Poradna: Alík radí dětem

Na otázky odpovídají

pracovníci linky důvěry Modrá linka, Alíkova kamarádka BáraV, odborníci na boj proti kouření z projektu Nekuřátka a správci. Občas odpovídá i sám Alík.

Dotazy smí pokládat čtenáři mladší 15 let.

Násilí

Znasilnil mě.. nevim kdo.. odtahl mě do křovi kde mě bez ochrany znasilnil.. nevim co mam delat.. byl to hrozny pocit.. pak jsem utekla.. bojim se ze jsem tekotna rekla sem to mamce a ta to rekla polcajtum.. jeste ho nenasli.. co mam delat

Ahoj Deniso,
je mi líto, že máš takovou zkušenost a docela rozumím tomu, že si nevíš rady. Není vůbec lehké se s takovým zážitkem vyrovnat. Oceňuji, že ses celou věc řekla mamce a ta ji ohlásila na policii, protože jen tak může být násilník potrestaný.

Nevím přesně, co se už v rámci vyšetřování případu stalo, je však docela běžné, že v takové situaci následuje vyšetření u gynekologa. Dokážu si představit, že na něco takového nemáš chuť, na druhou stranu jen odborný lékař může zjistit, zda nemáš zranění, které by se mohlo projevit třeba i v budoucnu a také může zjistit, zda nejsi těhotná, popřípadě by mohl navrhnout postup, jak celou situaci řešit.

Proto je potřeba, abys spolu s mamkou někoho takového vyhledala, stačí říct, co se stalo, lékař by měl vědět, jak postupovat.

Tvá zkušenost může zanechat šrámy nejen na těle, ale i na duši. I ty je potřeba ošetřit, tak, aby ses měla možnost o své zkušenosti vypovídat, dát najevo své pocity a také hledat cestu, jak se s celou věcí vyrovnat, abys v budoucnu mohla žít plnohodnotný život.

V těchto okamžicích pomáhá psycholog nebo psychoterapeut, tedy odborník na lidskou duši. Zkontaktovat jej je možné podobně jako lékaře, tedy najít si jej na internetu nebo na doporučení lékařů či známých, objednat se a potom jen říct či napsat v dopise, co se stalo, podobně, jako nám. Může Ti pomoci Tvou zkušenost zvládnout a spolu s Tebou hledat cestu, jak dál.
Držíme Ti palce, abys ji s pomocí dalších lidí našla. Modrá linka www.modralinka.cz

Násilí

jednou jsem šla v 18:00 z kina bylo mi strašně špatně.Sedla jsem si a asi jsem omdlela.Když jsem se probrala byla jsem v nějakém sklepě a slyšela jsem kroky.Přišli dva kluci a jeden mě strašně zbil a pořezal nožem a druhý se smál. Brečela jsem a říkala ať mě nechají a v tom mě ten druhý začal svlíkat.Nechtěla jsem a tak mi první udělal strašně veliký šrám na břiše.Když jsem byla nahá ten první natáčel na mobil a pak mě druhý začal znásilňovat.Kopali do mě a plivali a měli masky.Když mě znásilnil začal mě znásilňovat první.Strašně mě to bolelo, a všude kolem mě byla krev.Když mě znásilnil říkal druhýmu:Teď se pobavíme a strčil mi ten mezi nohy a hýbal tím já řvala bolestí a oni se smáli. Pak vzal takový válec a praštil mě do hlavy.Strašně to bolelo.Asi jsem zase omdlela.Když jsem se probrala ležela jsem zase na lavičce jak předtím a bylo asi 23:50 moc to bolelo.Ještě těď to mám naříznutý.Šla kolem nějaká paní a volala záchranku tak jsem byla v emocnici a teď už jsem doma..Co mám dělat?

Nešťastná girl 15let, 10. září 2009

Dobrý den,
vzhledem k Vašemu věku a závažnému tématu Vám budu vykat. To, co popisujete ve svém e-mailu, zní jako scénář k nějakému hororovému filmu, je těžké uvěřit, že se takové věci dějí i ve skutečnosti. Každé znásilnění, navíc tak brutální, jak to popisujete Vy, je velmi vážným kriminálním činem. Proto je třeba všechno nahlásit na kriminální policii. Píšete, že jste byla v nemocnici, nevím, co jste tam uvedla jako příčinu svých zranění, ale znásilnění, řezné rány a jiné stopy zápasu, jsou nepřehlédnutelné, předpokládám tedy, že Vás už vyšetřil gynekolog, a že policejní vyšetření, pátrající po těchto obzvláště nebezpečných násilnících, kteří Vám tak moc ublížili, je v běhu.

Pokud se tak z nějakého důvodu dosud nestalo, je třeba nahlásit vše, co se událo, na policii, aby násilníci neušli trestu a nemohli svůj čin opakovat. Důležitým svědkem je také paní, která volala záchranku, možná si všimla něčeho, co jste Vy ve svém stavu zranění mohla přehlédnout.

S takovými zážitky byste v žádném případě neměla být sama. Svěřila jste se sice naší poradně, je ale velmi důležité, aby věděli Vaši rodiče všechno o tom, co se Vám stalo. Pověděla jste o tom všem někomu? Rodičům, tetě, babičce, oblíbené učitelce nebo alespoň kamarádce? Není nutné, ani vhodné mluvit o té události s mnoha lidmi, ale vyberte si nějaké důvěrníky, kteří Vám budou nablízku.Budete potřebovat podporu svých blízkých.

Zatím bylo odborně ošetřeno Vaše tělo. Vaše duše potřebuje totéž. Je moc dobře, že jste napsala, ale internetová poradna Vám nemůže dát to, co přímý kontakt s odborníkem. Je třeba, abyste se obrátila na psychologa nebo terapeuta, kontakty na ně naleznete na internetu, ve Zlatých stránkách, nebo je Vám může pomocí hledat (a i jinak Vás podpořit) nejbližší linka důvěry, jejich seznam i s kontakty je na www.capld.cz. Mluvit telefonicky nebo pomocí Skype můžete i s námi, bližší na www.modralinka.cz.
Přejeme Vám hodně síly a odvahy k překonání toho, co Vás potkalo. Modrá linka www.modralinka.cz

Násilí

ahoj alíku chci se tě na něco zeptat... je něco špatného na tom že sem se začala řezat žiletkou nebo nožem?? mě se vždycky tak uleví... napište mi prosím do moje tělo - holky.... když mám depku tak to dělám ale stupnuje se to...děkuji za odpověd

anonymka 13 let, 12. dubna 2009

Ahoj,
ptáš se nás, co je špatného na tom, že se řežeš, když se Ti vždy uleví... To není jednoduchá otázka, pokusím se Ti odpovědět co nejvýstižněji, a přitom obecně, jelikož o Tobě víc konkrétního nevím. Špatného na řezání se je to, že si tím ubližuješ. I když možná na chvíli pocítíš duševní úlevu, od toho, co Tě tíží, tak přesto trpíTvoje tělo. Není pro něj přirozené, aby jej někdo poškozoval.

Navíc - řezání problémy neřeší, jen překrývá, a ty pak můžou dál růst a růst... Účinnější je proto zaměřit se na to, co Tě k řezání přivedlo, co je za tím tlakem, který Tě nutí řezat se. A až se Ti toto podaří najít a odstranit, je velmi pravděpodobné, že se už řezat nebudeš potřebovat, úlevu pak nejdeš jiným, bezpečnějším způsobem. Navíc řezání s sebou nese další problémy - sama píšeš, že Tě to nutí stupňovat, a taky často pak ty, co se řežou, trápí navíc to, aby si toho nikdo nevšiml, bojí se odhalit v létě ruce, atp. - a hned tak mají další problém, se kterým se musí potýkat.

Ne vždy je lehké se sebepoškozováním skončit, ne každá dívka to zvládne sama. Účinné bývá vyhledat pomoc psychologa, nebo jiné důvěryhodné osoby ve svém okolí. Jde o to, najít způsoby, jak se řezání zbavit, a najít si jiné možnosti, jak si ulevit, aniž bys trápila svoje tělo.
Držíme Ti palce, ať se Ti podaří se sebepoškozováním přestat, Modrá linka www.modralinka.cz

Násilí

Dobrý den! Jak mám postupovat, pokud jsem oběť domácího násilí (verbálního a psychického)? Je využívána moje závislost na druhé osobě (tj. moje nezletilost zneužívána mojí matkou). Nemám se komu svěřit. Myslíte, že je vhodné zavolat na tísňová čísla? Děkuji za odpověď. P.S.: Zařaďte to do tématu rodiče, prosím

Ahoj,
nepíšeš nic bližšího o domácím násilí, jehož bys měla být obětí, nevím, co si představit pod zneužíváním Tvé nezletilosti a Tvé závislosti na druhé osobě Tvojí matkou. Proto Ti mohu odpovědět jen velmi obecně. Ano, můžeš volat i na linku 112, často však z linky 112 přesměrovávají hovory k nám, na linky důvěry.

Můžeš tedy zkusit volat přímo svou regionální linku, mapku linek i s kontakty najdeš na www.linkyduvery.cz, jsi-li z Brna nebo jižní Moravy, můžeš volat přímo k nám na Modrou linku, lze použít i skype, kontakty na www.modralinka.cz. Bezplatně a non stop Ti poradí na Lince bezpečí, 116 111, která slouží také dětským klientům, stejně tak Ti jistě rádi poradí i na další lince - DONA (domácí násilí).

Pomoc a podporu můžeš hledat i ve svém okolí, například na OSPOD - Odbor sociální a právní ochrany dítěte, který najdeš na radnici při sociálním odboru v místě Tvého trvalého bydliště, úřední doba je většinou pondělí a středa, i to lze najít na internetu. Domácímu násilí se věnuje také Fond ohrožených dětí, FOD, bližší www.fod.cz.

Někdy vůbec nejdůležitější, tím spíš, že nevím ani to, kolik je Ti vlastně roků a jakého jsi pohlaví, je najít si ve svém nejbližším okolí nějakého spojence, ať už v rodině nebo mimo ni. Nějakého dospělého člověka, kterému bys mohl/a důvěřovat. Může to být táta, někdo z prarodičů, teta nebo strýc, učitel/ka ve škole, školní psycholog, vedoucí kroužku, to záleží na Tobě, podle Tvých zkušeností.
Přejeme Ti, aby násilí co nejdřív přestalo. Modrá linka www.modralinka.cz

Násilí

Ahoj!chtěla bych se zeptat,j když se škrábu až do krve i když mně nic nelechtá,jestli je to taky sebepoškozování.Díky za odpověd.

Ahoj Niky,
takto na dálku a bez bližších informací není možné Ti zodpovědně říct, zda lze nazvat Tvé chování sebepoškozujícím nebo ne. V každém případě škrábání se do krve (ať už kvůli svědění nebo z jiných příčin) není běžné a může ohrozit Tvé zdraví (například zavlečením infekce). Proto by bylo dobré, abys ve svém okolí vyhledala nějakou dospělou osobu, s celou situací se jí svěřila, v klidu si s ní promluvila a požádala ji o radu a pomoc (například rodiče, prarodiče, učitelka ve škole).

Jasno do situace by Ti mohl vnést i psycholog (například školní) - ten by Ti mohl přímo pomoci rozlišit, jestli se jedná o sebepoškozování nebo ne. Poradit by ses mohla také se svou obvodní praktickou lékařkou/lékařem.
Přejeme Ti hodně štěstí. Modrá linka www.modralinka.cz.

Násilí

Doma mám peklo. Taťka me ponižuje, zhazuje a mlati....bohuzel. Nikdo se nestará jak mi je, sotva se mnou prohodí 1-2 slova zakazuje mi vsechno co bych chtela delat a nuti me do veci ktere nechci Treba o brachu se stará jako v bavlnce a me radci jednu vrazi abych nebyla "drza". uz vazne nevim co s tim. Navíc taťka je strašný cholerik, je to asi měsíc zpátky, co mě viděl s mým klukem, a zmlátil mě strašně páskem, měla jsem všude modřiny a strašně to bolelo. Bojím se, že tohle objeví, vyhrožuje mi, že když někde řeknu, co se u nás děje, tak půjdu pryč z domu... jsem zoufalá, vážně nevim, co dělat.

Leones, 13, 15. března 2009

Leones, nic nepíšeš o mamce. Ta se na to dívá? Jak to vlastně prožívá ona? Pokud je to u vás takové, může ti pomoci akorát sociální pracovnice, ale to by mohlo znamenat, že půjdeš mimo domov. Spoj se s mamkou, nebo s babičkou. Tamara Cenková, Psychologická poradna Sluníčko

Násilí

Ahoj Alíku. Měla jsem problém se sebepoškozování. Jak bych měla reagovat, když někdo uvidí jizvy? S rodiny to ví jen máma. Ted už se naštěstí neřežu (pochopila jsem že je to hloupost), ale občas mám problémy se zvracením. Nevím co s tím. Naty

Naty, doporučovala bych ti, alespoň jednu malou konzultaci s psychologem. Víš, aby se tvoje sebepoškozování nepřeměnilo ve zvracení. Asi máš trochu problém se sebevědomím a s tím by ti psycholog mohl pomoci. Tamara Cenková, Psychologická poradna Sluníčko

Násilí

bracha me znasilnil co mam delat?strkal mi tam pero atd.

Ahoj,
to, o čem píšeš, je velmi závažná věc. O takové situaci by měli vědět Tví rodiče, zejména proto, aby se nic podobného už nikdy nemohlo opakovat. Takové bratrovo chování Ti dokáže velmi ublížit a může mít následky i na Tvé zdraví v budoucnu, proto je tak důležité, aby někdo z dospělých ve Tvém okolí věděl, co se s Tebou děje. Měl/a by ses tedy obrátit na rodiče, aby tu situaci řešili. Pokud se na ně z nějakého důvodu nemůžeš nebo nechceš obrátit, svěř se jinému dospělému v Tvém okolí, někomu komu věříš.

Pochopitelně by Tě také měl vyšetřit lékař, který, pokud došlo skutečně k nějakému násilí, celou záležitost pravděpodobně ohlásí a dojde k vyšetřování, které bude pro celou rodinu velmi nepříjemné, nicméně důležité, jelikož by mělo zabránit tomu, aby Ti bratr nadále svým chováním ubližoval.

Jinak je Tvá zpráva příliš stručná na to, abych věděla, co se vlastně stalo. O Tvé rodině nic nevím, nevím ani, zda jsi holka nebo kluk, zda s bráchou sdílíš pokoj, zda to byla ojedinělá situace při nějaké hře, nebo se Tvé zneužívání opakuje, kolik roků je bráchovi. To všechno jsou důležité otázky, na které, vzhledem ke krátkému obsahu Tvého e-mailu, nelze vůbec odpovědět. Proto je tak důležité, aby ses svěřil/a někomu dospělému, který už bude vědět, co má v takové situaci nejlépe dělat tak, aby se to už nemohlo opakovat.
Přejeme Ti hodně odvahy k takovému kroku. Modrá linka www.modralinka.cz.

Násilí

Ahoj je mi 12 a sla sem ze skoly a ja sem potkala zednika ze skoly ja sem ho pozvala domu a on si lehl na mou poctel a pak na me a zacal se vslikat a pak i jeho trenirky a mel ho velikyho a pak me vyslekl a a zvedl mi nohy a zacal mi ho tak strkat a me to bolele a a na stesti sme meli kondom a tet pro me chodi do skoly a ja snim se porad libam je to moje tajna laska a moc ho miluju a on mi tak zacal strkat prsty a me to bolelo ale pak me utesoval odepiste a poratttemi jestli snim mam zustat a dejteto na tema sex diky

Anonymko, nemůžeš s ním zůstat. Vždyť ti ještě není 15 let. To, co děláte, je protiprávní a on by za to mohl jít do vězení. On je PEDOFIL!!!!!! Tamara Cenková, Psychologická poradna Sluníčko

Násilí

ahoj já mám problém já se hodně bojím romů už mne čtyřikrát přepadli a já se teď bojím chodit na autobus

Honzo a komu jsi se svěřil? Bylo by dobré o tom někomu říci a na autobus chodit s velkýma klukama. Tamara Cenková, Psychologická poradna Sluníčko

Násilí

Ahoj Alíku, normálně se takhle nesvěřuji, ale před lety jsem byla znásilněná a je to stále ve mě. Myslela jsem, že na to zapomenu, ale na to se nedá zapomenout. Stále se mi o tom zdá. Co mám dělat?

Drahomila, 6. listopadu 2008

Milá Drahomilo, poradím to, co tady nikdo nechce číst. Potřebuješ odbornou pomoc psychologa. Tamara Cenková, Psychologická poradna Sluníčko

Násilí

ahoj potrebuju poradit.. ucitel mi rekl ze mi da na vysvedceni 5 a to by me rodice zabili.. a ja ho prosila jak si to mam zlepsit a on me zacal osahavat a chtel se se mnou vyspat.. a ja mu to dovolila!! bala sem se rodicu kuli ty znamce a ted uz se mmnou spal 6x. a ja uz nechci!! newim co mam delat.. prosim poradte ale bojim se roficu a kdybych prestala dal by mi za5... :( ja uz nevim co dal.. Diky za radu

Gabi-13let, 22. ledna 2009

Ahoj Gabi,
je mi moc líto, že Tě potkala taková těžká a nepříjemná životní zkušenost. Věřím tomu, že si přeješ, aby intimní kontakty s učitelem co nejdříve ustaly. Je důležité, abys věděla, že žádný učitel (a ani jiný člověk) nemá právo se k Tobě tímto způsobem chovat. Učitel se svým chováním vůči Tobě dopouští trestného činu, za který mu hrozí soud a případně vězení. A také v žádném případě není oprávněn podmiňovat Tvé školní hodnocení vyžadováním sexuálních praktik (nebo jakýchkoliv jiných protislužeb).

V této chvíli je nejdůležitější, aby ses s celou situací co nejdříve svěřila někomu dospělému a požádala ho o pomoc. Možností je několik. Nevím, jaké máš vztahy s rodiči, jak jste si blízcí. Ale věřím tomu, že pětka na vysvědčení je pro naprostou většinu rodičů zcela zanedbatelným problémem ve srovnání s tím, jak Tě učitel obtěžuje. Pokud to bude jen trochu možné, pokus se s tím, co se Ti děje, urychleně svěřit rodičům nebo někomu z rodiny a požádej ho o pomoc. Jinou variantou je požádat o pomoc kohokoliv dospělého z Tvého okolí - například učitelku ve škole, školního psychologa, výchovného poradce, vedoucího nějakého kroužku,.....

V případě, že by pro Tebe bylo těžké nebo by ses ostýchala začít mluvit o celé záležitosti s někým přímo tváří v tvář, můžeš zkusit zavolat na Tobě nejbližší linku důvěry a poradit se tam. Kontakty na linky důvěry najdeš buď v telefonním seznamu nebo na internetu na www.linkyduvery.cz. Jak jsem již psala výše, učitel se svým chováním vůči Tobě dopouští trestného činu. Proto ve chvíli, kdy se celá situace začne řešit, se zapojí policie a pravděpodobně i sociální orgány. Jejich úkolem je Tobě a Tvým blízkým pomoci a naopak zabránit tomu, aby učitel své chování dále opakoval.

Uvědomuji si, že Tvé rozhodování asi není jednoduché. Jedná se o velmi osobní a citlivé téma. Řada dívek a žen s podobnou zkušeností prožívá pocity studu, viny, strachu z reakce okolí - co bude, když vše vypluje na povrch, co si o mně budou myslet, jak se ke mně budou chovat...... Přesto však má smysl takové situace řešit aktivně, mluvit o nich a nenechat se zastrašit. Vyjít s pravdou ven bude jistě velmi těžké, ale zůstávat ve stávající situaci by pro Tebe mělo časem ještě tíživější a bolestivější důsledky.
Přejeme Ti hodně síly a štěstí. Modrá linka www.modralinka.cz.

Násilí

Ahoj§!!!!doma mě mlátí,a do školy chodím celá oblažena v modřinách!!!!!už nevím co mám děla!!!nadávají mi ,nedávájí mikapesné,bijou mě,ničí mi věci,na které jsem si hodně těžce vydělala!!!a když si ořežu pastelky,tak mi je hned seberou,a musím mít2roky staré po kamarádce!!!JE MI 9 let,a nevím,co s tím mákm dělat!!!

anonimika, 22. ledna 2009

Ahoj anonimiko,
je mi opravdu líto, že se k Tobě doma chovají tímto způsobem. Umím si představit, že to pro Tebe může být vyčerpávající, smutné a občas asi taky pořádně k naštvání. Je důležité, abys věděla, že Tví rodiče nemají právo se k Tobě takto chovat. Rodiče mají naopak ze zákona povinnost se o děti starat co nejlépe podle jejich možností a schopností. Také by se neměli na dětech dopouštět násilí nebo týrání (a to jak tělesného, tak i duševního). Pak totiž porušují zákon a mohou být vyšetřováni například policií.

V této situaci je potřeba, aby jsi se co nejdříve svěřila se svým trápením někomu dospělému a požádala ho o pomoc. Možností je několik. Jednou z variant je vyhledat ve vaší rodině někoho, kdo by byl ochoten a schopen situaci řešit. Řešení by mohlo vypadat tak, že by dotyčný příbuzný (či Tobě blízký člověk) kontaktoval sociální pracovnici a popřípadě též psychologa. Nevím o Tvé rodině nic bližšího, ale z Tvého dopisu mám pocit, že je možné, že takového člověka doma nenajdeš. Pak bude nutné obrátit se s žádostí o pomoc na nějakou jinou dospělou důvěryhodnou osobu ve Tvém okolí.

Může to být například učitelka ve škole, školní psycholog, výchovný poradce, vedoucí nějakého kroužku, Tvá praktická obvodní lékařka/lékař.... V případě, že by pro Tebe bylo těžké nebo by ses ostýchala začít mluvit o celé záležitosti s někým přímo tváří v tvář, můžeš zkusit zavolat na Tobě nejbližší linku důvěry a poradit se tam. Kontakty na linky důvěry najdeš buď v telefonním seznamu nebo na internetu na www.linkyduvery.cz Ještě jinou možností by bylo obrátit se přímo na nějaké centrum sociální pomoci dětem (kontakty na ně najdeš v telefonním seznamu, na internetu nebo Ti poradí právě na lince důvěry).

Oporou a doprovodem Ti může být třeba některá z Tvých kamarádek. Je dobré vědět, že ve chvíli, kdy se celá situace začne řešit, se do věci zapojí sociální pracovnice a psycholog. Jejich úkolem bude Tobě i Tvé rodině pomoci a zabránit tomu, aby se situace doma u vás opakovala.

Píšeš, že je Ti 9 let. Napadá mě, že těch informací může být pro Tebe najednou celkem hodně. Kdyby sis potřebovala něco upřesnit nebo se poradit, je možné se telefonicky obrátit i na naši linku důvěry - Modrou linku, která sídlí v Brně, a funguje každý den od 9,00 do 21,00 hodin na telefonních číslech 549 24 10 10 nebo 608 90 24 10.
Přejeme Ti hodně štěstí a moc držíme palce. Modrá linka www.modralinka.cz.

Násilí

Se mi 12. Mám menstruaci. Nevím jak to říct...prostě mě znásilnili. Dva dospělí černoši. Moc to bolelo. Bojím se, jestli nejsem těhotná. (Do milování), co říct mamce?

Ahoj,
píšeš o znásilnění dvěmi dospělými černochy. Znásilnění je trestný čin a proto by lidé, kteří se ho dopustli, měli být potrestáni. Co v tuto chvíli můžeš udělat, je svěřit se nějaké dospělé osobě, které věříš.

Zmiňuješ mamku, i když nevíš, jak jí to říct. Nejjednodušší může být prostě mluvit o tom, co se stalo. Že se Ti stala nepříjemná věc, že Tě někdo znásilnil. Je na Tobě, kolik podrobností uvedeš. Pokud je to pro Tebe těžké vyjádřit slovy, můžeš jí to třeba napsat. K předání zprávy nebo k rozhovoru si zkus vybrat nějakou klidnou chvíli, kdy vás nikdo nebude rušit.

Možná tím bude mamka zaskočená, doufám však, že Ti podá pomocnou ruku, a spolu pak můžete zajít na policii a na dětskou gynekologii. Gynekolog pak zjistí, zda jsi těhotná nebo ne. Dobré je s takovým vyšetřením neotálet. Často bývá dobré v takových případech vyhledat i pomoc psychologa/psycholožky. Vhodného můžete najít např. v dětském krizovém centru, i na místní policii vám jistě poskytnou vhodné kontakty.

Pro podporu si můžeš zavolat i na některou linku důvěry (www.linkyduvery.cz) nebo přímo k nám na Modrou linku. Budeme Ti držet palce, Modrá linka www.modralinka.cz.

Násilí

Ahojky Alíku jsem moc zoufalá. Chodím do 4. třídy, do maličké školy na vesnici. My máme už máme od 3. třídy sexuální výchovu a na ní takového tlustšího učitele...

Andulla, 21. ledna 2009

Ahoj Andullo,
to, co píšeš, je vážná věc a vůbec se nedivím, že nevíš, jak se zachovat. Měla bys vědět, že to, co dělá Tvůj učitel, rozhodně není v pořádku a je třeba se jeho chování postavit, pokud je pravda to, co píšeš. V takovém případě vůbec nebude nic špatného na tom, když o tom, co se děje u vás ve škole, budeš otevřeně mluvit s dospělými lidmi, se kterými jsi v kontaktu - s rodiči, prarodiči, sousedy u vás na vesnici, dalšími učiteli ve škole nebo o celé věci můžeš říct řediteli či ředitelce, pomoci Ti může i Tvůj lékař.

Můžeš také celou věc rovnou nahlásit na policii, v takovém případě je však lépe, aby Ti v tom pomohl někdo z dospělých. Čím více lidí o celé věci bude vědět, tím dříve dojde k nápravě. Ty sama jsi neudělala nic špatného. Aby Ti dospělí uvěřili, pomohlo by, aby se k Tobě připojili i další spolužáci, které váš učitel také obtěžoval nebo o tom něco ví. Jen tak je možné celou věc zastavit. Není přípustné, aby se k vám váš učitel choval způsobem, který popisuješ, takové věci patří dospělým lidem, kteří se mají rádi. V pořádku také není to, co vás učí ve 4.třídě. Pokud byste se proti jeho chování nepostavili, je pravděpodobné, že by napříště zacházel dál a dál. A nemusíš se bát, co váš učitel udělá, když celou věc nahlásíte. Je na dospělých, aby zajistili Tvou bezpečnost nebo i bezpečnost spolužáků. Klidně se můžeš domluvit s rodiči nebo i ředitelem, že nebudeš chodit do školy, dokud se celá věc nevyšetří.

Pokud bys i nadále měla pochybnosti o tom, jak se zachovat, můžeš se o tom s někým nezávislým poradit. Takovou osobou může být psycholog, který Tě může vyslechnout, podpořit Tě a také Ti pomoci celou věc zvládnout. Další možností je zavolat na některou z linek důvěry, kde s jejím pracovníkem můžeš mluvit o tom všem zcela anonymně a třeba také spolu s ním sestavit konkrétní plán, co podniknout, to pomocí internetové poradny zkrátka nejde. Kontakty na linky důvěry nalezneš na stránkách www.capld.cz, pokud na ni zavoláš, mohou Ti doporučit nějakého psychologa v blízkosti Tvého bydliště. Mimo to kontakt na něj je možné najít na internetu, ve Zlatých stránkách nebo Ti jej může předat bez toho, abys říkala, k čemu jej potřebuješ někdo z učitelů nebo i Tvůj dětský lékař či někdo úplně jiný.
Držíme Ti palce, Modrá linka www.modralinka.cz.

Násilí

no ja udelal par spatnych veci a chci se s tim nekomu sverit a zaroven toho tet lituju. je me 15 kamosi me donutily ukrast par veci v obchode ktere dohromady staly asi 700kc.potom sem mel hlidat aby nekdo neprisel kdyz znasilnily jednu holku =(. tet se citim blbe nechci moc s tim o tom mluvit. sem uplne hotovej co sem napchal ale kamose prasknout taky nechci pls help porad co mam udelat. s pozdravem king.

Dobrý den, Kingu,
budu Vám vykat, protože je Vám víc než patnáct let a věci, o kterých píšete, patří do světa dospělých. Předně chci ocenit, že přemýšlíte nad tím, co děláte. Každý z nás v životě udělal nějakou chybu, jen málokdo ji však umí pojmenovat a umí se k ní přiznat. Vy jste to však dokázal, svých činů litujete a cítíte potřebu se svěřit. Krádež, které jste se dopustil, spadá s největší pravděpodobností do kategorie, kterým se říká přestupek. Pokud by tomu tak bylo, policie by jej nejspíš předala k vyřízení takzvané přestupkové komisi, která pracuje při radnici, škodu byste pravděpodobně musel nahradit.

Mnohem závažnějším činem je znásilnění, které ženě ženě nebo dívce může velmi ublížit. I když jste se znásilnění sám přímo neúčastnil, to, že jste hlídal, by bylo pravděpodobně kvalifikováno jako napomáhání závažnému trestnému činu a vzhledem k tomu, že Vám už bylo 15 let, jste za tento čin plně odpovědný. Protože neznám bližší okolnosti a také nejsem právničkou, nemohu Vám k tomu podat bližší informace.

Nepíšete nic o tom, jak se tato záležitost vyvíjela dál, zda dívka znásilnění oznámila na policii nebo mlčí, ani nevím, kolik času od té události už uběhlo. Každopádně byste měl vědět, že kromě tělesných zranění přináší znásilnění dívkám velké psychické problémy, které mohou vést až k tomu, že v dospělém věku nejsou schopny vést uspokojivý sexuální život. Následky takové události jsou pro dívku nebo i dospělou ženu celoživotním traumatem, s kterým se jen těžko vyrovnává. Často k tomu, aby se vypořádala s následky znásilnění, potřebuje odbornou pomoc.

Co se stalo, nelze vrátit, můžete si však z celé události vzít ponaučení. Do budoucna byste se neměl ničeho takového účastnit a s takovými "kámoši" byste se měl rozejít. Pokračování v takovém vztahu by Vám přineslo jen další problémy. Krýt jejich trestné činy není kamarádstvím a nikdo to po Vás nemůže ani chtít. Nejlepší by asi bylo, kdybyste se mohl v nějaké vhodné chvíli svěřit svým rodičům nebo aspoň jednou z nich.

Pokud s nimi nevycházíte dobře, vyhledejte jiného dospělého, někoho, komu věříte a kdo Vás dobře zná. Tomu se svěřte a s jeho podporou se poraďte, co dál. Máte-li na škole psychologa, můžete požádat o pomoc i toho, poradit Vám může i Váš praktický lékař, pokud Vás opravdu dobře zná od dětství. Pomůže Vám i rada právníka, jak nejlépe postupovat, například v občanské poradně jsou rady právníka bezplatné (kontakty najdete na www.obcanskeporadny.cz). Počítat byste ale měl s tím, že když se svěříte odborníkům, jsou povinni takovou věc ohlásit a také, že můžete být potrestán. Proto Vám nabízím také možnost popovídat si o všem s pracovníkem linky důvěry, kontakty najdete v telefonním seznamu, na internetu pak na www.capld.cz. I my Vám zůstáváme otevřeni, bližší informace o Modré lince naleznete na www.modralinka.cz.
Přejeme Vám, abyste našel dost síly a odvahy tuto situaci otevřeně řešit, Modrá linka www.modralinka.cz.

Násilí

je me 20let byla jsem sexualne zneuzita bojim se to rict rodicum ani jim to rikat nechci. a ten kluk se mnou chodi do tridy a strasne se ho bojim ze to udela znova. kazdy den premyslim o tom ze utecu z domu prosim pomoc... a taky by se me libylo kdyby si me nejak utesil

Dobrý den,
chápu, že sexuální zneužití ve Vás vyvolává pocity strachu a bolesti. To bývá docela časté u obětí takových činů, i to, že se o tom bojí někomu říct. Je však nutné si uvědomit, že Vy jste nic špatného neudělala, nic, za co byste se měla stydět. Vinu nese ten, kdo neovládl svoje sexuální chování a ublížil Vám. Pokud se o tom bojíte mluvit s někým blízkým, můžete nejprve vyhledat pomoc psychologa, třeba v krizovém centru, se kterým můžete mluvit o svých pocitech, o tom, jak je zvládnout, i o tom, co můžete udělat dát.

Sexuální zneužívání je trestné, a měla by jej řešit policie, i proto, aby se útočníkovi ukázalo, že takové chování společnost netoleruje a aby se předešlo případnému dalšímu opakování. Zkuste tedy odložit stud, někomu se svěřit, i třeba nejprve anonymně (výše zmíněné psycholožce, na linku důvěry apod.). Bylo by škoda, kdybyste utíkala z domu a tím si přidělávala starosti navíc, když je možné situaci řešit i jinak.
Držíme Vám palce, ať najdete ztracený klid, Modrá linka www.modralinka.cz.

Násilí

ahojky mám problém jeden kluk pomě hce aby jsem mu dala svojí nahou fotku bez šatů s rostáhlíma nohama a pak si mám vifotit vagínu achjo he to hrozný pomozmi alíku

Ahojky, nic takového nikomu rozhodně nedávej. Pokud tě kluk bude nadále obtěžovat, řekni to rodičům. Jestli je to spolužák, tak zcela jistě o tom řekni své třídní učitelce. Radím ti, nereaguj na žádné zprávy od takového člověka. Hezčí dny přeje Alík

Násilí

ahoj alíku je mi 13 a už sem to dělala s jedním klukem na záchodě ve škole a já ho miluju ale on mě bohužel znásilnil co mám dělat?? zařad to prosím do milování

baruska smutná, 1. listopadu 2008

Ahoj Barusko,
to, co nám svěřuješ, je hodně vážná věc a chápu, že si s ní sama nevíš rady, stává se to i mnohým dospělým lidem. Měla bys vědět, že to, co se stalo, není správné, nikdo nemá právo Tě nutit dělat věci, o které nestojíš. A nic na tom nemění to, že toho kluka máš ráda nebo že jsi s ním před tím měla sex.

Proto je potřeba co nejdříve o tom někomu dospělému říct-rodičům, babičce s dědou, učitelce ve škole nebo můžeš celou věc přímo ohlásit na policii. Úplně pro začátek postačí, když jim řekneš nebo napíšeš to, co nám. Potom už je na dospělých, aby celou věc vyšetřili a viník byl popřípadě potrestán. Také je potřeba, abys (nejlépe za doprovodu někoho dospělého) navštívila odborného lékaře-gynekologa a ten se přesvědčil, zda Ti ten kluk neublížil. Stejně jako o Tvé tělo by mělo být postaráno i o Tvou duši, takový nepříjemný zážitek na ní dokáže udělat dost velké šrámy, které se mohou projevit třeba až v budoucnu. O duši pečuje psycholog nebo psychoterapeut, tedy odborník, který Ti také může být v celé věci průvodcem.

V naší zemi platí zákaz sexu nebo sexuálních aktivit mladým lidem do 15ti let. Ti sami za takovou věc nemohou být potrestáni, odpovědnost připadá jejich rodičům. Je potřeba počítat s tím, že se o celou věc bude zajímat policie a sociální pracovníci, kteří Ti mohou klást otázky, které Ti nemusí být moc příjemné. Dělají to proto, aby mohli zjistit, co se skutečně stalo, ale nebude nic špatného na tom, když jim řekneš o svých pocitech. Důležité je zabránit tomu, aby se celá věc opakovala.
Držíme Ti palce, abys celou věc zvládla. Modrá linka www.modralinka.cz.

Násilí

aliku caw co mam delat kdyz jsem mela pohlavni styk s mim tatou a cekam s nim dite?

Ahoj,
pokud je pravda to, co píšeš, jedná se o velmi závažný problém a zároveň trestný čin, kterého se dopustil Tvůj otec, který Tě zneužil, místo aby se staral o Tvé bezpečí. Tvá informace je ale stručná, nelze z ní vyčíst mnoho informací, proto by ses měla co nejdříve obrátit na někoho dospělého v Tvém okolí, komu věříš, ať už někoho z rodiny, tetu, babičku, nebo třeba i oblíbenou učitelku ve škole. Takovou osobou může být i gynekolog, i ten Ti může poradit, co dělat. Pokud jsi to ještě neudělala, je třeba jej neodkladně navštívit, může Tě ujistit o tom, zda skutečně jsi těhotná, popřípadě Ti poradit, kam se máš obrátit. Nevíme, kolik je Ti let, ale pro mladý organismus bývá těhotenství velkou zátěží, proto je vyjádření lékaře velmi důležité.

Je potřeba počítat s tím, že se o celou věc bude zajímat policie a připravit se na to, že vyšetřování, které bude následovat, nebývá příliš příjemné. Je však nezbytné jej podstoupit. Pokud bys potřebovala další informace, můžeš se obrátit na naši nebo i jinou linku důvěry, kontakty najdeš na www.linkyduvery.cz a www.modralinka.cz. Poradit Ti mohou i na Oddělení sociální a právní ochrany dětí, které najdeš na městském úřadě v místě Tvého trvalého bydliště. Nejlepší by bylo, aby Tě doprovodil někdo z rodiny, nebo někdo jiný, ke ke komu máš důvěru.
Klidné dny Ti přeje Modrá linka www.modralinka.cz.