Poradna: Alík radí dětem

Na otázky odpovídají

pracovníci linky důvěry Modrá linka, Alíkova kamarádka BáraV, odborníci na boj proti kouření z projektu Nekuřátka a správci. Občas odpovídá i sám Alík.

Dotazy smí pokládat čtenáři mladší 15 let.

Moje tělo

Ahoj Alíku,
Je nějaký způsob jak zrychlit růst obočí ? Obočí žádné nemám je světlé, a proto chodím ke kosmetičce, aby mi ho aspoň nabarvila. Ale nabarvení od kosmetičky vydrží okolo jednoho měsíce, a potom si ho musím malovat sama (a malovat sama obočí každý den mě nebaví). Vůbec nevím co bych měla zkusit, aby mi obočí aspoň trochu zhoustlo.
Předem děkuji za odpověď.

holka, 14 let, 27. října 2017

Ahoj,
bohužel se obávám, že prostředek pro zrychlení růstu obočí nebo jeho zhoustnutí, neexistuje. Rychlost a hustota obočí je dána geneticky a nelze ji změnit. Každý chloupek obočí vyrůstá z jedné vlasové cibulky a jejich počet je daný a nedá se ním nic dělat. Jedinou možností je skutečně barvení, případně dokreslování, obočí.
Měj se hezky!
Bára

Moje tělo

Ahoj, je to absurdní, ale trápí mě to , čistila jsem si ucho nejdřív prstem pak tou vatovou tyčinkou a všimla jsem si že je na ní trochu krve, asi 2 kapky. Pak už dobrý, ale bolí mě to. Prosím vás, můžu ohluchnout? Zatím slyším dobře. A z čeho všechno bych mohla ohluchnout? Třeba kdybych si to ucho vypláchla vodu? Děkuju

holka, 13 let, 9. září 2017

Ahoj holko,

Čištění uší pomocí vatové tyčinky rozhodně nedoporučuji. Mechanickým čištěním totiž mnohdy dochází naopak k zatlačování ušního mazu do hlubší části zvukovodu, kde dochází k jeho vysychání a tvrdnutí. Výsledkem je vznik mazové zátky (cerumen obturans), pro jejíž odstranění je nutné navštívit ušního lékaře. Naproti tomu vyplachování vodou je neškodné, avšak pouze pokud výplach není příliš razantní.

Zvukovod má určité „samočisticí“ schopnosti. Ušní maz se postupně uvolňuje směrem k vnějším okrajům zvukovodu, odkud jej lze snadno odstranit při běžném koupání či sprchování. Naproti tomu zavádění cizích předmětů do zvukovodu může způsobit kromě poranění i výše popsané obtíže.

Při bolestech ucha či nadměrné produkci ušního mazu doporučuji navštívit ušního lékaře (otorhinolaryngologickou ambulanci neboli ORL).

Moje tělo

Ahoj Alíku :-) Jsem v 7.třídě a je mi 13 let , a jsem už od 6.třídy nejmenší ze třídy, a děcka mě pořád říkají a zesměšňují před třídou : Jéééé Eliška je nejmenší ze třídy, Eliška je malá !! Mám toho už po krk. Měřím 141 cm a vážím 40 kg. Můžete mi říci čím to je? Proč sem malá ?? Prosím Prosím odepište !!

Dívka, 13 let, 9. září 2017

Ahoj Dívko,

Každý člověk je důležitý a jeho hodnota rozhodně není přímo úměrná tělesné výšce. Pokud si to tvoji spolužáci neuvědomují a posmívají se ti kvůli něčemu, co sama nemůžeš ovlivnit, je chyba na jejich straně. Posmívat se někomu, jehož tělesná výška nedosahuje průměru pro daný věk, je hloupé a nesmyslné. Morální převaha je tedy na tvojí straně. Důležité je, abys názory ostatních nepřijala za své a nepřestala si sama sebe vážit a mít sama sebe ráda jen proto, že jsi třeba o hlavu menší, než většina ostatních dětí ze třídy.

Vzhledem k tvému věku je tvoje současné tělesná výška nejspíše projevem poruchy růstu. Z tohoto důvodu doporučuji provedení endokrinologického vyšetření, které odhalí konkrétní příčinu nebo příčiny růstového zpomalení.
Vyšetření není nijak zvlášť náročné, jeho základem je posouzení dosavadního vývoje tělesné výšky na základě růstové křivky, dále laboratorní vyšetření hormonální hladiny v krvi a rentgen levé (u leváků pravé) ruky. V naprosté většině případů lze poruchy růstu léčit hormonální terapií, konkrétně podáváním růstového hormonu (STH) ve formě injekcí.
Poukaz na vyšetření na endokrinologii vystaví praktický lékař či lékařka.

Moje tělo

Ahoj,
Je mi 14 let a už od svých 11 let měřím pouze 156 cm. Dost mě to znepokojuje, a tak se chci zeptat, zda je možný, že ještě v následujících letech povyrostu.

Předem díky za odpověď.

holka, 14 let, 2. září 2017

Ahoj holko,

Tvoje tělesná výška sice nedosahuje průměrné výšky pro tvůj věk a pohlaví, avšak nemohu posoudit, zda u tebe již došlo k ukončení růstu či nikoli. Především záleží na tom, zda již došlo k uzavření růstových štěrbin dlouhých kostí, což lze posoudit na základě rentgenu levé (u leváků pravé) ruky. Pokud růstové štěrbiny dosud nebyly uzavřeny, lze uvažovat o léčbě růstovým hormonem (STH).
Vzhledem k tomu, že jsi v uplynulých třech letech žádný růst do výšky nezaznamenala, bych doporučoval vyšetření na endokrinologii. Čím dříve bude vyšetření provedeno, tím vyšší je šance na zachycení případné poruchy růstu a její léčbu. Poukaz na vyšetření ti vystaví praktický lékař pro děti a dorost.

Moje tělo

Ahoj, jsem Daniel a rád bych se zeptal jestli neexistuje nějaký sport při kterém se dá více zhubnout než u ostatních ale taky i účině zapojit i svalstvo a třeba ho i posilovat předem děkuji za odpověď.

kluk, 12 let, 28. srpna 2017

Ahoj Danieli,

Nejvhodnějším sportem, který splňuje tvé požadavky a očekávání, je plavání. Při plavání dochází k posilování všech hlavních svalových skupin, je spojeno s poměrně velkým výdejem energie, přitom však nepředstavuje tak vysokou zátěž kloubů, jako například běh nebo posilovací cviky s nářadím.
Doporučuji plavat alespoň dvakrát týdně po dobu jedné hodiny, přičemž délka pobytu ve vodě by neměla překročit 20 minut. Každou hodinu plavání si tedy rozděl na tři části po dvaceti minutách, mezi nimiž zařadíš deseti- až patnáctiminutové přestávky.

Moje tělo

Ahoj.

Občas, teď už i čím dál častěji se mi stává, že se leknu, ale nic mě nevystraší, prostě mnou projede takový ten pocit, když se leknete.. začne to v žaludku a končí to nějak u tepen nebo na hrudníku nevíte co by to mohlo být?

Když jsem byla menší, tak mi zjistili šelest na srdci, ale po čase se to zlepšilo, teď zase pociťuju bolesti u srdce a občas takové zavibrováni, jak kdyby přebuchlo.. souvisí to s tím nějak? Nevíte co by to mohlo být? Nevrací se mi šelest nebo něco?

Předem děkuji.

holka, 13 let, 11. srpna 2017

Ahoj holko,

Srdeční šelesty se v dětství vyskytují poměrně často, zpravidla bývají neškodné a během dospívání většinou vymizí. Avšak bolesti hrudníku, zejména pokud jsou spojeny s pocity úzkosti, mohou být projevem některé z vrozených nebo získaných vad oběhové soustavy. V období dospívání se mohou projevit i takové vady, které v dětství nebyly rozpoznány. Přesnější diagnózu však lze stanovit pouze na základě ultrasonografického vyšetření.
Doporučuji tedy co nejdříve navštívit dětského kardiologa (lze i bez poukazu od praktického lékaře), který provede vyšetření a doporučí režimová opatření (např. omezení fyzické námahy), při jejichž dodržování obtíže ustoupí.

Moje tělo

Mám dotaz, proč se mužům / klukům líbí prsa? Sama je mám docela dost velké ale nic na nich nevidím.

holka, 13 let, 31. srpna 2017

To je zajímavější otázka, než se na první pohled zdá.
Existuje totiž hned několik hypotéz:

1) Na té nejpodvědomější úrovni jim pravděpodobně připomínají zadek. Lidi mají na rozdíl od ostatních primátů docela baculaté hýždě i ženská ňadra, takže se nabízí, že mezi přitažlivostí těchto partií bude nějaká souvislost.
Mimochodem, symbol $> má nejspíš svůj tvar z podobných důvodů.

2) Urostlá prsa signalizují pohlavní zralost a schopnost kojit potomstvo, což na první pohled nabízí lepší šance na přežití rodu, tedy evoluční výhodu. Ale zase ne tak velkou, aby z populace vymizely geny způsobující malá prsa.

3) Nemusí pro to existovat žádný rozumný důvod. Přírodou vypěstovaná přitažlivost občas nepotřebuje žádný praktický užitek – viz třeba peří páva, které připadá pávicím strašně sexy, přestože pávovi jde o krk (poutá na sebe i pozornost predátorů). Prostě ženám rostou prsa, protože se to mužům líbí, a mužům se prsa líbí, protože rostou ženám. Staly se u nějakého prapředka součástí namlouvacích taktik a rituálů a už to jelo...

4) Naše kulturní zvyklosti – tedy to, že bývají prsa většinou zahalená a majitelkou střežená – dělají z téhle části těla zajímavé tajemství, které vyvolává zvědavost a velká očekávání. Běžně kluk během dospívání nemívá k dispozici prsa na hraní, která by mohl tak dobře prozkoumat, jako zkoumá jiné zajímavé kousky těla. :-D

Zajímavé je, že během 19. století byla fixace na ňadra považovaná za úchylku. Nejspíš to však nebylo proto, že by tehdejší muži přemýšleli jinak, spíš se ke své neslušné zálibě nechtěli veřejně přiznávat. Dnes už to takové tabu dávno není. Nutno podotknout, že různým lidem se líbí různé věci, zdaleka neplatí, že by všichni muži nemohli odtrhnout oči z ženského výstřihu.

Informace jsem načerpal z anglické wikipedie, převážně z en.wikipedia.org/wiki/Breast%5ffetishism.

Alík

Moje tělo

Ahoj, mam takovy problém...
Už asi rok si kousu kůžičku okolo nehtu a mam tam hroznee zadery a vzdycky to pali.
Jak jsem tak četla na internetu je to zlozvyk něco jako kousani nehtu. Začalo to kousanim nehtu ale to treba hrozne malinko, no a potom kdyz sem si treba nekde udelala zaderu tak jsem byla lina si je odstrihnout a radsi jsem si ji ukousla no a pot9m jsem to delala furt az jsou z toho takove velke zadery hlavne na palcich. Vzdycky de tema prstama stydim neco ukazat. Už 2×jsem s tim prestala tak na tyden ale pak jsem se treba nudila u televize tak jsem zase zacla hrozne jsem za to na sebe nastvana! Nevíte jak s tim prestat?:(((

holka, 10 let, 7. července 2017

Ahoj,
chápu, že záděry na prstech jsou nepříjemné a že chceš se zlozvykem kousání přestat. Už dvakrát se Ti to na čas povedlo a chceš to zkusit znovu, nevzdáváš se, to je dobře.
Nevím, co Ti v tom pomohlo tenkrát. Kousání nehtů je celkem rozšířený zlozvyk a možná najdeš nějaké tipy třeba i na internetu, co pomohlo ostatním, aby s tím přestali. Obecně může být užitečné více si všímat, ve kterých situacích se návykové chování objevuje. Jak píšeš, může to být z nudy, nervozity, když se nemáš čím jiným zabavit apod. Zkus těmto situacím předcházet, najít si jinou činnost. Třeba k televizi si můžeš jako náhradu vzít např. antistresový míček, který může ruce zabavit, kousání může nahradit i žvýkačka. Zkus v běžném životě více vnímat svoje tělo a to, jak se cítíš, kdy máš nutkání si kousat nehty a co Ti to vlastně přináší. V tu chvíli, kdy si nutkání uvědomíš, zkus cíleně jít dělat něco jiného, u čeho se odreaguješ. Každý malý pokrok je důležitý na cestě k cíli. I když se to občas nedaří tak, jak bychom chtěli a můžeme být sami na sebe někdy naštvaní, i to k tomu patří. Můžeš si také dělat přehled a odpočítávat si dny, kdy se Ti dařilo to překonávat a postupně ten počet zkusit navyšovat. Tím, že ten zlozvyk nebudeš posilovat, časem vymizí a kůže na nehtech se zase obnoví.

Hodně štěstí!
Modrá linka

Moje tělo

Ahoj Alíku,
Mám dotaz; Může se mi dětský doktor dívat na intimní místa? A bylo by divné, kdybych běžela z čekárny u téže doktorky s napřaženou rukou s tím, že mě táhne imaginární kamarádka, četla jsem tu totiž, že někdo tu má hodně imaginárních kamarádů a je to normální. Já tu svou doktorku NENÁVIDÍM pro mě je to splozenec zla. Ty prohlídky jsou jako bych byla sama v opuštěném domě kde došlo k sebevraždě a dívala se tam na horor kruh.
Díky moc!

holka, 12 let, 14. července 2017

Ahoj!

Děkujeme Ti za dotaz.

Co se týká dotazu ohledně útěku z čekárny, je to dost neobvyklé, i když imaginární kamarádi občas do našeho světa patří.

Je mně líto, že nemáš ráda - dokonce píšeš, že nenávidíš tak moc svoji doktorku. Je normální a tedy přirozené, se prohlídek obávat, stydět se nebo se cítit trapně, ale cítit nenávist ke své doktorce není obvyklé. Samozřejmě, nevím, co za tím je a co Ti doktorka udělala, že k ní chováš takovou negativní emoci.

Co se týká Tvé otázky, doktor se nejen může, ale musí dívat i na intimní místa, má-li posoudit, že jste zdrávi a vyvíjíte se normálně. Pochopitelně má na to každý jinou metodu, každý člověk je jiný, takže i každý/á doktor/ka je jiný/á a používá své osvědčené způsoby. Pokud Ti ta Tvá lékařka skutečně nevyhovuje z vážných důvodů, máš právo svého lékaře vyměnit.

Chybu neuděláš, když se doktorky zeptáš na vše, co Tě zajímá a čemu nerozumíš. Je samozřejmě v pořádku, chceš-li vědět, čeho se prohlídka týká. Jedná se přece o Tvé vlastní zdraví a Tvé tělo, je tedy v pořádku zajímat se, co se s Tvým tělem bude dít a proč. Pokud něco není v pořádku, pak by bylo nejlepší svěřit se někomu dospělému, (nejlépe rodičům), aby věděli, co prožíváš a co se s Tebou během prohlídky děje. V případě, že něco není v pořádku, jak by mělo být, měli by rodiče, kteří jsou zodpovědni za Tvé zdraví a život, žádat nápravu. Rozhodně se nenechej odbýt.

Přejeme Ti pohodové léto.

Modrá linka

Moje tělo

Drahý Alíku a jeho kamarádi,
Velmi mě trápí bradavice na nohách i ruce. Začaly se objevovat asi od první-druhé třídy a každý rok se mi vytvoří jedna. Ale až dosud se mi vydařilo všechny vyléčit. Nejstarší bradavice je z roku 2014, nejnovější z minulého týdne, tedy mám již čtyři bradavice.
Už ve chvilce, kdy se mi objevila jsem začala používat vlaštovičník, česnek, všechno možné. Zkoušela jsem i všemožné mastičky z lékáren, ale nepomohlo to. A to jsem je mazala každý den. Zatím pálila jen ta nejstarší nacházející se na patě.
*Nechci je vypalovat, ani vyřezávat* (obojí pod dohledem doktora, samozřejmě), údajně to prý bolí. Ale už mě trápí dlouho a nevím, co s nimi.
Jak říkám, objevovaly se již od roku 2010 a do 2014 jsem je všechny vyléčila. Jen od té doby mě však trápí i přes vytrvalou léčbu a každý den mazaní různým léčivem.
Co mám dělat, abych se jich zbavila?

dívka, 13 let, 21. června 2017

Ahoj,
určitě je potřeba, abys se svým problémem navštívila kožní ambulanci, kde se na bradavice podívají a zjistí, jakého jsou původu a jaká by byla adekvátní léčba. Po internetu není možné zjistit, jaká je jejich příčina, ani proč se objevují opakovaně. Lékař Ti poradí, co můžeš udělat, aby se jejich výskyt zmírnil nebo neopakoval, a také s Tebou probere možnosti léčby. Určitě Tě nikdo nebude nutit k jejich vypalování nebo vyřezávání, pokud Ty sama nebudeš chtít.
Držím Ti palce!
Bára

Moje tělo

Ahoj všichni. Od dnešního rána me hrozně bolí břicho nebo spíš v podbřišku.. Když sedim tak nic nebolí ale jak začnu chodit tak je to nesnesitelná bolest. Když jsme byli včera na trampolíne tak mě tam kamarádka omylem kopla. Minulý měsíc sem měla menstruaci o 12 dní dřív.. Před týdnem tohle měla i moje kamarádka a prej to bylo kvůli menstruaci. Co mám dělat?? Mám říct to říct mámě nebo to mám nechat přejít?

holka, 12 let, 3. června 2017

Ahoj,
pokud Tě břicho stále bolí, je určitě nutné, aby ses svěřila rodičům a společně jste navštívili lékaře, který odhalí příčinu Tvých zdravotních problémů. Samozřejmě je možné, že bolesti v podbřišku mají spojitost s menstruačním cyklem, ale naprosto nutné, aby lékař vyloučil jiné zdravotní komplikace.
Věřím, že Ti bude brzy lépe.
Bára

Moje tělo

Ahoj. Je mi 14 a holky ve škole si povídají o nějakej masturbaci. Jak si tady pročítám ty články tak zjištuju, že snad i 10ti letý holky masturbujou a já snad ani nevim co to je. Můžeš mi poradit jak se masturbuje a neni to nebezpečný? A hlavně se chci zeptat co to je. Ptám se tady je mi totiž trapný se ptát mých kamarádek pro které je to... vím že je to něco jako sex sama se sebou ale netušim jak se to dělá, k čemu to je a tak no... Prosím poradíš mi?

holka, 14 let, 18. května 2017

Ahoj,

zkus si do vyhledavače zadat slovo masturbace a určitě najdeš spoustu stránek na toto téma. My bohužel nejsme poradna, která by svým čtenářům radila, jak na to. Jinak masturbace je v pořádku, poznáváš své tělo, zjišťuješ, co se ti líbí, co ne. Je to taková příprava ne sexuální život. Samozřejmě masturbovat se dá v každém věku.
Přeji pěkné dny. Alíkova kamarádka Bája

Moje tělo

Ahoj Alíku, nejprve bych tě chtěla uvést do problému, který mi není nijak příjemný..
V pondělí (8.5) jsem se při koupeli holila a nejsem si jistá, ale myslím, že ano.. Nevím jak se mi to ani povedlo, ale řízla jsem se v oblastech řitního otvoru. Do hodiny po koupeli se mi v místě poranění udělala boulička. Neřešila jsem to, myslela jsem, že to splaskne. Následující den jsem pátrala po internetu a hledala co to může být.. Nevylučuji hemeroidy a absces...
Den na to jsem se svěřila mamce o problému (že mám boulička u zadku... O problému při holení jsem jí však neřekla..) a ona mi řekla, že to budou nejspíše hemeroidy (nedivila bych se, dopoledne sedím ve škole a odpoledne většinou u počítače nebo u televize..), tak jsem začala brát čípky Preparation H a mazat dubovou kůrou (gel)..
Dnes je neděle a nepociťuji zlepšení. Mám strach...
Popis bouličky: lze stlačit dovnitř, ale po nějaké době se vrátí zpět ven, tmavě růžové barvy, nesvědí ani nepálí... Asi 1-2cm velká.. Je mi nepříjemné chodit, vadí mi to.
Dnes ráno (neděle 14.5) velice tmavý hnědý flek na kalhotkách (nesouvisí to s menstruací!)
Chtěla bych se zeptat, jestli nevíš, co s tím.. Z doktora mám strach, děsí mě ty představy jak mě budou vyšetřovat, četla jsem toho hodně na internetu a bojím se toho. :( Děkuji za brzkou odpověď.

holka, 14 let, 14. května 2017

Ahoj,
bohužel, tě asi nepotěším, protože pokud ještě nedošlo ke zlepšení, budeš se muset svěřit lékaři. To je odborník, který ti může pomoci.
Neboj se, je důležité abys byla v pořádku. Určitě se mamince svěř i s tím, jak se to stalo. Rodiče jsou za tebe zodpovědní.
Držím ti palce! Alíkova kamarádka Bája

Moje tělo

Alíku,
Mám takový problém...
Mám hrozné kruhy pod očima, piji dost spím dost. Když se namaluji není to tak hrozný ale pořád to je vydět. Prosím poraď

holka, 12 let, 12. května 2017

Ahoj,

doporučila bych ti konzultaci s lékařkou. Někdy je to dědičné, podívej se jestli někdo z tvých rodičů či prarodičů také nemá kruhy pod očima. Pokud ano, zkus si s dotyčným /dotyčnou na téma kruhů pod očima popovídat. Třeba ti budou moct předat své zkušenosti. Každopádně lékař by ti měl poradit.
Držím ti palce a přeji pěkné dny. Alíkova kamarádka Bája

Moje tělo

Dobrý den prosím asi před několika měsíci mě bolelo břicho v pravo ale odle ultrazvuku a doktorů to nebylo slepé střevo jen natažený sval. Ted mě to taky bolí a bojím se že to je slepé střevo( na operaci jsem nebyla ) jak se tomu mám vyhnout? Co když budu muset jít na operaci bojím se. Moc Vám děkuji.

holka, 13 let, 9. května 2017

Ahoj,

pokud je bolest stejná jako minule, mohlo by se jednat zase jen o natažený sval, ale posoudit by to měl lékař. Nic nepodceňuj. Tvé zdraví je důležité, proto vše konzultuj s lékaři. Takto na dálku si nikdo netroufne posoudit tvůj zdravotní stav.
Pokud budeš muset na operaci slepého střeva, tak se neboj. Je to častý zákrok.
Hezké a klidné dny ti přeje Alíkova kamarádka Bája


Moje tělo

Ahoj Alíku, potřebuju poradit ohledně zraku. Poslední dobou hůř vidím třeba na tabuli, obzvlášť na tu interaktivní - a to sedím hned ve druhé lavici; nebo na určitou vzdálenost nerozpoznám výraz člověka.
Dneska jsme si jen tak zkoušeli brýle jednoho spolužáka, který má 1,5 dioptrie. Mně to bylo příjemnější než normálně, vidělo se mi lépe a nebolely mě ani oči, jako kamarádku (ta jinak vidí v pohodě).
Chtěla bych zjistit, jaké mám dioptrie já, jde to nějak (myslím kromě lékaře)? Když mamce něco na ten způsob řeknu, buď to ignoruje nebo se zeptá, jestli dokážu přečíst něco (a ukáže na nějaký nápis). To mi problém nedělá, problém mám spíše u 2+ metrů.
Co mám dělat? A jak to mám případně říct mamce?
Předem děkuji.
Dívka 14,5 let

Anežka, 26. dubna 2017

Ahoj,
pokud máš pocit, že špatně vidíš, rozhodně bys měla očního lékaře navštívit. Vyšetřit tě mohou i v obchodě s brýlemi, ale je možné, že je to zpoplatněno. Zkus si o tom s maminkou v klidu promluvit. Rodiče jsou za tebe a tvé zdraví zodpovědní. Požádej je, aby s tebou zašli na vyšetření. Rozhodně by to neměli podceňovat. Pokud si myslíš, že by tě spíše podpořila babička nebo teta, nebo nějaká paní učitelka, která by mamince doporučila tvou návštěvu očního lékaře, obrať se na ní.
Hezké dny ti přeje Alíkova kamarádka Bája

Moje tělo

Ahoj Alíku, je mi 13 let a mám problém.. jsem strašně hubený měřím zhruba 170cm a mám jenom 47kg.. ve škole se mi smějí, že jsem tyčka atd... prosím poraď mi jak ztloustnout pořád jím a jím a jím a cvičím a nic se neděje.. jsem na této váze zaseklý všichni mi říkají víc jez.. ale já jím.. jen někdy jsem třeba po pulce jidla plný což nechápu a někdy zas jím moc.. Dej to do Moje Tělo

Ahoj,

jestli je ti 13 let, je pravděpodobné, že jsi byl nebo půjdeš na preventivní prohlídku k tvému pediatrovi. Pokud tvůj lékař k tvé nízké váze nic neříkal, pak je asi vše v pořádku. Pokud chceš mít jistotu, požádej svého lékaře o přezkoumání tvého zdravotního stavu. Případně ti může doporučit výživového poradce, který by měl vědět, jak ti pomoci. 

Na druhou stranu jsi ve vývinu, možná jsi rychle vyrost a teď přijde doba, kdy budeš sílit a růst se zpomalí. Tvé BMI v závislosti na věku, váze, výšce a pohlaví mi vyšlo v pořádku. Jsi spíš na spodní hranici, ale nejsi v ohrožení zdraví.

 Hezké a pohodové dny ti přeje Alíkova kamarádka Bája

Moje tělo

Ahoj,mám hrozně křivé zuby.. Už sem přemluvila mámu aby zavolala na rovnátka (mam to doporučene).. Ale nedavno mi zubařka vytrhla zub a do dnes se ješte nevyvrtal.. Je tam vidět ale ještě neni venku.

Docela se bojim že kuli němu budu čekat rok na rovnátka.. Taky se bojím těch kontrol,nevim co tam mám dělat a co mi budou dělat. Když se zeptam na to kamarádek tak mi to neřeknou.. Nevíš co mi tam budou dělat?

Vypíšu sem otázky aby se v tom někdo vyznal:

1)jak dlouho mi bude růst malej zub??

2) jak dlouho budu chodit na kontroli?

3) co mi budou dělat na kontrolach?

4) kolik můžou stát rovnátka?

Snad to je vše.. Snad něco víš. A prosím o odpověď co nejdřív než tam půjdu. Nevím jestli si holka nebo kluk tak promiň.. Jo a ješte mám blbou gramatiku tak promiň. Za všechno děkuji

megí_13, 15. března 2017

Ahoj Megí,

 

je dobře, že chceš vše ohledně rovnátek vědět. Jsem si jistá, že než dojde k prvnímu nasazení rovnátek lékařka s tebou a maminkou vše prokonzultuje, o všem si promluvíte.  Cena rovnátek je různá. Opravdu se nedá říct, kolik stojí. Každá ordinace si účtuje jinak. Na některá rovnátka přispívají i pojišťovny, pokud se jedná o vadu, nevím, jestli to je i tvůj případ. O ceně rozhodně lékařka bude mluvit předem.

Jak dlouho ti bude růst zub nevím. Je to individuální, někdy, když jeho růst trvá opravdu dlouho, se dá rovnátky urychlit (povytáhnout).

Většinou to probíhá tak, že ti vezmou otisky spodních a horních zubů, udělají rentgen. Pak vše zkonzultují s rodiči. Zda je potřeba rovnátka na horní i spodní oblouk a cenu.

Pokud už budeš mít rovnátka, tak se kontroluje, zda dobře drží a vždy se trochu utáhnou. Jak dlouho budeš mít rovnátka je také individuální. Dobré bude, když se na vše zeptáš stomatologa, který ti bude rovnátka dávat. Můžeš využít diskuze, která určitě proběhne po rentgenech a otiscích.

Pokud se stydíš, popros maminku, aby se na vše zeptala.

Hezké jarní dny ti přeje Alíkova kamarádka Bája

 

 

Moje tělo

Ahoj Alíku,
nedávno jsem vdechl tuhu dlouhou cca 2,5 cm.
Měl bych jít k lékaři?
Předem děkuji za odpověd
- Vášnivý čtenář Michal, 14 let

Memelord1337, 23. února 2017

Ahoj,

při vdechnutí cizího předmětu se nejprve provádí rentgen hrudníku. K vyjmutí předmětu dostává pacient celkovou narkózu a bronchofibroskopii. Při vybírání předmětu se používá bronchoskop, což je nástroj, který má v sobě optické zařízení a drobné kleště, pomocí kterých se vytáhne drobný, vdechnutý předmět. I když v současné chvíli nemusíš pociťovat žádné příznaky, jakýkoliv vdechnutý předmět může způsobit zápal plic. Každopádně doporučuji alespoň konzultaci s lékařem.

Hezké dny ti přeje Alíkova kamarádka Bája

 

Moje tělo

Ahoj,jak se mám zbavit zápachu noh?Mě nehorázně zapáchají nohy a nevím jak si je mám zbavit zápachu.

Michael73, 25. listopadu 2016

Ahoj,
tento problém má více lidí. Důležitá je každodenní hygiena a důkladné mytí nohou a následné vysušení nohou. Každý den si ber čisté ponožky, pokud se tvé nohy hodně potí (lidská noha vyprodukuje asi 0,25 l potu denně), ponožky si měň i přes den. Můžeš používat i ponožky s antibakteriální úpravou. Zkontroluj své boty, případně je vyčisti. Na trhu najdeš množství deodorantů na nohy, vystříkávej i boty. O tom, jak zápachu předcházet, se zkus poradit se svou lékařkou.

Hezký adventní čas ti přeje Alíkova kamarádka Bája