Poradna: Alík radí dětem

Na otázky odpovídají

pracovníci linky důvěry Modrá linka, Alíkova kamarádka BáraV, odborníci na boj proti kouření z projektu Nekuřátka a správci. Občas odpovídá i sám Alík.

Dotazy smí pokládat čtenáři mladší 15 let.

Moje tělo - váha

Ahoj, nevím jestli je moje váha v pořádku. Dělala jsem si ten test BMI ale moc jsem se v nem neviděla. Je mi 12 let měřím 170cm a vážím 60kg.
Cvičím 5x týdně. Třikrát atletika (2 hodiny- oštěp, koule a sprint). A dvakrát týdne plavání nebo kolo. Jíst se snažím jist pravidelne ale i přes to mi moje váha přijde vysoká. Ostatní kamarádky ze třídy až na dvě jsou s váhou max. 45 kg. Ty dvě jsou těžší než ostatní. Jedna trpí nadváhou a druha je o trochu menší než já a váží 55kg. Jenže mě nejde zhubnout i když se o to snažím jenže to spíš přiberu. Vždy jsem patřila k těm hubeným. Pak jsem z ničeho nic přibrala a i když mi i ve třídě holky říkají že jsem zhubla (když se převlékáme na tělocvik jsou my vidět žebra :-( ) jenže opak je pravdou a spis mi váha roste než klesa

holka, 12 let, 14. listopadu 2018

ahoj,
Tvoje váha je opravdu vzhledem k věku a výšce v pořádku. Při posuzování váhy je nutné vzít v potaz i věk a výšku - Tvoje spolužačky třeba váží méně, ale mohou být i méně vysoké. Lékař obvykle u dětí i dospívajících také obvykle hodnotí celkový vývoj v čase - dívá se na vývoj za posledních několik let, neposuzuje jen jednu hodnotu.
A také není číslo jako číslo - poměrně dost sportuješ, jsi hodně aktivní, takže je dost dobře možné, že máš třeba vyšší množství svalové hmoty. Opravdu je i pouhým pohledem patrný rozdíl mezi člověkem, který má více svalové hmoty (je „zformovaný“) a mezi člověkem, který má v těle větší než normální množství tuku (je více „neforemný“).
Třeba slečny, které dělají gymnastiku nebo třeba akrobatický rokenrol - mají velký výdej energie, jsou na pohled poměrně dost štíhlé - ale když si stoupnou na váhu, vidíme vyšší číslo, než bychom očekávali. Je to ale kvůli množství svalů, zastoupení svalové hmoty v těle.

Nemyslím si tak, že bys potřebovala hubnout cíleně - zvlášť pokud takto pravidelně sportuješ. Pokud si nejsi jistá, nejlépe bude, když se zajdeš společně s někým z rodičů poradit se s lékařem, který o Tebe pečuje. Věřím, že společně vše prodiskutujete a pokud bys opravdu potřebovala zhubnout, že Ti poradí, co změnit.

Ať se Ti dobře daří přeje Vím, co jím

Moje tělo - váha

Ahoj Alíku právě mě napadlo jak jsem psala s tím soustředěním že jsem hladověla že se bojím že přiberu tak já si myslím že klidně přiberu protože jsem hladověla tak mě to přijde docela dobrý protože se moje tělo zvykne na jídlo a nebude hladověním ,ale až se vrátím domů tak budu jíst zdravě a už nebudu hladovět tak se moje váha může stabilizovat a já budu jíst normálně co si o tom myslíš ?

ahoj,
určitě je dobře, že se budeš snažit na soutředění pravidelně a normální jíst jako všichni ostatní. A to i běžná jídla.
Snaž se nesoutředit se na to číslo na váze, ale spíš na pravidelnost v jídle a uspořádání pravidelné stravy. Pokud jsi dosud jedla málo, tak ano, váha bude zřejmě při zařazení pravidelné stravy růst.
Ale pokud budeš jíst pravidelně a budeš mít pestrý jídelníček, budeš se k tomu i pravidelně hýbat, měla by se opravdu váha stabilizovat.

Držíme palce, ať se Ti vše dobře daří! Vím, co jím

Moje tělo - váha

Ahoj Alíku, myslíš, že je normální mít váhu 41-42, když je mi 14 let a měřím 158 cm?

holka, 14 let, 10. listopadu 2018

ahoj,
Tvoje váha je vzhledem k Tvému věku i výšce nižší, než by měla ideálně být. Většina dívek Tvého věku váží více.
Ale pokud jsi od mala štíhlá, rodiče jsou také štíhlí a spíše vyšší, může to být zcela v pořádku. Pokud si nejsi jistá, můžeš se zajít s někým z rodičů poradit se svým ošetřujicím lékařem - ten má k dispozici všechny informace o vývoji Tvé váhy a výšky již od narození a může vše nejlépe zhodnotit.

Hezký podzim přeje Vím, co jím

Moje tělo - váha

mam otazkuk je normalni ze mam kamaradku ktera vazi 25kg a je ji 12let?dekuji za odpoved

holka, ...let, 1. listopadu 2018

Ahoj,
bez udání výšky, není možné vypočítat ani BMI index tvé kamarádky. Ten sice slouží pouze k orientačnímu výpočtu ideálního rozmezí hmotnosti, ale můžeš si jej vypočítat sama například na adrese: vyzivadeti.cz/kalkulacka-bmi/.
Měj se hezky!
Bára

Moje tělo - váha

Dobrý den,
Poslední dobu mám problém s váhou.
Je mi 14 let, jsem vysoká 167cm, mám pravidelnou denní práci (ježdění na koni a práce o ně, mám svého+se starám o kamarádky kobylku, zdá se to být lehké, ale je to makačka) mám menstuaci, opravdu hodně jím... ale tady nastává ten problém, vážím 45 kilo.
Začínám se o sebe bát. Trpím nízkým tlakem, ale nemyslím si, že by to mělo s mojí vahou něco společného.. Všichni mi říkají, že nejím, ale dá doslova žeru, a to hodně, sním třeba 3 řízky k obědu, normálně snídám, většinou müsli a čaj, večeřím vždy teplé jídlo a do toho pravidelně svačím. Nevím jestli je to tím, že mám velký kalorický výdej, ale nevím. I doktorka o mě měla starosti, ale já sem si nemyslela že je se mnou něco špatně, dokud mi to nezačali říkat ostatní. Nebo se jen nechávám ovlivňovat?
Děkuji za odpověď

holka, 14 let, 28. října 2018

ahoj,
máš pravdu, že je Tvoje váha vzhledem k věku a výšce nižší, než by měla být. Takto na dálku ale nejde zhodnotit, zda je to takto u Tebe v pořádku nebo by se mohlo jednat o nějaké potíže.
S vývojem naší hmotnosti je to v dětství a dospívání složitější - člověk roste do výšky a zároveň se mění i váha. Nejde izolovaně zhodnotit jen jednu hodnotu, aniž bychom znali předchozí vývoj.
Pokud jsi vždy byla spíše štíhlejší, také maminka a tatínek (případně sourozenci) jsou štíhlí, vyšší, pak to může být i zcela v pořádku. Dispozici k tomu, jaká bude naše postava, dědíme po našich předcích (rodičích, ale třeba i prarodičích). Pokud bys byla spíše robustnější v průběhu dětství a nyní je váha nižší i když dříve bývala v normálním rozmezí, bylo by vhodné se zajít poradit s lékařem. Ten se podívá, jak jsi rostla a přibývala na váze dosud a může zhodnotit, zda je růst a prospívání v pořádku. Váhu ovlivňují i aktivity, jak si správně uvědomuješ - pokud máš nyní více aktivit, vydáš více energie než dříve, nemusí současný příjem energie a živin ve stravě dostačovat.
Lékař také může zkontrolovat Tvoje zdraví prostřednictvím odběrů krve. Pokud Tě trápí nějaké zdravotní obtíže, určite bys o nich měla lékaře informovat - za nízkou váhou nebo hubnutím mohou někdy být i různé nemoci.

Nízký tlak může souviset i se štíhlostí - štíhlí lidé mají většinou nižší hodnoty krevního tlaku, ale také s obdobím puberty a hormonálními změnami. Určitě bude dobré vše probrat s lékařem - můžeš třeba i zapsat svůj jídelníček (za 2-3 dny), aby paní doktorka věděla, jak se stravuješ a jaké porce jíš.
Zajdi se tedy společně s někým z rodičů poradit s paní doktorkou, informuj ji o svých aktivitách a svém stravování. Paní doktorka vše zhodnotí a domluvíte se, jak dále - zda zkusíte nějakou změnu ve stravě, apod.
Držíme palce, ať se Ti dobře daří! Vím, co jím

Moje tělo - váha

Ahoj , je normalni ze vazim 28 kg a merim 142cm ?? predem dekuju za odpoved

holka, 11 let, 28. října 2018

Ahoj,
podle indexu BMI je vzhledem k tvému věku a výšce tvá hmotnost nižší, než by měla být. Zaměř se proto na zdravý a vyvážený jídelníček a pravidelné stravování. Při udržování zdravé váhy totiž platí stejné principy, ať už potřebuješ zhubnout, nebo naopak přibrat. Klíčová je vždy pestrá, zdravá a hodnotná strava. Pokud bys měla se svou hmotností dlouhodobě problémy, určitě není od věci obrátit se na nějakého výživového poradce, který ti poradí, jak se stravovat.
Měj se hezky!
Bára

Moje tělo - váha

Ahoj Alíku ... V na konci listopadu jedeme na soustředění a tam snidame normálně rohlíky a tak ale problém je s obědy a večeře ...jak víš rychle jsem zhubla a teď přidávám po týdnu abych jedla a nepřibírala jenže my jíme v hospodě a tam jsou hodně nezdravá jídla a bojím se že přiberu

Ahoj,

přestože svoje stravování na soustředění můžeš ovlivnit jen z části, neklesej na mysli, nic není ztraceno. Na soustředění budete jen několik dní, nejedná se o měsíc či déle. Kromě toho budeš na soustředění třeba i více sportovat - a tak i výdej energie bude vyšší.
Určitě bude možné si v hospodě vybrat i zdravější pokrm - třeba přírodní opečený plátek masa, s vařeným bramborem nebo rýží či těstovinami. Zkus se vyhnout jídlům smaženým (s hranolkami, kroketami, apod.). Můžeš zkusit také požádat, aby Ti dali třeba méně omáčky (bude-li zrovna omáčka se smetanovým základem), jen šťávu z masa, apod. Ideálně, když bude pokrm obsahovat i zeleninu (vařenou, dušenou či pečenou). Vhodné je třeba i rizoto se zeleninou a kuřecím masem nebo sýrem.
Pokud bude k dispozici obchod, domluv se s rodiči, že Ti dají nějaké peníze, aby sis mohla koupit třeba cherry rajčata nebo mrkev či listový salát nebo jablko, hrušku - pro doplnění zeleniny a ovoce.
Určitě soustředění dobře zvládneš, snaž se jídlem a váhou příliš nestresovat.
Ať se Ti vše daří přeje Vím, co jím

Moje tělo - váha

Ahojkyy
Jaka je správná hmotnost pro holku ve věku 13 let a výšce 163 cm?

holka, 13 let, 25. října 2018

Ahoj,
na tvůj dotaz se dá odpovědět jen obecně. Nicméně pro tvůj věk a výšku 160 - 164 centimetrů se většinou udává průměrné rozpětí mezi 48 a 52 kilogramy.
Měj se hezky!
Bára

Moje tělo - váha

Dobrý den, vážím už 60 kg. Chtěla bych zhubnout, ale miluji jídlo a nedaří se mi hubnout. Mohla bych vás poprosit o nějakou ukázku správného jídelníčku abych zhubla? Necvičím, a moje fitbit hodinky mi měří že denně spálím cca 1700 kcal za den.
Taky bych se chtěla zeptat, jestli teď když je mi 14 mám řešit když jsem už skoro půl roku nedostala sedmou menstruaci.

holka, 14 let, 164 cm, 23. října 2018

Ahoj,
v historii tvých dotazů vidím, že jsi ohledně tvé váhy položila už šest dotazů. V každém z nich uvádíš jinou váhu, ale ptáš se v podstatě stále na to samé. Pokud čekáš, že ti někdo poradí nějakou zázračný prostředek na rychlé a trvalé hubnutí, musím tě zklamat. Kdyby něco takového existovalo, na světě by nebyli lidé s nadváhou. Cesta ke zdravému a trvalému zhubnutí je jediná a vede přes vyvážený jídelníček a pravidelný pohyb. Přestaň hledat diety, speciální jídelníčky a podobné nesmysly. Místo toho se řiď zdravým rozumem. Zařaď do svého jídelníčku víc zeleniny a zdravých potravin. Naopak omez sladkosti, sladké nápoje, smažené jídlo, fast foody a další prázdné kalorie. Pravidelně sportuj a hýbej se. A samozřejmě musíš být trpělivá a nečekat, že zhubneš pět kilogramů za týden. Pokud má být úbytek váhy trvalý, musí být pozvolný a dodržovat zdravý životní styl musíš celý život, nikoli jen pár týdnů.

Ohledně menstruace si bohužel takto na dálku nedokáže poradit nikdo. Doporučovala bych ti navštívit gynekologii a konzultovat svůj problém s lékařem.
Měj se hezky!
Bára

Moje tělo - váha

Ahoj, je mi 14 let, měřím 170 cm a vážím 46 kg. Už od malička jsem byla docela hubená a dlouhou dobu mi říkali anorektičko, ale já odjakživa jedla pořád jím hodně. Hodně sportuji, takže tuku v tele mam dost málo a vůbec mi nejde přibrat svalová hmota. Ke svému klasickému sportovnímu týdnu (5x týdně atletika) jsem ještě každý den cvičila na zadek a stehna 30 minut. Po 3 měsících na mě nebyla vůbec žádná změna, i váha mi ukazovala pořád stejně. Nejsem vegan ani vegetarián, ale jím docela zdravě, ale s proteinem a podobnýma věcma nemám vůbec zkušenosti, tak se chci zeptat co mám jíst a popřípadě cvičit, abych trochu přibrala. A ještě bych se chtěla zeptat kolik je optimální váha pro moji výšku.
Předem děkuji.

holka, 14 let, 23. října 2018

ahoj,
naše tělesná konstituce záleží i na dědičné dispozici po rodičích. Pokud jsou i maminka s tatínkem štíhlí a vyšší, asi nikdy nebudeš podsaditá a mít vyšší váhu. Můžeš mít díky dědičné dispozici i rychlejší metabolismus. Také jsi poměrně dost pohybově aktivní - a s ohledem na sport může být nutné i zvýšit příjem energie. Zkus tak trošku zvýšit příjem stravy - zařadit třeba jednu svačinu navíc, maličko zvětšit porce jídla (a to hlavně zdrojů bílkovin - libové maso, ryby, vejce, mléko a mléčné produkty, luštěniny). Při snaze nabrat svalovou hmotu je dobré zařadit cvičení s vlastní vahou - lehké posilování. A to nejen nohou, ale i rukou - např. kliky, plank - prkno, apod.
Protein bych zařadit nedoporučila, často obsahuje třeba umělá sladidla, která nejsou pro děti ani dospívající vhodná.
Ideální váha vzhledem k Tvému věku a výšce by byla v rozmezí 49 - 63 kg.
Ať se Ti dobře daří přeje Vím, co jím

Moje tělo - váha

Ahoj, jaká je ideální váha pro holku 15-16 let, cca 160cm? :)
Předem dík!

Milá Viky,
optimální hmotnost pro dívku 15 let s výškou 160 cm je v rozmezí 47 až 56 kg.
Hezký podzim přeje Vím, co jím.

Moje tělo - váha

Ahoj , chtěla bych se zeptat jak mám jíst abych nepřibírala po hodně velkém hladovění ... Můj jídelníček byl třeba k snídani jablko pak k svačině 1 suchar oběd polévka nebo rýže prostě co je zdravé a pak zase 1suchar a to bylo vše pomoc mi chci zůstat na své váze a normálně jíst

holka, 14, 18. října 2018

ahoj,
je vidět, že Tě jídlo a jeho složení, porce, hodně trápí, protože jsi se na něj ve svých dotazech už ptala. Naše odpověď Tě asi zřejmě neuspokojila, když se dotazuješ znovu, už poněkolikáté.
Tvůj problém ale nejde takhle jednoduše vyřešit na dálku tím, že ti stanovíme nějaké porce a potraviny - nemůžeme to udělat, protože o Tobě víme jen věk, váhu a výšku. To je strašně málo - nevíme jak jsi doteď rostla, jaké Tě trápí nemoci, jak konkrétně vypadá Tvoje stravování v poslední době (množství energie, základních živin - bílkovin, sacharidů a tuků).

Tvůj problém musíš řešit osobně, s rodiči a s odborníkem. Stejně tak je tomu třeba v případě, že máme nějaký zdravotní problém - např. bolí nás břicho, máme kašel. Lékař na dálku taky nemůže zjistit, jestli nemáme zánět slepého střeva nebo zda kromě kašle nemáme ještě další potíže - musíme za ním přijít osobně, aby nás vyšetřil, posoudil intenzitu potíží a pak nás léčil. Podle výsledků vyšetření lékař zjistí, o co se jedná a zvolí vhodný postup léčby.

Měla by ses tedy se svým problémem svěřit rodičům a společně s nimi se pak zajít poradit s lékařem nebo odborníkem na výživu (nutričním terapeutem nebo dietologem), který Ti může konkrétněji doporučit, jak by Tvoje strava měla vypadat a kolik bys měla denně opravdu přijmout denně energie a všech živin.

Držíme Ti palce, aby se podařilo Tvoje stravování dobře nastavit a jídlo pro Tebe neznamenalo stres.
Vím, co jím

Moje tělo - váha

Ahoj, nerada bych tu psala svoji váhu. Ale mám 30kg nadváhu a měřím 175cm. Moc si přeji zhubnout, ale nejde mi to. Máte nějaké rady jak zhubnout?

holka, 13 let, 10. října 2018

Ahoj,
pokud máš skutečně potvrzené, že tvá nadváha je třicet kilogramů, jedná se o poměrně vysoké číslo a myslím, že by ses do hubnutí měla pustit pod dohledem odborníka. Popros rodiče, jestli by ve tvém okolí nenašli výživového poradce, ke kterému bys mohla přijít na konzultaci. Při shazování velké nadváhy je určitě lepší odborný dohled. Vyhneš se tak případnému jojo efektu či poškození zdraví, které by ti mohla způsobit nevhodná dieta. Výživový poradce ti spočítá ideální kalorický příjem, pomůže ti sestavit jídelníček i doporučí ideální pohyb.
Přeji ti hodně štěstí!
Bára

Moje tělo - váha

Dobrý den je mi 12 let a mám 50kg a chodím d 6.třídy a připadá mi že jsem tlustý. Mám držet dietu nebo je to normální? Děkuji za odpověď Filip

kluk, 12 let, 8. října 2018

Ahoj,
na tvůj dotaz nelze odpovědět, pokud neznám tvou výšku. To, zda náhodou netrpíš nadváhou, ale velmi snadno zjistíš s použitím BMI kalkulačky například na těchto stránkách: vyzivadeti.cz/kalkulacka-bmi/.
Měj se hezky!
Bára

Moje tělo - váha

Docela dlouho si myslím že mám nadváhu... Je mi 12, měřím 150 cm, vážím 40 kg. Ostatní holky z mé třídy váží míň a jsou vyšší než já. Chodím na karate. Kolik bych měla správně vážit?

holka, 12 let, 3. října 2018

Ahoj,
vzhledem k tvému věku a tvé výšce je tvá váha naprosto optimální. Tvé BMI je necelých 18, což znamená, že vůbec nemáš důvod svou váhu řešit. Dál dodržuj zdravý a vyvážený jídelníček, sportuj a nebudeš se muset nadváhy obávat ani v budoucnu.
Měj se hezky!
Bára

Moje tělo - váha

Ahoj Alíku ano už si opět jdu pro radu po zhubnutí jsem měla 54 kilo a to mi přišlo ok a řekla jsem si že už hubnout nebudu že budu jen jíst zdravě kvůli tomu břichu tak jsem k snídani měla vaječnou omeletu z 2 vajec k svačině jsem měla jablko k obědu jsem měla rýží s masem a k svačině jogurt a k večeři vývar no a ráno na lačno ( jako pokaždé se vážím ) jsem měla 55 Alíku paraď jak nepřibírat v mém případě na váze já si myslím že jde o jojo efekt poraď jsem zoufalá a brečím ... Děkuji moooc

Holka 14, 3. října 2018

Ahoj,
jak jsi psala v minulých dotazech, poměrně rychle jsi zhubla 15,5 kg - pokud jsi jedla výrazně méně nebo spíše hladověla a nyní jíš více, může se zpočátku váha o něco zvýšit ale dále se pak zastavit a stabilizovat. To, že se v prvních dnech váha o něco zvýší, je poměrně běžná reakce těla při předchozím výraznějším omezení příjmu energie. Pokud nebudou porce nadměrné, budeš i pravidelně sportovat, váha by se pak měla stabilizovat.

Neznáme samozřejmě Tvoje porce, ale denní strava, jak jsi ji popsala, je úplně v pořádku - naopak je to nejspíše pro Tvůj věk i málo, protože potřebuješ dostatek energie a živin pro růst.

Jídlo by pro Tebe nemělo být stresem, neměla bys mít neustále strach, že se Tvoje váha opět zvýší. Myslím si, že by bylo nejvhodnější zajít se společně s mamkou nebo taťkou poradit s lékařem nebo odborníkem na výživu (nutričním terapeutem nebo dietologem), který Ti může konkrétněji doporučit, jak by Tvoje strava měla vypadat a kolik bys měla denně opravdu přijmout denně energie a všech živin.

Určitě bychom Ti také doporučili přestat se vážit denně, 1-3 kg mezi jednotlivými dny mohou být pohyblivé. Váhu stačí kontrolovat např. 1x za 14 dní. Důležité také je sledovat růst - protože je celkem pravděpodobné, že ještě porosteš do výšky. Když výrazněji rosteš do výšky, často je potřeba, aby se trochu změnila i váha - proto by bylo dobře, aby ses nezaměřila jen na váhu 54 kg. Můžeš být dále štíhlá, ale o něco vyšší a i s vyšším číslem na váze, pokud rosteš.

Držíme palce, ať se Ti dobře daří! Vím, co jím

Moje tělo - váha

Ahoj Aliku, Jak jsem už psala je mi 13let ,merim 163cm a vážím 40kg. Takže jsem dost hubena. Nemáš nějaké typi na to jak přibrat ,ale třeba aby jsem nepřibrala jenom do břicha?Lepsi by to bylo asi přibrat do zadku.. Děla mi to docela problém.. proste nepribiram. Předem dekuji za odpověď .

holka, 13 let, 4. října 2018

ahoj,
Tvoje váha je opravdu vzhledem k věku a výšce nižší, než by ideálně měla být. Pokud se má váha zvýšit, je potřeba aby člověk přijal více energie, než jí vydá - tedy zvýšil příjem stravy (živin). Neznamená to, že by se měl začít stravovat nezdravě a jíst sladkosti nebo pít sladké limonády nebo tak podobně. Obvykle je nutné třeba o něco navýšit porce nebo zařadit navíc třeba svačinu nebo druhou večeři, apod.

Protože nevíme, jak se stravuješ, nejde příliš konkrétněji doporučit, jak bys mohla stravu změnit. Můžeš si ale o tomto promluvit s maminkou nebo s tátou a společně se můžete zajít poradit s lékařem. Spolu pak proberete jak se nyní stravuješ a lékař Ti pak může poradit konkrétněji. Pokud by se Ti déle (několik měsíců) nedařilo přibrat, může pak také vyloučit některá onemocnění, která tomu mohou bránit a zhodnotit i dispozici k postavě a váze podle rodičů - protože i jejich postava a váha tu naši ovlivňuje.

Pokud se hmotnost zvýší, obvykle se spíše rozloží po různých částech těla - u dívek zejm. na bocích, na zadečku, stehnech a trochu i břiše. Nejde si úplně vybrat, že člověk přibere jenom tady nebo tam. Záleží i na typu postavy a také na dispozici po rodičích.

Ať se Ti dobře daří přeje Vím, co jím

Moje tělo - váha

Ahoj! Předem se omlouvám za minulý uvedený věk. Je mi 13.
Ale teď k věci měřím 175 cm a vážím 63 kg. Za sporty dělám basket a na začátku léta jsem začal dělat street workout, ale prvně jsem cvičil s činkami, takže dohromady cvičím už 8 měsíců. Myslím si že mám docela dobrou váhu. Jen někdy si připadám že 63 kg je na můj věk přece jen hodně. Takže bych potřeboval poradit jestli mám zhubnout nebo si udržovat svoji váhu. Předem děkuji za odpověď.

Ahoj,
vzhledem k Tvému věku a výšce je Tvoje váha naprosto v pořádku, optimální. Hubnout tak určitě nepotřebuješ.
Je skvělé, že pravidelně sportuješ, určitě v tom dále pokračuj. A nezapomínej i na zdravé stravování, pestrý jídelníček - ještě stále rosteš a tak potřebuješ dostatek energie, živin, vitamínů i minerálních látek.
Ať se Ti vše daří přeje Vím, co jím

Moje tělo - váha

ahoj jemi 12 let, a mam problem s vahou vazim 50kg a merim asi 151cm ale nejak exstra nejim,predem dekuji za odpoved.

holka, 12 let, 27. září 2018

Ahoj,
podle indexu BMI je opravdu zřejmé, že vzhledem k tvému věku a výšce je tvá hmotnost vyšší, než by měla být. Není možné, abys dodržovala zdravý a vyvážený jídelníček, měla dostatek pohybu a zároveň trpěla nadváhou. Takže prvním krokem by měla být důkladná analýza tvého životního stylu, abys zjistila, kde děláš chybu. Veď si deníček, do kterého si budeš pár dní zapisovat všechno, co sníš a také pohybovou aktivitu. Buď ale poctivá a zapisuj si skutečně všechno, co sníš a vypiješ. Potom si najdi na internetu kalorické tabulky, svoje zápisy do nich zadej a přepočítej na kalorie. Když poté porovnáš kalorický příjem a výdej, nejspíš zjistíš, kde děláš chybu a také nejspíš zjistíš, že z dlouhodobého hlediska je tvůj příjem vyšší než výdej.
Na tomto zjištění potom můžeš dál stavět a udělat úpravy životního stylu směrem k lepšímu zdraví a nižší váze. Pokud by sis na to netroufla sama, není určitě od věci požádat o pomoci nějakého nutričního terapeuta.
Přeji ti hodně štěstí!
Bára

Moje tělo - váha

Ahoj Alíku nyní vážím 55 a chtěla bych si to tak udržet ( zhubla jsem 15,5 kila) . Prosím o radu s jídelníčkem nevím co kdy jíst kolik toho sníst a tak ... Pod postelí mám fakt hrozně moc sladkostí a nezdravého jídla . A když je řeč o nezdravém jídle tak nevím jako kolik toho sníst a hlavně jak často děkuji moc

holka, 14 let, 25. září 2018

ahoj,
většího břicha se zbavíš postupně - zdravým stravováním a pohybem, jak jsme odpovídali v předchozím dotazu. Nejde se ho zbavit ze dne na den nebo v průběhu jednoho týdne, taková změna potřebuje delší čas. I u štíhlých lidí ale bývá drobná kožní řasa na břiše - nejedná se ale o špek.

Naprosto přesný předpis na to, jak by měl vypadat Tvůj jídelníček (porce, výběr potravin, rozložení jídel v průběhu dne) takto na dálku poskytnout nejde, protože o Tobě máme jen málo informací - jídelníček je potřeba přizpůsobit případným zdravotním potížím, sportovním aktivitám, tělesnému složení - a musí se počítat ještě s pokračujícím růstem/dospíváním, které si také žádá určité množství energie a živin.
Denně bys měla mít cca 5-6 jídel - snídani, oběd, večeři a mezi nimi 2 menší svačiny a případně navíc i druhou večeři, malou. Snaž se nekonzumovat smažené pokrmy a saldkosti, sladké limonády a velké množství ovocných džusů. Denně sněz 2 porce ovoce, 3 porce zeleniny, 3 porce mléčných výrobků. Hlídej si i příjem tekutin - pij vodu, ovocný čaj nebo slabý černý čaj.
Snídaně - můžeš si dát třeba chléb s žervé a zeleninou nebo s pomazánkou z tvarohu a zeleninou nebo jogurt bílý či ovocný jogurt (polotučný) s ovesnými vločkami a malou porcí ovoce (např. jogobella, activia, aj.) nebo kaši z ovesných vloček a mléka se skořicí a malou porcí ovoce.
Svačina - porce ovoce a jogurt nebo kefír /250 - 300 ml/ nebo obložený chléb se šunkou, sýrem a zeleninou, tortila se šunkou, sýrem a listovými saláty a rajčaty.
Oběd - ve školní jídelně.
Odpolední svačina - mléko a ovoce nebo jogurt nebo obložený chléb s pomazánkou z tvarohu nebo s lučinou a zeleninou.
Večeře může být, jak už jsem psala např. kousek chleba se sýrem nebo lučinou a zeleninou nebo jogurt + kousek pečiva a malou porci ovoce. Může být i teplé jídlo - brambory vařené, kousek ryby (treska, losos, filé) nebo libového masa a zelenina (čerstvá nebo dušená, pečená, vařená).
Druhá večeře - třeba jogurt nebo hrníček mléka.

Inspirovat se můžeš typizovaným jídelníčkem pro dívky s normální váhou Tvého věku. Najdeš ho zde - vyzivadeti.cz/wp-content/uploads/2013/05/jidelnicek-divky-13-15let.pdf

Aby Tě sladkosti a nezdravá jídla nelákaly, asi by bylo nejlépe je z pod postele odstranit - přenést je třeba do kuchyně, spíže a nechat je „spravovat“ rodiče. Když nebudou jednoduše dostupné, nebudou Tě tolik lákat. Sladkosti a nezdravá jídla by v našem jídelníčku měly tvořit jen malý podíl - ale občas si malou porci sladkosti dát můžeš.

Ať se Ti dobře daří přeje Vím, co jím.