Poradna: Alík radí dětem

Na otázky odpovídají

pracovníci linky důvěry Modrá linka, Alíkova kamarádka BáraV, odborníci na boj proti kouření z projektu Nekuřátka a správci. Občas odpovídá i sám Alík.

Dotazy smí pokládat čtenáři mladší 15 let.

Moje tělo - váha

Ahoj! Chtěla bych vědět jestli moje váha je v pořádku. Měřím 145 cm a vážím 29 kg je to v pořádku? Předem děkuji za odpověď Magda.

holka, 9 let, 19. září 2018

Ahoj,
vzhledem k tvé výšce a věku je tvá váha naprosto optimální. Dodržuj dál zdravý a vyvážený jídelníček, doplň ho pohybem a nebudeš se muset o svou váhu strachovat.
Měj se hezky!
Bára

Moje tělo - váha

Ahoj,
potřeboval bych poradit. Ze začátku prázdnin jsem byl normálně hubený, ale pak jsme jeli s kamarády (většina z nich je starší než já) na chalupu na vesnici. Jel jsem tam v pátek odpoledne. Večer jsme „pařili“ a hodně jsme jedli až do půlnoci. Ráno jsem vstal, podíval se do zrcadla a vidím, že se mi hodně zvětšilo břicho. Snažil jsem se na to nemyslet a vzal jsem si ten den (sobota) volnější tričko. Celý den jsme byli na počítači a omylem jsem na sebe vylil limonádu. Musel jsem se jít přesvléknout. Večer jsme zase jedli hodně pozdě a samá nezdravá jídla. V neděli ráno už jsem měl pořádný pupek. Kluci si ze mě utahovali, ale vrátil jsem jim to, protože oni mají pupek taky. Když jsem přijel domů, táta mi řekl, že jsem pořádně přibral. Protože bylo léto, chodil jsem na koupaliště. Tam byl můj pivní pupek vidět a kamarád mi řekl, že bych se sebou měl něco dělat. Nevěděl jsem, zda mám pupek zatahovat, nebo ne. Pupek se pořád pomalu zvětšoval a teď už je pořádný. Měřím 180 cm a vážím 86 kg. Předtím jsem vážil 75 kg. Bál jsem se jít do školy, do deváté třídy, protože jeden kluk měl sice nadváhu, ale nikdo neměl takový pivní pupek. A navíc jsem přes prázdniny začal nosit brýle. Na dálku 1 dioptrii a na blízko 1,5 dioptrie. Takže jsem se moc bál, jak to skončí. Ale přišel jsem do třídy a byl jsem šokován. 5 kluků začalo nosit brýle, a z 12 nemělo pupek jen 7. Sice jsem měl největší, ale zvykl jsem si. Jen bych chtěl poradit. Nevíš, jak se pivního pupku zbavit? Předem děkuji za odpověď!
Kluk, 15 let
PS: zařadit do váha

kluk, 15 let, 20. září 2018

ahoj,

pokud jsi měl o prázdninách na chatě s kamarády méně pohybu a více jsi jedl, pak Tvůj přjem energie byl vyšší než výdej energie. A ta nevyužitá energie se pak ukládá ve formě tuku - u mužů a chlapců většinou v oblasti břicha. Nepřibereme obvykle během jednoho či dvou dnů, jedná se o delší dobu.
Řešením, jak se břicha (pupku) zbavit je být více aktivní - pravidelně se hýbat a jíst zdravě a přiměřeně - vyhýbat se zdrojům prázdných kalorií, které jsou bohaté na energii, ale chudě na živiny (slazené nápoje, limonády, energetické nápoje, fast food pokrmy - hranolky, hamburgery, apod., chipsy a slané pochutiny, sladkosti). Jíst pravidelně v průběhu dne - 3 hlavní jídla (snídaně, oběd, večeře) a mezi nimi menší svačiny (jedna až dvě dopoledne, jedna odpoledne - pokud odpoledne sportuješ, tak i odpoledne měj menší svačiny dvě). Měl bys za den sníst 2 porce ovoce a 3-4 porce zeleniny (střídej různé druhy), zařazuj také mléko a mléčné výrobky.
Tipy a informace, recepty můžeš najít třeba na webových stránkách Vím, co jím - www.vimcojim.cz
Můžeš si o tom promluvit s rodiči a společně můžete Tvoje stravování upravit.
Co se týká pohybu - snaž se zařazovat pravidelně různé sportovní aktivity - vyražte s kamarády ven, zahrát si fotbal nebo na kolo. Doma můžeš třeba přidat protahovací a posilovací cvičení, jaké znáš třeba z tělocviku.
Bude to chtít nějaký čas takto vytrvat, břicho nezmizí hned, jde to postupně, pomaleji.
Držíme palce, ať se Ti dobře daří, Vím, co jím

Moje tělo - váha

Ahoj chtěla bych se zeptat jak se zbavit tuku na břiše momentálně měřím 160 a vážím 57(na lačno) prostě mám hodně tuku na břiše. Přes prázdniny jsem zhubla 13,5 kilo vím že je to moc na rychlo proto si jídelníček udržuji zdravý. K snídani jím třeba light jogurt, ovesnou kaši ( ne ty sladké ale tu která má méně cukru 3,7 na 100 g) cornflakes s Polo tučným mlékem, vajíčka, ovoce ke svačině ve škole mám VŽDY ovoce oběd normálně ve škole k svačině mám plátky s gottyge sýrem, nebo jogurt, vajíčka a k večeři mám vždy něco lehkého ovoce, zelenina a co se týče něčeho sladkého, Slaného, tučného tak sladký slaný nebo tučný jsem měla naposled v červenci (od července jsem neměla čokoládu, sušenku, chipsy ani minerálku džus kolu, hranolky NO PROSTĚ NIC ani zmrzlinu) a ani mě to netrápí... A sportu mám poměrně hodně tréninky 1-2 týdne, zápasy každý týden, florbal, tělocvik děkuji moc!

Holka 14, 18. září 2018

ahoj,
hubnutí o kterém píšeš, mi přijde velmi rychlé - je skvělé, že se nyní stravuješ zdravě, nezapomínej ale, že potřebuješ dostatek energie a živin pro růst, kterým procházíš. Nebylo by zdravé hladovět nebo jíst málo. Večeře by rozhodně měla být větší - kousek ovoce nebo zeleniny je málo. Dej si např. kousek chleba se sýrem nebo lučinou a zeleninou nebo jogurt + kousek pečiva a malou porci ovoce. Může být i teplé jídlo - brambory vařené, kousek ryby (treska, losos, filé) nebo libového masa a zelenina (čerstvá nebo dušená, pečená, vařená).
Tuk z břicha postupně ztratíš pravidelným cvičením (jak aerobní cvičení jako je běh, rychlá chůze, jízda na kole, tak i anaerobní cvičení - posilování) a zdravým stravováním. Vhodné by pro Tebe mohlo být třeba cvičení pilates, které pomáhá ke správnému postoji a také formuje oblast břicha, boků.
Momentálně je Tvoje váha vzhledem k věku a výšce v pořádku, nejspíš ještě trochu vyrosteš, nemusíš tak dále hubnout nijak výrazně a ani rychle.
Ať se Ti dobře daří přeje Vím, co jím

Moje tělo - váha

Ahoj, nedávno jsem vám psala o mojí depresi a sebevražedných myšlenkách, ale mám ještě jeden problém, a to ohledně váhy. Vždycky jsem byla malá a drobná, a zatímco spolužáci měli klidně 50kg, já měla 30kg. Ještě "nedávno" jsem měla 42kg, chtěla jsem míň, ale nechala jsem to. Nedávno jsem se zvážila jinde (nemáme doma váhu) a uviděla 46kg. Jasně, není to nejspíš moc, ale mě to děsí. Vadí mi moje tělo, obzvlášť stehna, ale hlavně ty čísla na váze...
Nevím, co dělat...

holka, 15 let, 160cm, 16. září 2018

ahoj,
pokud poměříme Tvou váhu vzhledem k věku a výšce, je zcela v pořádku, optimální. V době dospívání prochází naše tělo změnami - dívkám nejen rostou prsa, ale mírně se zaoblují stehna, zadeček. Jsou to změny zcela běžné, postava se vyvíjí, mění se. Tyto změny se dějí všem dospívajícím dívkám, nicméně dokážou dívku i zaskočit.
Pouze jsi se vážila, neměřila sis výšku - mohlo se stát, že jsi povyrostla i do výšky - a nárůst váhy tak odpovídá tomuto růstu. Je také otázka, kdy jsi se vážila (za jakých podmínek) - naše váha je nejnižší ráno, na lačno (po vyprázdnění na WC) - během dne, jak přijímáme potravu a tekutiny, tak se váha mění. Dokonce 2-3 kilogramy jsou takto pohyblivé.
Navíc číslo na váze neříká nic o tělesném složení (množství svalové hmoty a tuku v těle) nebo kondici. Není tolik důležitým parametrem.
Poměrně přesné váhy bývají u lékaře (pediatra) a vážení bývá součástí pravidelných prohlídek (spolu s měřením).

Ať se Ti dobře daří přeje Vím, co jím

Moje tělo - váha

Co mám dělat jsem strašně tlustá, je mi 13 vážím 65 kg, měřím 175, potřebuji zhubnout, kolik mám přijmout kalorií ,abych zhubla, nebo nějaký jídelní plán děkuji

holka, ?? le, 14. září 2018

Ahoj,
podle indexu BMI je tvá váha vzhledem ke tvé výšce a věku naprosto optimální a rozhodně nemusíš hubnout. Stačí, když budeš dodržovat zdravý a vyvážený jídelníček, doplníš ho dostatečným množstvím pohybu a nebudeš muset svou váhu řešit ani v budoucnu.
Měj se hezky!
Bára

Moje tělo - váha

Myslíte že je moje váha narmální měžím 154 cm a vážím 44 kg.

holka, 13 let, 11. září 2018

Ahoj,
podle indexu BMI je tvá váha vzhledem k tvé výšce a věku naprosto optimální. Dodržuj pestrý a zdravý jídelníček, doplň ho dostatečným pohybem a nemusíš se obávat, že bys měla v budoucnu s váhou jakýkoli problém.
Měj se hezky!
Bára

Moje tělo - váha

Ahoj, mám problém s mojí váhou.
Je mi 12 let, vážím asi 37 a měřím 157 cm. Vím že je to málo, ale nedaří se mi moc tloustnout. Před prázdninama jsem měla asi 39, ale potom jsem měla střevní chřipku a zvracela sem a zhubla asi 2 kila. Moc ráda bych to nabrala zpět, ale nejde mi to. Je to pro mě dost těžké. Snažím se jíst docela normálně, ale nechutna mi maso, chutná mi jenom kuřecí a krůtí a trochu ryby. Fakt už ale nevím, jak mám ztloustnout.

holka, 12 let, 13. září 2018

ahoj,
nemusíš přibrat zpět váhu nijak rychle, stačilo by třeba vrátit se na svou původní váhu za 1-2 měsíce. Zkus si přidat třeba jednu menší svačinu nebo druhou večeři do svého jídelníčku. Může to být třeba jogurt a kousek ovoce nebo pečiva, kousek chleba s máslem a sýrem, apod. Pokud se hodně věnuješ pohybu, sportuješ, může být vhodné třeba mírně aktivity snížit (např. zkrátit dobu trvání aktivit, apod.).
Pokud chceme zvýšit svou hmotnost, musíme více energie přijmout než vydat.
Držíme palce, ať se ti dobře daří, Vím, co jím

Moje tělo - váha

Ahoj Alíku dneska jsem se dívala že loni na preventivní prohlitce jsem vážila 53 kg a 163 cm dneska mám 58kg 167cm nevážím moc

holka, 12 let, 13. září 2018

ahoj,
můžeš být zcela klidná - jak před rokem, tak i nyní je Tvoje váha vzhledem k věku i výšce zcela optimální. Rozhodně tedy nevážíš moc.
Hezké zářijové dny přeje Vím, co jím

Moje tělo - váha

Zdravím Alíka a Modrou linku,
Mám problém. Týká se to mé váhy, závodně plavu, což znamená že jsem dost hubený. Vážím 39kg a měřím 156cm. Nejsem na to pyšný, přitom si uvědomuji že mi vyhovuje být více hubený než tlustý, neboť se opravdu bojím o svůj vzhled. Bojím se, že se mi například něco stane a já budu ošklivý a lidé se mi budou smát. Nejsem na to pyšný, občas si připadám kvůli tomuhle uboze.
Na prázdniny nám plavání skončilo, tudíž jsem nedělal žádný sport aktivně. Začal jsem si všímat že na některých místech mi přibývá mírně tuk. Znervozňuje mě to.
Nejsem anorektik, vím že to tak pro mnoho lidí vypadá, ale nejsem. Jím normálně, podle svého, vím že ty porce nejsou tak velké ale jím.

Bojím se toho že stloustnu. Že budu ošklivý a nebudu plnit očekávání. Bojím se, že nebudu splývat s davem a že skončím naprosto sám. Potřebuji dělat věci, které dělají ostatní v mém věku, abych nebyl za "divného".

Více lidí mi už řeklo, že něco není vpořádku. Proto žádám vás o pomoc. Jsem vpořádku?
Předem děkuji za odpověd
S pozdravem Daniel

Daniel, 13 let, 26. srpna 2018

Ahoj Danieli,

popisuješ své pocity ohledně vlastního těla a postavy a ptáš se, zda jsi v pořádku. Máš obavy, že budeš ošklivý, že se Ti lidé budou smát, bojíš se o svůj vzhled. Hlídáš se, abys neztloustl, možná Ti úvahy o vlastním těle zabírají dost času a trápíš se tím. Nevím, co si představuješ pod pojmem anorektik, ale pocity, které popisuješ, bývají s anorexií, která je poruchou vnímání vlastního těla, spojeny. Na otázku, zda je Tvá postava i vnímání sebe sama v pořádku, by Ti spíše pomohli odpovědět nutriční poradce a psycholog např. v rámci poradny Anabell, kontakty ve svém okolí si můžeš najít na internetu. Byla by škoda, kdyby Ti starosti o Tvůj vzhled bránily ve spokojeném každodenním životě, s psychologem bys mohl pracovat také na vztahu k sobě samému, abys nebyl pod tlakem očekávání a různých strachů.

Držíme Ti palce.
Modrá linka

Moje tělo - váha

Ahoj
Je možné do jara zhubnout 20kg?

Děkuji předem za odpověď

holka, 13 let, 9. září 2018

Ahoj,
na tvou otázku neexistuje jednoduchá, ani jednoznačná odpověď. Při hubnutí samozřejmě velmi záleží na tom, jaká je výchozí nadváha, protože u obézních lidí bývá počáteční váhový úbytek výraznější než u těch, kteří nemají nadváhu tak velkou. Důležité však, u kteréhokoli hubnutí, je rozumný přístup (to znamená vhodná úprava jídelníčku a zařazení adekvátního pohybu). Zejména při hubnutí totiž platí, že rychle neznamená lépe. Razantní váhový úbytek způsobený drastickou dietou nebo dokonce hladovkou vede ve finále pouze ke zpomalení metabolismu a jojo efektu.
Přeji ti hodně štěstí!
Bára

Moje tělo - váha

Ahoj chtěla jsem se zeptat jestli je má váha v pořádku, měřím 163 cm a vážím 55kg a je mi 15 let. Chtěla bych vážit 48kg , ale nevím jak toho dosáhnout .Dříve jsem měla problém s anoroxií , ale potom se mi váha vrátila s jojo efektem.
Děkuji za odpověd

natka 15 let, 4. září 2018

Ahoj,
tvoje váha je vzhledem k tvému věku a výšce naprosto optimální a neexistuje jediný důvod, proč bys měla hubnout. A zejména pokud máš zkušenost s poruchou příjmu potravy, je potřeba s hubnoucími tendencemi zacházet jen velmi opatrně. Pokud se u tebe objevuje touha zhubnout o tolik kilogramů, ačkoli k tomu není reálný důvod, měla bys rozhodně vyhledat odbornou pomoc. S pomocí psychologa potom zapracovat na zdravém vnímání svého těla a budování vztahu k němu. Místo přemýšlení nad tím, jak razantně zhubnout se tedy spíš soustřeď na to, aby ses začala mít skutečně ráda a našla opěrné body ve svém životě a vztahu ke svému tělu.
Přeji ti hodně štěstí!
Bára

Moje tělo - váha

Ahoj,
jak už jsem dřív psala, zdravou stravou jsem zhubla ze 70 kg na 60. Pak jsem začala mít žlučníkové záchvaty a zhubla jsem tak na 57-58 kg, před třemi týdny jsem byla na operaci a při propuštění z nemocnice asi po pěti dnech jsem měla 56 a strašně na mně visely džíny, ve kterých jsem přijela. Po návratu domů jsem se asi dva dny cpala houskami, žervé a nízkotučnými jogurty, postavila jsem se na váhu a bylo tam 58 kg, tak jsem zase rychle přestala. Pořád jsem na žlučníkové dietě a asi taky nějakou chvíli budu, takže nesmím tuk, nadýmavá jídla a ostré koření, jinak mám průjem a je mi špatně. Taky mi nasadili rovnátka a jedla jsem jenom kašovitou stravu, takže jsem po pár dnech zhubla skoro na 55 kg. Jenomže pak jsem se pár dní zase cpala, třeba tři odtučněné tvarohy, tři banány, jeden batát a hrnek rýže za den! Pak zase skoro 58 kg, takže teď se snažím krotit, včera jsem snědla 800 kcal a dneska taky... Problém je, že mám strašnou chuť na samotnou bílou rýži, měla jsem jí k obědu skoro dva hrnky, do kalorického limitu se mi to vejde, ale je to strašně moc a nemůžu už dneska nic jíst. Zjistila jsem, že kdykoliv sním víc, než těch 800, přibírám. Moje BMR je asi 1400, ale kdybych jedla i třeba jen 1200, budu za chvíli zase tlustá. Na 164 cm je 55-56 kg strašně moc, i když je to optimální váha, pořád je 50-75. percentil nebo kolik to bylo, všechny holky v mém okolí, které jsou podobně vysoké, mají pod padesát kilo. Nechci ve čtrnácti vážit jako dospělák. Navíc se mi strašně nafukuje břicho, když něco sním, vypadám pak těhotná. Takhle to nejde, nemůžu jíst dva hrnky rýže na posezení, dlouho to nevydržím a budu se zase cpát. Mám pocit, že moje tělo prostě nechce jít pod 55 kg, na 800 kcal by to snad mělo jít rychleji. Chci aspoň 50.
Skoro celou pubertu vážím vždycky víc, než ostatní, a když se dostanu na určitou váhu, tak jedině hladověním a pak to hned naberu. Jedla jsem zdravě asi půl roku a pak už jsem nehubnula, aniž bych snížila příjem. To je nefér.
Ta pevná vůle, kterou jsem měla v době anorexie je pryč. Už jsem přemýšlela i o zvracení, ale jak se znám, tak by to určitě nezůstalo u jednoho a nechci si zničit zuby, do kterých investujeme tolik peněz, jen aby byly perfektně rovné.
Chci zhubnout dál, ale nejde to. Navíc teď po operaci nemůžu cvičit. A potřebuju se aspoň ovládat s tou rýží, tímhle tempem akorát ztloustnu. Nechápu, proč zrovna já...

holka, 14 let, 7. září 2018

ahoj,
těžko takto na dálku vše zhodnotit a vyřešit - neznáme Tě, nevíme, jací jsou Tvoji rodiče, prarodiče. Nejsme všichni stejné postavy - jsme různě vysocí, různě mohutní - někdo je štíhlý (třeba někdy až moc), někdo je postavy robustnější. Částečně dispozici k typu postavy získáváme od našich rodičů a dokonce třeba i prarodičů - pokud mají rodiče postavu mohutnější, je obrovskou výjimkou, že by dítě bylo velmi štíhlé a drobné. Tuhle dědičnou dispozici nezměníme, nezvrátíme.

Je ti 14 let, stále ještě se Tvůj organismus rozvíjí a ještě třeba i dále roste (zejm. pokud se Ti ještě neobjevila menstruace). 800 kcal je strašně malý příjem i pro někoho, kdo neroste, nemusí se učit a není fyzicky aktivní. Takový příjem Ti absolutně nemůže stačit, aby Tvoje tělo fungovalo. Když tělo nedostává správné živiny a jejich dostatečné množství, vysílá impulsy, které člověku dávají znát, že by se měl najíst a spíše ho směrují na sacharidy (a zejm. cukry, jednoduché sacharidy, které jsou zdrojem rychlé energie). Navíc pokud si některé potraviny odpíráme, může být naše touha po nich (bažení), velmi silná. Ale dát si bílou rýži, maso a zeleninu není nic špatného.
Potíže s trávením (pocity nafouknutí, bolesti břicha) mohou souviset i s tím, že opakovaně hladovíš a pak máš třeba tendenci se přejíst.

Čím více se budeš snažit omezovat příjem stravy a snažit se hubnout hladověním, tím více si do budoucna škodíš s ohledem nejen na zdraví, ale i na udržování váhy.
Myslím si, že je opravdu velmi důležité, abys znovu vyhledala odborníka specializujícího se na léčbu poruch příjmu potravy (PPP) a vše řešila spolu s ním. Věřím, že Ti pomůže nastavit vyváženější stravování, abys neměla tendenci jíst třeba jen rýži a byly zastoupeny v dostatečném množství všechny potřebné živiny.

Držíme palce, aby se Ti podařilo zdravé stravování - se kterým budeš spokojená - nastavit a bylo Ti lépe.
Vím, co jím

Moje tělo - váha

Ahoj mám problém, jsem (podle mne) strašně tlustej je mi 11 a půl a mám 50 kilo měřím 152 cm a dělá mi to deprese a stres. Nevím co mám dělat. Prosím pořád jak si zlepšit váhu. Diky

kluk, 11 let, 26. srpna 2018

Ahoj,
podle indexu BMI je tvá váha skutečně vyšší, než by měla vzhledem k tvému věku a výšce být. V první řadě se tedy zkus zamyslet nad tím, jak se stravuješ a kolik máš pohybu. Pokud chce člověk zhubnout, musí být jeho kalorický příjem menší než výdej. Cesta ovšem zcela jistě nevede přes diety a hladovky, jejichž jediným výsledkem je jo-jo efekt. Uprav jídelníček tak, abys byl schopný ho dlouhodobě dodržovat. To znamená omezit výrazně sladkosti a slazené nápoje (případně fastfood, pokud jej navštěvuješ). Místo nich zařaď ovoce a zeleninu. Možná je chyba i ve velikosti porcí, takže je můžeš zkusit i lehce zmenšit. Snaž se zařadit do svého programu co nejvíc pohybu. Klidně můžeš začít jen pozvolna, to znamená například svižnými procházkami, a postupně přidávat. Najdi si však takový sport či druh pohybu, který tě bude bavit a nebudeš se k němu muset nutit. Tak zvýšíš pravděpodobnost, že u něj vydržíš dlouhodobě. Pokud bude tvůj jídelníček zdravý a pestrý a zároveň ho doplníš dostatečným množstvím pohybu, úbytek váhy se zcela jistě musí dostavit.
Měj se hezky!
Bára

Moje tělo - váha

ahoj Alíku s spol chtěl bych se zeptat v březnu tohoto roku jsem byl v lázních na hubnoucím pobytu sice po příjezdu domů jsem dost věcí porušil,ale o prázdninách jsem se zas nastartoval a zas to začínám dodržovat problém,ale je že vždy když jdu cvičit není to cvičení tak efektivní. vážím momentálně 62,4kg a měřím 163 cm potřeboval bych zhubnout a zároven nabrat svalovou hmotu jenže do posilovny chodit nechci zjistil jsem totiž že když se nikomu ze známých nesvěřím o cvičení tak jsem schopen aspon začít cvičit.Děkuju za odpověd

kluk, 13 let, 1. září 2018

Ahoj,
je skvělé, že jsi se přes prázdniny věnoval sám sobě a znovu nastartoval změnu. A je i dobře, že si uvědomuješ, že je nutné pokračovat a vytrvat. Ideální by pro Tebe bylo zařazovat různé druhy pohybu - jak aktivity aerobní (běh, rychlá chůze, nordic walking, jízda na kole, běh na lyžích, apod.), tak i posilovací cvičení s vlastní vahou.
Můžeš si třeba i dát jeden den obě aktivity - třeba 30 minut aerobní aktivity a 30 minut posilovacích cvičení.

Píšeš, že cvičení není efektivní. Co za tím stojí? Nevydržíš třeba sám cvičit tak dlouho? Nebo Tě aktivita, které se věnuješ, moc nebaví?

Můžeš zkusit různé druhy aktivit, třeba najdeš nějakou jinou, která by pro Tebe byla atraktivnější, zábavnější.
Zkus také popřemýšlet, jestli by nebylo možné se třeba domluvit s někým z kamarádů, že se budete hýbat (cvičit) společně.
Ne nadarmo se říká, že „ve dvou se to lépe táhne“ - když se třeba jednomu nechce, druhý ho podpoří a pomůže najít motivaci, proč jít cvičit. Také se vzájemně lidé motivují při cvičení vydržet, nevzdat to.

Držíme palce, ať se Ti dobře daří!
Vím, co jím

Moje tělo - váha

Ahoj alíku a spol. vážím 49 kg a měřím 152 cm přijde mi že jsem nejtlustší holka ze třídy .Jak mám zhubnout?Předem dík za odpověď.

holka, 11 let, 18. srpna 2018

Ahoj,
Tvoje váha je o něco vyšší, než by vzhledem k věku a výšce měla být. V tomto věku nemusí být nutné váhu snižovat - spíše ji stabilizovat, aby dále nestoupala - protože lze počítat s tím, že ještě porosteš do výšky.
Těžko takto na dálku poradit, co bys mohla ve svém životním stylu změnit, když Tě neznáme a nevíme, jak se stravuješ. Určitě by ses měla snažit vyhnout prázdným kaloriím v podobě sladkostí, slazených napojů a ovocných džusů, slaným pochutinám (chipsy, tyčinky, apod.), smaženým jídlům a jídlům rychlého občerstvení (hamburgery, párek v rohlíku, apod.).
Naopak bys měla jíst pravidelně - 3 hlavní jídla denně - snídaně, oběd, večeře a 2 menší svačinky denně. Jez dostatek ovoce a zeleniny - zeleninu 3-5 porcí denně (ke každému hlavnímu jídlu vždy kousek zeleniny), ovoce 2 porce denně. Každý den bys také měla jíst mléko a mléčné výrobky (jogurt, sýr tvrdý nebo cottage, lučinu, žervé, tvaroh, kefír nebo acidofilní mléko), pečivo a cereálie (cereálie nedoslazované - třeba sypké müsli s ovocem, pečivo ideálně chléb nebo žitné, celozrnné pečivo), také bys měla jíst pravidelně ryby, vejce, luštěniny, těstoviny a rýži, libové maso a libovou šunku. Neměla by ses přejídat, ale ani hladovět.
Konkrétně Ti může více poradit pediatr - domluv se třeba s maminkou nebo tatínkem, že byste společně za lékařem zašli.

Důležitý je i pravidelný pohyb - zkus denně zařadit půl hodiny nějaké aktivity - třeba procházka svižnou chůzí, jízda na kole, aerobic, tanec, apod.

Moje tělo - váha

Ahoj,
je to divné ale libi se mi tloustnuti a chci pribrat alespoň 10 kg.
Není to nějaká porucha?

Kluk, 12 let, 17. srpna 2018

ahoj,
pokud nemáš velmi nízkou váhu, nebylo by vhodné takové množství kil nabrat. Mělo by to pak dlouhodobě špatný vliv na Tvoje zdraví.
Jsou lidé, kterým se líbí jejich postava taková, jaká je (tj. třeba i výrazná nadváha nebo obezita), nebo se jim líbí pozorovat jiné lidi při jídle. Každopádně chtít takto výrazně přibrat běžné není.
Nepojmenovala bych to přímo jako poruchu, ale myslím si, že by pro Tebe mohlo být dobré to probrat s odborníkem - s psychologem.
Psycholog je odborník na psychiku, který Ti může pomoci se v pocitech vyznat. Nejlépe by tedy bylo svěřit se s pocity nejprve někomu z rodičů a společně pak zajít na poradu s psychologem.
Ať se Ti dobře daří přeje Vím, co jím

Moje tělo - váha

Ahoj. Chtěl bych se zeptat na mou váhu. Měřim 160 a vážím 56..
Vždy jsem byla při těle a moje kamarádky tak hubené. Chci být taky hubena a mít mezeru mezi stehny. Sladké a nezdravé jidlo už nejim.. Jak bych měla zhubnout alespoň na 50 kg?

holka, 13 let, 19. srpna 2018

Ahoj,
Tvoje váha je vzhledem k věku a výšce zcela v pořádku - takže hubnout nijak nepotřebuješ. Každý jsme trochu jiný - částečně i dispozici k tělesným proporcím dědíme po našich rodičích a prarodičích. Někdo je vysoký a štíhlý, někdo je více podsaditý, je to různé.
Mezera mezi stehny není znakem zdravé a hezké postavy, naopak spíše značí nízkou váhu a až nezdravou štíhlost - není to nic, čeho by měl člověk chtít dosáhnout.
Nejlépe by tak pro Tebe bylo žít dál zdravě - jíst pravidelně, nekonzumovat prázdné kalorie v podobě sladkostí, slaných pochutin jako jsou chipsy, tyčinky, slazené nápoje a smažené pokrmy. Denně jez 2 porce ovoce a 3-5 porcí zeleniny, konzumuj cereálie, těstoviny, luštěniny, mléko a mléčné výrobky, ryby, libové maso, vejce.
Další je také pravidelný pohyb - např. procházky, běh, jízda na kole, ale třeba i tanec, apod. Určitě najdeš nějakou aktivitu, která Tě bude bavit.

Držíme palce, ať se Ti dobře daří!
Vím, co jím

Moje tělo - váha

Ahoj stránko jak mam nabraz svalovou hmotu jsem hubenej važim 62 kilo měřim 175 je mi 15 jak mam posilovat ? Popřípadě mam chodit do posilovny prosim poraďte nechci bejt takový hubeňour .chtěl bych hlavně svaly břišáky... Prosim poraďte

kluk, 15 let, 11. srpna 2018

Ahoj,

v tvém věku je na chození do posilovny ještě brzy - bylo by lépe tak počkat, až budeš ještě trochu starší (např. 17-18 let). Pak bude důležité také to, aby Ti někdo poradil, jak správně cvičit, aby sis neškodil (není vhodné zvedat větší zátěže, přetěžovat klouby - je také nutné, aby se člověk naučil cvik správně provádět).

Zatím můžeš doma zařadit posilování s vlastní váhou - a bude dobře zařazovat nejen cviky zaměřené na břicho, ale i na další svalové skupiny (paže, záda, nohy). Potřebuješ, aby se Tvoje tělo rozvíjelo komplexně.

Nejprve můžeš zařadit cviky, které znáš z hodin tělocviku, další cviky by Ti pak mohl poradit učitel tělesné výchovy nebo trenér sportovního kroužku (pokud do nějakého chodíš).

Určitě by ses měl věnovat ale i sportovním aktivitám jiného typu, abys svoje tělo nezatěžoval jen jednostranně. Důležité je také vhodné stravování - pro tvorbu svalů potřebujeme dostatek kvalitních bílkovin (vejce, mléko a mléčné produkty, libové maso a ryby, luštěniny, ořechy). Není třeba jíst jich zase až příliš, ale pro svůj růst a vývoj bys měl denně přijmout 120 g bílkovin. Každé hlavní jídlo by mělo obsahovat zdroj bílkovin, podobně i větší svačiny.

Ať se Ti dobře daří přeje Vím, co jím.

Moje tělo - váha

Ahoj Alíku,
Mám takový dotaz, měřím 156 cm a váží 67 kg, ano možná si říkáš cože? Na tolik kolik měří a na to kolik má let docela velká váha... Ano je to tak, chtěla bych s tím něco dělat, protože nemůžu nosit dvoudílné plavky, uplé věci atd. Jenže diety je mi blbé držet k vůli tomu že by mi chodily ze všech stran urážky a posměchy... Snažím se více chodit, cvičit ale stejně to moc nepomáhá, za 2 měsíce jsem zhubla jen 4 kg... Což se mi zdá málo, chci to nějak urychlit, nemohli by jste mi prosím poradit?

holka, 14 let, 4. srpna 2018

ahoj,
máš pravdu, že je Tvoje váha vzhledem k výšce i věku vyšší, než by měla být. A je skvělé, že jsi se rozhodla s tím něco dělat a začala ses více hýbat.
Držet dietu v dospívání bys neměla, podstatné je, abys jedla zdravě a přijímala dostatek energie a živin pro každodenní aktivity i růst. Co udělat můžeš je omezit příjem prázdných kalorií (tedy potravin, které nám dodávají hlavně energii, ale téměř žádné živiny) - sladkostí, slazených nápojů a limonád, slaných pochutin (tyčinky, chipsy, krekry, apod.) a smažených pokrmů, pokrmů rychlého občerstvení (fast food).
Je skvělé, že se Ti podařilo snížit váhu o 4 kg za 2 měsíce! To je bezvadný výsledek, každý týden jsi zhubla o půl kilogramu. Zhubnout 1 kg tuku zabere docela dost času - musíš vydat energii odpovídající 38 000 kJ (opravdu tolik jí 1 kg tuku obsahuje). A to se urychlit nijak nedá - pokud člověk rychle významně sníží váhu (např. při hladovění), jedná se většinou o ztrátu vody.
Naopak se snížení váhy o 0,5 kg za týden považuje za ideální, protože je hubnutí postupné - což je lepší pro to, aby se pak také sníženou váhu dařilo lépe udržet (což ja také velmi důležité). Určitě zkus dál více chodit a třeba vyzkoušet i nějakou další pohybovou aktivitu, která by Tě mohla bavit.
Držíme palce, aby se Ti dobře dařilo! Hezké léto přeje Vím, co jím

Moje tělo - váha

Dobrý den je mi 13 let a nedaří se mi zhubnout a vážím 64kg

Ahoj,
vzhledem k tomu, že jsi nenapsala, kolik měříš centimetrů, netuším, jestli je tvoje současná váha v normě, nebo bys potřebovala zhubnout. Obecně však lze říci, že člověk hubne tehdy, pokud je jeho kalorický příjem menší než jeho výdej. Pokud se zaměříš na zdravý a vyvážený jídelníček a pravidelný pohyb, zcela jistě postupem času dosáhneš zdravé váhy. Rozhodně však nemá smysl držet žádné hladovky a jednostranně zaměřené diety, které vedou pouze ke zpomalení metabolismu, jojo efektu a zdravotním problémům.
Měj se hezky!
Bára