Poradna: Alík radí dětem

Na otázky odpovídají

pracovníci linky důvěry Modrá linka, Alíkova kamarádka BáraV, odborníci na boj proti kouření z projektu Nekuřátka a správci. Občas odpovídá i sám Alík.

Dotazy smí pokládat čtenáři mladší 15 let.

Moje tělo

Za jak dlouho se da udělat pekáč buchet na břichu při klasickém průměrném cvičení

Ahoj,
na tvou otázku nelze odpovědět hned z mnoha důvodů. K tomu, aby se vyrýsovaly svaly na břiše, laicky řečeno „pekáč buchet“, je nutné zredukovat tělesný tuk na minimum a budovat si svalovou hmotu. Jak asi tušíš, tyhle dvě věci závisí na celé řadě faktorů - složení jídelníčku, množství pohybu, druhu cvičení, technice jeho provádění, ale i osobních dispozicích, jako je rychlost metabolismu, nebo dispozice k tvorbě svalů. Kromě toho „pekáč buchet“ má u každého člověka jiný význam a zatímco u jednoho se může jednat o vyrýsované ploché břicho, jiný požaduje prakticky fitness formu. Proto není možné na tvou otázku odpovědět.
Měj se hezky!
Bára

Moje tělo

Ahoj, k Vánocům jsem dostala hodinky Apple Watch. Jsou super, zajímám se o zdravý životní styl a tyhle hodinky na to mají plno skvělých funkcí. Jedna věc mi ale pořád vrtá hlavou. Když je mám prakticky celý den na ruce, neškodí mi? Myslím, že všechna elektronika vyzařuje nějaké elektromagnetické záření a to je pro nás škodlivé, ne? Na internetu jsem četla, že nějaký odborník řekl, že narozdíl od mobilních telefonů Apple Watch neškodí. A že aby byly škodlivé, musely by v sobě mít mobilní čip. Já mám Apple Watch Series 4 a myslím, že mobilní čip v nich nemám, ale nejsem si jistá.
Chtěla bych se teda zeptat, jestli o tom nevíte něco víc, jestli jsou pro mě ty hodinky škodlivé a jak dlouho byste mi je doporučovali nosit na ruce :) (momentálně je nosím přes den a na noc je nabíjím)

holka, 14 let, 1. ledna

Ahoj,
bubákování elektromagnetickým zářením z mobilních telefonů patří mezi šarlatánství, žádný skutečný zhoubný vliv rádiových signálů zatím nikdo na světě neprokázal, přestože už vědci prováděli ohromnou spoustu výzkumů. Pokud umíš anglicky, můžeš se podívat na web Světové zdravotnické organizace: www.who.int/en/news-room/fact-sheets/detail/electromagnetic-fields-and-public-health-mobile-phones

Ani epidemiologické studie, které jsou založené na pečlivém pozorování změn v zasažené oblasti, žádnou škodlivost nenaznačují – přestože už je telefonů v oběhu víc než lidí, žádný měřitelný nárůst chorob v oblastech, kde se mobily víc používají, nenastal.

Záření z chytrých hodinek se tudíž bát nemusíš a z telefonu také ne.
Je to jedna z věcí, kterých se lidé obávají zcela zbytečně, preventivně... a pak se třeba v létě u moře beze strachu plácnou na sluníčko a chytají bronz – jinými slovy absorbují do své kůže mnohem silnější elektromagnetické záření, jehož škodlivost prokázaná je. :->

Alík

Moje tělo

Ahoj. 1.Je v 15 letech povinna gynekologicka prohlídka?
2.Myslím ze jsem už psala něco o moji váze a docetla jsem se ze po menstruaci se přibírá.. je to pravda?
3.Jde nějak zrychlit růst prsou?

holka, 13 let, 26. prosince 2018

Ahoj,
preventivní gynekologická prohlídka povinná není, to znamená, že není nijak uzákoněné, že bys ji musela absolvovat a hrozil by ti nějaký postih za to, že na ni nepřijdeš. Na druhou stranu však rozhodně svůj smysl má a určitě by bylo dobré, abys na pravidelné prohlídky chodila.

Menstruace na přírůstek váhy nemá žádný vliv. Respektive některé ženy v některých fázích cyklu více zadržují vodu, ale jedná se o jednorázový přírůstek, který trvá pouze několik dní a rozhodně se netýká všech žen.

Růst prsů nijak urychlit nelze.
Měj se hezky!
Bára

Moje tělo

Ahoj
Mám takový problém jsem kluk ale asi už tak 2 roky začínám zjišťovat že se cítím víc jako holka a už od mala jsem se tak i choval rád se malují a rád nosím holcici oblečení nevím co s tím

kluk, 15 let, 14. prosince 2018

Dobrý den z Modré linky,

jsou lidé, kteří se necítí být se svým tělem v souladu, ať již z jakéhokoli důvodu. Včetně té situace, kterou popisujete - tedy muž se cítí být ženou, žena mužem. Co s tím? Prozatím zkuste vnímat sám sebe, své pocity. V době dospívání mnozí lidé prožívají a cítí protichůdné pocity, které jsou pro ně mnohdy matoucí. Jestliže Vaše vnímání toho, že se "necítíte být ve správném těle", tedy se cítíte být ženou, budou přetrvávat, můžete navštívit odborníka. Psychologa, psychoterapeuta, s nímž můžete své pocity sdílet, třídit si myšlenky, hledat odpovědi na své otázky. Existuje i možnost operativní změny pohlaví, pokud společně s odborníkem dojdete k závěru, že se tak budete cítit více ve své kůži. Tato změna je však možná teprve po dokončení fyzického i psychického zrání, tedy v období dospělosti. Do té doby Vám psychologická sezení mohou pomoci vyrovnávat se s tím, co prožíváte.

Přejeme klidný advent.
Modrá linka

Moje tělo

Ahoj Alíku a spol. Už 1 rok (nevím jak to mám napsat) mě jakoby šimrá v břiše. Nevíte jestli bych mohla mít nějakou nemoc ? Nemám to ze stresu ? (už mám cca totiž 1 rok depky)

holka, 12 let, 5. prosince 2018

Ahoj,
bohužel nevím, jak si ono „šimrání“ v břiše představit. Jak píšeš, určitě může být způsobeno stresem, ale klidně i příjemným očekáváním. Jeho příčinou může být obyčejná plynatost, například po konzumaci nadýmavých potravin. Nicméně na dálku a online lze opravdu jen těžko soudit, čím je způsobeno. Zkus omezit nadýmavá jídla, vyvarovat se stresu a třeba se situace zlepší.
Měj se hezky!
Bára

Moje tělo

Ahoj. Doktor mi zjistil v moči bílkoviny. Četla jsem o tom a mužů mít třeba cukrovku. Muže být cukrovka z moc cukru? Začala jsem jist více cukru a to kvůli uklidnění. Když teď přestanu jist sladké ,může se šance na cukrovku zmenšit? Mám hrozny strach. Nechci mít cukrovku :(

holka, 14 let, 4. prosince 2018

Ahoj,
bílkoviny v moči mohou být způsobeny celou řadou faktorů a velmi pochybuji o tom, že bys měla diabetes a lékař by to neodhalil. Určitě lékař řekl tobě nebo tvým rodičům, jaká je podle něj příčina i navrhl případnou léčbu.
Nicméně k tvému dotazu ohledně souvislosti mezi diabetem a konzumací cukru; jde o velmi rozšířený mýtus, nicméně nadměrná konzumace cukru se vznikem diabetu nijak nesouvisí. Diabetes druhého typu má sice spojitost se špatnou životosprávou, ale netýká se to pouze nadměrné konzumace sladkostí. Jde o špatné stravovací návyky obecně, nedostatek pohybu, kouření, konzumaci alkoholu a velkou míru stresu. Diabetes prvního typu je podmíněn geneticky a bohužel nejde ovlivnit ani zdravým životním stylem.
Měj se hezky!
Bára

Moje tělo

Ahoj v poslední době asi tak půl roku mi začali docela hodně křupat kosti poradíte prosím co s tím

holka, 12 let, 18. listopadu 2018

Ahoj,
popravdě příliš nevím, co si mám představit pod pojmem „křupání kostí.“ Nevím, jestli tím myslíš lupání kloubů, které je například u kloubů na prstech způsobeno praskáním vzduchových bublinek a je neškodné. Nebo jestli máš třeba na mysli větší lomivost kostí, což by bylo samozřejmě potřeba konzultovat s lékařem. Bylo by potřeba, abys svůj problém víc specifikovala.
Měj se hezky!
Bára

Moje tělo

Ahoj, jsem druhým dnem nemocná, asi nějaká střevní viroza nebo co. Když se nadechnu pusou, tak mě píchne u levého žebra (samozřejmě normálně se nadechuji nosem, ale jen jsem to zkusila). Ráda bych se zeptat jestli to je normální. Začalo mi to dělat od té doby, co je mi špatně.
Předem děkuji za radu.

holka 13 let, 13. listopadu 2018

Ahoj,
jak už tu bylo mnohokrát napsáno, tak nikdo z nás není lékař. Ale ani lékař by ti neuměl poradit takto na dálku nic jiného, než abys zašla do ordinace a tam se poradila.
Tvé problémy jsou nejspíše spojeny s nemocí, o které se zmiňuješ. Pokud však přetrvává bolest, kterou popisuješ, neváhej a zajdi k lékaři.
Přeji brzké uzdravení.

Moje tělo

Ahoj Alíku a spol. Mám takový menší problém, moje srdíčko mě nějak zlobí. Ne každý den, ale když to přijde, tak se mi to stává asi týden. Jde o to, že mám normálně rychlý tep a zničeho nic, když jsem v klidu (i když máme třeba tělocvik) mi začne být o sto šest. Mohla bych říci, že je tak třikrát rychlejší. Je jako srdce feťáka. Udělá se mi špatně a takhle rychle mi buší asi minutu a pak se to uklidní. Ale ještě před tím, než se mi stane tohle, mi to srdíčko nějak přeskočí nebo zachrčí. Občas se mi ve dne stává, že to srdíčko jen zachrčí a jinak se můj tep nezvýší.

Nevíte co by to mohlo být?

Je to životu nebezpečné?

PS.: Byla jsem na kardiologii a doktorka mi nic nezjistila, ani holter a neví, co by to mohlo být.

holka, 14 let, 31. října 2018

Nejsme lékaři, tak ti moc neporadíme. A dokoce by ti asi takto na dálku neporadil ani nejlepší lékař.
To, co popisuješ, může být způsobeno zvýšenoz fyzickou námahou, stresem, ale také nemocí srdíčka. Holtr ti patrně po nějaké době dá lékař znovu. Určitě svému lékaři oznam, když se ti problém objeví znovu. Také by určitě pomohlo, pokud by sis do nějakého sešitu poznačila datum a hodinu, kdy se problém objevil + požádej rodiče, aby ti pravidelně měřili krevní tlak a i tyto naměřené údaje do sešitu zapisuj. A až zase po pár dnech půjdeš na kontrolu, tak tam zápisy ukaž.

Moje tělo

Ahoj chci masturbovat a mam na to jednu otázku:můžu potim dostat menstruaci?

holka, 13 let, 1. října 2018

Ahoj,
masturbace s menstruací nijak nesouvisí. Bezděčně masturbují i úplně malé děti. Rozhodně se nemusíš obávat, že bys po masturbaci začala menstruovat.
Měj se hezky!
Bára

Moje tělo

Čau mam celkem normální problém mam kruhy pod očima nosim brejle ale typuju že tim to nebude spim dostatečně chtěl bych se jich zbavit prosim poraďte mi jak na to krém nebo tak děkuji

kluk, 14 let, 11. září 2018

Ahoj,

neznám Tě, nevím, zda máš tak výrazné kruhy pod očima, aby se musely nějak maskovat, od brýlí to jistě není, ty by spíše ty kruhy měly skrýt. Také by Tě mělo zajímat, co si o tom myslí Tví rodiče a kamarádi, zda nejde o něco, co vidíš a cítíš jako problém jenom Ty sám. Co se týká použití krémů, to není naše specializace, my se zaobíráme psychikou lidí. Ideálně Ti mohou poradit na kožním nebo kosmetičky.

Modrá linka

Moje tělo

Dobrý den, mohu se vás zeptat na problém? Mám ruce dlouhý, ale strašne krátký, a to je i s nohama. Vypadám dobře, ale ty ruce a nohy vypadají jak tyčky, prosím poraďte mi nějaký cviky, jak nabrat na ruce a svaly svalovou hmotu. Děkuji.

kluk, 14 let, 11. září 2018

Ahoj,
není mi úplně jasné, jak si mám představit „ruce dlouhý, ale strašně krátký8-o ... nicméně na posilování končetin bych ti doporučil plavání.

Alík

Moje tělo

Ahoj Alíku a spol.
Vždycky když zívám, tak mi začnou slzit oči, nevíte, co to je? Ostatním to tak nedělá.

holka, 12 let, 4. září 2018

Ahoj,
díky za moc zajímavou otázku. R^
Děje se to do jisté míry všem, i když to možná není na ostatních vidět.

U každého oka máme slznou žlázu, která se stará nejen přímo o slzy při pláči, ale i o zvlhčování oka během dne. Má neustále v zásobě nějakou tekutinu na zvlhčení, nehledě na to, jestli jsme zrovna smutní nebo veselí. Během zívání, kdy se celý obličej napíná, jako kdyby chtěl spolknout celého učitele i s tabulí, a oči se přizavírají, je tato žláza stlačená, čímž se malá část nachystané tekutiny vymáčkne do oka. Je to tedy čistě mechanická záležitost, přirozená a neškodná.

Pokud ti někdo tvrdí, že se mu to neděje, tak neumí pořádně zívat. Rv:-D

Stlačení slzných žláz může být také vyvoláno intenzivním smíchem.

Zívání je mimochodem nakažlivé, i psaní této odpovědi jsem prozíval. ;-(:-)

Alík

Moje tělo

Ahoj.
Každý se někdy červená. Většinou ze studu, nervozity, trémy a ták.
Ale u mne to tak neni....
Pokaždé když nějáká uvedená situace přijde, nic se se mnou neděje. Nečervenám se. Nikdy se mi to nestalo. I kamarádi se tomu diví a ptají se na to.
Pomohli byste mi? Vysvětlili jste to?
(Barvou pletí to být nemůže... Jsem hodně bledá.)

holka, 13 let, 22. srpna 2018

Ahoj,
není pravidlem, že by se u všech lidí projevovaly jeho pocity, stud nebo tréma tím, že zčervená. Každý člověk reaguje jinak a je v pořádku i to, že to máš jinak, než někdo další. Můžeš si pro zajímavost více všímat svých reakcí a pocitů a toho, jak se Ti projevují na těle, např. určitým tlakem nebo uvolněním, někdy pohybem končetin, někdo si např. olizuje rty, hraje si s vlasy, kouše nehty apod. Můžete se o tom, jak to každý má jinak, pobavit i s kamarády.

Hezké dny,
Modrá linka

Moje tělo

Ahoj Alíku, opravdu džíny škodí zdraví? Děkuji.

holka, 14 let, 19. srpna 2018

Ahoj,
nevím, z jakého důvodu se obáváš, že džíny škodí zdraví. Napadá mě souvislost s tím, že není ideální nosit příliš uplé kalhoty, což může způsobovat nepříjemný tlak i neprodyšnost např. v intimních partiích. Jak se říká, všeho moc škodí, proto je dobré oblečení prostřídat (různé materiály, kalhoty/sukně) a pokud člověka čeká dlouhý den v jednom oblečení, vzít si co nejpohodlnější.

Hezké dny,
Modrá linka

Moje tělo

Ahoj,
je mi 13 let a poslední dobou mě bolí v místech kde rostou zuby moudrosti..
Dnes jsem si všimla,jiné barvy místa.. Barva je jakoby rudá,v podstatě smavejsi než dáseň.. Je tam i taková jakoby „boule“..
Je možné ,že už mi rostou zuby moudrosti?

holka, 13 let, 18. srpna 2018

Ahoj,
zuby moudrosti se obvykle prořezávají mezi sedmnáctým a pětadvacátým rokem, ale je samozřejmě možné, že tobě vyrostou dříve. Příznaky, které popisuješ, by skutečně odpovídaly jejich prořezávání, ale nikdo na světě bohužel nedokáže stanovit diagnózu na dálku. Pokud máš tedy nějaké problémy nebo bolesti, určitě by bylo lepší navštívit zubaře a konzultovat je s ním.
Měj se hezky!
Bára

Moje tělo

Ahoj je mi 15 a furt mě provází tiky mrkání a nevhodné pohyby strašně mě to štve prášky nic nepomáhá nevim jak dál zvládám to težce furt koktám je to nepříjemný prosim poraďtemi jak dál a jesi se to dá nějak léčit děkuji

kluk, 15 let, 11. srpna 2018

Dobrý den,

je dobře, že se zajímáte o to, co dalšího kromě prášků byste s tiky mohl dělat. Chci říct, že do jisté míry jde o přirozenou věc, i ve větší míře nejste jediný, kdo něco takového řeší. Pokud nejde o vyloženě zdravotní problém, může pomoct být v co největší psychické v pohodě - tomu pomůže třeba psychoterapie.
Doporučujeme navštívit psychologa ve škole nebo i jinde (odkazy lze najít na internetu) a s ním dlouhodobě pracovat na tom, co Vás trápí. Může Vám to pomocí nejen s tiky, myslím, že celkově se větší pohoda do života hodí.

Přejeme hezké léto.
Modrá linka

Moje tělo

Dobrý den. Chtěl bych se zeptat.

Proč lidé umírají?

Odpověď mi pošlete i na e-mail.

Aleš 13 let, 8. srpna 2018

Ahoj,
to je jednoduchá otázka, která nemá úplně jednoduchou odpověď.

Lidé umírají stářím proto, že jim postupně čím dál hůř fungují orgány. Nebo přesněji řečeno: čím dál hůř se obnovuje činnost orgánů... až to nakonec některý životně důležitý orgán nezvládne. :-(

Každý den v těle umřou miliony buněk, které jsou nahrazené novými, a toto nahrazování je postupně čím dál méně kvalitní. Je to v důsledku vlastně mechanický problém, postupně se při kopírování poškozuje molekula DNA, která definuje, co buňka umí a jak přesně pracuje. Asi jako když od sebe řada dvaceti spolužáků postupně navzájem opisuje domácí úkol, ten první ho má správně, druhý udělá nějakou chybičku, třetí splete další část... a ten poslední už píše místo úkolu recept na čínskou polévku. :->

Postupně s rostoucím věkem čím dál častěji vzniká poškozená buňka, která umře dřív, než by měla, nebo funguje špatně, nebo se naopak nekontrolovaně množí (z čehož může vzniknout rakovina, pokud nezafunguje imunitní systém, on ale v drtivé většině případů zafunguje). Dalo by se říct, že umíráme v podstatě od narození. Prodělané nemoci, nezdravé životní prostředí a špatná péče o tělo (konzumace nezdravých jídel nebo drog, jako je třeba kouření) můžou toto opotřebení urychlit. Proto někteří lidé vypadají v šedesáti čiperně a jiní jsou ve třiceti zralí na starobní důchod.

Různé orgány také stárnou různě rychle. Člověk může mít zdravý mozek, ale zničené plíce nebo játra. Častou příčinou úmrtí bývá srdeční infarkt, nebo selhání ledvin, přestože zbytek člověka je relativně zdravý.

Současná věda se domnívá, že v ideálním stavu by se zdravý příslušník lidského druhu bez pomoci chemie mohl dožít až 125 let. Část vědců už dlouho hledá způsoby, jak tělu pomoct, aby se jeho buňky replikovaly bezchybně déle. Během posledních deseti let už učinili několik průlomových objevů. Sice ještě nemůžou zvolat „našli jsme elixír věčného mládí!“, ale vědí o hodně víc než dřív a je dost dobře možné, že v příštím desetiletí nějaké účinné sérum proti stárnutí skutečně vznikne. 8-o

Někteří lidé se domnívají, že usilovat o nesmrtelnost je špatné, protože naše kultura je smrtí tak trošku nezdravě posedlá. Kdykoliv v nějakém literárním či filmovém díle nějaká postava žije věčně, má to nějaký háček, který ji učiní velmi nešťastnou. Lidé se touto cestou asi vždy smiřovali s vlastní smrtelností – s něčím, co nedokázal nikdo změnit – proto bylo uklidňující si říkat, že je to tak vlastně lepší. Ve skutečnosti by ale vesměs každý, kdo umírá, nebo komu umírá bližní, upřednostnil kapku nějakého toho kouzelného elixíru.

Držme tedy vědcům palce! ;-)
Alík

P.S.: Poradna je anonymní, takže ti odpověď na e-mail poslat nemůžeme.

Moje tělo

Ahoj Alíku chtěla bych se zeptat od kolika let je vhodné masturbovat a co to vlastně je (jak se to dělá a k čemu to je dobré)

A ještě od kolika se používá antikoncepce

holka, 12 let, 31. července 2018

Ahoj,
lidé masturbují výhradně kvůli příjemným pocitům a erotickému vzrušení, které při masturbaci zažívají. Každému člověku vyhovuje jiný způsob masturbace a většinou se lidé instinktivně stimulují takovým způsobem, který je jim příjemný. A stejně tak se nedá odpovědět na to, od kolika let je vhodné masturbovat, protože masturbují už i úplně malá miminka i malé děti. Co se týká tvého dotazu ohledně antikoncepce; vzhledem k tomu, že pohlavní styk můžeš mít legálně až od patnácti let, dříve ti antikoncepci žádný lékař nepředepíše. Což ale samozřejmě neznamená, že bys okamžitě po dosažení patnácti let musela začít užívat antikoncepci. Obvykle si ji ženy nechávají předepsat poté, co začnou pohlavně žít.
Měj se hezky!
Bára

Moje tělo

Ahoj Alíku,
už delší dobu si kupuji u Vietnamců levné plastové brýle. Zrak mám nezávadný a nepotřebuji nosit brýle, ale mně se to asi líbí. Nosím je třeba k počítači, anebo občas na chvíli ven, ale ne běžně. Je to divné?

kluk, 13 let, 5. srpna 2018

Ahoj,
brýle jsou brány i jako módní doplněk. Není tedy divné, že se ti líbí nošení brýlí. Ovšem velkým problémem je, že nosíš dioptrické brýle. Tvé oči si zvyknou na dioptrie a budeš je pak už muset nosit trvale. Může se ovšem stát, že si tím nastartuješ vadu zraku, který se ti může následně zhoršovat.

Pokud chceš nosit brýle, zajdi do obchodu s brýlemi a kup si obroučky, kde budou jen ovyčejná nedioptrická skla. Případně můžeš nosit sluneční brýle. ;-)