Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Alík radí dětem

  Na otázky odpovídají

  pracovníci Modré linky, psycholožky BáraV a Péťa, poradenské centrum Locika, MUDr. Jiří Staněk, MVDr. Přemysl Rabas, vědecký novinář Pragmatik, Škola Vitae, bojovníci proti kouření z projektu Nekuřátka a správci. Občas odpovídá i sám Alík.

  Dotazy mohou pokládat pouze děti mladší 15 let.

  Moje tělo

  Dobrý den já bych se chtěla zeptat co mám dělat protože nedávno jsem se dozvěděla že klukům se nelíbím jako taková ale spíše s té jiné stránky zezadu nebo on hlavy níže. Co mám dělat? Děkuji

  holka, 13 let, 27. září 2021

  Ahoj,
  na druhých se nám mohou líbit různé věci, někomu se líbí štíhlá postava, někomu modré oči, někomu krátké vlasy. Stejně tak každý kluk na tobě uvidí něco jiného, co se mu bude líbit. Proto je lepší soustředit se na to, aby ses líbila hlavně sama sobě, protože všem klukům na světě se nezavděčíš. Snaž se o to, aby ses ve svém těle cítila dobře.
  Měj se krásně,
  Péťa

  Moje tělo

  Dobrý den, už si nevím rady a proto jsem tady. Mám poslední rok trochu zvětšený podbřišek narozdíl od zbytku těla. Byla jsem s tím u lékaře ale není to nadbytečným tukem. Mám 40 kg 160 cm a 12 let, tím pádem je moje váha poměrně normální, ne-li menší, než by měla být. Jím zdravě, mám dostatečný příjem tekutin a pravidelně sportuji. Lékař říkal, že se máme s tím obrátit na odborníka, ale že to není nic vážného. Mě to ale trápí. Nedá se s tím něco dělat? Čím to je?
  Moc a moc děkuju za odpověď, Zuzanka

  holka, 12, 17. září 2021

  Ahoj,
  je skvělé, že žiješ zdravě! Pokud ti lékař doporučil obrátit se s podbřiškem na odborníka, poslechni jeho radu. Odborník ti pomůže se zjištěním příčiny a případně dá radu, co s tím dělat.
  Držím palce, ať se to brzy vyřeší,
  Péťa

  Moje tělo

  Proteiny

  Ahoj poradno chci se zeptat mohu jíst Protein když jsem díte chtěl bych zhubnout. Děkuji Fanda

  Fanda, 12 let, 16. září 2021

  Ahoj Fando, je správné, že se zajímáš o to, jak zdravě jíst. Ale přes internet není ideální ohledně takových věcí radit. Prober to nejlépe s rodiči, případně s doktorem nebo nutričním specialistou (každá škola by měla mít např. výchovného poradce, který tě nasměruje na specialistu, pokud bys chtěl). Píšeš totiž, že bys chtěl zhubnout, a to je otázka nejen stravy, ale celkového životního stylu. A také psychiky. Dost často chtějí hubnout lidé, kteří ve skutečnosti hubnout nepotřebují. Nebo se lidé, kteří hubnout potřebují, snaží hubnout nevhodným způsobem (třeba příliš rychle) a není to zdravé.
  Obecně každopádně platí, že „protein“ je jiný název pro bílkovinu, a bílkoviny samozřejmě děti jíst mohou (zdrojem bílkovin jsou vejce, maso, sýr, tvaroh, ale třeba také luštěniny).
  Možná ale slovem „Protein“ myslíš nějaké proteinové doplňky, a pak bych spíš řekl, že proteinové doplňky do jídelníčku dětí nepatří, pokud to přímo nedoporučí lékař nebo výživový poradce. Jsou samozřejmě děti, které sportují na vrcholové úrovni a mají tomu přizpůsobený jídelníček, ale to jsme zase u toho, že jim radí specialista.
  Já specialista na výživu nejsem, ale vím, že pestrá strava v klidu pokryje jakékoli potřeby bílkovin, které děti (nejen tvého věku) mají. Určitě znáš klasické poučky ohledně zdravé pestré stravy: jíst hodně zeleniny, hodně čerstvých pokrmů, hodně luštěnin (jako dítě jsem neměl čočku rád, teď je čočkový salát můj oblíbený), omezit dezerty a sladkosti, omezit fast-foodové jídlo. Nějaké proteinové doplňky bych ve tvém věku buď vůbec vynechal, nebo řešil se specialistou.

  Moje tělo

  Obtíže způsobené obuví

  Ahoj, hraji fotbal a na fotbal se nechodí v ničem jiném než kopačkách přece. No, a z těch kopaček mám už asi 3 měsíce na achilově patě bradavici(aspoň to tak vypadá) mohu dostat nějakou radu jak se toho zbavit? :-D předem díky za odpověď

  kluk, 12 let, 31. srpna 2021

  Ahoj kluku,

  Neobvyklý útvar, o kterém se zmiňuješ, zřejmě není bradavice, i když ji může připomínat, protože bradavice jsou virového původu. Mohlo by se jednat o spíše o mozol (silnější vrstvu zrohovatělé kůže) vznikající v místech, kde dochází k tření obuvi o nohu. Příčinou tvých obtíží bude nejspíš nevhodná velikost obuvi. V tvém věku noha stále ještě roste, a proto je čas od času třeba pořídit větší obuv. Doporučuji tedy poprosit rodiče, aby ti koupili nové kopačky odpovídající velikosti.

  Moje tělo

  Nedosáhnu na špičky

  Dobrý den, už asi poslední dva roky si všímám, že mám zřejmě nějaký problém se zády, protože se prostě nedokážu dotknout špiček v předklonu.. Nejdřív jsem si myslela, že je to jen proto, že necvičím, ale potom jsem začala cvičit a pořád se ohnout nemůžu.
  Cvičím poctivě každý den a to už trvá rok a půl. Čím to je?
  Děkuju za odpověď

  holka, 11 let, 1. září 2021

  Ahoj,
  nejsem sice lékařka, ale troufla bych si říci, že příčinou toho, že se nedokážeš dotknout svých špiček, nebude problém se zády, ale nedostatečně protažené svaly a neohebnost. Nepíšeš, jak a jakým způsobem jsi tuto dovednost trénovala, ale klasické cviky ti příliš nepomohou. Pokud chceš svou ohebnost zvýšit, doporučuji ti zaměřit se například na jógu, která svaly krásně protahuje, uvolňuje a tím zvyšuje i pružnost těla. Věřím, že když budeš vytrvalá a budeš se józe pravidelně věnovat, za několik měsíců si na špičky v předklonu dosáhneš už bez problémů.
  Měj se hezky!
  Bára

  Moje tělo

  Kousání nehtů

  Dobrý den, nemohli byste mi poradit, jak si přestat kousat nehty??? Stydím se za to před spolužáky a je to pro mně trapné a hrozně moc se s tím snažím něco udělat. Předem děkuji za odpověď. P.S na internetu jsem hledal a nic mi nepomohlo

  kluk, 12 let, 1. září 2021

  Ahoj z Modré linky,

  kousání nehtů je určitým zlozvykem nebo nutkavým chováním, kterým se lidé uklidňují v nejrůznějších situacích, kdy cítí napětí, nebo se třeba nudí, nebo si nehty koušou "jen tak" a ani nevědí, že to dělají. Je dobře, že hledáš způsoby, jak se kousání nehtů zbavit.

  Nehty si kouše hodně dětí, ale také i dospělých. Přestat s ním chce dost pevnou vůli - říct si, že si nehty už kousat nebudeš a potom vydržet. To ale není vůbec jednoduché, nejspíš jsi to už zkoušel, a nešlo to. Pak je možné to zkusit postupně. Můžeš si dát takové malé úkoly - nekousat si nehty několik hodin, půl dne, jeden den, dva dny, tři… a přichystat si za to nějakou odměnu. Můžeš se domluvit s někým blízkým, aby Tě v tom podpořil, třeba s rodiči, kamarády atd. Je důležité najít něco, čím kousání nehtů nahradíš - třeba si vzít něco dobrého, něco zdravějšího na mlsání, nebo se napít, udělat pár dřepů - co si sám vybereš.

  V lékárně je možné koupit speciální laky, které kousání nehtů znechutí - mají totiž odpornou nebo pálivou chuť. Můžeš to vyzkoušet. Pomáhá také o svoje nehty začít pečovat - pořídit si manikúru, nebo aspoň pilník, a nehty udržovat v hezkém tvaru.

  Také je dobré zkusit si všimnout, za jakých okolností si nehty koušeš. Je to, když se nudíš, když jsi nervózní, v jiných situacích? Pokud na to přijdeš, můžeš potom řešit i příčinu - tedy hledat si jinou zábavu, než je kousání nehtů, zkoušet relaxovat a jiným způsobem zvládat své napětí.

  Někteří lidé si nehty koušou opravdu často a hodně, třeba až do krve, nebo s kousáním nehtů nemohou a nemohou přestat. Potom je potřeba se obrátit se na psychologa, který zjišťuje příčiny a pomáhá s řešením.

  Přejeme hodně pevné vůle,

  Modrá linka

  Moje tělo

  Nealkoholické pivo

  Chcela by som sa spýtať je nealkoholické pivo vhodné aj pre deti jeden moj 13 ročný kamarát ho strašne často pije a dva razy som si ho dala tiež. Neni to niako nebezpečné alebo niečo take? Ja si myslím že keď je nealkoholicke nemalo by byť ale chcem sa radšej uistiť.

  Predom dakujem za odpoved

  holka, 11 let, 30. srpna 2021

  Ahoj, je super, že se zajímáš o věci kolem sebe. Je zřejmé, že se chceš rozhodnout správně a hledáš různé pohledy na věc.

  Napřed si řekněme, proč se nedoporučuje, aby děti pily alkohol. Zdůrazním, že alkohol, konzumován ve velké míře, je škodlivý pro všechny. Pití velkého množství alkoholu škodí i dospělým. Dětem ale škodí více, protože může kromě obvyklých problémů způsobit i problémy s vývojem mozku a dalších orgánů. Má negativní krátkodobé i dlouhodobé důsledky. Proto by děti rozhodně neměly konzumovat alkohol v jakémkoli množství.

  Nealkoholické pivo sice neobsahuje alkohol (respektive obsahuje velmi malé množství alkoholu). Přesto tento nápoj nelze doporučit dětem. Prvním důvodem je právě množství zbytkového alkoholu. Ale druhým, podle mého důležitějším důvodem, je tvorba návyků. Zvyknout si na chuť nealkoholického piva znamená riziko, že člověk později bude konzumovat ve větším množství i pivo alkoholické. Jistě, není to nutný ani bezprostřední důsledek. Přesto před ním odborníci varují. „Dítě, které si navykne na typickou chuť tzv. nealkoholického piva, se spíše napije podobně chutnajícího piva s vyšším obsahem alkoholu,“ upozorňuje třeba primář Karel Nešpor v tomto článku.

  V poslední řadě pak nealkoholické pivo není ani moc zdravé, ani nijak zvlášť dobré. Hořkou chuť je totiž třeba kompenzovat, a tak paradoxně může obsahovat více cukrů, než nějaká sladká limonáda.

  Můj oblíbený nápoj je jablečný džus ředěný vodou v poměru 2:3 (dva díly džusu, tři díly vody). Osvěží, je sladký a přitom zdravý, protože nemá tolik cukru, jako kdybych si dal džus neředěný. A z dálky vypadá jako pivo, když už se bavíme o těch nápodobách piva :-P

  Moje tělo

  Dobrý den. Mám takový dotaz který není moc důležitý jen mě to zajímá. Když se leknu, mám strach nebo jsem smutná,tak mě bolí u srdce. Nevíte proč? Naše srdce nějak reaguje na naše pocity takže kvůli tomu bolí? Nebo když cítím lásku tak se cítím takový hezký pocit a rychle mi bije srdce... Proč to tak je? Předem děkuji za odpověď.

  holka, 14 let, 23. srpna 2021

  Krásný den,
  každá emoce je doprovázena tzv. fyziologickou reakcí. To znamená, že dochází ke krátkodobým změnám ve fungování těla. Třeba když máme strach, protože před námi stojí medvěd, tak se zrychlí dech a tep, abychom byli připraveni utéct nebo se bránit, současně se také utlumí trávení, které v tu chvíli vůbec není na pořadu dne. Tato reakce nás připravuje na zvládnutí situace, která emocí vyvolala. Je to tedy přesně tak, jak jsi psala. Naše srdce reaguje na naše pocity.
  Měj se krásně,
  Péťa

  Moje tělo

  Ahoj Alíku, mám takovou trapnou a blbou otázku. Příští týden budu jenom se svýma kamarádama stanovat na pozemku mé kamarádky a bojím se (teď se prosím nesmějte), že budu v noci při spaní prdět. Sdílím pokoj se starší ségrou a ta říká, že někdy v noci dost prdím. Není nějaká možnost to držet pod kontrolou? Nechci se ztrapnit, všichni budeme spát v jednom stanu a já se prostě bojím. Doufám, že na to nějaké řešení je, i když spíš ne. Děkuji, že svůj drahocenný čas věnujete i mým hloupým otázkám:-)

  holka, 13 let, 19. srpna 2021

  Milá pisatelko, 

  svěřuješ se poradně se svým strachem z toho, že se ztrapníš před kamarády díky tomu, že budeš v noci prdět a nebudeš moc to ovlivnit. I to může být trápení a určitě nepovažujeme tvou otázku za hloupou.  Především se bojíš toho, aby ses neztrapnila před druhými.  Blízcí lidé, třeba v rámci rodiny, většinou s tím nemají před sebou problém a je to prostě přijímáno jako lidské. Ale mezi přáteli to už může být jiné a může tu být hodně studu a trapnosti. Ptáš se jak to mít pod kontrolou. To by asi byla otázka spíš na lékaře, protože to souvisí se zažíváním. Může to mít souvislost se skladbou jídla. Můžeš to vypozorovat, jestli se ti to děje víc po nějakých jídlech.  To si prostě nejlépe zodpovíš ty sama sobě, tím, že si toho budeš u sebe všímat.  Pro obecnější rady, co jíst a co ne, raději kontaktuj lékaře nebo výživového poradce. Ale celkově ti chci napsat, abys sis z toho zase tak těžkou hlavu nedělala. Řekni si, že se to děje každému, všichni jsme lidé a jsme v tom stejní. A každý má něco, za co se může stydět a nepřeje si, aby o tom druzí věděli. Tak to zkus prostě brát víc s nadhledem. A možná i to, že nebudeš v napětí, pak přispěje k tomu, že se uvolníš a dít se to nebude. 

  Tak ti přeju ať vše proběhne dobře a v pohodě,

  Poradce Centra Locika

  Moje tělo

  Nadváha a podváha

  Ahoj Alíku, tak mě napadlo, co je nebezpečnější pro zdraví? Nadváha nebo podváha? Ptám se jen, abych věděla. Protože jsem to nikde nemohla najít.
  Děkuju za odpověď
  Zuzanka💜

  holka, 11 let, 21. srpna 2021

  Ahoj, díky za zajímavou otázku.

  Předem je potřeba říci, že pokud má kdokoli (dítě či dospělý) problém, který se týká zdraví, je nejlépe řešit to osobně s doktorem.

  Oba problémy, nadváha i podváha, mohou mít různé podoby, od mírných obtíží až po fatální následky. Pokud se ale na problém podíváme čistě pragmaticky, tak jedna odlišnost tady je. Podváha i nadváha mají dlouhodobé následky. Ale podváha – přesněji hladovění, což je častý jev u lidí s extrémní podváhou – může mít velmi rychlé a velmi vážné následky, které ohrožují zdraví nebo dokonce život.

  Proto je z tohoto pohledu extrémní podváha asi nebezpečnější než extrémní nadváha. Jinak ale samozřejmě i extrémní nadváha přináší velká rizika týkající se zdraví a může ohrožovat život, ovšem spíše dlouhodobě.

  Jak podváha, tak nadváha často souvisí s psychikou, a při léčbě se tedy hodí pomoc odborníka na psychologii nebo psychiatra. Není radno to podceňovat a hodí se osvojit si vhodné návyky co nejdříve. Na druhou stranu, s nadváhou i podváhou se vždy dá něco dělat, nikdy není pozdě začít se zdravou životosprávou.

  Moje tělo

  Kruhy pod očima

  Zdravím, Alíku,
  již dlouho mě trápí jedna věc (což není asi zas tak strhující informace :-D). Mám totiž strašné kruhy pod očima. Mají takovou nafialovělou barvu. Z nedostatku spánku to podle mě není. Nevíte, jak by se dali odstranit? Napadlo mě, že bych mohl použít nějaké líčidlo, ale tento rok budeme se školou plavat, tudíž mi by se i zřejmě smylo a vcelku těžko by se mi vysvětlovalo, jak to že mám najednou takové kruhy pod očima.

  Předem děkuji za odpověď :-)

  kluk, hodně (12) let, 7. srpna 2021

  Ahoj z Modré linky,

  píšeš se svým trápením, které trvá už delší dobu. Máš kruhy pod očima a není to podle Tebe z nedostatku spánku. Ptáš se nás, jak si s nimi poradit, napadlo Tě líčidlo, ale to se Ti nezdá jako nejlepší varianta.

  Mrzí mě, že se u Tebe objevily kruhy pod očima, které Ti asi komplikují více věcí. Přijde mi moc fajn, že o tom přemýšlíš a že to chceš řešit, abys se sebou byl spokojenější. Je důležité objevit příčinu, proč se Ti to děje, abys mohl zkusit, jak na ně. Důvodů, proč vznikají kruhy pod očima je spousta. Nejčastější to bývá z únavy/nedostatku spánku, ale to podle Tebe není Tvůj případ, někdo má kruhy pod očima i z opačného důvodu – přílišného spánku. Stává se taky, že když je člověk dlouhodoběji ve stresu, kruhy se objeví. Přispět taky může námaha očí, když často sledujeme monitor počítače, obrazovku televize, displej mobilu. Je taky možné, že má Tvoje tělo málo vody, že by potřebovalo lepší pitný režim. Kruhy pod očima se mohou objevit i v souvislostí s alergiemi anebo onemocněním některých vnitřních orgánů. Člověk může mít k tvorbě kruhů genetické dispozice po svých předcích, a to člověk, bohužel, ovlivní jen málo.

  Jak píšeš o líčení, není to dlouhodobá záchrana, proto bych Tě chtěla podpořit, ať se svěříš někomu ze svých blízkých, třeba rodičům anebo někomu z dospělých, komu věříš. Není to ostuda, můžete spolu zkusit udělat některá opatření a sledovat, jestli kruhy mizí. Pokud by situace trvala, můžete se poradit se Tvým praktickým lékařem, aby se vyloučily různé zdravotní potíže, které by s tím mohly být spojené. Zamaskování kruhů (make-upem, korektorem) je ale určitě dočasná varianta, pokud se tak budeš cítit lépe třeba na veřejnosti. Zasloužíš si v tom být spokojenější, nemusíš na řešení zůstávat sám.

  Držíme palce,
  Modrá linka

  Moje tělo

  13-tiletá preventivní prohlídka

  ahoj, za týden jdu na 13letou prohlídku a mám z toho stres, úzkosti a v noci nemůžu spát. Mohla bych se zeptat co se tam dělá? Potřebuji se nějak uklidit.O:-)

  13letá holka, 28. července 2021

  Ahoj z Modré linky,

  díky za důvěru, se kterou se nám svěřuješ. Ptáš se nás, co Tě čeká na 13leté prohlídce. Půjdeš tam za týden, ale aktuálně z toho cítíš stres a špatně se Ti spí. Je dobře, že jsi napsala a nebojíš se prozkoumat to, co neznáš, a co Ti teď třeba nahání strach. Snad Ti tato zpráva pomůže obavy trochu rozptýlit, díky tomu, že o tom budeš vědět víc.

  Preventivní prohlídka ve 13 letech se moc neliší od předchozích prohlídek, které už máš za sebou. Lékař/ka většinou vyšetřuje zrak, sluch, změří Ti krevní tlak a puls. Taky si poslechne Tvé srdce, aby zjistil/a, jak dýcháš. Pohmatem Ti může zkontrolovat břicho a pohledem taky pohybový aparát – páteř, klouby aj. Určitě Tě zváží a změří Tvou výšku. Pravděpodobně se zeptá, jestli už máš menstruaci. Většinou taky lékař/ka chce, ať přineseš ranní moč, aby se vyšetřila. Jde o preventivní kontrolu toho, že všechno jde v Tvém vývoji a růstu tak, jak má. Není to žádná speciální detailní prohlídka, nemusíš mít obavy. Je to taky příležitost se lékaře/lékařky zeptat na něco, co Ti není jasné, anebo říct, pokud Tě něco zdravotně trápí. Pravděpodobně tam půjdeš s někým dospělým z rodiny, neboj se svěřit i jemu, třeba Ti odpoví na další otázky a pomůže Ti rozptýlit se před návštěvou ordinace. Možná máš kamarádky v podobném věku, které už na prohlídce byly, můžeš se jich zeptat na jejich zkušenosti.

  Přejeme, ať to dobře zvládneš a držíme palce
  Modrá linka

  Moje tělo

  Kadeřnice mě moc ostříhala

  Ahoj, včera jsem byla u kadeřnice a ona mi vlasy místo 5 cm ustřihla vlasy po ramena (měla jsem je skoro do půlky zad) a já jsem fakt nešťastná, protože se mi takhle krátké vlasy nelíbí.;-( A tak se chci zeptat za jak dlouho dorostou alespoň pod ramena a jak se s tím vyrovnat?
  Moc děkuji.

  holka, 13 let, 28. července 2021

  Ahoj z Modré linky,

  umím si představit, že je Ti líto, že Tě kadeřnice ostříhala více, než jsi chtěla. Na otázku, za jak dlouho Ti vlasy dorostou, Ti odpovědět nedokážeme, protože každému rostou vlasy jinak rychle. Možná, že Ti porostou rychleji, třeba jim to ostříhání prospělo. Někdy máme vlasy trochu poničené, i když to není úplně vidět a sestřih jim pomůže, aby byly pevnější a zdravější. A jak se s tím vyrovnat? Můžeš se podporovat právě tím, že Tvé vlasy budou možná zdravější. Můžeš vlasy nosit třeba v culíku, abys na ně tak neviděla a nemusela myslet na to, že jsou kratší, než bys chtěla nebo si dělat nějaké prima účesy. Jestli je Ti to líto moc, klidně si můžeš poplakat. To důležité však je soustředit se na něco jiného, užívat si léto – a prostě přijmout fakt, že máš vlasy kratší.

  Přejeme Ti veselé léto.
  Modrá linka

  Moje tělo

  Ahoj Aliku a spol.
  Koľko trvá zahojenie, keď som si zlúpla chrastu (vy tomu hovoríte strup) na kolene? Teda nie 1 ale 2.
  Vedel by mi odpovedať Alík?

  holka12 let, 27. července 2021

  Ahoj,
  díky za důvěru, ale já odpověď neznám. Předpokládal bych, že záleží na tom, jak moc je rána zahojená a jak moc je koleno vystavované nepřátelským vlivům v prostředí. Obecně bych doporučoval strup neslupovat, jak jsem již nedávno psal. Ale zdůrazňuji, že nejsem lékař, ve strupech se nevyznám.

  Alík

  Moje tělo

  Milá poradno a spol,
  Vážím 51kg a snažím se zhubnout už mám kilo a půl dole Měřím 148 a byli případy kdy se mi zato smáli tak jsem se rozhodla že přes léto zkusím zhubnout dopředu Děkuji za odpověď

  holka, 11 let, 6. července 2021

  Milá pisatelko, 

  děkujeme za důvěru s jakou se obracíš na poradnu. Píšeš o svém záměru zhubnout přes léto. Rozumím tomu, že tě to může trápit a zaznamenala jsi i posměch od druhých. To opravdu není příjemné, dívka se potřebuje se svým tělem cítit dobře. A nejspíš by jsi  nyní potřebovala nějakou radu, jak nejlépe to udělat. Určitě tě chválím za tvé odhodlání, léto je k tomu velice příhodná doba.  Je možné být hodně aktivní a také je hodně čerstvé zeleniny a ovoce. Nemohu ti nyní dát konkrétní rady ohledně sestavení jídelníčku, cvičení a pod. s tím se obrať na výživového poradce. Nevím také jaký je tvůj zdravotní stav a zda-li třeba nemáš nějaké zdravotní komplikace, na které je potřeba brát zřetel při snižování váhy. Jako psycholog ti mohu poradit to, že tělesná váha je velice úzce provázaná s psychikou. A vždy je dobré porozumět své nadváze i z hlediska psychiky. Co vedlo k tomu, že je tvá váha vyšší? Třeba,  si potřebovala jíst víc jídla, protože tě něco trápilo nebo trápí. Váha těla má vždy nějakou souvislost se vztahem sama k sobě. Je tam schované velké téma sebe přijetí, vnitřního napětí, nedůvěry a tak.  A tady ti doporučuju začni tím, že prozkoumáš svůj  vztah sama k sobě a k druhým, a to  bez ohledu na to, jak rychle ti ubývá váha. Tak zkus najít cestu k  sebe přijetí ještě dřív  než začneš ztrácet kila,  to ti bude pomáhat udržet motivaci. Zkus se zamyslet nad tím jak vnímáš sebe sama, jak ti je "sama se sebou", jak se nejčastěji cítíš, jak ti je, ke komu máš jaký vztah.  Udělej si nejdříve takovou inventuru svých pocitů a postojů k sobě a k druhým. Možná v tom budeš potřebovat pomoc někoho dospělého. Jestli máš někoho, kdo tě zná a komu důvěřuješ, zkus se s tím  svěřit, popovídat si o sobě. Možná by ti v tom nyní pomohla podpora někoho blízkého, třeba kamarádky, která tě v tom hubnutí bude doprovázet a podporovat. Je dobré na to nebýt sám. 

  Jak už jsem ti psala, za nadváhou většinou stojí něco hlubšího z naší duše. Pokud budeš potřebovat o tom víc napsat, můžeš třeba i využít nějaký z chatů pro děti. Třeba i ten od našeho Centra Locika. Najdeš ho na www.detstvibeznasili.cz. Je určený pro děti, které zažívají těžké situace. Třeba za tím, co ukazuje tvé tělo stojí něco, co těžkého prožívá tvá psychika. Tak pokud budeš potřebovat v tom podporu, můžeš klidně napsat. 

  Tak ti držím palce ať se ti brzy podaří dosáhnout váhy, jakou si přeješ a najdeš spokojenost se sebou. 

  Srdečně zdraví, 

  Poradce Centra Locika


  Prosba od Alíka

  Podpořte prosím
  Modrou linku!