Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Alík radí dětem

  Na otázky odpovídají

  pracovníci Modré linky, psycholožky BáraV a Péťa, poradenské centrum Locika, MUDr. Jiří Staněk, MVDr. Přemysl Rabas, vědecký novinář Pragmatik, Škola Vitae, bojovníci proti kouření z projektu Nekuřátka a správci. Občas odpovídá i sám Alík.

  Dotazy mohou pokládat pouze děti mladší 15 let.

  Moje tělo - váha

  Měla bych zhubnout?

  Ahoj poradno, měřím 152cm a vážím 50kg. Je má váha v pořádku? Zdá se mi, že bych asi měla trochu zhubnout... :-|:-|
  Předem děkuji za odpověď. :-)

  holka, 11 let, 1. března

  Ahoj,
  máš pravdu v tom, že je tvá váha vyšší, než by měla vzhledem k tvému věku a výšce být. Zamysli se nad svým jídelníčkem (klidně si i několik dní veď záznamy o tom, co všechno jsi snědla a vypila) i nad svým pohybovým režimem. Když odhalíš výživové prohřešky, kterých se dopouštíš, dokážeš je zredukovat a zároveň zvýšíš svou pohybovou aktivitu, určitě dokážeš se svou váhou pohnout směrem dolů. Odměnou ti bude nejen lepší pocit z vlastního těla, ale především mnohem lepší kondice i zdravotní stav.
  Držím ti palce!
  Bára

  Moje tělo - váha

  Kalorie a rezignace

  Ahojte, doufám, že se všichni máte dobře! Já si bohužel v pohodě nepřipadám, a tak prosím o radu.
  Všechno začalo někdy cca v listopadu 2019. V té době jsem zjistila něco o kaloriích, jak se dá vlastně zhubnout, začala jsem se orientovat na sociálních sítích. Bohužel jsem se začala dívat na obaly jídla, na nutriční hodnoty a začala jsem si o tom něco hledat. Když začal koronavirus, rozhodla jsem se, že prostě budu jíst alespoň trošku zdravě, když na to teda budu mít čas. No a tam to celé začalo... Začala jsem zjišťovat jak zhubnout, já to asi ani nepotřebovala, začala jsem se v jídle omezovat. (před koronavirem jsem sportovala, tak jsem tyto věci neřešila).
  Přes léto bylo všechno relativně fajn. Když nás podruhé zavřeli, k mému každodennímu pohybu přibylo i posilování, což by samo o sobě nebylo tak hrozné. Já hrozně začala hrotit jídlo, sledovat o tom videa, cvičila jsem a pořád se v tomto ohledu přirovnávala ke kamarádkám a lidem na sociálních sítích. V té době jsem jedla stále relativně normálně, jen jsem omezila věcí, co byly ,,špatné,,.
  Čím dál to postupovalo, začala jsem nenávidět cvičení tak jsem se do něj dost nutila. Taky jsem měla hrozné výčitky z jídla. Tohle trvalo dlouho. a najednou jsem všechno přestala ovládat. Celý den jsem jedla ,,zdravě,, a večer jsem snědla všechno co bylo otevřená. Pak to začalo přicházet po každém jídle a nakonec jsem na jídlo myslela celé dny. Tak často jsem nikdy nebrečela.
  A pak jsem všechno vzdala. Mozek dal tělu volnost. Teď jím za dva dospělé chlapy, všechno co vidím. Cvičila jsem naposledy před třemi týdny ( když já to tak nenávidím!). Přibyli věci jako to, že si třeba dopoledne nečistím zuby, prostě moje tělo, mozek rezignovalo.
  Nevím komu se mám svěřit. S mámou mám asi nejlepší vztah, ale hodně se bojím reakce ( stejně už asi některé věci ví), jinak my z rodiny nikdo tak blízký není. Žádnou tak blízkou kamarádku nemám. Školní psycholožka na mě měla čas jen v 17:00, kdy byly rodiče dávno doma a já o tom před nimi nechtěla mluvit.
  Dívám se, jak je ta zpráva dlouhá... Já prostě psala, ani ne všechno, to zdaleka ne. Nevím, jestli mi vůbec můžete odpovědět na tak dlouhou zprávu...
  Hezký večer a krásné sny.

  holka, 14 let, 28. února

  Ahoj,

  píšeš nám o tom, co Tě trápí - jak to v posledním roce a půl máš s jídlem a se cvičením. Je moc fajn, že ses rozhodla někomu se svěřit a nebýt na to sama. Je úplně v pořádku, že jsi to popsala v delší zprávě, máme díky tomu lepší představu o tom, co prožíváš – i když věřím, že jsi asi zdaleka nepopsala všechno. Někdy se to tak stane, že se rozhodneme jíst zdravěji a cvičit (na tom není nic špatného), a pak se nám to vymkne z rukou a může se to přehoupnout až do poruchy přijmu potravy, kdy nás jídlo začne ovládat a ztratíme na ním kontrolu. Srovnávání se s ostatními na sociálních sítích to celé ještě ztěžuje, kdy si myslíme, že všichni ostatní mají hezčí postavu a jsou šikovnější než my – to je ale jenom iluze. Nejsi v tom sama, něco podobného se děje mnoha dívkám. Řekla bych, že určitou roli možná může hrát i současná situace kolem koronaviru a všech opatření. Je to něco, co je pro nás nové a nepřirozené – jsme izolovaní, nemůžeme se věnovat naplno tomu, čemu jsme se věnovali dřív. To přináší dost stresu už samo o sobě. Píšeš, že teď jakoby to tvoje tělo a mozek všechno vzdalo. Říkám si, že to může být signál, že potřebuješ načerpat novou sílu a mít pro sebe co nejvíc podpory. Připadá mi důležité svěřit se mamce – někomu, s kým máš tak dobrý vztah. Pokud se toho moc bojíš, můžeš jí to nejdřív třeba napsat v dopise, podobně, jako jsi to popsala nám. Ozvat se školní psycholožce je taky moc fajn nápad – můžeš se s ní zkusit domluvit na jiný čas, vysvětlit jí, že bys na rozhovor chtěla mít soukromí, nebo se domluvit třeba na telefonátu, při kterém se půjdeš sama projít někam ven do přírody. Dívkám, které trápí to, co teď tebe, často dokážou pomoci v Centru Anabell, kde se věnují poruchám příjmu potravy. Můžeš se podívat na jejich stránky a ozvat se jim: http://www.anabell.cz/. Kdybys chtěla, můžeš to také podrobněji probrat s námi na Modré lince - na chatu, telefonu, Skypu. Kontakty a provozní dobu najdeš na našich stránkách www.modralinka.cz.

  Držíme Ti palce,
  Modrá linka

  Moje tělo - váha

  Je moje váha v pořádku?

  Ahoj mám dotaz ohledně váhy
  Je mi 11 měřím 156cm a vážím 43kg je to normální váha?
  Předem děkuji za odpověd ;)

  holka, 11 let, 26. února

  Ahoj,
  tvá váha je vzhledem k tvé výšce a věku naprosto optimální. Nemusíš si vůbec dělat starosti. Dodržuj dál zásady zdravého životního stylu (vyvážený jídelníček a dostatek pohybu) a nebudeš muset strach z nadváhy řešit ani v budoucnu.
  Měj se hezky!
  Bára

  Moje tělo - váha

  Nedaří se mi přibrat

  Ahoj poradno chtěla bych se zeptat jestli je má váha v pořádku .já myslím že není a potřebovala bych přibrat protože kolem téhle váhy už se motám od konce léta. Máte nějaký návrh jak bych mohla přibrat? snažím se pořád jíst ale nevím no. Měřím 148 cm 31kg a je mi jedenáct.

  holka, 11 let, 26. února

  Ahoj,
  máš pravdu, že vzhledem k tvému věku a výšce je tvá váha nižší, než by měla být. Ačkoli si to lidé málokdy uvědomují, přibrat je pro mnoho z nich stejně složité, jako je pro někoho hubnutí. A cesta vede paradoxně podobným směrem jako u hubnutí. Je potřeba se zamyslet nad svým jídelníčkem i životním stylem. Tím samozřejmě nemyslím, že bys měla začít jíst kalorická a nezdravá jídla a přestat se hýbat, ale právě naopak. Soustřeď se na to, aby ve tvém jídelníčku byly zastoupeny všechny živiny, abys jedla pravidelně a aby tvé tělo dostávalo všechno, co potřebuje. Sport ti zase pomůže vybudovat svalovou hmotu, která nejen zvýší tvou váhu, ale především zajistí správné fungování těla a poskytne mu oporu. Pomoci ti může i návštěva výživového poradce, s jehož pomocí svůj jídelníček upravíš.
  Měj se hezky!
  Bára

  Moje tělo - váha

  Váha a anorexie kamarádky

  Ahoj, mám tady problém svůj i za kamarádku. Začnu tím svým:myslíš, že když je mi 12 a půl, je normální váha 34.5kg a pas 56.5cm? Když jsem si počítala BMI, tak mi to vždy ukázalo že jsem podvýživená. Doufám že to není něco jako anorexie, jím zdravě a hodně sportuji. A kamarádka má teda hodně horší:za měsíc jí bude dvanáct a váží 21 kilo! Cvičí gymnastiku, je v tom dobrá a strašně moc se snaží přibrat, ale pořád jí to nejde. Navíc jí doktor řekl že má anorexii! Ať se snaží sebevíc, tak jí žádná ráda lékařů nepomáhá a většinu jídla zvrací. Prosím, poraďte, ona se vážně snaží, jde to na ní vidět, ale pořád se jí to nedaří. Moc se o ni bojím. Nemáte nějakou ráda na toto? Děkuji moc

  holka, 12 a půl let, 25. února

  Ahoj,
  co se týká tvé váhy, bohužel ti nemohu odpovědět, protože jsi neuvedla svou výšku a bez ní není možné výpočet udělat. Nevím také, kde jsi si výpočet BMI dělala, protože hodnoty u dětí se liší od těch u dospělých, takže mnoho BMI kalkulaček je pro děti nevhodných.
  Je moc hezké, že máš o kamarádku starost a chtěla bys ji pomoci. Podle toho, co popisuješ, je opravdu pravděpodobné, že se jí týká porucha příjmu potravy, ale obávám se, že tu sama nezvládne a je potřeba, aby začala docházet k odborníkovi, který jí pomůže. Řekni jí, že se o ní bojíš a předej jí kontakt třeba na stránky Anabell.cz, kde najde i poradnu a linku, kde s ní specialisté na poruchy příjmu potravy, proberou její problém a pomohou jí.
  Držím palce!
  Bára

  Moje tělo - váha

  Je moje váha v pořádku?

  Ahoj Alíku je mi 14 mám 170 cm a vážím 67 kilo:-( je to hodně zlý?

  holka, 14 let, 19. února

  Ahoj,
  netuším, proč si myslíš, že by tvá váha měla být „zlá“, ale mohu tě ujistit, že vzhledem ke tvému věku a výšce je tvá váha naprosto optimální. Vůbec si s ní nemusíš dělat starosti. Stačí, když budeš dodržovat zásady zdravého životního stylu a nebudeš se muset nadváhy obávat ani v budoucnu.
  Měj se hezky!
  Bára

  Moje tělo - váha

  Kofeinové nápoje a nadváha

  Ahoj Alíku a spol.,
  mám další dotaz. Když si dáš středně silné kafe z kávovaru vyrovnalo by se množství kofeinu průměrnému energy drinku např. Monstera? Vím, že kofein mi v mém věku škodí a rozhodně by si bylo lepší dát kafe při množství cukru, sladidel, barviv a taurinu, ale zajímá mě jak velký rozdíl mezi energy drinkem a kávou je. Vím, že se to nedá přesně určit, ale aspoň přibližně. Co by mi vlastně ublížilo, kdyby jsem často pila energy drinky a kofeinové nápoje?

  Neptám se, protože bych to pila, akorát mě to zajímá. Kávu mám párkrát do roka na narozeniny a svátky. Snažila jsem se to dohledat, ale nic co by mi pomohlo jsem nenašla.

  Omlouvám se, měla jsem špatně nastavený věk, je mi jedenáct (překlikla jsem se). Jinak dá se nějak opravit dotaz, který jsem psala před několika dny? Zadala jsem tam špatné údaje a BáraV mi napsala abych si je zkontrolovala. Tak ho napíšu rovnou sem. Ptala jsem se jestli je normální že při výšce 158 vážím 69 kilo. Snažím se hubnout, ale je to těžké a stejně mi to nikdy nevydrží.
  Přeji pěkný zbytek dne

  holka, 13 let, 12. února

  Ahoj,
  podle zdrojů, které jsem našla na internetu, má káva více kofeinu než energetické nápoje (navíc, jak správně píšeš, mají energetické nápoje mnohem více cukru - například zmiňovaný Monster obsahuje třináct a půl lžičky cukru). Pro děti nejsou energetické nápoje vhodné nejen z hlediska množství prázdných kalorií (z tohoto pohledu samozřejmě nejsou vhodné ani pro dospělé), ale jejich konzumace škodí dětskému organismu ještě v mnoha dalších ohledech. Například narušují spánkový režim, mohou vést k poruchám mozku, popsaná je souvislost mezi jejich pravidelnou konzumací a výskytem deprese, úzkostí, či agresivního chování. Mluví se i o vyšším riziku kardiovaskulárního onemocnění, či poškození jater. Odborníci jejich vliv na dětský organismus přirovnávají alkoholu.

  Co se týká tvého druhého dotazu ohledně tvé váhy; myslím, že sama víš, že tvá váha není v pořádku. Pokud jsou hodnoty, které jsi uvedla správné, trpíš obezitou a je nutné výrazně upravit životosprávu, aby se tvá váha dostala do normálu. Určitě bych ti doporučila, abys to probrala se svými rodiči a našli jste nějakého výživového poradce, nebo obezitologa (určitě vám ho doporučí tvůj pediatr), který ti s úpravou váhy pomůže.
  Měj se hezky a držím palce!
  Bára

  Moje tělo - váha

  Je moje váha v pořádku?

  Ahoj poradno. Vážím 47 kg a mám 155 Cm, je mi 12. Je to normální? Předem děkuji.:-(

  holka, 12 let, 9. února

  Ahoj,
  vzhledem k tvému věku a výšce je tvoje váha naprosto optimální. Nemusíš si s ní dělat žádné starosti a nemusíš ani přemýšlet o tom, že bys potřebovala přibrat, či zhubnout. Když budeš dodržovat pestrý a vyvážený jídelníček a budeš mít dostatek pohybu, dá se předpokládat, že nebudeš muset starosti váhou řešit ani do budoucna.
  Měj se hezky!
  Bára

  Moje tělo - váha

  Posměch kvůli údajné tloušťce

  Ahoj Alíku, chtěla bych se zeptat, jestli je normální, že vážím 59 kg když měřím 162cm a je mi skoro třináct. Matka mi říká že jsem hubená ale všechny moje kamarádky mi říkají že jsem tlustá, mě to strašně mrzí. Každý den pravidelně a dlouho cvičím, jím zdravě a pravidelně. Nedaří se mi ale zhubnout, několikrát mě napadlo, že bych se jen tak náhodou a omylem utopila v rybníku, ale nechci aby babička ani děda byli smutní, matku a otce ať klidně roztrhne.
  Přijde mi že zas tak tlustá nejsem, jen jsem strašně široká. V BMI kalulačce mi vyšlo, že bych měla vážit min. 57 kg;-(

  holka, 13 let, 12. února

  Ahoj z Modré linky,

  píšeš nám o kamarádkách, které Ti říkají, že jsi tlustá, přitom Tobě samotné se to tak moc nezdá a matka si dokonce myslí, že jsi hubená. Mrzí Tě, co o Tobě kamarádky říkají, každý den hodně cvičíš a snažíš se zdravě jíst. Přesto se Ti nedaří zhubnout a přemýšlela jsi i o tom, že by ses "omylem" utopila v rybníku, nechceš však zarmoutit babičku s dědou.

  Když si čtu Tvou zprávu, mrzí mě, že teď zažíváš tolik smutku, že jsi i uvažovala o tom, jak tady na světě nebýt. Takové trápení si nikdo nezaslouží a je dobře, že na něj nezůstáváš sama a rozhodla ses svěřit nám na Alíkovi.

  I když si představuji, že takovéto napadání od kamarádek Tě může znejistit a hodně mrzet, nejprve Tě chci ujistit, že váha a výška, kterou ji nám napsala, se mi zdá v Tvém věku úplně normální a přirozená. Podle BMI kalkulačky, o které píšeš, máš ideální míry a navíc, i kdyby někdy v budoucnu trochu vybočily, kalkulačka funguje vždy jenom jako orientační vodítko a počítá s průměrnou postavou u dospělého člověka. Může se tak stát, že lidé, kteří nemají zcela průměrnou postavu, z tabulek někdy "vypadnou". Například sportovci, kteří jsou hodně vysportovaní a osvalení vycházejí podle tabulek BMI často jako tlustí, i když mají někdy spíše méně tuku, než by bylo zdravé. V případě pochyb je tedy nejlepší se poradit s lékařem, který umí tyto věci vzít v úvahu. U lidí ve Tvém věku navíc stále dochází k výraznému tělesnému růstu a vývoji. Postava a její tvar se rychle mění, formuje se postupně z dívčí na ženskou. Někdy se také tělo připravuje na skokový růst, a tak si dělá třeba více zásob, potom rychle vyroste a zásoby naopak chybí a potřebuje je doplnit. Díky těmto změnám je potřeba brát různé váhové výkyvy během tohoto procesu s velkou rezervou.

  Obecně je dobré zdravě jíst, přiměřeně sportovat a váhu si hlídat tak, aby člověk nebyl ani výrazně tlustý, ale také ani výrazně hubený, protože tyto extrémy mohou negativně ovlivnit naše zdraví. Cokoliv se však vejde mezi tyto extrémy, od kterých jsi daleko, je zcela v pořádku. Každý máme přirozeně trochu jinou postavu - někdo mohutnější se širokými rameny a boky, někdo užší a vytáhlou, někdo je vysoký, někdo malý. Neexistuje předpis, co z toho je lepší nebo horší. I z hlediska vnímání fyzické krásy se každému líbí něco jiného.

  Navíc mě napadá, že ani lidé, kteří jsou opravdu tlustí nebo hubení si nezaslouží, aby se jim někdo posmíval. Jsou-li se svou postavou spokojení, je to jejich věc a pokud si přejí změnu nebo mají nějaké zdravotní problémy, zaslouží si spíše pomoc a podporu. Takovéto napadání od kamarádek tedy rozhodně není v pořádku.

  Tvé kamarádky neznám, nevím jak reagují, a tak přemýšlím, jestli je možné si s nimi o tom promluvit a říct (nebo napsat) jim, jak Ti to vadí a mrzí Tě to a že si nepřeješ, aby to dále dělaly. Přemýšlím také, jestli nemáš nějakou kamarádku, která stojí při Tobě a mohla by Tě podpořit.

  Pokud by to nešlo a takovéto chování kamarádek by dále pokračovalo, je důležité, aby o tom věděl někdo dospělý a mohl Ti být oporou. Z toho co píšeš si představuji, že s rodiči teď spolu zrovna moc dobře nevycházíte, přesto si můžeš říct o podporu i jinde, třeba právě u babičky s dědou nebo u jiného dospělého, ke kterému máš důvěru. Pro někoho to může být třeba i oblíbený učitel nebo školní psycholog (psycholožka), pokud na škole jsou.

  Také my na Modré lince jsme Ti dále k dispozici a můžeme vše společně probrat. Nejlépe na telefonu, Skypu nebo chatu, kde se můžeme vzájemně doptávat. Kontakty najdeš na www.modralinka.cz

  Přejeme Ti milejší kamarádky a ať máš svou postavu ráda takovou, jaká je.

  Modrá linka

  Moje tělo - váha

  Nemám podváhu?

  Dobrý den, chtěla bych se zeptat jestli je má váha v pořádku. Ostatní říkají že mám podváhu, ale mě se nezdá. Je mi 12, měřím. 159 cm a vážím 42 kg.

  holka, 7. února

  Ahoj,
  vzhledem k tvé výšce a věku je tvá váha naprosto optimální a nemusíš se tím vůbec trápit. Dál dodržuj zásady zdravého životního stylu (tedy vyvážený jídelníček a dostatek pohybu) a nebudeš muset mít obavy podobného druhu ani v budoucnu.
  Měj se hezky!
  Bára

  Moje tělo - váha

  Podváha a silové tréninky

  Ahoj Alíku a Modrá linko. Chtěla bych vám položit jen krátký dotaz ohledně mé váhy. Mám 43 kg, 168 cm a je mi 13. Zajímá mě pokud je to normální váha a jestli můžu cvyčit(mám na mysli takové ty silové 30 min.
  náročné tréninky ) já mám cvyčení moc ráda jen mě zajímá jestli mi to může nějak ublížit. Také poslední dobou moc nejím. Ne že bych nechtěla ale na třeba večeři sním půlku rohlíku a jsem plná. Předem děkuji za odpověď.:-)

  holka, 13 let, 3. února

  Ahoj,
  obracíš se na nás s dotazem, jestli Ti při Tvé váze a výšce nemůžou ublížit náročné silové tréninky.
  Nejsem lékař, nicméně podle BMI indexu, který jsem si spočítala, máš podváhu – to znamená zvýšené riziko zdravotních komplikací kvůli podvýživě. Tělo tak nemusí mít dost živin a energie, aby bylo zdravé a mohlo fungovat tak, jak má. Chápu, že Tě cvičení moc baví. Zároveň si ale říkám, že náročné silové tréninky pro Tebe můžou být velmi vysilující. Ptáš se, jestli Ti cvičení nemůže nějak ublížit. V kombinaci s tím, že poslední dobou málo jíš, si dovedu představit, že by mohlo dojít až k vyčerpání organismu nebo dalším zdravotním problémům, které by Ti mohly dost zkomplikovat život.
  Tělo si můžeme představit jako auto, které dokáže jet bez problémů jen v případě, že má dostatek benzínu. Stejně tak i my dokážeme dobře fungovat a naplno se věnovat tomu, co nás baví, jen když na to máme dost energie, které nám dodává zdravé jídlo.
  Říkám si, čím to, že poslední dobou moc nejíš. Pokud už to trvá už nějaký čas, připadá mi důležité, abys pro sebe měla podporu – jak od svých blízkých, tak od psychologa.

  Hodně síly přeje

  Modrá linka

  Moje tělo - váha

  Je moje váha v pořádku?

  Takže chtěl bych se zeptat na to jestli je moje váha v pořádku.

  Měřím 167cm a vážím 44kg.

  kluk, 12 let, 2. února

  Ahoj,
  vzhledem k tvému věku a výšce je tvá váha naprosto optimální. Nemusíš mít žádné obavy, ani se zabývat hubnutím. Dodržuj dál pravidla zdravého životního stylu - to znamená pestrý a vyvážený jídelníček a dostatek pohybu - a nebudeš si muset se svou váhou dělat starosti ani v budoucnu.
  Měj se hezky!
  Bára

  Moje tělo - váha

  Mám podváhu

  Ahoj Alíku, modrá linko a ostatní...
  Mám podváhu, je mi 10 let, mám 142 cm. a mám 29 kg.
  Potřebuji s mou váhou něco dělat, nevíte jak mužů přibrat?

  Jím dobře, nevíte proč nemůžu přibrat?
  Děkuji předem, s pozdravem Lucie.

  Lucie, 10 let, 30. ledna

  Ahoj,
  nevím, jak jsi přišla na to, že máš podváhu, ale dle tvého BMI je tvá váha vzhledem k tvému věku, výšce a pohlaví zcela v pořádku. Kdybys teoreticky potřebovala přibrat, vede ke zdravému přibírání stejná cesta jako k hubnutí (ačkoli si to řada lidí neuvědomuje). To znamená, že se člověk musí soustředit na svůj jídelníček a nezapomínat ani na pohyb, kterým se buduje svalová hmota. Stejně jako u zdravého hubnutí, je i zdravé přibírání běh na dlouhou trať a člověk musí být vytrvalý i důsledný. Nicméně, jak už jsem napsala, ve tvém případě je váha optimální a přibírání řešit nemusíš.
  Měj se hezky!
  Bára

  Moje tělo - váha

  Je moje váha v pořádku?

  Ahoj poradno, mám dotaz ohledně svojí váhy, je mi čerstvě 13 a při výšce 163 cm mám 45 kg, je to v pořádku? A k první otázce se váže i ta druhá, je normální přibírat 2,5 kg za týden? Většina je ve svalech ale i tak se bojím jestli to není moc.

  kluk, 25. ledna

  Ahoj,
  vzhledem k tvému věku a výšce je tvá váha naprosto optimální a nemusíš si s ní dělat starosti. Co se týká přibírání dvou a půl kil za týden, nejsem sice výživovým odborníkem, ale z laického pohledu mi to připadá poměrně dost. Navíc si myslím, že nemůžeš vědět, zda se jedná skutečně pouze o svalový přírůstek, protože tak obrovský „skok“ ve svalové hmotě za tak krátké časové období se mi nejeví jako pravděpodobný. Spíš bych se soustředila na jídelníček a snažila se najít příčinu tam.
  Měj se hezky!
  Bára

  Moje tělo - váha

  Jídlo a sebepoškozování

  Dobrý den mně hodně mrzí když mi můj děda říká když si dělám jídlo jestli tohle všechno sním. Máma mi dává peníze aby jsem si mohla koupit jídlo sama co chci sníst a děda říkal že jsem vykoupila celý krám přitom jsem měla jen ovoce a 2 jogurty. Mně je z toho těžko protože si přijdu jako žrout a stydím se. Všichni říkají že jsem hubená ale když tohle děda říká tak se cítím jako strašně. Nevím co mu mám říct. Asi by jsem už neměla jíst ! Mám prý přibrat říkala doktorka ale jak mám přibrat když musím myslet na to co mi říká děda a někdy i táta? Za trest jsem se pořezala. a jsem smutná a unavená a pořád osamělá idyž jsem si napsala někdy s školní psycholožkou. Chtěla jsem to vydržet se nepořezat ale to nejde když se pak cítím tak tlustě ikdyž mám 33 kg. Jak to nemám poslouchat? :(

  holka, 12 let, 22. ledna

  Ahoj,

  z Tvé zprávy vnímám, že je ti asi poslední dobou hodně těžko. Trápí Tě, co Ti říká děda a někdy i táta v souvislosti s jídlem. Býváš taky často unavená, osamělá, smutná. Chápu, že si nevíš rady s tím, když Ti doktorka řekla, že máš přibrat a u dědy Ti pak připadá, že si myslí, že jíš až moc. Je mi líto, že máš pocit, že se musíš za jídlo trestat, moc bych Ti přála, aby sis kvůli tomu nemusela ubližovat a měla pro sebe co nejvíc podpory. Chtěla bych ocenit, že jsi Alíkovi o všem napsala.
  Tvého dědu ani tátu neznám, proto nedokážu říct, co je vede k tomu, že komentují to, jak jíš. Říkám si, že třeba vůbec nemusí vědět, jak se kvůli tomu cítíš. Chtěla bych Tě proto podpořit, abys jim řekla o tom, jak nepříjemné Ti to je. Připadá mi také důležité, abys o tom, co teď prožíváš, mluvila s mamkou anebo i s někým dalším, komu věříš. Je moc fajn, že jsi v kontaktu se školní psycholožkou. Nemusíš být na všechno to trápení sama. Můžeš se nám taky ozvat na Modrou linku - na chatu, telefonu, WhatsAppu anebo Skypu. Kontakty a provozní dobu najdeš na našich stránkách www.modralinka.cz. Měli bychom více času probrat všechno podrobněji.

  Hodně síly přeje,

  Modrá linka