Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Alík radí dětem

  Na otázky odpovídají

  pracovníci Modré linky, psycholožky BáraV a Péťa, poradenské centrum Locika, MUDr. Jiří Staněk, MVDr. Přemysl Rabas, bojovníci proti kouření z projektu Nekuřátka, vědecký novinář Pragmatik a správci. Občas odpovídá i sám Alík.

  Dotazy mohou pokládat pouze děti mladší 15 let.

  Moje tělo

  Zdravím ve spolek, dnes jsem byla na ortodoncii a doktorka se přímo zhrozila nad tím, jaký mám zuby. ( mám 7 mm předkus, dříve mi bylo řečeno, že to vůbec taková pohroma není, ale dnes už mě vyslali na další tři konzultace a návštěvy jiných lékařů )
  Problém je, že jak mám předkus, šišlám, jde to vidět, slyšet a hodně lidem to vadí, ředitel školy mi řekl, ať ten problém vyřeším, že jsem mu odporná a tohle slýchávám poměrně často. ( Neumím moc dobře vyslovovat sykavky a písmeno ř) Řešením problému by měly být rovnátka, která já opravdu nechci, už od kamarádů vím, že je to nepříjemné, hodně drahé a komplikované. nejhorší na tom je to, že není ani jisté, že by se můj problém tím mohl vyřešit. Od různých lidí jsem četla, že jim to nějak nepomohlo.
  Já upřímne jsem se se svým šišláním smířila, dříve jsem chodila na logopedii, ale jak je vidět, nepomohla mi. Takže.. asi úplně nemám moc zájem o to, tohle vše podstupovat, možná zkusím jen hodně trénovat, abych se své vady řeči zbavila sama, ale plno lidí mi zase říká, že to nějak vyřešit musím. No a teď vážně nevím, co mám dělat, protože já osobně nemám sílu na to, abych chodila po doktorech se svými zuby, aby mi následně bylo řečeno, že to bylo k ničemu. nechci, aby za to moje matka vyhazovala takové peníze.. Ale zároveň by mi to mohlo spravit mou řeč, která tolika lidem okolo mě vadí.
  Nejhorší je, že jsem si kvůli nadávkám ostatních lidí vypěstovala jakýsi komplex a upřímně se bojím mluvit, protože vím, že jsem na tom špatně.. Ale mně osobně to tolik nevadí, vadí to ostatním a možná jen kvůli tomu, bych to chtěla spravit.
  Ptám se tedy vás, jako lidí, kteří k tomu nemají úplně vztah, co si o tom myslíte, jestli máte nějakou radu, jak se mám rozhodnout, co by na mém místě bylo správné ?

  holka, 14 let, 16. května 2019

  Ahoj,
  chápu, že mít předkus a s ním spojené problémy s artikulací i komunikací s ostatními, je velice citlivé a oceňuji, jak upřímně o tom dokážeš mluvit, přijímat sama sebe i s tím. Snažíš se vše zodpovědně zvážit a promyslet další postup, zda dát na rady zubařky a zkusit zuby srovnat pomocí rovnátek. Věřím, že to s Tebou myslí dobře a že umí posoudit, zda by to mělo význam. Správné postavení zubů je důležité pro celkové zdraví člověka. V tomto by bylo asi dobré řídit se radami odborníků, v dětství/mládí bývá snazší zuby srovnat, než později a i na rovnátka se dá zvyknout, někdo je vnímá i jako módní doplněk, s hrdostí je nosila např. zpěvačka Ewa Farna.

  Mrzí mě reakce lidí ve Tvém okolí, kteří Tě svými poznámkami ponižují a to, že Ti dokonce ředitel řekl, že jsi mu odporná, je opravdu hodně za hranicí slušného chování. To by si k Tobě neměl nikdo dovolit, ať už by byly důvody jakékoli. Líbí se mi, že i přes to sis vědoma své hodnoty a přijímáš tuto obtíž statečně a vyrovnaně, i když to není někdy snadné. Můžeš i tak znovu navázat spolupráci s logopedkou, je moc dobře, že na sobě chceš pracovat. Podpořit Tě může např. i psycholog, který bývá zdarma k dispozici také v rámci logopedie a s ním můžeš více do hloubky probrat své pocity kolem těchto potíží i případné strachy, bariéry a komplexy v komunikaci s ostatními.

  Přestože by nošení rovnátek zpočátku bylo nezvyklé a nepříjemné, věřím, že může vést do budoucna ke snížení potíží. Chápu, že je to finančně náročnější, někdy však část nákladů hradí zdravotní pojišťovna, můžete se s rodiči o této možnosti také informovat a ještě to probrat. Přeci jen, zdraví máme jen jedno a vyplatí se do něj investovat, věřím, že by to nebyly úplně vyhozené peníze a alespoň trochu by to mohlo pomoci.

  Přejeme Ti hezké jarní dny,
  Modrá linka

  Moje tělo

  Jde odbarvit vlasy přírodně?

  Mohla bych se zeptat? Nedávno jsme se vsadily s kamarádkou, jestli se dají odbarvit přírodní vlasy, např. z brunety (od přírody) se odbarví (jednoduše bez barvy) vlasy a vznikne blond. Děkuji předem za odpověď, Eva

  holka, 12 let, 30. dubna 2019

  Ahoj,
  to je zajímavá otázka. Jestli jsem správně pochopil popis vlasu na Wikipedii, tak jakási přírodně výchozí barva vlasu je šedobílá. Tvar a skladba melaninu rozhoduje o zabarvení. Člověku se tedy běžně odbarvují vlasy, když stárne a ztrácí melanin. O=

  Odbarvení z brunety na blondýnu mi nepřipadá možné, to by se musel jeden melanin vyměnit za druhý. Možná by šlo vlasy jiné barvy transplantovat (takzvaně nastřelit), to je úkon, který si nechávají dělat někteří plešatící lidé. Podstupovat takový odborný zákrok jen kvůli změně barvy by asi bylo dost nepraktické, ale zřejmě by to šlo. :-)

  Nevím, jak přesně byla formulovaná ta vaše sázka... změnit barvu vlasů bez barvení na jinou barvu (nikoliv šedobílou) teoreticky jde, ale ne jednoduše.

  Alík

  P. S.: Ale rozhodně nejsem na vlasy odborník, takže pokud někdo zná lepší odpověď, může se mi ozvat a poučit mě. ;-)

  Moje tělo

  Ahoj, je mi 15 a od 12 mi rostou chlupy víc než ostatním, když je léto a mam šortky, tak mam vidět strašně chlupatý nohy... A dokonce se mi i smějou že jsem vopice... Jakože, mi to ani nevadí.
  Ale radí mi, abych se oholil (nohy), a to by mi nepomohlo...
  Já jsem na svoje chlupy chlupy hrdej, ale zajímá mě váš názor. Děkuju ;)

  kluk, 15 let, 2. května 2019

  Ahoj kluku,
  pokud ti chlupy nepůsobí zdravotní potíže, nezhoršují hygienu a nenarušují sebevědomí, buď si klidně chlupatej. :-D

  Je to asi otázka osobního vkusu. Určitě se najdou lidé, kterým chlupatost přijde nějak mužnější a zajímavější, než kdybys byl lysý jak kočka sphynx.

  Alík

  Moje tělo

  Ahoj, už od prosince mě trápí vlhký kašel celý měsíc jsem byla doma a brala antibiotika ( snad to píšu správně ), a v lednu jsem byla už celkem v pohodě jen jsem měla rýmu, a od konce února mám zase kašel měla jsem další dvoje antibiotika a byla jsem na rentgenu na kterém bylo vše ok ale i tak stále kašlu beru na to denně různé léky ale nepomáhají, krevní testy mi taky vyšly dobře, doktor mě objednal na alergologii ale tam jdu až za 2 týdny. Mohlo by to být i něco jiného než alergie a co?

  holka, 13 let, 22. března 2019

  Ahoj,
  na dálku ti nikdo neporadí, jaká nemoc tě sužuje. K tomu je nutné navštívit lékaře a nechat se jím vyšetřit.

  Moje tělo

  Může mít kluk rakovinu prsu?

  Ahoj Alíku, trapí mě jedna dost závažná věc ;(
  Nahmatal jsem si bulku v pravém prsu u bradavky, nevíš, co to může být? Moc se bojím, že to je rakovina :(
  Je mi 13.

  Ahoj,
  těžko tě vyšetříme po internetu. Vyhledej prosím lékaře.

  Můžu ti nanejvýš nabídnout na uklidnění statistiku rakoviny prsu:

  • Riziko u mužů je zhruba stokrát nižší než u žen.
  • Riziko u osob ve věku do 25 let je také extrémně malé.
  • Většina nahmataných nálezů není rakovina, ale neškodná cysta.

  Pravděpodobnost, že bys skutečně měl rakovinu, je tedy velmi nízká, ale to neznamená, že je nulová. Mnohem lepší, než se bát případné diagnózy, je zjistit skutečný stav u doktora.

  Alík

  Moje tělo

  Ahoj, chtěla bych nosit kontaktní čočky, nedioptrické, barevné. Zajímalo by mě, jak často se musí vyhodit a koupit nové? Jsou čočky vhodné ke každodennímu nošení? V čem je nejideálnější je skladovat například přes noc?
  Předem moc děkuji!

  holka, 16 let, 9. února 2019

  Ahoj,
  záleží na typu čoček, které si koupíš. Některé mají trvanlivost tří měsíce, některé půl roku a některé dokonce rok. Samozřejmě čím déle je používáš, tím větší péči jim musíš věnovat, aby sis s nimi nezanesla do očí infekci. A při každodenním nošení se doporučuje spíše měsíční výměna. Uchovávají se stejně jako dioptrické čočky ve speciálním roztoku. Skladování v jakýchkoli jiných podmínkách není vhodné.
  Měj se hezky!
  Bára

  Moje tělo

  Ahoj Alíku.
  Vždy, když jdu ze školy, tak mě najednou začne bolet hlava. Ta hlava mě potom bolí celej den. A nevím, z čeho to může být. Doufám, že jste mojí odpovědi porozuměli a přeji pěkný den. - Kubina

  kluk, 13 let, 9. února 2019

  Ahoj,
  příčinou může být nevyspalost, nedostatek tekutin... možná i nějaká alergie na něco, kolem čeho procházíš. Zkus déle spát, víc během dne pít a chodit ze školy jinou trasou. Pokud nic z toho nepomůže, doporučuji promluvit si s lékařem, po internetu diagnózu neurčíme.

  Alík

  P. S.: Porozuměl jsem tvojí otázce, ne odpovědi, odpověď píšu já. :-)

  Moje tělo

  Za jak dlouho se da udělat pekáč buchet na břichu při klasickém průměrném cvičení

  Ahoj,
  na tvou otázku nelze odpovědět hned z mnoha důvodů. K tomu, aby se vyrýsovaly svaly na břiše, laicky řečeno „pekáč buchet“, je nutné zredukovat tělesný tuk na minimum a budovat si svalovou hmotu. Jak asi tušíš, tyhle dvě věci závisí na celé řadě faktorů - složení jídelníčku, množství pohybu, druhu cvičení, technice jeho provádění, ale i osobních dispozicích, jako je rychlost metabolismu, nebo dispozice k tvorbě svalů. Kromě toho „pekáč buchet“ má u každého člověka jiný význam a zatímco u jednoho se může jednat o vyrýsované ploché břicho, jiný požaduje prakticky fitness formu. Proto není možné na tvou otázku odpovědět.
  Měj se hezky!
  Bára

  Moje tělo

  Elektromagnetické záření z hodinek

  Ahoj, k Vánocům jsem dostala hodinky Apple Watch. Jsou super, zajímám se o zdravý životní styl a tyhle hodinky na to mají plno skvělých funkcí. Jedna věc mi ale pořád vrtá hlavou. Když je mám prakticky celý den na ruce, neškodí mi? Myslím, že všechna elektronika vyzařuje nějaké elektromagnetické záření a to je pro nás škodlivé, ne? Na internetu jsem četla, že nějaký odborník řekl, že narozdíl od mobilních telefonů Apple Watch neškodí. A že aby byly škodlivé, musely by v sobě mít mobilní čip. Já mám Apple Watch Series 4 a myslím, že mobilní čip v nich nemám, ale nejsem si jistá.
  Chtěla bych se teda zeptat, jestli o tom nevíte něco víc, jestli jsou pro mě ty hodinky škodlivé a jak dlouho byste mi je doporučovali nosit na ruce :) (momentálně je nosím přes den a na noc je nabíjím)

  holka, 14 let, 1. ledna 2019

  Ahoj,
  bubákování elektromagnetickým zářením z mobilních telefonů patří mezi šarlatánství, žádný skutečný zhoubný vliv rádiových signálů zatím nikdo na světě neprokázal, přestože už vědci prováděli ohromnou spoustu výzkumů. Pokud umíš anglicky, můžeš se podívat na web Světové zdravotnické organizace: www.who.int/en/news-room/fact-sheets/detail/electromagnetic-fields-and-public-health-mobile-phones

  Ani epidemiologické studie, které jsou založené na pečlivém pozorování změn v zasažené oblasti, žádnou škodlivost nenaznačují – přestože už je telefonů v oběhu víc než lidí, žádný měřitelný nárůst chorob v oblastech, kde se mobily víc používají, nenastal.

  Záření z chytrých hodinek se tudíž bát nemusíš a z telefonu také ne.
  Je to jedna z věcí, kterých se lidé obávají zcela zbytečně, preventivně... a pak se třeba v létě u moře beze strachu plácnou na sluníčko a chytají bronz – jinými slovy absorbují do své kůže mnohem silnější elektromagnetické záření, jehož škodlivost prokázaná je. :->

  Alík

  Moje tělo

  Ahoj. 1.Je v 15 letech povinna gynekologicka prohlídka?
  2.Myslím ze jsem už psala něco o moji váze a docetla jsem se ze po menstruaci se přibírá.. je to pravda?
  3.Jde nějak zrychlit růst prsou?

  holka, 13 let, 26. prosince 2018

  Ahoj,
  preventivní gynekologická prohlídka povinná není, to znamená, že není nijak uzákoněné, že bys ji musela absolvovat a hrozil by ti nějaký postih za to, že na ni nepřijdeš. Na druhou stranu však rozhodně svůj smysl má a určitě by bylo dobré, abys na pravidelné prohlídky chodila.

  Menstruace na přírůstek váhy nemá žádný vliv. Respektive některé ženy v některých fázích cyklu více zadržují vodu, ale jedná se o jednorázový přírůstek, který trvá pouze několik dní a rozhodně se netýká všech žen.

  Růst prsů nijak urychlit nelze.
  Měj se hezky!
  Bára

  Moje tělo

  Ahoj
  Mám takový problém jsem kluk ale asi už tak 2 roky začínám zjišťovat že se cítím víc jako holka a už od mala jsem se tak i choval rád se malují a rád nosím holcici oblečení nevím co s tím

  kluk, 15 let, 14. prosince 2018

  Dobrý den z Modré linky,

  jsou lidé, kteří se necítí být se svým tělem v souladu, ať již z jakéhokoli důvodu. Včetně té situace, kterou popisujete - tedy muž se cítí být ženou, žena mužem. Co s tím? Prozatím zkuste vnímat sám sebe, své pocity. V době dospívání mnozí lidé prožívají a cítí protichůdné pocity, které jsou pro ně mnohdy matoucí. Jestliže Vaše vnímání toho, že se "necítíte být ve správném těle", tedy se cítíte být ženou, budou přetrvávat, můžete navštívit odborníka. Psychologa, psychoterapeuta, s nímž můžete své pocity sdílet, třídit si myšlenky, hledat odpovědi na své otázky. Existuje i možnost operativní změny pohlaví, pokud společně s odborníkem dojdete k závěru, že se tak budete cítit více ve své kůži. Tato změna je však možná teprve po dokončení fyzického i psychického zrání, tedy v období dospělosti. Do té doby Vám psychologická sezení mohou pomoci vyrovnávat se s tím, co prožíváte.

  Přejeme klidný advent.
  Modrá linka

  Moje tělo

  Ahoj Alíku a spol. Už 1 rok (nevím jak to mám napsat) mě jakoby šimrá v břiše. Nevíte jestli bych mohla mít nějakou nemoc ? Nemám to ze stresu ? (už mám cca totiž 1 rok depky)

  holka, 12 let, 5. prosince 2018

  Ahoj,
  bohužel nevím, jak si ono „šimrání“ v břiše představit. Jak píšeš, určitě může být způsobeno stresem, ale klidně i příjemným očekáváním. Jeho příčinou může být obyčejná plynatost, například po konzumaci nadýmavých potravin. Nicméně na dálku a online lze opravdu jen těžko soudit, čím je způsobeno. Zkus omezit nadýmavá jídla, vyvarovat se stresu a třeba se situace zlepší.
  Měj se hezky!
  Bára

  Moje tělo

  Ahoj. Doktor mi zjistil v moči bílkoviny. Četla jsem o tom a mužů mít třeba cukrovku. Muže být cukrovka z moc cukru? Začala jsem jist více cukru a to kvůli uklidnění. Když teď přestanu jist sladké ,může se šance na cukrovku zmenšit? Mám hrozny strach. Nechci mít cukrovku :(

  holka, 14 let, 4. prosince 2018

  Ahoj,
  bílkoviny v moči mohou být způsobeny celou řadou faktorů a velmi pochybuji o tom, že bys měla diabetes a lékař by to neodhalil. Určitě lékař řekl tobě nebo tvým rodičům, jaká je podle něj příčina i navrhl případnou léčbu.
  Nicméně k tvému dotazu ohledně souvislosti mezi diabetem a konzumací cukru; jde o velmi rozšířený mýtus, nicméně nadměrná konzumace cukru se vznikem diabetu nijak nesouvisí. Diabetes druhého typu má sice spojitost se špatnou životosprávou, ale netýká se to pouze nadměrné konzumace sladkostí. Jde o špatné stravovací návyky obecně, nedostatek pohybu, kouření, konzumaci alkoholu a velkou míru stresu. Diabetes prvního typu je podmíněn geneticky a bohužel nejde ovlivnit ani zdravým životním stylem.
  Měj se hezky!
  Bára

  Moje tělo

  Ahoj v poslední době asi tak půl roku mi začali docela hodně křupat kosti poradíte prosím co s tím

  holka, 12 let, 18. listopadu 2018

  Ahoj,
  popravdě příliš nevím, co si mám představit pod pojmem „křupání kostí.“ Nevím, jestli tím myslíš lupání kloubů, které je například u kloubů na prstech způsobeno praskáním vzduchových bublinek a je neškodné. Nebo jestli máš třeba na mysli větší lomivost kostí, což by bylo samozřejmě potřeba konzultovat s lékařem. Bylo by potřeba, abys svůj problém víc specifikovala.
  Měj se hezky!
  Bára

  Moje tělo

  Ahoj, jsem druhým dnem nemocná, asi nějaká střevní viroza nebo co. Když se nadechnu pusou, tak mě píchne u levého žebra (samozřejmě normálně se nadechuji nosem, ale jen jsem to zkusila). Ráda bych se zeptat jestli to je normální. Začalo mi to dělat od té doby, co je mi špatně.
  Předem děkuji za radu.

  holka 13 let, 13. listopadu 2018

  Ahoj,
  jak už tu bylo mnohokrát napsáno, tak nikdo z nás není lékař. Ale ani lékař by ti neuměl poradit takto na dálku nic jiného, než abys zašla do ordinace a tam se poradila.
  Tvé problémy jsou nejspíše spojeny s nemocí, o které se zmiňuješ. Pokud však přetrvává bolest, kterou popisuješ, neváhej a zajdi k lékaři.
  Přeji brzké uzdravení.