Poradna: Alík radí dětem

Na otázky odpovídají

pracovníci linky důvěry Modrá linka, Alíkova kamarádka BáraV, odborníci na boj proti kouření z projektu Nekuřátka a správci. Občas odpovídá i sám Alík.

Dotazy smí pokládat čtenáři mladší 15 let.

Nemoce

Dobrý den! Prosím, můžete mi poradit? Na internetu jsem si našla test jaká je pravděpodobnost rakoviny tlustého střeva a konečníku u mě. Mě vyšlo že je na primary pravděpodobnost, že tu rakovinu dostanu. Moc se bojím, nechci umřít mladá, chci se dožít alespoň 30ti let. Co mám dělat abych ji nedostala prosím? A co mám dělat kdybych ji dostala? Moc Vám děkuji! Ať Vám Bůh žehná!

DžungaráčekChlupáček, 16. dubna 2017

Zdravíme Tě Džungaráčku,

mrzí mne, že máš strach z rakoviny tlustého střeva a konečníku. Testy na internetu jsou ošemetné v tom, že testují člověka, kterého nikdo nevidí, nevyšetřil ho, otázky směřují spíše obecně a jsou většinou vytvořeny pro dospělé lidi. Proto nejsou spolehlivé a je pravděpodobné, že Ti žádné riziko nehrozí.

Rakovina je civilizační nemoc, která je způsobena mnoha faktory a nedá se úplně předpovědět, kdo jí onemocní a kdo ne. Pokud budeš dodržovat pravidla správné životosprávy - hýbat se, jíst hodně zeleniny a ovoce, je to to nejlepší, co pro sebe můžeš udělat. Svoje obavy určitě lze probrat i s Tvojí praktickou lékařkou, která by Ti mohla vše víc vysvětlit z medicínského hlediska. Myslím, že je hodně předčasné přemýšlet o tom, co dělat, když bys náhodou onemocněla, protože touto nemocí trpí spíše dospělí lidé a mnohem častěji muži než ženy. Navíc v dospělosti můžeš chodit na preventivní prohlídky, které by onemocnění odhalily včas a léčba by tak mohla být úspěšná.

Jestli to jen trochu jde, zkus myslet na něco jiného, dělat věci, které Tě baví. Můžeš si také o svém strachu popovídat s rodiči, i oni by Ti mohli mnohé vysvětlit a podpořit Tě.

Přejeme hezké dny.

Modrá linka www.modralinka.cz

Nemoce

Ahoj, mám problém, poslední dobou mám zvýšenou teplotu, hodně se potím, je mi zima a vše mě bolí, točí se mi hlava a nejhorší je, že jsem zhubla za poslední týden dvě kila a to jím normálně. Podle internetu by to mohla být i rakovina, strašně se bojím. K doktorovi se bojím.
Myslíte, že to je rakovina?

Anonymka, 15. ledna 2017

Ahoj,

 

pokud se necítíš dobře, svěř se rodičům, kteří jsou za tebe zodpovědní. Spolu pak navštivte lékaře. Nemusíš se bát i při chřipce se člověk cítí, tak jak popisuješ. Je nutné, aby tě vyšetřil lékař, nic nezanedbávej.

Držím ti palce. Alíkova kamarádka Bája

 

Nemoce

Ahoj Alíku -prosím o zkrácení otázky zde-

Děkuji - otázka upravena poradcem

Ahoj,

přiznám se, že o rakovině pochvy toho moc nevím, my na Modré lince se zaměřujeme spíše na duševní než tělesná trápení. Chápu, že máš obavu z nemoci. I různé neduhy a nemoci se mohou v našich životech vyskytnout a je dobré je nepodceňovat, sledovat své tělo a zavčas se začít léčit. Pokud se objeví nějaké podivné změny na těle, a to v jakémkoliv věku, je vždycky dobré zajít k odborníkovi - lékaři - který po vyšetření určí diagnózu a léčebný postup. Na druhou stranuje zbytečné žit ve stálém strachu, že se nějaká závažná nemoc může objevit. Lepší je si říct, že budeš dbát o své zdraví a kdyby se cokoliv změnilo, začneš to řešit právě v tu chvíli, až to bude zapotřebí.

Pokud máš teď nějaké pochybnosti, jestli je s Tebou vše v pořádku, bylo by nejlepší svěřit se své dětské lékařce, nebo třeba mamce a s její pomocí si domluvit vyšetření na (dětské) gynekologii. Pokud lékař/ka objeví něco, co by se řešit mělo, bylo by dobré s tím začít co nejdřív, v opačném případě Tě může uklidnit, že se o nic vážného nejedná.

Držíme palce,
Modrá linka http://www.modralinka.cz

Nemoce

ahoj alíčku prosím poraď mi. Táta má rakovinu mám o něj strach.( A doufám že nebude vadit když na píšu ještě jednu o tázku.) Jak poznám jestli se jednomu klukovi líbím (on se mi líbí moc)předem díky za odpověď

Ahoj z Modré linky,

je mi líto, že Tvůj táta je nemocný, věřím, že to pro Tebe není snadné a rozumím tomu, že máš o něj obavy. Nepíšeš nic bližšího o tom, jak jeho léčba probíhá a co přesně mu lékaři zjistili, napadá mě však, že možná by mohlo být důležité právě na toto se doma zeptat (ať už táty či například mámy, babičky...), protože právě někdy tím, že nemáte tolik informací, můžeme mít obavy ještě větší. Velké množství lidí se totiž s rakovinou léčí a uzdraví se, léčba však vyžaduje delší čas. A někdy nás právě může uklidnit, pokud víme, co se v léčbě chystá a že vyhlídky jsou pozitivní. Je také v pořádku, pokud rodiče budou vědět, že Tě to trápí, je v pořádku říci jim své pocity a požádat je o podporu, navíc sdílení dokáže velmi ulevit, bývá úlevné vědět, že na to nejsme sami. Pokud by sis chtěla promluvit více do hloubky, je možné nám také zavolat (více informací najdeš tady:www.modralinka.cz.), zdarma pak funguje linka 116 111.

Ke Tvému druhém dotazu: někdy můžeme vyčíst zájem druhého z jeho pohledů, pozorností, z toho, že se nám věnuje apod. Lze se na něj třeba také usmívat, vyhledávat kontakt, dívat se mu do očí, jeho reakce nám pak může prozradit více o tom, jak je na tom se svými city k nám. Další možností je zjistit vše "přímo", například mu napsat či se jej v klidné, nerušené chvíli zeptat. Je však pravdou, že druhá strana může být zaskočena a reagovat třeba i jinak, než bychom čekali.

Přejeme Ti hodně sil a držíme pěsti,

Modrá linka http://www.modralinka.cz

Nemoce

Ahoj Alíku, v červnu letošního roku mi bude 12 let a já právě prodělávám neštovice. Je to pro mě asi zatím nejvíc nepříjemná nemoc, co jsem zažila. Ze začátku to bylo tak nějak ok. Puchýřky jsem měla jen v oblasti krku. Jenže další den se to rozrůstalo (pochopitelně) a začala jsem to mít i na obličeji a všude od pasu výš. Na nohou to mám jen na stehnách.Je mi to hrozně nepříjemné, Navíc dnes jsem měla až 40 horečky. Vadí mi halvně to jak vypadám. Štítím se dotknout sama sebe! Ty pupínky jsou tak nechutné. Ještě ke všemu to píšu teď o půl třetí ráno protože s tím svěděním vůbec nemůžu usnout. Je to děs. Nevíte jak se toho co nejrychleji zbavit?

Ahoj,

 

moc dobře chápu tvé potíže a to, že je ti nemoc nepříjemná. V noci by ses měla snažit spát i když je to se svědícími pupínky obtížné. Být v půl třetí v noci na počítači rozhodně léčbu neurychlí. Zamezit svědění úplně nejde, ale může to zmírnit tekutý pudr, případně další speciální přípravky, které lze zakoupit v lékárně.

S tím, jak v době nemoci vypadáš, se bohužel moc nedá dělat. Po doléčení pupínky zmizí a ty budeš stejná jako dřív.  Určitě jsi byla u paní doktorky, která ti poradila, jak s neštovicemi co nejlépe bojovat.

 

Přeji ti hodně trpělivosti. Možná dnes, kdy dostaneš tuto odpověď, už máš nejhorší za sebou. Hezké svátky jara prožité ve zdraví ti přeje Alíkova kamarádka Bája

Nemoce

Dobrý deň, ako sa treba zmieriť s rakovinou v rodine? ... stale plačem a bojím sa že zomrie.. :( Ďakujem za radu..

Dominika (14), 18. listopadu 2014

Dobrý den, Dominiko,

je mi líto, že blízký člověk ve Tvé rodině má rakovinu. Vůbec se nedivím, že pláčeš a bojíš se, že zemře, s něčím takovým se jen těžko člověk smiřuje. Nepřekvapilo by mě, kdyby i dospělí ve Tvé rodině plakali a báli se, i když to možná někteří nedávají najevo, protože se bojí, aby ostatní ve svém okolí nezatěžovali   to si jen představuji, nevím, jak to ve Tvé rodině je, ale je fajn, když rodina v tak těžkých chvílích stojí při sobě a členové mohou své pocity mezi sebou sdílet. Je přirozené v tak smutné situaci plakat a bát se. Máš se s kým bát? Máš s kým plakat? Můžeš o tom mluvit se svými blízkými? Hovoříte o svých pocitech, o strachu, smutku, o naději či budoucnosti?

Pokud o tom nemůžeš mluvit s blízkými lidmi, zkus se svěřit někomu jinému, komu důvěřuješ, kdo Tě umí vyslechnout a podpořit. Může to být někdo z okolí, oblíbená učitelka ve škole, školní psycholog nebo třeba vedoucí kroužku. Možností je také zavolat na linku důvěry, zdarma například k nám přes Skype (skypename: modralinka) nebo na Linku bezpečí (tel: 116 111).

Přejeme, aby vše dobře dopadlo,
Modrá linka. http://www.modralinka.cz

Nemoce

Ahoj ve středu jsme byli u doktorky s tím že mě bolí v krku. Prohlídla mě a dala mi antibiotika- penicilin. Je hnusnej to se nedá popřít ale o to tu teď nejde. Dneska je pátek což znamená že od vyšetření uběhly 3 dny a mě nic nebolí nemám horečku a to už od toho co jsme přijeli od doktorky. Chci jít ven už to nemůžu vydržet je tam krásně a s mým štěstím až budu zdravá bude zase pršet. Říkala jsem to mamce ale ta mě nepustí ven i kdyby hořel barák. Podle mě bych mohla jít přece jen na vzduch na půl až hodinku do stínu ale nevím. Díky za radu

Ahoj,


důvěřuj mamince. Při braní antibiotik, je opravdu důležité být v klidu a vyhýbat se slunci. Vím, o čem mluvím. Sama jsem si v dospělosti přivodila alergii na penicilinová antibiotika, právě proto, že jsem nebyla doma v klidu. Počasí se zkazilo, takže nemusíš litovat. Držím palce, ať jsi brzy zdravá a ať je pěkně, aby sis teplé a slunečné dny také užila.

Alíkova kamarádka Bája.

Nemoce

Ahoj všichni, potřebovala bych poradit. Již dříve se mi vaše rady moc hodily, a tak doufám že pomůžete i teď. Za měsíc letíme s rodinou letadlem k moři. No, a můj problém je v tom, že se bojím letět. U dědečka i mamky byla zjištěna Leidenská mutace, a oba několikrát prodělali trombozu. Já sem byla asi před rokem na vyšetření, ale nic mi nezjistili. Taď máme ale letět letadlem, a já se bojím. Mám oproti ostatním vyšší riziko na onemocnění trombozou, přestože mi nebylo nic zjištěno? Velmi se toho bojím, dá se tomu ještě nějak předejít? Předem moc děkuji za Váš čas, a odpověď na mou otázku, Verča 14 let

Verča, 14 let, 14. května 2014

Ahoj Verčo,
pokud táta Leidenskou mutaci nemá, je šance asi 50%, že ji budeš mít také, stejně jako mamka. Všechno záleží na tom, jestli už jsi byla na vyšetření krve - pokud je to v rodině, tak je velice pravděpodobné, že ano. Vyšetření se provádí odběrem krve a sledováním času, za jaký se krev srazí. Pokud ti během podobného vyšetření nezjistili zvýšenou srážlivost, měla bys být v pořádku. Radši si ověř, jestli ti jej provedli, a případně jak dopadlo, a kdybys ho náhodou neměla, nech si ho udělat. Je to dost jednoduché vyšetření, většina nemocnic a laboratoří jej bez problémů udělá. Pokud náhodou bereš antikoncepci, budeš mít riziko trochu zvýšené a poradila bych se s lékařem, jestli ti let letadlem doporučí a třeba případně předepíše nějaké léky na ředění krve.V letadle můžeš poměrně snadno dělat různá cvičení na prevenci trombózy - každou půlhodinu se projít nebo si pořádně procvičit nohy, masírovat si lýtka, čas od času nohama tlačit k zemi (tím zatneš svaly na noze a tím snížíš riziko trombózy) a hodně pít. Pokud se trombózy hodně bojíš, je možné koupit si předem speciální kompresní punčochy (dají se koupit v každých zdravotních potřebách), které ti zase pomůžou zatnout svaly, vracet krev rychleji k srdci a tím slouží jako prevence trombózy. Tahle preventivní opatření jsou dobrá, i kdyby ti testy srážlivosti krve vyšly v pořádku, a riziko trombózy bys tím měla hodně minimalizovat :) Hodně štěstí a užij si dovolenou! Alíkovi kamarádi z 2. lékařské fakulty - Julie

Nemoce

Ahoj,
nedávno jsem se dozvěděla o ppravém názvu nemoci, krerou máme v rodině. Jmenuje se Marfanův syndrom. Vygooglila jsem si to a přečetla si příznaky. Na obou nohou mám „pavoučí prsty“, ale na rukách moc ne (tak normální). Ale zase dokážu s palci u ruky hodně ohýbat (nikdo ze třídy ani mamka to nedokáže). Vždy když běžíme delší trasu, mám problém s dýcháním a píchá mě jakoby vpravo nad srdcem. Teta(má MS) jde teď na operaci aorty(nahrazení její části) a já nevím zda si udržet klidnou hlavu a říct si, že jsem jen hypochondr, nebo mám jít na nějaké větší vyšetření. Jsem docela baculatá, ale kdybych zhubla, tak bych asi měla vyditelně dlouhé nohy (měřím 166, 13 let, 56kg). S mamkou jsem se o tom bavila, ale ta řekla, že to není pravděpodobný. Ale já si to vážně myslím. Sama na vyšetření jít nemůžu. Vždycky jsem byla tak trochu divná. Jako teta - cítíme stejně, máme stejné reflexy... Je možnost abych to nějak zjistila (jestli ano nebo ne) bez roho abych s někým šla na vyšetření? - otázka upravena poradcem

Azeretka, 1. dubna 2014

Ahoj Azeretko,
podle dědičnosti Marfanova syndromu by tím musela trpět buď tvoje máma nebo tvůj táta, aby se to na tebe mohlo přenést. Pokud Marfanovým syndromem netrpí, je to hodně nepravděpodobné - musela by se u tebe nemoc rozvinout úplně nově, a to je šance asi 1:10 000. Je to tedy opravdu hodně nepravděpodobné. Tvoje příznaky taky vypadají v podstatě normálně. Marfanův syndrom je opravdu dost těžké onemocnění, a tvoje klouby by byly opravdu hodně pohyblivé, měla bys i při výrazném cvičení pořád ochablé svalstvo, problémy s páteří, často deformovaný hrudník, často se s tím pojí i poruchy očí. Můžeš si zkusit dva znaky, které ti přibližně řeknou, jestli tím trpíš: 1) palec - sevři si ruku v pěst, tak aby palec byl uvnitř pěsti. Pokud palec vyčnívá z pěsti na straně malíčku, je to jedna ze známek Marfanova syndromu. Zkus si ve vyhledávači najít "Marfan syndrome thumb sign," pokud chceš vidět nějaké obrázky. 2) zápěstí - sevři si zápěstí jedné ruky z palcem a malíčkem druhé ruky. Pokud se nejen dotknou, ale dokonce se překrývají, je to další známka Marfanova syndromu. Pro obrázky zkus najít "Marfan syndrome wrist sign." Pokud ti tyhle dva testy nevyšly jako Marfanův syndrom, pravděpodobně jím netrpíš. Pokud ano, opravdu bys na vyšetření měla jít, protože by jinak hrozily docela těžké komplikace. Podle popisovaných příznaků mi ale nepřijde, že bys Marfanovým syndromem trpěla :) Měj se hezky, Alíkovi kamarádi z 2. lékařské fakulty - Julie

Nemoce

Ahoj aliku mam takovy problem hodne casto chybim ve skole ale neni to takove ze bych chybela treba mesic chybim treba jenom jeden den protoze me boli bricho nebo mam migrenu pak se mi ty hodiny kdy sem chybela nahromadej a ja mam potom treba 220 omluvenych hodin. Nevim co s tim mam delat. Nechci mit na konci skolniho pres 200 zameskanych hodin :( poradis mi? Dekuju

Anonymka, 5. března 2014

Ahoj,

napadá mě, že pokud chybíš často ze zdravotních důvodů, měla by tato otázka směřovat hlavně na Tvého lékaře. S ním by ses mohla poradit o příčinách Tvých potíží a jak jim předcházet. Někdy může pomoci zůstat doma třeba jen první hodiny, než Tě bolest přejde, a pak do školy přijít. Nevím, jestli jsi to probírala i se svými rodiči, určitě je důležité, abyste spolu přemýšleli, jak Tvé chybění ve škole řešit.

Hezké dny Ti přeje

Modrá linka http://www.modralinka.cz

Nemoce

Ahoj prodělala jsem těžkou mononukléózu, ale mám roční omezení na sport. Problém je v tom že sport jsem milovala. Už je to půl rok. Co mám dělat?

Ahoj,

 

velmi dobře chápu Tvou touhu zase sportovat. Také vím, že mononukleóza je velmi závažné onemocnění a léčba je zdlouhavá. Můžu Ti jen přát, abys ještě vydržela, poslechla lékaře a nesportovala. Až budeš úplně v´pořádku, vše si vynahradíš. Buď trpělivá, polovinu už máš za sebou.

Držím Ti palce. Alíkova kamarádka Bája.

Nemoce

Ahoj Aliku,
Ve skole se z holkama porad hadame a me uz to stve.
Mam z toho porad Depresi a nevim co delat. jeden den se bavim z jednou druhz den s tou druhou a porad do kola od 1. uz chci na Gympl ale mam blbz znamky.
Je Depresi mozne nejak zahnat? - otázka upravena poradcem

PoradDeBkA, 3. prosince 2013

Ahoj z Modré linky,

ptáš, jak je možné zahnat depresi. To je velmi široký pojem. Pokud by šlo o depresi jako o nemoc, potom je třeba vyhledat odborníka, tedy psychologa, případně psychiatra, který by mohl předepsat léky. Předpokládám ale, že spíše píšeš o smutných, nepříjemných pocitech. Můžeš se buď soustředit na vyřešení situace, která Ti tyto pocity způsobuje - hádky s kamarádkami. Je možné si o tom všem popovídat, dát jim najevo, že je Ti z toho všeho smutno a že přátelství vypadá jinak. Pokud by se to nezlepšilo, můžeš se dívat kolem sebe, možná, že jsou tu i jiné holky, se kterými by sis mohla rozumět a se kterými byste se nehádaly. Jinou možností je soustředit se na to, co je fajn, co je příjemné, co Tě baví a co Ti dělá radost, i tak je možné smutky překonat. Také by bylo fajn nebýt na to sama a najít si někoho, s kým bys o tom mohla mluvit. Třeba s někým z rodiny, s nějakou jinou kamarádkou, se kterou si rozumíš lépe.

Klidnější adventní dny Ti přeje Modrá linka http://www.modralinka.cz

Nemoce

ahoj alíku,no pejska nemám a aniho nechci-vlastně mi stačí ty co mám ale o to tu nejde.Mám problémi s bolestmi žeber,ledvin a břicha....Ptala jsem se mámy a ona mi řekla že to nejspíš bude dospíváním,že to bude nejspíš zadržování plynů a že ona na to trpěla taky hodně.Je to hodně nepříjemná a bolavá bolest.Čím to je?nemuže to být že budu mít menstruaci??jemi 10 let...

Ahoj, je mi líto, ale zdravotní problematiku nelze bohužel řešit takto přes e-mail. Z toho, co popisuješ, by se mohlo jednat například o nějaký zánět. Bylo by proto vhodné obrátit se na lékaře. Při zanedbání by mohlo dojít i k závažnějším komplikacím, doporučoval bych Ti tedy návštěvu lékaře neodkládat. Pokud tě skutečně bolí žebra, ledviny a břicho, není to příchod menstruace. Prosím, zajdi si k lékaři. Je lepší jít hned a mít jistotu, než něco zanedbat. Pusu posílá Alík

Nemoce

ahoj. potrebuju poradit. spoluzak me skrabnul do ruky az do krve a ja tam ted mam bile cary. postupne se opaluju ale kazde misto se opaluje stejne takze ty cary na ruce jsou porad videt. v lete pojedu na dovolenou a tam se vzdy hodne opalim. zmizi mi ty cary? ja jezdim kazdy rok takze nez stihnu vyblednout tak se znovu opalim. prosim porad mi nerada bych ty cary na ruce mela naporad. moc dekuju za odpoved a hezky den

Ahoj Amando,
na Tvou otázku Ti nejpřesněji odpoví lékař nebo kosmetička poté, co Tvou poškrábanou kůži prohlédnou. Zkus požádat někoho z rodičů o spolupráci a společně se zajděte poradit. Většinou však bývá obvyklé, že drobné odřeniny, škrábance a ranky časem zmizí.
Měj se hezky Modrá linka www.modralinka.cz

Nemoce

Ahoj alíku. Mam na jazyku takový jakoby výrůstky. Obávám se, že je to rakovina, ale nevim jak bych k ní přišel... pokud by to opravdu tak bylo, tak jak to mam říct rodičum? Jinak je mi 15 let. Dík :-/

Ahoj kamaráde, nevím, co přesně máš na jazyku. Pravděpodobně to rakovina nebude! Rodičům o své obavě a strachu řekni. Podívají se ti na jazyk a případně můžete zajít k lékaři. Neboj se, řekni to doma a jistě se vše vyřeší. Hodně štěstí přeje Alík

Nemoce

Ahoj alíku, je mi to trochu trapné to sem psát, ale potřebuji poradit ... je normální, že můj žalud má fialovou barvu ? Pokud ne, jak se to léčí ? je to tím, že zanedbávám hygienu ?

Jakub 12 brzy 13, 15. března 2012

Ahoj Jakube, je mi líto, ale zdravotní problematiku nelze bohužel řešit takto přes e-mail. Z toho, co popisuješ, by se mohlo jednat například o nějaký zánět. Bylo by proto vhodné obrátit se na lékaře. Při zanedbání by mohlo dojít i k závažnějším komplikacím, doporučoval bych Ti tedy návštěvu lékaře neodkládat.
Ať všechno dobře dopadne. Alík

Nemoce

Ahoj Alíku a všichni ostatní :) Nejdříve bych vám chtěla poděkovat, za to, že tu jste pro nás a říct, že vám to jde. Teď tu otázečku.. Chodím s klukem, máme se rádi a tak.. znáte to ;) Líbáme se spolu.. Ale od té doby co se s ním líbám mám u pusy takpvé pupínky jakoby... Nevíte co to je? :/ Docela se bojím aby to nebyly opary nebo tak něco.. Já nikdy opar neměla a on taky prý ne, takže nevím. Bohužel, ale nevím jestli opar nemůžu takhle náhodou "chytit". :D Předem děkuji za odpověď a doufám, že se v tom vyznáte :)

Otázečka ^^, 25. ledna 2012

Ahojky, tak já tedy nevím, co přesně tebou popisované pupínky mohou znamenat. Pokud je to bolestivé a jedná se o puchýřky, tak by to mohl být i opar. Ale to fakt jen hádám, když nevidím, tak je to opravdu těžké. Zadej si v internetovém vyhledávači slůvko "opar". Můžeš porovnat fotografie a zjistit, jak takovému onemocnění předcházet. Rychlejší by bylo si o všem promluvit s mamkou. Ta jistě pozná, zda se jedná o opar a pomůže ti s případnou léčbou. A neboj, puchýřky časem zmizí a pak zase nastane doba líbání... Hodně štěstí ti přeje Alík

Nemoce

ahoj alíku poslední dobou me boli bricho ,bolí me hlava,svedi me v podpazi a jsem strasne naladova jednou jsem vyjela po me 9lete sestře co se to se mnou deje?a je mi 11 dekuji predem

naladova, 23. ledna 2012

Moje milá, může to být puberta, může to být počáteční nemoc, může to být změna nálady, může to být... Může toho být opravdu hodně. Nevím, co přesně se s tebou děje. Ale vím, že v takové době je dobře nebýt sám. Člověk by měl mluvit o svých pocitech s dobrým přítelem. Měl by svůj vztek a špatnou náladu vysportovat a vypotit, než vyřvat na druhé. Měl by se snažit každý den udělat radost druhým a každý den si říci "mám se rád". Přeji ti, aby bylo líp a určitě nezůstávej samotná... Pokud máš ovšem i veliké bolesti břicha a hlavy, může to být nějaký zdravotní problém. V takovém případě je nejlepším řešením návštěva lékaře. Pusu posílá Alík

Nemoce

Ahoj Alíku. Bojím se, že mám nádor na mozku. Už asi týden mě pořád bolí hlava. Na internetu sem si našel že se u toho i zvrací....Nevíš jestli mám rakovinu nebo je to z nečeho jiného? Děkuji

Můj milý, je mi strašně moc líto, že ti nemůžu odpovědět zcela přesně po netu... Ale já fakt nevím, proč tě bolí hlava. S největší pravděpodobností to nebude nádor na mozku, neboj!!! O bolestech řekni hned mamince, nebo tátovi. Pomohou ti je zmírnit. Dají ti prášek, nebo půjdete k paní doktorce. Fakt na netu nic nehledej, protože tam najdeš jen informace, které ti naženou zbytečně strach. Všechno dobře dopadne, jen to doma někomu řekni. Posílám pusu Alík

Nemoce

Ahoj Alíku,Mám příšerný strach ze tří věcí: 1)už asi druhým rokem mám nažloutlý výtok, četlka jsem že by to mohla být vaginální infekce a že se to dá snadno léčit, maminka to asi ví - pere kalhotky ale to se dostáváme k tomu strachu: mám strach si s ní o tom povídat, tedy spíš se stydím a je mi strašně trapně 2) Mám strach jít na gynekologii - kvůli tomu výtoku, já vím že bych měla, ale mám strašný strach i když vím že mi nic doktor/ka nic neudělá, také se stydím - a i o tomhle se stydím s maminkou mluvit 3) poslední dobou ( asi týden) kdž jdu na velkou tak na toaletním papíře mám malinko krve, také mě tak nějak píchá, kolem řitního otvoru, bojím se že to bude hemoroid - něco jsem o něm četla a zjistila jsem že bych měla jít k lékaři ale ten se mi "tam" bude muset podívat (prý) a z toho mám strach Asi jsem trochu divná - mám hrozný strach o svoje zdraví... lilie589

Alík27. prosince 2011

Ahoj Lilie, chápu tvůj strach a obavy. Chtěl bych tě ujistit, že "mít strach" v takové věci je normální, nejsi divná! ALE člověk by se měl překonat! Je mi líto, co si prožíváš. Prosím tě, řekni to všechno mamince. Pokud se stydíš osobně, můžeš napsat dopis. Podobně, jako jsi to napsala do poradny. Nemůžeme tu léčit přes net a nejsem schopný ti napsat přesné rady. Ale s maminkou to zvládneš!!! Vezmi tedy tužku a papír, napiš několik řádek o svém strachu, o výtoku, o bolesti, o všem... Prosím, udělej to hned. Zdraví má člověk jen jedno a měl by o něj pečovat. Přeji hodně odvahy Alík p.s. ozvi se, jak to dopadlo :-)