Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Alíkova poradna

  Na otázky odpovídají

  pracovníci linky důvěry Modrá linka, psycholožka BáraV, bojovníci proti kouření z projektu Nekuřátka a správci. Občas odpovídá i sám Alík.

  Dotazy mohou pokládat pouze čtenáři mladší 15 let.

  Moje tělo

  ahoj všichni je mi 11 a jsem strašně malinká.kamarádi říkají že vypadám na prvnáka a také se mi smějou že jsem malinká a že ještě nemám pubertu.díky naty

  Ahoj Naty,

  je naprosto srozumitelné, že Ti není příjemné, když se Ti kamarádi posmívají, dělat by to neměli. Nenapsala jsi kolik měříš, ale to nevadí - každé dítě se vyvíjí trochu jinak, někomu přijde puberta dřív, někomu později a nedá se to nijak ovlivnit. Chce to čas, každé tělo je individuální. Stejně tak si můžeš všimnout i v Tvém okolí, že někteří lidé jsou menší a drobnější, jiní mají střední výšku a pak jsi také určitě viděla i hodně vysoké lidi. Je to ovlivněno i tím, do jaké rodiny se narodili, jak jsou velcí rodiče, prarodiče a ostatní příbuzní. Pokud bys chtěla, můžeš s rodiči navštívit Tvoji lékařku, aby Ti vše vysvětlila a případně doporučila co dělat, kdyby se Tvůj růst dal nějak lékařsky ovlivnit.

  Co se týče posmívání, někdy funguje kamarády ignorovat a nijak na posměšky nereagovat, mohlo by je to přestat brzy bavit. Mohla bys jim také říct, jak moc Ti to je nepříjemné, vždyť i oni nejsou dokonalí a na každého by se něco našlo, za co by se mu ostatní mohli posmívat. Pokud by to nepomohlo, je dobré probrat to s učitelkou nebo rodiči, aby mohli posměšky zastavit. Někdy stačí jen malá domluva dospělých.

  Přejeme hezké léto. 

  Modrá linka http://www.modralinka.cz

  Moje tělo

  Ahoj Alíku, jde o to, že trpím nespavostí. Začalo to asi před rokem nebo dvěma. Pak jsem zase spala normálně a teď se mi to zase zhoršuje. Někdy když mám jít spát tak jsem nervózní že neusnu a občas i brečím. Jedině když spím s mamkou tak je to v pohodě. Jenomže když je mi třeba špatně a mamka u mě spí tak další den jsem ještě víc nervózní že neusnu. Prášky mi mamka nedává (Dávala ale už ne). Co mám dělat? Děkuji předem, Lenina 11 let.

  Lenina 11 let, 13. dubna 2015

  Ahoj Lenko,

  dovedu si představit, že se cítíš hodně vyčerpaná, když se Ti tak těžko spí, a chtěla bys s tím něco dělat. Je pravda, že samotné přemýšlení nad tím, že budeš asi těžko usínat, může podpořit špatné usínání. Můžeme Ti dát jen obecné rady, které se obvykle doporučují, třeba mezi nimi nakonec najdeš nějakou, která Ti bude vyhovovat.
  V prvé řadě je důležité večeřet něco lehkého, nepít černý čaj nebo nápoje s kofeinem, chodit spát vždy ve stejnou dobu a před spaním se něčím unavit (krátkou procházkou nebo cvičením). Někomu pomáhají také rituály, které dávají tělu signál, že pak už bude jen spát (sprcha, čištění zubů, odkládání brýlí, náušnic apod.). Nedoporučuje se v posteli číst, protože se tím tělo učí, že v posteli se spát nemusí. Pokud cítíš, že už nervózně pozoruješ, jestli usneš, můžeš se naučit nějakou jednoduchou relaxaci(uvolnění),  kterou budeš zkoušet také pravidelně každý den - relaxace mnoho lidí rychle a snadno převedou do spánku, hodí se i tichá relaxační hudba. O relaxaci nebo józe existují knihy, možná někde ve Tvém okolí probíhá i nějaký kurz. Důležité je vytrvat déle než 3 týdny, aby sis vytvořila zvyk. Pokud Ti pomáhá nebýt na usínání sama, můžeš si vymyslet nějaký talisman„ který by s Tebou byl. Pomoci Ti může také správné světlo - bílé světlo (ze zářivek, PC, mobilu apod.) probouzí, oranžové (červánkové) světlo (ze žárovek, solných lamp apod.) uspává.

  Pokud by se Ti nedařilo upravit režim spánku s těmito “babskými" radami, asi by bylo vhodné poradit se s lékařem - může doporučit vyšetření, které by zjistilo možné příčiny Tvých těžkostí se spánkem a najít cestu, jak Ti pomoci.

  Přejeme Ti klidné dny i noci.

  Modrá linka http://www.modralinka.cz

  Moje tělo

  Ahoj Alíku,

  Je mi 13 let a mám šediny, nejsem ve stresu jsem veselý člověk, proč je asi mám ? (Může to být protože mi loni umřel králíček a že by mě to tak moc psychicky rozhodilo ?)

  Darwin123, 6. dubna 2015

  Ahoj,

   

  šedé vlasy jsou známkou toho, že vlasy ztrácejí barvu to znamená, že melanocyty produkují méně melaninu. Melanin způsobuje barvu vlasů i pleti. Produkce melaninu se věkem zpomaluje, což není tvůj případ.  Může to být vlivem nějaké nemoci nebo špatné stravy. Také hodně záleží na genech, kdy se objeví první šedý vlas.

   

  Hezké a slunečné jaro ti přeje Alíkova kamarádka Bája

  Moje tělo

  Ahoj Alíku, mám problém: už od narození mám (nevím jak to popsat) delší kůži na víčku u pravého oka, takže to vypadá jako bych to oko měla neustále přivřené, hrozně mi vadí že se na mě ostatní dívají jako bych byla postižená, s mámou to probrat nemůžu protože momentálně do "mého světa" nepatří.. Snažím se to co nejvíce skrývat, ale když se namaluju tak to je ještě horší. Teď ve škole je to sice lepší (ve školce se mi kvůli tomu posmívali) ale mně to prostě hrozně vadí a nevím co s tím. - otázka upravena poradcem

  Lucka, 13 let, 28. února 2015

  Ahoj Lucko,

  věřím, že Ti není příjemná vada na obličeji, které si ostatní hned všimnou. Je pravdou, že obličej je první částí těla, na kterou se druzí dívají a hodnotí také i  jeho případné zvláštnosti. Na druhou stranu, není to to jediné, co je na člověku důležité - možná jsi už zažila, že bylo důležitější, jaký druhý byl uvnitř, jak se choval, než jak vypadal. Lidé mohou být oblíbení a úspěšní, i když mají nějakou tělesnou vadu. Jednou z možností, jak k sobě přistupovat a jak se chovat na venek, je jako bys byla přesně taková, jaká chceš být - a když toto budeš vyzařovat, druzí to poznají a budou se k Tobě taky chovat podle toho. A když by někdo měl potřebu vyjádřit svou vnitřní nevyzrálost posmíváním se Ti, pak mu můžeš slušně odpovědět, že nikdo není dokonalý.

  Samozřejmě se nabízí možnost plastické operace, při které by Ti víčko upravili. O tom by ses mohla poradit se svou dětskou lékařkou. Nebo přímo na klinice, kde je provádí. Vzhledem k Tvému věku by zákrok musel být provedený se souhlasem rodičů, od 18 let by ses pak mohla rozhodnout sama.

  Hezké dny Ti přeje
  Modrá linka http://www.modralinka.cz

  Moje tělo

  Milí Alíku či modrá linko. Mám menší.. dobrá větší problém. Já když zavřu oči tak nič nevidím. Poraď prosím, natáčím videa a nikdy jsem i chleba. Nikdo to ale nechápe :(. Odepiš prosím myslím to vážně děkuji Ment97.

  Ahoj,

  při zavřených očích je dost obvyklé, že není nic vidět. Pokud se cítíš být chlebem, pak je načase zajít k dětskému lékaři a svěřit se mu.

  Držím palce. Alíkova kamarádka Bája

   

  Moje tělo

  Ahoj Aliku a ostatní.Muj problém je trvá už od května a hrozné se za to stydím.Protoze ve škole prdim a to i parkrat za den i když ono to není úplně prdeni(nějak se mi to „mele“ v břiše a nezní to ani jako prdeni ,ale ostatní si asi mysli ,protože to nezní ani jako skrundani..apod a strašně se bojím co si o mne mysli..asi ze jsem prase,ale ja nevím co s tím snažím se to zadržovat ,někdy to pomůže ,ale moc ne.Ted jsem přestala jist musli,které jsem měla denně a je to lepší asi tak v květnu jsem začala cvičit a to to taky začalo.Ted jsem byla u kamarádky a to jsem si opravdu prdla a asi 5x ani jsem se neomluvila protože jsem se styděla a asi by to bylo ještě horší a možná se to stalo kvůli cvičeni,protože predtim jsem cvičila a mela jsem pocit jako bych měla břicho jako na vodě.Co s tím mám dělat?A s tím co si o me spolužáci(asi)mysli? - otázka upravena poradcem

  Anonym,14, 4. února 2015

  Ahoj,

  to je mi moc líto, že máš takové trápení. Představuji si, že to musí být hodně nepříjemné neustále se bát, že něco přijde, že se ztrapníš. Nepíšeš, jestli jsi to už probírala s rodiči, protože to bude asi zásadní. Můžete s rodiči zapátrat, které potraviny Tě nadýmají a zkusit je vysadit, jestli se to zlepší. Vysazení müsli možná nadýmání zmírnilo kvůli tomu, že je sladké. A sladkosti nadýmání mohou zhoršovat. Je možné, že Ti nějaké potraviny začaly vadit (i když nemusí být přímo nadýmavé) nebo máš nějakou nerovnováhu ve střevech a pomohly by probiotika (to jsou přípravky s prospěšnými bakteriemi). To jen tak hádám, může to být samozřejmě něco úplně jiného. O tom všem se můžete s rodiči pobavit s praktickým lékařem, který má možnosti zhodnotit Tvůj zdravotní stav a přijít na to, proč Tě nadýmá. Rozhodně se přimlouvám za to, abys s tím nezůstávala sama, svěřila se rodičům a začali jste problém co nejdříve řešit.

  Co si o tom myslí spolužáci, to nevím. Opravdu je nepříjemné, když se nějaké zdravotní problémy projevují tímto způsobem a chápu, že se stydíš. Na druhou stranu  je to něco přirozeného, všichni čas od času prdíme. Myslím, že na světě nenajdeš člověka, který by si v nevhodnou chvíli neuprdnul. U Tebe to navíc není ani lhostejnost, ani naschvál... Současně mě napadá, že pokud Tě na to nikdo neupozornil, buď jsou Tví spolužáci velmi ohleduplní (a to znamená, že Tě neodsuzují) nebo si ničeho nevšimli. V obou případech je to pro Tebe pozitivní.

  Přejeme, aby se Tvé potíže začaly brzy řešit,
  Modrá linka http://www.modralinka.cz

  Moje tělo

  Ahoj. Mám takový velký problém, na pravém chodidle zespodu mě při běhání hodně bolí sval. Vždy mám takový pocit, že se mi musí roztrhnout. Když mě to začne bolet, musím přestat běžet. Na levém chodidle to mívám taky, ale ne tak často a tolik to nebolí. Může to být tím, že mám zkrácené svaly? Už jsem to říkala mamce, ale ta se mnou nechce jít k doktorovi. Říká, ať si tam zajdu sama, ale já se bojím. Mám ráda balet, ale do žádného kroužku baletu nechodím, takže se doma pořád stavím na špičky, můžu to mít z toho? Prosím poraďte, hodně to bolí.

  Akčina, 21. ledna 2015

  Ahoj,

   

  je velmi těžké takto na dálku posoudit o co se jedná. Možná, že máš svaly jen namožené. Asi budeš muset sebrat veškerou odvahu a doktora navštívit. Poradit se. Třeba se o nic nejedná a souvisí to s tvým růstem. To nejlépe posoudí odborník.

  Je mi líto, že ti nemohu lépe poradit.

  Hezké a bezbolestné dny ti přeje Alíkova kamarádka Bája

  Moje tělo

  ahoj aliku mam brile ja je nechci nosit a mamka me nechce dát kontaktní čočky

  tejanos, 10. ledna 2015

  Ahoj z Modré linky,

  nepoznám z Tvého dotazu, zda jsi chlapec či dívka. Také nepíšeš nic bližšího, proč Ti brýle vadí (jestli je to kvůli vzhledu, tak se dají koupit takové, které Ti budou slušet), jak dlouho brýle nosíš, proč Ti mamka nechce dát čočky (jak to vysvětluje   zda na to máte peníze, protože jsou dost drahé, zda je můžeš nosit, protože každý je nosit nemůže atd.), co jsi zkoušel/a, jak ses s ní pokoušel/a domluvit. Zkus si o tom znovu promluvit s mamkou, zeptat se přesně, jaké jsou důvody, zkus popsat své pocity a důvody, proč bys chtěl/a nosit čočky. Také se osvědčuje, nejdříve to probrat s někým jiným dospělým, kterému důvěřuješ, na kterého máma dá a mohl by se Tě v rozhovoru s mámou zastat. Někdy je takových rozhovorů třeba udělat více, než se dostaví úspěch. Někdy je také třeba přijmout situaci takovou, jaká je - tedy, že brýle potřebuješ a je proto dobré je nosit.

  Přejeme, ať se to podaří ke Tvému užitku,
  Modrá linka http://www.modralinka.cz

  Moje tělo

  Ahoj. Když jsem byla malá měla jsem problémy s ledvinami. Museli mě cévkovat, bylo to dost nepříjemné a já jsem zrovna člověk který se stydí a pořád na ten den pamatuji, přestože už je to hodně dávno.Zrovna včera mě začaly neskutečně bolet záda nemohla jsem se pořádně hýbat a mamka mě nechala doma.Dnes jsme byli s dědou u doktorky. Už dřív jsem měla nějak špatně srovnanou pánev a nohy, chodila jsem na rehabilitace, myslela jsem, že to může být od toho taky mě předtím bolely záda. Ale když mi řekla sestra ať se jdu vymočit moc to nešlo a tak jsem tam měla jen pár kapek. Řekla že v tý moči něco mám, že to bude asi něco na ledvinách, ale že zítra ráno se bude muset přinést moč znova že je to moc málo a takhle z toho v laborce nic nezjistí. Záda mě bolí pod hrudníkem a bojím se aby to zas nebylo něco s ledvinami a nebyla potřeba mě cévkovat. Docela se toho bojím. Potřebuji poradit jestli to v mé situaci je možné aby mě cévkovali. Vím, že z toho budu mít doživotní trauma.

  Anonymní11let, 7. ledna 2015

  Ahoj,

  je mi moc líto, že máš takové problémy. Kvůli testům z moči tě cévkovat nebudou. Důležité je, jak testy dopadnou a jakou lékař zvolí léčbu. Pokud by se jednalo jen o přeléčení antibiotiky, cévkování by podle mě nebylo nutné. Kontrolní testy by se provedly zase z moči, kterou bys donesla. Pokud ale bude tvé onemocnění vážnějšího charakteru, je možné, že se cévkování nevyhneš. Těžko říct takto na dálku. Vždycky ale můžeš s doktorem promluvit, zjistit, jestli je cévkování opravdu nutné a sdělit mu své pocity a obavy. Lékař by ti měl vše vysvětlit. Určitě bys u toho byla s někým z rodiny, kdo tě podpoří. 


  Držím ti pěsti a přeji ti, aby vše dobře dopadlo a ty jsi byla zdravá. Alíkova kamarádka Bája

   

  Moje tělo

  Zdravím,směřovano ke kamradum z lekřaské fakulty
  asi před par tokami mě nataboře štipl komáš štipalo to tak jsem si řikal že se podívam a kdzžjsem to viděl měl jsem tam takoví puciř malí jako od velikosti koralky.Tak mi to ošetřovaltel pichl zdesifikoval a zalepil a stalo se to znovu dlaši den se znovu nafoukl.Tak se to z opakovalo a další den bylo najednou dva a pak se to zvišilo měl jsem obě nohy poštipane a napuchle a obvazané.Tak jsem šli k doktorce a tá mi řekla že je to elegie.Doktorka na to dala chladicí pěnu a po tydnu v poho.Jenomže každé prazdniny co mě štipl komáš mě to napuchlo ale jenom jeden když jste praskl tak už to bylo dobrý ale mě štipl a napuchlo mi to i když se to znovu pichlo.A moje otazka zní co to je fkat je to elergie jde tomu zabranit či pak v lekařské fkaultě není ňaka o tom zmiňka co to je.Moje mamka řika že mě štipl ifikovaný komar ale ja si to nemyslim.Diky za opdověď
  - otázka upravena poradcem

  Ahoj,podle toho, co píšeš, to vážně vypadá jako alergie na komáří bodnutí. Alergie vzniká v okamžiku, kdy tvoje tělo reaguje hodně přecitlivěle na něco, co by pro něj mělo být celkem normální. Většinou se projevuje vyrážkou, zčervenáním, napuchnutím (jako se stalo právě tobě), ale může (když máš opravdu těžkou alergii) dojít k napuchnutí dýchacích cest, přes které potom nemůžeš dýchat - proto jsou alergie tak nebezpečné, při alergickém záchvatu se s těžkou alergií můžeš udusit. Docela běžná je třeba alergie na vosí bodnutí, nebo alergie na různé pyly - to pak nositelé začnou kýchat a mít rýmu (v případě pylu) nebo jim napuchne místo bodnutí (v případě vosy). Blbé je, že tvoje tělo se může tzv. senzitizovat: když tě budou komáři píchat hodně, bude v tvém těle hodně komářího jedu, a to potom spustí odvetnou reakci tvého těla, která se projeví jako alergie. Pokud tě po senzitizaci píchne komár znovu, už se to vždycky bude projevovat jako alergie. To je pravděpodobně i to, co se stalo tobě. Nejde tomu úplně zabránit, ale můžeš udělat několik věcí:1) Zajít za doktorkou a poprosit ji, jestli by tě poslala na alergologii. Alergolog je specializovaný lékař, který ti může udělat různé testy, ověřit, jestli to skutečně je alergie, a předepsat ti prášky, které si vezmeš, když tě píchne komár. Ty prášky tvoje tělo trošku otupí, takže nebude alergická reakce tak velká. Taky ti může dát krém (něco jako tu chladicí pěnu), která pomůže oteklému pupínku splasknout. 2) Až budeš znovu na táboře, říct zdravotníkovi, že máš alergii na komáry. Zdravotník by měl mít prášky na alergii u sebe, takže by ti měl být schopen prášek dát, i kdybys neměl prášek od alergologa. Taky to potřebuje vědět, aby věděl, co ti je, kdyby ses náhodou začal dusit.3) Koupit si krém, který se nanáší po štípnutí. Je to průhledný gel, který si v tenké vrstvičce dáš na štípnutí, a on trochu zmírní otok a taky bojuje proti rozvinutí alergické reakce. Je ale volně prodejný, takže není tak účinný, jako něco, co by ti předepsal alergolog.4) Dávat si pozor na komáry. Znamená to hlavně, že by ses měl pořád stříkat repelentem, hlavně když jsi někde, kde jsou komáři (hlavně u stojaté vody, jako je rybník, pomalu plynoucí řeka, bažiny...) a chodit pořádně oblečený (hlavně pozdě odpoledne a večer bys měl nosit dlouhé rukávy a dlouhé nohavice).Držím palce! :) Alíkovi kamarádi z 2. lékařské fakulty - Julie

  Moje tělo

  Ahoj aliku. Mam takovy dotaz:jezdim na koni,no a pred jezdenim jsi ho vzdycky vycistim a kdyz jdu cistit kopyta a ohnu hlavu dolu a zustanu v te pozici (abych to poradne vycistila) tak 3 minuty a pak se narovnam tak mi je spatne,toci se mi hlava a je mi na zvraceni,je to trapne,mam jist nejaka prasky?nebo popripade jit k doktorce?dekuju a pak dalsi vec,neni to dotaz ale jen ze se strasne moc bojim eboly (virova nemoc) cetla jsem si o tom a mam husy kuzi.. Bojim se ze to prijde do evropy a pote do čr. Dekuju

  Ahoj Bubu, prášky brát nemusíš a chodit s tím teď k doktorce taky ne. Je to úplně normální jev, který se stane každému, pokud bude mít hlavu delší dobu dole. Je to způsobené tím, že v pozici s hlavou dole ti proudí krev do hlavy, ale když se narovnáš, hlava se najednou odkrví a tobě se z toho udělá na chvilku špatně, potom se ale krevní oběh obnoví na normální úroveň a už jsi v pořádku. Obecně se to děje ve větší míře lidem s nízkým tlakem, takže to zmiň svojí doktorce, až budeš na preventivní prohlídce, a budou ti měřit tlak. Jednou z možností prevence je dát si něco slaného před čištěním kopyt - třeba několik slaných tyčinek. Naopak bys neměla jíst nic velkého, protože se ti pak víc prokrví trávicí systém na úkor mozku. Když už ti je špatně, pomůže napít se nebo si zase dát něco menšího slaného, a určitě si na chvilku sednout, protože to vyrovná tlaky.Ohledně eboly - samozřejmě je to hrozba, ale máme štěstí, že jsme v oblasti, kde se ebola tak rychle nešíří. Každý, kdo by sem mohl ebolu přinést, je sledován a umístěn do karantény, všechno je kontrolované. Kromě toho se právě teď vážně rychle vyvíjí prostředky, kterými by se ebola dala léčit, a kdyby se mělo stát to, co říkáš, trvalo by to tak dlouho, že už by tou dobou byla léčba vyvinuta. Neboj se, pravděpodobnost, že se ebola rozšíří k nám, je dost malá - že se rozšíří k tobě, je úplně minimální pravděpodobnost :) Měj se hezky! Alíkovi kamarádi z 2. lékařské fakulty - Julie

  Moje tělo

  Ahoj Alíku, je mi 12 let a když jsem byla na záchodě na velké tak jak jsem se utírala na papíru byla smíchaná krev s výkalem menstuace to nebyli prosím co to může být? nemůže to být rakovina ?

  Barbušátko, 30. srpna 2014

  Ahoj,

  pokud se ve stolici objeví krev, je nutné svěřit se rodičům a spolu to pak konzultovat s lékařem. Někdy se stane, že praskne žilka, nebo se poraní konečník a objeví se trochu krve,což není nic vážného, ale někdy může být příčina krvácení mnohem vážnější. Nechci tě strašit, ale pokud se krev ve stolici bude objevovat opakovaně, svěř se rodičům nebo někomu, komu důvěřuješ.

  Držím palce Alíkova kamarádka Bája

  Moje tělo

  Ahoj aliku a ostatní,..prosím pomozte mi....U asi 7 měsíců mám vsi :( nebudu uvádět jméno protože na sou i mi kamosky a mohly by z toho udělat zase vědu...takže anonymka....začalo to...ze tak 3 měsíce me svedela hlava mámka říkala ze vsi nemám nikdy je neviděla ani neměla viděla ze mám v hlavě brouky (vsi) ale myslela si ze je mám z venku a jsou to neškodní brouci... mela sem je pěkně dlouho ale jednou si to všimli i ve škole a tak psacholoska (venda) s zástupcem zavolali domu...takže zkoušeli sme hodně přípravků ale nic nezabralo psi šampony pro vším,lidské,olej alpu nic...a já mám totiž šťrasne ale vážně moc mega vlasu šťastné hustě...a mamka už nema peníze na přípravky.....ale az dostane od tatky chce koupit ještě jeden a hned druhy den ke kadernici prostihat vlasy myslíte ze to zabere?A kdyby ne nevíte co s timi vsi dělat? :( dekuji

  smutna :(, 23. července 2014

  Ahoj,

   

  zbavit se vší je opravdu náročný úkol. Vši jsou čím dál více odolné a spousta přípravků na ně už nezabírá. Podle mých zkušeností je nejlepší po použití nějakého přípravku použít všiváček. Je to velmi hustý hřebínek, na kterém se vši a hnidy zachytí a vyčešou se. Musíš ale vyčesávání provádět každý den, teď o prázdninách, když je více času, tak i několikrát denně, zvlášť když máš husté vlasy. Po umytí vlasy vyfénuj horkým vzduchem. Hnidy (vajíčka vší) to většinou spálí a nemůžou z nich vyrůst nové vši. U nás to zabírá. Horký vzduch tě bude pálit, ale vydrž. Zkus pro jistotu opakovat po třech dnech. Z dalších možností doporučuji přípravky s Tea Tree olejem nebo se poraď přímo v lékárně nebo s dětskou lékařkou.

   

  Držím ti palce. Hezké prázdniny ti přeje Alíkova kamarádka Bája

  Moje tělo

  Ahoj poradno a Alíku. Jednou jsme s kamarádkou dělali blbosti s potravinářským barvivem a ono se jí dostalo do oka (celkem dost). Myslíš že bi jí to mohlo ublížit? Jinak promin ale za doktorem s tím nepujdem. Prosím nerad mi teda doktora. Nerada bich aby to bylo vyhozených 100 bodíků :(
  - otázka upravena poradcem

  Ahoj,samozřejmě to není úplně bezpečné, protože oko (narozdíl od úst) nemá tolik imunitních bariér. Není ale úplně bezbranné, takže pokud kamarádku oko nějak výrazně nesvědí nebo se jí v něm nerozvinul zánět (to byste poznali podle zčervenání a případně i žlutého hnisu), tak by měla být v pořádku. Určitě bych to ale neopakovala, některá potravinářská barviva by mohla působit na oko jako iritanty (způsobovat svědění), a některá jsou suspektní karcinogeny (takže možná způsobují rakovinu). Pozdravuj kamarádku :) Alíkovi kamarádi z 2. lékařské fakulty - Julie

  Moje tělo

  Ahojky,mám takový problém: Před devíti dny jsem spadla na koleno a když ho ohnu trochu víc,tak mě strašně bolí. Někdy mě to koleno bolí i když delší dobu běhám na nerovém povrchu.
  Potom bych se chtěla zeptat, jestli ještě budu růst menstruaci jsem zatím měla dvakrát(celkem pravdelně).
  Jo a ještě bych se chtěla zeptat jak mám sbalit nějakého kluka(já vím trapný dotaz.
  Předem děkuju za odpověď. Ahoj,Clae. - otázka upravena poradcem

  Ahoj Clae,
  koleno je překvapivě komplikované (třeba v něm jsou různá tuková tělesa a vnitrokloubní vazy), a je možné, že sis poranila některé z jeho vnitřních struktur. Pokud tě bolest v koleni nepřešla, určitě doporučuji kontaktovat ortopeda (nebo si nechat vystavit doporučení od tvého praktického lékaře) a nechat si koleno prohlédnout. Občas se totiž mohou vnitřní struktury zhojit špatně a mohla bys pak mít s kolenem dlouhodobé problémy.Pokud růstem myslíš růst do výšky, tak ten se u dívek ukončuje zhruba s koncem puberty, takže pokud jsi měla své první dvě menstruace, ještě bys měla růst. Trochu pravděpodobně porosteš i potom (po konci puberty), ale možná se to už neprojeví na tvé výšce, ale spíš na délce končetin nebo konstituci. Dospělého stavu kostí dosáhneš zhruba s 18 lety věku, ale ještě potom ti porostou svaly. Masivní růst svalů se ukončuje zhruba okolo 25 let. I potom samozřejmě můžeš získat další svalovou hmotu, jen se to postupně zpomaluje.
  Měj se hezky! Alíkovi kamarádi z 2. lékařské fakulty - Julie