Poradna: Alík radí dětem

Na otázky odpovídají

pracovníci linky důvěry Modrá linka, Alíkova kamarádka BáraV, odborníci na boj proti kouření z projektu Nekuřátka a správci. Občas odpovídá i sám Alík.

Dotazy smí pokládat čtenáři mladší 15 let.

Násilí

Ahoj..Je mi 13 roků..a..sebepoškozuju se kvůli jednomu klukovi..:/.. Byli jsme nejlepší kámoši..ale teď mě nenávidí..Nevím co mám dělat..ještě..před tím než jsme se přestali z ničeho nic bavit..a nenávidět se..Řekl mi že mě nechce ztratit..!:(:'(..Co mám dělat..s tým sebepoškozováním..?..:(:'( Nejde přestat.. On věděl že se sebepoškuzuju i před tím..když jsme se bavili..řešil to..ae teď..Když ..se to od někoho dověděl..řekl mi že jsem blbá...

Nešťastně zamilovaná, 17. března 2011

Ahoj,
ptáš se, co dělat se sebepoškozováním. Na to je docela těžké dát jednoduchou radu v prostoru, který nám dává tato poradna. Jednoduše by se totiž dalo říct třeba: "zapoj svoji silnou vůli, už se neřež a vykašli se na něj, je zbytečné se kvůli nějakému klukovi takto trápit". Možná Ti to tak bude stačit, možná ale taky ne.

Nevíme, jak dlouho se už řežeš, proč to začalo, co Ti to dává, jestli jsi už někdy zkoušela přestat a co Ti pomáhá neřezat se... Pokud to se skoncováním se sebepoškozováním myslíš opravdu vážně (a v tom bych Tě chtěla podpořit), bylo by dobré, abys zašla za psycholožkou či psychologem a spolu jste hledali pro Tebe nejlepší způsob, jak se s tímto nešvarem jednou provždy můžeš vypořádat.

Většinou to totiž nebývá úplně jednoduché - je potřeba zjistit, kde to všechno začalo, a naučit se bez toho obejít. Vhodnou psycholožku či psychologa by Ti mohli pomoci najít Tvoji rodiče či jiní příbuzní, nebo i paní učitelka ve škole, apod. Věřím, že se ve Tvém okolí najde nějaký dospělý, který, když ho požádáš o pomoc, neodmítne.
Ať se Ti brzy podaří se sebepoškozováním skoncovat Ti přeje Modrá linka www.modralinka.cz

Násilí

Ahoj,je 10 let a mam kluka a už jsme měli sex a bolelo mě to je to normální? měli smeho 2 teprve a on mě hodil do postele a začal mi strkat do pusi jeho penyse a pak do rozkrotí.Ale řekl mi at to nikomu neříkám proč??Odpovězte rychle děkuji

eliška, 23. ledna 2011

Ahoj Eliško,
je moc dobře, že jsi toho kluka neposlechla, a svěřila se nám. Ještě je třeba, abys to co nejdříve řekla někomu v rodině, komu věříš. Může to být mamka, taťka, nebo někdo z tet, strýců, babiček, dědečků. Poradit nebo podpořit Tě může i některá z Tvých oblíbených učitelek.

Protože to, co ten kluk dělal, se nesmí, je to dokonce trestné. Takové věci se mohou uskutečnit nejdříve až po 15tém roku věku, a navíc s tím musíš souhlasit. Ale většina děvčat zahajuje sexuální život daleko později, třeba v 18ti letech. Zkrátka, až v době, kdy mají chlapce, kterého mají rády už delší dobu, cítí se s ním dobře a bezpečně a nemusí se bát s ním o čemkoliv mluvit.

Nesmí je přitom ničím a nijak zastrašovat a vyhrožovat jim. Ten kluk ví, že dělá něco, co se nesmí dělat, proto Ti vyhrožoval. Jsou to dospělí, kteří budou muset v této situaci udělat pořádek. Dbej na svoji bezpečnost, nezůstávej s ním už nikdy o samotě, to k čemu došlo, se už v žádném případě nesmí opakovat.

Ještě k Tvé otázce, zda je to normální, že to bolelo. Při prvním styku to může bolet, může to ale být také známka nedostatečného připravení Tvého těla, protože jsi na tu situaci nebyla ani fyzicky, ani psychicky zralá. Právě toto je důvod, spolu s možnými následky, proč je sex povolen až po patnácti letech věku.

Přejeme Ti, abys už nic takového neprožila. Modrá linka www.modralinka.cz

Násilí

Ahoj Alíku ,Tamaro,a další, Potřebuju poradit nikomu sem se stim ještě nesvěřila ale vám ano doufám ,že ani vy nikomu mé tajemství nevyzradíte ale já vám věřím.Když jsem byla na 1 táboře byla sem tam s jednim fakt super klukem a jelikož je mi teprve 13 tak jsme se spolu nemohli vyspat i když on chtěl ale já se bála a když jsem už chtěla jít do své chatky a on najednou zamkl a položil mě na postel a řekl:BUDE SE TI TO LÍBIT já začala křičet a on mě začel pomalu slíkat a pak do mě vniknul já sem se začala bát pak mě pustil a řek že když to někomu řeknu tak mě zmlátí ale nejhorší na tom je že se sním každý den potkávám ve škole jednou mě vzal k šatnám a začal mi strkat jazyk do pusy a to se opakovalo několikrát chce po mě abych s ním chodila ale já nechci a on mě pořát líbá a chce se semnou vyspat ve škole na záchodech ale já nechci a bojím se že to zase udělá násilím prosím poradte sem zoufalá:-(děkuji

dívka 13 let, 13. listopadu 2010

Ahoj z Modré linky,
píšeš, že věříš, že Tvé tajemství nikomu nevyzradíme. My o tom, co Ti napíšeme samozřejmě s nikým mluvit nebudeme. Jestliže ale píšeš do Alíkovy poradny, odpověď na Tvůj dotaz bude na internetu přístupná všem, kdo se tam podívá. Pokud tedy chceš využít možnost, kdy se o tom, co píšeš, nikdo nedozví, můžeš se obrátit přímo na Modrou linku, více informací najdeš na adrese www.modralinka.cz.

Pokud jde o to, co popisuješ - takové chování si ten kluk nesmí dovolovat. Je potřeba, aby ses začala bránit. Někdy stačí, když mu dáš najevo, že si jeho chování líbit nenecháš. To ale můžeš udělat tehdy, když víš, že se máš na koho obrátit, že by Ti mohl někdo pomoci.

Je tedy důležité se s tím vším svěřit někomu dospělému, komu důvěřuješ. Ať už někomu z rodičů či jinému příbuznému, nebo třeba školnímu psychologovi, pokud jej ve škole máte, oblíbené učitelce. Dospělý člověk, kterému se svěříš potom může situaci řešit. Rozumím tomu, že máš strach, když Ti vyhrožuje.

O to důležitější ale je, abys s tím nebyla sama a svěřila se někomu, kdo mu v tom zabrání. Než se začne situace řešit, může pomoci, když nebudeš sama, když budeš ve společnosti spolužáků, kamarádů tak, abys ho nemohla potkat, když budeš o samotě.

Pro úplnost doplňuji, že jakékoliv vynucené sexuální aktivity jsou trestné. Pokud je tomu klukovi pod 15 let, jsou odpovědni jeho rodiče, v ostatních případech je trestně zodpovědný přímo ten kluk.

Brzké vyřešení situace Ti přeje Modrá linka www.modralinka.cz

Násilí

Dobrý den,o víkendu jsme jeli k babičce.A byl tam i můj čtrnáctiletý bratránek který tam bydlí.Pak se šli ostatní projít a my jsme zůstali sami.Za pár minut tam přišli dva jeho kámoši.Ptali se mě jestli ... redakčně kráceno. Nelze zobrazit celý dotaz

Aliska,12 let, 5. listopadu 2010

Ahoj Alisko,
o tom, co se stalo, je velmi nutné někomu říct. I když chápu, že je to pro Tebe trapné, mluvit o takových věcech. Ty jsi však nic špatného neudělala, to Ti kluci Tě přinutili. A za to by měli být potrestáni, a to důkladně.

Pokud se to však nikdo nedozví, hrozí, že by to udělali i jiné dívce, nebo třeba někdy příště zase Tobě. Zkus popřemýšlet, komu z dospělých ve Tvém okolí nejvíc věříš (může to být máma, táta, teta, babička, učitelka ve škole, apod.). A tomu dospělému se pak svěřit.

Bylo by dobré, kdybyste spolu zašli za psycholožkou a s ní se poradili, jak postupovat dál. Můžete zajít i do dětského krizového centra, tam pracují lidé, kteří jsou zvyklí řešit i takové případy. Bude nutné vše nahlásit i na policii, tam by Tě pak doprovodil někdo blízký dospělý, nebo i ta psycholožka. Vše se při vyšetřování podobných případů dělá tak, aby ten, komu se něco nepěkného stalo, se nemusel při vyšetřování cítit nepříjemně.

Můžeš si taky zavolat na linku důvěry, buď na bezplatnou 116 111, nebo k nám na Modrou linku, nebo na jakoukoliv jinou. Tam by Ti taky mohli dát kontakty na nejbližší odborníky, kterým by ses mohla svěřit.

Držíme Ti palce, Modrá linka www.modralinka.cz

Násilí

Ahoj alíku, je mi 13 a nedávno sem se zkusila řezat. Byli to jenom 4 čáry na ruce...ale pak sem tu skusila i na místách kde jsou žíly. A tvrdila jsem že už to neudělám...ale za pár dnů sem si zase vyřezala ale ne už do ruky...srdíčko na nohu...vůbec mě to nebolí...(všechno sem dělala kružítkem)...Ale největší problém je že ani nwm proč to dělám...NEMÁM DŮVOD SE ŘEZAT....ale přes to to dělám...myslíte že bych měla jít k psychiatrovi..??? ale ja bych nevěděla co mu říkat...:((

Ahoj Lady,
řezání a sebeubližování je bohužel problém více mladých lidí. Někteří z nich si ubližují, protože tak "řeší" svoje problémy, někteří jako Ty ani neví, proč to dělají. Může to ze začátku být opravdu i "jen tak", z nedostatku jiné činnosti. Může se ale stát, že s tím člověk nemůže přestat, pak je namístě navštívit odborníka, nejlépe psychologa, se kterým to všechno probere.

Lady, řezat se Ti fakt neprospívá, ani tělu, ani duši. Řezat se tam, kde jsou žíly, může být život ohrožující. Řekni si, že už kružítko na řezání nepoužiješ, ani nic jiného. Taky o tom řekni někomu blízkému, za kým můžeš přijít nebo ho kontaktovat, když se Ti bude chtít říznout. Když se Ti přestat nepodaří, vyhledej, třeba ve škole, psychologa, nebo kdekoliv jinde, třeba za pomoci rodičů. Nemusíš vědět, co říkat, psycholog Ti pomůže povědět, co je třeba.

Klidné dny Ti přeje, Modrá linka www.modralinka.cz

Násilí

Ahoj, mám takový problém, ale ne jenom já ,kromě jedné holky od nás ze třídy všechny holky o d nás ze třídy. Ten problém je sebepožkozování.. neboli řezání do rukou .. např. moje kamarádka Eva se řeže proto,protože jí opustil kluk a schválně před ní chodí s jeho "novou" eva už má rozřezanou ruku a nohu a chce pokračovat dál... navíc chce odemě abych jí třeba pujčila řezátko aby si mohla ořezat tužku s kterou se potom pořeže atd. nechci jí to pujčovat,skoušela sem jí to rozmluvit ale bezzvísledně... nakonec to dopadne skoro vždy tak,že jí to řezátko pujčím... ostatní holky k tomu taky mají důvody..... Naši se před měsícem rozvedli a tak jsem si skusila udělat na ruce taky malou čárku... a potom ještě jednu...docela to pomáhá ale nechci to dělat..chci abychom s tím cšechny přestali,jenže v našíé třídě se to dost rozšířilo... pomůžete nám prosím?? zdraví jussssy

Jussssy ....... Amálka.... 14____***, 15. června 2010

Amálko, odpovězte si všechny: v čem vám řezání pomáhá? Že jednu bolest přehlušíte další? Možná než řezání by vám udělalo lépe, kdybyste šly všechny třeba běhat a uhonily se tak, že už byste se nemohly ani pohnout. Nebo pokud nejde běhat, třeba udělejte na místě kliky, dřepy, sklapovačky dokud neodpodnete. Až budeš velká, budeš na sebe naštvaná, že máš pořezané ruce a jednou před klukem se budete všechny moc stydět. Pokud vám nepomůže tělesný pohyb, měly byste navštívit psychologa. A víš, že moc často neradím návštěvu odborníka. Tamara Cenková, Psychologická poradna Sluníčko

Násilí

Je mi 12let a občas trpím depresemi, vím, že to možná způsobuje puberta, ale neskončilo to jen u deprese. Jednou jsem prostě měla jeden problém a chtěla jsem se nějak uklidnit, nevím proč, ale sáhla jsem po nůžkách a dost hluboce jsem se střihla až do krve. Tajila jsem to před mamkou a říkala si, že se to spraví. Před týdnem jsem si však ustřihla asi tak 2cm dlouhý kus kůže. Z rány mi začala proudem téct krev, takže jsem měla špinavou halenku od krve. Mamce to bylo divné, ale já ji řekla, že jsem se prostě v tělocviku odřela. Nejhorší na tom je, že vždy když mě něco trápí, sáhnu po nůžkách a přemýšlím teď i o noži, který jsem jednou zkusila a bylo to mnohem lepší než nůžkami, mamce se to bojím říct, aby si o mně nemyslela, že jsem psychicky narušená. Ani ta bolest mi nevadí a připadá mi, že jsem na sebepoškozování nyní i závislá. Poraďte, co s tím mám dělat, protože mám na nadloktí už dlouhou jizvu od nože. Nevím, jestli to mám říct. Jsem skutečně psychicky labilní?

Ádo, svěř se mamce a hlavně potřebuješ opravdu odbornou pomoc. Sebepoškozuješ se a to je potřeba léčit. Čím dřív se mamce přiznáš, tím dřív najdete řešení. NEODKLÁDEJ TO !!!!!! A dej vědět. Prosím, udělej to !!!!! Tamara Cenková, Psychologická poradna Sluníčko

Násilí

Ahoj Alíku, vím že to nepatří do pradny ale někomu to říct musím je mi 1ž let a chodíms jedním klukem.Když sem byla u něho doma řekl mi ať jdu do ložnice že za chvíli přijde potom přišel jen v trenýrkách a začal mě slíkat.Já sem říkala že ještě nechci.Ale on me slíkl potom si slíkl trenýrky a shodil mě na postel a strčil mi ho tam.Pak mi řk at si ho strčim do pusy jinak me zbije tak sem poslechla nikomu sem to zatim nerekla prosim porad

Dobrý den, Kláro,
předpokládám, že 1ž let znamená, že je Vám 16, proto volím vykání. Píšete, že Vás Váš kluk donutil k pohlavnímu styku, i přes Váš vyslovený nesouhlas a odpor. To, že je Váš kluk, neznamená, že má i nárok na něco víc. K pohlavnímu styku musí dát souhlas oba, jinak se jedná o znásilnění.

Napadají mě k tomu dvě věci. Jednak je na zvážení, zda chcete pokračovat ve vztahu s klukem, který byl schopný Vás donutit k sexu i přes Váš nesouhlas. Co od něj můžete čekat příště? Další věc je, že to, co udělal, je trestný čin - znásilnění, jak jsem psala.

Nejlépe by proto bylo, kdybyste se obrátila na někoho ve svém okolí, komu důvěřujete, svěřila se s tím, co se Vám stalo a spolu hledali možnosti, jak se zachovat dál - zda čin ohlásit na policii. Pokud nikoho takového ve svém okolí nemáte, můžete i anonymně zavolat na linku důvěry, obrátit se na Bílý kruh bezpečí či psychologa.
Přejeme Vám hodně síly do dalších kroků a už jen příjemné zážitky se svými budoucími chlapci, Modrá linka www.modralinka.cz

Násilí

Ahojte, mám problém: ve škole mě pořád osahává jeden kluk. Už jsem mu říkala ať s tím přestane ale on říkal , že když to někomu řeknu tak mě zbije. Moc se ho bojím protože je o rok starší než já a dělá karate. Prosím pomozte!!

Leona14, 14. února 2010

Ahoj Leono,
nikdo by Tě neměl osahávat ani Ti jinak ubližovat, nebo dělat něco, co je Ti nepříjemné. Takovému jednání je třeba učinit přítrž, a to hned zpočátku. Právě proto, že on je silnější, je jasné, že se proti němu nemůžeš bránit sama.

Nevím, zda máš ve škole nějaké dobré kamarády nebo kamarádky, kteří by se za Tebe proti němu postavili a byli Ti oporou. To je jedna cesta. Vyhýbat se mu, pokud to jde, nebýt s ním nikde sama a obklopit se kamarády, kteří Tě budou hájit.

Další cestou, a je možné obě cesty použít i souběžně, je obrátit se na někoho dospělého ve škole, někoho, komu důvěřuješ. Nějakého učitele, výchovného poradce, psychologa a tomu dotyčnému se svěřit. O další by se pak měl postarat on. Takové jednání totiž není možné si nechat líbit a strpět, to vede jenom k tomu, že se takové chování prohlubuje a nelepší. Nebudeš-li si vědět rady, můžeš zatelefonovat k nám, kontakty najdeš na www.modralinka.cz nebo na jinou, bližší, regionální linku důvěry - www.linkyduvery.cz.
Přejeme Ti zklidnění situace ve škole. Modrá linka www.modralinka.cz

Násilí

Ahoj, mám rozvedené rodiče a bydlím s mámou. Máma si po rozvodu s tátou našla o 3roky mladšího chlapa jenže toho po roce zatkli a šel do vězení. Den na to si našla jiného a s tím si udělala dítě. Jenže ten ji po čase začal psychicky deptat a s mímy přibývajícím věkem se pustil i do mě.Od té doby mám noční můry a z ničeho nic třeba začnu brečet nebo se klepat. Před 2týdny se rozešli. A já , máma a mé dvě malé ségry (9 a 3let) ted bydlíme sami. Je to dost těžký protože jsme v pronajatém bytě který cení měsíčně částku cca 9.500KČ + jídlo apod. A máma má výplatu zhruba 16.000Kč. Nedá se to utáhnout a to je další problém. Dalším problémem je že Máma ted' začla hodně pít a tak mě doma psychicky deptá ještě víc. Dál jsem ted zhruba ctvrt roku nebyla u táty a ten je na me ted nastvany spolu se zbytkem cele jeho rodiny.. Z toho mam prepadovky smutku temer denne.. A jeste ke vsemu jsem se rozešla s klukem a to me dorazilo uplně nejvíc. Často mě přepadají myšlenky na sebevraždu. Co mám dělat?

Denča-12let, 12. února 2010

Ahoj Denčo,
to, co uvádíš, je více než dost pro dospělého, natož pro Tebe. Citlivě vše vnímáš a je dobře, že ses svěřila. Tvé myšlenky na sebevraždu, smutek a pláč jsou reakcí na to, co se Tě tak bezprostředně dotýká. Je to zároveň volání po pomoci, které se Ti má dostat. Nevím, jestli o tom ví rodina otce a otec, zda to ví rodina matky. Totiž tam všude jsou lidé, kteří Tě znají, mezi nimiž můžeš najít osobu, která by Ti mohla pomoci. Už jsi toho vydržela dost, Tvé síly na to ale nemohou stačit.

Pokud bys nenašla pomoc v širší rodině otce a matky, lze se obrátit třeba na výchovnou poradkyni či metodičku prevence, školního psychologa, pokud ve škole nějakého máte. Ať už osobně nebo prostřednictvím schránky důvěry na škole. Jestliže bys ani na škole nenašla nikoho, komu bys důvěřovala, mohou Ti poradit někoho a něco na nejbližší lince důvěry, www.linkyduvery.cz.

Ty sama se zdarma můžeš obrátit na Linku bezpečí 116 111, non stop, volat můžeš z kteréhokoli veřejného telefonu, budky. Případ ně můžeš zkusit Fond ohrožených dětí(pomáhají i matkám v nouzi), www.fod.cz.
Přejeme Ti hodně štěstí a držíme palce Modrá linka www.modralinka.cz

Násilí

Ahoj alíku stane se mi něco no jedna kamarádka a ještě jiné kamarádky se domluvili že mi něco provedou a když sem slpala probudili mě 2 mi drželi nohy a ruce a ta třetí vindala z batophu vybráto ptala sem se kde ho vzala prý si ho koupila sestra a nepoužila ho a začla mi tam ten vybrátor strakat.Nestane se mi nic?

11letá holka, 30. ledna 2010

Milá holko, pokud se to opravdu stalo, tak vše řekni rodičům. Takové věci se dít nesmí. Rodiče už budou vědět, co dělat. Řekni to... Alík

Násilí

Dobrý den. Chtěla bych se zeptat jen,když má "někdo" problém se sebepoškozováním,tak by mě zajímalo,jestli dokáže víc pomoct psycholog,nebo psychiatr.Původně jsem slyšela,že prý psychiatr,ale z druhé strany,že prý psycholog,takže vlastně mám v tom zmatek.Jen by mě to zajímalo,děkuji předem za odpoveď.

Ivuš, většinou se začíná u psychologa. Ten by měl najít důvod sebepoškozování a na tom důvodu zapracovat. Tamara Cenková, Psychologická poradna Sluníčko

Násilí

ahoj alíku šla jsem včera ze školy a za mnou šel asi 14 letej kluk a tak mě zatáhla do křoví a znásilnil mě je mi 10 mamka mi umřela a tatka je strašnně přísnej ani dědu a babičku nemám porad jestli bych to tatkovi řekla zabil by mě! ahoj a štastnej nový rok

milování, 5. ledna 2010

Ahoj z Modré linky,
znásilnění, o kterém píšeš, je hodně vážná věc. Každopádně by Tě nikdo neměl trestat za to, co se stalo. Naopak, trest zaslouží ten kluk, aby se celá věc neopakovala. Proto je potřeba o tom někomu dospělému říct. Jestliže se Ti nechce jít za taťkou, svěř se někomu, komu můžeš věřit ( třeba třídní učitelce nebo školnímu psychologovi, hodné sousedce...) Bude už na dospělých, aby tuto událost nahlásili na policii a ta ji důkladně vyšetřila. O tom, co podniknout, se také můžeš anonymně poradit na lince důvěry. Kontakty na tu naši nalezneš na www.modralinka.cz.
Držíme Ti palce, abys celou věc dokázala zvládnout! Modrá linka www.modralinka.cz

Násilí

Ahoj, mám takový problém. Jsem člověk, který se často odře, spadne a má po těle spoustu odřenin. Jenže už od malička si většinou všechny strupy rozškrabuji a když teče krev, tak si ji rozetřu po kůži. Takže mi všechny odřeniny vydří odně dlouho. Už teď mám na hlavě jizvu od samého rozškrabávání, ale já to někdy dělám i bezvědomostně. Jak říkám, stává se mi to už do malička, ale když jsem si včera rozškrabala dáseň, napadlo mě, jestli by to nemohla být nějaká známka sebepoškozování? Toť moje otázka. Hledala jsem v poradně, ale nic podobného jsem nenašla. Děkuji za odpověď. Baď.

Baď.13.let, 2. ledna 2010

Baď, je to určitá známka sebepoškozování. Potřebuješ pomoc odborníka. Popros mamaku a navštivte poradnu. Tamara Cenková, Psychologická poradna Sluníčko

Násilí

Ahoj Alíku, zhruba rok mám kluka a momentálně mám takový problém. Asi před 3 měsíci mě v parku, když jsem venčila psa osahával nějaký uchylák. Nikomu sem to neřekla a ani moc říkat nechci, ale od té doby mi vadí když na mě někdo sahá. Ten kluk by chtěl něco víc, než je mezi námi teď a já ho chápu, ale prostě mi vadí když na mě někdo sahá... Prosím poraď co s tím, nebo aspoň jak mu to mám říct. Děkuji

Zoufalá 15, 2. ledna 2010

Zoufalá, měla bys to především říci mamce. Ten chlap může nějaké další holce ublížit. Když to někomu řekneš, spadne to z tebe. Tamara Cenková, Psychologická poradna Sluníčko

Násilí

Dobrý den, mnohokrát mě osahával jeden chlap, kterého znám a i on mě znal od malička, ted je to na policii a mamka mi nevěří, je mi hrozně, vím, že si za to mohu sama, ale nevím proč jsem to řekla. Nechci, aby kvůli tomu měl problémy, co mám dělat?

Ahoj Sofie,
věřím tomu, že situace, o které píšeš, je pro Tebe velmi nepříjemná, těžká a složitá. Podobné pocity a reakce však zažívají i jiné ženy a dívky v takovýchto chvílích. Píšeš, že máš také obavy o toho muže. Jestli nakonec ten muž bude či nebude mít nějaké problémy kvůli tomu, co se stalo, o tom už budou asi rozhodovat jiní. Každopádně platí, že osahávat někoho proti jeho vůli (a navíc je-li to dítě) se nesmí a je na místě, aby ten člověk za to dostal trest.

Teď je velmi důležité, abys na to vše, co se s Tebou děje, nebyla sama. Nejvhodnější by bylo, kdybys co nejdříve vyhledala radu a péči psychologa, který by Ti měl odborně pomoci. Kontaktovat můžeš buď vašeho školního psychologa (pokud ho na škole máte), nebo jakéhokoliv jiného. Kontakty na psychology najdeš v telefonním seznamu nebo Ti je poradí na Tobě nejbližší lince důvěry. O psychickou podporu můžeš také požádat jakoukoliv Tobě blízkou a důvěryhodnou osobu ve Tvém okolí (jiného člena rodiny než mámu, některou z učitelek na škole, výchovného poradce).
Moc Ti držíme palce. Modrá linka www.modralinka.cz

Násilí

Ahoj, já mám problém. Začalo to, když jsme jeli se třídou na halowenský tábor. Máme moc hodného 25ti letého třídního učitele, který jel s námi. Chtěl (to už jsme byly tam ubytovaní) abzch mu pomohla s přípravou jedné hry(mám nejlepší známky ve třídě). Z legrace jsem navrhla, že mi to vysvětlí ve sklepě. Tak jsme tam šli. Za chvíli tam ale vtrhli 3 asi 35ti letí a zacpali mi pusu! Když si všimli, že je tam i učitel, řekli mu, že jestli mě neynásilní, tak že mě zabijí!!! Hrozně jsem se bála!!! On to nakonec musel udělat a hrozně to bolelo. A ti chlapi si to ještě natáčeli, protože mě svlíkli úplně do naha!!! Asi bych hrozně křičela, ale měla sem zacpanou pusu! Nakonec odešli, protože někoho slyšeli. Učitel se mi omluvil, a já se to hrozně bojím říct ptž se bojím, aby z toho nebyl obviněný on. A před půl rokem jsem navíc dostala měsíčky , dnes jsem je zase měla dostat a nepřišly! Prosím poraď!!!!!

Nešťastná jedenáctiletá holka, 18. listopadu 2009

Ahoj holko,
je mi moc líto toho, co se Ti stalo a věřím tomu, že celý zážitek pro Tebe musel být velmi těžký a nepříjemný. Je fajn, že jsi našla vnitřní sílu nám o tom napsat, a tím vlastně udělala jeden z kroků, který Ti může pomoci se s celou situací postupně vyrovnat.

Umím si představit, že máš strach, aby Tvůj učitel nenesl i ten podíl viny, který není jeho. To je však věc, kterou by v případě, že by vše vyšlo najevo, posuzovali jiní - a doufám, že spravedlivě. Pro Tebe samotnou je teď velmi důležité najít co nejdříve ve Tvém okolí někoho, s kým by sis o celé věci mohla v klidu a s důvěrou promluvit - nejlépe někoho dospělého. Je dobré mít na paměti, že při takovém rozhovoru není nutné popsat celou situaci najednou. Stejně tak můžeš prozatím ponechat některým "účastníkům" příběhu jejich anonymitu. O pomoc můžeš požádat například někoho z rodiny, školního psychologa, některou z učitelek, výchovného poradce...

Co se týká Tvé zmínky o měsíčcích. Jestli tomu dobře rozumím, měla jsi měsíčky pravidelně a teď po tom hrozném zážitku jsi menstruaci nedostala. Důvodů, proč tomu tak je může být mnoho - například prostou nepravidelnost, která se u prvních menstruací u mladých dívek často objevuje, nějaké zdravotní potíže, ale také souvislost s nepříjemným zážitkem, který Tě nedávno potkal. Spolehlivé vysvětlení by Ti dal ale až lékař gynekolog na základě odborného vyšetření. I vzhledem k tomu, co se Ti stalo, by bylo dobré co nejdříve absolvovat vyšetření u gynekologa. V případě, že jsi doposud sama žádného gynekologa nenavštívila, požádej v této věci o pomoc některou z dospělých žen ve Tvém okolí - nejlépe z rodiny (mámu, babičku, tetu).
Přejeme Ti hodně štěstí. Modrá linka www.modralinka.cz

Násilí

ahoj aliku pisu z bratroveho alík uctu. je mi 9 a mela jsem prvni sex. chodim do 3 tridy. znasilnili me kluci z 9 tridy na zachodkach po skole. co mam delat? mam to rict rodicum??? a dost to bolelo a krvacim nekdy diky

Niko, určitě to řekni mamce!!!!! Tamara Cenková, Psychologická poradna Sluníčko

Násilí

Ahoj Alíčku, je mi 14 a mám hodně velkej problém. Asi před 14 dněma mě znásilnili v parku, když sem šla z oslavy narozenin mojí kámošky. A jsem těhotná. Nechci mít dítě s někým, koho neznám, ale nedokážu žít s pocitem, že sem zabila svoje dítě a nechci ho dát ani k adopci, ale nevím jestli ho budu milovat tak, jako kdyby se narodilo z lásky!! Chci se o něj starat, a dát mu vše co potřebuje, ale nevím jestli to dovedu. Prosím tě poraď mi co mám dělat!!

Anonymka94, 9. října 2009

Milá anonymko, měla bys znásilnění ohlásit a jít na gynekologii, zda jsi zdravá, zda tě nějakou chorobou dotyčný nenakazil. Pokud neohlásíš svoje znásilnění, ten chlap to udělá zase nějaké jiné holce. A mimochodem: ani lékař nepozná po 14 dnech těhotenství. Nekecáš tak trochu???? A není to jinak????? Tamara Cenková, Psychologická poradna Sluníčko

Násilí

Znasilnil mě.. nevim kdo.. odtahl mě do křovi kde mě bez ochrany znasilnil.. nevim co mam delat.. byl to hrozny pocit.. pak jsem utekla.. bojim se ze jsem tekotna rekla sem to mamce a ta to rekla polcajtum.. jeste ho nenasli.. co mam delat

Ahoj Deniso,
je mi líto, že máš takovou zkušenost a docela rozumím tomu, že si nevíš rady. Není vůbec lehké se s takovým zážitkem vyrovnat. Oceňuji, že ses celou věc řekla mamce a ta ji ohlásila na policii, protože jen tak může být násilník potrestaný.

Nevím přesně, co se už v rámci vyšetřování případu stalo, je však docela běžné, že v takové situaci následuje vyšetření u gynekologa. Dokážu si představit, že na něco takového nemáš chuť, na druhou stranu jen odborný lékař může zjistit, zda nemáš zranění, které by se mohlo projevit třeba i v budoucnu a také může zjistit, zda nejsi těhotná, popřípadě by mohl navrhnout postup, jak celou situaci řešit.

Proto je potřeba, abys spolu s mamkou někoho takového vyhledala, stačí říct, co se stalo, lékař by měl vědět, jak postupovat.

Tvá zkušenost může zanechat šrámy nejen na těle, ale i na duši. I ty je potřeba ošetřit, tak, aby ses měla možnost o své zkušenosti vypovídat, dát najevo své pocity a také hledat cestu, jak se s celou věcí vyrovnat, abys v budoucnu mohla žít plnohodnotný život.

V těchto okamžicích pomáhá psycholog nebo psychoterapeut, tedy odborník na lidskou duši. Zkontaktovat jej je možné podobně jako lékaře, tedy najít si jej na internetu nebo na doporučení lékařů či známých, objednat se a potom jen říct či napsat v dopise, co se stalo, podobně, jako nám. Může Ti pomoci Tvou zkušenost zvládnout a spolu s Tebou hledat cestu, jak dál.
Držíme Ti palce, abys ji s pomocí dalších lidí našla. Modrá linka www.modralinka.cz