Alík

  • Alíkoviny
  • Klubovna
  • Hry
  • Nástěnky
  • Soutěže
  • Vtipy
  • Poradna
  • Copak hledáme:
    Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
    Jsi tu poprvé?

    Alík radí dětem

    Na otázky odpovídají

    pracovníci Modré linky, psycholožka BáraV, poradenské centrum Locika, projekt Sbarvouven.cz, NL pro odvykání, student práv Yaboiii, MVDr. Přemysl Rabas, Škola Vitae, vědecký novinář Pragmatik a správci. Občas odpovídá i sám Alík.

    Dotazy mohou pokládat pouze děti mladší 15 let.

    Nemoce

    Svědivá vyrážka na intimních místech

    Dobrý den, chtěl bych se zeptat začali se mi tvořit takové červené pupínky v oblasti intimních partií měl jsem takový pocit a myslel jsem si že to je důsledkem špatného oholení ale pořád to nemizí a občas to i svědí nevíte čím to je?
    Předem děkuju za odpověď.

    kluk, 13 let, 21. září

    Ahoj,

    věříme Ti, že svědivá vyrážka v oblasti třísel dokáže pořádně potrápit. Pravdou je, že ani zkušení lékaři - což my na Modré lince nejsme - ze zásady nechtějí řešit jakékoliv kožní potíže na dálku. I drobné odchylky ve vzhledu vyrážky mohou znamenat úplně odlišné potíže s jiným způsobem léčby a proto je nutné vidět pacienta na vlastní oči. Můžeš mít pravdu v tom, že by se mohlo jednat o důsledek špatného způsobu hojení v podobě zanícení chloupků, které zarůstají zpět do kůže, ale opravdu by bylo vhodné, aby ses pro jistotu poradil s lékařem, jestliže problém neustupuje. Asi už není nad čím otálet. Určitě se v tomto nespoléhej například jen na nějaké informace z internetu. Rozumím tomu, že by Ti představa odhalování intimních míst před lékařem nemusela být příjemná, ale pro lékaře jde o rutinní prohlídku a všechny části těla si zasluhují stejnou péči. Kdybys nevěděl, jak celou potíž vysvětlit rodičům, můžeš jim ukázat svůj dotaz, kde je vše srozumitelné, a naši odpověď.

    Přejeme Ti, ať se cítíš brzy lépe.
    Modrá linka

    Nemoce

    Padají mi vlasy kvůli štítné žláze?

    ahoj, asi poslední rok mi padají vlasy a myslela jsem si že je to třeba barvou na vlasy ale ve čtvrtek mi začaly padat ve velkých částech a tak jsem se zeptala kamarádky které se tohle také děje a řekla mi že to má kvůli problémům se stihnout zlazou a když jsem se diváky na různé příznaky tak minimálně tři čtvrtiny sedí ale nevím jak to říct rodičům

    holka, 13 let, 9. září

    Ahoj z Modré linky,

    je mi líto, že Ti začaly více padat vlasy a je moc dobře, že si takových věcí všímáš a hledáš, co by mohlo být příčinou. Kamarádka Ti vnukla myšlenku, jestli by to nemohlo pramenit z potíží se štítnou žlázou, podle internetu na Tebe sedí některé příznaky. Někdy se stává, že na člověka mohou podle internetu sedět příznaky různých nemocí, ale může to být něco úplně jiného. Zrovna padání vlasů může mít opravdu spoustu příčin. Měl by to v každém případě posoudit lékař.

    Je dobře, že uvažuješ o tom, jak to říci rodičům. Říkám si, že jim nemusíš říkat o tom, co sis našla o štítné žláze, pokud z nějakého důvodu nechceš. Můžeš jim jen obecně říct o tom, že sis všimla padání vlasů a chtěla bys, aby Tě vzali k doktorovi. Tvůj dětský lékař (nebo lékařka) dokáže zjistit, jestli Ti například jen nechybí nějaký vitamín nebo minerál, který by stačilo doplnit. A pokud by i on měl podezření na potíže se štítnou žlázou nebo i jiný zdravotní problém, odeslal by Tě k odborníkovi, který by to dále řešil. Pokud by se Ti zdálo, že to rodiče podceňují anebo by ses jim svěřit nechtěla, můžeš dětského lékaře vyhledat i sama, ve 13 letech jsi už sama schopna říct, co Tě trápí a co bys chtěla řešit. Pravděpodobně by lékař dal rodičům zpětně vědět. To může mít každý lékař trochu jinak. Není však nic špatného na tom o tom rodičům říct, i kdyby se Ti zdálo, že je to jen maličkost a nechtěla bys je zatěžovat. Je důležité pečovat o své zdraví a Tví rodiče jsou za Tvé zdraví navíc i zodpovědní. Pokud bys chtěla více mluvit o tom, jak se svěřit rodičům anebo co přesně je pro Tebe na tom obtížné, můžeš se nám ozvat na telefonu nebo na chatu, kde můžeme jít více do hloubky (www.modralinka.cz)

    Držíme Ti palce, aby se padání vlasů vyřešilo.
    Modrá linka

    Nemoce

    Boulička

    Ahoj. Mám dá se říct pod tvářemi takovou bouličku. Začalo se to tvořit i na druhé straně. Strašně moc to bolí. Doktorka říkala ze je to kvůli infekci v puse. Já mám totiž v puse strašně velký aft. Má třeba 1 cm a je tlustém třeba 0,5 cm. Ten taky strašně bolí. Doktorka nám na to něco doporučila ale už 5 dni to nepomáhá. Je to strašně bolestivé. Mám od toho nateklou pusu. Je možné mít tak velký aft ? A co by se s nim dalo dělat?. ;-(;-(. Moc mem to bolí. Jo a jestli nebíte jak se jmenujou ty bouličky pod tvářemi. Já to zapoměla. Myslím že to bylo něco z uzlem.

    holka, 14. let, 2. září

    Ahoj z Modré linky,

    chápu, že je nepříjemné mít zdravotní potíže, zvláště, když Tě to bolí.

    Nejsme lékaři, nemůžeme Ti tedy dát žádnou odbornou radu. Chci Tě ale podpořit, abys komunikovala se svou lékařkou. Pokud Ti léčba nezabírá a už by měla (někdy je prostě potřeba vydržet, potíže se mohou zmírňovat velmi pozvolna), neváhej se paní doktorky ptát. Stejně tak ji můžeš poprosit, aby Ti vše vysvětlila tak, abys tomu porozuměla a nemusela psát na internet. Na informace máš právo.

    Přejeme , aby Ti bylo brzy lépe.
    Modrá linka

    Nemoce

    Zánět středního ucha?

    Ahoj alíku a spol, už víc než týden mám rýmu a táta mi pořád říká ať smrkám, problém je že mi to moc nejde tím pádem to vtahuju dovnitř. Táta na mě křičí ať se pořádně vysmrkám že jinak dostanu zánět středního ucha. No a teď už několik dní mám trochu ucpané levé ucho a špatně na něj slyším, dneska jsem si vyhledala něco o zánětu středního ucha a ukázalo se že mám několik příznaků a to zhoršený sluch, šumění v uších, a taky možná horečka (včera mě celý den bolela hlava a břicho) takže se teď strašně bojím že mám záněť středního ucha a bojím se to říct rodičům protože by mi pravděpodobně táta nadával že jsem se měla pořádně vysmrkat.
    Prosím o rychlou odpověď a předem díky.

    holka, 11 let, 23. srpna

    Ahoj z Modré linky,

    je mi líto, že se necítíš fyzicky dobře. Věřím, že mít dlouho rýmu a další potíže, které popisuješ, není vůbec příjemné. Je dobře, že jsi nám dokázala napsat a hledáš si tak pro sebe potřebné informace a také podporu.

    Říkám si, že se stává, že někomu se hůře smrká a mrzí mě, že za to na Tebe táta křičí. Je pak pochopitelné, že se teď bojíš doma o všech příznacích povědět. Současně bych Ti k tomu moc ráda i touto odpovědí dodala dovahy, protože je důležité, aby Tě vyšetřil lékař a jestliže opravdu zjistí zánět ucha, tak aby navrhl vhodnou léčbu.

    Máš za to, že by Ti táta pravděpodobně nadával, že jsi měla pořádně smrkat. Nevím nic bližšího o vašem vztahu, jak to třeba máte, když se nic náročného neděje. Jestli si spolu povídáte anebo Ti třeba táta nadává častěji (to by určitě nebylo v pořádku) a Ty se mu nesvěřuješ ani jindy. Říkám si, jestli by bylo možné si s ním znovu o všem promluvit a i říct, že máš obavy, jak bude reagovat a vysvětlit, že smrkání pro Tebe není snadné. Jak ale píšu výše, neznám jej a tak nedokážu odhadnout, jak by na to mohl reagovat.

    Píšeš o rodičích, a já teď přemýšlím o tom, jak to máte s mámou. Jestli se jí někdy svěřuješ a jestli by právě ona mohla být člověkem, na kterého by ses teď mohla obrátit. A to nejen s tím, co Tě bolí, ale třeba i s tím, čeho se bojíš. Nevím, zda je v rodině někdo další koho bys mohla oslovit – mohou to být prarodiče, teta, strýc nebo i jiná dospělá osoba, které věříš (například vedoucí z kroužku nebo i oblíbená učitelka, jestliže na ni máš kontakt). Napadá mě, že pokud by pro Tebe bylo obtížné začít rozhovor na takové téma, můžeš těmto blízkým ukázat svůj dotaz na Alíkovi a naši odpověď nebo si dopředu napsat, co budeš říkat.

    Přijde mi od Tebe odpovědné, že se zajímáš o svůj zdravotní stav a nechceš nic podcenit. A tak teď přemýšlím nad tím, co by Ti mohlo dodat síly, aby ses mohla na rodiče obrátit. Chtěla bych Tě podpořit, abys k sobě byla laskavá a třeba se pak odměnila za to, že jsi to udělala, i když to nemuselo být lehké.

    Pokud bys chtěla své možnosti probrat podrobněji, jsme tady pro Tebe i na telefonu či chatu. Všechny kontakty najdeš na našich stránkách: www.modralinka.cz. Telefon bývá nejrychlejší cestou k tomu, jak získat odpovědi.

    Držíme Ti pěsti a přejeme zdraví.

    Modrá linka

    Nemoce

    Jak se zbavit angíny?

    Ahoj, už jsem sem psala jednou o angíně, ale chci to více zkonkrétnit.

    Vše je jak sem minule říkala. (V dotazu jak se zbavit angin)

    Přijde mi, že prostě sem bezradná. Mám angíny každý měsíc. Píchali mi penicilin apod. Prostě nic.

    Vždycky mám tu angínu, potom sem 1 týden bez sportů (začínám se jen základně pohybovat) a postupně pomalu se 2 týden po angine začínám vracet do normálu.

    Kvůli tomu přijdu o spoustu lekcí gymnastiky a kytary. Samozřejmě spoustu hodin ve škole.
    Nejen že je mi to nepříjemné, ale potom jsem všude pozadu.

    Prostě mě to štve.

    Vyndat mandle nechci, a ani to lékařka nedoporučuje. Čínskou medicínu, homeopatika atd jsme zkoušeli a vůbec nic.

    Hodně moc bych si přála, aby ty angíny byli maximálně 1 za půl roku, a aby se jejich průběh zlepšil.
    PS: Chápu, že každý má někdy angínu, nebo že je někdy nemocný.

    Prostě nad tím každý den brečím, a říkám si, že děti, které mají angíny 1 za půl roku/rok tak by si toho měli vážit.

    Moje dotazy: Jak se vyléčit z velmi častého opakování angín (alespoň zmírnit počet angín za rok)?

    Pokud by jste věděli způsob, určitě bych ho zkusila, ať by to stálo cokoliv.

    holka, 10 let, 28. července

    Ahoj z Modré linky,

    opět se na nás obracíš s dotazem ohledně angín, se kterými se často potýkáš. Už jsi toho i spolu s rodiči hodně zkusila a vůbec se nedivím, že Tě to už unavuje, že z toho můžeš být smutná, zoufalá, bezradná a mnoho dalšího. Je mi to moc líto. Představuji si, že to není vůbec jednoduché. Bohužel, jak jsme již psali v minulé odpovědi, nemáme lepší radu než lékaři, kteří se v oboru specializují. Píšeš, že kvůli tomu pláčeš, zní to, že na to hodně myslíš a prožíváš to aktuálně velmi těžce. Moc obdivuji Tvoji vytrvalost a aktivní zapojení se. Máš stále chuť s tím něco zkoušet dělat – neboj se znovu svěřit rodičům, popsat jim průběh a změny, co jsi zpozorovala. Možná spolu přijdete ještě na nějaké způsoby, co nového zkusit, jakého odborníka se zeptat, jaké testy by přinesly nějaké nové zjištění. Chápu, že se s tím „těžko smiřuje“, zároveň některé věci jsou opravdu jen trochu ovlivnitelné námi samotnými, může nás naopak vysilovat jít proti nim. Říkám si, že průběh angíny bývá asi různý, nemoc přichází, postupně odchází a s tím se pojí i to, jak je Tobě. Můžeš si o tom zkusit dělat záznamy a možná zpozoruješ, že se přeci jen dějí nějaké, třeba jen malé krůčky k lepšímu. Lépe se pak taky vypozoruje, co Ti alespoň trochu ulevuje, co je vhodné opakovat a co ne. Někdy stačí maličkosti k velké změně, brát to postupně. Můžeš si psát každý den (třeba dopoledne a večer) na škále (od 1 do 10, kdy 10 je nejlepší), jak Ti bylo, jak jsi to zvládala, s angínou či bez. Co jsi zkoušela, aby se Ti ulevilo a jak moc to zafungovalo. Možná zpozoruješ něco nového, čeho sis nevšimla. Zasloužíš si i pravidelnou podporu psychoterapeuta, klidně se můžete potkávat i online, abyste mohli zkoušet přijít na to, co by Ti mohlo ještě ulevit. Určitě taky pokračuj v návštěvách lékařů, kteří by měli Tvůj stav sledovat.

    Moc držíme palce a přejeme, ať můžeš mít brzy hezčí dny,
    Modrá linka

    Nemoce

    Jak se zbavit angín?

    Ahoj Alíku, už docela dlouho mě trápí takový problém...

    Zacalo to přibližně v mých 5 letech. Nebylo to ze strachu nebo nějaké změny apod., prostě to přišlo. Začala jsem mít furt angíny. Mám to tak až do teď. Nezáleží na ročním období, počasí, změnách apod. Prostě jednou za měsíc mám vždy angínu. Většinou se stává že mám angíny třeba 6krát za sebou a potom ještě 3krát do roka. V první třídě jsem byla jen celé září, kousek října, kousek března, konec června. Potom jsem dostala na prázdniny očkování (proti angíně, jmenovalo se to asi pendepon nebo něco podobneho). Do října toho roku to bylo vpohodě. Když jsem měla v říjnu angínu (byla jsem ve 2.třídě) tak mi mamka řekla: teď už budeš mít angíny méně a méně, čím jsi větší, tím méně nemocná si. Bylo to tak AŽ do ledna ve 3.třídě. Byla jsem za to neuvěřitelně ráda. Poté to zase začalo. Teď jdu do páté třídy a mam angínu. Neléčím se ničím, protože sem to nikomu neřekla. Nechci mít zase skažené prázdniny (angínu mám 2,5 týdne, 1 týden nesmím sportovat ani se zatěžovat).Všichni vidí jak sem vysílená, a doopravdy (což nikdo neví ani nevedel) mě bolí v krku. Řekla bych že je to velmi slabá angína. Normálně mám angíny 2,5 týdne - horečky nad 39, silná bolest v krku, vysílenost, bolest rukou a nohou atd.
    Mamky kamarádka je dětská doktorka, ke které chodím již od narození. Mamce vždy všechno řekne upřímně, jak si to myslí nebo s tím má zkušenosti. Asi si říkáte, že jeden ze způsobů je trhání mandlí. No jo, jenže doktorka říkala, že je to zbytečné. Má to své důvody. Byla jsem na imunologii a tam nic na to neřekli. Krev dobrý, crp normálně dobrý- při angíně ne ale vždy se zlepší. Poté jsem byla u psycholožky u nás ve škole - také nic. Poté ve městě u psychologa - také nic (chodím do soukromé školy na vesnici).
    Nikdo už neví co dál.
    Rodiče to štve protože vidí jak vždycky trpím a navíc musí být se mnou doma, jelikož nejsem schopná při angíě ničeho.
    Možná si říkáte, že to může být něco jiného než angína ale není. V
    Byla jsem na testech které opravdu nelžou...
    Kamarádi mi to závidí že nemusím do školy.
    Já nejsem šprt ale mám školu ráda, baví mě to a někteří učitele jsou i velmi příjemní a vtipný. Nemůžu tedy chodit do školy, ještě delší dobu na kroužky, ke koním, na gymnastiku, výlety (jezdíme s mamkou na výlety a hodně mě to baví) atd.
    Není to z nachlazení apod.

    Asi bych to uzavřela tím, že nevíme co dál, a nebaví mě takový život.
    Chtěla bych vědět nějaké řešení nebo alespoň usnadnění.
    Nechci žít furt s tím že si na to musím zvyknout.

    Předem děkuji moc za odpověď:)

    S pozdravem
    Nešťastná holka

    holka, 10 let, 16. července

    Ahoj z Modré linky,

    chápu, že by sis přála zbavit se angín. Bohužel nejsme odborníci a nedokážeme Ti poradit řešení, na které zatím ani oborníci nepřišli. Napadá mě, zda jste s rodiči vyzkoušeli i nějaké alternativní směry jako třeba tradiční čínskou medicínu či homeopatii. Někdy si tyto směry umějí poradit s něčím, v čem naše tradiční západní medicína selhává. Je však důležité se o tom poradit s rodiči a hledat, zda by to mohla být cesta i pro Tebe.

    Zároveň Tě chci podpořit, abys využila psychologické podpory nejen proto, abys řešila angíny, ale proto, aby ses lépe vyrovnávala s tím, že zatím jsou součástí Tvého života. Paradoxně může přijetí vést k tomu, že pomalu začnou ustávat. Ale i kdyby se tak nestalo, v životě se bohužel někdy děje to, že se někdo musí potýkat s nějakými potížemi. A v případě, že se angín zbavit nedokážeš, je velmi důležité naučit se s nimi žít co nejkvalitněji, i když je samozřejmě nechceš.

    Velmi důležité ale také je, nepřecházet je. Naprosto chápu, že nechceš mít zkažené prázdniny a nebaví Tě léčit se, když si chceš užívat léto, ale přecházením angíny by sis mohla způsobit ještě závažnější problémy, a to za to nestojí.

    Co možná nejzdravější léto Ti přeje
    Modrá linka

    Nemoce

    Zápach z úst, bílý jazyk

    Dobrý den. Mám takový problém, který už mě trápí cca 1 rok. Vždy, když si ráno vyčistím zuby, tak zhruba po hodině mně začne páchnout z úst a mám v nich podivnou hnusnou chuť. Taky mám až moc bílý jazyk. Například, když se napiji obyčejné vody, mám ihned hořkost v ústech a musím si okamžitě dát žvýkačku. Nedokážu si představit, že bych mluvil s někým bez žvýkačky. Na internetu mi to vyhledalo Moučnivku (kandidózu). Zuby si už cca půl roku čistím pravidelně. Používám i zubní nit, ústní vodu a dokonce i škrabku na jazyk v domnění, že se to zlepší. Bohužel... Bezvýsledně :( . Myslím si, že je to tím, že jsem si zuby nikdy moc pravidelně/důkladně nečistil. Nebral jsem to jako důležitou část dne. Navíc jsem jedl spoustu sladkostí. Oboje jsem jak už řečeno cca před půl rokem začal striktně dodržovat. Štve mě, jak jsem se choval ke svému tělu. Cítím čím dál tím víc a víc úzkosti. A ano, rodičům jsem to už řekl. Nebrali to moc vážně... Máte nějaké doporučení?

    kluk, 11 let, 26. června

    Ahoj z Modré linky,

    je dobře, že ses začal starat o své tělo. Je také dobře, že jsi o svém problému řekl rodičům. Rozumím tomu, že Tě Tvůj problém trápí. Chtěla bych Tě podpořit v tom, požádat je, aby s Tebou zašli k lékaři a mohl jsi mít jistotu, že to není nějaký problém. Můžeš rodičům ukázat i tuto naši komunikaci, aby mohli lépe pochopit, že Tě to opravdu trápí.

    Přejeme Ti, ať se problém vyřeší.
    Modrá linka

    Nemoce

    Zlomenina nosu + vypadávání vlasů

    Ahoj, nedávno jsme byli na školním výletě v Štramberku. Omdlela jsem tam a spadla na nos a další den jsem se dozvěděla, že mám ten nos zlomený a že jsem chudokrevná, tedy že mám nedostatek železa a taky že mám nižší tlak. Doktor mi řekl, že je ten nos v pořádku a že se zahojí sám, jelikož to není až tak vážné, ale nemůžu 4-6 týdnů dělat sporty, které by mohly být pro ten nos nebezpečné... Mám ho zlomený na jednom místě a ta kost je posunutá jakoby dolů, ale ne nijak do boku, že bych ten nos měla zkřivený. Jen mi přijde divný, že ty kosti srostou samy, když jsou od sebe trochu dál. To se ta jedna část kosti posune zpět k té druhé, nebo se mezi nimi něco vytvoří a spojí je to k sobě...? Nanejvíc na konci školního roku máme nějakou sportovní olympiádu a nevím jestli tam můžu jít. Mamka říká, že ne, ale já jsem dost soutěživá a určitě by mě to bavilo, takže by mi bylo líto, kdybych tam nemohla jít a byla bych místo toho doma. Bude tam pět disciplín: hod medicimbálem za sebe, skákání přes švihadlo, skok z místa, hod kriketovým míčkem a běh 1 km. Je to pro nos nebezpečný nebo ne? Jinak ten nos se mi zlomil 8. června.
    A ještě mám jednu otázku. Teď mi dost vypadávají vlasy... Někdy si vytáhnu třeba 10 vlasů naráz a když se vzbudím, tak mám vzadu na pyžamu na zádech třeba 10 vlasů. A i když mám ve škole culík, stejně si ze sebe musím občas sbírat vlasy. Dříve jsem měla dosti husté vlasy, ale teď už jich tolik nemám. Bojím se, že to nepřestane a že budu mít za chvíli ještě méně vlasů. Mohlo by to být třeba kvůli té chudokrevnosti? Taky nosím často culík... Vlastně skoro pořád, jen v noci a občas po škole ho nenosím. Pak často jím sladké a moc nesportuji, tak nevím, jestli by to taky nemohlo být kvůli tomu.
    P.S. Snad nevadí, že jsem tady napsala 2 otázky a předem děkuji za odpověď a taky děkuji, že jste mi odpověděli na minulou otázku, dost mi pomohla :-)

    holka, 14 let, 15. června

    Zdravíme z Modré linky,

    píšeš nám o svém zranění a ptáš se na to, jakým způsobem Ti srostou kosti ve zlomeném nose. Na to Ti bohužel nedokážu odpovědět, jelikož nejsem lékař. Podpořím Tě ale v tom, abys svou otázku směřovala na doktora, který Tě má v péči a zlomeninu s Tebou řeší.

    Dále se ptáš, jestli je v pořádku se zraněním sportovat, i přesto, že Ti lékař doporučil po dobu 4-6 týdnů sporty vynechat. Olympiáda na konci školního roku zní lákavě, o to spíš, pokud Tě podobné soutěže baví. Chápu, že by ses jí ráda zúčastnila. Říkám si ale, že je spousta jiných soutěží, kterých můžeš být součástí potom, co se Ti nos spraví. Zdraví máš ale jen jedno. Doporučím Ti tak, aby ses držela nařízení svého lékaře a na zmíněnou dobu sportování vynechala. Přece jen, veškeré skoky, běhy a případné nehody, mezi které může patřit i zásah míčem, by mohly přirozenou úpravu zlomeniny neblaze ovlivnit a v horším případě přivodit i další zdravotní komplikace.
    Vím, že se Ti nechce zůstávat doma. Napadá mě tak, že olympiádu můžeš pro tentokrát pojmout i trochu jinak a místo soutěžení se stát fanynkou a podpořit ve výkonech například své kamarádky. Zkus s mamkou probrat, jestli bys na olympiádu mohla jít alespoň koukat. I role diváka může být zábavná.

    Také Tě teď trápí vypadávání vlasů a kladeš si otázku, jestli za to může Tvá chudokrevnost. Vypadávání vlasů může mít různé příčiny, ať už například zmiňovanou chudokrevnost, nedostatek vitamínů, hormonální změny během dospívání apod. Proto je vždy nutné podobnou změnu na svém těle řešit s lékařem. Určitě to neber na lehkou váhu a zkus vše probrat buď nejprve s mamkou, nebo rovnou se svou dětskou lékařkou. Kromě vyšetření opravdu může být důležitá vyvážená strava, je možné třeba i přidat nějaké vitamíny pro růst vlasů.

    Držíme Ti palce, ať se Ti nos brzy zhojí.

    Modrá linka

    Nemoce

    Neustálá únava

    Ahoj Alíku,
    už vážně nevím jak to zvládat a co dělat. Jsem neustále unavená, i kdybych spala 100 hodin. Trvá to asi tak 2 měsíce. Jsem neustále unavená a neschopná něco dělat. Kdyby to bylo spánkem tak to bych dospala (mamka by mě klidně i nechala doma, abych se mohla dlouho prospat). Nemám žádné větší ani žádné vytížení. Zase ale nějaký pohyb mám. Dbám na protažení před a po tréninku. Soustředím se také na to, abych se moc (nevím jak to říct) přecvičila. Prostě ani nemám pořádně z čeho. Hodně mě to trápí. Ovlivnilo se tím spoustu věcí - soustředění, vnímání (hlavne ve škole) atd. Usínám úplně všude, ale i kdybych spala tak dlouho jako Šípková Růženka tak stejně by mi to nepomohlo. Žádné léky neberu nebo nepiju ani energetické nápoje.
    Prosím poraďte mi:-(
    Unavená

    holka, 10 let, 14. května

    Ahoj,

    popisuješ neustálou únavu, která už trvá dva měsíce, to musí být moc nepříjemné. Nedivím se, že už nevíš, jak to zvládat. Rozumím také tomu, že takhle dlouhodobá únava už ovlivňuje i Tvé soustředění a vnímání. Chtěla bys od nás radu, co s tím. Alíkova poradna má svá omezení, a takto na dálku nedokážeme říct, čím by Tvá únava mohla být. Zdá se také, že děláš vše pro to, abys unavená nebyla - nepiješ energetické nápoje, dostatečně spíš, věnuješ se pohybu, zdá se, že vytížená nejsi. Oceňuji, že se tomu snažíš porozumět a něco s tím děláš.

    Doporučila bych Ti zkusit vyhledat svého dětského lékaře nebo lékařku a zkonzultovat to tam. Nevím, jestli jsi o tom už mluvila s rodiči nebo jestli si toho také všímají, rozhodně si to zaslouží jejich pozornost, zkus to připomenout i jim. Měli by se postarat o to, abys dostala potřebná vyšetření. Nechci Tě tím strašit, nemusí to být nic závažného. Napadá mě, že Ti například mohou chybět některé živiny nebo vitaminy, to vše dokáže lékař určit a doporučit, jak to vyřešit.

    Přejeme Ti, abys pro sebe našla vhodnou pomoc.
    Modrá linka

    Nemoce

    Aftózní stomatitida

    ahoj mám jeden problém mám na jazyku taký malý dalo by se říct drobeček, objevuje se mi jen někdy ale na docela na dlouho. Dvakrát se mi objevil druhý, velký, na levém boku jazyka. Děje se mi to už tak 2 roky. Nevíte co s tím, docela mi to vadí. Díky za odpověď

    kluk, 22. dubna

    Ahoj kluku,

    Podle popisu se nejspíš jedná o projev tzv. aftózní stomatitidy, což je výskyt drobných vřídků (pupínků, boláků) v ústech. Může se vyskytovat téměř kdekoliv v ústní dutině, nejčastěji na vnitřní straně rtů, nebo, jako u Tebe, na jazyku. Jedná se v podstatě o přehnaně silnou imunitní reakci na přítomnost určitých mikroorganismů (bakterií, virů) v dutině ústní. Většinou bývají poměrně malé, někdy se však rozšiřují do stran. Zpravidla jsou bíle zbarvené, případně bezbarvé, někdy mají načervenalé ohraničení. Drobné afty (1. pád čísla jednotného je afta, nikoli „aft“, jak se někteří lidé mylně domnívají) mohou mít kuželovitý tvar, větší bývají zaoblené.
    Lidské tělo může na výskyt mikroorganismů v dutině ústní reagovat s různou intenzitou. Zřejmě patříš k lidem, u nichž je imunitní reakce zvláště silná. Rozlišujeme tři formy aftózní stomatitidy, přičemž lehká forma se hojí 1 až 2 týdny, středně těžká forma 4 až 6 týdnů a nejtěžší forma, při níž je zasažena velká část dutiny ústní, zpravidla vyžaduje léčbu. Pokud se Ti afty tvoří „docela na dlouho“, mohlo by se jednat o středně těžkou aftózní stomatitidu, případně na rozmezí lehké a středně těžké.
    Když už se boláky vytvoří, možnost jejich léčby je omezená. Dříve se hojně doporučovalo jejich potírání tzv. genciánovou violetí, kterou lze zakoupit v lékárně (stačí říct, že chceš „violeť“). Při aplikaci většího množství však tato tekutina proniká do trávicího ústrojí a u citlivějších jedinců může způsobovat nevolnost. Přitom výsledky nebývají nijak závratné, aplikace violeti může přinést krátkou úlevu, nicméně dobu hojení nijak zvlášť nezkracuje.
    Důležitá je spíše prevence, zejména pokud se u Tebe podobné obtíže vyskytují často či trvají dlouhou dobu. Například můžeš používat ústní vodu pro výplach dutiny ústní, ovšem dbej na to, abys vodu nepolykal, čímž by sis mohl způsobit zažívací obtíže.

    Nemoce

    Obtíže se zrakem a točení hlavy

    Ahoj všichni
    Mám tu takovou opravdu zvláštní otázku. Já nevím co to má být ale v poslední době se mi stává že celý den vidím tak jako zmateně nebo já nevím jak to mám popsat. Jako ne že bych byla zmatená jakože nevím kde jsem atd. Ale je to jako kdyby se mi trochu motala hlava a viděla tak jako zmateně. Já opravdu nevím co to je a taky mi to vůbec nejde popsat. Protože když jsem o tom říkala rodičům tak jsem jim řekla že „vidím tak jako zmateně" a oni to nepochopili. Proto mi nemůžou pomoct. Dost mě to trápí a dokonce jsem se kvůli tomu rozbrečela. Prosím o odpověď.

    holka, 12 let, 19. dubna

    Ahoj holko,

    Podle toho, co popisuješ, spočívá Tvůj problém v rozostřeném vidění, někdy provázeném točením hlavy. Jedná se o velmi obecné příznaky, které by mohly být projevem celé řady poruch či onemocnění, nicméně s největší pravděpodobností by se mohlo jednat buď o projev hypotenze neboli nízkého krevního tlaku (což je pravděpodobnější), nebo o poruchu vestibulárního aparátu neboli ústrojí rovnováhy v kombinaci s nastupující vadou zraku (což je méně pravděpodobná kombinace, i když ji nelze zcela vyloučit).
    Každý problém je o to větší, když je okolím nepochopen. Možná, že rodiče nevěnovali Tvému sdělení dostatečnou pozornost, sami u Tebe nepozorovali žádné nápadné změny, a proto možná ani nepochopili, že s Tebou něco není v pořádku. Možná, že popis „točení hlavy a rozostřené vidění“ by pro ně byl snáze pochopitelný.
    V každém případě by bylo vhodné, kdyby sis nejprve nechala změřit krevní tlak. Pokud by se prokázalo, že netrpíš výše zmíněnou hypotenzí, doporučoval bych ještě vyšetření na neurologii (pro vyloučení případné poruchy ústrojí rovnováhy a pohybu), případně vyšetření zraku (pro vyloučení oční vady).

    Nemoce

    BAP - bipolární afektivní porucha

    Zdravím! Už delší dobou se zajímám o psychologii a sleduji různá informativní videa na YouTube. Před dvěmi lety jsem objevila kanál se jménem psych2go. Na tomto kanále probírají různé mentální poruchy, mbti a spoustu dalšího. Nedávno jsem narazila na video popisující symptomy takzvané bipolární afektivní poruchy typu 1 a i typu 2, dost mě vyděsilo když jsem zjistila že na mne většina symptomů sedí. (Například Mívám pravidelné změny nálad z přehnaně šťastné až do depresivních atd.)

    A tak bych se ráda zeptala na pár věcí.
    (Nadále budu označovat bipolární poruchu zkratkou BAP)

    1. ) Může se BAP pojit s ASD (konkrétněji s Aspergerovým syndromem)?
    2. ) Může se BAP objevit u dítěte jako jsem já?

    Dále bych se také ráda zeptala zda-li existuje nějaký test na BAP na internetu? Popřípadě zda existuje test na riziko tohoto mentálního deficitu. Vím že to není 100 % přesné, ale ráda bych to zkusila takhle nějak amatérsky a později bych si pak popřípadě nechala BAP diagnostikovat odborníky.

    Ráda bych ještě podotkla že na bipolární poruchu u mne měla i jedna z učitelek už cca před rokem, když jsem ještě chodila na školu. Ale vzhledem k tomu že mi byl v létě 2022 diagnostikován aspergerův syndrom a ADD tak jsem se přesunula na domácí vzdělávání. S učitelkou již nadále nejsem v kontaktu.

    Předem děkuji za jakoukoliv odpověď!

    holka, za necelý měsíc 14 let, 8. dubna

    Ahoj z Modré linky,

    obracíš se na nás s více dotazy ohledně bipolárně afektivní poruchy. Vážíme si toho, že si říkáš o pomoc.

    Narazila jsi na video, kde toto onemocnění popisují a přijde Ti, že většina symptomů na Tebe sedí. Říkám si, jaké to pro Tebe asi je, když jsi viděla video, ve kterém byla spousta věcí popsána možná podobně, jako je zažíváš Ty. Možná můžeš mít obavy, cítit zmatek, rozrušení, zvědavost a nejistotu a další. Bohužel tato forma pomoci na dálku je velice omezená a nelze přesněji určit, zda se o BAP jedná. Jak sama píšeš, cesta, jak to více prozkoumat, je skrze odborníky, se kterými se potkáš naživo a oni vyslechnou, co Tě trápí, budou hledat cesty, jak Ti pomoci a odpoví i na Tvé další otázky, které v této souvislosti máš.

    Zasloužila by sis v tom podporu od rodičů nebo jiných dospělých v Tvém okolí, kterým důvěřuješ – neboj se jim svěřit, o čem přemýšlíš a jaké aktuální obtíže u sebe pozoruješ. Spolu můžete kontaktovat nejlépe psychiatra nebo klinického psychologa a objednat se u něj.

    Pokud by se u Tebe objevily nepříjemné stavy anebo bys chtěla více probrat celou záležitost, jsme tu pro Tebe telefonicky nebo na chatu na Modré lince (https://www.modralinka.cz/) anebo na Lince bezpečí (https://www.linkabezpeci.cz/), můžeš se ozvat. Ve větších městech bývají taky krizové centra, kam můžeš osobně dojít a psychologové Ti na místě pomůžou překonat náročný stav (https://nepanikar.eu/mapa-pomoci-krizova-centra/).

    Ať pro sebe hledáš dál účinnou pomoc přeje

    Modrá linka

    Nemoce

    Točení hlavy, nevolnost při vstávání

    Dobrý den,potřebovala bych poradit..Už delší dobu když vstanu se mi motá hlava a necítím se dobře.Dnes jsem zase stoupla a spadla jsem,bouchla jsem se a na pár sekund-minut jsem ležela..Pak jsem se probudila a zjístila jsem že mám modřinu na oku.Nevíte co to je?

    Sára, 13 let, 7. dubna

    Ahoj Sáro,

    Nejčastější příčinou točení hlavy, případně i omdlévání nebo alespoň nevolnosti při vstávání je nízký krevní tlak. Jedná se o poruchu zvanou ortostatická hypotenze, která se projevuje tím, že při vstávání z leže nebo ze sedu do stoje je krevní tlak natolik nízký, že tělo „nezvládá“ náhlou změnu polohy, která si vyžaduje důkladnější prokrvení (a tím okysličení) tkání.
    Většina lidí, kteří trpí ortostatickou hypotenzí, s ní dokáže žít bez výraznějších omezení.

    Důležité je, aby ses při vstávání vyvarovala příliš rychlé a prudké změny tělesné polohy. Vstávat bys neměla tak, že „vyskočíš z postele“, nýbrž pomalu a postupně, tedy takovým způsobem, že po probuzení se nejprve posadíš na lůžku a několik minut sedíš, až si tělo zvykne na novou polohu. Při čekání si můžeš protahovat svaly končetin (ostatně každý, když se probudí, by se měl nejprve protáhnout, a teprve potom vstát, jako to dělají zvířata, například psi a kočky – tedy pokud je něco nedonutí vstát rychle a vyhledat úkryt). Potom pomalu a opatrně vstaneš. Kdybys cítila, že se Ti dělá špatně (nebo kdyby Ti během přechodu ze sedu do stoje pískalo v uších, viděla bys rozmazaně, zrychlil by se ti tep nebo bys vnímala jiné neobvyklé příznaky), sedni si zpátky na lůžko a počkej ještě chvíli.

    Pokud by obtíže přetrvávaly delší dobu (v řádu měsíců), bylo by namístě se svěřit praktickému lékaři a požádat o změření krevního tlaku. Nebo Ti praktický lékař může vydat poukaz na vyšetření na specializovaném pracovišti.

    Nemoce

    Bolest rukou

    Ahoj poradno, už týden mne bolí ruce od lokte až ke dlani, někdy bolí fakt jako hodně a musím si brát prášky na bolest. Nemám nejmenší tušení, jak se to stalo, prostě to začala samo od sebe. Šance že jsem si to něak natáhla tady prakticky není. Budu ráda za opověď. Děkuji.

    holka, 11 let, 27. března

    Ahoj holko,

    Bolest končetin v dětství a dospívání bývá většinou nervosvalového původu, nicméně může se jednat například i o důsledek narušení oběhu krevního. Další možné příčiny (revmatitida a podobně) jsou vzhledem k Tvému věku méně pravděpodobné.
    Vzhledem k tomu, že bolesti přetrvávají delší dobu, a že ani užívání léků proti bolesti nepřináší úlevu, bych doporučoval svěřit se alespoň jednomu z rodičů a požádat jej o doprovod k praktickému lékaři pro děti a dorost.

    Nemoce

    Snížená imunita

    Ahoj, mám už dlouhodobě oslabenou imunitu takže jsem mnohem více nemocná než ostatní. To mi vadí. Jim každý den probiotika, zdravé jogurty, ovoce a zeleninu a ještě doplňky vitamínů. Nic nepomáhá. Nemáte nějaký typ?

    holka, 11 let, 26. března

    Ahoj holko,

    Příčiny oslabení imunity, tedy obranyschopnosti organismu, mohou být různé. Počínaje vrozenými poruchami a konče zvýšenou zátěží neboli stresem. Snížení imunity se projevuje tím, že je člověk nemocný častěji, než většina ostatních, a že různá onemocnění u něj mají těžší průběh, než u jedinců s normální imunitou.
    Jestliže obtíže s imunitou přetrvávají i přes všechna opatření, která v dotazu uvádíš (konzumace mléčných výrobků, doplňků stravy a podobně), bylo by možná na místě provést vyšetření na imunologii. Poukaz na vyšetření vystaví praktický lékař pro děti a dorost.


    Prosba od Alíka

    Podpořte prosím
    Modrou linku!