Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Alík radí dětem

  Na otázky odpovídají

  pracovníci Modré linky, psycholožky BáraV a Péťa, poradenské centrum Locika, MUDr. Jiří Staněk, MVDr. Přemysl Rabas, vědecký novinář Pragmatik, Škola Vitae, bojovníci proti kouření z projektu Nekuřátka a správci. Občas odpovídá i sám Alík.

  Dotazy mohou pokládat pouze děti mladší 15 let.

  Moje tělo

  Ahoj, už od prosince mě trápí vlhký kašel celý měsíc jsem byla doma a brala antibiotika ( snad to píšu správně ), a v lednu jsem byla už celkem v pohodě jen jsem měla rýmu, a od konce února mám zase kašel měla jsem další dvoje antibiotika a byla jsem na rentgenu na kterém bylo vše ok ale i tak stále kašlu beru na to denně různé léky ale nepomáhají, krevní testy mi taky vyšly dobře, doktor mě objednal na alergologii ale tam jdu až za 2 týdny. Mohlo by to být i něco jiného než alergie a co?

  holka, 13 let, 22. března 2019

  Ahoj,
  na dálku ti nikdo neporadí, jaká nemoc tě sužuje. K tomu je nutné navštívit lékaře a nechat se jím vyšetřit.

  Moje tělo

  Může mít kluk rakovinu prsu?

  Ahoj Alíku, trapí mě jedna dost závažná věc ;(
  Nahmatal jsem si bulku v pravém prsu u bradavky, nevíš, co to může být? Moc se bojím, že to je rakovina :(
  Je mi 13.

  Ahoj,
  těžko tě vyšetříme po internetu. Vyhledej prosím lékaře.

  Můžu ti nanejvýš nabídnout na uklidnění statistiku rakoviny prsu:

  • Riziko u mužů je zhruba stokrát nižší než u žen.
  • Riziko u osob ve věku do 25 let je také extrémně malé.
  • Většina nahmataných nálezů není rakovina, ale neškodná cysta.

  Pravděpodobnost, že bys skutečně měl rakovinu, je tedy velmi nízká, ale to neznamená, že je nulová. Mnohem lepší, než se bát případné diagnózy, je zjistit skutečný stav u doktora.

  Alík

  Moje tělo

  Ahoj, chtěla bych nosit kontaktní čočky, nedioptrické, barevné. Zajímalo by mě, jak často se musí vyhodit a koupit nové? Jsou čočky vhodné ke každodennímu nošení? V čem je nejideálnější je skladovat například přes noc?
  Předem moc děkuji!

  holka, 16 let, 9. února 2019

  Ahoj,
  záleží na typu čoček, které si koupíš. Některé mají trvanlivost tří měsíce, některé půl roku a některé dokonce rok. Samozřejmě čím déle je používáš, tím větší péči jim musíš věnovat, aby sis s nimi nezanesla do očí infekci. A při každodenním nošení se doporučuje spíše měsíční výměna. Uchovávají se stejně jako dioptrické čočky ve speciálním roztoku. Skladování v jakýchkoli jiných podmínkách není vhodné.
  Měj se hezky!
  Bára

  Moje tělo

  Ahoj Alíku.
  Vždy, když jdu ze školy, tak mě najednou začne bolet hlava. Ta hlava mě potom bolí celej den. A nevím, z čeho to může být. Doufám, že jste mojí odpovědi porozuměli a přeji pěkný den. - Kubina

  kluk, 13 let, 9. února 2019

  Ahoj,
  příčinou může být nevyspalost, nedostatek tekutin... možná i nějaká alergie na něco, kolem čeho procházíš. Zkus déle spát, víc během dne pít a chodit ze školy jinou trasou. Pokud nic z toho nepomůže, doporučuji promluvit si s lékařem, po internetu diagnózu neurčíme.

  Alík

  P. S.: Porozuměl jsem tvojí otázce, ne odpovědi, odpověď píšu já. :-)

  Moje tělo

  Za jak dlouho se da udělat pekáč buchet na břichu při klasickém průměrném cvičení

  Ahoj,
  na tvou otázku nelze odpovědět hned z mnoha důvodů. K tomu, aby se vyrýsovaly svaly na břiše, laicky řečeno „pekáč buchet“, je nutné zredukovat tělesný tuk na minimum a budovat si svalovou hmotu. Jak asi tušíš, tyhle dvě věci závisí na celé řadě faktorů - složení jídelníčku, množství pohybu, druhu cvičení, technice jeho provádění, ale i osobních dispozicích, jako je rychlost metabolismu, nebo dispozice k tvorbě svalů. Kromě toho „pekáč buchet“ má u každého člověka jiný význam a zatímco u jednoho se může jednat o vyrýsované ploché břicho, jiný požaduje prakticky fitness formu. Proto není možné na tvou otázku odpovědět.
  Měj se hezky!
  Bára

  Moje tělo

  Elektromagnetické záření z hodinek

  Ahoj, k Vánocům jsem dostala hodinky Apple Watch. Jsou super, zajímám se o zdravý životní styl a tyhle hodinky na to mají plno skvělých funkcí. Jedna věc mi ale pořád vrtá hlavou. Když je mám prakticky celý den na ruce, neškodí mi? Myslím, že všechna elektronika vyzařuje nějaké elektromagnetické záření a to je pro nás škodlivé, ne? Na internetu jsem četla, že nějaký odborník řekl, že narozdíl od mobilních telefonů Apple Watch neškodí. A že aby byly škodlivé, musely by v sobě mít mobilní čip. Já mám Apple Watch Series 4 a myslím, že mobilní čip v nich nemám, ale nejsem si jistá.
  Chtěla bych se teda zeptat, jestli o tom nevíte něco víc, jestli jsou pro mě ty hodinky škodlivé a jak dlouho byste mi je doporučovali nosit na ruce :) (momentálně je nosím přes den a na noc je nabíjím)

  holka, 14 let, 1. ledna 2019

  Ahoj,
  bubákování elektromagnetickým zářením z mobilních telefonů patří mezi šarlatánství, žádný skutečný zhoubný vliv rádiových signálů zatím nikdo na světě neprokázal, přestože už vědci prováděli ohromnou spoustu výzkumů. Pokud umíš anglicky, můžeš se podívat na web Světové zdravotnické organizace: www.who.int/en/news-room/fact-sheets/detail/electromagnetic-fields-and-public-health-mobile-phones

  Ani epidemiologické studie, které jsou založené na pečlivém pozorování změn v zasažené oblasti, žádnou škodlivost nenaznačují – přestože už je telefonů v oběhu víc než lidí, žádný měřitelný nárůst chorob v oblastech, kde se mobily víc používají, nenastal.

  Záření z chytrých hodinek se tudíž bát nemusíš a z telefonu také ne.
  Je to jedna z věcí, kterých se lidé obávají zcela zbytečně, preventivně... a pak se třeba v létě u moře beze strachu plácnou na sluníčko a chytají bronz – jinými slovy absorbují do své kůže mnohem silnější elektromagnetické záření, jehož škodlivost prokázaná je. :->

  Alík

  Moje tělo

  Ahoj. 1.Je v 15 letech povinna gynekologicka prohlídka?
  2.Myslím ze jsem už psala něco o moji váze a docetla jsem se ze po menstruaci se přibírá.. je to pravda?
  3.Jde nějak zrychlit růst prsou?

  holka, 13 let, 26. prosince 2018

  Ahoj,
  preventivní gynekologická prohlídka povinná není, to znamená, že není nijak uzákoněné, že bys ji musela absolvovat a hrozil by ti nějaký postih za to, že na ni nepřijdeš. Na druhou stranu však rozhodně svůj smysl má a určitě by bylo dobré, abys na pravidelné prohlídky chodila.

  Menstruace na přírůstek váhy nemá žádný vliv. Respektive některé ženy v některých fázích cyklu více zadržují vodu, ale jedná se o jednorázový přírůstek, který trvá pouze několik dní a rozhodně se netýká všech žen.

  Růst prsů nijak urychlit nelze.
  Měj se hezky!
  Bára

  Moje tělo

  Ahoj
  Mám takový problém jsem kluk ale asi už tak 2 roky začínám zjišťovat že se cítím víc jako holka a už od mala jsem se tak i choval rád se malují a rád nosím holcici oblečení nevím co s tím

  kluk, 15 let, 14. prosince 2018

  Dobrý den z Modré linky,

  jsou lidé, kteří se necítí být se svým tělem v souladu, ať již z jakéhokoli důvodu. Včetně té situace, kterou popisujete - tedy muž se cítí být ženou, žena mužem. Co s tím? Prozatím zkuste vnímat sám sebe, své pocity. V době dospívání mnozí lidé prožívají a cítí protichůdné pocity, které jsou pro ně mnohdy matoucí. Jestliže Vaše vnímání toho, že se "necítíte být ve správném těle", tedy se cítíte být ženou, budou přetrvávat, můžete navštívit odborníka. Psychologa, psychoterapeuta, s nímž můžete své pocity sdílet, třídit si myšlenky, hledat odpovědi na své otázky. Existuje i možnost operativní změny pohlaví, pokud společně s odborníkem dojdete k závěru, že se tak budete cítit více ve své kůži. Tato změna je však možná teprve po dokončení fyzického i psychického zrání, tedy v období dospělosti. Do té doby Vám psychologická sezení mohou pomoci vyrovnávat se s tím, co prožíváte.

  Přejeme klidný advent.
  Modrá linka

  Moje tělo

  Ahoj Alíku a spol. Už 1 rok (nevím jak to mám napsat) mě jakoby šimrá v břiše. Nevíte jestli bych mohla mít nějakou nemoc ? Nemám to ze stresu ? (už mám cca totiž 1 rok depky)

  holka, 12 let, 5. prosince 2018

  Ahoj,
  bohužel nevím, jak si ono „šimrání“ v břiše představit. Jak píšeš, určitě může být způsobeno stresem, ale klidně i příjemným očekáváním. Jeho příčinou může být obyčejná plynatost, například po konzumaci nadýmavých potravin. Nicméně na dálku a online lze opravdu jen těžko soudit, čím je způsobeno. Zkus omezit nadýmavá jídla, vyvarovat se stresu a třeba se situace zlepší.
  Měj se hezky!
  Bára

  Moje tělo

  Ahoj. Doktor mi zjistil v moči bílkoviny. Četla jsem o tom a mužů mít třeba cukrovku. Muže být cukrovka z moc cukru? Začala jsem jist více cukru a to kvůli uklidnění. Když teď přestanu jist sladké ,může se šance na cukrovku zmenšit? Mám hrozny strach. Nechci mít cukrovku :(

  holka, 14 let, 4. prosince 2018

  Ahoj,
  bílkoviny v moči mohou být způsobeny celou řadou faktorů a velmi pochybuji o tom, že bys měla diabetes a lékař by to neodhalil. Určitě lékař řekl tobě nebo tvým rodičům, jaká je podle něj příčina i navrhl případnou léčbu.
  Nicméně k tvému dotazu ohledně souvislosti mezi diabetem a konzumací cukru; jde o velmi rozšířený mýtus, nicméně nadměrná konzumace cukru se vznikem diabetu nijak nesouvisí. Diabetes druhého typu má sice spojitost se špatnou životosprávou, ale netýká se to pouze nadměrné konzumace sladkostí. Jde o špatné stravovací návyky obecně, nedostatek pohybu, kouření, konzumaci alkoholu a velkou míru stresu. Diabetes prvního typu je podmíněn geneticky a bohužel nejde ovlivnit ani zdravým životním stylem.
  Měj se hezky!
  Bára

  Moje tělo

  Ahoj v poslední době asi tak půl roku mi začali docela hodně křupat kosti poradíte prosím co s tím

  holka, 12 let, 18. listopadu 2018

  Ahoj,
  popravdě příliš nevím, co si mám představit pod pojmem „křupání kostí.“ Nevím, jestli tím myslíš lupání kloubů, které je například u kloubů na prstech způsobeno praskáním vzduchových bublinek a je neškodné. Nebo jestli máš třeba na mysli větší lomivost kostí, což by bylo samozřejmě potřeba konzultovat s lékařem. Bylo by potřeba, abys svůj problém víc specifikovala.
  Měj se hezky!
  Bára

  Moje tělo

  Ahoj, jsem druhým dnem nemocná, asi nějaká střevní viroza nebo co. Když se nadechnu pusou, tak mě píchne u levého žebra (samozřejmě normálně se nadechuji nosem, ale jen jsem to zkusila). Ráda bych se zeptat jestli to je normální. Začalo mi to dělat od té doby, co je mi špatně.
  Předem děkuji za radu.

  holka 13 let, 13. listopadu 2018

  Ahoj,
  jak už tu bylo mnohokrát napsáno, tak nikdo z nás není lékař. Ale ani lékař by ti neuměl poradit takto na dálku nic jiného, než abys zašla do ordinace a tam se poradila.
  Tvé problémy jsou nejspíše spojeny s nemocí, o které se zmiňuješ. Pokud však přetrvává bolest, kterou popisuješ, neváhej a zajdi k lékaři.
  Přeji brzké uzdravení.

  Moje tělo

  Ahoj Alíku a spol. Mám takový menší problém, moje srdíčko mě nějak zlobí. Ne každý den, ale když to přijde, tak se mi to stává asi týden. Jde o to, že mám normálně rychlý tep a zničeho nic, když jsem v klidu (i když máme třeba tělocvik) mi začne být o sto šest. Mohla bych říci, že je tak třikrát rychlejší. Je jako srdce feťáka. Udělá se mi špatně a takhle rychle mi buší asi minutu a pak se to uklidní. Ale ještě před tím, než se mi stane tohle, mi to srdíčko nějak přeskočí nebo zachrčí. Občas se mi ve dne stává, že to srdíčko jen zachrčí a jinak se můj tep nezvýší.

  Nevíte co by to mohlo být?

  Je to životu nebezpečné?

  PS.: Byla jsem na kardiologii a doktorka mi nic nezjistila, ani holter a neví, co by to mohlo být.

  holka, 14 let, 31. října 2018

  Nejsme lékaři, tak ti moc neporadíme. A dokoce by ti asi takto na dálku neporadil ani nejlepší lékař.
  To, co popisuješ, může být způsobeno zvýšenoz fyzickou námahou, stresem, ale také nemocí srdíčka. Holtr ti patrně po nějaké době dá lékař znovu. Určitě svému lékaři oznam, když se ti problém objeví znovu. Také by určitě pomohlo, pokud by sis do nějakého sešitu poznačila datum a hodinu, kdy se problém objevil + požádej rodiče, aby ti pravidelně měřili krevní tlak a i tyto naměřené údaje do sešitu zapisuj. A až zase po pár dnech půjdeš na kontrolu, tak tam zápisy ukaž.

  Moje tělo

  Ahoj chci masturbovat a mam na to jednu otázku:můžu potim dostat menstruaci?

  holka, 13 let, 1. října 2018

  Ahoj,
  masturbace s menstruací nijak nesouvisí. Bezděčně masturbují i úplně malé děti. Rozhodně se nemusíš obávat, že bys po masturbaci začala menstruovat.
  Měj se hezky!
  Bára

  Moje tělo

  Čau mam celkem normální problém mam kruhy pod očima nosim brejle ale typuju že tim to nebude spim dostatečně chtěl bych se jich zbavit prosim poraďte mi jak na to krém nebo tak děkuji

  kluk, 14 let, 11. září 2018

  Ahoj,

  neznám Tě, nevím, zda máš tak výrazné kruhy pod očima, aby se musely nějak maskovat, od brýlí to jistě není, ty by spíše ty kruhy měly skrýt. Také by Tě mělo zajímat, co si o tom myslí Tví rodiče a kamarádi, zda nejde o něco, co vidíš a cítíš jako problém jenom Ty sám. Co se týká použití krémů, to není naše specializace, my se zaobíráme psychikou lidí. Ideálně Ti mohou poradit na kožním nebo kosmetičky.

  Modrá linka