Poradna: Alík radí dětem

Na otázky odpovídají

pracovníci linky důvěry Modrá linka, Alíkova kamarádka BáraV, odborníci na boj proti kouření z projektu Nekuřátka a správci. Občas odpovídá i sám Alík.

Dotazy smí pokládat čtenáři mladší 15 let.

Moje tělo

Ahoj mám dotaz jak začít s vegetariánstvím? Okamžitý přechod asi nebude nejlepší nápad. Mám 14 let 42kg,nemám menstruaci nemůže ji vegetariánství ovlivnit?
Rodiče s tím souhlasí.

holka, 14 let, 17. února 2018

ahoj,
u vegetariánství je nejvíce důležité správné složení stravy - aby Ti nic nechybělo pro růst a vývoj, abys byla zdravá a tělo mělo dostatek živin pro každodenní „provoz“. Určitě by v jídelníčku neměly chybět vejce, mléko a mléčné výrobky, luštěniny. Se správným složením jídelníčku ti případně může poradit Tvůj lékař.
Kvalitní libové maso a ryby také patří do zdravého stravování, nemusíš je ze své stravy úplně vyřadit, nemusíš hned přejít na zcela vegetariánskou stravu. Není nutné, aby bylo maso v jídelníčku každý den, můžeš ho zatím zařazovat třeba obden. Změna může být postupná.
Nástup menstruace ovlivňuje celá řada věcí, mimo jiné hlavně hladiny pohlavních hormonů, ale třeba také váha a množství tělesného tuku. Pokud je váha příliš nízká a množství tělesného tuku příliš nízké, menstruace se nemusí objevit. Menstruace zvyšuje nároky na příjem železa, proto by bylo dobré se při postupném přechodu na vegetariánskou stravu poradit o vhodném složení jídelníčku s lékařem, který poradí, jak železo získat z jiných zdrojů ve stravě.
Držíme palce, Vím, co jím

Moje tělo

Zdravím a předem děkuji komukoliv za odpověď :)
Nikdy jsem netrpěla malým sebevědomým. I přesto, že měřím 165 cm a vážím 65 kg nic si z toho nedělám. Nezajímám se o kosmetiku ani oblečení.
No bohužel jsem už ve věku kdy se začínám zajímat o chlapce.
Problém je ten, že oni se nezajímají o mě. Vím, že to je kvůli věcem, které jsem jmenovala předtím, ale nechci se kvůli ním měnit, když já jsem sama se sebou spokojená.
Jelikož už jsem ve vztahu byla, chybí mi ten pocit lásky.
Co bych měla dělat?
Bude lepší počkat na člověka, který mě bude mít rád takovou jakou jsem, či se změnit pro to aby mě chlapci měli rádi?

holka, 14 let, 17. února 2018

Ahoj,

kladeš nám zajímavou otázku, ale já z Tvého dopisu cítím, že Ty sama tušíš správnou odpověď. Je dobře, že máš zdravé sebevědomí, je moc fajn, že se máš ráda taková, jaká jsi, tak to má být a bylo by žádoucí, aby to tak měli všichni Tví vrstevníci, některým však trvá celá léta, než jsou schopni přijmout sami sebe a mít se rádi, někdo to nedokáže nikdy. Tímto Tě chci ocenit, že Ty jsi to zvládla již nyní.

Měnit se kvůli někomu jinému, ačkoliv se jinak ve své kůži cítíme dobře, není žádoucí. Určitě se vyplatí pokusit se být trpělivou a počkat, až se někomu zalíbíš taková, jaká jsi. V současné době a ve vašem věku dospívání se klade zvýšený důraz na vzhled. Důležité je být čistá, upravená, úhledná, to se cení, podstatnější než "ulita" je to, co je uvnitř. Schopnost druhým naslouchat, vcítit se do nich, cení se veselá, družná povaha, smysl pro legraci, vědět si rady v různých situacích, pomáhat druhým.

Zkus si o tom doma promluvit s rodiči, (nebo někým jiným, komu věříš), jak oni Tě vnímají, jak se dívají na kamarádství holek a kluků Tvého věku? Taková témata, společně probraná, vám pomohou společně sdílet a více porozumět jak sami sobě, tak i ostatním.

Přejeme Ti, aby se Ti i dál dařilo.
Modrá linka

Moje tělo

Ahoj Alíku, mám takový problém. Chci být vegetariánkou. Vím co to obnáší, všechno jsem si zjistila. Ale problém je ten, že nevím jak to oznámit rodičům, bojím se, že to vezmou negativně a nebude se jim můj návrh líbit. Myslím, že mi i budou říkat, že mi maso bude chybět, jsou v něm vitamíny které potřebuji. Ale přijde mi, že bez masa mi je lépe. Co jsem tak četla tak maso moc zdravé není. Vím čím to maso nahradit. Prostě můj jediný problém je že nevím jak jim to říct. Je mi blbé přijít a říct: ode dneška jsem vegetarián..

holka, 14 let, 18. února 2018

Ahoj,
kvalitní libové maso (i maso ryb) je zdravé, je zdrojem plnohodnotných kvalitních bílkovina řady vitamínů a minerálních látek (zejména železa). Nezdravé jsou spíše různé méně kvalitní masné výrobky - např. salámy s nízkým obsahem libového masa, vysokým obsahem tuku, soli.

Pokud se opravdu chceš stát vegetariánem, možná by rodičům pomohlo k pochopení, kdybys jim řekla nejen, že chceš být vegetarián, ale také proč chceš být vegetariánem - co tě k tomu vede.

Jsi právě v období dospívání, růstu, kde je vyšší nárok na některé živiny (bílkoviny, vitamíny a minerální látky) - proto je opravdu možné, že budou mít rodiče obavy, aby ti nic nechybělo. Správně složená pestrá vegetariánská strava s mléčnými výrobky, luštěninami a vajíčky ale může dobře hradit všechny výživové potřeby zdravého dospívajícího jedince. Možná by rodiče byli klidnější, kdybys ještě vše probrala společně s nimi i s pediatrem - ten může i poradit, jak by měla být strava složená, aby nehrozil nedostatek důležitých živin. Může případně při zjištěném nedostatku doporučit vhodný způsob doplnění těchto živin. (Zdravou variantou je i semi-vegetariánská strava, kdy se maso občasně zařazuje.)

Určitě se neboj si o tom s rodiči promluvit, bude vhodné správně nastavit stravování s dohledem pediatra.
Držíme palce, Vím, co jím

Moje tělo

Ahoj mám problém.Brýle nosím už od svích 6,5let ale najednou mi připadá že jsem divná a ne jenom to i bez nich si tak připadám a všichni si to mně i mislí!Pomožte!Díky

holka, 10 let, 3. února 2018

Ahoj,
mohu tě ujistit, že brýle už dávno nejsou vnímány jako něco neobvyklého nebo divného. Naopak se staly velmi žádaným módním doplňkem. Na trhu je k dispozici nepřeberné množství různých obrouček v různém stylu i barvách. Určitě mezi nimi najdeš celou řadu těch, které ti budou slušet a podtrhnou vzhled tvého obličeje. Časem si určitě můžeš pořídit i několik různých rámečků a střídat je podle aktuální příležitosti. Kdyby tě v budoucnu brýle obtěžovaly, můžeš je samozřejmě vyměnit za kontaktní čočky, které jsou prakticky neviditelné, nebo případně absolvovat laserovou operaci očí, která tvou oční vadu napraví. Prozatím bych ti ale radila, aby sis vybrala takové obroučky, v kterých se sama sobě budeš líbit. Ujišťuji tě, že na základě brýlí tě nikdo nezavrhne, ani si o tobě nebude myslet, že jsi divná.
Přeji ti hodně štěstí!
Bára

Moje tělo

Ahoj..

Ve velkém množství mi vypadávají vlasy.. zkusili jsme již asi vše. (krátké vlasy, změna šampónu a kondicineru..) Vlasy si myju obden, někdy až třetí den.
Někdy po umytí si myslím, že mám mastné vlasy..

Co mám dělat? :(

holka, 14 let, 18. února 2018

Ahoj,
píšeš „my“, z toho usuzuji, že rodiče o tvém problému vědí. Pokud se pletu, tak se jim s problémem svěř.
Dalším krokem by měla být návštěva lékaře, který tě vyšetří, zda není padání vlasů způsobeno nějakým zdravotním problémem.
Také by sis mohla v lékárně koupit vitamíny, které vlasy vyživují.

Moje tělo

Ahoj, už nějaký rok zpátky jsem zaznamenala, že se mi kývou nové zuby. Zubařka mě furt varovala před paradontózou, a když jsem se ji na tohle zeptala, tak mi řekla, že to tak má být, že když mám nové zuby, tak cca rok se ještě usazují, jenže tohle je tak už 3. rok. Bojím se, protože chci rovnátka a mám strach, že kdyby mi je pak sundali, tak s tím půjdou i zuby. Čistit si to můžu jak chci, ale nic nepomáhá.

Ahoj,

je moc prima, že se zajímáš o své tělo, zdravý chrup je moc důležitý. Čištěním zubů ale případnou paradentózu moc neovlivníš, čištění chrání spíš před zubními kazy, paradentóza se odvíjí zejména ze způsobu životosprávy, jakou vedeš, jakou přijímáš stravu, i určitých genetických daností.

Ovšem všechny otázky ohledně zdraví, ať už jde o chrup, pleť, orgány, kůži, je třeba směřovat k odborníkům, v Tvém případě tedy k zubařce. Nemá smysl se trápit tím, zda jsi v pořádku nebo ne a přemýšlet nad tím, když je možné zajít za odborníkem spolu s rodiči a tam se zeptat, jak jsi na tom. Takto na dálku po internetu Ti my, bohužel, přesnou odpověď dát nemůžeme.

Přejeme Ti pohodu a zdraví.
Modrá linka

Moje tělo

Ahoj, při nachlazení mi trvá rýma někdy i měsíc. Hlavně se cítím unaveně a někdy je mi nevolno. Teplotu většinou nemívám. Jak se tomu vyhnout?
Za týden mám jet na hory, tak jestli nemám jet.
Já tam ale hrozně chci.
Navíc mám akorát rýmu. Předem díky za odpověď.

holka, X let, 2. února 2018

Ahoj, o tomto problému by ses měla poradit se svým dětským lékařem. Tvá častá nachlazení mohou přecházet např. v alergii atd.
I proto by ses měla poradit s lékařem.

Moje tělo

Ahoj Alíku.
Jdu k oční lékařce, protože špatně vidím a když jsem byla za babičkou v nemocnici, stála jsem u lékařského pokoje a snažila jsem se přečíst,
co tam je napsáno. A přečetla jsem tam Lázeňský pokoj. Díky za radu

Veronika Řehačková, 3. února 2018

Ahoj Veroniko,
ve svém dotaze jsi nenapsala, nač se vlastně chceš zeptat.
Jen hádám, že máš nejspíš strach z lékařského vyšetření.
Takového vyšetření se bát nemusíš, vyšetření u očního lékaře vůbec nebolí. Lékař ti pomocí přístroje změří zrak a zjistí, zda potřebuješ brýle. A jak ten přístroj funguje? Podíváš se do takových zvláštních kukátek, kde uvidíš obrázek a tan se bude postupně zaostřovat, až jej uvidíš zcela jasně. Pak ti lékař nasadí zvláštní obroučky, kam bude vkládat sklíčka a ty budeš číst písmenka svítící na zdi.
Následně dostaneš doporučení na potřebné dioptrie a půjdeš si s rodiči pořídit brýle. Nošení brýlí je v dnešní době i moderní módní doplněk.
Takže se neboj a v optice si nech poradit, které obroučky ti budou nejvíce slušet.

Moje tělo

Ahoj Alíku, potřebuju nutně pomoct.Jsem nemocná a nesutále kašlu, tím zpusobem, že mě to kašlání nutí zvracet, ale to nejhorší je pálení žáhy.Žáha mě pálí nehorázně a nevím si s ní rady.
Předem děkuju za odpověd

holka 13, 18. ledna 2018

Tady je jediná rozumná rada, hned zajdi k lékaři.

Pokud by šlo jen o pokašlávání, pak by ti mohl pomoct větrový bonbon, ale v případě, který popisuješ ty, pomůže jedině lékař.

Moje tělo

Ahoj Alíku,
nahmatal jsem si na krku uzlinku, mám ji už velmi dlouho (Po léčbě Streptokoka cca 3 roky), ale začal jsem si jí zase všímat až teď. Podle Internetu se však objevuje pouze v době nemoci, infekce či co mě zarazilo nádoru.. Mám ji pouze na levé části krku a na dotek není bolestivá. Je to normální ? Popřípadě, co s tím ?

kluk, 13 let, 15. ledna 2018

Ahoj, s bulkou na krku si není radno zahrávat. Nemusí to být nic, ale může to být i zdravotní problém. Ukaž bulku rodičům a zajděte k dětskému lékaři.

Moje tělo

Ahoj. někdy jen tak sedím a v uchu cítím takový šimrání. Třeba když vám moucha chodí po ruce tak takový šimrání cítím jen je to v uchu. Jako nijak jsem o tom nepřemýšlela dokud jsem na instagramu neviděla video jak z někoho ucha musí vyplavit takovýho nechutnýho pavouka a... a ted se bojím že mi tam tam něco vlezlo. Je to možný a nebo je to něco jinýho. Díky

holka, 14 let, 30. ledna 2018

Ahoj,
jen vzácně se stává, že někomu vleze hmyz nebo i pavouček ušním boltcem do vnitřního ústrojí ucha. Šimrání by ovšem nebylo jediné, co bys pociťovala. Ucho by tě i bolelo. Pokud chceš mít jistotu, tak se svěř rodičům a pro jistotu s jedním z nich zajdi k dětskému lékaři. Ten má takový tvláštní přístroj, kterým se ti podívá do ucha. Neboj se, to podívání se do ucha nebolí. Pokud to bude potřeba, pak tě dětský lékař pošle na ušní na odborné vyšetření.

Moje tělo

Ahoj, chtěla bych se zeptat cca 2 týdny mám na pokožce hlavy různě rozmístěné malé strupy. Prvně to začalo tím, že mám nateklé žíly ve výšce uší a pak se začaly dělat malé strupy. Nevim co s tím mám dělat, a nebo to zmizí časem?

holka, 15 let, 27. prosince 2017

Strupy mohou mít různou příčinu. Pokud ti dosud nezmizaly, pak bys měla zajít k lékaři. Rozhodně se s tímto problémem svěř rodičům.

Moje tělo

Ahoj, mě začaly hnisat uši z naušnic. Nevím, co s tím, už jsem je vyndala, ale chci je nosit, protože se mi moc líbí, nevíš co s tím?

holka, 16 let, 20. prosince 2017

Ahoj,
ucho je citlové, může se stát, že snese jen zlato. Občas se stává, že člověk v uchu nesnese žádný kov, to je v případě alergie na kovy. Řekni o svém problému rodičům. Je možné, že bude potřeba, aby s tebou zašli na alergologii.

Moje tělo

Zdravím Tě Alíku.
Potřebovala bych poradit. Je mi 11 let, a na tabuli mám 6 dioptrií
na obou očích. Jinak mám 4,5 dioptrií na obou očích.
Od šesti let nosím brýle, a pořád se mi to zhoršuje. Co mám
dělat aby se mi to už nezhoršovalo? Předem děkuji za odpověď.

NAVRKR, 11 let, 7. prosince 2017

Ahoj,
děkuji ti za tvůj dotaz, ale obávám se, že ti nemohu pomoci. Netuším, jakou vadou přesně trpíš a bohužel také nejsem oční lékařka, abych ti v tomto směru mohla poskytnout konzultaci. Pokud je tvým problémem klasická krátkozrakost, ta je ve většině případech podmíněna geneticky, změnami ve vývoji a růstu oka i různými vnějšími faktory. Máloco z toho se však dá ovlivnit.
Nicméně jak už jsem podotkla, netuším, jakou vadou trpíš a myslím, že mnohem efektivnější a lepší by bylo, kdyby ses zeptala svého očního lékaře, jak (a jestli vůbec) bys mohla zhoršování zraku zpomalit.
Držím ti palce!
Bára

Moje tělo

Dobrý den, většinou asi tak každý den se jakoby nemůžu zhluboka několik minut nadechnout, vůbec nevím, z čeho by to mohlo být a doufám, že to neni nijak vážné.. nevíte, z čeho to je?

holka, 13 let, 6. prosince 2017

Ahoj,
velmi ráda bych ti pomohla, ale na to je popis tvého zdravotního problému příliš obecný a především není možné zodpovědně stanovit diagnózu online a na dálku. To by bylo nezodpovědné a mohla bych ti tak víc uškodit než pomoci.
Pokud se s tímto problémem potýkáš skutečně prakticky každý den, zkus pozorovat, v kterých situacích se objevuje a klidně si i piš, kdy přesně se objevil a jak dlouho trval. Potom s těmito údaji navštiv svého pediatra a popiš mu své potíže. On tě pak nasměruje dál a zjistí, zda je na vině nějaký tělesný problém, nebo jsou tvé problémy spíš psychosomatického rázu. Každopádně zcela jistě navrhne nějaký postup a možné řešení.
Přeji ti hodně štěstí!
Bára

Moje tělo

Dobrý den,
je problém když piji každý den několik kafí? Kafe piji tak od 14, dřive jsem ho pila třeba jednou týdně, teď tak průměrně 2-3. Když si kafe nedám jsem unavená, i když denně spím průměrně 7,5 hodiny. Může mi to uškodit?
Kávu piji spíše na chuť. Piji ji celkem sinou kávu (2-3 lžičky rozpustného, ale mleté mám radši) bez cukru, mléko si tam už poslední dobou moc nedávám.
Předem děkuji za odpověď

holka, 17 let, 30. listopadu 2017

Ahoj,
obvykle se uvádí, že tři až čtyři šálky kávy denně jsou pro dospělého zdravého člověka neškodné. Pokud nemáš žádná zdravotní omezení, neviděla bych v tom zásadní problém. Jestliže chceš pití kávy omezit, zkus se zaměřit na nějaké alternativní způsoby, z kterých můžeš čerpat energii. Ideální je například pravidelné sportování, které zaplaví tvé tělo endorfiny a zlepší tak i tvou častou únavu.
Měj se hezky.
Bára

Moje tělo

Ahoj!
Co se dělá na patnáctileté prohlídce?
==================================================================
Děkuji za odpověď a přeji pěkný zbytek dne.

Slenďák | 13, 5 let, 28. listopadu 2017

Ahoj,
na patnáctileté prohlídce tě nejprve změří a zváží a porovnají naměřené údaje s indexem hmotnosti a růstovými grafy. Vyšetří ti moč (tu si přineseš ve zkumavce už z domova). Prohlédnou celé tělo, zejména případné kožní změny, pohlavní orgány, ale například i držení páteře. Změří ti krevní tlak a puls. Vyšetří ti zrak a sluch. Lékař se ti také podívá do úst a případně doporučí návštěvu stomatologa. Na konci ti sdělí případná doporučení ohledně tvého zdravotního stavu.
Měj se hezky a příjemný den.
Bára

Moje tělo

Dobrý den,
mám takový problém. Před nějakou dobou se mi vytvořila mezi pochvou a konečníkem malá měkká boulička. Docela to bolí, ale nekrvácí a vylučování mě nebolí. Mám docela často kvasinkovou infekci, mohlo by to být způsobeno tím? Mám docela strach a nevím co mám dělat :(

Ahoj, svěř se doma a rozhodně zajdi co nejdříve k lékaři.

Moje tělo

Ahoj, je mi 12 let, vážím 55 kg a měřím 169cm. Je to normální?

holka, 12 let, 2. listopadu 2017

Ahoj holko,

Tvoje tělesná výška je výrazně nadprůměrná, čemuž odpovídá i nadprůměrná tělesná hmotnost. Podle percentilového růstového grafu pro dívky se nacházíš mírně nad 97. percentilem, což znamená, že více než 97% ostatních dívek tvého věku je nižších než ty, zatímco méně než 3% jsou vyšší.
Nadprůměrná tělesná výška může být dána buď dědičnými dispozicemi (zejména pokud se vyskytuje též u rodičů), nebo rychlejším tempem tělesného růstu a vývoje.

Hodnota indexu tělesné hmotnosti u tebe činí přibližně 19,3. Nejedná se o podváhu ani nadváhu, neboť optimální hodnoty indexu tělesné hmotnosti se u dívek ve věku 12 let pohybují v rozmezí 17 až 20,5. Poměr mezi tělesnou výškou a hmotností je tudíž vzhledem k tvému věku a pohlaví ideální.

Moje tělo

Ahoj, mam dotaz ohledne me výšky, no je mi 13 let a má výška je 150cm

holka, 13 let, 1. listopadu 2017

Ahoj holko,

Tvoje tělesná výška je sice podprůměrná, avšak stále ještě normální. Podle tzv. percentilového růstového grafu pro dívky se nacházíš přibližně na desátém percentilu. To znamená, že přibližně 90% ostatních dívek tvého věku je vyšších než ty, zatímco 10% je nižších.

Nejedná se o projev poruchy růstu, protože v takovém případě by ses musela nacházet na třetím percentilu nebo níže a tvoje tělesná výška by dosahovala pouze 147 cm nebo méně.