Poradna: Alík radí dětem

Na otázky odpovídají

pracovníci linky důvěry Modrá linka, Alíkova kamarádka BáraV, odborníci na boj proti kouření z projektu Nekuřátka a správci. Občas odpovídá i sám Alík.

Dotazy smí pokládat čtenáři mladší 15 let.

Moje tělo

Dobrý den,
poslední dva dny mě trápí takový problém. Probudím se se zvláštní svíravou bolestí v hrudníku, která mi vystřeluje do levé paže. Dneska mi i poté začala celá brnět. Nevíte, co by to aspoň zhruba mohlo způsobovat? Jen mám trochu strach, aby nešlo o něco vážného. Díky předem za odpověď.

kluk, 15 let, 26. května 2018

Rozhodně o svém problému řekni rodičům a co nejdříve zajděte k lékaři. Tvůj stav mi nepřijde normální.
Nikdo z nás tu není lékař. Proto by ti každý poradce doporučil jediné - okamžitě zajít k lékaři.

Moje tělo

Ahojky Aliku a týme,v poslední době mě hlavně při běhu trápí bolest zadni části stehen občas i při chůzi a mám pocit,že mě to vzadu až po patu i táhne.Nemam vůbec tušení z čeho by to mohlo být a co mám dělat? Už cca dva týdny mě toto trápí.Predem děkuji za vaši odpověď s pozdravem Terka

Terka, 15 let, 15. května 2018

Ahoj,
na dálku a online není možné zodpovědně určit diagnózu. Je možné, že sis například namohla a natáhla svaly při nějakém nezvyklém pohybu nebo sportu, ale samozřejmě příčina může být i úplně někde jinde. Zkus si na pár dnů naordinovat klidový režim a pokud bude tvůj problém přetrvávat, bylo by nejlepší, kdybys navštívila lékaře, který ti pomůže.
Přeji ti hodně štěstí!
Bára

Moje tělo

Ahoj Alíku, mám takový dotaz mám strach velký nikdy jsem neměla zubní kaz ale teď mám nějakou žlutošedivou tečku na zubu (na tom zubu mám i pigment) může začátek zubního kazu začínat žlutošedivě? Vím že přes internet to posoudit nemůžeš ale teoreticky? A kdyby ano tak mužů mít i bílou plombu? (Je to na zadním zubu) tu amalgámovou nechci protože mám velkou pusu a bylo by to hodně vidět. Na kontrolu jdu až v září děkuji

holka, 13 let, 13. května 2018

Ahoj,
jak správně uvádíš, přes internet se tvůj problém posoudit nedá. Může se jednat o pigmentaci, o zubní kámen a samozřejmě může jít i o kaz (i když ty bývají typicky spíše tmavé). Objednej se ke svému zubaři a ten okamžitě zjistí, jakého je ona tečka původu. V případě, že by skutečně šlo o zubní kaz, rovnou s ním prokonzultuješ možnosti případného plombování.
Měj se hezky!
Bára

Moje tělo

Ahoj,
Chci se zeptat, co budou prohledavat na 13 ti rocni prohlidce klukum a co holkam? Predem dik za odpoved.

Kluk 12 let, 1. května 2018

Ahoj,

nejsem lékař/ka, která by prováděla 13ti leté prohlídky, ptát by ses měl u zdroje, tedy nejlépe svého pediatra, kam chodíš pravidelně na prohlídky, jsi-li nemocný. Nepředpokládám, že by někoho prohledávali, na to máme jiné síly, ty pořádkové, a nepředpokládám, že by u kluků a holek probíhala taková prohlídka jinak. Myslím, že u všech třináctiletých dospívajících půjde o celkový vzhled, prokrvení a kvalitu kůže i sliznic, práci srdce, plic a ostatních orgánů, také o stupeň vyspělosti, zda a nakolik odpovídá danému věku. Vzhledem k tomu, že se každý vyvíjí jinak, individuálně, jsou možné poměrně velké rozdíly mezi jednotlivými dětmi, někteří z vás již mohou vypadat jako dospělí, jiní zase naopak jako děti. Je na lékaři/lékařce, aby posoudila, zda eventuální jinakost je stále ještě v dovolených mezích, či se jedná už o nějakou výjimku z normality. Je na odbornících, aby to vše posoudili. Jak uvádím výše, ptej se svého/své pediatra/tryně, tam jsi na správné adrese.

Modrá linka

Moje tělo

Ahoj Alíku, je bulímie i to, že mu nejde zvracet? Jako že se pokouší zvracet ze všech sil, ale nejde to. Děkuji.

holka, 14 let, 25. dubna 2018

Ahoj,
bulimie nezpůsobuje, že by člověk nemohl zvracet, i když chce. Bulimie je duševní potíž, ke které někdy patří to, že se člověk náhle přejídá, pak má výčitky svědomí a proto chodí snědené jídlo zvracet. I když mu zvracet nejde, jde o bulimii.
Je to ale velmi nezdravý přístup k jídlu a svému tělu, který je vhodné léčit. Je dobře, že se Tvé tělo brání zvracení.

Modrá linka

Moje tělo

Ahoj moje kamarádka se ptá co je to být panna a já nevím jak jí to vysvětlit děkuji za odpověď

Anonymka, 18. března 2018

Ahoj,
panna je žena, která ještě neměla pohlavní styk. Myslím, že toto vysvětlení je zcela dostatečné a tvoje kamarádka to bez problémů pochopí.
Měj se hezky!
Bára

Moje tělo

Zdravím všechny,
Už 2,5 roku nosím brýle, začínala jsem na 0,5 a 0 a stále se mi zrak dost rychle zhoršuje. Nyní mám už 1,5 a 2,5 (tyto informace jsou dost staré)... A zdá se mi teď, že i s brýlemi už zas špatně vidím, strašně se bojím, že bych mohla oslepnout, protože jsem byla jako malá smrtelně nemocná a od té nemoci mi na oku zbyla jizva... Doktoři říkají, že se to rychle zhoršuje kvůli té jizvě... Já se strašně bojím, že brzo doopravdy oslepnu. Občas se mi i zatmí před očima a já třeba 30 sekund vůbec nic nevidím... Nevíte jestli je možné, že by se nějak dalo zbavit tich jizev? Nebo je doopravdy možné, že bych oslepla?

holka, 13 let, 5. března 2018

Ahoj,
z tvého dopisu je cítit opravdu velký strach, ale já se bohužel obávám, že ti nemohu pomoci. Neznám tvou diagnózu a nejsem lékař, takže si nemohu troufnout zodpovědně ti odpovědět. Netuším, čím jsou tvé jizvy způsobené, ani jaká je možnost nápravy tvého stavu. Určitě by ses měla se svými obavami svěřit svým rodičům i ošetřujícím lékařům. Nech si vysvětlit, proč se tvá vada tak rychle horší, jaká je její prognóza a jaké jsou možnosti její nápravy. Čím víc informací budeš mít, tím klidnější budeš a tím lépe se budeš vyrovnávat se současnou situací.
Přeji ti hodně štěstí!
Bára

Moje tělo

Ahoj mám dotaz jak začít s vegetariánstvím? Okamžitý přechod asi nebude nejlepší nápad. Mám 14 let 42kg,nemám menstruaci nemůže ji vegetariánství ovlivnit?
Rodiče s tím souhlasí.

holka, 14 let, 17. února 2018

ahoj,
u vegetariánství je nejvíce důležité správné složení stravy - aby Ti nic nechybělo pro růst a vývoj, abys byla zdravá a tělo mělo dostatek živin pro každodenní „provoz“. Určitě by v jídelníčku neměly chybět vejce, mléko a mléčné výrobky, luštěniny. Se správným složením jídelníčku ti případně může poradit Tvůj lékař.
Kvalitní libové maso a ryby také patří do zdravého stravování, nemusíš je ze své stravy úplně vyřadit, nemusíš hned přejít na zcela vegetariánskou stravu. Není nutné, aby bylo maso v jídelníčku každý den, můžeš ho zatím zařazovat třeba obden. Změna může být postupná.
Nástup menstruace ovlivňuje celá řada věcí, mimo jiné hlavně hladiny pohlavních hormonů, ale třeba také váha a množství tělesného tuku. Pokud je váha příliš nízká a množství tělesného tuku příliš nízké, menstruace se nemusí objevit. Menstruace zvyšuje nároky na příjem železa, proto by bylo dobré se při postupném přechodu na vegetariánskou stravu poradit o vhodném složení jídelníčku s lékařem, který poradí, jak železo získat z jiných zdrojů ve stravě.
Držíme palce, Vím, co jím

Moje tělo

Zdravím a předem děkuji komukoliv za odpověď :)
Nikdy jsem netrpěla malým sebevědomým. I přesto, že měřím 165 cm a vážím 65 kg nic si z toho nedělám. Nezajímám se o kosmetiku ani oblečení.
No bohužel jsem už ve věku kdy se začínám zajímat o chlapce.
Problém je ten, že oni se nezajímají o mě. Vím, že to je kvůli věcem, které jsem jmenovala předtím, ale nechci se kvůli ním měnit, když já jsem sama se sebou spokojená.
Jelikož už jsem ve vztahu byla, chybí mi ten pocit lásky.
Co bych měla dělat?
Bude lepší počkat na člověka, který mě bude mít rád takovou jakou jsem, či se změnit pro to aby mě chlapci měli rádi?

holka, 14 let, 17. února 2018

Ahoj,

kladeš nám zajímavou otázku, ale já z Tvého dopisu cítím, že Ty sama tušíš správnou odpověď. Je dobře, že máš zdravé sebevědomí, je moc fajn, že se máš ráda taková, jaká jsi, tak to má být a bylo by žádoucí, aby to tak měli všichni Tví vrstevníci, některým však trvá celá léta, než jsou schopni přijmout sami sebe a mít se rádi, někdo to nedokáže nikdy. Tímto Tě chci ocenit, že Ty jsi to zvládla již nyní.

Měnit se kvůli někomu jinému, ačkoliv se jinak ve své kůži cítíme dobře, není žádoucí. Určitě se vyplatí pokusit se být trpělivou a počkat, až se někomu zalíbíš taková, jaká jsi. V současné době a ve vašem věku dospívání se klade zvýšený důraz na vzhled. Důležité je být čistá, upravená, úhledná, to se cení, podstatnější než "ulita" je to, co je uvnitř. Schopnost druhým naslouchat, vcítit se do nich, cení se veselá, družná povaha, smysl pro legraci, vědět si rady v různých situacích, pomáhat druhým.

Zkus si o tom doma promluvit s rodiči, (nebo někým jiným, komu věříš), jak oni Tě vnímají, jak se dívají na kamarádství holek a kluků Tvého věku? Taková témata, společně probraná, vám pomohou společně sdílet a více porozumět jak sami sobě, tak i ostatním.

Přejeme Ti, aby se Ti i dál dařilo.
Modrá linka

Moje tělo

Ahoj Alíku, mám takový problém. Chci být vegetariánkou. Vím co to obnáší, všechno jsem si zjistila. Ale problém je ten, že nevím jak to oznámit rodičům, bojím se, že to vezmou negativně a nebude se jim můj návrh líbit. Myslím, že mi i budou říkat, že mi maso bude chybět, jsou v něm vitamíny které potřebuji. Ale přijde mi, že bez masa mi je lépe. Co jsem tak četla tak maso moc zdravé není. Vím čím to maso nahradit. Prostě můj jediný problém je že nevím jak jim to říct. Je mi blbé přijít a říct: ode dneška jsem vegetarián..

holka, 14 let, 18. února 2018

Ahoj,
kvalitní libové maso (i maso ryb) je zdravé, je zdrojem plnohodnotných kvalitních bílkovina řady vitamínů a minerálních látek (zejména železa). Nezdravé jsou spíše různé méně kvalitní masné výrobky - např. salámy s nízkým obsahem libového masa, vysokým obsahem tuku, soli.

Pokud se opravdu chceš stát vegetariánem, možná by rodičům pomohlo k pochopení, kdybys jim řekla nejen, že chceš být vegetarián, ale také proč chceš být vegetariánem - co tě k tomu vede.

Jsi právě v období dospívání, růstu, kde je vyšší nárok na některé živiny (bílkoviny, vitamíny a minerální látky) - proto je opravdu možné, že budou mít rodiče obavy, aby ti nic nechybělo. Správně složená pestrá vegetariánská strava s mléčnými výrobky, luštěninami a vajíčky ale může dobře hradit všechny výživové potřeby zdravého dospívajícího jedince. Možná by rodiče byli klidnější, kdybys ještě vše probrala společně s nimi i s pediatrem - ten může i poradit, jak by měla být strava složená, aby nehrozil nedostatek důležitých živin. Může případně při zjištěném nedostatku doporučit vhodný způsob doplnění těchto živin. (Zdravou variantou je i semi-vegetariánská strava, kdy se maso občasně zařazuje.)

Určitě se neboj si o tom s rodiči promluvit, bude vhodné správně nastavit stravování s dohledem pediatra.
Držíme palce, Vím, co jím

Moje tělo

Ahoj mám problém.Brýle nosím už od svích 6,5let ale najednou mi připadá že jsem divná a ne jenom to i bez nich si tak připadám a všichni si to mně i mislí!Pomožte!Díky

holka, 10 let, 3. února 2018

Ahoj,
mohu tě ujistit, že brýle už dávno nejsou vnímány jako něco neobvyklého nebo divného. Naopak se staly velmi žádaným módním doplňkem. Na trhu je k dispozici nepřeberné množství různých obrouček v různém stylu i barvách. Určitě mezi nimi najdeš celou řadu těch, které ti budou slušet a podtrhnou vzhled tvého obličeje. Časem si určitě můžeš pořídit i několik různých rámečků a střídat je podle aktuální příležitosti. Kdyby tě v budoucnu brýle obtěžovaly, můžeš je samozřejmě vyměnit za kontaktní čočky, které jsou prakticky neviditelné, nebo případně absolvovat laserovou operaci očí, která tvou oční vadu napraví. Prozatím bych ti ale radila, aby sis vybrala takové obroučky, v kterých se sama sobě budeš líbit. Ujišťuji tě, že na základě brýlí tě nikdo nezavrhne, ani si o tobě nebude myslet, že jsi divná.
Přeji ti hodně štěstí!
Bára

Moje tělo

Ahoj..

Ve velkém množství mi vypadávají vlasy.. zkusili jsme již asi vše. (krátké vlasy, změna šampónu a kondicineru..) Vlasy si myju obden, někdy až třetí den.
Někdy po umytí si myslím, že mám mastné vlasy..

Co mám dělat? :(

holka, 14 let, 18. února 2018

Ahoj,
píšeš „my“, z toho usuzuji, že rodiče o tvém problému vědí. Pokud se pletu, tak se jim s problémem svěř.
Dalším krokem by měla být návštěva lékaře, který tě vyšetří, zda není padání vlasů způsobeno nějakým zdravotním problémem.
Také by sis mohla v lékárně koupit vitamíny, které vlasy vyživují.

Moje tělo

Ahoj, už nějaký rok zpátky jsem zaznamenala, že se mi kývou nové zuby. Zubařka mě furt varovala před paradontózou, a když jsem se ji na tohle zeptala, tak mi řekla, že to tak má být, že když mám nové zuby, tak cca rok se ještě usazují, jenže tohle je tak už 3. rok. Bojím se, protože chci rovnátka a mám strach, že kdyby mi je pak sundali, tak s tím půjdou i zuby. Čistit si to můžu jak chci, ale nic nepomáhá.

Ahoj,

je moc prima, že se zajímáš o své tělo, zdravý chrup je moc důležitý. Čištěním zubů ale případnou paradentózu moc neovlivníš, čištění chrání spíš před zubními kazy, paradentóza se odvíjí zejména ze způsobu životosprávy, jakou vedeš, jakou přijímáš stravu, i určitých genetických daností.

Ovšem všechny otázky ohledně zdraví, ať už jde o chrup, pleť, orgány, kůži, je třeba směřovat k odborníkům, v Tvém případě tedy k zubařce. Nemá smysl se trápit tím, zda jsi v pořádku nebo ne a přemýšlet nad tím, když je možné zajít za odborníkem spolu s rodiči a tam se zeptat, jak jsi na tom. Takto na dálku po internetu Ti my, bohužel, přesnou odpověď dát nemůžeme.

Přejeme Ti pohodu a zdraví.
Modrá linka

Moje tělo

Ahoj, při nachlazení mi trvá rýma někdy i měsíc. Hlavně se cítím unaveně a někdy je mi nevolno. Teplotu většinou nemívám. Jak se tomu vyhnout?
Za týden mám jet na hory, tak jestli nemám jet.
Já tam ale hrozně chci.
Navíc mám akorát rýmu. Předem díky za odpověď.

holka, X let, 2. února 2018

Ahoj, o tomto problému by ses měla poradit se svým dětským lékařem. Tvá častá nachlazení mohou přecházet např. v alergii atd.
I proto by ses měla poradit s lékařem.

Moje tělo

Ahoj Alíku.
Jdu k oční lékařce, protože špatně vidím a když jsem byla za babičkou v nemocnici, stála jsem u lékařského pokoje a snažila jsem se přečíst,
co tam je napsáno. A přečetla jsem tam Lázeňský pokoj. Díky za radu

Veronika Řehačková, 3. února 2018

Ahoj Veroniko,
ve svém dotaze jsi nenapsala, nač se vlastně chceš zeptat.
Jen hádám, že máš nejspíš strach z lékařského vyšetření.
Takového vyšetření se bát nemusíš, vyšetření u očního lékaře vůbec nebolí. Lékař ti pomocí přístroje změří zrak a zjistí, zda potřebuješ brýle. A jak ten přístroj funguje? Podíváš se do takových zvláštních kukátek, kde uvidíš obrázek a tan se bude postupně zaostřovat, až jej uvidíš zcela jasně. Pak ti lékař nasadí zvláštní obroučky, kam bude vkládat sklíčka a ty budeš číst písmenka svítící na zdi.
Následně dostaneš doporučení na potřebné dioptrie a půjdeš si s rodiči pořídit brýle. Nošení brýlí je v dnešní době i moderní módní doplněk.
Takže se neboj a v optice si nech poradit, které obroučky ti budou nejvíce slušet.

Moje tělo

Ahoj Alíku, potřebuju nutně pomoct.Jsem nemocná a nesutále kašlu, tím zpusobem, že mě to kašlání nutí zvracet, ale to nejhorší je pálení žáhy.Žáha mě pálí nehorázně a nevím si s ní rady.
Předem děkuju za odpověd

holka 13, 18. ledna 2018

Tady je jediná rozumná rada, hned zajdi k lékaři.

Pokud by šlo jen o pokašlávání, pak by ti mohl pomoct větrový bonbon, ale v případě, který popisuješ ty, pomůže jedině lékař.

Moje tělo

Ahoj Alíku,
nahmatal jsem si na krku uzlinku, mám ji už velmi dlouho (Po léčbě Streptokoka cca 3 roky), ale začal jsem si jí zase všímat až teď. Podle Internetu se však objevuje pouze v době nemoci, infekce či co mě zarazilo nádoru.. Mám ji pouze na levé části krku a na dotek není bolestivá. Je to normální ? Popřípadě, co s tím ?

kluk, 13 let, 15. ledna 2018

Ahoj, s bulkou na krku si není radno zahrávat. Nemusí to být nic, ale může to být i zdravotní problém. Ukaž bulku rodičům a zajděte k dětskému lékaři.

Moje tělo

Ahoj. někdy jen tak sedím a v uchu cítím takový šimrání. Třeba když vám moucha chodí po ruce tak takový šimrání cítím jen je to v uchu. Jako nijak jsem o tom nepřemýšlela dokud jsem na instagramu neviděla video jak z někoho ucha musí vyplavit takovýho nechutnýho pavouka a... a ted se bojím že mi tam tam něco vlezlo. Je to možný a nebo je to něco jinýho. Díky

holka, 14 let, 30. ledna 2018

Ahoj,
jen vzácně se stává, že někomu vleze hmyz nebo i pavouček ušním boltcem do vnitřního ústrojí ucha. Šimrání by ovšem nebylo jediné, co bys pociťovala. Ucho by tě i bolelo. Pokud chceš mít jistotu, tak se svěř rodičům a pro jistotu s jedním z nich zajdi k dětskému lékaři. Ten má takový tvláštní přístroj, kterým se ti podívá do ucha. Neboj se, to podívání se do ucha nebolí. Pokud to bude potřeba, pak tě dětský lékař pošle na ušní na odborné vyšetření.

Moje tělo

Ahoj, chtěla bych se zeptat cca 2 týdny mám na pokožce hlavy různě rozmístěné malé strupy. Prvně to začalo tím, že mám nateklé žíly ve výšce uší a pak se začaly dělat malé strupy. Nevim co s tím mám dělat, a nebo to zmizí časem?

holka, 15 let, 27. prosince 2017

Strupy mohou mít různou příčinu. Pokud ti dosud nezmizaly, pak bys měla zajít k lékaři. Rozhodně se s tímto problémem svěř rodičům.

Moje tělo

Ahoj, mě začaly hnisat uši z naušnic. Nevím, co s tím, už jsem je vyndala, ale chci je nosit, protože se mi moc líbí, nevíš co s tím?

holka, 16 let, 20. prosince 2017

Ahoj,
ucho je citlové, může se stát, že snese jen zlato. Občas se stává, že člověk v uchu nesnese žádný kov, to je v případě alergie na kovy. Řekni o svém problému rodičům. Je možné, že bude potřeba, aby s tebou zašli na alergologii.