Poradna: Alík radí dětem

Na otázky odpovídají

pracovníci linky důvěry Modrá linka, Alíkova kamarádka BáraV, odborníci na boj proti kouření z projektu Nekuřátka a správci. Občas odpovídá i sám Alík.

Dotazy smí pokládat čtenáři mladší 15 let.

Moje tělo

Ahojky,mám takový problém: Před devíti dny jsem spadla na koleno a když ho ohnu trochu víc,tak mě strašně bolí. Někdy mě to koleno bolí i když delší dobu běhám na nerovém povrchu.
Potom bych se chtěla zeptat, jestli ještě budu růst menstruaci jsem zatím měla dvakrát(celkem pravdelně).
Jo a ještě bych se chtěla zeptat jak mám sbalit nějakého kluka(já vím trapný dotaz.
Předem děkuju za odpověď. Ahoj,Clae. - otázka upravena poradcem

Ahoj Clae,
koleno je překvapivě komplikované (třeba v něm jsou různá tuková tělesa a vnitrokloubní vazy), a je možné, že sis poranila některé z jeho vnitřních struktur. Pokud tě bolest v koleni nepřešla, určitě doporučuji kontaktovat ortopeda (nebo si nechat vystavit doporučení od tvého praktického lékaře) a nechat si koleno prohlédnout. Občas se totiž mohou vnitřní struktury zhojit špatně a mohla bys pak mít s kolenem dlouhodobé problémy.Pokud růstem myslíš růst do výšky, tak ten se u dívek ukončuje zhruba s koncem puberty, takže pokud jsi měla své první dvě menstruace, ještě bys měla růst. Trochu pravděpodobně porosteš i potom (po konci puberty), ale možná se to už neprojeví na tvé výšce, ale spíš na délce končetin nebo konstituci. Dospělého stavu kostí dosáhneš zhruba s 18 lety věku, ale ještě potom ti porostou svaly. Masivní růst svalů se ukončuje zhruba okolo 25 let. I potom samozřejmě můžeš získat další svalovou hmotu, jen se to postupně zpomaluje.
Měj se hezky! Alíkovi kamarádi z 2. lékařské fakulty - Julie

Moje tělo

Ahoj Alíku a vespolek,
jsem holka je mi 11 let a neustále mi teče krev z nosu poslední dobou. ještě dříve nic nebyla ale ted najednou mi vždycky večer začne z nosu kapat krev. Co to je? :( je mi z toho na nic. - otázka upravena poradcem

Ahoj,podobnému krvácení z nosu se lékařsky říká epistaxe. Může se rozvinout z různých důvodů, nejčastěji kvůli zranění nebo vysušení nosní sliznice (to se často stává v zimě), ale může být i průvodným znakem některých cévních poruch, zvýšeného tlaku a podobně. Pokud ti teče krev každou noc, určitě doporučuji dojít za lékařem - i kdyby se jednalo "jen" o důsledek mírného zranění, taková ztráta krve už je docela velká. Držím palce, ať se to vyřeší. 
Alíkovi kamarádi z 2. lékařské fakulty - Julie

Moje tělo

Ahoj Alíku, prosím poraď mi.Chci si zlepšit fyzickou kondici takže poslední dobou doma celkem hodně posiluji a chodím běhat.Třikrát týdně mám trénink karate ale tam fyzičku moc nenaberu a tak sportuji sám.Upravil jsem i jidelníček.Sladkosti nejím vůbec.Problém je že nevím jestli to preháním nebo ne.Na těláku mi totiž připadá že se spíš horším.Do dálky jsem skočil o 50cm méně a 60m jsem uběhl o vteřinu déle.Před posilováním se cítím unavené a docela se do toho přemlouvám,ale po posilovani se cítím suprově.Sportuji každý den tak nevím jestli to třeba nepřeháním.Jak často můžu ve 13 letech sportovat a myslíš že to přehanim? Díky.

Martin 13 let, 3. června 2014

Ahoj Martine!
Tak tohle se může stát každému, kdo po "nicnedělání" začne cvičit. Opravdu se Tvůj výkon může dočasně snížit, Tvé tělo ještě není zvyklé na nový typ zátěže a hlavně na pravidelné cvičení. Dej svému tělu čas! Postupně si navykne na nový režim a začne taky podávat lepší výkony. Na správnost Tvého cvičení ale odpovědět neumím, protože nepíšeš jak konkrétně cvičíš a ani jak dlouho. Je potřeba tělo nepřepínat, hlavně když si zatím začal. A cviky taky musí být vhodné na Tvou páteř a klouby. Skus se kouknout na internetu na vhodné typy cvičení, aby sis své tělo současně nepoškozoval, nebo se třeba poradit s tělocvikářem ve škole. Cvičení každý den rozhodně není nic špatného, ale musí být správně sestaveno. Alíkovi kamarádi z 2.lékařské fakulty - Marťa:)

Moje tělo

Ahoj, mám na tebe otázku. Denně mě bolí pravá ruka. Byla jsem u lékaře a ten řekl že je to syndrom karpálního tunelu. Mám to z počítačové myši. Mamka mi objednala gelovou podložku pod myš, měla by přijít mezi 26. -30.5. Těžší věci upouštím. Nechci na tu ruku spadnout (pak bolí ještě víc). Ruka bolí i při delším psání (ve škole do sešitu). Ve škole píšeme všemi deseti (ATF) na počítači. Když píšu na počítači ruka mě začne brzo bolet. Co by pomohlo? Hrozí mi operace. Na operaci nechci. Pomohli by nějaké cviky? Pokud ano, jaké? Je mi 12 let a 2 měsíce. Děkuji za odpověď. Ahoj

Ahoj Lucie,jen pro pořádek - syndrom karpálního tunelu znamená, že ti z používání myši otekly tkáně v zápěstí. Protože na zápěstí ze strany dlaně je takový hodně silný vaz, otok a zvětšení tkání pod tím vazem znamená, že se ti teď v zápěstí všechno mačká. Mimo jiného je tam utiskovaný i jeden důležitý nerv, což je proč tě to bolí.Ruka tě bude bolet kdykoli, když dojde ještě k dalšímu zmáčknutí nervu - hlavně tedy psaní na počítači nebo ručně, používání myši, nošení těžkých předmětů nebo hraní sportů, kde se hodně používá zápěstí (třeba tenis). Nejlepší léčbou je všechno tohle vynechat. Pokud to nejde, zkus si dávat časté přestávky, kdy si ruku trošku procvičíš. Několikrát si zatoč se zápěstím na obě strany a pořádně procvič prsty a dlaň. Určitě si dávej pozor, abys moc nesvírala prsty, když pracuješ - hodně lidí používá až moc síly, když píšou tužkou nebo něco jiného drží, a to by ti mohlo bolest hodně zhoršit. Taky si můžeš koupit speciální chladící polštářky (podobné jako ten gelový polštářek, ale s chladicím médiem nebo k nachlazení v ledničce, vyrábějí se i přenosné), ty se dají koupit ve zdravotních potřebách a trošku zmírní otok a uleví ti. Pozor, pokud se ti karpální tunel zlepší, určitě už je nepoužívej - jsou účinné jen na oteklá zápěstí, u zdravých naopak zvyšují riziko karpálního tunelu. Pokud tě ruka bolí ráno, když se probudíš, je dobré si na ní koupit noční fixaci, takovou polorukavici, která ti zápěstí přes noc fixuje a sníží ranní bolest. Jinak se snaž mít ruku uvolněnou a volně položenou na podložce kdykoli to jde.Pokud bolest nepřejde, určitě jdi za doktorem.Ten pak může udělat dvě věci: 1) dát ti do zápěstí injekci léků, které by měly snížit otok a snížit bolest (často je to ale jen dočasné), nebo 2) tě může poslat na operaci. Jakkoli se ti na ní nechce, bude nutné na ní jít, pokud tě ruka pořád bolet - pak by totiž ten utiskovaný nerv mohl úplně přestat fungovat a ty bys nemohla hýbat s prsty a dlaní. Operace spočívá v protnutí vazu, který útisk nervu způsobuje. Vůbec to není složitá operace, a i když tě po ní ruka bude ještě chvíli bolet, budeš to mít za sebou a pravděpodobnost, že by se to stalo znovu, bude o dost nižší. Určitě ale držím palce, abys na operaci nemusela :) Alíkovi kamarádi z 2. lékařské fakulty - Julie

Moje tělo

Ahoj Alíku,
mám takový problém a potřebuji radu. V tělocviku se začínám potit už při rozcvičce - a to se ani moc nehýbeme. Všichni jsou v pohodě, jako kdyby ani žádný tělocvik nebyl, jen já jsem "uřícená jako kůň", ale nehubnu ani o píď. Váhu mám v normě, jen těžké kosti, jinak nic. Vím, že je pot zdravý, ale tak moc? Je možné, že je to genetické, protože babička má už od mládí problémy se štítnou žlázou. Potřebuji rychle poradit, co s tím mám dělat, protože jestli je to ta štítná žláza, tak to musíme začít léčit, co nejdřív, jinak je to - už v babiččině věku - neléčitelné. Doktorka nic neříká, nejsem si ani jistá, jestli to ví.
Děkuji, jestli mi odpovíš. - otázka upravena poradcem

Name, 12 let, 28. dubna 2014

Ahoj Name,
pokud jsi uřícená i ve smyslu, že hodně popadáš dech, jsi červená obličeji a k tomu se ještě potíš, je docela pravděpodobné, že si potřebuješ jen trochu zlepšit kondici (ta s váhou často vůbec nesouvisí, i hubení a kostnatí lidé jsou často ve velmi špatné kondici). Pokud tomu tak je, doporučila bych 20 dřepů každé ráno - pokud to pomůže, můžeš třeba začít běhat nebo se zapsat na nějaký sport, aby sis kondici vylepšila. Pokud zároveň vylučuješ o hodně víc moči než dřív, nebo pokud si chceš ověřit, že tvoje štítná žláza je v pořádku, nech se radši nechat prohlédnout na endokrinologii - zkus se podívat na internet, jestli je nějaká endokrinologická ordinace blízko místu, kde bydlíš. Nadměrného pocení je hodně příčin, a nejčastější jsou poměrně běžné - třeba nadváha, nebo velké hormonální změny (jako třeba puberta). Proto je možné, že tvoje doktorka nějaké hormonální příčiny (jako třeba štítná žláza) nepovažovala za pravděpodobné. Je ale určitě dobré nechat si ji zkontrolovat, pokud máš podezření na nějakou poruchu. Měj se hezky, Alíkovi kamarádi z 2. lékařské fakulty - Julie

Moje tělo

Ahoj dneska na florbalovem utkání jsem si narazil žebra dost to bolí když zakašlu nebo se zasměju nebo nadechnu co mam delat?!

Ahoj Peťane,
určitě je nejlepší nechat se překontrolovat na rentgenu, aby se vyloučily zlomeniny. Jinak je dobré obvázat si hrudník elastickým obvazem, aby žebra neměla moc pohybu, a spát spíš v polosedě. Pokud tě to bude hodně bolet, dej si prášky proti bolesti. Ideální by bylo, kdybys nějakou dobu mohl zůstat v klidu, bez velkého pohybu v žebrech. Hodně štěstí, Alíkovi kamarádi z 2. lékařské fakulty - Julie

Moje tělo

Ahoj, Alíku.
Mám menší problém. Asi 3 dny zpátky jsem ležela na levém uchu a bolelo mě to, nechápala jsem proč. Jemně jsem si tam šáhla prstem (jsem prase :D ) a zjistila, že tam mám takový strupek a zdá se mi, že ho mám vevnitř trošku oteklé. Samo o sobě mě nebolí. Jelikož nejsem až takové čuně, tak si uši čistím tyčinkami do uší a vždycky si ten strupek sloupnu. Nebolí to. Prostě jen bolí, když na něm ležím, nebo ho trošku víc zmáčknu. Všechno se to děje v dolní části, směrem k bubínku. Ale jsem si na 100% jistá, že jsem se nijak neporanila. Teď jsem byla pořád doma a všimla bych si, kdybych si poškrábala ucho, ještě k tomu zevnitř.
Neměl bys tušení, o co jde a případně co s tím? Docela mě to otravuje. :D
Přijde mi to malicherné, abych šla k doktorovi, navíc ho kvůli škole a dojíždění nestihnu.
Předem děkuji, zdraví Chiriri - otázka upravena poradcem

Chiriri, 21. dubna 2014

Ahoj Chiriri,
ucho sis mohla klidně poškrábat právě vatovými tyčinkami, občas je na nich vata špatně nasazená, a ten koukající plast může ucho trošku poškrábat. Taky je možné, že to není stroupek, ale prostě hodně zatvrdlý ušní maz, který se zrovna v tom místě dělá třeba protože je tam víc chlupů, nebo tam máš přirozeně nějakou kapsičku z kůže. Problém je, pokud v uchu cítíš tlak, pokud tě bolí nebo svědí - to by totiž byl pravděpodobně zánět a měla by ses nechat vyšetřit na ORL (ušní, nosní, krční) nebo u praktického lékaře, aby se náhodou nerozšířil hlouběji. Kdyby se ti objevila bolest nebo svědění, nech se co nejdříve vyšetřit, jinak zkus počkat, jestli to samo nepřejde. Měj se hezky, Alíkovi kamarádi z 2. lékařské fakulty - Julie

Moje tělo

Ahoj, chtěla bych se zeptat, jestli můžu ještě povyrůst a o kolik. Je mi 14 a měřím 158 cm. Můj otec měří 163 a matka taky 163. Jsem vietnamka, ale chci mít aspoň 165 moje starší sestra má 161 cm a chci být vyšší než ona.

Ahoj Terezo,

 

nechci Tě zklamat, ale je možné, že už moc nevyrosteš. Naši výšku ovlivňují geny a pokud jsou v Tvé rodině všichni malí, tak ani ty nebudeš žádný dlouhán.

I když budeš chtít sebe víc, nepomůže Ti to. Nevím jaké důvody máš, ale nezapomeň, že co je malé, to je hezké.:-)

 

Hezké dny Ti přeje Alíkova kamarádka Bája 

 

Moje tělo

Ahoj Alíku,
lámou se mi zuby na malé kousíčky. Nevíš, čím to je?
Díky - otázka upravena poradcem

Super_Luigi, 8. května 2014

Ahoj,

 

pokud máš problémy se zuby, navštiv svého zubaře. Je možné, že máš nedostatek vápníku a to způsobuje lámání zubů. Nejlépe to ale posoudí tvůj lékař.

 

Hezké dny Ti přeje Alíkova kamarádka Bája

Moje tělo

Ahoj alíku,mám vši ale nemužeme se jich zbavit protože jsme na to přišly pozdě..Musela jsem se ostříhát na krátko ale rodiče nechtělii uplně tak sem na mikádo..Když s mamkou třeba dvě hodiny vybíráme tak zase je donesu ze školy zase.Imí spoluýáci je hned donesou domů..A polovina decek ze školy o tom neví ýe je má takže je chytneme zase znovu a už se to nedá zarazit..Já mám spáč hnidy než vši.Doporučily by jste mi nšjaký uciný zpusob jak se jich co nejrychleji zbavit?

Anonym :(, 27. března 2014

Ahoj,

v boji proti vším je opravdu důležitá spolupráce všech ve třídě. Pokud se všichni budou snažit  odstranit vši a hnidy, pak se jich snad zbavíte. Je to strašně zdlouhavé. Vši už jsou dnes proti některým přípravkům z lékárny odolné, ale určitě, po poradě s lékarníkem najdete nějaký přípravek, který může pomoci.

Mám pro Tebe jednu babskou radu, kterou jsem sama vyzkoušela a fungovala. Vyčesávej si vlasy všiváčkem (hustý hřeben- seženeš v lékárně), fénuj vlasy horkým vzduchem ( minimálně 2x do týdne), hnidy, které se Ti nepodařilo vyčesat, se horkým vzduchem spálí. A umyj si vlasy tea tree šamponem. Vším tea tree nevoní a proto bys je snad od spolužáků neměla dostat. 

Držím Ti palce a přeji hodně trpělivosti v boji s tímto parazitem. Alíkova kamarádka Bája

Moje tělo

Dobrý den, já jsem se chtěla zeptat na takovou jednu věc. Ve čtvrtek 13. jsem byla na patnáctiletce. Tam mě doktorka prohlédla a poslala mě na sono s tím, že mám něco se štítnou žlázou. No a tam, když mě vyšetřili, zjistili, že mám nějaký cysty v krku. Tákže mě poslali do Plzně na vyšetření (Endokrinologie myslím). Noo a moje otázka zní asi takhle: Co mi tam budou dělat :// a co to vůbec jsou ty cysty? (hledala jsem to různě po netu, ale moc jsem toho teda nenašla) Já se teda docela bojím, protože jsem četla, že se na to může i umřít :/. Kdyžtak díky moc za odpověď a pardon ze pravopisný chyby a mojí nespisovnou češtinu :).

NikyNikyNiky14 (15. let), 18. března 2014

Ahoj Niky,
cysty jsou vlastně takové pytlíčky z buněk, které jsou oddělené od okolní tkáně. Většinou jsou naplněné tekutinou a jsou na omak tvrdší (to ale jen ty větší, většinu cyst najdeš spíš pod mikroskopem). Můžou vznikat různými způsoby a většinou jsou absolutně neškodné, jediné nebezpečí spočívá v tom, že zabírají místo. Můžou tedy buď něco utlačovat, nebo můžou být známkou různých nemocí. V absolutní většině případů tě nijak neovlivní, ale nikdy by se neměly podceňovat. Umřít na cysty nemůžeš, maximálně můžou být známkou něčeho horšího (v absolutně nejhorším a ne moc pravděpodobném případě rakoviny).Na endokrinologii ti můžou dělat různé druhy vyšetření. Skoro určitě si tě budou potřebovat prohmatat, zatímco polkneš, asi ti taky změří množství hormonů v krvi. Je taky možné, že ti udělají ultrazvuk, nebo že ti udělají speciální test pomocí kontrastovací látky, kterou ti vpraví do krve. Také je možné, že budou potřebovat vzít vzorek přímo buněk z cyst - ty se odeberou tenoučkou jehlou. Jsou to všechno poměrně jednoduché, bezbolestné metody, takže se není čeho bát. Prostě se moc neboj, je dobře, že ti cysty vyšetřují, ale velmi pravděpodobně s tebou vůbec nic dalšího nebude. Měj se hezky a hodně štěstí! Alíkovi kamarádi z 2. lékařské fakulty - Julie

Moje tělo

Ahoj, můžete mi poradit jestli je nekde v okolí Táborska či Benešovska endokrinologie nebo jestli to je až v Praze.mám všude tvrdé černé chlupy a potřebovala bych to nějak léčit a udělat nějaký testy na hormony :( a jak se to vůbec léčí nadměrné ochlupení? poradte, děkuju.

Ahoj Martiku,
v Benešově je MUDr. Jiří Jenšovský, CSc. na adrese Konopišťská 7/1205, telefon: 317722855. V Táboře je endokrinologie v místní nemocnici, na adrese Kpt. Jaroše 2000 - je tam i dětská endokrinologie, takže pokud to nemáš do Tábora moc daleko, bylo by to určitě lepší. Další informace o endokrinologii v Táboře najdeš tady: http://www.nemta.cz/detske-oddeleni/ambulance#detska-endokrinologicka-ambulance.Tvrdé černé chlupy jsou většinou důsledkem větší produkce hormonu, který se jmenuje testosteron (a některých příbuzných hormonů). Testosteron slouží u mužů k vytvoření sekundárních pohlavních znaků - třeba právě silných chlupů nebo většího množství svalů, v malém množství se ale tvoří i u žen ve vaječnících. Vždycky je základem určit, co je přesně příčinou (takže asi budeš muset absolvovat nějaké testy) a potom se postupuje podle závažnosti. Někdy stačí jen lékařská depilace, ale jindy se dávají léky, které snižují citlivost kůže na testosteron, nebo se snižuje produkce testosteronu přímo ve vaječnících. Určitě je to ale řešitelné.Hodně štěstí! Alíkovi kamarádi z 2. lékařské fakulty - Julie

Moje tělo

Ahoj Alíku.
Chtěl bych poprosit o vaší radu. Začalo to asi před měsícem, kdy sem přestal jíst věci jako jsou sladkosti, šunky, přestal sem pít i slazené minerálky atd. Nevím jestli to s tím souvisí ale moje lékařka mi přibližně pře měsícem a půl předepsala léky "Sertralin Virphram" a najednou se nějak neměl chuť k jídlu. Nechtěl jsem zhubnout, ale přesto jsem zhubl asi 7 kilo. Takže teď měřím 165 cm a vážím 41. Nechci, ale znovu přibrat. Poradíš mi? :) - otázka upravena poradcem

Ondřej, 23. února 2014

Ahoj, 
hubnutí nebo ztráta chuti k jídlu nejsou častými vedlejšími účinky Sertralinu. Ale spojitost s léčbou to určitě mít může. Určitě to řekni svému ošetřujícímu lékaři na příští kontrole.Pokud nechceš tloustnou, tak je třeba dodržovat obecné zásady zdravého životního stylu. Jíst zdravě v přiměřených porcích a dostatek pohybu.Měj se moc hezky:)  Alíkovi kamarádi z 2. lékařské fakulty - Janča

Moje tělo

Ahojky,
já mám malé sebevědomí a strašně tichý hlas, nevím jak prostě mluvit nahlas. Když mě řekne někdo zakřič, já nechci abych nedostala poznámku. Třeba v jídelně mi holky říkají zakřič a já se bojím že to uslyší celá jídelna. Chodím na hlasovku (hlasová výchova ve sboru) a mám prý hezký hlas ale stejně tichý. Nevím -_-
2. Jsem celkem štíhlá ale ještě mám normální váhu. Po dědečkovi mám zděděnou štíhlost. Ale vepředu mám takovou buchty jednu velkou, nevím čím to je atd. Pomůže posilování? Sport?

Děkuje někdo... - otázka upravena poradcem

Zase další anonymka xD, 17. února 2014

Ahoj,

píšeš o dvou věcech, které tě trápí, začnu třeba jako Ty: záležitostí ohledně Tvého hlasu. Myslím, že k síle hlasu by Ti mohli nejvíce říct právě na hlasové výchově nebo někdo ve sboru - jsou metody, jak způsobit, aby byl hlas více slyšet, a znají je právě Ti, kteří se "prací s hlasem" zabývají. Nicméně každý má vrozené jiné předpoklady - někdo má hlas velmi silný, jiný zase tišší. Je taky důležité naučit se využít to, co máš - tedy hezký, tišší hlas. Nejsou mi úplně jasné důvody, proč bys měla křičet v jídelně. Pokud křičet nechceš, z jakéhokoliv důvodu, tak samozřejmě nemusíš.

Ohledně Tvé postavy a posilování či sportu - obecně se dá říct, že sportování pomáhá při formování postavy, je také důležité pro celkové zdraví a kondici těla. Někteří lidé však mohou mít geneticky dané určité rozložení tuku na těle, a pak se jim mohou některé partie formovat hůř, než jiné. Zkus se třeba zeptat některé ženy z Vaší rodiny či okolí, která má podobnou postavu, na její zkušenosti, nebo třeba i své dětské lékařky při preventivní prohlídce. Drobné nedostatky postavy se také dají šikovně zakrýt vhodně zvoleným oblečením - tipy bys mohla najít v některých časopisech o módě nebo i na internetu.

Hezké dny Ti přeje
Modrá linka http://www.modralinka.cz

Moje tělo

Ahoj,jak mám skrýt akné,zatím se mi to daří ale říkají že se to stejně objeví hodně ale já to vždycky za den nějak vykouzlím a zmizí a bojím se že se mi to jednou nepovede a bud to mít i na zádech

Tina Štěrbová, 9. února 2014

Ahoj Tino,

 

akné patří k dospívání. Dochází k hormonálním změnám ve tvém těle a to se mimo jiné projevuje zvýšeným výskytem akné.Skoro všechny kosmetické firmy mají mezi svými produkty i výrobky zamezující tvorbě akné. Je ovšem otázkou, jestli 100%fungují.

Je dobré si to vyzkoušet a používat ten, který tobě a tvé pleti nejlépe vyhovuje. Nejrychlejší a nejlepší asi je navštívit kožního lékaře, který má nejvíce zkušeností a může ti nějaké krémy, či masti doporučit.

Přeji krásné a bezproblémové dny. Alíkova kamarádka Bája

Moje tělo

Ahoj všichni mám takové potíže. Nelíbilo se mi jaký tvar mi dělají vlasy přímo nad čelem, tak jsem si je pinzetou trochu vytrhala, snažila jsem se i s kořínky, jelikož jsem si myslela, že už mi nevyrostou. Ale jak se ukázalo, rostou pořád dál a vypadá to, jako bych to měla vyholený. Dokonce si toho všimly i holky ze třídy a ptaly se mě. Já vím, jsem hrozně blbá, ale prostě mi to nedošlo. Snažila jsem se to zamaskovat make upem, ale pořád to dorůstá, když si ty kraťoulinké nevytrhnu. Nejsem závislá na vytrhávání vlasů, to ne. Nevíš, co bych s tím měla udělat? Vypadá to prostě hrozně. Nikomu jsem to neřekla a nechci! Naši si toho snad nevšimli, snažím se vlasy dávat do obličeje. Napadlo mě, že bych si ostříhala ofinu, třeba patku, ale nevím..... navís se bojím, že by to viděla kadeřnice, nebo mamka, kdyby šla se mnou....prosím poraď, vypadám strašně! (jsou to tak dva, 1,5 cm od místa, kde začaly růst) Doufám, že to pochopíš a poradíš....nevím komu jinému bych se s tím svěřila. Děkuji

Christine...13 let, 30. ledna 2014

Ahoj,

vůbec nemám pocit, že bys byla blbá. Naopak, oceňuji, že máš odvahu experimentovat, přestože to může mít někdy nečekané a nevítané důsledky. Ale to je riziko každého takového experimentu. Říká se, že jen ten, kdo nic nedělá, nic nezkazí. Není se tedy potřeba stydět, že se Ti něco nepovedlo. Každému se čas od času něco nepovede. Naopak to může být příležitost, jak pobavit Tvé kamarádky:  holky, koukněte, co jsem udělala, to se mi fakt nepovedlo! :-D  a spolu se tomu zasmát. Myslím, že kamarádky spíše ocení, že umíš přiznat svoji chybu a že si ze sebe umíš udělat legraci.
No a co s tím? Pokud si nechceš vytrhávat vlasy celý život, pak Ti doporučuji toho nechat. Může Ti to přinést víc problémů, než užitku (vlasy budou i při vytrhávání pořád růst). Teď budou jarní prázdniny, tak to je ideální příležitost to nechat dorůst. Zkus se o tom poradit s kadeřnicí nebo kosmetičkou. Poradit by Ti mohla i máma.

Přejeme hezké jarní prázdniny,
Modrá linka.http://www.modralinka.cz

Moje tělo

Ahoj, chtěla jsem se zeptat, čím zmizne akné, existuje nějaký účinek kromě nějakých olejíčků a mastí? Děkuji za odpověď :)

Ahoj Jano,jestli Ti masti a olejíčky z lékárny nebo domácí výroby nijak nezlepšili Tvou situaci, pak už navrhuji jenom návštěvu dermatologa. Odborník dokáže posoudit problém Tvé pleti a navrhnout řešení s konkrétními léky, případně společně zkusíte několik variant a najdete tu nejlepší.Držím palce! Alíkovi kamarádi z 2.lékařské fakulty - Marťa:)

Moje tělo

Muže mi onemocnět konečnik ja jak by se to projevilo a čim by to začalo,
Je mi 15 let omlouvam se ale rad byto to věděl a na tuhle poradnu chodim už dlouho už od 13 let
odpověd žadam od lekařské fakulty.dik předem - otázka upravena poradcem

Ahoj,jasně, že i konečník může onemocnět. Jelikož je součástí trávící soustavy, problémy, které by mohli signalizovat, že je něco špatně, budou souviset hlavně s vyprazdňováním střev, tedy s tím, jak často chodíš na velkou potřebu, jestli Tě při tom něco bolí, nebo jestli je ve stolici nějaká příměs, ku příkladu krev nebo hnis, jestli je moc řídká a máš průjmy, nebo naopak zácpu. To jsou nejčastější příznaky střevních potíží, či už je tam nějaké bakteriální nebo parazitární onemocnění, nebo nějaká mechanická překážka. Pokud máš podobné obtíže, svěř se někomu staršímu nebo zajdi rovnou za svým doktorem a řekni mu, co Tě trápí.Držím palce, Alíkovi kamarádi z 2.lékařské fakulty - Marťa:)

Moje tělo

Ahoj,mám otázku v noci nemůžu usnout spím jen 5-6 h...tak se tedy ptám jak usnout... :) ( ráno bývám pak ospalá)

Dominika 15, 9. ledna 2014

Ahoj Dominiko,
tak zkoušela si už takové klasické rady jako je počítání oveček?:) To je taková typická pomoc pro malé děti, která asi už Tobě nepomůže... Ale mohla by jsi zkusit dát si před spaním nějaký uklidňující nápoj, teplý čaj, mléko, nebo taky v lékárně se prodávají různé čaje na zklidnění a dobrý spánek. Důležité je taky být dostatečně fyzicky vyčerpán, dobrý spánek závisí na tom, jestli v průběhu dne vykonáš dostatečně unavující činnost. Pak se Ti chce hupnout do postele hned! Jestli se Ti to ale děje pravidelně, určitě si toho už všimlo i Tvoje okolí, mamka a taťka. Zkus se jim svěřit, společně jistě přijdete na nějaké řešení, bylo by vhodné pak zajít za odborníkem, který by Ti dokázal i předepsat nějaké léky na spaní.Držím palce! Alíkovi kamarádi z 2.lékařské fakulty - Marťa:)

Moje tělo

Ahoj Alíku, je mi 13 let a mám akné. To je sice v pubertě celkem normální věc, jenže já jsem si naposled vymáčkla jeden beďar a bylo to dobrý. Jenže pak se tam (chvilku po vymáčknutí) udělal taky jakoby beďar ale v průměru byl velký asi 3-4 cm a trochu červený ale není zase až tak vystouplý jako ostatní beďary. Napadlo mě že je to tím že se mi to třeba nějak podebralo nebo že se mi tam zanesla infekce, ale já jsem si to pak hned vydezinfikovala a ono to vůbec nebolí, tak nevím no. Přinejhorším bych šla za kožním lékařem ale snad to splaskne. Předem děkuji alespoň za malou radu.

Ahoj,jak píšeš, akné je v období puberty úplně normální. Souvisí taky s nedokonalou hygienou a starostlivostí o pleť. Zarudlá pleť by mohla být reakcí na vymáčknutí, nebo se Ti tam taky mohla zanést nějaká infekce z okolí nebo ze špinavých rukou. Dobře jsi udělala, že jsi to vydezinfikovala, bylo by vhodné to třeba ještě potřít nějakou mastí protizápalovou, mohla by si se na to zeptat v lékárně, tam Ti jistě poradí. Kdyby se to nezlepšovalo, rozhodně Ti nejlépe poradí odborník, dermatolog, který by se na to podíval a doporučil by Ti nejlepší řešení.Držím palce, Alíkovi kamarádi z 2.lékařské fakulty - Marťa:)