Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Technická poradna

  Na otázky odpovídají

  Alíkův ředitel/programátor –MM–, správci Alíka a někdy i Alík.

  V této poradně odpovídáme jen na technické dotazy k fungování webu Alík.

  Spojením účtů jsem ztratil půlku moderátorských pozic

  Nástěnka

  Ahoj, zjistil jsem, že jedna z mých starých nástěnek je docela aktivní, ale už jí nemůžu spravovat, ani není na mojí vizitce, protože se zobrazuje pod Ťapka2008, což je účet sloučený s tímhle. Je nějaká možnost že by se nástěnky z toho účtu dali nějak převést na tenhle? Díky :)

  Ahoj,
  převedli jsme hromadně všechny moderátory se spojenými účty na cílový účet (dohromady se změna dotkla přibližně 150 nástěnek) a připravili jsme zautomatizování tohoto postupu, aby se už v budoucnu nestávalo, že spojením účtů přijde člověk o moderátorská práva. Díky za nahlášení tohoto nedostatku. ;-)

  Kdybys někde nechtěl být moderátor, tak se můžeš z pozice moderátora odmazat.

  Zablokovaný moderátor nástěnky

  Nástěnka

  Ahoj, Alíku,

  zablokovaní (a navíc považovaní za značně problémové) mohou doopravdy moderovat nástěnky, dokonce o vývoji? Bojím se o tom mluvit, abyste mi neřekli „tak je moderuj ty, s ničím Ti nepomůžeme, Ty otravný chytráku“! Konkrétně se jedná o nástěnku „Chceme nový chat!“.

  S pozdravem

  Ahoj,
  nevidím důvod, proč by netrvalá blokace měla odebírat titul moderátora. (Připouštím, že v tuto chvíli ho neodebírá ani trvalá.)

  Moderátor kulisák v nástěnkách stejně má většinou pramalý vliv na to, jak nástěnka funguje, takže je víceméně jedno, kdo na té pozici je. V nástěnkách o vývoji Alíka neočekáváme, že by moderátor cokoliv dělal, takže jestli je moderuje problémový člověk, nebo ty, nebo já, nebo nikdo, to je vlastně úplně fuk. :-)

  Zablokovaný uživatel v tuto chvíli nemůže dělat skoro nic (krom úprav vizitky a zažádání o zapomenutí), takže i když je v pozici moderátora, nemůže nástěnce měnit záhlaví nebo popisek, než bude zase odblokovaný (což u někoho může trvat déle). Máš pravdu, že by tam mohlo být výslovněji napsané, že nic z toho aktuálně dělat nemůže, když je zablokovaný. Ale to by se muselo při načtení jakékoliv nástěnky kontrolovat, jestli moderátor nemá zrovna blokaci… a to je v tuto chvíli maličko neefektivní.

  Zdejší systém blokací je pořád trochu improvizovaný, funguje beze změn už víc jak patnáct let. Existuje tady spoustu měsíců návrh, jak blokace předělat, aby je šlo nastavovat jemněji (třeba na sekci, na vizitku, na katalog) a jasněji (rozškatulkovat důvody), ale ještě se k němu nevyjádřili všichni správci Alíka.

  Nástěnka

  Jak můžu na komentáře reagovat jiným smajlíkem, než je tam uvedeno? Bývají tam většinou jen 4.

  Ahoj,
  nijak. Bylo by strašně nepřehledné, kdysi tam bylo třeba 20 různých smajlíků. Existuje několik různých sad (obvykle čtveřic), které se používají podle tématu dané diskuze, ale hodnotit mimo zvolenou sadu možné není.

  Zakladatel nástěnky a moderátor (s úrovní práv alespoň architekt) může sadu hodnocení vybrat. Po změně se zachovávají všechna původní hodnocení, i když v nové sadě nejsou, takže se v tomto případě může stát, že tam smajlíků bude víc.

  Nástěnka

  Ahoj,

  proč se mi tady zobrazuje pouze jedna autorka chechtáku a druhý uživatel ne?
  panglaq: Pardon, já popletl příjmení Kecsksemétiho…
  S pozdravem

  Ahoj,
  nezobrazovali jsme tam vypnuté účty. Nyní už je zobrazujeme.

  Nástěnka o prohlížečích starší než její zakladatel?

  Nástěnka

  Ahoj.
  Jaktože tuhle nástěnku založil uživatel Teferi předtím než se dostal na Alíka?

  Ahoj,
  při založení Alíka dne 1. června 2000 již byly založeny i některé nástěnky, jako jejich zakladatel byl uveden Alík. Stejně tak byly v klubovně hned od začátku založeny Alíkem některé stálé stoly, myslím, že asi dva nebo tři z nich tam jsou dosud.

  Když byla v roce 2006 zavedena funkce správců Alíka, jejich hlavním úkolem bylo hlídat pořádek na Alíku, ale v rámci toho mohli rovněž zasahovat do nástěnek. Tehdy taky některé z původních Alíkových nástěnek byly přejmenovány, když jejich původní název byl již neaktuální. Například do názvu tebou zmíněné nástěnky byl doplněn Firefox, který v době vzniku nástěnky neexistoval, mám dojem, že i Opera v původním názvu nástěnky nebyla. Nebo například nástěnka Jak se ti líbilo poslední Studio Kamarád? o nedělním dopoledním televizním pořadu pro děti byl Alíkem v roce 2000 založen pod názvem „Jak se ti líbila poslední Žirafa“, v roce 2006 jsme ho přejmenovali na „Jak se ti líbilo poslední Hřiště“ a v roce 2011 po dalším přejmenování televizního pořadu dostala nástěnka dnešní název.

  Tehdejší správcovské pravomoce však byly konstruovány tak, že správci Alíka nemohli úplně snadno a jednoduše moderovat nástěnky, zakladatel nástěnky je mohl moderovat snadněji. Alík však měl nástěnek tolik, že je sám moderovat nestíhal. Proto si část Alíkových nástěnek z 1. června 2000 někdy kolem roku 2006 nebo 2007 tehdejší správci Alíka rozebrali mezi sebou a převedli je na sebe, aby je mohli snadněji moderovat (například mazat nevhodné příspěvky a podobně). Proto některé nástěnky založené Alíkem hned při spuštění Alíka mají jako zakladatele uvedené některé ze správců Alíka z let 2006–2008. Ale většina těchto původních Alíkových nástěnek má stále jako zakladatele uvedeného Alíka.

  Dodatečné změny názvů nástěnek a převedení některých Alíkových nástěnek na tehdejší správce je tedy vysvětlením toho, proč některé nástěnky, které byly založeny v roce 2000 (a opravdu byly, já je tehdy viděl), mají jako zakladatele uvedeného někoho, kdo se zaregistroval mnohem později, nebo že mají v názvech pojmy, které v roce 2000 ještě neexistovaly.

  Nástěnka

  Ahoj, asi mám bloklé přispívání do nástěnek, na jak dlouho? Díky za odpověď :-)
  Už se to spravilo, ale proč se to stalo?

  Ahoj,
  narazila jsi na zábranu pro moc povídavé lidi. :-)
  Neber to prosím jako trest, je to jen brzda.

  Automaticky se vypne, jakmile ostatní diskutující naředí poměr příspěvků, aby ty tvé netvořily výraznou část aktuální nástěnkové aktivity. Což může být klidně za minutu, nebo i za pár hodin, podle toho, jak moc jsou ostatní aktivní. ;-)

  Mohu si založit nástěnku pro svůj web?

  Nástěnka

  Ahoj,
  rád bych se zeptal, zda vytvoření nástěnky na feedback pro moji webovou stránku je nějak proti pravidlum.

  Předem děkuji za odpověd,
  Vítek

  Ahoj,
  přiměřená podpora své tvorby je na Alíkovi dovolená. Tvrdí to i ten menší textík, který lze najít pod pravidlem 7.c v obecných pravidlech Alíka. Jen ještě pro pořádek doplním, že by to neměl být jen nějaký proklik na sociální síť, ale opravdová webová stránka, kterou chceš ukázat ostatním. ;-)

  Takže ano, nástěnku o svém webu si založit můžeš. Dokonce už několik takových nástěnek vzniklo. Můžeš se inspirovat:

  A samozřejmě nezapomenout pojmenovat nástěnku hlavně česky! Feedback jde nahradit zpětnou vazbou. :-)

  Zamčené nástěnky na vlastní vizitce

  Nástěnka

  Ahoj Alíku a spol. Mám jeden takový dotaz: Když mi správce nástěnky zamkl mojí nástěnku a já nechci, aby třeba některé z těch nástěnek, co mi zamkli správci, byli vidět na mojí vizitce... takže můj dotaz zní takto: Jak udělat, aby zamčená nástěnka nebyla vidět na mojí vizitce? Předem děkuji za odpověď O:-)

  Ahoj,
  však ona tam vidět není. Vidíš jí tam ty a správci, ostatní ne.
  Alespoň takto to funguje od půlky listopadu.

  Někteří lidé chodí do svých nástěnek pouze přes svoji vizitku a nechtěli jsme, aby si mysleli, že je zamčená nástěnka smazaná (to si pak nepřečetli důvod zamčení), proto to funguje takto.

  Za rok od poslání posledního příspěvku zmizí zamčené nástěnky ze seznamu i tobě. (Pokud je někdo nesmaže dříve.)

  Nástěnka

  Ahoj Alíku, mohu udělat něco podobného jako CaMiL, akorát by to mělo téma na okupaci Československé socialistické republiky v roce 1968. (odkaz je níže) Nekonečný příběh od CaMiL
  Má to smysl?

  Nástěnka

  Ahoj, Alíku,
  proč se prosím nezobrazují všechna témata nástěnek ve výjezdu témat, například téma „Počítače a mobily“? Hodně mě to štve, chci si hledat nástěnky dle témat a ona tam nejsou nikde, ani na samostatné stránce, kde by byla všechna.

  S pozdravem

  Pozor, tato odpověď už trošku zastarala!

  Ahoj,
  protože je těch témat tolik, že by to bylo neskutečně dlouhé a člověk by tam pak nenašel vůbec nic. Chceš-li nástěnky na konkrétní téma, můžeš si napsat odkaz (k odkazu nástěnkové sekce jen přidat /tema). Stejně tak je možné u jakékoli nástěnky v seznamu na téma kliknout a dostaneš se na něj také.

  Hromadné znelíbení nástěnek

  Nástěnka

  Zdravím,

  co takhle prosím zavést možnost hromadného znelíbení více nástěnek?
  https://www.alik.cz/n/oblibene/

  Ahoj,
  nechceme, aby šlo neoprávněným přístupem k přihlášenému mobilu či počítači rychle napáchat příliš mnoho nevratných škod.

  Pokud jsi strávil dlouhé minuty tím, že sis hodně nástěnek oblíbil, tak je nejspíš můžeš strávit i tím, že si je znelíbíš. Jakákoliv poloautomatická výpomoc s tímto zákrokem by pomohla jen velmi malému množství lidí a pravděpodobně jen jednou za dlouhou dobu, což mi přijde, že se nevyplatí vyrábět – i s ohledem na to, co jsem zmínil v první větě.

  Jak vyhledávat?

  Nástěnka

  Ahoj, když jsem zadala do vyhledávání nástěnek nástěnku, kterou jsem chtěla založit, a nevyhledalo mi to žádnou, tak jsem ji udělala, ale pak mi majdula2000 napsala, že už taková nástěnka už existuje. Kde může být chyba?

  Ahoj,
  v tom, co píšeme pořád a všude. Nemůžeš zadávat do vyhledávače slovo, které jde skloňovat, natož celý název! Pak stačí, aby se existující nástěnka jmenovala malinko jinak (stačí i jediné písmenko) a už se nemůže najít. Je zkrátka opravdu nutné vyhledávat podle kořene klíčového slova.

  Hledáš-li nástěnku o kroužcích, pak to chce zadat „krouž“. Tato písmenka totiž obsahují snad všechny tvary daného slova (kroužek, kroužku, kroužky, ...) a tím pádem se všechny nástěnky na dané téma vyhledají.

  Jakmile bys zadala třeba i samotné „kroužek“, tak ti to nemůže najít například nástěnku Zájmové kroužky, a tedy už nemáš kompletní výsledky. Mít kompletní výsledky je pro určení toho, zda nějaká taková nástěnka existuje, nesmírně důležité.

  To, že se nástěnka nejmenuje do písmenka stejně jako ta, kterou chceš založit, totiž skutečně neznamená, že nemůže existovat. Každý jsme jiný, takže máme jiné názory na to, jak by která nástěnka měla být nazvaná. Tato skutečnost sice komplikuje hledání, ale jinak je fajn, protože jsou pak názvy pestřejší. ;-)

  Zábrana v nástěnkách pro povídavé lidi

  Nástěnka

  Ahoj,
  Chtěla bych se zeptat, co to znamená: Nástěnky slouží k dlouhodobějším diskusím na témata, která zajímají více lidí. Máš-li povídavou náladu, zkus raději zajít do klubovny. ;-)
  Přiznávám, že na nějaké nástěnky chodím docela dost často, ale nikoho nespamuji svými názory na politiku atd. Hraju pouze hry typu slovní fotbal... Vyhodnocuje to stroj, nebo správce osobně? Pokud často píšu do herních nástěnek, je to diskuze, která nikoho nezajímá?
  Neberte to špatně, nikoho nechci otravovat svými příspěvky, ale nejsem si jistá, že je časté psaní do tohohle typu nástěnek tak špatné a otravné.
  Předem děkuji za odpověď, vážím si vašich rad. Chci to mít stejně jako vy na Alíku hezké $>

  Ahoj,
  je to automatická zábrana zamýšlená proti tomu, aby jedna osoba vychýlila tematickou rozmanitost nejnověji přispívaných nástěnek směrem k tomu, co zajímá především jí.

  Za běžného stavu, pokud někdo jde kolem a nahlédne do nástěnek čistě ze zvědavosti, co se zrovna teď řeší (to je častý scénář), je velká šance, že tam najde nějaké pro sebe zajímavé čtivo, pokud různí lidé přispívají k různým tématům. Někdo se baví o jídle, někdo o škole, někdo o vylepšeních Alíka, někdo o politice, někdo kope slovní fotbal… zkrátka je to vyvážený mišmaš všeho.

  Jakmile ale někdo začne rychle sypat příspěvky do nástěnek, které zajímají jen a pouze jeho – třeba právě ty slovní sporty – tak by se snadno mohlo stát, že třicet aktuálně nejživějších nástěnek v určitou dobu budou jen slovní fotbaly a nic jiného. Což by jistě udělalo radost těm, kdo chtějí hrát slovní fotbal, ale ostatním kolemjdoucím by to nejspíš nepřipadalo až tak zajímavé. Tím rozhodně nechci říct, že by je to nějak štvalo nebo otravovalo, většinou by asi nereagovali podrážděně… nereagovali by nijak. Zkrátka existuje nějaký optimální stav, od kterého příliš upovídaný jednotlivec nástěnkovou sekci vzdaluje, ač nemá špatné úmysly. Kdybys viděla, že se jeden člověk v průběhu pár minut vyjádřil ve třiceti různých nástěnkách o jídle, četla bys to?

  Dříve jsme tento problém zkoušeli ošetřit tak, že se do první strany seznamu nástěnek přidá náplň z druhé strany seznamu nástěnek a některé z těch domněle-jednotvárných se skryjí v rámci pestrosti. Ale to pak vedlo k tomu, že ty rychle nasypané příspěvky skoro nikdo nečetl. Proč vůbec byly napsané, když je téměř nikdo nevidí?

  Proto jsem letos v srpnu zkusil naprogramovat něco lepšího. Automatickou kontrolu, která hyperaktivní pisatele velkého množství krátkých příspěvků buď varuje, že na breptání je klubovna, nebo jim přímo sebere formulář. :-D

  Myslíme si, že to funguje dobře. ;-)
  Ten efekt je samozřejmě dočasný. Jakmile klesne podíl tvých příspěvků pod určitou mez (tedy když přispějí ostatní), zase se ti formulář objeví.

  Nástěnka

  Ahoj,
  chtěla bych se zeptat, co znamená zkratka Akč?

  bank

  Ahoj,
  to je nejlepší zjišťovat tam, kde na tuto zkratku narážíš, tedy asi kdesi v nástěnkách. Mám dojem, že jsou to nějaké alíkovské koruny.

  Upozorňuji ale, že to není vůbec nic oficiálního. Nijak to nesouvisí se zdejší měnou, kterou jsou kačky, tedy si za to ani nemůžeš nic skutečného koupit.

  Nástěnka

  Ahoj,
  kdo může u příspěvku v nástěnce udělat „cosi schovaného“?

  S pozdravem

  Ahoj,
  u svých a nedávno poslaných příspěvků (za poslední dva dny) to může nastavit panovník (nejvyšší moderátor). Jinak pouze správci (Alíka či nástěnek) a zvěrolékaři.