Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Alík radí dětem

  Na otázky odpovídají

  pracovníci Modré linky, psycholožky BáraV a Péťa, poradenské centrum Locika, MUDr. Jiří Staněk, MVDr. Přemysl Rabas, bojovníci proti kouření z projektu Nekuřátka, vědecký novinář Pragmatik a správci. Občas odpovídá i sám Alík.

  Dotazy mohou pokládat pouze děti mladší 15 let.

  Násilí

  Dobrý den. Chtěla bych se zeptat jen,když má "někdo" problém se sebepoškozováním,tak by mě zajímalo,jestli dokáže víc pomoct psycholog,nebo psychiatr.Původně jsem slyšela,že prý psychiatr,ale z druhé strany,že prý psycholog,takže vlastně mám v tom zmatek.Jen by mě to zajímalo,děkuji předem za odpoveď.

  Ivuš, většinou se začíná u psychologa. Ten by měl najít důvod sebepoškozování a na tom důvodu zapracovat. Tamara Cenková, Psychologická poradna Sluníčko

  Násilí

  ahoj alíku šla jsem včera ze školy a za mnou šel asi 14 letej kluk a tak mě zatáhla do křoví a znásilnil mě je mi 10 mamka mi umřela a tatka je strašnně přísnej ani dědu a babičku nemám porad jestli bych to tatkovi řekla zabil by mě! ahoj a štastnej nový rok

  milování, 5. ledna 2010

  Ahoj z Modré linky,
  znásilnění, o kterém píšeš, je hodně vážná věc. Každopádně by Tě nikdo neměl trestat za to, co se stalo. Naopak, trest zaslouží ten kluk, aby se celá věc neopakovala. Proto je potřeba o tom někomu dospělému říct. Jestliže se Ti nechce jít za taťkou, svěř se někomu, komu můžeš věřit ( třeba třídní učitelce nebo školnímu psychologovi, hodné sousedce...) Bude už na dospělých, aby tuto událost nahlásili na policii a ta ji důkladně vyšetřila. O tom, co podniknout, se také můžeš anonymně poradit na lince důvěry. Kontakty na tu naši nalezneš na www.modralinka.cz.
  Držíme Ti palce, abys celou věc dokázala zvládnout! Modrá linka www.modralinka.cz

  Násilí

  Ahoj, mám takový problém. Jsem člověk, který se často odře, spadne a má po těle spoustu odřenin. Jenže už od malička si většinou všechny strupy rozškrabuji a když teče krev, tak si ji rozetřu po kůži. Takže mi všechny odřeniny vydří odně dlouho. Už teď mám na hlavě jizvu od samého rozškrabávání, ale já to někdy dělám i bezvědomostně. Jak říkám, stává se mi to už do malička, ale když jsem si včera rozškrabala dáseň, napadlo mě, jestli by to nemohla být nějaká známka sebepoškozování? Toť moje otázka. Hledala jsem v poradně, ale nic podobného jsem nenašla. Děkuji za odpověď. Baď.

  Baď.13.let, 2. ledna 2010

  Baď, je to určitá známka sebepoškozování. Potřebuješ pomoc odborníka. Popros mamaku a navštivte poradnu. Tamara Cenková, Psychologická poradna Sluníčko

  Násilí

  Ahoj Alíku, zhruba rok mám kluka a momentálně mám takový problém. Asi před 3 měsíci mě v parku, když jsem venčila psa osahával nějaký uchylák. Nikomu sem to neřekla a ani moc říkat nechci, ale od té doby mi vadí když na mě někdo sahá. Ten kluk by chtěl něco víc, než je mezi námi teď a já ho chápu, ale prostě mi vadí když na mě někdo sahá... Prosím poraď co s tím, nebo aspoň jak mu to mám říct. Děkuji

  Zoufalá 15, 2. ledna 2010

  Zoufalá, měla bys to především říci mamce. Ten chlap může nějaké další holce ublížit. Když to někomu řekneš, spadne to z tebe. Tamara Cenková, Psychologická poradna Sluníčko

  Násilí

  Dobrý den, mnohokrát mě osahával jeden chlap, kterého znám a i on mě znal od malička, ted je to na policii a mamka mi nevěří, je mi hrozně, vím, že si za to mohu sama, ale nevím proč jsem to řekla. Nechci, aby kvůli tomu měl problémy, co mám dělat?

  Ahoj Sofie,
  věřím tomu, že situace, o které píšeš, je pro Tebe velmi nepříjemná, těžká a složitá. Podobné pocity a reakce však zažívají i jiné ženy a dívky v takovýchto chvílích. Píšeš, že máš také obavy o toho muže. Jestli nakonec ten muž bude či nebude mít nějaké problémy kvůli tomu, co se stalo, o tom už budou asi rozhodovat jiní. Každopádně platí, že osahávat někoho proti jeho vůli (a navíc je-li to dítě) se nesmí a je na místě, aby ten člověk za to dostal trest.

  Teď je velmi důležité, abys na to vše, co se s Tebou děje, nebyla sama. Nejvhodnější by bylo, kdybys co nejdříve vyhledala radu a péči psychologa, který by Ti měl odborně pomoci. Kontaktovat můžeš buď vašeho školního psychologa (pokud ho na škole máte), nebo jakéhokoliv jiného. Kontakty na psychology najdeš v telefonním seznamu nebo Ti je poradí na Tobě nejbližší lince důvěry. O psychickou podporu můžeš také požádat jakoukoliv Tobě blízkou a důvěryhodnou osobu ve Tvém okolí (jiného člena rodiny než mámu, některou z učitelek na škole, výchovného poradce).
  Moc Ti držíme palce. Modrá linka www.modralinka.cz

  Násilí

  Ahoj, já mám problém. Začalo to, když jsme jeli se třídou na halowenský tábor. Máme moc hodného 25ti letého třídního učitele, který jel s námi. Chtěl (to už jsme byly tam ubytovaní) abzch mu pomohla s přípravou jedné hry(mám nejlepší známky ve třídě). Z legrace jsem navrhla, že mi to vysvětlí ve sklepě. Tak jsme tam šli. Za chvíli tam ale vtrhli 3 asi 35ti letí a zacpali mi pusu! Když si všimli, že je tam i učitel, řekli mu, že jestli mě neynásilní, tak že mě zabijí!!! Hrozně jsem se bála!!! On to nakonec musel udělat a hrozně to bolelo. A ti chlapi si to ještě natáčeli, protože mě svlíkli úplně do naha!!! Asi bych hrozně křičela, ale měla sem zacpanou pusu! Nakonec odešli, protože někoho slyšeli. Učitel se mi omluvil, a já se to hrozně bojím říct ptž se bojím, aby z toho nebyl obviněný on. A před půl rokem jsem navíc dostala měsíčky , dnes jsem je zase měla dostat a nepřišly! Prosím poraď!!!!!

  Nešťastná jedenáctiletá holka, 18. listopadu 2009

  Ahoj holko,
  je mi moc líto toho, co se Ti stalo a věřím tomu, že celý zážitek pro Tebe musel být velmi těžký a nepříjemný. Je fajn, že jsi našla vnitřní sílu nám o tom napsat, a tím vlastně udělala jeden z kroků, který Ti může pomoci se s celou situací postupně vyrovnat.

  Umím si představit, že máš strach, aby Tvůj učitel nenesl i ten podíl viny, který není jeho. To je však věc, kterou by v případě, že by vše vyšlo najevo, posuzovali jiní - a doufám, že spravedlivě. Pro Tebe samotnou je teď velmi důležité najít co nejdříve ve Tvém okolí někoho, s kým by sis o celé věci mohla v klidu a s důvěrou promluvit - nejlépe někoho dospělého. Je dobré mít na paměti, že při takovém rozhovoru není nutné popsat celou situaci najednou. Stejně tak můžeš prozatím ponechat některým "účastníkům" příběhu jejich anonymitu. O pomoc můžeš požádat například někoho z rodiny, školního psychologa, některou z učitelek, výchovného poradce...

  Co se týká Tvé zmínky o měsíčcích. Jestli tomu dobře rozumím, měla jsi měsíčky pravidelně a teď po tom hrozném zážitku jsi menstruaci nedostala. Důvodů, proč tomu tak je může být mnoho - například prostou nepravidelnost, která se u prvních menstruací u mladých dívek často objevuje, nějaké zdravotní potíže, ale také souvislost s nepříjemným zážitkem, který Tě nedávno potkal. Spolehlivé vysvětlení by Ti dal ale až lékař gynekolog na základě odborného vyšetření. I vzhledem k tomu, co se Ti stalo, by bylo dobré co nejdříve absolvovat vyšetření u gynekologa. V případě, že jsi doposud sama žádného gynekologa nenavštívila, požádej v této věci o pomoc některou z dospělých žen ve Tvém okolí - nejlépe z rodiny (mámu, babičku, tetu).
  Přejeme Ti hodně štěstí. Modrá linka www.modralinka.cz

  Násilí

  ahoj aliku pisu z bratroveho alík uctu. je mi 9 a mela jsem prvni sex. chodim do 3 tridy. znasilnili me kluci z 9 tridy na zachodkach po skole. co mam delat? mam to rict rodicum??? a dost to bolelo a krvacim nekdy diky

  Niko, určitě to řekni mamce!!!!! Tamara Cenková, Psychologická poradna Sluníčko

  Násilí

  Ahoj Alíčku, je mi 14 a mám hodně velkej problém. Asi před 14 dněma mě znásilnili v parku, když sem šla z oslavy narozenin mojí kámošky. A jsem těhotná. Nechci mít dítě s někým, koho neznám, ale nedokážu žít s pocitem, že sem zabila svoje dítě a nechci ho dát ani k adopci, ale nevím jestli ho budu milovat tak, jako kdyby se narodilo z lásky!! Chci se o něj starat, a dát mu vše co potřebuje, ale nevím jestli to dovedu. Prosím tě poraď mi co mám dělat!!

  Anonymka94, 9. října 2009

  Milá anonymko, měla bys znásilnění ohlásit a jít na gynekologii, zda jsi zdravá, zda tě nějakou chorobou dotyčný nenakazil. Pokud neohlásíš svoje znásilnění, ten chlap to udělá zase nějaké jiné holce. A mimochodem: ani lékař nepozná po 14 dnech těhotenství. Nekecáš tak trochu???? A není to jinak????? Tamara Cenková, Psychologická poradna Sluníčko

  Násilí

  Znasilnil mě.. nevim kdo.. odtahl mě do křovi kde mě bez ochrany znasilnil.. nevim co mam delat.. byl to hrozny pocit.. pak jsem utekla.. bojim se ze jsem tekotna rekla sem to mamce a ta to rekla polcajtum.. jeste ho nenasli.. co mam delat

  Ahoj Deniso,
  je mi líto, že máš takovou zkušenost a docela rozumím tomu, že si nevíš rady. Není vůbec lehké se s takovým zážitkem vyrovnat. Oceňuji, že ses celou věc řekla mamce a ta ji ohlásila na policii, protože jen tak může být násilník potrestaný.

  Nevím přesně, co se už v rámci vyšetřování případu stalo, je však docela běžné, že v takové situaci následuje vyšetření u gynekologa. Dokážu si představit, že na něco takového nemáš chuť, na druhou stranu jen odborný lékař může zjistit, zda nemáš zranění, které by se mohlo projevit třeba i v budoucnu a také může zjistit, zda nejsi těhotná, popřípadě by mohl navrhnout postup, jak celou situaci řešit.

  Proto je potřeba, abys spolu s mamkou někoho takového vyhledala, stačí říct, co se stalo, lékař by měl vědět, jak postupovat.

  Tvá zkušenost může zanechat šrámy nejen na těle, ale i na duši. I ty je potřeba ošetřit, tak, aby ses měla možnost o své zkušenosti vypovídat, dát najevo své pocity a také hledat cestu, jak se s celou věcí vyrovnat, abys v budoucnu mohla žít plnohodnotný život.

  V těchto okamžicích pomáhá psycholog nebo psychoterapeut, tedy odborník na lidskou duši. Zkontaktovat jej je možné podobně jako lékaře, tedy najít si jej na internetu nebo na doporučení lékařů či známých, objednat se a potom jen říct či napsat v dopise, co se stalo, podobně, jako nám. Může Ti pomoci Tvou zkušenost zvládnout a spolu s Tebou hledat cestu, jak dál.
  Držíme Ti palce, abys ji s pomocí dalších lidí našla. Modrá linka www.modralinka.cz

  Násilí

  jednou jsem šla v 18:00 z kina bylo mi strašně špatně.Sedla jsem si a asi jsem omdlela.Když jsem se probrala byla jsem v nějakém sklepě a slyšela jsem kroky.Přišli dva kluci a jeden mě strašně zbil a pořezal nožem a druhý se smál. Brečela jsem a říkala ať mě nechají a v tom mě ten druhý začal svlíkat.Nechtěla jsem a tak mi první udělal strašně veliký šrám na břiše.Když jsem byla nahá ten první natáčel na mobil a pak mě druhý začal znásilňovat.Kopali do mě a plivali a měli masky.Když mě znásilnil začal mě znásilňovat první.Strašně mě to bolelo, a všude kolem mě byla krev.Když mě znásilnil říkal druhýmu:Teď se pobavíme a strčil mi ten mezi nohy a hýbal tím já řvala bolestí a oni se smáli. Pak vzal takový válec a praštil mě do hlavy.Strašně to bolelo.Asi jsem zase omdlela.Když jsem se probrala ležela jsem zase na lavičce jak předtím a bylo asi 23:50 moc to bolelo.Ještě těď to mám naříznutý.Šla kolem nějaká paní a volala záchranku tak jsem byla v emocnici a teď už jsem doma..Co mám dělat?

  Nešťastná girl 15let, 10. září 2009

  Dobrý den,
  vzhledem k Vašemu věku a závažnému tématu Vám budu vykat. To, co popisujete ve svém e-mailu, zní jako scénář k nějakému hororovému filmu, je těžké uvěřit, že se takové věci dějí i ve skutečnosti. Každé znásilnění, navíc tak brutální, jak to popisujete Vy, je velmi vážným kriminálním činem. Proto je třeba všechno nahlásit na kriminální policii. Píšete, že jste byla v nemocnici, nevím, co jste tam uvedla jako příčinu svých zranění, ale znásilnění, řezné rány a jiné stopy zápasu, jsou nepřehlédnutelné, předpokládám tedy, že Vás už vyšetřil gynekolog, a že policejní vyšetření, pátrající po těchto obzvláště nebezpečných násilnících, kteří Vám tak moc ublížili, je v běhu.

  Pokud se tak z nějakého důvodu dosud nestalo, je třeba nahlásit vše, co se událo, na policii, aby násilníci neušli trestu a nemohli svůj čin opakovat. Důležitým svědkem je také paní, která volala záchranku, možná si všimla něčeho, co jste Vy ve svém stavu zranění mohla přehlédnout.

  S takovými zážitky byste v žádném případě neměla být sama. Svěřila jste se sice naší poradně, je ale velmi důležité, aby věděli Vaši rodiče všechno o tom, co se Vám stalo. Pověděla jste o tom všem někomu? Rodičům, tetě, babičce, oblíbené učitelce nebo alespoň kamarádce? Není nutné, ani vhodné mluvit o té události s mnoha lidmi, ale vyberte si nějaké důvěrníky, kteří Vám budou nablízku.Budete potřebovat podporu svých blízkých.

  Zatím bylo odborně ošetřeno Vaše tělo. Vaše duše potřebuje totéž. Je moc dobře, že jste napsala, ale internetová poradna Vám nemůže dát to, co přímý kontakt s odborníkem. Je třeba, abyste se obrátila na psychologa nebo terapeuta, kontakty na ně naleznete na internetu, ve Zlatých stránkách, nebo je Vám může pomocí hledat (a i jinak Vás podpořit) nejbližší linka důvěry, jejich seznam i s kontakty je na www.capld.cz. Mluvit telefonicky nebo pomocí Skype můžete i s námi, bližší na www.modralinka.cz.
  Přejeme Vám hodně síly a odvahy k překonání toho, co Vás potkalo. Modrá linka www.modralinka.cz

  Násilí

  ahoj alíku chci se tě na něco zeptat... je něco špatného na tom že sem se začala řezat žiletkou nebo nožem?? mě se vždycky tak uleví... napište mi prosím do moje tělo - holky.... když mám depku tak to dělám ale stupnuje se to...děkuji za odpověd

  anonymka 13 let, 12. dubna 2009

  Ahoj,
  ptáš se nás, co je špatného na tom, že se řežeš, když se Ti vždy uleví... To není jednoduchá otázka, pokusím se Ti odpovědět co nejvýstižněji, a přitom obecně, jelikož o Tobě víc konkrétního nevím. Špatného na řezání se je to, že si tím ubližuješ. I když možná na chvíli pocítíš duševní úlevu, od toho, co Tě tíží, tak přesto trpíTvoje tělo. Není pro něj přirozené, aby jej někdo poškozoval.

  Navíc - řezání problémy neřeší, jen překrývá, a ty pak můžou dál růst a růst... Účinnější je proto zaměřit se na to, co Tě k řezání přivedlo, co je za tím tlakem, který Tě nutí řezat se. A až se Ti toto podaří najít a odstranit, je velmi pravděpodobné, že se už řezat nebudeš potřebovat, úlevu pak nejdeš jiným, bezpečnějším způsobem. Navíc řezání s sebou nese další problémy - sama píšeš, že Tě to nutí stupňovat, a taky často pak ty, co se řežou, trápí navíc to, aby si toho nikdo nevšiml, bojí se odhalit v létě ruce, atp. - a hned tak mají další problém, se kterým se musí potýkat.

  Ne vždy je lehké se sebepoškozováním skončit, ne každá dívka to zvládne sama. Účinné bývá vyhledat pomoc psychologa, nebo jiné důvěryhodné osoby ve svém okolí. Jde o to, najít způsoby, jak se řezání zbavit, a najít si jiné možnosti, jak si ulevit, aniž bys trápila svoje tělo.
  Držíme Ti palce, ať se Ti podaří se sebepoškozováním přestat, Modrá linka www.modralinka.cz

  Násilí

  Dobrý den! Jak mám postupovat, pokud jsem oběť domácího násilí (verbálního a psychického)? Je využívána moje závislost na druhé osobě (tj. moje nezletilost zneužívána mojí matkou). Nemám se komu svěřit. Myslíte, že je vhodné zavolat na tísňová čísla? Děkuji za odpověď. P.S.: Zařaďte to do tématu rodiče, prosím

  Ahoj,
  nepíšeš nic bližšího o domácím násilí, jehož bys měla být obětí, nevím, co si představit pod zneužíváním Tvé nezletilosti a Tvé závislosti na druhé osobě Tvojí matkou. Proto Ti mohu odpovědět jen velmi obecně. Ano, můžeš volat i na linku 112, často však z linky 112 přesměrovávají hovory k nám, na linky důvěry.

  Můžeš tedy zkusit volat přímo svou regionální linku, mapku linek i s kontakty najdeš na www.linkyduvery.cz, jsi-li z Brna nebo jižní Moravy, můžeš volat přímo k nám na Modrou linku, lze použít i skype, kontakty na www.modralinka.cz. Bezplatně a non stop Ti poradí na Lince bezpečí, 116 111, která slouží také dětským klientům, stejně tak Ti jistě rádi poradí i na další lince - DONA (domácí násilí).

  Pomoc a podporu můžeš hledat i ve svém okolí, například na OSPOD - Odbor sociální a právní ochrany dítěte, který najdeš na radnici při sociálním odboru v místě Tvého trvalého bydliště, úřední doba je většinou pondělí a středa, i to lze najít na internetu. Domácímu násilí se věnuje také Fond ohrožených dětí, FOD, bližší www.fod.cz.

  Někdy vůbec nejdůležitější, tím spíš, že nevím ani to, kolik je Ti vlastně roků a jakého jsi pohlaví, je najít si ve svém nejbližším okolí nějakého spojence, ať už v rodině nebo mimo ni. Nějakého dospělého člověka, kterému bys mohl/a důvěřovat. Může to být táta, někdo z prarodičů, teta nebo strýc, učitel/ka ve škole, školní psycholog, vedoucí kroužku, to záleží na Tobě, podle Tvých zkušeností.
  Přejeme Ti, aby násilí co nejdřív přestalo. Modrá linka www.modralinka.cz

  Násilí

  Ahoj!chtěla bych se zeptat,j když se škrábu až do krve i když mně nic nelechtá,jestli je to taky sebepoškozování.Díky za odpověd.

  Ahoj Niky,
  takto na dálku a bez bližších informací není možné Ti zodpovědně říct, zda lze nazvat Tvé chování sebepoškozujícím nebo ne. V každém případě škrábání se do krve (ať už kvůli svědění nebo z jiných příčin) není běžné a může ohrozit Tvé zdraví (například zavlečením infekce). Proto by bylo dobré, abys ve svém okolí vyhledala nějakou dospělou osobu, s celou situací se jí svěřila, v klidu si s ní promluvila a požádala ji o radu a pomoc (například rodiče, prarodiče, učitelka ve škole).

  Jasno do situace by Ti mohl vnést i psycholog (například školní) - ten by Ti mohl přímo pomoci rozlišit, jestli se jedná o sebepoškozování nebo ne. Poradit by ses mohla také se svou obvodní praktickou lékařkou/lékařem.
  Přejeme Ti hodně štěstí. Modrá linka www.modralinka.cz.

  Násilí

  Doma mám peklo. Taťka me ponižuje, zhazuje a mlati....bohuzel. Nikdo se nestará jak mi je, sotva se mnou prohodí 1-2 slova zakazuje mi vsechno co bych chtela delat a nuti me do veci ktere nechci Treba o brachu se stará jako v bavlnce a me radci jednu vrazi abych nebyla "drza". uz vazne nevim co s tim. Navíc taťka je strašný cholerik, je to asi měsíc zpátky, co mě viděl s mým klukem, a zmlátil mě strašně páskem, měla jsem všude modřiny a strašně to bolelo. Bojím se, že tohle objeví, vyhrožuje mi, že když někde řeknu, co se u nás děje, tak půjdu pryč z domu... jsem zoufalá, vážně nevim, co dělat.

  Leones, 13, 15. března 2009

  Leones, nic nepíšeš o mamce. Ta se na to dívá? Jak to vlastně prožívá ona? Pokud je to u vás takové, může ti pomoci akorát sociální pracovnice, ale to by mohlo znamenat, že půjdeš mimo domov. Spoj se s mamkou, nebo s babičkou. Tamara Cenková, Psychologická poradna Sluníčko

  Násilí

  Ahoj Alíku. Měla jsem problém se sebepoškozování. Jak bych měla reagovat, když někdo uvidí jizvy? S rodiny to ví jen máma. Ted už se naštěstí neřežu (pochopila jsem že je to hloupost), ale občas mám problémy se zvracením. Nevím co s tím. Naty

  Naty, doporučovala bych ti, alespoň jednu malou konzultaci s psychologem. Víš, aby se tvoje sebepoškozování nepřeměnilo ve zvracení. Asi máš trochu problém se sebevědomím a s tím by ti psycholog mohl pomoci. Tamara Cenková, Psychologická poradna Sluníčko