Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Alík radí dětem

  Na otázky odpovídají

  pracovníci Modré linky, psycholožky BáraV a Péťa, poradenské centrum Locika, MUDr. Jiří Staněk, MVDr. Přemysl Rabas, bojovníci proti kouření z projektu Nekuřátka, vědecký novinář Pragmatik a správci. Občas odpovídá i sám Alík.

  Dotazy mohou pokládat pouze děti mladší 15 let.

  Moje tělo

  PCR testy

  Ahoj, po ne až tak dlouhé době tu mám další dotaz.
  Jde o to, že nám učitelka dnes ve škole řekla, co se ve škole změní od 17.5., např. rozdělování na skupiny při angličtině nebo – konečně – oddělené záchody pro kluky a holky! Tyhle a další změny jsou super. Obavu mám ale z testů (na coronavirus), které budou sice jednou za 14 dní, ale budou to PCR testy. A toho se právě bojím. Vím, že tu je možnost, že zůstanu na distanční výuce, ale to bych asi nedala :(.
  Předem děkuji za zodpovězení dotazu.

  holka, 10 let, 13. května

  Ahoj, je skvělé, že se zajímáš o to, jak věci fungují. Tvůj dotaz není úplně jasný, nepíšeš, v čem spočívá tvá obava z testování. Odpovím tedy trochu obecněji.

  Jak fungují PCR testy? Test má dvě části: odběr a rozbor. Při odběru je potřeba získat vzorek hlenu ze sliznic, což se dělá buď tyčinkou z nosu, tyčinkou z krku a nově občas též kloktáním.

  Při rozboru se pak v laboratoři vzorek zpracovává. Nejprve laborant extrahuje materiál ze vzorku a ten poté pomocí speciální procedury (PCR je zkratka pro polymerase chain reaction) zahrnující zrychlené množení v rámci testovaného vzorku. Pokud je virus přítomen, tak se přidaná chemikálie „rozsvítí“ a laborant ví, že v obsaženém vzorku je virus.

  Nevím, ze které z těchto částí máš obavu. Nenapadá mě, proč mít obavu z té části rozborové (u té ani nejsi), takže tě zřejmě děsí představa, že se ti někdo šťourá tyčkou v nose. Já byl na odběru několikrát a je to úplně v pohodě. Nebolí to, je to jen chvilku nepříjemné. Opravdu není potřeba se toho bát.

  Testování je jeden z nejlepších nástrojů, jak dostat epidemii pod kontrolu. Buďme rádi, že ho vědci vyvinuli a že nám umožňuje se chránit před nákazou.

  Moje tělo

  Strach ze zubaře

  Ahoj $>
  chci se zeptat na pár otázek...

  1. mám strašně křivé zuby a malou čelist rozhodně mi budou nějaké zuby trhat a já se strašně bojím chci se teda zeptat jestli to bolí tak hodně nebo vůbec
  2. bude bolet nandavání a sundavání rovnátek??;-(
  holka, 12 let, 10. května

  Ahoj,
  máš obavy ohledně zákroků, které Tě čekají u zubaře. Úplně tomu rozumím, zubař je jeden z doktorů, kterého se mnoho lidí obává. Je přirozené, že se bojíš trhání zubů nebo i rovnátek, se kterými jsi doposud neměla zkušenost. Můžu Tě ujistit, že trhání zubů určitě proběhne tak, že Ti bude místo umrtveno, takže neucítíš bolest. Samotné nandávání a sundávání rovnátek bolestivé není. Stává se ale, že prvních pár dní s rovnátky mohou být zuby více bolestivé, protože jsou rovnány do polohy, na kterou nejsou zvyklé. Není to ale velká bolest a po nějaké době odezní. Určitě by Ti k tomu víc řekl/a zubař/ka, neboj se ho/jí zeptat. Zubaři jsou zvyklí podobné otázky zodpovědět a je důležité, abys byla před zákrokem dobře informována. Pokud se nechceš zeptat sama, svěř se rodičům, ti se mohou na vše zeptat z Tebe.

  Přejeme, ať vše proběhne hladce.
  Modrá linka

  Moje tělo

  Ahojte poradno, mám takový dotaz. Když mi byly cca 4 nebo 5 let (přesný věk opravdu nevím) tak jsem si dost kousala nehty. Pak jsem se to v pohodě odnaučila, potíž je ta že teď si občas koušu nehty třeba z nervozity (ale jako jenom fakt občas, jednou za měsíc maximálně) nebo si je koušu abych zakryla nerovnosti. Je to normální a co by se s tím dalo případně dělat? Děkuji

  holka, 12 let, 9. května

  Ahoj,
  kousání nehtů tak, jak ho popisuješ, je docela častý zlozvyk, dělá to docela dost lidí. Napadá mě, že až budeš zase cítit nervozitu, můžeš zkusit místo kousání nehtů zabavit ruce jinak, třeba si kreslit nebo mačkat nějaký míček. Na zakrytí nerovností může pomoci pravidelná péče o nehty třeba s pomocí pilníčku.
  Přeji krásné nehtíky!
  Péťa

  Moje tělo

  Ahoj :D,
  Bojím se že kvůli online výuce moc nevidím. Když se kouknu do dálky ( asi 10m ), tak vidím nějaká čísla nebo písmena rozmazaně. Před online výukou jsem je viděl čitelně. Co mám dělat? A jak se mám starat o oči, aby jsem viděl lépe, když jsem hodně u Počítače?
  Děkuji za odpověď :)

  kluk, 13 let, 8. května

  Ahoj,
  tento problém řeší mnoho žáků i učitelů. Doporučuji ti se co nejdříve objednat k očnímu lékaři. Možná postačí jen nějaké kapky do očí, ale je možné, že budeš potřebovat brýle.

  Moje tělo

  Mám chtít rovnátka?

  Ahoj Alíku a spol.
  Já možná budu mít rovnátka a chtěla bych je, protože si myslím že jsou hezký.
  Mámě a tátovi říkám že je nechci protože mi říkají abych je nechtěla. Moje kamarádka je má a říkala že se na ně taky těšila ale potom jí to zklamalo.
  Ptám se tedy: myslíte že si je mám přát a zatajovat to a nebo se mám nějak přesvědčit abych je nechtěla. Kdydych se měla přesvědčit, jak?

  holka, 12 let, 2. května

  Ahoj z Modré linky,

  píšeš nám s tím, že možná budeš mít rovnátka, líbí se Ti. Tví rodiče Tě v nasazení rovnátek nepodporují, Tvoje kamarádka z nich byla nakonec zklamaná. Ptáš se náš, jestli si je máš přát, anebo se nějak přesvědčit, že je nechceš.

  Nevím, z jakého důvodu jsi začala uvažovat o rovnátkách Ty, ale říkám si, že když se nasazují rovnátka, má to svůj zdravotní důvod. Možná si je někdo dává i proto, že se mu líbí, ale bývá to ojedinělé. Tato léčba bývá doporučena Tvým zubařem a pak se jdete domluvit za ortodontistou (ten, který se specializuje na rovnátka). Někdo má vadu větší, někdo menší a nemusel by si je ani dávat, ale rozhodne se tak, aby se třeba cítil lépe. Konečné rozhodnutí je tedy určitě na Tobě a Tvých rodičích. Říkám si, že není nic špatného na tom chtít rovnátka, proto to ani není třeba zatajovat. Když si něco přejeme a zatajujeme to, je menší pravděpodobnost, že se přání vyplní. Přijde mi to naopak fajn, že se o sebe chceš takhle postarat. Rovnátka taky stojí nějaké peníze, ale pojišťovna by Ti měla přispět, to vše Ti poradí ortodontista. Chci ještě zopakovat, že rovnátka jsou dočasná věc a dají se nasadit kdykoliv během Tvého dospívání. Chtěla bych Ti dodat odvahy v tom, ať se o tom znovu pobavíš s Tvými rodiči, anebo s nějakým jiným dospělým v Tvém okolí, komu důvěřuješ. Spolu pak zvážíte možnosti, všechna pro a proti a budeš snad mít jasněji.

  Hodně štěstí do dalších kroků přeje
  Modrá linka

  Moje tělo

  Ahoj všichni, mám dotaz... nevím si rady s tím jestli se mám nechat naočkovat anebo ne. Jde o očkování proti papilovirům asi nemusím vysvětlovat co a k čemu to je... Mamka moc není ráda že by mě oočkovali ale já nevím jestli to v budoucnosti nebude mít následky, jako jestli je to rozumný se nenechat očkovat...@)->-

  holka, 13 let, 23. dubna

  Ahoj, je výborné, že se zajímáš o to, jak očkování funguje a jaké jsou jeho dopady, a naopak jaké jsou dopady toho, když na očkování nejdeš.

  Mluvíš o HPV a zjevně víš, o co jde. Vysvětlíme i pro ostatní, že jde o virus, který se nejčastěji přenáší sexuálně, a jde o velmi rozšířený virus (setká se s ním až 80 % lidí). U většiny infekce proběhne bez problémů, u některých se ale projeví vážně, například nádorem na děložním čípku u žen (ale HPV se týká i mužů).

  Vakcína obsahuje „napodobeninu obalu viru“, takže je nemožné, aby se člověk ze samotné vakcíny tím virem nakazil. Jako každý lék může mít i vakcína vedlejší účinky, ale obvykle jde o maličkosti jako zarudnutí v místě vpichu.

  Očkování lze vzhledem k výsledkům velkých studií doporučit (tady je jedna z největších, v češtině je shrnutá zde).

  O očkování si promluv se svým lékařem či lékařkou. Těm budou tví rodiče možná naslouchat více, než tobě nebo nějakému člověku na internetu (a je to tak dobře, lékař je schopen zvážit mnohem více faktorů).

  Moje tělo

  Pokožka v pubertě

  Dobrý den, mám problém, který se týká mé pleti. V poslední době, pravděpodobně kvůli pubertě, je hodně problémová, na dost místech rudne, pod očima mám nějaké malé pupínky, na vybraných místech se vysušuje na nose černé tečky (ty mě štvou asi nejvíc, protože to každý uvidí) a samozřejmě beďary. Prosím Vás, poraďte, co je pro to nejlepší, například z vlastní zkušenosti nebo co byste doporučili, hlavně na ty černé tečky na nose, nějaký krém nebo něco takového.
  Děkuji moc za odpověď

  kluk, 14 let, 21. dubna

  Ahoj kluku,

  Problémy s pokožkou, které v dotazu popisuješ, se u dospívajících vyskytují poměrně často, neboť v důsledku hormonálních změn, jimiž tělo v tomto období života prochází, nastává mimo jiné i nárůst produkce kožního mazu.
  Jinak řečeno, pokožka dospívajícího jedince je zpravidla mastnější, než pokožka dítěte nebo dospělého, v důsledku čehož dochází k tvorbě různých „pupínků“. Jsou to jednak tzv. komedony (hovorově zvané „černé tečky“), jednak akné (k jehož tvorbě dochází v místě ucpání vývodu mazové žlázky v kůži).

  Při mírné formě výše popsaných potíží postačí každodenní mytí obličeje, případně používání čisticí pleťové vody, kterou lze zakoupit v lékárně ve volném prodeji.
  Avšak při těžší formě akné je vhodné navštívit kožního lékaře, který může předepsat některé z léků proti akné. Při léčbě se používají přípravky s kyselinou azelaovou nebo látky zvané retinoidy. V nejzávažnějších případech se nasazuje celková léčba pomocí isoretinoinu.
  Vzhledem k rozsahu tvých potíží s pokožkou v obličeji bych tedy doporučil návštěvu kožního lékaře.

  Moje tělo

  Dvě znaménka na obličeji

  Ahoj poradno, mám takový dotaz. Mám hezký obličej, bohužel mi to kazí dvě výrazná mateřská znaménka u pusy. Nikomu ani mě se ty znaménka nelíbí, ani rodině ne. A když se fotím tak to musím zakrývat filtry🙄. Na internetu jsem si našla pár tipů, co mi nemůžou uškodit (třeba přikládat česnek na známenka) aby to nebylo tak výrazné nebo se odstranily celé. Ale chci se zeptat:myslíte že je dobrý nápad si aspoň takhle znaménka zamaskovat?
  Děkuji předem moc

  holka, 12 let, 18. dubna

  Ahoj,

  mrzí mě, že i Tvoje rodina Ti nějakým způsobem dává najevo, že se jí znaménka nelíbí. Chtěla bych Tě podpořit, abys vycházela hlavně z toho, jak to Ty sama cítíš - to je mnohem důležitější než to, co si myslí ostatní. Říkám si, že hezký obličej jen těžko můžou „zkazit“ dvě znaménka. Naopak je to něco, čím jsi jedinečná, co je Tvoje a patří to k Tobě. Pokud bys sis chtěla znaménka nechat odstranit, zmenšit anebo maskovat, doporučila bych Ti se raději nejdříve poradit s kožním lékařem, který by Ti podrobně popsal možnosti, které se nabízí. Připadá mi to mnohem bezpečnější, než zkoušet něco na vlastní pěst, co by mohlo pokožku podráždit (zrovna ten česnek by nejspíš mohl).

  Zdraví

  Modrá linka

  Moje tělo

  Výška a váha

  Ahoj Alíku Báro nebo modrá linko. Mám dva dotazy.

  1. chci se zeptat jak jsem na tom s váhou. Já se bojím že vážím moc nebo málo nevím jak to zjistit. Je mi 12 let měřím 164 a vážím 51 kilo. Chtěla bych vědět jaké to je.
  2. Jsem na svůj věk asi dost vysoká a všude mi říkají věty typu: ty žirafo jak ještě vyrosteš to je šílený budeš větší než táta. Nebo: už dosáhneš že země do 4. Patra? Mě to fakt štve. Přece za to nemůžu. Jak se s tím vyrovnat?

  Díky za odpovědi ♥️

  holka 12 let, 8. dubna

  Ahoj z Modré linky,

  jak je na tom s váhou, si orientačně může každý zjistit jednoduše na BMI kalkulačce. Ta nebere v potaz rozložení svalů a tuků, ale přibližně to stačí. Dle BMI kalkulačky je Tvoje váha optimální.

  Jestliže se Ti kvůli výšce vysmívají, není to hezké a chápu, že Tě to štve. Je více možností, jak můžeš reagovat. Můžeš jim dát najevo, že se Ti ro nelíbí, že Tě to mrzí. Nebo se jich můžeš zeptat, co z toho mají, když se Ti vysmívají. Jinou možností je zkusit obrátit všechno v žert, třeba něco v tom smyslu, že máš aspoň větší nadhled než oni. Nebo také můžeš jejich narážky ignorovat, nereagovat na ně vůbec, protože většinou to, na co ostatní čekají, je nějaká bouřlivá reakce. Hlavně je dobré nebýt se svými pocity sama, svěřit se někomu, komu věříš. Mít možnost mluvit o všem, co Tě trápí, prostě mít někoho, kdo je na Tvé straně.

  Přejeme Ti bezstarostné dny.
  Modrá linka

  Moje tělo

  Změny hlasu

  Dobrý den mám dotaz je normální že mám uplne jiný hlas např:když jsem šťastná tak mam takový dětský hlas a když jsem smutna tak mám hrubý hlas jako kluk? PS .moc děkuji poradně za to že pomáháte dětem v nesnázích moc si vaší práce vážim moji kamarádce jste pomohly s tim aby se přestala sebe poškozovat je vám za to neskutecne vdecna a Já taky jinak kdyby to takhle šlo dál tak by už mezi námi nemusela byt moc díky a omlouvam se za chyby a za slohovou správu.

  holka, 11 let, 25. března

  Ahoj,
  moc Ti děkujeme za dopis, zpětnou vazbu a uznání naší práce.
  Ptáš se na zabarvení Tvého hlasu. Ano, je to přirozené, že když jsi šťastná, zní Tvůj hlas zcela jinak, než když jsi smutná. Například my na lince důvěry poznáme často podle hlasu, který z našich klientů je například v tu chvíli smutný, bez radosti, nebo naopak, je plný života, nabitý energií. Poznáme to právě podle rychlosti, tempa a zabarvení hlasu.

  Přejeme Ti pohodové jaro s kamarády.
  Modrá linka

  Moje tělo

  Krabatění při koupání

  Ahoj Alíku, poslední dobou (asi měsíc) se mi při koupání ve vaně vždycky asi po... Já nevím 10 minutách začnou... Jak to říct... Víte když máte prsty dlouho ve vodě a vytvoří se na nich takové ty... Krabatiny? 😂 Idk... No prostě to se mi zkrabatí celé dlaně je to nepříjemné a já se bojím že je to něco vážnějšího...
  Ve studené vodě jsem se nekoupala takže nevím jeslti je to jenom u horké vody...

  Prostě by mě zajímalo jestli se to má nějak řešit, jo a ještě můj otec má lupénku rukou to mi s tím nějak souvisí - _- Nějaká ráda? Nevíte co to znamená?

  Paranoidní holka 12 let, 26. března

  Ahoj, především je skvělé, že si všímáš věcí kolem sebe a dáváš je do souvislostí. Naše pozorování světa dává často smysl jen tehdy, když jej dáme do souvislosti s tím, co pozorují ostatní.

  Prsty se nám po delším pobytu ve vodě „krabatí“ nebo vrásčí. Je to důsledkem toho, že mozek vyšle do příslušných cév signál, aby se zúžily, což způsobuje ony vrásky. Některé teorie (viz třeba zde) mluví o tom, že jde o proces, který má za cíl lepší úchop objektů mokrou rukou.

  Co se týče tvého dotazu, kdy píšeš, že se to týká celých dlaní, nikoli jen prstů: může to být zcela nepodstatná věc, ale já osobně bych o tom řekl svému lékaři. Nebo to můžeš říct alespoň rodičům či lidem, kterým věříš. Rozhodně to není nic, za co se stydět nebo čím se přehnaně znepokojovat. Obecně je ale dobré probrat věci, na kterých ti záleží, s lidmi, kterým věříš. U zdravotních věcí to bývají obvykle rodiče a lékaři. Neboj, lékaři slyší od lidí různé věci a jsou opravdu zvyklí, a umí věci posoudit v kontextu.

  Moje tělo

  Nehty + zuby + váha

  Dobrý den, poslední rok se o sebe vůbec nestarám a chtěla bych s tím zase začít, ale je tu pár věcí které bych chtěla změnit.

  1) Koušu si nehty a nevím jak se to odnaučit tak jestli by jste mi prosím pomohli.

  2) Nemůžu přibrat, nevím co mám jíst atp..

  3) Poslední dobou mám takové nažloutlé zuby i přesto že si je čistím a na internetu jsem našla že si můži vyrobit takovou pastu na bělení zubů z citronu a z jedlé sody ale, nevím kam to uskladnit a do čeho to dát a jestli to třeba nestvrdne. A nebo jsem viděla takový stroječek na bělení zubů a zajímalo by mě co by mi nejvíc pomohlo.

  holka, 12 let, 22. března

  Ahoj z Modré linky,

  svěřuješ se nám se třemi věcmi, které Tě trápí. Chtěla by ses o sebe zase začít starat a některé věci dělat jinak. Je skvělé, že ses rozhodla pro to být k sobě zase laskavější. Péče o sebe samotnou bývá důležitá k tomu, aby Ti bylo celkově dobře v těle i na duši a lépe pak se pak zvládají nároky každého dne.

  Ptáš se nás, jak se odnaučit kousat si nehty. Je vždycky důležité zjistit, co v Tobě spouští to, že to začneš dělat. Někdo se tím uklidňuje, když přichází nějaký neklid, někdo tím zahání nudu, někdo to dělá už jen ze zvyku, když se třeba dívá na film apod. Lidé si začínají kousat nehty v různých momentech, proto je důležité, abys zjistila, kdy je to u Tebe. Tak s tím půjde lépe něco dělat. Když zjistíš, kdy se Ti to děje, můžeš to zkusit včas nahrazovat jinou činností, která Tě v tu chvíli zaměstná a kterou máš hned po ruce. Existují třeba antistresové měkké míčky, které můžeš mačkat, poslouží i obyčejná plastelína, anebo si míček doma můžeš vyrobit tak, že naplníš nafukovací balonek moukou. Pokud si vymyslíš nějakou podobnou další činnost, můžeš jí zkusit, třeba Ti bude fungovat lépe. Nejdůležitěji mi zní ale to, že Ty sama chceš vědomě přestat, to Tě může hodně posílit.

  V druhé otázce se ptáš, jak přibrat. Nevím, jak moc je u Tebe situace vážná, proto bych Tě jako první ráda podpořila, ať se o tom pobavíš s rodiči, anebo s jiným blízkým dospělým, který by měl umět vyhodnotit, co je potřeba k tomu, aby ses dobře stravovala a mohla se vyvíjet v růstu. Cenné rady může dát i Tvá praktická lékařka anebo výživový poradce.
  Rozumím, že bys měla ráda bělejší zuby. Barva našich zubů závisí nejen na tom, jak se o ně staráme, ale i na tom, co jsme zdědili. Ptáš se nás, co nejvíc pomáhá. Někomu možná pomohla bělící pasta, ale výsledek nemusí být u každého tak výrazný. Dnes se stává běžnější, že kromě zubní ordinace se navštěvuje i ordinace dentální hygieny, kde ti zuby krásně vyčistí a pokud je potřeba, tak Ti je speciální technikou víc zbělí. Je ale normální, že to vydrží jen na nějakou dobu, protože jíme a pijeme a tím se sklovina zase přirozeně zbarví. Napadá mě, že se můžeš zkusit zeptat rodičů, kteří třeba na dentální hygienu chodí, anebo Tě můžou objednat někam nově. Na návštěvě se můžeš zeptat na všechno, co Tě kolem zubů zajímá a budeš tak lépe vědět, jak se o zuby starat.

  Ať se Ti v péči o sebe daří přeje
  Modrá linka

  Moje tělo

  Trans - jak podpořit kamaráda

  Ahoj všichni, mám kamaráda (bylo mu 13), který je nejspíš trans
  (Holka--->kluk) Teď se teda vůbec nestýkáme, jen si píšeme. On mi někdy napíše o jeho problémech co se mu staly, třeba jak hrozně se cítil v plavkách pro holky, jak má depky kvůli poprsí nebo naopak jak byl šťastnej že ho někdo nazval mužským rodem, nejspíš se chce někomu vyzpovídat, ale já mám pocit že trochu čeká jak mu na to napíšu něco co mu pomůže, co ho povzbudí, já myslím že jeho pocitům rozumím, sama jsem mělq období kdy jsem se podobně zabývala např. Co nechci, chci nosit (jako víc pánský jsem chtěla) a podobně, teď to víc pominulo, už na to nemyslím, pokud to jde vyberu si třeba střední cestu, Uh ale to už odbočuju. Jak mu můžu pomoct? Co mu asi odepsat když se cítí zle kvůli svému genderu? Já nevím, ale nebylo by třeba nejlepší kdyby na to negativní se pokusil prostě nemyslet, tam se totiž rodí ono utrpení ne? Ale já vím že to jen tak nejde. Chci mu pomoct, ale nvm jak.
  Díky moc za odpověď, hezký denok

  holka 12 let, 5. března

  Ahoj,

  máš starost o kamaráda, kterého trápí to, že se necítí dobře ve svém dívčím těle. Přemýšlíš, jak bys ho mohla nějak podpořit. Věřím, že to pro kamaráda asi teď není vůbec lehké. Dospívání bývá náročné samo o sobě, natož když navíc zjistíme, že nám nevyhovuje pohlaví, se kterým jsme se narodili. Píšeš, že se kamarád nejspíš potřebuje někomu svěřit - to je moc důležité, mít kolem sebe někoho, s kým můžeme sdílet to, co nás trápí. Vnímám, že se mu moc snažíš pomoci, to je prima. Správně píšeš, že někdy úplně nejde nemyslet na to negativní. Pokud v sobě ty nepříjemné pocity jen potlačíme, většinou se k nám nějakým způsobem vrátí jako bumerang. Můžeš kamaráda vyslechnout, dát mu najevo, že jsi tu pro něj, že se Ti může svěřit, že to, co ho trápí, bereš vážně a nezlehčuješ to. Není v Tvé moci jeho problém nějak přímo vyřešit. Můžeš s ním trávit čas, kamarádit s ním jako dřív a třeba ho i podpořit, aby si našel taky odbornou pomoc. Když bude chtít, může se nám třeba ozvat na Modrou linku - na chatu, telefonu, Skypu. Kontakty i provozní dobu najdete na našich stránkách www.modralinka.cz.

  Zdraví

  Modrá linka

  Moje tělo

  Třináctiletá prohlídka

  Dobrý den.stydim se..ale potrebbuji se zeptat.za dva dny je mi 13 let a hned tři dny potom jdu na třináctiletou prohlídku a já se docela bojím.ruzně jsem četla...že někde je to normálně ve spodním prádle(zvážení atd...)ale někdy se prý musím i vysléct a oni mi budou prohmatavat prsa a divat se ,,tam dole".je to pravda nebo ne?předem děkuji za odpověď🙈

  holka, skoro 13 let, 3. března

  Ahoj,

  stačí, když si do vyhledávače zadáš téma třináctiletá prohlídka a dostaneš odpověď. V této prohlídce jde o posouzení Tvého vývoje, držení těla, výšky, váhy, prostě o to, zda se vyvíjíš a rosteš, jak máš. Nejspíš Ti zběžně zkontrolují i zrak a sluch, Ty máš možnost přijít s nějakým svým dotazem či problémem, např. ohledně výživy, pohybu, apod. Prohlídka by se neměla týkat Tvých pohlavních orgánů, prohmatávání prsou a vyšetření pohlavních orgánů je záležitost ženského lékaře/lékařky. Nejlepší odpověď na Tvou otázku by Ti ovšem dal pediatr/tryně, který má školní dorost na starosti.

  Modrá linka

  Moje tělo

  Rada proti striím

  Ahoj Alíku, tentokrát nemám dotaz ale radu, ale nevím, do jakého zákoutí této stránky to mám zařadit. Od léta mám na stehnech a zadku strie a styděla jsem se za to, snažila jsem se to mazat a tak. Měla jsem je z toho důvodu, že jsem za tři měsíce vyrostla 13 cm.

  Včera jsem se rozhodla, že si půjdu zaběhat. Chtěla jsem to kvůli tomu, abych měla hubený nohy. Vůbec jsem nepočítala s tím, že za jeden den se mi ty strie zneviditelní o 50 %. Dnes ráno jsem se prostě podívala na svoje nohy a najednou byly o moc míň výrazné. Lidem, kteří je mají na nohách nebo na zadku, doporučuji každý den dávat pomalé, ale dlouhé běhy. Mně to velmi pomohlo. Není zač :-)

  holka, 13 let, 2. března

  Ahoj,
  děkujeme za radu. (Odpovídám, aby byla veřejně vidět.)

  Nejsem si sice úplně jistý, že jedno zaběhání může mít tak výrazný efekt, jaký popisuješ – ono je pozorování lidské kůže hodně závislé na osvětlení i na druhu světla, takže se stejné místo může jevit různě v různou dobu – ale pravidelné běhání určitě ničemu neuškodí. ;-)

  Alík