Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Technická poradna

  Na otázky odpovídají

  Alíkův ředitel/programátor –MM–, správci Alíka a někdy i Alík.

  V této poradně odpovídáme jen na technické dotazy k fungování webu Alík.

  Nástěnka

  Ahoj,
  proč je u některých příspěvků v nástěnce „napsal/a cosi schovaného“ a když se na to klikne tak se příspěvek objeví?
  Myslela jsem, že je to jen u dlouhých příspěvků, aby nezabíraly tolik místa, ale dnes se mi to objevilo u příspěvku z jednoho slova, k čemu to slouží?
  Přeji hezký den.

  Ahoj,
  já byl tím moderátorem, který tě v bubnu uschoval v mé hroší nástěnce, tak ti zkusím vymyslet velmi dobrou odpověď.

  Schování je známkou toho, že tě panující moderátor s moderátorskou úrovní panovníka chtěl smazat, ale bohužel nemohl, protože mazat mohou jen a pouze správci. Tak tě alespoň schoval, aby ses pak v nástěnce tak snadno nenacházela.

  Je vskutku kuriózním peroxidem, že tvůj schovaný příspěvek se pozastavoval zrovna nad faktem, že jsem panovník… a kdybych nebyl panovník, nemohl bych jej schovat. Panovníkem bývá moderátor obvykle ve své osobní nástěnce.

  S délkou příspěvku tedy schování nesouvisí. Jen s délkou trpělivosti.
  Zde je moje trpělivost:
  ]     [
  Jak vidíš, je velká zhruba jako jeden dort. (ÍÍÍ)
  Tím nyní rozhodně nechci říct, že bych se dal při moderování uplatit dortem. Je možné použít i pudink, věneček, kremroli nebo kompliment. Na schování menších příspěvku by stačila i rakvička.

  Nástěnka

  Co znamená přelomení v nástěnce?

  Dobrý den,
  když jsem kulisačka nějaké nástěnky a kliknu na nějaký příspěvek, co se stane, když kliknu na přelomit, znedůležitit a zdůležitit? Ty dvě poslední tak nějak asi chápu, ale nechápu to přelomit.

  Ahoj,
  nastavování příznaků pro příspěvky si můžeš klidně vyzkoušet a pak zase vrátit zpět (u příspěvků mladších než dva dny), nejsou to nevratné zásahy.

  Záměrem zmíněné funkce je, že se vytvoří přelom mezi staršími a novějšími příspěvky… proto přelomit. Prakticky vzato je to jen tlustá modrá čára pod příspěvkem. :-D

  Hodí se to pro různé soutěže na oddělování kol, třeba Kubík111 ve své nástěnce odděluje sázky. Možná půjde později generovat i všelijaké statistiky počítané pro oddělená kola, protože je to informace, se kterou můžeme poměrně snadno pracovat. (Ale toto později rozhodně nechci blíže specifikovat. :-))

  Zatím existují jen ty příznaky příspěvků, které jsem nadhodil v nástěnce koncem ledna. Kdyby někdo vymyslel další možnosti, může tam přispět svým nápadem. ;-)

  Nástěnka

  Dobrý den poradno. Už mám zase nějaký ten technický problém....
  Založila jsem nástěnku – konkrétně Učení s Klárou.
  Když jsem dnes založila novou nástěnku, byla možnost si vybrat práva, udělat pravidla apod. A já bych si tato-asi nová nastavení, chtěla udělat i u té starší nástěnky.
  Jde to nějak udělat? A jestli ano tak jak?

  Ahoj,
  změnit úroveň moderátorských práv můžou správci nástěnek a správci Alíka. Je to popsané i v pravidlech moderování.

  Nastavil jsem ti ve zmíněné nástěnce vyšší moderátorskou úroveň.

  Nástěnka

  Dobrý den. Chtěla bych si založit novou nástěnku. Potřebuji vědět, jestli se někde v nastavení nebo podobně dá vybrat, jakými smajlíky se dá na zprávy reagovat. Ve většině je 8-o,$>,ok a :-D. Ale třeba v hroší nástěnce je i B-),]:-),:-P a ve slovní kopané s jídlem zase :-Q8-P. Potřebuji vědět, jestli se to dá nastavit, které smajlíky tam chci mít. Někde je i okO=.
  Děkuji za odpověď.

  Ahoj,
  ode dneška už to jde zadat i ve formuláři při zakládání nástěnky. ;-)
  Jinak povolená hodnocení můžou měnit moderátoři-architekti (nebo vyšší).

  Nástěnka

  Ahoj, můžu se zeptat jestli je v současnosti možnost smazání své nástěnky, případně jestli se v budoucnosti počítá s tím že by si mohl moderátor svou nástěnku smazat. Předem děkuji za odpověď.

  Ahoj,
  nepočítá se s tím v tuto chvíli ani u nejsilnější varianty moderátora. Do nástěnky můžou přispívat i ostatní lidé a jejich příspěvky nepatří zakladateli nástěnky, ani moderátorovi, takže by o jejich (ne)existenci neměl rozhodovat. Mazání je správcovský zákrok proti někomu, kdo porušuje pravidla, dle mého názoru nepatří do rukou moderátora.

  Správce nástěnek může nástěnku smazat, pokud je to nějaký zbytečný nesmysl, ale ani ten by ji neměl mazat jen proto, že to moderátor chce.

  Nástěnka

  Dobrý den,
  když založím nějakou nástěnku, po jaké době se udělá ten graf když kliknu na statistika?

  Ahoj,
  v tuto chvíli je tam tuším limit 80 dní, necelé tři měsíce – takže graf ukazuje minimálně tři hodnoty. Byl to spíš pokus, jestli to k něčemu bude… a asi to k něčemu je. Dává to občas zajímavý pohled do dřívějšího života nástěnky. Některým nástěnkám by víc slušel graf po týdnech nebo po dnech, případně by šlo nějak zohlednit přelomové příspěvky (hranice mezi koly soutěží apod.). Někdy později se k tomu vrátím.

  Nástěnka

  Ahoj, u některých nástěnek jsem našla info o hodnocení u všech příspěvků a u některých nástěnek jen u svého příspěvku. Můžu se zeptat proč tomu tak je?

  Ahoj,
  v tuto chvíli vidí hodnocení příspěvků autor příspěvku a moderátor nástěnky. Moderátor je prakticky vždycky zakladatel. Tento stav je dočasný, postupně zpřístupňujeme informace o hodnocení většímu množství lidí.

  Nástěnka

  Zdravím,
  mám takový dotaz – všiml jsem si, že když jsem vložil do nástěnky tento příspěvěk, tak byl schovaný. Tzn., že každý dlouhý text se takhle skrývá, nebo mi to někdo skryl, aby ten text nebyl na celou stránku? :-D Předem díky za odpověď, ekouš. :-D

  Ahoj,
  nerozhoduje o tom žádná automatika. Správce může změnit značení příspěvku. V brzkém budoucnu získají podobnou pravomoc i někteří moderátoři nástěnek.

  Ve tvém případě nastavil skrytí jeden ze správců nástěnek. :-)

  Nástěnka

  Ahoj, našel jsem celkem kuriozitu - Ve výjezdu nástěnek se napravo, kde se ukazuje uživatel, který napsal poslední příspěvek, dá prokliknout na vizitku, i když Alíka opustil (zůstane tam odkaz).

  Nemyslím si, že je nezbytně nutné ten odkaz na vizitku všude zrušit.
  Ale budiž, i tady jsem to upravil…

  Nástěnka

  Ahoj Alíku, jak pracovat v nástěnce?

  Ahoj Áňo,
  co přesně si pod prací v nástěnce představuješ? Jelikož nevím, zkusím to vzít kompletně...

  V první řadě můžeš do nějaké nástěnky přispět. Když otevřeš nástěnky a nějaká se ti zalíbí, třeba bude mít téma, které tě zajímá nebo o kterém se chceš něco dozvědět, stačí si danou nástěnku rozkliknout. Chceš-li se toho dozvědět co nejvíc, tak je nejlepší prozkoumat příspěvky, které už v té nástěnce jsou. Můžeš to vzít od prvního příspěvku (na ten se dostaneš kliknutím na datum s časem vzniku vlevo nahoře v případě počítače a dole v případě mobilu) nebo jen tím, že si pročteš posledních pár stránek.

  Když už víš, o co v nástěnce jde, a chceš se zapojit do diskuze, není nic lepšího než tam napsat. Ale pozor! Příspěvek by měl nějak souviset s tématem nástěnky, není vhodné vstoupit do rozběhlé diskuze se slovem ahoj nebo třeba jen se smajlíkem. Chceš-li se smajlíkem vyjádřit k nějakému příspěvku, využij smajlíkové hodnocení, které u každého příspěvku (vyjma těch svých) vidíš.

  Další možností je založit nástěnku vlastní. Před tím se pořádně ujisti, jestli už náhodou nějaká taková neexistuje, a také jestli není zbytečná. Když jsi v nástěnkách, použij vyhledávač nahoře na stromě a dobře hledej. Nezadávej celý název, který chceš použít, ale jen kořen nějakého klíčového slova. Chceš-li teda třeba založit (případně jen najít) nástěnku o zvířatech, zadej například „zvíř“. Vyjedou ti všechny nástěnky, které danou kombinaci písmenek obsahují. Ideální je použít víc kombinací, pokud se chystáš něco založit, abys měla větší představu o tom, jaké nástěnky ohledně daného tématu už tu jsou, a tedy jestli ta tvá bude opravdu originální.

  Nástěnka

  Dobrý den,
  jak se do nástěnek napíšou pravidla nějaké nástěnky? Jinak jak je mohu napsat já ve své nástěnce?

  Děkuji moc za odpověď
  Emaeiffel

  Ahoj,
  ty sama zatím nijak. V tuto chvíli to mohou upravovat pouze správci nástěnek, Alíka a zvěrolékaři. Chceš-li tam něco připsat, napiš někomu ze správců, co a do které nástěnky chceš, a my ti to tam přidáme.

  Na právech pro moderátory nástěnek se pracuje.

  Nástěnka

  Ahoj,
  chci se zeptat co je to moderátor u nástěnky, a jaké jsou hodnosti nebo jak to nazvat (např. kulisák)
  Zkoušel jsem hledat v poradně ale našel jsem jen to jaké má nebo časem bude mít pravomoce, ale přímo nic.
  Díky za odpověď
  PS: Ještě taková trošku zbytečná otázka, kdo vymyslel, nebo spíše vyrobil AZJ?
  –MM–? A jde použít i jinde než na Alíkovi (na vlastním webu třeba)?

  Ahoj,
  moderátor u nástěnky zatím v tuto chvíli nic moc dělat nemůže, ale plán jsem zhruba popsal před rokem a půl v jedné nástěnce o vývoji Alíka. Nejsme si moc jistí, že to je dobrý plán, po nasazení do praxe můžou nastávat situace, při kterých nás napadne, že by systém práv moderátorů měl fungovat jinak. Co jsem v tom příspěvku nezmínil je, že vesměs všechna moderátorská práva se budou vztahovat jen na nedávnou činnost, nepůjde zasahovat do dávnější historie.

  Základní úvaha je, že moderátor by neměl mít víc práv, než kolik v nástěnce potřebuje, protože jakýkoliv mocenský přesah je potenciální příčinou sporů, které by musel rozhodovat správce nástěnek nebo správce Alíka. V tuto chvíli fungují nástěnky bez moderátorů a docela mírumilovně, moc často v nich nemažeme, nebývají tam rozbroje na téma autority… a to se s příchodem moderátorů může změnit. Objeví se naschvály a pomsty a poťouchlosti a nedorozumění…

  Předpokládal bych, že ve stoprocentně osobní nástěnce typu „ptejte se mě“ může mít moderátor klidně velká práva (možná i včetně mazání příspěvků), pak ve všelijakých příběhových nástěnkách by měl mít práva dostatečná na nějaké razantní usměrnění příběhu (ale ne nutně mazání), v herních nástěnkách, kde se počítají body, by mělo stačit, že může upravovat záhlaví…

  Co se týče AZJ, vymýšlel jsem ho já, při konzultaci se správci. Naprogramoval ho převážně druhý zvěrolékař podle mého zadání. O licenčních podmínkách pro jeho šíření na jiné weby jsme zatím nepřemýšleli. On je to takový živelný jazyk se spoustou zákoutí, která bychom měli přesněji popsat, kdyby se měl nějak standardizovat a rozšířit mimo Alíka. Zatím nikdo neprojevil vážný zájem.
  (Kdybychom se bývali dohodli s Rexíkem, dostal by se AZJ i tam.)

  Nástěnka

  Dobrý den, mám 2 otazky. Dneska jsem psala do nástěnky Naše městečko Alíkov a objevilo se tam tohle: Hokus pokus. Úplně nahoře. A 2. otázka je: jak se vkládají fotky? Chtěla jsem se jednu vložit ale nešlo mi to...
  Děkuji.
  M

  Ahoj,
  hokus pokud je hokus pokus:-D, zkoušíme u nástěnek záhlaví. Funguje to ale zatím jen správcům, protože se to testuje.

  A obrázky se vkládají tak, že napíšeš v závorce obrázek ABCDEFG. Místo těch písmen bude kód daného obrázku, který najdeš na konci jeho odkazu (rozklikni si zvolený obrázek a hledej 7 velkých písmenek, to jsou ona).;-)

  Tak od dnešního rána už je v editaci obrázku i přímo vypsaná celá ta závorka, pod názvem obrázku (je u ní popisek AZJ kód). Stačí ji zkopírovat a vložit tam, kde chceš mít obrázek.

  Nástěnka

  Dotaz/prosba na vývojáře:
  Prosím, prosím, šlo by nějakou formou upravit, pokud to jde <posuny stránek> aby šlo kliknout na stránky: POSLEDNÍ eventuálně PRVNÍ. Obdobně jako je PŘEDCHOZÍ/DALŠÍ. O co mi jde, když se chci zapojit do některé z nástěnek, nejprve se podívám na konec a projdu si příspěvky/názory druhých, abych byla v obraze a taky „o co go“.

  Proč? Zajímá mne, co bylo zpočátku jádrem povídání. Ke konci bývají mnohdy témata odchýlena úplně jiným směrem. Nebo vytržená z kontextu. To se zkrátka stává ... to mi samozřejmě nevadí, to se děje nejen na dětských webovkách. A taky mne zajímá prvotní záměr/podnět aktéra k založení. Hm, asi vám to přijde neobvyklé. Ale takto se aspoň vyvaruji, že bych pak napsala něco, co již někdo vyjádřil dříve, aniž bych si toho byla vědoma a patřičného človíčka by se to mohlo třeba dotknout.

  No a právě proto ... no proklikat se po pěti stránkách k poslední stránce, např. až na 148, či více bývá úmorné. Píšete, že jste rádi za podněty k vylepšení. Nu třeba by to uvítalo i vícero přihlašovatelů ... kamarádů/kamarádek. Nebo třeba kdyby šlo udělat nastavení -klik- na konkrétní číslo stránky.

  Děkuji, budu ráda, když se nad tím třeba jen zamyslíte, jestli by to šlo upravit. Vývojářským technikám moc nerozumím, tak se kdyžtak nezlobte, pokud je to neuskutečnitelné.

  Enola ... Přeji hezké prožití posledních dnů v roce 2020.

  Ahoj,
  v nástěnce odkazuje datum založení nástěnky na nejstarší stranu. Od závěru loňského roku vede ze statistiky nástěnky na nejposlednější stranu též odkaz.

  Už dlouho se chystám na nějakou rozumnější úpravu stránkování, ale pořád to odkládám, protože to je něco, co je tady použité všude, takže pokud to začnu řešit, musel bych to nejspíš i úplně dořešit dříve, než začnu měnit jiné věci. A já rád měním průběžně i jiné věci. :-D

  Jinak, vím, že to není ideální rada, ale celý Alík používá docela srozumitelné adresy, kde číslo stránky bývá na konci za posledním lomítkem, takže ruční úpravou adresy jde klidně přeskočit o sto stran dál… ;-)

  Nástěnka

  Jen ze zvědavosti: jaký kód v AZJ má tapetování?
  Nebudu zkoušet, díky.

  Žádný. Proč by nějaký měl být? Co si pod tím představuješ? 8-o
  (To jsou jen řečnické otázky, neposílej prosím navazující dotaz. :-D)