Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Technická poradna

  Na otázky odpovídají

  Alíkův ředitel/programátor –MM–, správci Alíka a někdy i Alík.

  V této poradně odpovídáme jen na technické dotazy k fungování webu Alík.

  Nástěnka

  Dobrý den,
  jak se do nástěnek napíšou pravidla nějaké nástěnky? Jinak jak je mohu napsat já ve své nástěnce?

  Děkuji moc za odpověď
  Emaeiffel

  Ahoj,
  ty sama zatím nijak. V tuto chvíli to mohou upravovat pouze správci nástěnek, Alíka a zvěrolékaři. Chceš-li tam něco připsat, napiš někomu ze správců, co a do které nástěnky chceš, a my ti to tam přidáme.

  Na právech pro moderátory nástěnek se pracuje.

  Nástěnka

  Ahoj,
  chci se zeptat co je to moderátor u nástěnky, a jaké jsou hodnosti nebo jak to nazvat (např. kulisák)
  Zkoušel jsem hledat v poradně ale našel jsem jen to jaké má nebo časem bude mít pravomoce, ale přímo nic.
  Díky za odpověď
  PS: Ještě taková trošku zbytečná otázka, kdo vymyslel, nebo spíše vyrobil AZJ?
  –MM–? A jde použít i jinde než na Alíkovi (na vlastním webu třeba)?

  Ahoj,
  moderátor u nástěnky zatím v tuto chvíli nic moc dělat nemůže, ale plán jsem zhruba popsal před rokem a půl v jedné nástěnce o vývoji Alíka. Nejsme si moc jistí, že to je dobrý plán, po nasazení do praxe můžou nastávat situace, při kterých nás napadne, že by systém práv moderátorů měl fungovat jinak. Co jsem v tom příspěvku nezmínil je, že vesměs všechna moderátorská práva se budou vztahovat jen na nedávnou činnost, nepůjde zasahovat do dávnější historie.

  Základní úvaha je, že moderátor by neměl mít víc práv, než kolik v nástěnce potřebuje, protože jakýkoliv mocenský přesah je potenciální příčinou sporů, které by musel rozhodovat správce nástěnek nebo správce Alíka. V tuto chvíli fungují nástěnky bez moderátorů a docela mírumilovně, moc často v nich nemažeme, nebývají tam rozbroje na téma autority… a to se s příchodem moderátorů může změnit. Objeví se naschvály a pomsty a poťouchlosti a nedorozumění…

  Předpokládal bych, že ve stoprocentně osobní nástěnce typu „ptejte se mě“ může mít moderátor klidně velká práva (možná i včetně mazání příspěvků), pak ve všelijakých příběhových nástěnkách by měl mít práva dostatečná na nějaké razantní usměrnění příběhu (ale ne nutně mazání), v herních nástěnkách, kde se počítají body, by mělo stačit, že může upravovat záhlaví…

  Co se týče AZJ, vymýšlel jsem ho já, při konzultaci se správci. Naprogramoval ho převážně druhý zvěrolékař podle mého zadání. O licenčních podmínkách pro jeho šíření na jiné weby jsme zatím nepřemýšleli. On je to takový živelný jazyk se spoustou zákoutí, která bychom měli přesněji popsat, kdyby se měl nějak standardizovat a rozšířit mimo Alíka. Zatím nikdo neprojevil vážný zájem.
  (Kdybychom se bývali dohodli s Rexíkem, dostal by se AZJ i tam.)

  Nástěnka

  Dobrý den, mám 2 otazky. Dneska jsem psala do nástěnky Naše městečko Alíkov a objevilo se tam tohle: Hokus pokus. Úplně nahoře. A 2. otázka je: jak se vkládají fotky? Chtěla jsem se jednu vložit ale nešlo mi to...
  Děkuji.
  M

  Ahoj,
  hokus pokud je hokus pokus:-D, zkoušíme u nástěnek záhlaví. Funguje to ale zatím jen správcům, protože se to testuje.

  A obrázky se vkládají tak, že napíšeš v závorce obrázek ABCDEFG. Místo těch písmen bude kód daného obrázku, který najdeš na konci jeho odkazu (rozklikni si zvolený obrázek a hledej 7 velkých písmenek, to jsou ona).;-)

  Tak od dnešního rána už je v editaci obrázku i přímo vypsaná celá ta závorka, pod názvem obrázku (je u ní popisek AZJ kód). Stačí ji zkopírovat a vložit tam, kde chceš mít obrázek.

  Nástěnka

  Dotaz/prosba na vývojáře:
  Prosím, prosím, šlo by nějakou formou upravit, pokud to jde <posuny stránek> aby šlo kliknout na stránky: POSLEDNÍ eventuálně PRVNÍ. Obdobně jako je PŘEDCHOZÍ/DALŠÍ. O co mi jde, když se chci zapojit do některé z nástěnek, nejprve se podívám na konec a projdu si příspěvky/názory druhých, abych byla v obraze a taky „o co go“.

  Proč? Zajímá mne, co bylo zpočátku jádrem povídání. Ke konci bývají mnohdy témata odchýlena úplně jiným směrem. Nebo vytržená z kontextu. To se zkrátka stává ... to mi samozřejmě nevadí, to se děje nejen na dětských webovkách. A taky mne zajímá prvotní záměr/podnět aktéra k založení. Hm, asi vám to přijde neobvyklé. Ale takto se aspoň vyvaruji, že bych pak napsala něco, co již někdo vyjádřil dříve, aniž bych si toho byla vědoma a patřičného človíčka by se to mohlo třeba dotknout.

  No a právě proto ... no proklikat se po pěti stránkách k poslední stránce, např. až na 148, či více bývá úmorné. Píšete, že jste rádi za podněty k vylepšení. Nu třeba by to uvítalo i vícero přihlašovatelů ... kamarádů/kamarádek. Nebo třeba kdyby šlo udělat nastavení -klik- na konkrétní číslo stránky.

  Děkuji, budu ráda, když se nad tím třeba jen zamyslíte, jestli by to šlo upravit. Vývojářským technikám moc nerozumím, tak se kdyžtak nezlobte, pokud je to neuskutečnitelné.

  Enola ... Přeji hezké prožití posledních dnů v roce 2020.

  Ahoj,
  v nástěnce odkazuje datum založení nástěnky na nejstarší stranu. Od závěru loňského roku vede ze statistiky nástěnky na nejposlednější stranu též odkaz.

  Už dlouho se chystám na nějakou rozumnější úpravu stránkování, ale pořád to odkládám, protože to je něco, co je tady použité všude, takže pokud to začnu řešit, musel bych to nejspíš i úplně dořešit dříve, než začnu měnit jiné věci. A já rád měním průběžně i jiné věci. :-D

  Jinak, vím, že to není ideální rada, ale celý Alík používá docela srozumitelné adresy, kde číslo stránky bývá na konci za posledním lomítkem, takže ruční úpravou adresy jde klidně přeskočit o sto stran dál… ;-)

  Nástěnka

  Jen ze zvědavosti: jaký kód v AZJ má tapetování?
  Nebudu zkoušet, díky.

  Žádný. Proč by nějaký měl být? Co si pod tím představuješ? 8-o
  (To jsou jen řečnické otázky, neposílej prosím navazující dotaz. :-D)

  Nástěnka

  Proč se nedá zrušit hodnocení příspěvku?

  Získat od lidí alespoň nějaký názor je občas těžké. Hodně lidí je takových váhavých, že občas napíšou příspěvek a pak ho smažou, když tady tu možnost mají. Chápu, že je nepříjemné, když vás systém nutí vyjádřit nějaký názor tím, že vám dovolí hodnocení jen měnit a nikoliv zcela zrušit... ale díky stejnému nucení mají i vaše příspěvky víc hodnocení, než by bývaly měly bez něj. Domnívám se, že je to takhle lepší. Nejsem si tím vůbec jistý, ale... no, nevím. Možná, že když mě zkusíte dál přemlouvat, tak se vám to povede. :->

  Takovouto odpověď jsem už psal do nástěnek loni v březnu, od té doby mě nikdo dál přemlouvat nezkoušel.

  Je pravda, že když člověk ví, že hodnocení nemůže úplně odvolat, tak to může mít i ten efekt, že raději nehodnotí vůbec. Ale nevím, jestli nad tím takhle někdo skutečně přemýšlí.

  Nástěnka

  Ahoj,
  u diskuzních příspěvků se objevila nová funkce – uvidím, kdo jak daný příspěvek hodnotil. Projížděla jsem si své příspěvky, a když jsem narazila na první příspěvek, psaný pod přezdívkou vaiva, informace o hodnocení už nešly zobrazit (tedy u těch příspěvků, jenž jsem psala jako Hromádka). Čím to je?

  A ještě jedna věc: na příspěvku se zobrazují hodnocení dvě, kdežto v informacích jsou tři: https://2i.cz/i/s9UVh Jak je možné tohle?
  Děkuji za odpověď,
  v.

  Ahoj,
  k obrázku: mezi nalistováním stránky a načtením informací o příspěvku hodnotil někdo další. Teď už je stav hodnocení zase trošku jiný. Máme uložený čas, kdy k hodnocení došlo, ale nejsme si jistí, jestli (a komu) ho chceme sdělovat.

  Příspěvky podepsané přezdívkou „Hromádka“ jsou ve skutečnosti z jiného účtu (který vznikl při přejmenování a převedly se na něj staré příspěvky), proto ti to nedovoluje přístup k informaci o hodnocení – systém nevnímá, že jsi to ty. Mohli bychom to poměrně snadno opravit, ale plán je (a od začátku byl), že nakonec tyto informace budou přístupné všem přihlášeným pro všechny příspěvky. Postupně plynule v tichosti rozšiřujeme okruh, kdo k tomu má přístup, aby to nebyl takový náhlý šok. :-D

  Až vzniknou převleky, možná bychom přes ně mohli vyřešit i to přejmenovávání, aby příspěvek věděl, že je tvůj, i když je podepsaný starším jménem. Ale v tu chvíli už to nejspíš nebude mít vliv na nic z toho, o čem zde teď mluvíme.

  Nástěnka

  Mohou správci Alíka upravovat příspěvky?

  Ahoj,
  příspěvky v nástěnkách upravovat můžeme. Pokud třeba někdo napíše pěkný dlouhý příspěvek, ale bude v něm někde sprostý nebo tak něco, nemusíme to mazat úplně celé, stačí to upravit.

  Nástěnka

  Ahoj,
  po jak dlouhé době se u nástěnek ukáže statistika? (Myslím ten graf.)
  Děkuji, KrálíčekSušenka

  Ahoj,
  ukáže se přesně po 80 dnech.;-)

  Nástěnka

  Ahoj,
  chtěl jsem se zeptat, proč si uživatelé, kteří si založí nástěnku, nemohou nástěnku zamknout sami?

  Ahoj,
  nač by tuto možnost měli mít?

  Pokud člověk založí nástěnku, v níž se začnou desítky lidí bavit a diskutovat, myslíš, že by jim bylo příjemné, kdyby jen tak přišel autor a z rozmaru nástěnku zamkl? Třeba proto, že má v tu chvíli špatnou náladu nebo s nějakým podobným důvodem?

  Jestliže se v nástěnce rozjela živá diskuze k tématu, tak není jediný důvod takovou nástěnku zamykat (pokud to tedy není nějak proti zdejším pravidlům). Způsobilo by to akorát zmatky, protože by uživatelé nevěděli, co se stalo a proč je nástěnka zamčená. Někteří by u ní i v tu chvíli mohli mít rozepsaný příspěvek, který by se tím neodeslal a úplně by se ztratil.

  Zkrátka by to bylo neskutečně nepřehledné. Pokud někdo má k zamčení nějaký dobrý důvod, může se o tom pobavit s někým ze správců.

  Nástěnka

  Ahoj,
  chci se zeptat, jestli existuje u těch hodně dlouhých nástěnek nějaký jednodušší způsob, jak se dostat na zakládající příspěvek, než je klikání po jednotlivých stránkách.
  Předem díky.

  Pozor, tato odpověď už trošku zastarala!

  Ahoj,
  existuje. Stačí na jakékoli stránce kliknout vlevo nahoře na datum s časem vzniku.;-)

  Nástěnka

  Proč tenhle odkaz nespadá na chybovou stránku? Existuje vůbec ten příspěvek? :-D
  Dokonce se i zdá, že všechny příspěvky s kódem 84666xxx spadají do účtu. 8-o
  Našel jsem to tady

  Správcovské poznámky k uživatelům jsou také řešené přes diskusní příspěvky. Jelikož k nim nemáš přístup, hodilo tě to na nejbližší místo, kam přístup máš – na vizitku uživatelky, ke které se správcovská poznámka vztahovala. Ale nyní už to funguje jinak, upravili jsme nedávno přesměrování, aby nešlo zjistit, k čemu se nedostupný příspěvek vztahuje. ;-)

  Dříve byly poznámky řešené tak, všichni správci psali do jedné textové kolonky a byl v tom docela binec. Hromadně jsme staré poznámky převedli na příspěvky loni v létě, proto mají podobná pořadová čísla.

  Konkrétně ten tebou odkázaný příspěvek byl z roku 2009, týkal se červené korunky a byl od správkyně Lajky01. O:-)

  Nástěnka

  Jak se dělá boxík?

  Hezký večer,

  byť jsem již podobný dotaz očekával, nenalezl jsem, a proto se ptám:
  Jak je možné vložit do příspěvku např. takovýhle rámeček? Nemohl jsem to nikde najít. Neexistuje nějaký „slovník“ pro AZJ?

  Děkuji

  Miki

  Zde v této odpovědi je (oranžový boxík vpravo). Mohl by být i vlevo, nebo bez směru.

  Ahoj,
  říkáme tomu (boxík). ;-)

  Připsal jsem ho do místního návodu k AZJ. Asi bychom tento návod konečně měli někde lépe zviditelnit, aby byl snáze k nalezení…

  Plánujeme také nějaký čudlík, kterým půjde zobrazit AZJ zdroj libovolného diskusního příspěvku. Jinak stále platí, že AZJ značky jsou schované uvnitř zdrojového HTML kódu… takže zvídavější čtenáři, kteří procházejí Alíka na počítači, můžou zmáčknout Ctrl+U a při troše trpělivosti mezi spletí HTML značek najdou <!--AZJ následované AZJ zdrojem.

  Nástěnka

  Skryté nástěnky v zájmu pestrosti

  Ahoj!
  chci se zeptat ohledně „funkce“ v nástěnkách – je tam „V zájmu pestrosti jsou nyní některé nejživější nástěnky skryté. Zobrazit všechny?“.

  Proč jsou některé nástěnky skryté?

  Ahoj,
  v tomto stavu bývá úvodní strana nástěnek tehdy, když u víc jak poloviny nástěnek jsou jako poslední přispívající nanejvýš dva lidé. Část nástěnek s jejich odpověďmi se skryje a na konec seznamu se rovnou přilepí druhá strana seznamu (aby nebyl moc krátký).

  Toto opatření jsme vytvořili už před pár lety kvůli uživatelům, kteří mají víc povídavou náladu a napíšou během krátké doby do spousty nástěnek, které je sice nějak zajímají, ale možná nezajímají ostatní, kdo by si chtěl zrovna povídat. Typicky se třeba stávalo, že nějaký slovní fotbalista přispěl do všech slovních fotbalů, co tady máme. Pak se někdo jiný podíval na seznam nástěnek, jestli se tu neřeší něco zajímavého, a viděl jen samé fotbaly… :-|
  Podobné razie někdy podnikají i fanoušci hudby, seriálů nebo youtuberů – najednou se většina nástěnek na seznamu točí kolem jejich oblíbeného umělce.

  Skrytí sice není úplně ideální řešení, ale zajišťuje, aby seznam nejživějších nástěnek nebyl celý naplněný tím, co zajímá jen jednoho člověka (nebo dva lidi)… tím je tedy myšlena ta pestrost. :-)

  Zvažovali jsme i nějaká jiná omezení (maximální počet příspěvků za hodinu apod.), ale toto řešení zatím stačilo. Také platí, že pokud někdo přispívá do spousty různých nástěnek nezajímavými texty a vytváří nezáživný šum jen proto, že se nudí, tak tím většinou zabaví správce, kteří mu názorně vysvětlí, že se má nudit nějak jinak… a pokud to dotyčný nepochopí, tak že se má nudit někde jinde. B-)

  Nástěnka

  Smazání nástěnky

  Dobrý den,
  chtěla bych se zeptat, zda jde smazat nástěnka (vlastní). Případně jak. Předem děkuji za odpověď.

  Ahoj,
  běžným uživatelem ne (byl by dost holubník, kdyby si mohl každý jen tak z nudy mazat své nástěnky). Možnost mazat nástěnky mají pouze správci nástěnek, správci Alíka a zvěrolékaři, ale není to jen tak, že si někdo řekne, že chce smazat nástěnku, a my ji smažeme. Má-li se mazat nástěnka, která není nebezpečná (třeba sprostá, nebo jakkoli jinak proti pravidlům Alíka) a zároveň už i obsahuje nějaké příspěvky od uživatelů, tak k tomu musí být dobrý důvod. Pokud už tam totiž uživatelé nějak začali psát, tak se tam rozbíhá diskuze a s příspěvky si třeba i mohli dát dost práce, takže by bylo hloupé je jen tak pro nic za nic mazat...

  Pokud ale máš pádný důvod, proč bys chtěla nějakou nástěnku smazat, můžeš napsat někomu z nás do pošty.;-)