Poradna: Alík radí dětem

Na otázky odpovídají

pracovníci linky důvěry Modrá linka, Alíkova kamarádka BáraV, odborníci na boj proti kouření z projektu Nekuřátka a správci. Občas odpovídá i sám Alík.

Dotazy smí pokládat čtenáři mladší 15 let.

Moje tělo

Ahoj Alíku, je mi 12 a chodim do 6 třídy. No a vidim blbě na tabuli, ale nechci to řikat učitelce, protože bych musela nosit brejle a to já rozhodně nosit nechci! A nevim jak to mám říct i učitelce díky Weru :D:))

Ahojky Weru, určitě bych ti doporučila zajít si k očaři. Nejprve to řekni doma mamce nebo taťkovi. Objednají tě na prohlídku, kde ti paní doktorka (případně pan doktor) změří zrak a udělá různá vyšetření. Podle výsledků se pak uvidí, jak moc špatně vidíš. Dnešní doba je skvělá v tom, že existuje spousta možností. Vedle brýlí jsou dnes velmi oblíbené i kontaktní čočky. Jsou vyrobeny z měkké hmoty, kterou si nasadíš přímo na oční rohovku a tím se ti upraví zrak. Nejsou vůbec vidět, takže nemusíš mít strach, že by se ti kvůli tomu někdo posmíval. Hodně štěstí. Alíkovi kamarádi z 2. lékařské fakulty - Ája

Moje tělo

Ahoj Alíku poradno fakulto potřebuju poradit a povzbudit. Doktor mi našel v koleni vodu a chce mi ji vytáhnout prosím jak to probírá a co se při tom dělá? bolí to moc? mám hrozný strach že mě to bude moc bolet navíc se bojím jehel není nějaká jiná možnost že by mi to vytáhl bez jehly? prosím poradte mi jak to bude probíhat a co mi bude dělat? prosím odpověz co nejdřív

Ahoj Soníku, voda v koleni je poměrně častá. Většinou je to signál nějakého problému, který je potřeba odstranit. Příčinou může být nějaká infekce, zánět nebo třeba úraz. Tekutina se začne hromadit v kloubním pouzdru, koleno začne otékat a bolí. Aby lékař odhalil, co je příčinou oteklého kolene, je třeba provést punkci. Zavede ti jehlu do prostoru, kde se voda nachází a vytáhne ji ven. Díky tomuto zákroku ti doktor uleví od bolesti a bude moci zjistit, kde přesně je problém. Voda může zmizet z kolene po prvním vytažení, ale je zde i možnost, že budeš muset přijít několikrát. Pokud se ukáže, že příčinou je infekce, dostaneš navíc antibiotika a bude po problému. Věřím, že to zvládneš v pohodě a po prvním vytažení vody z kolene ven bude vše v pořádku. Alíkovi kamarádi z 2.lékařské fakulty - Ája :)

Moje tělo

Mám větry a nadýmání a všichni ve škole se mi smějou.Nemám kamarády a pořád prdím

Anonym prd, 1. ledna 2013

Ahoj:) pokud máš problémy s nadýmáním, zkus změnit stravu! Nadýmání může způsobovat mléko, luštěniny, zelenina, tučné jídla.. Přeji ti hodně štěstí! Alíkovi kamarádi z 2.lékařské fakulty - Janča

Moje tělo

ahoj alíku chci se zeptat mohu se v 15ti letech nechat tetovat díky moc za odpověď

Ahoj Ondro,
bohužel neznám jednoznačnou odpověď. Na internetu jsem vyhledala, že do 18 let se můžeš nechat tetovat jen se souhlasem rodičů. Zkus se tedy domluvit nejprve s nimi a probrat pečlivě všechna pro a proti (výhodou je pročíst si nejprve dostupné informace - např. na internetu po zadání hesla "tetování" do vyhledávače, přeci jen je to záležitost poměrně drahá a trvalá).
S přáním pěkných dnů Modrá linka www.modralinka.cz

Moje tělo

Dobrý den, bude mi v dubnu 14 a chtěla bych se zeptat,jaké cviky mám dělat na posilování zadku,mám ho totiž takový velký,splasklý,pojedeme v možná kvetnu na bazén,myslíte,že do té doby bude už vypracovanější,když budu každý den cvičit?A ráda jezdím na in-linech,myslíte,že by to taky pomohlo ,jestli ano,tak jak dlouho bych musela denně jezdit ?

Klára-13, 30. ledna 2011

Milá Kláro, je moc prima, že si chceš formovat svou postavu. Já tu vždy píši, že nejlepší je přímá ukázka cviků. Což dokonale zvládne tělocvikář. Stačí se před hodinou TV, či při hodině, zeptat :-)Každý sport pomáhá, takže i jízda na in-linech! Ale sportovat by člověk měl hlavně pro zábavu, pak jde i formování postavy "skoro samo". Cviky si můžeš najít i na netu. Zadej si do internetového vyhledávače "cviky hýždě" a uvidíš, kolik budeš mít rázem odkazů.. Přeji pěkné cvíčo. Alík

Moje tělo

Milý Alíku, sice se stydím že to píšu zrovna sem ale nemam moc kamaradek.Jsem totiž hrozně ošklivá ale to by mi tak nevadilo.....je mi spiš líto že mi to každý říka.S pousta mích spolužaček už má nebo mělo kluka jen já ne.Když jdu po chodbě moji spolužáci si na mě ukazují a smějí se.Při hodině nás jednou učitelka rozdělila do dvojic abychom toho druhého popsali a já byla zrovna s jedním klukem který se mi líbí a on o mě napsal že vipadám jako kontejner jeho babičky a že nemám šanci si někdy někoho najít.A k tomu jsem hrozně hloupá...dostala jsem se na víceleté gymnázium ale ve škole mám samé trojky nebo čtyřky...je mi to hrozně líto a nevím co mám udělat abych byla aspoň trochu hezčí....předem děkuji za odpověď Kája

kája-13, 22. ledna 2011

Zdravíme Tě z Modré linky.
Píšeš o svých pocitech lítosti z toho, jak se k Tobě okolí chová. Prý Tě považují za nehezkou, sama tomu také věříš, alespoň tak to píšeš. Takový popis, kterého se Ti dostalo od spolužáka, musel skutečně zabolet. Doufám, že učitelka dokázala zareagovat a že jsi v té situaci nezůstala úplně sama. Máš pocit, že i kvůli tomu jsi ještě s nikým nechodila. Tady je třeba ale říct, že měřítkem toho, jak je která holka krásná, není počet kluků, se kterými chodila. Určitě i ve Vaší třídě najdeš dívky, které ještě s nikým nechodily, třeba proto, že jsou nesmělé, plaché.

Kájo, říká se, že každá žena dokáže být krásná. Možná, že svou krásu ještě objevíš, najdeš, co je na Tobě zajímavého, pěkného. Navíc, to, co vyzařuje skutečnou krásu, ani tak nebývá někde na povrchu, ale spíše to vyzařuje zevnitř. To, co píšeš, znamená, že k sobě jsi sama dost nelítostná. Něco pěkného najdeš určitě na kterémkoliv spolužákovi, byť by to měla být jedna jediná věc. Podobně bys takovou pěknou věc mohla najít i na sobě. Můžeš tu pěknou věc na sobě ocenit a mít se za ni ráda. A časem možná zjistíš, že takových pěkných věcí na sobě znáš mnohem více. A pokud se budeš mít ráda, bude z Tebe také vyzařovat něco zcela jiného, něco, čeho si všimnou třeba Tobě blízcí lidé.

Proč si myslím, že jsi k sobě nelítostná? Píšeš, že se považuješ za hloupou. Myslím si ale že to, že ses dostala na víceleté gymnázium je spíše důkazem toho, že hloupá nejsi. Zhoršení známek nastává často při přechodu na náročnější školu. Není to nic neobvyklého. Člověk ale musí počítat s tím, že se bude muset více učit a že si občas najde někoho, kdo mu případně vysvětlí náročnější učební látku.

Ale vrátím se trochu ještě k oné povrchní kráse, která té vnitřní může přece jen trochu napomoci. Zkus s kamarádkou, s mamkou nebo tetou čí nějakou jinou ženou, kterou máš ráda, zjistit, jaké oblečení Ti vlastně sluší, které barvy se k Tobě hodí, jestli můžeš udělat něco nenáročného se svým účesem tak, aby ses sama sobě líbila. Můžete takovouto "ženskou" záležitostí strávit třeba celé odpoledne nebo dvě, může to být i docela zábava. Možná, že pokud se svěříš nějaké ženě s tím, jak se cítíš, ráda Ti pomůže. Měla by to ale být nějaká, ke které máš důvěru a která Tě podpoří.

Další možností také je vyhledat psychologa a zkusit i s ním pracovat na tom, abys sama sebe dokázala vidět v lepším světle než je tomu teď. Není to sice odborník na tu vnější krásu, avšak o té vnitřní byste spolu hovořit mohli a mohla bys s ním probrat mezi "čtyřma očima" třeba to, jak bys chtěla působit na lidi, jak by ses ráda cítila před sebou i před druhými lidmi.
Hezčí dny přeje Modrá linka www.modralinka.cz

Moje tělo

Ahoj alíku jak poznám při masturbaci že se blížím k vyvrcholení???

Ahoj Martasi,
bohužel Ti na tuto otázku nemůžeme konkrétně odpovědět. Jednak tato poradna neslouží k tomuto účelu, a taky je to u každého člověka jiné. Když budeš pozorovat svoje tělo a jeho reakce, nejspíš časem zjistíš odpověď na svoji otázku. Dobré postřehy k této věci bys také mohl získat od blízkých mužů ve Tvém okolí. Zkus si o tom s někým promluvit - třeba s dobrým kamarádem nebo s někým ke komu máš důvěru. Taky můžeš zalistovat v knížkách o sexuálním vývoji.

S pozdravem Modrá linka www.modralinka.cz

Moje tělo

Ahoj. Prosím vás, pomozte mi. Mám hroznejch beďarů na obličeji. A mastí se mi pokožka. Nevíte jak tomu zabránit??? A ještě něco...trápí mě taky kruhy pod očima. Ať se vyspím sebevíc, pořád mám kruhy pod očima. A docela tmavý. A to dává mýmu jinak docela vzhlednýmu obličeji fakt děsivej vzhled. Pomoc prosím!

Ahoj Sigg,
z Tvého dotazu neumím určit, zda jsi kluk nebo holka, budu tedy užívat oba tvary. Problémy, o kterých píšeš, se totiž mohou týkat mladých lidí bez rozdílu pohlaví. Mrzí mě, že máš takové starosti a rozumím tomu, že by ses chtěl/a projevů, o kterých píšeš, zbavit.

Sama však nejsem odbornicí na tyto otázky, proto Ti nemohu nějak konkrétně pomoci. Myslím, že nejlíp uděláš, když se obrátíš na někoho, kdo se jimi ve své profesi zabývá. Bývají to kožní lékaři či lékařky nebo kosmetičky. Lékař/ka Ti může pomoci se zbavit akné, kosmetička Ti může poradit, jak správně pleť ošetřovat, aby se akné netvořilo a taky Ti může pomoci s výběrem kosmetiky, vhodné pro Tvůj typ pleti. Také Ti může poradit nějaký trik, jak zamaskovat kruhy pod očima, třeba pomocí make-upu nebo speciální tyčinky, která je určena právě pro tyto účely.
Přejeme Ti, abys mohl/a být sám/sama se sebou spokojený/á. Modrá linka www.modralinka.cz

Moje tělo

Svědí mě řitní otvor, Co mámk dělat porad bůčku?!?!

Ahoj Marcelo,
svědí-li Tě řitní otvor, může jít buď o nedostatečnou hygienu, nebo to může být nějaký zdravotní problém jako třeba svědivý ekzém, také může jít o parazity, například škrkavky. Nechci ale věštit ze skleněné koule, Modrá linka není zdravotnickou poradnou, a víc po internetu stejně udělat nejde. Proto pokud Tě svědění nepřejde a chyba není v nedostatečné, nedůsledné nebo špatně prováděné hygieně, pak se musíš obrátit na svého praktického lékaře, který Tě vyšetří a poradí Ti, co dál. Nic ale nemůžeš pokazit tím, budeš-li nyní používat výhradně bavlněné, volné prádlo, aby kůže a sliznice mohly dostatečně dýchat.
Přejeme Ti pěkný den www.modralinka.cz

Moje tělo

Ahoj, chci se zeptat, jak vypada sekret u kluka a jak u holky. Dekuju za odpoved(12let)

Ahoj Dančo,
ve svém dotazu neupřesňuješ, jaký typ sekretu máš vlastně na mysli. Lidské tělo zcela přirozeně vyučuje sekret z řady tělních dutin, například z nosu, úst, pochvy, uší, ale také řada vnitřních orgánů produkuje své vlastní sekrety a tekutiny, aby mohla vůbec fungovat (žaludek, žlučník, střeva). Proto pro mne není možné Ti na takto obecnou otázku dát přesnější odpověď.

Navíc, tato poradna není zaměřena na lékařskou problematiku. Proto by bylo fajn, kdybys svůj dotaz upřesnila a obrátila se s ním na nějakou osobu, která má v této oblasti vzdělání. A to například na Tvou praktickou obvodní lékařku/lékaře, Tvého učitele biologie nebo jiných přírodních věd. Bližší informace můžeš také získat v knížkách a atlasech o lidském těle (lze je vypůjčit v knihovně, od kamarádů nebo zakoupit v knihkupectví).
Přejeme Ti pěkné prázdniny Modrá linka www.modralinka.cz

Moje tělo

Chtěl bych se zeptat od kolika let se nemusí nosit helma na kolo smějou se mě kvůli tomu holky a mě se to taky nelíbí a bolí mě z ní hlava.Prosím o radu.

Henry 13let, 2. června 2009

Ahoj Henry,
dáváš nám otázku, na níž je odpověď v zákoně. Nejsme právní poradna, proto jsem zkusila odpověď na Tvůj dotaz vyhledat na internetu, po zadání hesla "helma na kolo" do vyhledávače. Můžeš to udělat taky tak. Zjistila jsem, že mít helmu je povinností pro všechny lidi do 18 let. Co je však důležitější otázka, než do kolika let je povinnost mít helmu při jízdě na kole je - proč je dobré mít helmu? Určitě sis všiml, že i spousta dospělých, kteří by podle zákona helmu mít nemuseli, ji přesto má. Uvědomují si, že tím chrání svoji hlavu pro případ pádu. Je to jakási prevence a výraz toho, že se staráš o svoje zdraví. Můžeš to takto holkám, které se Ti smějí, vysvětlit.

Jiná věc je, pokud Tě z ní bolí hlava - to by při správně zvolené a upevněné helmě neměla Zkus se proto, třeba i spolu s rodiči, poradit v nějakém obchodě s helmami, jaká by se Ti hodila a jak ji správně nosit. Inspiraci můžeš najít i na zmiňovaném internetu. Stejně tak se tam můžeš dočíst spoustu důvodů, proč je dobré mít helmu, a Tvoje argumenty pak můžou vzít posměváčkům vítr z plachet.
Přejeme Ti méně starostí s helmou a více radosti z jízdy na kole, Modrá linka www.modralinka.cz

Moje tělo

Dobrý den. Mám takový problém chodil jsem do školy na vesnici a tam to bylo jen do 5 tř. a pak se muselo přestoupit já přestoupil... Nikoho jsem ve tříde neznal potom jsem se hned skamarádil a po nějakém čase jsem se začal kamarádit i s holkama na začítku šk. roku jsem byl celkem hodnej ale ted se chovám jako nevychovanej parchant chci se zeptat je to pubertou..? je mi 12 let a všichni říkají že jdu do piberty... Ale nejhorší je to že jsem naštval kamarádku holky kterou sraaašně miluji a ona si ted furt na mě stěžuje ted me nemá ani jedna holka ze třídy ráda a všechny mi nadávaj a mě to vadí rád bych se s nimi skamarádil ale k čemu by to bylo kdybych jezase za chvíly naštval..??? Takže prosím jak si mam pomoci abych se trošku ovládal a choval se jako dříva a hlavně jak to mam rovnat nevím jestli stojí za to uznat tu chybu kterou jsem udělal a jestli to holky ocení prosím poraďte mi.. D pozdravem Já

anonym(chlapec), 15. května 2009

Ahoj,
přečetla jsem si Tvůj e-mail a líbí se mi, jak přemýšlíš o svém chování, které způsobilo, že Tě teď nemají rády spolužačky. Je vidět, že Ti není jedno, co děláš a to je dobře.

Tvoje chování opravdu může souviset s pubertou. Hodně kluků i holek v Tvém věku zkouší překračovat nejrůznější hranice, testují co všechno si mohou dovolit, kam až mohou zajít. A tak se může stát že někdy opravdu přestřelí, někomu ublíží, nazlobí ho. Všechno se ale na pubertu svalit nedá. Když někomu ublížíš, měl bys svou chybu uznat a omluvit se. To kamarádky, a nejen ony, určitě ocení. Také bys neměl uvažovat, že je stejně zase příště naštveš, takže nemá cenu teď cokoliv dělat pro svoji omluvu. Vždycky je to jen na člověku samotném, zda se chce či nechce ovládat, je to hodně o vůli. Každý děláme chyby, ale neměly by být úmyslné a záměrné. Tak by se mohlo stát, že přijdeš nejen o své kamarádky ale do budoucna i o přízeň dalších lidí, kteří Tě mají rádi.

Bývá docela dobré o všem hodně mluvit s lidmi kolem Tebe, které máš rád, kterým důvěřuješ. Může to být mamka, táta nebo někdo jiný z rodiny či z Tvého okolí. I oni se museli nějak se svoji pubertou vypořádat, také dělali nejrůznější chyby, takže Ti třeba jejich zkušenost může být užitečná. Budeš-li chtít, můžeš také o všem anonymně mluvit na nejbližší lince důvěry (kontakt najdeš na www.capld.cz) nebo přímo na Modré lince, která je v provozu každý den od 9,00 do 21,00 hodin na telefonech 549 241 010 nebo 608 902 410 či přes Skype (skypename: modralinka).
Přejeme Ti, aby se vše brzy vyřešilo. Modrá linka www.modralinka.cz

Moje tělo

Mam hrozné kruhy pod očima. Co s tím?

Ahoj Sáro,
na to je nejlepší spánek. Nauč se pravidelně odpočívat, nezapomínej na ovoce a zeleninu a určitě zmizí. A taky pobyt venku na čerstvém vzduchu nemají rády.
Ahoj Alík

Moje tělo

JAK SE DÁ ZHUBNOUT RYCHLE A BEZBOLESTNĚ

Ahoj Tome,
abych Ti mohl poradit, musel bys napsat o sobě víc. Třeba kolik Ti je, kolik měříš a vážíš, co jíš... Bez toho to nejde. Ale zkus si najít pro začátek třeba tyto články Jsem tlustý/hubený - co s tím?
Vážím akorát?. Třeba zjistíš, že jsi akorát.
Hodně štěstí přeje Alík

Moje tělo

jen bych se chtel zeptat jesli nevadí že masturbuji v 11 letech

Ahoj anonyme, masturbace je naprosto normální, ale nesmí pro Tebe znamenat jediné využití volného času a vybití energie. Chtělo by to rozvíjet i jiné zájmy, záliby. Začít sportovat, chodit do kroužku, do oddílu. Co třeba něco takového vymyslet. Ahoj Alík

Moje tělo

ahoj, chtěl bych se zeptat jestli je něják omezený věk na plastiku chci si nechat zpravit nos mám ho moc velky a nelíbí se mi díky

jorkáč, 19. února 2009

Ahoj Jorkáči,
pokládáš nám dotaz na plastiku, která by však patřila spíš do poradny lékaře. Je fajn, že si hledáš odpovědi na otázky které Tě trápí, bohužel, my Ti neumíme přesně odpovědět. Obecně žádné věkové omeznení pro plastiku není, záleží vždy však na posouzení lékaře, jestli je tělo na tento zákrok připravené a zda by byl zákrok vhodný. Někdy se určité typy plastik mohou provádět už u dětí, jindy je potřeba počkat až do dospělosti, kdy bude tělesný vývoj ukončený. Pro přesnější informace, jak by to bylo ve Tvém případě, se proto raději obrať na svého lékaře, nebo přímo na nějakou kliniku plastické chirurgie, kde Ti mohou dát přesnější informace.
Přejeme Ti klidné dny, Modrá linka www.modralinka.cz.

Moje tělo

čau vždycky po masturbaci ze mně pouze viteče taková průhledná tekutina nevíte co bi to mohlo nít děkuji

kimi raikonnen 12, 2. února 2009

Ahoj,
ze Tvého dotazu není patrné, jestli jsi kluk nebo holka, z Tvé přezdívky se jen můžu domnívat, že jsi kluk. Pro hledání dopovědí na Tvoji otázku bych Ti doporučila pročíst si některou z knih o lidském těle, nejlépe tu, která je určená pro dospívající. Tam se můžeš dozvědět více o tom, co se děje s mužským a ženským tělem při pohlavním vzrušení, jaké tekutiny jsou vylučovány, tedy, o co se může jednat ve Tvém případě. Pokud máte s rodiči důvěrný vztah, můžeš se na funkce lidského těla zeptat i jich, pokud by ses přeci jen styděl mluvit s nimi o své masturbaci, můžeš se ptát obecně, a tak třeba oklikou přijít na to, o co se může jednat u Tebe.
Úspěšné hledání odpovědí na Tvoji otázku Ti přeje Modrá linka www.modralinka.cz.

Moje tělo

cau Aliku chci se zeptat na to kdyz masturbuju a koukam se pri tom na porno jestli to nejak vadi.12 let

hihihihihi, 15. ledna 2009

Ahoj,
nejsem si jistá, jestli svůj dotaz myslíš úplně vážně, já Ti však zcela vážně odpovím. A to především proto, že mít dostatek pravdivých informací je dost důležité, dokonce Tě takové znalosti mohou ochránit v životě i před docela vážnými problémy.

Nyní k Tvému dotazu. Při masturbaci poznáváš své tělo a jeho reakce. Nic se však nemá přehánět. Ve Tvém věku by se mladí lidé měli víc zaměřit i na jiné věci, jít podle svých zájmů do různých kroužků, ať už sportovních, tance, nebo tvořit, třeba keramiku, z papíru, ale je docela možné, že všechny podobné aktivity máš také a je to pak všechno v pořádku. Je třeba využít toho, že Tvé tělo má právě nyní dost energie a je schopné přijímat a ukládat (zapamatovat si) spoustu informací. Masturbace je sice způsob, jak poznávat své tělo, ale myslím, že když s tím ještě pár let počkáš, nic Ti neuteče.

Dívat se na porno ve Tvém věku však v pořádku není. Málo lidí je seznámeno s tím, že i zapůjčení pornografických filmů nebo prohlížení časopisů s takovými tématy, je mladým lidem zakázané a takový člověk, který mu je zpřístupňoval, by za to mohl být potrestán. Pokud máš půjčené takové věci bez toho, že by o tom někdo věděl, i tak by z toho mohli mít problémy Tví rodiče, protože za Tebe zodpovídají a mají vědět, co děláš ve volném čase, co čteš nebo sleduješ.

Pro děti má pornografie, stejně jako spousta jiných věcí kouzlo "zakázaného ovoce", ale i v tomto případě je lepší počkat, až člověk na takový zážitek bude připraven. Pornografie tedy mladým lidem do rukou vůbec nepatří a je dobře, že náš zákon se je snaží chránit.
Klidné zimní dny přeje Modrá linka www.modralinka.cz.

Moje tělo

JÁ MÁM ŠPATNOU MOTORIKU. CO MÁMDĚLAT? AHOJ eLIŠKa

ELIŠKA NAVRATILOVÁ, 12. října 2008

Eliško, kup si čínské kuličky asi 3cm průměr a nauč se s nimi koulet. Ruce se ti uvolní. Tamara Cenková, Psychologická poradna Sluníčko

Moje tělo

Ahoj milovaný Alíku.Od kolika let vyrabí penis spermie a od kolika vaječníky vajíčka?Děkuji .Otázku dej prosím do holky-moje tělo

Anonym11let, 7. srpna 2008

Ahoj Anonyme,
spermie nejsou "vyráběny" penisem, ale jejich zárodky jsou uloženy ve varlatech a dozrávají v nadvarlatech (oba orgány jsou umístěny v šourku a jsou součástí mužského pohlavního ústrojí). Aktivně začínají spermie dozrávat v období puberty, která u každého chlapce může začínat v trošku jiném věku (například u někoho je to v 12ti u jiného ve 14ti letech). Proto nelze přesně říct, od kolika let muže spermie dozrávají. Začátek jejich dozrávání se zpravidla přihlásí tak zvanou "první polucí" (tedy prvním výronem semene), která se obvykle objevuje v noci nebo nad ránem.

U dívek jsou vajíčka ve vaječnících uložená již při narození. Stejně jako u chlapců začínají dozrávat v období puberty a první "zralé" vajíčko dá o sobě vědět první menstruací. A podobně jako chlapci se i dívky mohou lišit v tom, kdy se u nich první menstruace objeví - u některé dívky je to již v 11ti letech, u jiné třeba až v 15ti letech.

V případě, že bys o této věci chtěl/a vědět více, bylo by dobré se s tímto dotazem obrátit buď ve škole na učitele/učitelku, který/á tuto problematiku vyučuje nebo třeba zalistovat v některé z knížek o dospívání (můžeš je zakoupit v knihkupectví nebo vypůjčit v knihovně), nějaké informace také najdeš na internetu ( např. na www.odospivani.cz).
Přejeme Ti pěkný den. Modrá linka www.modralinka.cz.