemáš nadváhu ani nejsi obézní. Je dobře, že přemýšlíš o tom, jak se stravuješ. Máš pravdu, že Tvůj jídelníček není ideální - dopoledne ti energie a živiny chybí a odpoledne a večer máš tendenci jíst více. Jenže to není správně, v průběhu dne energii spotřebováváš a tak je potřeba ji pravidelně doplňovat. Naopak když přijmeš nejvíce energie odpoledne až navečer, v tu dobu už pak nejsme tak aktivní, jsme spíše v klidu, připravujeme se na další den a ke spánku - a tolik energie už nevydáme.
Odpoledne dost mlsáš sladší potraviny, naopak mi v jídelníčku chybí zelenina (možná jsi ji tam jen nenapsala, denně bychom jí měli sníst 300-500 g). Můžeš se zkusit zamyslet nad tím, zda odpoledne jíš, protože máš hlad, nebo zda je to spíše kvůli chutím nebo z nudy.
Ráno by bylo ideální dát si müsli s jogurtem nebo mlékem, na svačinu ovoce + obložený chléb - se sýrem, žervé nebo pomazánkou z tvarohu. Oběd v jídelně, občasně se zákuskem. Na svačinu doma např. jogurt a ovoce nebo mléko a obložený chléb (a když je chuť mlsat, tak si dát třeba hrst oříšků nebo kousek hořké čokolády).

Zkus tedy začít jíst pravidelně v průběhu celého dne, nepřejídat se večer přidej také zeleninu.
Ať se Ti dobře daří přeje Vím, co jím