Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Alík radí dětem

  Na otázky odpovídají

  pracovníci Modré linky, psycholožky BáraV a Péťa, poradenské centrum Locika, MUDr. Jiří Staněk, MVDr. Přemysl Rabas, vědecký novinář Pragmatik, Škola Vitae, bojovníci proti kouření z projektu Nekuřátka a správci. Občas odpovídá i sám Alík.

  Dotazy mohou pokládat pouze děti mladší 15 let.

  Moje tělo

  Nelíbí se mi moje zuby

  Ahoj jsem holka a je mi 12 let no tak trochu Toužim po lásce s klukem, problem je v tom ze nemam hezke zuby a myslim si ze to kluci nenavidi a hnusi se jim to kdyz ma holka krive zuby vuli toho se za sebe stydim rovnatka mam ale jen vyndavaci nevim kdy dostanu na pevno. Navic mam v předním zubu mi jakdyby chybí mini kousicek zubu nevim proc ale myslim si ze kluci me vuli mých zubu nemaji radi :( a nevim jestli existuje kluk kterému nevadi krive zuby..

  holka, 12 let, 19. února 2021

  Ahoj z Modré linky,

  díky za důvěru, se kterou se nám svěřuješ. Píšeš o tom, že se Ti nelíbí Tvé zuby. Myslíš, že jsou křivé a nelíbí se klukům. Toužíš po vztahu a přijde Ti, že to je jeden z důvodů, proč to nejde. Ptáš se nás, jestli existuje kluk, kterému nevadí křivé zuby.

  Z Tvé zprávy mi zní, že to je něco, co Tě opravdu trápí. Je dobře, že ses nebála o tom napsat. To, jak porostou zuby je geneticky dané a bývá delší proces k tomu, aby byly zuby vylepšené podle Tvých představ. Psala jsi, že nosíš rovnátka a nevíš, kdy Ti dají napevno. To mi zní jako ideální pokračování k tomu, abys byla se svými zuby spokojená. Bude to trvat delší dobu, bývá těžké vydržet, ale cesta rozhodně existuje, to je hlavní. Zubaři Ti dokážou zuby nejen vyrovnat, ale třeba i doplnit kousek, který Ti v zubu chybí. Dnes je úplně běžné, že spousta Tvých vrstevníků mívá na čas rovnátka. Zkus si schválně vybavit, kdo z Tvého okolí je nosí. Podobné problémy má hodně lidí. Cenné je to, že s tím jde opravdu něco dělat. Říkám si, že to, co vnímáme jako svou nedokonalost vidíme mnohdy o hodně silněji, než to u nás vidí druzí. Možná už jsi to slyšela víckrát, ale chtěla bych Tě podpořit v tom, že ani kamarádství, ani partnerství nemá základy v tom, jestli oba mají krásné zuby. Určitě hraje fyzický vzhled roli, ale později jsou důležitější věci, na kterých záleží. Proto si myslím, že kluk, kterému nevadí křivé zuby rozhodně existuje.

  Do doby, než budeš mít zuby takové jaké chceš, si ale zasloužíš dělat všechny věci tak, jak by sis přála. Chci Tě podpořit, aby ses zkusila neomezovat a mít na paměti, že se nemáš za co stydět. Říkám si, že by mohlo být úlevné o tom všem s někým mluvit. Ať už to budou rodiče, kteří Tě můžou vyslechnout a domluvit se zubním další plán Tvé léčby, abys měla jistotu. Možná máš dobrou kamarádku, se kterou se dá dobře popovídat, uslyšíš její názor a třeba Ti pomůže i překonat obavy, které kolem toho máš.

  Radostné dny přeje
  Modrá linka

  Moje tělo

  Chuť masturbovat

  Ahoj všichni, mám takový problém že když si pustím film kde je 18+ scéna tak mám chuť na vy víte co je mi 12 a už masturbuji ale prostě už mě to štve můžete mi poradit jak se té chuti zbavit? 🙏 Předem děkuji za odpověď...

  holka, 12 let, 19. února 2021

  Ahoj z Modré linky,

  díky za důvěru, se kterou nám píšeš, ne všichni umí o intimních věcech tak otevřeně mluvit/psát. Píšeš nám o tom, že když vidíš scénu, která je pro Tebe erotická, tak máš chuť masturbovat. Ptáš se nás, jak se té chuti zbavit, protože Ti to už vadí.
  Je to něco, o čem se málo mluví, tak Ti to možná přijde zvláštní, anebo chceš tu chuť zahnat. Pravdou je, že v Tvém věku je naprosto přirozené a normální, že míváš takové myšlenky a chutě. Ovlivňuje to vývoj hormonálních změn, které jsou teď u Tebe v plném proudu. Nemusíš se za tyto chutě stydět. Na druhou stranu rozumím, že když je té chuti moc, může to být až nechtěné a rušivé. Psala jsi, že už máš s masturbováním zkušenosti. Napadá mě, že pokud bys to chtěla mít víc ve svých rukou, tak můžeš zkusit zapřemýšlet u čeho konkrétně ještě touha vzniká (např. filmy nad 18 let atd.) a cíleně se v těchto věcech omezovat. Zároveň není nejmenší důvod, abys ztratila chuť k masturbaci úplně, ale tímto bys sis sama mohla regulovat množství a pak masturbovat jen, když to opravdu budeš chtít a užiješ si to.

  Možná máš v okolí nějakou blízkou kamarádku, se kterou by sis o tom dokázala promluvit a zjistit, jak to má ona. Bývá úlevné nebýt na to sama, i když je to „soukromá věc“. Jsme tu pro Tebe i na Modré lince (https://www.modralinka.cz/), anebo non-stop na Lince bezpečí (https://www.linkabezpeci.cz/).

  Dny podle Tvých představ přeje
  Modrá linka

  Moje tělo

  Ahoj Alíku a spol.
  rád bych se dozvěděl, co se stane, když mně bude 13, co se stane s mým tělem atd.
  Předem díky za odpověď.

  Martin, 12 let, 4. února 2021

  Ahoj Martine,
  to je tak hodně obecná otázka, že ti na ni odpovím odkazem: Puberta.info.

  Přestože většina pozemských živočichů je naladěná na nějaký roční cyklus (zejména na roční období), myslím, že lidské tělo okamžik narozenin nijak neuznává. Zkrátka jeden den ti bude skoro-13 a další den ti bude přesně 13… a budeš se tehdy stejně cítit jen o jeden den starší než včera, narozeniny nemají žádný biologický projev. Ani sfouknutí svíček na dortu (nebo dokonce z dortu) u zdravého jedince nezanechává žádné následky.

  Tvé tělo se pochopitelně postupně nějak vyvíjí, ale neexistuje přesný harmonogram pro to, co se kdy stane. Příroda nejede podle tabulkových předpisů, vesměs všechny procesy mají širší rozmezí, kdy můžou nastat. I ten nejlépe vystudovaný odborník by o tobě potřeboval vědět mnohem víc informací, aby mohl upřesnit, co všechno se s velkou pravděpodobností (nikoliv s jistotou) stane během roku, kdy ti bude 13 let. Nejspolehlivější data by odhalil nejspíš genetický rozbor tebe a tvých předků. Bez rozboru můžu jen říct, že je nezanedbatelná šance, že se s tvým tělem stanou podobné věci, jako se staly tvému otci a/nebo dědovi ve stejném věku, plus/mínus pár měsíců až let.

  Alík

  Moje tělo

  Vysušení pokožky

  Dobrý den, mám problém a potřeboval bych Vaši radu. Posledních pár týdnů se mi začaly na obličeji dělat takové šupiny a suchá kůže, na některých místech i trošku rudne. Zkrátka je to hrozně vidět a chtěl bych se zeptat jestli je nějaký vhodný krém na obličej nebo na nějakou suchou, zrudlou problémovou kůži.
  Děkuji Vám za odpověď

  kluk, 14 let, 10. ledna 2021

  Ahoj Kluku,

  Vysoušení pokožky může být způsobeno různými kožními onemocněními, avšak v období dospívání k němu může docházet také v důsledku hormonální nerovnováhy (u většiny dospívajících je kůže vlivem běžných hormonálních změn naopak spíše mastná). V neposlední řadě by se mohlo jednat také o alergickou reakci nebo o projev autoimunitní poruchy (čemuž by nasvědčovala tvorba šupinek). Zarudnutí může být projevem lokální zánětlivé reakce v místech, kde vysušení již způsobilo narušení struktury pokožky. Příčin tvých obtíží s kůží tedy může být celá řada.

  Nejprve můžeš vyzkoušet zvlhčování pokožky pomocí panthenolové masti či krému (např. Panthenol nebo Bepanthen). Mast či krém se nanáší na umytou a osušenou pokožku dvakrát až třikrát denně. Pokud by však nedošlo ke zlepšení stavu ani po týdnu takovéhoto ošetřování pokožky, doporučoval bych navštívit kožního lékaře – dermatologa.

  Moje tělo

  Nahota - třináctiletá prohlídka

  Ahoj, mám dotaz ohledně třináctileté prohlídky. Bude mi hrozně trapně, když tam se mnou půjde jeden z rodičů, hlavně táta. Táta už mi do koupelny, když se sprchuji nechodí. Ale většinou se mnou musí k doktorům on. Mohl by třeba počkat venku? Nebo musím se na prohlédce vůbec svlékat. Jen se spodním prádlem bych to asi nějak přežila. Ale bude mi trapně i když bych tam byla nahá před doktorkou a sestřičkou.

  holka, 12 let, 10. prosince 2020

  Ahoj,

  chápu, že už Ti nemusí být příjemná představa, že by Tě táta měl vidět nahou – to je přirozené, mnoho dívek Tvého věku to má podobně. Stejně tak je normální, že se stydíš i před sestřičkou a doktorkou a přemýšlíš, jak to na třináctileté prohlídce bude vypadat. Řekla bych, že se lékaři mezi sebou mohou trochu lišit v tom, jestli požadují, aby se pacienti svlékli úplně anebo ne. Myslím si, že většinou si dívky mohou nechat alespoň kalhotky. Z mého pohledu je v pořádku, když se s tátou domluvíš, jestli by na tuhle část prohlídky nepočkal venku. Pro doktory i sestřičky je běžné vídat nahé lidi a pravděpodobně jsou také zvyklí i na to, že se před nimi pacienti mohou stydět. Můžeš jim o tom klidně povědět a domluvit se s nimi, jak by to šlo vymyslet, aby Ti v té situaci nebylo tak nepříjemně. Můžeš to celé probrat třeba s mamkou nebo kamarádkou.

  Zdraví

  Modrá linka

  Moje tělo

  Nechci jíst maso

  Dobrý den,
  již několik měsíců zpět jsem se začla zajímt o to, co jím. Největší problém mi ale dělá maso. Nedokážu sníst maso, aniž by mě nenapadlo, jak se to maso dostalo na talíř. Nedokážu sníst něco, co před nějakou dobou ještě žilo. Takže bych chtěla být vegetarián. mluvila jsem o tom s rodiči, ti mi ale řekli, že jsem ve vývinu, a že maso potřebuji. Hledala jsem pomoc u babičky s dědou, kteří mě vždy podpoří, bohužel tentokrát byli také proti vegetariánství. Že prý lidé jsou masožravci a maso potřebují. Snažím se maso hodně omezovat, ale rodiče mě přesto „nutí“ maso jíst.

  Jak mám tedy rodiče přesvědčit? A je maso opravdu tak důležité jak říkají, nebo lze nějak nahradit?

  holka, 13 let, 9. prosince 2020

  Ahoj,

  kladeš nám náročnou otázku. Sama znám dost lékařů a výživových poradců, kteří se v odpovědi na Tvou otázku neshodnou. Jsou mezi nimi tací, kteří tvrdí, že děti a dospívající potřebují ke svému vývoji, jak tělesnému, tak psychickému, maso, ostatní jim oponují s tím, že maso lze nahradit luštěninami, sýry a dalšími potravinami či doplňky stravy.
  Chci Tě ocenit, že se zajímáš o to, co máš na talíři, to je skvělé, Tvůj zájem podporuje zdravou životosprávu. Dokonce se říká, jsi to, co jíš. Můžeš se podívat na zdravý talíř Margit Slimákové, jedné výživové poradkyně, můžeš si třeba nechat posílat její články. Rozhodně se dál zajímej o to, co máš na talíři.
  Vnímám, že je pro Tebe opravdu těžké maso jíst. Přemýšlím, jestli by rodiče po Tobě chtěli, abys jedla maso i přesto, kdyby věděli, jak moc Tě to skutečně trápí. Věřím, že pro Tebe chtějí jen to nejlepší, opravdu si myslí, že maso potřebuješ. Možná by stálo za to zkusit navrhnout, že byste Tvůj jídelníček probrali spolu s nějakou výživovou poradkyní nebo lékařkou. Pokud rodiče pochopí, že to bereš vážně a že chceš být zdravá a dobře růst – jen ideálně bez toho masa, tak možná budou otevřeni kompromisu. Případně můžeš též navrhnout, abyste alespoň kupovali maso z menších farem a nepodporovali tím velkochovy. Další variantou je třeba jíst více ryb. Nebo se Ti třeba podaří s rodiči domluvit, abyste do jídelníčku zařadili alespoň více bezmasých jídel (často se říká, že stačí maso 2x týdně).
  Jelikož je Ti ještě třináct a rodiče mají za Tebe zodpovědnost, tak i v tomto za Tebe částečně rozhodují. To však neznamená, že na to, co jíš, nemůžeš mít vliv a určitě by ses neměla zajímat o to, co jíš. Potom, až budeš plnoletá, si svůj jídelníček budeš moct sestavovat sama. I potom je však dobré si uhlídat, že máš vše potřebné vitamíny (např. B12), mastné kyseliny a minerály (např. železo). Je super se dále vzdělávat, pracovat s kvalitními zdroji informací.

  Přejeme Ti hodně úspěchu v komunikaci s rodinou.
  Modrá linka

  Moje tělo

  Strach z prohlídky ve 13 letech

  Zdravím, už zase další dotaz, jenže nevim kde jinde se psát. Kamarádi mi asi těžko pomohou a za rodinou s tím moc chodit nechci. Dnes jsem totiž měla narozeniny, což znamená že mi je 13. Proto brzy půjdu na 13 letou prohlidku. Myslím ze to je asi 14. Prosince. Jenže já mám strašný strach. (jen taková dodatečná zpráva, promiň pokud si můj kámoš z reality a vidíš že sem píšu dotazy, prosím nesměj se mi ani nic podobneho) nevím proč ale mám strašný strach z doktorů a zubařů. Však mi pomáhají, proč se nich tak bojím. To že tam půjdu jsem se dozvěděla predevčírem a od ty doby se strašně stresuju. Dnes o hodině němčiny se mi strachem klepala ruka protože jsem furt myslela na tu prohlídku. Prostě tam nechci, ať mi doktorka řekne cokoliv, máma mi to bude doma vyčítať. Ať už je to váha nebo že hůř vidím na dalku. Taky když se zaměřím na můj předchozí dotaz, budou se mě na menstruaci ptát. Já tam začnu brečet, já to tam prostě nezvládnu. Navíc jsem ji furt znovu nedostala. Taky tam má být nějaký očkování, ale to prý není povinný. To mě tolik nedesi. Potrebuju nějaký uklidnění. Jakmile si přes den vzpomenu že jsem šťastná, vybaví se mi ta prohlídka a hase mám strach. Vím že až se vrátím, tak minimálně tyden z toho nebudu moct spát protože to bylo moc trapný. Když mi to mamka, o ty prohlídce řekla, tak jsem málem začala brečet. Jak se mám zbavit tohoto hrozného strachu? Je vůbec normální se tak často všeho bát? Já sice vypadám jak flegmatik co se o nic nezajímá a všechno je mu úplně ukradený ale v realitě mě každá špatná znamka a věc strašně moc bolí. Jenže já jsem prostě líný prase co se učit jit nechce. Oh pardon, mením téma. Když to shrnu, prostě bych chtěla vědět co všechno se na tý prohlídce dělá, jak se toho přestat tak strašně moc bát a jak zabránit mámě aby mi vyčítala každou jednu negativní věc co mi tam řeknou. S nikým jiným kromě mamky na tu prohlídku jít nechci. To už radši sama, stejně od mamy zadný uklidnění nebo alespoň větu že to bude dobrý nedostanu. Vážně mě štve že mám strach z těchto věcí. Je to otravný a krade mi to spoustu zábavy co bych během dne mohla mít. Omlouvám se že to je druhý dotaz za tento týden a že je to tak dlouhý, snad nějak neplýtcám časem, ale doopravdy jsem z toho fakt špatná a nevím co mám dělat.

  holka, 13 let, 3. prosince 2020

  Ahoj,

  určitě Tvému strachu a obavám rozumím, je důležité vědět, že většina z nás, jde-li k lékaři, má nějaké obavy a před sebou lecjaké otazníky.
  Třináctiletá prohlídka je ovšem běžným vyšetřením, které postupně absolvují všichni Tví vrstevníci, je to prostě zaběhnutý řád. Ty sama jej neovlivníš. Jedná se o preventivní prohlídku, kterou by měl čas od času opakovat každý z nás po celý svůj život kvůli svému zdraví. Je důležité se pravidelně potkat se svým lékařem, popsat mu, co nás (ne)trápí, probrat s ním vše nové, absolvovat základní vyšetření, které může odhalit někde něco zanedbaného.

  Také nemá cenu se prohlídkou, která má být až za několik dní, zabývat celé dny dopředu, její průběh tím stejně neovlivníš a skutečnost pak bývá stejně jiná, než jak si ji představuješ. Můžeš zkusit nenechat takové představy rozběhnout a vždy když se objeví, zkusit hned zaměstnat svou mysl něčím jiným, co Tě baví a dělá Ti radost. Zároveň, za projevy svého těla se na prohlídce nemusíš stydět, podobné věci v životě prožívá každý a lékaři je velmi dobře znají a setkávají se s nimi denně. Za to, že třeba hůř vidíš do dálky nemůžeš, není to Tvá vina a něco, co bys mohla sama ovlivnit. A co se týká váhy, ta souvisí s tím, jak je u vás doma vedena životospráva, jak se stravujete, hýbete, jaký je doma zavedený režim a to také nezáleží pouze na Tobě.

  Strach může být někdy dobrý rádce, abychom si dali na něco pozor, ale neměl by přerůstat v něco, co Tě ochromuje v běžném životě a znemožňuje Ti vykonávat běžné věci, znemožňuje Ti být tady a teď. Takto na dálku po internetu nelze popsat všechny metody, kterých je spousta, které by měly Tvůj strach zmenšit. Počínaje vědomým dýcháním, přes jógu, meditace, relaxace, apod.

  Máš strach z reakce mamky, proto by bylo asi fajn, kdyby sis s ní o tomto strachu otevřeně promluvila ještě před prohlídkou (nebo pokud je to pro Tebe těžké, ukázala jí třeba svůj dotaz s naší odpovědí). Mamka by Ti taky například mohla pomoci vybrat na internetu cvičení, které by Ti mohlo pomoci Tvůj strach lépe zvládat.

  Přejeme Ti, aby prohlídka dopadla pro Tebe dobře.
  Modrá linka

  Moje tělo

  Jde se předávkovat antidepresivy?

  Mám dotaz, čistě ze zajímavosti. Může se člověk předávkovat antidepresivy tak, že by na to i umřel? Nebo je pravděpodobnější, že by přežil, ale měl by z toho doživotní následky? Myslím to tak, že by si těch antidepresiv vzal fakt hodně, třeba 1000 mg.
  Vím, že je to divný dotaz, ale fakt mě to zajímá 😂

  Člověk, 6. prosince 2020

  Ahoj člověče,
  odpovím trošku obecněji: Řekl bych, že předávkovat se jde čímkoliv.

  Lidské tělo není netečný kus skály, ale nepřetržitě nějak reaguje s okolním prostředím, opotřebovává se a průběžně nahrazuje porouchané součásti novými. Každý den ti v těle zemřou miliardy buněk a zrodí se nové. Tento koloběh vyžaduje pravidelný přísun materiálu – vzduchu, vody, jídla. Proces nepřetržitého obnovování nefunguje úplně dokonale, bere si skoro cokoliv, co mu dáš (vyjma látek, které nedovede chemicky rozložit, a věcí, na které má vypěstovanou imunitu díky milionům let pokusů a omylů).

  Takže přebytek i nedostatek čehokoliv se na těle nějak podepíše. Hodně velký přebytek a hodně velký nedostatek může zabít. V případě léků (úzce izolovaných chemických látek), které nejsou přímo jídlo, ale jsou vyloženě navržené k nápravě nějaké existující nerovhováhy, bývá snazší množství nebezpečně přepísknout. Proto u nich hrozí předávkování víc než třeba při jedení melounů (ale kdyby někdo jedl melouny trvale a dlouhodobě, tak se skoro určitě také umelounuje k smrti). 8=

  Tvým prapředkům se určitě nestávalo, že by v přírodě narazili na keřík antidepresovník, jehož snědená úroda by část z nich zabila a část přiotrávila, chybí tady jakási morbidní evoluční zkušenost. Tvé tělo tedy není nijak od přírody připravené na opravdu velkou nálož antidepresiv. S nějakým menším nadbytkem si nejspíš poradí – tradiční obranné zbraně jsou zvracení, průjem, zvýšená teplota, bezvědomí (aby se zarazila další konzumace). S větším nadbytkem už to může být pochopitelně horší.

  Je to tedy otázka množství. Nevím, jestli jeden gram antidepresiv je jen až moc, nebo už přespříliš moc… nejsem lékař.

  Nejsem ani kriminalista, ale přijde mi, že tohle je skoro spíš otázka z branže „jak spáchat vraždu:-c … proč tě to tak zajímá? Nemám zájem dávat návod k ublížení na zdraví. Přestože už jsem vlastně naznačil, že můžeš oběť nenápadně otrávit tunami melounů. :-)

  Alík

  P. S.: Uf, z navazujícího dotazu další den nemám vůbec dobrý pocit. :-c

  Moje tělo

  Je to v pořádku (váha, bledost)?

  Dobrý den , můj dotaz je takový měřím 154 cmm vážím kolem 30kg.
  Je má váha v pořádku? Jím zdravě a normálně jak mám spíš jím až moc , a je také v pořádku že jsem velmi bledá i když jsem na sluníčku dost často?

  holka, za měsíc 11 let, 7. října 2020

  Ahoj z Modré linky,

  ptáš se, zda je v pořádku Tvoje váha a bledost. Co se týká Tvé váhy, Tvé BMI (základní orientační ukazatel) je docela nízké, měla bys pravděpodobně vážit více. Nakolik to je či není v pořádku, na to Ti však takto po internetu odpovědět nedokážeme, každý člověk je jiný a navíc nejsme lékaři. Máš-li tedy nějaké pochybnosti, nebo se dokonce necítíš úplně dobře, bylo by dobré, abyste se spolu s rodiči obrátili na Tvou obvodní lékařku a vše konzultovali s ní.

  Bezstarostný podzim Ti přeje
  Modrá linka

  Moje tělo

  Dásně

  Ahoj Aliku a spol,

  Nevím jak začít. Mám prostě tenké dásně, ze přední strany mám vidět kořeny předních zubů, jak dole tak nahoře. Nikde jsem nenašel odpověď, tak se ptám tady. K zubaři jdu až za měsíc, ale nechce se mi čekat do té doby, než se ho budu moct zeptat. Nikdy mi k tomu nic neřekl, jenže to vypadá blbě a bojím se, že přijdu o zuby, nebo něco podobného. Je to v pořádku, nebo se mám bát? Díky.

  kluk, 13 let, 12. října 2020

  Milý kluku,

  Obavy ze ztráty chrupu v tomto případě nejsou namístě. To, co pod dásněmi "prosvítá", nejsou kořeny zubů, ale tzv. alveolární kost, ve které jsou umístěna zubní lůžka. Samotná dáseň je poměrně tenká vrstva měkké tkáně, jejímž účelem je pokrývat příslušné kosti. Je naprosto normální, že výběžky alveolární kosti se přes dáseň zřetelně rýsují.

  Problém by nastal pouze v případě zánětlivého procesu známého pod označením paradontóza, při němž dochází nejprve k ústupu dásně a obnažení zubních krčků, následně i k ústupu samotné alveolární kosti. Projevem zánětlivého onemocnění by bylo zarudnutí, otok, bolest, někdy i krvácení. O žádném z těchto příznaků se však v dotazu nezmiňuješ, a tudíž předpokládám, že jimi netrpíš.

  Moje tělo

  Proteiny

  Dobrý den mám otázku. Může 12 leté kluk používat proteiny? Je to dobrý pro jeho tělo?

  kluk, 13 let, 22. září 2020

  Ahoj kluku,

  Doplňky stravy v podobě proteinových směsí příliš nedoporučuji. Obsahují mnohem větší množství bílkovin, než kolik jich lidské tělo potřebuje, navíc cílovou skupinu představují dospělí lidé, nikoli dospívající. I při požití menšího množství těchto doplňků stravy může u dospívajícího jedince snadno dojít k předávkování.

  Užívání proteinových doplňků stravy může způsobit celou řadu zdravotních obtíží, například onemocnění ledvin, odvápňování kostí, snížení imunity a plodnosti, zvýšenou tvorbu akné a další.

  Namísto konzumace proteinových doplňků stravy doporučuji pestrou výživu se zařazením většího množství mléčných výrobků, obilovin a různých druhů ovoce a zeleniny.

  Moje tělo

  Vypadávání vlasů

  Dobrý den po delší době zase píšu, už jsme zvládly přihrát pět kilo:), jenže mě začalo trápit vyhledávání vlasů, vím ze je to zpětný "efekt" toho hubnutí. Chtěla bych se zeptat jestli nevíte co by mi mohlo pomoct, nebo přibližně za jak dlouhou dobu se to vrátí zpátky, četla jsem také o tom pít každé ráno droždí s mlékem. Předem dekuh za odpověď.

  holka, 14 let, 18. září 2020

  Ahoj,

  je moc fajn, že se Ti podařilo přibrat 5 kilo, vnímám, že máš za sebou velký kus práce. Chápu, že si děláš starosti s vypadáváním vlasů, bohužel, takhle na dálku nedokážu určit příčinu a protože nejsem lékař, neumím Ti na to dát ani zaručenou radu. Můžeš se na to zeptat v Anabell (organizaci, kterou jsme Ti doporučili i v minulých odpovědích), je docela možné, že se tam s tímto problémem u klientů setkávají. Mohla by ses také obrátit na některého dermatologa, se kterém byste se mohli domluvit na tom, co by pomohlo přímo Tobě. Myslím si totiž, že léčba vypadávání vlasů může být dost individuální, každému může fungovat trošku něco jiného.

  Držíme palce,

  Modrá linka

  Moje tělo

  Proč se tvoří znaménka

  Ahoj,
  Zajímá mě, proč se lidem tvoří znaménka
  Děkuji za odpověď

  holka, 13 let, 18. srpna 2020

  Ahoj,

  pihy, pigmentové skvrny, i mateřská znaménka jsou malé či větší skvrny kožního barviva melaninu na pokožce. Jejich vznik ovlivňují především geny a slunce, které nutí buňky melanocyty produkovat kožní barvivo, melanin, naši ochranu kůže před ultrafialovým zářením. Pigmentace mohou vzniknout i jako následek spálení kůže, zánětů, antikoncepce, hormonálního onemocnění, věku, a podobně.

  Více by Ti mohl povědět odborník přes mateřská znaménka, dermatolog, tedy kožní lékař.

  Modrá linka

  Moje tělo

  Zbláznil jsem se, nebo jsem v pubertě?

  Ahoj Alíku, jak mohu poznat, že jsem v pubertě? Protože poslední dobou se cítím a také se chovám jinak a mám nějaké emocialní výbuchy nebo co. Někdy jsem naštvaný po chvíli smutný atd., jsem tedy v pubertě? Nebo jsem nějak psychicky narušený? :D

  kluk, 12 let, 9. srpna 2020

  Ahoj,
  puberta není nijak pevně ohraničená přesně změřitelnými příznaky. Ale ano, výkyvy nálad patří mezi běžný jev v tomto období. Častějším a většinou i dřívějším projevem jsou některé fyzické změny. Pravděpodobně jsi tedy naprosto normální kluk.

  Jen v případě, že by ti nerostla rychleji varlata, tak bys byl možná blázen. :->

  Alík

  Moje tělo

  Křupnutí v čelisti

  Ahoj Alíku a spol. Mám takový poroblémový dotaz.
  Už dlouhou dobu mi občas křupne v čelisti, nebo se snažím otevřít pusu, tak to nejde a bolí to, tak se chci zeptat, jestli je to normální, jestli to třeba po nějaké době přestane, nebo jestli to mám někomu říct. Předem děkuju za odpověď.

  holka, 13 let, 10. srpna 2020

  Ahoj,
  občasné křupnutí v čelisti není normální, ale není ani zase tak moc vzácné, jak by se zdálo. Může mít několik různých příčin, z nichž některé jsou neškodné, ale jiné můžou způsobovat postupné zhoršování. Měla bys to určitě říct lékaři, konkrétně svému zubařovi – ten posoudí, jestli to je nutné nějak odborně řešit, nebo jestli se to srovná samo.

  Alík


  Prosba od Alíka

  Podpořte prosím
  Modrou linku!