Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Alík radí dětem

  Na otázky odpovídají

  pracovníci Modré linky, psycholožky BáraV a Péťa, poradenské centrum Locika, MUDr. Jiří Staněk, MVDr. Přemysl Rabas, vědecký novinář Pragmatik, Škola Vitae, bojovníci proti kouření z projektu Nekuřátka a správci. Občas odpovídá i sám Alík.

  Dotazy mohou pokládat pouze děti mladší 15 let.

  Moje tělo

  Dobrý den, mohu se vás zeptat na problém? Mám ruce dlouhý, ale strašne krátký, a to je i s nohama. Vypadám dobře, ale ty ruce a nohy vypadají jak tyčky, prosím poraďte mi nějaký cviky, jak nabrat na ruce a svaly svalovou hmotu. Děkuji.

  kluk, 14 let, 11. září 2018

  Ahoj,
  není mi úplně jasné, jak si mám představit „ruce dlouhý, ale strašně krátký8-o ... nicméně na posilování končetin bych ti doporučil plavání.

  Alík

  Moje tělo

  Při zívání slzí oči

  Ahoj Alíku a spol.
  Vždycky když zívám, tak mi začnou slzit oči, nevíte, co to je? Ostatním to tak nedělá.

  holka, 12 let, 4. září 2018

  Ahoj,
  díky za moc zajímavou otázku. ok
  Děje se to do jisté míry všem, i když to možná není na ostatních vidět.

  U každého oka máme slznou žlázu, která se stará nejen přímo o slzy při pláči, ale i o zvlhčování oka během dne. Má neustále v zásobě nějakou tekutinu na zvlhčení, nehledě na to, jestli jsme zrovna smutní nebo veselí. Během zívání, kdy se celý obličej napíná, jako kdyby chtěl spolknout celého učitele i s tabulí, a oči se přizavírají, je tato žláza stlačená, čímž se malá část nachystané tekutiny vymáčkne do oka. Je to tedy čistě mechanická záležitost, přirozená a neškodná.

  Pokud ti někdo tvrdí, že se mu to neděje, tak neumí pořádně zívat. ko:-D

  Stlačení slzných žláz může být také vyvoláno intenzivním smíchem.

  Zívání je mimochodem nakažlivé, i psaní této odpovědi jsem prozíval. ;-(:-)

  Alík

  Moje tělo

  Ahoj.
  Každý se někdy červená. Většinou ze studu, nervozity, trémy a ták.
  Ale u mne to tak neni....
  Pokaždé když nějáká uvedená situace přijde, nic se se mnou neděje. Nečervenám se. Nikdy se mi to nestalo. I kamarádi se tomu diví a ptají se na to.
  Pomohli byste mi? Vysvětlili jste to?
  (Barvou pletí to být nemůže... Jsem hodně bledá.)

  holka, 13 let, 22. srpna 2018

  Ahoj,
  není pravidlem, že by se u všech lidí projevovaly jeho pocity, stud nebo tréma tím, že zčervená. Každý člověk reaguje jinak a je v pořádku i to, že to máš jinak, než někdo další. Můžeš si pro zajímavost více všímat svých reakcí a pocitů a toho, jak se Ti projevují na těle, např. určitým tlakem nebo uvolněním, někdy pohybem končetin, někdo si např. olizuje rty, hraje si s vlasy, kouše nehty apod. Můžete se o tom, jak to každý má jinak, pobavit i s kamarády.

  Hezké dny,
  Modrá linka

  Moje tělo

  Ahoj Alíku, opravdu džíny škodí zdraví? Děkuji.

  holka, 14 let, 19. srpna 2018

  Ahoj,
  nevím, z jakého důvodu se obáváš, že džíny škodí zdraví. Napadá mě souvislost s tím, že není ideální nosit příliš uplé kalhoty, což může způsobovat nepříjemný tlak i neprodyšnost např. v intimních partiích. Jak se říká, všeho moc škodí, proto je dobré oblečení prostřídat (různé materiály, kalhoty/sukně) a pokud člověka čeká dlouhý den v jednom oblečení, vzít si co nejpohodlnější.

  Hezké dny,
  Modrá linka

  Moje tělo

  Ahoj,
  je mi 13 let a poslední dobou mě bolí v místech kde rostou zuby moudrosti..
  Dnes jsem si všimla,jiné barvy místa.. Barva je jakoby rudá,v podstatě smavejsi než dáseň.. Je tam i taková jakoby „boule“..
  Je možné ,že už mi rostou zuby moudrosti?

  holka, 13 let, 18. srpna 2018

  Ahoj,
  zuby moudrosti se obvykle prořezávají mezi sedmnáctým a pětadvacátým rokem, ale je samozřejmě možné, že tobě vyrostou dříve. Příznaky, které popisuješ, by skutečně odpovídaly jejich prořezávání, ale nikdo na světě bohužel nedokáže stanovit diagnózu na dálku. Pokud máš tedy nějaké problémy nebo bolesti, určitě by bylo lepší navštívit zubaře a konzultovat je s ním.
  Měj se hezky!
  Bára

  Moje tělo

  Ahoj je mi 15 a furt mě provází tiky mrkání a nevhodné pohyby strašně mě to štve prášky nic nepomáhá nevim jak dál zvládám to težce furt koktám je to nepříjemný prosim poraďtemi jak dál a jesi se to dá nějak léčit děkuji

  kluk, 15 let, 11. srpna 2018

  Dobrý den,

  je dobře, že se zajímáte o to, co dalšího kromě prášků byste s tiky mohl dělat. Chci říct, že do jisté míry jde o přirozenou věc, i ve větší míře nejste jediný, kdo něco takového řeší. Pokud nejde o vyloženě zdravotní problém, může pomoct být v co největší psychické v pohodě - tomu pomůže třeba psychoterapie.
  Doporučujeme navštívit psychologa ve škole nebo i jinde (odkazy lze najít na internetu) a s ním dlouhodobě pracovat na tom, co Vás trápí. Může Vám to pomocí nejen s tiky, myslím, že celkově se větší pohoda do života hodí.

  Přejeme hezké léto.
  Modrá linka

  Moje tělo

  Proč lidé umírají?

  Dobrý den. Chtěl bych se zeptat.

  Proč lidé umírají?

  Odpověď mi pošlete i na e-mail.

  Aleš 13 let, 8. srpna 2018

  Ahoj,
  to je jednoduchá otázka, která nemá úplně jednoduchou odpověď.

  Lidé umírají stářím proto, že jim postupně čím dál hůř fungují orgány. Nebo přesněji řečeno: čím dál hůř se obnovuje činnost orgánů... až to nakonec některý životně důležitý orgán nezvládne. :-(

  Každý den v těle umřou miliony buněk, které jsou nahrazené novými, a toto nahrazování je postupně čím dál méně kvalitní. Je to v důsledku vlastně mechanický problém, postupně se při kopírování poškozuje molekula DNA, která definuje, co buňka umí a jak přesně pracuje. Asi jako když od sebe řada dvaceti spolužáků postupně navzájem opisuje domácí úkol, ten první ho má správně, druhý udělá nějakou chybičku, třetí splete další část... a ten poslední už píše místo úkolu recept na čínskou polévku. :->

  Postupně s rostoucím věkem čím dál častěji vzniká poškozená buňka, která umře dřív, než by měla, nebo funguje špatně, nebo se naopak nekontrolovaně množí (z čehož může vzniknout rakovina, pokud nezafunguje imunitní systém, on ale v drtivé většině případů zafunguje). Dalo by se říct, že umíráme v podstatě od narození. Prodělané nemoci, nezdravé životní prostředí a špatná péče o tělo (konzumace nezdravých jídel nebo drog, jako je třeba kouření) můžou toto opotřebení urychlit. Proto někteří lidé vypadají v šedesáti čiperně a jiní jsou ve třiceti zralí na starobní důchod.

  Různé orgány také stárnou různě rychle. Člověk může mít zdravý mozek, ale zničené plíce nebo játra. Častou příčinou úmrtí bývá srdeční infarkt, nebo selhání ledvin, přestože zbytek člověka je relativně zdravý.

  Současná věda se domnívá, že v ideálním stavu by se zdravý příslušník lidského druhu bez pomoci chemie mohl dožít až 125 let. Část vědců už dlouho hledá způsoby, jak tělu pomoct, aby se jeho buňky replikovaly bezchybně déle. Během posledních deseti let už učinili několik průlomových objevů. Sice ještě nemůžou zvolat „našli jsme elixír věčného mládí!“, ale vědí o hodně víc než dřív a je dost dobře možné, že v příštím desetiletí nějaké účinné sérum proti stárnutí skutečně vznikne. 8-o

  Někteří lidé se domnívají, že usilovat o nesmrtelnost je špatné, protože naše kultura je smrtí tak trošku nezdravě posedlá. Kdykoliv v nějakém literárním či filmovém díle nějaká postava žije věčně, má to nějaký háček, který ji učiní velmi nešťastnou. Lidé se touto cestou asi vždy smiřovali s vlastní smrtelností – s něčím, co nedokázal nikdo změnit – proto bylo uklidňující si říkat, že je to tak vlastně lepší. Ve skutečnosti by ale vesměs každý, kdo umírá, nebo komu umírá bližní, upřednostnil kapku nějakého toho kouzelného elixíru.

  Držme tedy vědcům palce! ;-)
  Alík

  P.S.: Poradna je anonymní, takže ti odpověď na e-mail poslat nemůžeme.

  Moje tělo

  Ahoj Alíku chtěla bych se zeptat od kolika let je vhodné masturbovat a co to vlastně je (jak se to dělá a k čemu to je dobré)

  A ještě od kolika se používá antikoncepce

  holka, 12 let, 31. července 2018

  Ahoj,
  lidé masturbují výhradně kvůli příjemným pocitům a erotickému vzrušení, které při masturbaci zažívají. Každému člověku vyhovuje jiný způsob masturbace a většinou se lidé instinktivně stimulují takovým způsobem, který je jim příjemný. A stejně tak se nedá odpovědět na to, od kolika let je vhodné masturbovat, protože masturbují už i úplně malá miminka i malé děti. Co se týká tvého dotazu ohledně antikoncepce; vzhledem k tomu, že pohlavní styk můžeš mít legálně až od patnácti let, dříve ti antikoncepci žádný lékař nepředepíše. Což ale samozřejmě neznamená, že bys okamžitě po dosažení patnácti let musela začít užívat antikoncepci. Obvykle si ji ženy nechávají předepsat poté, co začnou pohlavně žít.
  Měj se hezky!
  Bára

  Moje tělo

  Ahoj Alíku,
  už delší dobu si kupuji u Vietnamců levné plastové brýle. Zrak mám nezávadný a nepotřebuji nosit brýle, ale mně se to asi líbí. Nosím je třeba k počítači, anebo občas na chvíli ven, ale ne běžně. Je to divné?

  kluk, 13 let, 5. srpna 2018

  Ahoj,
  brýle jsou brány i jako módní doplněk. Není tedy divné, že se ti líbí nošení brýlí. Ovšem velkým problémem je, že nosíš dioptrické brýle. Tvé oči si zvyknou na dioptrie a budeš je pak už muset nosit trvale. Může se ovšem stát, že si tím nastartuješ vadu zraku, který se ti může následně zhoršovat.

  Pokud chceš nosit brýle, zajdi do obchodu s brýlemi a kup si obroučky, kde budou jen ovyčejná nedioptrická skla. Případně můžeš nosit sluneční brýle. ;-)

  Moje tělo

  Ahoj, dělám sportovní gymnastiku a trápí mě bolest a křupání kolen měla bych to řešit s lékařem?

  holka, 13 let, 30. července 2018

  Rozhodně by ses měla s lékařem poradit. V první řadě se ale svěř rodičům s problémem, který tě trápí.

  Moje tělo

  Ahoj..začala bych asi tím, že se mi na těle objevují modřiny (nedělala bych nic takové z čeho bych je mohla mít). Bývá mi v poslední době nevolno. (Tohle nevím, jestli s tím souvisí, ale) 2 měsíce jsem nedostala menstruaci a 3tí měsíc (teď) jsem to dostala o 11 dní dříve ...doprovázely to tyhle potíže: návaly horka, pocení, třepala jsem se, bylo mi úplně na zvracení a taky se mi strašně motala hlava (skoro jsem odpadla) ...........nevíte co by to mohlo být?

  holka, 15 let, 1. srpna 2018

  Ahoj,
  jak už tu bylo mnohokrát napsáno, nejsme schopni na dálku určit, co tě trápí. Ale radu ti přeci dám. Svěř se rodičům a zajděte k lékaři. To, co popisuješ, může (ale nemusí) být velký zdravotní problém.

  Moje tělo

  Ahoj Aliku mám problém
  Mám pořád afty a strašně to bolí skoro nic nepomáhá
  Pomoc
  Diky

  holka, 12 let, 30. července 2018

  Tady pomůže jediné, lékař. Co nejrychleji za ním s rodiči zajdi. Jistě ti něco doporučí.

  Moje tělo

  Ahoj. Už nějakou dobu se řežu..Jednou jsem vydržela dva měsíce bez toho,byli to dva měsíce co jsem měla kluka.
  Pak se mi to vrátilo a je to ještě horší..
  Už to nechci dělat..Pak to musím aspoň 4 týdny zakryvat a celkově z toho nic nemám.Nechci aby to věděli rodiče nebo tak někdo..Byli by z toho nešťastný...
  Chci se z toho dostat sama,ale nevím jak :(

  holka, 13 let, 24. července 2018

  Ahoj z Modré linky,

  je moc dobře, že se chceš přestat řezat. To je ten první a nejdůležitější krok. Pomoci může, abys měla naplánované aktivity, kterým se můžeš věnovat ve chvíli, kdy se chceš pořezat. Někomu pomáhá jít si zacvičit, zaběhat, tancovat, zpívat. Někomu jinému malovat, navlékat korálky, dělat cokoli rukama. Nebo si jít s někým popovídat, zavolat, pustit si film nebo seriál. Je prostě důležité se nějakým způsobem zaměstnat, přesunout pozornost jinam.
  Chápu, že by rodiče o Tebe měli starost, kdyby ses jim svěřila, ale jsou to Tví rodiče, jsou za Tebe zodpovědní a měli by vědět, co se s Tebou děje. Navíc, možná by byli smutnější z toho, že jsi na to sama a nedokážeš se jim svěřit. Nebýt na to, co člověka trápí a co prožívá sám, je hodně důležité, je to to, co pomáhá nejvíc.

  Přejeme Ti bezstarostné léto.
  Modrá linka

  Moje tělo

  Můžu mít piercing od 14 se souhlasem rodičů?

  kluk, 14 let, 12. července 2018

  Ahoj,
  je prima se umět zeptat na to, co Tě zajímá. Myslím, že by to mělo být v pořádku tak, jak říkáš, nicméně přesnou odpověď Ti dají hlavně v salonu, kde piercingy dělají. Na každém místě to může být jinak, proto si klidně vyber místo a zastav se tam zeptat nebo napiš či zavolej.

  Přejeme hezké léto.

  Modrá linka

  Moje tělo

  Ahoj Alíku a ostatní, chtěla bych se zeptat, co se dělá na 13leté prohlídce?

  holka, 13 let, 1. července 2018

  Ahoj,
  odpověď na stejný dotaz najdeš v této poradně a ne jen jednou. Stačí lépe hledat. Zadej nahoře do vyhledávače „třináctileté prohlídka“ a budeš se divit, kolik odpovědí najdeš.

  Najdeš např. tyto odpovědi:
  www.alik.cz/p/248858

  www.alik.cz/p/250615