Poradna: Alík radí dětem

Na otázky odpovídají

pracovníci linky důvěry Modrá linka, Alíkova kamarádka BáraV, odborníci na boj proti kouření z projektu Nekuřátka a správci. Občas odpovídá i sám Alík.

Dotazy smí pokládat čtenáři mladší 15 let.

Násilí

Ahoj, jestli neruším, poradíš? Jednou jsem šla chodbou a najednu doško k znásilnění. Nějakej kluk na mě vyskočil, já ho kopla do roskroku a utíkala jsem. Druhý den mě taky chtěl znásilnit. Schodil mě a lehl si na mě pak mi strhnul kalhoty. Chodila jsem na Judo, tak jsem si sním poradila. Co mám dělat. Rodiče ano úča mi to nevěří. Prosím pomoš mi!!

Katko, to co popisuješ, není znásilnění. Příště až to udělá, dej mu co proto. Nic si nenechej líbit a hlavně choď na judo. Tamara Cenková, Psychologická poradna Sluníčko

Násilí

Ahoj Alíku, tuhle radu bych potřebovala pro moji kámošku, je ji 11 let. Jednou jela asi tak před 2 týdny ke svýmu bratranci , davali si otázkly jestli umí dobře líbat jak ho ma velkej atd.... ivča tak s ejmenuje moje kámoška e naštvala nevím proč a šla dolů, tam ju její strejda opil, potom nahoře se ji jji bratranec zeptal jestli by se sním vyspala a ona protže byla na mol řekla že jo, no tak meli spolu sex, kondom použila ale on ju jenom využil a ona se to bojí někomu říct, bojí se jestli není těhoztná, prý ze začátkukondom meli ale pak ho už nikde neviděla a na icq ji píše prý jestli to chce ještě jednou a že má velký prsa a krásnou vy víte co prosím pomožte ji, co má dělat.

Zdravíme z Modré linky,
je od Tebe hezké, že se snažíš kamarádce pomoct. Pokud se stalo to, co píšeš, je kamarádka v nelehké situaci a rozhodně by v ní neměla zůstávat sama. Jak možná víš, sexuální styk s dívkou mladší než 15 let je trestný čin, a není tomu tak bezdůvodně - takto mladým holkám i klukům může sex nadělat velké problémy nebo i hodně ublížit.
Je jedno, jestli s tím souhlasila nebo ne, její chyba to není. Její bratranec i strýc se k ní rozhodně nechovali správně. Teď je moc důležité, aby na řešení svých problémů nebyla sama a abyste dokázaly společně najít někoho, kdo by jí pomohl.
Buď někoho dospělého ve vašem okolí, komu důvěřujete - třeba mamku, babičku, učitelku, nebo nějakého odborníka na takové věci. Bylo by dobré, kdyby se kamarádka někomu dospělému dokázala svěřit a požádat ho o pomoc. V první řadě je třeba zajistit, aby se to nemohlo opakovat - zejména pokud ji ten kluk dál nějak obtěžuje a pokud chce znovu sex, tak je třeba udělat vše pro to, aby byla v bezpečí.
Dál je nutné zjistit, zda skutečně není těhotná /pravděpodobnost je sice menší než u dospělé eny, ale spoléhat na to nejde/ a do třetice by bylo potřeba, aby mohla to, co se jí stalo, probrat s někým kdo tomu rozumí a mohl by jí pomoci, aby se necítila tak špatně.
Samozřejmě se kdykoli můžeš Ty i kamarádka ozvat i nám na Modrou linku. Protože na takovéto věci je někdy internet krátký, možná by bylo lépe, kdybys nám zavolala na číslo 549 24 10 10 nebo 608 90 24 10, nebo se ozvala pomocí Skype /skypename: modralinka/ kterýkoli den mezi 9.00 a 21.00. Takto bychom Ti mohli poradit přesněji.
Budeme držet palce, aby všechno dobře dopadlo Modrá linka www.modralinka.cz.

Násilí

ahoj! Chodím už dva roky do hud. nauky.Ale teď se mi poprvé stalo že mě učitel "otravoval"!!Pořád mi říkal že mě má rád,a nepříjemně se mě dotýkal!Musím říct že byl OPILÝ!! :( bylo to hrozné..řekla jsem o tom mamce ale neřekla jsem že se mě doýkal... Prosím co mám dělat??Bojím se někomu svěřit Předem děkuju.!

anonymka, 20. března 2008

Ahojky, určitě řekni mamince všechno a řekni jí to hned. Ty nejsi ničím vina. Špatně se chová učitel a maminka by to měla vědět. Skoro se mi chce napsat, že maminka to musí vědět. Takže, seber odvahu a jdi to mamce říci nyní... Zdraví Tě Alík

Násilí

Skandal - delali jsme z bratrancem sex ! a jemu je 14 a me 10 ! je to proti zakony ?

Zdravíme z Modré linky,
sexuální styk ve věku nižším než 15 let je skutečně protizákonný, a tudíž i trestný. Je tomu tak proto, že pohlavní styk rozhodně není pro děti vhodný a může jim velmi uškodit - mohou z něj mít nejrůznější psychické problémy. Proto, pokud už se stalo to, co popisuješ, bychom Ti doporučovali rozhodně s těmito věcmi skončit a do doby, než dospěješ, je neopakovat.
Jestli je to ale tak, že třeba bratranec Tě přinutil k tomu, co tys dělat nechtěla, určitě vyhledej nějakou pomoc. Je-li to jen trochu možné, řekni to rodičům, babičce, nebo někomu jinému dospělému, komu věříš a kdo by Tě ochránil, abys nic takového podruhé dělat nemusela. Pokud by ses potřebovala cokoliv zeptat, promluvit si o tom, nebo požádat o nějakou pomoc, obrať se na Modrou linku - můžeš buď zaskypovat /skypename: modralinka/, zatelefonovat: 549241010 nebo 608902410, nebo napiš mail na help@modralinka.cz. Fungujeme každý den od 9.00 do 21.00 hodin.
S pozdravem Modrá linka www.modralinka.cz.

Násilí

Ahoj kámošce(myslím že 12 nebo 13)se stala jedna věc: začala si psát s jedním klukem přes chat(na www.xchat.cz)mno a ten jí řekl že má 14 a začali spolu přes internet chodit pak jak už asi spolu 1 2měsíce chodilil sio navrhli e by jse mohli sejít jenže to se nemělo stát: mu bylo doopravdy 19 let ale to ještě nevadí jenže oni šli na procházku do lesa a tam jí znásilnil naštstí to řekla rodičům a neotěhotněla a řešili na policii a pak na soud a asi už je ve vazbě a alíku co by se stalo kyby jim to neřekla???

Ahojky, je moc dobře, že to Tvoje kamarádka řekla rodičům. Není na místě řešit situaci "co by, kdyby". Taková věc se rodičům má říkat na každý pád. Protože oni jsou za své dítě zodpovědní. Člověk by se měl poučit i z chyb druhých. Denně nabádáme v poradně, že kamarádství přes net, je vlastně kamarádství s člověkem, který je pro nás vždycky trochu cizí. Takže NIKDY se s NIKYM nescházet na prvních schůzkách o samotě. Hezké dny všem přeje Alík

Násilí

Jednou sme byli na škole v př. tam byli 18letý kluci jednou sem viděla jak něco davaj do pití pak sme se napili a šli sme spát noa pak sme se probudili a měli sme PIERCINGI V ROZKROKU a hlavně sem měla v posteli krev a to sem menses měla před tejdnem šli sme s mámou na gyndu a prej sem TĚHOTNÁ!!!!!! a to sme šli 4 měsíc po protože se mi to břicho zvětšilo a čekám 3čata pomoc co mám dělat!!!!!! prosim odpovězte hned!!! !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Mc syslice 13let, 28. ledna 2008

Ahoj,
zdravíme Tě z Modré linky. Umím si představit, že takové probuzení, o kterém píšeš, muselo být velmi nepříjemné a možná až děsivé. Je mi líto, co se Ti stalo. Říkám si, zda jsi o tom tenkrát (když vám kluci dali něco do pití a po probuzení jste měli piercing) zkoušela s někým mluvit. Jednak je to jeden z dobrých způsobů, jak se vyrovnat s nepříjemnými zážitky, a současně také chování těch kluků zrovna nebylo v souladu se zákonem - správně by se měli za své chování zodpovídat policii.
Jednou z možností je tedy zkusit vyhledat nějakého odborníka, který by Ti pomohl se s touto situací srovnat - nejlépe psychologa. Kontakty najdeš buď v telefonním seznamu nebo na internetu, také lze zavolat na Tobě nejbližší linku důvěry a zde se na kontakty na psychology zeptat. Jinou možností je promluvit například se školním psychologem - pokud ve škole nějakého máte (píšeš, že je Ti 13 let, předpokládám tedy, že navštěvuješ základní školu).
Svěřit se ale můžeš jakémukoliv dospělému člověku, ke kterému máš důvěru - rodiče, učitelka ve škole, babička.....
Další část Tvého dotazu se týká těhotenství. Po praktické stránce by Ti měl celou situaci pomoci řešit Tvůj gynekolog/gynekoložka. Vzhledem k tomu, že píšeš, že jste s mámou gynekologii navštívili, předpokládám, že po zdravotní stránce je Tvá péče zajištěna. Ale z Tvého e-mailu je patrné, že se ptáš také na pomoc psychickou. Zde platí totéž, co je uvedeno výše - tedy vyhledat psychologickou pomoc. Mimo to, vzhledem k tomu, že je Ti méně než 15 let, je jistě pravděpodobné, že Tvůj gynekolog/gynekoložka zkontaktoval sociální pracovnici, která by měla s Vaší rodinou spolupracovat. I na ni se lze obrátit s žádostí o pomoc a podporu nebo ji požádat o kontakty na psychologickou péči.
Přejeme Ti hodně štěstí. Modrá linka www.modralinka.cz.

Násilí

ahoj ja nevim co mam delat ja mam problem se sebepozkozovanim. rezu se nejcasteji jehlou od kruzitka treba kdyz se pohadam s klukem, s kamaradama ,s rodicema a nebo i kuli blbi znamce ,a nebo jen tak. driv jsem si prorizla jen tu vrchni kuzi ae posledni dobou se rezu hloubeji a hloubeji az do krve ,bojim se ze si treba nekdy porriznu zily a zemru ,nejhorsi je ze kdyz se rezu tak citim bolest a jako kdyby me ta olest nebolela vim ze to asi zni nesrozumitelne ale ja nevim jak to jinak mam vysvetlit. asi bych mela jit k nakymu doktorovi ale rodice to nevi a ja se bojim jim to rict. prosim pomocte mi!

Lulina_, 31. ledna 2008

Lulino, dojdi si za školním psychologem. To co děláš není normální a opravdu potřebuješ pomoc. Tamara Cenková, Psychologická poradna Sluníčko

Násilí

sakra alíku musíte mi pomoct byly jsme na didkotéce já nepila ale nejakej kluk jo a me se líbil já jemu. sli jsme k němu ,začali jsme se muchlovat a pak jsme se začali svlékat.... von najednou vyndala kondom a nasadil si ho lízala jsem mu to a tak bylo to super ale pak najednou vyndal pouta a umemé penisy moc jsem se nebránila bylo to poprvé tak jsem nevedela co príde dál...pořivázal me k posteli jeste jsem taky mela triko a zacal ho strhávat ze mě byla jsem tak chtiváááááá bo a tim umelim penisem me zacal dráždit a já jsem chtela prestat a on nechtel zacalo me to bolet a jemu se rozrh kondom tak nevim boli me poidbrisko pomoc

terezka 15, 31. ledna 2008

Terezko, v podbříšku tě může bolet, protože toho sexu bylo příliš. Měla bys dojít na gyngu. P.S. nechápu proč sakra. Vždyť jsi to chtěla. Tamara Cenková, Psychologická poradna Sluníčko

Násilí

Ahoj Alíku,Ahoj Tamaro.Mojí rodiče jsou rozvedení a když jedu k taťkovi tak někdy s taťkou dělám s*e*x je to normální???je mi 13(ale má vždycky kondom a jednou jsem ukradla mamce antikoncepci)a mám strach že se to mamka dozví prosím Alíku nebo Tamaro prosím odepište co nejdříve Vaše Jana .........................................................................

Janičko, NENÍ NORMÁLNÍ , ŽE DĚLÁŠ S TAŤKOU SEX. To je trestné. Antikoncepce mamky ti nepomůže. Musí se brát pravidelně. Hlavně řekni o tom, co s tebou otec dělá matce. SOULOŽ MEZI OTEC A NEZLETILOU DCEROU JE TRESTNÁ!!!!!! Tamara Cenková, Psychologická poradna Sluníčko

Násilí

ahoj můj bratr mne furt bije!!!! je mu 15 a nenávidí zy slůvka jednou i kadeřnici strčil a mně vyhrožuje boxerem co mám dělat předem moc děkuji

Pety 11let, 16. ledna 2008

Ahoj Pety,
je mi moc líto, jak se k Tobě Tvůj bratr chová. Určitě není v pořádku, pokud někdo používá ve vztahu k druhým lidem násilí a hrubé chování. Je opravdu namístě pokusit se situaci řešit - proto je fajn, že jsi našel/našla odvahu a napsal/a jsi nám.
Jednou z možností je (pokud jsi to již nevyzkoušel/a), zkusit s bratrem promluvit a jasně mu říct, že Ti jeho chování vadí a že Ti ubližuje. K takovému pohovoru bývá dobré si najít klidnější chvíli, kdy budeš Ty i brácha relativně v pohodě, nespěchat a mluvit jasně, také u toho může být nějaký Tvůj kamarád nebo kamarádka.
Je však možné, že už jsi právě tuto variantu vyzkoušel/a a nefungovala. V takovém případě by bylo dobré se s celou situací svěřit někomu dospělému v Tvém okolí a požádat ho o pomoc a spolupráci. Měl by to být někdo, ke komu máš důvěru, ať už z rodiny (táta, máma, babička, děda...) nebo někdo jiný z Tvého okolí (učitel/ka ve škole, školní psycholog, výchovný poradce, vedoucí nějakého kroužku....). I v takovémto případě řadě dětí pomáhá, když si s sebou vezmou na takovýto pohovor nějakého kamaráda nebo kamarádku - jako podporu, ale samozřejmě o pomoc můžeš požádat i sám/sama.
Moc Ti držíme palce. Modrá linka www.modralinka.cz.

Násilí

Ahojky mám takový neobvyklí problém spala jsem s mým klukem a on chtěl použít bič,pouta,svazování a tak,ale já jsem nechtěla přitahuje mě spíš přirozený sex a on mě přemlouval a já jsem pak svolila!!!Privázal me k posteli....no nejdriv se mi to libylo,ale pak mi začal hodně rychle a tvrdě strkat do vaginy mrkev(zeleninu),hrozně mě to bolelo a myslím,že jsem aji krvacela,ale on nech tel prestat,pak me i surove zasunoval penis do analu atd.!!!!!!!Chci se zeptat jestli je to znasilneni a mam to jit nahlasit na policii,nebo by se mi vysmali!!!!Hrozne se bojim tak mi prosim poradte,jste prvni komu jsem to rekla!!!Prosím pomocte vase anonymka!!

anonymka 15let, 11. ledna 2008

Anonymko, nevím, kdy se ti to stalo, ale je to znásilnění. Hlavně by si se s ním měla rozejít. Pokud jsi krvácela, jdi na gynekologii. Nechej se vyšetřit, pokud s ním mluvíš, ať ti to vysvětlí, jinak to nahlaš. Pokud nesouhlasíš s určitými sexuálními praktikami a jsi k nim přinucena, je to znásilnění. Bylo to poprvé, co jste spolu souložili? Už se k tobě takto choval? Pokud budeš mít odvahu, zavolej mi. Tel do poradny: 284 819 919, mobil 603 525 811. Promluvíme si o tom. Tamara Cenková, Psychologická poradna Sluníčko

Násilí

dobry den vite jednou ve skole sem sla o hodine na wc a on tam prisel nejakej ucitel. stril me do kabinky a chtel abych mu ho lizala ja kricela a utekla sem ale nikdo mi to neveri

Ahoj,
to co popisuješ, je hodně vážná věc. Nikdo nemá právo nikoho nutit k věcem, které ten druhý nechce dělat. Je dobře, žes křičela a utekla, a také, že ses o tom pokusila mluvit s ostatními. Pokud si za svým tvrzením stojíš, bylo by dobré vytrvat a obrátit se na další lidi - na rodiče, na jiné učitele, na vedoucí kroužku apod.
Mohlo by se totiž stát, že by takto, nebo podobně, mohl ten učitel obtěžovat příště jinou dívku. Možná, že se tomu ostatní zdráhají uvěřit, protože se jedná opravdu o vážné obvinění, jehož důsledky by mohly být pro toho učitele velmi nepříjemné. Psychologové však dokáží zjistit, zda si některé dítě zneužívání vymýšlí, nebo je to opravdové, proto by ses neměla bát a vyhledat pomoc a podporu u dalších blízkých lidí.
Doufáme, že vše dojde do zdárného konce, Modrá linka www.modralinka.cz.

Násilí

bojim se nasi tridni nadava nam sproste a mlati decka uz zbila meho bratrance a spoluzaka z nasi tridy

Nikola:9, 9. ledna 2008

Ahoj Nikolo, o svém strachu řekni rodičům. Oni by měli s Tebou zajít celou záležitost vyřešit se zástupkyní ředitele, či samostatnou paní ředitelkou/panem ředitelem. Pokud je učitel hrubý a používá násilí, měli by při řešení celé situace pomoci rodiče. I proto má každá třída svého zástupce ze strany rodičů. Jediná rada tedy zní - řekni to doma a požádej rodiče, aby poholi. Držím palečky Alík

Násilí

ahoj Alíku v poslední době se mi zdá jeden a ten samý sen , že mě sleduje jeden muž a pak mě znásilní....nejprve jsem si z toho nic nedělala ale když se mi zdál už pátou noc bylo to divné......jenže tím to všechno nekončí .Jednoho dne jsem stála na zastávce a viděla jsem toho muže ze snu a on se na mě pořád díval. Mám se bát ,že mě opravdu znásilní? Moc se bojím odepiš rychle.

Terinko, nevím kolik ti je let, ale asi toho muže potkáváš častěji. Možná se ti i nějak líbí. Sny o znásilnění mají několik významů : může jít o to, že se tvoje tělo probouzí do sexuální aktivity a nebo také to může znamenat to, že se cítíš někým omezovaná a jakoby znásilňovaná. Příště mi prosím napiš, kolik ti je let, ať se mohu lépe orientovat. Tamara Cenková, Psychologická poradna Sluníčko

Násilí

ahoj alíčku! znasilnili mě kluci ze třídy! odtáhli mě k ním domů a začali mě..... bojím se to někomu říct je mi 12! Varovali mě! že když to někomu řeknu,tak mi to udělají znova všichni byli tlustí takže jsem se nemohla bránit! bylo jich 7!!!! nevim co mam dělat mamce ani tatkovi to nereknu,protoze by mě akorad zbili! ahoj vaše ubrečená Patricie ♥

patricie, 3. prosince 2007

Patricie, řekni to mamce, jsi malá, mohli ti něco udělat. Když ne mamce, tak lékařce. ALE ŘEKNI TO!!!!! Tamara Cenková, Psychologická poradna Sluníčko

Násilí

ahoj Aliku musim se tobe neco sverit.je mi 10 let a muj tatka me znasilnuje a mamka taky doufam ze mi odepises co nejdriv ahoj verim ti ze mi pomuzes.

Pavlo, řekni to lékařce. Nevím, jak tě může znásilňovat mamka. Pokud tě znásilňuje otec, je to trestný čin. Tamara Cenková, Psychologická poradna Sluníčko

Násilí

Ahoj alíku! Já jsem v poslední době pořád smutná, já nevím jestly bych ti to měla říkat aby mi ten dotyčný něco neudělal! Jednoho dne když jsem byla ve škole tak můj spolužák Martin při matice dostal 3 a já 1 podtrženou! On se potom hrozně navštval a počkal si na mě když jsem ze školy šla domů okolo hřbitova! Měl u sebe ještě několik kluků z 5 a 6 třídy a on jak byl na mě navštvaný tak mě mlátil! A než odešly mi řekly že jestly to nikomu povím že mě zabijou! Já jsem se hrozně bála a tak když jsem přišla domů z modřinami po celém těle a maminka se mi ptala odkud mám ty boule řekla jsem že jsem spadla z kopce a kutálela jsem se dolů! Mamince se to nechtělo věřit a říkala abyh jí řekal pravdu ale já se bála! Doted jsem to mamince neřekla! A proto jsem ti napsala alíku já už si totiž nevím rady! Úrosím napiš mi co mám dělat! Ahoj tvá věrná důvěrkyně Ernestina

Ernestina, 1. prosince 2007

Ernestínko, řekni to mamince. Protože ti kluci to zase mohou udělat i tobě, nebo někomu jinému. Nikdy nesmíme nikomu dovolit, aby ubližoval. Tamara Cenková, Psychologická poradna Sluníčko

Násilí

moje kamarádka (15) si tak před dvěma měsíci našla kluka (z naší třídy) on jí nosil dárečky pozval ji na pizzu a choval se kní hrozně hezky!!! když sme na jaře jeli na školu v přírodě tak se tam sní chtěl vyspat no a ona odmítla tak ji znásilnil! já oní mám strach nechce to nikomu říct!!! prosím poraďte jak jí mám přesvědčit aby to řekla aspoň mamce !!!

kámoška, 21. listopadu 2007

Kamoško, máš pravdu, měla by to říct. Ale nedá se donutit. Je taky dost možné, že ani o znásilnění nešlo a ona potom dostala strach, tak řekla, že jí znásilnil. Zajímalo by mě, jak se k sobě chovají teď. Podle toho, by se dalo usoudit, zda byla opravdu znásilněná. Tamara Cenková, Psychologická poradna Sluníčko

Násilí

ahoj j¨sem normal holka ale jednou jsemsi višli s kamarádkou na Discotéku a tam se to stalo šla jsem s kamarádkou na záchod a přepadli nás tam bývalí kluci no a tak jsem se s kamrádkou skusila nějak s jejich náručí dostat no ale jak jsem šla zase domů tak si na náás počíhali a znásilnila nás no a otěhotněla jsem no a teď mám 1měsíční dceru a nového přítele(měla jsem ho i v té době a neřekla mu to) no a te´d mu tvrdím že je to dítě jeho ale mám strach z toho že se to zopakuje porsím pomozte mi P.S.za týden mám svatbu a mám strach že se to dozví a tak že tam příjde a stane se to

hana160 narozena 10.5.1188, 10. listopadu 2007

Hani, pochopila jsem, že se bojíš znásilnění. Tady bych doporučovala psychologa, protože to není na odpověď , ale psychoterapii. Hlavně jsi měla znásilnění ohlásit. Pokud si myslíš, že tvoje miminko je násilníka, je to smutné, ale moc s tím už nemůžeš dělat. Pochopila jsem, že násilníka dokonce znáš. V každém případě navštiv poradnu. Tamara Cenková, Psychologická poradna Sluníčko

Násilí

Ahoj alíku asi před 3týdny mě znásilnil bratr kterýmu je 16 mohla bych být těhotná je mi 13??pls dejteto do sourozenci.děkují

Iveto, pokud menstruuješ, tak ano. Ale hlavně: ŘEKNI TO MAMCE!!!!! Tamara Cenková, Psychologická poradna Sluníčko