Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Alík radí dětem

  Na otázky odpovídají

  pracovníci Modré linky, psycholožky BáraV a Péťa, poradenské centrum Locika, MUDr. Jiří Staněk, MVDr. Přemysl Rabas, vědecký novinář Pragmatik, Škola Vitae, bojovníci proti kouření z projektu Nekuřátka a správci. Občas odpovídá i sám Alík.

  Dotazy mohou pokládat pouze děti mladší 15 let.

  Moje tělo

  Sloupnout strup?

  Ahoj, odřela jsem si koleno a udělal se mi tam obří strup, ano zní to zajímavě, obří strup :-) a já bych si ho chtěla sloupnout, protože si myslím, že ten strup brání v tom, aby se mi to léčilo, mám si ho sloupnout?

  holka, 11 let, 6. července 2021

  Ahoj,
  strup nebrání léčení, strup je to léčení, je to způsob, kterým si tělo uzavírá otevřenou ránu, aby zabránilo vstupu infekce.

  Nesloupávej si ho.
  Ani když je obří. :-)

  Alík

  Moje tělo

  Ahoj Alíku a spol...
  Myslím že myslím že tlustá ;-(;-(;-(;-(
  Sice nejsem na pohled tlustá (jsem na pohled hodně hubená :D) ale příjde mi že vážím moc… vážím 39kg
  Je to v pořádku ?

  Druhý dotaz:
  Já už asi 2 měsíce to nedělám ale chtěla jsem se na pár věcí zeptat…..

  Já jsem masturbovala tím že jsem jsem si lehla na polštář a potom jsem se na vrtěla atd…(nikdy jsem si do sebe nestrkala ani prsty atd… jen toto..) potom je tam ten pocit… je to takový příjemný pocit jako že se ti vagina dává nahoru a dolu…. Nevím jestli je to dobře a jestli to nemůže nějak uškodit…. A chtěla bych se taky zeptat jestli nemůže zjistit má budoucí gynekolog/žka…. Protože my příjde že se mi tím vždy zvětšil klirotis… mám už skoro 1cm je to Ok?
  Nevím gynekoložku asi spíše bude zajímat víc ta díra pod vagínou….

  3. Dotaz:
  Chtěla bych vědět jestli je dobré nosit podprsenku…. Já jí nosím ale četla že může způsobit rakovinu prsu- chtěla bych vědět plusy a mínusy.

  Dopředu děkuji za odpověď…

  holka, 12 let, 3. července 2021

  Ahoj,
  těžko říct, jestli je 39 kg moc nebo málo, hodně záleží na tvé výšce a stavbě těla. Píšeš, že na pohled jsi hubená, dokonce hodně hubená, číslem na váze se tedy určitě nemusíš trápit.
  Masturbace tak, jak jsi ji popsala, ti nemůže nijak uškodit. Gynekoložka na klitorisu masturbaci nepozná. Klitoris se sice zvětšit může, ale většinou jen dočasně během orgasmu (vyvrcholení). Velikost klitorisu je u každé ženy jiná. A máš pravdu, že gynekolog se zajímá hlavně o vagínu (to je ta díra) 😊
  Podprsenka pomáhá pevnosti prsou a taky pohodlí ženy (pocení, chození ze schodů a tak), je ale důležité, aby dobře seděla, neměla by nikde tlačit, zařezávat se a podobně. Pokud dobře sedí, je její nošení bezpečné.

  Moje tělo

  Dobrý den, poslední dobou mám takové nízké sebevědomí jen kvůli tomu že mám asi horní předkus , mám vystouplou pusu a vůbec se mně to nelíbí, nevíte nějakou radu jak se toho předkusu zbavit jelikož když jdu s někým ven tak závidím tu normální pusu a zuby.8=8=8=

  holka, 13 let, 3. července 2021

  Ahoj,
  na téma zoubků jsou odborníci zubaři. Zkus se na příští preventivní prohlídce zeptat, jestli se jedná o předkus a jestli je možné s ním něco dělat.
  Každý má nějakou část těla, se kterou není úplně spokojen. Někdy to jde změnit, jindy se člověk se svým tělem musí sžít, i když není zcela podle jeho představ. Tvoje tělo ti umožňuje dělat spoustu věcí a je fajn ho za to ocenit a starat se o něj. I když není takové jaké bychom si přáli, i když není úplně dokonalé, je pořád naše.
  Měj se krásně,
  Péťa

  Moje tělo

  Co tvoří tlak při močení?

  Ahoj,
  Chtěl by jsem se zeptat na to, jak se při čůrání vytvoří tlak? Jak je možné že se dá ovládat jak daleko,, dostřelim,,? 😅

  kluk, 13 let, 21. června 2021

  Super otázka :-)
  Tlak je tvořen močovým měchýřem, což je ve skutečnosti sval, jehož aktivitu můžeme do jisté míry ovládat. Proto můžeš „vypudit“ kapalinu rychleji, když se o to snažíš. V podstatě buď můžeš nechat moč vytéci samospádem, nebo ji vytlačuješ.

  Moje tělo

  Jak se ne stydět za chlupy na rukách? 🤯stydím se nosit krátký rukáv přitom mám tak překrásných triček ale prostě se hrozně stydím

  holka, 10 let, 15. června 2021

  Ahoj,
  chlupy na těle člověka rostou leckde. Třeba v podpaží si je ženy (ale i muži) často odstraňují, protože je jim to pohodlnější. Píšeš, že se stydíš za chlupy na rukou. Mrkni na ruce svých spolužáků a rodičů a uvidíš, že i oni mají ruce chlupaté. Není to něco, za co je třeba se stydět. Mít chlupy na rukou je normální, lidé je tam většinou nechávají a neholí je. Klidně si tedy vezmi tričko s krátkým rukávem. V tohle vedru ti v něm určitě bude líp. 😊
  Měj se krásně!
  Péťa

  Moje tělo

  Růst postavy po první menstruaci

  Ahoj Alíku, mám dotaz. Jak moc ještě vyrostu po první menstruaci? Četla jsem, že se roste furt normálně, nebo že vyrostu jen 3 cm atd. Moje mamka měří 160 a můj taťka 170. Myslíte, že bych mohla mít 165cm? Předem děkuji za odpověd:-)

  holka, 13 let, 9. června 2021

  Ahoj holko,

  Růst postavy pokračuje i po první menstruaci (menarché), i když je pravdou, že v průměru už nebývá tak výrazný, jako na počátku puberty. Důvodem je, že u většiny dívek probíhá období urychleného růstu neboli tzv. růstový spurt (s průměrným ročním „přírůstkem“ okolo 6 cm) ve věku 11,5 až 12,5 roku, tedy v době, kdy většina z nich ještě nemenstruuje, zatímco ve věku 14 až 18 let, kdy už většina dívek menstruaci má, se roční „přírůstek“ hmotnosti pohybuje obvykle již „jen“ v rozmezí 1 až 3 cm.

  Avšak je třeba si uvědomit, že zde pracujeme pouze s průměrnými údaji. Průběh tělesného růstu může probíhat značně individuálně, každý tedy může růst trochu odlišným tempem. Velký význam mají dědičné předpoklady, které jsou u každého člověka také poněkud odlišné.

  Cílovou výšku lze odhadnout na základě dosažené tělesné výšky obou rodičů. Jestliže tatínek měří 170 cm a maminka 160 cm, pak odhad cílové výšky by u tebe činil 158,5 ± 10 cm, teoreticky vzato bys tedy mohla vyrůst až do výšky 168,5 cm.

  Je škoda, že neuvádíš svoji současnou tělesnou výšku. Průměrná výška třináctileté dívky sice činí 160 cm, ale opět se jedná jen o průměr. Za normální tělesnou výšku se u třináctiletých dívek považuje cokoliv v rozmezí 147 až 173 cm.
  Jinak se kvůli tělesné výšce nemusíš znepokojovat. Rozhodně neplatí, že „čím větší, tím lepší“. Naopak, ze zdravotního hlediska může být mírně podprůměrná výška spíše výhodou.

  Moje tělo

  Ahoj poradno,
  Dřív jsem měla problémy se sebepoškozováním kvůli tátovi, protože mě vydíral a přišla mi na to mamka a teďka bych měla chodit na psychoterapie... Slíbila jsem že už se nebudu řezat, ale trápí mě, že mě občas bolí jizvy po tom sebepoškozování, takže bych se chtěla zeptat, jestli se s tím dá něco dělat
  Předem děkuji za odpověď a přeji krásný den @)->-@)->-@)->-

  holka, 13 let, 13. června 2021

  Ahoj,
  jsem moc ráda, že se ti problémy daří řešit. Psychoterapie je skvělá volba pro lidi, které sebepoškozování trápí/trápilo. Pomůže ti vyrovnávat se se životními trápeními jinak než řezáním. Jizvy mohou bolet, když se hojí rány, ale také z jiných důvodů. Existuje spousta mastiček, které se prodávají v lékárně a pomáhají se správným hořením jizev. Zkus poprosit rodiče, jestli by ti nějakou takovou koupili.
  Měj se krásně,
  Péťa

  Moje tělo

  Zdravím,
  Dlouho jsem přemýšlela, zda a jakým způsobem tenhle dotaz položit. Je to ale hodně obsáhlé, a chtěla bych to popsat přesněji. Potýkám se s tím problémem tak nějak od začátku puberty, zhruba 10 let, a před rokem to ještě vystupňovalo. Vlastně to na můj věk ani není nic neobvyklého; jen by mě zajímal i nějaký Váš náhled na to.
  Jde o to, že se sama ve svém těle necítím dobře. Ne, že by se mi nelíbilo. Jen vypadám na méně, a hodně lidí mi tipuje tak 12. Jsem taky hodně malá, mám asi 155 cm, což mě přece jenom štve. Provází mě to celým životem, a často mě to trápí, i kvůli tomu, jak mě někteří dospělí (i děti) berou.
  Myslím, že to ale není jádro problému, jen důsledek. Osobně se cítím na víc let, než jsem. Vyjadřováním často působím i na víc... A moje tělo mě vlastně nějakým způsobem limituje. Přála bych si totiž mít za sebe i zodpovědnost, jelikož se cítím hodně vyspěle, a chtěla bych se už posunout od toho "dětského" života posunout, a alespoň "trénovat" ten dospělý. Už před rokem jsem měla takový pocit, že bych vlastně šla k maturitě, i bych to zvládla. Nevím, do jaké míry je to přístup rodičů a lidí okolo mě, a do jaké míry je to tak prostě dané. Věřím, že s tím má problém i spousta lidí v mém věku. Ale zkrátka se pak často cítím mizerně, když mi svět okolo říká, že jsem dítě, ač já se tak neberu.
  Mám taky staršího bratra, a ten mě bere. I jeho přítelkyně. Hodně si s nimi rozumím, a jsem ráda, že mě přijímají.
  S rodiči to je obtížné... Myslím, že mamka mě bere vyspělou, i přijala, že se chci začít chodit do obchodů s dámským oblečením. Jediný problém má s mým uklízením, a tím, že ještě nevím, čemu přesně se budu věnovat jako velká. (Ač mám svůj okruh zájmu.)
  S tátou to je horší. Často mám pocit, že mě bere tak, jak se mu to zrovna hodí. Když jsem mu popisovala, že jsem přišla do nové třídy, a že začátku si mysleli, že jdu tak do 5. třídy, kvůli dětskému oblečení, tak řekl něco ve stylu "no co, je to dítě." Obecně s ním i s bratrem máme hodně komplikovaný vztah, vázne tam komunikace, a hrozně si myslí, jak mě zná, i když ve výsledku vůbec. xd
  Je to i přístup lidí okolo mně. Prodávající mi často tykají, a nějací sekuriťáci na nás v obchodě něco jako "a co, máte hotové domácí úkoly?" Což mě taky dost dráždí.
  Týká se to i dost mého těla a sexuální aktivity, která mi chybí. Samozřejmě, že masturbace s tím hodně pomáhá, ale zkrátka se už i v tomhle cítím "vyspěle."
  ... A moje tělo na to vůbec nevypadá.
  Děkuji za odpověď. $>

  holka, 14 let, 5. června 2021

  Milá pisatelko,
  Děkujeme za tvou důvěru, s jakou se obracíš na naší poradnu. Ptáš se na náš názor k tomu, co popisuješ jako nesoulad mezi tím, jak se uvnitř cítíš a tím, jak působí tvé tělo. Vnímáš, že se k tobě tvé okolí chová jako k dítěti, což ti začíná velmi vadit. Sama se cítíš být mnohem vyspělejší, než odpovídá tvému věku a fyzickému vzezření. Nejsi spokojená s tím, že měříš 155cm a domníváš se, že i to přispívá k tomu nesouladu mezi chováním tvého okolí a tvému vnímání sebe sama. Píšeš také že se s tím potýkáš už delší čas. Podle toho, co mám za informace z tvého dotazu, tak vidím, že ti je 14let.
  Když si to takto čtu, tak první, co mě k tomu napadá je to, že tohle téma je opravdu velmi rozšířené a typické pro tvůj věk. A je to problém dnešní generace i dnešní společnosti. Naše tělo roste a vyspívá tempem, jaké se naučilo v minulých dobách. Ale sociální podněty a nároky současné společnosti způsobují to, že se náš psychický vývoj zrychluje. A pak je období toho „meziprostoru“ – ani dítě ani dospělý – více výrazné. Cítíš se být už samostatná, zodpovědná sama za sebe ale tvoje pozice – školní docházka tě stále řadí mezi školáky. To je další zdroj rozporu. Cesta ke skutečné samostatnosti je v našich zemích hodně dlouhá. Do maturity daleko ale ty se cítíš být na maturitu připravená. Rozumím tomu, jak velký rozpor v tobě to může vytvářet. Ale tady ti můžu říci jen to, abys měla trpělivost a věřila tomu, že až ti bude skutečně 18let, tak se to vše promění. Tvůj život nekončí tam, kde jsi nyní. Dospělost tě čeká. A je i možný to, až budeš skutečně dospělá, že se ti zasteskne po věku, kdy jsi mohla být dítě. Tedy bez starostí a bez odpovědnosti.
  Ale opravdu chápu to, že tě ten rozpor nyní velmi trápí. Ale svůj vývoj neurychlíš. A ani to nedělej. Vnímej a užívej si to, co tě nyní obklopuje, co můžeš, co se ti nabízí, vnímej sebe sama, své pocity, své vztahy. Zkus to nyní prostě přijmout, že to tak je a že zdaleka nejsi sama, koho to podobným způsobem trápí.
  A pak je tu také možný druhý zdroj toho, o čem píšeš. Děti, ve věku puberty, které se ale cítí být starší než skutečně jsou, mohou mít vlastně potřebu z toho svého věku „utíkat“. Nemusí mít dobré vztahy v rodině, může tu být něco, co je trápí, s čím si neví rady a tak podobně. Mohou se pak vnitřně už předčasně upínat k možnosti, že se z té rodiny se jednou osamostatní. A pak vnímají o to silněji rozpor mezi tím „kde jsou“ a „kde by chtěly být“. Také to není nic neznámého, prožívá to hodně dětí.
  Pak také čtu, že píšeš o tom, že nejsi příliš spokojená se svou výškou. Chápu, že tě ta nižší výška může trápit. A tak možná své tělo nepřijímáš, právě kvůli té výšce a o to citlivěji pak můžeš vnímat to, jak se k tobě dospělí vztahují. I to zde může hrát roli. A tak bych ti tady moc doporučovala najít si způsob jak se s tělem smířit, přijmout ho. Můžeš třeba napsat zase do poradny a zamyslíme se nad tím víc.
  Naznačila jsem ti zde několik nápadů, co by mohlo stát za tím, o čem nám píšeš. Určitě by každý z nich stál za to, aby ses nad tím víc zamyslela a vnímala, co z toho platí u tebe. A pak o tom třeba napsala víc. Můžeš si i popovídat s někým dospělým, komu důvěřuješ a kdo tě zná. Třeba máte ve škole školního psychologa. Nebo ti přijde na mysl někdo ve tvém okolí. Třeba by to šlo probrat i se svojí mámou. Bude dobře o tom komunikovat.
  A pokud budeš potřebovat můžeš napsat zase do poradny. Případně využít některý z chatů pro děti, které zřizují dětská krizová centra. Můžeš třeba využít přímo ten náš, Centra Locika. Najdeš ho na www.detstvibeznasili.cz. Zde si s tebou o tom, co tě trápí někdo z poradců podrobně popovídá a třeba přijdete na možné řešení.
  Tak ti budu držet palce,
  Srdečně zdraví,
  Poradce Centra Locika

  Moje tělo

  Vrásky na čele

  Ahojky, poslední dobou mám takový menší problém...
  Zjistila jsem, že se mi na čele začaly objevovat vrásky prostě normálně aniž bych krčila čelo. N prostě když se podívám do zrcadla, tak jich tam pár mám.
  Začalo mi to jaksi vadit, sice mě na to nikdo neupozorňoval a navíc mám ofinu, takže to není moc vidět, ale prostě to není hezké.
  Je pravda, že jsem si tak zkoušela make-up a korektor dávat na obličej, ale jen jsem si to chtěla zkusit, jak v tom budu vypadat a napadlo mě, že to mám z toho. Jenže teď nevím co s tím dělat, třeba jestli na to mám použít nějaký krém nebo něco takového, nevíte?
  Předem děkuji za odpověď.

  holka, 11 let, 9. června 2021

  Ahoj z Modré linky,

  píšeš o tom, že Ti dělají starosti vrásky na čele. Umím si představit, že z vrásek v 11 letech radost nemáš, je dobře, že se umíš zeptat na to, co potřebuješ.
  Nemusí Tě trápit, že sis zkoušela masku a korektor, tím vrásky být způsobeny nemohou. Možná trochu více krčíš čelo, možná je to něčím jiným. Sklon k vráskám je dán hodně dědičně, pokud to jde, zeptej své mámy, jak to měla ona a kdy se jí vrásky začaly dělat.

  Někdy se vrásky sice tvoří brzy, ale pak už se v mladším věku dále neprohlubují. Můžeš tomu pomoci například vhodným krémem (klidně se zeptej v lékárně, bývají tam i dermatologické poradny), nebo třeba cvičením obličejové jógy - cviky můžeš najít prostřednictvím internetového vyhledávače. Kvalitu pleti můžeš také ovlivnit zevnitř - zdravou stravou (s přítomnosti ovoce, zeleniny…) a přiměřenou hydratací, tedy pitným režimem (nejlepší je čistá pitná voda).

  Držíme Ti palce,

  Modrá linka

  Moje tělo

  Proč stříhání vlasů nebolí

  Dobrý den 👋
  Zajímalo by mě jakto, že když se stříhají vlasy, že to nebolí 😮
  Díky předem za odpověď 🙂
  (a omlouvám se za chyby jestli tam jsou😃)

  Ahoj, to je dobrá otázka. Abychom to rozklíčovali, pojďme se napřed podívat, co je to bolest. Bolest lidé pociťují díky signálům z nervové soustavy. Bolest nám obvykle naznačuje, že se děje něco, co by se dít nemělo. Když se řízneme do prstu, bolí nás to, protože je to používání těla v rozporu s „návodem“. Když se uhodíme do hlavy, bolí nás to hodně, protože hlava je důležitá a tělo si dává velký pozor. A aby mozek o zranění věděl, má po povrchu těla rozmístěné senzory bolesti (nociceptory). Bolest je vlastně něco jako smyslový orgán.

  Proč nás tedy nebolí, když nám stříhají vlasy? Protože vlasy nejsou živá tkáň. Podobně jako nehty jsou tvořeny zrohovatělými buňkami. Tvoří je především protein keratin. Vlas tedy není živý, nejsou v něm nervy, a proto neposílá do mozku žádné informace o bolesti.

  Když nás ale někdo za vlasy tahá, tak to bolí. Kořínek vlasu totiž živý je a je vybaven receptory bolesti. To proto, abychom věděli, že vlasy nejsou na tahání.

  Moje tělo

  Jak rostou nehty

  Ahoj, zajímá mě: jak rostou nehty? Roste jen ta bílá část, nebo celý nehet? Děkuji

  holka, 13 let, 1. června 2021

  Ahoj, je super, že se zajímáš o tom, jak věci fungují. Nehet je tvořený zrohovatělými (ztvrdlými) buňkami, jsou asi půl milimetru tlusté a rostou z tzv. kořene. To je ta část, kde nehet jakoby vyrůstá z kůže.

  Ale jak rostou? Kdybys chtěla zjistit odpověď na svou otázku, mohla bys provést experiment. Vzít lak na nehty a udělat „dole“ malou tečku. Postupem týdnů bys viděla, jak tečka „stoupá“ a blíží se ke špičce prstu. Tak bys ověřila, že nehet roste odspoda a postupně se posouvá. Roste rychlostí asi 3,5 mm za měsíc, to tedy znamená, že týden po posledním ostříhání nehtů se ti nehet prodloužil o necelý milimetr.

  Moje tělo

  Proč lidé jedí, pijí, dýchají a spí

  Ahoj
  Proč musýme jíst pít když to pak vyčůráme a vykakáme? Proč musíme se nadechnout když se pak vydechneme? Proč musýme spát když se pak unavíme??

  Barborka 10 let, 21. května 2021

  Ahoj Barborko, to je naprosto správná otázka. Nejlepší otázky ve vědě jsou podle mého takové, které nám pomohou pochopit fungování věcí, které bereme jako samozřejmé. A co by mohlo být samozřejmějšího, než dýchání.

  Jednoduchá odpověď by byla: musíme dýchat, pít, spát a jíst (v tomto pořadí dle důležitosti), jinak bychom nepřežili. Jsou to čtyři naprosto zásadní činnosti nutné pro život a zdraví našeho organismu. Pojďme se na ně podívat popořadě.

  Dýchání zajišťuje zásobování našeho těla – jednotlivých buněk v našem těle – kyslíkem a zbavuje se odpadního oxidu uhličitého. Kyslík je našimi buňkami používán pro reakce související s „výrobou energie“, představ si to jako spalování (je to blízko tomu, jak to chemicky funguje). Spalování paliva (třeba živin uložených v podobě cukru) potřebuje kyslík a vytváří oxid uhličítý. Kdybychom nedýchali, začnou buňky bez kyslíku postupně odumírat.

  Pití dodává do našeho těla tekutiny, bez kterých by se naše tělo „zadřelo“. Vodu totiž potřebujeme na fungování organismu, jeho chlazení, pročišťování a práci jednotlivých buněk. Když delší dobu nepijeme, tělo postupně vypíná jednotlivé systémy (proto může člověk kvůli nedodstatku tekutin omdlít nebo dokonce zemřít, když člověk nepije opravdu dlouho). Močením se pak tělo zbavuje nepoužitelných látek, které lze rozpustit ve vodě.

  Spánek sice nezajišťuje dodávku hmotných potřeb, ale s hmotou také souvisí. Spánek totiž umožní mozku úklid „nánosu“, který se během jeho činnosti vytvoří. Pokud nespíme, mozek funguje čím dál omezeněji, a nakonec se „zasekne“, tedy člověk usne, aniž chtěl. Spánek je užitečný i pro uspořádání vzpomínek nebo zvýšení kreativity, životně důležitá je ale role pro čištění nánosů. Kromě toho vědci spekulují, že spánek zajišťuje „šetření organismu“ i jinými způsoby.

  Jídlo dodává do našeho těla energii (a taky často dobře chutná, to je takový ne úplně vedlejší efekt). Úplně na začátku se ptáš, proč jídlo vlastně jíme, když jej stejně vyloučíme, ale my nevyloučíme to stejné jídlo, které jsme snědli. Naše trávící soustava, především žaludek a střeva, se postarají o to, abychom si z jídla vzali důležité živiny, které naše tělo rozloží na prvočinitele a dopraví po celém těle. Získáváme tak energii, ale také vitamíny, minerály a také tekutiny. Vše ostatní vyloučíme, aby bylo místo na nové jídlo.

  Doufám, že se neurazíš, když zde odkážu svůj oblíbený seriál z dětsví: Byl jednou jeden život. Je to sice možná trochu infantilní, ale já z těch vědomostí v dětství nabytých sledováním tohoto seriálu dodnes čerpám a nestydím se za to.

  Moje tělo

  Jak fungují rovnátka

  Ahoj všichni, mám menší dotaz. Mě by jen zajímalo na jakém principu fungují rovnátka. Jakože jakým způsobem se narovavají ty zuby. A jaký je rozdíl těmi druhy rovnatek? Vím že každý druh asi funguje jinak, ale co mají takového "společného". Děkuji moc za odpověď předem :-)
  PS:píšu sem protože asi na 99% budu rovnátka nosit takže mě to zajímá :-)

  holka, 12 let, 16. května 2021

  Je skvělé, že se zajímáš, na jakém principu věci fungují. Rovnátka patří k velkým vymoženostem moderního zdravotnictví, ale je to „věc, kterou máme v puse“, a tak logicky mohou poutat pozornost. Je potřeba říci, že dnes už jsou rovnátka tak běžná (u dětí i u dospělých), že už to lidé přijímají jako běžnou věc. A běžnou věcí se stala rovnátka proto, že opravdu fungují.
  Základní princip rovnátek spočívá v soustavném dlouhodobém tlaku. Naše zuby jsou na svém místěny v dásni a čelisti, a naše tělo je zvyklé tyto tkáně upravovat na základě okolí. Protož když ti „vyroste zub“, udělají pro něj dásně místo a přizpůsobí tomu svůj tvar. Ve skutečnosti zuby nerostou, ale jsou v čelisti připraveny od narození a tělo je pak jen vystrčí, což je samo o sobě docela zajímavé.
  Právě flexibility dásní a kosti využívají rovnátka k tomu, aby postupným a neustálým tlakem zuby uspořádala dle představ ortodontisty. Cílem je zvolit takové uspořádání, aby: 1) zuby měly každý své místo, 2) aby na sebe doléhaly spodní a horní zuby, 3) aby to hezky vypadalo.
  Tahle animace ukazuje několik různých typů rovnátek a jejich funkce. Nejčastěji působí rovnátka pomocí drátků, ale používá se i guma nebo plast, vždy se použitý materiál volí dle potřeby. Lékař musí občas rovnátka seřídit, to proto, aby „natáhl“ ten tlak a „dostrkal“ zuby tam, kde je chcete mít. Je to fascinující, co všechno se dá těmi náznaky opravit. A tady je pár ukázek na reálných lidech. Další si určitě najdeš, fotek před a po je hodně, lidé se rádi pochlubí, protože mají radost, jak se jejich zuby srovnaly.

  Moje tělo

  Jak si mozek pamatuje věci?

  Ahoj Alíku a spol. Jak je možné že si něco pamatujeme? Jak mozek ukládá informace? Například jak si pamatujeme třeba obličeje,informace,slova apod.? Třeba počítače si pamatují věci na základě bitové soustavy z 0 a 1 a z nich pak vytváří písmena nebo jiné informace. Funguje mozek na podobném principu? :-)

  Penubra_Shade 14 let, 14. května 2021

  Ahoj, to je výborná otázka, je skvělé, že tě zajímá, jak věci fungují.

  V tomto případě nejsi sama. Vědci už minimálně sto let hledají, jakým způsobem si mozek věci pamatuje, tedy jak si zapisujeme do paměti svá pozorování. Přes takto dlouhé pátrání jsme teprve na začátku a řadu věcí o tom, jak mozek funguje, víme spíše nepřímo. I to je ale užitečné k tomu, abychom pochopili něco užitečného o naší paměti.

  Předně si zasloužíš pochvalu, tvoje metafora s nulami a jedničkami je fantastická. Mozek totiž používá elektrické impulzy a chemické reakce k něčemu velmi podobnému. Můžeme si to představit jako velké (opravdu velké) množství špendlíků, které mozek propojuje nitkami. Zblízka ta propojení nedávají žádný smysl, ale když se podíváme zdálky, může to vykreslit nějaký obraz. Ta propojení (synapse) se vytvářejí a zase zanikají každou chvíli. Neustále se mění a mozek každou chvíli (nejčastěni v noci, během hlubokého spánku) dělá údržbu. Když už jsi načala tu metaforu s digitálními jedničkami a nulami, tak údržba je podobná defragmentaci disku (to už se dnes s moderními disky moc neřeší, ale je to způsob, jak si počítač srovná věci na disku tak, aby byly pohromadě a snáze se k nim přistupovalo). Když se nám zdají sny, je to podle některých teorií způsob, kterými si uspořádáváme vzpomínky, aby nám byly lépe po ruce, a dokonce tam hledáme nové souvislosti.

  Další způsob, jak se na paměť dívat, je pohledem „svalů“. Ty vzpomínky a schopnosti, které obnovujeme (cvičíme), jsou pro nás užitečnější a mozek jim dá prioritu, nezapomeneme je (této schopnosti mozku se říká neuroplasticita). Naopak vzpomínky a schopnosti, které nepotřebujeme, mozek postupně odklidí nebo úplně zapomene. Představ si to jako velkou louku plnou cestiček. Ty cestičky, které často používáme, jsou čisté a široké, dobře se po nich běhá. Ty cesty, které nepoužíváme, postupně zarůstají. Ale i po letech můžeme narazit na něco, co nás pošle po „náznaku cesty“ a my si třeba vzpomeneme. Hrozí ale také to, že používáme nové informace k interpretaci té staré, zapadlé vzpomínky. A tak vznikají vzpomínky falešné (máme pocit, že si něco pamatujeme, přestože ve skutečnosti se to nestalo).

  Co z toho vyplývá pro nás? Já jsem si z toho vzal pár poučení: 1) když si něco chci pamatovat nebo naučit, je dobré se tomu věnovat často a pravidelně. 2) Nemůžu 100% věřit tomu, že něco se stalo právě tak, jak si to pamatuju, protože můj mozek možná interpretoval starou zarostlou vzpomínku. 3) Spánek je zdravý, protože mozek se během spánku uklidí a dokonce může najít nové souvislosti.

  Moje tělo

  PCR testy

  Ahoj, po ne až tak dlouhé době tu mám další dotaz.
  Jde o to, že nám učitelka dnes ve škole řekla, co se ve škole změní od 17.5., např. rozdělování na skupiny při angličtině nebo – konečně – oddělené záchody pro kluky a holky! Tyhle a další změny jsou super. Obavu mám ale z testů (na coronavirus), které budou sice jednou za 14 dní, ale budou to PCR testy. A toho se právě bojím. Vím, že tu je možnost, že zůstanu na distanční výuce, ale to bych asi nedala :(.
  Předem děkuji za zodpovězení dotazu.

  holka, 10 let, 13. května 2021

  Ahoj, je skvělé, že se zajímáš o to, jak věci fungují. Tvůj dotaz není úplně jasný, nepíšeš, v čem spočívá tvá obava z testování. Odpovím tedy trochu obecněji.

  Jak fungují PCR testy? Test má dvě části: odběr a rozbor. Při odběru je potřeba získat vzorek hlenu ze sliznic, což se dělá buď tyčinkou z nosu, tyčinkou z krku a nově občas též kloktáním.

  Při rozboru se pak v laboratoři vzorek zpracovává. Nejprve laborant extrahuje materiál ze vzorku a ten poté pomocí speciální procedury (PCR je zkratka pro polymerase chain reaction) zahrnující zrychlené množení v rámci testovaného vzorku. Pokud je virus přítomen, tak se přidaná chemikálie „rozsvítí“ a laborant ví, že v obsaženém vzorku je virus.

  Nevím, ze které z těchto částí máš obavu. Nenapadá mě, proč mít obavu z té části rozborové (u té ani nejsi), takže tě zřejmě děsí představa, že se ti někdo šťourá tyčkou v nose. Já byl na odběru několikrát a je to úplně v pohodě. Nebolí to, je to jen chvilku nepříjemné. Opravdu není potřeba se toho bát.

  Testování je jeden z nejlepších nástrojů, jak dostat epidemii pod kontrolu. Buďme rádi, že ho vědci vyvinuli a že nám umožňuje se chránit před nákazou.


  Prosba od Alíka

  Podpořte prosím
  Modrou linku!