Poradna: Alík radí dětem

Na otázky odpovídají

pracovníci linky důvěry Modrá linka, Alíkova kamarádka BáraV, odborníci na boj proti kouření z projektu Nekuřátka a správci. Občas odpovídá i sám Alík.

Dotazy smí pokládat čtenáři mladší 15 let.

Moje tělo

Ahoj Alíku, opravdu džíny škodí zdraví? Děkuji.

holka, 14 let, 19. srpna 2018

Ahoj,
nevím, z jakého důvodu se obáváš, že džíny škodí zdraví. Napadá mě souvislost s tím, že není ideální nosit příliš uplé kalhoty, což může způsobovat nepříjemný tlak i neprodyšnost např. v intimních partiích. Jak se říká, všeho moc škodí, proto je dobré oblečení prostřídat (různé materiály, kalhoty/sukně) a pokud člověka čeká dlouhý den v jednom oblečení, vzít si co nejpohodlnější.

Hezké dny,
Modrá linka

Moje tělo

Ahoj,
je mi 13 let a poslední dobou mě bolí v místech kde rostou zuby moudrosti..
Dnes jsem si všimla,jiné barvy místa.. Barva je jakoby rudá,v podstatě smavejsi než dáseň.. Je tam i taková jakoby „boule“..
Je možné ,že už mi rostou zuby moudrosti?

holka, 13 let, 18. srpna 2018

Ahoj,
zuby moudrosti se obvykle prořezávají mezi sedmnáctým a pětadvacátým rokem, ale je samozřejmě možné, že tobě vyrostou dříve. Příznaky, které popisuješ, by skutečně odpovídaly jejich prořezávání, ale nikdo na světě bohužel nedokáže stanovit diagnózu na dálku. Pokud máš tedy nějaké problémy nebo bolesti, určitě by bylo lepší navštívit zubaře a konzultovat je s ním.
Měj se hezky!
Bára

Moje tělo

Ahoj je mi 15 a furt mě provází tiky mrkání a nevhodné pohyby strašně mě to štve prášky nic nepomáhá nevim jak dál zvládám to težce furt koktám je to nepříjemný prosim poraďtemi jak dál a jesi se to dá nějak léčit děkuji

kluk, 15 let, 11. srpna 2018

Dobrý den,

je dobře, že se zajímáte o to, co dalšího kromě prášků byste s tiky mohl dělat. Chci říct, že do jisté míry jde o přirozenou věc, i ve větší míře nejste jediný, kdo něco takového řeší. Pokud nejde o vyloženě zdravotní problém, může pomoct být v co největší psychické v pohodě - tomu pomůže třeba psychoterapie.
Doporučujeme navštívit psychologa ve škole nebo i jinde (odkazy lze najít na internetu) a s ním dlouhodobě pracovat na tom, co Vás trápí. Může Vám to pomocí nejen s tiky, myslím, že celkově se větší pohoda do života hodí.

Přejeme hezké léto.
Modrá linka

Moje tělo

Dobrý den. Chtěl bych se zeptat.

Proč lidé umírají?

Odpověď mi pošlete i na e-mail.

Aleš 13 let, 8. srpna 2018

Ahoj,
to je jednoduchá otázka, která nemá úplně jednoduchou odpověď.

Lidé umírají stářím proto, že jim postupně čím dál hůř fungují orgány. Nebo přesněji řečeno: čím dál hůř se obnovuje činnost orgánů... až to nakonec některý životně důležitý orgán nezvládne. :-(

Každý den v těle umřou miliony buněk, které jsou nahrazené novými, a toto nahrazování je postupně čím dál méně kvalitní. Je to v důsledku vlastně mechanický problém, postupně se při kopírování poškozuje molekula DNA, která definuje, co buňka umí a jak přesně pracuje. Asi jako když od sebe řada dvaceti spolužáků postupně navzájem opisuje domácí úkol, ten první ho má správně, druhý udělá nějakou chybičku, třetí splete další část... a ten poslední už píše místo úkolu recept na čínskou polévku. :->

Postupně s rostoucím věkem čím dál častěji vzniká poškozená buňka, která umře dřív, než by měla, nebo funguje špatně, nebo se naopak nekontrolovaně množí (z čehož může vzniknout rakovina, pokud nezafunguje imunitní systém, on ale v drtivé většině případů zafunguje). Dalo by se říct, že umíráme v podstatě od narození. Prodělané nemoci, nezdravé životní prostředí a špatná péče o tělo (konzumace nezdravých jídel nebo drog, jako je třeba kouření) můžou toto opotřebení urychlit. Proto někteří lidé vypadají v šedesáti čiperně a jiní jsou ve třiceti zralí na starobní důchod.

Různé orgány také stárnou různě rychle. Člověk může mít zdravý mozek, ale zničené plíce nebo játra. Častou příčinou úmrtí bývá srdeční infarkt, nebo selhání ledvin, přestože zbytek člověka je relativně zdravý.

Současná věda se domnívá, že v ideálním stavu by se zdravý příslušník lidského druhu bez pomoci chemie mohl dožít až 125 let. Část vědců už dlouho hledá způsoby, jak tělu pomoct, aby se jeho buňky replikovaly bezchybně déle. Během posledních deseti let už učinili několik průlomových objevů. Sice ještě nemůžou zvolat „našli jsme elixír věčného mládí!“, ale vědí o hodně víc než dřív a je dost dobře možné, že v příštím desetiletí nějaké účinné sérum proti stárnutí skutečně vznikne. 8-o

Někteří lidé se domnívají, že usilovat o nesmrtelnost je špatné, protože naše kultura je smrtí tak trošku nezdravě posedlá. Kdykoliv v nějakém literárním či filmovém díle nějaká postava žije věčně, má to nějaký háček, který ji učiní velmi nešťastnou. Lidé se touto cestou asi vždy smiřovali s vlastní smrtelností – s něčím, co nedokázal nikdo změnit – proto bylo uklidňující si říkat, že je to tak vlastně lepší. Ve skutečnosti by ale vesměs každý, kdo umírá, nebo komu umírá bližní, upřednostnil kapku nějakého toho kouzelného elixíru.

Držme tedy vědcům palce! ;-)
Alík

P.S.: Poradna je anonymní, takže ti odpověď na e-mail poslat nemůžeme.

Moje tělo

Ahoj Alíku chtěla bych se zeptat od kolika let je vhodné masturbovat a co to vlastně je (jak se to dělá a k čemu to je dobré)

A ještě od kolika se používá antikoncepce

holka, 12 let, 31. července 2018

Ahoj,
lidé masturbují výhradně kvůli příjemným pocitům a erotickému vzrušení, které při masturbaci zažívají. Každému člověku vyhovuje jiný způsob masturbace a většinou se lidé instinktivně stimulují takovým způsobem, který je jim příjemný. A stejně tak se nedá odpovědět na to, od kolika let je vhodné masturbovat, protože masturbují už i úplně malá miminka i malé děti. Co se týká tvého dotazu ohledně antikoncepce; vzhledem k tomu, že pohlavní styk můžeš mít legálně až od patnácti let, dříve ti antikoncepci žádný lékař nepředepíše. Což ale samozřejmě neznamená, že bys okamžitě po dosažení patnácti let musela začít užívat antikoncepci. Obvykle si ji ženy nechávají předepsat poté, co začnou pohlavně žít.
Měj se hezky!
Bára

Moje tělo

Ahoj Alíku,
už delší dobu si kupuji u Vietnamců levné plastové brýle. Zrak mám nezávadný a nepotřebuji nosit brýle, ale mně se to asi líbí. Nosím je třeba k počítači, anebo občas na chvíli ven, ale ne běžně. Je to divné?

kluk, 13 let, 5. srpna 2018

Ahoj,
brýle jsou brány i jako módní doplněk. Není tedy divné, že se ti líbí nošení brýlí. Ovšem velkým problémem je, že nosíš dioptrické brýle. Tvé oči si zvyknou na dioptrie a budeš je pak už muset nosit trvale. Může se ovšem stát, že si tím nastartuješ vadu zraku, který se ti může následně zhoršovat.

Pokud chceš nosit brýle, zajdi do obchodu s brýlemi a kup si obroučky, kde budou jen ovyčejná nedioptrická skla. Případně můžeš nosit sluneční brýle. ;-)

Moje tělo

Ahoj, dělám sportovní gymnastiku a trápí mě bolest a křupání kolen měla bych to řešit s lékařem?

holka, 13 let, 30. července 2018

Rozhodně by ses měla s lékařem poradit. V první řadě se ale svěř rodičům s problémem, který tě trápí.

Moje tělo

Ahoj..začala bych asi tím, že se mi na těle objevují modřiny (nedělala bych nic takové z čeho bych je mohla mít). Bývá mi v poslední době nevolno. (Tohle nevím, jestli s tím souvisí, ale) 2 měsíce jsem nedostala menstruaci a 3tí měsíc (teď) jsem to dostala o 11 dní dříve ...doprovázely to tyhle potíže: návaly horka, pocení, třepala jsem se, bylo mi úplně na zvracení a taky se mi strašně motala hlava (skoro jsem odpadla) ...........nevíte co by to mohlo být?

holka, 15 let, 1. srpna 2018

Ahoj,
jak už tu bylo mnohokrát napsáno, nejsme schopni na dálku určit, co tě trápí. Ale radu ti přeci dám. Svěř se rodičům a zajděte k lékaři. To, co popisuješ, může (ale nemusí) být velký zdravotní problém.

Moje tělo

Ahoj Aliku mám problém
Mám pořád afty a strašně to bolí skoro nic nepomáhá
Pomoc
Diky

holka, 12 let, 30. července 2018

Tady pomůže jediné, lékař. Co nejrychleji za ním s rodiči zajdi. Jistě ti něco doporučí.

Moje tělo

Ahoj. Už nějakou dobu se řežu..Jednou jsem vydržela dva měsíce bez toho,byli to dva měsíce co jsem měla kluka.
Pak se mi to vrátilo a je to ještě horší..
Už to nechci dělat..Pak to musím aspoň 4 týdny zakryvat a celkově z toho nic nemám.Nechci aby to věděli rodiče nebo tak někdo..Byli by z toho nešťastný...
Chci se z toho dostat sama,ale nevím jak :(

holka, 13 let, 24. července 2018

Ahoj z Modré linky,

je moc dobře, že se chceš přestat řezat. To je ten první a nejdůležitější krok. Pomoci může, abys měla naplánované aktivity, kterým se můžeš věnovat ve chvíli, kdy se chceš pořezat. Někomu pomáhá jít si zacvičit, zaběhat, tancovat, zpívat. Někomu jinému malovat, navlékat korálky, dělat cokoli rukama. Nebo si jít s někým popovídat, zavolat, pustit si film nebo seriál. Je prostě důležité se nějakým způsobem zaměstnat, přesunout pozornost jinam.
Chápu, že by rodiče o Tebe měli starost, kdyby ses jim svěřila, ale jsou to Tví rodiče, jsou za Tebe zodpovědní a měli by vědět, co se s Tebou děje. Navíc, možná by byli smutnější z toho, že jsi na to sama a nedokážeš se jim svěřit. Nebýt na to, co člověka trápí a co prožívá sám, je hodně důležité, je to to, co pomáhá nejvíc.

Přejeme Ti bezstarostné léto.
Modrá linka

Moje tělo

Můžu mít piercing od 14 se souhlasem rodičů?

kluk, 14 let, 12. července 2018

Ahoj,
je prima se umět zeptat na to, co Tě zajímá. Myslím, že by to mělo být v pořádku tak, jak říkáš, nicméně přesnou odpověď Ti dají hlavně v salonu, kde piercingy dělají. Na každém místě to může být jinak, proto si klidně vyber místo a zastav se tam zeptat nebo napiš či zavolej.

Přejeme hezké léto.

Modrá linka

Moje tělo

Ahoj Alíku a ostatní, chtěla bych se zeptat, co se dělá na 13leté prohlídce?

holka, 13 let, 1. července 2018

Ahoj,
odpověď na stejný dotaz najdeš v této poradně a ne jen jednou. Stačí lépe hledat. Zadej nahoře do vyhledávače „třináctileté prohlídka“ a budeš se divit, kolik odpovědí najdeš.

Najdeš např. tyto odpovědi:
www.alik.cz/p/248858

www.alik.cz/p/250615

Moje tělo

Ahoj Alíku.
Prý když si štourám rukami v nose a neumyji si ruce, tak když si třeba šáhnu do oka - můžu mít zánět očí z toho ??
Ahoj Elsa

Elsa - 14 let, 28. června 2018

Ahoj Elso,
nevím, jestli nějaká laboratoř seriózně zkoumala, co způsobuje hlen z nosu, když se dostane do očí. Možná jsi našla díru na trhu. :-D

Myslím, že jakákoliv nečistota v očích je škodlivá a že jakékoliv dloubání v nose je ošklivý zlozvyk. :-Q

Alík

Moje tělo

Ahoj
Potřebovala bych nutně pomoct, už asi 5 dní jsem nebyla na velké, a myslím si, že je to zácpa, protože mám i nafouklé břicho. Bojím se zeptat mamky, aby mi koupila projímadlo. A právě proto se chci zeptat, jestli můžu ve 13 letech jít do lékárny, aby mi to projímadlo prodali, a kdyby jo, jak se mám zeptat, mám se zeptat „nemáte tu něco proti zácpě“?

Děkuji předem.

holka, 13 let, 2. července 2018

Ahoj,
běžné projímadlo ti nejspíš normálně prodají. Nad přesným zněním otázky nemusíš moc přemýšlet, prodavači v lékárně jsou profesionálové, jsou zvyklí jednat se zákazníky, kteří mají různé choulostivé potíže, nebudou tedy na tebe koukat divně.

Rodičům o svém problému raději řekni.

Hodně štěstí,
Alík

Moje tělo

Není nezdravé křupat si klouby? Já to totiž dělám.

Leona :), 25. června 2018

Ahoj,
křupání je ve skutečnosti praskání bublinek oxidu uhličitého, které vznikají uvnitř tekutiny, kterou máme v kloubech. Napnutím kloubů se malé bublinky spojí do jedné velké, která praskne (její plyn se na dvacet minut rozptýlí do tekutiny, než zase začne tvořit malé bublinky). Nevzniká tedy žádné fyzické poškození, netřou se o sebe kosti.

Jistý doktor Donald Unger si šedesát let křupal klouby na jedné ruce, aby zjistil, jestli si tím přivodí artritidu... a po této době konstatoval, že má obě ruce stejně zdravé. Takže zdravotní závadnost křupání kloubů je spíš pověra.

Největší riziko ti hrozí od lidí, kterým to křupání leze na nervy. :-)

Moje tělo

Ahoj Alíku a kamarádi. Jsem trans kluk, tudíž mám ženské pohlavní orgány. Tam dole mě to celkem trápí, protože si tam sám neumím ani sáhnout, nedávno jsem se tam koukal se zrcátkem, vždy když si tam sáhnu tak je to strašně divný pocit a po nějaké chvíli se z toho rozbrečím. Když jsem viděl panenskou blánu tak to bylo ještě horší, protože jsem nevěděl že je tak blízko. Tyhle věci mě snadno vyvedou z míry. Absolutně se netěším až se moje transsexualita bude řešit u gynekologa, protože se tam na 100% rozbrečím. Nechci aby se mi někdo koukal na tu věc, která mi celý život přináší jenom utrpení. Je tohle normální?

kluk, 13 let, 9. června 2018

Ahoj,
jsi ve věku, kdy člověk objevuje svou sexualitu a nějak se vyrovnává s vlastním pohlavím a fungováním těla. Dohání Tě to k pláči, cítíš se být transsexuálem, mužem v ženském těle. Nejsi v lehké situaci a chápu, že Tě to trápí. Za pláč se nemusíš stydět, je to přirozená lidská reakce na něco těžkého a naopak bývá úlevné pustit pocity ven i touto formou.
Přemýšlíš, jak se bude transsexualita řešit dál u gynekologa, možná je to pro Tebe teď nepředstavitelné. Chci Tě podpořit v tom, abys na to nebyl sám a využil podpory např. školní psycholožky nebo jiného psychologa. Věřím, že i gynekolog by Ti mohl doporučit psychologa, který umí pracovat s lidmi s podobným problémem. Nevím, jestli jsi to už probral s rodiči, ale také by měli vědět, jak se cítíš a co bys teď potřeboval, aby Tě mohli lépe pochopit a podpořit Tě. Není dobré být v těžké situaci sám, neboj se říct si o pomoc lidem ve svém okolí.

Držíme Ti palce,
Modrá linka

Moje tělo

Ahoj Alíku. Mám jeden dotaz. Před třema dněma jsem začala kašlat, ale ten kašel je takovej štěkavej(snad mi rozumíš). A když kašlu, tak mě bolí v krku. Bolí mě ale jenom při kašlání, jinak ne. Tak bych se chtěla zeptat, jestli nevíš co to může být za nemoc. Děkuju za odpověď.

holka, 11 let, 10. června 2018

S tímto problémem ti nejlépe poradí lékař, kam bys měla s rodiči zajít.
Pokud chceš hádání nás nelékařů, tak to může být alergie, zánět, nachlazení....

Moje tělo

Ahoj alíku mám 4 kazy a já si čistím zuby dobře nevím co s tím mám dělat mám taky mezizubní kartačky ale ty mi nepomaháji já už nevím co s tím mám dělat poradíte mi prosím

holka, 17 let, 25. května 2018

Ahoj,
nejsem stomatolog a nedokáži bohužel posoudit, kde může být chyba. Je možné, že tvá technika čištění zubů není tak bezchybná, jak se domníváš. Možná je chyba v tvém stravovacím režimu (třeba jíš příliš sladkostí). Nebo je chyba jinde. Určitě by nebylo od věci objednat se nejen ke svému zubaři, ale i na dentální hygienu. Zeptej se stomatologa i hygienisty, co bys mohla víc udělat pro to, aby se ti zuby tolik nekazily. Určitě získáš spoustu užitečných tipů a situace se zlepší.
Měj se hezky!
Bára

Moje tělo

Ahoj, dá se úplně vyléčit HPV virus typu 6 nebo 11?

kluk, 13 let, 27. května 2018

Ahoj, podle toho, co nacházím na různých anglických zdrojích, tak momentálně nedá. Ale může být potlačen na téměř nezjistitelnou úroveň.

Moje tělo

Dobrý den,
poslední dva dny mě trápí takový problém. Probudím se se zvláštní svíravou bolestí v hrudníku, která mi vystřeluje do levé paže. Dneska mi i poté začala celá brnět. Nevíte, co by to aspoň zhruba mohlo způsobovat? Jen mám trochu strach, aby nešlo o něco vážného. Díky předem za odpověď.

kluk, 15 let, 26. května 2018

Rozhodně o svém problému řekni rodičům a co nejdříve zajděte k lékaři. Tvůj stav mi nepřijde normální.
Nikdo z nás tu není lékař. Proto by ti každý poradce doporučil jediné - okamžitě zajít k lékaři.