Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Alíkova poradna

  Na otázky odpovídají

  pracovníci linky důvěry Modrá linka, psycholožka BáraV, bojovníci proti kouření z projektu Nekuřátka a správci. Občas odpovídá i sám Alík.

  Dotazy mohou pokládat pouze čtenáři mladší 15 let.

  Moje tělo - váha

  Ahoj, mám dotaz, já osobně mám 170 cm a 67 kg a je mi 14 let a 9 měsíců, podle X BMI kalkulaček mám BMI 23,18, což je normální váha, těch kalkulaček jsem zkusila hodně, abych si byla naprosto jistá, všechny mi řekly přibližně to samé, některé zaokrouhlily na 23,2, některé ukázaly 23,1 a mým vlastním výpočtem mi vyšlo 23 celých a dalších x desetiných čísel počínaje 18. A taky si myslím, že vypadám celkem pěkně, mám velká prsa, velký zadek, úzký pas a ploché břicho, mám prostě postavu přesýpacích hodin, mimo školní tělocvik cvičím 2x-3x týdně a jím zdravě. A klukům se líbím celkem dost. A teď mi prosím vysvětlete, jak to, že kluk, který je přibližně starý, jako já, který měří stejně a váží jenom o jedno kg víc, má podle vás nadváhu? Neberte to jako urážku, jen mě to vážně zajímá. Děkuji za odpověď.

  holka, 14 let skoro 15, 7. května 2019

  ahoj,
  u dětí a dospívajících se hodnota BMI neposuzuje stejně jako u dospělých. Protože na rozdíl od dospělých děti i dospívající průběžně rostou a tak je nutné vše hodnotit trochu jinak - pomocí speciálních percentilových grafů vytvořených na základě výzkumů a statistiky. V rámci těchto grafů se pak hodnotí kolik vrstevníků stejného pohlaví a stejného věku má výšku, váhu nebo BMI shodnou/nižší/vyšší než dítě či dospívající, jehož data se zadávají.A na základě výzkumů byla stanovena pásma "normy" (běžně se vyskytujících hodnot), nízké hmotnosti a podváhy a naopak i nadváhy a obezity. A kluci a holky mají odlišné grafy, protože i jejich růst je odlišný, rostou jinak rychle, dosahují jiných hodnot, a proto je nemůžeme srovnávat. Holky dříve přestávají růst, kluci rostou déle.
  Máš samozřejmě pravdu, že takto na dálku, kdy se posuzuje jen jediná hodnota váhy a výšky nemusí vždy vypovídat zcela správně - např. sportovec, který má vyšší hmotnost s ohledem na vyšší množství svalové hmoty by také mohl spadat do pásma nadváhy. Od toho je tu mimo jiné posouzení vývoje výšky i hmotnosti a lékař, který vše sleduje, aby to vyhodnotil. Ten má k dispozici veškeré údaje o růstu i zdravotním stavu.

  Ať se Ti vše daří přeje Vím, co jím.

  Moje tělo - váha

  Ahoj všichni,
  poslední dobou jsem byla z různých důvodů hodně nervózní, ve stresu a tak...
  No, a řešila jsem to tím, že jsem jedla sladké. Prostě mě sladké dokázalo uklidnit a soustředit se. Jde o to, že když jsem byla v březnu u lékaře, vážila jsem něco kolem 53-55, nepamatuji si to přesně. A teď vážím 58 kg, někdy i 59. Měřím něco mezi 166-168 cm. Hlavně jsem si všimla, že mám víc "špeků" a bohužel i moje mamka, která mi teď říká, jak jsem tlustá. Nebo mi zakazuje jíst po 19 hodině.
  Vím, že to asi ještě není úplná nadváha, ale chtěla bych vážit alespoň o trochu míň. Pohybu mám až až - 3h týdně tanec a 1,5h tělocvik ve škole. Chodím do školy i že školy pěšky, mám to cca. 1 km. Hlavně bych se ale chtěla zbavit "špeků" na břiše.
  Nic se mi nezměnilo, až na to moje jezení sladkého. Teď když jsem nervozní nebo ve stresu, uvědomila jsem si, že bych to tolik neměla jíst, tak jsem si našla nový způsob, jak se uklidnit - kreslení.

  Jak se zbavit vyšší váhy a "špeků"?
  Jak se zbavit stresu a nervozity?
  Narostl mi zadek, myslíte, že to má nějaký vliv?

  Děkuji za každou radu, co mi dáte.

  holka, 13 let, 6. května 2019

  ahoj,

  jak se zbavit stresu a nervozity - to je těžká otázka. Nejdříve člověk vlastně musí zjistit, z čeho je ve stresu, co v něm vzbuzuje nervozitu. Vždy, když se člověk necítí dobře, měl by se zkusit zamyslet proč se tak cítí, kdy to vzniklo, co to vyvolává, co to způsobuje. Pak je možné s tím dál pracovat - zkusit řešit tu příčinu, která nepříjemné pocity vyvolává, zkusit změnit situaci.

  Určitě je dobře zkusit řešit stres a nervozitu řešit jiným způsobem než jídlem (ať už sladkým, slaným) - každému ale může pomoci něco jiného. Někomu třeba funguje kreslení nebo jen vybarvování zajímavých omalovánek, někomu pomůže jóga, meditace, nebo cvičení (pohyb pomůže uvolňovat látky, které nám působí pocit štěstí, také se uvolníme)...

  Co se týká váhy - vzhledem k tomu, že máš dostatek pohybu, jsi aktivní, tak by mělo stačit, když už dále nebudeš sladké jíst. Bude to nějakou dobu trvat, ale váha by se měla zastavit a případně i lehce o něco snížit právě díky sportovním aktivitám a jinak běžnému stravování (bez toho vyššího příjmu sladkostí). Nepotřebuješ tak dělat nic speciálního, jen to bude chtít nějaký čas.

  V tomto věku se postava dívek mění, zaoblují se boky, změní se tvar pozadí - to je ale s ohledem na průběh puberty normální. Nemusí to nutně souviset jen s tou vyšší konzumací sladkostí.

  Držíme palce, ať se Ti dobře daří! Vím, co jím

  Moje tělo - váha

  Ahoj Alíku a ostatní,
  mám na Vás dotaz ohledně mé váhy.Už dlouho mě trápí můj vzhled,spíše váha.Je mi 12 a mám 58kg a měřím 165cm.Když dávám tyto údaje do BMI kalkulačky tak mi tam píše že to nadváha ještě není,ale když se na sebe podívám do zrcadla tak vidím že vše není úplně OK. Bohužel žádný sport nedělám , protože většinou nic kde jsem byla tak nevyšlo.Snažím se také alespoň každý den nachodit 5.000 kroků a také chodit pěšky do školy i ze školy a udělat každý den třeba 10dřepů a pár sedů-lehů.Také už moji rodiče spolu nejsou od mých 4let,ale s taťkou se vídám jenomže táta nemá ještě hotový byt takže jezdíme k babičce a dědovi a babi opravdu hodně vyvařuje a všechno zahušťuje moukou takže to není úplně nejzdravější a dělá vždy 2 chody a peče.Předem děkuji za odpověď.

  holka, 12 let, 5. května 2019

  Ahoj,
  asi málokterý člověk je sám se sebou zcela spokojený. Každý jsme trochu jiný, navíc jsme k sobě často mnohem kritičtější než ostatní - náš odraz "v zrcadle" řešíme až příliš.
  Je skvělé, že se snažíš pravidelně se hýbat. Nemusíš chodit přímo na nêjaký kroužek, skvělá je třeba i jízda na kole, tanec nebo třeba procházka svižnou chůzí. Vhodná je třeba i jen půlhodinka.
  U babičky netrávíš každý den, takže i ten vliv stravy "od babičky" je menší. Babičky jsou takové, že rády svým blízkým dopřejí dobré jídlo. Jsou rády, když ostatním chutná.
  Ale určitě máš možnost si třeba s babičkou promluvit o tom, co by sis ráda dala - můžeš třeba babičku poprosit, aby třeba nedělala smažené jídlo, aby třeba připravila jídlo jen se šťávou z masa (bez omáčky). Nebo aby přidala k jídlu dušenou zeleninu nebo zeleninovou oblohu, malý salát. Moučníku si můžeš dát třeba jen jeden kousek nebo můžeš navrhnout, aby byl místo pečeného moučníku např. tvaroh nebo jogurt s ovocem. Určitě se s babičkou dá mluvit a věřím, že najdete nějaké možnosti.

  Také můžeš ve dnech, kdy jsi s taťkou u babičky, zařadit více pohybu - společná procházka, výlet, kolo, práce na zahradě...

  Také je možné, že ještě porosteš do výšky, ale je dobře, že se snažíš pravidelně hýbat a stravovat.

  Ať se Ti vše daří přeje Vim, co jím

  Moje tělo - váha

  Ahoj, mám 14 měřím 170cm a mám 68kg. Je to nadváha?

  Ahoj,
  podle indexu BMI, který bere v úvahu věk, váhu a výšku, je tvá váha skutečně nad normálem a trpíš nadváhou. Bylo by potřeba, abys do svého denního režimu zařadil více pohybu a zamyslel se nad složením svého jídelníčku. Zkus si třeba týden zapisovat, co všechno jsi snědl a vypil (včetně pár soust „uzobávání“ přes den). To je většinou dobrá metoda, jak člověk zjistí, kterých dietních hříchů se nejčastěji dopouští. Když potom budeš dodržovat zdravý a pestrý jídelníček, určitě nebude dlouho trvat a tvá váha se pohne směrem dolů.
  Přeji ti hodně štěstí!
  Bára

  Moje tělo - váha

  Ahoj je mi 10 let vážím 50 kg a měřím 154cm. Mám nadváhu? Diky za odpověď.

  holka, 10 let, 1. května 2019

  Ahoj,
  podle indexu BMI je zřejmé, že tvoje váha je skutečně vyšší, než by měla být. Z historie tvých dotazů vidím, že ses na stejný dotaz ptala už před rokem a i tehdy jsi měla nadváhu. Měla by ses rozhodně zamyslet nad svým životním stylem a pokusit se svou váhu upravit. Nejde pouze o estetické hledisko, ale především o tvůj zdravotní stav. S nadváhou je spojeno velké množství zdravotních rizik a celá řada z nich je velmi závažná. Uvědom si, že je ti pouhých deset let a pokud se o své tělo nebudeš správně starat a budeš mu „ubližovat“ nadbytečnými kily, za pár let budeš řešit bolesti kloubů, dušnost. Zvýší se ti pravděpodobnost vysokého krevního tlaku, kardiovaskulárních onemocnění, cukrovky, nebo artrózy. Když zařadíš do svého programu víc pohybu (klidně to mohou být jen dlouhé procházky, pokud se zatím necítíš na sportování) a pokusíš se sestavit zdravý a pestrý jídelníček, určitě na sobě uvidíš pokroky rychle a sama zjistíš, že se cítíš mnohem lépe.
  Přeji ti hodně štěstí a věřím, že uspěješ!
  Bára

  Moje tělo - váha

  ahoj je mi 13 měřím 157 cm a vážím 50 . Před ani ne čtvrt rokem jsem vážila 35 kg nevíte jak mít zase tak hezky málo a přitom nebýt anorektičkou ??

  holka, 13 let, 26. dubna 2019

  Ahoj,
  vážit jen 35 kg je při Tvé výšce velice málo. Nebylo by to zdravé a není ani reálné toho nějakým normálním, zdravým způsobem dosáhnout.
  Určitě by to neměl být nějaký Tvůj cíl. Možná máš pocit, že to tehdy bylo hezké a bylo Ti tak dobře - ale pro Tvé tělo a metabolismus to opravdu není ani zdravá, ani normální váha při této výšce.

  Ať se Ti dobře daří přeje Vím, co jím

  Moje tělo - váha

  Ahoj Alíku, je mi skoro 14 let, vážím 39 kg a měřím 155 cm. Mám nadváhu?

  holka, 13 let, 23. dubna 2019

  Ahoj,
  vzhledem k tvému věku a výšce je tvoje váha podprůměrná, tudíž je naprosto neopodstatněné mluvit o nadváze. Naopak by bylo dobré zaměřit se na pestrý a vyvážený jídelníček a pravidelné stravování, aby se tvoje váha upravila. Protože přibírání na váze může být někdy stejně složité a problematické jako hubnutí. Každopádně jakékoli hubnutí rozhodně není na místě.
  Měj se hezky!
  Bára

  Moje tělo - váha

  Dobrý den,
  Vážím 103 kg,měřím 185 a je mi 14 let.Všichni spolužáci se mi smějou,že jsem tlustej a tak.Ale já si vždy řeknu v hlavě „jenom ti závidí“.Ale sám chci se svou váhou něco dělat protože chci být hubený a chci jim ukázat,že to dokážu,ale nevím jak.A ještě k tomu mám křivá záda a s tím bych chtěl taky něco dělat.
  Poradíte mi prosím ?

  kluk, 14 let, 18. dubna 2019

  ahoj,
  Tvoje váha je opravdu s ohledem na Tvůj věk i výšku poměrně vysoká. Jsi ale také vyšší než kluci v Tvém věku obvykle bývají a ještě dále nejspíše porosteš.
  Ideální by tak bylo váhu udržovat, zatímco dále porosteš. K tomu nejlépe přispívá pravidelný pohyb - alespoň 30 minut pohybu denně. Může to být jakýkoliv pohyb, který Tě bude bavit - jízda na kole, koloběžce, skateboardu, plavání, procházka svižnou chůzí, lehké posilování s vlastní váhou, apod. Zkus si promyslet, co by Tě bavilo.
  Kromě pohybu je ale nutná i vhodná strava - protože pořád rosteš, neměl bys rozhodně hladovět, naopak jez pravidelně. Měj denně 3 hlavní jídla a mezi nimi menší svačinky.

  Zkus ze svého jídelníčku vyřadit jídla rychlého občerstvení, slané pochutiny jako jsou např. slané oříšky nebo tyčinky či chipsy, zkus omezit sladkosti a když Tě honí mlsná, dát si např. jen kousek čokolády. Zařazuj ovoce a zeleninu, mléko a mléčné výrobky (jogurty, tvaroh, sýry), ryby a libové maso, luštěniny a obiloviny (ovesné vločky, chleba, žitný chléb, těstoviny, rýže - třeba i celozrnný kuskus), brambory, malé porce nepražených a nesolených ořechů.
  Tipy na svačiny a na další vhodná jídla (a také recepty) můžeš najít na webu Vím, co jím:
  www.vimcojim.cz/magazin/clanky/o-vyzive/Idealni-svaciny-pro-deti-i-dospele.-A-co-si-radeji-nedat%5f%5fs10010x11127.html
  www.vimcojim.cz/magazin/clanky/o-vyzive/Projezme-se-ke-zdravi---jak-na-pestry-a-vyvazeny-jidelnicek%5f%5fs10010x10935.html

  Ohledně křivých zad - tady nemůžeme poradit na dálku. Bude nejlepší, když společně s jedním z rodičů zajdeš k Tvému lékaři a zeptáte se na více informací. Lékař Vám jistě vše vysvětlí a doporučí, co je možné s tímto zdravotním problémem dělat. Někdy mohou být vhodné speciální cviky, které člověka naučí odborník - fyzioterapeut.

  Držíme palce, ať se Ti dobře daří!
  Vím, co jím

  Moje tělo - váha

  Milá poradno
  mám takový problém s mojí váhou .
  Moc mně to mrzí , vážím 52,8 kg a měřím 161- 165 vůbec se dobře necítím .
  Poraď co s tím.
  Sladké a slané jsem omezila , ale na oslavách atd si dám ( nejde odolat ).
  S pohybem je to tak , že třeba cvičit začnu , ale nevidržím u toho .
  Můžete mi prosím poradit ?

  holka 13, 17. dubna 2019

  ahoj,
  Tvoje váha je ve vztahu k Tvému věku a výšce úplně v pořádku, je optimální. Otázkou pak tedy je, proč se necítíš dobře.
  V průběhu dospívání, kdy se tělo mění, člověk roste, na sobě řada holek i kluků hledá chyby. Ale realita je taková, že nikdo není dokonalý. Každý by na sobě asi našel něco, s čím není spokojený, co se mu nelíbí.

  Není cílem nedat si ani trochu něčeho sladkého nebo slaného. Ale hlavní je, aby to tvořilo jen malou část našeho stravování - aby většinu mělo běžné jídlo, které je i bohaté na živiny. Je normální dát si pár bonbonů nebo kousek čokolády občas, ale už není v pořádku dát si každý den sáček bonbonů. Většinu by mělo tvořit "normální jídlo", kde bude zastoupena zelenina, ovoce, mléko a mléčné výrobky, luštěniny, obiloviny (ideálně celozrnné), libové maso a ryby, menší množství ořechů...

  Co se týče pohybu, zkus hledat nějakou aktivitu, která Tě bude bavit - když Ti bude pohyb přinášet i radost, bude to jednodušší. Můžeš třeba sportovat i společně s kamarádkou - ve dvou je vždy větší zábava než třeba samostatně. Nemusí se jednat vždy jen o cvičení. můžete si vyrazit na výlet na kole, jít na procházku svižnější chůzí, můžete třeba i tančit... Možností je spousta a věříme, že nakonec najdeš nějakou aktivitu, kterou si oblíbíš.

  Ať se Ti dobře daří přeje Vím, co jím

  Moje tělo - váha

  Ahoj, prijde mi ze tloustnu
  merim 163cm a vážím okolo 58 kilo. Nevadilo by mi, kdyby to nebylo vidět, ale minule prázdniny jsem měl asi tak 43 kilo a byl jsem normálně hubenej-vlastně tak odjakživa. Přiznávám ze teď nejim moc zdrave(občas zajdu do mekace nebo kfc). Od prázdnin tak do října to bylo ok, ale pak jsem si zlomil prst a nic jsem nedelal. Jedl jsem furt stejně a když jsem se mohl začít hýbat, tak byly Vánoce a tréninky už nebyly... na Mikuláše jsem dostal hodně sladkého a snědl jsem to vsechno do Vánoc, a na Vánoce jsem jedl dost cukroví a všeho možného...no a jak jsem se na sebe Koukal do zrcadla, tak jsem viděl, že trošku přibírám.Nejak mi to nevadilo a tak jsem jedl furt stejně a už jsem i začal trenovat. Jenže poslední dobou vidím, jak se mi zvětšuje bricho a boky...když sedím, tak mi bricho „přetéká“ přes kalhoty a boky také. Když stojím tak mám takové zaoblené kulatší břicho... nikomu to nevadi, jen třeba už nezapnu košili, kterou jsem minuly rok zapnul a byla mi ještě velká...teď jsem schopný sníst celou čokoládu, nebo balík chipsu, nebo dokonce 2 pizzy sám během par minut! Teď ve třídě mi kluci říkají ze jsem se pěkně zprasil, ale taky rikaj jestli s nima nechci někdy zajít do kfc...jelikož teď bude léto a budu chodit v plavkách, tak nevim, jestli se na to vykašlu a normálně budu jist nezdravě furt(mne to totiž ani nevadi) nebo jestli mám začít hubnout kvůli holkam ať si o mne nemyslí ze jsem nejakej spekoun

  kluk, 14 let, 11. dubna 2019

  Ahoj,

  ve svém dotazu píšeš, že Ti přibývání na váze vlastně nevadí, přemýšlíš ale, jak budeš vypadat v létě v plavkách.

  Přejídání a častá konzumace jídel rychlého občeratvení ale nemá "jen" vliv na to, jak vypadáme, kolik vážíme - hodně to ovlivňuje i naše zdraví. Čím více jíme těch méně vhodných potravin, tím méně prostoru máme v jídelníčku pro ty vhodné potraviny, jejichž prostřednictvím přijímáme důležité živiny - bílkoviny, sacharidy, zdravé tuky, vitamíny a minerální látky, stopové prvky a i řadu dalších látek - jako je např. vláknina, aj.
  Chipsy, pizza, jídla z fast foodu, sladkosti jsou obvykle hodně kaloricky vydatné, ale na důležité živiny jsou dost chudé. Pokud se takto stravujeme dlouhodobě, preferujeme spíše méně vhodné a zdravé potraviny (které bychom měli konzumovat jen občasně, spíše výjimečně a v menším množství), mohou pak našemu organismu chybět právě ty důležité živiny. Naše tělo není dokonalé a nedokáže si všechny potřebné látky vyrobit, musíme jich řadu přijmout ve stravě
  Pořád rosteš - a tak je Tvoje potřeba kvalitní stravy s dostatkem všech živin ještě více důležitá než u dospělých. V tuhle chvíli třeba to, jaké množství vápníku ve stravě přijímáš, ovlivňuje to, jak budou Tvoje kosti pevné v dospělosti.
  Navíc, pokud se pravidelně přejídáš velkými porcemi jídla, nutíš svůj žaludek, aby se zvětšil - aby se do něj vešlo více jídla. A tohle zvětšení se ale pak už nedá jednoduše změnit tím, že bude člověk jíst zdravě. Žaludek není sval, už se nezmenší sám - proto se třeba u lidí s vysokým stupněm obezity někdy v rámci její léčby přistupuje k operaci, kdy se žaludek musí zmenšit chirurgicky.

  Rozhodnutí, jak se stravovat dál, je na Tobě. Z hlediska zdraví by ale bylo lépe, kdyby ses přejídat přestal a změnil bys své stravování, více bys konzumoval zeleninu, ovoce, mléko a mléčné výrobky, libové maso a ryby, luštěniny, brambory, rýži, těstoviny, třeba i ovesné vločky, ořechy. A ty méně zdravé potraviny si dal jen občas a v menším množství.

  Ať se Ti dobře daří přeje Vím, co jím

  Moje tělo - váha

  Ahoj promiň že otravuju:( ale denně přijímám 1900-2000 kcal a na tom příjmu strašně moc přibírám není to moc ? Sportuju skoro denně hraju fotbal 2-3 týdně florbal 1 týdně tělák 1 týdně a chodím běhat 1-3 týdně když se mi nechce tak se nenutím ale alespoň 1 týdně chodím o víkendu jsem také aktivní buď máme zápas nebo jak začalo skoro léto tak hoooodně jezdíme na kolech nebo chodíme na procházky měřím 157 vážím 54 cca já vím že je to hodně :( ale chci najít takovou tu rovnováhu chvíli se udržovat a pak o trochu snížit příjem a zdravě zhubnout a ne na půlce okurky jako dříve.... Já vím že strašně moc otravuju moc se omlouvám �� mrzí mě to

  ahoj,
  pokud jsi dříve pravidelně hladověla a jedla opravdu hodně málo, tak nějaký čas zabere, než se hmotnost stabilizuje. Určitě je dobře, že se snažíš pracovat na tom, abys jedla normálně (a v rámci možností zdravě) - podle toho, co píšeš, tak poměrně dost aktivně sportuješ, takže si nemyslím, že by příjem 2000 kcal byl na Tebe moc vysoký. V tomto věku běžně dívky mívají i vyšší příjem - protože je potřeba více energie pro růst a vývoj. Obecně 2000 kcal by měla přijmout za den průměrná žena se stabilní váhou a celkem běžnými aktivitami.
  Snaž se nesoustředit se jen na to číslo, které vidíš na váze. Ono totiž nevypovídá nic moc o složení našeho těla. Pokud má někdo více svalové hmoty, váží o něco více, než bychom třeba odhadem předpokládali. Ale samozřejmě vypadá více "zformovaně" než ten, kdo má více tuku v těle.
  Zkus si nyní dát cíl, že se budeš hlavně pravidelně a dobře stravovat a také se aktivně dle možností hýbat (ale není třeba denně, stačí 3-4x týdně). Nezaměřuj se na to, že chceš zase začít hubnout - poruchy příjmu potravy jsou zrádné, někdy do nich člověk může znovu sklouznout, když se příliš soustředí na váhu a na jídlo. Zkus si vzpomenout, jak to u Tebe začalo - podle toho, co jsi psala, jsi původně chtěla zhubnout trochu (na nějakou rozumnou váhu), ale pak se Ti to najednou vymknulo z ruky a chtěla jsi hubnout dál a dál, dosáhnout ještě nižší váhy. To se bohužel může stát i znovu, když se do hubnutí pustíš...
  Tvůj cíl je teď uzdravit se a přestat mít váhu a jídlo jako hlavní bod života - jídlo by neměl být stres, nemělo by být spojeno s obavami o váhu - to vede jen ke stresu, který je pro tělo negativní (a některé lidi může stres dovést až k přejídání). Zdravé stravování a pohyb Ti pomohou, aby sis zvládla udržovat přiměřenou hmotnost - ale aby se vše stabilizovalo, bude to chtít nějaký čas.
  Paní doktorka, která s Tebou řešila stravu, může nejlépe zhodnotit, jaká váha je pro Tebe přiměřená. Pokud jsi dříve vážila až 71 kg, tak váha 54 kg může být v současné době v pořádku... Cítíš-li obavy, že je nárůst váhy příliš rychlý, domluv se s mamkou nebo s taťkou a zajděte to s paní doktorkou probrat.

  Držíme palce, ať se ti dobře daří! Vím, co jím

  Moje tělo - váha

  Ahoj Alíku a spol.
  Mám pro vás jednu otázku je mi 11 skoro 12, meřím 163 cm a vážím 34 kg. Vím že je to málo i doktorka mi to říkala ale prostě mi nejde přibrat, ať se snažím jak se snažím i když sním dost jídla za den stejně vůbec nepřiberu:( prosím poraďte mi

  holka, 11 let, 4. dubna 2019

  Ahoj,
  částečně dispozici k tomu, jaká bude naše postava, dědíme po rodičích. Někdo je tedy štíhlý a vysoký, někdo je naopak menší, někdo je mohutnější. Svou roli také může hrát nastavení metabolismu (jak naše tělo pracuje s energií přijatou ve stravě) - něčí metabolismus pracuje rychleji, něčí pracuje běžnou rychlostí. Člověk s rychlým metabolismem bude mít větší pravděpodobnost, že bude štíhlý.
  Pokud se již delší dobu snažíš přibrat, ale vůbec se to nedaří, bylo by nejlepší zkusit si zapsat, jak jíš - stačí např. 2-3 dny, kdy zapíšeš vše, co sníš a vypiješ, zkusíš i upřesnit porce, čas, kdy jídlo jíš.
  Pak by bylo vhodné zajít se společně s rodiči poradit s Tvojí doktorkou - ta může pomoci zhodnotit, zda je množství jídla, které za den sníš, dostatečné.
  Pokud by opravdu množství bylo dostatečné (vzhledem k věku, aktivitám, předchozímu stravování), ale ani tak se nedaří dlouhodobě hmotnost zvýšit, může paní doktorka navrhnout např. krevní testy, které pomohou ověřit, jestli za tou nízkou hmotností nestojí nějaký zdravotní problém (který by bránil navýšení hmotnosti).

  Držíme palce, ať se Ti dobře daří přeje Vím, co jím

  Moje tělo - váha

  Ahoj aliku, chtěla bych se zeptat jestli jsem hodně hubena . Věřím 167cm a vážím 40kg ,ale nejde mi vůbec přibrat. Jsem taková už od malička, ale mamka ani taťka nejsou nějak moc hubení .nevíš jak je to možné???

  holka, 13 let, 31. března 2019

  ahoj,
  Tvoje váha je opravdu nižší, než by k Tvému věku a výšce měla být. Důvodů proč to tak je, ale může být více - dispozici k tomu, jak budeme vypadat, dědíme částečne po rodičích (a třeba i prarodičích, prostřednictvím genů našich rodičů). Můžeš se zkusit s mamkou a taťkou podívat na jejich fotky z dětství - možná, že byli třeba do určitého věku také spíše hubení nebo štíhlí. Naše postava se v průběhu života může měnit - ne vždy zůstaneme i v dospělosti stejní, jako v době dospívání.
  Pokud jsi byla takto drobnější, štíhlá již od raného dětství, může to být i zcela v pořádku a nemusí být nutné, aby ses snažila přibrat. To by mohl nejlépe posoudit Tvůj lékař, který má přesné záznamy o tom, jak jsi rostla a jak se měnila Tvoje váha.
  Můžeš se domluvit s rodiči, že byste se s ním zašli poradit. Lékař zhodnotí, zda je váha v normě, nebo by bylo vhodné, aby se zvýšila - a může i poradit, co byste pro to mohli udělat.
  Hezké jaro přeje Vím, co jím

  Moje tělo - váha

  AHOJ Chtěla jsem se zeptat kolik mám mít kg ve 12 letech. Měřím 152 cm mám 52 kg mám trochu nadváhu teda aspoň co jste mi posledně psali cvičím a opravdu se stravuji zdravě jeden den a zhubla jsme 100g je to vpohodě ale, chci nosit kroptopi v létě a potřebuji ty moje špeky do léta potřebuji zhubnout a nechci špeky poradíte mi jak nejrychleji a nejzdravěji zhubnout předem děkuji za odpověď AHOJ

  holka, 12 let, 28. března 2019

  Ahoj,
  nemusíš přímo hubnout, ale bylo by vhodné aktuální hmotnost udržovat (abys dále rychle nepřibývala na váze) - protože ještě porosteš do výšky. Hmotnost v tomto věku se může pohybovat od 37 až do cca 48 kg.
  Je skvělé, že se snažíš cvičit a stravovat zdravě - buď ale trpělivá, hubnutí není věc dnů, ale týdnů nebo měsíců. Když se hubne rychle, není to zdravé, ale hubne se zejména voda a svaly. Proto je potřebná pomalá a postupná změna - a tak dále cvič a stravuj se zdravě. Tak dosáhneš postupně nejlepších výsledků, jen je potřeba v tom pokračovat.

  Držíme palce! Vím, co jím

  Moje tělo - váha

  Ahoj Alíku a poradno, mám jeden takový problém... Všechno to začalo před přibližně dvěma měsíci. Skončili Vánoce a já jsem za tu dobu hrozně přibrala. Rozhodla jsem se s tím něco udělat a ze svého jídelníčku jsem úplně vynechala sladké. Nejdřív bylo všechno v pořádku, nejedla jsem jen sladkosti, ale potom jsem začala přijímat i menší porce jídla. Každý den míň a míň... Jedla jsem kolem 800 kalorií denně, někdy ještě méně. Pak se mi začaly dostavovat zdravotní problémy. Měla jsem suchou pleť a ruce, přestala mi menstruace, pořád se mi chtělo spát a bolela mě hlava. A to je můj problém. Trvá to tak pořád. Nechci skončit v nemocnici s anorexií nebo mít nějaké trvalé zdravotní komplikace. Moji rodiče si toho samozřejmě všimli, nejméně desetkrát o tom se mnou mluvili, ale já prostě nedokážu sníst víc než tisíc kalorií za den. Mám z jídla strach. Pořád mám sušší pleť a dělají se mi černé kruhy pod očima. Rodiče říkají že vypadám strašně a nemocně. Je to pořád horší. A já nevím jak se mám přinutit normálně jíst.
  Nevíš, jak bych to mohla zastavit a jíst zase normálně? Jsem z toho hrozně nešťastná. Nechci, aby se ze mě stala anorektička.

  Anička, 13 let, 24. března 2019

  Milá Aničko,
  pokud cítíš obavy z běžných potravin, z jídla a ráda bys znovu začala jíst, ale nejde Ti tento pocit překonat, tak už se s největší pravděpodobností jedná o poruchu příjmu potravy.
  Rozhodně je dobře, že si uvědomuješ, že Ti teď není dobře na těle a ani na duši a že to chceš změnit. 1000 kcal je jen 4200 kJ - abys měla dost energie pro růst a vývoj, potřebuješ denně cca 9400 kJ - vidíš tedy jak velký rozdíl je mezi tím, kolik energie skutečně potřebuješ, a kolik přijímáš.

  Porucha příjmu potravy je nemoc a to nejen těla (které strádá), ale hlavně duše, psychiky. Proto je třeba ji léčit komplexně a pracovat na těle i na duši.
  Zkus si v první řadě promluvit otevřeně o své obavě z jídla s rodiči - společně byste se pak měli zajít poradit s lékařem nebo psychologem či psychoterapeutem, který se léčbou poruch příjmu potravy zabývá. Pomoci s nasměrováním na vhodného odborníka může třeba i školní psycholog - často mají k dispozici vhodné kontakty. Je potřeba nejen postupně pomalu zase začít jíst, ale i pracovat na tom, aby se odstranila obava z jídla, z čísla na váze. Pracuje se i na tom, aby se člověk viděl reálně (takový, jaký opravdu je), protože tento typ nemocí mění i náhled na vlastní tělo...

  Ty sama i rodiče si můžete o problematice poruch příjmu potravy najít informace např. na webových stránkách Healthy and free, které pomáhají tvořit odborníci, kteří se těmito specifickými zdravotními problémy zabývají. www.healthyandfree.cz/

  Je zde i možnost zarezervovat si chat s psychologem, v některé vyhrazené dny - www.healthyandfreechat.com/cs/Home/Home

  Společně s odborníkem pak jak Ty, tak rodiče začnete pracovat na tom, aby ses vrátila zpátky ke zdraví, měla jsi dost energie pro všechny svoje zájmy a aktivity a bylo Ti dobře.

  Držíme palce, ať je Ti brzy lépe a dobře se Ti daří! Vím, co jím