Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Technická poradna

  Na otázky odpovídají

  Alíkův ředitel/programátor –MM–, správci Alíka a někdy i Alík.

  V této poradně odpovídáme jen na technické dotazy k fungování webu Alík.

  Nástěnka

  Všiml jsem si, že některé nástěnky mají vlastní reakce (třeba zde je blé a mňam). To můžou upravovat jen správci? Proč ne vlastníci nástěnek?

  Nástěnky mají od loňské letní revize nachystaných spoustu nových vlastností, z nichž některé můžou upravovat správci a některé zatím nikdo. :-D

  Moderátorům nástěnek (což budou většinou jejich zakladatelé) všechna tato nastavení nejspíš zpřístupníme někdy během léta.

  Nástěnka

  Ahoj poradno, proč se např. v nástěnkách nedá odesílat entrem, myslím že by to bylo dobré.

  Já myslím, že nebylo, špatně by se psaly víceřádkové texty. Nástěnky nejsou chat…

  Většina formulářů na Alíkovi jde odesílat kombinací Ctrl+Enter. ;-)

  Nástěnka

  Jde nějak upravit název nástěnky?

  Ahoj,
  ano, jde. Můžou ho upravovat nástěnkáři a zelené nebo modré korunky. Stačí napsat někomu z nás do pošty.

  Nástěnka

  Proč mi tohle nefungovalo?

  HTML bloky jsou všemocné, byla by to bezpečnostní díra, kdyby je mohl vkládat kdokoliv. To právo mají jen zvěrolékaři. B-)

  Nástěnka

  Ahoj,

  ukládají se někam verze pravidel nástěnek? Podle jaké verze totiž pak správci Alíka a nástěnek prosím postihují zlobivce?

  Děkuji

  Ahoj,
  správci postupují vždy podle aktuálních pravidel.

  V rámci vývoje webu se nám ukládají všechny verze všech součástek webu – včetně pravidel – takže není zase tak těžké dohledat, co se kdy měnilo. Ale zrovna u pravidel po mně nikdy nikdo nechtěl, abych historii zkoumal.

  Soubor s pravidly nástěnek vznikl 10. června 2019 v 03:25:57.
  Pak jsem z nich 6. prosince 2019 v 02:46:39 odmazal, že to je jen návrh.
  Jiné změny neproběhly.
  Takže vlastně nerozumím, na co se ptáš. 8-o

  Krom toho pravidla nástěnek vlastně ani nijak neřeší přímo zlobivce a jejich postihy, spíš je to popis optimálního stavu, ke kterému by nástěnky měly směřovat. ;-)

  Nástěnka

  Ahoj.

  Jak je možné, že zde například u tohoto příspěvku – www.alik.cz/n/prispevek/84756228 je smajlík (andělský), který v jiných příspěvcích této nástěnce není.

  Děkuji za odpověď.

  Ahoj,

  možná jsi již postřehl, že správci mají možnosti měnit na nástěnkách smajlíkové hodnocení příspěvků. Pokud dojde ke změně a nějaký příspěvek má hodnocení smajlíkem, který v nové sestavě není, tak se tam takhle přidá, protože by bylo hloupé, aby se to jen tak ztratilo. Časem se tato možnost snad dostane i k zakladatelům/moderátorům nástěnky, takže je dost dobře možné, že se tohle bude stávat ještě častěji než teď.

  Nástěnka

  Ahoj,
  stalo se někdy, že by někdo napsal tak dlouhý příspěvek do nástěnky, že by zabral celou stránku?

  Děkuji za odpověď
  lékařský

  Zobrazuje se vždy třicet příspěvků na stránku.
  Není tedy možné, aby příspěvek zabíral celou stránku, vždy se vedle něj vejde 29 dalších.

  V reakci na tvůj dotaz jsme se zamysleli, jestli by nešlo nějak zohledňovat délku příspěvků při listování. Teoreticky asi šlo. Zní to jako trošku zajímavé zadání. Ale nejsme si jistí, jestli by to bylo nějak užitečné.

  Nástěnka

  Ahoj, kolik je prosím tady na Alíkovi nezamčených nástěnek?
  Těch bude asi hoodně. 8-D

  Děkuji

  Ahoj,

  to zkusíme spočítat, ne? V tuto chvíli je 116 stran nesmazaných nástěnek. 115 z nich má klasicky 30 nástěnek, což máme 115 x 30, tedy 3 450, a na poslední stránce jich je 14, tedy celkem 3 464. Mezi nimi je celkem 16 stránek zamčených, z toho 15 jich má 30 nástěnek, tedy celkem 450, a na poslední stránce jich je 6, celkem tedy 456. No, a 3 464 - 456 by mohlo být asi tak 3 008.

  Z toho vyplývá, že v současné době je nástěnek, do kterých jde psát a nejsou zamčené ani smazané lehce přes 3 000.;-)

  Nástěnka

  Nazdárek,
  chtěl bych nahlásit chybu spojenou s přejmenováním účtu:
  Když si najedu na stránku se všemi svými příspěvky v nastavení, můžu najít pouze příspěvky, které mám po přejmenování účtu.
  Můžete prosím tuto chybu opravit, abych mohl najít i příspěvky před přejmenováním?
  Děkuji předem za odpověď.

  Už to je vyřešené. ;-)

  Nástěnka

  Ahoj,

  proč tu prosím vůbec není okno na psaní příspěvků?? ;-(
  www.alik.cz/n/prispevek/84719942

  Ahoj,
  nedávno jsem nasadil úpravu, že je diskusní formulář jen na první stránce nástěnky, kde jsou nejnovější příspěvky. Nemůže se tedy stát, že člověk omylem přehlédne celou stránku příspěvků a začne odpovídat na něco starého... ;-)

  Asi bych tam měl důrazněji napsat, že se nacházíme na neprvní straně...

  Nástěnka

  Ahoj,
  chtěl bych se zeptat, zda-li je normální, že se mi občas stane, že mám na upravení příspěvku na nástěnce tři hodiny? Předem děkuji za odpověď.

  Ahoj,
  ano, je to normální. Čas, který je na úpravu příspěvku v nástěnce, není pevně daný. Může být u každé nástěnky jiný. Měnit ho mají zatím možnost pouze správci, ale časem, až budou moderátoři nástěnky, by to asi mělo jít i jim.

  Koukám, že poslední příspěvek máš v nástěnce o koronaviru – v té je možnost upravovat příspěvek až 4 hodiny po odeslání, pokud mezitím nepřispěje nikdo další (pokud ano, tak jde příspěvek upravovat 20 minut).

  Nástěnka

  Ahoj!
  Proč třeba v nástěnce www.alik.cz/n/ockovaci-ambulance-mudr-paratko2323-a-mudr-kika44 je na stránce nástěnek napsáno, že je tam třeba 9001 příspěvků (screenshot.cz/YHHYH/), ale když se nástěnka otevře, je na straně napsáno 9003 příspěvků (screenshot.cz/DBXRR/) ?
  Děkuji.

  Ahoj,
  každá nástěnka si u sebe pamatuje počet příspěvků, aby ho šlo rychle zobrazit v seznamu nástěnek a nemusel se pokaždé přepočítávat u všech nástěnek. Při zobrazení příspěvků v konkrétní nástěnce ale k přepočítání dochází, protože se z počtu příspěvků odvozuje stránkování (aby se vědělo, jaké je nejvyšší číslo stránky, podobný mechanismus tady je na mnoha místech). Obě čísla by měla být stejná, ale občas se asi někde něco pokazí při přesouvání/mazání – před letními úpravami diskusního systému se čísla lišila někde i o tisíce. Nyní jsme doufali, že už se nebudou lišit nikdy.

  V tuto chvíli číslo zobrazované uvnitř nástěnky víc odpovídá skutečnému stavu.

  Nástěnka

  Ahoj,

  schvalují nástěnky správci ještě před tím, než jsou vůbec vloženy sem na Alíka?

  Děkuji

  Ahjo, neschvalují.
  Ale možná zavedeme něco jako inkubátor pro nástěnky, kterým by nově založené nástěnky musely projít, než se dostanou do běžného seznamu. Zobrazovala by se v odděleném seznamu... a když by v ní nikdo neodpovídal, zanikla by.

  Nástěnka

  Ahoj,

  budete někdy dělat možnost odpovědět na zprávy v klubovně, poště a v nástěnkách jako na Faceboku v Messengeru, aby se prostě jen u té zprávy zobrazilo:

  „Odpověď pro uživatele XY“

  Nebo:

  „XY Vám/Tobě odpověděl(a)“

  Když uvážím, že nechcete stromové diskuse, tak tohle mi přišlo jako jednoduchý nápad, jak mít možnost provázat příspěvky. Třeba aby šlo u zprávy, kterou píšu, nakliknout zprávy, na které odpovídám a nad zprávou by se zobrazily přezdívky těch uživatelů/uživatelek.

  Děkuji

  Ahoj,
  nejsem si jistý, jestli by takovou funkci zdejší komunita důsledně používala. Pokud by to používala jen půlka lidí, tak to je skoro k ničemu – nedalo by se na to spoléhat. Také by to nejspíš část lidí používala špatně, vyznačila by, že reaguje na něco, na co nereaguje. :-)

  Asi to stojí za vyzkoušení, ale dostanu se k tomu později.
  Podobnou otázku budu řešit i v nové klubovně – chtěli bychom mít nějaký lepší systém v tom, kdo na co (nebo koho) reaguje.

  Nástěnka

  Přidáte hledání nástěnky? Např. hledám nástěnku slovní kopaná s jídlem a nevidím ji tam, tak si ji vyhledám...

  Ahoj,
  ono vyhledávání v nástěnkách je, akorát je trochu schované. Na každé stránce je nahoře obrázek stromu, v koruně toho stromu je okénko, vedle něj obrázek lupy a nad ním „Alíku, hledej:“.

  Na různých stránkách se tam mění, kde se vyhledává, podle toho, na jaké stránce zrovna jsi. Pokud jsi v Alíkovinách, máš tam vyhledávání ve článcích, pokud jsi v poště, tak vyhledávání v dopisech, když ve vtipech, hledá to ve vtipech a tak dále a tak dále.

  V nástěnkách to funguje úplně stejně. Pokud jsi na stránce s nástěnkami, tak tam můžeš zadat nějaké klíčové slovo (ale opravdu jen jedno, které je důležité, jinak to tak dobře nefunguje, hledáš-li třeba zrovna slovní kopanou s jídlem, tak tam zadáš třeba slovo kopaná). Pak už stačí jen kliknout na tu lupu (nebo stisknout na klávesnici enter) a vyjede ti seznam všech nástěnek, které dané slovo obsahují, mezi nimi už hledanou nástěnku objevíš hned.

  Když už jsi v nějaké konkrétní nástěnce, tak se vyhledávač opět mění a vyhledává mezi příspěvky v té dané nástěnce, ve které zrovna jsi.