Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Alík radí dětem

  Na otázky odpovídají

  pracovníci Modré linky, psycholožka BáraV, poradenské centrum Locika, projekt Sbarvouven.cz, NL pro odvykání, student práv Yaboiii, MVDr. Přemysl Rabas, Škola Vitae, vědecký novinář Pragmatik a správci. Občas odpovídá i sám Alík.

  Dotazy mohou pokládat pouze děti mladší 15 let.

  Moje tělo

  Hrtan

  Dobrý den . Mám dotaz na krku je taková chrupavka když si do středu toho krku dáte dlaně a posunete je do práva nebo do leva tak se tam něco hne mě se to stalo a bojím se ze jsem si něco udělala nic mě neboli je to možné ?

  Ahoj holko,

  Část těla, kterou v dotazu zmiňuješ, se nazývá hrtan neboli larynx. Stěny tohoto trubicovitého orgánu jsou zpevněny chrupavkami, k nimž je upnuto 7 párů svalů. Díky pružnosti svalů a vazů v přední části krku je hrtan pohyblivý. Jeho poloha se více či méně výrazně mění například při polykání (kdy se zvedne nejprve nahoru a poté dolů), při kašli a podobně. Tudíž je naprosto normální, že můžeš hrtanem pohybovat do stran pomocí dlaní či prstů. Když už však něco takového zkoušíš, postupuj jemně, ať si nezpůsobíš pohmožděniny krku.

  Moje tělo

  Posilování svalů končetin

  Ahoj Alíku, chtěla bych se zeptat jak si udělat silné svaly na rukou a na nohou.💪 Potřebovala bych i nějaké cviky které mi k tomu pomůžou. Už chodím na veslování a to je sport hlavně o svalech. Myslím si že jsem dost silná, ale já bych chtěla mít viditelné svaly.
  Předem děkuji za radu.
  Anet

  Anet, 13 let, 24. listopadu 2022

  Ahoj Anet,

  K posílení svalstva horních končetin přispěje už samotné veslování. Jinak lze na posilování svalstva končetin doporučit klik neboli vzpor ležmo, na dolní končetiny pak zejména dřep. Měly by se střídat široké a úzké dřepy (rozdíl spočívá ve vzdálenosti dolních končetin od sebe), protože každý z těchto dvou druhů dřepu posiluje jiné svaly. Před vykonáváním posilovacích cviků je však vždy vhodné zařadit několik cviků protahovacích (zanožování a podobně).
  Nejvyšší „bezpečná“ zátěž pro dospívajícího jedince činí 5 sestav posilovacích cviků denně, přičemž každá sestava obsahuje nejprve 10, později 20 provedení cviku. Přitom se cviky sčítají, takže denně můžeš cvičit například 50 dřepů a 50 kliků, ovšem nikoliv najednou, nýbrž rozdělené do sestav.
  Ještě lepší by bylo, kdybys měla možnost cvičit na hrazdě, protože velmi účinnými cviky na posílení horních končetin je přitahování, a to podhmatem i nadhmatem (opět platí, že každý z obou způsobů vede k posílení jiných svalů). Nepředpokládám, že by sis domů pořizovala hrazdu, ale pokud Ti to dovolí učitel(-ka) tělocviku, možná bys mohla používat hrazdu v tělocvičně.

  Moje tělo

  Mastné vlasy

  Dobrý den, objevila se jedná věc která mi vadí.... Mám pořád mastné vlasy, meju si je obden a strašně mi to vadí.... Nevíte co s tím?

  holka, 12 let, 19. listopadu 2022

  Ahoj z Modré linky,

  chápu, že je nepříjemné, že se Ti mastí vlasy. Nejsme odborníci v této oblasti, přinejmenším existují přípravky na konkrétní typy vlasů, ať již mastné či suché. Jestliže zatím tedy nepoužíváš, můžeš se třeba s mamkou (nebo jiným blízkým člověkem) domluvit a koupit šampon a kondicionér právě na mastné vlasy. Možná i ona má stejný typ vlasů jako Ty, možná by Ti mohla poradit ona sama nebo jiná blízká žena - babička, teta nebo i kamarádka. Také byste případně mohly zkusit hledat na internetu nějaké další nápady, dříve lidé používali různé bylinky, koření, plody přírody. Z odborného hlediska je také možné poptat se u kadeřnice, která by měla mít, co se týká typů vlasů, největší zkušenosti.

  Přejeme prima dny.
  Modrá linka

  Moje tělo

  Nudesky

  Ahoj Alíku a spol.

  Nedávno jsme se jen trochu bavili o nudeskach, většinou říkali ať to neděláme pochopitelně a různé informace o tom, co to vlastně je, ale co neřekli mě docela dost mrzí, protože jsme nad tím s kamarádkou dost přemýšleli. Přemýšleli jsme i jak by jsme se zachovali my, ale opravdu jsme si nevěděli rady.

  Proto má otázka zní. Co když někdo nezletilého věku pošle někomu nahou fotku? Jak se má zachovat?

  Myslím si že je to důležité vědět. Přeci jen si myslím že bych se já nikdy nafotila nahá a neposlala to nikomu. Ale dokážu si představit, třeba že jde o dívku, líbí se jí kluk, chce po ní nudes a ona je pošle a potom ho vidírá. Jak by se měla zachovat ?

  Spoustu lidí v mém věku i ostatní nezletilí, řeknou že by to nikdy neudělali. Přeci jen se to pořád děje, dělo a asi i bude dít. Proto bych byla velmi ráda kdybych věděla jak se zachovat v takové situaci a nejen já ale i ostatní co tu jsou, třeba to někteří hledají a jsou v tomto problému.

  Omlouvám se jestli je to nevhodné téma, ale podle mě je důležité a mělo by se vysvětlit, jak se správně zachovat. Též se omlouvám za své gramatické chyby a děkuji dopředu za jakoukoliv odpověď.

  Přeji hezký den. :3

  holka, 14 let, 20. října 2022

  Ahoj z Modré linky,

  je moc fajn, že se s kamarádkou nad podobnými věcmi zamýšlíte, naprosto chápu, že Vás téma zajímá a že může být často komplikované přijít na nejvhodnější způsob, jak v dané situaci reagovat.

  Ptáš se na to, co by měla nezletilá osoba udělat, pokud někomu pošle nahou fotku a ten dotyčný ji kvůli té fotce bude vydírat. Ze všeho nejdůležitější je nezůstat v tom sám/sama, ale obrátit se na nějakého člověka, kterému tato osoba důvěřuje (nejlépe na nějakého dospělého např. rodiče, babička, dědeček, učitel, školní psycholog,..). Pokud by se ta osoba styděla nebo neměla komu jinému se svěřit, může se obrátit na kteroukoli linku důvěry, kde jí pomůže odborník, který se pokusí najít řešení této situace. Je také dobré si ukládat veškerou komunikaci s člověkem, který ji vydírá. Může to sloužit jako důkazní materiál. Šíření nahé fotografie nezletilé osoby a vydírání je trestným činem a ten kdo se takového jednání dopouští proto může být stíhán policií.

  Tvůj dotaz nám ani trochu tématem nepřijde nevhodný. Naopak je moc dobře, že ses zeptala, když Ti s kamarádkou nebylo něco jasné. Věříme, že mnoho nezletilých, ale i dospělých osob, se s takovým problémem může setkat, a proto nás Tvůj dotaz inspiroval k tomu, abychom přidali nějaké informace “nad rámec”, které by mohly pomoci Tobě, ale i jiným lidem.

  Nudesky (z anglického slova nudes), neboli nahé fotografie, jsou v současnosti čím dál rozšířenější formou komunikace. Jde v podstatě o to, že se člověk vyfotí buď ve spodním prádle nebo úplně nahý/nahá. Na takové fotografii může být vidět určitá část těla, velmi často i genitálie, někdy je tam tělo skoro celé.

  Je velmi důležité rozlišit kontext, ve kterém se takové fotky posílají. Jsou vyžádané a mezi pisateli je nějaký intimní vztah? Nebo je to nevyžádaná fotka od někoho, od koho takovou fotografii ani dostat nechceš? Podle toho se bude odvíjet i reakce.

  Mnoha lidem se stalo nebo někdy stane, že od někoho dostanou nahou fotku, o kterou si neřekli, kterou nechtějí a která je může docela zaskočit. Takovým příkladem může být, když kluk pošle nějaké holce fotku svého penisu (tzv. dickpic), aniž by o to dotyčná stála. V takovém případě je úplně na místě fotku smazat, rozhodně ji nikam nešířit, a osobu buď ignorovat a nebo dotyčnému přímo říct, že takové chování není v pořádku a vymezit se mu. Může to být třeba něco jako: “Takové fotky už mi neposílej. Je mi to nepříjemné.” nebo “Nepřeju si, abys mi takové fotky posílal/a.”

  Občas se může mladý člověk ocitnout v situaci, kdy by sám chtěl/a nějakou nahou fotku poslat. Může to být třeba ve vztahu, kdy je to vzájemné a chtěné, kdy zjistíme, že ten druhý o takovou fotku stojí. Určitě je ale vždy na místě si opravdu rozmyslet, jestli je nutné fotku posílat, nebo se dá to, co bychom fotkou chtěli/y sdělit, vyjádřit i jinak. Někdy se může stát, že partner/partnerka o takové fotky požádá, ale tomu druhému se do toho z nejrůznějších důvodů nechce. V takovém případě bychom se vždy měli řídit tím, co chceme a co je nám příjemné a je naprosto v pořádku si za svým rozhodnutím stát.

  Ani ve vztahu s blízkým člověkem není posílání nahých fotek bez rizika, nikdy nevíme, jak se bude vztah dál vyvíjet, jestli se ten druhý nerozhodne fotku poslat nebo ukázat dalším lidem. Zároveň je důležité si uvědomit, že v momentě, kdy jakoukoliv fotku někomu pošleme, někam umístíme, ztrácíme nad jejím dalším “životem” kontrolu. Proto je fajn dodržovat několik zásad, které mohou snížit pravděpodobnost, že se nějaká taková fotografie v budoucnu obrátí proti nám. Důležité je na fotce vynechat vše, co by člověka mohla nějak identifikovat - tedy obličej, znaménka, případně tetování nebo piercing ale také pozadí fotky. Takovou fotkou, která totiž neukazuje jednoznačně, že jsme to skutečně my, je pak těžší nás vydírat.

  Pokud už nastala situace, že je člověk svou nahou fotkou vydírán, je naprosto na místě to řešit. Jak už bylo dříve zmíněno, nejlepší je se svěřit nějakému dospělému nebo odborníkovi (např. rodiče, učitel/ka, školní psycholožka, linka důvěry) a společně zkusit najít nejvhodnější postup. Rozhodně je všechna vina na straně toho, kdo takovou fotku šíří, kdo pomocí ní vydírá. Je určitě fajn ukládat veškerou komunikaci, pomocí které k vydírání dochází. Vydírání i šíření takových fotografií, zvlášť je-li na nich osoba mladší 18 let, je trestný čin a nikdo, kdo pošle svou nahou fotku, si takové jednání rozhodně nezaslouží.

  Někdy se stává, že nahé fotky od nezletilých osob láká dospělá osoba, či dospělá osoba vydávající se za dítě. Takovou situaci dobře popisuje dokument “ V síti”. Kdokoli nad 15 let, kdo se snaží z nezletilé osoby vylákat obnaženou fotografii se může dopustit řady trestných činů. Trestný čin může páchat i osoba pod 15 let (ten čin je vždy trestný), jen osoba není trestně odpovědná. Nejčastější trestné činy v souvislosti se sextingem (předávání osobních fotografií či zpráv intimního charakteru) jsou: Výroba a jiné nakládání s dětskou pornografií (§ 192 TZ), Zneužití dítěte k výrobě pornografie (§ 193 TZ), Sexuální nátlak (§ 186 TZ), Pohlavní zneužití (§ 187 TZ), Znásilnění (§ 185 TZ), Nebezpečné pronásledování (§ 354 TZ), Účast na pornografickém představení (§ 193a TZ), Navazování nedovolených kontaktů s dítětem (§ 193b TZ) a Svádění k pohlavnímu styku (§ 202 TZ).

  Celá situace kolem nudes je velmi komplexní, není možné v jedné odpovědi obsáhnout vše. Pokud bys měla další dotazy, neváhej se na nás znovu obrátit.

  S pozdravem,
  Modrá linka

  Moje tělo

  Mám už dlouho rýmu

  Ahoj Alíku, omlouvám se že už zase píšu ale je to nutné.
  Mám vždy rýmu ale jen ráno a potom po obědě nebo k večeru.
  Mamka říká že to nic není ale už to trvá čtvrt roku.

  Holka 1o 0 let, 16. října 2022

  Ahoj,
  pokud tvá rýma trvá skutečně čtvrt roku, určitě by bylo dobré, aby tě vyšetřil lékař. Nemám sice medicínské vzdělání, ale domnívám se, že takto dlouhotrvající rýma určitě není běžnou záležitostí. Možná se jedná o projev nějaké alergie nebo o jiný zdravotní problém, ale k jeho odhalení je zcela jistě zapotřebí odborného vyšetření. Popros rodiče, aby tě objednali k lékaři, který ti dokáže s tvým problémem pomoci.
  Držím ti palce.
  Bára

  Moje tělo

  Problém se sebeláskou

  ahoj aliku,
  mam hrozny problem se sebelaskou. Uz do malicka se nedokazu mit rada. Jako mala jsem mela mensi nadvahu ale ted jsem spis bliz podvaze. Ale nevypadam na to. Jsem mala a proto vypadam tluste nebo spis ja to tak vidim a nedokazu se kvuli tomu mit rada. Bojuju s tim strasne dlouho snazim se ale nejde to. I kdyz mi moji kamaradi a lidi kolem mě rikaji ze jsem strasne hezka ze jsem zhubla hodne ze nejim atd pohybuju se hodne jim normalne vubec skoro nejim nezdrave veci jako moji kamaradi. Strasne nesnasim moje nohy tohle leto jsem si nedokazala pomalu vzit kratasy. Samozrejme mam nejakou genetiku ale ja mam tak hezkou kamaradku je hubena ma zadek vsichni ji maji radi. A prosze ze mě si delaji srandu ze zadny zadek nemam ze jsem mala atd. A to navazuje na moji otazku. Jak zhubnout aspon 5 kg ve 13-14 letech jak mi hezci nohy ale zaroven mit zadek aby se mi nesmali. Me uz ani nezajima nazor ostatnich me uz jenom hrozne stve ze ja se strasne nesnasim a vim ze to neni v pohode jelikoz to telo mi nic neudelalo. Doufam ze chapes, dekuju

  holka, 13 let, 6. října 2022

  Ahoj,

  líbí se mi, že umíš pojmenovat, s čím máš problém. Se sebeláskou. Ptáš, jak to udělat, abys měla hezčí nohy, kulatý zadek, atd., aby se Ti nesmáli. Každý z nás je nějak stavěný, má určitý typ postavy, často po rodičích, každý vypadá jinak a nikdo není dokonalý. I některé z nejhezčích modelek světa mají problém se sebepřijetím a vadí jim na sobě kde co.
  Kouzlo spočívá opravdu v tom, umět přijmout sebe samotnou takovou, jaká jsem. Mít se ráda se vším, co k Tobě patří. Nevidím smysl v tom, toužit po dokonalosti. Stejně se móda stále mění, zatímco středověk adoroval baculaté ženy, šedesátá léta zase ty hubené jako Twiggy a nyní už je zase všechno trochu jinak. Důležité pro ženu i dospívající dívku je najít si svůj styl v oblékání, který Ti pomůže zakrýt něco, o čem si myslíš, že to není úplně dokonalé a naopak vyzvednout to, co je na Tobě hezké.
  Nikdo nemá právo se Ti posmívat kvůli Tvé postavě. Ani ti posměváčkové nejsou dokonalí a možná je také na sobě něco trápí. Můžeš si zkusit připravit doma se sourozenci, máš-li je, nebo s rodiči, nějaké trefné odpovědi, které by je umlčely, aby Ti už příště dali pokoj.
  V závěru svého vyznání píšeš, že už Tě ani nezajímá názor ostatních, ale Ty nejsi v pohodě, protože se nesnášíš. To je mi líto a určitě je dobře, že pro sebe hledáš pomoc. Přemýšlím nad tím, že žít s tím, že se nesnášíš, musí být opravdu hodně náročné a vyčerpávající. Můžeš o tom promluvit s někým blízkým, s rodiči nebo třeba se školním psychologem, pokud nějakého ve škole máte. Na pocity, o kterých píšeš, by nikdo neměl být sám.
  Také bych Ti doporučila některé odborné publikace, třeba knížku Luis L. Hay: Miluj svůj život, nebo podobně laděné knížky naší psycholožky Lucie Kolaříkové, která zápasila s podobnými pocity jako Ty, svůj “boj” vyhrála a nyní s porozuměním pro tyto stavy pomáhá a radí ostatním, kteří to potřebují.

  Přejeme Ti, aby ses naučila mít samu sebe ráda.
  Modrá linka

  Moje tělo

  Ahoj Alíku,
  Chtěla jsem se zeptat co mám dělat když bych si chtěla vzít do školy masku abych mě nikdo neviděl ale nemůžu. Vážně už nevím co mám dělat. Nemám ráda svůj obličej ani svoje tělo nevím co s tím dělat :-(. Děkuji předem za radu. $>

  holka, 12 let, 3. října 2022

  Ahoj z Modré linky,

  píšeš, že nemáš ráda svůj obličej ani tělo, nejraději bys nosila do školy masku a nevíš, co s tím dělat.
  Vážím si toho, že ses nám svěřila s něčím takto osobním. Mrzí mě, že se v tuhle chvíli necítíš ve vlastním těle dobře, musí to pro Tebe být dost nepříjemné. Myslím, že přijetí vlastního vzhledu je velkým úkolem pro každého dospívajícího, a určitě nejsi sama, kdo o sobě takto pochybuje.
  Myslím si, že chodit do školy s maskou by nebyla dobrá možnost, i pokud by to šlo. Jako lepší cesta se mi jeví hledat věci, které na sobě máš ráda, zkusit být odvážná a ostatním se nevyhýbat. Může být fajn svěřit se někomu blízkému, že se takto cítíš, možná zjistíš, že jsi na sebe příliš přísná, nebo Ti třeba může poradit, jak na sobě můžeš pracovat. Na tak bolestné pocity není dobré zůstávat úplně sama. Taky mě napadá, že přijetím vlastního těla se zabývá organizace mojetelojemoje.cz, a na jejich stránkách můžeš najít tipy a příběhy lidí, kteří řeší to samé, co ty.
  Vypěstovat si dobrý vztah k vlastnímu tělu není jednoduché, ale výsledek rozhodně stojí za to. Moc Ti přeji a věřím, že se ti to časem podaří.

  Měj se co nejlépe.
  Modrá linka

  Moje tělo

  Cítím se jako kluk + sebepoškozování

  Ahoj, mám tu takový výblitek mých pocitů, omlouvám se, že tu zdržuju ostatní.
  Už nějakou dobu to tu nedávám, chci se zabít, nechci tu být. Dlouho už se sebepoškozuju a nevím, jak se toho zbavit, nejde to. Je to jako drogy, prostě když třeba nějakou dobu si nemohu ublížit, tak pak myslím jenom na tu chvíli, kdy si to budu moct udělat. Skoro až absťáky.
  Nesnáším svoje tělo, všechno na něm. Narodil jsem se jako holka, ale už od malička vím, že holka nejsem. Prostě jsem kluk. Chtěl bych to někomu říct, ale nemám komu, potřebuju to říct rodičům. Jenom až oni to budou vědět, tak se budu moct změnit.
  Rodiče se ale pořád hádají a nesnáším poslouchat ty jejich řeči. Mamka chce mít svoji vysněnou holčičku, ale já jí nikdy nebudu.
  Závidím těm, kteří se narodili tak, jak měli, važte si toho. Třeba kdybych zemřel, tak bych se narodil ve správném těle, ať už holčičím a být holkou, nebo klučičím a být klukem. Kdybych se zabil, tak by to ani nikomu nevadilo.
  Téměř určitě mám adhd a autismus, ale rodiče nechtějí diagnózu. Nechtějí si přiznat, že nejsem dokonalý a bez chyb.
  Častý meltdowny mě ale ničí, jak já vidím a vnímám svět nikdo nechápe. Kdybych měl jen ten hloupý papír a ostatní by mě chápali, to by stačilo.

  Nevím, jak udělat svůj coming out, komu a tak. Vlastně se na nic moc neptám, jen jsem to potřeboval říct.
  Zde na Alíkovi mám holčičí přezdívku a chtěl bych to změnit, ale bojím se, jak by na to reagovali ostatní

  Kluk, 14 let, 25. září 2022

  Ahoj,

  nejprve bych chtěla moc ocenit, že se takhle upřímně svěřuješ se svými pocity. Věřím, že i jen napsat to, mohlo být náročné. Mimo jiné říkáš, že ač tu máš holčičí přezdívku, chtěl bys to změnit, proto k Tobě budu dále mluvit jako ke klukovi. Ale je moc dobře, že na to nezůstáváš sám. Pozorně jsem si četla Tvoji zprávu a představuji si, jak se asi cítíš. Vnímám z ní spoustu bolesti, pocit nepochopení, nenávist k sobě samému a je mi líto, že v sobě tohle všechno neseš.
  Píšeš, že kdyby ses zabil, určitě by to nikomu nevadilo. I když jsou v životě chvíle, kdy se to tak může zdát, věřím, že jsou lidi, kterým bys opravdu chyběl. Ale je pro mě pochopitelné, že Ti může připadat, že jsi v tom sám a cesta ven nevede. Přesto bych Ti chtěla říct, že je víc lidí, kteří prožívají/prožívali podobnou situaci jako teď Ty. Sdružuje je například organizace Trans*parent, která nabízí různé formy podpory – například poradnu, mentory, kteří si coming outem prošli také, nebo podpůrné skupiny. Kdyby Tě o tom zajímalo víc, můžeš se podívat na jejich stránky (https://jsmetransparent.cz/jak-zacit-s-tranzici-a-kde-najdu-pomoc/). Třeba v příbězích dalších lidí najdeš inspiraci, jak to říci svému okolí.
  Nejdůležitější je říct to rodičům. Jak sám píšeš, teprve až to budou vědět oni, budou se moct dít další kroky. Mrzí mě, že od nich nevnímáš takovou oporu, jakou bys potřeboval. Věřím, že sdělit něco takového chce hodně odvahy. Svoje rodiče znáš nejlíp Ty sám a tak i nejlépe víš, jak na ně. Napíšu Ti pár věcí, které mě k tomu napadají. Někdy v takových situacích může pomoci třeba dopis, do kterého můžeš napsat vše, co jim chceš říct, s rozmyslem, dát jim čas na zpracování a potom si s nimi promluvit z očí do očí. Pokud se rozhodneš rovnou pro rozhovor tváří v tvář, důležité mohou být okolnosti. Je fajn najít nějaký čas a místo, kde víš, že na to budete mít klid a bude to v rámci možností příjemné. Také to nemusíš říkat hned oběma rodičům najednou, ale můžeš si vybrat, komu to chceš říct jako prvnímu. Napadá mě také, že si to můžeš prvně zkusit i s někým úplně jiným (kamarádem, příbuzným), s kýmkoli, v kom máš největší důvěru.
  Také popisuješ, jak to máš se sebepoškozováním, že nevíš, jak se toho zbavit. Že Tě to na jednu stranu ničí a na druhou se bez toho nemůžeš obejít a máš absťáky, když to nemůžeš dělat. Je pro mě na jednu stranu pochopitelné, že je v nějakém smyslu úlevné dát takto průchod svým pocitům, na stranu druhou bych Ti moc přála, aby sis v tom všem, čím si teď procházíš byl spíš oporou a přítelem, než někým, kdo si ubližuje. To, jak o tom mluvíš, mi zní hodně vážně a i proto bych Ti přála nějakou odbornou pomoc. Mnoha lidem pomáhá aplikace Nepanikař, kde jsou různé tipy, co člověk může zkusit, když má chuť se zranit. Třeba bys tam našel něco účinného i Ty.Také by Ti mohlo pomoci promluvit si o sebepoškozování s psychologem. Můžeš oslovit školního psychologa, pokud ve škole máte, nebo požádat rodiče, zda by Tě k nějakému objednali.
  Kdybys chtěl celou situace probrat ještě více s námi, můžeš nám zavolat na telefon, Skype, nebo napsat na chat (více na www.modralinka.cz). Případně se můžeš obrátit na telefon či chat Linky bezpečí, která se věnuje hlavně dětem a studentům (více na www.linkabezpeci.cz).

  Přejeme hodně sil a odvahy do dalších kroků.
  Modrá linka

  Moje tělo

  Ústní voda i pro děti?

  ahoj, je vhodné používat ústní vodu pro dospělé bez alkoholu ve věku 14 let?

  kluk, 14 let, 29. srpna 2022

  Ahoj, je skvělé, že se zajímáš o to, jak věci fungují a jak se správně starat o své tělo. Nejsem lékař, ale pokud vím, ústní vodu bez alkoholu lékaři nedoporučují dětem do šesti let, protože by děti mohly vodu spolknout (neumí ještě dostatečně spolehlivě dodržet instrukce). Starší děti mohou ústní vodu používat.
  Nezapomeň ale, že ústní voda není náhradou mechanického čištění zubů. Jedině pečlivé čištění kartáčkem odstraní zbytky jídla nebo nahromaděný plak.

  Moje tělo

  Sloučení DNA

  Ahoj,
  jde sloučit lidská dna a například rybí? A pokud ano dokáže člověk dýchat pod vodou? Dejme tomu že to bude vývoj už od spermie. Nebo když člověk s rybí dna bude mít dítě bude mít schopnosti? Nebo třeba sloučení s jadernou dna?

  kluk, 14 let, 28. srpna 2022

  Ahoj, je skvělé, že se zajímáš o to, jak věci fungují. Tady teda nevím, píšeš nějaký sci-fi komiks, nebo se chystáš na opravdu kontroverzní experiment 8-P
  Každopádně „sloučení DNA“ do značné míry funguje, ale je to mnohem složitější, než že by „člověk mohl dýchat pod vodou“. Naše tělo funguje jako celek, a „půlka rybí DNA mi umožní dýchat“ je skutečně spíše zápletka do sci-fi filmu. Existuje ale možnost „vystřihnout“ nebo „kombinovat“ cíleně některé geny, o kterých víme, že se nějakým konkrétním způsobem projeví. Jednou ze zajímavých metod je CRISPR, někdy se této metodě přezdívá genetické nůžky.

  Moje tělo

  Ahoj Alíku,
  v září pojedu do Egypta a na Tiktoku jsem viděla videa, že kluci, páni, chlapi hodně oslovují všechny dívky které se jim líbí, ale problém je v tom, že se jim líbí skoro všechny holky. Mně je ale hodně nepříjemné když mě oslovují cizí muži. Nevím potom jak je slušně odmítnout a tak dále. Většinou se ti páni chtějí vyfotit, ale mně to dělá problém... Jak bych je měla slušně odmítnout?

  holka, 12 let, 18. srpna 2022

  Milá dívko,

  dobře, že se o toto zajímáš a předem víš, co by tě mohlo v Egyptě potkat. Chtěla bych tě moc povzbudit v tom, aby tvoje slušnost šla stranou a ty ses nebála kluky a pány odmítat, klidně i neslušně. Tady jde o tebe a je potřeba aby ty sis chránila své hranice a nenechala druhé dělat něco, co ti je nepříjemné. Tak se neboj a klidně vystupuj rázně a rozhodně. A pokud ti je nepříjemné, když tě oslovují cizí muži, tak je zkus ignorovat, nebo jim jasně říci, že nemáš zájem o komunikaci. Nikdo nemá nárok na to, aby se s tebou fotil proti tvé vůli. Nemusíš být neslušná, vulgární a pod. zkus ale být rázná a jasně dát najevo, že nechceš, že „říkáš ne“. Buď v tom přímá a čitelná. Ano, máš pravdu, že se mohou muži v těchto zemích chovat k ženám a dívkám, které zde jsou jako turistky, takto vyzývavě. Je to dané tím, že jejich vlastní ženy jsou zahalené a ony odhalené ženy, což cizinky na dovolené u moře jsou, považují za objekt, o který se mohou zajímat. I to může proto napomoci. Pokud nechceš tolik pozornosti, tak třeba nos přes plavky či kraťasy šátek. Nevystavuj se zbytečně odhalená, pouze v plavkách či tílku a kraťasech. Nechoď nikde sama a podobně. A pořád pamatuj na to, že ty rozhoduješ o tom, co si k tobě kdo dovolí a „ne“ nemusí být neslušné. Ale mělo by být opravdu „ne“. Tak ti moc držím palce ať si tu dovolenou užiješ a nemusíš řešit žádné nepříjemné chování druhých vůči tobě. Poradce Centra Locika

  Moje tělo

  Tělesná výška

  Ahojky alíku, mám takovou nedůležitou otázku. Pár lidí mi už řeklo že jsem na svůj věk přerostlá, je mi 12 mám 50kg a 166cm, je to pravda? Mám dvojče které je o 3 minuty mladší a má 40kg a 150cm a nevím jestli jsem doopravdy přerostlá a jsem napřed nebo je moje dvojče jenom malý protože se vždycky srovnávám s mojí výškou s ní.$>

  Johy, 12 let, 24. srpna 2022

  Ahoj Johy,

  U dívek ve věku 12 let se normální hodnoty tělesné výšky pohybují v rozmezí 142 až 168 cm (střední hodnota činí 155 cm). Rozhodně se tudíž nemusíš obávat, že bys byla „přerostlá, neboť Tvoje výška je možná nadprůměrná, avšak stále ještě normální.
  Rovněž tělesná výška Tvojí sestry je normální, neboť i ona se vejde do výše uvedeného rozmezí. Dokonce ani dvojčata nemusí mít shodnou tělesnou výšku, neboť tempo růstu je ovlivněno nejen dědičnými dispozicemi, ale do určité míry i působením prostředí, způsobem života (například délkou a kvalitou spánku) a podobně.

  Moje tělo

  Nespokojenost s tvarem nosu

  Ahoj, mám takový jeden problém, no prostě nelíbí se mi můj nos, kamarádi a rodina říkají že je úplně normální, ale mě se prostě nelíbí, až budu moct chtěla bych na plastickou operaci, co si o tom myslíte, děkuji a přeji hezký den

  Ahoj,
  píšeš, že nejsi spokojená s tvarem svého nosu a představuješ si, že si ho necháš zformovat pomocí plastické operace. Ptáš se nás na náš názor. Neviděli jsme se, takže se mohu vyjádřit pouze obecně.
  Rozumím tomu, že Ti není se svým nosem dobře. Tyto pocity zažívá hodně lidí třeba i s jinou částí těla. Někomu se nelíbí rty, uši, ruce, nebo i celá postava. Pro někoho je těžké přijmout to, že je moc hubený, nebo silný. Něco se ovlivnit dá, něco ne. Operaci nosu je opravdu možné podstoupit. Jen zkušený plastický chirurg Ti bude moci poradit, zda tvar nosu, který si představuješ, je realizovatelný nebo ne. Pravdou také je, že, i kdybys navštívila renomovanou kliniku, plastika se prostě nemusí podařit, a už vůbec ne podle Tvých představ. Je ale moc dobře, že se svými myšlenkami nezůstáváš sama, bavíš se o tom, co tě trápí s rodinou i přáteli. Je fajn, že Ti dávají zpětnou vazbu a přijde jim normální.

  Možná znáš herečku Annu Polívkovou. Ta jako mladá také toužila po plastice svého nosu, dokonce se na plastiku objednala, ale nakonec z toho sešlo a dnes je se svým nosem naprosto sžitá a spokojená, je pro ni charakteristický. Třeba, podobně jako další lidé, zjistíš, že vzhled není tak důležitý jako naše duše, jakou máme povahu, charakter, co znamenáme pro své blízké, jaké udržujeme vztahy, jaké máme charizma, nebo že jsi vlastně ráda, že funguje, jak má a nemáš problémy s dýcháním - jednoduše může dojít k tomu, že samu sebe přijmeš a naučíš se mít ráda i s tvarem svého nosu.

  Až dospěješ, budeš se moci rozhodnout sama. Možná by stálo za to zkusit pro tuto chvíli přemýšlení o tom na chvíli odložit a více se soustředit na to, co se kolem Tebe děje hezkého a užívat si prázdnin.

  Přejeme Ti pěkný zbytek léta.
  Modrá linka

  Moje tělo

  Sebepoškozování

  Ahoj, chtěla bych se zeptat, jestli nemáte nějaké tipy jak se zbavit sebepoškozování? A popřípadě jak to co nejrychleji zahojit?
  Snažím se z toho teď dostat, vždy když se mi to chce udělat tak se snažím myslet na něco jiného, jenže někdy to prostě nejde a zase to udělám...třeba teď před chvílí.
  Chtěla bych přestat hlavně kvůli tomu, protože nechci aby si toho všimli rodiče nebo kamarádi. To mi připomíná, že za 7 dní jedeme na dovolenou a já nechci aby ty mé teď čerstvé rány šly vidět..proto se ptám, nemáte nějaký tip jak to zahojit?-

  Omlouvám se, pokud zpráva je matoucí nebo zde jsou nějaké chyby.

  Předem děkuji za odpověď $>

  holka, 14 let, 22. srpna 2022

  Ahoj,

  Tvůj dotaz opravdu není matoucí, je jasný, srozumitelný. Nevím, jak dlouho se řežeš. My na Modré lince máme tu zkušenost, že sebepoškozování se málokdo dokáže zbavit sám. Je možné využít služeb psychologa, třeba toho školního nebo toho z PPP, tj. Pedagogicko-psychologické poradny, ale i kohokoliv dalšího. Jsi-li z Brna či okolí, máš možnost obrátit se na naši poradnu Modré linky. Viz www.modralinka.cz.
  Je pár technik či možností, které můžeš využít, když na Tebe touha pořezat se přijde. Vzít např. kostku ledu a přejíždět po zápěstí, po místech, která sis pro řezání vyhlédla. Je možné také podobným způsobem využít červenou fixu. Také dát si studenou sprchu či zavolat někomu blízkému a vyrazit s ním ven, do přírody. Zabavit ruce tvořením. Možností je více, určitě je najdeš i na internetu, povedená je i web a aplikace Nepanikař https://nepanikar.eu/
  Jizvy nezmizí, ty hlubší s Tebou už půjdou celý život. Důležité je je vydezinfikovat. Je možné je překrýt make-upem, ale to také může být nápadné. Ono by v podstatě nebylo špatné, kdyby rodiče věděli, co se s Tebou děje a co Tě trápí. Jsou zodpovědní za Tvé zdraví a život a znají Tě od narození, mohou nejlépe poradit. Zamysli se nad tím, co si píšeme, vše zvaž.

  Přejeme Ti klidný život bez potřeby sebepoškozování.
  Modrá linka

  Moje tělo

  Ochrana soukromí

  Ahoj poradno. Za tento dotaz se docela stydím ale vím že nejsem z daleka jedina, kterou tohle trápí... Asi měsíc zpátky si mě na Snapchatu přidal jeden kluk. Psal anglicky takže byl nejspíś z ameriky/anglie. Všechno to začalo nevině ale později se to zvrtlo. Začal mi psat ať mu pošlu nahé fotky. Nejprve jsem odmítala ale nakonec jsem mu je stejně poslala. Poslala jsem mu je ale s cenzurou , což by nemělo byt tak zle. No potom jsem mu poslala svuj zadek v kalhotkach ale podstatne je , že tam stale nebylo vidět nic“tak zleho“. No později me začal „vydirat“ ať pošlu další fotky ale chtěl „selfie“ . Samozřejmě jsem ho nahlasila a blokla ale i tak se bojím. Ja vím, jsem vážně hloupá ale jsem poučená a už NIKDY nikomu nic takového nepošlu. No ale muj dotaz je ten, zda by byl schopny ty fotky rozeslat mym kamardum či tak i přes to, že je to přes snap, který je dejme tomu bezpečný a ostatní nevidi, koho mám v přátelích. Posilal je i mně , jako dukaz, že ty fotky opravdu má. Bojim se jako blazen a proto se obracim na vás. Předem moc děkuji za odpověd.

  holka, 13 let, 8. srpna 2022

  Ahoj, je mi moc líto, že ses dostala do takové situace. Skutečně je důležité zopakovat, že nikdy přes internet neposíláme fotky, které by nemohly být zveřejněny. Prostě proto, že neexistuje reálná ochrana proti jejich dalšímu zneužití.

  Teď je ale důležité toto: stala jsi se obětí velmi známého a častého útoku. Nemá cenu si to vyčítat o nic víc, než když je člověk okraden v obchodě nebo si zapomene zamknout kolo a někdo mu s ním ujede. Stávají se horší věci.

  Je ale jasné, že útočník – z různých motivací – může napáchat různé škody, třeba právě tím, že fotky zkusí rozeslat dalším lidem, ať už v tvém okolí, nebo jinde.

  Určitě bych začal tím, že to řekneš rodičům. Jasně, já vím, je to divné se o takových věcech bavit s rodiči a asi by ses u toho nejradši neviděla... Nezapomeň ale, že rodičům jde 100% o tvoje dobro. A přestože možná budou překvapeni (a možná jim budeš muset vysvětlit, co je to Snapchat), budou rozhodně na tvojí straně. Ty tím vezmeš útočníkovi jeho hlavní trump – on spoléhá na to, že se stydíš, že to nikomu nebudeš chtít říct. Jakmile to řekneš rodičům, zjistíš, že se nic tak hrozného nestalo.

  Dále doporučuji, aby ses – ideálně s rodiči, ale můžeš i sama – obrátila na nějakou organizaci, která se zabývá pomocí lidem v situaci, ve které teď jsi. Třeba Poradna eBezpečí, Bílý kruh bezpečí nebo Modrá linka. Budeš jim moci všechno vysvětlit a oni ti budou umět poradit lépe, než já.


  Prosba od Alíka

  Podpořte prosím
  Modrou linku!