Poradna: Alík radí dětem

Na otázky odpovídají

pracovníci linky důvěry Modrá linka, Alíkova kamarádka BáraV, odborníci na boj proti kouření z projektu Nekuřátka a správci. Občas odpovídá i sám Alík.

Dotazy smí pokládat čtenáři mladší 15 let.

Moje tělo

Ahoj, chtěla jsem se zeptat, čím zmizne akné, existuje nějaký účinek kromě nějakých olejíčků a mastí? Děkuji za odpověď :)

Ahoj Jano,jestli Ti masti a olejíčky z lékárny nebo domácí výroby nijak nezlepšili Tvou situaci, pak už navrhuji jenom návštěvu dermatologa. Odborník dokáže posoudit problém Tvé pleti a navrhnout řešení s konkrétními léky, případně společně zkusíte několik variant a najdete tu nejlepší.Držím palce! Alíkovi kamarádi z 2.lékařské fakulty - Marťa:)

Moje tělo

Muže mi onemocnět konečnik ja jak by se to projevilo a čim by to začalo,
Je mi 15 let omlouvam se ale rad byto to věděl a na tuhle poradnu chodim už dlouho už od 13 let
odpověd žadam od lekařské fakulty.dik předem - otázka upravena poradcem

Ahoj,jasně, že i konečník může onemocnět. Jelikož je součástí trávící soustavy, problémy, které by mohli signalizovat, že je něco špatně, budou souviset hlavně s vyprazdňováním střev, tedy s tím, jak často chodíš na velkou potřebu, jestli Tě při tom něco bolí, nebo jestli je ve stolici nějaká příměs, ku příkladu krev nebo hnis, jestli je moc řídká a máš průjmy, nebo naopak zácpu. To jsou nejčastější příznaky střevních potíží, či už je tam nějaké bakteriální nebo parazitární onemocnění, nebo nějaká mechanická překážka. Pokud máš podobné obtíže, svěř se někomu staršímu nebo zajdi rovnou za svým doktorem a řekni mu, co Tě trápí.Držím palce, Alíkovi kamarádi z 2.lékařské fakulty - Marťa:)

Moje tělo

Ahoj,mám otázku v noci nemůžu usnout spím jen 5-6 h...tak se tedy ptám jak usnout... :) ( ráno bývám pak ospalá)

Dominika 15, 9. ledna 2014

Ahoj Dominiko,
tak zkoušela si už takové klasické rady jako je počítání oveček?:) To je taková typická pomoc pro malé děti, která asi už Tobě nepomůže... Ale mohla by jsi zkusit dát si před spaním nějaký uklidňující nápoj, teplý čaj, mléko, nebo taky v lékárně se prodávají různé čaje na zklidnění a dobrý spánek. Důležité je taky být dostatečně fyzicky vyčerpán, dobrý spánek závisí na tom, jestli v průběhu dne vykonáš dostatečně unavující činnost. Pak se Ti chce hupnout do postele hned! Jestli se Ti to ale děje pravidelně, určitě si toho už všimlo i Tvoje okolí, mamka a taťka. Zkus se jim svěřit, společně jistě přijdete na nějaké řešení, bylo by vhodné pak zajít za odborníkem, který by Ti dokázal i předepsat nějaké léky na spaní.Držím palce! Alíkovi kamarádi z 2.lékařské fakulty - Marťa:)

Moje tělo

Ahoj Alíku, je mi 13 let a mám akné. To je sice v pubertě celkem normální věc, jenže já jsem si naposled vymáčkla jeden beďar a bylo to dobrý. Jenže pak se tam (chvilku po vymáčknutí) udělal taky jakoby beďar ale v průměru byl velký asi 3-4 cm a trochu červený ale není zase až tak vystouplý jako ostatní beďary. Napadlo mě že je to tím že se mi to třeba nějak podebralo nebo že se mi tam zanesla infekce, ale já jsem si to pak hned vydezinfikovala a ono to vůbec nebolí, tak nevím no. Přinejhorším bych šla za kožním lékařem ale snad to splaskne. Předem děkuji alespoň za malou radu.

Ahoj,jak píšeš, akné je v období puberty úplně normální. Souvisí taky s nedokonalou hygienou a starostlivostí o pleť. Zarudlá pleť by mohla být reakcí na vymáčknutí, nebo se Ti tam taky mohla zanést nějaká infekce z okolí nebo ze špinavých rukou. Dobře jsi udělala, že jsi to vydezinfikovala, bylo by vhodné to třeba ještě potřít nějakou mastí protizápalovou, mohla by si se na to zeptat v lékárně, tam Ti jistě poradí. Kdyby se to nezlepšovalo, rozhodně Ti nejlépe poradí odborník, dermatolog, který by se na to podíval a doporučil by Ti nejlepší řešení.Držím palce, Alíkovi kamarádi z 2.lékařské fakulty - Marťa:)

Moje tělo

Ahoj potřebuju pomost s kouřením:/ zítra jdu k zubaři a občas si dám cigaro:/ jemi 13 ale už skoro měsíc a něco sem cigaro nemela nesmrdim kouřem nic:/ pozná to? ale jinak si zuby čistim :) prosím rychlou odpověd spěchá :()

Ahoj,

mám obavu, že se k Tobě tato odpověď dostane později, do druhého dne bohužel nestíháme reagovat. Už tedy asi víš, jestli zubař Tvé kouření zjistil nebo ne. Myslím, že je velmi málo pravděpodobné, aby si všiml, že někdo kouřil před více než měšícem. Zápach z cigaret se na člověku drží několik hodin, maximálně dní (pokud kouří hodně a nečichne mu i oblečení). Předpokládám, žes nekouřila tak dlouho, aby se u Tebe rozvinula nějaká závažná nemoc z kouření. A to, že kouření poškozuje zdraví a ještě k tomu stojí peníze, proto je lepší nekouřit vůbec, asi nemusím dodávat :-).

Hezký den Ti přeje
Modrá linka http://www.modralinka.cz

Moje tělo

Ahojky, zatím jste mi vždy poradili, takže děkuji, ale teď mám další problém. Jsem dost vysoká - měřím 168 cm - a nelíbí se mi to. Chtěla bych být menší. Mamka měří 180 a taťka o něco málo víc. Takže mám asi dost smůlu, ale někde jsem slyšela něco o nějakých prášcích, díky kterým tělo rychleji dospěje a tím pádem (prý) člověk míň vyroste. Říkala jsem to mamce a ta říkala, že to budou asi dost silné prášky. Asi jo, ale když by mi to pomohlo... :-/ Jsem asi 5. nejvyšší ze třídy z holek (holek je 18). Jenže většina z nich je vyspělejších než já, takže nejspíš budu vyšší. Vždyť to pak bude vypadat divně - co když budu vyšší než svůj kluk! Nevíš o něčem, co by mi mohlo pomoct? Mě už fakt nic nenapadá... Klidně by mi stačila výška 173 - basketbal fakt není nic pro mě. :-( Myslíš, že budu nižší než mamka? Třeba by mohlo pomoct to, že taťka kdyby byl ženská, tak by byl nižší než je moje mamka. Prosím pomoz mi.
PS: Prosím nepiš, ať si dám cihlu na hlavu - žádnou bych stejně nesehnala. ;-) - otázka upravena poradcem

Barča, 13 let, 4. ledna 2014

Ahoj,

nemyslím si, že by bylo vhodné upravovat tvůj zdravý růst a vývoj pomocí prášků. Takové prášky Ti může doporučit pouze lékař. Nemyslím si, že výška kolem 180 cm je pro dívku nějak dramatická. Je možné, že vysoká asi  budeš. Za naši výšku mohou geny, Tvoji rodiče patří k těm vyšším.

Je spousta známých osobností, žen, které jsou vysoké a rozhodně to neberou jako nějaký handicap. Naopak, je to jejich přednost. Např. Uma Thurman, Ivana Chýlková, Ivana Gottová, Šárka Kašpárková, mohla bych Ti vyjmenovat spoustu žen, jejichž výška je kolem 180 cm a výš. Některé, jako třeba Ivana Chýlková, mají partnera o několik centimetrů nižšího, než jsou ony a mají plnohodnotný partnerský život a rozhodně se za svou a partnerovu výšku nestydí.


Držím Ti palce, aby ses i Ty vyrovnala s tím, že budeš asi vyšší a udělala z výšky svou přednost. Alíkova kamarádka Bája

Moje tělo

Ahoj Alíku,
mám dosti problém... ,
Před prazdninama jsme dobrali v biologii látku Savci a poté jsme začali Lidské tělo. Jenže když učitelka začne s výkladem udělá se mi špatně..(když jsme brali savce toto jsem vubec nemela). motání hlavy, pocity na omdlení, nevolnost, pocení... ale jak skončí biologie jsem uplne v poradku... a take když si čtu sama z ucebnice o lidkem tele o nervech, krvi, tkáních, atd. nevadí mi to. Mě vadí prostě to jak nam profesorka dyktuje co si máme napsat. nevím co s tím, prosím porad mi... jsem hubena, 14 leta holka... chodim na gymnazium... rodiče o tom neví, stydím se za to. Děkuji moc. Mám Vás moc ráda. - otázka upravena poradcem

Citlivka?, 6. ledna 2014

Ahoj,

dovedu si představit, že Tě dost obtěžuje, když  se Ti motá hlava při výkladu biologie. Pozitivní na tom je, že to je jen dočasné a jednou to skončí. Přejdete k jiné látce nebo si na to zvykneš a přestane Ti to vadit. Co s tím teď? Jednou z možností je vzít to tak, jak to je. Přijmout to, něco ve smyslu: "tak to prostě mám, každý má něco". Je možné, že po takovém přijetí tyto stavy samy vymizí. I aktivně pracovat se s tím dá, možností je např. pomocí relaxace. Nácvik sice chvíli trvá, ale umět se uvolnit se Ti může hodit i později na další situace. Nejdříve je potřeba naučit se dobře zrelaxovat, maximálně se uvolnit (třeba pomocí nějaké nahrávky relaxace, nebo i pod vedením např. psychologa). Když zvládneš dobře relaxaci samotnou, můžeš se zkusit uvolnit a při tom uvolnění si představit, že jsi ve škole a učitelka mluví o lidském těle. A když Ti to půjde, můžeš si zkusit ten stav uvolnění navodit i při hodině. Pomoci Ti s tím vším může třeba i školní psycholožka, pokud nějakou na škole máte. Někomu pomůže paradoxní léčba - zkus to v hodině dotáhnout do extrému, zkus to motání hlavy a pocení ještě víc rozvinout, zhoršit. Pokud se to podaří, budeš vědět, že to můžeš ovlivňovat. Pak už to bude záležet na Tvé trpělivosti. Napadá mě ještě, jestli stejně reaguješ doma, když by četla třeba Tvoje máma nebo táta. Pokud ano, mohli byste to zkoušet spolu - někdo by Ti četl a Ty by ses snažila se uvolnit a pracovat s tím.

Přemýšlím, proč to nemůžeš říci rodičům. Zdá se mi, že to není nic trapného, co by člověk musel před druhými tajit. Koneckonců, nejsi jediná, koho popis lidského těla uvádí do rozpaků. A taky, někdy na tyto potíže pomůže už jen to, že se člověk někomu svěří. To je jedna z možností, kterou můžeš vyzkoušet. Pokud nezabere, alespoň na to nebudeš sama.

Hodně radosti z poznávání lidského těla Ti přeje
Modrá linka http://www.modralinka.cz

Moje tělo

Někdy mám výpadek jakoby vědomí a v tu dobu prej začnu dělat xichty a pazvuky a doktori rikaj pry to neni záchvat a nic si stoho nepamatuju a pry z mozkem nic nemám a mám IQ 143 takže to nemůže být tím :( pomoz

Nikolka 11 let, 29. prosince 2013

Ahoj, 
pokud Ti doktoři na neurologii po sérii specializovaných vyšetření nebyli schopni pomoct, bohužel Ti neporadím. Pokud si na své chování nepamatuješ, jde o vážný stav. Zkus navrhnout svým rodičům, že bys rád/ráda vyhledala pomoc psychologa. Držím ti palce, aby se tvůj problém brzy vyřešil.Alíkovi kamarádi z 2. lékařské fakulty - Janča

Moje tělo

ahoj alíku a celá poradno:) mám dva dotazy a jeden, je jedno... nemusíš odpovídat na ten třetí....1) je mi deset a v březnu mi bude jedenáct ale já chci aby mi bylo pořád deset, ale to není možné, ptám se na to jak udělat abych mohla být jako chihiro (10) s cesty do fantazie ale nebude mi deset???? 2) měřím 140 a vážím 35 a nevím jestli nejsem moc tlustá, zdá se mi to trošku.... a sestřenka mi to i říkala že tak vypadám 3) mám červené kruhy pod očima také pod řasama a nějaké lidi to mají al já nwm jestli to není normální, mám si to něčím mazat????

Chihiro (10), 22. prosince 2013

Ahoj z Modré linky,

pokládáš nám více otázek, odpovíme Ti na ně tedy postupně. Jak sama píšeš, čas není možné zastavit. Nevím nic o Chihiro, předpokládám, že je to postava filmu, o němž se zmiňuješ. Jak tedy být jako ona? Nejspíše se Ti líbí některé její vlastnosti, můžeš se zamyslet nad tím, které to jsou, jaká bys vlastně chtěla být. A potom můžeš popřemýšlet, jaké vlastnosti máš Ty, případně jak u sebe rozvíjet ty, které bys mít chtěla. Věk v tom nehraje roli.

To, jestli jsi tlustá, nemůžeme posoudit. Ale pokud si své údaje - věk, váhu, výšku - zadáš do kalkulačky dětské BMI, Tvoje váha je v pořádku.

Pokud jde o červené kruhy kolem očí, s tím Ti bohužel takto po internetu pomoci nedokážeme. Můžeš se ale obrátit na svou praktickou lékařku.

Přejem hezké prázdniny
Modrá linka http://www.modralinka.cz

Moje tělo

Ahoj, zdravím vás do poradny. Mám na vás otázku ohledně mého čelistního kloubu. Vždycky když otevřu pusu, tak mi na levé straně trochu křupne, někdy je to silnější, někdy slabší, trvá to už asi 11 měsíců, tyto problémy jsem měla už předtím, ale vždycky to trvalo jen pár hodin a čelist opět začala pracovat jak má. Vím, že by bylo dobré zajít k doktorovi a vím, že takoví doktoři jsou, ale zajímalo by mě, jestli to může odeznít samo, anebo nějaké typy jak to zlepšit sama. Mamka říká, že to časem naskočí samo, nijak zvláště mě to ale neomezuje, vůbec to nebolí, jen je to takové nepříjemné křupnout pokaždé když si chcete zívnout, nebo kýchnout, předem děkuji za odpověď.

Anonymka (13 let), 20. listopadu 2013

Ahoj, no tenhle problém zná opravdu hodně lidí. Přetížení tohoto kloubu může být způsobeno několika příčinami: nějaká vrozená vada, problém se zuby, různé špatné návyky, jako skřípání zuby nebo časté žvýkání žvýkačky. Radila bych Ti svěřit se svému zubaři, který by Tě měl poslat za nějakým odborníkem, který se věnuje zrovna tomuto kloubu. Taky si ale dávej pozor když něco žvýkáš, pří jídle, nebo taky při zívání, protože když se tenhle problém prohlubuje, mohla by Ti taky vyskočit čelist a to je pak hodně bolestivé. Držím palce, Alíkovi kamarádi z 2.lékařské fakulty - Marťa:)

Moje tělo

Vždy když piji kakao,jím čokoládů,a mléčné výrobky je mi blbě.Chce se mi na záchod,zvracet,a je mi zle.Nevím co by to mohlo být proto se obracím na Vaši skvelou poradnu.

Ahoj, 
to by mohli být příznaky nějaké potravinové alergie, když se to projeví jen po konkrétních jídlech. Radila bych Ti zajít na alergologii, kde by Ti paní doktorka/pan doktor udělali testy a pak Ti doporučili, co dělat dál. Jednak Ti možná nasadí taky nějaké prášky, ale hlavně Ti oznámí, kterému jídlu by si se měla vyhýbat. Držím palce! Alíkovi kamarádi z 2.lékařské fakulty - Marťa:)

Moje tělo

Ahoj, jsem dívka a je mi 13 let. Měřím 153 cm a vážím 37 kg. Před měsícem jsem dostala první menstruaci a četla jsem že před menstruací je tzv. růstový skok. Mě teda nepřijde že jsem povyrostla, . Můžu tedy rychleji růst i během menstruace?Myslím si že jsem docela malá na můj věk. Ve třídě jsme sice všichni spíš menší, ale někteří jsou zase vysocí. Nejsem nejmenší ze třídy. Nevíš třeba jak jde zjistit kolik nebo zda ještě povyrostu? Chtěla bych měřit tak 165-169 cm ale nevim nevim no. Moje mamka měří 158 cm a taťka 176 a moje sestra 166. Není třeba nějaký cvik nebo něco abych povyrostla? Děkuji za odpověď :)

Ahoj,na toto téma jsme nedávno odpovídali, když tak si projdi historii poradny. Výšku ovlivňuje veliký počet faktorů. Mezi nejhlavnější patří genetická predispozice. Na to pak nepomůže žádná strava nebo cviky, když je to jednou zakódováno ve Tvé DNA. Ale taky by to mohla být nějaká porucha růstového hormonu. Nejlépe by Ti ale odpověděl Tvůj praktický lékař, který by Ti případně taky dal hladinu hormonů vyšetřit. Ale nezapomeň, že se do fáze, kdy porosteš nejvíc, zatím teprve dostáváš, takže bych nespěchala! Alíkovi kamarádi z 2.lékařské fakulty - Marťa:)

Moje tělo

Ahoj Alíku,
chodím do baletu a každý den pravidelně cvičím na rotopedu.Někdy sem tam si uždibnu čokoládu sním asi 1 za 14 dní, jím zeleninu a někdy i ovoce. Ale pořád mi připadá že má špeky a jsem tlustá.
Děkuju Alíku. Emik :-( - otázka upravena poradcem

Emik (10,146cm,34kg), 14. listopadu 2013

Ahoj Emiku,

 

Tvé BMI je naprosto v pořádku. Máš ideální váhu  vzhledem ke své výšce a věku. Píšeš, že pravidelně cvičíš a sníš jednu čokoládu za 14 dní. Myslím si, že když tak hodně sportuješ,  je jedna čokoláda v průběhu 14 dnů v pořádku. Zkus se zeptat  lidí z tvého okolí, co si oni myslí. Zda jim připadáš tlustá. Někdy náš pohled na sebe sama je přehnaně kritický.

Přeji Ti, abys byla se svým tělem spokojená. Alíkova kamarádka Bája.


Moje tělo

Ahoj, mám zalehlé ucho 6 měsíců a bojím se jít k doktorovi

Ahoj,
tak s takovýmto problémem Ti doopravdy na dálku bohužel nikdo nepomůže. Doporučuji navštívit praktického lékaře, který Tě následně určitě pošle na ORL, tedy ušní-nosní-krční oddělení, kde Tě odborník může vyšetřit a zjistit příčinu. Může to být problém třeba s nosní sliznicí, něco ve zvukovodu, nebo něco podobného, co tento doktor rychle zjistí! Držím palce a přeji Ti hodně odvahy! Alíkovi kamarádi z 2.lékařské fakulty - Marťa:)

Moje tělo

Ahoj Aliku a všichni
Když si koušu nechty a mám je kratší a tenčí než obvykle spraví se to? - otázka upravena poradcem

Ahoj,kousaní nehtů opravdu není příjemný návyk. Ale můžu Tě ubezpečit, že jestli si je přestaneš kousat, tak se ti zregenerují nehty i nehtová lůžka a po určitém čase si nikdo ničeho nevšimne. Ale může to trvat i několik měsíců až let! Proto držím palce, aby si byla trpělivá a měla pevnou vůli! Alíkovi kamarádi z 2.lékařské fakulty - Marťa:)

Moje tělo

Ahoj Alíku, mám problém s vlasy. Do druhé třídy to bylo ok, protože jsem je měla krátké. Od té doby asi do sekundy jsem tyranizovala sestru, aby mi dělala dva culíky. Nesnáším totiž rozpuštěné vlasy. Sestru jsem nutila dělat třeba 12x pěšinku, než jsem ji odsouhlasila, stejně jsem ale do školy šla s tím, že to co mám na hlavě je hnus. Mamka to sestře zakázala a já si těď culík musím dělat sama. Asi nikdy se mi ho nepodařilo učesat na první pokus. Vlasy za trest utahuju a nesmí koukat ani jeden vlásek, jinak si myslím, že jsem neučesaná. Když mi to nejde brečím, je mi na omdlení, neovládám se, mamka mi vyhrožuje psychiatrem, ale když tam chci jít, nejdeme. Ráda nosím šátky, aby vlasy nebyly vidět. Nemám ráda sport, protože se rozcuchám, vadí mi, když mě někdo hladí po vlasech.
Co mám dělat ? Nemyslím si, že by to byla porucha osobnosti, protože jsem úspěšná a vyhrávám soutěže, jsem ambiciozní . Ale v koupelně si nedovedu poručit.
Moc děkuji za odpověď. - otázka upravena poradcem

anonym 2013,14 let, 13. října 2013

Ahoj z Modré linky,

vážíme si toho, že se na nás obracíš. Internetové poradenství má ale své hranice, a protože Tě neznáme, nemůžeme Ti takto na dálku poradit. Jestliže Ti ale tato situace natolik komplikuje život, jak píšeš, bylo by opravdu dobré navštívit odborníka, aby si s Tebou popovídal a zkusil zjistit, co je příčinou Tvého chování. Nemusí to být psychiatr. Spíše by byl vhodnější psycholog, psycholožka, třeba i školní, pokud u vás na škole je. Ty sama můžeš zkoušet chodit doma neučesaná a všímat si pocitů, které to v Tobě vyvolává. Případně můžeš trénovat, a vyjít třeba aspoň před dům s vlasy rozpuštěnými, potom jít někam ven a tak dále. Více Ti ale takto přes internet opravdu poradit nedokážeme.

Ať se Ti daří, Ti přeje Modrá linka http://www.modralinka.cz

Moje tělo

Ahoj Alíku,
je mi dvanáct let, měřím 163 cm a vážím 59 kilo. Každý den dělám kliky, dřepy, sklapovačky a tančím. Neznáš nějaké dobré cviky na hubnutí? V tělocviku mám problémy s během. Taťka má astma, takže o tom také přemýšlím, ale mamka říká, že to je mou váhou. Po 100 m běhu, ať běžím jakkoli rychle nemůžu dýchat, dech se mi začne zrychlovat a necítím přísun kyslíku. Začne se mi točit hlava a chce se mi zvracet. Je pravděpodobnější, že to je mou váhou a nebo, že mám astma?
Mám ještě jednu otázku. Za den nevypiju ani půl litru, nikdo do mě prostě tu vodu ne nacpe, mám celulitidu a mamka mi neustále opakuje, že budu mít špatné ledviny. Já jsem si toho vědoma a chci to změnit, ale nejde mi to. Snažím se dodržovat pitný režim, ale piju po opravdu malých troškách, protože do sebe nedokážu nacpat víc, vždycky se mi chce zvracet. - otázka upravena poradcem

Adéla, 12 let, 5. října 2013

 Ahoj,co se týče hubnutí, na toto téma jsme už několik dotazů odpovídali, proto Ti radím projít si Alíkovu poradnu sekce " Moje tělo- váha". Mohu Tě ubezpečit, že Tvá váha není nijak výrazně zvýšená, proto bych se tím nijak extra nezabývala. Jestli má taťka astma, je možné, že existuje predispozice, která zvyšuje Tvé šance na získání astma také. Radila bych navštívit lékaře, konkretně alergologa, který může udělat potřebné testy a nasadit případnou léčbu.Máš víc než jeden dotaz, to by se správně nemělo být. Jen Ti rychle připomenu, že pitný režim je hodně důležitý. Měla bys vypít, alespoň 1,5 litru za den. Snaž se, i když nemáš chuť, uvědom si, že naše tělo je cca 3/4 jednom voda, její ztráty jsou nebezpečím pro Tvé tělo! Alíkovi kamarádi z 2.lékařské fakulty - Marťa:) 

Moje tělo

Ahoj Alíku ;) Je moc fajn,že radíte dětem je to opravdu fajn nápad,ale teď už k otázce.Asi už dva měsíce mně bolí kotník.Nevím co to je,ale když stojím jen na jedné noze kde mně ten kotník bolí po deseti sekundách si normálně stoupnu tak mi tam jakoby křupne,jako by mi přeskočili vazy nebo já nevím.Když odpověď nebudeš vědět nevadí,zajdu někam ;) ale když odpovíš budu moc ráda,předem Vám všem moc děkuji,a přeji pěkné dny.Nikolkakiko114 - otázka upravena poradcem

Nikolkakiko114, 16. září 2013

Ahoj,

 tenhle problém je bohužel nemožné vyřešit na dálku. Je potřeba zajít k odborníkovi, který se na tvou nohu koukne a posoudí, jestli je tam jenom něco natažené, nebo je problém závažnější. Nemusíš se ničeho obávat, zajdi si ke svému praktickému lékaři a ten Ti řekne, jak postupovat dál, pravděpodobně Tě pošle k ortopedovi na odborné vyšetření.
 Držím palce! Alíkovi kamarádi z 2.lékařské fakulty - Marťa:)
Moje tělo

ahojky! Chtěla bych se stát vegetariánkou, ale mám problém. Jak na to? Co bych měla jíst, abych si doplnila živiny z masa? Moc děkuji za odpověď!

anonymka-10-let, 29. srpna 2013

Ahojky,
mít vyvážený přísun živin při vegetariánské stravě není jednoduché a snadno se v dietě dělají chyby. Zrovna se dostáváš do věku, kdy tvé tělo nejvíc roste a je na nedostatek jednotlivých složek potravy nejvíce náchylné. Proto ti doporučuji počkat, až tvé tělo dospěje.
Alíkovi kamarádi z 2. Lékařské fakulty - Janča:)

Moje tělo

Ahoj Alíku.. Měřím 153 centimetrů a je mi 12 a půl.. V naší třídě jsem nejmenší.. Nevím jestli jsem za mou výšku ráda nebo ne.. někdy je to výhoda.. ale když sem pak ve společnosti a já na ně koukám jak na eifelovku ( :D ) tak mi to moc příjemné není.. ale mám za to strašně velkou velikost nohy.. mám 39.. a taky se mi všichni smějou že jsem tlustá.. myslim si to taky ale mám 42 kilo.. takže má otázka zní.. je normální bejt takhle velká ve 12 letech nebo mít takhle velkou nohu?.. PS: ostatní ze třídy maj třeba 160 centimetrů-- a jedna holka má dokonce 170.. a nohy maj tak 38..

Péťa:), 29. srpna 2013

Ahoj Péťo,

na Tvou zdánlivě jednoduchou otázku není až tak jednoduché odpovědět. Ptáš se, jestli je normální být tak vysoká jak jsi vysoká, mít tak velkou nohu, jak velkou ji máš. Možná bys hlavně chtěla vypadat podobně jako ostatní, nelišit se a nevybočovat. Pravdou však je, že jsme každý jiný, někdo trochu větší, jiný menší, pevnější či hubenější. A taky že se to všechno vzhledem k tomu, že jsi ještě ve vývoji, může změnit. Mít 42 kg při výšce 153 cm je podle http://vyzivadeti.cz/kalkulacka-bmi/ naprosto ideální. Těm, co se Ti smějí kvůli vzhledu, to můžeš takto říct, třeba i s tím, že posmívat se někomu kvůli tomu, jak vypadá, je opravdu hloupé.

Hezké dny Ti přeje
Modrá linka www.modralinka.cz