Poradna: Alík radí dětem

Na otázky odpovídají

pracovníci linky důvěry Modrá linka, Alíkova kamarádka BáraV, odborníci na boj proti kouření z projektu Nekuřátka a správci. Občas odpovídá i sám Alík.

Dotazy smí pokládat čtenáři mladší 15 let.

Moje tělo - váha

Ahoj, jaká je ideální váha pro holku 15-16 let, cca 160cm? :)
Předem dík!

Milá Viky,
optimální hmotnost pro dívku 15 let s výškou 160 cm je v rozmezí 47 až 56 kg.
Hezký podzim přeje Vím, co jím.

Moje tělo - váha

Ahoj , chtěla bych se zeptat jak mám jíst abych nepřibírala po hodně velkém hladovění ... Můj jídelníček byl třeba k snídani jablko pak k svačině 1 suchar oběd polévka nebo rýže prostě co je zdravé a pak zase 1suchar a to bylo vše pomoc mi chci zůstat na své váze a normálně jíst

holka, 14, 18. října 2018

ahoj,
je vidět, že Tě jídlo a jeho složení, porce, hodně trápí, protože jsi se na něj ve svých dotazech už ptala. Naše odpověď Tě asi zřejmě neuspokojila, když se dotazuješ znovu, už poněkolikáté.
Tvůj problém ale nejde takhle jednoduše vyřešit na dálku tím, že ti stanovíme nějaké porce a potraviny - nemůžeme to udělat, protože o Tobě víme jen věk, váhu a výšku. To je strašně málo - nevíme jak jsi doteď rostla, jaké Tě trápí nemoci, jak konkrétně vypadá Tvoje stravování v poslední době (množství energie, základních živin - bílkovin, sacharidů a tuků).

Tvůj problém musíš řešit osobně, s rodiči a s odborníkem. Stejně tak je tomu třeba v případě, že máme nějaký zdravotní problém - např. bolí nás břicho, máme kašel. Lékař na dálku taky nemůže zjistit, jestli nemáme zánět slepého střeva nebo zda kromě kašle nemáme ještě další potíže - musíme za ním přijít osobně, aby nás vyšetřil, posoudil intenzitu potíží a pak nás léčil. Podle výsledků vyšetření lékař zjistí, o co se jedná a zvolí vhodný postup léčby.

Měla by ses tedy se svým problémem svěřit rodičům a společně s nimi se pak zajít poradit s lékařem nebo odborníkem na výživu (nutričním terapeutem nebo dietologem), který Ti může konkrétněji doporučit, jak by Tvoje strava měla vypadat a kolik bys měla denně opravdu přijmout denně energie a všech živin.

Držíme Ti palce, aby se podařilo Tvoje stravování dobře nastavit a jídlo pro Tebe neznamenalo stres.
Vím, co jím

Moje tělo - váha

Ahoj, nerada bych tu psala svoji váhu. Ale mám 30kg nadváhu a měřím 175cm. Moc si přeji zhubnout, ale nejde mi to. Máte nějaké rady jak zhubnout?

holka, 13 let, 10. října 2018

Ahoj,
pokud máš skutečně potvrzené, že tvá nadváha je třicet kilogramů, jedná se o poměrně vysoké číslo a myslím, že by ses do hubnutí měla pustit pod dohledem odborníka. Popros rodiče, jestli by ve tvém okolí nenašli výživového poradce, ke kterému bys mohla přijít na konzultaci. Při shazování velké nadváhy je určitě lepší odborný dohled. Vyhneš se tak případnému jojo efektu či poškození zdraví, které by ti mohla způsobit nevhodná dieta. Výživový poradce ti spočítá ideální kalorický příjem, pomůže ti sestavit jídelníček i doporučí ideální pohyb.
Přeji ti hodně štěstí!
Bára

Moje tělo - váha

Dobrý den je mi 12 let a mám 50kg a chodím d 6.třídy a připadá mi že jsem tlustý. Mám držet dietu nebo je to normální? Děkuji za odpověď Filip

kluk, 12 let, 8. října 2018

Ahoj,
na tvůj dotaz nelze odpovědět, pokud neznám tvou výšku. To, zda náhodou netrpíš nadváhou, ale velmi snadno zjistíš s použitím BMI kalkulačky například na těchto stránkách: vyzivadeti.cz/kalkulacka-bmi/.
Měj se hezky!
Bára

Moje tělo - váha

Docela dlouho si myslím že mám nadváhu... Je mi 12, měřím 150 cm, vážím 40 kg. Ostatní holky z mé třídy váží míň a jsou vyšší než já. Chodím na karate. Kolik bych měla správně vážit?

holka, 12 let, 3. října 2018

Ahoj,
vzhledem k tvému věku a tvé výšce je tvá váha naprosto optimální. Tvé BMI je necelých 18, což znamená, že vůbec nemáš důvod svou váhu řešit. Dál dodržuj zdravý a vyvážený jídelníček, sportuj a nebudeš se muset nadváhy obávat ani v budoucnu.
Měj se hezky!
Bára

Moje tělo - váha

Ahoj Alíku ano už si opět jdu pro radu po zhubnutí jsem měla 54 kilo a to mi přišlo ok a řekla jsem si že už hubnout nebudu že budu jen jíst zdravě kvůli tomu břichu tak jsem k snídani měla vaječnou omeletu z 2 vajec k svačině jsem měla jablko k obědu jsem měla rýží s masem a k svačině jogurt a k večeři vývar no a ráno na lačno ( jako pokaždé se vážím ) jsem měla 55 Alíku paraď jak nepřibírat v mém případě na váze já si myslím že jde o jojo efekt poraď jsem zoufalá a brečím ... Děkuji moooc

Holka 14, 3. října 2018

Ahoj,
jak jsi psala v minulých dotazech, poměrně rychle jsi zhubla 15,5 kg - pokud jsi jedla výrazně méně nebo spíše hladověla a nyní jíš více, může se zpočátku váha o něco zvýšit ale dále se pak zastavit a stabilizovat. To, že se v prvních dnech váha o něco zvýší, je poměrně běžná reakce těla při předchozím výraznějším omezení příjmu energie. Pokud nebudou porce nadměrné, budeš i pravidelně sportovat, váha by se pak měla stabilizovat.

Neznáme samozřejmě Tvoje porce, ale denní strava, jak jsi ji popsala, je úplně v pořádku - naopak je to nejspíše pro Tvůj věk i málo, protože potřebuješ dostatek energie a živin pro růst.

Jídlo by pro Tebe nemělo být stresem, neměla bys mít neustále strach, že se Tvoje váha opět zvýší. Myslím si, že by bylo nejvhodnější zajít se společně s mamkou nebo taťkou poradit s lékařem nebo odborníkem na výživu (nutričním terapeutem nebo dietologem), který Ti může konkrétněji doporučit, jak by Tvoje strava měla vypadat a kolik bys měla denně opravdu přijmout denně energie a všech živin.

Určitě bychom Ti také doporučili přestat se vážit denně, 1-3 kg mezi jednotlivými dny mohou být pohyblivé. Váhu stačí kontrolovat např. 1x za 14 dní. Důležité také je sledovat růst - protože je celkem pravděpodobné, že ještě porosteš do výšky. Když výrazněji rosteš do výšky, často je potřeba, aby se trochu změnila i váha - proto by bylo dobře, aby ses nezaměřila jen na váhu 54 kg. Můžeš být dále štíhlá, ale o něco vyšší a i s vyšším číslem na váze, pokud rosteš.

Držíme palce, ať se Ti dobře daří! Vím, co jím

Moje tělo - váha

Ahoj Aliku, Jak jsem už psala je mi 13let ,merim 163cm a vážím 40kg. Takže jsem dost hubena. Nemáš nějaké typi na to jak přibrat ,ale třeba aby jsem nepřibrala jenom do břicha?Lepsi by to bylo asi přibrat do zadku.. Děla mi to docela problém.. proste nepribiram. Předem dekuji za odpověď .

holka, 13 let, 4. října 2018

ahoj,
Tvoje váha je opravdu vzhledem k věku a výšce nižší, než by ideálně měla být. Pokud se má váha zvýšit, je potřeba aby člověk přijal více energie, než jí vydá - tedy zvýšil příjem stravy (živin). Neznamená to, že by se měl začít stravovat nezdravě a jíst sladkosti nebo pít sladké limonády nebo tak podobně. Obvykle je nutné třeba o něco navýšit porce nebo zařadit navíc třeba svačinu nebo druhou večeři, apod.

Protože nevíme, jak se stravuješ, nejde příliš konkrétněji doporučit, jak bys mohla stravu změnit. Můžeš si ale o tomto promluvit s maminkou nebo s tátou a společně se můžete zajít poradit s lékařem. Spolu pak proberete jak se nyní stravuješ a lékař Ti pak může poradit konkrétněji. Pokud by se Ti déle (několik měsíců) nedařilo přibrat, může pak také vyloučit některá onemocnění, která tomu mohou bránit a zhodnotit i dispozici k postavě a váze podle rodičů - protože i jejich postava a váha tu naši ovlivňuje.

Pokud se hmotnost zvýší, obvykle se spíše rozloží po různých částech těla - u dívek zejm. na bocích, na zadečku, stehnech a trochu i břiše. Nejde si úplně vybrat, že člověk přibere jenom tady nebo tam. Záleží i na typu postavy a také na dispozici po rodičích.

Ať se Ti dobře daří přeje Vím, co jím

Moje tělo - váha

Ahoj! Předem se omlouvám za minulý uvedený věk. Je mi 13.
Ale teď k věci měřím 175 cm a vážím 63 kg. Za sporty dělám basket a na začátku léta jsem začal dělat street workout, ale prvně jsem cvičil s činkami, takže dohromady cvičím už 8 měsíců. Myslím si že mám docela dobrou váhu. Jen někdy si připadám že 63 kg je na můj věk přece jen hodně. Takže bych potřeboval poradit jestli mám zhubnout nebo si udržovat svoji váhu. Předem děkuji za odpověď.

Ahoj,
vzhledem k Tvému věku a výšce je Tvoje váha naprosto v pořádku, optimální. Hubnout tak určitě nepotřebuješ.
Je skvělé, že pravidelně sportuješ, určitě v tom dále pokračuj. A nezapomínej i na zdravé stravování, pestrý jídelníček - ještě stále rosteš a tak potřebuješ dostatek energie, živin, vitamínů i minerálních látek.
Ať se Ti vše daří přeje Vím, co jím

Moje tělo - váha

ahoj jemi 12 let, a mam problem s vahou vazim 50kg a merim asi 151cm ale nejak exstra nejim,predem dekuji za odpoved.

holka, 12 let, 27. září 2018

Ahoj,
podle indexu BMI je opravdu zřejmé, že vzhledem k tvému věku a výšce je tvá hmotnost vyšší, než by měla být. Není možné, abys dodržovala zdravý a vyvážený jídelníček, měla dostatek pohybu a zároveň trpěla nadváhou. Takže prvním krokem by měla být důkladná analýza tvého životního stylu, abys zjistila, kde děláš chybu. Veď si deníček, do kterého si budeš pár dní zapisovat všechno, co sníš a také pohybovou aktivitu. Buď ale poctivá a zapisuj si skutečně všechno, co sníš a vypiješ. Potom si najdi na internetu kalorické tabulky, svoje zápisy do nich zadej a přepočítej na kalorie. Když poté porovnáš kalorický příjem a výdej, nejspíš zjistíš, kde děláš chybu a také nejspíš zjistíš, že z dlouhodobého hlediska je tvůj příjem vyšší než výdej.
Na tomto zjištění potom můžeš dál stavět a udělat úpravy životního stylu směrem k lepšímu zdraví a nižší váze. Pokud by sis na to netroufla sama, není určitě od věci požádat o pomoci nějakého nutričního terapeuta.
Přeji ti hodně štěstí!
Bára

Moje tělo - váha

Ahoj Alíku nyní vážím 55 a chtěla bych si to tak udržet ( zhubla jsem 15,5 kila) . Prosím o radu s jídelníčkem nevím co kdy jíst kolik toho sníst a tak ... Pod postelí mám fakt hrozně moc sladkostí a nezdravého jídla . A když je řeč o nezdravém jídle tak nevím jako kolik toho sníst a hlavně jak často děkuji moc

holka, 14 let, 25. září 2018

ahoj,
většího břicha se zbavíš postupně - zdravým stravováním a pohybem, jak jsme odpovídali v předchozím dotazu. Nejde se ho zbavit ze dne na den nebo v průběhu jednoho týdne, taková změna potřebuje delší čas. I u štíhlých lidí ale bývá drobná kožní řasa na břiše - nejedná se ale o špek.

Naprosto přesný předpis na to, jak by měl vypadat Tvůj jídelníček (porce, výběr potravin, rozložení jídel v průběhu dne) takto na dálku poskytnout nejde, protože o Tobě máme jen málo informací - jídelníček je potřeba přizpůsobit případným zdravotním potížím, sportovním aktivitám, tělesnému složení - a musí se počítat ještě s pokračujícím růstem/dospíváním, které si také žádá určité množství energie a živin.
Denně bys měla mít cca 5-6 jídel - snídani, oběd, večeři a mezi nimi 2 menší svačiny a případně navíc i druhou večeři, malou. Snaž se nekonzumovat smažené pokrmy a saldkosti, sladké limonády a velké množství ovocných džusů. Denně sněz 2 porce ovoce, 3 porce zeleniny, 3 porce mléčných výrobků. Hlídej si i příjem tekutin - pij vodu, ovocný čaj nebo slabý černý čaj.
Snídaně - můžeš si dát třeba chléb s žervé a zeleninou nebo s pomazánkou z tvarohu a zeleninou nebo jogurt bílý či ovocný jogurt (polotučný) s ovesnými vločkami a malou porcí ovoce (např. jogobella, activia, aj.) nebo kaši z ovesných vloček a mléka se skořicí a malou porcí ovoce.
Svačina - porce ovoce a jogurt nebo kefír /250 - 300 ml/ nebo obložený chléb se šunkou, sýrem a zeleninou, tortila se šunkou, sýrem a listovými saláty a rajčaty.
Oběd - ve školní jídelně.
Odpolední svačina - mléko a ovoce nebo jogurt nebo obložený chléb s pomazánkou z tvarohu nebo s lučinou a zeleninou.
Večeře může být, jak už jsem psala např. kousek chleba se sýrem nebo lučinou a zeleninou nebo jogurt + kousek pečiva a malou porci ovoce. Může být i teplé jídlo - brambory vařené, kousek ryby (treska, losos, filé) nebo libového masa a zelenina (čerstvá nebo dušená, pečená, vařená).
Druhá večeře - třeba jogurt nebo hrníček mléka.

Inspirovat se můžeš typizovaným jídelníčkem pro dívky s normální váhou Tvého věku. Najdeš ho zde - vyzivadeti.cz/wp-content/uploads/2013/05/jidelnicek-divky-13-15let.pdf

Aby Tě sladkosti a nezdravá jídla nelákaly, asi by bylo nejlépe je z pod postele odstranit - přenést je třeba do kuchyně, spíže a nechat je „spravovat“ rodiče. Když nebudou jednoduše dostupné, nebudou Tě tolik lákat. Sladkosti a nezdravá jídla by v našem jídelníčku měly tvořit jen malý podíl - ale občas si malou porci sladkosti dát můžeš.

Ať se Ti dobře daří přeje Vím, co jím.

Moje tělo - váha

Ahoj Alíku. Je mi 12 let, měřím 152 cm a mám 37 kg. Bojím se, že mám podváhu, protože ostatní holky ze třídy mají i přes 40 kg. Je moje váha v pořádku? Děkuji za radu.

holka, 12 let, 23. září 2018

Ahoj,
vzhledem k tvému věku a výšce je tvá hmotnost naprosto optimální. Nemáš ani nadváhu, ani podváhu. Dodržuj i dále zdravý a vyvážený jídelníček, nezapomínej na pohyb a nebudeš se muset svou váhou zabývat ani v budoucnu.
Měj se hezky!
Bára

Moje tělo - váha

Ahoj pomocníci, chci se poradit ohledně váhy.
Vždycky jsem byla trochu baculka, ne nějak extrémě, ale třeba v 1. Třídě jsem měřila cca 125cm a vážila 28kg.
Kamarádi o ně říkají že mám dobrou postavu atd...
Odmalička hrají tenis, chodim na trénink 3× do týdne, +3 hodiny TV a občas se proběhnu s pejskem. Moc nesnídám, ráno často nemám hlad ani chuť k jídlu, takže si dám třeba jen banán a o první přestávce se na jim víc. Obědvám ve školní jídelně, takže si myslím umíte představit co. Odpoledne si dám sem tam nějakou sušenku nebo tak a večer jím spíš zdravěji, třeba zeleninový salát s pečivem, potom se snažím už nic nejíst.
Na lačno vážím 48,5 kg, měřím 153 cm. Je to v pořádku nebo se mám snažit trochu zhubnout?
Předem děkuji za odpověď, vždy pomůžete :)

holka, 12 let, 23. září 2018

Ahoj,
vzhledem k tvému věku a výšce je tvá váha naprosto optimální a neexistuje jediný důvod, proč bys měla hubnout. Snaž se dodržovat zdravý a vyvážený jídelníček, soustřeď se i na pravidelné stravování. Podle toho, co píšeš, máš dostatek pohybu a pokud budeš dál dodržovat zdravý životní styl, neměla bys mít ani do budoucna se svou váhou problémy.
Měj se hezky!
Bára

Moje tělo - váha

Ahoj! Chtěla bych vědět jestli moje váha je v pořádku. Měřím 145 cm a vážím 29 kg je to v pořádku? Předem děkuji za odpověď Magda.

holka, 9 let, 19. září 2018

Ahoj,
vzhledem k tvé výšce a věku je tvá váha naprosto optimální. Dodržuj dál zdravý a vyvážený jídelníček, doplň ho pohybem a nebudeš se muset o svou váhu strachovat.
Měj se hezky!
Bára

Moje tělo - váha

Ahoj,
potřeboval bych poradit. Ze začátku prázdnin jsem byl normálně hubený, ale pak jsme jeli s kamarády (většina z nich je starší než já) na chalupu na vesnici. Jel jsem tam v pátek odpoledne. Večer jsme „pařili“ a hodně jsme jedli až do půlnoci. Ráno jsem vstal, podíval se do zrcadla a vidím, že se mi hodně zvětšilo břicho. Snažil jsem se na to nemyslet a vzal jsem si ten den (sobota) volnější tričko. Celý den jsme byli na počítači a omylem jsem na sebe vylil limonádu. Musel jsem se jít přesvléknout. Večer jsme zase jedli hodně pozdě a samá nezdravá jídla. V neděli ráno už jsem měl pořádný pupek. Kluci si ze mě utahovali, ale vrátil jsem jim to, protože oni mají pupek taky. Když jsem přijel domů, táta mi řekl, že jsem pořádně přibral. Protože bylo léto, chodil jsem na koupaliště. Tam byl můj pivní pupek vidět a kamarád mi řekl, že bych se sebou měl něco dělat. Nevěděl jsem, zda mám pupek zatahovat, nebo ne. Pupek se pořád pomalu zvětšoval a teď už je pořádný. Měřím 180 cm a vážím 86 kg. Předtím jsem vážil 75 kg. Bál jsem se jít do školy, do deváté třídy, protože jeden kluk měl sice nadváhu, ale nikdo neměl takový pivní pupek. A navíc jsem přes prázdniny začal nosit brýle. Na dálku 1 dioptrii a na blízko 1,5 dioptrie. Takže jsem se moc bál, jak to skončí. Ale přišel jsem do třídy a byl jsem šokován. 5 kluků začalo nosit brýle, a z 12 nemělo pupek jen 7. Sice jsem měl největší, ale zvykl jsem si. Jen bych chtěl poradit. Nevíš, jak se pivního pupku zbavit? Předem děkuji za odpověď!
Kluk, 15 let
PS: zařadit do váha

kluk, 15 let, 20. září 2018

ahoj,

pokud jsi měl o prázdninách na chatě s kamarády méně pohybu a více jsi jedl, pak Tvůj přjem energie byl vyšší než výdej energie. A ta nevyužitá energie se pak ukládá ve formě tuku - u mužů a chlapců většinou v oblasti břicha. Nepřibereme obvykle během jednoho či dvou dnů, jedná se o delší dobu.
Řešením, jak se břicha (pupku) zbavit je být více aktivní - pravidelně se hýbat a jíst zdravě a přiměřeně - vyhýbat se zdrojům prázdných kalorií, které jsou bohaté na energii, ale chudě na živiny (slazené nápoje, limonády, energetické nápoje, fast food pokrmy - hranolky, hamburgery, apod., chipsy a slané pochutiny, sladkosti). Jíst pravidelně v průběhu dne - 3 hlavní jídla (snídaně, oběd, večeře) a mezi nimi menší svačiny (jedna až dvě dopoledne, jedna odpoledne - pokud odpoledne sportuješ, tak i odpoledne měj menší svačiny dvě). Měl bys za den sníst 2 porce ovoce a 3-4 porce zeleniny (střídej různé druhy), zařazuj také mléko a mléčné výrobky.
Tipy a informace, recepty můžeš najít třeba na webových stránkách Vím, co jím - www.vimcojim.cz
Můžeš si o tom promluvit s rodiči a společně můžete Tvoje stravování upravit.
Co se týká pohybu - snaž se zařazovat pravidelně různé sportovní aktivity - vyražte s kamarády ven, zahrát si fotbal nebo na kolo. Doma můžeš třeba přidat protahovací a posilovací cvičení, jaké znáš třeba z tělocviku.
Bude to chtít nějaký čas takto vytrvat, břicho nezmizí hned, jde to postupně, pomaleji.
Držíme palce, ať se Ti dobře daří, Vím, co jím

Moje tělo - váha

Ahoj chtěla bych se zeptat jak se zbavit tuku na břiše momentálně měřím 160 a vážím 57(na lačno) prostě mám hodně tuku na břiše. Přes prázdniny jsem zhubla 13,5 kilo vím že je to moc na rychlo proto si jídelníček udržuji zdravý. K snídani jím třeba light jogurt, ovesnou kaši ( ne ty sladké ale tu která má méně cukru 3,7 na 100 g) cornflakes s Polo tučným mlékem, vajíčka, ovoce ke svačině ve škole mám VŽDY ovoce oběd normálně ve škole k svačině mám plátky s gottyge sýrem, nebo jogurt, vajíčka a k večeři mám vždy něco lehkého ovoce, zelenina a co se týče něčeho sladkého, Slaného, tučného tak sladký slaný nebo tučný jsem měla naposled v červenci (od července jsem neměla čokoládu, sušenku, chipsy ani minerálku džus kolu, hranolky NO PROSTĚ NIC ani zmrzlinu) a ani mě to netrápí... A sportu mám poměrně hodně tréninky 1-2 týdne, zápasy každý týden, florbal, tělocvik děkuji moc!

Holka 14, 18. září 2018

ahoj,
hubnutí o kterém píšeš, mi přijde velmi rychlé - je skvělé, že se nyní stravuješ zdravě, nezapomínej ale, že potřebuješ dostatek energie a živin pro růst, kterým procházíš. Nebylo by zdravé hladovět nebo jíst málo. Večeře by rozhodně měla být větší - kousek ovoce nebo zeleniny je málo. Dej si např. kousek chleba se sýrem nebo lučinou a zeleninou nebo jogurt + kousek pečiva a malou porci ovoce. Může být i teplé jídlo - brambory vařené, kousek ryby (treska, losos, filé) nebo libového masa a zelenina (čerstvá nebo dušená, pečená, vařená).
Tuk z břicha postupně ztratíš pravidelným cvičením (jak aerobní cvičení jako je běh, rychlá chůze, jízda na kole, tak i anaerobní cvičení - posilování) a zdravým stravováním. Vhodné by pro Tebe mohlo být třeba cvičení pilates, které pomáhá ke správnému postoji a také formuje oblast břicha, boků.
Momentálně je Tvoje váha vzhledem k věku a výšce v pořádku, nejspíš ještě trochu vyrosteš, nemusíš tak dále hubnout nijak výrazně a ani rychle.
Ať se Ti dobře daří přeje Vím, co jím

Moje tělo - váha

Ahoj, nedávno jsem vám psala o mojí depresi a sebevražedných myšlenkách, ale mám ještě jeden problém, a to ohledně váhy. Vždycky jsem byla malá a drobná, a zatímco spolužáci měli klidně 50kg, já měla 30kg. Ještě "nedávno" jsem měla 42kg, chtěla jsem míň, ale nechala jsem to. Nedávno jsem se zvážila jinde (nemáme doma váhu) a uviděla 46kg. Jasně, není to nejspíš moc, ale mě to děsí. Vadí mi moje tělo, obzvlášť stehna, ale hlavně ty čísla na váze...
Nevím, co dělat...

holka, 15 let, 160cm, 16. září 2018

ahoj,
pokud poměříme Tvou váhu vzhledem k věku a výšce, je zcela v pořádku, optimální. V době dospívání prochází naše tělo změnami - dívkám nejen rostou prsa, ale mírně se zaoblují stehna, zadeček. Jsou to změny zcela běžné, postava se vyvíjí, mění se. Tyto změny se dějí všem dospívajícím dívkám, nicméně dokážou dívku i zaskočit.
Pouze jsi se vážila, neměřila sis výšku - mohlo se stát, že jsi povyrostla i do výšky - a nárůst váhy tak odpovídá tomuto růstu. Je také otázka, kdy jsi se vážila (za jakých podmínek) - naše váha je nejnižší ráno, na lačno (po vyprázdnění na WC) - během dne, jak přijímáme potravu a tekutiny, tak se váha mění. Dokonce 2-3 kilogramy jsou takto pohyblivé.
Navíc číslo na váze neříká nic o tělesném složení (množství svalové hmoty a tuku v těle) nebo kondici. Není tolik důležitým parametrem.
Poměrně přesné váhy bývají u lékaře (pediatra) a vážení bývá součástí pravidelných prohlídek (spolu s měřením).

Ať se Ti dobře daří přeje Vím, co jím

Moje tělo - váha

Co mám dělat jsem strašně tlustá, je mi 13 vážím 65 kg, měřím 175, potřebuji zhubnout, kolik mám přijmout kalorií ,abych zhubla, nebo nějaký jídelní plán děkuji

holka, ?? le, 14. září 2018

Ahoj,
podle indexu BMI je tvá váha vzhledem ke tvé výšce a věku naprosto optimální a rozhodně nemusíš hubnout. Stačí, když budeš dodržovat zdravý a vyvážený jídelníček, doplníš ho dostatečným množstvím pohybu a nebudeš muset svou váhu řešit ani v budoucnu.
Měj se hezky!
Bára

Moje tělo - váha

Myslíte že je moje váha narmální měžím 154 cm a vážím 44 kg.

holka, 13 let, 11. září 2018

Ahoj,
podle indexu BMI je tvá váha vzhledem k tvé výšce a věku naprosto optimální. Dodržuj pestrý a zdravý jídelníček, doplň ho dostatečným pohybem a nemusíš se obávat, že bys měla v budoucnu s váhou jakýkoli problém.
Měj se hezky!
Bára

Moje tělo - váha

Ahoj, mám problém s mojí váhou.
Je mi 12 let, vážím asi 37 a měřím 157 cm. Vím že je to málo, ale nedaří se mi moc tloustnout. Před prázdninama jsem měla asi 39, ale potom jsem měla střevní chřipku a zvracela sem a zhubla asi 2 kila. Moc ráda bych to nabrala zpět, ale nejde mi to. Je to pro mě dost těžké. Snažím se jíst docela normálně, ale nechutna mi maso, chutná mi jenom kuřecí a krůtí a trochu ryby. Fakt už ale nevím, jak mám ztloustnout.

holka, 12 let, 13. září 2018

ahoj,
nemusíš přibrat zpět váhu nijak rychle, stačilo by třeba vrátit se na svou původní váhu za 1-2 měsíce. Zkus si přidat třeba jednu menší svačinu nebo druhou večeři do svého jídelníčku. Může to být třeba jogurt a kousek ovoce nebo pečiva, kousek chleba s máslem a sýrem, apod. Pokud se hodně věnuješ pohybu, sportuješ, může být vhodné třeba mírně aktivity snížit (např. zkrátit dobu trvání aktivit, apod.).
Pokud chceme zvýšit svou hmotnost, musíme více energie přijmout než vydat.
Držíme palce, ať se ti dobře daří, Vím, co jím

Moje tělo - váha

Ahoj Alíku dneska jsem se dívala že loni na preventivní prohlitce jsem vážila 53 kg a 163 cm dneska mám 58kg 167cm nevážím moc

holka, 12 let, 13. září 2018

ahoj,
můžeš být zcela klidná - jak před rokem, tak i nyní je Tvoje váha vzhledem k věku i výšce zcela optimální. Rozhodně tedy nevážíš moc.
Hezké zářijové dny přeje Vím, co jím