Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Alík radí dětem

  Na otázky odpovídají

  pracovníci Modré linky, psycholožky BáraV a Péťa, poradenské centrum Locika, MUDr. Jiří Staněk, MVDr. Přemysl Rabas, bojovníci proti kouření z projektu Nekuřátka, vědecký novinář Pragmatik a správci. Občas odpovídá i sám Alík.

  Dotazy mohou pokládat pouze děti mladší 15 let.

  Moje tělo - váha

  Nízká váha?

  Ahoj Alíku,
  někteří mi říkají že mám malou váhu na svůj věk.
  Jím normálně, ale na mé postavě to vidět není.
  Vážím 31,6 kg je to na můj věk dobrá váha ?
  Moji kamarádi váží většinou mnohem víc..

  holka, 11 let, 3. listopadu 2020

  Ahoj z Modré linky,

  váháš, zda máš odpovídající váhu, protože Ti někteří lidé říkají, že vážíš málo a kamarádi váží víc. Nedokážeme Ti, bohužel, odpovědět, protože nezáleží tak moc na věku, ale spíše na výšce. Můžeš si zjistit takzvaný BMI index - tedy vhodný poměr Tvé výšky a váhy, s přihlédnutím k věku buď sama nebo za pomocí rodičů například zde: https://vyzivadeti.cz/kalkulacka-bmi/. V případě, že bys měla dojem, že něco není v pořádku, je dobré obrátit se na svou obvodní lékařku.

  Přejeme Ti bezstarostný podzim
  Modrá linka

  Moje tělo - váha

  Hubnutí

  Zdravím,
  píšu téměř po roce a půl opět do poradny.
  Před necelými dvěmi lety jsem zde psal zprávu, že se mi nedaří zhubnout, tehdy jsem měřil 158cm a vážil dobrých 60kg..
  A za skoro 2 roky jsem sice vyrostl na 168cm, ale taky jsem přibral na 80kg, což je šílené.
  Naštěstí jsem si to před měsícem a něco uvědomil a začal hubnout, to znamená že nyní mám 75kg.
  Ale teď už k věci, proč tady píšu..
  Začínám se potýkat s menší „krizovkou“, přesněji že už to nejde tak lehce jako na začátku.
  Ze začátku to šlo dobře, hubl jsem klidně kilo za týden, neměl jsem chuť na nezdravé a prostě v pohodě.
  Ale za poslední dva týdny teda hrůza, zhubnul jsem ztěží půl kila, mám dost chutě, hlavně na večer, ale jelikož doma nic moc nezdravého nemáme, tak se někdy až přejim pečiva [chleba apod.].
  Cvičím pořád a taky nepiju už od začátku sladké nápoje, ale toto mě štve.
  Ale vím, že přestat nemůžu, protože už jsem dle mě daleko.
  Bojím se, že to takhle půjde dál a já začnu přibírat, čímž s hubnutím skončím.
  Proto žádám nějaké tipy, rady co dělat, aby se tento scénář nenaplnil.
  Děkuji :).

  kluk, 13 let, 2. listopadu 2020

  Ahoj,

  je moc fajn, že se Ti daří jíst zdravě a pravidelně cvičit - umím si představit, že to chtělo hodně odhodlání, ne každému se povede mít takovou disciplínu.
  To, co popisuješ, je během procesu snižování váhy úplně normální - že se v určité fázi hubnutí na nějakou dobu zastaví nebo zpomalí, spousta lidí to má podobně. Nejsem lékař, proto Ti k tomu nedokážu dát odborné vysvětlení, proč se to tak děje. Na to by Ti lépe odpověděl praktický lékař anebo nutriční poradce, můžeš se poradit s nimi, nemusíš na to být sám - neboj se v tom také požádat o pomoc rodiče, probrat s nimi možnost nákupu zdravějších svačin apod. Řekla bych, že svou roli může hrát i stres - současná situace je náročná i sama o sobě, natož když člověk neustále sleduje váhu. Doporučila bych nezapomínat se věnovat věcem, které Ti přinášejí radost, najít si čas na relaxaci. Říkám si, že by byla škoda zaměřit se jen na váhu samotnou. To, že jíš zdravě a cvičíš, má i hodně jiných výhod než jen samotné hubnutí. Budují se Ti svaly a pravděpodobně jsi na dobré cestě mít spoustu energie, kterou nezdravé jídlo často člověku bere. Taky si celkově posiluješ imunitu, což Tě chrání před řadou onemocnění. Kdybys chtěl podrobněji probrat, co teď prožíváš, můžeš se nám ozvat na Modrou linku - na chatu, telefonu, Skypu. Kontakty a provozní dobu najdeš na našich webových stránkách www.modralinka.cz.

  Zdraví

  Modrá linka

  Moje tělo - váha

  Hubnutí

  Ahoj,

  Mám jeden takový dotaz... Jak mám přestat počítat kalorie, a začít mít ráda jídlo? Před ostatními sice dělám, jako bych jídlo milovala jako dřív, ale teď si nedokážu představit, že bych si dala třeba hrnek kakaa, a pak hodinu necvičila. Rodiče vědí, že cvičit musím, abych natrénovala na talentovky (pokud tedy vůbec budou...), takže jim nevadí, když hodně cvičím. Krom toho vědí, že je pro mě sport důležitý i kvůli těláku, protože všechny své sportovní aktivity posílám do Google classroom do těláku, za což mám potom hezké známky (a abych byla upřímná, nesnažím se jen kvůli tomu abych měla hezké známky, ale i kvůli jisté učitelce...). Ale abych neodbíhala od tématu, vždy když něco sním, tak mi v hlavě běží pomyslná kalkulačka, která od rána do večera počítá kolik jsem snědla kalorií, a pokud je to moc a ještě není večer, tak to občas jdu vyzvracet, pokud vím, že to rodiče nezjistí. Maximálně jím 1200 kcal, a každý den se snažím abych alespoň tolik spálila. Na jednu stranu si uvědomuji, že to není úplně dobré řešení jak zhubnout (což tedy rozhodně potřebuju, měřím 155 cm, a vážím 45 kg), ale zase se bojím, abych zvládla ty talentovky, protože když jsem se na talentovky ptala K., tak mi řekla, že budu potřebovat hodně síly, pokud jr chci zvládnout. Ale zase nemůžu přijít na ty talentovky neskutečně tlustá, jako jsem teď... Napadá vás co s tím?

  Děkuju moc, a přeju vám hodně zdraví

  Mája, 14 let (v prosinci 15), 22. října 2020

  Ahoj Májo,

  píšeš nám o tom, jak to teď máš s jídlem a cvičením. Z toho, co jsi napsala, vnímám, že sama cítíš, že neustálé počítání kalorií není úplně nejlepší cestou - to mi připadá moc důležité. Chtěla bych ocenit, jaký na to máš náhled. Pokud jsi aktivní sportovec a máš před sebou talentovky, souhlasím s tím, že k tomu budeš potřebovat hodně síly. Mít "kalkulačku v hlavě" musí být dost vyčerpávající, stejně jako předstírání před ostatními, že máš jídlo ráda stejně, jako dřív. Věřím, že to člověka dovede dost unavit. Nemluvě o zvracení, které taky bere tělu dost síly. Píšeš, že si připadáš neskutečně tlustá, ačkoli to neodpovídá realitě. Měříš 155 cm a vážíš 45 kg - podle výpočtu BMI máš tedy normální, zdravou váhu, avšak na hranici podváhy. Chtěla bych Tě moc podpořit, abys na to teď nebyla sama a našla si pro sebe podporu. Doporučuji ozvat se organizaci Anabell, kde Ti pomůžou nastavit správný jídelníček a zároveň s nimi můžeš probrat, co teď prožíváš - co a jak bys mohla zkusit, aby Ti to pomohlo přestat počítat kalorie a začít mít ráda jídlo. Tady posílám odkaz na jejich webové stránky: http://www.anabell.cz/. Říkám si taky, jestli by o tom šlo říct rodičům, připadá mi důležité, aby věděli, jak Ti teď je - i oni by pro Tebe mohli být před talentovkami oporou. Kdybys to celé ještě chtěla probrat podrobněji, můžeš se nám ozvat na Modrou linku - na chatu, telefonu, Skypu. Kontakty a provozní dobu najdeš na našich webových stránkách www.modralinka.cz.

  Držíme palce,
  Modrá linka

  Moje tělo - váha

  Je moje váha v pořádku?

  Ahoj Aliku jednou jsem to sem už psala vážím 30 a je mi 10 , měřím 146 zajimalo by mě jestli je moje váha v pohodě děkuji :D

  holka, 10 let, 18. října 2020

  Ahoj,
  vzhledem k tvému věku, pohlaví a výšce je tvoje váha naprosto optimální a není důvod k obavám. Dbej na zdravý životní styl, to znamená vyvážený jídelníček a dostatek pohybu, a nebudeš se muset o svou váhu strachovat ani v budoucnu.
  Měj se hezky!
  Bára

  Moje tělo - váha

  Nechci přibrat

  Ahoj, mám dotaz na mou váhu, měřím přibližně 164cm a moje váha se už přes rok pohybuje mezi 42-48 kg. doktorka mi nic neřekla na prohlídce, mezitím co mi moji kamarádi říkají, ať přiberu, že bych měla mít minimálně 50kg.
  jenže já mám pocit, že když přiberu, zviditelní se mi mé ,,ženské rysy“ se kterými bych se necítila pohodlně ve svém těle. děkuji za odpověď

  Holka, 15 let, 11. října 2020

  Ahoj,
  pokud se tvá váha pohybuje kolem čtyřiceti osmi kilogramů, je to naprosto v pořádku a nemusíš ji nijak řešit. Pokud by však měla být pouhých čtyřicet dva kilogramů, jednalo by se o podváhu, kterou už by bylo potřeba řešit.
  Dospívání je hodně složité období. Jsou s ním spojeny i tělesné změny a ony ženské rysy, o kterých se zmiňuješ. Je úplně normální, že se tvá postava mění, postupně ti vyrostou prsa, zakulatí se boky a tak dále. To jsou změny, kterými projde každá dívka, když se mění na ženu a tyto změny proběhnou nehledě na to, jestli přibereš či nikoli. Zkrátka patří k určitému období a jsou naprosto normální. Věřím, že si na nové tělo postupně zvykneš, už proto, že stejným způsobem se změní tělo všech tvých kamarádek. I když si to možná zatím nedokážeš představit, určitě si k novému tělu vybuduješ vztah, zjistíš, že se mužům líbí a že přerod dívky v ženu s sebou nese spoustu pozitiv. Velmi bych však varovala před tím, aby ses snažila držet diety v naději, že si tak udržíš dětský vzhled. Dospívání nelze zadržet a jediné, čeho bys tím dosáhla, budou zdravotní problémy a možná i vážné zdravotní komplikace.
  Měj se hezky a držím palce!
  Bára

  Moje tělo - váha

  Nevážím moc?

  Mám dotaz. Je mi 13 let, měřím 160 cm a vážím 49 kg. Je to dobré? Předem děkuji za odpověď

  holka, 13 let, 6. října 2020

  Ahoj,
  odpověď zní „ano.“ Tvá váha je vzhledem k tvému věku a výšce naprosto optimální a není žádný důvod si kvůli ní dělat starosti. Soustřeď se na dodržování zdravého životního stylu - to znamená dodržování zdravého jídelníčku a dostatečného pohybu - a nebudeš svou váhu muset řešit ani v budoucnu.
  Měj se hezky!
  Bára

  Moje tělo - váha

  Je moje váha v pořádku?

  Ahoj Aliku,mám dotaz , zajímalo by mě jestli vážím akorát,je mi 10 a vážím 30 ,je to normální? Předem děkuji za odpověď Ronja

  holka, 10 let, 5. října 2020

  Ahoj,
  na tvůj dotaz bohužel nedokážeme odpovědět, protože jsi neuvedla svou výšku - a ta je spolu s věkem a pohlavím zásadním faktorem k výpočtu indexu BMI. Zkus, prosím, položit dotaz ještě jednou a uvést všechny náležitost.
  Měj se hezky!
  Bára

  Moje tělo - váha

  Nemám chuť na jídlo

  Vážím 30kg a měřím 150. Nemám vůbec chuť na jídlo. Ani ho nechci moc zkoušet. Jím málo zeleniny, masa... Je to v pořádku?

  holka, skoro 11 let, 3. října 2020

  Ahoj,
  podle indexu BMI je vzhledem k tvému věku a výšce tvá váha nižší, než by měla být. Je očividné, že bys měla svůj stravovací režim, respektive životní styl, změnit, aby tvoje tělo dostávalo všechny živiny, které ke svému vývoji potřebuje. Bylo by určitě dobré, aby se tví rodiče poradili s tvým pediatrem, který by vám mohl doporučit nějakého odborníka (například kvalifikovaného výživového poradce). Ten s tebou projde tvůj jídelníček, podívá se na to, kde je problém a doporučí ti, co by bylo dobré změnit a udělat. Věřím, že se ti podaří upravit svůj životní styl tak, aby tvé tělo dostalo všechno, co potřebuje.
  Měj se hezky!
  Bára

  Moje tělo - váha

  Potřebovala bych nutně zhubnout

  Dobrý den, mám problém ohledně mé váhy.
  Už delší dobu pozoruju, že bych měla zhubnou, ale problém je v tom, jak. Už jsem vystřídala cca 5 sportovních kroužků, ale sport mě obecně moc nebaví a nejde mi. Chodila jsem do juda, obecně sportovního kroužku, aerobiku, gimnastiky (ta mě bavila, ale kvůli HLA-B27 v krvi (a v rodině) nemůžu dělat vrcholové sporty a skončila jsem s ní kvůli stěhování.), a atletiky. Baví mě tak akorát plavání, ale to kvůli častým zánětům močových cet (a zajišťovací léčbě od tří let) dělat nemůžu. Doma máme kvůli mamky fitness trampolínu, ale máme ji v obýváku, a já se cvičit když je někdo doma stydím. zkoušela jsem cvičit sama podle videí, ale chybí mi motivace. Doma jsem sama od 14:30 do cca 16:00. takže moc času nemám. Nemáte nějaké tipy na cvičení, otivaci, atd?
  Ještě na závěr přikládám údaje: váha 60kg, výška 150cm, boky 88cm, pas 80cm.

  Bea, 12 let, 24. září 2020

  Ahoj,
  velmi oceňuji, že si uvědomuješ, že se svou váhou potřebuješ něco udělat. Nadváha není pouze estetickým problémem, ale mnohem závažnější je její zdravotní dopad. Dobrou zprávou je, že k tomu, abys zhubla, určitě nemusíš nutně navštěvovat sportovní kroužek. Pokud má být úbytek váhy dlouhodobě udržitelný, je potřeba změnit celý životní styl - a udělat tak postupně. Pokud se budeš chtít všechno změnit naráz, je pravděpodobné, že až opadne počáteční nadšení, ztratí se i tvá motivace a sklouzneš zpátky.
  Proto se soustřeď nejprve na malé změny životního stylu. Dej si třeba předsevzetí, že místo slazených nápojů budeš pít jen vodu. Jde v podstatě o drobnost, kterou zvládne každý, ale na tvé váze se to určitě projeví. Čímž získáš další motivaci do dalších změn, takže si za pár týdnů můžeš například předsevzít, že omezíš sladkosti pouze na jednou denně a tak dále. Problém lidí, kteří se snaží zhubnout, je totiž obvykle v tom, že na to jdou příliš rychle, snaží se to „zlomit přes koleno“ a pak jsou zklamaní, když výsledek neodpovídá jejich očekávání.
  Stejně tak je to i s pohybem. Nemusíš nutně začít cvičit náročné sestavy. pro začátek určitě stačí, když si dáš opět drobná předsevzetí. Že vyjdeš schody a nebudeš používat výtahy, ani eskalátory. Že si dáš třikrát v týdnu procházku v tempu, nebo že si několikrát týdně zaskáčeš doma deset minut přes švihadlo. Byť se jedná o drobnosti, jejichž dodržování by ti nemělo dělat problém, na tvé váze se určitě projeví a budou tě tak motivovat do budoucna.
  Přeji ti hodně štěstí!
  Bára

  Moje tělo - váha

  Připadám si tlustá

  Ahoooj poradno...
  Mám menší problém ...
  Mám 151cm, 42kg a je mi necelích 13..
  Dost lidí, mi řeklo, že mám podváhu, ale já si přijdu - a i vzhledově jsem - dost tlustá (a ve škole mi díky tomu dost nadávají..) ... V bocích mám cca 72cm a v pase zhruba to stejné...
  Co mám dělat?

  holka, 12 let, 21. září 2020

  Ahoj,
  vzhledem k tvému věku, pohlaví a výšce má naprosto optimální hmotnost, kvůli které se rozhodně nemusíš stresovat. Jestliže se sama sobě nelíbíš a připadáš si tlustá, problém nebude ve tvé váze, ale spíš ke vztahu, jaký máš sama k sobě. Určitě také není v pořádku, aby ti děti nadávaly - ačkoli z tvého dopisu není úplně jasné, jestli ti nadávají kvůli tomu, jak vypadáš, nebo kvůli tomu, že si sama připadáš tlustá.
  Bylo by proto určitě dobré, kdyby sis o tom promluvila s nějakým dospělým, kterému důvěřuješ. Mohou to být rodiče, nějaký příbuzný, ale klidně i paní učitelka, nebo školní psycholožka. Pozitivní vztah k vlastnímu tělu je velmi důležitý a jestli jsi v této oblasti dokonce vystavená šikaně, je potřeba to co nejrychleji řešit.
  Přeji ti hodně štěstí!
  Bára

  Moje tělo - váha

  Vážím tak akorát?

  jsem holka a je mi 10 let vážím 34 kg a měřím 139 cm je to v pohodě?

  holka 10, 21. září 2020

  Ahoj,
  vzhledem k tvému věku, pohlaví a výšce je tvoje váha naprosto optimální. Není potřeba si kvůli ní dělat starosti, ani ji jakkoli dramaticky měnit. Pokud budeš dodržovat zdravý jídelníček a budeš mít dostatek pohybu, určitě nebudeš mít s udržením ideální váhy problémy ani do budoucna.
  Měj se hezky!
  Bára

  Moje tělo - váha

  Je moje váha v pořádku?

  Ahoj alíku. Chtěl bych se zeptat jestli je moje váha v pořádku protože je mi 11 let a příjde mi že 51 kg je hodně.

  kluk, 11 let, 20. září 2020

  Ahoj,
  bohužel na tvůj dotaz nemůžeme odpovědět, protože jsi neuvedl, jak jsi vysoký. Bez tohoto údaje není možné vypočítat index BMI, který slouží k orientačnímu přehledu, v jaké váhové kategorii se člověk pohybuje.
  Měj se hezky!
  Bára

  Moje tělo - váha

  Cvičení

  Ahoj/Dobrý den. Rád bych se Vás zeptal na něco ohledně svého těla. Už delší dobu uvažuju a už jsem to zkoušel a bavilo mě to a cítil jsem se dobře. Mluvím o cvičení (jak už jsem asi říkal něco o mé hubenosti, podle BMI kalkulačky jsem úplně na okraji normální a nízkou váhou) ale jak těžké je z hubeného těla udělat mohutnější a svalnatější tělo. Všude jsem našel jen jak udělat toto z tlustého těla. Děkuji za odpověď a přeji hezký den.

  kluk, 14 let, 9. září 2020

  Milý kluku,

  Vykonáváním posilovacích cviků se svaly zpevní, ale jejich hmota nijak nenarůstá. V období dospívání sice u chlapců dochází k mohutnění svalstva, avšak celkový vzhled postavy závisí i na vrozených dispozicích. Jestliže patříš k osobám se štíhlou, gracilní postavou, rozvoj svalstva hrudníku či ramen u tebe pravděpodobně nebude tak nápadný, jako u některých jiných dospívajících chlapců, kteří mají odlišné vrozené dispozice.

  Avšak ani u lidí s „tlustým tělem“ nevede vykonávání posilovacích cviků k očekávanému vizuálnímu zpevnění či zmohutnění svalstva, protože pod vrstvou tělesného tuku nejsou ani zpevněné a posílené svaly příliš „viditelné“.

  Do určité míry lze růst svalové hmoty v období dospívání podpořit konzumací některých potravin bohatých na bílkoviny, k nimž patří například tvaroh. Vzhled postavy však vždy bude záviset nejen na faktorech vnějších (k nimž patří i fyzická námaha a vliv stravování), ale i vnitřních (jimiž se rozumí vrozené dispozice). Ani nadměrná konzumace potravin bohatých na bílkoviny z tebe tedy nakonec nemusí udělat „svalovce“.

  Pokud jde o BMI kalkulačky, v nich jsou obvykle nastaveny hodnoty pro dospělé (a to dokonce i v některých BMI kalkulačkách, do nichž se zadává věk). Pro děti a dospívající jsou však optimální hodnoty BMI nižší, než pro dospělé. Pro chlapce ve věku čtrnácti let se optimální hodnoty BMI pohybují v rozmezí 18 až 21.

  Moje tělo - váha

  Je moje váha v pořádku?

  Je mi 12 let mám 37 kg a měřím 150 cm je to v pohodě?

  kluk, 12 let, 10. září 2020

  Ahoj,
  tvoje váha je vzhledem k tvému věku a výšce naprosto v pořádku a není důvod cokoli měnit, nebo mít obavy. Když budeš dodržovat zásady zdravého životního stylu, určitě se ti podaří udržet si zdravou a optimální váhu i v budoucnu.
  Měj se hezky!
  Bára

  Moje tělo - váha

  Je moje váha v pořádku?

  Je mi 12 skoro 13 měřim 158 cm a vážim 41,2 kg je moje váha a výška na můj věk v pořádku?

  holka, 12 let skoro 13 let, 27. srpna 2020

  Ahoj,
  podle dětské BMI kalkulačky je tvá váha vzhledem k tvé výšce, věku a pohlaví zcela v pořádku. Nemusíš si dělat starosti ani s přibíráním, ani s hubnutím. Dodržuj dál zdravý životní styl a určitě se ti podaří udržet optimální váhu i do budoucna.
  Měj se hezky!
  Bára