Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Alíkova poradna

  Na otázky odpovídají

  pracovníci linky důvěry Modrá linka, psycholožka BáraV, bojovníci proti kouření z projektu Nekuřátka a správci. Občas odpovídá i sám Alík.

  Dotazy mohou pokládat pouze čtenáři mladší 15 let.

  Moje tělo - váha

  Ahoj všichni,
  Zaprvé bych rád pochválil Vaší poradnu, protože je velmi hezká a přehledná. :)

  Ale teď k mému dotazu...
  Mám docela problém s mou váhou, vážím 82 kg a měřím 173 cm a je mi 12, za 7 měsíců mi bude 13. Asi 2 roky jsem byl závislý na PC, každý a celý dny jsem jen hrál a hrál, jedl asi 12-14x denně jen nezdravé, žádná zelenina ani ovoce, jen nezdravé. Mám nafouklé břicho, velký zadek a celkově asi na všech místech jsem tlustý. Vůbec jsem nechodil ven. Teď hodně zastavám lidi co pořád nesedí u PC a chodí ven se hýbat, protože jsem si uvědomil, že sedět u PC je jen ztráta času. Ale pořad mám 82 kg, ale já nevím přesně, jak bych mohl zhubnout na aspoň 62 kg. A jak dlouho by to trvalo. Já jsem si četl ostatní dotazy, ale prostě nevím, jak v mém případě. Předem děkuji za odpověď:)

  kluk, 12 let, 12. července 2019

  ahoj,
  je dobře, že máš chuť změnit svoje chování a snížit svoji hmotnost. Bude důležité, abys nejen začal lépe jíst, ale také aby ses pravidelně hýbal.
  Zkus tedy zařadit každý den alespoň hodinu pohybu (o víkendu třeba i více). Může to být třeba jízda na kole, bruslích, rychlá chůze (nebo i výlet), fotbal, volejbal, plavání - cokoliv, co tě bude bavit. Důležitá je ale i pravidelnost (ideálně by ses měl hýbat aspoň 3-4x týdně, pokud to nevyjde každý den).
  Jez 5-6x denně, 3 hlavní jídla - snídaně, oběd, večeře a mezi nimi menší svačinky. Snaž se vyhnout nezdravým jídlům - smaženým pokrmům, jídlům rychlého občerstvení a sladkostem, slazeným nápojům. Denně sněz alespoň 2 porce ovoce a 3 a více porcí zeleniny. Zařazuj do stravy pravidelně mléko a mléčné výrobky (jogurty, tvaroh, sýry), ryby a libové maso, luštěniny a obiloviny (ovesné vločky, chleba, žitný chléb, těstoviny, rýže - třeba i celozrnný kuskus), brambory. Přidat můžeš třeba i malé porce nepražených a nesolených ořechů nebo dýňových semínek.
  Tipy na svačiny a na další vhodná jídla (a také recepty) můžeš najít na webu Vím, co jím:
  www.vimcojim.cz/magazin/clanky/o-vyzive/Idealni-svaciny-pro-deti-i-dospele.-A-co-si-radeji-nedat%5f%5fs10010x11127.html
  www.vimcojim.cz/magazin/clanky/o-vyzive/Projezme-se-ke-zdravi---jak-na-pestry-a-vyvazeny-jidelnicek%5f%5fs10010x10935.html

  Snaž se nepřejídat, ale ani nehladov (tahle cesta ke snížení váhy a jejímu následnému udržení nevede). Nedá se přesně říci, jak dlouho ti bude trvat, než se podaří váhu snížit. Není to záležitost dní, ale spíše týdnů - změna životního stylu by měla být dlouhodobá, rozhodují spíše týdny než dny. Zároveň také porosteš ještě dále do výšky (kluci rostou déle než dívky) a tak nemusíš dosáhnout váhy 62 kg, ale i o něco vyšší hmotnost může být zcela v pořádku.

  Držíme palce, ať se Ti dobře daří! Vím, co jím

  Moje tělo - váha

  Ahoj,
  už delší dobu pozoruji odpovědi z Vím, co jím a některé rady mi připadají dost zvláštní. Aby patnáctiletá dívka jedla 2509 Kcal denně, například. Kdybych tolik snědla já, přibírala bych, protože můj bazální metabolismus je tak o 1000 Kcal méně a zas tak moc se nehýbu. Na argumenty, že je v pubertě nutné mít vyšší příjem kvůli růstu, už je trochu pozdě. Málokdo v patnácti, v šestnácti ještě roste a správný vývoj mozku atd. snad je možný i s nižším příjmem.
  Několikrát jste doporučovali stránky Healthy and Free lidem s PPP. Já si neumím představit, jak by mi takový jídelníček někdy mohl pomoci. Není tam skoro žádná zelenina, luštěniny, ořechy. Vláknina nula nula nic. Bílé pečivo a obědy jako ze školní jídelny. To, že se takhle stravovaly děti ve školce a škole a jde o poměrně rozšířený pohled na normální stravu, neznamená, že je to dobře a zdravé. Člověk takhle možná přibere, ale za jakou cenu? Bobík MilkDrink, vážně? Během léčby z PPP se určitě mají zařazovat i „nezdravé“ potraviny, ale tvořit z nich celý jídelníček? Já vím, že je jen vzorový, ale nedává vůbec žádný smysl.
  Taky všechny odrazujete od vegetariánství a veganství. Když si člověk hlídá všechny živiny, není problém dávat veganskou stravu i batoleti. Samozřejmě se do toho spousta lidí vrhne po hlavě a žijí na avokádu a pomerančovém džusu, ale to samo o sobě není důvod pro lékaře a výživové poradce, aby byli proti. Naopak to oni by jim měli říct, na jaké vitamíny a minerály si dát pozor a co jíst. Veganství i vegetariánství má spoustu zdravotních výhod, když pomineme ty ekologické, a vůbec nemusí jít o jednostrannou stravu.
  Trochu mě to všechno zaráží, nechápu, jaké máte důvody radit zrovna tak, jak radíte?
  Děkuji

  holka, 15 let, 8. července 2019

  Ahoj,
  doporučený příjem energie pro jednotlivé věkové kategorie dívek i chlapců byl stanoven odborníky (pediatry a dětskými gastroenterology) na základě výzkumů (sledování růstu, stanovování energetické potřeby, aj.).

  Stránky Healthy and free vytváří a spravuje tým odborníků specializující se na léčbu poruch příjmu potravy, mezi odbornými garanty je např. prof. MUDr. Hana Papežová, CSc.. V ČR jsme zatím nenarazili na stránky odborníků, které by obsahovaly lepší ukázkový jídelníček - zejména co se týče představy o velikosti porce a rámcové představy o složení jídelníčku. Ano, v zařazování potravin s obsahem vlákniny nebo ve výběru potravin má tento jídelníček určité nedostatky.
  V tomto ohledu mohou být inspirací např. stránky kolegyň nutričních terapeutek Ne hladu (které se ale nespecializují na PPP) - www.nehladu.cz/ nebo webové stránky Vím, co jím www.vimcojim.cz

  U vegetariánství a veganství se snažíme upozornit, že tyto stravovací styly mají kromě pozitiv (ano, jsou nesporné) i řadu rizik - a že je ideální se poradit s lékařem a nastavovat stravování společně s ním. Tzn. aby lékař např. sledoval krevní obraz kvůli zásobě železa, hladinu vitamínu B12, vitamínu D - a případně se brzy reagovalo (úpravou stravy nebo suplementací) pokud se zjistí nedostatek konkrétní živiny. Některé nedostatky se mohou objevit až po delší době, protože některé živiny se v organismu ukládají do zásoby. V průběhu dětství a dospívání se např. buduje kostní hmota - proto je potřebný dostatečný příjem vápníku i vitamínu D, vitamínu K2 a také fyzické aktivity, aby člověk dosáhl maxima kostní hmoty. Dosažení maxima kostní hmoty významně snižuje riziko zlomenin kostí v dospělosti a ve stáří.

  Komplexní posouzení jídelníčku a nastavení správného stravování
  nejde ani u poruch příjmu potravy, ani u vegetariánství či veganství (ani v dalších situacích) řešit takto na dálku. Naší snahou je tak nasměrovat dospívajícího nebo dítě, aby ideálně osobně s rodiči řešil problém s pediatrem nebo nutričním terapeutem, psychoterapeutem (v případě PPP). Osobní řešení má největší efekt.

  V rámci poradny se snažíme radit co nejlépe, na základě absolvovaných 5 let studia výživy na 1. lékařské fakultě Univezity Karlovy a také dle zkušeností z práce s pacienty. Jídlo má totiž velký vliv na naše zdraví a problematika správně nastaveného stravování je velmi komplexní a složitá. Nevhodné složení stravy může člověku opravdu vážně uškodit. Přesto si řada lidí často myslí, že zase o tolik nejde, protože to je „jen jídlo“ a že složení stravy je celkem jednoduchá věc.

  Hezké léto přeje Vím, co jím

  Moje tělo - váha

  Ahoj alicku chtěla bych se zeptat na tvůj názor na můj jídelníček ... Tak jo snídaně tu mám většinou okolo 400 kcal kaše s jogurtem, 3 míchaná vejce a 2 plátky toustového chleba, sýr a 2 plátky toustového chleba, 62,5 g cereálií a 250 ml mléka
  Svačiny když je škola-ty mají okolo 250 takže třeba kaiserka se šunkou a sýrem, nebo tousty, jogurt s ovocem
  Obědy ty jím ve školní jídelně vždy si vybírám ty zdravá jídla odpolední svačina- ta má taky kolem 250 před tréninkem raw nebo proteinová tyčinka, jogurt s ovocem, kaše....
  Večeře ty mají cca 450 většinou jsou to studené večeře protože naši večeři teplé nedělají max . Párky a klobásy.... Takže je to většinou pečivo a bílkovina k tomu snažím se to střídat a nejvíce kombinovat
  Kaiserka šunka a cottage, kaiserka sýr, tortilla tofu , tortilla cottage, tousty sýr, tousty cottage vajíčko....
  No a druhá večeře má cca 150 jogurt..... Můj dotazy 1) dříve jsem hladověla jedla jsem půl okurky a trošku oběda tak jsem pak začala přibírat přibrala jsem 4kg no a včera jsem byla na patnáctileté a 6 kg jsem zhubla divila jsem se tomu jak je to možné? 2) jak přestat pořád podvědomě počítat kcal ?!! Jo jím zdravě ale nechci být otrokem čísel a počítat.....
  3) myslíš že mám nechat ty druhé večeře? přijde mi že jím strašně moc... Ale nevím
  4) jak začali prázdniny tak dopo nesvacim a odpoledne někdy mám hlad někdy ne ... Myslíš že když nemám hlad tak nemusím svačit?

  holka, ?? Zítra velká 15tka, 7. července 2019

  Ahoj,

  odpovědi na Tvoje dotazy najdeš níže:
  1) Je možné, že jsi při návratu do běžného režimu měla více aktivit než v rámci léčby, a tak jsi vydala více energie. Pro tento vyšší výdej energie nemusel stačit tehdejší příjem energie ve stravě a tak došlo k tomu, že jsi zhubla. Přesný důvod hubnutí takto na dálku stanovit nejde - lépe by to mohl posoudit lékař, který se o Tebe stará a s kterým jste společně s rodiči řešili váhu a stravu.

  2) Rozhodně nemusíš pořád počítat kJ nebo kcal, to je jasné. Spíše by ses měla naučit jak velká by měla být Tvoje běžná porce jídla pro snídani, svačiny, oběd, večeři a druhou večeři. A tyto porce by ses měla snažit dodržovat, neubírat z nich.

  Jak jsi popsala svůj jídelníček, tak působí docela dobře, přidej třeba ještě i trochu zeleniny např. ke svačině, k večeři. Ideální by bylo zařadit také třeba libové maso, ryby, luštěniny, aby se střídaly různé druhy příloh (brambory, rýže, těstoviny, kuskus, pohanka, aj.).

  V tomto věku bys měla denně přimout 10500 kJ (pokud Ti lékař nedoporučil nižší nebo naopak vyšší příjem energie. Jak takový jídelníček může vypadat se můžeš podívat i zde: vyzivadeti.cz/wp-content/uploads/2013/05/jidelnicek-divky-15-19let.pdf

  3) S ohledem na to, jak málo jsi jedla dříve, se Ti to opravdu může zdát jako velké množství jídla. Ale pro Tvůj věk je tohle normální, doporučené množství stravy - potřebuješ energii a živiny pro běžné aktivity, ale i pro růst a vývoj. Zejména pokud jsi v poslední době zase zhubla, druhou večeři by bylo potřeba v režimu zachovat.

  4) Vzhledem k tomu, že jsi dříve měla tendenci hladovět a hodně jsi zhubla (nezdravým způsobem), rozhodně bychom doporučili, abys jednotlivá denní jídla nevynechávala. Celkově pak můžeš mít nižší příjem energie a živin a dále hubnout (což teď nepotřebuješ). Vynechávání jídel by také mohlo vést znovu k tomu, že budeš jíst méně a méně a znovu se tak aktivuje porucha příjmu potravy, kterou jsi prošla.

  Cílem v současné době je ideálně jíst pravidelně, vyváženě, pestře a stabilizovat váhu.

  Hezké prázdniny, hodně zdraví a pohody přeje Vím, co jím

  Moje tělo - váha

  Ahoj Alíku, je v pořádku ve skoro třinácti letech měřit 160,5 cm a vážit 43,5 kila?

  holka, 13 let, 27. června 2019

  Ahoj,
  s ohledem na to, že jsi prodělala anorexii, by měl Tvou váhu hodnotit hlavně lékař. Je nutné vývoj hmotnosti posoudit i s ohledem na vývoj hodnot, na to, jak se Ti daří nyní a jak se váha mění od propuštění (zda je nebo není stabilní, zda klesá nebo stoupá, apod.). Proto se na nás nezlob, že Tvou váhu takto na dálku blíže neposoudíme.
  Pokud by se nedařilo cílovou váhu udržet, bude vhodné pobavit se o tom s odborníkem.Ten může poradit, co zkusit změnit a jak dále pracovat, aby se podařilo váhu stabilizovat.

  Přejeme ať se Ti dobře daří! Vím, co jím

  Moje tělo - váha

  Ahoj poradno, mám problém s tím, že jsem docela hubený vážím asi 48 kilo, ale nejsem odborník a nevím jestli je to na můj věk hodně. Zkrátka jsem hubený, ale jím úplně normálně jako ostatní. Nevím jestli je to tím, že jsem v pubertě a vyvíjím se a nebo je to nějaká vada, říkal jsem to kamarádovi a ten říkal že to může být vada, ale vůbec se v tomhle nevyzná takže nevím.
  Předem děkuji za odpověď.

  kluk, 12 let, 25. června 2019

  ahoj,
  nepíšeš, kolik momentálně měříš, a tak je možné váhu posoudit jen vzhledem k věku (a nikoliv k výšce). S ohledem na věk je váha 48 kilogramů v pořádku, není příliš nízká.
  Hodnotu by ale bylo vhodné posoudit i s ohledem na výšku - můžeš být totiž vyšší než Tvoji vrstevníci a pak by vzhledem k výšce mohla být váha nižší, než by třeba bylo ideální.
  Nejlépe může posoudit Tvůj růst i změny váhy lékař, který se o Tebe stará. Má k dispozici údaje, jak rosteš od útlého dětství - ono je totiž potřeba hodnotit vývoj hodnot, než jen jednu hodnotu samostatně.
  Zeptej se tak mamky nebo taťky, kdy Tě čeká prohlídka u lékaře - a při ní se můžeš pana doktora/paní doktorky na váhu zeptat. Váha se při těchto pravidelných prohlídkách také kontroluje, i s výškou, aby mohl lékař zhodnotit, jak rosteš. Pokud by shledal, že je váha příliš nízká, určitě se bude ptát jak jíš a pokud by to bylo potřeba, může navrhnout např. vyšetření krve.

  Nižší váha může být i částečně zděděná po rodičích - pokud jsou rodiče štíhlí, vysocí, tak je více pravděpodobné, že i jejich potomek bude spíše štíhlý a nebude ho trápit nadváha nebo obezita. Nemusí se vždy hned jednat o nějakou nemoc nebo vadu.

  Ať se Ti dobře daří přeje Vím, co jím!

  Moje tělo - váha

  Ahoj Alíku,
  před měsícem jsem se vrátila z psychiatrické léčebny vyléčená s anorexií (dosáhla jsem své cílové váhy). Jenže nastal problém... Ten problém je v tom, že na té psychiatrii jsem denně jedla cca 14 000 Kj, abych přibrala na svoji cílovou váhu a nesměla jsem tam mít skoro žádný pohyb. Jenže jak jsem se vrátila domů a začala se zase normálně a přiměřeně hýbat a jíst jako normální člověk, začala jsem znovu hubnout. Za tu dobu, kterou jsem doma, jsem zhubla tři kila. Snažím se je zase přibrat. Jím okolo 10 000 Kj a snížila jsem fyzickou námahu na minimum, ale stále hubnu přes půl kila týdně. Nechápu proč. Jím víc než bych měla a nehýbu se, ale stejně nepřibírám a hubnu. Hrozně se bojím, že jestli to hubnutí nezastavím a nepřiberu, budu muset jít na psychiatrii znovu a strávím tam celé prázdniny :(. Nevíš prosím, co by mi mohlo pomoct?

  S pozdravem Anička

  holka, 13 let, 15. června 2019

  Ahoj Aničko,
  pokud jíš 10 000 kJ při běžných aktivitách, ale stále hubneš - pak tento příjem není dostatečný, abys svou váhu udržela (a aby tělo nebralo ze zásob a nehublo).
  Bude tedy nutné příjem energie v podobě stravy navýšit - zkus zvýšit příjem energie tedy na 12 000 nebo dokonce 14 000 kJ (jako při léčbě). Obecně se doporučuje i po odchodu z léčby dodržovat alespoň takový příjem energie - protože doma je samozřejmě aktivit už spíše víc než jen v době hospitalizace.

  Inspiraci pro velikost porcí můžeš čerpat jednak ze zkušeností v rámci léčby, ale např. i prostřednictvím webu Healthy and free, kde je ukázka jídelníčku při podváze. Najdeš tam i návrhy na složení jednotlivých denních jídel (když najedeš kurzorem na obrázek, ukáže se ti, zda je určen pro normální váhu nebo pro podváhu) - healthyandfree.cz/index.php/svepomocny-program/jidelnicek?vzor-p%C5%99i-podv%C3%A1ze

  Držíme palce, ať se podaří v domácím režimu váhu stabilizovat!
  Vím, co jím

  Moje tělo - váha

  Ahoj, chtěla bych se zeptat na moji váhu, jestli je v pohodě. Mám 10 let, měřím okolo 152 a mám váhu okolo 47,3 kila. Chci se zeptat jestli to je v pohodě. Díky

  holka, 10 let, 10. června 2019

  Ahoj,
  nejlépe by Tvou váhu s ohledem na růst posoudil lékař, který o Tebe pečuje a má k dispozici všechny záznamy o tom, jak rosteš a přibýváš na váze, jaké potíže tě kdy trápily nebo trápí. Vždy je ideální hodnotit celkový vývoj v čase, ne jen jednu hodnotu samu o sobě.
  Pokud bychom zhodnotili současnou váhu a výšku vzhledem k věku, tak vážíš více je Tvoje váha o něco vyšší než u většiny dívek stejného věku.
  Ideální by bylo zajít se poradit s lékařem, který se o Tebe stará - ten posoudí, zda máš třeba více robustní postavu nebo zda více sportuješ a máš více svalů a nebo zda by doporučil nějak změnit stravu a pohyb, abys více rostla, ale váha se zvyšovala pomaleji.

  Hezké léto přeje Vím, co jím

  Moje tělo - váha

  Ahoj Alíku a kamarádi, už nějakou dobu řešíme s kamarádkou jeden problém...Moje kamarádka má potíže s nadváhou, hodně rychle přibírá,přitom ani moc nejí...Docela se za to stydí a já doopravdy nevím jak jí pomoct ��...Ptala jsem se i svojí mamky, která cvičí už 8 let, doporučila mi,abych jí řekla ať zkusí odstranit bílé pečivo a začne snídat a cvičit.... Problém je,že není moc typ,který by rád cvičil a měl nějaké speciální předepsané jídelníčky... Nemáte nějaké typy nebo rady?Moc prosím o odpověď,kamarádka je z toho nešťastná,i její doktorka ji na prohlídkách říká jak by měla zhubnout....

  Ahoj,
  je od tebe moc hezké, že se snažíš pomoci kamarádce s nadváhou. Obávám se ale, že nejprve si to bude muset srovnat v hlavě právě tvá kamarádka. Protože hubnutí a zdravý životní styl začíná právě v přehodnocení postojů a uvědomění si, že člověk hubne sám pro sebe a pro své zdraví.
  Nemá cenu hledat žádné zázračné tipy nebo diety, které jí přihrají pouze jojo efekt a nabere ještě víc kilogramů, než původně měla. Princip hubnutí je jednoduchý: kalorický výdej musí lehce přesahovat kalorický příjem (je důležité, aby deficit nebyl příliš velký, protože příliš rychlé hubnutí je právě základem jojo efektu). Bez pravidelného pohybu a zdravého a vyváženého jídelníčku se dlouhodobého váhového úbytku zhubnout nedá. To ovšem předpokládá, že kamarádka přestane hledat výmluvy, proč to nejde a skutečně se do hubnutí a zdravého životního stylu pustí. Druhů pohybu jsou na výběr stovky a určitě se mezi nimi najde i nějaký, který bude tvou kamarádku bavit - samozřejmě pokud bude skutečně chtít. Stejně tak existuje nespočet zdravých potravin, které může zařadit do svého jídelníčku. Můžeš jí nabídnout svou podporu (například, že jí budeš dělat při sportování společnost), ale ten hlavní díl práce zůstane na ní a především musí chtít ona sama.
  Držím jí palce!
  Bára

  Moje tělo - váha

  Ahoj aliku máma chce abych šla na psychiatrii protože moc nejím asi tak buchtu ráno a něco malýho večer ale ono to není tím že bych nechtěla jíst nebo tak ale není doma nic co mi chutná a už jsem jim to říkala prostě jsem veganka a u nás jsou pořád jogurty mléko a tak.... Každý den se tu vaří maso takže tu nemám co jíst a na druhou stranu si mama stěžuje že nic nejím říká to rodině že s ním 2 lžičky jidla za den nevím jak to vůbec může říkat vůbec neví co za ten den jim aliku pomoc mi co nejdřív máma tak chce jít už ve čtvrtek a dnes je úterý :((( nevím co mám dělat

  holka, 14 let, 4. června 2019

  Ahoj,
  pokud jsi náhle změnila způsob stravování, vyřadila jsi ze svého jídelníčku více druhů potravin a třeba jsi i výrazně zhubla, pak je logické, že se o Tebe maminka bojí (aby se nejednalo o poruchu příjmu potravy). Pokud bys totiž jedla jen 2x denně (a strava by nebyla vyvážená - aby obsahovala dostatek energie, bílkovin, tuků a sacharidů), tak by to mohlo mít negativní vliv na Tvůj růst a vývoj.
  Mohla bys s maminkou probrat, co vše jíst můžeš - např. ovoce, zelenina, luštěniny, ořechy, obiloviny, apod. - a domluvit se s ní, že se třeba zajdete o vhodném složení stravy poradit s pediatrem. Jistě společně přijdete na různé varianty, které budete moci doma vyzkoušet. I pediatr Ti může pomoci alespoň trochu v prvních krocích k vyvážené stravě, aby Ti nic nechybělo. S veganskou stravou je to složitější, aby byla dobře sestavená, z odborného hlediska musíme připustit, že jednodušší by bylo nastavení stravy vegetariánské.

  Pokud by s Tebou maminka opravdu chtěla jít k psychiatrovi a vše konzultovat s ním, nemáš se ani tak čeho obávat. Je to lékař, podobně jako zubař nebo pediatr, jen se stará o duši. Prostě si otevřeně popovídáte si o Tvém vztahu k jídlu, co Tě zajímá, co Tě trápí - můžeš s ním probrat i ten problém, že doma není příliš vhodných potravin v rámci veganské diety. Můžete to prodiskutovat všichni - i společně s maminkou.
  Cílem by mělo být nastavit vše tak, abys dostávala vyváženou stravu, kterou potřebuješ, a vyloučit, že by Ti mohla hrozit porucha příjmu potravy.

  Držíme palce, ať se Ti dobře daří! Vím, co jím.

  Moje tělo - váha

  Mám takový problém,mám obezitu 1.stupně,stydím se za sebe.Už jsem přemýšlel a přemýšlím že musím zhubnout.Přemýšlel jsem i o výživovém poradcovi ale nevím co by na to řekla mamka bojím se jí to říct. Ona chce abych zhubnul ale nějak to neřeší.
  Jak by to u toho výživového poradce chodilo,co školní obědy?

  kluk, 12, 5 let, 29. května 2019

  Ahoj,

  je dobře, že jsi odhodlaný svou váhu snížit, abys nebyl obézní. Nemusíš jít hned k výživovému poradci, poradit Ti může i lékař, ke kterému chodíš. Můžeš se domluvit s jedním z rodičů a zajdete se poradit k lékaři. Ten s Tebou probere, jak se momentálnê stravuješ, jakým aktivitám se věnuješ a co bys mohl zmênit. Také Tě změří a zváží.

  Základem hubnutí je totiž nejen vhodné stravování, ale i dostatek pohybu. Pokud máte ve škole možnost výběru oběda, může třeba změna spočívat jen v tom, že se budeš snažit vyhnout smaženým jídlům nebo smetanovým omáčkám. Stravování při hubnutí v dospívání je hlavnê o tom nepřejídat se, jíst dostatek zeleniny a ovoce (ovoce cca 2-3 porce denně), omezit nebo vynechat sladkosti, smažená jídla a jídla rychlého občerstvení, slané pochutiny a sladké nápoje či limonády. Naopak je vhodné pravidelně konzumovat mléko a ménê tučné mléčné produkty, luštěniny, celozrnné pečivo, libové maso, ryby, vejce. Měl bys jíst pravidelně, alespoň 3x denně - sniídat, obědvat a večeřet a mezi těmito hlavními jídly mít malé svačiny.

  Taky se zkus zamyslet jaký sport nebo jaká aktivita by Tě bavila. Co můžeš zkusit nebo čemu by ses chtêl věnovat - protože je nutné řešit i výdej energie.

  Promluv si s rodiči o tom, že Tě vysoká hmotnost trápí a rád bys zapracoval na změnê. Třeba budeš překvapen, že budou mít zájem Tě podpořit ve snaze o zhubnutí.

  Držíme palce, ať se Ti dobře daří! Vím, co jím

  Moje tělo - váha

  Ahoj Alíku, je mi 14 let a před několika měsíci jsem si řekla, že bych měla shodit nějaké to kilo, jelikož jsem měla nadváhu. Začala jsem jíst zdravěji a v ničem nebyl problém, začala jsem více cvičit a jídlo, co jsem jedla mi chutnalo, jídelníček jsem měla pestrý (ořechy, maso, ovoce, zelenina, mléčné výrobky...) úplně jsem vyřadila pečivo, jím jen knäckebroty. Něco jsem určitě zhubla, řeklo mi to dost lidí, ale celou tu dobu jsem se nevážila, tak nevím co přesně. Před několika týdny, nastal v mém životě zlom, já jsem totiž celou tu dobu klasické sladkosti skoro vůbec nejedla (např.trochu kvalitní hořké čokolády jsem si dala) Najednou, jako by moje tělo po všem sladkém, co jsem předtím nejedla zatoužilo, nikdy předtím jsem na to nějak extra chuť neměla. A teď jsem schopna otevřít nutellu a jen tak ji jíst lžičkou, nebo jíst velké množství čokolády, sušenek, ořechů, arašídového másla...prostě něco sladkého nebo tučného. Bojím se toho, nechci zas přibrat. Teď je moje váha asi dobrá (jak říkám nevážila jsem se, tak nevím), ale ještě bych chtěla trochu zhubnout a vytvarovat si postavu. Už jsem s tím zkoušela přestat, ale pořád mi to nějak nejde a pak se cítím hrozně provinile, když sním hodně sladkého...jak s tím přestat jednou provždy?
  Omlouvám se, že je dotaz tak dlouhý a předem děkuju za odpověď.

  holka, 13 let, 22. května 2019

  Ahoj,
  máš pravdu, že větší množství sladkého není ideální jíst často. Kousek kvalitní hořké čokolády (ale výjimečně třeba i mléčné čokolády), dát si trochu arašídového nebo ořechového másla je úplně v pořádku.

  Ideálně ale bychom měli být schopni se v určitém okamžiku zastavit, přestat jíst - s tím, že už jsme mlsali dost Těžko říci, proč se ta chuť na sladké u tebe objevila, může to souviset s řadou faktorů. Může za tím být to, že sis třeba sladké opravdu dost odpírala i přes silnou chuť, může to souviset se stresem nebo nepříjemnými pocity (člověk jí, aby se cítil lépe), může to souviset ale třeba i s nudou (nevím, co dělat, tak mě honí mlsná). Někdy se sladkým člověk i povzbuzuje, když se cítí unavený - je tak otázka, zda třeba i nejíš málo, zda dostatečně dlouho spíš a odpočíváš, jestli hodně aktivně nesportuješ, apod.

  Zkus tak popřemýšlet, kdy se ta chuť na sladké objevuje a jak se v tu dobu cítíš (zda je tam nuda, nějaké nepříjemné pocity, apod.). Podle toho se pak s tím dá pracovat dále - při nudě může člověk jít např. skládat puzzle, jít se projít. Když se člověk cítí nepříjemně, může zkusit přemýšlet co ten nepříjemný pocit vyvolalo a zkusit s ním pracovat jinak - svěřit se někomu, popovídat si o tom, apod.

  Může být dobré třeba nemít sladkost doma příliš jednoduše k dispozici a nebo preferovat menší balení - tam totiž nehrozí, že by člověk snědl více. Můžeš zkusit také dát si místo čokolády nebo arašídového másla malou hrst nesolených nepražených ořechů. A když už je jíš, tak si tu chvíli opravdu vychutnej, nedělej u toho nic jiného.

  Držíme palce, ať se Ti vše daří! Vím, co jím

  Moje tělo - váha

  Ahoj, chtěla bych se zeptat na mou váhu. Měřím okolo 164 centimetrů, vážím 48 kg. Je mi 16.
  Předem díky!

  holka, 16 let, 16. května 2019

  Ahoj,
  Tvoje váha je vzhledem k výšce a věku v pořádku (i když spíše na nižší hranici normy). S ohledem na věk ještě nejspíše dále porosteš i do výšky a tak váha ani nemůže být stabilní...

  Ať se Ti dobře daří přeje Vím, co jím

  Moje tělo - váha

  Ahoj alíku a spol. Poslední dobou mě trápí hmotnost když jsem byla u lekářky řekla že má hmotnost je zcela v pořádku, ale zajímá mě váš názor. Měřím 170 cm a vážím 70kg. Je to v pořádku? A jěště jedna věc jak si poradit se striemi. Co znamenají strie. znamená to že jsem tlustá nebo je to normální jako menstruace?
  předem děkuji za odpověd.

  holka, 13 let, 18. května 2019

  Ahoj,

  pokud lékařka Tvoji hmotnost s ohledem na dlouhodobý vývoj označila za normální, v pořádku, pak s ní samozřejmě souhlasíme. Váha a výška (a BMI) hodnotí jen jedinou hodnotu, zatímco lélař obvykle hodnotí současnou váhu a výšku s ohledem na celou řadu předchozích záznamů a sleduje tak i trend, vývoj všech hodnot.

  Strie (pajizévky) vznikají při příliš rychlém růstu (jak nárůstu váhy, tak ale i do výšky). Rozhodně tak nesvědčí o tom, zda má nebo nemá člověk nadváhu. Záleží nejen na tempu růstu, ale i na vlastnostech pokožky - suchá pokožka má větší tendenci ke tvorbě strií, je méně flexibní. Když už jednou vzniknou, tak už nezmizí, tvorbě dalších lze částečně předcházet promazáváním rizikových míst jako jsou např. boky, paže. Lze je případně ošetřit laserem u specializovaného kožního lékaře, aby byly méně viditelné. Pak ovšem platí čím dříve, tím lépe. Ne každý strie má - zaleží jak na vlastnostech pokožky, tak i na tempu růstu. Ale jsou poměrně dost běžné.

  Ať se Ti dobře daří přeje Vím, co jím

  Moje tělo - váha

  Ahoj alíku a všechny ostatní.
  Chtěl bych se zepta zda-li je normální moje váha.
  Za týden mi bude už 14 let, měřím 179cm a vážím 65Kg.
  Chtěl bych se zeptat jestli je to v mém věku normální.
  Děkuji za odpověď :).

  Jakub, 13 let, 15. května 2019

  Ahoj Jakube,

  Tvoje váha je s ohledem na věk i výšku zcela v pořádku.
  Ještě lépe může přïpadně Tvůj růst posoudit lékař, který se o Tebe stará a má k dispozici více informací.
  Ať se Ti dobře daří přeje Vím, co jím.

  Moje tělo - váha

  Ahoj
  Mám otázku je mi 12 let a vážím 27kg vysoká jsem 150 cm hodně sportuju plavu, běhám chodím na gimnastiku a balet spolužáci mi říkají že jsem podviživená dříve jsem byla obézní a teď jsem za to co jsem dokázala velmi pyšná měla bych přibrat ale bojím se že bych přibrala zase moc co mám dělat ?

  holka, 12 let, 9. května 2019

  Ahoj,
  je pochopitelné že nechceš být obézní, jde tak o to najít nějakou váhu, která pro Tebe bude optimální, a k tomu přizpůsobit i stravování. Samozřejmě se váha bude měnit s tím, jak rosteš - v dospívání nemůže být hmotnost stejná jako je tomu třeba u dospělých, kteří už nerostou.
  Nejlépe by tak bylo zajít se - společně s jedním z rodičů - poradit s lékařem, který se o Tebe stará - ten může posoudit jak rosteš a jak se mění Tvoje váha a také jaká váha by teď byla ideální. Můžete se i pobavit o tom, jak by ses měla při všech svých sportovních aktivitách stravovat - abys měla dostatek energie a živin (nejen sacharidů, tuků a bílkovin, ale i vitamínů, minerálních látek) nejen pro sport, ale i pro růst a vývoj.
  Podpora lékaře a jeho rady by právě měly být takovou pojistkou toho, abys nepřibrala zase příliš.

  Držíme palce, ať se Ti dobře daří! Vím, co jím