Poradna: Alík radí dětem

Na otázky odpovídají

pracovníci linky důvěry Modrá linka, Alíkova kamarádka BáraV, odborníci na boj proti kouření z projektu Nekuřátka a správci. Občas odpovídá i sám Alík.

Dotazy smí pokládat čtenáři mladší 15 let.

Moje tělo

Ahoj, dělám sportovní gymnastiku a trápí mě bolest a křupání kolen měla bych to řešit s lékařem?

holka, 13 let, 30. července 2018

Rozhodně by ses měla s lékařem poradit. V první řadě se ale svěř rodičům s problémem, který tě trápí.

Moje tělo

Ahoj..začala bych asi tím, že se mi na těle objevují modřiny (nedělala bych nic takové z čeho bych je mohla mít). Bývá mi v poslední době nevolno. (Tohle nevím, jestli s tím souvisí, ale) 2 měsíce jsem nedostala menstruaci a 3tí měsíc (teď) jsem to dostala o 11 dní dříve ...doprovázely to tyhle potíže: návaly horka, pocení, třepala jsem se, bylo mi úplně na zvracení a taky se mi strašně motala hlava (skoro jsem odpadla) ...........nevíte co by to mohlo být?

holka, 15 let, 1. srpna 2018

Ahoj,
jak už tu bylo mnohokrát napsáno, nejsme schopni na dálku určit, co tě trápí. Ale radu ti přeci dám. Svěř se rodičům a zajděte k lékaři. To, co popisuješ, může (ale nemusí) být velký zdravotní problém.

Moje tělo

Ahoj Aliku mám problém
Mám pořád afty a strašně to bolí skoro nic nepomáhá
Pomoc
Diky

holka, 12 let, 30. července 2018

Tady pomůže jediné, lékař. Co nejrychleji za ním s rodiči zajdi. Jistě ti něco doporučí.

Moje tělo

Ahoj. Už nějakou dobu se řežu..Jednou jsem vydržela dva měsíce bez toho,byli to dva měsíce co jsem měla kluka.
Pak se mi to vrátilo a je to ještě horší..
Už to nechci dělat..Pak to musím aspoň 4 týdny zakryvat a celkově z toho nic nemám.Nechci aby to věděli rodiče nebo tak někdo..Byli by z toho nešťastný...
Chci se z toho dostat sama,ale nevím jak :(

holka, 13 let, 24. července 2018

Ahoj z Modré linky,

je moc dobře, že se chceš přestat řezat. To je ten první a nejdůležitější krok. Pomoci může, abys měla naplánované aktivity, kterým se můžeš věnovat ve chvíli, kdy se chceš pořezat. Někomu pomáhá jít si zacvičit, zaběhat, tancovat, zpívat. Někomu jinému malovat, navlékat korálky, dělat cokoli rukama. Nebo si jít s někým popovídat, zavolat, pustit si film nebo seriál. Je prostě důležité se nějakým způsobem zaměstnat, přesunout pozornost jinam.
Chápu, že by rodiče o Tebe měli starost, kdyby ses jim svěřila, ale jsou to Tví rodiče, jsou za Tebe zodpovědní a měli by vědět, co se s Tebou děje. Navíc, možná by byli smutnější z toho, že jsi na to sama a nedokážeš se jim svěřit. Nebýt na to, co člověka trápí a co prožívá sám, je hodně důležité, je to to, co pomáhá nejvíc.

Přejeme Ti bezstarostné léto.
Modrá linka

Moje tělo

Můžu mít piercing od 14 se souhlasem rodičů?

kluk, 14 let, 12. července 2018

Ahoj,
je prima se umět zeptat na to, co Tě zajímá. Myslím, že by to mělo být v pořádku tak, jak říkáš, nicméně přesnou odpověď Ti dají hlavně v salonu, kde piercingy dělají. Na každém místě to může být jinak, proto si klidně vyber místo a zastav se tam zeptat nebo napiš či zavolej.

Přejeme hezké léto.

Modrá linka

Moje tělo

Ahoj Alíku a ostatní, chtěla bych se zeptat, co se dělá na 13leté prohlídce?

holka, 13 let, 1. července 2018

Ahoj,
odpověď na stejný dotaz najdeš v této poradně a ne jen jednou. Stačí lépe hledat. Zadej nahoře do vyhledávače „třináctileté prohlídka“ a budeš se divit, kolik odpovědí najdeš.

Najdeš např. tyto odpovědi:
www.alik.cz/p/248858

www.alik.cz/p/250615

Moje tělo

Ahoj Alíku.
Prý když si štourám rukami v nose a neumyji si ruce, tak když si třeba šáhnu do oka - můžu mít zánět očí z toho ??
Ahoj Elsa

Elsa - 14 let, 28. června 2018

Ahoj Elso,
nevím, jestli nějaká laboratoř seriózně zkoumala, co způsobuje hlen z nosu, když se dostane do očí. Možná jsi našla díru na trhu. :-D

Myslím, že jakákoliv nečistota v očích je škodlivá a že jakékoliv dloubání v nose je ošklivý zlozvyk. :-Q

Alík

Moje tělo

Ahoj
Potřebovala bych nutně pomoct, už asi 5 dní jsem nebyla na velké, a myslím si, že je to zácpa, protože mám i nafouklé břicho. Bojím se zeptat mamky, aby mi koupila projímadlo. A právě proto se chci zeptat, jestli můžu ve 13 letech jít do lékárny, aby mi to projímadlo prodali, a kdyby jo, jak se mám zeptat, mám se zeptat „nemáte tu něco proti zácpě“?

Děkuji předem.

holka, 13 let, 2. července 2018

Ahoj,
běžné projímadlo ti nejspíš normálně prodají. Nad přesným zněním otázky nemusíš moc přemýšlet, prodavači v lékárně jsou profesionálové, jsou zvyklí jednat se zákazníky, kteří mají různé choulostivé potíže, nebudou tedy na tebe koukat divně.

Rodičům o svém problému raději řekni.

Hodně štěstí,
Alík

Moje tělo

Není nezdravé křupat si klouby? Já to totiž dělám.

Leona :), 25. června 2018

Ahoj,
křupání je ve skutečnosti praskání bublinek oxidu uhličitého, které vznikají uvnitř tekutiny, kterou máme v kloubech. Napnutím kloubů se malé bublinky spojí do jedné velké, která praskne (její plyn se na dvacet minut rozptýlí do tekutiny, než zase začne tvořit malé bublinky). Nevzniká tedy žádné fyzické poškození, netřou se o sebe kosti.

Jistý doktor Donald Unger si šedesát let křupal klouby na jedné ruce, aby zjistil, jestli si tím přivodí artritidu... a po této době konstatoval, že má obě ruce stejně zdravé. Takže zdravotní závadnost křupání kloubů je spíš pověra.

Největší riziko ti hrozí od lidí, kterým to křupání leze na nervy. :-)

Moje tělo

Ahoj Alíku a kamarádi. Jsem trans kluk, tudíž mám ženské pohlavní orgány. Tam dole mě to celkem trápí, protože si tam sám neumím ani sáhnout, nedávno jsem se tam koukal se zrcátkem, vždy když si tam sáhnu tak je to strašně divný pocit a po nějaké chvíli se z toho rozbrečím. Když jsem viděl panenskou blánu tak to bylo ještě horší, protože jsem nevěděl že je tak blízko. Tyhle věci mě snadno vyvedou z míry. Absolutně se netěším až se moje transsexualita bude řešit u gynekologa, protože se tam na 100% rozbrečím. Nechci aby se mi někdo koukal na tu věc, která mi celý život přináší jenom utrpení. Je tohle normální?

kluk, 13 let, 9. června 2018

Ahoj,
jsi ve věku, kdy člověk objevuje svou sexualitu a nějak se vyrovnává s vlastním pohlavím a fungováním těla. Dohání Tě to k pláči, cítíš se být transsexuálem, mužem v ženském těle. Nejsi v lehké situaci a chápu, že Tě to trápí. Za pláč se nemusíš stydět, je to přirozená lidská reakce na něco těžkého a naopak bývá úlevné pustit pocity ven i touto formou.
Přemýšlíš, jak se bude transsexualita řešit dál u gynekologa, možná je to pro Tebe teď nepředstavitelné. Chci Tě podpořit v tom, abys na to nebyl sám a využil podpory např. školní psycholožky nebo jiného psychologa. Věřím, že i gynekolog by Ti mohl doporučit psychologa, který umí pracovat s lidmi s podobným problémem. Nevím, jestli jsi to už probral s rodiči, ale také by měli vědět, jak se cítíš a co bys teď potřeboval, aby Tě mohli lépe pochopit a podpořit Tě. Není dobré být v těžké situaci sám, neboj se říct si o pomoc lidem ve svém okolí.

Držíme Ti palce,
Modrá linka

Moje tělo

Ahoj Alíku. Mám jeden dotaz. Před třema dněma jsem začala kašlat, ale ten kašel je takovej štěkavej(snad mi rozumíš). A když kašlu, tak mě bolí v krku. Bolí mě ale jenom při kašlání, jinak ne. Tak bych se chtěla zeptat, jestli nevíš co to může být za nemoc. Děkuju za odpověď.

holka, 11 let, 10. června 2018

S tímto problémem ti nejlépe poradí lékař, kam bys měla s rodiči zajít.
Pokud chceš hádání nás nelékařů, tak to může být alergie, zánět, nachlazení....

Moje tělo

Ahoj alíku mám 4 kazy a já si čistím zuby dobře nevím co s tím mám dělat mám taky mezizubní kartačky ale ty mi nepomaháji já už nevím co s tím mám dělat poradíte mi prosím

holka, 17 let, 25. května 2018

Ahoj,
nejsem stomatolog a nedokáži bohužel posoudit, kde může být chyba. Je možné, že tvá technika čištění zubů není tak bezchybná, jak se domníváš. Možná je chyba v tvém stravovacím režimu (třeba jíš příliš sladkostí). Nebo je chyba jinde. Určitě by nebylo od věci objednat se nejen ke svému zubaři, ale i na dentální hygienu. Zeptej se stomatologa i hygienisty, co bys mohla víc udělat pro to, aby se ti zuby tolik nekazily. Určitě získáš spoustu užitečných tipů a situace se zlepší.
Měj se hezky!
Bára

Moje tělo

Ahoj, dá se úplně vyléčit HPV virus typu 6 nebo 11?

kluk, 13 let, 27. května 2018

Ahoj, podle toho, co nacházím na různých anglických zdrojích, tak momentálně nedá. Ale může být potlačen na téměř nezjistitelnou úroveň.

Moje tělo

Dobrý den,
poslední dva dny mě trápí takový problém. Probudím se se zvláštní svíravou bolestí v hrudníku, která mi vystřeluje do levé paže. Dneska mi i poté začala celá brnět. Nevíte, co by to aspoň zhruba mohlo způsobovat? Jen mám trochu strach, aby nešlo o něco vážného. Díky předem za odpověď.

kluk, 15 let, 26. května 2018

Rozhodně o svém problému řekni rodičům a co nejdříve zajděte k lékaři. Tvůj stav mi nepřijde normální.
Nikdo z nás tu není lékař. Proto by ti každý poradce doporučil jediné - okamžitě zajít k lékaři.

Moje tělo

Ahojky Aliku a týme,v poslední době mě hlavně při běhu trápí bolest zadni části stehen občas i při chůzi a mám pocit,že mě to vzadu až po patu i táhne.Nemam vůbec tušení z čeho by to mohlo být a co mám dělat? Už cca dva týdny mě toto trápí.Predem děkuji za vaši odpověď s pozdravem Terka

Terka, 15 let, 15. května 2018

Ahoj,
na dálku a online není možné zodpovědně určit diagnózu. Je možné, že sis například namohla a natáhla svaly při nějakém nezvyklém pohybu nebo sportu, ale samozřejmě příčina může být i úplně někde jinde. Zkus si na pár dnů naordinovat klidový režim a pokud bude tvůj problém přetrvávat, bylo by nejlepší, kdybys navštívila lékaře, který ti pomůže.
Přeji ti hodně štěstí!
Bára

Moje tělo

Ahoj Alíku, mám takový dotaz mám strach velký nikdy jsem neměla zubní kaz ale teď mám nějakou žlutošedivou tečku na zubu (na tom zubu mám i pigment) může začátek zubního kazu začínat žlutošedivě? Vím že přes internet to posoudit nemůžeš ale teoreticky? A kdyby ano tak mužů mít i bílou plombu? (Je to na zadním zubu) tu amalgámovou nechci protože mám velkou pusu a bylo by to hodně vidět. Na kontrolu jdu až v září děkuji

holka, 13 let, 13. května 2018

Ahoj,
jak správně uvádíš, přes internet se tvůj problém posoudit nedá. Může se jednat o pigmentaci, o zubní kámen a samozřejmě může jít i o kaz (i když ty bývají typicky spíše tmavé). Objednej se ke svému zubaři a ten okamžitě zjistí, jakého je ona tečka původu. V případě, že by skutečně šlo o zubní kaz, rovnou s ním prokonzultuješ možnosti případného plombování.
Měj se hezky!
Bára

Moje tělo

Ahoj,
Chci se zeptat, co budou prohledavat na 13 ti rocni prohlidce klukum a co holkam? Predem dik za odpoved.

Kluk 12 let, 1. května 2018

Ahoj,

nejsem lékař/ka, která by prováděla 13ti leté prohlídky, ptát by ses měl u zdroje, tedy nejlépe svého pediatra, kam chodíš pravidelně na prohlídky, jsi-li nemocný. Nepředpokládám, že by někoho prohledávali, na to máme jiné síly, ty pořádkové, a nepředpokládám, že by u kluků a holek probíhala taková prohlídka jinak. Myslím, že u všech třináctiletých dospívajících půjde o celkový vzhled, prokrvení a kvalitu kůže i sliznic, práci srdce, plic a ostatních orgánů, také o stupeň vyspělosti, zda a nakolik odpovídá danému věku. Vzhledem k tomu, že se každý vyvíjí jinak, individuálně, jsou možné poměrně velké rozdíly mezi jednotlivými dětmi, někteří z vás již mohou vypadat jako dospělí, jiní zase naopak jako děti. Je na lékaři/lékařce, aby posoudila, zda eventuální jinakost je stále ještě v dovolených mezích, či se jedná už o nějakou výjimku z normality. Je na odbornících, aby to vše posoudili. Jak uvádím výše, ptej se svého/své pediatra/tryně, tam jsi na správné adrese.

Modrá linka

Moje tělo

Ahoj Alíku, je bulímie i to, že mu nejde zvracet? Jako že se pokouší zvracet ze všech sil, ale nejde to. Děkuji.

holka, 14 let, 25. dubna 2018

Ahoj,
bulimie nezpůsobuje, že by člověk nemohl zvracet, i když chce. Bulimie je duševní potíž, ke které někdy patří to, že se člověk náhle přejídá, pak má výčitky svědomí a proto chodí snědené jídlo zvracet. I když mu zvracet nejde, jde o bulimii.
Je to ale velmi nezdravý přístup k jídlu a svému tělu, který je vhodné léčit. Je dobře, že se Tvé tělo brání zvracení.

Modrá linka

Moje tělo

Ahoj moje kamarádka se ptá co je to být panna a já nevím jak jí to vysvětlit děkuji za odpověď

Anonymka, 18. března 2018

Ahoj,
panna je žena, která ještě neměla pohlavní styk. Myslím, že toto vysvětlení je zcela dostatečné a tvoje kamarádka to bez problémů pochopí.
Měj se hezky!
Bára

Moje tělo

Zdravím všechny,
Už 2,5 roku nosím brýle, začínala jsem na 0,5 a 0 a stále se mi zrak dost rychle zhoršuje. Nyní mám už 1,5 a 2,5 (tyto informace jsou dost staré)... A zdá se mi teď, že i s brýlemi už zas špatně vidím, strašně se bojím, že bych mohla oslepnout, protože jsem byla jako malá smrtelně nemocná a od té nemoci mi na oku zbyla jizva... Doktoři říkají, že se to rychle zhoršuje kvůli té jizvě... Já se strašně bojím, že brzo doopravdy oslepnu. Občas se mi i zatmí před očima a já třeba 30 sekund vůbec nic nevidím... Nevíte jestli je možné, že by se nějak dalo zbavit tich jizev? Nebo je doopravdy možné, že bych oslepla?

holka, 13 let, 5. března 2018

Ahoj,
z tvého dopisu je cítit opravdu velký strach, ale já se bohužel obávám, že ti nemohu pomoci. Neznám tvou diagnózu a nejsem lékař, takže si nemohu troufnout zodpovědně ti odpovědět. Netuším, čím jsou tvé jizvy způsobené, ani jaká je možnost nápravy tvého stavu. Určitě by ses měla se svými obavami svěřit svým rodičům i ošetřujícím lékařům. Nech si vysvětlit, proč se tvá vada tak rychle horší, jaká je její prognóza a jaké jsou možnosti její nápravy. Čím víc informací budeš mít, tím klidnější budeš a tím lépe se budeš vyrovnávat se současnou situací.
Přeji ti hodně štěstí!
Bára