Poradna: Alík radí dětem

Na otázky odpovídají

pracovníci linky důvěry Modrá linka, Alíkova kamarádka BáraV, odborníci přes výživu z projektu Vím, co jím, odborníci na kouření z projektu Nekuřátka a správci. Občas odpovídá i sám Alík.

Dotazy smí pokládat čtenáři mladší 16 let.

Moje tělo - váha

Ahoj,
Je mi 12 let, měřím 155 cm, ale vážím asi 37-38 kg. Je to si myslím docela málo, podle BMI mám podváhu. Snažím se tloustnout. Jinak si myslím, že jsem trochu vybíravá, ale i tak jím ty základní potraviny (ovoce, zelenina, mléčné výrobky, maso - to ale jenom kuřecí a krůtí). Bojím se, že kvůli tomu, jak jsem hubena, že třeba nedostanu menstruaci. Co si o tom myslíš ty?
Předem dík za odpověď.

holka, 12 let, 11. června 2018

ahoj,
Tvoje váha je vzhledem k výšce ještě v pořádku, i když většina (cca 75-85 %) dívek Tvého věku váží více. Začátek menstruace by tak neměl být nijak ohrožen, nezáleží ale jen na váze, ale i na hladině pohlavních hormonů. U dětí a dospívajících se nehodnotí BMI stejně jako u dospělých, hodnotí se prostřednictvím percentilových grafů, které lépe odráží rozptyl průměrných hodnot - protože děti i dospívající rostou.
Moc chválím, že jíš ovoce a zeleninu, mléčné výrobky - to je moc důležité. Určitě by bylo dobře, kdybys měla ještě pestřejší stravu, jedla jsi také ryby, i červené maso - např. hovězí, vepřové, telecí, vajíčka, luštěniny, ořechy a semena, obiloviny.

Ať se Ti dobře daří přeje Vím, co jím

Moje tělo - váha

Dobrý den,
Už pár dní mi tak vrtá hlavou moje postava a proto bych se chtěla zeptat...
Je mi 13 (cca za měsíc 14), měřím 172cm a vážím 47 kg... Je to normální? Jen bych k tomu dodala, že v naší rodině jsou všichni vysocí a zároveň docela hubení takže možná nějaké ty geny tam můžou být, jen mě zajímá jak jsem na tom :)
Děkuju

Lucyssa, 13 let, 4. června 2018

Ahoj Lucysso,

zadala jsem Tvou míru a váhu do vzorce BMI (Body mass index neboli index tělesné hmotnosti-kalkulačky najdeš všude na internetu), a vyšlo Ti, že Tvá hmotnost je o něco nižší, než by měla v Tvém věku být. Vzhledem k tomu, co píšeš o své rodině, zdá se, že zapadáš do rodinného vzorce a budeš vypadat podobně jako Tví blízcí. Je to otázka genů, jak sama píšeš, ale i celkové životosprávy, způsobu života v rodině, rodinného stravování.

Máš-li jakékoliv pochybnosti o tom, zda se vyvíjíš přirozeně, je nejlepší se obrátit na svého pediatra (dětského lékaře/lékařku), který má v popisu práce sledovat, zda vývoj jemu svěřených dětí probíhá tak, jak má. O životosprávě, zejména jídelníčku, je možné se poradit s výživovými poradci či dietními sestrami, i v tom poradí lékař/ka. Navíc nelze postavu hodnotit pouze na základě výšky a váhy (jde pouze o orientační informaci), důležité je dotyčnou osobu, kterou máme posoudit, znát a vidět, jak je rozmístěný tuk v jejím těle, kolik je svalstva, atd. Na to existují speciální měřící přístroje.

Ještě se zmíním o slovíčku normální, které jsi ve svém dotazu použila. V souvislosti s postavou nejde o přesné slovo. Proto hovoříme raději o vývoji přirozeném, obvyklém, přiměřeném, atd.

Přejeme Ti, ať si dokážeš opatřit ty správné informace.
Modrá linka

Moje tělo - váha

Dobrý den je mi 14 let měřím 146 cm a vážím 40 kg můj obvod pasu (kolem pupíku) je 74cm.Je to v pořádku?

holka, 14 let, 4. června 2018

Ahoj,
podle indexu BMI je tvoje váha vzhledem k tvému věku a výšce naprosto optimální. Dodržuj zdravý a vyvážený jídelníček, přidej dostatek pohybu a nebudeš mít důvod k hubnutí ani v budoucnu.
Měj se hezky!
Bára

Moje tělo - váha

Ahoj, tohle se týká spíše mého zdraví. Myslíte si, že je dobré hubnout v 11 letech? Měřím 148 cm a vážím 42 kg.

Ahoj,
podle indexu BMI je tvoje váha vzhledem k tvému věku a výšce naprosto optimální. Neexistuje tedy jediný důvod, proč bys měla hubnout. Dodržuj zdravý a vyvážený jídelníček, přidej dostatek pohybu a důvod k hubnutí nebudeš mít ani v budoucnu.
Měj se hezky!
Bára

Moje tělo - váha

Ahoj Alíku. Omlouvám se za gramatické chyby. Prosím. Mám anorexií. Nejdřív tk byla pohoda, cítila jsem se šťastná, ale teď už moc ne. Chci se vyléčit, ale na jednu stranu... prostě chci být hubená, ale nevím.. stydím se to komukoliv říct. Mám 158 cm a 38 kg. Menstruace mi vynechala asi 2 tydny, to jsem jí měla jsem celkem pravidelnou. Trvá to asi rok. Můj denní příjem je 700-900 kcal. Cvicim kazdy den hodne dlouho. Jsem v kalorické, deficitu třeba i -400. unavená.Docela se chci uzdravit, ale nechci byt tlustá. moc děkuji.

holka, 14 let, 5. června 2018

Ahoj,
je moc dobře, že píšeš. Někdy dlouho trvá, než si člověk přizná, že trpí poruchou příjmu potravy a proto Tě chci moc ocenit, že jsi to udělala, a že hledáš cestu, jak se uzdravit. Podle toho, co píšeš, je situace docela vážná, jíš opravdu hodně málo a tělo už nemá dostatek sil, a možná i proto jsi ztratila menstruaci. Je velmi pravděpodobné, že pokud bys takto pokračovala ještě déle, přijdou i další vážné zdravotní potíže.

Uzdravení nemusí znamenat, že budeš tlustá, jde jen o to najít způsob, jak na vše dostat jiný náhled a naučit se jíst tak, aby tělo ani duše nestrádaly. Nevím odkud přesně jsi, ale mohu Ti doporučit neziskovou organizaci Anabell (www.anabell.cz), která se na poruchy příjmu specializuje a poskytuje poradenství lidem od 12 let buď osobně nebo i po Skypu. Zde by Tě mohli nasměrovat na to, co dál udělat. Zkus také zvážit, jestli by ses nemohla svěřit i někomu blízkému z Tvého okolí, komu důvěřuješ a kdo by Tě podpořil v dalších krocích. Opravdu platí, že sdílené trápení se alespoň trochu umenší.

Držíme palce, abys pro sebe našla co nejlepší řešení.
Modrá linka

Moje tělo - váha

Dobrý den,
chtěla jsem se zeptat. Snažím se zhubnout, a cvičím a jím zdravě(při hubnutí) tak jak bych měla. Jenže se to všechno pokazí, když přijdu ze školy. Nechce se mi se učit a dělat si práce do školy a tak pokud zrovna nemám florbal,nebo sdružení žáků s učiteli, tak se začnu přejídat. Přejídám se zdravým jídlem,ale pořád je to přejídání. Prosím poraďte mi, jak s tím skončit? Po tom, se cítím strašně provinile a nejradši bych ani nejedla, jenže to zase přijdou rodiče s tím, jak to, že nejím, ale už nevidí, že jsem jedla, když jsem přišla ze školy(oba rodiče jsou v práci). Je to strašný cyklus a kvůli tomu nemůžu zhubnout.(PS: Výška 165 cm,váha:51 kg) Jakmile se totiž přejím necítím se ani trochu lehká, ale cítím se jako v mříži.Ale i když vím, že hlad nemám, pořád jím, pořád dokolečka , i když je to zdravé, kalorie to má taky. Problémem je taky to, že vodu piju, piju co nejvíc můžu, abych se zaplnila vodou,jenže obvykle jsem to já a já se přejím i tak. Prosím o radu.

Kudrnatá brunetka, 13 let, 31. května 2018

ahoj,
Tvoje váha je vzhledem k Tvému věku i výšce zcela v pořádku - nepotřebuješ tedy nijak hubnout, jen se zdravě stravovat, jíst pravidelně a pestře, hýbat se. Pokud sis cíleně snížila porce jídla (s cílem zhubnout) nebo sis některé potraviny zcela zakázala, může to být příčinou přejídání nebo "mlsání" (někdy i bez pocitu hladu). Když nemáme správně složený jídelníček, nejsme dostatečne sytí, nemáme dostatek energie a tělo na to samozřejmě reaguje - vysílá signály, abychom přijali energii. Nepíšeš, zda chodíš ve škole na obědy, zda máš nějakou svačinu ve škole či doma. Také je ale možné, že jíš "z nudy", protože se v tu dobu nevěnuješ žádné aktivitě, která by Tě rozptýlila.
Zkus si porovnat jaký byl jídelníček dříve a nyní, jak se liší porce a složení stravy. Pokud mezi nimi není výrazný rozdíl, zkus si najít po příchodu domů nějakou aktivitu - např. čtení knížky, kreslení skládání puzzle, úklid, aj.

Jak by měl zhruba vypadat jídelníček dívky s optimální váhou v tomto věku se můžeš podívat zde: vyzivadeti.cz/wp-content/uploads/2013/05/jidelnicek-divky-13-15let.pdf
Jídelníčkem se můžeš inspirovat.

Držíme palce ať se Ti dobře daří přeje Vím, co jím

Moje tělo - váha

Ahoj aliku jak mám zhubnout vůbec mi to nejde dolů vážím 110

holka, 12 let, 31. května 2018

Ahoj
skutečně velmi pochybuji, že vážíš 110 kilogramů. Poradna není na hraní a tvůj dotaz skutečně není vtipný (což měl být pravděpodobně důvod, proč jsi ho položila). Uvědom si, prosím, že takovými nesmyslnými dotazy zabíráš místo těm, kteří pomoc skutečně potřebují. Takové chování je nejen nezralé, ale i sobecké. Zamysli se nad ním, prosím.
Bára

Moje tělo - váha

Ahoj Alíku a jeho pomocníci. Mám problém s váhou je mi 12 vážím 104,80kg a měřím 168-170. Vím je to velká nad váha ale já už nevím co dělat. Je to taky společné s nemocemi co mám 1. nemám spalování tuků 2. mám už vyndaný žlučník 3. nemám uzavírací chlopeň 4. mám díru v srdci 5. a mám špatnou štítnou žlázu:( tak jestli by jste mi mohly poradit? a ještě nejím žádný ovoce jenom jim jablko, ale ze zeleniny jím: mrkev, ředkvičky,hrášek, kukuřici, někdy kedlubnu, meloun navíc si asi nevzpomenu:\ a potřebovala bych nějaký stránky které by mi pomohly i když nejím moc ovoce. Poradíte mi kolik bych měla vážit a nějaké stránky vhodné pro mne?

holka, 12 let, 30. května 2018

ahoj,
je dobře, že o své váze přemýšlíš a chceš zavést změny. Takto na dálku ale není možné přesněji zhodnotit Tvůj současný režim a zdravotní stav a doporučit, co bys měla změnit. Jak píšeš, trápí Tě různé zdravotní potíže - a proto bude nutné, abys svou snahu o snížení váhy řešila (společně s rodiči) s odborníky - s lékařem a také s nutričním terapeutem.
Tito zdravotníci zhodnotí Tvůj momentální zdrav. stav, potíže, stravování a pohyb a možnosti pro změnu. Mohou Ti pak doporučit jak by ses měla stravovat (vhodné potraviny, velikost porcí), jakým typům aktivit se můžeš věnovat (s ohledem na potíže se srdcem).
Na dálku nebo podle nějakého webu to takto udělat nejde. Zkus tak probrat vše s rodiči a zajděte se poradit s lékařem.

Držíme palce, ať se Ti dobře daří, s pozdravem Vím, co jím

Moje tělo - váha

Ahoj, omlouvám se, že otravuji, ale mám dotaz. Nějak na začátku ledna jsem začal hubnout, protože mi bylo 14 a měl jsem 74 kg a to je na 174 cm docela dost. Zhubl jsem tedy na nějakých 58 kg a byl jsem spokojen. Proto jsem tedy začal jíst už zcela normálně (pouze se vyvaruji sladkým pitím Např. Coca cola, sprite atd.). Ale i když jim vcelku vydatně, tak stále hubnu momentálně mám 53 kg. Nevíte čím to může být? Nikdy jsem nechtěl být nejaká kost a kůže, ale mám strach jestli to takhle půjde dál, tak brzo budu. Kdyžtak předem děkuji za odpověď.

kluk, 15 let, 30. května 2018

Ahoj,
na dálku lze jen těžko odhadovat, proč tvé hubnutí pokračuje, ale domnívám se, že je klidně možné, že před tím, než jsi upravil stravování, byl tvůj metabolismus zpomalený. Správnou životosprávou začal fungovat tak, jak by měl. Stejně tak je možné, že jsi zařadil do svého programu více pohybu. Zkrátka k hubnutí dochází vždy, když je kalorický příjem menší než jeho výdej. Pokud by tvé hubnutí ale bylo spojeno s jakýmikoli zdravotními problémy, nebo pokračovalo dál takovým způsobem, který by tě znepokojoval, určitě neuděláš chybu, pokud jej zkonzultuješ se svým pediatrem.
Měj se hezky!
Bára

Moje tělo - váha

Dobrý den je mi 14 let měřím 146 cm a vážím 40 kg můj obvod pasu (kolem pupíku) je 174cm.Je to v pořádku?

holka, 14 let, 30. května 2018

Ahoj,
prosím přečti si ještě jednou po sobě svůj dotaz a uprav ho, protože velmi pochybuji, že tvůj obvod pasu je 174 cm. Pokud máme zodpovědně odpovědět, potřebujeme znát přesné údaje.
Měj se hezky!
Bára

Moje tělo - váha

Ahoj, je pravda, že k večeři by se už neměly jist sacharidy? Já si totiž celkem často dávám k večeři celozrnné pečivo s pomazánkou a zeleninou. Je to tedy špatně a popřípadě co byste mi doporučili jako ideální večeři? :) děkuju za odpověď :)

holka, 13, 5 let, 29. května 2018

Ahoj,
je pravda, že v některých stylech stravování se k večeři sacharidy nedoporučují. Je to však především v případě, že se člověk snaží zhubnout. Nicméně stejně tak celá řada výživových poradců toto doporučení odmítá jako přežitek. Spíše se nyní prosazují směry, které se soustřeďují na celkový kalorický příjem za celý den a stejně tak celodenní rozvržení jídelníčku (tzn. ideální poměr bílkovin, sacharidů, tuků a vlákniny). Pokud tedy dbáš na zdravý a pestrý jídelníček, nevidím nejmenší důvod, proč by sis nemohla dát k večeři celozrnné pečivo.
Měj se hezky!
Bára

Moje tělo - váha

Dobrý den,
tato otázka se týká spíše mého zdraví. Myslíte, že je zdravé cvičit i ve 12? všechny cviky provádím správně atd. Cvičím jen s vlastní váhou.

Jinak 50kg a 165cm zhruba.
Děkuji za odpověď, hezký den :)

kluk, 12 let, 22. května 2018

Ahoj,
sportování a cvičení je zdravé v jakémkoli věku, ale je samozřejmě nutné přizpůsobit pohyb a cviky nejen věku, ale i tělesné konstituci. Stejně tak je přirozeně žádoucí, aby cviky byly prováděny technicky správně a nepoškozovaly například pohybový aparát, držení těla a podobně. Proto by bylo úplně nejlepší, kdybys mohl absolvovat několik úvodních lekcí u trenéra, který dohlédne na techniku tvého cvičení a opraví tvé případné chyby. Pokud to se cvičením myslíš vážně a cvičíš skutečně pravidelně, zkus si o této možnosti promluvit se svými rodiči. Možná sami uznají, že by se jednalo o smysluplnou investici a podpoří tě.
Měj se hezky!
Bára

Moje tělo - váha

Dobrý den, je mi 13, měřím 164 cm a vážím 52 kg. Potřebovala bych se zeptat, kolik je normální energetický příjem pro dívku, jako jsem já. Aktivní moc nejsem, jednou týdně máme ve škole dvě hoďky tělocvik a většinou tak obden si zajdu na trampošku. Do školy mě vozí rodiče autem a zpátky jezdím autobusem ( bydlím tak 7 km od školy) takže chůze také jen málo. Všude píšou, že příjem pro holky v mém věku je 8000 - 10 000 kj. Ale myslím si, že kdybych toho tolik denně snědla, tak budu za týden jak koule. Chtěla bych trošku zhubnout(nebo alespoň nepřibírat), když jsem si začala všímat své postavy, tak jsem si zpočítala, že denně jsem snědla asi 6000 - 8000 kj a jsem trošku špekatá. Takže jsem se začala snažit jíst o něco méně cca 4000 - 5000 kj. Občas se mi to nevyvede, když dostanu na něco velkou chuť( třeba dneska na perník a štrůdl co jsem pekla a taky dopoledne jsme si ve škole mohli brát hrušky a meruňky takže jsem dopoledne snědla fakt hodně ovoce, ještě z domova) a tak občas sním cca těch 6000 kj. Tak bych tedy potřebovala vědět, jestli to dělám správně a jestli ne, tak jak začít, kolik jíst. Děkuji moc. Doufám že mi vaše rada pomůže, protože už fakt nevím kde hledat. (Btw: cvičit jsem se už několikrát pokoušela, ale vůbec nic mě nebaví) :'(

Dívka, 13 let, 23. května 2018

dobrý den,
Tvoje váha je vzhledem k věku i výšce zcela v pořádku - takže rozhodně nemusíš nijak hubnout. Jsi momentálně v období dospívání, kdy dochází k mnoha změnám a i růstu - a tak je normální, že jak rosteš do délky, i váha mírně narůstá.
Příjem energie 4000 - 5000 kJ je velice nízký, nemůže stačit Tvému organismu pro jeho základní funkce a ještě pro potřeby růstu. Určitě bys v něm neměla dále pokračovat. Ano, pro dívky ve věku 13-15 let, s normální váhou se doporučuje příjem cca 9400 kJ. A to pro dívky, které jsou běžně aktivní (tj. nesportují často - rozhodně ne denně).
Pokud máš pocit, že při příjmu energie doporučeného pro tento věk (a při normální váze) by Tvoje váha stoupala, můžeš se domluvit s rodiči, že byste zašli za Tvým lékařem a domluvili se s ním na občasném převážení (např. 1x za 2 měsíce). Pokud by váha opravdu stoupala, můžete se s lékařem dohodnout na snížení energetického příjmu. Bez sledování lékařem bys ale svůj energetický příjem snižovat neměla - výrazné snížení energetického příjmu může vést k přejídání, výrazným chutím, může mít negativní vliv na růst (může ho zpomalit nebo i zastavit). Rozhodně to nemohu doporučit - mohla by sis výrazně uškodit.
Pohyb a sport ke zdraví a zdravému životnímu stylu rozhodně patří. Nejde pohyb vynechat. Píšeš, že tě cvičení nebaví- i skákání na trampolíně je aktivita, stejně tak třeba tanec, ale i úklid, procházka, apod.

Držíme palce, ať se Ti dobře daří, Vím, co jím

Moje tělo - váha

Ahoj, vím že už zase otravuju a zase píšu, ale potřebuji se zeptat denně sním okolo 1300kJ a dotoho ještě občas cvičím ale furt mi nejde zhubnout vážím 64kg a měřím 159cm ale ta váha mě hrozně moc štve chtěla bych mít aspoň 50 kg ale furt mi to nejde nemám náhodou ještě ubrat kJ protože fakt nevím co dělat snažím se vůbec nejíst sladký ale občas to nemůžu vydržet a kousek čokolády si dám ale už nevím co s tou váhou někdy se i snažím mít ještě menší kJ a občas se mi povede i jen 500 kJ ale váha furt se neníží co mám dělat nevíte nějakou radu, předem děkuji za odpověď. Ahoj Sabča.

holka, 12 let a 11 měsíců, 23. května 2018

ahoj Sabčo,
1300 kJ je velmi malý příjem energie - je to prakticky jedno menší hlavní jídlo, 500 kJ je jedna svačina. Nevím tak, jestli sis nezaměnila kJ a kcal (1300 kcal je cca 5400 kJ).
Rozhodně je takový příjem energie (a i živin) příliš malý, než aby stačil Tvému tělu pro běžné denní aktivity a pro růst a vývoj, kterým v dospívání procházíš. Ani 5400 kJ není příjem dostatečný, určitě by bylo potřeba přijímat denně alespoň 7000-8000 kJ. Přesně by Ti mohl doporučit vhodný příjem energie i složení jídelníčku buď lékař nebo nutriční terapeut. Můžeš si o tom s rodiči promluvit a zajít se s nimi poradit. Je dobře, že se snažíš nejíst sladkosti, které obsahují hodně cukru i tuku, malý kousek čokolády nevadí.

Kromě dobře nastaveného stravování je při snižování váhy také důležitý pohyb (výdej energie). V minulém dotazu jsi psala, že máš potíže s koleny - bylo by ale dobře se s lékařem poradit, jaké aktivity třeba dělat můžeš (cvičení na ruce, apod.)

Snížení váhy se nedá dosáhnout během několika dní nebo týdne - je to věc více týdnů nebo dokonce i měsíců. Není to tak, že člověk správně jí týden či dva a hned má o 3 kg méně. Někdy se třeba první úbytek váhy objeví až po měsíci správně nastaveného režimu. Svůj režim musíš ale nastavit jinak - není v pořádku jíst takto málo, mohlo by to negativně ovlivnit Tvůj růst a vývoj.

Bylo by tak nejlépe probrat Tvé potíže s lékařem, který Tě nasměruje.
Držíme palce, ať se Ti dobře daří, Vím, co jím

Moje tělo - váha

Ahoj.
Měřím 157 cm a vážím 41kg. Je to normální?
Podle BMI kalkulačky mám podváhu.

holka, 11 let, 20. května 2018

Ahoj,
pokud do BMI kalkulačky, která je speciálně určena pro děti (a tedy má i poněkud odlišné hodnoty od BMI dospělých), zadáš svoje údaje, vyjde ti, že tvoje váha je vzhledem k výšce a věku naprosto optimální.
Měj se hezky!
Bára

Moje tělo - váha

Dobrý den Alíku a všichni ostatní, potřebuji od vás radu, jak nejrychleji zhubnout?
Děkuji za odpoved

kluk, 12 let, 17. května 2018

Ahoj,
nejrychleji zhubnout se dá pouze drastickou dietou nebo přímo hladovkou. A také je to nejjistější způsob, jak ztracená kila nabrat zpátky - plus nějaká další, protože začne fungovat jojo efekt. A možná si také poškodit zdraví a „rozházet“ metabolismus.
Pokud chceš naopak zhubnout zdravě a dlouhodobě, musíš být trpělivá a místo rychlosti hubnutí se soustředit především na to, abys hubla postupně a zdravě, protože jen tak se ti podaří váhový úbytek dlouhodobě udržet. Bohužel v tomto případě neexistují žádné zkratky přes jednostranně zaměřené diety, nebo zázračné pilulky, ale vždy je nutné vycházet ze zdravého jídelníčku a dostatku pohybu. Zařaď proto do svého jídelníčku více zdravých potravin a vyluč ty, které tvému zdraví a váze neprospívají. Určitě sama víš, které to jsou a kde nejvíc hřešíš (sladkosti, fast foody, smažená jídla....). Současně začni pravidelně sportovat a najdi si takový pohyb, který tě bude bavit a u kterého vydržíš déle než pár týdnů. Potom se výsledek zcela jistě dostaví a podaří se ti ho i udržet.
Měj se hezky!
Bára

Moje tělo - váha

Ahoj,nevím jestli mám podváhu podle BMI mám podváhu 15,6 vážím 28 kg je mi 10 let a měřím 142 cm

Ahoj,
máš pravdu. Podle BMI máš vzhledem ke svému věku a výšce podváhu. Zkus se zaměřit na složení svého jídelníčku, které by mělo být pestré a vyvážené. Jen málo lidí si totiž uvědomuje, že nabrat zdravá kila může být stejně složité jako nadbytečná kila shodit. Snaž se proto stravovat zdravě a kvalitně, aby tvoje tělo mohlo fungovat správně. Tvůj jídelníček musí obsahovat dostatek vitamínů, minerálů, ale i sacharidů, bílkovin a zdravých tuků.
Přeji ti hodně štěstí!
Bára

Moje tělo - váha

Ahoj Alíku, mám takový problém :(, měřím cca : 153-155 cm a vážím 41 kg :( a chci zhubnout :) cvičení mne nebaví a taky teď nemohu :)... Ty špeky tam jsou a já nechcu, chci být hubená tak abych tam neměla špeky :( ani jeden.... Tak si chci koupit prášky na hubnutí :) tak se chci zeptat jestli to je dobře že mám 41 kg a nebo to je už moc :( ale chci nějakou radu abych mohla zhubnout buď cvičení a nebo ty prášky ale nechci mít špeky :( a ještě na stejna :( chci být hubená, ale nejde mi to :( mamka říká že jsem hubená ale já si to nemyslim :'(.... Prosím o radu děkuji vaše Mína

Dívka, 12 let, 21. května 2018

Milá Míno,

Tvoje váha (41 kg) je vzhledem k věku i výšce zcela v pořádku, optimální - rozhodně to není moc.
Vzhledem k normální váze tedy určitě nemáš v těle nadměrné množství tuku (to bývá při obezitě či nadváze). Naše tělo určité (“normální“) množství tělesného tuku potřebuje, aby vše fungovalo, jak má - třeba pro tvorbu pohlavních hormonů.
Nepotřebuješ tedy nijak hubnout, Tvoje maminka má pravdu - je možné, že Ty sama jsi při hodnocení své postavy příliš přísná a vidíš se jinak, než jaká je skutečná realita.
Žádné léky ani doplňky stravy na hubnutí neužívej - pro děti či dospívající nejsou vhodné. Opravdu nepotřebuješ nijak hubnout, jen zdravě žít - zdravě a pestře se stravovat a pravidelně se hýbat (procházky, jízda na kole, plavání, aj.).
Ať se Ti vše dobře daří, zdraví Vím, co jím

Moje tělo - váha

Ahoj,
mám problém. Chtěla bych být vegetariánka, ale mám 39 kg a měřím 150 cm. Podle toho co jsem si zjišťovala tak, kdybych měla o 4kg míň už je to podváha a já si nejsem jistá jestli je tedy dobrý nápad začít s vegetariánstvím, ale když pozřu maso občas se mi udělá zle, protože si představím to zvíře a, prostě mi to nedělá dobře. Předem děkuji za odpověď

holka, 13 let, 15. května 2018

ahoj,
je dobře, že se nad vhodností vegetariánství zamýšlíš, než k němu přejdeš. Pokud by ses opravdu chtěla stát vegetariánem, bylo by vhodné lakto-ovo-vegetariánství, kdy se jí mléčné produkty a vejce.
Abys neztratila na váze a nechyběly ti některé důležité živiny (např. plnohodnotné bílkoviny nebo železo, aj.), bylo by potřeba při přechodu na vegetariánskou stravu nastavit správné složení a také porce s lékařem nebo s nutričním terapeutem (odborníkem v oblasti výživy).
Můžeš také být tzv. semi-vegetariánem, který konzumuje libové maso a ryby, ale ne každý den. Zkus o tom ještě tedy popřemýšlet dále a probrat to třeba i s rodiči.

Držíme palce, ať se Ti dobře daří, Vím, co jím

Moje tělo - váha

Dobrý den, je mi 13 let, měřím 164 cm a vážím momentálně ráno cca 53 kg. Ještě asi před třemi týdny jsem vážila 55,6 kg. Ano, snažím se trošku zhubnout. Úplně obézní nejsem, ale špeky mám. Cvičení mě nebaví, a proto se snažím zhubnout jen stravováním. Občas se mi stane že na něco dostanu hroznou chuť, a sním toho moc.(například cereálie, čokoláda a při nejhorším oříšky a rozinky). Denně se snažím sníst maximálně 4000 kj. A i to už se mi zdá moc. Ale poslední dobou se mi právě přestalo dařit a nehubnu.... Chtěla bych se dostat asi na 48 kg. Ale nevím jak. Vždy sním třeba těch oříšků hodně a pak jsem na sebe hrozně moc naštvaná a jsem pak na tom psychicky špatně. Moc bych byla ráda za nějakou radu ohledně toho, kolik toho mám za den sníst a také kde vzít vlákninu a hlavně bílkoviny. A také bych potřebovala radu jak zastavit ty náhlé chutě a přejídání se něčím, co mi moc chutná (např. zmiňované oříšky a cereálie). Asi týden, jak se mi nedaří hubnout jsem na tom dost psychicky špatně ��... Děkuji předem za rady.
BTW: hrozně mám ráda jídlo a nejradši bych jedla furt(byla bych ráda kdyby existovalo něco, co bych mohla jíst furt)

Slečna, 13 let, 16. května 2018

ahoj,

podle toho, co píšeš, se svou váhou nejsi spokojená, přestože je vzhledem k Tvému věku i výšce v pořádku. Tvůj momentální příjem energie je velice nízký, 4000 kJ je strašně málo a mohlo by to negativně ovlivnit Tvůj růst (zpomalení nebo zastavení růstu, častá nemocnost, aj.). Měla bys denně přijmout 9400 kJ.
To je dost velký rozdíl oproti tomu, co přijímáš teď. Měla bys přijmout jednou tolik a ještě trochu. Proto zřejmě máš silné chutě a tendenci se pak přejíst.
Tento způsob hubnutí není zdravý - nutíš Tvoje tělo čerpat ze zásob, často ale kromě tuku ubývají i svaly. Bylo by lépe, pokud bys v tom nepokračovala - svému tělu tím škodíš.
Mnohem lepší by bylo udržovat váhu v normě zdravým stravováním a pravidelným pohybem. Nemusí se jednat o cvičení v tělocvičně, ale třeba i tanec, procházky, apod.
Bílkoviny můžeš čerpat z mléka a mléčných výrobků, luštěnin, libového masa a ryb, vajec, aj. Vlákninu ze zeleniny, ovoce, cereálií, luštěnin i ořechů. Jez pravidelně, pestře a nesnaž se hladovět nebo takto výrazně omezovat svůj příjem. Zeleniny můžeš jíst hodně. Přidej si jí trochu ke každému jídlu.
Ať se Ti dobře daří přeje Vím, co jím