Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Alík radí dětem

  Na otázky odpovídají

  pracovníci Modré linky, psycholožka BáraV, poradenské centrum Locika, MUDr. Jiří Staněk, projekt Sbarvouven, MVDr. Přemysl Rabas, vědecký novinář Pragmatik, student práv Yaboiii, Škola Vitae, bojovníci proti kouření z projektu Nekuřátka a správci. Občas odpovídá i sám Alík.

  Dotazy mohou pokládat pouze děti mladší 15 let.

  Moje tělo

  Dobrý den poradno!

  Chtěla bych přibrat na váze svalovou hmotou, protože se to hodně týká oboru, který chci dělat na SŠ a musím se na něj připravovat už teď aneb armáda. Zkoušela jsem pravidelně jíst, cvičit, ale nic nezabírá :((. Hlavní problém asi bude to, že nesnídám. Před pár dny jsem si ráno udělala toust, ale poté mi bylo celý týden špatně, že se tělo muselo přizpůsobit rychlé změně z obvyklého režimu.

  Předem děkuji za odpověď

  Budoucí pilotka, 12 let, 7. ledna

  Ahoj,
  svalovou hmotu přibereš pravidelným, dostatečným jídlem a cvičením. Ale musíš na to svému tělu dát dost času, nejde to hned a ty pořád ještě rosteš a tvé tělo potřebuje energii především na to. Co se týká snídaní, možná by ti mohlo pomoct snídat později, třeba až ve škole před vyučování, aby už byl žaludek „probraný“.
  Měj se krásně, budoucí pilotko,
  Péťa

  Moje tělo

  Holení ochlupení

  Ahoj Alíku a spol., mám dotaz.
  Je mi 12 a chtěla bych se zeptat v kolika letech se začít holit. A taky když už bych se holila, tak jestli i přes zimu, když kraťasy nenosím a plavky taky ne (v podpaží mám chloupků pár). Taky se bojím, že to bude bolet. Je možné, že bych mohla v podpaží a „tam dole“ zastřihávat jen nůžkami?
  Předem děkuju za odpověď :-)

  holka, 12 et, 11. ledna

  Ahoj holko,

  Záleží pouze na Tvém rozhodnutí, zda si chceš nechat ochlupení volně růst, nebo zda jej budeš nějakým způsobem upravovat, třeba holit nebo zastřihávat.

  Jestliže Ti ochlupení z nějakých důvodů vadí nebo se Ti zkrátka jen nelíbí, můžeš si jej holit v kteroukoliv roční dobu. Holení však představuje určitou zátěž pro pokožku. Z tohoto důvodu by bylo nejlepší používat elektrický strojek (depilátor), jehož pořízení ovšem není nejlevnější. Druhou možností je klasický ruční holicí strojek se žiletkovou hlavicí, k němuž však budeš potřebovat také holicí pěnu nebo gel. Při holení „nasucho“, bez pěny, totiž hrozí zvýšené riziko poranění.

  V několika následujících dnech po každém oholení hrozí zarůstání dorůstajících chloupků pod svrchní vrstvu pokožky, v jehož důsledku se tvoří červené „pupínky“ (jedná se o drobné zánětlivé reakce v místě, kde chloupky zarůstají). Tomu lze zabránit ošetřováním oholené pokožky pomocí pleťového krému nebo panthenolové masti. Krém se nanese hodinu po oholení a poté jednou až dvakrát denně po dobu 2 až 3 dny. Díky tomu se „pupínky“ netvoří.

  Jestliže se rozhodneš, že se budeš holit, měla by sis chloupky před prvním oholením nejprve zasříhnout. Delší chlupy by totiž ucpaly hlavici holicího strojku. Při holení by měla být pokožka co nejvíce napnutá. Pro holení podpaží se doporučuje co nejvíce zvednout ruku, pod kterou se holíš. Při holení pubického ochlupení (tj. chloupků okolo pohlavních orgánů) můžeš k napnutí pokožky použít volnou ruku, tedy tu, ve které nedržíš strojek.

  Pokud Ti chloupky vadí proto, že „koukají“ z plavek, nebo pokud Ti zkrátka připadají „moc dlouhé“, můžeš si je samozřejmě zastřihávat nůžkami. K tomu se nejlépe hodí malé nůžtičky na pedikúru. Chloupky se zastřihávají nejméně půl centimetru od těla, jinak by mohlo dojít k poranění ostrými konci nůžek.

  Zatímco někteří dospívající se začínají zbavovat chloupků, jakmile jim začnou růst, pro jiné je ochlupení jakýmsi viditelným znakem toho, že už nejsou „malé děti“. Proto se někteří dospívající holí a jiní si nechávají chlupy růst. Rozhodně se tedy nemusíš holit jen proto, že „se to dělá“. Tvoje tělo patří Tobě a záleží výhradně na Tobě, jakým způsobem o něj budeš pečovat. Samozřejmě můžeš vyzkoušet různé možnosti a poté se rozhodnout pro to, co Ti bude nejlépe vyhovovat.

  Když už si chloupky oholíš, počítej s tím, že dorůstají tempem okolo 1 cm za měsíc. Každý chlup roste v průměru půl roku, dosahuje tedy délky okolo 6 cm. Poté sám vypadne a na jeho místě začíná růst nový. Samozřejmě, že chlupy nevypadávají všechny najednou, jejich obměna probíhá postupně, a proto na jedné části těla můžeme vidět chloupky různé délky.

  Moje tělo

  Ahoj Alíku,
  Mám takový problém: mám široké stehna oproti zbytku těla. Je mi 12, měřím 162 cm a vážím 40 kg. Jsem poměrně dost hubená (ruce, pas, zadek), ale stehna mám poněkud širší. Cvičím 2x denně, chodím 1x týdně do baletu, moc to s jídlem nepřeháním, takže si myslím, že nadbytečným tukem to nebude. Můj taťka je štíhlý a vysoký a lékařka říkala, že jsem mu svou postavou podobná. Moje mamka má 3 nebo 4 kg navíc. Ostatní holky v mém věku (aspoň ty, které znám) mají v porovnání se svým tělem stehna tenká. Je to můj celoživotní problém. Dá se s tím něco dělat? Nebo je to tak, že prostě jsem se tak narodila, nebo mám svaly apod.? Balet totiž dělám od šesti let, pravidelně se jím zabývám a kamarádky v baletní skupině mají podobnou postavu, jako já. Dalo by se s tím něco dělat? Je třeba nějaké cvičení? Není to nijak závažné, ale mě se to na mě nelíbí a popravdě mi to ani není moc příjemné.
  Přeju Krásný nový rok 2022

  holka, 12 let, 31. prosince 2021

  Ahoj,
  postavu z velké části určuje naše genetika, to znamená, že ji dědíme po pokrevních příbuzných. Pak ji ovlivňuje náš styl života, to znamená co jíme, jaký sport děláme nebo i třeba jaká zranění či nemoci jsme prodělali. Osvalená stehna klidně mohou souviset se vším, co jsem v předchozích řádcích vyjmenovala. Zkus se na své tělo podívat tak, že odráží to, co jsi během svého života zažila. A trošku větší stehna jsou úplně v pohodě, patří k tobě. Během života se ti postava bude ještě trochu měnit, tak uvidíš, co přinese dospělost. Pokračuj ve sportu a pravidelném stravování, ať tvé tělo dál prospívá.
  Měj se krásně,
  Péťa

  Moje tělo

  Dobrý den, ptám se zde asi úplně naposledy, protože mi bude za nedlouho 15. Poslední dobou mně zajima pohyb, sport, cvičení..
  Začínám se zajímat o zdravou stravu a fitness. Baví mně to a začínám cvičit. Mám 170 cm a 65 kg, nejsem ani hubená ani extrémně tlustá, ale trochu schodit chci a pak zpevnit postavu. :-)
  Je to normální taková náhlá změna? A za jak dlouho je možný zdravě trochu zhubnout, zpevnit postavu a nabrat břišáky?
  Mohu být někdy fitness trenérka?

  holka, 14 let, 4. prosince 2021

  Ahoj,
  určitě je dobře, že chceš cvičit. Cvičením se postava krásně zpevní. Nezapomeň ale také na vyváženou stravu. Je třeba mít dostatek živin, aby se tělu dařilo.
  Jak dlouho trvá zpevnění postavy je hodně individuální. Bude super, když tato změna v životním stylu nebude jen dočasná, ale budeš o své tělo pečovat neustále.
  Fitness trenérka určitě být můžeš, stačí vystudovat školu.
  Měj se krásně!
  Péťa

  Moje tělo

  Holení ochlupení

  Ahojky chtěla bych se zeptat :-) na holení int. partií. Taťka postavil saunu a jelikož už mi je nebo respektive bude14 tak tam dole mám chloupky. No a holím se jen tam úplně dole a trošku po krajích ,, nahoře,, , protože tam mám jakoby srdíčko a taky si to buď trhám pinzetou anebo epilátorem. jen se ptám jestli je to vůči mému věku vhodné$> a jestli ještě nevadí když si dám pleťový krém dám tam dolů?

  holka, 13 let, 1. listopadu 2021

  Ahoj holko,

  Záleží výhradně na Tobě, zda si necháš ochlupení volně růst, nebo zda si jej budeš nějakým způsobem upravovat, například holit nebo zastřihávat. Otázku vhodnosti nebo nevhodnosti holení vzhledem k věku či pohlaví si netroufám posuzovat, protože podle mého názoru skutečně záleží na každém člověku, jak se svým ochlupením naloží.

  Používání pleťového krému nevadí. Naopak, je dobře, že po oholení krém používáš. Pokud totiž pokožka zůstává po oholení suchá, dochází k zarůstání dorůstajících chloupků pod svrchní vrstvu pokožky, což vede ke vzniku lokálních zánětlivých reakcí v podobě malých červených pupínků. Díky nanášení pleťového krému je pokožka vlhčí, a proto k zarůstání chloupků nedochází.
  Na oholená místa je vhodné nanést krém nejprve hodinu po oholení, a poté jednou až dvakrát denně po dobu dvou až tří dnů.

  Moje tělo

  Barevné čočky

  Ahoj všichni, chtěla bych se zeptat. Poškozují čočky (takové ty barevné) nějak zrak? Nebo vidíš nějak jinak? Kazíš si oči? Atd. Chtěla jsem si nějaké barevné čočky pořídit ani nevím proč líbí se mi to. Jinak ještě proč ty čočky jsou tak drahé? A ještě když bych si chtěla dát do očí čočku musím mít ten roztok? Chtěla jsem si nějaké barevné čočky pořídit ani nevím proč líbí se mi to. Třeba mít na každý den jinou čočku 8-D:-D děkuji předem za odpověď a omlouvám se za tolik dotazů

  holka, 12 let, 12. listopadu 2021

  Kontaktní čočky jsou zdravotní pomůcka, aspoň tak je vnímám já. Kompenzují nějakou vadu zraku. Já za sebe bych si asi jen tak pro legraci do oka dekorativní čočky nedával. Na své oči jsem opatrný. Při špatném zacházení a údržbě kontaktních hrozí různé drobné záněty, pokud člověk s čočkami neumí, může být nasazování dost nepohodlné. V tomto bych se poradil s rodiči nebo očním lékařem. Je lepší za nimi jít předem, než pak s nimi řešit až případné následky.

  Moje tělo

  Rychlost růstu vlasů

  Ahoj všem. Chtěla bych se zeptat jak dlouho přibližně dorůstá ofina. Já bych chtěla mít ofinu ale bojím se že se mi to pak nebude líbit a budu muset čekat třeba rok než mi to doroste. Napadlo mě jestli je třeba blbost si koupit takové ty umělé vlasy jen jako ofinu. To myslím existuje ne? A jestli bych mohla poprosit tak co nejdříve odpověď. Předem děkuji

  holka, 12 let, 15. listopadu 2021

  Zajímavá otázka. Vlasy rostou rychlostí asi 1 cm za měsíc, ale rychlost se může lišit v intervalu půl centimetru až 3,3 cm za měsíc. Takže rozptyl je velký a nejlépe asi sama víš, jak rychle ti rostou. Můžeš si to celkem přesně změřit, označ si nějaký vlas, změř jej dnes a znovu za dva týdny a uvidíš.

  Moje tělo

  Zdravím,
  poslední dobou mám problém s jídlem. Většinou ráno když se chci nasnídat se mi začne zvedat žaludek a děje se mi to i přes den když jím. Mám podezření že je to ze stresu, ale už nevím co s tím mám dělat.:-(

  Předem děkuji za odpověď.

  osoba, 14 let, 8. listopadu 2021

  Ahoj,
  nechuť k jídlu může být skutečně způsobena nadměrným stresem. Zkus si o potížích s jídlem promluvit s rodiči, školním psychologem nebo jiným dospělým, kterému věříš. Zamyslete se společně, čím by mohlo být zvedání žaludku u jídla způsobeno a hledejte společně řešení tvých potíží.
  Držím palce, ať se to brzy vyřeší.
  Měj se krásně,
  Péťa

  Moje tělo

  Brýle

  Ahoj Alíku, už si nevím rady hledal jsem po internetu a mám smíšený pocity. No o čem teda mluvím, mám brýle ( na dálku) a nosil jsem je poctivě a i tak mi zvyšovali dioptrie, hledal jsem po internetu a našel jsem že když nosím brýle oči se zlíní a budu brýle nosit na furt ale někde zase říkají opak, a oční doktorce moc nevěřím.

  kluk, 14 let, 18. října 2021

  Ahoj, co se týče zdraví, je velmi ošemetné (a někdy i nezodpovědné) radit na dálku po internetu. V podstatě je pro tebe oční doktor či doktorka ten nejlepší zdroj informací, protože znají tvou situaci a navíc mají za sebou šest let studia a další roky praxe. Navíc mají výsledky měření a prohlédli tě. Díky tomu mohou posoudit stav tvých očí lépe, než kdokoli jiný.
  Je lákavé hledat tak dlouho, dokud nenajdeme diagnózu, která se nám líbí. Lepší ale je pracovat se skutečnými fakty, a nikoli s dojmy a dohady. Proto ti nemůžu napsat nic jiného, než abys své otázky probral s doktorem či doktorkou, kteří znají tvůj stav.
  Pokud máš nějaký konkrétní důvod, proč nevěřit konkrétnímu lékaři, můžeš požádat rodiče, aby tě vzali k jinému lékaři na přeměření. Každopádně nosit brýle není ostuda a v dnešní době to není ani nijak zvlášť výjimečné. Hodně zdraví!

  Moje tělo

  Změny v období dospívání

  Ahoj Alíku a spol,
  Zajímalo by mě, co všechno se děje v průběhu puberty. A také, co bych si mohl pořídit, abych se o sebe mohl starat. Předem děkuji za odpověď...

  kluk, 13 let, 14. října 2021

  Ahoj kluku,

  Během puberty neboli období dospívání probíhá celá řada procesů a změn, které lze pro zjednodušení shrnout do několika bodů.

  1) změny tělesné – nastává rozvoj pohlavních znaků, díky čemuž se zvětšují rozdíly mezi příslušníky různých pohlaví. Navíc se tělo připravuje na budoucí rodičovské poslání.

  2) změny psychické – během puberty dochází k zásadní změně sebepojetí. Člověk přestává být dítětem, které se ve všem podřizuje názorům svých rodičů a dalších dospělých, a a začíná si na vše vytvářet vlastní názory.

  3) změny sociální – dospívající člověk se postupně osamostatňuje ve vztahu k druhým. To znamená, že navazuje nové druhy vztahů, nejdůležitějšími osobami pro něj většinou přestávají být rodiče a stávají se jimi buď kamarádi, nebo partner či partnerka.

  Samozřejmě, že u jednotlivých chlapců a dívek může dospívání probíhat různým tempem a různým způsobem. Podrobné informace si můžeš vyhledat například v různých knížkách pro dospívajících, nebo na webových stránkách https://puberta6.webnode.cz/.

  Ptáš se, co by sis měl pořídit, aby ses o sebe mohl starat. „Starat se o sebe“ je však velmi široký pojem. Může zahrnovat například péči o tělo (čištění zubů, česání vlasů, stříhání vlasů a podobně), ale také zajištění veškerých potřeb, jako například jídla, oblečení, bydlení a podobně.
  Moc by mi pomohlo, kdybys druhou část svého dotazu upřesnil, případně uvedl nějaký konkrétní příklad toho, jak a v čem by ses o sebe chtěl starat.

  Obecně lze říci, že v období dospívání se člověk teprve učí „starat se o sebe“. Nikdo po Tobě nemůže chtít, abys za sebe ze dne na den převzal veškerou odpovědnost. Rodiče by Tě neměli nutit k něčemu, co je nad Tvoje možnosti a síly, zároveň by však za Tebe neměli dělat úplně všechno (hlavně to, co už dovedeš sám), protože jinak by ses nemohl postupně osamostatnit.
  Jedná se o dlouhý, mnoho let trvající proces, který se skládá z celé řady jednotlivých kroků. Na počátku procesu osamostatňování je malé dítě, které je zcela a ve všem odkázáno na pomoc a péči ostatních, na jeho konci je pak svobodný a nezávislý dospělý člověk, který se o sebe dovede postarat sám.

  Moje tělo

  Ahoj jsem holka, za pár dní mi je 13 a také už mam termín třináctileté prohlídky .. Hrozně se bojím , nechci aby tam se mnou byl kdokoliv jiný krom doktorky a sestřičky, mamce se to ale bojím říct nechci aby to znělo jako kdybych jí neměla ráda nebo tak. Chtěla bych tedy vědět kdo tam už byl a co přesně dělají , nechci si kalhotky sundávat až ke kotníkům (co mám dělat když mám hrozně vytáhlé pysky?) a nechci aby mi někdo hmatal na prsa , stydím se tam mluvit o menstruaci a popřípadě o čem by jsme se tam bavili .. chápu že ty doktorky jsou ženský jako já ale nejsem takový typ člověka kterýmu nevadí se o tom bavit..😕👀

  Ahoj,
  zkus mamině vysvětlit, proč si přeješ jít na prohlídku sama, zdůrazni, že ji máš ráda a pomoz jí, aby pochopila tvé důvody.
  Myslím, že na třináctileté prohlídce se kalhotky sundávat nemusí, to se většinou děje na preventivní prohlídce u gynekologa. Stejně tak kontrola prsu se většinou provádí až u gynekologa. Paní doktorka se možná zeptá, jestli už menstruuješ, jestli je menstruace pravidelná a tak, ale na to stačí jednoslovného odpovědi, nemusíš o tom povídat sáhodlouze.
  Máš pravdu, že doktorka i sestřička jsou ženské jako ty, nebudou o prohlídce nikomu vyprávět. Je důležité, aby zkontrolovali tvůj zdravotní stav a za tu chvilku studu a nepohodlí to opravdu stojí.
  Budu na tebe myslet a držet palce, abys to dobře zvládla! :)
  Péťa

  Moje tělo

  Ahoj poradno,
  Dnes jsem zjistil že mám levé rameno níž než pravé (nevím jak se tomu říká)
  A zajímalo by mě jestli se to dá nějakým cvičením spravit.
  Předem děkuji za odpověď.

  kluk, 12 let, 2. října 2021

  Ahoj,
  rameno může vypadat níž z různých důvodů. Bylo by fajn, kdyby se ti na to podíval praktický lékař případně jiný odborník, který ti doporučí, jak cvičením držení těla zase srovnat. :)
  Měj se krásně,
  Péťa

  Moje tělo

  Dobrý den já bych se chtěla zeptat co mám dělat protože nedávno jsem se dozvěděla že klukům se nelíbím jako taková ale spíše s té jiné stránky zezadu nebo on hlavy níže. Co mám dělat? Děkuji

  holka, 13 let, 27. září 2021

  Ahoj,
  na druhých se nám mohou líbit různé věci, někomu se líbí štíhlá postava, někomu modré oči, někomu krátké vlasy. Stejně tak každý kluk na tobě uvidí něco jiného, co se mu bude líbit. Proto je lepší soustředit se na to, aby ses líbila hlavně sama sobě, protože všem klukům na světě se nezavděčíš. Snaž se o to, aby ses ve svém těle cítila dobře.
  Měj se krásně,
  Péťa

  Moje tělo

  Dobrý den, už si nevím rady a proto jsem tady. Mám poslední rok trochu zvětšený podbřišek narozdíl od zbytku těla. Byla jsem s tím u lékaře ale není to nadbytečným tukem. Mám 40 kg 160 cm a 12 let, tím pádem je moje váha poměrně normální, ne-li menší, než by měla být. Jím zdravě, mám dostatečný příjem tekutin a pravidelně sportuji. Lékař říkal, že se máme s tím obrátit na odborníka, ale že to není nic vážného. Mě to ale trápí. Nedá se s tím něco dělat? Čím to je?
  Moc a moc děkuju za odpověď, Zuzanka

  holka, 12, 17. září 2021

  Ahoj,
  je skvělé, že žiješ zdravě! Pokud ti lékař doporučil obrátit se s podbřiškem na odborníka, poslechni jeho radu. Odborník ti pomůže se zjištěním příčiny a případně dá radu, co s tím dělat.
  Držím palce, ať se to brzy vyřeší,
  Péťa

  Moje tělo

  Proteiny

  Ahoj poradno chci se zeptat mohu jíst Protein když jsem díte chtěl bych zhubnout. Děkuji Fanda

  Fanda, 12 let, 16. září 2021

  Ahoj Fando, je správné, že se zajímáš o to, jak zdravě jíst. Ale přes internet není ideální ohledně takových věcí radit. Prober to nejlépe s rodiči, případně s doktorem nebo nutričním specialistou (každá škola by měla mít např. výchovného poradce, který tě nasměruje na specialistu, pokud bys chtěl). Píšeš totiž, že bys chtěl zhubnout, a to je otázka nejen stravy, ale celkového životního stylu. A také psychiky. Dost často chtějí hubnout lidé, kteří ve skutečnosti hubnout nepotřebují. Nebo se lidé, kteří hubnout potřebují, snaží hubnout nevhodným způsobem (třeba příliš rychle) a není to zdravé.
  Obecně každopádně platí, že „protein“ je jiný název pro bílkovinu, a bílkoviny samozřejmě děti jíst mohou (zdrojem bílkovin jsou vejce, maso, sýr, tvaroh, ale třeba také luštěniny).
  Možná ale slovem „Protein“ myslíš nějaké proteinové doplňky, a pak bych spíš řekl, že proteinové doplňky do jídelníčku dětí nepatří, pokud to přímo nedoporučí lékař nebo výživový poradce. Jsou samozřejmě děti, které sportují na vrcholové úrovni a mají tomu přizpůsobený jídelníček, ale to jsme zase u toho, že jim radí specialista.
  Já specialista na výživu nejsem, ale vím, že pestrá strava v klidu pokryje jakékoli potřeby bílkovin, které děti (nejen tvého věku) mají. Určitě znáš klasické poučky ohledně zdravé pestré stravy: jíst hodně zeleniny, hodně čerstvých pokrmů, hodně luštěnin (jako dítě jsem neměl čočku rád, teď je čočkový salát můj oblíbený), omezit dezerty a sladkosti, omezit fast-foodové jídlo. Nějaké proteinové doplňky bych ve tvém věku buď vůbec vynechal, nebo řešil se specialistou.