Poradna: Alík radí dětem

Na otázky odpovídají

pracovníci linky důvěry Modrá linka, Alíkova kamarádka BáraV, odborníci na boj proti kouření z projektu Nekuřátka a správci. Občas odpovídá i sám Alík.

Dotazy smí pokládat čtenáři mladší 15 let.

Moje tělo

Mohla bych se zeptat? Nedávno jsme se vsadily s kamarádkou, jestli se dají odbarvit přírodní vlasy, např. z brunety (od přírody) se odbarví (jednoduše bez barvy) vlasy a vznikne blond. Děkuji předem za odpověď, Eva

holka, 12 let, 30. dubna 2019

Ahoj,
to je zajímavá otázka. Jestli jsem správně pochopil popis na Wikipedii (cs.wikipedia.org/wiki/Vlas), tak jakási přírodně výchozí barva vlasu je šedobílá. Tvar a skladba melaninu rozhoduje o zabarvení. Člověku se tedy běžně odbarvují vlasy, když stárne a ztrácí melanin. O=

Odbarvení z brunety na blondýnu mi nepřipadá možné, to by se musel jeden melanin vyměnit za druhý. Možná by šlo vlasy jiné barvy transplantovat (takzvaně nastřelit), to je úkon, který si nechávají dělat někteří plešatící lidé. Podstupovat takový odborný zákrok jen kvůli změně barvy by asi bylo dost nepraktické, ale zřejmě by to šlo. :-)

Nevím, jak přesně byla formulovaná ta vaše sázka... změnit barvu vlasů bez barvení na jinou barvu (nikoliv šedobílou) teoreticky jde, ale ne jednoduše.

Alík

P. S.: Ale rozhodně nejsem na vlasy odborník, takže pokud někdo zná lepší odpověď, může se mi ozvat a poučit mě. ;-)

Moje tělo

Ahoj, je mi 15 a od 12 mi rostou chlupy víc než ostatním, když je léto a mam šortky, tak mam vidět strašně chlupatý nohy... A dokonce se mi i smějou že jsem vopice... Jakože, mi to ani nevadí.
Ale radí mi, abych se oholil (nohy), a to by mi nepomohlo...
Já jsem na svoje chlupy chlupy hrdej, ale zajímá mě váš názor. Děkuju ;)

kluk, 15 let, 2. května 2019

Ahoj kluku,
pokud ti chlupy nepůsobí zdravotní potíže, nezhoršují hygienu a nenarušují sebevědomí, buď si klidně chlupatej. :-D

Je to asi otázka osobního vkusu. Určitě se najdou lidé, kterým chlupatost přijde nějak mužnější a zajímavější, než kdybys byl lysý jak kočka sphynx (viz cs.wikipedia.org/wiki/Sphynx).

Alík

Moje tělo

Ahoj, už od prosince mě trápí vlhký kašel celý měsíc jsem byla doma a brala antibiotika ( snad to píšu správně ), a v lednu jsem byla už celkem v pohodě jen jsem měla rýmu, a od konce února mám zase kašel měla jsem další dvoje antibiotika a byla jsem na rentgenu na kterém bylo vše ok ale i tak stále kašlu beru na to denně různé léky ale nepomáhají, krevní testy mi taky vyšly dobře, doktor mě objednal na alergologii ale tam jdu až za 2 týdny. Mohlo by to být i něco jiného než alergie a co?

holka, 13 let, 22. března 2019

Ahoj,
na dálku ti nikdo neporadí, jaká nemoc tě sužuje. K tomu je nutné navštívit lékaře a nechat se jím vyšetřit.

Moje tělo

Ahoj Alíku, trapí mě jedna dost závažná věc ;(
Nahmatal jsem si bulku v pravém prsu u bradavky, nevíš, co to může být? Moc se bojím, že to je rakovina :(
Je mi 13.

Ahoj,
těžko tě vyšetříme po internetu. Vyhledej prosím lékaře.

Můžu ti nanejvýš nabídnout na uklidnění statistiku rakoviny prsu:

  • Riziko u mužů je zhruba stokrát nižší než u žen.
  • Riziko u osob ve věku do 25 let je také extrémně malé.
  • Většina nahmataných nálezů není rakovina, ale neškodná cysta.

Pravděpodobnost, že bys skutečně měl rakovinu, je tedy velmi nízká, ale to neznamená, že je nulová. Mnohem lepší, než se bát případné diagnózy, je zjistit skutečný stav u doktora.

Alík

Moje tělo

Ahoj, chtěla bych nosit kontaktní čočky, nedioptrické, barevné. Zajímalo by mě, jak často se musí vyhodit a koupit nové? Jsou čočky vhodné ke každodennímu nošení? V čem je nejideálnější je skladovat například přes noc?
Předem moc děkuji!

holka, 16 let, 9. února 2019

Ahoj,
záleží na typu čoček, které si koupíš. Některé mají trvanlivost tří měsíce, některé půl roku a některé dokonce rok. Samozřejmě čím déle je používáš, tím větší péči jim musíš věnovat, aby sis s nimi nezanesla do očí infekci. A při každodenním nošení se doporučuje spíše měsíční výměna. Uchovávají se stejně jako dioptrické čočky ve speciálním roztoku. Skladování v jakýchkoli jiných podmínkách není vhodné.
Měj se hezky!
Bára

Moje tělo

Ahoj Alíku.
Vždy, když jdu ze školy, tak mě najednou začne bolet hlava. Ta hlava mě potom bolí celej den. A nevím, z čeho to může být. Doufám, že jste mojí odpovědi porozuměli a přeji pěkný den. - Kubina

kluk, 13 let, 9. února 2019

Ahoj,
příčinou může být nevyspalost, nedostatek tekutin... možná i nějaká alergie na něco, kolem čeho procházíš. Zkus déle spát, víc během dne pít a chodit ze školy jinou trasou. Pokud nic z toho nepomůže, doporučuji promluvit si s lékařem, po internetu diagnózu neurčíme.

Alík

P. S.: Porozuměl jsem tvojí otázce, ne odpovědi, odpověď píšu já. :-)

Moje tělo

Ahoj..
Od mala jsem se cítila jiná ale nějak zvlašť jsem se tim nezabívala.. Když mi bylo 12 tak jsem poprvé zjistila o LGBT... a pak mi to tak nějak došlo....
Četla jsem nespočet článků, a viděla strašně moc videí... a zjistila jsem že vlastně já nejsem já. Že jsem vlastně kluk...
Vše tomu i napovídalo.. když jsem byl malý tak jsem neustále tvrdil že jsem kluk a že jím i chci být... Holčičí oblečení se mi hnusilo a stále hnusí... je toho mnohem víc ale nechce se mi to vypisovat.
Čím tarší ale jsem, tim horší ty pocity jsou... brečím když se podívám do zrcadla.. protože to nejsem já... Nesnášim chozeni do sprchy protože vidím že jsem.. HOLKA. Když vidím videa lidí co zvládli být tím kdo vlastně jsou tak z ničeho nic brečím...
samozřejmě jsem se pokusil to říct rodičům. Oni však jen že to přejde, že jsem moc mladý to vědět.... (Teď už mi je 14)
Oni mě teď častěji začali chválit že jsem ‘’čím dál hezčí holka‘’... Jim nedochází že mi to spíše ubližuje než pomáhá? Jednou jsem se toto téma pokusil znova nahrát.... Máma na to řekla, že skoro každá holka CHCE být klukem...
Ale ja se CÍTÍM být klukem.... já jsem kluke. Je rozdíl mezi CHTĚNÍM a CÍTĚNÍM SE.
Kvůli depresím chodím i k psychologovi... ale i on tvrdí že to nemohu chápat... To znamená že si to vymýšli? Že to co cítim je jen falešné? Pokud ano, proč se tak ostatní holky necítí? Já se jich ptal...
Máma i tvrdí, že jsem jen ovlivněn společností a chci být středem pozornosti...
Je v tom ale háček.. Já jsem INTROVER a strašný asocial... ani před třídou nic nezvládám říct...

Strašně prosím o pomoc.. Co mám dělat? Opravdu jsou to falešné pocity..?

Phillip, 10. ledna 2019

Ahoj,
píšeš, že ač jsi dívka, sama sebe vnímáš spíše jako chlapce, i tak o sobě píšeš, budu Tě tedy také oslovovat v mužském rodě. Chápu, že je pro Tebe bolestné si procházet pocitem, že jsi někdo jiný, čelit každodenním nepříjemným střetům s realitou a očekáváními ostatních. Je moc dobře, že se o tom snažíš mluvit s rodiči, přestože to pro ně zatím není příliš pochopitelné. Snaží se Tě sice podpořit, ale způsobem, který Ti nepomáhá. Jak píšeš, možná jim to zatím všechno ještě úplně nedochází, je pro ně asi těžké vcítit se do něčeho, co sami nezažili.

Oceňuji, že chodíš k psychologovi a i tam jsi upřímný o svých pocitech, myšlenkách a potřebách. Věřím, že to je ta správná cesta, ač je mi líto, že z toho, co píšeš, mám pocit, že ani od psychologa necítíš podporu. Nevím, jak rozumět tomu, že "to nemůžeš chápat", představuji si kolem toho více variant, vnímám, že Ty si také nejsi jistý, co tím myslí, co to znamená. Tyto otázky, které sobě i nám pokládáš, by mohlo být užitečné položit přímo jemu, vrátit se k tématu, co on si o tom myslí, co si myslí o Tobě, být k němu upřímný a zeptat se na to, co Ti vrtá hlavou. To by vás mohlo také posunout i ve vzájemném terapeutickém vztahu a možná by se tím některé věci pročistily, mohl by ses s ním cítit více uvolněně, mohl by Ti lépe pomoci.

Ptáš se nás, co dělat, zda jsou to opravdu falešné pocity. Obecně je potřeba těmto věcem dát čas, postupně zraje lidská sexualita, člověk se vymezuje, hledá sám sebe. Tento proces není dobré uspěchat a vyžaduje svůj čas, aby člověk získal větší stabilitu. Píšeš, že máš deprese, i to je jistě něco, co Tě teď trápí a ztěžuje řešení dalších problémů. Neboj se teď zaměřit více na sebe, na svou psychickou pohodu, odreagovat se u něčeho, co Tě baví, odpočinout si, upřímně mluvit o tom, jak se cítíš s psychologem a rodiči. Věřím, že to může vést k postupnému rozlišení, co mají Tvé pocity znamenat a jak se v tom všem vyznat.

Přejeme Ti vše dobré,
Modrá linka

Moje tělo

Za jak dlouho se da udělat pekáč buchet na břichu při klasickém průměrném cvičení

Ahoj,
na tvou otázku nelze odpovědět hned z mnoha důvodů. K tomu, aby se vyrýsovaly svaly na břiše, laicky řečeno „pekáč buchet“, je nutné zredukovat tělesný tuk na minimum a budovat si svalovou hmotu. Jak asi tušíš, tyhle dvě věci závisí na celé řadě faktorů - složení jídelníčku, množství pohybu, druhu cvičení, technice jeho provádění, ale i osobních dispozicích, jako je rychlost metabolismu, nebo dispozice k tvorbě svalů. Kromě toho „pekáč buchet“ má u každého člověka jiný význam a zatímco u jednoho se může jednat o vyrýsované ploché břicho, jiný požaduje prakticky fitness formu. Proto není možné na tvou otázku odpovědět.
Měj se hezky!
Bára

Moje tělo

Ahoj, k Vánocům jsem dostala hodinky Apple Watch. Jsou super, zajímám se o zdravý životní styl a tyhle hodinky na to mají plno skvělých funkcí. Jedna věc mi ale pořád vrtá hlavou. Když je mám prakticky celý den na ruce, neškodí mi? Myslím, že všechna elektronika vyzařuje nějaké elektromagnetické záření a to je pro nás škodlivé, ne? Na internetu jsem četla, že nějaký odborník řekl, že narozdíl od mobilních telefonů Apple Watch neškodí. A že aby byly škodlivé, musely by v sobě mít mobilní čip. Já mám Apple Watch Series 4 a myslím, že mobilní čip v nich nemám, ale nejsem si jistá.
Chtěla bych se teda zeptat, jestli o tom nevíte něco víc, jestli jsou pro mě ty hodinky škodlivé a jak dlouho byste mi je doporučovali nosit na ruce :) (momentálně je nosím přes den a na noc je nabíjím)

holka, 14 let, 1. ledna 2019

Ahoj,
bubákování elektromagnetickým zářením z mobilních telefonů patří mezi šarlatánství, žádný skutečný zhoubný vliv rádiových signálů zatím nikdo na světě neprokázal, přestože už vědci prováděli ohromnou spoustu výzkumů. Pokud umíš anglicky, můžeš se podívat na web Světové zdravotnické organizace: www.who.int/en/news-room/fact-sheets/detail/electromagnetic-fields-and-public-health-mobile-phones

Ani epidemiologické studie, které jsou založené na pečlivém pozorování změn v zasažené oblasti, žádnou škodlivost nenaznačují – přestože už je telefonů v oběhu víc než lidí, žádný měřitelný nárůst chorob v oblastech, kde se mobily víc používají, nenastal.

Záření z chytrých hodinek se tudíž bát nemusíš a z telefonu také ne.
Je to jedna z věcí, kterých se lidé obávají zcela zbytečně, preventivně... a pak se třeba v létě u moře beze strachu plácnou na sluníčko a chytají bronz – jinými slovy absorbují do své kůže mnohem silnější elektromagnetické záření, jehož škodlivost prokázaná je. :->

Alík

Moje tělo

Ahoj. 1.Je v 15 letech povinna gynekologicka prohlídka?
2.Myslím ze jsem už psala něco o moji váze a docetla jsem se ze po menstruaci se přibírá.. je to pravda?
3.Jde nějak zrychlit růst prsou?

holka, 13 let, 26. prosince 2018

Ahoj,
preventivní gynekologická prohlídka povinná není, to znamená, že není nijak uzákoněné, že bys ji musela absolvovat a hrozil by ti nějaký postih za to, že na ni nepřijdeš. Na druhou stranu však rozhodně svůj smysl má a určitě by bylo dobré, abys na pravidelné prohlídky chodila.

Menstruace na přírůstek váhy nemá žádný vliv. Respektive některé ženy v některých fázích cyklu více zadržují vodu, ale jedná se o jednorázový přírůstek, který trvá pouze několik dní a rozhodně se netýká všech žen.

Růst prsů nijak urychlit nelze.
Měj se hezky!
Bára

Moje tělo

Ahoj
Mám takový problém jsem kluk ale asi už tak 2 roky začínám zjišťovat že se cítím víc jako holka a už od mala jsem se tak i choval rád se malují a rád nosím holcici oblečení nevím co s tím

kluk, 15 let, 14. prosince 2018

Dobrý den z Modré linky,

jsou lidé, kteří se necítí být se svým tělem v souladu, ať již z jakéhokoli důvodu. Včetně té situace, kterou popisujete - tedy muž se cítí být ženou, žena mužem. Co s tím? Prozatím zkuste vnímat sám sebe, své pocity. V době dospívání mnozí lidé prožívají a cítí protichůdné pocity, které jsou pro ně mnohdy matoucí. Jestliže Vaše vnímání toho, že se "necítíte být ve správném těle", tedy se cítíte být ženou, budou přetrvávat, můžete navštívit odborníka. Psychologa, psychoterapeuta, s nímž můžete své pocity sdílet, třídit si myšlenky, hledat odpovědi na své otázky. Existuje i možnost operativní změny pohlaví, pokud společně s odborníkem dojdete k závěru, že se tak budete cítit více ve své kůži. Tato změna je však možná teprve po dokončení fyzického i psychického zrání, tedy v období dospělosti. Do té doby Vám psychologická sezení mohou pomoci vyrovnávat se s tím, co prožíváte.

Přejeme klidný advent.
Modrá linka

Moje tělo

Ahoj Alíku a spol. Už 1 rok (nevím jak to mám napsat) mě jakoby šimrá v břiše. Nevíte jestli bych mohla mít nějakou nemoc ? Nemám to ze stresu ? (už mám cca totiž 1 rok depky)

holka, 12 let, 5. prosince 2018

Ahoj,
bohužel nevím, jak si ono „šimrání“ v břiše představit. Jak píšeš, určitě může být způsobeno stresem, ale klidně i příjemným očekáváním. Jeho příčinou může být obyčejná plynatost, například po konzumaci nadýmavých potravin. Nicméně na dálku a online lze opravdu jen těžko soudit, čím je způsobeno. Zkus omezit nadýmavá jídla, vyvarovat se stresu a třeba se situace zlepší.
Měj se hezky!
Bára

Moje tělo

Ahoj. Doktor mi zjistil v moči bílkoviny. Četla jsem o tom a mužů mít třeba cukrovku. Muže být cukrovka z moc cukru? Začala jsem jist více cukru a to kvůli uklidnění. Když teď přestanu jist sladké ,může se šance na cukrovku zmenšit? Mám hrozny strach. Nechci mít cukrovku :(

holka, 14 let, 4. prosince 2018

Ahoj,
bílkoviny v moči mohou být způsobeny celou řadou faktorů a velmi pochybuji o tom, že bys měla diabetes a lékař by to neodhalil. Určitě lékař řekl tobě nebo tvým rodičům, jaká je podle něj příčina i navrhl případnou léčbu.
Nicméně k tvému dotazu ohledně souvislosti mezi diabetem a konzumací cukru; jde o velmi rozšířený mýtus, nicméně nadměrná konzumace cukru se vznikem diabetu nijak nesouvisí. Diabetes druhého typu má sice spojitost se špatnou životosprávou, ale netýká se to pouze nadměrné konzumace sladkostí. Jde o špatné stravovací návyky obecně, nedostatek pohybu, kouření, konzumaci alkoholu a velkou míru stresu. Diabetes prvního typu je podmíněn geneticky a bohužel nejde ovlivnit ani zdravým životním stylem.
Měj se hezky!
Bára

Moje tělo

Ahoj v poslední době asi tak půl roku mi začali docela hodně křupat kosti poradíte prosím co s tím

holka, 12 let, 18. listopadu 2018

Ahoj,
popravdě příliš nevím, co si mám představit pod pojmem „křupání kostí.“ Nevím, jestli tím myslíš lupání kloubů, které je například u kloubů na prstech způsobeno praskáním vzduchových bublinek a je neškodné. Nebo jestli máš třeba na mysli větší lomivost kostí, což by bylo samozřejmě potřeba konzultovat s lékařem. Bylo by potřeba, abys svůj problém víc specifikovala.
Měj se hezky!
Bára

Moje tělo

Ahoj, jsem druhým dnem nemocná, asi nějaká střevní viroza nebo co. Když se nadechnu pusou, tak mě píchne u levého žebra (samozřejmě normálně se nadechuji nosem, ale jen jsem to zkusila). Ráda bych se zeptat jestli to je normální. Začalo mi to dělat od té doby, co je mi špatně.
Předem děkuji za radu.

holka 13 let, 13. listopadu 2018

Ahoj,
jak už tu bylo mnohokrát napsáno, tak nikdo z nás není lékař. Ale ani lékař by ti neuměl poradit takto na dálku nic jiného, než abys zašla do ordinace a tam se poradila.
Tvé problémy jsou nejspíše spojeny s nemocí, o které se zmiňuješ. Pokud však přetrvává bolest, kterou popisuješ, neváhej a zajdi k lékaři.
Přeji brzké uzdravení.

Moje tělo

Ahoj Alíku a spol. Mám takový menší problém, moje srdíčko mě nějak zlobí. Ne každý den, ale když to přijde, tak se mi to stává asi týden. Jde o to, že mám normálně rychlý tep a zničeho nic, když jsem v klidu (i když máme třeba tělocvik) mi začne být o sto šest. Mohla bych říci, že je tak třikrát rychlejší. Je jako srdce feťáka. Udělá se mi špatně a takhle rychle mi buší asi minutu a pak se to uklidní. Ale ještě před tím, než se mi stane tohle, mi to srdíčko nějak přeskočí nebo zachrčí. Občas se mi ve dne stává, že to srdíčko jen zachrčí a jinak se můj tep nezvýší.

Nevíte co by to mohlo být?

Je to životu nebezpečné?

PS.: Byla jsem na kardiologii a doktorka mi nic nezjistila, ani holter a neví, co by to mohlo být.

holka, 14 let, 31. října 2018

Nejsme lékaři, tak ti moc neporadíme. A dokoce by ti asi takto na dálku neporadil ani nejlepší lékař.
To, co popisuješ, může být způsobeno zvýšenoz fyzickou námahou, stresem, ale také nemocí srdíčka. Holtr ti patrně po nějaké době dá lékař znovu. Určitě svému lékaři oznam, když se ti problém objeví znovu. Také by určitě pomohlo, pokud by sis do nějakého sešitu poznačila datum a hodinu, kdy se problém objevil + požádej rodiče, aby ti pravidelně měřili krevní tlak a i tyto naměřené údaje do sešitu zapisuj. A až zase po pár dnech půjdeš na kontrolu, tak tam zápisy ukaž.

Moje tělo

Ahoj chci masturbovat a mam na to jednu otázku:můžu potim dostat menstruaci?

holka, 13 let, 1. října 2018

Ahoj,
masturbace s menstruací nijak nesouvisí. Bezděčně masturbují i úplně malé děti. Rozhodně se nemusíš obávat, že bys po masturbaci začala menstruovat.
Měj se hezky!
Bára

Moje tělo

Čau mam celkem normální problém mam kruhy pod očima nosim brejle ale typuju že tim to nebude spim dostatečně chtěl bych se jich zbavit prosim poraďte mi jak na to krém nebo tak děkuji

kluk, 14 let, 11. září 2018

Ahoj,

neznám Tě, nevím, zda máš tak výrazné kruhy pod očima, aby se musely nějak maskovat, od brýlí to jistě není, ty by spíše ty kruhy měly skrýt. Také by Tě mělo zajímat, co si o tom myslí Tví rodiče a kamarádi, zda nejde o něco, co vidíš a cítíš jako problém jenom Ty sám. Co se týká použití krémů, to není naše specializace, my se zaobíráme psychikou lidí. Ideálně Ti mohou poradit na kožním nebo kosmetičky.

Modrá linka

Moje tělo

Dobrý den, mohu se vás zeptat na problém? Mám ruce dlouhý, ale strašne krátký, a to je i s nohama. Vypadám dobře, ale ty ruce a nohy vypadají jak tyčky, prosím poraďte mi nějaký cviky, jak nabrat na ruce a svaly svalovou hmotu. Děkuji.

kluk, 14 let, 11. září 2018

Ahoj,
není mi úplně jasné, jak si mám představit „ruce dlouhý, ale strašně krátký8-o ... nicméně na posilování končetin bych ti doporučil plavání.

Alík

Moje tělo

Ahoj Alíku a spol.
Vždycky když zívám, tak mi začnou slzit oči, nevíte, co to je? Ostatním to tak nedělá.

holka, 12 let, 4. září 2018

Ahoj,
díky za moc zajímavou otázku. R^
Děje se to do jisté míry všem, i když to možná není na ostatních vidět.

U každého oka máme slznou žlázu, která se stará nejen přímo o slzy při pláči, ale i o zvlhčování oka během dne. Má neustále v zásobě nějakou tekutinu na zvlhčení, nehledě na to, jestli jsme zrovna smutní nebo veselí. Během zívání, kdy se celý obličej napíná, jako kdyby chtěl spolknout celého učitele i s tabulí, a oči se přizavírají, je tato žláza stlačená, čímž se malá část nachystané tekutiny vymáčkne do oka. Je to tedy čistě mechanická záležitost, přirozená a neškodná.

Pokud ti někdo tvrdí, že se mu to neděje, tak neumí pořádně zívat. Rv:-D

Stlačení slzných žláz může být také vyvoláno intenzivním smíchem.

Zívání je mimochodem nakažlivé, i psaní této odpovědi jsem prozíval. ;-(:-)

Alík