Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Alíkova poradna

  Na otázky odpovídají

  pracovníci linky důvěry Modrá linka, psycholožka BáraV, bojovníci proti kouření z projektu Nekuřátka a správci. Občas odpovídá i sám Alík.

  Dotazy mohou pokládat pouze čtenáři mladší 15 let.

  Moje tělo

  Ahoj Aliku a všichni
  Když si koušu nechty a mám je kratší a tenčí než obvykle spraví se to? - otázka upravena poradcem

  Ahoj,kousaní nehtů opravdu není příjemný návyk. Ale můžu Tě ubezpečit, že jestli si je přestaneš kousat, tak se ti zregenerují nehty i nehtová lůžka a po určitém čase si nikdo ničeho nevšimne. Ale může to trvat i několik měsíců až let! Proto držím palce, aby si byla trpělivá a měla pevnou vůli! Alíkovi kamarádi z 2.lékařské fakulty - Marťa:)

  Moje tělo

  Ahoj Alíku, mám problém s vlasy. Do druhé třídy to bylo ok, protože jsem je měla krátké. Od té doby asi do sekundy jsem tyranizovala sestru, aby mi dělala dva culíky. Nesnáším totiž rozpuštěné vlasy. Sestru jsem nutila dělat třeba 12x pěšinku, než jsem ji odsouhlasila, stejně jsem ale do školy šla s tím, že to co mám na hlavě je hnus. Mamka to sestře zakázala a já si těď culík musím dělat sama. Asi nikdy se mi ho nepodařilo učesat na první pokus. Vlasy za trest utahuju a nesmí koukat ani jeden vlásek, jinak si myslím, že jsem neučesaná. Když mi to nejde brečím, je mi na omdlení, neovládám se, mamka mi vyhrožuje psychiatrem, ale když tam chci jít, nejdeme. Ráda nosím šátky, aby vlasy nebyly vidět. Nemám ráda sport, protože se rozcuchám, vadí mi, když mě někdo hladí po vlasech.
  Co mám dělat ? Nemyslím si, že by to byla porucha osobnosti, protože jsem úspěšná a vyhrávám soutěže, jsem ambiciozní . Ale v koupelně si nedovedu poručit.
  Moc děkuji za odpověď. - otázka upravena poradcem

  anonym 2013,14 let, 13. října 2013

  Ahoj z Modré linky,

  vážíme si toho, že se na nás obracíš. Internetové poradenství má ale své hranice, a protože Tě neznáme, nemůžeme Ti takto na dálku poradit. Jestliže Ti ale tato situace natolik komplikuje život, jak píšeš, bylo by opravdu dobré navštívit odborníka, aby si s Tebou popovídal a zkusil zjistit, co je příčinou Tvého chování. Nemusí to být psychiatr. Spíše by byl vhodnější psycholog, psycholožka, třeba i školní, pokud u vás na škole je. Ty sama můžeš zkoušet chodit doma neučesaná a všímat si pocitů, které to v Tobě vyvolává. Případně můžeš trénovat, a vyjít třeba aspoň před dům s vlasy rozpuštěnými, potom jít někam ven a tak dále. Více Ti ale takto přes internet opravdu poradit nedokážeme.

  Ať se Ti daří, Ti přeje Modrá linka http://www.modralinka.cz

  Moje tělo

  Ahoj Alíku,
  je mi dvanáct let, měřím 163 cm a vážím 59 kilo. Každý den dělám kliky, dřepy, sklapovačky a tančím. Neznáš nějaké dobré cviky na hubnutí? V tělocviku mám problémy s během. Taťka má astma, takže o tom také přemýšlím, ale mamka říká, že to je mou váhou. Po 100 m běhu, ať běžím jakkoli rychle nemůžu dýchat, dech se mi začne zrychlovat a necítím přísun kyslíku. Začne se mi točit hlava a chce se mi zvracet. Je pravděpodobnější, že to je mou váhou a nebo, že mám astma?
  Mám ještě jednu otázku. Za den nevypiju ani půl litru, nikdo do mě prostě tu vodu ne nacpe, mám celulitidu a mamka mi neustále opakuje, že budu mít špatné ledviny. Já jsem si toho vědoma a chci to změnit, ale nejde mi to. Snažím se dodržovat pitný režim, ale piju po opravdu malých troškách, protože do sebe nedokážu nacpat víc, vždycky se mi chce zvracet. - otázka upravena poradcem

  Adéla, 12 let, 5. října 2013

   Ahoj,co se týče hubnutí, na toto téma jsme už několik dotazů odpovídali, proto Ti radím projít si Alíkovu poradnu sekce " Moje tělo- váha". Mohu Tě ubezpečit, že Tvá váha není nijak výrazně zvýšená, proto bych se tím nijak extra nezabývala. Jestli má taťka astma, je možné, že existuje predispozice, která zvyšuje Tvé šance na získání astma také. Radila bych navštívit lékaře, konkretně alergologa, který může udělat potřebné testy a nasadit případnou léčbu.Máš víc než jeden dotaz, to by se správně nemělo být. Jen Ti rychle připomenu, že pitný režim je hodně důležitý. Měla bys vypít, alespoň 1,5 litru za den. Snaž se, i když nemáš chuť, uvědom si, že naše tělo je cca 3/4 jednom voda, její ztráty jsou nebezpečím pro Tvé tělo! Alíkovi kamarádi z 2.lékařské fakulty - Marťa:) 

  Moje tělo

  Ahoj Alíku ;) Je moc fajn,že radíte dětem je to opravdu fajn nápad,ale teď už k otázce.Asi už dva měsíce mně bolí kotník.Nevím co to je,ale když stojím jen na jedné noze kde mně ten kotník bolí po deseti sekundách si normálně stoupnu tak mi tam jakoby křupne,jako by mi přeskočili vazy nebo já nevím.Když odpověď nebudeš vědět nevadí,zajdu někam ;) ale když odpovíš budu moc ráda,předem Vám všem moc děkuji,a přeji pěkné dny.Nikolkakiko114 - otázka upravena poradcem

  Nikolkakiko114, 16. září 2013

  Ahoj,

   tenhle problém je bohužel nemožné vyřešit na dálku. Je potřeba zajít k odborníkovi, který se na tvou nohu koukne a posoudí, jestli je tam jenom něco natažené, nebo je problém závažnější. Nemusíš se ničeho obávat, zajdi si ke svému praktickému lékaři a ten Ti řekne, jak postupovat dál, pravděpodobně Tě pošle k ortopedovi na odborné vyšetření.
   Držím palce! Alíkovi kamarádi z 2.lékařské fakulty - Marťa:)
  Moje tělo

  ahojky! Chtěla bych se stát vegetariánkou, ale mám problém. Jak na to? Co bych měla jíst, abych si doplnila živiny z masa? Moc děkuji za odpověď!

  anonymka-10-let, 29. srpna 2013

  Ahojky,
  mít vyvážený přísun živin při vegetariánské stravě není jednoduché a snadno se v dietě dělají chyby. Zrovna se dostáváš do věku, kdy tvé tělo nejvíc roste a je na nedostatek jednotlivých složek potravy nejvíce náchylné. Proto ti doporučuji počkat, až tvé tělo dospěje.
  Alíkovi kamarádi z 2. Lékařské fakulty - Janča:)

  Moje tělo

  Ahoj Alíku.. Měřím 153 centimetrů a je mi 12 a půl.. V naší třídě jsem nejmenší.. Nevím jestli jsem za mou výšku ráda nebo ne.. někdy je to výhoda.. ale když sem pak ve společnosti a já na ně koukám jak na eifelovku ( :D ) tak mi to moc příjemné není.. ale mám za to strašně velkou velikost nohy.. mám 39.. a taky se mi všichni smějou že jsem tlustá.. myslim si to taky ale mám 42 kilo.. takže má otázka zní.. je normální bejt takhle velká ve 12 letech nebo mít takhle velkou nohu?.. PS: ostatní ze třídy maj třeba 160 centimetrů-- a jedna holka má dokonce 170.. a nohy maj tak 38..

  Péťa:), 29. srpna 2013

  Ahoj Péťo,

  na Tvou zdánlivě jednoduchou otázku není až tak jednoduché odpovědět. Ptáš se, jestli je normální být tak vysoká jak jsi vysoká, mít tak velkou nohu, jak velkou ji máš. Možná bys hlavně chtěla vypadat podobně jako ostatní, nelišit se a nevybočovat. Pravdou však je, že jsme každý jiný, někdo trochu větší, jiný menší, pevnější či hubenější. A taky že se to všechno vzhledem k tomu, že jsi ještě ve vývoji, může změnit. Mít 42 kg při výšce 153 cm je podle http://vyzivadeti.cz/kalkulacka-bmi/ naprosto ideální. Těm, co se Ti smějí kvůli vzhledu, to můžeš takto říct, třeba i s tím, že posmívat se někomu kvůli tomu, jak vypadá, je opravdu hloupé.

  Hezké dny Ti přeje
  Modrá linka www.modralinka.cz

  Moje tělo

  ahoj alíku , modrá linko,mám takový blbý problém :( docela často mám roupy mám je tak 1x za 2-3 měsíce . nikdy sem na to nic nebrala (léky) vždycky to nějak přejde .... už mě to moooc štve :( poradíš mi co mám dělat ?? předem děkuji :-)

  13let dado, 22. srpna 2013

  Ahoj,
  tak tohle je problém, s kterým je potřeba zajít k lékaři. Roupy totiž kladou vajíčka v oblasti Tvého hrubého střeva a konečníku a to způsobuje nepříjemné svědění, a proto se Ti taky tenhle problém neustále vrací. Lékař Ti dá léky proti těmto parazitům, léky je mají úplně zlikvidovat. Některé léky jsou i volně prodejné, ale já Ti doporučuji rozhodně navštívit lékaře. Je to spolehlivější než nějaká samoléčba. Důležité je taky dodržovat hygienu, hlavně v oblasti konečníku, pořádně si mýt ruce, protože tenhle parazit se lehko přenese na další členy rodiny.
  Držím palce! Alíkovi kamarádi z 2.lékařské fakulty - Marťa:)

  Moje tělo

  ahoj alíku!!! chci se zeptat na mojí správnost váhy a na nějaké věci. Měřím 141 cm a vážím 39 kg. Jsem holka a můj koníček je plavání. bez plavání bych byla asi už na dně. mám takové to krabatění na stehně že se mi dělá ta pomerančová kůže. ale jen na jednom protože jsem měla tu nohu zlomenou a tak se snažím jí trénovat a aby se vrátila zpět na normál. no ale zpět k věci . Koukala jsem se na nějaké to plavání a ty ženské něměli prsa a ani krk pořádnej. za to měli svaly na nohách a na rukách. což mě odpovídá. Ale zas takovej malej krk nemám. No alíku myslíš že když budu pokrečovat v mém oblíbením sportu že budu taková??? mě se ty svaly zase moc nelíbějí jenže já ty ruce už mám zmutované protože já jim ještě dávám posilování činek. alíčku nevím jestli budeš schopen mi odpovědět. Děkuji předem

  holka v říjnu 12 let, 26. července 2013

  Ahoj,
  je hezké, že se věnuješ sportování. A je taky pravda, že profesionální sportovkyně mají svalstvo hodně vypracované, plavkyně zvláště pak svaly na rukou, vždyť už sama píšeš, že máš po posilování taky už svalstvo na rukou hodně vidět. S tím ale nic neuděláš, jestli chceš poctivě cvičit, trénovat a být lepší a lepší, s tréninkem půjde taky nabírání na svalové hmotě. Proto si musíš sama uspořádat, jestli chceš více řešit svůj vzhled, nebo se soustředit spíše na sportování na vyšší úrovni. Dá se to samozřejmě taky nějak skloubit, že nebudeš plavat pořád a závodit profesionálně, ale zůstaneš u toho jenom jako u hobby, pak by si trénovala méně, spíš jenom plavala pro kondici a pro radost a pak by svalstvo nemělo být až tak výrazné.
  Alíkovi kamarádi z 2.lékařské fakulty - Marťa:)

  Moje tělo

  Ahoj,nejspíš budu mít asi tak kolem 160cm.Ted je mi sice 13,ale uz moc nerostu a mam 152cm.Moje prava mama ma asi 160cm ,vzdycky jsem byla jedna z nejmensich ve tride.A navic bych chtela byt modelka a ted to asi nepujde!?Slo by to nejak zmenit.

  Anonym-13, 25. července 2013

  Ahoj,
  máš pravdu, že výška je částečně dána geneticky, ale ne kompletně, má na ni vliv i mnoho jiných faktorů. Růstové štěrbiny se uzavírají až kolem 18. roku života, proto ještě rozhodně růst můžeš, nevzdávala bych se svého snu být modelkou! Uvidíš za pár let. Je pravda, že průměrná modelka by měla být vysoká, ale to neznamená, že na některé specifické kampaně nebo reklamy není třeba taky nižších holek! A sebevědomí Ti mohou dodat boty na vysokém podpatku:)
  Alíkovi kamarádi z 2.lékařské fakulty - Marťa:)

  Moje tělo

  Ahoj Alíku, mám problém se zuby.Pravidelně si je čistím, používám ústní vodu i zubní nit, přesto jsou pořád žluté. Na internetu jsem četla, že citronová kůra zuby vybělí, ale i zničí. Proto to nechci zkoušet. Poradíš mi prosím,nějaký recept, po kterém bych měla zuby aspoň o odstín bělejší? Co bych pro to mohla udělat?Opravdu moc mi záleží na krásném úsměvu a se žlutými zuby to vůbec nejde. Děkuji za odpověď.

  Eliška (13), 21. července 2013

  Ahoj Eliško,
  nejlepší prevencí proti žloutnutí zubů je jejich pravidelné čištění a omezení užívání potravin a nápojů, které zuby obarvují. Typickým příkladem je káva, černý čaj a kola nebo třeba kouření cigaret. Pokud chceš svůj odstín mít bělejší, v drogerii je dostupná celá řada přípravků. Vybírej opatrně, protože většina z nich alespoň dočasně zvyšuje citlivost zubů. Úplně se vyhni přípravkům s abrazivním účinkem, ty totiž trvale poškozují sklovinu. Mezi ně patří některé bělící pasty na zuby nebo zubní pudry. Jen nezapomeň, že krásný úsměv není o kráse zubů, ale spíš o tvé osobnosti a s jakou upřímností ho nosíš ;)
  Alíkovi kamarádi z 2. lékařské fakulty - Janča :)

  Moje tělo

  Ahoj Alíku a Alíkovy kamarádky. :) Chtěla bych radu... Moje bělmo není úplně bílé... Jsou tam takové malé shluky červených žilek, ale opravdu takové světlé. Ale není to pěkné :/ Mám tam fleky- především víc v pravém oku. Nevíte co pro to udělat, aby to zmizelo? Třeba co jíst nebo pít a tak. Nebo existují nějaké oční kapky bez lékařského předpisu? Ale aby zase nestály moc peněz... Děkuji předem za odpoveď a posílám pozdravy do poradny. Krásné prázdniny! :)

  Dívka, 15 let, 17. července 2013

  Ahoj!
  Začervenání očí je celkem běžné, objeví se vždy, když jsou oči nějak moc namáhané a vyčerpané, není to nic nezvyklého. Klidně si zajdi do nejbližší lékárny a zeptej se na kapky na zčervenalé a unavené oči a tam Ti rozhodně doporučí to nejlepší. Nebo řekni mamce a ta Ti je určitě ochotně koupí nebo půjde s Tebou. Kapky seženeš v cenové relaci kolem 150 korun, což není úplně málo, ale měli by Ti s tímhle problémem pomoci.
  Děkujeme za pozdravy a taky přejeme krásné léto!:) Alíkovi kamarádi z 2.lékařské fakulty - Marťa:)

  Moje tělo

  ahoj alíku,poradno a další.Mám problém se svými vlasy.Už jich mám plné zuby.Vypadají jak sláma.Mají takovou barvu a dokonce jsou i tak tvrdé.Jsou prostě příšerné.Mám si je obarvit nebo zesvětlit?Nebo navštívit nějaký salon krásy nebo tak něco nevíš jestli tam můžu jít ve 14? děkuju za odpověď a přeji pěkné prázdniny ;)

  někdo kdo nechce říci svoje jméno, 19. července 2013

  Ahoj,
  chápu, že by sis přála mít vlasy podle svých představ. Co se týká úpravy vlasů a péče o ně, tak by Ti nejlépe poradili v nějakém dobrém kadeřnictví - zkus si od svých známých zjistit, zda ví o někom, kdo je opravdu odborník v péči o vlasy, a kdo by Ti mohl dát rady a tipy, jak se starat právě o takové vlasy, jaké máš, abys s nimi byla spokojená. Můžete vybrat vhodnou barvu či přípravky, které by Tvé vlasy zjemnily.
  Hezké léto Ti přeje
  Modrá linka www.modralinka.cz

  Moje tělo

  Ako si mám prestať kúsať nechty

  jaja1244, 30. června 2013

  Ahoj Jaja,
  kúsanie nechtov je problém, ktorý trápi mnohých z nás a často nám trvá veľmi dlhý čas, kým dokážeme pokoriť tento zlozvyk. Základom je pevná vôľa, musíš si povedať, prečo chceš mať krajšie nechty, možno by si rada vyskúšala nejaké pekné laky na nechty, alebo si si uvedomila, že okúsané nechty nie sú na pohľad nič pekné. Lak na nechty je dobrou voľbou aj pri odvykaní, skús si nalakovať nechty nejakým lakom, stačí aj len priesvitným, a nepríjemná chuť ti vždy pripomenie, že si nechty nemáš kúsať. Prípadne si môžeš zaobstarať jednoduché látkové rukavičky, predávajú ich napríklad aj v lekárni, ktoré môžeš pri bežných činnostiach doma nosiť na rukách a po určitom čase si odvykneš. Držím ti palce! Alíkovi kamarádi z 2.lékařské fakulty - Marťa:)

  Moje tělo

  Před třemi lety u mě začaly bolesti břicha spojené se střídavým průjmem a zácpou.Začala jsem navštěvovat dětskou gastroenterologii.Byl tam moc hodný a příjemný pan doktor.Chodím tam dvakrát za rok.Nikdy mi na nic nepřišly,akorát beru nějaké prášky.Jsou v nich bakterie,které mi asi chybí.Pomohlo to.V březnu jsem tam šla znova,ale byla tam nová doktorka.Hodně nesympatická,ale všechno jsem jí znova řekla.Ve čtvrtek jsem tam šla zase.Poslala mě na ultrazvuk,tam bylo všechno v pořádku.Na váze taky přibírám a při prohmatávání břicha taky na nic nepřišla.Pokaždé mi i berou krev na nějaké testy,ty vždycky až na minule (nic vážného) dopadly dobře.Dnes při psaní zprávy na nás pí. doktorka s mamkou vybalila,že bych měla jít na gynekologii.Dost mě to vyděsilo a pak ještě řekla že mi chce zkontrolovat konečník.Vymluvila jsem se,že mám měsíčky.Tentorát jsem se tomu vyhla,ale v listopadu jsem tam objednaná zase. Opravdu je gynekologická prohlídka a vyšetření konečníku nutné?Dost se bojím.

  Holka 14, 24. června 2013

  Ahoj!
  Musím Ti potvrdit, že problémy jako zácpa i průjem hodně souvisí s menstruačním cyklem, tedy s gynekologií. Mnoho žen Ti potvrdí, že se jejich vyprazdňování mění během cyklu. Proto je určitě tohle vyšetření na místě, když Ti to paní doktorka navrhla. Nemáš se čeho obávat. Jestli se stydíš, řekni mamce, ať Ti vybere gynekologa - ženu, bude Ti pak vyšetření příjemnější. Mamka Ti taky může popsat, jak to probíhá, budeš pak uvolněnější a vyšetření bude méně nepohodlné. Vyšetření holek, které ještě neměli pohlavní styk, se provádí taky přes konečník, takže se k tomuhle výkonu dostaneš i u gynekologa. Je to sice trochu nepříjemné, ale lékař je profesionál a úkon netrvá nijak výjimečně dlouho. Musíš se ale uvolnit, aby to bylo jednodušší. Stydět se rozhodně nemusíš, uvědom si, kolik pacientů má paní doktorka a že tohle všechno souvisí s diagnostikou tvého problému. Paní doktorka Ti rozhodně před samotným úkonem vysvětlí, jak si máš lehnout a co udělat, aby to bylo co nejméně nepříjemné.
  Držím Ti palce, aby Tvé problémy co nejdříve zmizely! Alíkovi kamarádi z 2.lékařské fakulty - Marťa:)

  Moje tělo

  Ahoj Alíku mám akné na celém čele.Šli jsme k doktorce a dala nám na to mast mažu si to ale ještě se to zhoršilo.Bojím se jít do školy protože to mám skoro na celém obličeji.Máš pro mě nějakou radu? Dík předem čau Mona

  Ahoj Mono!

  Musíš být trpělivá, výsledek se nedostaví hned. Jestli by si však pořád měla pocit, že mast nezabírá, měla bys znovu zajít k paní doktorce a zkonzultovat to s ní. Upraví ti léčbu. Změní mast možná za nějakou silnější a uvidíš, jak to dopadne. Nejjistější je opravdu obrátit se na odborníka.

  Držím palce! Alíkovi kamarádi z 2.lékařské fakulty - Marťa:)