Poradna: Alík radí dětem

Na otázky odpovídají

pracovníci linky důvěry Modrá linka, Alíkova kamarádka BáraV, odborníci na boj proti kouření z projektu Nekuřátka a správci. Občas odpovídá i sám Alík.

Dotazy smí pokládat čtenáři mladší 15 let.

Nemoce

Ahoj poradno,
chtěla bych se na něco zeptat. Jakmile si totiž sednu do auta nebo autobusu, začne mě hrozně bolet hlava. Poprvé se mi to stalo v osmi letech a stále se to s věkem zhoršuje. Je jedno jestli to auto nebo autobus jede rychle pomalu, do kopce nebo do zatáček. Bolí to pořád stejně nesnesitelně. V autobuse je to tak hrozné, že z bolesti skoro omdlívám. Nevím co s tím mám dělat. Zkoušela jsem všechno: zavřít oči, žvýkat, brát léky atd. Nic ale nepomáhá. Jen ty léky tu bolest na chvíli zeslabí, ale nemůžu je přeci brát pořád. Nevíš prosím co mám dělat? Předem moc děkuji za odpověď.

holka, 12 let, 20. února 2018

Ahoj,

chápu, že je bolest hlavy nepříjemná, píšeš, že zatím na ní nic nezabralo a ani se nedalo vysledovat, čím je to ovlivněné. Je dobře, že se aktivně snažíš najít radu a pomoc. Po fyzické stránce by Ti mohla pomoci Tvá praktická lékařka/lékař, na kterou/kterého se můžeš s rodiči obrátit a poradit se s ní/ním. Napadá mě, že by to mohlo mít i příčiny psychosomatické, zkus svůj problém probrat se školní psycholožkou, jestli jí na škole máte. Bolest hlavy může odrážet i psychickou nepohodu, stres a podobně, s čímž se dá pracovat různými nácviky právě s psychologem.

Přejeme Ti brzké nalezení pomoci,
Modrá linka

Nemoce

Ahoj,
když bývám nachlazená strašně mě bolí hrtan a někdy tak kašlu, až mě bolí pod hrtanem(nějak u hrudi). Mám alergii na pyly, chodím i na alergologii. Mívám i běžně ucpaný nos a nemohu dýchat osem(když jsem úplně zdravá při každém r. období.) Já se bojím, že budu trpět Astmatem. Umírá se na to? Protože jeden herec na to zemřel.(asi 60 let).

Také mám na oku malý červený ,,vřed“ už od 6 let. Ale nebolí to. Nejde se toho nějak zbavit.

Co s tím?

holka, 12 let, 5. února 2018

Ahoj,
píšeš, že máš alergii. Tvůj kašel tedy může být alergickým kašlem. Měla bys o těchto svých problémech říct lékaři na alergologii. Předpokládám, že tam chodíš pravidelně na kontroly.
Určitě bys měla informovat i svého dětského lékaře, že máš obtíže, které popisuješ.

Nejsem lékařka, ale nemyslím si, že bys měla mít strach ze smrti. Alergiemi i astmatem trpí mnoho lidí.

Co se týče vředu na oku, tam ti poradí oční lékař. Určitě si za ním zajdi.

Nemoce

Ahoj Alíku, nevím kam tohle zařadit, ale jsem dost nemocná a už asi 3. den mě bolí v pravém uchu. Řekla jsem to tátovi a ten mi jen řekl že musím smrkat.
Já už jsem smrkala dost, už to ani nejde. Na to ucho normálně slyším, ale mám pocit jak když je zablokované nebo jak když tam něco mám. Bolí hodně když si zívnu, ani nejde odlehnout (to jak otevřeš pusu a v uších ti jakoby „praskne“). Zkoušela jsem si je i vyčistit, ale nepomohlo to. Jak si mám poradit? Předem děkuji.

štěpa, 13 let, 3. ledna 2018

Ahoj,
pokud potíže trvají nebo se dokonce zhoršují, rozhodně je zapotřebí navštívit lékaře. V lepším případě zjistí, že to není nic vážného, a jinak zahájí nějakou příslušnou léčbu. Když budeš návštěvu lékaře odkládat, hrozí nebezpečí, že případné nemoc pokročí a půjde hůř léčit.

Nemoce

Chěla bych se jen zeptat Jak probíhá hypoglykémie? Když jsem vstala bylo mě zle a bolela mě hlava. Avšak jím normálně. Jinak nechci zbytečně otravovat.

holka, 12 let, 8. listopadu 2017

Ahoj holko,

Hypoglykemie je abnormálně nízká hladina cukru v krvi. K příznakům hypoglykemie patří silné pocení, zblednutí, úzkost, chvění, zvýšená únava, silná nevolnost a zvracení. Uvedené příznaky však mohou být vyvolány i řadu jiných poruch či onemocnění.

Nemoce

Ahojky,
Mám dvě otázky (promiň, ale je to pro mě důležité)

  1. Chtěla jsem se zeptat když mi odebírali krev a výsledky byli naprosto v pořádku jestli opravdu nemám žádnou vážnou nemoc.
  2. Jsem velkej chypochondr. Mamka říká, že je to normální, ale já z toho mám někdy hrozný strach. Když vidím sanitku je mi hrozně. Když mám jít k doktorovi nebo k zubaři, tak mám z toho trauma. Nedokážu být někdy ani ve vaně, protože se ani nedokážu podívat na své tělo. Když slyším o nějaké nemoci tak si myslím že ji mám. Za chvíli jdu na 13ti letou prohlídku a hrozně se bojím. Jak se mám zbavit alespoň trochu hypochondrie? Už si někdy připadám jako blázen, ale já se hrozně bojím, že mám asi všechny nemoci na světě. Děkuji moc předem za odpověď
holka, 12 (skoro 13) let,, 30. října 2017

Ahoj,
většinu nemocí lze odhalit z rozboru krve - pokud ji máš v pořádku, nejspíš nemáš důvod se obávat. Když je někdo hypochondrický, moc ho neuklidní ani dobré výsledky vyšetření a dál se bojí, nevěří, že je v pořádku. To, co popisuješ, by bylo dobré probrat s psychologem, aby ses nemusela zbytečně stresovat. Mohl by Ti pomoct v tom, abys to lépe zvládala, postupně se zbavila zbytečného strachu a nejistoty. Můžeš zkusit zajít za školním psychologem, jestli ho ve škole máte, nebo se domluvit s rodiči, aby s Tebou nějakého navšítivili. Když by to rodiče nechápali, nebo to brali na lehkou váhu, mohla by Tě podpořit např. i nějaká učitelka ze školy, nebo Tvůj praktický lékař, kteří by s nimi také promluvili. Můžeš to také sama probrat s doktorem, až budeš na té 13tileté prohlídce. Ten Ti může dát konkrétní doporučení na vhodného psychologa. Je dobře, že si uvědomuješ, že něco není v pořádku a že chceš pracovat na tom, aby se to zlepšilo.

Držíme Ti palce,
Modrá linka

Nemoce

Dobrý den pane MUDr Jiří Staňku,
10. 10. jsem byla na rentgenu. Mám skoliosu a nosím korzet. Skoliosa se zlepšila. Ale to s tím ani tak nesouvisí. Zjistila jsem, že něco mám na levo u pánve. Před tím jsem to neměla (řed půl rokem) tady je obrázk... Nevím, jestli Vám to půjde zobrazit. Možná , že by s tím mohla souviset únava. V dubnu jsem byla na ultrazvuku, kvůli bolesti břicha, ale žádný nález. Nevíte, co by to mohlo být ? Moc děkuji

holka, 14 let, 29. října 2017

Ahoj holko,

Kromě skoliózy na snímku nevidím nic patologického. Zakroužkovaný detail na snímku je nejspíše část tlustého střeva. Vzhledem k negativním výsledkům ultrasonografického vyšetření bych však tento orgán nepovažoval za zdroj obtíží.
Pokud vyšetření břicha neprokázalo jinou příčinu bolesti, její původ je pravděpodobně neurologický. Vychýlení páteře do strany může vést k podráždění určitých nervů působením tlaku, což se může projevit bolestí.

Nemoce

Ahoj aliku mam problem velky...mam sedozelenou stolici, co s tim?

holka, 13 let, 20. října 2017

Ahoj holko,

Uvedené zbarvení stolice rozhodně není běžné. Může se jednat o projev infekce trávicího traktu (například salmonelózy), ale příčinou tohoto zbarvení může být rovněž rychlý průchod stolice trávicím traktem, při němž se stolice nestíhá obarvit žlučovými barvivy do normální hnědé barvy. Další možnou příčinou zbarvení stolice do zelena může být nadměrná konzumace listové zeleniny, případně také potravin, na jejichž obarvení bylo použito větší množství umělého zeleného potravinářského barviva.

Bez laboratorního vyšetření stolice nelze konkrétní příčinu jejího neobvyklého zbarvení přesněji stanovit.
V případě, že neobvyklé zbarvení stolice přetrvává delší dobu (několik dnů po sobě) doporučuji navštívit lékaře. Kromě samotného zbarvení je třeba věnovat pozornost také dalším příznakům, například výskytu průjmu, horečky, nevolnosti, zvracení, bolestí břicha, přítomnosti krve ve stolici a podobně.
Pokud se u tebe některý z těchto příznaků vyskytuje, jedná se pravděpodobně o infekční onemocnění trávicího traktu. Naopak v případě, že se žádný z příznaků nevyskytuje a neobvyklé je pouze zbarvení stolice, jedná se spíše o neinfekční poruchu trávení.

Nemoce

Ahoj. Včera jsem snědla 2 cukrové vaty docela velké a prostě... mám ted strach že jsem dostala cukrovku. nebo spíš takhle. Můžu dostat z toho cukrovku? A nebo jak prostě můžu dostat cukrovku a jak to můžu poznat (příznaky cukrovky)? Vím že je to hloupý ale prostě ted toho lituju...dík

holka, 14 let, 22. října 2017

Ahoj holko,

Můžeš být klidná, cukrovka vzniká v důsledku nedostatku inzulinu, což je hormon produkovaný slinivkou břišní.
Rozlišujeme cukrovku I. a II. typu. Cukrovka I. typu se rozvíjí na základě genetických předpokladů, v podstatě se tedy jedná o vrozenou nemoc. Cukrovka II. typu vzniká v důsledku těžké obezity, a to spíše u starších pacientů.
Rozhodně se však nemusíš obávat toho, že by se u tebe cukrovka II. typu vyvinula na základě toho, že jsi snědla dvě cukrové vaty.

Nemoce

Ahoj. Asi před týdnem jsem se řízla do prstu (je to jen malej řízanec) a nějak se mi zanítil. Nejspíš se mi do něj dostala infekce. Ted už je rána zarostlá, ale pod ní se udělala taková bulka. Bolí to když se toho dotýkám a je jasné že to chci odstranit. Už jsem to zkoušela proříznout nůžkama, ale nakonec jsem nesebrala odvahu, protože mě napsadlo že by to nemusel být nejlepší nápad jak se hnisu zbavit. Prosím poradte jak bych si to mohla bezbečně propíchnout třeba jehlou, nebo naříznout žiletkou. Myslíte že je dobrý to řezat a nebo to něčím mazat? K doktorovi se mi s takovou prkotinkou nechce jít, ale zase ta bulka je otravná a prostě jí chci pryč. Jak to teda udělat?

holka, 14 let, 20. října 2017

Ahoj holko,

Je od tebe hezké, že nechceš „obtěžovat“ lékaře s problémem, který ti připadá jako maličkost. Avšak v žádném případě by ses neměla pokoušet hnisající ránu otevírat sama, ať již pomocí jehly nebo jiného nástroje. Neodborným zásahem by se hojení rány ještě více zkomplikovalo. Raději se svěř do péče lékaře (chirurga), který ránu odborně ošetří a převáže.

Nemoce

Ahoj Alíku
Mám promlém. Jsem závislá na antidepresivech, které beru už 2 roky. Nikomu jsem to zatím neřekla. Já vím, že na antidepresivech vzniká závislost vzácně, ale vzniknout může.o, to se stalo mě. Já chci ty léky brát celý život. Hodně mi pomáhají
Ale co když je budu muset někdy vysadit? Co když se mi úzkost a obsedantně kompulzivní porucha vrátí ?
Co když mi doktorka ty léky znovu nepředepíše a bude se to opakovat? Na 1 stranu bych je chtěla brát pořád a na druhou když mi je odebrou.. nechci aby mi je odebrali.
Co mám dělat prosím ? Děkuji

holka, 14 let, 18. října 2017

Ahoj holko,

Antidepresiva (v dnešní době se jedná převážně o léky ze skupiny selektivních inhibitorů zpětného vychytávání serotoninu) se obvykle užívají dlouhodobě. Dva roky tudíž nejsou až tak dlouhá doba. Je velmi malá pravděpodobnost, že by ti lékařka již po dvou letech přestala tyto léky předepisovat, nicméně je možné, že v budoucnu je nahradí jinými léčivy z téže skupiny.
Interval mezi zahájením a ukončením léčby činí ve většině případů několik let, mnohdy i několik desítek let (zejména pokud pacient začíná tyto léky užívat již v mládí).

Důležité je, aby sis pro předpis na léky chodila pravidelně. Průběžně sleduj, kolik vydaných léků ti ještě zbývá. Pokud by ti léky došly a ty bys neměla možnost navštívit lékařku a nechat si předepsat nové, během několika dnů by se nejspíše dostavily tzv. abstinenční příznaky, které mohou být u léků ze skupiny antidepresiv poměrně nepříjemné (nejčastěji se jedná o velmi silnou únavu, více informací najdeš v příbalovém letáku ke konkrétnímu léčivu, které užíváš).

Nemoce

Ahoj, potřebuji radu. Už od konce minulého týdne mám bolesti v levé části plic a srdce. Je to spíš tupá bolest, která se vždy večer a někdy přes den stupňuju. K mám bolest hlavy. Beru nějaké prášky na tlumení bolestli hlavy, ale pořád mě bolí v již zmiňované oblasti hrudníku. Špatně se mi dýchá a často mi bývá velice špatně.

AnonymousHolka, 12 let, 18. října 2017

Ahoj,
tak s takovýmto dotazem je zapotřebí se obrátit ne na Alíka, ale na svého lékaře, a to co nejdříve. Nemusí to být nic vážného, ale je možné i to, že může jít o nějakou vážnější nemoc, u které může být i nebezpečí z prodlení. Lékař tě důkladně prohlédne, v případě potřeby ti zařídí rozbor krve a vyšetří tě pomocí různých přístrojů, například rentgenu, a podle výsledku vyšetření ti doporučí, co s tím, nebo předepíše nějaké léky. To všechno ti Alík takhle na dálku zařídit nemůže.
Když se člověk se závažnými příznaky včas nedostaví k lékaři, může to mít za následek, že se případné onemocnění ještě zhorší a bude mít vážnější následky. Proto s návštěvou lékaře neváhej.

Nemoce

Ahoj Alíku, chtěl bych se zeptat na jednu věc, už delší dobu mě trápí hodně zvláštní pocit a na webu jsem si četl, že se asi jedná o psychickou poruchu.
Chtěl bych to probrat s psychiatrem, nebo psychologem, nebo s někým jiným, kdo by mi mohl pomoci. Ale mamka mi pořád opakuje, že mi nic není a tak mě k psychologovi nechce vzít. Nemůže mi prosím někdo poradit, jak jí mám vysvětlit, že tam opravdu potřebuji? Tátovi to ale říkat nemá smysl, ten tohle vůbec neřeší.

Díky za odpověď, Ondra.

Ahoj Ondro,

děkujeme za dotaz. Jsi šikovný kluk, který se o sobě chce dozvědět co nejvíc, trápí-li Tě zvláštní pocity, určitě je dobrý nápad zajít za psychologem. Pokud máte nějakého ve své škole, nepotřebuješ mámino svolení. Bohužel ani nevím, kolik je Ti roků, ale jsi-li z Brna nebo blízkého okolí můžeš zajít také někdy ve středu odpoledne do poradny Modré linky v centru Brna, objednávky se přijímají na adrese- objednani.poradna@modralinka.cz, objednávka ale není nutná, lze přijít ve středu mezi 14 a 18 hod. i bez objednání, podívej se na naše webové stránky-www.modralinka.cz, tam se dozvíš vše potřebné.

Z Tvého dotazu není jasné, zda ses mamce svěřil s tím, jaké zvláštní pocity Tě trápí, s čím si je spojuješ a co sis přečetl na webu. Mimochodem, tak jednoduché to není, aby mezi pocity a poruchou bylo rovnítko a přišel jsi na to při čtení webu. Víš, když se medici, tedy nastávající doktoři, učí o nemocech, mají často pocit, že prodělávají úplně všechny nemoci, které právě studují, a připadá jim, že mají přesně takové příznaky, o kterých čtou, takže z toho, co sis přečetl na webu, nelze dělat žádné závěry.

Přejeme Ti, abys u mámy i blízkých nalezl pochopení.

Modrá linka

Nemoce

Dobrý den, pane MUDr. Jiří Stanku. V poslední době mi divně kručí, jakoby, ,bublá'' v břiše, i když mám hlad a i když se najím. Je to hlavně dole asi 2 cm pod pupíkem. Mám křečka. Napadlo mě, že by to mohli být paraziti a tak.
Prosím, co by to mohlo být? Děkuji

holka, 13 let, 4. září 2017

Dobrý den, holko,

Výskyt střevního parazita by se projevil častými průjmy, krví ve stolici, případně i krvácením z konečníku. Pokud takovéto příznaky nemáš, o parazita se nejspíše nejedná.
V období dospívání se mohou objevovat různé zažívací potíže, které souvisí se změnami, k nimž v organismu dochází. Neobvyklé zvukové projevy a křeče v dolní části břicha mohou být rovněž projevem narušení střevní mikroflóry. Příčinou obtíží může být též nevhodné složení stravy. Popsané obtíže mohou být i projevem některého z onemocnění trávicí soustavy, avšak v tvém věku je riziko výskytu závažných onemocnění tohoto druhu poměrně malé.
Pokud se popsané obtíže dostavují pravidelně a dlouhodobě, doporučoval bych vyšetření na gastroenterologickém oddělení, na jehož základě ti specialista doporučí úpravu jídelníčku, případně i užívání léčiv ze skupiny probiotik.

Nemoce

Ahoj, mám zdravotní problém. nikdy ale opravdu nikdy jsem neměla neštovice. Už jsem mockrát byla u nemocných dětí, které neštovice měly a byly infekční. Moje máma neštovice taky neměla. Moje babička ani prababička je taky nikdy neměly. Je taky zajímavé že moje teta a její děti už neštovice měly a z mojí rodiny jsou z mamčiny strany jediní s hnědýma očima a všichni z mamčiny strany s modrýma očima nikdy neměly neštovice. Jak to že jsem se nikdy nedokázala nakazit? Nechci mít neštovice v dospělosti a umřít na ně.

holka, 13 let, 2. září 2017

Ahoj holko,

Ne všechny děti prodělávají plané neštovice. U některých infikovaných dětí je však průběh onemocnění tak mírný, že jej ani nezaznamenají. Při mírném průběhu se plané neštovice projevují pouze v podobě drobné vyrážky na vlasové části hlavy, které si dítě ani jeho rodiče nemusí všimnout. Pokud ses tedy v minulosti dostávala do kontaktu s dětmi, které měly plané neštovice, mohlo u tebe dojít k vytvoření protilátek na základě velmi mírného průběhu tohoto onemocnění.
Samozřejmě, že nelze vyloučit, že jsi plané neštovice nepodělala ani v jejich nejmírnější formě. V takovém případě skutečně nelze vyloučit onemocnění v dospělosti. Avšak plané neštovice (varicella) zdaleka nejsou tak nebezpečným onemocněním, jako neštovice pravé (variola), které se však v ČR nevyskytují, neboť již byly vymýceny očkováním.
Plané neštovice představují zvýšené riziko pouze pro těhotné ženy (mohou ohrozit plod) a dále pacienty, kteří mají oslabenou imunitu, leukémii nebo AIDS. U dospělých a dospívajících mohou být plané neštovice spojeny s komplikacemi v podobě zápalu plic či onemocnění jater. Z tohoto důvodu je třeba dospělým a dospívajícím pacientům věnovat zvýšenou pozornost. Avšak riziko úmrtí na komplikace spojené s planými neštovicemi je velmi nízké.

Nemoce

Ahoj, je mi čtrnáct let a mám problém. Už si připadám jako důchodce. Mám hrozně špatnou paměť. Za poslední dva dny jsem si heslo na Facebooku měnila asi 5x. Vezmu si nějakou věc, někde ji položím a zapomenu na ni. Nepamatuju si, jestli jsem jedla nebo nejedla. Nepamatuju si jak moje nejlepší kamarádka přišla k jizvě na čele (říkala mi to). Plus mám už několik dní bolesti hlavy ale to je ale možná jen žízní nebo mými problémy se zády. Naše doktorka je vrcholně neschopná a sice k ní jdeme ale nepočítáme s výsledky.. Na Poruchu štítné žlázy jsem si taky musela přijít sama a krevní testy si vydupat. Na žádné vyšetření mě ale neposlala stejně. Už jsem zoufalá, že za chvilku vůbec zapomenu kde bydlím... prosím poraď mi! Nechci mít paměť důchodce v pubertě

holka, 14 let, 2. září 2017

Ahoj holko,

Problémy s pamětí nemusí trápit jen důchodce. Mohou se objevit v jakémkoliv věku. Příznaky, které popisuješ, mohou být projevem některé z poruch paměti, například hypomnézie. Oslabení paměti může mít různé příčiny, k nimž patří například onemocnění centrální nervové soustavy, účinky některých léků, ale i nezdravá životospráva, zejména nedostatek spánku a stres.
Při mírnějších formách hypomnézie může pomoci dodržování zásad zdravé životosprávy a trénink paměti. Konkrétní cvičení na posílení paměti ti doporučí psychologický poradce. Při závažnějších formách je třeba provést vyšetření na neurologii. Rovněž při častých bolestech hlavy bych doporučoval návštěvu neurologa. Avšak pokud je příčinou bolestí hlavy vadné držení těla, například v důsledku onemocnění páteře, doporučuji tyto obtíže konzultovat přímo s ortopedem. Poukaz na vyšetření na neurologii vystaví praktický lékař.
Nedovedu posoudit schopnosti tvé praktické lékařky, nicméně pokud nejsi s poskytovanými službami spokojena, obrať se na své rodiče. Právo na výběr poskytovatele zdravotní péče zajišťuje zákon č. 48/1998 Sb., podle něhož může pojištěnec (v případě nezletilého jeho rodiče) uplatnit výběr praktického lékaře jednou za 3 měsíce.

Nemoce

Ahoj. Mám zvýšený tlak. Občas se mi ale stává, že když je hodně zvláštní chvilka tak cítím tzv. srdce až v krku. Ale tohle je jiný. Je to takový tlačení a cítím jak mi srdce ultra rychle bije. Beru rybí tuk ale bojím se že jsem nemocná. Nevíte jestli bych to měla nějak řešit?? Nekdy se třeba i předklonim a cítím u srdce píchnutía nebo někdy tlačení. Meřím 170 a vážím 57

holka, 14 let, 22. srpna 2017

Ahoj,
děkuji za tvůj dotaz. Bohužel není v moci žádné internetové poradny na dálku diagnostikovat jakýkoli zdravotní problém. Pokud máš nepříjemné pocity a máš strach, že by se mohly týkat nějakého zdravotního problému, bylo by určitě vhodné, abys vyhledala odbornou pomoc. Pro začátek se můžeš objednat ke svému pediatrovi a popsat mu své problémy. On potom rozhodne, jestli je důvod k obavám, nebo zda jsou tvé potíže v normě. Také ti může doporučit možné řešení, či ti vystavit doporučení k specialistovi.
Přeji ti hodně štěstí a věřím, že všechno dobře dopadne.
Bára

Nemoce

Dobrý den. Psal jsem minule jak má maminka trombózu žil. Tak jsme spolu o tom mluvili a všechno mi vysvětlila. Byli jsme i spolu u pana doktora a ten mi něco taky vysvětlil. Už se tak moc nebojím. Tak děkuji za pomoc.

Jirka 9let, 2. července 2017

Ahoj Jirko,
jsme moc rádi, že jsi dostal potřebné vysvětlení, které Tě uklidnilo. Držíme palce, aby mamince bylo dobře a Ty už jsi se nemusel bát.

Přejeme hezké léto.

Modrá linka

Nemoce

Dobrý den. Chtěl bych se zeptat moje maminka má už po několikáté trombózu žil. Já se bojím co když mi maminka umře. Maminka mi říkala že se nemusím bát. Ale já se moc bojím. Jsme s maminkou sami a já bych bez ní nemohl být. Mám ji moc rád.

Jirka 9 let, 12. června 2017

Ahoj, Jirko,

je mi moc líto, že je Tvoje maminka nemocná. Dovedu si představit, že se o ni bojíš, to je přirozené, když máme někoho hodně rádi. Maminka Ti říká, že se nemusíš bát a já si taky myslím, že je důležité věřit v dobrý konec. I tak si ale říkám, že by bylo fajn mamince o svém strachu říct, není dobré zůstávat na své obavy sám. Možná by bylo fajn si společně promluvit o tom, čeho přesně se bojíš, a taky se zeptat na věci, ve kterých nemáš jasno, třeba by Ti maminka mohla vše více vysvětlit. Píšeš, že jste s maminkou sami, ale napadá mne, že možná je v rodině nebo blízkém okolí někdo dospělý, komu věříš (babička, děda, teta, strýc, atd.) a kdo Tebe a Tvoji maminku dobře zná. Taky jim by ses mohl se svým strachem svěřit. Možností je také zkusit se obrátit telefonicky na Modrou linku (www.modralinka.cz/?page=ld) nebo třeba bezplatnou Linku bezpečí (www.linkabezpeci.cz/), popovídat si po telefonu může být pro Tebe přínosnější, než internetová poradna.

Držíme palce, ať všechno dobře dopadne.
Modrá linka

Nemoce

Ahoj Alíku,
můj bratr v poslední době má vážné zdravotní problémy. Velice mu de malování ale bojím se že v tom nadále nebude moc pokračovat. Trpí totiž skrvnitým tyfusem a ani mamka, ani taťka netuší co s tím mají dělat. Bojím se že tu s námi moc dlouho nebude.

Ahoj,
chápeme, že se bojíš o bratra, když je vážně nemocný. Napsal jsi nám přesnou diagnózu velmi vzácného onemocnění, takže patrně o bratra a zřejmě i celou vaši rodinu již pečují lékaři, to je dobrá zpráva. Pokud máš nějaké otázky ohledně léčby, zeptej se jich.
Jestli a jak bude bratr malovat, až se uzdraví, se teprve uvidí - existují různé způsoby (lze malovat nohama, ústy,...) a bude záležet na bratrovi a jeho vůli pokračovat.

Hezký den.

Modrá linka

Nemoce

Ahoj Alíku, mám takový problém :( Už před delší dobou jsem začala mít problémy s dýcháním. Špatně se to popisuje ale takhle: Je to jakoby tlak na plíce při kterém mám potřebu se zhluboka nadechnout ale nejde to. Občas u toho musím zívnout což mi také dělá potíže. Není to neustálé ale je to často když jsme doma, před spaním, někdy i venku a veš kole. Byli jsme u dokotorky a ta řekla, že to mám kvůli psychice a dala mi nějaké doplňkové prášky. Chvilku zabírali a pak jsem jela na lyžák. Jak jsem přijela zpátky byla jsem v pořádku a prášky jsem nepotřebovala jenže teď se mi to zase vrátilo a je to ještě horší. Na psychiku to svést nemůžu protože jsem v pořádku. V úterý jdeme k doktorce ale obávám se, že nás zase pošle o dům dál s tím, že to je kvůli psychice bez veškerých testů... Poraď..Nevíš co to je nebo jak mi pomoct? Předem děkuji

Zuza, 14 let, 10. května 2017

Ahoj Zuzo,

děkujeme Ti za dotaz, který jsi nám poslala s důvěrou. Jedná se ale o zdravotní potíže, které my neřešíme, nejsme linkou zdravotní, navíc zdravotní problémy nelze ani odborníkům řešit na dálku po internetu. Nezbývá TI tedy nic jiného, než se opět obrátit na svou doktorku a řídit se její radou. Souhlasím ale s názorem lékařky, že se jedná o psychosomatickou záležitost, tedy že Tvá psychika v tomto hraje zásadní roli.

Přejeme Ti, ať se co nejdříve cítíš zase fit.

Modrá linka