Poradna: Alík radí dětem

Na otázky odpovídají

pracovníci linky důvěry Modrá linka, Alíkova kamarádka BáraV, odborníci na boj proti kouření z projektu Nekuřátka a správci. Občas odpovídá i sám Alík.

Dotazy smí pokládat čtenáři mladší 15 let.

Moje tělo

ahoj alíku , modrá linko,mám takový blbý problém :( docela často mám roupy mám je tak 1x za 2-3 měsíce . nikdy sem na to nic nebrala (léky) vždycky to nějak přejde .... už mě to moooc štve :( poradíš mi co mám dělat ?? předem děkuji :-)

13let dado, 22. srpna 2013

Ahoj,
tak tohle je problém, s kterým je potřeba zajít k lékaři. Roupy totiž kladou vajíčka v oblasti Tvého hrubého střeva a konečníku a to způsobuje nepříjemné svědění, a proto se Ti taky tenhle problém neustále vrací. Lékař Ti dá léky proti těmto parazitům, léky je mají úplně zlikvidovat. Některé léky jsou i volně prodejné, ale já Ti doporučuji rozhodně navštívit lékaře. Je to spolehlivější než nějaká samoléčba. Důležité je taky dodržovat hygienu, hlavně v oblasti konečníku, pořádně si mýt ruce, protože tenhle parazit se lehko přenese na další členy rodiny.
Držím palce! Alíkovi kamarádi z 2.lékařské fakulty - Marťa:)

Moje tělo

ahoj alíku!!! chci se zeptat na mojí správnost váhy a na nějaké věci. Měřím 141 cm a vážím 39 kg. Jsem holka a můj koníček je plavání. bez plavání bych byla asi už na dně. mám takové to krabatění na stehně že se mi dělá ta pomerančová kůže. ale jen na jednom protože jsem měla tu nohu zlomenou a tak se snažím jí trénovat a aby se vrátila zpět na normál. no ale zpět k věci . Koukala jsem se na nějaké to plavání a ty ženské něměli prsa a ani krk pořádnej. za to měli svaly na nohách a na rukách. což mě odpovídá. Ale zas takovej malej krk nemám. No alíku myslíš že když budu pokrečovat v mém oblíbením sportu že budu taková??? mě se ty svaly zase moc nelíbějí jenže já ty ruce už mám zmutované protože já jim ještě dávám posilování činek. alíčku nevím jestli budeš schopen mi odpovědět. Děkuji předem

holka v říjnu 12 let, 26. července 2013

Ahoj,
je hezké, že se věnuješ sportování. A je taky pravda, že profesionální sportovkyně mají svalstvo hodně vypracované, plavkyně zvláště pak svaly na rukou, vždyť už sama píšeš, že máš po posilování taky už svalstvo na rukou hodně vidět. S tím ale nic neuděláš, jestli chceš poctivě cvičit, trénovat a být lepší a lepší, s tréninkem půjde taky nabírání na svalové hmotě. Proto si musíš sama uspořádat, jestli chceš více řešit svůj vzhled, nebo se soustředit spíše na sportování na vyšší úrovni. Dá se to samozřejmě taky nějak skloubit, že nebudeš plavat pořád a závodit profesionálně, ale zůstaneš u toho jenom jako u hobby, pak by si trénovala méně, spíš jenom plavala pro kondici a pro radost a pak by svalstvo nemělo být až tak výrazné.
Alíkovi kamarádi z 2.lékařské fakulty - Marťa:)

Moje tělo

Ahoj,nejspíš budu mít asi tak kolem 160cm.Ted je mi sice 13,ale uz moc nerostu a mam 152cm.Moje prava mama ma asi 160cm ,vzdycky jsem byla jedna z nejmensich ve tride.A navic bych chtela byt modelka a ted to asi nepujde!?Slo by to nejak zmenit.

Anonym-13, 25. července 2013

Ahoj,
máš pravdu, že výška je částečně dána geneticky, ale ne kompletně, má na ni vliv i mnoho jiných faktorů. Růstové štěrbiny se uzavírají až kolem 18. roku života, proto ještě rozhodně růst můžeš, nevzdávala bych se svého snu být modelkou! Uvidíš za pár let. Je pravda, že průměrná modelka by měla být vysoká, ale to neznamená, že na některé specifické kampaně nebo reklamy není třeba taky nižších holek! A sebevědomí Ti mohou dodat boty na vysokém podpatku:)
Alíkovi kamarádi z 2.lékařské fakulty - Marťa:)

Moje tělo

Ahoj Alíku, mám problém se zuby.Pravidelně si je čistím, používám ústní vodu i zubní nit, přesto jsou pořád žluté. Na internetu jsem četla, že citronová kůra zuby vybělí, ale i zničí. Proto to nechci zkoušet. Poradíš mi prosím,nějaký recept, po kterém bych měla zuby aspoň o odstín bělejší? Co bych pro to mohla udělat?Opravdu moc mi záleží na krásném úsměvu a se žlutými zuby to vůbec nejde. Děkuji za odpověď.

Eliška (13), 21. července 2013

Ahoj Eliško,
nejlepší prevencí proti žloutnutí zubů je jejich pravidelné čištění a omezení užívání potravin a nápojů, které zuby obarvují. Typickým příkladem je káva, černý čaj a kola nebo třeba kouření cigaret. Pokud chceš svůj odstín mít bělejší, v drogerii je dostupná celá řada přípravků. Vybírej opatrně, protože většina z nich alespoň dočasně zvyšuje citlivost zubů. Úplně se vyhni přípravkům s abrazivním účinkem, ty totiž trvale poškozují sklovinu. Mezi ně patří některé bělící pasty na zuby nebo zubní pudry. Jen nezapomeň, že krásný úsměv není o kráse zubů, ale spíš o tvé osobnosti a s jakou upřímností ho nosíš ;)
Alíkovi kamarádi z 2. lékařské fakulty - Janča :)

Moje tělo

Ahoj Alíku a Alíkovy kamarádky. :) Chtěla bych radu... Moje bělmo není úplně bílé... Jsou tam takové malé shluky červených žilek, ale opravdu takové světlé. Ale není to pěkné :/ Mám tam fleky- především víc v pravém oku. Nevíte co pro to udělat, aby to zmizelo? Třeba co jíst nebo pít a tak. Nebo existují nějaké oční kapky bez lékařského předpisu? Ale aby zase nestály moc peněz... Děkuji předem za odpoveď a posílám pozdravy do poradny. Krásné prázdniny! :)

Dívka, 15 let, 17. července 2013

Ahoj!
Začervenání očí je celkem běžné, objeví se vždy, když jsou oči nějak moc namáhané a vyčerpané, není to nic nezvyklého. Klidně si zajdi do nejbližší lékárny a zeptej se na kapky na zčervenalé a unavené oči a tam Ti rozhodně doporučí to nejlepší. Nebo řekni mamce a ta Ti je určitě ochotně koupí nebo půjde s Tebou. Kapky seženeš v cenové relaci kolem 150 korun, což není úplně málo, ale měli by Ti s tímhle problémem pomoci.
Děkujeme za pozdravy a taky přejeme krásné léto!:) Alíkovi kamarádi z 2.lékařské fakulty - Marťa:)

Moje tělo

ahoj alíku,poradno a další.Mám problém se svými vlasy.Už jich mám plné zuby.Vypadají jak sláma.Mají takovou barvu a dokonce jsou i tak tvrdé.Jsou prostě příšerné.Mám si je obarvit nebo zesvětlit?Nebo navštívit nějaký salon krásy nebo tak něco nevíš jestli tam můžu jít ve 14? děkuju za odpověď a přeji pěkné prázdniny ;)

někdo kdo nechce říci svoje jméno, 19. července 2013

Ahoj,
chápu, že by sis přála mít vlasy podle svých představ. Co se týká úpravy vlasů a péče o ně, tak by Ti nejlépe poradili v nějakém dobrém kadeřnictví - zkus si od svých známých zjistit, zda ví o někom, kdo je opravdu odborník v péči o vlasy, a kdo by Ti mohl dát rady a tipy, jak se starat právě o takové vlasy, jaké máš, abys s nimi byla spokojená. Můžete vybrat vhodnou barvu či přípravky, které by Tvé vlasy zjemnily.
Hezké léto Ti přeje
Modrá linka www.modralinka.cz

Moje tělo

Ako si mám prestať kúsať nechty

jaja1244, 30. června 2013

Ahoj Jaja,
kúsanie nechtov je problém, ktorý trápi mnohých z nás a často nám trvá veľmi dlhý čas, kým dokážeme pokoriť tento zlozvyk. Základom je pevná vôľa, musíš si povedať, prečo chceš mať krajšie nechty, možno by si rada vyskúšala nejaké pekné laky na nechty, alebo si si uvedomila, že okúsané nechty nie sú na pohľad nič pekné. Lak na nechty je dobrou voľbou aj pri odvykaní, skús si nalakovať nechty nejakým lakom, stačí aj len priesvitným, a nepríjemná chuť ti vždy pripomenie, že si nechty nemáš kúsať. Prípadne si môžeš zaobstarať jednoduché látkové rukavičky, predávajú ich napríklad aj v lekárni, ktoré môžeš pri bežných činnostiach doma nosiť na rukách a po určitom čase si odvykneš. Držím ti palce! Alíkovi kamarádi z 2.lékařské fakulty - Marťa:)

Moje tělo

Před třemi lety u mě začaly bolesti břicha spojené se střídavým průjmem a zácpou.Začala jsem navštěvovat dětskou gastroenterologii.Byl tam moc hodný a příjemný pan doktor.Chodím tam dvakrát za rok.Nikdy mi na nic nepřišly,akorát beru nějaké prášky.Jsou v nich bakterie,které mi asi chybí.Pomohlo to.V březnu jsem tam šla znova,ale byla tam nová doktorka.Hodně nesympatická,ale všechno jsem jí znova řekla.Ve čtvrtek jsem tam šla zase.Poslala mě na ultrazvuk,tam bylo všechno v pořádku.Na váze taky přibírám a při prohmatávání břicha taky na nic nepřišla.Pokaždé mi i berou krev na nějaké testy,ty vždycky až na minule (nic vážného) dopadly dobře.Dnes při psaní zprávy na nás pí. doktorka s mamkou vybalila,že bych měla jít na gynekologii.Dost mě to vyděsilo a pak ještě řekla že mi chce zkontrolovat konečník.Vymluvila jsem se,že mám měsíčky.Tentorát jsem se tomu vyhla,ale v listopadu jsem tam objednaná zase. Opravdu je gynekologická prohlídka a vyšetření konečníku nutné?Dost se bojím.

Holka 14, 24. června 2013

Ahoj!
Musím Ti potvrdit, že problémy jako zácpa i průjem hodně souvisí s menstruačním cyklem, tedy s gynekologií. Mnoho žen Ti potvrdí, že se jejich vyprazdňování mění během cyklu. Proto je určitě tohle vyšetření na místě, když Ti to paní doktorka navrhla. Nemáš se čeho obávat. Jestli se stydíš, řekni mamce, ať Ti vybere gynekologa - ženu, bude Ti pak vyšetření příjemnější. Mamka Ti taky může popsat, jak to probíhá, budeš pak uvolněnější a vyšetření bude méně nepohodlné. Vyšetření holek, které ještě neměli pohlavní styk, se provádí taky přes konečník, takže se k tomuhle výkonu dostaneš i u gynekologa. Je to sice trochu nepříjemné, ale lékař je profesionál a úkon netrvá nijak výjimečně dlouho. Musíš se ale uvolnit, aby to bylo jednodušší. Stydět se rozhodně nemusíš, uvědom si, kolik pacientů má paní doktorka a že tohle všechno souvisí s diagnostikou tvého problému. Paní doktorka Ti rozhodně před samotným úkonem vysvětlí, jak si máš lehnout a co udělat, aby to bylo co nejméně nepříjemné.
Držím Ti palce, aby Tvé problémy co nejdříve zmizely! Alíkovi kamarádi z 2.lékařské fakulty - Marťa:)

Moje tělo

Ahoj Alíku mám akné na celém čele.Šli jsme k doktorce a dala nám na to mast mažu si to ale ještě se to zhoršilo.Bojím se jít do školy protože to mám skoro na celém obličeji.Máš pro mě nějakou radu? Dík předem čau Mona

Ahoj Mono!

Musíš být trpělivá, výsledek se nedostaví hned. Jestli by si však pořád měla pocit, že mast nezabírá, měla bys znovu zajít k paní doktorce a zkonzultovat to s ní. Upraví ti léčbu. Změní mast možná za nějakou silnější a uvidíš, jak to dopadne. Nejjistější je opravdu obrátit se na odborníka.

Držím palce! Alíkovi kamarádi z 2.lékařské fakulty - Marťa:)

Moje tělo

ahoj alíku, mám takový problém když si třeba sednu tak jak je břicho tak mám takový špek. ale ted´ je i když stojím. mám mít nějakou dietu? ps: sportuji: běhám,jezdím na koloběžce jenom si potom dám jedny antiperle a besipky (žvejku). jo a zadek je nepříjemný prosím alíku pomoz

11 Šmoulinka, 23. dubna 2013

Ahoj Neznámá! Je úplně normální, že když si sedneš, tak tvé tělo a taky tvé břicho vypadá jinak než když stojíš. Ale jestli se ti tvá postava nezdá, základem je začít se víc pohybovat, nejlepší je běh nebo rychlá chůze, ta ti taky pomůže na vylepšení tvého zadku:) Moc ti přeji, aby si byla se svou postavou spokojená! Alíkovi kamarádi z 2.lékařské fakulty - Marťa:)

Moje tělo

ahoj alíku nedávno jsme byli u doktora a tam mi řekly že má velké potíže ze zádami mám totiž skoliozu a jednu lopadku mám více vystrčenou než tu druhou na skoliozu mám cvičení ale na ty lopatky ne prosím porad kde najít náke cvičení na ty lopadky!!!

chudinka, 11. května 2013

Ahoj, skolióza znamená, že tvá páteř je prohlá do strany. To může být příčinou toho, že jedna z tvých lopatek je vystrčená více než ta druhá. Lopatky ve správné pozici udržují mezilopatkové svaly. Na internetu najdeš plno cviků na jejich posílení. Držím palce, ať se ti to brzy zlepší! Alíkovi kamarádi z 2. lékařské fakulty - Janča

Moje tělo

Ahoj je mi 11 let a mám problém.Na jednom zkaženém zubu se mi udělal takový váček (na stoličce) a nevím co s tím. četla jsem na internetu že kdybych cestovala někam do zahraničí že by to mohlo hodně vadit.Mám strach s tím jít k zubaři a tak se chci zeptat jak se odstranuje at vim.A bolí to?Prosím napiš mi jak se odstranuje a jestli to bolí předem moc děkuji nikča.

Ahoj Nikčo, se zdravím by jsi si neměla zahrávat. Jestliže se Ti udělal váček, měla by jsi navštívit svého zubního lékaře. Neboj se, jakýkoliv zdravotní problém je lepší řešit hned, než čekat až se to zhorší popřípadě ( zánět) rozšíří. Potom je léčba delší, náročnější a často i bolestivější. Přeji Ti hodně odvahy a návštěvu lékaře neodkládej! Alíkova kamarádka Bája.

Moje tělo

Ahoj Alíku, mám dost neobvyklý a zajímavý problém. Neustále mám studené ruce. Doma máme teplo. Mamka, taťka i brácha mají ruce daleko teplejší než já. Někdy mi říkají, že jsem studená jako upír, smrtka či mrtvola. :-) Zajímalo by mě, čím by to mohlo být. Sportuji. Nejsem nijak zvlášť hubená, ale ani tlustá - jsem normální. Nemohlo by to být třeba tím, že skoro nejím maso? Jím jenom kuřecí. Opravdu už nevím. Vůbec se mi nedaří si zahřát ruce. Jsem zvědavá, na co přijdeš. :-) Díky Barča.

Barča, 12 let, 5. dubna 2013

Ahoj Baru. Protože jsi ve vývinu, určitě bys ze svého jídelníčku neměla vynechávat maso. V mase je spousta látek a živin, které naše tělo prostě potřebuje. Ty tvé studené ruce - máš nejspíše nedostatečně prokrvené periferní oblasti těla (prsty na ruce, nohy, nos...). Zajdi si s tím ke své doktorce (doktorovi) a ten by ti na to měl dát léky, které ti roztáhnou cévy v těle a teplá krev se ti dostane až do prstů. Nemusí to ale znamenat vůbec nic vážného, někteří lidé prostě mají studené ruce celý život ;) Držím palce, aby to dobře dopadlo. Alíkovi kamarádi z 2.lékařské fakulty - Ája :)

Moje tělo

Ahoj alíku, jsem holka a je mi13 let, trápí mě moc vysoký hlas, jsem metalistka a chtěla bych mít hlas trochu jako chlap, nebo alespoň hlubší protože mám hlas jak malý dítě je to děsný, metalista a takhle píská!!!!!! Co mám dělat abych měla hlas hlubší, změní se to jestě nějak??

Ahoj Ertee, výška hlasu hlavně záleží na poloze tvého hrtanu v tvém těle. To je vlastnost, kterou jsi zdědila od svých rodičů a kterou nelze ovlivnit. U malých dětí je jeho poloha výše než u dospělých, proto se i hloubka hlasu mění, jak rosteme. Ve třinácti letech jsi ještě neukončila svůj růst, proto můžeš čekat i mírnou změnu hlasu. Vyšší hlas je znak typický pro dívky. Kluci (i metalisti) ho určitě ocení:) Alíkovi kamarádi z 2.lékařské fakulty - Janča

Moje tělo

Ahojky Alíku. Mám problém všude po celém čele mám takové vyrǎzky až pupínky nevite co to je?? Prosím poraďte mim nic nechcu hledat ani se nikoho na nic nechcu ptát. Řeknete mi to co se semou poslední dpbé déje?? Děkuju vám předem. :)

Sinead(11a tŕidčvrtě), 14. dubna 2013

Ahoj Sinead, píšeš, že se nechceš nikoho ptát, ale pokud vyrážka bude přetrvávat, měla by jsi navštívit svého lékaře a problém řešit spolu s odborníkem. Vyrážku musí odborník vidět a pak posoudit.Vyrážku může způsobovat více věcí, může to být alergie nebo nemoc. Lepší radu Ti dát nemohu. Držím palce. Alíkova kamarádka Bája

Moje tělo

Ahoj Alíku,byla jsem na očkování tbc (proti tuberkuloze) a jedna kamaradka byla ve stejny den taky. To prvni byl jen test a ani jedna jsme nemely reakci takze nas po trech dnech obe naockovali a ted pujdeme obe na kontrolu a ona tam ma takovy hnisavy vridek ktery tam ma byt ale ja ne ja tam mam jen takovou malou tecku zadny vridek.Chci se zeptat jestli to vadi a jestli mi tam nebudou s tim delat nic bolestiveho.Předem dekuji za odpoved a omlouvam se za chyby.

Ahoj Terez, reakce na očkování proti tuberkulóze je u každého z nás jiná. Správně by se měla udělat boulička, protože tvé tělo si tvoří protilátky (dokonce se pod bouličkou může vyskytnout i hnis). Pokud bys tam neměla ani náznak nějakého vřídku, nejspíše to bude znamenat, že tvoje tělo nemá dostatek protilátek. Je tady možnost, že budeš muset být přeočkovaná, ale není třeba se strachovat. Počkej si na výsledky a vyhodnocení od lékaře, takhle na dálku se to těžko posuzuje. Alíkovi kamarádi z 2. lékařské fakulty - Ája :)

Moje tělo

Ahoj Alíku,potřebovala bych poradit...mám křivé zuby a chtěla bych je srovnat.Nebránila bych se rovnátkům,je to divné,ale vlastně bych je nosila docela ráda.Mám ale dost zaplombované zuby,dokonce i ty přední!Když jsem byla menší,chodila jsem k jiné zubařce,která mi zuby zbytečně rozvrtala.(to říkal zubař,ke kterému chodím dnes)Co jsem změnila doktora(asi dva roky)jsem neměla žádný kaz.Myslíš,že by mohly plomby těm rovnátkům nějak překážt?A navíc...mamka nechce o rovnátkách ani slyšet.Říká,že nemám tak křivé zuby,abych musela nosit rovnátka.Uznávám,že je nemám úplně nejhorší,ale křivé určitě jsou...a jde to vidět.Jsem ted v deváté třídě,příští rok jdu na střední,bojím se,že se mi tam budou spolužáci smát,že mám křivé zuby.Nevíš,co by na mamku zabralo?Myslíš,že je dobré navrhnout to zubaři?(Napadlo mě to,ale nevím,jak bych mu to řekla)...Díky :-)

Ahoj Lucko,

trefila jsi hřebíček na hlavičku se svým nápadem, obrátit se na zubaře. To je ten správný a pravý člověk, aby zodpověděl všechny Tvé otázky kolem Tvých zubů, je to i vhodný člověk pro to, aby posoudil, zda právě pro Tebe budou vhodná rovnátka, jistě by si věděl rady s jejich nasazením. A jak mu to říct? Úplně stejně, jak to zde píšeš. Prosím vás, mám trochu křivé zuby, pomohla by mně rovnátka, co myslíte? Nemůžou rovnátkům překážet mé plomby? Děkuji. Tak nebo trošku jinak, můžeš si to třeba napsat a v čekárně ještě zopakovat. Co by zabralo na Tvou mamku bohužel nevím, v přemlouvání druhého k čemukoliv je vždycky důležité znát jeho důvody - tedy jak moc by to mamce vadilo, zda by byla ochotná ustoupit nebo vůbec ne. Možná si dokážeš líp než já představit, jaký argument by na ni zabral - jestli zdravotní, nebo estetický, jestli by ji třeba přesvědčila slova zubního lékaře, nebo prostě jen Tvá velká touha mít zuby srovnané. Pokud má obavy z finanční náročnosti nebo péče o rovnátka, můžeš se dopředu připravit i na to.

Nevím, proč by se Ti měli noví spolužáci smát, současní se Ti také nesmějí. Kdo se druhému směje kvůli tomu, jak vypadá, má většinou nějaký problém sám se sebou. Na to je dobré myslet, pokud k něčemu takovému dojde a pak se na situaci připravit. Třeba doma s rodiči promyslet co nejlepší odpověď, buď neutrální - jako třeba - No a co má být? Nikdo není dokonalý, každý je nějaký. Nebo něco vtipného. Ale nebudeme předbíhat událostem, že?

Přejeme Ti, ať u zubaře dobře pořídíš a spokojené chvíle s kamarády.
Modrá linka www.modralinka.cz

Moje tělo

AHOJ jemi 11let a asi měsíc už mám bolesti v zadní části hlavy porad prosím

tereza štýbnarová, 24. února 2013

Ahoj Terezo, bolesti hlavy mohou být způsobené mnoha různými příčinami, které se těžko odhadují. Můžeš mít například bolavé krční svaly, dehydrataci, nedostatek spánku... Bohužel, vzhledem k tomu, že nevím nic dalšího, ti mohu jen poradit zajít za lékařem. Některé bolesti hlavy mohou signalizovat i vážnější onemocnění, takže určitě radím nic nepodcenit. Alíkovi kamarádi z 2. lékařské fakulty – Julie

Moje tělo

Ahoj Alíku a Modrá linko, mám takový problém.... Už dva týdny (ale i v jiných případech) jsem nastydlá, mám strašný kašel a rýmu, škrábe mě v krku, když polykám. Ale musím do školy, protože rodiče mi nedovolí zůstat doma. Podle teploměru mám zvýšenou teplotu (37.6), ale rodiče říkají, že ten teploměr blbne, takže musím do školy. Ale já tam celou dobu prokašlu a prosmrkám. Paní profesorka už říkala, že mám zůstat doma, že akorát nakazím ostatní, ale rodiče..... Není to zase tak hrozné, jako kdyby mi bylo ještě nějak špatně atd., ale já se chci vyléčit a to se mi asi podaří jen doma.... Jak mám rodiče přesvědčit, že by bylo dobré zůstat tři dny doma? Jinak ostatní spolužáci, těm začne jenom bolet malinko v krku a hned jsou doma celý týden..... Nejde mi o to zůstat doma, ale o to, abych se cítila dobře... Děkuji za odpověď!

Anonymka, 12 let, 6. února 2013

Ahoj, chápu, že je pro tebe těžké rodiče přesvědčit, abys zůstala doma. Pravděpodobně nechtějí, abys promeškala školu a musela potom všechno složitě dohánět. Ale jestli ti i paní profesorka říká, že bys měla zůstat doma, zajdi si za lékařem – jednak ti přesně řekne, jakou a jak závažnou máš nemoc (teploměr mu určitě „blbnout“ nebude :) ), a předepíše ti něco na vyléčení, za druhé ti může doporučit zůstat doma, čímž pak můžeš rodiče přesvědčit, že bys do školy chodit neměla, a za třetí se může jednat o nachlazení, ale třeba i o něco závažnějšího, a lékař ti to pomůže odhalit. Ideálně se s rodiči domluv, že bys ráda k doktorovi zašla, a vezmi je s sebou, ať sami vidí, co ti doktor předepíše. Nějaké jiné „přesvědčování“ moc nedoporučuji, mohli by si pak začít myslet, že si vymýšlíš, a příště tě nutit chodit do školy i v horších stavech, kdy ti bude skutečně špatně. Každopádně velice držím palce, a doufám, že se brzy uzdravíš :) Alíkovi kamarádi z 2. lékařské fakulty – Julie

Moje tělo

ahoj alíku,prosím porad mam problem v zaři mi bude12 a budu už brzy muset zase k zubaři 1.mam jednu stoličku ona se zlomila a už ji mam asi jenom pulku mamka se mě na to ptala a ja vzdycky řeknu ze me vubec neboli protoze vim ze jinak pojedem hned k zubaři da se udelat jeste neco jineho nez vyvrtat?třeba necim namazat at to neboli atd. a kdybych si ji vytrhla a pak bych se usmala nevypadalo by to divně?2.a jeste se mi kyva jeden spicak mamka rikala ze pokud mi vypadne tak za nim roste ten druhy dospelacky a ten dospelacky bych musela jit vyřezat.obe moje sestřenice na tom vyřezavani uz byly a rikaly ze mi to umrtvi a pak to ani neucitim ale ja mam strach z krve takze bych asi taky silela a jeste to umrtveni je neco jak injekce?omlouvam se za dlouhy dotaz a predem dekuji za odpověd anonymka

anonymka, 6. února 2013

Ahoj anonymko, je škoda, že se zubaře tak bojíš. Jakákoli bolest v zubech totiž znamená, že se v tom zubu děje něco špatného, a pokud se to nebude dlouho řešit, můžeš o zub navždycky přijít, nebo mít nějaké jiné problémy (třeba různé nepříjemné záněty). Proto ti rozhodně nemůžu doporučit mastičky proti bolesti. A trhání si zubů taky rozhodně není řešení :) Pokud se tak bojíš bolesti, popros zubaře o umrtvení. Umrtvení injekcí se téměř nedělá (jen u některých větších operací), takže můžeš být v klidu – probíhá to tak, že ti zubař stříkne do úst takový sprej (chutná trošku jako takový pálivý jablečný džus), po kterém ti začne postupně „dřevěnět“ pusa, a za chvilku už vůbec nic neucítíš :) cit se ti obnoví asi po dvou hodinách, takže má zubař spoustu času na ošetření. Ohledně té stoličky a špičáku – s ulomeným zubem bys měla za zubařem co nejdříve, ať už to bolí nebo ne. Do té ulomené části se totiž mnohem snáze pouštějí kazy, takže to ve výsledku bude výrazně horší, když budeš čekat. Při ulomeném zubu tě normálně čeká jen „začištění“ - to ti zubař zub trošku obrousí, aby byl hladký, a potom na něj nanese hmotu, takovou speciální plombu, kterou vytvaruje jako tvůj původní zub. Vážně to skoro nebolí – to jen když máš v zubu hluboký kaz, musí zubař hlouběji do zubu, k nervu, kde to nejvíce bolí. Pokud se ti kýve špičák, určitě to nemusí být rovnou na řezání, to jenom kdyby ten „dospělácký“ špičák rostl nějak křivě. A to potom stejně budeš pravděpodobně umrtvená pomocí spreje, takže se není čeho bát :) Určitě zajdi za zubařem co nejdříve a popiš mu, čeho všeho se bojíš – on ti přesně vysvětlí, co se bude dít, a udělá všechno pro to, aby tě to nebolelo. Držím palce! :) Alíkovi kamarádi z 2. lékařské fakulty – Julie