Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Poradna: Alík radí dětem

  Na otázky odpovídají

  pracovníci linky důvěry Modrá linka, Alíkova kamarádka BáraV, odborníci na výživu z centra Anabell, odborníci na boj proti kouření z projektu Nekuřátka a správci. Občas odpovídá i sám Alík.

  Dotazy smí pokládat čtenáři mladší 15 let.

  Nemoce

  Dobrý den, pane MUDr. Jiří Stanku. V poslední době mi divně kručí, jakoby, ,bublá'' v břiše, i když mám hlad a i když se najím. Je to hlavně dole asi 2 cm pod pupíkem. Mám křečka. Napadlo mě, že by to mohli být paraziti a tak.
  Prosím, co by to mohlo být? Děkuji

  holka, 13 let, 4. září 2017

  Dobrý den, holko,

  Výskyt střevního parazita by se projevil častými průjmy, krví ve stolici, případně i krvácením z konečníku. Pokud takovéto příznaky nemáš, o parazita se nejspíše nejedná.
  V období dospívání se mohou objevovat různé zažívací potíže, které souvisí se změnami, k nimž v organismu dochází. Neobvyklé zvukové projevy a křeče v dolní části břicha mohou být rovněž projevem narušení střevní mikroflóry. Příčinou obtíží může být též nevhodné složení stravy. Popsané obtíže mohou být i projevem některého z onemocnění trávicí soustavy, avšak v tvém věku je riziko výskytu závažných onemocnění tohoto druhu poměrně malé.
  Pokud se popsané obtíže dostavují pravidelně a dlouhodobě, doporučoval bych vyšetření na gastroenterologickém oddělení, na jehož základě ti specialista doporučí úpravu jídelníčku, případně i užívání léčiv ze skupiny probiotik.

  Nemoce

  Ahoj, mám zdravotní problém. nikdy ale opravdu nikdy jsem neměla neštovice. Už jsem mockrát byla u nemocných dětí, které neštovice měly a byly infekční. Moje máma neštovice taky neměla. Moje babička ani prababička je taky nikdy neměly. Je taky zajímavé že moje teta a její děti už neštovice měly a z mojí rodiny jsou z mamčiny strany jediní s hnědýma očima a všichni z mamčiny strany s modrýma očima nikdy neměly neštovice. Jak to že jsem se nikdy nedokázala nakazit? Nechci mít neštovice v dospělosti a umřít na ně.

  holka, 13 let, 2. září 2017

  Ahoj holko,

  Ne všechny děti prodělávají plané neštovice. U některých infikovaných dětí je však průběh onemocnění tak mírný, že jej ani nezaznamenají. Při mírném průběhu se plané neštovice projevují pouze v podobě drobné vyrážky na vlasové části hlavy, které si dítě ani jeho rodiče nemusí všimnout. Pokud ses tedy v minulosti dostávala do kontaktu s dětmi, které měly plané neštovice, mohlo u tebe dojít k vytvoření protilátek na základě velmi mírného průběhu tohoto onemocnění.
  Samozřejmě, že nelze vyloučit, že jsi plané neštovice nepodělala ani v jejich nejmírnější formě. V takovém případě skutečně nelze vyloučit onemocnění v dospělosti. Avšak plané neštovice (varicella) zdaleka nejsou tak nebezpečným onemocněním, jako neštovice pravé (variola), které se však v ČR nevyskytují, neboť již byly vymýceny očkováním.
  Plané neštovice představují zvýšené riziko pouze pro těhotné ženy (mohou ohrozit plod) a dále pacienty, kteří mají oslabenou imunitu, leukémii nebo AIDS. U dospělých a dospívajících mohou být plané neštovice spojeny s komplikacemi v podobě zápalu plic či onemocnění jater. Z tohoto důvodu je třeba dospělým a dospívajícím pacientům věnovat zvýšenou pozornost. Avšak riziko úmrtí na komplikace spojené s planými neštovicemi je velmi nízké.

  Nemoce

  Ahoj, je mi čtrnáct let a mám problém. Už si připadám jako důchodce. Mám hrozně špatnou paměť. Za poslední dva dny jsem si heslo na Facebooku měnila asi 5x. Vezmu si nějakou věc, někde ji položím a zapomenu na ni. Nepamatuju si, jestli jsem jedla nebo nejedla. Nepamatuju si jak moje nejlepší kamarádka přišla k jizvě na čele (říkala mi to). Plus mám už několik dní bolesti hlavy ale to je ale možná jen žízní nebo mými problémy se zády. Naše doktorka je vrcholně neschopná a sice k ní jdeme ale nepočítáme s výsledky.. Na Poruchu štítné žlázy jsem si taky musela přijít sama a krevní testy si vydupat. Na žádné vyšetření mě ale neposlala stejně. Už jsem zoufalá, že za chvilku vůbec zapomenu kde bydlím... prosím poraď mi! Nechci mít paměť důchodce v pubertě

  holka, 14 let, 2. září 2017

  Ahoj holko,

  Problémy s pamětí nemusí trápit jen důchodce. Mohou se objevit v jakémkoliv věku. Příznaky, které popisuješ, mohou být projevem některé z poruch paměti, například hypomnézie. Oslabení paměti může mít různé příčiny, k nimž patří například onemocnění centrální nervové soustavy, účinky některých léků, ale i nezdravá životospráva, zejména nedostatek spánku a stres.
  Při mírnějších formách hypomnézie může pomoci dodržování zásad zdravé životosprávy a trénink paměti. Konkrétní cvičení na posílení paměti ti doporučí psychologický poradce. Při závažnějších formách je třeba provést vyšetření na neurologii. Rovněž při častých bolestech hlavy bych doporučoval návštěvu neurologa. Avšak pokud je příčinou bolestí hlavy vadné držení těla, například v důsledku onemocnění páteře, doporučuji tyto obtíže konzultovat přímo s ortopedem. Poukaz na vyšetření na neurologii vystaví praktický lékař.
  Nedovedu posoudit schopnosti tvé praktické lékařky, nicméně pokud nejsi s poskytovanými službami spokojena, obrať se na své rodiče. Právo na výběr poskytovatele zdravotní péče zajišťuje zákon č. 48/1998 Sb., podle něhož může pojištěnec (v případě nezletilého jeho rodiče) uplatnit výběr praktického lékaře jednou za 3 měsíce.

  Nemoce

  Ahoj. Mám zvýšený tlak. Občas se mi ale stává, že když je hodně zvláštní chvilka tak cítím tzv. srdce až v krku. Ale tohle je jiný. Je to takový tlačení a cítím jak mi srdce ultra rychle bije. Beru rybí tuk ale bojím se že jsem nemocná. Nevíte jestli bych to měla nějak řešit?? Nekdy se třeba i předklonim a cítím u srdce píchnutía nebo někdy tlačení. Meřím 170 a vážím 57

  holka, 14 let, 22. srpna 2017

  Ahoj,
  děkuji za tvůj dotaz. Bohužel není v moci žádné internetové poradny na dálku diagnostikovat jakýkoli zdravotní problém. Pokud máš nepříjemné pocity a máš strach, že by se mohly týkat nějakého zdravotního problému, bylo by určitě vhodné, abys vyhledala odbornou pomoc. Pro začátek se můžeš objednat ke svému pediatrovi a popsat mu své problémy. On potom rozhodne, jestli je důvod k obavám, nebo zda jsou tvé potíže v normě. Také ti může doporučit možné řešení, či ti vystavit doporučení k specialistovi.
  Přeji ti hodně štěstí a věřím, že všechno dobře dopadne.
  Bára

  Nemoce

  Dobrý den. Psal jsem minule jak má maminka trombózu žil. Tak jsme spolu o tom mluvili a všechno mi vysvětlila. Byli jsme i spolu u pana doktora a ten mi něco taky vysvětlil. Už se tak moc nebojím. Tak děkuji za pomoc.

  Jirka 9let, 2. července 2017

  Ahoj Jirko,
  jsme moc rádi, že jsi dostal potřebné vysvětlení, které Tě uklidnilo. Držíme palce, aby mamince bylo dobře a Ty už jsi se nemusel bát.

  Přejeme hezké léto.

  Modrá linka

  Nemoce

  Dobrý den. Chtěl bych se zeptat moje maminka má už po několikáté trombózu žil. Já se bojím co když mi maminka umře. Maminka mi říkala že se nemusím bát. Ale já se moc bojím. Jsme s maminkou sami a já bych bez ní nemohl být. Mám ji moc rád.

  Jirka 9 let, 12. června 2017

  Ahoj, Jirko,

  je mi moc líto, že je Tvoje maminka nemocná. Dovedu si představit, že se o ni bojíš, to je přirozené, když máme někoho hodně rádi. Maminka Ti říká, že se nemusíš bát a já si taky myslím, že je důležité věřit v dobrý konec. I tak si ale říkám, že by bylo fajn mamince o svém strachu říct, není dobré zůstávat na své obavy sám. Možná by bylo fajn si společně promluvit o tom, čeho přesně se bojíš, a taky se zeptat na věci, ve kterých nemáš jasno, třeba by Ti maminka mohla vše více vysvětlit. Píšeš, že jste s maminkou sami, ale napadá mne, že možná je v rodině nebo blízkém okolí někdo dospělý, komu věříš (babička, děda, teta, strýc, atd.) a kdo Tebe a Tvoji maminku dobře zná. Taky jim by ses mohl se svým strachem svěřit. Možností je také zkusit se obrátit telefonicky na Modrou linku (www.modralinka.cz/?page=ld) nebo třeba bezplatnou Linku bezpečí (www.linkabezpeci.cz/), popovídat si po telefonu může být pro Tebe přínosnější, než internetová poradna.

  Držíme palce, ať všechno dobře dopadne.
  Modrá linka

  Nemoce

  Ahoj Alíku,
  můj bratr v poslední době má vážné zdravotní problémy. Velice mu de malování ale bojím se že v tom nadále nebude moc pokračovat. Trpí totiž skrvnitým tyfusem a ani mamka, ani taťka netuší co s tím mají dělat. Bojím se že tu s námi moc dlouho nebude.

  Ahoj,
  chápeme, že se bojíš o bratra, když je vážně nemocný. Napsal jsi nám přesnou diagnózu velmi vzácného onemocnění, takže patrně o bratra a zřejmě i celou vaši rodinu již pečují lékaři, to je dobrá zpráva. Pokud máš nějaké otázky ohledně léčby, zeptej se jich.
  Jestli a jak bude bratr malovat, až se uzdraví, se teprve uvidí - existují různé způsoby (lze malovat nohama, ústy,...) a bude záležet na bratrovi a jeho vůli pokračovat.

  Hezký den.

  Modrá linka

  Nemoce

  Ahoj Alíku, mám takový problém :( Už před delší dobou jsem začala mít problémy s dýcháním. Špatně se to popisuje ale takhle: Je to jakoby tlak na plíce při kterém mám potřebu se zhluboka nadechnout ale nejde to. Občas u toho musím zívnout což mi také dělá potíže. Není to neustálé ale je to často když jsme doma, před spaním, někdy i venku a veš kole. Byli jsme u dokotorky a ta řekla, že to mám kvůli psychice a dala mi nějaké doplňkové prášky. Chvilku zabírali a pak jsem jela na lyžák. Jak jsem přijela zpátky byla jsem v pořádku a prášky jsem nepotřebovala jenže teď se mi to zase vrátilo a je to ještě horší. Na psychiku to svést nemůžu protože jsem v pořádku. V úterý jdeme k doktorce ale obávám se, že nás zase pošle o dům dál s tím, že to je kvůli psychice bez veškerých testů... Poraď..Nevíš co to je nebo jak mi pomoct? Předem děkuji

  Zuza, 14 let, 10. května 2017

  Ahoj Zuzo,

  děkujeme Ti za dotaz, který jsi nám poslala s důvěrou. Jedná se ale o zdravotní potíže, které my neřešíme, nejsme linkou zdravotní, navíc zdravotní problémy nelze ani odborníkům řešit na dálku po internetu. Nezbývá TI tedy nic jiného, než se opět obrátit na svou doktorku a řídit se její radou. Souhlasím ale s názorem lékařky, že se jedná o psychosomatickou záležitost, tedy že Tvá psychika v tomto hraje zásadní roli.

  Přejeme Ti, ať se co nejdříve cítíš zase fit.

  Modrá linka

  Nemoce

  Dobrý den! Prosím, můžete mi poradit? Na internetu jsem si našla test jaká je pravděpodobnost rakoviny tlustého střeva a konečníku u mě. Mě vyšlo že je na primary pravděpodobnost, že tu rakovinu dostanu. Moc se bojím, nechci umřít mladá, chci se dožít alespoň 30ti let. Co mám dělat abych ji nedostala prosím? A co mám dělat kdybych ji dostala? Moc Vám děkuji! Ať Vám Bůh žehná!

  DžungaráčekChlupáček, 16. dubna 2017

  Zdravíme Tě Džungaráčku,

  mrzí mne, že máš strach z rakoviny tlustého střeva a konečníku. Testy na internetu jsou ošemetné v tom, že testují člověka, kterého nikdo nevidí, nevyšetřil ho, otázky směřují spíše obecně a jsou většinou vytvořeny pro dospělé lidi. Proto nejsou spolehlivé a je pravděpodobné, že Ti žádné riziko nehrozí.

  Rakovina je civilizační nemoc, která je způsobena mnoha faktory a nedá se úplně předpovědět, kdo jí onemocní a kdo ne. Pokud budeš dodržovat pravidla správné životosprávy - hýbat se, jíst hodně zeleniny a ovoce, je to to nejlepší, co pro sebe můžeš udělat. Svoje obavy určitě lze probrat i s Tvojí praktickou lékařkou, která by Ti mohla vše víc vysvětlit z medicínského hlediska. Myslím, že je hodně předčasné přemýšlet o tom, co dělat, když bys náhodou onemocněla, protože touto nemocí trpí spíše dospělí lidé a mnohem častěji muži než ženy. Navíc v dospělosti můžeš chodit na preventivní prohlídky, které by onemocnění odhalily včas a léčba by tak mohla být úspěšná.

  Jestli to jen trochu jde, zkus myslet na něco jiného, dělat věci, které Tě baví. Můžeš si také o svém strachu popovídat s rodiči, i oni by Ti mohli mnohé vysvětlit a podpořit Tě.

  Přejeme hezké dny.

  Modrá linka www.modralinka.cz

  Nemoce

  Ahoj, mám problém, poslední dobou mám zvýšenou teplotu, hodně se potím, je mi zima a vše mě bolí, točí se mi hlava a nejhorší je, že jsem zhubla za poslední týden dvě kila a to jím normálně. Podle internetu by to mohla být i rakovina, strašně se bojím. K doktorovi se bojím.
  Myslíte, že to je rakovina?

  Anonymka, 15. ledna 2017

  Ahoj,

   

  pokud se necítíš dobře, svěř se rodičům, kteří jsou za tebe zodpovědní. Spolu pak navštivte lékaře. Nemusíš se bát i při chřipce se člověk cítí, tak jak popisuješ. Je nutné, aby tě vyšetřil lékař, nic nezanedbávej.

  Držím ti palce. Alíkova kamarádka Bája

   

  Nemoce

  Ahoj Alíku -prosím o zkrácení otázky zde-

  Děkuji - otázka upravena poradcem

  Ahoj,

  přiznám se, že o rakovině pochvy toho moc nevím, my na Modré lince se zaměřujeme spíše na duševní než tělesná trápení. Chápu, že máš obavu z nemoci. I různé neduhy a nemoci se mohou v našich životech vyskytnout a je dobré je nepodceňovat, sledovat své tělo a zavčas se začít léčit. Pokud se objeví nějaké podivné změny na těle, a to v jakémkoliv věku, je vždycky dobré zajít k odborníkovi - lékaři - který po vyšetření určí diagnózu a léčebný postup. Na druhou stranuje zbytečné žit ve stálém strachu, že se nějaká závažná nemoc může objevit. Lepší je si říct, že budeš dbát o své zdraví a kdyby se cokoliv změnilo, začneš to řešit právě v tu chvíli, až to bude zapotřebí.

  Pokud máš teď nějaké pochybnosti, jestli je s Tebou vše v pořádku, bylo by nejlepší svěřit se své dětské lékařce, nebo třeba mamce a s její pomocí si domluvit vyšetření na (dětské) gynekologii. Pokud lékař/ka objeví něco, co by se řešit mělo, bylo by dobré s tím začít co nejdřív, v opačném případě Tě může uklidnit, že se o nic vážného nejedná.

  Držíme palce,
  Modrá linka http://www.modralinka.cz

  Nemoce

  ahoj alíčku prosím poraď mi. Táta má rakovinu mám o něj strach.( A doufám že nebude vadit když na píšu ještě jednu o tázku.) Jak poznám jestli se jednomu klukovi líbím (on se mi líbí moc)předem díky za odpověď

  Ahoj z Modré linky,

  je mi líto, že Tvůj táta je nemocný, věřím, že to pro Tebe není snadné a rozumím tomu, že máš o něj obavy. Nepíšeš nic bližšího o tom, jak jeho léčba probíhá a co přesně mu lékaři zjistili, napadá mě však, že možná by mohlo být důležité právě na toto se doma zeptat (ať už táty či například mámy, babičky...), protože právě někdy tím, že nemáte tolik informací, můžeme mít obavy ještě větší. Velké množství lidí se totiž s rakovinou léčí a uzdraví se, léčba však vyžaduje delší čas. A někdy nás právě může uklidnit, pokud víme, co se v léčbě chystá a že vyhlídky jsou pozitivní. Je také v pořádku, pokud rodiče budou vědět, že Tě to trápí, je v pořádku říci jim své pocity a požádat je o podporu, navíc sdílení dokáže velmi ulevit, bývá úlevné vědět, že na to nejsme sami. Pokud by sis chtěla promluvit více do hloubky, je možné nám také zavolat (více informací najdeš tady:www.modralinka.cz.), zdarma pak funguje linka 116 111.

  Ke Tvému druhém dotazu: někdy můžeme vyčíst zájem druhého z jeho pohledů, pozorností, z toho, že se nám věnuje apod. Lze se na něj třeba také usmívat, vyhledávat kontakt, dívat se mu do očí, jeho reakce nám pak může prozradit více o tom, jak je na tom se svými city k nám. Další možností je zjistit vše "přímo", například mu napsat či se jej v klidné, nerušené chvíli zeptat. Je však pravdou, že druhá strana může být zaskočena a reagovat třeba i jinak, než bychom čekali.

  Přejeme Ti hodně sil a držíme pěsti,

  Modrá linka http://www.modralinka.cz

  Nemoce

  Ahoj Alíku, v červnu letošního roku mi bude 12 let a já právě prodělávám neštovice. Je to pro mě asi zatím nejvíc nepříjemná nemoc, co jsem zažila. Ze začátku to bylo tak nějak ok. Puchýřky jsem měla jen v oblasti krku. Jenže další den se to rozrůstalo (pochopitelně) a začala jsem to mít i na obličeji a všude od pasu výš. Na nohou to mám jen na stehnách.Je mi to hrozně nepříjemné, Navíc dnes jsem měla až 40 horečky. Vadí mi halvně to jak vypadám. Štítím se dotknout sama sebe! Ty pupínky jsou tak nechutné. Ještě ke všemu to píšu teď o půl třetí ráno protože s tím svěděním vůbec nemůžu usnout. Je to děs. Nevíte jak se toho co nejrychleji zbavit?

  Ahoj,

   

  moc dobře chápu tvé potíže a to, že je ti nemoc nepříjemná. V noci by ses měla snažit spát i když je to se svědícími pupínky obtížné. Být v půl třetí v noci na počítači rozhodně léčbu neurychlí. Zamezit svědění úplně nejde, ale může to zmírnit tekutý pudr, případně další speciální přípravky, které lze zakoupit v lékárně.

  S tím, jak v době nemoci vypadáš, se bohužel moc nedá dělat. Po doléčení pupínky zmizí a ty budeš stejná jako dřív.  Určitě jsi byla u paní doktorky, která ti poradila, jak s neštovicemi co nejlépe bojovat.

   

  Přeji ti hodně trpělivosti. Možná dnes, kdy dostaneš tuto odpověď, už máš nejhorší za sebou. Hezké svátky jara prožité ve zdraví ti přeje Alíkova kamarádka Bája

  Nemoce

  Dobrý deň, ako sa treba zmieriť s rakovinou v rodine? ... stale plačem a bojím sa že zomrie.. :( Ďakujem za radu..

  Dominika (14), 18. listopadu 2014

  Dobrý den, Dominiko,

  je mi líto, že blízký člověk ve Tvé rodině má rakovinu. Vůbec se nedivím, že pláčeš a bojíš se, že zemře, s něčím takovým se jen těžko člověk smiřuje. Nepřekvapilo by mě, kdyby i dospělí ve Tvé rodině plakali a báli se, i když to možná někteří nedávají najevo, protože se bojí, aby ostatní ve svém okolí nezatěžovali   to si jen představuji, nevím, jak to ve Tvé rodině je, ale je fajn, když rodina v tak těžkých chvílích stojí při sobě a členové mohou své pocity mezi sebou sdílet. Je přirozené v tak smutné situaci plakat a bát se. Máš se s kým bát? Máš s kým plakat? Můžeš o tom mluvit se svými blízkými? Hovoříte o svých pocitech, o strachu, smutku, o naději či budoucnosti?

  Pokud o tom nemůžeš mluvit s blízkými lidmi, zkus se svěřit někomu jinému, komu důvěřuješ, kdo Tě umí vyslechnout a podpořit. Může to být někdo z okolí, oblíbená učitelka ve škole, školní psycholog nebo třeba vedoucí kroužku. Možností je také zavolat na linku důvěry, zdarma například k nám přes Skype (skypename: modralinka) nebo na Linku bezpečí (tel: 116 111).

  Přejeme, aby vše dobře dopadlo,
  Modrá linka. http://www.modralinka.cz

  Nemoce

  Ahoj ve středu jsme byli u doktorky s tím že mě bolí v krku. Prohlídla mě a dala mi antibiotika- penicilin. Je hnusnej to se nedá popřít ale o to tu teď nejde. Dneska je pátek což znamená že od vyšetření uběhly 3 dny a mě nic nebolí nemám horečku a to už od toho co jsme přijeli od doktorky. Chci jít ven už to nemůžu vydržet je tam krásně a s mým štěstím až budu zdravá bude zase pršet. Říkala jsem to mamce ale ta mě nepustí ven i kdyby hořel barák. Podle mě bych mohla jít přece jen na vzduch na půl až hodinku do stínu ale nevím. Díky za radu

  Ahoj,


  důvěřuj mamince. Při braní antibiotik, je opravdu důležité být v klidu a vyhýbat se slunci. Vím, o čem mluvím. Sama jsem si v dospělosti přivodila alergii na penicilinová antibiotika, právě proto, že jsem nebyla doma v klidu. Počasí se zkazilo, takže nemusíš litovat. Držím palce, ať jsi brzy zdravá a ať je pěkně, aby sis teplé a slunečné dny také užila.

  Alíkova kamarádka Bája.

  Nemoce

  Ahoj všichni, potřebovala bych poradit. Již dříve se mi vaše rady moc hodily, a tak doufám že pomůžete i teď. Za měsíc letíme s rodinou letadlem k moři. No, a můj problém je v tom, že se bojím letět. U dědečka i mamky byla zjištěna Leidenská mutace, a oba několikrát prodělali trombozu. Já sem byla asi před rokem na vyšetření, ale nic mi nezjistili. Taď máme ale letět letadlem, a já se bojím. Mám oproti ostatním vyšší riziko na onemocnění trombozou, přestože mi nebylo nic zjištěno? Velmi se toho bojím, dá se tomu ještě nějak předejít? Předem moc děkuji za Váš čas, a odpověď na mou otázku, Verča 14 let

  Verča, 14 let, 14. května 2014

  Ahoj Verčo,
  pokud táta Leidenskou mutaci nemá, je šance asi 50%, že ji budeš mít také, stejně jako mamka. Všechno záleží na tom, jestli už jsi byla na vyšetření krve - pokud je to v rodině, tak je velice pravděpodobné, že ano. Vyšetření se provádí odběrem krve a sledováním času, za jaký se krev srazí. Pokud ti během podobného vyšetření nezjistili zvýšenou srážlivost, měla bys být v pořádku. Radši si ověř, jestli ti jej provedli, a případně jak dopadlo, a kdybys ho náhodou neměla, nech si ho udělat. Je to dost jednoduché vyšetření, většina nemocnic a laboratoří jej bez problémů udělá. Pokud náhodou bereš antikoncepci, budeš mít riziko trochu zvýšené a poradila bych se s lékařem, jestli ti let letadlem doporučí a třeba případně předepíše nějaké léky na ředění krve.V letadle můžeš poměrně snadno dělat různá cvičení na prevenci trombózy - každou půlhodinu se projít nebo si pořádně procvičit nohy, masírovat si lýtka, čas od času nohama tlačit k zemi (tím zatneš svaly na noze a tím snížíš riziko trombózy) a hodně pít. Pokud se trombózy hodně bojíš, je možné koupit si předem speciální kompresní punčochy (dají se koupit v každých zdravotních potřebách), které ti zase pomůžou zatnout svaly, vracet krev rychleji k srdci a tím slouží jako prevence trombózy. Tahle preventivní opatření jsou dobrá, i kdyby ti testy srážlivosti krve vyšly v pořádku, a riziko trombózy bys tím měla hodně minimalizovat :) Hodně štěstí a užij si dovolenou! Alíkovi kamarádi z 2. lékařské fakulty - Julie

  Nemoce

  Ahoj,
  nedávno jsem se dozvěděla o ppravém názvu nemoci, krerou máme v rodině. Jmenuje se Marfanův syndrom. Vygooglila jsem si to a přečetla si příznaky. Na obou nohou mám „pavoučí prsty“, ale na rukách moc ne (tak normální). Ale zase dokážu s palci u ruky hodně ohýbat (nikdo ze třídy ani mamka to nedokáže). Vždy když běžíme delší trasu, mám problém s dýcháním a píchá mě jakoby vpravo nad srdcem. Teta(má MS) jde teď na operaci aorty(nahrazení její části) a já nevím zda si udržet klidnou hlavu a říct si, že jsem jen hypochondr, nebo mám jít na nějaké větší vyšetření. Jsem docela baculatá, ale kdybych zhubla, tak bych asi měla vyditelně dlouhé nohy (měřím 166, 13 let, 56kg). S mamkou jsem se o tom bavila, ale ta řekla, že to není pravděpodobný. Ale já si to vážně myslím. Sama na vyšetření jít nemůžu. Vždycky jsem byla tak trochu divná. Jako teta - cítíme stejně, máme stejné reflexy... Je možnost abych to nějak zjistila (jestli ano nebo ne) bez roho abych s někým šla na vyšetření? - otázka upravena poradcem

  Azeretka, 1. dubna 2014

  Ahoj Azeretko,
  podle dědičnosti Marfanova syndromu by tím musela trpět buď tvoje máma nebo tvůj táta, aby se to na tebe mohlo přenést. Pokud Marfanovým syndromem netrpí, je to hodně nepravděpodobné - musela by se u tebe nemoc rozvinout úplně nově, a to je šance asi 1:10 000. Je to tedy opravdu hodně nepravděpodobné. Tvoje příznaky taky vypadají v podstatě normálně. Marfanův syndrom je opravdu dost těžké onemocnění, a tvoje klouby by byly opravdu hodně pohyblivé, měla bys i při výrazném cvičení pořád ochablé svalstvo, problémy s páteří, často deformovaný hrudník, často se s tím pojí i poruchy očí. Můžeš si zkusit dva znaky, které ti přibližně řeknou, jestli tím trpíš: 1) palec - sevři si ruku v pěst, tak aby palec byl uvnitř pěsti. Pokud palec vyčnívá z pěsti na straně malíčku, je to jedna ze známek Marfanova syndromu. Zkus si ve vyhledávači najít "Marfan syndrome thumb sign," pokud chceš vidět nějaké obrázky. 2) zápěstí - sevři si zápěstí jedné ruky z palcem a malíčkem druhé ruky. Pokud se nejen dotknou, ale dokonce se překrývají, je to další známka Marfanova syndromu. Pro obrázky zkus najít "Marfan syndrome wrist sign." Pokud ti tyhle dva testy nevyšly jako Marfanův syndrom, pravděpodobně jím netrpíš. Pokud ano, opravdu bys na vyšetření měla jít, protože by jinak hrozily docela těžké komplikace. Podle popisovaných příznaků mi ale nepřijde, že bys Marfanovým syndromem trpěla :) Měj se hezky, Alíkovi kamarádi z 2. lékařské fakulty - Julie

  Nemoce

  Ahoj aliku mam takovy problem hodne casto chybim ve skole ale neni to takove ze bych chybela treba mesic chybim treba jenom jeden den protoze me boli bricho nebo mam migrenu pak se mi ty hodiny kdy sem chybela nahromadej a ja mam potom treba 220 omluvenych hodin. Nevim co s tim mam delat. Nechci mit na konci skolniho pres 200 zameskanych hodin :( poradis mi? Dekuju

  Anonymka, 5. března 2014

  Ahoj,

  napadá mě, že pokud chybíš často ze zdravotních důvodů, měla by tato otázka směřovat hlavně na Tvého lékaře. S ním by ses mohla poradit o příčinách Tvých potíží a jak jim předcházet. Někdy může pomoci zůstat doma třeba jen první hodiny, než Tě bolest přejde, a pak do školy přijít. Nevím, jestli jsi to probírala i se svými rodiči, určitě je důležité, abyste spolu přemýšleli, jak Tvé chybění ve škole řešit.

  Hezké dny Ti přeje

  Modrá linka http://www.modralinka.cz

  Nemoce

  Ahoj prodělala jsem těžkou mononukléózu, ale mám roční omezení na sport. Problém je v tom že sport jsem milovala. Už je to půl rok. Co mám dělat?

  Ahoj,

   

  velmi dobře chápu Tvou touhu zase sportovat. Také vím, že mononukleóza je velmi závažné onemocnění a léčba je zdlouhavá. Můžu Ti jen přát, abys ještě vydržela, poslechla lékaře a nesportovala. Až budeš úplně v´pořádku, vše si vynahradíš. Buď trpělivá, polovinu už máš za sebou.

  Držím Ti palce. Alíkova kamarádka Bája.

  Nemoce

  Ahoj Aliku,
  Ve skole se z holkama porad hadame a me uz to stve.
  Mam z toho porad Depresi a nevim co delat. jeden den se bavim z jednou druhz den s tou druhou a porad do kola od 1. uz chci na Gympl ale mam blbz znamky.
  Je Depresi mozne nejak zahnat? - otázka upravena poradcem

  PoradDeBkA, 3. prosince 2013

  Ahoj z Modré linky,

  ptáš, jak je možné zahnat depresi. To je velmi široký pojem. Pokud by šlo o depresi jako o nemoc, potom je třeba vyhledat odborníka, tedy psychologa, případně psychiatra, který by mohl předepsat léky. Předpokládám ale, že spíše píšeš o smutných, nepříjemných pocitech. Můžeš se buď soustředit na vyřešení situace, která Ti tyto pocity způsobuje - hádky s kamarádkami. Je možné si o tom všem popovídat, dát jim najevo, že je Ti z toho všeho smutno a že přátelství vypadá jinak. Pokud by se to nezlepšilo, můžeš se dívat kolem sebe, možná, že jsou tu i jiné holky, se kterými by sis mohla rozumět a se kterými byste se nehádaly. Jinou možností je soustředit se na to, co je fajn, co je příjemné, co Tě baví a co Ti dělá radost, i tak je možné smutky překonat. Také by bylo fajn nebýt na to sama a najít si někoho, s kým bys o tom mohla mluvit. Třeba s někým z rodiny, s nějakou jinou kamarádkou, se kterou si rozumíš lépe.

  Klidnější adventní dny Ti přeje Modrá linka http://www.modralinka.cz