Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Poradna: Alík radí dětem

  Na otázky odpovídají

  pracovníci linky důvěry Modrá linka, Alíkova kamarádka BáraV, odborníci na výživu z centra Anabell, odborníci na boj proti kouření z projektu Nekuřátka a správci. Občas odpovídá i sám Alík.

  Dotazy smí pokládat čtenáři mladší 15 let.

  Násilí

  ahojky Alíku,30.srpna mi bude 14 a mám pocit,že mě nidko nemá rád a že mě nikdo nechápe.S mamkou si moc nerozum a s tátou vůbec ne.S mamkou se nemůžu bavit jako kamarádka o těch intimních věcech atd.S prarodiči už vůbec ne.Ted jsem byla na prázdninách u babičky a dědy a tam jsem poznala mojí pratetu,kterou jsem ještě nikdy neyděla a přijde mi,že jí mám moc ráda a sem na ní závislá.Už jsem myslela i na sebevraždu.Já jsem opravdu mimo.Moc se bojím toho,co bude dál.Prosím pomoc mi.Nevim co mám dělat.Jsem totiž tlustá a máma mi furt řiká ty tlustý prase a děti mě šikanujou.Řežu se do ruky,kouřim a stejně mi to nepomáhá shocit ze sebe ten stres.Mám dojem že jediná prateta mi rozumí a snaží se mi pomoci ale já jí o tom neřekla mám se jí svěřit?A nebude to vypadat jako otravování?Každ má své starosti.Prosím porad mi opravdu už nevím jak dál než sebevraždou.Mám tě ráda Ilca

  Ilčo, pokud jsi měla pocit, že ti prateta rozumí, svěř se jí. Sebevražda je to poslední, co bych ti mohla doporučit. Říkáš, že jsi tlustá: dojdi si k ošetřující lékařce a domluv se s ní, co bys mohla udělat proto, abys zhubla. Je dost možné, že máš v nepořádku hormony a ona by ti mohla pomoci. Pokud jsi tlustá z toho, že moc jíš, snaž se začít třeba běhat a začni méně jíst. Já vím, že když jsi smutná, tak ti jidlo pomáhá, ale pomůže ti stejně jenom na chvíli. Totéž platí o cigaretách a tom tvém řezání. Pokud to sama nezvládneš, popros učitelku, aby ti domluvila schůzku se školní pycholožkou... Tamara Cenková, Psychologická poradna Sluníčko

  Násilí

  Dobrý den, doporučili mi psychiatrickou léčebnu...jak to tam probíhá? Je mi 13...a musím si ubližovat, třeba nožen se řezat do ruky nebo se stříhat nůžkama, miluju krev! Ale v žádném případě to nepatří k emo, dělám to proto že mi to pomáhá! A jak probíhá terarpie na sebepožkozování?

  Ahoj emoLOL,
  nedokážeme Ti přesně říct, jak probíhá hospitalizace ve psychiatrické léčebně, ani terapie sebepoškozování, je to u každého pacienta trochu jiné podle jeho nemoci a jejích projevů. V zásadě se ale dá říct, že je to trochu podobné jako v nemocnici - lidé se na psychiatrii také chodí léčit, i když ne s tělesnými problémy, ale s duševními. Můžeš se na podrobnosti zeptat u lékaře, který Ti léčebnu doporučil, není nic divného na tom, že chceš něco dopředu vědět.

  Také píšeš o sebepoškozování, ptáš se na jeho terapii. Ta opravdu patří do rukou odpobrníků - psychologů a psychiatrů. Je fajn, pokud se svým problémem chceš něco dělat. Pomoci si můžeš i jinak, než ubližováním si, jen je potřeba najít způsob, jak, a k tomu Ti může pomoci právě návštěvka odborníka na lidskou duši a psychoterapie.

  Držíme Ti palce, ať se léčba zdaří, Modrá linka www.modralinka.cz.

  Násilí

  ahojky ve škole mě šikanovali když jsem byla v nemocnici tak mi všichni napsali smsku at chcípnu a ted o prázdniny mě zmlátili kluci z vesnice nevím si rady co má dělat rodiče mě podporují ale nevím co simam počít život už mě nebaví ale drží mě můj přítel je mi 14let

  Ahoj Skis,
  z Tvého mailu na mě dýchá bezradnost i smutek zároveň, ráda bych Tě na tomto místě ocenila za to, že si umíš říct o pomoc a také, že máš rodiče i přítele, kteří Tě podporují. Ne každý to takhle má.

  Nepíšeš, co už jsi Ty sama nebo Tví blízcí zkoušeli, abyste takovému chování spolužáků zabránili. To totiž rozhodně není v pořádku a proto je třeba se mu postavit. Kdyby se tak nestalo, mohla by se celá věc opakovat nebo by mohli začít šikanovat někoho dalšího. Někdy pomáhá dát důrazně najevo, co si o takovém chování myslíš a zeptat se, proč se k Tobě spolužáci chovají tímto způsobem. Jestliže však došlo k napadení, je potřeba celou věc účinně řešit, třeba za pomoci učitelů ve škole, jejího ředitele nebo školního psychologa.

  Vůbec neznamená, že když jsou prázdniny, nemůžeš někoho takového vyhledat. Za pomoci rodičů se také můžeš obrátit na rodiče těch kluků, kteří Tě zmlátili nebo se všechno nahlásit na policii. Zkontaktovat můžete i sociální odbor v místě bydliště. Potom je už na dospělých, aby celou věc pořádně vyšetřili a viníky přiměřeně potrestali. Platí, že čím víc lidí kolem Tebe o celé věci bude vědět, tím lépe pro Tebe. Společně můžete přemýšlet, jak se chránit před případným dalším napadením.

  Je vhodné, aby Tě při pohybu venku někdo doprovázel nebo mít smluvené nějaké znamení, které bys použila v případě, že by Tě znovu někdo ohrožoval. Je také třeba pracovat na vzájemných vztazích se spolužáky, aby Ti neposílali podobné esemesky, když jsi nemocná.

  S takovým zážitkem, jaký popisuješ, bývá docela obtížné se vyrovnat, i když jsou rodiče i přítel na Tvé straně. Proto je možné se obrátit i na někoho dalšího, kdo Ti může pomoci zhojit rány, které v takových případech vznikají na duši. Ty jsou na rozdíl od těch tělesných sice mnohem méně viditelné, o to více však dokáží bolet a jejich následky se mohou projevit třeba až v budoucnu a nepříznivě ovlivnit Tvůj vztah k ostatním lidem. A to by bylo škoda. Proto bych Tě ráda podpořila v tom, abys za pomoci svých blízkých někoho takového vyhledala. Takovou osobou obvykle bývá psychoterapeut nebo psycholog, zkrátka člověk, který má dost zkušeností s podobnými situacemi a tak Tě může podpořit, ale také spolu s Tebou hledat způsob, jak znovu být spokojená a radovat se z hezkých chvilek, které nám život připravuje.

  Taková možnost existuje, bude však záležet jen na Tobě, jestli jí využiješ. Kontakty lze získat obvyklým způsobem: prostřednictvím internetu nebo telefonního seznamu nebo na doporučení někoho důvěryhodného, třeba svého lékaře, který by také měl vědět, co se stalo nebo výchovného poradce u vás ve škole. Tito lidé obvykle znají někoho takového a tak Ti také mohou takový kontakt lehce zprostředkovat.
  Přejeme Ti, aby se celá věc brzy vyřešila a Ty se mohla věnovat škole i svým zálibám. Modrá linka www.modralinka.cz.

  Násilí

  Mam vážnej problém.šla jsem domu z posledního vyučováni.řekla jsem si že to vezmu skratkou a šla sem uzkou uličkou.najednou slyšim že za mnou někdo de.tak sem byla nervozni tak sem zrychlila.už sem skoro doma ale najednou mi někdo do šel za mnou zavaže pusu šátkem hodime na zem a začne mě slekat.poté si slekne muz tmavovlasi kalhoty roztahne mi nohy a .........................Je to hrozne dyz to takle pisu hned se rozbrecim.nikomu sem to nerekla i kdyz mame smamou dobry vstach bojim se ji to rict.mohli biste mi pomoc co mam dělat?este ktomu mě hrozně bolí vot toho břicho a vagína.pomozte

  ach joo:( (12let), 26. července 2008

  Ahoj,
  je mi moc líto, že Tě v životě potkala tato nepříjemná událost. Pro naprostou většinu dívek a žen, které se znásilněním či zneužitím samy setkaly, bývá tato zkušenost spojená s celou řadou záporných pocitů a je většinou složitá na pochopení a vyrovnání se s tím vším.

  A proto bývá pro tyto ženy nelehké o takovém zážitku začít vůbec mluvit nebo se s ním někomu svěřit. Z tohoto důvodu si velmi vážím odvahy, kterou jsi v sobě našla k napsání svého dotazu. Věřím, že Tě to stálo hodně sil. To, že začneš o celé věci postupně s někým mluvit (není nutné sdělit vše najednou), Ti pomůže se s celou situací pozvolna srovnat a najít v sobě sílu na to, abys byla schopná jít s touto zkušeností životem dál a přesto cítila zase radost.

  Vzhledem k citlivosti celé situace a s ohledem na to, že neznám blíže Tebe, Tvůj psychický a zdravotní stav a Tvé zázemí, není možné, abych Ti takto na dálku pomohla celou situaci najednou vyřešit. Jiným ženám, které jsou v péči odborníků, obvykle trvá několk měsíců nebo i let, než jsou s tímto zážitkem nějakým způsobem vyrovnány. Mohu Ti však poskytnout několik nápadů a doporučení, které by Ti mohly pomoci. Určitě by bylo dobré, abys ve svém okolí vyhledala pomoc odborníka, který se řešením takovýchto životních situací zabývá profesionálně - tedy psychologa.

  Psychologa můžeš kontaktovat jednak sama, například školního - pokud ho na škole máte. Nebo můžeš zajít za psychologem v doprovodu nějaké Tobě blízké dospělé osoby (vzhledem k Tvému věku). V tomto případě můžeš vyhledat například psychologa v pedagogicko-psychologické poradně či jakéhokoliv jiného - kontakty na poradny a psychology najdeš v telefonním seznamu nebo na internetu. Ačkoliv by byl přímý pohovor s psychologem nejvhodnější cestou, jak se s celou situací vyrovnat, umím si představit, že se na to nyní nemusíš cítit.

  V takové situaci by bylo fajn, kdybys ve svém okolí našla jakoukoli důvěryhodnou dospělou blízkou osobu, které by ses mohla svěřit (rodiče, prarodiče, učitelka ve škole,...), požádat ji o pomoc a doprovod za psychologem. Píšeš, že s mámou máte dobrý vztah. Bylo by asi škoda se tedy nesvěřit právě jí. Je dobré vědět, že stud v tomto případě není na místě (ačkoliv ho cítíš) - nic špatného jsi přece neprovedla. Naopak, čím později budeš celou situaci řešit, tím obtížnější to pro Tebe bude. Ještě jinou variantou je nejdříve zavolat na jakoukoliv linku důvěry (můžeš i anonymně) a poradit se tam. Kontakty na linky důvěry najdeš také v telefonním seznamu nebo na www.linkyduvery.cz.

  Totéž platí i pro zdravotní potíže, o kterých píšeš. I v tomto případě stud a obavy nic nevyřeší. Zde je ještě důležitější navštívit lékaře neodkladně a co nejdříve (můžeš mít například nějaký gynekologický zánět, ale také se může jednat o nechtěné těhotenství, máš-li už menstruaci). Pokus se i z tohoto důvodu urychleně svěřit nějaké blízké osobě v Tvém okolí (nejlépe ženě), požádej ji o pomoc a doprovod za lékařem - gynekologem. Pokud Ty sama svého gynekologa zatím nemáš, jistě Ti právě dospělá žena v Tvém okolí (třeba máma) některého lékaře doporučí.

  Je pravděpodobné, že v okamžiku, kdy vyhledáš odbornou pomoc (ať už lékařskou nebo psychologickou), bude nutné celou věc oznámit na policii (je to povinností lékařů). A je možné, že právě tento Tvůj krok a moment pomůže snáze dopadnout pachatele a zabránit mu v tom, aby ublížil i jiným dívkám.
  Přejeme Ti hodně síly a držíme palce. Modrá linka www.modralinka.cz.

  Násilí

  Ahoj Alíku jsem sestiletá holcicka a eště spinkám s rodiči. Od sve starší sestry vím co to znamená ten seks a jednou v noci jsem ležela uprostřed rodičů a ucítila jsem jak mi tatínek strčil ten orgán do zadečku a já se ted bojim jestli nebudu nějak nemocná. Anetka.

  Ahoj Anetko,
  nejprve bych ráda ocenila, že holka v tak útlém věku nejen dobře zvládá psaní mailů, ale také si dokáže říct o pomoc. Ta není zase tak obvyklé a určitě si za to zasloužíš obdiv.

  Svěřuješ se nám s důležitou věcí, která se udála jednou v noci, když jsi ležela v posteli rodičů. Měla bys vědět, že strkání tatínkova orgánu do Tvého zadečku určitě není v pořádku. Nejen protože by Tě mohl v těch místech poranit nebo způsobit nějaké onemocnění, ale také proto, že taková věc může mít následky pro Tvoji duši a ty se mohou projevit třeba až v budoucnu.

  Proto je potřeba se s tím svěřit někomu dospělému, kdo Ti v tom může pomoci. Můžeš se obrátit na maminku, měla by vědět, co se děje a zařídit, aby se podobná věc neopakovala. Klidně také o tom zážitku můžeš mluvit před oběma rodiči nebo i dalšími příbuznými a třeba je v té souvislosti požádat, jestli bys nemohla spávat na jiném místě. Pokud by se nic nestalo a dospělí Ti neuvěřili nebo se dokonce celá věc opakovala, je potřeba hledat pomoc dál a říct o tom třeba učitelce ve škole, školnímu psychologovi či vedoucímu kroužku, které navštěvuješ. Celou věc můžeš nahlásit i na policii, možná však bude lepší, kdyby Ti v tom někdo pomohl.

  Může to být i sociální pracovnice z městského úřadu, kde bydlíš, stačí tam zajít v úřední dny, které bývají uvedeny na internetových stránkách nebo na dveřích úřadu. Zavolat můžeš i na kteroukoliv linku důvěry, kontakty najdeš na www.linkyduvery.cz či se přímo obrátit na nás prostřednictvím www.modralinka.cz. Společně pak můžeme uvažovat na konkrétním řešením.

  Je na dospělých kolem sebe, aby celou věc řádně vyšetřili a zjednali nápravu. Měla bys také vědět, že Ty sama jsi neudělala nic špatného, proto se nemusíš stydět či obávat o tom všem hovořit. Naopak, sdílení takového zážitku často pomáhá se s ním lépe vyrovnat. Proto bude dobře, jestliže za pomocí někoho dospělého z Tvého okolí zkontaktuješ psychologa nebo terapeuta, což jsou odborníci na lidskou duši, který Ti v tom může pomoci daleko účinněji než my, prostřednictvím internetu.
  Držíme Ti palce, abys ji našla. Modrá linka www.modralinka.cz.

  Násilí

  ahoi alíčku a ostatní . Mám menší problém a hrozně vás žádám o pomoc . Mám kamošku , které je 12 a ještě neměla měsíčky a přitom říká že ji znásilnil nějaký chlap . Chci se zeptat jestli když ještě neměla měsíčky je to možné ??? Já ani mnoho dalších kamarádek jí to nechceme moc věřit a není to moc dobrý pocit nedůvěřovat někomu koho máme rádi , ale jen proto že jsme kamarádky jí nemusíme hned všechno věřit že ne ??? děkujeme moc . Máme vás hroooozně moooooc rádi a vůbec nevíme co bychom dělali kdyby tento server nebyl :-*

  Teruška a Katuška :-*, 21. července 2008

  Ahoj Teruško a Katuško,
  jsme opravdu rádi, že je vám s námi dobře. Co se týká možného znásilnění, pochopitelně nemůžeme vědět, jestli se skutečně událo, zato však víme, že znásilnění vůbec nesouvisí s tím, zda dívka už má menstruaci nebo ne. Znásilnit lze i velmi malou holku, dokonce i miminko, i takové věci se bohužel dějí. Pokud je ovšem pravda to, že Vaši kamarádku někdo skutečně znásilnil nebo se o to třeba i "jenom" pokusil, měla by se svěřit nějaké dospělé osobě, které věří a celou záležitost by měli společně ohlásit na policii.

  Jedná se totiž o trestný čin, navíc velmi závažný. Kdyby se v té věci nic neudálo, ten dotyčný by ho mohl kdykoliv zopakovat, ať už by ublížil Vaší kamarádce nebo nějaké jiné dívce. Máte-li na škole nějakou oblíbenou paní učitelku, kterou máte rádi, a které věříte, mohly byste zajít i za ní a říct jí o tom, co jste se dozvěděly. Na některých školách bývá i školní psycholog/ psycholožka, takový odborník nebo také výchovný poradce, by jí/vám také mohl pomoci. Je na dospělých, aby zjistili, jak to ve skutečnosti bylo.

  Rozhodně by se to nemělo nechat jen tak, vaše kamarádka by mohla mít obtíže ve svém budoucím životě, při navazování vztahů s muži, i když teď se třeba nemusí projevit. Mohou se však projevi v dospělosti, na začátku sexuálního života s vysněným partnerem, kdy se jí mohou takové zážitky vrátit a silně ji znepokojovat a znejišťovat.

  Můžete se znovu obrátit i nás, Modrou linku, kterou je možné kontaktovat i telefonem, informace najdete na www.modralinka.cz. Pěkné srpnové dny, plné slunce a koupání a krásných chvil s dobrými kamarádkami vám přeje Modrá linka www.modralinka.cz.

  Násilí

  Ahojky alíku můžu se zeptat moji kámošku poblíž našeho domu ze sousedství kousek od tramvaje v parku znásilnili a ona mi říká,že s tím nesmím jít na policii jak ji k tomu donutit aby tam šla?

  jana 12let, 21. července 2008

  Milá Jano, kamarádka by to měla říci svým rodičům. Ti pak zařídí potřebné. Určitě se musí svěřit nějaké dospělé osobě, které důvěřuje. Mohlo by se to stát znovu, jiné dívce. Můžeš s kamarádkou jít domů a tam to říci jejím rodičům společně. Zdraví Alík

  Násilí

  Ahojky alíku je mi 10let. šla jsem jednou večír po parku a na lavičce seděli 2 kluci já je znám tak jsem se nebala projít ! Ale když jsem byla unich jeden kluk ( nevím jak se jemnuje ale je mu kolem17let)mě chytil a zatáhl do křoví ten druhej tam přišel a slíknul mě a sundal sobě kalhoty a začalho do mě strkat ale já jsem se nemohla bránit jelikož mě ten druhý držel!a řekli že jestli to někde řeknu tak že mě zmlátěj ! ploimtě mocmoc mi co mám dělat ?? dík já se to bojím někde říct !

  Ahoj Ello,
  to, co se stalo, je opravdu vážná věc. Rozumím tomu, že nevíš, co máš dělat i tomu, že se bojíš o tom všem mluvit. Měla bys vědět, že se ti kluci dopustili trestného činu, navíc Ti vyhrožují a taková věc by jim rozhodně neměla projít. Ty sama jsi však neudělala nic špatného, proto se ani nemusíš obávat s tím vším vyjít ven. Pokud bys to totiž neudělala, celá věc by se mohla opakovat nebo by se to samé mohlo stát nějaké jiné dívce.

  Proto bych Tě ráda podpořila v tom, abys o celé věci někomu dospělému řekla. Může to být někdo z Tvého blízkého okolí, rodiče, dospělý sourozenec, teta nebo babička s dědou, ale třeba i někdo vzdálenější - hodná sousedka, učitelka ze školy nebo vedoucí na táboře, zkrátka někdo, kdo má dost zkušeností a také Tvoji důvěru. Samozřejmě můžeš celou věc sama ohlásit na policii, možná však pro Tebe bude jednodušší, když Ti v tom někdo pomůže. Potom je na dospělých, aby celou věc vyšetřili a viníky potrestali.

  A pokud by se stalo, že bys v nikom z nich nenašla dostatečnou oporu nebo by Ti nevěřili, je možné se obrátit na kteroukoliv linku důvěry, kde se anonymně můžeš poradit o konkrétních krocích, které je potřeba podniknout. Kontakty můžeš najít na www.linkyduvery.cz nebo se můžeš znovu obrátit na nás prostřednictvím www.modralinka.cz.

  Je potřeba, aby Tě vyšetřil a případně ošetřil lékař, aby se předešlo případným komplikacím, které se mohou projevit třeba i v budoucnu. Ošetřit také bude třeba i Tvou duši, protože takový zážitek na ní může zanechat docela velké šrámy a bylo by škoda, kdyby sis jej nesla do dalšího života, mohl by Tě zraňovat nebo narušovat Tvé budoucí vztahy. Proto je potřeba požádat, aby Ti dospělí kolem Tebe pomohli najít vhodného psychologa nebo psychoterapeuta, který by Ti pomohl se s touto zkušeností vyrovnat.
  Přejeme Ti, aby se tak stalo co nejdříve, Modrá linka www.modralinka.cz.

  Násilí

  můžou rodíče mlátit děti

  Ahoj z Modré linky,
  Tvoje otázka je příliš obecná a krátká, mohu Ti tedy odpovědět také jen obecně. Rodiče děti mlátit nesmějí. Je sice třeba rozlišovat mezi bitím jen tak bezdůvodně a občasným trestem typu plácnutí nebo pohlavku. Ale příliš násilné fyzické tresty nejsou dovoleny. Pokud se Tobě nebo někomu jinému děje, že jsou rodiče příliš tvrdí, je třeba se s tím svěřit někomu dospělému z okolí, kdo by mohl pomoci.

  Může to být někdo jiný příbuzný, třeba babička s dědou, strýc, teta nebo třeba nějaká hodná sousedka, učitel ve škole, školní psycholog, pokud na škole je, vedoucí nějakého kroužku - prostě jakákoli důvěryhodná osoba. Existují i organizace, na které je možné se obrátit, jako například OSPOD - orgán sociálně-právní ochrany dětí, FOD - fond ohrožených dětí, je ale lépe se na tyto organizace obrátit v doprovodu dospělého.
  Bezstarostné léto přeje Modrá linka www.modralinka.cz.

  Násilí

  Ahoj, předem se omlouvám, že otravuju., ale mám takový jeden problém..už asi tak půl roku se musím řezat do ruky..já,ale nechci.jenže mi nejde s tím vůbec přestat..vím ,že to není žádné řešení ,ale mě se po tom prostě uleví..a taky chci říct ,že nejsem žádné emo! jak mě něco doma rozhodí tak se musím říznout.. ráda bych se toho zbavila bo se moc stydím za své jizvy.. můžu si za vše sama ,ale nevím jak z toho ven.. k psychoušovy mám začít chodit nějak až v září..a bojím se ,že to nevydržím.. jinak chodím ještě k psychiatrovy,ale ten mi moc nepomáhá.. jako jo..,ale s tím řezáním ne.. já nevím co mě pořád k tomu drží .. navíc v noci ani nemůžu spát ,protože mám samé noční můry.. kolikrát se i bojím i jít spát.. já už prostě nevím jak dál.. děkuju předem za jakoukoliv odpověď .. jinak bude mi 15 Ahoj

  Ahoj Lucko,
  nejprve bych Tě ráda ujistila o tom, že nás Tvůj dotaz vůbec neotravuje. To, o čem píšeš, je vážná věc a týká se i dalších mladých lidí, jako jsi Ty. Proto je fajn, že se obracíš na Alíkovu poradnu. Ráda bych ocenila, že si dokážeš hledat způsob, jak se řezání zbavit. Navštěvuješ psychiatra a od září budeš docházet i k psychologovi. To je dobrá cesta, jak se řezání zbavit.
  Nemusí to však být zase tak jednoduché. Sebepoškozování, jak se jinak říká tomu, když si člověk ubližuje na těle, aby se zbavil vnitřní bolesti, totiž funguje podobně jako drogová závislost. Ta také zprvu nabízí samé výhody, aniž by člověk musel cokoliv investovat, po nějakém čase si však začne vybírat svou mzdu tím, že se jí nelze zbavit a naopak si musí ubližovat víc a víc. Cesta zpátky si vyžaduje hodně úsilí a málokdo je schopen ji ujít sám. Většina k tomu potřebuje pomoc odborníka, psychiatra, psychoterapeuta či psychologa. Pokud Ti návštěvy u psychiatra moc nepomáhají, klidně s ním o tom otevřeně mluv. Je to člověk jako každý jiný a proto Ti hned nemusí "sednout".

  Navíc o tom, že Ti to nepomáhá tak, jak bys potřebovala, se může dovědět jen od Tebe. Je to lékař, ne jasnovidec. A podobně tomu může být i případě psychologa, ani on Ti nemusí tak docela vyhovovat a jeho návštěvy nemusí přinést hned úlevu. Na každém vztahu, tedy i na tomto je potřeba pracovat a když se nedaří, nezbývá než o tom mluvit, nebo vyhledat někoho jiného, kdo by Ti mohl pomoci.

  Existují i jiné způsoby pomoci v situacích, kdy máš potřebu se říznout. Není však v možnostech internetového poradenství Ti doporučit nějaký konkrétní, který by Ti vyhovoval, mohu Ti nabídnout jen obecnou radu. Na konkrétních krocích je právě potřeba pracovat s psychologem nebo terapeutem. Třeba také ze své zkušenosti máš už sama nějaký recept, co by mohlo takovou věc odvrátit.

  A potom je už třeba jen najít sílu jej použít. Někomu pomáhá nějaká náročná tělesná aktivita, třeba při sportu, tanec, malování, rozhovor s někým blízkým, způsobů však může být spousta, záleží, co vyhovuje Tobě. Jinou cestou může být vyhýbat se situacím, které vedou k sebepoškozování. Nepíšeš nic o tom, jestli o tom, co se děje, ví Tvoji rodiče. Pokud ne, je třeba jim to říct a dohodnout se na způsobu, jak se vyhnout situacím, které Tě "rozhodí", jak píšeš.

  Možná by Ti také pomohlo, kdyby ses v případě potřeby pořezat se obrátila na nějaké krizové centrum v místě Tvého bydliště. Nevím, odkud jsi, proto Ti nemohu ani doporučit nějaký konkrétní kontakt, najít ho lze však i prostřednictvím internetu či Zlatých stránek. Obrátit se můžeš i na linku důvěry, jejich seznam s kontakty najdeš na www.linkyduvery.cz. Samozřejmě jsme Ti k dispozici i na Modré lince, kontakty nalezneš na www.modralinka.cz. Je dobré si takový kontakt najít v době, kdy je Ti líp, poznamenat si ho na papírek nebo do mobilu, abys jej pak mohla okamžitě použít.
  Držíme Ti palce, Modrá linka www.modralinka.cz.

  Násilí

  ahoj aliku mam temoc rad ale chtel bych vyresit maly problém s jedním dopisovacím kamarádem sesel sem se snim a on me zneuzil je mi teprve 11 a me boli zadeček.

  Ahoj Maro,

  píšeš o tom, že Tě zneužil "dopisovací" kamarád. To, co to ten člověk udělal je trestné a nepřípustné, je potřeba mu zabránit v tom, aby ublížil Tobě nebo někomu jinému znovu. Prožil jsi něco, co by žádný mladý člověk ve Tvém věku prožít neměl.

  My Ti takhle na dálku bohužel nemůžeme pomoci. Je důležité, abys s tímto zážitkem nezůstával sám, aby sis pro sebe našel někoho, kdo Tě vyslechne, podpoří Tě, pomůže Ti se s tím vyrovnat, případně Tě doprovodí k lékaři, pokud máš nějaké zdravotní problémy. Mohou to být rodiče, případně nějaká jiná dospělá osoba, které důvěřuješ. Bylo by také dobré promluvit si s někým o bezpečných pravidlech setkávání se s cizími lidmi, aby ses nedostal znovu do podobné situace.
  Bezstarostné prožití zbývajícíchch prázdninových dní Ti přeje Modrá linka www.modralinka.cz.

  Násilí

  ahoj mám ráda jednoho kluka. on mě má taky rád ale jeden kluk je do mě úplnej blázen. už se o mě poprali. co mám dělat aby se nechali být. jo a ten druhej(já ho ani nenávidim) mě jednou chytil a řekl, že jestli ho nebudu mulovat, že ho zabije, to jak mám ráda. co mám dělat já toho jak ho nenávidim(ondra) bych radši zabyla. rodičům je to jedno. ten první((Matěj) o mě stojí asi víc. my se máme rádi jeden víc než druhý. co mam dělat s ondrou. díky za odpověď sendy 10let Tohle ste mi napsali a nevim jak je to dlouho, ale Matějl v nemocnici, a Ondra na něj vzal NŮŽ! A jednou mě takhle chytil zas a chytil mě pod krkem, a řekl mi: Jestli mě nebudeš milovat a jeho jo, tak tě znásilnim a jeho podřzíznu!! A opravdu, Ondra mě znásilnil a Matěj ležel v nemocnici polomrtvej, rodičům dokonce bylo jedno, že mě znásilnil! Ale ještě nemám menstuaci, uf. Ale řekl že až ji budu mít tak to udělá zas. On ještě řekl že to udělá až mi bude nad 12. Bojím se. Sendy

  Ahoj Sendy,
  svěřuješ se nám s tím, co udělal Ondra, a jak Ti vyhrožuje. Pokud je to jedno Tvým rodičům, obrať se na někoho jiného, třeba tetu, babičku, Matějovy rodiče, nějakou sousedku, které důvěřuješ. To, co udělal, je trestný čin. Můžeš se tedy obrátit přímo na policii nebo na OSPOD (úřad pro sociálně-právní ochranu dětí) či Fond ohrožených dětí, podrobnější informace najdeš na internetu. Potřebuješ-li mluvit s někým, kdo by Tě vyslechl, můžeš zavolat na kteroukoliv linku důvěry.
  Bezpečné léto Ti přeje Modrá linka www.modralinka.cz.

  Násilí

  ahoj alíku . Mám strach když jdu do školy a když jdu domů . Už několik dní sem byla venku přez noc . Ve škole mě šikanují a vyhrožují že když to někomu řeknu tak mi zlámou ruce a nohy a doma mě zase mlátí nevlastní otec . Jednou dokonce o mě přelomil železnou tyč a já měla zlomené dvě žebra , do nemocnice jsme ale nejeli a já mám teď problémi s dýcháním a navíc mám astma . Prosím pomož mi

  Terezko, jediný, kdo ti může pomoci, je tvoje lékařka a sociální pracovnice. Jiný recept pro tebe nemám. Navštiv lékařku a ta ti pomůže, chtěj s ní mluvit sama. Tamara Cenková, Psychologická poradna Sluníčko

  Násilí

  Ahoj Alíku, znásilnil mě vlastní bratr.. bojím se o tom s někým mluvit... mám z strach že to udělá znova...co mám dělat?

  Anonymka 12, 21. června 2008

  Anonymko, řekni to mamince. To si nesmí dovolit. Je to zakázané. Musíš to řešit. Tamara Cenková, Psychologická poradna Sluníčko

  Násilí

  Ahoj jsem hubená a vošklivá jeden kluk mi pořát osahává nevím co mám dělat porad.

  veronika, 19. června 2008

  Veroniko, jednu mu prostě ubal a to pořádnou. Já vím, že se holky neperou, ale s takovým klukem to nejde jinak. Tamara Cenková, Psychologická poradna Sluníčko

  Násilí

  Zdrawím Tami, ráda bych se ti chtěla sněčím swěřit. Mám menší problém.. x( Muj kluk (ex) mi řekl že pro mě má malí překvapení. Ja sem byla udivena jaky ale neřekl mi to. Potom mě zavedl k němu domu a zavazal mi oči a přiwázal mě k posteli. Byla jsem widěšená, no a pak se celí do naha swléknul a mě začínal taky. Snažila sem se bránit ale nešlo to. Potom mě swléknul a žačal do mě zasouvat ... Izolepou mi i zacpal pusu :( Furt do mě zasouval a všelijak sexuálně mě obtěžowal..Potom když skončil mi řekl že ať si to klidně řeknu co se stalo ale že to bude prej na mě :( Vyděsila jsem se a utikala pryč. Vubec jsem to doteť nepochopila a nikomu otom neřekla. Co mám prosím dělat? Muj kluk je mladší než já.. :(

  Žanetka14, 3. června 2008

  Žanetko, to bylo docela normální znásilnění. Pokud ho udáš, bude to řešit policie. Popros mamku a jdi na gyndu. Jde o to, abys nebyla těhotná a to by potom byl opravdu problém. Příště se ovšem od žádného kluka nenechej nikam zatáhnout. Tamara Cenková, Psychologická poradna Sluníčko

  Násilí

  ahoj je mi 7 a uz sem se milovala s klukem a tomu klukovi je 15.a ted me pronásleduje!ziju jen s mamcou a jinak nikoho nemam mamce sem to rekla a ta me za to zmlatila ze si za to muzu sama!pls porad co mam delat!

  Leni, řekni to tvé učitelce a ta ti pomůže situaci vyřešit. Toho kluka by mohli zavřít protože tě zneužil. Potřebuješ oporu dospělého člověka. Pokud to není mamka, poradí třídní učitelka. Tamara Cenková, Psychologická poradna Sluníčko

  Násilí

  Ahojky Aldo...Tamarko atd...no nevim odkud začít...no mám strašnou fobii z kluků...musim ti to říct vše od začátku...byla sem na jedný párty se svim bejvalim kterýmu bylo 16...no skvěle sem se snim bavila..ale pak to přišlo..všichni začali hulit..já už sem si zahulila v 5.třídě..no a tak sem si dala...byla sem mimo ale pak se to uklidnilo..ale pak další přišla nařadu Extáze..můj kluk si dal 2 a já jenom půlku..mnoo to pak vyprchalo a bylo zase vše oki..jenže asi ve dvě ráno sme byli všichni namol a začali se tam všichni líbat,osahávat atd..no a já sem se mim klukem jenom líbala ale pak si mě zatáh do jinýho pokoje a nutil mě abych se snim vyspala..já odmítla že nechci a že mi je teprv 13 ale jemu to bylo v tu chvíli jedno..mě donutil abych mu ho aspon vykouřila...no a to sem udělala!je mi z toho zle..no a pak mě začal lízat tam dole..no humus...i přesto že sem nechtěla tak sem se udělala a von pokračoval a chtěl víc..nakonec sem utekla.snim sem to skončila.ale jak se zbavit tý fobie?ďi

  animílka13, 8. května 2008

  Animilko, vyhýbej se takové společnosti. Ten hnus se tě drží také proto, že jsi nebyla úplně při smyslech a hlavně jsi asi ještě moc mladá na kluky. Tak se na ně klidně zatím vykašli. Užívej si s kámoškami a nechej kluky klukama. S drogami nezačínej. Bohužel udělají v hlavě hodně paseky a ta se těžko opravuje. Jsou jako virus v počítači, udělají ti ze života peklo. Tamara Cenková, Psychologická poradna Sluníčko

  Násilí

  ahojky,stala jsem se emo girl-emo holka a mám problém s tím že si musím ubližovat :( pomozte mi nedokáži se srovnat k původu ahojky Terka

  eMo-pRiNcEEz, 5. května 2008

  Ahoj Terko,
  to, že si ubližuješ, je vážná věc. Zároveň bych Tě ráda na tomto místě ocenila za to, že dokážeš s takovou věcí vyjít ven a umíš si pro sebe hledat pomoc. Ráda bych Ti poskytla účinnou radu, jak se toho zbavit, jenže celá věc je natolik složitá, že nějaká univerzální rada, kterou by bylo možné poskytnout po internetu, neexistuje.
  Každý z nás je totiž trochu jiný a podobně je tomu i s radami-každému totiž pomáhá něco jiného. Napadá mě, že by ses ve svém okolí mohla obrátit na někoho, kdo by Ti mohl pomoci. Takovým člověkem může být psycholog nebo psychoterapeut, obě povolání se zabývají poznáním lidské duše a takový člověk Tě tedy může nejen dobře poznat, ale také Ti pomoci se sebepoškozování zbavit. Většinou jsou to lidé, kteří už mají v této oblasti zkušenosti.
  Může to být třeba také školní psycholog, jestli někoho takového ve škole máte, nebo se můžeš podívat do Zlatých stránek či na internet a někoho takového v blízkosti svého bydliště najít. Potom už stačí, když se objednáš a řekneš to, co jsi napsala nám, nebo mu to klidně můžeš sdělit písemně, pokud by Ti to víc vyhovovalo.
  Další možností je svěřit se někomu dostatečně zkušenému ve svém okolí, komu můžeš věřit. Může to být třeba někdo z rodiny, ale i učitelka ve škole nebo rodinná přítelkyně či někdo úplně jiný. Dost možná, že už jen tím, že se někomu takovému svěříš, dosáhneš alespoň částečné úlevy. Zbavení se sebepoškozování je totiž většinou běh na dlouhou trať a proto bude fajn, když Tě v tom bude někdo další podporovat. Společně můžete najít nějakého odborníka, který by Ti vyhovoval.
  Záleží tedy jen na Tobě, co uděláš. Měla bys však vědět, že úleva, kterou sebepoškozování přináší, je jen krátkodobá a za nějaký čas převáží opět potřeba si ublížit znovu, ocitáš se tak v bludném kruhu. Je však možné najít řešení problémů a tím dojít k trvalé úlevě, je však potřeba na takové věci pracovat.
  Držíme Ti palce, abys k tomu našla dost sil. Modrá linka www.modralinka.cz.

  Násilí

  ahoj alýku. Je mi 8 let a už začínám masturbovat. Ďelám si to před tátou a táta vždicki vytahne takovou dlouhou načervenalou věc a nevým co to je. Má to na pánvi ze předu. Prosým poraď. A potom taky často mi tu věc strká do mé vagíny a pak mi ji lízá. Nejsem si jistá, jestli jestli je to normální. A potoim tátu zavřeli do vězení a já se dostala do ďetského domova. Sem ráda, že sem našla Alika. Moc se mi po tatovi stístá. Doufám že ho pustí a pude to jako dřív

  Marketka, 22. dubna 2008

  Markétko, to co děláš je nezákonné. To nesmíš dělat. Otec nesmí pohlavně zneužívat svoji dceru. To, co otec vytahuje z kalhot je penis a to, co s tebou dělá to je sexuální styk. Tamara Cenková, Psychologická poradna Sluníčko