Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Alík radí dětem

  Na otázky odpovídají

  pracovníci Modré linky, psycholožka BáraV, poradenské centrum Locika, MUDr. Jiří Staněk, projekt Sbarvouven, MVDr. Přemysl Rabas, vědecký novinář Pragmatik, student práv Yaboiii, Škola Vitae, bojovníci proti kouření z projektu Nekuřátka a správci. Občas odpovídá i sám Alík.

  Dotazy mohou pokládat pouze děti mladší 15 let.

  Moje tělo - váha

  Potřebovala bych přibrat

  Ahoj, mám problém.:-(
  Vypadám jako kostra. Je mi 13 let, měřím 178cm a vážím 42kg. Hodně lidí se se mnou nebaví kvůli tomu, jak vypadám. Někdo y se mě kámošky a lidi ptají jestli náhodou nejsem anorektička. Miluji jídlo, jím pořád něco. Ráno: Joghurt nebo rohlík. Dopoledne: jablko, kukuřičný chlebíky, tatranku. Oběd: polévka a hlavní jídlo. Odpoledne: Dva rohlíky, jogurt. Navečer: ovoce. Večer: hlavní jídlo, rohlík.,...
  Takže vůbec nevím, co se mnou je. Za nedlouho půjdu na preventivní prohlídku a bojím se, co mi řekne moje doktorka. Moje stará doktorka, co je už v důchodu mi vždycky říkala, že si jedu svůj průměr. Zajímal by mě Váš názor. Děkuji moooooc$>$>

  holka, 13 let, 29. ledna

  Ahoj,
  máš pravdu, že tvá váha je vzhledem ke tvému věku a výšce skutečně velmi nízká. Nicméně tvůj jídelníček se mi jeví, na základě tvého popisu, jako zcela normální. Důvodů, proč nemůžeš přibrat, může být celá řada, ale samozřejmě je možné, že patří mezi ty lidi, kteří mají metabolismus nastavený tak, že je pro ně přibírání velmi složité.
  Navíc si jen málokdo uvědomuje, že pro někoho může být přibírání stejně obtížné jako hubnutí - a že je při něm potřeba dodržovat podobná pravidla. To znamená dodávat tělu živiny prostřednictvím pestrého a zdravého jídelníčku a mít dostatečný pohybový režim. I když se to může jevit jako protimluv, sportováním se buduje svalová hmota, která je ve všech ohledech prospěšná.
  Chápu, že jsou ti posměšky a poznámky okolí nepříjemné, ale za to, že jsi hubená přece nemůžeš a nijak to nesouvisí s tvými kvalitami. Nehledě na to, že velká spousta lidí ti tvou postavu bude určitě závidět a až budeš dospělá, ještě jich přibude. Netrap se tím. Soustřeď se na to, abys dodržovala zdravý jídelníček, sportovala a byla sama se sebou spokojená.
  Držím ti palce!
  Bára

  Moje tělo - váha

  Ahoj Alíku, předem se omlouvám za to, že už jsem podobných dotazů položila milion a že jich je tu plná poradna.

  Takže: Mám problémy s váhou (tedy aspoň si to myslím). Moje maminka, stejně jako babička a asi čtyři moje kamarádky mi tvrdí, že málo jím. O prázdninách jsem vážila 42,5 kg a teď vážím 40 kg. Je to o hodně menší? Uvedu příklad mého normálního jídelníčku:
  Snídaně je nejčastěji domácí pečivo, a to třeba půl rohlíku a k tomu nic, k pití 100 ml černého čaje s medem.
  K dopolední svačině mám zeleninu nebo ovoce, nejčastěji polovinu jablka nebo jednu celou mrkev.
  K obědu si dám jeden (nakrájený) středně velký brambor, nejčastěji vařený a k tomu jeden přírodní řízek o velikosti asi 10x6 cm ( nikdy se nám nepodařilo udělat obdélníkový řízek :-)) K tomu vypiju 100 ml vody.
  Odpolední svačinka u mě nejčastěji obsahuje citrus anebo vůbec nic.
  K večeři sním jeden krajíček chleba se sýrem (např.) a vypiju 100 ml vody.
  Toto je můj jídelníček přes pracovní dny, o víkendu nesvačím ani dopoledne ani odpoledne.
  Vážím 40 kg a měřím 161 cm, je mi 12 let a čtyři měsíce.
  Jsem nejhubenější z holek ve třídě (celkem je nás holek 16), ale taky nejmenší.
  Ještě mám jeden problém, který s tímto výše uvedeným souvisí: Chci svou váhu ještě snížit na BMI 16.00.
  Jím normálně nebo bych měla začít jíst méně? Je moje váha v pořádku?
  Děkuju ❤️❤️❤️❤️❤️❤️❤️❤️ Zuzanka

  holka, 12 let, 27. ledna

  Ahoj,
  na svou výšku vážíš opravdu málo, bylo by fajn zkonzultovat s lékařem, jestli je to ještě v pořádku nebo tvému tělu něco schází. S jídlem ti nedokážu úplně poradit, na to mám stále příliš málo informací, ale klidně můžeš přitlačit, určitě nejíš moc. Také přidej více tekutin. Promluv si o své váze s rodiči a dohodněte se, jak budete dál postupovat.
  Měj se krásně,
  Péťa

  Moje tělo - váha

  Váha ve třinácti letech

  Ahoj, brzy mne čeká 13tileta preventivní prohlídka v 11 letech jsem vážila 83kg a měřila 162cm teď o dva roky později 170cm a 107 kg. Co mi doktorka může říct? A k cemu jim je to vážení?
  Dekuji za odpoved

  Holka, 26. ledna

  Ahoj,
  pokud jsi zadala svou váhu skutečně podle pravdy, trpíš bohužel závažnou obezitou, což ale nejspíš sama víš. A to stejné ti řekne lékařka. Bude určitě trvat na tom, abys upravila svůj životní styl - především tedy svůj jídelníček a pohybový režim. Není to kvůli tomu, že by tě chtěla zesměšňovat nebo „šikanovat“, ale čistě kvůli tvému zdraví.
  Obezita je velikým zdravotním rizikem, které postihuje celé tělo. Můžeš být sama se sebou spokojená, líbit se sama sobě, ale své tělo neošálíš. Nadměrné množství tělesného tuku je spojeno s celou řadou zdravotních obtíží, které se dříve nebo později dostaví. Proto lékaři děti při preventivních prohlídkách váží a měří, aby je mohli vést ke změně životního stylu co nejdříve a minimalizovali škody na jejich zdraví.
  Nečekej na preventivní prohlídku a změň svůj životní styl hned. Pokud se rozhodneš žít zdravěji, určitě to dokážeš.
  Držím ti palce!
  Bára

  Moje tělo - váha

  Jak zhubnout?

  Ahoj chci se zeptat jsem tlustý mám 90 kg každý se mě směje vím že bych mněl cvičit ale nic nepomáhá kupuji si proteiny které mě nechutnají. Těm trikům na internetě nevěřím za 30 dní ploché bříško. Snažím se hodně a pohybovat se mám. Nevíte nějakou stránku na posilování na nějaké cviky a taky jídelníček? A nevíte jak mě má začít chutnat Protein? Děkuji moc
  PS: pardon za ty chyby

  kluk, 13 let, 16. ledna

  Ahoj,
  v historii tvých dotazů vidím, že tohle je již čtvrtý dotaz, který na toto téma v průběhu necelého roku pokládáš. Speciálně na proteiny už jsi se ptal dvakrát a dvakrát ti moji kolegové odpovídali, že užívání proteinů pro tebe není vhodné. Přesto se znovu ptáš, co máš udělat pro to, aby ti proteiny začaly chutnat. Mohu ti tedy znovu zopakovat, že užívání proteinů nemá s hubnutím vůbec žádnou souvislost a měl by ses především snažit poskládat si jídelníček tak, aby v něm bylo zastoupeno dostatečné množství bílkovin z přírodních zdrojů. Navíc ti pan doktor Staněk psal, že v tvém věku ti užívání proteinů může dokonce i ublížit, proto příliš nerozumím tomu, proč se na to ptáš znovu a chceš v jejich užívání dále pokračovat.
  Stejně tak už ses několikrát ptal na to, jak máš zhubnout a nejrůznější odborníci ti zde psali, že základem je sestavení zdravého a pestrého jídelníčku, vyloučení nezdravých stravovacích návyků a dostatek pohybu. Přidávali jsme si spoustu konkrétních rad a tipů.
  Když budeš chtít skutečně zhubnout, není nijak složité vyhledat si zdroje a inspiraci. Internet je plný článků o zdravém stravování a stejně tak na youtube existují miliony videí s cvičením. Nicméně nejsem si nutná, že je nezbytně potřebuješ. Každý člověk alespoň přibližně ví, které potraviny jsou zdravé a kterými hřeší - a není nijak složité tu skupinu nezdravých omezit. Stejně tak není nezbytně nutné hledat si nějaká složitá cvičení a pro začátek úplně stačí zařadit pravidelné dlouhé procházky, nebo lehký klus. Výsleky se určitě dostaví.
  Nicméně znovu bych zdůraznila podmínku, že opravdu musíš chtít. Pokud budeš své dotazy v poradně neustále opakovat a doufat, že ti někdo další poradí nějaký zázračný recept, budeš zklamaný a jinak se ke svému cíli nepřibílížíš.
  Měj se hezky!
  Bára

  Moje tělo - váha

  Ahojky všichni, dnes se chci zeptat na váhu. Je mi 11 měřím 152cm a vážím 42kg. Hledala jsem BMI kalkulačku pro děti a podle ní jsem podvyživená. Ale podle jiné jsem optimàlní. Tak se chci zeptat jak to teda je. Děkuji

  holka, 11 let, 9. ledna

  Ahoj,

  zajímá Tě, jestli je poměr Tvé váhy a výšky v pořádku, protože různé kalkulačky Ti ukazují různé výsledky. I já jsem si Tvoji výšku a váhu zkusila přepočítat na BMI - a máš pravdu, že někdy už spadá do pásma podvýživy, někdy do pásma optimální hmotnosti. Můžeš proto výsledek pravděpodobně vnímat jako hraniční, jako „něco mezi“. Podrobněji by Ti to vysvětlil lékař nebo nutriční specialista, ale myslím si, že BMI není jediný důležitý údaj. Že je potřeba podívat se také na to, jak kvalitně se stravuješ, kolik máš svalů, jestli dost odpočíváš a podobně. Říkám si, že v prvé řadě může být fajn říct o svých starostech rodičům, občas totiž pomáhá i samotné sdílení. Budeš-li mít i poté obavy, bude nejlepší s rodiči navštívit Tvého dětského lékaře. Ten Ti může poradit, jestli je potřeba s tím něco udělat, případně tě uklidnit, pokud by nebylo nic v nepořádku. Je taky dost možné, že se Tvoje váha bude časem vyvíjet a měnit, to je v dospívání úplně normální.

  Zdraví
  Modrá linka

  Moje tělo - váha

  Jsem obézní?

  Ahoj Aliku mám dotaz jestli jsem obézní mám pocit že ano
  Mám 170cm
  Vek: 13
  A váha 70kg

  kluk, 13 let, 10. ledna

  Ahoj,
  bohužel je tvé podezření správné a vzhledem k tvému věku a výšce je tvá váha skutečně výrazně vyšší, než by měla být. Je nutné, aby ses zamyslel nad svým životním stylem a upravil jej, protože nadváha není jen estetickým problémem, ale představuje výraznou zdravotní komplikaci.
  Požádej rodiče, ať tě objednají k výživovému poradci, který ti s úpravou životního stylu pomůže, ale celou řadu kroků správným směrem můžeš udělat i ty sám. Určitě víš o stravovacích prohřešcích, kterých se dopouštíš. Zkus tedy pro začátek některé z nich omezit (například přestat pít slazené nápoje, omezit sladká a tučná jídla a nahradit je zeleninou...) a přidat pohyb (byť by se mělo jednat „jen“ o chůzi do schodů, procházky a podobně).
  Až se postupně začneš zbavovat svých nadbytečných kilogramů a zjistíš, že se ti v běžném životě mnohem lépe funguje, bude to ta nejlepší motivace pro dodržování zdravého životního stylu.
  Držím ti palce!
  Bára

  Moje tělo - váha

  Nejsem obézní?

  Ahoj, mám dotaz jestli nejsem obézní. Doktor říkal, že si mám jen tu váhu udržet. Ještě k tomu mám vysoký tlak.Podle dětské BMI kalkulačky by normální váha byla okolo 50 kg na moji výšku.
  váha :58 kg
  výška: 155 cm
  věk: 12

  holka, 12 let, 6. ledna

  Ahoj,

  máš nějaké to kilo navíc tak, jak sama správně uvádíš, podle dětské BMI kalkulačky. Asi by nebylo špatné, kdybys pár kilo shodila, třeba pod vedením Tvého praktického lékaře nebo nějakého výživového poradce. Píšeš o doktorovi, byl to Tvůj praktický? Cesta vždycky existuje a to, že se o sebe takhle zajímáš mi dává naději, že to zvládneš. Pokud by se Ti podařilo zhubnout, pravděpodobně by se upravil i Tvůj vysoký tlak.
  Je Ti 12 let, a tak je taky možné, že máš právě před sebou období růstu, kdy se vytáhneš a váha se srovná. Každopádně bys ale neměla zapomínat na pravidelný pohyb a cvičení, nejlépe venku na čerstvém vzduchu. Přemýšlela si o dělání nějakého sportu? Ideálně takového, který by Tě mohl bavit. Dnešní mladá generace trpí nedostatkem pohybu a je proto třeba si možnost pohybu aktivně hledat. Nic každopádně není ztracené a věřím, že s trochou snahy půjde vše :-)

  Přejeme Ti vše dobré do roku 2022.
  Modrá linka

  Moje tělo - váha

  Moje váha

  Dobrý den, chtěla jsem se zeptat ohledně mé váhy. Měřím 171 cm a mám 42 kilo. A jak poznám poruchu s příjmem potravy? Snažím se nejíst, ale vždycky mi to vydrží max půl dne. Jídlo mi pomáhá když jsem ve stresu. Chci zhubnout, protože se necítím dobře. Přijdu si tlustější než dřív. Jako malé mi pořád všichni říkali jak jsem hubená apod. Teď když se tak necítím, je to jako kdybych to nebyla já. Asi to nedává smysl, ale prostě se tak cítím. Nechci dramatizovat nebo tak něco, ale chtěla jsem to někomu říct. Předem děkuji za odpověď.

  holka, 13 let, 4. ledna

  Ahoj z Modré linky,

  svěřuješ se nám o své váze a vztahu k jídlu. Když jsi ve stresu, jídlo Ti pomáhá. Snažíš se nejíst, ale vydrží Ti to vždy jen část dne. Chceš zhubnout, protože se necítíš dobře. Přijde Ti, že když se necítíš tak hubená, jako bys to nebyla Ty.

  Nevnímám, že bys něco dramatizovala, je naopak moc dobře, že to chceš řešit, protože mi to zní vážně. Ptáš se taky, jak poznat poruchu příjmu potravy.

  Cením si toho, že jsi napsala a obrátila se na nás, když Tě to trápí. Mrzí mě, že zažíváš takové nepříjemné pocity ohledně jídla a svého těla celkově. Z Tvé výšky a váhy to zní, že máš objektivně velmi nízkou hmotnost na Tvou výšku, až podváhu. Nejlépe to ale zhodnotí Tvá praktická lékařka, za kterou byste mohli s někým blízkým z Tvé rodiny zajít. Zasloužila by sis, aby se Tvé tělo mohlo dobře vyvíjet a doktorka by Ti mohla doporučit, co je k tomu potřeba. Poruchu přijmu potravy rozpozná odborník, psycholog nebo psychiatr, který sleduje u člověka více oblastí - např. výraznou podváhu, snižování příjmu jídla, zkreslené vnímání vlastního těla, strach z obezity, jiné zdravotní komplikace apod.

  Může se zdát těžké o tom začít mluvit, ale chtěla bych Tě moc podpořit, ať se svěříš někomu, kdo je Ti blízký (třeba mámě, tetě, starší kamarádce aj.) a mohl by Ti pomoct celou věc začít řešit - promluvit si o tom, objednat se k odborníkovi. Pokud nevíš, jak začít, můžeš blízkému ukázat zprávy, které jsme si tady vyměnili. Stojí za to se tím zabývat co nejdřív, abys našla cestu, jak mít ráda své tělo, a taky aby Ti bylo lépe nejen na těle, ale i na duši.

  Zasloužíš si v tom nebýt sama a odborník/odbornice Ti může pomoci prozkoumat, co všechno ovlivňuje to, že se svým tělem teď nejsi spokojená a jak to zkusit změnit. Odbornou pomoc najdeš třeba ve škole, pokud máte školní psycholožku, můžeš se jí svěřit a probrat celou situaci podrobněji. Anonymní popovídání a odpovědi na Tvé otázky ohledně poruch příjmu potravy najdeš i v této speciální organizaci, kontakty a spoustu dalších informací najdeš zde: http://www.anabell.cz/cz/nabizime/linka-anabell, je možné se domluvit i na osobní setkání. Jsme tu pro Tebe i na lince důvěry (https://www.modralinka.cz/), kde je možnost vše podrobněji probrat a naplánovat další kroky. Zasloužíš si cítit se ve svém těle dobře.

  Držíme palce a přejeme hezčí dny,
  Modrá linka

  Moje tělo - váha

  Ahoj poradno. Je mi 11 let, měřím 136cm a vážím 26kg. Myslím si že to určitě není dobré. Nemám anorexii ale ostatní z mé rodiny jsou v pořádku. Nedokážu se posunout výše z 26 kilo. I když jím jak chci, prostě netloustu a jsem už prostě na dně. Je to nějaká nemoc nebo co? Chodím ke kardioložce ale nevím k čemu to je, prostě nic nepomáhá. Děkuji za odpověď.

  holka, 11 let, 5. ledna

  Ahoj,
  kardioložka je odbornice přes srdce, nejsem si jistá, jestli se zabývá i tělesnou váhou… Pokud máš starost, že vážíš málo, domluv se s rodiči a navštivte společně praktického lékaře, ten to zkontroluje.
  Měj se krásně,
  Péťa

  Moje tělo - váha

  Hubnutí

  Ahoj Alíku,
  dá se zhubnout jen denním cvičením, i když se jí normální porce jídla? Teď nemyslím cvičení jako běhání, posilovna atd. Ale čisté protahování - učení se provazu, předklony v sedě i stoje apod.
  Děkuju
  Zuzanka

  holka, 12 let, 1. ledna

  Ahoj,

  zajímá Tě, jestli jde zhubnout pouze protahováním, pokud jinak jíme normálně tak, jak jsme zvyklí. Podrobněji by Ti na to dokázal odpovědět lékař anebo odborník na výživu a pohyb – nicméně, obecně se dá říct, že každý pohyb je lepší než žádný pohyb. Napadá mě k tomu, že aby nám protahování k něčemu bylo (a třeba se díky němu naučili právě provaz), je důležité se před tím stejně alespoň trochu „zahřát“ (třeba tancem, během, skákáním přes švihadlo). Lze tak předejít zraněním a protahování nám potom lépe půjde. Lidé se mezi sebou hodně liší v tom, jak hubnou, nedokážu proto přesně říct, jak to bude probíhat právě u Tebe. Připadá mi důležité, aby Tě pohyb, kterému se věnuješ, bavil.

  Zdraví

  Modrá linka

  Moje tělo - váha

  Je moje váha v pořádku?

  Ahoj nebo dobrý den ,
  Rád bych se zeptal zda moje tělesná váha odpovída mé výšce a počtu let.

  Výška: 142 cm
  Váha: 32 kg
  Věk: 12 let

  kluk, 12 let, 2. ledna

  Ahoj,
  vzhledem k tvému věku a výšce je tvá hmotnost naprosto optimální a není potřeba se jí nijak znepokojovat. Snaž se dodržovat zásady zdravého stravování, přidej k tomu dostatek pohybu a nebudeš se muset o svou hmotnost strachovat ani v budoucnu.
  Měj se hezky!
  Bára

  Moje tělo - váha

  Ahoj Aliku a spol, už dneska píšu po druhé a za to se moc omlouvám ale mám takový dotaz , doufám že mi budete rozumět, za tuto otázku se nijak nestydim že bych se proto ptala vás, ale když to řeknu rodičům odpoví mi na to ,,Ale prosimtě jsi hubená nepotřebuješ zdravy jídelníček" já vím že nejsem tlustá ale hubená taky ne , rodiče mě tak vidí jen proto že jsem nejhubenější z rodiny a snažím se být ještě hubenější ale moct to nejde , rodiče vzdycky nakoupí tolik nezdraví jidlo, nějaké nutely , čokolády, brambůrky apod. A já pak neodolam, chtěl bych se tedy zeptat jestli se třeba neprodává nějaký blok,blok nebo tak kde bych našla co přesně za den mám sníst a vypít abych se potom za váhu nemusela stydět, také sportuju ale to na mne neni ani vidět a chtěla bych nemít tuk na bocích, v pase,na žebrech (za to se stydím, mám na sobě tílko a jsou mi hrozně vidět zebra jak tam mám tuk ) nevíte co s tím prosím , děkuju za odpověď a hezký den .

  holka, 13 let, 1. ledna

  Ahoj,
  je fajn si s rodiči o stravě promluvit, zvlášť pokud je pro tebe těžké pokušení, které ti chystají nákupy. Není dané, co přesně máš za den sníst, jde hlavně o to, aby strava byla pestrá, šetřila jsi se sladkostmi a čuňárnami jako jsou brambůrky a naopak přidat zeleninu. Vypít bys měla dostatek (cca 1,5 litru) čisté vody. Důležitý je také pohyb, jdi každý den alespoň na krátkou procházku nebo se věnuj nějakému sportu. Váha se pak bude držet v normě.
  Měj se krásně,
  Péťa

  Moje tělo - váha

  ahoj milá poradno, potřebovala bych pomoct

  1) Potřebuji zhubnout
  Podle bmi nemám nadváhu ale mé tělo se mi nelíbí, myslím si že je lepší s tím něco dělat než se pořád kvůli tomu trápit. Navíc kdybych dosáhla své vysněné váhy podle bmi moje váha bude stále optimální. Ale ještě jsem nenapsala jádro problému, tedy já dokážu vydržet jíst zdravě jen chvilku. A já už chci jíst zdravě napořád aby mé tělo bylo zdravé a neřešila bych problémy s váhou. Abych dosáhla výsledků potřebuji podporu, např: když mě rodiče podporují ve škole mám lepší výsledky. Jenže rodiče by mě nikdy nepodporovali v hubnutí. Já tedy potřebuji najít někoho s kým bych se o mém hubnutí bavila. Nevíte kde mám hledat?
  Omlouvám se že jsem se rozepsala ale potřebuji to někomu říct.

  2) ještě jeden dotaz myslíte že fungují brýle proti modrému světlu?

  děkuji

  holka 13 let, 29. prosince 2021

  Ahoj,
  určitě tě ráda podpořím ve zdravé stravě a věřím, že tvoji rodiče taky. Zkus se s nimi bavit o větším množství snězené zeleniny a nekupování sladkostí a mastných pochoutek. Na hubnutí se nemusíš soustředit, pokud budeš jíst zdravě, kila ti přibývat nebudou.
  Brýle proti modrému světlu by měly pomáhat ke kvalitnějšímu spánku, používají je hlavně lidé, kteří hodně času tráví před obrazovkou počítače/mobilu, zvaž jestli spadáš do této skupiny...
  Měj se krásně,
  Péťa

  Moje tělo - váha

  Je moje výška a váha v pořádku?

  Ahoj nebo dobrý den ,
  Rád bych se zeptal zda moje tělesná váha odpovída mé výšce a počtu let.

  Výška: 171 cm
  Váha: 58 kg
  Věk: 13 let

  kluk, 13 let, 29. prosince 2021

  Ahoj,

  zdravíme tě z Modré linky. Napsal jsi nám svoji výšku, váhu a věk, a ptáš se, jestli je Tvoje tělesná váha v pořádku. Podle dostupných zdrojů se dá říci, že Tvoje váha v pořádku je, s jistotou by Ti to řekl/a praktický lékař/ka, který/á může posoudit ještě další faktory, které mají na tyto skutečnosti vliv.
  Pokud si chceš sám ověřit, jak na tom s tělesnou váhou jsi, můžeš si najít BMI kalkulačku pro děti, například tady: https://www.childrenbmi.com/cs/.
  Tělesnou váhu je třeba rozumně sledovat, zdravě se stravovat a hýbat a snažit se žít vyvážený život. To Ti přejeme do nového roku a děkujeme za dotaz.

  Modrá linka

  Moje tělo - váha

  Ahoj Alíku, ostatní co odpovídají a ostatní co mají stejný "problém". Je mi 13 let a mám nadváhu. Měřím 160cm a vážím 87kg. Snažím se zhubnut ale nevím moc jak a vím že jsem ve věku kdy se mi začínají kluci líbit a tak a tím že jsem tlustá tak jsi myslím že bych se jim nelibila a proto bych chtěla zhubnout. A tak se ptám jestli mi neporadite aspoň trochu jak zhubnout. Děkuji za každou odpověď.

  holka, 13 let, 2. prosince 2021

  Ahoj,
  hubnutí je obzvlášť v dětském věku dost ošemetná záležitost. Je důležité hubnout zdravě. Nejlepší je proto poradit se o hubnutí s praktickým lékařem. Zkus se domluvit s rodiči, zda by tě tam mohli objednat. Rozhodně ti nedoporučuji nějaké drastické diety, spíš zařaď do jídelníčku více zeleniny, nepřeháněj to se sladkostmi a slanými dobrotami a udělej si každý den čas na pohyb, i kdyby to měla být jen procházka.
  Držím palce!
  Péťa


  Prosba od Alíka

  Podpořte prosím
  Modrou linku!