Poradna: Alík radí dětem

Na otázky odpovídají

pracovníci linky důvěry Modrá linka, Alíkova kamarádka BáraV, odborníci na boj proti kouření z projektu Nekuřátka a správci. Občas odpovídá i sám Alík.

Dotazy smí pokládat čtenáři mladší 15 let.

Násilí

ahoj Alíku, Na e-mailu mi nějakej kluk píše že mě zmlátí a on ví kde bydlím.. já mám strach alíku pomoc... děkuji předem za odpověd papa marča

žbluňk, 8. prosince 2008

Ahoj Marčo,
je mi líto, že Tě na internetu potkala taková nepříjemná situace. Umím si představit, že vyhrožování násilím v Tobě může vyvolat opravdu silné pocity strachu, úzkosti a obav. Tak jako v reálném kontaktu mezi lidmi, tak i na internetu ve virtuálním světě platí, že lidé by se k sobě měli chovat ohleduplně a s respektem. Ten kluk nemá právo se k Tobě takto chovat. Násilím by Ti na internetu nikdo vyhrožovat neměl.

V této chvíli je nutné, aby jsi se co nejdříve svěřila s celým problémem někomu dospělému z Tvého okolí a požádala ho o pomoc. Měl by to být někdo, ke komu máš důvěru, a můžeš si s ním otevřeně promluvit (například školní psycholog, výchovný poradce, někdo z rodiny, učitelka ve škole,...). Nevím, zda Ty sama víš, kdo je ten kluk, který Ti vyhrožuje. Pokud ano, bylo by možné řešit celou věc přímou domluvou s jeho rodiči. V případě, že nemáš představu, o koho se jedná, můžeš se pokusit společně s někým dospělým zvážit, zda by nebylo vhodné se o dalším postupu poradit případně i na policii.

Je také dobré vědět, že při komunikaci na internetu je nutné dodržovat jistá pravidla "bezpečného" chování. Mezi ně mimo jiné patří nikdy nesdělovat své osobní údaje, celé jméno, adresu, celé datum narození, dále údaje o své rodině, blízkých lidech, majetkových poměrech,... Nikdy totiž opravdu nevíme, kdo je člověk, který s námi komunikuje, a zda je opravdu tím, za koho se vydává.
Přejeme Ti hodně štěstí. Modrá linka www.modralinka.cz.

Násilí

ahoj, je mi 7let a už jsem to dělala s jedním 15ti letým klukem a jsem těhotná porad co mám dělat? mám moc velký strach,viděla nás kamarádka.nejdřív mně začal ošahávat pak jsme se líbali svlíkl mně strkal mi tam prsty vybrátor a pak jsem ho vykouřila a dělali jsme to6hodin.zařad do milování

Adélko, myslím si, že si trošku vymýšlíš, ale pokud je to pravda, tak ten kluk by se mohl dostat do vězení. A ty asi nebudeš těhotná, protože určitě ještě nemáš měsíčky. A dávej si pozor na lhaní. Tamara Cenková, Psychologická poradna Sluníčko

Násilí

Ahoj Alíku,když jsem byl malý (7) tak mně jedna holka na ulici popadla a hodila do postele a sundavala mi oblečení.Začala mě tamto a sedala mi na něj,.Byl to strašný zážitek.Tenkrát jsem zjistil že i holka může znásilnit. Furt mi to leze do hlavy,jak na to mám zapomenout?

Kája (16), 12. října 2008

Kájo, to je docela těžké. Možná, že to napraví jiná holka a nebo jiný kluk. Tamara Cenková, Psychologická poradna Sluníčko

Násilí

ahoj Alíku co mám dělat když mě jeden kluk znásilnil ale jeden pěknej je mi 14 a já se bojim abych nebyla těhotná

anonimka10, 11. října 2008

Ahoj anonimko,
zdravíme Tě z Modré linky. Je mi líto, že Tě potkala taková nepříjemná životní zkušenost. Oceňuji, že jsi našla odvahu a svěřila jsi se nám. Umím si představit, že to nemuselo být vůbec lehké. Hodně dívek a žen s podobným žážitkem má zejména zpočátku potíže sdělit tuto svou zkušenost druhým lidem, byť blízkým. Ženy po znásilnění často také pociťují řadu nepříjemných nebo protichůdných pocitů (například stud, lítost, naštvání, bezmoc,...). Je důležité, abys věděla, že vina není na Tvé straně, nikdo nemá právo chtít po Tobě sex proti Tvé vůli.

Vzhledem k tomu, že se obáváš těhotenství, je nutné řešit celou situaci co nejrychleji. Nejvhodnější by bylo co nejdříve navštívit gynekologa a nechat se jím odborně vyšetřit. Až toto vyšetření může spolehlivě zjistit, zda opravdu jsi, či nejsi těhotná, a na základě tohoto vyšetření poskytnou další kroky. V případě, že svého gynekologa zatím nemáš, můžeš se poptat dospělých žen ve Tvém okolí nebo kamarádek, zda by Ti nějakého doporučily. Také můžeš zavolat na Tobě nejbližší linku důvěry a zeptat se na gynekology ve Tvém okolí tam (kontakty na linky důvěry najdeš v telefonním seznamu nebo na www.linkyduvery.cz). Jinou variantou by bylo vyhledat nějakou dospělou důvěryhodnou osobu (například někoho z rodiny, školního psychologa, výchovného poradce, praktickou obvodní lékařku), svěřit se jí, požádat ji o pomoc a případně i o doprovod za gynekologem (vzhledem k Tvému věku by bylo dobré, aby Tě za lékařem doprovodil někdo z rodiny - rodiče, prarodiče).

Je důležité abys věděla, že gynekolog má ze zákona povinnost oznámit Tvé případné těhotenství Tvým rodičům a policii. Jednak proto, že ještě nejsi plnoletá (píšeš, že je Ti 14 let) - Tví rodiče tedy zodpovídají za Tvůj vývoj a zdravotní stav a tudíž musejí být informováni. Dalším důvodem (vedle toho, že jde o trestný čin znásilnění), proč musí gynekolog Tvé případné těhotenství oznámit na policii, je to, že zákony naší země zakazují pohlavní styk a jakékoliv sexuální kontakty u osob mladších 15ti let.
Přejeme Ti hodně štěstí a správnou volbu. Modrá linka www.modralinka.cz.

Násilí

Mám strach protože jsem potkala s sestrou jednoho kluka, a ten nás do teď pronásleduje a ošahává. pomz nám alíku co máme dělat.

Veronika Hackerová a Diana Hackerová, 2. prosince 2008

Ahoj Veroniko,
je mi líto, že máte se sestrou takovou nepříjemnou zkušenost s klukem. Věřím, že vás to může hodně obtěžovat a může vám to ztrpčovat život. Ten kluk určitě nemá právo narušovat vaše soukromí, sledovat vás a dotýkat se vás proti vaší vůli.

Proto by bylo dobré, abyste ve svém okolí co nejdříve vyhledaly nějakou dospělou důvěryhodnou osobu, s celou situací se jí svěřily a požádaly ji o pomoc. Může to být jak někdo z vaší rodiny (rodiče, prarodiče,...), tak i například učitelka ve škole, školní psycholog, výchovný poradce,... V případě, že byste neměly dost odvahy nebo nevěděly jak na to, můžete nejdříve zavolat na vám nejbližší linku důvěry a poradit se tam. Kontakty na linky důvěry najdete buď v telefonním seznamu nebo na internetu na www.linkyduvery.cz.
Přejeme vám hodně štěstí. Modrá linka www.modralinka.cz.

Násilí

Ahoj aliku je mi 12let... - jendou sem spala s kámoškama a s kámošama ve stanu a najednou ve stanu nikdo není začala jsem se bát nechaly mě tam vzkaz že šly na WC všichny večer do lesa by se nebali .. a najdenou něco leze do stanu a to byl nějakej cizí chlap začal mě omakavat já sem křičela a než kámošky a kámošy přišly on mě znásilnil a nechal vzkaz.... dojde i na tebe domčo ( to je moje kámoška) já se tetka bojímm.. menstruaci ještě nemám ale co když my protrhl panenskou blánu?? aliku honem my odpověd děkuji ahojj

Ahoj Sabinko,
s tím, co nám popisuješ, by bylo velmi vhodné, aby ses svěřila nějaké dospělé osobě ve Tvém okolí. Stalo se něco, co není Tvoje chyba a za co se tedy nemusíš stydět, naopak, je důležité, abys o tom někomu řekla kvůli ochraně svojí a i dalších dívek, kterým by ten muž mohl třeba ještě někdy ublížit. S doprovodem pak můžeš zajít na dětskou gynekologii, kde Tě vyšetří a odpoví Ti i na Tvoji otázku ohledně panenské blány.

Jestli je pro Tebe těžké o tom říct někomu, koho znáš, můžeš pro podporu nejdřív zavolat na linku důvěry (www.linkyduvery.cz), nebo zajít do nejbližšího Krizového centra pro děti, kde se Ti bude věnovat psycholog/psycholožka. Důležité je nezůstat v tuto chvíli se svými vzpomínkami sama, a někomu ve svém okolí se svěřit, tak, jak jsi se svěřia nám. Chápu, že to může být těžké, budeme Ti držet palce, ať to zvládneš.
Modrá linka www.modralinka.cz.

Násilí

ahoj je mi 7 a už jsem měla 1. sex se 10 letim klukem hrozně mě to bolelo dělali jsme to na záchodech a a on mi do pochvi strčil penis a druhý den mi strašně tekla s pochvi krev. P.S. nevymíšlím si

milování, 12. listopadu 2008

Holčičko, už to nedělej, protože by ti mohl ublížit. Ještě nejsi na sex zralá a v tak nízkém věku je to trestné. Nenechej se od žádného kluka NIKDY zatáhnout někam sama. Tamara Cenková, Psychologická poradna Sluníčko

Násilí

ahoj Alíku když mě bylo asi 8 9 tak mě bratranec nutil k sexu s tím strkal mi do ženského přirození penis a já sem musela vidávat sexualní zvuky co mám dělat dej to prosím do milování at to nemusím hledat jo dík

Eliška 13 let, 12. října 2008

Ahoj Eliško,
to, k čemu Tě nutil bratranec, nebylo správné. Jednak Tě k něčemu nutil - a to je vždycky špatné, a jednak s Tebou dělal věci, na které jsi v tom věku ještě nebyla připravená. Platí totiž, že se sexem musí souhlasit oba partneři, a také by na takovou věc měli být dostatečně zralí, což bývá až po patnáctém roku věku, často až mnohem později.

Nevíme o celé věci nic bližšího (třeba jestli jsi při tom utrpěla nějaké zranění, jestli se to stalo jednou nebo opakovaně a jestli o tom věděl někdo z dospělých), takže nemůžu celou věc posoudit. Připadá mi však důležité, abys s tímto svým zážitkem nezůstala sama, protože takovou věc může člověk zvládnout jen s obtížemi, zvlášť, když je tak mladý, jako jsi Ty. Co tedy můžeš udělat, je popovídat si o tom, co se stalo, s někým blízkým dospělým, o kom si myslíš, že Tě pochopí a vůbec nevadí, že se celá věc stala již před nějakou dobou. Takový člověk Ti může pomoci vyrovnat se s celou věcí nebo Ti může pomoci najít odbornou pomoc psychologa či psychoterapeuta, popřípadě Tě doprovodit ke gynekologovi, aby zjistil, jestli nemáš nějaké následky.

Pokud bys ve svém okolí nikoho takového nenašla, můžeš zavolat i na místní linku důvěry nebo na celostátní bezplatnou Linku bezpečí (telefonní číslo je 116 111), nebo k nám na Modrou linku (www.modralinka.cz). V rozhovoru se Ti můžeme věnovat víc než takto po internetu.
S přáním klidných dní Modrá linka www.modralinka.cz.

Násilí

byla jsem sexualne zneuzita a bojim se to rict rodicim co mam delat?

Takovou věc je potřeba rodičům, hlavně mamce, říci. Co když to ten dotyčný udělá znovu... Tamara Cenková, Psychologická poradna Sluníčko

Násilí

Ahoj, Znásilnil mně můj starší brácha(je starší o 10let) Rodiče říkaj že kecám že by to neudělal ještě brácha a nejhorší je, že mám menstuaci bere si kondom ale říkal že si brát nebude a co říká vždy dodrží bojím se, že otěhotním! Když křičím máma mně zmlátí a táta seřve. A učitelky s tim nic dělat nemohou porať. Keli 10let

Keli 10let, 20. října 2008

Keli, dojdi si za svojí lékařkou a s tou se poraď. Tamara Cenková, Psychologická poradna Sluníčko

Násilí

Ahoj.. mám moc velký problém.. trápí me uz týden a já nevím co si mám počít. Na chatu jsem se seznámila s jedním pánem. Řekla jsem mu vse o sobe ze se menuju Mirka a tak. A hlavne kde bydlím. A on me ted porád pronásleduje. Jednou me dokonce chytil a zacal me osahávat. Jak mám tomu utéct? Rekla jsem to máme a ta ríká ze aspon budu do príste vedet ze chatovat je spatné, ale nijak me pred ním nechrání. Co když mi udělá dítě? je mi 12 a menstruaci už mám... pomoz prosím nechci si zkazit život!

MIREČKA 0002, 3. října 2008

Mirečko, je potřeba říct mamce i to, že tě pronásleduje a začal tě osahávat. TO NENÍ ŽÁDNÁ LEGRACE!!!! Tamara Cenková, Psychologická poradna Sluníčko

Násilí

cau ja jsem sla s jednim klukem do parku a on me zacal osahavat sahat na prsa,do mezi a poto me chitl a odvedl me k nim dom.Tam me vislekl a strcil mi penis do pochvi.moc to a moc to bolelo bojim se ze to nekdo zjistí odepis rychle je mi 16.

saserka4, 3. října 2008

saserko, kdo by to mohl zjistit? Pokud to neřekneš ty sama. Zjistí to pouze lékař-gynekolog a nebo kdybys byla těhotná. Pokud nechceš, aby tě kluci obtěžovali, nikdy nikam s nimi nechoď sama. Tím, že s nimi jdeš sama, jim dáváš možnost se k tobě chovat tímto způsobem. Tamara Cenková, Psychologická poradna Sluníčko

Násilí

Dobry den prosimvas on vždycky muj ratka vynda něco z kalhot je to dloho stale na to šaha a pak z toho něco vyteče občas mi to dava do pusy a taky tam dolu ale dost me to boli kdyz me to tam dava rika ze to je normalni neni to divne?

Anonymka 7let, 14. srpna 2008

Ahoj Anonymko,
nebývá moc obvyklé, aby sedmiletá dívka dokázala napsat dotaz do Alíkovy poradny. Oceňuji tedy, že se umíš zeptat na věci, které Tě zajímají nebo které si potřebuješ potvrdit.
Chování Tvého táty, které popisuješ, opravdu není v pořádku a je potřeba, aby skončilo. Taková věc neprospívá Tvému tělu (bolí Tě to) ani Tvé duši (zdá se Ti divné). A skutečné následky se nemusí projevit hned, ale třeba až za dlouhou dobu. Měla bys vědět, že to, co táta dělá, patří mezi dospělé a už vůbec by to neměl dělat s Tebou. Proto je třeba se mu postavit. Jak? Třeba tím, že mu příště řekneš jasné NE, v takovém případě by měl přestat.

Dovedu si představit, že může být docela obtížné takovou situaci zvládnout, proto bude dobře, když se obrátíš s žádostí o pomoc na někoho dospělého, kdo toho o Tobě i celé Tvé rodině hodně ví. Může to být třeba máma, babička s dědou, teta nebo i paní učitelka ve škole či hodná sousedka. A pokud by se stalo, že by Ti jeden z nich neuvěřil, je třeba hledat dál a dál, až se to povede. S takovým člověkem můžete společně přemýšlet o nejvhodnějším způsobu, jak tátovo chování zastavit, třeba tím, že se budeš vyhýbat situacím, kdy se k Tobě táta takhle důvěrně chová. A pokud by se to nedařilo, můžete přemýšlet o dalších krocích, které podniknout a třeba celou věc společně ohlásit na policii. Taková věc je totiž trestným činem a je na ní, aby celou věc vyšetřila a případně zjednala nápravu.

Můžeš také zavolat na Modrou linku, která funguje denně od 9 do 21 hodin na telefonu 549 241 010 nebo 608 902 410 či prostřednictvím Skype, nick: modralinka a poradit se o konkrétních krocích, které podniknout.
Klidné podzimní dny přeje Modrá linka www.modralinka.cz.

Násilí

5znasilnilne muj otec co mam delat je mi 18

Ahoj Katko, zajdi na policii a vše nahlaš. Nikdo, ti nesmí dělat takové věci. Nikdo nemá právo takto ubližovat. Držím palce a věřím, že to zvládneš. Alík

Násilí

Ahojky Aliku mám jeden velký problém.Doufám že mi ho pomůžeš vyřešit.jeden pán mi říká kočičko,miláčku a mnohem sprostější slova že se mu mám ukázat nahá a že se před ním mám vyprstit a td..............je mi 13,5 už je to sice hodně dávno a jsem z toho pořád v šoku a mám strach že se vrátí.......prosím zařaď to do strach

Kynclik, 5. srpna 2008

Kynclíku, OKAMŽITĚ to řekni mamce. Je to úchyl a s tím je potřeba se nějak vypořádat. Takto a ještě více může ublížit jiným holkám!!!! Tamara Cenková, Psychologická poradna Sluníčko

Násilí

Ahojy aličku....mam problem....trpim sebedestrukčni poruchou...pořad si ubližuji...mam zjizvene ruce nody břicho zapěsti zada a obličej musim si pořad ubližovat a dělat jizvy a znaky ......nevim co mam dělaat.....rodičm se vymluvim že jsem spadla nebo tak....ale mně třeba řezani žiletkou kolem pupiku až na zada prostě neboli......občas mi pomaha kamočka ře mi řeže zada a vyřezava napisi....mam tam pentagram a 666 na zapěsti mam obraceny křiz....jsem zjizvena prostě včude a už mně to prostě nebavi nebo bavi ale vim že na to doplatim....nikdo o tom nevi jenom ta kamoška....kvuli tomuhle se semnou rozchazeji kluci.....nevim jak přestat prosim porad

Ahoj Hatly,
píšeš nám o svém sebepoškozování. To je vážná věc, protože nejenže se vystavuješ vážným zdravotním problémům, ale také, jak se sama zmiňuješ, Ti to kazí vztahy s kluky a možná i ostatními lidmi. Ráda bych na tomto místě ocenila, že si umíš říct o pomoc, když jí potřebuješ, že si uvědomuješ, že taková věc nikam nevede. Nevím však nic o tom, co je důvodem Tvého jednání, proto Ti nemohu dát nějakou konkrétní radu, jak přestat. Sebepoškozování sice dokáže přinést krátkodobou úlevu, třeba když člověka něco trápí nebo si s něčím neví rady, ale v žádném případě takovou věc neřeší, právě naopak. Účinnou pomoc může přinést odstranění vnitřní bolesti nebo vyrovnání se s trápením.

To však nemusí být pro jednu mladou slečnu jednoduchý úkol. Proto bych Ti doporučila, abys co nejdříve vyhledala nějakého odborníka na lidskou duši, tím může být psycholog nebo psychoterapeut. Je to člověk, který Tě bude mít příležitost dobře poznat a zjistit, proč si ubližuješ a který Ti také může pomoci najít cestu, jak z toho ven. Taková věc vyžaduje dlouhodobou spolupráci, myslím si však, že se tato investice vyplatí. Odměnou Ti může být spokojený život naplněný přátelskými vztahy.

Záleží jen na Tobě, jestli se rozhodneš někoho takového vyhledat. Zapátrat můžeš na internetu nebo ve Zlatých stránkách a podívat se, jestli někdo takový nepracuje v blízkosti Tvého bydliště. O pomoc si také můžeš říct svým rodičům, ti by měli vědět, co se s Tebou děje. Možná máte ve škole školního psychologa, pokud ano, obrátit se s žádostí o pomoc či radu můžeš také na něj. Někoho vhodného Ti také může doporučit třeba Tvůj praktický lékař nebo výchovný poradce ve škole.
Přejeme Ti, abys brzy našla skutečnou úlevu, Modrá linka www.modralinka.cz.

Násilí

Ahoj alíku jednoho dne jsem šla domů a někdo šel za mnou po chvíle pronásledování mě zavázal pusu šátkem a odtáhla na tajné místo atam se začel předemnou slýkat já sem zavřela oči ale ono to nepomohlo začal mě slykat a potom my strčil toho p.......... do pusy a celou pěst mě mezy nohy a ppotom mě začal tahat za vlasy jen když sem začala řvát a potom mě od tá doby bolí břivcho a vagína necvím jak si mám pomovct aby mě to nebolelo ahoj alíku anonym 10let.

Anonyme, hlavně to řekni mamce. Potřebuješ lékaře. Tamara Cenková, Psychologická poradna Sluníčko

Násilí

Ahoj aliku mám přítele a včera jsme spolu měli náš první pohlavní styk bylo to ve stanu , pak tak přišel jeho kámoš a muj přítel mě držel a ten kámoš mě semnou pohlavní styk bez kondomu a takle se střídaly po 15minutách a to celou noc a pak jeden mi strčil pánské přirození do pochvy a druhý do zatku aliku moctě prosím pomoc mi

Sabinkaa 16, 23. srpna 2008

Sabinko, jak ti mohu pomoci? Nevím kolik ti je. Je ti 13 nebo 16 let? Určitě by si měla dojít na gynekologii a nechat se vyšetřit, zda nejsi těhotná. Ta krev po styku byla z tvé pannenské blány. To je normální. Není ovšem normální, že tě tvůj kluk půjčuje kamarádovi. To je obrovská sprosťárna a na víc, jak to popisuješ, tak jde jednoznačně o znásilnění, které by si měla ohlásit.... Tamara Cenková, Psychologická poradna Sluníčko

Násilí

ahojky Alíku,30.srpna mi bude 14 a mám pocit,že mě nidko nemá rád a že mě nikdo nechápe.S mamkou si moc nerozum a s tátou vůbec ne.S mamkou se nemůžu bavit jako kamarádka o těch intimních věcech atd.S prarodiči už vůbec ne.Ted jsem byla na prázdninách u babičky a dědy a tam jsem poznala mojí pratetu,kterou jsem ještě nikdy neyděla a přijde mi,že jí mám moc ráda a sem na ní závislá.Už jsem myslela i na sebevraždu.Já jsem opravdu mimo.Moc se bojím toho,co bude dál.Prosím pomoc mi.Nevim co mám dělat.Jsem totiž tlustá a máma mi furt řiká ty tlustý prase a děti mě šikanujou.Řežu se do ruky,kouřim a stejně mi to nepomáhá shocit ze sebe ten stres.Mám dojem že jediná prateta mi rozumí a snaží se mi pomoci ale já jí o tom neřekla mám se jí svěřit?A nebude to vypadat jako otravování?Každ má své starosti.Prosím porad mi opravdu už nevím jak dál než sebevraždou.Mám tě ráda Ilca

Ilčo, pokud jsi měla pocit, že ti prateta rozumí, svěř se jí. Sebevražda je to poslední, co bych ti mohla doporučit. Říkáš, že jsi tlustá: dojdi si k ošetřující lékařce a domluv se s ní, co bys mohla udělat proto, abys zhubla. Je dost možné, že máš v nepořádku hormony a ona by ti mohla pomoci. Pokud jsi tlustá z toho, že moc jíš, snaž se začít třeba běhat a začni méně jíst. Já vím, že když jsi smutná, tak ti jidlo pomáhá, ale pomůže ti stejně jenom na chvíli. Totéž platí o cigaretách a tom tvém řezání. Pokud to sama nezvládneš, popros učitelku, aby ti domluvila schůzku se školní pycholožkou... Tamara Cenková, Psychologická poradna Sluníčko

Násilí

Dobrý den, doporučili mi psychiatrickou léčebnu...jak to tam probíhá? Je mi 13...a musím si ubližovat, třeba nožen se řezat do ruky nebo se stříhat nůžkama, miluju krev! Ale v žádném případě to nepatří k emo, dělám to proto že mi to pomáhá! A jak probíhá terarpie na sebepožkozování?

Ahoj emoLOL,
nedokážeme Ti přesně říct, jak probíhá hospitalizace ve psychiatrické léčebně, ani terapie sebepoškozování, je to u každého pacienta trochu jiné podle jeho nemoci a jejích projevů. V zásadě se ale dá říct, že je to trochu podobné jako v nemocnici - lidé se na psychiatrii také chodí léčit, i když ne s tělesnými problémy, ale s duševními. Můžeš se na podrobnosti zeptat u lékaře, který Ti léčebnu doporučil, není nic divného na tom, že chceš něco dopředu vědět.

Také píšeš o sebepoškozování, ptáš se na jeho terapii. Ta opravdu patří do rukou odpobrníků - psychologů a psychiatrů. Je fajn, pokud se svým problémem chceš něco dělat. Pomoci si můžeš i jinak, než ubližováním si, jen je potřeba najít způsob, jak, a k tomu Ti může pomoci právě návštěvka odborníka na lidskou duši a psychoterapie.

Držíme Ti palce, ať se léčba zdaří, Modrá linka www.modralinka.cz.